Enfold - en to it translation catalogue (8546 entries)

en:  %s ago
it:  Il y a %s

en:  *** Error:  Term %d missing
it:  Errore: termine %d mancante

en:  *** Error: Post %d missing
it:  Errore: post %d mancante

en:  - Customize Item: %s
it:  - Personalizza elemento: %s

en:  - Customize: %s
it:  - Personalizza: %s

en:  - in use
it:  - in uso

en:  - unused
it:  - inutilizzati

en:  Check API Key
it:  Controllare la chiave API

en:  Check reCAPTCHA API Keys V3
it:  Controllare le chiavi API reCAPTCHA V3

en:  Check reCAPTCHA API Keys Version 2
it:  Controllare le chiavi API reCAPTCHA versione 2

en:  Elements
it:  elementi

en:  This is currently a beta feature (added 4.8.7)
it:  Questa è attualmente una funzionalità beta (aggiunta 4.8.7)

en:  Unknown
it: Sconosciuto

en:  adds a button that opens the privacy modal popup window - you have to enable cookie consent message bar
it: aggiunge un pulsante che apre la finestra popup della modalità di privacy - devi abilitare la barra del messaggio di consenso ai cookie

en:  adds a do not accept cookies button
it: aggiunge un pulsante non accettare i cookie

en:  adds a list about used and accessable cookies in domain with value and additional info about the cookie
it: aggiunge un elenco di cookie utilizzati e accessibili nel dominio con valore e informazioni aggiuntive sul cookie

en:  adds an accept all cookies and services button
it: aggiunge un pulsante Accetta tutti i cookie e i servizi

en:  adds an accept cookies button
it: aggiunge un pulsante di accettazione dei cookie

en:  ago
it:  il y a

en:  allows a user to disable Google tracking in his or her browser
it: consente a un utente di disabilitare il monitoraggio di Google nel proprio browser

en:  allows a user to disable custom cookies (see options below) in his or her browser
it: consente a un utente di disabilitare i cookie personalizzati (vedere le opzioni di seguito) nel proprio browser

en:  allows a user to disable the use of Google Maps in his or her browser
it: consente a un utente di disabilitare l'uso di Google Maps nel proprio browser

en:  allows a user to disable the use of Google reCaptcha in his or her browser
it: consente a un utente di disabilitare l'uso di Google reCaptcha nel proprio browser

en:  allows a user to disable the use of Google webfonts in his or her browser
it: consente a un utente di disabilitare l'uso dei webfont di Google nel proprio browser

en:  allows a user to disable the use of google maps in his or her browser
it: consente a un utente di disabilitare l'uso di google maps nel proprio browser

en:  allows a user to disable the use of google webfonts in his or her browser
it: consente a un utente di disabilitare l'uso di google webfonts nel suo browser

en:  allows a user to disable video embeds in his or her browser
it: consente a un utente di disabilitare gli incorporamenti video nel proprio browser

en:  allows a user to opt out from essential theme and all other cookies (except 2 from av_privacy_allow_cookies)
it: consente a un utente di disattivare il tema essenziale e tutti gli altri cookie (tranne 2 da av_privacy_allow_cookies)

en:  allows a user to refuse cookies and hides message bar (needs 2 cookies for that, others are removed)
it: consente a un utente di rifiutare i cookie e nasconde la barra dei messaggi (per questo sono necessari 2 cookie, gli altri vengono rimossi)

en:  displays a link to the privacy policy page set in your WordPress admin panel or to a custom page
it: visualizza un collegamento alla pagina della politica sulla privacy impostata nel pannello di amministrazione di WordPress o a una pagina personalizzata

en:  this site
it: in questo sito

en: %1$d of %2$d
it: %1$d di %2$d

en: %1$s at %2$s
it: %1$s a %2$s

en: %1$s installed and activated successfully.
it: %1$s installato e attivato con successo.

en: %1$s installed successfully.
it: %1$s installato con successo.

en: %d comment(s) need to be approved.
it: %d o i commenti devono essere approvati.

en: %d error(s)
it: %d errori di controllo

en: %d error(s) detected
it: %d errori di errore rilevati

en: %d fatal error(s)
it: %d errori irreversibili

en: %d fatal error(s), %d error(s) and %d warning(s) detected parsing the  shortcodes.
it: %d errori irreversibili, %d errori e %d rilevato l'analisi dei codici brevi.

en: %d fatal error(s), %d error(s) and %d warning(s) detected parsing the shortcodes.
it: %d errori irreversibili, %d errori e %d rilevato l'analisi dei codici brevi.

en: %d item has been deleted | %d items have been deleted
it[0]: %d'elemento è stato eliminato
it[1]: %d elementi sono stati eliminati

en: %d item has been duplicated | %d items have been duplicated
it[0]: %d elemento è stato duplicato
it[1]: %d elementi sono stati duplicati

en: %d item has been grouped | %d items have been grouped
it[0]: %d'elemento è stato raggruppato
it[1]: %d elementi sono stati raggruppati

en: %d item has been hidden | %d items have been hidden
it[0]: %d'elemento è stato nascosto
it[1]: %d oggetti sono stati nascosti

en: %d item has been imported | %d items have been imported
it[0]: %d'elemento è stato importato
it[1]: %d articoli sono stati importati

en: %d item has been restored | %d items have been restored
it[0]: %d'elemento è stato ripristinato
it[1]: %d elementi sono stati ripristinati

en: %d items have been merged as new
it: %d elementi sono stati uniti come nuovi

en: %d project | %d projects
it[0]: %d progetto
it[1]: %d progetti

en: %d slider | %d sliders
it[0]: %d dispositivo di scorrimento
it[1]: %d di scorrimento

en: %d slider has been successfully imported. | %d sliders have been successfully imported.
it[0]: %d dispositivo di scorrimento è stato importato correttamente.
it[1]: %d dispositivi di scorrimento sono stati importati correttamente.

en: %d warning(s)
it: %d di avviso

en: %s &#8220;%s&#8221; already exists.
it: %s &#8220;%s&#8221; esiste già.

en: %s (Invalid)
it: %s (Non valido)

en: %s (Pending)
it: %s (In attesa)

en: %s - unknown error code
it: %s - codice di errore sconosciuto

en: %s Comment
it: %s Commento

en: %s Comments
it: %s Commenti

en: %s revision
it: %s revisione

en: %s revisions
it: %s revisioni

en: %sWPKraken%s has a professional team of WordPress experts to offer a variety of customization jobs. We’ve partnered with them in order to provide these kinds of services to you. Get a free quote if you’re looking for someone to manage your site, build sliders and customize LayerSlider according to your needs.
it: %s WPKraken%s un team professionale di esperti WordPress per offrire una varietà di lavori di personalizzazione. Abbiamo collaborato con loro per fornirti questo tipo di servizi. Ottieni un preventivo gratuito se stai cercando qualcuno che gestisci il tuo sito, costruisci cursori e personalizza LayerSlider in base alle tue esigenze.

en: %sWhat is it:%s Google Fonts offers hundreds of custom fonts and is one of the most popular web services to customize website appearance with beautiful typography.
it: %s Che cos'è:%s Google Fonts offre centinaia di font personalizzati ed è uno dei servizi web più popolari per personalizzare l'aspetto del sito Web con una bella tipografia.

en: %sWhy is it important:%s Many of our importable content in the Template Store use and rely on Google Fonts. If you disable this feature, you may not be able to add custom fonts and it might compromise the appearance of textual content in sliders. Third parties can offer the same functionality, but they are also subjected to Google’s data processing.
it: %s Perché è importante:%s molti dei nostri contenuti importabili nel Template Store utilizzano e si basano su Google Fonts. Se si disabilita questa funzionalità, potrebbe non essere possibile aggiungere tipi di carattere personalizzati e compromettere l'aspetto del contenuto testuale nei dispositivi di scorrimento. Terze parti possono offrire le stesse funzionalità, ma sono anche soggette al trattamento dei dati di Google.

en: %sWhy should I care:%s Google might be able to track your activity when using their services. Please review Google’s %sPrivacy Policy%s and %sGDPR Compliance%s. As an external service, you can choose to disable Google Fonts if you disagree with Google’s data processing methods.
it: %s Perché dovrei preoccuparmi: %s Google potrebbe essere in grado di tenere traccia della tua attività quando usi i loro servizi. Consulta la Politica di %sPrivacy di Google%s e %sGDPR Compliance%s. Come servizio esterno, puoi scegliere di disabilitare Google Fonts se non sei d'accordo con i metodi di elaborazione dei dati di Google.

en: &laquo; All Events
it: &laquo; Tutti gli eventi

en: &laquo; Older Comments
it: &laquo; Commenti precedenti

en: &larr; Back to Slider
it: ← torna al dispositivo di scorrimento

en: &larr; Options
it: &larr; Opzioni

en: &larr; Sliders
it: &larr; Presentazioni

en: &quot;Additional information&quot; tab with product attributes
it: Scheda &quot;Informazioni aggiuntive&quot; con gli attributi del prodotto

en: &quot;Follow on Instagram&quot; Button
it: Pulsante &quot;Segui su Instagram&quot;

en: &quot;Load More&quot; Button
it: &quot;Carica altro&quot; Pulsante

en: &quot;Reviews&quot; tab (Needs to enable reviews in WC -&gt; Settings -&gt; Product -&gt; Product -&gt; Enable reviews)
it: Scheda "Recensioni" (è necessario abilitare le recensioni in WC -> Impostazioni -> Prodotto -> Prodotto -> Abilita recensioni)

en: &quot;Reviews&quot; tab (needs to enable reviews in advanced tab)
it: Scheda &quot;Recensioni&quot; (deve abilitare le recensioni nella scheda avanzata)

en: ( %d templates found )
it: ( %d modelli trovati)

en: (Classic)
it: (Classico)

en: (Copy)
it: (Copia)

en: (Custom SVG)
it: (SVG personalizzato)

en: (Edit)
it: (Modifica)

en: (If you are running a caching plugin that is not detected or your webhost has built in caching ignore this message)
it: Se si esegue un plug-in di memorizzazione nella cache non rilevato o il webhost è stato incorporato nella cache, ignorare questo messaggio

en: (If you are running an image optimization plugin that is not detected just ignore this message)
it: (Se si esegue un plug-in di ottimizzazione delle immagini che non viene rilevato, ignorare questo messaggio)

en: (It is recommended to only activate this if you receive spam from your contact form, since an invisible spam protection is also implemented that should filter most spam messages by robots anyway)
it: (Si consiglia di attivarlo solo se si riceve spam dal modulo di contatto, poiché viene implementata anche una protezione invisibile dallo spam che dovrebbe comunque filtrare la maggior parte dei messaggi di spam da parte dei robot)

en: (It is recommended to only activate this if you receive spam from your contact form, since an invisible spam protection is also implemented that should filter most spam messages by robots anyways)
it: (Si consiglia di attivarlo solo se si riceve spam dal modulo di contatto, poiché viene implementata anche una protezione invisibile dallo spam che dovrebbe comunque filtrare la maggior parte dei messaggi di spam da parte dei robot)

en: (Note: Images will be scaled to fit for the amount of columns chosen above)
it: (Nota: le immagini verranno ridimensionate in base alla quantità di colonne scelte sopra)

en: (Show Styling Page)
it: (Mostra pagina stile)

en: (Show example Screenshot)
it: (Mostra schermata di esempio)

en: (Unnamed Slider - #%d)
it: (Dispositivo di scorrimento senza nome - #%d)

en: (Unnamed Slider)
it: (Slider senza nome)

en: (Visible to admins only.)
it: (Visibile solo agli amministratori).

en: (cropped)
it: (ritagliato)

en: (disabled)
it: (disabilitato)

en: (for forum functionality)
it: (per la funzionalità del forum)

en: (for shop functionality)
it: (per la funzionalità del negozio)

en: (if you want to provide online ordering and delivery)
it: (se si desidera fornire l'ordinazione e la consegna online)

en: (if you want to sell photos online)
it: (se vuoi vendere foto online)

en: (needs to be active to allow date based bookings)
it: (va attivato per consentire le prenotazioni)

en: (needs to be active to install the demo)
it: (deve essere attivo per installare la demo)

en: (remove)
it: (Rimosso)

en: - Select -
it: - Seleziona -

en: -100% layer height
it: -100% laallo dell'yer

en: -100% layer width
it: -100% layer

en: -20% layer height
it: -20% laallo dell'yer

en: -20% layer width
it: -20% layer

en: -50% slider height
it: -50% s di tris

en: -50% slider width
it: -50% larghezza slider

en: .... possible 3rd party tabs
it: .... possibili schede di terze parti

en: /* You can type here any CSS code that will be loaded both on your admin and front-end pages.
it: / * Qui puoi digitare un codice CSS qualsiasi che verrà caricato sia sulle pagine di amministrazione che di front-end.

en: 1 Column
it: 1 Colonna

en: 1 Column layout
it: 1 Layout di colonna

en: 1 Columns
it: 1 Colonna

en: 1 Milestone
it: 1 Pietra miliare

en: 1 Pixel Gap
it: 1 pixel gap

en: 1 cell
it: 1 cella

en: 10% of viewport height
it: Altezza del riquadro di visualizzazione 10% of

en: 100 (UltraLight)
it: 100 (ultrasottile)

en: 100% layer height
it: Altezza 100% layer

en: 100% layer width
it: Larghezza 100% layer

en: 13x
it: 13 volte

en: 14x
it: 14 volte

en: 15x
it: 15 volte

en: 16x
it: 16 volte

en: 17x
it: 17 volte

en: 18x
it: 18 volte

en: 19x
it: 19 volte

en: 2 Columns
it: 2 Colonne

en: 2 Milestones
it: 2 Pietre miliari

en: 2 cells
it: 2 celle

en: 20% layer height
it: Altezza 20% layer

en: 20% layer width
it: Larghezza 20% layer

en: 20% of viewport height
it: Altezza del riquadro di visualizzazione 20% of

en: 200 (Thin)
it: 200 (Sottile)

en: 2D Transitions
it: Transizioni 2D

en: 2D transitions
it: Transizioni 2D

en: 2k+ likes
it: Mi piace 2k +

en: 3 Columns
it: 3 Colonne

en: 3 Items
it: 3 articoli

en: 3 Milestones
it: 3 Pietre miliari

en: 3 cells
it: 3 celle

en: 30% of viewport height
it: Altezza del riquadro di visualizzazione 30% of

en: 300 (Light)
it: 300 (leggero)

en: 300px (example)
it: 300px (esempio)

en: 30px * 30px
it: (30 X 30)px

en: 3D Transition
it: Transizione 3D

en: 3D Transitions
it: Transizioni 3D

en: 3D transitions
it: Transizioni 3D

en: 3rd Party Accessibility Support
it: Supporto per l'accessibilità di 3rd Party

en: 4 Columns
it: 4 Colonne

en: 4 Items
it: 4 elementi

en: 4 Milestones
it: 4 Pietre miliari

en: 4 cells
it: 4 celle

en: 40% of viewport height
it: Altezza del riquadro di visualizzazione 40% of

en: 400 (Regular)
it: 400 (Regolare)

en: 404 - Page not Found
it: 404 - Pagina non trovata

en: 404 Not Found
it: Errore 404: pagina richista non trovata

en: 5 Columns
it: 5 Colonne

en: 5 Items
it: 5 elementi

en: 5 Milestones
it: 5 pietre miliari

en: 5 cells
it: 5 celle

en: 50% of viewport height
it: Altezza del riquadro di visualizzazione 50% of

en: 50% slider height
it: 50% altezza slider

en: 50% slider width
it: 50% larghezza slider

en: 500 (Medium)
it: 500 (Medio)

en: 500px Link
it: Collegamento 500px

en: 500px Profile Link
it: Collegamento al profilo 500px

en: 6 Columns
it: 6 Colonne

en: 60% of viewport height
it: Altezza del riquadro di visualizzazione 60% of

en: 600 (Semibold)
it: 600 (Semi Grassetto)

en: 7 Columns
it: 7 Colonne

en: 70% of viewport height
it: Altezza del riquadro di visualizzazione 70% of

en: 700 (Bold)
it: 700 (Grassetto)

en: 8 Columns
it: 8 Colonne

en: 80% (example)
it: 80% (esempio)

en: 80% of viewport height (default)
it: Altezza del riquadro di visualizzazione 80% of (impostazione predefinita)

en: 800 (Heavy)
it: 800 (Pesante)

en: 8x
it: 8 volte

en: 90% of viewport height
it: Altezza del viewport 90% of

en: 900 (Black)
it: 900 (Nero)

en: <a href="%s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Frontend Customizer</a>
it: <a href="%s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Personalizzazione frontend</a>

en: <a href="%s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Frontend Toolbar Settings</a>
it: <a href="%s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Impostazioni della barra degli strumenti frontend</a>

en: <a href="%s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">General Settings</a>
it: <a href="%s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Impostazioni generali</a>

en: <a href="%s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Settings</a>
it: <a href="%s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Impostazioni</a>

en: <br/><br/>The script returned the following message: <br/>
it: <br/><br/>Lo script ha restituito il messaggio seguente: <br/>

en: <i>number</i> or <i>min,max</i> If you specify a value greater than 1,  LayerSlider will cut your slide into tiles. You can specify here how many  columns of your transition should have. If you specify two numbers separated  with a comma, LayerSlider will use that as a range and pick a random number  between your values.
it: <i>numero</i> o <i>min,max</i> Se specificate un valore maggiore di 1, LayerSlider taglierà la diapositiva in riquadri. È possibile specificare qui quante colonne della transizione devono avere. Se specificate due numeri separati da una virgola, LayerSlider lo utilizzerà come intervallo e sceglierà un numero casuale tra i valori.

en: <i>number</i> or <i>min,max</i> If you specify a value greater than 1,  LayerSlider will cut your slide into tiles. You can specify here how many  rows of your transition should have. If you specify two numbers separated  with a comma, LayerSlider will use that as a range and pick a random number  between your values.
it: <i>numero</i> o <i>min,max</i> Se specificate un valore maggiore di 1, LayerSlider taglierà la diapositiva in riquadri. È possibile specificare qui quante righe della transizione dovrebbero avere. Se specificate due numeri separati da una virgola, LayerSlider lo utilizzerà come intervallo e sceglierà un numero casuale tra i valori.

en: <i>number</i> or <i>min,max</i> If you specify a value greater than 1, LayerSlider will cut your slide into tiles. You can specify here how many columns of your transition should have. If you specify two numbers separated with a comma, LayerSlider will use that as a range and pick a random number between your values.
it: <i>numero</i> o <i>min,max</i> Se specifichi un valore maggiore di 1, LayerSlider taglierà lo slide a mattonelle. Qui puoi specificare quante colonne deve avere la transizione. Se specifichi due numeri separati da una virgola, LayerSlider li userà come un intervallo scegliendo tra questi un numero casuale.

en: <i>number</i> or <i>min,max</i> If you specify a value greater than 1, LayerSlider will cut your slide into tiles. You can specify here how many rows of your transition should have. If you specify two numbers separated with a comma, LayerSlider will use that as a range and pick a random number between your values.
it: <i>numero</i> o <i>min,max</i> Se specifichi un valore maggiore di 1, LayerSlider taglierà lo slide a mattonelle. Qui puoi specificare quante righe deve avere la transizione. Se specifichi due numeri separati da una virgola, LayerSlider li userà come un intervallo scegliendo tra questi un numero casuale.

en: <span class="av-screen-reader-only"> on %s</span>
it: <span class="av-screen-reader-only"> su %s</span>

en: <span style="color: #ff33ff; font-weight: bold;">Maintenance Mode Enabled</span>
it: <span style="color: #ff33ff; font-weight: bold;">Modalità di manutenzione abilitata</span>

en: <span style="color:#D54E21 !important;">Maintenance Mode Enabled</span>
it: <span style="color:#D54E21 !important;">Modalità di manutenzione abilitata</span>

en: <ul>
    	<li>Scheduled sliders will only be visible to your visitors between the time period you set here.</li>
    	<li>We’re using international date and time format to avoid ambiguity.</li>
    	<li>You can also use relative formats described <a href="http://php.net/manual/en/datetime.formats.relative.php" target="_blank">here</a>. For example: <br> <i>tomorrow noon</i>, <i>monday 9am</i> or <i>+1 month</i></li>
    	<li>Clear the text field above and left it empty if you want to cancel the schedule.</li>
    </ul>
    
    <span>IMPORTANT:</span>
    <ul>
    	<li>You will still need to set the slider status as published,</li>
    	<li>and insert the slider to the target page with one of the methods described in the <a href="https://layerslider.kreaturamedia.com/documentation/#publish-shortcode" target="_blank">documentation</a>.</li>
    </ul>
it: <ul>
    	<li>I dispositivi di scorrimento pianificati saranno visibili ai visitatori solo tra il periodo di tempo impostato qui.</li>
    	<li>Stiamo usando il formato di data e ora internazionale per evitare ambiguità.</li>
    	<li>È inoltre possibile utilizzare i formati relativi descritti <a href="http://php.net/manual/en/datetime.formats.relative.php" target="_blank">qui</a>. Per esempio: <br><i>domani mezzogiorno,</i>lunedì <i>9:00</i> o <i>+1 mese</i></li>
    	<li>Deselezionare il campo di testo sopra e lasciare vuoto se si desidera annullare la pianificazione.</li>
    </ul>
    
    <span>importante:</span>
    <ul>
    	<li>Sarà comunque necessario impostare lo stato del dispositivo di scorrimento come pubblicato,</li>
    	<li>e inserire il dispositivo di scorrimento nella pagina di destinazione con uno dei metodi descritti nella <a href="https://layerslider.kreaturamedia.com/documentation/#publish-shortcode" target="_blank">documentazione</a>.</li>
    </ul>

en: >You have version
it: >Hai versione

en: A (Lowest)
it: A (Più basso)

en: A Button Row Button Element
it: Elemento button row button

en: A Catalogue Element Item
it: Un elemento di catalogo

en: A Contact Form Element Item
it: Elemento modulo contatto

en: A Content Slider Element Item
it: Elemento slider contenuto

en: A Fullscreen Slider image or video item
it: Immagine del dispositivo di scorrimento a schermo intero o elemento video

en: A Fullwidth Easy Slider image or video item
it: Immagine o elemento video Fullwidth Easy Slider

en: A Headline Rotator Headline Element
it: Elemento titolo rotatore principale

en: A OSM Map Marker
it: Un marcatore mappa OSM

en: A Partner/Logo Element Item
it: Elemento partner/logo

en: A Play by Scroll slider will pause when this layer finished its opening transition.
it: Il gioco con il cursore di scorrimento verrà sospeso quando questo strato avrà finito la transizione di apertura.

en: A Progress Bars Element Item
it: Elemento barre di stato

en: A Sidebar widget to display latest portfolio entries in your sidebar
it: Un widget per sidebar, con le inserzioni di portfolio più recenti

en: A Sidebar widget to display latest post entries in your sidebar
it: Un widget per sidebar, con gli articoli più recenti

en: A Team Member Element Item
it: Elemento elemento membro del team

en: A Testimonial Element Item
it: Un elemento testimonial

en: A Timeline Element Item
it: Elemento timeline

en: A connection error occured last time we tried verify your key with Google Maps - please revalidate the key.
it: Si è verificato un errore di connessione l'ultima volta che abbiamo provato a verificare la tua chiave con Google Maps: riconvalida la chiave.

en: A connection error occured last time we tried verify your key with your Mailchimp account - please revalidate the key.
it: Si è verificato un errore di connessione l'ultima volta che abbiamo provato a verificare la chiave con il tuo account Mailchimp: riconvalida la chiave.

en: A connection error occured last time we tried verify your keys with Google reCAPTCHA - please revalidate the keys.
it: Si è verificato un errore di connessione l'ultima volta che abbiamo provato a verificare le chiavi con Google reCAPTCHA- riconvalida le chiavi.

en: A connection error occurred last time we tried verify your key with Google Maps - please revalidate the key.
it: Si è verificato un errore di connessione l'ultima volta che abbiamo provato a verificare la tua chiave con Google Maps: riconvalida la chiave.

en: A connection error occurred last time we tried verify your keys with Google reCAPTCHA - please revalidate the keys.
it: Si è verificato un errore di connessione l'ultima volta che abbiamo provato a verificare le chiavi con Google reCAPTCHA- riconvalida le chiavi.

en: A custom element is a new element with predefined option values based on an existing element.
it: Un elemento personalizzato è un nuovo elemento con valori di opzione predefiniti basati su un elemento esistente.

en: A detailed description for generating this token can be found %s here %s
it: Una descrizione dettagliata per la generazione di questo token può essere %s qui %s

en: A draft is available for this project that contains unpublished changes.
it: Per questo progetto è disponibile una bozza che contiene modifiche non pubblicate.

en: A few
it: Pochi

en: A fixed image layer can be shown above the slider that remains still throughout the whole slider. Can be used to display logos or watermarks.
it: Un livello immagine fissa può essere visualizzato sopra il dispositivo di scorrimento che rimane fermo in tutto il dispositivo di scorrimento. Può essere utilizzato per visualizzare loghi o filigrane.

en: A list of all supported Video Services can be found on
it: Un elenco di tutti i servizi video supportati è disponibile su

en: A media element on the current slide has started playback.
it: Un elemento multimediale nella diapositiva corrente ha avviato la riproduzione.

en: A media element on the current slide has stopped playback.
it: Un elemento multimediale nella diapositiva corrente ha interrotto la riproduzione.

en: A network timeout problem occured. Could be caused by an invalid V3 sitekey. Please recheck the key and try again.
it: Si è verificato un problema di timeout della rete. Potrebbe essere causato da una chiave di sito V3 non valida. Ricontrollare la chiave e riprovare.

en: A network timeout problem occurred. Could be caused by an invalid V3 sitekey. Please recheck the key and try again.
it: Si è verificato un problema di timeout della rete. Potrebbe essere causato da una chiave di sito V3 non valida. Ricontrollare la chiave e riprovare.

en: A new Version (%s) of your %s is available! You are using Version %s. <br/>See what's new in <a href='https://kriesi.at/documentation/enfold/enfold-changelog/' target='_blank' rel='noopener noreferrer'>change log</a>. Do you want to update?<br/><br/>
it: È disponibile una %s nuova versione ( ) del %s tuo! Si utilizza Version %s . <br/>Vedere le novità del registro <a href='https://kriesi.at/documentation/enfold/enfold-changelog/' target='_blank' rel='noopener noreferrer'>delle modifiche</a>. Si desidera aggiornare?<br/><br/>

en: A new group has been created from the selected items.
it: È stato creato un nuovo gruppo dagli elementi selezionati.

en: A new update for your theme
it: Un nuovo aggiornamento per il tema

en: A new version of this importer is available. Please update to version %s to  ensure compatibility with newer export files.
it: È disponibile una nuova versione di questo importatore. Aggiornare alla versione di %s garantire la compatibilità con i file di esportazione più recente.

en: A new version of this importer is available. Please update to version %s to ensure compatibility with newer export files.
it: Una nuova versione di questo importer è disponibile. Aggiorna alla versione %s per assicurarti la compatibilità con i nuovi file esportati.

en: A non functional image only preview for checkbox of Google reCAPTCHA
it: Un'anteprima dell'immagine non funzionale solo per la casella di controllo di Google reCAPTCHA

en: A personal token is required to get access to the Envato API
it: È necessario un token personale per accedere all'API Envato

en: A rough layout preview of the header area
it: Anteprima approssimativa del layout dell'area dell'intestazione

en: A rough layout preview of the main menu
it: Anteprima del layout approssimativo del menu principale

en: A rough preview of the frontend.
it: Anteprima approssimativa del frontend.

en: A score of 1.0 is very likely a good interaction, 0.0 is very likely a bot. Google recommends a threshold of 0.5 by default. In case we encounter a non human we ask user to verify with Version 2 chckbox.
it: Un punteggio di 1.0 è molto probabilmente una buona interazione, 0.0 è molto probabilmente un bot. Google consiglia una soglia di 0,5 per impostazione predefinita. Nel caso in cui incontriamo un non umano chiediamo all'utente di verificare con la versione 2 chckbox.

en: A short message that can be displayed below forms, along with a checkbox, that lets the user know that he has to agree to your privacy policy in order to send the form. See default text above if you leave empty.
it: Un breve messaggio che può essere visualizzato sotto i moduli, insieme a una casella di controllo, che consente all'utente di sapere che deve accettare la tua informativa sulla privacy per inviare il modulo. Vedere il testo predefinito sopra se si lascia vuoto.

en: A single tabs item
it: Un singolo elemento schede

en: A slide alias name, which you can use in your URLs with a hash tag so LayerSlider will start with the corresponding slide when visitors arrive to the page. <br><br> Example: domain.com/page/#welcome<br><br>Use only lowercase alphanumeric values. You can also use this feature to implement slide navigation with links.
it: Un nome alias diapositiva, che puoi utilizzare nei tuoi URL con un tag hash in modo che LayerSlider inizi con la diapositiva corrispondente quando i visitatori arrivano alla pagina. <br><br> Esempio: domain.com/page/#welcome<br><br>Utilizzare solo valori alfanumerici minuscoli. È inoltre possibile utilizzare questa funzionalità per implementare la navigazione delle diapositive con i collegamenti.

en: A slide alias name, which you can use in your URLs with a hash tag so LayerSlider will start with the corresponding slide when visitors arrive to the page. Example: domain.com/page/#welcome<br><br>Use only lowercase alphanumeric values. You can also use this feature to implement slide navigation with links.
it: Nome alias diapositiva, che è possibile utilizzare negli URL con un tag hash in modo che LayerSlider inizi con la diapositiva corrispondente quando i visitatori arrivano alla pagina. Esempio: domain.com/page/#welcome<br><br>Utilizzare solo valori alfanumerici minuscoli. È inoltre possibile utilizzare questa funzionalità per implementare la navigazione tra diapositive con collegamenti.

en: A small caption below the icon
it: Una piccola didascalia sotto l'icona

en: A small title above the buttons.
it: Un piccolo titolo sopra i pulsanti.

en: A widget that displays a Facebook Likebox to a Facebook page of your choice
it: Un widget che visualizza una Likebox di Facebook in una pagina Facebook di tua scelta

en: A widget that displays a Mailchimp newsletter signup form
it: Un widget che visualizza un modulo di iscrizione alla newsletter mailchimp

en: A widget that displays a facebook Likebox to a facebook page of your choice
it: Un widget con riquadro "Mi piace" collegato ad una pagina Facebook a scelta

en: A widget that displays your popular posts, recent posts, recent comments and a tagcloud
it: Un widget con gli articoli popolari o recenti, commenti recenti e tag

en: A widget to display a link to your Twitter profile and rss feed
it: Un widget per visualizzare un link al tuo profilo Twitter e al feed rss

en: A widget to display a link to your twitter profile and rss feed
it: Un widget con un link al proprio profilo Twitter e ai Feed RSS

en: AA (Midrange)
it: AA (Fascia media)

en: AAA (Highest)
it: AAA (Più alto)

en: ADD NEW LAYER ACTION...
it: AGGIUNGI NUOVA AZIONE LAYER...

en: ALB Custom Element
it: Elemento personalizzato ALB

en: ALB Custom Element Template Categories
it: Categorie di modelli di elementi personalizzati ALB

en: ALB Custom Element Template Category
it: Categoria modello di elemento personalizzato ALB

en: ALB Custom Elements
it: Elementi personalizzati ALB

en: ALB Element
it: Elemento ALB

en: ALB Elements:
it: Elementi ALB:

en: API check returned false.
it: Il controllo API ha restituito false.

en: About
it: Info

en: About LayerSlider
it: Informazioni su LayerSlider

en: About LayerSlider &amp; useful resources.
it: Informazioni su LayerSlider e risorse utili.

en: About the product & useful resources.
it: Informazioni sul prodotto e risorse utili.

en: Accept all cookies and services, dismiss notification
it: Accettare tutti i cookie e i servizi, chiudere la notifica

en: Accept settings
it: Impostazioni di accettazione pagamenti

en: Accept settings and dismiss notification
it: Accettare le impostazioni e chiudere la notifica

en: Accept use of all cookies and services
it: Accettare l'uso di tutti i cookie e servizi

en: Accept use of cookies
it: Accettare l'uso dei cookie

en: Accepted formats: .ico, .png, .gif
it: Formati accettati: .ico, .png, .gif

en: Access more templates to get started with projects.
it: Accedere ad altri modelli per iniziare a usare i progetti.

en: Access to all the cool new features before anyone else.
it: Accesso a tutte le nuove caratteristiche prima di chiunque altro.

en: Access to special effects, features, and additional ready-to-use content.
it: Accesso a effetti speciali, funzionalità e contenuti aggiuntivi pronti all'uso.

en: Accessibility
it: Accessibilità

en: Accessibility Conformance Level
it: Livello di conformità all'accessibilità

en: Accessibility Icons
it: Icone di accessibili

en: Accessibility Plugin
it: Plugin per l'accessibilità

en: Accessibility Support
it: Supporto per l'accessibilità

en: Accordion Image Size
it: Dimensioni immagine fisarmonica

en: Accordion Item
it: Elemento Accordion

en: Accordion Slider
it: Cursore fisarmonica

en: Accordion Slider Item
it: Elemento dispositivo di scorrimento fisarmonica

en: Action with codeblock
it: Azione con blocco di codice

en: Actionbutton %d
it: Pulsante di azione %d

en: Actions
it: Azioni

en: Activate
it: Attiva

en: Activate Add-On
it: Attiva componente aggiuntivo

en: Activate LayerSlider to receive the following benefits:
it: Attivare LayerSlider per ricevere i seguenti vantaggi:

en: Activate LayerSlider to unlock premium features, slider templates and other exclusive content & services. Receive live plugin updates with 1-Click installation (including optional early access releases) and premium support. Please read our %sdocumentation%s for more information. %sGot LayerSlider with a theme?%s
it: Attiva LayerSlider per sbloccare funzionalità premium, modelli di cursore e altri contenuti e servizi esclusivi. Ricevi aggiornamenti dei plug-in in tempo reale con installazione a 1 clic (incluse le versioni opzionali ad accesso anticipato) e supporto premium. Si prega di leggere %sdocumentazione %s per ulteriori informazioni. %s Hai LayerSlider con un tema? %s

en: Activate Multiline?
it: Attivare Multiline?

en: Activate Now
it: Attiva subito

en: Activate Plugin
it: Attiva plugin

en: Activate and select who is allowed to create and edit custom elements. See documentation if you need a more specific handling.
it: Attivare e selezionare gli utenti autorizzati a creare e modificare elementi personalizzati. Vedere la documentazione se è necessaria una gestione più specifica.

en: Activate animation on page load (might be preferable on large galleries)
it: Attivare l'animazione al caricamento della pagina (potrebbe essere preferibile in gallerie di grandi dimensioni)

en: Activate bundled plugin
it: Attiva plug-in in bundle

en: Activate double opt-in?
it: Attivare double opt-in?

en: Activate for Smartphones and Tablets (browser width below 990px)
it: Attiva per smartphone e tablet (larghezza del browser inferiore a 990px)

en: Activate if you want to use this feature.
it: Attivare se si desidera utilizzare questa funzionalità.

en: Activate installed plugin
it: Attiva plugin installati

en: Activate only for Smartphones (browser width below 768px)
it: Attiva solo per smartphone (larghezza del browser inferiore a 768px)

en: Activate reset all options button
it: Pulsante Attiva reimposta tutte le opzioni

en: Activate to hide the developer options for template builder elements. (Usually located in the "advanced" tab of the element and containing options like custom IDs and CSS classes). More details can be found in our documentation:
it: Attiva per nascondere le opzioni di sviluppo per gli elementi del generatore di modelli. (Di solito si trova nella scheda "avanzata" dell'elemento e contiene opzioni come ID personalizzati e classi CSS). Maggiori dettagli sono disponibili nella nostra documentazione:

en: Activate your copy of LayerSlider for auto-updates, or ask new versions from the theme author, so you can always use the latest release with all the new features and bug fixes. %sClick here to learn more%s.
it: Attiva la tua copia di LayerSlider per gli aggiornamenti automatici o chiedi nuove versioni all'autore del tema, in modo da poter sempre utilizzare l'ultima versione con tutte le nuove funzionalità e correzioni di bug. %s Clicca qui per saperne di più%s.

en: Activated
it: Attivato

en: Active
it: Attivo

en: Active Custom 404 Page
it: Pagina 404 personalizzata attiva

en: Active Custom Footer Page
it: Pagina piè di pagina personalizzata attiva

en: Active Image Style
it: Stile immagine attivo

en: Active Maintenance Mode Page
it: Pagina modalità manutenzione attiva

en: Active Maintenance Page
it: Pagina manutenzione attiva

en: Active Tab Font Color
it: Colore carattere scheda attiva

en: Active Tab Font Color On Hover
it: Colore carattere scheda attiva al passaggio del mouse

en: Active Thumbnail Opacity
it: Opacità delle miniature attive

en: Active the plugin to receive auto updates and premium benefits
it: Attivo il plugin per ricevere aggiornamenti automatici e vantaggi premium

en: Active thumbnail opacity
it: Attiva l'opacità delle miniature

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Cell
it: Aggiungi cella

en: Add Coupon
it: Aggiungi coupon

en: Add Description
it: Aggiungi descrizione

en: Add FAQ markup
it: Aggiungere markup domande frequenti

en: Add Google reCAPTCHA widget functionality to the theme to verify if user is a human. Currently only enfold contact forms are supported and you can choose for each form individually if you want to use a reCAPTCHA.
it: Aggiungi la funzionalità del widget ReCAPTCHA di Google al tema per verificare se l'utente è umano. Attualmente sono supportati solo moduli di contatto di richiesta ed è possibile scegliere per ogni modulo singolarmente se si desidera utilizzare un reCAPTCHA.

en: Add Hotspot
it: Aggiungi hotspot

en: Add Icon
it: Aggiungi icona

en: Add Image
it: Aggiungi immagine

en: Add Images
it: Aggiungi immagini

en: Add Layer
it: Aggiungi Livello

en: Add LayerSlider
it: Aggiungi layerslider

en: Add Media
it: Aggiungi Media

en: Add New
it: Aggiungi Nuovo

en: Add New ALB Custom Element Template
it: Aggiungere un nuovo modello di elemento personalizzato ALB

en: Add New Coupon
it: Aggiungi nuovo Coupon

en: Add New Custom Element
it: Aggiungere un nuovo elemento personalizzato

en: Add New Font
it: Aggiungi nuovo Font

en: Add New Layer
it: Nuovo livello

en: Add New Order
it: Aggiungi Nuovo Ordine

en: Add New Order status
it: Aggiungere lo stato nuovo ordine

en: Add New Portfolio Entry
it: Aggiungere un nuovo movimento portfolio

en: Add New Product
it: Aggiungi Nuovo Prodotto

en: Add New Product Category
it: Aggiungi Nuova Categoria Prodotti

en: Add New Product Tag
it: Aggiungi nuovo TAG prodotto

en: Add New Project
it: Aggiungi nuovo progetto

en: Add New Slider
it: Aggiungi nuovo slider

en: Add New Variation
it: Aggiungi una nuova variante

en: Add Order
it: Aggiungi Ordine

en: Add Preview Images
it: Aggiungere immagini di anteprima

en: Add Preview Text
it: Aggiungere testo di anteprima

en: Add Product
it: Aggiungi prodotto

en: Add Tab
it: Aggiungi scheda

en: Add Table Column
it: Aggiungi colonna tabella

en: Add Table Row
it: Aggiungi riga tabella

en: Add Variation
it: Aggiungi Variazione

en: Add Video
it: Aggiungi un video

en: Add Widget Area
it: Aggiungi area widget

en: Add a CSS class to the feed container
it: Aggiungere una classe CSS al contenitore di feed

en: Add a CSS class to the feed container.
it: Aggiungere una classe CSS al contenitore di feed.

en: Add a Number here. It will be animated. You can also add non numerical  characters. Valid examples: 24/7, 99.9$, 90&percnt;, 35k, 200mm etc
it: Aggiungi un numero qui. Sarà animato. È inoltre possibile aggiungere caratteri non numerici. Esempi validi: 24 ore su 24, 7 giorni su 7, 99,9$, 90%, 35k, 200mm ecc.

en: Add a Number here. It will be animated. You can also add non numerical characters. Valid examples: 24/7, 99.9$, 90&percnt;, 35k, 200mm etc
it: Aggiungi un numero qui. Sarà animato. È inoltre possibile aggiungere caratteri non numerici. Esempi validi: 24 ore su 24, 7 giorni su 7, 99,9$, 90%, 35k, 200mm ecc.

en: Add a box-shadow to the column
it: Aggiungere un'ombreggiatura casella alla colonna

en: Add a box-shadow to the row
it: Aggiungere un'ombreggiatura casella alla riga

en: Add a comment form and comments list to the template
it: Aggiungere un modulo di commento e un elenco commenti al modello

en: Add a custom alt attribute limited to this instance, replaces media gallery settings.
it: Aggiungere un attributo alt personalizzato limitato a questa istanza, sostituisce le impostazioni della raccolta multimediale.

en: Add a custom copyright text at the bottom of your site. eg:
it: Aggiungi un testo personalizzato sul copyright nella parte inferiore del tuo sito. ad esempio:

en: Add a custom css class for the element here. Make sure to only use allowed  characters (latin characters, underscores, dashes and numbers)
it: Aggiungere qui una classe css personalizzata per l'elemento. Assicurarsi di utilizzare solo caratteri consentiti (caratteri latini, caratteri di sottolineatura, trattini e numeri)

en: Add a custom css class for the element here. Make sure to only use allowed characters (latin characters, underscores, dashes and numbers)
it: Aggiungere qui una classe css personalizzata per l'elemento. Assicurarsi di utilizzare solo caratteri consentiti (caratteri latini, caratteri di sottolineatura, trattini e numeri)

en: Add a custom css class for the element here. Make sure to only use allowed characters (latin characters, underscores, dashes and numbers, no special characters can be used)
it: Aggiungere qui una classe css personalizzata per l'elemento. Assicurarsi di utilizzare solo caratteri consentiti (caratteri latini, caratteri di sottolineatura, trattini e numeri, non è possibile utilizzare caratteri speciali)

en: Add a custom css class for the heading here. Make sure to only use allowed characters (latin characters, underscores, dashes and numbers).
it: Aggiungi qui una classe css personalizzata per l'intestazione. Assicurarsi di utilizzare solo caratteri consentiti (caratteri latini, caratteri di sottolineatura, trattini e numeri).

en: Add a custom text for the element here. This text will be added to the aria-label attribute and can be used by accessibility tree and screen readers. Leave empty if not needed.
it: Aggiungere qui un testo personalizzato per l'elemento. Questo testo verrà aggiunto all'attributo aria-label e può essere utilizzato dall'albero dell'accessibilità e dalle utilità per la lettura dello schermo. Lasciare vuoto se non necessario.

en: Add a custom title attribute limited to this instance, replaces media gallery settings.
it: Aggiungere un attributo title personalizzato limitato a questa istanza, sostituisce le impostazioni della raccolta multimediale.

en: Add a fullwidth section with tabs that can contain columns and other elements
it: Aggiungere una sezione a larghezza intera con schede che possono contenere colonne e altri elementi

en: Add a google map to your blog or site
it: Aggiungere una mappa di Google al blog o al sito

en: Add a link
it: Aggiungi un link

en: Add a mouse hover effect to the image
it: Aggiungere un effetto passaggio del mouse all'immagine

en: Add a new slider or check out the %sTemplate Store%s to get started using LayerSlider.
it: Aggiungi un nuovo dispositivo di scorrimento o dai un'occhiata %sTemplate Store%s per iniziare a usare LayerSlider.

en: Add a number here to start the animation. Leave blank to start from 0. Only use numerical characters for a valid integer number.
it: Aggiungi un numero qui per iniziare l'animazione. Lasciare vuoto per iniziare da 0. Utilizzare solo caratteri numerici per un numero intero valido.

en: Add a number here. It will be animated. You can also add non numerical characters. Valid examples: 24/7, 50.45, 99.9$, 90&percnt;, 35k, 200mm etc. Leading 0 will be kept, separated numbers will be animated individually.
it: Aggiungi un numero qui. Sarà animato. È inoltre possibile aggiungere caratteri non numerici. Esempi validi: 24 ore su 24, 7 giorni su 7, 50,45, 99,9$, 90%, 35k, 200 mm ecc. Leading 0 verrà mantenuto, i numeri separati verranno animati individualmente.

en: Add a number here. It will be animated. You can also add non numerical characters. Valid examples: 24/7, 50.45, 99.9$, 90&percnt;, 35k, 200mm etc. Leading 0 will be kept, seperated numbers will be animated individually.
it: Aggiungi un numero qui. Sarà animato. È inoltre possibile aggiungere caratteri non numerici. Esempi validi: 24 ore su 24, 7 giorni su 7, 50,45, 99,9$, 90%, 35k, 200 mm ecc. Leading 0 sarà mantenuto, i numeri carperati saranno animati individualmente.

en: Add a page split to the template. A pagination helps the user to navigate to  the previous/next page.
it: Aggiungere una pagina divisa al modello. Un'impaginazione consente all'utente di passare alla pagina precedente/successiva.

en: Add a page split to the template. A pagination helps the user to navigate to the previous/next content part. Do not use together with other pagination on this page.
it: Aggiungere una pagina divisa al modello. Un'impaginazione aiuta l'utente a passare alla parte di contenuto precedente/successiva. Non utilizzare insieme ad altre impaginazioni in questa pagina.

en: Add a page split to the template. A pagination helps the user to navigate to the previous/next page.
it: Aggiungere una pagina divisa al modello. Un'impaginazione consente all'utente di passare alla pagina precedente/successiva.

en: Add a short caption to the table so visitors know what the data is about
it: Aggiungere una breve didascalia alla tabella in modo che i visitatori sappiano di cosa trattano i dati

en: Add a short content description to identify the element in backend when editing ALB content
it: Aggiungere una breve descrizione del contenuto per identificare l'elemento nel back-end durante la modifica del contenuto ALB

en: Add a small animation to the image when the user first scrolls to the image  position. This is only to add some 'spice' to the site and only works in  modern browsers
it: Aggiungi una piccola animazione all'immagine quando l'utente scorre per la prima volta fino alla posizione dell'immagine. Questo è solo per aggiungere un po 'di "spezia" al sito e funziona solo nei browser moderni

en: Add a small animation to the image when the user first scrolls to the image position. This is only to add some 'spice' to the site and only works in modern browsers
it: Aggiungi una piccola animazione all'immagine quando l'utente scorre per la prima volta fino alla posizione dell'immagine. Questo è solo per aggiungere un po 'di "spezia" al sito e funziona solo nei browser moderni

en: Add a title attribut for screen reader
it: Aggiungere un attributo titolo per l'utilità per la lettura dello schermo

en: Add a title attribute for this button.
it: Aggiungere un attributo title per questo pulsante.

en: Add a tooltip for this Icon. The tooltip will appear on mouse over
it: Aggiungere una descrizione comando per questa icona. La descrizione comando apparirà sul mouse

en: Add additional custom css classes for the element here. This field can be locked in template elements. Make sure to only use allowed characters (latin characters, underscores, dashes and numbers, no special characters can be used)
it: Aggiungere ulteriori classi css personalizzate per l'elemento qui. Questo campo può essere bloccato negli elementi del modello. Assicurarsi di utilizzare solo caratteri consentiti (caratteri latini, caratteri di sottolineatura, trattini e numeri, non è possibile utilizzare caratteri speciali)

en: Add an IconBox title here
it: Aggiungi un titolo IconBox qui

en: Add an alt attribut for screen reader
it: Aggiungere un attributo alt per l'utilità per la lettura dello schermo

en: Add an audio player element
it: Aggiungere un elemento lettore audio

en: Add an extra descriptive subheading above or below the actual heading
it: Aggiungere un sottotitolo descrittivo supplementare sopra o sotto la rubrica effettiva

en: Add an icon to the element?
it: Aggiungere un'icona all'elemento?

en: Add another social icon
it: Aggiungere un'altra icona di social network

en: Add codeblock to content
it: Aggiungere codeblock al contenuto

en: Add custom css class
it: Aggiungere una classe css personalizzata

en: Add font
it: Aggiungi font

en: Add item to cart (if item has variations the single product page will be opened)
it: Aggiungi articolo al carrello (se l'articolo ha variazioni, verrà aperta la pagina del singolo prodotto)

en: Add links to open the CPT screens
it: Aggiungere collegamenti per aprire le schermate CPT

en: Add multiple Grid Rows below each other to create advanced grid layouts. Cells can be styled individually
it: Aggiungere più righe griglia l'una sotto l'altra per creare layout di griglia avanzati. Le celle possono essere con stili individuali

en: Add multiple Images
it: Aggiungere più immagini

en: Add new
it: Aggiungi nuovo

en: Add new layer
it: Aggiungi nuovo livello

en: Add new layer.
it: Aggiungete un nuovo livello.

en: Add new property
it: Aggiungi Immobile

en: Add new slide
it: Aggiungere una nuova diapositiva

en: Add selected page/post metadata in a textline
it: Aggiungere metadati di pagina/post selezionati in una riga di testo

en: Add self-hosted HTML 5 video
it: Aggiungere video HTML 5 ospitato da sé

en: Add self-hosted HTML 5 video / audio
it: Aggiungi video / audio HTML 5 self-hosted

en: Add single audio
it: Aggiungere un singolo audio

en: Add single image
it: Aggiungere una singola immagine

en: Add single image or video
it: Aggiungere una singola immagine o video

en: Add slider
it: Aggiungi slider

en: Add some content for this IconBox
it: Aggiungere contenuto per questo IconBox

en: Add some content to be displayed bellow the number
it: Aggiungere alcuni contenuti da visualizzare per visualizzare il numero

en: Add some content to be displayed below the number
it: Aggiungere alcuni contenuti da visualizzare sotto il numero

en: Add text or code to your website without any formatting or text optimization. Can be used for HTML/CSS/Javascript
it: Aggiungi il testo o il codice al tuo sito web senza alcuna formattazione o ottimizzazione di testo. Può essere usato per HTML/CSS/Javascript.

en: Add text, shortcodes, HTML, CSS, JavaScript and non executeable codesnippets to your website (without any formatting or text optimization).
it: Aggiungi testo, shortcode, HTML, CSS, JavaScript e codenippet non eseguibili al tuo sito Web (senza alcuna formattazione o ottimizzazione del testo).

en: Add the text that should be displayed in your header here
it: Aggiungere qui il testo da visualizzare nell'intestazione

en: Add title
it: Aggiungi titolo

en: Add to Gallery
it: Aggiungi/Modifica Galleria

en: Add to cart
it: Aggiungi al carrello

en: Add to quote
it: Aggiungi al preventivo

en: Add unique timestamps (= default)
it: Aggiungere timestamp univoci (= predefinito)

en: Add your Custom Element Name
it: Aggiungere il nome dell'elemento personalizzato

en: Add your caption text
it: Aggiungere il testo della didascalia

en: Add your own CSS code that will be applied globally on your site.
it: Aggiungi il tuo codice CSS che verrà applicato a livello globale sul tuo sito.

en: Add your own text
it: Aggiungi il tuo testo

en: Add your subheading here
it: Aggiungi qui il tuo sottotitolo

en: Add-Ons & Additional Content
it: Componenti aggiuntivi e contenuti aggiuntivi

en: Add/Edit Audio Files
it: Aggiungere/modificare file audio

en: Add/Edit Buttons
it: Pulsanti Aggiungi/Modifica

en: Add/Edit Contact Form Elements
it: Aggiungere/modificare elementi modulo contatto

en: Add/Edit Gallery
it: Aggiungi/Modifica Galleria

en: Add/Edit Grid items
it: Aggiungere/modificare elementi griglia

en: Add/Edit List items
it: Aggiungere/modificare voci di elenco

en: Add/Edit Map Locations
it: Aggiungi/Modifica percorsi mappa

en: Add/Edit Marker Locations
it: Aggiungi/Modifica posizioni marcatori

en: Add/Edit Metadata
it: Aggiungere/modificare metadati

en: Add/Edit Milestones
it: Aggiungere/modificare attività cardine

en: Add/Edit Progress Bars
it: Aggiungere/modificare barre di stato

en: Add/Edit Slides
it: Aggiungere/modificare diapositive

en: Add/Edit Social Service or Icon Links
it: Aggiungere/modificare collegamenti al servizio social o alle icone

en: Add/Edit Tabs
it: Aggiungi / Modifica schede

en: Add/Edit Testimonial
it: Aggiungere/modificare Testimonianze

en: Add/Edit Toggles
it: Aggiungi/Modifica interruttori

en: Add/Edit rotating text
it: Aggiungere/modificare testo rotante

en: Add/Edit submenu item text
it: Aggiungere/modificare il testo della voce di sottomenu

en: Add/Edit your hotspots.
it: Aggiungere/modificare gli hotspot.

en: Adding possible file caching on server might need a longer period of time to invalidate cache.
it: L'aggiunta di una possibile memorizzazione nella cache dei file nel server potrebbe richiedere un periodo di tempo più lungo per invalidare la cache.

en: Additional Attributes
it: Elementi con attributi personalizzati

en: Additional Custom Cookies
it: Cookie personalizzati aggiuntivi

en: Additional Description
it: Descrizione Aggiuntiva

en: Additional Description Position
it: Posizione descrizione aggiuntiva

en: Additional Functionality
it: Funzionalità aggiuntive

en: Additional Information:
it: Ulteriori informazioni:

en: Additional Map Attributes
it: Attributi mappa aggiuntivi

en: Additional Marker Attributes
it: Attributi marcatori aggiuntivi

en: Additional Options
it: Opzioni Aggiuntive

en: Additional Portfolio Settings
it: Impostazioni aggiuntive del portfolio

en: Additional Settings
it: Impostazioni aggiuntive

en: Additional Shortcode Attributes
it: Attributi shortcode aggiuntivi

en: Additional Slide Settings
it: Impostazioni ulteriori delle diapositive

en: Additional Translate Icon
it: Icona Traduci aggiuntiva

en: Address
it: Indirizzo

en: Address couldn't be found by Google, please add it manually
it: Impossibile trovare l'indirizzo da Parte di Google, aggiungilo manualmente

en: Adjust table to screen size
it: Regolare la tabella in base alle dimensioni dello schermo

en: Adjust to content width
it: Regolare la larghezza del contenuto

en: Admin
it: Amministratore

en: Admin notice for:
it: Avviso di amministratore per:

en: Administrators
it: Amministratori

en: Administrators may upload svg files to media library. We also support a paths to local filesystem or urls that are not in the media library (not recommended for security reasons, must start with http:// or https://). If we cannot read the content of this url on pageload we render the url in an img tag as fallback.
it: Gli amministratori possono caricare file svg nella libreria multimediale. Supportiamo anche percorsi al filesystem locale o agli URL che non si trovano nella libreria multimediale (non consigliato per motivi di sicurezza, deve iniziare con http:// o https://). Se non siamo in grado di leggere il contenuto di questo URL sul pageload, rendiamo l'url in un tag img come fallback.

en: Admins only
it: Solo Amministratori

en: Advanced
it: Avanzate

en: Advanced Debug Details
it: Dettagli di debug avanzati

en: Advanced Layerslider
it: Layerslider avanzato

en: Advanced Layout Builder
it: Generatore di layout avanzato

en: Advanced Layout Editor
it: Editor di layout avanzato

en: Advanced Options
it: Opzioni avanzate

en: Advanced Options: Customize Typography Settings
it: Opzioni avanzate: personalizza le impostazioni tipografiche

en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

en: Advanced Styling
it: Stile Avanzato

en: Advanced Users can have <a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/custom-element-templates/#custom-elements-advanced-options" target="_blank" rel="noopener noreferrer"> more options.</a>
it: Gli utenti avanzati possono avere <a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/custom-element-templates/#custom-elements-advanced-options" target="_blank" rel="noopener noreferrer"> più opzioni.</a>

en: Advanced color and styling options
it: Opzioni avanzate di colore e stile

en: Advanced option
it: Opzione avanzata

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Advertise here
it: Pubblicizza qui

en: After a visitor has clicked on the Unmute button the slider will assume that all later media can play with sound. Disable this option if you want to display the Unmute button on each slide separately.
it: Dopo che un visitatore ha fatto clic sul pulsante Riattiva audio, il dispositivo di scorrimento assumerà che tutti i supporti successivi possano essere riprodotti con l'audio. Disabilitare questa opzione se si desidera visualizzare separatamente il pulsante Riattiva audio in ogni diapositiva.

en: After a visitor has clicked on the Unmute button, the project will assume that all later media can play with sound. Disable this option if you want to display the Unmute button on each slide separately.
it: Dopo che un visitatore ha fatto clic sul pulsante Riattiva l'audio, il progetto assumerà che tutti i file multimediali successivi possano essere riprodotti con l'audio. Disattivare questa opzione se si desidera visualizzare separatamente il pulsante Riattiva audio su ogni diapositiva.

en: After activating this feature you must reload backend to load the necssary menus to work with the CPT screens.
it: Dopo aver attivato questa funzione, è necessario ricaricare il back-end per caricare i menu di necssary per lavorare con le schermate CPT.

en: After animation
it: Dopo l'animazione

en: After changing the custom element template the new visual appearance is not recognized in the base element. Please save and reopen the base element to load visual support for this template.
it: Dopo aver modificato il modello di elemento personalizzato, il nuovo aspetto visivo non viene riconosciuto nell'elemento di base. Salvare e riaprire l'elemento di base per caricare il supporto visivo per questo modello.

en: Age-verification
it: Verifica dell'età

en: Ajax Portfolio Preview Settings
it: Impostazioni anteprima portfolio Ajax

en: Alert (Orange)
it: Avviso (arancione)

en: Align Buttons
it: Pulsanti Allinea

en: Align Center
it: Allinea al centro

en: Align Layer
it: Allinea livello

en: Align Layer ...
it: Allinea livello ...

en: Align Layers
it: Allineare i livelli

en: Align Layers in Selection
it: Allineare i livelli nella selezione

en: Align Left
it: Allinea a Sinistra

en: Align Popup to...
it: Allinea popup a...

en: Align Positions From
it: Allinea posizioni da

en: Align Right
it: Allinea a destra

en: Align item to bottom center
it: Allineare l'elemento al centro inferiore

en: Align item to bottom left
it: Allineare l'elemento in basso a sinistra

en: Align item to bottom right
it: Allinea l'elemento in basso a destra

en: Align item to center center
it: Allineare l'elemento al centro

en: Align item to center left
it: Allineare l'elemento al centro sinistro

en: Align item to center right
it: Allinea l'elemento al centro destro

en: Align item to top center
it: Allinea l'elemento al centro superiore

en: Align item to top left
it: Allinea l'elemento in alto a sinistra

en: Align item to top right
it: Allinea l'elemento in alto a destra

en: Align layer
it: Allineare il livello

en: Align layer(s)
it: Allinea livello/i

en: Align position from
it: Allinea posizione da

en: Alignment
it: Allineamento

en: Alignment of the metadata content
it: Allineamento del contenuto dei metadati

en: Alignment of the text
it: Allineamento del testo

en: Aligns the menu either to the left, the right or centers it
it: Allinea il menu a sinistra, a destra o centrarlo

en: All
it: Tutti

en: All  Order statuses
it: Tutti gli stati dell'ordine

en: All ALB Elements
it: Tutti gli elementi ALB

en: All Borders
it: Tutti i confini

en: All Free
it: Tutto gratis

en: All Headings
it: Tutti gli Headings

en: All Pages
it: Tutte le Pagine

en: All Product Categories
it: Tutte le Categorie Prodotto

en: All Product Tags
it: Tutti i Tag prodotto

en: All Sliders
it: Tutti gli Sliders

en: All buttons in a single tab
it: Tutti i pulsanti in un'unica scheda

en: All cookies and services are accepted on first page load, user can opt out
it: Tutti i cookie e i servizi sono accettati al caricamento della prima pagina, l'utente può rifiutare

en: All done.
it: Fatto.

en: All fonts could be installed successfully.<br /><br />To show them in the option fields we will save your option settings and reload the page.
it: Tutti i tipi di carattere potrebbero essere installati correttamente.<br /><br />Per mostrarli nei campi delle opzioni salveremo le impostazioni delle opzioni e ricaricheremo la pagina.

en: All installations and activations have been completed.
it: Tutte le installazioni e le attivazioni sono state completate.

en: All installations have been completed.
it: Tutte le installazioni sono state completate.

en: All pages
it: Tutte le pagine

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
it: Tutti i plugin sono stati installati e attivati con successo. %1$s

en: All right!
it: Va bene!

en: All subitems use the same custom element template
it: Tutti gli elementi secondari utilizzano lo stesso modello di elemento personalizzato

en: All theme options are available and can be changed
it: Tutte le opzioni del tema sono disponibili e possono essere modificate

en: All users
it: Tutti gil utenti

en: Allow Fullscreen Mode
it: Consenti modalità a schermo intero

en: Allow Restarting Slides On Resize
it: Consenti riavvio diapositive su ridimensionamento

en: Allow block editor for all possible post types (= default)...
it: Consenti editor di blocchi per tutti i possibili tipi di post (= predefinito)...

en: Allow dragging
it: Consenti trascinamento

en: Allow fullscreen mode
it: Consenti modalità a schermo intero

en: Allow non-admin users to change plugin settings and manage your sliders
it: Consenti agli utenti non amministratori di modificare le impostazioni dei plug-in e gestire i dispositivi di scorrimento

en: Allow restarting slides on resize
it: Consenti riavvio delle diapositive al ridimensionamento

en: Allow storage of site essential cookies and other cookies and use of features if not opt out
it: Consentire la memorizzazione dei cookie essenziali del sito e di altri cookie e l'uso di funzionalità in caso di consenso esplicito

en: Allow to filter products for this element using the 3 WooCommerce sidebar filters: Filter Products by Price, Rating, Attribute. These filters are only shown on the selected WooCommerce Shop page (WooCommerce -&gt; Settings -&gt; Products -&gt; General -&gt; Shop Page) or on product category pages. You may also use a custom widget area for the sidebar.
it: Consenti di filtrare i prodotti per questo elemento utilizzando i filtri della barra laterale 3 WooCommerce: Filtra prodotti in base al prezzo, alla valutazione, all'attributo. Questi filtri vengono visualizzati solo nella pagina WooCommerce Shop selezionata (WooCommerce -&gt; Settings -&gt; Products -&gt; General -&gt; Shop Page) o nelle pagine delle categorie di prodotti. È inoltre possibile utilizzare un'area widget personalizzata per la barra laterale.

en: Allow to use cookies, you always can modify used cookies and services
it: Consentire l'utilizzo dei cookie, è sempre possibile modificare i cookie e i servizi utilizzati

en: Allow to use cookies, you can modify used cookies in settings
it: Consentire l'utilizzo dei cookie, è possibile modificare i cookie usati nelle impostazioni

en: Allow use of hierarchical custom elements
it: Consentire l'uso di elementi personalizzati gerarchici

en: Allowed Characters: Whitespace
it: Personaggi consentiti: Spazi vuoti

en: Allows stack modifications
it: Consente modifiche allo stack

en: Allows the LayerSlider block for  WordPress’s new Gutenberg page editor, which makes it easy to insert projects into your pages. Disable only if you’re experiencing issues with the editor.
it: Consente il blocco LayerSlider per il nuovo editor di pagine Gutenberg di WordPress, che semplifica l'inserimento di progetti nelle tue pagine. Disabilita solo se riscontri problemi con l'editor.

en: Allows the LayerSlider block for  WordPress’s new Gutenberg page editor, which makes it easy to insert sliders into your pages. Disable only if you’re experiencing issues with the editor.
it: Consente il blocco LayerSlider per il nuovo editor di pagine Gutenberg di WordPress, il che semplifica l'inserimento di cursori nelle pagine. Disabilita solo se si verificano problemi con l'editor.

en: Allows the LayerSlider helper utility for the classic WordPress page editor, which makes it easy to insert projects into your pages. Disable only if you’re experiencing issues with the editor.
it: Consente l'utilità di supporto LayerSlider per il classico editor di pagine WordPress, che semplifica l'inserimento di progetti nelle pagine. Disabilita solo se riscontri problemi con l'editor.

en: Allows the LayerSlider helper utility for the classic WordPress page editor, which makes it easy to insert sliders into your pages. Disable only if you’re experiencing issues with the editor.
it: Consente l'utilità di aiuto LayerSlider per il classico editor di pagine WordPress, che semplifica l'inserimento di dispositivi di scorrimento nelle pagine. Disabilita solo se si verificano problemi con l'editor.

en: Allows the LayerSlider widget for Elementor, which makes it easy to insert projects into your pages. Disable only if you’re experiencing issues with the editor.
it: Consente il widget LayerSlider per Elementor, che semplifica l'inserimento di progetti nelle pagine. Disabilita solo se riscontri problemi con l'editor.

en: Allows the LayerSlider widget for Elementor, which makes it easy to insert sliders into your pages. Disable only if you’re experiencing issues with the editor.
it: Consente il widget LayerSlider per Elementor, che semplifica l'inserimento di dispositivi di scorrimento nelle pagine. Disabilita solo se si verificano problemi con l'editor.

en: Allows you to display the content of a different entry
it: Consente di visualizzare il contenuto di una voce diversa

en: Already existing template %1$s is overwritten (%2$s). Make sure this is intended.
it: Il modello già esistente %1$s sovrascritto (%2$s). Assicurati che questo sia previsto.

en: Already purchased and believe you’re seeing this message mistakenly? Please make sure you’ve imported your previous Envato licenses (if there’s any) on the %sYour Account%s page using the same email address that you’ve provided during the checkout. If you need assistance, please %scontact us%s and we will gladly help.
it: Hai già acquistato e credi di vedere questo messaggio per errore? Assicurati di aver importato le tue precedenti licenze Envato (se ce ne sono) nella pagina %sIl tuo account%s utilizzando lo stesso indirizzo email che hai fornito durante il checkout. Se hai bisogno di assistenza, ti preghiamo di %scontattaci%s e saremo lieti di aiutarti.

en: Alright!<br/>Download worked for demo %s. <br/>You can import the demo content now.
it: Va bene!<br/>Download lavorato per demo %s . <br/>È possibile importare il contenuto demo ora.

en: Alright!<br/>Downloaded files for demo %s deleted
it: Va bene!<br/>File scaricati per la demo %s eliminata

en: Alright!<br/>Import worked out for demo %s, no problems whatsoever. <br/>The page will now be reloaded to reflect the changes
it: Va bene!<br/>Importazione elaborato per demo %s , nessun problema di sorta. <br/>La pagina verrà ora ricaricata per riflettere le modifiche

en: Also close when user clicks outside icongrid
it: Chiudi anche quando l'utente fa clic all'esterno di icongrid

en: Alt Attribut
it: Alt Attribu

en: Alternate
it: Alternato

en: Alternate Background color
it: Colore di sfondo alternativo

en: Alternate Background for menu hover, tables etc
it: Sfondo alternativo per il passaggio del mouse del menu, tabelle e così via

en: Alternate Menu for Mobile
it: Menu alternativo per dispositivi mobili

en: Alternatively, you can ask the author of your WordPress theme to take steps and make the license registration box visible again. Also %smake sure to always use an original copy of LayerSlider%s downloaded from an official source. Pirated or modified copies can suffer from the same issue.
it: In alternativa, puoi chiedere all'autore del tuo tema WordPress di prendere provvedimenti e rendere nuovamente visibile la casella di registrazione della licenza. Inoltre, %sassicurati di utilizzare sempre una copia originale di LayerSlider%s scaricata da una fonte ufficiale. Le copie piratate o modificate possono soffrire dello stesso problema.

en: Alternatively, you can ask the author of your WordPress theme to take steps and make the product activation box visible again. Also %smake sure to always use an original copy of LayerSlider%s downloaded from an official source. Pirated or modified copies can suffer from the same issue.
it: In alternativa, puoi chiedere all'autore del tuo tema WordPress di prendere provvedimenti e rendere nuovamente visibile la casella di attivazione del prodotto. Inoltre%s assicurarsi di utilizzare sempre una copia originale di LayerSlider%s scaricata da una fonte ufficiale. Le copie piratate o modificate possono soffrire dello stesso problema.

en: Alternatively, you can enter and edit the inline source code of SVGs as well.
it: In alternativa, è possibile inserire e modificare anche il codice sorgente in linea degli SVG.

en: Although pre-release versions meant to work properly, they might contain unknown issues, and are not recommended for sites in production.
it: Sebbene le versioni non release abbiano lo scopo di funzionare correttamente, potrebbero contenere problemi sconosciuti e non sono consigliate per i siti in produzione.

en: Always
it: Sempre

en: Always Display
it: Visualizza sempre

en: Always Display attached to the main menu
it: Visualizza sempre allegato al menu principale

en: Always Display floating on the side
it: Visualizza sempre fluttuante sul lato

en: Always On Top
it: Sempre al top

en: Always Sticky
it: Sempre Fisso

en: Always display
it: Visualizza sempre

en: Always display caption
it: Visualizza sempre la didascalia

en: Always display message box
it: Visualizza sempre la finestra di messaggio

en: Always display submenu items
it: Visualizzare sempre le voci di sottomenu

en: Always display the element
it: Visualizza sempre l'elemento

en: Always double check your spelling.
it: Ricontrolla sempre l'ortografia.

en: Always load all JavaScript files
it: Caricare sempre tutti i file JavaScript

en: Always load all elements
it: Carica sempre tutti gli elementi

en: Always load media features (= WP default behaviour)
it: Caricare sempre le funzionalità multimediali (= comportamento predefinito wp)

en: Always load videos
it: Carica sempre video

en: Always on top
it: Sempre in cima

en: Always receive the latest LayerSlider version.
it: Ricevi sempre l'ultima versione di LayerSlider.

en: Always show
it: Mostra sempre

en: An Accordion Item (toggle, accordions, FAQ)
it: Un elemento fisarmonica (interruttore, fisarmoniche, FAQ)

en: An Accordion Slider image or video item
it: Immagine del dispositivo di scorrimento fisarmonica o elemento video

en: An Easy Slider image or video item
it: Immagine o elemento video Easy Slider

en: An Icon Grid Element Item
it: Elemento griglia icona

en: An Icon List Element Item
it: Elemento elenco icone

en: An advertising widget that displays 1 big image
it: Un widget pubblicitario con una immagine grande

en: An advertising widget that displays 2 images with 125 x 125 px in size
it: Un widget pubblicitario con 2 immagini (125 X 125)px

en: An error occured
it: Si è verificato un errore

en: An error occured creating the folder for the font %s in uploads directory. We are not able to integrate the font
it: Si è verificato un errore durante la creazione della cartella per il tipo %s nella directory dei caricamenti. Non siamo in grado di integrare il font

en: An error occured with the font %s and we are not able to integrate the font
it: Si è verificato un errore con il tipo %s e non siamo in grado di integrare il tipo di carattere

en: An error occurred
it: Si è verificato un errore

en: An error occurred creating the folder for the font %s in uploads directory. We are not able to integrate the font
it: Si è verificato un errore durante la creazione della cartella per il tipo %s nella directory dei caricamenti. Non siamo in grado di integrare il font

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
it: Si è verificato un errore durante l’installazione di %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: An error occurred with the font %s and we are not able to integrate the font
it: Si è verificato un errore con il tipo %s e non siamo in grado di integrare il tipo di carattere

en: An item for %s
it: Un elemento per %s

en: An item for %s %s
it: Un elemento per %s %s

en: An update is available for LayerSlider WP!
it: C'è un aggiornamento disponibile per "LayerSlider WP"!

en: An update is available for LayerSlider!
it: È disponibile un aggiornamento per LayerSlider!

en: And a lot more ...
it: E molto altro ancora…

en: And where do you want to display the Blog?
it: E dove vuoi visualizzare il Blog?

en: Animate
it: Anima

en: Animate starting slide
it: Animare la diapositiva iniziale

en: Animated Countdown
it: Conto alla rovescia animato

en: Animated Numbers
it: Numeri animati

en: Animates characters, words, or lines of text as they enter the scene. <br><br> Options specified here are the initial state of each fragment before they start animating toward the whole joint text.
it: Anima caratteri, parole o righe di testo mentre entrano nella scena. <br><br> Le opzioni specificate qui sono lo stato iniziale di ciascun frammento prima che inizino l'animazione verso l'intero testo congiunto.

en: Animates characters, words, or lines of text as they leave the scene. <br><br> Each fragment animate from the whole joint text toward the options you set here.
it: Anima caratteri, parole o righe di testo mentre escono dalla scena. <br><br> Ogni frammento viene animato dall'intero testo congiunto verso le opzioni impostate qui.

en: Animates layers continuously with an optional Yo-yo effect. <br><br>Can also act as a middle animation step between Opening and Ending transitions.
it: Anima continuamente i livelli con un effetto Yo-yo opzionale. <br><br>Può anche fungere da passaggio di animazione centrale tra le transizioni di apertura e fine.

en: Animates rounded corners toward the value you specify here when the layer leaves the slider canvas.
it: Anima gli angoli arrotondati verso il valore specificato  quando il layer lascia la tela di scorrimento.

en: Animates the background toward the color you specify here when the layer leaves the slider canvas.
it: Anima lo sfondo con il colore specificato quando il layer lascia la tela di scorrimento.

en: Animates the layer height toward the value you specify here when the layer leaves the slider canvas.
it: Anima l'altezza del layer verso il valore specificato quando lo stesso lascia la tela di scorrimento.

en: Animates the layer width toward the value you specify here when the layer leaves the slider canvas.
it: Anima la larghezza del layer verso il valore specificato quando lo stesso lascia la tela di scorrimento.

en: Animates the text color toward the color you specify here when the layer leaves the slider canvas.
it: Anima il colore del testo con il colore specificato quando il layer lascia la tela di scorrimento.

en: Animation
it: Animazione

en: Animation Duration
it: Durata Animazione

en: Animation activated
it: Animazione attivata

en: Animation deactivated
it: Animazione disattivata

en: Animation on load
it: Animazione al caricamento

en: Announcements
it: Annunci

en: Any hashtag. Separate multiple hashtags by commas (e.g. #awesome,#mytag)
it: Qualsiasi hashtag. Separare più hashtag per virgole (ad esempio #awesome.#mytag)

en: Appearance
it: Aspetto

en: Appearance -> Menus
it: Aspetto -> menu

en: Appearance of toggles on mouse hover
it: Aspetto degli interruttori sul passaggio del mouse

en: Appearence
it: Apparenza

en: Appearence of toggles on mouse hover
it: Immagine degli interruttori al passaggio del mouse

en: Append a privacy policy message to mailchimp contact forms?
it: Aggiungere un messaggio di informativa sulla privacy ai moduli di contatto del messaggio di posta elettronica?

en: Append a privacy policy message to template builder contact forms?
it: Aggiungere un messaggio di informativa sulla privacy ai moduli di contatto del generatore di modelli?

en: Append a privacy policy message to your comment form?
it: Aggiungere un messaggio di informativa sulla privacy al modulo di commento?

en: Append a privacy policy message to your login forms?
it: Aggiungere un messaggio di informativa sulla privacy ai moduli di accesso?

en: Append a privacy policy message to your registration forms?
it: Aggiungere un messaggio di informativa sulla privacy ai moduli di registrazione?

en: Append a text
it: Aggiungere un testo

en: Append search icon to main menu
it: Icona Aggiungi ricerca al menu principale

en: Appended static text
it: Testo statico aggiunto

en: Applies filters on the layer while it’s animating out. Layers animate from their current state toward the value you set here. Filters provide effects like blurring, color shifting, or changing the brightness, contrast, saturation of your layers, among many others. Use the below options to easily apply multiple filters on your layers.
it: Applica filtri sul livello durante l'animazione. I livelli vengono animati dal loro stato corrente verso il valore impostato qui. I filtri forniscono effetti come sfocatura, spostamento del colore o modifica della luminosità, del contrasto, della saturazione dei livelli, tra molti altri. Utilizza le opzioni seguenti per applicare facilmente più filtri sui tuoi livelli.

en: Applies only for the vertical timeline.
it: Si applica solo per la sequenza temporale verticale.

en: Apply
it: Applica

en: Apply  a link to the menu text?
it: Applicare un collegamento al testo del menu?

en: Apply  a link to the text?
it: Applicare un collegamento al testo?

en: Apply Link to Image
it: Applica collegamento all'immagine

en: Apply Link to header
it: Applica collegamento all'intestazione

en: Apply a custom ID Attribute to the section, so you can apply a unique style  via CSS. This option is also helpful if you want to use anchor links to  scroll to a sections when a link is clicked
it: Applicare un attributo ID personalizzato alla sezione, in modo da poter applicare uno stile univoco tramite CSS. Questa opzione è utile anche se si desidera utilizzare i collegamenti di ancoraggio per scorrere verso una sezione quando si fa clic su un collegamento

en: Apply a custom ID Attribute to the section, so you can apply a unique style via CSS. This option is also helpful if you want to use anchor links to scroll to a sections when a link is clicked
it: Applicare un attributo ID personalizzato alla sezione, in modo da poter applicare uno stile univoco tramite CSS. Questa opzione è utile anche se si desidera utilizzare i collegamenti di ancoraggio per scorrere verso una sezione quando si fa clic su un collegamento

en: Apply a custom id attribute to this element. Useful to apply individual styling via CSS or if you want to use anchor links to scroll to the element when a link is clicked.
it: Applicare un attributo ID personalizzato a questo elemento. Utile per applicare stili individuali tramite CSS o se si desidera utilizzare i collegamenti di ancoraggio per scorrere fino all'elemento quando si fa clic su un collegamento.

en: Apply a link or buttons to the slide?
it: Applicare uno o più pulsanti alla diapositiva?

en: Apply a link to the header text?
it: Applicare un collegamento al testo dell'intestazione?

en: Apply a link to the menu text?
it: Applicare un collegamento al testo del menu?

en: Apply a link to the slide?
it: Applicare un collegamento alla diapositiva?

en: Apply a link to the text?
it: Applicare un collegamento al testo?

en: Apply and animate filters on layers. Filters include: blur, brightness, contrast, drop shadow, grayscale, hue rotate, invert, saturation and sepia.
it: Applicare e animare filtri sui livelli. I filtri includono: sfocatura, luminosità, contrasto, ombra esterna, scala di grigi, rotazione della tonalità, inversione, saturazione e seppia.

en: Apply link
it: Collega

en: Apply link to date and headline
it: Applicare il collegamento alla data e al titolo

en: Apply link to icon
it: Applicare un collegamento all'icona

en: Apply link to icon and headline
it: Applicare il collegamento all'icona e al titolo

en: Apply link to icon only
it: Applicare il collegamento solo all'icona

en: Apply link to the date, icon and headline
it: Applicare il collegamento alla data, all'icona e al titolo

en: Apply link to the icon and date
it: Applicare il collegamento all'icona e alla data

en: Apply link?
it: Applicare il collegamento?

en: Apply new values
it: Applicare nuovi valori

en: Apply only to active state
it: Applicare solo allo stato attivo

en: Apply only to mouse hover state
it: Applicare solo allo stato del passaggio del mouse

en: Apply selected revision
it: Applica revisione selezionata

en: Apply selected values
it: Applicare i valori selezionati

en: Apply the same value to all?
it: Applicare lo stesso valore a tutti?

en: Apply to Section:
it: Si applica alla sezione:

en: Apply to all sites in multisite network
it: Applicare a tutti i siti della rete multisito

en: Apply to other slides
it: Applicare ad altre diapositive

en: Apply to others
it: Applica agli altri

en: Approve New Users
it: Approvare nuovi utenti

en: Arabic
it: Arabo

en: Archive
it: Archivio

en: Archive for category:
it: Archivio per categoria:

en: Archive for date:
it: Archivio per data:

en: Archive for month:
it: Archivio per mese:

en: Archive for year:
it: Archivio per anno:

en: Archive for:
it: Archivio per:

en: Archives
it: Archivi

en: Archives by Month:
it: Archivio per Mese:

en: Archives by Subject:
it: Archivi per Oggetto:

en: Are you sure you want to apply the currently selected transitions and effects on the other slides?
it: Applicare le transizioni e gli effetti attualmente selezionati sulle altre diapositive?

en: Are you sure you want to clear all groups? All your projects will be moved and remain available on the main grid. Your groups, however, will irreversibly be removed.
    
     Do you wish to continue?
it: Sei sicuro di voler cancellare tutti i gruppi? Tutti i tuoi progetti verranno spostati e rimarranno disponibili sulla griglia principale. I tuoi gruppi, tuttavia, verranno rimossi irreversibilmente.
    
    Vuoi continuare?

en: Are you sure you want to clear all groups? All your sliders will be moved and remain available on the main grid. Your groups, however, will irreversibly be removed.
    
     Do you wish to continue?
it: Cancellare tutti i gruppi? Tutti i tuoi cursori verranno spostati e rimarranno disponibili sulla griglia principale. I vostri gruppi, tuttavia, saranno rimossi in modo irreversibile.
    
    Continuare?

en: Are you sure you want to deactivate this site?
it: Disattivare il sito?

en: Are you sure you want to delete the selected projects? This action cannot be undone.
it: Sei sicuro di voler eliminare i progetti selezionati? Questa azione non può essere annullata.

en: Are you sure you want to deregister this license?
it: Sei sicuro di voler annullare la registrazione di questa licenza?

en: Are you sure you want to erase plugin data from every site in network?
it: Cancellare i dati dei plug-in da ogni sito della rete?

en: Are you sure you want to remove this layer?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questo livello?

en: Are you sure you want to remove this slide?
it: Rimuovere questa diapositiva?

en: Are you sure you want to remove this slider?
it: Rimuovere questo dispositivo di scorrimento?

en: Are you sure you want to remove this transition?
it: Rimuovere questa transizione?

en: Are you sure you’d like to remove all globally added fonts? Your existing projects’ appearance will not be affected.
it: Sei sicuro di voler rimuovere tutti i font aggiunti a livello globale? L'aspetto dei tuoi progetti esistenti non sarà influenzato.

en: Are you sure you’d like to remove this font? Your existing projects’ appearance will not be affected.
it: Sei sicuro di voler rimuovere questo font? L'aspetto dei tuoi progetti esistenti non sarà influenzato.

en: Aria Label Text
it: Testo etichetta Aria

en: Arrow
it: Freccia

en: Arrow Shaped
it: A forma di freccia

en: Arrow shaped bullet
it: Proiettile a forma di freccia

en: Artists Name
it: Nome artisti

en: As already mentioned above we bundle the necessary Leaflet Javascript Library files to access OSM and load them from your server. You can change this here, if you want to load the files from another location or have problems because plugin was updated and our theme contains an incompatible version of the library:
it: Come già accennato in precedenza, in bundle i file necessari della libreria Javascript Leaflet per accedere a OSM e caricarli dal tuo server. Puoi cambiarlo qui, se vuoi caricare i file da un'altra posizione o hai problemi perché il plug-in è stato aggiornato e il nostro tema contiene una versione incompatibile della libreria:

en: As long as you do not change the theme version number all changes to content of js or css files will result in the same hash extension - this means browsers will not recognize these changes until the browser cache expires. To fix this Enfold adds an additional unique timestamp (since 4.7).
it: Finché non si modifica il numero di versione del tema, tutte le modifiche al contenuto di file js o css si tradurranno nella stessa estensione hash, ciò significa che i browser non riconosceranno queste modifiche fino alla scadenza della cache del browser. Per risolvere questo Problema aggiunge un ulteriore timestamp univoco (dal 4.7).

en: Ascending
it: Ascendente

en: Ascending Order
it: Ordine Ascendente

en: Assign Authors
it: Assegna Autori

en: At center of the viewport
it: Al centro del riquadro di visualizzazione

en: At least 100&percnt; of Browser Window height
it: Almeno il 100% dell'altezza della finestra del browser

en: At least 25&percnt; of Browser Window height
it: Almeno il 25% dell'altezza della finestra del browser

en: At least 50&percnt; of Browser Window height
it: Almeno il 50% dell'altezza della finestra del browser

en: At least 75&percnt; of Browser Window height
it: Almeno il 75% dell'altezza della finestra del browser

en: At the top of the viewport
it: Nella parte superiore del riquadro di visualizzazione

en: Attach one button
it: Allegare un pulsante

en: Attach two buttons
it: Allegare due pulsanti

en: Attachment
it: Allegato

en: Attachment image for:
it: Immagine dell'allegato per:

en: Attachments
it: Allegati

en: Attempts to automatically clear the caches of the most popular caching plugins. It can help to avoid certain issues like changes not showing up on your front-end pages.
it: Tenta di cancellare automaticamente le cache dei plugin di memorizzazione nella cache più popolari. Può aiutare a evitare che alcuni problemi come le modifiche non si mostrino nelle pagine front-end.

en: Attention
it: Attenzione

en: Attention when using caching plugins: Whenever you make changes to a custom element template please clear your server cache to show the changes.
it: Attenzione quando si utilizzano plug-in di memorizzazione nella cache: ogni volta che si apporta modifiche a un modello di elemento personalizzato, cancellare la cache del server per visualizzare le modifiche.

en: Attention when using self hosted HTML 5 Videos
it: Attenzione quando si usano video HTML 5 ospitati da soli

en: Attention!
it: Attenzione!

en: Attention! Pages built with the Enfold Advanced Template Builder will not be displayed at the bottom of the checkout page but only with a link.
it: attenzione! Le pagine create con Enfold Advanced Template Builder non verranno visualizzate nella parte inferiore della pagina di pagamento, ma solo con un link.

en: Attention! Please update WooCommerce to the latest version to properly display your products
it: attenzione! Aggiorna WooCommerce all'ultima versione per visualizzare correttamente i tuoi prodotti

en: Attention: It is not recommended to edit custom element templates here !
it: Attenzione: non è consigliabile modificare modelli di elementi personalizzati qui !

en: Attention: The old Envato API is deprecated and will be shut down soon. In order to be able to use automated theme updates please  generate a new valid API token and enter it above. Your themeforest username and your old API key will then be removed from your installation since they are no longer required.
it: Attenzione: la vecchia API Envato è deprecata e verrà presto chiusa. Per poter utilizzare gli aggiornamenti automatici dei temi, generare un nuovo token API valido e immetterlo sopra. Il nome utente themeforest e la vecchia chiave API verranno quindi rimossi dall'installazione poiché non sono più necessari.

en: Attention: The old Envato API is deprecated and will be shut down soon. In order to be able to use automated theme updates please generate a new valid API token and enter it above. Your themeforest username and your old API key will then be removed from your installation since they are no longer required.
it: Attenzione: la vecchia API Envato è deprecata e verrà presto chiusa. Per poter utilizzare gli aggiornamenti automatici dei temi, generare un nuovo token API valido e immetterlo sopra. Il nome utente themeforest e la vecchia chiave API verranno quindi rimossi dall'installazione poiché non sono più necessari.

en: Attention: You need WordPress version 4.9.6 or higher to use these features
it: Attenzione: è necessario WordPress versione 4.9.6 o successiva per utilizzare queste funzionalità

en: Attention: You need to set a Privacy Policy page here to activate these features:
it: Attenzione: è necessario impostare una pagina dell'Informativa sulla privacy qui per attivare queste funzionalità:

en: Attribute name
it: Nome attribuito

en: Attribute value
it: Valore attributo

en: Attributes
it: Attributi

en: Audio File
it: File Audio

en: Audio Player
it: Lettore audioComment

en: Author
it: Autore

en: Author Archive
it: Archivio Autore

en: Author, Editor, Admin
it: Autore, editore, amministratore

en: Authors
it: Autori

en: Auto - defined by svg viewport
it: Auto - definito da svg viewport

en: Auto Load More on Scroll
it: Carica Mostra altro su Scorrimento

en: Auto Numbering
it: Numerazione automatica

en: Auto Reload Page
it: Ricarica automatica pagina

en: Auto Repair
it: Riparazione automatica

en: Auto Repair Function enabled - Repairs errors in shortcode structure during update
it: Funzione di ripristino automatico abilitata - Ripristina gli errori nella struttura shortcode durante l'aggiornamento

en: Auto adjust to content
it: Adattamento automatico al contenuto

en: Auto close
it: Chiusura automatica

en: Auto reload on &quot;Accept Settings ...&quot; only
it: Ricarica automatica su &quot;Accetta impostazioni ... &quot; solo

en: Auto reload on &quot;Do not accept ...&quot; only
it: Ricarica automatica su &quot;Non accettare ... &quot; solo

en: Auto reload on both buttons
it: Ricarica automatica su entrambi i pulsanti

en: Auto-Fit
it: Adattamento automatico

en: Auto-Start Slideshow
it: Avvio automatico presentazione

en: Auto-Updates
it: Aggiornamenti automatici

en: Auto-Updates:
it: Aggiornamenti automatici

en: Auto-generated URLs are not available in Preview. This layer will link to “%s” on your front-end pages.
it: Gli URL generati automaticamente non sono disponibili in Anteprima. Questo livello verrà link a "%s" nelle pagine front-end.

en: Auto-start Slideshow
it: Presentazione con avvio automatico

en: Auto-start slideshow
it: Avvio automatico della presentazione

en: Automated Schema.org HTML Markup
it: Markup HTML Schema.org automatico

en: Automatic
it: Automatico

en: Automatic Updates
it: Aggiornamenti Automatici

en: Automatic, based on screen width
it: Automatico, in base alla larghezza dello schermo

en: Automatically Play Media
it: Riproduzione automatica di file multimediali

en: Automatically closes the Popup in the specified number of seconds after it was opened. Leave this field empty if you don’t want to use this trigger.
it: Chiude automaticamente il popup nel numero specificato di secondi dopo l'apertura. Lasciare vuoto questo campo se non si desidera utilizzare questo trigger.

en: Automatically opens the Popup after the specified number of seconds. Leave this field empty if you don’t want to use this trigger.
it: Apre automaticamente il popup dopo il numero di secondi specificato. Lasciare vuoto questo campo se non si desidera utilizzare questo trigger.

en: Automatically play media
it: Riprodurre automaticamente i contenuti multimediali

en: Automatically play videos
it: Riprodurre automaticamente video

en: Autorespond Text
it: Testo autorespond

en: Autorespond Text After Form Labels
it: Risposta automatica del testo dopo le etichette del modulo

en: Autoresponder Subject
it: Soggetto autoresponder

en: Autoresponder from email address
it: Autoresponder dall'indirizzo di posta elettronica

en: Autoresponder reply to email address
it: Risposta autoresponder all'indirizzo email

en: Autorotation
it: autorotazione

en: Autorotation active?
it: Autorotazione attiva?

en: Autorotation duration
it: Durata dell'autorotazione

en: Autoscroll
it: Scorrimento automatico

en: Autoscroll distance
it: Distanza di scorrimento automatico

en: Available Lists
it: Liste disponibili

en: Available Pages
it: Pagine Disponibili

en: Available Template Builder Elements:
it: Elementi di Template Builder disponibili:

en: Available Updates
it: Aggiornamenti disponibili

en: Available Version:
it: Versione disponibile:

en: Available form elements are: single line Input elements, Textareas,  Checkboxes and Select-Dropdown menus.
it: Gli elementi del modulo disponibili sono: elementi input a riga singola, aree di testo, caselle di controllo e menu a discesa seleziona.

en: Available form elements are: single line Input elements, Textareas, Checkboxes and Select-Dropdown menus.
it: Gli elementi del modulo disponibili sono: elementi input a riga singola, aree di testo, caselle di controllo e menu a discesa seleziona.

en: Average rating
it: Valutazione media

en: Avia Layout Builder
it: Generatore di layout Avia

en: Aw, Snap!
it: Aw, Scatta!

en: Axes
it: Assi

en: BETA
it: Beta

en: Back
it: Indietro

en: Back Gradient Color 1
it: Colore sfumatura posteriore 1

en: Back Gradient Color 2
it: Colore sfumatura posteriore 2

en: Back Gradient Direction
it: Direzione sfumatura posteriore

en: Back to results
it: Torna ai risultati

en: Back to the list
it: Torna all'elenco

en: Background
it: Sfondo

en: Background Attachment
it: Sfondo Allegato

en: Background Behavior
it: Comportamento in background

en: Background Color
it: Colore di sfondo

en: Background Color Setting
it: Impostazione del colore di sfondo

en: Background Colors
it: Colori di sfondo

en: Background Current Toggle
it: Interruttore corrente in background

en: Background Gradient
it: Sfumatura Sfondo

en: Background Gradient Color 1
it: Colore 1 della sfumatura

en: Background Gradient Color 2
it: Colore 2 della sfumatura

en: Background Gradient Direction
it: Direzione sfumatura sfondo

en: Background Hover Color
it: Colore di sfondo Hover

en: Background Image
it: Immagine di Sfondo

en: Background Image Position
it: Posizione immagine di sfondo

en: Background Overlay
it: Sovrapposizione dello sfondo

en: Background Position
it: Posizione Sfondo

en: Background Repeat
it: Ripeti Sfondo

en: Background Size
it: Sfondo Dimensione

en: Background behavior
it: Comportamento in background

en: Background can either scroll with the page or be fixed
it: Lo sfondo può scorrere con la pagina o essere risolto

en: Background can either scroll with the page, be fixed or scroll with a parallax motion
it: Lo sfondo può scorrere con la pagina, essere fisso o scorrere con un movimento parallasse

en: Background color
it: Colore di sfondo

en: Background color for your site
it: Colore di sfondo per il sito

en: Background color of the button
it: Colore di sfondo del pulsante

en: Background color of the button:
it: Colore di sfondo del pulsante:

en: Background color of the feed
it: Colore di sfondo del feed

en: Background color when hovering over a photo
it: Colore di sfondo quando si passa il mouse su una foto

en: Background color when hovering over a photo:
it: Colore di sfondo quando si passa il mouse su una foto:

en: Background image
it: Immagine di sfondo

en: Background information
it: Informazioni generali

en: Background position
it: Posizione sfondo

en: Background repeat
it: Ripeti Sfondo

en: Background size
it: Dimensioni Sfondo

en: Banner Color Overlay (leave empty for no overlay)
it: Sovrapposizione colore banner (lasciare vuoto senza sovrapposizione)

en: Banner Options
it: Opzioni banner

en: Banner image
it: Immagine banner

en: Bar Color
it: Colore della barra

en: Base element template
it: Modello di elemento di base

en: Base elements only
it: Solo elementi di base

en: Baseline (Default)
it: Linea di base (impostazione predefinita)

en: Basic Custom Element Information
it: Informazioni di base sugli elementi personalizzati

en: Basic Settings
it: Impostazioni base

en: Basic options only
it: Solo opzioni di base

en: Basic properties
it: Proprietà di base

en: Be careful with these options as incorrect settings might break your site.
it: Fai attenzione a queste opzioni poiché impostazioni errate potrebbero interrompere il tuo sito.

en: Be careful with these options as incorrect settings might cause unexpected issues.
it: Prestare attenzione a queste opzioni in quanto impostazioni errate potrebbero causare problemi imprevisti.

en: Be sure you added a link, otherwise your selection will be ignored.
it: Assicurati di aver aggiunto un link, altrimenti la tua selezione verrà ignorata.

en: Because these cookies are strictly necessary to deliver the website, refuseing them will have impact how our site functions. You always can block or delete cookies by changing your browser settings and force blocking all cookies on this website. But this will always prompt you to accept/refuse cookies when revisiting our site.
it: Poiché questi cookie sono strettamente necessari per consegnare il sito web, rifiutarli avrà un impatto sul funzionamento del nostro sito. Puoi sempre bloccare o eliminare i cookie modificando le impostazioni del tuo browser e forzando il blocco di tutti i cookie su questo sito web. Ma questo ti richiederà sempre di accettare / rifiutare i cookie quando rivisiti il nostro sito.

en: Before Leaving The Page
it: Prima di lasciare la pagina

en: Before animation
it: Prima dell'animazione

en: Before leaving the page
it: Prima di uscire dalla pagina

en: Before submitting we validate that you are a human first.
it: Prima di inviare convalidiamo che tu sia un essere umano prima.

en: Before you can save your changes, you need to make your “/wp-content/uploads” folder writable. See the %sCodex%s
it: Prima di poter salvare le modifiche, è necessario rendere scrivibile la cartella "/wp-content/uploads". Vedere il %sCodex%s

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
it[0]: Incomincia ad attivare il plugin
it[1]: Incomincia ad attivare i plugin

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
it[0]: Inizia l'installazione del plugin
it[1]: Inizia l'installazione dei plugin

en: Behance Link
it: Collegamento Behance

en: Behance Profile Link
it: Link al profilo di Behance

en: Behavior
it: Comportamento

en: Behaviour
it: Condotta

en: Below 479px (Smartphone Portrait)
it: Inferiore a 479px (Smartphone Portrait)

en: Below 767px (Tablet Portrait)
it: Inferiore a 767px (Tablet Portrait)

en: Below 989px (Tablet Landscape)
it: Inferiore a 989px (Tablet Landscape)

en: Below each Team Member you can add Icons that link to destinations like Facebook page, Twitter account etc.
it: Sotto ogni membro del team puoi aggiungere icone che si collegano a destinazioni come pagina Facebook, account Twitter ecc.

en: Below each Team Member you can add Icons that link to destinations like facebook page, twitter account etc.
it: Sotto ogni membro del team puoi aggiungere icone che si collegano a destinazioni come la pagina facebook, l'account Twitter, ecc.

en: Bengali
it: Bengalese

en: Beta versions
it: Versioni beta

en: Big Image Size
it: Grande dimensione dell'immagine

en: Big Top and Bottom Margins
it: Grandi margini superiore e inferiore

en: Big image only, other images can be accessed via lightbox
it: Solo immagine grande, è possibile accedere ad altre immagini tramite lightbox

en: Big image with thumbnails below
it: Immagine grande con miniature di seguito

en: Big without border
it: Grande senza bordo

en: Black
it: Nero

en: Blank Hotspot
it: Hotspot vuoto

en: Blank Project
it: Progetto vuoto

en: Blend Mode
it: Modalità di miscelazione

en: Blend Modes
it: Fusione

en: Blend mode
it: Metodo di fusione

en: Blend modes are an easy way to add eye-catching effects and is a frequently used feature in graphic and print design. With Blend Mode, you can apply texture to text or blend multiple images together in interesting ways.
it: I metodi di fusione sono un modo semplice per aggiungere effetti accattivanti ed è una caratteristica frequentemente utilizzata nel design grafico e di stampa. Con la modalità Blend, potete applicare la trama al testo o fondere più immagini insieme in modi interessanti.

en: Block
it: Blocco

en: Block Editor
it: Editor di blocchi

en: Block and hide reset all options button
it: Pulsante Blocca e nascondi reimposta tutte le opzioni

en: Block square
it: Blocco quadrato

en: Blocked
it: Bloccato

en: Blog - Latest News
it: Blog - Ultime notizie

en: Blog Content length
it: Lunghezza contenuto blog

en: Blog Grid Columns
it: Colonne della griglia del blog

en: Blog Layout
it: Layout del blog

en: Blog List Width
it: Larghezza elenco blog

en: Blog Post Allowed HTML Tags
it: Tag HTML consentiti post di blog

en: Blog Post Author
it: Autore post blog

en: Blog Post Category
it: Categoria post di blog

en: Blog Post Comment Count
it: Conteggio commenti post blog

en: Blog Post Date
it: Data post blog

en: Blog Post Tags
it: Tag post di blog

en: Blog Posts
it: Articoli del blog

en: Blog Style
it: Stile Blog

en: Blog Styling
it: Stile del blog

en: Blog Usage - which elements are used in the blog
it: Utilizzo blog - quali elementi vengono utilizzati nel blog

en: Blog meta elements
it: Metaelementi del blog

en: Blog status of elements is currently not available
it: Lo stato del blog degli elementi non è attualmente disponibile

en: Blue
it: Blu

en: Blur
it: Sfocatura

en: Blur on hover effect
it: Sfocatura sull'effetto al passaggio del mouse

en: Blur-Radius
it: Sfocatura-Raggio

en: Body Background color
it: Colore sfondo corpo

en: Body background
it: Sfondo del body

en: Bold
it: Grassetto

en: Book
it: Libro

en: Bookmarks
it: Preferiti

en: Boost your productivity.
it: Aumenta la tua produttività.

en: Border
it: Bordo

en: Border Color
it: Colore Bordo

en: Border Color Flipbox (= Backside)
it: Flipbox a colori del bordo (= retro)

en: Border Color Item
it: Elemento colore bordo

en: Border Color Tooltip
it: Descrizione comando Colore bordo

en: Border Colors
it: Colori Bordo

en: Border Radius
it: Bordo Radius

en: Border Radius (Front And Flipbox Backside)
it: Raggio del bordo (fronte e retro della casella mobile)

en: Border Radius Tooltip
it: Descrizione comando Raggio bordo

en: Border Style
it: Stile Bordo

en: Border Style Flipbox (= Backside)
it: Flipbox in stile bordo (= retro)

en: Border Style Item
it: Elemento stile bordo

en: Border Style Tooltip
it: Descrizione comando Stile bordo

en: Border Width
it: Larghezza Margine

en: Border Width Flipbox (= Backside)
it: Flipbox larghezza bordo (= retro)

en: Border Width Item
it: Elemento Larghezza bordo

en: Border Width Tooltip
it: Descrizione comando Larghezza bordo

en: Border around the widget title
it: Bordo attorno al titolo del widget

en: Border color
it: Colore del bordo

en: Border colors
it: Colori bordo

en: Border on the bottom of the layer. Example: 5px solid #000
it: Bordo sul fondo del livello. Esempio: 5px di #000

en: Border on the left side of the layer. Example: 5px solid #000
it: Bordo sul lato sinistro del livello. Esempio: 5px di #000

en: Border on the right side of the layer. Example: 5px solid #000
it: Bordo sul lato destro del livello. Esempio: 5px di #000

en: Border on the top of the layer. Example: 5px solid #000
it: Dimensioni del bordo nella parte superiore del livello. Esempio: 5px solid #000

en: Border on top and bottom
it: Bordo in alto e in basso

en: Border size
it: Dimensione del bordo

en: Border style
it: Stile bordo

en: Border width
it: Larghezza del Bordo

en: Border, corners & padding
it: Bordo, angoli e imbottitura

en: Borders
it: Bordi

en: Borders between cells
it: Bordi tra celle

en: Borders between elements
it: Bordi tra elementi

en: Borders on top and bottom
it: Bordi in alto e in basso

en: Borders on top and bottom and between cells
it: Bordi in alto e in basso e tra celle

en: Both
it: Entrambi

en: Both axes
it: Entrambi gli assi

en: Bottom
it: Sotto

en: Bottom Bar
it: Barra Inferiore

en: Bottom Center
it: In basso al centro

en: Bottom Centered
it: In basso centrato

en: Bottom Edge
it: Bordo inferiore

en: Bottom Framed
it: Incorniciato in basso

en: Bottom Left
it: In basso a sinistra

en: Bottom Left Corner
it: Angolo in basso a sinistra

en: Bottom Margin
it: Margine inferiore

en: Bottom Margin  in px
it: Margine inferiore in px

en: Bottom Margin in px
it: Margine inferiore in px

en: Bottom Padding
it:  Riempitivo inferiore

en: Bottom Padding in pixel
it: Spaziatura interna inferiore in pixel

en: Bottom Right
it: In basso a destra

en: Bottom Right Corner
it: Angolo in basso a destra

en: Bottom SVG Divider
it: Divisore SVG inferiore

en: Bottom To Top
it: Dal Basso verso l'Alto

en: Bottom left
it: Basso a sinistra

en: Bottom left rotation
it: Rotazione in basso a sinistra

en: Bottom of the project canvas
it: Parte inferiore dell'area di lavoro del progetto

en: Bottom right
it: In basso a destra

en: Bottom right rotation
it: Rotazione in basso a destra

en: Bottom to Top
it: Dal basso verso l'alto

en: Bottom to top
it: Dal basso verso l’alto

en: Bottom without Frame
it: In basso senza cornice

en: Bottom-Left-Margin
it: In basso a sinistra-margine

en: Bottom-Left-Padding
it: Spaziatura interna in basso a sinistra

en: Bottom-Left-Radius
it: Basso-Sinistro-Raggio

en: Bottom-Right-Margin
it: Margine in basso a destra

en: Bottom-Right-Padding
it: Spaziatura interna in basso a destra

en: Bottom-Right-Radius
it: Raggio in basso a destra

en: Box Shadow
it: Ombra Box

en: Box Shadow Color
it: Colore ombra scatola

en: Box Shadow Color Flipbox (= Backside)
it: Box Shadow Color Flipbox (= Retro)

en: Box Shadow Color Tooltip
it: Descrizione comando Colore ombra scatola

en: Box Shadow Flipbox (= Backside)
it: Box Shadow Flipbox (= Retro)

en: Box Shadow Styling
it: Stile ombra scatola

en: Box Shadow Styling Flipbox (= Backside)
it: Box Shadow Styling Flipbox (= Retro)

en: Box Shadow Styling Tooltip
it: Descrizione comando Stile ombra casella

en: Box Shadow Tooltip
it: Descrizione comando Ombra casella

en: Box Shadow with Arrow
it: Box Shadow con freccia

en: Box Size
it: Dimensione Box

en: Box shadow
it: Ombreggiatura box

en: Boxed Grid
it: Griglia in box

en: Boxed Layout
it: Layout Boxato

en: Boxed Tabs
it: Schede in cornice

en: Boxed content block with borders
it: Blocco di contenuto boxed con bordi

en: Brand Icons
it: Icome Marchi

en: Breadcrumb Hierarchy
it: Gerarchia breadcrumb

en: Breadcrumb parent page
it: Pagina padre breadcrumb

en: Brightness
it: Luminosità

en: Bring To Front
it: Porta in primo piano

en: Bring selection to front: Selected layer will always be on top of overlapping layers.
it: Porta la selezione in primo piano: il livello selezionato sarà sempre sopra i livelli sovrapposti.

en: Browse %d Revisions
it: Sfoglia %d Revisioni

en: Browse Google Fonts
it: Sfoglia Google Fonts

en: Browse Templates
it: Sfoglia Templates

en: Browse earlier versions.
it: Sfoglia le versioni precedenti.

en: Browse the FAQs
it: Sfoglia le domande frequenti

en: Build simple custom menu
it: Crea un semplice menu personalizzato

en: Built-in
it: Incorporato

en: Built-in skins will be overwritten by plugin updates. Making changes should be done through the Custom Styles Editor.
it: Le skin integrate verranno sovrascritte dagli aggiornamenti dei plug-in. Le modifiche devono essere apportate tramite l'editor stili personalizzati.

en: Bulk Actions
it: Azioni in blocco

en: Bullet Content
it: Contenuto punto elenco

en: Bullet Shape
it: Forma punto elenco

en: Bundled
it: Aggregato

en: Burger/Mobile Menu
it: Burger/Menu mobile

en: Burger/Mobile Menu styling
it: Stile Burger/Mobile Menu

en: But we are proud to say that %s contributed %s entries already.
it: Ma siamo orgogliosi di dire che %s già contribuito %s voci.

en: Button
it: Pulsante

en: Button 1 Color
it: Pulsante 1 Colore

en: Button 1 Label
it: Etichetta pulsante 1

en: Button 1 Link Target?
it: Pulsante 1 Link Target?

en: Button 1 Link?
it: Pulsante 1 Link?

en: Button 2 Color
it: Pulsante 2 Colore

en: Button 2 Label
it: Etichetta pulsante 2

en: Button 2 Link Target?
it: Pulsante 2 Link Target?

en: Button 2 Link?
it: Pulsante 2 Link?

en: Button Action
it: Azione pulsante

en: Button Background Color
it: Colore di sfondo pulsante

en: Button Background Color On Hover
it: Colore di sfondo pulsante al passaggio del mouse

en: Button Bar Alignment
it: Allineamento della barra dei pulsanti

en: Button Bar Style
it: Stile barra dei pulsanti

en: Button Color
it: Colore Pulsante

en: Button Colors Selection
it: Selezione colori pulsante

en: Button Font Color On Hover
it: Colore carattere pulsante al passaggio del mouse

en: Button Font Size
it: Dimensione carattere pulsante

en: Button Font/Icon Color
it: Colore carattere/icona pulsante

en: Button Icon
it: Icona bottone

en: Button Label
it: Etichetta Pulsante

en: Button Label Display
it: Visualizzazione etichette pulsante

en: Button Label display
it: Visualizzazione etichetta pulsante

en: Button Link
it: Pulsante Link

en: Button Link?
it: Collegamento pulsante?

en: Button Opacity On Hover
it: Opacità del pulsante al passaggio del mouse

en: Button Position
it: Posizione del pulsante

en: Button Row
it: Riga pulsante

en: Button Row Item
it: Elemento riga pulsante

en: Button Size
it: Dimensione pulsante

en: Button Style (Bordered)
it: Stile pulsante (delimitato)

en: Button Style (Colored)
it: Stile pulsante (colorato)

en: Button Title
it: Titolo Pulsante

en: Button Title Attribute
it: Attributo Button Title

en: Button Tooltip
it: Descrizione comando pulsante

en: Button preset
it: Pulsante preimpostato

en: Button text
it: Testo pulsante

en: Button text confirm link to Facebook:
it: Il testo del pulsante conferma il link a Facebook:

en: Button text confirm link to facebook:
it: Il testo del pulsante conferma il link a facebook:

en: Button text confirm to load Google Maps
it: Il testo del pulsante conferma il caricamento di Google Maps

en: Button text confirm to load Google Maps:
it: Il testo del pulsante conferma il caricamento di Google Maps:

en: Buttons
it: Pulsanti

en: Buy Now
it: Acquista

en: By default WPML allows translating Custom Elements from &quot;WPML-&gt; Translation Management&quot; dashboard. Check to add a translate icon to the shortcode buttons, which allows to skip use of the dashboard. Visible when using &quot;Edit Custom Elements&quot; button
it: Per impostazione predefinita WPML consente di tradurre elementi personalizzati dal dashboard &quot;WPML-&gt; Translation Management&quot;. Controlla di aggiungere un'icona di traduzione ai pulsanti shortcode, che consente di ignorare l'uso del dashboard. Visibile quando si utilizza il pulsante &quot;Modifica elementi personalizzati&quot;

en: By default all menu items of the mobile menu are visible. If you activate  this option they will be hidden and a user needs to click on the parent menu  item to display the submenus
it: Per impostazione predefinita sono visibili tutte le voci di menu del menu mobile. Se si attiva questa opzione, queste verranno nascoste e un utente dovrà fare clic sulla voce di menu padre per visualizzare i sottomenu

en: By default all menu items of the mobile menu are visible. If you activate this option they will be hidden and a user needs to click on the parent menu item to display the submenus
it: Per impostazione predefinita sono visibili tutte le voci di menu del menu mobile. Se si attiva questa opzione, queste verranno nascoste e un utente dovrà fare clic sulla voce di menu padre per visualizzare i sottomenu

en: By default compression is enabled. It is recommended to only disable the feature when you encounter errors (some server environments might cause trouble with active compression) or while you are actively developing your website and are adding new CSS rules or Javascript functions.
it: Per impostazione predefinita la compressione è abilitata. Si consiglia di disabilitare la funzionalità solo quando si verificano errori (alcuni ambienti server potrebbero causare problemi con la compressione attiva) o mentre si sviluppa attivamente il sito Web e si aggiungono nuove regole CSS o funzioni Javascript.

en: By default images got a small link to a larger image version in a lightbox. You can deactivate that link. You can also set custom links when editing the images in the gallery
it: Per impostazione predefinita, le immagini hanno ottenuto un piccolo collegamento a una versione di immagine più grande in una lightbox. È possibile disattivare tale collegamento. È inoltre possibile impostare collegamenti personalizzati quando si modificano le immagini nella raccolta

en: By default images link to a larger image version in a lightbox. You can  deactivate that link. You can also set custom links when editing the images  in the gallery
it: Per impostazione predefinita, le immagini si collegano a una versione dell'immagine più grande in una lightbox. È possibile disattivare tale collegamento. È inoltre possibile impostare collegamenti personalizzati quando si modificano le immagini nella raccolta

en: By default images link to a larger image version in a lightbox. You can change this here. A custom link can be added when editing the images in the gallery.
it: Per impostazione predefinita, le immagini si collegano a una versione dell'immagine più grande in una lightbox. Puoi cambiarlo qui. È possibile aggiungere un collegamento personalizzato quando si modificano le immagini nella raccolta.

en: By default images link to a larger image version in a lightbox. You can deactivate that link. You can also set custom links when editing the images in the gallery
it: Per impostazione predefinita, le immagini si collegano a una versione dell'immagine più grande in una lightbox. È possibile disattivare tale collegamento. È inoltre possibile impostare collegamenti personalizzati quando si modificano le immagini nella raccolta

en: By default the image stretches across the full width of the screen. You can  deactivate this behavior and simply align it in the center of the slider
it: Per impostazione predefinita, l'immagine si estende su tutta la larghezza dello schermo. È possibile disattivare questo comportamento e semplicemente allinearlo al centro del dispositivo di scorrimento

en: By default the image stretches across the full width of the screen. You can deactivate this behavior and simply align it in the center of the slider
it: Per impostazione predefinita, l'immagine si estende su tutta la larghezza dello schermo. È possibile disattivare questo comportamento e semplicemente allinearlo al centro del dispositivo di scorrimento

en: By default the slider clips the layers outside of its bounds. Enable this option to allow overflowing content.
it: Per impostazione predefinita, il dispositivo di scorrimento clip gli strati di fuori dei limiti. Abilitare questa opzione per consentire lo straripamento dei contenuti.

en: By default the theme will load wp-mediaelement scripts only if needed on your posts and pages. You can disable the feature or force loading these elements if you run into troubles - some plugins require these elements and rely on the WP default behaviour loading these scripts.
it: Per impostazione predefinita, il tema caricherà gli script wp-mediaelement solo se necessario nei post e nelle pagine. È possibile disabilitare la funzionalità o forzare il caricamento di questi elementi in caso di problemi: alcuni plug-in richiedono questi elementi e si basano sul comportamento predefinito del WP che carica questi script.

en: By default the theme will only load elements that are used on your posts and pages. You can disable the feature or manually manage loaded elements if you run into trouble
it: Per impostazione predefinita, il tema caricherà solo gli elementi utilizzati nei post e nelle pagine. È possibile disabilitare la funzionalità o gestire manualmente gli elementi caricati in caso di problemi

en: By default the video will try to match the default slideshow size that was selected in the slider settings at 'Slideshow Image and Video Size'
it: Per impostazione predefinita, il video cercherà di corrispondere alle dimensioni predefinite della presentazione selezionate nelle impostazioni del dispositivo di scorrimento in 'Immagine presentazione e dimensioni video'

en: By default values of locked options are hidden to clean up the modal window. Check to show the options and values
it: Per impostazione predefinita, i valori delle opzioni bloccate sono nascosti per ripulire la finestra modale. Controllare per visualizzare le opzioni e i valori

en: By default we use the built in lightbox to show the popup. If you want to use your own lightbox you can assign a js wrapper function to avia_cookie_consent_modal_callback (see file enfold\js\avia-snippet-cookieconsent.js) to activate yours.
it: Per impostazione predefinita usiamo la lightbox integrata per mostrare il popup. Se si desidera utilizzare un proprio lightbox, è possibile assegnare una funzione wrapper js a avia_cookie_consent_modal_callback (vedere file enfold\js\avia-snippet-cookieconsent.js) per attivare il proprio.

en: By name (ascending)
it: Per nome (crescente)

en: By name (descending)
it: Per nome (decrescente)

en: By turning this option on, all layers will trigger their Hover Transitions at the same time when you hover over the slider with your mouse cursor. It’s useful to create spectacular effects that involve multiple layer transitions and activate on hovering over the slider instead of individual layers.
it: Attivando questa opzione, tutti i livelli attiveranno le transizioni al passaggio del mouse contemporaneamente quando si passa il mouse sul dispositivo di scorrimento con il cursore del mouse. È utile creare effetti spettacolari che coinvolgono più transizioni di livello e si attivano passando il mouse sul dispositivo di scorrimento anziché sui singoli livelli.

en: By usage
it: Per uso

en: By using our products and services you will be agreeing to these terms.
it: Utilizzando i nostri prodotti e servizi, accetti questi termini.

en: By using the Play By Scroll feature, you can interact sliders by scrolling with your mouse wheel or swiping up / down on mobile devices. Adding scroll-dependent interactive page blocks to your site has never been easier.
it: Utilizzando la funzione Riproduci per scorrimento, è possibile interagire con i dispositivi di scorrimento scorrendo con la rotellina del mouse o scorrendo verso l'alto / verso il basso sui dispositivi mobili. L'aggiunta di blocchi di pagine interattivi dipendenti dallo scorrimento al tuo sito non è mai stata così facile.

en: CSS Classes (optional)
it: Classi CSS (opzionale)

en: CSS Editor
it: Editor CSS

en: CSS file merging and compression
it: Unione e compressione di file CSS

en: CSS properties to control the image placement and appearance.
it: Proprietà CSS per controllare il posizionamento e l'aspetto dell'immagine.

en: Cache on your server - no instagram connection needed on pageload
it: Cache sul tuo server - nessuna connessione instagram necessaria sul caricamento della pagina

en: Cache plugins
it: Plug-in cache

en: Cache used
it: Cache utilizzata

en: Caching Plugins
it: Plugin di Caching

en: Calculate positions from
it: Calcolare le posizioni da

en: Calendar of Events
it: Calendario degli eventi

en: Call JavaScript function
it: Chiama la funzione JavaScript

en: Calls a JavaScript function by its name. This is intended for web developers. The function must be present on page prior triggering this action.
it: Chiama una funzione JavaScript con il suo nome. Questo è destinato agli sviluppatori web. La funzione deve essere presente nella pagina prima di attivare questa azione.

en: Can be used for a job description
it: Può essere utilizzato per una descrizione del processo

en: Cancel
it: Annulla

en: Cannot write to file
it: Impossibilie scrivere al file

en: Canvas Height
it: Altezza tela

en: Canvas Width
it: Larghezza tela

en: Canvas height
it: Altezza tela

en: Canvas width
it: Larghezza tela

en: Can’t find any fonts. Try a different search term.
it: Impossibile trovare alcun font. Prova un termine di ricerca diverso.

en: Capability
it: Capacità

en: Caption
it: Didascalia

en: Caption Appearance
it: Aspetto didascalia

en: Caption Content Font Size
it: Dimensione carattere contenuto didascalia

en: Caption Content Font Sizes
it: Dimensioni carattere contenuto didascalia

en: Caption Font Color
it: Colore carattere didascalia

en: Caption Font Sizes
it: Dimensioni carattere didascalia

en: Caption Links
it: Collegamenti didascalia

en: Caption Links:
it: Collegamenti didascalia:

en: Caption Overlay Background Color
it: Didascalia Sovrapporre il colore di sfondo

en: Caption Overlay Opacity
it: Opacità sovrapposizione didascalia

en: Caption Positioning
it: Posizionamento didascalia

en: Caption Text
it: Testo didascalia

en: Caption Text Font Size
it: Dimensione carattere testo didascalia

en: Caption Title
it: Títolo della didascalia

en: Caption Title Font Size
it: Dimensione del font titolo della didascalia

en: Caption Title Font Sizes
it: Dimensioni carattere titolo didascalia

en: Caption custom font size?
it: Didascalia dimensione del carattere personalizzata?

en: Captions
it: Didascalie

en: Capture Slide
it: Cattura diapositiva

en: Capturing slide. This might take a moment ...
it: Acquisizione della diapositiva. Questo potrebbe richiedere un momento ...

en: Carousel
it: Carosello

en: Carousel Interval Time
it: Intervallo carosello

en: Carousel Interval Time:
it: Intervallo carosello:

en: Carousel Loop Type
it: Tipo di loop carosello

en: Carousel Loop Type:
it: Tipo di loop carosello:

en: Carousel Slider
it: Slider Carosello

en: Carousel Slider Settings
it: Impostazioni dispositivo di scorrimento carosello

en: Catalogue
it: Catalogo

en: Catalogue Item
it: Voce di catalogo

en: Categories
it: Categorie

en: Categories:
it: Categorie:

en: Category Styling
it: Stile della Categoria

en: Category: | Categories:
it[0]: Categoria:
it[1]: Categorie:

en: Cell Link
it: Collegamento cella

en: Cell Padding
it: Spaziatura interna celle

en: Cells appear beside each other, just like on large screens
it: Le celle appaiono l'una accanto all'altra, proprio come su schermi di grandi dimensioni

en: Center
it: Centro

en: Center Bar
it: Bar centrale

en: Center Center
it: Centrato

en: Center Content
it: Centra Contenuto

en: Center Framed
it: Centro incorniciato

en: Center Left
it: Centro Sinistra

en: Center Left
it: Centro sinistra

en: Center Right
it: Centro Destra

en: Center Text Column
it: Centra colonna di testo

en: Center of the project canvas
it: Centro della tela del progetto

en: Center without Frame
it: Centro senza cornice

en: Centered
it: Centrato

en: Certain transformation and transition options cannot be updated on the fly when the browser size or device orientation changes. By enabling this option, LayerSlider will automatically detect such situations and will restart itself to preserve its appearance.
it: Alcune opzioni di trasformazione e transizione non possono essere aggiornate al volo quando cambiano le dimensioni del browser o l'orientamento del dispositivo. Abilitando questa opzione, LayerSlider rileverà automaticamente tali situazioni e si riavvierà per preservarne l'aspetto.

