Enfold - en to fr_FR translation catalogue (8391 entries)

en: Error 404 - page not found
fr_FR: Erreur 404 : Page non trouvée

en: Entries by
fr_FR: Entrées par

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
fr_FR: Cet article est protégé par un mot de passe. Entrer le mot de passe pour voir les commentaires.

en: replies
fr_FR: réponses

en: reply
fr_FR: répondre

en: &laquo; Older Comments
fr_FR: &laquo; Commentaires plus anciens

en: Newer Comments &raquo;
fr_FR: Commentaires plus récents &raquo;

en: Leave a Reply
fr_FR: Laisser un commentaire

en: Want to join the discussion?
fr_FR: Voulez-vous participer à la discussion ?

en: Feel free to contribute!
fr_FR: N'hésitez pas à participer

en: Comments are closed.
fr_FR: Les commentaires sont fermés.

en: Profile for User:
fr_FR: Profil pour l’utilisateur:

en: Additional Functionality
fr_FR: Fonctionnalité supplémentaire

en: Looking for additional functionality including recurring events, ticket sales, publicly submitted events, new views and more?
fr_FR: Besoin de fonctionnalités additionnelles telles que « Événements récurrents », « Vente de tickets », « Événements publics », nouveaux modes d’affichages et plus encore ?

en: Check out the
fr_FR: Cochez en dehors de

en: available add-ons
fr_FR: modules disponibles

en: Events
fr_FR: Événements

en: No Events Found
fr_FR: Aucun événement trouvé

en: Calendar of Events
fr_FR: Calendrier des Evénements

en: &laquo; All Events
fr_FR: &laquo; Tous nos Evénements

en: Event Navigation
fr_FR: Navigation par événement

en: You got content in your editor that can't be convert to Layout Builder content. Click OK if you want to proceed and lose this content.
fr_FR: Vous avez du contenu dans votre éditeur qui ne peut pas être converti en contenu constructeur de mise en page. Cliquez sur OK si vous voulez poursuivre et perdre ce contenu.

en: Layout Builder supported
fr_FR: Constructeur de mise en page soutenu

en: Gutenberg Editor
fr_FR: Gutenberg éditeur

en: Block Editor
fr_FR: Éditeur de blocs

en: Classic Editor
fr_FR: Éditeur classique

en: Advanced Layout Builder
fr_FR: Constructeur de mise en page avancé

en: Edit &#8220;%s&#8221; in the Classic Editor
fr_FR: Éditer &#8220;%s&#8221; dans l'éditeur classique

en: Edit &#8220;%s&#8221; in the Block Editor
fr_FR: Éditer &#8220;%s&#8221; dans l'éditeur de bloc

en: Edit &#8220;%s&#8221; in the Gutenberg Editor
fr_FR: Éditer &#8220;%s&#8221; dans l'éditeur Gutenberg

en: Edit Frontpage (Block Editor)
fr_FR: Édition de la page d'accueil (éditeur de bloc)

en: Edit Frontpage (Gutenberg)
fr_FR: Édition de la page d'accueil (Gutenberg)

en: Edit Frontpage (Advanced Layout Builder)
fr_FR: Édition de la page d'accueil (constructeur de mise en page avancé)

en: Edit Frontpage (Classic Editor)
fr_FR: Édition de la page d'accueil (éditeur classique)

en: Edit Frontpage
fr_FR: Édition de la page d'accueil

en: Edit %s (Block Editor)
fr_FR: Editer %s (Editeur de bloc)

en: Edit %s (Gutenberg)
fr_FR: Editer %s (Gutenberg)

en: Edit %s (Advanced Layout Builder)
fr_FR: Editer %s (Constructeur de mise en page avancé)

en: Edit %s (Classic Editor)
fr_FR: Editer %s (Editeur classique)

en: Edit %s
fr_FR: Modifier %s

en: Classic Editor/Advanced Layout Builder
fr_FR: Éditeur classique/constructeur de mise en page avancé

en: (Classic)
fr_FR: (Classique)

en: Enfold Actions
fr_FR: Actions Enfold

en: Enfold Actions Window
fr_FR: Fenêtre d'actions enfold

en: Add title
fr_FR: Ajouter un titre

en: Get Shortlink
fr_FR: Obtenir un lien court

en: Displays your latest Instagram feeds (Smash Balloon Plugin)
fr_FR: Affiche vos derniers flux Instagram (Smash Balloon Plugin)

en: Instagram Feeds
fr_FR: Flux Instagram

en: Leaving options empty will use the settings defined in %s Instagram Feed Plugin Options %s. Not all options are supported. Pro options are only available if you use the pro version of the plugin.
fr_FR: Laisser les options vides utilisera les paramètres définis dans %s options de plugin de flux Instagram %s. Toutes les options ne sont pas prises en charge. Les options Pro ne sont disponibles que si vous utilisez la version pro du plugin.

en: Widget Title:
fr_FR: Titre du Widget:

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Select filter for displaying:
fr_FR: Sélectionnez filtre pour l’affichage :

en: Display content from a User ID
fr_FR: Afficher le contenu d’un identifiant utilisateur

en: Display content from one or more hashtags
fr_FR: Afficher le contenu d’un ou plusieurs hashtags

en: User Name:
fr_FR: Nom d'utilisateur :

en: Your Instagram User Name. This must be from a connected account on the &quot;Configure&quot; tab of the plugin.
fr_FR: Votre nom d'utilisateur Instagram. Il doit provenir d'un compte connecté sur l'onglet &quot;Configure&quot; du plugin.

en: Any hashtag. Separate multiple hashtags by commas (e.g. #awesome,#mytag)
fr_FR: N’importe quel hashtag. Séparez les hashtags multiples par des virgules (par ex. #awesome, #mytag)

en: Select Media:
fr_FR: Sélectionner un média:

en: Use Default
fr_FR: Utiliser par défaut

en: All
fr_FR: Tout

en: Photos only
fr_FR: Photos uniquement

en: Videos only
fr_FR: Vidéos uniquement

en: Sort Order:
fr_FR: Ordre de tri:

en: Newest to Oldest
fr_FR: Du plus récent au plus ancien

en: Random
fr_FR: Aléatoire

en: Display initially:
fr_FR: Affichage au départ :

en: The number of photos/videos to display initially.
fr_FR: Le nombre de photos/vidéos à afficher initialement.

en: General Styling
fr_FR: Options de style

en: Width:
fr_FR: Largeur :

en: The width of your feed. Any number, add px (= default) or %.
fr_FR: Largeur de votre flux. Tout nombre, ajouter px (= par défaut) ou %.

en: Height:
fr_FR: Hauteur :

en: The height of your feed. Any number, add px (= default) or %.
fr_FR: La hauteur de votre flux. Tout nombre, ajoutez px (= par défaut) ou %.

en: Number of columns in your feed:
fr_FR: Nombre de colonnes dans votre flux :

en: Image Resolution:
fr_FR: Résolution d’image:

en: Full
fr_FR: Complet

en: Medium
fr_FR: Moyen

en: Thumbnail
fr_FR: Miniature

en: Background color of the feed
fr_FR: Couleur de fond de l’alimentation

en: Set a custom background color. Any hex color code.
fr_FR: Définissez une couleur de fond personnalisée. N’importe quel code couleur hex.

en: Custom CSS Class:
fr_FR: Classe CSS personnalisée:

en: Add a CSS class to the feed container
fr_FR: Ajouter une classe CSS au conteneur de flux

en: Layout
fr_FR: Mise en page

en: Layout:
fr_FR: Mise en page:

en: Grid
fr_FR: Grille

en: Carousel Slider
fr_FR: Carrousel de Diaporama

en: Highlight Grid
fr_FR: Grille de mise en évidence

en: Spacing:
fr_FR: espacement:

en: The spacing around your photos. Any number, add px (= default) or %.
fr_FR: L’espacement autour de vos photos. N’importe quel nombre, ajouter px (= par défaut) ou %.

en: Header
fr_FR: En-tête

en: Show the feed Header:
fr_FR: Afficher l’en-tête d’alimentation:

en: Yes
fr_FR: Oui

en: No
fr_FR: Non

en: Show the bio in Header:
fr_FR: Montrez la bio dans Header:

en: Size of the header:
fr_FR: Taille de l’en-tête :

en: Small
fr_FR: Petit

en: Large
fr_FR: Grand

en: Headercolour:
fr_FR: Couleur d'en tête :

en: Set a custom color. Any hex color code.
fr_FR: Définissez une couleur personnalisée. N’importe quel code couleur hex.

en: &quot;Load More&quot; Button
fr_FR: Bouton &quot;Télécharger plus&quot; (fin)

en: Show the &quot;Load More&quot; Button:
fr_FR: Afficher le Bouton  &quot;Charger plus&quot; : (fin)

en: Background color of the button:
fr_FR: Couleur d’arrière-plan du bouton :

en: Text color of the button:
fr_FR: Couleur du texte du bouton:

en: Text used for the button:
fr_FR: Texte utilisé pour le bouton :

en: &quot;Follow on Instagram&quot; Button
fr_FR: Boutton &quot;Suivre sur Instagram&quot; (fin)

en: Show the &quot;Follow on Instagram&quot; Button:
fr_FR: Afficher le bouton &quot;Suivre sur Instagram&quot; :

en: Photos Hover Style
fr_FR: Style au survol des photos

en: Background color when hovering over a photo:
fr_FR: Couleur de fond lors du survol d'une photo :

en: Text/icon color when hovering over a photo:
fr_FR: Couleur du texte/icône au survol d'une photo :

en: Number of rows of posts in the carousel:
fr_FR: Nombre de rangées d'articles dans le carrousel :

en: Carousel Loop Type:
fr_FR: Type de boucle carrousel :

en: Rewind
fr_FR: Retour rapide

en: Infinitely loop
fr_FR: Boucle infiniment

en: Show Carousel Navigation Arrows:
fr_FR: Afficher les flèches de navigation carrousel:

en: Show Carousel Pagination:
fr_FR: Afficher la pagination carrousel:

en: Enable Carousel Autoplay:
fr_FR: Activer le Caroussel automatique :

en: Carousel Interval Time:
fr_FR: Temps d’intervalle carrousel:

en: The interval time between slides for autoplay in milliseconds.
fr_FR: Le temps d’intervalle entre les diapositives pour le jeu automatique en millisecondes.

en: Type of Highlight:
fr_FR: Type de surbrillance:

en: Pattern
fr_FR: Motif

en: Post ID
fr_FR: ID de l'article

en: Highlight Pattern:
fr_FR: Mettre en évidence le modèle :

en: How often a post is highlighted - eg. every 6th post.
fr_FR: Nombre de fois qu'un message est mis en évidence - par exemple, tous les 6 messages.

en: Highlight Offset:
fr_FR: Décalage de la mise en évidence :

en: When to start the highlight pattern.
fr_FR: Quand commencer le motif de mise en avant.

en: Highlight Hashtag:
fr_FR: Mettre en évidence hashtag:

en: Highlight posts with these hashtags, seperate multiple hashtags with commas.
fr_FR: Mettez en surbrillance les messages avec ces hashtags, séparez plusieurs hashtags avec des virgules.

en: Link Settings
fr_FR: Paramètres du lien

en: Caption Links:
fr_FR: Légende Liens:

en: Use urls in captions for the photo link instead of linking to instagram.com.
fr_FR: Utilisez les urls dans les légendes pour le lien de la photo au lieu du lien vers instagram.com.

en: Lightbox:
fr_FR: Lightbox :

en: Select to disable plugin lightbox and link to Instagram page.
fr_FR: Sélectionnez cette option pour désactiver le plugin lightbox et le lien vers la page Instagram.

en: Use plugin lightbox
fr_FR: Utiliser le plugin lightbox

en: Open Instagram in new window
fr_FR: Ouvrez Instagram dans une nouvelle fenêtre

en: Show comments in the lightbox:
fr_FR: Afficher les commentaires dans la boîte de lumière:

en: Number of comments to show:
fr_FR: Nombre de commentaires à afficher:

en: Mobile (smaller than 480 pixels):
fr_FR: Mobile (plus petit que 480 pixels):

en: Disable the mobile layout:
fr_FR: Désactiver la mise en page mobile :

en: Display initially mobile:
fr_FR: Affichage initialement mobile :

en: The number of photos/videos to display initially for mobile screens.
fr_FR: Le nombre de photos/vidéos à afficher initialement pour les écrans mobiles.

en: Number of columns on mobile:
fr_FR: Nombre de colonnes sur mobile:

en: The number of columns in your feed for mobile screens.
fr_FR: Le nombre de colonnes dans votre flux pour les écrans mobiles.

en: Load More Photos
fr_FR: Charger plus de photos

en: Follow Me
fr_FR: Suivez-moi

en: License registration is required to receive updates. Please read our %sonline documentation%s to learn more.
fr_FR: L’enregistrement de la licence est requis pour recevoir les mises à jour. Veuillez lire notre %sdocumentation en ligne%s pour en savoir plus.

en: License registration is required in order to receive updates for LayerSlider. %sPurchase a license%s or %sread the documentation%s to learn more. %sGot LayerSlider in a theme?%s
fr_FR: L'enregistrement de la licence est nécessaire pour recevoir les mises à jour de LayerSlider. %sAchetez une licence%s ou %slisez la documentation%s pour en savoir plus. %sVous avez LayerSlider dans un thème ?%s

en: Quick Edit LayerSlider
fr_FR: Modification rapide des calquesSlider

en: Changes you made may not be saved. Are you sure you want to continue?
fr_FR: Les modifications que vous avez apportées peuvent ne pas être enregistrées. Êtes-vous sûr de vouloir continuer ?

en: Choose Project
fr_FR: Choisir le projet

en: Open Project Library
fr_FR: Ouvrir la Bibliothèque de projet

en: Edit Project
fr_FR: Modifier le projet

en: Open Project Editor
fr_FR: Ouvrir l’éditeur de projet

en: Override Project Settings
fr_FR: Remplacer les réglages de projet

en: No override
fr_FR: Outrepasser

en: Fixed size
fr_FR: Taille fixe

en: Full width
fr_FR: Pleine largeur

en: Full size
fr_FR: Taille originale

en: Hero scene
fr_FR: Mode Hero

en: Skin
fr_FR: Apparence

en: Auto-Start
fr_FR: Démarrage automatique

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Start with Slide
fr_FR: Commencez par Slide

en: LayerSlider was unable to create the directory for the module. Please verify that your uploads folder is writable. See the %sCodex%s for more information.
fr_FR: LayerSlider n’a pas pu créer le répertoire du module. Veuillez vérifier que votre dossier de téléchargements est accessible en écriture. Voir le %sCodex%s pour plus d’informations.

en: LayerSlider was unable to download the module. Please check %sLayerSlider → Options → System Status%s for potential issues. The WP Remote functions may be unavailable or your web hosting provider has to allow external connections to our domain.
fr_FR: LayerSlider n'a pas pu télécharger le module. Veuillez vérifier %sLayerSlider → Options → Statut Système%s pour détecter d'éventuels problèmes. Les fonctions de WP Remote peuvent être indisponibles ou votre hébergeur doit autoriser les connexions externes à notre domaine.

en: LayerSlider was unable to uncompress the module. Please check %sLayerSlider → Options → System Status%s for potential issues. The WP Remote functions may be unavailable or your web hosting provider has to allow external connections to our domain.
fr_FR: LayerSlider n'a pas pu décompresser le module. Veuillez vérifier %sLayerSlider → Options → Statut Système%s pour détecter d'éventuels problèmes. Les fonctions de WP Remote peuvent être indisponibles ou votre hébergeur doit autoriser les connexions externes à notre domaine.

en: Image Editor
fr_FR: Éditeur d'images

en: Your license was registered
fr_FR: Votre licence a été enregistrée

en: We’ve automatically registered your license to this site for your convenience, so you don’t have to bother with license keys. You can freely migrate your license if you’d like to use it somewhere else by de-registering it or visiting our account management site.
fr_FR: Nous avons automatiquement enregistré votre licence sur ce site pour votre confort, de sorte que vous n'avez pas à vous soucier des clés de licence. Vous pouvez librement migrer votre licence si vous souhaitez l'utiliser ailleurs en la désenregistrant ou en visitant notre site de gestion de compte.

en: This update requires PHP %s or greater. You have PHP %s. %sLearn more about updating PHP%s
fr_FR: Cette mise à jour nécessite php %s ou plus. Vous avez php %s. %s En savoir plus sur la mise à jour php%s

en: This update requires WordPress %s or greater. You have WordPress %s. %sLearn more about updating WordPress%s
fr_FR: Cette mise à jour nécessite wordpress %s ou plus. Vous avez WordPress %s. %s En savoir plus sur la mise à jour de WordPress%s

en: New Version Available
fr_FR: Nouvelle version disponible

en: Update LayerSlider to the latest version to receive new features, improvements, bug and security fixes. You have version %s. The latest release is %s.
fr_FR: Mettre à jour LayerSlider pour bénéficier de nouvelles fonctionnalités, d'améliorations, de corrections de bugs et de sécurité. Vous avez la version %s. La dernière version est %s.

en: An update is available for LayerSlider!
fr_FR: Une mise à jour est disponible pour LayerSlider !

en: Install Now
fr_FR: Installer maintenant

en: Server configuration issues detected!
fr_FR: Problèmes de configuration de serveur détectés!

en: LayerSlider requires PHP’s DOM extension. Please contact with your server hosting provider to resolve this issue as it will likely prevent LayerSlider from functioning properly. %sThis issue could result a blank page in slider builder.%s Check System Status for more information and comprehensive test about your server environment.
fr_FR: LayerSlider nécessite l'extension DOM de PHP. Veuillez contacter votre hébergeur pour résoudre ce problème, car il empêchera probablement LayerSlider de fonctionner correctement. %sCe problème peut entraîner l'affichage d'une page blanche dans le constructeur de diaporama. %s Vérifiez le statut système pour plus d'informations et un test complet de l'environnement de votre serveur.

en: System Status
fr_FR: État du système

en: Re-register your license key on this site
fr_FR: Réenregistrez votre clé de licence sur ce site

en: You’ve previously used your license key on this site to receive live plugin updates, add-ons, exclusive features, premium templates, and more. However, it seems that your license is now registered to a different site or is no longer valid. These benefits are unavailable until you re-enter a valid license key.
fr_FR: Vous avez utilisé votre clé de licence sur ce site précédemment pour recevoir des mises à jour de plugins, des modules complémentaires, des fonctionnalités exclusives, des modèles Premium et bien plus encore. Cependant, il semble que votre licence soit maintenant enregistrée sur un autre site ou qu'elle ne soit plus valide. Ces avantages ne sont pas disponibles tant que vous n'entrez pas à nouveau une clé de licence valide.

en: What’s this?
fr_FR: Qu’est-ce que c est?

en: OK, I understand
fr_FR: OK, je comprends

en: Unlock the full potential of LayerSlider
fr_FR: Débloquez le plein potentiel de LayerSlider

en: Register your LayerSlider license to unlock Add-Ons, premium features, project templates, and other exclusive content & services. Receive live plugin updates with 1-Click installation (including optional early access releases) and premium support.
fr_FR: Enregistrez votre licence LayerSlider pour déverrouiller les modules complémentaires, les fonctions Premium, les modèles de projet et d'autres contenus et services exclusifs. Bénéficier de mises à jour en direct avec une installation 1-clic (y compris les versions facultatives en accès anticipé ) et une assistance Premium.

en: Learn More
fr_FR: En savoir plus

en: Dismiss
fr_FR: Rejeter

en: Status
fr_FR: Statut

en: Unpublished projects will not be visible for your visitors until you re-enable this option. This also applies to scheduled projects, thus leaving this option enabled is recommended in most cases.
fr_FR: Les projets non publiés ne seront pas visibles pour vos visiteurs tant que vous n’aurez pas réactivé cette option. Cela s’applique également aux projets planifiés, il est donc recommandé de laisser cette option activée dans la plupart des cas.

en: Load order
fr_FR: Ordre de chargement

en: Sets the loading order of LayerSlider projects. Useful to prioritize embeds above the fold when you have multiple projects on the same page. The value “1” will be loaded first. Projects without a value will be loaded simultaneously after the ordered ones have finished loading.
fr_FR: Définit l'ordre de chargement des projets LayerSlider. Utile pour prioriser les projets aux images qui se trouvent avant le défilement lorsque vous avez plusieurs projets sur la même page. La valeur "1" sera chargée en premier. Les projets sans valeur seront chargés simultanément après que les projets ordonnés aient fini de se charger.

en: Load delay
fr_FR: Délai de chargement

en: Delays loading this project with the given amount in milliseconds. A second is 1000 milliseconds.
fr_FR: Retarde le chargement de ce projet de la quantité indiquée en millisecondes. 1 seconde = 1000 millisecondes.

en: Schedule From
fr_FR: Programmer à partir de

en: No schedule
fr_FR: Aucune programmation

en: Schedule Until
fr_FR: Plannifié jusqu'à

en: Project Type
fr_FR: Type de projet

en: Canvas Width
fr_FR: Largeur du document

en: The width of the project canvas in pixels.
fr_FR: Largeur de la zone de travail du projet en pixels.

en: Canvas Height
fr_FR: Hauteur du document

en: The height of the project canvas in pixels.
fr_FR: Hauteur de la zone de travail du projet en pixels.

en: Max-width
fr_FR: Largeur maximale

en: The maximum width your slider can take in pixels or percents when responsive mode is enabled.
fr_FR: La largeur maximale que votre curseur peut prendre en pixels ou en pourcentages lorsque le mode réactif est activé.

en: Responsive Under
fr_FR: Responsive Sous

en: Turns on responsive mode in a full-width slider under the specified value in pixels. Can only be used with full-width mode.
fr_FR: Active le mode responsive dans un diaporama en pleine largeur sous une valeur spécifiée en pixels. Ne peut être utilisé qu'en mode pleine largeur.

en: Canvas width
fr_FR: Largeur du plan de travail

en: Sizing behavior of your full size sliders.
fr_FR: Comportement de dimensionnement de vos diaporamas en taille réelle.

en: Fit to parent height
fr_FR: Adapté à la hauteur du parent

en: Allow Fullscreen Mode
fr_FR: Autoriser le mode plein écran

en: Visitors can enter OS native full-screen mode when double clicking on the slider.
fr_FR: Les visiteurs peuvent passer en mode plein écran natif en double cliquant sur le diaporama.

en: Maximum Responsive Ratio
fr_FR: Ratio max Responsive

en: The slider will not enlarge your layers above the target ratio. The value 1 will keep your layers in their initial size, without any upscaling.
fr_FR: La diapo ne sera pas agrandie au-delà du ratio défini. La valeur 1 permet de garder vos couches dans leur taille initiale, sans changement d'échelle.

en: Fit To Screen Width
fr_FR: Ajuster à la largeur d'écran

en: If enabled, the slider will always have the same width as the viewport, even if a theme uses a boxed layout, unless you choose the “Fit to parent height” full size mode.
fr_FR: Si cette option est activée, le curseur aura toujours la même largeur que la fenêtre d'affichage, même si un thème utilise une disposition en boîte, à moins que vous ne choisissiez le mode "Adapter à la hauteur du parent" en taille réelle.

en: Prevent Slider Clipping
fr_FR: Empêcher le découpage du Diaporama

en: Ensures that the theme cannot clip parts of the slider when used in a boxed layout.
fr_FR: Veiller à ce que le thème ne puisse pas couper des parties de la diapo lorsqu'il est utilisé en mode "encadré".

en: Move The Slider By
fr_FR: Déplacez le diaporama par

en: Move your slider to a different part of the page by providing a jQuery DOM manipulation method & selector for the target destination.
fr_FR: Déplacez votre diapositive vers une autre partie de la page en fournissant un procédé de manipulation jQuery DOM & sélecteur pour la destination cible.

en: Enter selector
fr_FR: Entrer le sélecteur

en: Clip Slide Transition
fr_FR: Transition de diapo

en: Choose on which axis (if any) you want to clip the overflowing content (i.e. that breaks outside of the slider bounds).
fr_FR: Choisissez l'axe (le cas échéant) où vous souhaitez extraire le contenu en débord (c-à-dire en dehors des limites de la diapo).

en: Do not hide
fr_FR: Ne pas masquer

en: Hide on both axis
fr_FR: Masquer sur les deux axes

en: X Axis
fr_FR: Axe X

en: Y Axis
fr_FR: Axe Y

en: Background Size
fr_FR: Taille de l’arrière plan

en: This will be used as a default on all slides, unless you choose to explicitly override it on a per slide basis.
fr_FR: Il sera utilisé par défaut sur toutes les diapositives, sauf si vous choisissez de passer outre sur une diapositive particulière.

en: Cover
fr_FR: Couverture

en: Contain
fr_FR: Contient

en: Stretch
fr_FR: Etirée

en: Background Position
fr_FR: Position de l’arrière-plan

en: This will be used as a default on all slides, unless you choose the explicitly override it on a per slide basis.
fr_FR: Il sera utilisé par défaut sur toutes les diapositives, sauf si vous choisissez de passer outre sur une diapositive particulière.

en: left top
fr_FR: en haut à gauche

en: left bottom
fr_FR: en bas à gauche

en: center center
fr_FR: centre centre

en: right top
fr_FR: En haut à droite

en: right bottom
fr_FR: En bas à droite

en: Parallax Sensitivity
fr_FR: Sensibilité de la parallaxe

en: Increase or decrease the sensitivity of parallax content when moving your mouse cursor or tilting your mobile device.
fr_FR: Augmenter ou diminuer la sensibilité du parallaxe lors du déplacement de votre souris ou en inclinant votre mobile.

en: Parallax Center Layers
fr_FR: Calques de parallaxe centrale

en: Choose a center point for parallax content where all layers will be aligned perfectly according to their original position.
fr_FR: Choisissez un point central de parallaxe pour que tous les calques soient parfaitement alignés sur leur position d'origine.

en: At center of the viewport
fr_FR: Au centre de la fenêtre

en: At the top of the viewport
fr_FR: En haut de la fenêtre d’affichage

en: Parallax Center Degree
fr_FR: Degré du centre du parallaxe

en: Provide a comfortable holding position (in degrees) for mobile devices, which should be the center point for parallax content where all layers should align perfectly.
fr_FR: Fournit une position fixe (en degrés) pour les mobiles, qui devrait être le point central de parallaxe pour que tous les calques soient parfaitement alignés.

en: Your parallax layers will move to the opposite direction when scrolling the page.
fr_FR: Le parallaxe de vos calques parallaxe se déplacera dans la direction opposée lors du défilement de la page.

en: Optimize For Mobile
fr_FR: Optimiser pour mobile

en: Enable optimizations on mobile devices to avoid performance issues (e.g. fewer tiles in slide transitions, reducing performance-heavy effects with very similar results, etc).
fr_FR: Active l'optimisation sur les mobiles pour éviter la dégradation des performances (par exemple, moins de pixélisation dans les transitions de diapositives, baisse de performance avec les effets nécessitants beaucoup de calcul pour des résultats très similaires, etc).

en: Hide On Mobile
fr_FR: Masquer sur Mobile

en: Hides the project on mobile devices, including tablets.
fr_FR: Masque le projet sur les appareils mobiles, y compris les tablettes.

en: Hide Under
fr_FR: Masquer sous

en: Hides the project when the viewport width goes under the specified value.
fr_FR: Masque le projet lorsque la largeur de la fenêtre d'affichage est inférieure à la valeur spécifiée.

en: Hide Over
fr_FR: Masquer si supérieur

en: Hides the project when the viewport becomes wider than the specified value.
fr_FR: Masque le projet lorsque la largeur de la fenêtre d'affichage est supérieure à la valeur spécifiée.

en: Use Slide Effect When Swiping
fr_FR: Utiliser les effets des diapos en balayant l'écran

en: Ignore selected slide transitions and use sliding effects only when users are changing slides with a swipe gesture on mobile devices.
fr_FR: Ignorer les transitions de diapositives et n'utiliser l'effet de Ken Burns uniquement lorsque les utilisateurs changent les diapositives par un geste de balayage sur les mobiles.

en: Auto-start Slideshow
fr_FR: Diaporama de démarrage automatique

en: Slideshow will automatically start after page load.
fr_FR: Le diaporama démarre automatiquement après le chargement de la page.

en: Start Only In Viewport
fr_FR: Commencer uniquement dans la fenêtre de visualisation

en: The project will not start playing until it becomes visible.
fr_FR: Le projet ne sera pas lu jusqu'à ce qu'il devienne visible.

en: Change URL Hash
fr_FR: Modifier le hachage d’URL

en: Updates the hash in the page URL when changing slides based on the deeplinks you’ve set to your slides. This makes it possible to share URLs that will start the project with the currently visible slide.
fr_FR: Met à jour le hachage dans l'URL de la page en changeant de diapos en fonction des liens profonds que vous avez définis pour vos diapos. Cela permet de partager des URLs qui feront démarrer le projet avec la diapo actuellement visible.

en: Pause Layers
fr_FR: Suspendre les calques

en: If you enable this option, layer transitions will not start playing as long the slideshow is in a paused state.
fr_FR: Si vous activez cette option, les transitions entre calques ne commenceront pas tant que le diaporama est en pause.

en: Pause On Hover
fr_FR: Pause au survol

en: Do nothing
fr_FR: Ne rien faire

en: Pause slideshow
fr_FR: Pause du diaporama

en: Pause slideshow and layer transitions
fr_FR: Pause du diaporama et des transitions entre calques

en: Pause slideshow and layer transitions, including loops
fr_FR: Pause du diaporama et des transitions entre calques, y compris des boucles

en: Decide what should happen when you move your mouse cursor over the project.
fr_FR: Décider de ce qui doit se passer lorsque vous déplacez le curseur de votre souris sur le projet.

en: Start With Slide
fr_FR: Commencer avec le slide

en: The project will start with the specified slide. You can also use the value “random”.
fr_FR: Le projet commencera avec la diapo spécifiée. Vous pouvez également utiliser la valeur "aléatoire".

en: Keyboard Navigation
fr_FR: Navigation du clavier

en: You can navigate through slides with the left and right arrow keys.
fr_FR: Vous pouvez naviguer entre les diapositives avec les flèches gauche et droite.

en: Touch Navigation
fr_FR: Navigation tactile

en: Gesture-based navigation when swiping on touch-enabled devices.
fr_FR: Navigation tactile basée sur la gestuelle du glisser des mobiles et tablettes.

en: Play the project by scrolling the web page. %sClick here%s to see a live example.
fr_FR: Lancer le projet en faisant défiler (scrollant) la page web. %sCliquez ici%s pour voir un exemple en direct.

en: Play By Scroll Speed
fr_FR: Jouer par vitesse de défilement

en: Play By Scroll speed multiplier.
fr_FR: Multiplicateur de vitesse de défilement en scrollant la souris.

en: Start Immediately
fr_FR: Commencer immédiatement

en: Instead of freezing the project until visitors start scrolling, the project will automatically start playback and will only pause at the first keyframe.
fr_FR: Au lieu de geler le projet jusqu'à ce que les visiteurs commencent le défilement, le projet se lancera automatiquement et ne s'arrêtera qu'à la première image clé.

en: Skip Slide Breaks
fr_FR: Passer la pause de Diaporama

en: Enable this option to eliminate the stop between slide changes. Visitors would no longer need to scroll at the end of slides, instead the project will only stop at the keyframes you specify.
fr_FR: Activer cette option pour supprimer l'arrêt entre les changements de diapos. Les visiteurs n'auront plus besoin de faire défiler à la fin des diapos, le projet ne s'arrêtera alors qu'aux images clés que vous aurez spécifiées.

en: Cycles
fr_FR: Boucles

en: Number of cycles if slideshow is enabled.
fr_FR: Nombre de boucles si le diaporama est activé.

en: Force Number Of Cycles
fr_FR: Forcer le nombre de cycles

en: The project will always stop at the given number of cycles, even if the slideshow restarts.
fr_FR: Le projet s’arrêtera toujours au nombre donné de cycles, même si le diaporama redémarre.

en: Shuffle Mode
fr_FR: Mode Aléatoire

en: Slideshow will proceed in random order. This feature does not work with looping.
fr_FR: Diaporama en mode aléatoire. Cette fonction ne fonctionne pas en boucle.

en: Two Way Slideshow
fr_FR: Diaporama bidirectionnel

en: Slideshow can go backwards if someone switches to a previous slide.
fr_FR: Le diaporama revient en arrière si quelqu’un appelle une diapositive précédente.

en: Forced Animation Duration
fr_FR: Durée de l'animation forcée

en: The animation speed in milliseconds when the project forces remaining layers out of scene before changing slides.
fr_FR: La vitesse de l'animation en millisecondes lorsque le projet force les calques restants à sortir de scène avant de changer de diapos.

en: The skin used for this project. The “noskin” skin is a border- and buttonless skin. Your custom skins will appear in the list when you create their folders.
fr_FR: Le thème utilisé pour ce projet. Le "noskin" est un thème sans bordure ni bouton. Vos thèmes personnalisés apparaîtront dans la liste lorsque vous créerez leurs dossiers.

en: Initial Fade Duration
fr_FR: Durée de fondu initial

en: Change the duration of the initial fade animation when the page loads. Enter 0 to disable fading.
fr_FR: Change la durée de la transition lorsque la page se charge. Entrez 0 pour désactiver le fondu.

en: Project Classes
fr_FR: Classes du projet

en: One or more space-separated class names to be added to the project container element.
fr_FR: Un ou plusieurs noms de classe séparés par un espace à ajouter à l'élément conteneur du projet.

en: Project CSS
fr_FR: CSS du Projet

en: You can enter custom CSS to change some style properties on the project wrapper element. More complex CSS should be applied with the Custom Styles Editor.
fr_FR: Vous pouvez saisir du CSS personnalisé pour modifier certaines propriétés de style de l'élément d'habillage du projet. Les CSS plus complexes doivent être appliqués avec l'éditeur de styles personnalisés.

en: Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière-plan

en: Global background color of the project. Slides with non-transparent background will cover this one. You can use all CSS methods such as HEX or RGB(A) values.
fr_FR: Couleur d’arrière-plan globale du projet. Les diapositives avec un arrière-plan non transparent couvriront celui-ci. Vous pouvez utiliser toutes les méthodes CSS telles que les valeurs HEX ou RGB(A).

en: Background Image
fr_FR: Image de fond

en: Global background image of the project. Slides with non-transparent backgrounds will cover it. This image will not scale in responsive mode.
fr_FR: Image de fond globale du projet. Les diapositives dont l'arrière-plan n'est pas non transparent la couvriront. Cette image ne sera pas mise à l'échelle en mode Responsive.

en: Background Repeat
fr_FR: Répétition de l'arrière-plan

en: Global background image repeat.
fr_FR: Répétition générique de l’image de fond

en: No-repeat
fr_FR: Ne pas répéter

en: Repeat
fr_FR: Répéter

en: Repeat-y
fr_FR: Répéter verticalement

en: Background Behavior
fr_FR: Comportement d'arrière-plan

en: Choose between a scrollable or fixed global background image.
fr_FR: Choisir entre une image défilante ou fixe pour l'arrière-plan générique.

en: Scroll
fr_FR: Défilement

en: Fixed
fr_FR: Fixe

en: Global background image position of the project. The first value is the horizontal position and the second value is the vertical.
fr_FR: Position de l’image d’arrière-plan globale du projet. La première valeur est la position horizontale et la deuxième valeur est la verticale.

en: Global background size of the project. You can set the size in pixels, percentages, or constants: auto | cover | contain
fr_FR: Taille globale de l'arrière-plan du projet. Vous pouvez définir la taille en pixels, en pourcentages ou constante : auto | cover | contain

en: Prev & Next Buttons
fr_FR: Boutons Préc. & Suiv.

en: Disabling this option will hide the Prev and Next buttons.
fr_FR: Décocher cette option masque les boutons "Précédent" et "Suivant".

en: Show the buttons only when someone moves the mouse cursor over the project. This option depends on the previous setting.
fr_FR: Affichez les boutons uniquement lorsque quelqu'un déplace le curseur de la souris sur le projet. Cette option dépend du paramètre précédent.

en: Start & Stop Buttons
fr_FR: Boutons Démarrer et Arrêter

en: Disabling this option will hide the Start & Stop buttons.
fr_FR: Désactiver cette option masque les boutons "Démarrer" et "Arrêter".

en: Slide Navigation Buttons
fr_FR: Boutons de navigation

en: Disabling this option will hide slide navigation buttons or thumbnails.
fr_FR: Désactiver cette option masque les boutons de navigation du diaporama ou des miniatures.

en: Slide Navigation
fr_FR: Boutons de navigation

en: Slide navigation buttons (including thumbnails) will be shown on mouse hover only.
fr_FR: L'affichage des boutons de navigation du diaporama (y compris les miniatures) uniquement au survol du curseur de la souris.

en: Bar Timer
fr_FR: Barre de minuterie

en: Show the bar timer to indicate slideshow progression.
fr_FR: Afficher la barre de temps pour indiquer la progression du diaporama.

en: Circle Timer
fr_FR: Minuteur circulaire

en: Use circle timer to indicate slideshow progression.
fr_FR: Utilisez le Timer circulaire pour indiquer la progression du diaporama.

en: Slidebar Timer
fr_FR: Minuterie de Slidebar

en: You can grab the slidebar timer playhead and seek the whole slide real-time like a movie.
fr_FR: Vous pouvez utiliser la barre de lecture de temps pour rechercher une diapositive en temps réel comme pour un film.

en: Thumbnail Navigation
fr_FR: Vignette de navigation

en: Use thumbnail navigation instead of slide bullet buttons.
fr_FR: Utilisez le déplacement par vignettes à la place des boutons de navigation.

en: Hover
fr_FR: Survol

en: Always
fr_FR: Toujours

en: Thumbnail Container Width
fr_FR: Largeur du conteneur de la miniature

en: The width of the thumbnail area relative to the project size.
fr_FR: La largeur de la zone de miniature par rapport à la taille du projet.

en: Thumbnail Width
fr_FR: Largeur de l'image miniature

en: The width of thumbnails in the navigation area.
fr_FR: Largeur des vignettes dans la zone de navigation.

en: Thumbnail Height
fr_FR: Hauteur de l'image miniature

en: The height of thumbnails in the navigation area.
fr_FR: Hauteur des vignettes dans la zone de navigation.

en: Active Thumbnail Opacity
fr_FR: Opacité des miniatures actives

en: Opacity in percentage of the active slide’s thumbnail.
fr_FR: Pourcentage d’opacité des vignettes de la diapositive active.

en: Inactive Thumbnail Opacity
fr_FR: Opacité de miniature inactive

en: Opacity in percentage of inactive slide thumbnails.
fr_FR: Pourcentage d’opacité des vignettes des diapositives inactives.

en: Automatically Play Media
fr_FR: Lire automatiquement les médias

en: The playback of video and audio layers will automatically be started on the active slide.
fr_FR: Les vidéos seront lancés automatiquement sur le slider actif.

en: Pause Slideshow
fr_FR: Suspendre le diaporama

en: The slideshow can temporally be paused while video or audio layers are playing. You can choose to permanently stop the pause until manual restarting.
fr_FR: Le slideshaw peut être suspendu temporairement quand les videos sont en lecture. Vous pouvez choisir d’arrêter définitivement la pause jusqu’au redémarrage manuel.

en: While playing
fr_FR: Lors de la lecture

en: Permanently
fr_FR: En permanence

en: No action
fr_FR: Aucune action

en: Youtube Preview
fr_FR: Aperçu Youtube

en: The automatically fetched preview image quaility for YouTube videos when you do not set your own. Please note, some videos do not have HD previews, and you may need to choose a lower quaility.
fr_FR: Choix automatique de l'image de prévisualisation pour YouTbe, à défaut de sélection de votre part. Notez que certaines vidéos n’ont pas d’aperçus HD, et vous devrez choisir une qualité inférieure.

en: Maximum quality
fr_FR: Résolution maximale

en: High quality
fr_FR: EXPERTISE & CIBLAGE

en: Medium quality
fr_FR: Qualité moyenne

en: Default quality
fr_FR: Qualité par défaut

en: Remember Unmute State
fr_FR: Mémoriser l’état d’inmutation

en: After a visitor has clicked on the Unmute button, the project will assume that all later media can play with sound. Disable this option if you want to display the Unmute button on each slide separately.
fr_FR: Après qu'un visiteur a cliqué sur le bouton d'activation du son, le projet considèrera que tous les médias ultérieurs peuvent être lus avec du son. Désactivez cette option si vous souhaitez afficher le bouton d'activation du son sur chaque diapo séparément.

en: Open By Click
fr_FR: Ouvrir par clic

en: Enter a jQuery selector to open the Popup by clicking on the target element(s). Acting as a toggle, a secondary click will close the Popup. Leave this field empty if you don’t want to use this trigger.
fr_FR: Entrez un sélecteur jQuery pour ouvrir la fenêtre contextuelle en cliquant sur le(s) élément(s) cible(s). Agissant comme une bascule, un second clic fermera la fenêtre contextuelle. Laissez ce champ vide si vous ne voulez pas utiliser ce déclencheur.

en: Open At Scroll Position
fr_FR: Ouvrir à la position de défilement

en: Enter a scroll position in pixels or percents, which will open the Popup when visitors scroll to that location. Leave this field empty if you don’t want to use this trigger.
fr_FR: Entrez une position de défilement en pixels ou en pourcentages, ce qui ouvrira le popup lorsque les visiteurs parcourront cet emplacement. Laissez ce champ vide si vous ne voulez pas utiliser ce déclencheur.

en: Close At Scroll Position
fr_FR: Fermer à la position de défilement

en: Enter a scroll position in pixels or percents, which will close the Popup when visitors scroll to that location. Leave this field empty if you don’t want to use this trigger.
fr_FR: Entrez une position de défilement en pixels ou en pourcentages, ce qui permet de fermer le popup lorsque les visiteurs défilent jusqu'à cet emplacement. Laissez ce champ vide si vous ne voulez pas utiliser ce déclencheur.

en: Close Automatically After
fr_FR: Fermer automatiquement après

en: Automatically closes the Popup in the specified number of seconds after it was opened. Leave this field empty if you don’t want to use this trigger.
fr_FR: Ferme automatiquement le popup dans le nombre spécifié de secondes après son ouverture. Laissez ce champ vide si vous ne voulez pas utiliser ce déclencheur.

en: Close On End
fr_FR: Fermer la fin

en: Closes the Popup after it has completed a full cycle and all your slides were displayed.
fr_FR: Ferme le Popup après qu'il ait effectué un cycle complet et que toutes vos diapositives aient été affichées.

en: Before Leaving The Page
fr_FR: Avant de quitter la page

en: Opens the Popup before leaving the page. A leave intent is considered when visitors leave the browser window with their mouse cursor in the direction where the window controls and the tab bar is located.
fr_FR: Ouvre la fenêtre contextuelle (Popup) avant de quitter la page. Une intention d'autorisation est prise en compte lorsque les visiteurs quittent la fenêtre du navigateur avec le curseur de leur souris dans la direction où se trouvent la fenêtre de contrôle et la barre à onglets.

en: Open When Idle For
fr_FR: Ouvrir quand inactif pendant

en: Opens the Popup after the specified number of seconds when the user is inactive without moving the mouse cursor or pressing any button. Leave this field empty if you don’t want to use this trigger.
fr_FR: Ouvre le popup après le nombre spécifié de secondes lorsque l'utilisateur est inactif sans déplacer le curseur de la souris ou en appuyant sur n'importe quel bouton. Laissez ce champ vide si vous ne voulez pas utiliser ce déclencheur.

en: Open Automatically After
fr_FR: Ouvrir automatiquement après

en: Automatically opens the Popup after the specified number of seconds. Leave this field empty if you don’t want to use this trigger.
fr_FR: Ouvre automatiquement le popup après le nombre spécifié de secondes. Laissez ce champ vide si vous ne voulez pas utiliser ce déclencheur.

en: Prevent Reopening
fr_FR: Empêcher la réouverture

en: Depending on your settings, the same Popup can be displayed in multiple times without reloading the page. Such example would be when you use a scroll trigger and the user scrolls to that location a number of times. Enabling this option will prevent opening this Popup consequently.
fr_FR: Selon les paramètres énoncés, la même fenêtre peut être affichée plusieurs fois sans recharger la page. Un bel exemple serait lorsque vous utilisez un déclencheur de défilement, et l'utilisateur défilent vers cette localization un certain nombre de fois. Activer cette option évitera l'ouverture consécutive de cette fenêtre contextuelle.

en: Disable Overlay
fr_FR: Désactiver le recouvrement

en: Disable this option to hide the overlay behind the Popup.
fr_FR: Désactivez cette option pour masquer la superposition derrière le Popup.

en: Show Close Button
fr_FR: Afficher le bouton Fermer

en: Disable this option to hide the Popup close button. This option is also useful when you would like to use a custom close button. To do that, select the “Close the Popup” option from the layer linking field.
fr_FR: Désactivez cette option pour masquer le bouton de fermeture de la fenêtre contextuelle. Cette option est également utile lorsque vous souhaitez utiliser un bouton de fermeture personnalisé. Pour ce faire, sélectionnez l'option "Fermer la fenêtre contextuelle" dans le champ de liaison des calques.

en: Close Button Custom CSS
fr_FR: CSS personnalisé de Bouton de fermeture

en: Enter a list of CSS properties, which will be applied to the built-in close button (if enabled) to customize it’s appearance.
fr_FR: Entrez une liste de propriétés CSS, qui sera appliquée au bouton de fermeture intégré (si activé) pour personnaliser son apparence.

en: Close By Clicking Away
fr_FR: Fermer en cliquant loin

en: Close the Popup by clicking on the overlay.
fr_FR: Fermez la fenêtre contextuelle en cliquant sur la superposition.

en: Start Popup Immediately
fr_FR: Lancer le Popup immédiatement

en: Enable this option to immediately start layer animations without waiting for the Popup to complete its opening transition.
fr_FR: Activer cette option pour lancer immédiatement les animations de calque sans attendre que le Popup ait terminé sa transition d'ouverture.

en: Reset On Close
fr_FR: Réinitialiser à la fermeture

en: Choose whether the project should play all slide transitions over again when re-opening the Popup.
fr_FR: Choisir si le projet doit relancer toutes les transitions de diapositives lors de la réouverture du Popup.

en: Reset slide
fr_FR: Réinitialiser la diapositive

en: Reset popup
fr_FR: Réinitialiser le Popup

en: Popup Width
fr_FR: Largeur du Popup

en: Popup Height
fr_FR: Hauteur du Popup

en: Fit Width
fr_FR: Ajuster la largeur

en: Fit Height
fr_FR: Ajuster en hauteur

en: Distance Left
fr_FR: Distance à gauche

en: Distance Right
fr_FR: Distance à droite

en: Distance Top
fr_FR: Distance haut

en: Distance Bottom
fr_FR: Distance bas

en: Opening Duration
fr_FR: Durée d’ouverture

en: The Popup opening transition duration specified in milliseconds. A second equals to 1000 milliseconds.
fr_FR: Durée de transition de l'ouverture du Popup spécifiée en millisecondes. Une seconde équivaut à 1000 millisecondes.

en: Closing Duration
fr_FR: Durée de clôture

en: The Popup closing transition duration specified in milliseconds. A second equals to 1000 milliseconds.
fr_FR: Durée de transition de fermeture de la fenêtre popup spécifiée en millisecondes. Une seconde équivaut à 1000 millisecondes.

en: Opening Delay
fr_FR: Délai d’ouverture

en: Delay before opening the Popup specified in milliseconds. A second equals to 1000 milliseconds.
fr_FR: La durée de la transition, en millisecondes. Une seconde = 1000 millisecondes.

en: Opening Transition
fr_FR: Transition d'Ouverture

en: Choose from one of the pre-defined Popup opening transitions.
fr_FR: Choisissez l'une des transitions d'ouverture de fenêtre popup prédéfinies.

en: Fade
fr_FR: Fondu

en: Slide from top
fr_FR: Glisse depuis le haut

en: Slide from bottom
fr_FR: Glisser à partir du bas

en: Slide from left
fr_FR: Glisse depuis la gauche

en: Slide from right
fr_FR: Depuis la droite

en: Rotate from top
fr_FR: Rotation à partir du haut

en: Rotate from bottom
fr_FR: Rotation à partir du bas

en: Rotate from left
fr_FR: Tourner de gauche

en: Rotate from right
fr_FR: Tourner de droite

en: Scale from top
fr_FR: Redimensionner à partir du bas

en: Scale from bottom
fr_FR: Echelle du bas

en: Scale from left
fr_FR: Echelle de gauche

en: Scale from right
fr_FR: Échelle de droite

en: Scale
fr_FR: Échelle

en: Spin
fr_FR: Tourné

en: Spin horizontally
fr_FR: Tourner horizontalement

en: Spin vertically
fr_FR: Tourner verticalement

en: Elastic
fr_FR: Élastique

en: Closing Transition
fr_FR: Transition de clôture

en: Choose from one of the pre-defined Popup closing transitions.
fr_FR: CHOISISSEZ L'UNE DES OPTIONS prédéfinies .

en: Slide to top
fr_FR: Glisse vers le haut

en: Slide to bottom
fr_FR: Glisser vers le bas

en: Slide to left
fr_FR: Glissement gauche

en: Slide to right
fr_FR: Glissement vers la droite

en: Rotate to top
fr_FR: Rotation vers le haut

en: Rotate to bottom
fr_FR: Rotation vers le bas

en: Rotate to left
fr_FR: Rotation vers la gauche

en: Rotate to right
fr_FR: Rotation vers la droite

en: Scale to top
fr_FR: Redimensionner à partir du haut

en: Scale to bottom
fr_FR: Redimensionner à partir du bas

en: Scale to left
fr_FR: Echelle à gauche

en: Scale to right
fr_FR:  Echelle veers la droite

en: Overlay Color
fr_FR: Couleur de superposition

en: The overlay color. You can use color names, hexadecimal, RGB or RGBA values.
fr_FR: Couleur de superposition. Vous pouvez utiliser des noms de couleurs, des valeurs hexadécimales, RGB ou RGBA.

en: Overlay Opening Duration
fr_FR: Durée d’ouverture de la superposition

en: The overlay opening transition duration specified in milliseconds. A second equals to 1000 milliseconds.
fr_FR: Durée de transition d'ouverture de superposition spécifiée en millisecondes. UNE seconde équivaut à 1000 millisecondes.

en: Overlay Closing Duration
fr_FR: Durée de clôture de la superposition

en: The overlay closing transition duration specified in milliseconds. A second equals to 1000 milliseconds.
fr_FR: Durée de transition de fermeture de la superposition spécifiée en millisecondes. UNE seconde équivaut à 1000 millisecondes.

en: Choose from one of the pre-defined overlay opening transitions.
fr_FR: Choisissez parmi l'une des transitions d'ouverture de superposition pré-définies.

en: Fade from top right
fr_FR: Fondu en haut à droite

en: Fade from top left
fr_FR: Fondu à partir de la gauche

en: Fade from bottom right
fr_FR: Fondu à partir de la droite

en: Fade from bottom left
fr_FR: Fondu à partir de la gauche

en: Choose from one of the pre-defined overlay closing transitions.
fr_FR: Choisissez l'une des transitions de fermeture de recouvrement prédéfinies.

en: Fade to top right
fr_FR: Fondu partant de la droite en haut

en: Fade to top left
fr_FR: Fondu à partir de la gauche en haut

en: Fade to bottom right
fr_FR: Fondu à partir de la droite en bas

en: Fade to bottom left
fr_FR: En bas à gauche en bas

en: All Pages
fr_FR: Toutes les pages

en: Homepage
fr_FR: Page d'accueil

en: Posts
fr_FR: Articles

en: Include Custom Pages
fr_FR: Inclure des pages personnalisées

en: Exclude Pages
fr_FR: Exclure les pages

en: Administrators
fr_FR: Administrateurs

en: Editors
fr_FR: Editeurs

en: Authors
fr_FR: Auteurs

en: Contributors
fr_FR: Contributeurs

en: Subscribers
fr_FR: Abonnés

en: Customers
fr_FR: Clients

en: Visitors
fr_FR: Visiteurs

en: Show Only For First Time Visitors
fr_FR: Afficher uniquement pour les nouveaux visiteurs

en: Repeat Popup
fr_FR: Répéter

en: Enables or disables repeating this Popup to your target audience with the below specified frequency.
fr_FR: Active ou désactive la répétition de ce popup à votre public cible avec la fréquence ci-dessous spécifiée.

en: Repeat After
fr_FR: Répéter après

en: Controls the repeat frequency of this Popup specified in days. Leave this option empty if you want to display the Popup on each page load. Enter 0 to repeat after the end of a browsing session (when the browser closes).
fr_FR: Contrôle la fréquence de répétition de ce popup spécifié en jours. Laissez cette option vide si vous souhaitez afficher le popup sur chaque chargement de page. Entrez 0 pour répéter après la fin d'une session de navigation (lorsque le navigateur se ferme).

en: Use Relative URLs
fr_FR: Utiliser des URLs relatives

en: Use relative URLs for local images. This setting could be important when moving your WP installation.
fr_FR: Utilisez des URL relatives pour les images locales. Ce paramètre peut être important lors du déplacement de votre installation WP.

en: Allow Restarting Slides On Resize
fr_FR: Autoriser le redémarrage des diapositives lors du redimensionnement

en: Certain transformation and transition options cannot be updated on the fly when the browser size or device orientation changes. By enabling this option, LayerSlider will automatically detect such situations and will restart itself to preserve its appearance.
fr_FR: Certaines options de transformation et de transition ne peuvent pas être mises à jour à la volée lorsque la taille du navigateur ou l’orientation de l’appareil change. En activant cette option, LayerSlider détectera automatiquement de telles situations et redémarrera pour préserver son apparence.

en: Use srcset Attribute
fr_FR: Utiliser l'attribut srcset

en: The srcset attribute allows loading dynamically scaled images based on screen resolution. It can save bandwidth and allow using retina-ready images on high resolution devices. In some rare edge cases, this option might cause blurry images.
fr_FR: L'attribut srcset permet de charger des images redimensionnées dynamiquement en fonction de la résolution de l'écran. Il peut économiser la bande passante et permettre l'utilisation d'images sur les appareils à haute résolution. Dans certains cas, cette option peut provoquer des images floues.

en: Global default
fr_FR: Par Défaut global

en: The default lazy loading behavior ensures maximum compatibility and works ideally for general purposes. However, there is a chance that the browser might start downloading some assets for a split second before LayerSlider cancels them. Enabling this option will eliminate any chance of generating even a minuscule amount of unwanted traffic, but it can also cause issues for search engine indexing and other WP themes/plugins.
fr_FR: Le comportement de Lazy loading par défaut assure une compatibilité maximale et fonctionne parfaitement en général. Cependant, il est possible que le navigateur commence à télécharger certaines ressources pendant une fraction de seconde avant que LayerSlider ne les annule. L'activation de cette option élimine tout risque de générer du trafic indésirable, mais elle peut aussi causer des problèmes d'indexation des moteurs de recherche et d'autres thèmes/plugins WP.

en: Prefer Blend Mode
fr_FR: Préférences des modes de fusion

en: Enable this option to avoid blend mode issues with slide transitions. Due to technical limitations, this will also clip your slide transitions regardless of your settings.
fr_FR: Activez cette option pour éviter les problèmes de mode de fusion avec les transitions de diapositives. En raison de limitations techniques, cela va également couper vos transitions diapositives indépendamment de vos paramètres.

en: Date Published
fr_FR: Date de publication

en: Date Modified
fr_FR: Date de modification

en: Post Title
fr_FR: Titre de l'article

en: Number of Comments
fr_FR: Nombre de commentaires

en: Ascending
fr_FR: Ascendant

en: Descending
fr_FR: Descendant

en: Set A Slide Image
fr_FR: Définir une image de diapositive

en: Size
fr_FR: Taille

en: Inherit
fr_FR: Hériter

en: Set A Slide Thumbnail
fr_FR: Définir une vignette de diapositive

en: Duration
fr_FR: Durée

en: Custom Transition Duration
fr_FR: Durée de transition personnalisée

en: Time Shift
fr_FR: Décalage temporel

en: Enter URL
fr_FR: Entrer l’URL

en: Link Target
fr_FR: Cible du lien

en: Open on the same page
fr_FR: Ouvrir sur la même page

en: Open on new page
fr_FR: Ouvrir sur une nouvelle page

en: Open in parent frame
fr_FR: Ouvrir dans un cadre parent

en: Open in main frame
fr_FR: Ouvrir dans un cadre principal

en: On top of layers
fr_FR: Au-dessus des couches

en: Underneath layers
fr_FR: Couches inférieures

en: Deeplink
fr_FR: Lien interne

en: Enter slide slug
fr_FR: Entrer l'identifiant du calque

en: Global Hover
fr_FR: Couche globale

en: Hidden
fr_FR: Masqué

en: Overflow Layers
fr_FR: Calques de débordement

en: Zoom In
fr_FR: Zoom avant

en: Zoom Out
fr_FR: Zoom arrière

en: Event
fr_FR: Événement

en: Cursor or Tilt
fr_FR: Slider ou Bascule (?)

en: None
fr_FR: Aucun

en: Both axes
fr_FR: Les deux axes

en: Horizontal only
fr_FR: Horizontal seulement

en: Vertical only
fr_FR: Vertical seulement

en: Transform Origin
fr_FR: Transformer le point d'Origine

en: Move Duration
fr_FR: Modifier la Durée

en: Leave Duration
fr_FR: Durée de la sortie

en: HTML Element
fr_FR: Élément HTML

en: Icon Color
fr_FR: Couleur de l’icône

en: Icon Placement
fr_FR: Positionnement de l'icône

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Right
fr_FR: Droite

en: Icon Size
fr_FR: Taille de l’icône

en: Icon Gap
fr_FR: Écart de l’icône

en: Vertical Adjustment
fr_FR: Réglage vertical

en: Line Break
fr_FR: Retour à la ligne

en: Automatic
fr_FR: Automatique

[ctx: Displays as "Manual (<br>)". Plase don’t change the HTML entities.]
en: Manual (&lt;br&gt;)
fr_FR: Manuel (&lt;br&gt;)

en: Media Autoplay
fr_FR: Lecture automatique Média

en: Show Media Info
fr_FR: Afficher les informations Média

en: Media Controls
fr_FR: Commandes de médias

en: Media Poster Image
fr_FR: Image d'apercu Média

en: Media Fill Mode
fr_FR: Mode de remplissage Média

en: Media Volume
fr_FR: Volume Média

en: Play Media Muted
fr_FR: Lancer le média en sourdine

en: Offer to unmute
fr_FR: Offre pour rétablir le son

en: Media Loop
fr_FR: Boucle Média

en: Background Video
fr_FR: Vidéo d'arrière-plan

en: Video Overlay Image
fr_FR: Video Overlay image

en: Limit Post Text Length
fr_FR: Limiter la longueur de texte des messages

en: Start At
fr_FR: Commencez à

en: Easing
fr_FR: Atténuation

en: RotationY
fr_FR: Rotation

en: SkewX
fr_FR: Oblique X

en: SkewY
fr_FR: Biaisé

en: ScaleX
fr_FR: BalanceX

en: ScaleY
fr_FR: Echelle Y

en: Mask
fr_FR: Masquer

en: Background
fr_FR: Arrière-plan

en: Color
fr_FR: Couleur

en: Rounded Corners
fr_FR: Coins arrondis

en: Width
fr_FR: Largeur

en: Height
fr_FR: Hauteur

en: Filter
fr_FR: Filtre

en: Slide change starts (ignoring modifier)
fr_FR: Le changement de diapositives commence (ignorer modifier)

en: Opening Transition completes
fr_FR: Ouverture des Transitions complètes

en: Opening Text Transition starts
fr_FR: Ouverture des Transitions de Texte

en: Opening Text Transition completes
fr_FR: Ouverture des Transitions de textes complètes

en: Opening and Opening Text Transition complete
fr_FR: Ouverture et Transition texte d'ouverture complètent

en: Loop starts
fr_FR: Départ de boucle

en: Loop completes
fr_FR: Boucle complète

en: Opening and Loop Transitions complete
fr_FR: Ouverture et boucle de Transitions complète

en: Opening Text and Loop Transitions complete
fr_FR: Ouverture des Transitions Texte et Boucle complète

en: Opening, Opening Text and Loop Transitions complete
fr_FR: Ouverture, Transitions Texte et Boucle d'ouverture complète

en: Ending Text Transition starts
fr_FR: Départ de la Transition de Fin des Textes

en: Ending Text Transition completes
fr_FR: Transition de Fin des Textes complète

en: Ending Text and Loop Transitions complete
fr_FR: Départ de la Transition de Fin des Textes et Boucles

en: Animate
fr_FR: Animation

en: by lines ascending
fr_FR: par ordre croissant des lignes de texte

en: by lines descending
fr_FR: par des lignes de texte descendantes

en: by lines random
fr_FR: par des lignes de texte aléatoires

en: by lines center to edge
fr_FR: par des lignes de texte du centre vers le bord

en: by lines edge to center
fr_FR: par des lignes de texte du bord jusqu'au centre

en: by words ascending
fr_FR: par des mots croissants

en: by words descending
fr_FR: par mots décroissants

en: by words random
fr_FR: par des mots aléatoires

en: by words center to edge
fr_FR: par des mots du centre vers le bord

en: by words edge to center
fr_FR: par des mots du bord vers le centre

en: by chars ascending
fr_FR: par caractères croissants

en: by chars descending
fr_FR: par caractères décroissants

en: by chars random
fr_FR: par caractères aléatoires

en: by chars center to edge
fr_FR: par caractères du centre vers le bord

en: by chars edge to center
fr_FR: par caractères du bord vers le centre

en: Shift In
fr_FR: Déplacer dans

en: StartAt
fr_FR: Commencer à

en: Opening Transition starts
fr_FR: Ouvrir les Départ de Transition

en: Shift Out
fr_FR: Déplace en-dehors (Shift Out)

en: Opacity
fr_FR: Opacité

en: Infinite
fr_FR: Infini

en: No repeat
fr_FR: Pas de répétition

en: 10x
fr_FR: 30:

en: 15x
fr_FR: 35:

en: 17x
fr_FR: 37:

en: Wait
fr_FR: Attendre

en: Yoyo
fr_FR: Effet Yoyo

en: Reverse Duration
fr_FR: Inverser la durée

en: same
fr_FR: identique

en: Reverse Easing
fr_FR: Inverser l'atténuation

en: inherit
fr_FR: hériter

en: Always On Top
fr_FR: Toujours en haut

en: Parallax Level
fr_FR: Niveau de Parallaxe

en: Both
fr_FR: Les deux

en: Keep This Layer Visible
fr_FR: Gardez ce calque visible

en: Until the end of this slide (default)
fr_FR: Jusqu'à la fin de cette diapositive (par défaut)

en: Forever (the layer will never animate out)
fr_FR: Définitif/Forever (la couche ne sera jamais animer out)

en: Play By Scroll Keyframe
fr_FR: Jouer par défilement en scrollant

en: URL target
fr_FR: URL cible

en: Custom Attributes
fr_FR: Attributs personnalisés

en: Your list of custom attributes. Use this feature if your needs are not covered by the common attributes above or you want to override them. You can use data-* as well as regular attribute names. Empty attributes (without value) are also allowed. For example, to make a FancyBox gallery, you may enter “data-fancybox-group” and “gallery1” for the attribute name and value, respectively.
fr_FR: Votre liste d'attributs personnalisés. Utilisez cette fonction si vos besoins ne sont pas couverts par les attributs par défaut ou si vous voulez les remplacer. Vous pouvez utiliser de data-*, ainsi que les noms d'attributs réguliers. attributs vides (sans valeur) sont également autorisés. Par exemple, pour faire une galerie FancyBox, vous pouvez entrer "data-fancybox-group" et "gallery1" pour le nom de l'attribut et de valeur, respectivement.

en: Top
fr_FR: Haut

en: Padding Top
fr_FR: Marge intérieure En haut

en: Padding Right
fr_FR: Marge int. Droite

en: Padding Bottom
fr_FR: Marge intérieure bas

en: Padding Left
fr_FR: Marge int. Gauche

en: Border Width
fr_FR: Largeur de la bordure

en: Border Style
fr_FR: Style de bordure

en: Dotted
fr_FR: Pointillés

en: Dashed
fr_FR: Tirets

en: Solid
fr_FR: Solide

en: Inset
fr_FR: Intérieure

en: Outset
fr_FR: Extérieure

en: Border Color
fr_FR: Couleur de la bordure

en: Box Shadow
fr_FR: Ombre de la boîte

en: Text Shadow
fr_FR: Ombre du texte

en: Font Family
fr_FR: Famille de police

en: Font Size
fr_FR: Taille de la police

en: Line height
fr_FR: Hauteur de ligne

en: Font Weight
fr_FR: Épaisseur de la police

en: Font Style
fr_FR: Style de police

en: Text Decoration
fr_FR: Décoration de texte

en: Text Transform
fr_FR: Transformation du texte

en: Letter Spacing
fr_FR: Espacement des lettres

en: Text Align
fr_FR: Alignement du texte

en: Min. Font Size
fr_FR: Taille min. de police

en: Min. Mobile Font Size
fr_FR: Taille min. de police sur mobile

en: Repeat horizontally
fr_FR: Répéter horizontalement

en: Repeat vertically
fr_FR: Répéter verticalement

en: Space
fr_FR: Espace

en: Round
fr_FR: Rond

en: Custom Styles
fr_FR: Styles personnalisés

en: Align Positions From
fr_FR: Aligner les positions à partir de

en: Sides of the project
fr_FR: Aspects du projet

en: Sides of the screen
fr_FR: Côtés de l’écran

en: Stacking Order
fr_FR: Ordre d’empilement

en: Mouse Cursor
fr_FR: Curseur de la souris

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Pointer
fr_FR: Pointeur

en: Help
fr_FR: Aide

en: Text
fr_FR: Texte

en: Vertical text
fr_FR: Texte vertical

en: Zoom in
fr_FR: Agrandir

en: Zoom out
fr_FR: Réduire

en: Prevent Mouse Events
fr_FR: Empêcher les événements de souris

en: Blend Mode
fr_FR: Modes de fusion

en: Title
fr_FR: Titre

en: This setting is enforced by <b><i>%s</i></b> in order to maximize compatibility on your site.
fr_FR: Ce paramètre est appliqué par <b> <i> %s </i> </b> afin de maximiser la compatibilité sur votre site.

en: The PHP ZipArchive extension is required to export projects.
fr_FR: L’extension PHP ZipArchive est nécessaire pour exporter des projets.

en: License registration is required in order to use this feature.
fr_FR: L’enregistrement de la licence est requis pour utiliser cette fonctionnalité.

en: Preview
fr_FR: Aperçu

en: Tiles
fr_FR: Tuiles

en: Rows
fr_FR: Lignes

en: <i>number</i> or <i>min,max</i> If you specify a value greater than 1, LayerSlider will cut your slide into tiles. You can specify here how many rows of your transition should have. If you specify two numbers separated with a comma, LayerSlider will use that as a range and pick a random number between your values.
fr_FR: <i>nombre</i> ou <i>min, max</i> Si vous spécifiez une valeur supérieure à 1, LayerSlider va couper votre diapositive en tuiles. Vous pouvez spécifier ici combien de lignes votre transition devraient avoir. Si vous spécifiez deux nombres séparés par une virgule, LayerSlider choisira un nombre aléatoire entre vos valeurs.

en: Cols
fr_FR: Colonnes

en: <i>number</i> or <i>min,max</i> If you specify a value greater than 1, LayerSlider will cut your slide into tiles. You can specify here how many columns of your transition should have. If you specify two numbers separated with a comma, LayerSlider will use that as a range and pick a random number between your values.
fr_FR: <i>nombre</i> ou <i>min, max</i> Si vous spécifiez une valeur supérieure à 1, LayerSlider va couper votre diapositive en tuiles. Vous pouvez spécifier ici le nombre de colonnes que votre transition devraient avoir. Si vous spécifiez deux nombres séparés par une virgule, LayerSlider choisira un nombre aléatoire entre vos valeurs.

en: Delay
fr_FR: Pause (Attente)

en: You can apply a delay between the tiles and postpone their animation relative to each other.
fr_FR: Vous pouvez appliquer un délai entre les tuiles et diférer leur animation l'une par rapport à l'autre.

en: Sequence
fr_FR: Séquence

en: You can control the animation order of the tiles here.
fr_FR: Vous pouvez contrôler l'ordre d'animation des tuiles ici.

en: Forward
fr_FR: Transfert

en: Reverse
fr_FR: Inversé

en: Col-forward
fr_FR: Colonne suivante

en: Col-reverse
fr_FR: Colonne précédente

en: The duration of the animation. This value is in millisecs, so the value 1000 measn 1 second.
fr_FR: Durée de l’animation. Valeur en milli-secondes (1000 ms = 1 seconde)

en: The timing function of the animation. With this function you can manipulate the movement of the animated object. Please click on the link next to this select field to open easings.net for more information and real-time examples.
fr_FR: Fonction de synchronisation de l’animation. Avec cette fonction, vous pouvez manipuler le mouvement de l’objet animé. Cliquez sur le lien à côté du champ de sélection pour ouvrir easings.net pour des exemples en temps réel et plus d’informations.

en: The type of the animation, either slide, fade or both (mixed).
fr_FR: Le type de l'animation : glisser, fondu ou les deux (mixte).

en: Mixed
fr_FR: Mixte

en: The direction of the slide or mixed animation if you’ve chosen this type in the previous settings.
fr_FR: La direction du slide ou de l'animation si vous avez choisi ce type dans les paramètres précédents.

en: Bottom
fr_FR: Bas

en: Top left
fr_FR: En haut à gauche

en: Top right
fr_FR: En haut à droite

en: Bottom left
fr_FR: En bas à gauche

en: Bottom right
fr_FR: En bas à droite

en: RotateX
fr_FR: RotatationX

en: The initial rotation of the individual tiles which will be animated to the default (0deg) value around the X axis. You can use negatuve values.
fr_FR: La rotation initiale des tuiles individuelles qui seront animées à la valeur par défaut (0deg) autour de l'axe X. Vous pouvez utiliser des valeurs négatives.

en: RotateY
fr_FR: RotationY

en: The initial rotation of the individual tiles which will be animated to the default (0deg) value around the Y axis. You can use negatuve values.
fr_FR: La rotation initiale des tuiles individuelles qui seront animées à la valeur par défaut (0deg) autour de l'axe Y. Vous pouvez utiliser des valeurs négatives.

en: RotateZ
fr_FR: RotationZ

en: The initial rotation of the individual tiles which will be animated to the default (0deg) value around the Z axis. You can use negatuve values.
fr_FR: La rotation initiale des tuiles individuelles qui seront animées à la valeur par défaut (0deg) autour de l'axe Z. Vous pouvez utiliser des valeurs négatives.

en: The initial scale of the individual tiles which will be animated to the default (1.0) value.
fr_FR: Vous pouvez définir la valeur d’échelle se terminant ici, ce sous-calque sera animé de la valeur par défaut (1,0) de la valeur à la vôtre.

en: Depth
fr_FR: Profondeur

en: The script tries to identify the optimal depth for your rotated objects (tiles). With this option you can force your objects to have a large depth when performing 180 degree (and its multiplies) rotation.
fr_FR: Le script tente d’identifier la profondeur optimale pour vos objets tournés (tuiles). Avec cette option, vous pouvez forcer vos objets à avoir une grande profondeur lors de l’exécution de rotation à 180 degrés (et ses multiples).

en: Large depth
fr_FR: Grande profondeur

en: Before animation
fr_FR: Avant animation

en: The duration of your animation. This value is in millisecs, so the value 1000 means 1 second.
fr_FR: Durée de l'animation. Valeur en milli-secondes (1000 ms = 1 seconde)

en: Add new
fr_FR: Ajouter

en: Scale3D
fr_FR: Echelle3D

en: The direction of rotation.
fr_FR: Le sens de rotation.

en: After animation
fr_FR: Après l'animation

en: License registration unavailable
fr_FR: Enregistrement de licence non disponible

en: LayerSlider was unable to display the license registration screen due to an unexpected issue. Your active WordPress theme likely interferes and proactively tries to hide the license registration box.
fr_FR: LayerSlider n’a pas pu afficher l’écran d’enregistrement de la licence en raison d’un problème inattendu. Votre thème WordPress actif interfère probablement et tente de manière proactive de masquer la boîte d’enregistrement de licence.

en: To resolve this issue, please review your theme settings and try to find a relevant option. Some themes include an option to “silence” bundled plugin notifications. Unfortunately, an option like that can also prevent you from using the product properly and receiving additional benefits.
fr_FR: Pour résoudre ce problème, veuillez consulter les paramètres de votre thème et essayer de trouver une option pertinente. Certains thèmes incluent une option de « silence » des notifications plugin groupées. Malheureusement, une option comme celle-là peut également vous empêcher d’utiliser le produit correctement et de recevoir des avantages supplémentaires.

en: Disable The7’s silence plugin notifications option
fr_FR: Désactiver l’option notifications plugin silence de The7

en: Alternatively, you can ask the author of your WordPress theme to take steps and make the license registration box visible again. Also %smake sure to always use an original copy of LayerSlider%s downloaded from an official source. Pirated or modified copies can suffer from the same issue.
fr_FR: Vous pouvez aussi demander à l'auteur de votre thème WordPress de prendre des mesures et de rendre à nouveau visible la case d'enregistrement de la licence. Aussi %sassurez-vous de toujours utiliser une copie originale de LayerSlider%s téléchargée depuis une source officielle. Les copies piratées ou modifiées peuvent souffrir du même problème.

en: Register your license to receive premium benefits like:
fr_FR: Enregistrez votre licence pour bénéficier d’avantages premium tels que :

en: Automatic Updates
fr_FR: Mises à jour automatiques

en: Always receive the latest LayerSlider version.
fr_FR: Recevez toujours la dernière version de LayerSlider.

en: Premium Project Templates
fr_FR: Modèles de projets Premium

en: Access more templates to get started with projects.
fr_FR: Accédez à plus de modèles pour démarrer avec des projets.

en: Popups
fr_FR: PopUps

en: With the power of LayerSlider, you can have the nicest popups to get your visitors’ attention.
fr_FR: Avec la puissance de LayerSlider, vous pouvez avoir les plus beaux Popups pour attirer l'attention de vos visiteurs.

en: Exclusive Features
fr_FR: Caractéristiques exclusives:

en: Unlock exclusive and early-access features.
fr_FR: Débloquez des fonctionnalités exclusives et d'accès anticipé.

en: Add-Ons & Additional Content
fr_FR: Modules complémentaires et contenu supplémentaire

en: Access to special effects, features, and additional ready-to-use content.
fr_FR: Accéder à des effets spéciaux, des fonctionnalités et du contenu supplémentaire prêt à l'emploi.

en: Product Support
fr_FR: Support produits

en: Direct help from our Support Team.
fr_FR: Aide en ligne de notre équipe qualifiée

en: Register License
fr_FR: S’enregistrer - licence

en: Purchase License
fr_FR: Acheter une licence

en: If LayerSlider came bundled in a theme
fr_FR: Si LayerSlider est venu empaqueté dans un thème

en: License registration requires a direct purchase of a LayerSlider license if you have received LayerSlider with a theme. Add-Ons and other benefits can greatly enhance your content &amp; workflow. For more information, please refer to %sthis article%s.
fr_FR: L'enregistrement de la licence nécessite l'achat direct d'une licence LayerSlider si vous avez reçu LayerSlider avec un thème. Les modules complémentaires et autres avantages peuvent améliorer considérablement votre contenu et votre flux de travail. Pour plus d'informations, veuillez vous reporter à %scet article%s.

en: Add New Layer
fr_FR: Ajouter un nouveau calque

en: Video / Audio
fr_FR: Video/Audio

en: Button
fr_FR: Bouton

en: Shape
fr_FR: Forme

en: Icon
fr_FR: Icône

en: Object
fr_FR: Objet

en: Dynamic Layer
fr_FR: DIAPORAMA DYNAMIQUE

en: Import Layer
fr_FR: Importer Calque

en: Add New Project
fr_FR: Ajouter un nouveau projet

en: Name Your Project    (e.g., Homepage Slider)
fr_FR: Nommez votre projet (exemple, Homepage Slider)

en: Blank Project
fr_FR: Projet vierge

en: Browse Templates
fr_FR: Parcourir Templates

en: Create Blank Project
fr_FR: Créer un projet vide

en: Activate Add-On
fr_FR: Activer le module

en: LayerSlider Add-Ons
fr_FR: Modules du Diaporama

en: Choose Button Preset
fr_FR: Choisir le bouton présélectionné

en: Plain sample buttons (light & dark)
fr_FR: Boutons unis (clairs et foncés)

en: Various button styles
fr_FR: Différents styles de boutons

en: Social buttons
fr_FR: Boutons réseaux sociaux

en: Media handling
fr_FR: Commandes Média

en: Miscellaneous
fr_FR: Divers

en: LayerSlider offers thousands of icons in a variety of different styles.<br>You can freely color, resize, or change any aspect of your button and its icon once it’s inserted into the editor.
fr_FR: LayerSlider offre des milliers d'icônes dans une variété de styles différents.<br>Vous pouvez librement colorier, redimensionner ou modifier tout aspect de votre bouton et de son icône une fois qu'ils sont insérés dans l'éditeur.

en: Event Callbacks
fr_FR: Rappels de l’événement

en: Init Events
fr_FR: Initialiser Événements

en: Resize Events
fr_FR: Redimensionner les évènements

en: Slideshow Events
fr_FR: Afficher les évènements

en: Slide Change Events
fr_FR: Changer Diaporama Événements

en: Slide Timeline Events
fr_FR: Déroulement du Diaporama

en: Media Events
fr_FR: Événements médiatiques

en: Popup Events
fr_FR: Popup évènements

en: Destroy Events
fr_FR: Supprimer les évènements

en: The LayerSlider API and its Event Callbacks are intended for web developers who would like to further customize the plugin with custom coding. You don’t have to bother with this portion of LayerSlider if you aren’t familiar with JavaScript or programming in general. If you are, however, please read our %sonline documentation%s for more information about the JS API. There are also %sserver-side APIs%s available.
fr_FR: L’API LayerSlider et ses rappels d’événements sont destinés aux développeurs Web qui souhaitent personnaliser davantage le plugin avec un codage personnalisé. Vous n’avez pas à vous soucier de cette partie de LayerSlider si vous n’êtes pas familier avec JavaScript ou la programmation en général. Si vous l’êtes, veuillez toutefois lire notre %sdocumentation en ligne%s pour plus d’informations sur l’API JS. Il existe également %sAPI côté serveur%s disponibles.

en: Fires before parsing user data and rendering the UI.
fr_FR: Se déclenche avant l'analyse des données utilisateur et le rendu de l'interface utilisateur.

en: Fires when the slider is fully initialized and its DOM nodes become accessible.
fr_FR: Se déclenche lorsque le curseur est entièrement initialisé et que ses nœuds DOM deviennent accessibles.

en: Fires before the slider renders resize events.
fr_FR: Se déclenche avant que le curseur ne rende les événements de redimensionnement.

en: Fires after the slider has rendered resize events.
fr_FR: Se déclenche après que le curseur a rendu les événements de redimensionnement.

en: Fires upon every slideshow state change, which may not influence the playing status.
fr_FR: Se déclenche à chaque changement d'état du diaporama, ce qui peut ne pas influencer l'état de lecture.

en: Fires when the slideshow pauses from playing status.
fr_FR: Se déclenche lorsque le diaporama s'interrompt en cours de lecture.

en: Fires when the slideshow resumes from paused status.
fr_FR: Se déclenche lorsque le diaporama reprend à partir de l'état de pause.

en: Signals when the slider wants to change slides, and is your last chance to divert it or intervene in any way.
fr_FR: Signaux lorsque le diaporama veut changer de diapositive et est votre dernière chance de le détourner ou d'intervenir de quelque façon que ce soit.

en: Fires when the slider has started a slide change.
fr_FR: Se déclenche lorsque le curseur a commencé à changer de diapositive.

en: Fires before completing a slide change.
fr_FR: Feux avant d’effectuer un changement de diapo

en: Fires after a slide change has completed and the slide indexes have been updated.
fr_FR: Démarrer après la fin d'une modification de diapositive et la mise à jour des index de diapositives.

en: Fires when the current slide’s animation timeline (e.g. your layers) becomes accessible for interfacing.
fr_FR: Se déclenche lorsque le scénario d'animation de la diapositive en cours (par exemple vos calques) devient accessible pour l'interfaçage.

en: Fires rapidly (at each frame) throughout the entire slide while playing, including reverse playback.
fr_FR: Se déclenche rapidement (à chaque image) tout au long de la diapositive tout en jouant, y compris la lecture inverse.

en: Fires when the current slide’s animation timeline (e.g. your layers) has started playing.
fr_FR: Se déclenche lorsque la chronologie de l'animation de la diapositive en cours (par exemple vos calques) a commencé à jouer.

en: Fires when the current slide’s animation timeline (e.g. layer transitions) has completed.
fr_FR: Se déclenche lorsque le scénario d'animation de la diapositive en cours (par exemple, les transitions de calque) est terminé.

en: Fires when all reversed animations have reached the beginning of the current slide.
fr_FR: Se déclenche lorsque toutes les animations inversées ont atteint le début de la diapositive en cours.

en: A media element on the current slide has started playback.
fr_FR: Un élément multimédia de la diapositive en cours a commencé la lecture.

en: A media element on the current slide has stopped playback.
fr_FR: Un élément multimédia de la diapositive en cours a arrêté la lecture.

en: Fires when the Popup starts its opening transition and becomes visible.
fr_FR: Se déclenche lorsque le curseur est entièrement initialisé et que ses nœuds DOM deviennent accessibles.

en: Fires when the Popup completed its opening transition.
fr_FR: Se déclenche lorsque le Popup a terminé sa transition d'ouverture.

en: Fires when the Popup stars its closing transition.
fr_FR: Se déclenche lorsque le diaporama s'interrompt en cours de lecture.

en: Fires when the Popup completed its closing transition and became hidden.
fr_FR: Se déclenche lorsque le Popup achevé sa transition de fermeture et devient caché.

en: Fires when the slider destructor has finished and it is safe to remove the slider from the DOM.
fr_FR: Se déclenche lorsque le destructeur du curseur est terminé et qu'il est possible de retirer le curseur du DOM.

en: Fires when the slider has been removed from the DOM when using the <i>destroy</i> API method.
fr_FR: Se déclenche lorsque le curseur a été supprimé du DOM lors de l'utilisation de la méthode API <i>destroy</i> .

en: Why do I need to re-enter my license key?
fr_FR: Pourquoi dois-je resaisir ma clé de licence ?

en: You can only use a LayerSlider license key on one live site unless you’ve purchased a multi-use license. The most common reason for seeing this notification is because you’ve probably used the same license key on another site. Your license key is still valid, and you can re-register it. However, please consider purchasing additional licenses if you have multiple websites.
fr_FR: Vous ne pouvez utiliser une clé de licence LayerSlider que sur un site en direct, sauf si vous avez acheté une licence multi-usage. La raison la plus courante pour voir cette notification est que vous avez probablement utilisé la même clé de licence sur un autre site. Votre clé de licence est toujours valide et vous pouvez la réenregistrer. Cependant, veuillez envisager d’acheter des licences supplémentaires si vous avez plusieurs sites Web.

en: Other potential reasons why you see this notification:
fr_FR: Autres raisons potentielles pour lesquelles vous voyez cette notification :

en: you’ve moved your site, or your domain name has changed;
fr_FR: vous avez déplacé votre site ou votre nom de domaine a changé ;

en: you’ve remotely deregistered your site using our online tools or asked us to do the same on your behalf;
fr_FR: vous avez désinscrit à distance votre site à l’aide de nos outils en ligne ou nous avez demandé de faire de même en votre nom;

en: you’re using a non-genuine copy of LayerSlider
fr_FR: vous utilisez une copie non officielle de LayerSlider

en: your purchase has been refunded or the transaction disputed;
fr_FR: votre achat a été remboursé ou la transaction contestée ;

en: If none of these reasons can explain your case and you feel it happened mistakenly, please let us know by %sopening a support ticket%s or contacting us via our %sContact Form%s. We’re here to help with uncovering potential issues and restoring premium benefits.
fr_FR: Si aucune de ces raisons ne peut expliquer votre cas et que vous pensez que cela s'est produit par erreur, veuillez nous le faire savoir en %souvrant un ticket d'assistance%s ou en nous contactant via notre %sFormulaire de contact%s. Nous sommes là pour vous aider à découvrir les problèmes potentiels et à rétablir les avantages Premium.

en: Embed Projects
fr_FR: Projets intégrés

en: Page Builders
fr_FR: Constructeurs de pages

en: PHP Function
fr_FR: Fonction PHP

en: There are a number of ways you can include LayerSlider projects to your posts and pages. Please review the available methods below or refer to our %sonline documentation%s for more information.
fr_FR: Il y a plusieurs façons d'inclure des projets LayerSlider dans vos articles et vos pages. Veuillez examiner les méthodes disponibles ci-dessous ou consulter notre %sdocumentation en ligne%s pour plus d'informations.

en: Easy
fr_FR: Facile

en: Shortcodes are small text snippets that will be replaced with the actual content on your front-end pages. This is one of the most commonly used methods. It works almost all places where you can enter text, including 3rd party page builders. Just copy and paste the following shortcode: %s
fr_FR: Les codes courts sont de petits extraits de texte qui seront remplacés par le contenu réel de vos pages en ligne. C'est l'une des méthodes les plus couramment utilisées. Elle fonctionne presque partout où vous pouvez saisir du texte, y compris dans les constructeurs de pages tiers. Il suffit de copier et de coller le shortcode suivant : %s

en: Learn more
fr_FR: En savoir plus

en: The new WordPress editing experience is here and LayerSlider provides a full-fledged Gutenberg block for your convenience. Just press the + sign in the new WordPress page / post editor and select the LayerSlider block. The rest is self-explanatory, but we also have a %svideo tutorial%s if you are new to Gutenberg.
fr_FR: La nouvelle expérience d'édition WordPress est ici et LayerSlider fournit un bloc Gutenberg à part entière pour votre commodité. Appuyez simplement sur le signe de l'adresse suivante : dans la nouvelle page WordPress/ éditeur de poste, sélectionnez le bloc LayerSlider. Le reste est explicite, mais nous avons aussi un tutoriel %svideo%s si vous êtes nouveau à Gutenberg.

en: Widgets can provide a super easy drag and drop way of sharing your projects when it comes to embedding content to a commonly used part on your site like the header area, sidebar or the footer. However, the available widget areas are controlled by your theme and it might not offer the perfect spot that you’re looking for. Just head to %sAppearance → Widgets%s to see the options your theme offers.
fr_FR: Les widgets peuvent fournir un moyen super facile de partager vos projets lorsqu’il s’agit d’intégrer du contenu à une partie couramment utilisée sur votre site comme la zone d’en-tête, la barre latérale ou le pied de page. Cependant, les zones de widget disponibles sont contrôlées par votre thème et il se peut qu’il n’offre pas l’endroit parfait que vous recherchez. Rendez-vous simplement sur %sAppearance → Widgets%s pour voir les options offertes par votre thème.

en: Most page builders support LayerSlider out of the box. Popular plugins like <b>Visual Composer</b> or <b>Elementor</b> has dedicated options to embed projects. Even if there’s no LayerSlider specific option, shortcodes and widgets are widely supported and can be relied upon in almost all cases. In general, wherever you can insert text or widgets, it can also be used to embed LayerSlider content.
fr_FR: La plupart des constructeurs de pages prennent en charge LayerSlider. Des extensions populaires comme <b>Visual Composer</b> ou <b>Elementor</b> disposent d'options dédiées pour intégrer les projets. Même s'il n'y a pas d'option spécifique à LayerSlider, les codes courts et les widgets sont largement pris en charge et sont fiables dans la plupart des cas. En général, partout où vous pouvez insérer du texte ou des widgets, ils peuvent également être utilisés pour intégrer du contenu LayerSlider.

en: Advanced
fr_FR: Avancé

en: You can use the layerslider() PHP function to insert projects by editing your theme’s template files. Since you can implement custom logic in code, this option gives you unlimited control on how your projects are embedded.
fr_FR: Vous pouvez utiliser la fonction PHP layerslider() pour insérer des projets en modifiant les fichiers de modèle de votre thème. Étant donné que vous pouvez implémenter une logique personnalisée dans le code, cette option vous donne un contrôle illimité sur la façon dont vos projets sont incorporés.

en: However, this approach require programming skills, thus we cannot recommend it to users lacking the necessary experience in web development.
fr_FR: Cependant, cette approche nécessite des compétences en programmation, donc nous ne pouvons pas le recommander à un utilisateur sans l'expérience nécessaire dans le développement web.

en: Font Library
fr_FR: Bibliothèque de police

en: Search for font family...
fr_FR: Rechercher une famille de polices...

en: Example sentence...
fr_FR: Phrase exemple...

[ctx: Font typeface]
en: All Categories
fr_FR: Toutes les catégories

[ctx: Font typeface]
en: Sans-Serif
fr_FR: Sans Serif

[ctx: Font typeface]
en: Display
fr_FR: Afficher

[ctx: Font typeface]
en: Handwriting
fr_FR: Écriture manuscrite

en: Sort by:
fr_FR: Trier par:

en: Trending
fr_FR: Tendance

en: Most popular
fr_FR: Plus populaire

en: Name (A-Z)
fr_FR: Nom (A-Z)

en: Newest
fr_FR: Plus récent

en: Can’t find any fonts. Try a different search term.
fr_FR: Ne trouve aucune police. Essayez un autre terme de recherche.

en: Reset search
fr_FR: Réinitialiser la recherche

en: Select project
fr_FR: Sélectionnez le projet

en: Choose a Slide
fr_FR: Choisir un diaporama

en: Click to import
fr_FR: Cliquez pour importer

en: Loading ...
fr_FR: Chargement ...

en: Select a project first.
fr_FR: Sélectionnez d’abord un projet.

en: Select a slide first.
fr_FR: Sélectionnez d'abord une diapositive.

en: Import Slide
fr_FR: Importer Diaporama

en: Click to import slides
fr_FR: Cliquez pour importer des diapositives

en: LayerSlider Templates
fr_FR: Modèles LayerSlider

en: Last updated:
fr_FR: Dernière mise à jour:

en:  ago
fr_FR: depuis

en: Just now
fr_FR: Maintenant

en: Force Library Update
fr_FR: Forcer la Mise à jour de la bibliothèque

en: SLIDERS
fr_FR: Diapositives

en: POPUPS
fr_FR: PopUps

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Bundled
fr_FR: Groupé

en: Hero Scene
fr_FR: Diaporama Personnalisé

en: Website
fr_FR: Site web

en: Special Effects
fr_FR: Effets spéciaux

en: Add-Ons
fr_FR: Extensions

en: Free
fr_FR: Gratuit

en: preview
fr_FR: aperçu

en: import
fr_FR: importation

[ctx: Template Store]
en: NEW
fr_FR: NOUVEAU

en: Kreatura
fr_FR: Kreatura Kreatura

en: WebshopWorks
fr_FR: WebshopWorks WebshopWorks WebshopWorks Webshop

en: Sales
fr_FR: Ventes

en: Exit-intent
fr_FR: Intention de sortie

en: Contact Us
fr_FR: Contactez-nous

en: Age-verification
fr_FR: Durée d'attente

en: Seasonal
fr_FR: Saisonnier

en: Fullscreen
fr_FR: Plein écran

en: Importing, please wait...
fr_FR: Importer, veuillez patienter...

en: More Icon Families
fr_FR: Plus de familles d’icônes

en: Icon Library
fr_FR: Bibliothèque icônes

en: This icon family requires license registration. Click on the padlock icon to learn more.
fr_FR: Cette famille d’icônes nécessite l’enregistrement d’une licence. Cliquez sur l’icône du cadenas pour en savoir plus.

en: Click to install icon family.
fr_FR: Cliquer pour installer la famille d'icônes.

en: Filter icon family...
fr_FR: Filtre la famille d'icônes...

en: Icon Font
fr_FR: Police d’icône

en: Icon fonts can slightly impact page load speed as they require all glyphs to be loaded. SVG icons from the other families can be loaded individually, and they can perform better in some cases.
fr_FR: Les polices d'icônes peuvent avoir un léger impact sur la vitesse de chargement des pages car elles nécessitent le chargement de tous les glyphes. Les icônes SVG des autres familles peuvent être chargées individuellement, et elles peuvent être plus performantes dans certains cas.

en: Scalable Vector Graphics
fr_FR: Graphiques vectoriels extensibles

en: Performance Friendly
fr_FR: Performance conviviale

en: SVG icons can be loaded as individual objects, making it a great choice when it comes to site load performance.
fr_FR: Les icônes SVG peuvent être chargées en tant qu'objets individuels, cela en fait un excellent choix en termes de performance de chargement du site.

en: Insert Media
fr_FR: Insérer un média

en: Insert from URL (YouTube, Vimeo)
fr_FR: Insérer depuis URL (YouTube, Vimeo)

en: Add Video
fr_FR: Ajouter une vidéo

en: Paste embed or HTML code
fr_FR: Coller le code d’intégration ou le code HTML

en: Add Media
fr_FR: Ajouter un média

en: Add self-hosted HTML 5 video / audio
fr_FR: Ajouter des vidéos/audios HTML 5 auto-hébergées

en: You can select multiple media formats to maximize browser compatibility across devices by holding down the Ctrl / Command key and selecting multiple uploads. We recommend using MP3 or AAC in MP4 for audio, and VP8+Vorbis in WebM or H.264+MP3/AAC in MP4 for video.
fr_FR: Vous pouvez sélectionner plusieurs formats de médias pour maximiser la compatibilité du navigateur entre les périphériques en maintenant la touche Ctrl / Commande enfoncée et en sélectionnant plusieurs téléchargements. Nous recommandons d'utiliser MP3 ou AAC en MP4 pour l'audio et VP8+Vorbis en WebM ou H.264+MP3/AAC en MP4 pour la vidéo.

en: Choose Media
fr_FR: Choisir un média

en: Keyboard Shortcuts
fr_FR: Raccourcis clavier

en: Some keyboard shortcuts may not work when you’re interacting with form elements. This is because many keys have special purpose while typing into a text field. To avoid issues, some shortcuts are temporarily disabled until the form element loses its focused state (i.e. the glowing ring around it). To overcome this inconvenience, simply press %s. This will unfocus the form item you’re working with and re-enable all keyboard shortcuts.
fr_FR: Certains raccourcis clavier peuvent ne pas fonctionner lorsque vous interagissez avec des éléments de formulaire. En effet, de nombreuses touches ont une fonction particulière lors de la saisie dans un champ de texte. Pour éviter tout problème, certains raccourcis sont temporairement désactivés jusqu'à ce que l'élément de formulaire perde son état actif (c'est-à-dire l'anneau lumineux qui l'entoure). Pour surmonter cet inconvénient, appuyez simplement sur %s. L'élément de formulaire sur lequel vous travaillez sera alors désactivé et tous les raccourcis clavier seront réactivés.

en: General interface shortcuts
fr_FR: Raccourcis généraux de l’interface

en: Shortcut
fr_FR: Raccourci

en: Close active interface elements like panels, modal windows, etc.
fr_FR: Fermer les éléments d'interface actifs tels que les panneaux, les fenêtres contextuelles, etc.

en: in text fields
fr_FR: dans les champs de texte

en: Lose focus on current form item to make all keyboard shortcuts accessible.
fr_FR: Perdez le focus sur l’élément de formulaire actuel pour rendre tous les raccourcis clavier accessibles.

en: on selected layer
fr_FR: sur le calque sélectionné

en: Quick edit the selected layer, so you can change its contents in the preview area.
fr_FR: Éditer rapidement le calque sélectionné, vous pourrez modifier son contenu dans la zone d'aperçu.

en: Toggle the search panel.
fr_FR: Modifier le panneau de recherche.

en: Toggle fullscreen editing mode.
fr_FR: Modifier le mode d'édition en plein écran.

en: Undo & Redo
fr_FR: Annuler & Rétablir

en: Undo. Erases the last change done to the slide revering it to an older state.
fr_FR: Annuler. Efface la dernière modification apportée à la diapo et le ramène à un état antérieur.

en: Redo. Reverses the undo or advances the buffer to a more current state.
fr_FR: Rétablir. Annule l'annulation ou avance le buffer à un état plus actuel.

en: Save & Publish
fr_FR: Sauvegarder & Publier

en: Save the project as a draft.
fr_FR: Enregistrez le projet en tant que brouillon.

en: Publish the project, so changes go live on front-end pages.
fr_FR: Publiez le projet, ainsi les modifications sont appliquées aux pages front-end.

en: Live Preview
fr_FR: Aperçu en direct

en: Toggle slide preview mode to see your work in action.
fr_FR: Modifier le mode d'aperçu des diapos pour voir votre travail en action.

en: Toggle layer preview mode to see only the  selected layers animating. You can change layer properties in this mode and they will be reflected in real-time.
fr_FR: Modifier le mode de prévisualisation du calque pour ne voir que les calques sélectionnées s'animer. Vous pouvez modifier les propriétés du calque dans ce mode et elles seront reflétées en temps réel.

en: Managing layers
fr_FR: Gestion des calques

en: Add new layer.
fr_FR: Ajoutez un nouveau calque.

en: Copy selected layers, so you can paste them on different slides or move across projects. <br>Please note: to avoid conflicts with the OS native copy event, this action will only work when there’s no active text selection on the page.
fr_FR: Copier les calques sélectionnés, afin de pouvoir les coller sur différentes diapositives ou les déplacer d'un projet à l'autre. <br>Remarque : pour éviter les conflits avec l'événement de copie natif de l'OS, cette action ne fonctionnera que si aucune sélection de texte n'est active sur la page.

en: Copy and remove selected layers in a single step.
fr_FR: Copier et supprimer les calques sélectionnés en une seule étape.

en: Paste previously copied layers.
fr_FR: Coller les calques copiés précédemment.

en: Duplicate selected layers.
fr_FR: Dupliquer les calques sélectionnés.

en: Remove selected layers.
fr_FR: Supprimez les calques sélectionnés.

en: Positioning layers
fr_FR: Positionnement des calques

en: Move layers in any direction by a pixel on the slide canvas.
fr_FR: Déplacez les calques en toute direction d'un pixel sur le canevas de la diapositive.

en: Move layers in any direction by 10 pixels on the slide canvas.
fr_FR: Déplacez les calques en toute direction de 10 pixels sur le canevas de la diapositive.

en: Move layers along their vertical or horizontal axis only.
fr_FR: Déplacez les calques uniquement le long de leur axe vertical ou horizontal.

en: Disable layer snapping to freely move layers around.
fr_FR: Désactiver l'accrochage des calques pour les déplacer librement.

en: Layer #%d
fr_FR: Calque #%d

en: Loading...
fr_FR: Chargement...

en: Object Library
fr_FR: Formes

en: Welcome
fr_FR: Bienvenue

en: Insert SVG
fr_FR: Insérer SVG

en: Coming Soon
fr_FR: Prochainement

en: Stay tuned for an extensive collection of ready-to-go media assets that you can instantly use in your projects. The Object Library will soon offer commonly used images, video and audio, and scalable vector graphics.
fr_FR: Restez à l'écoute pour découvrir une vaste collection de ressources médias prêtes à l'emploi que vous pourrez utiliser instantanément dans vos projets. La bibliothèque d'objets proposera bientôt des images, des vidéos et des sons courants, ainsi que des graphiques vectoriels extensibles.

en: In the meantime, you can insert your own SVG objects just by dropping them on the project canvas or under the "Insert SVG" tab in this window.
fr_FR: En attendant, vous pouvez insérer vos propres objets SVG simplement en les déposant sur le canevas du projet ou sous l’onglet « Insérer SVG » dans cette fenêtre.

en: You can easily insert SVG files just by dropping them on the project canvas.
fr_FR: Vous pouvez aisément insérer des fichiers SVG en les déposant simplement sur le canevas de projet.

en: Alternatively, you can enter and edit the inline source code of SVGs as well.
fr_FR: Vous pouvez aussi saisir et modifier le code source en ligne des SVGs.

en: LayerSlider Settings
fr_FR: Paramètres du Diaporama

en: General
fr_FR: Général

en: Google Fonts
fr_FR: Polices Google

en: Troubleshooting
fr_FR: Dépannage

en: Project Defaults
fr_FR: Valeurs par défaut du projet

en: Language:
fr_FR: Langue :

en: Site default
fr_FR: Site par défaut

en: You can change the default site language in %sSettings -> General%s or in your %sprofile settings%s.
fr_FR: Vous pouvez modifier le langage du site par défaut dans %sSettings -> General%s ou dans vos paramètres %sprofile%s.

en: WordPress Role
fr_FR: Rôles WP

en: Super Admin
fr_FR: Super-admin

en: Editor, Admin
fr_FR: Editeur, Administrateur

en: Author, Editor, Admin
fr_FR: Auteur, Editeur, Admin

en: Contributor, Author, Editor, Admin
fr_FR: Contributeur, Auteur, Editeur, Admin

en: Custom
fr_FR: Personnalisé

en: Choose the groups of users who will be able to access LayerSlider and manage your projects.
fr_FR: Choisir les groupes d'utilisateurs qui pourront accéder à LayerSlider et gérer vos projets.

en: Capability
fr_FR: Capacité

en: Custom capability
fr_FR: Permissions personnalisées

en: Enable Google Fonts
fr_FR: Activez les polices Google (Google Fonts)

en: Many of our importable project templates use and rely on Google Fonts. If you disable this feature, you may not be able to add custom fonts and it might compromise the appearance of textual content in projects. 
    
     Are you sure you want to disable Google Fonts?
fr_FR: Un grand nombre de nos modèles de projets importables utilisent et s'appuient sur Google Fonts. Si vous désactivez cette fonction, vous pourriez ne pas être en mesure d'ajouter des polices personnalisées et compromettre l'apparence du contenu textuel des projets
    
    Êtes-vous sûr de vouloir désactiver Google Fonts ?

en: Making the web more beautiful, fast, and open through great typography. Google Fonts provides over a thousand of web-optimized fonts that you can use in your projects.
fr_FR: Rendre le Web plus beau, plus rapide et plus ouvert grâce à une typographie de qualité. Google Fonts propose plus d'un millier de polices optimisées pour le Web que vous pouvez utiliser dans vos projets.

en: Consider adding Google Fonts in the project editor for convenience and better performance. Fonts added here will be loaded globally, even if they aren’t used.
fr_FR: Considérez l'ajout de Google Fonts dans l'éditeur de projet pour plus de commodité et de meilleures performances. Les polices ajoutées ici seront chargées globalement, même si elles ne sont pas utilisées.

en: Add New Font
fr_FR: Ajouter une nouvelle police

en: Remove All Fonts
fr_FR: Supprimer toutes les polices

en: Use markup caching
fr_FR: Utiliser la mise en cache de balisage

en: Enabling caching can drastically increase the plugin performance and spare your server from unnecessary load. However, this might be unnecessary if you already have a caching plugin, and it might cause issues for localization plugins.
fr_FR: Activer la mise en cache activée peut augmenter drastiquement la performance de l'extension et épargner votre serveur d'une charge inutile. Cependant, cela peut être inutile si vous disposez déjà d'une extension de mise en cache, et cela peut poser des problèmes pour les extensions de localisation.

en: Empty caches
fr_FR: Caches vides

en: Include scripts in the footer
fr_FR: Inclure les scripts dans le pied de page

en: Including resources in the footer can improve load times and solve other type of issues. Outdated themes might not support this method.
fr_FR: L'inclusion de ressources dans le pied de page peut améliorer les temps de chargement et résoudre d'autres types de problèmes. Les thèmes obsolètes pourraient ne pas supporter cette méthode.

en: Conditional script loading
fr_FR: Chargement de script conditionnelle

en: Increase your site’s performance by loading resources only when necessary. Outdated themes might not support this method.
fr_FR: Augmentez les performances de votre site en chargeant des ressources uniquement lorsque cela est nécessaire. Les thèmes obsolètes peuvent ne pas prendre en charge cette méthode.

en: Concatenate output
fr_FR: Sortie Concaténée

en: Concatenating the plugin’s output could solve issues caused by custom filters your theme might use.
fr_FR: Concaténation de sortie peut résoudre les problèmes causés par des filtres personnalisés de votre thème .

en: Defer JavaScript loading
fr_FR: Différer JavaScript Chargement

en: Eliminates render-blocking JavaScript files, but might also delay a bit displaying projects above the fold.
fr_FR: Élimine les fichiers JavaScript bloquant le rendu, mais peut aussi retarder un peu l'affichage des projets avant le défilement.

en: Use "loading" attribute
fr_FR: Utiliser l’attribut « loading »

en: Enables the use of the HTML native lazy loading feature. LayerSlider has its own lazy loading mechanism more suitable for general use and we recommend leaving this option off.
fr_FR: Active l’utilisation de la fonctionnalité de chargement différé natif HTML. LayerSlider a son propre mécanisme de chargement différé plus adapté à une utilisation générale et nous vous recommandons de laisser cette option désactivée.

en: Clear 3rd party caches
fr_FR: Effacer les caches de tiers

en: Attempts to automatically clear the caches of the most popular caching plugins. It can help to avoid certain issues like changes not showing up on your front-end pages.
fr_FR: Tentatives pour effacer automatiquement les caches des plugins de mise en cache les plus populaires. Il peut aider à éviter certains problèmes comme les changements ne s’affichent pas sur vos pages de première ligne.

en: No-conflict mode
fr_FR: Mode sans conflit

en: Removes extraneous scripts and styles on LayerSlider admin pages to reduce conflicts with 3rd party plugins and themes. Disable this option if you experience any issue.
fr_FR: Supprime les scripts et les styles superflus sur les pages d’administration LayerSlider pour réduire les conflits avec les plugins et les thèmes 3rd party. Désactivez cette option si vous rencontrez un problème.

en: RocketScript compatibility
fr_FR: Compatibilité RocketScript

en: Enable this option to ignore LayerSlider files by CloudFlare’s Rocket Loader, which can help overcoming potential issues.
fr_FR: Activez cette option pour ignorer les fichiers LayerSlider par Rocket Loader de CloudFlare, ce qui peut aider à surmonter les problèmes potentiels.

en: Always load all JavaScript files
fr_FR: Toujours charger tous les fichiers JavaScript

en: Enabling this option will likely help if you’re experiencing issues with CDN services or JavaScript minify/combine features in a 3rd party plugin. However, it can also negatively impact performance since resources will not be loaded conditionally.
fr_FR: L'activation de cette option sera probablement utile si vous rencontrez des problèmes avec les services RNC ou JavaScript rapetisser/combiner les fonctionnalités dans un plugin 3ème partie. Cependant, il peut également nuire aux performances puisque les ressources ne seront pas chargées conditionnellement.

en: Use GreenSock (GSAP) sandboxing
fr_FR: Utiliser le sandbox GreenSock (GSAP)

en: Enabling GreenSock sandboxing can solve issues when other plugins are using multiple/outdated versions of this library.
fr_FR: L'activation du sandbox GreenSock peut résoudre des problèmes lorsque d'autres plugins utilisent des versions multiples / obsolètes de cette bibliothèque.

en: Use Google CDN version of jQuery
fr_FR: Utiliser la version Google CDN de jQuery

en: Do not enable this option unless you’re  experiencing issues with jQuery on your site. This option can easily cause unexpected issues when used incorrectly. Do you want to proceed?
fr_FR: N'activez pas cette option sauf si vous rencontrez des problèmes avec Linux sur votre site. Cette option peut facilement causer des problèmes inattendus lorsqu'elle n'est pas utilisée correctement. Voulez-vous continuer ?

en: This option will likely solve “Old jQuery” issues, but can easily have other side effects. Use it only when it is necessary.
fr_FR: Cette option résoudra probablement les problèmes "Old jQuery", mais peut facilement avoir d'autres effets secondaires. Utilisez-le seulement quand c'est nécessaire.

en: Scripts priority
fr_FR: Priorité aux scripts

en: Used to specify the order in which scripts are loaded. Lower numbers correspond with earlier execution.
fr_FR: Permet de spécifier l'ordre dans lequel les scripts sont chargés. Les nombres inférieurs correspondent à une exécution antérieure.

en: Use srcset attribute
fr_FR: Utiliser l'attribut srcset

en: Enhanced lazy load
fr_FR: Lazy load amélioré

en: Enable TinyMCE helper
fr_FR: Activer tinyMCE aide

en: Allows the LayerSlider helper utility for the classic WordPress page editor, which makes it easy to insert projects into your pages. Disable only if you’re experiencing issues with the editor.
fr_FR: Autorise l'utilitaire d'aide LayerSlider pour l'éditeur de pages WordPress classique, ce qui permet d'insérer facilement des projets dans vos pages. Ne le désactivez que si vous rencontrez des problèmes avec l'éditeur.

en: Enable Gutenberg block
fr_FR: Activer le bloc Gutenberg

en: Allows the LayerSlider block for  WordPress’s new Gutenberg page editor, which makes it easy to insert projects into your pages. Disable only if you’re experiencing issues with the editor.
fr_FR: Autorise le bloc LayerSlider pour le nouvel éditeur de pages Gutenberg de WordPress, ce qui permet d'insérer facilement des projets dans vos pages. Ne le désactivez que si vous rencontrez des problèmes avec l'éditeur.

en: Enable Elementor widget
fr_FR: Activer le widget Elementor

en: Allows the LayerSlider widget for Elementor, which makes it easy to insert projects into your pages. Disable only if you’re experiencing issues with the editor.
fr_FR: Autorise le widget LayerSlider pour Elementor, ce qui permet d'insérer facilement des projets dans vos pages. Ne le désactivez que si vous rencontrez des problèmes avec l'éditeur.

en: Suppress debug info
fr_FR: Supprimer les informations debug

en: Hides useful information such as the version number in the browser’s debug console and in the site HTML markup. We recommend leaving this option disabled as it can be a significant help for debugging and supporting LayerSlider.
fr_FR: Cachez des informations utiles telles que le numéro de version dans la console de débogage du navigateur et dans le balisage HTML du site. Nous vous recommandons de laisser cette option désactivée car elle peut être une aide significative pour le débogage et le soutien de LayerSlider.

en: Hang in there ...
fr_FR: Tiens bon...

en: You can have all the updates you can handle ... but for that, we’d need a time-machine, wouldn’t we?
fr_FR: Vous pouvez avoir toutes les mises à jour que vous pouvez gérer ... mais pour cela, nous aurions besoin d’une machine à remonter le temps, n’est-ce pas ?

en: We ask your patience while we’re unlocking the secrets of the space-time continuum. Or just steal a TARDIS. Once we reach Time Lord status, we’ll fix the timeline and serve updates much faster. We promise!
fr_FR: Nous requerons votre patience pendant que nous débloquons les secrets du continuum espace-temps. Ou juste voler un TARDIS. Une fois que nous aurons atteint le statut de Seigneur du Temps, nous réparerons la ligne de temps et servirons des mises à jour beaucoup plus rapidement. C'est promis !

en: This page is kind of a mess now. Why don’t you just reload it and start using the new LayerSlider? Maybe our taste changed for the better...
fr_FR: Cette page est un peu en désordre maintenant. Pourquoi ne la rechargez-vous pas et commencer à utiliser le nouveau LayerSlider ? Peut-être que nos goûts ont changé pour le mieux...

en: Reload page
fr_FR: Recharger la page

en: Something went wrong and WordPress was not able to update LayerSlider. This is likely a temporary issue, and you should try again a bit later.
fr_FR: Quelque chose s’est mal passé et WordPress n’a pas pu mettre à jour LayerSlider. Il s’agit probablement d’un problème temporaire, et vous devriez réessayer un peu plus tard.

en: In the meantime, you can force WordPress to re-check and verify updates by visiting Dashboard → Updates. The new version of LayerSlider can be installed there as well. That screen might also offer additional information on what the issue can be.
fr_FR: En attendant, vous pouvez forcer WordPress à revérifier et à vérifier les mises à jour en visitant Tableau de bord → Mises à jour. La nouvelle version de LayerSlider peut être installée là aussi. Cet écran pourrait également offrir des informations supplémentaires sur ce que peut être le problème.

en: Visit Updates
fr_FR: Visitez les mises à jour

en: Updating LayerSlider...
fr_FR: Mise à jour de LayerSlider...

en: Update Installed
fr_FR: Mise à jour installée

en: Hooray, LayerSlider just got even better! Thanks for sticking around while we keep adding new features and eliminating those pesky bugs.
fr_FR: Hourra, LayerSlider vient de s'améliorer encore ! Merci de rester dans les parages pendant que nous continuons à ajouter de nouvelles fonctionnalités et à éliminer les bugs.

en: You can read our detailed %srelease log%s if you’re interested, or just go ahead and reload the page to take advantage of the new version.
fr_FR: Vous pouvez lire notre journal détaillé %s de publication%s si cela vous intéresse, ou simplement aller de l’avant et recharger la page pour profiter de la nouvelle version.

en: Select the Post, Page or Attachment you want to use
fr_FR: Sélectionnez l'article, la page ou la pièce jointe que vous souhaitez utiliser

en: Type here to search ...
fr_FR: Tapez ici pour rechercher...

en: Attachments
fr_FR: Pièces jointes

en: Target posts with the filters below
fr_FR: Trouver les articles avec les filtres ci-dessus

en: Don’t filter categories
fr_FR: Ne pas filtrer les catégories

en: Don’t filter tags
fr_FR: Ne pas filtrer les tags

en: Don’t filter taxonomies
fr_FR: Ne pas filtrer les taxonomies

en: Order results by
fr_FR: Classer les résultats par

en: On this slide, use post from matches:
fr_FR: Sur cette diapo, utilisez le message des correspondances :

en: next in line
fr_FR: suivant dans la ligne

en: Preview from currenty matched elements
fr_FR: Aperçu des éléments actuellement assortis

en: Project Settings
fr_FR: Paramètres du Projet

en: Publish
fr_FR: Publier

en: Slideshow
fr_FR: Diaporama

en: Appearance
fr_FR: Apparence

en: Content Sources
fr_FR: Sources de contenu

en: Defaults
fr_FR: Défaut

en: Advanced Settings
fr_FR: Paramètres avancés

en: Project Name & Slug
fr_FR: Nom & étiquette du projet

en: Type your project name here
fr_FR: Tapez le nom de votre projet ici

en: slug: e.g. homepageslider
fr_FR: étiquette : exemple Page d'accueil du slider

en: Set a custom project identifier to use in shortcodes instead of the database ID number. Needs to be unique, and can contain only alphanumeric characters. This setting is optional.
fr_FR: Définissez un identifiant de projet personnalisé à utiliser dans les shortcodes à la place du numéro ID de la base de données. Il doit être unique et ne peut contenir que des caractères alphanumériques. Ce paramètre est facultatif.

en: Schedule
fr_FR: Planifier

en: Popup is a premium feature. You can preview it in the editor, but you need to register your LayerSlider license in order to use it on your front end pages. %sPurchase a license%s or %sread the documentation%s to learn more. %sGot LayerSlider in a theme?%s
fr_FR: Popup est une fonctionnalité premium. Vous pouvez le prévisualiser dans l'éditeur, mais vous devez enregistrer votre licence LayerSlider pour pouvoir l'utiliser sur vos pages en ligne. %sAchetez une licence%s ou %slisez la documentation%s pour en savoir plus. %sVous avez LayerSlider dans un thème ?%s

en: Your Popup will not show up until you set a trigger. Check out the Launch Popup section and choose how and when your Popup should be displayed.
fr_FR: Votre PopUp n'apparaîtra pas jusqu'à ce que vous régliez une valeur de déclenchement (trigger). Consultez la section "Lancer une fenêtre pop-up" et choisissez comment et quand votre fenêtre pop-up doit être affichée.

en: Live Popup Preview
fr_FR: Aperçu de popup en direct

en: Your project seems empty. Start building something, then check back when there’s content to be previewed.
fr_FR: Votre projet semble vide. Commencez à créer quelque chose, puis revenez quand il y a du contenu à prévisualiser.

en: Popup Layout Preset
fr_FR: Mise en page du Popup préréglée

en: Top Bar
fr_FR: Barre du haut

en: Choose Popup Preset
fr_FR: Choisir un Popup préréglé

en: Middle Bar
fr_FR: Barre centrale

en: Bottom Bar
fr_FR: Barre inférieure

en: Left Bar
fr_FR: Barre de gauche

en: Center Bar
fr_FR: Centrer la barre

en: Right Bar
fr_FR: Barre de droite

en: Top Left Corner
fr_FR: Coin supérieur gauche

en: Top Right Corner
fr_FR: Coin supérieur droit

en: Middle
fr_FR: Milieu

en: Bottom Left Corner
fr_FR: Le coin inférieur gauche

en: Bottom Right Corner
fr_FR: Coin inférieur droit

en: Full Size
fr_FR: Taille originale

en: Popup Canvas Size
fr_FR: Taille du canevas de Popup

en: width
fr_FR: largeur

en: height
fr_FR: hauteur

en: Distance from Sides
fr_FR: Distance des côtés

en: top
fr_FR: haut

en: right
fr_FR: droite

en: bottom
fr_FR: bas

en: left
fr_FR: gauche

en: Launch Popup
fr_FR: Lancement de Popup

en: seconds
fr_FR: secondes

en: Close Popup
fr_FR: Fermer le Popup

en: Repeat Control
fr_FR: Contrôle de répétition

en: days
fr_FR: jours

en: Target Pages
fr_FR: Pages cible

en: Include pages
fr_FR: Inclure les pages

en: Include custom pages
fr_FR: Inclure des pages personnalisées

en: Comma separated list of page IDs, titles or slugs.
fr_FR: Liste séparée par des virgules des ID de page, des titres ou des slugs.

en: Exclude pages
fr_FR: Exclure les pages

en: Target Audience
fr_FR: Public cible

en: Show Popup for users
fr_FR: Autoriser l’accès aux popup pour les utilisateurs

en: Modal Options
fr_FR: Paramètres du popup

en: Overlay Options
fr_FR: Options du recouvrement

en: Slideshow behavior
fr_FR: Comportement du diaporama

en: Slideshow navigation
fr_FR: Navigation du diaporama

en: Other settings
fr_FR: Autres paramètres

en: Project appearance
fr_FR: Apparence du projet

en: Custom Project CSS
fr_FR: Projet CSS personnalisé

en: Project global background
fr_FR: Arrière-plan global du projet

en: Background image
fr_FR: Image de fond

en: Click to set
fr_FR: Cliquez pour régler

en: Click to change
fr_FR: Cliquer pour changer

en: Navigation Area
fr_FR: Zone de navigation

en: Show navigation buttons
fr_FR: Afficher les boutons de navigation

en: Show Navigation buttons on hover
fr_FR: Afficher les boutons de navigation lors du survol

en: Show Slideshow timers
fr_FR: Afficher les timers des diaporamas

en: Thumbnail navigation
fr_FR: Navigation par vignette

en: Thumbnail dimensions
fr_FR: Dimensions des vignettes

en: Thumbnail appearance
fr_FR: Aspect des Vignettes

en: Videos
fr_FR: Vidéos

en: No content source
fr_FR: Aucune source de contenu

en: Slide background defaults
fr_FR: Arrière plan par défaut

en: Parallax defaults
fr_FR: Parallaxe par défaut

en: Misc
fr_FR: Divers

en: Loading
fr_FR: Chargement

en: Other
fr_FR: Autre

en: Project preview image
fr_FR: Image d’aperçu du projet

en: The preview image you can see in your list of projects.
fr_FR: L’image d’aperçu que vous pouvez voir dans votre liste de projets.

en: This is an additional content pack that’s being sold separately from your LayerSlider license. It was created by another party and we don’t have the ownership to distribute it for free. However, we absolutely love their work and we felt the urge to share it with the world. So we’ve partnered with them to bring this content pack to you.
fr_FR: Il s'agit d'un pack de contenu additionnel qui est vendu séparément de votre licence LayerSlider. Il a été créé par une autre partie et nous n'avons pas le droit de le distribuer gratuitement. Cependant, nous adorons leur travail et nous avons ressenti le besoin de le partager avec le monde entier. Nous nous sommes donc associés à eux pour vous proposer ce pack de contenu.

en: For $10 you receive unlimited use. Purchase once and use it on any current and future sites. This pack will grow and buyers will automatically receive any additional content for free.
fr_FR: Pour 10 $, vous bénéficiez d'une utilisation illimitée. Achetez-le une fois et utilisez-le sur tous vos sites actuels et futurs. Ce pack évoluera et les acheteurs recevront automatiquement et gratuitement tout contenu supplémentaire.

en: Already purchased and believe you’re seeing this message mistakenly? Please make sure you’ve imported your previous Envato licenses (if there’s any) on the %sYour Account%s page using the same email address that you’ve provided during the checkout. If you need assistance, please %scontact us%s and we will gladly help.
fr_FR: Déjà acheté et vous pensez que vous voyez ce message par erreur ? Veuillez vous assurer que vous avez importé vos licences Envato précédentes (s'il y en a) sur la page %sVotre Compte%s en utilisant la même adresse email que vous avez fournie lors de la commande. Si vous avez besoin d'aide, veuillez %snous contacter%s et nous serons heureux de vous aider.

en: Buy Now
fr_FR: Acheter maintenant

en: More Details
fr_FR: Plus de détails

en: You Can Now Rewind Time
fr_FR: Vous pouvez maintenant rembobiner le temps

en: Have a peace of mind knowing that your project edits are always safe and you can revert back unwanted changes or faulty saves at any time. This feature serves not just as a backup solution, but a complete version control system where you can visually compare the changes you have made along the way.
fr_FR: Ayez l’esprit tranquille en sachant que les modifications de votre projet sont toujours en sécurité et que vous pouvez annuler les modifications indésirables ou les sauvegardes défectueuses à tout moment. Cette fonctionnalité ne sert pas seulement de solution de sauvegarde, mais aussi de système de contrôle de version complet où vous pouvez comparer visuellement les modifications que vous avez apportées en cours de route.

en: Project Revisions is a premium feature. Register your LayerSlider license in order to enjoy our premium benefits. %sPurchase a license%s or %sread the documentation%s to learn more. %sGot LayerSlider in a theme?%s
fr_FR: Les révisions de projet sont une fonctionnalité Premium. Enregistrez votre licence LayerSlider afin de profiter de nos avantages Premium. %sAchetez une licence%s ou %slisez la documentation%s pour en savoir plus. %sVous avez eu LayerSlider dans un thème ?%s

en: Type to search
fr_FR: Saisissez votre recherche

en: No Results Found
fr_FR: Aucun résultat trouvé

en: Oops, we didn’t think about that, apparently. We’ll keep adding new features and making the overall search experience better with future updates. In the meantime, try searching for synonyms and alternative terms.
fr_FR: Oups, nous n’y avons pas pensé, apparemment. Nous continuerons d’ajouter de nouvelles fonctionnalités et d’améliorer l’expérience de recherche globale avec les futures mises à jour. En attendant, essayez de rechercher des synonymes et des termes alternatifs.

en: Interface Settings
fr_FR: Réglages de l'interface

en: Interactive Guides
fr_FR: Guides interactifs

en: How To Embed
fr_FR: Comment intégrer

en: Get Help
fr_FR: Aide

en: More
fr_FR: Plus

en: Side Count
fr_FR: Nombre de côtés

en: Side Length
fr_FR: Longueur latérale

en: Radius
fr_FR: Rayon

en: Stroke size
fr_FR: Épaisseur de bordure

en: Stroke Color
fr_FR: Couleur du tracé

en: Fill Color
fr_FR: Couleur de remplissage

en: Horizontal size
fr_FR: Taille horizontale

en: Vertical size
fr_FR: Taille verticale

en: Length
fr_FR: Longueur

en: Thickness
fr_FR: Épaisseur

en: Rounded Endings
fr_FR: Terminaisons arrondies

en: Insert Shape
fr_FR: Insérer une forme

en: You can resize, rotate, and do other things with your shape once it’s inserted into the editor
fr_FR: Vous pouvez redimensionner votre forme, la faire pivoter et d'autres choses encore, une fois qu'elle est insérée dans l'éditeur

en: No Preview
fr_FR: Pas de prévisualisation

en: Slide name
fr_FR: Nom de la diapo

en: Previews are automatically generated from slide images in projects.
fr_FR: Les aperçus sont générés automatiquement à partir des diapos des projets.

en: This project has a saved draft that has not been published yet. Changes will not be visible on front-end pages until you publish them.
fr_FR: Ce projet a un brouillon enregistré qui n'a pas encore été publié. Les modifications ne seront pas visibles sur les pages en ligne tant que vous ne les aurez pas publiées.

en: Unnamed Group
fr_FR: Groupe sans nom

en: Drag projects here to move them from this group to the main grid.
fr_FR: Glisser les projets ici pour les déplacer de ce groupe vers la grille principale.

en: Release project to move it from this group to the main grid.
fr_FR: Libérer le projet pour le déplacer de ce groupe vers la grille principale.

en: Embed
fr_FR: Intégration

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Export as HTML
fr_FR: Exporter au format HTML

en: Duplicate
fr_FR: Dupliquer

en: Revisions
fr_FR: Révisions

en: Hide
fr_FR: Cacher

en: Unhide
fr_FR: Rendre visible

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: show
fr_FR: afficher

en: hide
fr_FR: cacher

en: more
fr_FR: plus

[ctx: Possessive case: filter options, font options, etc.]
en: %s options
fr_FR: Options %s

[ctx: Possessive case: example of what value an input field can take, etc.]
en: %s examples
fr_FR: %s exemples

en: smart operations
fr_FR: opérations intelligentes

en: on selected layers’ values
fr_FR: sur les valeurs du calque sélectionné

en: QUICK HELP: You can use numbers and math expressions with the following operators:
fr_FR: AIDE RAPIDE : Vous pouvez utiliser des nombres et des expressions mathématiques avec les opérateurs suivants :

en: Apply new values
fr_FR: Appliquer les nouvelles valeurs

en: Solid Color
fr_FR: Couleur solide

en: Linear Gradient
fr_FR: Dégradé linéaire

en: Radial Gradient
fr_FR: Dégradé radial

en: Circle
fr_FR: Cercle

en: Center Center
fr_FR: Centre centre

en: Center Left
fr_FR: Centré à gauche

en: Center Right
fr_FR: Centré à droite

en: Top Center
fr_FR: En haut au centre

en: Top Left
fr_FR: En haut à gauche

en: Top Right
fr_FR: En haut à droite

en: Bottom Center
fr_FR: Bas Centre

en: Bottom Left
fr_FR: En bas à gauche

en: Bottom Right
fr_FR: En bas à droite

en: Shifts the layer position from its original with the given amount on the selected axis. Refer to the below options to see special values and supported units.
fr_FR: Décale la position du calque par rapport à sa position d'origine de la valeur indiquée sur l'axe sélectionné. Consultez les options ci-dessous pour connaître les valeurs particulières et les unités supportées.

en: Shifts the layer starting position with the given amount on the selected axis. Layers animate from the offset value toward their position set under the <b>STYLE</b> menu. Refer to the below options to see special values and supported units.
fr_FR: Décale la position de départ du calque de la valeur indiquée sur l'axe sélectionné. Les calques s'animent à partir de la valeur de décalage vers leur position définie dans le menu <b>STYLE</b>. Consultez les options ci-dessous pour connaître les valeurs particulières et les unités supportées.

en: Shifts each text fragment starting position with the given amount on the selected axis. Text fragments animate from the offset value toward the whole joint text. Refer to the below options to see special values and supported units.
fr_FR: Décale la position de départ de chaque fragment de texte de la valeur indiquée sur l'axe sélectionné. Les fragments de texte s'animent à partir de la valeur de décalage vers le texte complet joint. Consultez les options ci-dessous pour connaître les valeurs particulières et les unités supportées.

en: Shifts the layer position with the given amount while it’s animating out. Layers animate from their current state toward the value you set here. Refer to the below options to see special values and supported units.
fr_FR: Décale la position du calque de la valeur indiquée pendant qu'il s'anime. Les calques s'animent à partir de leur état actuel vers la valeur que vous définissez ici. Consultez les options ci-dessous pour connaître les valeurs particulières et les unités supportées.

en: Shifts each text fragment position with the given amount on the selected axis while the layer animates out. Text fragments animate from the whole joint text toward the value you set here. Refer to the below options to see special values and supported units.
fr_FR: Décale la position de chaque fragment de texte de la valeur indiquée sur l'axe sélectionné pendant que le calque s'anime. Les fragments de texte s'animent à partir du texte complet joint vers la valeur que vous définissez ici. Consultez les options ci-dessous pour connaître les valeurs particulières et les unités supportées.

en: Scales the layer with the given amount on the selected axis. Use the value 1 for the original size. The value 2 will double, while 0.5 will shrink the layer to half of its original size. A negative value flips the layer on the given axis.
fr_FR: Met à l'échelle le calque dans la proportion donnée sur l'axe sélectionné. Utilisez la valeur 1 pour la taille d'origine. La valeur 2 double la taille, tandis que 0,5 réduit le calque à la moitié de sa taille d'origine. Une valeur négative bascule le calque sur l'axe donné.

en: Sets the initial layer scale on the selected axis before the layer starts animating in. Use the value 1 for the original size. The value 2 will double, while 0.5 will shrink the layer to half of its original size. A negative value flips the layer on the given axis. Layers animate from this value toward their appearance set under the <b>STYLE</b> menu.
fr_FR: Définit l'échelle initiale du calque sur l'axe sélectionné avant que le calque ne commence à s'animer. Utilisez la valeur 1 pour la taille d'origine. La valeur 2 double la taille, tandis que 0,5 réduit le calque à la moitié de sa taille d'origine. Une valeur négative fait basculer le calque sur l'axe donné. Les calques s'animent à partir de cette valeur vers leur apparence définie dans le menu <b>STYLE</b>.

