Enfold - en to ja translation catalogue (7148 entries)

en: %1$d of %2$d
ja: %2$dの%1$d

en: %1$s at %2$s
ja: %1$s で %2$s

en: %1$s installed and activated successfully.
ja: %1$sのインストールと有効化が成功しました.

en: %1$s installed successfully.
ja: %1$sのインストールが完了しました。

en: %d comment(s) need to be approved.
ja: %dコメントを承認する必要があります。

en: %d error(s)
ja: %d エラー

en: %d error(s) detected
ja: %dエラーが検出されました

en: %d fatal error(s)
ja: %d致命的なエラー

en: %d fatal error(s), %d error(s) and %d warning(s) detected parsing the shortcodes.
ja: ショートコードの解析中に、%dの致命的なエラー、%dのエラー、および%dの警告が検出されました。

en: %d fatal error(s), %d error(s) and %d warning(s) detected parsing the  shortcodes.
ja: ショートコードの解析中に、%dの致命的なエラー、%dのエラー、および%dの警告が検出されました。

en: %d slider | %d sliders
ja[0]: %dスライダー

en: %d slider has been successfully imported. | %d sliders have been successfully imported.
ja[0]: %dスライダーが正常にインポートされました。

en: %d warning(s)
ja: %d警告

en: %s &#8220;%s&#8221; already exists.
ja: %s &#8220;%s&#8221; は既に存在します.

en: %s (Invalid)
ja: %s (無効)

en: %s (Pending)
ja: %s (支出)

en: %s - unknown error code
ja: %s-不明なエラーコード

en: %s Comment
ja: %s コメント

en: %s Comments
ja: %s件のコメント

en: %sWPKraken%s has a professional team of WordPress experts to offer a variety of customization jobs. We’ve partnered with them in order to provide these kinds of services to you. Get a free quote if you’re looking for someone to manage your site, build sliders and customize LayerSlider according to your needs.
ja: %sWPKraken%sには、さまざまなカスタマイズジョブを提供するWordPressの専門家の専門チームがいます。これらの種類のサービスを提供するために、私たちは彼らと提携しました。サイトの管理、スライダーの構築、および必要に応じたLayerSliderのカスタマイズを行う人を探している場合は、無料見積もりを入手してください。

en: %sWhat is it:%s Google Fonts offers hundreds of custom fonts and is one of the most popular web services to customize website appearance with beautiful typography.
ja: %sこれは何：%s Google Fontsは何百ものカスタムフォントを提供し、美しいタイポグラフィでWebサイトの外観をカスタマイズする最も人気のあるWebサービスの1つです。

en: %sWhy is it important:%s Many of our importable content in the Template Store use and rely on Google Fonts. If you disable this feature, you may not be able to add custom fonts and it might compromise the appearance of textual content in sliders. Third parties can offer the same functionality, but they are also subjected to Google’s data processing.
ja: %s重要な理由：%sテンプレートストアのインポート可能なコンテンツの多くは、Googleフォントを使用しており、Googleフォントに依存しています。この機能を無効にすると、カスタムフォントを追加できず、スライダーのテキストコンテンツの外観が損なわれる可能性があります。サードパーティも同じ機能を提供できますが、Googleのデータ処理の対象にもなります。

en: %sWhy should I care:%s Google might be able to track your activity when using their services. Please review Google’s %sPrivacy Policy%s and %sGDPR Compliance%s. As an external service, you can choose to disable Google Fonts if you disagree with Google’s data processing methods.
ja: %sなぜ気にする必要がありますか：%s Googleは、サービスを使用するときにあなたのアクティビティを追跡できる場合があります。 Googleの%sプライバシーポリシー%sと%sGDPRコンプライアンス%sを確認してください。外部サービスとして、Googleのデータ処理方法に同意しない場合は、Googleフォントを無効にすることを選択できます。

en:  %s ago
ja:  %s 以前

en: %s revision
ja: %s リビジョン

en: %s revisions
ja: %s リビジョン

en: &laquo; All Events
ja: &laquo; 全てのイベント

en: &laquo; Older Comments
ja: 過去のコメント

en: &larr; Back to Slider
ja: &larr; スライダーに戻る

en: &larr; Options
ja: &larr; オプション

en: &larr; Sliders
ja: &larr; スライダー

en: &quot;Additional information&quot; tab with product attributes
ja: 製品属性のある[追加情報]タブ

en: &quot;Follow on Instagram&quot; Button
ja: 「Instagramでフォロー」ボタン

en: &quot;Load More&quot; Button
ja: [もっと読み込む]ボタン

en: &quot;Reviews&quot; tab (Needs to enable reviews in WC -&gt; Settings -&gt; Product -&gt; Product -&gt; Enable reviews)
ja: [レビュー]タブ（[WC]-> [設定]-> [製品]-> [製品]-> [レビューを有効にする]でレビューを有効にする必要があります）

en: &quot;Reviews&quot; tab (needs to enable reviews in advanced tab)
ja: [レビュー]タブ（[詳細設定]タブでレビューを有効にする必要があります）

en: ( %d templates found )
ja: （%dテンプレートが見つかりました）

en: (Classic)
ja: (クラシック)

en: (Copy)
ja: （コピー）

en: (Edit)
ja: (編集)

en: (If you are running a caching plugin that is not detected or your webhost has built in caching ignore this message)
ja: （検出されないキャッシュプラグインを実行している場合、またはウェブホストにキャッシュが組み込まれている場合は、このメッセージを無視してください）

en: (If you are running an image optimization plugin that is not detected just ignore this message)
ja: （検出されない画像最適化プラグインを実行している場合は、このメッセージを無視してください）

en: (It is recommended to only activate this if you receive spam from your contact form, since an invisible spam protection is also implemented that should filter most spam messages by robots anyway)
ja: （コンタクトフォームからスパムを受​​信した場合のみ、これを有効にすることをお勧めします。目に見えないスパム保護にもとにかくロボットがほとんどのスパムメッセージをフィルタ処理する必要があります）

en: (It is recommended to only activate this if you receive spam from your contact form, since an invisible spam protection is also implemented that should filter most spam messages by robots anyways)
ja: （連絡フォームから迷惑メールを受信した場合にのみ、これを有効にすることをお勧めします)

en: (Mega Menu)
ja: (メガメニュー)

en: (Note: Images will be scaled to fit for the amount of columns chosen above)
ja: (注: 画像は、上で選択した列の量に合わせてスケーリングされます)

en: (Show Styling Page)
ja: （スタイリングページを表示）

en: (Show example Screenshot)
ja: (例のスクリーンショットを表示)

en: (Unnamed Slider)
ja: （名無しスライダー）

en: (Unnamed Slider - #%d)
ja: 名無しスライダー - #%d）

en: (Visible to admins only.)
ja: （管理者のみが表示されます。）

en: (cropped)
ja: トリミング済

en: (disabled)
ja: (無効)

en: (for forum functionality)
ja: （フォーラム機能用）

en: (for shop functionality)
ja: （ショップ機能用）

en: (if you want to provide online ordering and delivery)
ja: (オンラインでの注文・配送をご希望の場合)

en: (if you want to sell photos online)
ja: (あなたがオンラインで写真を販売したい場合)

en: (needs to be active to allow date based bookings)
ja: (日付ベースの予約を許可するためにアクティブにする必要があります)

en: (needs to be active to install the demo)
ja: (デモをインストールするためにアクティブにする必要があります)

en: (remove)
ja: HTML を削除します。

en:  *** Error: Post %d missing
ja: ***エラー：投稿%dがありません

en:  *** Error:  Term %d missing
ja: ***エラー：用語%dがありません

en: -20% layer height
ja: -20％ レイヤーの高さ

en: -20% layer width
ja: -20％ レイヤー幅

en: -50% slider height
ja: -50% sスライダーの高さ

en: -50% slider width
ja: -50% sスライダーの幅

en: -100% layer height
ja: -100% la身長

en: -100% layer width
ja: -100% laヤ幅

en:  - Customize: %s
ja:  - カスタマイズ : %s

en:  - Customize Item: %s
ja: - アイテムのカスタマイズ: %s

en: - Select -
ja: - 選択 -

en:  - in use
ja: 使用中

en:  - unused
ja: 未使用

en: .... possible 3rd party tabs
ja: ....可能なサードパーティのタブ

en: /* You can type here any CSS code that will be loaded both on your admin and front-end pages.
ja: /* 管理ページとフロントエンドページの両方に読み込まれるCSSコードをここに入力できます。

en: 1 Column
ja: 1カラム

en: 1 Column layout
ja: 1列のレイアウト

en: 1 Columns
ja: 1カラム

en: 1 Milestone
ja: マイルストーン

en: 1 Pixel Gap
ja: 1ピクセルのギャップ

en: 2 Columns
ja: 2カラム

en: 2 Milestones
ja: マイルストーン

en: 2D Transitions
ja: 2D トランジション

en: 2D transitions
ja: 2Dトランジョン

en: 2k+ likes
ja: 2k以上のいいね

en: 3 Columns
ja: 3カラム

en: 3 Items
ja: 3項目

en: 3 Milestones
ja: マイルストーン

en: 3D Transition
ja: 3D トランジション

en: 3D Transitions
ja: 3D トランジション

en: 3D transitions
ja: 3D トランジション

en: 4 Columns
ja: 4カラム

en: 4 Items
ja: 4項目

en: 4 Milestones
ja: マイルストーン

en: 5 Columns
ja: 5カラム

en: 5 Items
ja: 5アイテム

en: 5 Milestones
ja: マイルストーン

en: 6 Columns
ja: 6カラム

en: 7 Columns
ja: 7カラム

en: 8 Columns
ja: 8カラム

en: 20% layer height
ja: 20％ レイヤーの高さ

en: 20% layer width
ja: 20％ レイヤー幅

en: 50% slider height
ja: 50％スライダーの高さ

en: 50% slider width
ja: 50%スライダー幅

en: 100 (UltraLight)
ja: 100 (超極細)

en: 100% layer height
ja: 100%レイヤーの高さ

en: 100% layer width
ja: 100% laヤ幅

en: 123 350
ja: 123350

en: 200 (Thin)
ja: 200 (極細)

en: 300 (Light)
ja: 300 (細)

en: 400 (Regular)
ja: 400 (標準)

en: 404 - Page not Found
ja: 404 見つかりませんでした

en: 404 Not Found
ja: 404 ページが見つかりませんでした

en: 500 (Medium)
ja: 500 (中)

en: 600 (Semibold)
ja: 600 (弱強調)

en: 700 (Bold)
ja: 700 (強調)

en: 800 (Heavy)
ja: 800 (中強調)

en: 900 (Black)
ja: 900 (極強調)

en: <br/><br/>The script returned the following message: <br/>
ja: <br/><br/>スクリプトは次のメッセージを返しました。<br/>

en: <i>number</i> or <i>min,max</i> If you specify a value greater than 1, LayerSlider will cut your slide into tiles. You can specify here how many columns of your transition should have. If you specify two numbers separated with a comma, LayerSlider will use that as a range and pick a random number between your values.
ja: <i>number</i> または <i>min,max</i> 1より大きい値を指定すると、LayerSliderはスライドをタイルに分割します。トランジションの列数を指定することができます。カンマで区切られた2つの数値を指定した場合、レイヤースライダーはその数値を範囲として使用し、値の間に乱数を選びます。

en: <i>number</i> or <i>min,max</i> If you specify a value greater than 1,  LayerSlider will cut your slide into tiles. You can specify here how many  columns of your transition should have. If you specify two numbers separated  with a comma, LayerSlider will use that as a range and pick a random number  between your values.
ja: <i>number</i>または<i>min、max</i> 1より大きい値を指定すると、LayerSliderはスライドをタイルにカットします。ここで、トランジションの列数を指定できます。カンマで区切られた2つの数値を指定すると、LayerSliderはそれを範囲として使用し、値の中から乱数を選択します。

en: <i>number</i> or <i>min,max</i> If you specify a value greater than 1,  LayerSlider will cut your slide into tiles. You can specify here how many  rows of your transition should have. If you specify two numbers separated  with a comma, LayerSlider will use that as a range and pick a random number  between your values.
ja: <i>number</i>または<i>min、max</i> 1より大きい値を指定すると、LayerSliderはスライドをタイルにカットします。ここで、トランジションの行数を指定できます。カンマで区切られた2つの数値を指定すると、LayerSliderはそれを範囲として使用し、値の中から乱数を選択します。

en: <i>number</i> or <i>min,max</i> If you specify a value greater than 1, LayerSlider will cut your slide into tiles. You can specify here how many rows of your transition should have. If you specify two numbers separated with a comma, LayerSlider will use that as a range and pick a random number between your values.
ja: <i>number</i> または <i>min,max</i> 1より大きい値を指定すると、LayerSliderはスライドをタイルに分割します。トランジションの行数を指定することができます。カンマで区切られた2つの数値を指定した場合、レイヤースライダーはその数値を範囲として使用し、値の間に乱数を選びます。

en: <span class="av-screen-reader-only"> on %s</span>
ja: <span class="av-screen-reader-only">%sに</span>

en: <span style="color:#D54E21 !important;">Maintenance Mode Enabled</span>
ja: <span style="color:#D54E21 !important;">メンテナンスモードを有効にする</span>

en: <span style="color: #ff33ff; font-weight: bold;">Maintenance Mode Enabled</span>
ja: <span style="color: #ff33ff; font-weight: bold;">メンテナンスモードを有効にする</span>

en: <ul>
    	<li>Scheduled sliders will only be visible to your visitors between the time period you set here.</li>
    	<li>We’re using international date and time format to avoid ambiguity.</li>
    	<li>You can also use relative formats described <a href="http://php.net/manual/en/datetime.formats.relative.php" target="_blank">here</a>. For example: <br> <i>tomorrow noon</i>, <i>monday 9am</i> or <i>+1 month</i></li>
    	<li>Clear the text field above and left it empty if you want to cancel the schedule.</li>
    </ul>
    
    <span>IMPORTANT:</span>
    <ul>
    	<li>You will still need to set the slider status as published,</li>
    	<li>and insert the slider to the target page with one of the methods described in the <a href="https://layerslider.kreaturamedia.com/documentation/#publish-shortcode" target="_blank">documentation</a>.</li>
    </ul>
ja: <ul>
    	<li>スケジュールされたスライダーは、ここで設定した時間帯の間だけ訪問者に表示されます。</li>
    	<li>曖昧さを避けるために、国際的な日付と時間のフォーマットを使用しています。</li>
    	<li>また、<a href="http://php.net/manual/en/datetime.formats.relative.php" target="_blank">ここで</a>説明した相対形式を使用することもできます。例：<br> <i>明日の正午</i></br>、月曜日の<br> <i>午前9時</i>、または<i>+1ヶ月</i></br> </li>
    	<li>スケジュールをキャンセルする場合は、上記のテキストフィールドをクリアし、空欄のままにしてください。</li>
    </ul>
    
    <span>重要。</span>
    <ul>
    	<li>スライダーの状態を公開されているように設定する必要があります。</li>
    	<li>をクリックして、<a href="https://layerslider.kreaturamedia.com/documentation/#publish-shortcode" target="_blank">ドキュメント</a>に記載されている方法のいずれかでスライダーをターゲットページに挿入します。</li>
    </ul>

en: >You have version
ja: >あなたのバージョン

en: A Button Row Button Element
ja: ボタン行ボタン要素

en: A Catalogue Element Item
ja: カタログ要素アイテム

en: A Contact Form Element Item
ja: お問い合わせフォーム要素アイテム

en: A Content Slider Element Item
ja: コンテンツスライダー要素アイテム

en: A Fullscreen Slider image or video item
ja: フルスクリーンスライダーの画像またはビデオアイテム

en: A Fullwidth Easy Slider image or video item
ja: 全角イージースライダーの画像またはビデオアイテム

en: A Headline Rotator Headline Element
ja: ヘッドラインローテーターのヘッドライン要素

en: ALB Custom Element
ja: カスタム エレメント

en: ALB Custom Element Template Categories
ja: ALBカスタム要素テンプレートのカテゴリ

en: ALB Custom Element Template Category
ja: ALBカスタム要素テンプレートカテゴリ

en: ALB Custom Elements
ja: カスタム エレメント

en: ALB Element
ja: ALB要素

en: ALB Elements:
ja: ALB要素：

en: A OSM Map Marker
ja: OSMマップマーカー

en: API check returned false.
ja: APIチェックがfalseを返しました。

en: A Partner/Logo Element Item
ja: パートナー/ロゴ要素アイテム

en: A Play by Scroll slider will pause when this layer finished its opening transition.
ja: このレイヤーの開始トランジションが終了すると、スクロールで再生スライダーが一時停止します。

en: A Progress Bars Element Item
ja: プログレスバー要素アイテム

en: A Sidebar widget to display latest portfolio entries in your sidebar
ja: サイドバーに最新のポートフォリオエントリを表示するためのウィジェット

en: A Sidebar widget to display latest post entries in your sidebar
ja: サイドバーのウィジェットは、サイドバーに最新の投稿エントリを表示する。

en: A Team Member Element Item
ja: チームメンバー要素アイテム

en: A Testimonial Element Item
ja: お客様の声の要素アイテム

en: A Timeline Element Item
ja: タイムライン要素アイテム

en: About
ja: 概要

en: About LayerSlider &amp; useful resources.
ja: LayerSliderと便利なリソースについて。

en: Accept all cookies and services, dismiss notification
ja: すべてのCookieとサービスを受け入れ、通知を却下します

en: Accepted formats: .ico, .png, .gif
ja: 受け入れられた形式: .ico、.png、.gif

en: Accept settings
ja: 設定を受け入れる

en: Accept settings and dismiss notification
ja: 設定を受け入れ、通知を却下します

en: Accept use of all cookies and services
ja: すべてのCookieとサービスの使用を受け入れる

en: Accept use of cookies
ja: クッキーの使用を受け入れる

en: Accessibility Icons
ja: アクセシビリティ アイコン

en: Access more templates to get started with projects.
ja: より多くのテンプレートにアクセスして、プロジェクトを始めることができます。

en: Access to all the cool new features before anyone else.
ja: 誰よりも早く、すべてのクールな新機能にアクセスすることができます。

en: Accordion
ja: アコーディオン

en: Accordion Image Size
ja: アコーディオン画像サイズ

en: Accordion Item
ja: アコーディオンの項目

en: Accordion Slider
ja: アコーディオンスライダー

en: Accordion Slider Item
ja: アコーディオンスライダー

en: A connection error occured last time we tried verify your keys with Google reCAPTCHA - please revalidate the keys.
ja: 前回GooglereCAPTCHAでキーを確認しようとしたときに接続エラーが発生しました。キーを再検証してください。

en: A connection error occured last time we tried verify your key with Google Maps - please revalidate the key.
ja: 前回Googleマップでキーを確認しようとしたときに接続エラーが発生しました。キーを再検証してください。

en: A connection error occured last time we tried verify your key with your Mailchimp account - please revalidate the key.
ja: 前回Mailchimpアカウントでキーを確認しようとしたときに接続エラーが発生しました。キーを再検証してください。

en: A connection error occurred last time we tried verify your keys with Google reCAPTCHA - please revalidate the keys.
ja: 前回GooglereCAPTCHAでキーを確認しようとしたときに接続エラーが発生しました。キーを再検証してください。

en: A connection error occurred last time we tried verify your key with Google Maps - please revalidate the key.
ja: 前回Googleマップでキーを確認しようとしたときに接続エラーが発生しました。キーを再検証してください。

en: Actionbutton %d
ja: アクションボタン%d

en: Actions
ja: アクション

en: Action with codeblock
ja: コードブロックを使用したアクション

en: Activate
ja: 有効化

en: Activate LayerSlider to receive the following benefits:
ja: LayerSlider を有効にすると、次の利点が得られます:

en: Activate LayerSlider to unlock premium features, slider templates and other exclusive content & services. Receive live plugin updates with 1-Click installation (including optional early access releases) and premium support. Please read our %sdocumentation%s for more information. %sGot LayerSlider with a theme?%s
ja: LayerSliderを有効にすると、プレミアム機能、スライダーテンプレート、その他の限定コンテンツとサービスのロックが解除されます。 1-Clickインストール（オプションの早期アクセスリリースを含む）とプレミアムサポートでライブプラグインの更新を受け取ります。 詳細については、%sドキュメント%sをご覧ください。%sテーマでLayerSliderを取得しましたか？%s

en: Activate Multiline?
ja: マルチラインをアクティブにしますか？

en: Activate Now
ja: 今すぐ有効化

en: Activate Plugin
ja: プラグインを有効化

en: Activate and select who is allowed to create and edit custom elements. See documentation if you need a more specific handling.
ja: カスタム要素の作成と編集を許可するユーザーをアクティブにして選択します。より具体的な処理が必要な場合は、ドキュメントを参照してください。

en: Activate animation on page load (might be preferable on large galleries)
ja: ページの読み込み時にアニメーションをアクティブにします（大きなギャラリーでは望ましい場合があります）

en: Activate bundled plugin
ja: バンドルされたプラグインをアクティブ化する

en: Activated
ja: 有効化済み

en: Activate double opt-in?
ja: ダブルオプトインを有効にしますか?