en: Certain transformation and transition options cannot be updated on the fly when the browser size or device orientation changes. By enabling this option, the slider will automatically detect such situations and will restart the itself to preserve its appearance.
it: Alcune opzioni di trasformazione e transizione non possono essere aggiornate al volo quando cambiano le dimensioni del browser o l'orientamento del dispositivo. Abilitando questa opzione, il dispositivo di scorrimento rileverà automaticamente tali situazioni e riavvierà l'stesso per preservarne l'aspetto.

en: Change
it: Cambia

en: Change Image
it: Cambia immagine

en: Change Leaflet Library Files Location
it: Modificare il percorso dei file della raccolta volantini

en: Change Link
it: Cambia collegamento

en: Change Media
it: Modificare i supporti

en: Change Password
it: Cambia Password

en: Change URL Hash
it: Modifica hash URL

en: Change URL hash
it: Modificare l'hash url

en: Change WordPress defaults
it: Modificare le impostazioni predefinite di WordPress

en: Change layout
it: Modifica layout

en: Change media
it: Cambia supporto

en: Change the alignment of title and excerpt here
it: Modifica l'allineamento del titolo e dell'estratto

en: Change the appearance of your icon grid
it: Modificare l'aspetto della griglia delle icone

en: Change the duration of the initial fade animation when the page loads. Enter 0 to disable fading.
it: Modificare la durata dell'animazione di dissolvenza iniziale quando la pagina viene caricata. Immettere 0 per disabilitare lo sbiadimento.

en: Change the styling for a button menu item
it: Modificare lo stile di una voce di menu del pulsante

en: Change the styling for a button menu item with border
it: Modificare lo stile di una voce di menu del pulsante con il bordo

en: Change the styling for all &lt;blockquote&gt; tags
it: Modificare lo stile per tutti &lt;blockquote&gt;tag

en: Change the styling for all &lt;mark&gt; tags
it: Modificare lo stile per tutti &lt;mark&gt;tag

en: Change the styling for all &lt;p&gt; tags
it: Modificare lo stile per tutti &lt;p&gt;tag

en: Change the styling for all &lt;strong&gt; tags
it: Modificare lo stile per tutti &lt;&gt;tag

en: Change the styling for all &lt;u&gt; (underline) tags
it: Modificare lo stile per tutti i tag &lt;u&gt; (sottolineatura)

en: Change the styling for all Heading tags
it: Modificare lo stile per tutti i tag Titolo

en: Change the styling for all your cookie consent extra buttons (not accept buttons)
it: Cambia lo stile per tutti i pulsanti aggiuntivi per il consenso dei cookie (non accettare pulsanti)

en: Change the styling for all your cookie consent extra buttons (not accept buttons)
it: Cambia lo stile per tutti i pulsanti aggiuntivi per il consenso dei cookie (non accettare pulsanti)

en: Change the styling for the &lt;body&gt; tag.
it: Modificare lo stile per &lt;body&gt;tag.

en: Change the styling for the overlay that appears when you place your mouse  cursor above a linked image
it: Modificare lo stile per la sovrapposizione visualizzata quando si posiziona il cursore del mouse sopra un'immagine collegata

en: Change the styling for the overlay that appears when you place your mouse cursor above a linked image
it: Modificare lo stile per la sovrapposizione visualizzata quando si posiziona il cursore del mouse sopra un'immagine collegata

en: Change the styling for the small bar above the main menu which can contain  social icons, a second menu and a phone number
it: Cambia lo stile per la piccola barra sopra il menu principale che può contenere icone social, un secondo menu e un numero di telefono

en: Change the styling for the small bar above the main menu which can contain social icons, a second menu and a phone number
it: Cambia lo stile per la piccola barra sopra il menu principale che può contenere icone social, un secondo menu e un numero di telefono

en: Change the styling for your H1 Tag
it: Modificare lo stile del tag H1

en: Change the styling for your H2 Tag
it: Modificare lo stile del tag H2

en: Change the styling for your H3 Tag
it: Modificare lo stile del tag H3

en: Change the styling for your H4 Tag
it: Modificare lo stile del tag H4

en: Change the styling for your H5 Tag
it: Modificare lo stile del tag H5

en: Change the styling for your H6 Tag
it: Modificare lo stile del tag H6

en: Change the styling for your cookie consent Link to another page button
it: Modificare lo stile per il consenso dei cookie Collegamento a un altro pulsante di pagina

en: Change the styling for your cookie consent accept all cookies and settings and dismiss notification button
it: Modificare lo stile per il consenso dei cookie accettare tutti i cookie e le impostazioni e chiudere il pulsante di notifica

en: Change the styling for your cookie consent accept settings and dismiss notification button
it: Modificare lo stile per le impostazioni di accettazione del consenso dei cookie e chiudere il pulsante di notifica

en: Change the styling for your cookie consent do not accept and hide notification button
it: Modificare lo stile per il consenso dei cookie non accettare e nascondere il pulsante di notifica

en: Change the styling for your cookie consent message bar
it: Modificare lo stile per la barra dei messaggi di consenso dei cookie

en: Change the styling for your cookie consent open info modal on privacy and cookies button
it: Cambia lo stile per il tuo cookie consenso open info modal su privacy e cookie pulsante

en: Change the styling for your current menu item/hover indicator
it: Modificare lo stile per la voce di menu corrente/indicatore di passaggio del mouse

en: Change the styling for your fullscreen, fullwidth and easy slider buttons
it: Modificare lo stile per i pulsanti a schermo intero, a larghezza intera e di scorrimento semplice

en: Change the styling for your fullscreen, fullwidth and easy slider caption
it: Modifica lo stile della didascalia a schermo pieno, a larghezza piena e di "easy slider"

en: Change the styling for your fullscreen, fullwidth and easy slider title
it: Modifica lo stile del titolo a schermo pieno, a larghezza piena e di "easy slider"

en: Change the styling for your main menu dropdown links
it: Modificare lo stile dei collegamenti a discesa del menu principale

en: Change the styling for your main menu links
it: Modificare lo stile per i collegamenti ai menu principali

en: Change the styling for your main menu links once they are displayed in the page overlay/slide out
it: Modificare lo stile dei collegamenti al menu principale una volta visualizzati nella sovrapposizione/scorrimento della pagina

en: Change the styling of the breadcrumb menu
it: Modificare lo stile del menu breadcrumb

en: Change the styling of your buttons
it: Cambia lo stile dei pulsanti

en: Change the styling of your iconlist
it: Modifica lo stile dell'elenco con icona

en: Change the styling of your widget
it: Modificare lo stile del widget

en: Change the styling of your widget links
it: Modificare lo stile dei collegamenti al widget

en: Change the styling of your widget title
it: Cambia lo stile del titolo del widget

en: Change the width of your elements and let them appear beside each other instead of underneath
it: Modificare la larghezza degli elementi e lasciarli apparire uno accanto all'altro anziché sotto

en: Changes the perspective of animated objects in the 3D space. Large values of perspective cause milder transformations. Smaller values cause stronger and more noticeable transformations.
it: Cambia la prospettiva degli oggetti animati nello spazio 3D. Grandi valori di prospettiva causano trasformazioni più lievi. Valori più piccoli causano trasformazioni più forti e più evidenti.

en: Changes the perspective of layers in the 3D space.
it: Cambia la prospettiva dei livelli nello spazio 3D.

en: Changes the perspective of layers in the 3D space. This is the default value on this slide, which parallax layers will inherit, unless you set it otherwise directly on them.
it: Cambia la prospettiva dei layer nello spazio 3D. Questo è il valore di default in questa diapositiva che i livelli di parallasse erediteranno, a meno che non lo si imposta manualmente direttamente su di loro.

en: Changes the perspective of this layer in the 3D space.
it: Cambia la prospettiva di questo livello nello spazio 3D.

en: Changes to these custom element templates will be used in the elements based on these templates. Please check our <a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/custom-element-templates/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">documentation</a> for more details.
it: Le modifiche a questi modelli di elementi personalizzati verranno utilizzate negli elementi basati su questi modelli. Si prega di controllare <a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/custom-element-templates/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">la nostra</a> documentazione per maggiori dettagli.

en: Changes will be applied on all selected layers.
it: Le modifiche verranno applicate a tutti i livelli selezionati.

en: Changes will take effect once you reload the page.
it: Le modifiche avranno effetto una volta ricaricata la pagina.

en: Changes you made may not be saved. Are you sure you want to continue?
it: Le modifiche che hai fatto potrebbero non essere salvate. Sei sicuro di voler continuare?

en: Charcode:
it: Codice carattere:

en: Chart Icons
it: Icone Grafici

en: Check <a href="https://leafletjs.com/index.html" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Leaflet Javascript Library Homepage</a> for more information about this library.
it: Per <a href="https://leafletjs.com/index.html" target="_blank" rel="noopener noreferrer">ulteriori informazioni su questa libreria, consulta la home</a> page della libreria Javascript leaflet.

en: Check API Key
it: Controlla la Chiave API

en: Check API key here
it: Controlla qui la Chiave API

en: Check Key again & renew Lists
it: Controlla di nuovo la Chiave e aggiorna gli Elenchi

en: Check Manually
it: Controlla manualmente

en: Check Only
it: Controlla solo

en: Check State - shows, which elements are recognised or new or in update
it: Stato controllo - mostra quali elementi sono riconosciuti o nuovi o in aggiornamento

en: Check System Status
it: Verifica stato del sistema

en: Check back later for updates about new releases, features, deals, and important product information.
it: Controlla più tardi per aggiornamenti su nuove versioni, funzionalità, offerte e importanti informazioni sul prodotto.

en: Check enabled on update - checks the structure only
it: Controllo abilitato all'aggiornamento - controlla solo la struttura

en: Check for updates
it: Controlla gli aggiornamenti

en: Check if excerpt/caption of the slide should also be displayed
it: Verificare se deve essere visualizzato anche un estratto/didascalia della diapositiva

en: Check if prepended, rotating and appended text should each be displayed on its own line
it: Verificare se il testo antependato, rotante e aggiunto deve essere visualizzato ciascuno sulla propria riga

en: Check if the content slider should rotate by default
it: Verificare se il dispositivo di scorrimento del contenuto deve ruotare per impostazione predefinita

en: Check if the logo slider should rotate by default
it: Verificare se il dispositivo di scorrimento del logo deve ruotare per impostazione predefinita

en: Check if the slideshow should rotate by default
it: Verificare se la presentazione deve ruotare per impostazione predefinita

en: Check if you always want to show the tooltips on mobile phones below the image. Recommended if your tooltips contain a lot of text
it: Controlla se vuoi sempre mostrare le descrizioni comandi sui telefoni cellulari sotto l'immagine. Consigliato se le descrizioni comandi contengono molto testo

en: Check if you do not use Youtube or Vimeo video features.
it: Controlla se non usi le funzionalità video di Youtube o Vimeo.

en: Check if you do not use the blog. This will disable the blog page as well as the blog template builder element, the comments template builder element and category pages that are based on the default categories (if any plugin post types use these overview styles please keep this feature enabled)
it: Controlla se non usi il blog. In questo modo verranno disabilitate la pagina del blog e l'elemento generatore di modelli di blog, l'elemento generatore di modelli di commenti e le pagine di categoria basate sulle categorie predefinite (se alcuni tipi di post plug-in utilizzano questi stili di panoramica, mantenere abilitata questa funzionalità)

en: Check if you do not want to import all settings from an exported theme settings file. Please read the <a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/backup-theme-settings" target="_blank" rel="noopener noreferrer">documentation</a> for more information how to customize import.
it: Verificare se non si desidera importare tutte le impostazioni da un file di impostazioni del tema esportato. Leggere la <a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/backup-theme-settings" target="_blank" rel="noopener noreferrer">documentazione per</a> ulteriori informazioni su come personalizzare l'importazione.

en: Check if you do not want to reset all options. Please read the <a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/backup-theme-settings" target="_blank" rel="noopener noreferrer">documentation</a> for more information how to customize resetting theme options.
it: Verificare se non si desidera reimpostare tutte le opzioni. Leggere la <a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/backup-theme-settings" target="_blank" rel="noopener noreferrer">documentazione per</a> ulteriori informazioni su come personalizzare le opzioni del tema di reimpostazione.

en: Check if you need to create a textblock shortcode around a plain text content to keep it editable: %s
it: Verificare se è necessario creare uno shortcode textblock intorno a un contenuto di testo normale per mantenerlo modificabile: %s

en: Check if you typed the key correctly.
it: Verificare se la chiave è stata digitata correttamente.

en: Check if you typed the keys correctly.
it: Verificare se le chiavi sono stati digitate correttamente.

en: Check if you want an inverted divider image.
it: Controlla se vuoi un'immagine divisoria invertita.

en: Check if you want people to confirm their email address before being subscribed (highly recommended)
it: Seleziona se vuoi che, prima di essere iscritte, le persone confermino il loro indirizzo e-mail (consigliato)

en: Check if you want to bring the divider to front.
it: Controlla se vuoi portare il divisore in primo piano.

en: Check if you want to define your custom color palette for the color selection popup in modal popup window options
it: Verificare se si desidera definire la tavolozza dei colori personalizzata per il popup di selezione dei colori nelle opzioni della finestra popup modale

en: Check if you want to delete expired CSS and JS files generated by the theme. Only recommended if you are NOT using a caching plugin (since a cached page might still use those files)
it: Verificare se si desidera eliminare i file CSS e JS scaduti generati dal tema. Consigliato solo se NON si utilizza un plug-in di memorizzazione nella cache (poiché una pagina memorizzata nella cache potrebbe comunque utilizzare tali file)

en: Check if you want to disable autorotation when this last slide is displayed
it: Verificare se si desidera disabilitare la registrazione automatica quando viene visualizzata l'ultima diapositiva

en: Check if you want to disable the shortcode processing for this code block
it: Verificare se si desidera disabilitare l'elaborazione del codice breve per questo blocco di codice

en: Check if you want to disable video autoplay when this slide shows. Autoplayed videos will be muted by default.
it: Verificare se si desidera disabilitare la riproduzione automatica video durante la presentazione. I video riprodotti automaticamente verranno disattivati per impostazione predefinita.

en: Check if you want to display a transparent color and/or pattern overlay above your section background image/video
it: Verificare se si desidera visualizzare una sovrapposizione di colori e/o motivi trasparente sopra l'immagine di sfondo/video della sezione

en: Check if you want to display a transparent color and/or pattern overlay above your slideshow image/video
it: Verificare se si desidera visualizzare una sovrapposizione di colori e/o motivi trasparente sopra l'immagine/video della presentazione

en: Check if you want to enable multiple answers
it: Verificare se si desidera abilitare più risposte

en: Check if you want to enable video autoplay when page is loaded. Videos will be muted by default.
it: Verificare se si desidera abilitare la riproduzione automatica video quando la pagina viene caricata. I video verranno disattivati per impostazione predefinita.

en: Check if you want to have additional options to qualify rel attribute of links (nofollow, sponsored, ugc) in ALB elements (since 4.8.6.3 this option replaces theme support &quot;avia_rel_nofollow_for_links&quot; - please remove it - will be deprecated in a future version)
it: Controlla se vuoi avere opzioni aggiuntive per qualificare l'attributo rel dei link (nofollow, sponsorizzato, ugc) negli elementi ALB (dal 4.8.6.3 questa opzione sostituisce il supporto del tema &quot;avia_rel_nofollow_for_links&quot; - rimuovilo - sarà deprecato in una versione futura)

en: Check if you want to hide form labels above the form elements. The form will instead try to use an inline label (not supported on old browsers)
it: Verificare se si desidera nascondere le etichette dei modulo sopra gli elementi del modulo. Il modulo proverà invece a utilizzare un'etichetta in linea (non supportata nei vecchi browser)

en: Check if you want to hide the controls (works for youtube and self hosted videos)
it: Controlla se vuoi nascondere i controlli (funziona per youtube e video auto-ospitati)

en: Check if you want to hide the excerpt and date in search results
it: Verificare se si desidera nascondere l'estratto e la data nei risultati della ricerca

en: Check if you want to hide the post type titles in search results
it: Verificare se si desidera nascondere i titoli dei tipi di post nei risultati della ricerca

en: Check if you want to hide the preview image or icon in search results
it: Verificare se si desidera nascondere l'immagine o l'icona di anteprima nei risultati della ricerca

en: Check if you want to hide this form element
it: Seleziona se vuoi nascondere questo elemento del modulo

en: Check if you want to horizontal flip the divider.
it: Controlla se vuoi capovolgere orizzontalmente il divisore.

en: Check if you want to keep your added CSS stylings in &quot;General Styling -> Quick CSS&quot;. In case you select single tabs to import below your Quick CSS settings will be kept by default except you select the tab containing the Quick CSS field. In this case you must check here to keep them.
it: Controlla se vuoi mantenere gli stili CSS aggiunti in &quot;Stile generale -> CSS rapido&quot;. Nel caso in cui si selezionino singole schede da importare sotto le impostazioni CSS rapide, le impostazioni CSS verranno mantenute per impostazione predefinita, ad eccezione della selezione della scheda contenente il campo CSS rapido. In questo caso è necessario controllare qui per tenerli.

en: Check if you want to keep your added CSS stylings in &quot;General Styling -> Quick CSS&quot;. In case you select single tabs to reset below your Quick CSS settings will be kept by default except you select the tab containing the Quick CSS field. In this case you must check here to keep them.
it: Controlla se vuoi mantenere gli stili CSS aggiunti in &quot;Stile generale -> CSS rapido&quot;. Nel caso in cui si selezionino singole schede da reimpostare sotto le impostazioni CSS rapide, le impostazioni CSS verranno mantenute per impostazione predefinita, ad eccezione della selezione della scheda contenente il campo CSS rapido. In questo caso è necessario controllare qui per tenerli.

en: Check if you want to loop the video (instead of showing the next slide the video will play from the beginning again)
it: Verificare se si desidera eseguire il ciclo del video (invece di visualizzare la diapositiva successiva che il video verrà riprodotto dall'inizio)

en: Check if you want to loop the video and play it from the beginning again
it: Controlla se vuoi eseguire il ciclo del video e riproducirlo dall'inizio

en: Check if you want to mute the video
it: Verificare se si desidera disattivare l'audio del video

en: Check if you want to mute the video.
it: Verificare se si desidera disattivare l'audio del video.

en: Check if you want to preselect the checkbox
it: Selezionare se si desidera preselezionare la casella di controllo

en: Check if you want to show a button at the bottom of the section that takes the user to the next section by scrolling down
it: Verificare se si desidera visualizzare un pulsante nella parte inferiore della sezione che porta l'utente alla sezione successiva scorrendo verso il basso

en: Check if you want to show a button at the bottom of the slider that takes the user to the next section by scrolling down
it: Verificare se si desidera visualizzare un pulsante nella parte inferiore del dispositivo di scorrimento che porta l'utente alla sezione successiva scorrendo verso il basso

en: Check if you want to show the fullscreen button for HTML5 videos (setting is ignored for other type of videos)
it: Controlla se vuoi mostrare il pulsante a schermo intero per i video HTML5 (l'impostazione viene ignorata per altri tipi di video)

en: Check missing shortcode tags - auto repair is not possible for %s at index %d.
it: Controllare i tag shortcode mancanti: la riparazione automatica non è possibile per %s all'%d.

en: Check of shortcodes was disabled.
it: Il controllo dei codici brevi è stato disabilitato.

en: Check out the
it: Dai un'occhiata al

en: Check out the %sPublish%s and %sMobile%s sections to set up scheduling, target devices, etc.
it: Dai un'occhiata alle sezioni%sPubblicate%s e%sMobile%s per impostare la pianificazione, i dispositivi di destinazione, ecc.

en: Check out the Template Store
it: Dai un'occhiata all'archivio modelli

en: Check reCAPTCHA API Keys V3
it: Controllare le chiavi API reCAPTCHA V3

en: Check reCAPTCHA API Keys Version 2
it: Controllare le chiavi API reCAPTCHA versione 2

en: Check the private token
it: Controllare il token privato

en: Check to append a message to all of your contact forms.
it: Selezionare questa pagina per aggiungere un messaggio a tutti i moduli di contatto.

en: Check to append a message to all of your mailchimp forms.
it: Selezionare questa casella di controllo per aggiungere un messaggio a tutti i moduli di mailchimp.

en: Check to append a message to the comment form for unregistered users. Commenting without consent is no longer possible
it: Selezionare questa casella di controllo per aggiungere un messaggio al modulo di commento per gli utenti non registrati. Commentare senza consenso non è più possibile

en: Check to append a message to the default login forms.
it: Verificare di aggiungere un messaggio ai moduli di accesso predefiniti.

en: Check to append a message to the default registrations forms.
it: Verificare di aggiungere un messaggio ai moduli di registrazione predefiniti.

en: Check to create a textblock shortcode at index %d around a text content to keep it editable: %s
it: Verificare di creare uno shortcode textblock in %d in base a un contenuto di testo per mantenerlo modificabile: %s

en: Check to disable
it: Seleziona per disattivare

en: Check to disable &quot;jQuery Migrate&quot;. It is an old backward compatibility library for jQuery that is required by some plugins. Make sure that none of your active plugins require it before disabling it!
it: Verificare di disabilitare &quot;jQuery Migrate&quot;. È una vecchia libreria di compatibilità con le versioni precedenti per jQuery richiesta da alcuni plug-in. Assicurati che nessuno dei tuoi plugin attivi lo richieda prima di disabilitarlo!

en: Check to disable 'jQuery Migrate'. It is an old backward compatibility library for jQuery that is required by some plugins. Make sure that none of your active plugins require it before disabling it!
it: Verificare la disattivazione di 'jQuery Migrate'. È una vecchia libreria di compatibilità con le versioni precedenti per jQuery richiesta da alcuni plug-in. Assicurati che nessuno dei tuoi plugin attivi lo richieda prima di disabilitarlo!

en: Check to disable Emoji/Smiley Support. (Emojis are used by WordPress by default but most websites do not use them)
it: Controlla di disabilitare il supporto Emoji / Smiley. (Le emoji sono utilizzate da WordPress per impostazione predefinita, ma la maggior parte dei siti Web non le utilizza)

en: Check to disable the Element
it: Verificare di disabilitare l'elemento

en: Check to disable the live preview of your advanced layout builder elements
it: Verificare di disabilitare l'anteprima in tempo reale degli elementi avanzati del generatore di layout

en: Check to disable the post navigation that links to the next/previous post on single entries
it: Verificare di disabilitare la navigazione post che si collega al post successivo/precedente su singole voci

en: Check to display
it: Controllare per visualizzare

en: Check to display the control to activate streetview at the right side of the map
it: Controllare per visualizzare il controllo per attivare streetview sul lato destro della mappa

en: Check to display the controls at the right side of the map
it: Controllare per visualizzare i controlli sul lato destro della mappa

en: Check to display the social icons defined in
it: Controllare per visualizzare le icone social definite in

en: Check to display the tooltip by default. If unchecked user must click the marker to show the tooltip
it: Selezionare questa opzione per visualizzare la descrizione comando per impostazione predefinita. Se l'utente non controllato deve fare clic sull'indicatore per visualizzare la descrizione comando

en: Check to enable maintenance mode and redirect all page requests to a maintenance page of your choice
it: Controlla per abilitare la modalità di manutenzione e reindirizza tutte le richieste di pagina a una pagina di manutenzione a tua scelta

en: Check to enable maintenance mode and show or redirect all page requests to a maintenance page of your choice. This page will not be accessable and will be excluded from page lists and search results. You must deselect the page to make it accessible for public again.
it: Controlla per abilitare la modalità di manutenzione e mostra o reindirizza tutte le richieste di pagina a una pagina di manutenzione a tua scelta. Questa pagina non sarà raggiungibile e sarà esclusa dagli elenchi di pagine e dai risultati della ricerca. È necessario deselezionare la pagina per renderla nuovamente accessibile al pubblico.

en: Check to enable permanent hiding of message bar and refuse all cookies if you do not opt in. We need 2 cookies to store this setting. Otherwise you will be prompted again when opening a new browser window or new a tab.
it: Controlla per abilitare il nascondiglio permanente della barra dei messaggi e rifiuta tutti i cookie se non acconsenti. Abbiamo bisogno di 2 cookie per memorizzare questa impostazione. In caso contrario, verrà richiesto di nuovo quando si apre una nuova finestra del browser o una nuova scheda.

en: Check to enable the default lightbox that opens once you click a link to an  image. Uncheck only if you want to use your own modal window plugin
it: Selezionare questa opzione per abilitare la lightbox predefinita che si apre dopo aver fatto clic su un collegamento a un'immagine. Deselezionare solo se si desidera utilizzare il proprio plug-in della finestra modale

en: Check to enable the default lightbox that opens once you click a link to an image. Uncheck only if you want to use your own modal window plugin
it: Selezionare questa opzione per abilitare la lightbox predefinita che si apre dopo aver fatto clic su un collegamento a un'immagine. Deselezionare solo se si desidera utilizzare il proprio plug-in della finestra modale

en: Check to enable theme support for responsive images for theme lightbox. This feature starts with version 4.8.2 and not all elements support it from beginning.
it: Controlla per abilitare il supporto del tema per le immagini reattive per la lightbox del tema. Questa funzione inizia con la versione 4.8.2 e non tutti gli elementi la supportano dall'inizio.

en: Check to enable theme support for responsive images for theme lightbox. This feature starts with version 4.8.2.
it: Seleziona per abilitare il supporto del tema per le immagini reattive per il lightbox del tema. Questa funzionalità inizia con la versione 4.8.2.

en: Check to enable theme support for responsive images using the standard WP implementation for this feature.
it: Controlla per abilitare il supporto dei temi per le immagini reattive usando l'implementazione WP standard per questa funzionalità.

en: Check to hide the rough preview of the svg divider.
it: Controlla per nascondere l'anteprima approssimativa del divisore svg.

en: Check to only display icon on hover
it: Controllare di visualizzare solo l'icona al passaggio del mouse

en: Check your spelling.
it: Controlla l'ortografia.

en: Checkbox To Show Locked Options
it: Casella di controllo Per visualizzare le opzioni bloccate

en: Checkbox for Google reCAPTCHA
it: Casella di controllo per Google reCAPTCHA

en: Checked for all users
it: Controllo di tutti gli utenti

en: Choose Another Video (HTML5 Only)
it: Scegliere un altro video (solo HTML5)

en: Choose Button Preset
it: Scegli pulsante preimpostato

en: Choose Icon
it: Scegli icona

en: Choose Icon Image
it: Scegli immagine icona

en: Choose Image
it: Scegli un'immagine

en: Choose LayerSlider
it: Scegliere LayerSlider

en: Choose Media
it: Scegli media

en: Choose Page or Post
it: Scegli Pagina o Articolo

en: Choose Popup Preset
it: Scegli Popup Preset

en: Choose Post or Page
it: Scegli Articolo o Pagina

en: Choose Preset
it: Scegli Preimpostato

en: Choose Project
it: Scegli Progetto

en: Choose Slider
it: Scegli Slider

en: Choose Template Name
it: Scegliere Nome modello

en: Choose Video
it: Seleziona video

en: Choose a Cover Image
it: Scegliere un'immagine di copertina

en: Choose a Popup preset
it: Scegliere un predefinito Popup

en: Choose a Slide
it: Scegliere una diapositiva

en: Choose a WXR (.xml) file to upload, then click Upload file and import.
it: Scegli un file WXR (.xml) da caricare, quindi seleziona Carica file ed importa.

en: Choose a background color for your button here
it: Scegli un colore di sfondo per il tuo pulsante qui

en: Choose a background hover color for your button here
it: Scegli un colore al passaggio del mouse di sfondo per il tuo pulsante qui

en: Choose a border styling for the bottom of your section
it: Scegliere uno stile di bordo per la parte inferiore della sezione

en: Choose a border styling for the top of your section
it: Scegliere uno stile di bordo per la parte superiore della sezione

en: Choose a center point for parallax content where all layers will be aligned perfectly according to their original position.
it: Scegli un punto centrale per il contenuto di parallasse in cui tutti i livelli verranno allineati perfettamente in base alla loro posizione originale.

en: Choose a color for your button bar here
it: Scegli un colore per la barra dei pulsanti qui

en: Choose a color for your button here
it: Scegli un colore per il tuo pulsante qui

en: Choose a color for your heading area here
it: Scegli un colore per la tua area di intestazione qui

en: Choose a color for your progress bar here
it: Scegli un colore per la barra di stato qui

en: Choose a color for your second button here
it: Scegli un colore per il tuo secondo pulsante qui

en: Choose a custom height in pixels (wont be reflected in the preview above, only on your actual page)
it: Scegli un'altezza personalizzata in pixel (non verrà riflessa nell'anteprima sopra, solo nella pagina effettiva)

en: Choose a custom sidebar for this entry
it: Scegliere una barra laterale personalizzata per questa voce

en: Choose a default border styling for your Box here
it: Scegli uno stile di bordo predefinito per il tuo Box qui

en: Choose a demo slider to import
it: Scegliere un dispositivo di scorrimento demo da importare

en: Choose a file to import
it: Scegliere un file da importare

en: Choose a file to import sliders.
it: Scegli un file per importare le sliders.

en: Choose a font family
it: Scegliere una famiglia di caratteri

en: Choose a font for your body text. Upload your own fonts, use web safe fonts (faster rendering, but not mandatory installed on all devices) or %s (more unique).
it: Scegliere un tipo di carattere per il testo del corpo. Carica i tuoi font, usa font web safe (rendering più veloce, ma non obbligatorio installato su tutti i dispositivi) o %s (più unico).

en: Choose a layer type
it: Scegliere un tipo di livello

en: Choose a predefined color scheme here. You can edit the settings of the  scheme below then.
it: Scegli qui una combinazione di colori predefinita. È possibile modificare le impostazioni dello schema di seguito.

en: Choose a predefined color scheme here. You can edit the settings of the scheme below then.
it: Scegli qui una combinazione di colori predefinita. È possibile modificare le impostazioni dello schema di seguito.

en: Choose a predefined header size. You can also apply a custom height to the header
it: Scegliere una dimensione di intestazione predefinita. È inoltre possibile applicare un'altezza personalizzata all'intestazione

en: Choose a preview/fallback image
it: Scegliere un'immagine di anteprima/fallback

en: Choose a project:
it: Scegli un progetto:

en: Choose a role
it: Scegliere un ruolo

en: Choose a skin:
it: Scegli una pelle:

en: Choose a slide transition to import
it: Scegliere una transizione diapositiva da importare

en: Choose a slider:
it: Scegli una slider:

en: Choose a styling variaton
it: Scegli un variaton di stile

en: Choose another Image
it: Scegli un'altra immagine

en: Choose between a scrollable or fixed global background image.
it: Scegli tra un'immagine di sfondo globale scorrevole o fissa.

en: Choose between web safe fonts (faster rendering) and google webkit fonts  (more unqiue)
it: Scegli tra font web safe (rendering più veloce) e font google webkit (altro unqiue)

en: Choose between web safe fonts (faster rendering) and google webkit fonts (more unqiue)
it: Scegli tra font web safe (rendering più veloce) e font google webkit (altro unqiue)

en: Choose between your own uploaded fonts, web safe fonts (faster rendering) and Google webkit fonts (more unique).
it: Scegli tra i tuoi font caricati, i font web safe (rendering più veloce) e i font webkit di Google (più unici).

en: Choose from hundreds of custom fonts faces provided by Google Fonts
it: Scegli tra centinaia di font personalizzati forniti da Google Fonts.

en: Choose from one of the pre-defined Popup closing transitions.
it: Scegli tra una delle transizioni di chiusura popup predefiniti.

en: Choose from one of the pre-defined Popup opening transitions.
it: Scegli tra una delle transizioni di apertura popup predefiniti.

en: Choose from one of the pre-defined overlay closing transitions.
it: Scegliere tra una delle transizioni di chiusura di sovrapposizione predefiniti.

en: Choose from one of the pre-defined overlay opening transitions.
it: Scegli tra una delle transizioni di apertura di sovrapposizione predefiniti.

en: Choose here, how to align your image
it: Scegli qui, come allineare la tua immagine

en: Choose here, how to align your text
it: Scegli qui, come allineare il tuo testo

en: Choose here, if you want to display the event title
it: Scegliere qui, se si desidera visualizzare il titolo dell'evento

en: Choose how layers and the slide background should blend into each other. Blend modes are an easy way to add eye-catching effects and is one of the most frequently used features in graphic and print design.
it: Scegliere il modo in cui i livelli e lo sfondo della diapositiva devono fondersi l'uno con l'altro. I metodi di fusione sono un modo semplice per aggiungere effetti accattivanti ed è una delle funzionalità più utilizzate nel design grafico e di stampa.

en: Choose how the cells inside the grid should behave on mobile devices and small screens
it: Scegli come dovrebbero comportarsi le celle all'interno della griglia su dispositivi mobili e schermi di piccole dimensioni

en: Choose how to display the submenu items of the icon menu
it: Scegliere come visualizzare le voci di sottomenu del menu delle icone

en: Choose how you want to display the menu items on desktop computers. If you choose to display the &quot;burger&quot; icon on desktop computers it will also be used on tablets and mobile devices
it: Scegliere la modalità di visualizzazione delle voci di menu nei computer desktop. Se si sceglie di visualizzare l'icona &quot;burger&quot; sui computer desktop, verrà utilizzata anche su tablet e dispositivi mobili

en: Choose how you want to display the menu items on desktop computers. If you choose to display the 'burger' icon on desktop computers it will also be used on tablets and mobile devices
it: Scegliere la modalità di visualizzazione delle voci di menu nei computer desktop. Se si sceglie di visualizzare l'icona 'burger' sui computer desktop verrà utilizzata anche su tablet e dispositivi mobili

en: Choose if and how you want to display the Title and Breadcrumb of your page. This option can be overwritten when writing/editing a page
it: Scegliere se e come visualizzare il titolo e il breadcrumb della pagina. Questa opzione può essere sovrascritta durante la scrittura/modifica di una pagina

en: Choose if and how you want to display your related entries. (Related entries  are based on tags. If a post does not have any tags then no related entries  will be shown)
it: Scegliere se e come visualizzare le voci correlate. (Le voci correlate si basano sui tag. Se un post non ha tag, non verranno visualizzate voci correlate)

en: Choose if and how you want to display your related entries. (Related entries are based on tags. If a post does not have any tags then no related entries will be shown)
it: Scegliere se e come visualizzare le voci correlate. (Le voci correlate si basano sui tag. Se un post non ha tag, non verranno visualizzate voci correlate)

en: Choose if and where to display social icons. You can define the icons at
it: Scegli se e dove visualizzare le icone social. È possibile definire le icone all'ora

en: Choose if the map can be zoomed by using the mouse wheel.
it: Scegliere se la mappa può essere ingrandita utilizzando la rotellina del mouse.

en: Choose if the map should support zoom by touch and drag
it: Scegliere se la mappa deve supportare lo zoom tramite tocco e trascinamento

en: Choose if the marker is draggable or fixed
it: Scegliere se il marcatore è trascinabile o fisso

en: Choose if the marker popup is visible on pageload or marker needs to be clicked to open it
it: Scegliere se il popup del marcatore è visibile sul caricamento della pagina o sull'indicatore per aprirlo

en: Choose if the player starts on pageload or has to be started manually
it: Scegliere se il lettore inizia con il caricamento della pagina o deve essere avviato manualmente

en: Choose if the table should be used to display tabular data or to display pricing options. (Difference: Pricing tables are flashier and try to stand out)
it: Scegliere se la tabella deve essere utilizzata per visualizzare dati tabulari o per visualizzare le opzioni di prezzo. (Differenza: le tabelle dei prezzi sono più appariscenti e cercano di distinguersi)

en: Choose if you want 2D or 3D parallax layers.
it: Scegli se vuoi livelli di parallasse 2D o 3D.

en: Choose if you want keyboard support for interacting with the map
it: Scegliere se si desidera il supporto della tastiera per interagire con la mappa

en: Choose if you want popups of the markers to close when user clicks the map
it: Scegliere se si desidera che i popup dei marcatori si chinodati quando l'utente fa clic sulla mappa

en: Choose if you want to display a border between menu items
it: Scegliere se si desidera visualizzare un bordo tra le voci di menu

en: Choose if you want to display a modern 16:9 or classic 4:3 Video, or use a  custom ratio
it: Scegli se vuoi visualizzare un video 16:9 o classico 4:3 o usare un rapporto personalizzato

en: Choose if you want to display a modern 16:9 or classic 4:3 Video, or use a custom ratio
it: Scegli se vuoi visualizzare un video 16:9 o classico 4:3 o usare un rapporto personalizzato

en: Choose if you want to display a secondary menu and where to display it
it: Scegliere se si desidera visualizzare un menu secondario e dove visualizzarlo

en: Choose if you want to display an additional phone number or some extra info in your header
it: Scegliere se si desidera visualizzare un numero di telefono aggiuntivo o alcune informazioni aggiuntive nell'intestazione

en: Choose if you want to display the alternate menu on mobile devices.
it: Scegliere se si desidera visualizzare il menu alternativo sui dispositivi mobili.

en: Choose if you want to enable and use the built in classic editor - no plugin is needed.
it: Scegli se vuoi abilitare e utilizzare l'editor classico integrato: non è necessario alcun plug-in.

en: Choose if you want to enable the continuous animation of the progress bar
it: Scegliere se si desidera abilitare l'animazione continua dell'barra di stato

en: Choose if you want to have a hover effect on the column
it: Scegliere se si vuole avere un effetto al passaggio del mouse sulla colonna

en: Choose if you want to hide the language flags that are added by default to the header menus.
it: Scegliere se si desidera nascondere i flag di lingua aggiunti per impostazione predefinita ai menu di intestazione.

en: Choose if you want to only display the post title or title and a call to action button
it: Scegli se vuoi visualizzare solo il titolo del post o il titolo e un pulsante di invito all'azione

en: Choose if you want to only display the post title or title and excerpt
it: Scegli se vuoi visualizzare solo il titolo o il titolo del post e l'estratto

en: Choose if you want to show the numeric percentage of the progress bar
it: Scegliere se si desidera visualizzare la percentuale numerica dell'barra di stato

en: Choose if you want to stop after playing the list once or if you want to continue from beginning again. <strong>Since WP 5.2 Firefox does not stop when Enfold javascript file merging and compression is enabled. Other browsers work as expected.</strong>
it: Scegliere se si desidera interrompere dopo aver riprodotto l'elenco una volta o se si desidera continuare dall'inizio. <strong>Poiché WP 5.2 Firefox non si ferma quando l'unione e la compressione dei file javascript Enfold sono abilitate. Altri browser funzionano come previsto.</strong>

en: Choose if your layout grid should display any border
it: Scegliere se la griglia di layout deve visualizzare un bordo

en: Choose image and Video size for your slideshow.
it: Scegliere le dimensioni dell'immagine e del video per la presentazione.

en: Choose image size for Portfolio Grid Images
it: Scegliere le dimensioni dell'immagine per le immagini griglia portfolio

en: Choose image size for Preview Image
it: Scegliere le dimensioni dell'immagine per l'immagine di anteprima

en: Choose image size for the Big Preview Image
it: Scegliere le dimensioni dell'immagine per l'immagine di anteprima grande

en: Choose image size for the small preview thumbnails
it: Scegliere le dimensioni dell'immagine per le miniature di anteprima di piccole dimensioni

en: Choose image size for your slideshow.
it: Scegliere le dimensioni dell'immagine per la presentazione.

en: Choose initial map view
it: Scegliere la visualizzazione mappa iniziale

en: Choose on which axes parallax layers should move.
it: Scegliere gli strati di parallasse in cui gli assi dovrebbero muoversi.

en: Choose on which axes parallax layers should move. This is the default value on this slide, which parallax layers will inherit, unless you set it otherwise directly on them.
it: Scegliere gli assi degli strati di parallasse che dovrebbero muoversi. Questo è il valore predefinito su questa diapositiva, che erediteranno gli strati di parallasse qualora non vengano impostati diversamente.

en: Choose on which axis (if any) you want to clip the overflowing content (i.e. that breaks outside of the slider bounds).
it: Scegliere su quale asse (se del caso) si desidera ritagliare il contenuto traboccante (o cioè che si rompe al di fuori dei limiti del dispositivo di scorrimento).

en: Choose size for each image
it: Scegliere le dimensioni per ogni immagine

en: Choose slider
it: Scegli Slider

en: Choose the 1 column layout
it: Sceglie il layout ad una colonna

en: Choose the Portfolio Grid image size manually (select thumbnail size)
it: Scegliere manualmente le dimensioni dell'immagine griglia portfolio (selezionare le dimensioni dell'anteprima)

en: Choose the alignment of your button here
it: Scegli l'allineamento del tuo pulsante qui

en: Choose the alignment of your buttons here
it: Scegli l'allineamento dei pulsanti qui

en: Choose the alignment of your icon here
it: Scegli qui l'allineamento della tua icona

en: Choose the archive sidebar position here. This setting will be applied to  all archive pages
it: Scegli qui la posizione della barra laterale dell'archivio. Questa impostazione verrà applicata a tutte le pagine di archivio

en: Choose the archive sidebar position here. This setting will be applied to all archive pages
it: Scegli qui la posizione della barra laterale dell'archivio. Questa impostazione verrà applicata a tutte le pagine di archivio

en: Choose the behaviour of the slideshow image when scrolling up or down on the page
it: Scegliere il comportamento dell'immagine della presentazione quando si scorre verso l'alto o verso il basso nella pagina

en: Choose the behaviour of the slideshow image when scrolling up or down on the page.
it: Scegli il comportamento dell'immagine della presentazione quando scorri verso l'alto o verso il basso sulla pagina.

en: Choose the blog post sidebar position here. This setting will be applied to  single blog posts
it: Scegli la posizione della barra laterale del post del blog qui. Questa impostazione verrà applicata ai singoli post del blog

en: Choose the blog post sidebar position here. This setting will be applied to single blog posts
it: Scegli la posizione della barra laterale del post del blog qui. Questa impostazione verrà applicata ai singoli post del blog

en: Choose the blog sidebar position here. This setting will be applied to the  blog page
it: Scegli la posizione della barra laterale del blog qui. Questa impostazione verrà applicata alla pagina del blog

en: Choose the blog sidebar position here. This setting will be applied to the blog page
it: Scegli la posizione della barra laterale del blog qui. Questa impostazione verrà applicata alla pagina del blog

en: Choose the blog styling here.
it: Scegli lo stile blog.

en: Choose the border for your Box here
it: Scegli il bordo per la tua scatola qui

en: Choose the border style for your circle here
it: Scegli lo stile del bordo per la tua cerchia qui

en: Choose the border style for your element here
it: Scegli qui lo stile del bordo per il tuo elemento

en: Choose the categories you want to display (multiple selection possible):
it: Scegli quali categorie visualizzare (è possibile una selezione multipla):

en: Choose the color for your Box here
it: Scegli il colore per la tua scatola qui

en: Choose the coloring of the progress bar here
it: Scegliere la colorazione della barra di stato qui

en: Choose the colors here
it: Scegli i colori qui

en: Choose the column count of your Gallery
it: Scegliere il conteggio delle colonne della raccolta

en: Choose the content you want to display. Please keep in mind that excerpt will be hidden on mobile devices below 767px if you do not select a responsive &quot;Caption Content Font Size&quot;
it: Scegli il contenuto che desideri visualizzare. Tieni presente che l'estratto sarà nascosto sui dispositivi mobili al di sotto di 767px se non selezioni una &quot;Dimensione carattere contenuto didascalia&quot; reattiva

en: Choose the default blog layout here.
it: Scegli il layout di blog predefinito qui.

en: Choose the default page layout here. You can change the setting of each  individual page when editing that page
it: Scegliere il layout di pagina predefinito qui. È possibile modificare l'impostazione di ogni singola pagina quando si modifica tale pagina

en: Choose the default page layout here. You can change the setting of each individual page when editing that page
it: Scegliere il layout di pagina predefinito qui. È possibile modificare l'impostazione di ogni singola pagina quando si modifica tale pagina

en: Choose the groups of users who will be able to access LayerSlider and manage your projects.
it: Scegli i gruppi di utenti che potranno accedere a LayerSlider e gestire i tuoi progetti.

en: Choose the image size. When using svg images you must select an image size. If &quot;No scaling&quot; is used we make a fallback to WP default &quot;Medium&quot;.
it: Scegli le dimensioni dell'immagine. Quando si utilizzano immagini svg è necessario selezionare una dimensione dell'immagine. Se viene utilizzato &quot;No scaling&quot; facciamo un fallback a WP predefinito &quot;Medium&quot;.

en: Choose the initial map view after loading the map
it: Scegliere la visualizzazione mappa iniziale dopo aver caricato la mappa

en: Choose the largest possible zoom level.
it: Scegli il livello di zoom più grande possibile.

en: Choose the largest possible zoom level. This setting limits &quot;Initial Zoom Level&quot;.
it: Scegli il livello di zoom più grande possibile. Questa impostazione limita il &quot;Livello zoom iniziale&quot;.

en: Choose the layout of your Gallery
it: Scegliere il layout della raccolta

en: Choose the maximum number of products to display
it: Scegli il numero massimo di prodotti da visualizzare

en: Choose the preview image size manually (select thumbnail size)
it: Scegliere manualmente le dimensioni dell'immagine di anteprima (selezionare le dimensioni dell'anteprima)

en: Choose the saturation of your map
it: Scegli la saturazione della mappa

en: Choose the single post style here.
it: Scegli lo stile del singolo post qui.

en: Choose the size of the image that loads into the slideshow.
it: Scegliere le dimensioni dell'immagine caricata nella presentazione.

en: Choose the size of your Box here
it: Scegli qui le dimensioni della tua scatola

en: Choose the size of your button here
it: Scegli qui la dimensione del tuo pulsante

en: Choose the size of your button here.
it: Scegli qui la dimensione del tuo pulsante.

en: Choose the smallest possible zoom level
it: Scegli il livello di zoom più piccolo possibile

en: Choose the smallest possible zoom level. This setting limits &quot;Initial Zoom Level&quot;.
it: Scegli il livello di zoom più piccolo possibile. Questa impostazione limita il &quot;Livello zoom iniziale&quot;.

en: Choose the style of your tooltip
it: Scegliere lo stile della descrizione comando

en: Choose the styling of the progress bar here
it: Scegliere lo stile della barra di stato qui

en: Choose the transition for your Slider.
it: Scegli la transizione per lo slider.

en: Choose the transition for your Slideshow.
it: Scegliere la transizione per la presentazione.

en: Choose the transition for your content slider.
it: Scegliere la transizione per il dispositivo di scorrimento del contenuto.

en: Choose the transition for your logo slider.
it: Scegli la transizione per il dispositivo di scorrimento del logo.

en: Choose the vertical alignment of your cells content.
it: Scegliere l'allineamento verticale del contenuto delle celle.

en: Choose the vertical alignment of your tab content. (only applies if tabs are set to fixed height)
it: Scegliere l'allineamento verticale del contenuto della scheda. (si applica solo se le schede sono impostate su altezza fissa)

en: Choose the way the map is loaded
it: Scegliere il modo in cui viene caricata la mappa

en: Choose the zoom of the map on a scale from  1 (very far away) to 19 (very close)
it: Scegli lo zoom della mappa su una scala da 1 (molto lontano) a 19 (molto vicino)

en: Choose the zoom of the map on a scale from 1 (very far away) to 19 (very close)
it: Scegli lo zoom della mappa su una scala da 1 (molto lontano) a 19 (molto vicino)

en: Choose theme accessibility conformance level. Please note that your layout may look a bit different depending on your choice.
it: Scegli il livello di conformità per l'accessibilità del tema. Tieni presente che il tuo layout potrebbe apparire un po 'diverso a seconda della tua scelta.

en: Choose to add a zoom control to the map
it: Scegliere di aggiungere un controllo zoom alla mappa

en: Choose to autodetect a retina screen
it: Scegliere di dedire automaticamente uno schermo retina

en: Choose to display all markers on pageload or set the zoom level when map is loaded on a scale from 0 (very far away) to 20 (very close)
it: Scegli di visualizzare tutti i marcatori sul carico di pagina o imposta il livello di zoom quando la mappa viene caricata su una scala da 0 (molto lontano) a 20 (molto vicino)

en: Choose to display all markers on pageload or set the zoom level when map is loaded on a scale from 0 (very far away) to 20 (very close). High scales might not be available. You should set an initial map position when not showing all markers automatically to have them in viewport on pagelod.
it: Scegliere di visualizzare tutti i marcatori sul caricamento della pagina o impostare il livello di zoom quando la mappa viene caricata su una scala da 0 (molto lontana) a 20 (molto vicina). Le bilance elevate potrebbero non essere disponibili. È necessario impostare una posizione iniziale della mappa quando non si mostrano automaticamente tutti i marcatori per averli in viewport su pagelod.

en: Choose to display the map type selector dropdown at the left of your map
it: Scegliere di visualizzare l'elenco a discesa del selettore del tipo di mappa a sinistra della mappa

en: Choose to show scale information on the map
it: Scegliere di visualizzare le informazioni sulla scala sulla mappa

en: Choose to use a svg divider here
it: Scegli di usare un divisore svg qui

en: Choose to use default plugin marker icon or upload a custom icon (png or jpg)
it: Scegliere di utilizzare l'icona predefinita del marcatore plug-in o caricare un'icona personalizzata (png o jpg)

en: Choose video or audio files
it: Scegliere file video o audio

en: Choose whether the map can be draggable with mouse/touch or not
it: Scegliere se la mappa può essere trascinata con mouse/tocco o meno

en: Choose whether the project should play all slide transitions over again when re-opening the Popup.
it: Scegli se il progetto deve riprodurre nuovamente tutte le transizioni diapositiva quando riapri il popup.

en: Choose whether the slide link should be on top or underneath your layers. The later option makes the link clickable only at empty spaces where the slide background is visible, and enables you to link both slides and layers independently from each other.
it: Scegliere se il collegamento diapositiva deve essere sopra o sotto i livelli. L'opzione successiva rende il collegamento selezionabile solo in spazi vuoti in cui è visibile lo sfondo della diapositiva e consente di collegare sia diapositive che livelli indipendentemente l'uno dall'altro.

en: Choose whether the slider should play all slide transitions over again when re-opening the Popup.
it: Scegliere se il dispositivo di scorrimento deve riprodurre nuovamente tutte le transizioni diapositiva quando si ria apre popup.

en: Choose which header style you want to use
it: Scegliere lo stile di intestazione da usare

en: Choose which products you want to display
it: Scegliere i prodotti da visualizzare

en: Choose:
it: scegliere:

en: Chose a custom height in pixels (wont be reflected in the preview above, only on your actual page)
it: Scegli un'altezza personalizzata in pixel (non verrà riflessa nell'anteprima sopra, solo nella pagina effettiva)

en: Chose a predefined header size. You can also apply a custom height to the header
it: Scegliere una dimensione di intestazione predefinita. È inoltre possibile applicare un'altezza personalizzata all'intestazione

en: Chose if and how you want to display the Title and Breadcrumb of your page. This option can be overwritten when writing/editing a page
it: Scegliere se e come visualizzare il titolo e il breadcrumb della pagina. Questa opzione può essere sovrascritta durante la scrittura/modifica di una pagina

en: Chose if and where to display social icons. You can define the icons at
it: Scegli se e dove visualizzare le icone social. È possibile definire le icone all'ora

en: Chose if you want to display a border between menu items
it: Scegliere se si desidera visualizzare un bordo tra le voci di menu

en: Chose if you want to display a secondary menu and where to display it
it: Scegliere se si desidera visualizzare un menu secondario e dove visualizzarlo

en: Chose if you want to display an additional phone number or some extra info in your header
it: Scegliere se si desidera visualizzare un numero di telefono aggiuntivo o alcune informazioni aggiuntive nell'intestazione

en: Chose which header style you want to use
it: Scegliere lo stile di intestazione da usare

en: Circle
it: Cerchio

en: Circle (image height and width must be equal)
it: Cerchio (l'altezza e la larghezza dell'immagine devono essere uguali)

en: Circle Appearance
it: Aspetto cerchio

en: Circle Appearence
it: Appaiono cerchio

en: Circle Backgound Color
it: Colore backgound cerchio

en: Circle Border Color
it: Colore Bordo Cerchio

en: Circle Border Style
it: Stile bordo cerchio

en: Circle Image Stlye
it: Stlye immagine cerchio

en: Circle Shadow
it: Ombra circolare

en: Circle Shadow Color
it: Colore ombra cerchio

en: Circle Shadow Styling
it: Stile ombra cerchio

en: Circle Timer
it: Mostra la barra del tempo in modo circolare

en: City
it: Città

en: City:
it: Città:

en: Classes
it: Classi

en: Classic (boxed)
it: Classico (in scatola)

en: Classic Editor
it: Editore classico

en: Classic Editor/Advanced Layout Builder
it: Editor classico/Generatore di layout avanzato

en: Clear & Remove Group
it: Cancella &rimuovi gruppo

en: Clear 3rd party caches
it: Cancellare le cache di terze parti

en: Clear Cart
it: Svuotare il carrello

en: Clear Groups
it: Cancella gruppi

en: Clear all size and position values
it: Cancella tutti i valori di dimensione e posizione

en: Click %sAdd New%s to add your first layer.
it: Fai clic su %s Aggiungi nuovo %s per aggiungere il tuo primo livello.

en: Click ADD LAYER to add your first layer.
it: Fare clic su AGGIUNGI LIVELLO per aggiungere il primo livello.

en: Click button to create a new custom element template with the settings of this element and lock the options you like.
it: Fare clic sul pulsante per creare un nuovo modello di elemento personalizzato con le impostazioni di questo elemento e bloccare le opzioni che si desidera.

en: Click button to edit custom element name and tooltip.
it: Fare clic sul pulsante per modificare il nome e la descrizione comando dell'elemento personalizzato.

en: Click button to fetch the coordinates for the address above to speed up loading of map in frontend.
it: Fare clic sul pulsante per recuperare le coordinate per l'indirizzo precedente per accelerare il caricamento della mappa in frontend.

en: Click button, then hover over the elements to show edit action buttons for each element
it: Fare clic sul pulsante, quindi posizionare il puntatore del mouse sugli elementi per visualizzare i pulsanti di azione di modifica per ogni elemento

en: Click here
it: Clicca qui

en: Click here for live example
it: Clicca qui per esempio dal vivo

en: Click here to add your own text
it: Clicca qui per aggiungere il tuo testo

en: Click here to choose an other icon
it: Clicca qui per scegliere un'altra icona

en: Click here to enter an address.
it: Clicca qui per inserire un indirizzo.

en: Click here to learn more
it: Clicca qui per saperne di più

en: Click me
it: Cliccami

en: Click on one or more post placeholders to insert them into your layer’s content. Post placeholders act like shortcodes in WP, and they will be filled with the actual content from your posts.
it: Fare clic su uno o più segnaposto per inserirli nel contenuto del livello. I segnaposto postali agiscono come shortcode in WP e verranno riempiti con i contenuti effettivi dei tuoi post.

en: Click on the image preview to open WordPress Media Library or
it: Clicca sull'anteprima dell'immagine per aprire WordPress Media Library o

en: Click or Tap
it: Tocca o fai clic su

en: Click the button to generate and download a config file which contains the  theme settings. You can use the config file to import the theme settings on  another sever.
it: Fare clic sul pulsante per generare e scaricare un file di configurazione contenente le impostazioni del tema. È possibile utilizzare il file di configurazione per importare le impostazioni del tema in un altro server.

en: Click the button to generate and download a config file which contains the theme settings. You can use the config file to import the theme settings on another sever.
it: Fare clic sul pulsante per generare e scaricare un file di configurazione contenente le impostazioni del tema. È possibile utilizzare il file di configurazione per importare le impostazioni del tema in un altro server.

en: Click the button to generate and download a file which contains the Layout Builder saved templates. You can use this file to import the templates on another server.
it: Fare clic sul pulsante per generare e scaricare un file contenente i modelli salvati da Generatore di layout. È possibile utilizzare questo file per importare i modelli in un altro server.

en: Click the button to generate and download a file which contains the Layout Builder saved templates. You can use this file to import the templates on another sever.
it: Fare clic sul pulsante per generare e scaricare un file contenente i modelli salvati da Generatore di layout. È possibile utilizzare questo file per importare i modelli in un altro file.

en: Click the button to reset selected options to theme factory default values. Note that this will overwrite your current configuration and you cannot restore the current configuration afterwards.
it: Fare clic sul pulsante per reimpostare le opzioni selezionate sui valori predefiniti della factory del tema. Si noti che in questo modo la configurazione corrente verrà sovrascrivere e non sarà possibile ripristinare la configurazione corrente in un secondo momento.

en: Click this icon to jump to the slide where this layer was added on, so you can quickly edit its settings.
it: Fare clic su questa icona per passare alla diapositiva in cui è stato aggiunto il livello, in modo da poter modificarne rapidamente le impostazioni.

en: Click to add your own text here
it: Clicca per aggiungere il tuo testo qui

en: Click to change
it: Clicca per cambiare

en: Click to change layer type
it: Fare clic per modificare il tipo di livello

en: Click to choose transition
it: Fare clic per scegliere la transizione

en: Click to download
it: Clicca per scaricare

en: Click to download and import
it: Fare clic per scaricare e importare

en: Click to enable/disable %s.
it: Fare clic per abilitare/disabilitare %s.

en: Click to enable/disable Google Analytics tracking.
it: Fai clic per abilitare/disabilitare il monitoraggio di Google Analytics.

en: Click to enable/disable Google Maps.
it: Fare clic per abilitare/disabilitare Google Maps.

en: Click to enable/disable Google Webfonts.
it: Fare clic per abilitare/disabilitare Google Webfonts.

en: Click to enable/disable Google reCaptcha.
it: Fai clic per abilitare/disabilitare Google reCaptcha.

en: Click to enable/disable essential site cookies.
it: Fare clic per abilitare/disabilitare i cookie essenziali del sito.

en: Click to enable/disable video embeds.
it: Fai clic per abilitare / disabilitare i video incorporati.

en: Click to import
it: Fare clic per importare

en: Click to import slides
it: Fare clic per importare diapositive

en: Click to install icon family.
it: Fare clic per installare la famiglia di icone.

en: Click to load Google Maps
it: Clicca per caricare Google Maps

en: Click to load facebook widget
it: Clicca per caricare il widget di Facebook

en: Click to open popup
it: Fare clic per aprire popup

en: Click to order products ascending
it: Clicca per ordinare i prodotti in modo crescente

en: Click to order products descending
it: Clicca per ordinare i prodotti in modo decrescente

en: Click to set
it: Fai clic per impostare

en: Click to show details
it: Clicca per mostrare i dettagli

en: Click to use any page as your custom Error 404 Page
it: Fare clic per utilizzare una pagina come pagina di errore 404 personalizzata

en: Click to view content
it: Fare clic per visualizzare il contenuto

en: Clip Slide Transition
it: Transizione diapositiva clip

en: Clip slide transition
it: Transizione diapositiva clip

en: Clips (cuts off) the sides of layers by the given amount specified in pixels or percentages. Similar to animating layer dimensions, except it will not shift the layer and its contents. The four values are in order: top, right, bottom, and the layer’s left side.
it: Ritaglia (taglia) i lati dei livelli in base alla quantità specificata in pixel o percentuali. Simile all'animazione delle dimensioni del livello, tranne per il fatto che non sposta il livello e il suo contenuto. I quattro valori sono in ordine: in alto, a destra, in basso e sul lato sinistro del livello.

en: Clips (cuts off) the sides of the layer by the given amount specified in pixels or percentages. The 4 value in order: top, right, bottom and the left side of the layer.
it: Clip (interrompe) i lati del layer in base alla quantità data specificata in pixel o percentuali. Il 4 Valore in ordine: in alto, destro, inferiore e il lato sinistro del livello.

en: Clone Cell
it: Cella clone

en: Clone Column
it: Colonna clone

en: Clone Custom Element
it: Elemento personalizzato Clone

en: Clone Element
it: Clona elemento

en: Clone Row
it: Riga clone

en: Clone Section
it: Clona Sezione

en: Clone Tab
it: Scheda Clone

en: Clone Tab Section
it: Sezione Scheda Clone

en: Clone title menu items to submenu
it: Clonare le voci di menu titolo nel sottomenu

en: Close
it: Chiudi

en: Close All Popups
it: Chiudi tutti i popup

en: Close At Scroll Position
it: Chiudi in posizione di scorrimento

en: Close Automatically After
it: Chiudi automaticamente dopo

en: Close Button
it: Pulsante Chiudi

en: Close Button Custom CSS
it: Pulsante Chiudi CSS personalizzato

en: Close By Clicking Away
it: Chiudi facendo clic su Distanza

en: Close On End
it: Chiudi alla fine

en: Close Popup
it: Chiudi popup

en: Close active interface elements like panels, modal windows, etc.
it: Chiudi gli elementi dell'interfaccia attivi come pannelli, finestre modali, ecc.

en: Close at scroll position
it: Chiudi in posizione di scorrimento

en: Close automatically after
it: Chiudere automaticamente dopo

en: Close button custom CSS
it: Pulsante Chiudi CSS personalizzato

en: Close by clicking away
it: Chiudi cliccando via

en: Close layers list
it: Chiudi elenco livelli

en: Close on slider end
it: Chiudi all'estremità del dispositivo di scorrimento

en: Close only when visitor clicks in icongrid
it: Chiudi solo quando il visitatore fa clic in icongrid

en: Close the Popup
it: Chiudere il popup

en: Close the Popup by clicking on the overlay.
it: Chiudere il popup cliccando sulla sovrapposizione.

en: Close with click on map
it: Chiudi con un clic sulla mappa

en: Closes all opened Popups on page.
it: Chiude tutti i popup aperti nella pagina.

en: Closes the Popup after it has completed a full cycle and all your slides were displayed.
it: Chiude il popup dopo aver completato un ciclo completo e tutte le diapositive sono state visualizzate.

en: Closes the Popup after the slider has completed a full cycle and all your slides were displayed.
it: Chiude il popup dopo che il dispositivo di scorrimento ha completato un ciclo completo e tutte le diapositive sono state visualizzate.

en: Closes this Popup. Works only if the current project type is set to a Popup.
it: Chiude questo popup. Funziona solo se il tipo di progetto corrente è impostato su un popup.

en: Closing Duration
it: Durata chiusura

en: Closing Transition
it: Transizione di chiusura

en: Closing duration
it: Durata di chiusura

en: Closing transition
it: Transizione di chiusura

en: Clouds
it: Nuvole

en: Code Block
it: Blocco di codice

en: Code Block Content. Add your own HTML/CSS/Javascript here
it: Contenuto blocco di codice. Aggiungi qui il tuo HTML/CSS/Javascript

en: Code Wrapper Element
it: Elemento wrapper di codice

en: Code Wrapper Element Attributes
it: Attributi del codice dell'elemento di contenimento

en: Codeblock Behaviour
it: Comportamento del blocco di codice

en: Col-reverse
it: Indietro

en: Collapse Sidebar While Editing
it: Comprimere la barra laterale durante la modifica

en: Collapse all
it: Comprimere tutti

en: Color
it: Colore

en: Color Saturation
it: Saturazione del colore

en: Color Section
it: Sezione colore

en: Color and Display
it: Colore e visualizzazione

en: Color of the Likes & Comments
it: Colore dei Mi piace e commenti

en: Colored Buttons
it: Pulsanti colorati

en: Colors
it: Colori

en: Cols
it: Colonne

en: Column
it: Colonna

en: Column Behaviour When Fullwidth
it: Comportamento della colonna quando fullwidth

en: Column Box-Shadow
it: Casella colonna-Ombreggiatura

en: Column Box-Shadow Color
it: Colore casella colonna-ombreggiatura

en: Column Box-Shadow Width
it: Larghezza ombreggiatura casella colonna

en: Column Link
it: Collegamento colonna

en: Column Template
it: Modello di colonna

en: Column count (Default)
it: Conteggio colonne (predefinito)

en: Column count for medium sized screens (between 768px and 989px - eg: Tablet Landscape)
it: Numero di colonne per schermi di medie dimensioni (tra 768px e 989px - ad esempio: Tablet Landscape)

en: Column count for small screens (between 480px and 767px - eg: Tablet Portrait)
it: Numero di colonne per schermi di piccole dimensioni (tra 480px e 767px - ad esempio: Tablet Portrait)

en: Column count for very small screens (smaller than 479px - eg: Smartphone Portrait)
it: Numero di colonne per schermi molto piccoli (più piccoli di 479px - ad esempio: Smartphone Portrait)

en: Columns
it: Colonne

en: Columns in this row can either have a height based on their content or all be of equal height based on the largest column
it: Le colonne di questa riga possono avere un'altezza in base al loro contenuto o tutte di uguale altezza in base alla colonna più grande

en: Coming Soon
it: Prossimamente

en: Coming soon,<br>stay tuned!
it: Prossimamente<br>restate sintonizzati!

en: Comma separated list of page IDs, titles or slugs.
it: Elenco separato da virgole di ID pagina, titoli o lumache.

en: Comment
it: Commento

en: Comment Count
it: Conteggio Commenti

en: Comments
it: Commenti

en: Comments Count
it: Numero Commenti

en: Comments Disabled
it: Commenti disabilitati

en: Comments Off
it: Commenti Disattivati

en: Comments are closed.
it: I commenti sono chiusi.

en: Comments<br/>Off
it: Commenti<br/>spento

en: Common Attributes
it: Attributi comuni

en: Common Fonts
it: Caratteri comuni

en: Communication
it: Comunicazione

en: Compact
it: Compatto

en: Compare Action
it: Azione di confronto

en: Concatenate output
it: Concatenare risultato

en: Concatenating the plugin’s output could solve issues caused by custom filters your theme might use.
it: Concatenare l'output del plug-in potrebbe risolvere i problemi causati da filtri personalizzati che il tema potrebbe utilizzare.

en: Conditional CSS Class
it: Classe CSS condizionale

en: Conditional Load
it: Carico condizionale

en: Conditional display
it: Visualizzazione condizionale

en: Conditional script loading
it: Caricamento condizionale dello script

en: Configure Popup
it: Configura popup

en: Configure Post Options
it: Configurare le opzioni post

en: Configure post options
it: Configura le opzioni dell'articolo

en: Configure<br>post options
it: Configurazione <br> opzioni articolo

en: Connect With LayerSlider
it: Connettiti con LayerSlider

en: Consider adding Google Fonts in the project editor for convenience and better performance. Fonts added here will be loaded globally, even if they aren’t used.
it: Prendi in considerazione l'aggiunta di Google Fonts nell'editor di progetto per comodità e prestazioni migliori. I font aggiunti qui verranno caricati a livello globale, anche se non vengono utilizzati.

en: Contact Form
it: Modulo di Contatto

en: Contact Form Captcha
it: Modulo di contatto Captcha

en: Contact Form Item
it: Elemento modulo contatto

en: Contact Us
it: Contattaci

en: Contain
it: Contenere

en: Container Width
it: Larghezza Contenitore

en: Contains options for special use cases like using the message bar just for simple notifications
it: Contiene opzioni per casi d'uso speciali come l'uso della barra dei messaggi solo per semplici notifiche

en: Contains options for special use cases when problems occur using compression
it: Contiene opzioni per casi d'uso speciali quando si verificano problemi durante l'utilizzo della compressione

en: Contains options to extend the functionality - recommended for advanced users.
it: Contiene le opzioni per estendere la funzionalità, consigliata per gli utenti avanzati.

en: Content
it: Contenuto

en: Content + Sidebar width
it: Contenuto + Larghezza barra laterale

en: Content Alignment
it: Allineamento Contenuto

en: Content Appearance
it: Aspetto contenuto

en: Content Appearence
it: Visualizzatore contenuto

en: Content Box Background Color
it: Colore di Sfondo del Content Boxes

en: Content Color
it: Colore Contenuto

en: Content Elements
it: Elementi Contenuto

en: Content Font Color
it: Colore font contenuto

en: Content Font Size
it: Dimensioni dei Caratteri del Contenuto

en: Content Font Sizes
it: Dimensioni carattere contenuto

en: Content Padding
it: Spaziatura Contenuto

en: Content Slider
it: Slider Contenuto

en: Content Slider Item
it: Elemento dispositivo di scorrimento contenuto

en: Content Sources
it: Fonti di contenuto

en: Content appears in Flip Box
it: Il contenuto viene visualizzato in Flip Box

en: Content appears in Tooltip
it: Il contenuto viene visualizzato nella descrizione comando

en: Content block
it: Blocco contenuto

en: Content height
it: Altezza contenuto

en: Content is available only for registered users. Please <a href='%s'>login</a>
it: Il contenuto è disponibile solo per gli utenti registrati. Si prega <a href='%s'>di accedere</a>

en: Content of first tab
it: Contenuto della prima scheda

en: Content of next tab
it: Contenuto della scheda successiva

en: Content transition
it: Transizione di contenuto

en: Content | Sidebar Ratio
it: Contenuto | Rapporto barra laterale

en: Contents of your custom CSS file
it: Contenuto del file CSS personalizzato

en: Contrast
it: Contrasto

en: Contributor, Author, Editor, Admin
it: Collaboratore, Autore, Editor, Amministratore

en: Contributors
it: Collaboratori

en: Control Settings
it: Impostazioni controllo

en: Controlling Font Performance with font-display
it: Controllo delle prestazioni dei tipi di carattere con la visualizzazione dei tipi di carattere

en: Controls
it: Controlli

en: Controls how quickly parallax layers revert to their original position when you move your mouse cursor outside of the slider. This value is in milliseconds. A second equals to 1000 milliseconds.
it: Controlla quanto velocemente gli strati di parallasse tornano alla loro posizione originale quando si sposta il cursore del mouse al di fuori del dispositivo di scorrimento. Questo valore è espresso in millisecondi. Un secondo è uguale a 1000 millisecondi.

en: Controls how quickly your layers revert to their original position when you move your mouse cursor outside of a parallax slider. This value is in milliseconds. 1 second = 1000 milliseconds. This is the default value on this slide, which parallax layers will inherit, unless you set it otherwise directly on them.
it: Controlli quanto velocemente i livelli ritornano alle loro posizione originale quando si sposta il cursore del mouse al di fuori di un cursore di parallasse. Questo valore è in millisecondi. 1 secondo = 1000 millisecondi. Questo è il valore di default in questa diapositiva che i livelli di parallasse erediteranno, a meno che non lo si imposta manualmente direttamente su di loro.

en: Controls the amount of space between each character. Useful the change letter density in a line or block of text. Negative values and decimals can be used.
it: Controlla la quantità di spazio tra ogni carattere. Utile la densità della lettera di modifica in una riga o in un blocco di testo. È possibile utilizzare valori negativi e decimali.

en: Controls the repeat frequency of this Popup specified in days. Leave this option empty if you want to display the Popup on each page load. Enter 0 to repeat after the end of a browsing session (when the browser closes).
it: Controlla la frequenza di ripetizione di questo popup specificata in giorni. Lasciare vuota questa opzione se si desidera visualizzare popup ad ogni caricamento della pagina. Immettere 0 da ripetere dopo la fine di una sessione di esplorazione (alla chiusura del browser).

en: Controls the speed of animating layers when you move your mouse cursor or tilt your mobile device.
it: Controlla la velocità dell'animazione di strati quando si sposta il cursore del mouse o si inclina il dispositivo mobile.

en: Controls the speed of animating layers when you move your mouse cursor or tilt your mobile device. This is the default value on this slide, which parallax layers will inherit, unless you set it otherwise directly on them.
it: Controlla la velocità di animazione dei livelli quando si sposta il cursore del mouse o si inclina il dispositivo mobile. Questo è il valore di default in questa diapositiva che i livelli di parallasse erediteranno, a meno che non lo si imposta manualmente direttamente su di loro.

en: Controls the speed of animating layers when you move your mouse cursor or tilt your mobile device. This value is in milliseconds. A second equals to 1000 milliseconds.
it: Controlla la velocità di animazione dei livelli quando spostate il cursore del mouse o inclinate il dispositivo mobile. Questo valore è espresso in millisecondi. Un secondo equivale a 1000 millisecondi.

en: Convert Data
it: Converti dati

en: Convert left and top values to percentages
it: Converti i valori sinistro e superiore in percentuali

en: Convert left and top values to pixels
it: Converti i valori sinistro e superiore in pixel

en: Cookie Consent Accept All Cookies Button
it: Pulsante Accetta tutti i cookie con il consenso dei cookie

en: Cookie Consent Accept Settings Button
it: Pulsante Accetta impostazioni accettazione consenso cookie

en: Cookie Consent Bar
it: Barra di consenso dei cookie

en: Cookie Consent Do Not Accept Cookies Button
it: Pulsante Consenso cookie non accetta cookie

en: Cookie Consent Extra Button
it: Pulsante aggiuntivo consenso cookie

en: Cookie Consent Link Button
it: Pulsante Collegamento consenso cookie

en: Cookie Consent Message Bar
it: Barra dei messaggi di consenso dei cookie

en: Cookie Consent Open Modal Window Button
it: Pulsante Finestra modale aperto consenso cookie

en: Cookie Handling
it: Gestione dei cookie

en: Cookie Handling and Cookie Consent Messages
it: Messaggi di gestione dei cookie e di consenso ai cookie

en: Cookie Lifetime
it: Durata cookie

en: Cookie Name
it: Nome Cookie

en: Cookie Path
it: Percorso dei cookie

en: Cookie and Privacy Settings
it: Impostazioni cookie e privacy

en: Cookie contains cookie name
it: Il cookie contiene il nome del cookie

en: Cookie equals cookie name
it: Cookie uguale al nome del cookie

en: Cookie starts with cookie name
it: Il cookie inizia con il nome del cookie

en: Cookies must be in the same domain and you need to specify the name and the path (case sensitive) that is shown in the developer tools of your browser.
it: I cookie devono essere nello stesso dominio ed è necessario specificare il nome e il percorso (con la parte sensibile alle maiuscole e minuscole) che viene visualizzato negli strumenti di sviluppo del browser.

en: Cookies must be in the same domain and you need to specify the name and the path (case sensitive) that is shown in the developer tools of your browser. Please see <a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/privacy-cookies/#additional-custom-cookies">Additional Custom Cookies</a> on our documentation.
it: I cookie devono essere nello stesso dominio ed è necessario specificare il nome e il percorso (con la parte sensibile alle maiuscole e minuscole) che viene visualizzato negli strumenti di sviluppo del browser. Si prega di <a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/privacy-cookies/#additional-custom-cookies">consultare ulteriori cookie personalizzati</a> sulla nostra documentazione.

en: Copy
it: Copia

en: Copy Layer
it: Copia livello

en: Copy Layer Styles
it: Copia stili livello

en: Copy Layers
it: Copia livelli

en: Copy and add last entry
it: Copiare e aggiungere l'ultima voce

en: Copy and remove selected layers in a single step.
it: Copiate e rimuovete i livelli selezionati in un unico passaggio.

en: Copy layer styles
it: Copiare gli stili di livello

en: Copy selected layers, so you can paste them on different slides or move across projects. <br>Please note: to avoid conflicts with the OS native copy event, this action will only work when there’s no active text selection on the page.
it: Copia i livelli selezionati, in modo da poterli incollare su diapositive diverse o spostarti tra i progetti. <br>Nota: per evitare conflitti con l'evento di copia nativa del sistema operativo, questa azione funzionerà solo quando non è presente alcuna selezione di testo attiva nella pagina.

en: Copy style properties
it: Proprietà di stile di copia

en: Copy to a new draft
it: Copia in una nuova bozza

en: Copy transition properties
it: Copiare le proprietà di transizione

en: Copy...
it: copiare...

en: Copyright Info
it: Info sul Copyright

en: Could not change user rights of file %s to 777 - file might not be visible in frontend.
it: Impossibile modificare i diritti utente del file %s a 777 - il file potrebbe non essere visibile in frontend.

en: Could not connect and verify these API Keys with Google reCAPTCHA.
it: Impossibile connettersi e verificare queste chiavi API con Google reCAPTCHA.

en: Could not connect to Google Maps with this API Key.
it: Impossibile connettersi a Google Maps con questa chiave API.

en: Could not connect to Mailchimp with this API Key. Please try again with a different key
it: Non è possibile connettersi a "MailChimp" con questa chiave API. Riprova con una chiave diversa.

en: Could not connect to the internet. Please reload the page and try again.
it: Impossibile connettersi a Internet. Ricaricare la pagina e riprovare.

en: Could not load the template. You might want to try and reload the page
it: Impossibile caricare il modello. Potresti provare a ricaricare la pagina

en: Couldn't add/remove the font.<br/>The script returned the following error: <br/><br/>
it: Impossibile aggiungere/rimuovere il tipo di carattere.<br/>Lo script ha restituito il seguente errore: <br/><br/>

en: Couldn’t display the release log. Please check %sSystem Status%s for potential errors.
it: Impossibile visualizzare il registro di rilascio. Verificare %sStato del sistema%s per potenziali errori.

en: Count
it: Conteggio

en: Country
it: Nazione

en: Country:
it: Nazione:

en: Coupons
it: Coupon

en: Cover your videos with an overlay image to have dotted or striped effects on them.
it: Copri i tuoi video con un'immagine sovrapposta per avere effetti punteggiati o a strisce su di essi.

en: Create A New Custom Element Template
it: Creare un nuovo modello di elemento personalizzato

en: Create Blank Project
it: Crea progetto vuoto

en: Create Element
it: Crea elemento

en: Create New Element Template
it: Crea nuovo modello di elemento

en: Create Your First Project
it: Crea il tuo primo progetto

en: Create a clone for the title menu item
it: Creare un clone per la voce di menu titolo

en: Create a new Gallery by selecting existing or uploading new images
it: Creare una nuova raccolta selezionando immagini esistenti o caricando nuove immagini

en: Create a new Preview Gallery or Slideshow by selecting existing or uploading new images
it: Creare una nuova raccolta anteprima o presentazione selezionando immagini esistenti o caricando nuove immagini

en: Create a new element
it: Creare un nuovo elemento

en: Create an editable template
it: Creare un modello modificabile

en: Create and Edit Audio Playlist
it: Creare e modificare playlist audio

en: Create group from selected
it: Creare un gruppo da selezionato

en: Create new Sidebar Widget Areas
it: Crea nuove aree widget della barra laterale

en: Create one or more social buttons to share a post or to link to your social profile
it: Crea uno o più pulsanti social per condividere un post o per collegarti al tuo profilo social

en: Create revisions after
it: Creare revisioni dopo

en: Create some progress bars
it: Creare alcune barre di stato

en: Create your custom ALB elements from existing ALB elements with fixed styling and content. You can use these custom elements as a base for your elements when creating your pages.
it: Crea i tuoi elementi ALB personalizzati da elementi ALB esistenti con stile e contenuto fissi. È possibile utilizzare questi elementi personalizzati come base per gli elementi durante la creazione delle pagine.

en: Created
it: Creato

en: Creates a Testimonial Grid
it: Crea una griglia di testimonianze

en: Creates a colored button
it: Crea un pulsante colorato

en: Creates a colored button that stretches across the full width
it: Crea un pulsante colorato che si estende su tutta la larghezza

en: Creates a content block with icon to the left or above
it: Crea un blocco di contenuto con l'icona a sinistra o sopra

en: Creates a custom gallery
it: Crea una raccolta personalizzata

en: Creates a customizable contact form
it: Crea un modulo di contatto personalizzabile

en: Creates a data or pricing table
it: Crea una tabella dati o prezzi

en: Creates a delimiter/whitespace to separate elements
it: Crea un delimitatore/spazi vuoti per separare gli elementi

en: Creates a grid of portfolio excerpts
it: Crea una griglia di estratti di portfolio

en: Creates a horizontal scrollable gallery
it: Crea una raccolta orizzontale scorrevole

en: Creates a list with nice icons beside
it: Crea un elenco con belle icone accanto

en: Creates a mailschimp signup form
it: Crea un modulo di iscrizione di Mailchimp

en: Creates a notification box to inform visitors
it: Crea una casella di notifica per informare i visitatori

en: Creates a notification box with call to action button
it: Crea una finestra di notifica con il pulsante di invito all'azione

en: Creates a pricing list
it: Crea un elenco prezzi

en: Creates a section with unique background image and colors
it: Crea una sezione con immagini e colori di sfondo univoci

en: Creates a simple text block
it: Crea un semplice blocco di testo

en: Creates a single column with 20&percnt; width
it: Crea una singola colonna con una larghezza del 20%

en: Creates a single column with 25&percnt; width
it: Crea una singola colonna con una larghezza del 25%

en: Creates a single column with 33&percnt; width
it: Crea una singola colonna con una larghezza del 33%

en: Creates a single column with 40&percnt; width
it: Crea una singola colonna con una larghezza del 40%

en: Creates a single column with 50&percnt; width
it: Crea una singola colonna con una larghezza del 50%

en: Creates a single column with 60&percnt; width
it: Crea una singola colonna con una larghezza del 60%

en: Creates a single column with 67&percnt; width
it: Crea una singola colonna con una larghezza del 67%

en: Creates a single column with 75&percnt; width
it: Crea una singola colonna con una larghezza del 75%

en: Creates a single column with 80&percnt; width
it: Crea una singola colonna con una larghezza dell'80%

en: Creates a single full width column
it: Crea una singola colonna a larghezza intera

en: Creates a single tab for the tab section element
it: Crea una singola scheda per l'elemento della sezione di tabulazione

en: Creates a special Heading
it: Crea un titolo speciale

en: Creates a tabbed content area
it: Crea un'area di contenuto a schede

en: Creates a text rotator for dynamic headings
it: Crea un rotatore di testo per intestazioni dinamiche

en: Creates a timeline
it: Crea una sequenza temporale

en: Creates an icon grid with toolips or flip content
it: Crea una griglia di icone con toolip o capovolgi contenuto

en: Creates one or more social share buttons
it: Crea uno o più pulsanti di condivisione social

en: Creates toggles or accordions
it: Crea interruttori o fisarmoniche

en: Creates toggles or accordions (can be used for FAQ)
it: Crea interruttori o fisarmoniche (può essere utilizzato per le domande frequenti)

en: Creating a copy of element template has failed. Please try again
it: La creazione di una copia del modello di elemento non è riuscita. Riprovare

en: Ctrl+Q to fold/unfold a block
it: "Ctrl+Q" per piegare/dispiegare un blocco

en: Currency Icons
it: Icone Correnti

en: Current Toggle Appearance
it: Aspetto dell'interruttore corrente

en: Current Toggle Appearence
it: Attiva/disattiva visualizzazione corrente

en: Current post
it: Articolo attuale

en: Current window (_self)
it: Finestra corrente (_self)

en: Currently active:
it: Attualmente attivo:

en: Currently only personal_token requests supported
it: Attualmente sono supportate personal_token richieste di assistenza

en: Currently only text and dropdown elements are supported properly
it: Attualmente sono supportati solo gli elementi di testo e quelli a tendina

en: Currently, this slider is not set up as a Popup. You can preview all the options here with the Live Preview button, but you need to select the Popup option under the %sLayout section%s to use it on your front end pages.
it: Attualmente, questo dispositivo di scorrimento non è impostato come popup. Puoi visualizzare in anteprima tutte le opzioni qui con il pulsante Anteprima live, ma devi selezionare l'opzione Popup nella sezione %sLayout%s per usarla nelle pagine front-end.

en: Currently:
it: Corrente:

en: Cursor or Tilt
it: Cursore o inclinazione

en: Curve
it: Curva

en: Curve Asymmetrical
it: Curva asimmetrica

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom +/- Icon Color
it: Colore icona +/- personalizzato

en: Custom +/- Icon Color Current Toggle
it: Personalizzato +/- Colore icona Interruttore corrente

en: Custom 2D
it: 2D personalizzato

en: Custom 2D &amp; 3D
it: Personalizzato 2D &amp; 3D

en: Custom 2D transitions
it: Transizioni 2D personalizzate

en: Custom 3D
it: 3D personalizzato

en: Custom 3D transitions
it: Transizioni 3D personalizzate

en: Custom Alt Attribute
it: Attributo Alt personalizzato

en: Custom Arrow Color
it: Colore freccia personalizzato

en: Custom Attributes
it: Attributi Personalizzati

en: Custom Background Back / Tooltip
it: Sfondo personalizzato Indietro / Descrizione comando

en: Custom Background Color
it: Colore di sfondo personalizzato

en: Custom Background Color Back / Tooltip
it: Sfondo personalizzato Colore indietro / Descrizione comando

en: Custom Background Color Front
it: Sfondo personalizzato Colore frontale

en: Custom Background Front
it: Fronte sfondo personalizzato

en: Custom Background Image
it: Immagine di sfondo personalizzata

en: Custom Border Color
it: Colore bordo personalizzato

en: Custom Button Background Color
it: Colore di sfondo pulsante personalizzato

en: Custom Button Background Color On Hover
it: Colore di sfondo del pulsante personalizzato al passaggio del mouse

en: Custom Button Behaviour
it: Comportamento personalizzato dei pulsanti

en: Custom Button Font Color
it: Colore carattere pulsante personalizzato

en: Custom Button Font Color On Hover
it: Colore carattere pulsante personalizzato al passaggio del mouse

en: Custom Button Font/Icon Color
it: Colore carattere/icona pulsante personalizzato

en: Custom CSS
it: CSS personalizzato

en: Custom CSS Class
it: Classe CSS personalizzata

en: Custom CSS Class For Heading Tag
it: Classe CSS personalizzata per il tag titolo

en: Custom CSS Class:
it: Classe CSS personalizzata:

en: Custom Caption Content Font Color
it: Didascalia personalizzata Contenuto Carattere Colore

en: Custom Caption Title Font Color
it: Colore carattere titolo didascalia personalizzato

en: Custom Color
it: Colore personalizzato

en: Custom Color Palette
it: Tavolozza dei colori personalizzata

en: Custom Colors
it: Colori personalizzati

en: Custom Content Box Background Color
it: Colore di sfondo della casella di contenuto personalizzata

en: Custom Content Font Color
it: Colore carattere contenuto personalizzato

en: Custom Css Class
it: Classe Css personalizzata

en: Custom Date Font Color
it: Colore carattere data personalizzata

en: Custom Element &quot;%s&quot; could not be deleted.
it: Impossibile eliminare l'elemento personalizzato &quot;%s&quot;

en: Custom Element &quot;%s&quot; was deleted.
it: L'elemento personalizzato &quot;%s&quot; è stato eliminato.

en: Custom Element &quot;%s&quot; was updated.
it: L'elemento personalizzato &quot;%s&quot; è stato aggiornato.

en: Custom Element Shortcode (only used when editing a CET in modal popup):
it: Shortcode elemento personalizzato (utilizzato solo quando si modifica un CET in popup modale):

en: Custom Element Shortcode Buttons
it: Pulsanti shortcode degli elementi personalizzati

en: Custom Element and stored Custom Element do not match.
it: L'elemento personalizzato e l'elemento personalizzato archiviato non corrispondono.

en: Custom Element could not be created/updated.
it: Impossibile creare/aggiornare l'elemento personalizzato.

en: Custom Element could not be updated.
it: Impossibile aggiornare l'elemento personalizzato.

en: Custom Element shortcode edited and stored shortcode do not match.
it: Il codice breve dell'elemento personalizzato modificato e memorizzato shortcode non corrisponde.

en: Custom Element shortcode to delete and stored shortcode do not match.
it: Il codice breve dell'elemento personalizzato per eliminare e archiviare il codice breve non corrisponde.

en: Custom Elements
it: Elementi personalizzati

en: Custom Elements (Custom Element Templates - CET)
it: Elementi personalizzati (modelli di elementi personalizzati - CET)

en: Custom Elements For Subitems
it: Elementi personalizzati per gli elementi secondari

en: Custom Elements Locked Options
it: Opzioni bloccate per elementi personalizzati

en: Custom Elements Management
it: Gestione degli elementi personalizzati

en: Custom Elements will be disabled.
it: Gli elementi personalizzati verranno disabilitati.

en: Custom Elements:
it: Elementi personalizzati:

en: Custom Error 404 Page
it: Pagina dell'errore personalizzato 404

en: Custom Font Color
it: Colore carattere personalizzato

en: Custom Font Color Current Toggle
it: Interruttore corrente colore carattere personalizzato

en: Custom Font Display Behaviour
it: Comportamento di visualizzazione dei tipi di carattere personalizzato

en: Custom Font Manager
it: Gestione di tipi di Font personalizzati

en: Custom Grid Border Color
it: Colore bordo griglia personalizzato

en: Custom HTML: Add a Description
it: HTML personalizzato: aggiungere una descrizione

en: Custom Hover +/- Icon Color
it: Colore icona personalizzato al passaggio del mouse +/-

en: Custom Hover Background Color
it: Colore di sfondo al passaggio del mouse personalizzato

en: Custom Hover Color
it: Colore al passaggio del mouse personalizzato

en: Custom Hover Font Color
it: Colore carattere al passaggio del mouse personalizzato

en: Custom ID Attribute
it: Attributo ID personalizzato

en: Custom Icon Color
it: Colore icona personalizzata

en: Custom Icon Font Color
it: Colore carattere icona personalizzata

en: Custom Input Background Color
it: Colore di sfondo di input personalizzato

en: Custom Input Font Color
it: Colore carattere di input personalizzato

en: Custom Link
it: Link personalizzato

en: Custom Logo for preloader
it: Logo personalizzato per l'indicatore di caricamento

en: Custom Map Marker Image
it: Immagine dell'indicatore della mappa personalizzata

en: Custom Map Marker Image Size
it: Dimensioni immagine indicatore mappa personalizzate

en: Custom Milestone Icon Background Color
it: Colore di sfondo dell'icona cardine personalizzata

en: Custom Overlay Color
it: Colore sovrapposizione personalizzato

en: Custom Pattern
it: Modello personalizzato

en: Custom Post Type Screen (Developers Only)
it: Schermata del tipo di post personalizzato (solo sviluppatori)

en: Custom Project CSS
it: CSS di progetto personalizzato

en: Custom Pulse Color
it: Colore impulso personalizzato

en: Custom Ratio
it: Rapporto personalizzato

en: Custom Search Results Background Color
it: Colore di sfondo dei risultati della ricerca personalizzati

en: Custom Search Results Font Color
it: Colore carattere risultati ricerca personalizzati

en: Custom Separator
it: Separatore personalizzato

en: Custom Seperator Line Color
it: Colore della linea separatore personalizzato

en: Custom Slide Properties
it: Proprietà diapositiva personalizzate

en: Custom Styles
it: Stili personalizzati

en: Custom Sub-Title Font Color
it: Colore carattere sottotitolo personalizzato

en: Custom Subheading Color
it: Colore sottotitolo personalizzato

en: Custom Title Attribute
it: Attributo Title personalizzato

en: Custom Title Font Color
it: Colore carattere titolo personalizzato

en: Custom Tooltip Border Color
it: Colore bordo descrizione comando personalizzato

en: Custom Transition Duration
it: Durata della transizione personalizzata

en: Custom URL To Marker Icon
it: Icona URL personalizzato da marcatore a indicatore

en: Custom Widget Area
it: Area widget personalizzata

en: Custom capability
it: Funzionalità personalizzate

en: Custom element &quot;%s&quot; successfully created. Continue with setting the options for this element.
it: Elemento personalizzato &quot;%s&quot; creato correttamente. Continuare con l'impostazione delle opzioni per questo elemento.

en: Custom element &quot;%s&quot; successfully updated.
it: Aggiornamento dell'elemento &quot;%s&quot; completato.

en: Custom element subitem settings have also been deleted.
it: Sono state eliminate anche le impostazioni personalizzate dell'elemento secondario.

en: Custom element was not deleted.
it: L'elemento personalizzato non è stato eliminato.

en: Custom height in &percnt; based on browser windows height
it: Altezza personalizzata in % in base all'altezza delle finestre del browser

en: Custom height in pixel
it: Altezza personalizzata in pixel

en: Custom link destination
it: Destinazione dei collegamenti personalizzati

en: Custom minimum height
it: Altezza minima personalizzata

en: Custom slider CSS
it: CSS personalizzata della slider

en: Custom styles
it: Stili personalizzati

en: Custom subitem elements cannot be deleted when &quot;All subitems use the same custom element template&quot; is selected in theme options. This is the default setting.
it: Gli elementi elemento secondario personalizzati non possono essere eliminati quando nelle opzioni del tema è selezionato &quot;Tutti gli elementi secondari utilizzano lo stesso modello di elemento personalizzato&quot;. Questa è l'impostazione predefinita.

en: Custom top and bottom margin
it: Margine superiore e inferiore personalizzato

en: Customers
it: Clienti

en: Customize
it: Personalizza

en: Customize Revisions Preferences
it: Personalizzare le preferenze revisioni

en: Cycle between values
it: Ciclo tra valori

en: Cycle through multiple values
it: Scorrere più valori

en: Cycles
it: Cicli

en: Cyrillic
it: Cirillico

en: Cyrillic Extended
it: Cirillico esteso

en: Darg & Drop Images or SVGs
it: Immagini Darg & Drop o SVG

en: Dark
it: Scuro

en: Dark Transparent
it: Trasparente scuro

en: Dark transparent
it: Trasparente scuro

en: Dashboard
it: Bacheca

en: Dashed
it: Tratteggiata

en: Data protection and handling
it: Protezione e gestione dei dati

en: Database error on saving.
it: Errore del database durante il salvataggio.

en: Date
it: Data

en: Date Created
it: Data di creazione

en: Date Font Sizes
it: Dimensioni carattere data

en: Date Format
it: Formato data

en: Date Formt
it: Data Formt

en: Date Modified
it: Data di modifica

en: Date Published
it: Data di pubblicazione

en: Day
it: Giorno

en: Days
it: Giorni

en: Deactivate LayerSlider as a last step.
it: Disattivare LayerSlider come ultimo passaggio.

en: Deactivate but leave plugin files in theme folder
it: Disattivare ma lasciare i file plug-in nella cartella del tema

en: Deactivate offset
it: Disattiva offset

en: Deactivate schema.org markup
it: Disattiva markup schema.org di lavoro

en: Deactivate this site
it: Disattivare il sito

en: Decide what should happen when you move your mouse cursor over the project.
it: Decidi cosa deve accadere quando sposti il cursore del mouse sul progetto.

en: Decide what should happen when you move your mouse cursor over the slider.
it: Decidere cosa deve accadere quando si sposta il cursore del mouse sul dispositivo di scorrimento.

en: Decrease Column Size
it: Riduci dimensione colonna

en: Deep Link
it: Collegamento profondo

en: Deep linking
it: Collegamento rapido

en: Default
it: Predefinito

en: Default (Big List)
it: Predefinito (Elenco grande)

en: Default (Business)
it: Predefinito (business)

en: Default (with borders, active menu indicator and slightly transparent)
it: Predefinito (con bordi, indicatore di menu attivo e leggermente trasparente)

en: Default - only load when needed (recommended)
it: Predefinito: carica solo quando necessario (consigliato)

en: Default Background color
it: Colore di sfondo predefinito

en: Default Behavior - set in
it: Comportamento predefinito - impostato in

en: Default Color
it: Colore predefinito

en: Default Column
it: Colonna predefinita

en: Default Content Font Size (eg: blog post content) - Selector: body { ... }
it: Dimensione predefinita del carattere del contenuto (ad esempio: contenuto del post del blog) - Selettore: corpo { ... }

en: Default Cookie Behaviour
it: Comportamento predefinito dei cookie

en: Default Editor
it: Editor Predefinito

en: Default Footer &amp; Socket Settings
it: Impostazioni predefinite piè di pagina e socket

en: Default Footer Widgets & Socket Settings
it: Impostazioni predefinite widget piè di pagina e socket

en: Default Grid
it: Griglia predefinita

en: Default Height
it: Altezza predefinita

en: Default Layout - set in
it: Layout predefinito - impostato in

en: Default Options
it: Opzioni predefinite

en: Default Order
it: Ordine predefinito

en: Default Padding
it: Spaziatura interna predefinita

en: Default Row
it: Dimensione riga predefinita

en: Default Size
it: Dimensione di default

en: Default Style
it: Stile predefinito

en: Default Width
it: Larghezza predefinita

en: Default color palette is:
it: La tavolozza dei colori predefinita è:

en: Default content font size
it: Dimensione predefinita del carattere del contenuto

en: Default display (at the bottom of the elements image)
it: Visualizzazione predefinita (nella parte inferiore dell'immagine degli elementi)

en: Default enfold product gallery
it: Raccolta prodotti di impostazione predefinita

en: Default icon
it: Icona predefinita

en: Default inline style
it: Stile in linea predefinito

en: Default quality
it: Qualità predefinita

en: Default with border
it: Predefinito con bordo

en: Default with drop shadow
it: Impostazione predefinita con ombreggiatura esterna

en: Default without buttons
it: Predefinito senza pulsanti

en: Default:
it: Predefinito:

en: Default: Each cell is displayed on its own
it: Impostazione predefinita: ogni cella viene visualizzata da sola

en: Default: all screensizes (no media query)
it: Impostazione predefinita: tutte le dimensioni dello schermo (nessuna media query)

en: Defaults
it: Predefinite

en: Defer JavaScript loading
it: Rinvia caricamento JavaScript

en: Define Blog Grid layout
it: Definire il layout Griglia blog

en: Define Custom Colors
it: Definire colori personalizzati

en: Define a minimum height for the gridrow in &percnt; based on the browser windows height
it: Definire un'altezza minima per il riquadro griglia in % in base all'altezza delle finestre del browser

en: Define a minimum height for the section in &percnt; based on the browser windows height
it: Definire un'altezza minima per la sezione in % in base all'altezza delle finestre del browser

en: Define a minimum height for the section. Content within the section will be centered vertically within the section
it: Definire un'altezza minima per la sezione. Il contenuto all'interno della sezione sarà centrato verticalmente all'interno della sezione

en: Define a minimum height for the section. Use a pixel value. eg: 500px
it: Definire un'altezza minima per la sezione. Usa un valore pixel. ad esempio: 500px

en: Define a modal popup window to inform visitors about your privacy policy and to opt in or out of services and cookies.
it: Definisci una finestra popup modale per informare i visitatori sulla tua politica sulla privacy e per aderire o uscire da servizi e cookie.

en: Define additional custom cookies set by plugins. There are browser security limitations and it might not be possible to remove them using JavaScript or PHP.
it: Definire cookie personalizzati aggiuntivi impostati dai plug-in. Ci sono limitazioni di sicurezza del browser e potrebbe non essere possibile rimuoverle utilizzando JavaScript o PHP.

en: Define content and buttons for your message bar to inform users about the use of cookies and services and depending on your country laws to opt in or opt out for services and cookies. If you make changes to message text or button label the message bar will be show again.
it: Definisci contenuti e pulsanti per la tua barra dei messaggi per informare gli utenti sull'uso di cookie e servizi e, a seconda delle leggi del tuo paese, per aderire o rifiutare esplicitamente servizi e cookie. Se si apporta modifiche al testo del messaggio o all'etichetta del pulsante, la barra dei messaggi verrà nuovamente mostrata.

en: Define content of your modal popup window to inform visitors about your privacy policy. Use shortcodes to add toggles so visitors can opt in or out of services and cookies.
it: Definisci il contenuto della finestra popup modale per informare i visitatori sulla tua informativa sulla privacy. Utilizza i codici brevi per aggiungere interruttori in modo che i visitatori possano aderire o uscire da servizi e cookie.

en: Define custom link
it: Definire un collegamento personalizzato

en: Define distance between columns. Allowed are px, %, em - eg. 10px, 5%, 5em. Default is %.
it: Definire la distanza tra le colonne. Consentiti sono px, %, em - ad es. 10px, 5%, 5em. Il valore predefinito è %.

en: Define text alignment for the left sidebar
it: Definire l'allineamento del testo per la barra laterale sinistra

en: Define the appearance of the circle here
it: Definire l'aspetto del cerchio qui

en: Define the appearance of the circle here.
it: Definite qui l'aspetto del cerchio.

en: Define the appearance of the content box
it: Definire l'aspetto della casella di contenuto

en: Define the appearance of the grid borders here.
it: Definire qui l'aspetto dei bordi della griglia.

en: Define the appearence of the circle here
it: Definire l'aspetto del cerchio qui

en: Define the appearence of the content box
it: Definire l'aspetto della casella di contenuto

en: Define the appearence of the grid borders here.
it: Definire qui l'aspetto dei bordi della griglia.

en: Define the behaviour for the size of the content tabs when switching between the tabs.
it: Definire il comportamento per le dimensioni delle schede contenuto quando si passa da una scheda all'altro.

en: Define the gradient direction
it: Definire la direzione della sfumatura

en: Define the gradient direction for background of the element
it: Definire la direzione della sfumatura per lo sfondo dell'elemento

en: Define the number of columns, depending on the amount of text you want to add.
it: Definire il numero di colonne, a seconda della quantità di testo da aggiungere.

en: Define the position of the tab buttons
it: Definire la posizione dei pulsanti di tabulazione

en: Define the same date format as used in date picker
it: Definire lo stesso formato di data usato nella selezione data

en: Define the sections top and bottom padding
it: Definire la spaziatura interna superiore e inferiore delle sezioni

en: Define the size of the circle
it: Definire la dimensione del cerchio

en: Define the space between the buttons. Leave blank for default space. Make sure you enter a valid positive number.
it: Definire lo spazio tra i pulsanti. Lasciare vuoto per lo spazio predefinito. Assicurati di inserire un numero positivo valido.

en: Define the tab titles top and bottom padding (only works if no icon is displayed at the top of the tab title)
it: Definire i titoli delle schede nella parte superiore e inferiore (funziona solo se non viene visualizzata alcuna icona nella parte superiore del titolo della scheda)

en: Define the tab titles top and bottom padding (only works if no icon is displayed at the top off the tab title)
it: Definire i titoli delle schede spaziatura interna superiore e inferiore (funziona solo se non viene visualizzata alcuna icona nella parte superiore del titolo della scheda)

en: Define the transition between tab content
it: Definire la transizione tra il contenuto della scheda

en: Define the width of the list
it: Definire la larghezza dell'elenco

en: Define where the results are displayed when using AJAX
it: Definire la posizione in cui vengono visualizzati i risultati quando si utilizza AJAX

en: Defines the Font for your body text
it: Definisce il tipo di carattere per il testo del corpo

en: Defines the styling of the iconbox and the position of the icon
it: Definisce lo stile della casella dell'icona e la posizione dell'icona

en: Delay
it: Ritardo

en: Delay before opening the Popup specified in milliseconds. A second equals to 1000 milliseconds.
it: Ritardo prima dell'apertura del popup specificato in millisecondi. Un secondo è uguale a 1000 millisecondi.

en: Delays loading this project with the given amount in milliseconds. A second is 1000 milliseconds.
it: Ritarda il caricamento di questo progetto con la quantità specificata in millisecondi. Un secondo è di 1000 millisecondi.

en: Delays the transition of each text fragment relative to each other. A second equals to 1000 milliseconds.
it: Ritarda la transizione di ciascun frammento di testo l'uno rispetto all'altro. Un secondo equivale a 1000 millisecondi.

en: Delays the transition of each text nodes relative to each other. A second equals to 1000 milliseconds.
it: Ritardi la transizione del testo con nodi rispetto agli altri. Un secondo è uguale a 1000 millisecondi.

en: Delays the transition with the given amount of milliseconds before the layer enters the scene. A second equals to 1000 milliseconds.
it: Ritarda la transizione con la quantità di millisecondi specificato prima che il livello entri nella scena. Un secondo è uguale a 1000 millisecondi.

en: Delete
it: Elimina

en: Delete Cell
it: Elimina cella

en: Delete Column
it: Elimina colonna

en: Delete Custom Element
it: Elimina elemento personalizzato

en: Delete Element
it: Elimina elemento

en: Delete Row
it: Cancella riga

en: Delete Section
it: Elimina sezione

en: Delete Tab
it: Elimina scheda

en: Delete Tab Section
it: Sezione Elimina scheda

en: Delete downloaded files
it: Eliminare i file scaricati

en: Delete layer
it: Elimina livello

en: Delete layers
it: Eliminare i livelli

en: Delete old CSS and JS files?
it: Eliminare i vecchi file CSS e JS?

en: Delete permanently
it: Elimina definitivamente

en: Deleting started.
it: Eliminazione iniziata.

en: Deleting the downloaded demo files %s didn't work! <br/> You might want to try reloading the page and then try again
it: L'eliminazione dei file demo %s scaricati non ha funzionato! <br/> È possibile provare a ricaricare la pagina e riprovare

en: Deleting the downloaded demo files %s didn't work! <br/> You might want to try reloading the page and then try again.<br/> The script returned the following message: <br/>
it: L'eliminazione dei file demo %s scaricati non ha funzionato! <br/> È possibile provare a ricaricare la pagina e riprovare.<br/> Lo script ha restituito il messaggio seguente: <br/>

en: Demo File Download (%s):
it: Download file demo (%s):

en: Demo Images included:
it: Immagini demo incluse:

en: Demo Import
it: Importa la Demo

en: Demo Importer (%s):
it: Importatore demo (%s):

en: Depending on the size you selected above, preview images might differ in size. Should the theme force them to display at exactly the same size?
it: A seconda delle dimensioni selezionate in precedenza, le dimensioni delle immagini di anteprima potrebbero essere diverse. Il tema dovrebbe costringerli a visualizzare esattamente alle stesse dimensioni?

en: Depending on your layout It might be better to select a larger image size for better image quality. Default size can be changed at Dashboard -&gt; Appearance -&gt; Customize -&gt; WooCommerce -&gt; Product Images -&gt; Thumbnail.
it: A seconda del layout Potrebbe essere meglio selezionare una dimensione dell'immagine più grande per una migliore qualità dell'immagine. Le dimensioni predefinite possono essere modificate in Dashboard -&gt; Appearance -&gt; Customize -&gt; WooCommerce -&gt; Immagini prodotto -&gt; Thumbnail.

en: Depending on your settings, the same Popup can be displayed in multiple times without reloading the page. Such example would be when you use a scroll trigger and the user scrolls to that location a number of times. Enabling this option will prevent opening this Popup consequently.
it: A seconda delle impostazioni, lo stesso popup può essere visualizzato più volte senza ricaricare la pagina. Tale esempio potrebbe essere quando si utilizza un trigger di scorrimento e l'utente scorre verso tale posizione un certo numero di volte. L'attivazione di questa opzione impedirà di conseguenza l'apertura di questo popup.

en: Depth
it: Profondità

en: Deregister License
it: Licenza di annullamento della registrazione

en: Desaturation effect
it: Effetto desaturazione

en: Descending
it: Discendente

en: Descending Order
it: Ordine Discendente

en: Description
it: Descrizione

en: Description Column
it: Colonna Descrizione

en: Description Font Color
it: Descrizione del colore carattere

en: Description For Cookie Info List
it: Descrizione per l'elenco informazioni sui cookie

en: Description For Toggle
it: Descrizione per Interruttore

en: Description Text Font Size
it: Descrizione Dimensione carattere testo

en: Description above title
it: Descrizione sopra il titolo

en: Description below title
it: Descrizione sotto il titolo

en: Description position
it: Posizione di descrizione

en: Deselect all
it: Deseleziona tutto

en: Desktop View
it: Visualizza Desktop

en: Destroy Events
it: Distruggi eventi

en: Detailed Shortcode Usage
it: Utilizzo dettagliato dei codici brevi

en: Details are shown above. The importer will now try again with a different  parser...
it: I dettagli sono mostrati sopra. L'importatore ora riproverà con un parser diverso ...

en: Details are shown above. The importer will now try again with a different parser...
it: I dettagli sono riportati sopra. L’importer tenterà nuovamente con un diverso decodificatore...

en: Detect Retina Display
it: Rileva visualizzazione retina

en: Developer
it: Sviluppatore

en: Developer Documentation
it: Documentazione per sviluppatori

en: Developer Settings
it: Impostazioni Sviluppatori

en: Developer documentation
it: Documentazione per sviluppatori

en: Diagonal Border Box Style
it: Stile casella bordo diagonale

en: Diagonal Border: Color
it: Bordo diagonale: Colore

en: Diagonal Border: Direction
it: Bordo diagonale: Direzione

en: Diagonal Bottom Left to Top Right
it: Diagonale da sinistra a destra superiore

en: Diagonal Top Left to Bottom Right
it: Diagonale dall'alto a sinistra in basso a destra

en: Diagonal section border
it: Bordo sezione diagonale

en: Different Browsers support different file types (mp4, ogv, webm). If you embed an example.mp4 video the video player will automatically check if an example.ogv and example.webm video is available and display those versions in case its possible and necessary
it: Browser diversi supportano diversi tipi di file (mp4, ogv, webm). Se si incorpora un esempio.mp4 il lettore video controllerà automaticamente se è disponibile un file example.ogv ed esempio.webm video e visualizza tali versioni nel caso in cui sia possibile e necessario

en: Different results - Document position %d:
it: Risultati diversi - Posizione del documento %d:

en: Dimension w * h in px
it: Dimensione w * h in px

en: Dimensions
it: Dimensioni

en: Direct Support
it: Supporto diretto

en: Direct help from our Support Team.
it: Aiuto diretto dal nostro team con supporto qualificato

en: Direct link to FB-page text:
it: Collegamento diretto al testo della pagina FB:

en: Direct link to Google Maps page
it: Collegamento diretto alla pagina di Google Maps

en: Direct link to Google Maps page:
it: Collegamento diretto alla pagina di Google Maps:

en: Direction
it: Direzione

en: Directional Icons
it: Icone Direzionali

en: Disable - no CSS file merging and compression
it: Disabilita - nessuna unione e compressione di file CSS

en: Disable - no Javascript file merging and compression
it: Disable - nessuna unione e compressione di file Javascript

en: Disable Advanced Layout Builder preview in backend
it: Disabilitare l'anteprima di Advanced Layout Builder nel back-end

en: Disable Autoplay
it: Disabilita riproduzione automatica

en: Disable Block Editor For Selected Post Types:
it: Disabilita editor di blocchi per i tipi di post selezionati:

en: Disable Emoji/Smiley Support
it: Disabilita supporto Emoji/Smiley

en: Disable Features
it: Disattiva Caratteristiche

en: Disable Google Maps
it: Disabilita Google Maps

en: Disable Item?
it: Disabilitare l'elemento?

en: Disable Overlay
it: Disabilita sovrapposizione

en: Disable Shortcode Processing
it: Disabilita elaborazione shortcode

en: Disable Template Builder Elements
it: Disabilitare gli elementi di Generatore di modelli

en: Disable The7’s silence plugin notifications option
it: Disattiva l'opzione di notifiche del plug-in di silenzio di The7

en: Disable Toggles and display all options
it: Disabilitare gli interruttori e visualizzare tutte le opzioni

en: Disable adding unique timestamps only
it: Disabilita aggiunta solo timestamp univoci

en: Disable advance layout builder preview in backend
it: Disabilitare l'anteprima avanzata del generatore di layout nel back-end

en: Disable all animations
it: Disabilitare tutte le animazioni

en: Disable badge
it: Disabilita badge

en: Disable block editor for all listed post types...
it: Disabilita editor di blocchi per tutti i tipi di post elencati...

en: Disable cookie consent messages
it: Disabilitare i messaggi di consenso ai cookie

en: Disable external video features
it: Disabilitare le funzionalità video esterne

en: Disable jQuery Migrate
it: Disabilita migrazione jQuery

en: Disable layer snapping to freely move layers around.
it: Disattivate lo snap dei livelli per spostare liberamente i livelli.

en: Disable layer transition
it: Disabilitare la transizione di livello

en: Disable lazy loading
it: Disabilitare il caricamento lento

en: Disable overlay
it: Disabilita sovrapposizione

en: Disable post navigation
it: Disabilitare la navigazione post

en: Disable reCAPTCHA
it: Disabilita reCAPTCHA

en: Disable related entries
it: Disabilitare le voci correlate

en: Disable self hosted video and audio features
it: Disabilitare le funzionalità video e audio self-hosted

en: Disable ssl verification when checking readability of merged files
it: Disabilitare la verifica SSL durante il controllo della leggibilità dei file uniti

en: Disable the blog
it: Disabilitare il blog

en: Disable the mobile layout
it: Disabilitare il layout per dispositivi mobili

en: Disable the mobile layout:
it: Disabilitare il layout per dispositivi mobili:

en: Disable the post navigation
it: Disabilitare la navigazione post

en: Disable this option to hide the Popup close button. This option is also useful when you would like to use a custom close button. To do that, select the “Close the Popup” option from the layer linking field.
it: Disabilitare questa opzione per nascondere il pulsante Di chiusura popup. Questa opzione è utile anche quando si desidera utilizzare un pulsante di chiusura personalizzato. A tale fine, selezionare l'opzione "Chiudi popup" dal campo di collegamento del livello.

en: Disable this option to hide the overlay behind the Popup.
it: Disattivare questa opzione per nascondere la sovrapposizione dietro il popup.