en: Sets the initial scale of each text fragment on the selected axis before they start animating in. Use the value 1 for the original size. The value 2 will double, while 0.5 will shrink text fragments to half of their original size. A negative value flips text fragments on the given axis. Text fragments animate from this value toward the whole joint text. Refer to the below options to see special values and supported units.
fr_FR: Définit l'échelle initiale de chaque fragment de texte sur l'axe sélectionné avant qu'ils ne commencent à s'animer. Utilisez la valeur 1 pour la taille d'origine. La valeur 2 double la taille, tandis que 0,5 réduit les fragments de texte à la moitié de leur taille d'origine. Une valeur négative fait basculer les fragments de texte sur l'axe donné. Les fragments de texte s'animent à partir de cette valeur vers l'ensemble du texte joint. Consultez les options ci-dessous pour connaître les valeurs spéciales et les unités prises en charge.

en: Scales the layer with the given amount on the selected axis while it’s animating out. Use the value 1 for the original size. The value 2 will double, while 0.5 will shrink the layer to half of its original size. A negative value flips the layer on the given axis. Layers animate from their current state toward the value you set here.
fr_FR: Met à l'échelle le calque dans la proportion donnée sur l'axe sélectionné pendant qu'il s'anime. Utilisez la valeur 1 pour la taille d'origine. La valeur 2 double la taille, tandis que 0,5 réduit le calque à la moitié de sa taille d'origine. Une valeur négative bascule le calque sur l'axe donné. Les calques s'animent à partir de leur état actuel vers la valeur que vous définissez ici.

en: Scales each text fragment with the given amount on the selected axis while they’re animating out. Use the value 1 for the original size. The value 2 will double, while 0.5 will shrink each fragment to half of its original size. A negative value flips the fragments on the given axis. Text fragments animate from the whole joint text toward the value you set here.
fr_FR: Met à l'échelle chaque fragment de texte dans la proportion donnée sur l'axe sélectionné pendant qu'ils sont animés. Utilisez la valeur 1 pour la taille d'origine. La valeur 2 double la taille, tandis que 0,5 réduit chaque fragment à la moitié de sa taille d'origine. Une valeur négative bascule les fragments sur l'axe donné. Les fragments de texte s'animent à partir de l'ensemble du texte joint vers la valeur que vous avez définie ici.

en: Rotates the layer by the given number of degrees on the selected axis. Negative values are allowed for counterclockwise rotation.
fr_FR: Fait pivoter le calque du nombre de degrés donné sur l'axe sélectionné. Les valeurs négatives sont autorisées pour une rotation dans le sens anti-horaire.

en: Sets the initial layer rotation by the given number of degrees on the selected axis before the layer starts animating in. Negative values are allowed for counterclockwise rotation. Layers animate from this value toward their appearance set under the <b>STYLE</b> menu.
fr_FR: Définit la rotation initiale du calque du nombre de degrés donné sur l'axe sélectionné avant que le calque commence à s'animer. Les valeurs négatives sont autorisées pour une rotation anti-horaire. Les calques s'animent à partir de cette valeur vers leur apparence définie dans le menu <b>STYLE</b>.

en: Sets initial rotation of each text fragment by the given number of degrees on the selected axis before they start animating in. Negative values are allowed for counterclockwise rotation. Text fragments animate from this value toward the whole joint text.
fr_FR: Définit la rotation initiale de chaque fragment de texte du nombre de degrés donné sur l'axe sélectionné avant qu'ils ne commencent à s'animer. Les valeurs négatives sont autorisées pour une rotation antihoraire. Les fragments de texte s'animent à partir de cette valeur vers l'ensemble du texte conjoint.

en: Rotates the layer with the given number of degrees on the selected axis while it’s animating out. Negative values are allowed for counterclockwise rotation. Layers animate from their current state toward the value you set here.
fr_FR: Fait pivoter le calque du nombre de degrés donné sur l'axe sélectionné pendant qu'il est animé. Les valeurs négatives sont autorisées pour une rotation dans le sens anti-horaire. Les calques s'animent à partir de leur état actuel vers la valeur que vous définissez ici.

en: Rotates each text fragment with the given number of degrees on the selected axis while they’re animating out. Negative values are allowed for counterclockwise rotation. Text fragments animate from the whole joint text toward the value you set here.
fr_FR: Fait pivoter chaque fragment de texte du nombre de degrés donné sur l'axe sélectionné pendant qu'ils sont animés. Les valeurs négatives sont autorisées pour une rotation anti-horaire. Les fragments de texte s'animent à partir de l'ensemble du texte joint vers la valeur que vous avez définie ici.

en: Skews the layer by the given number of degrees on the selected axis. Negative values are allowed for the reverse direction.
fr_FR: Incline le calque du nombre de degrés indiqué sur l'axe sélectionné. Les valeurs négatives sont autorisées pour la direction inverse.

en: Sets the initial layer skew on the selected axis before the layer starts animating in. Negative values are allowed for the reverse direction. Layers animate from this value toward their appearance set under the <b>STYLE</b> menu.
fr_FR: Définit l'inclinaison initiale du calque sur l'axe sélectionné avant que le calque ne commence à s'animer. Les valeurs négatives sont autorisées pour la direction inverse. Les calques s'animent à partir de cette valeur vers leur apparence définie dans le menu <b>STYLE</b>.

en: Sets the initial skew of each text fragment on the selected axis before they start animating in. Negative values are allowed for the reverse direction. Text fragments animate from this value toward the whole joint text.
fr_FR: Définit l'inclinaison initiale de chaque fragment de texte sur l'axe sélectionné avant qu'ils ne commencent à s'animer. Les valeurs négatives sont autorisées pour la direction inverse. Les fragments de texte s'animent à partir de cette valeur vers l'ensemble du texte joint.

en: Skews the layer with the given amount of degrees on the selected axis while it’s animating out. Negative values are allowed for the reverse direction. Layers animate from their current state toward the value you set here.
fr_FR: Incline le calque du nombre de degrés indiqué sur l'axe sélectionné pendant qu'il s'anime. Les valeurs négatives sont autorisées pour la direction inverse. Les calques s'animent à partir de leur état actuel vers la valeur que vous définissez ici.

en: Skews each text fragment with the given amount of degrees on the selected axis while they’re animating out. Negative values are allowed for the reverse direction. Text fragments animate from the whole joint text toward the value you set here.
fr_FR: Incline chaque fragment de texte du nombre de degrés indiqué sur l'axe sélectionné pendant qu'ils s'animent. Les valeurs négatives sont autorisées pour la direction inverse. Les fragments de texte s'animent à partir de l'ensemble du texte joint vers la valeur que vous avez définie ici.

en: The transform origin is the point around which transformations are applied. For example, a layer may rotate around its center point or an entirely custom point like one of its corners. See the below options for common values.
fr_FR: L'origine de la transformation est le point autour duquel les transformations sont appliquées. Par exemple, un calque peut pivoter autour de son point central ou d'un point entièrement personnalisé comme l'un de ses coins. Voir les options ci-dessous pour les valeurs communes.

en: Changes the perspective of animated objects in the 3D space. Large values of perspective cause milder transformations. Smaller values cause stronger and more noticeable transformations.
fr_FR: Modifie la perspective des objets animés dans l’espace 3D. De grandes valeurs de perspective provoquent des transformations plus douces. Des valeurs plus petites provoquent des transformations plus fortes et plus perceptibles.

en: Clips (cuts off) the sides of layers by the given amount specified in pixels or percentages. Similar to animating layer dimensions, except it will not shift the layer and its contents. The four values are in order: top, right, bottom, and the layer’s left side.
fr_FR: Coupe les côtés des calques du nombre indiqué en pixels ou en pourcentages. Similaire à l'animation des dimensions de calque, sauf que cela ne déplacera pas le calque et son contenu. Les quatre valeurs sont dans l'ordre : haut, droite, bas et le côté gauche du calque.

en: The timing function of the animation. With this function, you can manipulate the movement of the animated object. Please click on the link to open <a href="https://easings.net/" target="_blank">easings.net</a> for more information and more detailed examples.
fr_FR: Fonction de temporisation de l'animation. Avec cette fonction, vous pouvez gérer le mouvement de l'objet animé. Veuillez cliquer sur le lien pour ouvrir <a href="https://easings.net/" target="_blank">easings.net</a> pour plus d'informations et plus d'exemples détaillés.

en: The width of the layer in pixels or percents. Percentage values are relative to the project canvas size.
fr_FR: Largeur du calque en pixels ou en pourcentages. Les valeurs en pourcentage sont relatives à la taille du canevas du projet.

en: The height of the layer in pixels or percents. Percentage values are relative to the project canvas size.
fr_FR: La hauteur du calque en pixels ou en pourcents. Les valeurs en pourcentage sont relatives à la taille du canevas du projet.

en: The layer’s position from the left edge of the project canvas. You can use pixels and percents. Percentage values align the layer’s center point to the given position, so 50% places the layer exactly at the center. The 0% and 100% special values align the layer to the left and right edges.
fr_FR: La position du calque par rapport au bord gauche du canevas du projet. Vous pouvez utiliser des pixels et des pourcentages. Les valeurs en pourcentage alignent le centre du calque sur la position donnée, ainsi 50% aligne le calque exactement au centre. Les valeurs 0% et 100% alignent le calque sur les bords gauche et droit.

en: The layer’s position from the top edge of the project canvas. You can use pixels and percents. Percentage values align the layer’s center point to the given position, so 50% places the layer exactly at the middle. The 0% and 100% special values align the layer to the top and bottom edges.
fr_FR: La position du calque par rapport au bord supérieur du canevas du projet. Vous pouvez utiliser des pixels et des pourcentages. Les valeurs en pourcentage alignent le centre du calque sur la position donnée, ainsi 50% aligne le calque exactement au centre. Les valeurs 0% a et 100% alignent le calque sur les bords supérieur et inférieur.

en: The length of the transition in milliseconds. A second equals to 1000 milliseconds.
fr_FR: Durée de la transition en millisecondes. 1 seconde = 1000 millisecondes.

en: Delays the transition of each text fragment relative to each other. A second equals to 1000 milliseconds.
fr_FR: Retarde la transition de chaque fragment de texte les uns par rapport aux autres. 1 seconde = 1000 millisecondes.

en: Sets the intensity of the parallax effect. Use negative values to shift layers in the opposite direction.
fr_FR: Définit l'intensité de l'effet de parallaxe. Utilisez des valeurs négatives pour déplacer les calques dans la direction opposée.

en: Controls the speed of animating layers when you move your mouse cursor or tilt your mobile device. This value is in milliseconds. A second equals to 1000 milliseconds.
fr_FR: Contrôle la vitesse d'animation des calques lorsque vous déplacez le pointeur de votre souris ou inclinez votre appareil mobile. Cette valeur est exprimée en millisecondes. 1 seconde = 1000 millisecondes.

en: Controls how quickly parallax layers revert to their original position when you move your mouse cursor outside of the slider. This value is in milliseconds. A second equals to 1000 milliseconds.
fr_FR: Contrôle la vitesse à laquelle vos calques reviennent à leurs positions d'origine lorsque vous déplacez le curseur de votre souris à l'extérieur de la zone de mise en scène. Cette valeur est exprimée en millisecondes. 1 seconde = 1000 millisecondes.

en: Increase or decrease the amount of layer movement when moving your mouse cursor or tilting on a mobile device.
fr_FR: Augmente ou diminue l'ampleur du mouvement du calque lors du déplacement du curseur de votre souris ou lors du basculement sur un mobile.

en: Increase or decrease the amount of layer rotation in the 3D space when moving your mouse cursor or tilting on a mobile device.
fr_FR: Augmente ou diminue la valeur de rotation du calque dans l'espace 3D lorsque vous déplacer le curseur de votre souris ou lors du basculement sur un mobile.

en: Sets the start time of the selected transition with the given amount of milliseconds. A second equals to 1000 milliseconds.
fr_FR: Définit l'heure de début de la transition sélectionnée avec le nombre de millisecondes indiqué. 1 seconde = 1000 millisecondes.

en: Filters provide effects like blurring, color shifting, or changing the brightness, contrast, saturation of your layers, among many others. Use the below options to easily apply multiple filters on your layers.
fr_FR: Les filtres fournissent des effets tels que le flou, le changement de couleur, ou la modification de la luminosité, du contraste, de la saturation de vos calques, parmi beaucoup d'autres. Utilisez les options ci-dessous pour appliquer facilement plusieurs filtres sur vos calques.

en: Sets the initial layer filters before it starts animating in. Layers animate from this value toward their appearance set under the <b>STYLE</b> menu. Filters provide effects like blurring, color shifting, or changing the brightness, contrast, saturation of your layers, among many others. Use the below options to easily apply multiple filters on your layers.
fr_FR: Définit les filtres initiaux du calque avant qu'il ne commence à s'animer. Les calques s'animent à partir de cette valeur vers leur apparence définie dans le menu <b>STYLE</b>. Les filtres permettent d'obtenir des effets tels que le flou, le changement de couleur ou la modification de la luminosité, du contraste et de la saturation de vos calques, entre autres. Utilisez les options ci-dessous pour appliquer facilement plusieurs filtres à vos calques.

en: Applies filters on the layer while it’s animating out. Layers animate from their current state toward the value you set here. Filters provide effects like blurring, color shifting, or changing the brightness, contrast, saturation of your layers, among many others. Use the below options to easily apply multiple filters on your layers.
fr_FR: Applique des filtres sur le calque pendant qu'il s'anime. Les calques s'animent à partir de leur état actuel vers la valeur que vous définissez ici. Les filtres procurent des effets tels que le flou, le changement de couleur ou la modification de la luminosité, le contraste, la saturation de vos calques, entre autres. Utilisez les options ci-dessous pour appliquer facilement plusieurs filtres à vos calques.

en: Waiting time between repeats in milliseconds. A second is 1000 milliseconds.
fr_FR: Le temps d'attente entre les répétitions en millisecondes. Une seconde = 1000 millisecondes.

en: Layers can be kept at their place across multiple slides. Here you can select the slide on which this layer should animate out.
fr_FR: Les calques peuvent être conservés à leur place sur plusieurs diapositives. Ici, vous pouvez sélectionner la diapositive sur laquelle ce calque doit s’animer.

en: It looks like you’ve disabled Google Fonts in LayerSlider plugin settings. We recommend enabling Google Fonts, so you can enhance your content with beautiful and unique typography.
fr_FR: Il semble que vous ayez désactivé Google Fonts dans les réglages du plugin LayerSlider. Nous vous recommandons d'activer Google Fonts, afin de pouvoir enrichir votre contenu avec une typographie belle et unique.

en: Enhance your content with beautiful and unique typography. Google Fonts provides over a thousand web-optimized fonts.
fr_FR: Mettez en valeur votre contenu avec une typographie belle et unique. Google Fonts propose plus d'un millier de polices optimisées pour le web.

en: Browse Google Fonts
fr_FR: Parcourir Google Fonts

en: Sets the size of the background image. The image can be left to its natural size, stretched, or constrained to fit the available space.
fr_FR: Définit la taille de l'image d'arrière-plan. L'image peut être laissée à sa taille d'origine, étirée ou contrainte pour s'adapter à l'espace disponible.

en: A slide alias name, which you can use in your URLs with a hash tag so LayerSlider will start with the corresponding slide when visitors arrive to the page. <br><br> Example: domain.com/page/#welcome<br><br>Use only lowercase alphanumeric values. You can also use this feature to implement slide navigation with links.
fr_FR: Un alias de nom de diapo, que vous pouvez utiliser dans vos URLs avec une balise dièse afin que LayerSlider commence par la diapo correspondante lorsque les visiteurs arrivent sur la page <br><br> Exemple : domain.com/page/#welcome<br><br>Utilisez uniquement des valeurs alphanumériques en minuscule. Vous pouvez également utiliser cette fonction pour mettre en place une navigation de diapo avec des liens.

en: Center
fr_FR: Centre

en: Enter the stage from left
fr_FR: Entrer dans la scène depuis gauche

en: Enter the stage from right
fr_FR: Entrer dans la scène depuis droite

en: Leave the stage on left
fr_FR: Laissez la scène à gauche

en: Leave the stage on right
fr_FR: Laissez la scène à droite

en: Enter the stage from top
fr_FR: Entrer dans la scène depuis le haut

en: Enter the stage from bottom
fr_FR: Entrer dans la scène depuis bas

en: Leave the stage on top
fr_FR: Laissez la scène en haut

en: Leave the stage on bottom
fr_FR: Quitter la scène sur le dessous

en: Move out of stage on left
fr_FR: Déplacez-vous hors de la scène sur la gauche

en: Move out of stage on right
fr_FR: Déplacer hors de la scène à droite

en: Move out of stage on top
fr_FR: Déplacer hors de la scène sur le dessus

en: Move out of stage on bottom
fr_FR: Déplacer hors de la scène sur le fond

en: 100% layer width
fr_FR: Masque 100 % largeur

en: -100% layer width
fr_FR: Masque -100 % largeur

en: 50% slider width
fr_FR: Masque 50% largeur

en: -50% slider width
fr_FR: Masque -50% largeur

en: 100% layer height
fr_FR: Masque 100 % en hauteur

en: -100% layer height
fr_FR: Masque -100% en hauteur

en: 50% slider height
fr_FR: Masque 50% en hauteur

en: -50% slider height
fr_FR: Hauteur de masque -50%

en: 20% layer width
fr_FR: Masque 20% en largeur

en: -20% layer width
fr_FR: Masque -20% en largeur

en: 20% layer height
fr_FR: Masque 20% en hauteur

en: -20% layer height
fr_FR: Masque -20% en hauteur

en: Random between two values
fr_FR: Aléatoire entre deux valeurs

en: Cycle through multiple values
fr_FR: Parcourir plusieurs valeurs

en: Original size
fr_FR: Taille d'origine

en: Enlarge layer to double size
fr_FR: Doubler la taille du calque

en: Shrink layer to half size
fr_FR: Réduire le calque à la moitié de sa taille

en: Flip layer
fr_FR: Retourner le calque

en: The background image is displayed in its original size
fr_FR: L’image d’arrière-plan est affichée dans sa taille d’origine

en: cover
fr_FR: couverture

en: Resize the background image to cover the entire container, even if it has to stretch the image or cut a little bit off one of the edges
fr_FR: Redimensionnez l’image d’arrière-plan pour couvrir l’ensemble du conteneur, même s’il doit étirer l’image ou couper un peu l’un des bords

en: Resize the background image to make sure the image is fully visible
fr_FR: Redimensionnez l’image d’arrière-plan pour vous assurer qu’elle est entièrement visible

en: stretch
fr_FR: étirée

en: Stretches the background image to the same size as the layer. May result in distorted image.
fr_FR: Étire l'image d'arrière-plan à la même taille que le calque. Peut en résulter une image déformée.

en: Sets this property to its default value.
fr_FR: Définit cette propriété sur sa valeur par défaut.

en: 300px (example)
fr_FR: 300px (exemple)

en: 80% (example)
fr_FR: 80 % (exemple)

en: Used in Project
fr_FR: Utilisé dans Project

en: Common Fonts
fr_FR: Polices courantes

en: From top
fr_FR: Du haut

en: From right
fr_FR: Glisser à partir de la droite

en: From bottom
fr_FR: Depuis le bas

en: From left
fr_FR: Slide in from left

en: X axis
fr_FR: axe X

en: Left side of the project canvas
fr_FR: Côté gauche du canevas de projet

en: Center of the project canvas
fr_FR: Centre du canevas de projet

en: Right side of the project canvas
fr_FR: Côté droit du canevas du projet

en: Y axis
fr_FR: Axe Y

en: Top of the project canvas
fr_FR: Haut du canevas de projet

en: Middle of the project canvas
fr_FR: Milieu du canevas de projet

en: Bottom of the project canvas
fr_FR: Bas du canevas de projet

en: Z axis
fr_FR: Axe Z

en: Apply selected values
fr_FR: Appliquer les valeurs sélectionnées

en: Add new property
fr_FR: Ajouter un nouveau bien

en: Blur
fr_FR: Flou

en: Brightness
fr_FR: Luminosité

en: Contrast
fr_FR: Constraste

en: Drop Shadow
fr_FR: Ombre portée

en: Grayscale
fr_FR: Echelle de gris

en: Hue-Rotate
fr_FR: Teinte-rotation

en: Invert
fr_FR: Inverser

en: Saturate
fr_FR: Saturé

en: Sepia
fr_FR: Sépia

en: Click this icon to jump to the slide where this layer was added on, so you can quickly edit its settings.
fr_FR: Cliquez sur cette icône pour passer à la diapositive dans laquelle ce calque a été ajouté pour modifier rapidement ses paramètres.

en: Choose a slide transition to import
fr_FR: Choisissez une transition de diapositive à importer

en: Show Transitions:
fr_FR: Afficher les transitions

en: Slide Transitions
fr_FR: Transitions de la diapo

en: Built-in
fr_FR: Interne

en: 2D Transitions
fr_FR: Transition 2D

en: 3D Transitions
fr_FR: Pas encore de transitions 3D

en: User Transitions
fr_FR: Transitions utilisateur

en: Custom 2D
fr_FR: 2D Personnalisée

en: Custom 3D
fr_FR: 3D Personnalisée

en: Apply to other slides
fr_FR: Appliquer aux autres diapositives

en: Select all
fr_FR: Tout sélectionner

en: Special Effects are premium features. You can preview them with the buttons below, but you need to register your LayerSlider license in order to use them on front end pages. %sPurchase a license%s or %sread the documentation%s to learn more. %sGot LayerSlider in a theme?%s
fr_FR: Les effets spéciaux sont des fonctionnalités premium. Vous pouvez les prévisualiser à l'aide des boutons ci-dessous, mais vous devez enregistrer votre licence LayerSlider afin de pouvoir les utiliser sur des pages en ligne. %sAchetez une licence%s ou %slisez la documentation%s pour en savoir plus. %sVous avez eu LayerSlider dans un thème ?%s

en: Special effects are like regular slide transitions and they work in the same way. You can set them on each slide individually. Mixing them with other transitions on other slides is perfectly fine. You can also apply them on all of your slides at once by pressing the “Apply to other slides” button above.
fr_FR: Les effets spéciaux sont comme des transitions de diapos ordinaires et ils fonctionnent de la même manière. Vous pouvez les définir sur chaque diapo individuellement. Vous pouvez parfaitement les mélanger avec d'autres transitions sur d'autres diapos. Vous pouvez également les appliquer à toutes vos diapos en même temps en cliquant sur le bouton "Appliquer aux autres diapos" ci-dessus.

en: Origami transition
fr_FR: Transition Origami

en: Share your gorgeous photos with the world or your loved ones in a truly inspirational way and create sliders with stunning effects with Origami.
fr_FR: Partagez vos magnifiques photos avec le monde ou vos proches d'une manière vraiment inspirante et créez des diapositives avec des effets étonnants avec Origami.

en: Origami is a form of 3D transition and it works in the same way as regular slide transitions do. Besides Internet Explorer, Origami works in all the modern browsers (including Edge).
fr_FR: Origami est une forme de transition 3D qui fonctionne de la même manière que les transitions de diapositives régulières. Outre Internet Explorer, Origami fonctionne dans tous les navigateurs modernes (y compris Edge).

en: Live example
fr_FR: Exemple en direct

en: Use it on this slide
fr_FR: Utilisez-le sur cette diapositive

en: You haven’t created any custom 2D transitions yet.
fr_FR: Vous n'avez pas encore créé de transitions 2D personnalisées.

en: You haven’t created any custom 3D transitions yet.
fr_FR: Vous n'avez pas encore créé de transitions 3D personnalisées.

en: Import Projects
fr_FR: Importer des projets

en: Here you can upload your previously exported projects. To import them to your site, you just need to choose and select the appropriate export file (files with .zip or .json extensions), then press the Import Projects button.
fr_FR: Ici vous pouvez télécharger vos projets exportés précédemment. Pour les importer sur votre site, il suffit de choisir et sélectionner le fichier d'export approprié (avec des extensions .zip ou .json), puis d'appuyer sur le bouton "Importer des Projets".

en: Looking for the importable demo content? %sBrowse Templates%s.
fr_FR: Recherche de contenu de démo importable ? %sConsultez les modèles%s.

en: No import file chosen. Click to choose or drag file here.
fr_FR: Aucun fichier d'importation choisi. Cliquez pour choisir ou faire glisser le fichier ici.

en: Plugin Update Required
fr_FR: Mise à jour de l'exension requise

en: This project template requires a newer version of LayerSlider in order to work properly. This is due to additional features introduced in a later version than you have. For updating instructions, please refer to our %sonline documentation%s.
fr_FR: Ce modèle de projet nécessite une version plus récente de LayerSlider afin de fonctionner correctement. C'est dû à des fonctionnalités additionnelles introduites dans une version plus récente que la vôtre. Pour les instructions de mise à jour, référerez vous à notre %sdocumentation en ligne%s.

en: welcome to
fr_FR: bienvenue sur

en: LET’S GET STARTED
fr_FR: COMMENÇONS

en: Preface
fr_FR: Préface

en: Support Policies
fr_FR: Politiques de soutien

en: Release Notes
fr_FR: Notes de version

en: Licensing
fr_FR: Licence

en: In-Stock Usage
fr_FR: Utilisation en stock

en: Terms of Use
fr_FR: Conditions d'utilisation

en: Legal
fr_FR: Légal

en: Getting Started
fr_FR: Commencer

en: Plugin updates
fr_FR: Mises à jour de l’extension

en: Import demo content
fr_FR: Importer du contenu de démonstration

en: Online Documentation
fr_FR: Documentation en ligne

en: Resources
fr_FR: Ressources

en: End-User Documentation
fr_FR: Documentation de l’utilisateur final

en: Developer Documentation
fr_FR: Documentation développeur

en: Frequently Asked Questions
fr_FR: Questions fréquentes

en: Stay Updated
fr_FR: Restez à jour

en: Follow us on Twitter
fr_FR: Suivez-nous sur Twitter

en: Follow us on Facebook
fr_FR: Suivez-nous sur Facebook

en: Follow us on Instagram
fr_FR: Suivez-nous sur Instagram

en: Watch our YouTube channel
fr_FR: Regardez notre chaîne YouTube

en: Your changes has been saved
fr_FR: Vos modifications ont été enregistrées

en: LayerSlider CSS Editor
fr_FR: CSS Editeur LayerSlider

en: Back
fr_FR: Retour

en: Contents of your custom CSS file
fr_FR: Contenu de votre fichier CSS personnalisé

en: You can type here custom CSS code, which will be loaded both on your admin and front-end pages. Please make sure to not override layout properties (positions and sizes), as they can interfere with the sliders built-in responsive functionality. Here are few example targets to help you get started:
fr_FR: Vous pouvez taper ici du code CSS personnalisé, qui sera chargé à la fois sur vos pages admin et front-end. Veillez à ne pas outrepasser les propriétés de mise en page (positions et tailles), car elles peuvent interférer avec les fonctions de réponse intégrées des curseurs. Voici quelques exemples de cibles pour vous aider à démarrer :

en: Using invalid CSS code could break the appearance of your site or your projects. Changes cannot be reverted after saving.
fr_FR: Utiliser un code CSS invalide peut ruiner l'apparence de votre site ou de vos projets. Les modifications ne peuvent pas être annulées après l'enregistrement.

en: You need to make your uploads folder writable in order to save your changes. See the %sCodex%s for more information.
fr_FR: Vous devez rendre votre dossier de téléchargements inscriptible afin de sauvegarder vos modifications. Voir le %sCodex%s pour plus d'informations.

en: Save changes
fr_FR: Enregistrer les changements

en: LayerSlider Templates have been updated
fr_FR: Les modèles LayerSlider ont été mis à jour

en: Select an item to hide
fr_FR: Sélectionnez un élément à masquer

en: %d item has been hidden | %d items have been hidden
fr_FR[0]: %d élément a été caché
fr_FR[1]: %d éléments ont été cachés

en: %d item has been duplicated | %d items have been duplicated
fr_FR[0]: %d élément a été dupliqué
fr_FR[1]: %d éléments ont été dupliqués

en: Select an item to delete
fr_FR: Sélectionner un élément à supprimer

en: %d item has been deleted | %d items have been deleted
fr_FR[0]: l'élément %d a été supprimé
fr_FR[1]: %d éléments ont été supprimés

en: %d item has been grouped | %d items have been grouped
fr_FR[0]: %d élément a été groupé
fr_FR[1]: %d éléments ont été groupés

en: Select at least 2 items to group them
fr_FR: Sélectionnez au moins 2 éléments pour les grouper

en: Select at least 2 items to merge them
fr_FR: Sélectionnez au moins 2 éléments pour les fusionner

en: %d items have been merged as new
fr_FR: %d éléments ont été fusionnés en tant que nouveau

en: Select an item to restore
fr_FR: Sélectionner un élément à restaurer

en: %d item has been restored | %d items have been restored
fr_FR[0]: %d élément a été restauré
fr_FR[1]: %d éléments ont été restaurés

en: No items were found to export
fr_FR: Aucun élément a exporter n'a été trouvé

en: Select an item to export
fr_FR: Sélectionner un élément à exporter

en: The PHP ZipArchive extension is required to import .zip files
fr_FR: L'extension PHP ZipArchive est nécessaire pour importer les fichiers .zip

en: Choose a file to import
fr_FR: Choisir un fichier à importer

en: The import file seems to be invalid or corrupted
fr_FR: Le fichier d'import semble être invalide ou corrompu

en: %d item has been imported | %d items have been imported
fr_FR[0]: %d élément a été importé
fr_FR[1]: %d éléments ont été importés

en: Settings saved
fr_FR: Paramètres sauvegardés

en: LayerSlider caches has been emptied
fr_FR: Les caches LayerSlider ont été vidés

en: Google Fonts has been emptied
fr_FR: Google Fonts a été vidé

en: Howdy, %s! Welcome to LayerSlider!
fr_FR: Salut, %s! Bienvenue dans LayerSlider !

en: Projects
fr_FR: Projets

en: License
fr_FR: Licence

en: News
fr_FR: Actualités

en: Mark All as Read
fr_FR: Marquer tout comme lu

en: ago
fr_FR: depuis

en: No notifications yet
fr_FR: Pas encore de notifications

en: Check back later for updates about new releases, features, deals, and important product information.
fr_FR: Vérifiez plus tard la mise à jour de nouvelles versions, fonctionnalités, offres et informations importantes sur le produit.

en: Plugin Settings
fr_FR: Paramètres du plugin

en: Give Feedback
fr_FR: Donnez votre avis

en: Help us improve LayerSlider.
fr_FR: Aidez-nous à améliorer LayerSlider.

en: Identify possible issues & display relevant debug information.
fr_FR: Identifiez les problèmes éventuels et affichez les informations de débogage pertinentes.

en: Skin Editor
fr_FR: Editeur de skin

en: Edit the CSS file of LayerSlider skins to apply custom modifications.
fr_FR: Modifiez le fichier CSS des thèmes LayerSlider pour appliquer des modifications personnalisées.

en: CSS Editor
fr_FR: Éditeur CSS

en: Add your own CSS code that will be applied globally on your site.
fr_FR: Ajoutez votre propre code CSS qui sera appliqué globalement sur votre site.

en: Make new slide transitions easily with this drag & drop editor.
fr_FR: Créez facilement de nouvelles transitions de diapositives grâce à cet éditeur en glisser-déposer.

en: FAQs, documentation, and more.
fr_FR: FAQs, documentation, et plus encore.

en: About LayerSlider
fr_FR: A propos de LayerSlider

en: About the product & useful resources.
fr_FR: À propos du produit & ressources utiles.

en: Create Your First Project
fr_FR: Créez votre premier projet

en: You’re on your way to enrich your site with great graphics and stunning animations. To get started with LayerSlider, do any of the following:
fr_FR: Vous êtes sur le point d'enrichir votre site de superbes graphiques et d'étonnantes animations. Pour commencer à utiliser LayerSlider, effectuez l'une des opérations suivantes :

en: Drop file to import
fr_FR: Cliquez pour importer

en: Uploading ...
fr_FR: Envoi…

en: Import Project
fr_FR: Projet d’importation

en: Premium Benefits
fr_FR: Avantages Premium

en: Group
fr_FR: Groupe

en: Merge As New
fr_FR: Fusionner comme nouveau

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Show
fr_FR: Afficher

en: published items
fr_FR: éléments publiés

en: hidden items
fr_FR: éléments masqués

en: all
fr_FR: tout

en: Sort by
fr_FR: Trier par

en: name
fr_FR: nom

en: date created
fr_FR: date de création

en: date modified
fr_FR: Date modifée

en: date scheduled
fr_FR: date prévue

en: Filter by name
fr_FR: Filtrer par nom

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: No Projects Found
fr_FR: Aucun projet trouvé

en: Your search did not match any projects. Make sure that your words are spelled correctly and you used the correct filters.
fr_FR: Votre recherche ne correspond à aucun projet. Assurez-vous que vos mots sont correctement orthographiés et que vous avez utilisé les bons filtres.

en: Reset Search
fr_FR: Réinitialiser

en: Bulk Actions
fr_FR: Actions groupées

en: Export selected
fr_FR: Exporter la sélection

en: Duplicate selected
fr_FR: Dupliquer la sélection

en: Hide selected
fr_FR: Masquer la sélection

en: Delete permanently
fr_FR: Supprimer définitivement

en: Restore selected
fr_FR: Restauration sélectionnée

en: Create group from selected
fr_FR: Restauration sélectionnée

en: Merge selected as new
fr_FR: Fusion sélectionnée comme nouvelle

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Show %s per page
fr_FR: Afficher %s par page

en: %d project | %d projects
fr_FR[0]: %d projet
fr_FR[1]: %d projets

en: Go to the first page
fr_FR: Aller à la première page

en: Go to the previous page
fr_FR: Aller à la page précédente

en: %1$d of %2$d
fr_FR: %1$d de %2$d

en: Go to the next page
fr_FR: Aller à la page suivante

en: Go to the last page
fr_FR: Aller à la dernière page

en: Help & Support
fr_FR: Aide & Support

en: Read the documentation
fr_FR: Besoin d'aide? Lisez la documentation

en: Get started with using LayerSlider.
fr_FR: Commencez à utiliser le Diaporama

en: Browse the FAQs
fr_FR: Consultez la

en: Find answers for common questions.
fr_FR: Trouvez des réponses aux questions courantes.

en: Direct Support
fr_FR: Assistance directe

en: Unlock Now
fr_FR: Débloquer Maintenant

en: Get in touch with our Support Team.
fr_FR: Entrez en contact avec notre équipe de support.

en: Open Help Center
fr_FR: Ouvrir le Centre d’aide

en: Connect With LayerSlider
fr_FR: Connectez-vous avec LayerSlider

en: Follow us on Social Media and get notified about the latest product updates, sales, deals, and participate in giveaways and other programs.
fr_FR: Suivez-nous sur les médias sociaux et être informé des dernières mises à jour des produits, des ventes, des offres, et de participer à des dons et d'autres programmes.

en: Register Your License
fr_FR: Enregistrer votre licence

en: Registered License
fr_FR: Licence enregistrée

en: Please enter your license key below.
fr_FR: Saisissez votre clé de licence ci-dessous.

en: Thank you for your purchase!
fr_FR: Merci pour votre achat !

en: Unlock all these benefits and get the full LayerSlider experience:
fr_FR: Débloquez tous ces avantages et profitez pleinement des possibilités de LayerSlider :

en: You can now access all these benefits:
fr_FR: Vous pouvez maintenant accéder à tous ces avantages :

en: Premium Templates
fr_FR: Modèles Premium

en: Enter your license key:
fr_FR: Entrez votre clé de licence:

en: Where’s my license key?
fr_FR: Où est ma clé de licence?

en: Enter your license key here
fr_FR: Entrez votre clé de licence ici

en: Update License
fr_FR: Mettre à jour la licence

en: Deregister License
fr_FR: Annuler l’enregistrement de la licence

en: Purchase license
fr_FR: Acheter une licence

en: License registration requires a direct purchase of a LayerSlider license if you have received the plugin with a WordPress theme. For more information, please refer to %sthis article%s.
fr_FR: L'enregistrement de la licence nécessite l'achat direct d'une licence LayerSlider si vous avez reçu le plugin avec un thème WordPress. Pour plus d'informations, veuillez vous référer à %scet article%s.

en: If you experience any issue or need further information,<br> please read our %sregistration guide%s.
fr_FR: Si vous rencontrez un problème ou si vous avez besoin de plus d'informations,<br>veuillez lire notre %sguide d'enregistrement%s.

en: Go Premium!
fr_FR: Devenez Premium!

en: Premium activated!
fr_FR: Premium activé !

en: Enter your email address
fr_FR: Entrez votre adresse email

en: Subscribe
fr_FR: S'abonner

en: News about the latest features and other product info.
fr_FR: Nouvelles sur les dernières fonctionnalités et d'autres informations sur le produit.

en: Sneak Peek on Product Updates
fr_FR: Aperçu des mises à jour des produits

en: Access to all the cool new features before anyone else.
fr_FR: Accédez à toutes les nouvelles fonctionnalités avant tout le monde.

en: Provide Feedback
fr_FR: Fournir une rétroaction

en: Participate in various programs and help us improving LayerSlider.
fr_FR: Participer à divers programmes et nous aider à améliorer LayerSlider.

en: Latest News
fr_FR: Dernières actualités

en: Plugin Updates
fr_FR: Mises à jour des plugins

en: Re-Check
fr_FR: Re-vérifier

en: Installed Version:
fr_FR: Version installée :

en: Available Version:
fr_FR: Version disponible :

en: Release Channel
fr_FR: Canal de sortie

en: Beta
fr_FR: Bêta

en: Couldn’t display the release log. Please check %sSystem Status%s for potential errors.
fr_FR: Impossible d'afficher le journal de version. Veuillez vérifier %sEtat du système%s pour des erreurs potentielles.

en: Show More
fr_FR: Voir plus

en: Incompatible Browser Detected
fr_FR: Navigateur incompatible détecté

en: We are sorry, but the LayerSlider 7 Editor cannot be loaded in your current web browser. We recommend you to use the latest version of Edge, Firefox, Chrome, or Safari. You can try to load the editor anyway if you believe this is a false detection.
fr_FR: Nous sommes désolés, mais l'éditeur de LayerSlider 7 ne peut pas être chargé dans votre navigateur Web actuel. Nous vous recommandons d'utiliser la dernière version de Edge, Firefox, Chrome ou Safari. Vous pouvez toutefois essayer de charger l'éditeur si vous pensez qu'il s'agit d'une fausse détection.

en: Load Editor Anyway
fr_FR: Charger l’éditeur de toute façon

en: loading
fr_FR: chargement

en: Unregistered
fr_FR: Non enregistré

en: My Projects
fr_FR: Mes projets

en: WP Dashboard
fr_FR: Tableau de bord WP

en: Project
fr_FR: Projet

en: Slides
fr_FR: Diapositives

en: Slides List
fr_FR: Liste des diapositives

[ctx: Space bar key on keyboard]
en: SPACE
fr_FR: ESPACE

en: Layer
fr_FR: Calque

en: Timeline
fr_FR: Chronologie

en: Zoom to fit
fr_FR: Zoomer pour adapter

en: History
fr_FR: Historique

en: History List:
fr_FR: Historique :

en: Slide Open
fr_FR: Ouvrir la Diapo

en: Undo
fr_FR: Annuler

en: Redo
fr_FR: Refaire

en: Desktop View
fr_FR: Affichage sur ordinateur de bureau

en: Tablet View
fr_FR: Affichage sur tablette

en: Mobile View
fr_FR: Affichage Mobile

en: Enable scrolling
fr_FR: Activer le défilement

en: Increases screen height to test parallax effect by scrolling.
fr_FR: Augmente la hauteur d'écran pour tester l'effet de parallaxe en défilant.

en: Search
fr_FR: Recherche

en: Full screen
fr_FR: Plein écran

en: You’re currently editing a saved draft. You can publish it when it’s ready, or discard the changes and revert it back to the original.
fr_FR: Vous êtes en train de modifier un brouillon enregistré. Vous pouvez le publier lorsqu'il est prêt, ou annuler les modifications et revenir à l'original.

en: Revert back to original
fr_FR: Revenir à l’original

en: A draft is available for this project that contains unpublished changes.
fr_FR: Un brouillon est disponible pour ce projet qui contient des changements non publiés.

en: Revert back to draft
fr_FR: Revenir au brouillon

en: Browse earlier versions.
fr_FR: Parcourez les versions antérieures.

en: Boost your productivity.
fr_FR: Augmentez votre productivité.

en: Insert LayerSlider to pages.
fr_FR: Insérer LayerSlider dans les pages.

en: Tooltips
fr_FR: Infos-Bulles

en: Interface Walkthrough
fr_FR: Procédure pas à pas de l’interface

en: Interactive Guides are coming soon.
fr_FR: Les guides interactifs seront bientôt disponibles.

en: Revisions Settings
fr_FR: Réglages des révisions

en: Revisions per project
fr_FR: Révisions par projet

en: Create revisions after
fr_FR: Créer des révisions après

en: Exit Timeline View
fr_FR: Quitter la chronologie

en: Exit Revisions
fr_FR: Qiutter les révisions

en: Exit Project View
fr_FR: Quitter la vue projet

en: Slide Settings
fr_FR: Paramètres de la diapositive

en: Layer Settings
fr_FR: Réglages de calque

en: Layers
fr_FR: Calques

en: Layers List
fr_FR: Liste des calques

en: Add Layer
fr_FR: Ajouter Calque

en: Layers on this slide
fr_FR: Calques de cette diapositive

en: Toggle layer visibility
fr_FR: Modifier la visibilité du calque

en: Lock / Unlock layer
fr_FR: Verrouiller / Déverrouiller le calque

en: Duplicate layer
fr_FR: Dupliquer le calque

en: Remove layer
fr_FR: Supprimer un calque

en: This slide has no layers.
fr_FR: Cette diapo n'a pas de calque.

en: Click ADD LAYER to add your first layer.
fr_FR: Cliquer sur AJOUTER CALQUE pour ajouter votre premier calque.

en: Static layers from other slides
fr_FR: Calques statiques d'autres diapositives

en: Highlight layers: Hovering over layers in the layers list and workspace will be highlighted in the editor.
fr_FR: Mettre en évidence les calques : En survolant les calques dans la liste des calques et l'espace de travail, ils seront mis en évidence dans l'éditeur.

en: Snapping: Easily align layer edges, anchor points, and centers to other editor objects such as layers, ruler guides, etc.
fr_FR: Accrochage : Alignez facilement les bords des calques, les points d'ancrage et les centres sur d'autres objets de l'éditeur tels que les calques, les guides de règle, etc.

en: Bring selection to front: Selected layer will always be on top of overlapping layers.
fr_FR: Mettre la sélection au premier plan : le calque sélectionné sera toujours au dessus des calques qui se chevauchent.

en: Workspace overflow: Show objects outside of the project canvas.
fr_FR: Remplissage de l'espace de travail : Afficher les objets en dehors du canevas de projet.

en: Add New
fr_FR: Ajouter

en: Import
fr_FR: Importer

en: drag to rotate
fr_FR: faire glisser pour faire pivoter

en: Darg & Drop Images or SVGs
fr_FR: Drag & Drop Images ou SVGs

en: Processing...
fr_FR: En cours...

en: Now
fr_FR: Maintenant

en: Selected revision by
fr_FR: Révision sélectionnée par

en: Apply selected revision
fr_FR: Appliquer la révision sélectionnée

en: No revisions are available for this project yet. Revisions will be added over time when you make new changes.
fr_FR: Aucune révision n’est encore disponible pour ce projet. Les révisions seront ajoutées au fil du temps lorsque vous apporterez de nouvelles modifications.

en: You can review Revisions Settings at the top to make sure that snapshots are made frequently.
fr_FR: Vous pouvez consulter les réglages de révision en haut de la page pour vous assurer que des instantanés sont réalisés fréquemment.

en: delay
fr_FR: délai

en: in
fr_FR: dans

en: out
fr_FR: en dehors

en: text in
fr_FR: texte dans

en: text out
fr_FR: texte hors

en: loop / middle
fr_FR: boucle / milieu

en: static
fr_FR: statique

en: over slide duration
fr_FR: sur la durée de la diapositive

en: Select slide background, set slide transitions, effects and linking.
fr_FR: Sélectionnez l'arrière-plan de diapositive, définissez les transitions, les effets et les liens.

en: Timing & Transition
fr_FR: Minutage & Transition

en: Effects
fr_FR: Effets

en: Slide Linking
fr_FR: Lien de diapositive

en: Slide Background
fr_FR: Couleur de fond de la diapo

en: Slide Thumbnail
fr_FR: Vignette de la diapositive

en: Set Thumbnail
fr_FR: Définir une miniature

en: Capture Slide
fr_FR: Diapo de capture

en: Slide Timing
fr_FR: Temporisation de la diapositive

en: Time shift
fr_FR: Décalage de Temps

en: Slide Transition
fr_FR: Transition des diapositives

en: Transition duration
fr_FR: Durée de la transition

en: Select Transitions
fr_FR: Sélectionner des transitions

en: Slide transitions won’t be visible until you set a slide background image or color.
fr_FR: Les transitions des diapos ne seront pas visibles tant que vous n'aurez pas défini une image ou une couleur d'arrière-plan.

en: Ken Burns
fr_FR: Effets KenBurns

en: Global hover
fr_FR: Survol global

en: See it in action
fr_FR: Voyez le site en action

en: Parallax Defaults
fr_FR: Parallaxe : valeur par défaut

en: Parallax Distance
fr_FR: Distance de parallaxe

en: Parallax Rotation
fr_FR: Rotation de parallaxe

en: Configure Post Options
fr_FR: Configurer les options de message

en: Set link
fr_FR: Choisissez comment mettre en lien pour le bouton de click

en: Choose Post or Page
fr_FR: Choisir un article ou une page

en: Use dynamic post URL
fr_FR: Utiliser l'URL dynamique des articles

en: Deep linking
fr_FR: Lien profond en cours

en: Deep Link
fr_FR: Lien profond

en: Schedule Slide
fr_FR: Planifier la Diapo

en: From
fr_FR: De

en: To
fr_FR: À

en: Additional Settings
fr_FR: Réglages supplémentaires

en: Custom Slide Properties
fr_FR: Propriétés de style

en: Set content, style, transitions and linking of selected layers.
fr_FR: Définir le contenu, le style, les transitions et les liens des calques sélectionnés.

en: Multiple selection mode
fr_FR: Mode de sélection multiple

en: Link
fr_FR: Lien

en: Attributes
fr_FR: Attributs

en: Click to change layer type
fr_FR: Cliquer pour changer le type de couche

en: Toggle device visibility
fr_FR: Permuter la visibilité du dispositif

en: Set image
fr_FR: Régler l’image

en: Type / add your layer content here
fr_FR: Taper / ajouter le contenu de votre calque ici

en: Change media
fr_FR: Changer le média

en: line breaks
fr_FR: saut de ligne

en: HTML element
fr_FR: Élément HTML

en: Modify Object
fr_FR: Modifier l’objet

en: Modify Shape
fr_FR: Modifier la forme

en: Choose Icon
fr_FR: Choisissez l’icône

en: Click on one or more post placeholders to insert them into your layer’s content. Post placeholders act like shortcodes in WP, and they will be filled with the actual content from your posts.
fr_FR: Cliquez sur un ou plusieurs espaces réservés pour les insérer dans le contenu de votre calque. Les espaces réservés des messages agissent comme des shortcodes dans WP, et ils seront remplis avec le contenu réel de vos messages.

en: Limit text length (if any)
fr_FR: Limite de la longueur du texte (le cas échéant)

en: Configure post options
fr_FR: Configurer les options des Posts (messages)

en: Additional Options
fr_FR: Options supplémentaires

en: Media Options
fr_FR: Options des médias

en: Poster image
fr_FR: Image d’affichage

en: Poster
fr_FR: Annonceur

en: background video
fr_FR: video d'arrière-plan

en: Please note, the slide background image and any layers will cover the video.
fr_FR: Veuillez noter, l'image d'arrière-plan de la diapositive tous les calques couvriront la vidéo.

en: Autoplay
fr_FR: Lecture automatique

en: Play muted
fr_FR: Jouer en sourdine

en: Fill mode
fr_FR: Mode Remplissage

en: Controls
fr_FR: Contrôles

en: Show info
fr_FR: Afficher les infos

en: Loop
fr_FR: Boucle

en: Overlay image
fr_FR: Superposition d'image

en: No overlay image
fr_FR: Pas d’image de superposition

en: Size & Position
fr_FR: Taille & Position

en: Set layer to full size
fr_FR: Définir le calque sur la taille réelle

en: Set layer to auto size
fr_FR: Définir le calque à la taille automatique

en: Clear all size and position values
fr_FR: Effacer toutes les valeurs de taille et de position

en: Convert left and top values to percentages
fr_FR: Convertir les valeurs gauche et supérieure en pourcentages

en: Convert left and top values to pixels
fr_FR: Convertir les valeurs gauche et supérieure en pixels

en: Position to horizontal center
fr_FR: Position par rapport au centre horizontal

en: Position to vertical middle
fr_FR: Position par rapport au milieu vertical

en: Position to absolute center
fr_FR: Position par rapport au centre absolu

en: Left position
fr_FR: Position gauche

en: Top position
fr_FR: Position supérieure

en: Align position from
fr_FR: Aligner la position à partir de

en: Icon Style
fr_FR: Style de l’icone

en: Object Style
fr_FR: Style d’objet

en: Shape Style
fr_FR: Style de forme

en: Line Height
fr_FR: Hauteur de ligne

en: Object Color
fr_FR: Couleur de l’objet

en: Shape Color
fr_FR: Couleur de la forme

en: Text Color
fr_FR: Couleur du texte

en: Text & Typography
fr_FR: Texte & Typographie

en: Font family
fr_FR: Famille de police

en: Word Wrap
fr_FR: Retour à la ligne

en: sample text
fr_FR: texte exemple

en: Font weight
fr_FR: Epaisseur de la police

en: Border, corners & padding
fr_FR: Bordure, coins & marge int.

en: Link / Unlink fields
fr_FR: Lier / Délier les champs

en: Border size
fr_FR: Taille de la bordure

en: Border style
fr_FR: Style de bordure

en: Border color
fr_FR: Couleur de la bordure

en: Rounding
fr_FR: Arrondi

en: top-left
fr_FR: en haut à gauche

en: top-right
fr_FR: haut-droite

en: btm-right
fr_FR: bas-droite

en: btm-left
fr_FR: bas-gauche

en: Padding
fr_FR: Marges intérieures

en: number
fr_FR: nombre

en: Scale | X axis
fr_FR: | d’échelle Axe X

en: Scale | Y axis
fr_FR: | d’échelle Axe

[ctx: measurement unit]
en: degree
fr_FR: degré

en: Rotation | X axis
fr_FR: Rotation | axe X

en: Rotation | Y axis
fr_FR: | de rotation Axe

en: Skew
fr_FR: Obliquité

en: Skew | X axis
fr_FR: Inclinaison | axe X

en: Skew | Y axis
fr_FR: Inclinaison | axe Y

en: outside
fr_FR: à l'extérieur

en: inside
fr_FR: à l'intérieur

en: Spread
fr_FR: Diffusion

en: Stacking order
fr_FR: Ordre d'empilement

en: default
fr_FR: défaut

en: Prevent mouse events
fr_FR: Prévenir les événements de souris

en: Custom CSS
fr_FR: CSS personnalisé

en: You can enter CSS properties here for further customization. Example:
    
    cursor: pointer;
    overflow: hidden;
fr_FR: Vous pouvez entrer les propriétés CSS ici pour une personnalisation plus poussée. Exemple:
    
    curseur : pointeur ;
    débordement: caché;

en: Opening Text Transition
fr_FR: Transition de texte d’ouverture

en: Loop or Middle Transition
fr_FR: Boucle ou transition intermédiaire

en: Ending Text Transition
fr_FR: Transition du texte de fin

en: Ending Transition
fr_FR: Transition de fin

en: Hover Transition
fr_FR: Transition au survol

en: Parallax Transition
fr_FR: Transition de la parallaxe

en: Click to choose transition
fr_FR: Cliquer pour choisir la transition

en: Plays when layers enter the scene. <br><br> Layers animate from these options toward their appearance set under the <b>STYLE</b> menu.
fr_FR: Joue lorsque les calques entrent en scène <br><br> Les calques s'animent à partir de ces options vers leur apparence définie dans le menu <b>STYLE</b>.

en: Offset
fr_FR: Décalage

en: Offset | X axis
fr_FR: Décalage | Axe X

en: Offset | Y axis
fr_FR: décalage | Axe

en: Transition Properties
fr_FR: Propriétés de transition

en: Start at
fr_FR: Commencer à

en: Style Properties
fr_FR: Propriétés de style

en: Keep this layer visible
fr_FR: Gardez ce calque visible

en: Static Layers
fr_FR: Calques statiques

en: Animates characters, words, or lines of text as they enter the scene. <br><br> Options specified here are the initial state of each fragment before they start animating toward the whole joint text.
fr_FR: Anime les caractères, mots ou lignes de texte lorsqu'ils entrent en scène. <br><br> Les options spécifiées ici sont l'état initial de chaque fragment avant qu'ils ne commencent à s'animer vers le texte complet joint.

en: Start when
fr_FR: Commence quand

en: with modifier
fr_FR: avec modificateur

en: Shift in
fr_FR: Changement dans

en: Animates layers continuously with an optional Yo-yo effect. <br><br>Can also act as a middle animation step between Opening and Ending transitions.
fr_FR: Anime les calques en continu avec un effet Yo-yo optionnel. <br><br>Peut aussi servir d'étape d'animation intermédiaire entre les transitions d'ouverture et de fin.

en: Loop Wait
fr_FR: Boucle d’attente

en: Animates characters, words, or lines of text as they leave the scene. <br><br> Each fragment animate from the whole joint text toward the options you set here.
fr_FR: Anime les caractères, mots ou lignes de texte lorsqu'ils quittent la scène. <br><br> Chaque fragment s'anime à partir du texte complet joint en fonction des options que vous définissez ici.

en: Shift out
fr_FR: Se déplacer

en: Plays when layers leave the scene. <br><br> Animates layers from their current state toward the options you set here.
fr_FR: Se déclenche lorsque les calques quittent la scène <br><br> Anime les calques à partir de leur état actuel vers les options que vous définissez ici.

en: Plays transition when users tap or move their mouse cursor over layers.
fr_FR: Lance une transition lorsque les utilisateurs tapent ou déplacent le curseur de leur souris sur les calques.

en: Duration | reverse
fr_FR: Durée | inverse

en: Same
fr_FR: Même

en: Easing | reverse
fr_FR: Atténuation | inverse

en: Always on top
fr_FR: Toujours au-dessus

en: Moves layers at a different pace when scrolling or moving the mouse cursor.
fr_FR: Déplace les calques à un rythme différent lors du défilement ou du déplacement du curseur de la souris.

en: Parallax Settings
fr_FR: Paramètres de parallaxe

en: Layer linking
fr_FR: Lien du calque

en: Layer Actions
fr_FR: Actions du calque

en: Scrolls below the project, pushing it outside of the viewport to make room for any content that follows.
fr_FR: Fait défiler le projet ci-dessous, le poussant en dehors de la fenêtre d'affichage pour faire de la place à tout contenu qui suit.

en: Scroll Offset
fr_FR: Défilement Offset

en: Scrolls to the next LayerSlider project on page (if there’s any).
fr_FR: Fait défiler jusqu’au projet LayerSlider suivant sur la page (le cas échéant).

en: Scrolls to the previous LayerSlider project on page (if there’s any).
fr_FR: Fait défiler jusqu’au projet LayerSlider précédent sur la page (le cas échéant).

en: Scrolls to the specified element. You can enter a CSS/jQuery selector to target elements. To target LayerSlider projects, use custom class names instead of relying on their randomized ID.
fr_FR: Fait défiler jusqu’à l’élément spécifié. Vous pouvez entrer un sélecteur CSS/jQuery pour cibler les éléments. Pour cibler les projets LayerSlider, utilisez des noms de classe personnalisés au lieu de vous fier à leur ID aléatoire.

en: Selector
fr_FR: Sélecteur

en: Jumps to the specified slide. Project Settings like Shuffle mode does not affect the selected slide.
fr_FR: Passe à la diapo spécifiée. Les réglages du projet, comme le mode aléatoire, n'affectent pas la diapo sélectionnée.

en: Select Slide
fr_FR: Sélectionner une diapositive

en: Jumps to the next slide. Options like Shuffle mode or Two way slideshow can affect the sequence.
fr_FR: Passe à la diapositive suivante. Des options telles que le mode aléatoire ou le diaporama à deux voies peuvent affecter la séquence.

en: Jumps to the previous slide. Options like Shuffle mode or Two way slideshow can affect the sequence.
fr_FR: Passe à la diapositive précédente. Des options telles que le mode aléatoire ou le diaporama à deux voies peuvent affecter la séquence.

en: Stops the slideshow. Depending on your settings, layer animations and progress timers may not be interrupted, but your project will not commence to the next slide automatically.
fr_FR: Arrête le diaporama. En fonction de vos réglages, les animations de calques et les timers de progression peuvent ne pas être interrompus, mais votre projet ne passera pas automatiquement à la diapositive suivante.

en: Resumes the slideshow and re-enables the automatic slide change.
fr_FR: Reprend le diaporama et réactive le changement automatique des diapos.

en: Instantly restarts the slide replaying all layer transitions from the beginning.
fr_FR: Redémarre instantanément la diapositive en rejouant toutes les transitions de calque depuis le début.

en: Plays all transitions backward from the moment it’s triggered, then pauses at the beginning of the slide. An option is provided to continue replaying the slide normally afterward.
fr_FR: Lance toutes les transitions à rebours à partir du moment où il est déclenché, puis s'arrête au début de la diapo. Une option permet de poursuivre la lecture de la diapo normalement ensuite.

en: Replay
fr_FR: Rejouer

en: Immediately sets the current slide back to its starting state and pauses it.
fr_FR: Met immédiatement la diapositive en cours à son état initial et la met en pause.

en: Stops the project by freezing every animation taking place when triggered, including slide transitions when changing slides.
fr_FR: Arrête le projet en gelant toutes les animations en cours lorsqu'il est déclenché, y compris les transitions lors du changement de diapos.

en: Resumes the project and continues playing frozen animations.
fr_FR: Reprend le projet et continue à lire des animations figées.

en: Toggles between Pause Project and Resume Project by respecting the current state.
fr_FR: Bascule entre Pause Projet et Reprise Projet en respectant l'état actuel.

en: Starts playback of any active media element on the current slide.
fr_FR: Lance la lecture de tout élément Média actif sur la diapo actuelle.

en: Pauses playback of any active media element on the current slide.
fr_FR: Suspend la lecture de tout élément média actif sur la diapositive actuelle.

en: Unmutes playback of any active media element on the current slide. Using this action may require a Click or Tap trigger due to browser restrictions.
fr_FR: Désactive la lecture de tout élément média actif sur la diapo actuelle. Utiliser cette action peut nécessiter un clic ou une tape de déclenchement en raison des restrictions du navigateur.

en: Opens Popups waiting in the background to be launched. Popups must be embedded on page.
fr_FR: Ouvre les Popups qui attendent d'être lancées en arrière-plan. Les Popups doivent être intégrées à la page.

en: Open With Slide
fr_FR: Ouvrir avec la Diapo

en: Closes this Popup. Works only if the current project type is set to a Popup.
fr_FR: Ferme ce Popup. Ne fonctionne que si le type de projet actuel est défini comme une fenêtre Popup.

en: Closes all opened Popups on page.
fr_FR: Ferme tous les Popups ouverts sur la page.

en: Calls a JavaScript function by its name. This is intended for web developers. The function must be present on page prior triggering this action.
fr_FR: Appelle une fonction JavaScript par son nom. Destiné aux développeurs web. La fonction doit être présente sur la page avant de déclencher cette action.

en: Function Name
fr_FR: Nom de la fonction

en: Layer Action
fr_FR: Action de calque

en: ADD NEW LAYER ACTION...
fr_FR: AJOUTER UN NOUVEAU CALQUE...

en: Scroll Below Project
fr_FR: Défiler le projet ci-dessous

en: Scroll to Next Project
fr_FR: Défiler jusqu'à Projet suivant

en: Scroll to Previous Project
fr_FR: Défiler jusqu'au projet précédent

en: Scroll to Element
fr_FR: Défiler jusqu'à l'élément

en: Jump to Slide
fr_FR: Aller à la diapositive

en: Next Slide
fr_FR: Diapositive suivante

en: Previous Slide
fr_FR: Diapo précédente

en: Stop Slideshow
fr_FR: Arrêter le diaporama

en: Start Slideshow
fr_FR: Lancer le diaporama

en: Slide Animation Timeline
fr_FR: Timeline d'animation de la diapo

en: Replay Slide
fr_FR: Rejouer la diapo

en: Reverse Slide
fr_FR: Glissement inversé

en: Reset Slide
fr_FR: Réinitialiser la Diapo

en: Project Animation Timeline
fr_FR: Timeline d'animation du projet

en: Pause Project
fr_FR: Suspendre le Projet

en: Resume Project
fr_FR: Reprendre le projet

en: Toggle Pause/Resume
fr_FR: Permuter Pause/Reprise

en: Media Playback
fr_FR: Lecture Média

en: Play Media
fr_FR: Lancer le Média

en: Pause Media
fr_FR: Suspendre le Média

en: Unmute Media
fr_FR: Réactiver le Son du Media

en: Open Popup
fr_FR: Ouvrir le Popup

en: Close All Popups
fr_FR: Fermer tous les Popups

en: Call JavaScript function
fr_FR: Fonction d’appel JavaScript

en: Trigger
fr_FR: Déclencheur

en: Click or Tap
fr_FR: Cliquer ou taper

en: Mouse Enter
fr_FR: Entrée de la souris

en: Mouse Leave
fr_FR: Sortie de la souris

en: Common Attributes
fr_FR: Attributs communs

en: Save
fr_FR: Sauvegarder

en: Saving
fr_FR: Sauvegarde

en: Publishing
fr_FR: Publication

en: Restore to defaults
fr_FR: Restaurer les valeurs par défaut

en: This feature requires license registration. Click on the padlock to learn more.
fr_FR: Cette fonctionnalité nécessite l’enregistrement d’une licence. Cliquez sur le cadenas pour en savoir plus.

en: Triggers all hover transitions at once when moving the mouse cursor over or tapping on the slide.
fr_FR: Déclenche toutes les transitions au survol en une fois quand le curseur de la souris passe sur la diapo ou que l'on tape dessus.

en: In some cases your layers may be wrapped by another element. For example, an ＜A＞ tag when you use layer linking. By default, new attributes will be applied on the wrapper (if any), which is desirable in most cases (e.g. lightbox plugins). If there is no wrapper element, attributes will be automatically applied on the layer itself. Uncheck this option when you need to apply this attribute on the layer element in all cases.
fr_FR: Dans certains cas, vos calques peuvent être inclus dans un autre élément. Par exemple, une balise <A> lorsque vous utilisez la couche de liaison. Par défaut, les nouveaux attributs seront appliqués sur cet élément (le cas échéant), ce qui est souhaitable dans la plupart des cas (par exemple lightbox plugins). S'il n'y a aucun élément d'emballage, les attributs seront appliqués automatiquement sur le calque lui-même. Décochez cette option lorsque vous devez appliquer cet attribut sur la calque lui-même.

en: Set layers list position
fr_FR: Définir la position de la liste des calques

en: Dock layers list
fr_FR: Ancrer la liste des calques

en: Pin layers list
fr_FR: Epingler la liste des calques

en: Close layers list
fr_FR: Fermer la liste des calques

en: Copy style properties
fr_FR: Copier les propriétés de style

en: Paste style properties
fr_FR: Coller les propriétés de style

en: Copy transition properties
fr_FR: Copier les propriétés de transition

en: Paste transition properties
fr_FR: Coller les propriétés de transition

en: Expand / shrink sidebar
fr_FR: Agrandir / réduire la barre latérale

en: Align item to top left
fr_FR: Aligner l’élément en haut à gauche

en: Align item to top center
fr_FR: Aligner l'élément en haut au centre

en: Align item to top right
fr_FR: Aligner l’élément en haut à droite

en: Align item to center left
fr_FR: Aligner l’élément au centre gauche

en: Align item to center center
fr_FR: Aligner l’élément sur le centre

en: Align item to center right
fr_FR: Aligner l’élément au centre droit

en: Align item to bottom left
fr_FR: Aligner l’élément en bas à gauche

en: Align item to bottom center
fr_FR: Aligner l'élément en bas au centre

en: Align item to bottom right
fr_FR: Aligner l’élément en bas à droite

en: Overlapping Layers
fr_FR: Calques superposées

en: Align Layer
fr_FR: Aligner le calque

en: Align Layers
fr_FR: Aligner les calques

en: Left Edge
fr_FR: Bord gauche

en: Horizontal Center
fr_FR: Centre horizontal

en: Right Edge
fr_FR: Bord droite

en: Top Edge
fr_FR: Bord supérieur

en: Vertical Center
fr_FR: Vertical centre

en: Bottom Edge
fr_FR: Bord bas

en: Align Layers in Selection
fr_FR: Aligner les calques dans la sélection

en: Duplicate Layer
fr_FR: Dupliquer le Calque

en: Duplicate Layers
fr_FR: Dupliquer des calques

en: Remove Layer
fr_FR: Supprimer le calque

en: Remove Layers
fr_FR: Supprimer les calques

en: Copy Layer
fr_FR: Copier le calque

en: Copy Layers
fr_FR: Copier les calques

en: Paste Layer
fr_FR: Collez le calque

en: Paste Layers
fr_FR: Coller les calques

en: Toggle Layer Visibility
fr_FR: Afficher le pointeur

en: Toggle Layers Visibility
fr_FR: Modifier la visibilité des calques

en: Toggle Layer Locking
fr_FR: Bloquer le pointeur

en: Toggle Layers Locking
fr_FR: Modifier le verrouillage des calques

en: Copy Layer Styles
fr_FR: Copier les styles de calque

en: Paste Layer Styles
fr_FR: Coller les styles de calque

en: Pick image
fr_FR: Choisir une image

en: Use post image
fr_FR: Utiliser l'image de l'article

en: Enter from URL
fr_FR: Entrer depuis l'URL

en: Image editor
fr_FR: Éditeur d'images

en: Remove image
fr_FR: Supprimer image

en: Duplicate Slide
fr_FR: Dupliquer la diapositive

en: Unpublish Slide
fr_FR: Annuler la publication du Diaporama

en: Publish Slide
fr_FR: Publier diapositive

en: Remove Slide
fr_FR: Retirer une Diapositive

en: Generate Thumbnail
fr_FR: Générer une miniature

en: Sidebar Settings
fr_FR: Paramètres de la barre latérale

en: Section tabs
fr_FR: Onglets de section

en: Expand all
fr_FR: Tout montrer

en: Collapse all
fr_FR: Tout réduire

en: Auto close
fr_FR: Fermeture automatique

en: Layers List Pos.
fr_FR: Pos. Liste des calques.

en: Left side
fr_FR: Côté gauche

en: Right side
fr_FR: Côté droit

en: Pin Layers List
fr_FR: Epingler la liste des calques

en: Workspace Settings
fr_FR: Réglages de l’espace de travail

en: Show rulers
fr_FR: Afficher les règles

en: Show guides
fr_FR: Afficher les guides

en: Show info panel
fr_FR: Afficher le panneau d’informations

en: Workspace Padding
fr_FR: Marge intérieure de l'espace de travail

en: LayerSlider Skin Editor
fr_FR: Editeur de thème LayerSlider

en: Choose a skin:
fr_FR: Choisissez un Skin:

en: Built-in skins will be overwritten by plugin updates. Making changes should be done through the Custom Styles Editor.
fr_FR: Les thémes personnalisés intégrés seront remplacés par le plugin à jour. Des changements doivent être faits par un éditeur de styles personnalisés.

en: Modifying a skin with invalid code can break your projects’ appearance.<br>Changes cannot be reverted after saving.
fr_FR: La modification d'un thème avec du code invalide peut nuire à l'apparence de vos projets.<br>Les modifications ne peuvent pas être annulées après enregistrement.

en: You need to make this file writable in order to save your changes. See the %sCodex%s for more information.
fr_FR: Vous devez rendre ce fichier inscriptible pour sauvegarder vos modifications. Voir le %sCodex%s pour plus d'informations.

en: LayerSlider has attempted to update your database. Server restrictions may apply, please verify whether it was successful.
fr_FR: LayerSlider a tenté de mettre à jour votre base de données. Les restrictions de serveur peuvent s'appliquer, vérifiez s'il a réussi.

en: Groups have been removed. All projects are now moved to the main grid where they remain available to you.
fr_FR: Les groupes ont été supprimés. Tous les projets sont maintenant déplacés vers la grille principale où ils restent à votre disposition.

en: LayerSlider System Status
fr_FR: Statut système de LayerSlider

en: This page is intended to help you identifying possible issues and to display relevant debug information about your site.
fr_FR: Cette page est destinée à vous aider à identifier les problèmes rencontrés et à afficher les informations de débogage pertinentes pour votre site.

en: Whenever a potential issues is detected, it will be marked with red or orange text describing the nature of that issue.
fr_FR: Chaque fois qu'un problème est détecté, il est marqué en rouge ou orange et décrit la nature du problème.

en: Please keep in mind that in most cases only your web hosting company can change server settings, thus you should contact them with the messages provided (if any).
fr_FR: Dans la plupart des cas, votre société d'hébergement peut changer les paramètres de votre serveur, donc vous devez les contacter avec les messages fournis (le cas échéant).

en: Available Updates
fr_FR: Mises à jour disponibles

en: Auto-Updates:
fr_FR: Mises à Jour

en: Not set
fr_FR: Non défini

en: Activated
fr_FR: Activé

en: Register your LayerSlider license for auto-updates so you can always use the latest release with all the new features and bug fixes. %sClick here to learn more%s.
fr_FR: Enregistrez votre licence LayerSlider pour les mises à jour automatiques et que vous pourrez toujours utiliser la dernière version avec toutes les nouvelles fonctionnalités et les corrections de bogues. %sCliquez ici pour en savoir plus%s.

en: LayerSlider version:
fr_FR: Version de LayerSlider:

en: Update to latest version (%1$s), as we are constantly working on new features, improvements and bug fixes.
fr_FR: Mettre à jour à la dernière version (%1$s). Nous travaillons constamment sur les nouvelles fonctionnalités, des améliorations et des corrections de bugs.

en: LayerSlider database:
fr_FR: Base de données LayerSlider :

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Your database needs an update in order for LayerSlider to work properly. Please press the ’Update Database’ button on the right. If this does not help, you need to contact your web server hosting company to fix any issue preventing plugins creating and updating database tables.
fr_FR: Votre base de données a besoin d’une mise à jour afin que le diaporama fonctionne correctement. S’il vous plaît Appuyez sur le bouton « Update Database » sur la droite. Si cela ne suffit pas, vous devez contacter votre serveur web qui héberge la société pour résoudre tout problème empêchant les plugins création et mise à jour des tables de base de données.

en: Clear Groups
fr_FR: Groupes clairs

en: Update Database
fr_FR: Mise à jour de la base de données

en: WordPress version:
fr_FR: Version de WordPress

en: Update WordPress to a newer version to ensure compatibility.
fr_FR: Mettre à jour WordPress vers une version plus récente pour assurer la compatibilité.

en: WP Remote functions:
fr_FR: Fonctions à distance

en: Blocked
fr_FR: Bloqué

en: Failed to connect to our update server. This could cause issues with license registration, serving updates, downloading templates and installable modules, and displaying certain information like the release log. It’s most likely a web server configuration issue. Please contact your server host and ask them to allow external connections to %srepository.kreaturamedia.com%s domain and have cURL and the necessary components installed.
fr_FR: La connexion à notre serveur de mise à jour a échoué. Cela peut entraîner des problèmes avec l'enregistrement des licences, la diffusion des mises à jour, le téléchargement des modèles et des modules installables, et l'affichage de certaines informations comme le journal des versions. Il s'agit très probablement d'un problème de configuration du serveur Web. Veuillez contacter votre hébergeur et demandez-lui d'autoriser les connexions externes au domaine de %srepository.kreaturamedia.com% et d'installer cURL et les composants nécessaires.

en: Site Setup & Plugin Settings
fr_FR: Configuration du site et paramètres des extensions

en: Install Location
fr_FR: Installer l'emplacement

en: Non-standard
fr_FR: Non standard

en: Using LayerSlider from a non-standard install location or having a different directory name could lead issues in receiving and installing updates. Commonly, you see this issue when you’re using a theme-included version of LayerSlider. To fix this, please first search for an option to disable/unload the bundled version in your theme, then re-install a fresh copy. Your projects and settings are stored in the database, re-installing the plugin will not harm them.
fr_FR: L'utilisation de LayerSlider à partir d'un emplacement d'installation non standard ou d'un nom de répertoire différent peut entraîner des problèmes de réception et d'installation des mises à jour. Ce problème survient généralement lorsque vous utilisez une version de LayerSlider incluse dans un thème. Pour résoudre ce problème, recherchez d'abord une option permettant de désactiver/décharger la version fournie dans votre thème, puis réinstallez une nouvelle copie. Vos projets et réglages sont stockés dans la base de données, la réinstallation du plugin ne les endommagera pas.

en: WP Debug Mode:
fr_FR: WP Debug Mode :

en: If you experience any issue, we recommend enabling the WP Debug mode while debugging.
fr_FR: Si vous rencontrez un problème, nous vous recommandons d'activer le mode WP Debug lors du débogage.

en: Click here to learn more
fr_FR: Cliquez ici pour en savoir plus

en: Uploads directory:
fr_FR: Répertoire de téléchargements

en: Inaccessible
fr_FR: Inaccessibilité des

en: LayerSlider uses the uploads directory for image uploads, exporting/importing projects, and downloading modules. Make sure that your /wp-content/uploads/ directory exists and has write permission.
fr_FR: LayerSlider utilise le répertoire uploads pour le téléchargement d'images, l'export/import de projets et le téléchargement de modules. Assurez-vous que votre répertoire /wp-content/uploads/ existe et qu'il dispose des droits d'écriture.

en: Cache plugins
fr_FR: Cache des Extensions

en: Not found
fr_FR: Non trouvé

en: The listed plugin(s) may prevent edits and other changes to show up on your site in real-time. Empty your caches if you experience any issue.
fr_FR: L'Extension(s) énuméré peut empêcher les modifications et leurs affichage sur votre site en temps réel. Videz vos caches si vous rencontrez un problème.

en: Should be used in special cases only, as it can break otherwise functioning sites. This option is located on the main LayerSlider admin screen under the Advanced tab.
fr_FR: Doit être utilisé dans des cas particuliers seulement : il peut casser des sites qui fonctionnent autrement.

en: Server Settings
fr_FR: Paramètres serveur

en: PHP Version:
fr_FR: Version PHP:

en: LayerSlider requires PHP 5.4.0 or newer. Please contact your host and ask them to upgrade PHP on your web server. Alternatively, they often offer a customer dashboard for their services, which might also provide an option to choose your preferred PHP version.
fr_FR: LayerSlider nécessite PHP 5.4.0 ou plus récent. Veuillez contacter votre hébergeur et lui demander de mettre à niveau PHP sur votre serveur Web. Sinon, il peut offrir un tableau de bord client pour ses services, qui peut également fournir une option pour choisir votre version PHP préférée.

en: PHP Time Limit:
fr_FR: Limite d’exécution PHP:

en: PHP max. execution time should be set to at least 60 seconds or higher when importing large projects. Please contact your host and ask them to change this PHP setting on your web server accordingly.
fr_FR: PHP max. execution time doit être réglé à 60 secondes ou plus lors de l'importation de gros sliders. Veuillez contacter votre hébergeur et lui demander de modifier ce paramètre PHP sur votre serveur Web.

en: PHP Memory Limit:
fr_FR: PHP Mémoire limite :

en: PHP memory limit should be set to at least 64MB or higher when dealing with large projects. Please contact your host and ask them to change this PHP setting on your web server accordingly.
fr_FR: La limite de mémoire de PHP doit être fixée à 64 Mo ou plus pour les projets importants. Veuillez contacter votre hébergeur et lui demander de modifier ce paramètre PHP sur votre serveur web.

en: PHP Post Max Size:
fr_FR: Taille maximale d’envoi PHP

en: Importing larger projects could be problematic in some cases. This option is needed to upload large files. We recommend to set it to at least 16MB or higher. Please contact your host and ask them to change this PHP setting on your web server accordingly.
fr_FR: L’importation de projets plus importants pourrait être problématique dans certains cas. Cette option est nécessaire pour télécharger des fichiers volumineux. Nous vous recommandons de le définir sur au moins 16 Mo ou plus. Veuillez contacter votre hôte et lui demander de modifier ce paramètre PHP sur votre serveur Web en conséquence.

en: PHP Max Upload Size:
fr_FR: Taille maximale de téléchargements PHP:

en: Suhosin:
fr_FR: SUHOSIN

en: Active
fr_FR: Actif

en: Suhosin may override PHP server settings that are otherwise marked OK here. If you experience issues, please contact your web hosting company and ask them to verify the listed server settings.
fr_FR: Suhosin peut remplacer les réglages de serveur PHP qui autrement sont marqués OK ici. Si vous rencontrez des problèmes, veuillez contacter votre hébergeur et lui demander de vérifier les réglages du serveur.

en: PHP ZipArchive Extension:
fr_FR: Extension PHP ZipArchive:

en: The PHP ZipArchive extension is needed to export projects. Please note, this is *NOT* the equivalent of the PEAR Archive_Zip package. The two are different, and hosting companies usually don’t offer a way to make this change on your own. Please contact your server hosting company and ask them to enable PHP’s ZipArchive extension.
fr_FR: L'extension PHP ZipArchive est nécessaire pour exporter les projets. Notez que ce n'est *PAS* l'équivalent du package PEAR Archive_Zip. Les deux sont différents, et les hébergeurs n'offrent généralement pas la possibilité de faire ce changement vous-même. Contactez votre hébergeur et demandez lui d'activer l'extension PHP ZipArchive.

en: PHP DOMDocument Extension:
fr_FR: Extension PHP DOMDocument:

en: Front-end projects and the editor interface require the PHP DOMDocument extension and will not work properly without it. Please contact your web hosting company and ask them enable the PHP DOMDocument extension.
fr_FR: Les projets frontaux et l'interface de l'éditeur nécessitent l'extension PHP DOMDocument et ne fonctionneront pas correctement sans elle. Veuillez contacter votre hébergeur et demandez-lui d'activer l'extension PHP DOMDocument.

en: PHP Multibyte String Extension:
fr_FR: Extension de chaîne de caractères multioctets

en: The lack of PHP “mbstring” extension can lead to unexpected issues. Contact your server hosting provider and ask them to install/enable this extension.
fr_FR: L'absence d'extension PHP "mbstring" peut entraîner des problèmes inattendus. Contactez votre fournisseur d'hébergement de serveur et demandez-lui d'installer / activer cette extension.

en: PHP Multibyte Regex Functions:
fr_FR: Fonctions PHP Regex multi-octets:

en: The lack of PHP “mbregex” module can lead to unexpected issues. Contact your server hosting provider and ask them to install/enable this module.
fr_FR: Le manque de PHP "mbregex" module peut conduire à des problèmes inattendus. Contactez votre hébergeur de serveur et demandez-lui d'installer / activer ce module.

en: Show Advanced Details
fr_FR: Voir les détails Avancés

en: Erase All Plugin Data
fr_FR: Effacer toutes les données de l'Extension

en: Advanced Debug Details
fr_FR: Détails avancés de débogage

en: This action cannot be undone. All LayerSlider data will be permanently deleted and you will not be able to restore them afterwards. Please consider every possibility before deciding.\r\n\r\n Are you sure you want to continue?
fr_FR: Cette action ne peut pas être annulée. Toutes les données LayerSlider seront définitivement supprimées et vous ne pourrez pas les restaurer par la suite. Veuillez considérer toutes les possibilités avant de décider. \ R \ n \ r \ n Êtes-vous sûr de vouloir continuer?

en: When you deactivate or remove LayerSlider, your projects and settings are retained to prevent accidental data loss. You can use this utility if you really want to erase all data used by LayerSlider.
fr_FR: Lorsque vous désactivez ou supprimez LayerSlider, vos projets et réglages sont conservés pour éviter la perte accidentelle de données. Vous pouvez utiliser cet utilitaire si vous souhaitez vraiment effacer toutes les données utilisées par LayerSlider.

en: The following actions will be performed when you confirm your intention to erase all plugin data:
fr_FR: Les actions suivantes seront effectuées lorsque vous confirmez votre intention d'effacer toutes les données de l'extension :

en: Remove LayerSlider’s database tables, which store your projects, drafts, and revisions.
fr_FR: Supprimez les tables de base de données de LayerSlider, qui stockent vos projets, brouillons et révisions.

en: Remove the relevant entries from the <i>wp_options</i> database table, which stores plugin settings.
fr_FR: Supprimez les entrées pertinentes de la table de base <i>de</i> données <i>wp_options,</i> qui stocke les paramètres de l'extension.

en: Remove the relevant entries from the <i>wp_usermeta</i> database table, which stores user associated plugin settings.
fr_FR: Supprimez les entrées pertinentes de la table de base <i>de</i> données <i>wp_usermeta,</i> qui stocke l' utilisateur associé paramètres de l'extension.

en: Remove files and folders created by LayerSlider from the <i>/wp-content/uploads</i> directory. This will not affect your own uploads in the Media Library.
fr_FR: Supprimer les fichiers et dossiers créés par LayerSlider du <i>/ wp-content / uploads.</i> Cela n'affectera pas vos propres ajouts dans la bibliothèque multimédia.

en: Deactivate LayerSlider as a last step.
fr_FR: Désactivez LayerSlider comme dernière étape.

en: The actions above will be performed on this blog only. If you have a multisite network and you are a network administrator, then an “Apply to all sites” checkbox will appear, which you can use to erase data from every site in your network if you choose so.
fr_FR: Les actions ci-dessus seront effectuées sur ce blog uniquement. Si vous avez un réseau multisites et que vous êtes administrateur réseau, une case à cocher "Appliquer à tous les sites" apparaîtra, que vous pouvez utiliser pour effacer les données de chaque site de votre réseau si vous le souhaitez.

en: Please note: You CANNOT UNDO this action. Please CONSIDER EVERY POSSIBILITY before choosing to erase all plugin data, as you will not be able to restore data afterwards.
fr_FR: S'il vous plaît noter: vous ne pouvez pas annuler cette action. Veuillez CONSIDÉRER TOUTES LES POSSIBILITÉS avant de choisir d'effacer toutes les données du plugin, car vous ne pourrez pas restaurer les données par la suite.

en: Are you sure you want to erase plugin data from every site in network?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir effacer les données de l'extension de chaque site de votre réseau?

en: Apply to all sites in multisite network
fr_FR: Appliquer à tous les sites du réseau multisite

en: Erase Plugin Data
fr_FR: Effacer toutes les données de l'Extension

en: You must be an administrator to use this feature.
fr_FR: Vous devez être administrateur pour utiliser cette fonctionnalité.

en: LayerSlider Slide Transition Builder
fr_FR: Générateur de transition de diapositives LayerSlider

en: Type transition name
fr_FR: Nom de la transition

en: Remove transition
fr_FR: Supprimer la transition

en: No 2D transitions yet.
fr_FR: Pas encore de transitions 2D.

en: No 3D transitions yet.
fr_FR: Pas encore de transitions 3D.

en: Before you can save your changes, you need to make your “/wp-content/uploads” folder writable. See the %sCodex%s
fr_FR: Avant de pouvoir enregistrer vos modifications, vous devez rendre votre dossier "/wp-content/chargements" accessible en écriture. Voir le %sCodex%s

en: Untitled
fr_FR: Sans titre

en:  %s ago
fr_FR:  %s  depuis

en: Unnamed Project
fr_FR: Projet non nommé

en: Import Error
fr_FR: Erreur d'importation

en: LayerSlider couldn’t download your selected slider. Please check LayerSlider → Options → System Status for potential issues. The WP Remote functions may be unavailable or your web hosting provider has to allow external connections to our domain.
fr_FR: LayerSlider n’a pas pu télécharger le curseur sélectionné. Veuillez vérifier layerSlider → Options → l’état du système pour les problèmes potentiels. Les fonctions de WP Remote peuvent être indisponibles ou votre fournisseur d’hébergement Web doit autoriser des connexions externes à notre domaine.

en: LayerSlider couldn’t save the downloaded slider on your server. Please check LayerSlider → Options → System Status for potential issues. The most common reason for this issue is the lack of write permission on the /wp-content/uploads/ directory.
fr_FR: LayerSlider n’a pas pu enregistrer le curseur téléchargé sur votre serveur. Veuillez vérifier layerSlider → Options → l’état du système pour les problèmes potentiels. La raison la plus courante de ce problème est le manque d’autorisation d’écriture sur le répertoire /wp-content/uploads/.

en: Imported Group
fr_FR: Importer des diaporamas

en: It looks like your files isn’t writable, so PHP couldn’t make any changes (CHMOD).
fr_FR: Il semble que vos fichiers ne soient pas accessibles en écriture, si bien que PHP ne peut pas apporter des modifications (CHMOD).

en: Cannot write to file
fr_FR: Enregistrement impossible du fichier

en: It looks like you haven’t selected any skin to edit.
fr_FR: Il semble que vous n'ayez sélectionné aucun skin à éditer.

en: No skin selected.
fr_FR: Aucun skin sélectionné.

en: Insert a LayerSlider project to your pages and posts.
fr_FR: Insérez un projet LayerSlider dans vos pages et publications.

en: Example Project Block
fr_FR: Exemple de bloc de projet

en: Overriding project settings is optional. It can be useful if you want to make small changes to the same project in certain situations without having duplicates. For example, you might want to change the project skin on some pages to fit better to a different page style.
fr_FR: Le remplacement des réglages de projet est facultatif. Cela peut être utile si vous souhaitez apporter de petites modifications au même projet sans avoir de doublons. Par exemple, vous pouvez modifier le thème du projet sur certaines pages pour mieux l'adapter à un style de page différent.

en: Auto-Start Slideshow
fr_FR: Démarrage automatique du diaporama

en: The Gutenberg editor has a native Spacer block, which you can also use to make more room around the project.
fr_FR: L'éditeur Gutenberg a un bloc Séparateur natif, que vous pouvez utiliser pour créer plus d'espace autour du projet.

en: Margins
fr_FR: Marges

en: Open the Project Library with the button below and select the project you want to embed.
fr_FR: Ouvrez la bibliothèque de projet à l'aide du bouton ci-dessous et sélectionnez le projet que vous souhaitez intégrer.

en: Project Library
fr_FR: Bibliothèque de projets

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: Recently Created
fr_FR: Création récente

en: Unnamed
fr_FR: Sans nom

en: Recently Modified
fr_FR: Récemment modifié

en: Hide this banner
fr_FR: Masquer cette bannière

en: Register your LayerSlider license to receive live updates and premium benefits. %sPurchase a license%s or %sread the documentation%s to learn more.
fr_FR: Enregistrez votre licence LayerSlider pour recevoir les mises à jour en direct et des avantages Premium. %sAchetez une licence%s ou %slisez la documentation%s pour en savoir plus.

en: Saving ...
fr_FR: Enregistrement …

en: Saved
fr_FR: Enregistré

en: ERROR
fr_FR: ERREUR

en: Publishing ...
fr_FR: Publication...

en: Published
fr_FR: Publié

en: Working ...
fr_FR: En cours ...

en: Stop
fr_FR: Arrêter

en: Deselect all
fr_FR: Tout désélectionner

en: Project saved as draft
fr_FR: Projet enregistré en tant que brouillon

en: Published & changes are now live
fr_FR: Publié et les changements sont maintenant en ligne

en: Capturing slide. This might take a moment ...
fr_FR: Capture Slide. Cela pourrait prendre un moment...

en: Saving image. This might take a moment ...
fr_FR: Enregistrement de l'image. Cela pourrait prendre un moment ...

en: Some fonts couldn’t be loaded since you disabled Google Fonts.
fr_FR: Certaines polices n’ont pas pu être chargées car vous avez désactivé Google Fonts.

en: This is a Popup template, which requires license registration.
fr_FR: Il s’agit d’un modèle Popup, qui nécessite l’enregistrement de la licence.

en: Download Error
fr_FR: Télécharger Erreur

en: Downloading Image Editor ...
fr_FR: Téléchargement de l’éditeur d’images ...

en: Downloading Icons ...
fr_FR: Téléchargement d’icônes ...

en: Something went wrong ...
fr_FR: Quelque chose a mal tourné avec la demande ...

en: License key has been updated
fr_FR: La clé de licence a été mise à jour

en: Release channel has been updated
fr_FR: Le canal de sortie a été mis à jour

en: License registration is required to access premium templates.
fr_FR: L'enregistrement de la licence est nécessaire pour accéder aux modèles Premium.

en: License registration is required to access this feature.
fr_FR: L’enregistrement de la licence est requis pour accéder à cette fonctionnalité.

en: License registration is required to receive automatic updates.
fr_FR: L’enregistrement de la licence est requis pour recevoir des mises à jour automatiques.

en: Unlock LayerSlider’s Full Potential
fr_FR: Débloquez tout le potentiel de LayerSlider

en: Purchase This Popup Template Pack
fr_FR: Achetez ce pack de modèle Popup

en: Are you sure you want to delete the selected projects? This action cannot be undone.
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer les projets sélectionnés ? Cette action ne peut pas être annulée.

en: This will also hide the selected projects on front-end pages where they are embedded. Hidden projects can be recovered at any time if you change your mind. Do you wish to proceed?
fr_FR: Cela masquera également les projets sélectionnés sur les pages en ligne où ils sont intégrés. Les projets masqués peuvent être récupérés à tout moment si vous changez d'avis. Souhaitez-vous poursuivre ?

en: You’re about to export this project as HTML. This option is for the jQuery version of LayerSlider and you will *NOT* be able to use the downloaded package on WordPress sites. For that, you need to choose the regular export option. Are you sure you want to continue?
    
    This message will be suppressed after a couple of attempts. Please mind the difference in the future between the various export methods to avoid potential harm and data loss.
fr_FR: Vous êtes sur le point d’exporter ce projet au format HTML. Cette option est pour la version jQuery de LayerSlider et vous ne pourrez *PAS* utiliser le package téléchargé sur les sites WordPress. Pour cela, vous devez choisir l’option d’exportation régulière. Êtes-vous sûr de vouloir continuer?
    
    Ce message sera supprimé après quelques tentatives. Veuillez noter la différence à l’avenir entre les différentes méthodes d’exportation pour éviter les dommages potentiels et la perte de données.

en: Uploading, please wait ...
fr_FR: Téléchargement, s’il vous plaît attendre ...

en: Please enter a valid license key. For more information, please click on the “registration guide” link below.
fr_FR: Saisissez une clé de licence valide. Pour plus d'informations, cliquez sur le lien "guide d'enregistrement" ci-dessous.

en: Are you sure you want to deregister this license?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir annuler l’enregistrement de cette licence ?

en: WARNING: This option controls who can access to this plugin, you can easily lock out yourself by accident. Please, make sure that you have entered a valid capability without whitespaces or other invalid characters. Do you want to proceed?
fr_FR: AVERTISSEMENT: Cette option contrôle qui peut accéder à ce plugin, vous pouvez facilement vous verrouiller par accident. Assurez-vous que vous avez entré une fonctionnalité valide sans espaces ni autres caractères non valides. Voulez-vous continuer?

en: Do not forget to disable this option later on if it does not help, or if you experience unexpected issues. This includes your entire site, not just LayerSlider.
fr_FR: N'oubliez pas de désactiver cette option plus tard si elle ne vous aide pas, ou si vous rencontrez des problèmes inattendus. Cela inclut l'ensemble de votre site, pas seulement LayerSlider.

en: Importing is taking longer than usual. This might be completely normal, but can also indicate a server configuration issue. Please visit %sSystem Status%s to check for potential causes if this screen is stuck.
fr_FR: L'importation prend plus de temps que d'habitude. Cela peut être tout à fait normal, mais peut également indiquer un problème de configuration de serveur. S'il vous plaît visitez %sSystem État %s pour vérifier les causes potentielles si cet écran est bloqué.

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from importing your selected project. Please check LayerSlider → Options → System Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Retrying the import might also help.
fr_FR: Il semble qu’il existe un problème de serveur qui a empêché LayerSlider d’importer votre projet sélectionné. Veuillez vérifier LayerSlider → Options → l’état du système pour les erreurs potentielles, essayez de désactiver temporairement les thèmes / plugins pour exclure les problèmes d’incompatibilité ou contactez votre fournisseur d’hébergement pour résoudre les problèmes de configuration du serveur. Réessayer l’importation peut également aider.

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from importing your selected project. Please check LayerSlider → Options → System Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Retrying the import might also help. Your HTTP server thrown the following error: 
    
     %s
fr_FR: Il semble qu’il existe un problème de serveur qui a empêché LayerSlider d’importer votre projet sélectionné. Veuillez vérifier LayerSlider → Options → l’état du système pour les erreurs potentielles, essayez de désactiver temporairement les thèmes / plugins pour exclure les problèmes d’incompatibilité ou contactez votre fournisseur d’hébergement pour résoudre les problèmes de configuration du serveur. Réessayer l’importation peut également aider. Votre serveur HTTP a généré l’erreur suivante : 
    
    %s

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from performing license registration. Please check LayerSlider → Options → System Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Your HTTP server thrown the following error: 
    
     %s
fr_FR: Il semble qu’il y ait un problème de serveur qui a empêché LayerSlider d’effectuer l’enregistrement de licence. Veuillez vérifier LayerSlider → Options → l’état du système pour les erreurs potentielles, essayez de désactiver temporairement les thèmes / plugins pour exclure les problèmes d’incompatibilité ou contactez votre fournisseur d’hébergement pour résoudre les problèmes de configuration du serveur. Votre serveur HTTP a généré l’erreur suivante : 
    
    %s

en: Clear & Remove Group
fr_FR: Effacer le groupe

en: Moves all projects out of this group, then deletes it. All of your projects will remain available on the main grid.
fr_FR: Déplace tous les projets hors de ce groupe, puis les supprime. Tous vos projets resteront disponibles sur la grille principale.

en: You’re about to remove this group. All your projects will be moved and remain available on the main grid. 
    
    Continue?
fr_FR: Vous êtes sur le point de supprimer ce groupe. Tous vos projets seront déplacés et resteront disponibles sur la grille principale. 
    
    Continuer?

en: Are you sure you’d like to remove this font? Your existing projects’ appearance will not be affected.
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette police ? L’apparence de vos projets existants ne sera pas affectée.

en: Are you sure you’d like to remove all globally added fonts? Your existing projects’ appearance will not be affected.
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer toutes les polices ajoutées globalement ? L’apparence de vos projets existants ne sera pas affectée.

en: Slide settings
fr_FR: Paramétrage Slider

en: Slide image
fr_FR: Image du diaporama

en: Slide thumbnail
fr_FR: Vignette de la diapo

en: New layer
fr_FR: Nouveau masque

en: New layers
fr_FR: Nouveaux calques

en: Delete layer
fr_FR: Supprimer le calque

en: Delete layers
fr_FR: Supprimer les calques

en: Layer device visibility
fr_FR: Visibilité des composants de calque

en: Layer content
fr_FR: Contenu de calque

en: Layer settings
fr_FR: Calque paramètres

en: Layer styles
fr_FR: Styles de calque

en: Button preset
fr_FR: Bouton prédéfini

en: Layer transition
fr_FR: Transition de calque

en: Enable layer transition
fr_FR: Activer la transition de calque

en: Disable layer transition
fr_FR: Désactiver la transition de calque

en: Layer position
fr_FR: Position du masque

en: Layer image
fr_FR: Image du masque

en: Hide layer
fr_FR: Masquer le calque

en: Lock layer
fr_FR: Bloquer calque

en: Align layer
fr_FR: Aligner le calque

en: Layer order
fr_FR: Ordre de calque

en: Layer type
fr_FR: Calque type

en: Icon change
fr_FR: Changement d’icône

en: Resize layer
fr_FR: Redimensionner le calque

en: Rotate layer
fr_FR: Faire pivoter le calque

en: Layer background
fr_FR: Arrière-plan

en: Paste layer settings
fr_FR: Paramètres du calque

en: Smart Operation
fr_FR: Fonctionnement intelligent

en: Video poster
fr_FR: Publier une Vidéo

en: Slide Options
fr_FR: Paramètres du Slide

en: Layer Options
fr_FR: Options layer

en: Slide #%d
fr_FR: Diapo #%d

en: Slide #%d copy
fr_FR: Copier #%d Diaporama

en: Layer #%d copy
fr_FR: Calque #%d copie

en: Used Fonts
fr_FR: Polices utilisées

en: Drag me :)
fr_FR: Tirez moi :)

en: Double click to<br> set image
fr_FR: Double-cliquez pour <br> régler l'image

en: Double click to<br> add media
fr_FR: Double-cliquez pour <br> ajouter un média

en: Double click to<br> add icon
fr_FR: Double-cliquez pour <br> pour ajouter un icône

en: Double click to<br> add shape
fr_FR: Double-cliquez pour<br> ajouter une forme

en: Text Layer
fr_FR: Texte du masque

en: HTML Layer
fr_FR: Masque HTML

en: Howdy, [author]
fr_FR: Salutations, [author]

en: Preview Slide
fr_FR: Prévisualiser la dispositive

en: Stop Preview
fr_FR: Arrêter l'aperçu

en: Layer Preview is not available in Multiple Selection Mode. Select only one layer to use this feature.
fr_FR: Aperçu du diaporama n’est pas disponible en Mode de sélection Multiple. Sélectionnez une seule couche pour utiliser cette fonctionnalité.

en: Auto-generated URLs are not available in Preview. This layer will link to “%s” on your front-end pages.
fr_FR: Les URL générées automatiquement ne sont pas disponibles dans Aperçu. Cette couche sera liée à " %s" sur vos pages frontales.

en: Until the end of Slide #%d
fr_FR: Jusqu'à la fin de cette diapositive (par défaut) #%d

en: There’s nothing to paste. Copy a layer first!
fr_FR: Il n’y a rien à coller. Copiez tout d’abord un maque !

en: There is nothing to paste!
fr_FR: Il n’y a rien à coller !

en: Are you sure you want to remove this slide?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir effacer les données de l'extension de chaque site de votre réseau?

en: Are you sure you want to remove this layer?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir effacer les données de l'extension de chaque site de votre réseau?

en: Pick an image to use it in LayerSlider
fr_FR: Choisir une image pour l'utiliser dans LayerSlider

en: Choose video or audio files
fr_FR: Choisir Vidéo ou Audio

en: Upload error
fr_FR: Erreur lors du téléchargement

en: Upload error: %s
fr_FR: Erreur de téléchargement : %s

en: Invalid format
fr_FR: Format invalide

en: Enter an image URL
fr_FR: Entrer une URL d’image

en: Are you sure you want to apply the currently selected transitions and effects on the other slides?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir appliquer les transitions et effets actuellement sélectionnés sur les autres diapositives ?

en: No posts were found with the current filters.
fr_FR: Aucun poste n’a été trouvé avec les filtres actuels.

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from saving your work. Please check LayerSlider → Options → System Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Your HTTP server thrown the following error: 
    
     %s
fr_FR: Il semble qu’il y ait un problème de serveur qui a empêché LayerSlider d’enregistrer votre travail. Veuillez vérifier LayerSlider → Options → l’état du système pour les erreurs potentielles, essayez de désactiver temporairement les thèmes / plugins pour éliminer les problèmes d’incompatibilité ou contactez votre fournisseur d’hébergement pour résoudre les problèmes de configuration du serveur. Votre serveur HTTP a levé l’erreur suivante : 
    
    %s

en: You have unsaved changes on this page. Do you want to leave and discard the changes made since your last save?
fr_FR: Vous avez des modifications non sauvegardées sur cette page. Souhaitez-vous quitter et annuler les modifications apportées depuis votre dernière sauvegarde ?

en: WP Page: %s
fr_FR: Page WP : %s

en: WP Post: %s
fr_FR: Article WP : %s

en: WP Attachment: %s
fr_FR: Pièce jointe WP : %s

en: URL from Dynamic content
fr_FR: URL du contenu dynamique

en: LS Action: %s
fr_FR: Action de LS : %s

en: No projects found.
fr_FR: Aucun projet trouvé.

en: No slides found.
fr_FR: Pas de diapositives trouvés, s'il vous plaît ajouter au moins un modèle de diapositives pour la langue choisie.

en: No layers found.
fr_FR: Pas de diaporamas trouvés

en: Dynamic
fr_FR: Dynamique

en: The entered SVG code doesn’t seem to be valid.
fr_FR: Le code SVG saisi ne semble pas valide.

en: Insert Object
fr_FR: Insérer un objet

en: Loading, please wait...
fr_FR: Chargement, merci de patienter...

[ctx: Input value is changed via smart operation]
en: SET
fr_FR: DEFINIR

en: Are you sure you want to remove this transition?
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer cette transition ?

en: Are you sure you want to clear all groups? All your projects will be moved and remain available on the main grid. Your groups, however, will irreversibly be removed.
    
     Do you wish to continue?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir effacer tous les groupes? Tous vos projets seront déplacés et resteront disponibles sur la grille principale. Vos groupes, cependant, seront irréversiblement supprimés.
    
    Voulez-vous continuer?

en: The project cannot be found
fr_FR: Le projet ne peut être trouvé

en: Unpublished project
fr_FR: Projet non publié

en: The LayerSlider project you’ve embedded here is yet to be published, thus it won’t be displayed to your visitors. You can publish it by enabling the appropriate option in %sProject Settings → Publish%s.
fr_FR: Le projet LayerSlider que vous avez intégré ici reste encore a publier, il ne sera donc pas affiché pour vos visiteurs. Vous pouvez le publier en activant l'option appropriée dans %sRéglages du projet → Publier%s.

en: Hidden project
fr_FR: Projet masqué

en: You’ve hidden this project; thus, it won’t be displayed to your visitors. Below you can see a preview of how it would look if it was displayed publicly. You can restore this project on the LayerSlider admin interface or by %sclicking here%s.
fr_FR: Vous avez masqué ce projet ; il ne sera donc pas affiché pour vos visiteurs. Vous pouvez voir ci-dessous un aperçu de l'aspect qu'il aurait s'il était affiché publiquement. Vous pouvez le restaurer dans l'interface d'administration de LayerSlider ou en %scliquant ici%s.

en: This project is scheduled to display on %s
fr_FR: Ce projet est planifié pour être affiché le %s

en: This project was scheduled to hide on %s
fr_FR: Ce projet était planifié pour se masquer le %s

en: Due to scheduling, this project is no longer visible to your visitors. If you wish to reinstate this project, just remove the schedule in %sProject Settings → Publish%s.
fr_FR: En raison de la planification, ce projet n'est plus visible pour vos visiteurs. Si vous souhaitez réintroduire ce projet, supprimez simplement la planification dans %sRéglages du Projet -> Publier%s.

en: Premium features is available for preview purposes only.
fr_FR: Les fonctions Premium sont disponibles uniquement à des fins de prévisualisation.

en: We’ve detected that you’re using premium features in this project, but you have not yet registered your copy of LayerSlider. Premium features in your projects will not be available for your visitors without license registration. %sClick here to learn more%s. Detected features: %s
fr_FR: Nous avons détecté que vous utilisez des fonctionnalités Premium dans ce projet, mais vous n'avez pas encore enregistré votre copie de LayerSlider. Les fonctionnalités Premium de vos projets ne seront pas disponibles pour vos visiteurs sans enregistrement de licence. %sCliquez ici pour en savoir plus%s. Fonctions détectées : %s

en: LayerSlider encountered a problem while it tried to show your project.
fr_FR: LayerSlider a rencontré un problème alors qu'il essayait d'afficher votre projet.

en: Please make sure that you’ve used the right shortcode or method to embed the project, and check if the corresponding project exists and it wasn’t deleted previously.
fr_FR: Assurez-vous que vous avez utilisé le bon code court ou la bonne méthode pour intégrer le projet, et vérifiez si le projet correspondant existe et s'il n'a pas été supprimé précédemment.

en: Only you and other administrators can see this to take appropriate actions if necessary.
fr_FR: Seuls vous et les autres administrateurs peuvent voir cela et prendre les mesures appropriées si nécessaire.

en: Choose LayerSlider
fr_FR: Choisir un diaporama

en: Loading projects ...
fr_FR: Chargement de projets ...

en: Select
fr_FR: Sélectionner

en: Add LayerSlider
fr_FR: Ajouter un Diaporama

en: Insert LayerSlider
fr_FR: Insérer un Diaporama

en: Embed Options:
fr_FR: Options d'intégration :

en: Starting Slide:
fr_FR: Commencer avec le slide:

en: no override
fr_FR: pas de remplacement

en: Insert into post
fr_FR: Insérer dans l’article

en: Insert projects with the LayerSlider Widget
fr_FR: Insérer des projets avec le widget LayerSlider

en: Title:
fr_FR: Titre:

en: Choose a project:
fr_FR: Choisir un projet :

en: You haven’t created any project yet.
fr_FR: Vous n’avez pas encore créé de projet.

en: Optional filters:
fr_FR: Filtres optionnels:

en: e.g. homepage
fr_FR: par exemple page d'accueil

en: Override starting slide:
fr_FR: Déverrouillez les diapositives de démarrage :

en: leave it empty to use default
fr_FR: laissez-le vide pour utiliser la valeur par défaut

en: Original LayerSlider Plugin is used
fr_FR: Le plugin original LayerSlider est utilisé

en: Remove Theme Support &quot;deactivate_layerslider&quot; to activate
fr_FR: Supprimer theme support « deactivate_layerslider » pour activer

en: Activate bundled plugin
fr_FR: Activer le plugin de l'offre groupée

en: Deactivate but leave plugin files in theme folder
fr_FR: Désactiver mais laisser les fichiers du plugin dans le dossier du thème

en: Remove theme plugin files only and keep slides
fr_FR: Supprimez uniquement les fichiers de plugin de thème et conservez les diapositives

en: Remove theme plugin files and slides
fr_FR: Suppression des fichiers de plugins de thèmes et des diapositives

en: The theme bundles the LayerSlider Plugin which is activated by default if you do not have the original plugin installed.
fr_FR: Le thème regroupe le plugin LayerSlider qui est activé par défaut si vous n’avez pas installé le plugin d’origine.

en: If you do not want to use this plugin, you can deactivate it or remove it permanently from the theme directory - in that case you can delete all plugin data permanently or keep it for later reuse. The plugin files will be automatically removed on every update.
fr_FR: Si vous ne souhaitez pas utiliser ce plugin, vous pouvez le désactiver ou le supprimer définitivement du répertoire thématique - dans ce cas, vous pouvez supprimer définitivement toutes les données du plugin ou les conserver pour une réutilisation ultérieure. Les fichiers du plugin seront automatiquement supprimés à chaque mise à jour.

en: If you want to use this plugin again later, select &quot;Activate&quot;, save the options and reinstall the theme
fr_FR: Si vous souhaitez réutiliser ce plugin plus tard, sélectionnez « Activer », enregistrez les options et réinstallez le thème

en: Integrated (Bundled) LayerSlider Plugin
fr_FR: LayerSlider plugin Intégré (empaqueté)

en: In case you experience problems this options allows you to skip theme settings and set all Layerslider options individually
fr_FR: Dans le cas où vous éprouvez des problèmes, ces options vous permettent de sauter les paramètres de thème et de définir toutes les options Layerslider individuellement

en: Use Enfold default settings (recommended)
fr_FR: Utiliser les paramètres par défaut Enfold (recommandé)

en: Individually set all options in Layerslider options
fr_FR: Définissez individuellement toutes les options dans les options Layerslider

en: Theme layerslider plugin files could not be deleted.
fr_FR: Les fichiers de plug-in de calques de thèmelider n’ont pas pu être supprimés.

en: (Unnamed Slider - #%d)
fr_FR: (Slider sans nom - #%d)

en: Please provide a valid email address.
fr_FR: Veuillez entrer un email valide.

en: Please fill in all required fields.
fr_FR: Veuillez remplir tous les champs obligatoires.

en: This email address is already subscribed, thank you!
fr_FR: Cette adresse courriel est déjà inscrite, merci !

en: We are very sorry but something went wrong. Please try again later.
fr_FR: Nous sommes vraiment désolés mais quelque chose s'est mal passé. Veuillez réessayer plus tard.

en: Please make sure that your fields are filled in correctly
fr_FR: Veuillez vous assurer que vos champs sont correctement remplis

en: Could not connect to Mailchimp with this API Key. Please try again with a different key
fr_FR: Impossible de se connecter à Mailchimp avec cette clé API. Veuillez réessayer avec une autre clé

en: You might also want to check your internet connection and make sure that mailchimp.com is available
fr_FR: Vous pouvez également vérifier votre connexion Internet et vous assurer que mailchimp.com est disponible

en: We were able to connect to your Mailchimp account
fr_FR: Nous avons pu nous connecter à votre compte Mailchimp

en: Last time we checked we were able to connected to your Mailchimp account
fr_FR: La dernière fois que nous avons vérifié, nous avons pu nous connecter à votre compte MailChimp

en: A connection error occured last time we tried verify your key with your Mailchimp account - please revalidate the key.
fr_FR: Une erreur de connexion s'est produite la dernière fois que nous avons essayé de vérifier votre clé avec votre compte Mailchimp - veuillez revalider la clé.

en: Please verify the key.
fr_FR: Veuillez vérifier la clé.

en: Please verify the key - the last verified key is different.
fr_FR: S'il vous plaît vérifier la clé - la dernière clé vérifiée est différente.

en: We were not able to find any Newsletter List on your Mailchimp that your visitors can subscribe to. Please create at least one in your Mailchimp back-end and refresh the list data here to use Mailchimp with this theme.
fr_FR: Nous n'avons pas pu trouver de liste de Newsletter sur votre Mailchimp à laquelle vos visiteurs peuvent s'inscrire. Veuillez en créer au moins une dans le back-end de votre Mailchimp et rafraîchir les données de la liste ici pour utiliser Mailchimp avec ce thème.

en: Available Lists
fr_FR: Listes disponibles

en: Subscriber
fr_FR: Abonné

en: If you ever change the fields in your list please re-validate your API key to update the list data presented here.
fr_FR: Si jamais vous changez les champs de votre liste, veuillez revalider votre clé API pour mettre à jour les données de la liste présentées ici.

en: Load more
fr_FR: Charger plus

en: by
fr_FR: par

en: image with no title
fr_FR: image sans titre

en: image %s
fr_FR: %s d’images

en: Sale!
fr_FR: Promo!

en: No products found which match your selection.
fr_FR: Aucun produit ne correspond à votre sélection.

en: Video
fr_FR: Vidéo

en: Media Elements
fr_FR: Médias

en: Display a video
fr_FR: Afficher une vidéo

en: This element is disabled in your theme options. You can enable it in Enfold &raquo; Performance
fr_FR: Cet élément est désactivé dans les options de votre thème. Vous pouvez l'activer dans Enfold &raquo; Performance

en: Styling
fr_FR: Style

en: Choose a preview/fallback image
fr_FR: Choisissez une image d’aperçu/secours

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library
fr_FR: Envoyez-en un nouveau ou choisissez une image existante dans votre bibliothèque de médias

en: Video on most mobile devices can't be controlled properly with JavaScript, so you can upload a fallback image which will be displayed instead. This image is also used if lazy loading is active.
fr_FR: La vidéo sur la plupart des appareils mobiles ne peut pas être contrôlé correctement avec JavaScript, qui est obligatoire ici, donc vous devez sélectionner une image de secours qui peut être affiché à la place.

en: Choose Image
fr_FR: Choisir une image

en: Select Video
fr_FR: Sélectionnez une Vidéo

en: Enable Autoplay
fr_FR: Activer la lecture auto

en: Check if you want to enable video autoplay when page is loaded. Videos will be muted by default.
fr_FR: Cochez si vous souhaitez activer la lecture automatique de la vidéo lorsque la page est chargée. Les vidéos seront désactivées par défaut.

en: Mute Video Player
fr_FR: Lecteur vidéo muet

en: Check if you want to mute the video.
fr_FR: Cocher si vous voulez couper le son de la vidéo.

en: Loop Video Player
fr_FR: Lecteur vidéo en boucle

en: Check if you want to loop the video and play it from the beginning again
fr_FR: Cochez si vous souhaitez boucler la vidéo et la lire à nouveau depuis le début

en: Hide Video Controls
fr_FR: Masquer les commandes de la vidéo

en: Check if you want to hide the controls (works for youtube and self hosted videos)
fr_FR: Cochez si vous souhaitez masquer les contrôles (fonctionne pour YouTube et les vidéos auto-hébergées)

en: Show Fullscreen Button (HTML5 videos)
fr_FR: Afficher le bouton plein écran (vidéos HTML5)

en: Check if you want to show the fullscreen button for HTML5 videos (setting is ignored for other type of videos)
fr_FR: Vérifiez si vous souhaitez afficher le bouton plein écran pour les vidéos HTML5 (le paramètre est ignoré pour les autres types de vidéos)

en: Player Settings
fr_FR: Paramètres du playeur

en: Video Format
fr_FR: Format vidéo

en: Choose if you want to display a modern 16:9 or classic 4:3 Video, or use a custom ratio
fr_FR: Choisissez si vous souhaitez afficher une vidéo 16:9 moderne ou classique 4:3, ou utilisez un ratio personnalisé

en: Custom Ratio
fr_FR: Proportions personnalisées

en: Video width
fr_FR: Largeur de la vidéo

en: Enter a value for the width
fr_FR: Entrez une valeur pour la largeur

en: Video height
fr_FR: Hauteur de la vidéo

en: Enter a value for the height
fr_FR: Entrez une valeur pour la hauteur

en: Lazy Load videos
fr_FR: Vidéos de chargement paresseux

en: Option to only load the preview image. The actual video will only be fetched once the user clicks on the image (Waiting for user interaction speeds up the inital pageload).
fr_FR: Possibilité de charger uniquement l’image de prévisualisation. La vidéo réelle ne sera récupérée qu’une fois que l’utilisateur clique sur l’image (En attendant l’interaction utilisateur accélère le chargement initial de la page).

en: Always load videos
fr_FR: Toujours charger des vidéos

en: Wait for user interaction to load the video
fr_FR: Attendez l’interaction de l’utilisateur pour charger la vidéo

en: Show in lightbox - loads after user interaction - preview image recommended
fr_FR: Afficher dans lightbox - chargement après interaction utilisateur - aperçu de l'image recommandée

en: Privacy Settings
fr_FR: Paramètres de confidentialité

en: Audio Player
fr_FR: Lecteur audio

en: Add an audio player element
fr_FR: Ajouter un élément de lecteur audio

en: Edit Form Element
fr_FR: Modifier l’élément form

en: Add single audio
fr_FR: Ajouter un seul audio

en: Create and Edit Audio Playlist
fr_FR: Créer et modifier une liste de lecture audio

en: Here you can add new audio files to the playlist, remove files or reorder them.
fr_FR: Vous pouvez ici ajouter de nouveaux fichiers audio à la liste de lecture, supprimer des fichiers ou les réorganiser.

en: Add/Edit Audio Files
fr_FR: Ajouter/modifier des fichiers audio

en: Insert Audio Files
fr_FR: Insérer des fichiers audio

en: Choose if the player starts on pageload or has to be started manually
fr_FR: Choisissez si le lecteur démarre sur la page chargée ou doit être démarré manuellement

en: Start manually
fr_FR: Démarrer manuellement

en: Start on pageload
fr_FR: Démarrer sur la page chargée

en: Loop playlist
fr_FR: Liste de lecture en boucle

en: Choose if you want to stop after playing the list once or if you want to continue from beginning again. <strong>Since WP 5.2 Firefox does not stop when Enfold javascript file merging and compression is enabled. Other browsers work as expected.</strong>
fr_FR: Choisissez si vous voulez arrêter après avoir joué la liste une fois ou si vous voulez continuer à recommencer. <strong>Depuis WP 5.2 Firefox ne s’arrête pas lorsque la fusion et la compression du fichier Javascript Enfold est activée. D’autres navigateurs fonctionnent comme prévu.</strong>

en: Start from beginning again
fr_FR: Recommencer à partir de son commencement

en: Stop after playing last song
fr_FR: Arrêtez-vous après avoir joué la dernière chanson

en: Playlist Order
fr_FR: Ordre des listes de lecture

en: Here you can select how to sort the playlist when rendering to the player on each pageload.
fr_FR: Ici, vous pouvez sélectionner comment trier la liste de lecture lors du rendu au lecteur sur chaque chargement de page.

en: Use order of playlist as selected
fr_FR: Utiliser l’ordre de la liste de lecture sélectionné

en: Shuffle the playlist randomly
fr_FR: Mélangez la liste de lecture au hasard

en: Playlist
fr_FR: Liste de Lecture

en: Choose a Cover Image
fr_FR: Choisissez une image de couverture

en: Either upload a new or choose an existing image from your media library
fr_FR: Téléchargez une nouvelle image ou choisissez une image existante dans votre bibliothèque de médias

en: Here you can select to show or hide the tracklist
fr_FR: Ici, vous pouvez sélectionner pour afficher ou masquer la liste de piste

en: Show tracklist
fr_FR: Afficher la liste de piste

en: Hide tracklist
fr_FR: Masquer la liste de piste

en: Tracknumbers
fr_FR: Numéros de piste

en: Here you can select to show or hide the tracknumbers next to entries in the playlist
fr_FR: Ici, vous pouvez choisir d’afficher ou de masquer les numéros de piste à côté des entrées dans la liste de lecture

en: Show tracknumbers
fr_FR: Afficher les numéros de piste

en: Hide tracknumbers
fr_FR: Masquer les numéros de piste

en: Artists Name
fr_FR: Nom de l’artiste

en: Here you can select to show or hide the artists name in the playlist
fr_FR: Ici, vous pouvez choisir d’afficher ou de masquer le nom des artistes dans la liste de lecture

en: Show artists name
fr_FR: Afficher le nom des artistes

en: Hide artists name
fr_FR: Masquer le nom des artistes

en: Media Icon/Album Cover
fr_FR: Icône multimédia/couverture de l’album

en: Here you can select to show or hide the media icon in the playlist. This icon can be set in the media gallery for each element as the featured image. WP will use a default icon on upload, if none is set.
fr_FR: Ici, vous pouvez choisir d’afficher ou de masquer l’icône multimédia dans la liste de lecture. Cette icône peut être définie dans la galerie multimédia pour chaque élément en tant qu’image en vedette. WP utilisera une icône par défaut lors du téléchargement, si aucune n’est définie.

en: Show media icon/album cover
fr_FR: Afficher l’icône multimédia/la couverture de l’album

en: Player
fr_FR: Lecteur

en: Player styling
fr_FR: Style de lecteur

en: Here you can select the general appearance of the player
fr_FR: Ici vous pouvez sélectionner l'apparence générale du lecteur

en: Classic (boxed)
fr_FR: Classique (encadré)

en: Minimal (borderless, no background)
fr_FR: Minimal (sans bordure, sans arrière-plan)

en: Font Color
fr_FR: Couleur de la police

en: Select a font color
fr_FR: Sélectionner une couleur de police

en: Default Color
fr_FR: Couleur par défaut

en: Custom Color
fr_FR: Couleur personnalisée

en: Custom Font Color
fr_FR: Couleur de police personnalisée

en: Select a custom font color for your Player here
fr_FR: Sélectionnez une couleur de police personnalisée pour votre lecteur ici

en: Select a background color
fr_FR: Choisissez une couleur d’arrière-plan

en: Custom Background Color
fr_FR: Couleur personnalisée de l'arrière-plan

en: Select a custom background color for your Player here
fr_FR: Sélectionnez une couleur d’arrière-plan personnalisée pour votre player ici

en: Select a border color
fr_FR: Sélectionnez une couleur de bordure

en: Custom Border Color
fr_FR: Couleur de bordure personnalisée

en: Colors
fr_FR: Couleurs

en: Which type of media is this?
fr_FR: De quel type de média s’agit-il ?

en: Audio File
fr_FR: Fichier Audio

en: Video File
fr_FR: Fichier video

en:  Unknown
fr_FR:  Inconnu

en: Blog Posts
fr_FR: Articles de blog

en: Content Elements
fr_FR: Eléments Contenu

en: Displays Posts from your Blog
fr_FR: Affiche les publications de votre blog

en: Do you want to display blog posts?
fr_FR: Voulez-vous afficher des billets de blog ?

en: Do you want to display blog posts or entries from a custom taxonomy?
fr_FR: Voulez-vous afficher des billets de blog ou des entrées d'une taxonomie personnalisée ?

en: Display blog posts
fr_FR: Afficher les articles du blog

en: Display entries from a custom taxonomy
fr_FR: Afficher les entrées d’une taxonomie personnalisée

en: Which categories should be used for the blog?
fr_FR: Quelles catégories devraient être utilisées pour le blog?

en: You can select multiple categories here. The Page will then show posts from only those categories.
fr_FR: Vous pouvez sélectionner plusieurs catégories ici. La page affichera alors uniquement les messages de ces catégories.

en: Which Entries?
fr_FR: Quelles entrées?

en: Select which entries should be displayed by selecting a taxonomy
fr_FR: Sélectionnez les entrées à afficher en sélectionnant une taxonomie

en: Display Entries from:
fr_FR: Afficher les entrées de :

en: Blog Style
fr_FR: Style de Blog

en: Choose the default blog layout here.
fr_FR: Choisissez ici la mise en page par défaut du blog.

en: Multi Author Blog (displays Gravatar of the article author beside the entry and feature images above)
fr_FR: Blog Multi Auteur (affiche Gravatar de l'auteur à côté de l'entrée de l'article et images en vedettes ci-dessus)

en: Single Author, small preview Pic (no author picture is displayed, feature image is small)
fr_FR: Auteur unique, petit aperçu photo (aucune image auteur est affichée, l'image en vedette est petite)

en: Single Author, big preview Pic (no author picture is displayed, feature image is big)
fr_FR: Auteur unique, grande image de prévisualisation (aucune image de l'auteur n'est affichée, l'image en vedette est grande)

en: Grid Layout
fr_FR: Mise en page en grille

en: List Layout - Simple (Title and meta information only)
fr_FR: Présentation de la liste - Simple (titre et métadonnées uniquement)

en: List Layout - Compact (Title and icon only)
fr_FR: Présentation de la liste - Compact (titre et icône uniquement)

en: List Layout - Excerpt (Title, meta information and excerpt only)
fr_FR: Présentation de la liste - Extrait (titre, métadonnées et extrait uniquement)

en: Blog Content length
fr_FR: Longueur du contenu du blog

en: Should the full entry be displayed or just a small excerpt?
fr_FR: L’entrée complète doit-elle être affichée ou juste un petit extrait?

en: Full Content
fr_FR: Contenu complet

en: Excerpt
fr_FR: Extrait

en: Excerpt With Read More Link
fr_FR: Extrait avec lien lire la suite

en: Define Blog Grid layout
fr_FR: Définir la disposition de grille du Blog

en: Do you want to display a read more link?
fr_FR: Voulez-vous afficher un lien pour en savoir plus ?

en: Title and Excerpt
fr_FR: Titre et extrait

en: Title and Excerpt + Read More Link
fr_FR: Titre et extrait + lien lire la suite

en: Only Title
fr_FR: Seulement le titre

en: Only Title + Read More Link
fr_FR: Titre seulement + Lien lire la suite

en: Only excerpt
fr_FR: Extrait uniquement

en: Only excerpt + Read More Link
fr_FR: Extrait seulement + Lien lire la suite

en: No Title and no excerpt
fr_FR: Pas de titre et pas d’extrait

en: Select Entries
fr_FR: Sélectionner les entrées

en: Offset Number
fr_FR: Valeur de décalage

en: The offset determines where the query begins pulling posts. Useful if you want to remove a certain number of posts because you already query them with another blog or magazine element.
fr_FR: Le décalage détermine l'endroit où la requête commence à tirer les poteaux. Utile si vous voulez supprimer un certain nombre de messages parce que vous les interrogez déjà avec un autre élément de blog ou de magazine.

en: Deactivate offset
fr_FR: Désactiver le décalage

en: Do not allow duplicate posts on the entire page (set offset automatically)
fr_FR: Ne pas autoriser les articles en double sur toute la page (définir le décalage automatiquement)

en: Conditional display
fr_FR: Affichage conditionnel

en: When should the element be displayed?
fr_FR: Quand l’élément doit-il être affiché ?

en: Always display the element
fr_FR: Toujours afficher l’élément

en: Remove element if the user navigated away from page 1 to page 2,3,4 etc
fr_FR: Supprimer un élément si l'utilisateur a navigué de la page 1 à la page 2, 3, 4, etc.

en: Blog List Width
fr_FR: Largeur de la liste de blogs

en: Define the width of the list
fr_FR: Définir la largeur de la liste

en: Force Fullwidth
fr_FR: Forcer la pleine largeur

en: Blog Grid Columns
fr_FR: Colonnes de grille de blog

en: How many columns do you want to display?
fr_FR: Combien de colonnes souhaitez-vous afficher ?

en: Preview Image Size
fr_FR: Taille des images d'aperçu

en: Set the image size of the preview images
fr_FR: Définir la taille de l’image des images d’aperçu

en: Set the preview image size automatically based on column or layout width
fr_FR: Définissez automatiquement la taille de l'image de prévisualisation en fonction de la largeur de la colonne ou de la mise en page

en: Choose the preview image size manually (select thumbnail size)
fr_FR: Choisissez manuellement la taille de l’image d’aperçu (sélectionnez la taille de la vignette)

en: Select custom preview image size
fr_FR: Sélectionner la taille de l’image d’aperçu personnalisée

en: Choose image size for Preview Image
fr_FR: Choisir la taille de l’image pour l’aperçu de l’image

en: Post Number
fr_FR: Nombre d'articles

en: How many items should be displayed per page?
fr_FR: Combien d'articles doivent être affichés par page ?

en: Should a pagination be displayed? Pagination might not work as expected when there is more than one blog posts element on a page, a post or on the blog page.
fr_FR: Une pagination doit-elle être affichée ? Pagination peut ne pas fonctionner comme prévu quand il ya plus d’un élément de messages blog sur une page, un post ou sur la page de blog.

en: yes
fr_FR: oui

en: no
fr_FR: non

en: Button Row
fr_FR: Ligne de bouton

en: Displays multiple buttons beside each other
fr_FR: Afficher la première entrée à côté des autres

en: Button Row Item
fr_FR: Élément de ligne de bouton

en: A Button Row Button Element
fr_FR: Un élément bouton bouton

en: Add/Edit Buttons
fr_FR: Ajouter/modifier les onglets

en: Here you can add, remove and edit buttons.
fr_FR: Vous pouvez ici ajouter, modifier et supprimer vos témoignages.

en: Edit Button
fr_FR: Modifier le  Bouton

en: Click me
fr_FR: Cliquez ici

en: Call to Action
fr_FR: Appel à Action

en: Align Buttons
fr_FR: Aligner les boutons

en: Choose the alignment of your buttons here
fr_FR: Choisissez l’alignement de vos boutons ici

en: Align Left
fr_FR: Aligner à gauche

en: Align Center
fr_FR: Alignement au centre

en: Align Right
fr_FR: Aligner à droite

en: Space between buttons
fr_FR: Espace entre les boutons

en: Define the space between the buttons. Leave blank for default space. Make sure you enter a valid positive number.
fr_FR: Définissez l’espace entre les boutons. Laisser vide pour l’espace par défaut. Assurez-vous d’entrer un numéro positif valide.

en: Unit
fr_FR: Unité

en: Unit for the spacing
fr_FR: Unité pour l’espacement

en: Button Label
fr_FR: Nom du bouton

en: This is the text that appears on your button.
fr_FR: Ceci est le texte qui apparaît sur votre bouton.

en: Button Icon
fr_FR: Icône du bouton

en: Should an icon be displayed at the left side of the button
fr_FR: Est-ce qu'une icône doit être affichée sur le côté gauche du bouton

en: No Icon
fr_FR: Aucune icône

en: Yes, display Icon to the left
fr_FR: Oui, affichez l’icône à gauche

en: Yes, display Icon to the right
fr_FR: Oui, affichez l’icône à droite

en: Select an icon for your Button below
fr_FR: Sélectionnez une icône pour votre bouton ci-dessous

en: Icon Visibility
fr_FR: Visibilité de l’icône

en: Check to only display icon on hover
fr_FR: Cochez cette case pour n'afficher que l'icône au survol

en: Button Link?
fr_FR: Lien sur le bouton?

en: Where should your button link to?
fr_FR: Où votre bouton doit-il être lié ?

en: Button Size
fr_FR: Taille du bouton

en: Choose the size of your button here
fr_FR: Choisissez la taille de votre bouton ici

en: X Large
fr_FR: Très Grand

en: Button Label display
fr_FR: Intitulé du bouton

en: Select how to display the label
fr_FR: Sélectionnez comment afficher l’étiquette

en: Always display
fr_FR: Toujours afficher

en: Display on hover
fr_FR: Afficher au survol

en: Button Title Attribute
fr_FR: Attribut du titre du bouton

en: Add a title attribute for this button.
fr_FR: Ajoutez un attribut de titre pour ce bouton.