en: Activate for Smartphones and Tablets (browser width below 990px)
ja: スマートフォンやタブレット向けにアクティベーション (ブラウザの幅を990px 以下)

en: Activate if you want to use this feature.
ja: この機能を使用する場合はアクティブにします。

en: Activate installed plugin
ja: インストール済みのプラグインを有効化

en: Activate only for Smartphones (browser width below 768px)
ja: スマートフォンのみのアクティベーション (ブラウザの幅を768px 以下)

en: Activate reset all options button
ja: [すべてのオプションをリセット]ボタンをアクティブにします

en: Activate to hide the developer options for template builder elements. (Usually located in the "advanced" tab of the element and containing options like custom IDs and CSS classes). More details can be found in our documentation:
ja: テンプレートビルダー要素の開発者オプションを非表示にするには、アクティブにします。 （通常、要素の[詳細]タブにあり、カスタムIDやCSSクラスなどのオプションが含まれています）。詳細については、ドキュメントをご覧ください。

en: Activate your copy of LayerSlider for auto-updates, or ask new versions from the theme author, so you can always use the latest release with all the new features and bug fixes. %sClick here to learn more%s.
ja: LayerSliderのコピーをアクティブ化して自動更新するか、テーマの作成者に新しいバージョンを要求して、すべての新機能とバグ修正を含む最新リリースをいつでも使用できるようにします。 %s詳細を見るにはここをクリック%sしてください。

en: Active
ja: 有効

en: Active Custom 404 Page
ja: アクティブなカスタム404ページ

en: Active Custom Footer Page
ja: アクティブなカスタムフッターページ

en: Active Image Style
ja: アクティブな画像スタイル

en: Active Maintenance Mode Page
ja: アクティブメンテナンスモードページ

en: Active Maintenance Page
ja: アクティブメンテナンスページ

en: Active Tab Font Color
ja: アクティブなフォントの色

en: Active the plugin to receive auto updates and premium benefits
ja: 自動更新とプレミアム特典を受け取るためにプラグインをアクティブにする

en: Active thumbnail opacity
ja: アクティブなサムネイルの不透明度

en: A custom element is a new element with predefined option values based on an existing element.
ja: カスタム要素は、既存の要素に基づいて事前定義されたオプション値を持つ新しい要素です。

en: Add
ja: 追加

en: Add-Ons
ja: アドオン

en: Add/Edit Audio Files
ja: 音声ファイルを追加

en: Add/Edit Buttons
ja: 追加/編集ボタン

en: Add/Edit Contact Form Elements
ja: 追加/編集　問い合わせフォーム要素

en: Add/Edit Gallery
ja: ギャラリーの追加 / 編集

en: Add/Edit Grid items
ja: アイテムの追加/編集

en: Add/Edit List items
ja: リスト項目の追加/編集

en: Add/Edit Map Locations
ja: 地図の場所の追加/編集

en: Add/Edit Marker Locations
ja: マーカーの場所の追加/編集

en: Add/Edit Metadata
ja: メタデータの追加/編集

en: Add/Edit Milestones
ja: マイルストーンの追加/編集

en: Add/Edit Progress Bars
ja: プログレスバーの追加/編集

en: Add/Edit Slides
ja: スライドの追加/編集

en: Add/Edit Social Service or Icon Links
ja: ソーシャルサービスまたはアイコンリンクの追加/編集

en: Add/Edit Tabs
ja: タブの追加/編集

en: Add/Edit Testimonial
ja: お客様の声の追加/編集

en: Add/Edit Toggles
ja: トグルの追加/編集

en: Add/Edit rotating text
ja: 回転するテキストを追加/編集する

en: Add/Edit submenu item text
ja: サブメニュー項目テキストの追加/編集

en: Add/Edit your hotspots.
ja: ホットスポットを追加/編集します.

en: Add Cell
ja: セルを追加

en: Add Coupon
ja: クーポンを追加

en: Add Description
ja: 説明を追加

en: Add FAQ markup
ja: FAQマークアップを追加する

en: Add Google reCAPTCHA widget functionality to the theme to verify if user is a human. Currently only enfold contact forms are supported and you can choose for each form individually if you want to use a reCAPTCHA.
ja: Google reCAPTCHAウィジェット機能をテーマに追加して、ユーザーが人間であるかどうかを確認します。現在、エンフォールドコンタクトフォームのみがサポートされており、reCAPTCHAを使用する場合は、フォームごとに個別に選択できます。

en: Add Hotspot
ja: ホットスポットの追加

en: Add Icon
ja: アイコンの追加

en: Add Image
ja: 画像を追加

en: Add Images
ja: 複数の画像を追加

en: Add Layer
ja: レイヤー追加

en: Add LayerSlider
ja: LayerSlider を追加

en: Add Media
ja: メディアを追加

en: Add New
ja: 新規追加

en: Add New ALB Custom Element Template
ja: 新しいALBカスタム要素テンプレートを追加する

en: Add New Coupon
ja: 新しいクーポンを追加

en: Add New Custom Element
ja: 新しいカスタム要素を追加する

en: Add New Order
ja: 新しいご注文を追加

en: Add New Order status
ja: 新しい注文ステータスの追加

en: Add New Portfolio Entry
ja: 新規登録

en: Add New Product
ja: 商品を新規追加

en: Add New Product Category
ja: カテゴリーを新規追加

en: Add New Product Tag
ja: 新規商品タグを追加

en: Add New Slider
ja: 新しいスライダーの追加

en: Add New Variation
ja: 新しいバリエーションの追加

[ctx: portfolio]
en: Add New
ja: 新規追加

en: Add Order
ja: 注文を追加

en: Add Preview Images
ja: プレビューイメージの追加

en: Add Preview Text
ja: プレビューテキストの追加

en: Add Product
ja: 製品を追加

en: Add Tab
ja: タブを追加

en: Add Table Column
ja: テーブル列の追加

en: Add Table Row
ja: テーブル行の追加

en: Add Variation
ja: バリエーション追加

en: Add Video
ja: 動画を追加

en: Add Widget Area
ja: ウィジェットエリアを追加

en: Add a CSS class to the feed container
ja: CSSクラスをフィードコンテナに追加します

en: Add a CSS class to the feed container.
ja: CSSクラスをフィードコンテナに追加します。

en: Add a Number here. It will be animated. You can also add non numerical  characters. Valid examples: 24/7, 99.9$, 90&percnt;, 35k, 200mm etc
ja: ここに番号を追加します。アニメ化されます。数字以外の文字を追加することもできます。有効な例：24時間年中無休、99.9ドル、90％、35k、200mmなど

en: Add a Number here. It will be animated. You can also add non numerical characters. Valid examples: 24/7, 99.9$, 90&percnt;, 35k, 200mm etc
ja: ここに番号を追加します。これは、アニメーション化されます。数値以外の文字を追加することもできます。有効な例: 24/7, $99.9, 90 & percnt;, 35k, 200mm

en: Add a box-shadow to the column
ja: 列にボックスシャドウを追加します

en: Add a box-shadow to the row
ja: 行にボックスシャドウを追加します

en: Add a comment form and comments list to the template
ja: コメントフォームとコメントリストをテンプレートに追加します

en: Add a custom alt attribute limited to this instance, replaces media gallery settings.
ja: このインスタンスに限定されたカスタムalt属性を追加し、メディアギャラリーの設定を置き換えます。

en: Add a custom copyright text at the bottom of your site. eg:
ja: サイトの下部にカスタム著作権テキストを追加します。例えば：

en: Add a custom css class for the element here. Make sure to only use allowed  characters (latin characters, underscores, dashes and numbers)
ja: ここに要素のカスタムcssクラスを追加します。許可されている文字（ラテン文字、アンダースコア、ダッシュ、数字）のみを使用するようにしてください

en: Add a custom css class for the element here. Make sure to only use allowed characters (latin characters, underscores, dashes and numbers)
ja: ここに要素のカスタム css クラスを追加します。許可された文字のみを使用するようにしてください (ラテン文字、アンダースコア、ダッシュ、数字)

en: Add a custom css class for the element here. Make sure to only use allowed characters (latin characters, underscores, dashes and numbers, no special characters can be used)
ja: ここに要素のカスタムcssクラスを追加します。許可されている文字のみを使用するようにしてください（ラテン文字、アンダースコア、ダッシュ、数字。特殊文字は使用できません）。

en: Add a custom css class for the heading here. Make sure to only use allowed characters (latin characters, underscores, dashes and numbers).
ja: ここに見出しのカスタムcssクラスを追加します。許可されている文字（ラテン文字、アンダースコア、ダッシュ、数字）のみを使用してください。

en: Add a custom text for the element here. This text will be added to the aria-label attribute and can be used by accessibility tree and screen readers. Leave empty if not needed.
ja: ここに要素のカスタムテキストを追加します。このテキストはaria-label属性に追加され、アクセシビリティツリーとスクリーンリーダーで使用できます。不要な場合は空のままにします。

en: Add a custom title attribute limited to this instance, replaces media gallery settings.
ja: このインスタンスに限定されたカスタムタイトル属性を追加し、メディアギャラリーの設定を置き換えます。

en: Add additional custom css classes for the element here. This field can be locked in template elements. Make sure to only use allowed characters (latin characters, underscores, dashes and numbers, no special characters can be used)
ja: ここに要素のカスタムcssクラスを追加します。このフィールドは、テンプレート要素でロックできます。許可されている文字のみを使用するようにしてください（ラテン文字、アンダースコア、ダッシュ、数字。特殊文字は使用できません）。

en: Add a fullwidth section with tabs that can contain columns and other elements
ja: 列やその他の要素を含めることができるタブを含む全角セクションを追加します

en: Add a google map to your blog or site
ja: ブログやサイトに google マップを追加する

en: Add a link
ja: リンクを追加

en: Add a mouse hover effect to the image
ja: マウスホバー効果を画像に追加する

en: Add an IconBox title here
ja: アイコンボックスのタイトルを追加

en: Add an alt attribut for screen reader
ja: スクリーンリーダーの代替属性を追加する

en: Add an audio player element
ja: オーディオプレーヤー要素を追加します

en: Add a new slider or check out the %sTemplate Store%s to get started using LayerSlider.
ja: 新しいスライダを追加するか、%sのテンプレートストアで%sをチェックして、LayerSliderを使い始めることができます。

en: Add an extra descriptive subheading above or below the actual heading
ja: 見出しの上または下に副題（説明）を表示

en: Add an icon to the element?
ja: 要素にアイコンを追加しますか?

en: Add another social icon
ja: 別のソーシャルアイコンを追加する

en: Add a number here. It will be animated. You can also add non numerical characters. Valid examples: 24/7, 50.45, 99.9$, 90&percnt;, 35k, 200mm etc. Leading 0 will be kept, separated numbers will be animated individually.
ja: ここに番号を追加します。アニメ化されます。数字以外の文字を追加することもできます。有効な例：24 / 7、50.45、99.9 $、90％、35k、200mmなど。先行ゼロは保持され、個別の数字は個別にアニメーション化されます。

en: Add a number here. It will be animated. You can also add non numerical characters. Valid examples: 24/7, 50.45, 99.9$, 90&percnt;, 35k, 200mm etc. Leading 0 will be kept, seperated numbers will be animated individually.
ja: ここに番号を追加します。アニメ化されます。数字以外の文字を追加することもできます。有効な例：24 / 7、50.45、99.9 $、90％、35k、200mmなど。先行ゼロは保持され、個別の数字は個別にアニメーション化されます。

en: Add a number here to start the animation. Leave blank to start from 0. Only use numerical characters for a valid integer number.
ja: ここに番号を追加して、アニメーションを開始します。 0から開始するには、空白のままにします。有効な整数には数字のみを使用してください。

en: Add a page split to the template. A pagination helps the user to navigate to the previous/next page.
ja: テンプレートにページ分割を追加します。改ページ調整を使用すると、ユーザーは前/次に移動できます。

en: Add a page split to the template. A pagination helps the user to navigate to  the previous/next page.
ja: テンプレートにページ分割を追加します。ページ付けは、ユーザーが前/次のページに移動するのに役立ちます。

en: Add a short caption to the table so visitors know what the data is about
ja: テーブルに短いキャプションを追加して、データの内容を確認します。

en: Add a short content description to identify the element in backend when editing ALB content
ja: ALBコンテンツを編集するときに、バックエンドの要素を識別するための短いコンテンツの説明を追加します

en: Add a small animation to the image when the user first scrolls to the image  position. This is only to add some 'spice' to the site and only works in  modern browsers
ja: 小アニメーション画像を追加するときに最初にスクロールするイメージの位置。これは '小さな変化' をサイトに追加するだけであり、最新ののブラウザーで動作します。

en: Add a small animation to the image when the user first scrolls to the image position. This is only to add some 'spice' to the site and only works in modern browsers
ja: ユーザーが最初にイメージの位置にスクロールしたときに、イメージに小さなアニメーションを追加します。これは、サイトにいくつかの ' スパイス ' を追加するだけで、現代のブラウザで動作します

en: Add a title attribute for this button.
ja: このボタンのタイトル属性を追加します。

en: Add a title attribut for screen reader
ja: スクリーンリーダーのタイトル属性を追加する

en: Add a tooltip for this Icon. The tooltip will appear on mouse over
ja: このアイコンにツールチップを追加します。マウスオーバー時にツールチップが表示されます。

en: Add codeblock to content
ja: コンテンツにコードブロックを追加する

en: Add custom css class
ja: カスタム css クラスの追加

en: Add font
ja: フォントの追加

en: Adding possible file caching on server might need a longer period of time to invalidate cache.
ja: サーバーに可能なファイルキャッシュを追加すると、キャッシュを無効にするためにより長い時間が必要になる場合があります。

en: Add item to cart (if item has variations the single product page will be opened)
ja: 品目をカートに追加する (項目にバリエーションがある場合は、1つの製品ページが開きます)

en: Additional Attributes
ja: 追加属性

en: Additional Custom Cookies
ja: 追加のカスタムCookie

en: Additional Description
ja: 追加の説明

en: Additional Description Position
ja: 追加の説明位置

en: Additional Functionality
ja: 追加機能

en: Additional Information:
ja: その他の詳細 :

en: Additional Map Attributes
ja: 追加のマップ属性

en: Additional Marker Attributes
ja: 追加のマーカー属性

en: Additional Portfolio Settings
ja: その他のポートフォリオ設定

en: Additional Shortcode Attributes
ja: 追加のショートコード属性

en: Additional Slide Settings
ja: スライド設定の追加

en: Additional Translate Icon
ja: 追加の翻訳アイコン

en: Add links to open the CPT screens
ja: リンクを追加してCPT画面を開きます

en: Add multiple Grid Rows below each other to create advanced grid layouts. Cells can be styled individually
ja: 複数のグリッド行を下に追加して、高度なグリッドレイアウトを作成します。 セルは個別にスタイル設定できます

en: Add multiple Images
ja: 複数の画像を追加する

en: Add new
ja: 新規追加

en: Add new layer
ja: 新しいレイヤーを追加

en: Add new slide
ja: 新しいスライドを追加

en: Address
ja: 住所

en: Address couldn't be found by Google, please add it manually
ja: アドレスがGoogleによって見つかりませんでした、手動で追加してください

en: Add selected page/post metadata in a textline
ja: 選択したページ/投稿のメタデータをテキスト行に追加します

en: Add self-hosted HTML 5 video
ja: 自己ホスト型HTML5ビデオを追加

en: Add single audio
ja: 単一のオーディオを追加する

en: Add single image
ja: 単一イメージの追加

en: Add single image or video
ja: 単一の画像またはビデオを追加する

en: Add slider
ja: スライダーを追加

en: Add some content for this IconBox
ja: アイコンボックスの内容を追加

en: Add some content to be displayed bellow the number
ja: 表示されるコンテンツを追加します。

en: Add some content to be displayed below the number
ja: 数の下に表示されるいくつかのコンテンツを追加します

en: Add text, shortcodes, HTML, CSS, JavaScript and non executeable codesnippets to your website (without any formatting or text optimization).
ja: テキスト、ショートコード、HTML、CSS、JavaScript、および実行不可能なコードスニペットをWebサイトに追加します（フォーマットやテキストの最適化は行いません）。

en: Add text or code to your website without any formatting or text optimization. Can be used for HTML/CSS/Javascript
ja: あなたのウェブサイトの任意の書式設定やテキストの最適化なしにテキストやコードを追加します。HTML、CSS、Javascript で使用できます

en: Add the text that should be displayed in your header here
ja: ここにヘッダーに表示するテキストを追加します

en: Add title
ja: タイトルを追加

en: Add to Gallery
ja: ギャラリーに追加

en: Add unique timestamps (= default)
ja: 一意のタイムスタンプを追加します（=デフォルト）

en: Add your Custom Element Name
ja: カスタム要素名を追加します

en: Add your caption text
ja: キャプションテキストを追加する

en: Add your own CSS code that will be applied globally on your site.
ja: サイト上でグローバルに適用される独自のCSSコードを追加します。

en: Add your own text
ja: 独自のテキストを追加する

en: Add your subheading here
ja: 見出しの説明文を追加

en: A detailed description for generating this token can be found %s here %s
ja: このトークンを生成するための詳細な説明は、%sここにあります%s

en: Adjust table to screen size
ja: 表を画面サイズに合わせる

en: Adjust to content width
ja: コンテンツの幅に合わせて調整

en: Admin
ja: 管理者

en: Administrators
ja: 管理者

en: Admin notice for:
ja: 管理者通知:

en: Admins only
ja: 管理者のみ

en: Advanced
ja: 高度な設定

en: Advanced Debug Details
ja: 高度なデバッグの詳細

en: Advanced Layerslider
ja: 高度な Layerslider

en: Advanced Layout Builder
ja: 高度なレイアウトビルダー

en: Advanced Layout Editor
ja: 高度なレイアウトエディタ

en: Advanced Options
ja: 高度なオプション

en: Advanced Styling
ja: 高度なスタイリング

en: Advanced color and styling options
ja: 高度な色とスタイリングのオプション

en: Advanced option
ja: アドバンスドオプション

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Advertise here
ja: ここに広告

en: A few
ja: 少し

en: A fixed image layer can be shown above the slider that remains still throughout the whole slider. Can be used to display logos or watermarks.
ja: スライダーの上に、スライダー全体を通して静止したままの固定画像レイヤーを表示することができます。ロゴや透かしの表示に使用できます。

en: After activating this feature you must reload backend to load the necssary menus to work with the CPT screens.
ja: この機能をアクティブにした後、バックエンドをリロードして、CPT画面で機能するために必要なメニューをロードする必要があります。

en: After animation
ja: アフターアニメーション

en: After a visitor has clicked on the Unmute button the slider will assume that all later media can play with sound. Disable this option if you want to display the Unmute button on each slide separately.
ja: 訪問者が[ミュート解除]ボタンをクリックした後、スライダーは、すべての後のメディアが音で再生できると仮定します。あなたが個別に各スライドにミュート解除ボタンを表示したい場合は、このオプションを無効にします。

en: After changing the custom element template the new visual appearance is not recognized in the base element. Please save and reopen the base element to load visual support for this template.
ja: カスタム要素テンプレートを変更した後、新しい外観は基本要素で認識されません。このテンプレートのビジュアルサポートをロードするには、ベース要素を保存して再度開きます。

en: Age-verification
ja: 年齢認証

en: Ajax Portfolio Preview Settings
ja: Ajax ポートフォリオのプレビュー設定

en: Alert (Orange)
ja: 警告 (オレンジ)

en: Align Buttons
ja: ボタンを揃える

en: Align Center
ja: 中央揃え

en: Align Layer
ja: アラインメントレイヤ

en: Align Layer ...
ja: レイヤーを整列 ...

en: Align Left
ja: 左寄せ

en: Align Popup to...
ja: ポップアップを整列…

en: Align Right
ja: 右揃え

en: Align layer(s)
ja: レイヤーを整列

en: Alignment
ja: 配置

en: Alignment of the metadata content
ja: メタデータコンテンツの調整

en: Alignment of the text
ja: テキストの整列

en: Aligns the menu either to the left, the right or centers it
ja: メニューを左、右、または中央に揃えます

en: A list of all supported Video Services can be found on
ja: サポートされているすべてのビデオサービスの一覧が

en: All
ja: すべて

en: All ALB Elements
ja: すべてのALB要素

en: All Borders
ja: すべての境界

en: All Free
ja: すべて無料

en: All Headings
ja: 見出し

en: All  Order statuses
ja: すべての注文ステータス

en: All Product Categories
ja: すべてのカテゴリー

en: All Product Tags
ja: すべての製品タグ

en: All Sliders
ja: すべてのスライダー

en: All buttons in a single tab
ja: 1つのタブにあるすべてのボタン

en: All cookies and services are accepted on first page load, user can opt out
ja: すべてのCookieとサービスは最初のページの読み込み時に受け入れられ、ユーザーはオプトアウトできます

en: All done.
ja: 完了.

en: All fonts could be installed successfully.<br /><br />To show them in the option fields we will save your option settings and reload the page.
ja: すべてのフォントを正常にインストールできました。<br /><br />オプションフィールドにそれらを表示するために、オプション設定を保存してページをリロードします。

en: All installations and activations have been completed.
ja: すべてのインストールと有効化が完了しました。

en: All installations have been completed.
ja: すべてのインストールが完了しました。

en: Allow block editor for all possible post types (= default)...
ja: 考えられるすべての投稿タイプに対してブロックエディターを許可する（=デフォルト）...