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Disabled - No checks are done on update
it: Disabilitato - Non vengono eseguiti controlli all'aggiornamento

en: Disabled:
it: Disabilitato:

en: Disables hover and click events, and makes it possible to click through the layer. Can be useful if you have overlapping layers or you want to prevent hover triggered effects like showing controls and overlays in a video player.
it: Disabilita gli eventi di passaggio del mouse e clic e consente di fare clic sul livello. Può essere utile se si dispone di livelli sovrapposti o si desidera impedire effetti attivati al passaggio del mouse come la visualizzazione di controlli e sovrapposizioni in un lettore video.

en: Disabling Slider Revisions will also remove all revisions saved so far. Are you sure you want to continue?
it: La disattivazione delle revisioni del dispositivo di scorrimento rimuoverà anche tutte le revisioni salvate finora. Continuare?

en: Disabling of template builder elements
it: Disabilitazione degli elementi del generatore di modelli

en: Disabling this option will hide slide navigation buttons or thumbnails.
it: Disabilitando questa opzione, verranno nascosti i pulsanti o le miniature di navigazione delle slide.

en: Disabling this option will hide the Prev and Next buttons.
it: La disattivazione di questa opzione nasconderà i pulsanti Prev e Avanti.

en: Disabling this option will hide the Start & Stop buttons.
it: La disattivazione di questa opzione nasconderà i pulsanti Start & Stop.

en: Discover Add-Ons
it: Scopri i componenti aggiuntivi

en: Dismiss
it: Nascondi

en: Dismiss this notice
it: Rimuovi questa notifica

en: Display
it: Visualizza

en: Display "Load More" Button
it: Visualizza il pulsante "Carica altro"

en: Display Author?
it: Visualizzare l'autore?

en: Display Border around images?
it: Visualizzare border intorno alle immagini?

en: Display Captcha
it: Mostra Captcha

en: Display Caption
it: Didascalia visualizzazione

en: Display Categories?
it: Visualizzare le categorie?

en: Display Circle
it: Visualizza cerchio

en: Display Element Heading?
it: Visualizzare l'intestazione dell'elemento?

en: Display Entries from:
it: Visualizza voci da:

en: Display Event Title?
it: Visualizzare il titolo dell'evento?

en: Display Excerpt
it: Mostra estratto

en: Display Excerpt and Title below the preview image?
it: Visualizzare Estratto e Titolo sotto l'immagine di anteprima?

en: Display Excerpt?
it: Display Estratto?

en: Display Floating on the side, but only once product was added to the cart
it: Display galleggiante sul lato, ma solo una volta che il prodotto è stato aggiunto al carrello

en: Display Icon
it: Visualizza Icona

en: Display Images as either gallery, slideshow or as a list below each other
it: Visualizzare immagini come raccolta, presentazione o come elenco l'uno sotto l'altro

en: Display Map Type Selector
it: Selettore tipo mappa di visualizzazione

en: Display Modal Popup Actions
it: Visualizza azioni popup modali

en: Display Neither
it: Visualizza nessuno dei due

en: Display Pagination
it: Mostra l’impaginazione

en: Display Pan Control?
it: Visualizzare il controllo pan?

en: Display Preview Images
it: Visualizzare immagini di anteprima

en: Display Product Add To Cart
it: Mostra prodotto Aggiungi al carrello

en: Display Product After Single Summary
it: Visualizza il prodotto dopo un singolo riepilogo

en: Display Product Attributes
it: Visualizza attributi del prodotto

en: Display Product Before Single Summary
it: Visualizza il prodotto prima del singolo riepilogo

en: Display Product Categories
it: Visualizza le categorie di prodotti

en: Display Product Excerpt
it: Mostra estratto del prodotto

en: Display Product Featured List
it: Visualizza l'elenco dei prodotti in primo piano

en: Display Product Image
it: Mostra Immagine Prodotto

en: Display Product Price
it: Visualizza il prezzo del prodotto

en: Display Product Rating
it: Visualizza la valutazione del prodotto

en: Display Product Sale Flash
it: Mostra Prodotto Vendita Flash

en: Display Product Sale List
it: Visualizza l'elenco di vendita dei prodotti

en: Display Product Single Meta
it: Visualizza prodotto Singolo Meta

en: Display Product Single Sharing
it: Visualizzazione della condivisione singola del prodotto

en: Display Product Single Summary
it: Visualizza riepilogo singolo prodotto

en: Display Product Title
it: Visualizza il titolo del prodotto

en: Display Streetview Activation Control?
it: Visualizzare il controllo di attivazione Streetview?

en: Display Tabs above content
it: Visualizzare le schede sopra il contenuto

en: Display Tabs below content
it: Visualizzare le schede sotto il contenuto

en: Display Tabs for each category selected above?
it: Visualizzare le schede per ogni categoria selezionata in precedenza?

en: Display Tabs on the left
it: Visualizzare le schede a sinistra

en: Display Tabs on the right
it: Visualizzare le schede a destra

en: Display Tags?
it: Visualizzare i tag?

en: Display Thumbnails?
it: Visualizzare le miniature?

en: Display Title
it: Visualizza il titolo

en: Display Title and Caption
it: Visualizza titolo e didascalia

en: Display Title and Excerpt
it: Visualizza titolo ed estratto

en: Display Tooltip by default
it: Visualizza descrizione comando per impostazione predefinita

en: Display Video in default mode, black borders may occur but the whole video will be visible
it: Visualizza video in modalità predefinita, possono verificarsi bordi neri ma l'intero video sarà visibile

en: Display Zoom Control
it: Visualizza controllo zoom

en: Display Zoom Control?
it: Visualizzare il controllo zoom?

en: Display a Grid of Product Entries
it: Visualizzare una griglia di movimenti prodotto

en: Display a Layerslider Slideshow
it: Visualizzare una presentazione di Layerslider

en: Display a List of Product Entries
it: Visualizzare un elenco di movimenti prodotto

en: Display a Route by entering a address here. (If address is added Zoom will be ignored)
it: Visualizzare un percorso immettendo un indirizzo qui. (Se viene aggiunto l'indirizzo, lo zoom verrà ignorato)

en: Display a Slideshow of Post Entries
it: Visualizzare una presentazione di post-voci

en: Display a Slideshow of Product Entries
it: Visualizzare una presentazione di voci di prodotto

en: Display a Slideshow of featured images from various posts
it: Visualizza uno slideshow di immagini in evidenza da diversi articoli

en: Display a button that closes the notification when clicked.
it: Visualizzare un pulsante che chiude la notifica quando si fa clic su di esso.

en: Display a button to open menu (works best for menus with a lot of menu items)
it: Visualizza un pulsante per aprire il menu (funziona meglio per i menu con molte voci di menu)

en: Display a caption overlay?
it: Visualizzare una sovrapposizione di didascalia?

en: Display a content slider element
it: Visualizzare un elemento dispositivo di scorrimento contenuto

en: Display a countdown to a specific date
it: Visualizza il conto alla rovescia per una data specifica

en: Display a countdown to the next upcoming event
it: Visualizza un conto alla rovescia per il prossimo evento imminente

en: Display a fullscreen slideshow element
it: Visualizzare un elemento presentazione a schermo intero

en: Display a fullwidth Revolution Slider
it: Visualizzare un dispositivo di scorrimento rivoluzione a larghezza intera

en: Display a fullwidth masonry/grid gallery
it: Visualizzare una raccolta muratura/griglia a larghezza intera

en: Display a fullwidth masonry/grid with blog entries
it: Visualizzare una muratura/griglia a larghezza intera con i post di blog

en: Display a google map with one or multiple locations
it: Visualizzare una mappa di Google con una o più posizioni

en: Display a image caption on hover
it: Visualizzare una didascalia dell'immagine al passaggio del mouse

en: Display a large icon above the title
it: Visualizzare un'icona di grandi dimensioni sopra il titolo

en: Display a large icon at the left side of the whole content block
it: Visualizzare un'icona di grandi dimensioni sul lato sinistro dell'intero blocco di contenuto

en: Display a large icon at the right side of the whole content block
it: Visualizzare un'icona di grandi dimensioni sul lato destro dell'intero blocco di contenuto

en: Display a list of related products and/or up-sells
it: Visualizzare un elenco di prodotti correlati e/o up-sell

en: Display a partner/logo Grid or Slider
it: Visualizzare una griglia o un dispositivo di scorrimento partner/logo

en: Display a scroll down arrow
it: Visualizzare una freccia a scorrimento verso il basso

en: Display a short message on the same page
it: Visualizzare un breve messaggio nella stessa pagina

en: Display a sidebar navigation for all nested subpages of a page automatically?
it: Visualizzare automaticamente uno spostamento sulla barra laterale per tutte le pagine secondarie nidificate di una pagina?

en: Display a simple 1px top border
it: Visualizzare un semplice bordo superiore a 1px

en: Display a simple fullwidth slideshow element
it: Visualizzare un semplice elemento presentazione a larghezza intera

en: Display a simple slideshow element
it: Visualizzare un semplice elemento presentazione

en: Display a small arrow that points down to the next section
it: Visualizzare una piccola freccia che punta verso il basso fino alla sezione successiva

en: Display a small styling shadow at the top of the section
it: Visualizzare una piccola ombreggiatura di stile nella parte superiore della sezione

en: Display a sub menu
it: Visualizzare un sottonotio

en: Display a team members image with additional information
it: Visualizzare un'immagine dei membri del team con informazioni aggiuntive

en: Display a video
it: Visualizzare un video

en: Display all entries
it: Visualizzare tutte le voci

en: Display an Instagram feed (Smash Balloon Plugin)
it: Visualizza un feed Instagram (Smash Balloon Plugin)

en: Display an accordion slider with images or post entries
it: Visualizzare un dispositivo di scorrimento della fisarmonica con immagini o post-voci

en: Display an animated Number with subtitle
it: Visualizzare un numero animato con sottotitoli

en: Display an icon with optional hover effect
it: Visualizzare un'icona con effetto hover facoltativo

en: Display an overview of the attributes defined for this product.
it: Visualizzare una panoramica degli attributi definiti per questo prodotto.

en: Display and allow reviews for this product. Needs to enable reviews in WC -&gt; Settings -&gt; Product -&gt; Product -&gt; Enable reviews
it: Visualizza e consenti recensioni per questo prodotto. È necessario abilitare le recensioni in WC -&gt; Settings -&gt; Product -&gt; Product -&gt; Abilitare le recensioni

en: Display and allow reviews for this product. Needs to enable reviews in advanced tab.
it: Visualizza e consenti recensioni per questo prodotto. Deve abilitare le recensioni nella scheda avanzata.

en: Display arrows
it: Mostra le frecce

en: Display as centered overlay (overlays the image)
it: Visualizza come sovrapposizione centrata (sovrappone l'immagine)

en: Display as icon
it: Visualizza come icona

en: Display as text
it: Visualizza come testo

en: Display blog posts
it: Visualizza post sul blog

en: Display border
it: Bordo di visualizzazione

en: Display codeblock as code snippet
it: Visualizza blocco di codice come frammento di codice

en: Display content from a User ID
it: Visualizzare contenuto da un ID utente

en: Display content from one or more hashtags
it: Visualizzare contenuti da uno o più hashtag

en: Display entries from a custom taxonomy
it: Visualizzare i movimenti da una tassonomia personalizzata

en: Display entries from:
it: Visualizzare le voci da:

en: Display entries in a magazine like fashion
it: Mostra le voci in una rivista come la moda

en: Display full menu (works best if you only got a few menu items)
it: Visualizza menu completo (funziona meglio se hai solo poche voci di menu)

en: Display icon
it: Icona di visualizzazione

en: Display icon above the title
it: Icona di visualizzazione sopra il titolo

en: Display icon at the left side of the whole content block
it: Icona di visualizzazione sul lato sinistro dell'intero blocco di contenuto

en: Display icon at the right side of the whole content block
it: Icona di visualizzazione sul lato destro dell'intero blocco di contenuto

en: Display icon to the left
it: Icona di visualizzazione a sinistra

en: Display icon to the right
it: Icona di visualizzazione a destra

en: Display image
it: Immagine di visualizzazione

en: Display in frontend only
it: Visualizzazione solo in frontend

en: Display in main header area
it: Visualizzazione nell'area principale dell'intestazione

en: Display in top bar at the left
it: Visualizzare nella barra superiore a sinistra

en: Display in top bar at the right
it: Visualizzare nella barra superiore a destra

en: Display info tabs for this product:
it: Visualizzare le schede delle informazioni per questo prodotto:

en: Display initially
it: Visualizza inizialmente

en: Display initially mobile:
it: Display inizialmente mobile:

en: Display initially on mobile
it: Display inizialmente su dispositivi mobili

en: Display initially:
it: Visualizza inizialmente:

en: Display message bar and use cookie logic
it: Visualizzare la barra dei messaggi e utilizzare la logica dei cookie

en: Display message box only on errors
it: Visualizzare la finestra di messaggio solo in base agli errori

en: Display on Single Blog Posts only
it: Visualizza solo su singoli post di blog

en: Display on hover
it: Visualizzazione al passaggio del mouse

en: Display on mouse hover
it: Visualizzazione al passaggio del mouse

en: Display one of the themes widget areas
it: Visualizzare una delle aree widget temi

en: Display only breadcrumbs
it: Visualizza solo pangrattato

en: Display only on active slides
it: Visualizza solo nelle diapositive attive

en: Display only the footer widgets (no socket)
it: Visualizzare solo i widget del piè di pagina (senza socket)

en: Display only the socket (no footer widgets)
it: Visualizza solo la presa (senza widget piè di pagina)

en: Display only title
it: Visualizza solo titolo

en: Display options
it: Opzioni di visualizzazione

en: Display order
it: Ordine di visualizzazione

en: Display product image and description as fullwidth page banner
it: Visualizzare l'immagine e la descrizione del prodotto come banner di pagina a larghezza intera

en: Display related products only
it: Visualizzare solo i prodotti correlati

en: Display search results in a custom container
it: Visualizzare i risultati della ricerca in un contenitore personalizzato

en: Display search results on the same page (AJAX)
it: Visualizzare i risultati della ricerca nella stessa pagina (AJAX)

en: Display selected page without redirect
it: Visualizzare la pagina selezionata senza reindirizzare

en: Display settings for this element when viewed on smaller screens
it: Visualizzare le impostazioni per questo elemento quando viene visualizzato su schermi più piccoli

en: Display shadow
it: Ombreggiatura di visualizzazione

en: Display sidebar navigation
it: Visualizzare la navigazione sulla barra laterale

en: Display small icon at the left side of the title
it: Visualizzare una piccola icona sul lato sinistro del titolo

en: Display social icons below main menu? (You can set your social icons at
it: Visualizzare le icone social sotto il menu principale? (Puoi impostare le tue icone social su

en: Display subheading above
it: Visualizza sottovoce sopra

en: Display subheading below
it: Visualizza sottotitolo

en: Display submenu items on click
it: Visualizzare le voci di sottomenu al clic

en: Display submenu items on hover
it: Visualizzare le voci di sottomenu al passaggio del mouse

en: Display tabs at the top
it: Visualizzare le schede nella parte superiore

en: Display the "Add to cart" button for the current product
it: Visualizzare il pulsante "Aggiungi al carrello" per il prodotto corrente

en: Display the &quot;Add to cart&quot; button including prices and variations but no product description.
it: Visualizza il pulsante &quot;Aggiungi al carrello&quot; inclusi prezzi e variazioni ma nessuna descrizione del prodotto.

en: Display the Title Bar with Page Title and Breadcrumb Navigation?
it: Visualizzare la barra del titolo con titolo della pagina e navigazione breadcrumb?

en: Display the big image in a lightbox
it: Visualizzare l'immagine di grandi dimensioni in una lightbox

en: Display the content of another entry
it: Visualizzare il contenuto di un'altra voce

en: Display the content of another page
it: Visualizzare il contenuto di un'altra pagina

en: Display the content of another page (fullwidth)
it: Visualizzare il contenuto di un'altra pagina (larghezza completa)

en: Display the entry title by default?
it: Visualizzare il titolo della voce per impostazione predefinita?

en: Display the first entry at the top of the others
it: Visualizzare la prima voce nella parte superiore delle altre

en: Display the first entry beside the others
it: Visualizzare la prima voce accanto alle altre

en: Display the footer page?
it: Visualizzare la pagina del piè di pagina?

en: Display the footer widgets & socket
it: Visualizzare i widget del piè di pagina e il socket

en: Display the footer widgets or page?
it: Visualizzare i widget o la pagina del piè di pagina?

en: Display the footer widgets?
it: Visualizzare i widget del piè di pagina?

en: Display the info and review tab for the current product
it: Visualizzare le informazioni e la scheda revisione per il prodotto corrente

en: Display the price for the current product
it: Visualizza il prezzo per il prodotto corrente

en: Display the price for the current product.
it: Visualizzare il prezzo per il prodotto corrente.

en: Display the product information for the current product
it: Visualizzare le informazioni sul prodotto per il prodotto corrente

en: Display the product meta for the current product
it: Visualizzare il meta prodotto per il prodotto corrente

en: Display the product meta info such as categories, tags and sku.
it: Visualizza le meta informazioni sul prodotto come categorie, tag e sku.

en: Display the results either in ascending or descending order
it: Visualizzare i risultati in ordine crescente o decrescente

en: Display the reviews and review form for the current product
it: Visualizzare le recensioni e il modulo di revisione per il prodotto corrente

en: Display the toggle sorting menu? (You also need to add a number of tags to each toggle to make sorting possible)
it: Visualizzare il menu di ordinamento del toggle? (Bisogna aggiungere un certo numero di tag ad ogni toggle, per rendere possibile l'ordinamento)

en: Display title and breadcrumbs
it: Visualizzare il titolo e il pangrattato

en: Display title only or title &amp; excerpt
it: Mostra solo titolo o titolo &amp; estratto

en: Display up-sells and related products
it: Visualizzare up-sell e prodotti correlati

en: Display up-sells only
it: Visualizza solo up-sell

en: Displays Posts from your Blog
it: Visualizza i post dal tuo blog

en: Displays a map based on OpenStreetMaps and Leaflet Map plugin
it: Visualizza una mappa basata sul plug-in OpenStreetMaps e Leaflet Map

en: Displays a search form
it: Visualizza un modulo di ricerca

[ctx: Displays as "Manual (<br>)". Plase don’t change the HTML entities.]
en: Manual (&lt;br&gt;)
it: Manuale (&lt;br&gt;)

en: Displays multiple buttons beside each other
it: Visualizza più pulsanti uno accanto all'altro

en: Displays your latest Instagram feeds (Smash Balloon Plugin)
it: Visualizza i tuoi ultimi feed Instagram (Smash Balloon Plugin)

en: Displays your latest Instagram photos
it: Visualizza le ultime foto di Instagram

en: Distance
it: Distanza

en: Distance &amp; Rotation
it: Distanza &amp; rotazione

en: Distance Bottom
it: Distanza inferiore

en: Distance Left
it: Distanza sinistra

en: Distance Right
it: Distanza a destra

en: Distance Top
it: Distanza in alto

en: Distance bottom
it: Distanza in basso

en: Distance from Sides
it: Distanza dai lati

en: Distance left
it: Distanza a sinistra

en: Distance right
it: Distanza a destra

en: Distance specified in pixels from the bottom of the browser window.
it: Distanza specificata in pixel dalla parte inferiore della finestra del browser.

en: Distance specified in pixels from the left side of the browser window.
it: Distanza specificata in pixel dal lato sinistro della finestra del browser.

en: Distance specified in pixels from the right side of the browser window.
it: Distanza specificata in pixel dal lato destro della finestra del browser.

en: Distance specified in pixels from the top of the browser window.
it: Distanza specificata in pixel dalla parte superiore della finestra del browser.

en: Distance top
it: Distanza superiore

en: Divider Color
it: Colore Divisore

en: Divider Height
it: Altezza Divisore

en: Divider Width
it: Larghezza Divisore

en: Do not accept and hide notification
it: Non accettare e nascondere la notifica

en: Do not allow Google Analytics
it: Non consentire Google Analytics

en: Do not allow Google Maps
it: Non consentire Google Maps

en: Do not allow Google Webfonts
it: Non consentire Google Webfonts

en: Do not allow Google reCaptcha
it: Non consentire google reCaptcha

en: Do not allow access to the screens
it: Non consentire l'accesso agli schermi

en: Do not allow dragging
it: Non consentire il trascinamento

en: Do not allow duplicate posts on the entire page (set offset automatically)
it: Non consentire post duplicati sull'intera pagina (imposta automaticamente l'offset)

en: Do not allow hierarchical custom elements
it: Non consentire elementi personalizzati gerarchici

en: Do not allow to change this setting when using this template
it: Non consentire di modificare questa impostazione quando si utilizza questo modello

en: Do not allow to preprocess shortcodes
it: Non consentire di pre-elaborazione di shortcode

en: Do not allow to use cookies
it: Non consentire l'utilizzo dei cookie

en: Do not allow to use cookies - some functionality on our site might not work as expected.
it: Non consentire l'utilizzo dei cookie- alcune funzionalità sul nostro sito potrebbero non funzionare come previsto.

en: Do not allow to use cookies or services - some functionality on our site might not work as expected.
it: Non consentire l'utilizzo di cookie o servizi- alcune funzionalità sul nostro sito potrebbero non funzionare come previsto.

en: Do not allow to use subitem custom element templates
it: Non consentire l'utilizzo di modelli di elementi personalizzati dell'elemento secondario

en: Do not allow video embeds
it: Non consentire incorporamenti video

en: Do not close with click on map
it: Non chiudere con un clic sulla mappa

en: Do not create a clone
it: Non creare un clone

en: Do not display arrows
it: Non visualizzare frecce

en: Do not display border
it: Non visualizzare il bordo

en: Do not display shadow
it: Non visualizzare l'ombreggiatura

en: Do not display the message box
it: Non visualizzare la finestra di messaggio

en: Do not enable this option unless you’re  experiencing issues with jQuery on your site. This option can easily cause unexpected issues when used incorrectly. Do you want to proceed?
it: Non abilitare questa opzione a meno che non si verificano problemi con jQuery nel sito. Questa opzione può facilmente causare problemi imprevisti se utilizzata in modo errato. Vuoi procedere?

en: Do not forget to disable this option later on if it does not help, or if you experience unexpected issues. This includes your entire site, not just LayerSlider.
it: Non dimenticare di disabilitare questa opzione in seguito se non aiuta o se si verificano problemi imprevisti. Ciò include l'intero sito, non solo LayerSlider.

en: Do not hide
it: Non nascondere

en: Do not import images
it: Non importare immagini

en: Do not scan widgets
it: Non eseguire la scansione dei widget

en: Do not select any tabs to import all or select which tabs of the theme options you want to import from the uploaded settings file. All options in these selected tabs will be imported - options in other tabs will not be modified.
it: Non selezionare alcuna scheda per importare tutte o selezionare le schede delle opzioni del tema che si desidera importare dal file delle impostazioni caricate. Tutte le opzioni in queste schede selezionate verranno importate: le opzioni in altre schede non verranno modificate.

en: Do not select any tabs to reset all options or select which tabs of the theme options you want to reset. All options in these selected tabs will be set to theme factory values - options in other tabs will not be modified.
it: Non selezionare alcuna scheda per reimpostare tutte le opzioni o selezionare le schede delle opzioni del tema che si desidera reimpostare. Tutte le opzioni in queste schede selezionate verranno impostate sui valori della factory di temi: le opzioni in altre schede non verranno modificate.

en: Do not show at all
it: Non mostrare affatto

en: Do not stretch image. If more space is available image will be centered.
it: Non allungare l'immagine. Se è disponibile più spazio, l'immagine verrà centrata.

en: Do not use an alternate menu for mobile
it: Non utilizzare un menu alternativo per dispositivi mobili

en: Do not use lazy loading
it: Non utilizzare il caricamento pigro

en: Do not use responsive images for this element
it: Non utilizzare immagini reattive per questo elemento

en: Do nothing
it: Non fare nulla

en: Do you really want to delete this custom element permanently? This action cannot be undone.
it: Eliminare definitivamente questo elemento personalizzato? Questa azione non può essere annullata.

en: Do you want to activate the lightbox
it: Attivare la lightbox

en: Do you want to add an image overlay effect that gets applied or removed on mouseover?
it: Aggiungere un effetto di sovrapposizione dell'immagine che viene applicato o rimosso sul mouseover?

en: Do you want to apply a link to the element?
it: Applicare un collegamento all'elemento?

en: Do you want to apply a link to the header text?
it: Applicare un collegamento al testo dell'intestazione?

en: Do you want to apply a link to the milestone?
it: Vuoi applicare un link alla pietra miliare?

en: Do you want to apply a link to the text?
it: Applicare un collegamento al testo?

en: Do you want to apply a link to the title?
it: Vuoi applicare un link al titolo?

en: Do you want to apply the link to the icon?
it: Applicare il collegamento all'icona?

en: Do you want to display a Call to Action Button on the right side of the box?
it: Visualizzare un pulsante Di invito all'azione sul lato destro della casella?

en: Do you want to display a Captcha field at the end of the form so users must prove they are human?
it: Si desidera visualizzare un campo Captcha alla fine del modulo in modo che gli utenti debbano dimostrare di essere umani?

en: Do you want to display a border around your tabs or without border
it: Visualizzare un bordo intorno alle schede o senza bordo

en: Do you want to display a circle around the animated number?
it: Visualizzare un cerchio attorno al numero animato?

en: Do you want to display a heading above the images?
it: Visualizzare un titolo sopra le immagini?

en: Do you want to display a heading above the slides?
it: Visualizzare un titolo sopra le diapositive?

en: Do you want to display a light border around the images?
it: Visualizzare un bordo luminoso intorno alle immagini?

en: Do you want to display a read more link?
it: Vuoi visualizzare un link per saperne di più?

en: Do you want to display blog posts or entries from a custom taxonomy?
it: Vuoi visualizzare post di blog o post da una tassonomia personalizzata?

en: Do you want to display blog posts?
it: Vuoi visualizzare i post del blog?

en: Do you want to display entries within date boundaries only? Can be used e.g. to create archives.
it: Visualizzare i movimenti solo entro i limiti della data? Può essere utilizzato, ad esempio, per creare archivi.

en: Do you want to display slider control buttons?
it: Visualizzare i pulsanti di controllo del dispositivo di scorrimento?

en: Do you want to display the footer widgets & footer socket?
it: Vuoi visualizzare i widget del piè di pagina e la presa del piè di pagina?

en: Do you want to display the footer widgets &amp; footer socket or a page content as footer? This default setting can be changed individually for each page.
it: Vuoi visualizzare i widget del piè di pagina e il socket del piè di pagina o un contenuto della pagina come piè di pagina? Questa impostazione predefinita può essere modificata singolarmente per ogni pagina.

en: Do you want to display the image overlay effect that gets removed on  mouseover?
it: Visualizzare l'effetto di sovrapposizione dell'immagine che viene rimosso sul mouseover?

en: Do you want to display the image overlay effect that gets removed on mouseover?
it: Visualizzare l'effetto di sovrapposizione dell'immagine che viene rimosso sul mouseover?

en: Do you want to filter entries by date?
it: Filtrare i movimenti in base alla data?

en: Do you want to open the link in a new window
it: Aprire il collegamento in una nuova finestra

en: Do you want to open the link url in a new tab/window?
it: Aprire l'URL del collegamento in una nuova scheda/finestra?

en: Do you want to separate the sidebar from your main content with a border?
it: Vuoi separare con un bordo la barra laterale dal contenuto principale?

en: Do you want to use a custom or predefined minimum height?
it: Si desidera utilizzare un'altezza minima personalizzata o predefinita?

en: Do you want to use a grid or a slider to display the logos?
it: Vuoi usare una griglia o un dispositivo di scorrimento per visualizzare i loghi?

en: Dock layers list
it: Elenco dei livelli di ancoraggio

en: Documentation
it: Documentazione

en: Don't display Captcha
it: Non visualizzare Captcha

en: Don't display Sidebar navigation
it: Non visualizzare la navigazione sulla barra laterale

en: Don't display the socket & footer widgets
it: Non visualizzare i widget socket & footer

en: Don't display the socket & page
it: Non visualizzare il socket e la pagina

en: Don't filter tags
it: Non filtrare i tag

en: Don't filter taxonomies
it: Non filtrare le tassonomie

en: Don't show the images at all and display the preview text only
it: Non mostrare affatto le immagini e visualizzare solo il testo di anteprima

en: Dont display border
it: Bordo non visualizzato

en: Don’t filter categories
it: Non filtrare le categorie

en: Don’t filter tags
it: Non filtrare i tag

en: Don’t filter taxonomies
it: Non filtrare le tassonomie

en: Dotted
it: Punteggiato

en: Double
it: Doppio

en: Double click to<br> add icon
it: Fare doppio clic su per<br> Icona Aggiungi

en: Double click to<br> add media
it: Fare doppio clic su per<br> aggiungere supporti

en: Double click to<br> add shape
it: Fare doppio clic per<br> aggiungi forma

en: Double click to<br> set image
it: Fare doppio clic su per<br> impostare l'immagine

en: Double opt-in?
it: Doppio opt-in?

en: Download And Import Demo Files
it: Scaricare e importare file demo

en: Download Error
it: Scarica errore

en: Download Package URL:
it: Scarica URL pacchetto:

en: Download Package URL: A problem occured accessing your download link. Unable to perform update.
it: Scarica URL pacchetto: si è verificato un problema durante l'accesso al link per il download. Impossibile eseguire l'aggiornamento.

en: Download Package URL: A problem occurred accessing your download link. Unable to perform update.
it: Scarica URL pacchetto: si è verificato un problema durante l'accesso al link per il download. Impossibile eseguire l'aggiornamento.

en: Download Package URL: Envato returned a wrong datastructure. Unable to get url for updates:
it: Scarica URL pacchetto: Envato ha restituito una struttura dati errata. Impossibile ottenere l'URL per gli aggiornamenti:

en: Download Update From Themeforest.net
it: Scarica aggiornamento da Themeforest.net

en: Download and import file attachments
it: Scarica e importa gli allegati

en: Download latest library files here
it: Scarica i file di libreria più recenti qui

en: Download of files for demo %s didn't work! <br/> You might want to try reloading the page and then try again.
it: Il download dei file per la %s demo non ha funzionato! <br/> È possibile provare a ricaricare la pagina e riprovare.

en: Download started
it: Download avviato

en: Download started.
it: Download avviato.

en: Downloaded files for demo %s could not be deleted.
it: Impossibile eliminare i file scaricati %s demo.

en: Downloading Icons ...
it: Download di icone ...

en: Downloading Image Editor ...
it: Download di Image Editor ...

en: Downloading install package from <span class="code">%s</span>&#8230;
it: Download del pacchetto di installazione da <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Drag me :)
it: Trascinami :)

en: Drag projects here to move them from this group to the main grid.
it: Trascina i progetti qui per spostarli da questo gruppo alla griglia principale.

en: Drag sliders here to 
     remove from this folder
it: Trascinare i dispositivi di scorrimento qui per 
     Rimuovi da questa cartella

en: Draggable
it: Trascinabile

en: Draggable Marker
it: Marcatore trascinabile

en: Dragging Of Map
it: Trascinamento della mappa

en: Dribbble Link
it: Collegamento a Dribbble

en: Dribbble Profile Link
it: Link al profilo di Dribbble

en: Drop Shadow
it: Trascina ombreggiatura

en: Drop file to import
it: Rilascia file da importare

en: Drop image(s) here
it: Drop image (s) qui

en: Drop to remove from folder
it: Rilasciare per rimuovere dalla cartella

en: Dropcap Styling
it: Stile Dropcap

en: Drops
it: Gocce

en: Due to scheduling, this project is no longer visible to your visitors. If you wish to reinstate this project, just remove the schedule in %sProject Settings → Publish%s.
it: A causa della pianificazione, questo progetto non è più visibile ai tuoi visitatori. Se si desidera ripristinare questo progetto, è sufficiente rimuovere la pianificazione in %sImpostazioni progetto → Pubblica%s.

en: Due to scheduling, this slider is no longer visible to your visitors. If you wish to reinstate this slider, just remove the schedule in %sSlider Settings -> Publish%s.
it: A causa della pianificazione, questo dispositivo di scorrimento non è più visibile ai tuoi visitatori. Se si desidera ripristinare questo dispositivo di scorrimento, è necessario rimuovere la pianificazione in %sInvio impostazioni di scorrimento -> Pubblica%s.

en: Due to scheduling, this slider is no longer visible to your visitors. If you wish to reinstate this slider, just remove the schedule in %sSlider Settings → Publish%s.
it: A causa della pianificazione, questo dispositivo di scorrimento non è più visibile ai tuoi visitatori. Se si desidera ripristinare questo dispositivo di scorrimento, è %sdi → pubblica%s.

en: Dummy Content to demonstrate &quot;Bring To Front&quot; option
it: Contenuto fittizio per dimostrare l'opzione &quot;Porta in primo piano&quot;

en: Duplicate
it: Duplica

en: Duplicate Layer
it: Duplica il modello

en: Duplicate Layers
it: Livelli duplicati

en: Duplicate Slide
it: Diapositiva duplicata

en: Duplicate layer
it: Duplica livello

en: Duplicate selected
it: Duplica selezionato

en: Duplicate selected layers.
it: Duplicare i livelli selezionati.

en: Duplicate slide
it: Duplica questa slide

en: Duplicate this layer
it: Duplica questo livello

en: Duplicate this slide
it: Duplicare questa diapositiva

en: Duplicate this slider
it: Duplicare questo dispositivo di scorrimento

en: Duration
it: Durata

en: Duration | reverse
it: Durata | inverso

en: Dynamic
it: Dinamico

en: Dynamic Layer
it: Impaginazione dinamica

en: Dynamic content from posts
it: Contenuti dinamici dai post

en: E-Mail
it: Email

en: E-Mail Subject
it: Oggetto dell'email

en: E-Mail could not be accessed (needed for your information only)
it: Impossibile accedere alla posta elettronica (necessaria solo per le informazioni)

en: E-Mail to:
it: Posta elettronica a:

en: ENABLED
it: ABILITATO

en: ERROR
it: ERRORE

en: Each rotating textblock will be shown the selected amount of seconds.
it: Ad ogni blocco di testo rotante verrà visualizzata la quantità selezionata di secondi.

en: Each text fragment will animate from the joint whole word to the options you specify here.
it: Ogni frammento di testo verrà animato dall'intera parola congiunta alle opzioni specificate qui.

en: Easing
it: Attenuazione

en: Easing | reverse
it: Facilitare | inverso

en: Easy
it: Facile

en: Easy Slider Item
it: Elemento dispositivo di scorrimento facile

en: Edit
it: Modifica

en: Edit %s
it: Modifica %s

en: Edit %s (Advanced Layout Builder)
it: Modifica %s (Generatore di layout avanzato)

en: Edit %s (Block Editor)
it: Modifica %s (Editor blocchi)

en: Edit %s (Classic Editor)
it: Modifica %s (editor classico)

en: Edit %s (Gutenberg)
it: Modifica %s (Gutenberg)

en: Edit &#8220;%s&#8221; in the Block Editor
it: Modificare "%s" nell'editor di blocchi

en: Edit &#8220;%s&#8221; in the Classic Editor
it: Modificare "%s" nell'editor classico

en: Edit &#8220;%s&#8221; in the Gutenberg Editor
it: Modifica "%s" nell'editor Gutenberg

en: Edit ALB Custom Element Template
it: Modificare il modello di elemento personalizzato ALB

en: Edit Address
it: Modifica Indirizzo

en: Edit Button
it: Pulsante Modifica

en: Edit Cell
it: Modifica cella

en: Edit Column
it: Modifica colonna

en: Edit Contact Form Elements
it: Modifica gli elementi del modulo di contatto

en: Edit Coupon
it: Modifica Coupon

en: Edit Custom Element
it: Modifica elemento personalizzato

en: Edit Custom Elements
it: Modificare elementi personalizzati

en: Edit Dynamic Template of this entry
it: Modificare il modello dinamico di questa voce

en: Edit Element
it: Modifica elemento

en: Edit Element Template:
it: Modifica modello elemento:

en: Edit Elements in Popup Window:
it: Modifica elementi nella finestra popup:

en: Edit Form Element
it: Modifica elemento del modulo

en: Edit Frontpage
it: Modificare FrontPage

en: Edit Frontpage (Advanced Layout Builder)
it: Modifica FrontPage (Generatore di layout avanzato)

en: Edit Frontpage (Block Editor)
it: Modifica FrontPage (Editor blocchi)

en: Edit Frontpage (Classic Editor)
it: Modifica FrontPage (editor classico)

en: Edit Frontpage (Gutenberg)
it: Modifica Frontpage (Gutenberg)

en: Edit Gallery
it: Modifica Galleria

en: Edit Grid Item
it: Modifica elemento griglia

en: Edit Hotspot Tooltip
it: Modificare la descrizione comando hotspot

en: Edit Icon Link
it: Modifica collegamento icona

en: Edit Layer Slider here
it: Modifica dispositivo di scorrimento livello qui

en: Edit List Item
it: Modifica voce di elenco

en: Edit Location
it: Modifica località

en: Edit Menu Item
it: Modifica Elemento Menu

en: Edit Metadata Element
it: Modifica elemento metadati

en: Edit Milestone
it: Modifica Milestone

en: Edit Name And Tooltip
it: Modificare nome e descrizione comando

en: Edit Order
it: Modifica Ordine

en: Edit Order status
it: Modificare lo stato dell'ordine

en: Edit Portfolio Entry
it: Modifica voce portfolio

en: Edit Product
it: Modifica Prodotto

en: Edit Product Category
it: Modifica Categoria Prodotti

en: Edit Product Tag
it: Modificare il tag prodotto

en: Edit Progress Bars
it: Modificare le barre di stato

en: Edit Project
it: Modifica Progetto

en: Edit Revolution Slider here
it: Modifica dispositivo di scorrimento rivoluzione qui

en: Edit Row
it: Modifica riga

en: Edit Section
it: Modifica Sezione

en: Edit Slider
it: Modifica Slider

en: Edit Social Service or Icon
it: Modificare il servizio sociale o l'icona

en: Edit Tab
it: Modifica scheda

en: Edit Tab Section
it: Sezione Modifica scheda

en: Edit Table
it: Modifica tabella

en: Edit Testimonial
it: Modifica Testimonianza

en: Edit Text Element
it: Modifica elemento text

en: Edit Variation
it: Modifica variante

en: Edit profile for User:
it: Modificare il profilo per l'utente:

en: Edit the CSS file of LayerSlider skins to apply custom modifications.
it: Modificate il file CSS degli skin LayerSlider per applicare modifiche personalizzate.

en: Edit the CSS file of skins to apply modifications.
it: Modificare il file CSS degli skin per applicare modifiche.

en: Edit the profile description here.
it: Modificare la descrizione del profilo qui.

en: Edit this entry
it: Modificare questa voce

en: Editing a custom element template is not allowed from this screen.
it: La modifica di un modello di elemento personalizzato non è consentita da questa schermata.

en: Editing slider:
it: Dispositivo di scorrimento modifica:

en: Editing:
it: Modificando:

en: Editor, Admin
it: Editor, Amministratore

en: Editors
it: Editori

en: Editors and Admins
it: Editori e amministratori

en: Effects
it: Effetti

en: Either by solving a simple mathematical question or by Google reCaptcha, that needs to be
it: O risolvendo una semplice domanda matematica o da Google reCaptcha, che deve essere

en: Either by solving a simply mathematical question or by Google reCaptcha, that needs to be
it: O risolvendo una domanda semplicemente matematica o da Google reCaptcha, che deve essere

en: Either enter your Google tracking id (UA-XXXXX-X) or your full Google Analytics tracking Code here.
it: Inserisci il tuo ID di tracciamento Google (UA-XXXXX-X) o il tuo codice di tracciamento completo di Google Analytics qui.

en: Either enter your Google tracking id (UA-XXXXX-X), (G-XXXXX) or your full Google Analytics tracking Code here.
it: Inserisci il tuo ID di tracciamento Google (UA-XXXXX-X) (G-XXXXX) o il tuo codice di tracciamento completo di Google Analytics qui.

en: Either upload a new or choose an existing image from your media library
it: Caricare una nuova o scegliere un'immagine esistente dalla raccolta multimediale

en: Either upload a new video or choose an existing video from your media library
it: Caricare un nuovo video o scegliere un video esistente dalla raccolta multimediale

en: Either upload a new video, choose an existing video from your media library or link to a video by URL
it: Caricare un nuovo video, scegliere un video esistente dalla raccolta multimediale o collegarlo a un video per URL

en: Either upload a new video, choose an existing video from your media library or link to a video by URL. If you want to make sure that all browser can display your video upload a mp4, an ogv and a webm version of your video.
it: Caricare un nuovo video, scegliere un video esistente dalla raccolta multimediale o collegarlo a un video per URL. Se vuoi assicurarti che tutti i browser possano visualizzare il tuo video carica un mp4, un ogv e una versione webm del tuo video.

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library
it: Carica una nuova immagine o scegline una dalla libreria

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library. Leave empty if you don't want to use a background image
it: Caricare una nuova o scegliere un'immagine esistente dalla raccolta multimediale. Lasciare vuoto se non si vuole usare un'immagine di sfondo

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library. Leave empty if you don't want to use a background image
it: Caricare una nuova o scegliere un'immagine esistente dalla raccolta multimediale. Lasciare vuoto se non si vuole usare un'immagine di sfondo

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library. Leave empty if you don't want to use a background image.
it: Caricare una nuova o scegliere un'immagine esistente dalla raccolta multimediale. Lasciare vuoto se non si vuole usare un'immagine di sfondo.

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library. Leave empty if you want to use the background image of the color scheme defined above
it: Caricare una nuova o scegliere un'immagine esistente dalla raccolta multimediale. Lasciare vuoto se si desidera utilizzare l'immagine di sfondo della combinazione di colori definita sopra

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library. Once an Image has been selected you can add your Hotspots
it: Caricare una nuova o scegliere un'immagine esistente dalla raccolta multimediale. Una volta selezionata un'immagine, puoi aggiungere i tuoi hotspot

en: Either use an existing menu, built in Appearance -> Menus or create a simple custom menu here
it: Utilizzare un menu esistente, incorporato in Appearance -> Menus o creare un semplice menu personalizzato qui

en: Either use the themes default colors or apply some custom ones
it: Utilizzare i colori predefiniti dei temi o applica alcuni personalizzati

en: Either use the themes default or define a custom background color
it: Utilizzare i temi predefiniti o definire un colore di sfondo personalizzato

en: Elastic
it: Elastico

en: Elegant
it: Elegante

en: Element
it: Elemento

en: Element Columns
it: Colonne elemento

en: Element Manager Update State:
it: Stato aggiornamento Gestione elementi:

en: Element Manager Version:
it: Versione di Gestione elementi:

en: Element Opacity
it: Opacità dell'elemento

en: Element Preview
it: Anteprima elemento

en: Element Title and Caption
it: Titolo e didascalia dell'elemento

en: Element Title and Excerpt
it: Titolo ed estratto dell'elemento

en: Element Title and Excerpt Styling
it: Stile titolo ed estratto dell'elemento

en: Element Title and Excerpt display settings
it: Impostazioni di visualizzazione titolo ed estratto dell'elemento

en: Element Visibility
it: Visibilità Elemento

en: Element captions
it: Didascalie elemento

en: Element disabled
it: Elemento disabilitato

en: Element only - on hover once
it: Solo elemento - al passaggio del mouse una volta

en: Element only - on hover permanent
it: Solo elemento - al passaggio del mouse permanente

en: Element only - permanent
it: Solo elemento - permanente

en: Eliminates render-blocking JavaScript files, but might also delay a bit displaying projects above the fold.
it: Elimina i file JavaScript che bloccano il rendering, ma potrebbe anche ritardare un po 'la visualizzazione dei progetti above the fold.

en: Eliminates render-blocking JavaScript files, but might also delay a bit displaying sliders above the fold.
it: Elimina i file JavaScript che bloccano il rendering, ma potrebbe anche ritardare un po 'la visualizzazione dei dispositivi di scorrimento sopra la piega.

en: Ellipse
it: Ellisse

en: Email Profile Link
it: Link al profilo e-mail

en: Email link
it: Collegamento e-mail

en: Embed
it: Incorpora

en: Embed Options:
it: Opzioni incorporamento:

en: Embed Projects
it: Incorpora progetti

en: Embed Slider
it: Incorpora la slide

en: Empty Cells
it: Celle vuote

en: Empty Cells are by default hidden. If you want to force equal height across all columns set them to display
it: Le celle vuote sono nascoste per impostazione predefinita. Se si desidera forzare la stessa altezza su tutte le colonne, impostarle per la visualizzazione

en: Empty caches
it: Cache vuote

en: Enable
it: Abilita

en: Enable - merge and compress all theme CSS files
it: Abilita: unire e comprimere tutti i file CSS del tema

en: Enable - merge and compress all theme javascript files
it: Abilita : unire e comprimere tutti i file javascript del tema

en: Enable Autoplay
it: Abilita Autoplay

en: Enable Banner for product category pages
it: Abilitare Banner per le pagine delle categorie di prodotti

en: Enable Carousel Autoplay
it: Abilita Carosello Autoplay

en: Enable Carousel Autoplay:
it: Abilita riproduzione automatica carosello:

en: Enable Conditional Logic
it: Abilita logica condizionale

en: Enable Elementor widget
it: Abilitare il widget Elementor

en: Enable Google Fonts
it: Abilitare i tipi di carattere di Google

en: Enable Google Maps on your site
it: Abilitare Google Maps sul tuo sito

en: Enable Gutenberg block
it: Abilita blocco Gutenberg

en: Enable Overlay?
it: Abilitare la sovrapposizione?

en: Enable Revisions
it: Abilita revisioni

en: Enable Smooth Scrolling
it: Abilita scorrimento uniforme

en: Enable TinyMCE helper
it: Abilitare l'helper TinyMCE

en: Enable cookie consent messages
it: Abilitare i messaggi di consenso dei cookie

en: Enable cookie consent messages to use message bar and modal popup.
it: Abilitare i messaggi di consenso dei cookie per l'utilizzo della barra dei messaggi e del popup modale.

en: Enable it here
it: Abilitalo qui

en: Enable layer transition
it: Abilitare la transizione di livello

en: Enable lazy loading
it: Abilitare il caricamento pigro

en: Enable optimizations on mobile devices to avoid performance issues (e.g. fewer tiles in slide transitions, reducing performance-heavy effects with very similar results, etc).
it: Abilita le ottimizzazioni sui dispositivi mobili per evitare problemi di prestazioni (ad esempio meno riquadri nelle transizioni di scorrimento, riduzione degli effetti ad alta forza delle prestazioni con risultati molto simili, ecc.).

en: Enable or disable external services to protect your privacy.
it: Abilitare o disabilitare i servizi esterni per proteggere la privacy dell'utente.

en: Enable post navigation
it: Abilita navigazione tra i post

en: Enable scan only when you use Theme Shortcodes in widgets and do not use these in pages/posts. If you run into troubles please use one of the other options. Please reload the widget page when finished editing to force a scan of the widgets.
it: Abilita la scansione solo quando usi i codici brevi dei temi nei widget e non li usi nelle pagine / post. Se si verificano problemi, utilizzare una delle altre opzioni. Ricaricare la pagina widget al termine della modifica per forzare una scansione dei widget.

en: Enable scrolling
it: Abilita scorrimento

en: Enable this option to allow reverse transition, so you can loop back and forth seamlessly.
it: Attiva questa opzione per consentire la transizione inversa, in modo da poter eseguire un ciclo avanti e indietro senza soluzione di continuità.

en: Enable this option to avoid blend mode issues with slide transitions. Due to technical limitations, this will also clip your slide transitions regardless of your settings.
it: Abilitare questa opzione per evitare problemi di modalità di fusione con le transizioni diapositiva. A causa di limitazioni tecniche, questo ritaglierà anche le transizioni della diapositiva indipendentemente dalle impostazioni.

en: Enable this option to eliminate the stop between slide changes. Visitors would no longer need to scroll at the end of slides, instead the project will only stop at the keyframes you specify.
it: Attivate questa opzione per eliminare l'interruzione tra le modifiche alle diapositive. I visitatori non dovrebbero più scorrere alla fine delle diapositive, ma il progetto si fermerà solo ai fotogrammi chiave specificati.

en: Enable this option to eliminate the stop between slide changes. Visitors would no longer need to scroll at the end of slides, instead the slider will only stop at the keyframes you specify.
it: Abilitare questa opzione per eliminare l'arresto tra le modifiche alle diapositive. I visitatori non avrebbero più bisogno di scorrere alla fine delle diapositive, ma il dispositivo di scorrimento si fermerà solo ai fotogrammi chiave specificati.

en: Enable this option to ignore LayerSlider files by CloudFlare’s Rocket Loader, which can help overcoming potential issues.
it: Attiva questa opzione per ignorare i file LayerSlider del caricatore rocket di CloudFlare, il che può aiutare a superare potenziali problemi.

en: Enable this option to immediately start layer animations without waiting for the Popup to complete its opening transition.
it: Attivate questa opzione per avviare immediatamente le animazioni dei livelli senza attendere che il popup completi la transizione di apertura.

en: Enable this option to start your slider immediately, without waiting for the Popup to complete its opening transition.
it: Attiva questa opzione per avviare immediatamente il dispositivo di scorrimento, senza attendere che il popup completi la transizione di apertura.

en: Enabled
it: Abilitato

en: Enabled - Redirect to selected page
it: Abilitato - Reindirizza alla pagina selezionata

en: Enabled - Use selected page content without redirect
it: Abilitato - Usa il contenuto della pagina selezionato senza reindirizzare

en: Enabled caching can drastically increase the plugin performance and spare your server from unnecessary load. LayerSlider will serve fresh, non-cached versions for admins and anyone who can manage sliders.
it: La memorizzazione nella cache abilitata può aumentare drasticamente le prestazioni del plug-in e risparmiare al server un carico non necessario. LayerSlider servirà versioni fresche e non memorizzate nella cache per gli amministratori e chiunque sia in grado di gestire i dispositivi di scorrimento.

en: Enables or disables repeating this Popup to your target audience with the below specified frequency.
it: Abilita o disabilita la ripetizione di questo popup al pubblico di destinazione con la frequenza inferiore specificata.

en: Enables the use of the HTML native lazy loading feature. LayerSlider has its own lazy loading mechanism more suitable for general use and we recommend leaving this option off.
it: Abilita l'uso della funzionalità di caricamento lazy nativo HTML. LayerSlider ha il suo meccanismo di caricamento pigro più adatto per l'uso generale e si consiglia di lasciare questa opzione fuori.

en: Enabling GreenSock sandboxing can solve issues when other plugins are using multiple/outdated versions of this library.
it: L'attivazione del sandboxing GreenSock può risolvere i problemi quando altri plug-in utilizzano versioni multiple/obsolete di questa libreria.

en: Enabling caching can drastically increase the plugin performance and spare your server from unnecessary load. However, this might be unnecessary if you already have a caching plugin, and it might cause issues for localization plugins.
it: L'abilitazione della memorizzazione nella cache può aumentare drasticamente le prestazioni del plug-in e risparmiare al server un carico non necessario. Tuttavia, questo potrebbe non essere necessario se si dispone già di un plug-in di memorizzazione nella cache e potrebbe causare problemi per i plug-in di localizzazione.

en: Enabling this option will likely help if you’re experiencing issues with CDN services or JavaScript minify/combine features in a 3rd party plugin. However, it can also negatively impact performance since resources will not be loaded conditionally.
it: L'attivazione di questa opzione probabilmente ti aiuterà in caso di problemi con i servizi CDN o le funzionalità di minify/ combine JavaScript in un plug-in di terze parti. Tuttavia, può anche influire negativamente sulle prestazioni poiché le risorse non verranno caricate in modo condizionale.

en: End Date
it: Data Fine

en: End Edit Custom Elements
it: Termina modifica elementi personalizzati

en: End-User Documentation
it: Documentazione per l'utente finale

en: End-User documentation
it: Documentazione dell'utente finale

en: Ending Text Transition
it: Fine della transizione del testo

en: Ending Text Transition completes
it: Chiusura di transizione del testo

en: Ending Text Transition properties
it: Proprietà del testo nella  transizione finale

en: Ending Text Transition starts
it: Inizio della chiusura della transizione del testo

en: Ending Text and Loop Transitions complete
it: Fine  della transizione del testo e del ciclo continuo

en: Ending Text<br>Transition
it: Testo finale<br>transizione

en: Ending Transition
it: Fine della transizione

en: Ending Transition properties
it: Proprietà della transizione finale

en: Ending<br>Transition
it: fine<br>transizione

en: Enfold Actions
it: Azioni enfold

en: Enfold Actions Window
it: Finestra Azioni di applicazione

en: Enfold Advanced Layout Editor enabled
it: Enfold Advanced Layout Editor abilitato

en: Enfold Feature Requests
it: Richieste di funzionalità di enfold

en: Enfold Google Settings
it: Enfold Impostazioni Google

en: Enfold Privacy And Cookies
it: Nobilita privacy e cookie

en: Enfold Shortcode Parser Info Panel
it: Pannello informazioni parser con codice breve Enfold

en: Enfold Shortcode Parser Info Window
it: Finestra informazioni parser codice breve Enfold

en: Enfold checks if it can detect a website caching plugin and if it can't find a familiar one recommends a few that are known to work great with the theme
it: Enfold controlla se è in grado di rilevare un plug-in di memorizzazione nella cache di un sito Web e se non è in grado di trovarne uno familiare consiglia alcuni che sono noti per funzionare alla grande con il tema

en: Enfold checks if it can detect an image optimization plugin and if it can't find a familiar one recommends a few that are known to work great with the theme
it: Enfold controlla se è in grado di rilevare un plug-in di ottimizzazione delle immagini e se non è in grado di trovarne uno familiare consiglia alcuni che sono noti per funzionare alla grande con il tema

en: Enfold update was successful!
it: L'aggiornamento enfold ha avuto esito positivo!

en: Enforce duplicates (if a blog element on the page should show the same entries as this slider use this setting)
it: Applica duplicati (se un elemento blog nella pagina deve mostrare le stesse voci di questo dispositivo di scorrimento, usa questa impostazione)

en: Enhance your content with beautiful and unique typography. Google Fonts provides over a thousand web-optimized fonts.
it: Migliora i tuoi contenuti con una tipografia bella e unica. Google Fonts fornisce oltre un migliaio di font ottimizzati per il web.

en: Enhanced lazy load
it: Carico pigro migliorato

en: Enlarge Image
it: Ingrandisci immagine

en: Enlarge layer to double size
it: Ingrandisci il livello a doppia dimensione

en: Ensures that the theme cannot clip parts of the slider when used in a boxed layout.
it: Assicura che il tema non possa ritagliare parti del dispositivo di scorrimento quando viene utilizzato in un layout boxed.

en: Enter Address, then fetch coordinates
it: Immettere Indirizzo, quindi recuperare le coordinate

en: Enter Name of the new Widget Area here
it: Inserisci qui il nome della nuova area widget

en: Enter Preview
it: Immettere Anteprima

en: Enter URL
it: Inserisci URL

en: Enter Video URL
it: Inserisci l'URL del Video

en: Enter Your Custom Color Palette
it: Inserisci la tua tavolozza di colori personalizzata

en: Enter a URL to link the YourLogo image.
it: Immettere un URL per collegare l'immagine YourLogo.

en: Enter a caption title for the slide here
it: Immettere qui un titolo di didascalia per la diapositiva

en: Enter a custom URL to the marker icon
it: Immettere un URL personalizzato nell'icona dell'indicatore

en: Enter a custom base to use. A base must be set or WordPress will use default instead.
it: Inserisci una base personalizzata da utilizzare. Una base deve essere impostata oppure WordPress utilizzerà quella predefinita.

en: Enter a custom heading text here. Options to customize heading tag and link are located in the &quot;Advanced&quot; tab.
it: Inserisci qui un testo di intestazione personalizzato. Le opzioni per personalizzare il tag e il collegamento dell'intestazione si trovano nella scheda &quot;Avanzate&quot;.

en: Enter a custom name for this element. At least 4 characters and limited to 30 characters. Allowed characters are Whitespace, a-zA-Z0-9-_/
it: Immettere un nome personalizzato per questo elemento. Almeno 4 caratteri e limitato a 30 caratteri. I caratteri consentiti sono Spazi vuoti, a-zA-Z0-9-_/

en: Enter a custom subject text to the autoresponder email. Leave blank to use a default message.
it: Immettere un testo dell'oggetto personalizzato nel messaggio di posta elettronica del autoresponder. Lasciare vuoto per utilizzare un messaggio predefinito.

en: Enter a custom width. Both, px and &percnt; values are allowed
it: Immettere una larghezza personalizzata. Entrambi i valori px e % sono consentiti

en: Enter a custom width. Both, px and &percnt; values are allowed. When using an icon width for rulers are limited to 45%.
it: Immettere una larghezza personalizzata. Entrambi i valori px e % sono consentiti. Quando si utilizza una larghezza dell'icona per i righelli è limitato al 45%.

en: Enter a description text - will be displayed when you hover above the custom element icons in ALB or in selectboxes for custom elements
it: Immettere un testo di descrizione - verrà visualizzato quando si passa il mouse sopra le icone degli elementi personalizzati in ALB o nelle caselle di selezione per gli elementi personalizzati

en: Enter a few words that describe the person
it: Immettere alcune parole che descrivono la persona

en: Enter a font name to add to your collection
it: Immettere un nome di carattere da aggiungere alla raccolta

en: Enter a form title that is displayed above the form
it: Immettere un titolo del modulo visualizzato sopra il modulo

en: Enter a jQuery selector to open the Popup by clicking on the target element(s). Acting as a toggle, a secondary click will close the Popup. Leave this field empty if you don’t want to use this trigger.
it: Immettere un selettore jQuery per aprire popup facendo clic sugli elementi di destinazione. Agendo come interruttore, un clic secondario chiuderà il popup. Lasciare vuoto questo campo se non si desidera utilizzare questo trigger.

en: Enter a label text for the button
it: Immettere un testo dell'etichetta per il pulsante

en: Enter a link title
it: Immettere un titolo di collegamento

en: Enter a list of CSS properties, which will be applied to the built-in close button (if enabled) to customize it’s appearance.
it: Immettere un elenco di proprietà CSS, che verranno applicate al pulsante di chiusura incorporato (se abilitato) per personalizzarne l'aspetto.

en: Enter a message that will be sent to the users email address once he has submitted the form.
it: Immettere un messaggio che verrà inviato all'indirizzo di posta elettronica degli utenti dopo aver inviato il modulo.

en: Enter a numeric value to calculate startdate of entries. Defaults to 1 if invalid or empty.
it: Immettere un valore numerico per calcolare la data di inizio delle voci. Il valore predefinito è 1 se non valido o vuoto.

en: Enter a placeholder text for the input field
it: Immettere un testo segnaposto per il campo di input

en: Enter a scroll position in pixels or percents, which will close the Popup when visitors scroll to that location. Leave this field empty if you don’t want to use this trigger.
it: Immettere una posizione di scorrimento in pixel o percentuali, che chiuderà il popup quando i visitatori scorrono fino a tale posizione. Lasciare vuoto questo campo se non si desidera utilizzare questo trigger.

en: Enter a scroll position in pixels or percents, which will open the Popup when visitors scroll to that location. Leave this field empty if you don’t want to use this trigger.
it: Immettere una posizione di scorrimento in pixel o percentuali, che aprirà il popup quando i visitatori scorrono fino a tale posizione. Lasciare vuoto questo campo se non si desidera utilizzare questo trigger.

en: Enter a short description or welcome note for your default Shop Page
it: Inserisci una breve descrizione o una nota di benvenuto per la pagina predefinita del negozio

en: Enter a short descriptive text that appears if the user places his mouse above the hotspot
it: Immettere un breve testo descrittivo visualizzato se l'utente posiziona il mouse sopra l'hotspot

en: Enter a text that should be displayed after the metadata info
it: Immettere un testo da visualizzare dopo le informazioni sui metadati

en: Enter a text that should be displayed after the selected metadata infos
it: Immettere un testo da visualizzare dopo le informazioni sui metadati selezionate

en: Enter a text that should be displayed before the metadata info
it: Immettere un testo da visualizzare prima delle informazioni sui metadati

en: Enter a text that should be displayed before the selected metadata infos
it: Immettere un testo da visualizzare prima delle informazioni sui metadati selezionate

en: Enter a valid Envato private token
it: Immettere un token privato Envato valido

en: Enter a valid Google Maps API Key to use all map related theme functions
it: Immettere una chiave API di Google Maps valida per utilizzare tutte le funzioni del tema relative alla mappa

en: Enter a valid Mailchimp API Key to use all newsletter related theme functions
it: Immettere una chiave API Mailchimp valida per utilizzare tutte le funzioni del tema relative alla newsletter

en: Enter a value for the height
it: Immettere un valore per l'altezza

en: Enter a value for the width
it: Immettere un valore per la larghezza

en: Enter additional shortcode attributes here that are not available with predefined options.
it: Immettere qui attributi shortcode aggiuntivi che non sono disponibili con opzioni predefinite.

en: Enter an additional description
it: Immettere una descrizione aggiuntiva

en: Enter an additional message that will be added after the form labels.
it: Immettere un messaggio aggiuntivo che verrà aggiunto dopo le etichette del modulo.

en: Enter an additional tooltip to give a closer information about use of the button
it: Immettere una descrizione comando aggiuntiva per fornire informazioni più dettagliate sull'uso del pulsante

en: Enter an image URL
it: Immettere un URL immagine

en: Enter an optional tooltip that is displayed when you hover over the marker (different from Marker Popup)
it: Immettere una descrizione comando facoltativa visualizzata quando si passa il puntatore del mouse sull'indicatore (diverso da Popup marcatore)

en: Enter any number of comma separated tags here. If sorting is active the user can filter the visible toggles with the help of these tags
it: Inserisci un numero qualsiasi di tag, separati da virgola. Se l'ordinamento è attivato, mediante questi tag l'utente può filtrare i toggle visibili.

en: Enter any number of options that the visitor can choose from. Separate these Options with a comma.
it: Inserisci un numero qualsiasi di opzioni tra cui il visitatore può scegliere. Separare queste opzioni con una virgola.

en: Enter content here
it: Immettere il contenuto qui

en: Enter custom HTML code   or   paste a WordPress shortcode, which will appear on your front-end pages ...
it: Inserisci codice HTML personalizzato o incolla un shortcode WordPress, che apparirà sulle tue pagine front-end ...

en: Enter custom capability
it: Immettere funzionalità personalizzate

en: Enter from URL
it: Inserisci dall'URL

en: Enter layer content here
it: Immettere qui il contenuto del livello

en: Enter links to your social profiles which will be used in this element only.
it: Inserisci i link ai tuoi profili social che verranno utilizzati solo in questo elemento.

en: Enter one or more Email addresses (separated by comma) where mails should be delivered to.
it: Immettere uno o più indirizzi di posta elettronica (separati da virgole) in cui devono essere recapitati i messaggi di posta elettronica.

en: Enter one or more attribute values which should be applied to the wrapper element. Leave the field empty if no attributes are required.
it: Inserisci uno o più valori di attributo che dovrebbero essere applicati all'elemento di contenimento. Lascia il campo vuoto se non sono richiesti attributi.

en: Enter one or more reply to Email addresses (separated by comma) for the autoresponder mail. Leave blank if not needed.
it: Immettere una o più rispondi agli indirizzi di posta elettronica (separati da virgola) per la posta autoresponder. Lasciare vuoto se non necessario.

en: Enter one or more reply to Email addresses (seperated by comma) for the autoresponder mail. Leave blank if not needed.
it: Immettere una o più rispondi agli indirizzi di posta elettronica (separati da virgole) per la posta autoresponder. Lasciare vuoto se non necessario.

en: Enter selector
it: Inserisci selettore

en: Enter slide slug
it: Immettere la lumaca di scorrimento

en: Enter some additional caption text
it: Immettere del testo aggiuntivo della didascalia

en: Enter some content for Promo Box
it: Inserisci alcuni contenuti per Promo Box

en: Enter some content for this textblock
it: Immettere del contenuto per questo blocco di testo

en: Enter some content here
it: Inserisci alcuni contenuti qui

en: Enter some content here. Will be used as backside of flipbox or tooltip popup.
it: Inserisci alcuni contenuti qui. Verrà utilizzato come backside del popup flipbox o tooltip.

en: Enter some info to the page
it: Immettere alcune informazioni nella pagina

en: Enter some text here that will be displayed above the marker. You may also include a link.
it: Inserisci qui del testo che verrà visualizzato sopra il marcatore. Puoi anche includere un link.

en: Enter some text here. If the user clicks on the marker the text will be displayed
it: Inserisci del testo qui. Se l'utente fa clic sull'indicatore, verrà visualizzato il testo

en: Enter some text/code/shortcode. You can also add plugin shortcodes here. Adding theme shortcodes is supported now for many elements. Be carefull not to nest same named shortcodes because this is not supported by WordPress ([foo] [foo]  [/foo] [/foo] will break layout !!! )
it: Immettere del testo/codice/shortcode. Puoi anche aggiungere codici brevi plug-in qui. L'aggiunta di shortcode del tema è ora supportata per molti elementi. Fare attenzione a non annidare gli stessi shortcode denominati perché questo non è supportato da WordPress ([foo] [foo] [/foo] [/foo] interromperà il layout !!! )

en: Enter static text that should be displayed after the rotating text
it: Immettere testo statico che deve essere visualizzato dopo la rotazione del testo

en: Enter static text that should be displayed before the rotating text
it: Immettere testo statico che deve essere visualizzato prima della rotazione del testo

en: Enter text only content here ...
it: Inserisci solo il contenuto del testo qui ...

en: Enter text used for the button.
it: Immettere il testo utilizzato per il pulsante.

en: Enter the Address, then hit the 'Fetch Coordinates' Button. If the address was found the coordinates will be displayed
it: Immettere l'indirizzo, quindi premere il pulsante 'Recupera coordinate'. Se l'indirizzo è stato trovato, verranno visualizzate le coordinate

en: Enter the Country, e.g. Canada
it: Entra nel Paese, ad esempio in Canada

en: Enter the ID of a container that will hold the search results.<br/>It has to be on the same page as this search form.
it: Immettere l'ID di un contenitore che conterrà i risultati della ricerca.<br/>Deve essere sulla stessa pagina di questo modulo di ricerca.

en: Enter the Milestone Title here. Use filter avf_customize_heading_settings to change the html tag.
it: Inserisci qui il titolo cardine. Usare il avf_customize_heading_settings per modificare il tag html.

en: Enter the Name of the Person to quote
it: Immettere il nome della persona da citare

en: Enter the Number of the Accordion Item that should be open initially. Set to Zero if all should be close on page load
it: Immettere il numero dell'articolo fisarmonica che deve essere aperto inizialmente. Impostare su Zero se tutti devono essere vicini al caricamento della pagina

en: Enter the Number of the Tab that should be open initially.
it: Immettere il numero della scheda che deve essere aperto inizialmente.

en: Enter the Number of the image that should be open initially.
it: Immettere il numero dell'immagine che deve essere aperta inizialmente.

en: Enter the Progress Bars title here
it: Immettere qui il titolo barre di stato

en: Enter the URL of the Page you want to link to
it: Immettere l'URL della Pagina a cui si desidera creare un collegamento

en: Enter the URL of the page you want to link to
it: Inserisci l'URL della pagina a cui vuoi collegarti

en: Enter the city name, e.g. Denver
it: Immettere il nome della città, ad esempio Denver

en: Enter the distance before the end of feed or page that triggers the loading of more content. Any number.
it: Immettere la distanza prima della fine del feed o della pagina che attiva il caricamento di più contenuto. Qualsiasi numero.

en: Enter the font size in px, em or &percnt;
it: Immettere la dimensione del carattere in px, em o %

en: Enter the from email address for the autoresponder.
it: Immettere l'indirizzo di posta elettronica da per l'autoresponder.

en: Enter the grid item sub-title here
it: Immettere qui il sottotitolo dell'elemento griglia

en: Enter the grid item title here (Better keep it short)
it: Immettere qui il titolo dell'elemento della griglia (meglio mantenerlo breve)

en: Enter the height in px or &percnt;
it: Immettere l'altezza in px o %

en: Enter the item description here
it: Immettere qui la descrizione dell'elemento

en: Enter the label of your button
it: Immettere l'etichetta del pulsante

en: Enter the latitude and longitude of the location you want to display. Need help finding the latitude and longitude?
it: Inserisci la latitudine e la longitudine del luogo da visualizzare. Hai bisogno di aiuto per trovare la latitudine e la longitudine?

en: Enter the latitude of your adress, use "." for comma, e.g. 16.37366388888
it: Immettere la latitudine dell'indirizzo, utilizzare "." per la virgola, ad esempio 16.37366388888

en: Enter the link to Yelp for this button.
it: Immettere il collegamento a Yelp per questo pulsante.

en: Enter the link to your profile for this button. Leave empty to use link defined in
it: Inserisci il link al tuo profilo per questo pulsante. Lasciare vuoto per utilizzare il collegamento definito in

en: Enter the list item title here
it: Immettere qui il titolo della voce di elenco

en: Enter the list item title here (Better keep it short)
it: Immettere qui il titolo della voce di elenco (meglio mantenerlo breve)

en: Enter the longitude of your adress, use "." for comma, e.g. 48.21475
it: Immettere la longitudine dell'indirizzo, utilizzare "." per la virgola, ad esempio 48.21475

en: Enter the maximum content width for your site. Pixel and % are allowed eg:  1130px, 1310px, 100%
it: Immettere la larghezza massima del contenuto per il sito. Pixel e % a consentiti ad esempio: 1130px, 1310px, 100%

en: Enter the maximum content width for your site. Pixel and % are allowed eg: 1130px, 1310px, 100%
it: Immettere la larghezza massima del contenuto per il sito. Pixel e % a consentiti ad esempio: 1130px, 1310px, 100%

en: Enter the menu text here
it: Immettere qui il testo del menu

en: Enter the milestone date here. This can be any format. Use filter avf_customize_heading_settings to change the html tag.
it: Immettere qui la data dell'attività cardine. Questo può essere qualsiasi formato. Usare il avf_customize_heading_settings per modificare il tag html.

en: Enter the number of comments to show in the lightbox. Any number.
it: Immettere il numero di commenti da visualizzare nella lightbox. Qualsiasi numero.

en: Enter the postalcode (Zip code) for the city, e.g. 12454
it: Inserisci il codice postale (CAP) per la città, ad esempio 12454

en: Enter the price for the item here. Eg:
it: Inserisci qui il prezzo dell'articolo. ad esempio:

en: Enter the price for the item here. Eg: 34$, 55.5€, £12
it: Inserisci qui il prezzo dell'articolo. Ad esempio: 34$, 55.5€, £12

en: Enter the reCAPTCHA v2 API secret key here.
it: Immettere qui la chiave segreta dell'API reCAPTCHA v2.

en: Enter the reCAPTCHA v2 API site key here.
it: Immettere qui la chiave del sito API reCAPTCHA v2.

en: Enter the reCAPTCHA v3 API secret key here.
it: Immettere qui la chiave segreta dell'API reCAPTCHA v3.

en: Enter the reCAPTCHA v3 API site key here.
it: Immettere qui la chiave del sito API reCAPTCHA v3.

en: Enter the rotating text here (Better keep it short)
it: Immettere qui il testo rotante (meglio mantenerlo breve)

en: Enter the share link to Yelp for this button.
it: Inserisci il link di condivisione su Yelp per questo pulsante.

en: Enter the slide title here (Better keep it short)
it: Immettere qui il titolo della diapositiva (meglio mantenerlo breve)

en: Enter the stage from bottom
it: Entra nella fase dal basso

en: Enter the stage from left
it: Entra nel palco da sinistra

en: Enter the stage from right
it: Entra nella fase da destra

en: Enter the stage from top
it: Entra nella fase dall'alto

en: Enter the street and streetnumber seperated by space, e.g. Teststreet 15.
it: Entra nella strada e nel numero della strada cuciti dallo spazio, ad esempio Teststreet 15.

en: Enter the submit buttons label text here
it: Immettere qui il testo dell'etichetta dei pulsanti di invio

en: Enter the tab title here (Better keep it short)
it: Immettere qui il titolo della scheda (meglio mantenerlo breve)

en: Enter the testimonial here
it: Inserisci la testimonianza qui

en: Enter the text to display that user has to accept to load the map.
it: Immettere il testo per visualizzare che l'utente deve accettare per caricare la mappa.

en: Enter the text to display that we link to Google Maps page.
it: Inserisci il testo per visualizzare che colleghiamo alla pagina di Google Maps.

en: Enter the toggle title here (Better keep it short)
it: Inserisci qui il titolo dell'interruttore (meglio tenerlo breve)

en: Enter the url to the Page. Please note that it needs to be a link to a <strong>facebook fanpage</strong>. Personal profiles are not allowed!
it: Inserisci l'URL della pagina. Nota: i profili personali non sono permessi, deve essere un link ad una "Facebook Fanpage"!

en: Enter the width in px or &percnt; (100&percnt; width will be used if you leave this field empty)
it: Immettere la larghezza in px o % (verrà utilizzata una larghezza del 100% se si lascia vuoto questo campo)

en: Enter your Google analytics tracking Code here. It will automatically be  added so google can track your visitors behavior.
it: Inserisci qui il tuo codice di tracciamento di Google Analytics. Verrà aggiunto automaticamente in modo che Google possa tenere traccia del comportamento dei tuoi visitatori.

en: Enter your Google analytics tracking Code here. It will automatically be added so google can track your visitors behavior.
it: Inserisci qui il tuo codice di tracciamento di Google Analytics. Verrà aggiunto automaticamente in modo che Google possa tenere traccia del comportamento dei tuoi visitatori.

en: Enter your description here
it: Inserisci la tuo descrizione qui

en: Enter your email address
it: Inserisci il tuo indirizzo email

en: Enter your feed url:
it: Inserisci l'URL del feed:

en: Enter your from address for the form - if left blank it will default to user email or %s
it: Immettere l'indirizzo da per il modulo- se lasciato vuoto, per impostazione predefinita verrà inviato alla posta elettronica o alla %s

en: Enter your license key here
it: Inserisci qui la tua chiave di licenza

en: Enter your license key:
it: Immettere il codice di licenza:

en: Enter your password to view comments
it: Immettere la password per visualizzare i commenti

en: Entries by
it: Voci per

en: Entry Number
it: Numero di movimento

en: Entry based Slider
it: Dispositivo di scorrimento basato su ingresso

en: Entry with Sidebar
it: Ingresso con barra laterale

en: Entry without Sidebar
it: Ingresso senza sidebar

en: Envato API request for download URL finished
it: Richiesta API Envato per l'URL di download completata

en: Envato API request for download URL started
it: Richiesta API Envato per l'URL di download avviata

en: Envato Rate Limit exceeded - Requests are blocked for %d seconds.
it: Limite di frequenza Envato superato: le richieste vengono bloccate per %d secondi.

en: Envato Rate Limit for requests exceeded.
it: Limite di frequenza Envato per le richieste superate.

en: Envato Reply - hidden - used for internal use only
it: Envato Reply - nascosto - utilizzato solo per uso interno

en: Envato returned a wrong datastructure:
it: Envato ha restituito una struttura dati errata:

en: Equal Height Columns
it: Colonne di altezza uguale

en: Equal height
it: Altezza Uguale

en: Erase All Plugin Data
it: Cancellare tutti i dati del plug-in

en: Erase Plugin Data
it: Cancellare i dati del plug-in

en: Error
it: Errore

en: Error 404 - page not found
it: Errore 404 - pagina non trovata

en: Error 404 Page
it: Errore 404 Pagina non trovata

en: Error accessing file for download:<br /><br />
it: Errore durante l'accesso al file per il download:<br /><br />

en: Error fetching content - please reload the page and try again
it: Errore durante il recupero del contenuto: ricaricare la pagina e riprovare

en: Error found for tag %s at index %d: add_sc = "%s".
it: Errore trovato per il tag %s in indice %d: add_sc = "%s".

en: Error occured when trying to connect to server.
it: Errore durante il tentativo di connessione al server.

en: Error on connecting to Google reCAPTCHA - please retry.
it: Errore durante la connessione a Google reCAPTCHA - riprova.

en: Error(s) returned:
it: Errori restituiti:

en: Error: Post Type %s has been removed
it: Errore: il tipo di %s è stato rimosso

en: Error: Taxonomy %s has been removed
it: Errore: la %s è stata rimossa

en: Error: Template does not exist.
it: Errore: il modello non esiste.

en: Error: You must agree to our privacy policy to comment on this site...
it: Errore: Devi essere d’accordo con la nostra Privacy Policy per inserire un commento…

en: Errorcode %s returned by Envato: %s
it: Codice di %s restituito da Envato: %s

en: Errors could be repaired.
it: Gli errori potrebbero essere riparati.

en: Errors could not be repaired.
it: Impossibile riparare gli errori.

en: Errors found:
it: Errori rilevati:

en: Errors occured checking on %s:
it: Si sono verificati errori durante il controllo %s:

en: Errors occured importing demo. Maybe you did not activate all necessary plugins or you have existing content that is in conflict with the demo content.
it: Si sono verificati errori durante l'importazione della demo. Forse non hai attivato tutti i plug-in necessari o hai contenuti esistenti in conflitto con il contenuto demo.

en: Errors occurred checking on %s:
it: Si sono verificati errori durante il controllo %s:

en: Escape HTML Code
it: Codice "HTML Escape"

en: Essential Website Cookies
it: Cookie essenziali del sito Web

en: Essential cookies are accepted on first page load, user must opt in
it: I cookie essenziali sono accettati al caricamento della prima pagina, l'utente deve

en: Event
it: Evento

en: Event Callbacks
it: Callback degli eventi

en: Event Navigation
it: Navigazione eventi

en: Event Title Font Size
it: Dimensione carattere titolo evento

en: Events
it: Eventi

en: Events Countdown
it: Conto alla rovescia degli eventi

en: Example Project Block
it: Esempio di blocco del progetto

en: Example Slider Block
it: Blocco dispositivo di scorrimento di esempio

en: Example sentence...
it: Esempio di frase...

en: Example: Option 1, Option 2, Option 3
it: Esempio: Opzione 1, Opzione 2, Opzione 3

en: Excerpt
it: Estratto

en: Excerpt (= Tooltip)
it: Estratto (= Descrizione comando)

en: Excerpt Color
it: Colore Estratto

en: Excerpt Font Sizes
it: Dimensioni carattere estratto

en: Excerpt With Read More Link
it: Estratto con link per saperne di più

en: Exclude Content
it: Escludi contenuto

en: Exclude Pages
it: Escludi Pagine

en: Exclude headlines by class:
it: Escludi titoli per classe:

en: Exclude pages
it: Escludi pagine

en: Exclusive Features
it: Prestazioni esclusive

en: Existing download package found for %s - %s
it: Pacchetto di download esistente trovato per %s - %s

en: Exit Project View
it: Esci dalla vista progetto

en: Exit Revisions
it: Esci dalle revisioni

en: Exit Timeline View
it: Esci dalla vista Timeline

en: Exit-intent
it: Intento di uscita

en: Expand
it: Espandi

en: Expand / shrink sidebar
it: Espandi / riduci la barra laterale

en: Expand Icon
it: Espandi Icona

en: Expand Scale
it: Espandi scala

en: Expand Sidebar On Hover
it: Espandi barra laterale al passaggio del mouse

en: Expand all
it: Espandi tutto

en: Experimental
it: Sperimentale

en: Export
it: Esporta

en: Export Layout Builder Templates
it: Esportare modelli di Generatore di layout

en: Export Layout Builder Templates File
it: Esportare il file dei modelli di Generatore di layout

en: Export Theme Settings File
it: Esporta file impostazioni tema

en: Export as HTML
it: Esporta come HTML

en: Export for WordPress sites
it: Esportare per i siti WordPress

en: Export selected
it: Esporta selezione

en: Extended, gradient background
it: Sfondo sfumato esteso

en: Extended, simple background
it: Sfondo esteso e semplice

en: Extra Elements
it: Elementi extra

en: Extra Google fonts
it: Tipi di carattere Google aggiuntivi

en: Extra Large
it: Molto grande

en: F, Y
it: F Y

en: FAQs, documentation, and more.
it: Domande frequenti, documentazione e altro ancora.

en: Facebook Page Title:
it: Titolo Pagina Facebook :

en: Facebook Profile Link
it: Link del Profilo Facebook

en: Facebook link
it: Link Facebook

en: Fade
it: Dissolvenza

en: Fade Animations
it: Dissolvenza animazioni

en: Fade from bottom left
it: Dissolvenza dal basso a sinistra

en: Fade from bottom right
it: Dissolvenza dal basso a destra

en: Fade from top left
it: Dissolvenza dall'alto a sinistra

en: Fade from top right
it: Dissolvenza dall'alto a destra

en: Fade in
it: Dissolvenza in entrata

en: Fade only
it: Solo dissolvenza

en: Fade out effect
it: Effetto dissolvenza in uscita

en: Fade the layer during the transition.
it: Dissolvenza del livello durante la transizione.

en: Fade the text fragments during their transition.
it: Dissolve i frammenti di testo durante la loro transizione.

en: Fade to bottom left
it: Dissolvenza in basso a sinistra

en: Fade to bottom right
it: Dissolvenza in basso a destra

en: Fade to top left
it: Dissolvenza in alto a sinistra

en: Fade to top right
it: Dissolvenza in alto a destra

en: Fades the layer. You can use values between 1 and 0 to set the layer fully opaque or transparent respectively. For example, the value 0.5 will make the layer semi-transparent.
it: Dissolvenza del livello. Potete usare valori compreso tra 1 e 0 per impostare il livello rispettivamente completamente opaco o trasparente. Ad esempio, il valore 0,5 renderà il livello semitrasparente.

en: Failed to connect to our update server. This could cause issues with license registration, serving updates, downloading templates and installable modules, and displaying certain information like the release log. It’s most likely a web server configuration issue. Please contact your server host and ask them to allow external connections to %srepository.kreaturamedia.com%s domain and have cURL and the necessary components installed.
it: Impossibile connettersi al nostro server di aggiornamento. Ciò potrebbe causare problemi con la registrazione delle licenze, la pubblicazione di aggiornamenti, il download di modelli e moduli installabili e la visualizzazione di alcune informazioni come il registro di rilascio. Molto probabilmente si tratta di un problema di configurazione del server Web. Contatta l'host del tuo server e chiedi loro di consentire connessioni esterne a %srepository.kreaturamedia.com%s dominio e di avere cURL e i componenti necessari installati.

en: Failed to connect to our update server. This could cause issues with product activation, serving updates or downloading templates from the Template Store. It’s most likely a web server configuration issue. Please contact your server host and ask them to allow external connections to <mark>repository.kreaturamedia.com</mark> domain and have cURL and the necessary components installed.
it: Impossibile connettersi al server di aggiornamento. Ciò potrebbe causare problemi con l'attivazione del prodotto, la pubblicazione di aggiornamenti o il download di modelli dall'Archivio modelli. Molto probabilmente si tratta di un problema di configurazione del server Web. Contattare l'host del server e chiedere loro di consentire connessioni esterne <mark>repository.kreaturamedia.com</mark> dominio e di installare cURL e i componenti necessari.

en: Failed to create new user for %s. Their posts will be attributed to the  current user.
it: Impossibile creare un nuovo utente per %s. I loro post saranno attribuiti all'utente corrente.

en: Failed to create new user for %s. Their posts will be attributed to the current user.
it: Impossibile creare un nuovo utente per %s. I post saranno attribuiti all’utente corrente.

en: Failed to import %s %s
it: Impossibile importare %s %s

en: Failed to import %s &#8220;%s&#8221;
it: Impossibile importare %s &#8220;%s&#8221;

en: Failed to import &#8220;%s&#8221;: Invalid post type %s
it: Impossibile importare &#8220;%s&#8221;: Tipo di articolo non valido %s

en: Failed to import author %s. Their posts will be attributed to the current  user.
it: Impossibile importare l'autore %s. I loro post saranno attribuiti all'utente corrente.

en: Failed to import author %s. Their posts will be attributed to the current user.
it: È fallita l’importazione dell’autore %s. I suoi post sono stati attribuiti all’utente corrente.

en: Failed to import category %s
it: Impossibile importare la categoria %s

en: Failed to import post tag %s
it: Fallita l’importazione dei tag del post %s

en: Failing to do this will result in a broken layout.
it: In caso di mancata esito, si ometterà il layout.

en: Fallback Image to replace Google Maps
it: Immagine di fallback per sostituire Google Maps

en: Fallback image to replace Google Maps
it: Immagine di fallback per sostituire Google Maps

en: Fallback images
it: Immagini di fallback

en: Family
it: Famiglia

en: Fan Opacity
it: Opacità del ventilatore

en: Featured Image
it: Immagine in evidenza

en: Featured Image Slider
it: Dispositivo di scorrimento immagine in primo piano

en: Featured Large
it: In primo piano grande

en: Featured Thin
it: Sottile in primo piano

en: Feedback & Emotions
it: Feedback & Emozioni

en: Feel free to contribute!
it: Sentiti libero di contribuire!

en: Feel like browsing some posts instead?
it: Hai voglia di sfogliare alcuni post invece?

en: Fetch coordinates
it: Recuperare le coordinate

en: Fetch coordinates for address above
it: Recuperare le coordinate per l'indirizzo precedente

en: Fetch coordinates!
it: Prendi le coordinate!

en: Fetching address .......
it: Recupero dell'indirizzo .......

en: Fetching attachments is not enabled
it: Il recupero degli allegati non è abilitato

en: Fetching the coordinates. Please wait...
it: Recuperare le coordinate. Attendere prego...

en: Few settings only
it: Solo poche impostazioni

en: File Compression
it: Compressione file

en: File Size
it: Dimensione del file

en: File Type Icons
it: Icone Tipo File

en: File content is parsed and added inline starting with the first svg tag. preserveAspectRatio is set for this to be responsive according to logo location. Nesting of svg is allowed.
it: Il contenuto del file viene analizzato e aggiunto in linea a partire dal primo tag svg. preserveAspectRatio è impostato in modo che questo sia reattivo in base alla posizione del logo. La nidificazione di svg è consentita.

en: File did not contain any templates. No templates were added.
it: Il file non conteneva modelli. Non sono stati aggiunti modelli.

en: Fill Color
it: Colore di riempimento

en: Fill mode
it: Modo di riempimento

en: Filter
it: Filtro

en: Filter Content
it: Filtra contenuto

en: Filter by Elements
it: Filtra per elementi

en: Filter by name
it: Filtrare per nome

en: Filter entries by date
it: Filtrare i movimenti per data

en: Filter entries by time period
it: Filtrare le voci per periodo di tempo

en: Filter extended to filter images or videos
it: Filtro esteso per filtrare immagini o video

en: Filter icon family...
it: Famiglia di icone filtro...

en: Filter name has changed
it: Il nome del filtro è stato modificato

en: Filter the custom element shortcode buttons for editing
it: Filtrare i pulsanti shortcode dell'elemento personalizzato per la modifica

en: Filter was replaced by theme option
it: Il filtro è stato sostituito dall'opzione del tema

en: Filter:
it: Filtro:

en: Filters
it: Filtri

en: Filters provide effects like blurring or color shifting your layers. Click into the text field to see a selection of filters you can use. Although clicking on the pre-defined options will reset the text field, you can apply multiple filters simply by providing a space separated list of all the filters you would like to use. Click on the “Filter” link for more information.
it: I filtri forniscono effetti come la sfocatura o lo spostamento del colore dei livelli. Fare clic nel campo di testo per visualizzare una selezione di filtri che è possibile utilizzare. Anche se facendo clic sulle opzioni predefiniti verrà reimpostato il campo di testo, è possibile applicare più filtri semplicemente fornendo un elenco separato dallo spazio di tutti i filtri che si desidera utilizzare. Clicca sul link "Filtra" per maggiori informazioni.

en: Filters provide effects like blurring, color shifting, or changing the brightness, contrast, saturation of your layers, among many others. Use the below options to easily apply multiple filters on your layers.
it: I filtri forniscono effetti come sfocatura, spostamento del colore o modifica della luminosità, del contrasto, della saturazione dei livelli, tra molti altri. Utilizza le opzioni seguenti per applicare facilmente più filtri sui tuoi livelli.

en: Find
it: Trova

en: Find answers for common questions.
it: Trova le risposte per le domande più comuni.

en: Fires after a slide change has completed and the slide indexes have been updated.
it: Generato dopo la modifica una diapositiva che è stata completata e gli indici di diapositiva sono stati aggiornati.

en: Fires after the slider has rendered resize events.
it: Generato dopo che il dispositivo di scorrimento ha eseguito il rendering degli eventi di ridimensionamento.

en: Fires before completing a slide change.
it: Generato prima di completare una modifica della diapositiva.

en: Fires before parsing user data and rendering the UI.
it: Generato prima di analizzare i dati dell'utente e eseguire il rendering dell'interfaccia utente.

en: Fires before the slider renders resize events.
it: Generato prima che il dispositivo di scorrimento rigua il rendering degli eventi di ridimensionamento.

en: Fires rapidly (at each frame) throughout the entire slide while playing, including reverse playback.
it: Si attiva rapidamente (ad ogni fotogramma) durante l'intera diapositiva durante la riproduzione, inclusa la riproduzione inversa.

en: Fires upon every slideshow state change, which may not influence the playing status.
it: Generato su ogni modifica dello stato della presentazione, che potrebbe non influenzare lo stato di riproduzione.

en: Fires when all reversed animations have reached the beginning of the current slide.
it: Generato quando tutte le animazioni invertite hanno raggiunto l'inizio della diapositiva corrente.

en: Fires when the Popup completed its closing transition and became hidden.
it: Generato quando il Popup ha completato la transizione di chiusura ed è stato nascosto.

en: Fires when the Popup completed its opening transition.
it: Generato quando il Popup ha completato la transizione di apertura.

en: Fires when the Popup stars its closing transition.
it: Generato quando il Popup ha come protagonista la sua transizione di chiusura.

en: Fires when the Popup starts its opening transition and becomes visible.
it: Generato quando il Popup inizia la transizione di apertura e diventa visibile.

en: Fires when the current slide’s animation timeline (e.g. layer transitions) has completed.
it: Generato quando la sequenza temporale di animazione della diapositiva corrente (ad esempio le transizioni di livello) è stata completata.

en: Fires when the current slide’s animation timeline (e.g. your layers) becomes accessible for interfacing.
it: Generato quando la sequenza temporale di animazione della diapositiva corrente (ad esempio i livelli) diventa accessibile per l'interfacciamento.

en: Fires when the current slide’s animation timeline (e.g. your layers) has started playing.
it: Generato quando la sequenza temporale di animazione della diapositiva corrente (ad esempio i livelli) ha iniziato a essere riprodotta.

en: Fires when the slider destructor has finished and it is safe to remove the slider from the DOM.
it: Generato al termine del distruttore del dispositivo di scorrimento ed è sicuro rimuovere il dispositivo di scorrimento dal DOM.

en: Fires when the slider has been removed from the DOM when using the <i>destroy</i> API method.
it: Generato quando il dispositivo di scorrimento è stato rimosso dal DOM quando si utilizza il <i>metodo destroy</i> API.

en: Fires when the slider has started a slide change.
it: Generato quando il dispositivo di scorrimento ha avviato una modifica della diapositiva.

en: Fires when the slider is fully initialized and its DOM nodes become accessible.
it: Generato quando il dispositivo di scorrimento è completamente inizializzato e i relativi nodi DOM diventano accessibili.

en: Fires when the slideshow pauses from playing status.
it: Viene generato quando la presentazione viene sospesa durante la riproduzione.

en: Fires when the slideshow resumes from paused status.
it: Viene generato quando la presentazione viene riattivata dallo stato sospeso.

en: First entry position
it: Prima posizione di ingresso

en: First steps
it: Primi passi

en: Fit Height
it: Altezza di adattamento

en: Fit Screen Height
it: Adatta altezza schermo

en: Fit Screen Width
it: Adatta larghezza schermo

en: Fit To Screen Width
it: Adatta alla larghezza dello schermo

en: Fit Width
it: Larghezza adattamento

en: Fit into container
it: Adatta al contenitore

en: Fit into container (enlarge/decrease to 100% width)
it: Inserire il contenitore (ingrandire/diminuire fino al 100% della larghezza)

en: Fit to parent height
it: Adatta all'altezza padre

en: Fit to screen width
it: Adatta alla larghezza dello schermo

en: Fix WP bug, add unique timestamps
it: Correggere il bug WP, aggiungere timestamp univoci

en: Fix WP bug, disable unique timestamps
it: Correggere il bug WP, disabilitare timestamp univoci

en: Fixed
it: Fisso

en: Fixed Frame
it: Fotogramma fisso

en: Fixed font size
it: Dimensione fissa del carattere

en: Fixed size
it: Dimensioni fisse

en: Flexible Masonry: All entries get the same width but Images of each entry are displayed with their original height and width ratio
it: Muratura flessibile: tutte le voci hanno la stessa larghezza, ma le immagini di ogni voce vengono visualizzate con il loro rapporto di altezza e larghezza originale

en: Flexible Masonry: All images get the same width but are displayed with their  original height and width ratio
it: Muratura flessibile: tutte le immagini hanno la stessa larghezza ma vengono visualizzate con il loro rapporto di altezza e larghezza originale

en: Flexible Masonry: All images get the same width but are displayed with their original height and width ratio
it: Muratura flessibile: tutte le immagini hanno la stessa larghezza ma vengono visualizzate con il loro rapporto di altezza e larghezza originale

en: Flexible font size (adjusts to screen width)
it: Dimensione del carattere flessibile (si adatta alla larghezza dello schermo)

en: Flickr Link
it: Link Flickr

en: Flickr Profile Link
it: Link al profilo Flickr

en: Flip
it: Ribalta

en: Flip layer
it: Capovolgere il livello

en: Flyout width
it: Larghezza riquadro a comparsa

en: Follow
it: Segui

en: Follow Me
it: Seguici

en: Follow Me!
it: Seguimi!

en: Follow a manual added link
it: Seguire un collegamento aggiunto manuale

en: Follow us on Facebook
it: Seguici su Facebook

en: Follow us on Instagram
it: Seguici su Instagram

en: Follow us on Social Media and get notified about the latest product updates, sales, deals, and participate in giveaways and other programs.
it: Seguici sui social media e ricevi una notifica sugli ultimi aggiornamenti dei prodotti, vendite, offerte e partecipa a omaggi e altri programmi.

en: Follow us on Twitter
it: Seguici su Twitter

en: Following Envato package errors occured:
it: Si sono verificati i seguenti errori del pacchetto Envato:

en: Following Envato package errors occurred:
it: Si sono verificati i seguenti errori del pacchetto Envato:

en: Following errors occured:
it: Si sono verificati i seguenti errori:

en: Following errors occurred:
it: Si sono verificati i seguenti errori:

en: Following fonts could not be uploaded:
it: Impossibile caricare i tipi di carattere seguenti:

en: Font Awesome 4
it: Carattere Impressionante 4

en: Font Color
it: Colore del carattere

en: Font Colors
it: Colori carattere

en: Font Family
it: Font family

en: Font Hover Color
it: Carattere Hover Color

en: Font Icon
it: Icona del font

en: Font Library
it: Libreria font

en: Font Size
it: Dimensione Carattere

en: Font Size (Default)
it: Dimensione carattere (impostazione predefinita)

en: Font Size (default %s):
it: Dimensione carattere (%s predefinito):

en: Font Size for medium sized screens (between 768px and 989px - eg: Tablet Landscape)
it: Dimensione carattere per schermi di medie dimensioni (tra 768px e 989px - ad esempio: Tablet Landscape)

en: Font Size for small screens (between 480px and 767px - eg: Tablet Portrait)
it: Dimensione carattere per schermi di piccole dimensioni (tra 480px e 767px - ad esempio: Tablet Portrait)

en: Font Size for very small screens (smaller than 479px - eg: Smartphone Portrait)
it: Dimensione carattere per schermi molto piccoli (più piccoli di 479px - ad esempio: Smartphone Portrait)

en: Font Size:
it: Dimensioni testo:

en: Font Sizes
it: Dimensioni Carattere

en: Font Style
it: Stile Carattere

en: Font Weight (default %s):
it: Spessore del carattere (%s predefinito):

en: Font Weight:
it: Spessore font:

en: Font color for links, dropcaps and other elements
it: Colore del carattere per collegamenti, dropcap e altri elementi

en: Font color?
it: Colore del carattere?

en: Font for your body text
it: Tipo di carattere per il testo del corpo

en: Font size
it: Dimensioni testo

en: Font style
it: Stile Font

[ctx: Font typeface]
en: All Categories
it: Tutte le categorie

[ctx: Font typeface]
en: Display
it: Visualizza

[ctx: Font typeface]
en: Handwriting
it: Scrittura

[ctx: Font typeface]
en: Sans-Serif
it: Cantone di Sans-Serif

en: Font weight
it: Peso del carattere

en: Font:
it: font:

en: Fonts
it: Caratteri

en: Footer Behavior (currently in beta)
it: Comportamento del piè di pagina (attualmente in versione beta)

en: Footer Columns
it: Colonne Footer

en: Footer Menu (no dropdowns)
it: Menu piè di pagina (senza menu a discesa)

en: Footer Menu <br/><small>(no dropdowns)</small>
it: Menu piè di pagina <br/><small>(nessun elenco a discesa)</small>

en: Footer Settings
it: Impostazioni Footer

en: For $10 you receive unlimited use. Purchase once and use it on any current and future sites. This pack will grow and buyers will automatically receive any additional content for free.
it: Per $ 10 ricevi un uso illimitato. Acquista una volta e usalo su qualsiasi sito attuale e futuro. Questo pacchetto crescerà e gli acquirenti riceveranno automaticamente qualsiasi contenuto aggiuntivo gratuitamente.

en: For Developers: Custom Tab ID
it: Per gli sviluppatori: ID scheda personalizzato

en: For Developers: Custom Toggle ID
it: Per gli sviluppatori: ID interruttore personalizzato

en: For Developers: Section ID
it: Per gli sviluppatori: ID sezione

en: For a faster and more reliable solution, LayerSlider WP needs to convert your data associated with the plugin. Your sliders and settings will remain still, and it only takes a click on this button.
it: Per una soluzione più veloce e affidabile, LayerSlider WP deve convertire i dati associati al plug-in. I tuoi cursori e impostazioni rimarranno fermi e ci vuole solo un clic su questo pulsante.

en: For admins only: Missing intagram user name !!
it: Solo per gli amministratori: nome utente intagramma mancante !!

en: For advanced users:
it: Per gli utenti avanzati:

en: For best search results, mind the following suggestions:
it: Per ottenere i migliori risultati di ricerca, tenere presenti i suggerimenti seguenti:

en: For large numbers higher values allow to slow down the animation from 0 to the given value. For smaller numbers minimum speed depends on the refresh cicle of the client screen.
it: Per i numeri grandi valori più alti consentono di rallentare l'animazione da 0 al valore specificato. Per numeri più piccoli la velocità minima dipende dal cicle di aggiornamento dello schermo del client.

en: For large numbers higher values allow to slow down the animation from 0 to the given value. For smaller numbers minimum speed depends on the refresh cycle of the client screen.
it: Per i numeri grandi valori più alti consentono di rallentare l'animazione da 0 al valore specificato. Per numeri più piccoli la velocità minima dipende dal ciclo di aggiornamento dello schermo client.

en: For other domain cookies please check your browser settings or use a debug tool. Due to browser security we cannot access all information needed to remove a cookie so we might not be able to remove all cookies.
it: Per altri cookie di dominio, controllare le impostazioni del browser o utilizzare uno strumento di debug. A causa della sicurezza del browser non possiamo accedere a tutte le informazioni necessarie per rimuovere un cookie, quindi potremmo non essere in grado di rimuovere tutti i cookie.

en: Force Fullwidth
it: Forza Larghezza Piena

en: Force Library Update
it: Forza aggiornamento libreria

en: Force Number Of Cycles
it: Forza numero di cicli

en: Force number of cycles
it: Decidi il numero dei cicli

en: Force same size for all big preview images?
it: Forzare le stesse dimensioni per tutte le immagini di anteprima di grandi dimensioni?

en: Force the number of loops
it: Forzare il numero di cicli

en: Forced Animation Duration
it: Durata dell'animazione forzata

en: Forced animation duration
it: Durata dell'animazione forzata

en: Forces this layer to act like the slide background by covering the whole slider and ignoring some transitions. Please make sure to provide your own poster image, so the slider can display it immediately on page load.
it: Forza questo livello ad agire come lo sfondo della diapositiva coprendo l'intero dispositivo di scorrimento e ignorando alcune transizioni. Assicurati di fornire la tua immagine poster, in modo che il dispositivo di scorrimento possa visualizzarla immediatamente al caricamento della pagina.

en: Forever (the layer will never animate out)
it: Per sempre (il livello non si animerà mai)

en: Form
it: Modulo

en: Form Color Scheme
it: Schema colori Form

en: Form Colors
it: Colore dei Moduli (Form)

en: Form Container
it: Contenitore moduli

en: Form Control Icons
it: Icone Modulo

en: Form Element Label
it: Etichetta elemento modulo

en: Form Element Options
it: Opzioni elemento modulo

en: Form Element Type
it: Tipo di elemento modulo

en: Form Element Validation
it: Convalida elemento modulo

en: Form Element Width
it: Larghezza elemento modulo

en: Form Element hidden
it: Elemento Form nascosto

en: Form Element: Checkbox
it: Elemento modulo: casella di controllo

en: Form Element: Datepicker
it: Elemento modulo: Datepicker

en: Form Element: Select Element
it: Elemento form: elemento Select

en: Form Element: Text Area
it: Elemento modulo: area di testo

en: Form Element: Text Input
it: Elemento modulo: input di testo

en: Form could not be submitted - an error occured. Please reload page and try again.
it: Impossibile formare il modulo: si è verificato un errore. Ricaricare la pagina e riprovare.

en: Form could not be submitted - an error occurred. Please reload page and try again.
it: Impossibile formare il modulo: si è verificato un errore. Ricaricare la pagina e riprovare.

en: Form could not be submitted. Please reload page and try again.
it: Impossibile formare il modulo. Ricaricare la pagina e riprovare.

en: Format Number
it: Numero formato

en: Forums
it: Forum

en: Forward
it: Inoltra

en: Frame Width
it: Larghezza cornice

en: Free
it: Gratis

en: Frequently Asked Questions
it: Domande frequenti

en: Frequently asked questions and online resources
it: Domande frequenti e risorse online

en: From
it: Dal

en: From bottom
it: Dal basso

en: From left
it: Da sinistra

en: From right
it: Da destra

en: From top
it: Dall'alto

en: Front Gradient Color 1
it: Colore sfumatura anteriore 1

en: Front Gradient Color 2
it: Colore sfumatura anteriore 2

en: Front Gradient Direction
it: Direzione sfumatura anteriore

en: Front Page
it: Pagina Iniziale (Homepage)

en: Front-end projects and the editor interface require the PHP DOMDocument extension and will not work properly without it. Please contact your web hosting company and ask them enable the PHP DOMDocument extension.
it: I progetti front-end e l'interfaccia dell'editor richiedono l'estensione PHP DOMDocument e non funzioneranno correttamente senza di essa. Si prega di contattare la società di web hosting e chiedere loro di abilitare l'estensione PHP DOMDocument.

en: Front-end sliders and the slider builder interface require the PHP DOMDocument extension and will not work properly without it.
it: I dispositivi di scorrimento front-end e l'interfaccia del generatore di dispositivi di scorrimento richiedono l'estensione PHP DOMDocument e non funzioneranno correttamente senza di essa.

en: Front-end sliders and the slider builder interface require the PHP DOMDocument extension.
it: I dispositivi di scorrimento front-end e l'interfaccia del generatore di dispositivi di scorrimento richiedono l'estensione DOMDocument PHP.

en: Frontpage Settings
it: Impostazioni della pagina iniziale

en: Full
it: Pieno

en: Full Adress
it: Indirizzo completo

en: Full Content
it: Contenuto completo

en: Full Page Overlay Menu
it: Menu sovrapposizione pagina intera

en: Full Size
it: Larghezza piena

en: Full Width
it: Larghezza piena

en: Full color fill
it: Riempimento a colori

en: Full rotation
it: Rotazione completa

en: Full screen
it: Schermo intero

en: Full size
it: Dimensione originale

en: Full width
it: Tutto schermo

en: Full-transparent
it: Trasparente

en: Full-width
it: A piena larghezza

en: Full-width slider settings
it: Impostazioni del dispositivo di scorrimento a larghezza intera

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: Fullscreen Sections/Sliders
it: Sezioni/dispositivi di scorrimento a schermo intero

en: Fullscreen Slider
it: Cursore a schermo intero

en: Fullscreen Slider Item
it: Elemento dispositivo di scorrimento a schermo intero

en: Fullwidth
it: Larghezza intera

en: Fullwidth Break Point
it: Punto di interruzione a larghezza intera

en: Fullwidth Button
it: Pulsante a piena larghezza

en: Fullwidth Easy Slider
it: Dispositivo di scorrimento facile a larghezza intera

en: Fullwidth Easy Slider Item
it: Elemento dispositivo di scorrimento facile a larghezza intera

en: Fullwidth Revolution Slider
it: Dispositivo di scorrimento rivoluzione a larghezza intera

en: Fullwidth Separator
it: Separatore a larghezza intera

en: Fullwidth Sub Menu
it: Menu secondario a larghezza intera

en: Function Name
it: Nome funzione

en: Gallery
it: Galleria

en: Gallery Big Preview Image Size
it: Dimensioni immagine anteprima grande raccolta

en: Gallery Columns
it: Colonne della Galleria

en: Gallery Height
it: Altezza galleria

en: Gallery Preview Image Size
it: Dimensioni immagine anteprima raccolta

en: Gallery Settings
it: Impostazioni Galleria

en: Gallery Style
it: Stile della galleria

en: Gallery Thumbnail Columns
it: Colonne di anteprima raccolta

en: Gallery control styling?
it: Stile del controllo galleria?

en: Gap between columns
it: Spazio tra le colonne

en: Gap between elements
it: Divario tra gli elementi

en: Gap between images
it: Divario tra le immagini

en: Gender Icons
it: Icone Sesso

en: General
it: Generale

en: General Builder Options
it: Opzioni generali di Builder

en: General Element Manager Info
it: Informazioni su General Element Manager

en: General Info
it: Informazioni generali

en: General Layout
it: Layout Generale

en: General Styling
it: Stile Generale

en: General features
it: Caratteristiche generali

en: General interface shortcuts
it: Scorciatoie generali dell'interfaccia

en: Generate Thumbnail
it: Genera miniatura

en: Gesture-based navigation when swiping on touch-enabled devices.
it: Navigazione basata su gesti quando si scorrendo su dispositivi abilitati per il tocco.

en: Get Help
it: Chiedi Supporto

en: Get Product Version:
it: Ottieni versione prodotto:

en: Get Product Version: Envato returned a wrong datastructure. Unable to get latest version to check for updates:
it: Ottieni versione prodotto: Envato ha restituito una struttura dati errata. Impossibile ottenere la versione più recente per verificare la disponibilità di aggiornamenti:

en: Get Shortlink
it: Ottieni shortlink

en: Get from your instagram account (instagram server connection needed)
it: Ottieni dal tuo account Instagram (è necessaria la connessione al server Instagram)

en: Get in touch with our Support Team.
it: Mettiti in contatto con il nostro team di supporto.

en: Get more info about cookies and select which one you want to allow or not.
it: Ottieni maggiori informazioni sui cookie e seleziona quello che vuoi consentire o meno.

en: Get started with using LayerSlider.
it: Iniziate con l'uso di LayerSlider.

en: Get the
it: Ottenere il

en: Getting Help
it: Ottenere assistenza

en: Getting Started
it: Per Iniziare

en: Give Feedback
it: Fornisci un Feedback

en: Global Hover
it: Passaggio del mouse globale

en: Global background color of the project. Slides with non-transparent background will cover this one. You can use all CSS methods such as HEX or RGB(A) values.
it: Colore di sfondo globale del progetto. Le diapositive con sfondo non trasparente copriranno questo. È possibile utilizzare tutti i metodi CSS come i valori HEX o RGB(A).

en: Global background color of the slider. Slides with non-transparent background will cover this one. You can use all CSS methods such as HEX or RGB(A) values.
it: Colore di sfondo globale della slider. Le slide con sfondo non trasparente lo copriranno. Puoi utilizzare tutti i metodi CSS come i valori HEX o RGB(A).

en: Global background image of the project. Slides with non-transparent backgrounds will cover it. This image will not scale in responsive mode.
it: Immagine di sfondo globale del progetto. Le diapositive con sfondi non trasparenti lo copriranno. Questa immagine non verrà ridimensionata in modalità reattiva.

en: Global background image of the slider. Slides with non-transparent backgrounds will cover it. This image will not scale in responsive mode.
it: Immagine di sfondo globale delle slider. Le slide con sfondo non trasparente lo copriranno. Questa immagine non verrà scalata nella modalità reattiva.

en: Global background image position of the project. The first value is the horizontal position and the second value is the vertical.
it: Posizione dell'immagine di sfondo globale del progetto. Il primo valore è la posizione orizzontale e il secondo valore è la verticale.

en: Global background image position of the slider. The first value is the horizontal position and the second value is the vertical.
it: Posizione dell'immagine di sfondo globale del dispositivo di scorrimento. Il primo valore è la posizione orizzontale e il secondo valore è il verticale.

en: Global background image repeat.
it: Immagine di sfondo ripetuta

en: Global background size of the project. You can set the size in pixels, percentages, or constants: auto | cover | contain
it: Dimensione di sfondo globale del progetto. È possibile impostare le dimensioni in pixel, percentuali o costanti: auto | | di copertina contenere

en: Global background size of the slider. You can set the size in pixels, percentages, or constants: auto | cover | contain
it: Dimensione del fondo globale del dispositivo di scorrimento. È possibile impostare la dimensione in pixel, percentuali o costanti: auto | copertura | contenuto

en: Global default
it: Impostazione predefinita globale

en: Global hover
it: Passaggio del mouse globale

en: Go Back to %s Theme Panel
it: Torna al %s tema

en: Go Premium!
it: Diventa Premium!

en: Go to Mailchimp
it: Vai a Mailchimp

en: Go to the first page
it: Vai alla prima pagina

en: Go to the last page
it: Vai all’ultima pagina

en: Go to the next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Go to the previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: Google Analytics Cookies
it: Cookie di Google Analytics

en: Google Analytics Tracking Code
it: Codice di tracciamento di Google Analytics

en: Google Fonts has been emptied
it: Google Fonts è stato svuotato

en: Google Fonts offers hundreds of custom fonts and is one of the most popular web services to customize website appearance with beautiful typography. Many of our importable content in the Template Store use and rely on Google Fonts. If you disable this feature, you may not be able to add custom fonts and it might compromise the appearance of textual content in sliders. Google might be able to track your activity when using their services. Please review Google’s %sPrivacy Policy%s and %sGDPR Compliance%s. As an external service, you can choose to disable Google Fonts if you disagree with Google’s data processing methods.
it: Google Fonts offre centinaia di caratteri personalizzati ed è uno dei servizi web più popolari per personalizzare l'aspetto del sito Web con una bellissima tipografia. Molti dei nostri contenuti importabili nel Template Store utilizzano e si affidano a Google Fonts. Se disabiliti questa funzione, potresti non essere in grado di aggiungere caratteri personalizzati e potrebbe compromettere l'aspetto del contenuto testuale nei dispositivi di scorrimento. Google potrebbe essere in grado di tracciare la tua attività durante l'utilizzo dei loro servizi. Consulta le% sPrivacy Policy% s e% sGDPR Compliance%s di Google. Come servizio esterno, puoi scegliere di disabilitare Google Fonts se non sei d'accordo con i metodi di elaborazione dei dati di Google.

en: Google Fonts: Hundreds of beautiful fonts for the web
it: Google Fonts: centinaia di bellissimi font per il web

en: Google Legal Information
it: Informazioni legali su Google

en: Google Legal Information - for developers
it: Informazioni legali su Google - per sviluppatori

en: Google Legal Information - hidden - uses default value
it: Google Legal Information - nascosto - utilizza il valore predefinito

en: Google Map Settings:
it: Impostazioni mappa Google:

en: Google Maps Locations
it: Posizioni di Google Maps

en: Google Plus link
it: Link Google Plus

en: Google Services
it: Servizi Google

en: Google Webfont Settings:
it: Impostazioni webfont di Google:

en: Google Webkit Fonts
it: Tipi di carattere Google Webkit

en: Google changed the way google maps work. You now need to enter a valid Google Maps API Key
it: Google ha cambiato il modo in cui funzionano Google Maps. Ora devi inserire una chiave API di Google Maps valida

en: Google fonts
it: Fonts Google

en: Google reCAPTCHA API could not be loaded.
it: Impossibile caricare l'API ReCAPTCHA di Google.

en: Google reCAPTCHA API could not be loaded. We are not able to verify keys. Check your internet connection and try again.
it: Impossibile caricare l'API ReCAPTCHA di Google. Non siamo in grado di verificare le chiavi. Controllare la connessione Internet e riprovare.

en: Google reCaptcha Settings:
it: Impostazioni reCaptcha di Google:

en: Google recently changed the way their map service works. New pages which want to use Google Maps need to register an API key for their website. Older pages should  work fine without this API key. If the google map elements of this theme do not work properly you need to register a new API key.
it: Google ha recentemente cambiato il modo in cui funziona il loro servizio di mappe. Le nuove pagine che vogliono utilizzare Google Maps devono registrare una chiave API per il loro sito web. Le pagine meno vecchie dovrebbero funzionare bene senza questa chiave API. Se gli elementi della mappa di Google di questo tema non funzionano correttamente, è necessario registrare una nuova chiave API.

en: Google recently changed the way their map service works. New pages which want to use Google Maps need to register an API key for their website. Older pages should work fine without this API key. If the google map elements of this theme do not work properly you need to register a new API key.
it: Google ha recentemente cambiato il modo in cui funziona il loro servizio di mappe. Le nuove pagine che vogliono utilizzare Google Maps devono registrare una chiave API per il loro sito web. Le pagine meno vecchie dovrebbero funzionare bene senza questa chiave API. Se gli elementi della mappa di Google di questo tema non funzionano correttamente, è necessario registrare una nuova chiave API.

en: Gradient Color
it: Colore sfumatura

en: Gradient Color 1
it: Colore Gradiente 1

en: Gradient Color 2
it: Colore Gradiente 2

en: Gradient Color 3
it: Colore sfumato 3

en: Gradient background
it: Sfondo sfumato

en: Grayscale
it: Scala di grigi

en: Greek
it: Greco

en: Greek Extended
it: Greco esteso

en: Green
it: Verde

en: Grey
it: Grigio

en: Greyscale
it: Scala di grigi

en: Greyscale effect
it: Effetto scala di grigi

en: Grid
it: Griglia

en: Grid Borders
it: Bordi griglia

en: Grid Content goes here
it: Il contenuto della griglia va qui

en: Grid Element Backside/Tooltip Content
it: Contenuto backside/tooltip dell'elemento griglia

en: Grid Element Front Content
it: Contenuto frontale dell'elemento griglia

en: Grid Item Content
it: Contenuto elemento griglia

en: Grid Item Icon
it: Icona elemento griglia

en: Grid Item Sub-Title
it: Sottotitolo elemento griglia

en: Grid Item Title
it: Titolo elemento griglia

en: Grid Layout
it: Layout a griglia

en: Grid Row
it: Riga griglia

en: Grid Row content hidden. Click here to show it
it: Contenuto grid row nascosto. Clicca qui per mostrarlo

en: Grid Settings
it: Impostazioni griglia

en: Grid Styling
it: Stile griglia

en: Grid Title 1
it: Titolo griglia 1

en: Grid Title 2
it: Titolo griglia 2

en: Grid Title 3
it: Titolo griglia 3

en: Grid View
it: Vista Griglia

en: Groove
it: Scanalatura

en: Group
it: Gruppo

en: Group buttons similar to ALB
it: Pulsanti di gruppo simili ad ALB

en: Groups have been removed. All projects are now moved to the main grid where they remain available to you.
it: I gruppi sono stati rimossi. Tutti i progetti vengono ora spostati nella griglia principale dove rimangono a tua disposizione.

en: Groups have been removed. All sliders are now moved to the main grid where they remain available to you.
it: I gruppi sono stati rimossi. Tutti i cursori ora vengono spostati nella griglia principale dove rimangono a tua disposizione.

en: Guides
it: Guide

en: Gutenberg Editor
it: Editor Gutenberg

en: H. Center
it: Centrato Orizzontalmente

en: H1 - Selector: h1 { ... }
it: H1 - Selettore: h1 { ... }

en: H2 - Selector: h2 { ... }
it: H2 - Selettore: h2 { ... }

en: H3 - Selector: h3 { ... }
it: H3 - Selettore: h3 { ... }

en: H4 - Selector: h4 { ... }
it: H4 - Selettore: h4 { ... }

en: H5 - Selector: h5 { ... }
it: H5 - Selettore: h5 { ... }

en: H6 - Selector: h6 { ... }
it: H6 - Selettore: h6 { ... }

en: HTML Element
it: Elemento HTML

en: HTML Layer
it: Livello HTML

en: HTML Markup
it: Codice HTML

en: HTML Tags
it: HTML - Tag

en: HTML element
it: Elemento HTML

en: Hand Icons
it: Icone Mano

en: Hang in there ...
it: Non mollare...

en: Hashtag(s)
it: Hashtag

en: Hashtag(s):
it: Hashtag/i:

en: Have a peace of mind knowing that your project edits are always safe and you can revert back unwanted changes or faulty saves at any time. This feature serves not just as a backup solution, but a complete version control system where you can visually compare the changes you have made along the way.
it: Avere la tranquillità di sapere che le modifiche al progetto sono sempre al sicuro e che è possibile ripristinare le modifiche indesiderate o i salvataggi difettosi in qualsiasi momento. Questa funzione serve non solo come soluzione di backup, ma come sistema di controllo della versione completo in cui è possibile confrontare visivamente le modifiche apportate lungo il percorso.

en: Have a peace of mind knowing that your slider edits are always safe and you can revert back unwanted changes or faulty saves at any time. Revisions serves not just as a backup solution, but a complete version control system where you can visually compare the changes you have made along the way.
it: Stai tranquillo sapendo che le tue modifiche al dispositivo di scorrimento sono sempre al sicuro e puoi ripristinare le modifiche indesiderate o i salvataggi errati in qualsiasi momento. Revisions non è solo una soluzione di backup, ma un completo sistema di controllo della versione in cui è possibile confrontare visivamente le modifiche apportate lungo il percorso.

en: Have a peace of mind knowing that your slider edits are always safe and you can revert back unwanted changes or faulty saves at any time. This feature serves not just as a backup solution, but a complete version control system where you can visually compare the changes you have made along the way.
it: Stai tranquillo sapendo che le tue modifiche al dispositivo di scorrimento sono sempre al sicuro e puoi ripristinare le modifiche indesiderate o i salvataggi errati in qualsiasi momento. Questa funzione non serve solo come soluzione di backup, ma come sistema completo di controllo della versione in cui è possibile confrontare visivamente le modifiche apportate lungo il percorso.

en: Have fun!
it: Divertiti!

en: Header Behavior
it: Comportamento dell'intestazione

en: Header Custom Height
it: Altezza personalizzata dell’intestazione

en: Header Mobile Menu activation
it: Intestazione attivazione del menu mobile

en: Header Phone Number/Extra Info
it: Numero di telefono dell'intestazione/Informazioni aggiuntive

en: Header Secondary Menu
it: Menu secondario dell'intestazione

en: Header Settings
it: Impostazioni Intestazione

en: Header Shopping Cart Icon
it: Icona del carrello dell'intestazione

en: Header Size
it: Dimensione header

en: Header Social Icons
it: Intestazione Icone Social

en: Header Style
it: Stile intestazione

en: Header Text Link?
it: Link di testo dell'intestazione?

en: Header Title and Breadcrumbs
it: Titolo intestazione e breadcrumb

en: Header behavior
it: Comportamento dell'intestazione

en: Header is invisible and appears once the users scrolls down
it: L'intestazione è invisibile e viene visualizzata una volta che gli utenti scorrono verso il basso

en: Header is invisible and appears once the users scrolls down
it: L'intestazione è invisibile e appare quando gli utenti scorrono verso il basso

en: Header layout
it: Layout intestazione

en: Header visibility and transparency
it: Visibilità e trasparenza dell'intestazione

en: Headercolor
it: Colore intestazione

en: Headercolour:
it: Colore intestazione:

en: Heading
it: Intestazione

en: Heading Area Color
it: Colore area intestazione

en: Heading Color
it: Colore Intestazione

en: Heading Font
it: Intestazione Font

en: Heading Font Size
it: Dimensione Heading Font Size

en: Heading Font Sizes
it: Dimensioni dei caratteri dell'intestazione

en: Heading Link?
it: Link all'articolo

en: Heading Row
it: Intestazione

en: Heading Size
it: Dimensione Intestazione

en: Heading Style
it: Stile Intestazione

en: Heading Style Classic (centered, italic)
it: Stile titolo classico (centrato, corsivo)

en: Heading Style Classic (left, italic)
it: Stile titolo classico (a sinistra, corsivo)

en: Heading Style Classic (right, italic)
it: Stile titolo classico (a destra, corsivo)

en: Heading Style Elegant (centered, optional icon)
it: Stile titolo Elegante (centrato, icona opzionale)

en: Heading Style Modern (centered)
it: Stile titolo moderno (centrato)

en: Heading Style Modern (left)
it: Stile titolo moderno (sinistra)

en: Heading Style Modern (right)
it: Stile titolo moderno (a destra)

en: Heading Tag
it: Tag Titolo

en: Heading Tag (Theme Default is &lt;%s&gt;)
it: Tag di intestazione (il tema predefinito è <%s>)

en: Heading Text
it: Testo dell’intestazione

en: Heading Type
it: Tipo di titolo

en: Heading color
it: Colore intestazione

en: Headings
it: Intestazioni

en: Headline Font Sizes
it: Dimensioni dei caratteri del titolo

en: Headline Rotator
it: Rotatore titolo

en: Headline Rotator Item
it: Elemento rotatore titolo

en: Headline Text Padding
it: Riempimento del testo del titolo

en: Hebrew
it: Ebraico

en: Height
it: Altezza

en: Height:
it: Altezza:

en: Hello
it: Ciao

en: Help
it: Aiuto

en: Help & Support
it: Aiuto e Supporto

en: Help us improve LayerSlider.
it: Aiutaci a migliorare LayerSlider.

en: Here are some interesting links for you! Enjoy your stay :)
it: Ecco alcuni link interessanti per te! Goditi la permanenza :)

en: Here you can add new Images to the partner/logo element.
it: Qui puoi aggiungere nuove immagini per l'elemento partner/logo.

en: Here you can add new Images to the slideshow.
it: Qui puoi aggiungere nuove immagini alla presentazione.

en: Here you can add new audio files to the playlist, remove files or reorder them.
it: Qui puoi aggiungere nuovi file audio alla playlist, rimuovere file o riordinarli.

en: Here you can add, remove and edit buttons.
it: Qui puoi aggiungere, rimuovere e modificare i pulsanti.

en: Here you can add, remove and edit the Tabs you want to display.
it: Qui puoi aggiungere, rimuovere e modificare le schede che desideri visualizzare.

en: Here you can add, remove and edit the form Elements of your contact form.
it: Qui puoi aggiungere, rimuovere e modificare gli elementi del modulo del tuo modulo di contatto.

en: Here you can add, remove and edit the items of your item grid.
it: Qui puoi aggiungere, rimuovere e modificare gli elementi della griglia degli elementi.

en: Here you can add, remove and edit the items of your item list.
it: Qui puoi aggiungere, rimuovere e modificare gli elementi della tua lista di articoli.

en: Here you can add, remove and edit the locations, tooltips and appearance for your hotspots.
it: Qui puoi aggiungere, rimuovere e modificare le posizioni, i suggerimenti e l'aspetto dei tuoi hotspot.

en: Here you can add, remove and edit the map locations for your Google Map.
it: Qui puoi aggiungere, rimuovere e modificare le posizioni della mappa per la tua mappa di Google.

en: Here you can add, remove and edit the marker locations for your map.
it: Qui puoi aggiungere, rimuovere e modificare le posizioni degli indicatori per la tua mappa.

en: Here you can add, remove and edit the metadata you want to display.
it: Qui puoi aggiungere, rimuovere e modificare i metadati che desideri visualizzare.

en: Here you can add, remove and edit the milestones of your timeline.
it: Qui puoi aggiungere, rimuovere e modificare le pietre miliari della tua timeline.

en: Here you can add, remove and edit the rotating text
it: Qui puoi aggiungere, rimuovere e modificare il testo rotante

en: Here you can add, remove and edit the slides you want to display.
it: Qui puoi aggiungere, rimuovere e modificare le diapositive che desideri visualizzare.

en: Here you can add, remove and edit the submenu item text
it: Qui puoi aggiungere, rimuovere e modificare il testo della voce del sottomenu

en: Here you can add, remove and edit the toggles you want to display.
it: Qui puoi aggiungere, rimuovere e modificare i toggle che vuoi visualizzare.

en: Here you can add, remove and edit the various progress bars.
it: Qui puoi aggiungere, rimuovere e modificare le varie barre di avanzamento.

en: Here you can add, remove and edit your Testimonials.
it: Qui puoi aggiungere, rimuovere e modificare le testimonia.nze.

en: Here you can choose how to sort the products. Default setting can be set at Dashboard -&gt; Appearance -&gt; Customize -&gt; WooCommerce -&gt; Product Catalog -&gt; Default Product Sorting
it: Qui puoi scegliere come ordinare i prodotti. L'impostazione predefinita può essere impostata su Dashboard -> Aspetto -> Personalizza -> WooCommerce -> Catalogo prodotti -> Ordinamento prodotto predefinito

en: Here you can choose the order of the result products. Default setting can be set at Dashboard -&gt; Appearance -&gt; Customize -&gt; WooCommerce -&gt; Product Catalog -&gt; Default Product Sorting
it: Qui puoi scegliere l'ordine dei prodotti risultati. L'impostazione predefinita può essere impostata su Dashboard -> Aspetto -> Personalizza -> WooCommerce -> Catalogo prodotti -> Ordinamento prodotto predefinito

en: Here you can choose the width of your content and sidebar. First Number  indicates the content width, second number indicates sidebar width.
it: Qui puoi scegliere la larghezza del contenuto e la barra laterale. Il primo numero indica la larghezza del contenuto, il secondo numero indica la larghezza della barra laterale.

en: Here you can choose the width of your content and sidebar. First Number indicates the content width, second number indicates sidebar width.
it: Qui puoi scegliere la larghezza del contenuto e la barra laterale. Il primo numero indica la larghezza del contenuto, il secondo numero indica la larghezza della barra laterale.

en: Here you can disable WordPress default scripts and styles that are not necessary for most websites
it: Qui puoi disabilitare gli script e gli stili predefiniti di WordPress che non sono necessari per la maggior parte dei siti web

en: Here you can disable theme features that are not used by every website
it: Qui puoi disabilitare le funzionalità del tema che non sono utilizzate da tutti i siti web

en: Here you can enter the combined width of content and sidebar
it: Qui puoi inserire la larghezza combinata del contenuto e della barra laterale

en: Here you can select a number of different elements and change their default  styling
it: Qui puoi selezionare un numero di elementi diversi e cambiare il loro stile predefinito

en: Here you can select a number of different elements and change their default styling
it: Qui puoi selezionare un numero di elementi diversi e cambiare il loro stile predefinito

en: Here you can select how the masonry should behave and handle all entries and  the feature images of those entries
it: Qui puoi selezionare come dovrebbe comportarsi la muratura e gestire tutte le voci e le immagini delle caratteristiche di quelle voci

en: Here you can select how the masonry should behave and handle all entries and the feature images of those entries
it: Qui puoi selezionare come dovrebbe comportarsi la muratura e gestire tutte le voci e le immagini delle caratteristiche di quelle voci

en: Here you can select how the masonry should behave and handle the images
it: Qui puoi selezionare come dovrebbe comportarsi la muratura e gestire le immagini

en: Here you can select how to display the testimonials. You can either create a testimonial slider or a testimonial grid with multiple columns
it: Qui puoi selezionare come visualizzare le testimonianze. Puoi creare uno slider di testimonianze o una griglia di testimonianze con più colonne

en: Here you can select how to sort the playlist when rendering to the player on each pageload.
it: Qui puoi selezionare come ordinare la playlist durante il rendering nel player a ogni caricamento di pagina.

en: Here you can select if and how to display the slideshow controls
it: Qui puoi selezionare se e come visualizzare i controlli dello slideshow.

en: Here you can select the general appearance of the player
it: Qui puoi selezionare l'aspetto generale del giocatore

en: Here you can select to show or hide the artists name in the playlist
it: Qui puoi scegliere di mostrare o nascondere il nome dell'artista nella playlist

en: Here you can select to show or hide the media icon in the playlist. This icon can be set in the media gallery for each element as the featured image. WP will use a default icon on upload, if none is set.
it: Qui puoi scegliere di mostrare o nascondere l'icona multimediale nella playlist. Questa icona può essere impostata nella galleria multimediale per ogni elemento come immagine in primo piano. WP utilizzerà un'icona predefinita durante il caricamento, se non ne è impostata nessuna.

en: Here you can select to show or hide the tracklist
it: Qui puoi scegliere di mostrare o nascondere la tracklist

en: Here you can select to show or hide the tracknumbers next to entries in the playlist
it: Qui puoi scegliere di mostrare o nascondere i numeri di traccia accanto alle voci nella playlist

en: Here you can set options that affect your single blog post layout
it: Qui puoi impostare le opzioni che influenzano il layout del tuo singolo post sul blog

en: Here you can set the  color of the icon. Enter no value if you want to use the standard font color.
it: Qui puoi impostare il colore dell'icona. Non inserire alcun valore se si desidera utilizzare il colore del carattere standard.

en: Here you can set the background color of the tab title bar. Enter no value if you want to use the standard color.
it: Qui puoi impostare il colore di sfondo della barra del titolo della scheda. Non inserire alcun valore se si desidera utilizzare il colore standard.

en: Here you can set the background color of your Dropcap
it: Qui puoi impostare il colore di sfondo del tuo Dropcap

en: Here you can set the color of the icon. Enter no value if you want to use the standard font color.
it: Qui puoi impostare il colore dell'icona. Non inserire alcun valore se si desidera utilizzare il colore del carattere standard.

en: Here you can set the style of the icon. Either display it inline as part of some text or let it stand alone with border and optional caption
it: Qui puoi impostare lo stile dell'icona. Visualizzalo in linea come parte di un testo o lascialo stare da solo con bordo e didascalia opzionale

en: Here you can set the styling and size of the HR element
it: Qui puoi impostare lo stile e le dimensioni dell'elemento HR

en: Here you can set the text color of the tab. Enter no value if you want to use the standard font color.
it: Qui puoi impostare il colore del testo della scheda. Non inserire alcun valore se si desidera utilizzare il colore del carattere standard.

en: Here you can set the time interval between slide changes, this slide will stay visible for the time specified here. This value is in millisecs, so the value 1000 means 1 second. Please don’t use 0 or very low values.
it: Qui puoi impostare l'intervallo di tempo tra le modifiche alla diapositiva, questa diapositiva rimarrà visibile per il tempo specificato qui. Questo valore è in millisecondi, quindi il valore 1000 significa 1 secondo. Si prega di non utilizzare valori 0 o molto bassi.

en: Here you can upload your previously exported projects. To import them to your site, you just need to choose and select the appropriate export file (files with .zip or .json extensions), then press the Import Projects button.
it: Qui puoi caricare i tuoi progetti precedentemente esportati. Per importarli nel tuo sito, devi solo scegliere e selezionare il file di esportazione appropriato (file con estensione .zip o .json), quindi premere il pulsante Importa progetti.

en: Here you can upload your previously exported sliders. To import them to your site, you just need to choose and select the appropriate export file (files with .zip or .json extensions), then press the Import Sliders button.
it: Qui puoi caricare i tuoi slider precedentemente esportati. Per importarli sul tuo sito, devi solo scegliere e selezionare il file di esportazione appropriato (file con estensione .zip o .json), quindi premere il pulsante Importa Slider.

en: Here you find information about <a href="https://wiki.osmfoundation.org/wiki/Privacy_Policy" target="_blank" rel="noopener noreferrer">OpenStreetMap Privacy Policy</a>.
it: Qui trovi informazioni <a href="https://wiki.osmfoundation.org/wiki/Privacy_Policy" target="_blank" rel="noopener noreferrer">sull'Informativa sulla privacy di OpenStreetMap</a> .

en: Hero Scene
it: Scena Eroica

en: Hero scene
it: Scena Hero

en: Hidden
it: Nascosto

en: Hidden project
it: Progetto nascosto

en: Hide
it: Nascondi

en: Hide Details
it: Nascondi dettagli

en: Hide Form Labels
it: Etichette Modulo

en: Hide Header on this page
it: Nascondi intestazione in questa pagina

en: Hide Header on this page
it: Nascondi intestazione in questa pagina

en: Hide Mobile Menu Submenu Items
it: Nascondi le voci del sottomenu del menu mobile

en: Hide On Mobile
it: Nascondi su Mobile

en: Hide Over
it: Nascondi Oltre

en: Hide Preview
it: Nascondi anteprima

en: Hide Under
it: Nascondi sotto

en: Hide Video Controls
it: Nascondi Video Controls

en: Hide artists name
it: Nascondi il nome dell'artista

en: Hide badge and string completely on every page
it: Nascondi badge e stringa completamente in ogni pagina

en: Hide badge and string completly on every page
it: Nascondi badge e stringa completamente in ogni pagina

en: Hide both
it: Nascondi entrambi

en: Hide cookie message bar on following page loads and refuse cookies if not allowed - aviaPrivacyEssentialCookiesEnabled must be set
it: Nascondi la barra dei messaggi dei cookie al caricamento della pagina successiva e rifiuta i cookie se non consentiti - aviaPrivacyEssentialCookiesEnabled deve essere impostato

en: Hide empty Cells
it: Nascondi celle vuote

en: Hide featured products
it: prodotti sponsorizzati

en: Hide hidden products
it: Nascondi prodotti nascosti

en: Hide layer
it: Nascondi livello

en: Hide layer in the editor.
it: Nascondi il livello nell'editor.

en: Hide locked options
it: Nascondi opzioni bloccate

en: Hide locked options for all users
it: Nascondi opzioni bloccate per tutti gli utenti

en: Hide locked options for non admins
it: Nascondi le opzioni bloccate per i non amministratori

en: Hide meta data
it: meta data

en: Hide notification only
it: Nascondi solo la notifica

en: Hide on both axis
it: Nascondi su entrambi gli assi

en: Hide on large screens (wider than 990px - eg: Desktop)
it: Nascondi su schermi di grandi dimensioni (più larghi di 990 px - ad esempio: desktop)

en: Hide on medium sized screens (between 768px and 989px - eg: Tablet Landscape)
it: Nascondi su schermi di medie dimensioni (tra 768 px e 989 px - es: Tablet orizzontale)

en: Hide on mobile
it: Nascondi sui dispositivi mobili

en: Hide on mobile devices
it: Nascondi su dispositivi mobili

en: Hide on mouse hover
it: Nascondi al passaggio del mouse

en: Hide on screens smaller than 767px
it: Nascondi su schermi più piccoli di 767px

en: Hide on single entry
it: Nascondi su ingresso singolo

en: Hide on small screens (between 480px and 767px - eg: Tablet Portrait)
it: Nascondi su schermi piccoli (tra 480px e 767px - es: Tablet Portrait)

en: Hide on very small screens (smaller than 479px - eg: Smartphone Portrait)
it: Nascondi su schermi molto piccoli (inferiori a 479 px - es: Smartphone Portrait)

en: Hide over
it: Nascondi sopra

en: Hide post type titles
it: Nascondi i titoli dei post

en: Hide preview image or icon
it: Nascondi immagine o icona di anteprima

en: Hide products out of stock
it: Prodotti esauriti

en: Hide selected
it: Nascondi selezionato

en: Hide sidebar on smartphones
it: Nascondi la barra laterale sugli smartphone

en: Hide template builder developer options
it: Nascondi le opzioni per gli sviluppatori del generatore di modelli

en: Hide the default language flags
it: Nascondi i flag della lingua predefinita

en: Hide this banner
it: Nascondi questo banner

en: Hide this message
it: Nascondi questo messaggio

en: Hide tracklist
it: Nascondi tracklist

en: Hide tracknumbers
it: Nascondi i numeri di traccia

en: Hide under
it: Nascondi sotto

en: Hide video on Mobile Devices?
it: Nascondi video su dispositivi mobili?

en: Hides the project on mobile devices, including tablets.
it: Nasconde il progetto sui dispositivi mobili, inclusi i tablet.

en: Hides the project when the viewport becomes wider than the specified value.
it: Nasconde il progetto quando il riquadro di visualizzazione diventa più ampio del valore specificato.

en: Hides the project when the viewport width goes under the specified value.
it: Nasconde il progetto quando la larghezza del riquadro di visualizzazione scende al di sotto del valore specificato.

en: Hides the slider on mobile devices, including tablets.
it: Nasconde il cursore sui dispositivi mobili, compresi i tablet

en: Hides the slider on mobile devices.
it: Nasconde il cursore sui dispositivi mobili.

en: Hides the slider over the given value of browser width in pixel.
it: Nasconde il cursore sul valore dato della larghezza del browser in pixel.

en: Hides the slider under the given value of browser width in pixels.
it: Nasconde il cursore sotto il valore dato della larghezza del browser in pixel.

en: Hides the slider when the viewport becomes wider than the specified value.
it: Nasconde il dispositivo di scorrimento quando la finestra diventa più ampia del valore specificato.

en: Hides the slider when the viewport width goes under the specified value.
it: Nasconde il dispositivo di scorrimento quando la larghezza della finestra scende al di sotto del valore specificato.

en: Hides useful information such as the version number in the browser’s debug console and in the site HTML markup. We recommend leaving this option disabled as it can be a significant help for debugging and supporting LayerSlider.
it: Nasconde informazioni utili come il numero di versione nella console di debug del browser e nel markup HTML del sito. Si consiglia di lasciare questa opzione disabilitata in quanto può essere un aiuto significativo per il debug e il supporto di LayerSlider.

en: Hierarchical Custom Elements
it: Elementi personalizzati gerarchici

en: Hierarchy Indentation
it: Indentazione della gerarchia

en: High Portrait
it: Ritratto

en: High quality
it: Alta qualità

en: Highlight
it: Evidenziare

en: Highlight - Column Scaling
it: Evidenzia - Ridimensionamento colonna

en: Highlight Column
it: Evidenzia colonna

en: Highlight Grid
it: Evidenzia griglia

en: Highlight Grid Settings
it: Evidenzia le impostazioni della griglia

en: Highlight Hashtag
it: Evidenzia hashtag

en: Highlight Hashtag:
it: Evidenzia l'hashtag:

en: Highlight Offset
it: Evidenzia offset

en: Highlight Offset:
it: Evidenzia offset:

en: Highlight Pattern
it: Evidenzia modello

en: Highlight Pattern:
it: Evidenziare il modello:

en: Highlight color
it: Colore di evidenziazione

en: Highlight layer in the editor.
it: Evidenzia il livello nell'editor.

en: Highlight layers: Hovering over layers in the layers list and workspace will be highlighted in the editor.
it: Evidenzia livelli: il passaggio del mouse sui livelli nell'elenco dei livelli e nell'area di lavoro verrà evidenziato nell'editor.

en: Highlight posts with these hashtags, seperate multiple hashtags with commas.
it: Evidenzia i post con questi hashtag, separa più hashtag con virgole.

en: Highlight this column by making it slightly bigger
it: Evidenzia questa colonna rendendola leggermente più grande

en: Highlight title bar of open toggles
it: Evidenzia la barra del titolo degli interruttori aperti

en: Hightlight this column by making it slightly bigger
it: Evidenzia questa colonna rendendola leggermente più grande

en: History
it: Cronologia

en: History List:
it: Elenco storico:

en: Home page
it: Home Page

en: Hooray, LayerSlider just got even better! Thanks for sticking around while we keep adding new features and eliminating those pesky bugs.
it: Evviva, LayerSlider è diventato ancora migliore! Grazie per essere rimasti in giro mentre continuiamo ad aggiungere nuove funzionalità ed eliminare quei fastidiosi bug.