en: Button Colors Selection
fr_FR: Sélection des couleurs des boutons

en: Select the available options for button colors. Switching to advanced options for already existing buttons you need to set all options (color settings from basic options are ignored).
fr_FR: Sélectionnez les options disponibles pour les couleurs des boutons. Passer à des options avancées pour les boutons déjà existants dont vous avez besoin pour définir toutes les options (les paramètres de couleur des options de base sont ignorés).

en: Basic options only
fr_FR: Options de base seulement

en: Advanced options
fr_FR: Options avancées

en: Select a custom background color for your button here
fr_FR: Sélectionnez une couleur d’arrière-plan personnalisée pour votre bouton ici

en: Select a custom font color for your button here
fr_FR: Sélectionnez une couleur de police personnalisée pour votre bouton ici

en: Creates a colored button
fr_FR: Crée un bouton coloré

en: Show Button Icon
fr_FR: Afficher l’icône du bouton

en: Should an icon be displayed at the left or right side of the button
fr_FR: Si une icône est affichée sur le côté gauche ou droit du bouton

en: Display icon to the left
fr_FR: Icône d’affichage à gauche

en: Display icon to the right
fr_FR: Icône d’affichage à droite

en: Choose the size of your button here.
fr_FR: Choisissez la taille de votre bouton ici.

en: Button Position
fr_FR: Position du bouton

en: Choose the alignment of your button here
fr_FR: Choisissez l’alignement de votre bouton ici

en: Button Label Display
fr_FR: Affichage de l’étiquette bouton

en: Fullwidth Button
fr_FR: Bouton pleine largeur

en: Creates a colored button that stretches across the full width
fr_FR: Crée un bouton coloré qui s’étend sur toute la largeur

en: Button Title
fr_FR: Titre du bouton

en: Additional Description Position
fr_FR: Poste de description supplémentaire

en: Select, where to show an additional description
fr_FR: Sélectionnez, où afficher une description supplémentaire

en: No description
fr_FR: Pas de description

en: Description above title
fr_FR: Description titre au-dessus

en: Description below title
fr_FR: Description  titre en dessous

en: Additional Description
fr_FR: Description supplémentaire

en: Enter an additional description
fr_FR: Entrez une description supplémentaire

en: Yes, display Icon to the left of the title
fr_FR: Oui, afficher l'icône à gauche du titre

en: Yes, display Icon to the right of the title
fr_FR: Oui, afficher l'icône à droite du titre

en: Creates a pricing list
fr_FR: Crée une liste de prix

en: Catalogue Item
fr_FR: Article du catalogue

en: A Catalogue Element Item
fr_FR: Un élément de catalogue

en: Add/Edit List items
fr_FR: Ajouter/Modifier les articles de liste

en: Here you can add, remove and edit the items of your item list.
fr_FR: Vous pouvez ici ajouter, supprimer et modifier les articles de votre liste d'articles.

en: Edit List Item
fr_FR: Modifier l'élément

en: List Item 1
fr_FR: Élément de liste 1

en: List Item 2
fr_FR: Élément de liste 2

en: List Item 3
fr_FR: Élément de liste 3

en: List Item Title
fr_FR: Titre de la liste d'articles

en: Enter the list item title here
fr_FR: Entrez le titre de la liste d'articles de liste ici

en: List Item Description
fr_FR: Description de l’élément de la liste de la liste

en: Enter the item description here
fr_FR: Entrez la description de l'élément ici

en: Enter your description here
fr_FR: Saisir la description ici

en: Pricing
fr_FR: Tarification

en: Enter the price for the item here. Eg: 34$, 55.5€, £12
fr_FR: Entrez le prix de l'article ici. Par exemple : 34 $, 55,5 €, 12 £

en: Thumbnail Image
fr_FR: Image miniature

en: Change Image
fr_FR: Modifier l’image

en: Disable Item?
fr_FR: Désactiver l’élément ?

en: Temporarily disable and hide the item without deleting it, if its out of stock
fr_FR: Désactiver temporairement et cacher l'article sans le supprimer, s'il est en rupture de stock

en: Item Link?
fr_FR: Lien délément?

en: Where should your item link to?
fr_FR: Où doit-on lier votre élément?

en: No Link
fr_FR: Pas de lien

en: Open bigger version of thumbnail image in lightbox (image needs to be set)
fr_FR: Ouvrir une version plus grande de l’image miniature dans lightbox (l’image doit être définie)

en: Set Manually
fr_FR: Définir manuellement

en: Single Entry
fr_FR: Entrée unique

en: Taxonomy Overview Page
fr_FR: Vue d'ensemble de la taxonomie Page

en: Item
fr_FR: Article

en: Code Block
fr_FR: Zone de code

en: Add text, shortcodes, HTML, CSS, JavaScript and non executeable codesnippets to your website (without any formatting or text optimization).
fr_FR: Ajoutez du texte, des shortcodes, du HTML, du CSS, du JavaScript et des extraits de code non exécutables à votre site Web (sans aucun formatage ou optimisation du texte).

en: Code Block Content. Add your own HTML/CSS/Javascript here
fr_FR: Contenu du bloc de code. Ajoutez votre propre HTML/CSS/Javascript ici

en: Enter some text/code/shortcode. You can also add plugin shortcodes here. Adding theme shortcodes is supported now for many elements. Be carefull not to nest same named shortcodes because this is not supported by WordPress ([foo] [foo]  [/foo] [/foo] will break layout !!! )
fr_FR: Saisissez du texte/code/shortcode. Vous pouvez aussi ajouter des shortcodes de plugin ici. L'ajout de shortcodes de thème est maintenant supporté pour de nombreux éléments. Faites attention à ne pas imbriquer des shortcodes ayant le même nom car cela n'est pas supporté par WordPress ([foo] [foo]  [/foo] [/foo] brisera la mise en page !!!)

en: Code Wrapper Element
fr_FR: Élément d'encapsulage de code

en: Wrap your code into a html tag (i.e. pre or code tag). Insert the tag without <>
fr_FR: Enveloppez votre code dans une balise html (c.à.d. pre ou balise code). Insérez la balise sans <>

en: Code Wrapper Element Attributes
fr_FR: Attributs des éléments de l'enveloppe de code

en: Enter one or more attribute values which should be applied to the wrapper element. Leave the field empty if no attributes are required.
fr_FR: Saisissez une ou plusieurs valeurs d'attribut qui doivent être appliquées à l'élément wrapper. Laissez le champ vide si aucun attribut n'est requis.

en: Action with codeblock
fr_FR: Action avec codeblock

en: Select if you want to execute codeblock or display it to the user only.
fr_FR: Sélectionnez cette option si vous souhaitez exécuter codeblock ou l’afficher uniquement à l’utilisateur.

en: Add codeblock to content
fr_FR: Ajouter codeblock au contenu

en: Display codeblock as code snippet
fr_FR: Afficher le bloc de code sous forme d'extrait de code (Snippet)

en: Escape HTML Code
fr_FR: Échapper au code HTML

en: WordPress will convert the html tags to readable text.
fr_FR: WordPress convertira les balises html en texte lisible.

en: Disable Shortcode Processing
fr_FR: Désactiver le traitement des shortcode

en: Check if you want to disable the shortcode processing for this code block
fr_FR: Cochez si vous souhaitez désactiver le traitement de shortcode pour ce bloc de code

en: Deactivate schema.org markup
fr_FR: Désactiver le balisage schema.org

en: Output the code without any additional wrapper elements. (not recommended)
fr_FR: Sortie du code sans éléments d'encapsulage supplémentaires. (non recommandé)

en: Codeblock Behaviour
fr_FR: Comportement des blocs de code

en: Layout Elements
fr_FR: Disposition des éléments

en: Creates a single full width column
fr_FR: Crée une seule colonne pleine largeur

en: Column Template
fr_FR: Modèle de colonne

en: Row Settings
fr_FR: Ligne – Réglages

en: Row Settings apply to all columns in this row but can only be set in the first column
fr_FR: Les paramètres de ligne s'appliquent à toutes les colonnes de cette ligne mais ne peuvent être définis que dans la première colonne

en: These setting apply to all columns in this row and can only be set in the first column.
fr_FR: Ces paramètres s'appliquent à toutes les colonnes de cette ligne et ne peuvent être définis que dans la première colonne.

en: Please note:
fr_FR: Remarque :

en: If you move another column into first position you will need to re-apply these settings.
fr_FR: Si vous déplacez une autre colonne en première position, vous devrez appliquer à nouveau ces paramètres.

en: Space between columns (6% - theme default)
fr_FR: Espace entre les colonnes (6 % - thème par défaut)

en: No space between columns
fr_FR: Pas d’espace entre les colonnes

en: Equal Height Columns
fr_FR: Colonnes égales en hauteur

en: Columns in this row can either have a height based on their content or all be of equal height based on the largest column
fr_FR: Les colonnes de cette rangée peuvent soit avoir une hauteur basée sur leur contenu, soit avoir toutes la même hauteur basée sur la plus grande colonne

en: Individual height
fr_FR: Taille individuelle

en: Equal height
fr_FR: Hauteur égale

en: Vertical Alignment
fr_FR: Alignement vertical

en: If a column is larger than its content, were do you want to align the content vertically?
fr_FR: Si une colonne est plus grande que son contenu, souhaitez-vous aligner le contenu verticalement ?

en: Space Between Columns
fr_FR: L’espace entre les colonnes

en: You can remove the default space between columns here or select a custom space (not used when fullwidth breakpoint active)
fr_FR: Vous pouvez supprimer l’espace par défaut entre les colonnes ici ou sélectionner un espace personnalisé (non utilisé lorsque le point d’arrêt pleine largeur est actif)

en: Row Box-Shadow
fr_FR: Ombre de boîte de rangée

en: Add a box-shadow to the row
fr_FR: Ajoutez une ombre de boîte à la rangée

en: Row Box-Shadow Color
fr_FR: Couleur d'ombre - Boîte de rangée

en: Set a color for the box-shadow
fr_FR: Définir une couleur pour l'ombre de la boîte

en: Row Box-Shadow Width
fr_FR: Largeur de l'ombre de la boîte de rangée

en: Set the width of the box-shadow
fr_FR: Régler la largeur de l'ombre de la boîte

en: Row Layout
fr_FR: Mise en page de la ligne

en: Custom top and bottom margin
fr_FR: Marge supérieure et inférieure personnalisée

en: If checked allows you to set a custom top and bottom margin. Otherwise the margin is calculated by the theme based on surrounding elements
fr_FR: Si coché, vous pouvez définir une marge supérieure et inférieure personnalisée. Sinon, la marge est calculée par le thème en fonction des éléments environnants

en: Set a custom top or bottom margin. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;. <br /><br /><strong>Limitation:</strong> Negative values cannot be used out of the box when using individual height columms. This will need additional custom CSS rules specific for your site to avoid breaking of layout.
fr_FR: Définissez une marge supérieure ou inférieure personnalisée. Les valeurs basées sur les pixels et les % sont acceptées. par exemple: 30px, 5%. <br /><br /><strong>Limitation:</strong> Les valeurs négatives ne peuvent pas être utilisées immédiatement lors de l’utilisation de columms de hauteur individuels. Cela nécessitera des règles CSS personnalisées supplémentaires spécifiques à votre site pour éviter de casser la mise en page.

en: Margin-Top
fr_FR: Haut de marge

en: Margin-Bottom
fr_FR: Marge inférieure

en: Row Margins
fr_FR: Marges de ligne

en: Select order of columns when switched to fullwidth. Individual position must be set in &quot;Advanced Tab -&gt; Responsive Toggle&quot;.
fr_FR: Sélectionnez l’ordre des colonnes lorsque vous passez à pleine largeur. La position individuelle doit être définie dans « Onglet avancé -&gt; basculer réactive ».

en:  This is currently a beta feature (added 4.8.7)
fr_FR:  Il s’agit actuellement d’une fonctionnalité bêta (ajoutée 4.8.7)

en: Fullwidth Break Point
fr_FR: Point de rupture pleine largeur

en: The columns in this row will switch to fullwidth at this screen width
fr_FR: Les colonnes dans cette s'alterneront à la pleine largeur sur cette largeur d'écran

en: On mobile devices (at a screen width of 767px or lower)
fr_FR: Sur les appareils mobiles (à une largeur d’écran de 767px ou moins)

en: On tablets (at a screen width of 989px or lower)
fr_FR: Sur les tablettes (à une largeur d’écran de 989px ou moins)

en: Column Behaviour When Fullwidth
fr_FR: Comportement de la colonne en pleine largeur

en: Same order as defined for desktop
fr_FR: Même ordre que celui défini pour le bureau

en: Reverse order
fr_FR: Inverser ordre

en: Individually select position for each column
fr_FR: Sélectionnez individuellement la position de chaque colonne

en: Row Screen Options
fr_FR: Options de l'écran des rangées

en: Minimum Column Height
fr_FR: Hauteur minimale de la colonne

en: Select a minimum height for the column. Normally only needed when using SVG dividers to avoid overlapping.
fr_FR: Sélectionnez une hauteur minimale pour la colonne. Normalement nécessaire uniquement lors de l’utilisation de diviseurs SVG pour éviter les chevauchements.

en: Inner Padding
fr_FR: Padding intérieur

en: Set the distance from the column content to the border here. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;
fr_FR: Définissez ici la distance entre le contenu de la colonne et la bordure. Les valeurs basées sur les pixels et % sont acceptées. Ex : 30px, 5&percnt;

en: Padding-Top
fr_FR: Padding en haut

en: Padding-Right
fr_FR: Padding à droite

en: Padding-Bottom
fr_FR: Padding en bas

en: Padding-Left
fr_FR: Padding à gauche

en: Border
fr_FR: Bordure

en: Select the borderwidth of the column here
fr_FR: Sélectionnez la largeur de bordure de la colonne ici

en: Set the border style for your column here
fr_FR: Définissez le style de bordure de votre colonne ici

en: Set a border color for this column
fr_FR: Définir une couleur de bordure pour cette colonne

en: Border Radius
fr_FR: Rayon de la bordure

en: Set the border radius of the column
fr_FR: Définir le rayon de bordure de la colonne

en: Top-Left-Radius
fr_FR: Radius en haut à gauche

en: Top-Right-Radius
fr_FR: Radius en haut à droite

en: Bottom-Right-Radius
fr_FR: Rayon inférieur droit

en: Bottom-Left-Radius
fr_FR: Rayon inférieur gauche

en: Borders
fr_FR: Bordures

en: Column Box-Shadow
fr_FR: Colonne Box-Shadow

en: Add a box-shadow to the column
fr_FR: Ajouter une ombre-boîte à la colonne

en: Column Box-Shadow Color
fr_FR: Couleur de la colonne Box-Shadow

en: Column Box-Shadow Width
fr_FR: Largeur de la boîte de colonne-ombre

en: Select the type of background for the column.
fr_FR: Sélectionner le type de fond pour la colonne.

en: Background Gradient
fr_FR: Dégradé de l'arrière plan

en: Select a custom background color for this cell here. Leave empty for default color
fr_FR: Sélectionnez ici une couleur d'arrière-plan pour cette cellule. Laissez vide pour la couleur par défaut

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library. Leave empty if you don't want to use a background image
fr_FR: Vous pouvez soit télécharger une nouvelle image, soit choisir une image existante dans votre bibliothèque de médias. Laissez vide si vous ne voulez pas utiliser une image de fond

en: Insert Image
fr_FR: Insérer une image

en: Insert
fr_FR: Insérer

en: Highlight Column
fr_FR: Mettre en évidence la colonne

en: Highlight this column by making it slightly bigger
fr_FR: Mettez en surbrillance cette colonne en la rendant légèrement plus grande

en: Highlight - Column Scaling
fr_FR: Mise en évidence - Mise à l'échelle des colonnes

en: How much should the highlighted column be increased in size?
fr_FR: Dans quelle mesure la colonne mise en évidence doit-elle être agrandie ?

en: Highlight
fr_FR: Surbrillance

en: Set an animation for this element. The animation will be shown once the element appears first on screen. Animations only work in modern browsers and only on desktop computers to keep page rendering as fast as possible.
fr_FR: Définissez une animation pour cet élément. L'animation sera affichée lorsque l'élément apparaîtra pour la première fois à l'écran. Les animations ne fonctionnent que dans les navigateurs modernes et seulement sur les ordinateurs de bureau pour que le rendu des pages soit le plus rapide possible.

en: Fade Animations
fr_FR: Animations en fondu enchaîné

en: Fade in
fr_FR: En fondu

en: Pop up
fr_FR: Fenêtre contextuelle

en: Slide Animations
fr_FR: Animations des diapositives

en: Top to Bottom
fr_FR: De haut en bas

en: Bottom to Top
fr_FR: Du bas vers le haut

en: Left to Right
fr_FR: De gauche à droite

en: Right to Left
fr_FR: De droite à gauche

en: Rotate
fr_FR: Rotation

en: Full rotation
fr_FR: Rotation complète

en: Bottom left rotation
fr_FR: Rotation en bas à gauche

en: Bottom right rotation
fr_FR: Rotation en bas à droite

en: Column Link
fr_FR: Lien de la colonne

en: Select where this column should link to
fr_FR: Sélectionnez l'endroit où cette colonne doit être reliée à

en: Hover Effect
fr_FR: Effet de survol

en: Choose if you want to have a hover effect on the column
fr_FR: Choisissez si vous voulez avoir un effet de survol sur la colonne

en: Title Attribut
fr_FR: Attribut de titre

en: Add a title attribut for screen reader
fr_FR: Ajouter un attribut de titre pour le lecteur d'écran

en: Alt Attribut
fr_FR: Attribut Alt

en: Add an alt attribut for screen reader
fr_FR: Ajouter un attribut alt pour le lecteur d'écran

en: Edit Column
fr_FR: Modifier cette colonne

en: Decrease Column Size
fr_FR: Diminuer la taille de la colonne

en: Increase Column Size
fr_FR: Augmenter la taille de la colonne

en: Delete Column
fr_FR: Supprimer la colonne

en: Save Element as Template
fr_FR: Enregistrer l'élément comme modèle

en: Clone Column
fr_FR: Cloner la colonne

en: edit
fr_FR: modifier

en: Dummy Content to demonstrate &quot;Bring To Front&quot; option
fr_FR: Contenu factice pour démontrer l’option « Bring To Front »

en: Creates a single column with 50&percnt; width
fr_FR: Crée une seule colonne avec 50&percnt; de largeur

en: Creates a single column with 33&percnt; width
fr_FR: Crée une seule colonne avec 33&percnt; de largeur

en: Creates a single column with 67&percnt; width
fr_FR: Crée une seule colonne avec 67&percnt; de largeur

en: Creates a single column with 25&percnt; width
fr_FR: Crée une seule colonne avec 25&percnt; de largeur

en: Creates a single column with 75&percnt; width
fr_FR: Crée une seule colonne avec 75&percnt; de largeur

en: Creates a single column with 20&percnt; width
fr_FR: Crée une seule colonne avec 20&percnt; de largeur

en: Creates a single column with 40&percnt; width
fr_FR: Crée une seule colonne avec 40&percnt; de largeur

en: Creates a single column with 60&percnt; width
fr_FR: Crée une seule colonne avec 60&percnt; de largeur

en: Creates a single column with 80&percnt; width
fr_FR: Crée une seule colonne avec 80&percnt; de largeur

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: Add a comment form and comments list to the template
fr_FR: Ajouter un formulaire de commentaire et une liste de commentaires au modèle

en: The last comment and %d other comment(s) need to be approved.
fr_FR: Le dernier commentaire et %d d’autres commentaires doivent être approuvés.

en: The last comment needs to be approved.
fr_FR: Le dernier commentaire doit être approuvé.

en: %d comment(s) need to be approved.
fr_FR: %d commentaires doivent être approuvés.

en: Contact Form
fr_FR: Formulaire de contact

en: Creates a customizable contact form
fr_FR: Crée un formulaire de contact personnalisable

en: Contact Form Item
fr_FR: Élément de formulaire de contact

en: A Contact Form Element Item
fr_FR: Un élément d’élément de formulaire de contact

en: Here you can add, remove and edit the form Elements of your contact form.
fr_FR: Ici, vous pouvez ajouter, supprimer et modifier le formulaire Éléments de votre formulaire de contact.

en: Available form elements are: single line Input elements, Textareas, Checkboxes and Select-Dropdown menus.
fr_FR: Les éléments de formulaire disponibles sont: Eléments d'entrée de ligne unique, Textarea, Cases à cocher et Menus déroulants sélectionnés.

en: It is recommended to not delete the 'E-Mail' field if you want to use an auto responder.
fr_FR: Il est recommandé de ne pas supprimer le champ 'E-Mail' si vous souhaitez utiliser un répondeur automatique.

en: activated here
fr_FR: activé ici

en: Do you want to display a Captcha field at the end of the form so users must prove they are human?
fr_FR: Voulez-vous afficher un champ Captcha à la fin du formulaire afin que les utilisateurs doivent prouver qu’ils sont humains?

en: Either by solving a simple mathematical question or by Google reCaptcha, that needs to be
fr_FR: Soit en résolvant une simple question mathématique, soit par Google reCaptcha, qui doit être

en: In case Google reCAPTCHA is deactivated (maybe later) in theme options, Enfold captcha will be used, if you select here to use V2 then V2 will be used for this contact form (even if you selected V3 in theme options). If you selected V3 here and the score fails or you did not selected V3 in theme options then V2 will be used to check if user is a human.
fr_FR: Dans le cas où Google reCAPTCHA est désactivé (peut-être plus tard) dans les options thématiques, Enfold captcha sera utilisé, si vous sélectionnez ici pour utiliser V2 puis V2 sera utilisé pour ce formulaire de contact (même si vous avez sélectionné V3 dans les options de thème). Si vous avez sélectionné V3 ici et le score échoue ou si vous n’avez pas sélectionné V3 dans les options thématiques, alors V2 sera utilisé pour vérifier si l’utilisateur est un humain.

en: (It is recommended to only activate this if you receive spam from your contact form, since an invisible spam protection is also implemented that should filter most spam messages by robots anyway)
fr_FR: (Il est recommandé de ne l’activer que si vous recevez du spam de votre formulaire de contact, car une protection anti-spam invisible est également mis en œuvre qui devrait filtrer la plupart des messages de spam par des robots de toute façon)

en: Form Title
fr_FR: Titre du Formulaire

en: Enter a form title that is displayed above the form
fr_FR: Entrez un titre de formulaire qui s’affiche au-dessus du formulaire

en: Send us mail
fr_FR: Envoyez nous un mail

en: Add/Edit Contact Form Elements
fr_FR: Ajouter/modifier les éléments de formulaire de contact

en: Name
fr_FR: Nom

en: E-Mail
fr_FR: E-mail

en: Subject
fr_FR: Sujet

en: Submit Button Label
fr_FR: Label du bouton d'envoi

en: Enter the submit buttons label text here
fr_FR: Entrez le texte de l’étiquette des boutons d’envoi ici

en: Submit
fr_FR: Envoyer

en: What should happen once the form gets sent?
fr_FR: Que devrait-il se produire une fois que le formulaire est envoyé ?

en: Display a short message on the same page
fr_FR: Afficher un court message sur la même page

en: Redirect the user to another page
fr_FR: Rediriger l’utilisateur vers une autre page

en: Message Sent label
fr_FR: Étiquette message envoyé

en: What should be displayed once the message is sent?
fr_FR: Que faut-il afficher une fois le message envoyé ?

en: Your message has been sent!
fr_FR: Votre message a été envoyé!

en: Redirect
fr_FR: Redirection

en: To which page do you want the user send to?
fr_FR: Vers quelle page voulez-vous que l'utilisateur soit envoyé ?

en: Contact Form Captcha
fr_FR: Captcha de formulaire de contact

en: Don't display Captcha
fr_FR: N’affichez pas Captcha

en: Use Enfold Numeric Captcha
fr_FR: Utiliser Enfold Numeric Captcha

en: Use Google reCAPTCHA V2 if activated
fr_FR: Utilisez Google reCAPTCHA V2 s’il est activé

en: Use Google reCAPTCHA V3 if activated (fallback is V2)
fr_FR: Utiliser Google reCAPTCHA V3 si activé (la solution de repli est la V2)

en: reCAPTCHA V2 theme color
fr_FR: reCAPTCHA V2 thème couleur

en: Select a theme color for this contact form widget
fr_FR: Sélectionnez une couleur de thème pour ce widget de formulaire de contact

en: Light
fr_FR: Clair

en: Dark
fr_FR: Sombre

en: reCAPTCHA V2 theme size
fr_FR: reCAPTCHA V2 taille du thème

en: Select a size for this contact form widget
fr_FR: Sélectionnez une taille pour ce widget de formulaire de contact

en: Select score for human
fr_FR: Sélectionnez le score pour un humain

en: A score of 1.0 is very likely a good interaction, 0.0 is very likely a bot. Google recommends a threshold of 0.5 by default. In case we encounter a non human we ask user to verify with Version 2 chckbox.
fr_FR: Un score de 1,0 est très probablement une bonne interaction, 0,0 est très probablement un bot. Google recommande un seuil de 0,5 par défaut. Dans le cas où nous rencontrons un non humain, nous demandons à l’utilisateur de vérifier avec la version 2 chckbox.

en: Security
fr_FR: Sécurité

en: Your email address
fr_FR: Votre adresse email

en: Enter one or more Email addresses (separated by comma) where mails should be delivered to.
fr_FR: Entrez une ou plusieurs adresses E-mail (séparées par des virgules) où les messages doivent être délivrés.

en: Default:
fr_FR: Par défaut :

en: Your from address
fr_FR: Votre adresse de départ

en: Enter your from address for the form - if left blank it will default to user email or %s
fr_FR: Entrez votre adresse de départ pour le formulaire - si elle est laissée vide, ce sera par défaut l'adresse e-mail de l'utilisateur ou %s

en: E-Mail Subject
fr_FR: Objet de l’e-mail

en: You can define a custom Email Subject for your form here. If left empty the subject will be
fr_FR: Vous pouvez définir un sujet de mail personnalisé pour votre formulaire ici. Si vide, le sujet sera aussi vide

en: New Message
fr_FR: Nouveau message

en: sent by contact form at
fr_FR: envoyé par formulaire de contact à l’adresse

en: Autoresponder from email address
fr_FR: Réponse automatique à partir de l'adresse e-mail

en: Enter the from email address for the autoresponder.
fr_FR: Entrez l'adresse e-mail de départ du répondeur automatique.

en: Autoresponder reply to email address
fr_FR: Réponse automatique à l'adresse électronique

en: Enter one or more reply to Email addresses (separated by comma) for the autoresponder mail. Leave blank if not needed.
fr_FR: Entrez une ou plusieurs réponse aux adresses e-mail (séparées par virgule) pour le courrier de répondeur automatique. Laisser vide si ce n’est pas nécessaire.

en: Autoresponder Subject
fr_FR: Sujet autoresponder

en: Enter a custom subject text to the autoresponder email. Leave blank to use a default message.
fr_FR: Entrez un texte de sujet personnalisé dans l’e-mail de répondeur automatique. Laissez vide pour utiliser un message par défaut.

en: Autorespond Text
fr_FR: Répondre automatiquement au texte

en: Enter a message that will be sent to the users email address once he has submitted the form.
fr_FR: Entrez un message qui sera envoyé à l’adresse e-mail des utilisateurs une fois qu’il aura soumis le formulaire.

en: If left empty no auto-response will be sent.
fr_FR: Si elle est laissée vide, aucune réponse automatique ne sera envoyée.

en: Autorespond Text After Form Labels
fr_FR: Texte à réponse automatique après les étiquettes de formulaire

en: Enter an additional message that will be added after the form labels.
fr_FR: Entrez un message supplémentaire qui sera ajouté après les étiquettes du formulaire.

en: Backend
fr_FR: Administration

en: Hide Form Labels
fr_FR: Masquer les étiquettes de formulaire

en: Check if you want to hide form labels above the form elements. The form will instead try to use an inline label (not supported on old browsers)
fr_FR: Cochez si vous souhaitez masquer les étiquettes de formulaire au-dessus des éléments. Le formulaire essaiera plutôt d'utiliser une étiquette en ligne (non prise en charge sur les anciens navigateurs)

en: Label/Send Button alignment
fr_FR: Alignement des étiquettes/boutons d'envoi

en: Select how to align the form labels and the send button
fr_FR: Sélectionnez comment aligner les étiquettes de formulaire et le bouton d’envoi

en: Centered
fr_FR: Centré

en: Form Color Scheme
fr_FR: Jeu de couleurs de formulaire

en: Select a form color scheme here
fr_FR: Sélectionnez un modèle de couleurs de formulaire ici

en: Light transparent
fr_FR: Lumière transparente

en: Dark transparent
fr_FR: Transparent foncé

en: Heading Tag
fr_FR: Mot clé d’entête

en: Enter any number of options that the visitor can choose from. Separate these Options with a comma.
fr_FR: Entrez un nombre quelconque d'options parmi lesquelles le visiteur peut choisir. Séparez ces options par une virgule.

en: Example: Option 1, Option 2, Option 3
fr_FR: Exemple : Option 1, Option 2, Option 3

en: Note: If you want to use a comma in the option text you have to write 2 comma.
fr_FR: Remarque: Si vous souhaitez utiliser une virgule dans le texte de l’option, vous devez écrire 2 virgules.

en: When selecting &quot;Valid E-Mail address with German Umlaut&quot; or &quot;Valid E-Mail address, extended characterset&quot; keep in mind, that not all E-Mail systems support these characters properly.
fr_FR: Lors de la sélection et de l’adresse e-mail valide avec umlaut allemand &quot; ou &quot;Adresse e-mail valide, caractères étenduset &quot; gardez à l’esprit, que tous les systèmes e-mail ne supportent pas ces caractères correctement.

en: Form Element Type
fr_FR: Élément de formulaire Type

en: Form Element: Text Input
fr_FR: Élément de formulaire : Entrée de texte

en: Form Element: Text Area
fr_FR: Élément de formulaire : zone de texte

en: Form Element: Select Element
fr_FR: Élément de formulaire : Sélection d'élément

en: Form Element: Checkbox
fr_FR: Élément de formulaire : Case à cocher

en: Form Element: Datepicker
fr_FR: Élément de formulaire : Sélecteur de date

en: Custom HTML: Add a Description
fr_FR: HTML personnalisé : ajouter une description

en: Other Element: Seperator Headline
fr_FR: Autre élément: Titre du séparateur

en: Other Element: Empty Line
fr_FR: Autre élément: Ligne vide

en: Form Element Label
fr_FR: Élément de formulaire Étiquette

en: Form Element Options
fr_FR: Élément de formulaire : Options

en: Multiple answers
fr_FR: Réponses multiples

en: Check if you want to enable multiple answers
fr_FR: Cochez si vous souhaitez activer plusieurs réponses

en: Preselect checkbox
fr_FR: Présélectionner la case à cocher

en: Check if you want to preselect the checkbox
fr_FR: Cochez si vous voulez présélectionner la case à cocher

en: Add Description
fr_FR: Ajouter description

en: Form Element Validation
fr_FR: Validation d’élément de formulaire

en: No Validation
fr_FR: Pas de validation

en: Is not empty
fr_FR: N’est pas vide

en: Valid E-Mail address
fr_FR: Adresse e-mail valide

en: Valid E-Mail address with German Umlaut
fr_FR: Adresse e-mail valide avec l’allemand Umlaut

en: Valid E-Mail address, extended characterset
fr_FR: Adresse e-mail valide, caractères étendus

en: Valid Phone Number
fr_FR: Numéro de téléphone valide

en: Valid Number
fr_FR: Numéro valide

en: Valid Positiv Number including 0
fr_FR: Numéro positif valide, y compris 0

en: Use This Element
fr_FR: Utiliser cet élément

en: Select where you want to use the element
fr_FR: Sélectionnez l’emplacement où vous souhaitez utiliser l’élément

en: Use both frontend and e-mail
fr_FR: Utiliser à la fois le frontend et le courrier électronique

en: Display in frontend only
fr_FR: Affichage en frontend uniquement

en: Print in e-mail only
fr_FR: Imprimer par e-mail uniquement

en: Form Element Width
fr_FR: Largeur de l’élément form

en: Change the width of your elements and let them appear beside each other instead of underneath
fr_FR: Modifiez la largeur de vos éléments et laissez-les apparaître les uns à côté des autres plutôt qu'en dessous

en: Fullwidth
fr_FR: Pleine largeur

en: Heading Type
fr_FR: Type de rubrique

en: Select which kind of heading you want to display.
fr_FR: Sélectionnez le type d'en-tête que vous souhaitez afficher.

en: Element
fr_FR: Elément

en: Thank you for your Message!
fr_FR: Merci pour votre Message!

en: Please prove that you are human by solving the equation
fr_FR: S'il vous plaît prouver que vous êtes humain en résolvant l'opération

en: Content Slider
fr_FR: Contenu du Diaporama

en: Display a content slider element
fr_FR: Afficher un élément de Slider de contenu

en: A Content Slider Element Item
fr_FR: Un élément d’élément curseur de contenu

en: Heading
fr_FR: En-tête

en: Do you want to display a heading above the slides?
fr_FR: Voulez-vous afficher un titre au-dessus des diapositives ?

en: Add/Edit Slides
fr_FR: Ajouter/Modifier les diapositives

en: Here you can add, remove and edit the slides you want to display.
fr_FR: Ici, vous pouvez ajouter, supprimer et modifier les diapositives que vous souhaitez afficher.

en: Slide 1
fr_FR: Diapositive 1

en: Slide 2
fr_FR: Diapositive 2

en: Slider controls
fr_FR: Contrôles de la diapositive

en: Do you want to display slider control buttons?
fr_FR: Voulez-vous afficher les boutons de contrôle du curseur ?

en: Yes, display arrow control buttons
fr_FR: Oui, les touches fléchées de contrôle de l'affichage

en: Yes, display dot control buttons
fr_FR: Oui, affichage des touches de contrôle des points

en: No, do not display any control buttons
fr_FR: Non, n’affichez aucun bouton de contrôle

en: Columns
fr_FR: Colonnes

en: How many Slide columns should be displayed?
fr_FR: Combien de colonnes slide doivent être affichées ?

en: 1 Column
fr_FR: 1 colonne

en: 2 Columns
fr_FR: 2 colonnes

en: 3 Columns
fr_FR: 3 colonnes

en: 4 Columns
fr_FR: 4 colonnes

en: 5 Columns
fr_FR: 5 colonnes

en: 6 Columns
fr_FR: 6 Colonnes

en: Slide Margin
fr_FR: Marge de la diapo

en: Set a distance between the slides - need when using box shadow outside. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;. Leave empty for none.
fr_FR: Définissez une distance entre les diapositives - nécessaire lors de l’utilisation de l’ombre de la boîte à l’extérieur. Les valeurs basées sur les pixels et les % sont acceptées. par exemple: 30px, 5%. Laisser vide pour personne.

en: Content Padding
fr_FR: Marge(s) intérieure(s)

en: Set a distance between the content and slide borders. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;. Leave empty for none.
fr_FR: Définissez une distance entre le contenu et les bordures de diapositive. Les valeurs basées sur les pixels et les % sont acceptées. par exemple: 30px, 5%. Laisser vide pour personne.

en: Margin And Padding
fr_FR: Marge et rembourrage

en: Font Colors
fr_FR: Couleurs de la police

en: Either use the themes default colors or apply some custom ones
fr_FR: Utilisez les couleurs par défaut des thèmes ou appliquez des couleurs personnalisées

en: Define Custom Colors
fr_FR: Définir des couleurs personnalisées

en: Select a custom font color. Leave empty to use the default
fr_FR: Sélectionnez une couleur de police personnalisée. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut

en: Background Color Setting
fr_FR: Configuration de l’arrière-plan en couleur

en: Select to use the themes default color or apply custom ones
fr_FR: Sélectionnez cette option pour utiliser la couleur par défaut des thèmes ou appliquer des couleurs personnalisées

en: Simple background color
fr_FR: Couleur d’arrière-plan simple

en: Gradient background
fr_FR: Fond de dégradé

en: Select the background color
fr_FR: Sélectionner la couleur de l'arrière-plan

en: Choose the transition for your content slider.
fr_FR: Choisissez la transition pour votre Slider de contenu.

en: Check if the content slider should rotate by default
fr_FR: Cochez si le slider de contenu doit tourner en boucle par défaut

en: Slider autorotation duration
fr_FR: Durée d'autorotation du Slider

en: Images will be shown the selected amount of seconds.
fr_FR: Les images s’afficheront le nombre de secondes sélectionné.

en: Slide Title
fr_FR: Titre de la diapositive

en: Enter the slide title here (Better keep it short)
fr_FR: Entrez ici le titre de la diapositive (mieux vaut être bref)

en: Slide Content
fr_FR: Contenu du diaporama (slide)

en: Enter some content here
fr_FR: Entrez du contenu ici

en: Slide Content goes here
fr_FR: Le contenu du slide va ici

en: Title Link?
fr_FR: Titre de lien?

en: Where should your title link to?
fr_FR: Où votre titre doit-il être lié ?

en: Second
fr_FR: Seconde

en: Hour
fr_FR: Heure

en: Day
fr_FR: Jour

en: Week
fr_FR: Semaine

en: Month
fr_FR: Mois

en: Year
fr_FR: Année

en: Seconds
fr_FR: Secondes

en: Hours
fr_FR: Heures

en: Days
fr_FR: Jours

en: Weeks
fr_FR: Semaines

en: Months
fr_FR: Mois

en: Years
fr_FR: Années

en: Animated Countdown
fr_FR: Compte à rebours animé

en: Display a countdown to a specific date
fr_FR: Afficher un compte à rebours jusqu’à une date spécifique

en: Pick a date in the future.
fr_FR: Choisissez une date dans le futur.

en: Pick the hour of the day
fr_FR: Choisir une heure dans la journée

en: Pick the minute of the hour
fr_FR: Choisir une minute dans l'heure

en: Timezone
fr_FR: Fuseau horaire

en: Select the timezone of your date.
fr_FR: Sélectionnez le fuseau horaire de votre date.

en: Smallest time unit
fr_FR: Unité de temps la plus petite

en: The smallest unit that will be displayed
fr_FR: La plus petite unité qui sera affichée

en: Largest time unit
fr_FR: Plus grande unité de temps

en: The largest unit that will be displayed
fr_FR: La plus grande unité qui sera affichée

en: Text Alignment
fr_FR: Alignement du texte

en: Choose here, how to align your text
fr_FR: Choisissez ici, comment aligner votre texte

en: Alignment
fr_FR: Alignement

en: Number Font Sizes
fr_FR: Tailles de polices de nombres

en: Select a custom font size for the numbers.
fr_FR: Sélectionnez une taille de police personnalisée pour les numéros.

en: Time Unit Font Sizes
fr_FR: Tailles de police de l’unité de temps

en: Select a custom font size for the time units.
fr_FR: Sélectionnez une taille de police personnalisée pour les unités de temps.

en: Fonts
fr_FR: Polices

en: Choose the colors here
fr_FR: Choisissez les couleurs ici

en: Theme colors
fr_FR: Couleurs du thème

en: Transparent Light
fr_FR: Transparent clair

en: Transparent Dark
fr_FR: Transparent foncé

en: Dropcap Styling
fr_FR: Styler DropCap

en: Here you can set the background color of your Dropcap
fr_FR: Ici, vous pouvez définir la couleur d’arrière-plan de votre Dropcap

en: Select a custom background color for your dropcap here
fr_FR: Sélectionnez une couleur d’arrière-plan personnalisée pour votre dropcap ici

en: Events Countdown
fr_FR: Compte à rebours des événements

en: Plugin Additions
fr_FR: Ajouts de  plugins

en: Display a countdown to the next upcoming event
fr_FR: Afficher un compte à rebours avant le prochain événement à venir

en: Select one or more taxonomies to get the next event for countdown. If none are selected all events are used.
fr_FR: Sélectionnez une ou plusieurs taxonomies pour obtenir le prochain événement pour le compte à rebours. Si aucun n’est sélectionné, tous les événements sont utilisés.

en: Display Event Title?
fr_FR: Afficher le titre de l’événement ?

en: Choose here, if you want to display the event title
fr_FR: Choisissez ici, si vous souhaitez afficher le titre de l’événement

en: No Title, timer only
fr_FR: Aucun titre, minuteur seulement

en: Title on top
fr_FR: Titre au-dessus

en: Title below
fr_FR: Titre ci-dessous

en: Problems with next upcoming event incorrect?
fr_FR: Problèmes avec le prochain événement à venir incorrect?

en: Sometimes the next upcoming event is not queried correctly. This is a known bug. In this case select a number of days to start the query before today. Usually 3-4 days should fix the problem.
fr_FR: Parfois, le prochain événement à venir n’est pas interrogé correctement. C’est un bug connu. Dans ce cas, sélectionnez un certain nombre de jours pour démarrer la requête avant aujourd’hui. Habituellement 3-4 jours devraient résoudre le problème.

en: No problems
fr_FR: Aucun problème

en: Text Settings
fr_FR: Options du texte

en: Event Title Font Size
fr_FR: Taille de la police du titre de l’événement

en: Select a custom font size for the event title.
fr_FR: Sélectionnez une taille de police personnalisée pour le titre de l’événement.

en: Upcoming
fr_FR: À venir

en: Upcoming Events
fr_FR: Événements à venir

en: Show a list of upcoming events
fr_FR: Afficher une liste des événements à venir

en: Select which entries should be displayed by selecting a taxonomy. If none are selected all events are shown.
fr_FR: Sélectionnez les entrées qui doivent être affichées en sélectionnant une taxonomie. Si aucun n’est sélectionné, tous les événements sont affichés.

en: Entry Number
fr_FR: Numéro d’entrée

en: How many items should be displayed?
fr_FR: Combien d’éléments doivent être affichés ?

en: Should a pagination be displayed?
fr_FR: Une pagination doit-elle être affichée?

en: Gallery
fr_FR: Galerie

en: Creates a custom gallery
fr_FR: Crée une galerie personnalisée

en: Edit Gallery
fr_FR: Modifier la galerie

en: Create a new Gallery by selecting existing or uploading new images
fr_FR: Créer une nouvelle galerie en sélectionnant des images existantes ou en téléchargeant de nouvelles images

en: Add/Edit Gallery
fr_FR: Ajouter/Éditer la galerie

en: Insert Images
fr_FR: Insérer des images

en: Gallery Style
fr_FR: Style de Gallerie

en: Choose the layout of your Gallery
fr_FR: Choisissez la mise en page de votre galerie

en: Small Thumbnails
fr_FR: Petites vignettes

en: Big image with thumbnails below
fr_FR: Grande image avec des miniatures ci-dessous

en: Big image only, other images can be accessed via lightbox
fr_FR: Grande image seulement, d’autres images peuvent être consultées via lightbox

en: Gallery Big Preview Image Size
fr_FR: Aperçu de la galerie en grand format

en: Choose image size for the Big Preview Image
fr_FR: Choisissez la taille de l’image pour la grande image d’aperçu

en: Force same size for all big preview images?
fr_FR: Forcer la même taille pour toutes les images de grand aperçu?

en: Depending on the size you selected above, preview images might differ in size. Should the theme force them to display at exactly the same size?
fr_FR: Selon la taille que vous avez sélectionnée ci-dessus, les images d’aperçu peuvent différer en taille. Le thème doit-il les forcer à s’afficher exactement à la même taille ?

en: Yes, force same size on all Big Preview images, even if they use a different aspect ratio
fr_FR: Oui, forcez la même taille sur toutes les images Big Preview, même si elles utilisent des proportions différentes

en: No, do not force the same size
fr_FR: Non, ne forcez pas la même taille

en: Gallery Preview Image Size
fr_FR: Taille des vignettes de prévisualisation

en: Choose image size for the small preview thumbnails
fr_FR: Choisissez la taille de l'image pour les mignatures de prévisualisation

en: Thumbnail Columns
fr_FR: Colonnes de miniatures

en: Choose the column count of your Gallery
fr_FR: Choisissez le nombre de colonnes de votre Galerie

en: Image Link
fr_FR: Lien de l'image

en: By default images link to a larger image version in a lightbox. You can change this here. A custom link can be added when editing the images in the gallery.
fr_FR: Par défaut, les images se lient à une version d’image plus grande dans une lightbox. Tu peux changer ça ici. Un lien personnalisé peut être ajouté lors de l’édition des images dans la galerie.

en: Lightbox linking active
fr_FR: Liaison active avec la Lightbox

en: Use custom link (fallback is image link)
fr_FR: Utilisez un lien personnalisé (la récupération est un lien d’image)

en: Open the images in the browser window
fr_FR: Ouvrez les images dans la fenêtre du navigateur

en: Open the images in a new browser window/tab
fr_FR: Ouvrez les images dans une nouvelle fenêtre /un nouvel onglet de navigateur

en: No, don't add a link to the images at all
fr_FR: Non, n'ajoutez aucun lien vers les images

en: Custom link destination
fr_FR: Destination de lien personnalisée

en: Select where an existing custom link should be opened.
fr_FR: Sélectionnez où un lien personnalisé existant doit être ouvert.

en: Open in same window
fr_FR: Ouvrir dans la même fenêtre

en: Open in a new window
fr_FR: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Lightbox image description text
fr_FR: Texte de description de l'image de la lightbox

en: Select which text defined in the media gallery is displayed below the lightbox image.
fr_FR: Sélectionnez le texte défini dans la galerie multimédia qui s’affiche sous l’image lightbox.

en: No text
fr_FR: Pas de texte

en: Image title
fr_FR: Titre de l’Image

en: Image description (or image title if empty)
fr_FR: Description de l’image (ou titre de l’image s’il est vide)

en: Image caption (or image title if empty)
fr_FR: Légende de l’image (ou titre de l’image s’il est vide)

en: Thumbnail fade in effect
fr_FR: Effet fondu enchaîné des minatures

en: You can set when the gallery thumbnail animation starts
fr_FR: Vous pouvez définir lorsque l'animation des miniatures de la Galerie démarre

en: Disable all animations
fr_FR: Désactiver toutes les animations

en: Show the animation when user scrolls to the gallery
fr_FR: Afficher l'animation lorsque l'utilisateur fait défiler jusqu'à la galerie

en: Activate animation on page load (might be preferable on large galleries)
fr_FR: Activer l'animation au chargement de la page (peut être préférable sur les grandes galeries)

en: Horizontal Gallery
fr_FR: Galerie horizontale

en: Creates a horizontal scrollable gallery
fr_FR: Crée une galerie à défilement horizontal

en: Gallery Height
fr_FR: Hauteur de la galerie

en: Set the gallery height in relation to the gallery container width
fr_FR: Définir la hauteur de la galerie par rapport à la largeur du conteneur de la galerie

en: Image Size
fr_FR: Taille de l'image

en: Choose size for each image
fr_FR: Choisissez la taille de chaque image

en: Gap between images
fr_FR: Écart entre les images

en: Select the gap between the images
fr_FR: Sélectionnez l’espace entre les images

en: No Gap
fr_FR: Pas d’intervalle

en: 1 Pixel Gap
fr_FR: 1 pixel d'écartement

en: Large Gap
fr_FR: Grand écartement

en: Active Image Style
fr_FR: Style d’image actif

en: How do you want to display the active image
fr_FR: Comment voulez-vous afficher l’image active

en: No effect
fr_FR: Sans effet

en: Enlarge Image
fr_FR: Agrandir l’image

en: Initial Active Image
fr_FR: Image active initiale

en: Enter the Number of the image that should be open initially.
fr_FR: Entrez le numéro de l’image qui doit être ouverte initialement.

en: Gallery Settings
fr_FR: Réglages de la galerie

en: Gallery control styling?
fr_FR: Style de contrôle de galerie ?

en: Here you can select if and how to display the slideshow controls
fr_FR: Ici, vous pouvez sélectionner si et comment afficher les contrôles de diaporama

en: Minimal White
fr_FR: Blanc minimal

en: Minimal Black
fr_FR: Noir minimal

en: Control Settings
fr_FR: Paramètres de contrôle

en: Use custom link (fallback is no link)
fr_FR: Utilisez un lien personnalisé (la récupération n’est pas un lien)

en: Click to show details
fr_FR: Cliquez pour afficher les détails

en: Display a google map with one or multiple locations
fr_FR: Afficher une carte google avec un ou plusieurs emplacements

en: This element has been disabled in your theme options. You can enable it in Enfold &raquo; Google Services.
fr_FR: Cet élément a été désactivé dans vos options thématiques. Vous pouvez l'activer dans Enfold &raquo; Google Services.

en: Add/Edit Map Locations
fr_FR: Ajouter/modifier les emplacements des cartes

en: Here you can add, remove and edit the map locations for your Google Map.
fr_FR: Ici, vous pouvez ajouter, supprimer et modifier les emplacements de la carte pour votre Carte Google.

en: Edit Location
fr_FR: Modifier l'emplacement

en: Google Maps Locations
fr_FR: Emplacements Google Maps

en: Display Zoom Control?
fr_FR: Contrôle du zoom d’affichage?

en: Check to display the controls at the right side of the map
fr_FR: Cocher pour afficher les commandes sur le côté droit de la carte

en: Display Map Type Selector
fr_FR: Sélecteur de type de carte d’affichage

en: Choose to display the map type selector dropdown at the left of your map
fr_FR: Choisissez d’afficher la liste déroulante du sélecteur de type de carte à gauche de votre carte

en: Dropdown
fr_FR: Liste déroulante

en: Horizontal buttons
fr_FR: Boutons horizontaux

en: Responsive (choosen by Google API)
fr_FR: Responsif (choisi par Google API)

en: Display Streetview Activation Control?
fr_FR: Afficher le contrôle d’activation Streetview?

en: Check to display the control to activate streetview at the right side of the map
fr_FR: Cochez pour afficher le contrôle permettant d'activer streetview sur le côté droit de la carte

en: Map Controls
fr_FR: Contrôles de la carte

en: Zoom Level
fr_FR: Niveau de zoom

en: Choose the zoom of the map on a scale from 1 (very far away) to 19 (very close)
fr_FR: Choisissez le zoom de la carte sur une échelle de 1 (très loin) à 19 (très proche)

en: Set Zoom level automatically to show all markers
fr_FR: Définir automatiquement le niveau de zoom pour afficher tous les marqueurs

en: Choose initial map view
fr_FR: Choisir la vue cartographique initiale

en: Choose the initial map view after loading the map
fr_FR: Choisissez la vue cartographique initiale après avoir chargé la carte

en: Roadmap
fr_FR: Carte routière

en: Hybrid
fr_FR: Hybride

en: Map Settings
fr_FR: Paramètres de la carte

en: Map height
fr_FR: Hauteur de la carte

en: You can either define a fixed height in pixel like '300px' or enter a width/height ratio like 16:9
fr_FR: Vous pouvez soit définir une hauteur fixe en pixels comme '300px' ou entrer un rapport largeur/hauteur comme 16:9

en: Color Saturation
fr_FR: Saturation des couleurs

en: Choose the saturation of your map
fr_FR: Choisissez la saturation de votre carte

en: Full color fill
fr_FR: Couleur de remplissage

en: Oversaturated
fr_FR: Sursaturé

en: Slightly oversaturated
fr_FR: Légèrement sursaturé

en: Normal Saturation
fr_FR: Saturation normale

en: Muted colors
fr_FR: Couleurs en sourdine

en: Greyscale
fr_FR: Échelle de gris

en: Custom Overlay Color
fr_FR: Couleur de superposition personnalisée

en: Select a custom color for your Map here. The map will be tinted with that color. Leave empty if you want to use the default map color
fr_FR: Sélectionnez une couleur personnalisée pour votre carte ici. La carte sera teintée de cette couleur. Laissez vide si vous souhaitez utiliser la couleur de carte par défaut

en: Link to Google Maps
fr_FR: Lien vers la carte Google

en: Choose the way the map is loaded
fr_FR: Choisissez la façon dont la carte est chargée

en: Show Google Maps immediately
fr_FR: Afficher Google Maps immédiatement

en: User must accept to show Google Maps
fr_FR: L'utilisateur doit accepter d'afficher Google Maps

en: Only open Google Maps in new window
fr_FR: N’ouvrez Google Maps que dans une nouvelle fenêtre

en: Button text confirm to load Google Maps
fr_FR: Bouton texte de confirmation pour charger Google Maps

en: Enter the text to display that user has to accept to load the map.
fr_FR: Entrez le texte à afficher que l’utilisateur doit accepter pour charger la carte.

en: Click to load Google Maps
fr_FR: Cliquez pour charger Google Maps

en: Direct link to Google Maps page
fr_FR: Lien direct vers la page Google Maps

en: Enter the text to display that we link to Google Maps page.
fr_FR: Entrez le texte à afficher que nous lions à la page Google Maps.

en: Open Google Maps in a new window
fr_FR: Ouvrez Google Maps dans une nouvelle fenêtre

en: Fallback Image to replace Google Maps
fr_FR: Image de secours pour remplacer Google Maps

en: Upload or select a fallback image that is displayed instead of Google Maps or until the map is loaded
fr_FR: Télécharger ou sélectionner une image de secours qui s’affiche à la place de Google Maps ou jusqu’à ce que la carte soit chargée

en: Insert Fallback Image
fr_FR: Insérer une image de secours

en: Conditional Load
fr_FR: Chargement conditionnel

en: Full Adress
fr_FR: Adresse complète

en: Enter the Address, then hit the 'Fetch Coordinates' Button. If the address was found the coordinates will be displayed
fr_FR: Entrez l’adresse, puis appuyez sur le bouton «Fetch Coordonnées». Si l’adresse a été trouvé les coordonnées seront affichées

en: Location
fr_FR: Emplacement

en: Marker Tooltip
fr_FR: Infobulle des marqueurs

en: Enter some text here. If the user clicks on the marker the text will be displayed
fr_FR: Entrez du texte ici. Si l’utilisateur clique sur le marqueur, le texte sera affiché

en: Display Tooltip by default
fr_FR: Afficher l’info-bulle par défaut

en: Check to display the tooltip by default. If unchecked user must click the marker to show the tooltip
fr_FR: Cochez pour afficher l'info-bulle par défaut. Si décoché l'utilisateur doit cliquer sur le marqueur pour afficher l'info-bulle

en: Custom Map Marker Image
fr_FR: Image de marqueur de carte personnalisée

en: Use a custom Image as marker. (make sure that you use a square image, otherwise it will be cropped)
fr_FR: Utilisez une image personnalisée comme marqueur. (assurez-vous que vous utilisez une image carrée, sinon elle sera recadrée)

en: Leave empty if you want to use the default marker
fr_FR: Laisser vide si vous souhaitez utiliser le marqueur par défaut

en: Insert Marker Image
fr_FR: Insérer une image de marqueur

en: Custom Map Marker Image Size
fr_FR: Taille de l’image du marqueur de carte personnalisé

en: How big should the marker image be displayed in height and width.
fr_FR: Quelle doit être la taille de l'image du marqueur en hauteur et en largeur.

en: Marker And Tooltip
fr_FR: Marqueur et Infobulle

en: Address
fr_FR: Adresse

en: Admin notice for:
fr_FR: Avis d’administrateur pour :

en: This element was disabled with theme option
fr_FR: Cet élément a été désactivé avec option thème

en: Maps were disabled by the visitor on this site. Click to open the map in a new window.
fr_FR: Les cartes ont été désactivées par le visiteur sur ce site. Cliquez pour ouvrir la carte dans une nouvelle fenêtre.

en: Vertical align
fr_FR: Alignement Vertical

en: Choose the vertical alignment of your cells content.
fr_FR: Choisissez l'alignement vertical du contenu de vos cellules.

en: Cell Padding
fr_FR: Marge intérieure des cellules

en: Set the distance from the cell content to the border here. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;. Leave empty to use theme default 30px.
fr_FR: Définissez ici la distance entre le contenu de la cellule et la bordure. Les valeurs basées sur les pixels et les % sont acceptées. par exemple: 30px, 5%. Laissez vide pour utiliser le thème par défaut 30px.

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library. Leave empty if you don't want to use a background image.
fr_FR: Téléchargez une nouvelle, ou choisissez une image existante à partir de votre bibliothèque multimédia. Laissez vide si vous ne voulez pas utiliser une image de fond.

en: Background Attachment
fr_FR: Positionnement de l'arrière-plan

en: Background can either scroll with the page or be fixed
fr_FR: 'arrière-plan peut soit défiler avec la page, soit être fixé

en: Cell Link
fr_FR: Lien de cellule

en: Select where this cell should link to
fr_FR: Sélectionnez où cette cellule doit être

en: Edit Cell
fr_FR: Modifier la cellule

en: Delete Cell
fr_FR: Supprimer une cellule

en: Clone Cell
fr_FR: Cloner la cellule

en: Grid Row
fr_FR: Grille Row

en: Add multiple Grid Rows below each other to create advanced grid layouts. Cells can be styled individually
fr_FR: Ajoutez plusieurs lignes de grille les unes sous les autres pour créer des modèles de grille avancés. Les cellules peuvent être stylisées individuellement

en: Select order of cells when switched to fullwidth. Individual position must be set in &quot;Advanced Tab -&gt; Responsive Toggle&quot;.
fr_FR: Sélectionnez l’ordre des cellules lorsque vous passez à pleine largeur. La position individuelle doit être définie dans « Onglet avancé -&gt; basculer réactive ».

en: Mobile Behaviour
fr_FR: Comportement mobile

en: Choose how the cells inside the grid should behave on mobile devices and small screens
fr_FR: Choisissez comment les cellules à l’intérieur de la grille doivent se comporter sur les appareils mobiles et les petits écrans

en: Default: Each cell is displayed on its own
fr_FR: Par défaut : chaque cellule s’affiche seule

en: Cells appear beside each other, just like on large screens
fr_FR: Les cellules apparaissent côte à côte, tout comme sur les grands écrans

en: Mobile Breaking Point
fr_FR: Point de rupture mobile

en: Set the screen width when cells in this row should switch to full width
fr_FR: Définir la largeur de l’écran lorsque les cellules de cette ligne doivent basculer sur pleine largeur

en: The cells in this row will switch to fullwidth at this screen width
fr_FR: Les cellules de cette ligne passeront à la pleine largeur à cette largeur d'écran

en: Grid Borders
fr_FR: Bordures de grille

en: Choose if your layout grid should display any border
fr_FR: Choisissez si votre grille de mise en page doit afficher une bordure quelconque

en: No Borders
fr_FR: Pas de bordure

en: Borders on top and bottom
fr_FR: Bordures en haut et en bas

en: Borders between cells
fr_FR: Bordures entre les cellules

en: Borders on top and bottom and between cells
fr_FR: Bordures en haut et en bas et entre les cellules

en: Custom minimum height
fr_FR: Hauteur minimale personnalisée

en: Do you want to use a custom or predefined minimum height?
fr_FR: Voulez-vous utiliser une hauteur minimale personnalisée ou prédéfinie ?

en: At least 100&percnt; of Browser Window height
fr_FR: Au moins 100 % de la hauteur de la fenêtre du navigateur

en: At least 75&percnt; of Browser Window height
fr_FR: Au moins 75 % de la hauteur de la fenêtre du navigateur

en: At least 50&percnt; of Browser Window height
fr_FR: Au moins 50 % de la hauteur de la fenêtre du navigateur

en: At least 25&percnt; of Browser Window height
fr_FR: Au moins 25 &percnt; de la hauteur de la fenêtre du navigateur

en: Custom height in &percnt; based on browser windows height
fr_FR: Hauteur personnalisée en &percnt; basée sur la hauteur des fenêtres du navigateur

en: Custom height in pixel
fr_FR: Hauteur personnalisée en pixels

en: Section minimum custom height in &percnt;
fr_FR: Section hauteur minimale sur mesure en &percnt;

en: Define a minimum height for the gridrow in &percnt; based on the browser windows height
fr_FR: Définir une hauteur minimale pour le gridrow en % en fonction de la hauteur des fenêtres du navigateur

en: Minimum height
fr_FR: Hauteur minimum

en: Set the minimum height of all the cells in pixel. eg:400px
fr_FR: Réglez la hauteur minimale de toutes les cellules en pixels. Ex: 400px

en: The section will use the color scheme you select. Color schemes are defined on your styling page
fr_FR: Cette section va utiliser le modèle de couleurs que vous avez sélectionné. Les modèles de couleurs sont définis sur votre page de styles

en: (Show Styling Page)
fr_FR: (Afficher la page de style)

en: Section Colors
fr_FR: Couleurs de section

en: Delete Row
fr_FR: Supprimer la rangée

en: Show/Hide Section
fr_FR: Afficher/Masquer la section

en: Edit Row
fr_FR: Modifier la rangée

en: Clone Row
fr_FR: Dupliquer la rangée

en: Grid Row content hidden. Click here to show it
fr_FR: Contenu de ligne de grille masqué. Cliquez ici pour le montrer

en: Set Cell Size
fr_FR: Définir la taille de cellule

en: Add Cell
fr_FR: Ajouter une cellule

en: Special Heading
fr_FR: En-tête spéciale

en: Creates a special Heading
fr_FR: Crée un en-tête spéciale

en: Heading Text
fr_FR: Texte d’en-tête

en: Hello
fr_FR: Bonjour

en: Heading Style
fr_FR: Style de l’en-tête

en: Select a heading style
fr_FR: Sélectionnez un style d'en-tête

en: Default Style
fr_FR: Style par défaut

en: Heading Style Modern (left)
fr_FR: Style d'en-tête moderne (gauche)

en: Heading Style Modern (centered)
fr_FR: Style d'en-tête moderne (centré)

en: Heading Style Modern (right)
fr_FR: Titre Style moderne (à droite)

en: Heading Style Classic (left, italic)
fr_FR: Titre Style moderne (à gauche, italique)

en: Heading Style Classic (centered, italic)
fr_FR: Style d'en-tête Classic (centré, italique)

en: Heading Style Classic (right, italic)
fr_FR: Titre Style moderne (à droite, italique)

en: Heading Style Elegant (centered, optional icon)
fr_FR: Heading Style Elegant (centré, icône optionnelle)

en: Subheading
fr_FR: Sous-titre

en: Add an extra descriptive subheading above or below the actual heading
fr_FR: Ajouter une sous-rubrique descriptive supplémentaire au-dessus ou au-dessous de l'en-tête actuelle

en: No Subheading
fr_FR: Aucune Sous-en-tête

en: Display subheading above
fr_FR: Afficher le sous-titre above

en: Display subheading below
fr_FR: Afficher le sous-titre ci-dessous

en: Subheading Text
fr_FR: Texte du sous-titre

en: Add your subheading here
fr_FR: Ajoutez votre sous en-tête ici

en: Select to show an additional icon above headline
fr_FR: Sélectionnez pour afficher une icône supplémentaire au-dessus du titre

en: Display Icon
fr_FR: Afficher l’icône

en: Select an icon to display above the headline
fr_FR: Sélectionnez une icône à afficher au-dessus du titre

en: Default Size
fr_FR: Taille par défaut

en: Flexible font size (adjusts to screen width)
fr_FR: Taille de police flexible (s’ajuste à la largeur de l’écran)

en: Fixed font size
fr_FR: Taille de police fixe

en: Heading Font Sizes
fr_FR: Tailles de polices de titre

en: Select a custom font size for the heading.
fr_FR: Sélectionnez une taille de police personnalisée pour le titre.

en: Subheading Font Sizes
fr_FR: Tailles de polices de sous-tête

en: Select a custom font size for the subheading.
fr_FR: Sélectionnez une taille de police personnalisée pour le sous-titre.

en: Icon Font Size
fr_FR: Taille police icône

en: Select a custom font size for the icon
fr_FR: Sélectionnez une taille de police personnalisée pour l’icône

en: Font Sizes
fr_FR: Tailles de police

en: Heading Color
fr_FR: Couleur de l'entête

en: Select a heading color
fr_FR: Sélectionnez une couleur d'en-tête

en: Meta Color
fr_FR: Couleur des Méta données

en: Select a custom font color for your Heading here
fr_FR: Sélectionnez une couleur de police personnalisée pour votre en-tête ici

en: Custom Subheading Color
fr_FR: Couleur de sous-titre personnalisée

en: Select a custom color for your subheading here
fr_FR: Sélectionnez une couleur personnalisée pour votre sous-titre ici

en: Custom Seperator Line Color
fr_FR: Couleur de ligne de séparateur personnalisée

en: Select a custom color for the seperator line beside the title here (only available on some styles)
fr_FR: Sélectionnez une couleur personnalisée pour la ligne de séparateur à côté du titre ici (disponible uniquement sur certains styles)

en: Custom Icon Color
fr_FR: Couleur personnalisée de l’icône

en: Select a custom icon color for your Heading here
fr_FR: Sélectionnez une couleur d’icône personnalisée pour votre titre ici

en: Margin
fr_FR: Marge

en: Set the distance from the content to other elements here. Leave empty for default value. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;. px is used as default unit.
fr_FR: Définissez la distance entre le contenu et d’autres éléments ici. Laisser vide pour la valeur par défaut. Les valeurs basées sur les pixels et les pourcentages sont acceptées. par exemple: 30px, 5%. px est utilisé comme unité par défaut.

en: Margin-Right
fr_FR: Marge droite

en: Margin-Left
fr_FR: Marge gauche

en: Set the bottom padding for the element in pixel
fr_FR: Définissez le rembourrage inférieur de l’élément en pixels

en: Icon Padding Bottom
fr_FR: Padding icône bas

en: Icon bottom padding in pixel
fr_FR: Padding icône bas en pixel

en: Headline Text Padding
fr_FR: Remplissage du texte du titre

en: Set a distance around the headline text. Leave empty for default value. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;. px is used as default unit.
fr_FR: Définissez une distance autour du texte du titre. Laissez vide pour la valeur par défaut. Les valeurs basées sur les pixels et les % sont acceptées. par exemple: 30px, 5%. px est utilisé comme unité par défaut.

en: Spacing
fr_FR: Espacement

en: Header Text Link?
fr_FR: Lien de texte d’en-tête?

en: Do you want to apply a link to the header text?
fr_FR: Voulez-vous appliquer un lien vers le texte de l’en-tête?

en: Headline Rotator
fr_FR: Rotateur de titre

en: Creates a text rotator for dynamic headings
fr_FR: Crée un rotateur de texte pour les en-têtes dynamiques

en: Headline Rotator Item
fr_FR: Article de rotateur de titre

en: A Headline Rotator Headline Element
fr_FR: Un élément titre rotator titre

en: Prepended static text
fr_FR: Texte statique en suspens

en: Enter static text that should be displayed before the rotating text
fr_FR: Entrer le texte statique qui doit être affiché avant le texte en rotation

en: We are
fr_FR: Nous sommes

en: Add/Edit rotating text
fr_FR: Ajouter/Modifier le texte en rotation

en: Here you can add, remove and edit the rotating text
fr_FR: Ici vous pouvez ajouter, supprimer et éditer le texte en rotation

en: Edit Text Element
fr_FR: Modifier un élément de texte

en: great
fr_FR: grand

en: smart
fr_FR: intelligent

en: fast
fr_FR: rapide

en: Appended static text
fr_FR: Texte statique ajouté

en: Enter static text that should be displayed after the rotating text
fr_FR: Entrez le texte statique qui doit être affiché après le texte en rotation

en: Activate Multiline?
fr_FR: Activer Multiline?

en: Check if prepended, rotating and appended text should each be displayed on its own line
fr_FR: Cochez si les textes en préface, en rotation et en annexe doivent être affichés chacun sur sa propre ligne

en: Text align
fr_FR: Alignement du texte

en: Alignment of the text
fr_FR: Alignement du texte

en: Headline Font Sizes
fr_FR: Taille de la police du titre

en: Select a custom font size for the headline in pixel or viewport width.
fr_FR: Sélectionnez une taille de police personnalisée pour le titre en largeur pixel ou viewport.

en: Autorotation duration
fr_FR: Durée d’autorotation

en: Each rotating textblock will be shown the selected amount of seconds.
fr_FR: Chaque bloc de texte rotatif sera affiché le nombre de secondes sélectionné.

en: Select the rotation animation
fr_FR: Sélectionner l’animation de rotation

en: Top to bottom
fr_FR: Du haut vers le bas

en: Bottom to top
fr_FR: Du bas vers le haut

en: Fade only
fr_FR: Fondu seulement

en: Typewriter
fr_FR: Machine à Écrire

en: HTML Markup
fr_FR: Élément HTML

en: Select which kind of HTML markup you want to apply to set the importance of the headline for search engines
fr_FR: Sélectionnez le type de balisage HTML que vous souhaitez appliquer pour définir l’importance du titre pour les moteurs de recherche

en: Paragraph
fr_FR: Paragraphe

en: Rotating Text
fr_FR: Texte en rotation

en: Enter the rotating text here (Better keep it short)
fr_FR: Entrez le texte en rotation ici (mieux vaut rester bref)

en: Text Link?
fr_FR: Lien texte?

en: Do you want to apply a link to the text?
fr_FR: Voulez-vous appliquer un lien vers le texte?

en: Separator / Whitespace
fr_FR: Séparateur / Espace blanc

en: Creates a delimiter/whitespace to separate elements
fr_FR: Crée un délimiteur/espace blanc pour séparer les éléments

en: Horizontal Ruler Styling
fr_FR: Style de règle horizontale

en: Here you can set the styling and size of the HR element
fr_FR: Vous pouvez ici indiquer le style et la taille de l'élément HR

en: Predefined Separators
fr_FR: Séparateurs prédéfinis

en: Big Top and Bottom Margins
fr_FR: Marges supérieures et inférieures

en: Fullwidth Separator
fr_FR: Séparateur pleine largeur

en: Whitespace
fr_FR: Espace vide

en: Short Separator
fr_FR: Séparateur court

en: Custom Separator
fr_FR: Séparateur personnalisé

en: Should an icon be displayed at the center?
fr_FR: Une icône doit-elle être affichée au centre ?

en: Yes, display Icon
fr_FR: Oui, afficher l’icône

en: Select an icon below
fr_FR: Sélectionnez une icône ci-dessous

en: Set the position of the short ruler
fr_FR: Définir la position de la règle courte

en: Section Top Shadow
fr_FR: Ombre en haut de la section

en: Display a small styling shadow at the top of the section
fr_FR: Afficher une petite ombre de style en haut de la section

en: Display shadow
fr_FR: Ombre d’affichage

en: Do not display shadow
fr_FR: Ne pas afficher l’ombre

en: How much whitespace do you need? Enter a pixel value. Positive value will increase the whitespace, negative value will reduce it. eg: '50', '-25', '200'
fr_FR: De combien d'espace avez-vous besoin? Entrez une valeur de pixel. Une valeur positive va augmenter l'espace, une valeur négative va le réduire. Ex: ' 50 ', '-25 ', ' 200 '

en: none
fr_FR: aucune

en: thin
fr_FR: mince

en: fat
fr_FR: matières grasses

en: Enter a custom width. Both, px and &percnt; values are allowed. When using an icon width for rulers are limited to 45%.
fr_FR: Entrez une largeur personnalisée. Les valeurs px et % sont autorisées. Lors de l’utilisation d’une largeur d’icône pour les règles sont limitées à 45%.

en: Top Margin in px
fr_FR: Marge supérieure en px

en: Bottom Margin in px
fr_FR: Marge inférieure en px

en: Leave empty for default theme color
fr_FR: Laisser vide pour la couleur de thème par défaut

en: Display an icon with optional hover effect
fr_FR: Afficher une icône avec un effet de survol facultatif

en: Font Icon
fr_FR: Police de caractère

en: Select an Icon below
fr_FR: Sélectionnez une icône ci-dessous

en: Optional Tooltip
fr_FR: Info-bulle facultative

en: Add a tooltip for this Icon. The tooltip will appear on mouse over
fr_FR: Ajouter une infobulle pour cette icône. L'infobulle apparaîtra au survol de la souris

en: Please note: Images within the tooltip are currently not supported
fr_FR: Remarque : Les images contenues dans l'infobulle ne sont actuellement pas prises en charge

en: Here you can set the style of the icon. Either display it inline as part of some text or let it stand alone with border and optional caption
fr_FR: Ici, vous pouvez définir le style de l’icône. Soit l’afficher en ligne dans le cadre d’un texte ou le laisser se tenir seul avec la frontière et la légende facultative

en: Default inline style
fr_FR: Style en ligne par défaut

en: Standalone Icon with border and optional caption
fr_FR: Icône autonome avec bordure et légende en option

en: Icon Caption
fr_FR: Icône Légende

en: A small caption below the icon
fr_FR: Une petite légende sous l'icône

en: Enter the font size in px, em or &percnt;
fr_FR: Entrez la taille de la police en px, em ou & percnt;

en: Icon Position
fr_FR: Position de l'icône

en: Choose the alignment of your icon here
fr_FR: Choisissez l’alignement de votre icône ici

en: Here you can set the color of the icon. Enter no value if you want to use the standard font color.
fr_FR: Ici, vous pouvez définir la couleur de l’icône. N’entrez aucune valeur si vous souhaitez utiliser la couleur de police standard.

en: Should the icons appear in an animated way?
fr_FR: Les icônes doivent-elles apparaître de manière animée ?

en: Animation activated
fr_FR: Animation activée

en: Animation deactivated
fr_FR: Animation désactivée

en: Icon Box
fr_FR: Boîte d'icône

en: Creates a content block with icon to the left or above
fr_FR: Crée un bloc de contenu avec une icône à gauche ou au-dessus

en: IconBox Icon
fr_FR: Icône boite à icône

en: Select an IconBox Icon below
fr_FR: Sélectionnez une icône de boite à icône ci-dessous

en: Add an IconBox title here
fr_FR: Ajouter un titre de boite à icône ici

en: IconBox Title
fr_FR: Titre de boite à icône

en: Add some content for this IconBox
fr_FR: Ajouter du contenu pour cette boite à icône

en: Click to add your own text here
fr_FR: Cliquez pour ajouter votre propre texte ici

en: IconBox Styling
fr_FR: Style de la boîte à icônes

en: Defines the styling of the iconbox and the position of the icon
fr_FR: Définit le style de la boîte à icônes et la position de l'icône

en: Display small icon at the left side of the title
fr_FR: Afficher une petite icône sur le côté gauche du titre

en: Display icon at the left side of the whole content block
fr_FR: Afficher l’icône sur le côté gauche de l’ensemble du bloc de contenu

en: Display icon at the right side of the whole content block
fr_FR: Afficher l’icône sur le côté droit de l’ensemble du bloc de contenu

en: Display icon above the title
fr_FR: Afficher l’icône au-dessus du titre

en: Icon display
fr_FR: Affichage des icônes

en: Select how to display the icon beside your content
fr_FR: Sélectionnez comment afficher l’icône à côté de votre contenu

en: Small with border
fr_FR: Petit avec bordure

en: Big without border
fr_FR: Grand sans bordure

en: Content block
fr_FR: Bloc de contenu

en: Select if the iconbox should receive a border around the content
fr_FR: Sélectionner si la boîte à icônes doit recevoir une bordure autour du contenu

en: Boxed content block with borders
fr_FR: Bloc de contenu en boîte avec bordures

en: No box around content
fr_FR: Pas de boîte autour du contenu

en: Custom Title Font Color
fr_FR: Couleur de police de titre personnalisée

en: Custom Content Font Color
fr_FR: Couleur de la police du contenu personnalisé

en: Icon Colors
fr_FR: Couleurs d'icône

en: Select a custom background color. Leave empty to use the default
fr_FR: Sélectionnez une couleur d’arrière-plan personnalisée. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut

en: Select a custom border color. Leave empty to use the default
fr_FR: Sélectionnez une couleur de bordure personnalisée. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut

en: Title Font Sizes
fr_FR: Tailles de police de titre

en: Select a custom font size for the title. Using non default values might need CSS styling.
fr_FR: Sélectionnez une taille de police personnalisée pour le titre. L’utilisation de valeurs non par défaut peut avoir besoin du style CSS.

en: Content Font Sizes
fr_FR: Tailles de police de contenu

en: Select a custom font size for the content.
fr_FR: Sélectionnez une taille de police personnalisée pour le contenu.

en: Do you want to apply a link to the title?
fr_FR: Voulez-vous appliquer un lien vers le titre?

en: Apply link to icon
fr_FR: Appliquer le lien à l’icône

en: Do you want to apply the link to the icon?
fr_FR: Voulez-vous appliquer le lien à l'icône?

en: No, apply link to the title
fr_FR: Non, appliquez le lien vers le titre

en: Yes, apply link to icon and title
fr_FR: Oui, appliquer le lien à l'icône et au titre

en: Yes, apply link to icon only
fr_FR: Oui, appliquer le lien à l’icône uniquement

en: Icon Grid
fr_FR: Grille d’icônes

en: Creates an icon grid with toolips or flip content
fr_FR: Crée une grille d’icônes avec des toolips ou du contenu de retournement

en: Icon Grid Item
fr_FR: Élément de grille d’icône

en: An Icon Grid Element Item
fr_FR: Un élément d’élément de grille d’icône

en: Add/Edit Grid items
fr_FR: Ajouter/modifier des éléments de grille

en: Here you can add, remove and edit the items of your item grid.
fr_FR: Ici, vous pouvez ajouter, supprimer et modifier les éléments de votre grille d'éléments.

en: Edit Grid Item
fr_FR: Editer Nouvel Elément Grille

en: Grid Title 1
fr_FR: Titre de la grille 1

en: Enter content here
fr_FR: Entrer le contenu ici

en: Grid Title 2
fr_FR: Titre de la grille 2

en: Grid Title 3
fr_FR: Titre de la grille 3

en: Content Appearance
fr_FR: Apparence de contenu

en: Change the appearance of your icon grid
fr_FR: Modifiez l’apparence de votre grille d’icônes

en: Content appears in Flip Box
fr_FR: Le contenu apparaît dans flip box

en: Content appears in Tooltip
fr_FR: Le contenu apparaît dans l’info-bulle

en: Mobile Flip Box Close Behaviour
fr_FR: Comportement de fermeture de la boîte à bascule mobile

en: Select the behaviour of an open flipbox on mobile devices and touch screens
fr_FR: Sélectionnez le comportement d’une boîte à feuilles mobiles ouverte sur les appareils mobiles et les écrans tactiles

en: Close only when visitor clicks in icongrid
fr_FR: Fermer uniquement lorsque le visiteur clique dans icongrid

en: Also close when user clicks outside icongrid
fr_FR: Fermer également lorsque l’utilisateur clique en dehors de icongrid

en: Row Cells
fr_FR: Cellules de rangée

en: Select the number of cells in a row. Each cell will contain 1 item and additional rows will be added to show all items. Consider the container size (e.g. column size) and the amount of text.
fr_FR: Sélectionnez le nombre de cellules d’une ligne. Chaque cellule contiendra 1 élément et des lignes supplémentaires seront ajoutées pour afficher tous les éléments. Tenez compte de la taille du conteneur (par exemple, la taille de la colonne) et de la quantité de texte.

en: 1 cell
fr_FR: 1 cellule

en: 2 cells
fr_FR: 2 cellules

en: 3 cells
fr_FR: 3 cellules

en: 4 cells
fr_FR: 4 cellules

en: 5 cells
fr_FR: 5 cellules

en: Grid Styling
fr_FR: Style de la grille

en: Select a custom font size for the titles.
fr_FR: Sélectionnez une taille de police personnalisée pour les titres.

en: Sub-Title Font Sizes
fr_FR: Taille de police des sous-titres

en: Select a custom font size for the sub titles.
fr_FR: Sélectionnez une taille de police personnalisée pour les sous-titres.

en: Select a custom font size for the content on the backside of the flipbox or the tooltip.
fr_FR: Sélectionnez une taille de police personnalisée pour le contenu à l’arrière de la flipbox ou de l’tooltip.

en: Icon Font Sizes
fr_FR: Tailles de polices d’icônes

en: Select a custom font size for the icon.
fr_FR: Sélectionnez une taille de police personnalisée pour l’icône.

en: Items Padding
fr_FR: Marge interne

en: Set the padding for the icongrid container. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;. Leave empty to use theme default.
fr_FR: Définissez le remplissage du conteneur icongrid. Les valeurs basées sur les pixels et les % sont acceptées. par exemple: 30px, 5%. Laissez vide pour utiliser le thème par défaut.

en: Custom Icon Font Color
fr_FR: Couleur de police d’icône personnalisée

en: Custom Sub-Title Font Color
fr_FR: Couleur personnalisée de police de sous-titre

en: Background Colors
fr_FR: Couleurs d’arrières-plans

en: Custom Background Front
fr_FR: Avant d’arrière-plan personnalisé

en: Select the type of background.
fr_FR: Sélectionnez le type d’arrière-plan.

en: Custom Background Color Front
fr_FR: Couleur d'arrière-plan personnalisée Front

en: Custom Background Back / Tooltip
fr_FR: Arrière-plan personnalisé / Info bulle

en: Custom Background Color Back / Tooltip
fr_FR: Couleur back arrière-plan personnalisé / Info bulle

en: Border Style Item
fr_FR: Élément de style de bordure

en: Border Width Item
fr_FR: Élément largeur de bordure

en: Border Color Item
fr_FR: Élément de couleur de bordure

en: Border Style Flipbox (= Backside)
fr_FR: Flipbox de style de bordure (= Verso)

en: Border Width Flipbox (= Backside)
fr_FR: Flipbox largeur de bordure (= verso)

en: Border Color Flipbox (= Backside)
fr_FR: Flipbox couleur de bordure (= Dos)

en: Border Radius (Front And Flipbox Backside)
fr_FR: Rayon de bordure (avant et revers de la boîte à feuilles mobiles)

en: Border Style Tooltip
fr_FR: Info-bulle Style de bordure

en: Border Width Tooltip
fr_FR: Info-bulle Largeur de bordure

en: Border Color Tooltip
fr_FR: Info-bulle Couleur de bordure

en: Border Radius Tooltip
fr_FR: Info-bulle Rayon de bordure

en: Box Shadow Flipbox (= Backside)
fr_FR: Box Shadow Flipbox (= Arrière)

en: Box Shadow Styling Flipbox (= Backside)
fr_FR: Boîte à dos Style d’ombre Flipbox (= Dos)

en: Box Shadow Color Flipbox (= Backside)
fr_FR: Boîte à feuilles de couleur d’ombre Flipbox (= Dos)

en: Box Shadow Tooltip
fr_FR: Info-bulle Box Shadow

en: Box Shadow Styling Tooltip
fr_FR: Info-bulle Style d’ombre de boîte

en: Box Shadow Color Tooltip
fr_FR: Info-bulle Couleur d’ombre de boîte

en: Rotation Of Flip Box
fr_FR: Rotation de flip box

en: Select the rotation axis for the flip box
fr_FR: Sélectionnez l'axe de rotation pour la Flip box

en: Rotate Y-axis
fr_FR: Rotation de l'axe Y

en: Rotate X-axis
fr_FR: Rotation de l’axe X

en: Grid Item Title
fr_FR: Titre de l'élément de grille

en: Enter the grid item title here (Better keep it short)
fr_FR: Entrez le titre de l’élément de grille ici (Mieux vaut le garder court)

en: Grid Item Sub-Title
fr_FR: Sous-titre de l’article grid

en: Enter the grid item sub-title here
fr_FR: Entrez le sous-titre de l’élément grille ici

en: Grid Item Icon
fr_FR: Icône d'élément de grille

en: Select an icon for your grid item below
fr_FR: Sélectionnez une icône pour votre élément de grille ci-dessous

en: Grid Element Front Content
fr_FR: Contenu avant de l’élément de grille

en: Grid Item Content
fr_FR: Contenu de l’élément de grille

en: Enter some content here. Will be used as backside of flipbox or tooltip popup.
fr_FR: Entrez un peu de contenu ici. Sera utilisé comme backside de flipbox ou tooltip popup.

en: Grid Content goes here
fr_FR: Le contenu de la grille va ici

en: Grid Element Backside/Tooltip Content
fr_FR: Contenu de l'élément de grille au verso de l'outil

en: Icon List
fr_FR: Liste Icon

en: Creates a list with nice icons beside
fr_FR: Crée une liste avec de belles icônes à côté

en: Icon List Item
fr_FR: Elément de la Liste des icônes

en: An Icon List Element Item
fr_FR: Un élément d’élément de liste d’icônes

en: List Title 1
fr_FR: Titre de la liste 1

en: List Title 2
fr_FR: Titre de la liste 2

en: List Title 3
fr_FR: Titre de la liste 3

en: Set the position of the icons
fr_FR: Définir la position des icônes

en: List Styling
fr_FR: Style de liste

en: Change the styling of your iconlist
fr_FR: Modifier le style de votre liste d'icônes

en: Default (Big List)
fr_FR: Par défaut (grande liste)

en: Minimal small list
fr_FR: Petite liste minimale

en: Select to use the themes default colors or apply custom ones
fr_FR: Sélectionnez cette option pour utiliser les couleurs par défaut des thèmes ou appliquer des couleurs personnalisées

en: Few settings only
fr_FR: Peu de paramètres seulement

en: Extended, simple background
fr_FR: Arrière-plan étendu et simple

en: Extended, gradient background
fr_FR: Arrière-plan dégradé étendu

en: Icon Font Color
fr_FR: Couleur Icon Font

en: Select a custom icon font color. Leave empty to use the default
fr_FR: Sélectionnez une couleur de police d’icône personnalisée. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut

en: Should the items appear in an animated way?
fr_FR: Les éléments doivent-ils apparaître de manière animée ?

en: Enter the list item title here (Better keep it short)
fr_FR: Entrez le titre de l'élément de liste ici (le mieux est de le garder bref)

en: List Item Content
fr_FR: Contenu de l’item de liste

en: List Content goes here
fr_FR: Le contenu de la liste va ici

en: List Item Icon
fr_FR: Icône d’élément de liste

en: Select an icon for your list item below
fr_FR: Sélectionnez une icône pour votre élément de liste ci-dessous

en: Link Behaviour
fr_FR: Comportement du lien

en: Inserts an image of your choice
fr_FR: Insère une image de votre choix

en: Copyright Info
fr_FR: Information Copyright

en: Use the media manager to add/edit the copyright info.
fr_FR: Utilisez le gestionnaire de médias pour ajouter/modifier les informations de copyright.

en: Yes, always display copyright info
fr_FR: Oui, affichez toujours les informations de copyright

en: Yes, display icon and reveal copyright info on hover
fr_FR: Oui, afficher l’icône et révéler des informations sur le droit d’auteur en vol stationnaire

en: Image Caption
fr_FR: Légende de l'image

en: Display a caption overlay?
fr_FR: Afficher une superposition de légende ?

en: Caption
fr_FR: Légende

en: Add your caption text
fr_FR: Ajouter votre texte de légende

en: Caption custom font size?
fr_FR: Légende taille de police personnalisée?

en: Size of your caption in pixel
fr_FR: Taille de votre légende en pixels

en: Caption Overlay Opacity
fr_FR: Opacité de la superposition de légende

en: Set the opacity of your overlay: 0.1 is barely visible, 1.0 is opaque
fr_FR: Réglez l'opacité de votre Overlay: 0,1 est à peine visible, 1,0 est opaque

en: Caption Overlay Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan de la superposition de légende

en: Select a background color for your overlay here.
fr_FR: Sélectionnez une couleur d’arrière-plan pour votre superposition ici.

en: Caption Font Color
fr_FR: Couleur de police de légende

en: Select a font color for your overlay here.
fr_FR: Sélectionner une couleur de police pour votre superposition ici.

en: Image Styling
fr_FR: Style de l'image

en: Choose a styling variaton
fr_FR: Choisissez un variaton coiffant

en: Circle (image height and width must be equal)
fr_FR: Cercle (la hauteur et la largeur de l'image doivent être égales)

en: No Styling (no border, no border radius etc)
fr_FR: Pas de style (pas de bordure, pas de rayon de bordure, etc.)

en: Image Alignment
fr_FR: Alignement de l’image

en: Choose here, how to align your image
fr_FR: Choisissez ici, comment aligner votre image

en: No special alignment
fr_FR: Pas d'alignement particulier

en: Image Fade in Animation
fr_FR: Fondu d’image dans l’animation

en: Add a small animation to the image when the user first scrolls to the image position. This is only to add some 'spice' to the site and only works in modern browsers
fr_FR: Ajoutez une petite animation à l'image lorsque l'utilisateur fait défiler l'image pour la première fois. Ceci n'est que pour ajouter un peu de 'piment' au site et ne fonctionne que dans les navigateurs modernes

en: Image Hover effect
fr_FR: Survol d’image, effet

en: Add a mouse hover effect to the image
fr_FR: Ajouter un effet de survol de la souris à l’image

en: Yes, slightly increase the image size
fr_FR: Oui, augmentez légèrement la taille de l’image

en: Yes, slightly zoom the image
fr_FR: Oui, zoomez légèrement l’image

en: Caption Appearance
fr_FR: Apparence de la légende

en: When to display the caption?
fr_FR: Quand afficher la légende ?

en: Always display caption
fr_FR: Toujours afficher la légende

en: Only display on hover
fr_FR: Affichage uniquement au survol

en: Image Link?
fr_FR: Lien de l'image?

en: Where should your image link to?
fr_FR: Où votre image doit-elle être liée?

en: Custom Title Attribute
fr_FR: Attribut de titre personnalisé

en: Add a custom title attribute limited to this instance, replaces media gallery settings.
fr_FR: Ajouter un attribut de titre personnalisé limité à cette instance, remplace les paramètres de la galerie multimédia.

en: Custom Alt Attribute
fr_FR: Attribut Alt personnalisé

en: Add a custom alt attribute limited to this instance, replaces media gallery settings.
fr_FR: Ajoutez un attribut alt personnalisé limité à cette instance, remplace les paramètres de la galerie multimédia.

en: SEO improvements
fr_FR: Améliorations du RÉFÉRENCEMent

en: Image with Hotspots
fr_FR: Image avec Point d'accès

en: Inserts an image with one or many hotspots that show tooltips
fr_FR: Insérer une image avec un ou plusieurs Point d'accès qui montrent des info-bulles

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library. Once an Image has been selected you can add your Hotspots
fr_FR: Soit télécharger une nouvelle, ou choisir une image existante de votre bibliothèque multimédia. Une fois qu'une image a été sélectionnée, vous pouvez ajouter vos Point d'accès

en: Add/Edit your hotspots.
fr_FR: Ajouter/Modifier vos Point d'accès.

en: Here you can add, remove and edit the locations, tooltips and appearance for your hotspots.
fr_FR: Ici, vous pouvez ajouter, supprimer et modifier les emplacements, les conseils d'outils et l'apparence de vos Point d'accès.

en: Edit Hotspot Tooltip
fr_FR: Modifier le Point d'accès Info bulle

en: Add Hotspot
fr_FR: Ajouter un Point d'accès

en: Hotspot Styling
fr_FR: Stylisation des Point d'accès

en: Select the hotspot styling
fr_FR: Sélectionner Stylisation des Point d'accès

en: Numbered Hotspot
fr_FR: Point d'accès numéroté

en: Blank Hotspot
fr_FR: Point d’accès vide

en: Hotspot
fr_FR: Point actif

en: Simple Fade in
fr_FR: Fondu enchaîné simple

en: Show Tooltips
fr_FR: Montrer les indices

en: Select when to display the tooltips
fr_FR: Sélectionnez quand afficher les info-bulles

en: On Mouse Hover
fr_FR: Sur le survol de la souris

en: Show On Mouse Hover - Hide On Click
fr_FR: Afficher au survol de la souris - Masquer sur cliquez

en: Hotspot on mobile devices
fr_FR: Hotspot sur les appareils mobiles

en: Check if you always want to show the tooltips on mobile phones below the image. Recommended if your tooltips contain a lot of text
fr_FR: Cochez si vous souhaitez toujours afficher les infobulles sur les téléphones portables sous l'image. Recommandé si vos infobulles contiennent beaucoup de texte

en: Tooltip
fr_FR: Info-bulle

en: Enter a short descriptive text that appears if the user places his mouse above the hotspot
fr_FR: Entrez un court texte descriptif qui s’affiche si l’utilisateur place sa souris au-dessus du point d’accès

en: Tooltip Position
fr_FR: Position de l’info-bulle

en: Select where to display the tooltip in relation to the hotspot
fr_FR: Sélectionnez l’emplacement d’affichage de l’info-bulle par rapport à la zone réactive

en: Top Centered
fr_FR: Centré sur le haut

en: Bottom Centered
fr_FR: Centré sur le bas

en: Left Top
fr_FR: En haut à gauche

en: Left Bottom
fr_FR: En bas à gauche

en: Left Centered
fr_FR: Centré à gauche

en: Right Top
fr_FR: En haut à droite

en: Right Bottom
fr_FR: En bas à droite

en: Right Centered
fr_FR: Centré à droite

en: Tooltip Width
fr_FR: Largeur de l'info-bulle

en: Select the width of the tooltip. Height is based on the content
fr_FR: Sélectionnez la largeur de l’info-bulle. La hauteur est basée sur le contenu

en: Extra Large
fr_FR: Très Grand

en: Tooltip Style
fr_FR: Style d'info-bulle

en: Choose the style of your tooltip
fr_FR: Choisissez le style de votre info bulle

en: Default with drop shadow
fr_FR: Par défaut avec l’ombre de chute

en: Hotspot Color
fr_FR: Couleur du Point d'accès

en: Set the colors of your hotspot
fr_FR: Définir les couleurs de votre Point d'accès

en: Select a custom background color here
fr_FR: Sélectionnez une couleur d’arrière-plan personnalisée ici

en: Select a custom font color here
fr_FR: Sélectionnez une couleur de police personnalisée ici

en: Custom Pulse Color
fr_FR: Couleur d’impulsion personnalisée

en: Select a custom pulse color here
fr_FR: Sélectionnez une couleur d’impulsion personnalisée ici

en: Hotspot Link?
fr_FR: Hotspot Lien?

en: Where should your hotspot link to?
fr_FR: Où votre hotspot doit-il se relier ?

en: Image with Hotspots - Click to insert image and hotspots
fr_FR: Image avec hotspots - Cliquez pour insérer une image et des hotspots

en: Please install the plugin %1$sInstagram Feed%3$s or %2$sInstagram Feed Pro%3$s to display your Instagram feed.
fr_FR: Veuillez installer le plugin %1$sInstagram Feed%3$s ou %2$sInstagram Feed Pro%3$s pour afficher votre flux Instagram.

en: Instagram Feed
fr_FR: Flux Instagram

en: Display an Instagram feed (Smash Balloon Plugin)
fr_FR: Afficher un flux Instagram (Smash Balloon Plugin)

en: Leave empty to use default plugin settings.
fr_FR: Laisser vide pour utiliser les paramètres de plugin par défaut.

en: Select Content
fr_FR: Sélectionner le contenu

en: Select what content you want to display.
fr_FR: Sélectionnez le contenu que vous souhaitez afficher.

en: User Name
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Select Media
fr_FR: Sélectionner un média

en: Select what media you want to display.
fr_FR: Sélectionnez les supports que vous souhaitez afficher.

en: Exclude Content
fr_FR: Exclure le contenu

en: Remove content which contain certain words or hashtags in the caption. Separate multiple entries by commas (e.g. #awesome,#mytag)
fr_FR: Supprimez le contenu qui contient certains mots ou hashtags dans la légende. Séparer plusieurs entrées par virgules (p. ex. #awesome #mytag)

en: Filter Content
fr_FR: Contenu du filtre

en: Only display content which contain certain words or hashtags in the caption. Separate multiple entries by commas (e.g. #awesome,#mytag)
fr_FR: Affichez uniquement du contenu contenant certains mots ou hashtags dans la légende. Séparer plusieurs entrées par virgules (p. ex. #awesome #mytag)

en: Whitelist Content
fr_FR: Contenu whitelist

en: Only display content that match one of the post ids in this "whitelist". Separate multiple entries by commas (e.g. 2,125)
fr_FR: Affichez uniquement le contenu qui correspond à l’un des identifiants de poste de cette « liste blanche ». Séparez plusieurs entrées par virgules (p. ex. 2 125)

en: Sort Order
fr_FR: Ordre de tri

en: Select the sort order of the displayed photos/videos.
fr_FR: Sélectionnez l’ordre de tri des photos/vidéos affichées.

en: Display initially
fr_FR: Affichage initial

en: Number of columns in your feed
fr_FR: Nombre de colonnes dans votre flux

en: Select the number of columns to display.
fr_FR: Sélectionnez le nombre de colonnes à afficher.

en: Image Resolution
fr_FR: Résolution de l'image

en: Select the resolution of the images.
fr_FR: Sélectionnez la résolution des images.

en: Custom CSS Class
fr_FR: Nom de la classe CSS personnalisée

en: Add a CSS class to the feed container.
fr_FR: Ajouter une classe CSS au conteneur de flux.

en: Show feed header
fr_FR: Afficher l’en-tête d’alimentation

en: Select to show the feed header
fr_FR: Sélectionnez pour afficher l’en-tête d’alimentation

en: Show bio in header
fr_FR: Afficher la bio en en-tête

en: Select to show the bio in header.
fr_FR: Sélectionnez pour afficher la bio en en-tête.

en: Size of the header
fr_FR: Taille de l’en-tête

en: Select to size of the header.
fr_FR: Sélectionnez à la taille de l’en-tête.

en: Headercolor
fr_FR: Couleur En-tête

en: Show the &quot;Load More&quot; Button
fr_FR: Afficher le Bouton  &quot;Charger plus&quot; tag

en: Background color of the button
fr_FR: Couleur d’arrière-plan du bouton

en: Text color of the button
fr_FR: Couleur de texte du bouton

en: Button text
fr_FR: Texte du bouton

en: Enter text used for the button.
fr_FR: Entrez le texte utilisé pour le bouton.

en: Show the &quot;Follow on Instagram&quot; Button
fr_FR: Afficher le bouton &quot;Suivre sur Instagram&quot; tag

en: Background color when hovering over a photo
fr_FR: Couleur de fond lors du survol d'une photo

en: Text/icon color when hovering over a photo
fr_FR: Couleur du texte/icône au survol d'une photo

en: Information to display when hovering over a photo
fr_FR: Informations à afficher au survol d’une photo

en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Expand Icon
fr_FR: Icône d’expansion

en: Instagram Icon/Link
fr_FR: Icône/lien Instagram

en: Like/Comment Icons
fr_FR: Icônes de j’aime/commentaire

en: Show the photo caption
fr_FR: Afficher la légende de la photo

en: Number of characters
fr_FR: Nombre de caractères

en: The number of characters of the caption to display. Any number.
fr_FR: Le nombre de caractères de la légende à afficher. N’importe quel numéro.

en: Text color of the caption
fr_FR: Couleur de texte de la légende

en: Size of caption text
fr_FR: Taille du texte de légende

en: The size of the caption text. Any number.
fr_FR: La taille du texte de la légende. N’importe quel chiffre.

en: Show the Likes & Comments
fr_FR: Afficher les j’aime et les commentaires

en: Select to show the Likes & Comments
fr_FR: Sélectionnez pour afficher les j’aime et les commentaires

en: Color of the Likes & Comments
fr_FR: Couleur des j’aime et commentaires

en: Size of Likes & Comments
fr_FR: Taille des j’aime et des commentaires

en: The size of the text. Any number.
fr_FR: La taille du texte. N’importe quel numéro.

en: Likes & Comments
fr_FR: J’aime et commentaires

en: Number of rows in the carousel
fr_FR: Nombre de rangées dans le carrousel

en: Select the number of rows of photos/videos in the carousel
fr_FR: Sélectionnez le nombre de lignes de photos/vidéos dans le carrousel

en: Carousel Loop Type
fr_FR: Type de boucle de carrousel

en: Select the Carousel Loop Type
fr_FR: Sélectionnez le type de boucle carrousel

en: Show Carousel Navigation Arrows
fr_FR: Afficher les flèches de navigation du carrousel

en: Select to show carousel navigation arrows
fr_FR: Sélectionnez pour afficher les flèches de navigation carrousel

en: Show Carousel Pagination
fr_FR: Voir Carousel Pagination

en: Select to show carousel pagination
fr_FR: Sélectionnez pour afficher la pagination carrousel

en: Enable Carousel Autoplay
fr_FR: Activer le Caroussel automatique

en: Select to enable carousel autoplay
fr_FR: Sélectionnez pour activer l'autoplay automatique du carrousel

en: Carousel Interval Time
fr_FR: Temps d’intervalle carrousel

en: The interval time between slides for autoplay in milliseconds. Any number.
fr_FR: Le temps d’intervalle entre les diapositives pour le jeu automatique en millisecondes. N’importe quel numéro.

en: Carousel Slider Settings
fr_FR: Paramètres du slider carrousel

en: Select the type of Highlight for your feed.
fr_FR: Sélectionnez le type de surbrillance pour votre flux.

en: Highlight Pattern
fr_FR: Mettre en évidence le modèle

en: How often a post is highlighted - eg. every 6th post. Any number.
fr_FR: Combien de fois un message est mis en évidence - par exemple. tous les 6èmes post. N’importe quel numéro.

en: Highlight Offset
fr_FR: Décalage de la mise en évidence

en: When to start the highlight pattern. Any number.
fr_FR: Quand démarrer le modèle de surbrillance. N’importe quel numéro.

en: Highlight Hashtag
fr_FR: Mettre en évidence le hashtag

en: Highlight Grid Settings
fr_FR: Mettre en surbrillance les paramètres de grille

en: Caption Links
fr_FR: Liens de légende

en: Show comments in the lightbox
fr_FR: Afficher les commentaires dans la lightbox

en: Select to show comments in the lightbox.
fr_FR: Sélectionnez pour afficher les commentaires dans la boîte de lumière.

en: Number of comments to show
fr_FR: Nombre de commentaires à afficher

en: Enter the number of comments to show in the lightbox. Any number.
fr_FR: Entrez le nombre de commentaires à afficher dans la lightbox. N’importe quel numéro.

en: Autoscroll
fr_FR: Défilement automatique

en: Select to load more content automatically as the user scrolls down the page.
fr_FR: Sélectionnez pour charger plus de contenu automatiquement lorsque l’utilisateur fait défiler la page.

en: Autoscroll distance
fr_FR: Distance Autoscroll

en: Enter the distance before the end of feed or page that triggers the loading of more content. Any number.
fr_FR: Entrez la distance avant la fin du flux ou de la page qui déclenche le chargement de plus de contenu. N’importe quel numéro.

en: Auto Load More on Scroll
fr_FR: Chargement automatique de contenu au défilement

en: Disable the mobile layout
fr_FR: Désactiver la disposition mobile

en: Select to disable the mobile layout
fr_FR: Sélectionnez pour désactiver la mise en page mobile

en: Display initially on mobile
fr_FR: Affichage initial sur mobile

en: Number of columns on mobile
fr_FR: Nombre de colonnes sur mobile

en: Mobile Settings (smaller than 480 pixels)
fr_FR: Paramètres mobiles (moins de 480 pixels)

en: Please install and activate the plugin %1$sLeaflet Map%2$s to display your maps.
fr_FR: Veuillez installer et activer le plugin %1$sLeaflet Map%2$s pour afficher vos cartes.

en: OSM - Leaflet Map
fr_FR: OSM - Carte des dépliants

en: Displays a map based on OpenStreetMaps and Leaflet Map plugin
fr_FR: Affiche une carte basée sur OpenStreetMaps et le plugin Leaflet Map

en: This element has been disabled in your theme options. You can enable it in Enfold -&raquo; Theme Extensions -&raquo; Leaflet Maps.
fr_FR: Cet élément a été désactivé dans vos options de thème. Vous pouvez l’activer dans Enfold - » Extensions de thème - » Cartes de dépliants.

en: OSM Marker Item
fr_FR: Élément marqueur OSM

en: A OSM Map Marker
fr_FR: Un marqueur de carte OSM

en: Add/Edit Marker Locations
fr_FR: Ajouter/modifier des emplacements de marqueur

en: Here you can add, remove and edit the marker locations for your map.
fr_FR: Ici, vous pouvez ajouter, supprimer et modifier les emplacements des marqueurs pour votre carte.

en: Markers
fr_FR: Marqueurs

en: Initial Map Position
fr_FR: Position initiale de la carte

en: Dragging Of Map
fr_FR: Glissement de la carte

en: Choose whether the map can be draggable with mouse/touch or not
fr_FR: Choisissez si la carte peut être glissée avec la souris/les fonctions tactiles ou non

en: Allow dragging
fr_FR: Autoriser le glissement

en: Do not allow dragging
fr_FR: Ne pas autoriser le glissement

en: Marker Popup Handling
fr_FR: Gestion des fenêtres contextuelles de marqueur

en: Choose if you want popups of the markers to close when user clicks the map
fr_FR: Choisissez si vous souhaitez que les fenêtres contextuelles des marqueurs se ferment lorsque l’utilisateur clique sur la carte

en: Do not close with click on map
fr_FR: Ne fermez pas en cliquant sur la carte

en: Close with click on map
fr_FR: Fermer en cliquant sur la carte

en: Keyboard Support
fr_FR: Support clavier

en: Choose if you want keyboard support for interacting with the map
fr_FR: Choisissez si vous souhaitez une prise en charge du clavier pour interagir avec la carte

en: Map Interaction
fr_FR: Interaction cartographique

en: Zoom Control
fr_FR: Contrôle du zoom

en: Choose to add a zoom control to the map
fr_FR: Choisir d’ajouter un contrôle de zoom à la carte

en: No Zoom Control
fr_FR: Aucun contrôle de zoom

en: Display Zoom Control
fr_FR: Contrôle de zoom d’affichage

en: Scroll Wheel Zoom
fr_FR: Zoom de molette de défilement

en: Choose if the map can be zoomed by using the mouse wheel.
fr_FR: Choisissez si la carte peut être zoomée à l’aide de la roulette de la souris.

en: Touch Zoom
fr_FR: Zoom tactile

en: Choose if the map should support zoom by touch and drag
fr_FR: Choisissez si la carte doit prendre en charge le zoom tactile et faites glisser

en: Initial Zoom Level
fr_FR: Niveau de zoom initial

en: Choose to display all markers on pageload or set the zoom level when map is loaded on a scale from 0 (very far away) to 20 (very close). High scales might not be available. You should set an initial map position when not showing all markers automatically to have them in viewport on pagelod.
fr_FR: Choisissez d’afficher tous les marqueurs lors du chargement de la page ou définissez le niveau de zoom lorsque la carte est chargée sur une échelle allant de 0 (très loin) à 20 (très proche). Les balances élevées peuvent ne pas être disponibles. Vous devez définir une position initiale sur la carte lorsque vous n’affichez pas automatiquement tous les marqueurs pour les avoir dans la fenêtre d’affichage sur pagelod.

en: Minimum Zoom Level
fr_FR: Niveau de zoom minimum

en: Choose the smallest possible zoom level. This setting limits &quot;Initial Zoom Level&quot;.
fr_FR: Choisissez le niveau de zoom le plus petit possible. Ce paramètre limite le « Niveau de zoom initial ».

en: Maximum Zoom Level
fr_FR: Niveau de zoom maximum

en: Choose the largest possible zoom level. This setting limits &quot;Initial Zoom Level&quot;.
fr_FR: Choisissez le niveau de zoom le plus élevé possible. Ce paramètre limite le « Niveau de zoom initial ».

en: Scale Information
fr_FR: Informations sur l’échelle

en: Choose to show scale information on the map
fr_FR: Choisir d’afficher les informations d’échelle sur la carte

en: Select if you want to grayscale the map. 0% is unchanged, 100% complete gray. This feature is not supported by older browsers.
fr_FR: Sélectionnez cette option si vous souhaitez mettre la carte en niveaux de gris. 0% is inchangé, gris 100% complete. Cette fonctionnalité n’est pas prise en charge par les navigateurs plus anciens.

en: Detect Retina Display
fr_FR: Détecter l’affichage retine

en: Choose to autodetect a retina screen
fr_FR: Choisir de détecter automatiquement un écran de rétine

en: Color and Display
fr_FR: Couleur et affichage

en: Select the width of the map in % of the container containing the map.
fr_FR: Sélectionnez la largeur de la carte dans % of le conteneur contenant la carte.

en: Select the height of the map in pixel.
fr_FR: Sélectionnez la hauteur de la carte en pixels.

en: Map Size
fr_FR: Dimension de la carte

en: Additional Map Attributes
fr_FR: Attributs de carte supplémentaires

en: Marker Location
fr_FR: Emplacement du marqueur

en: Draggable Marker
fr_FR: Marqueur déplaçable

en: Choose if the marker is draggable or fixed
fr_FR: Choisissez si le marqueur peut être déplacé ou fixe

en: Not draggable
fr_FR: Non déplaçable

en: Draggable
fr_FR: Déplaçable

en: Marker Popup
fr_FR: Popup de marqueur

en: Enter some text here that will be displayed above the marker. You may also include a link.
fr_FR: Entrez du texte ici qui sera affiché au-dessus du marqueur. Vous pouvez également inclure un lien.

en: Marker Popup Visibility
fr_FR: Visibilité de la fenêtre contextuelle de marqueur

en: Choose if the marker popup is visible on pageload or marker needs to be clicked to open it
fr_FR: Choisissez si la fenêtre contextuelle du marqueur est visible lors du chargement de la page ou si vous devez cliquer sur le marqueur pour l’ouvrir

en: Click to open popup
fr_FR: Cliquez pour ouvrir la fenêtre contextuelle

en: Show popup on pageload
fr_FR: Afficher la fenêtre contextuelle sur le chargement de la page

en: Enter an optional tooltip that is displayed when you hover over the marker (different from Marker Popup)
fr_FR: Entrez une info-bulle facultative qui s’affiche lorsque vous pointez sur le marqueur (différent de Marker Popup)

en: Marker
fr_FR: Marqueur

en: Styling of Marker
fr_FR: Style du marqueur

en: Choose to use default plugin marker icon or upload a custom icon (png or jpg)
fr_FR: Choisissez d’utiliser l’icône de marqueur de plugin par défaut ou de télécharger une icône personnalisée (png ou jpg)

en: Default icon
fr_FR: Icone par defaut

en: Upload custom icon
fr_FR: Télécharger l'icône personnalisée

en: Use a custom link
fr_FR: Utiliser un lien personnalisé

en: Choose Icon Image
fr_FR: Choisir L’icône

en: Insert Icon Image
fr_FR: Insérer une image d’icône

en: Custom URL To Marker Icon
fr_FR: URL personnalisée vers l’icône de marqueur

en: Enter a custom URL to the marker icon
fr_FR: Entrez une URL personnalisée vers l’icône de marqueur

en: Icon Width
fr_FR: Largeur de l’icône

en: Select the width of the icon in pixel
fr_FR: Sélectionnez la largeur de l’icône en pixel

en: Select the height of the icon in pixel
fr_FR: Sélectionnez la hauteur de l’icône en pixel

en: Icon Anchor Left
fr_FR: Ancre d’icône gauche

en: Select the left position of the icon anchor in pixel
fr_FR: Sélectionnez la position gauche de l’ancre de l’icône en pixel

en: Icon Anchor Top
fr_FR: Haut d’ancrage d’icône

en: Select the top position of the icon anchor in pixel
fr_FR: Sélectionnez la position supérieure de l’ancre de l’icône en pixel

en: Marker Style
fr_FR: Style du marqueur

en: Select the opacity of the marker (0 = no opacity)
fr_FR: Sélectionnez l’opacité du marqueur (0 = aucune opacité)

en: Visibility
fr_FR: Visibilité

en: Additional Marker Attributes
fr_FR: Attributs de marqueur supplémentaires

en: Partner/Logo Element
fr_FR: Élément Partenaire/Logo

en: Display a partner/logo Grid or Slider
fr_FR: Affichage d'une grille ou d'un Slider partenaire/logo

en: Partner/Logo Item
fr_FR: Élément partenaire/logo

en: A Partner/Logo Element Item
fr_FR: Un élément partenaire/logo

en: Add single image
fr_FR: Ajouter une seule image

en: Add Images
fr_FR: Ajouter des images

en: Here you can add new Images to the partner/logo element.
fr_FR: Vous pouvez ici ajouter des images à l'élément Partenaire/Logo.

en: Add multiple Images
fr_FR: Ajouter plusieurs images

en: Do you want to display a heading above the images?
fr_FR: Voulez-vous afficher un en-tête au-dessus des images?

en: Logo Slider or Logo Grid Layout
fr_FR: Logo Slider ou disposition de la grille du logo

en: Do you want to use a grid or a slider to display the logos?
fr_FR: Voulez-vous utiliser une grille ou un Slider pour afficher les logos?

en: 1 Columns
fr_FR: 1 Colonnes

en: 7 Columns
fr_FR: 7 colonnes

en: 8 Columns
fr_FR: 8 colonnes

en: Partner/Logo Image Size
fr_FR: Taille de l’image du partenaire/logo

en: Choose the image size. When using svg images you must select an image size. If &quot;No scaling&quot; is used we make a fallback to WP default &quot;Medium&quot;.
fr_FR: Choisissez la taille de l’image. Lorsque vous utilisez des images svg, vous devez sélectionner une taille d’image. Si « Aucune mise à l’échelle » est utilisé, nous faisons un retour à WP par défaut « Medium ».

en: Image size behaviour
fr_FR: Comportement de la taille de l’image

en: Should the image stretch to fill the available space?
fr_FR: L'image doit-elle s'étirer pour remplir l'espace disponible ?

en: Image stretches to fill the available space
fr_FR: L’image s’étire pour remplir l’espace disponible

en: Do not stretch image. If more space is available image will be centered.
fr_FR: Non, n'étirez pas l'image. Si la fenêtre du navigateur est plus grande que l'image, l'image sera centrée.

en: Display Border around images?
fr_FR: Afficher la bordure autour des images?

en: Do you want to display a light border around the images?
fr_FR: Voulez-vous afficher une bordure claire autour des images ?

en: Display border
fr_FR: Afficher la bordure

en: Do not display border
fr_FR: N’affichez pas de bordure

en: Image Border
fr_FR: Bordure de l'image

en: Image Box Shadow
fr_FR: Image – Ombre de la boite

en: Image Padding
fr_FR: Padding de l'image

en: Set a distance between the images - need when using box shadow outside. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;. Leave empty for none.
fr_FR: Définissez une distance entre les images - nécessaire lors de l’utilisation de l’ombre de la boîte à l’extérieur. Les valeurs basées sur les pixels et les % sont acceptées. par exemple: 30px, 5%. Laisser vide pour personne.

en: Choose the transition for your logo slider.
fr_FR: Choisissez la transition pour votre Slider de logo.

en: Check if the logo slider should rotate by default
fr_FR: Cochez si le slider de logos est affiché en boucle par défaut

en: Slider Animation
fr_FR: Animation du diaporama

en: Choose another Image
fr_FR: Choisir une autre image

en: Display a image caption on hover
fr_FR: Afficher une légende d'image au survol

en: Partner/Logo Link?
fr_FR: Lien partenaire/logo ?

en: Where should the image/logo link to?
fr_FR: Où l’image/le logo doit-il être lié?

en: Link Title
fr_FR: Titre du lien

en: Enter a link title
fr_FR: Entrez le titre d’un lien

en: Display entries in a magazine like fashion
fr_FR: Afficher les entrées dans un magazine comme la mode

en: Display Tabs for each category selected above?
fr_FR: Afficher les onglets pour chaque catégorie sélectionnée ci-dessus?

en: If checked and you have selected more than one taxonomy above, a tab will be displayed for each of them. Will be ignored when using Pagination.
fr_FR: Si vous avez coché et sélectionné plusieurs taxonomies ci-dessus, un onglet sera affiché pour chacune d'entre elles. Sera ignoré lors de l'utilisation de la pagination.

en: Display Thumbnails?
fr_FR: Afficher les miniatures?

en: If checked all entries that got a feature image will show it
fr_FR: Si coché toutes les entrées qui ont obtenu une image en vedette l'afficheront

en: Display Author?
fr_FR: Afficher l’auteur?

en: If checked author of this entry will be shown
fr_FR: Si la case est cochée, l'auteur de cette entrée sera indiqué

en: Display Categories?
fr_FR: Affichage des catégories ?

en: If checked categories of this entry will be shown
fr_FR: Si la case est cochée, les catégories de cette entrée seront affichées

en: Display Tags?
fr_FR: Afficher les étiquettes ?

en: If checked tags of this entry will be shown
fr_FR: Si cochées les tags de cette entrée seront affichées

en: Display Element Heading?
fr_FR: Afficher l’en-tête d’élément?

en: If checked you can enter a heading title with a link for this element
fr_FR: Si cette option est cochée, vous pouvez entrer un titre de titre avec un lien pour cet élément

en: Enter a custom heading text here. Options to customize heading tag and link are located in the &quot;Advanced&quot; tab.
fr_FR: Entrez un texte d’en-tête personnalisé ici. Les options pour personnaliser la balise d’en-tête et le lien se trouvent dans l’onglet « Avancé ».

en: Number of entries per page
fr_FR: Nombres de données par page

en: How many entries should be displayed?
fr_FR: Combien d’entrées doivent être affichées ?

en: Should a pagination be displayed to view additional entries? This disables &quot;Display Tabs for each category&quot;.
fr_FR: Une pagination doit-elle être affichée pour visualiser les entrées supplémentaires ? Ceci désactive &quot;les onglets d'affichage pour chaque catégorie&quot;.

en: Display Pagination
fr_FR: Afficher la pagination

en: No Pagination
fr_FR: Pas de pagination

en: Should the first entry be displayed bigger?
fr_FR: La première entrée doit-elle être affichée plus grande ?

en: If checked the first entry will stand out with big image
fr_FR: Si coché la première entrée se démarquera avec une grande image

en: First entry position
fr_FR: Première position d’entrée

en: Where do you want to display the first entry?
fr_FR: Où voulez-vous afficher la première entrée?

en: Display the first entry at the top of the others
fr_FR: Afficher la première entrée en haut des autres

en: Display the first entry beside the others
fr_FR: Afficher la première entrée à côté des autres

en: Big Image Size
fr_FR: Grande taille d’image

en: Heading Area Color
fr_FR: Couleur de zone de titre

en: Choose a color for your heading area here
fr_FR: Choisissez une couleur pour votre zone de titre ici

en: Select a custom font color for your Heading area here
fr_FR: Sélectionnez une couleur de police personnalisée pour votre zone de titre ici

en: Heading Link?
fr_FR: Lien de titre?

en: Where should the heading link to?
fr_FR: Où le titre doit-il être lié ?

en: Link to:
fr_FR: Lier à :

en: Tags:
fr_FR: Mots-clés :

en: Mailchimp Signup
fr_FR: Inscription Mailchimp

en: Creates a mailschimp signup form
fr_FR: Crée un formulaire d’inscription mailschimp

en: Please enter a valid Mailchimp API key, otherwise we will not be able to retrieve the lists that your visitors may subscribe to.
fr_FR: Veuillez saisir une clé API Mailchimp valide, sinon nous ne serons pas en mesure de récupérer les listes auxquelles vos visiteurs peuvent s’abonner.

en: You can enter your API key here
fr_FR: Vous pouvez entrer votre clé API ici

en: Mailchimp API key not valid
fr_FR: Clé API Mailchimp non valide

en: No Mailchimp API key found
fr_FR: Aucune clé API Mailchimp trouvée

en: We could not find any lists that your customers can subscribe to. Please check if the API key you have entered in your Enfold Theme Panel is valid and also check if you have at least one list created on mailchimp
fr_FR: Nous n’avons trouvé aucune liste à laquelle vos clients peuvent s’abonner. Veuillez vérifier si la clé API que vous avez entrée dans votre panneau de thème Enfold est valide et vérifiez également si vous avez au moins une liste créée sur mailchimp

en: Check API key here
fr_FR: Vérifiez la clé API ici

en: Go to Mailchimp
fr_FR: Aller à Mailchimp

en: No Mailchimp Lists found
fr_FR: Aucune liste Mailchimp trouvée

en: Select a mailchimp list...
fr_FR: Sélectionner une liste Mailchimp...

en: This installation is connected to the Mailchimp account:
fr_FR: Cette installation est connectée au compte MailChimp :

en: This element currently only supports basic list subscription with basic form fields (text and dropdowns). Please let us know if you would like to see more advanced features.
fr_FR: Cet élément ne prend actuellement en charge que l’abonnement de liste de base avec des champs de formulaire de base (texte et listes déroulantes). S’il vous plaît laissez-nous savoir si vous souhaitez voir des fonctionnalités plus avancées.

en: Once you have selected a list above the available form fields will be displayed here
fr_FR: Une fois que vous avez sélectionné une liste au-dessus des champs de formulaire disponibles seront affichés ici

en: You can only hide form fields that are not required
fr_FR: Vous ne pouvez masquer que les champs de formulaire qui ne sont pas obligatoires

en: Currently only text and dropdown elements are supported properly
fr_FR: Actuellement, seuls les éléments de texte et de liste déroulante sont pris en charge correctement

en: Mailchimp active
fr_FR: Mailchimp actif

en: Lists
fr_FR: Listes

en: Select the list that the user should be added to. The form will be build automatically based on the list that you have set up in mailchimp.
fr_FR: Sélectionnez la liste à laquelle l’utilisateur doit être ajouté. Le formulaire sera construit automatiquement en fonction de la liste que vous avez configurée dans mailchimp.

en: Edit Contact Form Elements
fr_FR: Modifier les éléments de formulaire contact

en: Check if you want people to confirm their email address before being subscribed (highly recommended)
fr_FR: Cochez si vous souhaitez que les personnes confirment leur adresse électronique avant de s'inscrire (fortement recommandé)

en: Thank you for subscribing to our newsletter!
fr_FR: Merci de vous abonner à notre newsletter!

en: Form Element hidden
fr_FR: Élément form masqué

en: Check if you want to hide this form element
fr_FR: Cochez si vous souhaitez masquer cet élément du formulaire

en: Illegal request.
fr_FR: Demande illégale.

en: Display a fullwidth masonry/grid with blog entries
fr_FR: Afficher une grille/Masonry pleine largeur avec des entrées de blog

en: Sortable?
fr_FR: Triable?

en: Should sorting options based on the taxonomies above be displayed?
fr_FR: Faut-il afficher les options de tri basées sur les taxonomies ci-dessus ?

en: Yes, display sort options
fr_FR: Oui, afficher les options de tri

en: Yes, display sort options and currently active taxonomy
fr_FR: Oui, afficher les options de tri et la taxonomie actuellement active

en: No, do not display sort options
fr_FR: Non, n’affichez pas les options de tri

en: Order by
fr_FR: Trier par

en: You can order the result by various attributes like creation date, title, author etc
fr_FR: Vous pouvez ordonner le résultat par différents attributs comme la date de création, le titre, l'auteur, etc

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Name (Post Slug)
fr_FR: Nom (slug de publication)

en: Last modified
fr_FR: Dernière modification

en: Comment Count
fr_FR: Nombre de commentaires

en: Page Order
fr_FR: Ordre des pages

en: Display order
fr_FR: Ordre d'affichage

en: Display the results either in ascending or descending order
fr_FR: Afficher les résultats dans l’ordre croissant ou décroissant

en: Ascending Order
fr_FR: Ordre croissant

en: Descending Order
fr_FR: Ordre décroissant

en: Sorting
fr_FR: Tri

en: Captions
fr_FR: Légendes

en: Size Settings
fr_FR: Paramètres de taille

en: Here you can select how the masonry should behave and handle all entries and the feature images of those entries
fr_FR: Ici, vous pouvez choisir comment la maçonnerie doit se comporter et traiter toutes les entrées et les images de caractéristiques de ces entrées

en: Flexible Masonry: All entries get the same width but Images of each entry are displayed with their original height and width ratio
fr_FR: Masonry flexible: toutes les entrées obtiennent la même largeur mais les images de chaque entrée sont affichées avec leur rapport de hauteur et de largeur d'origine

en: Perfect Grid: Display a perfect grid where each element has exactly the same size. Images get cropped/stretched if they don't fit
fr_FR: Grille parfaite: Affichez une grille parfaite où chaque élément a exactement la même taille. Les images sont recadrées / étirées si elles ne correspondent pas

en: Perfect Automatic Masonry: Display a grid where most elements get the same size, only elements with very wide images get twice the width and elements with very high images get twice the height. To qualify for "very wide" or "very high" the image must have a aspect ratio of 16:9 or higher
fr_FR: Mansonry automatique parfaite : Affiche une grille où la plupart des éléments ont la même taille, seuls les éléments avec des images très larges ont deux fois la largeur et les éléments avec des images très hautes ont deux fois la hauteur. Pour être qualifiée de "très large" ou "très haute", l'image doit avoir un rapport d'aspect de 16:9 ou plus

en: Perfect Manual Masonry: Manually control the height and width of entries by adding either a "landscape" or "portrait" tag when creating the entry. Elements with no such tag use a fixed default size, elements with both tags will display extra large
fr_FR: Mansonry manuelle parfaite : Contrôlez manuellement la hauteur et la largeur des entrées en ajoutant une balise "paysage" ou "portrait" lors de la création de l'entrée. Les éléments qui n'ont pas cette balise utilisent une taille par défaut fixe, les éléments avec les deux balises afficheront une taille extra large

en: Set the orientation of the cropped preview images
fr_FR: Définir l’orientation des images d’aperçu recadrées

en: Wide Landscape
fr_FR: Paysage large

en: Landscape
fr_FR: Paysage

en: Square
fr_FR: Carré

en: High Portrait
fr_FR: Portrait en hauteur

en: Gap between elements
fr_FR: Écartement entre les éléments

en: Select the gap between the elements
fr_FR: Sélectionnez l'écartement entre les éléments

en: Masonry Settings
fr_FR: Paramètres Masonry

en: Should a pagination or load more option be displayed to view additional images?
fr_FR: Une option de pagination ou de chargement doit-elle être affichée pour afficher des images supplémentaires ?

en: Display "Load More" Button
fr_FR: Afficher le bouton "Charger plus"

en: No option to view additional images
fr_FR: Aucune option pour afficher des images supplémentaires

en: Custom Colors
fr_FR: Couleurs personnalisées

en: Image effect
fr_FR: Effet d'image

en: Do you want to add an image overlay effect that gets applied or removed on mouseover?
fr_FR: Voulez-vous ajouter un effet de superposition d’image qui est appliqué ou supprimé sur mouseover?

en: Slightly fade in effect
fr_FR: Effet légèrement fondu

en: Fade out effect
fr_FR: Effet de fondu enchaîné

en: Greyscale effect
fr_FR: Effet de gris

en: Desaturation effect
fr_FR: Effet de désaturation

en: Blur on hover effect
fr_FR: Flou sur l'effet de survol

en: Animation on load
fr_FR: Animation sur le chargement

en: Should the masonry items load in an animated way?
fr_FR: Les éléments de maçonnerie doivent-ils se charger de manière animée?

en: Masonry Gallery
fr_FR: Galerie Masonry

en: Display a fullwidth masonry/grid gallery
fr_FR: Afficher une galerie grille/Mansonry pleine largeur

en: Select Images
fr_FR: Sélectionner des images

en: Here you can select how the masonry should behave and handle the images
fr_FR: Ici, vous pouvez sélectionner comment la maçonnerie doit se comporter et gérer les images

en: Flexible Masonry: All images get the same width but are displayed with their original height and width ratio
fr_FR: Mansonry flexible: toutes les images obtiennent la même largeur mais sont affichées avec leur rapport de taille et de largeur d'origine

en: Perfect Grid: Display a perfect grid where each image has exactly the same size. Images get cropped/stretched if they don't fit
fr_FR: Grille parfaite: Affichez une grille parfaite où chaque image a exactement la même taille. Les images sont recadrées / étirées si elles ne correspondent pas

en: Perfect Automatic Masonry: Display a grid where most images get the same size, only very wide images get twice the width and very high images get twice the height. To qualify for &quot;very wide&quot; or &quot;very high&quot; the image must have a aspect ratio of 16:9 or higher
fr_FR: Masonry automatique parfaite: Afficher une grille où la plupart des images obtiennent la même taille, seulement des images très larges obtenir deux fois la largeur et des images très élevées obtenir deux fois la hauteur. Pour se qualifier pour le &quot;très large&quot; ou &quot;très haut&quot; l'image doit avoir un rapport d'aspect de 16:9 ou plus

en: Image Number
fr_FR: Numéro d’image

en: How many images should be displayed per page?
fr_FR: Combien d’images doivent être affichées par page ?

en: Fullwidth Sub Menu
fr_FR: Sous-menu Pleine Largeur

en: Display a sub menu
fr_FR: Afficher un sous-menu

en: Which kind of menu do you want to display
fr_FR: Quel type de menu souhaitez-vous afficher

en: Either use an existing menu, built in Appearance -> Menus or create a simple custom menu here
fr_FR: Utilisez un menu existant, intégré dans Appearance -> Menus ou créez un menu personnalisé simple ici

en: Use existing menu
fr_FR: Utiliser le menu existant

en: Build simple custom menu
fr_FR: Construire menu personnalisé simple

en: Select menu to display
fr_FR: Sélectionner le menu à afficher

en: You can create new menus in
fr_FR: Vous pouvez créer de nouveaux menus

en: Appearance -> Menus
fr_FR: Apparence -> Menus

en: Please note that Mega Menus are not supported for this element
fr_FR: Veuillez noter que les menus Mega ne sont pas pris en charge pour cet élément

en: Add/Edit submenu item text
fr_FR: Ajouter/Modifier le texte d’un élément de sous-menu

en: Here you can add, remove and edit the submenu item text
fr_FR: Ici, vous pouvez ajouter, supprimer et modifier le texte de l’élément de sous-menu

en: Menu Position
fr_FR: Position du menu

en: Aligns the menu either to the left, the right or centers it
fr_FR: Aligne le menu soit vers la gauche, la droite ou le centre

en: Sticky Submenu
fr_FR: Sous-menu collant

en: If checked the menu will stick at the top of the page once it touches it. This option is ignored when burger menu icon is shown.
fr_FR: Si coché le menu restera en haut de la page une fois qu'il le touche. Cette option est ignorée lorsque l'icône du menu burger s'affiche.