en: Allow dragging
ja: ドラッグを許可する

en: Allowed Characters: Whitespace
ja: 許可される文字: 空白

en: Allow fullscreen mode
ja: フルスクリーンモードを許可する

en: Allow non-admin users to change plugin settings and manage your sliders
ja: 管理者以外のユーザーがプラグインの設定を変更して、スライダーを管理できるようにします

en: Allow restarting slides on resize
ja: スライドのサイズ変更時にスライドを再起動できるようにする

en: Allows stack modifications
ja: スタックの変更を許可します

en: Allows the LayerSlider block for  WordPress’s new Gutenberg page editor, which makes it easy to insert sliders into your pages. Disable only if you’re experiencing issues with the editor.
ja: WordPress の新しい Gutenberg ページエディタ用の LayerSlider ブロックを許可し、ページにスライダーを簡単に挿入できるようにします。エディタに問題がある場合のみ無効にしてください。

en: Allows the LayerSlider helper utility for the classic WordPress page editor, which makes it easy to insert sliders into your pages. Disable only if you’re experiencing issues with the editor.
ja: 古典的なWordPressページエディタのためのLayerSliderヘルパーユーティリティを許可し、ページにスライダーを簡単に挿入することができます。エディタに問題がある場合のみ無効にしてください。

en: Allows the LayerSlider widget for Elementor, which makes it easy to insert sliders into your pages. Disable only if you’re experiencing issues with the editor.
ja: Elementor用のLayerSliderウィジェットを有効にして、ページにスライダーを簡単に挿入できます。エディタに問題がある場合のみ無効にしてください。

en: Allow storage of site essential cookies and other cookies and use of features if not opt out
ja: オプトアウトしない場合は、サイトに不可欠なCookieやその他のCookieの保存と機能の使用を許可する

en: Allows you to display the content of a different entry
ja: 別のエントリのコンテンツを表示できます

en: Allow to filter products for this element using the 3 WooCommerce sidebar filters: Filter Products by Price, Rating, Attribute. These filters are only shown on the selected WooCommerce Shop page (WooCommerce -&gt; Settings -&gt; Products -&gt; General -&gt; Shop Page) or on product category pages. You may also use a custom widget area for the sidebar.
ja: 3つのWooCommerceサイドバーフィルター（価格、評価、属性による製品のフィルター）を使用して、この要素の製品をフィルター処理できるようにします。これらのフィルターは、選択したWooCommerceショップページ（WooCommerce->設定->製品->一般->ショップページ）または製品カテゴリページにのみ表示されます。サイドバーにカスタムウィジェット領域を使用することもできます。

en: Allow to use cookies, you always can modify used cookies and services
ja: クッキーの使用を許可し、使用済みのクッキーとサービスをいつでも変更できます

en: Allow to use cookies, you can modify used cookies in settings
ja: クッキーの使用を許可し、設定で使用済みのクッキーを変更できます

en: Allow use of hierarchical custom elements
ja: 階層的なカスタム要素の使用を許可する

en: All pages
ja: ブログのすべてのページに広告を表示

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
ja: すべてのプラグインのインストール・有効化が完了しました: %1$s

en: All right!
ja: 大丈夫です！

en: All subitems use the same custom element template
ja: すべてのサブアイテムは同じカスタム要素テンプレートを使用します

en: All theme options are available and can be changed
ja: すべてのテーマオプションが利用可能であり、変更することができます

en: All users
ja: すべてのユーザー

en: Already existing template %1$s is overwritten (%2$s). Make sure this is intended.
ja: 既存のテンプレート%1$sは上書きされます（%2$s）。これが意図されていることを確認してください。

en: Alright!<br/>Downloaded files for demo %s deleted
ja: よし！<br/>デモ%s用にダウンロードしたファイルが削除されました

en: Alright!<br/>Download worked for demo %s. <br/>You can import the demo content now.
ja: よし！<br/>ダウンロードはデモ%sで機能しました。<br/>これでデモコンテンツをインポートできます。

en: Alright!<br/>Import worked out for demo %s, no problems whatsoever. <br/>The page will now be reloaded to reflect the changes
ja: よし！<br/>インポートはデモ%sで機能しましたが、問題はありません。<br/>変更を反映するためにページが再読み込みされます

en: Also close when user clicks outside icongrid
ja: ユーザーがアイコングリッドの外側をクリックしたときにも閉じます

en: Alt Attribut
ja: 代替属性

en: Alternate
ja: 代替

en: Alternate Background color
ja: 別の背景色

en: Alternate Background for menu hover, tables etc
ja: メニューホバー、テーブルなどの代替背景

en: Alternate Menu for Mobile
ja: モバイル用の代替メニュー

en: Alternatively, you can ask the author of your WordPress theme to take steps and make the product activation box visible again. Also %smake sure to always use an original copy of LayerSlider%s downloaded from an official source. Pirated or modified copies can suffer from the same issue.
ja: または、WordPressテーマの作者に依頼して、商品のアクティベーションボックスを再度表示させることもできます。また、%s公式ソースからダウンロードしたLayerSlider%sのオリジナルコピーを必ず使用するようにしてください。海賊版や改変されたコピーでも同じ問題が発生する可能性があります。

en: Although pre-release versions meant to work properly, they might contain unknown issues, and are not recommended for sites in production.
ja: プレリリースバージョンは適切に機能することを意図していましたが、未知の問題が含まれている可能性があり、運用中のサイトにはお勧めできません。

en: Always
ja: 常に

en: Always Display
ja: 常に表示

en: Always Display attached to the main menu
ja: 常にメインメニューに接続された表示

en: Always Display floating on the side
ja: 常に横にフローティング表示

en: Always Sticky
ja: いつもSticky

en: Always display
ja: 常に表示

en: Always display caption
ja: 常にキャプションを表示

en: Always display message box
ja: 常にメッセージボックスを表示する

en: Always display submenu items
ja: 常にサブメニュー項目を表示する

en: Always display the element
ja: 常に要素を表示します

en: Always double check your spelling.
ja: 常にスペルを再確認してください。

en: Always load all JavaScript files
ja: 常にすべての JavaScript ファイルを読み込む

en: Always load all elements
ja: 常にすべての要素をロードします

en: Always load media features (= WP default behaviour)
ja: 常にメディア機能をロードします（= WPのデフォルトの動作）

en: Always load videos
ja: 常にビデオをロードする

en: Always on top
ja: 常にトップに立つ

en: Always receive the latest LayerSlider version.
ja: 常に最新版のLayerSliderを受け取ることができます。

en: A media element on the current slide has started playback.
ja: 現在のスライドのメディア要素が再生を開始しました。

en: A media element on the current slide has stopped playback.
ja: 現在のスライドのメディア要素が再生を停止しました。

en: An Accordion Item (toggle, accordions, FAQ)
ja: アコーディオンアイテム（トグル、アコーディオン、FAQ）

en: An Accordion Slider image or video item
ja: アコーディオンスライダーの画像またはビデオアイテム

en: An Easy Slider image or video item
ja: EasySliderの画像またはビデオアイテム

en: An Icon Grid Element Item
ja: アイコングリッド要素アイテム

en: An Icon List Element Item
ja: アイコンリスト要素アイテム

en: An advertising widget that displays 1 big image
ja: 1つの大きな画像を表示する広告ウィジェット

en: An advertising widget that displays 2 images with 125 x 125 px in size
ja: サイズが 125 x 125 px で2枚の画像を表示する広告ウィジェット

en: And a lot more ...
ja: さらに多く...

en: And where do you want to display the Blog?
ja: そして、どこのブログを表示しますか?

en: An error occured
ja: エラーが発生しました

en: An error occured creating the folder for the font %s in uploads directory. We are not able to integrate the font
ja: uploadsディレクトリにフォント%sのフォルダを作成中にエラーが発生しました。フォントを統合できません

en: An error occured with the font %s and we are not able to integrate the font
ja: フォント%sでエラーが発生し、フォントを統合できません

en: An error occurred
ja: エラーが発生しました

en: An error occurred creating the folder for the font %s in uploads directory. We are not able to integrate the font
ja: uploadsディレクトリにフォント%sのフォルダを作成中にエラーが発生しました。フォントを統合できません

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
ja: インストール中にエラーが発生しました. %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: An error occurred with the font %s and we are not able to integrate the font
ja: フォント%sでエラーが発生し、フォントを統合できません

en: A network timeout problem occured. Could be caused by an invalid V3 sitekey. Please recheck the key and try again.
ja: ネットワークタイムアウトの問題が発生しました。無効なV3サイトキーが原因である可能性があります。キーを再確認して、再試行してください。

en: A network timeout problem occurred. Could be caused by an invalid V3 sitekey. Please recheck the key and try again.
ja: ネットワークタイムアウトの問題が発生しました。無効なV3サイトキーが原因である可能性があります。キーを再確認して、再試行してください。

en: A new Version (%s) of your %s is available! You are using Version %s. <br/>See what's new in <a href='https://kriesi.at/documentation/enfold/enfold-changelog/' target='_blank' rel='noopener noreferrer'>change log</a>. Do you want to update?<br/><br/>
ja: %sの新しいバージョン（%s）が利用可能です！バージョン%sを使用しています。<br/><a href='https://kriesi.at/documentation/enfold/enfold-changelog/' target='_blank' rel='noopener noreferrer'>変更ログ</a>の新機能を確認してください。更新しますか？<br/><br/>

en: A new group has been created from the selected items.
ja: 選択した項目から新しいグループが作成されました。

en: A new update for your theme
ja: あなたの主題のための新しい更新

en: A new version of this importer is available. Please update to version %s to  ensure compatibility with newer export files.
ja: このインポーターの新しいバージョンが利用可能です。 より新しいエクスポートファイルとの互換性を確認するには、バージョン <ph id="mtc_1" equiv-text="base64:JXM="/> に更新してください。

en: A new version of this importer is available. Please update to version %s to ensure compatibility with newer export files.
ja: このインポーターの新しいバージョンが利用可能です。 より新しいエクスポートファイルとの互換性を確認するには、バージョン %s に更新してください。

en: Animate
ja: アニメーション指定

en: Animated Countdown
ja: アニメ カウントダウン

en: Animated Numbers
ja: アニメーション番号

en: Animates rounded corners toward the value you specify here when the layer leaves the slider canvas.
ja: レイヤーがスライダキャンバスから離れるときに、ここで指定した値に向かって角が丸くなるようにアニメーションします。

en: Animate starting slide
ja: 開始スライドをアニメーション化する

en: Animates the background toward the color you specify here when the layer leaves the slider canvas.
ja: レイヤーがスライダキャンバスから離れるときに、ここで指定した色に向かって背景をアニメーションさせます。

en: Animates the layer height toward the value you specify here when the layer leaves the slider canvas.
ja: レイヤーがスライダキャンバスから離れるときに、ここで指定した値に向かってレイヤーの高さをアニメーション化します。

en: Animates the layer width toward the value you specify here when the layer leaves the slider canvas.
ja: レイヤーがスライダキャンバスから離れるときに、ここで指定した値に向かってレイヤーの幅をアニメーションさせます。

en: Animates the text color toward the color you specify here when the layer leaves the slider canvas.
ja: レイヤーがスライダキャンバスから離れるときに、ここで指定した色に向かってテキストの色をアニメーションさせます。

en: Animation
ja: アニメーション

en: Animation Duration
ja: アニメーションの再生時間

en: Animation activated
ja: アニメーションがアクティブになりました

en: Animation deactivated
ja: アニメーションが非アクティブ化されました

en: Animation on load
ja: ロード時にアニメーション

en: An item for %s
ja: %sのアイテム

en: An item for %s %s
ja: %s %sのアイテム

en: Announcements
ja: お知らせ

en: A non functional image only preview for checkbox of Google reCAPTCHA
ja: GooglereCAPTCHAのチェックボックスの機能しない画像のみのプレビュー

en: An update is available for LayerSlider WP!
ja: LayerSlider WPのアップデートが利用可能です！

en: Any hashtag. Separate multiple hashtags by commas (e.g. #awesome,#mytag)
ja: 任意のハッシュタグ。複数のハッシュタグをカンマで区切ります（例：＃awesome、＃mytag）

en: A personal token is required to get access to the Envato API
ja: Envato APIにアクセスするには、個人トークンが必要です

en: Appearance
ja: 外観

en: Appearance -> Menus
ja: 外観-> メニュー

en: Appearance of toggles on mouse hover
ja: マウスホバーでのトグルの外観

en: Appearence
ja: 出現

en: Appearence of toggles on mouse hover
ja: マウスホバーでのトグルの表示

en: Append a privacy policy message to mailchimp contact forms?
ja: mailchimpの連絡フォームにプライバシーポリシーメッセージを追加しますか？

en: Append a privacy policy message to template builder contact forms?
ja: テンプレートビルダーの連絡フォームにプライバシーポリシーメッセージを追加しますか？

en: Append a privacy policy message to your comment form?
ja: コメントフォームにプライバシーポリシーメッセージを追加しますか？

en: Append a privacy policy message to your login forms?
ja: ログインフォームにプライバシーポリシーメッセージを追加しますか？

en: Append a privacy policy message to your registration forms?
ja: 登録フォームにプライバシーポリシーメッセージを追加しますか？

en: Append a text
ja: テキストを追加する

en: Appended static text
ja: 追加された静的テキスト

en: Append search icon to main menu
ja: メインメニューに検索アイコンを追加

en: Applies only for the vertical timeline.
ja: 垂直タイムラインにのみ適用されます。

en: Apply
ja: 適用

en: Apply Link to Image
ja: 画像へのリンクの適用

en: Apply Link to header
ja: ヘッダーにリンクを適用

en: Apply a custom ID Attribute to the section, so you can apply a unique style  via CSS. This option is also helpful if you want to use anchor links to  scroll to a sections when a link is clicked
ja: カスタムID属性をセクションに適用し、CSSを介して一意のスタイルを適用できるようにします。 このオプションは、リンクがクリックされたときにアンカーリンクを使用してセクションにスクロールする場合にも役立ちます

en: Apply a custom ID Attribute to the section, so you can apply a unique style via CSS. This option is also helpful if you want to use anchor links to scroll to a sections when a link is clicked
ja: カスタムID属性をセクションに適用し、CSSを介して一意のスタイルを適用できるようにします。 このオプションは、リンクがクリックされたときにアンカーリンクを使用してセクションにスクロールする場合にも役立ちます

en: Apply a custom id attribute to this element. Useful to apply individual styling via CSS or if you want to use anchor links to scroll to the element when a link is clicked.
ja: この要素にカスタムID属性を適用します。 CSSを介して個々のスタイルを適用する場合、またはリンクがクリックされたときにアンカーリンクを使用して要素にスクロールする場合に便利です。

en: Apply a link or buttons to the slide?
ja: スライドにリンクまたはボタンを適用する

en: Apply a link to the header text?
ja: ヘッダーテキストへのリンクを適用しますか？

en: Apply a link to the menu text?
ja: メニューテキストへのリンクを適用しますか？

en: Apply  a link to the menu text?
ja: メニューテキストへのリンクを適用しますか?

en: Apply a link to the slide?
ja: スライドへのリンクを適用しますか?

en: Apply a link to the text?
ja: テキストへのリンクを適用しますか？

en: Apply  a link to the text?
ja: テキストへのリンクを適用しますか？

en: Apply and animate filters on layers. Filters include: blur, brightness, contrast, drop shadow, grayscale, hue rotate, invert, saturation and sepia.
ja: レイヤにフィルタを適用したり、アニメーションさせたりできます。フィルタには、ぼかし、明るさ、コントラスト、ドロップシャドウ、グレースケール、色相回転、反転、彩度、セピアなどがあります。

en: Apply link
ja: 適用リンクオン

en: Apply link?
ja: リンクを適用しますか?

en: Apply link to date and headline
ja: 日付と見出しへのリンクを適用する

en: Apply link to icon
ja: リンクを設定:

en: Apply link to icon and headline
ja: アイコンと見出しへのリンクを適用する

en: Apply link to icon only
ja: はい、リンクをアイコンにのみ適用します

en: Apply link to the date, icon and headline
ja: 日付、アイコン、見出しへのリンクを適用する

en: Apply link to the icon and date
ja: アイコンと日付へのリンクを適用

en: Apply only to active state
ja: アクティブ状態にのみ適用

en: Apply only to mouse hover state
ja: マウスホバー状態にのみ適用

en: Apply the same value to all?
ja: すべてに同じ値を適用しますか?

en: Apply to Section:
ja: セクションに適用:

en: Apply to all sites in multisite network
ja: マルチサイトネットワークの全サイトに適用

en: Apply to others
ja: 他に適用する

en: Aqua
ja: アクア

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Archive for:
ja:  アーカイブ:

en: Archive for date:
ja: 日付のアーカイブ

en: Archive for month:
ja: 月のアーカイブ

en: Archive for year:
ja: 年のアーカイブ

en: Archives
ja: アーカイブ

en: Archives by Month:
ja: 月別アーカイブ:

en: Archives by Subject:
ja: 件名によるアーカイブ:

en: Are you sure you want to apply the currently selected transitions and effects on the other slides?
ja: 現在選択されているトランジションとエフェクトを他のスライドに適用してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to clear all groups? All your sliders will be moved and remain available on the main grid. Your groups, however, will irreversibly be removed.
    
     Do you wish to continue?
ja: すべてのグループをクリアしますか？すべてのスライダは移動され、メイングリッド上で利用可能なままになります。しかし、あなたのグループは不可逆的に削除されます。
    
     続けますか？

en: Are you sure you want to deactivate this site?
ja: このサイトを無効にしてもよろしいですか？

en: Are you sure you want to erase plugin data from every site in network?
ja: ネットワーク内のすべてのサイトからプラグインのデータを消去しても大丈夫ですか？

en: Are you sure you want to remove this layer?
ja: このレイヤーを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to remove this slide?
ja: このスライドを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to remove this slider?
ja: このスライダーを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to remove this transition?
ja: 本当にこの移行を削除しますか？

en: Aria Label Text
ja: ラベル テキスト

en: A rough layout preview of the header area
ja: ヘッダー領域の大まかなレイアウトプレビュー

en: A rough layout preview of the main menu
ja: メインメニューの大まかなレイアウトプレビュー

en: A rough preview of the frontend.
ja: フロントエンドの大まかなプレビュー。

en: Arrow Shaped
ja: 矢印の形

en: Arrow shaped bullet
ja: 矢型の弾丸

en: Artists Name
ja: アーティスト

en: As already mentioned above we bundle the necessary Leaflet Javascript Library files to access OSM and load them from your server. You can change this here, if you want to load the files from another location or have problems because plugin was updated and our theme contains an incompatible version of the library:
ja: すでに上で述べたように、OSMにアクセスしてサーバーからロードするために必要なLeafletJavascriptライブラリファイルをバンドルします。別の場所からファイルをロードしたい場合、またはプラグインが更新され、テーマに互換性のないバージョンのライブラリが含まれているために問題が発生した場合は、ここでこれを変更できます。

en: Ascending
ja: 昇順

en: Ascending Order
ja: 昇順

en: A score of 1.0 is very likely a good interaction, 0.0 is very likely a bot. Google recommends a threshold of 0.5 by default. In case we encounter a non human we ask user to verify with Version 2 chckbox.
ja: スコア1.0は良い相互作用である可能性が非常に高く、0.0はボットである可能性が非常に高いです。 Googleでは、デフォルトで0.5のしきい値を推奨しています。人間以外に遭遇した場合は、バージョン2のchckboxで確認するようユーザーに依頼します。

en: A short message that can be displayed below forms, along with a checkbox, that lets the user know that he has to agree to your privacy policy in order to send the form. See default text above if you leave empty.
ja: フォームの下に表示できる短いメッセージとチェックボックス。フォームを送信するには、プライバシーポリシーに同意する必要があることをユーザーに通知します。空のままにした場合は、上記のデフォルトのテキストを参照してください。

en: A single tabs item
ja: 単一のタブアイテム

en: A slide alias name, which you can use in your URLs with a hash tag so LayerSlider will start with the corresponding slide when visitors arrive to the page. Example: domain.com/page/#welcome<br><br>Use only lowercase alphanumeric values. You can also use this feature to implement slide navigation with links.
ja: スライドのエイリアス名は、あなたがハッシュタグを使用してURLで使用することができますので、訪問者がページに到着したときにLayerSliderが対応するスライドで開始されます。例：domain.com/page/#welcome<br><br>小文字の英数字のみを使用してください。また、この機能を使用して、リンク付きのスライドナビゲーションを実装することもできます。

en: As long as you do not change the theme version number all changes to content of js or css files will result in the same hash extension - this means browsers will not recognize these changes until the browser cache expires. To fix this Enfold adds an additional unique timestamp (since 4.7).
ja: テーマのバージョン番号を変更しない限り、jsまたはcssファイルのコンテンツへのすべての変更は同じハッシュ拡張子になります-これは、ブラウザのキャッシュが期限切れになるまでブラウザがこれらの変更を認識しないことを意味します。このEnfoldを修正するには、一意のタイムスタンプを追加します（4.7以降）。

en: A small caption below the icon
ja: アイコン下部の短いキャプション

en: A small title above the buttons.
ja: ボタンの上に小さなタイトル。

en: Assign Authors
ja: 著者を割り当てる

en: At center of the viewport
ja: ビューポートの中心

en: At least 25&percnt; of Browser Window height
ja: ブラウザウィンドウの高さの少なくとも 25 & percnt;

en: At least 50&percnt; of Browser Window height
ja: ブラウザウィンドウの高さの少なくとも 50 & percnt;

en: At least 75&percnt; of Browser Window height
ja: ブラウザウィンドウの高さの少なくとも 75 & percnt;

en: At least 100&percnt; of Browser Window height
ja: ブラウザウィンドウの高さの少なくとも 100 & percnt;

en: Attachment
ja: 添付ファイル

en: Attachment image for:
ja: 添付ファイル イメージ

en: Attachments
ja: 添付ファイル

en: Attach one button
ja: 1つのボタンを添付

en: Attach two buttons
ja: 2つのボタンをアタッチ

en: Attempts to automatically clear the caches of the most popular caching plugins. It can help to avoid certain issues like changes not showing up on your front-end pages.
ja: 最も人気のあるキャッシュプラグインのキャッシュを自動的にクリアしようとします。フロントエンドページに変更が表示されないなどの問題を回避するのに役立ちます。

en: Attention
ja: 注意

en: Attention!
ja: 注意!

en: Attention! Pages built with the Enfold Advanced Template Builder will not be displayed at the bottom of the checkout page but only with a link.
ja: 注意！ Enfold Advanced Template Builderで作成されたページは、チェックアウトページの下部には表示されず、リンクのみが表示されます。

en: Attention! Please update WooCommerce to the latest version to properly display your products
ja: 注意！製品を正しく表示するには、WooCommerceを最新バージョンに更新してください

en: Attention: It is not recommended to edit custom element templates here !
ja: 重要：ここでカスタム要素テンプレートを編集することはお勧めしません！

en: Attention: The old Envato API is deprecated and will be shut down soon. In order to be able to use automated theme updates please generate a new valid API token and enter it above. Your themeforest username and your old API key will then be removed from your installation since they are no longer required.
ja: 重要：古いEnvato APIは非推奨であり、まもなくシャットダウンされます。自動テーマ更新を使用できるようにするには、新しい有効なAPIトークンを生成し、上に入力してください。テーマフォレストのユーザー名と古いAPIキーは不要になったため、インストールから削除されます。

en: Attention: The old Envato API is deprecated and will be shut down soon. In order to be able to use automated theme updates please  generate a new valid API token and enter it above. Your themeforest username and your old API key will then be removed from your installation since they are no longer required.
ja: 重要：古いEnvato APIは非推奨であり、まもなくシャットダウンされます。自動テーマ更新を使用できるようにするには、新しい有効なAPIトークンを生成し、上に入力してください。テーマフォレストのユーザー名と古いAPIキーは不要になったため、インストールから削除されます。

en: Attention: You need WordPress version 4.9.6 or higher to use these features
ja: 重要：これらの機能を使用するには、WordPressバージョン4.9.6以降が必要です。

en: Attention: You need to set a Privacy Policy page here to activate these features:
ja: 重要：これらの機能をアクティブにするには、ここでプライバシーポリシーページを設定する必要があります。

en: Attention when using caching plugins: Whenever you make changes to a custom element template please clear your server cache to show the changes.
ja: キャッシュプラグインを使用する場合の注意：カスタム要素テンプレートに変更を加える場合は、サーバーキャッシュをクリアして変更を表示してください。

en: Attention when using self hosted HTML 5 Videos
ja: セルフホスト HTML 5 ビデオを使用する場合の注意

en: At the top of the viewport
ja: ビューポートの上部

en: Attribute name
ja: 属性名

en: Attributes
ja: 属性

en: Attribute value
ja: 属性値

en: Audio / Video
ja: オーディオ/ビデオ

en: Audio File
ja: オーディオ・ファイル

en: Audio Player
ja: 音声プレーヤー

en: Author
ja: 投稿者

en: Author, Editor, Admin
ja: 投稿者、編集者、管理者

en: Author Archive
ja: 著者アーカイブページ

en: Authors
ja: 投稿者

en: Auto
ja: 自動

en: Auto-Fit
ja: 自動フィット

en: Auto-Start
ja: オートスタート

en: Auto-Start Slideshow
ja: 自動起動スライドショー

en: Auto-Updates
ja: 自動更新

en: Auto-Updates:
ja: 自動更新。

en: Auto-generated URLs are not available in Preview. This layer will link to “%s” on your front-end pages.
ja: 自動生成されたURLはプレビューでは使用できません。このレイヤーは、フロントエンドページの「%s」にリンクします。

en: Auto-start slideshow
ja: スライドショーの自動起動

en: Auto Load More on Scroll
ja: スクロールの詳細を自動読み込み

en: Auto Numbering
ja: 番号

en: Auto Reload Page
ja: ページを再読み込みする

en: Auto Repair
ja: 自動車整備士

en: Auto Repair Function enabled - Repairs errors in shortcode structure during update
ja: 自動修復機能が有効-更新中のショートコード構造のエラーを修復します

en: Auto adjust to content
ja: コンテンツに自動調整

en: Automated Schema.org HTML Markup
ja: 自動 Schema.org HTML マークアップ

en: Automatic, based on screen width
ja: 画面の幅に基づいて自動

en: Automatic Updates
ja: 自動更新

en: Automatically closes the Popup in the specified number of seconds after it was opened. Leave this field empty if you don’t want to use this trigger.
ja: 自動的にそれが開かれた後、指定した秒数でポップアップを閉じます。あなたは、このトリガーを使用したくない場合はこのフィールドを空のままにします。

en: Automatically opens the Popup after the specified number of seconds. Leave this field empty if you don’t want to use this trigger.
ja: 自動的に指定した秒数後にポップアップを開きます。あなたは、このトリガーを使用したくない場合はこのフィールドを空のままにします。

en: Automatically play media
ja: メディアを自動的に再生

en: Automatically play videos
ja: ビデオを自動的に再生します

en: Autoplay
ja: 自動再生

en: Auto reload on &quot;Accept Settings ...&quot; only
ja: 「設定を受け入れる...」でのみ自動リロード

en: Auto reload on &quot;Do not accept ...&quot; only
ja: 「受け入れない...」でのみ自動リロード

en: Auto reload on both buttons
ja: 両方のボタンの自動リロード

en: Autorespond Text
ja: 自動応答テキスト

en: Autoresponder Subject
ja: オートレスポンダーの件名

en: Autoresponder from email address
ja: メールアドレスからのオートレスポンダー

en: Autoresponder reply to email address
ja: 受信先

en: Autorotation
ja: オートローテーション

en: Autorotation active?
ja: 自動回転機能を有効にしますか？

en: Autorotation duration
ja: オートローテーション期間

en: Autoscroll
ja: 自動スクロール

en: Autoscroll distance
ja: 自動スクロール距離

en: Available Lists
ja: 利用可能なリスト

en: Available Pages
ja: 利用可能なページ

en: Available Updates
ja: 利用可能なアップデート

en: Available form elements are: single line Input elements, Textareas,  Checkboxes and Select-Dropdown menus.
ja: 使用可能なフォーム要素は、単一行の入力要素、テキスト領域、チェックボックス、および選択ドロップダウンメニューです。

en: Available form elements are: single line Input elements, Textareas, Checkboxes and Select-Dropdown menus.
ja: 使用可能なフォーム要素は、単一行入力要素、テキストエリア、チェックボックス、および選択ドロップダウンメニューです.