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Horizontal Center
it: Al centro orizzontalmente

en: Horizontal Gallery
it: Per galleria orizzontale.

en: Horizontal Ruler Styling
it: Stile righello orizzontale

en: Horizontal buttons
it: Pulsanti orizzontali

en: Horizontal only
it: Solo orizzontale

en: Horizontal size
it: Dimensione orizzontale

en: Hotspot Color
it: Colore hotspot

en: Hotspot Colors
it: Colori hotspot

en: Hotspot Layout
it: Layout dell'hotspot

en: Hotspot Link?
it: Collegamento all'hotspot?

en: Hotspot Styling
it: Stile hotspot

en: Hotspot on mobile devices
it: Hotspot su dispositivi mobili

en: Hour
it: Ora

en: Hours
it: Ore

en: Hover Effect
it: Effetto Hover

en: Hover Text
it: Testo Hover

en: Hover Toggle Appearance
it: Aspetto al passaggio del mouse

en: Hover Toggle Appearence
it: Aspetto al passaggio del mouse

en: Hover Transition
it: Transizione Hover

en: Hover Transition properties
it: Proprietà della transizione al passaggio del mouse

en: Hover<br>Transition
it: Cambia lo sfondo<br>al passaggio del mouse

en: How To Embed
it: Come incorporare

en: How big should the marker image be displayed in height and width.
it: Quanto grande deve essere visualizzata l'immagine del marker in altezza e larghezza.

en: How do you want to display the active image
it: Come vuoi visualizzare l'immagine attiva?

en: How do you want to display the menu on mobile devices
it: Come vuoi visualizzare il menu sui dispositivi mobili?

en: How many Slide columns should be displayed?
it: Quante colonne diapositiva devono essere visualizzate?

en: How many Thumbnails should be displayed beside each other
it: Quante miniature devono essere visualizzate una accanto all'altra?

en: How many columns do you want to display
it: Quante colonne vuoi visualizzare

en: How many columns do you want to display?
it: Quante colonne vuoi visualizzare?

en: How many columns do you want to use
it: Quante colonne vuoi usare

en: How many columns should be displayed in your footer
it: Quante colonne devono essere visualizzate nel piè di pagina

en: How many columns should be displayed?
it: Quante colonne devono essere visualizzate?

en: How many days until the Cookie expires and the message is displayed again? The Cookie expires automatically if either the title, text or message color is changed.
it: Dopo quanti giorni il Cookie scade e il messaggio viene visualizzato di nuovo? Il Cookie scade automaticamente se il titolo, il testo o il colore del messaggio vengono modificati.

en: How many entries do you want to display:
it: Scegli il numero di inserzioni da visualizzare:

en: How many entries should be displayed?
it: Quante inserzioni dovrebbero essere visualizzate?

en: How many images should be displayed per page?
it: Quante immagini devono essere visualizzate per pagina?

en: How many items should be displayed per page?
it: Quanti elementi devono essere visualizzati per pagina?

en: How many items should be displayed?
it: Quanti elementi devono essere visualizzati?

en: How many results should be loaded via AJAX
it: Quanti risultati dovrebbero essere caricati tramite AJAX

en: How much should the highlighted column be increased in size?
it: Di quanto dovrebbe essere aumentata la dimensione della colonna evidenziata?

en: How much whitespace do you need? Enter a pixel value. Positive value will increase the whitespace, negative value will reduce it. eg: '50', '-25', '200'
it: Di quanti spazi bianchi hai bisogno? Inserisci un valore in pixel. Un valore positivo aumenterà lo spazio bianco, un valore negativo lo ridurrà. ad es.: '50', '-25', '200'

en: How often a post is highlighted - eg. every 6th post.
it: Con quale frequenza viene evidenziato un post, ad es. ogni 6 post.

en: How often a post is highlighted - eg. every 6th post. Any number.
it: Con quale frequenza viene evidenziato un post, ad es. ogni 6 post. Qualsiasi numero.

en: How to display the search results?
it: Come visualizzare i risultati della ricerca?

en: How to display the social sharing bar?
it: Come visualizzare la barra di condivisione social?

en: How we use cookies
it: Come utilizziamo i cookie

en: Howdy! Upload your WordPress eXtended RSS (WXR) file and we&#8217;ll import  the posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags into this  site.
it: Salve! Carica il tuo file WordPress eXtended RSS (WXR) e importeremo i post, le pagine, i commenti, i campi personalizzati, le categorie e i tag in questo sito.

en: Howdy! Upload your WordPress eXtended RSS (WXR) file and we&#8217;ll import the posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags into this site.
it: Salve! Importa il tuo WordPress eXtended RSS (WXR) file and we&#8217; noi importeremo i post, le pagine, i commenti, i campi personalizzati, le categorie ed i tag in questo sito.

en: Howdy, %s! Welcome to LayerSlider!
it: Evviva, %s! Benvenuto a LayerSlider!

en: Howdy, [author]
it: Salve, [autore]

en: However, this approach require programming skills, thus we cannot recommend it to users lacking the necessary experience in web development.
it: Tuttavia, questo approccio richiede competenze di programmazione, quindi non possiamo consigliarlo agli utenti privi della necessaria esperienza nello sviluppo web.

en: Http security level for checking readability of merged files
it: Livello di sicurezza HTTP per il controllo della leggibilità dei file uniti

en: Hue-Rotate
it: Tonalità-Ruota

en: Hue-rotate
it: Tonalità-ruota

en: Huge Padding
it: Spaziatura interna

en: Hybrid
it: Ibrida

en: I agree to the terms and conditions laid out in the [av_privacy_link]Privacy Policy[/av_privacy_link]
it: Accetto i termini e le condizioni stabiliti nella [av_privacy_link]Informativa sulla privacy[/av_privacy_link]

en: Icon
it: Icona

en: Icon Anchor Left
it: Icona Ancora a sinistra

en: Icon Anchor Top
it: Icona Ancora in alto

en: Icon Box
it: Icona della finestra

en: Icon Caption
it: Didascalia icona

en: Icon Color
it: Colore Icona

en: Icon Colors
it: Colori Icona

en: Icon Display
it: Visualizzazione dell'icona

en: Icon Font
it: Icona Carattere

en: Icon Font Color
it: Colore del carattere dell'icona

en: Icon Font Colors
it: Colori dei caratteri delle icone

en: Icon Font Size
it: Dimensione Carattere Icona

en: Icon Font Sizes
it: Dimensioni Font

en: Icon Gap
it: Gap di icone

en: Icon Grid
it: Griglia per le icone

en: Icon Grid Item
it: Elemento griglia icona

en: Icon Grid Styling
it: Stile della griglia delle icone

en: Icon Library
it: Libreria Icona

en: Icon Link
it: Link icona

en: Icon List
it: Lista Icone

en: Icon List Item
it: Elemento lista icone

en: Icon Padding Bottom
it: Spaziatura in basso

en: Icon Placement
it: Posizionamento Icona

en: Icon Position
it: Posizione icona

en: Icon Size
it: Dimensione icona

en: Icon Style
it: Stile Icona

en: Icon Visibility
it: Visibilità icona

en: Icon Width
it: Larghezza Icona

en: Icon background
it: Sfondo icona

en: Icon bottom padding in pixel
it: Imbottitura inferiore dell'icona in pixel

en: Icon change
it: Modifica dell'icona

en: Icon display
it: Visualizzazione dell'icona

en: Icon fonts can slightly impact page load speed as they require all glyphs to be loaded. SVG icons from the other families can be loaded individually, and they can perform better in some cases.
it: I font delle icone possono influire leggermente sulla velocità di caricamento della pagina in quanto richiedono il caricamento di tutti i glifi. Le icone SVG delle altre famiglie possono essere caricate singolarmente e in alcuni casi possono funzionare meglio.

en: Icon only
it: Solo icona

en: Icon simple
it: Icona semplice

en: Icon/Image
it: Icona/Immagine

en: IconBox Styling
it: Stile IconBox

en: IconBox Title
it: Titolo IconBox

en: Iconfont Manager
it: Iconfont Managerfont

en: Identify possible issues & display relevant debug information.
it: Identifica possibili problemi e visualizza le informazioni di debug pertinenti.

en: Identify possible issues &amp; display relevant debug information.
it: Identifica i possibili problemi e visualizza le informazioni di debug pertinenti.

en: If LayerSlider came bundled in a theme
it: Se LayerSlider è stato fornito in bundle in un tema

en: If a column is larger than its content, were do you want to align the content vertically?
it: Se una colonna è più larga del suo contenuto, dove vuoi allineare il contenuto in verticale?

en: If a new user is created by WordPress, a new password will be randomly  generated and the new user&#8217;s role will be set as %s. Manually changing  the new user&#8217;s details will be necessary.
it: Se un nuovo utente viene creato da WordPress, verrà generata una nuova password in modo casuale e il nuovo ruolo dell'utente verrà impostato su %s. Sarà necessario modificare manualmente i dettagli del nuovo utente.

en: If a new user is created by WordPress, a new password will be randomly generated and the new user&#8217;s role will be set as %s. Manually changing the new user&#8217;s details will be necessary.
it: Se un nuovo utente è stato creato da WordPress, una nuova password verrà generata in modo casuale e il ruolo del nuovo utente sarà settato come %s. Sarà necessaria la modifica manuale dei dettagli del nuovo utente.

en: If a value is left empty or set to default then it will not be changed from  the value defined in your CSS files
it: Se un valore viene lasciato vuoto o impostato come predefinito, non verrà modificato dal valore definito nei file CSS

en: If a value is left empty or set to default then it will not be changed from the value defined in your CSS files
it: Se un valore viene lasciato vuoto o impostato come predefinito, non verrà modificato dal valore definito nei file CSS

en: If checked all entries that got a feature image will show it
it: Se selezionata, tutte le voci che hanno un'immagine caratteristica la mostreranno

en: If checked allows you to set a custom top and bottom margin. Otherwise the margin is calculated by the theme based on surrounding elements
it: Se selezionato consente di impostare un margine superiore e inferiore personalizzato. Altrimenti il margine viene calcolato dal tema in base agli elementi circostanti

en: If checked and you have selected more than one taxonomy above, a tab will be displayed for each of them. Will be ignored when using Pagination.
it: Se selezionato e hai selezionato più di una tassonomia sopra, verrà visualizzata una scheda per ciascuna di esse. Verrà ignorato quando si utilizza Pagination.

en: If checked author of this entry will be shown
it: Se selezionato verrà mostrato l'autore di questa voce

en: If checked categories of this entry will be shown
it: Se selezionato verranno mostrate le categorie di questa voce

en: If checked tags of this entry will be shown
it: Se selezionato verranno mostrati i tag di questa voce

en: If checked the caption will be placed on top of the slider. Please be aware that all slideshow link settings and other captions will be ignored then
it: Se selezionata, la didascalia verrà posizionata sopra lo slider. Tieni presente che tutte le impostazioni del collegamento alla presentazione e le altre didascalie verranno ignorate

en: If checked the elements in your header will always be placed at the browser  window edge, instead of matching the content width
it: Se selezionato, gli elementi nell'intestazione verranno sempre posizionati sul bordo della finestra del browser, invece di corrispondere alla larghezza del contenuto

en: If checked the elements in your header will always be placed at the browser window edge, instead of matching the content width
it: Se selezionato, gli elementi nell'intestazione verranno sempre posizionati sul bordo della finestra del browser, invece di corrispondere alla larghezza del contenuto

en: If checked the first entry will stand out with big image
it: Se selezionato, la prima voce risalterà con un'immagine grande

en: If checked the header will stick to the top of your site if user scrolls  down (ignored on smartphones)
it: Se selezionato, l'intestazione rimarrà nella parte superiore del tuo sito se l'utente scorre verso il basso (ignorato sugli smartphone)

en: If checked the header will stick to the top of your site if user scrolls down (ignored on smartphones)
it: Se selezionato, l'intestazione rimarrà nella parte superiore del tuo sito se l'utente scorre verso il basso (ignorato sugli smartphone)

en: If checked the menu will stick at the top of the page once it touches it. This option is ignored when burger menu icon is shown.
it: Se selezionato, il menu rimarrà nella parte superiore della pagina una volta che lo toccherà. Questa opzione viene ignorata quando viene mostrata l'icona del menu dell'hamburger.

en: If checked the small top bar above the header with social icons, secondary  menu and extra information will no longer stick to the top
it: Se selezionata, la piccola barra in alto sopra l'intestazione con le icone social, il menu secondario e le informazioni extra non rimarranno più in alto

en: If checked the small top bar above the header with social icons, secondary menu and extra information will no longer stick to the top
it: Se selezionata, la piccola barra in alto sopra l'intestazione con le icone social, il menu secondario e le informazioni extra non rimarranno più in alto

en: If checked the sticky header will shrink once the user scrolls down (ignored  on smartphones + tablets)
it: Se selezionato, l'intestazione adesiva si ridurrà una volta che l'utente scorre verso il basso (ignorato su smartphone + tablet)

en: If checked the sticky header will shrink once the user scrolls down (ignored on smartphones + tablets)
it: Se selezionato, l'intestazione adesiva si ridurrà una volta che l'utente scorre verso il basso (ignorato su smartphone + tablet)

en: If checked this will display developer options like custom CSS classes or IDs
it: Se selezionato, verranno visualizzate le opzioni dello sviluppatore come classi CSS personalizzate o ID

en: If checked you can enter a heading title with a link for this element
it: Se selezionato, è possibile inserire un titolo di intestazione con un collegamento per questo elemento

en: If checked you can enter a title with link for this element
it: Se selezionato puoi inserire un titolo con link per questo elemento

en: If enabled a search Icon will be appended to the main menu that allows the  users to perform an 'AJAX' Search
it: Se abilitata, verrà aggiunta un'icona di ricerca al menu principale che consente agli utenti di eseguire una ricerca 'AJAX'

en: If enabled a search Icon will be appended to the main menu that allows the users to perform an &quot;AJAX&quot; Search
it: Se abilitata, verrà aggiunta un'icona di ricerca al menu principale che consente agli utenti di eseguire una ricerca "AJAX"

en: If enabled a search Icon will be appended to the main menu that allows the users to perform an 'AJAX' Search
it: Se abilitata, verrà aggiunta un'icona di ricerca al menu principale che consente agli utenti di eseguire una ricerca 'AJAX'

en: If enabled the size of your website will adapt and change the layout to fit  smaller screens, like tablets or mobile phones
it: Se abilitato, le dimensioni del tuo sito web si adatteranno e cambieranno il layout per adattarsi a schermi più piccoli, come tablet o telefoni cellulari

en: If enabled the size of your website will adapt and change the layout to fit smaller screens, like tablets or mobile phones
it: Se abilitato, le dimensioni del tuo sito web si adatteranno e cambieranno il layout per adattarsi a schermi più piccoli, come tablet o telefoni cellulari

en: If enabled, the slider will always have the same width as the viewport, even if a theme uses a boxed layout, unless you choose the “Fit to parent height” full size mode.
it: Se abilitato, il dispositivo di scorrimento avrà sempre la stessa larghezza della finestra, anche se un tema utilizza un layout riquadrato, a meno che non si scelga la modalità a dimensione intera "Adatta all'altezza principale".

en: If left empty 16:9 will be used
it: Se lasciato vuoto verrà utilizzato 16:9

en: If left empty no auto-response will be sent.
it: Se lasciato vuoto non verrà inviata alcuna risposta automatica.

en: If none of these reasons can explain your case and you feel it happened mistakenly, please let us know by %sopening a support ticket%s or contacting us via our %sContact Form%s. We’re here to help with uncovering potential issues and restoring premium benefits.
it: Se nessuno di questi motivi può spiegare il tuo caso e ritieni che sia successo per errore, ti preghiamo di farcelo sapere %sapertura di un ticket di supporto%s o contattandoci tramite il nostro modulo di contatto %s%s. Siamo qui per aiutarti a scoprire potenziali problemi e ripristinare i vantaggi premium.

en: If none of this helps: deactivate all plugins and then check if the API works by using the button above. If thats the case then one of your plugins is interfering.
it: Se niente di tutto questo aiuta: disattiva tutti i plugin e poi controlla se l'API funziona usando il pulsante qui sopra. Se questo è il caso, uno dei tuoi plugin sta interferendo.

en: If none of this helps: deactivate all plugins and then check if the API works by using the button above. If thats the case then one of your plugins is interfering.
it: Se niente di tutto questo aiuta: disattiva tutti i plugin e poi controlla se l'API funziona usando il pulsante qui sopra. Se questo è il caso, uno dei tuoi plugin sta interferendo.

en: If so, please consider recommending it to your friends on your favorite  social network!
it: Se è così, considera di consigliarlo ai tuoi amici sul tuo social network preferito!

en: If so, please consider recommending it to your friends on your favorite social network!
it: Se è così, considera di consigliarlo ai tuoi amici sul tuo social network preferito!

en: If the window width exceeds the maximum content width, where do you want to  place your content
it: Se la larghezza della finestra supera la larghezza massima del contenuto, dove vuoi posizionare il tuo contenuto?

en: If the window width exceeds the maximum content width, where do you want to place your content
it: Se la larghezza della finestra supera la larghezza massima del contenuto, dove vuoi posizionare il tuo contenuto?

en: If this entry is displayed in a portfolio grid, it will use the grids link settings (open either in lightbox, or open link url). You may overwrite this setting here
it: Se questa voce viene visualizzata in una griglia di portfolio, utilizzerà le impostazioni del collegamento delle griglie (aprire in lightbox o aprire l'URL del collegamento). Puoi sovrascrivere questa impostazione qui

en: If you add a link to a video that video will open in a lightbox
it: Se aggiungi un link a un video, quel video si aprirà in una lightbox

en: If you added Social Profile Links at %s Theme Options -&gt; Social Profiles %s the theme allows you to display these profile links at the bottom of your blog posts.
it: Se hai aggiunto collegamenti al profilo social in %s Opzioni tema - &gt; Profili social %s il tema ti consente di visualizzare questi collegamenti al profilo nella parte inferiore dei post del blog.

en: If you are NOT in maintenance mode, this page cannot be accessed by the general public in your frontend. Logged in users, who are able to edit this page, can see it for developping purpose.
it: Se NON sei in modalità di manutenzione, questa pagina non è accessibile al pubblico generico nel tuo frontend. Gli utenti che hanno effettuato l'accesso, che sono in grado di modificare questa pagina, possono vederla a scopo di sviluppo.

en: If you are displaying transparent images like pngs you can set a static background image or pattern that will appear behind those pngs.
it: Se stai visualizzando immagini trasparenti come i png, puoi impostare un'immagine di sfondo statica o un motivo che apparirà dietro quei png.

en: If you are new to wordpress or have problems creating posts or pages that look like the Theme Demo you can download the demos you like from our server and import dummy posts and pages that will definitely help to understand how those tasks are done.
it: Se non hai familiarità con WordPress o hai problemi durante la creazione di articoli e pagine che assomigliano alla Demo del Tema, puoi importare gli articoli e le pagine di esempio che ti aiuteranno a capire come procedere.

en: If you are new to wordpress or have problems creating posts or pages that look like the Theme Demo you can import dummy posts and pages here that will definitely help to understand how those tasks are done.
it: Se non hai familiarità con WordPress o hai problemi durante la creazione di articoli e pagine che assomigliano alla Demo del Tema, puoi importare gli articoli e le pagine di esempio che ti aiuteranno a capire come procedere.

en: If you are not happy with the results below please do another search
it: Se i risultati della ricerca non ti soddisfano, prova con una nuova ricerca

en: If you are using a caching plugin, make sure to exclude this page from caching.
it: Se stai utilizzando un plug-in di memorizzazione nella cache, assicurati di escludere questa pagina dalla memorizzazione nella cache.

en: If you disable lazy loading here this will override any specific element settings of ALB elements. It might not work for 3rd party plugins not using the WP API correctly.
it: Se disabiliti il caricamento lento qui, questo sovrascriverà qualsiasi impostazione specifica degli elementi degli elementi ALB. Potrebbe non funzionare per plug-in di terze parti che non utilizzano correttamente l'API WP.

en: If you do not want that we track your visit to our site you can disable tracking in your browser here:
it: Se non desideri che monitoriamo la tua visita al nostro sito, puoi disabilitare il monitoraggio nel tuo browser qui:

en: If you do not want to use this plugin, you can deactivate it or remove it permanently from the theme directory - in that case you can delete all plugin data permanently or keep it for later reuse. The plugin files will be automatically removed on every update.
it: Se non si desidera utilizzare questo plug-in, è possibile disattivarlo o rimuoverlo in modo permanente dalla directory del tema - in tal caso è possibile eliminare definitivamente tutti i dati del plug-in o conservarli per un successivo riutilizzo. I file del plugin verranno rimossi automaticamente ad ogni aggiornamento.

en: If you don’t want to use this layer, but you want to keep it, you can hide it with this switch.
it: Se non vuoi usare questo livello, ma vuoi mantenerlo, puoi nasconderlo con questo interruttore.

en: If you don’t want to use this slide in your front-page, but you want to keep it, you can hide it with this switch.
it: Se non vuoi usare questa diapositiva nella tua prima pagina, ma vuoi mantenerla, puoi nasconderla con questo interruttore.

en: If you edit a locked value of a custom element, it will automatically change for all elements on your site.
it: Se modifichi un valore bloccato di un elemento personalizzato, cambierà automaticamente per tutti gli elementi del tuo sito.

en: If you enable this option, layer transitions will not start playing as long the slideshow is in a paused state.
it: Se abiliti questa opzione, le transizioni dei livelli non inizieranno a essere riprodotte finché la presentazione è in pausa.

en: If you ever change the fields in your list please re-validate your API key to update the list data presented here.
it: Se per caso hai modificato i campi nel tuo elenco, dovresti riconvalidare la tua chiave API per aggiornare i dati qui presenti.

en: If you ever change your API key or the URL restrictions of the key please verify the key here again, to test if it works properly
it: Se cambi la tua chiave API o le restrizioni URL della chiave, verifica di nuovo la chiave qui, per verificare se funziona correttamente

en: If you ever edit the restrictions of your personal token please re-vailidate it again to test if it works properly
it: Se modifichi le restrizioni del tuo token personale, convalidalo nuovamente per verificare se funziona correttamente

en: If you ever edit the restrictions of your personal token please re-validate it again to test if it works properly
it: Se modifichi le restrizioni del tuo token personale, convalidalo nuovamente per verificare se funziona correttamente

en: If you experience any issue or need further information, please read our %sactivation guide%s.
it: Se riscontri problemi o hai bisogno di ulteriori informazioni, leggi la nostra %sguida all'attivazione%s.

en: If you experience any issue or need further information,<br> please read our %sregistration guide%s.
it: Se si verificano problemi o si necessitano di ulteriori informazioni,<br> si prega di leggere la nostra %sguida%s alla registrazione.

en: If you experience any issue, we recommend enabling the WP Debug mode while debugging.
it: Se riscontri qualsiasi problema, si consiglia di abilitare la modalità Debug WP durante il debug.

en: If you have selected to display your portfolio grid as an 'Ajax Portfolio' please choose preview images here and write some preview text. Once the user clicks on the portfolio item a preview element with those images and info will open.
it: Se hai scelto di visualizzare la griglia del tuo portfolio come "Ajax Portfolio", scegli qui le immagini di anteprima e scrivi del testo di anteprima. Una volta che l'utente fa clic sull'elemento del portfolio, si aprirà un elemento di anteprima con tali immagini e informazioni.

en: If you move another column into first position you will need to re-apply these settings.
it: Se sposti un'altra colonna nella prima posizione, dovrai applicare di nuovo queste impostazioni.

en: If you place your mouse above the insert button a short info tooltip will appear
it: Se posizioni il mouse sopra il pulsante di inserimento apparirà un breve suggerimento informativo

en: If you put it inside a color section or column it will only take up the  available space
it: Se lo metti all'interno di una sezione o colonna a colori occuperà solo lo spazio disponibile

en: If you put it inside a color section or column it will only take up the available space
it: Se lo metti all'interno di una sezione o colonna a colori occuperà solo lo spazio disponibile

en: If you use the restriction setting on Google try to remove that, wait a few minutes for google to apply your changes and then check again if the key works here. If it does, you probably have a syntax error in your referrer url
it: Se utilizzi l'impostazione di restrizione su Google, prova a rimuoverla, attendi qualche minuto affinché Google applichi le modifiche e quindi controlla di nuovo se la chiave funziona qui. Se lo fa, probabilmente hai un errore di sintassi nell'URL del tuo referrer

en: If you use the restriction setting on Google try to remove that, wait a few minutes for google to apply your changes and then check again if the keys work here. If it does, you probably have a syntax error in your referrer url
it: Se utilizzi l'impostazione di restrizione su Google, prova a rimuoverla, attendi qualche minuto affinché Google applichi le modifiche e quindi controlla di nuovo se le chiavi funzionano qui. Se lo fa, probabilmente hai un errore di sintassi nell'URL del tuo referrer

en: If you want rounded corners, you can set here its radius in pixels. Example: 5px
it: Se vuoi angoli arrotondati, puoi impostare qui il suo raggio in pixel. Esempio: 5px

en: If you want rounded corners, you can set its radius here in pixels. Example: 5px
it: Se vuoi gli angoli arrotondati,  puoi impostare qua il loro raggio (es.: 5px).

en: If you want rounded corners, you can set its radius here. You can use both pixel and percentage values. Example: 5px
it: Se vuoi angoli arrotondati, puoi impostare il suo raggio qui. Puoi utilizzare sia i pixel che i valori percentuali. Esempio: 5px

en: If you want to allow your visitors to opt out of essential cookies and hide the message bar when returning to your site you need to add the following 2 shortcodes to your content:
it: Se desideri consentire ai tuoi visitatori di disattivare i cookie essenziali e nascondere la barra dei messaggi quando tornano al tuo sito, devi aggiungere i seguenti 2 shortcode al tuo contenuto:

en: If you want to change the default behaviour you can display a select box by adding to functions.php:
it: Se vuoi modificare il comportamento predefinito puoi visualizzare una casella di selezione aggiungendo a functions.php:

en: If you want to change the default behaviour you can display a selectbox by adding to functions.php:
it: Se vuoi modificare il comportamento predefinito puoi visualizzare una casella di selezione aggiungendo a functions.php:

en: If you want to disable sidebars you can do so in the
it: Se vuoi disabilitare le Barre Laterali puoi farlo in

en: If you want to get update notifications for your theme and if you want to be able to update your theme from your WordPress backend you need to enter your Envato Private Token below.
it: Se vuoi ricevere notifiche di aggiornamento per il tuo tema e se vuoi essere in grado di aggiornare il tuo tema dal tuo backend WordPress, devi inserire il tuo token privato Envato di seguito.

en: If you want to link the whole slide, enter the URL of your link here.
it: Se vuoi collegare l'intera slide, inserisci qui l'URL.

en: If you want to link the whole slide, type the URL here. You can choose a WordPress page/post/attachment or use one of the pre-defined options from the dropdown list when you click into this field. You can also type a hash mark followed by a number to link this layer to another slide. Example: #3 - this will switch to the third slide.
it: Se vuoi collegare l'intera diapositiva, digita l'URL qui. Puoi scegliere una pagina/post/allegato di WordPress o utilizzare una delle opzioni predefinite dall'elenco a discesa quando fai clic in questo campo. Puoi anche digitare un cancelletto seguito da un numero per collegare questo livello a un'altra diapositiva. Esempio: #3 - questo passerà alla terza diapositiva.

en: If you want to link your layer, type the URL here. You can choose a WordPress page/post/attachment or use one of the pre-defined options from the dropdown list when you click into this field. You can also type a hash mark followed by a number to link this layer to another slide. Example: #3 - this will switch to the third slide.
it: Se vuoi collegare il tuo livello, digita l'URL qui. Puoi scegliere una pagina/post/allegato di WordPress o utilizzare una delle opzioni predefinite dall'elenco a discesa quando fai clic in questo campo. Puoi anche digitare un cancelletto seguito da un numero per collegare questo livello a un'altra diapositiva. Esempio: #3 - questo passerà alla terza diapositiva.

en: If you want to offer your visitors the option to stop being tracked you can place the shortcode [av_privacy_google_tracking] somewhere on your site.
it: Se vuoi offrire ai tuoi visitatori la possibilità di non essere più tracciato, puoi inserire lo shortcode [av_privacy_google_tracking] da qualche parte sul tuo sito.

en: If you want to set style settings other than above, you can use here any CSS codes. Please make sure to write valid markup.
it: Se vuoi impostare uno stile diverso da quello sopra, puoi utilizzare un codice CSS qualsiasi. Assicurati di scrivere un codice valido.

en: If you want to set style settings other then above, you can use here any CSS codes. Please make sure to write valid markup.
it: Se vuoi impostare impostazioni di stile diverse da quelle sopra, puoi utilizzare qui qualsiasi codice CSS. Assicurati di scrivere un markup valido.

en: If you want to use this plugin again later, select &quot;Activate&quot;, save the options and reinstall the theme
it: Se vuoi riutilizzare questo plugin in un secondo momento, seleziona "Attiva", salva le opzioni e reinstalla il tema

en: Ignore This Update Notice
it: Ignora questo avviso di aggiornamento

en: Ignore filters
it: Ignora filtri

en: Ignore selected slide transitions and use sliding effects only when users are changing slides with a swipe gesture on mobile devices.
it: Ignorare le transizioni della diapositiva selezionata e utilizzare gli effetti di scorrimento solo quando gli utenti stanno cambiando le diapositive con uno swipe su dispositivi mobili.

en: Ignore the update notice this time
it: Ignora l'avviso di aggiornamento questa volta

en: Illegal call to import Layout Builder Template file.
it: Chiamata illegale per importare il file modello di Layout Builder.

en: Illegal call to import settings file.
it: Chiamata illegale per importare il file delle impostazioni.

en: Illegal file was imported. No templates were added.
it: Il file illegale è stato importato. Nessun modello è stato aggiunto.

en: Illegal request.
it: Richiesta illegale.

en: Illegal shortcode.
it: Shortcode illegale.

en: Image
it: Immagine

en: Image Alignment
it: Allineamento Immagine

en: Image Border
it: Bordo immagine

en: Image Box Shadow
it: Immagine Box Ombra

en: Image Caption
it: Didascalia immagine

en: Image Editor
it: Editor di immagini

en: Image Fade in Animation
it: Dissolvenza immagine nell'animazione

en: Image Hover effect
it: Effetto cover sull'immagine

en: Image Link
it: Link immagine

en: Image Link Settings
it: Impostazioni collegamento immagine

en: Image Link?
it: Link immagine?

en: Image List
it: Elenco immagine

en: Image Number
it: Numero d&apos;immagine

en: Image Optimization
it: Ottimizzazione immagini

en: Image Padding
it: Imbottitura delle immagini

en: Image Position
it: Posizione Immagine

en: Image Resolution
it: Risoluzione dell'immagine

en: Image Resolution:
it: Risoluzione dell'immagine

en: Image Settings
it: Impostazioni immagine

en: Image Size
it: Dimensione immagine

en: Image Size Behaviour
it: Comportamento delle dimensioni dell'immagine

en: Image Slide
it: Diapositiva immagine

en: Image Styling
it: Stile dell'immagine

en: Image Thumbnails Info
it: Informazioni sulle miniature delle immagini

en: Image Title and Caption
it: Titolo e didascalia dell'immagine

en: Image URL 2: (125px * 125px):
it: URL immagine 2: (125 px * 125 px):

en: Image URL:
it: URL immagine:

en: Image based Slider
it: Dispositivo di scorrimento basato su immagini

en: Image caption (or image title if empty)
it: Didascalia dell'immagine (o titolo dell'immagine se vuoto)

en: Image description (or image title if empty)
it: Descrizione dell'immagine (o titolo dell'immagine se vuoto)

en: Image editor
it: Editor di immagini

en: Image effect
it: Effetto immagine

en: Image overlay
it: Sovrapposizione Immagine

en: Image overlay effect
it: Effetto sovrapposizione immagine disbale

en: Image preload
it: Precarica immagine

en: Image size
it: Dimensione immagine

en: Image size behaviour
it: Comportamento delle dimensioni dell'immagine

en: Image stretches to fill the available space
it: L'immagine si estende per riempire lo spazio disponibile

en: Image title
it: Titolo immagine

en: Image with Hotspots
it: Immagine con hotspot

en: Image with Hotspots - Click to insert image and hotspots
it: Immagine con hotspot - Clicca per inserire immagine e hotspot

en: Images
it: Immagini

en: Images aspect ratio: %d : %d
it: Proporzioni immagini: %d : %d

en: Images keeping original aspect ratio
it: Immagini che mantengono le proporzioni originali

en: Images will be shown the selected amount of seconds.
it: Le immagini verranno mostrate per il numero di secondi selezionato.

en: Immediately sets the current slide back to its starting state and pauses it.
it: Imposta immediatamente la diapositiva corrente allo stato iniziale e la mette in pausa.

en: Import
it: Importa

en: Import / Export
it: Importa / Esporta

en: Import Attachments
it: Importa Allegati

en: Import Error
it: Errore di importazione

en: Import Layer
it: Importa layer

en: Import Layout Builder Templates File
it: Importa file di modelli per il generatore di layout

en: Import Project
it: Importa progetto

en: Import Projects
it: Importa progetti

en: Import Settings From Your Parent Theme
it: Importa le impostazioni dal tuo tema principale

en: Import Settings from your Parent Theme
it: Importa le impostazioni dal tuo tema principale

en: Import Slide
it: Importa diapositiva

en: Import Sliders
it: Importa Slider

en: Import Theme Settings File
it: Importa il file delle impostazioni del tema

en: Import WordPress
it: Importa WordPress

en: Import author:
it: Importa autore:

en: Import demo content
it: Importa il contenuto demo

en: Import demo files
it: Importa file demo

en: Import dummy data
it: Importa dati fittizi

en: Import for demo %s didn't work! <br/> You might want to try reloading the page and then try again.
it: L'importazione per la demo %s non ha funzionato!<br/> Potresti provare a ricaricare la pagina e poi riprovare.

en: Import sample sliders
it: Importa slider campioni

en: Import started
it: Importazione avviata...

en: Import started.
it: Importazione avviata.

en: Import/Export
it: Importa/Esporta

en: Import/Export/...
it: Import/Export

en: Import: 'Coming Soon' Demo
it: Importa: demo "Prossimamente"

en: Import: 'Landing Page' Demo
it: Importa: Demo 'Pagina di destinazione'

en: Import: App Demo
it: Importa: demo dell'app

en: Import: Band Demo
it: Importa: demo della band

en: Import: Church Demo
it: Importazione: Demo della Chiesa

en: Import: Construction Demo
it: Importazione: demo di costruzione

en: Import: Consulting Demo
it: Importa: "Consulting"

en: Import: Creative Studio Demo
it: Importa: demo di Creative Studio

en: Import: DJ Demo
it: Importa: Demo DJ

en: Import: Dark Photography Demo
it: Importa: Demo di fotografia scura

en: Import: Default Demo
it: Importa: demo predefinita

en: Import: Elegant Portfolio Demo
it: Importa: Demo del portfolio elegante

en: Import: Enfold 2017
it: Importazione: Enfold 2017

en: Import: Freelancer Demo
it: Importa: demo freelance

en: Import: GYM Demo
it: Importa: Demo GYM

en: Import: Gaming Demo
it: Importa: demo di gioco

en: Import: Health Demo
it: Importa: Demo sulla salute

en: Import: Hotel Demo
it: Importa: "Hotel"

en: Import: Knowledgebase Demo
it: Importa: Demo della Knowledge Base

en: Import: Law Demo
it: Importazione: dimostrazione legale

en: Import: Lifestyle Blog Demo
it: Importa: Demo blog sullo stile di vita

en: Import: Medical Demo
it: Importazione: dimostrazione medica

en: Import: Minimal Photography Demo
it: Importazione: demo fotografica minima

en: Import: Minimal Portfolio Demo
it: Importa: demo portafoglio minimo

en: Import: One Page Agency Demo
it: Importa: Demo agenzia di una pagina Page

en: Import: One Page Portfolio Demo
it: Importa: demo del portfolio di una pagina

en: Import: One Page Restaurant Demo
it: Importa: Demo di un ristorante di una pagina

en: Import: One Page Wedding Demo
it: Importa: Demo di matrimonio di una pagina

en: Import: Photography Portfolio Demo
it: Importazione: demo del portfolio fotografico

en: Import: Restaurant Demo
it: Importazione: demo ristorante

en: Import: Restaurant One Page Demo
it: Importa: Demo di una pagina del ristorante

en: Import: Résumé Demo
it: Importa: "Résumé"

en: Import: Shop Demo
it: Importa: negozio demo

en: Import: Simple Blog Demo
it: Importa: semplice demo del blog

en: Import: Small Business - Flat Demo
it: Importazione: piccola impresa - Demo piatta

en: Import: Spa Demo
it: Importa: "Spa"

en: Import: Startup Business Demo
it: Importa: Demo di una nuova attività

en: Import: Travel Demo
it: Importa: "Travel"

en: Import: Visual Artist Demo
it: Importa: demo artista visivo

en: Important Info for WPML:
it: Informazioni importanti per WPML:

en: Important:
it: Importante:

en: Imported Group
it: Gruppo importato

en: Importing demo content %s will overwrite your current Theme Option Settings. It is highly recommended to use a clean install to import a demo to avoid conflict with existing content and break import. Proceed anyways?
it: L'importazione del contenuto demo %s sovrascriverà le attuali impostazioni delle opzioni del tema. Si consiglia vivamente di utilizzare un'installazione pulita per importare una demo per evitare conflitti con il contenuto esistente e interrompere l'importazione. Procedere comunque?

en: Importing is taking longer than usual. This might be completely normal, but can also indicate a server configuration issue. Please visit %sSystem Status%s to check for potential causes if this screen is stuck.
it: L'importazione sta richiedendo più tempo del solito. Questo potrebbe essere del tutto normale, ma può anche indicare un problema di configurazione del server. Visita %sStato del sistema%s per verificare le potenziali cause se questa schermata è bloccata.

en: Importing larger projects could be problematic in some cases. This option is needed to upload large files. We recommend to set it to at least 16MB or higher. Please contact your host and ask them to change this PHP setting on your web server accordingly.
it: L'importazione di progetti più grandi potrebbe essere problematica in alcuni casi. Questa opzione è necessaria per caricare file di grandi dimensioni. Si consiglia di impostarlo su almeno 16 MB o superiore. Contatta il tuo host e chiedi loro di modificare di conseguenza questa impostazione PHP sul tuo server web.

en: Importing larger sliders could be problematic in some cases. This option is needed to upload large files. We recommend to set it to at least 16MB or higher. Please contact your host and ask them to change this PHP setting on your web server accordingly.
it: L'importazione di slider più grandi potrebbe essere problematica in alcuni casi. Questa opzione è necessaria per caricare file di grandi dimensioni. Si consiglia di impostarlo su almeno 16 MB o superiore. Contatta il tuo host e chiedigli di modificare di conseguenza questa impostazione PHP sul tuo server web.

en: Importing, please wait...
it: Importazione, attendere...

en: In Multiple Selection Mode you can override specific options on all selected layers. Each option field has been reset, only the options you change will be updated on the selected layers. This feature is currently in beta phase, use it cautiously.
it: In modalità di selezione multipla è possibile sovrascrivere opzioni specifiche su tutti i livelli selezionati. Ogni campo di opzione è stato reimpostato, solo le opzioni modificate verranno aggiornate sui livelli selezionati. Questa funzione è attualmente in fase beta, usala con cautela.

en: In case Google reCAPTCHA is deactivated (maybe later) in theme options, Enfold captcha will be used, if you select here to use V2 then V2 will be used for this contact form (even if you selected V3 in theme options). If you selected V3 here and the score fails or you did not selected V3 in theme options then V2 will be used to check if user is a human.
it: Nel caso in cui Google reCAPTCHA sia disattivato (forse più tardi) nelle opzioni del tema, verrà utilizzato Enfold captcha, se selezioni qui per utilizzare V2, V2 verrà utilizzato per questo modulo di contatto (anche se hai selezionato V3 nelle opzioni del tema). Se hai selezionato V3 qui e il punteggio fallisce o non hai selezionato V3 nelle opzioni del tema, V2 verrà utilizzato per verificare se l'utente è un essere umano.

en: In case you deal with any EU customers/visitors these options allow you to make your site GDPR compliant.
it: Nel caso in cui tratti con clienti/visitatori dell'UE, queste opzioni ti consentono di rendere il tuo sito conforme al GDPR.

en: In case you experience problems this options allows you to skip theme settings and set all Layerslider options individually
it: In caso di problemi, questa opzione ti consente di saltare le impostazioni del tema e impostare tutte le opzioni di Layerslider individualmente

en: In case you need additional image sizes you can use a plugin like
it: Nel caso tu abbia bisogno di ulteriori dimensioni dell'immagine puoi usare un plugin come plugin

en: In case you’ve received LayerSlider with a theme, you will need a license key, which is payable. Product activation is optional, it’s for additional features only. For more information, read %sour documentation%s.
it: Nel caso in cui hai ricevuto LayerSlider con un tema, avrai bisogno di una chiave di licenza, che è a pagamento. L'attivazione del prodotto è facoltativa, è solo per funzionalità aggiuntive. Per ulteriori informazioni, leggi la %snostra documentazione%s.

en: In order to calculate the correct height and width for the video slide you need to enter a aspect ratio (width:height). usually: 16:9 or 4:3.
it: Per calcolare l'altezza e la larghezza corrette per la diapositiva video è necessario inserire un rapporto di aspetto (larghezza: altezza). di solito: 16:9 o 4:3.

en: In order to increase the speed of your website you can activate file merging and compression for your CSS and Javascript files. This will reduce and optimize the amount of code loaded.
it: Per aumentare la velocità del tuo sito web puoi attivare l'unione e la compressione dei file per i tuoi file CSS e Javascript. Ciò ridurrà e ottimizzerà la quantità di codice caricato.

en: In order to offer your users a better experience you can use the shortcodes listed here in your privacy policy. These shortcodes allow your users to change certain behavior of your website.
it: Per offrire ai tuoi utenti un'esperienza migliore, puoi utilizzare gli shortcode elencati qui nella tua informativa sulla privacy. Questi shortcode consentono ai tuoi utenti di modificare determinati comportamenti del tuo sito web.

en: In order to prevent breaking the layout it is only possible to change the visibility settings for columns once they take up the full screen width, which means only on mobile devices
it: Per evitare di interrompere il layout è possibile modificare le impostazioni di visibilità per le colonne solo una volta che occupano l'intera larghezza dello schermo, il che significa solo sui dispositivi mobili

en: In some cases your layers may be wrapped by another element. For example, an ＜A＞ tag when you use layer linking. By default, new attributes will be applied on the wrapper (if any), which is desirable in most cases (e.g. lightbox plugins). If there is no wrapper element, attributes will be automatically applied on the layer itself. Uncheck this option when you need to apply this attribute on the layer element in all cases.
it: In alcuni casi i livelli potrebbero essere avvolti da un altro elemento. Ad esempio, un <A> tag quando si utilizza il collegamento di livello. Per impostazione predefinita, nuovi attributi verranno applicati sul wrapper (se presente), il che è auspicabile nella maggior parte dei casi (ad esempio plug-in lightbox). Se non è disponibile alcun elemento wrapper, gli attributi verranno applicati automaticamente sul livello stesso. Deselezionare questa opzione quando è necessario applicare questo attributo all'elemento livello in tutti i casi.

en: In some cases your layers may be wrapped by another element. For example, an ＜A＞ tag when you use layer linking. Some attributes will be applied on the wrapper (if any), which is desirable in many cases (e.g. lightbox plugins). If there is no wrapper element, attributes will be automatically applied on the layer itself. If the pre-defined option doesn’t fit your needs, use custom attributes below to override it.
it: In alcuni casi i livelli potrebbero essere avvolti da un altro elemento. Ad esempio, un <A> tag quando si utilizza il collegamento di livello. Alcuni attributi verranno applicati sul wrapper (se presente), il che è auspicabile in molti casi (ad esempio plug-in lightbox). Se non è disponibile alcun elemento wrapper, gli attributi verranno applicati automaticamente sul livello stesso. Se l'opzione predefinita non si adatta alle proprie esigenze, usa gli attributi personalizzati di seguito per ignorarla.

en: In the meantime, you can force WordPress to re-check and verify updates by visiting Dashboard → Updates. The new version of LayerSlider can be installed there as well. That screen might also offer additional information on what the issue can be.
it: Nel frattempo, puoi forzare WordPress a ricontrollare e verificare gli aggiornamenti visitando Dashboard → Updates. La nuova versione di LayerSlider può essere installata anche lì. Quella schermata potrebbe anche offrire ulteriori informazioni su quale possa essere il problema.

en: In the meantime, you can insert your own SVG objects just by dropping them on the project canvas or under the "Insert SVG" tab in this window.
it: Nel frattempo, puoi inserire i tuoi oggetti SVG semplicemente rilasciandoli sulla tela del progetto o nella scheda "Inserisci SVG" in questa finestra.

en: In-Stock Usage
it: Utilizzo delle scorte

en: Inaccessible
it: Inaccessibile

en: Inactive Custom 404 Page
it: Pagina 404 personalizzata inattiva

en: Inactive Custom Footer Page
it: Pagina piè di pagina personalizzata inattiva

en: Inactive Maintenance Mode Page
it: Pagina modalità di manutenzione inattiva

en: Inactive Tab Font Color
it: Colore carattere scheda inattiva

en: Inactive Tab Font Color On Hover
it: Colore carattere scheda inattivo al passaggio del mouse

en: Inactive Thumbnail Opacity
it: Opacità delle miniature inattive

en: Inactive thumbnail opacity
it: Opacità miniatura inattiva

en: Include Custom Pages
it: Includi pagine personalizzate

en: Include custom pages
it: Includi pagine personalizzate

en: Include pages
it: Includi pagine

en: Include scripts in the footer
it: Includi script nel piè di pagina

en: Including resources in the footer can improve load times and solve other type of issues. Outdated themes might not support this method.
it: Includere le risorse nel piè di pagina può migliorare i tempi di caricamento e risolvere altri tipi di problemi. Temi obsoleti potrebbero non supportare questo metodo.

en: Incompatible Browser Detected
it: Browser incompatibile rilevato

en: Inconsistent usage of filter name.
it: Utilizzo incoerente del nome del filtro.

en: Increase Column Size
it: Aumenta la dimensione della colonna

en: Increase or decrease the amount of layer movement when moving your mouse cursor or tilting on a mobile device.
it: Aumenta o diminuisci la quantità di movimento del livello quando si sposta il cursore del mouse o si inclina su un dispositivo mobile.

en: Increase or decrease the amount of layer movement when moving your mouse cursor or tilting on a mobile device. This is the default value on this slide, which parallax layers will inherit, unless you set it otherwise directly on them.
it: Aumentare o diminuire la quantità di movimento del layer quando si sposta il cursore del mouse o inclinando un dispositivo mobile. Questo è il valore di default in questa diapositiva che i livelli di parallasse erediteranno, a meno che non lo si imposta manualmente direttamente su di loro.

en: Increase or decrease the amount of layer rotation in the 3D space when moving your mouse cursor or tilting on a mobile device.
it: Aumenta o diminuisci la quantità di rotazione del livello nello spazio 3D quando si sposta il cursore del mouse o si inclina su un dispositivo mobile.

en: Increase or decrease the amount of layer rotation in the 3D space when moving your mouse cursor or tilting on a mobile device. This is the default value on this slide, which parallax layers will inherit, unless you set it otherwise directly on them.
it: Aumentare o diminuire la quantità di rotazione dei layer nello spazio 3D quando si sposta il cursore del mouse o si inclina un dispositivo mobile. Questo è il valore di default in questa diapositiva che i livelli di parallasse erediteranno, a meno che non lo si imposta manualmente direttamente su di loro.

en: Increase or decrease the sensitivity of parallax content when moving your mouse cursor or tilting your mobile device.
it: Aumentare o diminuire la sensibilità del contenuto del parallasse quando si sposta il cursore del mouse o si inclina il dispositivo mobile.

en: Increase or decrease the size of the slide background image in the Ken Burns effect. The default value is 1, the value 2 will double the image, while 0.5 results half the size. Negative values will flip the image.
it: Aumentare o diminuire la dimensione dell'immagine di sfondo della diapositiva nell'effetto Ken Burns. Il valore predefinito è 1, il valore 2 sarà doppio l'immagine, mentre 0,5 risultati la metà. I valori negativi capovolgere l'immagine.

en: Increase your site’s performance by loading resources only when necessary. Outdated themes might not support this method.
it: Aumenta le prestazioni del tuo sito caricando le risorse solo quando necessario. I temi obsoleti potrebbero non supportare questo metodo.

en: Increases screen height to test parallax effect by scrolling.
it: Aumenta l'altezza dello schermo per testare l'effetto parallasse scorrendo.

en: Individual height
it: Altezza individuale

en: Individually select position for each column
it: Selezionare individualmente la posizione per ogni colonna

en: Individually select subitem custom element templates
it: Seleziona individualmente i modelli di elementi personalizzati sottovoce

en: Individually set all options in Layerslider options
it: Imposta individualmente tutte le opzioni nelle opzioni di Layerslider

en: Infinite
it: Infinito

en: Infinitely loop
it: Infinito

en: Info Bubble Content:
it: Contenuto della bolla informativa:

en: Info about <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Google reCAPTCHA</a>. You need to create <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">API keys</a> for your site. Also check our <a href="%3$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">documentation.</a>
it: Informazioni su <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Google reCAPTCHA</a> . Devi creare <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">chiavi API</a> per il tuo sito. Controlla anche la nostra <a href="%3$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">documentazione.</a>

en: Info displayed above the fake user profiles
it: Informazioni visualizzate sopra i profili utente falsi

en: Information
it: Informazioni

en: Information to display when hovering over a photo
it: Informazioni da visualizzare quando si passa con il mouse su una foto

en: Inherit
it: Eredita

en: Inherit from Slide Options
it: Eredita da Opzioni diapositiva

en: Inherit from theme
it: Eredita da <ph id="mtc_1" equiv-text="base64:JXM="/> tema

en: Init Events
it: Inizia eventi

en: Initial (Language default)
it: opzioni di linguaggio predefinite

en: Initial Active Image
it: Immagine attiva iniziale

en: Initial Fade Duration
it: Durata della dissolvenza iniziale

en: Initial Map Position
it: Posizione iniziale sulla mappa

en: Initial Open
it: Apertura Iniziale

en: Initial Zoom Level
it: Livello di zoom iniziale

en: Initial fade duration
it: Durata iniziale della dissolvenza

en: Initial setting failed. Sitekey 2 and/or sitekey 3 missing in frontend.
it: Impostazione iniziale non riuscita. Sitekey 2 e/o sitekey 3 mancanti nel frontend.

en: Inline Block
it: Blocco in linea

en: Inner Padding
it: Imbottitura interna

en: Input Background Color
it: Inserisci il Colore di Sfondo

en: Input Field
it: Campo di inserimento

en: Input Font Color
it: Inserisci il colore del font

en: Input Font Size
it: Dimensione Carattere Digitazione

[ctx: Input value is changed via smart operation]
en: SET
it: IMPOSTA

en: Inputfield And Button Border Radius
it: Raggio del campo di input e del bordo del pulsante

en: Insert
it: Inserisci

en: Insert Audio Files
it: Inserisci file audio

en: Insert Fallback Image
it: Inserisci immagine di riserva

en: Insert Icon
it: Inserisci Icona

en: Insert Icon Image
it: Inserisci immagine icona

en: Insert Image
it: Inserisci Immagine

en: Insert Images
it: Inserisci immagini

en: Insert LayerSlider
it: Inserisci Layer Slider

en: Insert LayerSlider to pages.
it: Inserire LayerSlider nelle pagine.

en: Insert Layout Builder Templates File
it: Inserisci file di modelli per il generatore di layout

en: Insert Marker Image
it: Inserisci immagine marcatore

en: Insert Media
it: Inserisci Media

en: Insert Object
it: Inserisci oggetto

en: Insert Pattern
it: Inserisci motivo

en: Insert SVG
it: Inserisci SVG

en: Insert Settings File
it: Inserisci file di impostazioni

en: Insert Shape
it: Inserisci forma

en: Insert Theme Shortcode
it: Inserisci lo shortcode del tema

en: Insert Video
it: Inserisci Video

en: Insert Zip File
it: Inserisci file zip

en: Insert a LayerSlider project to your pages and posts.
it: Inserisci un progetto LayerSlider nelle tue pagine e nei tuoi post.

en: Insert a LayerSlider slider or popup to your pages and posts.
it: Inserisci uno slider o un popup LayerSlider nelle tue pagine e nei tuoi post.

en: Insert a custom ID for the element here. Make sure to only use allowed characters (latin characters, underscores, dashes and numbers, no special characters can be used)
it: Inserisci qui un ID personalizzato per l'elemento. Assicurati di utilizzare solo caratteri consentiti (caratteri latini, trattini bassi, trattini e numeri, non è possibile utilizzare caratteri speciali)

en: Insert a video poster image from your WordPress Media Library or
it: Inserisci un'immagine di poster video dalla tua libreria multimediale di WordPress o

en: Insert from URL (YouTube, Vimeo)
it: Inserisci da URL (YouTube, Vimeo)

en: Insert into post
it: Inserisci nell'articolo

en: Insert projects with the LayerSlider Widget
it: Inserire progetti con il widget LayerSlider

en: Insert sliders with the LayerSlider Widget
it: Inserisci slider con il widget LayerSlider

en: Inserts an image of your choice
it: Inserisce un'immagine a scelta

en: Inserts an image with one or many hotspots that show tooltips
it: Inserisce un'immagine con uno o più hotspot che mostrano i suggerimenti

en: Instagram Feed
it: Feed Instagram

en: Instagram Feeds
it: feed di instagram

en: Instagram Icon/Link
it: Instagram Icona/Link

en: Instagram Image
it: Immagine di Instagram

en: Instagram Link
it: Link Instagram

en: Instagram Profile Link
it: Link del profilo Instagram

en: Instagram did not return any images.
it: Instagram non ha restituito alcuna immagine.

en: Instagram has returned invalid data.
it: Instagram ha restituito dati non validi.

en: Instagram returned error %d (= %s).
it: Instagram ha restituito l'errore %d (= %s).

en: Install
it: Installa

en: Install Location
it: Installa posizione

en: Install Now
it: Installa ora

en: Install Plugin
it: Installa Plugin

en: Install Plugins
it: Installa i plugin

en: Install Required Plugins
it: Installa i plugin richiesti

en: Install now
it: Installa ora

en: Install package not available.
it: Il pacchetto di installazione non è disponibile.

en: Installed But Not Activated
it: Installato ma non attivato

en: Installed Version:
it: Versione installata:

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
it: Installazione Plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Installing Plugin: %s
it: Installazione Plugin: %s

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
it: Installazione e attivazione Plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Installing the plugin&#8230;
it: Installazione plugin&#8230;

en: Instantly restarts the slide replaying all layer transitions from the beginning.
it: Riavvia istantaneamente la diapositiva riproducendo tutte le transizioni di livello dall'inizio.

en: Instead of displaying the default content set custom content yourself.
it: Invece di visualizzare il contenuto predefinito, imposta tu stesso il contenuto personalizzato.

en: Instead of embedding sliders at a fixed location on your page, you can display them  on-the-fly at certain actions as a popup. Greet new visitors on your site with a beautifully designed animated banner with newsletter subscription or other offers. Display a message when they become idle. Show them recommended content before leaving the page or when they finished reading an article. There are a lot of possibilities and all of LayerSlider’s content creation and animation capabilities are now available in a popup form as well. This includes dynamic content from your WP posts and any other feature you would use in a slider. %sClick here for more information and live examples%s
it: Invece di incorporare i cursori in una posizione fissa sulla tua pagina, puoi visualizzarli al volo a determinate azioni come popup. Accogli i nuovi visitatori sul tuo sito con un banner animato dal design accattivante con iscrizione alla newsletter o altre offerte. Mostra un messaggio quando diventano inattivi. Mostra loro il contenuto consigliato prima di lasciare la pagina o quando hanno finito di leggere un articolo. Ci sono molte possibilità e tutte le funzionalità di creazione e animazione dei contenuti di LayerSlider sono ora disponibili anche in una finestra popup. Ciò include il contenuto dinamico dei tuoi post WP e qualsiasi altra funzione che utilizzeresti in un dispositivo di scorrimento. %s Fai clic qui per ulteriori informazioni ed esempi dal vivo %s

en: Instead of freezing the project until visitors start scrolling, the project will automatically start playback and will only pause at the first keyframe.
it: Invece di congelare il progetto fino a quando i visitatori non iniziano a scorrere, il progetto avvierà automaticamente la riproduzione e si fermerà solo al primo fotogramma chiave.

en: Instead of freezing the slider until visitors start scrolling, the slider will automatically start playback and will only pause at the first keyframe.
it: Invece di bloccare il dispositivo di scorrimento finché i visitatori non iniziano a scorrere, il dispositivo di scorrimento avvierà automaticamente la riproduzione e si fermerà solo al primo fotogramma chiave.

en: Integrated (Bundled) LayerSlider Plugin
it: Plugin LayerSlider integrato (in bundle)

en: Interactive Guides
it: Guide interattive

en: Interactive Guides are coming soon.
it: Le guide interattive sono in arrivo.

en: Interactive guides coming soon!
it: Guide interattive in arrivo!

en: Interactive step-by-step tutorial guides will shortly arrive to help you get started using LayerSlider.
it: A breve arriveranno guide interattive passo-passo per aiutarti a iniziare a utilizzare LayerSlider.

en: Interesting links
it: Link interessanti

en: Interface Settings
it: Impostazioni dell'interfaccia

en: Interface Walkthrough
it: Procedura dettagliata dell'interfaccia

en: Internal database error occured deleting the custom element.
it: Si è verificato un errore interno del database durante l'eliminazione dell'elemento personalizzato.

en: Internal error occured - Shortcode state is reported to be invalid. Please report to our support staff.
it: Si è verificato un errore interno: lo stato dello shortcode è segnalato come non valido. Si prega di segnalare al nostro personale di supporto.

en: Internal error: Importer class could not be loaded - no settings could be imported.
it: Errore interno: impossibile caricare la classe Importer - non è stato possibile importare impostazioni.

en: Interpreted as:
it: Interpretato come:

en: Intro to Layout Builder
it: Introduzione a Layout Builder

en: Introduction
it: Introduzione

en: Invalid V3 response. Actions:
it: Risposta V3 non valida. Azioni:

en: Invalid element template to duplicate has been supplied or template has been deleted.
it: È stato fornito un modello di elemento non valido da duplicare o il modello è stato eliminato.

en: Invalid file type
it: Tipo di file non valido

en: Invalid form for reCAPTCHA sent.
it: Modulo non valido per reCAPTCHA inviato.

en: Invalid format
it: Formato non valido

en: Invalid reCAPTCHA version found.
it: Trovata versione reCAPTCHA non valida.

en: Invalid shortcode was detected. Fixed by adding %s at index %d.
it: È stato rilevato uno shortcode non valido. Risolto aggiungendo %s all'indice %d.

en: Invalid shortcode was detected. To fix add %s at index %d.
it: È stato rilevato uno shortcode non valido. Per correggere aggiungi %s all'indice %d.

en: Invert
it: Invertire

en: Is not empty
it: Non è vuoto

en: It is even possible to <a href="https://openmaptiles.org/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">host your own OpenStreetMap Tiles</a>.
it: È anche possibile <a href="https://openmaptiles.org/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">ospitare i propri riquadri OpenStreetMap</a> .

en: It is not recommended to create/edit a CET from the CPT screen because of limited support for some option settings, e.g. the option &quot;All subitems use the same custom element template&quot; is not supported.
it: Non è consigliabile creare/modificare un CET dalla schermata CPT a causa del supporto limitato per alcune impostazioni delle opzioni, ad esempio l'opzione "Tutti gli elementi secondari utilizzano lo stesso modello di elemento personalizzato" non è supportata.

en: It is recommended to not delete the 'E-Mail' field if you want to use an auto responder.
it: Si consiglia di non eliminare il campo "E-Mail" se si desidera utilizzare un risponditore automatico.

en: It is the responsibility of the site owner to design the layout and content of the site to fulfill any legal rules that their site may be subject to. Please be aware that not all theme functions and ALB elements can support all accessibility enhancements for all types of disabilities. Please check this carefully.
it: È responsabilità del proprietario del sito progettare il layout e il contenuto del sito per soddisfare eventuali norme legali a cui il loro sito può essere soggetto. Tieni presente che non tutte le funzioni tematiche e gli elementi ALB possono supportare tutti i miglioramenti dell'accessibilità per tutti i tipi di disabilità. Si prega di controllare attentamente.

en: It looks like you haven’t selected any skin to edit.
it: Sembra che tu non abbia selezionato alcuna skin da modificare.

en: It looks like your files isn’t writable, so PHP couldn’t make any changes (CHMOD).
it: Sembra che i tuoi file non siano scrivibili, perciò PHP non può apportare alcuna modifica (CHMOD).

en: It looks like you’ve disabled Google Fonts in LayerSlider plugin settings. We recommend enabling Google Fonts, so you can enhance your content with beautiful and unique typography.
it: Sembra che tu abbia disabilitato Google Fonts nelle impostazioni del plug-in LayerSlider. Ti consigliamo di abilitare Google Fonts, in modo da poter migliorare i tuoi contenuti con una tipografia bella e unica.

en: It seems that your Google API key is not configured correctly
it: Sembra che la tua chiave API di Google non sia configurata correttamente

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from importing your selected project. Please check LayerSlider → Options → System Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Retrying the import might also help.
it: Sembra che ci sia un problema del server che ha impedito a LayerSlider di importare il progetto selezionato. Controlla LayerSlider → Options → System Status per potenziali errori, prova a disabilitare temporaneamente temi / plugin per escludere problemi di incompatibilità o contatta il tuo provider di hosting per risolvere i problemi di configurazione del server. Anche il ritentare l'importazione potrebbe essere utile.

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from importing your selected project. Please check LayerSlider → Options → System Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Retrying the import might also help. Your HTTP server thrown the following error: 
    
     %s
it: Sembra che ci sia un problema del server che ha impedito a LayerSlider di importare il progetto selezionato. Controlla LayerSlider → Options → System Status per potenziali errori, prova a disabilitare temporaneamente temi / plugin per escludere problemi di incompatibilità o contatta il tuo provider di hosting per risolvere i problemi di configurazione del server. Anche il ritentare l'importazione potrebbe essere utile. Il server HTTP ha generato il seguente errore: 
    
    %s

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from importing your selected slider. Please check LayerSlider -> Options -> System Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Retrying the import might also help.
it: Sembra che ci sia un problema con il server che ha impedito a LayerSlider di importare lo slider selezionato. Si prega di controllare LayerSlider -> Opzioni -> Stato del sistema per potenziali errori, provare a disabilitare temporaneamente temi/plug-in per escludere problemi di incompatibilità o contattare il provider di hosting per risolvere i problemi di configurazione del server. Anche riprovare l'importazione potrebbe essere d'aiuto.

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from importing your selected slider. Please check LayerSlider -> Options -> System Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Retrying the import might also help. Your HTTP server thrown the following error: 
    
     %s
it: Sembra che ci sia un problema del server che ha impedito a LayerSlider di importare il dispositivo di scorrimento selezionato. Controllare layerslider -> Options -> Stato sistema per potenziali errori, provare a disabilitare temporaneamente temi/plugin per escludere problemi di incompatibilità o contattare il provider di hosting per risolvere i problemi di configurazione del server. Anche il nuovo tentativo dell'importazione potrebbe essere d'aiuto. Il server HTTP ha generato il seguente errore: 
    
    %s

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from importing your selected slider. Please check LayerSlider → Options → System Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Retrying the import might also help.
it: Sembra che ci sia un problema con il server che ha impedito a LayerSlider di importare lo slider selezionato. Si prega di controllare LayerSlider → Opzioni → Stato del sistema per potenziali errori, provare a disabilitare temporaneamente temi/plug-in per escludere problemi di incompatibilità o contattare il provider di hosting per risolvere i problemi di configurazione del server. Anche riprovare l'importazione potrebbe essere d'aiuto.

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from importing your selected slider. Please check LayerSlider → Options → System Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Retrying the import might also help. Your HTTP server thrown the following error: 
    
     %s
it: Sembra che ci sia un problema del server che ha impedito a LayerSlider di importare il dispositivo di scorrimento selezionato. Controllare la presenza di potenziali errori → Opzioni di → Di livello → LayerSlider, provare a disabilitare temporaneamente temi/plug-in per escludere problemi di incompatibilità o contattare il provider di hosting per risolvere i problemi di configurazione del server. Anche il nuovo tentativo dell'importazione potrebbe essere d'aiuto. Il server HTTP ha generato il seguente errore: 
    
    %s

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from performing license registration. Please check LayerSlider → Options → System Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Your HTTP server thrown the following error: 
    
     %s
it: Sembra che ci sia un problema del server che ha impedito a LayerSlider di eseguire la registrazione della licenza. Controlla LayerSlider → Options → System Status per potenziali errori, prova a disabilitare temporaneamente temi / plugin per escludere problemi di incompatibilità o contatta il tuo provider di hosting per risolvere i problemi di configurazione del server. Il server HTTP ha generato il seguente errore: 
    
    %s

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from performing product activation. Please check LayerSlider -> Options -> System Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Your HTTP server thrown the following error: 
    
     %s
it: Sembra che ci sia un problema con il server che ha impedito a LayerSlider di eseguire l'attivazione del prodotto. Si prega di controllare LayerSlider -> Opzioni -> Stato del sistema per potenziali errori, provare a disabilitare temporaneamente temi/plug-in per escludere problemi di incompatibilità o contattare il provider di hosting per risolvere i problemi di configurazione del server. Il tuo server HTTP ha generato il seguente errore:&#10;&#10; %s

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from performing product activation. Please check LayerSlider → Options → System Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Your HTTP server thrown the following error: 
    
     %s
it: Sembra che ci sia un problema del server che ha impedito a LayerSlider di eseguire l'attivazione del prodotto. Controllare la presenza di potenziali errori → Opzioni di → Di livello → LayerSlider, provare a disabilitare temporaneamente temi/plug-in per escludere problemi di incompatibilità o contattare il provider di hosting per risolvere i problemi di configurazione del server. Il server HTTP ha generato il seguente errore: 
    
    %s

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from saving your work. Please check LayerSlider -> Options -> System Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Your HTTP server thrown the following error: 
    
     %s
it: Sembra che ci sia un problema con il server che ha impedito a LayerSlider di salvare il tuo lavoro. Si prega di controllare LayerSlider -> Opzioni -> Stato del sistema per potenziali errori, provare a disabilitare temporaneamente temi/plug-in per escludere problemi di incompatibilità o contattare il provider di hosting per risolvere i problemi di configurazione del server. Il tuo server HTTP ha generato il seguente errore:&#10;&#10; %s

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from saving your work. Please check LayerSlider → Options → System Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Your HTTP server thrown the following error: 
    
     %s
it: Sembra che ci sia un problema con il server che ha impedito a LayerSlider di salvare il tuo lavoro. Si prega di controllare LayerSlider → Opzioni → Stato del sistema per potenziali errori, provare a disabilitare temporaneamente temi/plug-in per escludere problemi di incompatibilità o contattare il provider di hosting per risolvere i problemi di configurazione del server. Il tuo server HTTP ha generato il seguente errore:&#10;&#10; %s

en: It seems you are currently adding some HTML markup or other special characters. Once all HTML tags are closed the preview will be available again. If this message persists please check your input for special characters and try to remove them.
it: Sembra che tu stia attualmente aggiungendo del markup HTML o altri caratteri speciali. Una volta chiusi tutti i tag HTML, l'anteprima sarà nuovamente disponibile. Se questo messaggio persiste, controlla l'inserimento di caratteri speciali e prova a rimuoverli.

en: It seems your are no longer logged in. Please reload the page and try again
it: Sembra che tu non sia più connesso. Ricarica la pagina e riprova

en: Italic
it: Corsivo

en: Item
it: Elemento

en: Item Link?
it: Item link

en: Item Links
it: Mostra collegamenti elemento

en: Item element template
it: Modello elemento elemento

en: Item elements only
it: Solo elementi dell'articolo

en: Item for %s:
it: Articolo per %s:

en: Item for %s:
it: Articolo per %s:

en: Item for:
it: articolo per

en: Item for: %s
it: Articolo per: %s

en: Item:
it: Oggetto:

en: Item: %s
it: Articolo: %s

en: Items Padding
it: Imbottitura degli articoli

en: Javascript file merging and compression
it: Unione e compressione di file Javascript

en: Job title of the person.
it: Titolo di lavoro della persona.

en: Join our Facebook community
it: Unisciti al nostro gruppo della community di Facebook

en: Jump to Slide
it: Vai alla slide

en: Jumps to the next slide. Options like Shuffle mode or Two way slideshow can affect the sequence.
it: Passa alla diapositiva successiva. Opzioni come la modalità Shuffle o la presentazione bidirezionale possono influire sulla sequenza.

en: Jumps to the previous slide. Options like Shuffle mode or Two way slideshow can affect the sequence.
it: Passa alla diapositiva precedente. Opzioni come la modalità Shuffle o la presentazione bidirezionale possono influire sulla sequenza.

en: Jumps to the specified slide. Project Settings like Shuffle mode does not affect the selected slide.
it: Passa alla diapositiva specificata. Le impostazioni del progetto come la modalità Shuffle non influiscono sulla diapositiva selezionata.

en: Just now
it: Proprio ora

en: Just want to do some quick CSS changes? Enter them here, they will be  applied to the theme. If you need to change major portions of the theme  please use the custom.css file
it: Vuoi fare delle modifiche veloci ai CSS? Inseriscile qui, verranno applicate al tema. Se devi modificare porzioni maggiori del tema, utilizza il file "custom.css".

en: Just want to do some quick CSS changes? Enter them here, they will be applied to the theme. If you need to change major portions of the theme please use the custom.css file
it: Vuoi fare delle modifiche veloci ai CSS? Inseriscile qui, verranno applicate al tema. Se devi modificare porzioni maggiori del tema, utilizza il file "custom.css".

en: Justify
it: Giustificato

en: Keep Quick CSS Content
it: Mantieni contenuti CSS rapidi

en: Keep This Layer Visible
it: Mantieni visibile questo livello

en: Keep this layer visible
it: Mantieni visibile questo livello

en: Keep this layer visible:
it: Mantieni visibile questo livello:

en: Ken Burns Effect
it: Effetto Ken Burns

en: Key
it: Chiave

en: Keyboard Navigation
it: Navigazione con la tastiera

en: Keyboard Shortcuts
it: Tastiera Rapida

en: Keyboard Support
it: Supporto tastiera

en: Keyboard navigation
it: Navigazione Con La Tastiera

en: LET’S GET STARTED
it: INIZIAMO

en: LS Action: %s
it: Azione LS: %s

en: Label/Send Button alignment
it: Allineamento etichetta/pulsante di invio

en: Landscape
it: Paesaggio

en: Language
it: Lingua

en: Language:
it: Lingua:

en: Large
it: Grande

en: Large Gap
it: Grande distanza

en: Large Padding
it: Imbottitura grande

en: Large depth
it: Grande profondità

en: Large separator
it: Separatore grande

en: Largest time unit
it: Unità di tempo più grande

en: Last Modified
it: Ultima modifica

en: Last Modified Date
it: Ultima data modificata

en: Last Modified Date and Time
it: Data e ora Ultima modifica

en: Last modified
it: Ultima modifica

en: Last successful check was on %s.
it: L'ultimo controllo riuscito è stato il %s.

en: Last time we checked the token we were not able to connected to Envato:
it: L'ultima volta che abbiamo controllato il token non siamo stati in grado di connetterci a Envato:

en: Last time we checked we were able to connected to Google reCAPTCHA with your API keys
it: L'ultima volta che abbiamo controllato siamo riusciti a connetterci a Google reCAPTCHA con le tue chiavi API

en: Last time we checked we were able to connected to google maps with your API key
it: L'ultima volta che abbiamo controllato siamo riusciti a connetterci a Google Maps con la tua chiave API

en: Last time we checked we were able to connected to your Mailchimp account
it: L'ultima volta che abbiamo controllato siamo riusciti a connetterci al tuo account Mailchimp

en: Last updated:
it: Ultimo aggiornamento:

en: Last verified key - hidden - used for internal use only
it: Ultima chiave verificata - nascosta - utilizzata solo per uso interno

en: Last verified keys - hidden - used for internal use only
it: Ultime chiavi verificate - nascoste - usate solo per uso interno

en: Last verify state - hidden - used for internal use only
it: Ultimo stato di verifica - nascosto - utilizzato solo per uso interno

en: Latest News
it: Ultime novità

en: Latin
it: Latino

en: Latin Extended
it: Latino esteso

en: Latitude
it: Latitudine

en: Latitude and longitude for
it: Latitudine e Longitudine

en: Latitude:
it: Latitudine:

en: Launch Popup
it: Avvia Popup

en: Layer
it: Livello

en: Layer #%d
it: Livello #%d

en: Layer #%d copy
it: Copia del livello #%d

en: Layer Action
it: Azione layer

en: Layer Actions
it: Azioni livello

en: Layer Options
it: Opzioni livello

en: Layer Preview is not available in Multiple Selection Mode. Select only one layer to use this feature.
it: L'anteprima del livello non è disponibile nella modalità di selezione multipla. Seleziona solo un livello per utilizzare questa funzione.

en: Layer Settings
it: Impostazioni layer

en: Layer background
it: Sfondo del livello

en: Layer content
it: Contenuto del livello

en: Layer device visibility
it: Visibilità del dispositivo layer

en: Layer editor
it: Editor di livelli

en: Layer image
it: Immagine livello

en: Layer linking
it: Collegamento dei livelli

en: Layer media
it: Media livello

en: Layer options
it: Opzioni livelli

en: Layer order
it: Ordine dei livelli

en: Layer position
it: Posizione del layer

en: Layer resize
it: Ridimensiona livello

en: Layer settings
it: Impostazioni livello

en: Layer styles
it: Stili di livello

en: Layer transition
it: Transizione di livello

en: Layer type
it: Tipo di livello

en: LayerSlider Action: %s
it: LayerSlider azione: %s

en: LayerSlider Add-Ons
it: Componenti aggiuntivi LayerSlider

en: LayerSlider CSS Editor
it: Editor CSS LayerSlider

en: LayerSlider News
it: Notizie LayerSlider

en: LayerSlider Newsletter from Kreatura
it: Newsletter LayerSlider di Kreatura

en: LayerSlider Settings
it: Impostazioni di scorrimento dei livelli

en: LayerSlider Skin Editor
it: Editor skin LayerSlider

en: LayerSlider Slide Transition Builder
it: Generatore di transizioni diapositiva LayerSlider

en: LayerSlider System Status
it: Stato del sistema LayerSlider

en: LayerSlider Templates
it: Modelli layerSlider

en: LayerSlider Templates have been updated
it: I modelli LayerSlider sono stati aggiornati

en: LayerSlider Transition Builder
it: Generatore di transizione LayerSlider

en: LayerSlider and its external dependencies require PHP 5.3.0 or newer. Please contact with your web server hosting provider to resolve this issue, as it will likely prevent LayerSlider from functioning properly. %sThis issue could result a blank page in slider builder.%s Check %sSystem Status%s for more information and comprehensive test about your server environment.
it: LayerSlider e le sue dipendenze esterne richiedono PHP 5.3.0 o successivo. Si prega di contattare il provider di hosting del server Web per risolvere questo problema, poiché probabilmente impedirà il corretto funzionamento di LayerSlider. %sQuesto problema potrebbe causare una pagina vuota nel generatore di slider.%s Controlla %sStato del sistema%s per ulteriori informazioni e un test completo sull'ambiente del tuo server.

en: LayerSlider and its external dependencies require PHP’s DOM extension. Please contact with your server hosting provider to resolve this issue as it will likely prevent LayerSlider from functioning properly. %sThis issue could result a blank page in slider builder.%s Check %sSystem Status%s for more information and comprehensive test about your server environment.
it: LayerSlider e le sue dipendenze esterne richiedono l'estensione DOM di PHP. Si prega di contattare il provider di hosting del server per risolvere questo problema poiché probabilmente impedirà il corretto funzionamento di LayerSlider. %sQuesto problema potrebbe causare una pagina vuota nel generatore di slider.%s Controlla %sStato del sistema%s per ulteriori informazioni e un test completo sull'ambiente del tuo server.

en: LayerSlider caches has been emptied
it: Le cache di LayerSlider sono state svuotate

en: LayerSlider couldn't download your selected slider. Please check LayerSlider -> System Status for potential issues. The WP Remote functions may be unavailable or your web hosting provider has to allow external connections to our domain.
it: LayerSlider non è riuscito a scaricare lo slider selezionato. Si prega di controllare LayerSlider -> Stato del sistema per potenziali problemi. Le funzioni di WP Remote potrebbero non essere disponibili o il tuo provider di web hosting deve consentire connessioni esterne al nostro dominio.

en: LayerSlider couldn't save the downloaded slider on your server. Please check LayerSlider -> System Status for potential issues. The most common reason for this issue is the lack of write permission on the /wp-content/uploads/ directory.
it: LayerSlider non è riuscito a salvare lo slider scaricato sul tuo server. Si prega di controllare LayerSlider -> Stato del sistema per potenziali problemi. Il motivo più comune di questo problema è la mancanza di autorizzazione di scrittura nella directory /wp-content/uploads/.

en: LayerSlider couldn’t download your selected slider. Please check LayerSlider -> Options -> System Status for potential issues. The WP Remote functions may be unavailable or your web hosting provider has to allow external connections to our domain.
it: LayerSlider non è riuscito a scaricare lo slider selezionato. Si prega di controllare LayerSlider -> Opzioni -> Stato del sistema per potenziali problemi. Le funzioni di WP Remote potrebbero non essere disponibili o il tuo provider di web hosting deve consentire connessioni esterne al nostro dominio.

en: LayerSlider couldn’t download your selected slider. Please check LayerSlider → Options → System Status for potential issues. The WP Remote functions may be unavailable or your web hosting provider has to allow external connections to our domain.
it: LayerSlider non è riuscito a scaricare lo slider selezionato. Si prega di controllare LayerSlider → Opzioni → Stato del sistema per potenziali problemi. Le funzioni di WP Remote potrebbero non essere disponibili o il tuo provider di web hosting deve consentire connessioni esterne al nostro dominio.

en: LayerSlider couldn’t save the downloaded slider on your server. Please check LayerSlider -> Options -> System Status for potential issues. The most common reason for this issue is the lack of write permission on the /wp-content/uploads/ directory.
it: LayerSlider non è riuscito a salvare lo slider scaricato sul tuo server. Si prega di controllare LayerSlider -> Opzioni -> Stato del sistema per potenziali problemi. Il motivo più comune di questo problema è la mancanza di autorizzazione di scrittura nella directory /wp-content/uploads/.

en: LayerSlider couldn’t save the downloaded slider on your server. Please check LayerSlider → Options → System Status for potential issues. The most common reason for this issue is the lack of write permission on the /wp-content/uploads/ directory.
it: LayerSlider non è riuscito a salvare lo slider scaricato sul tuo server. Si prega di controllare LayerSlider → Opzioni → Stato del sistema per potenziali problemi. Il motivo più comune di questo problema è la mancanza di autorizzazione di scrittura nella directory /wp-content/uploads/.

en: LayerSlider database:
it: Database LayerSlider:

en: LayerSlider encountered a problem while it tried to show your project.
it: LayerSlider ha riscontrato un problema durante il tentativo di mostrare il progetto.

en: LayerSlider encountered a problem while it tried to show your slider.
it: "LayerSlider" ha riscontrato un problema mentre cercava di mostrare la slider.

en: LayerSlider has attempted to update your database. Server restrictions may apply, please verify whether it was successful.
it: LayerSlider ha tentato di aggiornare il tuo database. Potrebbero essere applicate restrizioni del server, verificare se ha avuto successo.

en: LayerSlider language:
it: Lingua di scorrimento dei livelli:

en: LayerSlider offers thousands of icons in a variety of different styles.<br>You can freely color, resize, or change any aspect of your button and its icon once it’s inserted into the editor.
it: LayerSlider offre migliaia di icone in una varietà di stili diversi.<br>Puoi liberamente colorare, ridimensionare o modificare qualsiasi aspetto del tuo pulsante e della sua icona una volta inserito nell'editor.

en: LayerSlider product activation was canceled on this site
it: L'attivazione del prodotto LayerSlider è stata annullata su questo sito

en: LayerSlider requires PHP 5.3.0 or newer. Please contact your host and ask them to upgrade PHP on your web server. Alternatively, they often offer a customer dashboard for their services, which might also provide an option to choose your preferred PHP version.
it: LayerSlider richiede PHP 5.3.0 o successivo. Contatta il tuo host e chiedi loro di aggiornare PHP sul tuo server web. In alternativa, offrono spesso una dashboard per i clienti per i loro servizi, che potrebbe anche fornire un'opzione per scegliere la versione PHP preferita.

en: LayerSlider requires PHP 5.4.0 or newer. Please contact your host and ask them to upgrade PHP on your web server. Alternatively, they often offer a customer dashboard for their services, which might also provide an option to choose your preferred PHP version.
it: LayerSlider richiede PHP 5.4.0 o più recente. Contatta il tuo host e chiedi loro di aggiornare PHP sul tuo server web. In alternativa, spesso offrono una dashboard del cliente per i loro servizi, che potrebbe anche fornire un'opzione per scegliere la versione PHP preferita.

en: LayerSlider requires PHP’s DOM extension. Please contact with your server hosting provider to resolve this issue as it will likely prevent LayerSlider from functioning properly. %sThis issue could result a blank page in slider builder.%s Check System Status for more information and comprehensive test about your server environment.
it: LayerSlider richiede l'estensione DOM di PHP. Si prega di contattare il provider di hosting del server per risolvere questo problema in quanto probabilmente impedirà a LayerSlider di funzionare correttamente. %s Questo problema potrebbe causare una pagina vuota nel generatore di dispositivi di scorrimento. %s Controlla lo stato del sistema per ulteriori informazioni e test completi sull'ambiente server.

en: LayerSlider sliders
it: Cursori LayerSlider

en: LayerSlider uses the uploads directory for image uploads, exporting/importing projects, and downloading modules. Make sure that your /wp-content/uploads/ directory exists and has write permission.
it: LayerSlider utilizza la directory di caricamento per il caricamento di immagini, l'esportazione/importazione di progetti e il download di moduli. Assicurati che la tua directory /wp-content/uploads/ esista e disponga dell'autorizzazione di scrittura.

en: LayerSlider uses the uploads directory for image uploads, exporting/importing sliders, etc. Make sure that your /wp-content/uploads/ directory exists and has write permission.
it: LayerSlider usa la directory uploads per caricare immagini, esportare/importare slider, ecc. Assicurati che la tua directory /wp-content/uploads/ esista e disponga dei permessi di scrittura.

en: LayerSlider version:
it: Versione LayerSlider:

en: LayerSlider was previously activated on this site to receive live plugin updates, exclusive features, and premium templates in the Template Store. However, it seems that your LayerSlider product activation is no longer valid and these benefits are unavailable until you re-activate your license.
it: LayerSlider è stato precedentemente attivato su questo sito per ricevere aggiornamenti live dei plug-in, funzionalità esclusive e modelli premium nel Template Store. Tuttavia, sembra che l'attivazione del prodotto LayerSlider non sia più valida e questi vantaggi non saranno disponibili finché non riattiverai la licenza.

en: LayerSlider was unable to create the directory for the Image Editor module. Please verify that your uploads folder is writable. See the %sCodex%s for more information.
it: LayerSlider non è riuscito a creare la cartella per il modulo Image Editor. Per favore verifica che la tua cartella uploads sia scrivibile. Vedi i %sCodex%s per maggiori informazioni.

en: LayerSlider was unable to create the directory for the module. Please verify that your uploads folder is writable. See the %sCodex%s for more information.
it: LayerSlider non è stato in grado di creare la directory per il modulo. Verifica che la cartella dei caricamenti sia scrivibile. Per ulteriori informazioni%s vedere %sCodex.

en: LayerSlider was unable to display the license registration screen due to an unexpected issue. Your active WordPress theme likely interferes and proactively tries to hide the license registration box.
it: LayerSlider non è stato in grado di visualizzare la schermata di registrazione della licenza a causa di un problema imprevisto. Il tuo tema WordPress attivo probabilmente interferisce e cerca in modo proattivo di nascondere la casella di registrazione della licenza.

en: LayerSlider was unable to display the product activation screen due to an unexpected issue. Your active WordPress theme likely interferes and proactively tries to hide the  product activation box.
it: LayerSlider non è stato in grado di visualizzare la schermata di attivazione del prodotto a causa di un problema imprevisto. Il tuo tema WordPress attivo probabilmente interferisce e tenta in modo proattivo di nascondere la casella di attivazione del prodotto.

en: LayerSlider was unable to download the Image Editor module. Please check %sLayerSlider → Options → System Status%s for potential issues. The WP Remote functions may be unavailable or your web hosting provider has to allow external connections to our domain.
it: LayerSlider non è riuscito a scaricare il modulo Image Editor. Per favore controlla %sLayerSlider → Opzioni → Stato del sistema%s per potenziali problemi. Le funzioni di WP Remote potrebbero non essere disponibili o il tuo provider di web hosting deve permettere connessioni esterne al nostro dominio.

en: LayerSlider was unable to download the module. Please check %sLayerSlider → Options → System Status%s for potential issues. The WP Remote functions may be unavailable or your web hosting provider has to allow external connections to our domain.
it: LayerSlider non è stato in grado di scaricare il modulo. Si prega di controllare %sApprovazione delle opzioni di → layerSlider → stato del sistema%s per potenziali problemi. Le funzioni WP Remote potrebbero non essere disponibili o il tuo provider di web hosting deve consentire connessioni esterne al nostro dominio.

en: LayerSlider was unable to uncompress the Image Editor module. Please check %sLayerSlider → Options → System Status%s for potential issues. The WP Remote functions may be unavailable or your web hosting provider has to allow external connections to our domain.
it: LayerSlider non è riuscito a decomprimere il modulo Image Editor. Per favore controlla %sLayerSlider → Opzioni → Stato del sistema%s per potenziali problemi. Le funzioni di WP Remote potrebbero non essere disponibili o il tuo provider di web hosting deve permettere connessioni esterne al nostro dominio.

en: LayerSlider was unable to uncompress the module. Please check %sLayerSlider → Options → System Status%s for potential issues. The WP Remote functions may be unavailable or your web hosting provider has to allow external connections to our domain.
it: LayerSlider non è stato in grado di decomprimere il modulo. Si prega di controllare %sApprovazione delle opzioni di → layerSlider → stato del sistema%s per potenziali problemi. Le funzioni WP Remote potrebbero non essere disponibili o il tuo provider di web hosting deve consentire connessioni esterne al nostro dominio.

en: Layers
it: Livelli

en: Layers List
it: Elenco livelli

en: Layers List Pos.
it: Elenco livelli Pos.

en: Layers can be kept at their place across multiple slides. Here you can select the slide on which this layer should animate out.
it: I livelli possono essere mantenuti al loro posto su più diapositive. Qui potete selezionare la diapositiva su cui questo livello deve essere animato.

en: Layers container
it: Contenitore per strati

en: Layers on this slide
it: Livelli su questa diapositiva

en: Layers require an opening transition in order to become visible during the slideshow. Enable either <mark>Opening Transition</mark> or <mark>Opening Text Transition</mark> to make this layer visible again.
it: I livelli richiedono una transizione di apertura per diventare visibili durante la presentazione. Abilita entrambi<mark> Transizione di apertura</mark> o<mark> Apertura della transizione del testo</mark> per rendere nuovamente visibile questo livello.

en: Layerslider Options
it: Opzioni layerslider

en: Layout & Positions
it: Layout e posizioni

en: Layout Builder
it: Costruttore modello

en: Layout Builder supported
it: Generatore di layout supportato

en: Layout Elements
it: Elementi di Layout

en: Layout Mode
it: Modalità Layout

en: Layout Settings
it: Impostazioni Layout

en: Layout structure for first element had to be modified at index %d: %s
it: La struttura del layout per il primo elemento doveva essere modificata all'indice %d: %s

en: Layout structure for first element must be modified at index %d: %s
it: La struttura del layout per il primo elemento deve essere modificata all'indice %d: %s

en: Lazy Load videos
it: Lazy Load video

en: Lazy Loading
it: Caricamento pigro

en: Lazy Loading Of Images
it: Caricamento pigro di immagini

en: Lazy loading of images using pure HTML is a feature introduced with WP 5.5 as a standard feature to speed up page loading. But it may not be compatible with animations and might break functionality of your page.
it: Il caricamento lento delle immagini utilizzando HTML puro è una funzionalità introdotta con WP 5.5 come funzionalità standard per accelerare il caricamento della pagina. Ma potrebbe non essere compatibile con le animazioni e potrebbe interrompere la funzionalità della tua pagina.

en: Leaflet Javascript Library css File
it: Opuscolo Libreria Javascript File css

en: Leaflet Javascript Library js File
it: Opuscolo Libreria Javascript File js

en: Leaflet Map Plugin
it: Plugin mappa volantino

en: Leaflet is not active at the moment. We cannot find the coordinates for your address.
it: Il volantino non è attivo al momento. Non riusciamo a trovare le coordinate per il tuo indirizzo.

en: Learn More
it: Per saperne di più

en: Learn more
it: Scopri di più

en: Learn more about custom elements in the
it: Scopri di più sugli elementi personalizzati in

en: Learn more about our privacy policy
it: Ulteriori informazioni sulle Regole di eBay

en: Leave Duration
it: Mantenere la durata

en: Leave a Reply
it: Lascia un commento

en: Leave duration
it: Durata del congedo

en: Leave empty for default theme color
it: Lascia vuoto per il colore del tema predefinito

en: Leave empty if you want to use the default marker
it: Lascia vuoto se vuoi usare il marcatore predefinito

en: Leave empty to use default plugin settings.
it: Lascia vuoto per utilizzare le impostazioni predefinite del plug-in.

en: Leave input fields empty to use theme defaults. Make sure you add valid CSS units. There is no check for that.
it: Lasciare vuoti i campi di input per utilizzare le impostazioni predefinite del tema. Assicurati di aggiungere unità CSS valide. Non c'è alcun controllo per questo.

en: Leave query strings
it: Lascia le stringhe di query

en: Leave the stage on bottom
it: Lascia il palco sul fondo

en: Leave the stage on left
it: Lascia il palco a sinistra

en: Leave the stage on right
it: Lascia il palco a destra

en: Leave the stage on top
it: Lascia il palco in cima

en: Leaving options empty will use the settings defined in %s Instagram Feed Plugin Options %s. Not all options are supported. Pro options are only available if you use the pro version of the plugin.
it: Lasciando le opzioni vuote verranno utilizzate le impostazioni definite in %sOpzioni plug-in feed Instagram %s. Non tutte le opzioni sono supportate. Le opzioni Pro sono disponibili solo se utilizzi la versione Pro del plugin.

en: Left
it: Sinistra

en: Left Bar
it: Barra sinistra

en: Left Bottom
it: In Basso a Sinistra

en: Left Bottom To Right Top
it: Da sinistra in basso a destra in alto

en: Left Centered
it: Centrato

en: Left Edge
it: Bordo sinistro

en: Left Framed
it: Incorniciato a sinistra

en: Left Margin
it: Margine sinistro

en: Left Padding
it: Spaziatura Sinistra

en: Left Sidebar
it: Barra laterale sinistra

en: Left Sidebar Text Alignment
it: Allineamento del testo della barra laterale sinistra

en: Left To Right
it: Da Sinistra a Destra

en: Left Top
it: In alto a sinistra

en: Left Top To Right Bottom
it: Da sinistra in alto a destra in basso

en: Left position
it: Posizione Sinistra

en: Left side
it: A sinistra

en: Left side of the project canvas
it: Lato sinistro dell'area di lavoro del progetto

en: Left to Right
it: Da sinistra a destra

en: Left without Frame
it: Senza telaio

en: Legal
it: Legale

en: Length
it: Lunghezza

en: Let SEO plugin set this tag
it: Lascia che il plugin SEO imposti questo tag

en: Let logo and menu position adapt to browser window
it: Lascia che il logo e la posizione del menu si adattino alla finestra del browser

en: Let user pick by displaying a dropdown with sort options (default value is defined at Default product sorting)
it: Consenti all'utente di scegliere visualizzando un menu a discesa con opzioni di ordinamento (il valore predefinito è definito in Ordinamento prodotto predefinito)

en: Letter Spacing
it: Spaziatura lettere

en: Letter spacing
it: Spaziatura tra i caratteri

en: Let’s Get Started
it: Cominciamo

en: License
it: Licenza

en: License activation is required in order to receive updates and premium support for LayerSlider. %sPurchase a license%s or %sread the documentation%s to learn more. %sGot LayerSlider in a theme?%s
it: L'attivazione della licenza è necessaria per ricevere aggiornamenti e supporto premium per LayerSlider. %sAcquista una licenza%s o %sleggi la documentazione%s per saperne di più. %sHai LayerSlider in un tema?%s

en: License activation is required in order to receive updates for LayerSlider. %sPurchase a license%s or %sread the documentation%s to learn more. %sGot LayerSlider in a theme?%s
it: È richiesta l'attivazione della licenza per ricevere aggiornamenti per LayerSlider. %s Acquista una licenza%s o%s leggi la documentazione%s per saperne di più. %sTrovato LayerSlider in un tema?%s

en: License activation is required to receive updates. Please read our %sonline documentation%s to learn more.
it: L'attivazione della licenza è necessaria per ricevere gli aggiornamenti. Leggi la nostra %sdocumentazione online%s per saperne di più.

en: License key has been updated
it: La chiave di licenza è stata aggiornata

en: License registration is required in order to receive updates for LayerSlider. %sPurchase a license%s or %sread the documentation%s to learn more. %sGot LayerSlider in a theme?%s
it: La registrazione della licenza è necessaria per ricevere gli aggiornamenti per LayerSlider. %s Acquista una licenza%s o %sleggi la documentazione%s per saperne di più. %s Hai LayerSlider in un tema? %s

en: License registration is required in order to use this feature.
it: Per utilizzare questa funzione è necessaria la registrazione della licenza.

en: License registration is required to access premium templates.
it: La registrazione della licenza è necessaria per accedere ai modelli premium.

en: License registration is required to access this feature.
it: Per accedere a questa funzione è necessaria la registrazione della licenza.

en: License registration is required to receive automatic updates.
it: La registrazione della licenza è necessaria per ricevere gli aggiornamenti automatici.

en: License registration is required to receive updates. Please read our %sonline documentation%s to learn more.
it: Per ricevere gli aggiornamenti è necessaria la registrazione della licenza. Si prega di leggere la nostra documentazione %sonline%s per saperne di più.

en: License registration requires a direct purchase of a LayerSlider license if you have received LayerSlider with a theme. Add-Ons and other benefits can greatly enhance your content &amp; workflow. For more information, please refer to %sthis article%s.
it: La registrazione della licenza richiede l'acquisto diretto di una licenza LayerSlider se hai ricevuto LayerSlider con un tema. I componenti aggiuntivi e altri vantaggi possono migliorare notevolmente i tuoi contenuti e il tuo flusso di lavoro. Per ulteriori informazioni, fare riferimento a %squesto articolo%s.

en: License registration requires a direct purchase of a LayerSlider license if you have received the plugin with a WordPress theme. For more information, please refer to %sthis article%s.
it: La registrazione della licenza richiede l'acquisto diretto di una licenza LayerSlider se hai ricevuto il plugin con un tema WordPress. Per ulteriori informazioni, fare riferimento a %squesto articolo%s.

en: License registration unavailable
it: Registrazione della licenza non disponibile

en: Licensing
it: Licenza

en: Light
it: Chiaro

en: Light Transparent
it: Trasparente chiaro

en: Light transparent
it: Trasparente chiaro

en: Lightbox Modal Window
it: Finestra modale lightbox

en: Lightbox image description text
it: Testo della descrizione dell'immagine lightbox

en: Lightbox linking active
it: Collegamento lightbox attivo

en: Lightbox linking deactivated
it: Collegamento lightbox disattivato

en: Lightbox linking deactivated. (Custom links will still be used)
it: Collegamento lightbox disattivato. (Verranno comunque utilizzati i link personalizzati)

en: Lightbox:
it: Lightbox

en: Like/Comment Icons
it: Icone Mi Piace/Commento

en: Likes & Comments
it: Mi piace e commenti

en: Limit Post Text Length
it: Limita la lunghezza del testo del post

en: Limit text length (if any)
it: Limita la lunghezza del testo (se presente)

en: Limit the total number of revisions per slider to %s.
it: Limita il numero totale di revisioni per dispositivo di scorrimento a %s.

en: Line Break
it: Interruzione di riga

en: Line Height
it: Altezza riga

en: Line Height (default %s):
it: Altezza linea (%s predefinita):

en: Line Height:
it: Altezza della linea:

en: Line Through
it: Linea attraverso

en: Line Trough
it: Linea attraverso

en: Line height
it: Altezza della linea

en: Line through
it: Barrato

en: Linear Gradient
it: Gradiente lineare

en: Link & Attributes
it: Link e attributi

en: Link / Unlink fields
it: Campi Link / Scollega

en: Link Behaviour
it: COMPORTAMENTO

en: Link Handling
it: Manipolazione

en: Link Setting
it: Impostazione collegamento

en: Link Settings
it: Impostazioni Collegamento

en: Link Title
it: Titolo Link

en: Link portfolio item to external URL
it: Collega l'elemento del portfolio a un URL esterno

en: Link target
it: Destinazione link

en: Link text
it: Testo del link

en: Link to
it: Link a

en: Link to %s
it: Link a %s

en: Link to %s in %s
it: Link a %s in %s

en: Link to 500px
it: Collegamento a 500px

en: Link to Facebook
it: Collegamento a Facebook

en: Link to Google Maps
it: Collegamento a Google Maps

en: Link to WhatsApp
it: Collegamento a WhatsApp

en: Link to another page
it: Link ad un'altra pagina

en: Link to facebook
it: Collegamento a Facebook

en: Link to the Persons website
it: Link al sito web di Persone

en: Link to your profile
it: Link al tuo profilo

en: Link to:
it: Collegamento a:

en: Link to:
it: Collegamento a:

en: Linked Image Overlay
it: Sovrapposizione immagine collegata Link

en: Linked to WP Attachment: %s
it: Collegato all'allegato WP: %s

en: Linked to WP Page: %s
it: Collegato alla pagina WP: %s

en: Linked to WP Post: %s
it: Collegato a WP Post: %s

en: Linked to: Post URL from Dynamic content
it: Collegato a: Pubblica URL da contenuto dinamico

en: LinkedIn Profile Link
it: Profilo LinkedIn

en: Linking, Ken Burns, Parallax
it: Collegamento, Ken Burns, Parallasse

en: Linktext for the above Link
it: Linktext per il link sopra

en: List Content goes here
it: Il contenuto va qui

en: List Item 1
it: 1

en: List Item 2
it: 2

en: List Item 3
it: Lista Elementi #3

en: List Item Content
it: Elemento corrente della lista

en: List Item Description
it: Elenco Descrizione oggetto

en: List Item Icon
it: Icona dell'elemento della lista

en: List Item Title
it: Titolo dell'elemento dell'elenco

en: List Layout - Compact (Title and icon only)
it: Layout elenco - Compatto (solo titolo e icona)

en: List Layout - Excerpt (Title, meta information and excerpt only)
it: Layout elenco - Estratto (solo titolo, metainformazioni ed estratto)

en: List Layout - Simple (Title and meta information only)
it: Layout elenco - Semplice (solo titolo e meta-informazioni)

en: List List Styling
it: Lista Lista Stile

en: List Styling
it: Stile

en: List Title 1
it: TITOLO 1

en: List Title 2
it: Titolo dell'elenco 2

en: List Title 3
it: Titolo dell'elenco 3

en: List View
it: Vista elenco

en: List of your chosen fonts separated with a comma. Please use apostrophes if your font names contains white spaces. Example: Helvetica, Arial, sans-serif
it: Elenco dei caratteri scelti separati da una virgola. Si prega di utilizzare gli apostrofi se i nomi dei caratteri contengono spazi bianchi. Esempio: Helvetica, Arial, sans-serif

en: Lists
it: Liste

en: Live Popup Preview
it: Anteprima popup dal vivo

en: Live Preview
it: Anteprima live

en: Live example
it: Esempio dal vivo

en: Load Editor Anyway
it: Carica comunque l'editor

en: Load Google fonts in footer
it: Carica i caratteri di Google nel piè di pagina

en: Load More Photos
it: Altre foto

en: Load Template
it: Carica Template

en: Load delay
it: Ritardo di caricamento

en: Load google fonts in footer
it: Carica i caratteri di Google nel piè di pagina

en: Load jQuery in your footer
it: Carica jQuery nel tuo piè di pagina

en: Load more
it: Carica altro

en: Load only on admin interface
it: Carica solo sull'interfaccia di amministrazione

en: Load only used elements (recommended)
it: Carica solo elementi usati (consigliato)

en: Load order
it: Ordine di caricamento

en: Loading
it: Caricamento

en: Loading ...
it: Caricamento...

en: Loading jQuery in your footer will speed up site rendering but may cause problems with plugins. Only use if you know what you are doing ;)
it: Il caricamento di jQuery nel piè di pagina accelererà il rendering del sito ma potrebbe causare problemi con i plug-in. Usalo solo se sai cosa stai facendo ;)

en: Loading jQuery in your footer will speed up site rendering but may cause problems with plugins. Only use if you know what you are doing ;-)
it: Il caricamento di jQuery nel piè di pagina accelererà il rendering del sito ma potrebbe causare problemi con i plug-in. Usalo solo se sai cosa stai facendo ;-)

en: Loading projects ...
it: Caricamento di progetti ...

en: Loading sliders ...
it: Caricamento slider...

en: Loading the fonts in your footer will speed up the site rendering, but also cause a small flicker of text on page load
it: Il caricamento dei caratteri nel piè di pagina accelererà il rendering del sito, ma causerà anche un piccolo sfarfallio del testo al caricamento della pagina

en: Loading, please wait...
it: Attendere il caricamento prego...

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Location
it: Luogo

en: Location of your photos or videos
it: Posizione delle tue foto o dei tuoi video

en: Lock %s
it: Blocca %s

en: Lock / Unlock layer
it: Livello di blocco / sblocco

en: Lock advanced layout builder
it: Blocca il generatore di layout avanzato

en: Lock advanced layout builder for admins as well?
it: Blocca anche il generatore di layout avanzato per gli amministratori?

en: Lock layer
it: Blocca livello

en: Lockable Custom CSS Class
it: Classe CSS personalizzata bloccabile

en: Log In
it: Accedi

en: Log Out
it: Esci

en: Login
it: Accedi

en: Logo Dimension: 340px * 156px (if your logo is larger you might need to  change the Header size in your
it: Dimensione del logo: 340 px * 156 px (se il tuo logo è più grande potresti dover modificare la dimensione dell'intestazione nel tuo

en: Logo Dimension: 340px * 156px (if your logo is larger you might need to change the Header size in your
it: Dimensione del logo: 340 px * 156 px (se il tuo logo è più grande potresti dover modificare la dimensione dell'intestazione nel tuo

en: Logo Image Size
it: Logo

en: Logo Slider or Logo Grid Layout
it: Dispositivo di scorrimento del logo o layout della griglia del logo

en: Logo and Main Menu
it: Logo e menu principale

en: Logo center, Menu above
it: Logo al centro, Menu sopra

en: Logo center, Menu below
it: Centro logo, Menu sotto

en: Logo image
it: Immagine logo

en: Logo left, Menu below
it: Logo a sinistra, Menu in basso

en: Logo left, Menu right
it: Logo Sinistra | Menu Destra

en: Logo right, Menu Left
it: Logo a destra, Menu a sinistra

en: Logo right, Menu below
it: Logo a destra, Menu in basso

en: Longitude
it: Longitudine

en: Longitude:
it: Longitudine:

en: Look up problems concerning the shortcode structure of this page/post that might break your frontend layout.
it: Cerca i problemi relativi alla struttura dello shortcode di questa pagina/post che potrebbero danneggiare il layout del tuo frontend.

en: Looking for additional functionality including recurring events, ticket sales, publicly submitted events, new views and more?
it: Cerchi funzionalità aggiuntive tra cui eventi ricorrenti, vendita di biglietti, eventi presentati pubblicamente, nuove visualizzazioni e altro?

en: Looking for the importable demo content? %sBrowse Templates%s.
it: Stai cercando il contenuto demo importabile? %s Sfoglia Modelli%s.

en: Looking for the importable demo content? Check out the %sTemplate Store%s.
it: Stai cercando il contenuto dimostrativo improbabile? Guarda %sTemplate Store%s.

en: Loop
it: Ciclo

en: Loop / Middle Transition properties
it: Proprietà di transizione loop/mezzo

en: Loop Video Player
it: Lettore video

en: Loop Wait
it: Attesa loop

en: Loop completes
it: Il ciclo è completato

en: Loop or Middle Transition
it: Loop o transizione centrale

en: Loop or Middle Transition properties
it: Proprietà Loop o Transizione centrale

en: Loop or Middle<br>Transition
it: Ciclo o centro&#10; Transizione

en: Loop playlist
it: Playlist

en: Loop post navigation
it: Navigazione dei post

en: Loop starts
it: Il ciclo inizia

en: Looping
it: messa in circolo

en: Loops
it: Cicli

en: Lose focus on current form item to make all keyboard shortcuts accessible.
it: Perdere lo stato attivo sull'elemento del modulo corrente per rendere accessibili tutte le scelte rapide da tastiera.

en: Lowercase
it: Minuscolo

en: MDN font-display
it: Visualizzazione dei caratteri MDN

en: Mailchimp API key not valid
it: Chiave API Mailchimp non valida

en: Mailchimp Newsletter Signup
it: Mailchimp Newsletter Iscriviti

en: Mailchimp Signup
it: Iscrizione di Mailchimp

en: Mailchimp active
it: Mailchimp attivo

en: Mailchimp allows you to easily use newsletter functionality with this theme. In order to use the Newsletter features you need to create a Mailchimp account and enter your API key into the field below.
it: Mailchimp ti consente di utilizzare facilmente la funzionalità di newsletter con questo tema. Per utilizzare le funzionalità della Newsletter è necessario creare un account Mailchimp e inserire la chiave API nel campo sottostante.

en: Mailchimp list to subscribe to
it: Elenco di MailChimp da iscrivere a

en: Main Heading
it: intestazione principale

en: Main Menu
it: Menu principale

en: Main Menu (Icon)
it: Menu principale (icona)

en: Main Menu Indicator
it: Indicatore del menu principale

en: Main Menu Links
it: Collegamenti al menu principale

en: Main Menu Sidebar
it: Barra Laterale del menu principale

en: Main Menu sublevel Links
it: Link di sottolivello del menu principale

en: Main Shop Page Banner
it: Banner della pagina principale del negozio

en: Maintenance Mode
it: Modalità Manutenzione

en: Make a duplicate from this element template
it: Crea un duplicato da questo modello di elemento

en: Make entire table scrollable
it: Rendi l'intera tabella scorrevole

en: Make new slide transitions easily with this drag & drop editor.
it: Crea facilmente nuove transizioni di diapositive con questo editor drag & drop.

en: Make new slide transitions easily with this drag &amp; drop editor.
it: Crea facilmente nuove transizioni di diapositive con questo editor drag &amp; drop.

en: Make sure to add the profile link here in &quot;Profile Tab&quot; or in
it: Assicurati di aggiungere il link del profilo qui in &quot;Scheda Profilo&quot; o in

en: Make sure to delete any fonts that you are not using, to keep the loading  time for your visitors low
it: Assicurati di eliminare tutti i caratteri che non stai utilizzando, per mantenere basso il tempo di caricamento per i tuoi visitatori

en: Make sure to delete any fonts that you are not using, to keep the loading time for your visitors low
it: Assicurati di eliminare tutti i caratteri che non stai utilizzando, per mantenere basso il tempo di caricamento per i tuoi visitatori

en: Make sure you comply with the <a target='_blank' href='http://ec.europa.eu/ipg/basics/legal/cookies/index_en.htm' rel='noopener noreferrer'>EU cookie law</a> by informing users that your site uses cookies. This can be done with a small notification bar or modal popup window
it: Assicurati di rispettare la <a target='_blank' href='http://ec.europa.eu/ipg/basics/legal/cookies/index_en.htm' rel='noopener noreferrer'>legge sui cookie dell'UE</a> informando gli utenti che il tuo sito utilizza i cookie. Questo può essere fatto con una piccola barra di notifica o una finestra popup modale

en: Make your site more accessible for people with disabilities.
it: Rendi il tuo sito più accessibile per le persone con disabilità.

en: Making the web more beautiful, fast, and open through great typography. Google Fonts provides over a thousand of web-optimized fonts that you can use in your projects.
it: Rendere il web più bello, veloce e aperto attraverso una grande tipografia. Google Fonts fornisce oltre un migliaio di font ottimizzati per il web che puoi utilizzare nei tuoi progetti.

en: Malayalam
it: Malesia

en: Managing layers
it: Gestione dei livelli

en: Manually manage loaded elements
it: Gestisci manualmente gli elementi caricati

en: Many of our importable content in the Template Store use and rely on Google Fonts. If you disable this feature, you may not be able to add custom fonts and it might compromise the appearance of textual content in sliders. 
    
     Are you sure you want to disable Google Fonts?
it: Molti dei nostri contenuti importabili nel Template Store utilizzano e si basano su Google Fonts. Se disattivi questa funzione, potresti non essere in grado di aggiungere caratteri personalizzati e potrebbe compromettere l'aspetto del contenuto testuale nei dispositivi di scorrimento.&#10;&#10; Sei sicuro di voler disabilitare Google Fonts?

en: Many of our importable project templates use and rely on Google Fonts. If you disable this feature, you may not be able to add custom fonts and it might compromise the appearance of textual content in projects. 
    
     Are you sure you want to disable Google Fonts?
it: Molti dei nostri modelli di progetto importabili utilizzano e si affidano a Google Fonts. Se si disabilita questa funzionalità, potrebbe non essere possibile aggiungere tipi di carattere personalizzati e potrebbe compromettere l'aspetto del contenuto testuale nei progetti. 
    