en: The menu will use the color scheme you select. Color schemes are defined on your styling page
fr_FR: Le menu utilisera le jeu de couleurs que vous sélectionnez. Les jeux de couleurs sont définis sur votre page de style

en: Menu Colors
fr_FR: Couleurs du Menu

en: Mobile Menu Display
fr_FR: Affichage du menu mobile

en: How do you want to display the menu on mobile devices
fr_FR: Comment voulez-vous afficher le menu sur les appareils mobiles

en: Display full menu (works best if you only got a few menu items)
fr_FR: Afficher le menu complet (fonctionne mieux si vous n’avez que quelques éléments de menu)

en: Display a button to open menu (works best for menus with a lot of menu items)
fr_FR: Afficher un bouton pour ouvrir le menu (fonctionne mieux pour les menus avec beaucoup d’éléments de menu)

en: Screenwidth for burger menu button
fr_FR: Largeur d'écran pour le bouton de menu burger

en: Select the maximum screenwidth to use a burger menu button instead of full menu. Above that the full menu is displayed
fr_FR: Sélectionnez la bande d’écran maximale pour utiliser un bouton de menu burger au lieu d’un menu complet. Ci-dessus que le menu complet est affiché

en: Switch at 990px (tablet landscape)
fr_FR: Commutateur à 990px (paysage de tablette)

en: Switch at 768px (tablet portrait)
fr_FR: Commutateur à 768px (portrait de tablette)

en: Switch at 480px (smartphone portrait)
fr_FR: Switch à 480px (portrait smartphone)

en: Hide Mobile Menu Submenu Items
fr_FR: Masquer les éléments du sous-menu Mobile

en: By default all menu items of the mobile menu are visible. If you activate this option they will be hidden and a user needs to click on the parent menu item to display the submenus
fr_FR: Par défaut, tous les éléments du menu sont visibles sur mobile. Si vous activez cette option, ils seront cachés et un utilisateur devra cliquer sur l'élément de menu parent pour afficher les sous-menus

en: Menu Text
fr_FR: Texte du menu

en: Enter the menu text here
fr_FR: Entrez le texte du menu ici

en: Select the styling of your menu item
fr_FR: Sélectionnez le style de votre élément de menu

en: Button Style (Colored)
fr_FR: Style de bouton (coloré)

en: Button Style (Bordered)
fr_FR: Style de Bouton (bordure)

en: Menu Link?
fr_FR: Lien Menu ?

en: Apply a link to the menu text?
fr_FR: Appliquer un lien vers le texte du menu ?

en: Creates a notification box to inform visitors
fr_FR: Crée une zone de notification pour informer les visiteurs

en: This is the small title at the top of your Notification.
fr_FR: Ceci est le petit titre en haut de votre notification.

en: This is the text that appears in your Notification.
fr_FR: Ceci est du texte qui apparaît dans votre notification.

en: This is a notification of some sort.
fr_FR: Il s’agit d’une notification quelconque.

en: Close Button
fr_FR: Bouton Fermer

en: Display a button that closes the notification when clicked.
fr_FR: Afficher un bouton qui ferme la notification lorsque vous cliquez dessus.

en: No Close Button
fr_FR: Pas de bouton de fermeture

en: Yes, display a Close Button - Set Cookie for the current Session
fr_FR: Oui, afficher un bouton Fermer - Définir un cookie pour la session en cours

en: Yes, display a Close Button - Set Cookie with a custom Lifetime
fr_FR: Oui, afficher un bouton Fermer - Définir le cookie avec une durée de vie personnalisée

en: Cookie Lifetime
fr_FR: Durée de vie du cookie

en: How many days until the Cookie expires and the message is displayed again? The Cookie expires automatically if either the title, text or message color is changed.
fr_FR: Combien de jours jusqu’à ce que le cookie expire et que le message s’affiche à nouveau ? Le cookie expire automatiquement si le titre, le texte ou la couleur du message est modifié.

en: Box Size
fr_FR: Taille de la boîte

en: Choose the size of your Box here
fr_FR: Choisissez la taille de votre Box ici

en: Message Colors
fr_FR: Couleurs des messages

en: Choose the color for your Box here
fr_FR: Choisissez la couleur de votre box ici

en: Success (Green)
fr_FR: Succès (vert)

en: Notification (Blue)
fr_FR: Notification (bleu)

en: Warning (Red)
fr_FR: Avertissement (rouge)

en: Alert (Orange)
fr_FR: Alerte (Orange)

en: Neutral (Light Grey)
fr_FR: Neutre (gris clair)

en: Neutral (Dark Grey)
fr_FR: Neutre (gris foncé)

en: Gradient Color
fr_FR: Dégradé

en: Select a custom background color for your Notification here
fr_FR: Sélectionnez une couleur d’arrière-plan personnalisée pour votre notification ici

en: Select a custom font color for your Notification here
fr_FR: Sélectionnez une couleur de police personnalisée pour votre notification ici

en: Notification Box Styling
fr_FR: Style de la zone de notification

en: Choose a default border styling for your Box here
fr_FR: Choisissez un style de bordure par défaut pour votre Box ici

en: Animated Numbers
fr_FR: Nombres animés

en: Display an animated Number with subtitle
fr_FR: Afficher un nombre animé avec sous-titres

en: Number
fr_FR: Nombre

en: Add a number here. It will be animated. You can also add non numerical characters. Valid examples: 24/7, 50.45, 99.9$, 90&percnt;, 35k, 200mm etc. Leading 0 will be kept, separated numbers will be animated individually.
fr_FR: Ajoutez un numéro ici. Il sera animé. Vous pouvez également ajouter des caractères non numériques. Exemples valables : 24/7, 50.45, 99.9$, 90%, 35k, 200mm etc. Les numéros principaux 0 seront conservés, les numéros séparés seront animés individuellement.

en: Start animation value
fr_FR: Démarrer la valeur d’animation

en: Add a number here to start the animation. Leave blank to start from 0. Only use numerical characters for a valid integer number.
fr_FR: Ajoutez un numéro ici pour démarrer l’animation. Laisser vide pour commencer à partir de 0. N’utilisez que des caractères numériques pour un numéro d’entier valide.

en: Add some content to be displayed below the number
fr_FR: Ajoutez un peu de contenu à afficher en dessous du nombre

en: Add your own text
fr_FR: Ajoutez votre propre texte

en: Add an icon to the element?
fr_FR: Ajouter une icône à l’élément ?

en: Yes, display an icon in front of number
fr_FR: Oui, affichez une icône devant le numéro

en: Yes, display an icon after the number
fr_FR: Oui, afficher une icône après le numéro

en: Select an icon for the element here
fr_FR: Sélectionnez une icône pour l’élément ici

en: Format Number
fr_FR: Numéro de format

en: Select the thousands separator
fr_FR: Sélectionnez le séparateur de milliers

en: No thousands seperator
fr_FR: Pas de séparateurs de milliers

en: Display Circle
fr_FR: Afficher un cercle

en: Do you want to display a circle around the animated number?
fr_FR: Voulez-vous afficher un cercle autour du nombre animé ?

en: The circle may overlap other elements when not used inside column elements. This is a known restriction. Add spacing around the Animated Number element might help to prevent that depending on your layout.
fr_FR: Le cercle peut chevaucher d’autres éléments lorsqu’il n’est pas utilisé à l’intérieur des éléments de colonne. Il s’agit d’une restriction connue. L’ajout d’espacement autour de l’élément Nombre animé peut aider à éviter cela en fonction de votre mise en page.

en: Circle Appearance
fr_FR: Aspect de cercle

en: Define the appearance of the circle here.
fr_FR: Définissez l’apparence du cercle ici.

en: Circle Border Style
fr_FR: Style de bordure de cercle

en: Choose the border style for your circle here
fr_FR: Choisissez le style de bordure de votre cercle ici

en: Circle Border Color
fr_FR: Couleur de la bordure du cercle

en: Circle Backgound Color
fr_FR: Couleur de d'arrière plan du cercle

en: Select a custom border width for the circle
fr_FR: Sélectionnez une largeur de bordure personnalisée pour le cercle

en: Default Width
fr_FR: Largeur par défaut

en: Circle Size
fr_FR: Taille du cercle

en: Define the size of the circle
fr_FR: Définir la taille du cercle

en: Circle Shadow
fr_FR: Ombre de cercle

en: Circle Shadow Styling
fr_FR: Style d’ombre circulaire

en: Circle Shadow Color
fr_FR: Couleur de l’ombre circulaire

en: Select to hide circle on mobile devices (when colums switch to fullwidth)
fr_FR: Sélectionnez cette option pour masquer le cercle sur les appareils mobiles (lorsque les colums passent à pleine largeur)

en: Always show
fr_FR: Toujours afficher

en: Hide on screens smaller than 767px
fr_FR: Masquer sur les écrans inférieurs à 767px

en: Description Text Font Size
fr_FR: Description Taille de police de texte

en: Select a custom font size for the text.
fr_FR: Sélectionnez une taille de police personnalisée pour le texte.

en: Font color?
fr_FR: Couleur de police?

en: You can use the default font colors and styles or use a custom font color for the element (in case you use a background image for example)
fr_FR: Vous pouvez utiliser les couleurs et les styles de police par défaut ou utiliser une couleur de police personnalisée pour l'élément (dans le cas où vous utilisez une image d'arrière plan par exemple)

en: Select a custom color for your text here
fr_FR: Sélectionnez une couleur personnalisée pour votre texte ici

en: Animation Duration
fr_FR: Durée de l’animation

en: For large numbers higher values allow to slow down the animation from 0 to the given value. For smaller numbers minimum speed depends on the refresh cycle of the client screen.
fr_FR: Pour un grand nombre, des valeurs plus élevées permettent de ralentir l’animation de 0 à la valeur donnée. Pour les plus petits nombres, la vitesse minimale dépend du cycle de rafraîchissement de l’écran client.

en: Apply link?
fr_FR: Appliquer le lien?

en: Do you want to apply a link to the element?
fr_FR: Voulez-vous appliquer un lien vers l’élément?

en: Page Split
fr_FR: Séparation de page

en: Add a page split to the template. A pagination helps the user to navigate to the previous/next content part. Do not use together with other pagination on this page.
fr_FR: Ajoutez un fractionnement de page au modèle. Une pagination aide l’utilisateur à accéder à la partie de contenu précédente/suivante. Ne pas utiliser avec d’autres paginations sur cette page.

en: Portfolio Grid
fr_FR: Grille portfolio

en: Creates a grid of portfolio excerpts
fr_FR: Crée une grille d’extraits de portefeuille

en: Which categories should be used for the portfolio?
fr_FR: Quelles catégories doivent être utilisées pour le portefeuille?

en: Should the sorting options based on categories be displayed?
fr_FR: Les options de tri basées sur les catégories doivent-elles être affichées ?

en: Yes, display sort options and currently active categories
fr_FR: Oui, afficher les options de tri et les catégories actuellement actives

en: Display Excerpt and Title below the preview image?
fr_FR: Afficher l’extrait et le titre sous l’image d’aperçu?

en: Portfolio Grid Image Size
fr_FR: Taille de l’image de la grille du portefeuille

en: Set the image size of the Portfolio Grid images
fr_FR: Définir la taille de l'image des images de la Grille de Portfolio

en: Set the Portfolio Grid image size automatically based on column or layout width
fr_FR: Définir automatiquement la taille de l'image de la grille de portefeuille en fonction de la largeur des colonnes ou de la mise en page

en: Choose the Portfolio Grid image size manually (select thumbnail size)
fr_FR: Choisir manuellement la taille de l'image de la grille Portfolio (sélectionner la taille de la vignette)

en: Select custom image size
fr_FR: Sélectionner une taille d’image personnalisée

en: Choose image size for Portfolio Grid Images
fr_FR: Choisir la taille de l’image pour les images de grille de portefeuille

en: (Note: Images will be scaled to fit for the amount of columns chosen above)
fr_FR: (Remarque : Les images seront mis à l’échelle pour s’adapter à la quantité de colonnes choisies ci-dessus)

en: Grid Settings
fr_FR: Configuration de la grille

en: 1 Column layout
fr_FR: 1 Disposition des colonnes

en: Choose the 1 column layout
fr_FR: Choisissez la disposition à 1 colonne

en: Use special 1 column layout (side by side)
fr_FR: Utilisez une disposition spéciale à 1 colonne (côte à côte)

en: Use default portfolio layout
fr_FR: Utiliser la disposition de portefeuille par défaut

en: Link Handling
fr_FR: Gestion des liens

en: When clicking on a portfolio item you can choose to open the link to the single entry, open a preview (aka AJAX Portfolio) or show a bigger version of the image in a lightbox overlay
fr_FR: Lorsque vous cliquez sur un élément du portefeuille, vous pouvez choisir d'ouvrir le lien vers l'entrée unique, d'ouvrir un aperçu (aka AJAX Portfolio) ou d'afficher une version plus grande de l'image dans une fenêtre de visualisation

en: Open the entry on a new page
fr_FR: Ouvrir l’entrée sur une nouvelle page

en: Open a preview of the entry (known as AJAX Portfolio)
fr_FR: Ouvrez un aperçu de l’entrée (appelé portefeuille AJAX)

en: Display the big image in a lightbox
fr_FR: Afficher la grande image dans une lightbox

en: Link Setting
fr_FR: Réglage du lien

en: Post Metadata
fr_FR: Métadata d'article

en: Add selected page/post metadata in a textline
fr_FR: Ajouter des métadonnées de page/post sélectionnées dans une ligne de texte

en: Select Post
fr_FR: Sélectionnez un Article

en: Select the post to show metadata.
fr_FR: Sélectionnez le message pour afficher les métadonnées.

en: Current post
fr_FR: Poste actuel

en: Select a category
fr_FR: Sélectionner une catégorie

en: Add/Edit Metadata
fr_FR: Ajouter/modifier les métadonnées

en: Here you can add, remove and edit the metadata you want to display.
fr_FR: Ici, vous pouvez ajouter, supprimer et modifier les métadonnées que vous souhaitez afficher.

en: Edit Metadata Element
fr_FR: Modifier l’élément métadonnées

en: Seperator
fr_FR: Séparateur

en: Will be used to seperate multiple metadata
fr_FR: Sera utilisé pour séparer plusieurs métadonnées

en: Prepend a text
fr_FR: Préciser un texte

en: Enter a text that should be displayed before the selected metadata infos
fr_FR: Entrez un texte qui doit être affiché avant les infos de métadonnées sélectionnées

en: Append a text
fr_FR: Annexer un texte

en: Enter a text that should be displayed after the selected metadata infos
fr_FR: Entrez un texte qui doit être affiché après les infos de métadonnées sélectionnées

en: Content Alignment
fr_FR: Alignement du contenu

en: Alignment of the metadata content
fr_FR: Alignement du contenu des métadonnées

en: Select a custom font size for the metadata in pixel.
fr_FR: Sélectionnez une taille de police personnalisée pour les métadonnées en pixel.

en: Metadata
fr_FR: Métadonnées

en: Select the metadata you want to display. If empty (or not available) your selection will be skipped.
fr_FR: Sélectionnez les métadonnées que vous souhaitez afficher. Si vous êtes vide (ou non disponible), votre sélection sera ignorée.

en: Tags
fr_FR: Étiquettes

en: Comments Count
fr_FR: Nombre de commentaires

en: Revisions Count
fr_FR: Nombre de révisions

en: Publishing Date
fr_FR: Date de publication

en: Publishing Date and Time
fr_FR: Date et heure de publication

en: Last Modified Date
fr_FR: Date de dernière modification

en: Last Modified Date and Time
fr_FR: Dernière date et heure modifiées

en: Enter a text that should be displayed before the metadata info
fr_FR: Entrez un texte qui doit être affiché avant les informations sur les métadonnées

en: Enter a text that should be displayed after the metadata info
fr_FR: Entrez un texte qui doit être affiché après les informations sur les métadonnées

en: Add a link
fr_FR: Ajouter un lien

en: Use a default generated link depending on the meta element (if a link exists), set a custom link or display only as text.
fr_FR: Utilisez un lien généré par défaut en fonction de l’élément meta (si un lien existe), définissez un lien personnalisé ou affichez uniquement sous forme de texte.

en: Comments Off
fr_FR: Commentaires désactivés

en: Enter your password to view comments
fr_FR: Entrez votre mot de passe pour afficher les commentaires

en: Password protected - %s comment(s)
fr_FR: Mot de passe protégé - %s commentaire(s)

en: No comments
fr_FR: Aucun commentaire

en: %s Comment
fr_FR: %s Commentaire

en: %s Comments
fr_FR: %s Commentaires

en: <span class="av-screen-reader-only"> on %s</span>
fr_FR: <span class="av-screen-reader-only"> sur %s</span>

en: No revisions
fr_FR: Pas de révisions

en: %s revision
fr_FR: %s révision

en: %s revisions
fr_FR: %s révisions

en: Page Content
fr_FR: Contenu de la page

en: Display the content of another page (fullwidth)
fr_FR: Afficher le contenu d'une autre page (pleine largeur)

en: Which Entry?
fr_FR: Quelle entrée?

en: Select the entry that should be displayed
fr_FR: Sélectionnez l'entrée qui doit être affichée

en: Allows you to display the content of a different entry
fr_FR: Vous permet d’afficher le contenu d’une entrée différente

en: You added a Post/Page Content Element to this entry that tries to display itself. This would result in an infinite loop. Please select a different entry or remove the element.
fr_FR: Vous avez ajouté un élément de contenu article/Page à cette entrée qui tente de s'afficher. Cela se traduirait par une boucle infinie. S'il vous plaît sélectionner une entrée différente ou supprimer l'élément.

en: Post Slider
fr_FR: Diaporama d'articles

en: Display a Slideshow of Post Entries
fr_FR: Affichage d'un diaporama d'entrées de publications

en: Select Slide Content
fr_FR: Sélectionnez Le contenu des diapositives

en: The offset determines where the query begins pulling posts. Useful if you want to remove a certain number of posts because you already query them with another post slider element.
fr_FR: Le décalage détermine l'endroit où la requête commence à tirer les poteaux. Utile si vous voulez supprimer un certain nombre de messages parce que vous les avez déjà interrogés avec un autre élément de curseur de message.

en: Filters
fr_FR: Filtres

en: Choose if you want to only display the post title or title and excerpt
fr_FR: Choisissez si vous souhaitez afficher uniquement le titre ou le titre et l’extrait de la publication

en: How many columns should be displayed?
fr_FR: Nombre de colonnes à afficher ?

en: Set the preview image size automatically based on column width
fr_FR: Définissez la taille de l'image de prévisualisation automatiquement en fonction de la largeur de la colonne

en: Preview Image
fr_FR: Aperçu de l’image

en: Check if the slideshow should rotate by default
fr_FR: Cochez si le diaporama doit tourner en boucle par défaut

en: Slideshow autorotation duration
fr_FR: Durée d’autorotation du diaporama

en: Slideshow will rotate every X seconds
fr_FR: Le diaporama pivotera toutes les X secondes

en: Read more
fr_FR: Lire la suite

en: Comment
fr_FR: Commentaire

en: Product Grid
fr_FR: Grille de produits

en: Display a Grid of Product Entries
fr_FR: Afficher une grille d’entrées de produit

en: The offset determines where the query begins pulling products. Useful if you want to remove a certain number of products because you already query them with another product grid. Attention: Use this option only if the product sorting of the product grids match and do not allow the user to pick the sort order!
fr_FR: Le numéro de départ détermine à partir de quel produit la requête commence à présenter des produits. Cela est utile si vous souhaitez supprimer un certain nombre de produits parce que vous les récupérez déjà avec une autre grille de produits. Attention, utilisez cette option que si le tri de la grille de produits est le même pour les deux grilles et n'autorisez pas l'utilisateur à choisir le type de tri !

en: Product List
fr_FR: Liste des produits

en: Display a List of Product Entries
fr_FR: Afficher une liste d’entrées de produit

en: Product Images
fr_FR: Images du produit

en: Should product image be displayed?
fr_FR: L’image du produit doit-elle être affichée ?

en: Item Links
fr_FR: Lien de l'élément

en: What should happen if a user clicks the product link?
fr_FR: Que se passe-t-il si un utilisateur clique sur le lien du produit ?

en: Show single product page
fr_FR: Afficher une seule page de produit

en: Add item to cart (if item has variations the single product page will be opened)
fr_FR: Ajouter un article au panier (si l’article a des variations, la page du produit unique sera ouverte)

en: Product Purchase Button
fr_FR: Bouton Achat de produit

en: Display the "Add to cart" button for the current product
fr_FR: Affichez le bouton « Ajouter au panier » pour le produit actuel

en: This element can only be used on single product pages
fr_FR: Cet élément ne peut être utilisé que sur des pages de produits uniques

en: Display the &quot;Add to cart&quot; button including prices and variations but no product description.
fr_FR: Affichez le bouton « Ajouter au panier », y compris les prix et les variations, mais pas de description du produit.

en: Product Info
fr_FR: Info produit

en: Display the product information for the current product
fr_FR: Afficher les informations sur le produit actuel

en: Display an overview of the attributes defined for this product.
fr_FR: Affichez une vue d’ensemble des attributs définis pour ce produit.

en: Product Meta Info
fr_FR: Meta Info Produit

en: Display the product meta for the current product
fr_FR: Afficher les méta du produit pour le produit actuel

en: Display the product meta info such as categories, tags and sku.
fr_FR: Afficher les méta-informations du produit telles que les catégories, les tags et le sku.

en: Category: | Categories:
fr_FR[0]: Catégorie :
fr_FR[1]: Catégories :

en: Tag: | Tags:
fr_FR[0]: Tag:
fr_FR[1]: Mots-clés :

en: Product Price
fr_FR: Prix du produit

en: Display the price for the current product
fr_FR: Afficher le prix du produit actuel

en: Display the price for the current product.
fr_FR: Afficher les informations de produit pour le produit en cours.

en: Product Reviews
fr_FR: Évaluations du produit

en: Display the reviews and review form for the current product
fr_FR: Afficher les avis et le formulaire d'avis pour le produit actuel

en: Display and allow reviews for this product. Needs to enable reviews in WC -&gt; Settings -&gt; Product -&gt; Product -&gt; Enable reviews
fr_FR: Affichez et autorisez les commentaires pour ce produit. A besoin d’activer les commentaires dans WC -&gt; Paramètres -&gt; Produit -&gt; Produit -&gt; Activer les commentaires

en: Product Info Tab
fr_FR: Onglet Infos produit

en: Display the info and review tab for the current product
fr_FR: Afficher les informations et l'onglet d'examen du produit en cours

en: Display info tabs for this product:
fr_FR: Afficher les onglets d’informations pour ce produit :

en: &quot;Additional information&quot; tab with product attributes
fr_FR: Onglet « Informations supplémentaires » avec les attributs du produit

en: &quot;Reviews&quot; tab (Needs to enable reviews in WC -&gt; Settings -&gt; Product -&gt; Product -&gt; Enable reviews)
fr_FR: &quot;Reviews&quot; onglet (Besoins pour activer les commentaires dans WC -&gt; Paramètres -&gt; Produit -&gt; Produit -&gt; Activer les commentaires)

en: .... possible 3rd party tabs
fr_FR: .... onglets possibles de la 3ème partie

en: Related Products
fr_FR: Produits similaires

en: Display a list of related products and/or up-sells
fr_FR: Afficher une liste de produits connexes et/ou de ventes incitatives

en: Display options
fr_FR: Options d’affichage

en: Choose which products you want to display
fr_FR: Choisissez les produits que vous souhaitez afficher

en: Display up-sells and related products
fr_FR: Afficher les ventes incitatives et les produits connexes

en: Display up-sells only
fr_FR: Afficher les ventes incitatives seulement

en: Display related products only
fr_FR: Afficher uniquement les produits associés

en: Number of items
fr_FR: Les commentaires sont fermés

en: Choose the maximum number of products to display
fr_FR: Choisissez le nombre maximal de produits à afficher

en: WooCommerce Product visibility?
fr_FR: WooCommerce Visibilité des produits?

en: Select the visibility of WooCommerce products. Default setting can be set at Woocommerce -&gt Settings -&gt Products -&gt Inventory -&gt Out of stock visibility. Currently it is only possible to hide products out of stock.
fr_FR: Sélectionnez la visibilité des produits WooCommerce. Le paramètre par défaut peut être défini sur Woocommerce -&gt Paramètres -&gt Produits -&gt Inventaire -&gt Visibilité en rupture de stock. Actuellement, il n’est possible de cacher que des produits en rupture de stock.

en: Use default WooCommerce Setting (Settings -&gt; Products -&gt; Out of stock visibility)
fr_FR: Utilisez le paramètre WooCommerce par défaut (Paramètres -> produits -> Visibilité en rupture de stock)

en: Hide products out of stock
fr_FR: Masquer les produits en rupture de stock

en: Product Slider
fr_FR: Diaporama produit

en: Display a Slideshow of Product Entries
fr_FR: Afficher un diaporama d’entrées de produit

en: The offset determines where the query begins pulling products. Useful if you want to remove a certain number of products because you already query them with another product slider. Attention: Use this option only if the product sorting of the product sliders match!
fr_FR: Le décalage détermine l'endroit où la requête commence à tirer les produits. Utile si vous voulez supprimer un certain nombre de produits parce que vous les avez déjà interrogés avec un autre Slider de produit. Votre attention : N'utilisez cette option que si le tri des slides de produit correspond !

en: Progress Bars
fr_FR: Barres de progression

en: Create some progress bars
fr_FR: Créer des barres de progression

en: Progress Bar Item
fr_FR: Élément de barre de progression

en: A Progress Bars Element Item
fr_FR: Un élément barres de progression

en: Add/Edit Progress Bars
fr_FR: Ajouter/modifier des barres de progression

en: Here you can add, remove and edit the various progress bars.
fr_FR: Ici, vous pouvez ajouter, supprimer et modifier les différentes barres de progression.

en: Edit Progress Bars
fr_FR: Modifier les barres de progression

en: Skill or Task
fr_FR: Compétence ou tâche

en: Progress Bar Style
fr_FR: Style de la barre de progression

en: Choose the styling of the progress bar here
fr_FR: Choisissez le style de la barre de progression ici

en: Rounded Big Bars
fr_FR: Grandes barres arrondies

en: Minimal Bars
fr_FR: Barres minimales

en: Show Progress Bar percentage?
fr_FR: Afficher le pourcentage de barre de progression ?

en: Choose if you want to show the numeric percentage of the progress bar
fr_FR: Choisir si vous souhaitez afficher le pourcentage numérique de la barre de progression

en: Progress Bar Height?
fr_FR: Hauteur de la barre de progression ?

en: Set the height of the progress bar
fr_FR: Définir la hauteur de la barre de progression

en: Progress Bar Coloring
fr_FR: Barre de progression couleur

en: Choose the coloring of the progress bar here
fr_FR: Choisissez la coloration de la barre de progression ici

en: Striped
fr_FR: Rayé

en: Single Color
fr_FR: Couleur simple

en: Progress Bar Animation enabled?
fr_FR: Animation de barre de progression activée ?

en: Choose if you want to enable the continuous animation of the progress bar
fr_FR: Choisissez si vous souhaitez activer l’animation continue de la barre de progression

en: Progress Bars Title
fr_FR: Titre Barres de Progression

en: Enter the Progress Bars title here
fr_FR: Entrez le titre Des barres de progression ici

en: Progress in &percnt;
fr_FR: Progression en &percnt;

en: Select a number between 0 and 100
fr_FR: Sélectionnez un nombre compris entre 0 et 100

en: Should an icon be displayed at the left side of the progress bar
fr_FR: Est-ce que vous souhaitez afficher une icône sur le côté gauche de la barre de progression

en: Bar Color
fr_FR: Couleur de la barre

en: Choose a color for your progress bar here
fr_FR: Choisissez une couleur pour votre barre de progression ici

en: Promo Box
fr_FR: Bloc Promo

en: Creates a notification box with call to action button
fr_FR: Crée une zone de notification avec le bouton d’appel à l’action

en: Button Opacity On Hover
fr_FR: Opacité du bouton lors du survol

en: Enter some content for Promo Box
fr_FR: Entrez du contenu pour la boîte promo

en: Welcome Stranger! This is an example Text for your fantastic Promo Box! Feel Free to delete it and replace it with your own fancy Message!
fr_FR: Bienvenue, étranger ! Ceci est un exemple de texte pour votre fantastique boîte de promotion ! N'hésitez pas à le supprimer et à le remplacer par votre propre message !

en: Promo Box Button
fr_FR: Bouton Boîte promo

en: Do you want to display a Call to Action Button on the right side of the box?
fr_FR: Voulez-vous afficher un bouton d’appel à l’action sur le côté droit de la boîte?

en: Button Color
fr_FR: Couleur du bouton

en: Choose a color for your button bar here
fr_FR: Choisissez une couleur pour votre barre de bouton ici

en: Select a custom background color for your Button here
fr_FR: Sélectionnez une couleur d’arrière-plan personnalisée pour votre bouton ici

en: Select a custom font color for your Button here
fr_FR: Sélectionnez une couleur de police personnalisée pour votre bouton ici

en: Select a custom border color here
fr_FR: Sélectionnez une couleur de bordure personnalisée ici

en: Displays a search form
fr_FR: Affiche un formulaire de recherche

en: Placeholder
fr_FR: Etiquette

en: Enter a placeholder text for the input field
fr_FR: Saisissez un texte de remplacement pour la zone de saisie

en: Search the site ...
fr_FR: Rechercher sur le site...

en: Label Text
fr_FR: Texte de l'étiquette

en: Enter a label text for the button
fr_FR: Entrez un texte libellé pour le bouton

en: Find
fr_FR: Trouver

en: Icon Display
fr_FR: Affichage d’icône

en: Where should the icon be displayed?
fr_FR: Où l’icône doit-elle être affichée ?

en: Input Field
fr_FR: Champ de saisie

en: Search Icon
fr_FR: Icône de recherche

en: Search Form
fr_FR: Formulaire de recherche

en: Select post types to be included in the search.
fr_FR: Sélectionnez les types de publication à inclure dans la recherche.

en: Some plugins (e.g. WooCommerce) do not support multiple post types when redirecting result to Search Result page.
fr_FR: Certains plugins (par exemple WooCommerce) ne prennent pas en charge plusieurs types de publication lors de la redirection des résultats vers la page Résultats de recherche.

en: Post Types
fr_FR: Types d’article

en: Which post types should be included in the search
fr_FR: Quels types d'articles doivent être inclus dans la recherche

en: Number of results
fr_FR: Nombre de résultats

en: How many results should be loaded via AJAX
fr_FR: Combien de résultats doivent être chargés via AJAX

en: How to display the search results?
fr_FR: Comment afficher les résultats de recherche ?

en: Select to use AJAX callback or redirect to the default search results page
fr_FR: Sélectionnez cette option pour utiliser le rappel AJAX ou rediriger vers la page de résultats de recherche par défaut

en: Display search results on the same page (AJAX)
fr_FR: Afficher les résultats de la recherche sur la même page (AJAX)

en: Redirect to the Search Results page
fr_FR: Rediriger vers la page Résultats de la recherche

en: Where to display the search results?
fr_FR: Où afficher les résultats de la recherche ?

en: Define where the results are displayed when using AJAX
fr_FR: Définir l’emplacement d’affichage des résultats lors de l’utilisation d’AJAX

en: Under the search form - push down other content
fr_FR: Sous le formulaire de recherche - poussez vers le bas d’autres contenus

en: Under the search form - overlay other content
fr_FR: Sous le formulaire de recherche - superposer d’autres contenus

en: Display search results in a custom container
fr_FR: Afficher les résultats de la recherche dans un conteneur personnalisé

en: Search results container
fr_FR: Résultats de recherche Conteneur

en: Enter the ID of a container that will hold the search results.<br/>It has to be on the same page as this search form.
fr_FR: Entrez l’ID d’un conteneur qui contiendra les résultats de la recherche.<br/>Il doit être sur la même page que ce formulaire de recherche.

en: Hide post type titles
fr_FR: Masquer les titres de type de publication

en: Check if you want to hide the post type titles in search results
fr_FR: Cochez si vous voulez masquer les titres de type post dans les résultats de recherche

en: Hide meta data
fr_FR: Masquer les métadonnées

en: Check if you want to hide the excerpt and date in search results
fr_FR: Cochez si vous voulez masquer l'extrait et la date dans les résultats de recherche

en: Hide preview image or icon
fr_FR: Masquer l’image ou l’icône d’aperçu

en: Check if you want to hide the preview image or icon in search results
fr_FR: Cochez si vous souhaitez masquer l'image ou l'icône de prévisualisation dans les résultats de recherche

en: Input Font Size
fr_FR: Taille de la police du le champ de saisie

en: Select a custom font size for the input. Leave empty to use the default
fr_FR: Sélectionnez une taille de police personnalisée pour l’entrée. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut

en: Button Font Size
fr_FR: Taille de Police du bouton

en: Select a custom font size for the button. Leave empty to use the default
fr_FR: Sélectionnez une taille de police personnalisée pour le bouton. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut

en: Select a custom height for the search input and button
fr_FR: Sélectionnez une hauteur personnalisée pour l’entrée de recherche et le bouton

en: Default Height
fr_FR: Hauteur par défaut

en: Inputfield And Button Border Radius
fr_FR: Champ d’entrée et rayon de bordure de bouton

en: Set the border radius of the input field and the button
fr_FR: Définir le rayon de bordure du champ de saisie et du bouton

en: Select a custom border width for the search input and button
fr_FR: Sélectionnez une largeur de bordure personnalisée pour l’entrée de recherche et le bouton

en: Form Container
fr_FR: Conteneur de formulaire

en: Search Results Container Padding
fr_FR: Résultats de recherche Padding Conteneur

en: Set the padding for the search results container
fr_FR: Définir le padding du conteneur de résultats de recherche

en: Search Results Container Margin
fr_FR: Résultats de la recherche Marge du conteneur

en: Set the margin for the search results container
fr_FR: Définir la marge du conteneur de résultats de recherche

en: Result Container
fr_FR: Conteneur de résultats

en: Select a border color for the input and button
fr_FR: Sélectionner une couleur de bordure pour l’entrée et le bouton

en: Input Font Color
fr_FR: Couleur de la police d'entrée

en: Select a font color for the input
fr_FR: Sélectionnez une couleur de police pour l’entrée

en: Custom Input Font Color
fr_FR: Couleur de police d’entrée personnalisée

en: Input Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan de la zone de saisie

en: Select a background color for the input
fr_FR: Sélectionnez une couleur d'arrière plan pour l'entrée

en: Custom Input Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière-plan d’entrée personnalisée

en: Button Font/Icon Color
fr_FR: Police des boutons/couleur des icônes

en: Select a font or icon color for the button
fr_FR: Sélectionnez une police ou une couleur d’icône pour le bouton

en: Custom Button Font/Icon Color
fr_FR: Bouton personnalisé Font/Couleur de l'icône

en: Button Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière plan du bouton

en: Select a background color for the button
fr_FR: Sélectionnez une couleur d'arrière plan pour le bouton

en: Custom Button Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière-plan du bouton personnalisé

en: Form Colors
fr_FR: Couleurs des formulaires

en: Search Results Font Colors
fr_FR: Couleurs de police des résultats de recherche

en: Select font colors for the search results container
fr_FR: Sélectionner les couleurs de police pour le conteneur de résultats de recherche

en: Search Results Title Font Color
fr_FR: Résultats de la recherche Titre Couleur de police

en: Select a custom results color for the title font. Leave empty to use the default
fr_FR: Sélectionnez une couleur de résultats personnalisée pour la police de titre. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut

en: Search Results Content Font Color
fr_FR: Couleur de police du contenu des résultats de la recherche

en: Select a custom results color for the content font. Leave empty to use the default
fr_FR: Sélectionnez une couleur de résultats personnalisée pour la police de contenu. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut

en: Search Results Icon Color
fr_FR: Couleur de l’icône des résultats de la recherche

en: Select a custom results color for the icon. Leave empty to use the default
fr_FR: Sélectionnez une couleur de résultats personnalisée pour l’icône. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut

en: Search Results Background Color
fr_FR: Couleur de fond du résultat de recherche

en: Select a background color for the search results container
fr_FR: Sélectionner une couleur d’arrière-plan pour le conteneur de résultats de recherche

en: Custom Search Results Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière-plan des résultats de recherche personnalisés

en: Result Colors
fr_FR: Couleurs de résultat

en: Color Section
fr_FR: Ccouleur section

en: Creates a section with unique background image and colors
fr_FR: Crée une section avec une image d’arrière-plan et des couleurs uniques

en: Section Minimum Height
fr_FR: Hauteur minimale de la section

en: Define a minimum height for the section. Content within the section will be centered vertically within the section
fr_FR: Définissez une hauteur minimale pour la section. Le contenu de la section sera centré verticalement dans la section

en: No minimum height, use content within section to define Section height
fr_FR: Pas de hauteur minimale, utilisez le contenu dans la section pour définir la hauteur de la section

en: Define a minimum height for the section in &percnt; based on the browser windows height
fr_FR: Définir une hauteur minimale pour la section en &percnt; en fonction de la hauteur des fenêtres du navigateur

en: Section custom height
fr_FR: Hauteur de section personnalisée

en: Define a minimum height for the section. Use a pixel value. eg: 500px
fr_FR: Définissez une hauteur minimale pour la section. Utilisez une valeur de pixel. Ex: 500px

en: Section Height
fr_FR: Hauteur de section

en: Section Padding
fr_FR: Padding de la section

en: Define the sections top and bottom padding
fr_FR: Définit le Padding en haut et en bas de la section

en: No Padding
fr_FR: Pas de marge

en: Small Padding
fr_FR: Petite marge intérieure

en: Default Padding
fr_FR: Padding par défaut

en: Large Padding
fr_FR: Grande marge intérieure

en: Huge Padding
fr_FR: Padding énorme

en: Set a custom top or bottom margin. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;
fr_FR: Définissez une marge supérieure ou inférieure personnalisée. Les valeurs basées sur les pixels et % sont acceptées. Ex : 30px, 5&percnt;

en: Margin and Padding
fr_FR: Marge et Padding

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library. Leave empty if you want to use the background image of the color scheme defined above
fr_FR: Vous pouvez, au choix, télécharger une nouvelle image ou en choisir une de la bibliothèque des médias. Laisser vide si vous souhaitez utiliser l'image de fond du modèle de couleurs défini ci-dessus

en: Background can either scroll with the page, be fixed or scroll with a parallax motion
fr_FR: L'arrière-plan peut, soit défiler avec la page, soit être fixé ou défiler avec un mouvement de parallaxe

en: You can also place a video as background for your section. Enter the URL to the Video. Currently supported are Youtube, Vimeo and direct linking of web-video files (mp4, webm, ogv)
fr_FR: Vous pouvez également placer une vidéo comme fond d'écran pour votre section. Entrez l'URL de la vidéo. Actuellement, Youtube, Vimeo et la liaison directe de fichiers web-vidéo (mp4, webm, ogv) sont pris en charge

en: Working examples Youtube & Vimeo:
fr_FR: Exemples de travail Youtube &Vimeo:

en: Video Aspect Ratio
fr_FR: Aspect Ratio de la vidéo

en: In order to calculate the correct height and width for the video slide you need to enter a aspect ratio (width:height). usually: 16:9 or 4:3.
fr_FR: Afin de calculer la hauteur et la largeur correctes pour la diapositive vidéo, vous devez entrer un rapport d’aspect (largeur: hauteur). habituellement: 16:9 ou 4:3.

en: If left empty 16:9 will be used
fr_FR: S’il est laissé vide, 16:9 sera utilisé

en: Hide video on Mobile Devices?
fr_FR: Masquer la vidéo sur les appareils mobiles?

en: You can choose to hide the video entirely on Mobile devices and instead display the Section Background image
fr_FR: Vous pouvez choisir de masquer entièrement la vidéo sur les appareils mobiles et d'afficher à la place l'image d'arrière-plan de la section

en: Most mobile devices can't autoplay videos to prevent bandwidth problems for the user
fr_FR: La plupart des appareils mobiles ne peuvent pas lire automatiquement les vidéos pour éviter des problèmes de bande passante pour l'utilisateur

en: Enable Overlay?
fr_FR: Activer la superposition?

en: Check if you want to display a transparent color and/or pattern overlay above your section background image/video
fr_FR: Cochez si vous souhaitez afficher une couleur transparente et / ou une superposition de motifs au-dessus de l'image / vidéo d'arrière-plan de votre section

en: Overlay Opacity
fr_FR: Opacité de la couleur de superposition

en: Select a custom color for your overlay here. Leave empty if you want no color overlay
fr_FR: Sélectionnez une couleur personnalisée pour votre superposition ici. Laissez vide si vous ne voulez pas de couleur de superposition

en: Select an existing or upload a new background image
fr_FR: Sélectionner une image d’arrière-plan existante ou télécharger une nouvelle image d’arrière-plan

en: Select predefined pattern
fr_FR: Sélectionnez modèle prédéfini

en: No Background Image
fr_FR: Pas d'image d'arrière-plan

en: Upload custom image
fr_FR: Télécharger l'image personnalisée

en: Custom Pattern
fr_FR: Motif personnalisé

en: Upload your own seamless pattern
fr_FR: Téléchargez votre propre modèle transparent

en: Insert Pattern
fr_FR: Insérer un motif

en: Background Overlay
fr_FR: Recouvrement Arrière-plan

en: Section Top Border Styling
fr_FR: Style de la bordure supérieure de la section

en: Choose a border styling for the top of your section
fr_FR: Choisir un style de bordure pour le haut de votre section

en: Display a simple 1px top border
fr_FR: Afficher une simple 1px bordure supérieure

en: No border styling
fr_FR: Pas de style de bordure

en: Section Bottom Border Styling
fr_FR: Section Bord inférieur - Style de la bordure inférieure

en: Choose a border styling for the bottom of your section
fr_FR: Choisissiez un style pour le contour inférieur de votre section

en: Display a small arrow that points down to the next section
fr_FR: Afficher une petite flèche qui pointe vers le bas à la section suivante

en: Diagonal section border
fr_FR: Bordure de section diagonale

en: Diagonal Border: Color
fr_FR: Bordure diagonale : couleur

en: Select a custom background color for your Section border here.
fr_FR: Sélectionnez une couleur d’arrière-plan personnalisée pour votre bordure section ici.

en: Diagonal Border: Direction
fr_FR: Bordure diagonale : Direction

en: Set the direction of the diagonal border
fr_FR: Définir la direction de la bordure diagonale

en: Slanting from left to right
fr_FR: Inclinaison de gauche à droite

en: Slanting from right to left
fr_FR: Inclinaison de droite à gauche

en: Diagonal Border Box Style
fr_FR: Style de zone de bordure diagonale

en: Set the style shadow of the border
fr_FR: Définir le style d'ombre de la bordure

en: Box shadow
fr_FR: Boite Ombre

en: Display a scroll down arrow
fr_FR: Afficher une flèche de défilement vers le bas

en: Check if you want to show a button at the bottom of the section that takes the user to the next section by scrolling down
fr_FR: Cochez si vous souhaitez afficher un bouton au bas de la section qui amène l'utilisateur à la section suivante en faisant défiler vers le bas

en: Custom Arrow Color
fr_FR: Couleur de flèche personnalisée

en: Select a custom arrow color. Leave empty if you want to use the default arrow color and style
fr_FR: Sélectionnez une couleur de flèche personnalisée. Laissez vide si vous souhaitez utiliser la couleur et le style de flèche par défaut

en: Scroll Down Arrow
fr_FR: Défilement vers le bas flèche

en: Delete Section
fr_FR: Supprimer la section

en: Edit Section
fr_FR: Modifier la section

en: Clone Section
fr_FR: Dupliquer la section

en: Section content hidden. Click here to show it
fr_FR: Contenu de la section masqué. Cliquez ici pour le montrer

en: Display a simple slideshow element
fr_FR: Afficher un élément de diaporama simple

en: Easy Slider Item
fr_FR: Élément curseur facile

en: An Easy Slider image or video item
fr_FR: Une image ou un élément vidéo Easy Slider

en: Add single image or video
fr_FR: Ajouter une seule image ou vidéo

en: Here you can add new Images to the slideshow.
fr_FR: Ici, vous pouvez ajouter de nouvelles images au diaporama.

en: Slideshow Image Size
fr_FR: Taille d'image du diaporama

en: Choose the size of the image that loads into the slideshow.
fr_FR: Choisissez la taille de l’image qui se charge dans le diaporama.

en: Slideshow control styling?
fr_FR: Style de contrôle de diaporama?

en: Use first slides caption as permanent caption
fr_FR: Utiliser la première légende des diapositives comme légende permanente

en: If checked the caption will be placed on top of the slider. Please be aware that all slideshow link settings and other captions will be ignored then
fr_FR: Si cette case est cochée, la légende sera placée au-dessus du curseur. Veuillez noter que tous les paramètres de lien du diaporama et autres légendes seront ignorés

en: Option to only load the preview image of a video slide. The actual videos will only be fetched once the user clicks on the image (Waiting for user interaction speeds up the inital pageload)
fr_FR: Option permettant de charger uniquement l’image d’aperçu d’une diapositive vidéo. Les vidéos réelles ne seront récupérées qu’une fois que l’utilisateur aura cliqué sur l’image (l’attente de l’interaction de l’utilisateur accélère le chargement initial de la page)

en: Wait for user interaction or for a slide with active autoplay to load the video
fr_FR: Attendez l’interaction de l’utilisateur ou une diapositive avec lecture automatique active pour charger la vidéo

en: Privacy
fr_FR: Confidentialité

en: Slideshow Transition
fr_FR: Transition de diaporama

en: Choose the transition for your Slideshow.
fr_FR: Choisissez la transition pour votre diaporama.

en: Slide sidewards
fr_FR: Glisser latéralement

en: Slide up/down
fr_FR: Faire glisser vers le haut/vers le bas

en: Transition Speed
fr_FR: Vitesse de transition

en: Selected speed in milliseconds for transition effect.
fr_FR: Vitesse sélectionnée en millisecondes pour l’effet de transition.

en: Stop Autorotation with the last slide
fr_FR: Arrêter la perroquection automatique avec la dernière diapositive

en: Check if you want to disable autorotation when this last slide is displayed
fr_FR: Cochez si vous souhaitez désactiver l'autorotation lorsque cette dernière diapositive est affichée

en: Which type of slide is this?
fr_FR: De quel type de diapositive s’agit-il ?

en: Image Slide
fr_FR: Diapositive d'Image

en: Video Slide
fr_FR: Diapositive vidéo

en: Fallback images
fr_FR: Images de repli

en: Caption Title
fr_FR: Titre de la légende

en: Enter a caption title for the slide here
fr_FR: Entrez un titre de légende pour la diapositive ici

en: Caption Text
fr_FR: Texte de la légende

en: Enter some additional caption text
fr_FR: Entrez du texte de légende supplémentaire

en: Slide Caption
fr_FR: Légende de la diapositive

en: Caption Title Font Size
fr_FR: Légende Titre Taille de la police

en: Caption Content Font Size
fr_FR: Taille de la police du contenu de la légende

en: Custom Caption Title Font Color
fr_FR: Couleur de police de titre de légende personnalisée

en: Custom Caption Content Font Color
fr_FR: Couleur de police de contenu de légende personnalisée

en: Apply a link to the slide?
fr_FR: Appliquer un lien à la diapositive ?

en: You can choose to apply the link to the whole image
fr_FR: Vous pouvez choisir d’appliquer le lien à l’image entière

en: No Link for this slide
fr_FR: Aucun lien pour cette diapositive

en: Apply Link to Image
fr_FR: Appliquer le lien à l'image

en: Where should the image link to?
fr_FR: Où l’image doit-elle être liée ?

en: Accordion Slider
fr_FR: Curseur accordéon

en: Display an accordion slider with images or post entries
fr_FR: Afficher un curseur accordéon avec des images ou des entrées d'articles

en: Accordion Slider Item
fr_FR: Article de curseur d’accordéon

en: An Accordion Slider image or video item
fr_FR: Une image ou un élément vidéo accordéon Slider

en: Which type of slider is this?
fr_FR: Quel type de Slider est-ce ?

en: Slides can either be generated based on images you choose or on recent post entries
fr_FR: Les diapositives peuvent être générées soit à partir d'images que vous avez choisies, soit à partir de messages récents

en: Image based Slider
fr_FR: Curseur basé sur l’image

en: Entry based Slider
fr_FR: Diaporama basé sur l'entrée

en: Number of entries
fr_FR: Nombres d’entrées

en: The offset determines where the query begins pulling entries. Useful if you want to remove a certain number of entries because you already query them with another element.
fr_FR: Le décalage détermine l'endroit où la requête commence à extraire les entrées. Utile si vous voulez supprimer un certain nombre d'entrées parce que vous les interrogez déjà avec un autre élément.

en: Display the entry title by default?
fr_FR: Afficher le titre de l’entrée par défaut?

en: Yes - display everywhere
fr_FR: Oui - afficher partout

en: Yes - display, but remove title on mobile devices
fr_FR: Oui - afficher, mais supprimer le titre sur les appareils mobiles

en: Display only on active slides
fr_FR: Afficher uniquement sur les diapositives actives

en: No, never display title
fr_FR: Non, n’affichez jamais le titre

en: Display Excerpt?
fr_FR: Montrer l'extrait?

en: Check if excerpt/caption of the slide should also be displayed
fr_FR: Cochez si l'extrait / la légende de la diapositive doit être également affichée

en: Accordion Image Size
fr_FR: Taille de l’image accordéon

en: Choose image and Video size for your slideshow.
fr_FR: Choisissez la taille de l’image et de la vidéo pour votre diaporama.

en: Change the alignment of title and excerpt here
fr_FR: Modifier l’alignement du titre et de l’extrait ici

en: Caption Font Sizes
fr_FR: Légende Tailles de polices

en: Select a custom font size for the caption titles.
fr_FR: Sélectionnez une taille de police personnalisée pour les titres de légende.

en: Excerpt Font Sizes
fr_FR: Tailles de polices d’extrait

en: Select a custom font size for the excerpt.
fr_FR: Sélectionnez une taille de police personnalisée pour l’extrait.

en: Title Color
fr_FR: Couleur du titre

en: Select a color for the title here. Leave blank for theme default.
fr_FR: Sélectionnez une couleur pour le titre ici. Laissez le champ vide pour le thème par défaut.

en: Excerpt Color
fr_FR: Couleur de l’extrait

en: Select a color for the excerpt here. Leave blank for theme default.
fr_FR: Sélectionnez une couleur pour l’extrait ici. Laissez le champ vide pour le thème par défaut.

en: Where should the Image link to?
fr_FR: Où l’image doit-elle renvoyer ?

en: Featured Image Slider
fr_FR: Curseur d’image en vedette

en: Display a Slideshow of featured images from various posts
fr_FR: Afficher un diaporama d’images en vedette de divers messages

en: Display entries from:
fr_FR: Afficher les entrées de :

en: Title, Excerpt, Read More Button
fr_FR: Titre, extrait, bouton Lire la suite

en: Choose the content you want to display. Please keep in mind that excerpt will be hidden on mobile devices below 767px if you do not select a responsive &quot;Caption Content Font Size&quot;
fr_FR: Choisissez le contenu que vous souhaitez afficher. Veuillez garder à l’esprit que l’extrait sera masqué sur les appareils mobiles en dessous de 767px si vous ne sélectionnez pas une « Taille de police de contenu de légende » réactive

en: Title + Read More Button
fr_FR: Titre +bouton lire la suite

en: Title + Excerpt + Read More Button
fr_FR: Titre + extrait + bouton lire la suite

en: The offset determines where the query begins pulling posts. Useful if you want to remove a certain number of posts because you already query them with another element.
fr_FR: Le décalage détermine l'endroit où la requête commence à tirer les poteaux. Utile si vous voulez supprimer un certain nombre de messages parce que vous les interrogez déjà avec un autre élément.

en: Enforce duplicates (if a blog element on the page should show the same entries as this slider use this setting)
fr_FR: <a rel="follow" href="http://www.tick49.com/">Appliquer des doublons (si un élément de blog sur la page devrait montrer que les mêmes entrées comme ce curseur utilisent ce paramètre)"</a>

en: Slider Width/Height Ratio
fr_FR: Rapport largeur/hauteur du Slider

en: The slider will always stretch the full available width. Here you can enter the corresponding height (eg: 4:3, 16:9) or a fixed height in px (eg: 300px)
fr_FR: Le diaporama s'étirera toujours sur toute la largeur disponible. Ici, vous pouvez entrer la hauteur correspondante (par exemple: 4:3, 16:9) ou une hauteur fixe en px (par exemple: 300px)

en: Set the preview image size automatically based on slider height
fr_FR: Définir la taille de l'image d'aperçu automatiquement en fonction de la hauteur du Slider

en: Caption Title Font Sizes
fr_FR: Taille de police des légendes

en: Caption Content Font Sizes
fr_FR: Taille des polices de contenu des légendes

en: Content Color
fr_FR: Couleur du contenu

en: Select a color for the content here. Leave blank for theme default.
fr_FR: Sélectionnez une couleur pour le contenu ici. Laissez le champ vide pour le thème par défaut.

en: Choose the transition for your Slider.
fr_FR: Choisissez la transition pour votre Slider.

en: Overlay
fr_FR: Superposition

en: Fullscreen Slider
fr_FR: Bouton pour glisserur le plein écran

en: Display a fullscreen slideshow element
fr_FR: Afficher un élément de diaporama plein écran

en: Fullscreen Slider Item
fr_FR: Élément curseur plein écran

en: A Fullscreen Slider image or video item
fr_FR: Une image slider plein écran ou un élément vidéo

en: Choose image size for your slideshow.
fr_FR: Choisissez la taille de l’image pour votre diaporama.

en: Check if you want to show a button at the bottom of the slider that takes the user to the next section by scrolling down
fr_FR: Cochez si vous souhaitez afficher un bouton en bas du slider qui amène l'utilisateur à la section suivante en faisant défiler vers le bas

en: Choose the behaviour of the slideshow image when scrolling up or down on the page.
fr_FR: Choisissez le comportement de l’image du diaporama lorsque vous faites défiler la page vers le haut ou vers le bas.

en: Please note: &quot;Fixed&quot; does not work in Firefox - this is a known and unresolved browser behaviour.
fr_FR: Remarque: « Corrigé » ne fonctionne pas dans Firefox - il s’agit d’un comportement de navigateur connu et non résolu.

en: Slideshow Image scrolling
fr_FR: Diaporama Défilement de l’image

en: Image Position
fr_FR: Position de l’Image

en: Video Display
fr_FR: Affichage vidéo

en: You can either make sure that the whole video is visible and no cropping occurs or that the video is stretched to display full screen
fr_FR: Vous pouvez soit vous assurer que la vidéo entière est visible et qu'aucun rognage ne se produit ou que la vidéo est étirée pour s'afficher en plein écran

en: Display Video in default mode, black borders may occur but the whole video will be visible
fr_FR: Afficher la vidéo en mode par défaut, des bordures noires peuvent se produire mais toute la vidéo sera visible

en: Stretch Video so it covers the whole slideshow (Video must be 16:9 for this option to work properly)
fr_FR: Étirer la vidéo pour qu'elle couvre tout le diaporama (la vidéo doit être en 16:9 pour que cette option fonctionne correctement)

en: Video Settings
fr_FR: Paramètres vidéo

en: Caption Positioning
fr_FR: Positionnement de la légende

en: Right Framed
fr_FR: A droite encadré

en: Left Framed
fr_FR: A gauche encadré

en: Bottom Framed
fr_FR: En bas encadré

en: Center Framed
fr_FR: Centré encadré

en: Right without Frame
fr_FR: A droite sans cadre

en: Left without Frame
fr_FR: A gauche sans cadre

en: Bottom without Frame
fr_FR: En bas sans cadre

en: Center without Frame
fr_FR: Centré sans cadre

en: Fullwidth Easy Slider
fr_FR: Easy Slider pleine largeur

en: Display a simple fullwidth slideshow element
fr_FR: Afficher un simple élément de diaporama pleine largeur

en: Fullwidth Easy Slider Item
fr_FR: Fullwidth Easy Slider Article

en: A Fullwidth Easy Slider image or video item
fr_FR: Une image ou un élément vidéo Fullwidth Easy Slider

en: Slideshow Image and Video Size
fr_FR: Taille de l’image et de la vidéo du diaporama

en: Slider minimum height in pixel
fr_FR: Hauteur minimale de diaporama en pixel

en: This is helpful on smaller screens if you got a lot of text in your slider
fr_FR: Ceci est utile sur les écrans plus petits si vous avez beaucoup de texte dans votre curseur

en: Stretch image to fit the slideshow size?
fr_FR: Étirer l’image pour l’adapter à la taille du diaporama?

en: By default the image stretches across the full width of the screen. You can deactivate this behavior and simply align it in the center of the slider
fr_FR: Par défaut, l'image s'étend sur toute la largeur de l'écran. Vous pouvez désactiver ce comportement et l'aligner simplement au centre du diaporama

en: Yes, stretch the image
fr_FR: Oui, étirer l’image

en: No, dont stretch the image. If the browser window is bigger than the image simply align it centered
fr_FR: Non, n'étirez pas l'image. Si la fenêtre du navigateur est plus grande que l'image, il suffit de l'aligner au centre

en: Slideshow Settings
fr_FR: Paramètres du diaporama

en: Slideshow Background Image
fr_FR: Image d’arrière-plan du diaporama

en: If you are displaying transparent images like pngs you can set a static background image or pattern that will appear behind those pngs.
fr_FR: Si vous affichez des images transparentes comme des pngs, vous pouvez définir une image ou un motif d’arrière-plan statique qui apparaîtra derrière ces pngs.

en: Slideshow Background
fr_FR: Arrière-plan du diaporama

en: Video Size
fr_FR: Taille Vidéo

en: By default the video will try to match the default slideshow size that was selected in the slider settings at 'Slideshow Image and Video Size'
fr_FR: Par défaut, la vidéo essayera de correspondre à la taille par défaut du diaporama qui a été sélectionnée dans les paramètres du diaporama dans 'Slideshow Image and Video Size'.

en: Try to match the default slideshow size (Video will not be cropped, but black borders will be visible at each side)
fr_FR: Essayez de faire correspondre la taille du diaporama par défaut (la vidéo ne sera pas recadrée, mais les bordures noires seront visibles de chaque côté).

en: Try to match the default slideshow size but stretch the video to fill the whole slider (video will be cropped at top and bottom)
fr_FR: Essayez de faire correspondre la taille de diaporama par défaut, mais étirer la vidéo pour remplir le curseur ensemble (la vidéo sera recadrée en haut et en bas)

en: Show the full Video without cropping
fr_FR: Afficher la vidéo complète sans recadrage

en: Advanced Layerslider
fr_FR: Slider de calque avancé

en: Display a Layerslider Slideshow
fr_FR: Afficher un diaporama Slider de calque

en: No Layer Slider Found. Click here to create one
fr_FR: Aucun LayerSlider trouvé. Cliquez ici pour en créer un

en: Edit Layer Slider here
fr_FR: Modifier le Slider de calque ici

en: Fullwidth Revolution Slider
fr_FR: Revolution Slider Pleine Largeur

en: Display a fullwidth Revolution Slider
fr_FR: Afficher un Revolution Slider pleine largeur

en: No Revolution Slider Found. Click here to create one
fr_FR: Aucun Revolution Slider trouvé. Cliquez ici pour en créer un

en: Edit Revolution Slider here
fr_FR: Modifier le Revolution Slider ici

en: Social Buttons
fr_FR: Boutons sociaux

en: Create one or more social buttons to share a post or to link to your social profile
fr_FR: Créer un ou plusieurs boutons sociaux pour partager une publication ou créer un lien vers votre profil social

en: Profiles
fr_FR: Profils

en: Which Social Buttons do you want to display? Defaults are set in
fr_FR: Quels boutons sociaux voulez-vous afficher? Les valeurs par défaut sont définies dans

en: Blog Layout
fr_FR: Mise en page du blog

en: Check to display
fr_FR: Cochez pour afficher

en: Make sure to add the profile link here in &quot;Profile Tab&quot; or in
fr_FR: Assurez-vous d’ajouter le lien de profil ici dans « Onglet Profil » ou dans

en: Social Profiles
fr_FR: Réseaux sociaux

en: Small title
fr_FR: Petit titre

en: A small title above the buttons.
fr_FR: Un petit titre au-dessus des boutons.

en: Share this entry
fr_FR: Partager cette entrée

en: Use defaults that are also used for your blog (share entry)
fr_FR: Utilisez les valeurs par défaut qui sont également utilisées pour votre blog (entrée de partage)

en: Use a custom set
fr_FR: Utiliser un ensemble personnalisé

en: Custom Button Behaviour
fr_FR: Comportement des boutons personnalisés

en: Select what you want to do. Social media platform is opened in a new window. Make sure to set the links to your social profiles. Share links are created by theme.
fr_FR: Sélectionnez ce que vous voulez faire. La plate-forme de médias sociaux est ouverte dans une nouvelle fenêtre. Assurez-vous de définir les liens vers vos profils sociaux. Les liens de partage sont créés par thème.

en: Share Entry
fr_FR: Partager l’entrée

en: Link to your profile
fr_FR: Lien vers votre profil

en: Social Profile And Share Buttons
fr_FR: Profil social et boutons de partage

en: The following buttons support share links (generated by theme) and links to a profile.
fr_FR: Les boutons suivants prennent en charge les liens de partage (générés par thème) et les liens vers un profil.

en: Facebook link
fr_FR: Lien Facebook

en: Twitter link
fr_FR: Lien Twitter

en: WhatsApp link
fr_FR: Lien WhatSapp

en: Pinterest link
fr_FR: Lien Pinterest

en: Reddit link
fr_FR: Lien Reddit

en: LinkedIn link
fr_FR: Lien LinkedIn

en: Tumblr link
fr_FR: Lien Tumblr

en: VK link
fr_FR: Lien VK

en: Email link
fr_FR: Lien d’e-mail

en: Yelp Share Link
fr_FR: Lien de partage Yelp

en: Enter the share link to Yelp for this button.
fr_FR: Entrez le lien de partage vers Yelp pour ce bouton.

en: Social Profile Buttons
fr_FR: Boutons de profil social

en: The following buttons currently only support links to a profile.
fr_FR: Les boutons suivants ne prennent actuellement en charge que les liens vers un profil.

en: 500px Link
fr_FR: Lien 500px

en: Behance Link
fr_FR: Lien Behance

en: Dribbble Link
fr_FR: Lien Dribbble

en: Flickr Link
fr_FR: Lien Flickr

en: Instagram Link
fr_FR: Lien Instagram

en: Skype Link
fr_FR: Lien Skype

en: Soundcloud Link
fr_FR: Lien SoundCloud

en: Vimeo Link
fr_FR: Lien Vimeo

en: Xing Link
fr_FR: Lien Xing

en: YouTube Link
fr_FR: Lien Youtube

en: Enter the link to your profile for this button. Leave empty to use link defined in
fr_FR: Entrez le lien vers votre profil pour ce bouton. Laisser vide pour utiliser le lien défini dans

en: Social Profile Links
fr_FR: Liens de réseaux sociaux

en: You selected to use the social share buttons used for your blog selected on theme options page . No options available here at the moment.
fr_FR: Vous avez choisi d’utiliser les boutons de partage social utilisés pour votre blog sélectionnés sur la page des options de thème . Aucune option disponible ici pour le moment.

en: Enter links to your social profiles which will be used in this element only.
fr_FR: Entrez des liens vers vos profils sociaux qui ne seront utilisés que dans cet élément.

en: Facebook Profile Link
fr_FR: Lien du profil Facebook

en: Twitter Profile Link
fr_FR: Lien du profil Twitter

en: WhatsApp Profile Link
fr_FR: Lien de profil WhatsApp

en: Pinterest Profile Link
fr_FR: Lien vers le profil Pinterest

en: Reddit Profile Link
fr_FR: Lien de profil Reddit

en: LinkedIn Profile Link
fr_FR: Lien du profil LinkedIn

en: Tumblr Profile Link
fr_FR: Lien de profil Tumblr

en: VK Profile Link
fr_FR: Lien de profil VK

en: Email Profile Link
fr_FR: Lien de profil de messagerie

en: Yelp Profile Link
fr_FR: Lien de profil Yelp

en: 500px Profile Link
fr_FR: Lien de profil 500px

en: Behance Profile Link
fr_FR: Lien vers le profil Behance

en: Dribbble Profile Link
fr_FR: Lien de profil Dribbble

en: Flickr Profile Link
fr_FR: Lien de profil Flickr

en: Instagram Profile Link
fr_FR: Lien du profil Instagram

en: Skype Profile Link
fr_FR: Lien de profil Skype

en: Soundcloud Profile Link
fr_FR: Lien de profil Soundcloud

en: Vimeo Profile Link
fr_FR: Lien de profil Vimeo

en: Xing Profile Link
fr_FR: Lien de profil Xing

en: YouTube Profile Link
fr_FR: Lien de profil YouTube

en: Button Bar Style
fr_FR: Style de barre de boutons

en: Select how to display the social buttons bar
fr_FR: Sélectionnez comment afficher la barre des boutons sociaux

en: Rectangular
fr_FR: Rectangulaire

en: Rectangular minimal
fr_FR: Rectangulaire minimal

en: Block square
fr_FR: Bloc carré

en: Rounded rectangular
fr_FR: Rectangulaire arrondi

en: Buttons
fr_FR: Boutons

en: Icon simple
fr_FR: Icône simple

en: Button Bar Alignment
fr_FR: Alignement de la barre de boutons

en: Select alignment of the social buttons bar
fr_FR: Sélectionner l’alignement de la barre des boutons sociaux

en: Tab Section
fr_FR: Section d'onglet

en: Add a fullwidth section with tabs that can contain columns and other elements
fr_FR: Ajouter une section pleine largeur avec des onglets pouvant contenir des colonnes et d’autres éléments

en: Initial Open
fr_FR: Ouverture initiale

en: Enter the Number of the Tab that should be open initially.
fr_FR: Entrez le numéro de l'onglet qui doit être ouvert initialement.

en: Tab Position
fr_FR: Position de l’onglet

en: Define the position of the tab buttons
fr_FR: Définir la position des boutons de tabulation

en: Display Tabs above content
fr_FR: Afficher les onglets au-dessus du contenu

en: Display Tabs below content
fr_FR: Afficher les onglets au-dessus du contenu

en: Content height
fr_FR: Hauteur du contenu

en: Define the behaviour for the size of the content tabs when switching between the tabs.
fr_FR: Définissez le comportement de la taille des onglets de contenu lorsque vous basculez entre les onglets.

en: Same height for all tabs
fr_FR: Même hauteur pour tous les onglets

en: Auto adjust to content
fr_FR: Ajustement automatique au contenu

en: Tab Buttons Out Of Screen Behaviour
fr_FR: Comportement des boutons d’onglet hors de l’écran

en: Select to display arrows in tab button area if tab buttons are out of screens viewport to draw visitors attention that there are more buttons available.
fr_FR: Sélectionnez cette option pour afficher les flèches dans la zone des boutons d’onglet si les boutons d’onglet sont hors de la fenêtre d’affichage des écrans pour attirer l’attention des visiteurs sur le fait qu’il y a plus de boutons disponibles.

en: Display arrows
fr_FR: Afficher les flèches

en: Do not display arrows
fr_FR: Ne pas afficher de flèches

en: Tab Padding
fr_FR: Marge interne d’onglet

en: Define the tab titles top and bottom padding (only works if no icon is displayed at the top of the tab title)
fr_FR: Définir les titres d’onglet en haut et en bas du remplissage (ne fonctionne que si aucune icône n’est affichée en haut du titre de l’onglet)

en: Tab Title Background Color
fr_FR: Couleur de fond des titres d'onglets

en: Select a custom background color of the tab title bar. Enter no value if you want to use the standard color.
fr_FR: Sélectionnez une couleur d’arrière-plan personnalisée de la barre de titre de l’onglet. N’entrez aucune valeur si vous souhaitez utiliser la couleur standard.

en: Tab Font Color
fr_FR: Couleur de police de l’onglet

en: Select a custom text color for all tabs. Enter no value if you want to use the standard font color.
fr_FR: Sélectionnez une couleur de texte personnalisée pour tous les onglets. Entrez aucune valeur si vous souhaitez utiliser la couleur de police standard.

en: Active Tab Font Color
fr_FR: Couleur active de police d’onglet

en: Select a custom text color for the active tab. Enter no value if you want to use the standard font color.
fr_FR: Sélectionnez une couleur de texte personnalisée pour l’onglet actif. Entrez aucune valeur si vous souhaitez utiliser la couleur de police standard.

en: Tab Font Color On Hover
fr_FR: Couleur de police de l’onglet lors du survol

en: Select a custom text color for all tabs on hover. Enter no value if you want to use the standard font color.
fr_FR: Sélectionnez une couleur de texte personnalisée pour tous les onglets en survol. Entrez aucune valeur si vous souhaitez utiliser la couleur de police standard.

en: Active Tab Font Color On Hover
fr_FR: Couleur de police active de l’onglet lors du survol

en: Select a custom text color for the active tab on hover. Enter no value if you want to use the standard font color.
fr_FR: Sélectionnez une couleur de texte personnalisée pour l’onglet actif lors du survol. Entrez aucune valeur si vous souhaitez utiliser la couleur de police standard.

en: Content transition
fr_FR: Transition de contenu

en: Define the transition between tab content
fr_FR: Définir la transition entre le contenu de l’onglet

en: Delete Tab Section
fr_FR: Supprimer l’onglet de section

en: Show/Hide Tab Section
fr_FR: Afficher/Masquer la section de l’onglet

en: Edit Tab Section
fr_FR: Modifier l'onglet de section

en: Clone Tab Section
fr_FR: Section De l’onglet Clone

en: Tab
fr_FR: Onglet

en: Add Tab
fr_FR: Ajouter un onglet

en: Tab Section content hidden. Click here to show it
fr_FR: Contenu de la section onglet caché. Cliquez ici pour le montrer

en: Creates a single tab for the tab section element
fr_FR: Crée un onglet unique pour l’élément de section d’onglet

en: Tab Title
fr_FR: Titre de l'onglet

en: Set a tab title
fr_FR: Définir un titre d’onglet

en: Tab Symbol
fr_FR: Symbole d’onglet

en: Should an icon or image be displayed at the top of the tab title?
fr_FR: Une icône ou une image doit-elle être affichée en haut du titre de l’onglet ?

en: No icon or image
fr_FR: Pas d’icône ou d’image

en: Display icon
fr_FR: Afficher l’icône

en: Display image
fr_FR: Afficher l’image

en: Tab Icon
fr_FR: Icône de l'onglet

en: Select an icon for your tab title below
fr_FR: Sélectionnez une icône pour le titre de votre onglet ci-dessous

en: Tab Image
fr_FR: Onglet Image

en: Tab Image Style
fr_FR: Style d’image d’onglet

en: No special style
fr_FR: Pas de style particulier

en: Rounded Borders
fr_FR: Bordures arrondies

en: Choose the vertical alignment of your tab content. (only applies if tabs are set to fixed height)
fr_FR: Choisissez l’alignement vertical du contenu de votre onglet. (ne s’applique que si les onglets sont définis sur une hauteur fixe)

en: Select a custom font color for this tab when active. Leave empty for default color
fr_FR: Sélectionnez une couleur de police personnalisée pour cet onglet lorsqu’il est actif. Laisser vide pour la couleur par défaut

en: Inactive Tab Font Color
fr_FR: Couleur de police de l’onglet inactif

en: Select a custom font color for this tab when inactive. Leave empty for default color
fr_FR: Sélectionnez une couleur de police personnalisée pour cet onglet lorsqu’il est inactif. Laisser vide pour la couleur par défaut

en: Inactive Tab Font Color On Hover
fr_FR: Couleur de police de l’onglet inactif lors du survol

en: Select a custom background color for this section here. Leave empty for default color
fr_FR: Sélectionnez une couleur d’arrière-plan personnalisée pour cette section ici. Laisser vide pour la couleur par défaut

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library. Leave empty if you don't want to use a background image
fr_FR: Téléchargez une nouvelle image ou choisissez une image existante dans votre médiathèque. Laissez vide si vous ne voulez pas utiliser une image d'arrière-plan

en: Edit Tab
fr_FR: Modifier l'onglet

en: Delete Tab
fr_FR: Supprimer onglet

en: Clone Tab
fr_FR: Dupliquer l’onglet

en: Table
fr_FR: Tableau

en: Creates a data or pricing table
fr_FR: Crée une table de données ou de tarification

en: Table Builder
fr_FR: Constructeur de tableaux

en: Start by adding columns and rows, then add content and styling to each.
fr_FR: Commencez par ajouter des colonnes et des lignes, puis ajoutez du contenu et du style à chacune d’elles.

en: Default Row
fr_FR: Ligne par défaut

en: Heading Row
fr_FR: Ligne d’en-tête

en: Pricing Row
fr_FR: Rangée de prix

en: Default Column
fr_FR: Colonne par défaut

en: Description Column
fr_FR: Colonne Description

en: Center Text Column
fr_FR: Centrer la colonne de texte

en: Table Purpose
fr_FR: Objectif du tableau

en: Choose if the table should be used to display tabular data or to display pricing options. (Difference: Pricing tables are flashier and try to stand out)
fr_FR: Choisissez si la table doit être utilisée pour afficher les données tabulaires ou pour afficher les options de détermination du prix. (Différence : Les tables de prix sont plus flashy et essaient de se démarquer)

en: Use the table as a Pricing Table
fr_FR: Utiliser la table comme table de tarification

en: Use the table to display tabular data
fr_FR: Utilisez la table pour afficher les données tabulaires

en: Table Design
fr_FR: Design table

en: Use either the default or minimal design
fr_FR: Utiliser la conception par défaut ou minimale

en: Empty Cells
fr_FR: Cellules vides

en: Empty Cells are by default hidden. If you want to force equal height across all columns set them to display
fr_FR: Les cellules vides sont par défaut masquées. Si vous voulez forcer une hauteur égale sur toutes les colonnes, réglez-les pour qu'elles s'affichent

en: Hide empty Cells
fr_FR: Masquer les cellules vides

en: Show empty Cells
fr_FR: Afficher les cellules vides

en: Table Styling
fr_FR: Style de tableau

en: Table Caption
fr_FR: Légende de la table

en: Add a short caption to the table so visitors know what the data is about
fr_FR: Ajoutez une courte légende au tableau pour que les visiteurs sachent de quoi il s'agit

en: Responsive Styling
fr_FR: Adaptations aux autres écrans

en: Select which table styling should be used if the screen is too small for the table.
fr_FR: Sélectionnez le style de table à utiliser si l’écran est trop petit pour le tableau.

en: Adjust table to screen size
fr_FR: Ajuster le tableau à la taille de l’écran

en: Make entire table scrollable
fr_FR: Rendre la table entière défilante

en: Tabs
fr_FR: Onglets

en: Creates a tabbed content area
fr_FR: Créer une zone de contenu par onglets

en: Tabs Item
fr_FR: Onglets Article

en: A single tabs item
fr_FR: Un seul élément d’onglets

en: Add/Edit Tabs
fr_FR: Ajouter/modifier les onglets

en: Here you can add, remove and edit the Tabs you want to display.
fr_FR: Ici, vous pouvez ajouter, supprimer et modifier les onglets que vous souhaitez afficher.

en: Tab 1
fr_FR: Onglet 1

en: Tab 2
fr_FR: Onglet 2

en: Where should the tabs be displayed
fr_FR: Où doivent être affichés les onglets

en: Display tabs at the top
fr_FR: Onglets d'affichage en haut de l'écran

en: Display Tabs on the left
fr_FR: Afficher les onglets sur la gauche

en: Display Tabs on the right
fr_FR: Afficher les onglets sur la droite

en: Boxed Tabs
fr_FR: Onglets encadrés

en: Do you want to display a border around your tabs or without border
fr_FR: Souhaitez-vous afficher vos onglets avec ou sans bordure

en: With border
fr_FR: Avec bordure

en: Without border
fr_FR: Sans contour

en: Enter the tab title here (Better keep it short)
fr_FR: Entrez le titre de l'onglet ici (mieux vaut être bref)

en: Should an icon be displayed at the left side of the tab title?
fr_FR: Une icône doit-elle être affichée sur le côté gauche du titre de l’onglet ?

en: Tab Content
fr_FR: Contenu de l'onglet

en: Tab Content goes here
fr_FR: L'onglet Contenu va ici

en: Team Member
fr_FR: Membre de l'équipe

en: Display a team members image with additional information
fr_FR: Afficher une image de membres de l’équipe avec des informations supplémentaires

en: Team Member Item
fr_FR: Élément membre de l’équipe

en: A Team Member Element Item
fr_FR: Un élément membre de l’équipe

en: Team Member Name
fr_FR: Nom du membre de l’équipe

en: Name of the person
fr_FR: Nom de la personne

en: Team Member Job Title
fr_FR: Fonction du membre de l’équipe

en: Job title of the person.
fr_FR: Fonction de la personne.

en: Team Member Image
fr_FR: Photo du membre de l’équipe

en: Team Member Description
fr_FR: Description du membre de l'équipe

en: Enter a few words that describe the person
fr_FR: Saisissez quelques mots pour décrire la personne

en: Add/Edit Social Service or Icon Links
fr_FR: Ajouter/modifier des liens de service social ou d’icône

en: Below each Team Member you can add Icons that link to destinations like Facebook page, Twitter account etc.
fr_FR: Sous chaque membre de l’équipe, vous pouvez ajouter des icônes qui renvoient à des destinations telles que la page Facebook, le compte Twitter, etc.

en: Edit Social Service or Icon
fr_FR: Modifier le service social ou l’icône

en: Image Size Behaviour
fr_FR: Comportement de la taille de l’image

en: Select the scale behaviour of the team member image in surrounding container. Scaling keeps aspect ratio of selected image size.
fr_FR: Sélectionnez le comportement d’échelle de l’image du membre de l’équipe dans le conteneur environnant. La mise à l’échelle conserve le rapport d’aspect de la taille d’image sélectionnée.

en: Fit into container (enlarge/decrease to 100% width)
fr_FR: Tenir dans le récipient (agrandir/diminuer à 100% de largeur)

en: Use selected size or decrease to 100% width if too large
fr_FR: Utilisez la taille sélectionnée ou réduisez la largeur à 100 % si elle est trop grande

en: Team Member Font Color
fr_FR: Couleur de police des membres de l’équipe

en: Select a custom font color for team member text. Leave empty to use the default
fr_FR: Sélectionnez une couleur de police personnalisée pour le texte des membres de l’équipe. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut

en: Team Member Job Title Font Color
fr_FR: Titre du poste de membre de l’équipe Couleur de police

en: Select a custom font color for team member job title text. Leave empty to use the default
fr_FR: Sélectionnez une couleur de police personnalisée pour le texte du titre du poste de membre de l’équipe. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut

en: Team Member Description Font Color
fr_FR: Couleur de police de description du membre de l’équipe

en: Select a custom font color for the team member description text. Leave empty to use the default
fr_FR: Sélectionnez une couleur de police personnalisée pour le texte de description du membre de l’équipe. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut

en: Social Service Font Color
fr_FR: Couleur de police du service social

en: Select a custom font color for the social service icon. Leave empty to use the default
fr_FR: Sélectionnez une couleur de police personnalisée pour l’icône du service social. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut

en: Social Service Font Color On Hover
fr_FR: Couleur de police du service social au survol

en: Select a custom font color for the social service icon on hover. Leave empty to use the default
fr_FR: Sélectionnez une couleur de police personnalisée pour l’icône de service social lors du survol. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut

en: Hover Text
fr_FR: Info-bulle

en: Text that appears if you place your mouse above the Icon
fr_FR: Texte qui s’affiche si vous placez votre souris au-dessus de l’icône

en: Social Icon Hover Text
fr_FR: Texte de vol stationnaire d’icône sociale

en: Icon Link
fr_FR: Lien de l'icône

en: Enter the URL of the page you want to link to
fr_FR: Entrez l’URL de la page vers laquelle vous souhaitez créer un lien

en: Open Link in new Window?
fr_FR: Ouvrir le lien dans une nouvelle fenêtre?

en: Select here if you want to open the linked page in a new window
fr_FR: Sélectionnez ici si vous voulez ouvrir la page liée dans une nouvelle fenêtre

en: Open in new window
fr_FR: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Select Icon
fr_FR: Sélectionnez une icône

en: Select an icon for your social service, job, etc. below
fr_FR: Sélectionnez une icône pour votre service social, votre emploi, etc. ci-dessous

en: Testimonials
fr_FR: Témoignages

en: Creates a Testimonial Grid
fr_FR: Crée une grille de témoignage

en: Testimonial Item
fr_FR: Objet de Témoignage

en: A Testimonial Element Item
fr_FR: Un élément témoignage

en: Add/Edit Testimonial
fr_FR: Ajouter/étider un témoignage

en: Here you can add, remove and edit your Testimonials.
fr_FR: Vous pouvez ici ajouter, étider et supprimer vos témoignages.

en: Edit Testimonial
fr_FR: Modifier le témoignage

en: Testimonial Style
fr_FR: Témoignage - Style

en: Here you can select how to display the testimonials. You can either create a testimonial slider or a testimonial grid with multiple columns
fr_FR: Ici vous pouvez choisir comment afficher les témoignages. Vous pouvez créer soit un diaporama de témoignage, soit une grille de témoignage à plusieurs colonnes

en: Testimonial Slider (Compact)
fr_FR: Slider de témoignages (compact)

en: Testimonial Slider (Large)
fr_FR: Slider de témoignages (large)

en: Testimonial Grid Columns
fr_FR: Colonnes de la grille de témoignages

en: How many columns do you want to display
fr_FR: Combien de colonnes souhaitez-vous afficher

en: Testimonial Grid Style
fr_FR: Style grille de témoignage

en: Set the styling for the testimonial grid
fr_FR: Définir le style de la grille de témoignage

en: Default Grid
fr_FR: Grille par défaut

en: Minimal Grid
fr_FR: Grille minimale

en: Boxed Grid
fr_FR: Grille en boîte

en: Name Font Color
fr_FR: Nom Couleur de la police

en: Subtitle Font Color
fr_FR: Couleur de police du sous-titre

en: Select a custom font color. Leave empty to use &quot;Name Font Color&quot;
fr_FR: Sélectionnez une couleur de police personnalisée. Laisser vide pour utiliser « Name Font Color »

en: Content Font Color
fr_FR: Couleur de la police du contenu

en: Enter the Name of the Person to quote
fr_FR: Entrez le nom de la personne à citer

en: Subtitle below name
fr_FR: Sous-titre sous le nom

en: Can be used for a job description
fr_FR: Peut être utilisé pour une description de travail

en: Quote
fr_FR: Citation

en: Enter the testimonial here
fr_FR: Saisir le témoignage ici

en: Website Link
fr_FR: Lien du site web

en: Link to the Persons website
fr_FR: Lien vers le site internet

en: Website Name
fr_FR: Nom du site

en: Linktext for the above Link
fr_FR: Lientexte pour le lien ci-dessus

en: Testimonial by
fr_FR: Témoignage de

en: Text Block
fr_FR: Bloc de texte

en: Creates a simple text block
fr_FR: Crée un bloc de texte simple

en: Enter some content for this textblock
fr_FR: Saisissez du contenu pour cette zone de texte

en: Click here to add your own text
fr_FR: Cliquez ici pour ajouter votre propre texte

en: Creates a timeline
fr_FR: Créer une chronologie

en: Timeline Item
fr_FR: Elément de la chronologie

en: A Timeline Element Item
fr_FR: Un élément de chronologie

en: Add/Edit Milestones
fr_FR: Ajouter/modifier des étapes

en: Here you can add, remove and edit the milestones of your timeline.
fr_FR: Ici, vous pouvez ajouter, supprimer et modifier les jalons de votre ligne de temps.

en: Edit Milestone
fr_FR: Editer Etape

en: Milestone 1
fr_FR: Etapes 1

en: Milestone 2
fr_FR: Etapes 2

en: Milestone 3
fr_FR: Etapes 3

en: Timeline Orientation
fr_FR: Orientation de la chronologie

en: Set the orientation of the timeline
fr_FR: Définir l'orientation de la timeline

en: Milestone Placement
fr_FR: Placement d'étapes

en: Set the placement of the milestones on the timeline
fr_FR: Définir le placement d'étapes sur la chronologie

en: Alternate
fr_FR: Aléatoire

en: Number of Milestones per Slide
fr_FR: Nombre d'étapes par diapositive

en: Set the number of the milestones visible at a time
fr_FR: Définissez le nombre d'étapes visibles un à la fois

en: 1 Milestone
fr_FR: Etapes 1

en: 2 Milestones
fr_FR: Etapes 2

en: 3 Milestones
fr_FR: Etapes 3

en: 4 Milestones
fr_FR: Etapes 4

en: 5 Milestones
fr_FR: Etapes 5

en: Define the appearance of the content box
fr_FR: Définir l’apparence de la boîte de contenu

en: Plain (default)
fr_FR: Plain (par défaut)

en: Box Shadow with Arrow
fr_FR: Ombre de boîte avec flèche

en: Date Font Sizes
fr_FR: Taille des polices de date

en: Select a custom font size for the dates.
fr_FR: Sélectionnez une taille de police personnalisée pour les dates.

en: Title Font Size
fr_FR: Taille de la police du titre

en: Content Font Size
fr_FR: Taille de la police du contenu

en: Content Box Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan de la zone de contenu

en: Either use the themes default or define a custom background color
fr_FR: Utilisez les thèmes par défaut ou définissez une couleur d’arrière-plan personnalisée

en: Custom Content Box Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière-plan de la zone de contenu personnalisée

en: Custom Date Font Color
fr_FR: Couleur de police de date personnalisée

en: Select a custom icon font color. Leave empty to use the default or the accent color defined in individual Milestones.
fr_FR: Sélectionnez une couleur de police d’icône personnalisée. Laissez vide pour utiliser la couleur d’accent par défaut ou définie dans les Milestone individuels.

en: Milestone Date
fr_FR: Date Milestone

en: Enter the milestone date here. This can be any format. Use filter avf_customize_heading_settings to change the html tag.
fr_FR: Entrez la date Milestone ici. Cela peut être n’importe quel format. Utilisez avf_customize_heading_settings de filtre pour modifier la balise html.

en: Milestone Title
fr_FR: Titre d'étapes

en: Enter the Milestone Title here. Use filter avf_customize_heading_settings to change the html tag.
fr_FR: Entrez le titre d'étape ici. Utilisez le filtre avf_customize_heading_settings pour modifier le balise html.

en: Milestone Content
fr_FR: Contenu d'étapes

en: Milestone Content goes here
fr_FR: Le contenu d'étape va ici

en: Milestone Description
fr_FR: Description d'étape

en: Bullet Content
fr_FR: Contenu des puces

en: Select the type of content for your milestone bullet
fr_FR: Sélectionnez le type de contenu pour votre puce d'étape

en: Add Icon
fr_FR: Ajouter une icône

en: Add Image
fr_FR: Ajouter une image

en: Auto Numbering
fr_FR: Numérotation automatique

en: Bullet Shape
fr_FR: Forme de balle

en: Arrow shaped bullet
fr_FR: Puce en forme de flèche

en: Arrow Shaped
fr_FR: En forme de flèche

en: Milestone Icon
fr_FR: Icône d'étape

en: Select an icon for your milestone below
fr_FR: Sélectionnez une icône pour votre Milestone ci-dessous

en: Milestone Bullet
fr_FR: Puces d'étape

en: Vertical Alignment Title and Content
fr_FR: Titre et contenu de l’alignement vertical

en: Applies only for the vertical timeline.
fr_FR: S'applique uniquement à la ligne de temps verticale.

en: Baseline (Default)
fr_FR: Ligne de base (par défaut)

en: Milestone Colors
fr_FR: Couleurs d'étape

en: Custom Milestone Icon Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière-plan de l’icône jalon personnalisée

en: Select a custom background color for the icon. Leave empty to use the default
fr_FR: Sélectionnez une couleur d’arrière-plan personnalisée pour l’icône. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut

en: Milestone Link?
fr_FR: Lien Milestone ?

en: Do you want to apply a link to the milestone?
fr_FR: Voulez-vous appliquer un lien vers l'étape?

en: Apply link
fr_FR: Appliquer le lien

en: Where do you want to apply the link?
fr_FR: Où voulez-vous appliquer le lien?

en: Apply link to the date, icon and headline
fr_FR: Appliquer un lien vers la date, l'icône et la ligne de titre

en: Apply link to the icon and date
fr_FR: Appliquer un lien à l’icône et à la date

en: Apply link to icon and headline
fr_FR: Appliquer le lien à l'icône et à la ligne de titre

en: Apply link to date and headline
fr_FR: Appliquer le lien à la date et au titre

en: Apply link to icon only
fr_FR: Appliquer le lien à l’icône uniquement

en: Milestone Link
fr_FR: Lien Milestone

en: Accordion
fr_FR: Accordéon

en: Creates toggles or accordions (can be used for FAQ)
fr_FR: Crée des bascules ou des accordéons (peut être utilisé pour la FAQ)

en: Accordion Item
fr_FR: Elément d'accordéon

en: An Accordion Item (toggle, accordions, FAQ)
fr_FR: Un article accordéon (basculement, accordéons, FAQ)

en: Add/Edit Toggles
fr_FR: Ajouter/modifier des bascules

en: Here you can add, remove and edit the toggles you want to display.
fr_FR: Ici, vous pouvez ajouter, supprimer et modifier les bascules que vous souhaitez afficher.

en: Toggle 1
fr_FR: Basculement 1

en: Toggle 2
fr_FR: Basculement 2

en: Use as FAQ Page (SEO improvement)
fr_FR: Utiliser comme page FAQ (amélioration seo)

en: Select if content is used as FAQ and add schema.org markup to support Google Search. You must enable theme option &quot;Automated Schema.org HTML Markup&quot; (SEO tab). For valid structured HTML only one FAQ section allowed per page - you can activate &quot;Sorting&quot; and group questions if needed.
fr_FR: Sélectionnez si le contenu est utilisé comme FAQ et ajoutez schema.org pour prendre en charge Google Search. Vous devez activer l’option thème &quot;Automated Schema.org HTML Markup&quot; (onglet SEO). Pour html structuré valide, une seule section FAQ autorisée par page - vous pouvez activer &quot;Tri&quot; et les questions de groupe si nécessaire.

en: No markup needed
fr_FR: Pas besoin de balisage

en: Add FAQ markup
fr_FR: Ajouter faq balisage

en: Toggles
fr_FR: Bascules

en: Enter the Number of the Accordion Item that should be open initially. Set to Zero if all should be close on page load
fr_FR: Entrez le numéro de l’élément accordéon qui doit être ouvert initialement. Défini sur Zéro si tout doit être fermé lors du chargement de la page

en: Behavior
fr_FR: Comportement

en: Should only one toggle be active at a time and the others be hidden or can multiple toggles be open at the same time?
fr_FR: Une seule bascule doit-elle être active à la fois et les autres doivent être masquées ou plusieurs bascules peuvent-elles être ouvertes en même temps ?

en: Only one toggle open at a time (Accordion Mode)
fr_FR: Une seule bascule ouverte à la fois (mode Accordéon)

en: Multiple toggles open allowed (Toggle Mode)
fr_FR: Plusieurs bascules ouvertes autorisées (mode bascule)

en: Display the toggle sorting menu? (You also need to add a number of tags to each toggle to make sorting possible)
fr_FR: Afficher le menu de tri à bascule (vous devez également ajouter un certain nombre de balises à chaque bascule pour rendre le tri possible).

en: No Sorting
fr_FR: Pas de tri

en: Sorting Active
fr_FR: Tri actif

en: Behaviour
fr_FR: Comportement

en: Select the styling of the toggles
fr_FR: Sélectionnez le style des bascules

en: Elegant
fr_FR: Elégant

en: Toggles Styling
fr_FR: Style des bascules

en: Custom +/- Icon Color
fr_FR: Couleur d’icône +/- personnalisée

en: Select a custom color for the toggle icon. Leave empty to use default
fr_FR: Sélectionnez une couleur personnalisée pour l’icône bascule. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut

en: Current Toggle Appearance
fr_FR: Apparence de basculement actuelle

en: Highlight title bar of open toggles
fr_FR: Mettre en surbrillance la barre de titre des bascules ouvertes

en: Custom Font Color Current Toggle
fr_FR: Couleur de la police personnalisée Basculement actuel

en: Select a custom font color for the current active toggle. Leave empty to use the default
fr_FR: Sélectionnez une couleur de police personnalisée pour le basculement actif actuel. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut

en: Custom +/- Icon Color Current Toggle
fr_FR: Bascule personnalisée +/- Couleur de l’icône Actuelle

en: Select a custom color for the current active toggle icon. Leave empty to use default
fr_FR: Sélectionnez une couleur personnalisée pour l’icône de bascule active actuelle. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut

en: Background Current Toggle
fr_FR: Basculement de l'arrière plan courant

en: Select the type of background for the current active toggle title bar.
fr_FR: Sélectionnez le type d’arrière-plan pour la barre de titre de basculement active actuelle.

en: Title Bar Custom Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan personnalisée de la barre de titre

en: Select a custom background color. Leave empty for default color
fr_FR: Sélectionnez une couleur d’arrière-plan personnalisée. Laisser vide pour la couleur par défaut

en: Hover Toggle Appearance
fr_FR: Apparence de basculement de vol stationnaire

en: Appearance of toggles on mouse hover
fr_FR: Aspect des basculements sur le vol stationnaire de souris

en: Custom Hover Font Color
fr_FR: Couleur de la police personnalisée au survol

en: Select a custom hover font color. Leave empty to use the default
fr_FR: Sélectionnez une couleur de police personnalisée au survol. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut

en: Custom Hover Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan personnalisée du survol

en: Select a custom hover background color. Leave empty to use the default
fr_FR: Sélectionnez une couleur d'arrière plan personnalisée pour le survol. Laissez vide pour utiliser la couleur par défaut

en: Custom Hover +/- Icon Color
fr_FR: Survol personnalisé +/- Couleur de l’icône

en: Select a custom hover color for the toggle icon. Leave empty to use &quot;Custom Hover Font Color&quot;
fr_FR: Sélectionnez une couleur de survol personnalisée pour l’icône bascule. Laisser vide pour utiliser « Custom Hover Font Color »

en: Toggle Title
fr_FR: Titre de la Bascule

en: Enter the toggle title here (Better keep it short)
fr_FR: Entrez le titre de bascule ici (il vaut mieux le garder bref)

en: Toggle Content
fr_FR: Contenu du Toggle

en: Toggle Content goes here
fr_FR: Basculer le contenu va ici

en: Toggle Sorting Tags
fr_FR: Activer/désactiver les balises de tri

en: Enter any number of comma separated tags here. If sorting is active the user can filter the visible toggles with the help of these tags
fr_FR: Entrez un nombre quelconque de balises séparées par des virgules ici. Si le tri est actif, l'utilisateur peut filtrer les bascules visibles à l'aide des balises suivantes

en: For Developers: Custom Tab ID
fr_FR: Pour les développeurs : ID d’onglet personnalisé

en: Insert a custom ID for the element here. Make sure to only use allowed characters (latin characters, underscores, dashes and numbers, no special characters can be used)
fr_FR: Insérez un ID personnalisé pour l’élément ici. Assurez-vous d’utiliser uniquement les caractères autorisés (caractères latins, soulignements, tirets et nombres, aucun caractère spécial ne peut être utilisé)

en: Developer Settings
fr_FR: Paramètres du développeur

en: Widget Area
fr_FR: Widget

en: Display one of the themes widget areas
fr_FR: Afficher l'une des zones de widgets des thèmes

en: Error fetching content - please reload the page and try again
fr_FR: Erreur de récupération de contenu - veuillez recharger la page et réessayer

en: It seems your are no longer logged in. Please reload the page and try again
fr_FR: Il semble que vous ne soyez plus connecté. Veuillez recharger la page et réessayer

en: Your session timed out. Simply reload the page and try again
fr_FR: Votre session a expiré. Rechargez simplement la page et réessayez

en: An error occurred
fr_FR: Une erreur est survenue

en: Attention!
fr_FR: Attention !

en: All right!
fr_FR: D'accord!

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Error occured when trying to connect to server.
fr_FR: L’erreur s’est produite lorsque vous essayez de vous connecter au serveur.

en: Select a cell layout
fr_FR: Sélectionnez une disposition de cellule

en: The current number of cells does not allow any layout variations
fr_FR: Le nombre actuel de cellules n’autorise aucune variation de disposition

en: You need to add at least one cell
fr_FR: Vous devez ajouter au moins une cellule

en: You need to remove at least one cell
fr_FR: Vous devez supprimer au moins une cellule

en: Google changed the way google maps work. You now need to enter a valid Google Maps API Key
fr_FR: Google a changé la façon dont google maps fonctionne. Vous devez maintenant entrer une clé API Google Maps valide

en: You can read a description on how to create and enter that key here:
fr_FR: Vous pouvez lire une description sur la façon de créer et d’entrer cette clé ici:

en: Enfold Google Settings
fr_FR: Enfold Paramètres Google

en: It seems that your Google API key is not configured correctly
fr_FR: Il semble que votre clé API Google ne soit pas configurée correctement

en: The key is probably either restricted to the wrong domain or the domain syntax you entered is wrong.
fr_FR: La clé est probablement limitée au mauvais domaine ou la syntaxe de domaine que vous avez entrée est incorrecte.

en: Please check your API key
fr_FR: Veuillez vérifier votre clé API

en: here
fr_FR: ici

en: The domain that should be allowed is:
fr_FR: Le domaine qui doit être autorisé est :

en: Too many requests at once, please wait a few seconds before requesting coordinates again
fr_FR: Trop de demandes à la fois, veuillez patienter quelques secondes avant de demander à nouveau des coordonnées

en: Address couldn't be found by Google, please add it manually
fr_FR: L’adresse n’a pas pu être trouvée par Google, veuillez l’ajouter manuellement

en: Please insert a valid address in the fields above
fr_FR: Veuillez insérer une adresse valide dans les champs ci-dessus

en: You cannot select the current edited element as a template. Please use another template or no template. Your selection has been reset.
fr_FR: Vous ne pouvez pas sélectionner l’élément modifié en cours comme modèle. S’il vous plaît utiliser un autre modèle ou pas de modèle. Votre sélection a été réinitialisée.

en: You have not sufficient rights to perform this operation.
fr_FR: Vous n’avez pas les droits suffisants pour effectuer cette opération.

en: Error: Template does not exist.
fr_FR: Erreur : Le modèle n’existe pas.

en: Do you really want to delete this custom element permanently? This action cannot be undone.
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer cet élément personnalisé en permanence? Cette action ne peut pas être annulée.

en: Custom element was not deleted.
fr_FR: L’élément personnalisé n’a pas été supprimé.

en: Leaflet is not active at the moment. We cannot find the coordinates for your address.
fr_FR: La brochure n’est pas active pour le moment. Nous ne trouvons pas les coordonnées de votre adresse.

en: Search Results for address:
fr_FR: Résultats de la recherche pour l’adresse :

en: No results found. Please check your input, e.g. spelling of street, city, ....
fr_FR: Aucun résultat trouvé. S’il vous plaît vérifier votre entrée, par exemple l’orthographe de la rue, ville, ....

en: You did not enter an address. Please enter at least a City to fetch the coordinates.
fr_FR: Vous n’avez pas entré d’adresse. Veuillez entrer au moins une ville pour récupérer les coordonnées.

en: You need to add at least one element to the canvas to save this entry as a template
fr_FR: Vous devez ajouter au moins un élément au canevas pour enregistrer cette entrée en tant que modèle

en: Choose Template Name
fr_FR: Choisir le nom du modèle

en: Save Element as Template: Choose a Name
fr_FR: Enregistrer l’élément en tant que modèle : choisissez un nom

en: Allowed Characters: Whitespace
fr_FR: Caractères autorisés : Espace blanc

en: Template Name must have at least 3 characters
fr_FR: Le nom du modèle doit faire au moins 3 caractères

en: Could not load the template. You might want to try and reload the page
fr_FR: Impossible de charger le modèle. Vous pouvez essayer de recharger la page

en: Avia Layout Builder
fr_FR: Constructeur de mise en page Avia

en: Page Layout
fr_FR: Mise en page

en: Enfold Shortcode Parser
fr_FR: Enfold Shortcode Analyseur

en: Additional Portfolio Settings
fr_FR: Options supplémentaires du projet

en: Breadcrumb Hierarchy
fr_FR: Hiérarchie de fil d'ariane

en: Enfold Shortcode Parser Info Window
fr_FR: Fenêtre d’informations de l’analyseur Shortcode enfold

en: Visual layout editor
fr_FR: Éditeur de disposition visuelle

en: Quick Info & Hotkeys
fr_FR: Info rapide et raccourcis-clavier

en: General Info
fr_FR: Informations générales

en: To insert an Element either click the insert button for that element or drag the button onto the canvas
fr_FR: Pour insérer un élément, cliquez sur le bouton d’insertion de cet élément ou faites glisser le bouton sur le canevas

en: If you place your mouse above the insert button a short info tooltip will appear
fr_FR: Si vous placez votre souris au-dessus du bouton d’insertion, une courte info-bulle apparaîtra

en: To sort and arrange your elements just drag them to a position of your choice and release them
fr_FR: Pour trier et organiser vos éléments, faites-les simplement glisser vers une position de votre choix et relâchez-les

en: Valid drop targets will be highlighted. Some elements like fullwidth sliders and color section can not be dropped onto other elements
fr_FR: Les cibles de dépôts valides seront mises en évidence. Certains éléments comme les curseurs pleine largeur et la section couleur ne peuvent pas être déposés sur d'autres éléments.

en: Edit Elements in Popup Window:
fr_FR: Modifier les éléments de la fenêtre popup :

en: Most elements open a popup window if you click them
fr_FR: La plupart des éléments ouvrent une fenêtre popup si vous cliquez dessus

en: Press TAB to navigate trough the various form fields of a popup window.
fr_FR: Appuyez sur la touche TABULATION pour naviguer parmi les champs de formulaire de la fenêtre popup.

en: Press ESC on your keyboard or the Close Button to close popup window.
fr_FR: Appuyez sur la touche ESC ou sur le bouton Fermer pour fermer la fenêtre popup.

en: Press ENTER on your keyboard or the Save Button to save current state of a popup window
fr_FR: Appuyez sur ENTER sur votre clavier ou sur le bouton Save (enregistrer) pour enregistrer l'état actuel d'une fenêtre popup

en: Overwrite Portfolio Link setting
fr_FR: Remplacer le paramètre de lien de portefolio

en: If this entry is displayed in a portfolio grid, it will use the grids link settings (open either in lightbox, or open link url). You may overwrite this setting here
fr_FR: Si cette entrée est affichée dans une grille de portefolio, elle utilisera les paramètres de liens des grilles (ouvert soit dans la lightbox, soit dans l'url lien ouvert). Vous pouvez écraser ce paramètre ici

en: Use default setting
fr_FR: Utiliser les paramètres par défaut

en: Define custom link
fr_FR: Définir un lien personnalisé

en: Link portfolio item to external URL
fr_FR: Lier l'élément de portefolio à l'URL externe

en: You can add a link to any (external) page here.
fr_FR: Vous pouvez ajouter un lien vers n’importe quelle page (externe) ici.

en: If you add a link to a video that video will open in a lightbox
fr_FR: Si vous ajoutez un lien vers une vidéo, cette vidéo s'ouvrira dans une lightbox (visionneuse)

en: Ajax Portfolio Preview Settings
fr_FR: Paramètres d'aperçu du portfolio Ajax

en: If you have selected to display your portfolio grid as an 'Ajax Portfolio' please choose preview images here and write some preview text. Once the user clicks on the portfolio item a preview element with those images and info will open.
fr_FR: Si vous avez choisi d'afficher votre grille de portefeuille en tant que 'Portefolio Ajax', veuillez choisir des images de prévisualisation ici et écrire du texte de prévisualisation. Une fois que l'utilisateur clique sur l'élément du portefeuille, un élément de prévisualisation avec ces images et informations s'ouvre.

en: Add Preview Images
fr_FR: Ajouter des images d’aperçu

en: Create a new Preview Gallery or Slideshow by selecting existing or uploading new images
fr_FR: Créer une galerie d’aperçu ou un diaporama en sélectionnant des images existantes ou en téléchargeant de nouvelles images

en: Remove Images
fr_FR: Supprimer les images

en: Display Preview Images
fr_FR: Afficher les images d’aperçu

en: Display Images as either gallery, slideshow or as a list below each other
fr_FR: Afficher les images sous forme de galerie, de diaporama ou de liste les unes en dessous des autres

en: Image List
fr_FR: Liste d'image

en: Don't show the images at all and display the preview text only
fr_FR: Ne pas afficher les images du tout et afficher uniquement le texte d’aperçu

en: Slideshow autorotation Settings in Seconds
fr_FR: Paramètres d’autorotation du diaporama en secondes

en: Gallery Thumbnail Columns
fr_FR: Colonnes de miniatures de la Galerie

en: How many Thumbnails should be displayed beside each other
fr_FR: Combien de vignettes doivent être affichées les unes à côté des autres

en: Add Preview Text
fr_FR: Ajouter du texte d’aperçu

en: The text will appear beside your gallery/slideshow
fr_FR: Le texte apparaîtra à côté de votre galerie/diaporama

en: Select the desired Page layout
fr_FR: Sélectionnez la mise en page souhaitée

en: Default Layout - set in
fr_FR: Mise en page par défaut - défini dans

en: Sidebar
fr_FR: Barre latérale

en: No Sidebar
fr_FR: Pas de barre latérale

en: Left Sidebar
fr_FR: Barre latérale gauche

en: Right Sidebar
fr_FR: Barre latérale droite

en: Sidebar Setting
fr_FR: Paramètre de la Barre Latérale

en: Choose a custom sidebar for this entry
fr_FR: Choisissez une barre latérale personnalisée pour cette entrée

en: Footer Settings
fr_FR: Paramètres du pied de page

en: Display the footer widgets or page?
fr_FR: Afficher les widgets de pied de page ou la page ?

en: Widget based footer options
fr_FR: Options de pied de page basées sur des widgets

en: Footer
fr_FR: Pied de page

en: Display the footer widgets & socket
fr_FR: Afficher les widgets de pied de page &socket

en: Display only the footer widgets (no socket)
fr_FR: Afficher uniquement les widgets de pied de page (pas de socket)

en: Display only the socket (no footer widgets)
fr_FR: Afficher uniquement le socket (pas de widgets de pied de page)

en: Don't display the socket & footer widgets
fr_FR: N’affichez pas les widgets socket &footer

en: Page based Footer options - set in
fr_FR: Options de pied de page basées sur une page - définies dans

en: Use selected page to replace footer and keep socket
fr_FR: Utiliser la page sélectionnée pour remplacer le pied de page et conserver le socket

en: Use selected page to replace both footer and socket
fr_FR: Utiliser la page sélectionnée pour remplacer le pied de page et le socket

en: These settings are only available for stretched layout
fr_FR: Ces paramètres ne sont disponibles que pour la mise en page étirée

en: Change layout
fr_FR: Modifier la mise en page

en: Footer Behavior (currently in beta)
fr_FR: Comportement du pied de page (actuellement en version bêta)

en: Select the behavior of the footer when user scrolls the page.
fr_FR: Sélectionnez le comportement du pied de page lorsque l’utilisateur fait défiler la page.

en: Default Behavior - set in
fr_FR: Comportement par défaut - défini dans

en: Scroll with page
fr_FR: Faites défiler avec la page

en: Sticky with curtain effect
fr_FR: Collant avec effet rideau

en: These settings are only available for layouts with a main menu placed at the top
fr_FR: Ces paramètres ne sont disponibles que pour les mises en page avec un menu principal placé en haut

en: Title Bar Settings
fr_FR: Paramètres de la barre de titre

en: Display the Title Bar with Page Title and Breadcrumb Navigation?
fr_FR: Afficher la barre de titre avec titre de page et navigation de la chapelure?

en: Display title and breadcrumbs
fr_FR: Montrer le titre et le fil d'Ariane

en: Display only title
fr_FR: Afficher uniquement le titre

en: Display only breadcrumbs
fr_FR: Afficher uniquement le fil d'ariane

en: Hide both
fr_FR: Masquer les deux

en: Only available if the logo is not
fr_FR: Disponible uniquement si le logo n'est pas là

en: below the menu
fr_FR: sous le menu

en: Header visibility and transparency
fr_FR: Visibilité et transparence de l’en-tête

en: Several options to change the header transparency and visibility on this page.
fr_FR: Plusieurs options pour modifier la transparence et la visibilité de l’en-tête sur cette page.

en: No transparency
fr_FR: Aucune Transparence

en: Transparent Header
fr_FR: En-tête transparent

en: Transparent Header with border
fr_FR: En-tête transparent avec bordure

en: Transparent & Glassy Header
fr_FR: Transparent &En-tête vitreux

en: Header is invisible and appears once the users scrolls down
fr_FR: L’en-tête est invisible et apparaît une fois que les utilisateurs font défiler vers le bas

en: Hide Header on this page
fr_FR: Masquer l’en-tête sur cette page

en: Breadcrumb parent page
fr_FR: Page parent de fil d'Ariane

en: Select a parent page for this entry. If no page is selected the theme will use session data to build the breadcrumb.
fr_FR: Sélectionnez une page parente pour cette entrée. Si aucune page n’est sélectionnée, le thème utilisera les données de session pour créer le fil d’Ariane.

en: The Avia Layout Builder allows you to create unique layouts with an easy to use, drag and drop interface.
fr_FR: Le constructeur de mise en page Avia vous permet de créer des mises en page uniques avec une interface facile à utiliser, glisser-déposer.

en: The Builder is available on Pages and Single Portfolio Entries
fr_FR: Le constructeur est disponible sur les pages et les entrées de Portfolio unique

en: This element only works with activated advanced layout builder
fr_FR: Cet élément fonctionne uniquement avec le générateur de mise en page avancé activé

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Copy and add last entry
fr_FR: Copier et ajouter la dernière entrée

en: Item: %s
fr_FR: Article: %s

en: Move
fr_FR: Déplacer

en: Actionbutton %d
fr_FR: %d du bouton d’action

en: avia-action-button-%d
fr_FR: avia-action-bouton-%d

en: Warning: Characters %s might break ALB backend or frontend. <a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/intro-to-layout-builder/#using-special-characters" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Read more</a> if you want to use them. You can use valid HTML markup.
fr_FR: Avertissement : les caractères %s peuvent casser le backend ALB ou le frontend. <a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/intro-to-layout-builder/#using-special-characters" target="_blank" rel="noopener noreferrer">En savoir plus</a> si vous souhaitez les utiliser. Vous pouvez utiliser un balisage HTML valide.

en: Apply the same value to all?
fr_FR: Appliquer la même valeur à tous ?

en: Today
fr_FR: Aujourd’hui

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Prev
fr_FR: Précédent

en: Select...
fr_FR: Sélectionner...

en: Street address
fr_FR: Adresse

en: Postcode
fr_FR: Code Postal

en: City
fr_FR: Ville

en: State
fr_FR: État

en: Country
fr_FR: Pays

en: Enter Address, then fetch coordinates
fr_FR: Entrez Adresse, puis récupérez les coordonnées

en: Add Table Row
fr_FR: Ajouter une ligne au tableau

en: Add Table Column
fr_FR: Ajouter une colonne au tableau

en: move up
fr_FR: Déplacer vers le haut

en: move down
fr_FR: Déplacer vers le bas

en: move left
fr_FR: déplacer vers la gauche

en: move right
fr_FR: déplacer vers la droite

en: Remove Image
fr_FR: Supprimer l'image

en: Open in same window and use rel="nofollow"
fr_FR: Ouvrez dans la même fenêtre et utilisez rel="nofollow »

en: Open in same window and use rel="nofollow sponsored"
fr_FR: Ouvrez dans la même fenêtre et utilisez rel="nofollow sponsored »

en: Open in same window and use rel="nofollow ugc"
fr_FR: Ouvrez dans la même fenêtre et utilisez rel="nofollow ugc »

en: Open in new window and use rel="nofollow"
fr_FR: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre et utiliser rel="nofollow »

en: Open in new window and use rel="nofollow sponsored"
fr_FR: Ouvrez dans une nouvelle fenêtre et utilisez rel="nofollow sponsored »

en: Open in new window and use rel="nofollow ugc"
fr_FR: Ouvrez dans une nouvelle fenêtre et utilisez rel="nofollow ugc »

en: Already existing template %1$s is overwritten (%2$s). Make sure this is intended.
fr_FR: Le modèle existant %1$s est écrasé (%2$s). Assurez-vous que c'est voulu.

en: Theme Default
fr_FR: Thème par défaut

en: Choose the border style for your element here
fr_FR: Choisissez le style de bordure de votre élément ici

en: Select your border width. Leave empty for theme default setting.
fr_FR: Sélectionnez la largeur de votre bordure. Laissez vide pour le paramètre par défaut du thème.

en: Select the border color for this element here. Leave empty for theme default setting.
fr_FR: Sélectionnez la couleur de bordure de cet élément ici. Laissez vide pour le paramètre par défaut du thème.

en: Select your border radius(e.g. 5px). Leave empty to use theme default setting.
fr_FR: Sélectionnez votre rayon de bordure (par exemple 5px). Laissez vide pour utiliser le paramètre par défaut du thème.

en: Set the padding here. Leave empty for default value. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;. px is used as default unit.
fr_FR: Définissez le rembourrage ici. Laissez vide pour la valeur par défaut. Les valeurs basées sur les pixels et les % sont acceptées. par exemple: 30px, 5%. px est utilisé comme unité par défaut.

en: Top Padding
fr_FR: Top Rembourrage de l'article

en: Right Padding
fr_FR: Padding droite

en: Bottom Padding
fr_FR: Rembourrage inférieur

en: Left Padding
fr_FR: Padding gauche

en: Top Margin
fr_FR: Marge supérieure

en: Right Margin
fr_FR: Marge de droite

en: Bottom Margin
fr_FR: Marge inférieure

en: Left Margin
fr_FR: Marge de gauche

en: No shadow
fr_FR: Pas d'ombre

en: Outside
fr_FR: Extérieur

en: Box Shadow Styling
fr_FR: Style d’ombre de boîte

en: Box Shadow Color
fr_FR: Couleur de l'ombre de la boîte

en: Select to add a customized shadow and style
fr_FR: Sélectionnez cette option pour ajouter une ombre et un style personnalisés

en: Set the shadow styling values, you can use em or px, negative values move in opposite direction. If left empty 0 px is assumed
fr_FR: Définissez les valeurs de style d’ombre, vous pouvez utiliser em ou px, les valeurs négatives se déplacent dans la direction opposée. Si laissé vide 0 px est supposé

en: Offset X-axis
fr_FR: Décalage de l’axe X

en: Offset Y-axis
fr_FR: Décalage de l’axe Y

en: Blur-Radius
fr_FR: Flou-Rayon

en: Spread-Radius
fr_FR: Rayon d’étalement

en: Select a shadow color for this element here. Leave empty for default color
fr_FR: Sélectionnez une couleur d’ombre pour cet élément ici. Laisser vide pour la couleur par défaut

en: Background Gradient Direction
fr_FR: Direction du dégradé d'arrière-plan

en: Define the gradient direction for background of the element
fr_FR: Définir la direction du dégradé pour l’arrière-plan de l’élément

en: Top To Bottom
fr_FR: De haut en bas

en: Bottom To Top
fr_FR: De bas en haut

en: Left To Right
fr_FR: De gauche à droite

en: Right To Left
fr_FR: De droite à gauche

en: Left Top To Right Bottom
fr_FR: De gauche en haut à droite en bas

en: Right Bottom To Left Top
fr_FR: De droite en bas à gauche en haut

en: Left Bottom To Right Top
fr_FR: De gauche en bas à droite en haut

en: Right Top To Left Bottom
fr_FR: De droite en haut à gauche en bas

en: Radial Inside Outside
fr_FR: Radial à l’intérieur extérieur

en: Radial Outside Inside
fr_FR: Radial extérieur intérieur

en: Gradient Color 1
fr_FR: Dégradé couleur 1

en: Select the first color for the gradient. Please select the first 2 colors, otherwise this option will be ignored.
fr_FR: Sélectionnez la première couleur du dégradé. Veuillez sélectionner les 2 premières couleurs, sinon cette option sera ignorée.

en: Gradient Color 2
fr_FR: Dégradé couleur 2

en: Select the second color for the gradient. Please select the first 2 colors, otherwise this option will be ignored.
fr_FR: Sélectionnez la deuxième couleur du dégradé. Veuillez sélectionner les 2 premières couleurs, sinon cette option sera ignorée.

en: Gradient Color 3
fr_FR: Dégradé Couleur 3

en: Select an optional third color for the gradient. Leave empty if not needed.
fr_FR: Sélectionnez une troisième couleur facultative pour le dégradé. Laisser vide si ce n’est pas nécessaire.

en: Opacity For Background On Hover
fr_FR: Opacité pour l’arrière-plan en survol

en: When using gradient colors it is only possible to select the opacity when you hover over the button. Background colors are not supported. This setting will override any other opacity settings.
fr_FR: Lorsque vous utilisez des couleurs dégradées, il n’est possible de sélectionner l’opacité que lorsque vous passez le curseur de la souris sur le bouton. Les couleurs d’arrière-plan ne sont pas prises en charge. Ce paramètre remplacera tous les autres paramètres d’opacité.

en: Sonar/Pulsate Effect
fr_FR: Effet sonar/pulsation

en: Shadow only - permanent
fr_FR: Ombre seulement - permanente

en: Shadow only - on hover once
fr_FR: Ombre uniquement - en survol une fois

en: Shadow only - on hover permanent
fr_FR: Ombre uniquement - en vol stationnaire permanent

en: Shadow and element  - permanent
fr_FR: Ombre et élément - permanent

en: Shadow and element- on hover once
fr_FR: Ombre et élément - en vol stationnaire une fois

en: Shadow and element- on hover permanent
fr_FR: Ombre et élément - en vol stationnaire permanent

en: Element only - permanent
fr_FR: Élément seulement - permanent

en: Element only - on hover once
fr_FR: Élément uniquement - en survol une fois

en: Element only - on hover permanent
fr_FR: Élément uniquement - en survol permanent

en: Select a sonar/pulsate effect for the element. This effect might not always work as expected due to layout structure(e.g. for fullwidth elements). This is not a bug.
fr_FR: Sélectionnez un sonar/effet pulsé pour l’élément. Cet effet peut ne pas toujours fonctionner comme prévu en raison de la structure de la mise en page (par exemple, pour les éléments pleine largeur). Ce n’est pas un bug.

en: Sonar Shadow Color
fr_FR: Couleur de l’ombre du sonar

en: Select the color for the sonar shadow. Leave empty for theme default.
fr_FR: Sélectionnez la couleur de l’ombre du sonar. Laissez vide pour le thème par défaut.

en: Sonar effect duration
fr_FR: Durée de l’effet sonar

en: Select approx. length of one effect, larger value slows down
fr_FR: Sélectionnez la longueur approximative d’un effet, une valeur plus grande ralentit

en: Theme default
fr_FR: Thème par défaut

en: Expand Scale
fr_FR: Développer l’échelle

en: Select the expand value for the sonar effect
fr_FR: Sélectionnez la valeur d’expansion pour l’effet sonar

en: Element Opacity
fr_FR: Opacité de l’élément

en: Select the opacity of the element when expanding
fr_FR: Sélectionnez l’opacité de l’élément lors du développement

en: SVG Dividers
fr_FR: Diviseurs SVG

en: Top SVG Divider
fr_FR: Diviseur SVG supérieur

en: Bottom SVG Divider
fr_FR: Diviseur SVG inférieur

en: Choose to use a svg divider here
fr_FR: Choisissez d’utiliser un diviseur svg ici

en: Divider Color
fr_FR: Couleur du séparateur

en: Select the color for this divider here. Leave empty for theme default.
fr_FR: Sélectionnez la couleur de ce diviseur ici. Laissez vide pour le thème par défaut.

en: Divider Width
fr_FR: Largeur du diviseur

en: Select the width of the divider.
fr_FR: Sélectionnez la largeur du diviseur.

en: Divider Height
fr_FR: Hauteur du séparateur

en: Select the height of the divider
fr_FR: Sélectionnez la hauteur du diviseur

en: Auto - defined by svg viewport
fr_FR: Auto - défini par la fenêtre d’affichage svg

en: Maximum Height
fr_FR: Hauteur maximale

en: Select the maximum height of the divider
fr_FR: Sélectionnez la hauteur maximale du diviseur

en: Check if you want to horizontal flip the divider.
fr_FR: Vérifiez si vous souhaitez retourner horizontalement le diviseur.

en: Check if you want an inverted divider image.
fr_FR: Vérifiez si vous voulez une image de séparateur inversé.

en: Bring To Front
fr_FR: Mettre en avant

en: Check if you want to bring the divider to front.
fr_FR: Vérifiez si vous voulez amener le diviseur à l’avant.

en: Hide Preview
fr_FR: Cacher l’aperçu

en: Check to hide the rough preview of the svg divider.
fr_FR: Cochez la case pour masquer l’aperçu approximatif du diviseur svg.

en: Preview Window
fr_FR: Fenêtre d’aperçu

en: Textblock Content Styling
fr_FR: Style de contenu Textblock

en: Select if the content of the textblock shall be displayed in 1 block or float in columns.
fr_FR: Indiquez si le contenu du bloc de texte doit être affiché en 1 bloc ou flotter en colonnes.

en: Single Block
fr_FR: Bloc Seul

en: 2 colums
fr_FR: 2 colombes

en: 3 colums
fr_FR: 3 colombes

en: 4 colums
fr_FR: 4 colombes

en: 5 colums
fr_FR: 5 colombes

en: 6 colums
fr_FR: 6 colombes

en: Gap between columns
fr_FR: Écart entre les colonnes

en: Define distance between columns. Allowed are px, %, em - eg. 10px, 5%, 5em. Default is %.
fr_FR: Définissez la distance entre les colonnes. Autorisés sont px, %, em - par exemple. 10px, 5%, 5em. La valeur par défaut est %.

en: Mobile Breakpoint
fr_FR: Basculement sur la version mobile

en: Select mobile size when to switch back to 1 column.
fr_FR: Sélectionnez la taille du mobile lorsque vous revenez à 1 colonne.

en: No Breakpoint
fr_FR: Pas de point d’arrêt

en: Below 989px (Tablet Landscape)
fr_FR: En dessous de 989px (Tablet Landscape)

en: Below 767px (Tablet Portrait)
fr_FR: En dessous de 767px (Portrait de tablette)

en: Below 479px (Smartphone Portrait)
fr_FR: En dessous de 479px (Smartphone Portrait)

en: Text Block Styling
fr_FR: Style de bloc de texte

en: Blog status of elements is currently not available
fr_FR: Le statut blog d'éléments n'est actuellement pas disponible

en: Post status of elements is currently not available
fr_FR: Le statut d'article des éléments n'est actuellement pas disponible

en: No theme shortcodes used in widgets
fr_FR: Pas de shortcodes thématiques utilisés dans les widgets

en: currently updating database
fr_FR: base de données en cours de mise à jour

en: is up to date
fr_FR: est à jour

en: Shortcode Usage Overview
fr_FR: Vue d’ensemble de l’utilisation de Shortcode

en: General Element Manager Info
fr_FR: Informations sur le manageur général de l'élément

en: Element Manager Version:
fr_FR: Version du gestionnaire d'éléments:

en: Element Manager Update State:
fr_FR: État de mise à jour du gestionnaire d'éléments:

en: Blog Usage - which elements are used in the blog
fr_FR: Utilisation du blog - quels éléments sont utilisés dans le blog

en: Post Usage - which elements are used in this post
fr_FR: Post Usage - quels éléments sont utilisés dans cet article

en: Widget Usage - which elements are used in the sidebar widgets
fr_FR: Utilisation du widget - quels éléments sont utilisés dans les widgets de barre latérale

en: Check State - shows, which elements are recognised or new or in update
fr_FR: Vérifier l’état - indique quels éléments sont reconnus ou nouveaux ou en cours de mise à jour

en: Detailed Shortcode Usage
fr_FR: Utilisation détaillée de shortcode

en: Session has expired. Your requested action could not be executed. Please try again or reload the page.
fr_FR: Session a expiré. L’action demandée n’a pas pu être exécutée. S’il vous plaît essayer à nouveau ou recharger la page.

en: Sorry, you have not enough rights to perform requested action.
fr_FR: Désolé, vous n’avez pas assez de droits pour effectuer l’action demandée.

en: Custom Elements
fr_FR: Éléments personnalisés

en: Attention: It is not recommended to edit custom element templates here !
fr_FR: Attention : Il n’est pas recommandé de modifier des modèles d’éléments personnalisés ici !

en: Not all features provided are supported here and this might break layout. Please edit your elements using the &quot;Edit Element&quot; button from an advanced layout builder page.
fr_FR: Toutes les fonctionnalités fournies ne sont pas prises en charge ici et cela peut casser la mise en page. S’il vous plaît modifier vos éléments en utilisant le &quot;Edit Element &quot; bouton à partir d’une page de constructeur de mise en page avancée.

en: Editing a custom element template is not allowed from this screen.
fr_FR: L’édition d’un modèle d’élément personnalisé n’est pas autorisée à partir de cet écran.

en: Please edit your elements using the &quot;Edit Element&quot; button from an advanced layout builder page.
fr_FR: S’il vous plaît modifier vos éléments en utilisant le &quot;Edit Element &quot; bouton à partir d’une page de constructeur de mise en page avancée.

en:  Elements
fr_FR:  Éléments

en: Copy to a new draft
fr_FR: Copier vers un nouveau brouillon

en: Make a duplicate from this element template
fr_FR: Faire un double à partir de ce modèle d’élément

en: ALB Element
fr_FR: Élément ALB

en: Excerpt (= Tooltip)
fr_FR: Extrait (= Tooltip)

en: Filter by Elements
fr_FR: Filtre par éléments

en: All ALB Elements
fr_FR: Tous les éléments ALB

en: All users
fr_FR: Tous les utilisateurs

en: No element template to duplicate has been supplied!
fr_FR: Aucun modèle d’élément à dupliquer n’a été fourni !

en: Invalid element template to duplicate has been supplied or template has been deleted.
fr_FR: Le modèle d’élément non valide à dupliquer a été fourni ou le modèle a été supprimé.

en: (Copy)
fr_FR: (Copie)

en: Creating a copy of element template has failed. Please try again
fr_FR: La création d’une copie du modèle d’élément a échoué. S’il vous plaît essayer à nouveau

en: This element title already exists.
fr_FR: Ce titre d’élément existe déjà.

en: Title will be changed to:
fr_FR: Le titre sera changé en :

en: Custom Element could not be created/updated.
fr_FR: L’élément personnalisé n’a pas pu être créé/mis à jour.

en: Not enough information provided.
fr_FR: Pas assez d’informations fournies.

en: Illegal shortcode.
fr_FR: Shortcode illégal.

en: Copy
fr_FR: Copier

en: Item for: %s
fr_FR: Article pour: %s

en: An item for %s %s
fr_FR: Un élément pour %s %s

en: Custom Element and stored Custom Element do not match.
fr_FR: L’élément personnalisé et l’élément personnalisé stocké ne correspondent pas.

en:  - Customize: %s
fr_FR:  - Personnaliser: %s

en:  - Customize Item: %s
fr_FR:  - Personnaliser l’article: %s

en: Sorry, custom element icon section does not exist currently. Please save page content and reload page to see icon for the new element.
fr_FR: Désolé, la section icône d’élément personnalisé n’existe pas actuellement. S’il vous plaît enregistrer le contenu de la page et recharger la page pour voir l’icône pour le nouvel élément.

en: Custom element &quot;%s&quot; successfully updated.
fr_FR: Élément personnalisé &quot;%s&quot; mise à jour réussie.

en: Custom element &quot;%s&quot; successfully created. Continue with setting the options for this element.
fr_FR: Élément personnalisé &quot;%s&quot; créé avec succès. Continuez à définir les options pour cet élément.

en: Custom Element could not be updated.
fr_FR: L’élément personnalisé n’a pas pu être mis à jour.

en: Custom Element shortcode edited and stored shortcode do not match.
fr_FR: Le shortcode d’élément personnalisé modifié et stocké shortcode ne correspond pas.

en: Shortcode does no longer exist or has been deactivated.
fr_FR: Shortcode n’existe plus ou a été désactivé.

en: An item for %s
fr_FR: Un élément pour %s

en: Database error on saving.
fr_FR: Erreur de base de données sur l’enregistrement.

en: Custom Element &quot;%s&quot; was updated.
fr_FR: Custom Element &quot;%s&quot; a été mis à jour.

en: Unknown element name
fr_FR: Nom d’élément inconnu

en: Custom Element &quot;%s&quot; could not be deleted.
fr_FR: Élément personnalisé &quot;%s&quot; n’a pas pu être supprimé.

en: Custom Element shortcode to delete and stored shortcode do not match.
fr_FR: Le shortcode d’élément personnalisé pour supprimer et stocker le shortcode ne correspond pas.