en: Average rating
ja: 評価順

en: Avia Layout Builder
ja: レイアウトビルダ

en: A widget that displays a facebook Likebox to a facebook page of your choice
ja: お好みの facebook ページに facebook Likebox を表示するウィジェット

en: A widget that displays your popular posts, recent posts, recent comments and a tagcloud
ja: あなたの人気がある郵便、最近の郵便、最近のコメントとタグクラウドを表示するウィジェット

en: A widget to display a link to your twitter profile and rss feed
ja: ウィジェットは、あなたの twitter のプロフィールや rss フィードへのリンクを表示する

en: Axes
ja: 斧

en: BETA
ja: ノード サーバー トークン (ベータ版)

en: Back Gradient Color 1
ja: グラデーションカラー1

en: Back Gradient Color 2
ja: バックグラディエントカラー2

en: Back Gradient Direction
ja: グラデーションの方向

en: Backend
ja: バックエンド

en: Background
ja: 背景

en: Background Attachment
ja: 背景配置

en: Background Color
ja: 背景色

en: Background Colors
ja: 背景色

en: Background Current Toggle
ja: 背景現在のトグル

en: Background Gradient
ja: 背景グラデーション

en: Background Gradient Color 1
ja: 背景のグラデーションの色

en: Background Gradient Color 2
ja: 背景のグラデーションの色

en: Background Gradient Direction
ja: 背景グラデーションの方向

en: Background Hover Color
ja: 背景ホバーカラー

en: Background Image
ja: 背景画像

en: Background Image Position
ja: 背景画像の位置

en: Background Overlay
ja: 背景オーバーレイ不透明度

en: Background Repeat
ja: 背景の繰り返し

en: Background Video
ja: 背景動画

en: Background behavior
ja: 背景動作

en: Background can either scroll with the page, be fixed or scroll with a parallax motion
ja: 背景は、ページをスクロールすることができます, 固定するか、または視差運動でスクロール

en: Background can either scroll with the page or be fixed
ja: 背景には、ページをスクロールするか、または修正される

en: Background color
ja: 背景色

en: Background color for your site
ja: サイトの背景色

en: Background color of the button
ja: ボタンの背景色

en: Background color of the button:
ja: ボタンの背景色：

en: Background color of the feed
ja: フィードの背景色

en: Background color when hovering over a photo
ja: 写真にカーソルを合わせたときの背景色

en: Background color when hovering over a photo:
ja: 写真にカーソルを合わせたときの背景色：

en: Background image
ja: 背景画像

en: Background information
ja: 背景情報

en: Background position
ja: 背景の位置

en: Background repeat
ja: 背景の繰り返し

en: Background size
ja: 背景サイズ

en: Back to results
ja: 結果に戻る

en: Back to the list
ja: 一覧に戻る

en: Banner Color Overlay (leave empty for no overlay)
ja: バナーの色のオーバーレイ (オーバーレイなしの空のまま)

en: Banner Options
ja: バナーオプション

en: Banner image
ja: バナー画像を選ぶ

en: Bar Color
ja: バーの色

en: Base
ja: ベース

en: Base elements only
ja: 基本要素のみ

en: Base element template
ja: 基本要素テンプレート

en: Baseline (Default)
ja: ベースライン（デフォルト）

en: Basic Custom Element Information
ja: 基本的なカスタム要素情報

en: Basic Settings
ja: 基本設定

en: Basic options only
ja: 基本オプション

en: Basic properties
ja: 基本 プロパティ

en: Be careful with these options as incorrect settings might break your site.
ja: 設定を誤るとサイトが破損する可能性があるため、これらのオプションには注意してください。

en: Be careful with these options as incorrect settings might cause unexpected issues.
ja: 不適切な設定は予期せぬ問題を引き起こす可能性があるため、これらのオプションに注意してください。

en: Because these cookies are strictly necessary to deliver the website, refuseing them will have impact how our site functions. You always can block or delete cookies by changing your browser settings and force blocking all cookies on this website. But this will always prompt you to accept/refuse cookies when revisiting our site.
ja: これらのCookieは、Webサイトを配信するために厳密に必要であるため、Cookieを拒否すると、サイトの機能に影響を及ぼします。ブラウザの設定を変更し、このWebサイト上のすべてのCookieを強制的にブロックすることにより、いつでもCookieをブロックまたは削除できます。しかし、これは私たちのサイトを再訪するときに常にクッキーを受け入れる/拒否するように促します。

en: Before animation
ja: アニメーションの前

en: Before leaving the page
ja: ページを離れる前に

en: Before submitting we validate that you are a human first.
ja: 提出する前に、私たちはあなたが最初に人間であることを確認します。

en: Before you can save your changes, you need to make your “/wp-content/uploads” folder writable. See the %sCodex%s
ja: 変更を保存する前に、「/ wp-content / uploads」フォルダーを書き込み可能にする必要があります。 %sCodex%sを参照してください

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
ja[0]: プラグインの有効化を開始

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
ja[0]: プラグインのインストールを開始

en: Behavior
ja: 動作

en: Behaviour
ja: ビヘイビア

en: Below each Team Member you can add Icons that link to destinations like facebook page, twitter account etc.
ja: 各チームメンバーの下には、facebook ページ、twitter アカウントなどの目的地にリンクするアイコンを追加できます。

en: Bengali
ja: ベンガル語

en: Beta
ja: ベータ

en: Beta versions
ja: ベータ版

en: Big Top and Bottom Margins
ja: 大きな上下余白のあるセパレーター

en: Big image only, other images can be accessed via lightbox
ja: 大きな画像のみ、他の画像にはライトボックス経由でアクセスできます

en: Big image with thumbnails below
ja: 大きな画像の下にサムネイル

en: Big without border
ja: 境目なし

en: Black
ja: 黒

en: Blank Hotspot
ja: 空白のホットスポット

en: Blend Mode
ja: ブレンドモード

en: Blend Modes
ja: ブレンドモード

en: Blend mode
ja: ブレンドモード

en: Blend modes are an easy way to add eye-catching effects and is a frequently used feature in graphic and print design. With Blend Mode, you can apply texture to text or blend multiple images together in interesting ways.
ja: ブレンドモードは、人目を引く効果を簡単に追加する方法で、グラフィックや印刷デザインで頻繁に使用される機能です。ブレンドモードでは、テキストにテクスチャを適用したり、複数の画像を面白い方法でブレンドしたりすることができます。

en: Block
ja: ブロック

en: Block Editor
ja: ブロック広告編集

en: Block and hide reset all options button
ja: ブロックして非表示すべてのオプションをリセットボタン

en: Blocked
ja: ブロック済み

en: Blog - Latest News
ja: BLOG

en: Blog Content length
ja: コンテンツ長

en: Blog Grid Columns
ja: ブログのグリッドコラム

en: Blog Layout
ja: ブログレイアウト

en: Blog List Width
ja: ブログリストの幅

en: Blog Post Allowed HTML Tags
ja: ブログ投稿許可されたHTMLタグ

en: Blog Post Author
ja: ブログの投稿著者

en: Blog Post Category
ja: ブログのカテゴリー

en: Blog Post Comment Count
ja: ブログの投稿コメント数

en: Blog Post Date
ja: ブログ投稿日

en: Blog Post Tags
ja: ブログポストタグ

en: Blog Posts
ja: ブログ投稿

en: Blog Style
ja: ブログ投稿スタイル

en: Blog Styling
ja: ブログのスタイリング

en: Blog Usage - which elements are used in the blog
ja: ブログの使用法-ブログで使用される要素

en: Blog meta elements
ja: ブログのメタ要素

en: Blog status of elements is currently not available
ja: 要素のブログステータスは現在利用できません

en: Blue
ja: 青

en: Blur
ja: ぼかし

en: Blur on hover effect
ja: ホバー効果でぼかす

en: Body Background color
ja: ボディ背景色

en: Body background
ja: 本体の背景

en: Bold
ja: 太字

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Border
ja: ボーダー

en: Border Color
ja: 枠線の色

en: Border Colors
ja: ボーダーカラー

en: Border Radius
ja: 枠線の丸み

en: Border Width
ja: ボーダー幅

en: Border around the widget title
ja: ウィジェットのタイトルを囲む罫線

en: Border colors
ja: 罫線の色

en: Border on the bottom of the layer. Example: 5px solid #000
ja: レイヤーの下部に境界線。例：5px solid #000

en: Border on the left side of the layer. Example: 5px solid #000
ja: レイヤーの左側の境界線。例：5px solid #000

en: Border on the right side of the layer. Example: 5px solid #000
ja: レイヤーの右側の境界線。例：5px solid #000

en: Border on the top of the layer. Example: 5px solid #000
ja: レイヤーの上に境界線。例：5px solid #000

en: Border on top and bottom
ja: 上と下の罫線

en: Borders
ja: ボーダー

en: Borders between cells
ja: セル間の境界

en: Borders between elements
ja: 要素間の境界

en: Borders on top and bottom
ja: 上下の境界線

en: Borders on top and bottom and between cells
ja: 上下およびセル間の境界線

en: Border width
ja: ボーダーの横幅

en: Both
ja: どちらも

en: Both axes
ja: 両軸

en: Bottom
ja: 下

en: Bottom-Left-Margin
ja: 左下マージン

en: Bottom-Left-Padding
ja: 左下パディング

en: Bottom-Left-Radius
ja: 左下の円形

en: Bottom-Right-Margin
ja: 右下マージン

en: Bottom-Right-Padding
ja: 右下-パディング

en: Bottom-Right-Radius
ja: 右下の円形

en: Bottom Bar
ja: 按鈕列

en: Bottom Center
ja: 下部中央

en: Bottom Centered
ja: 下中央

en: Bottom Edge
ja: 下端

en: Bottom Framed
ja: ボトムフレーム

en: Bottom Left
ja: 左下

en: Bottom Left Corner
ja: 左下隅

en: Bottom Margin in px
ja: PXの下マージン

en: Bottom Margin  in px
ja: ボトムマージン

en: Bottom Padding in pixel
ja: 下部余白のピクセル値

en: Bottom Right
ja: 右下

en: Bottom Right Corner
ja: 右下隅

en: Bottom left
ja: ボタン左

en: Bottom left rotation
ja: 左下回転

en: Bottom right
ja: ボタン右

en: Bottom right rotation
ja: 右下回転

en: Bottom to Top
ja: 下から上

en: Bottom to top
ja: 下から上へ

en: Bottom without Frame
ja: フレームなしのボトム

en: Box Shadow
ja: ボックスシャドウ

en: Box Shadow with Arrow
ja: 矢印の付いたボックスシャドウ

en: Box Size
ja: ボックスサイズ

en: Boxed
ja: ボックス

en: Boxed Grid
ja: ボックス

en: Boxed Layout
ja: ボックス型レイアウト

en: Boxed Tabs
ja: ボックス化タブ

en: Boxed content block with borders
ja: 境界線のあるボックス化されたコンテンツブロック

en: Box shadow
ja: ボックスシャドウ

en: Brand Icons
ja: ブランドのアイコン

en: Breadcrumb Hierarchy
ja: 階層リンク

en: Breadcrumb parent page
ja: 階層リンク親ページ

en: Breadcrumbs
ja: パンくずリスト

en: Brightness
ja: 輝度

en: Browse %d Revisions
ja: %dのリビジョンを参照

en: Browse the FAQs
ja: よくある質問（FAQ）を見る

en: Build simple custom menu
ja: シンプルなカスタムメニューの作成

en: Built-in skins will be overwritten by plugin updates. Making changes should be done through the Custom Styles Editor.
ja: ビルトインスキン更新をプラグインによって上書きされます。作るの変更は、カスタムスタイルエディターで変更を行う必要があります。

en: Bulk Actions
ja: 一括操作

en: Bullet
ja: ビュレット弾丸 (記号)

en: Bullet Content
ja: 弾丸の内容

en: Bullet Shape
ja: 弾丸の形

en: Bundled
ja: バンドル

en: Burger/Mobile Menu
ja: ハンバーガー/モバイルメニュー

en: Burger/Mobile Menu styling
ja: ハンバーガー/モバイルメニューのスタイリング

en: Button
ja: ボタン

en: Button 1 Color
ja: ボタン1色

en: Button 1 Label
ja: ボタン1ラベル

en: Button 1 Link?
ja: ボタン1のリンク?

en: Button 1 Link Target?
ja: ボタン1リンクターゲット?

en: Button 2 Color
ja: ボタン2色

en: Button 2 Label
ja: ボタン2ラベル

en: Button 2 Link?
ja: ボタン2のリンク?

en: Button 2 Link Target?
ja: ボタン2リンクターゲット?

en: Button Action
ja: ﾎﾞﾀﾝ動作

en: Button Background Color
ja: ボタンの背景色

en: Button Background Color On Hover
ja: ホバーアクションのボタンの背景色。

en: Button Color
ja: ボタンの色

en: Button Colors Selection
ja: ボタンの色の選択

en: Button Font/Icon Color
ja: ボタン フォントカラー

en: Button Font Color
ja: ボタン フォントカラー

en: Button Font Color On Hover
ja: ホバー上のボタンのフォントカラーを選択

en: Button Font Size
ja: ボタンのフォントサイズ

en: Button Icon
ja: ボタンアイコン

en: Button Label
ja: ボタンのラベル

en: Button Label Display
ja: ボタンラベル表示

en: Button Label display
ja: ボタンラベル表示

en: Button Link
ja: ボタンリンク

en: Button Link?
ja: ボタンにリンクを付けますか？

en: Button Position
ja: ボタンの位置

en: Button Row
ja: ボタン行

en: Button Row Item
ja: ボタン

en: Button Size
ja: ボタンのサイズ

en: Button Style (Bordered)
ja: ボタンのスタイル (接)

en: Button Style (Colored)
ja: ボタンのスタイル (色付き)

en: Button Title
ja: ボタンタイトル

en: Button Title Attribute
ja: ボタンタイトル属性

en: Button Tooltip
ja: [Like] ボタンのツールヒント

en: Buttons
ja: ボタン

en: Button text
ja: ボタンテキスト

en: Button text confirm link to facebook:
ja: ボタンのテキストはFacebookへのリンクを確認します：

en: Button text confirm to load Google Maps
ja: ボタンテキストはGoogleマップをロードすることを確認します

en: Button text confirm to load Google Maps:
ja: ボタンのテキストは、Googleマップをロードすることを確認します。

en: Buy Now
ja: 今すぐ購入

en: By default WPML allows translating Custom Elements from &quot;WPML-&gt; Translation Management&quot; dashboard. Check to add a translate icon to the shortcode buttons, which allows to skip use of the dashboard. Visible when using &quot;Edit Custom Elements&quot; button
ja: デフォルトでは、WPMLでは「WPML->翻訳管理」ダッシュボードからカスタム要素を翻訳できます。チェックすると、ダッシュボードの使用をスキップできるショートコードボタンに翻訳アイコンが追加されます。 「カスタム要素の編集」ボタンを使用すると表示されます

en: By default all menu items of the mobile menu are visible. If you activate this option they will be hidden and a user needs to click on the parent menu item to display the submenus
ja: デフォルトでは、モバイルメニューのすべてのメニュー項目が表示されます。このオプションを有効にした場合、それらは非表示になり、ユーザーはサブメニューを表示するために親 menu 項目をクリックする必要があります

en: By default all menu items of the mobile menu are visible. If you activate  this option they will be hidden and a user needs to click on the parent menu  item to display the submenus
ja: デフォルトでは、携帯電話のメニューのすべてのメニュー項目は表示されます。サブメニューを表示する親メニュー項目をクリックする必要がある場合はこのオプションを有効にしてください

en: By default compression is enabled. It is recommended to only disable the feature when you encounter errors (some server environments might cause trouble with active compression) or while you are actively developing your website and are adding new CSS rules or Javascript functions.
ja: デフォルトでは、圧縮は有効になっています。エラーが発生した場合（一部のサーバー環境ではアクティブな圧縮で問題が発生する可能性があります）、またはWebサイトをアクティブに開発して新しいCSSルールまたはJavascript関数を追加している場合にのみ、この機能を無効にすることをお勧めします。

en: By default images got a small link to a larger image version in a lightbox. You can deactivate that link. You can also set custom links when editing the images in the gallery
ja: デフォルトでは、画像はライトボックス内の大きな画像バージョンへの小さなリンクを取得しました。そのリンクを非アクティブ化できます。ギャラリーの画像を編集するときにカスタムリンクを設定することもできます

en: By default images link to a larger image version in a lightbox. You can change this here. A custom link can be added when editing the images in the gallery.
ja: デフォルトでは、画像はライトボックス内のより大きな画像バージョンにリンクしています。ここでこれを変更できます。ギャラリー内の画像を編集するときに、カスタムリンクを追加できます。

en: By default images link to a larger image version in a lightbox. You can deactivate that link. You can also set custom links when editing the images in the gallery
ja: デフォルトでは、画像はライトボックス内の拡大画像にリンクされています。そのリンクを無効にすることができます。また、ギャラリー内の画像を編集するときにカスタムリンクを設定することができます

en: By default images link to a larger image version in a lightbox. You can  deactivate that link. You can also set custom links when editing the images  in the gallery
ja: デフォルトでは、画像はライトボックス内のより大きな画像バージョンにリンクしています。そのリンクを非アクティブ化できます。ギャラリーの画像を編集するときにカスタムリンクを設定することもできます

en: By default the image stretches across the full width of the screen. You can  deactivate this behavior and simply align it in the center of the slider
ja: 既定では、画像は画面の幅いっぱいに拡大して表示します。この動作を無効にし、単にスライダーの中央に表示できます。

en: By default the image stretches across the full width of the screen. You can deactivate this behavior and simply align it in the center of the slider
ja: デフォルトでは、画像は画面の全幅にまたがって広がっています。この動作を無効にして、スライダの中央に整列させることができます。

en: By default the slider clips the layers outside of its bounds. Enable this option to allow overflowing content.
ja: デフォルトでは、スライダは境界外のレイヤーをクリップします。このオプションを有効にすると、コンテンツがはみ出ることがあります。

en: By default the theme will load wp-mediaelement scripts only if needed on your posts and pages. You can disable the feature or force loading these elements if you run into troubles - some plugins require these elements and rely on the WP default behaviour loading these scripts.
ja: デフォルトでは、テーマは投稿とページで必要な場合にのみwp-mediaelementスクリプトをロードします。問題が発生した場合は、機能を無効にするか、これらの要素を強制的にロードできます。一部のプラグインはこれらの要素を必要とし、これらのスクリプトをロードするWPのデフォルトの動作に依存しています。

en: By default the theme will only load elements that are used on your posts and pages. You can disable the feature or manually manage loaded elements if you run into trouble
ja: デフォルトでは、テーマは投稿とページで使用されている要素のみをロードします。問題が発生した場合は、機能を無効にするか、読み込まれた要素を手動で管理できます

en: By default the video will try to match the default slideshow size that was selected in the slider settings at 'Slideshow Image and Video Size'
ja: デフォルトでは、ビデオは「スライドショーの画像とビデオサイズ」のスライダの設定で選択されたデフォルトのスライドショーのサイズに一致するようにしようとします

en: By default values of locked options are hidden to clean up the modal window. Check to show the options and values
ja: デフォルトでは、ロックされたオプションの値は、モーダルウィンドウをクリーンアップするために非表示になっています。オプションと値を表示するにはチェックしてください

en: By default we use the built in lightbox to show the popup. If you want to use your own lightbox you can assign a js wrapper function to avia_cookie_consent_modal_callback (see file enfold\js\avia-snippet-cookieconsent.js) to activate yours.
ja: デフォルトでは、組み込みのライトボックスを使用してポップアップを表示します。独自のライトボックスを使用する場合は、jsラッパー関数をavia_cookie_consent_modal_callback（ファイルenfold \ js \ avia-snippet-cookieconsent.jsを参照）に割り当ててアクティブ化できます。

en: By name (ascending)
ja: 名称（順）

en: By name (descending)
ja: 名称（逆順）

en: By turning this option on, all layers will trigger their Hover Transitions at the same time when you hover over the slider with your mouse cursor. It’s useful to create spectacular effects that involve multiple layer transitions and activate on hovering over the slider instead of individual layers.
ja: このオプションをオンにすると、マウスカーソルでスライダーの上にカーソルを置いたときに、すべてのレイヤーが同時にホバー トランジションを起動します。これは、複数のレイヤーのトランジションを含む壮大なエフェクトを作成したり、個々のレイヤーではなくスライダーにカーソルを置いたときにアクティブにしたりするのに便利です。

en: By usage
ja: 使用法別

en: By using our products and services you will be agreeing to these terms.
ja: 当社の製品やサービスを利用することで、これらの条件に同意したことになります。

en: By using the Play By Scroll feature, you can interact sliders by scrolling with your mouse wheel or swiping up / down on mobile devices. Adding scroll-dependent interactive page blocks to your site has never been easier.
ja: Play By Scroll 機能を使用すると、マウス ホイールでスクロールしたり、モバイル デバイスで上下にスワイプしたりしてスライダーを操作することができます。スクロールに依存するインタラクティブなページブロックをサイトに追加することが、これまでになく簡単になりました。

en: CSS Classes (optional)
ja: CSSクラス（オプション）

en: CSS Editor
ja: CSSエディター

en: CSS file merging and compression
ja: CSSファイルのマージと圧縮

en: CSS properties to control the image placement and appearance.
ja: CSSプロパティは画像の配置と外観を制御します。

en: Cache on your server - no instagram connection needed on pageload
ja: サーバーのキャッシュ-ページロード時にInstagram接続は必要ありません

en: Cache plugins
ja: キャッシュプラグイン

en: Cache used
ja: 使用されるキャッシュ

en: Caching Plugins
ja: プラグインのキャッシュ

en: Calculate positions from
ja: から位置を計算

en: Calendar of Events
ja: イベントカレンダー

en: Call to Action
ja: コールアクション

en: Can be used for a job description
ja: 仕事の説明に使用できます

en: Cannot write to file
ja: ファイルに書き込めません

en: Canvas height
ja: キャンバスの高さ

en: Canvas width
ja: キャンバスの幅

en: Caption
ja: キャプション

en: Caption Appearance
ja: キャプションの外観

en: Caption Content Font Size
ja: キャプションコンテンツのフォントサイズ

en: Caption Content Font Sizes
ja: キャプションコンテンツのフォントサイズ

en: Caption Font Color
ja: キャプションのフォントの色

en: Caption Font Sizes
ja: キャプションフォントサイズ

en: Caption Links
ja: キャプションリンク

en: Caption Links:
ja: キャプションリンク：

en: Caption Overlay Background Color
ja: キャプションオーバーレイの背景色

en: Caption Overlay Opacity
ja: キャプションオーバーレイの不透明度

en: Caption Positioning
ja: キャプションの配置

en: Caption Text
ja: キャプションのテキスト

en: Caption Text Font Size
ja: キャプションテキストのフォントサイズ

en: Caption Title
ja: キャプションタイトル

en: Caption Title Font Size
ja: キャプションタイトルのフォントサイズ

en: Caption Title Font Sizes
ja: キャプションタイトルのフォントサイズ

en: Caption custom font size?
ja: キャプションのカスタムフォントサイズ?