    Sei sicuro di voler disabilitare Google Fonts?

en: Map Controls
it: Controlli mappa

en: Map Interaction
it: Interazione con la mappa

en: Map Settings
it: Impostazioni Mappa

en: Map Size
it: Dimensioni Mappa

en: Map Type:
it: Tipo di Mappa:

en: Map dragging on mobile
it: Trascinamento della mappa sul cellulare

en: Map height
it: Altezza mappa

en: Maps were disabled by the visitor on this site.
it: Le mappe sono state disabilitate dal visitatore su questo sito.

en: Maps were disabled by the visitor on this site. Click to open the map in a new window.
it: Le mappe sono state disabilitate dal visitatore su questo sito. Fare clic per aprire la mappa in una nuova finestra.

en: Margin
it: Margine

en: Margin (default %s):
it: Margine (%s predefinito):

en: Margin (e.g. 0 0 10px 0 ):
it: Margine (ad es. 0 0 10px 0 ):

en: Margin And Padding
it: Margine e imbottitura

en: Margin and Padding
it: Margini e spaziatura

en: Margin-Bottom
it: Margine in basso

en: Margin-Left
it: Margine a sinistra

en: Margin-Right
it: Margine a destra

en: Margin-Top
it: Margine in alto

en: Margins
it: Margini

en: Mark All as Read
it: Segna Tutti come Letti

en: Marker
it: Segnaposto

en: Marker And Tooltip
it: Marcatore e descrizione comando

en: Marker Location
it: Posizione dell'indicatore

en: Marker Popup
it: Marker popup

en: Marker Popup Handling
it: Gestione dei popup dei marcatori

en: Marker Popup Visibility
it: Visibilità popup marcatore

en: Marker Style
it: Stile evidenziatore

en: Marker Tooltip
it: Descrizione comando marcatore

en: Markers
it: Marcatori

en: Mask
it: Maschera

en: Masonry Content
it: Contenuto mattonelle

en: Masonry Grid
it: Griglia a mattoni

en: Masonry Settings
it: Impostazioni di muratura

en: Max-width
it: Larghezza Max

en: Maximum Container width
it: Larghezza massima del contenitore

en: Maximum Height
it: Altezza massima

en: Maximum Responsive Ratio
it: Rapporto di risposta massimo

en: Maximum Zoom Level
it: Livello massimo di zoom

en: Maximum quality
it: Torque sensor

en: Maximum responsive ratio
it: Rapporto massimo di risposta

en: Meanwhile lets just say that we are proud %s contributed a whooping %s  entries.
it: Nel frattempo diciamo solo che siamo orgogliosi che %s abbia contribuito con %s voci convulse.

en: Meanwhile lets just say that we are proud %s contributed a whooping %s entries.
it: Nel frattempo diciamo solo che siamo orgogliosi che %s abbia contribuito con %s voci convulse.

en: Media Autoplay
it: Riproduzione automatica multimediale

en: Media Controls
it: Controlli Multimediali

en: Media Elements
it: SALVA ELEMENTI MEDIA

en: Media Events
it: Eventi

en: Media Fill Mode
it: Modalità di riempimento multimediale

en: Media Icon/Album Cover
it: Icona multimediale/Copertina dell'album

en: Media Loop
it: Ciclo multimediale

en: Media Options
it: Opzioni Media

en: Media Playback
it: Riproduzione multimediale

en: Media Poster Image
it: Immagine del poster multimediale

en: Media Switch Back
it: Media Switch Indietro

en: Media Volume
it: Volume multimediale

en: Media handling
it: Gestione dei supporti

[ctx: Media modal divider]
en: or
it: o

en: Medical Icons
it: Icone Mediche

en: Medium
it: Medio

en: Medium quality
it: Qualità media

en: Medium: between 768px and 989px - eg: Tablet Landscape
it: Medio: tra 768px e 989px - ad esempio: Tablet Landscape

en: Mega Menu Column Title <span class="avia_supersmall">(if you dont want to display a title just enter a single dash: "-" )</span>
it: Titolo colonna mega menu <span class="avia_supersmall">(se non si desidera visualizzare un titolo è sufficiente inserire un singolo trattino: "-" )</span>

en: Menu Background
it: Sfondo Menu

en: Menu Colors
it: Colori menù

en: Menu Handling for Mobile Devices In Landscape Mode
it: Gestione dei menu per dispositivi mobili in modalità orizzontale

en: Menu Hover BG
it: Menu al passaggio del mouse BG

en: Menu Icon Color
it: Colore icona menu

en: Menu Icon Style
it: Stile icona

en: Menu Icon Submenu items
it: Icona del menu Voci del sottomenu

en: Menu Item 1
it: Voce Menu #1

en: Menu Item 2
it: Voce Menu #2

en: Menu Item Button
it: Pulsante Voce di Menu

en: Menu Item Button with Border
it: Pulsante voce di menu con bordo

en: Menu Items for Desktop
it: Voci di menu per desktop

en: Menu Items for mobile
it: Voci di menu per cellulari

en: Menu Link?
it: Link Menu

en: Menu Links in overlay/slide out
it: Collegamenti menu in sovrapposizione/scorrimento fuori

en: Menu Overlay Style
it: Stile Overlay

en: Menu Position
it: Posizione Menu

en: Menu Style
it: Stile del menu

en: Menu Text
it: Testo Menu

en: Menu and Logo Position
it: Menu e posizione del logo

en: Menu color for transparent header (Leave empty to use the default color)
it: Colore menu per intestazione trasparente (lascia vuoto per utilizzare il colore predefinito)

en: Menu color for transparent header on hover (Leave empty to use the default color)
it: Colore del menu per l'intestazione trasparente al passaggio del mouse (Lasciare vuoto per utilizzare il colore predefinito)

en: Menu item skipped due to invalid menu slug: %s
it: Voce di menu saltata a causa di un errore di menu slug non valido:% s

en: Menu item skipped due to missing menu slug
it: Voce di menu saltato a causa della mancanza di uno slug

en: Merge As New
it: Unisci come nuovo

en: Merge selected as new
it: Unisci selezionato come nuovo

en: Message
it: Messaggio

en: Message Bar Position
it: Posizione della barra dei messaggi

en: Message Colors
it: Colori dei messaggi

en: Message Sent label
it: Etichetta messaggio inviato

en: Message below comment form
it: Messaggio sotto il modulo di commento

en: Message below login forms
it: Messaggio sotto i moduli di accesso

en: Message below mailchimp subscription forms
it: Messaggio sotto i moduli di iscrizione a mailchimp

en: Message below registration forms
it: Messaggio sotto i moduli di registrazione

en: Message below template builder contact forms
it: Messaggio sotto i moduli di contatto del generatore di modelli

en: Message if user subscribes successfully
it: Messaggio se l'utente si iscrive con successo

en: Meta Color
it: Colore Meta

en: Meta tag &quot;robots&quot;
it: Meta tag "robot"

en: Metadata
it: Metadati

en: Method 1: Shortcode
it: Metodo 1: shortcode

en: Method 2: Gutenberg
it: Metodo 2: Gutenberg

en: Method 3: Widget
it: Metodo 3: widget

en: Method 4: Page Builders
it: Metodo 4: Generatori di pagine

en: Method 5: PHP Function
it: Metodo 5: funzione PHP

en: Middle
it: Al centro

en: Middle Bar
it: Bar centrale

en: Middle of the project canvas
it: Al centro della tela del progetto

en: Milestone 1
it: Traguardo 1

en: Milestone 2
it: Traguardo 2

en: Milestone 3
it: Traguardo 3

en: Milestone Bullet
it: proiettile pietra miliare

en: Milestone Colors
it: Colori pietra miliare

en: Milestone Content
it: Contenuti importanti

en: Milestone Content goes here
it: Il contenuto della pietra miliare va qui

en: Milestone Date
it: Data della milestone

en: Milestone Description
it: Descrizione cardine

en: Milestone Icon
it: Milestone

en: Milestone Link
it: Milestone

en: Milestone Link?
it: Collegamento pietra miliare?

en: Milestone Placement
it: Posizionamento pietra miliare

en: Milestone Title
it: Titolo cardine

en: Milstone Link?
it: Collegamento di pietra miliare?

en: Min. Font Size
it: Dimensione minima del carattere

en: Min. Mobile Font Size
it: Dimensione minima del carattere mobile

en: Min. font size
it: Dimensione carattere minima:

en: Min. mobile font size
it: Dimensione del carattere mobile

en: Minimal
it: Minimale

en: Minimal (borderless, no background)
it: Minimo (senza bordi, senza sfondo)

en: Minimal (no borders or buttons)
it: Minimo (senza bordi o pulsanti)

en: Minimal (no borders, indicators or transparency)
it: Minimal (senza confini, indicatori o trasparenza)

en: Minimal Bars
it: Minimale

en: Minimal Black
it: Nero minimo

en: Minimal Grid
it: Griglia minima

en: Minimal Overlay (No Icon)
it: Sovrapposizione minima (nessuna icona)

en: Minimal Overlay with centered text
it: Sovrapposizione minimale con testo centrato

en: Minimal White
it: Bianco minimo

en: Minimal small list
it: Piccola lista minima

en: Minimal with drop shadow (no borders, indicators or transparency)
it: Minimal con ombra esterna (senza bordi, indicatori o trasparenza)

en: Minimum Column Height
it: Altezza minima colonna

en: Minimum Zoom Level
it: Livello minimo di Zoom

en: Minimum height
it: Altezza minima

en: Minute
it: Minuto

en: Minute %1$s
it: Minuto %1$s

en: Minutes
it: Minuti

en: Misc
it: Varie

en: Miscellaneous
it: Varie

en: Missing closing tag [/%s] found for an opening tag at index %d.
it: Tag di chiusura mancante [/%s] trovato per un tag di apertura all'indice %d.

en: Missing in WP result - Document position %d:
it: Mancante nel risultato WP - Posizione documento %d:

en: Missing in document result - Document position %d:
it: Mancante nel risultato del documento - Posizione del documento %d:

en: Missing internal token on valid submit - unable to proceed.
it: Token interno mancante su invio valido - impossibile procedere.

en: Missing opening tag [%s] found for a closing tag at index %d.
it: Tag di apertura mancante [%s] trovato per un tag di chiusura all'indice %d.

en: Mixed
it: Misto

en: Mobile
it: Cellulare

en: Mobile (smaller than 480 pixels):
it: Mobile (inferiore a 480 pixel):

en: Mobile Behaviour
it: Comportamento mobile

en: Mobile Breaking Point
it: Punto di rottura mobile

en: Mobile Breakpoint
it: Punto di Interruzione mobile

en: Mobile Breakpoint Position
it: Posizione del punto di interruzione mobile

en: Mobile Fallback Image Link
it: Link all'immagine di fallback per dispositivi mobili

en: Mobile Flip Box Close Behaviour
it: Comportamento di chiusura del flip box mobile

en: Mobile Menu
it: Menu Mobile

en: Mobile Menu Display
it: Visualizzazione del menu mobile

en: Mobile Settings (smaller than 480 pixels)
it: Impostazioni mobili (inferiori a 480 pixel)

en: Mobile View
it: Visualizzazione Mobile

en: Mobile display
it: Visualizzazione Mobile

en: Modal Options
it: Opzioni modali

en: Modal Popup Window
it: Finestra popup modale

en: Modal Popup Window Content
it: Contenuto finestra popup modale

en: Modal Window Custom Content
it: Contenuto personalizzato finestra modale

en: Mode
it: Modalità

en: Modern Business
it: Business Modern

en: Modified
it: Modificato

en: Modify Object
it: Modifica oggetto

en: Modify Shape
it: Modifica forma

en: Modify the frame color by changing the Body Background in
it: Modifica il colore della cornice

en: Modifying a skin with invalid code can break your projects’ appearance.<br>Changes cannot be reverted after saving.
it: La modifica di uno skin con codice non valido può compromettere l'aspetto dei tuoi progetti.<br>Le modifiche non possono essere annullate dopo il salvataggio.

en: Modifying a skin with invalid code can break your sliders’ appearance. Changes cannot be reverted after saving.
it: La modifica di una skin con codice non valido può compromettere l'aspetto dei tuoi slider. Le modifiche non possono essere annullate dopo il salvataggio.

en: Month
it: Mese

en: Monthly
it: Mensile

en: Months
it: Mesi

en: More
it: Altro

en: More Details
it: Maggiori Dettagli

en: More Google fonts
it: Altri font di Google

en: More Icon Families
it: Altre famiglie di icone

en: More Information
it: Più informazioni

en: More detailed information about the cookie law, message bar usage, the styling of the bar and more can be found in our documentation:
it: Informazioni più dettagliate sulla legge sui cookie, sull'utilizzo della barra dei messaggi, sullo stile della barra e altro ancora possono essere trovate nella nostra documentazione:

en: More detailed information for typography settings you find here:
it: Informazioni più dettagliate per le impostazioni tipografiche sono disponibili qui:

en: More effects are coming soon
it: Altri effetti sono in arrivo

en: More information and more privacy settings you find here:
it: Maggiori informazioni e maggiori impostazioni sulla privacy le trovi qui:

en: Most elements open a popup window if you click them
it: La maggior parte degli elementi apre una finestra popup se fai clic su di essi

en: Most mobile devices can't autoplay videos to prevent bandwidth problems for the user
it: La maggior parte dei dispositivi mobili non è in grado di riprodurre automaticamente i video per evitare problemi di larghezza di banda per l'utente

en: Most of the ALB elements and posts should be supporting this feature since 4.8.3. Please report in our support forum if you encounter problems.
it: La maggior parte degli elementi e dei post ALB dovrebbe supportare questa funzione dalla 4.8.3. Si prega di segnalare nel nostro forum di supporto se si verificano problemi.

en: Most page builders support LayerSlider out of the box. Popular plugins like <b>Visual Composer</b> or <b>Elementor</b> has dedicated options to embed projects. Even if there’s no LayerSlider specific option, shortcodes and widgets are widely supported and can be relied upon in almost all cases. In general, wherever you can insert text or widgets, it can also be used to embed LayerSlider content.
it: La maggior parte dei page builder supporta LayerSlider immediatamente. Plugin popolari come <b>Visual Composer</b> o <b>Elementor hanno</b> opzioni dedicate per incorporare progetti. Anche se non esiste un'opzione specifica layerSlider, gli shortcode e i widget sono ampiamente supportati e possono essere utilizzati in quasi tutti i casi. In generale, ovunque sia possibile inserire testo o widget, può essere utilizzato anche per incorporare il contenuto di LayerSlider.

en: Most page builders support LayerSlider out of the box. Popular plugins like Visual Composer or Elementor has dedicated options to embed sliders. Even if there’s no LayerSlider specific option, shortcodes and widgets are widely supported and can be relied upon in almost all cases. In general, wherever you can insert text or widgets, it can also be used to embed sliders.
it: La maggior parte dei generatori di pagine supporta LayerSlider fuori dalla scatola. Plugin popolari come Visual Composer o Elementor hanno opzioni dedicate per incorporare dispositivi di scorrimento. Anche se non esiste un'opzione specifica layerslider, i shortcode e i widget sono ampiamente supportati e possono essere invocati in quasi tutti i casi. In generale, ovunque sia possibile inserire testo o widget, può anche essere utilizzato per incorporare dispositivi di scorrimento.

en: Most popular
it: Più popolari

en: Mountains
it: Montagne

en: Mouse Cursor
it: cursore del mouse

en: Mouse Enter
it: Entrata del mouse

en: Mouse Leave
it: Uscita del mouse

en: Move
it: Sposta

en: Move Duration
it: Durata spostamento

en: Move Element
it: Sposta elemento

en: Move Section
it: Sposta Sezione

en: Move The Slider By
it: Sposta il dispositivo di scorrimento per

en: Move down
it: Sposta giù

en: Move duration
it: Durata spostamento

en: Move layers along their vertical or horizontal axis only.
it: Spostate i livelli solo lungo il loro asse verticale o orizzontale.

en: Move layers in any direction by 10 pixels on the slide canvas.
it: Spostare i livelli in qualsiasi direzione di 10 pixel nell'area di disegno della diapositiva.

en: Move layers in any direction by a pixel on the slide canvas.
it: Spostare i livelli in qualsiasi direzione di un pixel nell'area di disegno della diapositiva.

en: Move out of stage on bottom
it: Esci dal palco in basso

en: Move out of stage on left
it: Esci dal palco a sinistra

en: Move out of stage on right
it: Esci dal palco a destra

en: Move out of stage on top
it: Spostati fuori dal palco in cima

en: Move the slider by
it: Sposta il cursore di

en: Move up
it: Sposta su

en: Move your slider to a different part of the page by providing a jQuery DOM manipulation method & selector for the target destination.
it: Sposta il tuo dispositivo di scorrimento in una parte diversa della pagina fornendo un metodo di manipolazione e un selettore DOM jQuery per la destinazione di destinazione.

en: Moves all projects out of this group, then deletes it. All of your projects will remain available on the main grid.
it: Sposta tutti i progetti al di fuori di questo gruppo, quindi lo elimina. Tutti i tuoi progetti rimarranno disponibili sulla griglia principale.

en: Moves all sliders out of this group, then deletes it. All of your sliders will remain available on the main grid.
it: Sposta tutti i cursori fuori da questo gruppo, quindi lo elimina. Tutti i tuoi slider rimarranno disponibili sulla griglia principale.

en: Moves layers at a different pace when scrolling or moving the mouse cursor.
it: Sposta i livelli a un ritmo diverso durante lo scorrimento o lo spostamento del cursore del mouse.

en: Moves the layer horizontally by the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the width of this layer.
it: Sposta il livello orizzontalmente del numero dato di pixel. Utilizzare valori negativi per la direzione opposta. I valori percentuali sono relativi alla larghezza di questo livello.

en: Moves the layer vertically by the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the width of this layer.
it: Sposta il livello verticalmente del numero dato di pixel. Utilizzare valori negativi per la direzione opposta. I valori percentuali sono relativi alla larghezza di questo livello.

en: Multi Author Blog (displays Gravatar of the article author beside the entry  and feature images above)
it: Blog multiautore (mostra il Gravatar dell'autore dell'articolo accanto alla voce e alle immagini in primo piano)

en: Multi Author Blog (displays Gravatar of the article author beside the entry and feature images above)
it: Blog multiautore (mostra il Gravatar dell'autore dell'articolo accanto alla voce e alle immagini in primo piano)

en: Multiple Selection Mode
it: Selezione Multipla

en: Multiple answers
it: Risposte multiple

en: Multiple selection mode
it: Modalità di selezione multipla

en: Multiple toggles open allowed (Toggle Mode)
it: Apertura di toggle multipli (Modalità toggle)

en: Mute Video Player
it: Lettore video

en: Muted colors
it: Colori tenui

en: My Account
it: Il mio account

en: My Projects
it: I miei Progetti

en: NEW
it: NUOVO

en: Name
it: Nome

en: Name (A-Z)
it: Nome (A-Z)

en: Name (Post Slug)
it: Post nome (post lumaca)

en: Name Font Color
it: Colore carattere

en: Name Your Project    (e.g., Homepage Slider)
it: Assegna un nome al tuo progetto (ad esempio, Homepage Slider)

en: Name for token field was missing.
it: Mancava il nome del campo token.

en: Name of Element
it: Nome dell'elemento

en: Name of the person
it: Nome della persona

en: Name or describe your image layer, so search engines and VoiceOver softwares can properly identify it.
it: Nome per descrivere il vostro livello di immagine, quindi motori di ricerca e VoiceOver softwares possono identificarla correttamente.

en: Name your new slider
it: Nomina la nuova slider

en: Navigation
it: Navigazione

en: Navigation Area
it: Area di navigazione

en: Navigation Label
it: Etichetta di Navigazione

en: Navigation buttons on hover
it: Pulsanti di navigazione al passaggio del mouse

en: Necessary changes were applied to fix all found problems.
it: Sono state applicate le modifiche necessarie per risolvere tutti i problemi rilevati.

en: Need help? Try these:
it: Hai bisogno di aiuto? Prova questi:

en: Need more flexibility for CSS units:
it: Hai bisogno di maggiore flessibilità per le unità CSS:

en: Needed to manage different languages
it: Necessario per gestire lingue diverse

en: Neutral (Dark Grey)
it: Neutro (grigio scuro)

en: Neutral (Light Grey)
it: Neutro (grigio chiaro)

en: Never Sticky
it: Mai appiccicoso.

en: New
it: Nuovo

en: New ALB Custom Element
it: Nuovo elemento personalizzato ALB

en: New Coupon
it: Nuovo Coupon

en: New Message
it: Nuovo Messaggio

en: New Order
it: Nuovo Ordine

en: New Order status Name
it: Nuovo stato ordine

en: New Portfolio Entry
it: Nuova voce di portafoglio

en: New Product
it: Nuovo Prodotto

en: New Product Category Name
it: Nome della Nuova Categoria Prodotti

en: New Product Tag Name
it: Nome tag prodotto

en: New Search
it: Nuova Ricerca

en: New Variation
it: Aggiungi una nuova variante

en: New Version Available
it: Nuova versione disponibile

en: New layer
it: Nuovo livello

en: New layers
it: Nuovi livelli

en: New releases contain new features, bug fixes and various improvements across the entire plugin.
it: Le nuove versioni contengono nuove funzionalità, correzioni di errori e diverse migliorie.

en: New window (_blank)
it: Nuova finestra (_blank)

en: New window or tab
it: Una nuova finestra o scheda

en: Newer Comments &raquo;
it: Commenti più recenti &raquo;

en: Newest
it: Più recenti

en: Newest comments
it: Commenti più recenti

en: Newest to Oldest
it: Dal nuovo al più vecchio

en: News about the latest features and other product info.
it: Notizie sulle ultime funzionalità e altre informazioni sui prodotti.

en: Newsletter via Mailchimp
it: Newsletter tramite Mailchimp

en: Next
it: Successivo

en: Next Slide
it: Slide Successiva

en: Next update: %s
it: Prossimo aggiornamento: %s

en: No 2D transitions yet.
it: Ancora nessuna transizione 2D

en: No 3D transitions yet.
it: Ancora nessuna transizione 3D

en: No ALB Custom Element Template found
it: Nessun modello di elemento personalizzato ALB trovato

en: No ALB Custom Element Templates found in Trash
it: Nessun modello di elemento personalizzato ALB trovato nel Cestino

en: No Background Image
it: Immagine sfondo

en: No Blog Posts found
it: Nessun post blog trovato.

en: No Border
it: Nessun bordo

en: No Borders
it: Nessun bordo

en: No Breakpoint
it: Nessun punto di interruzione

en: No Close Button
it: Pulsante Nessuna chiusura

en: No Coupons found
it: Nessun coupon trovato

en: No Coupons found in trash
it: Nessun codice promozionale nel cestino

en: No Custom Element used - all options available
it: Nessun elemento personalizzato utilizzato - tutte le opzioni disponibili

en: No Events Found
it: Nessun Evento Trovato

en: No Gap
it: Nessun Gap

en: No Icon
it: Nessuna icona

en: No Layer Slider Found. Click here to create one
it: Nessun "Revolution Slider" trovato. Clicca qui per creare uno

en: No Link
it: Nessun link

en: No Link for this header
it: Nessun collegamento per questa intestazione

en: No Link for this slide
it: Nessun collegamento per questa diapositiva

en: No Mailchimp API key found
it: Nessuna chiave API di MailChimp trovata

en: No Mailchimp Lists found
it: Nessun elenco di Mailchimp trovato

en: No Orders found
it: Nessun ordine trovato

en: No Orders found in trash
it: Nessun ordine nel cestino

en: No Pagination
it: Nessuna Paginazione

en: No Parent Theme Options Found. There is nothing to import
it: Nessuna opzione del tema principale trovata. Non c'è niente da importare

en: No Parent Theme found
it: Nessun tema genitore trovato

en: No Phone Number/Extra Info
it: Nessun numero di telefono/informazioni aggiuntive

en: No Portfolio Entries found
it: Nessun elemento del portfolio trovato

en: No Portfolio Entries found in Trash
it: Nessun Fornitore trovato nel cestino

en: No Preview
it: Nessuna anteprima

en: No Products found
it: Nessun prodotto trovato

en: No Products found in trash
it: Nessun prodotto nel cestino

en: No Projects Found
it: Nessun progetto trovato

en: No Repeat
it: Non ripetere

en: No Results Found
it: Nessun risultato trovato

en: No Revolution Slider Found. Click here to create one
it: Nessun "Revolution Slider" trovato. Clicca qui per creare uno

en: No Secondary Menu
it: Menu secondario

en: No Sidebar
it: Nessuna Sidebar

en: No Sorting
it: Nessun ordinamento

en: No Styling (no border, no border radius etc)
it: Nessuno stile (nessun bordo, nessun raggio del bordo, ecc.)

en: No Subheading
it: Nessun sottotitolo

en: No Templates saved yet
it: Nessun Templates Salvato

en: No Title and no excerpt
it: Nessun titolo e nessun estratto

en: No Title, timer only
it: Nessun titolo, solo timer

en: No Updates available. You are running the latest version! (%s)
it: Nessun aggiornamento disponibile. Stai eseguendo l'ultima versione! (%s)

en: No Validation
it: Nessuna convalida

en: No Variations found
it: Nessuna variazione trovata

en: No Variations found in trash
it: Nessuna variazione trovata nel cestino

en: No Zoom Control
it: Controllo Zoom

en: No accessable cookies found in domain
it: Nessun cookie accessibile trovato nel dominio

en: No action
it: Nessuna azione

en: No attachment image available
it: Nessuna immagine allegato disponibile

en: No attachment image available for:
it: Nessuna immagine allegato disponibile per:

en: No auto reload required
it: Nessuna ricarica automatica richiesta

en: No border styling
it: Nessuno stile del bordo

en: No box around content
it: Nessuna scatola intorno al contenuto

en: No box arround content
it: Nessun contenuto della scatola intorno

en: No cache, Envato API request started
it: Nessuna cache, richiesta API Envato avviata

en: No comments
it: Nessun commento

en: No content
it: Nessun contenuto

en: No content source
it: Nessuna fonte di contenuto

en: No custom 404 page selected
it: Nessuna pagina 404 personalizzata selezionata

en: No description
it: Nessuna descrizione

en: No divider
it: Nessun divisore

en: No effect
it: Nessun effetto

en: No element template to duplicate has been supplied!
it: Non è stato fornito alcun modello di elemento da duplicare.

en: No errors detected
it: Nessun errore rilevato

en: No errors found.
it: Nessun errore rilevato.

en: No errors were detected parsing the shortcodes.
it: Non sono stati rilevati errori durante l'analisi degli shortcode.

en: No icon or image
it: Nessuna icona o immagine

en: No images available at the moment
it: Nessuna immagine disponibile al momento

en: No import file chosen. Click to choose or drag file here.
it: Nessun file di importazione scelto. Fare clic per scegliere o trascinare il file qui.

en: No info available
it: Nessuna informazione disponibile

en: No internal information available for the shortcode state. Please update the post to get the information.
it: Nessuna informazione interna disponibile per lo stato dello shortcode. Si prega di aggiornare il post per ottenere le informazioni.

en: No items were found to export
it: Non sono stati trovati articoli da esportare

en: No layers found.
it: Nessun livello trovato.

en: No link selected
it: Nessun collegamento selezionato

en: No markup needed
it: Nessun markup necessario

en: No minimum height, use content within section to define Section height
it: Nessuna altezza minima, usa il contenuto all'interno della sezione per definire l'altezza della sezione

en: No notifications yet
it: Nessuna notifica ancora

en: No option to view additional entries
it: Nessuna opzione per visualizzare voci aggiuntive

en: No option to view additional images
it: Nessuna opzione per visualizzare immagini aggiuntive

en: No overlay image
it: Nessuna immagine sovrapposta

en: No override
it: Nessun override

en: No plugins to install or activate. <a href="%1$s" title="Return to the Dashboard">Return to the Dashboard</a>
it: Non ci sono plugin da attivare o installare. <a href=“%1$s” title=“Torna alla bacheca”>Torna alla bacheca</a>

en: No posts were found with the current filters.
it: Nessun post trovato con i filtri attuali.

en: No problems
it: Nessun problema

en: No products found which match your selection.
it: Non è stato trovato nessun prodotto corrispondente alla tua selezione.

en: No projects found.
it: Nessun progetto trovato.

en: No repeat
it: Non ripetere

en: No results found. Please check your input, e.g. spelling of street, city, ....
it: Nessun risultato trovato. Si prega di controllare i dati inseriti, ad esempio l'ortografia di via, città, ....

en: No revisions
it: No revisons

en: No revisions are available for this project yet. Revisions will be added over time when you make new changes.
it: Non sono ancora disponibili revisioni per questo progetto. Le revisioni verranno aggiunte nel tempo quando si apportano nuove modifiche.

en: No schedule
it: Nessuna schedulazione

en: No separator
it: Nessun separatore

en: No shadow
it: Nessun ombra

en: No shortcode parser info available
it: Nessuna informazione sul parser shortcode disponibile

en: No skin selected.
it: Nessuna skin selezionata

en: No sliders found with the current filters set. %sClick here%s to reset filters.
it: Nessun dispositivo di scorrimento trovato con i filtri correnti impostati. %sFai clic qui%s per reimpostare i filtri.

en: No sliders found.
it: Non trovo sliders

en: No sliders were found to export.
it: Non è stata trovata nessuna slider da esportare.

en: No sliders were selected to export.
it: Non è stata selezionata nessuna slider da esportare.

en: No sliders were selected to remove.
it: Nessun dispositivo di scorrimento è stato selezionato da rimuovere.

en: No sliders were selected.
it: Non è stata selezionata alcuna slider.

en: No slides found.
it: Nessuna slide trovata.

en: No social Icons
it: Icone social

en: No space between columns
it: Nessuno Spazio tra le colonne?

en: No special alignment
it: Nessun allineamento speciale

en: No special style
it: Nessuno stile speciale

en: No text
it: Senza testo

en: No theme shortcodes used in widgets
it: Nessun shortcode di tema utilizzato nei widget

en: No thousands seperator
it: Nessun separatore di migliaia

en: No time available
it: Nessuna disponibilità di orario

en: No transparency
it: 没有透明度

en: No, apply link to the title
it: No, applica il link al titolo

en: No, display no banner
it: No, non mostrare banner

en: No, do not display any control buttons
it: No, non visualizzare alcun pulsante di controllo

en: No, do not display sort options
it: No, non visualizzare le opzioni di ordinamento

en: No, do not force the same size
it: No, non forzare la stessa taglia

en: No, don't add a link to the images at all
it: No, non aggiungere assolutamente un collegamento alle immagini

en: No, dont stretch the image. If the browser window is bigger than the image simply align it centered
it: No, non allungare l'immagine. Se la finestra del browser è più grande dell'immagine, allineala semplicemente al centro

en: No, never display title
it: No, non visualizzare mai il titolo

en: No, open the images in a new browser window/tab
it: No, apri le immagini in una nuova finestra/scheda del browser

en: No, open the images in the browser window
it: No, apri le immagini nella finestra del browser

en: No-conflict mode
it: Modalità senza conflitti

en: No-repeat
it: Non Ripetere

en: Non-standard
it: Non standard

en: None
it: Nessuna

en: Normal
it: Normale

en: Normal Saturation
it: Saturazione normale

en: Not Activated
it: Non attivata

en: Not Installed
it: Non installato

en: Not activated
it: Non attivata

en: Not all features provided are supported here and this might break layout. Please edit your elements using the &quot;Edit Element&quot; button from an advanced layout builder page.
it: Non tutte le funzionalità fornite sono supportate qui e questo potrebbe interrompere il layout. Modifica i tuoi elementi utilizzando il pulsante "Modifica elemento" da una pagina del generatore di layout avanzato.

en: Not draggable
it: Non trascinabile

en: Not enough information provided.
it: Informazioni fornite insufficienti.

en: Not found
it: Non trovato

en: Not set
it: Non impostato

en: Not suitable for WP sites. Used for the jQuery version of LayerSlider.
it: Non adatto a siti WP. Utilizzato per la versione jQuery di LayerSlider.

en: Note
it: Nota

en: Note:
it: Nota:

en: Note: If you want to use a comma in the option text you have to write 2 comma.
it: Nota: se vuoi usare una virgola nel testo dell'opzione devi scrivere 2 virgole.

en: Nothing Found
it: Nessun risultato

en: Nothing to see here. <br> We popped out. ;)
it: Nulla da vedere qui.&#10; Siamo saltati fuori. ;)

en: Notice: If you want to completely remove a demo installation after importing it, you can use a plugin like
it: Nota: se vuoi rimuovere completamente l'installazione di una Demo dopo l'importazione, puoi utilizzare un plugin come

en: Notice: In order to import from outdated versions (pre-v3.0.0), you need to create a new file and paste the export code into it. The file needs to have a .json extension, then you will be able to upload it.
it: Avviso: per importare da versioni obsolete (pre-v3.0.0), è necessario creare un nuovo file e incollarvi il codice di esportazione. Il file deve avere un'estensione .json, quindi sarai in grado di caricarlo.

en: Notice: Your blog is currently disabled. You can enable it
it: Avviso: il tuo blog è attualmente disabilitato. Puoi abilitarlo

en: Notification
it: Notifica

en: Notification (Blue)
it: Notifica (blu)

en: Notification Box Border
it: Bordo della casella di notifica

en: Notification Box Styling
it: Stile casella di notifica

en: Notifications
it: Notifiche

en: Now
it: Adesso

en: Number
it: Numero

en: Number Font Size
it: Dimensione Carattere Numero

en: Number Font Sizes
it: Dimensioni dei caratteri dei numeri

en: Number of Comments
it: Numero di commenti

en: Number of Milestones per Slide
it: Numero di traguardi per diapositiva

en: Number of characters
it: Numero di caratteri

en: Number of columns
it: Numero di colonne

en: Number of columns in your feed
it: Numero di colonne nel tuo feed

en: Number of columns in your feed:
it: Numero di colonne nel tuo feed:

en: Number of columns on mobile
it: Numero di colonne sul cellulare

en: Number of columns on mobile:
it: Numero di colonne su cellulare:

en: Number of comments to show
it: Numero di commenti da mostrare

en: Number of comments to show:
it: Numero di commenti da mostrare:

en: Number of cycles if slideshow is enabled.
it: Numero di cicli se la presentazione è abilitata.

en: Number of entries
it: Numero di voci

en: Number of entries per page
it: Numero di voci per pagina

en: Number of items
it: Numero di elementi

en: Number of newest comments
it: Numero di commenti più recenti

en: Number of photos
it: Numero di foto

en: Number of popular posts
it: Numero di post popolari

en: Number of recent posts
it: Numero di Articoli recenti

en: Number of results
it: Numero di risultati

en: Number of rows in the carousel
it: Numero di righe nel carosello

en: Number of rows of posts in the carousel:
it: Numero di righe di post nel carosello:

en: Number of tags for tag cloud
it: Numero di tag per tag cloud

en: Numbered Hotspot
it: Hotspot numerato

en: OK, I understand
it: Ok, ho capito

en: OSM - Leaflet Map
it: OSM - Volantino Mappa

en: OSM Marker Item
it: Elemento marcatore OSM

en: Object
it: Oggetto

en: Object Color
it: Colore oggetto

en: Object Library
it: Libreria Oggetti

en: Object Style
it: Stile oggetto

en: Oblique (Forced slant)
it: Obliquo (inclinazione forzata)

en: Oblique is an auto-generated italic version of your chosen font and can force slating even if there is no italic font variant available. However, you should use the regular italic option whenever is possible. Please double check to load italic font variants when using Google Fonts.
it: Oblique è una versione in corsivo generata automaticamente del carattere scelto e può forzare lo slating anche se non è disponibile alcuna variante di carattere corsivo. Tuttavia, dovresti usare l'opzione corsivo normale ogni volta che è possibile. Si prega di ricontrollare per caricare varianti di caratteri in corsivo quando si utilizza Google Fonts.

en: Offer to unmute
it: Offerta per riattivare l'audio

en: Offset Number
it: Numero dell'Offset

en: Offset X-axis
it: Offset asse X

en: Offset Y-axis
it: Offset asse Y

en: Offset | X axis
it: | di offset Asse X

en: Offset | Y axis
it: | di offset Asse Y

en: OffsetX
it: Bilanciamento X

en: OffsetY
it: Bilanciamento Y

en: Older Browsers on Windows dont render custom fonts as smooth as modern ones. If you want to force websafe fonts instead of custom fonts for those browsers activate the setting here (affects older versions of IE, Firefox and Opera)
it: In Windows, i vecchi browser non armonizzano i bordi dei font come quelli moderni. Se vuoi forzare i "Web Safe Font", al posto di quelli personalizzati per questi browser, attiva questa impostazione (influenza le vecchie versioni di Internet Explorer, Firefox e Opera).

en: On Mouse Hover
it: Passaggio del mouse

en: On Screen Notifications
it: Notifiche sullo schermo

en: On layer
it: sul livello

en: On mobile devices (at a screen width of 767px or lower)
it: Su dispositivi mobili (con una larghezza dello schermo di 767 px o inferiore)

en: On parent
it: sul genitore

en: On some server configurations you might be receiving error messages like &quot;Remove query strings from static resources&quot;.
it: In alcune configurazioni del server potresti ricevere messaggi di errore come "Rimuovi le stringhe di query dalle risorse statiche".

en: On tablets (at a screen width of 989px or lower)
it: Su tablet (con una larghezza dello schermo di 989 px o inferiore)

en: On this slide
it: In questa diapositiva

en: On this slide, use post from matches:
it: In questa diapositiva, usa il post delle corrispondenze:

en: On top of layers
it: Sopra gli strati

en: Once you have entered and verified your Envato Personal Token Key WordPress will check for updates every 12 Hours and notify you here, if one is available <br/><br/> Your current %s Version Number is <strong>%s</strong>
it: Dopo aver inserito e verificato la tua chiave token personale Envato, WordPress controllerà gli aggiornamenti ogni 12 ore e ti avviserà qui, se disponibile<br/><br/> Il tuo attuale numero di versione %s è <strong>%s</strong>

en: Once you have selected a list above the available form fields will be displayed here
it: Dopo aver selezionato un elenco sopra, i campi del modulo disponibili verranno visualizzati qui

en: One or more space-separated class names to be added to the project container element.
it: Uno o più nomi di classe separati da spazio da aggiungere all'elemento contenitore del progetto.

en: One or more space-separated class names to be added to the slider container element.
it: Uno o più nomi di classe separati da spazi da aggiungere all'elemento contenitore slider.

en: Online Demo
it: Demo in linea

en: Online Documentation
it: Documentazione Online

en: Only Title + Read More Link
it: Solo titolo + Leggi altro link

en: Only available if the logo is not
it: Disponibile solo se il logo non lo è

en: Only display content that match one of the post ids in this "whitelist". Separate multiple entries by commas (e.g. 2,125)
it: Visualizza solo i contenuti che corrispondono a uno degli ID post in questa "lista bianca". Separare più voci con virgole (ad es. 2,125)

en: Only display content which contain certain words or hashtags in the caption. Separate multiple entries by commas (e.g. #awesome,#mytag)
it: Mostra solo i contenuti che contengono determinate parole o hashtag nella didascalia. Separare più voci con virgole (ad es. #awesome,#mytag)

en: Only display on hover
it: Visualizza solo al passaggio del mouse

en: Only excerpt
it: Solo estratto

en: Only excerpt + Read More Link
it: Solo estratto + Link Leggi di più

en: Only one toggle open at a time (Accordion Mode)
it: Solo un interruttore aperto alla volta (modalità Fisarmonica)

en: Only open Google Maps in new window
it: Apri Google Maps solo in una nuova finestra

en: Only open the Facebook page - no data are sent
it: Apri solo la pagina Facebook - non vengono inviati dati

en: Only open the facebook page - no data are sent
it: Apri solo la pagina facebook - non vengono inviati dati

en: Only requests to the OpenStreetMaps databases are passed to external servers.
it: Solo le richieste ai database di OpenStreetMaps vengono passate a server esterni.

en: Only supported for stretched layout.
it: Supportato solo per layout allungato.

en: Only the classic WP editor will be used for the selected post types. The links to WP block editor (Gutenberg) will not be available.  You can change this behaviour for certain pages/posts with Enfold&rsquo;s filter &quot;avf_use_block_editor_for_post&quot;
it: Per i tipi di post selezionati verrà utilizzato solo l'editor WP classico. I collegamenti all'editor di blocchi WP (Gutenberg) non saranno disponibili. Puoi modificare questo comportamento per determinate pagine/post con il filtro di Enfold "avf_use_block_editor_for_post"

en: Only the classic WP editor will be used for the selected post types. The links to WP block editor (Gutenberg) will not be available. You can change this behaviour for certain pages/posts with Enfold&rsquo;s filter &quot;avf_use_block_editor_for_post&quot;
it: Per i tipi di post selezionati verrà utilizzato solo l'editor WP classico. I collegamenti all'editor di blocchi WP (Gutenberg) non saranno disponibili. Puoi modificare questo comportamento per determinate pagine/post con il filtro di Enfold "avf_use_block_editor_for_post"

en: Only visible for admins:
it: Visibile solo per gli amministratori:

en: Only you and other administrators can see this to take appropriate actions if necessary.
it: Solo tu e altri amministratori potete vedere questo per intraprendere le azioni appropriate, se necessario.

en: Oops, we didn’t think about that, apparently. We’ll keep adding new features and making the overall search experience better with future updates. In the meantime, try searching for synonyms and alternative terms.
it: Ops, non ci abbiamo pensato, a quanto pare. Continueremo ad aggiungere nuove funzionalità e a migliorare l'esperienza di ricerca complessiva con gli aggiornamenti futuri. Nel frattempo, prova a cercare sinonimi e termini alternativi.

en: Opacity
it: Opacità

en: Opacity For Background On Hover
it: Opacità per lo sfondo al passaggio del mouse

en: Opacity On Hover
it: Opacità su Hover

en: Opacity in percentage of inactive slide thumbnails.
it: Opacità in percentuale delle miniature della slide inattiva

en: Opacity in percentage of the active slide's thumbnail.
it: Attiva l'opacità in percentuale delle miniatura della slide.

en: Opacity in percentage of the active slide’s thumbnail.
it: Opacità in percentuale della miniatura della diapositiva attiva.

en: Open At Scroll Position
it: Apri in posizione di scorrimento

en: Open Automatically After
it: Apri automaticamente dopo

en: Open By Click
it: Apri con un clic

en: Open Facebook page now
it: Apri subito la pagina Facebook

en: Open Google Maps in a new window
it: Apri Google Maps in una nuova finestra

en: Open Help Center
it: Apri il Centro assistenza

en: Open Image in Lightbox
it: Apri immagine in Lightbox

en: Open Instagram in new window
it: Apri Instagram in una nuova finestra

en: Open Link in new Window?
it: Come vuoi aprire il link?

en: Open Message Bar
it: Apri messaggio

en: Open Popup
it: Apri Popup

en: Open Project Editor
it: Apri l'editor di progetti

en: Open Project Library
it: Apri la libreria dei progetti

en: Open Slider Library
it: Aprire la libreria  degli Slider

en: Open When Idle For
it: Apri quando inattivo per

en: Open With Slide
it: Apri con diapositiva

en: Open a preview of the entry (known as AJAX Portfolio)
it: Apri un'anteprima della voce (nota come AJAX Portfolio)

en: Open at scroll position
it: Apri in posizione di scorrimento

en: Open automatically after
it: Automaticamente dopo

en: Open bigger version of Thumbnail Image in lightbox (image needs to be set)
it: Apri la versione più grande di Thumbnail Image in lightbox (l'immagine deve essere impostata)

en: Open bigger version of thumbnail image in lightbox (image needs to be set)
it: Apri la versione più grande dell'immagine in miniatura in lightbox (l'immagine deve essere impostata)

en: Open by click
it: Apri con un clic

en: Open facebook page now
it: Apri subito la pagina facebook

en: Open immediately on pageload
it: Apri immediatamente al caricamento della pagina

en: Open in Lightbox
it: Apri con Lightbox

en: Open in a new window
it: Apri in una nuova finestra

en: Open in main frame
it: Apri nel frame principale

en: Open in new window
it: Apri in una nuova finestra

en: Open in new window and use rel="nofollow sponsored"
it: Apri in una nuova finestra e usa rel="nofollow sponsored"

en: Open in new window and use rel="nofollow ugc"
it: Apri in una nuova finestra e usa rel="nofollow ugc"

en: Open in new window and use rel="nofollow"
it: Apri in una nuova finestra e usa rel="nofollow"

en: Open in new window and use rel=nofollow
it: Apri in una nuova finestra e usa rel=nofollow

en: Open in parent frame
it: Apri nel frame principale

en: Open in same window
it: Apri nella stessa finestra

en: Open in same window and use rel="nofollow sponsored"
it: Apri nella stessa finestra e usa rel="nofollow sponsored"

en: Open in same window and use rel="nofollow ugc"
it: Apri nella stessa finestra e usa rel="nofollow ugc"

en: Open in same window and use rel="nofollow"
it: Apri nella stessa finestra e usa rel="nofollow"

en: Open in same window and use rel=nofollow
it: Apri nella stessa finestra e usa rel=nofollow

en: Open info modal on privacy and cookies
it: Apri modalità info su privacy e cookie

en: Open links in
it: Apri link su

en: Open new tab/window
it: Apri una nuova scheda/finestra

en: Open on new page
it: Apri in una nuova pagina

en: Open on the same page
it: Apri nella stessa pagina

en: Open the Project Library with the button below and select the project you want to embed.
it: Apri la libreria di progetti con il pulsante in basso e seleziona il progetto che desideri incorporare.

en: Open the Slider Library with the button below and select the slider you want to insert.
it: Apri la Libreria Slider con il pulsante in basso e seleziona lo slider che vuoi inserire.

en: Open the entry on a new page
it: Apri la voce in una nuova pagina

en: Open the images in a new browser window/tab
it: Apri le immagini in una nuova finestra/scheda del browser

en: Open the images in the browser window
it: Apri le immagini nella finestra del browser

en: Open this help menu to quickly access to our online documentation.
it: Apri questo menu di aiuto per accedere rapidamente alla nostra documentazione in linea.

en: Open when idle for
it: Aperto quando inattivo per

en: Open with a button only
it: Apri solo con un pulsante

en: OpenStreetMaps (OSM) And Leaflet
it: OpenStreetMaps (OSM) e depliant

en: OpenStreetMaps and Leaflet
it: OpenStreetMaps e Volantino

en: OpenStreetMaps and Leaflet are open source projects that allow to display mobile friendly maps without using a key or account.
it: OpenStreetMaps e Leaflet sono progetti open source che consentono di visualizzare mappe ottimizzate per dispositivi mobili senza utilizzare una chiave o un account.

en: Opening Delay
it: Ritardo di apertura

en: Opening Duration
it: Durata dell'apertura

en: Opening Text Transition
it: Transizione testo di apertura

en: Opening Text Transition completes
it: Apertura di transizione del testo completa

en: Opening Text Transition properties
it: Proprietà del testo di transizione di apertura

en: Opening Text Transition starts
it: L'apertura in cui la inizia transizione del testo

en: Opening Text and Loop Transitions complete
it: Apertura di testo e Loop Transitions completa

en: Opening Text<br>Transition
it: Testo di apertura&#10; Transizione

en: Opening Transition
it: Transizione di apertura

en: Opening Transition completes
it: Transizione di apertura completata

en: Opening Transition properties
it: Proprietà di transizione di apertura

en: Opening Transition starts
it: Inizia la transizione di apertura

en: Opening and Loop Transitions complete
it: Apertura e Loop Transitions completa

en: Opening and Opening Text Transition complete
it: Apertura e apertura del testo Transizione completata

en: Opening delay
it: ritardo all'apertura

en: Opening duration
it: Durata di apertura

en: Opening transition
it: Transizione di apertura

en: Opening, Opening Text and Loop Transitions complete
it: Apertura, testo di apertura e Loop Transizioni completa

en: Opening<br>Transition
it: Apertura&#10; Transizione

en: Opens Popups waiting in the background to be launched. Popups must be embedded on page.
it: Apre Popup in attesa in background per essere avviato. I popup devono essere incorporati nella pagina.

en: Opens the Popup after the specified number of seconds when the user is inactive without moving the mouse cursor or pressing any button. Leave this field empty if you don’t want to use this trigger.
it: Apre il popup dopo il numero di secondi specificato quando l'utente è inattivo senza spostare il cursore del mouse o premere alcun pulsante. Lascia vuoto questo campo se non desideri utilizzare questo trigger.

en: Opens the Popup before leaving the page. A leave intent is considered when visitors leave the browser window with their mouse cursor in the direction where the window controls and the tab bar is located.
it: Apre il popup prima di lasciare la pagina. Viene considerato un intento di uscita quando i visitatori lasciano la finestra del browser con il cursore del mouse nella direzione in cui si trovano i controlli della finestra e la barra delle schede.

en: Operating site internal cookie
it: Cookie interno al sito operativo

en: Operating site internal cookie - Keeps track of your session
it: Cookie interno al sito operativo - Tiene traccia della tua sessione

en: Operating site internal cookie - PHP Debugger session cookie
it: Cookie interno del sito operativo - Cookie di sessione di PHP Debugger

en: Optimize For Mobile
it: Ottimizza per dispositivi mobili

en: Optimize for mobile
it: Ottimizza per dispositivi mobili

en: Option to only load the preview image of a video slide. The actual videos will only be fetched once the user clicks on the image (Waiting for user interaction speeds up the inital pageload)
it: Opzione per caricare solo l'immagine di anteprima di una diapositiva video. I video effettivi verranno recuperati solo dopo che l'utente fa clic sull'immagine (l'attesa dell'interazione dell'utente accelera il caricamento della pagina iniziale)

en: Option to only load the preview image. The actual video will only be fetched once the user clicks on the image (Waiting for user interaction speeds up the inital pageload).
it: Opzione per caricare solo l'immagine di anteprima. Il video effettivo verrà recuperato solo dopo che l'utente fa clic sull'immagine (l'attesa dell'interazione dell'utente accelera il caricamento della pagina iniziale).

en: Optional County
it: Contea opzionale

en: Optional State
it: Stato opzionale

en: Optional Tooltip
it: Descrizione comando opzionale

en: Optional filters:
it: Filtri opzionali:

en: Optionally enter County to identify the location
it: Facoltativamente, inserisci la contea per identificare la posizione

en: Optionally enter State to identify the location
it: Facoltativamente, inserisci lo stato per identificare la posizione

en: Options
it: Opzioni

en: Options Toggles In Modal Popup
it: Opzioni attiva/disattiva nel popup modale

en: Options for setup are found here:
it: Le opzioni per l'installazione sono disponibili qui:

en: Orange
it: Arancione

en: Order
it: Ordine

en: Order by
it: Ordina per

en: Order results by
it: Ordinare i risultati per:

en: Order status
it: Stato ordini

en: Order statuses
it: Stati dell'ordine

en: Orders
it: Ordini

en: Orientation
it: Orientamento

en: Origami Slide Transition
it: Transizione diapositiva origami

en: Origami is a form of 3D transition and it works in the same way as regular slide transitions do. Besides Internet Explorer, Origami works in all the modern browsers (including Edge).
it: Origami è una forma di transizione 3D e funziona allo stesso modo delle normali transizioni di diapositive. Oltre a Internet Explorer, Origami funziona in tutti i browser moderni (incluso Edge).

en: Origami is the perfect solution to share your gorgeous photos with the world or your loved ones in a truly inspirational way and create sliders with stunning effects.
it: Origami è la soluzione perfetta per condividere le tue splendide foto con il mondo o con i tuoi cari in un modo davvero stimolante e creare slider con effetti sorprendenti.

en: Origami transition
it: Transizione origami

en: Original
it: Originale

en: Original Height
it: Altezza originale

en: Original LayerSlider Plugin is used
it: Viene utilizzato il plugin LayerSlider originale

en: Original Width
it: Larghezza originale

en: Original content had been kept - necessary changes were not applied.
it: Il contenuto originale è stato mantenuto - le modifiche necessarie non sono state applicate.

en: Original size
it: Dimensione originale

en: Original: %s
it: Originale: %s

en: Other
it: Altro

en: Other Element: Empty Line
it: Altro elemento: linea vuota

en: Other Element: Seperator Headline
it: Altro elemento: Seperator Headline

en: Other cookies
it: Altri cookie

en: Other external services
it: Altri servizi esterni

en: Other options
it: Altre Opzioni

en: Other potential reasons why you see this notification:
it: Altri potenziali motivi per cui vedi questa notifica:

en: Other settings
it: Altre impostazioni

en: Output the code without any additional wrapper elements. (not recommended)
it: Elabora il codice senza ulteriori elementi di contenimento. (non consigliato)

en: Outset
it: Esterno

en: Outside
it: Esterno

en: Overflow Layers
it: Livelli di overflow

en: Overflow layers
it: Strati di straripamento

en: Overlapping Layers
it: Livelli a Strati sovrapposti

en: Overlay
it: Sovrapposizione

en: Overlay Closing Duration
it: Durata di chiusura della sovrapposizione

en: Overlay Color
it: Colore Sovrapposizione

en: Overlay Opacity
it: Opacità Sovrapposizione

en: Overlay Opening Duration
it: Durata di apertura della sovrapposizione

en: Overlay Options
it: Opzioni di sovrapposizione

en: Overlay Style
it: Stile sovrapposizione

en: Overlay activated
it: Sovrapposizione attivata

en: Overlay closing duration
it: Durata chiusura sovrapposizione

en: Overlay color
it: Colore dell’overlay

en: Overlay deactivated
it: Overlay disattivato

en: Overlay image
it: Immagine sovrapposizione

en: Overlay opening duration
it: Durata apertura sovrapposizione Over

en: Overline
it: Sopralineato

en: Override Project Settings
it: Eseguire l'override delle impostazioni del progetto

en: Override Slider Settings
it: Sovrascrivere le impostazioni dello Slider

en: Override starting slide:
it: Sostituisci diapositiva iniziale:

en: Override theme default settings. Only recommended for advanced users. Added with 4.8.8 and is in active BETA.
it: Sostituisci le impostazioni predefinite del tema. Consigliato solo per utenti esperti. Aggiunto con 4.8.8 ed è in BETA attiva.

en: Overriding project settings is optional. It can be useful if you want to make small changes to the same project in certain situations without having duplicates. For example, you might want to change the project skin on some pages to fit better to a different page style.
it: L'override delle impostazioni del progetto è facoltativo. Può essere utile se si desidera apportare piccole modifiche allo stesso progetto in determinate situazioni senza avere duplicati. Ad esempio, potresti voler modificare lo skin del progetto in alcune pagine per adattarlo meglio a uno stile di pagina diverso.

en: Overriding slider settings is optional. It can be useful if you want to make small changes to the same slider in certain situations without having duplicates. For example, you might want to change the slider skin on some pages to fit better to a different page style.
it: La sostituzione delle impostazioni del dispositivo di scorrimento è facoltativa. Può essere utile se si desidera apportare piccole modifiche allo stesso dispositivo di scorrimento in determinate situazioni senza avere duplicati. Ad esempio, potresti voler cambiare la skin del dispositivo di scorrimento su alcune pagine per adattarla meglio a uno stile di pagina diverso.

en: Oversaturated
it: Sovrasaturato

en: Overwrite Portfolio Link setting
it: Sovrascrivi impostazione collegamento portfolio Link

en: PHP DOMDocument Extension:
it: Estensione PHP documentazione

en: PHP Function
it: Funzione PHP

en: PHP Max Upload Size:
it: PHP Massima dimensione  di Upload

en: PHP Memory Limit:
it: PHP Limite Memoria:

en: PHP Multibyte Regex Functions:
it: Funzioni Regex multibyte PHP:

en: PHP Multibyte String Extension:
it: Estensione stringhe multibyte

en: PHP Version:
it: Versione PHP:

en: PHP ZipArchive Extension:
it: Estensione PHP ZipArchive:

en: PHP max. execution time should be set to at least 60 seconds or higher when importing large projects. Please contact your host and ask them to change this PHP setting on your web server accordingly.
it: Il tempo di esecuzione di PHP max. deve essere impostato su almeno 60 secondi o superiore durante l'importazione di progetti di grandi dimensioni. Contatta il tuo host e chiedi loro di modificare di conseguenza questa impostazione PHP sul tuo server web.

en: PHP max. execution time should be set to at least 60 seconds or higher when importing large sliders. Please contact your host and ask them to change this PHP setting on your web server accordingly.
it: PHP massimo il tempo di esecuzione deve essere impostato su almeno 60 secondi o più quando si importano slider di grandi dimensioni. Contatta il tuo host e chiedigli di modificare di conseguenza questa impostazione PHP sul tuo server web.

en: PHP memory limit should be set to at least 64MB or higher when dealing with large projects. Please contact your host and ask them to change this PHP setting on your web server accordingly.
it: Il limite di memoria PHP deve essere impostato su almeno 64 MB o superiore quando si tratta di progetti di grandi dimensioni. Contatta il tuo host e chiedi loro di modificare di conseguenza questa impostazione PHP sul tuo server web.

en: PHP memory limit should be set to at least 64MB or higher when dealing with large sliders. Please contact your host and ask them to change this PHP setting on your web server accordingly.
it: Il limite di memoria PHP dovrebbe essere impostato su almeno 64 MB o superiore quando si tratta di slider di grandi dimensioni. Contatta il tuo host e chiedigli di modificare di conseguenza questa impostazione PHP sul tuo server web.

en: PLEASE NOTE:
it: NOTA BENE:

en: POPUPS
it: Popups

en: Padding Bottom
it: Spaziatura in basso

en: Padding Left
it: Spaziatura a sinistra

en: Padding Right
it: Spaziatura a destra

en: Padding Top
it: Spaziatura Superiore

en: Padding on the bottom of the layer. Example: 10px
it: Imbottitura sul fondo dello strato. Esempio: 10px

en: Padding on the left side of the layer. Example: 10px
it: Imbottitura sul lato sinistro del livello. Esempio: 10px

en: Padding on the right side of the layer. Example: 10px
it: Imbottitura sul lato destro del livello. Esempio: 10px

en: Padding on the top of the layer. Example: 10px
it: Imbottitura sulla parte superiore dello strato. Esempio: 10px

en: Padding-Bottom
it: Spaziatura interna in basso

en: Padding-Left
it: Spaziatura interna a sinistra

en: Padding-Right
it: Spaziatura interna a destra

en: Padding-Top
it: Spaziatura interna in alto

en: Padding: left and right
it: Padding sinistro e destro

en: Padding: left/right
it: Padding sinistro/destro

en: Padding: top and bottom
it: Padding superiore e inferiore

en: Padding: top/bottom
it: Padding inferiore/superiore

en: Page
it: Pagina

en: Page %d of %d
it: Pagina %d di %d

en: Page Content
it: Contenuto della pagina

en: Page Layout
it: Layout pagina

en: Page Order
it: Sequenza pagine

en: Page Preloading
it: Indicatore di caricamento della pagina

en: Page Sidebar navigation
it: Barra laterale di navigazione

en: Page Split
it: Dividi

en: Page Transitions
it: Transizioni delle pagine

en: Page based Footer options
it: Opzioni del piè di pagina basate su pagina

en: Page based Footer options - set in
it: Opzioni piè di pagina basate su pagina - impostate in

en: Page/Post ID
it: ID pagina/articolo

en: Pages
it: Pagine

en: Pages:
it: Pagine:

en: Pagination
it: Paginazione

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: Parallax Center Degree
it: Grado del Centro di Parallasse

en: Parallax Center Layers
it: Livelli centrali di parallasse

en: Parallax Defaults
it: Default di parallasse

en: Parallax Distance
it: Distanza Parallax

en: Parallax Level
it: Livello di parallasse

en: Parallax Rotation
it: Rotazione della parallasse

en: Parallax Sensitivity
it: Sensibilità alla parallasse

en: Parallax Settings
it: Impostazioni di parallasse

en: Parallax Transition
it: Transizione di parallasse

en: Parallax Transition properties
it: Proprietà di transizione di parallasse

en: Parallax center degree
it: Grado del centro di parallasse

en: Parallax center layers
it: Parallasse centrato

en: Parallax defaults
it: Impostazioni di parallasse

en: Parallax sensitivity
it: Sensibilità del parallasse

en: Parallax<br>Transition
it: Parallasse&#10; Transizione

en: Parent
it: Genitore

en: Parent Coupon
it: Coupon Superiore

en: Parent Order status
it: Stato ordine di base

en: Parent Order status:
it: Stato ordine di base:

en: Parent Orders
it: Ordini di base

en: Parent Product
it: Prodotto di base

en: Parent Product Category
it: Categoria prodotto padre

en: Parent Product Category:
it: Padre Categoria prodotto

en: Parent Product Tag
it: Tag prodotto di base

en: Parent Product Tag:
it: Tag prodotto di base:

en: Parent Variation
it: Variante Genitore

en: Participate in various programs and help us improving LayerSlider.
it: Partecipa a vari programmi e aiutaci a migliorare LayerSlider.

en: Partner/Logo Element
it: Partner/elemento logo

en: Partner/Logo Image Size
it: Dimensione immagine partner/logo

en: Partner/Logo Item
it: Elemento partner/logo

en: Partner/Logo Link?
it: Collegamento partner/logo?

en: Password protected - %s comment(s)
it: Protetto da password - %s commento/i

en: Paste Layer
it: Incolla livello

en: Paste Layer Styles
it: Incolla stili di livello

en: Paste Layers
it: Incolla livelli

en: Paste embed code here   or   add self-hosted media ...
it: Incolla qui il codice di incorporamento o aggiungi contenuti multimediali self-hosted...

en: Paste embed or HTML code
it: Incolla codice da incorporare o HTML

en: Paste layer settings
it: Incolla le impostazioni del livello

en: Paste layer styles
it: Incolla stili di livello

en: Paste previously copied layers.
it: Incollate i livelli copiati in precedenza.

en: Paste style properties
it: Proprietà Incolla stile

en: Paste transition properties
it: Incollare le proprietà di transizione

en: Paste...
it: Incolla...

en: Pattern
it: Modello

en: Pause Layers
it: Metti in pausa i livelli

en: Pause Media
it: Metti in pausa i contenuti multimediali

en: Pause On Hover
it: Pausa al passaggio del mouse

en: Pause Project
it: Metti in pausa il progetto

en: Pause Slideshow
it: Metti in pausa la presentazione

en: Pause layers
it: pausa dei layers

en: Pause media playback on slide
it: Metti in pausa la riproduzione multimediale sulla diapositiva

en: Pause on hover
it: Metti in pausa quando il mouse è sopra all'immagine

en: Pause slideshow
it: Metti in pausa la presentazione

en: Pause slideshow and layer transitions
it: pausa della slideshow e delle transizioni di livello

en: Pause slideshow and layer transitions, including loops
it: Mettere in pausa la slideshow ,le transizioni, incluso il ciclo continuo

en: Pauses playback of any active media element on the current slide.
it: Sospende la riproduzione di qualsiasi elemento multimediale attivo nella diapositiva corrente.

en: Payment Icons
it: Icone Pagamento

en: Perfect Automatic Masonry: Display a grid where most elements get the same  size, only elements with very wide images get twice the width and elements  with very high images get twice the height. To qualify for "very wide" or  "very high" the image must have a aspect ratio of 16:9 or higher
it: Massoneria automatica perfetta: visualizza una griglia in cui la maggior parte degli elementi ha le stesse dimensioni, solo gli elementi con immagini molto larghe ottengono il doppio della larghezza e gli elementi con immagini molto alte il doppio dell'altezza. Per qualificarsi come "molto ampio" o "molto alto", l'immagine deve avere un rapporto di aspetto di 16:9 o superiore

en: Perfect Automatic Masonry: Display a grid where most elements get the same size, only elements with very wide images get twice the width and elements with very high images get twice the height. To qualify for "very wide" or "very high" the image must have a aspect ratio of 16:9 or higher
it: Massoneria automatica perfetta: visualizza una griglia in cui la maggior parte degli elementi ha le stesse dimensioni, solo gli elementi con immagini molto larghe ottengono il doppio della larghezza e gli elementi con immagini molto alte il doppio dell'altezza. Per qualificarsi come "molto ampio" o "molto alto", l'immagine deve avere un rapporto di aspetto di 16:9 o superiore

en: Perfect Automatic Masonry: Display a grid where most images get the same  size, only very wide images get twice the width and very high images get  twice the height. To qualify for "very wide" or "very high" the image  must have a aspect ratio of 16:9 or higher
it: Massoneria automatica perfetta: visualizza una griglia in cui la maggior parte delle immagini ha le stesse dimensioni, solo le immagini molto larghe hanno il doppio della larghezza e le immagini molto alte il doppio dell'altezza. Per qualificarsi come "molto ampio" o "molto alto", l'immagine deve avere un rapporto di aspetto di 16:9 o superiore

en: Perfect Automatic Masonry: Display a grid where most images get the same size, only very wide images get twice the width and very high images get twice the height. To qualify for "very wide" or "very high" the image must have a aspect ratio of 16:9 or higher
it: Massoneria automatica perfetta: visualizza una griglia in cui la maggior parte delle immagini ha le stesse dimensioni, solo le immagini molto larghe hanno il doppio della larghezza e le immagini molto alte il doppio dell'altezza. Per qualificarsi come "molto ampio" o "molto alto", l'immagine deve avere un rapporto di aspetto di 16:9 o superiore

en: Perfect Automatic Masonry: Display a grid where most images get the same size, only very wide images get twice the width and very high images get twice the height. To qualify for &quot;very wide&quot; or &quot;very high&quot; the image must have a aspect ratio of 16:9 or higher
it: Massoneria automatica perfetta: visualizza una griglia in cui la maggior parte delle immagini ha le stesse dimensioni, solo le immagini molto larghe hanno il doppio della larghezza e le immagini molto alte il doppio dell'altezza. Per qualificarsi come "molto ampio" o "molto alto", l'immagine deve avere un rapporto di aspetto di 16:9 o superiore

en: Perfect Grid: Display a perfect grid where each element has exactly the same  size. Images get cropped/stretched if they don't fit
it: Griglia perfetta: visualizza una griglia perfetta in cui ogni elemento ha esattamente le stesse dimensioni. Le immagini vengono ritagliate/allungate se non si adattano

en: Perfect Grid: Display a perfect grid where each element has exactly the same size. Images get cropped/stretched if they don't fit
it: Griglia perfetta: visualizza una griglia perfetta in cui ogni elemento ha esattamente le stesse dimensioni. Le immagini vengono ritagliate/allungate se non si adattano

en: Perfect Grid: Display a perfect grid where each image has exactly the same  size. Images get cropped/stretched if they don't fit
it: Griglia perfetta: visualizza una griglia perfetta in cui ogni immagine ha esattamente le stesse dimensioni. Le immagini vengono ritagliate/allungate se non si adattano

en: Perfect Grid: Display a perfect grid where each image has exactly the same size. Images get cropped/stretched if they don't fit
it: Griglia perfetta: visualizza una griglia perfetta in cui ogni immagine ha esattamente le stesse dimensioni. Le immagini vengono ritagliate/allungate se non si adattano

en: Perfect Manual Masonry: Manually control the height and width of entries by adding either a "landscape" or "portrait" tag when creating the entry. Elements with no such tag use a fixed default size, elements with both tags will display extra large
it: Massoneria manuale perfetta: controlla manualmente l'altezza e la larghezza delle voci aggiungendo un tag "orizzontale" o "ritratto" durante la creazione della voce. Gli elementi senza tale tag utilizzano una dimensione predefinita fissa, gli elementi con entrambi i tag verranno visualizzati in grandi dimensioni

en: Perform license activation, so we can provide you hands on support, automatic updates, premium features, slider templates and other exclusive content & services.
it: Esegui l'attivazione della licenza, in modo che possiamo fornirti supporto pratico, aggiornamenti automatici, funzionalità premium, modelli di slider e altri contenuti e servizi esclusivi.

en: Performance Friendly
it: Prestazioni amichevoli

en: Performance Related Options
it: Opzioni relative alle prestazioni

en: Performance Settings
it: Impostazione prestazioni

en: Period Before
it: Periodo precedente

en: Permanent Line Break
it: Interruzione di riga permanente

en: Permanent Link:
it: Permalink:

en: Permanently
it: Permanentemente

en: Permission settings has been updated.
it: Le impostazioni delle autorizzazioni sono state aggiornate.

en: Permissions
it: Permessi

en: Perspective
it: Prospettiva

en: Phone
it: Telefono

en: Phone Number or small info text
it: Numero di telefono o piccolo testo informativo

en: Photos Hover Style
it: Opzioni di stile foto Hover

en: Photos only
it: Solo foto

en: Pick a date in the future.
it: Scegli una data nel futuro.

en: Pick a start date.
it: una data di inizio

en: Pick an image to use it in LayerSlider
it: Scegliere un'immagine per utilizzarla in LayerSlider

en: Pick an image to use it in LayerSlider WP
it: Scegli un'immagine per usarla in LayerSlider WP

en: Pick image
it: Scegli immagine

en: Pick the end date. Leave empty to display all entries after the start date.
it: Scegli la data di fine. Lascia vuoto per visualizzare tutte le voci dopo la data di inizio.

en: Pick the hour of the day
it: Scegli l'ora del giorno

en: Pick the minute of the hour
it: Scegli il minuto dell'ora

en: Pin Layers List
it: Aggiungi elenco livelli

en: Pin layers list
it: Elenco dei livelli aggiunti

en: Pink
it: Rosa

en: Pinterest Profile Link
it: Profilo Pinterest

en: Place order
it: Effettua ordine

en: Placeholder
it: Segnaposto

en: Placeholder image
it: Immagine segnaposto

en: Plain (default)
it: Semplice (predefinito)

en: Plain sample buttons (light & dark)
it: Semplici pulsanti di esempio (chiaro e scuro)

en: Play By Scroll
it: Riproduci per scorrimento

en: Play By Scroll Keyframe
it: Giocare con il fotogramma chiave Scroll

en: Play By Scroll Speed
it: Riproduci con velocità di scorrimento

en: Play By Scroll speed multiplier.
it: Moltiplicatore di velocità Play By Scroll.

en: Play Media
it: Riproduci file multimediali

en: Play Media Muted
it: Riproduci file multimediali disattivati

en: Play muted
it: Riproduci disattivato

en: Play the project by scrolling the web page. %sClick here%s to see a live example.
it: Riproduci il progetto scorrendo la pagina web. %s Clicca qui%s per vedere un esempio dal vivo.

en: Play the slider by scrolling the web page. %sClick here%s to see a live example.
it: Riproduci lo slider scorrendo la pagina web. %sFai clic qui%s per vedere un esempio dal vivo.

en: Player
it: Giocatore

en: Player Settings
it: Impostazioni lettore

en: Player styling
it: Stile del giocatore

en: Playlist Order
it: Ordine della playlist

en: Plays a transition based on the options below when the user moves the mouse cursor over this layer.
it: Riproduce una transizione basata sulle opzioni seguenti quando l'utente sposta il cursore del mouse su questo livello.

en: Plays all transitions backward from the moment it’s triggered, then pauses at the beginning of the slide. An option is provided to continue replaying the slide normally afterward.
it: Riproduce tutte le transizioni all'indietro dal momento in cui viene attivata, quindi si ferma all'inizio della diapositiva. Viene fornita un'opzione per continuare a riprodurre normalmente la diapositiva in seguito.

en: Plays transition when users tap or move their mouse cursor over layers.
it: Riproduce la transizione quando gli utenti toccano o spostano il cursore del mouse sui livelli.

en: Plays when layers enter the scene. <br><br> Layers animate from these options toward their appearance set under the <b>STYLE</b> menu.
it: Riproduce quando i livelli entrano in scena. <br><br> I livelli vengono animati da queste opzioni verso il loro aspetto impostato nel menu <b>STILE (STYLE</b> ).

en: Plays when layers leave the scene. <br><br> Animates layers from their current state toward the options you set here.
it: Riproduce quando i livelli escono dalla scena. <br><br> Anima i livelli dal loro stato corrente verso le opzioni impostate qui.

en: Please check the changelog to see which ALB elements are supporting this feature.
it: Si prega di controllare il registro delle modifiche per vedere quali elementi ALB supportano questa funzione.

en: Please check your API key
it: Controlla la tua chiave API

en: Please don't reload the page. You will be notified as soon as deleting the downloaded file has finished! (Usually within a few minutes) :)
it: Si prega di non ricaricare la pagina. Riceverai una notifica non appena l'eliminazione del file scaricato sarà terminata! (Di solito entro pochi minuti) :)

en: Please don't reload the page. You will be notified as soon as the download has finished! (Usually within a few minutes) :)
it: Si prega di non ricaricare la pagina. Riceverai una notifica non appena il download sarà terminato! (Di solito entro pochi minuti) :)

en: Please don't reload the page. You will be notified as soon as the import has finished! (Usually within a few minutes) :)
it: Si prega di non ricaricare la pagina. Riceverai una notifica non appena l'importazione sarà terminata! (Di solito entro pochi minuti) :)

en: Please edit your elements using the &quot;Edit Element&quot; button from an advanced layout builder page.
it: Modifica i tuoi elementi utilizzando il pulsante "Modifica elemento" da una pagina del generatore di layout avanzato.

en: Please enable cookie consent messages in backend to use this feature.
it: Si prega di abilitare i messaggi di consenso ai cookie nel backend per utilizzare questa funzione.

en: Please enable this feature in your browser settings and reload the page.
it: Abilita questa funzione nelle impostazioni del browser e ricarica la pagina.

en: Please enter a valid Mailchimp API key, otherwise we will not be able to retrieve the lists that your visitors may subscribe to.
it: Inserisci una chiave API di Mailchimp valida, altrimenti non sarà possibile recuperare gli elenchi ai quali gli utenti potrebbero iscriversi.

en: Please enter a valid license key. For more information, please click on the “Where’s my license key?” button.
it: Inserisci una chiave di licenza valida. Per ulteriori informazioni, fare clic su "Dov'è la mia chiave di licenza?" pulsante.

en: Please enter a valid license key. For more information, please click on the “registration guide” link below.
it: Immettere una chiave di licenza valida. Per ulteriori informazioni, fare clic sul link "guida alla registrazione" di seguito.

en: Please enter your Envato Marketplace API Key.
it: Per favore inserisci la tua API Key Envato Marketplace.

en: Please enter your Envato Marketplace Username.
it: Inserisci il tuo nome utente Marketplace Envato.

en: Please enter your license key below.
it: Inserisci la tua chiave di licenza qui sotto.

en: Please fill in all required fields.
it: Riempi tutti i campi obbligatori.

en: Please insert a valid address in the fields above
it: Si prega di inserire un indirizzo valido nei campi sopra

en: Please install and activate the plugin %1$sLeaflet Map%2$s to display your maps.
it: Installa e attiva il plug-in %1$sLeaflet Map%2$s per visualizzare le tue mappe.

en: Please install the plugin %1$sInstagram Feed%3$s or %2$sInstagram Feed Pro%3$s to display your Instagram feed.
it: Installa il plug-in %1$sInstagram Feed%3$s o %2$sInstagram Feed Pro%3$s per visualizzare il tuo feed Instagram.

en: Please keep in mind that Version 3 needs to <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">monitor user behaviour and collects user data</a>. In case the score does not recognize a human Version 2 checkbox will be used additionally for verification. Therefore you must also register V2 keys.
it: Tieni presente che la versione 3 deve <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">monitorare il comportamento degli utenti e raccoglie i dati degli utenti</a> . Nel caso in cui il punteggio non riconosca una casella di controllo Versione 2 umana verrà utilizzata in aggiunta per la verifica. Pertanto è necessario registrare anche le chiavi V2.

en: Please keep in mind that in most cases only your web hosting company can change server settings, thus you should contact them with the messages provided (if any).
it: Si prega di tenere presente che nella maggior parte dei casi solo il vostro web hosting società può cambiare le impostazioni del server, quindi è necessario contattare li con i messaggi forniti (se disponibili).

en: Please link to an external video by URL
it: Collegati a un video esterno tramite URL

en: Please make sure that your fields are filled in correctly
it: Assicurati che i campi vengano compilati correttamente.

en: Please make sure that you’ve used the right shortcode or method to embed the project, and check if the corresponding project exists and it wasn’t deleted previously.
it: Assicurati di aver utilizzato lo shortcode o il metodo giusto per incorporare il progetto e controlla se il progetto corrispondente esiste e non è stato eliminato in precedenza.

en: Please make sure that you’ve used the right shortcode or method to insert the slider, and check if the corresponding slider exists and it wasn’t deleted previously.
it: Assicurati di aver utilizzato lo shortcode o il metodo corretto per inserire lo slider e controlla se lo slider corrispondente esiste e non è stato eliminato in precedenza.

en: Please note that Mega Menus are not supported for this element
it: Si prega di notare che i Mega Menu non sono supportati per questo elemento

en: Please note that changing the default will overwrite any individual &quot;landscape&quot; width settings. Each item will have the same width
it: Si prega di notare che la modifica dell'impostazione predefinita sovrascriverà le singole impostazioni di larghezza "orizzontale". Ogni articolo avrà la stessa larghezza

en: Please note that logged in Administrators, Editors and Authors will still be able to access the site
it: Si prega di notare che gli amministratori, gli editori e gli autori che hanno effettuato l'accesso potranno comunque accedere al sito

en: Please note that the Advanced Layout Builder for products will not work with all WooCommerce Extensions
it: Tieni presente che l'Advanced Layout Builder per i prodotti non funzionerà con tutte le estensioni WooCommerce

en: Please note, the slide background image (if any) will cover the video.
it: Tieni presente che l'immagine di sfondo della diapositiva (se presente) coprirà il video.

en: Please note, the slide background image and any layers will cover the video.
it: Si prega di notare che l'immagine di sfondo della diapositiva e gli eventuali livelli copriranno il video.

en: Please note:
it: Si prega di notare:

en: Please note: &quot;Fixed&quot; does not work in Firefox - this is a known and unresolved browser behaviour.
it: Nota: &quot;Risolto&quot; non funziona in Firefox - questo è un comportamento del browser noto e irrisolto.

en: Please note: Images within the tooltip are currently not supported
it: Nota: al momento, le immagini nel fumetto non sono supportate.

en: Please note: You CANNOT UNDO this action. Please CONSIDER EVERY POSSIBILITY before choosing to erase all plugin data, as you will not be able to restore data afterwards.
it: Nota: NON PUOI ANNULLARE questa azione. Si prega di CONSIDERARE OGNI POSSIBILITÀ prima di scegliere di cancellare tutti i dati del plug-in, poiché non sarà possibile ripristinare i dati in seguito.

en: Please note: if you do not like the default text that is displayed by those shortcodes you can change it by using [shortcode]Your text here[/shortcode]
it: Nota: se non ti piace il testo predefinito visualizzato da quegli shortcode puoi cambiarlo usando [shortcode]Il tuo testo qui[/shortcode]

en: Please prove that you are human by solving the equation
it: Dimostra di essere umano risolvendo l'equazione

en: Please provide a valid email address.
it: Per favore inserisci un indirizzo di email valido.

en: Please read our  %sOnline Documentation%s carefully, it will likely answer all of your questions.<br><br>You can also check the %sFAQs%s for additional information, including our support policies and licensing rules.
it: Leggi attentamente la nostra %sdocumentazione online%s, probabilmente risponderà a tutte le tue domande.&#10;&#10; Puoi anche controllare le %sDomande frequenti%s per ulteriori informazioni, comprese le nostre politiche di supporto e le regole di licenza.

en: Please read our %sonline documentation%s for more information about the API.
it: Per ulteriori informazioni sull'API, leggi la nostra %sdocumentazione online%s.

en: Please select Version 2 or 3 for reCAPTCHA
it: Seleziona la versione 2 o 3 per reCAPTCHA

en: Please try another search term
it: Utilizza un'altro parametro di ricerca

en: Please validate that you are a human first
it: Per favore conferma che sei un umano prima di tutto

en: Please verify the key - the last verified key is different.
it: Verifica la chiave: l'ultima chiave verificata è diversa.

en: Please verify the key.
it: Si prega di verificare la chiave.

en: Please verify the keys
it: Si prega di verificare le chiavi

en: Please verify the keys - the last verified keys are different.
it: Verifica le chiavi: le ultime chiavi verificate sono diverse.

en: Plugin Additions
it: Aggiunte plugin

en: Plugin Details
it: 插件详细信息

en: Plugin Settings
it: Impostazioni del plugin

en: Plugin Update Required
it: Aggiornamento plugin richiesto

en: Plugin Updates
it: Aggiornamenti Plugin

en: Plugin activated successfully.
it: Plugin attivato con successo.

en: Plugin activation failed.
it: Attivazione plugin fallita.

en: Plugin install failed.
it: Installazione plugin fallita.

en: Plugin installed successfully.
it: Plugin installato con successo.

en: Plugin update required
it: Necessario aggiornamento del plugin

en: Plugin updates
it: Aggiornamenti Plugin

en: Plugins and search engines may use this attribute to get more information about the role and behavior of a link.
it: Plugin e motori di ricerca possono utilizzare questo attributo per ottenere maggiori informazioni sul ruolo e sul comportamento di un collegamento.

en: Pointer
it: Puntatore

en: Pop up
it: Finestra a comparsa

en: Popout editor
it: Editor Popout

en: Popular
it: Popolari

en: Popular posts
it: Post popolari

en: Popularity
it: Popolarità

en: Popularity (sales)
it: Popolari (vendite)

en: Popup Canvas Size
it: Dimensione popup Canvas

en: Popup Events
it: Eventi popup

en: Popup Height
it: Altezza popup

en: Popup Layout Preset
it: Predefinito di layout popup

en: Popup Width
it: Larghezza popup

en: Popup is a premium feature. You can preview all the options here with the Live Preview button, but you need to activate your copy of LayerSlider in order to use it on your front end pages. %sPurchase a license%s or %sread the documentation%s to learn more. %sGot LayerSlider in a theme?%s
it: Popup è una funzionalità premium. Puoi visualizzare in anteprima tutte le opzioni qui con il pulsante Anteprima dal vivo, ma devi attivare la tua copia di LayerSlider per poterlo utilizzare sulle tue pagine front-end. %sAcquista una licenza%s o %sleggi la documentazione%s per saperne di più. %sHai LayerSlider in un tema?%s

en: Popup is a premium feature. You can preview it in the editor, but you need to register your LayerSlider license in order to use it on your front end pages. %sPurchase a license%s or %sread the documentation%s to learn more. %sGot LayerSlider in a theme?%s
it: Popup è una funzionalità premium. È possibile visualizzarlo in anteprima nell'editor, ma è necessario registrare la licenza LayerSlider per poterla utilizzare nelle pagine front-end. %s Acquista una licenza%s o %sleggi la documentazione%s per saperne di più. %s Hai LayerSlider in un tema? %s

en: Popup requires product activation. Click on the padlock icon to learn more.
it: Il popup richiede l'attivazione del prodotto. Clicca sull'icona del lucchetto per saperne di più.

en: Popup uses different kinds of layout settings than normal sliders. Press the button below to configure your Popup.
it: Popup utilizza diversi tipi di impostazioni di layout rispetto ai normali cursori. Premi il pulsante qui sotto per configurare il tuo Popup.

en: Portfolio Categories
it: Categorie Portfolio

en: Portfolio Category
it: Categoria Portfolio

en: Portfolio Grid
it: Griglia Portfolio

en: Portfolio Grid Image Size
it: Dimensione dell'immagine della griglia del portfolio

en: Portfolio small
it: Portafoglio piccolo

en: Portrait
it: Ritratto

en: Position
it: Posizione

en: Position &amp; Dimensions
it: Posizione &amp; dimensioni

en: Position at the Left
it: Posizione a sinistra

en: Position at the Right
it: Posizione a destra

en: Position of the image
it: Posizione dell'immagine

en: Position to absolute center
it: Posizione al centro assoluto

en: Position to horizontal center
it: Posizione al centro orizzontale

en: Position to vertical middle
it: Posizione al centro verticale

en: Positioning layers
it: Posizionamento dei livelli

[ctx: Possessive case: example of what value an input field can take, etc.]
en: %s examples
it: %s esempi

[ctx: Possessive case: filter options, font options, etc.]
en: %s options
it: %s opzioni

en: Possible cause: your download limit might be exceeded - please try again later.
it: Possibile causa: il limite di download potrebbe essere superato. Riprova più tardi.

en: Post ID
it: ID Articolo

en: Post Metadata
it: Metadata articolo

en: Post Number
it: Numero Articolo

en: Post Title
it: Titolo Post

en: Post Types
it: Tipi di post

en: Post Usage - which elements are used in this post
it: Utilizzo post - quali elementi vengono utilizzati in questo post

en: Post status of elements is currently not available
it: Lo stato del post degli elementi non è attualmente disponibile

en: Postalcode (Zip Code)
it: Codice postale (codice postale)

en: Postcode
it: CAP

en: Postcode:
it: Codice postale / CAP:

en: Poster image
it: Immagine poster

en: Posts
it: Articoli

en: Posts Content
it: Pubblica contenuti

en: Pre-Packaged
it: Preconfezionato

en: Predefined Separators
it: Separatori predefiniti

en: Preface
it: Prefazione

en: Prefer Blend Mode
it: Preferisci la modalità di fusione

en: Premium Benefits
it: Vantaggi Premium

en: Premium Project Templates
it: Modelli di progetto Premium

en: Premium Slider Templates
it: Modelli di slider premium

en: Premium Templates
it: Modelli Premium

en: Premium activated!
it: Premium attivato!

en: Premium features is available for preview purposes only.
it: Le funzionalità premium sono disponibili solo a scopo di anteprima.

en: Prepend a text
it: Anteponi un testo

en: Prepended static text
it: Testo statico anteposto

en: Preprocessing Shortcodes In Header
it: Pre-elaborazione degli shortcode nell'intestazione

en: Preselect checkbox
it: Preseleziona casella di controllo

en: Press ENTER on your keyboard or the Save Button to save current state of a popup window
it: Premi "Invio" sulla tastiera o sul pulsante "Salva" per salvare lo stato attuale di una finestra a comparsa.

en: Press ESC on your keyboard or the Close Button to close popup window.
it: Premi ESC sulla tastiera o il pulsante Chiudi per chiudere la finestra popup.

en: Press TAB to navigate trough the various form fields of a popup window.
it: Premere TAB per navigare tra i vari campi del modulo di una finestra popup.

en: Press the Add Icon button to insert an icon
it: Premi il pulsante Aggiungi icona per inserire un'icona

en: Prev
it: Precedente

en: Prev & Next Buttons
it: Pulsanti Precedente e Successivo

en: Prevent Mouse Events
it: Impedisci eventi mouse

en: Prevent Reopening
it: Impedisci riapertura

en: Prevent Slider Clipping
it: Impedisci il ritaglio del dispositivo di scorrimento

en: Prevent layer dragging in the editor.
it: Impedisci il trascinamento del livello nell'editor.

en: Prevent layer from dragging in the editor.
it: Impedisci il trascinamento del livello nell'editor.

en: Prevent mouse events
it: Previeni gli eventi del mouse

en: Prevent reopening
it: Impedisci la riapertura

en: Prevent slider clipping
it: Impedisci il ritaglio del cursore

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview &amp; Details
it: Anteprima e dettagli

en: Preview Feature
it: Funzione di anteprima

en: Preview Image
it: Anteprima immagine

en: Preview Image Size
it: Anteprima Dimensione Immagine

en: Preview Slide
it: Anteprima diapositiva

en: Preview Window
it: Finestra di anteprima

en: Preview for Selected Revision
it: Anteprima per la revisione selezionata

en: Preview from currenty matched elements
it: Anteprima da elementi attualmente abbinati

en: Preview image for: %s
it: Immagine di anteprima per: %s

en: Previews are automatically generated from slide images in projects.
it: Le anteprime vengono generate automaticamente dalle immagini delle diapositive nei progetti.

en: Previews are automatically generated from slide images in sliders.
it: Le anteprime vengono generate automaticamente dalle immagini delle diapositive nei dispositivi di scorrimento.

en: Previous
it: Precedente

en: Previous Slide
it: Slide Precedente

en: Previously used menu
it: Menu utilizzato in precedenza

en: Price
it: Prezzo

en: Pricing
it: Prezzi

en: Pricing Row
it: Prezzi

en: Primary color
it: Colore primario

en: Print in e-mail only
it: Stampa solo via e-mail

en: Privacy Settings
it: Impostazioni privacy

en: Privacy Shortcodes
it: Shortcode per la privacy

en: Privacy and Cookies
it: Protezione dei dati personali - Privacy

en: Privacy settings has been updated.
it: Le impostazioni sulla privacy sono state aggiornate.

en: Private Repository
it: Deposito Privato

en: Problems with next upcoming event incorrect?
it: Problemi con il prossimo evento imminente non corretti?

en: Proceed to checkout
it: Procedi al pagamento

en: Processing...
it: Elaborazione...

en: Product
it: Prodotto

en: Product Activation
it: Attivazione del prodotto

en: Product Categories
it: Categorie Prodotti

en: Product Category
it: Categoria Prodotto

en: Product Featured List
it: Elenco dei prodotti in primo piano

en: Product Grid
it: Griglia Prodotti

en: Product Hover
it: Descrizione del Prodotto

en: Product ID
it: ID Prodotto

en: Product Images
it: Immagini del prodotto

en: Product Info
it: Informazioni sul prodotto

en: Product Info Tab
it: Informazioni sul prodotto

en: Product List
it: Elenco prodotti

en: Product Meta Info
it: Meta del prodotto

en: Product Price
it: Prezzo Prodotto

en: Product Purchase Button
it: Pulsante di acquisto del prodotto

en: Product Reviews
it: Recensione Prodotto

en: Product Sale List
it: Elenco di vendita dei prodotti

en: Product Slider
it: Slider del prodotto

en: Product Support
it: Supporto Tecnico

en: Product Tag
it: Tag prodotto

en: Product activation is optional. Add-Ons and other benefits can enhance your content &amp; workflow, but they are not required to build sliders or access essential features. Product activation requires you to have a license key, which is payable if you have received LayerSlider with a theme. For more information, please read our %sactivation guide%s.
it: L'attivazione del prodotto è facoltativa. I componenti aggiuntivi e altri vantaggi possono migliorare il contenuto e il flusso di lavoro, ma non sono necessari per creare slider o accedere a funzionalità essenziali. L'attivazione del prodotto richiede una chiave di licenza, che è pagabile se hai ricevuto LayerSlider con un tema. Per ulteriori informazioni, leggi la nostra %sguida all'attivazione%s.

en: Product activation is required in order to use Add-Ons. Add-Ons can enhance your content &amp; workflow, but they are optional and not required to build sliders. Product activation requires you to have a license key, which is payable if you have received LayerSlider with a theme. For more information, please read our %sactivation guide%s.
it: L'attivazione del prodotto è necessaria per utilizzare i componenti aggiuntivi. I componenti aggiuntivi possono migliorare il contenuto e il flusso di lavoro, ma sono facoltativi e non necessari per creare slider. L'attivazione del prodotto richiede una chiave di licenza, che è pagabile se hai ricevuto LayerSlider con un tema. Per ulteriori informazioni, leggi la nostra %sguida all'attivazione%s.

en: Product activation is required in order to use this feature.
it: Per utilizzare questa funzione è necessaria l'attivazione del prodotto.

en: Product activation is required to access premium templates.
it: L'attivazione del prodotto è necessaria per accedere ai modelli premium.

en: Product activation is required to access this feature.
it: Per accedere a questa funzione è necessaria l'attivazione del prodotto.

en: Product activation is required to receive automatic updates.
it: L'attivazione del prodotto è necessaria per ricevere gli aggiornamenti automatici.

en: Product activation is required to use Add-Ons. Add-Ons are optional, but they can enhance your content &amp; workflow. Activate your copy of LayerSlider in order to receive these additional benefits. <br><br> %sPurchase a license%s or %sread our documentation%s to learn more. %sGot LayerSlider in a theme?%s
it: L'attivazione del prodotto è necessaria per utilizzare i componenti aggiuntivi. I componenti aggiuntivi sono facoltativi, ma possono migliorare il contenuto e il flusso di lavoro. Attiva la tua copia di LayerSlider per ricevere questi vantaggi aggiuntivi.&#10;&#10; %sAcquista una licenza%s o %sleggi la nostra documentazione%s per saperne di più. %sHai LayerSlider in un tema?%s

en: Product activation unavailable
it: Attivazione del prodotto non disponibile

en: Product gallery
it: Galleria del prodotto

en: Product layout on overview pages
it: Layout del prodotto nelle pagine di panoramica

en: Products
it: Prodotti

en: Products per page
it: Prodotti per pagina

en: Profile Links At The Bottom Of Your Blog Post
it: Link al profilo nella parte inferiore del post del blog

en: Profile for User:
it: Profilo per l'utente:

en: Profiles
it: Profili

en: Progress Bar Animation enabled?
it: Animazione barra di avanzamento abilitata?

en: Progress Bar Coloring
it: Colorazione barra di avanzamento

en: Progress Bar Height?
it: Altezza della barra di avanzamento

en: Progress Bar Item
it: Elemento Barra di avanzamento

en: Progress Bar Style
it: Stile barra di avanzamento

en: Progress Bars
it: Barre di avanzamento

en: Progress Bars Title
it: Títolo della barra di avanzamento

en: Progress in &percnt;
it: Progresso in %

en: Project
it: Progetto

en: Project Animation Timeline
it: Timeline animazione progetto

en: Project CSS
it: Progetto CSS

en: Project Classes
it: Classi di progetto

en: Project Defaults
it: Impostazioni predefinite del progetto

en: Project Library
it: Libreria di progetti

en: Project Name & Slug
it: Nome del progetto & Slug

en: Project Revisions is a premium feature. Register your LayerSlider license in order to enjoy our premium benefits. %sPurchase a license%s or %sread the documentation%s to learn more. %sGot LayerSlider in a theme?%s
it: Project Revisions è una funzionalità premium. Registra la tua licenza LayerSlider per godere dei nostri vantaggi premium. %s Acquista una licenza%s o %sleggi la documentazione%s per saperne di più. %s Hai LayerSlider in un tema? %s

en: Project Settings
it: Impostazioni progetto

en: Project Type
it: Tipo di Progetto

en: Project appearance
it: Aspetto del progetto

en: Project global background
it: Contesto globale del progetto

en: Project preview image
it: Immagine di anteprima del progetto

en: Project saved as draft
it: Progetto salvato come bozza

en: Projects
it: Progetti

en: Promo Box
it: Riquadro promozionale

en: Promo Box Button
it: Pulsante della casella promozionale

en: Promotion
it: Promozione

en: Provide Feedback
it: Lascia un feedback

en: Provide a comfortable holding position (in degrees) for mobile devices, which should be the center point for parallax content where all layers should align perfectly.
it: Fornire una comoda posizione di presa (in gradi) per i dispositivi mobili, che dovrebbe essere il punto centrale per il contenuto di parallasse in cui tutti i livelli dovrebbero allinearsi perfettamente.

en: Provide a message which indicates that your site uses cookies.
it: Fornisci un messaggio che indica che il tuo sito utilizza i cookie.

en: Provide a short message for a browser alert when user clicks the &quot;Do not accept and hide notification&quot; button. Inform him that refusing cookies will show the message bar every time he opens a new window or tab. Leave empty if you do not want to show the browser alert.
it: Fornisci un breve messaggio per un avviso del browser quando l'utente fa clic sul pulsante "Non accettare e nascondi notifica". Informalo che il rifiuto dei cookie mostrerà la barra dei messaggi ogni volta che apre una nuova finestra o scheda. Lascia vuoto se non vuoi mostrare l'avviso del browser.

en: Publish
it: Pubblica

en: Publish Slide
it: Pubblica diapositiva

en: Publish the project, so changes go live on front-end pages.
it: Pubblica il progetto, in modo che le modifiche vengano pubblicate nelle pagine front-end.

en: Published
it: Pubblicato

en: Published & changes are now live
it: Pubblicati e le modifiche sono ora disponibili

en: Publishing
it: Pubblicando

en: Publishing ...
it: Editoria...

en: Publishing Date
it: Data di pubblicazione

en: Publishing Date and Time
it: Data e ora di pubblicazione

en: Purchase License
it: Acquista Licenza

en: Purchase This Popup Template Pack
it: Acquista questo pacchetto di modelli popup

en: Purchase license
it: Acquista licenza

en: Purchases could not be accessed
it: Impossibile accedere agli acquisti

en: Purchases:
it: Acquisti

en: Purchases: A problem occured accessing your purchases. Unable to check for updates.
it: Acquisti: si è verificato un problema durante l'accesso ai tuoi acquisti. Impossibile controllare gli aggiornamenti.

en: Purchases: A problem occurred accessing your purchases. Unable to check for updates.
it: Acquisti: si è verificato un problema durante l'accesso ai tuoi acquisti. Impossibile controllare gli aggiornamenti.

en: Purchases: Envato returned a wrong datastructure accessing your purchases. Unable to check for updates:
it: Acquisti: Envato ha restituito una struttura dati errata accedendo ai tuoi acquisti. Impossibile controllare gli aggiornamenti:

en: Purple
it: Viola

en: Put back
it: Più tardi

en: Pyramids
it: Piramidi

en: QUICK HELP: You can use numbers and math expressions with the following operators:
it: AIUTO RAPIDO: È possibile utilizzare numeri ed espressioni matematiche con i seguenti operatori:

en: Query strings will NOT BE REMOVED from our post specific CSS files as this will break the layout.
it: Le stringhe di query NON VERRANNO RIMOSSE dai nostri file CSS specifici del post in quanto ciò interromperà il layout.

en: Quick CSS
it: CSS rapido

en: Quick Edit LayerSlider
it: Modifica rapida LayerSlider

en: Quick Info & Hotkeys
it: Informazioni rapide e tasti di scelta rapida

en: Quick edit the selected layer, so you can change its contents in the preview area.
it: Modifica rapidamente il livello selezionato, in modo da poterne modificare il contenuto nell'area di anteprima.

en: Quote
it: Citazione

en: Radial
it: Radiale

en: Radial Gradient
it: Gradiente radiale

en: Radial Inside Outside
it: Radiale all'interno esterno

en: Radial Outside Inside
it: Radiale Esterno Interno

en: Radius
it: Raggio

en: Random
it: Casuale

en: Random between two values
it: Casuale tra due valori

en: Re-Check
it: Ricontrolla

en: Re-register your license key on this site
it: Registra nuovamente la tua chiave di licenza su questo sito

en: Read more
it: Leggi di più

en: Read online resouces to get help
it: Leggi le risorse online per ottenere aiuto

en: Read the documentation
it: Leggi la documentazione

en: Recent
it: Recente

en: Recent posts
it: Articoli recenti

en: Recently Created
it: Creato di recente

en: Recently Modified
it: Modificato di recente

en: Recommended
it: Raccomandato

en: Recommended Plugins:
it: Plugin raccomandati

en: Rectangular
it: Rettangolare

en: Rectangular minimal
it: Rettangolare minimal

en: Red
it: Rosso

en: Reddit Profile Link
it: Link al profilo Reddit

en: Reddit link
it: reddit link

en: Redirect
it: Reindirizza

en: Redirect all users to this page
it: Reindirizza tutti gli utenti a questa pagina

en: Redirect the user to another page
it: Reindirizza l'utente a un'altra pagina

en: Redirect to selected page
it: Reindirizza alla pagina selezionata

en: Redirect to the Search Results page
it: Reindirizza alla pagina dei risultati della ricerca

en: Redo
it: Ripeti

en: Redo. Reverses the undo or advances the buffer to a more current state.
it: Rifare. Inverte l'annullamento o fa avanzare il buffer a uno stato più corrente.

en: Referal URL 2:
it: URL di riferimento 2:

en: Referal URL:
it: URL di riferimento:

en: Refuse Cookie Warning
it: Rifiuta l'avviso sui cookie

en: Register
it: Registrati

en: Register License
it: Registra licenza

en: Register Your License
it: Registra la tua licenza

en: Register an API Key
it: Registra una chiave API

en: Register your LayerSlider license for auto-updates so you can always use the latest release with all the new features and bug fixes. %sClick here to learn more%s.
it: Registra la tua licenza LayerSlider per gli aggiornamenti automatici in modo da poter sempre utilizzare l'ultima versione con tutte le nuove funzionalità e correzioni di bug. %s Clicca qui per saperne di più%s.

en: Register your LayerSlider license to receive live updates and premium benefits. %sPurchase a license%s or %sread the documentation%s to learn more.
it: Registra la tua licenza LayerSlider per ricevere aggiornamenti in tempo reale e vantaggi premium. %s Acquista una licenza%s o %sleggi la documentazione%s per saperne di più.

en: Register your LayerSlider license to unlock Add-Ons, premium features, project templates, and other exclusive content & services. Receive live plugin updates with 1-Click installation (including optional early access releases) and premium support.
it: Registra la tua licenza LayerSlider per sbloccare componenti aggiuntivi, funzionalità premium, modelli di progetto e altri contenuti e servizi esclusivi. Ricevi aggiornamenti live dei plugin con l'installazione 1-Click (incluse le versioni opzionali ad accesso anticipato) e il supporto premium.

en: Register your license to receive premium benefits like:
it: Registra la tua licenza per ricevere vantaggi premium come:

en: Registered License
it: Licenza registrata

en: Registered shortcode %s detected without closing ] at index %d. Fixed by closing Shortcode without attributes.
it: Shortcode registrato %s rilevato senza chiudere ] all'indice %d. Risolto chiudendo Shortcode senza attributi.

en: Registered shortcode %s detected without closing ] at index %d. To fix add shortcode: %s
it: Shortcode registrato %s rilevato senza chiudere ] all'indice %d. Per correggere l'aggiunta dello shortcode: %s

en: Registered shortcode %s detected without closing ] at index %d. To fix it close shortcode (check for attributes to include).
it: Shortcode registrato %s rilevato senza chiudere ] all'indice %d. Per risolverlo, chiudi lo shortcode (controlla gli attributi da includere).

en: Registered shortcode %s detected without closing ] at index %d. To fix it shortcode was added: %s
it: Shortcode registrato %s rilevato senza chiudere ] all'indice %d. Per risolverlo è stato aggiunto lo shortcode: %s

en: Registered shortcode %s detected without closing ] at index %d. To fix it shortcode was be updated with %s
it: Shortcode registrato %s rilevato senza chiudere ] all'indice %d. Per risolverlo, lo shortcode è stato aggiornato con %s

en: Registered shortcode %s detected without closing ] at index %d. To fix it update Shortcode with %s
it: Shortcode registrato %s rilevato senza chiudere ] all'indice %d. Per risolverlo aggiorna Shortcode con %s

en: Related Entries
it: Le voci correlate:

en: Related Products
it: Prodotti Correlati

en: Related products
it: Prodotti correlati

en: Release Channel
it: Canale di rilascio

en: Release Notes
it: Note di rilascio

en: Release channel has been updated
it: Il canale di rilascio è stato aggiornato

en: Release channel:
it: Canale di rilascio:

en: Release log
it: Registro di rilascio

en: Release project to move it from this group to the main grid.
it: Rilasciare il progetto per spostarlo da questo gruppo alla griglia principale.

en: Relevance
it: Rilevanza

en: Reload page
it: Ricarica la pagina

en: Reloading the page
it: Prova a ricaricare la pagina.

en: Remember Unmute State
it: Ricorda stato Riattiva audio

en: Remember to update the passwords and roles of imported users.
it: Ricorda di aggiornare le password e i ruoli degli utenti importati.

en: Remember unmute state
it: Ricorda lo stato di attivazione dell'audio

en: Remind Me Later
it: Ricordamelo più tardi

en: Remote file is incorrect size
it: Le dimensioni del file non sono corrette

en: Remote file is too large, limit is %s
it: File remoto troppo grande, il limite è %s

en: Remote server did not respond
it: Il server remoto non risponde

en: Remote server returned error response %1$d %2$s
it: Il server ha restituito l’errore %1$d %2$s

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove All Fonts
it: Rimuovi tutti i font

en: Remove Image
it: Rimuovi Immagine

en: Remove Images
it: Rimuovi immagini

en: Remove Layer
it: Rimuovere livello

en: Remove LayerSlider’s database tables, which store your projects, drafts, and revisions.
it: Rimuovi le tabelle di database di LayerSlider, che memorizzano i tuoi progetti, bozze e revisioni.

en: Remove Layers
it: Rimuovi livelli

en: Remove Slide
it: Rimuovi diapositiva

en: Remove Theme Support &quot;deactivate_layerslider&quot; to activate
it: Rimuovi il supporto per i temi "deactivate_layerslider" per attivarlo

en: Remove character set
it: Rimuovi set di caratteri

en: Remove content which contain certain words or hashtags in the caption. Separate multiple entries by commas (e.g. #awesome,#mytag)
it: Rimuovi i contenuti che contengono determinate parole o hashtag nella didascalia. Separare più voci con virgole (ad es. #awesome,#mytag)

en: Remove element if the user navigated away from page 1 to page 2,3,4 etc
it: Rimuovi l'elemento se l'utente è passato dalla pagina 1 alla pagina 2,3,4 ecc

en: Remove files and folders created by LayerSlider from the <i>/wp-content/uploads</i> directory. This will not affect your own uploads in the Media Library.
it: Rimuovi file e cartelle creati da LayerSlider dalla directory <i>/wp-content/uploads</i> . Ciò non influirà sui tuoi caricamenti nella Libreria multimediale.

en: Remove image
it: Rimuovi immagine

en: Remove layer
it: Rimuovi livello

en: Remove layer background
it: Rimuovi lo sfondo del livello

en: Remove layer image
it: Rimuovi l'immagine del livello

en: Remove layer(s)
it: Rimuovi livello/i

en: Remove query string from static resources
it: Rimuovi la stringa di query dalle risorse statiche

en: Remove query strings
it: Rimuovere le Query string:

en: Remove selected
it: Rimuovere questo oggetto

en: Remove selected layers.
it: Rimuovete i livelli selezionati.

en: Remove slide image
it: Rimuovere l'immagine della diapositiva

en: Remove the <i>wp_layerslider</i> database table, which stores your sliders.
it: Rimuovi la <i>tabella del database wp_layerslider</i> , che memorizza i tuoi slider.

en: Remove the relevant entries from the <i>wp_options</i> database table, which stores plugin settings.
it: Rimuovi le voci rilevanti dalla <i>tabella del</i> database wp_options, che memorizza le impostazioni del plugin.

en: Remove the relevant entries from the <i>wp_usermeta</i> database table, which stores user associated plugin settings.
it: Rimuovere le voci rilevanti dalla <i>tabella del database wp_usermeta</i> , che memorizza le impostazioni del plug-in associate all'utente.

en: Remove theme plugin files and slides
it: Rimuovi i file e le diapositive del plugin del tema theme

en: Remove theme plugin files only and keep slides
it: Rimuovi solo i file del plugin del tema e mantieni le diapositive

en: Remove this font
it: Rimuovi questo font

en: Remove this layer
it: Rimuovi questo livello

en: Remove this slider
it: rimuovi questo slider demo

en: Remove transition
it: Rimuovi transizione

en: Remove video poster
it: Rimuovi immagine di anteprima del filmato

en: Removed slider
it: Slider rimossa

en: Removed sliders
it: Slider rimossi Remove

en: Removes extraneous scripts and styles on LayerSlider admin pages to reduce conflicts with 3rd party plugins and themes. Disable this option if you experience any issue.
it: Rimuove script e stili estranei nelle pagine di amministrazione di LayerSlider per ridurre i conflitti con i plug-in e i temi di 3rd party. Disattivare questa opzione in caso di problemi.

en: Repeat
it: Ripeti

en: Repeat After
it: Ripeti dopo

en: Repeat Control
it: Ripeti controllo

en: Repeat Popup
it: Ripeti popup

en: Repeat after
it: Ripeta dopo di me.

en: Repeat horizontally
it: Replica in orizzontale

en: Repeat vertically
it: Replica in verticale

en: Repeat-x
it: Ripeti-x

en: Repeat-y
it: Ripeti-y

en: Repeats a transition based on the options below. If you set the Loop Count to 1, it can also act as a middle transition in the chain of animation lifecycles.
it: Ripete una transizione in base alle opzioni seguenti. Se imposti il conteggio dei loop su 1, può anche fungere da transizione intermedia nella catena dei cicli di vita dell'animazione.

en: Replace With Icon
it: Sostituisci con

en: Replay
it: Ripeti

en: Replay Slide
it: Riproduci diapositiva

en: Replay the slide from the start
it: Riproduci la diapositiva dall'inizio

en: Request for Download URL failed.
it: La richiesta per l'URL di download non è riuscita.

en: Required
it: Richiesto

en: Required Plugins:
it: Plugin richiesti:

en: Reset On Close
it: Ripristina alla chiusura

en: Reset Search
it: Azzera la ricerca

en: Reset Selected Options
it: Ripristina opzioni selezionate Select

en: Reset Slide
it: Ripristina diapositiva

en: Reset all options
it: Reimposta tutte le opzioni

en: Reset on close
it: Ripristina alla chiusura

en: Reset popup
it: Ripristina popup

en: Reset search
it: Azzerare la ricerca

en: Reset slide
it: Reimposta diapositiva

en: Reset slider
it: Ripristina cursore

en: Resize Events
it: Ridimensiona eventi

en: Resize layer
it: Ridimensionare il livello

en: Resize the background image to cover the entire container, even if it has to stretch the image or cut a little bit off one of the edges
it: Ridimensiona l'immagine di sfondo per coprire l'intero contenitore, anche se deve allungare l'immagine o tagliare un po 'uno dei bordi

en: Resize the background image to make sure the image is fully visible
it: Ridimensionare l'immagine di sfondo per assicurarsi che sia completamente visibile

en: Resources
it: Risorse

en: Responsive (choosen by Google API)
it: Reattivo (scelto dall'API di Google)

en: Responsive Images
it: Immagini responsive

en: Responsive Images And Lazy Loading
it: Immagini reattive e caricamento lento

en: Responsive Images For Lightbox (currently in beta only)
it: Immagini responsive per lightbox (attualmente solo in versione beta)

en: Responsive Images Thumbnails Overview:
it: Panoramica delle miniature delle immagini reattive:

en: Responsive Site
it: Responsive

en: Responsive Styling
it: Stile reattivo

en: Responsive Under
it: Reattivo sotto

en: Responsive mode
it: Modalità responsive

en: Responsive under
it: Reattivo sotto

en: Restore editor
it: Ripristina editor

en: Restore removed
it: Ripristino rimosso

en: Restore removed slider
it: Ripristina la slider rimossa

en: Restore selected
it: Ripristina elementi selezionati

en: Restore to defaults
it: Ripristina ai valori predefiniti

en: Result
it: Risultato

en: Result Colors
it: Colori dei risultati

en: Result Container
it: Contenitore dei risultati

en: Resume Project
it: Riprendi progetto

en: Resume the slideshow
it: Riprendi la presentazione

en: Resumes the project and continues playing frozen animations.
it: Riprende il progetto e continua a riprodurre animazioni bloccate.

en: Resumes the slideshow and re-enables the automatic slide change.
it: Riprende la presentazione e riattiva la modifica automatica della diapositiva.

en: Return to Required Plugins Installer
it: Torna alla pagina dei plugin richiesti

en: Return to shop
it: Ritorna al negozio

en: Return to the Dashboard
it: Ritorna alla Dashboard

en: Return to the dashboard
it: Ritorna alla bacheca

en: Return values handling has changed
it: La gestione dei valori restituiti è cambiata

en: Revalidate or remove the token
it: Riconvalida o rimuovi il token

en: Reverse
it: Inverti

en: Reverse Duration
it: Durata inversa

en: Reverse Easing
it: Allentamento inverso

en: Reverse Slide
it: Scorrimento inverso

en: Reverse order
it: In ordine inverso

en: Reverse the slide, then pause it
it: Inverti la diapositiva, quindi mettila in pausa

en: Reverse the slide, then replay it
it: Inverti la diapositiva, quindi riproducila

en: Reverse<br>duration
it: Inversione&#10; durata

en: Reverse<br>easing
it: Inversione&#10; allentamento

en: Revert back to draft
it: Torna alla bozza

en: Revert back to original
it: Torna all'originale

en: Revert to This Revision
it: Tornare a questa revisione

en: Reverting a slider to an earlier version adds another snapshot to Revisions, which can also be reverted if you change your mind and would rather return to the original copy.
it: Il ripristino di un dispositivo di scorrimento a una versione precedente aggiunge un'altra istantanea a Revisioni, che può anche essere ripristinata se si cambia idea e si preferisce tornare alla copia originale.

en: Revisions
it: Revisioni

en: Revisions Available:
it: Revisioni disponibili:

en: Revisions Count
it: Conteggio revisioni

en: Revisions Preferences
it: Preferenze di revisione

en: Revisions Settings
it: Impostazioni delle revisioni

en: Revisions for Slider:
it: Revisioni per Slider:

en: Revisions per project
it: Revisioni per progetto

en: Rewind
it: Riavvolgere

en: Ridge
it: Spigolo

en: Right
it: Destra

en: Right Bar
it: Barra destra

en: Right Bottom
it: In Basso a Destra

en: Right Bottom To Left Top
it: Da destra in basso a sinistra in alto

en: Right Centered
it: Centrato a destra

en: Right Edge
it: Bordo destro

en: Right Framed
it: A destra con cornice

en: Right Margin
it: Margine destro

en: Right Padding
it: Spaziatura Destra

en: Right Sidebar
it: Sidebar destra

en: Right To Left
it: Da Destra a Sinistra

en: Right Top
it: In alto a destra

en: Right Top To Left Bottom
it: Da destra in alto a sinistra in basso

en: Right side
it: Lato destro

en: Right side of the project canvas
it: Lato destro dell'area di lavoro del progetto

en: Right to Left
it: Da destra a sinistra

en: Right without Frame
it: A destra senza cornice

en: RocketScript compatibility
it: Compatibilità RocketScript

en: Rotate
it: Ruotare

en: Rotate X-axis
it: Ruota l'asse X

en: Rotate Y-axis
it: Ruota l'asse Y

en: Rotate from bottom
it: Ruota dal basso

en: Rotate from left
it: Ruota da sinistra

en: Rotate from right
it: Ruota da destra

en: Rotate from top
it: Ruota dall'alto

en: Rotate layer
it: Ruotare il livello

en: Rotate to bottom
it: Ruota in basso

en: Rotate to left
it: Ruota a sinistra

en: Rotate to right
it: Ruota a destra

en: Rotate to top
it: Ruota in alto

en: RotateX
it: rotateX

en: Rotates each text fragment with the given number of degrees on the selected axis while they’re animating out. Negative values are allowed for counterclockwise rotation. Text fragments animate from the whole joint text toward the value you set here.
it: Ruota ogni frammento di testo con il numero specificato di gradi sull'asse selezionato durante l'animazione. I valori negativi sono consentiti per la rotazione in senso antiorario. I frammenti di testo vengono animati dall'intero testo congiunto verso il valore impostato qui.

en: Rotates text fragments along the X (horizontal) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
it: Ruota frammenti di testo lungo l'asse X (orizzontale) per un
     dato numero di gradi. I valori negativi sono consentiti per la direzione inversa. Elencando più valori separati con un | carattere, il cursore utilizzerà le variazioni di transizione differenti su ogni nodo di testo dal ciclismo tra i valori previsti.

en: Rotates text fragments along the Y (vertical) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
it: Ruota frammenti di testo lungo l'asse Y (verticale) per un dato numero di gradi. I valori negativi sono consentiti per la direzione inversa. Elencando più valori separati con un | carattere, il cursore utilizzerà le variazioni di transizione differenti su ogni nodo di testo dal ciclismo tra i valori previsti.

en: Rotates text fragments clockwise by the given number of degrees. Negative values are allowed for counterclockwise rotation. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
it: Ruota frammenti di testo in senso orario per un dato numero di gradi. I valori negativi sono consentiti per la rotazione in senso antiorario. Elencando più valori separati con un | carattere, il cursore utilizzerà le variazioni di transizione differenti su ogni nodo di testo dal ciclismo tra i valori previsti.

en: Rotates the layer along the X (horizontal) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction.
it: Ruota il layer lungo l'asse X (orizzontale) per il dato numero di gradi. I valori negativi sono consentiti per la direzione inversa.

en: Rotates the layer along the Y (vertical) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction.
it: Ruota il layer lungo l'asse Y (verticale) per il dato numero di gradi. I valori negativi sono consentiti per la direzione inversa.

en: Rotates the layer by the given number of degrees on the selected axis. Negative values are allowed for counterclockwise rotation.
it: Ruota il livello in base al numero specificato di gradi sull'asse selezionato. I valori negativi sono consentiti per la rotazione in senso antiorario.

en: Rotates the layer by the given number of degrees. Negative values are allowed for counterclockwise rotation.
it: Ruota il layer per il dato numero di gradi. I valori negativi sono consentiti per la rotazione in senso antiorario.

en: Rotates the layer clockwise by the given number of degrees. Negative values are allowed for counterclockwise rotation.
it: Ruota il livello in senso orario di un dato numero di gradi. Sono ammessi valori negativi per la rotazione in senso antiorario.

en: Rotates the layer with the given number of degrees on the selected axis while it’s animating out. Negative values are allowed for counterclockwise rotation. Layers animate from their current state toward the value you set here.
it: Ruota il livello con il numero specificato di gradi sull'asse selezionato durante l'animazione. I valori negativi sono consentiti per la rotazione in senso antiorario. I livelli vengono animati dal loro stato corrente verso il valore impostato qui.

en: Rotating Text
it: Testo rotante

en: Rotation
it: Rotazione

en: Rotation &amp; Skew
it: Rotazione &amp; maschera

en: Rotation Animation
it: Animazione di rotazione

en: Rotation Of Flip Box
it: Rotazione di Flip Box

en: Rotation | X axis
it: rotazione | Asse X

en: Rotation | Y axis
it: rotazione | Asse Y

en: Rotation, Skew &amp; Mask
it: Rotazione, inclinazione &amp; maschera

en: RotationY
it: Rotazione

en: Round
it: Tondo

en: Rounded Big Bars
it: Barre grandi arrotondate

en: Rounded Borders
it: Bordi arrotondati

en: Rounded Corners
it: Angoli arrotondati

en: Rounded Endings
it: Finali arrotondati

en: Rounded corners
it: Angoli arrotondati

en: Rounded rectangular
it: Rettangolare arrotondato

en: Rounding
it: Arrotondato

en: Row Box-Shadow
it: Ombrreggiatura del riquadro

en: Row Box-Shadow Color
it: Riga Box-Shadow Color

en: Row Box-Shadow Width
it: Riquadro riga-larghezza ombra

en: Row Cells
it: Celle di riga

en: Row Layout
it: Configurazione Riga

en: Row Margins
it: Margini di riga

en: Row Screen Options
it: Opzioni Schermo

en: Row Settings
it: Impostazioni Riga

en: Row Settings apply to all columns in this row but can only be set in the first column
it: Le impostazioni di riga si applicano a tutte le colonne in questa riga, ma possono essere impostate solo nella prima colonna.

en: Rows
it: Righe

en: SEO Support
it: Supporto SEO

en: SEO improvements
it: Miglioramenti SEO

en: SLIDER PACKS
it: PACCHETTI CURSORI

en: SVG Dividers
it: Divisori SVG

en: SVG icons can be loaded as individual objects, making it a great choice when it comes to site load performance.
it: Le icone SVG possono essere caricate come singoli oggetti, rendendolo un'ottima scelta quando si tratta di prestazioni di caricamento del sito.

en: Sale!
it: Offerta!

en: Sales
it: Vendite

en: Same
it: Stesso

en: Same height for all tabs
it: Stessa altezza per tutte le schede

en: Same order as defined for desktop
it: Stesso ordine definito per il desktop

en: Same rules as described at &quot;Theme Options -&gt; Logo&quot;. If you want to mix svg and other image formats for the logos you might need to add custom css.
it: Stesse regole descritte in &quot;Opzioni tema -&gt; Logo&quot;. Se vuoi mescolare svg e altri formati di immagine per i loghi, potrebbe essere necessario aggiungere css personalizzati.

en: Same window or tab
it: Stessa finestra o scheda

en: Saturate
it: Saturare

en: Save
it: Salva

en: Save & Publish
it: Salva e pubblica

en: Save As New Custom Element
it: Salva come nuovo elemento personalizzato

en: Save Element as Template
it: Salva elemento come modello

en: Save Element as Template: Choose a Name
it: Salva elemento come modello: scegli un nome

en: Save Entry as Template
it: Salva voce come modello

en: Save all changes
it: Salva tutte le modifiche

en: Save as a new custom element template
it: Salva come nuovo modello di elemento personalizzato

en: Save changes
it: Salva modifiche

en: Save the project as a draft.
it: Salvate il progetto come bozza.

en: Saved
it: Salvato

en: Saving
it: Salvataggio

en: Saving ...
it: Salvataggio ...

en: Saving image. This might take a moment ...
it: Salvataggio dell'immagine. Potrebbe volerci un attimo...

en: Scalable Vector Graphics
it: Grafica vettoriale scalabile

en: Scale
it: Scala

en: Scale Information
it: Informazioni sulla bilancia

en: Scale from bottom
it: Scala dal basso

en: Scale from left
it: Scala da sinistra

en: Scale from right
it: Scala da destra

en: Scale from top
it: Scala dall'alto

en: Scale to bottom
it: Scala in basso

en: Scale to fit (scales image so the whole image is always visible)
it: Scala (scala l'immagine affinché sia sempre tutta visibile)

en: Scale to left
it: Ridimensiona a

en: Scale to right
it: Scala a destra

en: Scale to top
it: Ridimensiona a

en: Scale | X axis
it: Scala | Asse X

en: Scale | Y axis
it: Scala | Asse Y

en: Scale3D
it: Scala3D

en: ScaleX
it: scaleX

en: ScaleY
it: <g id="1">scale</g>Y

en: Scaled to:
it: Ridimensionato a:

en: Scales each text fragment with the given amount on the selected axis while they’re animating out. Use the value 1 for the original size. The value 2 will double, while 0.5 will shrink each fragment to half of its original size. A negative value flips the fragments on the given axis. Text fragments animate from the whole joint text toward the value you set here.
it: Ridimensiona ogni frammento di testo con la quantità specificata sull'asse selezionato durante l'animazione. Utilizzare il valore 1 per le dimensioni originali. Il valore 2 raddoppierà, mentre 0,5 ridurrà ogni frammento alla metà della sua dimensione originale. Un valore negativo capovolge i frammenti sull'asse specificato. I frammenti di testo vengono animati dall'intero testo congiunto verso il valore impostato qui.