en: Custom subitem elements cannot be deleted when &quot;All subitems use the same custom element template&quot; is selected in theme options. This is the default setting.
fr_FR: Les éléments subitem personnalisés ne peuvent pas être supprimés lorsque &quot;All subitems utilisent le même modèle d’élément personnalisé et quot; est sélectionné dans les options thématiques. Il s’agit du paramètre par défaut.

en: Custom element subitem settings have also been deleted.
fr_FR: Les paramètres subitem des éléments personnalisés ont également été supprimés.

en: Internal database error occured deleting the custom element.
fr_FR: L’erreur de base de données interne s’est produite en supprimant l’élément personnalisé.

en: Custom Element &quot;%s&quot; was deleted.
fr_FR: Custom Element &quot;%s&quot; a été supprimé.

en: ALB Custom Elements
fr_FR: Éléments personnalisés ALB

en: ALB Custom Element
fr_FR: Élément personnalisé ALB

en: Add New Custom Element
fr_FR: Ajouter un nouvel élément personnalisé

en: Add New ALB Custom Element Template
fr_FR: Ajouter un nouveau modèle d’élément personnalisé ALB

en: Edit ALB Custom Element Template
fr_FR: Modifier le modèle d’élément personnalisé ALB

en: New ALB Custom Element
fr_FR: Nouvel élément personnalisé ALB

en: View ALB Custom Element Template
fr_FR: Afficher le modèle d’élément personnalisé ALB

en: Search ALB Custom Element Templates
fr_FR: Rechercher des modèles d’éléments personnalisés ALB

en: No ALB Custom Element Template found
fr_FR: Aucun modèle d’élément personnalisé ALB trouvé

en: No ALB Custom Element Templates found in Trash
fr_FR: Aucun modèle d’élément personnalisé ALB trouvé dans Trash

en: ALB Custom Element Template Categories
fr_FR: Catégories de modèles d’éléments personnalisés ALB

en: ALB Custom Element Template Category
fr_FR: Catégorie de modèle d’élément personnalisé ALB

en: Custom Element Shortcode (only used when editing a CET in modal popup):
fr_FR: Shortcode d’élément personnalisé (uniquement utilisé lors de l’édition d’un CET en popup modal) :

en: ALB Elements:
fr_FR: Éléments ALB:

en: Custom Elements:
fr_FR: Éléments personnalisés :

en: Select default ALB Elements
fr_FR: Sélectionnez éléments ALB par défaut

en: Select Custom Elements
fr_FR: Sélectionnez Éléments personnalisés

en: Item for:
fr_FR: Article pour:

en: Single item for %s:
fr_FR: Article unique pour %s :

en: Click button, then hover over the elements to show edit action buttons for each element
fr_FR: Cliquez sur le bouton, puis passez au-dessus des éléments pour afficher les boutons d’action de modification pour chaque élément

en: Edit Custom Elements
fr_FR: Modifier les éléments personnalisés

en: End Edit Custom Elements
fr_FR: End Modifier les éléments personnalisés

en: Filter the custom element shortcode buttons for editing
fr_FR: Filtrez les boutons shortcode d’élément personnalisés pour l’édition

en: Show all elements
fr_FR: Afficher tous les éléments

en: Base elements only
fr_FR: Éléments de base seulement

en: Item elements only
fr_FR: Éléments d’élément seulement

en: Create A New Custom Element Template
fr_FR: Créer un nouveau modèle d’élément personnalisé

en: Create Element
fr_FR: Créer l’élément

en: Update Custom Element Template Data
fr_FR: Mettre à jour les données du modèle d’élément personnalisé

en: Update Element
fr_FR: Mettre à jour l'élément

en: Edit Custom Element
fr_FR: Modifier l’élément personnalisé

en: Delete Custom Element
fr_FR: Supprimer l’élément personnalisé

en: Clone Custom Element
fr_FR: Élément personnalisé clone

en: Base element template
fr_FR: Modèle d’élément de base

en: Item element template
fr_FR: Modèle d’élément d’élément d’élément

en: Create an editable template
fr_FR: Créer un modèle modifiable

en: Select what template you want to create. If you create an item template any settings for base template you make here will be ignored.
fr_FR: Sélectionnez le modèle que vous souhaitez créer. Si vous créez un modèle d’élément, tous les paramètres du modèle de base que vous faites ici seront ignorés.

en: this option
fr_FR: cette option

en: Unlock %s
fr_FR: Déverrouiller %s

en: Lock %s
fr_FR: Verrouiller %s

en: Do not allow to change this setting when using this template
fr_FR: Ne permettez pas de modifier ce paramètre lors de l’utilisation de ce modèle

en: Item:
fr_FR: Élément :

en: Item for %s:
fr_FR: Article pour %s:

en: Item for %s:
fr_FR: Article pour %s:

en: Create a new element
fr_FR: Créer un nouvel élément

en: Select the base element for your new custom element.
fr_FR: Sélectionnez l’élément de base pour votre nouvel élément personnalisé.

en: A custom element is a new element with predefined option values based on an existing element.
fr_FR: Un élément personnalisé est un nouvel élément avec des valeurs d’option prédéfinis basées sur un élément existant.

en: When creating a new custom element you can set default values for each option. You can also lock an option so it will no longer be possible to change it once you add a new instance of the new custom element to the page canvas.
fr_FR: Lorsque vous créez un élément personnalisé, vous pouvez définir des valeurs par défaut pour chaque option. Vous pouvez également verrouiller une option afin qu’il ne soit plus possible de la modifier une fois que vous avez ajouté une nouvelle instance du nouvel élément personnalisé au canevas de page.

en: If you edit a locked value of a custom element, it will automatically change for all elements on your site.
fr_FR: Si vous modifiez une valeur verrouillée d’un élément personnalisé, il changera automatiquement pour tous les éléments de votre site.

en: Learn more about custom elements in the
fr_FR: En savoir plus sur les éléments personnalisés dans le

en: What is a custom element?
fr_FR: Qu’est-ce qu’un élément personnalisé?

en: Name of Element
fr_FR: Nom de l’élément

en: Enter a custom name for this element. At least 4 characters and limited to 30 characters. Allowed characters are Whitespace, a-zA-Z0-9-_/
fr_FR: Entrez un nom personnalisé pour cet élément. Au moins 4 caractères et limité à 30 caractères. Les caractères autorisés sont Whitespace, a-zA-Z0-9-_/

en: Add your Custom Element Name
fr_FR: Ajoutez votre nom d’élément personnalisé

en: Enter a description text - will be displayed when you hover above the custom element icons in ALB or in selectboxes for custom elements
fr_FR: Entrez un texte de description - sera affiché lorsque vous planez au-dessus des icônes d’élément personnalisées dans ALB ou dans des boîtes sélectionnées pour les éléments personnalisés

en: No Custom Element used - all options available
fr_FR: Aucun élément personnalisé utilisé - toutes les options disponibles

en: All theme options are available and can be changed
fr_FR: Toutes les options thématiques sont disponibles et peuvent être modifiées

en: pending review
fr_FR: en attente d’examen

en: draft
fr_FR: brouillon

en: trashed
fr_FR: supprimé

en: Create New Element Template
fr_FR: Créer un nouveau modèle d’élément

en: Edit Element Template:
fr_FR: Modifier le modèle d’élément :

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: No link selected
fr_FR: Aucun lien sélectionné

en: E-Mail to:
fr_FR: Envoyer un courriel à :

en: Error: Post Type %s has been removed
fr_FR: Erreur : le type de %s a été supprimé

en:  *** Error: Post %d missing
fr_FR:  Erreur: Post %d manquant

en: Error: Taxonomy %s has been removed
fr_FR: Erreur: Taxonomie %s a été supprimé

en:  *** Error:  Term %d missing
fr_FR:  Erreur: Terme %d manquant

en: No attachment image available
fr_FR: Aucune image de pièce jointe disponible

en: No attachment image available for:
fr_FR: Aucune image de pièce jointe disponible pour:

en: Attachment image for:
fr_FR: Image de la pièce jointe pour :

en: Follow a manual added link
fr_FR: Suivez un lien manuel ajouté

en: Send an E-Mail to:
fr_FR: Envoyer un courriel à:

en: Wrong link - page does not exist
fr_FR: Mauvais lien - la page n’existe pas

en: Link to:
fr_FR: Lien vers:

en: Link to %s in %s
fr_FR: Lien vers %s dans %s

en: Original Width
fr_FR: Largeur originale

en: Original Height
fr_FR: Hauteur originale

en: Use size from media libary &quot;Attachment Display Settings&quot;
fr_FR: Utiliser la taille de la bibliothèque multimédia « Paramètres d’affichage des pièces jointes »

en: Custom Link
fr_FR: Lien personnalisé

en: Expand
fr_FR: Développer

en: Click to view content
fr_FR: Cliquez pour afficher le contenu

en: Font Size (Default)
fr_FR: Taille de police (par défaut)

en: Font Size for medium sized screens (between 768px and 989px - eg: Tablet Landscape)
fr_FR: Taille de police pour les écrans de taille moyenne (entre 768px et 989px - par exemple: Paysage de tablettes)

en: Font Size for small screens (between 480px and 767px - eg: Tablet Portrait)
fr_FR: Taille de police pour les petits écrans (entre 480px et 767px - par exemple: Portrait de tablette)

en: Font Size for very small screens (smaller than 479px - eg: Smartphone Portrait)
fr_FR: Taille de police pour les très petits écrans (plus petit que 479px - par exemple: Portrait de smartphone)

en: Tablet Landscape
fr_FR: Tablette en mode paysage

en: Tablet Portrait
fr_FR: Tablette en mode portrait

en: Size of the text in px
fr_FR: Taille du texte en px

en: Set the column count for this element, based on the device screensize.
fr_FR: Définissez le nombre de colonnes pour cet élément, en fonction de la taille d’écran de l’appareil.

en: Please note that changing the default will overwrite any individual &quot;landscape&quot; width settings. Each item will have the same width
fr_FR: S’il vous plaît noter que la modification de la valeur par défaut va écraser tout individu &quot;landscape&quot; paramètres de largeur. Chaque article aura la même largeur

en: Element Columns
fr_FR: Élément Colonnes

en: Automatic, based on screen width
fr_FR: Automatique, en fonction de la largeur de l’écran

en: Column count (Default)
fr_FR: Nombre de colonnes (par défaut)

en: Column count for medium sized screens (between 768px and 989px - eg: Tablet Landscape)
fr_FR: Nombre de colonnes pour les écrans de taille moyenne (entre 768px et 989px - par exemple: Paysage de tablettes)

en: Column count for small screens (between 480px and 767px - eg: Tablet Portrait)
fr_FR: Nombre de colonnes pour les petits écrans (entre 480px et 767px - par exemple: Portrait de tablette)

en: Column count for very small screens (smaller than 479px - eg: Smartphone Portrait)
fr_FR: Nombre de colonnes pour les très petits écrans (plus petit que 479px - par exemple: Portrait smartphone)

en: How many columns do you want to use
fr_FR: Combien de colonnes souhaitez-vous utiliser

en: Set the visibility for this element, based on the device screensize.
fr_FR: Définissez la visibilité de cet élément, en fonction de la taille d’écran de l’appareil.

en: In order to prevent breaking the layout it is only possible to change the visibility settings for columns once they take up the full screen width, which means only on mobile devices
fr_FR: Afin d’éviter de casser la disposition, il n’est possible de modifier les paramètres de visibilité des colonnes qu’une fois qu’elles occupent la largeur du plein écran, ce qui signifie uniquement sur les appareils mobiles

en: Element Visibility
fr_FR: Visibilité de l'élément

en: Mobile display
fr_FR: Ecran de mobile

en: Display settings for this element when viewed on smaller screens
fr_FR: Paramètres d’affichage de cet élément lorsqu’il est affiché sur des écrans plus petits

en: Hide on mobile devices
fr_FR: Masquer sur les appareils mobiles

en: Mobile Breakpoint Position
fr_FR: Position du point d’arrêt mobile

en: Select position of column when switching to fullwidth - 0 based. Only used when &quot;Column Behaviour&quot; set to individual.
fr_FR: Sélectionnez la position de la colonne lorsque vous passez à pleine largeur - 0. Utilisé uniquement lorsque « Comportement de la colonne » est défini sur individuel.

en: Enable it here
fr_FR: Activez-le ici

en: Element disabled
fr_FR: Élément désactivé

en: Select which post types should be used. Note that your taxonomy will be ignored if you do not select an assign post type. If you don't select post type all registered post types will be used
fr_FR: Sélectionnez les types de postes à utiliser. Notez que votre taxonomie sera ignorée si vous ne sélectionnez pas un type de poste d’attribution. Si vous ne sélectionnez pas le type de poste, tous les types de postes enregistrés seront utilisés

en: Select Post Type
fr_FR: Sélectionnez le type d'article

en: Apply a link to the text?
fr_FR: Appliquer un lien vers le texte?

en: Use Default Link
fr_FR: Utiliser le lien par défaut

en: Open in Lightbox
fr_FR: Ouvrir dans Lightbox

en: Select if you want to open the link in a new window and set additional SEO options (needs to be activated in &quot;Theme Options -> Layout Builder&quot;)
fr_FR: Sélectionnez si vous souhaitez ouvrir le lien dans une nouvelle fenêtre et définir des options de référencement supplémentaires (doit être activé dans « Options de thème -> Layout Builder »)

en: Additional Attributes
fr_FR: Attributs supplémentaires

en: Enter additional shortcode attributes here that are not available with predefined options.
fr_FR: Entrez ici des attributs shortcode supplémentaires qui ne sont pas disponibles avec des options prédéfinies.

en: We recommend to enter each option in a new line like:
fr_FR: Nous vous recommandons d’entrer chaque option dans une nouvelle ligne comme:

en: option1="value1"
fr_FR: option1="valeur1 »

en: option2="value2"
fr_FR: option2="valeur2 »

en: Additional Shortcode Attributes
fr_FR: Attributs Shortcode supplémentaires

en: Please link to an external video by URL
fr_FR: S’il vous plaît lier à une vidéo externe par URL

en: A list of all supported Video Services can be found on
fr_FR: Une liste de tous les services vidéo pris en charge se trouve à l'adresse suivante

en: Working examples:
fr_FR: Exemples de travail :

en: Using self hosted videos is currently disabled. You can enable it in Enfold &raquo; Performance
fr_FR: L’utilisation de vidéos auto-hébergées est actuellement désactivée. Vous pouvez l’activer dans Enfold » Performance

en: Either upload a new video or choose an existing video from your media library
fr_FR: Téléchargez une nouvelle vidéo ou choisissez une vidéo existante dans votre bibliothèque multimédia

en: Different Browsers support different file types (mp4, ogv, webm). If you embed an example.mp4 video the video player will automatically check if an example.ogv and example.webm video is available and display those versions in case its possible and necessary
fr_FR: Les différents navigateurs supportent différents types de fichiers (mp4, ogv, webm). Si vous intégrez une vidéo exemple.mp4, le lecteur vidéo vérifiera automatiquement si une vidéo exemple.ogv et exemple.webm est disponible et affichera ces versions au cas où cela serait possible et nécessaire

en: Using external services like Youtube or Vimeo is currently disabled. You can enable it in Enfold &raquo; Performance
fr_FR: L’utilisation de services externes tels que Youtube ou Vimeo est actuellement désactivée. Vous pouvez l’activer dans Enfold » Performance

en: Either upload a new video, choose an existing video from your media library or link to a video by URL
fr_FR: Téléchargez une nouvelle vidéo, choisissez une vidéo existante dans votre médiathèque ou créez un lien vers une vidéo par URL

en: Working examples, in case you want to use an external service:
fr_FR: Exemples de travail, au cas où vous voudriez utiliser un service externe :

en: Attention when using self hosted HTML 5 Videos
fr_FR: Attention lors de l’utilisation auto-hébergé HTML 5 Vidéos

en: Choose Video
fr_FR: Choisissez une Vidéo

en: Use Video
fr_FR: Utiliser la vidéo

en: Either upload a new video, choose an existing video from your media library or link to a video by URL. If you want to make sure that all browser can display your video upload a mp4, an ogv and a webm version of your video.
fr_FR: Téléchargez une nouvelle vidéo, choisissez une vidéo existante de votre médiathèque ou un lien vers une vidéo par URL. Si vous voulez vous assurer que tous les navigateurs peuvent afficher votre vidéo télécharger un mp4, un ogv et une version webm de votre vidéo.

en: Choose Another Video (HTML5 Only)
fr_FR: Choisir une autre vidéo (HTML5 uniquement)

en: Disable Autoplay
fr_FR: Désactiver la lecture auto

en: Check if you want to disable video autoplay when this slide shows. Autoplayed videos will be muted by default.
fr_FR: Cochez si vous souhaitez désactiver la lecture automatique de la vidéo lorsque cette diapositive s'affiche. Les vidéos en lecture automatique seront désactivées par défaut.

en: Check if you want to mute the video
fr_FR: Cocher si vous voulez couper le son de la vidéo

en: Check if you want to loop the video (instead of showing the next slide the video will play from the beginning again)
fr_FR: Cocher si vous voulez boucler la vidéo (au lieu de montrer la diapositive suivante, la vidéo sera lue du début à la fin).

en: Mobile Fallback Image Link
fr_FR: Lien vers l’image de secours mobile

en: You can enter a link to a video on youtube or vimeo that will open in a lightbox when the fallback image is clicked by the user. Links to self hosted videos will be opened in a new browser window on your mobile device or tablet
fr_FR: Vous pouvez entrer un lien vers une vidéo sur youtube ou vimeo qui s’ouvrira dans une lightbox lorsque l’utilisateur clique sur l’image de secours. Les liens vers des vidéos auto-hébergées seront ouverts dans une nouvelle fenêtre de navigateur sur votre appareil mobile ou votre tablette

en: Check if you want to display a transparent color and/or pattern overlay above your slideshow image/video
fr_FR: Cochez si vous souhaitez afficher une couleur transparente et / ou une superposition de motifs au-dessus de votre image / vidéo de diaporama

en: Apply a link or buttons to the slide?
fr_FR: Appliquer un lien ou des boutons à la diapositive ?

en: You can choose to apply the link to the whole image or to add 'Call to Action Buttons' that get appended to the caption
fr_FR: Vous pouvez choisir d'appliquer le lien à l'image entière ou d'ajouter des boutons d'appel à l'action qui seront ajoutés à la légende

en: Attach one button
fr_FR: Attacher un bouton

en: Attach two buttons
fr_FR: Attacher deux boutons

en: Button 1 Label
fr_FR: Étiquette du bouton 1

en: Button 1 Color
fr_FR: Couleur du Bouton 1

en: Choose a color for your button here
fr_FR: Choisissez une couleur pour votre bouton ici

en: Button 1 Link?
fr_FR: Bouton 1 Lien?

en: Where should the Button link to?
fr_FR: Où le bouton doit-il être lié?

en: Button 1 Link Target?
fr_FR: Bouton 1 Lien cible?

en: Button 2 Label
fr_FR: Étiquette du bouton 2

en: This is the text that appears on your second button.
fr_FR: Il s’agit du texte qui apparaît sur votre deuxième bouton.

en: Button 2 Color
fr_FR: Couleur du Bouton 2

en: Choose a color for your second button here
fr_FR: Choisissez une couleur pour votre deuxième bouton ici

en: Button 2 Link?
fr_FR: Bouton 2 Lien?

en: Button 2 Link Target?
fr_FR: Bouton 2 Lien cible?

en: Custom Button Background Color On Hover
fr_FR: Couleur personnalisée de fond de bouton sur le vol stationnaire

en: Button Font Color
fr_FR: Couleur du texte du bouton

en: Custom Button Font Color
fr_FR: Couleur personnalisée de police de bouton

en: Button Font Color On Hover
fr_FR: Couleur de la police des boutons au survol

en: Custom Button Font Color On Hover
fr_FR: Couleur personnalisée de police de bouton sur le vol stationnaire

en: Select background color for your button here
fr_FR: Sélectionnez la couleur de fond pour votre bouton ici

en: Select background color on hover for your button here (translucent and theme colors might not always work properly when using custom border stylings).
fr_FR: Sélectionnez la couleur d’arrière-plan lors du survol de votre bouton ici (les couleurs translucides et de thème peuvent ne pas toujours fonctionner correctement lors de l’utilisation de styles de bordure personnalisés).

en: Select font color for your button here
fr_FR: Sélectionnez la couleur de police pour votre bouton ici

en: Select font color on hover for your button here
fr_FR: Sélectionnez la couleur de police en vol stationnaire pour votre bouton ici

en: Light Transparent
fr_FR: Transparent Clair

en: Dark Transparent
fr_FR: Transparent Foncé

en: Theme Color
fr_FR: Couleur du thème

en: Theme Color Highlight
fr_FR: Couleur du thème Mettre en évidence

en: Theme Color Subtle
fr_FR: Thème Couleur subtile

en: White
fr_FR: Blanc

en: Blue
fr_FR: Bleu

en: Red
fr_FR: Rouge

en: Green
fr_FR: Vert

en: Teal
fr_FR: Turquoise

en: Purple
fr_FR: Violet

en: Pink
fr_FR: Rose

en: Silver
fr_FR: Argent

en: Grey
fr_FR: Gris

en: Black
fr_FR: Noir

en: Translucent Buttons
fr_FR: Boutons transparents

en: Colored Buttons
fr_FR: Boutons colorés

en: Opacity On Hover
fr_FR: Opacité au survol

en: Select the opacity for the element on hover (Opacity setting for a possible background gradient color or some effects may have precedence !).
fr_FR: Sélectionnez l’opacité de l’élément en survol (paramètre Opacité pour une éventuelle couleur de dégradé d’arrière-plan ou certains effets peuvent avoir la priorité !).

en: Select the opacity for the element. Please keep in mind that other settings might have precedence and overrule this.
fr_FR: Sélectionnez l’opacité de l’élément. Veuillez garder à l’esprit que d’autres paramètres peuvent avoir la priorité et l’annuler.

en: Element Title and Excerpt
fr_FR: Titre et extrait de l’élément

en: You can choose if you want to display title and/or excerpt
fr_FR: Vous pouvez choisir si vous souhaitez afficher le titre et/ou l’extrait

en: Display Title and Excerpt
fr_FR: Afficher le titre et l’extrait

en: Display Title
fr_FR: Afficher le titre

en: Display Excerpt
fr_FR: Montrer l'extrait

en: Display Neither
fr_FR: Afficher ni l'un ni l'autre

en: Element Title and Excerpt Styling
fr_FR: Style de titre et d’extrait d’élément

en: You can choose the styling for the title and excerpt here
fr_FR: Vous pouvez choisir le style du titre et de l’extrait ici

en: Default display (at the bottom of the elements image)
fr_FR: Affichage par défaut (au bas de l’image des éléments)

en: Display as centered overlay (overlays the image)
fr_FR: Afficher sous forme de superposition centrée (superpose l’image)

en: Element Title and Excerpt display settings
fr_FR: Paramètres d’affichage du titre de l’élément et de l’extrait

en: You can choose whether to always display Title and Excerpt or only on hover
fr_FR: Vous pouvez choisir d'afficher toujours le titre et l'extrait ou seulement au survol

en: Always Display
fr_FR: Toujours Afficher

en: Display on mouse hover
fr_FR: Affichage au survol de la souris

en: Hide on mouse hover
fr_FR: Cacher sur le survol de la souris

en: Background Image Position
fr_FR: Position de l’image d’arrière-plan

en: No Repeat
fr_FR: Ne pas répéter

en: Tile Horizontally
fr_FR: Mosaïque horizontale

en: Tile Vertically
fr_FR: Mosaïque verticale

en: Stretch to fit (stretches image to cover the element)
fr_FR: S'étirer pour s'ajuster (étire l'image pour couvrir l'élément)

en: Scale to fit (scales image so the whole image is always visible)
fr_FR: Échelle d'ajustement (échelle de l'image pour que l'image entière soit toujours visible)

en: Display all entries
fr_FR: Afficher toutes les entrées

en: Filter entries by date
fr_FR: Filtrer les entrées par date

en: Filter entries by time period
fr_FR: Filtrer les entrées par période

en: Do you want to filter entries by date?
fr_FR: Voulez-vous filtrer les entrées par date ?

en: Select to display entries within given date boundaries or a period before now? Can be used e.g. to create archives.
fr_FR: Sélectionnez cette option pour afficher les entrées dans les limites de date données ou une période avant maintenant? Peut être utilisé par exemple pour créer des archives.

en: Start Date
fr_FR: Date de début

en: Pick a start date.
fr_FR: Choisissez une date de début.

en: End Date
fr_FR: Date de fin

en: Pick the end date. Leave empty to display all entries after the start date.
fr_FR: Choisissez la date de fin. Laisser vide pour afficher toutes les entrées après la date de début.

en: Date Format
fr_FR: Format de date

en: Define the same date format as used in date picker
fr_FR: Définir le même format de date que dans le cueilleur de date

en: Unit Before
fr_FR: Unité avant

en: Enter a numeric value to calculate startdate of entries. Defaults to 1 if invalid or empty.
fr_FR: Entrez une valeur numérique pour calculer la date de début des entrées. La valeur par défaut est 1 si elle n’est pas valide ou vide.

en: Period Before
fr_FR: Période avant

en: Select a period to calculate startdate of entries before now. Keep in mind that cache plugins cache the page content. You should consider to remove the page from caching to get correct results.
fr_FR: Sélectionnez une période pour calculer la date de début des entrées avant maintenant. Gardez à l’esprit que les plugins de cache mettent en cache le contenu de la page. Vous devez envisager de supprimer la page de la mise en cache pour obtenir des résultats corrects.

en: Customize
fr_FR: Personnaliser

en: Select to use the locked values of an existing custom element as a base for this element. Any changes to the locked settings of the underlying custom element(s) will be used. When using a cache plugin do not forget to invalidate server cache whenever you make changes to these elements.
fr_FR: Sélectionnez pour utiliser les valeurs verrouillées d’un élément personnalisé existant comme base pour cet élément. Toutes les modifications apportées aux paramètres verrouillés de l’élément personnalisé sous-jacent seront utilisées. Lorsque vous utilisez un plugin cache n’oubliez pas d’invalider le cache serveur chaque fois que vous modifiez ces éléments.

en: After changing the custom element template the new visual appearance is not recognized in the base element. Please save and reopen the base element to load visual support for this template.
fr_FR: Après avoir changé le modèle d’élément personnalisé, la nouvelle apparence visuelle n’est pas reconnue dans l’élément de base. S’il vous plaît enregistrer et rouvrir l’élément de base pour charger le support visuel pour ce modèle.

en: Select a Custom Element to lock values
fr_FR: Sélectionnez un élément personnalisé pour verrouiller les valeurs

en: Basic Custom Element Information
fr_FR: Informations de base sur les éléments personnalisés

en: Click button to edit custom element name and tooltip.
fr_FR: Cliquez sur le bouton pour modifier le nom de l’élément personnalisé et tooltip.

en: Edit Name And Tooltip
fr_FR: Modifier le nom et tooltip

en: Save as a new custom element template
fr_FR: Enregistrer comme un nouveau modèle d’élément personnalisé

en: Click button to create a new custom element template with the settings of this element and lock the options you like.
fr_FR: Cliquez sur le bouton pour créer un nouveau modèle d’élément personnalisé avec les paramètres de cet élément et verrouiller les options que vous aimez.

en: Save As New Custom Element
fr_FR: Enregistrer comme nouvel élément personnalisé

en: Show Locked Options
fr_FR: Afficher les options verrouillées

en: By default values of locked options are hidden to clean up the modal window. Check to show the options and values
fr_FR: Par défaut, les valeurs des options verrouillées sont masquées pour nettoyer la fenêtre modale. Vérifiez pour afficher les options et les valeurs

en: Hide on large screens (wider than 990px - eg: Desktop)
fr_FR: Masquer sur de grands écrans (plus larges que 990px - par exemple: Desktop)

en: Hide on medium sized screens (between 768px and 989px - eg: Tablet Landscape)
fr_FR: Masquer sur les écrans de taille moyenne (entre 768px et 989px-EX: Tablette Paysage)

en: Hide on small screens (between 480px and 767px - eg: Tablet Portrait)
fr_FR: Masquer sur les petits écrans (entre 480px et 767px - par exemple: Portrait de tablette)

en: Hide on very small screens (smaller than 479px - eg: Smartphone Portrait)
fr_FR: Masquer sur les écrans très petits (plus petit que 479px-EX: Smartphone Portrait)

en: Heading Font Size
fr_FR: Taille de police de l'entête

en: Set the font size for the heading, based on the device screensize.
fr_FR: Définissez la taille de police de l’en-tête, en fonction de la taille d’écran de l’appareil.

en: Set the font size for the content, based on the device screensize.
fr_FR: Définissez la taille de police pour le contenu, en fonction de la taille d’écran de l’appareil.

en: Subheading Font Size
fr_FR: Taille de police de sous-titre

en: Set the font size for the subheading, based on the device screensize.
fr_FR: Définissez la taille de police pour le sous-titre, en fonction de la taille d’écran de l’appareil.

en: Number Font Size
fr_FR: Taille de la police du nombre

en: Set the font size for the number, based on the device screensize.
fr_FR: Définir la taille de la police pour le nombre, en fonction de la taille de l'écran de l'appareil.

en: Text Font Size
fr_FR: Taille de la police du texte

en: Set the font size for the text, based on the device screensize.
fr_FR: Définissez la taille de police du texte, en fonction de la taille d’écran de l’appareil.

en: Heading Tag (Theme Default is &lt;%s&gt;)
fr_FR: Tag d'en-tête (Le thème par défaut est &lt;%s&gt;)

en: Select a heading tag for this element. Enfold only provides CSS for theme default tags, so it might be necessary to add a custom CSS class below and adjust the CSS rules for this element.
fr_FR: Sélectionnez une balise de titre pour cet élément. Enfold fournit uniquement CSS pour les balises par défaut de thème, il pourrait donc être nécessaire d’ajouter une classe CSS personnalisée ci-dessous et d’ajuster les règles CSS pour cet élément.

en: Custom CSS Class For Heading Tag
fr_FR: Classe CSS personnalisée pour la balise d'en-tête

en: Add a custom css class for the heading here. Make sure to only use allowed characters (latin characters, underscores, dashes and numbers).
fr_FR: Ajoutez une classe css personnalisée pour le titre ici. Assurez-vous d’utiliser uniquement les caractères autorisés (caractères latins, soulignements, tirets et nombres).

en: Select the text alignment.
fr_FR: Sélectionnez l'alignement du texte.

en: Justify
fr_FR: Justifier

en: Street and Number
fr_FR: Rue et nombre

en: Enter the street and streetnumber seperated by space, e.g. Teststreet 15.
fr_FR: Entrez la rue et le numéro de rue séparés par l’espace, par exemple Teststreet 15.

en: Postalcode (Zip Code)
fr_FR: Code postal (code postal)

en: Enter the postalcode (Zip code) for the city, e.g. 12454
fr_FR: Entrez le code postal (code postal) de la ville, par exemple 12454

en: Enter the city name, e.g. Denver
fr_FR: Entrez le nom de la ville, par exemple Denver

en: Enter the Country, e.g. Canada
fr_FR: Entrez le pays, p. ex. le Canada

en: Optional State
fr_FR: État facultatif

en: Optionally enter State to identify the location
fr_FR: Si vous le souhaitez, entrez l’état pour identifier l’emplacement

en: Optional County
fr_FR: Comté facultatif

en: Optionally enter County to identify the location
fr_FR: Si vous le souhaitez, entrez Comté pour identifier l’emplacement

en: Fetch coordinates
fr_FR: Extraire les coordonnées

en: Click button to fetch the coordinates for the address above to speed up loading of map in frontend.
fr_FR: Cliquez sur le bouton pour récupérer les coordonnées de l’adresse ci-dessus afin d’accélérer le chargement de la carte en frontend.

en: Fetch coordinates for address above
fr_FR: Extraire les coordonnées de l’adresse ci-dessus

en: Fetching address .......
fr_FR: Extraction de l’adresse .......

en: Enter the longitude of your adress, use "." for comma, e.g. 48.21475
fr_FR: Entrez la longitude de votre adresse, utilisez « . » pour la virgule, par exemple 48.21475

en: Enter the latitude of your adress, use "." for comma, e.g. 16.37366388888
fr_FR: Entrez la latitude de votre adresse, utilisez « . » pour la virgule, par exemple 16.37366388888

en: Lazy loading of images using pure HTML is a feature introduced with WP 5.5 as a standard feature to speed up page loading. But it may not be compatible with animations and might break functionality of your page.
fr_FR: Le chargement lent d’images en HTML pur est une fonctionnalité introduite avec WP 5.5 comme une fonctionnalité standard pour accélérer le chargement des pages. Mais il peut ne pas être compatible avec les animations et peut briser la fonctionnalité de votre page.

en: Therefore this feature is disabled by default. Please check carefully that everything is working as you expect when you enable this feature for this element.
fr_FR: Par conséquent, cette fonctionnalité est désactivée par défaut. S’il vous plaît vérifier soigneusement que tout fonctionne comme vous vous y attendez lorsque vous activez cette fonctionnalité pour cet élément.

en: Responsive Images
fr_FR: Images adaptatives

en: Select to deactivate this feature for this element if activated in Theme options.
fr_FR: Sélectionnez cette option pour désactiver cette fonctionnalité pour cet élément si elle est activée dans les options de thème.

en: Use theme setting for responsive images
fr_FR: Utiliser le paramètre de thème pour les images réactives

en: Do not use responsive images for this element
fr_FR: N’utilisez pas d’images réactives pour cet élément

en: Lazy Loading Of Images
fr_FR: Chargement lent d’images

en: Do not use lazy loading
fr_FR: N’utilisez pas de chargement lent

en: Enable lazy loading
fr_FR: Activer le chargement Lazy

en: Select a custom size for all images. All registered image sizes are shown, make sure you select a valid size for your images.
fr_FR: Sélectionnez une taille personnalisée pour toutes les images. Toutes les tailles d’image enregistrées sont affichées, assurez-vous de sélectionner une taille valide pour vos images.

en: Select a custom size for the image. All registered image sizes are shown, make sure you select a valid size for your image.
fr_FR: Sélectionnez une taille personnalisée pour l’image. Toutes les tailles d’image enregistrées sont affichées, assurez-vous de sélectionner une taille valide pour votre image.

en: Theme default is:
fr_FR: La valeur par défaut du thème est la suivante :

en: Selected size from media libary.
fr_FR: Taille sélectionnée dans la médiathèque.

en: Use default - WooCommerce Thumbnail (%d*%d)
fr_FR: Utiliser par défaut - WooCommerce Thumbnail (%d*%d)

en: Use default - Shop Catalog (%d*%d)
fr_FR: Utiliser par défaut - Shop Catalog (%d*%d)

en: Use default
fr_FR: Par défaut

en: Select image size
fr_FR: Sélectionnez la taille de l'image

en: Depending on your layout It might be better to select a larger image size for better image quality. Default size can be changed at Dashboard -&gt; Appearance -&gt; Customize -&gt; WooCommerce -&gt; Product Images -&gt; Thumbnail.
fr_FR: Selon votre mise en page Il pourrait être préférable de sélectionner une plus grande taille d’image pour une meilleure qualité d’image. Taille par défaut peut être changé au tableau de bord -&gt; Apparence -&gt; Personnaliser -&gt; WooCommerce -&gt; Images produit -&gt; Vignette.

en: Use default (defined at Dashboard -&gt; Customize -&gt; WooCommerce)
fr_FR: Utilisez par défaut (défini à Dashboard -&gt; Personnaliser -&gt; WooCommerce)

en: Sort alphabetically
fr_FR: Trier par ordre alphabétique

en: Sort by most recent
fr_FR: Tri par le plus récent

en: Sort by price
fr_FR: Tri par prix

en: Sort by popularity
fr_FR: Trier par popularité

en: Sort randomly
fr_FR: Trier au hasard

en: Sort by menu order and name
fr_FR: Trier par ordre de menu et nom

en: Sort by average rating
fr_FR: Tri par notes moyennes

en: Sort by relevance
fr_FR: Trier par pertinence

en: Sort by Product ID
fr_FR: Trier par iD produit

en: WooCommerce Out of Stock Product visibility
fr_FR: WooCommerce Rupture de stock Visibilité des produits

en: Select the visibility of WooCommerce products. Default setting can be set at Woocommerce -&gt Settings -&gt Products -&gt Inventory -&gt Out of stock visibility
fr_FR: Sélectionnez la visibilité des produits WooCommerce. Le paramètre par défaut peut être défini sur Woocommerce -&gt Paramètres -&gt Produits -&gt Inventaire -&gt Visibilité en rupture de stock

en: Show products out of stock
fr_FR: Afficher les produits en rupture de stock

en: WooCommerce Hidden Products visibility
fr_FR: WooCommerce Visibilité des produits cachés

en: Select the visibility of WooCommerce products depending on catalog visibility. Can be set independently for each product: Edit Product -&gt Publish panel -&gt Catalog visibility
fr_FR: Sélectionnez la visibilité des produits WooCommerce en fonction de la visibilité du catalogue. Peut être défini indépendamment pour chaque produit : Modifier le produit -&gt Panneau Publier -&gt Visibilité du catalogue

en: Show all products
fr_FR: Voir tous les produits

en: Hide hidden products
fr_FR: Masquer les produits cachés

en: Show hidden products only
fr_FR: Afficher uniquement les produits cachés

en: WooCommerce Featured Products visibility
fr_FR: WooCommerce Visibilité des produits en vedette

en: Select the visibility of WooCommerce products depending on checkbox &quot;This is a featured product&quot; in catalog visibility. Can be set independently for each product: Edit Product -&gt Publish panel -&gt Catalog visibility
fr_FR: Sélectionnez la visibilité des produits WooCommerce en fonction de la case à cocher « Ceci est un produit en vedette » dans la visibilité du catalogue. Peut être défini indépendamment pour chaque produit : Modifier le produit -&gt Panneau Publier -&gt Visibilité du catalogue

en: Hide featured products
fr_FR: Masquer les produits en vedette

en: Show featured products only
fr_FR: Afficher uniquement les produits en vedette

en: WooCommerce Sorting Options
fr_FR: Options de tri WooCommerce

en: Here you can choose how to sort the products. Default setting can be set at Dashboard -&gt; Appearance -&gt; Customize -&gt; WooCommerce -&gt; Product Catalog -&gt; Default Product Sorting
fr_FR: Ici, vous pouvez choisir comment trier les produits. Paramètre par défaut peut être réglé à Dashboard -&gt; Apparence -&gt; Personnaliser -&gt; WooCommerce -&gt; Catalogue de produits -&gt; Par défaut de tri des produits

en: WooCommerce Sorting Order
fr_FR: WooCommerce Ordre de tri

en: Here you can choose the order of the result products. Default setting can be set at Dashboard -&gt; Appearance -&gt; Customize -&gt; WooCommerce -&gt; Product Catalog -&gt; Default Product Sorting
fr_FR: Ici, vous pouvez choisir l'ordre des produits de résultat. Paramètre par défaut peut être réglé à Dashboard -&gt; Apparence -&gt; Personnaliser -&gt; WooCommerce -&gt; Catalogue de produits -&gt; Par défaut de tri des produits

en: Let user pick by displaying a dropdown with sort options (default value is defined at Default product sorting)
fr_FR: Laissez l’utilisateur choisir en affichant une liste déroulante avec des options de tri (la valeur par défaut est définie dans Tri par défaut du produit)

en: WooCommerce Sidebar Filters
fr_FR: Filtres de la barre latérale de WooCommerce

en: Allow to filter products for this element using the 3 WooCommerce sidebar filters: Filter Products by Price, Rating, Attribute. These filters are only shown on the selected WooCommerce Shop page (WooCommerce -&gt; Settings -&gt; Products -&gt; General -&gt; Shop Page) or on product category pages. You may also use a custom widget area for the sidebar.
fr_FR: Permet de filtrer les produits pour cet élément en utilisant les 3 filtres de la barre latérale de WooCommerce : Filtrer les produits par prix, classement, attribut. Ces filtres sont uniquement affichés sur la page de la boutique WooCommerce sélectionnée (WooCommerce -&gt ; Paramètres -&gt ; Produits -&gt ; Général -&gt ; Page de la boutique) ou sur les pages des catégories de produits. Vous pouvez également utiliser une zone de widgets personnalisés pour la barre latérale.

en: Ignore filters
fr_FR: Ignorer les filtres

en: Use filters
fr_FR: Utiliser des filtres

en: This element will stretch across the whole screen by default.
fr_FR: Cet élément s’étend sur tout l’écran par défaut.

en: If you put it inside a color section or column it will only take up the available space
fr_FR: Si vous le placez à l’intérieur d’une section ou d’une colonne de couleur, il ne prendra que l’espace disponible

en: Currently:
fr_FR: Actuellement :

en: Stretch fullwidth
fr_FR: Etiré pleine largeur

en: Adjust to content width
fr_FR: Ajuster à la largeur du contenu

en: No Templates saved yet
fr_FR: Aucun modèle enregistré pour l’instant

en: Templates
fr_FR: Modèles

en: Save Entry as Template
fr_FR: Enregistrer l’entrée en tant que modèle

en: Load Template
fr_FR: Charger un modèle

en: Template name already in use. Please delete the template with this name first or choose a different name
fr_FR: Nom du modèle déjà utilisé. Veuillez d'abord supprimer le modèle portant ce nom ou choisir un autre nom

en: Illegal file was imported. No templates were added.
fr_FR: Le fichier illégal a été importé. Aucun modèle n’a été ajouté.

en: File did not contain any templates. No templates were added.
fr_FR: Le fichier ne contenait aucun modèle. Aucun modèle n’a été ajouté.

en: Successfull: %d templates could be imported.
fr_FR: Réussi : Les modèles %d ont pu être importés.

en: Check of shortcodes was disabled.
fr_FR: Le cochage des shortcodes a été désactivé.

en: %d warning(s)
fr_FR: %d avertissement(s)

en: %d error(s)
fr_FR: %d erreur(s)

en: %d fatal error(s)
fr_FR: %d erreur(s) fatale(s)

en: were detected parsing the shortcodes.
fr_FR: ont été détectés en affinant les shortcodes.

en: No errors were detected parsing the shortcodes.
fr_FR: Aucune erreur n’a été détectée lors de l’analyse des shortcodes.

en: Original content had been kept - necessary changes were not applied.
fr_FR: Le contenu original a été conservé - les modifications nécessaires n'ont pas été appliquées.

en: Necessary changes were applied to fix all found problems.
fr_FR: Les modifications nécessaires ont été appliquées pour résoudre tous les problèmes détectés.

en: Registered shortcode %s detected without closing ] at index %d. To fix it shortcode was added: %s
fr_FR: Le shortcode enregistré %s détecté sans fermeture ] à la %d de l’index. Pour y remédier, shortcode a été ajouté: %s

en: Registered shortcode %s detected without closing ] at index %d. To fix add shortcode: %s
fr_FR: Le shortcode enregistré %s détecté sans fermeture ] à la %d de l’index. Pour corriger ajouter shortcode: %s

en: Registered shortcode %s detected without closing ] at index %d. To fix it shortcode was be updated with %s
fr_FR: Le shortcode enregistré %s détecté sans fermeture ] à la %d de l’index. Pour y remédier shortcode a été mis à jour avec %s

en: Registered shortcode %s detected without closing ] at index %d. To fix it update Shortcode with %s
fr_FR: Le shortcode enregistré %s détecté sans fermeture ] à la %d de l’index. Pour y remédier, mettez à jour Shortcode avec %s

en: Registered shortcode %s detected without closing ] at index %d. Fixed by closing Shortcode without attributes.
fr_FR: Le shortcode enregistré %s détecté sans fermeture ] à la %d de l’index. Correction en fermant Shortcode sans attributs.

en: Registered shortcode %s detected without closing ] at index %d. To fix it close shortcode (check for attributes to include).
fr_FR: Le shortcode enregistré %s détecté sans fermeture ] à la %d de l’index. Pour le corriger, fermez shortcode (vérifiez les attributs à inclure).

en: Missing opening tag [%s] found for a closing tag at index %d.
fr_FR: Balise d’ouverture manquante [%s] trouvée pour une balise de fermeture à l'%d d’index.

en: Missing closing tag [/%s] found for an opening tag at index %d.
fr_FR: Balise de fermeture manquante [/%s] trouvée pour une balise d’ouverture à la %d d’index.

en: Error found for tag %s at index %d: add_sc = "%s".
fr_FR: Erreur trouvée pour la %s de balise à l'%d d’index : add_sc = « %s ».

en: Summary of missing tags:
fr_FR: Résumé des balises manquantes :

en: Invalid shortcode was detected. Fixed by adding %s at index %d.
fr_FR: Un code court non valide a été détecté. Correction en ajoutant %s à la %d d’index.

en: Invalid shortcode was detected. To fix add %s at index %d.
fr_FR: Un code court non valide a été détecté. Pour corriger, ajoutez %s au niveau de l'%d d’index.

en: Layout structure for first element had to be modified at index %d: %s
fr_FR: La structure de disposition du premier élément a dû être modifiée à l'%d de l’index : %s

en: Layout structure for first element must be modified at index %d: %s
fr_FR: La structure de disposition du premier élément doit être modifiée à l'%d d’index : %s

en: Check missing shortcode tags - auto repair is not possible for %s at index %d.
fr_FR: Cochez les tags shortcodes manquants - la réparation automatique n'est pas possible pour %s à l'index %d.

en: Textblock shortcode created around a plain text content to keep it editable: %s
fr_FR: Textblock shortcode créé autour d’un contenu en texte brut pour le garder modifiable: %s

en: Check if you need to create a textblock shortcode around a plain text content to keep it editable: %s
fr_FR: Cochez si vous devez créer un raccourci de bloc de texte autour d'un contenu de texte brut pour qu'il reste modifiable : %s

en: Textblock shortcode created at index %d around a text content to keep it editable: %s
fr_FR: Textblock shortcode créé à l’index %d autour d’un contenu de texte pour le garder modifiable: %s

en: Check to create a textblock shortcode at index %d around a text content to keep it editable: %s
fr_FR: Cochez la création d'un raccourci de bloc de texte à l'index %d autour d'un contenu textuel pour qu'il reste modifiable : %s

en: Missing in WP result - Document position %d:
fr_FR: Manquant dans le résultat WP - Position du document %d:

en: Different results - Document position %d:
fr_FR: Différents résultats - Documenter les %d de position :

en: WP result:
fr_FR: Résultat WP :

en: Missing in document result - Document position %d:
fr_FR: Manquant dans le résultat du document - Position du document %d :

en: No shortcode parser info available
fr_FR: Aucune information sur l’analyseur shortcode disponible

en: No internal information available for the shortcode state. Please update the post to get the information.
fr_FR: Aucune information interne disponible pour l’état shortcode. S’il vous plaît mettre à jour le post pour obtenir l’information.

en: Errors could be repaired.
fr_FR: Les erreurs peuvent être réparées.

en: Errors could not be repaired.
fr_FR: Les erreurs n'ont pas pu être réparées.

en: No errors found.
fr_FR: Aucune erreur trouvée.

en: Internal error occured - Shortcode state is reported to be invalid. Please report to our support staff.
fr_FR: Une erreur interne s’est produite - L’état shortcode est signalé comme non valide. S’il vous plaît signaler à notre personnel de soutien.

en: %d fatal error(s), %d error(s) and %d warning(s) detected parsing the shortcodes.
fr_FR: %d erreur fatale(s), %d erreur(s) et %d avertissement(s) détecté l’échantillonnage des codes courts.

en: Enfold Shortcode Parser Info Panel
fr_FR: Panneau d’informations de l’analyseur d’encodage court enveloppant

en: Look up problems concerning the shortcode structure of this page/post that might break your frontend layout.
fr_FR: Recherchez des problèmes concernant la structure shortcode de cette page / publication qui pourrait casser votre mise en page frontale.

en: Enfold Advanced Layout Editor enabled
fr_FR: Activation de l'éditeur de mise en page avancé Enfold

en: Wordpress Default Editor enabled
fr_FR: Éditeur par défaut de Wordpress activé

en: Advanced Layout Editor
fr_FR: Éditeur de mise en page avancé

en: Wordpress Editor
fr_FR: Éditeur Wordpress

en: Auto Repair
fr_FR: Autoréparation

en: Check Only
fr_FR: Cochez seulement

en: No errors detected
fr_FR: Aucune erreur détectée

en: %d error(s) detected
fr_FR: %d erreur(s) détectée(s)

en: No info available
fr_FR: Aucune information disponible

en: Shortcode version for ALB element
fr_FR: Version shortcode pour élément ALB

en: Stores the shortcode version for the element
fr_FR: Stocke la version shortcode pour l’élément

en: Unique ID for ALB element
fr_FR: ID unique de l’élément ALB

en: Stores the unique ID for the element
fr_FR: Stocke l’ID unique de l’élément

en: This element was disabled in your theme settings. You can activate it here:
fr_FR: Cet élément a été désactivé dans vos paramètres de thème. Vous pouvez l’activer ici:

en: Performance Settings
fr_FR: Paramètres de performance

en: Add a short content description to identify the element in backend when editing ALB content
fr_FR: Ajouter une courte description de contenu pour identifier l’élément en backend lors de l’édition du contenu ALB

en: Short description for backend
fr_FR: Courte description pour backend

en: Apply a custom id attribute to this element. Useful to apply individual styling via CSS or if you want to use anchor links to scroll to the element when a link is clicked.
fr_FR: Appliquez un attribut d’identification personnalisé à cet élément. Utile pour appliquer un style individuel via CSS ou si vous souhaitez utiliser des liens d’ancrage pour faire défiler l’élément lorsqu’un lien est cliqué.

en: Use with caution, be sure to have a unique value on the page and also make sure to only use allowed characters (latin characters, underscores, dashes and numbers, no special characters can be used).
fr_FR: Utilisez avec prudence, assurez-vous d’avoir une valeur unique sur la page et assurez-vous également d’utiliser uniquement les caractères autorisés (caractères latins, soulignements, tirets et nombres, aucun caractère spécial ne peut être utilisé).

en: Custom ID Attribute
fr_FR: Attribut d’ID personnalisé

en: Add a custom css class for the element here. Make sure to only use allowed characters (latin characters, underscores, dashes and numbers, no special characters can be used)
fr_FR: Ajoutez une classe css personnalisée pour l’élément ici. Assurez-vous d’utiliser uniquement les caractères autorisés (caractères latins, soulignements, tirets et nombres, aucun caractère spécial ne peut être utilisé)

en: Lockable Custom CSS Class
fr_FR: Classe CSS personnalisée verrouilleable

en: Add additional custom css classes for the element here. This field can be locked in template elements. Make sure to only use allowed characters (latin characters, underscores, dashes and numbers, no special characters can be used)
fr_FR: Ajoutez des classes css personnalisées supplémentaires pour l’élément ici. Ce champ peut être verrouillé dans des éléments de modèle. Assurez-vous d’utiliser uniquement les caractères autorisés (caractères latins, soulignements, tirets et nombres, aucun caractère spécial ne peut être utilisé)

en: Aria Label Text
fr_FR: Texte de l’étiquette Aria

en: Add a custom text for the element here. This text will be added to the aria-label attribute and can be used by accessibility tree and screen readers. Leave empty if not needed.
fr_FR: Ajoutez un texte personnalisé pour l’élément ici. Ce texte sera ajouté à l’attribut aria-label et peut être utilisé par les lecteurs d’arbres et d’écrans d’accessibilité. Laisser vide si ce n’est pas nécessaire.

en: Developer
fr_FR: Développeur

en: Edit Element
fr_FR: Modifier l’élément

en: Delete Element
fr_FR: Supprimer l’élément

en: Clone Element
fr_FR: Dupliquer l’élément

en: Mountains
fr_FR: Montagnes

en: Drops
fr_FR: Gouttes

en: Clouds
fr_FR: Nuages

en: Pyramids
fr_FR: Pyramides

en: Triangle Asymmetrical
fr_FR: Triangle asymétrique

en: Tilt
fr_FR: Inclinaison

en: Tilt Opacity
fr_FR: Opacité Inclinaison

en: Fan Opacity
fr_FR: Opacité du courant d'air

en: Curve
fr_FR: Courbure

en: Curve Asymmetrical
fr_FR: Courbe asymétrique

en: Waves
fr_FR: Ondes

en: Waves Brush
fr_FR: Pinceau d'ondes

en: Waves Pattern
fr_FR: Image d'ondes

en: Arrow
fr_FR: Flèche

en: Split
fr_FR: Diviser

en: Book
fr_FR: Réserver

en: (Custom SVG)
fr_FR: (SVG personnalisé)

en: No divider
fr_FR: Pas de diviseur

en: It seems you are currently adding some HTML markup or other special characters. Once all HTML tags are closed the preview will be available again. If this message persists please check your input for special characters and try to remove them.
fr_FR: Il semble que vous ajoutiez actuellement un balisage HTML ou d’autres caractères spéciaux. Une fois que toutes les balises HTML sont fermées, l’aperçu sera à nouveau disponible. Si ce message persiste, veuillez vérifier votre entrée pour les caractères spéciaux et essayez de les supprimer.

en: Element Preview
fr_FR: Aperçu de l’élément

en: Set preview background:
fr_FR: Définissez l'arrière-plan de l'aperçu :

en: Scaled to:
fr_FR: Mise à l’échelle à :

en: Permanent Line Break
fr_FR: Rupture de ligne permanente

en: Insert Theme Shortcode
fr_FR: Insérer le shortcode du thème

en: Default Editor
fr_FR: Éditeur par défaut

en: By name (ascending)
fr_FR: Par nom (ascendant)

en: By name (descending)
fr_FR: Par nom (descendant)

en: By usage
fr_FR: Par utilisation

en: Sort shortcode buttons by theme default sorting
fr_FR: Trier les boutons de raccourcis du thème par défaut

en: Sort shortcode buttons by name ascending
fr_FR: Trier les boutons de shortcode par nom ascendant

en: Sort shortcode buttons by name descending
fr_FR: Trier les boutons de shortcodes par nom descendant

en: Sort shortcode buttons by usage
fr_FR: Trier les boutons de shortcodes par utilisation

en: Disabled - No checks are done on update
fr_FR: Désactivé - Aucune vérification n’est effectuée lors de la mise à jour

en: Check enabled on update - checks the structure only
fr_FR: Vérification activée lors de la mise à jour - vérification de la structure uniquement

en: Auto Repair Function enabled - Repairs errors in shortcode structure during update
fr_FR: Fonction de réparation automatique activée - Répare les erreurs dans la structure shortcode lors de la mise à jour

en: Show Parser Info
fr_FR: Afficher les informations sur l'analyseur

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: New
fr_FR: Nouveau

en: Product Category
fr_FR: Catégorie de produit

en: Search Product Categories
fr_FR: Rechercher parmi les catégories de produit

en: All Product Categories
fr_FR: Toutes les catégories de produit

en: Parent Product Category
fr_FR: Catégorie de produit parente

en: Parent Product Category:
fr_FR: Catégorie de produit parente:

en: Edit Product Category
fr_FR: Modifier la catégorie de produit

en: Update Product Category
fr_FR: Mettre à jour la catégorie de produit

en: Add New Product Category
fr_FR: Ajouter une nouvelle catégorie de produit

en: New Product Category Name
fr_FR: Nom de la nouvelle catégorie de produit

[ctx: slug]
en: product-category
fr_FR: categorie-produit

en: Product Tag
fr_FR: Étiquette Produit

en: Search Product Tags
fr_FR: Chercher des étiquettes

en: All Product Tags
fr_FR: Toutes les Étiquettes Produit

en: Parent Product Tag
fr_FR: Etiquette de Produit Parent

en: Parent Product Tag:
fr_FR: Etiquette de Produit Parent :

en: Edit Product Tag
fr_FR: Modifier Étiquette Produit

en: Update Product Tag
fr_FR: Mise à Jour Étiquette Produit

en: Add New Product Tag
fr_FR: Ajouter une nouvelle étiquette produit

en: New Product Tag Name
fr_FR: Nouvelle Étiquette Produit

[ctx: slug]
en: product-tag
fr_FR: etiquette-produit

en: Products
fr_FR: Produits

en: Product
fr_FR: Produit

en: Add Product
fr_FR: Ajouter un produit

en: Add New Product
fr_FR: Ajouter un nouveau produit

en: Edit Product
fr_FR: Modifier le produit

en: New Product
fr_FR: Nouveau produit

en: View Product
fr_FR: Voir le produit

en: Search Products
fr_FR: Recherche produits

en: No Products found
fr_FR: Aucun produit trouvé

en: No Products found in trash
fr_FR: Aucun produit trouvé dans la corbeille

en: Parent Product
fr_FR: Produit parent

en: This is where you can add new products to your store.
fr_FR: Ceci est l'endroit où vous pouvez ajouter des nouveaux produits dans votre boutique.

en: Add Variation
fr_FR: Ajouter une variation

en: Add New Variation
fr_FR: Ajouter Une Nouvelle Variante

en: Edit Variation
fr_FR: Modifier la variante

en: New Variation
fr_FR: Nouvelle variante

en: View Variation
fr_FR: Voir la variante

en: Search Variations
fr_FR: Variantes de recherche

en: No Variations found
fr_FR: Aucune variante trouvée

en: No Variations found in trash
fr_FR: Aucune variante trouvée dans la corbeille

en: Parent Variation
fr_FR: Variante parent

en: Orders
fr_FR: Commandes

en: Order
fr_FR: Commande

en: Add Order
fr_FR: Ajouter une commande

en: Add New Order
fr_FR: Ajouter une nouvelle commande

en: Edit Order
fr_FR: Modifier la Commande

en: New Order
fr_FR: Nouvelle commande

en: View Order
fr_FR: Voir la commande

en: Search Orders
fr_FR: Recherche commandes

en: No Orders found
fr_FR: Aucune commande trouvée

en: No Orders found in trash
fr_FR: Aucune commande trouvée dans la corbeille

en: Parent Orders
fr_FR: Commandes Parentes

en: This is where store orders are stored.
fr_FR: Voici où les produits sont stockés.

en: Order statuses
fr_FR: Statuts de commande

en: Order status
fr_FR: Statut de la commande

en: Search Order statuses
fr_FR: Statuts de la commande de recherche

en: All  Order statuses
fr_FR: Tous les statuts de la commande

en: Parent Order status
fr_FR: Statut de la commande parente

en: Parent Order status:
fr_FR: Statut de la commande parente :

en: Edit Order status
fr_FR: Modifier le statut de la commande

en: Update Order status
fr_FR: Mettre à jour le statut de la commande

en: Add New Order status
fr_FR: Ajouter le statut d’une nouvelle commande

en: New Order status Name
fr_FR: Nom du statut de la nouvelle commande

en: Add Coupon
fr_FR: Ajouter un code promo

en: Add New Coupon
fr_FR: Ajouter un nouveau code promo

en: Edit Coupon
fr_FR: Modifier le code promo

en: New Coupon
fr_FR: Nouveau coupon

en: View Coupons
fr_FR: Voir les codes promo

en: View Coupon
fr_FR: Voir le code promo

en: Search Coupons
fr_FR: Chercher Codes Promo

en: No Coupons found
fr_FR: Aucun code promo trouvé

en: No Coupons found in trash
fr_FR: Aucun code promo trouvé dans la corbeille

en: Parent Coupon
fr_FR: Code cadeau parent

en: This is where you can add new coupons that customers can use in your store.
fr_FR: Voici où vous pouvez ajouter de nouveaux codes promo que vos clients peuvent utiliser dans votre boutique.

en: Product Hover
fr_FR: Survol Produit

en: Display product image and description as fullwidth page banner
fr_FR: Afficher l'image et la description du produit en tant que bannière de page pleine largeur

en: Description Font Color
fr_FR: Couleur de la description

en: Banner Color Overlay (leave empty for no overlay)
fr_FR: Couleur de superposition sur la bannière (laisser vide pour aucune superposition)

en: Set opacity for color Overlay
fr_FR: Définir l'opacité pour la superposition des couleurs

en: Category Styling
fr_FR: Catégorie Stylisme

en: Banner Options
fr_FR: Options du bandeau

en: Attention! Please update WooCommerce to the latest version to properly display your products
fr_FR: attention! Veuillez mettre à jour WooCommerce vers la dernière version pour afficher correctement vos produits

en: Select options
fr_FR: Sélectionner les options

en: Show Details
fr_FR: Afficher les détails

en: My Account
fr_FR: Mon compte

en: Change Password
fr_FR: Modifier le mot de passe

en: Edit Address
fr_FR: Modifier l'adresse

en: Log Out
fr_FR: Déconnexion

en: Register
fr_FR: S'inscrire

en: Log In
fr_FR: Connexion

en: Search results for:
fr_FR: Résultats de recherche pour:

en: Shop
fr_FR: Boutique

en: Default Order
fr_FR: Ordre par défaut

en: Price
fr_FR: Prix

en: Popularity
fr_FR: Popularité

en: Click to order products ascending
fr_FR: Cliquez pour commander les produits en hausse

en: Click to order products descending
fr_FR: Cliquez pour commander des produits en baisse

en: Products per page
fr_FR: Produits par page

en: Display
fr_FR: Afficher

en: (disabled)
fr_FR: (désactivé)

en: This page is set as the default WooCommerce Shop Overview and therefore does not support the Enfold advanced layout editor
fr_FR: Cette page est définie comme présentation par défaut de la boutique WooCommerce et ne prend donc pas en charge l’éditeur de mise en page avancé Enfold

en: Please note that the Advanced Layout Builder for products will not work with all WooCommerce Extensions
fr_FR: Veuillez noter que l’Advanced Layout Builder pour les produits ne fonctionnera pas avec toutes les extensions WooCommerce

en: was added to the cart
fr_FR: a été ajouté au panier

en: Shopping Cart
fr_FR: Panier

en: Attention! Pages built with the Enfold Advanced Template Builder will not be displayed at the bottom of the checkout page but only with a link.
fr_FR: Attention ! Les pages construites avec le générateur de modèles Enfold Advanced ne seront pas affichées en bas de la page de paiement mais seulement avec un lien.

en: Placeholder image
fr_FR: Image de substitution

en: Popularity (sales)
fr_FR: Popularité (ventes)

en: Average rating
fr_FR: Note moyenne

en: Relevance
fr_FR: Pertinence

en: Product ID
fr_FR: ID produit

en: global setting - used for all languages
fr_FR: cadre global - utilisé pour toutes les langues

en: minimum Version %s
fr_FR: version minimale %s

en: Custom Elements will be disabled.
fr_FR: Les éléments personnalisés seront désactivés.

en: Important Info for WPML:
fr_FR: Informations importantes pour WPML:

en: To translate and work with Custom Elements you must install and activate %s.
fr_FR: Pour traduire et travailler avec des éléments personnalisés, vous devez installer et activer %s.

en: To translate Custom Elements you need %s. Your current version is %s. Please update.
fr_FR: Pour traduire les éléments personnalisés dont vous avez besoin %s. Votre version actuelle est %s. S’il vous plaît mise à jour.

en: To translate Custom Elements and Pages/Posts containing Custom Elements always use the Translation Editor. Do not switch the option &quot;Use WPMLs Translation Editor&quot; to off. This might break translations.
fr_FR: Pour traduire des éléments personnalisés et des pages/publications contenant des éléments personnalisés, utilisez toujours l’éditeur de traduction. Ne changez pas l’option &quot;Use WPMLs Translation Editor&quot; pour éteindre. Cela pourrait briser les traductions.

en: Whenever you create or make changes to a custom element it is important that you always translate it into all languages even if you only made changes to non translateable settings, because WPML must copy all your settings, translateable and non translateable, to the destination languages.
fr_FR: Chaque fois que vous créez ou modifiez un élément personnalisé, il est important que vous le traduisiez toujours dans toutes les langues, même si vous n’avez apporté des modifications qu’à des paramètres non traduisibles, car WPML doit copier tous vos paramètres, traduisables et non traduisibles, dans les langues de destination.

en: Failing to do this will result in a broken layout.
fr_FR: Ne pas le faire se traduira par une mise en page cassée.

en: WPML Specific Options
fr_FR: Options spécifiques WPML

en: Additional Translate Icon
fr_FR: Icône de traduction supplémentaire

en: By default WPML allows translating Custom Elements from &quot;WPML-&gt; Translation Management&quot; dashboard. Check to add a translate icon to the shortcode buttons, which allows to skip use of the dashboard. Visible when using &quot;Edit Custom Elements&quot; button
fr_FR: Par défaut WPML permet la traduction d’éléments personnalisés à partir de &quot;WPML-&gt; Translation Management &quot; tableau de bord. Vérifiez l’ajout d’une icône de traduction aux boutons shortcode, ce qui permet de sauter l’utilisation du tableau de bord. Visible lors de l’utilisation &quot;Edit Custom Elements&quot; bouton

en: Enfold WPML Language Flags
fr_FR: Enfold Les indicateurs de langue WPML

en: Choose if you want to hide the language flags that are added by default to the header menus.
fr_FR: Choisissez si vous souhaitez masquer les indicateurs de langue qui sont ajoutés par défaut aux menus d’en-tête.

en: Show the default language flags
fr_FR: Afficher les indicateurs de langue par défaut

en: Hide the default language flags
fr_FR: Masquer les indicateurs de langue par défaut

en: Translate Custom Element with WPML
fr_FR: Définition de Custom Element avec WPML

en: Translate Element Template:
fr_FR: Définition de Element Template:

en: Translate
fr_FR: Traduire

en: Unknown Custom Element Type
fr_FR: Type d’élément personnalisé inconnu

en: a subitem of %s
fr_FR: un subitem de %s

en: subitem of an unknown Custom Element type
fr_FR: subitem d’un type inconnu d’élément personnalisé

en: Translate: %s
fr_FR: Traduire: %s

en: Editing:
fr_FR: Édition :

en: Change
fr_FR: Changer

en: Scroll to top
fr_FR: Défiler vers le haut

en: Edit profile for User:
fr_FR: Modifier le profil de l'utilisateur:

en: Go Back to %s Theme Panel
fr_FR: Revenir au panel %s thème

en: Theme Update
fr_FR: Mise à jour du thème

en: If you want to get update notifications for your theme and if you want to be able to update your theme from your WordPress backend you need to enter your Envato Private Token below.
fr_FR: Si vous souhaitez recevoir des notifications de mise à jour pour votre thème et si vous souhaitez être en mesure de mettre à jour votre thème à partir de votre backend WordPress, vous devez entrer votre jeton privé Envato ci-dessous.

en: A detailed description for generating this token can be found %s here %s
fr_FR: Une description détaillée pour générer ce jeton peut être trouvée %s ici %s

en: Update your Theme from the WordPress Dashboard
fr_FR: Mettez à jour votre thème à partir du tableau de bord WordPress

en: Enter a valid Envato private token
fr_FR: Entrez un jeton privé Envato valide

en: Check the private token
fr_FR: Vérifiez le jeton privé

en: Revalidate or remove the token
fr_FR: Revalidez ou retirez le jeton

en: Last verify state - hidden - used for internal use only
fr_FR: Dernier état de vérification - caché - utilisé pour un usage interne seulement

en: Your Themeforest User Name (will be deprecated and removed in future) - hidden
fr_FR: Votre nom d’utilisateur Themeforest (sera déprécié et supprimé à l’avenir) - caché

en: Your Themeforest API Key (will be deprecated and removed in future) - hidden
fr_FR: Votre clé d’API Themeforest (sera dépréciée et supprimée à l’avenir) - cachée

en: Envato Reply - hidden - used for internal use only
fr_FR: Réponse Envato - caché - utilisé pour un usage interne seulement

en: Your PHP version: %s
fr_FR: Votre version PHP: %s

en: Theme Updates
fr_FR: Mises à jour du thème

en: Once you have entered and verified your Envato Personal Token Key WordPress will check for updates every 12 Hours and notify you here, if one is available <br/><br/> Your current %s Version Number is <strong>%s</strong>
fr_FR: Une fois que vous avez entré et vérifié votre Clé à jeton personnelle Envato, WordPress vérifiera les mises à jour toutes les 12 heures et vous avisera ici, si une mise à jour est disponible  <br/><br/> Votre numéro %s de version actuel est <strong>%s</strong>

en: a new version %s is available.
fr_FR: une nouvelle version %s est disponible.

en: Update Available!
fr_FR: Mise à jour disponible !

en: A new Version (%s) of your %s is available! You are using Version %s. <br/>See what's new in <a href='https://kriesi.at/documentation/enfold/enfold-changelog/' target='_blank' rel='noopener noreferrer'>change log</a>. Do you want to update?<br/><br/>
fr_FR: Une nouvelle version ( %s ) est %s disponible! Vous utilisez version %s . <br/>Voir ce qui est nouveau dans le <a href='https://kriesi.at/documentation/enfold/enfold-changelog/' target='_blank' rel='noopener noreferrer'>journal de changement</a>. Voulez-vous mettre à jour?<br/><br/>

en: Update Now!
fr_FR: Mettre à jour maintenant !

en: No Updates available. You are running the latest version! (%s)
fr_FR: Aucune mise à jour disponible. Vous êtes en cours d’exécution de la dernière version! (%s)

en: Check Manually
fr_FR: Vérifiez manuellement

en: There has been no check within the last month.
fr_FR: Il n’y a pas eu de vérification au cours du dernier mois.

en: Last successful check was on %s.
fr_FR: La dernière vérification réussie a eu lieu %s.

en: Errors occurred checking on %s:
fr_FR: Des erreurs se sont produites en vérifiant %s :

en: Successful check on %s.
fr_FR: Vérification réussie de %s.

en: Following Envato package errors occurred:
fr_FR: Suite à des erreurs de paquet Envato s’est produite:

en: A personal token is required to get access to the Envato API
fr_FR: Un jeton personnel est nécessaire pour accéder à l’API Envato

en: Your private token is invalid.
fr_FR: Votre jeton privé est invalide.

en: Envato Rate Limit exceeded - Requests are blocked for %d seconds.
fr_FR: Limite de taux Envato dépassée - Les demandes sont bloquées pendant %d secondes.

en: Envato Rate Limit for requests exceeded.
fr_FR: Limite de taux D'Envato pour les demandes dépassées.

en: We are unable to get the download URL for your products.
fr_FR: Nous ne sommes pas en mesure d'obtenir l'URL de téléchargement pour vos produits.

en: Errorcode %s returned by Envato: %s
fr_FR: Code d'erreur %s renvoyé par Envato : %s

en: The valid access time to Envato has expired. Please login again with your Envato Username. Thank you.
fr_FR: Le délai d'accès valide à Envato a expiré. Veuillez vous connecter à nouveau avec votre nom d'utilisateur Envato. Merci.

en: Possible cause: your download limit might be exceeded - please try again later.
fr_FR: Cause possible : votre limite de téléchargement est dépassée - s'il vous plaît réessayez plus tard.

en: Currently only personal_token requests supported
fr_FR: Actuellement, seules les demandes personal_token sont prises en charge

en: Purchases:
fr_FR: Achats:

en: Purchases: Envato returned a wrong datastructure accessing your purchases. Unable to check for updates:
fr_FR: Achats : Envato a retourné une mauvaise structure de données accédant à vos achats. Impossible de vérifier les mises à jour:

en: Purchases: A problem occurred accessing your purchases. Unable to check for updates.
fr_FR: Achats : Un problème s’est produit pour accéder à vos achats. Impossible de vérifier les mises à jour.

en: Get Product Version:
fr_FR: Obtenez la version du produit:

en: Get Product Version: Envato returned a wrong datastructure. Unable to get latest version to check for updates:
fr_FR: Obtenez la version du produit : Envato a retourné une mauvaise structure de données. Impossible d'obtenir la dernière version pour vérifier les mises à jour:

en: Download Package URL:
fr_FR: Télécharger l'URL du paquet:

en: Download Package URL: Envato returned a wrong datastructure. Unable to get url for updates:
fr_FR: Télécharger l'URL du paquet : Envato a retourné une mauvaise structure de données. Impossible d'obtenir url pour les mises à jour:

en: Download Package URL: A problem occurred accessing your download link. Unable to perform update.
fr_FR: URL du paquet de téléchargement : Un problème s’est produit pour accéder à votre lien de téléchargement. Impossible d’effectuer la mise à jour.

en: Wrong parameter $which for get_userdata:
fr_FR: Mauvais paramètre $which pour get_userdata :

en: Envato returned a wrong datastructure:
fr_FR: Envato a retourné une mauvaise structure de données :

en: Theme update check started
fr_FR: Recherche mise à jour thème a commencé

en: Cache used
fr_FR: Cache utilisé

en: No cache, Envato API request started
fr_FR: Pas de cache, demande API Envato a commencé

en: Existing download package found for %s - %s
fr_FR: Paquet de téléchargement existant trouvé pour %s - %s

en: Envato API request for download URL started
fr_FR: La demande d'URL d'API d'Envato a commencé

en: Request for Download URL failed.
fr_FR: Demande d'URL de téléchargement a échoué.

en: Envato API request for download URL finished
fr_FR: Demande d'API Envato pour télécharger l'URL terminée

en: Your purchases
fr_FR: Vos achats

en: Purchases could not be accessed
fr_FR: Les achats n'ont pas pu être consultés

en: Your username:
fr_FR: Votre nom d'utilisateur:

en: Username could not be accessed (needed for your information only)
fr_FR: Nom d'utilisateur n'a pas pu être consulté (nécessaire pour vos informations seulement)

en: Your E-Mail:
fr_FR: Votre e-mail :

en: E-Mail could not be accessed (needed for your information only)
fr_FR: E-Mail n'a pas pu être consulté (nécessaire pour vos informations seulement)

en: Following errors occurred:
fr_FR: Les erreurs suivantes se sont produites :

en: We checked the token on %s and we were able to connect to Envato and could access the following information:
fr_FR: Nous avons vérifié le jeton sur %s et nous avons pu nous connecter à Envato et avons pu accéder aux informations suivantes:

en: If you ever edit the restrictions of your personal token please re-validate it again to test if it works properly
fr_FR: Si jamais vous modifiez les restrictions de votre jeton personnel, veuillez le revalider à nouveau pour tester s’il fonctionne correctement

en: Last time we checked the token we were not able to connected to Envato:
fr_FR: La dernière fois que nous avons vérifié le jeton, nous n'avons pas pu nous connecter à Envato:

en: Attention: The old Envato API is deprecated and will be shut down soon. In order to be able to use automated theme updates please generate a new valid API token and enter it above. Your themeforest username and your old API key will then be removed from your installation since they are no longer required.
fr_FR: Attention : L’ancienne API Envato est dépréciée et sera bientôt arrêtée. Afin d’être en mesure d’utiliser des mises à jour thématiques automatisées s’il vous plaît générer un nouveau jeton API valide et entrez-le ci-dessus. Votre nom d’utilisateur themeforest et votre ancienne clé API seront ensuite supprimés de votre installation car ils ne sont plus nécessaires.

en: Your Themeforest User Name:
fr_FR: Votre nom d'utilisateur Themeforest:

en: Your Themeforest API Key
fr_FR: Votre clé API Themeforest

en: Please enter your Envato Marketplace Username.
fr_FR: Veuillez entrer votre Nom d’utilisateur Envato Marketplace.

en: Please enter your Envato Marketplace API Key.
fr_FR: Veuillez entrer votre Clé API Envato Marketplace.

en: The API "set" is a required parameter.
fr_FR: L'API "set" est un paramètre obligatoire.

en: The Envato Marketplace "item ID" is a required parameter.
fr_FR: L’Item ID Envato Marketplace est un paramètre obligatoire.

en: You are here:
fr_FR: Vous êtes ici :

en: Home
fr_FR: Accueil

en: Week %1$s
fr_FR: Semaine %1$s

en: Search results for &quot;%1$s&quot;
fr_FR: Résultats de recherche pour &quot;%1$s&quot;

en: 404 Not Found
fr_FR: Erreur 404 - Page non trouvée

en: Form could not be submitted - an error occurred. Please reload page and try again.
fr_FR: Formulaire ne pouvait pas être soumis - une erreur s’est produite. S’il vous plaît recharger la page et essayer à nouveau.

en: Sorry, but the form could not be submitted - an error was found in your input. Please reload the page and try again.
fr_FR: Désolé, mais le formulaire n’a pas pu être soumis - une erreur a été trouvée dans votre entrée. S’il vous plaît recharger la page et essayer à nouveau.

en: This contact form is deactivated because you refused to accept Google reCaptcha service which is necessary to validate any messages sent by the form.
fr_FR: Ce formulaire de contact est désactivé parce que vous avez refusé d’accepter le service Google reCaptcha qui est nécessaire pour valider tous les messages envoyés par le formulaire.

en: Sending
fr_FR: Envoi

en: required
fr_FR: requis

en: A non functional image only preview for checkbox of Google reCAPTCHA
fr_FR: Une image non fonctionnelle uniquement aperçu pour la case à cocher de Google reCAPTCHA

en: Checkbox for Google reCAPTCHA
fr_FR: Case à cocher pour Google reCAPTCHA

en: Allows stack modifications
fr_FR: Permet de modifier la pile

en: Inconsistent usage of filter name.
fr_FR: Utilisation incohérente du nom du filtre.

en: Your Message:
fr_FR: Votre message :

en: A widget that displays a Facebook Likebox to a Facebook page of your choice
fr_FR: Un widget qui affiche une Boîte Like Facebook sur une page Facebook de votre choix

en: Join our Facebook community
fr_FR: Rejoignez notre communauté Facebook

en: Click to load facebook widget
fr_FR: Cliquez pour charger le widget facebook

en: Open Facebook page now
fr_FR: Ouvrir la page Facebook maintenant

en: Logo image
fr_FR: Image du logo

en: Banner image
fr_FR: Bannière image

en: Upload a banner image or enter the URL
fr_FR: Télécharger une image de bannière ou entrer l’URL

en: Use image as banner
fr_FR: Utiliser l’image comme bannière

en: Upload a logo or enter the URL
fr_FR: Télécharger un logo ou entrer l’URL

en: Use image as logo
fr_FR: Utiliser l’image comme logo

en: Enter the url to the Page. Please note that it needs to be a link to a <strong>facebook fanpage</strong>. Personal profiles are not allowed!
fr_FR: Entrez l’URL de la page. S’il vous plaît noter que ce doit être un lien vers un <strong>page des fans Facebook.</strong> Les profils personnels ne sont pas autorisés!

en: Link to Facebook
fr_FR: Lien vers Facebook

en: Show Facebook page widget &quot;Share/Like&quot; directly
fr_FR: Afficher directement le widget de la page Facebook « Partager/J’aime »

en: User must accept to show Facebook page widget &quot;Share/Like&quot;
fr_FR: L’utilisateur doit accepter d’afficher le widget de la page Facebook « Partager / J’aime »

en: Only open the Facebook page - no data are sent
fr_FR: Ouvrez uniquement la page Facebook - aucune donnée n’est envoyée

en: Button text confirm link to Facebook:
fr_FR: Le texte du bouton confirme le lien vers Facebook :

en: Direct link to FB-page text:
fr_FR: Lien direct vers le texte de la page Fb:

en: Facebook Page Title:
fr_FR: Titre de la page Facebook :

en: Enter some info to the page
fr_FR: Entrez quelques informations sur la page

en: Static like count:
fr_FR: Statique comme le nombre:

en: Additional Information:
fr_FR: Informations complémentaires:

en: Info displayed above the fake user profiles
fr_FR: Info affichée au dessus des profils de faux utilisateurs

en: A Sidebar widget to display latest post entries in your sidebar
fr_FR: Un widget pour afficher les derniers articles dans la barre latérale

en: You can select multiple categories here
fr_FR: Vous pouvez sélectionner plusieurs catégories ici

en: How many entries do you want to display:
fr_FR: Combien d’entrées voulez-vous afficher:

en: Choose the categories you want to display (multiple selection possible):
fr_FR: Choisissez les catégories que vous souhaitez afficher (sélection multiple possible) :

en: Display title only or title &amp; excerpt
fr_FR: Afficher le titre seulement ou le titre et l'extrait

en: show title only
fr_FR: afficher le titre uniquement

en: display title and excerpt
fr_FR: montrer le titre et l’extrait

en: A Sidebar widget to display latest portfolio entries in your sidebar
fr_FR: Un widget de la barre latérale pour afficher les dernières images du portfolio dans votre barre latérale

en: A widget to display a link to your Twitter profile and rss feed
fr_FR: Un widget pour afficher un lien vers votre profil Twitter et votre flux RSS

en: Follow
fr_FR: Suivre

en: on Twitter
fr_FR: sur Twitter

en: to RSS Feed
fr_FR: au flux RSS

en: Twitter Username:
fr_FR: Nom d’utilisateur Twitter :

en: Enter your feed url:
fr_FR: Entrez l'url de votre flux :

en: An advertising widget that displays 2 images with 125 x 125 px in size
fr_FR: Un widget publicitaire qui affiche 2 images de 125 x 125 px

en: Advertise here
fr_FR: Publier ici

en: Image URL:
fr_FR: Url de l'image :

en: Referal URL:
fr_FR: URL de référence :

en: Image URL 2: (125px * 125px):
fr_FR: URL de l’image 2: (125px * 125px):

en: Referal URL 2:
fr_FR: URL de référence 2 :

en: An advertising widget that displays 1 big image
fr_FR: Un widget publicitaire qui affiche 1 grande image

en: A widget that displays your popular posts, recent posts, recent comments and a tagcloud
fr_FR: Un widget qui affiche vos messages populaires, des messages récents, des commentaires récents et un tagcloud

en: Popular
fr_FR: Populaire

en: Recent
fr_FR: Récent

en: No content
fr_FR: Aucun contenu

en: Popular posts
fr_FR: Articles populaires

en: Recent posts
fr_FR: Articles récents

en: Newest comments
fr_FR: Commentaires récents

en: Tag cloud
fr_FR: Nuage de tag

en: Number of popular posts
fr_FR: Nombre de postes populaires

en: Number of recent posts
fr_FR: Nombre d'articles récents

en: Number of newest comments
fr_FR: Nombre de commentaires les plus récents

en: Number of tags for tag cloud
fr_FR: Nombre de balises pour le nuage de balises

en: Content of first tab
fr_FR: Contenu du premier onglet

en: Content of next tab
fr_FR: Contenu de l’onglet suivant

en: Add a google map to your blog or site
fr_FR: Ajouter une carte Google à votre blog ou site

en: Widget Google Maps is disabled in theme options &quot;Google Services&quot;.
fr_FR: Widget Google Maps est désactivé dans les options du thème &quot;Google Services&quot;.

en: (Visible to admins only.)
fr_FR: (Visible aux administrateurs seulement.)

en: Custom Marker Icon
fr_FR: Marqueur d'icône personnalisé

en: Upload a custom marker icon or enter the URL
fr_FR: Télécharger une icône de marqueur personnalisée ou entrer l’URL

en: Use image as custom marker icon
fr_FR: Utiliser l’image comme icône de marqueur personnalisée

en: Fallback image to replace Google Maps
fr_FR: Image de secours pour remplacer Google Maps

en: Upload a fallback image or enter the URL to an image to replace Google Maps or until Google Maps is loaded
fr_FR: Téléchargez une image de repli ou entrez l'URL d'une image pour remplacer Google Maps ou jusqu'à ce que Google Maps soit chargé

en: Use image as Google Maps fallback image
fr_FR: Utiliser l’image comme image de secours Google Maps

en: Enter the latitude and longitude of the location you want to display. Need help finding the latitude and longitude?
fr_FR: Entrez la latitude et la longitude de l’endroit où vous souhaitez afficher. Besoin d’aide pour trouver la latitude et la longitude?

en: Click here to enter an address.
fr_FR: Cliquez ici pour entrer une adresse.

en: Street Address:
fr_FR: Rue / No:

en: City:
fr_FR: Ville:

en: State:
fr_FR: État :

en: Postcode:
fr_FR: Code postal :

en: Country:
fr_FR: Pays:

en: Fetch coordinates!
fr_FR: Récupérer les coordonnées!

en: Fetching the coordinates. Please wait...
fr_FR: Extraction des coordonnées. Veuillez patienter...

en: Latitude:
fr_FR: Latitude :

en: Longitude:
fr_FR: Longitude :

en: Zoom Level:
fr_FR: Niveau de zoom :

en: Map Type:
fr_FR: Type de carte :

en: Display a Route by entering a address here. (If address is added Zoom will be ignored)
fr_FR: Afficher un itinéraire en saisissant une adresse ici. (Si l'adresse est ajoutée le zoom sera ignoré)

en: Info Bubble Content:
fr_FR: Contenu Info bulle:

en: Enter the width in px or &percnt; (100&percnt; width will be used if you leave this field empty)
fr_FR: Entrez la largeur en px ou &percnt; (100&percnt; Width sera utilisé si vous laissez ce champ vide)

en: Enter the height in px or &percnt;
fr_FR: Entrez la hauteur en px ou &percnt;

en: Button text confirm to load Google Maps:
fr_FR: Texte du bouton confirmer pour charger Google Maps:

en: Direct link to Google Maps page:
fr_FR: Lien direct vers la page Google Maps:

en: This element is disabled in frontend with theme option
fr_FR: Cet élément est désactivé en frontend avec option thème

en: Too many requests at once, please refresh the page to complete geocoding
fr_FR: Trop de demandes à la fois, s'il vous plaît rafraîchissez la page pour compléter le codage géographique

en: Latitude and longitude for
fr_FR: Latitude et longitude pour

en: couldn't be found by Google, please add them manually
fr_FR: n'ont pas pu être trouvées par Google, s'il vous plaît ajouter manuellement

en: Displays your latest Instagram photos
fr_FR: Affiche vos dernières photos Instagram

en: Adding possible file caching on server might need a longer period of time to invalidate cache.
fr_FR: L’ajout d’une éventuelle mise en cache de fichiers sur le serveur peut nécessiter une période plus longue pour invalider le cache.

en: Follow Me!
fr_FR: Suivez-Moi !

en: Only visible for admins:
fr_FR: Uniquement visible pour les administrateurs :

en: No images available at the moment
fr_FR: Aucune image disponible pour le moment

en: For admins only: Missing intagram user name !!
fr_FR: Pour les administrateurs seulement: Nom d’utilisateur instagramme manquant !!

en: Location of your photos or videos
fr_FR: Emplacement de vos photos ou vidéos

en: Get from your instagram account (instagram server connection needed)
fr_FR: Obtenez à partir de votre compte instagram (connexion au serveur instagram nécessaire)

en: Cache on your server - no instagram connection needed on pageload
fr_FR: Cache sur votre serveur - aucune connexion instagram nécessaire sur le chargement de la page

en: Number of photos
fr_FR: Nombre de photos

en: Number of columns
fr_FR: Nombre de colonnes

en: Thumbnail size
fr_FR: Taille de la miniature

en: Open links in
fr_FR: Ouvrir les liens dans

en: Current window (_self)
fr_FR: Fenêtre actuelle (_self)

en: New window (_blank)
fr_FR: Nouvelle Fenêtre (_blank)

en: Link text
fr_FR: Texte du lien

en: WP Cron jobs are disabled. To assure a regular update of cached data and an optimal pageload in frontend and backend we recommend to activate this.
fr_FR: Les emplois WP Cron sont désactivés. Pour assurer une mise à jour régulière des données mises en cache et un chargement de page optimal en frontend et backend, nous vous recommandons de l’activer.

en: No time available
fr_FR: Pas de temps disponible

en: The widget preloads and caches Instagram data for better performance.
fr_FR: Le widget précharge et met en cache les données Instagram pour de meilleures performances.

en: Next update: %s
fr_FR: Prochaine mise à jour : %s

en: Errors found:
fr_FR: Erreurs trouvées :

en: Unable to communicate with Instagram.
fr_FR: Impossible de communiquer avec Instagram.

en: Unknown error code
fr_FR: Code d’erreur inconnu

en: Instagram returned error %d (= %s).
fr_FR: Instagram retourné erreur %d (= %s).

en: Instagram has returned invalid data.
fr_FR: Instagram a retourné des données invalides.

en: Instagram Image
fr_FR: Image Instagram

en: Filter extended to filter images or videos
fr_FR: Filtre étendu pour filtrer les images ou les vidéos

en: Instagram did not return any images.
fr_FR: Instagram n’a retourné aucune image.

en: Unable to create cache folder "%s". Files will be loaded directly from instagram
fr_FR: Impossible de créer le dossier de cache « %s ». Les fichiers seront chargés directement à partir d’instagram

en: You need to specify an Instagram username.
fr_FR: Vous devez spécifier un nom d’utilisateur Instagram.

en: Could not change user rights of file %s to 777 - file might not be visible in frontend.
fr_FR: Impossible de modifier les droits d’utilisateur du fichier %s à 777 - fichier peut ne pas être visible dans frontend.

en: Widget that displays a table of contents genereated from the headlines of the page it is viewed on
fr_FR: Widget qui affiche une table des matières à partir des titres de la page sur laquelle il est affiché

en: Exclude headlines by class:
fr_FR: Exclure les titres par classe :

en: Select headlines to include:
fr_FR: Sélectionnez les manchettes à inclure:

en: Select a style
fr_FR: Choisissez un style

en: Display on Single Blog Posts only
fr_FR: Afficher sur les articles de blog unique seulement

en: Hierarchy Indentation
fr_FR: Mise en retrait de la hiérarchie

en: Enable Smooth Scrolling
fr_FR: Activez le Défilement fluide

en: Google reCAPTCHA API could not be loaded. We are not able to verify keys. Check your internet connection and try again.
fr_FR: L'API reCAPTCHA de Google n'a pas pu être chargée. Nous ne sommes pas en mesure de vérifier les clés. Vérifiez votre connexion Internet et réessayez.

en: Filter was replaced by theme option
fr_FR: Le filtre a été remplacé par l’option thème

en: Could not connect to Google Maps with this API Key.
fr_FR: Impossible de se connecter à Google avec cette clé API. Merci d'essayer à nouveau avec une clé différente.

en: Troubleshooting:
fr_FR: Dépannage:

en: Check if you typed the key correctly.
fr_FR: Cochez si vous avez tapé la clé correctement.

en: If you use the restriction setting on Google try to remove that, wait a few minutes for google to apply your changes and then check again if the key works here. If it does, you probably have a syntax error in your referrer url
fr_FR: Si vous utilisez le paramètre de restriction sur Google, essayez de le supprimer, attendez quelques minutes que Google applique vos modifications, puis vérifiez à nouveau si la clé fonctionne ici. Si c'est le cas, vous avez probablement une erreur de syntaxe dans votre url de référence

en: If none of this helps: deactivate all plugins and then check if the API works by using the button above. If thats the case then one of your plugins is interfering.
fr_FR: Si rien de tout cela n'aide : désactivez tous les plugins et vérifiez ensuite si l'API fonctionne en utilisant le bouton ci-dessus. Si c'est le cas, alors un de vos plugins est en train d'interférer.

en: We were able to properly connect to google maps with your API key
fr_FR: Nous avons pu nous connecter correctement à Google Maps avec votre clé API

en: Last time we checked we were able to connected to google maps with your API key
fr_FR: La dernière fois que nous avons vérifié, nous avons pu nous connecter à Google Maps avec votre clé API

en: A connection error occurred last time we tried verify your key with Google Maps - please revalidate the key.
fr_FR: Une erreur de connexion s’est produite la dernière fois que nous avons essayé de vérifier votre clé avec Google Maps - s’il vous plaît revalider la clé.

en: If you ever change your API key or the URL restrictions of the key please verify the key here again, to test if it works properly
fr_FR: Si jamais vous modifiez votre clé API ou les restrictions d’URL de la clé, veuillez vérifier à nouveau la clé ici, pour tester si elle fonctionne correctement

en: This site is protected by reCAPTCHA and the Google <a href="https://policies.google.com/privacy">Privacy Policy</a> and <a href="https://policies.google.com/terms">Terms of Service</a> apply.
fr_FR: Ce site est protégé par reCAPTCHA et la <a href="https://policies.google.com/privacy">politique de confidentialité</a> et les conditions d’utilisation de Google <a href="https://policies.google.com/terms">s’appliquent.</a>.

en: Sorry, a problem occurred trying to communicate with Google reCAPTCHA API. You are currently not able to submit the contact form. Please try again later - reload the page and also check your internet connection.
fr_FR: Désolé, un problème s’est produit en essayant de communiquer avec Google reCAPTCHA API. Vous n’êtes actuellement pas en mesure de soumettre le formulaire de contact. S’il vous plaît essayer à nouveau plus tard - recharger la page et aussi vérifier votre connexion Internet.

en: Initial setting failed. Sitekey 2 and/or sitekey 3 missing in frontend.
fr_FR: Le paramètre initial a échoué. Sitekey 2 et/ou sitekey 3 manquant en frontend.

en: Timeout occurred connecting to V3 API on initial pageload
fr_FR: Le délai d’attente s’est produit se connectant à l’API V3 sur le chargement initial de la page

en: Timeout occurred connecting to V3 API on verifying submit
fr_FR: Le délai d’attente s’est produit se connectant à L’API V3 lors de la vérification de soumettre

en: Timeout occurred connecting to V2 API on verifying you as human. Please try again and check your internet connection. It might be necessary to reload the page.
fr_FR: Le délai d’attente s’est produit se connectant à V2 API sur la vérification de vous en tant qu’humain. S’il vous plaît essayer à nouveau et vérifier votre connexion Internet. Il peut être nécessaire de recharger la page.

en: Verify....
fr_FR: Vérification….

en: Could not connect to the internet. Please reload the page and try again.
fr_FR: Je ne pouvais pas me connecter à Internet. S’il vous plaît recharger la page et essayer à nouveau.

en: Please validate that you are a human first
fr_FR: S’il vous plaît valider que vous êtes un humain d’abord

en: Before submitting we validate that you are a human first.
fr_FR: Avant de soumettre, nous validons que vous êtes un être humain d’abord.

en: Missing internal token on valid submit - unable to proceed.
fr_FR: Il manque le jeton interne sur la soumission valide - impossible de continuer.

en: Invalid reCAPTCHA version found.
fr_FR: Version réCAPTCHA non valide trouvée.

en: Google reCAPTCHA API could not be loaded.
fr_FR: L'API reCAPTCHA de Google n'a pas pu être chargée.

en: Please select Version 2 or 3 for reCAPTCHA
fr_FR: Veuillez sélectionner la version 2 ou 3 pour reCAPTCHA

en: You have to enter a site key and a secret key to verify it.
fr_FR: Vous devez entrer une clé de site et une clé secrète pour la vérifier.

en: A network timeout problem occurred. Could be caused by an invalid V3 sitekey. Please recheck the key and try again.
fr_FR: Un problème de délai d’attente réseau s’est produit. Pourrait être causé par un V3 sitekey invalide. S’il vous plaît revérifier la clé et essayer à nouveau.

en: Unable to communicate with gRECAPTCHA: <br /><br />%s
fr_FR: Impossible de communiquer avec gRECAPTCHA : <br /><br />%s

en: gRECAPTCHA returned error %d (= %s).
fr_FR: gRECAPTCHA erreur retourné %d (= %s).

en: The secret parameter is missing.
fr_FR: Le paramètre secret est manquant.

en: The secret parameter is invalid or malformed.
fr_FR: Le paramètre secret est invalide ou malformé.

en: The response parameter is missing.
fr_FR: Le paramètre de réponse est manquant.

en: The response parameter is invalid or malformed.
fr_FR: Le paramètre de réponse n’est pas valide ou malformé.

en: The request is invalid or malformed.
fr_FR: Requête non valide !

en: The response is no longer valid: either is too old or has been used previously.
fr_FR: La réponse n’est plus valable : soit elle est trop vieille, soit elle a déjà été utilisée.

en: %s - unknown error code
fr_FR: %s - code d’erreur inconnu

en: Sorry, but the verification failed. Please reload the page and try again.
fr_FR: Désolé, mais la vérification a échoué. S’il vous plaît recharger la page et essayer à nouveau.

en: API check returned false.
fr_FR: La vérification de l'API a donné un résultat faux.

en: Invalid V3 response. Actions:
fr_FR: Réponse V3 invalide. Actions:

en: Score requested %s - returned %s
fr_FR: Score demandé %s - retourné %s

en: Form could not be submitted. Please reload page and try again.
fr_FR: Le formulaire n’a pas pu être soumis. S’il vous plaît recharger la page et essayer à nouveau.

en: Invalid form for reCAPTCHA sent.
fr_FR: Formulaire invalide pour reCAPTCHA envoyé.

en: Name for token field was missing.
fr_FR: Il manquait le nom du champ symbolique.

en: Token to validate form already expired.
fr_FR: Jeton pour valider le formulaire déjà expiré.

en: Transient to verify form was missing or expired.
fr_FR: Il manquait ou expirait de vérifier le formulaire.

en: Token to validate form is not valid.
fr_FR: Le jeton pour valider le formulaire n’est pas valide.

en: reCAPTCHA version in transient differs from selected version in element.
fr_FR: la version reCAPTCHA en transitoire diffère de la version sélectionnée dans l’élément.

en: Could not connect and verify these API Keys with Google reCAPTCHA.
fr_FR: N’a pas pu se connecter et vérifier ces clés API avec Google reCAPTCHA.

en: Check if you typed the keys correctly.
fr_FR: Vérifiez si vous avez tapé les clés correctement.

en: If you use the restriction setting on Google try to remove that, wait a few minutes for google to apply your changes and then check again if the keys work here. If it does, you probably have a syntax error in your referrer url
fr_FR: Si vous utilisez le paramètre de restriction sur Google essayer de supprimer cela, attendre quelques minutes le temps pour Google d'appliquer vos modifications, puis vérifier à nouveau si les clés fonctionnent ici. Si c'est le cas, vous avez probablement une erreur de syntaxe dans votre url référent

en: If none of this helps: deactivate all plugins and then check if the API works by using the button above. If thats the case then one of your plugins is interfering.
fr_FR: Si rien de tout cela n’aide: désactivez tous les plugins, puis vérifiez si l’API fonctionne en utilisant le bouton ci-dessus. Si c’est le cas, l’un de vos plugins interfère.

en: We were able to properly connect and verify your API keys with Google reCAPTCHA
fr_FR: Nous avons pu connecter et vérifier correctement vos clés API avec Google reCAPTCHA

en: Error on connecting to Google reCAPTCHA - please retry.
fr_FR: Erreur sur la connexion à Google reCAPTCHA - s’il vous plaît réessayer.

en: A connection error occurred last time we tried verify your keys with Google reCAPTCHA - please revalidate the keys.
fr_FR: Une erreur de connexion s’est produite la dernière fois que nous avons essayé de vérifier vos clés avec Google reCAPTCHA - s’il vous plaît revalider les clés.

en: Please verify the keys
fr_FR: S’il vous plaît vérifier les clés

en: Please verify the keys - the last verified keys are different.
fr_FR: S’il vous plaît vérifier les touches - les dernières clés vérifiées sont différentes.

en: Last time we checked we were able to connected to Google reCAPTCHA with your API keys
fr_FR: La dernière fois que nous avons vérifié, nous avons pu nous connecter à Google reCAPTCHA avec vos clés API

en: (remove)
fr_FR: (supprimer)

en: Select page
fr_FR: Sélectionner la page

en: Select post
fr_FR: Sélectionnez l'article

en: Select category
fr_FR: Choisir une catégorie

en: Select post types...
fr_FR: Sélectionner les types d'articles...

en: built in
fr_FR: intégré en

en: Select all ......
fr_FR: Sélectionnez tous les ......

en: Click to download
fr_FR: Cliquer pour télécharger

en: Click to download and import
fr_FR: Cliquez pour télécharger et importer

en: Importing demo content %s will overwrite your current Theme Option Settings. It is highly recommended to use a clean install to import a demo to avoid conflict with existing content and break import. Proceed anyways?
fr_FR: L’importation de contenu de démonstration %s écrasera vos paramètres d’option de thème actuels. Il est fortement recommandé d’utiliser une nouvelle installation pour importer une démo afin d’éviter tout conflit avec le contenu existant et d’interrompre l’importation. Continuer quand même?

en: Import for demo %s didn't work! <br/> You might want to try reloading the page and then try again.
fr_FR: Importer pour la démo %s n’a pas fonctionné! <br/> Vous pouvez essayer de recharger la page, puis réessayer.

en: Download of files for demo %s didn't work! <br/> You might want to try reloading the page and then try again.
fr_FR: Le téléchargement de fichiers pour la démo %s n’a pas fonctionné! <br/> Vous pouvez essayer de recharger la page, puis réessayer.

en: <br/><br/>The script returned the following message: <br/>
fr_FR: <br/><br/>Le script a renvoyé le message suivant : <br/>

en: Import dummy data
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir importer des données factices? Toutes les données saisies seront perdues.<br /><br /><b>
    										   L'importation de données peut prendre de plusieurs secondes à plusieurs minutes.
    										   L'heure d'importation dépend des performances du serveur et de la quantité de données à traiter.</b>

en: Preview image for: %s
fr_FR: Aperçu de l’image pour : %s

en: Import started.
fr_FR: Début de l’Importation.

en: Please don't reload the page. You will be notified as soon as the import has finished! (Usually within a few minutes) :)
fr_FR: Veuillez ne pas recharger la page. Vous serez averti dès que l’importation sera terminée! (Généralement en quelques minutes) :)

en: Download started.
fr_FR: Le téléchargement a commencé.

en: Please don't reload the page. You will be notified as soon as the download has finished! (Usually within a few minutes) :)
fr_FR: Veuillez ne pas recharger la page. Vous serez averti dès que le téléchargement sera terminé! (Généralement en quelques minutes) :)

en: Deleting started.
fr_FR: Suppression démarrée.

en: Please don't reload the page. You will be notified as soon as deleting the downloaded file has finished! (Usually within a few minutes) :)
fr_FR: Veuillez ne pas recharger la page. Vous serez averti dès que la suppression du fichier téléchargé est terminée! (Généralement en quelques minutes) :)

en: Deleting the downloaded demo files %s didn't work! <br/> You might want to try reloading the page and then try again
fr_FR: La suppression des fichiers de démonstration %s téléchargés n’a pas fonctionné! <br/> Vous pouvez essayer de recharger la page, puis réessayer

en: Deleting the downloaded demo files %s didn't work! <br/> You might want to try reloading the page and then try again.<br/> The script returned the following message: <br/>
fr_FR: La suppression des fichiers de démonstration %s téléchargés n’a pas fonctionné! <br/> Vous pouvez essayer de recharger la page, puis réessayer.<br/> Le script a renvoyé le message suivant : <br/>

en: Delete downloaded files
fr_FR: Supprimer les fichiers téléchargés

en: Export Theme Settings File
fr_FR: Exporter le fichier de paramètres de thème

en: Export Layout Builder Templates File
fr_FR: Fichier de modèles de constructeur de mise en page d’exportation

en: ( %d templates found )
fr_FR: ( %d modèles trouvés )

en: Reset Selected Options
fr_FR: Réinitialiser les options sélectionnées

en: Install Plugin
fr_FR: Installer le Plugin

en: Activate Plugin
fr_FR: Activer le plugin

en: Plugin Details
fr_FR: Détails de l'extension

en: Currently active:
fr_FR: Actuellement actif :

en: Check to disable
fr_FR: Cocher pour désactiver

en:  - in use
fr_FR:  - en cours d’utilisation

en:  - unused
fr_FR:  - inutilisés

en: Important:
fr_FR: Important :

en: Shortcodes that are added with filter or used e.g. in plugins are NOT recognised as &quot;in use&quot;.
fr_FR: Les shortcodes qui sont ajoutés avec un filtre ou utilisés, par exemple dans les plugins, ne sont PAS reconnus comme « en cours d’utilisation ».

en: Available Template Builder Elements:
fr_FR: Éléments de générateur de modèles disponibles :

en: Save all changes
fr_FR: Sauvegarder toutes les modifications

en: Reset all options
fr_FR: Réinitialiser toutes les options

en: Select an element to customize
fr_FR: Sélectionner un élément à personnaliser

en: Apply to Section:
fr_FR: Appliquer à la section:

en: Apply only to mouse hover state
fr_FR: Appliquer uniquement à l’état de pointage de la souris

en: Apply only to active state
fr_FR: Ne s'applique qu'à l'état actif

en: Add to Gallery
fr_FR: Ajouter à la galerie

en: Enter Video URL
fr_FR: Saisir l’URL de la vidéo

en: Insert Video
fr_FR: Insérer une Vidéo

en: File Size
fr_FR: Taille de Fichier

en: Dimension w * h in px
fr_FR: Dimension l * h en px

en: %s (Invalid)
fr_FR: %s (Invalide)

en: %s (Pending)
fr_FR: %s (en attente)

en: Column
fr_FR: Colonne

en: (Mega Menu)
fr_FR: (Méga Menu)

en: Move up
fr_FR: Déplacer vers le haut

en: Move down
fr_FR: Déplacer vers le bas

en: Edit Menu Item
fr_FR: Editer l'élément de menu

en: Navigation Label
fr_FR: Étiquette de navigation

en: Mega Menu Column Title <span class="avia_supersmall">(if you dont want to display a title just enter a single dash: "-" )</span>
fr_FR: Mega menu colonne titre <span class="avia_supersmall"> (si vous ne voulez pas afficher un titre il suffit d'entrer un seul tiret: "-") </span>

en: Title Attribute
fr_FR: Attribut du titre

en: link Target
fr_FR: cible du lien

en: Same window or tab
fr_FR: Même fenêtre ou onglet

en: New window or tab
fr_FR: Nouvelle fenêtre ou nouvel onglet

en: CSS Classes (optional)
fr_FR: Classes CSS (optionnel)

en: link Relationship (XFN)
fr_FR: lien Relationship (XFN)

en: Original: %s
fr_FR: Original : %s

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: (cropped)
fr_FR: (recadré)

en: Images keeping original aspect ratio
fr_FR: Images gardant le rapport d’aspect original

en: Images aspect ratio: %d : %d
fr_FR: Rapport d’aspect images: %d : %d

en: added by theme
fr_FR: ajouté par thème

en: added by a plugin
fr_FR: ajouté par un plugin

en: WP default size
fr_FR: Taille par défaut WP

en: unknown
fr_FR: inconnu

en: Custom Widget Area
fr_FR: Zone de widget personnalisée

en: Enter Name of the new Widget Area here
fr_FR: Entrez le nom de la nouvelle zone Widget ici

en: Add Widget Area
fr_FR: Ajouter une zone de widget

en: Couldn't add/remove the font.<br/>The script returned the following error: <br/><br/>
fr_FR: Impossible d’ajouter/supprimer la police.<br/>Le script a renvoyé l’erreur suivante : <br/><br/>

en: Using this feature is reserved for Super Admins. You unfortunately don't have the necessary permissions.
fr_FR: L'utilisation de cette fonctionnalité est réservée aux Admins Supérieurs. Malheureusement, vous n'avez pas les autorisations nécessaires.

en: Following fonts could not be uploaded:
fr_FR: Les polices suivantes n'ont pas pu être téléchargées :

en: Wasn't able to create temp folder
fr_FR: Impossible de créer le dossier Temp

en: Wasn't able to work with Zip Archive
fr_FR: Impossible de travailler avec l'archive Zip

en: Unable to extract the file.
fr_FR: Impossible d'extraire le fichier.

en: Unable to create the file.
fr_FR: Impossible de créer le fichier.

en: Unable to copy the file content.
fr_FR: Impossible de copier le contenu du fichier.

en: All fonts could be installed successfully.<br /><br />To show them in the option fields we will save your option settings and reload the page.
fr_FR: Toutes les polices peuvent être installées avec succès.<br><br>Pour les afficher dans les champs d'options, nous enregistrerons vos paramètres d'option et rechargerons la page.

en: An error occurred with the font %s and we are not able to integrate the font
fr_FR: Une erreur s’est produite avec la police %s et nous ne sommes pas en mesure d’intégrer la police

en: An error occurred creating the folder for the font %s in uploads directory. We are not able to integrate the font
fr_FR: Une erreur s’est produite créant le dossier pour la police %s dans l’annuaire des téléchargements. Nous ne sommes pas en mesure d’intégrer la police

en: Font:
fr_FR: Police:

en: Uploaded Fonts (located at Enfold -> Import/Export)
fr_FR: Polices téléchargées (situées dans Enfold -> Import/Export)

en: Websafe Fonts
fr_FR: Polices Web de sécurité

en: Alright!<br/>Download worked for demo %s. <br/>You can import the demo content now.
fr_FR: Bien!<br/>Télécharger travaillé pour la démo %s . <br/>Vous pouvez importer le contenu de démonstration maintenant.

en: Alright!<br/>Import worked out for demo %s, no problems whatsoever. <br/>The page will now be reloaded to reflect the changes
fr_FR: Bien!<br/>Importation travaillé pour la démo %s , aucun problème que ce soit. <br/>La page va maintenant être rechargée pour refléter les modifications

en: Downloaded files for demo %s could not be deleted.
fr_FR: Les fichiers téléchargés pour les %s de démonstration n’ont pas pu être supprimés.

en: Alright!<br/>Downloaded files for demo %s deleted
fr_FR: Bien!<br/>Fichiers téléchargés pour la démo %s supprimés

en: No Parent Theme Options Found. There is nothing to import
fr_FR: Aucune option de thème parent trouvée. Il n’y a rien à importer

en: No Parent Theme found
fr_FR: Aucun thème parent trouvé

en: Illegal call to import Layout Builder Template file.
fr_FR: Appel illégal pour importer le fichier De modèle de constructeur de mise en page.

en: Illegal call to import settings file.
fr_FR: Appel illégal pour importer le fichier paramètres.

en: Internal error: Importer class could not be loaded - no settings could be imported.
fr_FR: Erreur interne : la classe importateur n’a pas pu être chargée - aucun réglage n’a pu être importé.

en: Unable to create folder %s.
fr_FR: Impossible de créer des %s de dossier.

en: Unable to delete file %s.
fr_FR: Impossible de supprimer le fichier %s.

en: Unable to rename/move file %s to %s
fr_FR: Impossible de renommer/déplacer le fichier %s vers %s

en: Edit this entry
fr_FR: Editer cette entrée

en: Edit Dynamic Template of this entry
fr_FR: Modifier le modèle dynamique de cette entrée

en: Page %d of %d
fr_FR: Page %d de %d

en: Archive for category:
fr_FR: Archive de la catégorie  :

en: Archive for date:
fr_FR: Archive de la date :

en: Archive for month:
fr_FR: Archive par mois :

en: F, Y
fr_FR: F Y

en: Archive for year:
fr_FR: Archives de l'années :

en: search results for:
fr_FR: résultats de recherche pour:

en: search result for:
fr_FR: résultat de recherche pour :

en: To search the site please enter a valid term
fr_FR: Pour faire une recherche sur le site, entrez un terme valide

en: Author Archive
fr_FR: Archives de l’auteur

en: for:
fr_FR: pour :

en: Tag Archive for:
fr_FR: Archive des mots-clés pour :

en: Archive for:
fr_FR: Archive pour :

en: Demo File Download (%s):
fr_FR: Demo Téléchargement de fichier (%s):

en: Download started
fr_FR: Téléchargements commence

en: To few parameters provided - a download is not possible.
fr_FR: À peu de paramètres fournis - un téléchargement n’est pas possible.

en: Error accessing file for download:<br /><br />
fr_FR: Erreur d’accès au fichier pour le téléchargement :<br /><br />

en: Unable to create the download folder <pre>%s</pre> for demo files.
fr_FR: Impossible de créer le dossier de téléchargement <pre>%s</pre> pour les fichiers de démonstration.

en: Wasn't able to read demo files from downloaded zip file.
fr_FR: N’a pas pu lire les fichiers de démonstration à partir du fichier zip téléchargé.

en: Demo Importer (%s):
fr_FR: Importateur de démonstration (%s) :

en: Import started
fr_FR: Importation commencée

en: The Auto importing script could not be loaded. Please use the wordpress importer and import the XML file <pre>%s</pre> manually.
fr_FR: Le script d’importation automatique n’a pas pu être chargé. Veuillez utiliser l’importateur wordpress et importer le fichier XML <pre>%s</pre> manuellement.

en: The XML file <pre>%s</pre> containing the demo content is not available or could not be read.<br/> You might want to try to set the file permission to chmod 777.<br/>If this doesn't work please use the wordpress importer and import the XML file (should be located in your themes folder: dummy.xml) manually <a href="/wp-admin/import.php">here.</a>
fr_FR: Le fichier XML <pre>%s</pre> contenant le contenu de démonstration n’est pas disponible ou n’a pas pu être lu.<br/> Vous souhaiterez peut-être essayer de définir l’autorisation de fichier sur chmod 777.<br/>Si cela ne fonctionne pas, veuillez utiliser l’importateur wordpress et importer le fichier XML (doit se trouver dans votre dossier de thèmes: factice.xml) manuellement <a href="/wp-admin/import.php">ici.</a>

en: Errors occured importing demo. Maybe you did not activate all necessary plugins or you have existing content that is in conflict with the demo content.
fr_FR: Des erreurs se sont produites lors de l’importation de la démo. Peut-être que vous n’avez pas activé tous les plugins nécessaires ou que vous avez du contenu existant qui est en conflit avec le contenu de la démo.

en: Error(s) returned:
fr_FR: Erreur(s) renvoyée(s) :

en: 404 - Page not Found
fr_FR: 404 - Page introuvable

en: Install Required Plugins
fr_FR: Installer les extensions requises

en: Install Plugins
fr_FR: Installer les extensions

en: Installing Plugin: %s
fr_FR: Installation de l'extension : %s

en: Something went wrong.
fr_FR: Quelque chose s'est mal passé.

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
fr_FR[0]: Ce thème nécessite l’extension suivante : %1$s.
fr_FR[1]: Ce thème nécessite les extensions suivantes : %1$s.

en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
fr_FR[0]: Ce thème recommande l’extension suivante : %1$s.
fr_FR[1]: Ce thème recommande les extensions suivantes : %1$s.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin installed. | Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins installed.
fr_FR[0]: Désolé, mais vous n’avez pas les autorisations adéquates pour installer l'extension %s. Contactez l’administrateur de ce site pour obtenir de l’aide.
fr_FR[1]: Désolé, mais vous n’avez pas les autorisations adéquates pour installer les extensions %s. Contactez l’administrateur de ce site pour obtenir de l’aide.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
fr_FR[0]: L’extension requise suivante est actuellement inactive : %1$s.
fr_FR[1]: Les extensions requises suivantes sont actuellement inactives : %1$s.

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
fr_FR[0]: L’extension recommandée suivante est actuellement inactive :%1$s.
fr_FR[1]: Les extensions recommandées suivantes sont actuellement inactives :%1$s.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin activated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins activated.
fr_FR[0]: Désolé, mais vous n’avez pas les autorisations adéquates pour installer l'extension %s. Contactez l’administrateur de ce site pour obtenir de l’aide.
fr_FR[1]: Désolé, mais vous n’avez pas les autorisations adéquates pour installer les extensions %s. Contactez l’administrateur de ce site pour obtenir de l’aide.

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
fr_FR[0]: L’extensions suivante doit être mise à jour vers sa dernière version afin d’assurer une compatibilité maximale avec ce thème : %1$s.
fr_FR[1]: Les extensions suivantes doivent être mises à jour vers leur dernière version afin d’assurer une compatibilité maximale avec ce thème : %1$s.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin updated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins updated.
fr_FR[0]: Désolé, mais vous n’avez pas les autorisations adéquates pour installer l'extension %s. Contactez l’administrateur de ce site pour obtenir de l’aide.
fr_FR[1]: Désolé, mais vous n’avez pas les autorisations adéquates pour installer les extensions %s. Contactez l’administrateur de ce site pour obtenir de l’aide.

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
fr_FR[0]: Commencer l’installation de l’extension
fr_FR[1]: Commencer l’installation des extentions

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
fr_FR[0]: Commencer l’activation de l’extension
fr_FR[1]: Commencer l’activation des extensions

en: Return to Required Plugins Installer
fr_FR: Retourner à l'installateur de plugins requis

en: Return to the dashboard
fr_FR: Retour au tableau de bord

en: Plugin activated successfully.
fr_FR: Extension activée avec succès.

en: The following plugin was activated successfully: | The following plugins were activated successfully:
fr_FR[0]: L’extension suivante a été activée avec succès :
fr_FR[1]: Les extensions suivantes ont été activées avec succès :

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
fr_FR: Toutes les extensions ont été installées et activées avec succès. %1$s

en: Dismiss this notice
fr_FR: Ignorer cet avertissement

en: Return to the Dashboard
fr_FR: Retour au tableau de bord

en: Private Repository
fr_FR: Dépôt privé

en: WordPress Repository
fr_FR: Dépôt WordPress

en: Required
fr_FR: Requis

en: Recommended
fr_FR: Recommandé

en: Not Installed
fr_FR: Non installé

en: Installed But Not Activated
fr_FR: Installé mais non activé

en: Install
fr_FR: Installer

en: Activate
fr_FR: Activer

en: No plugins to install or activate. <a href="%1$s" title="Return to the Dashboard">Return to the Dashboard</a>
fr_FR: Aucun plugin à installer ou à activer. <a href="%1$s" title="Retourner au tableau de bord”>Retourner au tableau de bord</a>

en: Plugin
fr_FR: Extension

en: Install package not available.
fr_FR: Archive d’installation non disponible.

en: Downloading install package from <span class="code">%s</span>&#8230;
fr_FR: Téléchargement du package d'installation à partir de <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Unpacking the package&#8230;
fr_FR: Décompression du package&#8230;

en: Installing the plugin&#8230;
fr_FR: Installation du plugin&#8230;

en: Plugin install failed.
fr_FR: L'installation du plugin a échoué.

en: Plugin installed successfully.
fr_FR: Extension installée avec succès.

en: Plugin activation failed.
fr_FR: L’activation du plugin a échoué.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
fr_FR: Le processus d’installation et d’activation commence… Ce processus peut prendre un certain temps sur certains serveurs, soyez patients.

en: %1$s installed and activated successfully.
fr_FR: %1$s installé et activé avec succès.

en: Hide Details
fr_FR: Masquer les détails

en: All installations and activations have been completed.
fr_FR: Toutes les installations et activations ont été effectuées.

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr_FR: Installation et activation du plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
fr_FR: Le processus d'installation démarre. Ce processus peut prendre un certain temps sur certains hôtes, alors soyez patient.

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de l'installation de %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: The installation of %1$s failed.
fr_FR: L'installation de %1$s a échoué.

en: %1$s installed successfully.
fr_FR: %1$s installé avec succès.

en: All installations have been completed.
fr_FR: Toutes les installations sont terminées.