en: Captions
ja: キャプション

en: Capturing slide. This might take a moment ...
ja: スライドをキャプチャします。ちょっと時間がかかるかもしれませんが・・・。

en: Carousel
ja: カルーセル

en: Carousel Interval Time
ja: カルーセル間隔時間

en: Carousel Interval Time:
ja: カルーセル間隔時間：

en: Carousel Loop Type
ja: カルーセルループタイプ

en: Carousel Loop Type:
ja: カルーセルループタイプ：

en: Carousel Slider
ja: カルーセルスライダー

en: Carousel Slider Settings
ja: カルーセルスライダの設定

en: Catalogue
ja: カタログ

en: Catalogue Item
ja: カタログ項目の名称

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Categories:
ja: カテゴリー:

en: Category: | Categories:
ja[0]: カテゴリー:

en: Category Styling
ja: カテゴリのスタイリング

en: Cell Link
ja: セルリンク

en: Cell Padding
ja: セルのパディング

en: Cells appear beside each other, just like on large screens
ja: セルは、大画面上のように、お互いの横に表示され

en: Center
ja: 中央

en: Center Center
ja: 中央中央

en: Center Content
ja: 中央配置

en: Center Framed
ja: センターフレーム

en: Center Left
ja: 中央左

en: Center Left
ja: 中央左

en: Center Right
ja: 中央右

en: Center Text Column
ja: 中央のテキスト列

en: Centered
ja: 中央揃え

en: Center without Frame
ja: フレームなしの中央

en: Certain transformation and transition options cannot be updated on the fly when the browser size or device orientation changes. By enabling this option, the slider will automatically detect such situations and will restart the itself to preserve its appearance.
ja: ブラウザのサイズやデバイスの向きが変更された場合、特定の変換および遷移オプションはその場で更新できません。このオプションを有効にすると、スライダーは自動的にそのような状況を検出し、外観を維持するためにそれ自体を再起動します。

en: Change
ja: 変更

en: Change Image
ja: 画像変更

en: Change Leaflet Library Files Location
ja: リーフレットライブラリファイルの場所を変更する

en: Change Link
ja: リンクの変更

en: Change Media
ja: メディアの変更

en: Change Password
ja: パスワードの変更

en: Change URL hash
ja: URL のハッシュを変更します。

en: Change WordPress defaults
ja: WordPressのデフォルトを変更する

en: Change layout
ja: レイアウトwo変更

en: Changes the perspective of layers in the 3D space.
ja: 3D空間のレイヤーの視点を変更します。

en: Changes the perspective of layers in the 3D space. This is the default value on this slide, which parallax layers will inherit, unless you set it otherwise directly on them.
ja: 3D空間内のレイヤーのパースペクティブを変更します。これはこのスライドのデフォルト値で、視差レイヤーに直接設定しない限り、視差レイヤーがそれを継承します。

en: Changes the perspective of this layer in the 3D space.
ja: 3D空間のこのレイヤーのパースペクティブを変更します。

en: Changes to these custom element templates will be used in the elements based on these templates. Please check our <a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/custom-element-templates/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">documentation</a> for more details.
ja: これらのカスタム要素テンプレートへの変更は、これらのテンプレートに基づく要素で使用されます。詳細については<a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/custom-element-templates/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">、ドキュメント</a>を確認してください。

en: Changes will be applied on all selected layers.
ja: 変更は選択したすべてのレイヤーに適用されます。

en: Changes will take effect once you reload the page.
ja: ページをリロードすると、変更が有効になります。

en: Changes you made may not be saved. Are you sure you want to continue?
ja: 行った変更は保存されない場合があります。続行してもよろしいですか？

en: Change the alignment of title and excerpt here
ja: タイトルと抜粋の整列をここに変えてください

en: Change the appearance of your icon grid
ja: アイコングリッドの外観を変更する

en: Change the duration of the initial fade animation when the page loads. Enter 0 to disable fading.
ja: ページが読み込まれたときの最初のフェードアニメーションの時間を変更します。フェードを無効にするには 0 を入力します。

en: Change the styling for a button menu item
ja: ボタンメニュー項目のスタイルを変更する

en: Change the styling for a button menu item with border
ja: 境界線のあるボタンメニュー項目のスタイルを変更する

en: Change the styling for all &lt;blockquote&gt; tags
ja: すべての &lt; blockquote &gt; タグのスタイルを変更する

en: Change the styling for all &lt;mark&gt; tags
ja: すべての &lt; マーク &gt; タグのスタイルを変更する

en: Change the styling for all &lt;p&gt; tags
ja: すべての<p>タグのスタイルを変更します

en: Change the styling for all &lt;strong&gt; tags
ja: すべての &lt; ストロング &gt; タグのスタイルを変更する

en: Change the styling for all &lt;u&gt; (underline) tags
ja: すべての &lt; u &gt; (下線) タグのスタイルを変更する

en: Change the styling for all Heading tags
ja: すべての見出しタグのスタイルを変更する

en: Change the styling for all your cookie consent extra buttons (not accept buttons)
ja: すべてのCookie同意追加ボタンのスタイルを変更します（ボタンを受け入れません）

en: Change the styling for all your cookie consent extra buttons (not accept buttons)
ja: すべてのCookie同意追加ボタンのスタイルを変更します（ボタンを受け入れません）

en: Change the styling for the &lt;body&gt; tag.
ja: <body>タグのスタイルを変更します。

en: Change the styling for the overlay that appears when you place your mouse  cursor above a linked image
ja: リンクされた画像の上にマウスカーソルを置いたときに表示されるオーバーレイのスタイルを変更します

en: Change the styling for the overlay that appears when you place your mouse cursor above a linked image
ja: リンクした画像の上にマウスカーソルを置くと表示されるオーバーレイのスタイルを変更する

en: Change the styling for the small bar above the main menu which can contain  social icons, a second menu and a phone number
ja: ソーシャルアイコン、2番目のメニュー、および電話番号を含むことができるメインメニューの上の小さなバーのスタイルを変更します

en: Change the styling for the small bar above the main menu which can contain social icons, a second menu and a phone number
ja: ソーシャルアイコン、2番目のメニュー、および電話番号を含むことができるメインメニューの上の小さなバーのスタイルを変更します

en: Change the styling for your H1 Tag
ja: H1 タグのスタイルを変更する

en: Change the styling for your H2 Tag
ja: H2 タグのスタイルを変更する

en: Change the styling for your H3 Tag
ja: H3 タグのスタイルを変更する

en: Change the styling for your H4 Tag
ja: H4 タグのスタイリングを変更する

en: Change the styling for your H5 Tag
ja: H5 タグのスタイルを変更する

en: Change the styling for your H6 Tag
ja: あなたのタグのスタイルを変更する

en: Change the styling for your cookie consent Link to another page button
ja: Cookieの同意のスタイルを変更する別のページにリンクボタン

en: Change the styling for your cookie consent accept all cookies and settings and dismiss notification button
ja: Cookieの同意のスタイルを変更し、すべてのCookieと設定を受け入れ、通知ボタンを閉じます

en: Change the styling for your cookie consent accept settings and dismiss notification button
ja: Cookieの同意のスタイルを変更して、設定を受け入れ、通知ボタンを閉じます

en: Change the styling for your cookie consent do not accept and hide notification button
ja: Cookieの同意のスタイルを変更します。通知ボタンを受け入れて非表示にします。

en: Change the styling for your cookie consent message bar
ja: Cookie同意メッセージバーのスタイルを変更します

en: Change the styling for your cookie consent open info modal on privacy and cookies button
ja: プライバシーとCookieボタンのモーダル情報を開くCookie同意のスタイルを変更します

en: Change the styling for your current menu item/hover indicator
ja: 現在のメニュー項目/ホバーインジケーターのスタイルを変更します

en: Change the styling for your fullscreen, fullwidth and easy slider buttons
ja: 全画面、全角、簡単なスライダーボタンのスタイルを変更する

en: Change the styling for your fullscreen, fullwidth and easy slider caption
ja: フルスクリーン、全角、簡単なスライダキャプションのスタイルを変更する

en: Change the styling for your fullscreen, fullwidth and easy slider title
ja: あなたのフルスクリーン、全角と簡単なスライダのタイトルのスタイルを変更する

en: Change the styling for your main menu dropdown links
ja: メインメニューのドロップダウンリンクのスタイルを変更する

en: Change the styling for your main menu links
ja: メインメニューのリンクのスタイルを変更する

en: Change the styling for your main menu links once they are displayed in the page overlay/slide out
ja: メインメニューリンクがページオーバーレイ/スライドアウトに表示されたら、スタイルを変更します

en: Change the styling of the breadcrumb menu
ja: ブレッドクラムメニューのスタイルを変更する

en: Change the styling of your buttons
ja: ボタンのスタイルを変更する

en: Change the styling of your iconlist
ja: アイコンリストのスタイルを変更する

en: Change the styling of your widget
ja: ウィジェットのスタイルを変更する

en: Change the styling of your widget links
ja: ウィジェットリンクのスタイルを変更する

en: Change the styling of your widget title
ja: ウィジェットのタイトルのスタイルを変更する

en: Change the width of your elements and let them appear beside each other instead of underneath
ja: 要素の幅を変更し、それらが互いに横に表示する代わりに下にします

en: Charcode:
ja: 文字コード：

en: Chart Icons
ja: グラフアイコン

en: Check <a href="https://leafletjs.com/index.html" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Leaflet Javascript Library Homepage</a> for more information about this library.
ja: このライブラリの詳細については、 <a href="https://leafletjs.com/index.html" target="_blank" rel="noopener noreferrer">LeafletJavascriptライブラリのホームページ</a>を確認してください。

en:  Check API Key
ja: APIキーを確認してください

en: Check API Key
ja: API キーの確認

en: Check API key here
ja: API キーをここにチェック

en: Check Key again & renew Lists
ja: キーを再度チェック & リストを更新

en: Check Manually
ja: 手動でチェックイン

en: Check Only
ja: チェックのみ

en: Check State - shows, which elements are recognised or new or in update
ja: 状態の確認-認識されている要素、新規の要素、または更新中の要素を表示します

en: Check System Status
ja: システムの状態を確認する

en: Checkbox To Show Locked Options
ja: ロックされたオプションを表示するチェックボックス

en: Checkbox for Google reCAPTCHA
ja: GooglereCAPTCHAのチェックボックス

en: Checked for all users
ja: すべてのユーザーをチェック

en: Check enabled on update - checks the structure only
ja: 更新時に有効になっていることを確認します-構造のみを確認します

en: Check for updates
ja: アップデートを確認する

en: Check if excerpt/caption of the slide should also be displayed
ja: スライドの抜粋/キャプションも表示するかどうかを確認します。

en: Check if prepended, rotating and appended text should each be displayed on its own line
ja: 付加、回転、および付加されたテキストがそれぞれ独自の行に表示されるかどうかを確認します

en: Check if the content slider should rotate by default
ja: コンテンツ・スライダーを既定で回転するかどうかチェックします。

en: Check if the logo slider should rotate by default
ja: ロゴスライダがデフォルトで回転するかどうかを確認します

en: Check if the slideshow should rotate by default
ja: スライドショーがデフォルトで回転するかどうかを確認する

en: Check if you always want to show the tooltips on mobile phones below the image. Recommended if your tooltips contain a lot of text
ja: 画像の下にある携帯電話のツールチップを常に表示するかどうかを確認します。ヒントに多くのテキストが含まれている場合に推奨

en: Check if you do not use Youtube or Vimeo video features.
ja: YoutubeまたはVimeoのビデオ機能を使用していないかどうかを確認してください。

en: Check if you do not use the blog. This will disable the blog page as well as the blog template builder element, the comments template builder element and category pages that are based on the default categories (if any plugin post types use these overview styles please keep this feature enabled)
ja: ブログを使用しないか確認してください。これにより、ブログページ、ブログテンプレートビルダー要素、コメントテンプレートビルダー要素、およびデフォルトのカテゴリに基づくカテゴリページが無効になります（プラグインの投稿タイプでこれらの概要スタイルを使用している場合は、この機能を有効にしておいてください）

en: Check if you do not want to import all settings from an exported theme settings file. Please read the <a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/backup-theme-settings" target="_blank" rel="noopener noreferrer">documentation</a> for more information how to customize import.
ja: エクスポートしたテーマ設定ファイルからすべての設定をインポートしないかどうかを確認します。インポートをカスタマイズする方法の詳細について<a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/backup-theme-settings" target="_blank" rel="noopener noreferrer">は、ドキュメント</a>をお読みください。

en: Check if you do not want to reset all options. Please read the <a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/backup-theme-settings" target="_blank" rel="noopener noreferrer">documentation</a> for more information how to customize resetting theme options.
ja: すべてのオプションをリセットしないかどうかを確認します。テーマのリセットオプションをカスタマイズする方法の詳細について<a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/backup-theme-settings" target="_blank" rel="noopener noreferrer">は、ドキュメント</a>をお読みください。

en: Check if you need to create a textblock shortcode around a plain text content to keep it editable: %s
ja: 編集可能に保つためにプレーンテキストコンテンツの周りにテキストブロックショートコードを作成する必要があるかどうかを確認します：%s

en: Check if you typed the key correctly.
ja: キーを正しく入力したかどうかを確認してください。

en: Check if you typed the keys correctly.
ja: キーを正しく入力したかどうかを確認してください。

en: Check if you want people to confirm their email address before being subscribed (highly recommended)
ja: 購読される前に自分のメールアドレスを確認するかどうかを確認します (強くお勧めします)

en: Check if you want to delete expired CSS and JS files generated by the theme. Only recommended if you are NOT using a caching plugin (since a cached page might still use those files)
ja: テーマによって生成された期限切れのCSSおよびJSファイルを削除するかどうかを確認します。キャッシュプラグインを使用していない場合にのみ推奨されます（キャッシュされたページは引き続きこれらのファイルを使用する可能性があるため）

en: Check if you want to disable autorotation when this last slide is displayed
ja: この最後のスライドが表示されたときにローテーションを無効にするかどうかを確認する

en: Check if you want to disable the shortcode processing for this code block
ja: ショートのこのコード ブロックの処理を無効にするかどうかはチェックしてください

en: Check if you want to disable video autoplay when this slide shows. Autoplayed videos will be muted by default.
ja: このスライドが表示されたら、ビデオの自動再生を無効にするかどうかを確認してください。自動再生されたビデオはデフォルトでミュートされます。

en: Check if you want to display a transparent color and/or pattern overlay above your section background image/video
ja: あなたのセクションの背景画像/ビデオの上に透明な色やパターンのオーバーレイを表示するかどうかを確認します。

en: Check if you want to display a transparent color and/or pattern overlay above your slideshow image/video
ja: スライドショーの画像/ビデオの上に透明な色やパターンのオーバーレイを表示するかどうかを確認します。

en: Check if you want to enable multiple answers
ja: 複数の回答を有効にするかどうかを確認します

en: Check if you want to enable video autoplay when page is loaded. Videos will be muted by default.
ja: ページが読み込まれたときにビデオの自動再生を有効にするかどうかを確認します。ビデオはデフォルトでミュートされます。

en: Check if you want to hide form labels above the form elements. The form will instead try to use an inline label (not supported on old browsers)
ja: フォーム要素の上にあるフォームラベルを非表示にするかどうかを確認します。フォームは代わりにインラインラベルを使用しようとします（古いブラウザではサポートされていません）

en: Check if you want to hide the controls (works for youtube and self hosted videos)
ja: あなたがコントロールを非表示にするかどうかを確認してください (youtube と自己ホストされたビデオのための作品)

en: Check if you want to hide the excerpt and date in search results
ja: 検索結果で抜粋と日付を非表示にするかどうかを確認します

en: Check if you want to hide the post type titles in search results
ja: 検索結果で投稿タイプのタイトルを非表示にするかどうかを確認します

en: Check if you want to hide the preview image or icon in search results
ja: 検索結果でプレビュー画像またはアイコンを非表示にするかどうかを確認します

en: Check if you want to hide this form element
ja: このフォーム要素を非表示にするかどうかを確認します

en: Check if you want to keep your added CSS stylings in &quot;General Styling -> Quick CSS&quot;. In case you select single tabs to import below your Quick CSS settings will be kept by default except you select the tab containing the Quick CSS field. In this case you must check here to keep them.
ja: 追加したCSSスタイリングを「一般的なスタイリング->クイックCSS」で保持するかどうかを確認します。クイックCSSの下にインポートする単一のタブを選択した場合、クイックCSSフィールドを含むタブを選択する場合を除き、デフォルトでクイックCSS設定が保持されます。この場合、それらを保持するためにここをチェックする必要があります。

en: Check if you want to keep your added CSS stylings in &quot;General Styling -> Quick CSS&quot;. In case you select single tabs to reset below your Quick CSS settings will be kept by default except you select the tab containing the Quick CSS field. In this case you must check here to keep them.
ja: 追加したCSSスタイリングを「一般的なスタイリング->クイックCSS」で保持するかどうかを確認します。クイックCSSの下でリセットする単一のタブを選択した場合、クイックCSSフィールドを含むタブを選択する場合を除いて、デフォルトでクイックCSS設定が保持されます。この場合、それらを保持するためにここをチェックする必要があります。

en: Check if you want to loop the video (instead of showing the next slide the video will play from the beginning again)
ja: ビデオをループするかどうかを確認します (次のスライドを表示するのではなく、ビデオが最初から再生されます)

en: Check if you want to loop the video and play it from the beginning again
ja: ビデオをループして最初から再生するかどうかを確認します

en: Check if you want to mute the video
ja: ビデオをミュートするかどうかを確認します

en: Check if you want to mute the video.
ja: 動画をミュートするにはチェックする

en: Check if you want to preselect the checkbox
ja: チェックボックスを事前に選択するかどうかを確認します

en: Check if you want to show a button at the bottom of the section that takes the user to the next section by scrolling down
ja: セクションの下部にあるボタンを表示するかどうかを確認するには、下にスクロールして、次のセクションにユーザーを連れて行きます

en: Check if you want to show a button at the bottom of the slider that takes the user to the next section by scrolling down
ja: スライダの下部にあるボタンを表示して、スクロールダウンして次のセクションに進むようにするかどうかを確認します。

en: Check missing shortcode tags - auto repair is not possible for %s at index %d.
ja: 欠落しているショートコードタグを確認してください-インデックス%2$dの%1$sでは自動修復はできません。

en: Check of shortcodes was disabled.
ja: ショートコードのチェックが無効になりました。

en: Check out the
ja: をチェック

en: Check out the %sPublish%s and %sMobile%s sections to set up scheduling, target devices, etc.
ja: %sパブリッシュ%sセクションと%sモバイル%sセクションをチェックして、スケジューリング、ターゲットデバイスなどを設定します。

en: Check out the Template Store
ja: テンプレートストアをチェック

en:  Check reCAPTCHA API Keys V3
ja: reCAPTCHAAPIキーV3を確認してください

en: Check reCAPTCHA API Keys V3
ja: reCAPTCHAAPIキーV3を確認してください

en: Check reCAPTCHA API Keys Version 2
ja: reCAPTCHAAPIキーバージョン2を確認してください

en:  Check reCAPTCHA API Keys Version 2
ja: reCAPTCHAAPIキーバージョン2を確認してください

en: Check the private token
ja: プライベートトークンを確認してください

en: Check to append a message to all of your contact forms.
ja: チェックして、すべての連絡フォームにメッセージを追加します。