en: Scales text fragments along the X (horizontal) axis by the specified vector. Use the value 1 for the original size. The value 2 will double, while 0.5 shrinks text fragments compared to their original size. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
it: Scala frammenti di testo lungo l'asse X (orizzontale) nei confronti delle dimensioni indicate. Utilizzare il valore 1 per le dimensioni originali. Il valore di 2 raddoppierà, mentre 0,5 restringe frammenti di testo rispetto alle loro dimensioni originali. Elencando più valori separati con un | carattere, il cursore utilizzerà le variazioni di transizione differenti su ogni nodo di testo dal ciclismo tra i valori previsti.

en: Scales text fragments along the Y (vertical) axis by the specified vector. Use the value 1 for the original size. The value 2 will double, while 0.5 shrinks text fragments compared to their original size. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
it: Scala frammenti di testo lungo l'asse Y (verticale) nei confronti delle dimensioni indicate.Utilizzare il valore 1 per le dimensioni originali. Il valore di 2 raddoppierà, mentre 0,5 restringe frammenti di testo rispetto alle loro dimensioni originali. Elencando più valori separati con un | carattere, il cursore utilizzerà le variazioni di transizione differenti su ogni nodo di testo dal ciclismo tra i valori previsti.

en: Scales the layer along the X (horizontal) axis by the specified vector. Use the value 1 for the original size. The value 2 will double, while 0.5 shrinks the layer compared to its original size.
it: Scale il layer  lungo l'asse X (orizzontale) dalle dimensioni indicate. Utilizzare il valore 1 per le dimensioni originali. Il valore di 2 raddoppierà, mentre 0,5 restringe lo strato rispetto alle sue dimensioni originali.

en: Scales the layer along the Y (vertical) axis by the specified vector. Use the value 1 for the original size. The value 2 will double, while 0.5 shrinks the layer compared to its original size.
it: Scale il layer lungo l'asse Y (verticale) dai valori indicati. Utilizzare il valore 1 per le dimensioni originali. Il valore di 2 raddoppierà, mentre 0,5 restringe lo strato rispetto alle sue dimensioni originali.

en: Scales the layer with the given amount on the selected axis while it’s animating out. Use the value 1 for the original size. The value 2 will double, while 0.5 will shrink the layer to half of its original size. A negative value flips the layer on the given axis. Layers animate from their current state toward the value you set here.
it: Ridimensiona il livello con la quantità specificata sull'asse selezionato durante l'animazione. Utilizzare il valore 1 per le dimensioni originali. Il valore 2 raddoppierà, mentre 0,5 ridurrà il livello a metà della sua dimensione originale. Un valore negativo capovolge il livello sull'asse specificato. I livelli vengono animati dal loro stato corrente verso il valore impostato qui.

en: Scales the layer with the given amount on the selected axis. Use the value 1 for the original size. The value 2 will double, while 0.5 will shrink the layer to half of its original size. A negative value flips the layer on the given axis.
it: Ridimensiona il livello con la quantità specificata sull'asse selezionato. Utilizzare il valore 1 per le dimensioni originali. Il valore 2 raddoppierà, mentre 0,5 ridurrà il livello a metà della sua dimensione originale. Un valore negativo capovolge il livello sull'asse specificato.

en: Scan Widgets for Theme Shortcodes
it: Scansiona i widget per gli shortcode del tema

en: Scan widgets
it: Widgets

en: Schedule
it: Programma

en: Schedule From
it: Schedula DA

en: Schedule Slide
it: Pianifica slide

en: Schedule Until
it: Programma fino a

en: Score requested %s - returned %s
it: Punteggio richiesto %s - restituito %s

en: Screen Options
it: Opzioni schermo

en: Screen Sizes:
it: Dimensioni dello schermo:

en: Screenwidth for burger menu button
it: Larghezza dello schermo per il pulsante del menu dell'hamburger

en: Scripts priority
it: Priorità degli script

en: Scroll
it: Scorri

en: Scroll Below Project
it: Scorri sotto il progetto

en: Scroll Down Arrow
it: Freccia di scorrimento verso il basso

en: Scroll Offset
it: Scorri verso l’alto

en: Scroll Wheel Zoom
it: Rotella di scorrimento

en: Scroll to Element
it: Scorri fino a Elemento

en: Scroll to Next Project
it: Scorri fino a Progetto successivo

en: Scroll to Previous Project
it: Scorri fino a Progetto precedente

en: Scroll to element (Enter selector)
it: Scorri fino all'elemento (Inserisci il selettore)

en: Scroll to top
it: Scorrere verso l'alto

en: Scroll with page
it: Scorri con la pagina

en: Scroll with page (default)
it: Scorri con pagina (impostazione predefinita)

en: Scrolls below the project, pushing it outside of the viewport to make room for any content that follows.
it: Scorre sotto il progetto, spingendolo al di fuori del riquadro di visualizzazione per fare spazio a qualsiasi contenuto successivo.

en: Scrolls to the next LayerSlider project on page (if there’s any).
it: Scorre fino al progetto LayerSlider successivo nella pagina (se presente).

en: Scrolls to the previous LayerSlider project on page (if there’s any).
it: Scorre fino al progetto LayerSlider precedente nella pagina (se presente).

en: Scrolls to the specified element. You can enter a CSS/jQuery selector to target elements. To target LayerSlider projects, use custom class names instead of relying on their randomized ID.
it: Scorre fino all'elemento specificato. È possibile inserire un selettore CSS/jQuery per gli elementi di destinazione. Per scegliere come destinazione i progetti LayerSlider, utilizzare nomi di classe personalizzati anziché fare affidamento sul relativo ID casuale.

en: Search
it: Cerca

en: Search
it: Cerca

en: Search ALB Custom Element Templates
it: Cerca modelli di elementi personalizzati ALB

en: Search Coupons
it: Ricerca Coupons

en: Search Engine Optimization Support
it: Ottimizzazione motori di ricerca

en: Search Form
it: Modulo di ricerca

en: Search Icon
it: Icona Cerca

en: Search Order statuses
it: Stati dell'ordine di ricerca

en: Search Orders
it: Cerca gli Ordini

en: Search Portfolio Entries
it: Cerca voci di portafoglio

en: Search Product Categories
it: Cerca categorie Regali

en: Search Product Tags
it: Ricerca Tag prodotto

en: Search Products
it: Cerca prodotti

en: Search Results Background Color
it: Colore di sfondo dei risultati della ricerca

en: Search Results Container Margin
it: Margine del contenitore dei risultati della ricerca

en: Search Results Container Padding
it: Spaziatura interna del contenitore dei risultati della ricerca

en: Search Results Content Font Color
it: Risultati della ricerca Contenuto Font Color

en: Search Results Font Color
it: Colore del carattere dei risultati della ricerca

en: Search Results Font Colors
it: Risultati della ricerca Font Colors

en: Search Results Icon Color
it: Colore dell'icona dei risultati della ricerca

en: Search Results Title Font Color
it: Risultati della ricerca Titolo Colore carattere

en: Search Results for address:
it: Risultati della ricerca per indirizzo:

en: Search Settings
it: Impostazioni di ricerca

en: Search Variations
it: Cerca varianti

en: Search for font family...
it: Cerca la famiglia di font...

en: Search icons ...
it: Cerca icone...

en: Search results container
it: Contenitore dei risultati di ricerca

en: Search results for &quot;%1$s&quot;
it: Risultati della ricerca per &quot;%1$s&quot;

en: Search results for:
it: Risultati di ricerca per:

en: Search the site ...
it: Cerca nel sito ...

en: Seasonal
it: Stagionale

en: Second
it: Secondo

en: Secondary Menu
it: Menu Secondario

en: Secondary Menu - will be displayed if you selected a header layout that supports a submenu
it: Menu secondario: verrà visualizzato se hai selezionato un layout di intestazione che supporta un sottomenu

en: Secondary Menu in top bar at the left
it: Menu secondario nella barra in alto a sinistra

en: Secondary Menu in top bar at the right
it: Menu secondario nella barra in alto a destra

en: Secondary color for link and button hover, etc
it: Colore secondario per link e pulsante al passaggio del mouse, ecc

en: Seconds
it: Secondi

en: Secret Key Version 2
it: Chiave Segreta Versione 2

en: Secret Key Version 3
it: Chiave Segreta Versione 3

en: Section Background
it: Sfondo della sezione

en: Section Background Overlay
it: Sovrapposizione sfondo sezione

en: Section Bottom Border Styling
it: Stile del bordo inferiore della sezione

en: Section Colors
it: Colori della sezione

en: Section Height
it: Altezza sezione

en: Section Layout
it: Layout della sezione

en: Section Minimum Height
it: Altezza minima della sezione

en: Section Top Border Styling
it: Stile del bordo superiore della sezione

en: Section Top Shadow
it: Sezione superiore ombra

en: Section content hidden. Click here to show it
it: Contenuto della sezione nascosto. Clicca qui per mostrarlo

en: Section custom height
it: Sezione Altezza personalizzata

en: Section minimum custom height in &percnt;
it: Altezza minima personalizzata della sezione in %

en: Section tabs
it: Schede di sezione

en: Security
it: Sicurezza

en: See Google documentation
it: Consulta la documentazione di Google

en: See it in action
it: Guardalo in azione

en: Select
it: Seleziona

en: Select %s font variants
it: Seleziona le varianti di carattere di %s

en: Select Content
it: Seleziona contenuto

en: Select Custom Elements
it: Seleziona elementi personalizzati

en: Select Entries
it: Seleziona le voci

en: Select Icon
it: Seleziona icona

en: Select Images
it: Seleziona immagini

en: Select Media
it: Seleziona Media

en: Select Media:
it: Seleziona elemento multimediale

en: Select Post
it: Seleziona un post

en: Select Post Type
it: Seleziona il tipo di post

en: Select Score For Human
it: Seleziona punteggio per umani

en: Select Slide
it: Seleziona Diapositiva

en: Select Slide Content
it: Seleziona il contenuto della diapositiva

en: Select Theme Options Tabs For Import
it: Seleziona le schede delle opzioni del tema per l'importazione

en: Select Theme Options Tabs To Reset
it: Seleziona le schede delle opzioni del tema da ripristinare

en: Select Theme Options To Import
it: Seleziona le opzioni del tema da importare

en: Select Theme Options To Reset
it: Seleziona le opzioni del tema da ripristinare

en: Select Transitions
it: Seleziona transizioni

en: Select Video
it: Selezionare il file video

en: Select Your Custom Error 404 Page
it: Seleziona la tua pagina di errore 404 personalizzata

en: Select Your Editor
it: Seleziona il tuo editor

en: Select Your Maintenance Mode Page
it: Seleziona la pagina della modalità di manutenzione Maintenance

en: Select a Custom Element to lock values
it: Seleziona un elemento personalizzato per bloccare i valori

en: Select a background color
it: Seleziona un colore di sfondo

en: Select a background color for the button
it: Selezionare un colore di sfondo per il menu.

en: Select a background color for the input
it: Selezionare un colore di sfondo per il menu.

en: Select a background color for the search results container
it: Seleziona un colore di sfondo per il contenitore dei risultati di ricerca

en: Select a background color for your overlay here.
it: Seleziona qui un colore di sfondo per la tua sovrapposizione.

en: Select a border color
it: Seleziona un colore del bordo

en: Select a border color for the input and button
it: Seleziona un colore del bordo per l'input e il pulsante

en: Select a category
it: Seleziona una categoria

en: Select a cell layout
it: Selezionare un layout

en: Select a color for the content here. Leave blank for theme default.
it: Seleziona un colore per il contenuto qui. Lasciare vuoto per il tema predefinito.

en: Select a color for the excerpt here. Leave blank for theme default.
it: Seleziona un colore per l'estratto qui. Lasciare vuoto per il tema predefinito.

en: Select a color for the title here. Leave blank for theme default.
it: Seleziona un colore per il titolo qui. Lasciare vuoto per il tema predefinito.

en: Select a custom  color for your overlay here. Leave empty if you want no color overlay
it: Seleziona qui un colore personalizzato per la tua sovrapposizione. Lascia vuoto se non vuoi sovrapposizioni di colore

en: Select a custom arrow color. Leave empty if you want to use the default arrow color and style
it: Seleziona un colore della freccia personalizzato. Lascia vuoto se vuoi usare il colore e lo stile della freccia predefiniti

en: Select a custom background color for the icon. Leave empty to use the default
it: Seleziona un colore di sfondo personalizzato per l'icona. Lascia vuoto per utilizzare l'impostazione predefinita

en: Select a custom background color for this cell here. Leave empty for default color
it: Seleziona qui un colore di sfondo personalizzato per questa cella. Lascia vuoto per il colore predefinito

en: Select a custom background color for this section here. Leave empty for default color
it: Seleziona qui un colore di sfondo personalizzato per questa sezione. Lascia vuoto per il colore predefinito

en: Select a custom background color for your Button here
it: Seleziona qui un colore di sfondo personalizzato per il tuo pulsante

en: Select a custom background color for your Notification here
it: Seleziona qui un colore di sfondo personalizzato per la tua notifica

en: Select a custom background color for your Player here
it: Seleziona qui un colore di sfondo personalizzato per il tuo giocatore

en: Select a custom background color for your Section border here.
it: Seleziona qui un colore di sfondo personalizzato per il bordo della tua sezione.

en: Select a custom background color for your button here
it: Seleziona qui un colore di sfondo personalizzato per il tuo pulsante

en: Select a custom background color for your dropcap here
it: Seleziona qui un colore di sfondo personalizzato per il tuo capolettera

en: Select a custom background color here
it: Seleziona qui un colore di sfondo personalizzato

en: Select a custom background color of the tab title bar. Enter no value if you want to use the standard color.
it: Selezionare un colore di sfondo personalizzato della barra del titolo della scheda. Non immettere alcun valore se si desidera utilizzare il colore standard.

en: Select a custom background color. Leave empty for default color
it: Seleziona un colore di sfondo personalizzato. Lascia vuoto per il colore predefinito

en: Select a custom background color. Leave empty to use the default
it: Seleziona un colore del bordo personalizzato. Lascia vuoto per utilizzare il colore predefinito.

en: Select a custom border color here
it: Seleziona qui un colore del bordo personalizzato

en: Select a custom border color. Leave empty to use the default
it: Seleziona un colore del bordo personalizzato. Lascia vuoto per utilizzare il colore predefinito.

en: Select a custom border width for the circle
it: Seleziona una larghezza del bordo personalizzata per il cerchio

en: Select a custom border width for the search input and button
it: Seleziona una larghezza del bordo personalizzata per l'input di ricerca e il pulsante

en: Select a custom color for the current active toggle icon. Leave empty to use default
it: Selezionare un colore personalizzato per l'icona di attivazione/disattivazione attiva corrente. Lasciare vuoto per utilizzare l'impostazione predefinita

en: Select a custom color for the seperator line beside the title here (only available on some styles)
it: Seleziona un colore personalizzato per la linea separata accanto al titolo qui (disponibile solo su alcuni stili)

en: Select a custom color for the toggle icon. Leave empty to use default
it: Selezionare un colore personalizzato per l'icona di attivazione/disattivazione. Lasciare vuoto per utilizzare l'impostazione predefinita

en: Select a custom color for your Map here. The map will be tinted with that color. Leave empty if you want to use the default map color
it: Seleziona un colore personalizzato per la mappa. La mappa sarà colorata con quel colore. Lascia vuoto per utilizzare il colore predefinito.

en: Select a custom color for your overlay here. Leave empty if you want no color overlay
it: Seleziona qui un colore personalizzato per la tua sovrapposizione. Lascia vuoto se non vuoi sovrapposizioni di colore

en: Select a custom color for your subheading here
it: Seleziona qui un colore personalizzato per il tuo sottotitolo

en: Select a custom color for your text here
it: Seleziona un colore personalizzato per il testo

en: Select a custom font color for team member job title text. Leave empty to use the default
it: Selezionare un colore di carattere personalizzato per il testo del titolo di lavoro dei membri del team. Lasciare vuoto per utilizzare il valore predefinito

en: Select a custom font color for team member text. Leave empty to use the default
it: Seleziona un colore di carattere personalizzato per il testo dei membri del team. Lasciare vuoto per utilizzare il valore predefinito

en: Select a custom font color for the active tab here. Leave empty for default color
it: Seleziona qui un colore del carattere personalizzato per la scheda attiva. Lascia vuoto per il colore predefinito

en: Select a custom font color for the current active toggle. Leave empty to use the default
it: Seleziona un colore del carattere personalizzato per l'interruttore attivo corrente. Lascia vuoto per utilizzare l'impostazione predefinita

en: Select a custom font color for the social service icon on hover. Leave empty to use the default
it: Selezionare un colore di carattere personalizzato per l'icona del servizio social al passaggio del mouse. Lasciare vuoto per utilizzare il valore predefinito

en: Select a custom font color for the social service icon. Leave empty to use the default
it: Selezionare un colore di carattere personalizzato per l'icona del servizio social. Lasciare vuoto per utilizzare il valore predefinito

en: Select a custom font color for the team member description text. Leave empty to use the default
it: Selezionare un colore di carattere personalizzato per il testo della descrizione del membro del team. Lasciare vuoto per utilizzare il valore predefinito

en: Select a custom font color for this tab when active. Leave empty for default color
it: Selezionare un colore di carattere personalizzato per questa scheda quando è attivo. Lasciare vuoto per il colore predefinito

en: Select a custom font color for this tab when inactive. Leave empty for default color
it: Selezionare un colore di carattere personalizzato per questa scheda quando è inattivo. Lasciare vuoto per il colore predefinito

en: Select a custom font color for your Button here
it: Seleziona qui un colore del carattere personalizzato per il tuo pulsante

en: Select a custom font color for your Heading area here
it: Seleziona qui un colore del carattere personalizzato per la tua area di intestazione

en: Select a custom font color for your Heading here
it: Seleziona qui un colore del carattere personalizzato per la tua intestazione

en: Select a custom font color for your Notification here
it: Seleziona qui un colore del carattere personalizzato per la tua notifica

en: Select a custom font color for your Player here
it: Seleziona qui un colore del carattere personalizzato per il tuo giocatore

en: Select a custom font color for your button here
it: Seleziona qui un colore del carattere personalizzato per il tuo pulsante

en: Select a custom font color here
it: Seleziona un colore del carattere personalizzato qui

en: Select a custom font color. Leave empty to use &quot;Name Font Color&quot;
it: Selezionare un colore di carattere personalizzato. Lasciare vuoto per utilizzare &quot;Name Font Color&quot;

en: Select a custom font color. Leave empty to use the default
it: Seleziona un colore del carattere personalizzato. Lascia vuoto per utilizzare l'impostazione predefinita

en: Select a custom font size for the Heading.
it: Seleziona una dimensione del carattere personalizzata per l'intestazione.

en: Select a custom font size for the Subheading.
it: Seleziona una dimensione del carattere personalizzata per il sottotitolo.

en: Select a custom font size for the button. Leave empty to use the default
it: Seleziona una dimensione del carattere personalizzata per il pulsante. Lascia vuoto per utilizzare l'impostazione predefinita

en: Select a custom font size for the caption titles.
it: Seleziona una dimensione del carattere personalizzata per i titoli delle didascalie.

en: Select a custom font size for the content on the backside of the flipbox or the tooltip.
it: Seleziona una dimensione del carattere personalizzata per il contenuto sul retro del flipbox o del suggerimento.

en: Select a custom font size for the content.
it: Seleziona una dimensione del carattere personalizzata per il contenuto.

en: Select a custom font size for the dates.
it: Seleziona una dimensione del carattere personalizzata per le date.

en: Select a custom font size for the event title.
it: Seleziona una dimensione del carattere personalizzata per il titolo dell'evento.

en: Select a custom font size for the excerpt.
it: Seleziona una dimensione del carattere personalizzata per l'estratto.

en: Select a custom font size for the heading.
it: Seleziona una dimensione del carattere personalizzata per l'intestazione.

en: Select a custom font size for the headline in pixel or viewport width.
it: Seleziona una dimensione del carattere personalizzata per il titolo in pixel o larghezza della finestra.

en: Select a custom font size for the icon
it: Seleziona una dimensione del carattere personalizzata per l'icona

en: Select a custom font size for the icon.
it: Seleziona una dimensione del carattere personalizzata per l'icona.

en: Select a custom font size for the input. Leave empty to use the default
it: Seleziona una dimensione del carattere personalizzata per l'input. Lascia vuoto per utilizzare l'impostazione predefinita

en: Select a custom font size for the metadata in pixel.
it: Seleziona una dimensione del carattere personalizzata per i metadati in pixel.

en: Select a custom font size for the numbers.
it: Seleziona una dimensione del carattere personalizzata per i numeri.

en: Select a custom font size for the sub titles.
it: Seleziona una dimensione del carattere personalizzata per i sottotitoli.

en: Select a custom font size for the subheading.
it: Seleziona una dimensione del carattere personalizzata per il sottotitolo.

en: Select a custom font size for the text.
it: Seleziona una dimensione del carattere personalizzata per il testo.

en: Select a custom font size for the time units.
it: Selezionare una dimensione del carattere personalizzata per le unità di tempo.

en: Select a custom font size for the title. Using non default values might need CSS styling.
it: Seleziona una dimensione del carattere personalizzata per il titolo. L'utilizzo di valori non predefiniti potrebbe richiedere uno stile CSS.

en: Select a custom font size for the titles.
it: Seleziona una dimensione del carattere personalizzata per i titoli.

en: Select a custom font size.
it: Seleziona una dimensione del carattere personalizzata.

en: Select a custom grid color. Leave empty to use the default
it: Seleziona un colore del bordo personalizzato. Lascia vuoto per utilizzare il colore predefinito.

en: Select a custom height for the search input and button
it: Seleziona un'altezza personalizzata per l'input di ricerca e il pulsante

en: Select a custom hover background color. Leave empty to use the default
it: Seleziona un colore di sfondo al passaggio del mouse personalizzato. Lascia vuoto per utilizzare l'impostazione predefinita

en: Select a custom hover color for the toggle icon. Leave empty to use &quot;Custom Hover Font Color&quot;
it: Selezionare un colore al passaggio del mouse personalizzato per l'icona di attivazione/disattivazione. Lasciare vuoto per utilizzare &quot;Custom Hover Font Color&quot;

en: Select a custom hover font color. Leave empty to use the default
it: Seleziona un colore del carattere al passaggio del mouse personalizzato. Lascia vuoto per utilizzare l'impostazione predefinita

en: Select a custom icon color for your Heading here
it: Seleziona qui un colore dell'icona personalizzato per la tua intestazione

en: Select a custom icon font color. Leave empty to use the default
it: Seleziona un colore del bordo personalizzato. Lascia vuoto per utilizzare il colore predefinito.

en: Select a custom icon font color. Leave empty to use the default or the accent color defined in individual Milestones.
it: Seleziona un colore del carattere dell'icona personalizzato. Lascia vuoto per utilizzare il colore predefinito o di accento definito nelle singole pietre miliari.

en: Select a custom pulse color here
it: Seleziona qui un colore del polso personalizzato

en: Select a custom results color for the content font. Leave empty to use the default
it: Selezionare un colore dei risultati personalizzato per il tipo di carattere del contenuto. Lasciare vuoto per utilizzare il valore predefinito

en: Select a custom results color for the icon. Leave empty to use the default
it: Selezionare un colore dei risultati personalizzato per l'icona. Lasciare vuoto per utilizzare il valore predefinito

en: Select a custom results color for the title font. Leave empty to use the default
it: Selezionare un colore dei risultati personalizzato per il tipo di carattere del titolo. Lasciare vuoto per utilizzare il valore predefinito

en: Select a custom results color. Leave empty to use the default
it: Seleziona un colore del bordo personalizzato. Lascia vuoto per utilizzare il colore predefinito.

en: Select a custom size for all images. All registered image sizes are shown, make sure you select a valid size for your images.
it: Selezionare una dimensione personalizzata per tutte le immagini. Vengono visualizzate tutte le dimensioni delle immagini registrate, assicurati di selezionare una dimensione valida per le tue immagini.

en: Select a custom size for the image. All registered image sizes are shown, make sure you select a valid size for your image.
it: Selezionare una dimensione personalizzata per l'immagine. Vengono visualizzate tutte le dimensioni delle immagini registrate, assicurati di selezionare una dimensione valida per la tua immagine.

en: Select a custom text color for all tabs on hover. Enter no value if you want to use the standard font color.
it: Selezionare un colore di testo personalizzato per tutte le schede al passaggio del mouse. Non immettere alcun valore se si desidera utilizzare il colore del carattere standard.

en: Select a custom text color for all tabs. Enter no value if you want to use the standard font color.
it: Selezionare un colore di testo personalizzato per tutte le schede. Non immettere alcun valore se si desidera utilizzare il colore del carattere standard.

en: Select a custom text color for the active tab on hover. Enter no value if you want to use the standard font color.
it: Selezionare un colore di testo personalizzato per la scheda attiva al passaggio del mouse. Non immettere alcun valore se si desidera utilizzare il colore del carattere standard.

en: Select a custom text color for the active tab. Enter no value if you want to use the standard font color.
it: Selezionare un colore di testo personalizzato per la scheda attiva. Non immettere alcun valore se si desidera utilizzare il colore del carattere standard.

en: Select a font color
it: Seleziona un colore del carattere

en: Select a font color for the input
it: Seleziona un colore del carattere per l'input

en: Select a font color for your overlay here.
it: Seleziona qui un colore del carattere per la tua sovrapposizione.

en: Select a font or icon color for the button
it: Seleziona un carattere o il colore dell'icona per il pulsante

en: Select a form color scheme here
it: Seleziona una combinazione di colori del modulo qui

en: Select a heading color
it: Scegli il colore della Testata.

en: Select a heading style
it: Select heading style

en: Select a heading tag for this element. Enfold only provides CSS for theme default tags, so it might be necessary to add a custom CSS class below and adjust the CSS rules for this element.
it: Seleziona un tag di intestazione per questo elemento. Enfold fornisce solo CSS per i tag predefiniti del tema, quindi potrebbe essere necessario aggiungere una classe CSS personalizzata di seguito e regolare le regole CSS per questo elemento.

en: Select a mailchimp list...
it: Seleziona un elenco di mailchimp...

en: Select a minimum height for the column. Normally only needed when using SVG dividers to avoid overlapping.
it: Selezionare un'altezza minima per la colonna. Normalmente necessario solo quando si utilizzano divisori SVG per evitare sovrapposizioni.

en: Select a number between 0 and 100
it: Seleziona un numero compreso tra 0 e 100

en: Select a page
it: Seleziona una pagina

en: Select a page to display as footer (no socket)
it: Seleziona una pagina da visualizzare come piè di pagina (senza socket)

en: Select a page to display as footer and socket
it: Seleziona una pagina da visualizzare come piè di pagina e socket

en: Select a page to display the content of this page in the footer area. You may also use pages created with the advanced layout builder.
it: Seleziona una pagina per visualizzare il contenuto di questa pagina nell'area piè di pagina. Puoi anche utilizzare pagine create con il generatore di layout avanzato.

en: Select a page to replace both footer and socket
it: Selezionare una pagina per sostituire sia il piè di pagina che il socket

en: Select a page to replace footer and keep socket
it: Selezionare una pagina per sostituire il piè di pagina e mantenere il socket

en: Select a parallax type and event, then set the Parallax Level option to enable parallax layers.
it: Seleziona un tipo e un evento di parallasse, quindi imposta l'opzione Livello di parallasse per abilitare i livelli di parallasse.

en: Select a parent page for this entry. If no page is selected the theme will use session data to build the breadcrumb.
it: Seleziona una pagina principale per questa voce. Se non viene selezionata alcuna pagina, il tema utilizzerà i dati della sessione per creare il breadcrumb.

en: Select a period to calculate startdate of entries before now. Keep in mind that cache plugins cache the page content. You should consider to remove the page from caching to get correct results.
it: Selezionare un periodo per calcolare la data di inizio delle voci prima di ora. Tieni presente che i plug-in della cache memorizzano nella cache il contenuto della pagina. È consigliabile rimuovere la pagina dalla cache per ottenere risultati corretti.

en: Select a predefined color scheme
it: Seleziona uno schema di colori predefinito

en: Select a project first.
it: Seleziona prima un progetto.

en: Select a shadow color for this element here. Leave empty for default color
it: Selezionate qui un colore ombra per questo elemento. Lasciare vuoto per il colore predefinito

en: Select a size for this contact form widget
it: Seleziona una dimensione per questo widget del modulo di contatto

en: Select a slide first.
it: Seleziona prima una diapositiva.

en: Select a slider first.
it: Selezionare la prima Slider

en: Select a sonar/pulsate effect for the element. This effect might not always work as expected due to layout structure(e.g. for fullwidth elements). This is not a bug.
it: Selezionate un effetto sonar/pulsante per l'elemento. Questo effetto potrebbe non funzionare sempre come previsto a causa della struttura del layout (ad esempio per gli elementi a larghezza intera). Questo non è un bug.

en: Select a style
it: Scegli uno stile

en: Select a theme color for this contact form widget
it: Seleziona un colore del tema per questo widget del modulo di contatto

en: Select alignment of the share buttons bar
it: Selezionare l'allineamento della barra dei pulsanti di condivisione

en: Select alignment of the social buttons bar
it: Seleziona l'allineamento della barra dei pulsanti social

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Select all ......
it: Seleziona tutto

en: Select an Icon below
it: Oppure seleziona un'icona di seguito

en: Select an IconBox Icon below
it: Seleziona un'icona IconBox qui sotto

en: Select an element to customize
it: Seleziona un elemento da personalizzare

en: Select an existing or upload a new background image
it: Seleziona un'immagine di sfondo esistente o carica una nuova immagine di sfondo

en: Select an icon below
it: Oppure seleziona un'icona di seguito

en: Select an icon for the element here
it: Seleziona un'icona per l'elemento qui

en: Select an icon for your Button below
it: Seleziona un'icona per il tuo pulsante qui sotto

en: Select an icon for your grid item below
it: Seleziona un'icona per il tuo elemento della griglia qui sotto

en: Select an icon for your list item below
it: Seleziona un'icona per la tua voce di elenco qui sotto

en: Select an icon for your milestone below
it: Seleziona un'icona per il tuo traguardo qui sotto

en: Select an icon for your social service, job, etc. below
it: Seleziona un'icona per il tuo servizio sociale, lavoro, ecc. di seguito

en: Select an icon for your tab title below
it: Seleziona un'icona per il titolo della tua scheda qui sotto

en: Select an icon to display above the headline
it: Seleziona un'icona da visualizzare sopra il titolo

en: Select an item to delete
it: Selezionare un elemento da eliminare

en: Select an item to export
it: Selezionare un elemento da esportare

en: Select an item to hide
it: Selezionare un elemento da nascondere

en: Select an item to restore
it: Selezionare un elemento da ripristinare

en: Select an optional third color for the gradient. Leave empty if not needed.
it: Selezionate un terzo colore facoltativo per la sfumatura. Lasciare vuoto se non necessario.

en: Select approx. length of one effect, larger value slows down
it: Seleziona la lunghezza approssimativa di un effetto, il valore maggiore rallenta

en: Select at least 2 items to group them
it: Seleziona almeno 2 elementi per raggrupparli

en: Select at least 2 items to merge them
it: Seleziona almeno 2 elementi per unirli

en: Select background color for your button here
it: Seleziona il colore di sfondo per il tuo pulsante qui

en: Select background color on hover for your button here
it: Seleziona il colore di sfondo al passaggio del mouse per il tuo pulsante qui

en: Select background color on hover for your button here (translucent and theme colors might not always work properly when using custom border stylings).
it: Seleziona il colore di sfondo al passaggio del mouse per il pulsante qui (i colori traslucidi e del tema potrebbero non funzionare sempre correttamente quando si utilizzano stili di bordo personalizzati).

en: Select category
it: Seleziona categoria

en: Select custom image size
it: Selezionare immagine personalizzata per l'icona

en: Select custom preview image size
it: Seleziona la dimensione dell'immagine di anteprima personalizzata

en: Select default ALB Elements
it: Seleziona elementi ALB predefiniti default

en: Select filter for displaying:
it: Seleziona il filtro per la visualizzazione:

en: Select font color for your button here
it: Seleziona il colore del carattere per il tuo pulsante qui

en: Select font color on hover for your button here
it: Seleziona il colore del carattere al passaggio del mouse per il tuo pulsante qui

en: Select font colors for the search results container
it: Selezionare i colori dei caratteri per il contenitore dei risultati di ricerca

en: Select font display behaviour for your uploaded custom fonts and icon fonts. Please read carefully backend documentation before changing. You can also use filter avf_font_display.
it: Seleziona il comportamento di visualizzazione dei caratteri per i caratteri personalizzati caricati e i caratteri delle icone. Si prega di leggere attentamente la documentazione di backend prima di modificare. Puoi anche usare il filtro avf_font_display.

en: Select headlines to include:
it: Seleziona i titoli da includere:

en: Select here if you want to open the linked page in a new window
it: Seleziona se vuoi aprire in una nuova finestra la pagina collegata

en: Select here to remove the query string from static resources - but be aware the query strings allow browsers to detect changes to files and invalidate the browser cached files. Not doing this might break the layout or function of your site after an update until these files expire in browser cache.
it: Seleziona qui per rimuovere la stringa di query dalle risorse statiche, ma tieni presente che le stringhe di query consentono ai browser di rilevare le modifiche ai file e invalidare i file memorizzati nella cache del browser. Non farlo potrebbe interrompere il layout o la funzione del tuo sito dopo un aggiornamento fino a quando questi file non scadono nella cache del browser.

en: Select how Enfold will handle this header meta tag (index, follow). If you use a SEO plugin, you should leave this to plugin.
it: Seleziona come Enfold gestirà questo meta tag di intestazione (indice, segui). Se usi un plugin SEO, dovresti lasciare questo al plugin.

en: Select how cookies and privacy options should be loaded by default for new visitors. Please remember that it is the responsibility of the website owner to fulfill the local rules for data privacy.
it: Seleziona come i cookie e le opzioni sulla privacy devono essere caricati per impostazione predefinita per i nuovi visitatori. Si ricorda che è responsabilità del proprietario del sito web adempiere alle regole locali per la privacy dei dati.

en: Select how to align the form labels and the send button
it: Seleziona come allineare le etichette del modulo e il pulsante di invio

en: Select how to display the icon beside your content
it: Seleziona come visualizzare l'icona accanto ai tuoi contenuti

en: Select how to display the label
it: Seleziona come visualizzare l'etichetta

en: Select how to display the share buttons bar
it: Selezionare come visualizzare la barra dei pulsanti di condivisione

en: Select how to display the social buttons bar
it: Seleziona come visualizzare la barra dei pulsanti social

en: Select how to display your modal popup window. Country law regulation might enforce you to show the popup on first page load. If user does not accept cookies he will be prompted every time when opening a new window or tab.
it: Seleziona come visualizzare la finestra popup modale. La normativa nazionale potrebbe obbligarti a mostrare il popup al caricamento della prima pagina. Se l'utente non accetta i cookie, verrà richiesto ogni volta che si apre una nuova finestra o scheda.

en: Select how your text should be split and animated.
it: Seleziona le modalità con le quali il testo deve essere diviso e animato.

en: Select if content is used as FAQ and add schema.org markup to support Google Search. You must enable theme option &quot;Automated Schema.org HTML Markup&quot; (SEO tab). For valid structured HTML only one FAQ section allowed per page - you can activate &quot;Sorting&quot; and group questions if needed.
it: Seleziona se il contenuto viene utilizzato come FAQ e aggiungi il markup schema.org per supportare la Ricerca Google. Devi abilitare l'opzione del tema "Automated Schema.org HTML Markup" (scheda SEO). Per HTML strutturato valido è consentita solo una sezione FAQ per pagina - è possibile attivare "Ordinamento" e domande di gruppo se necessario.

en: Select if the content of the textblock shall be displayed in 1 block or float in columns.
it: Selezionare se il contenuto del blocco di testo deve essere visualizzato in 1 blocco o fluttuare in colonne.

en: Select if the iconbox should receive a border around the content
it: Seleziona se l'icona deve ricevere un bordo attorno al contenuto

en: Select if you want all subitems of an element to use the same subitem element template or allow to select it individually for each subitem. The second allows you to create and edit the subitem elements individually. Changing this option will have no effect on existing elements in a page. You must edit these elements and save the page.
it: Selezionare se si desidera che tutti gli elementi secondari di un elemento utilizzino lo stesso modello di elemento elemento secondario o consentire di selezionarlo singolarmente per ciascun elemento secondario. Il secondo consente di creare e modificare singolarmente gli elementi del sottoelemento. La modifica di questa opzione non avrà alcun effetto sugli elementi esistenti in una pagina. Devi modificare questi elementi e salvare la pagina.

en: Select if you want to block reset of theme options and hide the reset button. You must select activate button before you can reset theme options.
it: Seleziona se desideri bloccare il ripristino delle opzioni del tema e nascondere il pulsante di ripristino. È necessario selezionare il pulsante di attivazione prima di poter ripristinare le opzioni del tema.

en: Select if you want to display toggles in modal windows for advanced layout builder elements or you prefer to see all options at once (old style)
it: Seleziona se vuoi visualizzare i toggle nelle finestre modali per gli elementi avanzati del generatore di layout o preferisci vedere tutte le opzioni contemporaneamente (vecchio stile)

en: Select if you want to execute codeblock or display it to the user only.
it: Selezionare se si desidera eseguire il blocco di codice o visualizzarlo solo all'utente.

en: Select if you want to grayscale the map. 0% is unchanged, 100% complete gray. This feature is not supported by older browsers.
it: Selezionare se si desidera scalare in grigio la mappa. 0% is invariati, 100% cgrigio completo. Questa funzione non è supportata dai browser meno recenti.

en: Select if you want to have access to the custom elements via the default WP CPT Screens. Links are added below theme options page link in dashboard and in admin bar &quor;New&quor;. Visibility depends on capability to manage custom elements.
it: Seleziona se desideri avere accesso agli elementi personalizzati tramite le schermate WP CPT predefinite. I collegamenti vengono aggiunti sotto il collegamento alla pagina delle opzioni del tema nella dashboard e nella barra di amministrazione &quor;Nuovo&quor;. La visibilità dipende dalla capacità di gestire gli elementi personalizzati.

en: Select if you want to open the link in a new window and set additional SEO options (needs to be activated in &quot;Theme Options -> Layout Builder&quot;)
it: Seleziona se vuoi aprire il link in una nuova finestra e imposta ulteriori opzioni SEO (deve essere attivato in &quot;Opzioni tema -> Layout Builder&quot;)

en: Select if you want to see theme custom styles when editing a page/post with the block editor.
it: Seleziona se desideri visualizzare gli stili personalizzati del tema quando modifichi una pagina/un articolo con l'editor di blocchi.

en: Select if you want to show all your custom element shortcode buttons in a single tab or grouped like the ALB shortcode buttons, if more than one tab contains elements.
it: Seleziona se desideri mostrare tutti i pulsanti shortcode degli elementi personalizzati in un'unica scheda o raggruppati come i pulsanti shortcode ALB, se più di una scheda contiene elementi.

en: Select if you want to show the default Google badge or only a message below the submit button. This is mandatory if you want to use V3.
it: Seleziona se vuoi mostrare il badge Google predefinito o solo un messaggio sotto il pulsante di invio. Questo è obbligatorio se vuoi usare la V3.

en: Select if you want to show the locked options by default when opening the modal popup to edit an element.
it: Selezionare se si desidera mostrare le opzioni bloccate per impostazione predefinita quando si apre il popup modale per modificare un elemento.

en: Select if you want to use Google Maps on your site. If it is disabled no Javascript to connect to Google Maps will be loaded in frontend.
it: Seleziona se desideri utilizzare Google Maps sul tuo sito. Se è disabilitato nessun Javascript per connettersi a Google Maps verrà caricato nel frontend.

en: Select if you want to use Google reCAPTCHA
it: Seleziona se desideri utilizzare Google reCAPTCHA

en: Select if you want to use any of your pages as your custom Error 404 Page. This page will be excluded from page lists and search results. You must deselect the page to make it accessible for public again.
it: Seleziona se desideri utilizzare una delle tue pagine come pagina di errore 404 personalizzata. Questa pagina verrà esclusa dagli elenchi di pagine e dai risultati di ricerca. Devi deselezionare la pagina per renderla nuovamente accessibile al pubblico.

en: Select if you want to use cookie logic or only display one time messages to your visitor but do not need the cookie logic. The message bar pops up again whenever you change the displayed text or button labels.
it: Seleziona se desideri utilizzare la logica dei cookie o visualizzare solo i messaggi una tantum al tuo visitatore ma non hai bisogno della logica dei cookie. La barra dei messaggi viene visualizzata di nuovo ogni volta che si modifica il testo visualizzato o le etichette dei pulsanti.

en: Select image size
it: Scegli la dimensione dell'immagine

en: Select menu to display
it: Seleziona il menu da visualizzare

en: Select mobile size when to switch back to 1 column.
it: Seleziona le dimensioni del cellulare quando tornare a 1 colonna.

en: Select new
it: Seleziona nuovo

en: Select one or more taxonomies to get the next event for countdown. If none are selected all events are used.
it: Seleziona una o più tassonomie per ottenere il prossimo evento per il conto alla rovescia. Se non ne viene selezionato nessuno, vengono utilizzati tutti gli eventi.

en: Select options
it: Seleziona opzioni

en: Select order of cells when switched to fullwidth. Individual position must be set in &quot;Advanced Tab -&gt; Responsive Toggle&quot;.
it: Selezionare l'ordine delle celle quando si passa a larghezza intera. La posizione individuale deve essere impostata in &quot;Advanced Tab -&gt; Responsive Toggle&quot;.

en: Select order of columns when switched to fullwidth. Individual position must be set in &quot;Advanced Tab -&gt; Responsive Toggle&quot;.
it: Selezionare l'ordine delle colonne quando si passa a larghezza intera. La posizione individuale deve essere impostata in &quot;Advanced Tab -&gt; Responsive Toggle&quot;.

en: Select page
it: Seleziona pagina

en: Select portrait mode if you want to keep mobile menu also if device is used in landscape mode (e.g. high resolution screens might switch back to normal menu in landscape mode)
it: Selezionare la modalità verticale se si desidera mantenere il menu mobile anche se il dispositivo viene utilizzato in modalità orizzontale (ad esempio, gli schermi ad alta risoluzione potrebbero tornare al menu normale in modalità orizzontale)

en: Select position of column when switching to fullwidth - 0 based. Only used when &quot;Column Behaviour&quot; set to individual.
it: Selezionare la posizione della colonna quando si passa a larghezza intera - basata su 0. Utilizzato solo quando &quot;Comportamento colonna&quot; è impostato su individuale.

en: Select post
it: Selezionare articolo

en: Select post types to be included in the search.
it: Seleziona i tipi di post da includere nella ricerca.

en: Select post types...
it: Seleziona i tipi di post...

en: Select predefined pattern
it: Seleziona il modello predefinito

en: Select project
it: Selezionare un progetto

en: Select score for human
it: Seleziona il punteggio per l'essere umano

en: Select slide background, set slide transitions, effects and linking.
it: Selezionare lo sfondo della diapositiva, impostare le transizioni delle diapositive, gli effetti e il collegamento.

en: Select slide transitions
it: Seleziona le transizioni delle diapositive

en: Select slider
it: Seleziona uno slider

en: Select the Carousel Loop Type
it: Seleziona il tipo di ciclo del carosello

en: Select the Post, Page or Attachment you want to use
it: Seleziona il post, la pagina o l'allegato che desideri utilizzare

en: Select the available options for button colors. Switching to advanced options for already existing buttons you need to set all options (color settings from basic options are ignored).
it: Seleziona le opzioni disponibili per i colori dei pulsanti. Passando alle opzioni avanzate per i pulsanti già esistenti è necessario impostare tutte le opzioni (le impostazioni del colore delle opzioni di base vengono ignorate).

en: Select the background color
it: Seleziona il colore di sfondo

en: Select the base element for your new custom element.
it: Seleziona l'elemento base per il tuo nuovo elemento personalizzato.

en: Select the behavior of the footer when user scrolls the page.
it: Selezionare il comportamento del piè di pagina quando l'utente scorre la pagina.

en: Select the behavior of the footer when user scrolls the page. Curtain effect will hide or show footer content when page is scrolled.
it: Selezionare il comportamento del piè di pagina quando l'utente scorre la pagina. L'effetto tenda nasconde o mostra il contenuto del piè di pagina quando la pagina viene scorrevole.

en: Select the behaviour of an open flipbox on mobile devices and touch screens
it: Seleziona il comportamento di un flipbox aperto su dispositivi mobili e touch screen

en: Select the border color for this element here. Leave empty for theme default setting.
it: Selezionare qui il colore del bordo per questo elemento. Lasciare vuoto per l'impostazione predefinita del tema.

en: Select the borderwidth of the column here
it: Seleziona qui la larghezza del bordo della colonna

en: Select the color for the sonar shadow. Leave empty for theme default.
it: Selezionate il colore per l'ombra del sonar. Lasciare vuoto per il tema predefinito.

en: Select the color for this divider here. Leave empty for theme default.
it: Seleziona il colore per questo divisore qui. Lasciare vuoto per il tema predefinito.

en: Select the color of your shop description
it: Seleziona il colore della descrizione del tuo negozio

en: Select the desired Page layout
it: Seleziona il layout di pagina desiderato

en: Select the entry that should be displayed
it: Seleziona la voce che dovrebbe essere visualizzata

en: Select the expand value for the sonar effect
it: Selezionare il valore di espansione per l'effetto sonar

en: Select the first color for the gradient.
it: Scegli primo colore per il gradiente

en: Select the first color for the gradient. Please select the first 2 colors, otherwise this option will be ignored.
it: Selezionate il primo colore per la sfumatura. Seleziona i primi 2 colori, altrimenti questa opzione verrà ignorata.

en: Select the gap between the elements
it: Seleziona lo spazio tra gli elementi

en: Select the gap between the images
it: Seleziona lo spazio tra le immagini

en: Select the height of the divider
it: Seleziona l'altezza del divisore

en: Select the height of the icon in pixel
it: Seleziona l'altezza dell'icona in pixel

en: Select the height of the map in pixel.
it: Seleziona l'altezza della mappa in pixel.

en: Select the hotspot styling
it: Seleziona lo stile hotspot

en: Select the left position of the icon anchor in pixel
it: Seleziona la posizione a sinistra dell'icona di ancoraggio in pixel

en: Select the list that the user should be added to. The form will be build automatically based on the list that you have set up in mailchimp.
it: Seleziona l'elenco a cui aggiungere l'utente. Il modulo verrà creato automaticamente in base all'elenco che hai impostato in mailchimp.

en: Select the location for the loaded css file
it: Seleziona la posizione per il file css caricato

en: Select the location for the loaded javascript file
it: Seleziona la posizione per il file javascript caricato

en: Select the maximum height of the divider
it: Seleziona l'altezza massima del divisore

en: Select the maximum screenwidth to use a burger menu button instead of full menu. Above that the full menu is displayed
it: Seleziona la larghezza massima dello schermo per utilizzare un pulsante del menu dell'hamburger invece del menu completo. Sopra viene visualizzato il menu completo

en: Select the metadata you want to display. If empty (or not available) your selection will be skipped.
it: Seleziona i metadati che desideri visualizzare. Se vuoto (o non disponibile) la selezione verrà saltata.

en: Select the number of cells in a row. Each cell will contain 1 item and additional rows will be added to show all items. Consider the container size (e.g. column size) and the amount of text.
it: Selezionare il numero di celle di una riga. Ogni cella conterrà 1 elemento e verranno aggiunte ulteriori righe per mostrare tutti gli elementi. Considera le dimensioni del contenitore (ad esempio le dimensioni della colonna) e la quantità di testo.

en: Select the number of columns to display.
it: Seleziona il numero di colonne da visualizzare.

en: Select the number of rows of photos/videos in the carousel
it: Seleziona il numero di righe di foto/video nel carosello

en: Select the opacity for the element on hover (Opacity setting for a possible background gradient color or some effects may have precedence !).
it: Selezionare l'opacità per l'elemento al passaggio del mouse (impostazione Opacità per un possibile colore sfumato di sfondo o alcuni effetti potrebbero avere la precedenza !).

en: Select the opacity for the element. Please keep in mind that other settings might have precedence and overrule this.
it: Selezionate l'opacità per l'elemento. Tieni presente che altre impostazioni potrebbero avere la precedenza e annullare questo.

en: Select the opacity of the element when expanding
it: Selezionare l'opacità dell'elemento durante l'espansione

en: Select the opacity of the marker (0 = no opacity)
it: Seleziona l'opacità del marker (0 = nessuna opacità)

en: Select the opacity of your colored banner overlay
it: Seleziona l'opacità della sovrapposizione del tuo banner colorato

en: Select the post to show metadata.
it: Seleziona il post per visualizzare i metadati.

en: Select the resolution of the images.
it: Seleziona la risoluzione delle immagini.

en: Select the rotation animation
it: Seleziona l'animazione di rotazione

en: Select the rotation axis for the flip box
it: Seleziona l'asse di rotazione per il flip box

en: Select the scale behaviour of the team member image in surrounding container. Scaling keeps aspect ratio of selected image size.
it: Selezionare il comportamento in scala dell'immagine del membro del team nel contenitore circostante. Il ridimensionamento mantiene le proporzioni delle dimensioni dell'immagine selezionata.

en: Select the second color for the gradient.
it: Seleziona il secondo colore per il gradiente.

en: Select the second color for the gradient. Please select the first 2 colors, otherwise this option will be ignored.
it: Selezionate il secondo colore per la sfumatura. Seleziona i primi 2 colori, altrimenti questa opzione verrà ignorata.

en: Select the size of the team member image
it: Seleziona la dimensione dell'immagine del membro del team

en: Select the sizing behavior of your full size sliders (e.g. hero scene).
it: Seleziona il comportamento di dimensionamento dei tuoi cursori a grandezza naturale (es. scena dell'eroe).

en: Select the sort order of the displayed photos/videos.
it: Selezionare l'ordinamento delle foto/video visualizzati.

en: Select the styling of the toggles
it: Seleziona lo stile delle levette

en: Select the styling of your menu item
it: Seleziona lo stile della tua voce di menu

en: Select the text alignment.
it: Selezionare l'allineamento del testo.

en: Select the thousands separator
it: Seleziona il separatore delle migliaia

en: Select the timezone of your date.
it: Seleziona il fuso orario della tua data.

en: Select the top position of the icon anchor in pixel
it: Seleziona la posizione superiore dell'icona ancora in pixel

en: Select the type of Highlight for your feed.
it: Seleziona il tipo di Evidenziazione per il tuo feed.

en: Select the type of background for the column.
it: Seleziona il tipo di sfondo per la colonna.

en: Select the type of background for the current active toggle title bar.
it: Seleziona il tipo di sfondo per la barra del titolo attiva/disattiva corrente.

en: Select the type of background.
it: Seleziona il tipo di sfondo.

en: Select the type of content for your milestone bullet
it: Seleziona il tipo di contenuto per il tuo punto cardine

en: Select the visibility of WooCommerce products depending on catalog visibility. Can be set independently for each product: Edit Product -&gt Publish panel -&gt Catalog visibility
it: Seleziona la visibilità dei prodotti WooCommerce in base alla visibilità del catalogo. Può essere impostato indipendentemente per ogni prodotto: Modifica prodotto -> Pubblica pannello -> Visibilità catalogo

en: Select the visibility of WooCommerce products depending on checkbox &quot;This is a featured product&quot; in catalog visibility. Can be set independently for each product: Edit Product -&gt Publish panel -&gt Catalog visibility
it: Seleziona la visibilità dei prodotti WooCommerce in base alla casella di controllo "Questo è un prodotto in primo piano" nella visibilità del catalogo. Può essere impostato indipendentemente per ogni prodotto: Modifica prodotto -> Pubblica pannello -> Visibilità catalogo

en: Select the visibility of WooCommerce products. Default setting can be set at Woocommerce -&gt Settings -&gt Products -&gt Inventory -&gt Out of stock visibility
it: Seleziona la visibilità dei prodotti WooCommerce. L'impostazione predefinita può essere impostata su Woocommerce -> Impostazioni -> Prodotti -> Inventario -> Visibilità esaurito

en: Select the visibility of WooCommerce products. Default setting can be set at Woocommerce -&gt Settings -&gt Products -&gt Inventory -&gt Out of stock visibility. Currently it is only possible to hide products out of stock.
it: Seleziona la visibilità dei prodotti WooCommerce. L'impostazione predefinita può essere impostata su Woocommerce -> Impostazioni -> Prodotti -> Inventario -> Visibilità esaurito. Attualmente è possibile nascondere solo i prodotti esauriti.

en: Select the width of the divider.
it: Selezionare la larghezza del divisore.

en: Select the width of the icon in pixel
it: Seleziona la larghezza dell'icona in pixel

en: Select the width of the map in % of the container containing the map.
it: Seleziona la larghezza della mappa nel % ocontenitore contenente la mappa.

en: Select the width of the tooltip. Height is based on the content
it: Seleziona la larghezza della descrizione comando. L'altezza dipende dal contenuto

en: Select to add a customized shadow and style
it: Seleziona per aggiungere un'ombra e uno stile personalizzati

en: Select to deactivate this feature for this element if activated in Theme options.
it: Selezionare questa opzione per disattivare questa funzione per questo elemento se attivata nelle opzioni Tema.

en: Select to disable or enable the post navigation that links to the next/previous post on single entries. Setting is also used for portfolio. Use filter avf_post_nav_settings to customize.
it: Selezionare per disabilitare o abilitare la navigazione del post che collega al post successivo/precedente su singole voci. L'impostazione viene utilizzata anche per il portafoglio. Usa il filtro avf_post_nav_settings per personalizzare.

en: Select to disable plugin lightbox and link to Instagram page.
it: Seleziona per disabilitare il plug-in lightbox e collegalo alla pagina Instagram.

en: Select to disable the mobile layout
it: Seleziona per disabilitare il layout mobile

en: Select to display arrows in tab button area if tab buttons are out of screens viewport to draw visitors attention that there are more buttons available.
it: Selezionare per visualizzare le frecce nell'area dei pulsanti della scheda se i pulsanti della scheda sono fuori dalla finestra dello schermo per attirare l'attenzione dei visitatori sul fatto che ci sono più pulsanti disponibili.

en: Select to display entries within given date boundaries or a period before now? Can be used e.g. to create archives.
it: Selezionare per visualizzare le voci entro determinati limiti di data o un punto precedente? Può essere utilizzato ad esempio per creare archivi.

en: Select to display featured image for a single entry.
it: Selezionare per visualizzare l'immagine in primo piano per una singola voce.

en: Select to display featured image for a single portfolio entry.
it: Selezionare per visualizzare l'immagine in primo piano per una singola voce del portfolio.

en: Select to display featured image for a single post entry.
it: Selezionare per visualizzare l'immagine in primo piano per una singola voce di post.

en: Select to enable carousel autoplay
it: Seleziona per abilitare la riproduzione automatica del carosello

en: Select to enable lazy loading using native HTML. Currently WP only supports images, but this might be extended for iframes in future. Please keep in mind that lazy loading might break animations when scrolling to images.
it: Selezionare per abilitare il caricamento lento utilizzando HTML nativo. Attualmente WP supporta solo le immagini, ma in futuro potrebbe essere esteso agli iframe. Tieni presente che il caricamento lento potrebbe interrompere le animazioni durante lo scorrimento delle immagini.

en: Select to force a reload of the page when user clicks the &quot;Accept Settings....&quot; or &quot;Do not accept....&quot; button. If you do not use external services a page reload is usually not necessary.
it: Selezionare per forzare il ricaricamento della pagina quando l'utente fa clic sul pulsante "Accetta impostazioni..." o "Non accettare...". Se non si utilizzano servizi esterni, di solito non è necessario ricaricare la pagina.

en: Select to hide circle on mobile devices (when colums switch to fullwidth)
it: Selezionare per nascondere il cerchio sui dispositivi mobili (quando i colum passano a fullwidth)

en: Select to load more content automatically as the user scrolls down the page.
it: Selezionare per caricare automaticamente più contenuti mentre l'utente scorre la pagina verso il basso.

en: Select to show a badge to reopen the message bar
it: Seleziona per mostrare un badge per riaprire la barra dei messaggi

en: Select to show a grouped overview of available image thumbnails.
it: Selezionare per visualizzare una panoramica raggruppata delle miniature delle immagini disponibili.

en: Select to show an additional icon above headline
it: Seleziona per mostrare un'icona aggiuntiva sopra il titolo

en: Select to show carousel navigation arrows
it: Seleziona per mostrare le frecce di navigazione del carosello

en: Select to show carousel pagination
it: Seleziona per mostrare l'impaginazione del carosello

en: Select to show comments in the lightbox.
it: Seleziona per mostrare i commenti nella lightbox.

en: Select to show the Likes & Comments
it: Seleziona per mostrare i Mi piace e i commenti

en: Select to show the bio in header.
it: Seleziona per mostrare la biografia nell'intestazione.

en: Select to show the feed header
it: Seleziona per mostrare l'intestazione del feed

en: Select to size of the header.
it: Seleziona la dimensione dell'intestazione.

en: Select to switch back to scroll footer content with page when footer height exceeds selected limit.
it: Selezionare questa opzione per tornare al contenuto del piè di pagina con la pagina quando l'altezza del piè di pagina supera il limite selezionato.

en: Select to use AJAX callback or redirect to the default search results page
it: Selezionare per utilizzare il callback AJAX o reindirizzare alla pagina dei risultati di ricerca predefinita

en: Select to use the locked values of an existing custom element as a base for this element. Any changes to the locked settings of the underlying custom element(s) will be used. When using a cache plugin do not forget to invalidate server cache whenever you make changes to these elements.
it: Selezionare per utilizzare i valori bloccati di un elemento personalizzato esistente come base per questo elemento. Verranno utilizzate tutte le modifiche alle impostazioni bloccate degli elementi personalizzati sottostanti. Quando si utilizza un plug-in della cache, non dimenticare di invalidare la cache del server ogni volta che si apportano modifiche a questi elementi.

en: Select to use the themes default color or apply custom ones
it: Selezionare per utilizzare il colore predefinito dei temi o applicare quelli personalizzati

en: Select to use the themes default colors or apply custom ones
it: Selezionare per utilizzare i colori predefiniti dei temi o applicare quelli personalizzati

en: Select transitions
it: Seleziona le transizioni

en: Select use of the message bar
it: Seleziona l'uso della barra dei messaggi

en: Select what content you want to display.
it: Seleziona il contenuto che desideri visualizzare.

en: Select what media you want to display.
it: Seleziona il supporto che desideri visualizzare.

en: Select what template you want to create. If you create an item template any settings for base template you make here will be ignored.
it: Seleziona il modello che desideri creare. Se crei un modello di elemento, qualsiasi impostazione per il modello di base che fai qui verrà ignorata.

en: Select what you want to do. Social media platform is opened in a new window. Make sure to set the links to your social profiles. Share links are created by theme.
it: Seleziona cosa vuoi fare. La piattaforma di social media viene aperta in una nuova finestra. Assicurati di impostare i link ai tuoi profili social. I link di condivisione vengono creati in base al tema.

en: Select when to display the tooltips
it: Seleziona quando visualizzare i suggerimenti

en: Select where an existing custom link should be opend.
it: Seleziona dove deve essere aperto un collegamento personalizzato esistente.

en: Select where an existing custom link should be opened.
it: Seleziona dove deve essere aperto un collegamento personalizzato esistente.

en: Select where this cell should link to
it: Seleziona dove questa cella dovrebbe collegarsi a

en: Select where this column should link to
it: Seleziona dove questa colonna dovrebbe collegarsi a

en: Select where to display the tooltip in relation to the hotspot
it: Seleziona dove visualizzare la descrizione comando in relazione all'hotspot

en: Select where you want to use the element
it: Selezionare la posizione in cui si desidera utilizzare l'elemento

en: Select which entries should be displayed by selecting a taxonomy
it: Seleziona quali voci devono essere visualizzate selezionando una tassonomia

en: Select which entries should be displayed by selecting a taxonomy. If none are selected all events are shown.
it: Seleziona le voci da visualizzare selezionando una tassonomia. Se nessuno è selezionato, vengono mostrati tutti gli eventi.

en: Select which kind of HTML markup you want to apply to set the importance of the headline for search engines
it: Seleziona il tipo di markup HTML che desideri applicare per impostare l'importanza del titolo per i motori di ricerca

en: Select which kind of heading you want to display.
it: Seleziona il tipo di intestazione che desideri visualizzare.

en: Select which level of file merging and compression you want to apply to your CSS files
it: Seleziona il livello di unione e compressione dei file che desideri applicare ai tuoi file CSS

en: Select which level of file merging and compression you want to apply to your Javascript files.
it: Seleziona il livello di unione e compressione dei file che desideri applicare ai tuoi file Javascript.

en: Select which page to display as your Blog Page. If left blank no blog will  be displayed
it: Seleziona quale pagina visualizzare come Pagina del blog. Se lasciato vuoto non verrà visualizzato nessun blog

en: Select which page to display as your Blog Page. If left blank no blog will be displayed
it: Seleziona quale pagina visualizzare come Pagina del blog. Se lasciato vuoto non verrà visualizzato nessun blog

en: Select which page to display as your Blog Page. If left blank no blog will be displayed. In case you do not see a select box - you have to publish pages.
it: Seleziona quale pagina visualizzare come Pagina del blog. Se lasciato vuoto non verrà visualizzato alcun blog. Nel caso in cui non visualizzi una casella di selezione, devi pubblicare le pagine.

en: Select which page to display on your Frontpage. If left blank the Blog will  be displayed
it: Seleziona quale pagina visualizzare sulla tua Frontpage. Se lasciato vuoto verrà visualizzato il Blog

en: Select which page to display on your Frontpage. If left blank the Blog will be displayed
it: Seleziona quale pagina visualizzare sulla tua Frontpage. Se lasciato vuoto verrà visualizzato il Blog

en: Select which page to display on your Frontpage. If left blank the Blog will be displayed. In case you do not see a select box - you have to publish pages.
it: Seleziona quale pagina visualizzare sulla tua Frontpage. Se lasciato vuoto verrà visualizzato il Blog. Nel caso in cui non visualizzi una casella di selezione, devi pubblicare le pagine.

en: Select which post types should be used. Note that your taxonomy will be ignored if you do not select an assign post type. If yo don't select post type all registered post types will be used
it: Seleziona i tipi di articoli da utilizzare. Nota: la tua tassonomia verrà ignorata se non si selezioni un tipo di articolo. Se non selezioni il tipo di articolo, verranno utilizzati tutti i tipi di articoli registrati.

en: Select which post types should be used. Note that your taxonomy will be ignored if you do not select an assign post type. If you don't select post type all registered post types will be used
it: Seleziona i tipi di articoli da utilizzare. Nota: la tua tassonomia verrà ignorata se non si selezioni un tipo di articolo. Se non selezioni il tipo di articolo, verranno utilizzati tutti i tipi di articoli registrati.

en: Select which table styling should be used if the screen is too small for the table.
it: Seleziona lo stile della tabella da utilizzare se lo schermo è troppo piccolo per la tabella.

en: Select which text defined in the media gallery is displayed below the lightbox image.
it: Seleziona quale testo definito nella galleria multimediale viene visualizzato sotto l'immagine lightbox.

en: Select your border radius(e.g. 5px). Leave empty to use theme default setting.
it: Seleziona il raggio del bordo (ad esempio 5px). Lasciare vuoto per utilizzare l'impostazione predefinita del tema.

en: Select your border width. Leave empty for theme default setting.
it: Seleziona la larghezza del bordo. Lasciare vuoto per l'impostazione predefinita del tema.

en: Select your compare action if you have to remove multiple cookies. Be carefull with contains as this removes all cookies that contain the string (except the disabled cookie).
it: Seleziona la tua azione di confronto se devi rimuovere più cookie. Fai attenzione a contiene poiché rimuove tutti i cookie che contengono la stringa (tranne il cookie disabilitato).

en: Select, where to show an additional description
it: Seleziona, dove mostrare una descrizione aggiuntiva

en: Select...
it: Seleziona...

en: Selected Revision by %s
it: Revisione selezionata da%s

en: Selected revision by
it: Revisione selezionata da

en: Selected size from media libary.
it: Dimensioni selezionate dalla libreria multimediale.

en: Selected speed in milliseconds for transition effect.
it: Velocità selezionata in millisecondi per l'effetto di transizione.

en: Selector
it: Selettore

en: Self hosted videos and audio features (WP-Mediaelement scripts)
it: Video e funzionalità audio ospitati autonomamente (script WP-Mediaelement)

en: Send an E-Mail to:
it: Invia un'email a

en: Send feedback
it: Invia feedback

en: Send us mail
it: inviare la posta la posta!

en: Sending
it: Invio

en: Separate Sidebars for Blog and Archive Pages
it: Barre laterali separate per blog e pagine di archivio

en: Separator / Whitespace
it: Separatore/Spazi bianchi

en: Separator between menu items
it: Separatore tra le voci di menu

en: Seperator
it: Separatore

en: Sepia
it: Seppia

en: Sequence
it: Sequenza

en: Server Settings
it: Impostazioni del Server

en: Server configuration issues detected!
it: Rilevati problemi di configurazione del server!

en: Session has expired. Your requested action could not be executed. Please try again or reload the page.
it: La sessione è scaduta. Non è stato possibile eseguire l'azione richiesta. Riprova o ricarica la pagina.

en: Set A Slide Image
it: Impostare un'immagine diapositiva

en: Set A Slide Thumbnail
it: Impostare una miniatura di diapositiva

en: Set Cell Size
it: Imposta dimensione cella

en: Set Manually
it: Imposta manualmente

en: Set Privacy Policy
it: Informativa sulla privacy

en: Set Thumbnail
it: Imposta una miniatura

en: Set Zoom level automatically to show all markers
it: Imposta automaticamente il livello di zoom per mostrare tutti i marker

en: Set a border color for this column
it: Imposta un colore del bordo per questa colonna

en: Set a color for the box-shadow
it: Imposta un colore per l'ombra della scatola

en: Set a color to display a overlay above the banner image.
it: Imposta un colore per visualizzare una sovrapposizione sopra l'immagine del banner.

en: Set a custom background color. Any hex color code.
it: Imposta un colore di sfondo personalizzato. Qualsiasi codice colore esadecimale.

en: Set a custom color of the &quot;Burger&quot; Icon. Leave empty to use the default menu color
it: Imposta un colore personalizzato dell'icona "Burger". Lascia vuoto per utilizzare il colore del menu predefinito

en: Set a custom color of the 'Burger' Icon. Leave empty to use the default menu color
it: Imposta un colore personalizzato per l'icona "Burger". Lascia vuoto per utilizzare il colore del menu predefinito

en: Set a custom color. Any hex color code.
it: Imposta un colore personalizzato. Qualsiasi codice colore esadecimale.

en: Set a custom project identifier to use in shortcodes instead of the database ID number. Needs to be unique, and can contain only alphanumeric characters. This setting is optional.
it: Impostare un identificatore di progetto personalizzato da utilizzare negli shortcode anziché il numero ID del database. Deve essere univoco e può contenere solo caratteri alfanumerici. Questa impostazione è facoltativa.

en: Set a custom slider identifier to use in shortcodes instead of the database ID. Needs to be unique, and can contain only alphanumeric characters. This setting is optional.
it: Imposta un identificatore di scorrimento personalizzato da utilizzare negli shortcode invece dell'ID del database. Deve essere univoco e può contenere solo caratteri alfanumerici. Questa impostazione è facoltativa.

en: Set a custom top or bottom margin. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;
it: Imposta un margine superiore o inferiore personalizzato. Sono accettati sia i valori basati su pixel che su %. ad es.: 30px, 5%

en: Set a custom top or bottom margin. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;. <br /><br /><strong>Limitation:</strong> Negative values cannot be used out of the box when using individual height columms. This will need additional custom CSS rules specific for your site to avoid breaking of layout.
it: Imposta un margine superiore o inferiore personalizzato. Sono accettati sia i valori basati su pixel che % . ad esempio: 30px, 5%. <br /><br /><strong>Limitazione:</strong> I valori negativi non possono essere utilizzati immediatamente quando si utilizzano singoli columm di altezza. Ciò richiederà ulteriori regole CSS personalizzate specifiche per il tuo sito per evitare l'interruzione del layout.

en: Set a custom width for the Flyout. Pixel and % values are allowed. Eg: 350px or 70%
it: Imposta una larghezza personalizzata per il riquadro a comparsa. Sono consentiti i valori di pixel e %. Ad esempio: 350 px o 70%

en: Set a distance around the headline text. Leave empty for default value. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;. px is used as default unit.
it: Imposta una distanza attorno al testo del titolo. Lasciare vuoto per il valore predefinito. Sono accettati sia i valori basati su pixel che % . ad esempio: 30px, 5%. px viene utilizzato come unità predefinita.

en: Set a distance between the content and slide borders. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;. Leave empty for none.
it: Impostare una distanza tra il contenuto e i bordi delle diapositive. Sono accettati sia i valori basati su pixel che % . ad esempio: 30px, 5%. Lasciare vuoto per nessuno.

en: Set a distance between the images - need when using box shadow outside. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;. Leave empty for none.
it: Imposta una distanza tra le immagini - necessario quando usi l'ombra della scatola all'esterno. Sono accettati sia i valori basati su pixel che % . ad esempio: 30px, 5%. Lasciare vuoto per nessuno.

en: Set a distance between the slides - need when using box shadow outside. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;. Leave empty for none.
it: Impostare una distanza tra le diapositive - necessario quando si utilizza l'ombra della scatola all'esterno. Sono accettati sia i valori basati su pixel che % . ad esempio: 30px, 5%. Lasciare vuoto per nessuno.

en: Set a slide image
it: Imposta un'immagine della slide

en: Set a slide thumbnail
it: Imposta una miniatura della slide

en: Set a tab title
it: Imposta un titolo per la scheda

en: Set an animation for this element. The animation will be shown once the element appears first on screen. Animations only work in modern browsers and only on desktop computers to keep page rendering as fast as possible.
it: Imposta un'animazione per questo elemento. L'animazione verrà mostrata una sola volta, prima che l'elemento appaia sullo schermo. Le animazioni funzionano solo nei browser moderni e solo sui computer desktop, in modo che il rendering di pagina sia il più veloce possibile.

en: Set content, style, transitions and linking of selected layers.
it: Imposta contenuto, stile, transizioni e collegamento dei livelli selezionati.

en: Set image
it: Imposta immagine

en: Set layer to auto size
it: Impostare il livello sulla dimensione automatica

en: Set layer to full size
it: Impostare il livello a grandezza naturale

en: Set layers list position
it: Impostare la posizione dell'elenco dei livelli

en: Set link
it: Imposta collegamento

en: Set opacity for color Overlay
it: Imposta l'opacità per la sovrapposizione del colore

en: Set preview background:
it: Imposta sfondo anteprima:

en: Set the Portfolio Grid image size automatically based on column or layout width
it: Imposta automaticamente la dimensione dell'immagine della griglia del portfolio in base alla larghezza della colonna o del layout

en: Set the border of the column here
it: Imposta qui il bordo della colonna

en: Set the border radius of the column
it: Imposta il raggio del bordo della colonna

en: Set the border radius of the input field and the button
it: Impostare il raggio del bordo del campo di input e del pulsante

en: Set the border radius of the search form
it: Imposta il raggio del bordo del modulo di ricerca

en: Set the border style for your column here
it: Imposta qui lo stile del bordo per la tua colonna

en: Set the bottom padding for the element in pixel
it: Impostare il riempimento inferiore per l'elemento in pixel

en: Set the colors of your hotspot
it: Imposta i colori del tuo hotspot

en: Set the column count for this element, based on the device screensize.
it: Imposta il conteggio delle colonne per questo elemento, in base alle dimensioni dello schermo del dispositivo.

en: Set the direction of the diagonal border
it: Imposta la direzione del bordo diagonale

en: Set the distance from the cell content to the border here. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;
it: Imposta qui la distanza dal contenuto della cella al bordo. Sono accettati sia i valori basati su pixel che su %. ad es.: 30px, 5%

en: Set the distance from the cell content to the border here. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;. Leave empty to use theme default 30px.
it: Impostare qui la distanza dal contenuto della cella al bordo. Sono accettati sia i valori basati su pixel che % . ad esempio: 30px, 5%. Lasciare vuoto per utilizzare il tema predefinito 30px.

en: Set the distance from the column content to the border here. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;
it: Imposta qui la distanza dal contenuto della colonna al bordo. Sono accettati sia i valori basati su pixel che su %. ad es.: 30px, 5%

en: Set the distance from the content to other elements here. Leave empty for default value. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;
it: Imposta qui la distanza dal contenuto ad altri elementi. Lascia vuoto per il valore predefinito. Sono accettati sia i valori basati su pixel che su %. ad es.: 30px, 5%

en: Set the distance from the content to other elements here. Leave empty for default value. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;. px is used as default unit.
it: Imposta qui la distanza dal contenuto ad altri elementi. Lascia vuoto per il valore predefinito. Sono accettati sia i valori basati su pixel che su %. ad esempio: 30px, 5%. px viene utilizzato come unità predefinita.

en: Set the font size for the content, based on the device screensize.
it: Imposta la dimensione del carattere per il contenuto, in base alla dimensione dello schermo del dispositivo.

en: Set the font size for the heading, based on the device screensize.
it: Imposta la dimensione del carattere per l'intestazione, in base alle dimensioni dello schermo del dispositivo.

en: Set the font size for the number, based on the device screensize.
it: Imposta la dimensione del carattere per il numero, in base alla dimensione dello schermo del dispositivo.

en: Set the font size for the subheading, based on the device screensize.
it: Imposta la dimensione del carattere per il sottotitolo, in base alla dimensione dello schermo del dispositivo.

en: Set the font size for the text, based on the device screensize.
it: Imposta la dimensione del carattere per il testo, in base alle dimensioni dello schermo del dispositivo.

en: Set the gallery height in relation to the gallery container width
it: Imposta l'altezza della galleria in relazione alla larghezza del contenitore della galleria

en: Set the height of the progress bar
it: Imposta l'altezza della barra di avanzamento

en: Set the image size of the Portfolio Grid images
it: Imposta la dimensione dell'immagine delle immagini della griglia del portfolio

en: Set the image size of the preview images
it: Imposta la dimensione dell'immagine delle immagini di anteprima

en: Set the intensity of the parallax effect. Use negative values to shift layers in the opposite direction.
it: Imposta l'intensità dell'effetto di parallasse. Usa valori negativi per spostare i livelli nella direzione opposta.

en: Set the margin for the search results container
it: Imposta il margine per il contenitore dei risultati di ricerca

en: Set the minimum height of all the cells in pixel. eg:400px
it: Imposta l'altezza minima di tutte le celle in pixel. es: 400px

en: Set the number of the milestones visible at a time
it: Imposta il numero dei traguardi visibili alla volta

en: Set the opacity of your overlay: 0.1 is barely visible, 1.0 is opaque
it: Imposta l'opacità della tua sovrapposizione: 0.1 è appena visibile, 1.0 è opaco

en: Set the orientation of the cropped preview images
it: Imposta l'orientamento delle immagini di anteprima ritagliate

en: Set the orientation of the timeline
it: Imposta l'orientamento della timeline

en: Set the padding for the icongrid container
it: Imposta l'imbottitura per il contenitore icongrid

en: Set the padding for the icongrid container. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;. Leave empty to use theme default.
it: Impostare il riempimento per il contenitore icongrid. Sono accettati sia i valori basati su pixel che % . ad esempio: 30px, 5%. Lasciare vuoto per utilizzare il tema predefinito.

en: Set the padding for the search results container
it: Imposta il riempimento per il contenitore dei risultati di ricerca

en: Set the padding here. Leave empty for default value. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;. px is used as default unit.
it: Imposta l'imbottitura qui. Lasciare vuoto per il valore predefinito. Sono accettati sia i valori basati su pixel che % . ad esempio: 30px, 5%. px viene utilizzato come unità predefinita.

en: Set the placement of the milestones on the timeline
it: Imposta il posizionamento delle pietre miliari sulla timeline

en: Set the position of the icons
it: 设置记录图标的位置。

en: Set the position of the short ruler
it: Imposta la posizione del righello corto

en: Set the preview image size automatically based on column or layout width
it: Imposta automaticamente la dimensione dell'immagine di anteprima in base alla larghezza della colonna o del layout

en: Set the preview image size automatically based on column width
it: Imposta automaticamente la dimensione dell'immagine di anteprima in base alla larghezza della colonna

en: Set the preview image size automatically based on slider height
it: Imposta automaticamente la dimensione dell'immagine di anteprima in base all'altezza del dispositivo di scorrimento

en: Set the screen width when cells in this row should switch to full width
it: Imposta la larghezza dello schermo quando le celle in questa riga devono passare alla larghezza completa

en: Set the shadow styling values, you can use em or px, negative values move in opposite direction. If left empty 0 px is assumed
it: Impostare i valori di stile dell'ombra, è possibile utilizzare em o px, i valori negativi si muovono in direzione opposta. Se lasciato vuoto si presume 0 px

en: Set the style of the &quot;Burger&quot; Icon
it: Imposta lo stile dell'icona "Burger"

en: Set the style of the 'Burger' Icon
it: Imposta lo stile dell'icona "Burger"

en: Set the style of the page overlay that appears when the burger menu is clicked
it: Imposta lo stile dell'overlay di pagina che appare quando si fa clic sul menu dell'hamburger

en: Set the style shadow of the border
it: Imposta lo stile dell'ombra del bordo

en: Set the styling for the testimonial grid
it: Imposta lo stile per la griglia delle testimonianze

en: Set the visibility for this element, based on the device screensize.
it: Imposta la visibilità per questo elemento, in base alle dimensioni dello schermo del dispositivo.

en: Set the width of the box-shadow
it: Imposta la larghezza dell'ombra del riquadro

en: Set up auto-updates to upgrade to this new version, or request it from the author of your theme if you’ve received LayerSlider from them. %sClick here%s to learn more.
it: Imposta gli aggiornamenti automatici per eseguire l'aggiornamento a questa nuova versione o richiedilo all'autore del tuo tema se hai ricevuto LayerSlider da loro. %sFai clic qui%s per saperne di più.

en: Sets a point on canvas from which transformations are calculated. For example, a layer may rotate around its center axis or a completely custom point, such as one of its corners. The three values represent the X, Y and Z axes in 3D space. Apart from the pixel and percentage values, you can also use the following constants: top, right, bottom, left, center, slidercenter, slidermiddle, slidertop, sliderright, sliderbottom, sliderleft.
it: Imposta un punto sulla tela da cui vengono calcolate le trasformazioni. Ad esempio, uno layer può ruotare intorno il suo asse centrale o un punto completamente personalizzato, ad esempio uno dei suoi angoli. I tre valori rappresentano gli assi X, Y e Z nello spazio 3D. A parte i valori di pixel e percentuale, è inoltre possibile utilizzare le seguenti costanti: destra, alto, basso, sinistra, centro.

en: Sets a point on canvas from which transformations are calculated. For example, a layer may rotate around its center axis or a completely custom point, such as one of its corners. The three values represent the X, Y and Z axes in 3D space. Apart from the pixel and percentage values, you can also use the following constants: top, right, bottom, left, center.
it: Imposta un punto sulla tela da cui vengono calcolate le trasformazioni. Ad esempio, uno strato può ruotare intorno il suo asse centrale o un punto completamente personalizzato, ad esempio uno dei suoi angoli. I tre valori rappresentano gli assi X, Y e Z nello spazio 3D. A parte i valori di pixel e percentuale, è inoltre possibile utilizzare le seguenti costanti: destra, alto, basso, sinistra, centro.

en: Sets initial rotation of each text fragment by the given number of degrees on the selected axis before they start animating in. Negative values are allowed for counterclockwise rotation. Text fragments animate from this value toward the whole joint text.
it: Imposta la rotazione iniziale di ogni frammento di testo in base al numero specificato di gradi sull'asse selezionato prima di iniziare l'animazione. I valori negativi sono consentiti per la rotazione in senso antiorario. I frammenti di testo vengono animati da questo valore verso l'intero testo congiunto.

en: Sets the font boldness. Please note, not every font supports all the listed variants, thus some settings may have the same result.
it: Imposta lo stile del tipo di carattere. Si prega di notare, non tutti i font supporta tutte le varianti elencate, quindi alcune impostazioni possono avere lo stesso risultato.

en: Sets the initial layer filters before it starts animating in. Layers animate from this value toward their appearance set under the <b>STYLE</b> menu. Filters provide effects like blurring, color shifting, or changing the brightness, contrast, saturation of your layers, among many others. Use the below options to easily apply multiple filters on your layers.
it: Imposta i filtri di livello iniziali prima che inizi l'animazione. I livelli vengono animati da questo valore verso il loro aspetto impostato nel menu <b>STILE (STYLE</b> ). I filtri forniscono effetti come sfocatura, spostamento del colore o modifica della luminosità, del contrasto, della saturazione dei livelli, tra molti altri. Utilizza le opzioni seguenti per applicare facilmente più filtri sui tuoi livelli.

en: Sets the initial layer rotation by the given number of degrees on the selected axis before the layer starts animating in. Negative values are allowed for counterclockwise rotation. Layers animate from this value toward their appearance set under the <b>STYLE</b> menu.
it: Imposta la rotazione iniziale del livello in base al numero specificato di gradi sull'asse selezionato prima che il livello inizi ad animarsi. I valori negativi sono consentiti per la rotazione in senso antiorario. I livelli vengono animati da questo valore verso il loro aspetto impostato nel menu <b>STILE (STYLE</b> ).

en: Sets the initial layer scale on the selected axis before the layer starts animating in. Use the value 1 for the original size. The value 2 will double, while 0.5 will shrink the layer to half of its original size. A negative value flips the layer on the given axis. Layers animate from this value toward their appearance set under the <b>STYLE</b> menu.
it: Imposta la scala iniziale del livello sull'asse selezionato prima che il livello inizi ad animarsi. Utilizzare il valore 1 per le dimensioni originali. Il valore 2 raddoppierà, mentre 0,5 ridurrà il livello a metà della sua dimensione originale. Un valore negativo capovolge il livello sull'asse specificato. I livelli vengono animati da questo valore verso il loro aspetto impostato nel menu <b>STILE (STYLE</b> ).

en: Sets the initial layer skew on the selected axis before the layer starts animating in. Negative values are allowed for the reverse direction. Layers animate from this value toward their appearance set under the <b>STYLE</b> menu.
it: Imposta l'inclinazione del livello iniziale sull'asse selezionato prima che il livello inizi ad animare. I valori negativi sono consentiti per la direzione inversa. I livelli vengono animati da questo valore verso il loro aspetto impostato nel menu <b>STILE (STYLE</b> ).

en: Sets the initial scale of each text fragment on the selected axis before they start animating in. Use the value 1 for the original size. The value 2 will double, while 0.5 will shrink text fragments to half of their original size. A negative value flips text fragments on the given axis. Text fragments animate from this value toward the whole joint text. Refer to the below options to see special values and supported units.
it: Imposta la scala iniziale di ciascun frammento di testo sull'asse selezionato prima che inizi l'animazione. Utilizzare il valore 1 per le dimensioni originali. Il valore 2 raddoppierà, mentre 0,5 ridurrà i frammenti di testo alla metà delle dimensioni originali. Un valore negativo capovolge i frammenti di testo sull'asse specificato. I frammenti di testo vengono animati da questo valore verso l'intero testo congiunto. Fare riferimento alle opzioni seguenti per visualizzare i valori speciali e le unità supportate.

en: Sets the initial skew of each text fragment on the selected axis before they start animating in. Negative values are allowed for the reverse direction. Text fragments animate from this value toward the whole joint text.
it: Imposta l'inclinazione iniziale di ciascun frammento di testo sull'asse selezionato prima che inizi l'animazione. I valori negativi sono consentiti per la direzione inversa. I frammenti di testo vengono animati da questo valore verso l'intero testo congiunto.

en: Sets the intensity of the parallax effect. Use negative values to shift layers in the opposite direction.
it: Imposta l'intensità dell'effetto parallasse. Utilizzate valori negativi per spostare i livelli nella direzione opposta.

en: Sets the layer position origin from which top and left values are calculated. The default is the upper left corner of the slider canvas. In a full width and full size slider, your content is centered based on the screen size to achieve the best possible fit. By selecting the “sides of the screen” option in those scenarios, you can allow layers to escape the centered inner area and stick to the sides of the screen.
it: Imposta l'origine della posizione del livello da cui vengono calcolati i valori superiore e sinistro. Il valore predefinito è l'angolo superiore sinistro dell'area di disegno del dispositivo di scorrimento. In un dispositivo di scorrimento a larghezza intera e a grandezza naturale, il contenuto è centrato in base alle dimensioni dello schermo per ottenere la migliore vestibilità possibile. Selezionando l'opzione "lati dello schermo" in quegli scenari, è possibile consentire ai livelli di sfuggire all'area interna centrata e attenersi ai lati dello schermo.

en: Sets the loading order of LayerSlider projects. Useful to prioritize embeds above the fold when you have multiple projects on the same page. The value “1” will be loaded first. Projects without a value will be loaded simultaneously after the ordered ones have finished loading.
it: Imposta l'ordine di caricamento dei progetti LayerSlider. Utile per dare priorità agli incorporamenti above the fold quando si hanno più progetti sulla stessa pagina. Il valore "1" verrà caricato per primo. I progetti senza valore verranno caricati contemporaneamente dopo che quelli ordinati hanno terminato il caricamento.

en: Sets the size of the background image. The image can be left to its natural size, stretched, or constrained to fit the available space.
it: Imposta le dimensioni dell'immagine di sfondo. L'immagine può essere lasciata alle sue dimensioni naturali, allungata o vincolata per adattarsi allo spazio disponibile.

en: Sets the start time of the selected transition with the given amount of milliseconds. A second equals to 1000 milliseconds.
it: Imposta l'ora di inizio della transizione selezionata con la quantità specificata di millisecondi. Un secondo equivale a 1000 millisecondi.

en: Sets the starting time for this transition. Select one of the pre-defined options from this list to control timing in relation with other transition types. Additionally, you can shift starting time with the modifier controls below.
it: Imposta l'ora di inizio per questa transizione. Seleziona una delle opzioni predefinite da questo elenco per controllare i tempi in relazione ad altri tipi di transizione. Inoltre, puoi spostare l'ora di inizio con i controlli del modificatore di seguito.

en: Sets this property to its default value.
it: Imposta questa proprietà sul valore predefinito.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings are for users that must opt in for cookies and services
it: Le impostazioni sono per gli utenti che devono accettare cookie e servizi

en: Settings saved
it: Impostazioni salvate

en: Several options to change the header transparency and visibility on this page.
it: Diverse opzioni per modificare la trasparenza e la visibilità dell'intestazione in questa pagina.

en: Shadow
it: Ombra

en: Shadow and element  - permanent
it: Ombra ed elemento - permanente

en: Shadow and element- on hover once
it: Ombra ed elemento: al passaggio del mouse una volta

en: Shadow and element- on hover permanent
it: Ombra ed elemento- al passaggio del mouse permanente

en: Shadow only - on hover once
it: Solo ombra - al passaggio del mouse una volta

en: Shadow only - on hover permanent
it: Solo ombra - al passaggio del mouse permanente

en: Shadow only - permanent
it: Solo ombra - permanente

en: Shape
it: Forma

en: Shape Color
it: Colore forma

en: Shape Style
it: Stile forma

en: Share
it: Condividi

en: Share Button Bar Alignment
it: Allineamento della barra dei pulsanti Di condivisione

en: Share Button Bar Style
it: Stile della barra dei pulsanti Di condivisione

en: Share Entry
it: Condividi l'ingresso

en: Share Links At The Bottom Of Your Blog Post
it: Condividi i link nella parte inferiore del post del tuo blog

en: Share by Mail
it: Condividi via e-mail

en: Share links at the bottom of your blog post
it: Condividi i link in fondo al post del tuo blog

en: Share on
it: Condividi su

en: Share on Google+
it: Condividi su Google+

en: Share on WhatsApp
it: Condividi su WhatsApp

en: Share this entry
it: Condividi questa voce

en: Share your gorgeous photos with the world or your loved ones in a truly inspirational way and create sliders with stunning effects with Origami.
it: Condividi le tue splendide foto con il mondo o con i tuoi cari in un modo davvero stimolante e crea slider con effetti sorprendenti con Origami.

en: Shift In
it: Controllo

en: Shift Out
it: Controllo

en: Shift in
it: Spostamento in

en: Shift out
it: Sposta fuori

en: Shifts each text fragment position with the given amount on the selected axis while the layer animates out. Text fragments animate from the whole joint text toward the value you set here. Refer to the below options to see special values and supported units.
it: Sposta ogni posizione del frammento di testo con la quantità specificata sull'asse selezionato mentre il livello si anima. I frammenti di testo vengono animati dall'intero testo congiunto verso il valore impostato qui. Fare riferimento alle opzioni seguenti per visualizzare i valori speciali e le unità supportate.

en: Shifts each text fragment starting position with the given amount on the selected axis. Text fragments animate from the offset value toward the whole joint text. Refer to the below options to see special values and supported units.
it: Sposta ogni posizione iniziale del frammento di testo con la quantità specificata sull'asse selezionato. I frammenti di testo vengono animati dal valore di offset verso l'intero testo congiunto. Fare riferimento alle opzioni seguenti per visualizzare i valori speciali e le unità supportate.

en: Shifts the above selected starting time by performing a custom operation. For example, &quot;- 1000&quot; will advance the animation by playing it 1 second (1000 milliseconds) earlier.
it: Sposta l'ora di inizio sopra selezionata eseguendo un'operazione personalizzata. Ad esempio, "- 1000" farà avanzare l'animazione riproducendola 1 secondo (1000 millisecondi) prima.

en: Shifts the ending position of text nodes from their original on the horizontal axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the width of this layer. The values “left” or “right” position text nodes out the staging area, so they leave the scene from either side when animating to their destination location. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
it: Sposta la posizione finale dei nodi di testo dall'originale sull'asse orizzontale con il numero specificato di pixel. Utilizzare valori negativi per la direzione opposta. I valori percentuali sono relativi alla larghezza di questo livello. I valori "left" o "right" posizionano i nodi di testo dall'area di gestione temporanea, in modo che lascino la scena da entrambi i lati quando si anima alla posizione di destinazione. Elencando più valori separati da un | carattere, il dispositivo di scorrimento utilizzerà diverse variazioni di transizione su ogni nodo di testo pedalando tra i valori forniti.

en: Shifts the ending position of text nodes from their original on the vertical axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the width of this layer. The values “top” or “bottom” position text nodes out the staging area, so they leave the scene from either vertical side when animating to their destination location. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
it: Sposta la posizione finale dei nodi di testo dall'originale sull'asse verticale con il numero specificato di pixel. Utilizzare valori negativi per la direzione opposta. I valori percentuali sono relativi alla larghezza di questo livello. I valori "superiore" o "inferiore" posizionano i nodi di testo dall'area di gestione temporanea, in modo che lascino la scena da entrambi i lati verticali quando si anima alla posizione di destinazione. Elencando più valori separati da un | carattere, il dispositivo di scorrimento utilizzerà diverse variazioni di transizione su ogni nodo di testo pedalando tra i valori forniti.

en: Shifts the layer from its original position on the horizontal axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the width of this layer. The values “left” or “right” animate the layer out the staging area, so it can leave the scene on either side.
it: Sposta il livello dalla sua posizione originale sull'asse orizzontale con il numero dato di pixel. Utilizzare valori negativi per la direzione opposta. I valori percentuali sono relativi alla larghezza di questo livello. I valori "sinistra" o "destra" animano il livello fuori dall'area di staging, in modo che possa lasciare la scena su entrambi i lati.

en: Shifts the layer from its original position on the vertical axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the height of this layer. The values “top” or “bottom” animate the layer out the staging area, so it can leave the scene on either vertical side.
it: Sposta il livello dalla sua posizione originale sull'asse verticale con il numero dato di pixel. Utilizzare valori negativi per la direzione opposta. I valori percentuali sono relativi all'altezza di questo livello. I valori "top" o "bottom" animano il livello fuori dall'area di staging, in modo che possa lasciare la scena su entrambi i lati verticali.

en: Shifts the layer position from its original with the given amount on the selected axis. Refer to the below options to see special values and supported units.
it: Sposta la posizione del livello dall'originale con la quantità specificata sull'asse selezionato. Fare riferimento alle opzioni seguenti per visualizzare i valori speciali e le unità supportate.

en: Shifts the layer position with the given amount while it’s animating out. Layers animate from their current state toward the value you set here. Refer to the below options to see special values and supported units.
it: Sposta la posizione del livello con la quantità specificata durante l'animazione. I livelli vengono animati dal loro stato corrente verso il valore impostato qui. Fare riferimento alle opzioni seguenti per visualizzare i valori speciali e le unità supportate.

en: Shifts the layer starting position from its original on the horizontal axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the width of this layer. The values “left” or “right” position the layer out the staging area, so it can leave and re-enter the scene from either side during the transition.
it: Sposta la posizione iniziale del livello dall'originale sull'asse orizzontale con il numero specificato di pixel. Utilizzare valori negativi per la direzione opposta. I valori percentuali sono relativi alla larghezza di questo livello. I valori "left" o "right" posizionano il livello dall'area di gestione temporanea, in modo che possa lasciare e rientrare nella scena da entrambi i lati durante la transizione.

en: Shifts the layer starting position from its original on the horizontal axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the width of this layer. The values “left” or “right” position the layer out the staging area, so it enters the scene from either side when animating to its destination location.
it: Sposta la posizione iniziale del livello dall'originale sull'asse orizzontale con il numero specificato di pixel. Utilizzare valori negativi per la direzione opposta. I valori percentuali sono relativi alla larghezza di questo livello. I valori "left" o "right" posizionano il livello dall'area di gestione temporanea, quindi entrano nella scena da entrambi i lati quando si anima alla posizione di destinazione.

en: Shifts the layer starting position from its original on the vertical axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the height of this layer. The values “top” or “bottom” position the layer out the staging area, so it can leave and re-enter the scene from either vertical side during the transition.
it: Sposta la posizione iniziale del livello dall'originale sull'asse verticale con il numero specificato di pixel. Utilizzare valori negativi per la direzione opposta. I valori percentuali sono relativi all'altezza di questo livello. I valori "superiore" o "inferiore" posizionano il livello fuori dall'area di gestione temporanea, in modo che possa lasciare e rientrare nella scena da entrambi i lati verticali durante la transizione.

en: Shifts the layer starting position from its original on the vertical axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the height of this layer. The values “top” or “bottom” position the layer out the staging area, so it enters the scene from either vertical side when animating to its destination location.
it: Sposta la posizione iniziale del livello dall'originale sull'asse verticale con il numero specificato di pixel. Utilizzare valori negativi per la direzione opposta. I valori percentuali sono relativi all'altezza di questo livello. I valori "superiore" o "inferiore" posizionano il livello fuori dall'area di gestione temporanea, quindi entrano nella scena da entrambi i lati verticali quando si anima alla posizione di destinazione.

en: Shifts the layer starting position with the given amount on the selected axis. Layers animate from the offset value toward their position set under the <b>STYLE</b> menu. Refer to the below options to see special values and supported units.
it: Sposta la posizione iniziale del livello con la quantità specificata sull'asse selezionato. I livelli vengono animati dal valore di offset verso la posizione impostata nel menu <b>STILE (STYLE</b> ). Fare riferimento alle opzioni seguenti per visualizzare i valori speciali e le unità supportate.

en: Shifts the starting position of text nodes from their original on the horizontal axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the width of this layer. The values “left” or “right” position text nodes out the staging area, so they enter the scene from either side when animating to their destination location. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
it: Sposta la posizione iniziale dei nodi di testo dall'originale sull'asse orizzontale con il numero specificato di pixel. Utilizzare valori negativi per la direzione opposta. I valori percentuali sono relativi alla larghezza di questo livello. I valori "left" o "right" posizionano i nodi di testo dall'area di gestione temporanea, in modo che entrino nella scena da entrambi i lati quando si anima alla posizione di destinazione. Elencando più valori separati da un | carattere, il dispositivo di scorrimento utilizzerà diverse variazioni di transizione su ogni nodo di testo pedalando tra i valori forniti.

en: Shifts the starting position of text nodes from their original on the vertical axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the width of this layer. The values “top” or “bottom” position text nodes out the staging area, so they enter the scene from either vertical side when animating to their destination location. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
it: Sposta la posizione iniziale dei nodi di testo dall'originale sull'asse verticale con il numero specificato di pixel. Utilizzare valori negativi per la direzione opposta. I valori percentuali sono relativi alla larghezza di questo livello. I valori "superiore" o "inferiore" posizionano i nodi di testo dall'area di gestione temporanea, in modo che entrino nella scena da entrambi i lati verticali quando si anima alla posizione di destinazione. Elencando più valori separati da un | carattere, il dispositivo di scorrimento utilizzerà diverse variazioni di transizione su ogni nodo di testo pedalando tra i valori forniti.

en: Shop
it: Negozio

en: Shop Banner Image
it: Immagine del Banner

en: Shop Banner Image Color Overlay
it: Sovrapposizione colore immagine banner negozio

en: Shop Description
it: Descrizione aziendale

en: Shop Description Color
it: Colore Descrizione

en: Shop Options
it: Opzioni negozio

en: Shop internal cookie
it: Cookie interno del negozio

en: Shopping Cart
it: Carrello

en: Short Separator
it: Separatore corto

en: Short description for backend
it: Breve descrizione per il backend

en: Shortcode
it: Codice abbreviato

en: Shortcode Usage Overview
it: Panoramica sull'utilizzo dello shortcode

en: Shortcode does no longer exist or has been deactivated.
it: Lo shortcode non esiste più o è stato disattivato.

en: Shortcode version for ALB element
it: Versione shortcode per elemento ALB

en: Shortcodes are small text snippets that will be replaced with the actual content on your front-end pages. This is one of the most commonly used methods. It works almost all places where you can enter text, including 3rd party page builders. Just copy and paste the following shortcode: %s
it: Gli shortcode sono piccoli frammenti di testo che verranno sostituiti con il contenuto effettivo delle pagine front-end. Questo è uno dei metodi più comunemente usati. Funziona quasi tutti i luoghi in cui è possibile inserire testo, inclusi i costruttori di pagine di 3rd party. Basta copiare e incollare il seguente shortcode: %s

en: Shortcodes are small text snippets that will be replaced with the actual slider on your front-end pages. This is one of the most commonly used methods. It works almost all places where you can enter text, including 3rd party page builders. Just copy and paste the following shortcode: %s
it: Gli shortcode sono piccoli frammenti di testo che verranno sostituiti con il dispositivo di scorrimento effettivo nelle pagine front-end. Questo è uno dei metodi più comunemente usati. Funziona in quasi tutti i posti in cui è possibile inserire testo, inclusi i page builder di terze parti. Basta copiare e incollare il seguente shortcode: %s

en: Shortcodes that are added with filter or used e.g. in plugins are NOT recognised as &quot;in use&quot;.
it: Gli shortcode aggiunti con il filtro o utilizzati ad esempio nei plugin NON vengono riconosciuti come "in uso".

en: Shortcodes you can use in your Privacy Policy
it: Shortcode che puoi utilizzare nella tua Informativa sulla privacy

en: Shortcut
it: Scorciatoia

en: Should a pagination be displayed to view additional entries? This disables &quot;Display Tabs for each category&quot;.
it: Dovrebbe essere visualizzata un'impaginazione per visualizzare voci aggiuntive? Questo disabilita "Schede di visualizzazione per ogni categoria".

en: Should a pagination be displayed?
it: Dovrebbe essere visualizzata una paginazione?

en: Should a pagination be displayed? Pagination might not work as expected when there is more than one blog posts element on a page, a post or on the blog page.
it: Dovrebbe essere visualizzata una paginazione? L'impaginazione potrebbe non funzionare come previsto quando è presente più di un elemento di post di blog in una pagina, in un post o nella pagina del blog.

en: Should a pagination or load more option be displayed to view additional  entries?
it: Dovrebbe essere visualizzata un'opzione di impaginazione o caricamento di più per visualizzare voci aggiuntive?

en: Should a pagination or load more option be displayed to view additional entries?
it: Dovrebbe essere visualizzata un'opzione di impaginazione o caricamento di più per visualizzare voci aggiuntive?

en: Should a pagination or load more option be displayed to view additional images?
it: Dovrebbe essere visualizzata un'opzione di impaginazione o caricamento di più per visualizzare immagini aggiuntive?

en: Should an icon be displayed at the center?
it: Dovrebbe essere visualizzata un'icona al centro?

en: Should an icon be displayed at the left or right side of the button
it: Visualizzare un'icona sul lato sinistro del pulsante?

en: Should an icon be displayed at the left side of the button
it: Visualizzare un'icona sul lato sinistro del pulsante?

en: Should an icon be displayed at the left side of the progress bar
it: Visualizzare un'icona sul lato sinistro della barra di avanzamento?

en: Should an icon be displayed at the left side of the tab title?
it: Dovrebbe essere visualizzata un'icona sul lato sinistro del titolo della scheda?

en: Should an icon or image be displayed at the top of the tab title?
it: Dovrebbe essere visualizzata un'icona o un'immagine nella parte superiore del titolo della scheda?

en: Should be used in special cases only, as it can break otherwise functioning sites. This option is located on the main LayerSlider admin screen under the Advanced tab.
it: Dovrebbe essere utilizzato solo in casi speciali, in quanto può danneggiare siti altrimenti funzionanti. Questa opzione si trova nella schermata di amministrazione principale di LayerSlider nella scheda Avanzate.

en: Should only one toggle be active at a time and the others be hidden or can multiple toggles be open at the same time?
it: Deve essere attivo un solo interruttore alla volta e gli altri devono essere nascosti o possono essere aperti più interruttori contemporaneamente?

en: Should product image be displayed?
it: L'immagine del prodotto dovrebbe essere visualizzata?

en: Should sorting options based on the taxonomies above be displayed?
it: Devono essere visualizzate le opzioni di ordinamento basate sulle tassonomie di cui sopra?

en: Should the first entry be displayed bigger?
it: La prima voce deve essere visualizzata più grande?

en: Should the full entry be displayed or just a small excerpt?
it: Dovrebbe essere visualizzata la voce completa o solo un piccolo estratto?

en: Should the icons appear in an animated way?
it: Le icone dovrebbero apparire in modo animato?

en: Should the image stretch to fill the available space?
it: L'immagine dovrebbe allungarsi per riempire lo spazio disponibile?

en: Should the items appear in an animated way?
it: Gli elementi dovrebbero apparire in modo animato?

en: Should the masonry items load in an animated way?
it: Gli elementi in muratura devono essere caricati in modo animato?

en: Should the sorting options based on categories be displayed?
it: Devono essere visualizzate le opzioni di ordinamento in base alle categorie?

en: Show
it: Mostra

en: Show %s per page
it: Mostra %s per pagina

en: Show Advanced Details
it: Dettagli avanzati

en: Show Blog Sidebar on Archiv Pages
it: Mostra la barra laterale del blog nelle pagine di archivio

en: Show Blog Sidebar on Archive Pages
it: Mostra la barra laterale del blog nelle pagine di archivio

en: Show Button Icon
it: Icona pulsante

en: Show Carousel Navigation Arrows
it: Mostra le frecce di navigazione del carosello

en: Show Carousel Navigation Arrows:
it: Mostra frecce di navigazione a carosello:

en: Show Carousel Pagination
it: Mostra paginazione carosello

en: Show Carousel Pagination:
it: Mostra paginazione carosello?

en: Show Close Button
it: Mostra Pulsante Chiusura

en: Show Custom Styles In Backend Block Editor
it: Mostra stili personalizzati nell'editor di blocchi di backend

en: Show Details
it: Mostra dettagli

en: Show Facebook page widget &quot;Share/Like&quot; directly
it: Mostra direttamente il widget della pagina Facebook &quot;Condividi/Mi piace&quot;

en: Show Fullscreen Button (HTML5 videos)
it: Mostra pulsante a schermo intero (video HTML5)

en: Show Google Maps immediately
it: Mostra subito Google Maps

en: Show Less Options
it: Mostra meno opzioni

en: Show Locked Options
it: Mostra opzioni bloccate

en: Show Media Info
it: Mostra informazioni multimediali

en: Show More
it: Mostra di più

en: Show More Options
it: Mostra altre opzioni

en: Show Navigation buttons on hover
it: Mostra pulsanti di navigazione al passaggio del mouse

en: Show On Mouse Hover - Hide On Click
it: Mostra al passaggio del mouse - Nascondi al clic

en: Show Only For First Time Visitors
it: Mostra solo per i visitatori per la prima volta

en: Show Parser Info
it: Mostra informazioni sull'analizzatore

en: Show Popup for users
it: Mostra popup per gli utenti

en: Show Prev & Next buttons
it: Mostra i pulsanti Precedente e Successivo

en: Show Prev & Next buttons on hover
it: Mostra i pulsanti Precedente e Successivo al passaggio del mouse

en: Show Progress Bar percentage?
it: Mostra la percentuale della barra di avanzamento?

en: Show Slideshow timers
it: Mostra timer per presentazioni

en: Show Start & Stop buttons
it: Mostra i pulsanti Start e Stop

en: Show Theme Custom Styles
it: Mostra stili personalizzati del tema

en: Show Thumbnail and post title by default
it: Mostra miniatura e titolo del post per impostazione predefinita

en: Show Thumnails and display post title by tooltip
it: Mostra miniature e visualizza il titolo del post tramite tooltip

en: Show Tooltips
it: Mostra suggerimenti

en: Show Transitions:
it: Mostra transizioni:

en: Show a list of upcoming events
it: Mostra un elenco dei prossimi eventi

en: Show a message string on contact form page instead
it: Mostra invece una stringa di messaggio nella pagina del modulo di contatto

en: Show a preloader when opening a page on your site.
it: Mostra un indicatore di caricamento all'apertura delle pagine del sito.

en: Show advanced options
it: Mostra le opzioni avanzate

en: Show advanced settings
it: Mostra impostazioni avanzate

en: Show all elements
it: Mostra tutti gli elementi

en: Show all options without section headers
it: Mostra tutte le opzioni senza intestazioni di sezione

en: Show all products
it: Mostra tutti i prodotti

en: Show artists name
it: Mostra il nome dell'artista

en: Show badge at the bottom left of the screen
it: Mostra badge in basso a sinistra dello schermo

en: Show badge at the bottom right of the screen
it: Mostra badge in basso a destra dello schermo

en: Show bar timer
it: Mostra la barra del tempo

en: Show bio in header
it: Mostra nell'intestazione

en: Show circle timer
it: Mostra la barra del tempo in modo circolare

en: Show close button
it: Mostra Pulsante Chiusura

en: Show comments in the lightbox
it: Mostra i commenti nella lightbox

en: Show comments in the lightbox:
it: Mostra commenti nella lightbox:

en: Show default Google badge on all pages
it: Mostra badge Google predefinito su tutte le pagine

en: Show element options for developers
it: Mostra le opzioni degli elementi per gli sviluppatori

en: Show empty Cells
it: Mostra celle vuote

en: Show facebook page widget &quot;Share/Like&quot; directly
it: Mostra direttamente il widget della pagina facebook "Condividi/Mi piace"

en: Show featured products only
it: Mostra solo i prodotti in evidenza

en: Show feed header
it: Mostra intestazione feed

en: Show guides
it: Mostra guide

en: Show hidden products only
it: Mostra prodotti nascosti

en: Show in lightbox - loads after user interaction - preview image recommended
it: Mostra in lightbox - si carica dopo l'interazione dell'utente - si consiglia l'anteprima dell'immagine

en: Show info
it: Mostra informazioni

en: Show info panel
it: Mostra pannello informazioni

en: Show layers that are visible on desktop.
it: Mostra i livelli visibili sul desktop.

en: Show layers that are visible on mobile phones.
it: Mostra i livelli visibili sui telefoni cellulari.

en: Show layers that are visible on tablets.
it: Mostra i livelli visibili sui tablet.

en: Show locked options
it: Mostra opzioni bloccate

en: Show locked options to all users
it: Mostra le opzioni bloccate a tutti gli utenti

en: Show me
it: Mostra

en: Show media icon/album cover
it: Mostra icona media/copertina album

en: Show message string on contact form page only, hide badge on other pages
it: Mostra la stringa del messaggio solo nella pagina del modulo di contatto, nascondi il badge su altre pagine

en: Show navigation buttons
it: Pulsanti Navigazione

en: Show on screen
it: Mostra sullo schermo

en: Show on single entry
it: Mostra su ingresso singolo

en: Show only for first time visitors
it: Mostra solo per i visitatori per la prima volta

en: Show popup on pageload
it: Mostra popup al caricamento della pagina

en: Show products out of stock
it: Prodotti esauriti

en: Show reopen badge
it: Mostra badge di riapertura

en: Show rulers
it: Mostra righelli

en: Show separate 'Archive Sidebar' on Archive Pages
it: Mostra "Archivio Sidebar" separato nelle pagine di archivio

en: Show separate Archive Sidebar on Archive Pages
it: Mostra la barra laterale dell'archivio separata nelle pagine di archivio

en: Show sidebar on smartphones
it: Mostra la barra laterale sugli smartphone

en: Show sidebar on smartphones (Sidebar is displayed then below the actual  content)
it: Mostra la barra laterale sugli smartphone (la barra laterale viene visualizzata quindi sotto il contenuto effettivo)

en: Show sidebar on smartphones (Sidebar is displayed then below the actual content)
it: Mostra la barra laterale sugli smartphone (la barra laterale viene visualizzata quindi sotto il contenuto effettivo)

en: Show single product page
it: Mostra nella pagina del singolo prodotto

en: Show slide navigation buttons
it: Mostra i pulsanti di navigazione della slide

en: Show slidebar timer
it: Visualizza la barra del tempo della slide

en: Show the &quot;Follow on Instagram&quot; Button
it: Mostra il pulsante "Segui su Instagram"

en: Show the &quot;Follow on Instagram&quot; Button:
it: Mostra il pulsante "Segui su Instagram":

en: Show the &quot;Load More&quot; Button
it: Mostra il pulsante "Carica altro"

en: Show the &quot;Load More&quot; Button:
it: Mostra il pulsante "Carica altro":

en: Show the Likes & Comments
it: Mostra i Mi piace e i commenti

en: Show the animation when user scrolls to the gallery
it: Mostra l'animazione quando l'utente scorre la galleria

en: Show the bar timer to indicate slideshow progression.
it: Mostra la barra del tempo per indicare la progressione della presentazione.

en: Show the bio in Header:
it: Mostra la biografia nell'intestazione:

en: Show the buttons only when someone moves the mouse cursor over the project. This option depends on the previous setting.
it: Mostra i pulsanti solo quando qualcuno sposta il cursore del mouse sul progetto. Questa opzione dipende dall'impostazione precedente.

en: Show the buttons only when someone moves the mouse cursor over the slider. This option depends on the previous setting.
it: Mostra i pulsanti solo quando qualcuno sposta il cursore del mouse sopra la slide. Questa opzione dipende dall'impostazione precedente.

en: Show the default language flags
it: Mostra i flag della lingua predefinita

en: Show the description above or below the title?
it: Mostra la descrizione sopra o sotto il titolo?

en: Show the feed Header:
it: Mostra l'intestazione del feed:

en: Show the full Video without cropping
it: Mostra il video completo senza ritagliare

en: Show the photo caption
it: Mostra la didascalia della foto

en: Show this layer above every other layer while hovering.
it: Mostra questo livello sopra ogni altro livello mentre passi il mouse.

en: Show this layer on desktop.
it: Mostra questo livello sul desktop.

en: Show this layer on mobile phones.
it: Visualizza su smartphone

en: Show this layer on tablets.
it: Visualizza su tablet

en: Show thumbnail and post title by default
it: Mostra la miniatura e il titolo del post per impostazione predefinita

en: Show thumbnails and display post title by tooltip
it: Mostra le miniature e mostra il titolo del post tramite tooltip

en: Show tracklist
it: Mostra tracklist

en: Show tracknumbers
it: Mostra numeri di traccia

en: Show transitions:
it: Mostra transizioni:

en: Show until
it: fino a

en: Show/Hide Section
it: Mostra/Nascondi sezione

en: Show/Hide Tab Section
it: Mostra/Nascondi sezione scheda Tab

en: Shrink layer to half size
it: Riduci lo strato a metà dimensione

en: Shrinking Header
it: Intestazione restringente

en: Shuffle Mode
it: Modalità Shuffle

en: Shuffle mode
it: Shuffle Mode (modalità casuale)

en: Shuffle the playlist randomly
it: Mescola la playlist in modo casuale

en: Side Count
it: Conteggio laterale

en: Side Length
it: Lunghezza laterale

en: Sidebar
it: Barra laterale

en: Sidebar Flyout Menu (Classic)
it: Menu a comparsa della barra laterale (classico)

en: Sidebar Flyout Menu (Minimal)
it: Menu a comparsa della barra laterale (minimo)

en: Sidebar Separator Styling
it: Stile del separatore della barra laterale

en: Sidebar Setting
it: Impostazioni Sidebar

en: Sidebar Settings
it: Impostazioni Sidebar

en: Sidebar features
it: Funzioni della barra laterale

en: Sidebar on Archive Pages
it: Barra laterale nelle pagine di archivio

en: Sidebar on Blog Page
it: Barra Laterale nella pagina del blog

en: Sidebar on Pages
it: Sidebar nelle pagine

en: Sidebar on Single Post Entries
it: Barra laterale sulle voci di un singolo post

en: Sidebar on Smartphones
it: Barra laterale su smartphone

en: Sides of the project
it: Lati del progetto

en: Sides of the screen
it: Lati dello schermo

en: Signals when the slider wants to change slides, and is your last chance to divert it or intervene in any way.
it: Segnala quando lo slider vuole cambiare diapositiva, ed è la tua ultima possibilità per deviarlo o intervenire in qualsiasi modo.

en: Signup Form Styling
it: Stile del modulo di iscrizione

en: Silver
it: Argento

en: Simple Fade in
it: 简单淡入淡出

en: Simple background color
it: Colore di sfondo semplice

en: Simple to use with only a few options
it: Semplice da usare con solo poche opzioni

en: Since 4.8.2 responsive images (e.g. for retina screens) are supported. Make sure to upload an image dimension from which WP can create the necessary scrset and sizes attributes AND you must select &quot;Full Size&quot; for image size (unless you add the attachment ID).
it: Dal momento che 4.8.2 sono supportate immagini reattive (ad esempio per gli schermi retina). Assicurati di caricare una dimensione dell'immagine da cui WP può creare gli attributi scrset e sizes necessari E devi selezionare &quot;Full Size&quot; per le dimensioni dell'immagine (a meno che tu non aggiunga l'ID allegato).

en: Since 4.8.6.4 (in beta) - support for svg files
it: Dalla versione 4.8.6.4 (in versione beta) - supporto per i file svg

en: Since these providers may collect personal data like your IP address we allow you to block them here. Please be aware that this might heavily reduce the functionality and appearance of our site.
it: Poiché questi fornitori possono raccogliere dati personali come il tuo indirizzo IP, ti permettiamo di bloccarli qui. Tieni presente che ciò potrebbe ridurre notevolmente la funzionalità e l'aspetto del nostro sito.

en: Since you have an empty slider, we’re showing you this for preview purposes. Start adding content to this slider and the preview feature will display your actual work instead of this message.
it: Poiché hai uno slider vuoto, te lo mostriamo a scopo di anteprima. Inizia ad aggiungere contenuto a questo dispositivo di scorrimento e la funzione di anteprima mostrerà il tuo lavoro effettivo invece di questo messaggio.

en: Since you selected to display submenu items on click or on hover, the parent menu item does no longer navigate to the URL it contains, but toggles the visibility of its submenu items. If you want users to be able to open the parent menu URL the theme can create a clone of that item in the submenu
it: Poiché hai scelto di visualizzare gli elementi del sottomenu al clic o al passaggio del mouse, l'elemento del menu principale non accede più all'URL che contiene, ma cambia la visibilità degli elementi del sottomenu. Se vuoi che gli utenti siano in grado di aprire l'URL del menu principale, il tema può creare un clone di quell'elemento nel sottomenu

en: Single Author, big preview Pic (no author picture is displayed, feature  image is big)
it: Autore singolo, immagine di anteprima grande (non viene visualizzata l'immagine dell'autore, l'immagine in primo piano è grande)

en: Single Author, big preview Pic (no author picture is displayed, feature image is big)
it: Autore singolo, immagine di anteprima grande (non viene visualizzata l'immagine dell'autore, l'immagine in primo piano è grande)

en: Single Author, small preview Pic (no author picture is displayed, feature  image is small)
it: Autore singolo, immagine di anteprima piccola (nessuna immagine dell'autore viene visualizzata, l'immagine in primo piano è piccola)

en: Single Author, small preview Pic (no author picture is displayed, feature image is small)
it: Autore singolo, immagine di anteprima piccola (nessuna immagine dell'autore viene visualizzata, l'immagine in primo piano è piccola)

en: Single Block
it: Blocco singolo

en: Single Color
it: Colore singolo

en: Single Entry
it: Iscrizione singola

en: Single Post
it: Articolo Singolo

en: Single Post Navigation
it: Navigazione dell’ articolo singolo

en: Single Post Options
it: Opzioni singolo Post

en: Single Post Style
it: Stile singolo post

en: Single Product Add To Cart
it: Singolo prodotto Aggiungi al carrello

en: Single Product Added To Cart Message Box For ALB Products
it: Singolo prodotto aggiunto al carrello Casella di messaggio per i prodotti ALB

en: Single Product After Summary
it: Singolo prodotto dopo il riepilogo

en: Single Product Attributes
it: Attributi di prodotto singolo

en: Single Product Before Summary
it: Singolo prodotto prima del riepilogo

en: Single Product Excerpt
it: Estratto del singolo prodotto

en: Single Product Image
it: Immagine del singolo prodotto

en: Single Product Meta
it: Meta a prodotto singolo

en: Single Product Price
it: Prezzo singolo del prodotto

en: Single Product Rating
it: Valutazione del singolo prodotto

en: Single Product Sale Flash
it: Flash di vendita di un singolo prodotto

en: Single Product Sharing
it: Condivisione di un singolo prodotto

en: Single Product Summary
it: Sommario Prodotto Singolo

en: Single Product Title
it: Titolo del singolo prodotto

en: Single item for %s:
it: Articolo singolo per %s:

en: Single page settings will use the option settings from here when selecting theme default in the metabox options.
it: Le impostazioni a pagina singola utilizzeranno le impostazioni delle opzioni da qui quando si seleziona il tema predefinito nelle opzioni della metabox.

en: Single post with big preview image (featured image)
it: Post singolo con grande immagine di anteprima (immagine in primo piano)

en: Single post with small preview image (featured image)
it: Post singolo con piccola immagine di anteprima (immagine in primo piano)

en: Sinhala
it: Cingalese

en: Site Key Version 2
it: Chiave del sito versione 2

en: Site Key Version 3
it: Chiave del sito versione 3

en: Site Setup & Plugin Settings
it: Impostazione del sito  & impostazioni del plug-in

en: Site default
it: Sito predefinito

en: Size
it: Dimensione

en: Size & Position
it: Dimensioni e posizione

en: Size Settings
it: Impostazioni dimensioni

en: Size of Likes & Comments
it: Dimensione di Mi piace e commenti

en: Size of caption text
it: Dimensione del testo della didascalia

en: Size of the header
it: Dimensione dell'intestazione

en: Size of the header:
it: Dimensione dell'intestazione:

en: Size of the text in px
it: Dimensione carattere del testo (in px)

en: Size of your Heading in Pixel or Viewport Width
it: Dimensione della tua intestazione in pixel o larghezza della finestra

en: Size of your caption in pixel
it: Dimensione della tua didascalia in pixel

en: Size of your numbers in Pixel
it: Dimensione dei tuoi numeri in Pixel

en: Sizing behavior of your full size sliders.
it: Comportamento di ridimensionamento dei cursori a grandezza naturale.

en: Skew
it: Inclinazione

en: Skew | X axis
it: | inclinato Asse X

en: Skew | Y axis
it: | inclinato Asse Y

en: SkewX
it: skewX

en: SkewY
it: skewY

en: Skews each text fragment with the given amount of degrees on the selected axis while they’re animating out. Negative values are allowed for the reverse direction. Text fragments animate from the whole joint text toward the value you set here.
it: Inclina ogni frammento di testo con la quantità specificata di gradi sull'asse selezionato durante l'animazione. I valori negativi sono consentiti per la direzione inversa. I frammenti di testo vengono animati dall'intero testo congiunto verso il valore impostato qui.

en: Skews text fragments along the X (horizontal) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
it: Ruota frammenti di testo lungo l'asse X (orizzontale) per un certo numero di gradi. I valori negativi sono consentiti per la direzione inversa. Elencando più valori separati con un | carattere, il cursore utilizzerà le variazioni di transizione differenti su ogni nodo di testo dal ciclismo tra i valori previsti.

en: Skews text fragments along the Y (vertical) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
it: Ruota frammenti di testo lungo l'asse Y (verticale) per un certo numero di gradi. I valori negativi sono consentiti per la direzione inversa. Elencando più valori separati con un | carattere, il cursore utilizzerà le variazioni di transizione differenti su ogni nodo di testo dal ciclismo tra i valori previsti.