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr_FR: Installation du plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: A new update for your theme
fr_FR: Une nouvelle mise à jour pour votre thème

en: is available!
fr_FR: est disponible!

en: The latest version is
fr_FR: La dernière version est

en: You're using version
fr_FR: Vous utilisez la version

en: Download Update From Themeforest.net
fr_FR: Télécharger la mise à jour à partir de Themeforest.net

en: View Changelog on http://kriesi.at
fr_FR: Afficher le journal des modifications sur http://kriesi.at

en: View Changelog
fr_FR: Voir l'historique des modifications

en: Remind Me Later
fr_FR: Rappelez-moi plus tard

en: Ignore the update notice this time
fr_FR: Ignorer l’avis de mise à jour cette fois

en: Ignore This Update Notice
fr_FR: Ignorer cet avis de mise à jour

en: this is a base64 encoded option set created for the demo %s. If you choose to import the demo files with the help of the framework importer these options will also be imported
fr_FR: il s’agit d’un jeu d’options codé en base64 créé pour la %s de démonstration. Si vous choisissez d’importer les fichiers de démonstration avec l’aide de l’importateur de framework, ces options seront également importées

en: LayerSlider couldn't download your selected slider. Please check LayerSlider -> System Status for potential issues. The WP Remote functions may be unavailable or your web hosting provider has to allow external connections to our domain.
fr_FR: LayerSlider n'a pas pu télécharger votre diaporama sélectionné. S'il vous plaît vérifier LayerSlider -> État du système pour les problèmes potentiels. Les fonctions à distance WP peuvent être indisponibles ou votre fournisseur d'hébergement Web doit autoriser les connexions externes à notre domaine.

en: LayerSlider couldn't save the downloaded slider on your server. Please check LayerSlider -> System Status for potential issues. The most common reason for this issue is the lack of write permission on the /wp-content/uploads/ directory.
fr_FR: LayerSlider n'a pas pu enregistrer le curseur téléchargé sur votre serveur. Veuillez vérifier LayerSlider -> Statut du système pour les problèmes potentiels. La raison la plus courante de ce problème est le manque d'autorisation d'écriture sur le répertoire / wp-content / uploads /.

en: Wasn't able to create the folder for font files
fr_FR: N’a pas pu créer le dossier pour les fichiers de police

en: Wasn't able to create sub-folder for font files
fr_FR: N’a pas pu créer de sous-dossier pour les fichiers de police

en: Previously used menu
fr_FR: Menu utilisé précédemment

en: Menu item skipped due to missing menu slug
fr_FR: Élément de menu ignoré car son identifiant de menu est manquant

en: Menu item skipped due to invalid menu slug: %s
fr_FR: Élément de menu ignoré car son identifiant de menu est invalide : %s

en: There was an error when reading this WXR file
fr_FR: Une erreur s’est produite pendant la lecture du fichier WXR

en: Details are shown above. The importer will now try again with a different parser...
fr_FR: Les détails sont affichés ci-dessus. Un nouvel essai va maintenant être tenté avec un autre analyseur…

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
fr_FR: Il semble que ce ne soit pas un fichier WXR, le numéro de version WXR est absent ou invalide

en: Sorry, there has been an error.
fr_FR: Désolé, il y a eu une erreur.

en: The file does not exist, please try again.
fr_FR: Le fichier n'existe pas, veuillez essayer de nouveau.

en: All done.
fr_FR: Terminé.

en: Have fun!
fr_FR: Amusez-vous !

en: Remember to update the passwords and roles of imported users.
fr_FR: N’oubliez pas de mettre à jour les mots de passe et les rôles des utilisateurs importés.

en: The export file could not be found at <code>%s</code>. It is likely that this was caused by a permissions problem.
fr_FR: Le fichier d’exportation n’a pu être trouvé à <code>%s</code>. Ceci est peut-être dû à un problème de permissions.

en: This WXR file (version %s) may not be supported by this version of the importer. Please consider updating.
fr_FR: Ce fichier WXR (version %s) n’est peut-être pas supporté par cette version de l’outil d’importation. Merci de procéder à une mise à jour.

en: Failed to import author %s. Their posts will be attributed to the current user.
fr_FR: L’importation de l’auteur %s a échoué. Ses articles seront attribués à l’utilisateur actuel.

en: Assign Authors
fr_FR: Affecter des auteurs

en: To make it easier for you to edit and save the imported content, you may want to reassign the author of the imported item to an existing user of this site. For example, you may want to import all the entries as <code>admin</code>s entries.
fr_FR: Pour faciliter l’édition et la sauvegarde du contenu importé, vous pouvez réaffecter l’auteur de l’élément importé à un autre utilisateur de ce site. Par exemple, vous pouvez importer toutes les entrées comme des entrées <code>admin</code>.

en: If a new user is created by WordPress, a new password will be randomly generated and the new user&#8217;s role will be set as %s. Manually changing the new user&#8217;s details will be necessary.
fr_FR: Si un nouvel utilisateur est créé par WordPress, un nouveau mot de passe sera généré aléatoirement et le rôle du nouvel utilisateur&#8217;s sera défini comme %s. Un changement manuel des détails du nouvel utilisateur&#8217;s sera nécessaire.

en: Import Attachments
fr_FR: Importer les pièces jointes

en: Download and import file attachments
fr_FR: Télécharger et importer les pièces jointes

en: Import author:
fr_FR: Importer l'auteur :

en: or create new user with login name:
fr_FR: ou créer un nouvel utilisateur avec le login :

en: as a new user:
fr_FR: en tant que nouvel utilisateur :

en: assign posts to an existing user:
fr_FR: attribuer les articles à un utilisateur existant :

en: or assign posts to an existing user:
fr_FR: ou assigner les articles à un utilisateur existant :

en: - Select -
fr_FR: - Sélectionner -

en: Failed to create new user for %s. Their posts will be attributed to the current user.
fr_FR: Impossible de créer un nouvel utilisateur pour %s. Les publications seront affectées à l'utilisateur actuel.

en: Failed to import category %s
fr_FR: Impossible d’importer la catégorie %s

en: Failed to import post tag %s
fr_FR: Impossible d’importer l’étiquette de l’article %s

en: Failed to import %s %s
fr_FR: Échec de l’importation de %s %s

en: Failed to import &#8220;%s&#8221;: Invalid post type %s
fr_FR: Echec de l’importation &#8220;%s&#8221;: Type d’article invalide %s

en: %s &#8220;%s&#8221; already exists.
fr_FR: %s &#8220;%s&#8221; existe déjà.

en: Failed to import %s &#8220;%s&#8221;
fr_FR: Impossible d'importer %s &#8220;%s&#8221;

en: Fetching attachments is not enabled
fr_FR: La récupération des pièces jointes n'est pas activée

en: Invalid file type
fr_FR: Type de fichier invalide

en: Remote server did not respond
fr_FR: Le serveur distant n’a pas répondu

en: Remote server returned error response %1$d %2$s
fr_FR: Le serveur distant à renvoyé une erreur %1$d %2$s

en: Remote file is incorrect size
fr_FR: La taille du fichier distant est incorrecte

en: Zero size file downloaded
fr_FR: Fichier vide téléchargé

en: Remote file is too large, limit is %s
fr_FR: Le fichier distant est trop lourd, la limite est de %s

en: A new version of this importer is available. Please update to version %s to ensure compatibility with newer export files.
fr_FR: Une nouvelle version de l’importateur est disponible. Merci de mettre à jour vers la version %s pour assurer la compatibilité avec les nouveaux fichiers d’exportation.

en: Howdy! Upload your WordPress eXtended RSS (WXR) file and we&#8217;ll import the posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags into this site.
fr_FR: Salut ! Envoyez votre fichier WordPress eXtended RSS (WXR) et nous importerons les articles, pages, commentaires, champs personnalisés, catégories et étiquettes dans ce site.

en: Choose a WXR (.xml) file to upload, then click Upload file and import.
fr_FR: Choisissez un fichier WXR (.xml) à télécharger, puis cliquez sur Envoyer le fichier et l’importer.

en: Sorry, no posts matched your criteria
fr_FR: Désolé, aucun article ne correspond à vos critères

en: Please try another search term
fr_FR: Essayez d'autres mots

en: View all results
fr_FR: Voir tous les résultats

en: Permanent Link:
fr_FR: Lien permanent :

en: Return values handling has changed
fr_FR: La gestion des valeurs de retour a changé

en: Filter name has changed
fr_FR: Nom du filtre a changé

en: Select to display featured image for a single post entry.
fr_FR: Sélectionnez cette option pour afficher l'image en vedette pour un article unique.

en: Select to display featured image for a single portfolio entry.
fr_FR: Sélectionnez cette option pour afficher l'image en vedette pour une entrée de portfolio unique.

en: Select to display featured image for a single entry.
fr_FR: Sélectionnez pour afficher l'image en vedette pour une entrée unique.

en: Featured Image
fr_FR: Image à la une

en: Show on single entry
fr_FR: Afficher sur l'entrée unique

en: Hide on single entry
fr_FR: Masquer sur l'entrée unique

en: Menu Style
fr_FR: Style du menu

en: A widget that displays a Mailchimp newsletter signup form
fr_FR: Un widget qui affiche un formulaire d’inscription à la newsletter Mailchimp

en: Mailchimp Newsletter Signup
fr_FR: Inscription à la newsletter Mailchimp

en: Mailchimp list to subscribe to
fr_FR: Liste Mailchimp à laquelle s’abonner

en: Signup Form Styling
fr_FR: Style du formulaire d'inscription

en: Boxed
fr_FR: Encadré

en: Activate double opt-in?
fr_FR: Activer le double opt-in ?

en: Message if user subscribes successfully
fr_FR: Message si l’utilisateur s’abonne avec succès

en: Display the footer page?
fr_FR: Afficher le pied de page ?

en: Use selected page to display as footer and socket
fr_FR: Utiliser la page sélectionnée pour l'afficher en pied de page et dans le bandeau de bas de page

en: Use selected page to display as footer (no socket)
fr_FR: Utilisez la page sélectionnée pour afficher comme pied de page (pas socket)

en: Don't display the socket & page
fr_FR: Ne pas afficher le bandeau de bas de page

en: Display the footer widgets?
fr_FR: Afficher les widgets du pied de page?

en: Featured Thin
fr_FR: Image en vedette Thin

en: Featured Large
fr_FR: Grande image en vedette

en: Entry with Sidebar
fr_FR: Entrée avec barre latérale

en: Entry without Sidebar
fr_FR: Entrée sans barre latérale

en: Fullscreen Sections/Sliders
fr_FR: Sections / diaporama plein écran

en: Portfolio small
fr_FR: Petit portfolio

en: Enfold update was successful!
fr_FR: Mise à jour d'Enfold a réussi !

en: Main Menu
fr_FR: Menu principal

en: Secondary Menu
fr_FR: Menu secondaire

en: Will be displayed if you selected a header layout that supports a submenu
fr_FR: Sera affiché si vous avez sélectionné une mise en page d’en-tête qui prend en charge un sous-menu

en: Secondary Menu - will be displayed if you selected a header layout that supports a submenu
fr_FR: Menu secondaire - s’affichera si vous avez sélectionné une disposition d’en-tête qui prend en charge un sous-menu

en: Footer Menu <br/><small>(no dropdowns)</small>
fr_FR: Menu de pied de page <br/><small>(pas de listes déroulantes)</small>

en: Footer Menu (no dropdowns)
fr_FR: Menu pied de page (pas de listes déroulantes)

en: Frontpage Settings
fr_FR: Réglages de la page d'accueil

en: Select which page to display on your Frontpage. If left blank the Blog will be displayed. In case you do not see a select box - you have to publish pages.
fr_FR: Sélectionnez la page à afficher sur votre page De front. S’il est laissé vide, le blog s’affiche. Dans le cas où vous ne voyez pas une boîte sélectionnée - vous devez publier des pages.

en: And where do you want to display the Blog?
fr_FR: Et où voulez-vous voir le blog ?

en: Select which page to display as your Blog Page. If left blank no blog will be displayed. In case you do not see a select box - you have to publish pages.
fr_FR: Sélectionnez la page à afficher comme page blog. Si laissé blanc aucun blog ne sera affiché. Dans le cas où vous ne voyez pas une boîte sélectionnée - vous devez publier des pages.

en: Notice: Your blog is currently disabled. You can enable it
fr_FR: Avis : Votre blog est actuellement désactivé. Vous pouvez l'activer

en: Upload a logo image, or enter the URL or ID of an image if its already uploaded. The themes default logo gets applied if the input field is left blank
fr_FR: Téléchargez une image de logo, ou entrez l'URL ou l'ID d'une image si elle est déjà téléchargée. Le logo par défaut du thème est appliqué si le champ de saisie est laissé vide

en: Logo Dimension: 340px * 156px (if your logo is larger you might need to change the Header size in your
fr_FR: Dimensions du logo : 340px*156px (si votre logo est plus grand vous pourriez avoir besoin de changer la taille de l'entête dans votre

en: Header Settings
fr_FR: Paramètres En-tête de la Page

en: Since 4.8.2 responsive images (e.g. for retina screens) are supported. Make sure to upload an image dimension from which WP can create the necessary scrset and sizes attributes AND you must select &quot;Full Size&quot; for image size (unless you add the attachment ID).
fr_FR: Depuis la version 4.8.2, les images réactives (par exemple pour les écrans Retina) sont prises en charge. Assurez-vous de télécharger une dimension d’image à partir de laquelle WP peut créer les attributs scrset et sizes nécessaires ET vous devez sélectionner « Taille complète » pour la taille de l’image (sauf si vous ajoutez l’ID de pièce jointe).

en: Since 4.8.6.4 (in beta) - support for svg files
fr_FR: Depuis 4.8.6.4 (en version bêta) - prise en charge des fichiers svg

en: Administrators may upload svg files to media library. We also support a paths to local filesystem or urls that are not in the media library (not recommended for security reasons, must start with http:// or https://). If we cannot read the content of this url on pageload we render the url in an img tag as fallback.
fr_FR: Les administrateurs peuvent télécharger des fichiers svg dans la médiathèque. Nous prenons également en charge les chemins d’accès au système de fichiers local ou les URL qui ne se trouvent pas dans la bibliothèque multimédia (non recommandé pour des raisons de sécurité, doit commencer par http:// ou https://). Si nous ne pouvons pas lire le contenu de cette URL sur le chargement de la page, nous rendons l’URL dans une balise img comme solution de secours.

en: File content is parsed and added inline starting with the first svg tag. preserveAspectRatio is set for this to be responsive according to logo location. Nesting of svg is allowed.
fr_FR: Le contenu du fichier est analysé et ajouté en ligne à partir de la première balise svg. preserveAspectRatio est configuré pour que cela soit réactif en fonction de l’emplacement du logo. L’imbrication de svg est autorisée.

en: Use Image as logo
fr_FR: Utiliser l’image comme logo

en: Specify a favicon for your site.
fr_FR: Spécifiez un favicon pour votre site.

en: Accepted formats: .ico, .png, .gif
fr_FR: Formats acceptés: .ico, .png, .gif

en: What is a
fr_FR: Qu’est-ce qu’un

en: Use Image as Favicon
fr_FR: Utiliser l’image comme Favicon

en: Page Preloading
fr_FR: Préchargement de page

en: Show a preloader when opening a page on your site.
fr_FR: Afficher une image de préchargement lors de l'ouverture d'une page sur votre site.

en: Page Transitions
fr_FR: Transitions des pages

en: Smooth page transition when navigating from one page to the next. Please disable if this causes problems with plugins when navigating ajax or otherwise dynamical created content
fr_FR: Transition de page en douceur lors de la navigation d'une page à l'autre. Veuillez désactiver cette option si cela cause des problèmes avec les plugins lors de la navigation dans ajax ou d'autres contenus créés dynamiquement

en: Custom Logo for preloader
fr_FR: Logo personnalisé pour le préchargeur

en: Upload an optional logo image for your preloader page
fr_FR: Téléchargez une image de logo optionnelle pour votre page de préchargement

en: Lightbox Modal Window
fr_FR: Fenêtre modale (pop-up) lightbox

en: Check to enable the default lightbox that opens once you click a link to an image. Uncheck only if you want to use your own modal window plugin
fr_FR: Cocher pour activer la lightbox par défaut qui s'ouvre une fois que vous cliquez sur un lien vers une image. Ne décochez que si vous voulez utiliser votre propre plugin de fenêtre modal

en: Custom Error 404 Page
fr_FR: Page d'Erreur 404 Personnalisée

en: Select if you want to use any of your pages as your custom Error 404 Page. This page will be excluded from page lists and search results. You must deselect the page to make it accessible for public again.
fr_FR: Sélectionnez si vous souhaitez utiliser l'une de vos pages comme page d'erreur 404 personnalisée. Cette page sera exclue des listes de pages et des résultats de recherche. Vous devez désélectionner la page pour la rendre à nouveau accessible au public.

en: No custom 404 page selected
fr_FR: Aucune page 404 personnalisée sélectionnée

en: Display selected page without redirect
fr_FR: Affichage de la page sélectionnée sans redirection

en: Redirect to selected page
fr_FR: Rediriger vers une page sélectionnée

en: Select Your Custom Error 404 Page
fr_FR: Sélectionnez votre page d'erreur 404 personnalisée

en: If you are using a caching plugin, make sure to exclude this page from caching.
fr_FR: Si vous utilisez un plug-in de mise en cache, assurez-vous d’exclure cette page de la mise en cache.

en: Maintenance Mode
fr_FR: Mode Maintenance

en: Check to enable maintenance mode and show or redirect all page requests to a maintenance page of your choice. This page will not be accessable and will be excluded from page lists and search results. You must deselect the page to make it accessible for public again.
fr_FR: Cochez pour activer le mode de maintenance et afficher ou rediriger toutes les demandes de page vers une page de maintenance de votre choix. Cette page ne sera pas accessible et sera exclue des listes de pages et des résultats de recherche. Vous devez désélectionner la page pour la rendre à nouveau accessible au public.

en: Enabled - Use selected page content without redirect
fr_FR: Activé - Utiliser le contenu de la page sélectionnée sans rediriger

en: Enabled - Redirect to selected page
fr_FR: Activé - Rediriger vers une page sélectionnée

en: Select Your Maintenance Mode Page
fr_FR: Sélectionnez votre page de mode de maintenance

en: Please note that logged in Administrators, Editors and Authors will still be able to access the site
fr_FR: Veuillez noter que les Administrateurs, Editeurs et Auteurs connectés seront toujours en mesure d'accéder au site

en: Select Your Editor
fr_FR: Sélectionnez votre éditeur

en: Choose if you want to enable and use the built in classic editor - no plugin is needed.
fr_FR: Choisissez si vous voulez activer et utiliser l'éditeur classique intégré - aucun plugin n'est nécessaire.

en: Use Block Editor
fr_FR: Utiliser l'éditeur de bloc

en: Use WP Classic Editor
fr_FR: Utilisez WP Classic Editor

en: Disable Block Editor For Selected Post Types:
fr_FR: Désactiver l'éditeur de bloc pour les types d'articles sélectionnés :

en: Only the classic WP editor will be used for the selected post types. The links to WP block editor (Gutenberg) will not be available. You can change this behaviour for certain pages/posts with Enfold&rsquo;s filter &quot;avf_use_block_editor_for_post&quot;
fr_FR: Seul l’éditeur WP classique sera utilisé pour les types de messages sélectionnés. Les liens vers l’éditeur de blocs WP (Gutenberg) ne seront pas disponibles. Vous pouvez modifier ce comportement pour certaines pages/publications avec le filtre « avf_use_block_editor_for_post » d’Enfold

en: Allow block editor for all possible post types (= default)...
fr_FR: Autoriser l'éditeur de blocs pour tous les types de publications possibles (=par défaut)...

en: Disable block editor for all listed post types...
fr_FR: Désactiver l'éditeur de bloc pour tous les types de message répertoriés...

en: Special: RSS (add RSS URL, leave blank if you want to use default WordPress RSS feed)
fr_FR: Special: RSS (ajouter une URL RSS, laisser en blanc si vous souhaitez utiliser par défaut le Flux RSS WordPress)

en: Special: Email Icon (add your own URL to link to a contact form)
fr_FR: Spécial : Icône E-mail (ajoutez votre propre URL pour créer un lien vers un formulaire de contact)

en: Blog Styling
fr_FR: Style du blog

en: Choose the blog styling here.
fr_FR: Choisissez le style du blog ici.

en: Default (Business)
fr_FR: Par défaut (affaires)

en: Modern Business
fr_FR: Affaires (business) modernes

en: You can either choose a predefined layout or build your own blog layout with the advanced layout editor
fr_FR: Vous pouvez soit choisir une mise en page prédéfinie, soit construire votre propre mise en page de blog avec l'éditeur de mise en page avancé

en: Use the advance layout editor to build your own blog layout (simply edit the page you have chosen in Enfold->Theme Options as a blog page)
fr_FR: Utilisez l'éditeur de mise en page avancé pour créer votre propre mise en page de blog (éditez simplement la page que vous avez choisie dans Enfold->Theme-> Options comme page de blog)

en: Single Post Options
fr_FR: Options Article

en: Here you can set options that affect your single blog post layout
fr_FR: Ici vous pouvez définir des options qui affectent la mise en page de votre blog

en: Single Post Navigation
fr_FR: Simple article de navigation

en: Select to disable or enable the post navigation that links to the next/previous post on single entries. Setting is also used for portfolio. Use filter avf_post_nav_settings to customize.
fr_FR: Sélectionnez cette option pour désactiver ou activer la navigation d'article qui relie à l'article suivant/précédent sur les entrées individuelles. Le paramètre est également utilisé pour le portfolio. Utilisez le filtre avf_post_nav_settings pour personnaliser.

en: Enable post navigation
fr_FR: Activer la navigation d'article

en: Disable post navigation
fr_FR: Désactiver la navigation d'article

en: Loop post navigation
fr_FR: Navigation en boucle

en: Single Post Style
fr_FR: Style de contenu

en: Choose the single post style here.
fr_FR: Choisir un style d'article unique ici.

en: Single post with small preview image (featured image)
fr_FR: Article unique avec une petite image de prévisualisation (image vedette)

en: Single post with big preview image (featured image)
fr_FR: Article unique avec une grande image de prévisualisation (image vedette)

en: Related Entries
fr_FR: Entrées associées

en: Choose if and how you want to display your related entries. (Related entries are based on tags. If a post does not have any tags then no related entries will be shown)
fr_FR: Choisissez si et comment vous souhaitez afficher vos articles liés. (Les articles liés sont basés sur les mots-clés. Si un article ne possède pas de mots-clés alors aucun articles liés ne sera affiché)

en: Show thumbnails and display post title by tooltip
fr_FR: Afficher les vignettes et afficher le titre de la poste par tooltip

en: Show thumbnail and post title by default
fr_FR: Afficher la vignette et le titre de la publication par défaut

en: Disable related entries
fr_FR: Désactiver les entrées liées

en: Blog Meta Elements
fr_FR: Méta-éléments du blog

en: You can choose to show or hide some of the default blog meta elements here:
fr_FR: Vous pouvez choisir d’afficher ou de masquer certains des méta-éléments de blog par défaut ici :

en: Blog Post Author
fr_FR: Auteur du blog

en: Blog Post Comment Count
fr_FR: Nombre de commentaires d’articles de blog

en: Blog Post Category
fr_FR: Catégorie de Publication du Blog

en: Blog Post Date
fr_FR: Date de Publication du Blog

en: Blog Post Allowed HTML Tags
fr_FR: Les balises HTML autorisées pour les billets de blog

en: Blog Post Tags
fr_FR: Mots-clés des articles du Blog

en: Share Links At The Bottom Of Your Blog Post
fr_FR: Partager des liens au bas de votre article de blog

en: The theme allows you to display share links to various social networks at the bottom of your blog posts. Check which links you want to display:
fr_FR: Le thème vous permet d'afficher des liens de partage vers divers réseaux sociaux au bas de vos articles de blog. Cochez les liens que vous voulez afficher:

en: If you added Social Profile Links at %s Theme Options -&gt; Social Profiles %s the theme allows you to display these profile links at the bottom of your blog posts.
fr_FR: Si vous avez ajouté des liens de profil social à %s Options de thème -&gt; Profils sociaux %s le thème vous permet d’afficher ces liens de profil au bas de vos articles de blog.

en: Be sure you added a link, otherwise your selection will be ignored.
fr_FR: Assurez-vous d’avoir ajouté un lien, sinon votre sélection sera ignorée.

en: Profile Links At The Bottom Of Your Blog Post
fr_FR: Liens de profil au bas de votre article de blog

en: Share Button Bar Style
fr_FR: Partager le style de barre de boutons

en: Select how to display the share buttons bar
fr_FR: Sélectionnez comment afficher la barre des boutons de partage

en: Share Button Bar Alignment
fr_FR: Partager l’alignement de la barre de boutons

en: Select alignment of the share buttons bar
fr_FR: Sélectionner l’alignement de la barre des boutons de partage

en: General Builder Options
fr_FR: Options générales de constructeur

en: Disable Advanced Layout Builder preview in backend
fr_FR: Désactiver advanced layout builder aperçu dans backend

en: Check to disable the live preview of your advanced layout builder elements
fr_FR: Cochez pour désactiver l'aperçu en direct de vos éléments de générateur de mise en page avancés

en: Lock advanced layout builder
fr_FR: Verrouiller le générateur de disposition avancé

en: This removes the ability to move or delete existing template builder elements, or add new ones, for everyone who is not an administrator. The content of an existing element can still be changed by everyone who can edit that entry.
fr_FR: Cela supprime la possibilité de déplacer ou de supprimer des éléments de générateur de modèles existants, ou d’en ajouter de nouveaux, pour tous ceux qui ne sont pas administrateurs. Le contenu d’un élément existant peut toujours être modifié par tous ceux qui peuvent modifier cette entrée.

en: Lock advanced layout builder for admins as well?
fr_FR: Verrouiller le générateur de mise en page avancé pour les administrateurs également ?

en: This will lock the elements for all administrators including you, to prevent accidental changing of a page layout. In order to change a page layout later, you will need to uncheck this option first
fr_FR: Cela verrouillera les éléments pour tous les administrateurs, y compris vous, pour éviter toute modification accidentelle d'une mise en page. Pour modifier une mise en page plus tard, vous devez décocher cette option en premier

en: Hide template builder developer options
fr_FR: Masquer les options du constructeur de modèles pour les développeurs

en: Activate to hide the developer options for template builder elements. (Usually located in the "advanced" tab of the element and containing options like custom IDs and CSS classes). More details can be found in our documentation:
fr_FR: Activez cette option pour masquer les options de développement des éléments du constructeur de modèle. (Généralement situé dans l'onglet "avancé" de l'élément et contenant des options comme les ID personnalisés et les classes CSS). Plus de détails peuvent être trouvés dans notre documentation :

en: Intro to Layout Builder
fr_FR: Intro à Layout Builder

en: Custom Color Palette
fr_FR: Palette de couleurs personnalisées

en: Check if you want to define your custom color palette for the color selection popup in modal popup window options
fr_FR: Vérifiez si vous souhaitez définir votre palette de couleurs personnalisée pour la fenêtre contextuelle contextuelle dans les options de la fenêtre contextuelle modale

en: You can enter up to 22 colors, enter each color in a new line in the order you like, either &quot;#efefef&quot; or &quot;rgba(0,0,0,0.3)&quot;.
fr_FR: Vous pouvez entrer jusqu’à 22 couleurs, entrez chaque couleur dans une nouvelle ligne dans l’ordre que vous souhaitez, soit « #efefef » ou « rgba(0,0,0,0.3) ».

en: Default color palette is:
fr_FR: La palette de couleurs par défaut est la suivante :

en: Use Toggle Feature
fr_FR: Utiliser la fonction Basculement

en: Disable Toggles and display all options
fr_FR: Désactiver les bascules et afficher toutes les options

en: Show all options without section headers
fr_FR: Afficher toutes les options sans en-têtes de section

en: Select if you want to display toggles in modal windows for advanced layout builder elements or you prefer to see all options at once (old style)
fr_FR: Sélectionnez si vous souhaitez afficher des basculements dans les fenêtres modales pour les éléments avancés de constructeur de mise en page ou si vous préférez voir toutes les options à la fois (style ancien)

en: Privacy and Cookies
fr_FR: Confidentialité et cookies

en: Privacy Policy
fr_FR: Politique de confidentialité

en: In case you deal with any EU customers/visitors these options allow you to make your site GDPR compliant.
fr_FR: Si vous traitez avec des clients/visiteurs de l'UE, ces options vous permettent de rendre votre site conforme à GDPR.

en: The following default text will be applied if you leave the textfields empty:
fr_FR: Le texte par défaut suivant sera appliqué si vous laissez les champs de texte vides :

en: Attention: You need to set a Privacy Policy page here to activate these features:
fr_FR: Attention: Vous devez définir une page de politique de confidentialité ici pour activer ces fonctionnalités:

en: Set Privacy Policy
fr_FR: Définir la politique de confidentialité

en: Attention: You need WordPress version 4.9.6 or higher to use these features
fr_FR: Attention: Vous avez besoin de WordPress version 4.9.6 ou supérieure pour utiliser ces fonctionnalités

en: A short message that can be displayed below forms, along with a checkbox, that lets the user know that he has to agree to your privacy policy in order to send the form. See default text above if you leave empty.
fr_FR: Un court message qui peut être affiché sous les formulaires, ainsi qu’une case à cocher, qui permet à l’utilisateur de savoir qu’il doit accepter votre politique de confidentialité afin d’envoyer le formulaire. Voir le texte par défaut ci-dessus si vous laissez vide.

en: Append a privacy policy message to your comment form?
fr_FR: Ajouter un message de politique de confidentialité à votre formulaire de commentaires ?

en: Check to append a message to the comment form for unregistered users. Commenting without consent is no longer possible
fr_FR: Cochez pour ajouter un message au formulaire de commentaire pour les utilisateurs non enregistrés. Commenter sans consentement n'est plus possible

en: Message below comment form
fr_FR: Message ci-dessous formulaire de commentaire

en: Append a privacy policy message to template builder contact forms?
fr_FR: Ajouter un message de politique de confidentialité aux formulaires de contact du constructeur de modèle ?

en: Check to append a message to all of your contact forms.
fr_FR: Cochez cette case pour ajouter un message à tous vos formulaires de contact.

en: Message below template builder contact forms
fr_FR: Message sous les formulaires de contact du constructeur de modèle

en: Append a privacy policy message to mailchimp contact forms?
fr_FR: Ajouter un message de politique de confidentialité aux formulaires de contact MailChimp?

en: Check to append a message to all of your mailchimp forms.
fr_FR: Vérifier pour joindre un message à tous vos formulaires de MailChimp.

en: Message below mailchimp subscription forms
fr_FR: Message en dessous des formulaires d'inscription Mailchimp

en: Append a privacy policy message to your login forms?
fr_FR: Ajouter un message de politique de confidentialité à vos formulaires de connexion?

en: Check to append a message to the default login forms.
fr_FR: Cochez cette case pour ajouter un message aux formulaires de connexion par défaut.

en: Message below login forms
fr_FR: Message en dessous du formulaires de connexion

en: Append a privacy policy message to your registration forms?
fr_FR: Ajouter un message de politique de confidentialité à vos formulaires d’inscription?

en: Check to append a message to the default registrations forms.
fr_FR: Cochez cette case pour ajouter un message aux formulaires d'inscription par défaut.

en: Message below registration forms
fr_FR: Message au-dessous des formulaires d'inscription

en: Privacy Shortcodes
fr_FR: Shortcodes de confidentialité

en: Shortcodes you can use in your Privacy Policy
fr_FR: Shortcodes que vous pouvez utiliser dans votre politique de confidentialité

en: In order to offer your users a better experience you can use the shortcodes listed here in your privacy policy. These shortcodes allow your users to change certain behavior of your website.
fr_FR: Afin d’offrir à vos utilisateurs une meilleure expérience, vous pouvez utiliser les shortcodes énumérés ici dans votre politique de confidentialité. Ces shortcodes permettent à vos utilisateurs de modifier certains comportements de votre site Web.

en:  allows a user to refuse cookies and hides message bar (needs 2 cookies for that, others are removed)
fr_FR:  permet à un utilisateur de refuser les cookies et de cacher la barre de message (nécessite 2 cookies pour cela, les autres sont supprimés)

en:  allows a user to opt out from essential theme and all other cookies (except 2 from av_privacy_allow_cookies)
fr_FR:  permet à un utilisateur de se désinscrire du thème essentiel et de tous les autres cookies (sauf 2 de av_privacy_allow_cookies)

en:  allows a user to disable Google tracking in his or her browser
fr_FR:  permet à un utilisateur de désactiver le suivi Google dans son navigateur

en:  allows a user to disable the use of Google webfonts in his or her browser
fr_FR:  permet à un utilisateur de désactiver l'utilisation de Google webfonts dans son navigateur

en:  allows a user to disable the use of Google reCaptcha in his or her browser
fr_FR:  permet à un utilisateur de désactiver l'utilisation de Google reCaptcha dans son navigateur

en:  allows a user to disable the use of Google Maps in his or her browser
fr_FR:  permet à un utilisateur de désactiver l'utilisation de Google Maps dans son navigateur

en:  allows a user to disable video embeds in his or her browser
fr_FR:  permet à un utilisateur de désactiver l'intégration de la vidéo dans son navigateur

en:  allows a user to disable custom cookies (see options below) in his or her browser
fr_FR:  permet à un utilisateur de désactiver les cookies personnalisés (voir les options ci-dessous) dans son navigateur

en:  displays a link to the privacy policy page set in your WordPress admin panel or to a custom page
fr_FR:  affiche un lien vers la page de politique de confidentialité définie dans votre panneau d'administration WordPress ou vers une page personnalisée

en: Please note: if you do not like the default text that is displayed by those shortcodes you can change it by using [shortcode]Your text here[/shortcode]
fr_FR: Veuillez noter: Si vous n'aimez pas le texte par défaut affiché par ces shortcodes vous pouvez le changer en utilisant [shortcode] votre texte ici [/shortcode]

en:  adds a list about used and accessable cookies in domain with value and additional info about the cookie
fr_FR:  ajoute une liste des cookies utilisés et accessibles dans le domaine avec la valeur et des informations supplémentaires sur le cookie

en:  adds an accept cookies button
fr_FR:  ajoute un bouton accepter les cookies

en:  adds an accept all cookies and services button
fr_FR:  ajoute un bouton d'acceptation de tous les cookies et services

en:  adds a do not accept cookies button
fr_FR:  ajoute un bouton Ne pas accepter les cookies

en:  adds a button that opens the privacy modal popup window - you have to enable cookie consent message bar
fr_FR:  ajoute un bouton qui ouvre la fenêtre popup modale de confidentialité - vous devez activer la barre de message de consentement cookie

en: Cookie Handling
fr_FR: Manipulation de cookie

en: Make sure you comply with the <a target='_blank' href='http://ec.europa.eu/ipg/basics/legal/cookies/index_en.htm' rel='noopener noreferrer'>EU cookie law</a> by informing users that your site uses cookies. This can be done with a small notification bar or modal popup window
fr_FR: Assurez-vous de vous conformer à la loi <a target='_blank' href='http://ec.europa.eu/ipg/basics/legal/cookies/index_en.htm' rel='noopener noreferrer'>de l’UE sur les</a> cookies en informant les utilisateurs que votre site utilise des cookies. Cela peut être fait avec une petite barre de notification ou fenêtre popup modale

en: You can also use the message bar to display a one time message not related to cookies if you do not need to inform your customers about the use of cookies.
fr_FR: Vous pouvez également utiliser la barre de message pour afficher un message unique non lié aux cookies si vous n'avez pas besoin d'informer vos clients sur l'utilisation des cookies.

en: More detailed information about the cookie law, message bar usage, the styling of the bar and more can be found in our documentation:
fr_FR: Vous trouverez des informations plus détaillées sur la loi sur les cookies, l'utilisation de la barre de messages, le style de la barre et plus encore dans notre documentation :

en: Enfold Privacy And Cookies
fr_FR: Enfold Confidentialité et Cookies

en: Using a caching plugin: Whenever you make changes here please clear server cache to allow a rebuild of the pages to reflect the changed options.
fr_FR: En utilisant un plugin de mise en cache : Chaque fois que vous faites des changements ici, veuillez vider le cache du serveur pour permettre une reconstruction des pages afin de refléter les options modifiées.

en: Cookie Handling and Cookie Consent Messages
fr_FR: Gestion des cookies et messages de consentement aux cookies

en: Enable cookie consent messages
fr_FR: Activer les messages de consentement aux cookies

en: Enable cookie consent messages to use message bar and modal popup.
fr_FR: Activez les messages de consentement des cookies à utiliser la barre de message et le popup modal.

en: Disable cookie consent messages
fr_FR: Désactiver les messages de consentement aux cookies

en: Default Cookie Behaviour
fr_FR: Comportement par défaut des cookies

en: Select how cookies and privacy options should be loaded by default for new visitors. Please remember that it is the responsibility of the website owner to fulfill the local rules for data privacy.
fr_FR: Sélectionnez comment les cookies et les options de confidentialité doivent être chargés par défaut pour les nouveaux visiteurs. N’oubliez pas qu’il incombe au propriétaire du site Web de respecter les règles locales en matière de confidentialité des données.

en: All cookies and services are accepted on first page load, user can opt out
fr_FR: Tous les cookies et services sont acceptés dès le chargement de la première page, l'utilisateur peut choisir de ne pas les accepter

en: User must accept and can opt out, all selected by default
fr_FR: L'utilisateur doit accepter et peut se désengager, tous sélectionnés par défaut

en: User must accept and must opt in, only essential cookies selected
fr_FR: L'utilisateur doit accepter et doit opter pour, seuls les cookies essentiels sélectionnés

en: Essential cookies are accepted on first page load, user must opt in
fr_FR: Les cookies essentiels sont acceptés dès le chargement de la première page, l'utilisateur doit choisir

en: Cookie Consent Message Bar
fr_FR: Barre de message de consentement aux cookies

en: Define content and buttons for your message bar to inform users about the use of cookies and services and depending on your country laws to opt in or opt out for services and cookies. If you make changes to message text or button label the message bar will be show again.
fr_FR: Définissez le contenu et les boutons de votre barre de message pour informer les utilisateurs sur l'utilisation des cookies et des services et, selon les lois de votre pays, pour accepter ou refuser les services et les cookies. Si vous apportez des modifications au texte du message ou à l'étiquette du bouton, la barre de message s'affichera à nouveau.

en: Provide a message which indicates that your site uses cookies.
fr_FR: Fournissez un message qui indique que votre site utilise des cookies.

en: This site uses cookies. By continuing to browse the site, you are agreeing to our use of cookies.
fr_FR: Ce site utilise des cookies. En continuant à naviguer sur le site, vous acceptez notre utilisation des cookies.

en: Message Bar Position
fr_FR: Position de la barre de message

en: Where on the page should the message bar appear?
fr_FR: Où, sur la page, la barre de message doit-elle apparaître ?

en: You can create any number of buttons/links for your message bar here:
fr_FR: Vous pouvez créer ici un nombre quelconque de boutons/liens pour votre barre de message :

en: Accept settings
fr_FR: Accepter les paramètres

en: Allow to use cookies, you can modify used cookies in settings
fr_FR: Autoriser l'utilisation de cookies, vous pouvez modifier les cookies utilisés dans les paramètres

en: Hide notification only
fr_FR: Cacher la notification uniquement

en: Do not allow to use cookies - some functionality on our site might not work as expected.
fr_FR: Ne permettez pas d’utiliser des cookies - certaines fonctionnalités sur notre site peuvent ne pas fonctionner comme prévu.

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Get more info about cookies and select which one you want to allow or not.
fr_FR: Obtenez plus d’informations sur les cookies et sélectionnez celui que vous souhaitez autoriser ou non.

en: Button Action
fr_FR: Action du bouton

en: Accept settings and dismiss notification
fr_FR: Accepter les paramètres et rejeter la notification

en: Accept all cookies and services, dismiss notification
fr_FR: Acceptez tous les cookies et services, rejetez la notification

en: Do not accept and hide notification
fr_FR: Ne pas accepter et cacher la notification

en: Open info modal on privacy and cookies
fr_FR: Mode d'information ouvert sur la vie privée et les cookies

en: Link to another page
fr_FR: Lien vers une autre page

en: Button Link
fr_FR: Lien du bouton

en: Button Tooltip
fr_FR: Bouton Info-bulle

en: Enter an additional tooltip to give a closer information about use of the button
fr_FR: Entrez une info-bulle supplémentaire pour donner des informations plus précises sur l'utilisation du bouton

en: Define a modal popup window to inform visitors about your privacy policy and to opt in or out of services and cookies.
fr_FR: Définir une fenêtre popup modale pour informer les visiteurs sur votre politique de confidentialité et pour choisir d'accepter ou de refuser les services et les cookies.

en: By default we use the built in lightbox to show the popup. If you want to use your own lightbox you can assign a js wrapper function to avia_cookie_consent_modal_callback (see file enfold\js\avia-snippet-cookieconsent.js) to activate yours.
fr_FR: Par défaut, nous utilisons la boîte à lumière intégrée pour afficher le popup. Si vous voulez utiliser votre propre lightbox, vous pouvez assigner une fonction 'js wrapper' à avia_cookie_consent_modal_callback (voir le fichier enfold\jsvia-snippet-cookieconsent.js) pour activer la vôtre.

en: Modal Popup Window
fr_FR: Fenêtre contextuelle modale

en: Display Modal Popup Actions
fr_FR: Afficher les actions modales en popup

en: Select how to display your modal popup window. Country law regulation might enforce you to show the popup on first page load. If user does not accept cookies he will be prompted every time when opening a new window or tab.
fr_FR: Choisissez comment afficher votre fenêtre popup modale. La législation de votre pays peut vous obliger à afficher la fenêtre popup lors du chargement de la première page. Si l'utilisateur n'accepte pas les cookies, il sera invité à le faire à chaque fois qu'il ouvrira une nouvelle fenêtre ou un nouvel onglet.

en: Open with a button only
fr_FR: Ouvrir avec un bouton seulement

en: Open immediately on pageload
fr_FR: Ouvert immédiatement sur le chargement des pages

en: Allow to use cookies, you always can modify used cookies and services
fr_FR: Autoriser l'utilisation des cookies, vous pouvez toujours modifier les cookies et services utilisés

en: Do not allow to use cookies or services - some functionality on our site might not work as expected.
fr_FR: Ne pas permettre l'utilisation de cookies ou de services - certaines fonctionnalités de notre site pourraient ne pas fonctionner comme prévu.

en: Modal Window Custom Content
fr_FR: Modal Window Contenu personnalisé

en: Instead of displaying the default content set custom content yourself.
fr_FR: Au lieu d'afficher le contenu par défaut, définissez vous-même un contenu personnalisé.

en: Define content of your modal popup window to inform visitors about your privacy policy. Use shortcodes to add toggles so visitors can opt in or out of services and cookies.
fr_FR: Définissez le contenu de votre fenêtre popup modale pour informer les visiteurs sur votre politique de confidentialité. Utilisez des raccourcis pour ajouter des options afin que les visiteurs puissent choisir d'accepter ou de refuser les services et les cookies.

en: If you want to allow your visitors to opt out of essential cookies and hide the message bar when returning to your site you need to add the following 2 shortcodes to your content:
fr_FR: Si vous souhaitez permettre à vos visiteurs de refuser les cookies essentiels et de masquer la barre de message lors de leur retour sur votre site, vous devez ajouter les 2 shortcodes suivants à votre contenu :

en: allows a user to refuse cookies and hides message bar (needs 2 cookies for that, others are removed)
fr_FR: permet à un utilisateur de refuser les cookies et de cacher la barre de message (nécessite 2 cookies pour cela, les autres sont supprimés)

en: allows a user to opt out from essential theme and all other cookies (except 2 from av_privacy_allow_cookies)
fr_FR: permet à un utilisateur de se désinscrire du thème essentiel et de tous les autres cookies (sauf 2 de av_privacy_allow_cookies)

en: Modal Popup Window Content
fr_FR: Contenu de la fenêtre popup modale

en: Main Heading
fr_FR: Titre Principal

en: Tab Label
fr_FR: Titre de l'onglet

en: Advanced Options
fr_FR: Options avancées

en: Show advanced options
fr_FR: Afficher les options avancées

en: Contains options for special use cases like using the message bar just for simple notifications
fr_FR: Contient des options pour des cas d'utilisation spéciaux comme l'utilisation de la barre de message pour de simples notifications

en: Select if you want to use cookie logic or only display one time messages to your visitor but do not need the cookie logic. The message bar pops up again whenever you change the displayed text or button labels.
fr_FR: Sélectionnez si vous voulez utiliser la logique des cookies ou n'afficher qu'un seul message à votre visiteur mais n'avez pas besoin de la logique des cookies. La barre de message réapparaît lorsque vous modifiez le texte affiché ou les libellés des boutons.

en: To use cookie logic without showing a message bar please check our documentation:
fr_FR: Pour utiliser la logique des cookies sans afficher une barre de message, veuillez consulter notre documentation :

en: Select use of the message bar
fr_FR: Sélectionner l'utilisation de la barre de message

en: Display message bar and use cookie logic
fr_FR: Afficher la barre de message et utiliser la logique des cookies

en: Use as a simple message bar without cookie logic
fr_FR: Utiliser comme une simple barre de message sans logique de cookie

en: Show reopen badge
fr_FR: Afficher le badge de réouverture

en: Select to show a badge to reopen the message bar
fr_FR: Sélectionnez afin d'afficher un badge pour rouvrir la barre de message

en: Disable badge
fr_FR: Badge désactivé

en: Show badge at the bottom left of the screen
fr_FR: Afficher le badge en bas à gauche de l'écran

en: Show badge at the bottom right of the screen
fr_FR: Afficher le badge en bas à droite de l'écran

en: Select to force a reload of the page when user clicks the &quot;Accept Settings....&quot; or &quot;Do not accept....&quot; button. If you do not use external services a page reload is usually not necessary.
fr_FR: Sélectionnez cette option pour forcer le rechargement de la page lorsque l'utilisateur clique sur le bouton &quot;Accepter les paramètres....&quot; ou &quot;Ne pas accepter....&quot;. Si vous n'utilisez pas de services externes, un rechargement de la page n'est généralement pas nécessaire.

en: Auto Reload Page
fr_FR: Page de recharge automatique

en: No auto reload required
fr_FR: Pas de recharge automatique requise

en: Auto reload on &quot;Accept Settings ...&quot; only
fr_FR: Recharge automatique sur &quot;Accepter les paramètres ...&quot; seulement

en: Auto reload on &quot;Do not accept ...&quot; only
fr_FR: Recharge automatique sur &quot;Ne pas accepter ...&quot; seulement

en: Auto reload on both buttons
fr_FR: Recharge automatique sur les deux boutons

en: Refuse Cookie Warning
fr_FR: Refuser l’avertissement de cookie

en: Provide a short message for a browser alert when user clicks the &quot;Do not accept and hide notification&quot; button. Inform him that refusing cookies will show the message bar every time he opens a new window or tab. Leave empty if you do not want to show the browser alert.
fr_FR: Fournir un court message pour une alerte du navigateur lorsque l'utilisateur clique sur le bouton &quot;Ne pas accepter et cacher la notification&quot;. L'informer que le refus des cookies fera apparaître la barre de message chaque fois qu'il ouvrira une nouvelle fenêtre ou un nouvel onglet. Laissez vide si vous ne voulez pas afficher l'alerte du navigateur.

en: When refusing all cookies this site might not be able to work as expected. Please check our settings page and opt out for cookies or functions you do not want to use and accept cookies. You will be shown this message every time you open a new window or a new tab.\n\nAre you sure you want to continue?
fr_FR: Lorsque vous refusez tous les cookies, ce site pourrait ne pas être en mesure de fonctionner comme prévu. Veuillez consulter notre page paramètres et vous désinscris pour les cookies ou les fonctions que vous ne souhaitez pas utiliser et accepter les cookies. Vous serez montré ce message chaque fois que vous ouvrez une nouvelle fenêtre ou un nouvel onglet.\n\n Êtes-vous sûr que vous voulez continuer?

en: Define additional custom cookies set by plugins. There are browser security limitations and it might not be possible to remove them using JavaScript or PHP.
fr_FR: Définissez des cookies personnalisés supplémentaires définis par des plugins. Il y a des limitations de sécurité du navigateur et il peut ne pas être possible de les supprimer en utilisant JavaScript ou PHP.

en: Cookies must be in the same domain and you need to specify the name and the path (case sensitive) that is shown in the developer tools of your browser. Please see <a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/privacy-cookies/#additional-custom-cookies">Additional Custom Cookies</a> on our documentation.
fr_FR: Les cookies doivent être dans le même domaine et vous devez spécifier le nom et le chemin (sensible aux cas) qui est affiché dans les outils de développement de votre navigateur. Veuillez consulter <a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/privacy-cookies/#additional-custom-cookies">d’autres cookies personnalisés</a> sur notre documentation.

en: To add a toggle for that cookie use the following shortcodes:
fr_FR: Pour ajouter un basculement pour ce cookie, utilisez les shortcodes suivants :

en: [av_privacy_custom_cookie cookie_name=""]Your text here[/av_privacy_custom_cookie]
fr_FR: [av_privacy_custom_cookie cookie_name=""] Votre texte ici[/av_privacy_custom_cookie]

en: Additional Custom Cookies
fr_FR: Cookies personnalisés supplémentaires

en: Cookie Name
fr_FR: Nom du cookie

en: Cookie Path
fr_FR: Chemin des cookies

en: Description For Toggle
fr_FR: Description pour le basculement

en: Description For Cookie Info List
fr_FR: Description de la liste d'informations sur les cookies

en: Compare Action
fr_FR: Action de comparaison

en: Select your compare action if you have to remove multiple cookies. Be carefull with contains as this removes all cookies that contain the string (except the disabled cookie).
fr_FR: Sélectionnez votre action de comparaison si vous devez supprimer plusieurs cookies. Faites attention à ce que contient car cela supprime tous les cookies qui contiennent la chaîne (sauf le cookie désactivé).

en: Cookie equals cookie name
fr_FR: Cookie égale nom de cookie

en: Cookie starts with cookie name
fr_FR: Cookie commence par le nom du cookie

en: Cookie contains cookie name
fr_FR: Cookie contient le nom du cookie

en: Here you can select a number of different elements and change their default styling
fr_FR: Ici, vous pouvez sélectionner un certain nombre d'éléments différents et modifier leur style par défaut

en: If a value is left empty or set to default then it will not be changed from the value defined in your CSS files
fr_FR: Si une valeur est laissée vide ou définie par défaut, elle ne sera pas modifiée par rapport à la valeur définie dans vos fichiers CSS

en: This feature is in active BETA! We will constantly add new elements to customize and need your help: If you got any suggestions on what to add please post them here:
fr_FR: Cette catégorie est activée en BETA ! Nous ajouterons régulièrement de nouveaux éléments à personnaliser et nous avons besoin de votre aide : Si vous avez des suggestions sur ce qu'il faut ajouter, veuillez les poster ici :

en: Enfold Feature Requests
fr_FR: Fonctions Enfold demandées

en: HTML Tags
fr_FR: Balises HTML

en: Headings
fr_FR: En-têtes

en: Main Menu (Icon)
fr_FR: Menu principal (icône)

en: Cookie Consent Bar
fr_FR: Barre de consentement aux cookies

en: Download And Import Demo Files
fr_FR: Télécharger et importer des fichiers de démonstration

en: If you are new to wordpress or have problems creating posts or pages that look like the Theme Demo you can download the demos you like from our server and import dummy posts and pages that will definitely help to understand how those tasks are done.
fr_FR: Si vous êtes nouveau dans wordpress ou si vous avez des problèmes pour créer des messages ou des pages qui ressemblent à la démo du thème, vous pouvez télécharger les démos que vous aimez à partir de notre serveur et importer des messages et des pages factices qui aideront certainement à comprendre comment ces tâches sont effectuées.

en: We recommend to use a clean WP installation for importing a demo to avoid conflicts with existing content.
fr_FR: Nous vous recommandons d’utiliser une nouvelle installation WP pour importer une démo afin d’éviter les conflits avec le contenu existant.

en: Notice: If you want to completely remove a demo installation after importing it, you can use a plugin like
fr_FR: Avis : Si vous souhaitez supprimer complètement une installation de démonstration après l'avoir importée, vous pouvez utiliser un plugin comme

en: Create your custom ALB elements from existing ALB elements with fixed styling and content. You can use these custom elements as a base for your elements when creating your pages.
fr_FR: Créez vos éléments ALB personnalisés à partir d’éléments ALB existants avec un style et un contenu fixes. Vous pouvez utiliser ces éléments personnalisés comme base pour vos éléments lors de la création de vos pages.

en: Changes to these custom element templates will be used in the elements based on these templates. Please check our <a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/custom-element-templates/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">documentation</a> for more details.
fr_FR: Les modifications apportées à ces modèles d’éléments personnalisés seront utilisées dans les éléments basés sur ces modèles. Veuillez consulter nos documents <a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/custom-element-templates/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">pour plus</a> de détails.

en: Attention when using caching plugins: Whenever you make changes to a custom element template please clear your server cache to show the changes.
fr_FR: Attention lors de l’utilisation de plugins de mise en cache: Chaque fois que vous apportez des modifications à un modèle d’élément personnalisé, veuillez effacer le cache de votre serveur pour afficher les modifications.

en: Custom Elements (Custom Element Templates - CET)
fr_FR: Éléments personnalisés (modèles d’éléments personnalisés - CET)

en: Custom Elements Management
fr_FR: Gestion des éléments personnalisés

en: Activate and select who is allowed to create and edit custom elements. See documentation if you need a more specific handling.
fr_FR: Activez et sélectionnez qui est autorisé à créer et modifier des éléments personnalisés. Consultez la documentation si vous avez besoin d’une manipulation plus spécifique.

en: Editors and Admins
fr_FR: Éditeurs et administrateurs

en: Admins only
fr_FR: Administrateurs Uniquement

en: Hide locked options for all users
fr_FR: Masquer les options verrouillées pour tous les utilisateurs

en: Hide locked options for non admins
fr_FR: Masquer les options verrouillées pour les non-administrateurs

en: Show locked options to all users
fr_FR: Afficher les options verrouillées à tous les utilisateurs

en: Hide locked options
fr_FR: Masquer les options verrouillées

en: Show locked options
fr_FR: Afficher les options verrouillées

en: Custom Elements Locked Options
fr_FR: Options verrouillées d’éléments personnalisés

en: To reduce size of modal popup window locked options and their values are hidden when using element templates. Select if you want to add a checkbox to the customize tab to show the locked values when editing an element.
fr_FR: Pour réduire la taille des options verrouillées par fenêtre contextale modale et leurs valeurs sont masquées lors de l’utilisation de modèles d’éléments. Sélectionnez si vous souhaitez ajouter une case à cocher à l’onglet personnaliser pour afficher les valeurs verrouillées lors de l’édition d’un élément.

en: Checkbox To Show Locked Options
fr_FR: Case à cocher pour afficher les options verrouillées

en: Select if you want to show the locked options by default when opening the modal popup to edit an element.
fr_FR: Sélectionnez si vous souhaitez afficher les options verrouillées par défaut lors de l’ouverture du popup modal pour modifier un élément.

en: Unchecked for all users
fr_FR: Non contrôlé pour tous les utilisateurs

en: Unchecked for non admins only
fr_FR: Non contrôlé pour les non-administrateurs seulement

en: Checked for all users
fr_FR: Vérifié pour tous les utilisateurs

en: Contains options to extend the functionality - recommended for advanced users.
fr_FR: Contient des options pour étendre la fonctionnalité - recommandé pour les utilisateurs avancés.

en: Custom Element Shortcode Buttons
fr_FR: Boutons shortcode d’élément personnalisé

en: Select if you want to show all your custom element shortcode buttons in a single tab or grouped like the ALB shortcode buttons, if more than one tab contains elements.
fr_FR: Sélectionnez si vous souhaitez afficher tous vos boutons de code court d’élément personnalisé dans un seul onglet ou regroupés comme les boutons alb shortcode, si plus d’un onglet contient des éléments.

en: All buttons in a single tab
fr_FR: Tous les boutons en un seul onglet

en: Group buttons similar to ALB
fr_FR: Boutons de groupe similaires à ALB

en: Hierarchical Custom Elements
fr_FR: Éléments hiérarchiques personnalisés

en: This allows you to use your custom elements as a base for another custom element.
fr_FR: Cela vous permet d’utiliser vos éléments personnalisés comme base pour un autre élément personnalisé.

en: Do not allow hierarchical custom elements
fr_FR: Ne pas autoriser les éléments hiérarchiques personnalisés

en: Allow use of hierarchical custom elements
fr_FR: Autoriser l’utilisation d’éléments hiérarchiques personnalisés

en: Custom Elements For Subitems
fr_FR: Éléments personnalisés pour Subitems

en: Select if you want all subitems of an element to use the same subitem element template or allow to select it individually for each subitem. The second allows you to create and edit the subitem elements individually. Changing this option will have no effect on existing elements in a page. You must edit these elements and save the page.
fr_FR: Sélectionnez si vous souhaitez que tous les subitems d’un élément utilisent le même modèle d’élément subitem ou permettent de le sélectionner individuellement pour chaque subitem. Le second vous permet de créer et de modifier les éléments subitem individuellement. La modification de cette option n’aura aucun effet sur les éléments existants d’une page. Vous devez modifier ces éléments et enregistrer la page.

en: All subitems use the same custom element template
fr_FR: Tous les subitems utilisent le même modèle d’élément personnalisé

en: Individually select subitem custom element templates
fr_FR: Sélectionnez individuellement les modèles d’éléments personnalisés subitem

en: Do not allow to use subitem custom element templates
fr_FR: Ne permettez pas d’utiliser des modèles d’éléments personnalisés subitem

en: Select if you want to have access to the custom elements via the default WP CPT Screens. Links are added below theme options page link in dashboard and in admin bar &quor;New&quor;. Visibility depends on capability to manage custom elements.
fr_FR: Sélectionnez si vous souhaitez avoir accès aux éléments personnalisés via les écrans WP CPT par défaut. Des liens sont ajoutés ci-dessous le lien de page d’options de thème dans le tableau de bord et dans la barre d’admin &quor;New&quor;. La visibilité dépend de la capacité de gérer les éléments personnalisés.

en: It is not recommended to create/edit a CET from the CPT screen because of limited support for some option settings, e.g. the option &quot;All subitems use the same custom element template&quot; is not supported.
fr_FR: Il n’est pas recommandé de créer/modifier un CET à partir de l’écran CPT en raison de la prise en charge limitée de certains paramètres d’option, par exemple l’option &quot;All subitems utiliser le même modèle d’élément personnalisé &quot; n’est pas pris en charge.

en: After activating this feature you must reload backend to load the necssary menus to work with the CPT screens.
fr_FR: Après avoir activé cette fonctionnalité, vous devez recharger backend pour charger les menus necssary pour travailler avec les écrans CPT.

en: Custom Post Type Screen (Developers Only)
fr_FR: Écran de type post personnalisé (développeurs uniquement)

en: Do not allow access to the screens
fr_FR: Ne pas permettre l’accès aux écrans

en: Add links to open the CPT screens
fr_FR: Ajouter des liens pour ouvrir les écrans CPT

en: Default Footer &amp; Socket Settings
fr_FR: Réglages par défaut du pied de page et de la zone de Copyright (sockets)

en: Do you want to display the footer widgets &amp; footer socket or a page content as footer? This default setting can be changed individually for each page.
fr_FR: Voulez-vous afficher les widgets du pied de page &amp; le socket du pied de page ou le contenu d'un site en tant que pied de page? Ce paramètre par défaut peut être modifié individuellement pour chaque page.

en: Page based Footer options
fr_FR: Options de pied de page basées sur la page

en: Select a page to display the content of this page in the footer area. You may also use pages created with the advanced layout builder.
fr_FR: Sélectionnez une page pour afficher le contenu de cette page dans la zone de bas de page. Vous pouvez également utiliser des pages créées avec le générateur de mise en page avancé.

en: Footer Columns
fr_FR: Footer Colonnes

en: How many columns should be displayed in your footer
fr_FR: Le nombre de colonnes à afficher dans votre pied de page

en: Add a custom copyright text at the bottom of your site. eg:
fr_FR: Ajouter un texte copyright personnalisé au bas de votre site . ex:

en: Social Icons
fr_FR: Icônes réseaux sociaux

en: Check to display the social icons defined in
fr_FR: Cochez pour afficher les icônes sociales définies dans

en: in your socket
fr_FR: dans votre emplacement de copyright

en: Either enter your Google tracking id (UA-XXXXX-X), (G-XXXXX) or your full Google Analytics tracking Code here.
fr_FR: Entrez votre identifiant de suivi Google (UA-XXXXX-X), (G-XXXXX) ou votre code de suivi Google Analytics complet ici.

en: If you want to offer your visitors the option to stop being tracked you can place the shortcode [av_privacy_google_tracking] somewhere on your site.
fr_FR: Si vous voulez offrir à vos visiteurs la possibilité d'arrêter d'être suivi, vous pouvez placer le shortcode [av_privacy_google_tracking] quelque part sur votre site.

en: More information and more privacy settings you find here:
fr_FR: Plus d’informations et plus de paramètres de confidentialité que vous trouverez ici:

en: Google Analytics Tracking Code
fr_FR: Code de suivi Google Analytics

en: Google recently changed the way their map service works. New pages which want to use Google Maps need to register an API key for their website. Older pages should work fine without this API key. If the google map elements of this theme do not work properly you need to register a new API key.
fr_FR: Google a récemment changé le fonctionnement de son service de carte. Les nouvelles pages qui souhaitent utiliser Google Maps doivent enregistrer une clé API pour leur site Web. Les pages plus anciennes doivent fonctionner correctement sans cette clé API. Si les éléments google map de ce thème ne fonctionnent pas correctement, vous devez enregistrer une nouvelle clé API.

en: Register an API Key
fr_FR: Enregistrer une clé API

en: Tutorial: How to create an API key
fr_FR: Tutoriel : Comment créer une clé APITutorial: How to create an API key

en: Enable Google Maps on your site
fr_FR: Activez Google Maps sur votre site

en: Select if you want to use Google Maps on your site. If it is disabled no Javascript to connect to Google Maps will be loaded in frontend.
fr_FR: Sélectionnez si vous souhaitez utiliser Google Maps sur votre site. S’il est désactivé, aucun Javascript pour se connecter à Google Maps ne sera chargé en frontend.

en: Disable Google Maps
fr_FR: Désactiver Google Maps

en: Use Google Maps
fr_FR: Utiliser l'API Google Maps

en: Enter a valid Google Maps API Key to use all map related theme functions
fr_FR: Entrez une clé API Google Maps valide pour utiliser toutes les fonctions du thème liées à la carte

en: Check API Key
fr_FR: Vérifier la clé API

en:  Check API Key
fr_FR:  Vérifier la clé API

en: Last verified keys - hidden - used for internal use only
fr_FR: Dernières clés vérifiées - cachées - utilisées uniquement pour un usage interne

en: Add Google reCAPTCHA widget functionality to the theme to verify if user is a human. Currently only enfold contact forms are supported and you can choose for each form individually if you want to use a reCAPTCHA.
fr_FR: Ajoutez les fonctionnalités du widget Google reCAPTCHA au thème pour vérifier si l’utilisateur est un humain. Actuellement, seuls les formulaires de contact enfold sont pris en charge et vous pouvez choisir pour chaque formulaire individuellement si vous souhaitez utiliser un reCAPTCHA.

en: Info about <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Google reCAPTCHA</a>. You need to create <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">API keys</a> for your site. Also check our <a href="%3$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">documentation.</a>
fr_FR: Informations sur <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Google reCAPTCHA</a>. Vous devez créer des <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">clés API</a> pour votre site. Vérifiez également notre <a href="%3$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">documentation.</a>

en: Please keep in mind that Version 3 needs to <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">monitor user behaviour and collects user data</a>. In case the score does not recognize a human Version 2 checkbox will be used additionally for verification. Therefore you must also register V2 keys.
fr_FR: S’il vous plaît garder à l’esprit que la version 3 doit <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">surveiller le comportement des utilisateurs et recueille des données utilisateur</a>. Dans le cas où le score ne reconnaît pas une case à cocher version humaine 2 sera utilisé en plus pour la vérification. Par conséquent, vous devez également enregistrer les touches V2.

en: Select if you want to use Google reCAPTCHA
fr_FR: Sélectionnez si vous souhaitez utiliser Google reCAPTCHA

en: Disable reCAPTCHA
fr_FR: Désactiver reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Version 3 (needs V2 as fallback verification)
fr_FR: reCAPTCHA Version 3 (a besoin de V2 comme vérification de récupération)

en: Enter the reCAPTCHA v2 API site key here.
fr_FR: Entrez la clé de site reCAPTCHA v2 API ici.

en: Secret Key Version 2
fr_FR: Version à clé secrète 2

en: Enter the reCAPTCHA v2 API secret key here.
fr_FR: Entrez la clé secrète reCAPTCHA v2 API ici.

en: Check reCAPTCHA API Keys Version 2
fr_FR: Vérifiez les clés API reCAPTCHA version 2

en:  Check reCAPTCHA API Keys Version 2
fr_FR:  Vérifier reCAPTCHA API Keys Version 2

en: Enter the reCAPTCHA v3 API site key here.
fr_FR: Entrez la clé de site reCAPTCHA v3 API ici.

en: Secret Key Version 3
fr_FR: Clé secrète Version 3

en: Enter the reCAPTCHA v3 API secret key here.
fr_FR: Entrez la clé secrète reCAPTCHA v3 API ici.

en: Select Score For Human
fr_FR: Sélectionnez score pour humain

en: Select if you want to show the default Google badge or only a message below the submit button. This is mandatory if you want to use V3.
fr_FR: Sélectionnez si vous souhaitez afficher le badge Google par défaut ou seulement un message en dessous du bouton soumettre. Ceci est obligatoire si vous voulez utiliser V3.

en: See Google documentation
fr_FR: Voir la documentation Google

en: Google Legal Information
fr_FR: Informations légales de Google

en: Show default Google badge on all pages
fr_FR: Afficher le badge Google par défaut sur toutes les pages

en: Show a message string on contact form page instead
fr_FR: Afficher une chaîne de messages sur la page de formulaire de contact à la place

en: Show message string on contact form page only, hide badge on other pages
fr_FR: Afficher la chaîne de messages sur la page de formulaire de contact seulement, masquer le badge sur d’autres pages

en: Hide badge and string completely on every page
fr_FR: Masquer complètement l’insigne et la chaîne sur chaque page

en: Google Legal Information - for developers
fr_FR: Informations légales de Google - pour les développeurs

en: If you want to change the default behaviour you can display a select box by adding to functions.php:
fr_FR: Si vous souhaitez modifier le comportement par défaut, vous pouvez afficher une boîte sélectionnée en ajoutant aux fonctions.php :

en: Google Legal Information - hidden - uses default value
fr_FR: Informations légales de Google - masqué - utilise la valeur par défaut

en: Check reCAPTCHA API Keys V3
fr_FR: Vérifiez reCAPTCHA API Keys V3

en:  Check reCAPTCHA API Keys V3
fr_FR:  Vérifier reCAPTCHA API Keys V3

en: These options are only available if you select a layout that has a main menu positioned at the top. You currently have your main menu placed in a sidebar
fr_FR: Ces options ne sont disponibles que si vous sélectionnez une mise en page dont le menu principal est positionné en haut. Votre menu principal est actuellement placé dans une barre latérale

en: You can change that setting
fr_FR: Vous pouvez modifier ce paramètre

en: at General Layout
fr_FR: à mise en page générale

en: A rough layout preview of the header area
fr_FR: Aperçu sommaire de la mise en page de la zone d'en-tête

en: Header layout
fr_FR: Mise en page d’en-tête

en: Menu and Logo Position
fr_FR: Position du menu et du logo

en: You can choose various different logo and main menu positions here
fr_FR: Vous pouvez choisir ici différentes positions de logo et de menu principal

en: Logo left, Menu right
fr_FR: Logo à gauche, Menu à droite

en: Logo right, Menu Left
fr_FR: Logo à droite, Menu à gauche

en: Logo left, Menu below
fr_FR: Logo à gauche, Menu en-dessous

en: Logo right, Menu below
fr_FR: Logo à droite, Menu en-dessous

en: Logo center, Menu below
fr_FR: Logo Centré, menu en-dessous

en: Logo center, Menu above
fr_FR: Logo Centré, menu au-dessus

en: Header Size
fr_FR: Taille de l'en-tête

en: Choose a predefined header size. You can also apply a custom height to the header
fr_FR: Sélectionnez une taille d'en-tête prédéfinie. Vous pouvez également appliquer une hauteur personnalisée à l'en-tête

en: slim
fr_FR: mince

en: large
fr_FR: grand

en: custom pixel value
fr_FR: valeur de pixel personnalisée

en: Header Custom Height
fr_FR: Hauteur d'en-tête personnalisé

en: Choose a custom height in pixels (wont be reflected in the preview above, only on your actual page)
fr_FR: Choisissez une hauteur personnalisée en pixels (ne sera pas reflétée dans l'aperçu ci-dessus, seulement sur votre page actuelle)

en: Header Style
fr_FR: Style d’en-tête

en: Choose which header style you want to use
fr_FR: Choisissez le style d'en-tête que vous voulez utiliser

en: Default (with borders, active menu indicator and slightly transparent)
fr_FR: Par défaut (avec bordures, indicateur de menu actif et légèrement transparent)

en: Minimal (no borders, indicators or transparency)
fr_FR: Minimale (pas de bordure, d'indicateurs ou de transparence)

en: Minimal with drop shadow (no borders, indicators or transparency)
fr_FR: Minimal avec ombre portée (pas de bordures, d'indicateurs ou de transparence)

en: Header Title and Breadcrumbs
fr_FR: En-tête Titre et fil d’Ariane

en: Choose if and how you want to display the Title and Breadcrumb of your page. This option can be overwritten when writing/editing a page
fr_FR: Choisissez si et comment vous voulez afficher le Titre et le Fil d'Ariane de votre page. Cette option peut être écrasée lors de l'écriture/édition d'une page

en: Header Behavior
fr_FR: Comportement Entête

en: Sticky Header
fr_FR: En-tête fixe

en: If checked the header will stick to the top of your site if user scrolls down (ignored on smartphones)
fr_FR: Si coché, l'en-tête restera en haut de votre site si l'utilisateur fait défiler vers le bas (ignoré sur les smartphones)

en: Shrinking Header
fr_FR: Réduction de l’en-tête

en: If checked the sticky header will shrink once the user scrolls down (ignored on smartphones + tablets)
fr_FR: Si coché, l'en-tête collante se rétrécit une fois que l'utilisateur fait défiler vers le bas (ignoré sur les smartphones + tablettes)

en: Unstick topbar
fr_FR: Décoller barre supérieure

en: If checked the small top bar above the header with social icons, secondary menu and extra information will no longer stick to the top
fr_FR: Si coché la petite barre supérieure au-dessus de l'en-tête avec des icônes sociales, le menu secondaire et les informations supplémentaires ne resteront plus en haut

en: Let logo and menu position adapt to browser window
fr_FR: Laissez le logo et la position du menu s’adapter à la fenêtre du navigateur

en: If checked the elements in your header will always be placed at the browser window edge, instead of matching the content width
fr_FR: Si cette case est cochée, les éléments de votre en-tête seront toujours placés au bord de la fenêtre du navigateur, au lieu de correspondre à la largeur du contenu

en: Extra Elements
fr_FR: Eléments supplémentaires

en: Header Social Icons
fr_FR: Icônes sociales d'en-tête

en: Choose if and where to display social icons. You can define the icons at
fr_FR: Choisissez si et où afficher les icônes sociales. Vous pouvez définir les icônes sur

en: No social Icons
fr_FR: Ajouter des icônes sociales à la barre inférieure

en: Display in top bar at the left
fr_FR: Afficher dans la barre supérieure à gauche

en: Display in top bar at the right
fr_FR: Affichage dans la barre supérieure à droite

en: Display in main header area
fr_FR: Affichage dans la zone d'en-tête principale

en: Header Secondary Menu
fr_FR: Menu secondaire du haut

en: Choose if you want to display a secondary menu and where to display it
fr_FR: Choisissez si vous souhaitez afficher un menu secondaire et où l’afficher

en: No Secondary Menu
fr_FR: Pas de menu secondaire

en: Secondary Menu in top bar at the left
fr_FR: *******Menu secondaire dans la barre en haut à gauche

en: Secondary Menu in top bar at the right
fr_FR: Menu secondaire dans la barre en haut à droite

en: Header Phone Number/Extra Info
fr_FR: Numéro de téléphone de l'en-tête/informations supplémentaires

en: Choose if you want to display an additional phone number or some extra info in your header
fr_FR: Choisissez si vous voulez afficher un numéro de téléphone supplémentaire ou des informations supplémentaires dans votre en-tête

en: No Phone Number/Extra Info
fr_FR: Pas de numéro de téléphone ou d'Infos supplémentaires

en: Phone Number or small info text
fr_FR: Numéro de téléphone ou petit texte d'information

en: Add the text that should be displayed in your header here
fr_FR: Ajoutez ici le texte qui doit être affiché dans votre en-tête

en: Transparency Options
fr_FR: Options de transparence

en: What is header transparency
fr_FR: Qu'est-ce que la transparence de l'en-tête

en: When creating/editing a page you can select to have the header be transparent and display the content (usually a fullwidth slideshow or a fullwidth image) beneath. In those cases you will usually need a different Logo and Main Menu color which can be set here.
fr_FR: Lors de la création/modification d'une page, vous pouvez choisir que l'en-tête soit transparent et affiche le contenu (généralement un diaporama pleine largeur ou une image pleine largeur) en dessous. Dans ces cas, vous aurez besoin d'un logo et d'une couleur de menu principal différents, qui peuvent être définis ici.

en: (Show example Screenshot)
fr_FR: (Afficher exemple de capture d'écran)

en: Upload a logo image, or enter the URL or ID of an image if its already uploaded. (Leave empty to use the default logo)
fr_FR: Téléchargez une image de logo, ou entrez l'URL ou l'ID d'une image si elle est déjà téléchargée. (Laissez vide pour utiliser le logo par défaut)

en: Transparency Logo
fr_FR: Logo de transparence

en: Menu color for transparent header (Leave empty to use the default color)
fr_FR: Couleur de menu pour l’en-tête transparent (laisser vide pour utiliser la couleur par défaut)

en: A rough preview of the frontend.
fr_FR: Un aperçu de l'avant du site.

en: Use stretched or boxed layout?
fr_FR: Utiliser une disposition étirée ou en boîte?

en: The stretched layout expands from the left side of the viewport to the right.
fr_FR: La disposition étirée s'étend depuis le côté gauche de la fenêtre vers la droite.

en: Stretched layout
fr_FR: Mise en page étirée

en: Boxed Layout
fr_FR: Affichage emboîté

en: Fixed Frame
fr_FR: Cadre fixe

en: Frame Width
fr_FR: Largeur de l'image

en: Modify the frame color by changing the Body Background in
fr_FR: Modifiez la couleur du cadre en changeant l'arrière-plan du corps dans

en: Logo and Main Menu
fr_FR: Logo et menu principal

en: You can place your logo and main menu at the top of your site or within a sidebar
fr_FR: Vous pouvez placer votre logo et votre menu principal en haut de votre site ou dans une barre latérale

en: Top Header
fr_FR: En-tête supérieure

en: If the window width exceeds the maximum content width, where do you want to place your content
fr_FR: Si la largeur de la fenêtre dépasse la largeur maximale du contenu, où voulez-vous placer votre contenu

en: Center Content
fr_FR: Centrer le contenu

en: Position at the Left
fr_FR: Position à gauche

en: Position at the Right
fr_FR: Positionner à la droite

en: Sticky Sidebar menu
fr_FR: Menu de la barre latérale collante

en: You can choose if you want a sticky sidebar that does not scroll with the content
fr_FR: Vous pouvez choisir si vous voulez une barre latérale collante qui ne défile pas avec le contenu

en: Sticky if Sidebar is smaller than the screen height, scroll otherwise
fr_FR: Collant si la barre latérale est plus petite que la hauteur de l'écran, faites défiler sinon

en: Always Sticky
fr_FR: Toujours collant

en: Never Sticky
fr_FR: Jamais collant

en: Main Menu Sidebar
fr_FR: Barre latérale du menu principal

en: You can choose to use the main menu area to also display widget areas
fr_FR: Vous pouvez choisir d'utiliser la principale zone de menu pour afficher également des zones de widgets

en: Display social icons below main menu? (You can set your social icons at
fr_FR: Afficher les icônes sociales sous le menu principal (Vous pouvez définir vos icônes sociales sur

en: Responsive Site
fr_FR: Site Responsive

en: If enabled the size of your website will adapt and change the layout to fit smaller screens, like tablets or mobile phones
fr_FR: Si cette option est activée, la taille de votre site Web s'adaptera et changera la mise en page pour s'adapter à des écrans plus petits, comme des tablettes ou des téléphones portables

en: Maximum Container width
fr_FR: Largeur maximale du conteneur

en: Enter the maximum content width for your site. Pixel and % are allowed eg: 1130px, 1310px, 100%
fr_FR: Entrez la largeur maximale de contenu pour votre site. Pixel et % sont autorisés ex : 1130px, 1310px, 100%.

en: Content | Sidebar Ratio
fr_FR: Contenu | Ratio de la barre latérale

en: Here you can choose the width of your content and sidebar. First Number indicates the content width, second number indicates sidebar width.
fr_FR: Ici, vous pouvez choisir la largeur de votre contenu et de votre barre latérale. Le premier nombre indique la largeur du contenu, le deuxième nombre indique la largeur de la barre latérale.

en: Note:
fr_FR: Note :

en: If you want to disable sidebars you can do so in the
fr_FR: Si vous souhaitez désactiver les barres latérales, vous pouvez le faire dans le

en: Content + Sidebar width
fr_FR: Contenu + Largeur de la barre latérale

en: Here you can enter the combined width of content and sidebar
fr_FR: Ici vous pouvez entrer la largeur combinée du contenu et de la barre latérale

en: A rough layout preview of the main menu
fr_FR: Un aperçu approximé du menu principal

en: Menu Items for Desktop
fr_FR: Éléments de menu pour le bureau

en: Choose how you want to display the menu items on desktop computers. If you choose to display the &quot;burger&quot; icon on desktop computers it will also be used on tablets and mobile devices
fr_FR: Choisissez comment vous souhaitez afficher les éléments du menu sur les ordinateurs de bureau. Si vous choisissez d’afficher l’icône « burger » sur les ordinateurs de bureau, il sera également utilisé sur les tablettes et les appareils mobiles

en: Display as text
fr_FR: Afficher sous forme de texte

en: Display as icon
fr_FR: Afficher sous forme d’icône

en: Alternate Menu for Mobile
fr_FR: Menu alternatif pour mobile

en: Choose if you want to display the alternate menu on mobile devices.
fr_FR: Choisissez si vous souhaitez afficher le menu alternatif sur les appareils mobiles.

en: Do not use an alternate menu for mobile
fr_FR: N'utilisez pas de menu alternatif pour les mobiles

en: Menu Items for mobile
fr_FR: Éléments de menu pour mobile

en: The mobile menu is usually displayed on Smartphone screensize only. If you have a lot of main menu items you might want to activate it for tablet screen size as well so it doesn't overlap the logo on tablets or small screens
fr_FR: Le menu mobile est généralement affiché uniquement sur les écrans des smartphones. Si vous avez beaucoup d’éléments de menu principal, vous voudrez peut-être l’activer pour la taille de l’écran de la tablette ainsi afin qu’il ne chevauche pas le logo sur les tablettes ou les petits écrans

en: Activate only for Smartphones (browser width below 768px)
fr_FR: Activer uniquement pour les smartphones (largeur du navigateur inférieure à 768px)

en: Activate for Smartphones and Tablets (browser width below 990px)
fr_FR: Activer pour smartphones et tablettes (largeur du navigateur inférieure à 990px)

en: Separator between menu items
fr_FR: Séparateur entre les éléments de menu

en: Choose if you want to display a border between menu items
fr_FR: Choisir si vous souhaitez afficher une bordure entre les éléments de menu

en: No separator
fr_FR: Aucun séparateur

en: Small separator
fr_FR: Petit séparateur

en: Large separator
fr_FR: Grand séparateur

en: Append search icon to main menu
fr_FR: Ajouter l’icône de recherche au menu principal

en: If enabled a search Icon will be appended to the main menu that allows the users to perform an &quot;AJAX&quot; Search
fr_FR: Si elle est activée, une icône de recherche sera ajoutée au menu principal qui permet aux utilisateurs d’effectuer une recherche « AJAX »

en: Burger/Mobile Menu
fr_FR: Menu Burger / Mobile

en: Menu Icon Submenu items
fr_FR: Eléments du Sous-menu sur Mobile

en: Choose how to display the submenu items of the icon menu
fr_FR: Choisissez comment afficher les éléments de sous-menu du menu de l’icône

en: Always display submenu items
fr_FR: Toujours afficher les éléments de sous-menu

en: Display submenu items on click
fr_FR: Afficher les éléments du sous-menu en cliquant sur

en: Display submenu items on hover
fr_FR: Afficher les éléments de sous-menu sur le survol

en: Clone title menu items to submenu
fr_FR: Cloner les éléments de menu titre dans le sous-menu

en: Since you selected to display submenu items on click or on hover, the parent menu item does no longer navigate to the URL it contains, but toggles the visibility of its submenu items. If you want users to be able to open the parent menu URL the theme can create a clone of that item in the submenu
fr_FR: Étant donné que vous avez choisi d’afficher les éléments de sous-menu en cliquant ou en pointant, l’élément de menu parent ne navigue plus vers l’URL qu’il contient, mais bascule la visibilité de ses éléments de sous-menu. Si vous souhaitez que les utilisateurs puissent ouvrir l’URL du menu parent, le thème peut créer un clone de cet élément dans le sous-menu

en: Do not create a clone
fr_FR: Ne pas créer de clone

en: Create a clone for the title menu item
fr_FR: Créer un clone pour l'élément de menu titre

en: Menu Icon Style
fr_FR: Style de l’icone

en: Set the style of the &quot;Burger&quot; Icon
fr_FR: Définissez le style de l’icône « Burger »

en: Menu Overlay Style
fr_FR: Style de superposition des menus

en: Set the style of the page overlay that appears when the burger menu is clicked
fr_FR: Définissez le style de la superposition de la page qui apparaît lorsque vous cliquez sur le menu Burger

en: Full Page Overlay Menu
fr_FR: Menu Superposition de page entière

en: Sidebar Flyout Menu (Classic)
fr_FR: Menu volant de la barre latérale (classique)

en: Sidebar Flyout Menu (Minimal)
fr_FR: ************************Barre latérale Menu Flyout (Minimal)

en: Burger/Mobile Menu styling
fr_FR: Style de menu Burger/Mobile

en: Menu Icon Color
fr_FR: Couleur d'Icône de Menu

en: Set a custom color of the &quot;Burger&quot; Icon. Leave empty to use the default menu color
fr_FR: Définissez une couleur personnalisée de l’icône « Burger ». Laisser vide pour utiliser la couleur de menu par défaut

en: Flyout width
fr_FR: Largeur de sortie

en: Set a custom width for the Flyout. Pixel and % values are allowed. Eg: 350px or 70%
fr_FR: Définissez une largeur personnalisée pour le Flyout (?). Les valeurs en pixels et en % sont autorisées. Exemple : 350px ou 70%

en: Advanced color and styling options
fr_FR: Options avancées de couleur et de style

en: You can edit more and advanced color and styling options for the overlay/slideout menu items in
fr_FR: Vous pouvez éditer plus d'options avancées de couleur et de style pour les éléments de menu de superposition/diaporama dans

en: Advanced Styling
fr_FR: Style avancé

en: Mailchimp allows you to easily use newsletter functionality with this theme. In order to use the Newsletter features you need to create a Mailchimp account and enter your API key into the field below.
fr_FR: Mailchimp vous permet d'utiliser facilement la fonctionnalité de newsletter avec ce thème. Pour utiliser les fonctionnalités de la Newsletter, vous devez créer un compte Mailchimp et entrer votre clé API dans le champ ci-dessous.

en: You can find your API key here
fr_FR: Vous pouvez trouver votre clé API ici

en: Enter a valid Mailchimp API Key to use all newsletter related theme functions
fr_FR: Entrez une clé API Mailchimp valide pour utiliser toutes les fonctions thématiques liées à la newsletter

en: Check Key again & renew Lists
fr_FR: Vérifiez à nouveau la clé et renouvelez les listes

en: Last verified key - hidden - used for internal use only
fr_FR: Dernière clé vérifiée - cachée - utilisée pour un usage interne uniquement

en: Website performance and optimization
fr_FR: Performances et optimisation du site Web

en: The options here allow you to fine-tune and speed up your theme depending on your needs.
fr_FR: Les options ici vous permettent de peaufiner et d’accélérer votre thème en fonction de vos besoins.

en: File Compression
fr_FR: Compression de fichiers

en: In order to increase the speed of your website you can activate file merging and compression for your CSS and Javascript files. This will reduce and optimize the amount of code loaded.
fr_FR: Afin d’augmenter la vitesse de votre site Web, vous pouvez activer la fusion et la compression de fichiers pour vos fichiers CSS et Javascript. Cela réduira et optimisera la quantité de code chargé.

en: By default compression is enabled. It is recommended to only disable the feature when you encounter errors (some server environments might cause trouble with active compression) or while you are actively developing your website and are adding new CSS rules or Javascript functions.
fr_FR: Par défaut, la compression est activée. Il est recommandé de ne désactiver la fonctionnalité que lorsque vous rencontrez des erreurs (certains environnements de serveur peuvent causer des problèmes avec la compression active) ou lorsque vous développez activement votre site Web et que vous ajoutez de nouvelles règles CSS ou fonctions Javascript.

en: CSS file merging and compression
fr_FR: Fusion et compression de fichiers CSS

en: Select which level of file merging and compression you want to apply to your CSS files
fr_FR: Sélectionnez le niveau de fusion et de compression de fichiers que vous souhaitez appliquer à vos fichiers CSS

en: Disable - no CSS file merging and compression
fr_FR: Désactiver - pas de fusion et de compression de fichiers CSS

en: Enable - merge and compress all theme CSS files
fr_FR: Activer - fusionner et compresser tous les fichiers CSS de thème

en: Javascript file merging and compression
fr_FR: Fusion et compression du fichier Javascript

en: Select which level of file merging and compression you want to apply to your Javascript files.
fr_FR: Sélectionnez le niveau de fusion et de compression de fichiers que vous souhaitez appliquer à vos fichiers Javascript.

en: Disable - no Javascript file merging and compression
fr_FR: Désactiver - pas de fusion et de compression de fichiers Javascript

en: Enable - merge and compress all theme javascript files
fr_FR: Activer - fusionner et compresser tous les fichiers javascript du thème

en: Contains options for special use cases when problems occur using compression
fr_FR: Contient des options pour les cas d’utilisation spéciale lorsque des problèmes surviennent à l’aide de compression

en: Http security level for checking readability of merged files
fr_FR: Niveau de sécurité Http pour vérifier la lisibilité des fichiers fusionnés

en: Some server configuration make problems with ssl certificates (mostly self-signed certificates) when we check the readability of created merged files. In that case the files are not created. If you experience such problems try to disable the ssl verification during the creation process. This does not effect the protocol on frontend pageload.
fr_FR: Certaines configurations de serveur s’entâment avec les certificats ssl (pour la plupart des certificats autosignés) lorsque nous vérifions la lisibilité des fichiers fusionnés créés. Dans ce cas, les fichiers ne sont pas créés. Si vous éprouvez de tels problèmes essayez de désactiver la vérification ssl pendant le processus de création. Cela n’affecte pas le protocole sur la page de première ligne.

en: Use ssl verification if needed for site (= default)
fr_FR: Utiliser la vérification ssl si nécessaire pour le site (=par défaut)

en: Disable ssl verification when checking readability of merged files
fr_FR: Désactiver la vérification ssl lors de la vérification de la lisibilité des fichiers fusionnés

en: As long as you do not change the theme version number all changes to content of js or css files will result in the same hash extension - this means browsers will not recognize these changes until the browser cache expires. To fix this Enfold adds an additional unique timestamp (since 4.7).
fr_FR: Tant que vous ne modifiez pas le numéro de version thématique, toutes les modifications apportées au contenu des fichiers js ou css entraîneront la même extension de hachage - cela signifie que les navigateurs ne reconnaîtront pas ces modifications tant que le cache du navigateur n’expirera pas. Pour corriger ce Enfold ajoute une lampe de temps unique supplémentaire (depuis 4,7).

en: Some server configurations cache internal WP data and caused by a known but not yet fixed WP bug return wrong information about the existence of a compressed file - resulting in generating a new file again on every pageload and a rapidly growing folder ../wp-content/uploads/dynamic_avia.
fr_FR: Certaines configurations de serveur cachent des données WP internes et causées par un bogue WP connu mais pas encore corrigé retour de mauvaises informations sur l’existence d’un fichier compressé - résultant en la génération d’un nouveau fichier à nouveau sur chaque pageload et un dossier en croissance rapide .. /wp-content/uploads/dynamic_avia.

en: To avoid this you can select here to fix this WP bug. You can also supress adding the timestamp - if you wish. Depending on your hoster it may still take some time till this setting will work correctly. Disable file merging, select &quot;Delete old CSS and JS files&quot; - wait for some time, clear server cache and then reactivate your settings.
fr_FR: Pour éviter cela, vous pouvez sélectionner ici pour corriger ce bug WP. Vous pouvez également supress en ajoutant l’humidité du temps - si vous le souhaitez. Selon votre hébergeur, il peut encore prendre un certain temps jusqu’à ce que ce paramètre fonctionnera correctement. Désactiver la fusion de fichiers, sélectionner &quot;Supprimer les anciens fichiers CSS et JS&quot; - attendre un certain temps, effacer le cache serveur, puis réactiver vos paramètres.

en: Unique timestamp of merged files and WP object cache bug
fr_FR: Timestamp unique des fichiers fusionnés et du bogue de cache d’objet WP

en: Add unique timestamps (= default)
fr_FR: Ajouter des timestamps uniques (= par défaut)

en: Disable adding unique timestamps only
fr_FR: Désactiver l’ajout de timestamps uniques seulement

en: Fix WP bug, add unique timestamps
fr_FR: Correction du bug WP, ajouter des timestamps uniques

en: Fix WP bug, disable unique timestamps
fr_FR: Correction du bug WP, désactiver les timestamps uniques

en: On some server configurations you might be receiving error messages like &quot;Remove query strings from static resources&quot;.
fr_FR: Sur certaines configurations de serveur, vous pouvez recevoir des messages d’erreur comme &quot;Supprimer les chaînes de requêtes des ressources statiques &quot;.

en: Background information
fr_FR: Informations Générales

en: Select here to remove the query string from static resources - but be aware the query strings allow browsers to detect changes to files and invalidate the browser cached files. Not doing this might break the layout or function of your site after an update until these files expire in browser cache.
fr_FR: Sélectionnez ici pour supprimer la chaîne de requêtes des ressources statiques - mais sachez que les chaînes de requêtes permettent aux navigateurs de détecter les modifications apportées aux fichiers et d’invalider les fichiers mis en cache du navigateur. Ne pas faire cela peut briser la mise en page ou la fonction de votre site après une mise à jour jusqu’à ce que ces fichiers expirent dans le cache du navigateur.

en: THIS OPTION IS IGNORED WHEN WP_DEBUG = true.
fr_FR: CETTE OPTION EST IGNORÉE LORSQUE WP_DEBUG = vrai.

en: Remove query string from static resources
fr_FR: Supprimer la chaîne de requêtes des ressources statiques

en: Leave query strings
fr_FR: Laisser les chaînes de requête

en: Remove query strings
fr_FR: Supprimer les chaînes de requête (query strings)

en: Select font display behaviour for your uploaded custom fonts and icon fonts. Please read carefully backend documentation before changing. You can also use filter avf_font_display.
fr_FR: Sélectionnez le comportement d’affichage des polices pour vos polices personnalisées téléchargées et vos polices d’icônes. S’il vous plaît lire attentivement la documentation backend avant de changer. Vous pouvez également utiliser des filtres avf_font_display.

en: Controlling Font Performance with font-display
fr_FR: Contrôle des performances des polices avec affichage de polices

en: MDN font-display
fr_FR: Affichage des polices MDN

en: Custom Font Display Behaviour
fr_FR: Affichage de la police personnalisée Behaviour

en: auto (= default)
fr_FR: auto (= par défaut)

en: fallback
fr_FR: repli

en: optional
fr_FR: optionnel

en: Disable Template Builder Elements
fr_FR: Désactiver les éléments du Générateur de modèles

en: The theme allows you to disable template builder elements that you do not need. This reduces the amount of Javascript and CSS loaded in your frontend
fr_FR: Le thème vous permet de désactiver les éléments du générateur de modèles dont vous n’avez pas besoin. Cela réduit la quantité de Javascript et CSS chargés dans votre frontend

en: Disabling of template builder elements
fr_FR: Désactivation des éléments du générateur de modèles

en: By default the theme will only load elements that are used on your posts and pages. You can disable the feature or manually manage loaded elements if you run into trouble
fr_FR: Par défaut, le thème ne chargera que les éléments qui sont utilisés sur vos publications et pages. Vous pouvez désactiver la fonctionnalité ou gérer manuellement les éléments chargés si vous avez des problèmes

en: Always load all elements
fr_FR: Toujours charger tous les éléments

en: Load only used elements (recommended)
fr_FR: Charger uniquement les éléments utilisés (recommandé)

en: Manually manage loaded elements
fr_FR: Gérer manuellement les éléments chargés

en: Scan Widgets for Theme Shortcodes
fr_FR: Scanner les widgets pour les shortcodes de thèmes

en: Enable scan only when you use Theme Shortcodes in widgets and do not use these in pages/posts. If you run into troubles please use one of the other options. Please reload the widget page when finished editing to force a scan of the widgets.
fr_FR: Activez l’analyse uniquement lorsque vous utilisez des shortcodes thématiques dans les widgets et que vous ne les utilisez pas dans les pages/publications. Si vous avez des problèmes s’il vous plaît utiliser l’une des autres options. S’il vous plaît recharger la page widget une fois terminé l’édition pour forcer une analyse des widgets.

en: Do not scan widgets
fr_FR: Ne pas scanner les widgets

en: Scan widgets
fr_FR: Scanner les widgets

en: Disable Features
fr_FR: Désactiver des fonctionnalités

en: Here you can disable theme features that are not used by every website
fr_FR: Ici, vous pouvez désactiver les fonctionnalités de thème qui ne sont pas utilisées par tous les sites Web

en: Self hosted videos and audio features (WP-Mediaelement scripts)
fr_FR: Fonctionnalités audio et vidéo auto-hébergées (scripts WP-Mediaelement)

en: By default the theme will load wp-mediaelement scripts only if needed on your posts and pages. You can disable the feature or force loading these elements if you run into troubles - some plugins require these elements and rely on the WP default behaviour loading these scripts.
fr_FR: Par défaut, le thème ne chargera les scripts wp-mediaelement que si nécessaire sur vos messages et vos pages. Vous pouvez désactiver la fonctionnalité ou forcer le chargement de ces éléments si vous rencontrez des problèmes - certains plugins nécessitent ces éléments et reposent sur le comportement par défaut de WP qui charge ces scripts.

en: Default - only load when needed (recommended)
fr_FR: Par défaut - charge seulement en cas de besoin (recommandé)

en: Disable self hosted video and audio features
fr_FR: Désactiver les fonctionnalités vidéo et audio auto-hébergées

en: Always load media features (= WP default behaviour)
fr_FR: Chargez toujours les fonctions multimédias (=comportement par défaut WP)

en: Disable external video features
fr_FR: Désactiver les fonctionnalités vidéo externes

en: Check if you do not use Youtube or Vimeo video features.
fr_FR: Cochez cett case si vous n'utilisez pas les fonctions vidéo Youtube ou Vimeo.

en: Disable the blog
fr_FR: Désactiver le blog

en: Check if you do not use the blog. This will disable the blog page as well as the blog template builder element, the comments template builder element and category pages that are based on the default categories (if any plugin post types use these overview styles please keep this feature enabled)
fr_FR: Cochez si vous n'utilisez pas le blog. Cela désactivera la page de blog ainsi que l'élément de création de modèle de blog, l'élément de création de modèle de commentaires et les pages de catégorie basées sur les catégories par défaut (si des types de publication de plug-in utilisent ces styles de présentation, veuillez garder cette fonctionnalité activée)

en: Change WordPress defaults
fr_FR: Modifier les valeurs par défaut de WordPress

en: Here you can disable WordPress default scripts and styles that are not necessary for most websites
fr_FR: Ici, vous pouvez désactiver les scripts et les styles wordpress par défaut qui ne sont pas nécessaires pour la plupart des sites Web

en: Disable Emoji/Smiley Support
fr_FR: Désactiver le support Emoji / Smiley

en: Check to disable Emoji/Smiley Support. (Emojis are used by WordPress by default but most websites do not use them)
fr_FR: Cochez pour désactiver le support Emoji / Smiley. (Les emojis sont utilisés par WordPress par défaut mais la plupart des sites Web ne les utilisent pas)

en: Disable jQuery Migrate
fr_FR: Désactiver jQuery Migrate

en: Check to disable &quot;jQuery Migrate&quot;. It is an old backward compatibility library for jQuery that is required by some plugins. Make sure that none of your active plugins require it before disabling it!
fr_FR: Cochez cette case pour désactiver « jQuery Migrate ». Il s’agit d’une ancienne bibliothèque de compatibilité descendante pour jQuery requise par certains plugins. Assurez-vous qu’aucun de vos plugins actifs ne l’exige avant de le désactiver!

en: Load jQuery in your footer
fr_FR: Charger jQuery dans votre pied de page

en: Loading jQuery in your footer will speed up site rendering but may cause problems with plugins. Only use if you know what you are doing ;-)
fr_FR: Le chargement de jQuery dans votre pied de page accélérera le rendu du site, mais peut causer des problèmes avec les plugins. N’utilisez que si vous savez ce que vous faites ;-)

en: Load Google fonts in footer
fr_FR: Charger les polices Google dans le pied de page

en: Loading the fonts in your footer will speed up the site rendering, but also cause a small flicker of text on page load
fr_FR: Le chargement des polices dans votre pied de page accélérera le rendu du site, mais provoquera également un petit scintillement de texte lors du chargement de la page

en: Responsive Images And Lazy Loading
fr_FR: Images réactives et chargement lent

en: Select to enable lazy loading using native HTML. Currently WP only supports images, but this might be extended for iframes in future. Please keep in mind that lazy loading might break animations when scrolling to images.
fr_FR: Sélectionnez pour activer le chargement lent à l’aide du code HTML natif. Actuellement WP prend en charge uniquement les images, mais cela pourrait être étendu pour les iframes à l’avenir. S’il vous plaît garder à l’esprit que le chargement paresseux peut briser les animations lors du défilement vers des images.

en: If you disable lazy loading here this will override any specific element settings of ALB elements. It might not work for 3rd party plugins not using the WP API correctly.
fr_FR: Si vous désactivez le chargement lent ici cela remplacera tous les paramètres d’élément spécifiques des éléments ALB. Il peut ne pas fonctionner pour les plugins tiers ne pas utiliser l’API WP correctement.

en: Lazy Loading
fr_FR: Chargement lent

en: Disable lazy loading
fr_FR: Désactiver le chargement lent

en: Check to enable theme support for responsive images using the standard WP implementation for this feature.
fr_FR: Cochez pour activer la prise en charge des images réactives à l’aide de l’implémentation WP standard pour cette fonctionnalité.

en: Responsive Images For Lightbox (currently in beta only)
fr_FR: Responsive Images pour Lightbox (actuellement en version bêta uniquement)

en: Image Thumbnails Info
fr_FR: Informations sur les vignettes d’image

en: Select to show a grouped overview of available image thumbnails.
fr_FR: Sélectionnez pour afficher une vue d’ensemble groupée des vignettes d’image disponibles.

en: In case you need additional image sizes you can use a plugin like
fr_FR: Dans le cas où vous avez besoin de tailles d’images supplémentaires, vous pouvez utiliser un plugin comme

en: For advanced users:
fr_FR: Pour les utilisateurs avancés :

en: Responsive Images Thumbnails Overview:
fr_FR: Vue d’ensemble des miniatures d’images responsives :

en: Image Optimization
fr_FR: Optimisation d'Image

en: Enfold checks if it can detect an image optimization plugin and if it can't find a familiar one recommends a few that are known to work great with the theme
fr_FR: Enfold vérifie s’il peut détecter un plugin d’optimisation d’image et s’il ne peut pas en trouver un familier, recommande quelques-uns qui sont connus pour fonctionner très bien avec le thème

en: (If you are running an image optimization plugin that is not detected just ignore this message)
fr_FR: (Si vous exécutez un plugin d’optimisation d’image qui n’est pas détecté, ignorez simplement ce message)

en: We were not able to detect an active image optimization plugin. It is recommended to use one to speed up your site. Here are a few suggestions:
fr_FR: Nous n’avons pas pu détecter un plugin d’optimisation d’image actif. Il est recommandé d’en utiliser un pour accélérer votre site. Voici quelques suggestions :

en: We were able to detect an image optimization plugin. Great! Nothing left to do here ;)
fr_FR: Nous avons pu détecter un plugin d’optimisation d’image. génial! Il ne reste plus rien à faire ici ;)

en: We were able to detect multiple active image optimization plugins. It is recommended to use only one!
fr_FR: Nous avons pu détecter plusieurs plugins d’optimisation d’image actifs. Il est recommandé de n’en utiliser qu’un!

en: Caching Plugins
fr_FR: Plugins de mise en cache

en: Enfold checks if it can detect a website caching plugin and if it can't find a familiar one recommends a few that are known to work great with the theme
fr_FR: Enfold vérifie s’il peut détecter un plugin de mise en cache de site Web et s’il ne peut pas en trouver un familier, recommande quelques-uns qui sont connus pour fonctionner très bien avec le thème

en: (If you are running a caching plugin that is not detected or your webhost has built in caching ignore this message)
fr_FR: (Si vous exécutant un plugin de mise en cache qui n’est pas détecté ou si votre webhost a intégré dans la mise en cache ignorer ce message)

en: We were not able to detect an active caching plugin. It is recommended to use one to speed up your site. Here are a few suggestions:
fr_FR: Nous n’avons pas pu détecter un plugin de mise en cache actif. Il est recommandé d’en utiliser un pour accélérer votre site. Voici quelques suggestions :

en: We were able to detect a caching plugin. Great! Nothing left to do here ;)
fr_FR: Nous avons pu détecter un plugin de mise en cache. génial! Il ne reste plus rien à faire ici ;)

en: We were able to detect multiple active caching plugins. It is recommended to use only one!
fr_FR: Nous avons pu détecter plusieurs plugins de mise en cache actifs. Il est recommandé de n’en utiliser qu’un!

en: Delete old CSS and JS files?
fr_FR: Supprimer les anciens fichiers CSS et JS?

en: Check if you want to delete expired CSS and JS files generated by the theme. Only recommended if you are NOT using a caching plugin (since a cached page might still use those files)
fr_FR: Cochez si vous souhaitez supprimer les fichiers CSS et JS expirés générés par le thème. Recommandé uniquement si vous n'utilisez PAS de plug-in de mise en cache (car une page en cache peut toujours utiliser ces fichiers)

en: Search Engine Optimization Support
fr_FR: Support pour l'optimisation des moteurs de recherche

en: The options here allow you to fine tune support of search engines or integration of search engine plugins.
fr_FR: Les options ici vous permettent de peaufiner le support des moteurs de recherche ou l’intégration de plugins de moteur de recherche.

en: Select how Enfold will handle this header meta tag (index, follow). If you use a SEO plugin, you should leave this to plugin.
fr_FR: Sélectionnez comment Enfold gérera cette balise méta en-tête (index, suivre). Si vous utilisez un plugin SEO, vous devriez laisser cela au plugin.

en: Use Enfold default settings
fr_FR: Utiliser les paramètres par défaut d’Enfold

en: Let SEO plugin set this tag
fr_FR: Laissez seo plugin définir cette balise

en: Automated Schema.org HTML Markup
fr_FR: Balisage HTML Schema.org automatisé

en: The theme adds generic HTML schema markup to your template builder elements to provide additional context for search engines. If you want to add your own specific markup via plugins or custom HTML code, you can deactivate this setting
fr_FR: Le thème ajoute un balisage de schéma HTML générique à vos éléments de générateur de modèles pour fournir un contexte supplémentaire aux moteurs de recherche. Si vous souhaitez ajouter votre propre balisage spécifique via des plugins ou du code HTML personnalisé, vous pouvez désactiver ce paramètre

en: Not activated
fr_FR: Pas activés

en: Preprocessing Shortcodes In Header
fr_FR: Prétraitement des shortcodes dans l'en-tête

en: Some SEO plugins need to process shortcodes when building the header. As this is time consuming it is disabled by default. Also if you experience problems you can leave it disabled until you find a solution to fix it.
fr_FR: Certains plugins SEO doivent traiter les codes courts lors de la construction de l’en-tête. Comme cela prend beaucoup de temps, il est désactivé par défaut. Aussi, si vous éprouvez des problèmes, vous pouvez le laisser désactivé jusqu’à ce que vous trouviez une solution pour le résoudre.

en: Do not allow to preprocess shortcodes
fr_FR: Ne pas permettre de prétraiter les shortcodes

en: allow to preprocess shortcodes
fr_FR: permettre de prétraiter les shortcodes

en: Header Shopping Cart Icon
fr_FR: Icône du panier d'achat de l'en-tête

en: You can choose the appearance of the cart icon here
fr_FR: Vous pouvez choisir l’apparence de l’icône du panier ici

en: Display Floating on the side, but only once product was added to the cart
fr_FR: Affichage Flottant sur le côté, mais seulement une fois que le produit a été ajouté au panier

en: Always Display floating on the side
fr_FR: Toujours afficher flottant sur le côté

en: Always Display attached to the main menu
fr_FR: Toujours afficher attaché au menu principal

en: Do not show at all
fr_FR: Ne pas montrer du tout

en: Single Product Added To Cart Message Box For ALB Products
fr_FR: Produit unique ajouté à la boîte de message du panier pour les produits ALB

en: WooCommerce displays a message box after a product had been added to cart on single product pages. Select the behaviour on single ALB product pages.
fr_FR: WooCommerce affiche une boîte de message après qu’un produit a été ajouté au panier sur des pages de produits uniques. Sélectionnez le comportement sur les pages de produit ALB uniques.

en: Do not display the message box
fr_FR: Ne pas afficher la boîte de message

en: Display message box only on errors
fr_FR: Afficher la boîte de message uniquement en cas d’erreurs

en: Always display message box
fr_FR: Toujours afficher la boîte de message

en: Product layout on overview pages
fr_FR: Disposition des produits sur les pages d'aperçu

en: You can choose the appearance of your products here
fr_FR: Vous pouvez choisir l’apparence de vos produits ici

en: Default without buttons
fr_FR: Par défaut sans boutons

en: Minimal (no borders or buttons)
fr_FR: Minimal (pas de bordures ou de boutons)

en: Minimal Overlay with centered text
fr_FR: Superposition minimale avec texte centré

en: Product gallery
fr_FR: Galerie produit

en: You can choose the appearance of your product gallery here
fr_FR: Vous pouvez choisir l'apparence de votre galerie de produits ici

en: Default enfold product gallery
fr_FR: Galerie de produits par défaut Enfold

en: WooCommerce 3.0 product gallery
fr_FR: Galerie de produits WooCommerce 3.0

en: Main Shop Page Banner
fr_FR: Bannière de la page principale de la boutique

en: You can choose to display a parallax banner with description on the shop page
fr_FR: Vous pouvez choisir d'afficher une bannière en parallaxe avec description sur la page de la boutique

en: No, display no banner
fr_FR: Non, n’affichez aucune bannière

en: Yes, display a banner image
fr_FR: Oui, afficher une image de bannière

en: Shop Banner Image
fr_FR: Image de la bannière de la boutique

en: Upload a large banner image which will be displayed as a background to the shop description
fr_FR: Téléchargez une grande image de bannière qui sera affichée en arrière-plan de la description de la boutique

en: Use Image as banner
fr_FR: Utiliser l’image comme bannière

en: Shop Banner Image Color Overlay
fr_FR: Couleurs de superposition de l'image de la bannière de la boutique

en: Set a color to display a overlay above the banner image.
fr_FR: Définissez une couleur pour afficher une superposition au-dessus de l'image de la bannière.

en: Select the opacity of your colored banner overlay
fr_FR: Sélectionnez l'opacité de votre superposition de bannière colorée

en: Shop Description
fr_FR: Description de votre boutique

en: Enter a short description or welcome note for your default Shop Page
fr_FR: Entrez une brève description ou une note de bienvenue pour votre page boutique par défaut

en: Shop Description Color
fr_FR: Couleur de la description de la Boutique

en: Select the color of your shop description
fr_FR: Sélectionnez la couleur de la description de votre boutique

en: Enable Banner for product category pages
fr_FR: Activer la bannière pour les pages de catégorie de produits

en: You can enable the shop banner for all categories as well. You can also set individual banners by editing the category
fr_FR: Vous pouvez également activer la bannière de la boutique pour toutes les catégories. Vous pouvez également définir des bannières individuelles en modifiant la catégorie

en: Sidebar on Archive Pages
fr_FR: Barre latérale sur les pages d'archives

en: Choose the archive sidebar position here. This setting will be applied to all archive pages
fr_FR: Choisissez la position de la barre latérale d’archive ici. Ce paramètre sera appliqué à toutes les pages d’archive

en: left sidebar
fr_FR: barre latérale gauche

en: right sidebar
fr_FR: barre latérale droite

en: no sidebar
fr_FR: aucune barre latérale

en: Sidebar on Blog Page
fr_FR: Barre latérale sur la page de blog

en: Choose the blog sidebar position here. This setting will be applied to the blog page
fr_FR: Choisissez la position de la barre latérale du blog ici. Ce paramètre sera appliqué à la page de blog

en: Sidebar on Single Post Entries
fr_FR: Barre latérale sur les entrées de poste unique

en: Choose the blog post sidebar position here. This setting will be applied to single blog posts
fr_FR: Choisissez la position du blog dans la barre latérale ici. Ce paramètre s'appliquera aux seuls articles d'un blog

en: Sidebar on Pages
fr_FR: Barre latérale sur les pages

en: Choose the default page layout here. You can change the setting of each individual page when editing that page
fr_FR: Choisissez ici la mise en page par défaut. Vous pouvez modifier les paramètres de chaque page individuelle lors de la modification de cette page

en: Separate Sidebars for Blog and Archive Pages
fr_FR: Barres latérales séparées pour les pages Blog et Archive

en: Show separate 'Archive Sidebar' on Archive Pages
fr_FR: Afficher une 'Barre latérale d'archive' séparée sur les Pages d'Archive

en: Show Blog Sidebar on Archive Pages
fr_FR: Afficher blog Sidebar sur les pages d’archives

en: Show separate Archive Sidebar on Archive Pages
fr_FR: Afficher une barre d'archive latérale séparée sur les pages d'archives

en: Sidebar on Smartphones
fr_FR: Barre latérale sur les smartphones

en: Show sidebar on smartphones (Sidebar is displayed then below the actual content)
fr_FR: Afficher la barre latérale sur les smartphones (la barre latérale s'affiche alors sous le contenu réel)

en: Hide sidebar on smartphones
fr_FR: Masquer la barre latérale sur les smartphones

en: Show sidebar on smartphones
fr_FR: Afficher la barre latérale sur les smartphones

en: Page Sidebar navigation
fr_FR: Page Navigation latérale

en: Display a sidebar navigation for all nested subpages of a page automatically?
fr_FR: Afficher une barre de navigation latérale pour toutes les sous-pages imbriquées d'une page automatiquement ?

en: Display sidebar navigation
fr_FR: Afficher la navigation dans la barre latérale

en: Don't display Sidebar navigation
fr_FR: Ne pas afficher la navigation dans la barre latérale

en: Sidebar Separator Styling
fr_FR: Style séparateur de barre latérale

en: Do you want to separate the sidebar from your main content with a border?
fr_FR: Voulez-vous séparer la barre latérale de votre contenu principal par une bordure ?

en: With Border
fr_FR: Sans Bordure

en: No Border
fr_FR: Pas de bordure

en: Shadow
fr_FR: Ombre

en: Left Sidebar Text Alignment
fr_FR: Alignement du texte dans la barre latérale gauche

en: Define text alignment for the left sidebar
fr_FR: Définir l’alignement du texte pour la barre latérale gauche

en: Create new Sidebar Widget Areas
fr_FR: Créer de nouvelles zones de widgets dans la barre latérale

en: The theme supports the creation of custom widget areas. Simply open your
fr_FR: Le thème prend en charge la création de zones de widgets personnalisés. Ouvrez simplement votre

en: Widgets Page
fr_FR: Page des widgets

en: and add a new Sidebar Area. Afterwards you can choose to display this Widget Area in the Edit Page Screen.
fr_FR: et ajoutez une nouvelle zone de barre latérale. Vous pouvez ensuite choisir d'afficher cette zone de widget dans l'écran "Modifier la page".

en: You can enter links to your social profiles here. Afterwards you can choose where to display them by activating them in the respective area
fr_FR: Vous pouvez entrer des liens vers vos profils sociaux ici. Ensuite, vous pouvez choisir où les afficher en les activant dans la zone correspondante

en: e.g:
fr_FR: ex. :

en: General Layout
fr_FR: Affichage général

en: Social Icon
fr_FR: Icône de réseau social

en: Social Icon URL:
fr_FR: URL d'Icones sociales:

en: Select a predefined color scheme
fr_FR: Sélectionner un jeu de couleurs prédéfini

en: Choose a predefined color scheme here. You can edit the settings of the scheme below then.
fr_FR: Choisissez un jeu de couleurs prédéfini ici. Vous pouvez modifier les paramètres du schéma ci-dessous.

en: background color
fr_FR: couleur d’arrière-plan

en: Default Background color
fr_FR: Couleur d’arrière-plan par défaut

en: Alternate Background color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan alternée

en: Alternate Background for menu hover, tables etc
fr_FR: Arrière-plan alterné pour le survol du menu, les tableaux, etc

en: Primary color
fr_FR: Couleur primaire

en: Font color for links, dropcaps and other elements
fr_FR: Couleur de police pour liens, lettrines et autres éléments

en: Highlight color
fr_FR: Couleur de surbrillance

en: Secondary color for link and button hover, etc
fr_FR: Couleur secondaire pour le survol des liens et des boutons, etc

en: font color
fr_FR: couleur de la police

en: secondary font color
fr_FR: couleur de police secondaire

en: Heading color
fr_FR: Couleur des titre

en: Border colors
fr_FR: Couleurs bordures

en: The background image of your
fr_FR: L’image d’arrière-plan de votre

en: Upload a BG image for your
fr_FR: Téléchargez une image d'arrière-plan pour votre

en: Use Image
fr_FR: Utiliser une image

en: Position of the image
fr_FR: Position de l'image

en: Center Left
fr_FR: Centre gauche

en: no repeat
fr_FR: Pas de répétition

en: Attachment
fr_FR: Pièce jointe

en: Body background
fr_FR: Arrière-plan du corps de page

en: These options are only available if you select the 'boxed' or 'framed' layout. Your currently have a different layout selected
fr_FR: Ces options ne sont disponibles que si vous sélectionnez la mise en page « encadrée » ou « encadrée ». Vous avez actuellement une mise en page différente sélectionnée

en: Body Background color
fr_FR: Couleur de fond du body

en: Background color for your site
fr_FR: Couleur d’arrière-plan pour votre site

en: This is the color that is displayed behind your boxed content area
fr_FR: Ceci est la couleur qui s'affiche derrière votre zone de contenu en boîte

en: The background image of your Body
fr_FR: L'arrière-plan de l'image de votre corp

en: Upload a BG image for your Body
fr_FR: Téléchargez une image BG pour votre corps

en: Stretch Fullscreen
fr_FR: Plein écran extensible

en: Google Webkit Fonts
fr_FR: Polices Google Webkit

en: The heading font allows you to use a wide range of fonts for your headings. Upload your own fonts, use websave fonts (faster rendering, but not mandatory installed on all devices) or %s (more unique).
fr_FR: La police de titre vous permet d’utiliser un large éventail de polices pour vos titres. Téléchargez vos propres polices, utilisez des polices websave (rendu plus rapide, mais non obligatoire installé sur tous les appareils) ou %s (plus unique).

en: Heading Font
fr_FR: Police du titre

en: Choose a font for your body text. Upload your own fonts, use web safe fonts (faster rendering, but not mandatory installed on all devices) or %s (more unique).
fr_FR: Choisissez une police pour le texte de votre corps. Téléchargez vos propres polices, utilisez des polices web sûres (rendu plus rapide, mais non obligatoire installé sur tous les appareils) ou %s (plus unique).

en: Font for your body text
fr_FR: Police de caractères pour le texte de votre corps de page

en: Just want to do some quick CSS changes? Enter them here, they will be applied to the theme. If you need to change major portions of the theme please use the custom.css file
fr_FR: Vous voulez juste faire quelques modifications CSS rapides ? Entrez-les ici, elles seront appliquées au thème. Si vous avez besoin de modifier des parties importantes du thème, veuillez utiliser le fichier custom.css

en: or the Enfold Child theme.
fr_FR: ou le thème enfant Enfold.

en: Show Custom Styles In Backend Block Editor
fr_FR: Afficher les styles personnalisés dans l'éditeur de bloc du back-end

en: Select if you want to see theme custom styles when editing a page/post with the block editor.
fr_FR: Sélectionnez si vous voulez voir les styles personnalisés du thème lorsque vous éditez une page ou un article avec l'éditeur de bloc.

en: Show Theme Custom Styles
fr_FR: Afficher le thème Styles personnalisés

en: Use Block Editor Default Styles
fr_FR: Utiliser les styles par défaut de l'éditeur de bloc

en: We strongly recommend to export your current settings now to have a fallback.
fr_FR: Nous vous recommandons fortement d’exporter vos paramètres actuels dès maintenant pour avoir une solution de repli.

en: Import Settings From Your Parent Theme
fr_FR: Importer des paramètres à partir de votre thème parent

en: We have detected that you are using a Child Theme. That's Great!. If you want to, we can import the settings of your Parent theme to your Child theme. Please be aware that this will overwrite your current child theme settings.
fr_FR: Nous avons détecté que vous utilisez un thème enfant. C'est super ! Si vous le souhaitez, nous pouvons importer les paramètres de votre thème parent à votre thème enfant. Attention : Soyez conscient que cela va écraser vos paramètres de thème de l'enfant en cours.

en: Click the button to generate and download a config file which contains the theme settings. You can use the config file to import the theme settings on another sever.
fr_FR: Cliquez sur le bouton pour générer et télécharger un fichier de configuration contenant les paramètres du thème. Vous pouvez utiliser ce fichier de configuration pour importer les paramètres du thème sur un autre serveur.

en: Select Theme Options To Import
fr_FR: Sélectionnez options thématiques à importer

en: Check if you do not want to import all settings from an exported theme settings file. Please read the <a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/backup-theme-settings" target="_blank" rel="noopener noreferrer">documentation</a> for more information how to customize import.
fr_FR: Cochez si vous ne souhaitez pas importer tous les paramètres d’un fichier de paramètres de thème exporté. Veuillez lire la <a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/backup-theme-settings" target="_blank" rel="noopener noreferrer">documentation</a> pour plus d’informations sur la façon de personnaliser l’importation.

en: Keep Quick CSS Content
fr_FR: Conserver le contenu rapide du CSS

en: Check if you want to keep your added CSS stylings in &quot;General Styling -> Quick CSS&quot;. In case you select single tabs to import below your Quick CSS settings will be kept by default except you select the tab containing the Quick CSS field. In this case you must check here to keep them.
fr_FR: Cochez si vous souhaitez conserver vos styles CSS ajoutés dans 'quot;General Styling -> Quick CSS’quot;. Si vous sélectionnez des onglets uniques à importer sous vos paramètres Quick CSS, vous serez conservé par défaut, sauf si vous sélectionnez l’onglet contenant le champ CSS rapide. Dans ce cas, vous devez vérifier ici pour les garder.

en: Select Theme Options Tabs For Import
fr_FR: Sélectionnez onglets options thématiques pour l’importation

en: Do not select any tabs to import all or select which tabs of the theme options you want to import from the uploaded settings file. All options in these selected tabs will be imported - options in other tabs will not be modified.
fr_FR: Ne sélectionnez pas d’onglets pour importer tous ou sélectionnez les onglets des options thématiques que vous souhaitez importer à partir du fichier paramètres téléchargés. Toutes les options de ces onglets sélectionnés seront importées - les options dans d’autres onglets ne seront pas modifiées.

en: Import Theme Settings File
fr_FR: Importer le fichier de paramètres de thème

en: Upload a theme configuration file here. Note that the configuration file settings will overwrite your current configuration and you can't restore the current configuration afterwards.
fr_FR: Téléchargez un fichier de configuration de thème ici. Notez que les paramètres du fichier de configuration écraseront votre configuration actuelle et que vous ne pourrez pas la restaurer par la suite.

en: Upload Theme Settings File
fr_FR: Télécharger le fichier des paramètres du thème

en: Insert Settings File
fr_FR: Insérer le fichier de paramètres

en: Theme Reset All Options Button
fr_FR: Thème Réinitialiser tous les boutons d’options

en: Select if you want to block reset of theme options and hide the reset button. You must select activate button before you can reset theme options.
fr_FR: Sélectionnez si vous souhaitez bloquer la réinitialisation des options thématiques et masquer le bouton réinitialisation. Vous devez sélectionner le bouton activer avant de pouvoir réinitialiser les options de thème.

en: Activate reset all options button
fr_FR: Activer la réinitialisation de tous les boutons d’options

en: Block and hide reset all options button
fr_FR: Bloquer et masquer la réinitialisation de tous les boutons d’options

en: Select Theme Options To Reset
fr_FR: Sélectionnez options thématiques à réinitialiser

en: Check if you do not want to reset all options. Please read the <a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/backup-theme-settings" target="_blank" rel="noopener noreferrer">documentation</a> for more information how to customize resetting theme options.
fr_FR: Cochez si vous ne souhaitez pas réinitialiser toutes les options. Veuillez lire la <a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/backup-theme-settings" target="_blank" rel="noopener noreferrer">documentation</a> pour plus d’informations sur la façon de personnaliser les options de thème de réinitialisation.

en: Check if you want to keep your added CSS stylings in &quot;General Styling -> Quick CSS&quot;. In case you select single tabs to reset below your Quick CSS settings will be kept by default except you select the tab containing the Quick CSS field. In this case you must check here to keep them.
fr_FR: Vérifiez si vous voulez conserver vos styles CSS ajoutés dans le style &quot;General Styling -> Quick CSS&quot;. Dans le cas où vous sélectionnez des onglets uniques à réinitialisation en dessous de vos paramètres CSS rapides seront conservés par défaut, sauf que vous sélectionnez l'onglet contenant le champ CSS rapide. Dans ce cas, vous devez vérifier ici pour les garder.

en: Select Theme Options Tabs To Reset
fr_FR: Sélectionnez les onglets d’options thématiques à réinitialiser

en: Do not select any tabs to reset all options or select which tabs of the theme options you want to reset. All options in these selected tabs will be set to theme factory values - options in other tabs will not be modified.
fr_FR: Ne sélectionnez pas d’onglets pour réinitialiser toutes les options ou sélectionnez les onglets des options thématiques que vous souhaitez réinitialiser. Toutes les options de ces onglets sélectionnés seront définies sur les valeurs d’usine thématiques - les options dans d’autres onglets ne seront pas modifiées.

en: Click the button to reset selected options to theme factory default values. Note that this will overwrite your current configuration and you cannot restore the current configuration afterwards.
fr_FR: Cliquez sur le bouton pour réinitialiser les options sélectionnées sur les valeurs par défaut de l’usine thématique. Notez que cela va écraser votre configuration actuelle et vous ne pouvez pas restaurer la configuration actuelle par la suite.

en: Export Layout Builder Templates
fr_FR: Modèles de constructeur de mise en page d’exportation

en: Click the button to generate and download a file which contains the Layout Builder saved templates. You can use this file to import the templates on another server.
fr_FR: Cliquez sur le bouton pour générer et télécharger un fichier qui contient les modèles enregistrés par Layout Builder. Vous pouvez utiliser ce fichier pour importer les modèles sur un autre serveur.

en: Import Layout Builder Templates File
fr_FR: Fichier de modèles de constructeur de mise en page d’importation

en: Upload a Layout Builder Templates file here. The uploaded templates will be added to the existing templates. Same named templates will not be overwritten.
fr_FR: Téléchargez un fichier Layout Builder Templates ici. Les modèles téléchargés seront ajoutés aux modèles existants. Les mêmes modèles nommés ne seront pas écrasés.

en: Upload Layout Builder Templates File
fr_FR: Télécharger layout builder templates file

en: Insert Layout Builder Templates File
fr_FR: Insérer layout builder templates file

en: Iconfont Manager
fr_FR: Gestionnaire Iconfont

en: You can upload additional Iconfont Packages generated with
fr_FR: Vous pouvez télécharger des packages Iconfont supplémentaires générés avec

en: or use monocolored icon sets from
fr_FR: ou utiliser les jeux d'icônes monochromes de

en: Those icons can then be used in your Layout Builder.
fr_FR: Ces icônes peuvent ensuite être utilisés dans votre Générateur de mise en page.

en: The 'Default Font' can't be deleted.
fr_FR: La 'police par défaut' ne peut être supprimée.

en: Make sure to delete any fonts that you are not using, to keep the loading time for your visitors low
fr_FR: Assurez-vous de supprimer toutes les polices que vous n'utilisez pas, afin de réduire le temps de chargement pour vos visiteurs

en: Upload/Select Fontello Font Zip
fr_FR: Télécharger/Sélectionner le Zip Fontello

en: Insert Zip File
fr_FR: Insérer un fichier zip

en: Custom Font Manager
fr_FR: Gestionnaire de polices personnalisées

en: You can upload your custom Font zip files. Intended for <a href='https://fonts.google.com/' target='_blank' rel='noopener noreferrer'>Google Webkit Fonts</a>.
fr_FR: Vous pouvez télécharger vos fichiers zip de police personnalisés. Destiné à <a href='https://fonts.google.com/' target='_blank' rel='noopener noreferrer'>Google Webkit Fonts</a>.

en: Upload/Select Font Zip File
fr_FR: Télécharger/Sélectionner un fichier Zip de police

en: We were not able to detect this plugin.
fr_FR: Nous n’avons pas pu détecter ce plugin.

en: Theme Extensions Options
fr_FR: Options d’extensions thématiques

en: The options on this page allow you to activate and use extended features of the theme.
fr_FR: Les options sur cette page vous permettent d’activer et d’utiliser des fonctionnalités étendues du thème.

en: OpenStreetMaps and Leaflet are open source projects that allow to display mobile friendly maps without using a key or account.
fr_FR: OpenStreetMaps et Leaflet sont des projets open source qui permettent d’afficher des cartes adaptées aux mobiles sans utiliser de clé ou de compte.

en: To be independent from any external hoster we bundle the necessary basic Leaflet js library with the theme and store it on your server.
fr_FR: Pour être indépendant de tout hébergeur externe, nous regroupons la bibliothèque Leaflet js de base nécessaire avec le thème et la stockons sur votre serveur.

en: Check <a href="https://leafletjs.com/index.html" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Leaflet Javascript Library Homepage</a> for more information about this library.
fr_FR: Consultez la <a href="https://leafletjs.com/index.html" target="_blank" rel="noopener noreferrer">page d’accueil de la bibliothèque Javascript Leaflet</a> pour plus d’informations sur cette bibliothèque.

en: Only requests to the OpenStreetMaps databases are passed to external servers.
fr_FR: Seules les requêtes adressées aux bases de données OpenStreetMaps sont transmises à des serveurs externes.

en: Here you find information about <a href="https://wiki.osmfoundation.org/wiki/Privacy_Policy" target="_blank" rel="noopener noreferrer">OpenStreetMap Privacy Policy</a>.
fr_FR: Vous trouverez ici des informations sur <a href="https://wiki.osmfoundation.org/wiki/Privacy_Policy" target="_blank" rel="noopener noreferrer">la politique de confidentialité d’OpenStreetMap</a>.

en: It is even possible to <a href="https://openmaptiles.org/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">host your own OpenStreetMap Tiles</a>.
fr_FR: Il est même possible <a href="https://openmaptiles.org/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">d’héberger vos propres tuiles OpenStreetMap</a>.

en: OpenStreetMaps (OSM) And Leaflet
fr_FR: OpenStreetMaps (OSM) et dépliant

en: OpenStreetMaps and Leaflet
fr_FR: OpenStreetMaps et dépliant

en: Activate if you want to use this feature.
fr_FR: Activez si vous souhaitez utiliser cette fonctionnalité.

en: Enable
fr_FR: Activer

en: Leaflet Map Plugin
fr_FR: Plugin de carte de dépliant

en: This free plugin provides the necessary interface to interact with the Leaflet javascript library and OSM. You can download and activate the plugin here.
fr_FR: Ce plugin gratuit fournit l’interface nécessaire pour interagir avec la bibliothèque javascript Leaflet et OSM. Vous pouvez télécharger et activer le plugin ici.

en: We were able to detect this plugin. Nothing left to do here. <a href="%s" rel="noopener noreferrer">Plugin Settings</a>. Please keep your plugin up to date.
fr_FR: Nous avons pu détecter ce plugin. Il ne reste plus rien à faire ici. <a href="%s" rel="noopener noreferrer">Paramètres du plugin</a>. S’il vous plaît garder votre plugin à jour.

en: We do not recommend to change any plugin settings unless you know what you are doing. All supported settings can be changed per map.
fr_FR: Nous vous recommandons de ne pas modifier les paramètres du plugin à moins que vous ne sachiez ce que vous faites. Tous les paramètres pris en charge peuvent être modifiés par carte.

en: As already mentioned above we bundle the necessary Leaflet Javascript Library files to access OSM and load them from your server. You can change this here, if you want to load the files from another location or have problems because plugin was updated and our theme contains an incompatible version of the library:
fr_FR: Comme déjà mentionné ci-dessus, nous regroupons les fichiers de bibliothèque Javascript Leaflet nécessaires pour accéder à OSM et les charger à partir de votre serveur. Vous pouvez changer cela ici, si vous souhaitez charger les fichiers à partir d’un autre emplacement ou si vous rencontrez des problèmes car le plugin a été mis à jour et notre thème contient une version incompatible de la bibliothèque:

en: Download latest library files here
fr_FR: Téléchargez les derniers fichiers de bibliothèque ici

en: Theme default location is:  .../themes/enfold/config-leaflet-maps/assets/leafletjs
fr_FR: L’emplacement par défaut du thème est : .../themes/enfold/config-leaflet-maps/assets/leafletjs

en: Change Leaflet Library Files Location
fr_FR: Modifier l’emplacement des fichiers de la bibliothèque de dépliants

en: Leaflet Javascript Library js File
fr_FR: Dépliant Javascript Library js Fichier

en: Select the location for the loaded javascript file
fr_FR: Sélectionnez l’emplacement du fichier javascript chargé

en: Use theme bundled library
fr_FR: Utiliser la bibliothèque groupée de thèmes

en: Use plugin default library
fr_FR: Utiliser la bibliothèque par défaut du plugin

en: Use manual added URL in settings page
fr_FR: Utiliser l’URL ajoutée manuellement dans la page des paramètres

en: Leaflet Javascript Library css File
fr_FR: Dépliant Javascript Library css File

en: Select the location for the loaded css file
fr_FR: Sélectionnez l’emplacement du fichier css chargé

en: Bold
fr_FR: Gras

en: Uppercase
fr_FR: Majuscule

en: Lowercase
fr_FR: Minuscule

en: Underline
fr_FR: Souligner

en: Overline
fr_FR: Surligner

en: Inline
fr_FR: En ligne

en: Inline Block
fr_FR: Bloc en ligne

en: Block
fr_FR: Bloquer

en: Theme Options
fr_FR: Options du thème

en: Layout Builder
fr_FR: Configurateur de page

en: SEO Support
fr_FR: Support SEO

en: Shop Options
fr_FR: Options de la Boutique

en: Demo Import
fr_FR: Importer une démo

en: Import/Export/...
fr_FR: Importer/Exporter/...

en: Theme Extensions
fr_FR: Extensions de thème

en: Change the styling for the &lt;body&gt; tag.
fr_FR: Changer le style pour toutes les balises &lt;body&gt; (corp)

en: Change the styling for all &lt;p&gt; tags
fr_FR: Changer le style pour toutes les balises &lt;strong&gt; (gras)

en: Top &amp; Bottom margin
fr_FR: Haut &amp; Marge inférieure

en: Change the styling for all &lt;strong&gt; tags
fr_FR: Changer le style pour toutes les balises &lt;strong&gt; (gras)

en: Change the styling for all &lt;blockquote&gt; tags
fr_FR: Changer le style pour toutes les balises &lt;blockquote&gt; (bloc de citation)

en: Change the styling for all &lt;u&gt; (underline) tags
fr_FR: Changer le style de toutes les &lt;u&gt; étiquettes (souligné)

en: Change the styling for all &lt;mark&gt; tags
fr_FR: Changer le style de toutes les balises &lt;mark&gt;étiquettes

en: All Headings
fr_FR: Tous les titres

en: Change the styling for all Heading tags
fr_FR: Modifier le style de toutes les balises d'en-tête

en: Change the styling for your H1 Tag
fr_FR: Modifier le style de votre Tag H1

en: Change the styling for your H2 Tag
fr_FR: Modifier le style de votre Tag H2

en: Change the styling for your H3 Tag
fr_FR: Modifier le style de votre Tag H3

en: Change the styling for your H4 Tag
fr_FR: Modifier le style de votre Tag H4

en: Change the styling for your H5 Tag
fr_FR: Modifier le style de votre Tag H5

en: Change the styling for your H6 Tag
fr_FR: Modifier le style de votre Tag H6

en: Main Menu Links
fr_FR: Liens du menu principal

en: Change the styling for your main menu links
fr_FR: Modifier le style des liens de votre menu principal

en: Main Menu sublevel Links
fr_FR: Menu principal sous-niveau Liens

en: Change the styling for your main menu dropdown links
fr_FR: Changer le style des liens de votre menu principal déroulantxxxxx

en: Main Menu Indicator
fr_FR: Indicateur du menu principal

en: Change the styling for your current menu item/hover indicator
fr_FR: Modifier le style de l'élément de menu ou de l'indicateur de survol en cours

en: Menu Item Button
fr_FR: Bouton d'élément de menu

en: Change the styling for a button menu item
fr_FR: Modifier le style d'un bouton d'élément de menu

en: Padding: left and right
fr_FR: Marge (padding) : gauche et droit

en: Padding: top and bottom
fr_FR: Marge (padding) : haut et bas

en: Menu Item Button with Border
fr_FR: Bouton d'élément de menu avec bordure

en: Change the styling for a button menu item with border
fr_FR: Modifier le style d'un élément de menu de bouton avec bordure

en: Small bar above Main Menu
fr_FR: Petite barre au-dessus du menu principal

en: Change the styling for the small bar above the main menu which can contain social icons, a second menu and a phone number
fr_FR: Modifier le style de la petite barre au-dessus du menu principal qui peut contenir des icônes sociales, un deuxième menu et un numéro de téléphone.

en: Menu Links in overlay/slide out
fr_FR: Menu Liens en superposition/diapositive vers l'extérieur

en: Change the styling for your main menu links once they are displayed in the page overlay/slide out
fr_FR: Modifiez le style des liens de votre menu principal une fois qu'ils sont affichés dans la superposition/diaporama de la page

en: Menu Background
fr_FR: Arrière-plan du menu

en: Linked Image Overlay
fr_FR: Superposition d’images liées

en: Change the styling for the overlay that appears when you place your mouse cursor above a linked image
fr_FR: Modifier le style de la superposition qui apparaît lorsque vous placez le curseur de votre souris au-dessus d’une image liée

en: Overlay Style
fr_FR: Style Superposition

en: Minimal Overlay (No Icon)
fr_FR: Superposition minimale (aucune icône)

en: Icon only
fr_FR: Icône seulement

en: Icon background
fr_FR: Arrière-plan de l'icône

en: Change the styling of your buttons
fr_FR: Modifier le style de vos boutons

en: Border width
fr_FR: Largeur de bordure

en: Padding: left/right
fr_FR: Marge (padding): gauche/droite

en: Padding: top/bottom
fr_FR: Marge (padding) haut/bas

en: Breadcrumbs
fr_FR: Fil d’Ariane

en: Change the styling of the breadcrumb menu
fr_FR: Modifier le style du menu du fil d'ariane

en: Change the styling of your widget
fr_FR: Modifier le style de votre widget

en: Widget Links
fr_FR: Widget liens

en: Change the styling of your widget links
fr_FR: Modifier le style de vos liens de widget

en: Widget title
fr_FR: Titre du Widget

en: Change the styling of your widget title
fr_FR: Modifier le style du titre de votre widget

en: Border on top and bottom
fr_FR: Bordure en haut et en bas

en: Border around the widget title
fr_FR: Bordure autour du titre du widget

en: Slideshow titles
fr_FR: Titres diaporama

en: Change the styling for your fullscreen, fullwidth and easy slider title
fr_FR: Modifiez le style de votre titre de curseur plein écran, pleine largeur et facile

en: Slideshow caption
fr_FR: Légende du diaporama

en: Change the styling for your fullscreen, fullwidth and easy slider caption
fr_FR: Changez le style de votre plein écran, de votre pleine bande passante et de votre légende de curseur facile

en: Container Width
fr_FR: Largeur du conteneur

en: Slideshow button
fr_FR: Bouton Diaporama

en: Change the styling for your fullscreen, fullwidth and easy slider buttons
fr_FR: Changez le style de votre plein écran, pleine largeur et boutons diaporama faciles à utiliser

en: Change the styling for your cookie consent message bar
fr_FR: Modifier le style de la barre de message de consentement de votre cookie

en: Cookie Consent Accept Settings Button
fr_FR: Bouton Paramètres d’acceptez le consentement des cookies

en: Change the styling for your cookie consent accept settings and dismiss notification button
fr_FR: Modifier le style de votre consentement à l'utilisation de cookies, accepter les paramètres et rejeter le bouton de notification

en: Cookie Consent Accept All Cookies Button
fr_FR: Cookie Consent Accepter tous les cookies bouton

en: Change the styling for your cookie consent accept all cookies and settings and dismiss notification button
fr_FR: Changer le style pour votre consentement aux cookies accepter tous les cookies et paramètres et rejeter le bouton de notification

en: Cookie Consent Do Not Accept Cookies Button
fr_FR: Le consentement des cookies n’accepte pas le bouton Cookies

en: Change the styling for your cookie consent do not accept and hide notification button
fr_FR: Changer le style pour votre consentement aux cookies ne pas accepter et cacher le bouton de notification

en: Cookie Consent Open Modal Window Button
fr_FR: Bouton fenêtre modal ouvert de consentement de cookie

en: Change the styling for your cookie consent open info modal on privacy and cookies button
fr_FR: Changer le style pour votre consentement aux cookies ouvrir le modal info sur la vie privée et le bouton cookies

en: Cookie Consent Link Button
fr_FR: Bouton de lien de consentement de cookie

en: Change the styling for your cookie consent Link to another page button
fr_FR: Modifier le style de votre lien de consentement cookie à un autre bouton de page

en: Cookie Consent Extra Button
fr_FR: Bouton supplémentaire de consentement de cookie

en: Change the styling for all your cookie consent extra buttons (not accept buttons)
fr_FR: Modifier le style de tous vos boutons supplémentaires de consentement aux cookies (ne pas accepter les boutons)

en: What you get:
fr_FR: Ce que vous obtenez:

en: Online Demo
fr_FR: Démo en ligne

en: Import: Default Demo
fr_FR: Importation : démo par défaut

en: Recommended Plugins:
fr_FR: Plugins recommandés:

en: (for shop functionality)
fr_FR: (pour la fonctionnalité boutique)

en: (for forum functionality)
fr_FR: (pour la fonctionnalité du forum)

en: Demo Images included:
fr_FR: Images de démonstration incluses :

en: A few
fr_FR: Quelques-uns

en: Import: Enfold 2017
fr_FR: Importer: Enfold 2017

en: Import: Small Business - Flat Demo
fr_FR: Importation : Démo Small Business - Flat

en: Import: Startup Business Demo
fr_FR: Importation : Démonstration d'une startup Business

en: Import: One Page Portfolio Demo
fr_FR: Importation : Démonstration de portefeuille d'une page

en: Import: Minimal Portfolio Demo
fr_FR: Importation : Démonstration de portefeuille minimal

en: Import: Elegant Portfolio Demo
fr_FR: Importer : Démonstration d'un portfolio élégant

en: Import: Photography Portfolio Demo
fr_FR: Importer : Démonstration de portfolio photographique

en: (if you want to sell photos online)
fr_FR: (si vous souhaitez vendre des photos en ligne)

en: Import: Minimal Photography Demo
fr_FR: Importation : Démonstration de photographie minimale

en: Import: Dark Photography Demo
fr_FR: Importation : Démonstration de photographie noire

en: Import: Creative Studio Demo
fr_FR: Importation : Démo de Creative Studio

en: Import: One Page Agency Demo
fr_FR: Importation : Démonstration d'une page d'agence

en: Import: Medical Demo
fr_FR: Importation : Démonstration médicale

en: Import: Shop Demo
fr_FR: Importation : Démonstration de la boutique

en: Required Plugins:
fr_FR: Plugins requis :

en: (needs to be active to install the demo)
fr_FR: (doivent être actifs pour installer la démo)

en: The WooCommerce Plugin is currently not active. Please install and activate it, then reload this page in order to be able to import this demo
fr_FR: Le Plugin WooCommerce n'est actuellement pas actif. Veuillez l'installer et l'activer, puis recharger cette page afin de pouvoir importer cette démo

en: Import: Restaurant Demo
fr_FR: Importation : Démonstration de restaurant

en: (if you want to provide online ordering and delivery)
fr_FR: (si vous souhaitez fournir la commande et la livraison en ligne)

en: Import: One Page Restaurant Demo
fr_FR: Importation: Démo de restaurant d’une page

en: Import: One Page Wedding Demo
fr_FR: Importation : Démonstration d'une page de mariage

en: Import: Construction Demo
fr_FR: Importation : Démonstration de construction

en: Import: Church Demo
fr_FR: Importation : Démonstration de l'église

en: The Events Calendar Plugin is currently not active. Please install and activate it, then reload this page in order to be able to import this demo
fr_FR: Le plugin Calendrier des événements n'est pas actif actuellement. Veuillez l'installer et l'activer, puis recharger cette page afin de pouvoir importer cette démo

en: Import: Simple Blog Demo
fr_FR: Importation : Démo de blog simple

en: Import: Lifestyle Blog Demo
fr_FR: Importation : Démo du blog sur le style de vie

en: Import: 'Coming Soon' Demo
fr_FR: Importation : Démo 'Coming Soon' (à venir)

en: Import: 'Landing Page' Demo
fr_FR: Importation : Démo 'Landing Page

en: Import: Travel Demo
fr_FR: Importer : Démonstration de voyage

en: (needs to be active to allow date based bookings)
fr_FR: (doit être actif pour autoriser les réservations basées sur la date)

en: Import: Hotel Demo
fr_FR: Importer : démonstration Hôtel

en: Import: Spa Demo
fr_FR: Importer : démonstration Spa

en: Import: Law Demo
fr_FR: Importer : Démonstration de droit

en: Import: Consulting Demo
fr_FR: Importer : Démonstration de consultant

en: Import: Résumé Demo
fr_FR: Importer : Démonstration CV

en: Import: GYM Demo
fr_FR: Importer : Démonstration gym

en: Import: Health Demo
fr_FR: Importer : Démonstration santé

en: Import: App Demo
fr_FR: Importer : démonstration application

en: Import: Gaming Demo
fr_FR: Importation : Démo de jeu

en: Import: DJ Demo
fr_FR: Importation : Démo DJ

en: Import: Band Demo
fr_FR: Importation : Démo de groupe

en: Import: Freelancer Demo
fr_FR: Importation : Démo Freelancer

en: Import: Visual Artist Demo
fr_FR: Importation : Démo d'artiste visuel

en: Import: Knowledgebase Demo
fr_FR: Importation : Démo de base de connaissances

en: The bbPress Plugin is currently not active. Please install and activate it, then reload this page in order to be able to import this demo
fr_FR: Le plugin bbPress n’est actuellement pas actif. Veuillez l’installer et l’activer, puis recharger cette page afin de pouvoir importer cette démo