en: Check to append a message to all of your mailchimp forms.
ja: チェックして、すべてのmailchimpフォームにメッセージを追加します。

en: Check to append a message to the comment form for unregistered users. Commenting without consent is no longer possible
ja: 未登録ユーザーのコメントフォームにメッセージを追加する場合にチェックします。同意なしにコメントすることはできなくなりました

en: Check to append a message to the default login forms.
ja: チェックすると、デフォルトのログインフォームにメッセージが追加されます。

en: Check to append a message to the default registrations forms.
ja: チェックすると、デフォルトの登録フォームにメッセージが追加されます。

en: Check to create a textblock shortcode at index %d around a text content to keep it editable: %s
ja: 編集可能に保つために、テキストコンテンツの周囲のインデックス%dにテキストブロックショートコードを作成するようにチェックしてください：%s

en: Check to disable
ja: チェックして無効化

en: Check to disable &quot;jQuery Migrate&quot;. It is an old backward compatibility library for jQuery that is required by some plugins. Make sure that none of your active plugins require it before disabling it!
ja: 「jQueryMigrate」を無効にする場合にチェックします。これは、一部のプラグインで必要とされるjQueryの古い下位互換性ライブラリです。無効にする前に、アクティブなプラグインのいずれもそれを必要としないことを確認してください！

en: Check to disable 'jQuery Migrate'. It is an old backward compatibility library for jQuery that is required by some plugins. Make sure that none of your active plugins require it before disabling it!
ja: 'jQueryMigrate'を無効にする場合にチェックします。これは、一部のプラグインで必要とされるjQueryの古い下位互換性ライブラリです。無効にする前に、アクティブなプラグインのいずれもそれを必要としないことを確認してください！

en: Check to disable Emoji/Smiley Support. (Emojis are used by WordPress by default but most websites do not use them)
ja: チェックすると、絵文字/スマイリーサポートが無効になります。 （絵文字はデフォルトでWordPressによって使用されますが、ほとんどのWebサイトは絵文字を使用しません）

en: Check to disable the Element
ja: チェックして要素を無効にします

en: Check to disable the live preview of your advanced layout builder elements
ja: チェックすると、高度なレイアウトビルダー要素のライブプレビューが無効になります

en: Check to disable the post navigation that links to the next/previous post on single entries
ja: チェックすると、単一のエントリの次/前の投稿にリンクする投稿ナビゲーションが無効になります

en: Check to display
ja: 表示を確認する

en: Check to display the controls at the right side of the map
ja: チェックして、マップの左側にコントロールを表示します

en: Check to display the control to activate streetview at the right side of the map
ja: マップの右側にストリートビューをアクティブにするためのコントロールを表示するためにチェックします

en: Check to display the social icons defined in
ja: で定義されているソーシャルアイコンを表示します。

en: Check to display the tooltip by default. If unchecked user must click the marker to show the tooltip
ja: チェックすると、デフォルトでツールチップが表示されます。チェックされていない場合、ユーザーはマーカーをクリックしてツールチップを表示する必要があります

en: Check to enable maintenance mode and redirect all page requests to a maintenance page of your choice
ja: チェックしてメンテナンスモードを有効にし、すべてのページリクエストを選択したメンテナンスページにリダイレクトします

en: Check to enable maintenance mode and show or redirect all page requests to a maintenance page of your choice. This page will not be accessable and will be excluded from page lists and search results. You must deselect the page to make it accessible for public again.
ja: チェックしてメンテナンスモードを有効にし、すべてのページリクエストを表示するか、選択したメンテナンスページにリダイレクトします。このページにはアクセスできず、ページリストと検索結果から除外されます。ページを再び公開するには、ページの選択を解除する必要があります。

en: Check to enable permanent hiding of message bar and refuse all cookies if you do not opt in. We need 2 cookies to store this setting. Otherwise you will be prompted again when opening a new browser window or new a tab.
ja: メッセージバーの永続的な非表示を有効にし、オプトインしない場合はすべてのCookieを拒否するようにチェックします。この設定を保存するには2つのCookieが必要です。それ以外の場合は、新しいブラウザウィンドウまたは新しいタブを開くときに再度プロンプトが表示されます。

en: Check to enable the default lightbox that opens once you click a link to an  image. Uncheck only if you want to use your own modal window plugin
ja: 画像へのリンクをクリックすると開くデフォルトのライトボックスを有効にする場合にチェックします。独自のモーダルウィンドウプラグインを使用する場合にのみオフにします

en: Check to enable the default lightbox that opens once you click a link to an image. Uncheck only if you want to use your own modal window plugin
ja: イメージへのリンクをクリックすると表示されるデフォルトのライトボックスを有効にするようにチェックします。独自のモーダルウィンドウプラグインを使用する場合のみチェックを外す

en: Check to enable theme support for responsive images for theme lightbox. This feature starts with version 4.8.2 and not all elements support it from beginning.
ja: チェックすると、テーマライトボックスのレスポンシブ画像のテーマサポートが有効になります。この機能はバージョン4.8.2から始まり、すべての要素が最初からサポートしているわけではありません。

en: Check to enable theme support for responsive images using the standard WP implementation for this feature.
ja: この機能の標準WP実装を使用して、レスポンシブ画像のテーマサポートを有効にする場合にチェックします。

en: Check to only display icon on hover
ja: マウスのポインターがボタンの上にある時だけ、アイコンを表示する

en: Check your spelling.
ja: 単語に間違いがないことを確認してください。

en: Choose:
ja: 選択：

en: Choose Another Video (HTML5 Only)
ja: 別のビデオを選択する (HTML5 のみ)

en: Choose Button Preset
ja: ボタンプリセットの選択

en: Choose Icon Image
ja: アイコン画像を選択:

en: Choose Image
ja: 画像を選択

en: Choose LayerSlider
ja: レイヤースライダーを選択

en: Choose Media
ja: メディアを選択

en: Choose Page or Post
ja: ページまたは投稿を選択

en: Choose Post or Page
ja: 投稿またはページを選択

en: Choose Preset
ja: プリセットを選択

en: Choose Slider
ja: スライダーを選択

en: Choose Template Name
ja: テンプレート名の選択

en: Choose Video
ja: ビデオの選択

en: Choose a Cover Image
ja: カバー画像の選択

en: Choose a Popup preset
ja: ポップアッププリセットを選択する

en: Choose a Slide
ja: スライドを選択

en: Choose a WXR (.xml) file to upload, then click Upload file and import.
ja: アップロードするWXR（.xml）ファイルを選択し、「ファイルをアップロードしてインポート」をクリックします。

en: Choose a background color for your button here
ja: ボタンの背景色を選択してください

en: Choose a background hover color for your button here
ja: ボタンの背景ホバー色を選択してください

en: Choose a border styling for the bottom of your section
ja: セクションの下部にボーダースタイルを選択します

en: Choose a border styling for the top of your section
ja: セクションの上部にボーダースタイルを選択します

en: Choose a center point for parallax content where all layers will be aligned perfectly according to their original position.
ja: パララックスコンテンツの中心点を選択して、すべてのレイヤーを元の位置に合わせて完全に整列させます。

en: Choose a color for your button bar here
ja: ボタンの色を選択します

en: Choose a color for your button here
ja: ボタンの色を選択します

en: Choose a color for your heading area here
ja: ここで見出し領域の色を選択してください

en: Choose a color for your progress bar here
ja: プログレスバーの色を選択してください

en: Choose a color for your second button here
ja: ここで2番目のボタンの色を選択してください

en: Choose a custom height in pixels (wont be reflected in the preview above, only on your actual page)
ja: ピクセル単位でカスタムの高さを選択します（上記のプレビューには反映されず、実際のページにのみ反映されます）

en: Choose a custom sidebar for this entry
ja: このエントリのカスタムサイドバーを選択してください。

en: Choose a demo slider to import
ja: インポートするデモ スライダーを選択します

en: Choose a file to import sliders.
ja: インポートするファイルを選択.

en: Choose a font family
ja: フォントファミリを選択

en: Choose a font for your body text. Upload your own fonts, use web safe fonts (faster rendering, but not mandatory installed on all devices) or %s (more unique).
ja: 本文のフォントを選択してください。独自のフォントをアップロードし、Webセーフフォント（より高速なレンダリングですが、すべてのデバイスに必須ではありません）または%s（より一意）を使用します。

en: Choose a layer type
ja: レイヤータイプを選択

en: Choose another Image
ja: 別の画像を選択

en: Choose a predefined color scheme here. You can edit the settings of the  scheme below then.
ja: ここで事前定義された配色を選択します。その後、以下のスキームの設定を編集できます。

en: Choose a predefined color scheme here. You can edit the settings of the scheme below then.
ja: 定義済みの配色をここで選択します。以下のスキームの設定を編集することができます。

en: Choose a predefined header size. You can also apply a custom height to the header
ja: 事前定義されたヘッダーサイズを選択します。ヘッダーにカスタムの高さを適用することもできます

en: Choose a preview/fallback image
ja: プレビュー/フォールバック画像を選択します

en: Choose a role
ja: 役割を選択します

en: Choose a skin:
ja: スキンを選択：

en: Choose a slider:
ja: スライダーを選択：

en: Choose a slide transition to import
ja: インポートするスライドトランジションを選択します。

en: Choose a styling variaton
ja: スタイリングバリエーションを選択してください

en: Choose between a scrollable or fixed global background image.
ja: スクロール可能なグローバル背景画像と固定グローバル背景画像のどちらかを選択します。

en: Choose between web safe fonts (faster rendering) and google webkit fonts (more unqiue)
ja: web セーフフォント (高速レンダリング) と google webkit フォント (詳細 unqiue) のどちらかを選択する

en: Choose between web safe fonts (faster rendering) and google webkit fonts  (more unqiue)
ja: Webセーフフォント（より高速なレンダリング）とGoogle Webkitフォント（より多くのunqiue）のどちらかを選択します

en: Choose between your own uploaded fonts, web safe fonts (faster rendering) and Google webkit fonts (more unique).
ja: アップロードした独自のフォント、Webセーフフォント（より高速なレンダリング）、およびGoogle Webkitフォント（よりユニーク）から選択します。

en: Choose from hundreds of custom fonts faces provided by Google Fonts
ja: Google フォントによって提供されるカスタム フォント顔の数百から選択します

en: Choose from one of the pre-defined Popup closing transitions.
ja: あらかじめ定義されたポップアップ終了トランジションの1つから選択します。

en: Choose from one of the pre-defined Popup opening transitions.
ja: あらかじめ定義されたポップアップオープニングトランジションの1つから選択します。

en: Choose from one of the pre-defined overlay closing transitions.
ja: あらかじめ定義されたオーバーレイクロージングトランジションの1つから選択します。

en: Choose from one of the pre-defined overlay opening transitions.
ja: あらかじめ定義されたオーバーレイオープニングトランジションの1つから選択します。

en: Choose here, how to align your image
ja: ここを選択して、画像を揃える方法

en: Choose here, how to align your text
ja: テキストを整列する方法を、ここで選択してください

en: Choose here, if you want to display the event title
ja: イベントのタイトルを表示する場合は、ここを選択してください

en: Choose how layers and the slide background should blend into each other. Blend modes are an easy way to add eye-catching effects and is one of the most frequently used features in graphic and print design.
ja: レイヤーとスライドの背景をどのように互いにブレンドするかを選択します。ブレンドモードは、目を引く効果を簡単に追加できる方法で、グラフィックデザインや印刷デザインで最も頻繁に使用される機能の1つです。

en: Choose how the cells inside the grid should behave on mobile devices and small screens
ja: グリッド内のセルがモバイルデバイスや小さな画面でどのように動作するかを選択します

en: Choose how to display the submenu items of the icon menu
ja: アイコンメニューのサブメニュー項目の表示方法を選択します

en: Choose how you want to display the menu items on desktop computers. If you choose to display the &quot;burger&quot; icon on desktop computers it will also be used on tablets and mobile devices
ja: デスクトップコンピュータでメニュー項目を表示する方法を選択します。デスクトップコンピューターに「ハンバーガー」アイコンを表示することを選択した場合、それはタブレットやモバイルデバイスでも使用されます

en: Choose how you want to display the menu items on desktop computers. If you choose to display the 'burger' icon on desktop computers it will also be used on tablets and mobile devices
ja: デスクトップコンピュータでメニュー項目を表示する方法を選択します。デスクトップコンピューターに「ハンバーガー」アイコンを表示することを選択した場合、タブレットやモバイルデバイスでも使用されます

en: Choose if and how you want to display the Title and Breadcrumb of your page. This option can be overwritten when writing/editing a page
ja: ページのタイトルとパンくずを表示するかどうか、どのように表示するかを選択します。 このオプションは、ページの書き込み/編集時に上書きできます

en: Choose if and how you want to display your related entries. (Related entries  are based on tags. If a post does not have any tags then no related entries  will be shown)
ja: 関連するエントリを表示するかどうか、および表示する方法を選択します。 （関連エントリはタグに基づいています。投稿にタグがない場合、関連エントリは表示されません）

en: Choose if and how you want to display your related entries. (Related entries are based on tags. If a post does not have any tags then no related entries will be shown)
ja: 関連するエントリを表示するかどうか、およびどのようにするかを選択します。(関連するエントリはタグに基づいています。投稿にタグがない場合は、関連するエントリは表示されません)

en: Choose if and where to display social icons. You can define the icons at
ja: ソーシャルアイコンを表示します。アイコンを定義することができます。

en: Choose if the map can be zoomed by using the mouse wheel.
ja: マウスホイールを使用してマップをズームできるかどうかを選択します。

en: Choose if the map should support zoom by touch and drag
ja: マップがタッチアンドドラッグによるズームをサポートするかどうかを選択します

en: Choose if the marker is draggable or fixed
ja: マーカーがドラッグ可能か固定かを選択します

en: Choose if the marker popup is visible on pageload or marker needs to be clicked to open it
ja: マーカーポップアップがページロードで表示されるか、マーカーをクリックして開く必要があるかを選択します

en: Choose if the player starts on pageload or has to be started manually
ja: プレーヤーをページロードで開始するか、手動で開始する必要があるかを選択します

en: Choose if the table should be used to display tabular data or to display pricing options. (Difference: Pricing tables are flashier and try to stand out)
ja: テーブルを使用して表形式のデータを表示するか、価格設定オプションを表示するかを選択します。(違いは: 価格表は派手と目立つようにしてください)

en: Choose if your layout grid should display any border
ja: レイアウトグリッドに境界線を表示するかどうかを選択します

en: Choose if you want 2D or 3D parallax layers.
ja: 2D 視差レイヤーと 3D 視差レイヤーのどちらを使用するかを選択します。

en: Choose if you want keyboard support for interacting with the map
ja: マップを操作するためのキーボードサポートが必要かどうかを選択します

en: Choose if you want popups of the markers to close when user clicks the map
ja: ユーザーが地図をクリックしたときにマーカーのポップアップを閉じるかどうかを選択します

en: Choose if you want to display a border between menu items
ja: メニュー項目間に境界線を表示する場合に選んでください

en: Choose if you want to display a modern 16:9 or classic 4:3 Video, or use a custom ratio
ja: 最新の16:9 またはクラシック4:3 ビデオを表示するか、カスタム比を使用するかを選択します。

en: Choose if you want to display a modern 16:9 or classic 4:3 Video, or use a  custom ratio
ja: 最新の16：9またはクラシック4：3のビデオを表示するか、カスタム比率を使用するかを選択します

en: Choose if you want to display an additional phone number or some extra info in your header
ja: 追加の電話番号やあなたのヘッダ内のいくつかの余分な情報を表示したい場合は選択

en: Choose if you want to display a secondary menu and where to display it
ja: セカンダリ メニューとそれを表示する場所を選択

en: Choose if you want to display the alternate menu on mobile devices.
ja: モバイルデバイスに代替メニューを表示するかどうかを選択します。

en: Choose if you want to enable and use the built in classic editor - no plugin is needed.
ja: 組み込みのクラシックエディターを有効にして使用するかどうかを選択します。プラグインは必要ありません。

en: Choose if you want to enable the continuous animation of the progress bar
ja: プログレスバーの連続アニメーションを有効にするかどうかを選択します

en: Choose if you want to have a hover effect on the column
ja: 列にホバー効果を持たせるかどうかを選択します

en: Choose if you want to hide the language flags that are added by default to the header menus.
ja: ヘッダーメニューにデフォルトで追加される言語フラグを非表示にするかどうかを選択します。

en: Choose if you want to only display the post title or title and a call to action button
ja: 投稿のタイトルまたはタイトルのみを表示するか、[アクションの呼び出し] ボタンを選択します。

en: Choose if you want to only display the post title or title and excerpt
ja: 投稿のタイトルまたはタイトルと抜粋のみを表示する場合に選択します

en: Choose if you want to show the numeric percentage of the progress bar
ja: プログレスバーのパーセンテージを数値で表示するかどうかを選択します

en: Choose if you want to stop after playing the list once or if you want to continue from beginning again. <strong>Since WP 5.2 Firefox does not stop when Enfold javascript file merging and compression is enabled. Other browsers work as expected.</strong>
ja: リストを1回再生した後で停止するか、最初からやり直すかを選択します。 <strong>WP 5.2以降、Enfold javascriptファイルのマージと圧縮が有効になっている場合、Firefoxは停止しません。他のブラウザは期待どおりに動作します。</strong>

en: Choose image and Video size for your slideshow.
ja: スライドショーの画像とビデオのサイズを選択します。

en: Choose image size for Portfolio Grid Images
ja: ポートフォリオグリッドイメージのイメージサイズの選択

en: Choose image size for Preview Image
ja: プレビュー画像の画像サイズを選択します

en: Choose image size for the Big Preview Image
ja: プレビュー画像の画像サイズを選択します

en: Choose image size for the small preview thumbnails
ja: 小さなプレビューサムネイルの画像サイズを選択する

en: Choose image size for your slideshow.
ja: スライドショーの画像サイズを選択します.

en: Choose initial map view
ja: 初期マップビューを選択

en: Choose on which axes parallax layers should move.
ja: 視差レイヤーを移動させる軸を選択します。

en: Choose on which axes parallax layers should move. This is the default value on this slide, which parallax layers will inherit, unless you set it otherwise directly on them.
ja: パララックスレイヤーが移動する軸を選択します。これはこのスライドのデフォルト値で、パララックスレイヤーに直接設定しない限り、視差レイヤーがそれを継承します。

en: Choose on which axis (if any) you want to clip the overflowing content (i.e. that breaks outside of the slider bounds).
ja: どの軸（もしあれば）をオーバーフローしているコンテンツをクリップするかを選択します（スライダー境界の外でブレークする）。

en: Choose size for each image
ja: 各画像のサイズを選択してください

en: Choose slider
ja: スライダーを選択

en: Choose the 1 column layout
ja: 1列のレイアウトを選択します

en: Choose the Portfolio Grid image size manually (select thumbnail size)
ja: ポートフォリオグリッドイメージのサイズを手動で選択する (サムネールサイズを選択)

en: Choose the alignment of your button here
ja: ボタンの配置を選択してください

en: Choose the alignment of your buttons here
ja: ここでボタンの配置を選択してください

en: Choose the alignment of your icon here
ja: アイコンの配置を選択して下さい。

en: Choose the archive sidebar position here. This setting will be applied to  all archive pages
ja: アーカイブのサイドバーの位置を選択してください。この設定は、アーカイブのすべてのページに適用されます。

en: Choose the archive sidebar position here. This setting will be applied to all archive pages
ja: ここにアーカイブサイドバーの位置を選択します。この設定はすべてのアーカイブページに適用されます。

en: Choose the behaviour of the slideshow image when scrolling up or down on the page
ja: ページを上下にスクロールするときのスライドショー画像の動作を選択します

en: Choose the blog post sidebar position here. This setting will be applied to  single blog posts
ja: ここにブログの投稿のサイドバーの位置を選択します。この設定は、単一のブログ投稿に適用されます。

en: Choose the blog post sidebar position here. This setting will be applied to single blog posts
ja: ここにブログの投稿のサイドバーの位置を選択します。この設定は、単一のブログ投稿に適用されます。

en: Choose the blog sidebar position here. This setting will be applied to the  blog page
ja: ブログのサイドバーの位置を選択してください。この設定は、ブログの一覧ページに適用されます。

en: Choose the blog sidebar position here. This setting will be applied to the blog page
ja: ここでは、ブログのサイドバーの位置を選択します。この設定はブログページに適用されます。

en: Choose the blog styling here.
ja: ここでは、ブログのスタイリングを選択します。

en: Choose the border for your Box here
ja: あなたの箱のボーダーをここに選びなさい

en: Choose the categories you want to display (multiple selection possible):
ja: 表示したいカテゴリを選択します (複数選択可能):

en: Choose the color for your Box here
ja: ここにあなたのボックスの色を選択してください

en: Choose the coloring of the progress bar here
ja: ここでプログレスバーの色を選択してください

en: Choose the colors here
ja: ここで色を選択してください

en: Choose the column count of your Gallery
ja: ギャラリーの列数を選択します

en: Choose the default blog layout here.
ja: ここではデフォルトのブログレイアウトを選択してください。

en: Choose the default page layout here. You can change the setting of each individual page when editing that page
ja: ここで、既定のページレイアウトを選択します。そのページを編集するときに、個々のページの設定を変更することができます。

en: Choose the default page layout here. You can change the setting of each  individual page when editing that page
ja: 固定ページのデフォルトのレイアウトを選択してください。個々のページを編集する際すれば、そのページの設定を変更することができます

en: Choose the initial map view after loading the map
ja: マップをロードした後、最初のマップビューを選択します

en: Choose the largest possible zoom level.
ja: 可能な限り最大のズームレベルを選択します。

en: Choose the layout of your Gallery
ja: ギャラリーの列数を選択します

en: Choose the maximum number of products to display
ja: 表示する製品の最大数を選択します

en: Choose the preview image size manually (select thumbnail size)
ja: プレビュー画像のサイズを手動で選択します（サムネイルサイズを選択します）

en: Choose the saturation of your map
ja: マップの彩度を選択します

en: Choose the single post style here.
ja: ここでは、単一の投稿スタイルを選択します。

en: Choose the size of the image that loads into the slideshow.
ja: スライドショーに読み込むイメージのサイズを選択します。

en: Choose the size of your Box here
ja: あなたの箱のサイズをここに選びなさい

en: Choose the size of your button here
ja: ボタンのサイズを選択してください

en: Choose the size of your button here.
ja: ボタンのサイズを選択してください

en: Choose the smallest possible zoom level
ja: 可能な限り最小のズームレベルを選択してください

en: Choose the style of your tooltip
ja: ツールチップのスタイルを選択してください

en: Choose the styling of the progress bar here
ja: ここでプログレスバーのスタイルを選択します

en: Choose the transition for your Slider.
ja: スライダのトランジションを選択します。

en: Choose the transition for your Slideshow.
ja: スライドショーのトランジションを選択します。

en: Choose the transition for your content slider.
ja: コンテンツスライダのトランジションを選択します.