en: Skews the layer along the X (horizontal) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction.
it: Inclina il livello lungo l'asse X (orizzontale) del numero di gradi specificato. Sono ammessi valori negativi per la direzione inversa.

en: Skews the layer along the X (horizontal) by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction.
it: Inclina il livello lungo la X (orizzontale) del numero dato di gradi. Sono ammessi valori negativi per la direzione inversa.

en: Skews the layer along the Y (vertical) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction.
it: Inclina il livello lungo l'asse Y (verticale) del numero di gradi specificato. Sono ammessi valori negativi per la direzione inversa.

en: Skews the layer along the Y (vertical) by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction.
it: Inclina il livello lungo la Y (verticale) del numero di gradi specificato. Sono ammessi valori negativi per la direzione inversa.

en: Skews the layer by the given number of degrees on the selected axis. Negative values are allowed for the reverse direction.
it: Inclina il livello in base al numero specificato di gradi sull'asse selezionato. I valori negativi sono consentiti per la direzione inversa.

en: Skews the layer with the given amount of degrees on the selected axis while it’s animating out. Negative values are allowed for the reverse direction. Layers animate from their current state toward the value you set here.
it: Inclina il livello con la quantità specificata di gradi sull'asse selezionato durante l'animazione. I valori negativi sono consentiti per la direzione inversa. I livelli vengono animati dal loro stato corrente verso il valore impostato qui.

en: Skill or Task
it: Abilità o compito

en: Skin Editor
it: Editor

en: Skip Slide Breaks
it: Salta le interruzioni delle diapositive

en: Skype Link
it: Collegamento Skype

en: Skype Profile Link
it: Collegamento profilo Skype

en: Slanting from left to right
it: Inclinato da sinistra a destra

en: Slanting from right to left
it: Inclinato da destra a sinistra

en: Slide #%d
it: Diapositiva #%d

en: Slide #%d copy
it: Diapositiva #%d copia

en: Slide Animation Timeline
it: Timeline animazione diapositiva

en: Slide Animations
it: Animazioni di diapositive

en: Slide Background
it: Sfondo diapositiva

en: Slide Background Image
it: Immagine di sfondo della diapositiva

en: Slide Caption
it: Didascalia slide

en: Slide Change Events
it: Eventi di cambio diapositiva

en: Slide Content
it: Contenuto della slide

en: Slide Content goes here
it: Il contenuto va qui

en: Slide Linking
it: Collegamento alla slide

en: Slide Margin
it: Margine diapositiva

en: Slide Navigation
it: Navigazione diapositive

en: Slide Navigation Buttons
it: Pulsanti di navigazione diapositiva

en: Slide Open
it: Apri diapositiva

en: Slide Options
it: Opzioni Slide

en: Slide Settings
it: Impostazioni Slide

en: Slide Thumbnail
it: Miniatura diapositiva

en: Slide Timeline Events
it: Eventi della sequenza temporale delle diapositive

en: Slide Timing
it: Tempo di scorrimento

en: Slide Title
it: Titolo Slide

en: Slide Transition
it: Transizione slider

en: Slide Transitions
it: Transizioni diapositiva

en: Slide background defaults
it: Impostazioni predefinite dello sfondo della diapositiva

en: Slide change starts (ignoring modifier)
it: Il cambio diapositiva inizia (ignorando il modificatore)

en: Slide delay
it: Ritardo slide

en: Slide from bottom
it: Scorri dal basso

en: Slide from left
it: Scorri da sinistra

en: Slide from right
it: Slide da destra

en: Slide from top
it: Slide dall'alto

en: Slide image
it: Immagine diapositiva

en: Slide name
it: Nome diapositiva

en: Slide navigation buttons (including thumbnails) will be shown on mouse hover only.
it: I pulsanti di navigazione della slide (comprese le miniature) verranno visualizzati solo al passaggio del mouse.

en: Slide navigation on hover
it: Pulsanti di navigazione della slide al passaggio del mouse

en: Slide settings
it: Impostazioni Slide

en: Slide sidewards
it: Far scorrere lateralmente

en: Slide thumbnail
it: Miniatura diapositiva

en: Slide to bottom
it: Scorri verso il basso

en: Slide to left
it: Scorri a sinistra

en: Slide to right
it: Scorrere a destra

en: Slide to top
it: Scorri verso l'alto

en: Slide transitions won’t be visible until you set a slide background image or color.
it: Le transizioni delle diapositive non saranno visibili finché non imposti un'immagine o un colore di sfondo della diapositiva.

en: Slide up/down
it: Scivola in basso a sinistra

en: Slider Animation
it: Animazione Slider

en: Slider CSS
it: Slider

en: Slider Classes
it: Classi slider

en: Slider Library
it: Libreria slider

en: Slider Revisions also saves the undo/redo controls. Even if there is no perfect snapshot, you will be able to undo the changes in-between to find what you are looking for.
it: Slider Revisions salva anche i controlli di annullamento/ripetizione. Anche se non esiste un'istantanea perfetta, sarai in grado di annullare le modifiche intermedie per trovare ciò che stai cercando.

en: Slider Revisions also stores the undo/redo controls. There is no reason using very frequent saves since you will be able to undo the changes in-between.
it: Slider Revisions memorizza anche i controlli di annullamento/ripetizione. Non c'è motivo di utilizzare salvataggi molto frequenti poiché sarai in grado di annullare le modifiche intermedie.

en: Slider Revisions is a premium feature. Activate your copy of LayerSlider in order to enjoy our premium benefits. %sPurchase a license%s or %sread the documentation%s to learn more. %sGot LayerSlider in a theme?%s
it: Slider Revisions è una funzionalità premium. Attiva la tua copia di LayerSlider per usufruire dei nostri vantaggi premium. %sAcquista una licenza%s o %sleggi la documentazione%s per saperne di più. %sHai LayerSlider in un tema?%s

en: Slider Settings
it: Impostazioni Slider

en: Slider Width/Height Ratio
it: Rapporto larghezza/altezza cursore Slide

en: Slider appearance
it: Aspetto del cursore

en: Slider autorotation duration
it: Durata dell'autorotazione del cursore

en: Slider controls
it: Controlli dello Slider

en: Slider dimensions
it: Dimensioni del cursore

en: Slider global background
it: Sfondo globale del dispositivo di scorrimento

en: Slider height
it: Altezza slider

en: Slider minimum height in pixel
it: Altezza minima del cursore in pixel

en: Slider preview
it: Anteprima della slider

en: Slider preview image
it: Immagine di anteprima del dispositivo di scorrimento

en: Slider saved successfully
it: Dispositivo di scorrimento salvato con successo

en: Slider slug
it: Slider a scorrimento

en: Slider type
it: Tipo cursore

en: Slider type & dimensions
it: Carattere presentazione & dimensioni

en: Slider width
it: Larghezza del Slider

en: Slides List
it: Elenco diapositive

en: Slides can either be generated based on images you choose or on recent post entries
it: Le diapositive possono essere generate in base alle immagini scelte o alle voci di post recenti

en: Slideshow Background
it: Sfondo della presentazione

en: Slideshow Background Image
it: Immagine di sfondo della presentazione

en: Slideshow Events
it: Eventi di presentazione

en: Slideshow Image Size
it: Dimensione immagine presentazione

en: Slideshow Image and Video Size
it: Dimensione immagine e video della presentazione

en: Slideshow Image scrolling
it: Scorrimento delle immagini della presentazione

en: Slideshow Settings
it: Impostazioni presentazione

en: Slideshow Transition
it: Transizione presentazione

en: Slideshow autorotation Settings in Seconds
it: Impostazioni di autorotazione della presentazione in pochi secondi

en: Slideshow autorotation duration
it: Durata dell'autorotazione della presentazione

en: Slideshow behavior
it: Comportamento della presentazione

en: Slideshow button
it: Pulsante Presentazione

en: Slideshow can go backwards if someone switches to a previous slide.
it: La slideshow può andare indietro se qualcuno passa alla slide precedente.

en: Slideshow caption
it: Didascalia della presentazione

en: Slideshow control styling?
it: Stile di controllo della presentazione?

en: Slideshow navigation
it: Navigazione dello slideshow?

en: Slideshow timers
it: Timer presentazione

en: Slideshow titles
it: Titoli delle presentazioni

en: Slideshow will automatically start after page load.
it: La presentazione si avvia automaticamente dopo il caricamento della pagina.

en: Slideshow will automatically start after pages have loaded.
it: La presentazione si avvierà automaticamente dopo il caricamento delle pagine.

en: Slideshow will proceed in random order. This feature does not work with looping.
it: La presentazione procederà in ordine casuale. Questa funzione non funziona con il ciclo.

en: Slideshow will rotate every X seconds
it: La presentazione ruoterà ogni X secondi

en: Slightly fade in effect
it: Effetto leggermente sfumato

en: Slightly oversaturated
it: Un po' troppo saturo

en: Small
it: Piccolo

en: Small Padding
it: Imbottitura piccola

en: Small Thumbnails
it: Miniature piccole

en: Small bar above Main Menu
it: Piccola barra sopra il menu principale

en: Small separator
it: Separatore piccolo

en: Small title
it: Titolo piccolo

en: Small with border
it: Piccolo con bordo

en: Small: between 480px and 767px - eg: Tablet Portrait
it: Piccolo: tra 480px e 767px - ad esempio: Tablet Portrait

en: Smallest time unit
it: Unità di tempo più piccola

en: Smart Operation
it: Funzionamento intelligente

en: Smooth page transition when navigating from one page to the next. Please  disable if this causes problems with plugins when navigating ajax or  otherwise dynamical created content
it: Transizione fluida della pagina durante la navigazione da una pagina all'altra. Si prega di disabilitare se ciò causa problemi con i plug-in durante la navigazione in ajax o in altri contenuti creati dinamicamente

en: Smooth page transition when navigating from one page to the next. Please disable if this causes problems with plugins when navigating ajax or otherwise dynamical created content
it: Transizione fluida della pagina durante la navigazione da una pagina all'altra. Si prega di disabilitare se ciò causa problemi con i plug-in durante la navigazione in ajax o in altri contenuti creati dinamicamente

en: Snapping: Easily align layer edges, anchor points, and centers to other editor objects such as layers, ruler guides, etc.
it: Aggancio: allinea facilmente i bordi dei livelli, i punti di ancoraggio e i centri ad altri oggetti dell'editor come livelli, guide righello, ecc.

en: Sneak Peek on Product Updates
it: Sneak Peek sugli aggiornamenti del prodotto

en: Social Buttons
it: Pulsanti Sociali

en: Social Icon
it: Icona Social

en: Social Icon Hover Text
it: Testo al passaggio del mouse sull'icona sociale

en: Social Icon URL:
it: URL icona sociale:

en: Social Icons
it: Icone Social

en: Social Profile And Share Buttons
it: Profilo social e pulsanti di condivisione

en: Social Profile Buttons
it: Pulsanti del profilo social

en: Social Profile Links
it: Link ai Profili Social

en: Social Profiles
it: Profili Social

en: Social Service Font Color
it: Colore del carattere del servizio social

en: Social Service Font Color On Hover
it: Colore del carattere del servizio social al passaggio del mouse

en: Social Share Buttons
it: Pulsanti di condivisione social

en: Social buttons
it: Pulsanti sociali

en: Solid
it: Solido

en: Some SEO plugins need to process shortcodes when building the header. As this is time consuming it is disabled by default. Also if you experience problems you can leave it disabled until you find a solution to fix it.
it: Alcuni plugin SEO devono elaborare gli shortcode durante la creazione dell'intestazione. Poiché richiede molto tempo, è disabilitato per impostazione predefinita. Inoltre, se riscontri problemi, puoi lasciarlo disabilitato finché non trovi una soluzione per risolverlo.

en: Some SEO plugins need to process shortcodes when bulding the header. As this is time consuming it is disabled by default. Also if you experience problems you can leave it disabled until you find a solution to fix it.
it: Alcuni plugin SEO devono elaborare gli shortcode durante la creazione dell'intestazione. Poiché richiede molto tempo, è disabilitato per impostazione predefinita. Inoltre, se riscontri problemi, puoi lasciarlo disabilitato finché non trovi una soluzione per risolverlo.

en: Some fonts couldn’t be loaded since you disabled Google Fonts.
it: Non è stato possibile caricare alcuni font poiché hai disabilitato Google Fonts.

en: Some keyboard shortcuts may not work when you’re interacting with form elements. This is because many keys have special purpose while typing into a text field. To avoid issues, some shortcuts are temporarily disabled until the form element loses its focused state (i.e. the glowing ring around it). To overcome this inconvenience, simply press %s. This will unfocus the form item you’re working with and re-enable all keyboard shortcuts.
it: Alcuni tasti di scelta rapida potrebbero non funzionare quando si interagisce con gli elementi del modulo. Questo perché molte chiavi hanno uno scopo speciale durante la digitazione in un campo di testo. Per evitare problemi, alcune scorciatoie vengono temporaneamente disabilitate fino a quando l'elemento modulo non perde il suo stato di messa a fuoco (cioè l'anello luminoso intorno ad esso). Per superare questo inconveniente, è sufficiente premere %s. In questo modo verrà sfocato l'elemento del modulo con cui si sta lavorando e verranno riattivate tutte le scelte rapide da tastiera.

en: Some plugins (e.g. WooCommerce) do not support multiple post types when redirecting result to Search Result page.
it: Alcuni plugin (ad esempio WooCommerce) non supportano più tipi di post quando reindirizzano i risultati alla pagina dei risultati di ricerca.

en: Some server configuration make problems with ssl certificates (mostly self-signed certificates) when we check the readability of created merged files. In that case the files are not created. If you experience such problems try to disable the ssl verification during the creation process. This does not effect the protocol on frontend pageload.
it: Alcune configurazioni del server creano problemi con i certificati SSL (per lo più certificati autofirmati) quando controlliamo la leggibilità dei file uniti creati. In tal caso i file non vengono creati. Se riscontri tali problemi, prova a disabilitare la verifica SSL durante il processo di creazione. Ciò non influisce sul protocollo sul caricamento della pagina frontend.

en: Some server configuration make problems with ssl certificates (mostly self-signed certificates) when we check the readability of created merged files. In that case the files are not created. If you experience such problems try to disable the ssl verification during the creation process. This does not effect the protocoll on frontend pageload.
it: Alcune configurazioni del server creano problemi con i certificati SSL (per lo più certificati autofirmati) quando controlliamo la leggibilità dei file uniti creati. In tal caso i file non vengono creati. Se riscontri tali problemi, prova a disabilitare la verifica SSL durante il processo di creazione. Ciò non influisce sul protocollo sul caricamento della pagina frontend.

en: Some server configurations cache internal WP data and caused by a known but not yet fixed WP bug return wrong information about the existence of a compressed file - resulting in generating a new file again on every pageload and a rapidly growing folder ../wp-content/uploads/dynamic_avia.
it: Alcune configurazioni del server memorizzano nella cache i dati WP interni e causate da un bug WP noto ma non ancora corretto restituiscono informazioni errate sull'esistenza di un file compresso, generando nuovamente un nuovo file ad ogni caricamento di pagina e una cartella in rapida crescita ../wp-content /uploads/dynamic_avia.

en: Something went wrong ...
it: Si è verificato un errore ...

en: Something went wrong and WordPress was not able to update LayerSlider. This is likely a temporary issue, and you should try again a bit later.
it: Qualcosa è andato storto e WordPress non è stato in grado di aggiornare LayerSlider. Questo è probabilmente un problema temporaneo e dovresti riprovare un po 'più tardi.

en: Something went wrong.
it: Qualcosa è andato storto.

en: Sometimes the next upcoming event is not queried correctly. This is a known bug. In this case select a number of days to start the query before today. Usually 3-4 days should fix the problem.
it: A volte il prossimo evento imminente non viene interrogato correttamente. Questo è un bug conosciuto. In questo caso selezionare un numero di giorni per iniziare la query prima di oggi. Di solito 3-4 giorni dovrebbero risolvere il problema.

en: Sonar Shadow Color
it: Sonar Ombra Colore

en: Sonar effect duration
it: Durata dell'effetto sonar

en: Sonar/Pulsate Effect
it: Effetto Sonar/Pulsato

en: Sorry, a problem occured trying to communicate with Google reCAPTCHA API. You are currently not able to submit the contact form. Please try again later - reload the page and also check your internet connection.
it: Spiacenti, si è verificato un problema durante il tentativo di comunicare con l'API reCAPTCHA di Google. Al momento non sei in grado di inviare il modulo di contatto. Riprova più tardi - ricarica la pagina e controlla anche la tua connessione Internet.

en: Sorry, a problem occurred trying to communicate with Google reCAPTCHA API. You are currently not able to submit the contact form. Please try again later - reload the page and also check your internet connection.
it: Spiacenti, si è verificato un problema durante il tentativo di comunicare con l'API reCAPTCHA di Google. Al momento non sei in grado di inviare il modulo di contatto. Riprova più tardi - ricarica la pagina e controlla anche la tua connessione Internet.

en: Sorry, but the form could not be submitted - an error was found in your input. Please reload the page and try again.
it: Siamo spiacenti, ma non è stato possibile inviare il modulo - è stato trovato un errore nel tuo input. Ricarica la pagina e riprova.

en: Sorry, but the session time for this page has expired. Please reload the page.
it: Siamo spiacenti, ma il tempo di sessione per questa pagina è scaduto. Si prega di ricaricare la pagina.

en: Sorry, but the verification failed. Please reload the page and try again.
it: Siamo spiacenti, ma la verifica non è riuscita. Ricarica la pagina e riprova.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin activated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins activated.
it[0]: Ci dispiace, ma non si dispone delle autorizzazioni corrette per attivare il plugin %s. Contattare l’amministratore di questo sito per un aiuto su come  attivare il plugin.
it[1]: Ci dispiace, ma non si dispone delle autorizzazioni corrette per attivare il plugin %s. Contattare l’amministratore di questo sito per un aiuto su come  attivare il plugin.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin installed. | Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins installed.
it[0]: Ci dispiace, ma non si dispone delle autorizzazioni corrette per installare il plugin %s. Contattare l’amministratore di questo sito per un aiuto su come ottenere il plugin installato.
it[1]: Ci dispiace, ma non si dispone delle autorizzazioni corrette per installare il plugin %s. Contattare l’amministratore di questo sito per un aiuto su come ottenere il plugin installato.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin updated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins updated.
it[0]: Ci dispiace, ma non si dispone delle autorizzazioni corrette per aggiornare il plugin %s. Contattare l’amministratore di questo sito per un aiuto su come ottenere il plugin aggiornato.
it[1]: Ci dispiace, ma non si dispone delle autorizzazioni corrette per aggiornare il plugin %s. Contattare l’amministratore di questo sito per un aiuto su come ottenere il plugin aggiornato.

en: Sorry, custom element icon section does not exist currently. Please save page content and reload page to see icon for the new element.
it: Spiacenti, la sezione dell'icona dell'elemento personalizzato non esiste attualmente. Salva il contenuto della pagina e ricarica la pagina per visualizzare l'icona per il nuovo elemento.

en: Sorry, no posts matched your criteria
it: Nessuna pubblicazione corrisponde ai tuoi criteri

en: Sorry, no posts matched your criteria. Please try another search
it: Spiacente, nessun argomento trovato in base alla tua ricerca. Prova a cercare di nuovo

en: Sorry, the post you are looking for is not available. Maybe you want to  perform a search?
it: Spiacenti, articolo che stai cercando non è disponibile. Vuoi provare ad effettuare una ricerca?

en: Sorry, the post you are looking for is not available. Maybe you want to perform a search?
it: Siamo spiacenti, l’articolo che stai cercando non è disponibile. Vuoi provare ad effettuare una ricerca?

en: Sorry, there has been an error.
it: Siamo spiacenti, si è verificato un errore.

en: Sorry, we are currently updating our site - please try again later.
it: Preparati…
    
    Presto arriverà qualcosa di veramente interessante.

en: Sorry, you have not enough rights to perform requested action.
it: Spiacenti, non disponi di diritti sufficienti per eseguire l'azione richiesta.

en: Sort Order
it: Ordinamento

en: Sort Order:
it: Filtra Ordine:

en: Sort alphabetically
it: Ordina alfabeticamente

en: Sort by
it: Ordina per

en: Sort by Product ID
it: Ordina per ID prodotto

en: Sort by average rating
it: Ordina per valutazione media

en: Sort by menu order and name
it: Ordina per ordine e nome del menu

en: Sort by most recent
it: Ordina per Più recenti

en: Sort by popularity
it: Ordina per popolarità

en: Sort by price
it: Ordina per prezzo

en: Sort by relevance
it: Ordina per pertinenza

en: Sort by:
it: Ordina per:

en: Sort layers
it: Ordina livelli

en: Sort randomly
it: Ordina in modo casuale

en: Sort shortcode buttons by name ascending
it: Ordina i pulsanti dello shortcode per nome in ordine crescente

en: Sort shortcode buttons by name descending
it: Ordina i pulsanti shortcode per nome decrescente

en: Sort shortcode buttons by theme default sorting
it: Ordina i pulsanti shortcode in base all'ordinamento predefinito del tema

en: Sort shortcode buttons by usage
it: Ordina i pulsanti shortcode per utilizzo

en: Sortable?
it: Ordinabile?

en: Sorting
it: Ordinamento

en: Sorting Active
it: Ordinamento attivo

en: Soundcloud Link
it: Collegamento Soundcloud

en: Soundcloud Profile Link
it: Collegamento al profilo Soundcloud

en: Source
it: Sorgente

en: Sources
it: Fonti

en: Space
it: Spazio

en: Space Between Columns
it: Spazio tra le colonne

[ctx: Space bar key on keyboard]
en: SPACE
it: SPAZIO

en: Space between buttons
it: Spazio tra i pulsanti

en: Space between columns
it: Lo spazio tra le colonne

en: Space between columns (6% - theme default)
it: Spazio tra le colonne (6% - tema predefinito)

en: Spacing
it: Spaziatura

en: Spacing:
it: Spaziatura:

en: Special Effects
it: Effetti speciali

en: Special Effects are premium features. You can preview them with the buttons below, but you need to register your LayerSlider license in order to use them on front end pages. %sPurchase a license%s or %sread the documentation%s to learn more. %sGot LayerSlider in a theme?%s
it: Gli effetti speciali sono funzionalità premium. È possibile visualizzarli in anteprima con i pulsanti sottostanti, ma è necessario registrare la licenza LayerSlider per poterli utilizzare nelle pagine front-end. %s Acquista una licenza%s o %sleggi la documentazione%s per saperne di più. %s Hai LayerSlider in un tema? %s

en: Special Heading
it: Intestazione speciale

en: Special effects are like regular slide transitions and they work in the same way. You can set them on each slide individually. Mixing them with other transitions on other slides is perfectly fine. You can also apply them on all of your slides at once by pressing the “Apply to other slides” button above.
it: Gli effetti speciali sono come normali transizioni di diapositive e funzionano allo stesso modo. È possibile impostarli su ogni diapositiva singolarmente. Mescolarli con altre transizioni su altre diapositive va benissimo. Puoi anche applicarli su tutte le diapositive contemporaneamente premendo il pulsante "Applica ad altre diapositive" in alto.

en: Special effects are like regular slide transitions and they work in the same way. You can set them on each slide individually. Mixing them with other transitions on other slides is perfectly fine. You can also apply them on all of your slides at once by pressing the “Apply to others” button above. In case of 3D special effects, selecting additional 2D transitions can ensure backward compatibility for older browsers.
it: Gli effetti speciali sono come le normali transizioni di scorrimento e funzionano allo stesso modo. È possibile impostarli su ogni diapositiva singolarmente. Mescolarli con altre transizioni su altre diapositive va perfettamente bene. Puoi anche applicarli su tutte le diapositive contemporaneamente premendo il pulsante "Applica ad altri" sopra. In caso di effetti speciali 3D, la selezione di transizioni 2D aggiuntive può garantire la compatibilità con le versioni precedenti per i browser meno precedenti.

en: Special: Email Icon (add your own URL to link to a contact form)
it: Speciale: icona e-mail (aggiungi il tuo URL per collegarti a un modulo di contatto)

en: Special: RSS (add RSS URL, leave blank if you want to use default WordPress  RSS feed)
it: Speciale: RSS (aggiungi URL RSS, lascia vuoto se desideri utilizzare il feed RSS predefinito di WordPress)

en: Special: RSS (add RSS URL, leave blank if you want to use default WordPress RSS feed)
it: Speciale: RSS (aggiungi URL RSS, lascia vuoto se desideri utilizzare il feed RSS predefinito di WordPress)

en: Specify a favicon for your site.
it: Specifica una favicon per il tuo sito.

en: Spin horizontally
it: Gira in orizzontale

en: Spin vertically
it: Senso verticale

en: Spinner Icons
it: Icone Spinner

en: Split
it: Separa

en: Spread
it: Diffusione

en: Spread-Radius
it: Raggio di diffusione

en: Square
it: Quadrato

en: Stable
it: Stabile

en: Stacking Order
it: Ordine di impilamento

en: Stacking order
it: Ordine di impilamento

en: Standalone Icon with border and optional caption
it: Icona autonoma con bordo e didascalia opzionale

en: Start & Stop Buttons
it: Pulsanti Start & Stop

en: Start At
it: Inizia da

en: Start Date
it: Data Inizio

en: Start Immediately
it: Inizia subito

en: Start Only In Viewport
it: Avvia solo in Viewport

en: Start Popup Immediately
it: Avvia popup immediatamente

en: Start Slideshow
it: Inizia presentazione

en: Start With Slide
it: Iniziare con Slide

en: Start animation value
it: Inizia valore animazione

en: Start at
it: Inizia a

en: Start by adding columns and rows, then add content and styling to each.
it: Inizia aggiungendo colonne e righe, quindi aggiungi contenuto e stile a ciascuna.

en: Start from beginning again
it: Ricomincia daccapo

en: Start immediately
it: Avvia immediatamente

en: Start in viewport
it: Inizia in viewport

en: Start manually
it: Avvia manualmente

en: Start media playback on slide
it: Avvia la riproduzione multimediale sulla diapositiva

en: Start on pageload
it: Inizia con il caricamento della pagina

en: Start only in viewport
it: Inizia solo in viewport

en: Start slider immediately
it: Avvia lo slider immediatamente

en: Start slideshow
it: Avvio presentazione

en: Start when
it: Avvia

en: Start with Slide
it: Iniziare con Slide

en: Start with slide
it: Avvia con la slide

en: StartAt
it: Iniziare a

en: Starting Slide:
it: Avvio della diapositiva

en: Starting slide options
it: Opzioni di avvio della diapositiva

en: Starts playback of any active media element on the current slide.
it: Avvia la riproduzione di qualsiasi elemento multimediale attivo nella diapositiva corrente.

en: State
it: Stato

en: State:
it: Stato:

en: Static Layers
it: Livelli statici

en: Static layers from other slides
it: strati statici da altre diapositive

en: Static like count:
it: Statico come conteggio:

en: Status
it: Stato

en: Stay Updated
it: Resta Aggiornato

en: Stay in Touch with Kreatura
it: Resta in contatto con Kreatura

en: Stay tuned for an extensive collection of ready-to-go media assets that you can instantly use in your projects. The Object Library will soon offer commonly used images, video and audio, and scalable vector graphics.
it: Resta sintonizzato per una vasta raccolta di risorse multimediali pronte all'uso che puoi utilizzare immediatamente nei tuoi progetti. La libreria di oggetti offrirà presto immagini di uso comune, video e audio e grafica vettoriale scalabile.

en: Sticky Sidebar menu
it: Sticky sidebar

en: Sticky Submenu
it: Sottomenu appiccicoso

en: Sticky if Sidebar is smaller than the screen height, scroll otherwise
it: Appiccicoso se la barra laterale è più piccola dell'altezza dello schermo, scorrere altrimenti

en: Sticky with curtain effect
it: Appiccicoso con effetto tenda

en: Stop Autorotation with the last slide
it: Interrompi l'autorotazione con l'ultima diapositiva

en: Stop Preview
it: Interrompi anteprima

en: Stop Slideshow
it: Interrompi presentazione

en: Stop after playing last song
it: Interrompi dopo aver riprodotto l'ultima canzone

en: Stop the slideshow
it: Interrompi la presentazione

en: Stops the project by freezing every animation taking place when triggered, including slide transitions when changing slides.
it: Interrompe il progetto bloccando ogni animazione in corso quando viene attivata, incluse le transizioni delle diapositive quando si modificano le diapositive.

en: Stops the slideshow. Depending on your settings, layer animations and progress timers may not be interrupted, but your project will not commence to the next slide automatically.
it: Interrompe la presentazione. A seconda delle impostazioni, le animazioni dei livelli e i timer di avanzamento potrebbero non essere interrotti, ma il progetto non inizierà automaticamente con la diapositiva successiva.

en: Stored Site Cookies
it: Cookie del sito memorizzati

en: Stores information needed by Google Analytics
it: Memorizza le informazioni necessarie a Google Analytics

en: Stores the shortcode version for the element
it: Memorizza la versione dello shortcode per l'elemento

en: Stores the unique ID for the element
it: Memorizza l'ID univoco per l'elemento

en: Street Address:
it: Indirizzo:

en: Street address
it: Indirizzo

en: Street and Number
it: Via e N. Civico

en: Stretch
it: Allungabile

en: Stretch Fullscreen
it: Allunga a schermo intero

en: Stretch Video so it covers the whole slideshow (Video must be 16:9 for this option to work properly)
it: Allunga il video in modo che copra l'intera presentazione (il video deve essere 16:9 affinché questa opzione funzioni correttamente)

en: Stretch fullwidth
it: Allunga a tutta larghezza

en: Stretch image to fit the slideshow size?
it: Allungare l'immagine per adattarla alle dimensioni della presentazione?

en: Stretch to fit
it: Estendi per adattare

en: Stretch to fit (stretches image to cover the element)
it: Estendi (estende l'immagine per coprire l'elemento)

en: Stretched layout
it: Layout allungato

en: Stretches the background image to the same size as the layer. May result in distorted image.
it: Estende l'immagine di sfondo alle stesse dimensioni del livello. Può causare un'immagine distorta.

en: Striped
it: A strisce

en: Stroke Color
it: Colore tratto

en: Stroke size
it: Dimensione del tratto

en: Style
it: Stile

en: Style Properties
it: Proprietà di stile

en: Style properties
it: Proprietà di stile

en: Style?
it: Stile

en: Styles
it: Stili

en: Styling
it: Stile

en: Styling of Marker
it: Stile del pennarello

en: Sub-Title Font Sizes
it: Dimensioni dei caratteri dei sottotitoli

en: Subheading
it: Sottotitolo

en: Subheading Font Size
it: Dimensione carattere sottotitolo

en: Subheading Font Sizes
it: Dimensioni dei caratteri dei sottotitoli

en: Subheading Size
it: Sottotitolo

en: Subheading Text
it: Testo Sottotestata

en: Subject
it: Oggetto

en: Submit
it: Invia

en: Submit Button Label
it: Etichetta Pulsante Invio

en: Subscribe
it: Iscriviti

en: Subscriber
it: Sottoscrittore

en: Subscribers
it: Iscritti

en: Subtitle Font Color
it: Colore carattere sottotitoli

en: Subtitle below name
it: Sottotitolo sotto il nome

en: Success (Green)
it: Successo (verde)

en: Successful check on %s.
it: Controllo riuscito su %s.

en: Successfull: %d templates could be imported.
it: Riuscito: %d modelli potrebbero essere importati.

en: Successfully emptied LayerSlider caches.
it: Hai svuotato con successo la cache LayerSlider.

en: Successfully updated the Template Store library.
it: Hai aggiornato correttamente la libreria di Template Store.

en: Suggestions
it: Suggerimenti

en: Suhosin may override PHP server settings that are otherwise marked OK here. If you experience issues, please contact your web hosting company and ask them to verify the listed server settings above.
it: Suhosin può sovrascrivere le impostazioni del server PHP che sono altrimenti contrassegnate come OK qui. Se riscontri problemi, contatta la tua società di web hosting e chiedi loro di verificare le impostazioni del server sopra elencate.

en: Suhosin may override PHP server settings that are otherwise marked OK here. If you experience issues, please contact your web hosting company and ask them to verify the listed server settings.
it: Suhosin può sovrascrivere le impostazioni del server PHP che sono altrimenti contrassegnate COME OK qui. Se riscontri problemi, contatta la tua società di web hosting e chiedi loro di verificare le impostazioni del server elencate.

en: Suhosin:
it: SUHOSIN

en: Summary of missing tags:
it: Riepilogo dei tag mancanti:

en: Super Admin
it: Amministratore

en: Support
it: Supporto

en: Support & FAQs
it: Supporto e FAQ

en: Support ALB Elements To Qualify Links
it: Supporta gli elementi ALB per qualificare i collegamenti

en: Support Policies
it: Politiche di assistenza

en: Suppress debug info
it: Elimina le informazioni di debug

en: Switch at 480px (smartphone portrait)
it: Passa a 480px (verticale da smartphone)

en: Switch at 768px (tablet portrait)
it: Passa a 768 px (ritratto tablet)

en: Switch at 990px (tablet landscape)
it: Passa a 990px (orizzontale tablet)

en: Switch to a certain slide
it: Passa a una determinata diapositiva

en: Switch to the next slide
it: Passa alla diapositiva successiva

en: Switch to the previous slide
it: Passa alla diapositiva precedente

en: System Status
it: Stato del Sistema

en: THESE PLUGINS DO NOT GUARANTEE TO FULFILL ANY LEGAL RULES FOR ACCESSIBILITY !!!
it: QUESTI PLUGIN NON GARANTISCONO DI SODDISFARE LE REGOLE LEGALI PER L'ACCESSIBILITÀ !!!

en: THIS OPTION IS IGNORED WHEN WP_DEBUG = true.
it: QUESTA OPZIONE VIENE IGNORATA QUANDO WP_DEBUG = true.

en: Tab 1
it: Scheda 1

en: Tab 2
it: Scheda 2

en: Tab Buttons Out Of Screen Behaviour
it: Pulsanti di tabulazione fuori dal comportamento dello schermo

en: Tab Content
it: Contenuto tab

en: Tab Content goes here
it: Inserisci il contenuto della scheda

en: Tab Font Color
it: Colore del carattere Scheda

en: Tab Font Color On Hover
it: Tab Font Color al passaggio del mouse

en: Tab Icon
it: Icona della scheda

en: Tab Image
it: Immagine Tab

en: Tab Image Style
it: Stile Immagine

en: Tab Label
it: Tab: Etichetta

en: Tab Padding
it: Spaziatura interna

en: Tab Position
it: Posizione linguetta

en: Tab Section
it: Sezione scheda

en: Tab Section content hidden. Click here to show it
it: Contenuto della sezione della scheda nascosto. Clicca qui per mostrarlo

en: Tab Symbol
it: Simbolo tabulazione

en: Tab Title
it: Titolo Scheda

en: Tab Title Background Color
it: Colore di sfondo del titolo della scheda

en: Table
it: Tabella

en: Table Builder
it: Generatore di tabelle

en: Table Caption
it: Didascalia tabella

en: Table Design
it: Tavolo di design

en: Table Purpose
it: Scopo della tabella

en: Table Styling
it: Stile della tavola

en: Tablet Landscape
it: Tavoletta Orizzontale

en: Tablet Portrait
it: Tavoletta Verticale

en: Tablet View
it: Visualizzazione Tablet

en: Tabs
it: Schede

en: Tabs Item
it: Elemento tabs

en: Tag Archive for:
it: Archivio per:

en: Target Audience
it: Destinatari

en: Target Pages
it: Pagine destinazione

en: Target posts with the filters below
it: Indirizza i post con i filtri sottostanti

en: Taxonomy Overview Page
it: Pagina Panoramica tassonomia

en: Teal
it: Verde mare

en: Team Member
it: Membro del Team

en: Team Member Description
it: Descrizione Membro

en: Team Member Description Font Color
it: Descrizione del membro del team Colore del carattere

en: Team Member Font Color
it: Colore carattere membro del team

en: Team Member Image
it: Immagine Membro Team

en: Team Member Item
it: Team Member

en: Team Member Job Title
it: Titolo di lavoro del membro del team

en: Team Member Job Title Font Color
it: Colore del carattere del titolo di lavoro del membro del team

en: Team Member Job title
it: Membro del team Titolo di lavoro

en: Team Member Name
it: Nome Membro Team

en: Template Name must have at least 3 characters
it: Il nome del Modello deve avere almeno 3 caratteri

en: Template Store
it: Negozio di modelli

[ctx: Template Store]
en: NEW
it: NUOVO

en: Template name already in use. Please delete the template with this name first or choose a different name
it: Nome del modello già in uso. Elimina prima il modello con questo nome o scegli un nome diverso

en: Templates
it: Modelli

en: Temporarily disable and hide the item without deleting it, if its out of stock
it: Disabilita e nascondi temporaneamente l'articolo senza eliminarlo, se è esaurito

en: Terms of Use
it: Termini di Utilizzo

en: Terrain
it: Terreno

en: Testimonial Grid
it: Griglia Testimonianza

en: Testimonial Grid Columns
it: Colonne della griglia delle testimonianze

en: Testimonial Grid Style
it: Stile griglia testimonianze

en: Testimonial Item
it: Elemento Testimonial

en: Testimonial Slider (Compact)
it: Slider testimonial (compatto)

en: Testimonial Slider (Large)
it: Slider Testimonianza (Grande)

en: Testimonial Style
it: Stile del Testimonial

en: Testimonial by
it: Testimonianza di

en: Testimonials
it: Testimonianze

en: Text
it: Testo

en: Text & Typography
it: Testo & Tipografia

en: Text Align
it: Allineamento Testo

en: Text Alignment
it: Allineamento Testo

en: Text Block
it: Blocco di Testo

en: Text Block Styling
it: Stile blocco di testo

en: Text Color
it: Colore testo

en: Text Decoration
it: Decorazione Testo

en: Text Editor Icons
it: Icone Editor Testo

en: Text Font Size
it: Dimensione Font testo

en: Text Layer
it: Testo del Livello

en: Text Link?
it: Link del testo

en: Text Settings
it: Impostazioni testo

en: Text Shadow
it: Ombra Testo

en: Text Size
it: Dimensione Testo

en: Text Transform
it: Trasformazione Testo

en: Text align
it: Allineamento testo

en: Text color of the button
it: Colore del testo del pulsante

en: Text color of the button:
it: Colore del testo del pulsante:

en: Text color of the caption
it: Colore del testo della didascalia

en: Text decoration
it: Decorazione testo

en: Text that appears if you place your mouse above the Icon
it: Testo che appare se posizioni il mouse sopra l'icona

en: Text used for the button:
it: Testo utilizzato per il pulsante:

en: Text/icon color when hovering over a photo
it: Colore del testo/icona quando si passa con il mouse su una foto

en: Text/icon color when hovering over a photo:
it: Colore del testo/icona quando si passa con il mouse su una foto:

en: Textblock Content Styling
it: Stile del contenuto textblock

en: Textblock shortcode created around a plain text content to keep it editable: %s
it: Shortcode Textblock creato attorno a un contenuto di testo normale per mantenerlo modificabile: %s

en: Textblock shortcode created at index %d around a text content to keep it editable: %s
it: Shortcode del blocco di testo creato all'indice %d attorno a un contenuto di testo per mantenerlo modificabile: %s

en: Thai
it: Thailandese

en: Thank you for installing LayerSlider WP! Version 6 is our biggest update yet.
it: Grazie per aver installato LayerSlider WP! La versione 6 è il nostro più grande aggiornamento finora.

en: Thank you for purchasing LayerSlider! Your site is activated to receive automatic updates and to access all premium content & features.
it: Grazie per aver acquistato LayerSlider! Il tuo sito è attivato per ricevere aggiornamenti automatici e per accedere a tutti i contenuti e le funzionalità premium.

en: Thank you for subscribing to our newsletter!
it: Grazie per esserti iscritto alla nostra newsletter!

en: Thank you for your Message!
it: Grazie per il vostro messaggio!

en: Thank you for your purchase!
it: Grazie per il tuo acquisto!

en: Thank you for your support and trust in Kreatura when using our products and services. To keep pace with the new data protection laws taking effect on May 25, 2018 in the European Union, we are updating our privacy policies. Please, do visit our %sGeneral Data Protection Regulation%s page for more information.
it: Grazie per il supporto e la fiducia in Kreatura quando si utilizzano i nostri prodotti e servizi. Per stare al passo con le nuove leggi sulla protezione dei dati che entreranno in vigore il 25 maggio 2018 nell'Unione Europea, stiamo aggiornando le nostre politiche sulla privacy. Per ulteriori informazioni, visita la nostra pagina %sRegolamento generale sulla protezione dei dati%s.

en: The 'Default Font' can't be deleted.
it: Il "Carattere predefinito" non può essere eliminato.

en: The 20 latest Blog Posts
it: Gli ultimi 20 post sul blog

en: The 8 latest Portfolio Entries
it: Le 8 ultime voci del portfolio

en: The API "set" is a required parameter.
it: L'API "set" è un parametro obbligatorio.

en: The Auto importing script could not be loaded. Please use the wordpress importer and import the XML file <pre>%s</pre> manually.
it: Impossibile caricare lo script di importazione automatica. Si prega di utilizzare l'importatore wordpress e importare il file XML<pre> %s</pre> manualmente.

en: The Avia Layout Builder allows you to create unique layouts with an easy to use, drag and drop interface.
it: Avia Layout Builder ti consente di creare layout unici con un'interfaccia facile da usare, trascina e rilascia.

en: The Builder is available on Pages and Single Portfolio Entries
it: Il Builder è disponibile su Pagine e Voci di Portafoglio Singolo

en: The Envato Marketplace "item ID" is a required parameter.
it: L' "item ID" Envato Marketplace  è un parametro richiesto

en: The Events Calendar Plugin is currently not active. Please install and activate it, then reload this page in order to be able to import this demo
it: Il plugin "The Events Calendar" non è attivo. Dovresti installarlo e attivarlo, quindi ricaricare questa pagina in modo da poter importare questa demo.

en: The Font heading allows you to use a wide range of fonts for your headings. Uplooad your own fonts, use websave fonts (faster rendering) or Google webkit fonts (more unique).
it: L'intestazione Carattere consente di utilizzare un'ampia gamma di caratteri per le intestazioni. Carica i tuoi caratteri, usa i caratteri websave (rendering più veloce) o i caratteri webkit di Google (più unici).

en: The Font heading utilizes google fonts and allows you to use a wide range of  custom fonts for your headings
it: L'intestazione Font utilizza i caratteri di Google e ti consente di utilizzare un'ampia gamma di caratteri personalizzati per le tue intestazioni

en: The Font heading utilizes google fonts and allows you to use a wide range of custom fonts for your headings
it: L'intestazione Font utilizza i caratteri di Google e ti consente di utilizzare un'ampia gamma di caratteri personalizzati per le tue intestazioni

en: The Gutenberg editor has a native Spacer block, which you can also use to make more room around the project.
it: L'editor di Gutenberg ha un blocco Spacer nativo, che puoi anche usare per fare più spazio intorno al progetto.

en: The Gutenberg editor has a native Spacer block, which you can also use to make more room around the slider.
it: L'editor Gutenberg ha un blocco Spacer nativo, che puoi anche usare per fare più spazio attorno al cursore.

en: The LayerSlider API and its Event Callbacks are intended for web developers who would like to further customize the plugin with custom coding. You don’t have to bother with this portion of LayerSlider if you aren’t familiar with JavaScript or programming in general. If you are, however, please read our %sonline documentation%s for more information about the JS API. There are also %sserver-side APIs%s available.
it: L'API LayerSlider e i relativi event callback sono destinati agli sviluppatori Web che desiderano personalizzare ulteriormente il plug-in con codifica personalizzata. Non devi preoccuparti di questa parte di LayerSlider se non hai familiarità con JavaScript o la programmazione in generale. Se lo sei, tuttavia, leggi la nostra documentazione %sonline%s per ulteriori informazioni sull'API JS. Sono inoltre disponibili API lato server %s%s.

en: The LayerSlider project you’ve embedded here is yet to be published, thus it won’t be displayed to your visitors. You can publish it by enabling the appropriate option in %sProject Settings → Publish%s.
it: Il progetto LayerSlider che hai incorporato qui deve ancora essere pubblicato, quindi non verrà visualizzato ai tuoi visitatori. È possibile pubblicarlo abilitando l'opzione appropriata in %sImpostazioni progetto → Pubblica%s.

en: The PHP ZipArchive extension is needed to export projects. Please note, this is *NOT* the equivalent of the PEAR Archive_Zip package. The two are different, and hosting companies usually don’t offer a way to make this change on your own. Please contact your server hosting company and ask them to enable PHP’s ZipArchive extension.
it: L'estensione PHP ZipArchive è necessaria per esportare i progetti. Si prega di notare che questo *NON* è l'equivalente del pacchetto PEAR Archive_Zip. I due sono diversi e le società di hosting di solito non offrono un modo per apportare questa modifica da soli. Contatta la tua società di hosting di server e chiedi loro di abilitare l'estensione ZipArchive di PHP.

en: The PHP ZipArchive extension is needed to use the Template Store and import/export sliders with images.
it: L'estensione PHP ZipArchive è necessaria per utilizzare il Template Store e importare/esportare gli slider con le immagini.

en: The PHP ZipArchive extension is required to export projects.
it: L'estensione PHP ZipArchive è necessaria per esportare i progetti.

en: The PHP ZipArchive extension is required to export sliders.
it: L'estensione PHP ZipArchive è necessaria per esportare gli slider.

en: The PHP ZipArchive extension is required to import .zip files
it: L'estensione PHP ZipArchive è necessaria per importare i file .zip

en: The PHP ZipArchive extension is required to import .zip files.
it: L'estensione PHP ZipArchive è necessaria per importare file .zip.

en: The Popup closing transition duration specified in milliseconds. A second equals to 1000 milliseconds.
it: La durata della transizione di chiusura del popup specificata in millisecondi. Un secondo equivale a 1000 millisecondi.

en: The Popup opening transition duration specified in milliseconds. A second equals to 1000 milliseconds.
it: La durata della transizione di apertura popup specificata in millisecondi. Un secondo equivale a 1000 millisecondi.

en: The Template Store provides quality hand-crafted slider samples, which can be a staring point for your new projects. Templates can also teach a lot of techniques and you can find from really simple ones to the most complex and extreme sliders.
it: Il Template Store fornisce campioni di slider di qualità realizzati a mano, che possono essere un punto di partenza per i tuoi nuovi progetti. I modelli possono anche insegnare molte tecniche e puoi trovare da quelle davvero semplici agli slider più complessi ed estremi.

en: The WooCommerce Plugin is currently not active. Please install and activate it, then reload this page in order to be able to import this demo
it: Il plugin "WooCommerce" non è attivo. Dovresti installarlo e attivarlo, quindi ricaricare questa pagina in modo da poter importare questa demo.

en: The XML file <pre>%s</pre> containing the demo content is not available or could not be read.<br/> You might want to try to set the file permission to chmod 777.<br/>If this doesn't work please use the wordpress importer and import the XML file (should be located in your themes folder: dummy.xml) manually <a href="/wp-admin/import.php">here.</a>
it: Il file XML<pre> %s</pre> contenente il contenuto demo non è disponibile o non può essere letto.<br/> Potresti provare a impostare l'autorizzazione del file su chmod 777.<br/> Se questo non funziona, usa l'importatore wordpress e importa il file XML (dovrebbe trovarsi nella cartella dei temi: dummy.xml) manualmente <a href="/wp-admin/import.php">qui.</a>

en: The actions above will be performed on this blog only. If you have a multisite network and you are a network administrator, then an “Apply to all sites” checkbox will appear, which you can use to erase data from every site in your network if you choose so.
it: Le azioni di cui sopra verranno eseguite solo su questo blog. Se disponi di una rete multisito e sei un amministratore di rete, verrà visualizzata una casella di controllo "Applica a tutti i siti", che puoi utilizzare per cancellare i dati da ogni sito della rete, se lo desideri.

en: The amount of rotation (if any) in degrees used in the Ken Burns effect. Negative values are allowed for counterclockwise rotation.
it: La quantità di rotazione (se presente) in gradi utilizzata nell'effetto Ken Burns. Sono ammessi valori negativi per la rotazione in senso antiorario.

en: The animation speed in milliseconds when the project forces remaining layers out of scene before changing slides.
it: Velocità di animazione in millisecondi quando il progetto forza i livelli rimanenti fuori scena prima di modificare le diapositive.

en: The animation speed in milliseconds when the slider forces remaining layers out of scene before swapping slides.
it: La velocità dell'animazione in millisecondi quando il cursore forza i livelli rimanenti fuori scena prima di scambiare le diapositive.

en: The automatically fetched preview image quaility for YouTube videos when you do not set your own. Please note, some videos do not have HD previews, and you may need to choose a lower quaility.
it: La qualità dell'immagine di anteprima recuperata automaticamente per i video di YouTube quando non ne imposti una tua. Tieni presente che alcuni video non hanno anteprime HD e potresti dover scegliere una qualità inferiore.

en: The background color of this layer. You can use color names, hexadecimal, RGB or RGBA values as well as the “transparent” keyword. Example: #FFF
it: Il colore di sfondo di questo livello. È possibile utilizzare nomi di colori, valori esadecimali, RGB o RGBA, nonché la parola chiave "trasparente". Esempio: #FFF

en: The background color of your layer. You can use color names, hexadecimal, RGB or RGBA values as well as the “transparent” keyword. Example: #FFF
it: Il colore di sfondo del tuo livello. È possibile utilizzare nomi di colori, valori esadecimali, RGB o RGBA, nonché la parola chiave "trasparente". Esempio: #FFF

en: The background image is displayed in its original size
it: L'immagine di sfondo viene visualizzata nelle dimensioni originali

en: The background image of this layer. Click on the image to open the WordPress Media Library to choose or upload an image.
it: L'immagine di sfondo di questo livello. Fare clic sull'immagine per aprire la libreria multimediale di WordPress per scegliere o caricare un'immagine.

en: The background image of your
it: L'immagine di sfondo del tuo

en: The background image of your Body
it: L'immagine di sfondo del tuo corpo

en: The bbPress Plugin is currently not active. Please install and activate it, then reload this page in order to be able to import this demo
it: Il plugin "The Events Calendar" non è attivo. Dovresti installarlo e attivarlo, quindi ricaricare questa pagina in modo da poter importare questa demo.

en: The cells in this row will switch to fullwidth at this screen width
it: Le celle in questa riga passeranno alla larghezza massima con questa larghezza dello schermo

en: The circle may overlap other elements when not used inside column elements. This is a known restriction. Add spacing around the Animated Number element might help to prevent that depending on your layout.
it: Il cerchio può sovrapporsi ad altri elementi se non viene utilizzato all'interno di elementi di colonna. Questa è una restrizione nota. Aggiungere la spaziatura intorno all'elemento Numero animato potrebbe aiutare a impedirlo a seconda del layout.

en: The circle may overlap other elements, add spacing around the Animated Number element to prevent that.
it: Il cerchio può sovrapporsi ad altri elementi, aggiungere spazio attorno all'elemento Numero animato per impedirlo.

en: The color of your text. You can use color names, hexadecimal, RGB or RGBA values. Example: #333
it: Il colore del tuo testo. È possibile utilizzare nomi di colori, valori esadecimali, RGB o RGBA. Esempio: #333

en: The columns in this row will switch to fullwidth at this screen width
it: Le colonne in questa riga passeranno alla larghezza massima con questa larghezza dello schermo

en: The current number of cells does not allow any layout variations
it: L'attuale numero di celle non consente variazioni di layout

en: The default font size for your content (eg: blog post content)
it: La dimensione del carattere predefinita per i tuoi contenuti (es: contenuto del post del blog)

en: The default lazy loading behavior ensures maximum compatibility and works ideally for general purposes. However, there is a chance that the browser might start downloading some assets for a split second before LayerSlider cancels them. Enabling this option will eliminate any chance of generating even a minuscule amount of unwanted traffic, but it can also cause issues for search engine indexing and other WP themes/plugins.
it: Il comportamento di caricamento pigro predefinito garantisce la massima compatibilità e funziona idealmente per scopi generali. Tuttavia, esiste la possibilità che il browser inizi a scaricare alcune risorse per una frazione di secondo prima che LayerSlider le annulli. L'abilitazione di questa opzione eliminerà qualsiasi possibilità di generare anche una minuscola quantità di traffico indesiderato, ma può anche causare problemi per l'indicizzazione dei motori di ricerca e altri temi / plugin WP.

en: The default lazy loading behavior makes a compromise to ensure maximum compatibility while offering a solution that works ideally in almost all cases. However, by leaving the image ’src’ and ’srcset’ attributes untouched, there is a slight chance that the browser might start downloading some assets for a split second before LayerSlider cancels them. Enabling this option will eliminate any chance of generating even a minuscule amount of unwanted traffic, but it can also cause issues for search engine indexing and other WP themes/plugins.
it: Il comportamento di caricamento pigro predefinito costituisce un compromesso per garantire la massima compatibilità offrendo al contempo una soluzione che funziona idealmente in quasi tutti i casi. Tuttavia, lasciando intatti gli attributi 'src' e 'srcset' dell'immagine, c'è una leggera possibilità che il browser inizi a scaricare alcune risorse per una frazione di secondo prima che LayerSlider le annulli. L'abilitazione di questa opzione eliminerà qualsiasi possibilità di generare anche una quantità minuscola di traffico indesiderato, ma può anche causare problemi per l'indicizzazione dei motori di ricerca e altri temi / plugin WP.

en: The default value for parallax layers on this slide, which they will inherit, unless you set it otherwise on the affected layers.
it: Il valore predefinito per strati di parallasse su questa diapositiva, che saranno ereditati, se non vengono impostati diversamente gli strati interessati.

en: The direction of rotation.
it: SENSO DI ROTAZIONE

en: The direction of the slide or mixed animation if you’ve chosen this type in the previous settings.
it: La direzione della diapositiva o dell'animazione mista se hai scelto questo tipo nelle impostazioni precedenti.

en: The documentation is here
it: La documentazione è qui

en: The domain that should be allowed is:
it: Il dominio che dovrebbe essere consentito è:

en: The duration of the animation. This value is in millisecs, so the value 1000 measn 1 second.
it: La durata dell'animazione. Questo valore è in millisecondi, quindi il valore 1000 significa 1 secondo.

en: The duration of the reverse transition in milliseconds. A second is equal to 1000 milliseconds.
it: La durata della transizione inversa in millisecondi. Un secondo è uguale a 1000 millisecondi.

en: The duration of your animation. This value is in millisecs, so the value 1000 means 1 second.
it: La durata della tua animazione. Questo valore è in millisecondi, quindi il valore 1000 significa 1 secondo.

en: The entered SVG code doesn’t seem to be valid.
it: Il codice SVG inserito non sembra essere valido.

en: The export file could not be found at <code>%s</code>. It is likely that  this was caused by a permissions problem.
it: Impossibile trovare il file di esportazione in <code>%s</code> . È probabile che ciò sia stato causato da un problema di autorizzazioni.

en: The export file could not be found at <code>%s</code>. It is likely that this was caused by a permissions problem.
it: Il file di esportazione non è stato trovato in <code>%s</code>. E' probabile che ciò sia stato causato da un problema di autorizzazioni.

en: The file does not exist, please try again.
it: Questo file non esiste, prova di nuovo.

en: The following actions will be performed when you confirm your intention to erase all plugin data:
it: Le seguenti azioni verranno eseguite quando confermi la tua intenzione di cancellare tutti i dati del plug-in:

en: The following are the initial options from which this layer animates toward the appropriate values set under the Styles tab when it enters into the slider canvas.
it: Le seguenti sono le opzioni iniziali da cui questo livello si anima verso i valori appropriati impostati nella scheda Stili quando entra nell'area di scorrimento.

en: The following buttons currently only support links to a profile.
it: I seguenti pulsanti attualmente supportano solo i collegamenti a un profilo.

en: The following buttons support share links (generated by theme) and links to a profile.
it: I seguenti pulsanti supportano i collegamenti di condivisione (generati dal tema) e i collegamenti a un profilo.

en: The following cookies are also needed - You can choose if you want to allow them:
it: Sono necessari anche i seguenti cookie - Puoi scegliere se vuoi consentirli:

en: The following cookies are currently in use. Due to browser security we are only able to show cookies of your domain.
it: I seguenti cookie sono attualmente in uso. A causa della sicurezza del browser, siamo in grado di mostrare solo i cookie del tuo dominio.

en: The following default text will be applied if you leave the textfields empty:
it: Se lasci vuoti i campi di testo, verrà applicato il seguente testo predefinito:

en: The following options activate theme integrated support. With 4.8.8 we are at the beginning of a step by step process to enhance this. Any feedback is appreciated to improve it.
it: Le seguenti opzioni attivano il supporto integrato del tema. Con 4.8.8 siamo all'inizio di un processo passo dopo passo per migliorare questo. Qualsiasi feedback è apprezzato per migliorarlo.

en: The following options specify the initial state of each text fragments before they start animating toward the joint whole word.
it: Le seguenti opzioni specificano lo stato iniziale di ciascun frammento di testo prima che inizi l'animazione verso l'intera parola unita.

en: The following options will be the end values where this layer animates toward when it leaves the slider canvas.
it: Le seguenti opzioni saranno i valori finali verso cui questo livello si anima quando lascia l'area di scorrimento.

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
it[0]: Il seguente plug-in deve essere aggiornato alla versione pi&ugrave; recente per garantire la massima compatibilit&agrave;  con questo tema: %1$s.
it[1]: I seguenti plug-in devono essere aggiornati alla versione più recente per garantire la massima compatibilità con questo tema: %1$s.

en: The following plugin was activated successfully: | The following plugins were activated successfully:
it[0]: Il seguente plugin è stato attivato correttamente:
it[1]: I seguenti plugin sono stati attivati con successo:

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
it[0]: Il seguente plugin suggerito &egrave; attualmente inattivo: %1$s.
it[1]: I seguenti plugin raccomandati sono attualmente inattivi: %1$s.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
it[0]: Il seguente plug-in richiesto non &egrave; al momento attivo: %1$s.
it[1]: I seguenti plugin richiesti sono attualmente inattivi: %1$s.

en: The font size in pixels. Example: 16px.
it: La dimensione del carattere in pixel. Esempio: 16px.

en: The heading font allows you to use a wide range of fonts for your headings. Upload your own fonts, use websave fonts (faster rendering, but not mandatory installed on all devices) or %s (more unique).
it: Il carattere dell'intestazione ti consente di utilizzare un'ampia gamma di caratteri per le tue intestazioni. Carica i tuoi caratteri, usa i caratteri websave (rendering più veloce, ma non obbligatorio installato su tutti i dispositivi) o %s (più univoco).

en: The height of the layer in pixels or percents. Percentage values are relative to the project canvas size.
it: Altezza del livello in pixel o percentuali. I valori percentuali sono relativi alle dimensioni dell'area di disegno del progetto.

en: The height of the project canvas in pixels.
it: Altezza dell'area di disegno del progetto in pixel.

en: The height of the slider canvas in pixels.
it: L'altezza dell'area di scorrimento in pixel.

en: The height of the slider in pixels.
it: Altezza del dispositivo di scorrimento in pixel

en: The height of thumbnails in the navigation area.
it: L'altezza delle miniature nell'area di navigazione.

en: The height of your feed. Any number, add px (= default) or %.
it: L'altezza del tuo feed. Qualsiasi numero, aggiungi px (= predefinito) o %.

en: The import file seems to be invalid or corrupted
it: Il file di importazione sembra non essere valido o danneggiato

en: The import file seems to be invalid or corrupted.
it: Il file di importazione sembra non essere valido o danneggiato.

en: The initial height of this layer from which it will be animated to its proper size during the transition.
it: L'altezza iniziale di questo livello da cui verrà animato alla sua dimensione corretta durante la transizione.

en: The initial rotation of the individual tiles which will be animated to the default (0deg) value around the X axis. You can use negatuve values.
it: La rotazione iniziale delle singole tessere che verranno animate al valore predefinito (0 gradi) attorno all'asse X. Puoi usare valori negativi.

en: The initial rotation of the individual tiles which will be animated to the default (0deg) value around the Y axis. You can use negatuve values.
it: La rotazione iniziale delle singole tessere che verranno animate al valore predefinito (0 gradi) attorno all'asse Y. Puoi usare valori negativi.

en: The initial rotation of the individual tiles which will be animated to the default (0deg) value around the Z axis. You can use negatuve values.
it: La rotazione iniziale delle singole tessere che verranno animate al valore predefinito (0 gradi) attorno all'asse Z. Puoi usare valori negativi.

en: The initial scale of the individual tiles which will be animated to the default (1.0) value.
it: La scala iniziale delle singole tessere che verranno animate al valore predefinito (1.0).

en: The initial width of this layer from which it will be animated to its proper size during the transition.
it: La larghezza iniziale di questo layer da cui sarà animato alla sua dimensione corretta durante la transizione.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
it: Il processo di installazione e di attivazione sta iniziando. Questo processo può durare un po’ di più su alcuni host, si prega di pazientare.

en: The installation of %1$s failed.
it: Installazione di %1$s fallita.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
it: Il processo di installazione sta iniziando. Questo processo può durare un po’ di più su alcuni host, si prega di pazientare.

en: The interval time between slides for autoplay in milliseconds.
it: L'intervallo di tempo tra le diapositive per la riproduzione automatica in millisecondi.

en: The interval time between slides for autoplay in milliseconds. Any number.
it: L'intervallo di tempo tra le diapositive per la riproduzione automatica in millisecondi. Qualsiasi numero.

en: The key is probably either restricted to the wrong domain or the domain syntax you entered is wrong.
it: La chiave è probabilmente limitata al dominio sbagliato o la sintassi del dominio che hai inserito è sbagliata.

en: The lack of PHP “mbregex” module can lead to unexpected issues. Contact your server hosting provider and ask them to install/enable this module.
it: La mancanza del modulo PHP “mbregex” può portare a problemi imprevisti. Contatta il tuo provider di hosting del server e chiedi loro di installare/abilitare questo modulo.

en: The lack of PHP “mbstring” extension can lead to unexpected issues. Contact your server hosting provider and ask them to install/enable this extension.
it: La mancanza dell'estensione PHP "mbstring" può portare a problemi imprevisti. Contatta il tuo provider di hosting del server e chiedi loro di installare/abilitare questa estensione.

en: The largest unit that will be displayed
it: L'unità più grande che verrà visualizzata

en: The last comment and %d other comment(s) need to be approved.
it: L'ultimo commento e %d altri commenti devono essere approvati.

en: The last comment needs to be approved.
it: L'ultimo commento deve essere approvato.

en: The latest version is
it: la versione più recente

en: The layer horizontal scale where this layer animates toward when entering into the slider canvas.
it: La scala orizzontale del livello verso cui questo livello si anima quando si entra nell'area di scorrimento.

en: The layer horizontal skewing angle where this layer animates toward when entering into the slider canvas.
it: L'angolo di inclinazione orizzontale del livello verso cui questo livello si anima quando si entra nell'area di scorrimento.

en: The layer position from the left side of the slide. You can use pixels and percentage. Examples: 100px or 50%. You can move your layers in the preview above with a drag n’ drop, or set the exact values here.
it: La posizione del livello dal lato sinistro della diapositiva. Puoi usare pixel e percentuali. Esempi: 100 px o 50%. Puoi spostare i tuoi livelli nell'anteprima sopra con un trascinamento della selezione o impostare i valori esatti qui.

en: The layer position from the top of the slide. You can use pixels and percentage. Examples: 100px or 50%. You can move your layers in the preview above with a drag n’ drop, or set the exact values here.
it: La posizione del livello dalla parte superiore della diapositiva. Puoi usare pixel e percentuali. Esempi: 100 px o 50%. Puoi spostare i tuoi livelli nell'anteprima sopra con un trascinamento della selezione o impostare i valori esatti qui.

en: The layer vertical scale where this layer animates toward when entering into the slider canvas.
it: La scala verticale del livello verso cui questo livello si anima quando si entra nell'area di scorrimento.

en: The layer vertical skewing angle where this layer animates toward when entering into the slider canvas.
it: L'angolo di inclinazione verticale strato dove questo strato viene animato verso quando si entra in tela il dispositivo di scorrimento.

en: The layer’s position from the left edge of the project canvas. You can use pixels and percents. Percentage values align the layer’s center point to the given position, so 50% places the layer exactly at the center. The 0% and 100% special values align the layer to the left and right edges.
it: Posizione del livello dal bordo sinistro dell'area di disegno del progetto. È possibile utilizzare pixel e percentuali. I valori percentuali allineano il punto centrale del livello alla posizione specificata, quindi il 50% platta il livello esattamente al centro. I valori 0% and 100% special allineano il livello ai bordi sinistro e destro.

en: The layer’s position from the top edge of the project canvas. You can use pixels and percents. Percentage values align the layer’s center point to the given position, so 50% places the layer exactly at the middle. The 0% and 100% special values align the layer to the top and bottom edges.
it: Posizione del livello dal bordo superiore dell'area di disegno del progetto. È possibile utilizzare pixel e percentuali. I valori percentuali allineano il punto centrale del livello alla posizione specificata, quindi il 50% places il livello esattamente al centro. I valori 0% and 100% special allineano il livello agli spigoli superiore e inferiore.

en: The length of the transition in milliseconds when the layer enters the scene. A second equals to 1000 milliseconds.
it: La lunghezza della transizione in millisecondi quando il layer entra in scena. Un secondo è uguale a 1000 millisecondi.

en: The length of the transition in milliseconds when the layer leaves the slide. A second equals to 1000 milliseconds.
it: La lunghezza della transizione in millisecondi quando il livello lascia la diapositiva. Un secondo equivale a 1000 millisecondi.

en: The length of the transition in milliseconds. A second equals to 1000 milliseconds.
it: Lunghezza della transizione in millisecondi. Un secondo equivale a 1000 millisecondi.

en: The length of the transition in milliseconds. A second is equal to 1000 milliseconds.
it: La lunghezza della transizione in millisecondi. Un secondo è uguale a 1000 millisecondi.

en: The line height of your text. The default setting is “normal”. Example: 22px
it: L'altezza della riga del testo. L'impostazione predefinita è "normale". Esempio: 22px

en: The listed plugin(s) may prevent edits and other changes to show up on your site in real-time. Empty your caches if you experience any issue.
it: I plug-in elencati potrebbero impedire che le modifiche e altri cambiamenti vengano visualizzati sul tuo sito in tempo reale. Svuota le cache se riscontri problemi.

en: The maximum width your slider can take in pixels or percents when responsive mode is enabled.
it: La larghezza massima che il tuo dispositivo di scorrimento può assumere in pixel o percentuali quando è abilitata la modalità reattiva.

en: The maximum width your slider can take in pixels when responsive mode is enabled.
it: La larghezza massima che il tuo dispositivo di scorrimento può assumere in pixel quando è abilitata la modalità reattiva.

en: The menu will use the color scheme you select. Color schemes are defined on your styling page
it: La sezione utilizzerà lo schema di colore selezionato. Gli schemi di colore sono definiti nella tua pagina di stile.

en: The minimum font size in a responsive slider on mobile devices. This option allows you to prevent your texts layers becoming too small on smaller screens.
it: La dimensione minima del carattere in uno slider reattivo sui dispositivi mobili. Questa opzione ti consente di evitare che i livelli di testo diventino troppo piccoli su schermi più piccoli.

en: The minimum font size in a responsive slider. This option allows you to prevent your texts layers becoming too small on smaller screens.
it: La dimensione minima del carattere in uno slider reattivo. Questa opzione ti consente di evitare che i livelli di testo diventino troppo piccoli su schermi più piccoli.

en: The mobile menu is usually displayed on Smartphone screensize only. If you have a lot of main menu items you might want to activate it for tablet screen size as well so it doesn't overlap the logo on tablets or small screens
it: Il menu mobile viene solitamente visualizzato solo sulla dimensione dello schermo dello smartphone. Se hai molte voci del menu principale potresti volerlo attivare anche per le dimensioni dello schermo del tablet in modo che non si sovrapponga al logo su tablet o schermi piccoli

en: The mobile menu is usually displayed on smarthphone screensize only. If you  have a lot of main menu items you might want to activate it for tablet  screen size as well so it doesn't overlap the logo on tablets or small  screens
it: Il menu mobile viene solitamente visualizzato solo sullo schermo dello smartphone. Se hai molte voci del menu principale potresti volerlo attivare anche per le dimensioni dello schermo del tablet in modo che non si sovrapponga al logo su tablet o schermi piccoli

en: The mobile menu is usually displayed on smarthphone screensize only. If you have a lot of main menu items you might want to activate it for tablet screen size as well so it doesn't overlap the logo on tablets or small screens
it: Il menu mobile viene solitamente visualizzato solo sullo schermo dello smartphone. Se hai molte voci del menu principale potresti volerlo attivare anche per le dimensioni dello schermo del tablet in modo che non si sovrapponga al logo su tablet o schermi piccoli

en: The new WordPress editing experience is here and LayerSlider provides a full-fledged Gutenberg block for your convenience. Just press the + sign in the new WordPress page / post editor and select the LayerSlider block. The rest is self-explanatory, but we also have a %svideo tutorial%s if you are new to Gutenberg.
it: La nuova esperienza di modifica di WordPress è qui e LayerSlider fornisce un blocco Gutenberg completo per la tua comodità. Basta premere il segno + nella nuova pagina / editor di post di WordPress e selezionare il blocco LayerSlider. Il resto è auto-esplicativo, ma abbiamo anche un %stutorial video%s se non conosci Gutenberg.

en: The new version of LayerSlider WP is almost ready!
it: La nuova versione di LayerSlider WP è quasi pronta!

en: The number of characters of the caption to display. Any number.
it: Il numero di caratteri della didascalia da visualizzare. Qualsiasi numero.

en: The number of columns in your feed for mobile screens.
it: Il numero di colonne nel tuo feed per gli schermi mobili.

en: The number of photos/videos to display initially for mobile screens.
it: Il numero di foto/video da visualizzare inizialmente per gli schermi mobili.

en: The number of photos/videos to display initially.
it: Il numero di foto/video da visualizzare inizialmente.

en: The number of times repeating the Loop transition. The count includes the reverse part of the transitions when you use the Yoyo feature. Use the value -1 to repeat infinitely or zero to disable looping.
it: Il numero di ripetizioni della transizione Loop. Il conteggio include la parte inversa delle transizioni quando si utilizza la funzione Yoyo. Utilizzare il valore -1 per ripetere all'infinito o zero per disabilitare il ciclo.

en: The offset determines where the query begins pulling entries. Useful if you want to remove a certain number of entries because you already query them with another element.
it: L'offset determina il punto in cui la query inizia a estrarre le voci. Utile se vuoi rimuovere un certo numero di voci perché le hai già interrogate con un altro elemento.

en: The offset determines where the query begins pulling posts. Useful if you want to remove a certain number of posts because you already query them with another blog or magazine element.
it: L'offset determina dove la query inizia a tirare i post. Utile se vuoi rimuovere un certo numero di post perché li hai già interrogati con un altro blog o elemento di una rivista.

en: The offset determines where the query begins pulling posts. Useful if you want to remove a certain number of posts because you already query them with another element.
it: L'offset determina dove la query inizia a tirare i post. Utile se vuoi rimuovere un certo numero di post perché li hai già interrogati con un altro elemento.

en: The offset determines where the query begins pulling posts. Useful if you want to remove a certain number of posts because you already query them with another post slider element.
it: L'offset determina dove la query inizia a tirare i post. Utile se vuoi rimuovere un certo numero di post perché li hai già interrogati con un altro elemento slider di post.

en: The offset determines where the query begins pulling products. Useful if you want to remove a certain number of products because you already query them with another product grid. Attention: Use this option only if the product sorting of the product grids match and do not allow the user to pick the sort order!
it: L'offset determina il punto in cui la query inizia a estrarre i prodotti. Utile se vuoi rimuovere un certo numero di prodotti perché li hai già interrogati con un'altra griglia di prodotti. Attenzione: utilizzare questa opzione solo se l'ordinamento dei prodotti delle griglie dei prodotti corrisponde e non consente all'utente di selezionare l'ordinamento!

en: The offset determines where the query begins pulling products. Useful if you want to remove a certain number of products because you already query them with another product slider. Attention: Use this option only if the product sorting of the product sliders match!
it: L'offset determina il punto in cui la query inizia a estrarre i prodotti. Utile se vuoi rimuovere un certo numero di prodotti perché li hai già interrogati con un altro dispositivo di scorrimento del prodotto. Attenzione: utilizzare questa opzione solo se l'ordinamento dei prodotti dei dispositivi di scorrimento dei prodotti corrisponde!

en: The options here allow you to  fine tune and speed up your theme depending on your needs.
it: Le opzioni qui ti consentono di mettere a punto e velocizzare il tuo tema in base alle tue esigenze.

en: The options here allow you to fine tune support of search engines or integration of search engine plugins.
it: Le opzioni qui consentono di ottimizzare il supporto dei motori di ricerca o l'integrazione dei plug-in dei motori di ricerca.

en: The options here allow you to fine-tune and speed up your theme depending on your needs.
it: Le opzioni qui ti consentono di mettere a punto e velocizzare il tuo tema in base alle tue esigenze.

en: The options on this page allow you to activate and use extended features of the theme.
it: Le opzioni in questa pagina consentono di attivare e utilizzare funzionalità estese del tema.

en: The overlay closing transition duration specified in milliseconds. A second equals to 1000 milliseconds.
it: La durata della transizione di chiusura dell'overlay specificata in millisecondi. Un secondo equivale a 1000 millisecondi.

en: The overlay color. You can use color names, hexadecimal, RGB or RGBA values.
it: Il colore della sovrapposizione. È possibile utilizzare nomi di colori, valori esadecimali, RGB o RGBA.

en: The overlay opening transition duration specified in milliseconds. A second equals to 1000 milliseconds.
it: La durata della transizione di apertura dell'overlay specificata in millisecondi. Un secondo equivale a 1000 millisecondi.

en: The playback of video and audio layers will automatically be started on the active slide.
it: La riproduzione dei livelli video e audio verrà avviata automaticamente sulla diapositiva attiva.

en: The position of the slide background image. Leave this option on inherit if you want to set it globally from Slider Settings.
it: La posizione dell'immagine di sfondo della diapositiva. Lascia questa opzione su eredita se vuoi impostarla globalmente da Impostazioni slider.

en: The preview image you can see in your list of projects.
it: L'immagine di anteprima che puoi vedere nel tuo elenco di progetti.

en: The preview image you can see in your list of sliders.
it: L'immagine di anteprima che puoi vedere nell'elenco dei dispositivi di scorrimento.

en: The project cannot be found
it: Impossibile trovare il progetto

en: The project will always stop at the given number of cycles, even if the slideshow restarts.
it: Il progetto si fermerà sempre al numero di cicli specificato, anche se la presentazione viene riavviata.

en: The project will not start playing until it becomes visible.
it: Il progetto non inizierà a giocare finché non diventerà visibile.

en: The project will start with the specified slide. You can also use the value “random”.
it: Il progetto inizierà con la diapositiva specificata. Puoi anche usare il valore "random".

en: The request is invalid or malformed.
it: La richiesta non è valida.

en: The response is no longer valid: either is too old or has been used previously.
it: La risposta non è più valida: o è troppo vecchia o è stata usata in precedenza.

en: The response parameter is invalid or malformed.
it: Il parametro di risposta non è valido.

en: The response parameter is missing.
it: Il parametro di risposta è mancante.

en: The rotation angle on the horizontal axis where this animates toward when entering into the slider canvas. Negative values are allowed for reversed direction.
it: L'angolo di rotazione sull'asse orizzontale verso cui si anima quando si entra nell'area di scorrimento. Sono ammessi valori negativi per la direzione inversa.

en: The rotation angle on the vertical axis where this layer animates toward when entering into the slider canvas. Negative values are allowed for reversed direction.
it: L'angolo di rotazione sull'asse verticale verso cui questo livello si anima quando si entra nell'area di scorrimento. Sono ammessi valori negativi per la direzione inversa.

en: The rotation angle where this layer animates toward when entering into the slider canvas. Negative values are allowed for counterclockwise rotation.
it: L'angolo di rotazione verso cui questo livello si anima quando si entra nell'area di scorrimento. Sono ammessi valori negativi per la rotazione in senso antiorario.

en: The script tries to identify the optimal depth for your rotated objects (tiles). With this option you can force your objects to have a large depth when performing 180 degree (and its multiplies) rotation.
it: Lo script cerca di identificare la profondità ottimale per gli oggetti ruotati (mattonelle). Con questa opzione puoi forzare gli oggetti ad avere una maggiore profondità durante l'esecuzione della rotazione a 180 gradi (e suoi multipli).

en: The secret parameter is invalid or malformed.
it: Il parametro segreto non è valido.

en: The secret parameter is missing.
it: Il parametro segreto è mancante.

en: The section will use the color scheme you select. Color schemes are defined on your styling page
it: La sezione utilizzerà lo schema di colore selezionato. Gli schemi di colore sono definiti nella tua pagina di stile.

en: The selected items were merged together as a new slider.
it: Gli elementi selezionati sono stati fusi insieme come una nuova slider.

en: The selected sliders were duplicated.
it: Gli slider selezionati sono stati duplicati.

en: The selected sliders were permanently deleted.
it: Le sliders selezionati sono state eliminate definitivamente.

en: The selected sliders were removed.
it: Gli slider selezionati sono stati rimossi.

en: The selected sliders were restored.
it: Le sliders selezionate sono state ripristinate.

en: The size of the caption text. Any number.
it: La dimensione del testo della didascalia. Qualsiasi numero.

en: The size of the slide background image. Leave this option on inherit if you want to set it globally from Slider Settings.
it: La dimensione dell'immagine di sfondo della diapositiva. Lasciare questa opzione su "eredita" se si desidera impostare a livello globale le impostazioni del cursore.

en: The size of the text. Any number.
it: La dimensione del testo. Qualsiasi numero.

en: The skin used for this project. The “noskin” skin is a border- and buttonless skin. Your custom skins will appear in the list when you create their folders.
it: La pelle utilizzata per questo progetto. La pelle "noskin" è una pelle senza bordi e bottoni. Le interfacce personalizzate verranno visualizzate nell'elenco quando si creano le relative cartelle.

en: The skin used for this slider. The “noskin” skin is a border- and buttonless skin. Your custom skins will appear in the list when you create their folders.
it: La skin utilizzata per questo dispositivo di scorrimento. La pelle "noskin" è una pelle senza bordi e senza bottoni. Le tue skin personalizzate appariranno nell'elenco quando crei le loro cartelle.

en: The slide background color. You can use color names, hexadecimal, RGB or RGBA values.
it: Il colore di sfondo della diapositiva. È possibile utilizzare nomi di colori, valori esadecimali, RGB o RGBA.

en: The slide image/background. Click on the image to open the WordPress Media Library to choose or upload an image.
it: Lo sfondo/immagine della slide. Clicca l'immagine per aprire la Libreria Media di WordPress in cui scegliere o caricare un'immagine.

en: The slider cannot be found
it: Impossibile trovare la slider

en: The slider will always stop at the given number of cycles, even if the slideshow restarts.
it: Il cursore si fermerà sempre al numero di cicli specificato, anche se la presentazione si riavvia.

en: The slider will always stretch the full available width. Here you can enter the corresponding height (eg: 4:3, 16:9) or a fixed height in px (eg: 300px)
it: Il cursore estenderà sempre l'intera larghezza disponibile. Qui puoi inserire l'altezza corrispondente (es: 4:3, 16:9) o un'altezza fissa in px (es: 300px)

en: The slider will not enlarge your layers above the target ratio. The value 1 will keep your layers in their initial size, without any upscaling.
it: Il dispositivo di scorrimento non ingrandirà i livelli al di sopra del rapporto target. Il valore 1 manterrà i tuoi livelli nella loro dimensione iniziale, senza alcun upscaling.

en: The slider will not start until it becomes visible.
it: Il dispositivo di scorrimento non inizierà fino a quando non diventa visibile.

en: The slider will start only if it enters into the viewport.
it: Il dispositivo di scorrimento si avvia solo se entra nella finestra.

en: The slider will start with the specified slide. You can also use the value “random”.
it: Il dispositivo di scorrimento inizierà con la diapositiva specificata. Puoi anche usare il valore "random".

en: The slider you’ve inserted here is yet to be published, thus it won’t be displayed to your visitors. You can publish it by enabling the appropriate option in %sSlider Settings -> Publish%s.
it: Lo slider che hai inserito qui deve ancora essere pubblicato, quindi non verrà mostrato ai tuoi visitatori. Puoi pubblicarlo abilitando l'opzione appropriata in %sImpostazioni dispositivo di scorrimento -> Pubblica%s.

en: The slider you’ve inserted here is yet to be published, thus it won’t be displayed to your visitors. You can publish it by enabling the appropriate option in %sSlider Settings → Publish%s.
it: Lo slider che hai inserito qui deve ancora essere pubblicato, quindi non verrà mostrato ai tuoi visitatori. Puoi pubblicarlo abilitando l'opzione appropriata in %sImpostazioni dispositivo di scorrimento → Pubblica%s.

en: The slider you’ve inserted here was removed in the meantime, thus it won’t be displayed to your visitors. This slider is still recoverable on the admin interface. You can enable listing removed sliders with the Screen Options -> Removed sliders option, then choose the Restore option for the corresponding item to reinstate this slider, or just click %shere%s.
it: Il cursore che hai inserito qui è stato rimosso nel frattempo, quindi non verrà visualizzato ai tuoi visitatori. Questo dispositivo di scorrimento è ancora recuperabile sull'interfaccia di amministrazione. È possibile abilitare i dispositivi di scorrimento rimossi dall'elenco con l'opzione Opzioni schermo -> Dispositivi di scorrimento rimossi, quindi scegliere l'opzione Ripristina per l'elemento corrispondente per ripristinare questo dispositivo di scorrimento oppure fare clic su %sin caso%s.

en: The slider you’ve inserted here was removed in the meantime, thus it won’t be displayed to your visitors. This slider is still recoverable on the admin interface. You can enable listing removed sliders with the Screen Options → Removed sliders option, then choose the Restore option for the corresponding item to reinstate this slider, or just click %shere%s.
it: Il cursore che hai inserito qui è stato rimosso nel frattempo, quindi non verrà visualizzato ai tuoi visitatori. Questo dispositivo di scorrimento è ancora recuperabile sull'interfaccia di amministrazione. È possibile abilitare i dispositivi di scorrimento rimossi dall'elenco con l'opzione Opzioni schermo → Dispositivi di scorrimento rimossi, quindi scegliere l'opzione Ripristina per l'elemento corrispondente per ripristinare questo dispositivo di scorrimento oppure fare clic su %sin caso%s.

en: The slideshow can temporally be paused while video or audio layers are playing. You can choose to permanently stop the pause until manual restarting.
it: La presentazione può essere temporaneamente messa in pausa durante la riproduzione di livelli video o audio. Puoi scegliere di interrompere definitivamente la pausa fino al riavvio manuale.

en: The smallest unit that will be displayed
it: L'unità più piccola che verrà visualizzata

en: The spacing around your photos. Any number, add px (= default) or %.
it: La spaziatura intorno alle tue foto. Qualsiasi numero, aggiungi px (= predefinito) o %.

en: The srcset attribute allows loading dynamically scaled images based on screen resolution. It can save bandwidth and allow using retina-ready images on high resolution devices. In some rare edge cases, this option might cause blurry images.
it: L'attributo di srcset permette di caricare dinamicamente  ridimensionando le immagini a seconda della risoluzione dello schermo. Può risparmiare larghezza di banda e consentire l'utilizzo di immagini pronte per retina su dispositivi ad alta risoluzione. In alcuni casi rari di bordo, questa opzione potrebbe causare immagini sfocate.

en: The stretched layout expands from the left side of the viewport to the right.
it: Il layout allungato si espande dal lato sinistro della finestra a destra.

en: The text color of this text. You can use color names, hexadecimal, RGB or RGBA values. Example: #333
it: Il colore del testo di questo testo. È possibile utilizzare nomi di colori, valori esadecimali, RGB o RGBA. Esempio: #333

en: The text will appear beside your gallery/slideshow
it: Il testo apparirà accanto alla tua galleria/presentazione

en: The theme adds generic HTML schema markup to your template builder elements  to provide additional context for search engines. If you want to add your  own specific markup via plugins or custom HTML code, you can deactivate this  setting
it: Il tema aggiunge il markup dello schema HTML generico agli elementi del generatore di modelli per fornire un contesto aggiuntivo per i motori di ricerca. Se desideri aggiungere il tuo markup specifico tramite plugin o codice HTML personalizzato, puoi disattivare questa impostazione

en: The theme adds generic HTML schema markup to your template builder elements to provide additional context for search engines. If you want to add your own specific markup via plugins or custom HTML code, you can deactivate this setting
it: Il tema aggiunge il markup dello schema HTML generico agli elementi del generatore di modelli per fornire un contesto aggiuntivo per i motori di ricerca. Se desideri aggiungere il tuo markup specifico tramite plugin o codice HTML personalizzato, puoi disattivare questa impostazione

en: The theme allows you to disable template builder elements that you do not need. This reduces the amount of Javascript and CSS loaded in your frontend
it: Il tema ti consente di disabilitare gli elementi del generatore di modelli che non ti servono. Questo riduce la quantità di Javascript e CSS caricati nel tuo frontend

en: The theme allows you to display share links to various social networks at the bottom of your blog posts. Check which links you want to display:
it: Il tema ti consente di visualizzare i link di condivisione a vari social network nella parte inferiore dei post del tuo blog. Controlla quali link vuoi visualizzare:

en: The theme bundles the LayerSlider Plugin which is activated by default if you do not have the original plugin installed.
it: Il tema raggruppa il plug-in LayerSlider che viene attivato per impostazione predefinita se non è installato il plug-in originale.

en: The theme supports the creation of custom widget areas. Simply open your
it: Il tema supporta la creazione di aree widget personalizzate. Apri semplicemente il tuo

en: The thumbnail image of this slide. Click on the image to open the WordPress Media Library to choose or upload an image. If you leave this field empty, the slide image will be used.
it: La miniatura di questa slide. Clicca l'immagine per aprire la Libreria Media di WordPress in cui scegliere o caricare un'immagine. Se lasci vuoto questo campo, verrà utilizzata l'immagine della slide.

en: The timing function of the animation to manipualte the layer’s movement. Click on the link next to this field to open easings.net for examples and more information
it: La funzione di temporizzazione dell'animazione per manipolare il movimento del livello. Fare clic sul collegamento accanto a questo campo per aprire easings.net per esempi e ulteriori informazioni

en: The timing function of the animation. With this function you can manipulate the movement of animated text fragments. Please click on the link next to this select field to open easings.net for more information and real-time examples.
it: La funzione di temporizzazione dell'animazione. Con questa funzione puoi manipolare il movimento di frammenti di testo animati. Fare clic sul collegamento accanto a questo campo di selezione per aprire easings.net per ulteriori informazioni ed esempi in tempo reale.

en: The timing function of the animation. With this function you can manipulate the movement of the animated object. Please click on the link next to this select field to open easings.net for more information and real-time examples.
it: La funzione di temporizzazione dell'animazione. Con questa funzione puoi manipolare il movimento dell'oggetto animato. Fare clic sul collegamento accanto a questo campo di selezione per aprire easings.net per ulteriori informazioni ed esempi in tempo reale.

en: The timing function of the animation. With this function, you can manipulate the movement of the animated object. Please click on the link to open <a href="https://easings.net/" target="_blank">easings.net</a> for more information and more detailed examples.
it: Funzione di temporizzazione dell'animazione. Con questa funzione, è possibile manipolare il movimento dell'oggetto animato. Fare clic sul collegamento per aprire <a href="https://easings.net/" target="_blank">easings.net</a> per ulteriori informazioni ed esempi più dettagliati.

en: The timing function of the reverse animation to manipualte the layer’s movement. Click on the link next to this field to open easings.net for examples and more information
it: La funzione di temporizzazione dell'animazione inversa per manipolare il movimento del livello. Fare clic sul collegamento accanto a questo campo per aprire easings.net per esempi e ulteriori informazioni

en: The transform origin is the point around which transformations are applied. For example, a layer may rotate around its center point or an entirely custom point like one of its corners. See the below options for common values.
it: L'origine della trasformazione è il punto attorno al quale vengono applicate le trasformazioni. Ad esempio, un livello può ruotare attorno al suo punto centrale o a un punto completamente personalizzato come uno dei suoi angoli. Vedere le opzioni seguenti per i valori comuni.

en: The transition length in milliseconds of the individual text fragments. A second equals to 1000 milliseconds.
it: La lunghezza della transizione in millisecondi dei singoli frammenti di testo. Un secondo equivale a 1000 millisecondi.

en: The type of the animation, either slide, fade or both (mixed).
it: Il tipo di animazione, diapositiva, dissolvenza o entrambi (misto).

en: The valid access time to Envato has expired. Please login again with your Envato Username. Thank you.
it: Il tempo di accesso valido a Envato è scaduto. Effettua nuovamente il login con il tuo nome utente Envato. Grazie.

en: The widget preloads and caches Instagram data for better performance.
it: Il widget precarica e memorizza nella cache i dati di Instagram per prestazioni migliori.

en: The width of the layer in pixels or percents. Percentage values are relative to the project canvas size.
it: Larghezza del livello in pixel o percentuali. I valori percentuali sono relativi alle dimensioni dell'area di disegno del progetto.

en: The width of the project canvas in pixels.
it: Larghezza dell'area di disegno del progetto in pixel.

en: The width of the slider canvas in pixels.
it: Larghezza dello slider in pixel (es.: 10px).

en: The width of the thumbnail area relative to the project size.
it: Larghezza dell'area di anteprima rispetto alle dimensioni del progetto.

en: The width of the thumbnail area relative to the slider size.
it: La larghezza dell'area della miniatura relativa alla dimensione del dispositivo di scorrimento.

en: The width of the thumbnail area.
it: la larghezza della zona.

en: The width of thumbnails in the navigation area.
it: La larghezza delle miniature nell'area di navigazione.

en: The width of your feed. Any number, add px (= default) or %.
it: La larghezza del tuo feed. Qualsiasi numero, aggiungi px (= predefinito) o %.

en: Theme Color
it: Colore Tema

en: Theme Color Highlight
it: Evidenziazione del colore del tema

en: Theme Color Subtle
it: Colore del tema Sottile

en: Theme Default
it: Tema predefinito

en: Theme Default (13px)
it: Tema predefinito (13px)

en: Theme Extensions
it: Estensioni del tema

en: Theme Extensions Options
it: Opzioni di estensioni del tema

en: Theme Options
it: Opzioni Tema

en: Theme Reset All Options Button
it: Pulsante Reimposta tutte le opzioni del tema

en: Theme Update
it: Aggiorna Tema

en: Theme Updates
it: Aggiornamenti Tema

en: Theme colors
it: Colori del tema

en: Theme default
it: Tema Default

en: Theme default is:
it: L'impostazione predefinita del tema è:

en: Theme default location is:  .../themes/enfold/config-leaflet-maps/assets/leafletjs
it: La posizione predefinita del tema è: .../themes/enfold/config-leaflet-maps/assets/leafletjs

en: Theme layerslider plugin files could not be deleted.
it: Non è stato possibile eliminare i file del plug-in Layerslider del tema.

en: Theme update check started
it: Il controllo dell'aggiornamento del tema è iniziato

en: There are a number of potential reasons why this could happen, the common ones include: you’ve remotely deactivated your site using our online tools or asked us to do the same on your behalf; you’re using a non-genuine copy of LayerSlider; your purchase has been refunded or the transaction disputed. To review all the possible reasons and find out what to do next, please refer to the %sWhy was my activation canceled?%s section in our documentation.
it: Ci sono una serie di potenziali motivi per cui ciò potrebbe accadere, quelli comuni includono: hai disattivato da remoto il tuo sito utilizzando i nostri strumenti online o ci hai chiesto di fare lo stesso per tuo conto; si utilizza una copia non originale di LayerSlider; l'acquisto è stato rimborsato o la transazione contestata. Per esaminare tutti i possibili motivi e scoprire cosa fare dopo, fare riferimento alla %sPerché la mia attivazione è stata annullata? %s sezione nella nostra documentazione.

en: There are a number of ways you can include LayerSlider projects to your posts and pages. Please review the available methods below or refer to our %sonline documentation%s for more information.
it: Esistono diversi modi per includere i progetti LayerSlider nei tuoi post e nelle tue pagine. Si prega di rivedere i metodi disponibili di seguito o fare riferimento alla nostra documentazione %sonline%s per ulteriori informazioni.

en: There are a number of ways you can include LayerSlider sliders to your posts and pages. Please review the available methods below or refer to our %sonline documentation%s for more information.
it: Esistono diversi modi per includere gli slider LayerSlider nei tuoi post e nelle tue pagine. Esamina i metodi disponibili di seguito o fai riferimento alla nostra %sdocumentazione online%s per ulteriori informazioni.

en: There are no revisions available for the selected slider yet. Revisions will be added over time when you make new changes to your sliders. Check %sRevisions Preferences%s and make sure that Revisions is enabled.
it: Non ci sono ancora revisioni disponibili per lo slider selezionato. Le revisioni verranno aggiunte nel tempo quando apporterai nuove modifiche ai tuoi slider. Seleziona %sPreferenze revisioni%s e assicurati che Revisioni sia abilitato.

en: There has been no check within the last month.
it: Non c'è stato nessun controllo nell'ultimo mese.

en: There is nothing to paste!
it: Non c'è niente da incollare!

en: There was an error when reading this WXR file
it: Si è verificato un errore durante la lettura di questo file WXR

en: Therefore it cannot be accessed directly by the general public in your frontend. (Logged in users who are able to edit this page can still see it)
it: Pertanto non è possibile accedervi direttamente dal pubblico nel tuo frontend. (Gli utenti che hanno effettuato l'accesso che sono in grado di modificare questa pagina possono ancora vederla)

en: Therefore this feature is disabled by default. Please check carefully that everything is working as you expect when you enable this feature for this element.
it: Pertanto questa funzione è disabilitata per impostazione predefinita. Verifica attentamente che tutto funzioni come previsto quando abiliti questa funzione per questo elemento.

en: There’s nothing to paste. Copy a layer first!
it: Non c'è niente da incollare. Copia prima un livello!

en: These cookies are strictly necessary to provide you with services available through our website and to use some of its features.
it: Questi cookie sono strettamente necessari per fornirti i servizi disponibili attraverso il nostro sito Web e per utilizzare alcune delle sue funzionalità.

en: These cookies collect information that is used either in aggregate form to help us understand how our website is being used or how effective our marketing campaigns are, or to help us customize our website and application for you in order to enhance your experience.
it: Questi cookie raccolgono informazioni che vengono utilizzate in forma aggregata per aiutarci a capire come viene utilizzato il nostro sito Web o quanto sono efficaci le nostre campagne di marketing, o per aiutarci a personalizzare il nostro sito Web e l'applicazione per te al fine di migliorare la tua esperienza.

en: These free plugins provides accessibility support in frontend. You can download and activate the plugin here.
it: Questi plugin gratuiti forniscono supporto per l'accessibilità nel frontend. Puoi scaricare e attivare il plugin qui.

en: These open source plugins allow you to easily make your site more accessible for people with disabilities.
it: Questi plugin open source ti consentono di rendere facilmente il tuo sito più accessibile per le persone con disabilità.

en: These options are only available if you select a layout that has a main menu  positioned at the top. You currently have your main menu placed in a sidebar
it: Queste opzioni sono disponibili solo se selezioni un layout con un menu principale posizionato in alto. Al momento hai il tuo menu principale posizionato in una barra laterale

en: These options are only available if you select a layout that has a main menu positioned at the top. You currently have your main menu placed in a sidebar
it: Queste opzioni sono disponibili solo se selezioni un layout con un menu principale posizionato in alto. Al momento hai il tuo menu principale posizionato in una barra laterale

en: These options are only available if you select the 'boxed' or 'framed' layout. Your currently have a different layout selected
it: Queste opzioni sono disponibili solo se selezioni il layout "in cornice". Al momento è stato selezionato un layout diverso.

en: These options can help to increase performance and avoid 3rd party issues.
it: Queste opzioni possono aiutare ad aumentare le prestazioni ed evitare problemi di terze parti.

en: These setting apply to all columns in this row and can only be set in the first column.
it: Queste impostazioni si applicano a tutte le colonne in questa riga, ma possono essere impostate solo nella prima colonna.

en: These settings are only available for layouts with a main menu placed at the top
it: Queste impostazioni sono disponibili solo per i layout con un menu principale posizionato in alto

en: These settings are only available for stretched layout
it: Queste impostazioni sono disponibili solo per il layout allungato

en: These settings change the permalinks used for the
it: Queste impostazioni modificano i permalink utilizzati per il

en: Thickness
it: Spessore

en: This WXR file (version %s) may not be supported by this version of the  importer. Please consider updating.
it: Questo file WXR (versione <ph id="mtc_1" equiv-text="base64:JXM="/>) potrebbe non essere supportato da questa versione dell'importer. Considera un aggiornamento.

en: This WXR file (version %s) may not be supported by this version of the importer. Please consider updating.
it: Questo file WXR (versione %s) potrebbe non essere supportato da questa versione dell'importer. Considerare un aggiornamento.

en: This action cannot be undone. All LayerSlider data will be permanently deleted and you will not be able to restore them afterwards. Please consider every possibility before deciding.\r\n\r\n Are you sure you want to continue?
it: Questa azione non può essere annullata. Tutti i dati di LayerSlider verranno eliminati in modo permanente e non sarà possibile ripristinarli in seguito. Si prega di considerare ogni possibilità prima di decidere.\r\n\r\n Sei sicuro di voler continuare?

en: This allows you to use your custom elements as a base for another custom element.
it: Ciò ti consente di utilizzare i tuoi elementi personalizzati come base per un altro elemento personalizzato.

en: This author has not written his bio yet.
it: Questo autore non ha ancora scritto la sua biografia.

en: This author has yet to write their bio.
it: Questo autore deve ancora scrivere la sua biografia.

en: This contact form is deactivated because you refused to accept Google reCaptcha service which is necessary to validate any messages sent by the form.
it: Questo modulo di contatto è disattivato perché hai rifiutato di accettare il servizio Google reCaptcha necessario per convalidare eventuali messaggi inviati dal modulo.

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
it: Questo non sembra essere un file WXR; numero di versione WXR mancante/non valido

en: This element can only be used on single product pages
it: Questo elemento può essere utilizzato solo nelle pagine dei singoli prodotti

en: This element currently only supports basic list subscription with basic form fields (text and dropdowns). Please let us know if you would like to see more advanced features.
it: Questo elemento attualmente supporta solo l'abbonamento a elenchi di base con campi modulo di base (testo e menu a discesa). Fateci sapere se desiderate vedere funzionalità più avanzate.

en: This element has been disabled in your theme options. You can enable it in Enfold &raquo; Google Services.
it: Questo elemento è stato disabilitato nelle opzioni del tema. Puoi abilitarlo in Enfold » Servizi Google.

en: This element has been disabled in your theme options. You can enable it in Enfold -&raquo; Theme Extensions -&raquo; Leaflet Maps.
it: Questo elemento è stato disabilitato nelle opzioni del tema. Puoi abilitarlo in Enfold—»Estensioni del tema—»Mappe opuscoli.

en: This element is disabled in frontend with theme option
it: Questo elemento è disabilitato nel frontend con l'opzione tema

en: This element is disabled in your theme options. You can enable it in Enfold &raquo; Performance
it: Questo elemento è disabilitato nelle opzioni del tema. Puoi abilitarlo in Enfold » Performance

en: This element only works with activated advanced layout builder
it: Questo elemento funziona solo con "Avia Layout Builder" attivato.

en: This element title already exists.
it: Questo titolo dell'elemento esiste già.

en: This element was disabled in your theme settings. You can activate it here:
it: Questo elemento è stato disabilitato nelle impostazioni del tema. Puoi attivarlo qui:

en: This element was disabled with theme option
it: Questo elemento è stato disabilitato con l'opzione tema

en: This element will stretch across the whole screen by default.
it: Questo elemento si estenderà su tutto lo schermo per impostazione predefinita.

en: This email address is already subscribed, thank you!
it: Questa e-mail è già stata inserita, grazie!

en: This feature is in active BETA! We will constantly add new elements to  customize and need your help: If you got any suggestions on what to add  please post them here:
it: Questa funzione è in BETA attiva! Aggiungeremo costantemente nuovi elementi da personalizzare e avremo bisogno del tuo aiuto: se hai suggerimenti su cosa aggiungere, pubblicali qui:

en: This feature is in active BETA! We will constantly add new elements to customize and need your help: If you got any suggestions on what to add please post them here:
it: Questa funzione è in BETA attiva! Aggiungeremo costantemente nuovi elementi da personalizzare e avremo bisogno del tuo aiuto: se hai suggerimenti su cosa aggiungere, pubblicali qui:

en: This feature requires license registration. Click on the padlock to learn more.
it: Questa funzione richiede la registrazione della licenza. Clicca sul lucchetto per saperne di più.

en: This feature requires product activation. Click on the padlock icon to learn more.
it: Questa funzione richiede l'attivazione del prodotto. Clicca sull'icona del lucchetto per saperne di più.

en: This free plugin provides the necessary interface to interact with the Leaflet javascript library and OSM. You can download and activate the plugin here.
it: Questo plugin gratuito fornisce l'interfaccia necessaria per interagire con la libreria javascript Leaflet e OSM. Puoi scaricare e attivare il plugin qui.

en: This icon family requires license registration. Click on the padlock icon to learn more.
it: Questa famiglia di icone richiede la registrazione della licenza. Clicca sull'icona del lucchetto per saperne di più.

en: This installation is connected to the Mailchimp account:
it: Questa installazione è collegata all'account Mailchimp:

en: This is a Popup template, which requires license registration.
it: Questo è un modello Popup, che richiede la registrazione della licenza.

en: This is a notification of some sort.
it: Questa è una sorta di notifica.

en: This is a tooltip
it: Questo è un suggerimento

en: This is an additional content pack that’s being sold separately from your LayerSlider license. It was created by another party and we don’t have the ownership to distribute it for free. However, we absolutely love their work and we felt the urge to share it with the world. So we’ve partnered with them to bring this content pack to you.
it: Si tratta di un pacchetto di contenuto aggiuntivo venduto separatamente dalla licenza LayerSlider. È stato creato da un'altra parte e non abbiamo la proprietà per distribuirlo gratuitamente. Tuttavia, amiamo assolutamente il loro lavoro e abbiamo sentito il bisogno di condividerlo con il mondo. Quindi abbiamo collaborato con loro per offrirti questo pacchetto di contenuti.

en: This is helpful on smaller screens if you got a lot of text in your slider
it: Questo è utile su schermi più piccoli se hai molto testo nel tuo dispositivo di scorrimento

en: This is the color that is displayed behind your boxed content area
it: Questo è il colore visualizzato dietro l'area di contenuto in cornice

en: This is the small title at the top of your Notification.
it: Questo è il piccolo titolo nella parte superiore della tua notifica.

en: This is the text that appears in your Notification.
it: Questo è il testo che appare nella tua notifica.

en: This is the text that appears on your button.
it: Questo è il testo che compare sul tuo pulsante

en: This is the text that appears on your second button.
it: Questo è il testo che compare sul tuo pulsante

en: This is where store orders are stored.
it: Qua sono memorizzati gli ordini.

en: This is where you can add new coupons that customers can use in your store.
it: Qui puoi aggiungere nuovi coupons nel tuo negozio

en: This is where you can add new products to your store.
it: Questo è dove è possibile aggiungere nuovi prodotti al tuo negozio.

en: This option controls the vertical stacking order of layers that overlap. In CSS, it’s commonly called as z-index. Elements with a higher value are stacked in front of elements with a lower one, effectively covering them. By default, this value is calculated automatically based on the order of your layers, thus simply re-ordering them can fix overlap issues. Use this option only if you want to set your own value manually in special cases like using static layers.<br><br>On each slide, the stacking order starts counting from 100. Providing a number less than 100 will put the layer behind every other layer on all slides. Specifying a much greater number, for example 500, will make the layer to be on top of everything else.
it: Questa opzione controlla l'ordine di sovrapposizione verticale dei livelli che si sovrappongono. In CSS, è comunemente chiamato indice z. Gli elementi con un valore più alto vengono impilati davanti agli elementi con uno inferiore, coprendoli efficacemente. Per impostazione predefinita, questo valore viene calcolato automaticamente in base all'ordine dei livelli, quindi è sufficiente ordinarli di nuovo in modo da poter risolvere i problemi di sovrapposizione. Utilizzare questa opzione solo se si desidera impostare manualmente il proprio valore in casi speciali come l'utilizzo di livelli statici.<br><br>In ogni diapositiva, l'ordine di impilamento inizia a contare da 100. Fornire un numero inferiore a 100 metterà il livello dietro ogni altro livello su tutte le diapositive. Specificare un numero molto maggiore, ad esempio 500, renderà il livello in cima a tutto il resto.

en: This option will likely solve “Old jQuery” issues, but can easily have other side effects. Use it only when it is necessary.
it: Questa opzione risolverà probabilmente i problemi del "Vecchio jQuery", ma può facilmente avere altri effetti collaterali. Usalo solo quando è necessario.

en: This page is currently selected to be displayed as custom 404 page. (Set in Enfold &raquo; Theme Options).
it: Questa pagina è attualmente selezionata per essere visualizzata come pagina 404 personalizzata. (Imposta in Enfold » Opzioni tema).

en: This page is currently selected to be displayed as footer. (Set in Enfold &raquo; Footer).
it: Questa pagina è attualmente selezionata per essere visualizzata come piè di pagina. (Impostato in Enfold » Piè di pagina).

en: This page is currently selected to be displayed as maintenance mode page. (Set in Enfold &raquo; Theme Options).
it: Questa pagina è attualmente selezionata per essere visualizzata come pagina della modalità di manutenzione. (Imposta in Enfold » Opzioni tema).

en: This page is intended to help you identifying possible issues and to display relevant debug information about your site.
it: Questa pagina ha lo scopo di aiutarti a identificare possibili problemi e a visualizzare le informazioni di debug rilevanti sul tuo sito.

en: This page is kind of a mess now. Why don’t you just reload it and start using the new LayerSlider? Maybe our taste changed for the better...
it: Questa pagina è un po 'un casino ora. Perché non lo ricarichi e inizi a utilizzare il nuovo LayerSlider? Forse il nostro gusto è cambiato in meglio...

en: This page is selected to be displayed as custom 404 page but is not active at the moment. (Set in Enfold &raquo; Theme Options).
it: Questa pagina è stata selezionata per essere visualizzata come pagina 404 personalizzata ma non è attiva al momento. (Imposta in Enfold » Opzioni tema).

en: This page is selected to be displayed as footer but is not active at the moment. (Set in Enfold &raquo; Footer).
it: Questa pagina è selezionata per essere visualizzata come piè di pagina ma al momento non è attiva. (Impostato in Enfold » Piè di pagina).

en: This page is selected to be displayed as maintenance mode page but is not active at the moment. (Set in Enfold &raquo; Theme Options).
it: Questa pagina è selezionata per essere visualizzata come pagina della modalità di manutenzione ma non è al momento attiva. (Imposta in Enfold » Opzioni tema).

en: This page is set as the default WooCommerce Shop Overview and therefore does not support the Enfold advanced layout editor
it: Questa pagina è impostata come Panoramica del negozio WooCommerce predefinita e quindi non supporta l'editor di layout avanzato di Enfold

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
it: Questo post è protetto da password. Inserire la password per visualizzare i commenti.

en: This project has a saved draft that has not been published yet. Changes will not be visible on front-end pages until you publish them.
it: Questo progetto ha una bozza salvata che non è stata ancora pubblicata. Le modifiche non saranno visibili nelle pagine front-end finché non le pubblichi.

en: This project is scheduled to display on %s
it: Questo progetto è programmato per essere visualizzato su %s

en: This project template requires a newer version of LayerSlider in order to work properly. This is due to additional features introduced in a later version than you have. For updating instructions, please refer to our %sonline documentation%s.
it: Questo modello di progetto richiede una versione più recente di LayerSlider per funzionare correttamente. Ciò è dovuto a funzionalità aggiuntive introdotte in una versione successiva rispetto a quella che hai. Per le istruzioni per l'aggiornamento, fare riferimento alla nostra documentazione %sonline%s.

en: This project was scheduled to hide on %s
it: Questo progetto è stato programmato per nascondersi su %s

en: This removes the ability to move or delete existing template builder elements, or add new ones, for everyone who is not an administrator. The content of an existing element can still be changed by everyone who can edit that entry.
it: Ciò elimina la possibilità di spostare o eliminare gli elementi del generatore di modelli esistenti o di aggiungerne di nuovi, per tutti coloro che non sono amministratori. Il contenuto di un elemento esistente può ancora essere modificato da chiunque possa modificare quella voce.

en: This setting is enforced by <b><i>%s</i></b> in order to maximize compatibility on your site.
it: Questa impostazione viene applicata da <b><i>%s</i></b> per massimizzare la compatibilità sul tuo sito.

en: This site is protected by reCAPTCHA and the Google <a href="https://policies.google.com/privacy">Privacy Policy</a> and <a href="https://policies.google.com/terms">Terms of Service</a> apply.
it: Questo sito è protetto da reCAPTCHA e si applicano <a href="https://policies.google.com/privacy">le Norme sulla privacy</a> e i <a href="https://policies.google.com/terms">Termini di servizio di Google.</a>

en: This site uses cookies. By continuing to browse the site, you are agreeing to our use of cookies.
it: Questo sito utilizza i cookie. Continuando a navigare su questo sito si acconsente all’utilizzo di cookie da parte nostra.

en: This slide has no layers
it: Questa diapositiva non ha livelli

en: This slide has no layers.
it: Questa diapositiva non ha livelli.

en: This slider is scheduled to display on %s
it: Questo slider è programmato per essere visualizzato su %s

en: This slider template requires a newer version of LayerSlider in order to work properly. This is due to additional features introduced in a later version than you have. For updating instructions, please refer to our %sonline documentation%s.
it: Questo modello di slider richiede una versione più recente di LayerSlider per funzionare correttamente. Ciò è dovuto a funzionalità aggiuntive introdotte in una versione successiva rispetto a quella che hai. Per le istruzioni sull'aggiornamento, fai riferimento alla nostra %sdocumentazione online%s.

en: This slider was scheduled to hide on %s
it: Questo cursore è stato programmato per nascondere il %s

en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
it[0]: Questo tema suggerisce il seguente plugin: %1$s.
it[1]: Questo tema suggerisce i seguenti plugin: %1$s.

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
it[0]: Questo tema richiede il seguente plugin: %1$s.
it[1]: Questo tema richiede i seguenti plugin: %1$s.

en: This update requires PHP %s or greater. You have PHP %s. %sLearn more about updating PHP%s
it: Questo aggiornamento richiede PHP %s o versione successiva. Hai PHP %s. %sUlteriori informazioni sull'aggiornamento di PHP%s

en: This update requires WordPress %s or greater. You have WordPress %s. %sLearn more about updating WordPress%s
it: Questo aggiornamento richiede WordPress %s o versione successiva. Hai WordPress %s. %sUlteriori informazioni sull'aggiornamento di WordPress%s

en: This will also hide the selected projects on front-end pages where they are embedded. Hidden projects can be recovered at any time if you change your mind. Do you wish to proceed?
it: Ciò nasconderà anche i progetti selezionati nelle pagine front-end in cui sono incorporati. I progetti nascosti possono essere recuperati in qualsiasi momento se cambi idea. Vuoi procedere?

en: This will be used as a default on all slides, unless you choose the explicitly override it on a per slide basis.
it: Questo verrà utilizzato come impostazione predefinita su tutte le diapositive, a meno che non si scelga di sovrascriverlo esplicitamente su base per diapositiva.

en: This will be used as a default on all slides, unless you choose to explicitly override it on a per slide basis.
it: Questo verrà utilizzato come impostazione predefinita su tutte le diapositive, a meno che non si scelga di sovrascriverlo esplicitamente su base per diapositiva.

en: This will lock the elements for all administrators including you, to prevent accidental changing of a page layout. In order to change a page layout later, you will need to uncheck this option first
it: Ciò bloccherà gli elementi per tutti gli amministratori incluso te, per evitare modifiche accidentali del layout di una pagina. Per modificare un layout di pagina in un secondo momento, dovrai prima deselezionare questa opzione

en: Those icons can then be used in your Layout Builder.
it: Queste icone possono quindi essere utilizzate nel Generatore di layout.