[ctx: post type general name]
en: Portfolio Items
fr_FR: Eléments du portfolio

[ctx: post type singular name]
en: Portfolio Entry
fr_FR: Entrée de portfolio

[ctx: portfolio]
en: Add New
fr_FR: Ajouter

en: Add New Portfolio Entry
fr_FR: Ajouter une nouvelle entrée de portfolio

en: Edit Portfolio Entry
fr_FR: Modifier l'entrée du portefolio

en: New Portfolio Entry
fr_FR: Nouvelle entrée de portfolio

en: View Portfolio Entry
fr_FR: Afficher l'entrée du portfolio

en: Search Portfolio Entries
fr_FR: Rechercher des entrées de portefolio

en: No Portfolio Entries found
fr_FR: Pas de portfolio trouvé

en: No Portfolio Entries found in Trash
fr_FR: Aucune entrée de portefeuille trouvée dans la corbeille

en: portfolio-item
fr_FR: portfolio-élément

en: portfolio_entries
fr_FR: portfolio_entrées

en: Portfolio Categories
fr_FR: Catégories du Portfolio

en: Portfolio Category
fr_FR: Catégorie du portfolio

en: These settings change the permalinks used for the
fr_FR: Ces paramètres modifient les permaliens utilisés pour le

en: Enter a custom base to use. A base must be set or WordPress will use default instead.
fr_FR: Entrez une base personnalisée à utiliser. Une base doit être définie ou WordPress utilisera celle par défaut à la place.

en: Interesting links
fr_FR: Liens intéressants

en: Here are some interesting links for you! Enjoy your stay :)
fr_FR: Voici quelques liens intéressants pour vous! Profitez bien de votre séjour :)

en: Bookmarks
fr_FR: Favoris

en: Sorry, we are currently updating our site - please try again later.
fr_FR: Désolé, nous sommes en train de mettre à jour notre site - veuillez réessayer plus tard.

en: <span style="color: #ff33ff; font-weight: bold;">Maintenance Mode Enabled</span>
fr_FR: <span style="color: #ff33ff; font-weight: bold;">Mode de maintenance activé</span>

en: Therefore it cannot be accessed directly by the general public in your frontend. (Logged in users who are able to edit this page can still see it)
fr_FR: Elle n'est donc pas directement accessible au grand public dans votre site côté public. (Les utilisateurs connectés qui peuvent modifier cette page peuvent toujours la voir)

en: This page is currently selected to be displayed as maintenance mode page. (Set in Enfold &raquo; Theme Options).
fr_FR: Cette page est actuellement sélectionnée pour être affichée comme page de mode de maintenance. (Définie dans Enfold &raquo; Options de thème).

en: If you are NOT in maintenance mode, this page cannot be accessed by the general public in your frontend. Logged in users, who are able to edit this page, can see it for developping purpose.
fr_FR: Si vous n’êtes PAS en mode maintenance, cette page ne peut pas être consultée par le grand public dans votre frontend. Les utilisateurs connectés, qui sont en mesure de modifier cette page, peuvent la voir à des fins de développement.

en: This page is selected to be displayed as maintenance mode page but is not active at the moment. (Set in Enfold &raquo; Theme Options).
fr_FR: Cette page est sélectionnée pour être affichée comme page de mode de maintenance mais n'est pas active pour le moment. (Définie dans Enfold &raquo; Options de thème).

en: This page is currently selected to be displayed as custom 404 page. (Set in Enfold &raquo; Theme Options).
fr_FR: Cette page est actuellement sélectionnée pour être affichée en tant que page personnalisée 404. (Définie dans Enfold &raquo; Options de thème).

en: This page is selected to be displayed as custom 404 page but is not active at the moment. (Set in Enfold &raquo; Theme Options).
fr_FR: Cette page est sélectionnée pour être affichée comme page personnalisée 404 mais n'est pas active pour le moment. (Définie dans Enfold &raquo; Options de thème).

en: This page is currently selected to be displayed as footer. (Set in Enfold &raquo; Footer).
fr_FR: Cette page est actuellement sélectionnée pour être affichée en pied de page. (Définir dans Enfold &raquo; Pied de page).

en: This page is selected to be displayed as footer but is not active at the moment. (Set in Enfold &raquo; Footer).
fr_FR: Cette page est sélectionnée pour être affichée en pied de page mais n'est pas active pour le moment. (Définir dans Enfold &raquo; Pied de page).

en: Active Maintenance Mode Page
fr_FR: Page du mode de maintenance actif

en: Inactive Maintenance Mode Page
fr_FR: Page du mode de maintenance inactif

en: Active Custom 404 Page
fr_FR: Page personnalisée 404 active

en: Inactive Custom 404 Page
fr_FR: Page personnalisée 404 inactive

en: Active Custom Footer Page
fr_FR: Pied de page personnalisé actif

en: Inactive Custom Footer Page
fr_FR: Pied de page personnalisée inactif

en: Nothing Found
fr_FR: Aucun résultat

en: Sorry, the post you are looking for is not available. Maybe you want to perform a search?
fr_FR: Désolé, l'article que vous recherchez est introuvable. Veuillez utiliser la fonction Rechercher ci-dessous ?

en: For best search results, mind the following suggestions:
fr_FR: Pour obtenir les meilleurs résultats de recherche, veuillez suivre les suggestions suivantes :

en: Always double check your spelling.
fr_FR: Vérifiez toujours l'orthographe.

en: Try similar keywords, for example: tablet instead of laptop.
fr_FR: Essayez des mots-clés similaires, par exemple: tablet au lieu de portable.

en: Try using more than one keyword.
fr_FR: Essayez d'utiliser plus d'un mot-clé.

en: User is logged in
fr_FR: L’utilisateur est connecté

en: User is logged out
fr_FR: L’utilisateur est déconnecté

en: User is Admin
fr_FR: L’utilisateur est administrateur

en: User is Editor
fr_FR: L’utilisateur est éditeur

en: User is Subscriber
fr_FR: L’utilisateur est abonné

en: User is Author
fr_FR: L’utilisateur est l’auteur

en: User is Contributor
fr_FR: L’utilisateur est contributeur

en: Front Page
fr_FR: Page d’accueil

en: Single Post
fr_FR: Article seul

en: Enable Conditional Logic
fr_FR: Activer la logique conditionnelle

en: Add custom css class
fr_FR: Ajouter une classe css personnalisée

en: if
fr_FR: si

en: Page/Post ID
fr_FR: ID de page/de publication

en: Conditional CSS Class
fr_FR: Classe CSS conditionnelle

en: Select a page
fr_FR: Sélectionner une page

en: No accessable cookies found in domain
fr_FR: Aucun cookie accessible trouvé dans le domaine

en: We need a lightbox to show the modal popup. Please enable the built in lightbox in Theme Options Tab or include your own modal window plugin.\n\nYou need to connect this plugin in JavaScript with callback wrapper functions - see avia_cookie_consent_modal_callback in file enfold\js\avia-snippet-cookieconsent.js
fr_FR: Nous avons besoin d'une lightbox pour montrer le popup modal. S'il vous plaît Veuillez activer la lightbox intégrée dans l'onglet Options Thème ou inclure votre propre plugin de fenêtre modale. Vous devez connecter ce plugin en JavaScript avec les fonctions de callback wrapper - voir avia_cookie_consent_modal_callback in file enfold\jsvia-snippet-cookieconsent.js

en: I agree to the terms and conditions laid out in the [av_privacy_link]Privacy Policy[/av_privacy_link]
fr_FR: J'accepte les termes et conditions exposés dans la [av_privacy_link]Politique de confidentialité[/av_privacy_link]

en: Google Analytics Cookie
fr_FR: Cookie Google Analytics

en: Stores information needed by Google Analytics
fr_FR: Stocke les informations nécessaires à Google Analytics

en: Usage unknown
fr_FR: Utilisation inconnue

en: Use and storage of Cookies has been accepted - restrictions set in other cookies
fr_FR: L'utilisation et le stockage des cookies ont été acceptés - restrictions fixées dans d'autres cookies

en: Hide cookie message bar on following page loads and refuse cookies if not allowed - aviaPrivacyEssentialCookiesEnabled must be set
fr_FR: Cacher la barre de message des cookies sur les chargements de pages suivants et refuser les cookies s'ils ne sont pas autorisés - aviaPrivacyEssentialCookiesEnabled doit être activé

en: Allow storage of site essential cookies and other cookies and use of features if not opt out
fr_FR: Permettre le stockage des cookies essentiels du site et d'autres cookies et l'utilisation des fonctionnalités si pas de désengagement

en: Do not allow video embeds
fr_FR: Ne pas permettre l'incorporation de vidéo

en: Do not allow Google Analytics
fr_FR: Ne pas autoriser Google Analytics

en: Do not allow Google Webfonts
fr_FR: Ne pas autoriser les Polices Google Webfonts

en: Do not allow Google Maps
fr_FR: Ne pas autoriser Google Maps

en: Do not allow Google reCaptcha
fr_FR: Ne pas autoriser Google reCaptcha

en: Settings are for users that must opt in for cookies and services
fr_FR: Les paramètres sont destinés aux utilisateurs qui doivent accepter les cookies et les services

en: Operating site internal cookie - Keeps track of your session
fr_FR: Cookie interne du site d’exploitation - Garde une trace de votre session

en: Operating site internal cookie - PHP Debugger session cookie
fr_FR: Cookie interne du site d’exploitation - Cookie de session PHP Debugger

en: Operating site internal cookie
fr_FR: Cookie interne du site d’exploitation

en: Shop internal cookie
fr_FR: Cookies interne au magasin

en: Needed to manage different languages
fr_FR: Nécessaire pour gérer différentes langues

en: needed to remove cookie %s (%s)
fr_FR: nécessaire pour enlever les %s de cookies (%s)

en: Please enable cookie consent messages in backend to use this feature.
fr_FR: Veuillez activer les messages de consentement aux cookies dans le backend pour utiliser cette fonction.

en: Check to enable permanent hiding of message bar and refuse all cookies if you do not opt in. We need 2 cookies to store this setting. Otherwise you will be prompted again when opening a new browser window or new a tab.
fr_FR: Cochez pour que la barre de message soit masquée en permanence et refusez tous les cookies si vous n'acceptez pas cette option. Nous avons besoin de 2 cookies pour stocker ce paramètre. Sinon, vous serez à nouveau invité à ouvrir une nouvelle fenêtre de navigateur ou un nouvel onglet.

en: Click to enable/disable essential site cookies.
fr_FR: Cliquez pour activer/désactiver les cookies essentiels du site.

en: Click to enable/disable Google Analytics tracking.
fr_FR: Cliquez pour activer/désactiver le suivi Google Analytics.

en: Please enable this feature in your browser settings and reload the page.
fr_FR: Veuillez activer cette fonctionnalité dans les paramètres de votre navigateur et recharger la page.

en: Click to enable/disable Google Webfonts.
fr_FR: Cliquez pour activer/désactiver les polices Google Webfonts.

en: Click to enable/disable Google Maps.
fr_FR: Cliquez pour activer/désactiver Google Maps.

en: Click to enable/disable video embeds.
fr_FR: Cliquez pour activer/désactiver les jeux vidéo.

en: Click to enable/disable Google reCaptcha.
fr_FR: Cliquez pour activer/désactiver Google reCaptcha.

en: Unknown
fr_FR: Inconnu

en: Click to enable/disable %s.
fr_FR: Cliquez pour activer/désactiver %s.

en: Disabled:
fr_FR: Désactivé :

en: Accept use of cookies
fr_FR: Accepter l'utilisation de cookies

en: Accept use of all cookies and services
fr_FR: Accepter l'utilisation de tous les cookies et services

en: Do not allow to use cookies
fr_FR: Ne pas autoriser l'utilisation de cookies

en: Learn more about our privacy policy
fr_FR: En savoir plus sur notre politique de confidentialité

en: Error: You must agree to our privacy policy to comment on this site...
fr_FR: Erreur : vous devez accepter notre politique de confidentialité pour commenter sur ce site...

en: You must acknowledge and agree to the privacy policy
fr_FR: Vous devez reconnaître et accepter la politique de confidentialité

en: You must acknowledge and agree to the privacy policy to register
fr_FR: Vous devez reconnaître et accepter la politique de confidentialité pour vous inscrire

en: Reloading the page
fr_FR: Recharger la page

en: To reflect your cookie selections we need to reload the page.
fr_FR: Pour refléter vos sélections de cookies, nous devons recharger la page.

en: Cookie and Privacy Settings
fr_FR: Cookies et paramètres de confidentialité

en: Open Message Bar
fr_FR: Ouvrir la barre de message

en: How we use cookies
fr_FR: Comment nous utilisons les cookies

en: We may request cookies to be set on your device. We use cookies to let us know when you visit our websites, how you interact with us, to enrich your user experience, and to customize your relationship with our website. <br><br>Click on the different category headings to find out more. You can also change some of your preferences. Note that blocking some types of cookies may impact your experience on our websites and the services we are able to offer.
fr_FR: Nous pouvons demander que les cookies soient définis sur votre appareil. Nous utilisons des cookies pour nous faire savoir quand vous visitez nos sites Web, comment vous interagissez avec nous, pour enrichir votre expérience utilisateur, et pour personnaliser votre relation avec notre site Web. <br> <br> cliquez sur les différentes rubriques de la catégorie pour en savoir plus. Vous pouvez également modifier certaines de vos préférences. Notez que le blocage de certains types de cookies peut avoir une incidence sur votre expérience sur nos sites Web et sur les services que nous sommes en mesure d'offrir.

en: These cookies are strictly necessary to provide you with services available through our website and to use some of its features.
fr_FR: Ces cookies sont strictement nécessaires pour vous fournir des services disponibles sur notre site web et pour utiliser certaines de ses fonctionnalités.

en: Because these cookies are strictly necessary to deliver the website, refuseing them will have impact how our site functions. You always can block or delete cookies by changing your browser settings and force blocking all cookies on this website. But this will always prompt you to accept/refuse cookies when revisiting our site.
fr_FR: Ces cookies étant strictement nécessaires pour la livraison du site, leur refus aura un impact sur le fonctionnement de notre site. Vous pouvez toujours bloquer ou supprimer les cookies en modifiant les paramètres de votre navigateur et en forçant le blocage de tous les cookies de ce site Web. Mais cela vous incitera toujours à accepter/refuser les cookies lorsque vous visiterez à nouveau notre site.

en: We fully respect if you want to refuse cookies but to avoid asking you again and again kindly allow us to store a cookie for that. You are free to opt out any time or opt in for other cookies to get a better experience. If you refuse cookies we will remove all set cookies in our domain.
fr_FR: Nous respectons entièrement le fait que vous vouliez refuser les cookies mais pour éviter de vous le demander encore et encore, veuillez nous autoriser à stocker un cookie pour cela. Vous êtes libre de refuser à tout moment ou d'accepter d'autres cookies afin d'obtenir une meilleure expérience. Si vous refusez les cookies, nous supprimerons tous les cookies installés dans notre domaine.

en: We provide you with a list of stored cookies on your computer in our domain so you can check what we stored. Due to security reasons we are not able to show or modify cookies from other domains. You can check these in your browser security settings.
fr_FR: Nous vous fournissons une liste des cookies stockés sur votre ordinateur dans notre domaine afin que vous puissiez vérifier ce que nous avons stocké. Pour des raisons de sécurité, nous ne sommes pas en mesure d'afficher ou de modifier les cookies d'autres domaines. Vous pouvez les vérifier dans les paramètres de sécurité de votre navigateur.

en: Essential Website Cookies
fr_FR: Cookies essentiels du site Web

en: These cookies collect information that is used either in aggregate form to help us understand how our website is being used or how effective our marketing campaigns are, or to help us customize our website and application for you in order to enhance your experience.
fr_FR: Ces cookies recueillent des renseignements qui sont utilisés soit sous forme globale pour nous aider à comprendre comment notre site Web est utilisé ou à quel point nos campagnes de marketing sont efficaces, soit pour nous aider à personnaliser notre site Web et notre application pour vous afin d'améliorer votre expérience.

en: If you do not want that we track your visit to our site you can disable tracking in your browser here:
fr_FR: Si vous ne voulez pas que nous suivions votre visite sur notre site, vous pouvez désactiver le suivi dans votre navigateur ici:

en: Google Analytics Cookies
fr_FR: Cookies Google Analytics

en: We also use different external services like Google Webfonts, Google Maps, and external Video providers.
fr_FR: Nous utilisons également différents services externes comme Google Webfonts, Google Maps et des fournisseurs de vidéos externes.

en: Since these providers may collect personal data like your IP address we allow you to block them here. Please be aware that this might heavily reduce the functionality and appearance of our site.
fr_FR: Comme ces fournisseurs peuvent collecter des données personnelles comme votre adresse IP, nous vous permettons de les bloquer ici. Veuillez noter que cela pourrait réduire considérablement la fonctionnalité et l'apparence de notre site.

en: Changes will take effect once you reload the page.
fr_FR: Les changements prendront effet dès que vous aurez rechargé la page.

en: Google Webfont Settings:
fr_FR: Paramètres de Polices Google Webfont :

en: Google Map Settings:
fr_FR: Paramètres de Google Map :

en: Google reCaptcha Settings:
fr_FR: Paramètres de Google reCaptcha :

en: Vimeo and Youtube video embeds:
fr_FR: Embarquements de vidéos Vimeo et Youtube :

en: Other external services
fr_FR: Autres services externes

en: The following cookies are also needed - You can choose if you want to allow them:
fr_FR: Les cookies suivants sont également nécessaires - Vous pouvez choisir si vous voulez les autoriser:

en: Other cookies
fr_FR: Autres cookies

en: You can read about our cookies and privacy settings in detail on our Privacy Policy Page. <br><br> [av_privacy_link]
fr_FR: Vous pouvez lire les détails de nos cookies et de nos paramètres de confidentialité sur notre page des Règles de confidentialité. <br><br> [av_privacy_link]

en: The following cookies are currently in use. Due to browser security we are only able to show cookies of your domain.
fr_FR: Les cookies suivants sont actuellement utilisés. Pour des raisons de sécurité du navigateur, nous ne pouvons afficher que les cookies de votre domaine.

en: For other domain cookies please check your browser settings or use a debug tool. Due to browser security we cannot access all information needed to remove a cookie so we might not be able to remove all cookies.
fr_FR: Pour les autres cookies de domaine, veuillez vérifier les paramètres de votre navigateur ou utiliser un outil de débogage. En raison de la sécurité de votre navigateur, nous ne pouvons pas accéder à toutes les informations nécessaires pour supprimer un cookie, donc il se peut que nous ne puissions pas supprimer tous les cookies.

en: Stored Site Cookies
fr_FR: Cookies de site stockés

en: Link to %s
fr_FR: Lien vers %s

en:  this site
fr_FR:  ce site

en: Share on WhatsApp
fr_FR: Partager sur WhatsApp

en: Share by Mail
fr_FR: Partager par mail

en: Visit us on Yelp
fr_FR: Visitez-nous sur Yelp

en: Share on
fr_FR: Partager sur

en: About
fr_FR: À propos

en: Edit the profile description here.
fr_FR: Modifiez la description du profil ici.

en: Comments Disabled
fr_FR: Commentaires désactivés

en: says:
fr_FR: dit :

en: (Edit)
fr_FR: (Modifier)

en: %1$s at %2$s
fr_FR: %1$s à %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
fr_FR: Votre commentaire est en attente de modération.

en: Pages:
fr_FR: Pages :

en: Sorry, no posts matched your criteria. Please try another search
fr_FR: Désolé, aucun article trouvé. Essayez une autre recherche

en: You might want to consider some of our suggestions to get better results:
fr_FR: Vous pourriez envisager certaines de nos suggestions pour obtenir de meilleurs résultats :

en: Check your spelling.
fr_FR: Vérifiez l'orthographe.

en: Try a similar keyword, for example: tablet instead of laptop.
fr_FR: Essayez un mot clé similaire, par exemple: tablette plutôt qu'ordinateur portable.

en: You might also like
fr_FR: Ceci peut aussi vous intéresser

en: Blog - Latest News
fr_FR: Blog - Dernières nouvelles

en: New Search
fr_FR: Nouvelle recherche

en: If you are not happy with the results below please do another search
fr_FR: Si vous n'êtes pas satisfait des résultats ci-dessous, vous pouvez lancer une autre recherche

en: The 20 latest Blog Posts
fr_FR: Les 20 derniers articles de blog

en: No Blog Posts found
fr_FR: Aucun article trouvé sur le blog

en: The 8 latest Portfolio Entries
fr_FR: Les 8 dernières entrées de portfolio

en: Available Pages
fr_FR: Pages disponibles

en: Archives by Subject:
fr_FR: Archives par sujet:

en: Monthly
fr_FR: Mensuel

en: Archives by Month:
fr_FR: Archives par mois:

en: Phone
fr_FR: Téléphone

en: %d fatal error(s), %d error(s) and %d warning(s) detected parsing the  shortcodes.
fr_FR: %d erreurs irrécupérables, %d erreur(s) et %d avertissements détectés en affirmant l’analyse des shortcodes.

en: %d slider | %d sliders
fr_FR[0]: % d Slider
fr_FR[1]: % d curseurs

en: %d slider has been successfully imported. | %d sliders have been successfully imported.
fr_FR[0]: %d slider a été importé avec succès.
fr_FR[1]: %d sliders ont été importés avec succès.

en: %sWPKraken%s has a professional team of WordPress experts to offer a variety of customization jobs. We’ve partnered with them in order to provide these kinds of services to you. Get a free quote if you’re looking for someone to manage your site, build sliders and customize LayerSlider according to your needs.
fr_FR: %sWPKraken%s dispose d'une équipe professionnelle d'experts WordPress pour offrir une variété de travaux de personnalisation. Nous avons établi un partenariat avec eux afin de vous fournir ce genre de services. Obtenez un devis gratuit si vous recherchez quelqu'un pour gérer votre site, construire des curseurs et personnaliser LayerSlider selon vos besoins.

en: %sWhat is it:%s Google Fonts offers hundreds of custom fonts and is one of the most popular web services to customize website appearance with beautiful typography.
fr_FR: %sWhat est-il: %s les polices Google offre des centaines de polices personnalisées et est l'un des services Web les plus populaires pour personnaliser l'apparence du site avec la typographie belle.

en: %sWhy is it important:%s Many of our importable content in the Template Store use and rely on Google Fonts. If you disable this feature, you may not be able to add custom fonts and it might compromise the appearance of textual content in sliders. Third parties can offer the same functionality, but they are also subjected to Google’s data processing.
fr_FR: %sWhy est-il important: %s un grand nombre de nos contenus importables dans le magasin de modèles utilisent et s'appuient sur les polices Google. Si vous désactivez cette fonctionnalité, vous ne pourrez peut-être pas ajouter de polices personnalisées et cela pourrait compromettre l'apparence du contenu textuel dans les curseurs. Les tierces parties peuvent offrir la même fonctionnalité, mais elles sont également soumises au traitement de données de Google.

en: %sWhy should I care:%s Google might be able to track your activity when using their services. Please review Google’s %sPrivacy Policy%s and %sGDPR Compliance%s. As an external service, you can choose to disable Google Fonts if you disagree with Google’s data processing methods.
fr_FR: %sWhy dois-je m'en soucier: %s Google peut être en mesure de suivre votre activité lors de l'utilisation de leurs services. Veuillez consulter la stratégie %sPrivacy de Google %s et %sGDPR la conformité %s. En tant que service externe, vous pouvez choisir de désactiver les polices Google si vous êtes en désaccord avec les méthodes de traitement des données de Google.

en: &larr; Back to Slider
fr_FR: Retour à Diaporama

en: &larr; Sliders
fr_FR: &larr; Diaporamas

en: &quot;Reviews&quot; tab (needs to enable reviews in advanced tab)
fr_FR: Onglet « Avis » (doit activer les avis dans l’onglet avancé)

en: (It is recommended to only activate this if you receive spam from your contact form, since an invisible spam protection is also implemented that should filter most spam messages by robots anyways)
fr_FR: (Il est recommandé de ne l’activer que si vous recevez du spam de votre formulaire de contact, car une protection anti-spam invisible est également mise en œuvre qui devrait de toute façon filtrer la plupart des messages de spam par des robots)

en: (Unnamed Slider)
fr_FR: (Slider sans nom)

en: /* You can type here any CSS code that will be loaded both on your admin and front-end pages.
fr_FR: /* Vous pouvez taper ici n'importe quel code CSS qui sera chargé à la fois sur vos pages d'administration et d'accueil.

en: 2D transitions
fr_FR: Transitions 2D

en: 3 Items
fr_FR: 3 éléments

en: 3D Transition
fr_FR: Transition 3D

en: 3D transitions
fr_FR: Transitions 3D

en: 4 Items
fr_FR: 4 éléments

en: 5 Items
fr_FR: 5 éléments

en: 200 (Thin)
fr_FR: 200 (mince)

en: 300 (Light)
fr_FR: 300 Light

en: 400 (Regular)
fr_FR: 400 (normal)

en: 500 (Medium)
fr_FR: 500 Medium

en: 600 (Semibold)
fr_FR: 600 (Semi-gras)

en: 700 (Bold)
fr_FR: 700 (Gras)

en: 800 (Heavy)
fr_FR: 800 (lourd)

en: 900 (Black)
fr_FR: 900 (Noir)

en: <i>number</i> or <i>min,max</i> If you specify a value greater than 1,  LayerSlider will cut your slide into tiles. You can specify here how many  columns of your transition should have. If you specify two numbers separated  with a comma, LayerSlider will use that as a range and pick a random number  between your values.
fr_FR: <i>number</i> ou <i>min,max</i> Si vous spécifiez une valeur supérieure à 1, LayerSlider découpera votre diapositive en tuiles. Vous pouvez spécifier ici le nombre de colonnes de votre transition. Si vous spécifiez deux nombres séparés par une virgule, LayerSlider l’utilisera comme plage et choisira un nombre aléatoire entre vos valeurs.

en: <i>number</i> or <i>min,max</i> If you specify a value greater than 1,  LayerSlider will cut your slide into tiles. You can specify here how many  rows of your transition should have. If you specify two numbers separated  with a comma, LayerSlider will use that as a range and pick a random number  between your values.
fr_FR: <i>number</i> ou <i>min,max</i> Si vous spécifiez une valeur supérieure à 1, LayerSlider découpera votre diapositive en tuiles. Vous pouvez spécifier ici le nombre de lignes de votre transition. Si vous spécifiez deux nombres séparés par une virgule, LayerSlider l’utilisera comme plage et choisira un nombre aléatoire entre vos valeurs.

en: <span style="color:#D54E21 !important;">Maintenance Mode Enabled</span>
fr_FR: <span style="color:#D54E21 !important;">Mode de maintenance activé</span>

en: <ul>
    	<li>Scheduled sliders will only be visible to your visitors between the time period you set here.</li>
    	<li>We’re using international date and time format to avoid ambiguity.</li>
    	<li>You can also use relative formats described <a href="http://php.net/manual/en/datetime.formats.relative.php" target="_blank">here</a>. For example: <br> <i>tomorrow noon</i>, <i>monday 9am</i> or <i>+1 month</i></li>
    	<li>Clear the text field above and left it empty if you want to cancel the schedule.</li>
    </ul>
    
    <span>IMPORTANT:</span>
    <ul>
    	<li>You will still need to set the slider status as published,</li>
    	<li>and insert the slider to the target page with one of the methods described in the <a href="https://layerslider.kreaturamedia.com/documentation/#publish-shortcode" target="_blank">documentation</a>.</li>
    </ul>
fr_FR: <ul> <li> les curseurs programmés ne seront visibles que pour vos visiteurs entre la période de temps que vous définissez ici. </li>
    	<li> nous utilisons le format de date et d'heure international pour éviter toute ambiguïté. </li>
    	<li> vous pouvez également utiliser des formats relatifs décrits < a href = "http://php.net/manual/en/datetime.formats.relative.php" target = "_ blank" > ici </a>. Par exemple: <br> <i> demain midi </i>, <i> lundi 9H </i> ou <i> + 1 mois </i> </li> <li> effacer le champ de texte ci-dessus et laissé vide si vous voulez annuler le calendrier. </li> </ul>
    
    <span> IMPORTANT: </span>
    <ul> <li> vous aurez toujours besoin de définir l'état du curseur comme publié, </li> <li> et insérez le curseur à la page cible avec l'une des méthodes décrites dans le < a href = "https://layerslider.kreaturamedia.com/documentation/#publish-shortcode" target = "_ blank" > documentation </a>. </li>
    </ul>

en: >You have version
fr_FR: >Vous avez la version

en: A Play by Scroll slider will pause when this layer finished its opening transition.
fr_FR: Une diapositive en mode "Play by Scroll" se met en pause quand le calque à terminé sa transition d'ouverture.

en: About LayerSlider &amp; useful resources.
fr_FR: A propos de LayerSlider &amp; ressources utiles.

en: Accessibility Icons
fr_FR: Icônes d’accessibilité

en: A connection error occured last time we tried verify your keys with Google reCAPTCHA - please revalidate the keys.
fr_FR: Une erreur de connexion s’est produite la dernière fois que nous avons essayé de vérifier vos clés avec Google reCAPTCHA - veuillez revalider les clés.

en: A connection error occured last time we tried verify your key with Google Maps - please revalidate the key.
fr_FR: Une erreur de connexion s’est produite la dernière fois que nous avons essayé de vérifier votre clé avec Google Maps - veuillez revalider la clé.

en: Activate LayerSlider to receive the following benefits:
fr_FR: Activez LayerSlider pour recevoir les avantages suivants:

en: Activate LayerSlider to unlock premium features, slider templates and other exclusive content & services. Receive live plugin updates with 1-Click installation (including optional early access releases) and premium support. Please read our %sdocumentation%s for more information. %sGot LayerSlider with a theme?%s
fr_FR: Activer LayerSlider pour déverrouiller les fontionnalités premium, modèles des sliders et autres contenus& services exclusifs. Recevez les mises à jour de plugin live avec l'installation 1-clic(versions accès anticipés inclues) et support premium. Veuillez lire notre %sdocumentation%s pour plus d'informations. %sAvez-vous LayerSlider dans un thème?%s

en: Activate Now
fr_FR: Activer maintenant

en: Activate installed plugin
fr_FR: Activer le plugin installé

en: Activate your copy of LayerSlider for auto-updates, or ask new versions from the theme author, so you can always use the latest release with all the new features and bug fixes. %sClick here to learn more%s.
fr_FR: Activez votre copie de LayerSlider pour les mises à jour automatiques, ou demandez de nouvelles versions à partir de l'auteur du thème, de sorte que vous pouvez toujours utiliser la dernière version avec toutes les nouvelles fonctionnalités et corrections de bugs.  %sClick ici pour en savoir plus %s.

en: Active the plugin to receive auto updates and premium benefits
fr_FR: Active le plugin pour recevoir des mises à jour automatiques et un support premium

en: Active thumbnail opacity
fr_FR: Opacité des vignettes actives

en: Add New Slider
fr_FR: Ajouter un nouveau Slider

en: Add a Number here. It will be animated. You can also add non numerical  characters. Valid examples: 24/7, 99.9$, 90&percnt;, 35k, 200mm etc
fr_FR: Ajoutez un nombre ici. Il sera animé. Vous pouvez également ajouter des caractères non numériques. Exemples valides: 24/7, 99.9$, 90%, 35k, 200mm etc

en: Add a Number here. It will be animated. You can also add non numerical characters. Valid examples: 24/7, 99.9$, 90&percnt;, 35k, 200mm etc
fr_FR: Ajoutez un numéro ici. Il sera animé. Vous pouvez également ajouter des caractères non numériques. Exemples valides: 24/7, $99,9, 90 %, 35k, 200mm etc

en: Add a custom css class for the element here. Make sure to only use allowed  characters (latin characters, underscores, dashes and numbers)
fr_FR: Ajoutez une classe css personnalisée pour l’élément ici. Assurez-vous de n’utiliser que les caractères autorisés (caractères latins, traits de soulignement, tirets et chiffres)

en: Add a custom css class for the element here. Make sure to only use allowed characters (latin characters, underscores, dashes and numbers)
fr_FR: Ajoutez une classe css personnalisée pour l’élément ici. Assurez-vous de n’utiliser que les caractères autorisés (caractères latins, traits de soulignement, tirets et chiffres)

en: Add a new slider or check out the %sTemplate Store%s to get started using LayerSlider.
fr_FR: Ajoutez un nouveau Slider ou consultez le %sBoutique de template %s pour commencer à utiliser LayerSlider.

en: Add another social icon
fr_FR: Ajouter une autre icône de réseau social

en: Add a number here. It will be animated. You can also add non numerical characters. Valid examples: 24/7, 50.45, 99.9$, 90&percnt;, 35k, 200mm etc. Leading 0 will be kept, seperated numbers will be animated individually.
fr_FR: Ajoutez un numéro ici. Il sera animé. Vous pouvez également ajouter des caractères non numériques. Exemples valides : 24/7, 50.45, 99.9$, 90&percnt;, 35k, 200mm etc. Le 0 de tête sera conservé, les nombres séparés seront animés individuellement.

en: Add a page split to the template. A pagination helps the user to navigate to the previous/next page.
fr_FR: Ajoutez une page fractionnée au modèle. Une pagination aide l'utilisateur à naviguer jusqu'à la page précédente/suivante.

en: Add a page split to the template. A pagination helps the user to navigate to  the previous/next page.
fr_FR: Ajoutez un fractionnement de page au modèle. Une pagination aide l’utilisateur à accéder à la page précédente/suivante.

en: Add a small animation to the image when the user first scrolls to the image  position. This is only to add some 'spice' to the site and only works in  modern browsers
fr_FR: Ajoutez une petite animation à l’image lorsque l’utilisateur fait défiler pour la première fois jusqu’à la position de l’image. Ce n’est que pour ajouter un peu de « piquant » au site et ne fonctionne que dans les navigateurs modernes

en: Add font
fr_FR: Ajouter une police

en: Additional Slide Settings
fr_FR: Paramètres de diapositive supplémentaires

en: Add new layer
fr_FR: Ajouter une nouvelle couche

en: Add new slide
fr_FR: Ajouter une nouvelle diapositive

en: Add self-hosted HTML 5 video
fr_FR: Ajouter HTML 5 vidéo

en: Add slider
fr_FR: Ajouter un diaporama

en: Add some content to be displayed bellow the number
fr_FR: Ajouter du contenu à afficher ci-dessous le nombre

en: Add text or code to your website without any formatting or text optimization. Can be used for HTML/CSS/Javascript
fr_FR: Ajoutez du texte ou du code à votre site Web sans aucun formatage ou optimisation du texte. Peut être utilisé pour HTML/CSS/Javascript

en: Advanced option
fr_FR: Option avancée

en: A fixed image layer can be shown above the slider that remains still throughout the whole slider. Can be used to display logos or watermarks.
fr_FR: Un calque d'image fixe peut être affiché au-dessus du diaporama lors de sa progression. Peut être utilisé pour afficher des logos ou des filigranes.

en: After a visitor has clicked on the Unmute button the slider will assume that all later media can play with sound. Disable this option if you want to display the Unmute button on each slide separately.
fr_FR: Une fois qu'un visiteur a cliqué sur le bouton Activer le son, le curseur suppose que tous les médias ultérieurs peuvent jouer avec le son. Désactivez cette option si vous souhaitez afficher le bouton Activer le son de chaque diapositive séparément.

en: Align Layer ...
fr_FR: Aligner le calque…

en: Align Popup to...
fr_FR: Aligner le POPUP sur...

en: Align layer(s)
fr_FR: Aligner le(s) calque(s)

en: All Borders
fr_FR: Toutes les bordures

en: All Free
fr_FR: Tous gratuits

en: All Sliders
fr_FR: Tous les Diaporamas

en: Allow fullscreen mode
fr_FR: Autoriser le mode plein écran

en: Allow non-admin users to change plugin settings and manage your sliders
fr_FR: Permettre aux utilisateurs non-administrateurs de modifier les paramètres du plugin et de gérer vos curseurs

en: Allow restarting slides on resize
fr_FR: Permettre le redémarrage des diapositives lors du redimensionnement

en: Allows the LayerSlider block for  WordPress’s new Gutenberg page editor, which makes it easy to insert sliders into your pages. Disable only if you’re experiencing issues with the editor.
fr_FR: Permet le bloc LayerSlider pour le nouvel éditeur de page Gutenberg de WordPress, ce qui facilite l'insertion de curseurs dans vos pages. Désactiver uniquement si vous rencontrez des problèmes avec l'éditeur.

en: Allows the LayerSlider helper utility for the classic WordPress page editor, which makes it easy to insert sliders into your pages. Disable only if you’re experiencing issues with the editor.
fr_FR: Permet l'utilitaire d'aide LayerSlider pour l'éditeur de page WordPress classique, ce qui facilite l'insertion de curseurs dans vos pages. Désactiver uniquement si vous rencontrez des problèmes avec l'éditeur.

en: Allows the LayerSlider widget for Elementor, which makes it easy to insert sliders into your pages. Disable only if you’re experiencing issues with the editor.
fr_FR: Permet le widget LayerSlider pour Elementor, ce qui facilite l’insertion de curseurs dans vos pages. Désactiver uniquement si vous rencontrez des problèmes avec l’éditeur.

en: All pages
fr_FR: Toutes les pages

en: Alternatively, you can ask the author of your WordPress theme to take steps and make the product activation box visible again. Also %smake sure to always use an original copy of LayerSlider%s downloaded from an official source. Pirated or modified copies can suffer from the same issue.
fr_FR: Alternativement, vous pouvez demander à l’auteur de votre thème WordPress de prendre des mesures et de rendre la boîte d’activation du produit visible à nouveau. Aussi %s sûr d’utiliser toujours une copie originale de LayerSlider%s à partir d’une source officielle. Les copies piratées ou modifiées peuvent souffrir du même problème.

en: Although pre-release versions meant to work properly, they might contain unknown issues, and are not recommended for sites in production.
fr_FR: Bien que les versions préliminaires fonctionnent correctement, elles peuvent contenir des problèmes inconnus et ne sont pas recommandées pour les sites en production.

en: And a lot more ...
fr_FR: Et beaucoup plus  !

en: An error occured
fr_FR: Une erreur est survenue

en: An error occured creating the folder for the font %s in uploads directory. We are not able to integrate the font
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de la création du dossier pour la police %s dans le répertoire uploads. Nous ne sommes pas en mesure d’intégrer la police

en: An error occured with the font %s and we are not able to integrate the font
fr_FR: Une erreur s’est produite avec la police %s et nous ne sommes pas en mesure d’intégrer la police

en: A network timeout problem occured. Could be caused by an invalid V3 sitekey. Please recheck the key and try again.
fr_FR: Un problème de délai d'attente réseau s'est produit. Peut être causé par une clé API V3  invalide. Veuillez revérifier la clé et réessayer.

en: A new group has been created from the selected items.
fr_FR: Un nouveau groupe a été créé à partir des éléments sélectionnés.

en: A new version of this importer is available. Please update to version %s to  ensure compatibility with newer export files.
fr_FR: Une nouvelle version de cet importateur est disponible. Veuillez mettre à jour vers la version %s pour garantir la compatibilité avec les fichiers d’exportation plus récents.

en: Animates rounded corners toward the value you specify here when the layer leaves the slider canvas.
fr_FR: Anime les coins arrondis vers la valeur que vous spécifiez ici, lorsque le calque quitte la mise en scène.

en: Animate starting slide
fr_FR: Animer le slide de départ

en: Animates the background toward the color you specify here when the layer leaves the slider canvas.
fr_FR: Anime l'arrière-plan vers la couleur spécifiée ici, lorsque le calque quitte la mise en scène.

en: Animates the layer height toward the value you specify here when the layer leaves the slider canvas.
fr_FR: Anime la hauteur du calque vers la hauteur spécifiée ici, lorsque le calque quitte la mise en scène.

en: Animates the layer width toward the value you specify here when the layer leaves the slider canvas.
fr_FR: Anime la largeur du calque vers la largeur spécifiée ici, lorsque le calque quitte la mise en scène.

en: Animates the text color toward the color you specify here when the layer leaves the slider canvas.
fr_FR: Anime la couleur du texte vers la couleur spécifiée ici, lorsque le calque quitte la mise en scène.

en: Announcements
fr_FR: Annonces

en: An update is available for LayerSlider WP!
fr_FR: Une mise à jour est disponible pour LayerSlider WP!

en: Appearence
fr_FR: Apparence

en: Appearence of toggles on mouse hover
fr_FR: Apparition des bascules sur le survol de la souris

en: Apply Link to header
fr_FR: Appliquer le lien à l’en-tête

en: Apply a custom ID Attribute to the section, so you can apply a unique style  via CSS. This option is also helpful if you want to use anchor links to  scroll to a sections when a link is clicked
fr_FR: Appliquez un attribut ID personnalisé à la section, afin de pouvoir appliquer un style unique via CSS. Cette option est également utile si vous souhaitez utiliser des liens d’ancrage pour accéder à une section lorsque vous cliquez sur un lien

en: Apply a custom ID Attribute to the section, so you can apply a unique style via CSS. This option is also helpful if you want to use anchor links to scroll to a sections when a link is clicked
fr_FR: Appliquez un attribut ID personnalisé à la section, afin de pouvoir appliquer un style unique via CSS. Cette option est également utile si vous souhaitez utiliser des liens d’ancrage pour accéder à une section lorsque vous cliquez sur un lien

en: Apply a link to the header text?
fr_FR: Appliquer un lien au texte d’en-tête ?

en: Apply  a link to the menu text?
fr_FR: Appliquer un lien au texte du menu ?

en: Apply  a link to the text?
fr_FR: Appliquer un lien vers le texte ?

en: Apply and animate filters on layers. Filters include: blur, brightness, contrast, drop shadow, grayscale, hue rotate, invert, saturation and sepia.
fr_FR: Appliquez et animez des filtres sur des calques. Les filtres incluent: flou, luminosité, contraste, ombre portée, nuances de gris, teinte rotation, inversion, saturation et sépia.

en: Apply to others
fr_FR: Appliquer aux autres

en: Arabic
fr_FR: Arabe

en: Are you sure you want to clear all groups? All your sliders will be moved and remain available on the main grid. Your groups, however, will irreversibly be removed.
    
     Do you wish to continue?
fr_FR: Etes-vous sûr que vous voulez effacer tous les groupes? Tous vos curseurs seront déplacés et resteront disponibles sur la grille principale. Vos groupes, cependant, seront irréversiblement supprimés.
    
    Voulez-vous continuer?

en: Are you sure you want to deactivate this site?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir effacer les données de l'extension de chaque site de votre réseau?

en: Are you sure you want to remove this slider?
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer ce curseur ?

en: A slide alias name, which you can use in your URLs with a hash tag so LayerSlider will start with the corresponding slide when visitors arrive to the page. Example: domain.com/page/#welcome<br><br>Use only lowercase alphanumeric values. You can also use this feature to implement slide navigation with links.
fr_FR: Un nom d&apos;alias slide, que vous pouvez utiliser dans vos URL avec une balise de hachage afin layerslider va commencer par la diapositive correspondante lorsque les visiteurs arrivent à la page. Exemple : domain.com/page/#welcome<br><br>N&apos;utilisez que des valeurs alphanumériques minuscules. Vous pouvez également utiliser cette fonctionnalité pour implémenter la navigation de diapositives avec des liens.

en: Attention: The old Envato API is deprecated and will be shut down soon. In order to be able to use automated theme updates please  generate a new valid API token and enter it above. Your themeforest username and your old API key will then be removed from your installation since they are no longer required.
fr_FR: Attention : L'ancienne API D'Envato est dépréciée et sera bientôt fermée. Afin d'être en mesure d'utiliser des mises à jour thématiques automatisées s'il vous plaît générer un nouveau jeton API valide et l'entrer ci-dessus. Votre nom d'utilisateur de forêt thématique et votre ancienne clé API seront alors supprimés de votre installation car ils ne sont plus nécessaires.

en: Attribute name
fr_FR: Nom de l&rsquo;attribut

en: Attribute value
fr_FR: Valeur de la caractéristique

en: Audio / Video
fr_FR: Audio/Vidéo

en: Auto-Fit
fr_FR: Adaptation-automatique

en: Auto-Updates
fr_FR: Mises à Jour

en: Auto-start slideshow
fr_FR: Démarrage automatique du diaporama

en: Automatically play media
fr_FR: Jouer la vidéo automatiquement

en: Automatically play videos
fr_FR: Jouer automatiquement les vidéos

en: Available form elements are: single line Input elements, Textareas,  Checkboxes and Select-Dropdown menus.
fr_FR: Les éléments de formulaire disponibles sont les suivants : éléments Input d’une seule ligne, zones de texte, cases à cocher et menus déroulants.

en: A widget that displays a facebook Likebox to a facebook page of your choice
fr_FR: Un widget qui affiche une Livebox Facebook sur une page Facebook de votre choix

en: A widget to display a link to your twitter profile and rss feed
fr_FR: Un widget pour afficher un lien vers votre profil twitter et votre flux rss

en: Back Gradient Color 1
fr_FR: Couleur 1 du dégradé Back

en: Back Gradient Color 2
fr_FR: Couleur 2 du dégradé Back

en: Back Gradient Direction
fr_FR: Direction du dégradé Back

en: Background Gradient Color 1
fr_FR: Couleur du dégradé de l’arrière-plan 1

en: Background Gradient Color 2
fr_FR: Couleur du dégradé de l’arrière-plan 2

en: Background Hover Color
fr_FR: Couleur d'arrière plan au survol

en: Background behavior
fr_FR: Comportement de l'arrière-plan

en: Background color
fr_FR: Couleur de l'arrière-plan

en: Background position
fr_FR: Position d’arrière plan

en: Background repeat
fr_FR: Répétition de fond

en: Background size
fr_FR: Taille de l’arrière-plan

en: Back to results
fr_FR: Résultats de recherche

en: Back to the list
fr_FR: Retour à la liste

en: Basic Settings
fr_FR: Paramètres de base

en: Basic properties
fr_FR: Propriétés de base

en: Be careful with these options as incorrect settings might break your site.
fr_FR: Soyez prudent avec ces options car les paramètres incorrects peuvent casser votre site.

en: Be careful with these options as incorrect settings might cause unexpected issues.
fr_FR: Ne changez pas ces options sans expérience, des paramètres incorrects peuvent casser votre site.

en: Before leaving the page
fr_FR: Avant de quitter la page

en: Below each Team Member you can add Icons that link to destinations like facebook page, twitter account etc.
fr_FR: Sous chaque membre de l'équipe, vous pouvez ajouter des icônes qui renvoient à des destinations comme une page facebook, un compte Twitter, etc.

en: Beta versions
fr_FR: Versions bêta

en: Blend Modes
fr_FR: Modes de fusion

en: Blend mode
fr_FR: Mode de mélange

en: Blend modes are an easy way to add eye-catching effects and is a frequently used feature in graphic and print design. With Blend Mode, you can apply texture to text or blend multiple images together in interesting ways.
fr_FR: Les modes de mélange sont un moyen facile d'ajouter des effets accrocheurs et sont fréquemment utilisés dans la conception graphique et l'impression. Avec le mode de fusion, vous pouvez appliquer de la texture au texte ou fusionner plusieurs images ensemble d'une manière intéressante.

en: Blog meta elements
fr_FR: Méta-éléments du blog

en: Border Colors
fr_FR: Couleurs de bordure

en: Border on the bottom of the layer. Example: 5px solid #000
fr_FR: Bordure en-dessous du calque. Exemple :  5px solid #000

en: Border on the left side of the layer. Example: 5px solid #000
fr_FR: Bordure du coté gauche. Exemple : 5px solid #000

en: Border on the right side of the layer. Example: 5px solid #000
fr_FR: Bordure du côté droit du calque. Exemple :  5px solid #000

en: Border on the top of the layer. Example: 5px solid #000
fr_FR: Bordure au-dessus du calque. Exemple :  5px solid #000

en: Borders between elements
fr_FR: Bordures entre les éléments

en: Bottom-Left-Margin
fr_FR: Marge bas-gauche

en: Bottom-Left-Padding
fr_FR: En bas à gauche-Padding

en: Bottom-Right-Margin
fr_FR: Marge bas-droite

en: Bottom-Right-Padding
fr_FR: En bas à droite-Padding

en: Bottom Margin  in px
fr_FR: Marge inférieure en px

en: Bottom Padding in pixel
fr_FR: Marge (Padding) en bas en pixels

en: Brand Icons
fr_FR: Icônes de marque

en: Browse %d Revisions
fr_FR: Parcourir%d Révisions

en: Bullet
fr_FR: Points

en: Button text confirm link to facebook:
fr_FR: Texte du bouton confirmer le lien vers facebook:

en: By default all menu items of the mobile menu are visible. If you activate  this option they will be hidden and a user needs to click on the parent menu  item to display the submenus
fr_FR: Par défaut, tous les éléments de menu du menu mobile sont visibles. Si vous activez cette option, ils seront masqués et un utilisateur devra cliquer sur l’élément de menu parent pour afficher les sous-menus

en: By default images got a small link to a larger image version in a lightbox. You can deactivate that link. You can also set custom links when editing the images in the gallery
fr_FR: Par défaut, les images ont un petit lien vers une version d’image plus grande dans une lightbox. Vous pouvez désactiver ce lien. Vous pouvez également définir des liens personnalisés lors de la modification des images dans la galerie

en: By default images link to a larger image version in a lightbox. You can deactivate that link. You can also set custom links when editing the images in the gallery
fr_FR: Par défaut, les images sont liées à une version plus grande de l'image dans une lightbox. Vous pouvez désactiver ce lien. Vous pouvez également définir des liens personnalisés lors de l'édition des images dans la galerie

en: By default images link to a larger image version in a lightbox. You can  deactivate that link. You can also set custom links when editing the images  in the gallery
fr_FR: Par défaut, les images sont liées à une version d’image plus grande dans une lightbox. Vous pouvez désactiver ce lien. Vous pouvez également définir des liens personnalisés lors de la modification des images dans la galerie

en: By default the image stretches across the full width of the screen. You can  deactivate this behavior and simply align it in the center of the slider
fr_FR: Par défaut, l’image s’étend sur toute la largeur de l’écran. Vous pouvez désactiver ce comportement et simplement l’aligner au centre du curseur

en: By default the slider clips the layers outside of its bounds. Enable this option to allow overflowing content.
fr_FR: Par défaut, le positionnement des curseurs de la diapositive est en dehors des limites. Activez cette option pour autoriser le contenu en débord.

en: By turning this option on, all layers will trigger their Hover Transitions at the same time when you hover over the slider with your mouse cursor. It’s useful to create spectacular effects that involve multiple layer transitions and activate on hovering over the slider instead of individual layers.
fr_FR: En activant cette option, tous les calques déclencheront leurs transitions survol en même temps lorsque vous survolerez avec le curseur de votre souris. Il est utile de créer des effets spectaculaires qui impliquent des transitions de couches multiples et qui s'activent en survolant le curseur au lieu de calques individuels.

en: By using our products and services you will be agreeing to these terms.
fr_FR: En utilisant nos produits et services, vous serez d'accord avec ces termes.

en: By using the Play By Scroll feature, you can interact sliders by scrolling with your mouse wheel or swiping up / down on mobile devices. Adding scroll-dependent interactive page blocks to your site has never been easier.
fr_FR: En utilisant la fonction Play by Scroll, vous pouvez interagir avec les curseurs en faisant défiler la molette de votre souris ou en glissant vers le haut/vers le bas sur les appareils mobiles. L'ajout de blocs de pages interactifs dépendants du défilement sur votre site n'a jamais été aussi facile.

en: CSS properties to control the image placement and appearance.
fr_FR: propriétés CSS pour contrôler l’emplacement et l’apparence image.

en: Calculate positions from
fr_FR: Calculer les positions depuis

en: Canvas height
fr_FR: Hauteur du plan du travail

en: Caption Text Font Size
fr_FR: Taille de la police du texte de légende

en: Carousel
fr_FR: Carrousel

en: Categories:
fr_FR: Catégories :

en: Certain transformation and transition options cannot be updated on the fly when the browser size or device orientation changes. By enabling this option, the slider will automatically detect such situations and will restart the itself to preserve its appearance.
fr_FR: Certaines options de transformation et de transition ne peuvent pas être mises à jour à la volée lorsque la taille ou l'orientation du navigateur est modifiée. En activant cette option, le diaporama va détecter automatiquement ces situations et redémarrera de lui-même pour préserver son apparence.

en: Change Link
fr_FR: Changer le lien

en: Change Media
fr_FR: Changer le média

en: Change URL hash
fr_FR: Modifier le hachage d'URL

en: Changes the perspective of layers in the 3D space.
fr_FR: Modifie la perspective des calques dans l'espace 3D.

en: Changes the perspective of layers in the 3D space. This is the default value on this slide, which parallax layers will inherit, unless you set it otherwise directly on them.
fr_FR: Modifie la perspective des calques dans l'espace 3D. Valeur par défaut de l'effet pour les calques de cette diapositive, sauf si vous définissez une autre valeur.

en: Changes the perspective of this layer in the 3D space.
fr_FR: Modifie la perspective de ce calque dans l'espace 3D.

en: Changes will be applied on all selected layers.
fr_FR: Les modifications seront appliquées à tous les calques sélectionnés.

en: Change the styling for all your cookie consent extra buttons (not accept buttons)
fr_FR: Changez le style de tous vos boutons supplémentaires de consentement de cookie (n'acceptez pas les boutons)

en: Change the styling for the overlay that appears when you place your mouse  cursor above a linked image
fr_FR: Modifier le style de la superposition qui apparaît lorsque vous placez le curseur de votre souris au-dessus d’une image liée

en: Change the styling for the small bar above the main menu which can contain  social icons, a second menu and a phone number
fr_FR: Changez le style de la petite barre au-dessus du menu principal qui peut contenir des icônes sociales, un deuxième menu et un numéro de téléphone

en: Chart Icons
fr_FR: Icones de graphiques

en: Check System Status
fr_FR: Vérifier l'état du système

en: Check for updates
fr_FR: Vérifier les mises à jour

en: Check out the %sPublish%s and %sMobile%s sections to set up scheduling, target devices, etc.
fr_FR: Cochez les sections %sPublish%s et %sMobile%s pour configurer la planification, les périphériques cibles, etc.

en: Check out the Template Store
fr_FR: Visite magasin de modèle

en: Check to disable 'jQuery Migrate'. It is an old backward compatibility library for jQuery that is required by some plugins. Make sure that none of your active plugins require it before disabling it!
fr_FR: Cochez pour désactiver «jQuery Migrate». C'est une ancienne bibliothèque de compatibilité descendante pour jQuery qui est requise par certains plugins. Assurez-vous qu'aucun de vos plugins actifs ne l'exige avant de le désactiver!

en: Check to disable the Element
fr_FR: Cochez pour désactiver l'élément

en: Check to disable the post navigation that links to the next/previous post on single entries
fr_FR: Cochez cette case pour désactiver la navigation du message qui renvoie au message suivant/précédent sur les entrées individuelles

en: Check to enable maintenance mode and redirect all page requests to a maintenance page of your choice
fr_FR: Cochez cette case pour activer le mode de maintenance et rediriger toutes les demandes de pages vers une page de maintenance de votre choix

en: Check to enable the default lightbox that opens once you click a link to an  image. Uncheck only if you want to use your own modal window plugin
fr_FR: Cochez cette case pour activer la lightbox par défaut qui s’ouvre une fois que vous cliquez sur un lien vers une image. Décochez uniquement si vous souhaitez utiliser votre propre plugin de fenêtre modale

en: Check to enable theme support for responsive images for theme lightbox. This feature starts with version 4.8.2 and not all elements support it from beginning.
fr_FR: Cochez cette case pour activer la prise en charge du thème pour les images réactives pour le thème lightbox. Cette fonctionnalité démarre avec la version 4.8.2 et tous les éléments ne la prennent pas en charge depuis le début.

en: Choose:
fr_FR: Choisir:

en: Choose Page or Post
fr_FR: Choisissez la Page ou une News

en: Choose Preset
fr_FR: Choisissez un préréglage

en: Choose Slider
fr_FR: Choisir le Diaporama

en: Choose a Popup preset
fr_FR: Choisir un Popup prédéfini

en: Choose a background color for your button here
fr_FR: Choisissez une couleur d’arrière-plan pour votre bouton ici

en: Choose a background hover color for your button here
fr_FR: Choisissez une couleur d'arrière-plan pour le survol de votre bouton ici

en: Choose a demo slider to import
fr_FR: Choisissez une démo à importer

en: Choose a file to import sliders.
fr_FR: Choisissez un Diaporama à importer.

en: Choose a font family
fr_FR: Choisir une famille de police

en: Choose a layer type
fr_FR: Choisissez un type de masque

en: Choose a predefined color scheme here. You can edit the settings of the  scheme below then.
fr_FR: Choisissez un jeu de couleurs prédéfini ici. Vous pouvez modifier les paramètres du schéma ci-dessous.

en: Choose a role
fr_FR: Choisir un rôle

en: Choose a slider:
fr_FR: Choisissez un Diaporama :

en: Choose between web safe fonts (faster rendering) and google webkit fonts (more unqiue)
fr_FR: Choisissez entre les polices web sécurisées (rendu plus rapide) et les polices google webkit (plus unqiue)

en: Choose between web safe fonts (faster rendering) and google webkit fonts  (more unqiue)
fr_FR: Choisissez entre les polices web sécurisées (rendu plus rapide) et les polices google webkit (plus unqiue)

en: Choose between your own uploaded fonts, web safe fonts (faster rendering) and Google webkit fonts (more unique).
fr_FR: Choisissez entre vos propres polices téléchargées, des polices Web sécurisées (rendu plus rapide) et des polices Google webkit (plus uniques).

en: Choose from hundreds of custom fonts faces provided by Google Fonts
fr_FR: Choisissez parmi des centaines de polices de caractères personnalisées fournies par Google Fonts

en: Choose how layers and the slide background should blend into each other. Blend modes are an easy way to add eye-catching effects and is one of the most frequently used features in graphic and print design.
fr_FR: Choisissez comment les calques et l'arrière-plan de la diapositive doivent se fondre l'un dans l'autre. Les modes de fusion sont un moyen facile d'ajouter des effets accrocheurs et sont l'une des fonctionnalités les plus fréquemment utilisées dans la conception graphique et imprimée.

en: Choose how you want to display the menu items on desktop computers. If you choose to display the 'burger' icon on desktop computers it will also be used on tablets and mobile devices
fr_FR: Choisissez la façon dont vous souhaitez afficher les éléments de menu sur les ordinateurs de bureau. Si vous choisissez d'afficher l'icône «Burger» sur les ordinateurs de bureau, elle sera également utilisée sur les tablettes et les appareils mobiles

en: Choose if and how you want to display your related entries. (Related entries  are based on tags. If a post does not have any tags then no related entries  will be shown)
fr_FR: Choisissez si et comment vous souhaitez afficher vos entrées associées. (Les entrées associées sont basées sur des balises. Si une publication n’a pas de balises, aucune entrée associée ne sera affichée)

en: Choose if you want 2D or 3D parallax layers.
fr_FR: Choisissez si vous voulez des calques de parallaxe 2D ou 3D.

en: Choose if you want to display a modern 16:9 or classic 4:3 Video, or use a  custom ratio
fr_FR: Choisissez si vous souhaitez afficher une vidéo 16:9 moderne ou classique 4:3, ou utilisez un ratio personnalisé

en: Choose if you want to only display the post title or title and a call to action button
fr_FR: Choisissez si vous souhaitez afficher uniquement le titre ou le titre de la publication et un bouton d’appel à l’action

en: Choose on which axes parallax layers should move.
fr_FR: Choisissez les axes de parallaxe pour le déplacement des calques.

en: Choose on which axes parallax layers should move. This is the default value on this slide, which parallax layers will inherit, unless you set it otherwise directly on them.
fr_FR: Choisissez les axes de parallaxe pour le déplacement des calques. Valeur générique par défaut de cette diapositive, sauf si vous définissez une autre valeur générique.

en: Choose slider
fr_FR: Choisissez le slider

en: Choose the archive sidebar position here. This setting will be applied to  all archive pages
fr_FR: Choisissez la position de la barre latérale d’archive ici. Ce paramètre sera appliqué à toutes les pages d’archive

en: Choose the behaviour of the slideshow image when scrolling up or down on the page
fr_FR: Choisissez le comportement de l’image du diaporama lorsque vous faites défiler vers le haut ou vers le bas sur la page

en: Choose the blog post sidebar position here. This setting will be applied to  single blog posts
fr_FR: Choisissez la position de la barre latérale du billet de blog ici. Ce paramètre sera appliqué à des articles de blog uniques

en: Choose the blog sidebar position here. This setting will be applied to the  blog page
fr_FR: Choisissez la position de la barre latérale du blog ici. Ce paramètre sera appliqué à la page de blog

en: Choose the border for your Box here
fr_FR: Choisissez la bordure de votre boîte ici

en: Choose the default page layout here. You can change the setting of each  individual page when editing that page
fr_FR: Choisissez la mise en page par défaut ici. Vous pouvez modifier le paramètre de chaque page individuelle lors de la modification de cette page

en: Choose the largest possible zoom level.
fr_FR: Choisissez le plus grand niveau de zoom possible.

en: Choose the smallest possible zoom level
fr_FR: Choisissez le plus petit niveau de zoom possible

en: Choose the zoom of the map on a scale from  1 (very far away) to 19 (very close)
fr_FR: Choisissez le zoom de la carte sur une échelle de 1 (très loin) à 19 (très proche)

en: Choose to display all markers on pageload or set the zoom level when map is loaded on a scale from 0 (very far away) to 20 (very close)
fr_FR: Choisissez d’afficher tous les marqueurs sur le chargement de la page ou définissez le niveau de zoom lorsque la carte est chargée sur une échelle de 0 (très loin) à 20 (très proche)

en: Choose whether the slide link should be on top or underneath your layers. The later option makes the link clickable only at empty spaces where the slide background is visible, and enables you to link both slides and layers independently from each other.
fr_FR: Choisissez si le lien doit être sur le dessus ou sous vos calques. L'option ultérieure rend le lien cliquable uniquement dans les espaces vides où l'arrière-plan de la diapositive est visible, et vous permet de lier les deux diapositives et les calques indépendamment les uns des autres.

en: Choose whether the slider should play all slide transitions over again when re-opening the Popup.
fr_FR: Choisissez si le diaporama doit rejouer toutes les transitions de diapositives sur quand la ré-ouverture de la fenêtre contextuelle.

en: Chose a custom height in pixels (wont be reflected in the preview above, only on your actual page)
fr_FR: Choisissez une hauteur personnalisée en pixels (ne sera pas reflétée dans l’aperçu ci-dessus, uniquement sur votre page réelle)

en: Chose a predefined header size. You can also apply a custom height to the header
fr_FR: Choisissez une taille d’en-tête prédéfinie. Vous pouvez également appliquer une hauteur personnalisée à l’en-tête

en: Chose if and how you want to display the Title and Breadcrumb of your page. This option can be overwritten when writing/editing a page
fr_FR: Choisissez si et comment vous voulez afficher le titre et le fil d'Ariane de votre page. Cette option peut être écrasée lors de l'écriture/modification d'une page

en: Chose if and where to display social icons. You can define the icons at
fr_FR: Choisissez si et où afficher les icônes sociales. Vous pouvez définir les icônes à l’adresse

en: Chose if you want to display a border between menu items
fr_FR: Choix si vous souhaitez afficher une bordure entre les éléments de menu

en: Chose if you want to display an additional phone number or some extra info in your header
fr_FR: Choisissez si vous souhaitez afficher un numéro de téléphone supplémentaire ou des informations supplémentaires dans votre en-tête

en: Chose if you want to display a secondary menu and where to display it
fr_FR: Choisissez si vous souhaitez afficher un menu secondaire et où l’afficher

en: Chose which header style you want to use
fr_FR: Choix du style d’en-tête que vous souhaitez utiliser

en: Circle Appearence
fr_FR: Apparence du cercle

en: Circle Image Stlye
fr_FR: Stlye d’image de cercle

en: Click %sAdd New%s to add your first layer.
fr_FR: Cliquez sur %sAjouter nouveau%s pour ajouter votre première masque.

en: Click here
fr_FR: Cliquez ici

en: Click here for live example
fr_FR: Cliquez ici pour l'exemple en direct

en: Click here to choose an other icon
fr_FR: Cliquez ici pour choisir une autre icône

en: Click on the image preview to open WordPress Media Library or
fr_FR: Cliquez sur l'image pour ouvrir Médiathèque ou

en: Click the button to generate and download a config file which contains the  theme settings. You can use the config file to import the theme settings on  another sever.
fr_FR: Cliquez sur le bouton pour générer et télécharger un fichier de configuration qui contient les paramètres du thème. Vous pouvez utiliser le fichier de configuration pour importer les paramètres du thème sur un autre serveur.

en: Click the button to generate and download a file which contains the Layout Builder saved templates. You can use this file to import the templates on another sever.
fr_FR: Cliquez sur le bouton pour générer et télécharger un fichier qui contient les modèles enregistrés de Layout Builder. Vous pouvez utiliser ce fichier pour importer les modèles sur un autre serveur.

en: Click to use any page as your custom Error 404 Page
fr_FR: Cliquez pour utiliser n'importe quelle page comme page d'erreur 404 personnalisée

en: Clips (cuts off) the sides of the layer by the given amount specified in pixels or percentages. The 4 value in order: top, right, bottom and the left side of the layer.
fr_FR: Rogne (cuts off) les côtés du calque selon la valeur spécifiée en pixels ou en pourcentage. L'ordre des 4 valeurs est : en haut, à droite, en bas et à gauche du calque.

en: Clip slide transition
fr_FR: Transition de diapositive d’élément

en: Close at scroll position
fr_FR: Position d’arrière plan

en: Close automatically after
fr_FR: Fermeture automatique après

en: Close button custom CSS
fr_FR: Fermer le bouton CSS personnalisé

en: Close by clicking away
fr_FR: Fermer en cliquant sur le bouton

en: Close on slider end
fr_FR: Fermer au terme du diaporama

en: Closes the Popup after the slider has completed a full cycle and all your slides were displayed.
fr_FR: Ferme le popup après que le curseur a terminé un cycle complet et toutes vos diapositives ont été affichées.

en: Close the Popup
fr_FR: Fermez le popup

en: Closing duration
fr_FR: Temps de Clôture

en: Closing transition
fr_FR: Transition des diapositives

en: Collapse Sidebar While Editing
fr_FR: Réduire la barre latérale lors de l'édition

en: Coming soon,<br>stay tuned!
fr_FR: Arrive bientôt, <br>Restez à l'écoute!

en: Comments<br/>Off
fr_FR: Commentaires<br/>de

en: Configure<br>post options
fr_FR: Configurer <br>Options de poste

en: Configure Popup
fr_FR: Configurer POPUP

en: Content Appearence
fr_FR: Apparence du contenu

en: Content is available only for registered users. Please <a href='%s'>login</a>
fr_FR: Le contenu n’est disponible que pour les utilisateurs enregistrés. Veuillez vous <a href='%s'>connecter</a>

en: Controls how quickly your layers revert to their original position when you move your mouse cursor outside of a parallax slider. This value is in milliseconds. 1 second = 1000 milliseconds. This is the default value on this slide, which parallax layers will inherit, unless you set it otherwise directly on them.
fr_FR: Contrôle la vitesse à laquelle vos calques reviennent à leur position d'origine lorsque vous déplacez le curseur de votre souris à l'extérieur de la zone de parallaxe. Cette valeur est exprimée en millisecondes. 1 seconde = 1000 millisecondes. Valeur par défaut de l'effet pour les calques de cette diapositive, sauf si vous définissez une autre valeur.

en: Controls the amount of space between each character. Useful the change letter density in a line or block of text. Negative values and decimals can be used.
fr_FR: Contrôle l'espace entre chaque caractère. Utile pour modifier la densité des lettres dans une ligne ou un bloc de texte. Des valeurs négatives et des décimales peuvent être utilisées.

en: Controls the speed of animating layers when you move your mouse cursor or tilt your mobile device.
fr_FR: Contrôle la vitesse d'animation des calques lorsque vous déplacez le curseur de la souris ou inclinez votre appareil mobile.

en: Controls the speed of animating layers when you move your mouse cursor or tilt your mobile device. This is the default value on this slide, which parallax layers will inherit, unless you set it otherwise directly on them.
fr_FR: Contrôle de la vitesse de l'animation des calques lorsque vous déplacez le curseur de votre souris ou inclinez votre appareil mobile. Valeur par défaut du parallaxe pour les calques de cette diapositive, sauf si vous définissez une autre valeur.

en: Convert Data
fr_FR: Convertir les données

en: Cookies must be in the same domain and you need to specify the name and the path (case sensitive) that is shown in the developer tools of your browser.
fr_FR: Les cookies doivent être dans le même domaine et vous devez spécifier le nom et le chemin (sensible à la casse) qui est affiché dans les outils de développement de votre navigateur.

en: Copy...
fr_FR: Copier…

en: Copy layer styles
fr_FR: Copier les styles de calques

en: Count
fr_FR: Nombre

en: Cover your videos with an overlay image to have dotted or striped effects on them.
fr_FR: Couvrez vos vidéos avec une image de superposition pour obtenir un effet de pointillés ou de rayures sur ces vidéos.

en: Created
fr_FR: Créé

en: Creates one or more social share buttons
fr_FR: Crée un ou plusieurs boutons de partage social

en: Creates toggles or accordions
fr_FR: Crée des bascules ou des accordéons

en: Ctrl+Q to fold/unfold a block
fr_FR: Ctrl Q pour plier/déplier un bloc

en: Currency Icons
fr_FR: Icones de devises

en: Current Toggle Appearence
fr_FR: Apparence actuelle de la bascule

en: Currently, this slider is not set up as a Popup. You can preview all the options here with the Live Preview button, but you need to select the Popup option under the %sLayout section%s to use it on your front end pages.
fr_FR: Actuellement, ce curseur n'est pas configuré comme un Popup. Vous pouvez prévisualiser toutes les options ici avec le bouton Live Preview, mais vous devez sélectionner l'option popup sous la section %sLayout %s pour l'utiliser sur vos pages frontales.

en: Custom 2D &amp; 3D
fr_FR: Personnaliser 2D et 3D

en: Custom 2D transitions
fr_FR: Transitions 2D sur mesure

en: Custom 3D transitions
fr_FR: Transitions personnalisées en 3D

en: Custom Css Class
fr_FR: Classe CSS personnalisée

en: Custom Grid Border Color
fr_FR: Couleur de bordure de grille personnalisée

en: Custom Hover Color
fr_FR: Couleur de pointage personnalisée

en: Custom Search Results Font Color
fr_FR: Couleur de la police des résultats de recherche personnalisés

en: Custom Tooltip Border Color
fr_FR: Couleur de bordure personnalisée de bout d'outil

en: Customize Revisions Preferences
fr_FR: Personnaliser les préférences de révisions

en: Custom slider CSS
fr_FR: Diaporama avec CSS personnalisé

en: Custom styles
fr_FR: Détails du client

en: Cycle between values
fr_FR: Cycle entre les valeurs

en: Cyrillic Extended
fr_FR: Cyrillique étendu

en: Data protection and handling
fr_FR: Protection et traitement des données

en: Date Created
fr_FR: Date de création

en: Date Formt
fr_FR: Format de date

en: Deactivate this site
fr_FR: Désactiver ce site

en: Decide what should happen when you move your mouse cursor over the slider.
fr_FR: Décider ce qui doit se produire lorsque vous déplacez votre curseur sur le diaporama.

en: Default Footer Widgets & Socket Settings
fr_FR: Widgets de pied de page par défaut &Paramètres de socket

en: Default Options
fr_FR: Options par Défaut

en: Default content font size
fr_FR: Taille de police par défaut

en: Default with border
fr_FR: Défaut avec la frontière

en: Defines the Font for your body text
fr_FR: Définit la police pour le texte de votre corps de page

en: Define the appearance of the circle here
fr_FR: Décrivez l’apparence du cercle ici

en: Define the appearance of the grid borders here.
fr_FR: Définissez ici l’apparence des bordures de grille.

en: Define the appearence of the circle here
fr_FR: Définissez l’apparence du cercle ici

en: Define the appearence of the content box
fr_FR: Définir l’apparence de la zone de contenu

en: Define the appearence of the grid borders here.
fr_FR: Définissez l’apparence des bordures de la grille ici.

en: Define the gradient direction
fr_FR: Définir la direction du dégradé

en: Define the number of columns, depending on the amount of text you want to add.
fr_FR: Définissez le nombre de colonnes, en fonction de la quantité de texte que vous souhaitez ajouter.

en: Define the tab titles top and bottom padding (only works if no icon is displayed at the top off the tab title)
fr_FR: Définir les titres des onglets en haut et en bas du remplissage (ne fonctionne que si aucune icône n’est affichée en haut du titre de l’onglet)

en: Delays the transition of each text nodes relative to each other. A second equals to 1000 milliseconds.
fr_FR: Retarde la transition de chacun des noeuds de texte par rapport à l'autre. Une seconde = 1000 millisecondes.

en: Delays the transition with the given amount of milliseconds before the layer enters the scene. A second equals to 1000 milliseconds.
fr_FR: Retard de transition en millisecondes avant que le calque entre dans la diapositive. Une seconde = 1000 millisecondes.

en: Description position
fr_FR: Position de la description

en: Details are shown above. The importer will now try again with a different  parser...
fr_FR: Les détails sont indiqués ci-dessus. L’importateur va maintenant réessayer avec un autre analyseur...

en: Developer documentation
fr_FR: documentation développeur

en: Diagonal Bottom Left to Top Right
fr_FR: Diagonale allant du coin Inférieur gauche au coin Supérieur droit

en: Diagonal Top Left to Bottom Right
fr_FR: Diagonale allant du coin Supérieur gauche au coin Inférieur droit

en: Directional Icons
fr_FR: Icones de directions

en: Disable advance layout builder preview in backend
fr_FR: Désactivez la prévisualisation avancée du générateur de mise en page dans le backend

en: Disable overlay
fr_FR: Désactiver la superposition

en: Disables hover and click events, and makes it possible to click through the layer. Can be useful if you have overlapping layers or you want to prevent hover triggered effects like showing controls and overlays in a video player.
fr_FR: Désabole les événements en vol stationnaire et en cliquant, et permet de cliquer sur la couche. Peut être utile si vous avez des couches qui se chevauchent ou si vous voulez empêcher les effets déclenchés en vol stationnaire comme l'affichage des contrôles et des superposes dans un lecteur vidéo.

en: Disable the post navigation
fr_FR: Désactiver la navigation d'article

en: Disabling Slider Revisions will also remove all revisions saved so far. Are you sure you want to continue?
fr_FR: La désactivation des révisions slider supprimera également toutes les révisions enregistrées jusqu'à présent. Es-tu sur de vouloir continuer?

en: Discover Add-Ons
fr_FR: Découvrez les Add-ons

en: Display Captcha
fr_FR: Afficher le Captcha

en: Display Caption
fr_FR: Afficher la légende

en: Display Pan Control?
fr_FR: Afficher le contrôle Panoramique d'Affichage ?

en: Display Title and Caption
fr_FR: Afficher le titre et la légende

en: Display a large icon above the title
fr_FR: Afficher une grande icône au-dessus du titre

en: Display a large icon at the left side of the whole content block
fr_FR: Afficher une grande icône à gauche de l'ensemble du bloc de contenu

en: Display a large icon at the right side of the whole content block
fr_FR: Afficher une grande icône à droite de l'ensemble du bloc de contenu

en: Display and allow reviews for this product. Needs to enable reviews in advanced tab.
fr_FR: Afficher et autoriser les commentaires pour ce produit. Doit activer les avis dans l’onglet Avancé.

en: Display the content of another entry
fr_FR: Afficher le contenu d’une autre entrée

en: Distance &amp; Rotation
fr_FR: Distance et rotation

en: Distance bottom
fr_FR: Distance bas

en: Distance left
fr_FR: Distance gauche

en: Distance right
fr_FR: Distance droite

en: Distance specified in pixels from the bottom of the browser window.
fr_FR: Distance spécifiée en pixels à partir du bas de la fenêtre du navigateur.

en: Distance specified in pixels from the left side of the browser window.
fr_FR: Distance spécifiée en pixels à partir du côté gauche de la fenêtre du navigateur.

en: Distance specified in pixels from the right side of the browser window.
fr_FR: Distance spécifiée en pixels à partir du côté droit de la fenêtre du navigateur.

en: Distance specified in pixels from the top of the browser window.
fr_FR: Distance spécifiée en pixels à partir du haut de la fenêtre du navigateur.

en: Distance top
fr_FR: Distance haut

en: Don't filter tags
fr_FR: Ne pas filtrer les mots-clés (tags)

en: Don't filter taxonomies
fr_FR: Ne filtrez pas les taxonomies

en: Do not import images
fr_FR: Ne pas importer d’images

en: Dont display border
fr_FR: Ne pas afficher la bordure

en: Download Package URL: A problem occured accessing your download link. Unable to perform update.
fr_FR: Télécharger l'URL du paquet : un problème s'est produit pour accéder à votre lien de téléchargement. Impossible d'effectuer la mise à jour.

en: Do you want to activate the lightbox
fr_FR: Voulez-vous activer la lightbox

en: Do you want to display entries within date boundaries only? Can be used e.g. to create archives.
fr_FR: Voulez-vous afficher les entrées dans les limites de date seulement? Peut être utilisé par exemple pour créer des archives.

en: Do you want to display the footer widgets & footer socket?
fr_FR: Voulez-vous afficher les widgets de pied de page et la prise de pied de page?

en: Do you want to display the image overlay effect that gets removed on  mouseover?
fr_FR: Voulez-vous afficher l’effet de superposition d’image qui est supprimé lors de la souris ?

en: Do you want to display the image overlay effect that gets removed on mouseover?
fr_FR: Voulez-vous afficher l'effet de superposition de l'image qui est supprimé au passage de la souris ?

en: Do you want to open the link in a new window
fr_FR: Voulez-vous ouvrir le lien dans une nouvelle fenêtre

en: Do you want to open the link url in a new tab/window?
fr_FR: Voulez-vous ouvrir l'URL du lien dans un nouvel onglet ou une nouvelle fenêtre ?

en: Drag sliders here to 
     remove from this folder
fr_FR: Faites glisser les curseurs ici pour 
     supprimer de ce dossier

en: Drop image(s) here
fr_FR: Déposez le ou les image(s) ici

en: Drop to remove from folder
fr_FR: Déposer pour supprimer du dossier

en: Due to scheduling, this slider is no longer visible to your visitors. If you wish to reinstate this slider, just remove the schedule in %sSlider Settings -> Publish%s.
fr_FR: En raison de l'ordonnancement, ce curseur n'est plus visible pour vos visiteurs. Si vous souhaitez rétablir ce curseur, supprimez simplement la programmation dans %sRéglages du curseur -> Publier%s.

en: Due to scheduling, this slider is no longer visible to your visitors. If you wish to reinstate this slider, just remove the schedule in %sSlider Settings → Publish%s.
fr_FR: En raison de la planification, ce curseur n’est plus visible par vos visiteurs. Si vous souhaitez réintégrer ce curseur, il vous suffit de supprimer l'%s Paramètres → publier%s.

en: Duplicate slide
fr_FR: Dupliquer la diapo

en: Duplicate this layer
fr_FR: Dupliquer ce calque

en: Duplicate this slide
fr_FR: Dupliquer le slide

en: Duplicate this slider
fr_FR: Dupliquer ce Slider

en: Dynamic content from posts
fr_FR: Le contenu dynamique de posts

en: ENABLED
fr_FR: ACTIVÉ

en: Each text fragment will animate from the joint whole word to the options you specify here.
fr_FR: Chaque fragment de texte sera animé à partir du mot entier avec les options que vous spécifiez ici.

en: Edit Icon Link
fr_FR: Modifier le lien de l’icône

en: Edit Slider
fr_FR: Modifier le diaporama

en: Edit Table
fr_FR: Modifier le tableau

en: Editing slider:
fr_FR: Édition du diaporama :

en: Edit the CSS file of skins to apply modifications.
fr_FR: Modifier le fichier CSS de skins pour appliquer des modifications.

en: Either by solving a simply mathematical question or by Google reCaptcha, that needs to be
fr_FR: Soit en résolvant une question purement mathématique, soit en google reCaptcha, cela doit être

en: Either enter your Google tracking id (UA-XXXXX-X) or your full Google Analytics tracking Code here.
fr_FR: Entrez votre identifiant de suivi Google (UA-XXXXX-X) ou votre code de suivi Google Analytics complet ici.

en: Element Title and Caption
fr_FR: Titre et légende de l’élément

en: Element captions
fr_FR: Légendes d’élément

en: Eliminates render-blocking JavaScript files, but might also delay a bit displaying sliders above the fold.
fr_FR: Élimine les fichiers JavaScript bloquant le rendu, mais peut aussi retarder un peu l'affichage des curseurs au-dessus du pli.

en: Embed Slider
fr_FR: Intégrer Diaporama

en: Enable Revisions
fr_FR: Activer les révisions

en: Enabled caching can drastically increase the plugin performance and spare your server from unnecessary load. LayerSlider will serve fresh, non-cached versions for admins and anyone who can manage sliders.
fr_FR: La mise en cache activée peut considérablement augmenter les performances du plug-in et éviter à votre serveur une charge inutile.

en: Enable or disable external services to protect your privacy.
fr_FR: Activez ou désactivez les services externes pour protéger votre vie privée.

en: Enable this option to allow reverse transition, so you can loop back and forth seamlessly.
fr_FR: Activez cette option pour permettre une transition inverse, de sorte que vous pouvez faire une boucle en avant et en arrière de façon transparente.

en: Enable this option to eliminate the stop between slide changes. Visitors would no longer need to scroll at the end of slides, instead the slider will only stop at the keyframes you specify.
fr_FR: Activez cette option pour éliminer l'arrêt entre les changements de diapositive. Les visiteurs n'auront plus besoin de faire défiler à la fin des diapositives, mais le curseur s'arrêtera seulement aux images-clés que vous spécifiez.

en: Enable this option to start your slider immediately, without waiting for the Popup to complete its opening transition.
fr_FR: Activez cette option pour démarrer votre slider immédiatement, sans attendre que le Popup termine sa transition d'ouverture.

en: End-User documentation
fr_FR: La documentation destinée à l’utilisateur final

en: Ending<br>Transition
fr_FR: Fin <br> Transition

en: Ending Text<br>Transition
fr_FR: Texte de fin <br> Transition

en: Ending Text Transition properties
fr_FR: Fermeture des propriétés des Transitions Text

en: Ending Transition properties
fr_FR: Fermeture des propriétés des Transitions

en: Enter Preview
fr_FR: Entrer l'aperçu

en: Enter a URL to link the YourLogo image.
fr_FR: Entrez  URL de votre Logo.

en: Enter a custom width. Both, px and &percnt; values are allowed
fr_FR: Entrez une largeur personnalisée. Les deux valeurs, PX et % sont autorisées

en: Enter a font name to add to your collection
fr_FR: Entrez un nom de police à ajouter à votre collection

en: Enter custom HTML code   or   paste a WordPress shortcode, which will appear on your front-end pages ...
fr_FR: Entrez un code HTML personnalisé ou collez un shortcode WordPress, qui apparaîtra sur vos pages d'accueil…

en: Enter custom capability
fr_FR: Entrez une personnalisation

en: Enter layer content here
fr_FR: Entrez le contenu du calque ici

en: Enter one or more reply to Email addresses (seperated by comma) for the autoresponder mail. Leave blank if not needed.
fr_FR: Entrez une ou plusieurs réponses aux adresses e-mail (séparées par une virgule) pour le courrier du répondeur automatique. Laissez vide si vous n’êtes pas nécessaire.

en: Enter text only content here ...
fr_FR: Entrez votre contenu ici. Texte uniquement

en: Enter the URL of the Page you want to link to
fr_FR: Entrez l’URL de la Page vers laquelle vous souhaitez créer un lien

en: Enter the label of your button
fr_FR: Saisissez le libellé du bouton

en: Enter the link to Yelp for this button.
fr_FR: Entrez le lien vers Yelp pour ce bouton.

en: Enter the maximum content width for your site. Pixel and % are allowed eg:  1130px, 1310px, 100%
fr_FR: Entrez la largeur de contenu maximale de votre site. Pixel et % a sont autorisés par exemple: 1130px, 1310px, 100%

en: Enter the price for the item here. Eg:
fr_FR: Entrez le prix de l'article produit ici. Ex:

en: Enter your Google analytics tracking Code here. It will automatically be  added so google can track your visitors behavior.
fr_FR: Entrez votre code de suivi Google Analytics ici. Il sera automatiquement ajouté afin que Google puisse suivre le comportement de vos visiteurs.

en: Enter your Google analytics tracking Code here. It will automatically be added so google can track your visitors behavior.
fr_FR: Entrez votre code de suivi Google Analytics ici. Il sera automatiquement ajouté afin que Google puisse suivre le comportement de vos visiteurs.

en: Error 404 Page
fr_FR: Page d’erreur 404

en: Errors occured checking on %s:
fr_FR: Des erreurs se sont produites lors de la vérification de %s :

en: Example Slider Block
fr_FR: Exemple de bloc slider

en: Expand Sidebar On Hover
fr_FR: Agrandir la barre latérale sur Hover

en: Experimental
fr_FR: Expérimental (-e/s)

en: Export for WordPress sites
fr_FR: Exporter pour les sites WordPress

en: Extra Google fonts
fr_FR: Polices Google supplémentaires

en: Fades the layer. You can use values between 1 and 0 to set the layer fully opaque or transparent respectively. For example, the value 0.5 will make the layer semi-transparent.
fr_FR: Estompe le calque. Vous pouvez utiliser des valeurs entre 1 et 0 pour totalement opaque ou transparent, respectivement. Par exemple, la valeur 0,5 fera la couche semi-transparente.

en: Fade the layer during the transition.
fr_FR: Fondu du calque pendant la transition.

en: Fade the text fragments during their transition.
fr_FR: Estompe les fragments de texte au cours de leur transition.

en: Failed to connect to our update server. This could cause issues with product activation, serving updates or downloading templates from the Template Store. It’s most likely a web server configuration issue. Please contact your server host and ask them to allow external connections to <mark>repository.kreaturamedia.com</mark> domain and have cURL and the necessary components installed.
fr_FR: Impossible de se connecter à notre serveur de mise à jour. Cela peut provoquer des problèmes d'activation du produit, de service de mises à jour ou de téléchargement de modèles à partir du magasin de modèles. Il s'agit probablement d'un problème de configuration de serveur Web. S'il vous plaît contacter votre serveur hôte et leur demander d'autoriser des connexions externes à <mark> repository.kreaturamedia.com </mark> domaine et ont cURL et les composants nécessaires installés.

en: Failed to create new user for %s. Their posts will be attributed to the  current user.
fr_FR: Impossible de créer un nouvel utilisateur pour %s. Leurs messages seront attribués à l’utilisateur actuel.

en: Failed to import author %s. Their posts will be attributed to the current  user.
fr_FR: Impossible d’importer l'%s de l’auteur. Leurs messages seront attribués à l’utilisateur actuel.

en: Family
fr_FR: Famille

en: Feel like browsing some posts instead?
fr_FR: Envie de parcourir certains messages à la place?

en: File Type Icons
fr_FR: Icônes de type de fichier

en: Filter:
fr_FR: Filtre :

en: Filters provide effects like blurring or color shifting your layers. Click into the text field to see a selection of filters you can use. Although clicking on the pre-defined options will reset the text field, you can apply multiple filters simply by providing a space separated list of all the filters you would like to use. Click on the “Filter” link for more information.
fr_FR: Les filtres permettent des effets tels que le flou ou changement de couleur de vos couches. Cliquez dans le champ de texte pour voir une sélection de filtres que vous pouvez utiliser. Cliquer sur les options prédéfinies réinitialise le champ de texte, vous pouvez appliquer plusieurs filtres simplement en laissant un espace entre tous les noms de filtres que vous souhaitez utiliser. Cliquez sur le lien "Filtre" pour plus d'informations.

en: First steps
fr_FR: Les premiers pas

en: Fit Screen Height
fr_FR: Ajuster à la hauteur de l'écran

en: Fit Screen Width
fr_FR: Ajuster la largeur de l'écran

en: Fit into container
fr_FR: Tenir dans le conteneur

en: Fit to screen width
fr_FR: Ajuster à la largeur de l'écran

en: Flexible Masonry: All images get the same width but are displayed with their  original height and width ratio
fr_FR: Maçonnerie flexible: Toutes les images obtiennent la même largeur mais sont affichées avec leur hauteur et leur rapport de largeur d’origine

en: Followers
fr_FR: Abonnés

en: Following Envato package errors occured:
fr_FR: Des erreurs de paquets Envato se sont produites à la suite :

en: Following errors occured:
fr_FR: Les erreurs suivantes se sont produites :

en: Font
fr_FR: Police

en: Font size
fr_FR: Taille de police

en: Font style
fr_FR: Style de police

en: For Developers: Custom Toggle ID
fr_FR: Pour les développeurs : ID bascule personnalisé

en: For Developers: Section ID
fr_FR: Pour les développeurs : ID de section

en: For a faster and more reliable solution, LayerSlider WP needs to convert your data associated with the plugin. Your sliders and settings will remain still, and it only takes a click on this button.
fr_FR: Pour une solution plus rapide et plus fiable, LayerSlider a besoin de convertir vos données associées avec l’extension. Vos diaporamas et paramètres seront conservés, et il suffit d’un clic sur ce bouton.

en: Forced animation duration
fr_FR: Durée déterminée de l'animation

en: Force number of cycles
fr_FR: Imposer le nombre de boucles

en: Forces this layer to act like the slide background by covering the whole slider and ignoring some transitions. Please make sure to provide your own poster image, so the slider can display it immediately on page load.
fr_FR: Force ce calque à agir comme l’arrière-plan de la diapositive en recouvrant l’ensemble du curseur et en ignorant certaines transitions. Assurez-vous de fournir votre propre image d’affiche afin que le curseur puisse l’afficher immédiatement au chargement de la page.

en: Force the number of loops
fr_FR: Forcer le nombre de boucles

en: For large numbers higher values allow to slow down the animation from 0 to the given value. For smaller numbers minimum speed depends on the refresh cicle of the client screen.
fr_FR: Pour les grands nombres, des valeurs plus élevées permettent de ralentir l'animation de 0 à la valeur donnée. Pour les petits nombres, la vitesse minimale dépend du cycle de rafraîchissement de l'écran du client.

en: Form
fr_FR: Formulaire

en: Form Control Icons
fr_FR: Icônes de contrôle de formulaire

en: Form could not be submitted - an error occured. Please reload page and try again.
fr_FR: Le formulaire n’a pas pu être soumis - une erreur s’est produite. Veuillez recharger la page et réessayer.

en: Frequently asked questions and online resources
fr_FR: Les questions fréquemment posées

en: Front-end sliders and the slider builder interface require the PHP DOMDocument extension.
fr_FR: Les curseurs frontaux et les interfaces du générateur de curseurs reposent sur l'extension PHP DOMDocument.

en: Front-end sliders and the slider builder interface require the PHP DOMDocument extension and will not work properly without it.
fr_FR: Les curseurs frontaux et l’interface du générateur de curseurs nécessitent l’extension PHP DOMDocument et ne fonctionneront pas correctement sans elle.

en: Front Gradient Color 1
fr_FR: Couleur 1 du dégradé du Front

en: Front Gradient Color 2
fr_FR: Couleur 2 du dégradé du Front

en: Front Gradient Direction
fr_FR: Direction du dégradé du Front

en: Full-transparent
fr_FR: Entièrement transparent

en: Full-width
fr_FR: Pleine largeur

en: Full-width slider settings
fr_FR: Paramètres diapo pleine largeur

en: Full Width
fr_FR: Pleine largeur

en: Gallery Columns
fr_FR: Colonnes de la galerie

en: Gender Icons
fr_FR: Icones de genre

en: General features
fr_FR: Caractéristiques générales

en: Get the
fr_FR: Obtenez le

en: Getting Help
fr_FR: Obtenir de l'aide

en: Global background color of the slider. Slides with non-transparent background will cover this one. You can use all CSS methods such as HEX or RGB(A) values.
fr_FR: Couleur d'arrière-plan globale du diaporama. Les diapositives avec un arrière-plan non transparent couvriront celui-ci. Vous pouvez utiliser toutes les méthodes CSS comme les valeurs HEX ou RGB(A).

en: Global background image of the slider. Slides with non-transparent backgrounds will cover it. This image will not scale in responsive mode.
fr_FR: Couleur d’arrière-plan globale du diaporama. Les diapositives avec un arrière-plan non transparent couvriront celui-ci.  L’image ne sera pas redimensionnée en mode Adaptatif.

en: Global background image position of the slider. The first value is the horizontal position and the second value is the vertical.
fr_FR: Position de l'image générique de l'arrière plan. La première valeur est la position horizontale et la seconde est la position verticale.

en: Global background size of the slider. You can set the size in pixels, percentages, or constants: auto | cover | contain
fr_FR: Taille de l'arrière plan générique. Vous pouvez définir la taille en pixels, en pourcentages, ou avec des constantes : auto | couvrir | contenir

en: Google Fonts: Hundreds of beautiful fonts for the web
fr_FR: Polices Google: des centaines de belles polices pour le Web

en: Google Fonts offers hundreds of custom fonts and is one of the most popular web services to customize website appearance with beautiful typography. Many of our importable content in the Template Store use and rely on Google Fonts. If you disable this feature, you may not be able to add custom fonts and it might compromise the appearance of textual content in sliders. Google might be able to track your activity when using their services. Please review Google’s %sPrivacy Policy%s and %sGDPR Compliance%s. As an external service, you can choose to disable Google Fonts if you disagree with Google’s data processing methods.
fr_FR: Google Fonts offre des centaines de polices personnalisées et est l'un des services Web les plus populaires pour personnaliser l'apparence du site avec la typographie belle. Plusieurs de nos contenus importables dans le magasin de modèles utilisent et s'appuient sur les polices Google. Si vous désactivez cette fonctionnalité, vous ne pourrez peut-être pas ajouter de polices personnalisées et cela pourrait compromettre l'apparence du contenu textuel dans les curseurs. Google pourrait être en mesure de suivre votre activité lors de l'utilisation de leurs services. Veuillez consulter la stratégie %sPrivacy de Google %s et %sGDPR la conformité %s. En tant que service externe, vous pouvez choisir de désactiver les polices Google si vous êtes en désaccord avec les méthodes de traitement des données de Google.

en: Google Plus link
fr_FR: Ajouter Google plus Link

en: Google recently changed the way their map service works. New pages which want to use Google Maps need to register an API key for their website. Older pages should  work fine without this API key. If the google map elements of this theme do not work properly you need to register a new API key.
fr_FR: Google a récemment modifié la façon dont son service de carte fonctionne. Les nouvelles pages qui souhaitent utiliser Google Maps doivent enregistrer une clé API pour leur site Web. Les pages plus anciennes devraient fonctionner correctement sans cette clé API. Si les éléments Google Map de ce thème ne fonctionnent pas correctement, vous devez enregistrer une nouvelle clé API.

en: Greek
fr_FR: Grec

en: Grid View
fr_FR: Vue en grille

en: Groups have been removed. All sliders are now moved to the main grid where they remain available to you.
fr_FR: Les groupes ont été supprimés. Tous les curseurs sont maintenant déplacés vers la grille principale où ils restent à votre disposition.

en: H. Center
fr_FR: H. Centre

en: HTML / Video / Audio
fr_FR: HTML / Vidéo / Audio

en: Hand Icons
fr_FR: Icônes de main

en: Have a peace of mind knowing that your slider edits are always safe and you can revert back unwanted changes or faulty saves at any time. Revisions serves not just as a backup solution, but a complete version control system where you can visually compare the changes you have made along the way.
fr_FR: Ayez l'esprit tranquille en sachant que vos modifications de curseur sont toujours sécurisées et que vous pouvez à tout moment annuler les modifications non désirées ou les sauvegardes défectueuses. Cette fonctionnalité sert non seulement de solution de sauvegarde, mais également d'un système de contrôle de version complet, dans lequel vous pouvez comparer visuellement les modifications que vous avez apportées en cours de route.

en: Have a peace of mind knowing that your slider edits are always safe and you can revert back unwanted changes or faulty saves at any time. This feature serves not just as a backup solution, but a complete version control system where you can visually compare the changes you have made along the way.
fr_FR: Ayez l'esprit tranquille en sachant que vos modifications de curseur sont toujours sécurisées et que vous pouvez à tout moment annuler les modifications non désirées ou les sauvegardes défectueuses. Cette fonctionnalité sert non seulement de solution de sauvegarde, mais également d'un système de contrôle de version complet, dans lequel vous pouvez comparer visuellement les modifications que vous avez apportées en cours de route.

en: Header Mobile Menu activation
fr_FR: Activation du menu mobile d’en-tête

en: Header behavior
fr_FR: Comportement de l'en-tête

en: Header is invisible and appears once the users scrolls down
fr_FR: En-tête est invisible et apparaît une fois que les utilisateurs défile vers le bas

en: Heading Size
fr_FR: Taille de titre

en: Hebrew
fr_FR: Hébreu

en: Here you can choose the width of your content and sidebar. First Number  indicates the content width, second number indicates sidebar width.
fr_FR: Ici, vous pouvez choisir la largeur de votre contenu et de votre barre latérale. Le premier nombre indique la largeur du contenu, le deuxième nombre indique la largeur de la barre latérale.

en: Here you can select a number of different elements and change their default  styling
fr_FR: Ici, vous pouvez sélectionner un certain nombre d’éléments différents et modifier leur style par défaut

en: Here you can select how the masonry should behave and handle all entries and  the feature images of those entries
fr_FR: Ici, vous pouvez sélectionner comment la maçonnerie doit se comporter et gérer toutes les entrées et les images de caractéristiques de ces entrées

en: Here you can set the background color of the tab title bar. Enter no value if you want to use the standard color.
fr_FR: Ici, vous pouvez définir la couleur d’arrière-plan de la barre de titre de l’onglet. N’entrez aucune valeur si vous souhaitez utiliser la couleur standard.

en: Here you can set the  color of the icon. Enter no value if you want to use the standard font color.
fr_FR: Vous pouvez régler ici la couleur de l'icône. Ne saisissez aucune valeur si vous souhaitez utiliser la couleur de police standard.

en: Here you can set the text color of the tab. Enter no value if you want to use the standard font color.
fr_FR: Ici, vous pouvez définir la couleur du texte de l’onglet. N’entrez aucune valeur si vous souhaitez utiliser la couleur de police standard.

en: Here you can set the time interval between slide changes, this slide will stay visible for the time specified here. This value is in millisecs, so the value 1000 means 1 second. Please don’t use 0 or very low values.
fr_FR: Ici, vous pouvez régler l'intervalle de temps entre les changements de diapositives, cette diapositive restera visible pendant la durée spécifiée ici. Cette valeur est en millisecondes, donc la valeur 1000 signifie 1 seconde. N'utilisez pas les valeurs 0 ou très basses.

en: Here you can upload your previously exported sliders. To import them to your site, you just need to choose and select the appropriate export file (files with .zip or .json extensions), then press the Import Sliders button.
fr_FR: Ici vous pouvez télécharger les diapositives précédemment exportées. Pour les importer sur votre site, choisir et sélectionner le fichier d'exportation approprié (fichiers avec .zip ou extensions .json), puis appuyez sur le bouton "Import Diaporamas".

en: Hide Header on this page
fr_FR: Masquer l'en-tête sur cette page

en: Hide badge and string completly on every page
fr_FR: Masquer complètement le badge et la chaîne sur chaque page

en: Hide layer in the editor.
fr_FR: Cacher le calque dans l’éditeur.

en: Hide on mobile
fr_FR: Masquer sur Mobile

en: Hide over
fr_FR: Cacher au dessus

en: Hides the slider on mobile devices, including tablets.
fr_FR: Masque le diapositive sur les appareils mobiles et tablettes

en: Hides the slider on mobile devices.
fr_FR: Masque le spider sur les appareils mobiles.

en: Hides the slider over the given value of browser width in pixel.
fr_FR: Masque le slider au-dessus de la valeur donnée de la largeur du navigateur en pixels.

en: Hides the slider under the given value of browser width in pixels.
fr_FR: Masque le slider sous la valeur donnée de la largeur du navigateur en pixels.

en: Hides the slider when the viewport becomes wider than the specified value.
fr_FR: Masque la diapositive lorsque la fenêtre devient plus large que la valeur spécifiée.

en: Hides the slider when the viewport width goes under the specified value.
fr_FR: Masque la diapositive lorsque la largeur de la fenêtre passe sous la valeur spécifiée.

en: Hide this message
fr_FR: Masquer ce message

en: Hide under
fr_FR: Caché sous

en: Highlight layer in the editor.
fr_FR: Mettre en surveillance le calque dans l’éditeur..

en: Hightlight this column by making it slightly bigger
fr_FR: Mettre en évidence cette colonne en la rendant légèrement plus grande

en: Home page
fr_FR: Page d'accueil

en: Hotspot Colors
fr_FR: Couleurs hotspot

en: Hotspot Layout
fr_FR: Disposition des zones réactives

en: Hover<br>Transition
fr_FR: Souris au dessus<br>Transition

en: Hover Toggle Appearence
fr_FR: Affichage de la bascule de survol

en: Hover Transition properties
fr_FR: Propriété des Transitions de Survol

en: Howdy! Upload your WordPress eXtended RSS (WXR) file and we&#8217;ll import  the posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags into this  site.
fr_FR: salut! Téléchargez votre fichier WordPress eXtended RSS (WXR) et nous importerons les publications, les pages, les commentaires, les champs personnalisés, les catégories et les balises dans ce site.

en: How to display the social sharing bar?
fr_FR: Comment afficher la barre de partage social?

en: Hue-rotate
fr_FR: Teinte-rotation

en: Icon/Image
fr_FR: Icône/image

en: Icon Font Colors
fr_FR: Couleurs de police d'icône

en: Icon Grid Styling
fr_FR: Style de grille d’icône

en: Identify possible issues &amp; display relevant debug information.
fr_FR: Identifiez les problèmes possibles et affichez les informations de débogage pertinentes.

en: If a new user is created by WordPress, a new password will be randomly  generated and the new user&#8217;s role will be set as %s. Manually changing  the new user&#8217;s details will be necessary.
fr_FR: Si un nouvel utilisateur est créé par WordPress, un nouveau mot de passe sera généré de manière aléatoire et le rôle du nouvel utilisateur sera défini comme %s. Il sera nécessaire de modifier manuellement les détails du nouvel utilisateur.

en: If a value is left empty or set to default then it will not be changed from  the value defined in your CSS files
fr_FR: Si une valeur est laissée vide ou définie sur la valeur par défaut, elle ne sera pas modifiée par rapport à la valeur définie dans vos fichiers CSS

en: If checked the elements in your header will always be placed at the browser  window edge, instead of matching the content width
fr_FR: Si cette case est cochée, les éléments de votre en-tête seront toujours placés sur le bord de la fenêtre du navigateur, au lieu de correspondre à la largeur du contenu

en: If checked the header will stick to the top of your site if user scrolls  down (ignored on smartphones)
fr_FR: Si coché l’en-tête collera en haut de votre site si l’utilisateur défile vers le bas (ignoré sur les smartphones)

en: If checked the small top bar above the header with social icons, secondary  menu and extra information will no longer stick to the top
fr_FR: Si coché la petite barre supérieure au-dessus de l’en-tête avec des icônes sociales, le menu secondaire et les informations supplémentaires ne colleront plus au haut

en: If checked the sticky header will shrink once the user scrolls down (ignored  on smartphones + tablets)
fr_FR: Si coché l’en-tête collant se rétrécira une fois que l’utilisateur défile vers le bas (ignoré sur les smartphones + tablettes)

en: If checked this will display developer options like custom CSS classes or IDs
fr_FR: Si cette case est cochée, cela affichera les options du développeur telles que les classes CSS personnalisées ou les IDENTIFIANTS

en: If checked you can enter a title with link for this element
fr_FR: Si coché, vous pouvez entrer un titre avec un lien pour cet élément

en: If enabled a search Icon will be appended to the main menu that allows the users to perform an 'AJAX' Search
fr_FR: Si elle est activée, une icône de recherche sera ajoutée au menu principal qui permet aux utilisateurs d’effectuer une recherche « AJAX »

en: If enabled a search Icon will be appended to the main menu that allows the  users to perform an 'AJAX' Search
fr_FR: Si elle est activée, une icône de recherche sera ajoutée au menu principal qui permet aux utilisateurs d’effectuer une recherche « AJAX »

en: If enabled the size of your website will adapt and change the layout to fit  smaller screens, like tablets or mobile phones
fr_FR: Si cette option est activée, la taille de votre site Web s’adaptera et modifiera la mise en page pour s’adapter à des écrans plus petits, tels que des tablettes ou des téléphones mobiles.

en: If so, please consider recommending it to your friends on your favorite  social network!
fr_FR: Si c’est le cas, pensez à le recommander à vos amis sur votre réseau social préféré!

en: If so, please consider recommending it to your friends on your favorite social network!
fr_FR: Si oui, n'hésitez pas à le recommander à vos amis sur votre réseau social préféré !

en: If the window width exceeds the maximum content width, where do you want to  place your content
fr_FR: Si la largeur de la fenêtre dépasse la largeur maximale du contenu, où voulez-vous placer votre contenu

en: If you are new to wordpress or have problems creating posts or pages that look like the Theme Demo you can import dummy posts and pages here that will definitely help to understand how those tasks are done.
fr_FR: Si vous êtes nouveau à wordpress ou que vous avez des problèmes pour créer des messages ou des pages qui ressemblent à la démo thématique, vous pouvez importer ici des messages et des pages factices qui vous aideront certainement à comprendre comment ces tâches sont effectuées.

en: If you don’t want to use this layer, but you want to keep it, you can hide it with this switch.
fr_FR: Si vous ne souhaitez pas utiliser cette couche, mais que vous voulez la garder, vous pouvez la masquer avec ce commutateur.

en: If you don’t want to use this slide in your front-page, but you want to keep it, you can hide it with this switch.
fr_FR: Si vous ne souhaitez pas utiliser cette diapositive dans votre page mais que vous voulez la garder, vous pouvez la masquer avec ce commutateur.

en: If you ever edit the restrictions of your personal token please re-vailidate it again to test if it works properly
fr_FR: Si jamais vous modifiez les restrictions de votre jeton personnel s'il vous plaît re-vailidate à nouveau pour tester si elle fonctionne correctement

en: If you experience any issue or need further information, please read our %sactivation guide%s.
fr_FR: Si vous rencontrez un problème ou avez besoin de plus amples informations, veuillez lire notre guide %sactivation%s.

en: If you put it inside a color section or column it will only take up the  available space
fr_FR: Si vous le placez à l’intérieur d’une section ou d’une colonne de couleur, il ne prendra que l’espace disponible

en: If you want rounded corners, you can set here its radius in pixels. Example: 5px
fr_FR: Si vous voulez des coins arrondis, vous pouvez définir son rayon en pixels. Exemple: 5px

en: If you want rounded corners, you can set its radius here. You can use both pixel and percentage values. Example: 5px
fr_FR: Si vous voulez des coins arrondis, vous pouvez définir son rayon en pixels. Exemple: 5px

en: If you want rounded corners, you can set its radius here in pixels. Example: 5px
fr_FR: Si vous voulez des coins arrondis, vous pouvez définir son rayon en pixels. Exemple: 5px

en: If you want to change the default behaviour you can display a selectbox by adding to functions.php:
fr_FR: Si vous souhaitez modifier le comportement par défaut, vous pouvez afficher une zone de sélection en ajoutant aux fonctions.php :

en: If you want to link the whole slide, enter the URL of your link here.
fr_FR: Si vous souhaitez faire un lien sur la diapositive entière, saisissez l'URL de votre lien ici.

en: If you want to link the whole slide, type the URL here. You can choose a WordPress page/post/attachment or use one of the pre-defined options from the dropdown list when you click into this field. You can also type a hash mark followed by a number to link this layer to another slide. Example: #3 - this will switch to the third slide.
fr_FR: Si vous voulez lier votre calque, tapez l'URL ici. Vous pouvez utiliser un dièse suivi d&#39;un numéro pour lier ce calque à une autre diapositive. Exemple: # 3 - cela va passer à la troisième diapositive.

en: If you want to link your layer, type the URL here. You can choose a WordPress page/post/attachment or use one of the pre-defined options from the dropdown list when you click into this field. You can also type a hash mark followed by a number to link this layer to another slide. Example: #3 - this will switch to the third slide.
fr_FR: Si vous voulez lier votre calque, tapez l'URL ici. Vous pouvez utiliser un dièse suivi d&#39;un numéro pour lier ce calque à une autre diapositive. Exemple: # 3 - cela va passer à la troisième diapositive.

en: If you want to set style settings other than above, you can use here any CSS codes. Please make sure to write valid markup.
fr_FR: Si vous voulez définir d’autres paramètres de style, vous pouvez utiliser ici des codes CSS. Merci de prendre soin d’écrire un balisage valide.

en: If you want to set style settings other then above, you can use here any CSS codes. Please make sure to write valid markup.
fr_FR: Si vous souhaitez définir d'autres paramètres de style que ceux ci-dessous, vous pouvez utiliser ici du code CSS. Assurez-vous d'écrire des marqueurs valides.

en: Image Link Settings
fr_FR: Paramètres du lien d’image

en: Image Settings
fr_FR: Réglages d’image

en: Image Title and Caption
fr_FR: Titre et légende de l’image

en: Image overlay
fr_FR: Superposition de l'image (overlay)

en: Image overlay effect
fr_FR: Effet de superposition d’image

en: Image preload
fr_FR: Préchargement des images

en: Image size
fr_FR: Taille de l'image

en: Import / Export
fr_FR: Importer / Exporter

en: Import/Export
fr_FR: Importer/Exporter

en: Import: Restaurant One Page Demo
fr_FR: Importation : Démonstration d'une page de restaurant

en: Import Settings from your Parent Theme
fr_FR: Importer des paramètres à partir de votre thème parent

en: Import Sliders
fr_FR: Importer Sliders

en: Import demo files
fr_FR: Importer des fichiers de démonstration

en: Importing larger sliders could be problematic in some cases. This option is needed to upload large files. We recommend to set it to at least 16MB or higher. Please contact your host and ask them to change this PHP setting on your web server accordingly.
fr_FR: L'importation de plus grands curseurs pourrait être problématique dans certains cas. Cette option est nécessaire pour télécharger des fichiers volumineux. Nous vous recommandons de le régler à au moins 16MB ou plus. Veuillez contacter votre hébergeur et lui demander de modifier ce paramètre PHP sur votre serveur web en conséquence.

en: Import sample sliders
fr_FR: Importer des exemples de diaporamas

en: In Multiple Selection Mode you can override specific options on all selected layers. Each option field has been reset, only the options you change will be updated on the selected layers. This feature is currently in beta phase, use it cautiously.
fr_FR: En mode Sélection multiple, vous pouvez remplacer des options spécifiques sur tous les calques sélectionnés. Chaque champ d'option a été réinitialisé, seules les options que vous modifiez seront mises à jour sur les couches sélectionnées. Cette fonctionnalité est actuellement en phase bêta, utilisez-la avec précaution.

en: Inactive thumbnail opacity
fr_FR: Opacité des vignettes inactives

en: In case you’ve received LayerSlider with a theme, you will need a license key, which is payable. Product activation is optional, it’s for additional features only. For more information, read %sour documentation%s.
fr_FR: Dans le cas où vous avez reçu LayerSlider avec un thème, vous aurez besoin d'une clé de licence, qui est payable. L'activation du produit est facultative, c'est pour des fonctionnalités supplémentaires seulement. Pour plus d'informations, lisez %sour documentation%s.

en: Increase or decrease the amount of layer movement when moving your mouse cursor or tilting on a mobile device. This is the default value on this slide, which parallax layers will inherit, unless you set it otherwise directly on them.
fr_FR: Augmente ou diminue l'ampleur du mouvement du calque lors du déplacement du curseur de votre souris ou lors du basculement sur un mobile. Valeur par défaut de l'effet pour les calques de cette diapositive, sauf si vous définissez une autre valeur.

en: Increase or decrease the amount of layer rotation in the 3D space when moving your mouse cursor or tilting on a mobile device. This is the default value on this slide, which parallax layers will inherit, unless you set it otherwise directly on them.
fr_FR: Augmente ou diminue l'ampleur du mouvement du calque lors du déplacement du curseur de votre souris ou lors du basculement sur un mobile. Valeur par défaut de l'effet pour les calques de cette diapositive, sauf si vous définissez une autre valeur.

en: Increase or decrease the size of the slide background image in the Ken Burns effect. The default value is 1, the value 2 will double the image, while 0.5 results half the size. Negative values will flip the image.
fr_FR: Augmenter ou diminuer la taille de l'image en arrière dans l'effet Ken Burns. La valeur par défaut est 1, la valeur 2 doublera l'image, tandis que 0,5 réduit de moitié la taille. Les valeurs négatives retournent l'image.

en: Inherit from Slide Options
fr_FR: Valeurs par défaut des Options de diapositive

en: Inherit from theme
fr_FR: Hérité de la présentation du site

en: Initial (Language default)
fr_FR: Initial (Langue par défaut)

en: Initial fade duration
fr_FR: Durée du fondu d’entrée

en: Insert Icon
fr_FR: Insérer un icône

en: Insert a LayerSlider slider or popup to your pages and posts.
fr_FR: Insérez un curseur ou un popup LayerSlider dans vos pages et publications.

en: Insert a video poster image from your WordPress Media Library or
fr_FR: Insérer une image d'affiche vidéo de votre bibliothèque de Medias ou

en: Insert sliders with the LayerSlider Widget
fr_FR: Insérer des diaporamas avec les Widgets

en: In some cases your layers may be wrapped by another element. For example, an ＜A＞ tag when you use layer linking. Some attributes will be applied on the wrapper (if any), which is desirable in many cases (e.g. lightbox plugins). If there is no wrapper element, attributes will be automatically applied on the layer itself. If the pre-defined option doesn’t fit your needs, use custom attributes below to override it.
fr_FR: Dans certains cas, vos calques peuvent être inclus par un autre élément. Par exemple, une balise <A> lorsque vous utilisez la couche de liaison. Certains attributs seront appliqués sur l'emballage (le cas échéant), ce qui est souhaitable dans de nombreux cas (par exemple lightbox plugins). S'il n'y a aucun élément d'emballage, les attributs seront appliqués automatiquement sur le calque lui-même. Si l'option prédéfinie ne correspond pas à vos besoins, utilisez les attributs personnalisés ci-dessous pour la remplacer.

en: Install now
fr_FR: Installer maintenant

en: Instead of embedding sliders at a fixed location on your page, you can display them  on-the-fly at certain actions as a popup. Greet new visitors on your site with a beautifully designed animated banner with newsletter subscription or other offers. Display a message when they become idle. Show them recommended content before leaving the page or when they finished reading an article. There are a lot of possibilities and all of LayerSlider’s content creation and animation capabilities are now available in a popup form as well. This includes dynamic content from your WP posts and any other feature you would use in a slider. %sClick here for more information and live examples%s
fr_FR: Au lieu d'intégrer des curseurs à un emplacement fixe sur votre page, vous pouvez les afficher à la volée à certaines actions sous forme de popup. Accueillez les nouveaux visiteurs sur votre site à l'aide d'une bannière animée au design élégant avec abonnement à la newsletter ou autres offres. Affiche un message lorsqu'ils deviennent inactifs. Montrez-leur le contenu recommandé avant de quitter la page ou lorsqu'ils ont fini de lire un article. Il y a beaucoup de possibilités et toutes les capacités de création de contenu et d'animation de LayerSlider sont maintenant disponibles sous forme de popup. Cela inclut le contenu dynamique de vos messages WP et toute autre fonctionnalité que vous utiliseriez dans un curseur. %sCliquez ici pour plus d'informations et des exemples en direct%s

en: Instead of freezing the slider until visitors start scrolling, the slider will automatically start playback and will only pause at the first keyframe.
fr_FR: Au lieu de geler le curseur jusqu'à ce que les visiteurs commencent à faire défiler, le curseur démarrera automatiquement la lecture et ne fera qu'une pause à la première image-clé.

en: Interactive guides coming soon!
fr_FR: Guides interactifs à venir bientôt!

en: Interactive step-by-step tutorial guides will shortly arrive to help you get started using LayerSlider.
fr_FR: Des guides didacticiels interactifs étape par étape seront bientôt disponibles pour vous aider à commencer à utiliser Diaporama HD.

en: Interpreted as:
fr_FR: Interprété comme:

en: Italic
fr_FR: Italique

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from importing your selected slider. Please check LayerSlider -> Options -> System Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Retrying the import might also help.
fr_FR: Il semble qu’il y a un problème de serveur qui empêchait LayerSlider d’enregistrer votre travail. S’il vous plaît vérifier LayerSlider->-> l’état du système, les paramètres d’erreurs potentielles, essayez de désactiver temporairement les thèmes/plugins pour écarter les problèmes d’incompatibilité ou contactez votre hébergeur pour résoudre les problèmes de configuration de serveur. Votre serveur HTTP levé l’erreur suivante : \n\n %s

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from importing your selected slider. Please check LayerSlider -> Options -> System Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Retrying the import might also help. Your HTTP server thrown the following error: 
    
     %s
fr_FR: Il semble qu'un problème de serveur ait empêché LayerSlider d'importer le curseur que vous avez sélectionné. Vérifiez les erreurs potentielles dans LayerSlider -> Options -> État du système, essayez de désactiver temporairement les thèmes / plugins pour éliminer les problèmes d’incompatibilité ou contactez votre fournisseur d’hébergement pour résoudre les problèmes de configuration du serveur. Réessayer l'importation peut aussi aider. Votre serveur HTTP a renvoyé l'erreur suivante:
    
     % s

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from importing your selected slider. Please check LayerSlider → Options → System Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Retrying the import might also help.
fr_FR: Il semble qu’il y ait un problème de serveur qui a empêché LayerSlider d’importer votre curseur sélectionné. Veuillez vérifier LayerSlider → Options → l’état du système pour les erreurs potentielles, essayez de désactiver temporairement les thèmes / plugins pour éliminer les problèmes d’incompatibilité ou contactez votre fournisseur d’hébergement pour résoudre les problèmes de configuration du serveur. Une nouvelle tentative d’importation peut également être utile.