en: Choose the transition for your logo slider.
ja: ロゴスライダのトランジションを選択します。

en: Choose the vertical alignment of your cells content.
ja: セルコンテンツの垂直方向の配置を選択します。

en: Choose the vertical alignment of your tab content. (only applies if tabs are set to fixed height)
ja: タブコンテンツの垂直方向の配置を選択します。 （タブが固定の高さに設定されている場合にのみ適用されます）

en: Choose the way the map is loaded
ja: マップの読み込み方法を選択してください

en: Choose the zoom of the map on a scale from 1 (very far away) to 19 (very close)
ja: 1（非常に遠い）から19（非常に近い）までのスケールで地図のズームを選択します

en: Choose the zoom of the map on a scale from  1 (very far away) to 19 (very close)
ja: 1（非常に遠い）から19（非常に近い）までのスケールで地図のズームを選択します

en: Choose to add a zoom control to the map
ja: マップにズームコントロールを追加することを選択します

en: Choose to autodetect a retina screen
ja: 網膜スクリーンを自動検出することを選択します

en: Choose to display all markers on pageload or set the zoom level when map is loaded on a scale from 0 (very far away) to 20 (very close)
ja: ページロード時にすべてのマーカーを表示するか、マップが0（非常に遠い）から20（非常に近い）までのスケールでロードされたときにズームレベルを設定するかを選択します。

en: Choose to display the map type selector dropdown at the left of your map
ja: マップの左側にマップタイプセレクタドロップダウンを表示することを選択します

en: Choose to show scale information on the map
ja: 地図上に縮尺情報を表示することを選択します

en: Choose to use default plugin marker icon or upload a custom icon (png or jpg)
ja: デフォルトのプラグインマーカーアイコンを使用するか、カスタムアイコン（pngまたはjpg）をアップロードするかを選択します

en: Choose video or audio files
ja: ビデオまたはオーディオファイルを選択します。

en: Choose whether the map can be draggable with mouse/touch or not
ja: マップをマウス/タッチでドラッグできるかどうかを選択します

en: Choose whether the slide link should be on top or underneath your layers. The later option makes the link clickable only at empty spaces where the slide background is visible, and enables you to link both slides and layers independently from each other.
ja: スライドリンクをレイヤーの上または下に配置するかどうかを選択します。後のオプションでは、スライドの背景が表示されている空のスペースでのみリンクをクリックできるようになり、スライドとレイヤの両方を互いに独立してリンクすることができます。

en: Choose whether the slider should play all slide transitions over again when re-opening the Popup.
ja: ポップアップを再度開くときに、スライダがすべてのスライドトランジションを再実行するかどうかを選択します。

en: Choose which header style you want to use
ja: 使用するヘッダースタイルを選択します

en: Choose which products you want to display
ja: 表示する製品を選択する

en: Chose a custom height in pixels (wont be reflected in the preview above, only on your actual page)
ja: ピクセルのカスタムの高さを選択 (文句を言わない上のプレビューに反映される、あなたの実際のページにのみ)

en: Chose a predefined header size. You can also apply a custom height to the header
ja: 定義済みのヘッダーサイズを選択します。ヘッダーにカスタムの高さを適用することもできます。

en: Chose if and how you want to display the Title and Breadcrumb of your page. This option can be overwritten when writing/editing a page
ja: ページのタイトルとパンくずを表示するかどうか、どのように表示するかを選択します。 このオプションは、ページの書き込み/編集時に上書きできます

en: Chose if and where to display social icons. You can define the icons at
ja: ソーシャルアイコンを表示するかどうかを選択します。あなたは、アイコンを定義することができます

en: Chose if you want to display a border between menu items
ja: メニュー項目間の罫線を表示するかどうかを選択します。

en: Chose if you want to display an additional phone number or some extra info in your header
ja: 追加の電話番号またはいくつかの追加情報をヘッダーに表示するかどうかを選択します。

en: Chose if you want to display a secondary menu and where to display it
ja: セカンダリメニューを表示するかどうかを選択します。

en: Chose which header style you want to use
ja: 使用するヘッダースタイルを選択します

en: Circle
ja: 円形

en: Circle (image height and width must be equal)
ja: 円 (画像の高さと幅は等しくなければなりません)

en: Circle Appearance
ja: サークルの外観

en: Circle Appearence
ja: サークル出現

en: Circle Backgound Color
ja: サークル背景色

en: Circle Border Color
ja: アイコンの円の境界線の色

en: Circle Size
ja: 円のサイズ

en: City
ja: 市区町村

en: City:
ja: 市区町村:

en: Classes
ja: クラス数

en: Classic (boxed)
ja: クラシック（箱入り）

en: Classic Editor
ja: クラシックエディター

en: Classic Editor/Advanced Layout Builder
ja: クラシック エディタ/高度なレイアウト ビルダー

en: Clear & Remove Group
ja: グループのクリアと削除

en: Clear 3rd party caches
ja: サードパーティキャッシュのクリア

en: Clear Groups
ja: クリアグループ

en: Click %sAdd New%s to add your first layer.
ja: %s新規追加%sをクリックして、最初のレイヤーを追加します。

en: Click button, then hover over the elements to show edit action buttons for each element
ja: ボタンをクリックし、要素にカーソルを合わせると、各要素の編集アクションボタンが表示されます。

en: Click button to create a new custom element template with the settings of this element and lock the options you like.
ja: ボタンをクリックして、この要素の設定で新しいカスタム要素テンプレートを作成し、必要なオプションをロックします。

en: Click button to edit custom element name and tooltip.
ja: ボタンをクリックして、カスタム要素名とツールチップを編集します。

en: Click button to fetch the coordinates for the address above to speed up loading of map in frontend.
ja: ボタンをクリックして上記の住所の座標を取得し、フロントエンドでの地図の読み込みを高速化します。

en: Click here
ja: ここをクリック

en: Click here for live example
ja: 実例はこちら

en: Click here to add your own text
ja: ここをクリックして文章を入力してください。

en: Click here to choose an other icon
ja: 他のアイコンを選択するにはここをクリックしてください

en: Click here to enter an address.
ja: ここをクリックしてアドレスを入力してください。

en: Click here to learn more
ja: 詳細はこちら

en: Click me
ja: クリック

en: Click on one or more post placeholders to insert them into your layer’s content. Post placeholders act like shortcodes in WP, and they will be filled with the actual content from your posts.
ja: 投稿プレースホルダーをクリックすると、レイヤーのコンテンツに挿入することができます。ポストプレースホルダーは WP のショートコードのような役割を果たし、あなたの投稿から実際のコンテンツで埋められます。

en: Click on the image preview to open WordPress Media Library or
ja: 画像プレビューをクリックしてWordPress Media Libraryを開く

en: Click the button to generate and download a config file which contains the  theme settings. You can use the config file to import the theme settings on  another sever.
ja: このボタンをクリックすると、テーマ設定が含まれている構成ファイルが生成およびダウンロードされます。 この構成ファイルを使用して、テーマ設定を別のサーバー上にインポートできます。

en: Click the button to generate and download a config file which contains the theme settings. You can use the config file to import the theme settings on another sever.
ja: このボタンをクリックすると、テーマ設定が含まれている構成ファイルが生成およびダウンロードされます。 この構成ファイルを使用して、テーマ設定を別のサーバー上にインポートできます。

en: Click the button to generate and download a file which contains the Layout Builder saved templates. You can use this file to import the templates on another server.
ja: ボタンをクリックして、レイアウトビルダーに保存されたテンプレートを含むファイルを生成してダウンロードします。このファイルを使用して、テンプレートを別のサーバーにインポートできます。

en: Click the button to generate and download a file which contains the Layout Builder saved templates. You can use this file to import the templates on another sever.
ja: ボタンをクリックして、レイアウトビルダーに保存されたテンプレートを含むファイルを生成してダウンロードします。このファイルを使用して、別のサーバーにテンプレートをインポートできます。

en: Click the button to reset selected options to theme factory default values. Note that this will overwrite your current configuration and you cannot restore the current configuration afterwards.
ja: ボタンをクリックして、選択したオプションをテーマの工場出荷時のデフォルト値にリセットします。これにより現在の構成が上書きされ、後で現在の構成を復元できないことに注意してください。

en: Click this icon to jump to the slide where this layer was added on, so you can quickly edit its settings.
ja: このレイヤーが追加されたスライドにジャンプするには、このアイコンをクリックして、すぐにその設定を編集することができます。

en: Click to add your own text here
ja: ここをクリックして文章を入力してください。

en: Click to change
ja: クリックで変更

en: Click to download
ja: クリックしてダウンロード

en: Click to download and import
ja: ダウンロードしてインポートするにはクリックしてください

en: Click to enable/disable %s.
ja: クリックして%sを有効/無効にします。

en: Click to enable/disable Google Analytics tracking.
ja: クリックして、GoogleAnalyticsの追跡を有効/無効にします。

en: Click to enable/disable Google Maps.
ja: クリックしてGoogleマップを有効/無効にします。

en: Click to enable/disable Google Webfonts.
ja: クリックしてGoogleWebfontsを有効/無効にします。

en: Click to enable/disable Google reCaptcha.
ja: クリックして、GooglereCaptchaを有効/無効にします。

en: Click to enable/disable essential site cookies.
ja: クリックして、重要なサイトCookieを有効/無効にします。

en: Click to enable/disable video embeds.
ja: クリックして、ビデオの埋め込みを有効/無効にします。

en: Click to import
ja: インポートをクリック

en: Click to import slides
ja: クリックしてスライドをインポート

en: Click to load Google Maps
ja: クリックしてGoogleマップをロード

en: Click to load facebook widget
ja: Facebookウィジェットをロードするにはクリックしてください

en: Click to open popup
ja: クリックしてポップアップを開きます

en: Click to order products ascending
ja: クリックして商品を昇順に注文

en: Click to order products descending
ja: クリックして商品を降順に注文

en: Click to set
ja: クリックして設定する

en: Click to show details
ja: クリックして詳細を表示

en: Click to use any page as your custom Error 404 Page
ja: クリックして、任意のページをカスタムエラー404ページとして使用します

en: Click to view content
ja: クリックしてコンテンツを表示

en: Clips (cuts off) the sides of the layer by the given amount specified in pixels or percentages. The 4 value in order: top, right, bottom and the left side of the layer.
ja: レイヤーの側面をピクセルまたはパーセンテージで指定された量だけ切り取ります。レイヤーの上面、右面、下面、左面の順に4つの値を指定します。

en: Clip slide transition
ja: クリップスライドの遷移

en: Clone Cell
ja: セルを複製

en: Clone Column
ja: クローン列

en: Clone Custom Element
ja: カスタム要素のクローン

en: Clone Element
ja: エレメントを複製

en: Clone Row
ja: 行を複製

en: Clone Section
ja: クローンセクション

en: Clone Tab
ja: 複製

en: Clone Tab Section
ja: クローンタブセクション

en: Clone title menu items to submenu
ja: タイトルメニュー項目をサブメニューに複製する

en: Close
ja: 閉じる

en: Close Button
ja: 閉鎖ボタン

en: Close Popup
ja: ポップアップを閉じる

en: Close at scroll position
ja: スクロール位置を閉じる

en: Close automatically after
ja: 後に自動的に閉じます

en: Close button custom CSS
ja: 閉じるボタンのカスタムCSS

en: Close by clicking away
ja: 離れてをクリックして閉じます

en: Close only when visitor clicks in icongrid
ja: 訪問者がicongridをクリックしたときにのみ閉じます

en: Close on slider end
ja: スライダー終了で閉じる

en: Closes the Popup after the slider has completed a full cycle and all your slides were displayed.
ja: スライダがフルサイクルを完了し、すべてのスライドが表示された後にポップアップを閉じます。

en: Close the Popup
ja: ポップアップを閉じる

en: Close the Popup by clicking on the overlay.
ja: オーバーレイをクリックしてポップアップを閉じます。

en: Close with click on map
ja: 地図をクリックして閉じる

en: Closing duration
ja: 終了時間

en: Closing transition
ja: トランジションを閉じる

en: Code Block
ja: コード ブロック

en: Code Block Content. Add your own HTML/CSS/Javascript here
ja: コード ブロックの内容。独自の HTML/CSS ・ Javascript ここを追加します

en: Code Wrapper Element
ja: コードラッパー要素

en: Code Wrapper Element Attributes
ja: コードラッパー要素の属性

en: Codeblock Behaviour
ja: コードブロックの動作

en: Col-forward
ja: カラム前に

en: Col-reverse
ja: カラム後ろに

en: Collapse Sidebar While Editing
ja: 編集中にサイドバーを折りたたむ

en: Color
ja: 色

en: Color Saturation
ja: 彩度

en: Color Section
ja: カラーセクション

en: Color and Display
ja: 色と表示

en: Colored Buttons
ja: 色付きのボタン

en: Color of the Likes & Comments
ja: いいねとコメントの色

en: Colors
ja: 色

en: Cols
ja: カラム

en: Column
ja: 列

en: Column Box-Shadow
ja: コラムボックス-シャドウ

en: Column Box-Shadow Color
ja: コラムボックス-シャドウカラー

en: Column Box-Shadow Width
ja: 列ボックス-影の幅

en: Column Link
ja: 列

en: Column Template
ja: 列テンプレート

en: Column count (Default)
ja: 列数（デフォルト）

en: Column count for medium sized screens (between 768px and 989px - eg: Tablet Landscape)
ja: 中サイズの画面の列数（768px〜989px-例：タブレットランドスケープ）

en: Column count for small screens (between 480px and 767px - eg: Tablet Portrait)
ja: 小さな画面の列数（480px〜767px-例：タブレットポートレート）

en: Column count for very small screens (smaller than 479px - eg: Smartphone Portrait)
ja: 非常に小さい画面の列数（479px未満-例：スマートフォンのポートレート）

en: Columns
ja: カラム

en: Columns in this row can either have a height based on their content or all be of equal height based on the largest column
ja: この行の列は、その内容に基づいて高さを持つことも、すべてが最大の列に基づいて等しい高さにすることもできます

en: Coming soon,<br>stay tuned!
ja: もうすぐです<br>。</br>

en: Comma separated list of page IDs, titles or slugs.
ja: コンマ区切りページ Id、タイトル、スラッグのリスト。

en: Comment
ja: コメント

en: Comment Count
ja: コメント数

en: Comments
ja: コメント

en: Comments<br/>Off
ja: コメント<br/>オフ

en: Comments Count
ja: コメントのカウント数を表示:

en: Comments Disabled
ja: 無効なコメント

en: Comments Off
ja: コメントは受け付けていません

en: Comments are closed.
ja: コメントは受け付けていません。

en: Common Attributes
ja: 共通属性

en: Compact
ja: コンパクト

en: Compare Action
ja: アクションの比較

en: Concatenate output
ja: 連結した出力

en: Concatenating the plugin’s output could solve issues caused by custom filters your theme might use.
ja: プラグインの出力を連結することで、テーマが使用する可能性のあるカスタムフィルタによる問題を解決することができます。

en: Conditional CSS Class
ja: 条件付き CSS クラス

en: Conditional Load
ja: 条件付き負荷

en: Conditional display
ja: 条件付き表示

en: Conditional script loading
ja: 条件付きスクリプトの読み込み

en: Configure<br>post options
ja: <br>ポストオプションの</br>設定

en: Configure Popup
ja: ポップアップの設定

en: Configure post options
ja: 投稿オプションを設定

en: Contact Form
ja: お問い合わせフォーム

en: Contact Form Captcha
ja: お問い合わせフォームキャプチャ

en: Contact Form Item
ja: お問い合わせフォーム

en: Contact Us
ja: お問い合わせ

en: Contain
ja: 画像全体を表示

en: Container Width
ja: 横幅

en: Contains options for special use cases like using the message bar just for simple notifications
ja: 単純な通知のためだけにメッセージバーを使用するなど、特別なユースケースのオプションが含まれています

en: Contains options for special use cases when problems occur using compression
ja: 圧縮を使用して問題が発生した場合の特別なユースケースのオプションが含まれています

en: Contains options to extend the functionality - recommended for advanced users.
ja: 機能を拡張するためのオプションが含まれています-上級ユーザーに推奨されます。

en: Content
ja: コンテンツ

en: Content + Sidebar width
ja: コンテンツ + サイドバーの幅

en: Content Alignment
ja: コンテンツの配置

en: Content Appearance
ja: コンテンツの外観

en: Content Appearence
ja: コンテンツの外観

en: Content Box Background Color
ja: コンテンツボックスの背景色

en: Content Elements
ja: コンテンツ要素

en: Content Font Size
ja: コンテンツ - フォントサイズ

en: Content Font Sizes
ja: コンテンツのフォントサイズ

en: Content Padding
ja: コンテンツのパディング

en: Content Slider
ja: スライダー

en: Content Slider Item
ja: コンテンツスライダーアイテム

en: Content appears in Flip Box
ja: コンテンツがフリップボックスに表示されます

en: Content appears in Tooltip
ja: ツールチップにコンテンツが表示される

en: Content block
ja: コンテンツ ブロック

en: Content height
ja: コンテンツの高さ

en: Content is available only for registered users. Please <a href='%s'>login</a>
ja: コンテンツは登録ユーザーのみが利用できます。<a href='%s'>ログインして</a>ください

en: Content of first tab
ja: 最初のタブの内容

en: Content of next tab
ja: タブの内容

en: Contents of your custom CSS file
ja: カスタムCSSファイルの内容

en: Content transition
ja: コンテンツの移行

en: Content | Sidebar Ratio
ja: コンテンツ |サイドバーの比率

en: Contrast
ja: コントラスト

en: Contributor, Author, Editor, Admin
ja: 投稿者、作家、編集者、管理者

en: Contributors
ja: 寄稿者

en: Control Settings
ja: コントロール設定

en: Controlling Font Performance with font-display
ja: font-displayによるフォントパフォーマンスの制御

en: Controls
ja: コントロール

en: Controls how quickly parallax layers revert to their original position when you move your mouse cursor outside of the slider. This value is in milliseconds. A second equals to 1000 milliseconds.
ja: マウスカーソルをスライダーの外側に移動させたときに、視差レイヤーが元の位置に戻るまでの時間を制御します。この値はミリ秒単位です。1 秒は 1000 ミリ秒に相当します。

en: Controls how quickly your layers revert to their original position when you move your mouse cursor outside of a parallax slider. This value is in milliseconds. 1 second = 1000 milliseconds. This is the default value on this slide, which parallax layers will inherit, unless you set it otherwise directly on them.
ja: マウスカーソルを視差スライダーの外側に移動させたときに、レイヤーが元の位置に戻るまでの時間をコントロールします。この値はミリ秒単位です。1 秒 = 1000 ミリ秒です。これはこのスライドのデフォルト値で、視差レイヤーに直接設定しない限り、視差レイヤーがそれを継承します。

en: Controls the amount of space between each character. Useful the change letter density in a line or block of text. Negative values and decimals can be used.
ja: 各文字間のスペースの量を制御します。テキストの行やブロック内の文字密度を変更するのに便利です。負の値と小数を使用することができます。

en: Controls the repeat frequency of this Popup specified in days. Leave this option empty if you want to display the Popup on each page load. Enter 0 to repeat after the end of a browsing session (when the browser closes).
ja: このポップアップの繰り返し頻度を日数で指定します。 各ページの読み込み時にポップアップを表示する場合は、このオプションを空のままにします。 閲覧セッションが終了した後（ブラウザが終了したとき）に0を入力してください。

en: Controls the speed of animating layers when you move your mouse cursor or tilt your mobile device.
ja: マウスカーソルを動かしたり、モバイルデバイスを傾けたりしたときのレイヤーのアニメーションの速度をコントロールします。

en: Controls the speed of animating layers when you move your mouse cursor or tilt your mobile device. This is the default value on this slide, which parallax layers will inherit, unless you set it otherwise directly on them.
ja: マウスカーソルを動かしたり、モバイルデバイスを傾けたりしたときのレイヤーのアニメーションの速度をコントロールします。これは、このスライドのデフォルト値で、視差レイヤーに直接設定しない限り、視差レイヤーが継承します。

en: Convert Data
ja: データを変換します

en: Cookie Consent Accept All Cookies Button
ja: Cookieの同意すべてのCookieを受け入れるボタン

en: Cookie Consent Accept Settings Button
ja: クッキー同意同意設定ボタン

en: Cookie Consent Bar
ja: クッキーの同意

en: Cookie Consent Do Not Accept Cookies Button
ja: クッキーの同意はクッキーを受け入れないボタン

en: Cookie Consent Extra Button
ja: クッキー同意追加ボタン

en: Cookie Consent Link Button
ja: クッキー同意リンクボタン

en: Cookie Consent Message Bar
ja: クッキー同意メッセージバー

en: Cookie Consent Open Modal Window Button
ja: Cookieの同意モーダルウィンドウを開くボタン

en: Cookie Handling
ja: クッキーの取り扱い

en: Cookie Handling and Cookie Consent Messages
ja: Cookieの処理とCookieの同意メッセージ

en: Cookie Lifetime
ja: クッキーの寿命

en: Cookie Name
ja: Cookie 名

en: Cookie Path
ja: Cookie のパス

en: Cookie and Privacy Settings
ja: クッキーとプライバシーの設定

en: Cookie contains cookie name
ja: クッキーにはクッキー名が含まれています

en: Cookie equals cookie name
ja: クッキーはクッキー名と同じです

en: Cookies must be in the same domain and you need to specify the name and the path (case sensitive) that is shown in the developer tools of your browser.
ja: Cookieは同じドメイン内にある必要があり、ブラウザの開発ツールに表示される名前とパス（大文字と小文字を区別）を指定する必要があります。

en: Cookies must be in the same domain and you need to specify the name and the path (case sensitive) that is shown in the developer tools of your browser. Please see <a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/privacy-cookies/#additional-custom-cookies">Additional Custom Cookies</a> on our documentation.
ja: Cookieは同じドメイン内にある必要があり、ブラウザの開発ツールに表示される名前とパス（大文字と小文字を区別）を指定する必要があります。ドキュメントの<a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/privacy-cookies/#additional-custom-cookies">追加のカスタムCookie</a>を参照してください。

en: Cookie starts with cookie name
ja: クッキーはクッキー名で始まります

en: Copy
ja: コピー

en: Copy...
ja: コピー...