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Thumbnail Columns
it: Colonne di miniature:

en: Thumbnail Container Width
it: Larghezza contenitore miniature

en: Thumbnail Height
it: Altezza Miniature

en: Thumbnail Image
it: Immagine in miniatura

en: Thumbnail Navigation
it: Navigazione in miniatura

en: Thumbnail Width
it: Larghezza Miniature

en: Thumbnail appearance
it: Aspetto delle miniature

en: Thumbnail container width
it: Larghezza contenitore miniature

en: Thumbnail dimensions
it: Dimensioni miniature

en: Thumbnail fade in effect
it: Effetto dissolvenza in miniatura

en: Thumbnail height
it: Altezza miniatura

en: Thumbnail navigation
it: Navigazione con la miniatura

en: Thumbnail size
it: Dimensioni dell'anteprima

en: Thumbnail width
it: Larghezza della miniatura

en: Tile Horizontally
it: Ripeti orizzontalmente

en: Tile Vertically
it: Ripeti verticalmente

en: Tilt
it: Inclinare

en: Tilt Opacity
it: Opacità di inclinazione

en: Time Shift
it: Ora/Turno:

en: Time Unit Font Sizes
it: Dimensioni dei caratteri dell'unità di tempo

en: Time shift
it: Spostamento orario

en: Timeline Item
it: Elemento Timeline

en: Timeline Orientation
it: Orientamento della linea temporale

en: Timeout occured connecting to V2 API on verifying you as human. Please try again and check your internet connection. It might be necessary to reload the page.
it: Si è verificato un timeout durante la connessione all'API V2 durante la verifica dell'utente. Riprova e controlla la tua connessione Internet. Potrebbe essere necessario ricaricare la pagina.

en: Timeout occured connecting to V3 API on initial pageload
it: Si è verificato un timeout durante la connessione all'API V3 durante il caricamento della pagina iniziale

en: Timeout occured connecting to V3 API on verifying submit
it: Si è verificato un timeout durante la connessione all'API V3 durante la verifica dell'invio

en: Timeout occurred connecting to V2 API on verifying you as human. Please try again and check your internet connection. It might be necessary to reload the page.
it: Si è verificato un timeout durante la connessione all'API V2 durante la verifica dell'utente. Riprova e controlla la tua connessione Internet. Potrebbe essere necessario ricaricare la pagina.

en: Timeout occurred connecting to V3 API on initial pageload
it: Si è verificato un timeout durante la connessione all'API V3 durante il caricamento della pagina iniziale

en: Timeout occurred connecting to V3 API on verifying submit
it: Si è verificato un timeout durante la connessione all'API V3 durante la verifica dell'invio

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Timing & Transition
it: Tempistica e transizione

en: Timing &amp; Transform
it: Tempismo e trasformazione

en: Tips to get started using LayerSlider
it: Suggerimenti per iniziare a utilizzare LayerSlider

en: Title
it: Titolo

en: Title + Excerpt + Read More Button
it: Titolo + Estratto + Pulsante Leggi di più

en: Title + Read More Button
it: Titolo + pulsante Leggi di più

en: Title Attribut
it: Attributo titolo

en: Title Attribute
it: Attributo Titolo

en: Title Bar Custom Background Color
it: Colore di sfondo personalizzato della barra

en: Title Bar Settings
it: Impostazioni barra del titolo Title

en: Title Color
it: Colore Titolo

en: Title Font Size
it: Dimensione font titolo

en: Title Font Sizes
it: Dimensioni del carattere del titolo

en: Title Link?
it: Link al titolo

en: Title and Excerpt
it: Titolo ed estratto

en: Title and Excerpt + Read More Link
it: Titolo ed estratto + Link Leggi di più

en: Title and Read More Button
it: Pulsante Titolo e Leggi di più

en: Title below
it: Titolo sotto

en: Title on top
it: Titolo in alto

en: Title will be changed to:
it: Il titolo sarà cambiato in:

en: Title, Excerpt, Read More Button
it: Titolo, estratto, pulsante Leggi di più

en: Title:
it: Titolo:

en: To
it: A

en: To add a toggle for that cookie use the following shortcodes:
it: Per aggiungere un interruttore per quel cookie, usa i seguenti shortcode:

en: To avoid this you can select here to fix this WP bug. You can also supress adding the timestamp - if you wish. Depending on your hoster it may still take some time till this setting will work correctly. Disable file merging, select &quot;Delete old CSS and JS files&quot; - wait for some time, clear server cache and then reactivate your settings.
it: Per evitare ciò, puoi selezionare qui per correggere questo bug WP. Puoi anche sopprimere l'aggiunta del timestamp, se lo desideri. A seconda del tuo host, potrebbe volerci ancora del tempo prima che questa impostazione funzioni correttamente. Disabilita l'unione dei file, seleziona "Elimina vecchi file CSS e JS" - attendi qualche tempo, svuota la cache del server e quindi riattiva le tue impostazioni.

en: To be independent from any external hoster we bundle the necessary basic Leaflet js library with the theme and store it on your server.
it: Per essere indipendenti da qualsiasi hoster esterno, raggruppiamo la necessaria libreria di base Leaflet js con il tema e la memorizziamo sul tuo server.

en: To few parameters provided - a download is not possible.
it: A pochi parametri forniti - un download non è possibile.

en: To functions.php add: add_theme_support( &quot;avia_options_extended_typography&quot; );
it: Alle funzioni.php aggiungere: add_theme_support( &quot;avia_options_extended_typography&quot; );

en: To get started with the LayerSlider WP Transition Builder, please read our online documentation by clicking on this help menu.
it: Per iniziare con LayerSlider WP Transition Builder, leggi la nostra documentazione online facendo clic su questo menu di aiuto.

en: To insert an Element either click the insert button for that element or drag the button onto the canvas
it: Per inserire un elemento, fai clic sul pulsante Inserisci per quell'elemento o trascina il pulsante sull'area di disegno

en: To make it easier for you to edit and save the imported content, you may  want to reassign the author of the imported item to an existing user of this  site. For example, you may want to import all the entries as <code>admin</ code>s entries.
it: Per semplificare la modifica e il salvataggio del contenuto importato, potresti voler riassegnare l'autore dell'elemento importato a un utente esistente di questo sito. Ad esempio, potresti voler importare tutte le voci come <code>admin s entries.</code></ code> <code>admin s entries.</code>

en: To make it easier for you to edit and save the imported content, you may want to reassign the author of the imported item to an existing user of this site. For example, you may want to import all the entries as <code>admin</code>s entries.
it: Per rendere più facile modificare e salvare il contenuto importato, potresti riassegnare il ruolo di autore della voce importata a un utente esistente di questo sito. Ad esempio, potresti importare tutti gli inserimenti come post a cura di un <code>admin</code>.

en: To reduce size of modal popup window locked options and their values are hidden when using element templates. Select if you want to add a checkbox to the customize tab to show the locked values when editing an element.
it: Per ridurre la dimensione delle opzioni bloccate della finestra popup modale e i loro valori sono nascosti quando si utilizzano i modelli di elementi. Seleziona se desideri aggiungere una casella di controllo alla scheda Personalizza per mostrare i valori bloccati durante la modifica di un elemento.

en: To reflect your cookie selections we need to reload the page.
it: Per riflettere le tue selezioni di cookie dobbiamo ricaricare la pagina.

en: To resolve this issue, please review your theme settings and try to find a relevant option. Some themes include an option to “silence” bundled plugin notifications. Unfortunately, an option like that can also prevent you from using the product properly and receiving additional benefits.
it: Per risolvere questo problema, rivedi le impostazioni del tema e prova a trovare un'opzione pertinente. Alcuni temi includono un'opzione per "silenziare" le notifiche dei plug-in in bundle. Sfortunatamente, un'opzione del genere può anche impedirti di utilizzare correttamente il prodotto e di ricevere ulteriori vantaggi.

en: To search the site please enter a valid term
it: Inserire un termine valido per effettuare una ricerca all'interno del sito

en: To skip responsive font settings in ALB elements you can use %s this filter %s
it: Per saltare le impostazioni dei caratteri reattivi negli elementi ALB è possibile utilizzare %s questo filtro %s

en: To sort and arrange your elements just drag them to a position of your choice and release them
it: Per ordinare e disporre i tuoi elementi, trascinali in una posizione a tua scelta e rilasciali

en: To translate Custom Elements and Pages/Posts containing Custom Elements always use the Translation Editor. Do not switch the option &quot;Use WPMLs Translation Editor&quot; to off. This might break translations.
it: Per tradurre elementi personalizzati e pagine/post contenenti elementi personalizzati, usa sempre l'editor di traduzione. Non disattivare l'opzione "Usa l'editor di traduzione di WPML". Questo potrebbe interrompere le traduzioni.

en: To translate Custom Elements you need %s. Your current version is %s. Please update.
it: Per tradurre gli elementi personalizzati è necessario %s. La tua versione attuale è %s. Per favore aggiornare.

en: To translate and work with Custom Elements you must install and activate %s.
it: Per tradurre e lavorare con Custom Elements devi installare e attivare %s.

en: To use cookie logic without showing a message bar please check our documentation:
it: Per utilizzare la logica dei cookie senza mostrare una barra dei messaggi, controlla la nostra documentazione:

en: To which page do you want the user send to?
it: A quale pagina vuoi che l'utente invii?

en: Today
it: Oggi

en: Toggle Content
it: Contenuto Toggle

en: Toggle Content goes here
it: Inserisci il contenuto del riquadro alternato

en: Toggle Layer Locking
it: Disattiva la classe del livello

en: Toggle Layer Visibility
it: Attiva la classe del livello

en: Toggle Layers Locking
it: Attiva/disattiva blocco livelli

en: Toggle Layers Visibility
it: Attiva/disattiva visibilità livelli

en: Toggle Pause/Resume
it: Attiva/disattiva Pausa/Riprendi

en: Toggle Sorting Tags
it: Attiva/disattiva l'ordinamento dei tag

en: Toggle Title
it: Titolo Tendina

en: Toggle device visibility
it: Attiva/disattiva la visibilità del dispositivo

en: Toggle device visibility:
it: Attiva/disattiva la visibilità del dispositivo:

en: Toggle fullscreen editing mode.
it: Attiva o disattiva la modalità di modifica a schermo intero.

en: Toggle layer preview mode to see only the  selected layers animating. You can change layer properties in this mode and they will be reflected in real-time.
it: Attivate la modalità di anteprima dei livelli per visualizzare solo i livelli selezionati che vengono animati. È possibile modificare le proprietà dei livelli in questa modalità e queste verranno riflesse in tempo reale.

en: Toggle layer visibility
it: Attiva/disattiva visibilità livello

en: Toggle layer visibility.
it: Attiva la classe del livello

en: Toggle slide preview mode to see your work in action.
it: Attiva/disattiva la modalità di anteprima della diapositiva per vedere il tuo lavoro in azione.

en: Toggle the search panel.
it: Attiva o disattiva il pannello di ricerca.

en: Toggles Styling
it: Alterna lo stile

en: Toggles between Pause Project and Resume Project by respecting the current state.
it: Alterna tra Metti in pausa progetto e Riprendi progetto rispettando lo stato corrente.

en: Token to validate form already expired.
it: Token per convalida modulo già scaduto.

en: Token to validate form is not valid.
it: Il token per convalidare il modulo non è valido.

en: Too many requests at once, please refresh the page to complete geocoding
it: Troppe richieste contemporaneamente, aggiorna la pagina per completare la geocodifica

en: Too many requests at once, please wait a few seconds before requesting coordinates again
it: Troppe richieste contemporaneamente, attendi qualche secondo prima di richiedere nuovamente le coordinate

en: Tooltip Position
it: Posizione Tooltip

en: Tooltip Style
it: Stile descrizione comando Tool

en: Tooltip Width
it: Larghezza massima del tooltip

en: Top
it: In alto

en: Top &amp; Bottom margin
it: Margine superiore e inferiore

en: Top Bar
it: Barra superiore

en: Top Center
it: Alto Centro

en: Top Centered
it: In alto, centrato

en: Top Edge
it: bordo superiore

en: Top Left
it: In alto a sinistra

en: Top Left Corner
it: Angolo

en: Top Margin
it: Margine superiore

en: Top Margin in px
it: Margine superiore in px

en: Top Padding
it: Spaziatura Alta

en: Top Right
it: Alto a Destra

en: Top Right Corner
it: Angolo

en: Top SVG Divider
it: Divisore SVG superiore

en: Top To Bottom
it: Dall'Alto verso il Basso

en: Top left
it: Alto a sinistra

en: Top of the project canvas
it: Parte superiore della tela del progetto

en: Top position
it: Prima posizione

en: Top right
it: Alto a destra

en: Top to Bottom
it: Dall'alto in basso

en: Top to bottom
it: Dall’alto al basso

en: Top-Left-Margin
it: Margine in alto a sinistra

en: Top-Left-Padding
it: riempimento-sinistra

en: Top-Left-Radius
it: Raggio superiore a sinistra:

en: Top-Right-Margin
it: Margine destro

en: Top-Right-Padding
it: Spaziatura Destra

en: Top-Right-Radius
it: Raggio superiore a destra:

en: Touch Navigation
it: Navigazione tramite tocco

en: Touch Zoom
it: Tocca zoom.

en: Touch navigation
it: Navigazione touch

en: Trackbacks &amp; Pingbacks
it: Trackback e pingback

en: Tracklist
it: Lista tracce

en: Tracknumbers
it: Numeri di traccia

en: Transform Origin
it: Trasforma Origin X

en: TransformOrigin
it: TrasformaOrigine

en: Transformation
it: Trasformazione

en: Transforms
it: Trasformazioni

en: Transient to verify form was missing or expired.
it: Modulo transitorio per verificare che mancasse o fosse scaduto.

en: Transition
it: Transizione

en: Transition Builder
it: Generatore di transizione

en: Transition Builder documentation
it: Documentazione del Generatore di transizione

en: Transition Properties
it: Proprietà di transizione

en: Transition Speed
it: Velocità di transizione

en: Transition duration
it: Durata della transizione

en: Transition in
it: Ingresso Transizione

en: Transition name
it: DISPOSIZIONI TRANSITORIE

en: Transition options
it: Opzioni di transizione

en: Transition out
it: La transizione

en: Transitions
it: Transizioni

en: Translate
it: Traduci

en: Translate Custom Element with WPML
it: Tradurre l'elemento personalizzato con WPML

en: Translate Element Template:
it: Traduci modello elemento:

en: Translate: %s
it: Traduci: %s

en: Translucent Buttons
it: Pulsanti traslucidi

en: Transparency Logo
it: Trasparenza

en: Transparency Menu Color
it: Colore del menu Trasparenza

en: Transparency Menu Color On Hover
it: Colore del menu Trasparenza al passaggio del mouse

en: Transparency Options
it: Opzioni di trasparenza

en: Transparency menu color
it: Colore menu trasparenza Trans

en: Transparent & Glassy Header
it: Intestazione trasparente e vetrosa

en: Transparent Dark
it: Trasparente scuro

en: Transparent Header
it: Intestazione Trasparente

en: Transparent Header with border
it: Intestazione trasparente con bordo

en: Transparent Light
it: Morbide trasparenze di luce

en: Transportation Icons
it: Icone Traduzione

en: Trending
it: Popolari

en: Triangle
it: Triangolo

en: Triangle Asymmetrical
it: Triangolo asimmetrico

en: Triggers all hover transitions at once when moving the mouse cursor over or tapping on the slide.
it: Attiva tutte le transizioni al passaggio del mouse contemporaneamente quando si sposta il cursore del mouse o si tocca la diapositiva.

en: Troubleshooting
it: Risoluzione dei problemi

en: Troubleshooting &amp; Advanced Settings
it: Risoluzione problemi - Impostazioni avanzate

en: Troubleshooting:
it: Risoluzione dei problemi:

en: Try a similar keyword, for example: tablet instead of laptop.
it: Inserisci una parola della stessa categoria, ad esempio: pasta anziché spaghetti.

en: Try similar keywords, for example: tablet instead of laptop.
it: Prova parole chiave simili, ad esempio: tablet invece di laptop.

en: Try to match the default slideshow size (Video will not be cropped, but black borders will be visible at each side)
it: Prova a far corrispondere la dimensione della presentazione predefinita (il video non verrà ritagliato, ma i bordi neri saranno visibili su ciascun lato)

en: Try to match the default slideshow size but stretch the video to fill the whole slider (video will be cropped at top and bottom)
it: Prova a far corrispondere la dimensione della presentazione predefinita ma allunga il video per riempire l'intero cursore (il video verrà ritagliato in alto e in basso)

en: Try using more than one keyword.
it: Includi nella tua ricerca più parole.

en: Tumblr Profile Link
it: Link al profilo tumblr

en: Turns on responsive mode in a full-width slider under the specified value in pixels. Can only be used with full-width mode.
it: Attiva la modalità reattiva in uno slider a larghezza piena in base al valore specificato in pixel. Può essere utilizzato solo con modalità a larghezza piena.

en: Tutorial: How to create an API key
it: Tutorial: come creare una chiave API

en: Twitter Profile Link
it: Link del Profilo Twitter

en: Twitter Username:
it: Username Twitter:

en: Twitter link
it: Link Twitter

en: Two Way Slideshow
it: Slideshow bidirezionale

en: Two way slideshow
it: Presentazione a due vie

en: Type
it: Tipo

en: Type / add your layer content here
it: Digita / aggiungi qui il contenuto del tuo layer

en: Type here to search ...
it: Digita qui per cercare…

en: Type of Highlight:
it: Tipo di evidenziazione:

en: Type slide name here
it: Digita qui il nome della diapositiva

en: Type to search
it: Digita per cercare

en: Type transition name
it: Digita il nome della transizione

en: Type your project name here
it: Digita qui il nome del tuo progetto

en: Type your slider name here
it: Digita qui il nome del tuo dispositivo di scorrimento

en: Type, Position &amp; Dimensions
it: Carattere, Posizione &amp; dimensioni

en: Typewriter
it: Macchina da scrivere

en: Typography
it: Tipografia

en: URL from Dynamic content
it: URL dal contenuto dinamico

en: URL target
it: Indirizzo URL

en: Unable to communicate with Instagram.
it: Impossibile comunicare con Instagram.

en: Unable to communicate with gRECAPTCHA: <br /><br />%s
it: Impossibile comunicare con gRECAPTCHA:<br /><br /> %s

en: Unable to copy the file content.
it: Impossibile copiare il file.

en: Unable to create cache folder "%s". Files will be loaded directly from instagram
it: Impossibile creare la cartella della cache "%s". I file verranno caricati direttamente da instagram

en: Unable to create folder %s.
it: Impossibile creare la cartella %s.

en: Unable to create the download folder <pre>%s</pre> for demo files.
it: Impossibile creare la cartella di download<pre> %s</pre> per i file dimostrativi.

en: Unable to create the file.
it: Impossibile creare il file.

en: Unable to delete file %s.
it: Impossibile eliminare il file %s.

en: Unable to extract the file.
it: Impossibile estrarre il file.

en: Unable to rename/move file %s to %s
it: Impossibile rinominare il file %s in %s.

en: Unavailable
it: Non disponibile

en: Unchecked for all users
it: Deselezionato per tutti gli utenti

en: Unchecked for non admins only
it: Deselezionato solo per i non amministratori

en: Under the search form - overlay other content
it: Sotto il modulo di ricerca - sovrapponi altri contenuti

en: Under the search form - push down other content
it: Sotto il modulo di ricerca - spingi verso il basso altri contenuti

en: Underline
it: Sottolineato

en: Underneath layers
it: Sotto gli strati

en: Undo
it: Annulla

en: Undo & Redo
it: Annulla e ripeti

en: Undo. Erases the last change done to the slide revering it to an older state.
it: Disfare. Cancella l'ultima modifica apportata alla diapositiva invertendola a uno stato precedente.

en: Unhide
it: Mostra

en: Unique ID for ALB element
it: ID univoco per elemento ALB

en: Unique timestamp of merged files and WP object cache bug
it: Timestamp univoco dei file uniti e bug della cache degli oggetti WP

en: Unit
it: Unità

en: Unit Before
it: Unità prima

en: Unit for the spacing
it: Unità per la spaziatura

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown Custom Element Type
it: Tipo di elemento personalizzato sconosciuto

en: Unknown element name
it: Nome dell'elemento sconosciuto

en: Unknown error code
it: Codice di errore sconosciuto

en: Unlock %s
it: Sblocca %s

en: Unlock LayerSlider’s Full Potential
it: Sblocca il pieno potenziale di LayerSlider

en: Unlock Now
it: Sblocca ora

en: Unlock all these benefits and get the full LayerSlider experience:
it: Sblocca tutti questi vantaggi e ottieni l'esperienza completa di LayerSlider:

en: Unlock all these features by activating your site.
it: Sblocca tutte queste funzionalità attivando il tuo sito.

en: Unlock exclusive and early-access features.
it: Sblocca funzionalità esclusive e ad accesso anticipato.

en: Unlock the full contents of the Template Store. The ever growing selection of fully crafted, customizable and importable slider templates are an ideal starting point for new projects and they cover every common use case from personal to corporate business.
it: Sblocca l'intero contenuto del Template Store. La selezione sempre crescente di modelli di slider completamente realizzati, personalizzabili e importabili è un punto di partenza ideale per nuovi progetti e copre ogni caso d'uso comune, dal personale all'azienda.

en: Unlock the full potential of LayerSlider
it: Sblocca il potenziale di LayerSlider

en: Unmute Media
it: Media Rimuovi Muto

en: Unmute media playback
it: Riattiva la riproduzione multimediale

en: Unmutes playback of any active media element on the current slide. Using this action may require a Click or Tap trigger due to browser restrictions.
it: Riattiva la riproduzione di qualsiasi elemento multimediale attivo nella diapositiva corrente. L'utilizzo di questa azione potrebbe richiedere un trigger Click or Tap a causa delle restrizioni del browser.

en: Unnamed
it: Senza nome

en: Unnamed Group
it: (Gruppo senza nome)

en: Unnamed Project
it: Progetto senza nome

en: Unnamed Slider
it: Slider senza nome

en: Unpacking the package&#8230;
it: Apertura del pacchetto&#8230;

en: Unpublish Slide
it: Annullare la pubblicazione di Slide

en: Unpublished project
it: Progetto inedito

en: Unpublished projects will not be visible for your visitors until you re-enable this option. This also applies to scheduled projects, thus leaving this option enabled is recommended in most cases.
it: I progetti non pubblicati non saranno visibili ai visitatori fino a quando non riabiliterai questa opzione. Questo vale anche per i progetti pianificati, quindi nella maggior parte dei casi si consiglia di lasciare abilitata questa opzione.

en: Unpublished slider
it: Dispositivo di scorrimento non pubblicato

en: Unpublished sliders will not be visible for your visitors until you re-enable this option. This also applies to scheduled sliders, thus leaving this option enabled is recommended in most cases.
it: Gli slider non pubblicati non saranno visibili ai tuoi visitatori finché non riattiverai questa opzione. Questo vale anche per gli slider pianificati, quindi nella maggior parte dei casi si consiglia di lasciare questa opzione abilitata.

en: Unregistered
it: Non registrato

en: Unstick topbar
it: Sblocca la barra superiore

en: Until the end of Slide #%d
it: Fino alla fine della diapositiva #%d

en: Until the end of this slide (default)
it: Fino alla fine di questa diapositiva (impostazione predefinita)

en: Untitled
it: Senza titolo

en: Upcoming
it: In arrivo

en: Upcoming Events
it: Prossimi Eventi

en: Update
it: Aggiorna

en: Update Available!
it: Aggiornamento disponibile!

en: Update Custom Element Template Data
it: Aggiorna i dati del modello dell'elemento personalizzato

en: Update Database
it: Aggiorna database

en: Update Element
it: Aggiorna elemento

en: Update Frequency
it: Frequenza di aggiornamento

en: Update Installed
it: Aggiornamento installato

en: Update LayerSlider to the latest version to receive new features, improvements, bug and security fixes. You have version %s. The latest release is %s.
it: Aggiorna LayerSlider all'ultima versione per ricevere nuove funzionalità, miglioramenti, bug e correzioni di sicurezza. Si dispone della versione %s. L'ultima versione è %s.

en: Update License
it: Aggiorna Licenza

en: Update Now!
it: UPDATE NOW!

en: Update Order status
it: Aggiorna lo stato dell'ordine:

en: Update Product Category
it: Aggiorna Categoria Prodotti

en: Update Product Tag
it: Aggiorna Prodotto

en: Update Revisions Preferences
it: Aggiorna le preferenze delle revisioni

en: Update WordPress to a newer version to ensure compatibility.
it: Aggiorna WordPress a una versione più recente per garantire la compatibilità.

en: Update info
it: Aggiorna informazioni

en: Update info after cancellation
it: Aggiorna le informazioni dopo la cancellazione

en: Update to latest version (%1$s), as we are constantly working on new features, improvements and bug fixes.
it: Aggiorna alla versione più recente (%1$s), poiché lavoriamo costantemente su nuove funzionalità, miglioramenti e correzioni di bug.

en: Update your Theme from the WordPress Dashboard
it: Aggiorna il tuo tema dalla dashboard di WordPress

en: Updates the hash in the page URL when changing slides based on the deeplinks you’ve set to your slides. This makes it possible to share URLs that will start the project with the currently visible slide.
it: Aggiorna l'hash nell'URL della pagina quando si modificano le diapositive in base ai deeplink impostati per le diapositive. Ciò consente di condividere gli URL che avvieranno il progetto con la diapositiva attualmente visibile.

en: Updates the hash in the page URL when changing slides based on the deeplinks you’ve set to your slides. This makes it possible to share URLs that will start the slider with the currently visible slide.
it: Aggiorna l'hash nell'URL della pagina quando cambi le diapositive in base ai link diretti che hai impostato sulle tue diapositive. Ciò rende possibile condividere gli URL che avvieranno il dispositivo di scorrimento con la diapositiva attualmente visibile.

en: Updating LayerSlider...
it: Aggiornamento di LayerSlider...

en: Upload Layout Builder Templates File
it: Carica il file dei modelli del generatore di layout

en: Upload Theme Settings File
it: Carica il file delle impostazioni del tema

en: Upload Video
it: Carica Video

en: Upload a BG image for your
it: Carica un'immagine BG per il tuo

en: Upload a BG image for your Body
it: Carica un'immagine BG per il tuo corpo

en: Upload a Layout Builder Templates file here. The uploaded templates will be added to the existing templates. Same named templates will not be overwritten.
it: Carica qui un file di modelli di Layout Builder. I modelli caricati verranno aggiunti ai modelli esistenti. I modelli con lo stesso nome non verranno sovrascritti.

en: Upload a banner image or enter the URL
it: Carica un'immagine banner o inserisci l'URL

en: Upload a custom marker icon or enter the URL
it: Carica un'icona marcatore personalizzata o inserisci l'URL

en: Upload a fallback image or enter the URL to an image to replace Google Maps or until Google Maps is loaded
it: Carica un'immagine di riserva o inserisci l'URL di un'immagine per sostituire Google Maps o finché non viene caricato Google Maps

en: Upload a large banner image which will be displayed as a background to the  shop description
it: Carica un'immagine banner grande che verrà visualizzata come sfondo alla descrizione del negozio

en: Upload a large banner image which will be displayed as a background to the shop description
it: Carica un'immagine banner grande che verrà visualizzata come sfondo alla descrizione del negozio

en: Upload a logo image, or enter the URL or ID of an image if its already  uploaded. (Leave empty to use the default logo)
it: Carica un'immagine del logo o inserisci l'URL o l'ID di un'immagine se è già stata caricata. (Lascia vuoto per utilizzare il logo predefinito)

en: Upload a logo image, or enter the URL or ID of an image if its already  uploaded. The themes default logo gets applied if the input field is left  blank
it: Carica un'immagine del logo o inserisci l'URL o l'ID di un'immagine se è già stata caricata. Il logo predefinito del tema viene applicato se il campo di input viene lasciato vuoto

en: Upload a logo image, or enter the URL or ID of an image if its already uploaded. (Leave empty to use the default logo)
it: Carica un'immagine del logo o inserisci l'URL o l'ID di un'immagine se è già stata caricata. (Lascia vuoto per utilizzare il logo predefinito)

en: Upload a logo image, or enter the URL or ID of an image if its already uploaded. The themes default logo gets applied if the input field is left blank
it: Carica un'immagine del logo o inserisci l'URL o l'ID di un'immagine se è già stata caricata. Il logo predefinito del tema viene applicato se il campo di input viene lasciato vuoto

en: Upload a logo or enter the URL
it: Carica un logo o inserisci l'URL

en: Upload a theme configuration file here. Note that the configuration file  settings will overwrite your current configuration and you can't restore the  current configuration afterwards.
it: Carica qui un file di configurazione del tema. Tieni presente che le impostazioni del file di configurazione sovrascriveranno la configurazione corrente e non potrai ripristinare la configurazione corrente in seguito.

en: Upload a theme configuration file here. Note that the configuration file settings will overwrite your current configuration and you can't restore the current configuration afterwards.
it: Carica qui un file di configurazione del tema. Tieni presente che le impostazioni del file di configurazione sovrascriveranno la configurazione corrente e non potrai ripristinare la configurazione corrente in seguito.

en: Upload an optional logo image for your preloader page
it: Carica un logo opzionale per l'indicatore di caricamento della pagina

en: Upload custom icon
it: Carica icona personalizzata

en: Upload custom image
it: Carica un'immagine personalizzata

en: Upload error
it: Errore di caricamento

en: Upload error: %s
it: Errore di caricamento: %s

en: Upload or select a fallback image that is displayed instead of Google Maps or until the map is loaded
it: Carica o seleziona un'immagine di riserva che viene visualizzata al posto di Google Maps o fino al caricamento della mappa

en: Upload your own seamless pattern
it: Carica il tuo modello senza cuciture

en: Upload/Select Font Zip File
it: Carica/Seleziona file zip carattere

en: Upload/Select Fontello Font Zip
it: Carica/seleziona Fontello font zip

en: Uploaded Fonts (located at Enfold -> Import/Export)
it: Caratteri caricati (situati in Enfold -> Importa/Esporta)

en: Uploading ...
it: Caricamento...

en: Uploading, please wait ...
it: Caricamento in corso si prega di attendere…

en: Uploads directory:
it: Thư mục tải lên

en: Uppercase
it: Maiuscolo

en: Usage unknown
it: Utilizzo sconosciuto

en: Use "loading" attribute
it: Usa l'attributo "caricamento"

en: Use AJAX or redirect to the search Results page
it: Usa AJAX o reindirizza alla pagina dei risultati di ricerca

en: Use Block Editor
it: Editor a blocchi

en: Use Block Editor Default Styles
it: Usa gli stili predefiniti dell'editor blocchi

en: Use Default
it: Usa di Default

en: Use Default Link
it: Usa il testo del link predefinito

en: Use Defaults that are also used for your blog
it: Usa i valori predefiniti che vengono utilizzati anche per il tuo blog

en: Use Dynamic post URL
it: Usa URL articolo dinamico

en: Use Enfold Numeric Captcha
it: Usa Enfold Numeric Captcha

en: Use Enfold default settings
it: Usa le impostazioni predefinite di Enfold

en: Use Enfold default settings (recommended)
it: Usa le impostazioni predefinite di Enfold (consigliato)

en: Use Google CDN version of jQuery
it: Usa la versione Google CDN di jQuery

en: Use Google Maps
it: Usare Google Maps

en: Use Google reCAPTCHA V2 if activated
it: Usa Google reCAPTCHA V2 se attivato

en: Use Google reCAPTCHA V3 if activated (fallback is V2)
it: Usa Google reCAPTCHA V3 se attivato (il fallback è V2)

en: Use GreenSock (GSAP) sandboxing
it: Usa il sandboxing GreenSock (GSAP)

en: Use Image
it: Usa immagine

en: Use Image as Favicon
it: Usa immagine come Favicon

en: Use Image as banner
it: Usa immagine come banner

en: Use Image as logo
it: Usa immagine come logo

en: Use Lighbox
it: Usa Lightbox

en: Use PHP function:
it: Funzione PHP:

en: Use Relative URLs
it: Utilizzare URL relativi

en: Use Slide Effect When Swiping
it: Usa l'effetto Diapositiva durante lo scorrimento rapido

en: Use This Element
it: Usa questo elemento

en: Use Toggle Feature
it: Usa la funzione di attivazione/disattivazione

en: Use Video
it: Video

en: Use WP Classic Editor
it: Usa l'editor classico di WP

en: Use a custom Image as marker. (make sure that you use a square image, otherwise it will be cropped)
it: Usa un'immagine personalizzata come marcatore. (assicurati di utilizzare un'immagine quadrata, altrimenti verrà ritagliata)

en: Use a custom link
it: Usa collegamento personalizzato

en: Use a custom set
it: Usa un set personalizzato

en: Use a default generated link depending on the meta element (if a link exists), set a custom link or display only as text.
it: Utilizza un collegamento generato predefinito a seconda del meta elemento (se esiste un collegamento), imposta un collegamento personalizzato o visualizza solo come testo.

en: Use and storage of Cookies has been accepted - restrictions set in other cookies
it: L'uso e la memorizzazione dei cookie sono stati accettati - restrizioni impostate in altri cookie

en: Use as FAQ Page (SEO improvement)
it: Usa come pagina FAQ (miglioramento SEO)

en: Use as a simple message bar without cookie logic
it: Utilizzare come una semplice barra dei messaggi senza la logica dei cookie

en: Use both frontend and e-mail
it: Utilizzare sia il frontend che la posta elettronica

en: Use character sets:
it: Usa set di caratteri:

en: Use circle timer to indicate slideshow progression.
it: Usa il timer circolare per indicare la progressione della presentazione.

en: Use current mode screen width
it: Utilizzare la larghezza dello schermo in modalità corrente

en: Use custom link (fallback is image link)
it: Usa link personalizzato (il fallback è un link immagine)

en: Use custom link (fallback is no link)
it: Usa link personalizzato (il fallback non è un link)

en: Use custom localization for LayerSlider instead of your default site language.
it: Usa la localizzazione personalizzata per LayerSlider invece della lingua predefinita del tuo sito.

en: Use default
it: Usa predefinito

en: Use default (defined at Dashboard -&gt; Customize -&gt; WooCommerce)
it: Usa predefinito (definito in Dashboard -> Personalizza -> WooCommerce)

en: Use default - Shop Catalog (%d*%d)
it: Usa predefinito - Catalogo negozio (%d*%d)

en: Use default - WooCommerce Thumbnail (%d*%d)
it: Usa predefinito - Miniatura WooCommerce (%d*%d)

en: Use default WooCommerce Setting (Settings -&gt; Products -&gt; Out of stock visibility)
it: Usa l'impostazione WooCommerce predefinita (Impostazioni -> Prodotti -> Visibilità esaurito)

en: Use default portfolio layout
it: Usa il layout di portafoglio predefinito

en: Use default setting
it: Usa impostazione predefinita

en: Use default site language
it: Lingua WordPress

en: Use defaults that are also used for your blog (share entry)
it: Utilizzare le impostazioni predefinite utilizzate anche per il blog (voce di condivisione)

en: Use dynamic post URL
it: Utilizzare l'URL del post dinamico

en: Use either the default or minimal design
it: Usa il design predefinito o minimo

en: Use existing menu
it: Usa esistente

en: Use filters
it: Usa i filtri.

en: Use first slides caption as permanent caption
it: Usa la didascalia della prima diapositiva come didascalia permanente

en: Use image as Google Maps fallback image
it: Usa l'immagine come immagine di fallback di Google Maps

en: Use image as banner
it: Usa l'immagine come banner

en: Use image as custom marker icon
it: Usa l'immagine come icona marcatore personalizzato

en: Use image as logo
it: Usa l'immagine come logo

en: Use it on this slide
it: Usalo su questa diapositiva

en: Use manual added URL in settings page
it: Usa l'URL aggiunto manualmente nella pagina delle impostazioni

en: Use markup caching
it: Utilizzare la memorizzazione nel cache del markup

en: Use order of playlist as selected
it: Usa l'ordine della playlist come selezionato

en: Use original size (or fit into container if too large)
it: Utilizzare la dimensione originale (o inserirla nel contenitore se troppo grande)

en: Use plugin default library
it: Usa la libreria predefinita del plugin

en: Use plugin lightbox
it: Usa il plug-in lightbox

en: Use portrait mode screen width
it: Utilizzare la larghezza dello schermo in modalità verticale

en: Use post from matches:
it: Usa il post dai risultati:

en: Use post image
it: Usa l'immagine del post

en: Use relative URLs
it: Usa URL relativi

en: Use relative URLs for local images. This setting could be important when moving your WP installation.
it: Usa URL relativi per le immagini locali. Questa impostazione potrebbe essere importante quando si sposta l'installazione di WP.

en: Use selected page to display as footer (no socket)
it: Usa la pagina selezionata per visualizzare come piè di pagina (senza socket)

en: Use selected page to display as footer and socket
it: Usa la pagina selezionata per visualizzare come piè di pagina e socket

en: Use selected page to display inside footer (no socket)
it: Usa la pagina selezionata per visualizzare il piè di pagina interno (senza socket)

en: Use selected page to display inside footer and socket
it: Usa la pagina selezionata per visualizzare piè di pagina e socket

en: Use selected page to replace both footer and socket
it: Utilizzare la pagina selezionata per sostituire sia il piè di pagina che il socket

en: Use selected page to replace footer and keep socket
it: Utilizzare la pagina selezionata per sostituire il piè di pagina e mantenere il socket

en: Use selected size or decrease to 100% width if too large
it: Utilizzare le dimensioni selezionate o ridurre al 100% la larghezza se troppo grande

en: Use shortcode:
it: Usa shortcode:

en: Use size from media libary &quot;Attachment Display Settings&quot;
it: Utilizzare le dimensioni dalla libreria multimediale &quot;Impostazioni di visualizzazione degli allegati&quot;

en: Use slide effect when swiping
it: Utilizzare l'effetto diapositiva quando si striscia

en: Use slider markup caching
it: Utilizza cache della marcatura slider

en: Use sliders as a floating modal window with extensive layout options and advanced features like triggers & target audience.
it: Usa i cursori come una finestra modale mobile con ampie opzioni di layout e funzionalità avanzate come trigger e pubblico di destinazione.

en: Use special 1 column layout (side by side)
it: Usa layout speciale a 1 colonna (affiancato)

en: Use srcset Attribute
it: Usa attributo srcset

en: Use srcset attribute
it: Usa l'attributo srcset

en: Use ssl verification if needed for site (= default)
it: Usa la verifica SSL se necessaria per il sito (= impostazione predefinita)

en: Use stretched or boxed layout?
it: Layout fluido / Layout in cornice

en: Use the advance layout editor to build your own blog layout (simply edit the  page you have chosen in Enfold->Theme Options as a blog page)
it: Usa l'editor di layout avanzato per creare il layout del tuo blog (modifica semplicemente la pagina che hai scelto in Enfold->Opzioni tema come pagina del blog)

en: Use the advance layout editor to build your own blog layout (simply edit the page you have chosen in Enfold->Theme Options as a blog page)
it: Usa l'editor di layout avanzato per creare il layout del tuo blog (modifica semplicemente la pagina che hai scelto in Enfold->Opzioni tema come pagina del blog)

en: Use the media manager to add/edit the copyright info.
it: Usa il media manager per aggiungere/modificare le informazioni sul copyright.

en: Use the table as a Pricing Table
it: Usa la tabella come tabella dei prezzi

en: Use the table to display tabular data
it: Usa la tabella per visualizzare i dati tabulari

en: Use theme bundled library
it: Usa la libreria di temi in bundle

en: Use theme setting for responsive images
it: Utilizzare l'impostazione del tema per le immagini reattive

en: Use this video as slide background
it: Usa questo video come sfondo della diapositiva

en: Use thumbnail navigation instead of slide bullet buttons.
it: Usa la navigazione delle miniature invece dei pulsanti dei punti elenco delle diapositive.

en: Use urls in captions for the photo link instead of linking to instagram.com.
it: Indica se utilizzare gli URL nelle didascalie per il link della foto invece del collegamento a instagram.com.

en: Use with caution and make sure to only use allowed characters. No special  characters can be used.
it: Usare con cautela e assicurarsi di utilizzare solo i caratteri consentiti. Non è possibile utilizzare caratteri speciali.

en: Use with caution and make sure to only use allowed characters. No special characters can be used.
it: Utilizza con cautela e assicurati di usare solo caratteri consentiti. Non si possono usare caratteri speciali.

en: Use with caution, be sure to have a unique value on the page and also make sure to only use allowed characters (latin characters, underscores, dashes and numbers, no special characters can be used).
it: Usare con cautela, assicurarsi di avere un valore univoco nella pagina e assicurarsi anche di utilizzare solo caratteri consentiti (caratteri latini, trattini bassi, trattini e numeri, non è possibile utilizzare caratteri speciali).

en: Used Fonts
it: Font usati

en: Used in Project
it: Utilizzato in Project

en: Used to specify the order in which scripts are loaded. Lower numbers correspond with earlier execution.
it: Utilizzato per specificare l'ordine in cui vengono caricati gli script. I numeri più bassi corrispondono all'esecuzione precedente.

en: User Name
it: Nome utente

en: User Name:
it: Nome utente:

en: User Transitions
it: Transizioni utente

en: User is Admin
it: È l'amministratore

en: User is Author
it: L'utente è autore

en: User is Contributor
it: L'utente è collaboratore

en: User is Editor
it: L'utente è editor

en: User is Subscriber
it: L'utente è abbonato

en: User is logged in
it: L'utente è loggato

en: User is logged out
it: Utente disconnesso

en: User must accept and can opt out, all selected by default
it: L'utente deve accettare e può rinunciare, tutto selezionato per impostazione predefinita

en: User must accept and must opt in, only essential cookies selected
it: L'utente deve accettare e deve dare il consenso, solo i cookie essenziali selezionati

en: User must accept to show Facebook page widget &quot;Share/Like&quot;
it: L'utente deve accettare di mostrare il widget della pagina Facebook &quot;Condividi/Mi piace&quot;

en: User must accept to show Google Maps
it: L'utente deve accettare per mostrare Google Maps

en: User must accept to show facebook page widget &quot;Share/Like&quot;
it: L'utente deve accettare di mostrare il widget della pagina facebook "Condividi/Mi piace"

en: Username
it: Nome utente

en: Username could not be accessed (needed for your information only)
it: Impossibile accedere al nome utente (necessario solo per le tue informazioni)

en: Using LayerSlider from a non-standard install location or having a different directory name could lead issues in receiving and installing updates. Commonly, you see this issue when you’re using a theme-included version of LayerSlider. To fix this, please first search for an option to disable/unload the bundled version in your theme, then re-install a fresh copy. Your projects and settings are stored in the database, re-installing the plugin will not harm them.
it: L'utilizzo di LayerSlider da un percorso di installazione non standard o l'utilizzo di un nome di directory diverso potrebbe causare problemi nella ricezione e nell'installazione degli aggiornamenti. Comunemente, questo problema viene visualizzato quando si utilizza una versione di LayerSlider inclusa nel tema. Per risolvere questo problema, cerca prima un'opzione per disabilitare / scaricare la versione in bundle nel tuo tema, quindi reinstalla una nuova copia. I tuoi progetti e le tue impostazioni sono memorizzati nel database, la reinstallazione del plugin non li danneggerà.

en: Using LayerSlider from a non-standard install location or having a different directory name could lead issues in receiving and installing updates. Commonly, you see this issue when you’re using a theme-included version of LayerSlider. To fix this, please first search for an option to disable/unload the bundled version in your theme, then re-install a fresh copy. Your sliders and settings are stored in the database, re-installing the plugin will not harm them.
it: L'utilizzo di LayerSlider da un percorso di installazione non standard o con un nome di directory diverso potrebbe causare problemi nella ricezione e nell'installazione degli aggiornamenti. In genere, questo problema viene visualizzato quando si utilizza una versione di LayerSlider inclusa nel tema. Per risolvere il problema, cerca prima un'opzione per disabilitare / scaricare la versione in bundle nel tema, quindi ri installa una nuova copia. I dispositivi di scorrimento e le impostazioni vengono memorizzati nel database, la reinstallazione del plug-in non li danneggerà.

en: Using a caching plugin: Whenever you make changes here please clear server cache to allow a rebuild of the pages to reflect the changed options.
it: Utilizzo di un plug-in di memorizzazione nella cache: ogni volta che apporti modifiche qui, svuota la cache del server per consentire la ricostruzione delle pagine per riflettere le opzioni modificate.

en: Using beta version
it: Utilizzo della versione beta

en: Using beta version (%s)
it: Utilizzo della versione beta (%s)

en: Using external services like Youtube or Vimeo is currently disabled. You can enable it in Enfold &raquo; Performance
it: L'utilizzo di servizi esterni come Youtube o Vimeo è attualmente disabilitato. Puoi abilitarlo in Enfold » Performance

en: Using invalid CSS code could break the appearance of your site or your projects. Changes cannot be reverted after saving.
it: L'utilizzo di codice CSS non valido potrebbe interrompere l'aspetto del tuo sito o dei tuoi progetti. Le modifiche non possono essere annullate dopo il salvataggio.

en: Using invalid CSS code could break the appearance of your site or your sliders. Changes cannot be reverted after saving.
it: L'utilizzo di codice CSS non valido potrebbe compromettere l'aspetto del tuo sito o dei tuoi slider. Le modifiche non possono essere annullate dopo il salvataggio.

en: Using self hosted videos is currently disabled. You can enable it in Enfold &raquo; Performance
it: L'utilizzo dei video ospitati autonomamente è attualmente disabilitato. Puoi abilitarlo in Enfold » Performance

en: Using this feature is reserved for Super Admins. You unfortunately don't have the necessary permissions.
it: L'utilizzo di questa funzione è riservato ai super amministratori. Sfortunatamente non hai i permessi necessari.

en: Usual method. Used for backups or to move sliders across WP sites.
it: Metodo usuale. Utilizzato per i backup o per spostare gli slider tra i siti WP.

en: V. Center
it: Centrato Verticalmente

en: VK Profile Link
it: Collegamento al profilo VK

en: Valid E-Mail address
it: Indirizzo e-mail valido

en: Valid E-Mail address with German Umlaut
it: Indirizzo e-mail valido con dieresi tedesca

en: Valid E-Mail address with special characters
it: Indirizzo e-mail valido con caratteri speciali

en: Valid E-Mail address, extended characterset
it: Indirizzo e-mail valido, set di caratteri esteso

en: Valid Number
it: Numero valido!

en: Valid Phone Number
it: Inserisci un numero di telefono valido

en: Valid Positiv Number including 0
it: Numero positivo valido incluso 0

en: Valid drop targets will be highlighted. Some elements like fullwidth sliders and color section can not be dropped onto other elements
it: Gli obiettivi di rilascio validi verranno evidenziati. Alcuni elementi come i cursori a larghezza intera e la sezione colore non possono essere rilasciati su altri elementi

en: Value
it: Valore

en: Variation
it: Variazione

en: Variations
it: Variazioni

en: Various button styles
it: Vari stili di pulsanti

en: Verify....
it: Verifica

en: Vertical
it: Verticale

en: Vertical Adjustment
it: Regolazione verticale

en: Vertical Alignment
it: Allineamento verticale

en: Vertical Alignment Title and Content
it: Allineamento verticale Titolo e contenuto

en: Vertical Center
it: Allinea verticalmente al centro

en: Vertical align
it: Allineamento Verticale

en: Vertical only
it: Solo verticale

en: Vertical size
it: Dimensione verticale

en: Vertical text
it: Testo verticale

en: Very Small
it: Minuscolo

en: Very Small: smaller than 479px - eg: Smartphone Portrait
it: Molto piccolo: più piccolo di 479px - ad esempio: Smartphone Portrait

en: Video Aspect Ratio
it: Proporzioni video

en: Video Display
it: Visualizzazione video

en: Video File
it: File Video

en: Video Format
it: Formato Video

en: Video Overlay Image
it: Immagine di sovrapposizione video

en: Video Player Icons
it: Icone Lettore video

en: Video Settings
it: Impostazioni Video

en: Video Size
it: Dimensione Video

en: Video Slide
it: Video diapositiva

en: Video URL
it: URL Video

en: Video height
it: Altezza Video

en: Video on most mobile devices can't be controlled properly with JavaScript, so you can upload a fallback image which will be displayed instead. This image is also used if lazy loading is active.
it: I video sulla maggior parte dei dispositivi mobili non possono essere controllati correttamente con JavaScript, quindi puoi caricare un'immagine di riserva che verrà invece visualizzata. Questa immagine viene utilizzata anche se è attivo il caricamento lento.

en: Video poster
it: Poster video

en: Video width
it: Larghezza Video

en: Videos
it: Video

en: Videos only
it: Video

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: View ALB Custom Element Template
it: Visualizza il modello di elemento personalizzato ALB

en: View Changelog
it: Visualizza Changelog

en: View Changelog on http://kriesi.at
it: Visualizza il registro delle modifiche su http://kriesi.at

en: View Coupon
it: Visualizza Coupon

en: View Coupons
it: Vedi codici promozionali

en: View Order
it: Vedi Ordine

en: View Portfolio Entry
it: Visualizza la voce del portfolio

en: View Product
it: Visualizza Prodotto

en: View Selection
it: Vedi Selezione

en: View Variation
it: Variazione

en: View all results
it: Guarda tutti i risultati

en: Vimeo Link
it: Collegamento Vimeo

en: Vimeo Profile Link
it: Link al profilo Vimeo

en: Vimeo and Youtube video embeds:
it: Incorpora video Vimeo e Youtube:

en: Visibility
it: Visibilità

en: Visit Template Store
it: Visita il negozio di modelli

en: Visit Updates
it: Visita gli aggiornamenti

en: Visit our Support Center
it: Visita il nostro Centro assistenza

en: Visit us on Yelp
it: Visitateci su:

en: Visitors
it: Visitatori

en: Visitors can enter OS native full-screen mode when double clicking on the slider.
it: I visitatori possono accedere alla modalità a schermo intero nativa del sistema operativo facendo doppio clic sul dispositivo di scorrimento.

en: Visual layout editor
it: Editor di layout visivo

en: WARNING: This option controls who can access to this plugin, you can easily lock out yourself by accident. Please, make sure that you have entered a valid capability without whitespaces or other invalid characters. Do you want to proceed?
it: ATTENZIONE: questa opzione controlla chi può accedere a questo plugin, puoi facilmente bloccarti per sbaglio. Per favore, assicurati di aver inserito una funzionalità valida senza spazi o altri caratteri non validi. Vuoi procedere?

en: WE DO NOT GUARANTEE TO FULFILL ANY LEGAL RULES FOR ACCESSIBILITY !!!
it: NON GARANTIAMO DI RISPETTARE LE NORME LEGALI PER L'ACCESSIBILITÀ !!!

en: WP Attachment: %s
it: Allegato WP: %s

en: WP Cron jobs are disabled. To assure a regular update of cached data and an optimal pageload in frontend and backend we recommend to activate this.
it: I lavori di WP Cron sono disabilitati. Per garantire un aggiornamento regolare dei dati memorizzati nella cache e un pageload ottimale in frontend e backend, consigliamo di attivarlo.

en: WP Nonce check failed.
it: Controllo WP Nonce fallito.

en: WP Page: %s
it: Pagina WP: %s

en: WP Remote functions:
it: Funzioni remote WP:

en: WP default size
it: Dimensione di default

en: WP result:
it: Risultato WP:

en: WPML Specific Options
it: Opzioni specifiche di WPML

en: Wait
it: Attendi

en: Wait at least %s minutes between edits before adding a new revision.
it: Attendi almeno %s minuti tra le modifiche prima di aggiungere una nuova revisione.

en: Wait for user interaction or for a slide with active autoplay to load the video
it: Attendi l'interazione dell'utente o una diapositiva con la riproduzione automatica attiva per caricare il video

en: Wait for user interaction to load the video
it: Attendi l'interazione dell'utente per caricare il video

en: Waiting time between repeats in milliseconds. A second is 1000 milliseconds.
it: Tempo di attesa tra una ripetizione e l'altra in millisecondi. Un secondo è 1000 millisecondi.

en: Want to join the discussion?
it: Vuoi partecipare alla discussione?

en: Warning (Red)
it: Avviso (rosso)

en: Warning: Characters %s might break ALB backend or frontend. <a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/intro-to-layout-builder/#using-special-characters" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Read more</a> if you want to use them. You can use valid HTML markup.
it: Avvertenza: i caratteri %s potrebbero interrompere il backend o il frontend di ALB. <a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/intro-to-layout-builder/#using-special-characters" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Leggi di più</a> se vuoi usarli. Puoi utilizzare markup HTML valido.

en: Wasn't able to create sub-folder for font files
it: Non è stato possibile creare una sottocartella per i file di font

en: Wasn't able to create temp folder
it: Impossibile creare una cartella temporanea

en: Wasn't able to create the folder for font files
it: Non è stato possibile creare la cartella per i file dei caratteri

en: Wasn't able to read demo files from downloaded zip file.
it: Impossibile leggere i file demo dal file zip scaricato.

en: Wasn't able to work with Zip Archive
it: Non è stato in grado di lavorare con zip Archive

en: Watch our YouTube channel
it: Guarda il nostro canale YouTube

en: Waves
it: Onde

en: Waves Brush
it: Spazzola Onde

en: Waves Pattern
it: Schema delle onde

en: We also use different external services like Google Webfonts, Google Maps, and external Video providers.
it: Utilizziamo anche diversi servizi esterni come Google Webfonts, Google Maps e fornitori di video esterni.

en: We are
it: Ci scusiamo

en: We are sorry, but the LayerSlider 7 Editor cannot be loaded in your current web browser. We recommend you to use the latest version of Edge, Firefox, Chrome, or Safari. You can try to load the editor anyway if you believe this is a false detection.
it: Siamo spiacenti, ma LayerSlider 7 Editor non può essere caricato nel browser Web corrente. Ti consigliamo di utilizzare la versione più recente di Edge, Firefox, Chrome o Safari. Puoi provare a caricare comunque l'editor se ritieni che si tratti di un falso rilevamento.

en: We are unable to get the download URL for your products.
it: Non siamo in grado di ottenere l'URL di download per i tuoi prodotti.

en: We are very sorry but something went wrong. Please try again later.
it: Siamo spiacenti, ma qualcosa è andato storto. Per favore, riprova più tardi.

en: We ask your patience while we’re unlocking the secrets of the space-time continuum. Or just steal a TARDIS. Once we reach Time Lord status, we’ll fix the timeline and serve updates much faster. We promise!
it: Chiediamo la vostra pazienza mentre sveliamo i segreti del continuum spazio-temporale. O semplicemente rubare un TARDIS. Una volta raggiunto lo stato di Signore del Tempo, fisseremo la sequenza temporale e forniremo gli aggiornamenti molto più velocemente. Lo promettiamo!

en: We checked the token on %s and we were able to connect to Envato and could access the following information:
it: Abbiamo controllato il token su %s e siamo stati in grado di connetterci a Envato e abbiamo potuto accedere alle seguenti informazioni:

en: We could not find any lists that your customers can subscribe to. Please check if the API key you have entered in your Enfold Theme Panel is valid and also check if you have at least one list created on mailchimp
it: Non sono stati trovati elenchi ai quali gli utenti possono iscriversi. Verifica se la chiave API che hai inserito nel pannello del tema "Enfold" è valida e anche se hai creato almeno un elenco su MailChimp.

en: We do not recommend to change any plugin settings unless you know what you are doing. All supported settings can be changed per map.
it: Non è consigliabile modificare le impostazioni del plug-in a meno che tu non sappia cosa stai facendo. Tutte le impostazioni supportate possono essere modificate per mappa.

en: We encourage you to review the new changes to our policies. We appreciate your kind understanding as we offer our users to make the best decisions about the information they share with us.
it: Ti invitiamo a rivedere le nuove modifiche alle nostre politiche. Apprezziamo la tua gentile comprensione poiché offriamo ai nostri utenti di prendere le migliori decisioni sulle informazioni che condividono con noi.

en: We fully respect if you want to refuse cookies but to avoid asking you again and again kindly allow us to store a cookie for that. You are free to opt out any time or opt in for other cookies to get a better experience. If you refuse cookies we will remove all set cookies in our domain.
it: Rispettiamo pienamente se vuoi rifiutare i cookie, ma per evitare di chiedertelo ancora e ancora, permettici gentilmente di memorizzare un cookie per questo. Sei libero di rinunciare in qualsiasi momento o di accettare altri cookie per ottenere un'esperienza migliore. Se rifiuti i cookie, rimuoveremo tutti i cookie impostati nel nostro dominio.

en: We have detected that you are using a Child Theme. That's Great!. If you  want to, we can import the settings of your Parent theme to your Child  theme. Please be aware that this will overwrite your current child theme  settings.
it: Abbiamo rilevato che stai utilizzando un tema figlio. È fantastico!. Se lo desideri, possiamo importare le impostazioni del tuo tema Genitore nel tuo tema Figlio. Tieni presente che questo sovrascriverà le impostazioni attuali del tema figlio.

en: We have detected that you are using a Child Theme. That's Great!. If you want to, we can import the settings of your Parent theme to your Child theme. Please be aware that this will overwrite your current child theme settings.
it: Abbiamo rilevato che stai utilizzando un tema figlio. È fantastico!. Se lo desideri, possiamo importare le impostazioni del tuo tema Genitore nel tuo tema Figlio. Tieni presente che questo sovrascriverà le impostazioni attuali del tema figlio.

en: We have online resouces where you can find help whether if you get stuck, experience an issue or just have a question about the item.
it: Abbiamo risorse online dove puoi trovare aiuto se rimani bloccato, riscontri un problema o semplicemente hai una domanda sull'articolo.

en: We may request cookies to be set on your device. We use cookies to let us know when you visit our websites, how you interact with us, to enrich your user experience, and to customize your relationship with our website. <br><br>Click on the different category headings to find out more. You can also change some of your preferences. Note that blocking some types of cookies may impact your experience on our websites and the services we are able to offer.
it: Potremmo richiedere l'impostare i cookie sul tuo dispositivo. Utilizziamo i cookie per farci sapere quando visiti i nostri siti web, come interagisci con noi, per arricchire la tua esperienza utente e per personalizzare il tuo rapporto con il nostro sito web. <br><br>Clicca sui diversi titoli di categoria per saperne di più. Puoi anche modificare alcune delle tue preferenze. Tieni presente che il blocco di alcuni tipi di cookie potrebbe influire sulla tua esperienza sui nostri siti web e sui servizi che siamo in grado di offrire.

en: We need a lightbox to show the modal popup. Please enable the built in lightbox in Theme Options Tab or include your own modal window plugin.\n\nYou need to connect this plugin in JavaScript with callback wrapper functions - see avia_cookie_consent_modal_callback in file enfold\js\avia-snippet-cookieconsent.js
it: Abbiamo bisogno di un lightbox per mostrare il popup modale. Abilita il lightbox integrato nella scheda Opzioni tema o includi il tuo plug-in finestra modale.\n\nDevi connettere questo plug-in in JavaScript con le funzioni di callback wrapper - vedi avia_cookie_consent_modal_callback nel file enfold\js\avia-snippet-cookieconsent.js

en: We provide you with a list of stored cookies on your computer in our domain so you can check what we stored. Due to security reasons we are not able to show or modify cookies from other domains. You can check these in your browser security settings.
it: Ti forniamo un elenco di cookie memorizzati sul tuo computer nel nostro dominio in modo che tu possa controllare cosa abbiamo memorizzato. Per motivi di sicurezza non siamo in grado di mostrare o modificare i cookie di altri domini. Puoi verificarli nelle impostazioni di sicurezza del tuo browser.

en: We recommend to enter each option in a new line like:
it: Consigliamo di inserire ogni opzione in una nuova riga come:

en: We recommend to use a clean WP installation for importing a demo to avoid conflicts with existing content.
it: Si consiglia di utilizzare un'installazione WP pulita per l'importazione di una demo per evitare conflitti con il contenuto esistente.

en: We strongly recommend to export your current settings now to have a fallback.
it: Ti consigliamo vivamente di esportare le tue impostazioni correnti ora per avere un fallback.

en: We were able to connect to your Mailchimp account
it: Siamo riusciti a connetterci al tuo account Mailchimp

en: We were able to detect a caching plugin. Great! Nothing left to do here ;)
it: Siamo stati in grado di rilevare un plug-in di memorizzazione nella cache. Grande! Non c'è più niente da fare qui ;)

en: We were able to detect an image optimization plugin. Great! Nothing left to do here ;)
it: Siamo stati in grado di rilevare un plug-in di ottimizzazione delle immagini. Grande! Non c'è più niente da fare qui ;)

en: We were able to detect multiple active accessibility plugins. It is recommended to use only one!
it: Siamo stati in grado di rilevare più plugin di accessibilità attivi. Si consiglia di usarne solo uno!

en: We were able to detect multiple active caching plugins. It is recommended to use only one!
it: Siamo stati in grado di rilevare più plug-in di memorizzazione nella cache attivi. Si consiglia di utilizzarne solo uno!

en: We were able to detect multiple active image optimization plugins. It is recommended to use only one!
it: Siamo stati in grado di rilevare più plug-in di ottimizzazione delle immagini attivi. Si consiglia di utilizzarne solo uno!

en: We were able to detect this plugin. Nothing left to do here. <a href="%s" rel="noopener noreferrer">Plugin Settings</a>. Please keep your plugin up to date.
it: Siamo stati in grado di rilevare questo plugin. Non c'è più niente da fare qui. <a href="%s" rel="noopener noreferrer">Impostazioni del plug-in</a> . Si prega di mantenere aggiornato il plug-in.

en: We were able to detect this plugin. Nothing left to do here. Please keep your plugin up to date.
it: Siamo stati in grado di rilevare questo plugin. Non c'è più niente da fare qui. Si prega di mantenere aggiornato il plugin.

en: We were able to properly connect and verify your API keys with Google reCAPTCHA
it: Siamo stati in grado di connetterci correttamente e verificare le tue chiavi API con Google reCAPTCHA

en: We were able to properly connect to google maps with your API key
it: Siamo stati in grado di connetterci correttamente a Google Maps con la tua chiave API

en: We were not able to detect an active caching plugin. It is recommended to use one to speed up your site. Here are a few suggestions:
it: Non siamo stati in grado di rilevare un plug-in di memorizzazione nella cache attivo. Si consiglia di utilizzarne uno per velocizzare il sito. Ecco alcuni suggerimenti:

en: We were not able to detect an active image optimization plugin. It is recommended to use one to speed up your site. Here are a few suggestions:
it: Non siamo stati in grado di rilevare un plug-in di ottimizzazione dell'immagine attivo. Si consiglia di utilizzarne uno per velocizzare il sito. Ecco alcuni suggerimenti:

en: We were not able to detect this plugin.
it: Non siamo stati in grado di rilevare questo plugin.

en: We were not able to find any Newsletter List on your Mailchimp that your visitors can subscribe to. Please create at least one in your Mailchimp back-end and refresh the list data here to use Mailchimp with this theme.
it: Non è stato trovato un elenco newsletter di MailChimp al quale gli utenti possano iscriversi. Creane almeno uno nel back-end MailChimp di  e aggiornare i dati della lista qui di utilizzare Mailchimp con questo tema.

en: Web Application Icons
it: Icone Applicazione Web

en: Web safe fonts
it: Font Web Safe

en: Web save fonts
it: Font di salvataggio web

en: Websafe Fonts
it: Font Websafe

en: Websafe fonts fallback for Windows
it: Font Websafe di riserva per Windows

en: Website
it: Sito web

en: Website Link
it: Link sito web

en: Website Name
it: Nome del sito

en: Website performance and optimization
it: Prestazioni e ottimizzazione del sito web

en: Week
it: Settimana

en: Week %1$s
it: Settimana %1$s

en: Weeks
it: Settimane

en: Welcome
it: Benvenuto

en: Welcome Stranger! This is an example Text for your fantastic Promo Box! Feel Free to delete it and replace it with your own fancy Message!
it: Benvenuto straniero! Questo è un testo di esempio per la tua fantastica Promo Box! Sentiti libero di eliminarlo e sostituirlo con il tuo messaggio di fantasia!

en: Welcome to LayerSlider WP 6
it: Benvenuto in LayerSlider WP 6

en: We’ve automatically registered your license to this site for your convenience, so you don’t have to bother with license keys. You can freely migrate your license if you’d like to use it somewhere else by de-registering it or visiting our account management site.
it: Abbiamo registrato automaticamente la tua licenza su questo sito per tua comodità, quindi non devi preoccuparti delle chiavi di licenza. Puoi migrare liberamente la tua licenza se desideri utilizzarla da qualche altra parte annullando la registrazione o visitando il nostro sito di gestione degli account.

en: We’ve detected that you’re using premium features in this project, but you have not yet registered your copy of LayerSlider. Premium features in your projects will not be available for your visitors without license registration. %sClick here to learn more%s. Detected features: %s
it: Abbiamo rilevato che stai utilizzando funzionalità premium in questo progetto, ma non hai ancora registrato la tua copia di LayerSlider. Le funzionalità premium nei tuoi progetti non saranno disponibili per i tuoi visitatori senza registrazione della licenza. %s Clicca qui per saperne di più%s. Caratteristiche rilevate: %s

en: We’ve detected that you’re using premium features in this slider, but you have not yet activated your copy of LayerSlider. Premium features in your sliders will not be available for your visitors without activation. %sClick here to learn more%s. Detected features: %s
it: Abbiamo rilevato che stai utilizzando funzionalità premium in questo slider, ma non hai ancora attivato la tua copia di LayerSlider. Le funzionalità premium nei tuoi slider non saranno disponibili per i tuoi visitatori senza attivazione. %sFai clic qui per ulteriori informazioni%s. Funzionalità rilevate: %s

en: We’ve made our pre-defined slide transitions with special care to fit in most use cases. However, if you would like to increase or decrease the speed of these transitions, you can override their timing here by providing your own transition length in milliseconds. (1 second = 1000 milliseconds)
it: Abbiamo realizzato le nostre transizioni di diapositive predefinite con particolare cura per adattarsi alla maggior parte dei casi d'uso. Tuttavia, se desideri aumentare o diminuire la velocità di queste transizioni, puoi sovrascriverne i tempi qui fornendo la tua lunghezza di transizione in millisecondi. (1 secondo = 1000 millisecondi)

en: What is a
it: Cos'è un

en: What is a custom element?
it: Che cos'è un elemento personalizzato?

en: What is header transparency
it: Che cos'è la trasparenza dell'intestazione?

en: What should be displayed once the message is sent?
it: Cosa dovrebbe essere visualizzato una volta inviato il messaggio?

en: What should happen if a user clicks the product link?
it: Cosa dovrebbe succedere se un utente fa clic sul collegamento del prodotto?

en: What should happen once the form gets sent?
it: Cosa dovrebbe succedere una volta inviato il modulo?

en: What you get:
it: Cosa riceverete:

en: WhatsApp Profile Link
it: Link al profilo WhatsApp

en: What’s New
it: Cosa c'è di nuovo

en: What’s this?
it: Che cos'è?

en: When clicking on a portfolio item you can choose to open the link to the single entry, open a preview (aka AJAX Portfolio) or show a bigger version of the image in a lightbox overlay
it: Quando fai clic su un elemento del portfolio puoi scegliere di aprire il collegamento alla singola voce, aprire un'anteprima (aka AJAX Portfolio) o mostrare una versione più grande dell'immagine in un overlay lightbox

en: When creating a new custom element you can set default values for each option. You can also lock an option so it will no longer be possible to change it once you add a new instance of the new custom element to the page canvas.
it: Quando crei un nuovo elemento personalizzato, puoi impostare i valori predefiniti per ciascuna opzione. Puoi anche bloccare un'opzione in modo che non sia più possibile modificarla una volta aggiunta una nuova istanza del nuovo elemento personalizzato all'area di disegno della pagina.

en: When creating/editing a page you can select to have the header be  transparent and display the content (usually a fullwidth slideshow or a  fullwidth image) beneath. In those cases you will usually need a different  Logo and Main Menu color which can be set here.
it: Quando crei/modifichi una pagina, puoi scegliere di rendere trasparente l'intestazione e visualizzare il contenuto (di solito una presentazione a larghezza intera o un'immagine a larghezza intera) sottostante. In questi casi di solito avrai bisogno di un logo diverso e di un colore del menu principale che può essere impostato qui.

en: When creating/editing a page you can select to have the header be transparent and display the content (usually a fullwidth slideshow or a fullwidth image) beneath. In those cases you will usually need a different Logo and Main Menu color which can be set here.
it: Quando crei/modifichi una pagina, puoi scegliere di rendere trasparente l'intestazione e visualizzare il contenuto (di solito una presentazione a larghezza intera o un'immagine a larghezza intera) sottostante. In questi casi di solito avrai bisogno di un logo diverso e di un colore del menu principale che può essere impostato qui.

en: When refusing all cookies this site might not be able to work as expected. Please check our settings page and opt out for cookies or functions you do not want to use and accept cookies. You will be shown this message every time you open a new window or a new tab.
    
    Are you sure you want to continue?
it: Rifiutando tutti i cookie, questo sito potrebbe non funzionare come previsto. Si prega di controllare la nostra pagina delle impostazioni e disattivare i cookie o le funzioni che non si desidera utilizzare e accettare i cookie. Ti verrà mostrato questo messaggio ogni volta che apri una nuova finestra o una nuova scheda.&#10;&#10; Sei sicuro di voler continuare?

en: When refusing all cookies this site might not be able to work as expected. Please check our settings page and opt out for cookies or functions you do not want to use and accept cookies. You will be shown this message every time you open a new window or a new tab.\n\nAre you sure you want to continue?
it: Rifiutando tutti i cookie, questo sito potrebbe non funzionare come previsto. Si prega di controllare la nostra pagina delle impostazioni e disattivare i cookie o le funzioni che non si desidera utilizzare e accettare i cookie. Ti verrà mostrato questo messaggio ogni volta che apri una nuova finestra o una nuova scheda.\n\nSei sicuro di voler continuare?

en: When selecting &quot;Valid E-Mail address with German Umlaut&quot; or &quot;Valid E-Mail address, extended characterset&quot; keep in mind, that not all E-Mail systems support these characters properly.
it: Quando si seleziona "Indirizzo e-mail valido con dieresi tedesca" o "Indirizzo e-mail valido, set di caratteri estesi" tenere presente che non tutti i sistemi di posta elettronica supportano correttamente questi caratteri.

en: When selecting &quot;Valid E-Mail address with special characters&quot; keep in mind, that not all E-Mail systems support this feature properly.
it: Quando si seleziona "Indirizzo e-mail valido con caratteri speciali", tenere presente che non tutti i sistemi di posta elettronica supportano correttamente questa funzione.

en: When should the element be displayed?
it: Quando deve essere visualizzato l'elemento?

en: When to display the caption?
it: Quando visualizzare la didascalia?

en: When to start the highlight pattern.
it: Quando iniziare l'highlight pattern.

en: When to start the highlight pattern. Any number.
it: Quando iniziare l'highlight pattern.

en: When using gradient colors it is only possible to select the opacity when you hover over the button. Background colors are not supported. This setting will override any other opacity settings.
it: Quando si utilizzano colori sfumati è possibile selezionare l'opacità solo quando si passa il mouse sul pulsante. I colori di sfondo non sono supportati. Questa impostazione sostituirà qualsiasi altra impostazione di opacità.

en: When you deactivate or remove LayerSlider, your projects and settings are retained to prevent accidental data loss. You can use this utility if you really want to erase all data used by LayerSlider.
it: Quando si disattiva o si rimuove LayerSlider, i progetti e le impostazioni vengono mantenuti per evitare la perdita accidentale di dati. È possibile utilizzare questa utilità se si desidera davvero cancellare tutti i dati utilizzati da LayerSlider.

en: When you remove LayerSlider, it does not automatically delete your settings and sliders by default to prevent accidental data loss. You can use this utility if you really want to erase all data used by LayerSlider.
it: Quando rimuovi LayerSlider, non elimina automaticamente le impostazioni e gli slider per impostazione predefinita per evitare la perdita accidentale di dati. Puoi usare questa utility se vuoi davvero cancellare tutti i dati usati da LayerSlider.

en: Whenever a potential issues is detected, it will be marked with red or orange text describing the nature of that issue.
it: Ogni volta che un potenziale di problemi viene rilevato, verrà contrassegnato con testo rosso o arancio, che descrive la natura del problema.

en: Whenever you create or make changes to a custom element it is important that you always translate it into all languages even if you only made changes to non translateable settings, because WPML must copy all your settings, translateable and non translateable, to the destination languages.
it: Ogni volta che crei o apporti modifiche a un elemento personalizzato è importante tradurlo sempre in tutte le lingue anche se hai apportato modifiche solo alle impostazioni non traducibili, perché WPML deve copiare tutte le tue impostazioni, traducibili e non traducibili, nelle lingue di destinazione.

en: Where do you want to apply the link?
it: Dove vuoi applicare il link?

en: Where do you want to display the first entry?
it: Dove vuoi visualizzare la prima voce?

en: Where on the page should the message bar appear?
it: In quale punto della pagina dovrebbe apparire la barra dei messaggi?

en: Where should the Button link to?
it: A cosa deve rimandare il tuo pulsante?

en: Where should the Image link to?
it: Dove punta il link dell'immagine?

en: Where should the heading link to?
it: Dove dovrebbe collegarsi l'intestazione?

en: Where should the icon be displayed?
it: Dove deve essere visualizzata l'icona?

en: Where should the image link to?
it: Dove dovrebbe collegarsi l'immagine?

en: Where should the image/logo link to?
it: Dove dovrebbe collegarsi l'immagine/logo?

en: Where should the tabs be displayed
it: Dove dovrebbero essere visualizzate le schede?

en: Where should your button link to?
it: A cosa deve rimandare il tuo pulsante?

en: Where should your hotspot link to?
it: Dove dovrebbe collegarsi il tuo hotspot?

en: Where should your image link to?
it: Dove punta il link dell'immagine?

en: Where should your item link to?
it: A dove dovrebbe collegarsi il tuo articolo?

en: Where should your title link to?
it: Dove dovrebbe collegarsi il tuo titolo?

en: Where to display the search results?
it: Dove visualizzare i risultati della ricerca?

en: Where’s my license key?
it: Dov'è la mia chiave di licenza?

en: Which Entries?
it: Quali partite

en: Which Entry?
it: Quale ingresso?

en: Which Social Buttons do you want to display? Defaults are set in
it: Quali Social Button vuoi visualizzare? I valori predefiniti sono impostati in

en: Which categories should be used for the blog?
it: Quali categorie dovrebbero essere utilizzate per il blog?

en: Which categories should be used for the portfolio?
it: Quali categorie dovrebbero essere utilizzate per il portafoglio?

en: Which kind of menu do you want to display
it: Che tipo di menu vuoi visualizzare

en: Which post types should be included in the search
it: Quali tipi di post dovrebbero essere inclusi nella ricerca

en: Which type of media is this?
it: Che tipo di supporto è questo?

en: Which type of slide is this?
it: Che tipo di diapositiva è questa?

en: Which type of slider is this?
it: Che tipo di cursore è questo?

en: While playing
it: Durante la riproduzione

en: White
it: Bianco

en: Whitelist Content
it: Contenuto della whitelist White

en: Whitespace
it: Spazi vuoti

en: Why do I need to re-enter my license key?
it: Perché devo reinserire la mia chiave di licenza?

en: Wide Landscape
it: FORMATO ORIZZONTALE

en: Widget Area
it: Area Widget

en: Widget Google Maps is disabled in theme options &quot;Google Services&quot;.
it: Il widget Google Maps è disabilitato nelle opzioni del tema "Servizi Google".

en: Widget Links
it: Links del widget

en: Widget Title:
it: Titolo widget:

en: Widget Usage - which elements are used in the sidebar widgets
it: Utilizzo widget: quali elementi vengono utilizzati nei widget della barra laterale side

en: Widget based footer options
it: Opzioni piè di pagina basate su widget

en: Widget that displays a table of contents genereated from the headlines of the page it is viewed on
it: Widget che visualizza un sommario generato dai titoli della pagina in cui viene visualizzato

en: Widget title
it: Titolo widget

en: Widgets Page
it: Widgets

en: Widgets can provide a super easy drag and drop way of sharing your projects when it comes to embedding content to a commonly used part on your site like the header area, sidebar or the footer. However, the available widget areas are controlled by your theme and it might not offer the perfect spot that you’re looking for. Just head to %sAppearance → Widgets%s to see the options your theme offers.
it: I widget possono fornire un modo semplicissimo di trascinare e rilasciare i tuoi progetti quando si tratta di incorporare contenuti in una parte comunemente usata sul tuo sito come l'area dell'intestazione, la barra laterale o il piè di pagina. Tuttavia, le aree widget disponibili sono controllate dal tuo tema e potrebbe non offrire il posto perfetto che stai cercando. Basta andare su %sApparirenza → widget%s per vedere le opzioni offerte dal tuo tema.

en: Widgets can provide a super easy drag and drop way of sharing your sliders when it comes to embedding content to a commonly used part on your site like the header area, sidebar or the footer. However, the available widget areas are controlled by your theme and it might not offer the perfect spot that you’re looking for. Just head to %sAppearance -> Widgets%s to see the options your theme offers.
it: I widget possono fornire un modo super semplice per condividere i dispositivi di scorrimento quando si tratta di incorporare contenuto in una parte comunemente utilizzata sul tuo sito come l'area dell'intestazione, la barra laterale o il piè di pagina. Tuttavia, le aree widget disponibili sono controllate dal tuo tema e potrebbero non offrire il posto perfetto che stai cercando. Basta andare a %sAppearance -> Widget%s vedere le opzioni offerte dal tema.

en: Widgets can provide a super easy drag and drop way of sharing your sliders when it comes to embedding content to a commonly used part on your site like the header area, sidebar or the footer. However, the available widget areas are controlled by your theme and it might not offer the perfect spot that you’re looking for. Just head to %sAppearance → Widgets%s to see the options your theme offers.
it: I widget possono fornire un modo super semplice per condividere i dispositivi di scorrimento quando si tratta di incorporare contenuto in una parte comunemente utilizzata sul tuo sito come l'area dell'intestazione, la barra laterale o il piè di pagina. Tuttavia, le aree widget disponibili sono controllate dal tuo tema e potrebbero non offrire il posto perfetto che stai cercando. Basta andare %sApparenza → widget%s vedere le opzioni offerte dal tema.

en: Width
it: Larghezza

en: Width:
it: Larghezza:

en: Will be displayed if you selected a header layout that supports a submenu
it: ***Verrà visualizzato se selezioni un layout di intestazione che supporta un sottomenu

en: Will be used to seperate multiple metadata
it: Verrà utilizzato per separare più metadati

en: With 4.8.7 we started to support stylings in menus.
it: Con 4.8.7 abbiamo iniziato a supportare gli stili nei menu.

en: With Border
it: Con bordo

en: With border
it: Con bordo

en: With the power of LayerSlider, you can have the nicest popups to get your visitors’ attention.
it: Con la potenza di LayerSlider, puoi avere i popup più belli per attirare l'attenzione dei tuoi visitatori.

en: Without border
it: Senza Bordo

en: WooCommerce 3.0 product gallery
it: Galleria prodotti WooCommerce 3.0 3.0

en: WooCommerce Featured Products visibility
it: Visibilità dei prodotti in evidenza di WooCommerce

en: WooCommerce Hidden Products visibility
it: Visibilità dei prodotti nascosti di WooCommerce

en: WooCommerce Out of Stock Product visibility
it: WooCommerce Out of Stock Visibilità del prodotto

en: WooCommerce Product visibility?
it: Visibilità del prodotto WooCommerce?

en: WooCommerce Sidebar Filters
it: Filtri della barra laterale di WooCommerce

en: WooCommerce Sorting Options
it: Opzioni di ordinamento di WooCommerce

en: WooCommerce Sorting Order
it: Ordinamento di WooCommerce

en: WooCommerce displays a message box after a product had been added to cart on single product pages. Select the behaviour on single ALB product pages.
it: WooCommerce visualizza una finestra di messaggio dopo che un prodotto è stato aggiunto al carrello nelle pagine dei singoli prodotti. Seleziona il comportamento sulle singole pagine dei prodotti ALB.

en: Word Wrap
it: A capo automatico

en: Word-wrap
it: Word wrap

en: WordPress Role
it: Ruolo WordPress

en: WordPress version:
it: Versione di WordPress:

en: WordPress will convert the html tags to readable text.
it: WordPress convertirà i tag html in testo leggibile.

en: Wordpress Default Editor enabled
it: Editor predefinito di Wordpress abilitato

en: Wordpress Editor
it: Editor Wordpress

en: Working ...
it: In corso

en: Working examples Youtube & Vimeo:
it: Esempi di lavoro Youtube & Vimeo:

en: Working examples, in case you want to use an external service:
it: Esempi funzionanti, nel caso si voglia utilizzare un servizio esterno:

en: Working examples:
it: Esempi di lavoro

en: Workspace Padding
it: Imbottitura dell'area di lavoro

en: Workspace Settings
it: Impostazioni area di lavoro

en: Workspace overflow: Show objects outside of the project canvas.
it: Overflow del workspace: mostra gli oggetti all'esterno dell'area di disegno del progetto.

en: Wrap your code into a html tag (i.e. pre or code tag). Insert the tag without <>
it: Avvolgi il tuo codice in un tag html (cioè pre o tag di codice). Inserisci il tag senza <>

en: Wrong link - page does not exist
it: Link sbagliato - la pagina non esiste

en: Wrong parameter $which for get_userdata:
it: Parametro errato $ che per get_userdata:

en: X Axis
it: Asse X

en: X Large
it: Larghezza X

en: X axis
it: Asse X

en: Xing Link
it: Collegamento Xing

en: Xing Profile Link
it: Collegamento al profilo Xing

en: Y Axis
it: Asse Y

en: Y axis
it: Asse Y

en: Year
it: Anno

en: Years
it: Anni

en: Yelp Link
it: Link di Yelp

en: Yelp Profile Link
it: Link al profilo Yelp

en: Yelp Share Link
it: Yelp Condividi Link

en: Yelp link
it: Link di Yelp

en: Yes
it: Sì

en: Yes - display everywhere
it: Visualizza Ovunque

en: Yes - display, but remove title on mobile devices
it: Sì - visualizza, ma rimuovi il titolo sui dispositivi mobili

en: Yes, always display copyright info
it: Sì, mostra sempre le informazioni sul copyright

en: Yes, apply link to icon and title
it: Sì, applica il collegamento all'icona e al titolo

en: Yes, apply link to icon only
it: Sì, applica il collegamento solo all'icona

en: Yes, display Icon
it: Sì, visualizza l'icona

en: Yes, display Icon to the left
it: Sì, visualizza l'icona a sinistra

en: Yes, display Icon to the left of the title
it: Sì, visualizza l'icona a sinistra del titolo

en: Yes, display Icon to the right
it: Sì, visualizza l'icona a destra

en: Yes, display Icon to the right of the title
it: Sì, visualizza l'icona a destra del titolo

en: Yes, display a Close Button - Set Cookie for the current Session
it: Sì, visualizza un pulsante Chiudi - Imposta cookie per la sessione corrente

en: Yes, display a Close Button - Set Cookie with a custom Lifetime
it: Sì, visualizza un pulsante Chiudi - Imposta cookie con una durata personalizzata

en: Yes, display a banner image
it: Sì, mostra un'immagine banner

en: Yes, display an icon after the number
it: Sì, visualizza un'icona dopo il numero

en: Yes, display an icon in front of number
it: Sì, visualizza un'icona davanti al numero

en: Yes, display arrow control buttons
it: Sì, visualizza i pulsanti di controllo della freccia

en: Yes, display dot control buttons
it: Sì, visualizza i pulsanti di controllo del punto

en: Yes, display icon and reaveal copyright info on hover
it: Sì, mostra l'icona e mostra le informazioni sul copyright al passaggio del mouse

en: Yes, display icon and reveal copyright info on hover
it: Sì, mostra l'icona e rivela le informazioni sul copyright al passaggio del mouse

en: Yes, display sort options
it: Sì, mostra le opzioni di ordinamento

en: Yes, display sort options and currently active categories
it: Sì, mostra le opzioni di ordinamento e le categorie attualmente attive

en: Yes, display sort options and currently active taxonomy
it: Sì, mostra le opzioni di ordinamento e la tassonomia attualmente attiva

en: Yes, force same size on all Big Preview images, even if they use a different aspect ratio
it: Sì, forza le stesse dimensioni su tutte le immagini di anteprima grande, anche se utilizzano proporzioni diverse

en: Yes, slightly increase the image size
it: Sì, aumenta leggermente la dimensione dell'immagine

en: Yes, slightly zoom the image
it: Sì, ingrandisci leggermente l'immagine

en: Yes, stretch the image
it: Sì, allunga l'immagine

en: You Can Now Rewind Time
it: Ora puoi riavvolgere il tempo

en: You added a Post/Page Content Element to this entry that tries to display itself. This would result in an infinite loop. Please select a different entry or remove the element.
it: Hai aggiunto un elemento contenuto articolo/pagina a questa voce che tenta di visualizzarsi. Ciò comporterebbe un ciclo infinito. Seleziona una voce diversa o rimuovi l'elemento.

en: You are here:
it: Sei qui:

en: You can add a link to any (external) page here.
it: Puoi aggiungere un link a qualsiasi pagina (esterna) qui.

en: You can add a link to any (external) page here.
it: Puoi aggiungere un link a qualsiasi pagina (esterna) qui.

en: You can add a title to this layer which will display as a tooltip if someone holds his mouse cursor over the layer.
it: Puoi aggiungere un titolo a questo livello che verrà visualizzato come suggerimento se qualcuno tiene il cursore del mouse sul livello.

en: You can also place a video as background for your section. Enter the URL to the Video. Currently supported are Youtube, Vimeo and direct linking of web-video files (mp4, webm, ogv)
it: Puoi anche inserire un video come sfondo per la tua sezione. Inserisci l'URL del video. Attualmente sono supportati Youtube, Vimeo e il collegamento diretto di file video web (mp4, webm, ogv)

en: You can also use the message bar to display a one time message not related to cookies if you do not need to inform your customers about the use of cookies.
it: Puoi anche utilizzare la barra dei messaggi per visualizzare un messaggio unico non correlato ai cookie se non hai bisogno di informare i tuoi clienti sull'uso dei cookie.

en: You can apply a delay between the tiles and postpone their animation relative to each other.
it: Puoi applicare un ritardo tra le mattonelle e posporre la loro animazione rispetto alle altre.

en: You can apply an ID attribute on the HTML element of this layer to work with it in your custom CSS or Javascript code.
it: Puoi applicare un attributo ID all'elemento HTML di questo livello, affinché funzioni con il tuo codice CSS o Javascript.

en: You can apply an ID attribute on the HTML element of this slide to work with it in your custom CSS or Javascript code.
it: Puoi applicare un attributo ID all'elemento HTML di questa slide, affinché funzioni con il tuo codice CSS o Javascript.

en: You can apply classes on the HTML element of this layer to work with it in your custom CSS or Javascript code.
it: Puoi applicare un attributo ID all'elemento HTML di questo livello, affinché funzioni con il tuo codice CSS o Javascript.

en: You can change that setting
it: Puoi cambiare questa impostazione

en: You can change the default site language in %sSettings -> General%s or in your %sprofile settings%s.
it: Puoi modificare la lingua predefinita del sito in %sImpostazioni -> Generali%s o nelle %simpostazioni del profilo%s.

en: You can choose if you want a sticky sidebar that does not scroll with the  content
it: Puoi scegliere se vuoi una barra laterale appiccicosa che non scorra con il contenuto

en: You can choose if you want a sticky sidebar that does not scroll with the content
it: Puoi scegliere se vuoi una barra laterale appiccicosa che non scorra con il contenuto

en: You can choose if you want to display title and/or caption
it: Puoi scegliere se vuoi visualizzare il titolo e/o la didascalia

en: You can choose if you want to display title and/or excerpt
it: Puoi scegliere se vuoi visualizzare il titolo e/o l'estratto

en: You can choose the appearance of the cart icon here
it: Puoi scegliere l'aspetto dell'icona del carrello qui

en: You can choose the appearance of your product gallery here
it: Puoi scegliere l'aspetto della tua galleria di prodotti qui

en: You can choose the appearance of your products here
it: Puoi scegliere l'aspetto dei tuoi prodotti qui

en: You can choose the styling for the title and excerpt here
it: Scegli se e come visualizzare il titolo e/o l'estratto.

en: You can choose to apply the link to the whole image
it: Puoi scegliere di applicare il collegamento all'intera immagine

en: You can choose to apply the link to the whole image or to add 'Call to Action Buttons' that get appended to the caption
it: Puoi scegliere di applicare il collegamento all'intera immagine o di aggiungere "Pulsanti di invito all'azione" che vengono aggiunti alla didascalia

en: You can choose to display a parallax banner with description on the shop page
it: Puoi scegliere di visualizzare un banner parallasse con descrizione nella pagina del negozio

en: You can choose to hide some of the default Blog elements here:
it: Puoi scegliere di nascondere alcuni degli elementi predefiniti del blog qui:

en: You can choose to hide the video entirely on Mobile devices and instead display the Section Background image
it: Puoi scegliere di nascondere completamente il video sui dispositivi mobili e visualizzare invece l'immagine di sfondo della sezione

en: You can choose to show or hide some of the default blog meta elements here:
it: Puoi scegliere di mostrare o nascondere alcuni dei meta elementi predefiniti del blog qui:

en: You can choose to use the main menu area to also display widget areas
it: Puoi scegliere di utilizzare l'area del menu principale per visualizzare anche le aree dei widget

en: You can choose to wrap the header in a link
it: Puoi scegliere di avvolgere l'intestazione in un link

en: You can choose various different logo and main menu positions here
it: Qui puoi scegliere diversi loghi e posizioni del menu principale

en: You can choose whether to always display Title and Caption or only on hover
it: Puoi scegliere se visualizzare sempre titolo e didascalia o solo al passaggio del mouse

en: You can choose whether to always display Title and Excerpt or only on hover
it: Puoi scegliere se visualizzare sempre Titolo ed Estratto o solo al passaggio del mouse

en: You can chose to hide some of the default Blog elements here:
it: Puoi scegliere di nascondere alcuni degli elementi predefiniti del blog qui:

en: You can control the animation order of the tiles here.
it: Qui puoi controllare l'ordine di animazione delle mattonelle.

en: You can create any number of buttons/links for your message bar here:
it: Puoi creare un numero qualsiasi di pulsanti/collegamenti per la barra dei messaggi qui:

en: You can create new menus in
it: Puoi creare nuovi menu in

en: You can define a custom Email Subject for your form here. If left empty the subject will be
it: Puoi definire un oggetto email personalizzato per il tuo modulo qui. Se lasciato vuoto l'oggetto sarà

en: You can easily insert SVG files just by dropping them on the project canvas.
it: Puoi facilmente inserire file SVG semplicemente rilasciandoli sulla tela del progetto.

en: You can edit more and advanced color and styling options for the overlay/slideout menu items in
it: Puoi modificare più opzioni avanzate di colore e stile per le voci di menu di sovrapposizione/scorrimento in

en: You can either choose a predefined layout or build your own blog layout with the advanced layout editor
it: Puoi scegliere un layout predefinito o creare il layout del tuo blog con l'editor di layout avanzato

en: You can either chose a predefined layout or build your own blog layout with the advanced layout editor
it: Puoi scegliere un layout predefinito o creare il layout del tuo blog con l'editor di layout avanzato

en: You can either define a fixed height in pixel like '300px' or enter a width/height ratio like 16:9
it: Puoi definire un'altezza fissa in pixel come "300 px" o inserire un rapporto larghezza/altezza come 16: 9

en: You can either make sure that the whole video is visible and no cropping occurs or that the video is stretched to display full screen
it: Puoi assicurarti che l'intero video sia visibile e che non si verifichi alcun ritaglio o che il video sia allungato per essere visualizzato a schermo intero

en: You can enable the shop banner for all categories as well. You can also set  individual banners by editing the category
it: Puoi anche abilitare il banner del negozio per tutte le categorie. Puoi anche impostare banner individuali modificando la categoria

en: You can enable the shop banner for all categories as well. You can also set individual banners by editing the category
it: Puoi anche abilitare il banner del negozio per tutte le categorie. Puoi anche impostare banner individuali modificando la categoria

en: You can enter CSS properties here for further customization. Example:
    
    cursor: pointer;
    overflow: hidden;
it: È possibile immettere le proprietà CSS qui per ulteriori personalizzazioni. Esempio:
    
    cursore: puntatore;
    overflow: nascosto;

en: You can enter a link to a video on youtube or vimeo that will open in a lightbox when the fallback image is clicked by the user. Links to self hosted videos will be opened in a new browser window on your mobile device or tablet
it: Puoi inserire un link a un video su youtube o vimeo che si aprirà in una lightbox quando l'utente fa clic sull'immagine di fallback. I collegamenti ai video ospitati autonomamente verranno aperti in una nuova finestra del browser sul tuo dispositivo mobile o tablet

en: You can enter both post placeholders and custom content here (including HTML and WP shortcodes) ...
it: Puoi inserire sia i segnaposto dei post che i contenuti personalizzati qui (inclusi gli shortcode HTML e WP) ...

en: You can enter custom CSS to change some style properties on the project wrapper element. More complex CSS should be applied with the Custom Styles Editor.
it: È possibile immettere CSS personalizzati per modificare alcune proprietà di stile sull'elemento wrapper del progetto. CSS più complessi dovrebbero essere applicati con l'editor di stili personalizzati.

en: You can enter custom CSS to change some style properties on the slider wrapper element. More complex CSS should be applied with the Custom Styles Editor.
it: Puoi inserire dei CSS per cambiare alcune proprietà di stile nell'elemento di contenimento della slider. Un CSS più complesso dovrebbe essere applicato con l'Editor di Stile Personalizzato.

en: You can enter links to your social profiles here. Afterwards you can choose were to display them by activating them in the respective area
it: Puoi inserire i link ai tuoi profili social qui. Successivamente potrai scegliere dove visualizzarli attivandoli nella rispettiva area

en: You can enter links to your social profiles here. Afterwards you can choose where to display them by activating them in the respective area
it: Puoi inserire i link ai tuoi profili social qui. Successivamente potrai scegliere dove visualizzarli attivandoli nella rispettiva area

en: You can enter up to 22 colors, enter each color in a new line in the order you like, either &quot;#efefef&quot; or &quot;rgba(0,0,0,0.3)&quot;.
it: Puoi inserire fino a 22 colori, inserire ogni colore in una nuova riga nell'ordine che preferisci, &quot;#efefef&quot; o &quot;rgba(0,0,0,0.3)&quot;.

en: You can enter your API key here
it: Inserire qui la chiave API

en: You can find your API key here
it: Puoi trovare la tua chiave API qui

en: You can grab me here and drag where you need.
it: Puoi prendermi qui e trascinarmi dove ti serve.

en: You can grab the slidebar timer playhead and seek the whole slide real-time like a movie.
it: È possibile accedre  all'indicatore di riproduzione del tempo della barra di scorrimento e cercare la diapositiva voluta in tempo reale come un film

en: You can have all the updates you can handle ... but for that, we’d need a time-machine, wouldn’t we?
it: Puoi avere tutti gli aggiornamenti che puoi gestire ... ma per questo, avremmo bisogno di una macchina del tempo, non è vero?

en: You can keep this layer on top of the slider across multiple slides. Just select the slide on which this layer should animate out. Alternatively, you can make this layer global on all slides after it transitioned in.
it: Puoi mantenere questo livello sopra il cursore su più diapositive. Basta selezionare la diapositiva su cui questo livello dovrebbe animarsi. In alternativa, puoi rendere questo livello globale su tutte le diapositive dopo la transizione.

en: You can navigate through slides with the left and right arrow keys.
it: Puoi navigare tra le slide con i tasti freccia sinistra e destra.

en: You can now access all these benefits:
it: Ora puoi accedere a tutti questi vantaggi:

en: You can only hide form fields that are not required
it: Puoi nascondere solo i campi del modulo che non sono obbligatori

en: You can only use a LayerSlider license key on one live site unless you’ve purchased a multi-use license. The most common reason for seeing this notification is because you’ve probably used the same license key on another site. Your license key is still valid, and you can re-register it. However, please consider purchasing additional licenses if you have multiple websites.
it: È possibile utilizzare una chiave di licenza LayerSlider solo su un sito live a meno che non sia stata acquistata una licenza multiuso. Il motivo più comune per visualizzare questa notifica è perché probabilmente hai utilizzato la stessa chiave di licenza su un altro sito. La chiave di licenza è ancora valida ed è possibile registrarla nuovamente. Tuttavia, si prega di prendere in considerazione l'acquisto di licenze aggiuntive se si dispone di più siti Web.

en: You can order the result by various attributes like creation date, title,  author etc
it: Puoi ordinare il risultato in base a vari attributi come data di creazione, titolo, autore ecc

en: You can order the result by various attributes like creation date, title, author etc
it: Puoi ordinare il risultato in base a vari attributi come data di creazione, titolo, autore ecc

en: You can place your logo and main menu at the top of your site or within a  sidebar
it: Puoi posizionare il tuo logo e il menu principale nella parte superiore del tuo sito o all'interno di una barra laterale

en: You can place your logo and main menu at the top of your site or within a sidebar
it: Puoi posizionare il tuo logo e il menu principale nella parte superiore del tuo sito o all'interno di una barra laterale

en: You can read a description on how to create and enter that key here:
it: Puoi leggere una descrizione su come creare e inserire quella chiave qui:

en: You can read about our cookies and privacy settings in detail on our Privacy Policy Page. <br><br> [av_privacy_link]
it: Puoi leggere i nostri cookie e le nostre impostazioni sulla privacy in dettaglio nella nostra pagina sulla privacy. <ph id="mtc_1" equiv-text="base64:Jmx0O2JyJmd0Ow=="/><ph id="mtc_2" equiv-text="base64:Jmx0O2JyJmd0Ow=="/> [dt_sc_privacy_link]

en: You can read our detailed %srelease log%s if you’re interested, or just go ahead and reload the page to take advantage of the new version.
it: Puoi leggere il nostro %sregistro dettagliato%s se sei interessato, o semplicemente andare avanti e ricaricare la pagina per sfruttare la nuova versione.

en: You can remove the default space between columns here or select a custom space (not used when fullwidth breakpoint active)
it: È possibile rimuovere lo spazio predefinito tra le colonne qui o selezionare uno spazio personalizzato (non utilizzato quando il punto di interruzione a larghezza intera è attivo)

en: You can remove the default space between columns here.
it: Puoi rimuovere lo spazio predefinito tra le colonne qui.

en: You can resize, rotate, and do other things with your shape once it’s inserted into the editor
it: Puoi ridimensionare, ruotare e fare altre cose con la tua forma una volta inserita nell'editor

en: You can review Revisions Settings at the top to make sure that snapshots are made frequently.
it: È possibile rivedere le impostazioni delle revisioni in alto per assicurarsi che le istantanee vengano eseguite frequentemente.

en: You can select multiple categories here
it: Puoi selezionare più categorie qui

en: You can select multiple categories here. The Page will then show posts from only those categories.
it: Puoi selezionare più categorie qui. La Pagina mostrerà quindi i post solo da quelle categorie.

en: You can select multiple media formats to maximize browser compatibility across devices by holding down the Ctrl / Command key and selecting multiple uploads. We recommend using MP3 or AAC in MP4 for audio, and VP8+Vorbis in WebM or H.264+MP3/AAC in MP4 for video.
it: Puoi selezionare più formati multimediali per massimizzare la compatibilità del browser tra i dispositivi tenendo premuto il tasto Ctrl/Comando e selezionando più caricamenti. Consigliamo di utilizzare MP3 o AAC in MP4 per l'audio e VP8+Vorbis in WebM o H.264+MP3/AAC in MP4 per i video.

en: You can select your desired slide transitions by clicking on this button.
it: Puoi selezionare le transizioni delle diapositive desiderate facendo clic su questo pulsante.

en: You can set the height of your layer. You can use pixels, percentage, or the default value “auto”. Examples: 100px, 50% or auto
it: Puoi impostare l'altezza del tuo livello. Puoi utilizzare pixel, percentuale o il valore predefinito "auto". Esempi: 100 px, 50% or automatico

en: You can set the starting time of this transition. Use one of the pre-defined options to use relative timing, which can be shifted with custom operations.
it: È possibile impostare l'ora di inizio di questa transizione. Utilizzare una delle opzioni predefinite da usare per la temporizzazione relativa, che può essere spostato con operazioni personalizzate.

en: You can set the width of your layer. You can use pixels, percentage, or the default value “auto”. Examples: 100px, 50% or auto.
it: Puoi impostare la larghezza del tuo livello. Puoi utilizzare pixel, percentuale o il valore predefinito "auto". Esempi: 100 px, 50% or automatico.

en: You can set when the gallery thumbnail animation starts
it: Puoi impostare quando inizia l'animazione della miniatura della galleria

en: You can shift the starting point of the slide animation timeline, so layers can animate in an earlier time after a slide change. This value is in milliseconds. A second is 1000 milliseconds. You can only use a negative value.
it: È possibile spostare il punto di partenza della linea temporale della diapositiva di animazione, in modo che gli strati si possano animare in un momento precedente, dopo un cambio di diapositive. Questo valore è in millisecondi. Un secondo è di 1000 millisecondi. È possibile utilizzare solo un valore negativo.

en: You can specify a custom capability if none of the pre-defined roles match your needs. You can find all the available capabilities on %sthis%s page.
it: Puoi specificare una funzionalità personalizzata se nessuno dei ruoli predefiniti soddisfa le tue esigenze. Puoi trovare tutte le funzionalità disponibili in %squesta%s pagina.

en: You can trigger the parallax effect by either scrolling the page, or by moving your mouse cursor / tilting your mobile device.
it: Scorrendo la pagina o spostando il cursore del mouse / inclinando il dispositivo mobile, è possibile attivare l'effetto di parallasse.

en: You can trigger the parallax effect by either scrolling the page, or by moving your mouse cursor / tilting your mobile device. This is the default value on this slide, which parallax layers will inherit, unless you set it otherwise directly on them.
it: Scorrendo la pagina, ospostando il cursore del mouse / inclinando il dispositivo mobile, è possibile attivare l'effetto di parallasse. Questo è il valore predefinito su questa diapositiva, che verrà ereditato dagli strati di parallasse, se non vengono impostati diversamente.

en: You can type here custom CSS code, which will be loaded both on your admin and front-end pages. Please make sure to not override layout properties (positions and sizes), as they can interfere with the sliders built-in responsive functionality. Here are few example targets to help you get started:
it: È possibile digitare qui il codice CSS personalizzato, che verrà caricata sia admin e pagine di front-end. Si prega di assicurarsi di non eseguire l'override proprietà di layout (posizioni e dimensioni), come possono interferire con la funzionalità incorporata di reattivo di cursori. Qui ci sono alcuni obiettivi di esempio per aiutarti a iniziare:

en: You can upload additional Iconfont Packages generated with
it: Puoi caricare pacchetti aggiuntivi di Iconfont generati con

en: You can upload your custom Font zip files. Intended for <a href='https://fonts.google.com/' target='_blank' rel='noopener noreferrer'>Google Webkit Fonts</a>.
it: Puoi caricare i tuoi file zip Font personalizzati. Destinato ai <a href='https://fonts.google.com/' target='_blank' rel='noopener noreferrer'>caratteri di Google Webkit</a> .

en: You can use the default font colors and styles or use a custom font color for the element (in case you use a background image for example)
it: Puoi utilizzare i colori e gli stili del carattere predefiniti o utilizzare un colore del carattere personalizzato per l'elemento (nel caso in cui utilizzi un'immagine di sfondo, ad esempio)

en: You can use the layerslider() PHP function to insert projects by editing your theme’s template files. Since you can implement custom logic in code, this option gives you unlimited control on how your projects are embedded.
it: È possibile utilizzare la funzione PHP layerslider() per inserire progetti modificando i file modello del tema. Poiché è possibile implementare la logica personalizzata nel codice, questa opzione offre un controllo illimitato sulla modalità di incorporamento dei progetti.

en: You can use the layerslider() PHP function to insert sliders by editing your theme’s template files. Since you can implement custom logic in code, this option gives you unlimited control on how your sliders are embedded.
it: Puoi usare la funzione PHP layerlider() per inserire slider modificando i file modello del tuo tema. Poiché puoi implementare la logica personalizzata nel codice, questa opzione ti offre un controllo illimitato su come sono incorporati i tuoi slider.

en: You cannot select the current edited element as a template. Please use another template or no template. Your selection has been reset.
it: Non è possibile selezionare l'elemento attualmente modificato come modello. Si prega di utilizzare un altro modello o nessun modello. La tua selezione è stata reimpostata.

en: You did not enter an address. Please enter at least a City to fetch the coordinates.
it: Non hai inserito un indirizzo. Inserisci almeno una città per recuperare le coordinate.

en: You got content in your editor that can't be convert to Layout Builder content. Click OK if you want to proceed and lose this content.
it: Hai contenuto nel tuo editor che non può essere convertito in contenuto di Layout Builder. Fare clic su OK se si desidera procedere e perdere questo contenuto.

en: You have not created any slider yet.
it: Non hai ancora creato alcun dispositivo di scorrimento.

en: You have not sufficient rights to perform this operation.
it: I diritti per eseguire l'operazione non sono sufficienti.

en: You have successfully activated your site to receive all these features:
it: Hai attivato con successo il tuo sito per ricevere tutte queste funzionalità:

en: You have to enter a site key and a secret key to verify it.
it: Devi inserire una chiave del sito e una chiave segreta per verificarlo.

en: You have unsaved changes on this page. Do you want to leave and discard the changes made since your last save?
it: Sono presenti modifiche non salvate in questa pagina. Vuoi uscire e scartare le modifiche apportate dall'ultimo salvataggio?

en: You have version %1$s. The latest version is %2$s.
it: Hai la versione %1$s. L'ultima versione è %2$s.

en: You have version %1$s. Update to version %2$s.
it: Hai la versione %1$s. Aggiorna alla versione %2$s.

en: You have version %s installed
it: Hai la versione %s installata

en: You haven’t added any Google Font to your collection yet.
it: Non hai ancora aggiunto alcun carattere Google alla tua raccolta.

en: You haven’t created any custom 2D transitions yet.
it: Non hai ancora creato transizioni 2D personalizzate.

en: You haven’t created any custom 3D transitions yet.
it: Non hai ancora creato transizioni 3D personalizzate.

en: You haven’t created any project yet.
it: Non hai ancora creato alcun progetto.

en: You might also like
it: Potrebbero interessarti anche

en: You might also want to check your internet connection and make sure that mailchimp.com is available
it: Controlla anche la connessione ad internet e assicurati che il sito "www.mailchimp.com" sia disponibile.

en: You might want to consider some of our suggestions to get better results:
it: Prendi in considerazione questi suggerimenti per trovare quello che cerchi:

en: You must acknowledge and agree to the privacy policy
it: Devi essere a conoscenza ed essere d’accordo con la nostra Privacy Policy

en: You must acknowledge and agree to the privacy policy to register
it: Devi essere a conoscenza ed essere d’accordo con la nostra Privacy Policy

en: You must be an administrator to use this feature.
it: Devi essere un amministratore per utilizzare questa funzione.

en: You need to add at least one cell
it: Devi aggiungere almeno una cella

en: You need to add at least one element to the canvas to save this entry as a template
it: Devi aggiungere almeno un elemento alla tela per salvare questa voce come modello

en: You need to have at least one character set added. Please select another item before removing this one.
it: Devi avere almeno un set di caratteri aggiunto. Seleziona un altro elemento prima di rimuovere questo.

en: You need to make this file writable in order to save your changes. See the %sCodex%s for more information.
it: È necessario rendere questo file scrivibile per salvare le modifiche. Consulta il %sCodice%s per ulteriori informazioni.

en: You need to make your uploads folder writable in order to save your changes. See the %sCodex%s for more information.
it: Devi rendere scrivibile la cartella dei caricamenti per salvare le modifiche. Consulta il %sCodice%s per ulteriori informazioni.

en: You need to remove at least one cell
it: Devi rimuovere almeno una cella

en: You need to select at least 2 sliders to group them.
it: Devi selezionare almeno 2 slider per raggrupparli.

en: You need to select at least 2 sliders to merge them.
it: Devi selezionare almeno due slider per poterle unire.

en: You need to specify an Instagram username.
it: Devi specificare un nome utente Instagram.

en: You need to specify an instgram username.
it: Devi specificare un nome utente instgram.

en: You selected to use the social share buttons used for your blog selected on theme options page . No options available here at the moment.
it: Hai scelto di utilizzare i pulsanti di condivisione social utilizzati per il tuo blog selezionati nella pagina delle opzioni del tema . Nessuna opzione disponibile qui al momento.

en: You're using version
it: Stai usando la versione

en: YouTube Link
it: Link

en: YouTube Profile Link
it: Link al profilo YouTube

en: Your E-Mail:
it: Grazie per il suo messaggio e-mail :

en: Your Google Fonts library has been updated.
it: La tua raccolta di Google Fonts è stata aggiornata.

en: Your Instagram User Name. This must be from a connected account on the &quot;Configure&quot; tab of the plugin.
it: Il tuo nome utente Instagram. Questo deve provenire da un account connesso nella scheda "Configura" del plugin.

en: Your Message:
it: Il vostro messaggio:

en: Your PHP version: %s
it: La tua versione PHP: %s

en: Your Popup will not show up until you set a trigger. Check out the Launch Popup section and choose how and when your Popup should be displayed.
it: Il tuo popup non verrà visualizzato finché non imposti un trigger. Dai un'occhiata alla sezione Avvia popup e scegli come e quando deve essere visualizzato il tuo popup.

en: Your Sliders
it: Le tue sliders

en: Your Themeforest API Key
it: API KEY Themeforest

en: Your Themeforest API Key (will be deprecated and removed in future)  - hidden
it: La tua chiave API Themeforest (sarà deprecata e rimossa in futuro) - nascosta

en: Your Themeforest API Key (will be deprecated and removed in future) - hidden
it: La tua chiave API Themeforest (sarà deprecata e rimossa in futuro) - nascosta

en: Your Themeforest User Name (will be deprecated and removed in future)  - hidden
it: Il tuo nome utente Themeforest (sarà deprecato e rimosso in futuro) - nascosto

en: Your Themeforest User Name (will be deprecated and removed in future) - hidden
it: Il tuo nome utente Themeforest (sarà deprecato e rimosso in futuro) - nascosto

en: Your Themeforest User Name:
it: Il tuo nome utente Themeforest:

en: Your account does not have the necessary permission you have chosen, and your settings have not been saved in order to prevent locking yourself out of the plugin.
it: Il tuo account non ha l'autorizzazione necessaria per la scelta, e le impostazioni non sono state salvate per evitare il blocco del plugin.

en: Your changes has been saved
it: Le modifiche sono state salvate

en: Your changes has been saved!
it: Le tue modifiche sono state salvate!

en: Your comment is awaiting moderation.
it: Il tuo commento è in attesa di moderazione.

en: Your database needs an update in order for LayerSlider to work properly. Please press the ’Update Database’ button on the right. If this does not help, you need to contact your web server hosting company to fix any issue preventing plugins creating and updating database tables.
it: Il database necessita di un aggiornamento in ordine per LayerSlider funzionare correttamente. Premere il pulsante 'Aggiorna Database' sulla destra. Se questo non risolve il problema, è necessario contattare il server di web hosting società per risolvere qualsiasi problema che impedisce di plugin creazione e l'aggiornamento di tabelle di database.

en: Your email address
it: Il tuo indirizzo email

en: Your from address
it: Indirizzo Mittente

en: Your license was registered
it: La tua licenza è stata registrata

en: Your list of custom attributes. Use this feature if your needs are not covered by the common attributes above or you want to override them. You can use data-* as well as regular attribute names. Empty attributes (without value) are also allowed. For example, to make a FancyBox gallery, you may enter “data-fancybox-group” and “gallery1” for the attribute name and value, respectively.
it: Elenco di attributi personalizzati. Utilizzare questa funzione se le esigenze non sono coperte dagli attributi comuni sopra indicati o si desidera ignorarli. È possibile utilizzare data-* e nomi di attributi regolari. Sono consentiti anche attributi vuoti (senza valore). Ad esempio, per creare una raccolta FancyBox, è possibile immettere rispettivamente "data-fancybox-group" e "gallery1" per il nome e il valore dell'attributo.

en: Your message has been sent!
it: Il messaggio è stato inviato con successo!

en: Your parallax layers will move to the opposite direction when scrolling the page.
it: I livelli di parallasse si muovono nella direzione opposta al
    lo scorrimento della pagina.

en: Your popup slider will appear here!
it: Il tuo cursore popup apparirà qui!

en: Your private token is invalid.
it: Il tuo token privato non è valido.

en: Your project seems empty. Start building something, then check back when there’s content to be previewed.
it: Il tuo progetto sembra vuoto. Inizia a creare qualcosa, quindi ricontrolla quando ci sono contenuti da visualizzare in anteprima.

en: Your purchases
it: I tuoi acquisti

en: Your search did not match any projects. Make sure that your words are spelled correctly and you used the correct filters.
it: La ricerca non corrispondeva a nessun progetto. Assicurati che le tue parole siano scritte correttamente e che tu abbia usato i filtri corretti.

en: Your session timed out. Simply reload the page and try again
it: La tua sessione è scaduta. Ricarica semplicemente la pagina e riprova

en: Your settings has been updated.
it: Le impostazioni sono state aggiornate

en: Your settings have been updated.
it: Le impostazioni della tua pagina sono state aggiornate.

en: Your settings were successfully saved.
it: Le impostazioni sono state salvate correttamente.

en: Your social profiles
it: I tuoi profili social

en: Your username:
it: Tuo username:

en: YourLogo
it: Il tuo logo

en: YourLogo link
it: Il link del tuo logo

en: YourLogo style
it: Stile logo

en: Youtube Preview
it: Anteprima Youtube

en: Youtube preview
it: Anteprima con "YouTube"

en: You’re about to export this project as HTML. This option is for the jQuery version of LayerSlider and you will *NOT* be able to use the downloaded package on WordPress sites. For that, you need to choose the regular export option. Are you sure you want to continue?
    
    This message will be suppressed after a couple of attempts. Please mind the difference in the future between the various export methods to avoid potential harm and data loss.
it: Stai per esportare questo progetto come HTML. Questa opzione è per la versione jQuery di LayerSlider e *NON* sarai in grado di utilizzare il pacchetto scaricato sui siti WordPress. Per questo, è necessario scegliere l'opzione di esportazione regolare. Sei sicuro di voler continuare?
    
    Questo messaggio verrà soppresso dopo un paio di tentativi. Si prega di tenere presente la differenza in futuro tra i vari metodi di esportazione per evitare potenziali danni e perdita di dati.

en: You’re about to export this slider as HTML. This option is for the jQuery version of LayerSlider and you will *NOT* be able to use the downloaded package on WordPress sites. For that, you need to choose the regular export option. Are you sure you want to continue?
    
    This message will be suppressed after a couple of attempts. Please mind the difference in the future between the various export methods to avoid potential harm and data loss.
it: Stai per esportare questo dispositivo di scorrimento come HTML. Questa opzione è per la versione jQuery di LayerSlider e *NOT* sarai in grado di utilizzare il pacchetto scaricato sui siti WordPress. Per questo, è necessario scegliere l'opzione di esportazione regolare. Continuare?
    
    Questo messaggio verrà soppresso dopo un paio di tentativi. Si prega di tenere presente la differenza in futuro tra i vari metodi di esportazione per evitare potenziali danni e perdita di dati.

en: You’re about to remove this group. All your projects will be moved and remain available on the main grid. 
    
    Continue?
it: Stai per rimuovere questo gruppo. Tutti i tuoi progetti verranno spostati e rimarranno disponibili sulla griglia principale. 
    
    Continuare?

en: You’re about to remove this group. All your sliders will be moved and remain available on the main grid. 
    
    Continue?
it: Stai per rimuovere questo gruppo. Tutti i tuoi slider verranno spostati e rimarranno disponibili sulla griglia principale.&#10;&#10; Continua?

en: You’re currently editing a saved draft. You can publish it when it’s ready, or discard the changes and revert it back to the original.
it: Al momento stai modificando una bozza salvata. Puoi pubblicarlo quando è pronto o scartare le modifiche e ripristinarlo all'originale.

en: You’re on your way to enrich your site with great graphics and stunning animations. To get started with LayerSlider, do any of the following:
it: Sei sulla buona strada per arricchire il tuo sito con una grafica eccezionale e animazioni mozzafiato. Per iniziare a utilizzare LayerSlider, eseguire una delle operazioni seguenti:

en: You’ve hidden this project; thus, it won’t be displayed to your visitors. Below you can see a preview of how it would look if it was displayed publicly. You can restore this project on the LayerSlider admin interface or by %sclicking here%s.
it: Hai nascosto questo progetto; pertanto, non verrà visualizzato ai tuoi visitatori. Di seguito puoi vedere un'anteprima di come apparirebbe se fosse visualizzato pubblicamente. È possibile ripristinare questo progetto sull'interfaccia di amministrazione di LayerSlider o %sfare clic qui%s.

en: You’ve previously used your license key on this site to receive live plugin updates, add-ons, exclusive features, premium templates, and more. However, it seems that your license is now registered to a different site or is no longer valid. These benefits are unavailable until you re-enter a valid license key.
it: In precedenza hai utilizzato la chiave di licenza su questo sito per ricevere aggiornamenti live del plug-in, componenti aggiuntivi, funzionalità esclusive, modelli premium e altro ancora. Tuttavia, sembra che la tua licenza sia ora registrata su un sito diverso o non sia più valida. Questi vantaggi non sono disponibili fino a quando non si immette nuovamente una chiave di licenza valida.

en: You’ve successfully activated this copy of LayerSlider to use Add-Ons and receive the following benefits.
it: Hai attivato con successo questa copia di LayerSlider per utilizzare i componenti aggiuntivi e ricevere i seguenti vantaggi.

en: Z (normal)
it: Z (normale)

en: Z axis
it: Asse Z

en: Zero size file downloaded
it: Dimensione del file scaricato uguale a zero

en: Zigzag
it: Zig-zag

en: Zoom Control
it: Controllo Zoom

en: Zoom In
it: Ingrandisci

en: Zoom Level
it: Livello di zoom

en: Zoom Level:
it: Livello di zoom:

en: Zoom Out
it: Diminuisci

en: Zoom out
it: Riduci ingrandimento

en: Zoom to fit
it: Zoom per adattarlo

en: [av_privacy_custom_cookie cookie_name=""]Your text here[/av_privacy_custom_cookie]
it: [av_privacy_custom_cookie cookie_name=""]Il tuo testo qui[/av_privacy_custom_cookie]

en: a new version %s is available.
it: è disponibile una nuova versione %s.

en: a subitem of %s
it: una sottovoce di %s

en: activated here
it: attivato qui

en: added by a plugin
it: aggiunto da un plugin

en: added by theme
it: aggiunto per tema

en: ago
it: il y a

en: all
it: tutti

en: allow to preprocess shortcodes
it: consentire di preelaborare gli shortcode

en: allows a user to opt out from essential theme and all other cookies (except 2 from av_privacy_allow_cookies)
it: consente a un utente di disattivare il tema essenziale e tutti gli altri cookie (tranne 2 da av_privacy_allow_cookies)

en: allows a user to refuse cookies and hides message bar (needs 2 cookies for that, others are removed)
it: consente a un utente di rifiutare i cookie e nasconde la barra dei messaggi (per questo sono necessari 2 cookie, gli altri vengono rimossi)

en: and
it: e

en: and add a new Sidebar Area. Afterwards you can choose to display this Widget  Area in the Edit Page Screen.
it: e aggiungi una nuova area della barra laterale. Successivamente puoi scegliere di visualizzare questa area widget nella schermata di modifica della pagina.

en: and add a new Sidebar Area. Afterwards you can choose to display this Widget Area in the Edit Page Screen.
it: e aggiungi una nuova area della barra laterale. Successivamente puoi scegliere di visualizzare questa area widget nella schermata di modifica della pagina.

en: as a new user:
it: come un nuovo utente:

en: assign posts to an existing user:
it: assegna post ad un utente esistente:

en: at General Layout
it: al Layout Generale

en: auto (= default)
it: automatico (= predefinito)

en: available add-ons
it: Componenti aggiuntivi disponibili

en: background color
it: colore di sfondo

en: background video
it: video di sfondo

en: below the menu
it: sotto il menù

en: between transitions
it: tra le transizioni

en: block
it: blocco

en: border
it: bordo

en: bottom
it: inferiore

en: bottom center
it: sotto, al centro

en: bottom left
it: sotto, a sinistra

en: bottom right
it: sotto, a destra

en: btm-left
it: btm-sinistra

en: btm-right
it: btm-destra

en: built in
it: installato

en: by
it: di

en: by chars ascending
it: con caratteri ascendenti

en: by chars center to edge
it: con caratteri centrati sul bordo

en: by chars descending
it: con caratteri discendenti

en: by chars edge to center
it: con caratteri centrati sul margine del bordo

en: by chars random
it: con caratteri casuali

en: by lines ascending
it: per linee ascendenti

en: by lines center to edge
it: da linee centrate sul bordo

en: by lines descending
it: da linee decrescenti

en: by lines edge to center
it: da linee centrate sul bordo con margine

en: by lines random
it: da linee casuali

en: by words ascending
it: con parole ascendenti

en: by words center to edge
it: con parole centrate con bordo

en: by words descending
it: con parole discendenti

en: by words edge to center
it: dalle parole centrate al margine del bordo

en: by words random
it: con parole a caso

en: capture slide
it: cattura diapositiva

en: center bottom
it: basso al centro

en: center center
it: centro centro

en: center right
it: centro, a destra

en: center top
it: centro in alto

en: change
it: cambia

en: contain
it: contenitore

en: couldn't be found by Google, please add them manually
it: non è stato trovato da Google, si prega di aggiungerli manualmente

en: currently updating database
it: database in corso di aggiornamento

en: custom duration
it: Durata personalizzata

en: custom pixel value
it: valore pixel personalizzato

en: date created
it: data di creazione

en: date modified
it: Data di modifica

en: date scheduled
it: Data programmata

en: days
it: giorni

en: default
it: predefinito

en: default or valid CSS
it: CSS predefinito o valido

en: delay
it: Paga più tardi

en: display title and excerpt
it: Visualizza il titolo e l'estratto

en: documentation
it: documentazione

en: draft
it: bozza

en: drag to rotate
it: trascinare per ruotare

en: e.g. Homepage slider
it: ad es. Dispositivo di scorrimento della home page

en: e.g. homepage
it: ad es. homepage

en: e.g. homepageslider
it: ad es. homepageslider

en: e.g:
it: es.:

en: edit
it: modifica

en: enter URL
it: inserisci URL

en: enter a custom capability
it: inserisci una capacità personalizzata

en: fast
it: veloce

en: fat
it: corporeo

en: favicon
it: Favicon

en: following
it: stai Seguendo

en: font &amp; style
it: stile carattere

en: font color
it: Colore del font

en: for:
it: per:

en: gRECAPTCHA returned error %d (= %s).
it: gRECAPTCHA ha restituito l'errore %d (= %s).

en: global setting - used for all languages
it: impostazione globale - utilizzata per tutte le lingue

en: great
it: grandr

en: height
it: altezza

en: here
it: clicca qui

en: hidden items
it: oggetti nascosti

en: hide
it: nascondi

en: if
it: se

en: image %s
it: immagine %s

en: image with no title
it: immagine senza titolo

en: import
it: importa

en: in text fields
it: nei campi di testo

en: in your socket
it: nella tua presa

en: initial
it: iniziale

en: insert ...
it: Inserisci …

en: insert from URL
it: Inserire da

en: inside
it: dentro

en: installed
it: installato

en: is available!
it: è disponibile!

en: is up to date
it: è aggiornato

en: items
it: oggetti

en: large
it: grande

en: leave it empty to use default
it: Lascia questo campo vuoto per la compilazione automatica.

en: left
it: sinistra

en: left center
it: sinistra centrato

en: left sidebar
it: Barra laterale sinistra

en: left top
it: in alto a Sinistra

en: line breaks
it: interruzioni di riga

en: link Relationship (XFN)
it: Link Relationship (XFN)

en: link Target
it: Link Target

en: loading
it: caricamento

en: loop / middle
it: loop / centrale

[ctx: measurement unit]
en: degree
it: grado

en: middle center
it: centrato in mezzo

en: middle left
it: centro a sinistra

en: middle right
it: centro, a destra

en: minimum Version %s
it: versione minima %s

en: more
it: più

en: move down
it: spostarsi verso il basso

en: move left
it: sposta a sinistra

en: move right
it: sposta a destra

en: move up
it: spostarsi verso l'alto

en: name
it: nome

en: needed to remove cookie %s (%s)
it: necessario per rimuovere il cookie %s (%s)

en: next in line
it: In linea

en: no override
it: Nessun override

en: no repeat
it: nessuna ripetizione

en: no sidebar
it: nessuna sidebar

en: none
it: niente

en: number
it: numero

en: on Twitter
it: su Twitter

en: on selected layer
it: sul livello selezionato

en: on selected layers’ values
it: sui valori dei livelli selezionati

en: option1="value1"
it: opzione1="valore1"

en: option2="value2"
it: opzione2="valore2"

en: optional
it: opzionale

en: options
it: opzioni

en: or
it: o

en: or assign posts to an existing user:
it: oppure assegna post ad un utente esistente:

en: or create new user with login name:
it: o crea un nuovo utente con il nome per il login:

en: or the Enfold Child theme.
it: o il tema "Enfold Child".

en: or use monocolored icon sets from
it: o usa i set di icone monocolore da

en: other settings
it: Altre impostazioni

en: out
it: Cambio

en: over slide duration
it: oltre la durata della diapositiva

en: padding
it: margine

en: page.
it: pagina.

en: pending review
it: In attesa di revisione

[ctx: portfolio]
en: Add New
it: Aggiungi Nuovo

[ctx: post type general name]
en: Portfolio Items
it: Elementi Portfolio

[ctx: post type singular name]
en: Portfolio Entry
it: portafoglio in entrata

en: preview
it: anteprima

en: published
it: pubblicato

en: published items
it: articoli pubblicati

en: reCAPTCHA V2 theme color
it: Colore tema reCAPTCHA V2

en: reCAPTCHA V2 theme size
it: Dimensione del tema reCAPTCHA V2

en: reCAPTCHA Version 2
it: reCAPTCHA Versione 2

en: reCAPTCHA Version 3 (needs V2 as fallback verification)
it: reCAPTCHA versione 3 (richiede V2 come verifica di fallback)

en: reCAPTCHA version in transient differs from selected version in element.
it: La versione di reCAPTCHA in transitorio differisce dalla versione selezionata nell'elemento.

en: replies
it: risposte

en: reply
it: rispondi

en: required
it: richiesto

en: right
it: destra

en: right bottom
it: in basso a destra

en: right center
it: destra centrato

en: right sidebar
it: Barra laterale destra

en: right top
it: in alto a destra

en: rotation
it: rotazione

en: same
it: stesso

en: sample text
it: testo di esempio

en: says:
it: dice:

en: search result for:
it: risultato della ricerca per:

en: search results for:
it: risultati della ricerca per:

en: secondary font color
it: Colore secondario del font

en: seconds
it: secondi

en: sent by contact form at
it: inviato tramite modulo di contatto a

en: show
it: mostra

en: show title only
it: mostra solo il t

en: sides of the screen
it: lati dello schermo

en: sides of the slider
it: lati del cursore

en: sizing & position
it: incolla & posizione

en: sliders
it: Presentazioni

en: sliders per page
it: Sliders per pagina

[ctx: slug]
en: product-category
it: categoria-prodotto

[ctx: slug]
en: product-tag
it: tag-prodotto

en: slug: e.g. homepageslider
it: slug: ad es. homepageslider

en: smart operations
it: operazioni intelligenti

en: static
it: statico

en: stores the unique ID for the element
it: memorizza l'ID univoco per l'elemento

en: stretch
it: estensione

en: subitem of an unknown Custom Element type
it: elemento secondario di un tipo di elemento personalizzato sconosciuto

en: swap
it: scambiare

en: text in
it: testo in

en: text out
it: testo fuori

en: thin
it: sottile

en: this is a base64 encoded option set created for the demo %s. If you choose to import the demo files with the help of the framework importer these options will also be imported
it: questo è un set di opzioni con codifica base64 creato per la demo %s. Se scegli di importare i file demo con l'aiuto dell'importatore di framework, verranno importate anche queste opzioni

en: this option
it: L’opzione ha un...

en: this page
it: questa pagina

en: timeline view
it: Vista Timeline

en: to RSS Feed
it: al feed RSS

en: top
it: superiore

en: top center
it: alto, al centro

en: top left
it: in alto a sinistra

en: top right
it: alto, a destra

en: top-left
it: alto Sinistra

en: top-right
it: alto a destra

en: trashed
it: cestino

en: unknown
it: sconosciuto

en: use post URL
it: usa l'URL del post

en: use post image
it: usa foto dell'articolo

en: was added to the cart
it: è stato aggiunto al carrello

en: welcome to
it: benvenuti a

en: were detected parsing the shortcodes.
it: sono stati rilevati durante l'analisi degli shortcode.

en: width
it: larghezza

en: with modifier
it: con modificatore

en: write your own code
it: scrivi il tuo codice

en: yes
it: sì

en: your purchase has been refunded or the transaction disputed;
it: il tuo acquisto è stato rimborsato o la transazione contestata;

en: you’re using a non-genuine copy of LayerSlider
it: stai utilizzando una copia non originale di LayerSlider

en: you’ve moved your site, or your domain name has changed;
it: hai spostato il tuo sito o il tuo nome di dominio è cambiato;

en: you’ve remotely deregistered your site using our online tools or asked us to do the same on your behalf;
it: hai annullato la registrazione remota del tuo sito utilizzando i nostri strumenti online o ci hai chiesto di fare lo stesso per tuo conto;

en: € 100,-
it: -100€

en: € 200,-
it: € 200

en: € 300,-
it: € 300