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from importing your selected slider. Please check LayerSlider → Options → System Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Retrying the import might also help. Your HTTP server thrown the following error: 
    
     %s
fr_FR: Il semble qu’il y ait un problème de serveur qui a empêché LayerSlider d’importer votre curseur sélectionné. Veuillez vérifier LayerSlider → Options → l’état du système pour les erreurs potentielles, essayez de désactiver temporairement les thèmes / plugins pour éliminer les problèmes d’incompatibilité ou contactez votre fournisseur d’hébergement pour résoudre les problèmes de configuration du serveur. Une nouvelle tentative d’importation peut également être utile. Votre serveur HTTP a levé l’erreur suivante : 
    
    %s

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from performing product activation. Please check LayerSlider -> Options -> System Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Your HTTP server thrown the following error: 
    
     %s
fr_FR: Il semble qu'un problème de serveur ait empêché LayerSlider d'effectuer l'activation du produit. Vérifiez les erreurs potentielles dans LayerSlider -> Options -> État du système, essayez de désactiver temporairement les thèmes / plugins pour éliminer les problèmes d’incompatibilité ou contactez votre fournisseur d’hébergement pour résoudre les problèmes de configuration du serveur. Votre serveur HTTP a renvoyé l'erreur suivante:
    
     % s

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from performing product activation. Please check LayerSlider → Options → System Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Your HTTP server thrown the following error: 
    
     %s
fr_FR: Il semble qu’il existe un problème de serveur qui a empêché LayerSlider d’effectuer l’activation du produit. Veuillez vérifier LayerSlider → Options → l’état du système pour les erreurs potentielles, essayez de désactiver temporairement les thèmes / plugins pour éliminer les problèmes d’incompatibilité ou contactez votre fournisseur d’hébergement pour résoudre les problèmes de configuration du serveur. Votre serveur HTTP a levé l’erreur suivante : 
    
    %s

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from saving your work. Please check LayerSlider -> Options -> System Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Your HTTP server thrown the following error: 
    
     %s
fr_FR: Il semble qu'il y ait un problème de serveur qui a empêché LayerSlider de sauver votre travail. S'il vous plaît vérifier LayerSlider-> options-> État du système pour les erreurs potentielles, essayez de désactiver temporairement les thèmes/plugins pour exclure les problèmes d'incompatibilité ou contactez votre fournisseur d'hébergement pour résoudre les problèmes de configuration du serveur. Votre serveur HTTP a lancé l'erreur suivante: %s

en: Just want to do some quick CSS changes? Enter them here, they will be  applied to the theme. If you need to change major portions of the theme  please use the custom.css file
fr_FR: Vous voulez juste faire quelques changements CSS rapides? Entrez-les ici, ils seront appliqués au thème. Si vous avez besoin de modifier des parties importantes du thème, veuillez utiliser le fichier personnalisé.css

en: Kannada
fr_FR: Canada

en: Keep this layer visible:
fr_FR: Gardez ce calque visible:

en: Ken Burns Effect
fr_FR: Effet & KenBurns

en: Key
fr_FR: Clé

en: Keyboard navigation
fr_FR: Navigation au clavier

en: Landing Page
fr_FR: Page de destination

en: Language
fr_FR: Langue

en: Last Modified
fr_FR: Dernière modification

en: Latin Extended
fr_FR: Latin étendu

en: LayerSlider Action: %s
fr_FR: LayerSlider version: %s

en: LayerSlider News
fr_FR: Nouveau Diaporama

en: LayerSlider Newsletter from Kreatura
fr_FR: Nouveau Diaporama

en: LayerSlider Transition Builder
fr_FR: Constructeur LayerSlider Transition

en: LayerSlider and its external dependencies require PHP 5.3.0 or newer. Please contact with your web server hosting provider to resolve this issue, as it will likely prevent LayerSlider from functioning properly. %sThis issue could result a blank page in slider builder.%s Check %sSystem Status%s for more information and comprehensive test about your server environment.
fr_FR: LayerSlider et ses dépendances externes nécessitent PHP 5.3.0 ou plus récent. S'il vous plaît contacter votre fournisseur d'hébergement de serveur Web pour résoudre ce problème, car il sera probablement empêcher LayerSlider de fonctionner correctement.  %sCette problème peut entraîner une page vierge dans Slider Builder. %s Vérifiez %sSystem État %s pour plus d'informations et un test complet sur votre environnement de serveur.

en: LayerSlider and its external dependencies require PHP’s DOM extension. Please contact with your server hosting provider to resolve this issue as it will likely prevent LayerSlider from functioning properly. %sThis issue could result a blank page in slider builder.%s Check %sSystem Status%s for more information and comprehensive test about your server environment.
fr_FR: LayerSlider et ses dépendances externes nécessitent l’extension DOM de PHP. Veuillez contacter votre fournisseur d’hébergement de serveur pour résoudre ce problème car cela empêchera probablement LayerSlider de fonctionner correctement. %s Ce problème peut entraîner une page vierge dans le générateur de curseur. %s Vérifier %sé état du système%s pour plus d’informations et un test complet sur votre environnement de serveur.

en: LayerSlider couldn’t download your selected slider. Please check LayerSlider -> Options -> System Status for potential issues. The WP Remote functions may be unavailable or your web hosting provider has to allow external connections to our domain.
fr_FR: LayerSlider n'a pas pu télécharger votre diaporama sélectionné. S'il vous plaît vérifier LayerSlider -> État du système pour les problèmes potentiels. Les fonctions à distance WP peuvent être indisponibles ou votre fournisseur d'hébergement Web doit autoriser les connexions externes à notre domaine.

en: LayerSlider couldn’t save the downloaded slider on your server. Please check LayerSlider -> Options -> System Status for potential issues. The most common reason for this issue is the lack of write permission on the /wp-content/uploads/ directory.
fr_FR: LayerSlider n'a pas pu enregistrer le curseur téléchargé sur votre serveur. Veuillez vérifier LayerSlider -> Statut du système pour les problèmes potentiels. La raison la plus courante de ce problème est le manque d'autorisation d'écriture sur le répertoire / wp-content / uploads /.

en: LayerSlider encountered a problem while it tried to show your slider.
fr_FR: LayerSlider a rencontré un problème alors qu’il a essayé d’exécuter votre diaporama.

en: LayerSlider language:
fr_FR: Langage LayerSlider :

en: LayerSlider product activation was canceled on this site
fr_FR: L'activation du produit LayerSlider a été annulée sur ce site

en: LayerSlider requires PHP 5.3.0 or newer. Please contact your host and ask them to upgrade PHP on your web server. Alternatively, they often offer a customer dashboard for their services, which might also provide an option to choose your preferred PHP version.
fr_FR: LayerSlider nécessite PHP 5.3.0 ou une version plus récente. Veuillez contacter votre hôte et lui demander de mettre à niveau PHP sur votre serveur Web. Alternativement, ils offrent souvent un tableau de bord client pour leurs services, qui peut également fournir une option pour choisir votre version PHP préférée.

en: LayerSlider uses the uploads directory for image uploads, exporting/importing sliders, etc. Make sure that your /wp-content/uploads/ directory exists and has write permission.
fr_FR: LayerSlider utilise le répertoire des ajouts (uploads directory) pour les téléchargements d'images, l'exportation / importateurs de diaporama, etc. Assurez-vous que votre / wp-content / uploads / répertoire existe et a l'autorisation d'écriture.

en: LayerSlider was previously activated on this site to receive live plugin updates, exclusive features, and premium templates in the Template Store. However, it seems that your LayerSlider product activation is no longer valid and these benefits are unavailable until you re-activate your license.
fr_FR: LayerSlider a déjà été activé sur ce site pour recevoir des mises à jour de plugin en direct, des fonctionnalités exclusives et des modèles premium dans le Magasin Template. Cependant, il semble que l'activation de votre produit LayerSlider n'est plus valide et ces avantages ne sont pas disponibles jusqu'à ce que vous réactivez votre licence.

en: LayerSlider was unable to create the directory for the Image Editor module. Please verify that your uploads folder is writable. See the %sCodex%s for more information.
fr_FR: LayerSlider n’a pas pu créer le répertoire pour le module Image Editor. Vérifiez que votre dossier de téléchargements est accessible en écriture. Consultez le %sCodex%s pour plus d’informations.

en: LayerSlider was unable to display the product activation screen due to an unexpected issue. Your active WordPress theme likely interferes and proactively tries to hide the  product activation box.
fr_FR: LayerSlider n’a pas été en mesure d’afficher l’écran d’activation du produit en raison d’un problème inattendu. Votre thème WordPress actif interfère probablement et tente proactivement de masquer la boîte d’activation du produit.

en: LayerSlider was unable to download the Image Editor module. Please check %sLayerSlider → Options → System Status%s for potential issues. The WP Remote functions may be unavailable or your web hosting provider has to allow external connections to our domain.
fr_FR: LayerSlider n’a pas été en mesure de télécharger le module Image Editor. Veuillez vérifier %sLayerSlider → Options → statut du système%s pour les problèmes potentiels. Les fonctions WP Remote peuvent ne pas être disponibles ou votre fournisseur d’hébergement Web doit autoriser des connexions externes à notre domaine.

en: LayerSlider was unable to uncompress the Image Editor module. Please check %sLayerSlider → Options → System Status%s for potential issues. The WP Remote functions may be unavailable or your web hosting provider has to allow external connections to our domain.
fr_FR: LayerSlider n’a pas été en mesure de décompresser le module Image Editor. Veuillez vérifier %sLayerSlider → Options → statut du système%s pour les problèmes potentiels. Les fonctions WP Remote peuvent ne pas être disponibles ou votre fournisseur d’hébergement Web doit autoriser des connexions externes à notre domaine.

en: Layer editor
fr_FR: Éditeur de calque

en: Layer media
fr_FR: Diaporama Média

en: Layer options
fr_FR: Calque options

en: Layer resize
fr_FR: Redimensionner les masques

en: Layers container
fr_FR: Containeur calques

en: Layers require an opening transition in order to become visible during the slideshow. Enable either <mark>Opening Transition</mark> or <mark>Opening Text Transition</mark> to make this layer visible again.
fr_FR: Les calques nécessitent une transition d'ouverture pour être visibles pendant le diaporama. Activez <mark>Opening Transition</mark> ou <mark>Opening Text Transition</mark> pour rendre ce calque à nouveau visible.

en: Layout & Positions
fr_FR: Calque & Positions

en: Layout Settings
fr_FR: Paramètres de mise en page

en: Lazy load images
fr_FR: Chargement lent activé pour les images

en: Leave duration
fr_FR: Durée de la sortie

en: Letter spacing
fr_FR: Espacement des lettres

en: Let’s Get Started
fr_FR: Commençons tout de suite

en: License activation is required in order to receive updates and premium support for LayerSlider. %sPurchase a license%s or %sread the documentation%s to learn more. %sGot LayerSlider in a theme?%s
fr_FR: Activation de licence est requise pour recevoir les mises à jour et le meilleur support pour LayerSlider. %sPurchase a licence %s ou %s lire la documentation %s pour en savoir plus. %sGot LayerSlider in a theme  %s

en: License activation is required in order to receive updates for LayerSlider. %sPurchase a license%s or %sread the documentation%s to learn more. %sGot LayerSlider in a theme?%s
fr_FR: Activation de licence est obligatoire pour pouvoir bénéficier des mises à jour pour LayerSlider. %sAchetez une licence%s ou %slire la documentation%s pour en savoir plus. %sGot LayerSlider in a thme ? %s

en: License activation is required to receive updates. Please read our %sonline documentation%s to learn more.
fr_FR: Activation de licence est obligatoire ! Merci de lire votre %s documentation en ligne %s pour en savoir plus.

en: Lightbox linking deactivated
fr_FR: Liaison Lightbox désactivée

en: Lightbox linking deactivated. (Custom links will still be used)
fr_FR: Liaison Lightbox désactivée. (Les liens personnalisés seront toujours utilisés)

en: Limit the total number of revisions per slider to %s.
fr_FR: Limitez le nombre total de révisions par curseur à%s.

en: Line-height
fr_FR: Hauteur de ligne

en: Line Trough
fr_FR: Ligne en travers (Line trough)

en: Line through
fr_FR: Barrer

en: Link & Attributes
fr_FR: Lien & Attributs

en: LinkedIn link
fr_FR: Lien LinkedIn

en: Linkedin link
fr_FR: Lien LinkedIn

en: Linkedin link
fr_FR: Lien LinkedIn

en: Linked to: Post URL from Dynamic content
fr_FR: Lié à l'URL de contenu dynamique

en: Linked to WP Attachment: %s
fr_FR: Liée à l’attachement : %s

en: Linked to WP Page: %s
fr_FR: Lié à la Page du site : %s

en: Linked to WP Post: %s
fr_FR: Lié à la NEWS du site : %s

en: Linking
fr_FR: Lier

en: Linking, Ken Burns, Parallax
fr_FR: Liens, Ken Burns, Parallaxe

en: Link target
fr_FR: Cible du lien

en: Link to facebook
fr_FR: Lien vers facebook

en: List List Styling
fr_FR: Style de liste

en: List View
fr_FR: Vue en liste

en: List of your chosen fonts separated with a comma. Please use apostrophes if your font names contains white spaces. Example: Helvetica, Arial, sans-serif
fr_FR: Lise de polices séparés par une virgule. Utilisez des tirets si vos noms de police contiennent des espace. Exemple : Helvetica, Arial, sans-serin

en: Load google fonts in footer
fr_FR: Charger les polices google dans le footer

en: Loading jQuery in your footer will speed up site rendering but may cause problems with plugins. Only use if you know what you are doing ;)
fr_FR: Le chargement de jQuery dans votre pied de page accélérera le rendu du site, mais peut causer des problèmes avec les plugins. N’utilisez que si vous savez ce que vous faites ;)

en: Loading sliders ...
fr_FR: Chargement...

en: Load only on admin interface
fr_FR: Charger uniquement sur l’interface d’administration

en: Logo Dimension: 340px * 156px (if your logo is larger you might need to  change the Header size in your
fr_FR: Dimension du logo: 340px * 156px (si votre logo est plus grand, vous devrez peut-être modifier la taille de l’en-tête dans votre

en: Logo Image Size
fr_FR: Taille de l’image du logo

en: Looking for the importable demo content? Check out the %sTemplate Store%s.
fr_FR: Vous recherchez le contenu de la démo importable ? Consultez le %sTemplate Store%s.

en: Loop / Middle Transition properties
fr_FR: Propriétés des Transitions Loop or Middle

en: Looping
fr_FR: Circuit fermé

en: Loop or Middle<br>Transition
fr_FR: Boucle ou Moyen <br> Transition

en: Loop or Middle Transition properties
fr_FR: Ouverture des propriétés des Transitions Loop or Middle

en: Loops
fr_FR: Boucles

en: Make new slide transitions easily with this drag &amp; drop editor.
fr_FR: Faites de nouvelles transitions de diapositives facilement avec cet éditeur Drag &amp; Drop.

en: Make sure to delete any fonts that you are not using, to keep the loading  time for your visitors low
fr_FR: Assurez-vous de supprimer toutes les polices que vous n’utilisez pas, pour maintenir le temps de chargement pour vos visiteurs faible

en: Malayalam
fr_FR: Malayâlam

en: Many of our importable content in the Template Store use and rely on Google Fonts. If you disable this feature, you may not be able to add custom fonts and it might compromise the appearance of textual content in sliders. 
    
     Are you sure you want to disable Google Fonts?
fr_FR: Plusieurs de nos contenus importables dans le magasin de modèles utilisent et s'appuient sur les polices Google. Si vous désactivez cette fonctionnalité, vous ne pourrez peut-être pas ajouter de polices personnalisées et cela pourrait compromettre l'apparence du contenu textuel dans les curseurs. 
    
     Êtes-vous sûr de vouloir désactiver les polices Google?

en: Map dragging on mobile
fr_FR: Faire glisser une carte sur le mobile

en: Maps were disabled by the visitor on this site.
fr_FR: Les cartes ont été désactivées par le visiteur sur ce site.

en: Masonry Content
fr_FR: Contenu Masonry

en: Maximum responsive ratio
fr_FR: Ratio adaptatif taille maximum

en: Meanwhile lets just say that we are proud %s contributed a whooping %s  entries.
fr_FR: En attendant, disons simplement que nous sommes fiers %s contribué à une lingopante %s entrées.

en: Meanwhile lets just say that we are proud %s contributed a whooping %s entries.
fr_FR: En attendant, disons simplement que nous sommes fiers que les %s aient contribué à une entrée de whooping %s.

en: Media
fr_FR: Média

en: Medical Icons
fr_FR: Icones médicales

en: Method 1: Shortcode
fr_FR: Méthode simplifiée : utiliser des ShortCode

en: Method 2: Gutenberg
fr_FR: Méthode 2: Gutenberg

en: Method 3: Widget
fr_FR: Autre méthode: Widget

en: Method 4: Page Builders
fr_FR: Méthode 4 : Constructeurs de pages

en: Method 5: PHP Function
fr_FR: Utiliser une fonction PHP

en: Milstone Link?
fr_FR: Lien sur l'étape?

en: Min. font size
fr_FR: Taille police minimum

en: Min. mobile font size
fr_FR: Taille de la police minimum pour mobiles

en: Mobile Menu
fr_FR: Menu mobile

en: Modified
fr_FR: Modifié

en: Modifying a skin with invalid code can break your sliders’ appearance. Changes cannot be reverted after saving.
fr_FR: La modification d’un skin avec un code invalide peut briser l’apparence de vos Diaporamas. Les changements ne peuvent pas être rétablis après l’enregistrement.

en: More Information
fr_FR: Plus d’Informations

en: More effects are coming soon
fr_FR: Plus d'effets sont à venir bientôt

en: Most page builders support LayerSlider out of the box. Popular plugins like Visual Composer or Elementor has dedicated options to embed sliders. Even if there’s no LayerSlider specific option, shortcodes and widgets are widely supported and can be relied upon in almost all cases. In general, wherever you can insert text or widgets, it can also be used to embed sliders.
fr_FR: La plupart des constructeurs de pages prennent en charge LayerSlider hors de la boîte. Les plugins populaires comme Visual Composer ou Elementor ont des options dédiées pour intégrer des curseurs. Même s'il n'y a pas d'option spécifique À LayerSlider, les codes courts et les widgets sont largement pris en charge et peuvent être utilisés dans presque tous les cas. En général, partout où vous pouvez insérer du texte ou des widgets, il peut également être utilisé pour intégrer des curseurs.

en: Move Element
fr_FR: Déplacer Element

en: Move Section
fr_FR: Déplacer la section

en: Move duration
fr_FR: Modifier la Durée

en: Moves all sliders out of this group, then deletes it. All of your sliders will remain available on the main grid.
fr_FR: Déplace tous les curseurs de ce groupe, puis le supprime. Tous vos curseurs resteront disponibles sur la grille principale.

en: Moves the layer horizontally by the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the width of this layer.
fr_FR: Déplace le calque horizontalement en indiquant une valeur en pixels. Utiliser des valeurs négatives pour la direction opposée. Les % sont par rapport à la largeur de ce calque.

en: Moves the layer vertically by the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the width of this layer.
fr_FR: Déplace le calque verticalement en indiquant une valeur en pixels. Utiliser des valeurs négatives pour la direction opposée. Les % sont par rapport à la largeur de ce calque.

en: Move the slider by
fr_FR: Déplacez la diapositive par

en: Multi Author Blog (displays Gravatar of the article author beside the entry  and feature images above)
fr_FR: Multi Author Blog (affiche Gravatar de l’auteur de l’article à côté de l’entrée et des images de fonctionnalité ci-dessus)

en: Multiple Selection Mode
fr_FR: Mode sélection multiple

en: NEW
fr_FR: NOUVEAU

en: Name or describe your image layer, so search engines and VoiceOver softwares can properly identify it.
fr_FR: Nommer ou décrire votre calque, de sorte que les moteurs de recherche et les logiciels VoiceOver puissent l'identifier.

en: Name your new slider
fr_FR: Nommez votre nouveau slider

en: Navigation buttons on hover
fr_FR: Boutons de navigation au survol

en: Need help? Try these:
fr_FR: Besoin d’aide? Essayez:

en: New releases contain new features, bug fixes and various improvements across the entire plugin.
fr_FR: De nouvelles versions contiennent de nouvelles fonctionnalités, des corrections de bugs et améliorations diverses à travers l’ensemble de l’Extension.

en: No, open the images in a new browser window/tab
fr_FR: Non, ouvrez les images dans une nouvelle fenêtre/ un nouvel onglet de navigateur

en: No, open the images in the browser window
fr_FR: Non, ouvrez les images dans la fenêtre du navigateur

en: No Link for this header
fr_FR: Aucun lien pour cet en-tête

en: No box arround content
fr_FR: Pas de contenu autour de la boîte

en: No option to view additional entries
fr_FR: Aucune option pour afficher les entrées supplémentaires

en: No sliders found.
fr_FR: Aucun diaporama trouvé

en: No sliders found with the current filters set. %sClick here%s to reset filters.
fr_FR: Aucun curseur n'a été trouvé avec le jeu de filtres actuel. %sCliquez ici%s pour réinitialiser les filtres.

en: No sliders were found to export.
fr_FR: aucun diaporama trouvés à exporter.

en: No sliders were selected.
fr_FR: Pas de Diaporamas sélectionnés.

en: No sliders were selected to export.
fr_FR: aucun diaporama sélectionnés pour exporter.

en: No sliders were selected to remove.
fr_FR: Pas de Diaporamas sélectionnés pour le retirer.

en: Not Activated
fr_FR: Pas Activé

en: Nothing to see here. <br> We popped out. ;)
fr_FR: Rien à voir ici. <br> Nous sommes sortis. ;)

en: Notice: In order to import from outdated versions (pre-v3.0.0), you need to create a new file and paste the export code into it. The file needs to have a .json extension, then you will be able to upload it.
fr_FR: Notez: Pour importer des versions obsolètes (pré-V3.0.0), vous devez créer un nouveau fichier et coller le code d'exportation. Le fichier doit avoir une extension .json, pour être en mesure de le télécharger.

en: Notification Box Border
fr_FR: Bordure de la boîte de notification

en: Not suitable for WP sites. Used for the jQuery version of LayerSlider.
fr_FR: Ne convient pas pour les sites WP. Utilisé pour la version jQuery de LayerSlider.

en: Oblique (Forced slant)
fr_FR: Oblique (inclinaison forcée)

en: Oblique is an auto-generated italic version of your chosen font and can force slating even if there is no italic font variant available. However, you should use the regular italic option whenever is possible. Please double check to load italic font variants when using Google Fonts.
fr_FR: Oblique est une version italic généré automatiquement de votre police et peut forcer l'inclinaison même s'il n'y a pas de variante italique disponible. Cependant, vous devez utiliser l'option italic régulière chaque fois est possible. Vérifier pour charger des variantes de polices italiques lorsque vous utilisez Google Fonts.

en: Older Browsers on Windows dont render custom fonts as smooth as modern ones. If you want to force websafe fonts instead of custom fonts for those browsers activate the setting here (affects older versions of IE, Firefox and Opera)
fr_FR: Les navigateurs plus anciens sur Windows ne rendent pas les polices personnalisées aussi lisses que les polices modernes. Si vous souhaitez forcer les polices websafe au lieu de polices personnalisées pour ces navigateurs, activez le paramètre ici (affecte les anciennes versions d’IE, Firefox et Opera)

en: On Screen Notifications
fr_FR: Notifications à l'écran

en: One or more space-separated class names to be added to the slider container element.
fr_FR: Un ou plusieurs noms de classes séparés par des espaces à ajouter à l'élément conteneur du curseur.

en: On layer
fr_FR: S’il vous plaît visitez la page %s et entrez un jeton valide pour installer ou mettre à jour les plugins de prime : Convert Plus, ACF Pro, barre de curseur révolution & couche

en: Only open the facebook page - no data are sent
fr_FR: N’ouvrez que la page facebook - aucune donnée n’est envoyée

en: Only the classic WP editor will be used for the selected post types. The links to WP block editor (Gutenberg) will not be available.  You can change this behaviour for certain pages/posts with Enfold&rsquo;s filter &quot;avf_use_block_editor_for_post&quot;
fr_FR: Seul l'éditeur WP classique sera utilisé pour les types d'articles sélectionnés. Les liens vers l'éditeur de blocs WP (Gutenberg) ne seront pas disponibles.  Vous pouvez changer ce comportement pour certaines pages/postes avec Enfold&rsquo;s filter &quot;avf_use_block_editor_for_post&quot;

en: On parent
fr_FR: Page Parent

en: On this slide
fr_FR: Sur ce slide

en: Opacity in percentage of the active slide's thumbnail.
fr_FR: Pourcentage d’opacité des vignettes de la diapositive active.

en: Open Image in Lightbox
fr_FR: Image ouverte dans Lightbox

en: Open Slider Builder
fr_FR: Ouvrir Slider Builder

en: Open Slider Library
fr_FR: Ouvrir la bibliothèque slider

en: Open at scroll position
fr_FR: Ouvrir à la position de défilement

en: Open automatically after
fr_FR: Ouvrir automatiquement après

en: Open bigger version of Thumbnail Image in lightbox (image needs to be set)
fr_FR: Ouvrir une version agrandie de l'image miniature dans la lightbox (l'image doit être définie)

en: Open by click
fr_FR: Ouvrir par clic

en: Open facebook page now
fr_FR: Ouvrez la page facebook maintenant

en: Opening<br>Transition
fr_FR: Ouverture <br> Transition

en: Opening Text<br>Transition
fr_FR: Texte d'ouverture <br> Transition

en: Opening Text Transition properties
fr_FR: Ouverture des propriétés des Transitions Texte

en: Opening Transition properties
fr_FR: Ouverture des propriétés des Transitions

en: Opening delay
fr_FR: Délai d'ouverture

en: Opening duration
fr_FR: Durée d'ouverture

en: Opening transition
fr_FR: Transition d'ouverture

en: Open in new window and use rel=nofollow
fr_FR: Ouvrez dans une nouvelle fenêtre et utilisez rel=nofollow

en: Open in same window and use rel=nofollow
fr_FR: Ouvrez dans la même fenêtre et utilisez rel= nofollow

en: Open new tab/window
fr_FR: Ouvrir un nouvel onglet ou une nouvelle fenêtre

en: Open the Slider Library with the button below and select the slider you want to insert.
fr_FR: Ouvrez la bibliothèque Slider avec le bouton ci-dessous et sélectionnez le curseur que vous souhaitez insérer.

en: Open this help menu to quickly access to our online documentation.
fr_FR: Ouvrez ce menu d’aide pour accéder rapidement à notre documentation en ligne.

en: Open when idle for
fr_FR: Ouvrir quand arrêt sur

en: Optimize for mobile
fr_FR: Optimisé pour mobile

en: Origami Slide Transition
fr_FR: Transition Origami

en: Origami is the perfect solution to share your gorgeous photos with the world or your loved ones in a truly inspirational way and create sliders with stunning effects.
fr_FR: Partagez vos superbes photos avec le monde ou vos proches d'une manière vraiment inspirante et créez des curseurs avec des effets étonnants avec Origami.

en: Other options
fr_FR: Autres options

en: Overflow layers
fr_FR: Calques en débordement

en: Overlay activated
fr_FR: Superposition activé

en: Overlay closing duration
fr_FR: Temps de Clôture du recouvrement

en: Overlay color
fr_FR: Couleur de superposition

en: Overlay deactivated
fr_FR: Superposition désactivé

en: Overlay opening duration
fr_FR: Durée de la sortie du recouvrement

en: Override Slider Settings
fr_FR: Paramètres du Diaporama

en: Overriding slider settings is optional. It can be useful if you want to make small changes to the same slider in certain situations without having duplicates. For example, you might want to change the slider skin on some pages to fit better to a different page style.
fr_FR: Les paramètres de curseur sont facultatifs. Il peut être utile si vous voulez apporter de petites modifications au même curseur dans certaines situations sans avoir de doublons. Par exemple, vous pouvez modifier la peau du curseur sur certaines pages pour mieux s'adapter à un style de page différent.

en: PHP max. execution time should be set to at least 60 seconds or higher when importing large sliders. Please contact your host and ask them to change this PHP setting on your web server accordingly.
fr_FR: PHP max. (temps d'exécution) doit être au moins réglé sur 60 secondes ou plus lors de l'importation de gros diaporamas.

en: PHP memory limit should be set to at least 64MB or higher when dealing with large sliders. Please contact your host and ask them to change this PHP setting on your web server accordingly.
fr_FR: limite de mémoire PHP doit être réglé sur au moins 64 Mo ou plus lorsqu'ils traitent avec de gros diaporamas.

en: Padding on the bottom of the layer. Example: 10px
fr_FR: Marge du bas du calque. Exemple : 10px

en: Padding on the left side of the layer. Example: 10px
fr_FR: Espacement sur le dessus de la couche. Exemple: 10px

en: Padding on the right side of the layer. Example: 10px
fr_FR: Espacement sur le côté droit de la couche. Exemple: 10px

en: Padding on the top of the layer. Example: 10px
fr_FR: Espacement sur le dessus de la couche. Exemple: 10px

en: Parallax<br>Transition
fr_FR: Parallaxe <br>Transition

en: Parallax Transition properties
fr_FR: Propriété des Transitions de Parallaxe

en: Parallax center degree
fr_FR: Centre du parallaxe en degré

en: Parallax center layers
fr_FR: Parallaxe central des calques

en: Parallax sensitivity
fr_FR: Sensibilité du Parallax

en: Paste...
fr_FR: Coller…

en: Paste layer styles
fr_FR: Coller les styles de calques

en: Pause layers
fr_FR: Pause des calques

en: Pause media playback on slide
fr_FR: Pause de la lecture multimédia sur une diapositive

en: Pause on hover
fr_FR: Mise en pause au survol

en: Payment Icons
fr_FR: Icônes de paiement

en: Perfect Automatic Masonry: Display a grid where most elements get the same  size, only elements with very wide images get twice the width and elements  with very high images get twice the height. To qualify for "very wide" or  "very high" the image must have a aspect ratio of 16:9 or higher
fr_FR: Maçonnerie automatique parfaite: Affichez une grille où la plupart des éléments obtiennent la même taille, seuls les éléments avec des images très larges obtiennent deux fois la largeur et les éléments avec des images très élevées obtiennent deux fois la hauteur. Pour être admissible à « très large » ou « très élevé », l’image doit avoir un rapport d’aspect de 16: 9 ou plus

en: Perfect Automatic Masonry: Display a grid where most images get the same  size, only very wide images get twice the width and very high images get  twice the height. To qualify for "very wide" or "very high" the image  must have a aspect ratio of 16:9 or higher
fr_FR: Maçonnerie automatique parfaite: Affichez une grille où la plupart des images obtiennent la même taille, seules les images très larges obtiennent deux fois la largeur et les images très hautes obtiennent deux fois la hauteur. Pour être admissible à « très large » ou « très élevé », l’image doit avoir un rapport d’aspect de 16: 9 ou plus

en: Perfect Automatic Masonry: Display a grid where most images get the same size, only very wide images get twice the width and very high images get twice the height. To qualify for "very wide" or "very high" the image must have a aspect ratio of 16:9 or higher
fr_FR: Mansonry automatique parfaite : Affiche une grille où la plupart des images ont la même taille, seules les images très larges ont deux fois la largeur et les images très hautes ont deux fois la hauteur. Pour être qualifiée de "très large" ou "très haute", l'image doit avoir un rapport d'aspect de 16:9 ou plus

en: Perfect Grid: Display a perfect grid where each element has exactly the same  size. Images get cropped/stretched if they don't fit
fr_FR: Grille parfaite: Affichez une grille parfaite où chaque élément a exactement la même taille. Les images sont recadrées / étirées si elles ne correspondent pas

en: Perfect Grid: Display a perfect grid where each image has exactly the same  size. Images get cropped/stretched if they don't fit
fr_FR: Grille parfaite: Affichez une grille parfaite où chaque image a exactement la même taille. Les images sont recadrées / étirées si elles ne correspondent pas

en: Performance Related Options
fr_FR: Options liées aux performances

en: Perform license activation, so we can provide you hands on support, automatic updates, premium features, slider templates and other exclusive content & services.
fr_FR: Effectuez l'activation de la licence, afin que nous puissions vous fournir des mains sur le support, mises à jour automatiques, fonctionnalités premium, modèles de curseur et d'autres contenus exclusifs services.

en: Permission settings has been updated.
fr_FR: Les paramètres d'autorisation ont été mis à jour.

en: Pick an image to use it in LayerSlider WP
fr_FR: Choisir une image à utiliser dans Diaporama

en: Pinterest link
fr_FR: Pinter lien

en: Plays a transition based on the options below when the user moves the mouse cursor over this layer.
fr_FR: Lance une transition en fonction des options ci-dessous lorsque l'utilisateur déplace le curseur de la souris sur cette couche.

en: Play the slider by scrolling the web page. %sClick here%s to see a live example.
fr_FR: Jouez le diaporama en faisant défiler la page Web. %sCliquez ici%s pour voir un exemple en direct.

en: Please check the changelog to see which ALB elements are supporting this feature.
fr_FR: Veuillez consulter le journal des modifications pour voir quels éléments ALB supportent cette fonctionnalité.

en: Please enter a valid license key. For more information, please click on the “Where’s my license key?” button.
fr_FR: Veuillez saisir une clé de licence valide. Pour plus d'informations, veuillez cliquer sur le bouton «Où est ma clé de licence?».

en: Please make sure that you’ve used the right shortcode or method to insert the slider, and check if the corresponding slider exists and it wasn’t deleted previously.
fr_FR: Veuillez vous assurer que vous avez utilisé le bon shortcode ou la bonne méthode pour insérer le curseur, et vérifiez si le curseur correspondant existe et qu'il n'a pas déjà été supprimé.

en: Please note, the slide background image (if any) will cover the video.
fr_FR: Veuillez noter que l'image d'arrière-plan de la diapositive (le cas échéant) couvrira la vidéo.

en: Please read our  %sOnline Documentation%s carefully, it will likely answer all of your questions.<br><br>You can also check the %sFAQs%s for additional information, including our support policies and licensing rules.
fr_FR: Veuillez lire attentivement notre documentation %sDocumentation en ligne%s, elle répondra probablement à toutes vos questions. <br><br><br>Vous pouvez également consulter les %sFAQ(s)%s pour plus d'informations, y compris nos politiques de support et nos règles de licence.

en: Please read our %sonline documentation%s for more information about the API.
fr_FR: Veuillez lire notre %s documentation en ligne %s pour plus d'informations sur l'API.

en: Plugins
fr_FR: Extensions

en: Plugins and search engines may use this attribute to get more information about the role and behavior of a link.
fr_FR: Extensions et moteurs de recherche peuvent utiliser cet attribut pour obtenir plus d'informations sur le rôle et le comportement d'un lien.

en: Plugin update required
fr_FR: Mise à jour des extensions requise

en: Popout editor
fr_FR: Éditeur Popout

en: Popup is a premium feature. You can preview all the options here with the Live Preview button, but you need to activate your copy of LayerSlider in order to use it on your front end pages. %sPurchase a license%s or %sread the documentation%s to learn more. %sGot LayerSlider in a theme?%s
fr_FR: Révisions de diaporama  est une fonctionnalité de prime. Activer votre copie de LayerSlider afin de profiter de nos avantages premium. %sAchetez une licence %s ou %s lire la documentation %s pour en savoir plus. %sGot LayerSlider in a theme ? %s

en: Popup requires product activation. Click on the padlock icon to learn more.
fr_FR: POPUP nécessite l’activation de cette fonctionnalité. Cliquez sur l’icône du cadenas pour en savoir plus.

en: Popup uses different kinds of layout settings than normal sliders. Press the button below to configure your Popup.
fr_FR: La fenêtre contextuelle (popup) utilise différents types de paramètres de mise en page que les curseurs normaux. Appuyez sur le bouton ci-dessous pour configurer votre Popup.

en: Position &amp; Dimensions
fr_FR: Position et dimensions

en: Premium Slider Templates
fr_FR: Modèles de diapos Premium

en: Press the Add Icon button to insert an icon
fr_FR: Appuyez sur le bouton pour insérer une icône.

en: Prevent layer dragging in the editor.
fr_FR: Empêcher le calque de glisser dans l'éditeur.

en: Prevent layer from dragging in the editor.
fr_FR: Empêche le calque de glisser dans l'éditeur.

en: Prevent reopening
fr_FR: Empêche la réouverture

en: Prevent slider clipping
fr_FR: Empêche le détourage de la diapo

en: Preview &amp; Details
fr_FR: Aperçu et détails

en: Preview Feature
fr_FR: Prévisualiser la dispositive

en: Preview for Selected Revision
fr_FR: Aperçu pour la révision sélectionnée

en: Previews are automatically generated from slide images in sliders.
fr_FR: Prévisualisations sont générées automatiquement depuis les images des diapositives.

en: Privacy settings has been updated.
fr_FR: Les paramètres de confidentialité ont été mis à jour.

en: Product Activation
fr_FR: Activation du produit

en: Product activation is optional. Add-Ons and other benefits can enhance your content &amp; workflow, but they are not required to build sliders or access essential features. Product activation requires you to have a license key, which is payable if you have received LayerSlider with a theme. For more information, please read our %sactivation guide%s.
fr_FR: L'activation du produit est facultative. Les add-Ons et autres avantages peuvent améliorer votre contenu et votre flux de travail, mais ils ne sont pas tenus de créer des curseurs ou d'accéder aux fonctionnalités essentielles. L'activation du produit exige que vous ayez une clé de licence, qui est payable si vous avez reçu LayerSlider avec un thème. Pour plus d'informations, veuillez lire notre guide %sactivation%s.

en: Product activation is required in order to use Add-Ons. Add-Ons can enhance your content &amp; workflow, but they are optional and not required to build sliders. Product activation requires you to have a license key, which is payable if you have received LayerSlider with a theme. For more information, please read our %sactivation guide%s.
fr_FR: L'activation du produit est nécessaire pour utiliser des Add-Ons. Les add-Ons peuvent améliorer votre contenu et votre flux de travail, mais ils sont facultatifs et ne sont pas nécessaires pour construire des curseurs. L'activation du produit exige que vous ayez une clé de licence, qui est payable si vous avez reçu LayerSlider avec un thème. Pour plus d'informations, veuillez lire notre guide %sactivation%s.

en: Product activation is required in order to use this feature.
fr_FR: Activez votre site pour accéder à des modèles Premiums.

en: Product activation is required to access premium templates.
fr_FR: Activez votre site pour accéder à des modèles Premiums.

en: Product activation is required to access this feature.
fr_FR: L'activation du produit est nécessaire pour accéder à cette fonction.

en: Product activation is required to receive automatic updates.
fr_FR: Activez votre site pour accéder à des modèles Premiums.

en: Product activation is required to use Add-Ons. Add-Ons are optional, but they can enhance your content &amp; workflow. Activate your copy of LayerSlider in order to receive these additional benefits. <br><br> %sPurchase a license%s or %sread our documentation%s to learn more. %sGot LayerSlider in a theme?%s
fr_FR: Révisions de diaporama est une fonctionnalité de prime. Activer votre copie de LayerSlider afin de profiter de nos avantages premium. %sAchetez une licence %s ou %s lire la documentation %s pour en savoir plus. %sGot LayerSlider in a theme ? %s

en: Product activation unavailable
fr_FR: Activation du produit non disponible

en: Purchases: A problem occured accessing your purchases. Unable to check for updates.
fr_FR: Achats : Un problème s'est produit pour accéder à vos achats. Impossible de vérifier les mises à jour.

en: Put back
fr_FR: Remettre en place

en: Read online resouces to get help
fr_FR: Lire les ressources en ligne pour obtenir de l'aide

en: Redirect all users to this page
fr_FR: Rediriger tous les utilisateurs vers cette page

en: Release channel:
fr_FR: Nouvelle version de canal:

en: Release log
fr_FR: Journal de sortie

en: Remember unmute state
fr_FR: Rappelez-vous l'état unmute

en: Remove character set
fr_FR: Supprimer le jeu de caractères

en: Removed slider
fr_FR: Diaporama Supprimé

en: Removed sliders
fr_FR: Supprimer les sliders

en: Remove layer(s)
fr_FR: Enlever le(s) calque(s)

en: Remove layer background
fr_FR: Supprimer l’image du masque

en: Remove layer image
fr_FR: Supprimer l’image du masque

en: Remove selected
fr_FR: Retirer la sélection

en: Remove slide image
fr_FR: Supprimer l'Image du diaporama

en: Remove the <i>wp_layerslider</i> database table, which stores your sliders.
fr_FR: Retirer la table de base <i>de</i> données <i>wp_layerslider,</i> qui stocke vos diaporamas.

en: Remove this font
fr_FR: Supprimer cette police

en: Remove this layer
fr_FR: Supprimer ce calque

en: Remove this slider
fr_FR: Supprimer ce Slider

en: Remove video poster
fr_FR: Supprimer la miniature de la vidéo

en: Repeat after
fr_FR: Répéter après

en: Repeats a transition based on the options below. If you set the Loop Count to 1, it can also act as a middle transition in the chain of animation lifecycles.
fr_FR: Répète une transition en fonction des options ci-dessous. Si vous réglez "Loop Count" à 1, il peut aussi agir comme une transition intermédiaire dans le cycle d'animation.

en: Replace With Icon
fr_FR: Remplacer par Icône

en: Replay the slide from the start
fr_FR: Relire la diapositive depuis le début

en: Reset on close
fr_FR: Reset on Close

en: Reset slider
fr_FR: Curseur de réinitialisation

en: Responsive mode
fr_FR: Mode responsive

en: Responsive under
fr_FR: Responsive aux

en: Restore editor
fr_FR: Éditeur de calque

en: Restore removed
fr_FR: Restauration supprimée

en: Restore removed slider
fr_FR: Restaurer le slide effacer

en: Result
fr_FR: Résultat

en: Resume the slideshow
fr_FR: Reprendre le diaporama

en: Reverse the slide, then pause it
fr_FR: InVerser la diapositive, puis la suspendre

en: Reverse the slide, then replay it
fr_FR: InVerser la diapositive, puis la relire

en: Reverting a slider to an earlier version adds another snapshot to Revisions, which can also be reverted if you change your mind and would rather return to the original copy.
fr_FR: La restauration d'un curseur sur une version antérieure ajoute un autre instantané à Revisions, qui peut également être annulé si vous changez d'avis et que vous préférez revenir à la copie d'origine.

en: Revert to This Revision
fr_FR: Revenir à cette révision

en: Revisions Available:
fr_FR: Révisions disponibles:

en: Revisions Preferences
fr_FR: Préférences de révisions

en: Revisions for Slider:
fr_FR: Révisions pour Diaporama:

en: Rotates text fragments along the X (horizontal) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
fr_FR: Pivote les fragments de texte sur l'axe X (horizontal) selon le degré indiqué. Les valeurs négatives sont autorisées pour la rotation antihoraire. En énumérant plusieurs valeurs séparées par un | caractère, la diapositive va utiliser les différentes variantes de transition à chaque nœud de texte selon les valeurs fournies.

en: Rotates text fragments along the Y (vertical) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
fr_FR: Pivote les fragments de texte sur l'axe Y (vertical) selon le degré indiqué. Les valeurs négatives sont autorisées pour la rotation antihoraire. En énumérant plusieurs valeurs séparées par un | caractère, la diapositive va utiliser les différentes variantes de transition à chaque nœud de texte selon les valeurs fournies.

en: Rotates text fragments clockwise by the given number of degrees. Negative values are allowed for counterclockwise rotation. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
fr_FR: Pivote les fragments de texte dans le sens horaire selon le degré indiqué. Les valeurs négatives sont autorisées pour la rotation antihoraire. En énumérant plusieurs valeurs séparées par un | caractère, la diapositive va utiliser les différentes variantes de transition à chaque nœud de texte selon les valeurs fournies.

en: Rotates the layer along the X (horizontal) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction.
fr_FR: Rotation du calque sur l'axe des X (horizontal) en nombre de degrés. Valeurs négatives pour une rotation antihoraire.

en: Rotates the layer along the Y (vertical) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction.
fr_FR: Rotation du calque sur l'axe des Y (vertical) en nombre de degrés. Valeurs négatives pour une rotation antihoraire.

en: Rotates the layer by the given number of degrees. Negative values are allowed for counterclockwise rotation.
fr_FR: Fait pivoter le calque selon l'indication en degrés. Valeurs négatives pour une indaction antihoraire.

en: Rotates the layer clockwise by the given number of degrees. Negative values are allowed for counterclockwise rotation.
fr_FR: Fait pivoter dans le sens horaire le calque selon l'indication en degrés. Valeurs négatives pour une indication antihoraire.

en: Rotation &amp; Skew
fr_FR: Rotation et inclinaison

en: Rotation, Skew &amp; Mask
fr_FR: Rotation, inclinaison et masque

en: Rounded corners
fr_FR: Coins arrondis

en: SLIDER PACKS
fr_FR: Type de diaporama

en: Scales text fragments along the X (horizontal) axis by the specified vector. Use the value 1 for the original size. The value 2 will double, while 0.5 shrinks text fragments compared to their original size. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
fr_FR: Balance les fragments de texte sur l'axe X (horizontal) selon le vecteur indiqué. Utilisez la valeur 1 pour la taille d'origine, la valeur 2 double l'effet. 0,5 réduit les fragments de texte par rapport à sa taille d'origine. En énumérant plusieurs valeurs séparées par un | caractère, la diapositive va utiliser les différentes variantes de transition à chaque nœud de texte selon les valeurs fournies.

en: Scales text fragments along the Y (vertical) axis by the specified vector. Use the value 1 for the original size. The value 2 will double, while 0.5 shrinks text fragments compared to their original size. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
fr_FR: Balance les fragments de texte sur l'axe Y (vertical) selon le vecteur indiqué. Utilisez la valeur 1 pour la taille d'origine, la valeur 2 double l'effet. 0,5 réduit les fragments de texte par rapport à sa taille d'origine. En énumérant plusieurs valeurs séparées par un | caractère, la diapositive va utiliser les différentes variantes de transition à chaque nœud de texte selon les valeurs fournies.

en: Scales the layer along the X (horizontal) axis by the specified vector. Use the value 1 for the original size. The value 2 will double, while 0.5 shrinks the layer compared to its original size.
fr_FR: Balance le calque le long de l'axe X (horizontal) selon le vecteur spécifié. Utilisez la valeur 1 pour la taille d'origine, la valeur 2 double l'effet. 0,5 réduit le calque par rapport à sa taille d'origine.

en: Scales the layer along the Y (vertical) axis by the specified vector. Use the value 1 for the original size. The value 2 will double, while 0.5 shrinks the layer compared to its original size.
fr_FR: Balance le calque le long de l'axe Y (vertical) selon le vecteur spécifié. Utilisez la valeur 1 pour la taille d'origine, la valeur 2 double l'effet. 0,5 réduit le calque par rapport à sa taille d'origine.

en: Screen Options
fr_FR: Options de l’écran

en: Scroll to element (Enter selector)
fr_FR: Faites défiler jusqu'à l'élément (Entrer le sélecteur)

en: Search Results Font Color
fr_FR: Couleur de la police des résultats de la recherche

en: Search Settings
fr_FR: Paramètres de recherche

en: Search icons ...
fr_FR: Icônes de recherche...

en: Section Background
fr_FR: Fond de la section

en: Section Background Overlay
fr_FR: Section superposition de l'arrière-plan

en: Section Layout
fr_FR: Mise en page de la section

en: Select %s font variants
fr_FR: Sélectionner les variations %s de polices.

en: Select a custom  color for your overlay here. Leave empty if you want no color overlay
fr_FR: Sélectionnez une couleur personnalisée pour votre superposition ici. Laissez vide si vous ne voulez pas de superposition de couleur

en: Select a custom font color for the active tab here. Leave empty for default color
fr_FR: Sélectionnez une couleur de police personnalisée pour l’onglet actif ici. Laisser vide pour la couleur par défaut

en: Select a custom font size.
fr_FR: Sélectionnez une taille de police personnalisée.

en: Select a custom font size for the Heading.
fr_FR: Sélectionnez une taille de police personnalisée pour l’en-tête.

en: Select a custom font size for the Subheading.
fr_FR: Sélectionnez une taille de police personnalisée pour le sous-titre.

en: Select a custom grid color. Leave empty to use the default
fr_FR: Sélectionnez une couleur de grille personnalisée. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut

en: Select a custom results color. Leave empty to use the default
fr_FR: Sélectionnez une couleur de résultats personnalisée. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut

en: Select a page to display as footer (no socket)
fr_FR: Sélectionnez une page à afficher en pied de page (pas de socket)

en: Select a page to display as footer and socket
fr_FR: Sélectionnez une page à afficher comme pied de page et zone de Copyright (socket)

en: Select a parallax type and event, then set the Parallax Level option to enable parallax layers.
fr_FR: Sélectionnez un type de parallaxe et d'événement, puis définir l'option Parallax Level pour appliquer le niveau de parallaxe à ces calques.

en: Select a slider first.
fr_FR: Sélectionner un diaporama d'abord

en: Select background color on hover for your button here
fr_FR: Sélectionnez la couleur de fond sur planer pour votre bouton ici

en: Selected Revision by %s
fr_FR: Révision sélectionnée par %s

en: Select how your text should be split and animated.
fr_FR: Sélectionnez la façon dont votre texte doit être divisé et animé.

en: Select new
fr_FR: Sélectionnez nouveau

en: Select slider
fr_FR: Sélectionnez un diaporama

en: Select slide transitions
fr_FR: Sélectionnez les transitions de diapositives

en: Select the first color for the gradient.
fr_FR: Sélectionnez la première couleur pour le dégradé.

en: Select the second color for the gradient.
fr_FR: Sélectionnez la deuxième couleur pour le dégradé.

en: Select the size of the team member image
fr_FR: Sélectionner la taille de l’image du membre de l’équipe

en: Select the sizing behavior of your full size sliders (e.g. hero scene).
fr_FR: Sélectionnez le comportement adaptatif de votre diaporama en plein écran (par exemple, mode du héros).

en: Select transitions
fr_FR: Sélectionner transition

en: Select where an existing custom link should be opend.
fr_FR: Sélectionnez l'endroit où un lien personnalisé existant doit être ouvert.

en: Select which page to display as your Blog Page. If left blank no blog will  be displayed
fr_FR: Sélectionnez la page à afficher en tant que page de blog. Si ce champ n’est pas laissé vide, aucun blog ne sera affiché

en: Select which page to display as your Blog Page. If left blank no blog will be displayed
fr_FR: Sélectionnez la page à afficher comme votre page de Blog. Si laissé vide aucun blog ne s'affichera

en: Select which page to display on your Frontpage. If left blank the Blog will  be displayed
fr_FR: Sélectionnez la page à afficher sur votre page d’accueil. Si ce champ n’est pas le si le blog s’affiche

en: Select which page to display on your Frontpage. If left blank the Blog will be displayed
fr_FR: Sélectionnez la page à afficher sur votre page d'accueil. Si elle est laissée vide, le Blog sera affiché

en: Select which post types should be used. Note that your taxonomy will be ignored if you do not select an assign post type. If yo don't select post type all registered post types will be used
fr_FR: Sélectionnez les types de publication à utiliser. Notez que votre taxonomie sera ignorée si vous ne sélectionnez pas de type de publication affecté. Si vous ne sélectionnez pas le type de publication, tous les types de messages enregistrés seront utilisés

en: Send feedback
fr_FR: Envoyer une appréciation en retour

en: Set a custom color of the 'Burger' Icon. Leave empty to use the default menu color
fr_FR: Définissez une couleur personnalisée de l'icône 'Burger'. Laisser vide pour utiliser la couleur par défaut du menu

en: Set a custom slider identifier to use in shortcodes instead of the database ID. Needs to be unique, and can contain only alphanumeric characters. This setting is optional.
fr_FR: Définissez un identificateur de diaporama personnalisé à utiliser dans les shortcodes au lieu de l'ID de la base de données. Doit être unique et ne peut contenir que des caractères alphanumériques. Ce réglage est facultatif.

en: Set a slide image
fr_FR: Définir une image pour la diapositive

en: Set a slide thumbnail
fr_FR: Définir une image de vignette

en: Sets a point on canvas from which transformations are calculated. For example, a layer may rotate around its center axis or a completely custom point, such as one of its corners. The three values represent the X, Y and Z axes in 3D space. Apart from the pixel and percentage values, you can also use the following constants: top, right, bottom, left, center, slidercenter, slidermiddle, slidertop, sliderright, sliderbottom, sliderleft.
fr_FR: Définissez un point d'origine pour le calcul des transformations. Un calque peut tourner autour de son axe central ou d'un point déterminé, par exemple un de ses angles. Les trois valeurs représentent les coordonnées X, Y et Z dans l'espace 3D. Outre les valeurs en pixels et en pourcentage, vous pouvez également utiliser les constantes suivantes: haut, droite, bas, gauche, centre.

en: Sets a point on canvas from which transformations are calculated. For example, a layer may rotate around its center axis or a completely custom point, such as one of its corners. The three values represent the X, Y and Z axes in 3D space. Apart from the pixel and percentage values, you can also use the following constants: top, right, bottom, left, center.
fr_FR: Définissez un point d'origine à partir duquel les transformations seront calculées. Par exemple, une couche peut tourner autour de son axe central ou d'un point déterminé, par exemple un de ses angles. Les trois valeurs représentent les coordonnées X, Y et Z dans l'espace 3D. Outre les valeurs de pixels et en pourcentage, vous pouvez également utiliser les constantes suivantes: haut, droite, bas, gauche, centre.

en: Sets the font boldness. Please note, not every font supports all the listed variants, thus some settings may have the same result.
fr_FR: Définit l'épaisseur (bold) de la police. Toutes les polices prend en charge toutes les variantes énumérées, différents paramètres peuvent avoir le même résultat.

en: Sets the layer position origin from which top and left values are calculated. The default is the upper left corner of the slider canvas. In a full width and full size slider, your content is centered based on the screen size to achieve the best possible fit. By selecting the “sides of the screen” option in those scenarios, you can allow layers to escape the centered inner area and stick to the sides of the screen.
fr_FR: Définit la position d'origine du calque à partir de laquelle les valeurs "en haut" et 'à gauche" sont calculées. La valeur par défaut est le coin supérieur gauche de la diapositive. En pleine largeur et avec une diapositive "plein écran", le centrage de votre contenu est basée sur la taille de l'écran pour obtenir le meilleur ajustement possible. En sélectionnant "Côtés de l'écran/sides of the screen" dans ces scénarios, vous pouvez permettre aux calques d'échapper au centrage et de coller aux côtés de l'écran.

en: Sets the starting time for this transition. Select one of the pre-defined options from this list to control timing in relation with other transition types. Additionally, you can shift starting time with the modifier controls below.
fr_FR: Définit l'heure de début de cette transition. Sélectionnez l'une des options prédéfinies dans cette liste pour contrôler la synchronisation par rapport aux autres types de transition. De plus, vous pouvez décaler l'heure de début avec les commandes de modificateur ci-dessous.

en: Set the border of the column here
fr_FR: Définissez la bordure de la colonne ici

en: Set the border radius of the search form
fr_FR: Définir le rayon de bordure du formulaire de recherche

en: Set the distance from the cell content to the border here. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;
fr_FR: Définissez ici la distance entre le contenu de la cellule et le bord. Les valeurs basées sur les pixels et % sont acceptées. Ex : 30px, 5&percnt;

en: Set the distance from the content to other elements here. Leave empty for default value. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;
fr_FR: Réglez ici la distance entre le contenu et les autres éléments. Laisser vide pour la valeur par défaut. Les valeurs basées sur les pixels et &percnt ; sont acceptées. Ex : 30px, 5&percnt;

en: Set the intensity of the parallax effect. Use negative values to shift layers in the opposite direction.
fr_FR: Réglez l'intensité de l'effet de parallaxe. Utilisez des valeurs négatives pour déplacer les couches dans la direction opposée.

en: Set the padding for the icongrid container
fr_FR: Réglez le rembourrage pour le conteneur icongrid

en: Set the style of the 'Burger' Icon
fr_FR: Définissez le style de l’icône « Burger »

en: Set up auto-updates to upgrade to this new version, or request it from the author of your theme if you’ve received LayerSlider from them. %sClick here%s to learn more.
fr_FR: Configurez des mises à jour automatiques pour passer à cette nouvelle version, ou demandez-les à l'auteur de votre thème si vous avez reçu LayerSlider d'eux. %sCliquez ici%s pour en savoir plus.

en: Share
fr_FR: Partager

en: Share links at the bottom of your blog post
fr_FR: Partagez les liens au bas de votre article de blog

en: Share on Google+
fr_FR: Partager sur Google+

en: Shifts the above selected starting time by performing a custom operation. For example, &quot;- 1000&quot; will advance the animation by playing it 1 second (1000 milliseconds) earlier.
fr_FR: Décale le temps de démarrage sélectionné ci-dessus en effectuant une mesure. Par exemple, "- 1000" fera progresser l'animation en jouant 1 seconde (1000 millisecondes) plus tôt.

en: Shifts the ending position of text nodes from their original on the horizontal axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the width of this layer. The values “left” or “right” position text nodes out the staging area, so they leave the scene from either side when animating to their destination location. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
fr_FR: Déplace la position de fin des nœuds de texte sur l’axe horizontal, en nombre de pixels. Utilisez les valeurs négatives pour le sens opposé. Les % sont par rapport à la largeur de ce calque. Les valeurs « Gauche » ou « Droite » placent les nœuds de texte sur hors l’aire de mise en scène, alors ils entrent dans la scène de part et d’autre vers leur emplacement de destination. En listant plusieurs valeurs séparées par une | caractère, la diapositive utilisera des variations de transition différentes sur chaque nœud de texte selon les valeurs fournies.

en: Shifts the ending position of text nodes from their original on the vertical axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the width of this layer. The values “top” or “bottom” position text nodes out the staging area, so they leave the scene from either vertical side when animating to their destination location. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
fr_FR: Déplace la position de fin des nœuds de texte sur l’axe vertical, en nombre de pixels. Utilisez les valeurs négatives pour le sens opposé. Les % sont par rapport à la largeur de ce calque. Les valeurs « En Haut/Top » ou « En bas/bottom » placent les nœuds de texte sur hors l’aire de mise en scène, alors ils entrent dans la scène de part et d’autre de la verticale vers leur emplacement de destination. En listant plusieurs valeurs séparées par une | caractère, la diapositive utilisera des variations de transition différentes sur chaque nœud de texte selon les valeurs fournies.

en: Shifts the layer from its original position on the horizontal axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the width of this layer. The values “left” or “right” animate the layer out the staging area, so it can leave the scene on either side.
fr_FR: Décale le calque de sa position d'origine sur l'axe horizontal avec le nombre de pixels donné. Utilisez des valeurs négatives pour la direction opposée. Les pourcentages sont relatifs à la largeur de cette couche. Les valeurs 'left' ou 'right' animent le calque dans la zone de mise en scène, de sorte qu'il peut quitter la scène de chaque côté.

en: Shifts the layer from its original position on the vertical axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the height of this layer. The values “top” or “bottom” animate the layer out the staging area, so it can leave the scene on either vertical side.
fr_FR: Décale le calque de sa position d'origine sur l'axe vertical avec le nombre de pixels donné. Utilisez des valeurs négatives pour la direction opposée. Les valeurs de pourcentage sont relatives à la hauteur de cette couche. Les valeurs 'top' ou 'bottom' animent le calque dans la zone de mise en scène, de sorte qu'il peut quitter la scène de l'autre côté vertical.

en: Shifts the layer starting position from its original on the horizontal axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the width of this layer. The values “left” or “right” position the layer out the staging area, so it can leave and re-enter the scene from either side during the transition.
fr_FR: Décale la position de départ de la couche de son original sur l'axe horizontal avec le nombre de pixels donné. Utilisez des valeurs négatives pour la direction opposée. Les pourcentages sont relatifs à la largeur de cette couche. Les valeurs «gauche» ou «droite» positionnent le calque hors de la zone de mise en scène, de sorte qu'il peut quitter et entrer à nouveau dans la scène de chaque côté pendant la transition.

en: Shifts the layer starting position from its original on the horizontal axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the width of this layer. The values “left” or “right” position the layer out the staging area, so it enters the scene from either side when animating to its destination location.
fr_FR: Décale la position de départ du calque de son original sur l'axe horizontal avec le nombre de pixels donné. Utilisez des valeurs négatives pour la direction opposée. Les valeurs en pourcentage sont relatives à la largeur de ce calque. Les valeurs "gauche" ou "droite" positionnent le calque en dehors de la zone de mise en scène, de sorte qu'il entre dans la scène d'un côté ou de l'autre lors de l'animation vers son emplacement de destination.

en: Shifts the layer starting position from its original on the vertical axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the height of this layer. The values “top” or “bottom” position the layer out the staging area, so it can leave and re-enter the scene from either vertical side during the transition.
fr_FR: Décale la position de départ de la couche de son original sur l'axe vertical avec le nombre de pixels donné. Utilisez des valeurs négatives pour la direction opposée. Les valeurs de pourcentage sont relatives à la hauteur de cette couche. Les valeurs 'top' ou 'bottom' positionnent le calque hors de la zone de mise en scène, de sorte qu'il peut quitter et entrer à nouveau dans la scène depuis l'un ou l'autre côté vertical pendant la transition.

en: Shifts the layer starting position from its original on the vertical axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the height of this layer. The values “top” or “bottom” position the layer out the staging area, so it enters the scene from either vertical side when animating to its destination location.
fr_FR: Décale le calque à partir de sa position de départ de l'original sur l'axe vertical avec le nombre donné de pixels. Utilisez des valeurs négatives pour la direction opposée. Les valeurs en pourcentage sont relatives à la hauteur de ce calque. Les valeurs "haut" ou "bas" positionnent le calque en dehors de la zone de mise en scène, de sorte qu'il entre dans la scène d'un côté vertical ou de l'autre lorsqu'il est animé vers son emplacement de destination.

en: Shifts the starting position of text nodes from their original on the horizontal axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the width of this layer. The values “left” or “right” position text nodes out the staging area, so they enter the scene from either side when animating to their destination location. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
fr_FR: Déplace la position de départ des nœuds de texte sur l’axe horizontal, en nombre de pixels. Utilisez les valeurs négatives pour le sens opposé. Les % sont par rapport à la largeur de ce calque. Les valeurs « Gauche » ou « Droite » placent les nœuds de texte sur hors l’aire de mise en scène, alors ils entrent dans la scène de part et d’autre vers leur emplacement de destination. En listant plusieurs valeurs séparées par une | caractère, la diapositive utilisera des variations de transition différentes sur chaque nœud de texte selon les valeurs fournies.

en: Shifts the starting position of text nodes from their original on the vertical axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the width of this layer. The values “top” or “bottom” position text nodes out the staging area, so they enter the scene from either vertical side when animating to their destination location. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
fr_FR: Déplace la position de départ des nœuds de texte sur l’axe horizontal, en nombre de pixels. Utilisez les valeurs négatives pour le sens opposé. Les % sont par rapport à la largeur de ce calque. Les valeurs « En Haut/Top » ou « En bas/bottom » placent les nœuds de texte sur hors l’aire de mise en scène, alors ils entrent dans la scène de part et d’autre de la verticale vers leur emplacement de destination. En listant plusieurs valeurs séparées par une | caractère, la diapositive utilisera des variations de transition différentes sur chaque nœud de texte selon les valeurs fournies.

en: Shortcodes are small text snippets that will be replaced with the actual slider on your front-end pages. This is one of the most commonly used methods. It works almost all places where you can enter text, including 3rd party page builders. Just copy and paste the following shortcode: %s
fr_FR: Les codes courts sont de petits extraits de texte qui seront remplacés par le curseur réel sur vos pages front-end. C'est l'une des méthodes les plus couramment utilisées. Il fonctionne presque tous les endroits où vous pouvez entrer du texte, y compris les constructeurs de pages 3ème partie. Il suffit de copier et coller le code court suivant: %s

en: Should a pagination or load more option be displayed to view additional  entries?
fr_FR: Une option de pagination ou de chargement doit-elle être affichée pour afficher des entrées supplémentaires ?

en: Should a pagination or load more option be displayed to view additional entries?
fr_FR: Une option de pagination ou de chargement doit-elle être affichée pour afficher des entrées supplémentaires ?

en: Show Blog Sidebar on Archiv Pages
fr_FR: Afficher la barre latérale du blog sur les pages d'archives

en: Show Less Options
fr_FR: Afficher moins d'options

en: Show More Options
fr_FR: Afficher plus d'options

en: Show Prev & Next buttons
fr_FR: Afficher Précédent et Suivant

en: Show Prev & Next buttons on hover
fr_FR: Afficher les boutons "Précédent" et "Suivant" au survol

en: Show Start & Stop buttons
fr_FR: Afficher les boutons Démarrer" et "Arrêter

en: Show Thumbnail and post title by default
fr_FR: Afficher la vignette et le titre de l'article par défaut

en: Show Thumnails and display post title by tooltip
fr_FR: Afficher les vignettes et afficher le titre du message par info-bulle

en: Show advanced settings
fr_FR: Afficher les réglages avancés

en: Show bar timer
fr_FR: Affiche la barre de temps restant

en: Show circle timer
fr_FR: Afficher le Timer circulaire

en: Show close button
fr_FR: Afficher le bouton Fermer

en: Show element options for developers
fr_FR: Afficher les options d’élément pour les développeurs

en: Show facebook page widget &quot;Share/Like&quot; directly
fr_FR: Afficher le widget de la page Facebook « Partager / J’aime » directement

en: Show layers that are visible on desktop.
fr_FR: Afficher les calques visibles sur le bureau.

en: Show layers that are visible on mobile phones.
fr_FR: Afficher les calques visibles sur les téléphones mobiles.

en: Show layers that are visible on tablets.
fr_FR: Afficher les calques visibles sur les tablettes

en: Show me
fr_FR: Montrez-moi

en: Show only for first time visitors
fr_FR: Afficher uniquement pour les visiteurs de première fois

en: Show on screen
fr_FR: Afficher à l'écran

en: Show sidebar on smartphones (Sidebar is displayed then below the actual  content)
fr_FR: Afficher la barre latérale sur les smartphones (la barre latérale s’affiche puis sous le contenu réel)

en: Show slidebar timer
fr_FR: Affiche la barre de temps du diaporama

en: Show slide navigation buttons
fr_FR: Affiche les boutons de navigation du diaporama

en: Show the buttons only when someone moves the mouse cursor over the slider. This option depends on the previous setting.
fr_FR: Affiche les boutons uniquement lorsque le curseur survole le diaporama. Cette option dépend de la paramètrage précédent.

en: Show the description above or below the title?
fr_FR: Afficher la description au-dessus ou au-dessous du titre?

en: Show this layer above every other layer while hovering.
fr_FR: Montrer cette couche au-dessus tous les autres couche au survol.

en: Show this layer on desktop.
fr_FR: Afficher sur écran

en: Show this layer on mobile phones.
fr_FR: Afficher sur mobile

en: Show this layer on tablets.
fr_FR: Afficher sur tablette

en: Show transitions:
fr_FR: Afficher les transitions

en: Show until
fr_FR: Afficher jusqu’à

en: Shuffle mode
fr_FR: Mode aléatoire

en: Sidebar features
fr_FR: Caractéristiques de la barre latérale

en: Since you have an empty slider, we’re showing you this for preview purposes. Start adding content to this slider and the preview feature will display your actual work instead of this message.
fr_FR: Comme vous avez un curseur vide, nous vous montrons ceci en guise de prévisualisation. Commencez à ajouter du contenu à ce curseur et la fonction de prévisualisation affichera votre travail actuel au lieu de ce message.

en: Single Author, big preview Pic (no author picture is displayed, feature  image is big)
fr_FR: Auteur unique, grand aperçu Pic (aucune image d’auteur n’est affichée, l’image de la fonctionnalité est grande)

en: Single Author, small preview Pic (no author picture is displayed, feature  image is small)
fr_FR: Auteur unique, petit aperçu Pic (aucune image d’auteur n’est affichée, l’image de la fonction est petite)

en: Sinhala
fr_FR: Cingalais

en: Size of your Heading in Pixel or Viewport Width
fr_FR: Taille de votre en-tête en pixel ou largeur de la fenêtre d’affichage

en: Size of your numbers in Pixel
fr_FR: Taille de vos nombres en Pixel

en: Skews text fragments along the X (horizontal) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
fr_FR: Déviation des fragments de texte sur l'axe des X (horizontal) en nombre de degrés. Valeurs négatives pour une déviation inverse. En énumérant plusieurs valeurs séparées par un | caractère, la diapositive va utiliser les différentes variantes de transition à chaque nœud de texte selon les valeurs fournies.

en: Skews text fragments along the Y (vertical) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
fr_FR: Déviation des fragments de texte sur l'axe des Y (vertical) en nombre de degrés. Valeurs négatives pour une déviation inverse. En énumérant plusieurs valeurs séparées par un | caractère, la diapositive va utiliser les différentes variantes de transition à chaque nœud de texte selon les valeurs fournies.

en: Skews the layer along the X (horizontal) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction.
fr_FR: Incline le c&alque le long de l'axe X (horizontal) d'un nombre donné de degrés. Les valeurs négatives sont admises en sens inverse.

en: Skews the layer along the X (horizontal) by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction.
fr_FR: Déviation du calque sur l'axe des X (horizontal) en nombre de degrés. Valeurs négatives pour une déviation inverse.

en: Skews the layer along the Y (vertical) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction.
fr_FR: Déviation du calque sur l'axe des Y (vertical) en nombre de degrés. Valeurs négatives pour une déviation inverse.

en: Skews the layer along the Y (vertical) by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction.
fr_FR: Incline le calque le long du Y (vertical) par le nombre donné de degrés. Les valeurs négatives sont autorisées pour la direction inverse.

en: Slide Background Image
fr_FR: Image d'arrière plan du slide (diapositive)

en: Slide delay
fr_FR: Délai du slider

en: Slide navigation on hover
fr_FR: Navigation du diaporama par survol avec la souris

en: Slider Classes
fr_FR: CSS Diaporama

en: Slider Library
fr_FR: Type du diaporama

en: Slider Revisions also saves the undo/redo controls. Even if there is no perfect snapshot, you will be able to undo the changes in-between to find what you are looking for.
fr_FR: Slider Revisions enregistre également les commandes Annuler / Rétablir. Même s'il n'y a pas d'instantané parfait, vous pourrez annuler les changements entre les deux pour trouver ce que vous cherchez.

en: Slider Revisions also stores the undo/redo controls. There is no reason using very frequent saves since you will be able to undo the changes in-between.
fr_FR: Diaporama Revisions stocke également les contrôles annuler / rétablir. Il n'y a aucune raison d'utiliser des sauvegardes très fréquentes, car vous serez en mesure d'annuler les changements entre les deux.

en: Slider Revisions is a premium feature. Activate your copy of LayerSlider in order to enjoy our premium benefits. %sPurchase a license%s or %sread the documentation%s to learn more. %sGot LayerSlider in a theme?%s
fr_FR: Révisions de curseur est une fonctionnalité de prime. Activer votre copie de LayerSlider afin de profiter de nos avantages premium. %sAchetez une licence %s ou %s lire la documentation %s pour en savoir plus. %sGot LayerSlider in a theme ? %s

en: Slider Settings
fr_FR: Paramètres du Slider

en: Slider appearance
fr_FR: Apparence de la diapositive

en: Slider dimensions
fr_FR: Dimensions Slider

en: Slider global background
fr_FR: Arrière plan générique du diaporama

en: Slider height
fr_FR: Hauteur du diaporama

en: Slider preview
fr_FR: Aperçu diaporama :

en: Slider preview image
fr_FR: Aperçu de l'image

en: Slider saved successfully
fr_FR: Page d'accueil Diaporama enregistré avec succès

en: Slider slug
fr_FR: Etiquette Diaporama

en: Slider type
fr_FR: Type du diaporama

en: Slider type & dimensions
fr_FR: Type et dimensions du diaporama

en: Slider width
fr_FR: Largeur du diaporama

en: Slideshow timers
fr_FR: Temporisation du Diaporama

en: Slideshow will automatically start after pages have loaded.
fr_FR: Le Slideshow démarrera automatiquement après le chargement des pages.

en: Smooth page transition when navigating from one page to the next. Please  disable if this causes problems with plugins when navigating ajax or  otherwise dynamical created content
fr_FR: Transition de page fluide lors de la navigation d’une page à l’autre. Veuillez désactiver si cela pose des problèmes avec les plugins lors de la navigation dans ajax ou dans le contenu créé dynamiquement

en: Some SEO plugins need to process shortcodes when bulding the header. As this is time consuming it is disabled by default. Also if you experience problems you can leave it disabled until you find a solution to fix it.
fr_FR: Certains plugins SEO ont besoin de traiter les shortcodes lors de la mise en forme de l'en-tête. Comme cela prend du temps, il est désactivé par défaut. Aussi, si vous rencontrez des problèmes, vous pouvez le laisser désactivé jusqu'à ce que vous trouviez une solution pour le corriger.

en: Some server configuration make problems with ssl certificates (mostly self-signed certificates) when we check the readability of created merged files. In that case the files are not created. If you experience such problems try to disable the ssl verification during the creation process. This does not effect the protocoll on frontend pageload.
fr_FR: Certaines configurations de serveur posent des problèmes avec les certificats ssl (principalement les certificats auto-signés) lorsque nous vérifions la lisibilité des fichiers fusionnés créés. Dans ce cas, les fichiers ne sont pas créés. Si vous rencontrez de tels problèmes, essayez de désactiver la vérification ssl pendant le processus de création. Cela n'affecte pas le protocole sur la charge de page frontale.
    
    Traduit avec www.DeepL.com/Translator (version gratuite)

en: Sorry, a problem occured trying to communicate with Google reCAPTCHA API. You are currently not able to submit the contact form. Please try again later - reload the page and also check your internet connection.
fr_FR: Désolé, un problème s’est produit lors de la tentative de communication avec l’API Google reCAPTCHA. Vous n’êtes actuellement pas en mesure de soumettre le formulaire de contact. Veuillez réessayer plus tard - rechargez la page et vérifiez également votre connexion Internet.

en: Sorry, but the session time for this page has expired. Please reload the page.
fr_FR: Désolé, mais l’heure de session de cette page a expiré. Veuillez recharger la page.

en: Sorry, the post you are looking for is not available. Maybe you want to  perform a search?
fr_FR: Désolé, le message que vous recherchez n’est pas disponible. Peut-être voulez-vous effectuer une recherche?

en: Sort layers
fr_FR: Trier les Diaporamas

en: Space between columns
fr_FR: Espace entre les colonnes

en: Special: RSS (add RSS URL, leave blank if you want to use default WordPress  RSS feed)
fr_FR: Spécial: RSS (ajouter une URL RSS, laisser vide si vous souhaitez utiliser le flux RSS WordPress par défaut)

en: Special effects are like regular slide transitions and they work in the same way. You can set them on each slide individually. Mixing them with other transitions on other slides is perfectly fine. You can also apply them on all of your slides at once by pressing the “Apply to others” button above. In case of 3D special effects, selecting additional 2D transitions can ensure backward compatibility for older browsers.
fr_FR: Les effets spéciaux sont comme des transitions de diapositives régulières et ils fonctionnent de la même manière. Vous pouvez les régler individuellement sur chaque lame. Les mélanger avec d'autres transitions sur d'autres diapositives est parfaitement bien. Vous pouvez aussi les appliquer sur toutes vos diapositives en même temps en cliquant sur le bouton "Appliquer à d'autres" ci-dessus. En cas d'effets spéciaux 3D, la sélection de transitions 2D supplémentaires peut assurer une rétrocompatibilité pour les anciens navigateurs.

en: Spinner Icons
fr_FR: Spinner Icônes

en: Start immediately
fr_FR: Commencer Immédiatement

en: Starting slide options
fr_FR: Options de démarrage des diapositives

en: Start in viewport
fr_FR: Démarrer dans la fenêtre

en: Start media playback on slide
fr_FR: Lancer la lecture multimédia sur la diapositive

en: Start only in viewport
fr_FR: Commence uniquement dans la fenêtre de diffusion

en: Start slider immediately
fr_FR: Commencer le Diaporama immédiatement

en: Start slideshow
fr_FR: Lancer le diaporama

en: Start with slide
fr_FR: Démarrer avec une diapositive

en: Stay in Touch with Kreatura
fr_FR: Entrez en contact avec notre équipe de support.

en: Stop the slideshow
fr_FR: Arrêter le diaporama

en: Stretch to fit
fr_FR: Étirer pour s’adapter

en: Style?
fr_FR: Style ?

en: Style properties
fr_FR: Style propriété

en: Subheading Size
fr_FR: Taille de Sous-en-tête

en: Successfully emptied LayerSlider caches.
fr_FR: Vide les caches LayerSlider.

en: Successfully updated the Template Store library.
fr_FR: Mise à jour réussie de la bibliothèque du magasin de modèles.

en: Suhosin may override PHP server settings that are otherwise marked OK here. If you experience issues, please contact your web hosting company and ask them to verify the listed server settings above.
fr_FR: Suhosin peut remplacer les paramètres de serveur PHP qui sont marqués OK, ici. Si vous rencontrez des problèmes, contactez votre d'hébergeur Web et demandez-leur de vérifier les paramètres énumérés ci-dessus.

en: Support & FAQs
fr_FR: Support

en: Switch to a certain slide
fr_FR: Passer à une certaine diapositive

en: Switch to the next slide
fr_FR: Passer à la diapositive suivante

en: Switch to the previous slide
fr_FR: Va à la diapo précédente

en: Tamil
fr_FR: Tamoul

en: Team Member Job title
fr_FR: Membre de l'équipe Titre du poste

en: Template Store
fr_FR: Boutique de modèles

en: Text Editor Icons
fr_FR: Icones d’éditeur de texte

en: Text Size
fr_FR: Taille du texte

en: Text decoration
fr_FR: Décoration du texte

en: Thai
fr_FR: Thaïlandais

en: Thank you for installing LayerSlider WP! Version 6 is our biggest update yet.
fr_FR: Merci d'avoir installé LayerSlider WP ! La version 6 est notre meilleure mise à jour.

en: Thank you for purchasing LayerSlider! Your site is activated to receive automatic updates and to access all premium content & features.
fr_FR: Nous vous remercions d'avoir acheté LayerSlider ! Votre site est activé pour recevoir des mises à jour automatiques et à accéder à tous les contenus premium & caractéristiques.

en: Thank you for your support and trust in Kreatura when using our products and services. To keep pace with the new data protection laws taking effect on May 25, 2018 in the European Union, we are updating our privacy policies. Please, do visit our %sGeneral Data Protection Regulation%s page for more information.
fr_FR: Nous vous reMercions de votre soutien et de votre confiance dans kreatura lors de l'utilisation de nos produits et services. Pour suivre le rythme des nouvelles lois sur la protection des données qui prennent effet le 25 mai 2018 dans l'Union européenne, nous actualisons nos politiques de confidentialité. Veuillez visiter notre page %sGeneral de protection des données %s pour plus d'informations.

en: The Font heading allows you to use a wide range of fonts for your headings. Uplooad your own fonts, use websave fonts (faster rendering) or Google webkit fonts (more unique).
fr_FR: Les polices d'en-tête vous permettent d'utiliser un large éventail de polices pour vos en-têtes. Affichez vos propres polices, utilisez les polices websave (rendu plus rapide) ou les polices Google webkit (plus uniques).

en: The Font heading utilizes google fonts and allows you to use a wide range of custom fonts for your headings
fr_FR: L’en-tête Police utilise les polices Google et vous permet d’utiliser une large gamme de polices personnalisées pour vos en-têtes

en: The Font heading utilizes google fonts and allows you to use a wide range of  custom fonts for your headings
fr_FR: L’en-tête Police utilise les polices Google et vous permet d’utiliser une large gamme de polices personnalisées pour vos en-têtes

en: The Gutenberg editor has a native Spacer block, which you can also use to make more room around the slider.
fr_FR: L'éditeur Gutenberg a un bloc Spacer natif, que vous pouvez également utiliser pour faire plus d'espace autour du curseur.

en: The PHP ZipArchive extension is needed to use the Template Store and import/export sliders with images.
fr_FR: L'extension PHP ZipArchive est nécessaire pour utiliser le magasin de modèles et les curseurs d'importation / exportation avec des images.

en: The PHP ZipArchive extension is required to export sliders.
fr_FR: L'extension PHP ZipArchive est nécessaire pour exporter les curseurs.

en: The PHP ZipArchive extension is required to import .zip files.
fr_FR: L’extension PHP ZipArchive est nécessaire pour importer les fichiers .zip.

en: The Template Store provides quality hand-crafted slider samples, which can be a staring point for your new projects. Templates can also teach a lot of techniques and you can find from really simple ones to the most complex and extreme sliders.
fr_FR: Le Magasin Template fournit des échantillons de curseur fabriqués à la main de qualité, ce qui peut être un point d'observation pour vos nouveaux projets. Les modèles peuvent également enseigner beaucoup de techniques et vous pouvez trouver de très simples aux curseurs les plus complexes et extrêmes.

en: The amount of rotation (if any) in degrees used in the Ken Burns effect. Negative values are allowed for counterclockwise rotation.
fr_FR: En cas de rotation, indique le degré utilisé dans l'effet Ken Burns. Les valeurs négatives sont autorisées pour la rotation antihoraire.

en: The animation speed in milliseconds when the slider forces remaining layers out of scene before swapping slides.
fr_FR: La vitesse d’animation en millisecondes lorsque le curseur force le défilement des calques restants avant permutation des diapositives

en: The background color of this layer. You can use color names, hexadecimal, RGB or RGBA values as well as the “transparent” keyword. Example: #FFF
fr_FR: Couleur de fond du calque. Vous pouvez indiquer le nom des couleurs, en hexadécimal, en RGB ou RGBA mais aussi le mot-clé ‘transparent’. Exemple : #fff

en: The background color of your layer. You can use color names, hexadecimal, RGB or RGBA values as well as the “transparent” keyword. Example: #FFF
fr_FR: La couleur de fond de votre couche. Vous pouvez utiliser des noms de couleurs, hexadécimal, RVB ou des valeurs RGBA ainsi que le mot-clé «transparent». Exemple: #FFF

en: The background image of this layer. Click on the image to open the WordPress Media Library to choose or upload an image.
fr_FR: La slide image / arrière-plan. Cliquez sur l’image pour ouvrir la Médiathèque WordPress.

en: The circle may overlap other elements, add spacing around the Animated Number element to prevent that.
fr_FR: Le cercle peut chevaucher d’autres éléments, ajoutez un espacement autour de l’élément Nombre animé pour éviter cela.

en: The color of your text. You can use color names, hexadecimal, RGB or RGBA values. Example: #333
fr_FR: Couleur du texte. Vous pouvez indiquer le nom des couleurs, en hexadécimal, en RGB ou RGBA mais aussi le mot-clé 'transparent'. Exemple : #333

en: The default font size for your content (eg: blog post content)
fr_FR: La taille de police par défaut de votre contenu (ex : contenu des articles de blog)

en: The default lazy loading behavior makes a compromise to ensure maximum compatibility while offering a solution that works ideally in almost all cases. However, by leaving the image ’src’ and ’srcset’ attributes untouched, there is a slight chance that the browser might start downloading some assets for a split second before LayerSlider cancels them. Enabling this option will eliminate any chance of generating even a minuscule amount of unwanted traffic, but it can also cause issues for search engine indexing and other WP themes/plugins.
fr_FR: Le comportement de chargement paresseux par défaut fait un compromis pour assurer une compatibilité maximale tout en offrant une solution qui fonctionne idéalement dans presque tous les cas. Cependant, en laissant les attributs 'src' et 'srcset' intacts, il y a une légère chance que le navigateur commence à télécharger certains actifs pendant une fraction de seconde avant que LayerSlider ne les annule. L'activation de cette option éliminera toute chance de générer même une quantité minuscule de trafic indésirable, mais elle peut également causer des problèmes pour l'indexation des moteurs de recherche et d'autres thèmes WP / plugins.

en: The default value for parallax layers on this slide, which they will inherit, unless you set it otherwise on the affected layers.
fr_FR: La valeur par défaut générique pour le parallaxe des calques de cette diapositive, sauf si vous définissez une autre valeur pour ces calques.

en: The documentation is here
fr_FR: La documentation est ici

en: The duration of the reverse transition in milliseconds. A second is equal to 1000 milliseconds.
fr_FR: La durée de la transition d'inversion, en millisecondes. Une seconde = 1000 millisecondes.

en: The export file could not be found at <code>%s</code>. It is likely that  this was caused by a permissions problem.
fr_FR: Le fichier d’exportation est introuvable à l’adresse <code><0></0></code> . Il est probable que cela a été provoqué par un problème d’autorisations.

en: The following are the initial options from which this layer animates toward the appropriate values set under the Styles tab when it enters into the slider canvas.
fr_FR: Voici les options initiales à partir desquelles l'animation de ce calque ira  vers les valeurs définis dans l'onglet Styles lors de son entrée dans la mise en scène.

en: The following options specify the initial state of each text fragments before they start animating toward the joint whole word.
fr_FR: Les options suivantes indiquent l'état initial de chaque fragments de texte avant de commencer l'animation vers le mot entier.

en: The following options will be the end values where this layer animates toward when it leaves the slider canvas.
fr_FR: Les options suivantes seront les valeurs finales de l'animation de ce calque quand il quittera la mise en scène.

en: The font size in pixels. Example: 16px.
fr_FR: La taille de la police en pixels. Exemple :16px.

en: The height of the slider canvas in pixels.
fr_FR: Hauteur du Diaporama en pixels.

en: The height of the slider in pixels.
fr_FR: Hauteur du Slider en pixels.

en: The import file seems to be invalid or corrupted.
fr_FR: Le fichier à importer semble être invalide ou corrompu.

en: The initial height of this layer from which it will be animated to its proper size during the transition.
fr_FR: Hauteur initiale de ce calque à partir de laquelle il sera animé vers la hauteur appropriée pendant la transition.

en: The initial width of this layer from which it will be animated to its proper size during the transition.
fr_FR: Largeur initiale de ce calque à partir de laquelle il sera animé vers la hauteur appropriée pendant la transition.

en: The layer horizontal scale where this layer animates toward when entering into the slider canvas.
fr_FR: Échelle horizontale pour l'animation du calque lors de son entrée dans la mise en scène.

en: The layer horizontal skewing angle where this layer animates toward when entering into the slider canvas.
fr_FR: Angle d'Inclinaison pour l'animation horizontale du calque lors de son entrée dans la mise en scène.

en: The layer position from the left side of the slide. You can use pixels and percentage. Examples: 100px or 50%. You can move your layers in the preview above with a drag n’ drop, or set the exact values here.
fr_FR: Position de la couche sur le côté gauche du slider. Vous pouvez utiliser des pixels ou un pourcentage. Exemples: 100px ou 50%. Vous pouvez déplacer vos couches dans l&#39;aperçu ci-dessus avec un glisser-déposer, ou définir les valeurs exactes ici.

en: The layer position from the top of the slide. You can use pixels and percentage. Examples: 100px or 50%. You can move your layers in the preview above with a drag n’ drop, or set the exact values here.
fr_FR: Position de la couche du haut de la glissière. Vous pouvez utiliser des pixels ou un pourcentage. Exemples: 100px ou 50%. Vous pouvez déplacer vos couches dans l&#39;aperçu ci-dessus avec un glisser-déposer, ou définir les valeurs exactes ici.

en: The layer vertical scale where this layer animates toward when entering into the slider canvas.
fr_FR: Échelle verticale pour l'animation du calque lors de son entrée dans la mise en scène.

en: The layer vertical skewing angle where this layer animates toward when entering into the slider canvas.
fr_FR: Angle d'Inclinaison pour l'animation verticale du calque lors de son entrée dans la mise en scène.

en: The length of the transition in milliseconds. A second is equal to 1000 milliseconds.
fr_FR: La durée de la transition, en millisecondes. Une seconde = 1000 millisecondes.

en: The length of the transition in milliseconds when the layer enters the scene. A second equals to 1000 milliseconds.
fr_FR: La durée de la transition, en millisecondes, lorsque le calque entre dans la scène. Une seconde = à 1000 millisecondes.

en: The length of the transition in milliseconds when the layer leaves the slide. A second equals to 1000 milliseconds.
fr_FR: La durée de la transition en millisecondes lorsque le calque quitte la diapositive. Une seconde = 1000 millisecondes.

en: The line height of your text. The default setting is “normal”. Example: 22px
fr_FR: La hauteur de la ligne de votre texte. Le réglage par défaut est «normal». Exemple: 22px

en: The maximum width your slider can take in pixels when responsive mode is enabled.
fr_FR: Largeur maximum (pixel) du diaporama lorsque le mode responsive est activé.

en: Theme Default (13px)
fr_FR: Thème par défaut (13px)

en: The minimum font size in a responsive slider. This option allows you to prevent your texts layers becoming too small on smaller screens.
fr_FR: La taille minimale des caractères dans une diapositive adaptative. Cette option vous permet d'empêcher vos calques de textes de devenir trop petit sur les petits écrans.

en: The minimum font size in a responsive slider on mobile devices. This option allows you to prevent your texts layers becoming too small on smaller screens.
fr_FR: La taille minimale des caractères dans une diapositive adaptative. Cette option vous permet d'empêcher vos calques de textes de devenir trop petit sur les petits écrans.

en: The mobile menu is usually displayed on smarthphone screensize only. If you have a lot of main menu items you might want to activate it for tablet screen size as well so it doesn't overlap the logo on tablets or small screens
fr_FR: Le menu mobile est généralement affiché sur smarthphone screensize uniquement. Si vous avez beaucoup d’éléments de menu principaux, vous voudrez peut-être l’activer pour la taille de l’écran de la tablette afin qu’il ne chevauche pas le logo sur les tablettes ou les petits écrans

en: The mobile menu is usually displayed on smarthphone screensize only. If you  have a lot of main menu items you might want to activate it for tablet  screen size as well so it doesn't overlap the logo on tablets or small  screens
fr_FR: Le menu mobile est généralement affiché sur smarthphone screensize uniquement. Si vous avez beaucoup d’éléments de menu principaux, vous voudrez peut-être l’activer pour la taille de l’écran de la tablette afin qu’il ne chevauche pas le logo sur les tablettes ou les petits écrans

en: The new version of LayerSlider WP is almost ready!
fr_FR: La nouvelle version de LayerSlider WP est presque prête !

en: The number of times repeating the Loop transition. The count includes the reverse part of the transitions when you use the Yoyo feature. Use the value -1 to repeat infinitely or zero to disable looping.
fr_FR: Le nombre de répétition de la boucle de transition. Le compte comprend les transitions en réversion lorsque vous utilisez la fonction Yoyo. Utilisez la valeur -1  pour répéter à l'infini ou 0 pour désactiver la boucle.

en: The options here allow you to  fine tune and speed up your theme depending on your needs.
fr_FR: Les options ici vous permettent d’affiner et d’accélérer votre thème en fonction de vos besoins.

en: The position of the slide background image. Leave this option on inherit if you want to set it globally from Slider Settings.
fr_FR: Position de l'image d'arrière-plan de la diapositive. Laissez cette option sur inherit pour fixer une position générique avec les "Réglages du curseur".

en: The preview image you can see in your list of sliders.
fr_FR: Image d’aperçu que vous pouvez voir dans votre liste de curseurs.

en: There are a number of potential reasons why this could happen, the common ones include: you’ve remotely deactivated your site using our online tools or asked us to do the same on your behalf; you’re using a non-genuine copy of LayerSlider; your purchase has been refunded or the transaction disputed. To review all the possible reasons and find out what to do next, please refer to the %sWhy was my activation canceled?%s section in our documentation.
fr_FR: Il existe un certain nombre de raisons possibles pour lesquelles cela pourrait se produire, les plus courantes sont les suivantes: vous avez désactivé votre site à distance à l'aide de nos outils en ligne ou nous avez demandé de faire de même en votre nom; vous utilisez une copie non authentique de LayerSlider; votre achat a été remboursé ou la transaction contestée. Pour passer en revue toutes les raisons possibles et savoir quoi faire ensuite, reportez-vous à la section %s Pourquoi mon activation a-t-elle été annulée? %s dans notre documentation.

en: There are a number of ways you can include LayerSlider sliders to your posts and pages. Please review the available methods below or refer to our %sonline documentation%s for more information.
fr_FR: Il existe un certain nombre de façons d'inclure des curseurs LayerSlider dans vos publications et pages. Veuillez consulter les méthodes disponibles ci-dessous ou consulter notre documentation %sonline%s pour plus d'informations.

en: There are no revisions available for the selected slider yet. Revisions will be added over time when you make new changes to your sliders. Check %sRevisions Preferences%s and make sure that Revisions is enabled.
fr_FR: Il n'y a pas encore de révisions disponibles pour le curseur sélectionné. Les révisions seront ajoutées au fil du temps lorsque vous apportez de nouvelles modifications à vos curseurs. Vérifiez%sRevisions Preferences%s et assurez-vous que Revisions est activé.

en: The rotation angle on the horizontal axis where this animates toward when entering into the slider canvas. Negative values are allowed for reversed direction.
fr_FR: L'angle de rotation sur l'axe horizontal de ce calque lors de l'entrée dans la mise en scène. Les valeurs négatives sont autorisées pour la direction inverse.

en: The rotation angle on the vertical axis where this layer animates toward when entering into the slider canvas. Negative values are allowed for reversed direction.
fr_FR: L'angle de rotation sur l'axe vertical de ce calque lors de l'entrée dans la mise en scène. Les valeurs négatives sont autorisées pour la direction inverse.

en: The rotation angle where this layer animates toward when entering into the slider canvas. Negative values are allowed for counterclockwise rotation.
fr_FR: Angle de rotation de ce calque lors de son entrée dans la mise en scène. Les valeurs négatives sont autorisées pour la rotation dans le sens antihoraire.

en: The selected items were merged together as a new slider.
fr_FR: Les articles sélectionnés ont été fusionnés en un nouveau slider.

en: The selected sliders were duplicated.
fr_FR: Les Diaporamas sélectionnés ont été dupliqués.

en: The selected sliders were permanently deleted.
fr_FR: Les Diaporamas sélectionnés ont été définitivement supprimés.

en: The selected sliders were removed.
fr_FR: Les Diaporamas sélectionnés ont été supprimés.

en: The selected sliders were restored.
fr_FR: Les Diaporamas sélectionnés ont été restaurés.

en: These options are only available if you select a layout that has a main menu  positioned at the top. You currently have your main menu placed in a sidebar
fr_FR: Ces options ne sont disponibles que si vous sélectionnez une mise en page dont le menu principal est positionné en haut. Vous avez actuellement votre menu principal placé dans une barre latérale

en: These options can help to increase performance and avoid 3rd party issues.
fr_FR: Ces options peuvent aider à augmenter les performances et à éviter les problèmes de tiers.

en: The size of the slide background image. Leave this option on inherit if you want to set it globally from Slider Settings.
fr_FR: Taille de l'image d'arrière-plan de la diapositive. Laissez cette option sur inherit pour fixer une échelle de référence depuis les  "Réglages du curseur".

en: The skin used for this slider. The “noskin” skin is a border- and buttonless skin. Your custom skins will appear in the list when you create their folders.
fr_FR: Le skin utilisé pour ce slider. La peau &#39;Noskin&#39; est un border- et la peau sans boutons. Vos skins personnalisés apparaissent dans la liste lorsque vous créez leurs dossiers ainsi.

en: The slide background color. You can use color names, hexadecimal, RGB or RGBA values.
fr_FR: Couleur d'arrière-plan de la diapositive. Vous pouvez utiliser des noms de couleurs, des valeurs hexadécimales, RVB ou RGBA.

en: The slide image/background. Click on the image to open the WordPress Media Library to choose or upload an image.
fr_FR: Vignette de la diapositive/arrière-plan. Cliquez sur l'image pour ouvrir la Médiathèque WordPress pour choisir ou télécharger une image.

en: The slider cannot be found
fr_FR: Le diaporama ne peut pas être trouvé

en: The slider will always stop at the given number of cycles, even if the slideshow restarts.
fr_FR: Le diaporama s'arrêtera au nombre de boucles indiqués, même s'il redémarre.

en: The slider will not start until it becomes visible.
fr_FR: Le diaporama ne démarre pas avant qu'il ne soit affichable.

en: The slider will start only if it enters into the viewport.
fr_FR: Le diaporama démarrera uniquement en s’il entre dans la fenêtre.

en: The slider will start with the specified slide. You can also use the value “random”.
fr_FR: Le diaporama commencera avec la diapositive indiquée. Vous pouvez utiliser la valeur "aléatoire".

en: The slider you’ve inserted here is yet to be published, thus it won’t be displayed to your visitors. You can publish it by enabling the appropriate option in %sSlider Settings -> Publish%s.
fr_FR: Le Slider que vous avez inséré ici n'est pas encore publié, donc il ne sera pas affiché à vos visiteurs. Vous pouvez le publier en activant l'option appropriée dans %sRéglages des Sliders-> Publier%s.

en: The slider you’ve inserted here is yet to be published, thus it won’t be displayed to your visitors. You can publish it by enabling the appropriate option in %sSlider Settings → Publish%s.
fr_FR: Le curseur que vous avez inséré ici n’a pas encore été publié, il ne sera donc pas affiché à vos visiteurs. Vous pouvez le publier en activant l’option appropriée dans les paramètres %sSlider → publier%s.

en: The slider you’ve inserted here was removed in the meantime, thus it won’t be displayed to your visitors. This slider is still recoverable on the admin interface. You can enable listing removed sliders with the Screen Options -> Removed sliders option, then choose the Restore option for the corresponding item to reinstate this slider, or just click %shere%s.
fr_FR: Le diaporama que vous avez inséré ici a été enlevé dans l'intervalle, et ne sera pas affiché à vos visiteurs. Ce diaporama est toujours récupérable sur l'interface d'administration. Vous pouvez activer la liste des diaporama supprimés avec Screen Options -> Removed diaporama option, puis choisissez l'option Restore pour l'élément correspondant de rétablir ce diaporama, ou cliquez simplement %sici%s.

en: The slider you’ve inserted here was removed in the meantime, thus it won’t be displayed to your visitors. This slider is still recoverable on the admin interface. You can enable listing removed sliders with the Screen Options → Removed sliders option, then choose the Restore option for the corresponding item to reinstate this slider, or just click %shere%s.
fr_FR: Le curseur que vous avez inséré ici a été supprimé entre-temps, il ne sera donc pas affiché à vos visiteurs. Ce curseur est toujours récupérable sur l’interface d’administration. Vous pouvez activer la liste des curseurs supprimés avec l’option Options d’écran → Curseurs supprimés, puis choisir l’option Restaurer pour l’élément correspondant pour rétablir ce curseur, ou cliquez simplement sur %sici%s.

en: The text color of this text. You can use color names, hexadecimal, RGB or RGBA values. Example: #333
fr_FR: Couleur du texte. Vous pouvez indiquer le nom des couleurs, en hexadécimal, en RGB ou RGBA. Exemple : #333

en: The theme adds generic HTML schema markup to your template builder elements  to provide additional context for search engines. If you want to add your  own specific markup via plugins or custom HTML code, you can deactivate this  setting
fr_FR: Le thème ajoute un balisage de schéma HTML générique à vos éléments de générateur de modèles pour fournir un contexte supplémentaire aux moteurs de recherche. Si vous souhaitez ajouter votre propre balisage spécifique via des plugins ou du code HTML personnalisé, vous pouvez désactiver ce paramètre

en: The thumbnail image of this slide. Click on the image to open the WordPress Media Library to choose or upload an image. If you leave this field empty, the slide image will be used.
fr_FR: Vignette de cette diapositive. Cliquez sur l'image pour ouvrir la Médiathèque WordPress pour choisir ou télécharger une image. Si vous laissez ce champ vide, l'image de la diapositive sera utilisée.

en: The timing function of the animation. With this function you can manipulate the movement of animated text fragments. Please click on the link next to this select field to open easings.net for more information and real-time examples.
fr_FR: La fonction de chronométrage de l'animation. Cette fonction permet de manipuler le mouvement des fragments de texte animés. Veuillez cliquer sur le lien à côté de ce champ pour ouvrir easings.net pour plus d'informations et des exemples en temps réel.

en: The timing function of the animation to manipualte the layer’s movement. Click on the link next to this field to open easings.net for examples and more information
fr_FR: La fonction de synchronisation de l'animation pour manipuler le mouvement du calque. Cliquez sur le lien à côté de ce champ pour ouvrir easings.net pour des exemples et plus d'informations

en: The timing function of the reverse animation to manipualte the layer’s movement. Click on the link next to this field to open easings.net for examples and more information
fr_FR: La fonction de synchronisation de l'animation inverse pour manipuler le mouvement du calque. Cliquez sur le lien à côté de ce champ pour ouvrir easings.net pour des exemples et plus d'informations

en: The transition length in milliseconds of the individual text fragments. A second equals to 1000 milliseconds.
fr_FR: La longueur de transition, en millisecondes, des fragments de texte. Une seconde = 1000 millisecondes.

en: The width of the slider canvas in pixels.
fr_FR: Largeur du diaporama (en pixels)

en: The width of the thumbnail area.
fr_FR: La largeur de la zone de vignette.

en: The width of the thumbnail area relative to the slider size.
fr_FR: Largeur de l'affichage des vignettes en proportion de la taille du diaporama.

en: This WXR file (version %s) may not be supported by this version of the  importer. Please consider updating.
fr_FR: Ce fichier WXR (version %s) peut ne pas être pris en charge par cette version de l’importateur. Veuillez envisager de mettre à jour.

en: This author has yet to write their bio.
fr_FR: Cet auteur n’a pas encore écrit sa biographie.

en: This feature is in active BETA! We will constantly add new elements to  customize and need your help: If you got any suggestions on what to add  please post them here:
fr_FR: Cette fonctionnalité est en version bêta active! Nous ajouterons constamment de nouveaux éléments pour personnaliser et avoir besoin de votre aide: Si vous avez des suggestions sur ce qu’il faut ajouter, veuillez les poster ici:

en: This feature requires product activation. Click on the padlock icon to learn more.
fr_FR: Cette fonctionnalité nécessite l'activation du produit. Cliquez sur l'icône du cadenas pour en savoir plus.

en: This is a tooltip
fr_FR: Ceci est une infobulle

en: This option controls the vertical stacking order of layers that overlap. In CSS, it’s commonly called as z-index. Elements with a higher value are stacked in front of elements with a lower one, effectively covering them. By default, this value is calculated automatically based on the order of your layers, thus simply re-ordering them can fix overlap issues. Use this option only if you want to set your own value manually in special cases like using static layers.<br><br>On each slide, the stacking order starts counting from 100. Providing a number less than 100 will put the layer behind every other layer on all slides. Specifying a much greater number, for example 500, will make the layer to be on top of everything else.
fr_FR: Cette option contrôle l'ordre d'empilement vertical des couches qui se chevauchent. En CSS, on l'appelle communément l'indice z. Les éléments ayant une valeur supérieure sont empilés devant les éléments ayant une valeur inférieure, ce qui les recouvre efficacement. Par défaut, cette valeur est calculée automatiquement en fonction de l'ordre de vos calques, il suffit donc de les réorganiser pour résoudre les problèmes de chevauchement. Utilisez cette option uniquement si vous souhaitez définir votre propre valeur manuellement dans des cas particuliers comme l'utilisation de calques statiques.<br><br><br>Sur chaque chariot, l'ordre d'empilement commence à compter de 100. Si vous fournissez un nombre inférieur à 100, la couche sera placée derrière une couche sur deux sur toutes les diapositives. Spécifier un nombre beaucoup plus grand, par exemple 500, fera que le calque sera au-dessus de tout le reste.

en: This slide has no layers
fr_FR: Aucun calque

en: This slider is scheduled to display on %s
fr_FR: Ce diaporama est programmé pour afficher sur %s

en: This slider template requires a newer version of LayerSlider in order to work properly. This is due to additional features introduced in a later version than you have. For updating instructions, please refer to our %sonline documentation%s.
fr_FR: Ce modèle de diaporama nécessite une version plus récente de LayerSlider afin de fonctionner correctement. Cela est dû à des fonctionnalités supplémentaires introduites dans une version plus récente. Pour la mise à jour des instructions, s'il vous plaît vous référer à notre %sonline documentation%s.

en: This slider was scheduled to hide on %s
fr_FR: Ce slider était programmé pour se cacher sur %s

en: Thumbnail container width
fr_FR: Largeur de l'affichage des vignettes

en: Thumbnail height
fr_FR: Hauteur de la miniature

en: Thumbnail width
fr_FR: Largeur des miniatures

en: Timeout occured connecting to V2 API on verifying you as human. Please try again and check your internet connection. It might be necessary to reload the page.
fr_FR: Un délai d'attente s'est produit lors de la connexion à l'API V2 lors de la vérification que vous êtes bien un humain. Veuillez réessayer et vérifier votre connexion Internet. Il peut être nécessaire de recharger la page.

en: Timeout occured connecting to V3 API on initial pageload
fr_FR: Un délai d'attente s'est produit lors de la connexion à l'API V3 sur la charge de page initiale

en: Timeout occured connecting to V3 API on verifying submit
fr_FR: Un délai d'attente s'est produit lors de la connexion à l'API V3 lors de la vérification de la soumission

en: Timing &amp; Transform
fr_FR: Timing et Transformation

en: Tips to get started using LayerSlider
fr_FR: Commencez à utiliser le Diaporama

en: Title and Read More Button
fr_FR: Titre et bouton lire la suite

en: To get started with the LayerSlider WP Transition Builder, please read our online documentation by clicking on this help menu.
fr_FR: Pour commencer à utiliser le l’outil de création de transition de LayerSlider WP, lisez notre documentation en cliquant sur le menu « Aide « .

en: Toggle device visibility:
fr_FR: Afficher/masquer le palpeur:

en: Toggle layer visibility.
fr_FR: Alterner la visibilité des calques.

en: To make it easier for you to edit and save the imported content, you may  want to reassign the author of the imported item to an existing user of this  site. For example, you may want to import all the entries as <code>admin</ code>s entries.
fr_FR: Pour faciliter la modification et l’enregistrement du contenu importé, vous pouvez réaffecter l’auteur de l’élément importé à un utilisateur existant de ce site. Par exemple, vous souhaiterez peut-être importer toutes les entrées en tant que <code>admins entries.</code>

en: Top-Left-Margin
fr_FR: Marge haut-gauche

en: Top-Left-Padding
fr_FR: Haut-gauche-Padding

en: Top-Right-Margin
fr_FR: Marge haut-droite

en: Top-Right-Padding
fr_FR: Haut-droite-Padding

en: Touch navigation
fr_FR: Navigation tactile

en: Transforms
fr_FR: Transformations

en: Transition Builder documentation
fr_FR: Documentation de Transition Builder

en: Transition in
fr_FR: Transition en

en: Transition name
fr_FR: Nom de transition

en: Transition options
fr_FR: Options de transition

en: Transition out
fr_FR: Transition de sortie

en: Transparency menu color
fr_FR: Couleur du menu Transparence

en: Transportation Icons
fr_FR: Icones de transports

en: Troubleshooting &amp; Advanced Settings
fr_FR: Dépannage et paramètres avancés

en: Two way slideshow
fr_FR: Diaporama à double sens

en: Type, Position &amp; Dimensions
fr_FR: Type, position et dimensions

en: Type slide name here
fr_FR: Tapez le nom de la diapositive ici

en: Type your slider name here
fr_FR: Saisissez votre nom de slider ici

en: Unavailable
fr_FR: Indisponible

en: Unlock all these features by activating your site.
fr_FR: Déverrouillez toutes ces fonctions en activant votre site.

en: Unlock the full contents of the Template Store. The ever growing selection of fully crafted, customizable and importable slider templates are an ideal starting point for new projects and they cover every common use case from personal to corporate business.
fr_FR: DéVerrouiller le contenu complet du magasin de modèles. La sélection toujours croissante de modèles de curseur entièrement ouvrés, personnalisables et importables sont un point de départ idéal pour de nouveaux projets et ils couvrent chaque cas d'utilisation commune de personnel à l'entreprise.

en: Unmute media playback
fr_FR: Activer la lecture multimédia

en: Unnamed Slider
fr_FR: Curseur sans nom

en: Unpublished slider
fr_FR: Diaporama non-publié

en: Unpublished sliders will not be visible for your visitors until you re-enable this option. This also applies to scheduled sliders, thus leaving this option enabled is recommended in most cases.
fr_FR: Les diaporamas non publiés ne seront pas visibles pour vos visiteurs jusqu'à ce que vous réactivez cette option. Cela vaut également pour les diaporamas programmés. Laissez cette option activée : c'est recommandé dans la plupart des cas.

en: Update Frequency
fr_FR: Fréquence des mises à jour

en: Update Revisions Preferences
fr_FR: Mettre à jour les préférences de révision

en: Update info
fr_FR: Informations de mise à jour

en: Update info after cancellation
fr_FR: Mettre à jour les informations après l'annulation

en: Updates the hash in the page URL when changing slides based on the deeplinks you’ve set to your slides. This makes it possible to share URLs that will start the slider with the currently visible slide.
fr_FR: Met à jour le hachage de l'URL de la page lors du changement de diapositives en fonction des liens profonds que vous avez définis pour vos diapositives. Cela permet de partager les URLs qui lanceront le slider avec la diapositive actuellement visible.

en: Upload Video
fr_FR: Télécharger une vidéo

en: Upload a large banner image which will be displayed as a background to the  shop description
fr_FR: Téléchargez une grande image de bannière qui sera affichée en arrière-plan de la description de la boutique

en: Upload a logo image, or enter the URL or ID of an image if its already  uploaded. (Leave empty to use the default logo)
fr_FR: Téléchargez une image de logo ou entrez l’URL ou l’ID d’une image si elle est déjà téléchargée. (Laisser vide pour utiliser le logo par défaut)

en: Upload a logo image, or enter the URL or ID of an image if its already  uploaded. The themes default logo gets applied if the input field is left  blank
fr_FR: Téléchargez une image de logo ou entrez l’URL ou l’ID d’une image si elle est déjà téléchargée. Le logo par défaut des thèmes est appliqué si le champ de saisie est laissé vide

en: Upload a theme configuration file here. Note that the configuration file  settings will overwrite your current configuration and you can't restore the  current configuration afterwards.
fr_FR: Téléchargez un fichier de configuration de thème ici. Notez que les paramètres du fichier de configuration remplaceront votre configuration actuelle et que vous ne pourrez pas restaurer la configuration actuelle par la suite.

en: Use AJAX or redirect to the search Results page
fr_FR: Utiliser AJAX ou rediriger vers la page résultats de la recherche

en: Use Defaults that are also used for your blog
fr_FR: Utiliser les valeurs par défaut qui sont également utilisées pour votre blog

en: Use Dynamic post URL
fr_FR: Utiliser l'URL dynamique de l'article

en: Use Lighbox
fr_FR: Utiliser Lighbox

en: Use PHP function:
fr_FR: Utiliser la fonction PHP

en: Use character sets:
fr_FR: Utilisez des jeux de caractères:

en: Use custom localization for LayerSlider instead of your default site language.
fr_FR: Utilisez la localisation personnalisée pour LayerSlider au lieu de votre langage de site par défaut.

en: Use default site language
fr_FR: Utiliser le langage du site par défaut

en: Use original size (or fit into container if too large)
fr_FR: Utilisez la taille d’origine (ou entrait dans le conteneur si trop grand)

en: Use post from matches:
fr_FR: Utilisez les articles depuis:

en: Use relative URLs
fr_FR: Utiliser des URL relatives

en: User must accept to show facebook page widget &quot;Share/Like&quot;
fr_FR: L'utilisateur doit accepter d'afficher le widget de la page Facebook &quot;Share/Like&quot;

en: Use selected page to display inside footer (no socket)
fr_FR: Utiliser la page sélectionnée pour afficher à l’intérieur du pied de page (pas de socket)

en: Use selected page to display inside footer and socket
fr_FR: Utiliser la page sélectionnée pour afficher l'intérieur du pied de page et de la zone de copyright

en: Use shortcode:
fr_FR: Utilisez le shortcode :

en: Use slide effect when swiping
fr_FR: Utilisez l'effet Ken Burns lors de la diffusion

en: Use slider markup caching
fr_FR: Utiliser la mise en cache des balises de slider

en: Use sliders as a floating modal window with extensive layout options and advanced features like triggers & target audience.
fr_FR: Utilisez les curseurs comme une fenêtre modale flottante avec des options de mise en page étendues et des fonctionnalités avancées comme les déclencheurs et le public cible.

en: Use the advance layout editor to build your own blog layout (simply edit the  page you have chosen in Enfold->Theme Options as a blog page)
fr_FR: Utilisez l’éditeur de mise en page avancé pour créer votre propre mise en page de blog (modifiez simplement la page que vous avez choisie dans Enfold-> Options de thème en tant que page de blog)

en: Use this video as slide background
fr_FR: Utilisez cette vidéo en arrière-plan de la diapositive

en: Use with caution and make sure to only use allowed characters. No special  characters can be used.
fr_FR: Utilisez avec prudence et assurez-vous de n’utiliser que les caractères autorisés. Aucun caractère spécial ne peut être utilisé.

en: Use with caution and make sure to only use allowed characters. No special characters can be used.
fr_FR: Utilisez avec prudence et assurez-vous de n’utiliser que les caractères autorisés. Aucun caractère spécial ne peut être utilisé.

en: Using LayerSlider from a non-standard install location or having a different directory name could lead issues in receiving and installing updates. Commonly, you see this issue when you’re using a theme-included version of LayerSlider. To fix this, please first search for an option to disable/unload the bundled version in your theme, then re-install a fresh copy. Your sliders and settings are stored in the database, re-installing the plugin will not harm them.
fr_FR: L'utilisation de LayerSlider à partir d'un emplacement d'installation non standard ou ayant un nom de répertoire différent peut entraîner des problèmes de réception et d'installation des mises à jour. Généralement, vous voyez ce problème lorsque vous utilisez une version incluse dans le thème de LayerSlider. Pour résoudre ce problème, veuillez d'abord rechercher une option pour désactiver / décharger la version fournie dans votre thème, puis réinstaller une nouvelle copie. Vos curseurs et paramètres sont stockés dans la base de données, la réinstallation du plugin ne leur fera pas de mal.

en: Using beta version
fr_FR: Version bêta

en: Using beta version (%s)
fr_FR: Vous utilisez la version bêta (%s)

en: Using invalid CSS code could break the appearance of your site or your sliders. Changes cannot be reverted after saving.
fr_FR: L'utilisation d'un code CSS invalide pourrait casser l'apparence de votre site ou de vos sliders. Les modifications ne peuvent pas être annulées après l'enregistrement.

en: Usual method. Used for backups or to move sliders across WP sites.
fr_FR: Méthode habituelle. Utilisé pour les sauvegardes ou pour déplacer des curseurs sur les sites WP.

en: V. Center
fr_FR: V. Centre

en: Valid E-Mail address with special characters
fr_FR: Adresse e-mail valide avec des caractères spéciaux

en: Value
fr_FR: Valeur

en: Video Player Icons
fr_FR: Icones de lecteur vidéo

en: Video URL
fr_FR: URL de la vidéo

en: Vietnamese
fr_FR: Vietnamien

en: View Selection
fr_FR: Voir la sélection

en: Visit Template Store
fr_FR: Visitez le magasin de modèles

en: Visit our Support Center
fr_FR: Visiter le Centre de Support

en: WP Nonce check failed.
fr_FR: Le contrôle de la nonce WP a échoué.

en: Wait at least %s minutes between edits before adding a new revision.
fr_FR: Attendez au moins%s minutes entre les modifications avant d'ajouter une nouvelle révision.

en: Web Application Icons
fr_FR: Icônes d’application Web

en: Web safe fonts
fr_FR: Polices web sécurisées

en: Websafe fonts fallback for Windows
fr_FR: Polices Websafe de secours pour Windows

en: Web save fonts
fr_FR: Polices d’enregistrement Web

en: We encourage you to review the new changes to our policies. We appreciate your kind understanding as we offer our users to make the best decisions about the information they share with us.
fr_FR: Nous vous encourageons à revoir les nouvelles modifications apportées à nos politiques. Nous apprécions votre compréhension aimable que nous offrons à nos utilisateurs de prendre les meilleures décisions sur les informations qu'ils partagent avec nous.

en: We have detected that you are using a Child Theme. That's Great!. If you  want to, we can import the settings of your Parent theme to your Child  theme. Please be aware that this will overwrite your current child theme  settings.
fr_FR: Nous avons détecté que vous utilisez un thème enfant. C'est super!. Si vous le souhaitez, nous pouvons importer les paramètres de votre thème Parent dans votre thème Enfant. Veuillez noter que cela écrasera vos paramètres de thème enfant actuels.

en: We have online resouces where you can find help whether if you get stuck, experience an issue or just have a question about the item.
fr_FR: Nous avons des ressources en ligne où vous pouvez trouver de l'aide si vous êtes bloqué, si vous rencontrez un problème ou si vous avez juste une question à propos de l'article.

en: Welcome to LayerSlider WP 6
fr_FR: Bienvenue dans LayerSlider WP 6

en: We’ve detected that you’re using premium features in this slider, but you have not yet activated your copy of LayerSlider. Premium features in your sliders will not be available for your visitors without activation. %sClick here to learn more%s. Detected features: %s
fr_FR: Nous avons détecté que vous utilisez des fonctionnalités premium dans ce curseur, mais vous n'avez pas encore activé votre copie de LayerSlider. Les fonctions Premium de vos curseurs ne seront pas disponibles pour vos visiteurs sans activation. %sCliquez ici pour en savoir plus. %sCaractéristiques détectées : %s

en: We’ve made our pre-defined slide transitions with special care to fit in most use cases. However, if you would like to increase or decrease the speed of these transitions, you can override their timing here by providing your own transition length in milliseconds. (1 second = 1000 milliseconds)
fr_FR: Nous avons conçu nos transitions prédéfinis avec un soin particulier pour s’adapter le plus souvent de l’utilisation. Si vous souhaitez augmenter ou diminuer la vitesse de ces transitions, vous pouvez substituer votre propre valeur de transition en millisecondes. (1 seconde = 1000)

en: What’s New
fr_FR: Quoi de Neuf

en: When creating/editing a page you can select to have the header be  transparent and display the content (usually a fullwidth slideshow or a  fullwidth image) beneath. In those cases you will usually need a different  Logo and Main Menu color which can be set here.
fr_FR: Lors de la création / modification d’une page, vous pouvez choisir que l’en-tête soit transparent et affiche le contenu (généralement un diaporama pleine largeur ou une image pleine largeur) en dessous. Dans ces cas, vous aurez généralement besoin d’un logo différent et d’une couleur de menu principal qui peuvent être définis ici.

en: When refusing all cookies this site might not be able to work as expected. Please check our settings page and opt out for cookies or functions you do not want to use and accept cookies. You will be shown this message every time you open a new window or a new tab.
    
    Are you sure you want to continue?
fr_FR: Lorsque vous refusez tous les cookies, ce site pourrait ne pas être en mesure de fonctionner comme prévu. S’il vous plaît vérifier notre page paramètres et optez pour des cookies ou des fonctions que vous ne voulez pas utiliser et accepter les cookies. Vous verrez ce message chaque fois que vous ouvrez une nouvelle fenêtre ou un nouvel onglet.
    
    Etes-vous sûr que vous voulez continuer?

en: When selecting &quot;Valid E-Mail address with special characters&quot; keep in mind, that not all E-Mail systems support this feature properly.
fr_FR: Lorsque vous sélectionnez « Adresse e-mail valide avec des caractères spéciaux », gardez à l’esprit que tous les systèmes de messagerie ne prennent pas en charge cette fonctionnalité correctement.

en: When you remove LayerSlider, it does not automatically delete your settings and sliders by default to prevent accidental data loss. You can use this utility if you really want to erase all data used by LayerSlider.
fr_FR: Lorsque vous supprimez Diaporamas, il ne supprime pas automatiquement vos paramètres et les Diaporamas par défaut pour éviter la perte accidentelle de données. Vous pouvez utiliser cet utilitaire si vous voulez vraiment effacer toutes les données utilisées par Diaporamas.

en: Widgets can provide a super easy drag and drop way of sharing your sliders when it comes to embedding content to a commonly used part on your site like the header area, sidebar or the footer. However, the available widget areas are controlled by your theme and it might not offer the perfect spot that you’re looking for. Just head to %sAppearance -> Widgets%s to see the options your theme offers.
fr_FR: Les widgets peuvent fournir un moyen de glisser-déposer super facile de partager vos Sliders quand il s'agit d'intégrer du contenu à une partie couramment utilisée sur votre site comme la zone d'en-tête, la barre latérale du pied de page. Cependant, les zones widget disponibles sont contrôlées par votre thème et il pourrait ne pas offrir l'endroit parfait que vous recherchez. Juste la tête à %sApparence -> Widgets%s pour voir les options de votre thème offre.

en: Widgets can provide a super easy drag and drop way of sharing your sliders when it comes to embedding content to a commonly used part on your site like the header area, sidebar or the footer. However, the available widget areas are controlled by your theme and it might not offer the perfect spot that you’re looking for. Just head to %sAppearance → Widgets%s to see the options your theme offers.
fr_FR: Les widgets peuvent fournir un moyen super facile de partager vos curseurs par glisser-déposer lorsqu’il s’agit d’intégrer du contenu à une partie couramment utilisée sur votre site comme la zone d’en-tête, la barre latérale ou le pied de page. Cependant, les zones de widget disponibles sont contrôlées par votre thème et il se peut qu’il n’offre pas l’endroit parfait que vous recherchez. Rendez-vous simplement sur %sAppearance → Widgets%s pour voir les options offertes par votre thème.

en: Word-wrap
fr_FR: Enveloppe de mots

en: Yelp Link
fr_FR: Lien Yelp

en: Yelp link
fr_FR: Lien Yelp

en: Yes, display icon and reaveal copyright info on hover
fr_FR: Oui, afficher l’icône et les informations de copyright de réenregistrer sur le pointage

en: You can add a link to any (external) page here.
fr_FR: Vous pouvez ajouter un lien à n'importe quelle page (externe) ici.

en: You can add a title to this layer which will display as a tooltip if someone holds his mouse cursor over the layer.
fr_FR: Vous pouvez ajouter un titre à ce calque qui s’affichera en info-bulle si le pointeur de souris survole le calque.

en: You can apply an ID attribute on the HTML element of this layer to work with it in your custom CSS or Javascript code.
fr_FR: Vous pouvez préciser un attribut ID à l'élément HTML de ce calque en lien avec votre CSS personnalisé ou code Javascript.

en: You can apply an ID attribute on the HTML element of this slide to work with it in your custom CSS or Javascript code.
fr_FR: Vous pouvez indiquer un attribut ID à l'élément HTML de ce calque avec votre CSS personnalisé ou un code Javascript.

en: You can apply classes on the HTML element of this layer to work with it in your custom CSS or Javascript code.
fr_FR: Vous pouvez appliquer des classes CSS à l'élément HTML de ce calque en lien avec votre CSS personnalisé ou code Javascript.

en: You can choose if you want a sticky sidebar that does not scroll with the  content
fr_FR: Vous pouvez choisir si vous voulez une barre latérale collante qui ne défile pas avec le contenu

en: You can choose if you want to display title and/or caption
fr_FR: Vous pouvez choisir si vous souhaitez afficher le titre et/ou la légende

en: You can choose to hide some of the default Blog elements here:
fr_FR: Vous pouvez choisir de cacher certains des éléments par défaut du Blog ici:

en: You can choose to wrap the header in a link
fr_FR: Vous pouvez choisir d’encapsuler l’en-tête dans un lien

en: You can choose whether to always display Title and Caption or only on hover
fr_FR: Vous pouvez choisir de toujours afficher le titre et la légende ou uniquement au survol

en: You can chose to hide some of the default Blog elements here:
fr_FR: Vous pouvez choisir de masquer certains des éléments blog par défaut ici :

en: You can either chose a predefined layout or build your own blog layout with the advanced layout editor
fr_FR: Vous pouvez choisir une mise en page prédéfinie ou créer votre propre mise en page de blog avec l’éditeur de mise en page avancé

en: You can enable the shop banner for all categories as well. You can also set  individual banners by editing the category
fr_FR: Vous pouvez également activer la bannière de la boutique pour toutes les catégories. Vous pouvez également définir des bannières individuelles en modifiant la catégorie

en: You can enter both post placeholders and custom content here (including HTML and WP shortcodes) ...
fr_FR: Vous pouvez saisir ici à la fois les caractères de remplissage du message et le contenu personnalisé (y compris les shortcodes HTML et WP)...

en: You can enter custom CSS to change some style properties on the slider wrapper element. More complex CSS should be applied with the Custom Styles Editor.
fr_FR: Vous pouvez entrer un CSS personnalisé pour modifier certains styles du diaporam. Un CSS plus complexe doit être défini avec l'Editeur de Styles Personnalisés.

en: You can enter links to your social profiles here. Afterwards you can choose were to display them by activating them in the respective area
fr_FR: Vous pouvez entrer des liens vers vos profils sociaux ici. Ensuite, vous pouvez choisir de les afficher en les activant dans la zone respective

en: You can grab me here and drag where you need.
fr_FR: Vous pouvez me capturer ici, et me faire glisser où vous voulez.

en: You can keep this layer on top of the slider across multiple slides. Just select the slide on which this layer should animate out. Alternatively, you can make this layer global on all slides after it transitioned in.
fr_FR: Vous pouvez garder ce calque au-dessus de plusieurs diapositives. Il suffit de sélectionner la diapositive sortante à partir de laquelle ce calque devrait se placer. Inversement, vous pouvez appliquer ce calque à partir de n'importe quelle diapositive  entrante.

en: You can order the result by various attributes like creation date, title,  author etc
fr_FR: Vous pouvez ordonner le résultat par divers attributs tels que la date de création, le titre, l’auteur, etc.

en: You can place your logo and main menu at the top of your site or within a  sidebar
fr_FR: Vous pouvez placer votre logo et votre menu principal en haut de votre site ou dans une barre latérale

en: You can remove the default space between columns here.
fr_FR: Vous pouvez supprimer l’espace par défaut entre les colonnes ici.

en: You can select your desired slide transitions by clicking on this button.
fr_FR: Vous pouvez sélectionner la transition de votre choix pour la diapositive en cliquant sur ce bouton.

en: You can set the height of your layer. You can use pixels, percentage, or the default value “auto”. Examples: 100px, 50% or auto
fr_FR: Vous pouvez régler la hauteur de votre calque. Vous pouvez utiliser les pixels, le pourcentage ou la valeur par défaut "auto". Exemples : 100px, 50% ou auto

en: You can set the starting time of this transition. Use one of the pre-defined options to use relative timing, which can be shifted with custom operations.
fr_FR: Vous pouvez régler l'heure de départ de cette transition. Choisir l'une des options prédéfinies pour utiliser le calendrier relatif, qui peut être déplacé avec des indications personnalisées.

en: You can set the width of your layer. You can use pixels, percentage, or the default value “auto”. Examples: 100px, 50% or auto.
fr_FR: Vous pouvez régler la largeur de votre calque. Vous pouvez utiliser des pixels, en pourcentage ou la valeur par défaut ‘auto’. Exemples: 100px, 50% ou Auto.

en: You can shift the starting point of the slide animation timeline, so layers can animate in an earlier time after a slide change. This value is in milliseconds. A second is 1000 milliseconds. You can only use a negative value.
fr_FR: Vous pouvez décaler le point de départ de la ligne de temps de l'animation de diapositives, afin que les calques puissent s'animer plus tôt après un changement de diapositive. Cette valeur est exprimée en millisecondes. Une seconde est de 1000 millisecondes. Vous ne pouvez utiliser qu'une valeur négative.

en: You can specify a custom capability if none of the pre-defined roles match your needs. You can find all the available capabilities on %sthis%s page.
fr_FR: Vous pouvez spécifier une fonctionnalité personnalisée si aucun des rôles prédéfinis ne correspond à vos besoins. Vous pouvez trouver toutes les capacités disponibles sur %sthis%s

en: You can trigger the parallax effect by either scrolling the page, or by moving your mouse cursor / tilting your mobile device.
fr_FR: Vous pouvez déclencher l'effet de parallaxe en faisant défiler la page ou en déplaçant le curseur de la souris / en inclinant votre appareil mobile.

en: You can trigger the parallax effect by either scrolling the page, or by moving your mouse cursor / tilting your mobile device. This is the default value on this slide, which parallax layers will inherit, unless you set it otherwise directly on them.
fr_FR: Vous pouvez déclencher l'effet de parallaxe par le défilement de la page, ou en déplaçant le curseur de votre souris / ou inclinant votre appareil mobile. Valeur par défaut générique indiquée pour cette diapositive sauf si vous définissez une autre valeur générique pour les diapositives.

en: You can use the layerslider() PHP function to insert sliders by editing your theme’s template files. Since you can implement custom logic in code, this option gives you unlimited control on how your sliders are embedded.
fr_FR: Vous pouvez utiliser la fonction Diaporama () PHP pour insérer des diaporamas en modifiant les fichiers de modèle de votre Thème. Étant donné que vous pouvez mettre en œuvre une logique personnalisée dans le code, cette option vous donne un contrôle illimité sur la façon dont vos diaporamas sont intégrés.

en: You have not created any slider yet.
fr_FR: Vous n’avez pas encore créé de diapo.

en: You haven’t added any Google Font to your collection yet.
fr_FR: Vous n'avez pas encore ajouté de polices Google à votre collection.

en: You have successfully activated your site to receive all these features:
fr_FR: Vous avez activé votre site avec succès pour recevoir toutes ces fonctionnalités:

en: You have version %1$s. The latest version is %2$s.
fr_FR: Vous avez la version %1$s. La dernière version est  %2$s.

en: You have version %1$s. Update to version %2$s.
fr_FR: Vous utilisez la version %1$s. Mettez à jour vers la version %2$s.

en: You have version %s installed
fr_FR: Vous disposez de la version %s

en: You need to have at least one character set added. Please select another item before removing this one.
fr_FR: Vous devez avoir ajouté au moins un jeu de caractères. Veuillez sélectionner un autre élément avant de supprimer celui-ci.

en: You need to select at least 2 sliders to group them.
fr_FR: Vous devez sélectionner au moins deux Diaporamas pour les fusionner.

en: You need to select at least 2 sliders to merge them.
fr_FR: Vous devez sélectionner au moins deux Diaporamas pour les fusionner.

en: You need to specify an instgram username.
fr_FR: Vous devez spécifier un nom d'utilisateur Instagram.

en: Your Google Fonts library has been updated.
fr_FR: Votre bibliothèque de polices Google a été mis à jour.

en: YourLogo
fr_FR: Votre Logo

en: YourLogo link
fr_FR: Lien de votre Logo

en: YourLogo style
fr_FR: Votre Logo

en: Your Sliders
fr_FR: Vos Diaporamas

en: Your Themeforest API Key (will be deprecated and removed in future)  - hidden
fr_FR: Votre clé API Themeforest (sera déconseillée et supprimée à l’avenir) - masquée

en: Your Themeforest User Name (will be deprecated and removed in future)  - hidden
fr_FR: Votre nom d’utilisateur Themeforest (sera obsolète et supprimé à l’avenir) - masqué

en: Your account does not have the necessary permission you have chosen, and your settings have not been saved in order to prevent locking yourself out of the plugin.
fr_FR: Votre compte n’a pas l’autorisation nécessaire que vous avez choisie, et vos paramètres n’ont pas été sauvegardés afin d’éviter le blocage du plugin.

en: Your changes has been saved!
fr_FR: Vos modifications sont enregistrées !

en: Your popup slider will appear here!
fr_FR: Vos popups apparaîtront ici.

en: Your settings has been updated.
fr_FR: Votre paramétrage à été mis à jour

en: Your settings have been updated.
fr_FR: Vos réglages ont été mis à jour.

en: Your settings were successfully saved.
fr_FR: Paramètres enregistrés avec succès.

en: Youtube preview
fr_FR: Aperçu Youtube

en: You’re about to export this slider as HTML. This option is for the jQuery version of LayerSlider and you will *NOT* be able to use the downloaded package on WordPress sites. For that, you need to choose the regular export option. Are you sure you want to continue?
    
    This message will be suppressed after a couple of attempts. Please mind the difference in the future between the various export methods to avoid potential harm and data loss.
fr_FR: Vous allez exporter ce curseur en HTML. Cette option est pour la version jQuery de LayerSlider et vous * ne serez pas * en mesure d'utiliser le paquet téléchargé sur les sites WordPress. Pour cela, vous devez choisir l'option d'exportation régulière. Êtes-vous sûr de vouloir continuer?
    
    Ce message sera supprimé après quelques tentatives. S'il vous plaît l'esprit la différence dans l'avenir entre les différentes méthodes d'exportation pour éviter les dommages potentiels et la perte de données.

en: You’re about to remove this group. All your sliders will be moved and remain available on the main grid. 
    
    Continue?
fr_FR: Vous êtes sur le point de supprimer ce groupe. Tous vos curseurs seront déplacés et resteront disponibles sur la grille principale. 
    
    Continuer?

en: You’ve successfully activated this copy of LayerSlider to use Add-Ons and receive the following benefits.
fr_FR: Vous avez activé votre site avec succès pour recevoir toutes ces fonctionnalités:

en:  allows a user to disable the use of google maps in his or her browser
fr_FR:  permet à un utilisateur de désactiver l'utilisation de google maps dans son navigateur

en:  allows a user to disable the use of google webfonts in his or her browser
fr_FR:  permet à un utilisateur de désactiver l'utilisation des polices Web Google dans son navigateur

en: and
fr_FR: et

en: and add a new Sidebar Area. Afterwards you can choose to display this Widget  Area in the Edit Page Screen.
fr_FR: et ajoutez une nouvelle zone de barre latérale. Ensuite, vous pouvez choisir d’afficher cette zone widget dans l’écran Modifier la page.

en: between transitions
fr_FR: entre les transitions

en: border
fr_FR: bordure

en: bottom center
fr_FR: en bas au centre

en: bottom left
fr_FR: en bas à gauche

en: bottom right
fr_FR: en bas à droite

en: capture slide
fr_FR: capture Diapositive

en: center left
fr_FR: centré à gauche

en: center right
fr_FR: centre droit

en: change
fr_FR: changer

en: custom duration
fr_FR: Durée

en: e.g. Homepage slider
fr_FR: Par exemple Diaporama Page d&#39;accueil

en: e.g. homepageslider
fr_FR: par exemple slideraccueil

en: enter URL
fr_FR: entrer l'URL

en: enter a custom capability
fr_FR: entrer une personnalisation

en: following
fr_FR: suivant

en: font &amp; style
fr_FR: style &amp; police

en: insert ...
fr_FR: insertion ...

en: insert from URL
fr_FR: Insérer à partir de l’URL

en: installed
fr_FR: installé

en: items
fr_FR: articles

en: middle center
fr_FR: milieu au centre

en: middle left
fr_FR: milieu à gauche

en: middle right
fr_FR: Milieu à droite

en: or
fr_FR: ou

[ctx: Media modal divider]
en: or
fr_FR: ou

en: other settings
fr_FR: Autres paramètres

en: padding
fr_FR: marges intérieures

en: published
fr_FR: publié

en: sides of the screen
fr_FR: côtés de l'écran

en: sides of the slider
fr_FR: côté de la diapositive

en: sizing & position
fr_FR: Taille et Position

en: sliders
fr_FR: Diapositives

en: sliders per page
fr_FR: sliders par page

en: stores the unique ID for the element
fr_FR: stocke l’ID unique de l’élément

en: this page
fr_FR: cette page

en: timeline view
fr_FR: Voir la timeline (ligne de temps)

en: top center
fr_FR: haut au centre

en: top left
fr_FR: en haut à gauche

en: top right
fr_FR: en haut à droite

en: use post URL
fr_FR: utiliser l’URL du post

en: use post image
fr_FR: utilisez l’image de l’article

en: write your own code
fr_FR: écrivez votre propre code