en: Copy Layer
ja: レイヤーをコピー

en: Copy Layer Styles
ja: コピーレイヤースタイル

en: Copy and add last entry
ja: 最後のエントリをコピーして追加します

en: Copy layer styles
ja: コピーレイヤースタイル

en: Copyright Info
ja: 著作権情報

en: Copy to a new draft
ja: 新しい下書きにコピー

en: Copy transition properties
ja: 遷移プロパティをコピー

en: Couldn't add/remove the font.<br/>The script returned the following error: <br/><br/>
ja: フォントを追加/削除できませんでした。<br/>スクリプトは次のエラーを返しました：<br/><br/>

en: Could not change user rights of file %s to 777 - file might not be visible in frontend.
ja: ファイル%sのユーザー権限を777に変更できませんでした-ファイルがフロントエンドに表示されない可能性があります。

en: Could not connect and verify these API Keys with Google reCAPTCHA.
ja: これらのAPIキーをGooglereCAPTCHAに接続して確認できませんでした。

en: Could not connect to Google Maps with this API Key.
ja: このAPIキーでGoogleマップに接続できませんでした。

en: Could not connect to Mailchimp with this API Key. Please try again with a different key
ja: このAPIキーでMailchimpに接続できませんでした。 別のキーでもう一度お試しください

en: Could not connect to the internet. Please reload the page and try again.
ja: インターネットに接続できませんでした。ページをリロードして、もう一度やり直してください。

en: Could not load the template. You might want to try and reload the page
ja: テンプレートを読み込めませんでした。あなたが試してみて、ページをリロードすることがあります

en: Count
ja: カウント

en: Country
ja: 国

en: Country:
ja: 国：

en: Coupon
ja: クーポン

en: Coupons
ja: クーポン

en: Cover
ja: カバー

en: Cover your videos with an overlay image to have dotted or striped effects on them.
ja: オーバーレイ画像で動画をカバーして、ドットやストライプの効果を持たせることができます。

en: Create A New Custom Element Template
ja: 新しいカスタム要素テンプレートを作成する

en: Create Element
ja: 要素を作成

en: Create New Element Template
ja: 新しい要素テンプレートを作成する

en: Create a clone for the title menu item
ja: タイトルメニュー項目のクローンを作成する

en: Create and Edit Audio Playlist
ja: オーディオプレイリストの作成と編集

en: Create an editable template
ja: 編集可能なテンプレートを作成する

en: Create a new Gallery by selecting existing or uploading new images
ja: 既存の画像を選択するか、新しい画像をアップロードして、新しいギャラリーを作成します

en: Create a new Preview Gallery or Slideshow by selecting existing or uploading new images
ja: 既存の選択または新しい画像のアップロードによる新しいプレビューギャラリーまたはスライドショーの作成

en: Create a new element
ja: 新しい要素を作成する

en: Created
ja: 作成日

en: Create group from selected
ja: 選択したグループからグループを作成

en: Create new Sidebar Widget Areas
ja: 新しいサイドバーウィジェット領域を作成する

en: Creates a Testimonial Grid
ja: 証言グリッドを作成します。

en: Creates a colored button
ja: 色付きのボタンを作成します

en: Creates a colored button that stretches across the full width
ja: 全幅にわたって伸びる色付きのボタンを作成します

en: Creates a content block with icon to the left or above
ja: 左または上のアイコンを含むコンテンツブロックを作成します

en: Creates a custom gallery
ja: カスタムギャラリーを作成します

en: Creates a customizable contact form
ja: カスタマイズ可能な連絡先フォームを作成します

en: Creates a data or pricing table
ja: データまたは価格表を作成します。

en: Creates a delimiter/whitespace to separate elements
ja: 要素を区切るための区切り文字/空白を作成します

en: Creates a grid of portfolio excerpts
ja: ポートフォリオの抜粋のグリッドを作成します

en: Creates a horizontal scrollable gallery
ja: 水平方向にスクロール可能なギャラリーを作成します

en: Creates a list with nice icons beside
ja: 横に素敵なアイコンを持つリストを作成します

en: Creates a mailschimp signup form
ja: mailschimp サインアップフォームを作成します

en: Creates an icon grid with toolips or flip content
ja: toolipsまたはフリップコンテンツでアイコングリッドを作成します

en: Creates a notification box to inform visitors
ja: 通知ボックスを作成して、訪問者に知らせる

en: Creates a notification box with call to action button
ja: [アクションの呼び出し] ボタンを含む通知ボックスを作成します。

en: Creates a pricing list
ja: 価格設定リストを作成します

en: Creates a section with unique background image and colors
ja: ユニークな背景画像と色でセクションを作成します。

en: Creates a simple text block
ja: 単純なテキストブロックを作成します。

en: Creates a single column with 20&percnt; width
ja:  幅20＆percnt;で1つの列を作成します

en: Creates a single column with 25&percnt; width
ja: 幅25＆percnt;で1つの列を作成します

en: Creates a single column with 33&percnt; width
ja: 幅33＆percnt;で1つの列を作成します

en: Creates a single column with 40&percnt; width
ja: 幅40＆percntの単一の列を作成します

en: Creates a single column with 60&percnt; width
ja: 幅60＆percnt;で1つの列を作成します

en: Creates a single column with 67&percnt; width
ja: 幅67＆percnt;で1つの列を作成します

en: Creates a single column with 75&percnt; width
ja: 幅75＆percnt;で1つの列を作成します

en: Creates a single column with 80&percnt; width
ja: 幅80＆percntの単一の列を作成します

en: Creates a single full width column
ja: 単一の全幅の列を作成します

en: Creates a single tab for the tab section element
ja: タブセクション要素の単一のタブを作成します

en: Creates a special Heading
ja: 特別な見出しを作成します

en: Creates a tabbed content area
ja: タブ付きコンテンツ領域を作成します。

en: Creates a text rotator for dynamic headings
ja: 動的見出しのためのテキスト回転子を作成します

en: Creates a timeline
ja: タイムラインを作成します

en: Create some progress bars
ja: プログレスバーを作成する

en: Creates one or more social share buttons
ja: 1つ以上のソーシャル共有ボタンを作成します。

en: Creates toggles or accordions
ja: トグルまたはアコーディオンを作成します。

en: Creates toggles or accordions (can be used for FAQ)
ja: トグルまたはアコーディオンを作成します（FAQに使用できます）

en: Create your custom ALB elements from existing ALB elements with fixed styling and content. You can use these custom elements as a base for your elements when creating your pages.
ja: 固定のスタイルとコンテンツを使用して、既存のALB要素からカスタムALB要素を作成します。これらのカスタム要素は、ページを作成するときに要素のベースとして使用できます。

en: Creating a copy of element template has failed. Please try again
ja: 要素テンプレートのコピーの作成に失敗しました。もう一度やり直してください

en: Ctrl+Q to fold/unfold a block
ja: Ctrl+Qブロックを展開/折り畳みします

en: Currency Icons
ja: 通貨のアイコン

en: Current Toggle Appearance
ja: 現在のトグルの外観

en: Current Toggle Appearence
ja: 現在のトグルの外観

en: Currently, this slider is not set up as a Popup. You can preview all the options here with the Live Preview button, but you need to select the Popup option under the %sLayout section%s to use it on your front end pages.
ja: 現在、このスライダーはポップアップとして設定できません。ライブ プレビュー ボタンをここですべてのオプションをプレビューできますが、フロント エンド ページでそれを使用する %sでレイアウトセクション %s の下でポップアップ オプションを選択する必要があります。

en: Currently:
ja: 現在:

en: Currently active:
ja: 現在有効

en: Currently only personal_token requests supported
ja: 現在、personal_tokenリクエストのみがサポートされています

en: Currently only text and dropdown elements are supported properly
ja: 現在、テキストとドロップダウン要素のみが正しくサポートされています

en: Current post
ja: 最新の投稿

en: Current window (_self)
ja: 現在のウィンドウ (_self)

en: Cursor or Tilt
ja: カーソルまたはチルト

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom 2D &amp; 3D
ja: カスタム2D &amp; 3D

en: Custom 2D transitions
ja: カスタム2Dトランジション

en: Custom 3D transitions
ja: カスタム3Dトランジション

en: Custom Alt Attribute
ja: カスタム代替属性

en: Custom Arrow Color
ja: カスタム矢印の色

en: Custom Attributes
ja: カスタム属性

en: Custom Background Back / Tooltip
ja: カスタム背景戻る/ツールチップ

en: Custom Background Color
ja: カスタム背景色

en: Custom Background Color Back / Tooltip
ja: カスタム背景色バック/ツールチップ

en: Custom Background Color Front
ja: カスタム背景色

en: Custom Background Front
ja: カスタム背景フロント

en: Custom Background Image
ja: カスタム背景画像

en: Custom Border Color
ja: カスタムのボーダーの色

en: Custom Button Background Color
ja: ボタンの背景色

en: Custom Button Background Color On Hover
ja: ホバー時のカスタムボタンの背景色

en: Custom Button Font/Icon Color
ja: カスタムボタンのフォント/アイコンの色

en: Custom Button Font Color
ja: カスタムボタンのフォントの色

en: Custom Button Font Color On Hover
ja: ホバー時のカスタムボタンフォントの色

en: Custom CSS
ja: カスタムCSS

en: Custom CSS Class
ja: カスタムCSSクラス

en: Custom CSS Class:
ja: カスタムCSSクラス

en: Custom CSS Class For Heading Tag
ja: 見出しタグのカスタムCSSクラス

en: Custom Caption Content Font Color
ja: カスタムキャプションコンテンツのフォント色

en: Custom Caption Title Font Color
ja: カスタムキャプションタイトルのフォントの色

en: Custom Color
ja: カスタム カラー

en: Custom Colors
ja: カスタムカラー

en: Custom Content Box Background Color
ja: コンテンツボックスの背景色

en: Custom Content Font Color
ja: カスタム コンテンツ フォント カラー

en: Custom Css Class
ja: カスタム Css クラス

en: Custom Date Font Color
ja: カスタムフォントカラー

en: Custom Element &quot;%s&quot; could not be deleted.
ja: カスタム要素 "%s"は削除できませんでした。

en: Custom Element &quot;%s&quot; was deleted.
ja: カスタム要素 "%s"が削除されました。

en: Custom Element &quot;%s&quot; was updated.
ja: カスタム要素 "%s"が更新されました。

en: Custom Element Shortcode (only used when editing a CET in modal popup):
ja: カスタム要素ショートコード（モーダルポップアップでCETを編集する場合にのみ使用）：

en: Custom Element Shortcode Buttons
ja: カスタム要素のショートコードボタン

en: Custom Element and stored Custom Element do not match.
ja: カスタム要素と保存されているカスタム要素が一致しません。

en: Custom Element could not be created/updated.
ja: カスタム要素を作成/更新できませんでした。

en: Custom Element could not be updated.
ja: カスタム要素を更新できませんでした。

en: Custom Elements
ja: カスタム要素

en: Custom Elements (Custom Element Templates - CET)
ja: カスタム要素（カスタム要素テンプレート-CET）

en: Custom Elements:
ja: カスタム エレメント

en: Custom Elements For Subitems
ja: サブアイテムのカスタム要素

en: Custom Elements Locked Options
ja: カスタム要素のロックオプション

en: Custom Elements Management
ja: カスタム要素管理

en: Custom Element shortcode edited and stored shortcode do not match.
ja: 編集および保存されたカスタム要素のショートコードが一致しません。

en: Custom Element shortcode to delete and stored shortcode do not match.
ja: 削除するカスタム要素のショートコードと保存されているショートコードが一致しません。

en: Custom Elements will be disabled.
ja: カスタム要素は無効になります。

en: Custom Error 404 Page
ja: カスタムエラー404ページ

en: Custom Font Color
ja: カスタムフォントカラー

en: Custom Font Color Current Toggle
ja: カスタムフォントの色現在の切り替え

en: Custom Font Display Behaviour
ja: カスタムフォントの表示動作

en: Custom Font Manager
ja: カスタムフォント・マネージャー

en: Custom Grid Border Color
ja: カスタムグリッド境界線の色

en: Custom HTML: Add a Description
ja: カスタムHTML：説明を追加

en: Custom Hover Background Color
ja: ホバー背景色

en: Custom Hover Color
ja: カスタム・ホバー色

en: Custom Hover Font Color
ja: カスタム・ホバー色

en: Custom ID Attribute
ja: カスタムID属性

en: Custom Icon Color
ja: カスタムアイコンの色

en: Custom Icon Font Color
ja: カスタム アイコン カラー

en: Custom Input Background Color
ja: 入力欄の背景色

en: Custom Input Font Color
ja: カスタム入力フォントの色

en: Custom Link
ja: カスタムリンク

en: Custom Logo for preloader
ja: preloader のためのカスタムロゴ

en: Custom Map Marker Image
ja: カスタムマーカー画像

en: Custom Map Marker Image Size
ja: カスタムマーカー画像

en: Custom Marker Icon
ja: カスタムマーカーのアイコン

en: Custom Milestone Icon Background Color
ja: カスタムマイルストーンアイコンの背景色

en: Custom Overlay Color
ja: カスタムオーバーレイカラー

en: Custom Pattern
ja: カスタムパターン

en: Custom Post Type Screen (Developers Only)
ja: カスタム投稿タイプ画面（開発者のみ）

en: Custom Pulse Color
ja: カスタムパルスカラー

en: Custom Ratio
ja: カスタム比

en: Custom Search Results Background Color
ja: 検索結果の背景色

en: Custom Search Results Font Color
ja: カスタム検索結果のフォントの色

en: Custom Slide Properties
ja: カスタムスライドのプロパティ

en: Custom Sub-Title Font Color
ja: カスタム タイトル フォント カラー

en: Custom Title Attribute
ja: カスタムタイトル属性

en: Custom Title Font Color
ja: カスタム タイトル フォント カラー

en: Custom Tooltip Border Color
ja: カスタムツールチップの境界線の色

en: Custom URL To Marker Icon
ja: マーカーアイコンへのカスタムURL

en: Custom Widget Area
ja: カスタムウィジェット領域

en: Custom element &quot;%s&quot; successfully created. Continue with setting the options for this element.
ja: カスタム要素 "%s"が正常に作成されました。この要素のオプションの設定を続行します。

en: Custom element &quot;%s&quot; successfully updated.
ja: カスタム要素 "%s"が正常に更新されました。

en: Custom element subitem settings have also been deleted.
ja: カスタム要素のサブアイテム設定も削除されました。

en: Custom element was not deleted.
ja: カスタム要素は削除されませんでした。

en: Customers
ja: 顧客

en: Custom height in &percnt; based on browser windows height
ja: ブラウザウィンドウの高さに基づくカスタムの高さ（％）

en: Custom height in pixel
ja: ピクセル内のカスタムの高さ

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: Customize Revisions Preferences
ja: リビジョン設定のカスタマイズ

en: Custom link destination
ja: カスタムリンク先

en: Custom minimum height
ja: カスタム最小高さ

en: Custom slider CSS
ja: カスタムスライダーCSS

en: Custom styles
ja: カスタムスタイル

en: Custom subitem elements cannot be deleted when &quot;All subitems use the same custom element template&quot; is selected in theme options. This is the default setting.
ja: テーマオプションで「すべてのサブアイテムが同じカスタム要素テンプレートを使用する」が選択されている場合、カスタムサブアイテム要素は削除できません。これがデフォルト設定です。

en: Custom top and bottom margin
ja: 上下余白

en: Cycle between values
ja: 値の間のサイクル

en: Cycles
ja: サイクル

en: Cyrillic
ja: キリル 文字

en: Cyrillic Extended
ja: 拡張キリル語

en: Dark
ja: ダーク

en: Dark Transparent
ja: 暗い透明

en: Dark transparent
ja: 暗い透明

en: Dashed
ja: 破線

en: Database error on saving.
ja: 保存時のデータベースエラー。

en: Data protection and handling
ja: データ保護と取り扱い

en: Date
ja: 日付

en: Date Created
ja: 作成日

en: Date Font Sizes
ja: フォントサイズ

en: Date Formt
ja: 日付フォーム

en: Date Modified
ja: 変更日

en: Date Published
ja: 公開日

en: Day
ja: 日

en: Days
ja: 日

en: Deactivate LayerSlider as a last step.
ja: 最後のステップとしてLayerSliderを非アクティブにします。

en: Deactivate but leave plugin files in theme folder
ja: 非アクティブ化しますが、プラグインファイルはテーマフォルダに残します

en: Deactivate offset
ja: オフセットの無効化

en: Deactivate schema.org markup
ja: Schema.orgのマークアップを無効にする

en: Deactivate this site
ja: このサイトを停止する

en: Decide what should happen when you move your mouse cursor over the slider.
ja: スライダーの上にマウスカーソルを移動したときに何が起こるかを決定します。

en: Decrease Column Size
ja: 列のサイズを小さくする

en: Deeplink
ja: ディープリンク

en: Default
ja: デフォルト

en: Default (Big List)
ja: デフォルト（ビッグリスト）

en: Default (Business)
ja: 既定 (ビジネス)

en: Default (with borders, active menu indicator and slightly transparent)
ja: 既定値 (罫線、アクティブなメニューインジケーター、および少し透明)

en: Default - only load when needed (recommended)
ja: デフォルト-必要な場合にのみロードします（推奨）

en: Default:
ja: デフォルト:

en: Default: Each cell is displayed on its own
ja: デフォルト：各セルは独自に表示されます

en: Default Background color
ja: 既定の背景色

en: Default Color
ja: 既定のカラー

en: Default Column
ja: 既定の列

en: Default Cookie Behaviour
ja: デフォルトのCookieの動作

en: Default Editor
ja: 標準 エディタ

en: Default Footer &amp; Socket Settings
ja: デフォルトのフッターとソケットの設定

en: Default Footer Widgets & Socket Settings
ja: 既定のフッターウィジェットとソケットの設定

en: Default Grid
ja: デフォルトグリッド

en: Default Height
ja: 既定の高さ

en: Default Layout - set in
ja: デフォルトのレイアウト設定

en: Default Options
ja: 既定のオプション

en: Default Order
ja: 規定の並び順

en: Default Padding
ja: 既定のパディング

en: Default Row
ja: 既定の行

en: Default Size
ja: 画像サイズの初期設定

en: Default Style
ja: 既定のスタイル

en: Default Width
ja: デフォルトの幅

en: Default content font size
ja: 既定のコンテンツのフォントサイズ

en: Default display (at the bottom of the elements image)
ja: 既定の表示 (要素イメージの下部)

en: Default enfold product gallery
ja: デフォルトのenfold製品ギャラリー

en: Default icon
ja: デフォルトアイコン設定

en: Default inline style
ja: デフォルトのインラインスタイル

en: Default quality
ja: 既定の品質

en: Default with border
ja: 罫線付きの既定値

en: Default with drop shadow
ja: ドロップシャドウの既定値

en: Default without buttons
ja: ボタンなしの既定値

en: Defer JavaScript loading
ja: JavaScriptの読み込みを遅延させる

en: Define Blog Grid layout
ja: ブログ グリッド レイアウトを定義します

en: Define Custom Colors
ja: カスタムカラーの定義

en: Define additional custom cookies set by plugins. There are browser security limitations and it might not be possible to remove them using JavaScript or PHP.
ja: プラグインによって設定された追加のカスタムCookieを定義します。ブラウザのセキュリティ制限があり、JavaScriptまたはPHPを使用してそれらを削除できない場合があります。

en: Define a minimum height for the gridrow in &percnt; based on the browser windows height
ja: ブラウザウィンドウの高さに基づいて、グリッド行の最小の高さを％で定義します

en: Define a minimum height for the section. Content within the section will be centered vertically within the section
ja: セクションの最小の高さを定義します。セクション内のコンテンツは、セクション内で垂直方向に中央に配置されます。

en: Define a minimum height for the section. Use a pixel value. eg: 500px
ja: セクションの最小の高さを定義します。ピクセル値を使用します。eg: 500px

en: Define a minimum height for the section in &percnt; based on the browser windows height
ja: ブラウザウィンドウの高さに基づいて、セクションの最小の高さを％で定義します

en: Define a modal popup window to inform visitors about your privacy policy and to opt in or out of services and cookies.
ja: モーダルポップアップウィンドウを定義して、訪問者にプライバシーポリシーについて通知し、サービスとCookieをオプトインまたはオプトアウトします。

en: Define content and buttons for your message bar to inform users about the use of cookies and services and depending on your country laws to opt in or opt out for services and cookies. If you make changes to message text or button label the message bar will be show again.
ja: メッセージバーのコンテンツとボタンを定義して、Cookieとサービスの使用についてユーザーに通知し、国の法律に応じてサービスとCookieをオプトインまたはオプトアウトします。メッセージテキストまたはボタンラベルを変更すると、メッセージバーが再び表示されます。

en: Define content of your modal popup window to inform visitors about your privacy policy. Use shortcodes to add toggles so visitors can opt in or out of services and cookies.
ja: モーダルポップアップウィンドウのコンテンツを定義して、訪問者にプライバシーポリシーについて通知します。ショートコードを使用してトグルを追加し、訪問者がサービスとCookieをオプトインまたはオプトアウトできるようにします。

en: Defines the Font for your body text
ja: ボディテキストのフォントを定義します。

en: Defines the styling of the iconbox and the position of the icon
ja: アイコンボックスのスタイリングとアイコンの位置を定義します

en: Define text alignment for the left sidebar
ja: 左側のサイドバーのテキストの配置を定義する

en: Define the appearance of the circle here
ja: ここで円の外観を定義します

en: Define the appearance of the content box
ja: コンテンツボックスの外観を定義する

en: Define the appearance of the grid borders here.
ja: ここでグリッド境界の外観を定義します。

en: Define the appearence of the circle here
ja: ここで円の出現を定義します

en: Define the appearence of the content box
ja: コンテンツボックスの外観を定義します

en: Define the appearence of the grid borders here.
ja: ここでグリッド境界の外観を定義します。

en: Define the behaviour for the size of the content tabs when switching between the tabs.
ja: タブを切り替えるときのコンテンツタブのサイズの動作を定義します。

en: Define the gradient direction
ja: グラデーションの方向を定義します

en: Define the number of columns, depending on the amount of text you want to add.
ja: 追加するテキストの量に応じて、列の数を定義します。

en: Define the position of the tab buttons
ja: タブボタンの位置を定義します

en: Define the same date format as used in date picker
ja: 日付ピッカーで使用されているものと同じ日付形式を定義します

en: Define the sections top and bottom padding
ja: セクションの上部と下部のパディングを定義します。

en: Define the size of the circle
ja: 円のサイズを定義します

en: Define the space between the buttons. Leave blank for default space. Make sure you enter a valid positive number.
ja: ボタン間のスペースを定義します。デフォルトのスペースは空白のままにします。必ず有効な正の数を入力してください。

en: Define the tab titles top and bottom padding (only works if no icon is displayed at the top off the tab title)
ja: タブタイトルの上部と下部のパディングを定義します（タブタイトルの上部にアイコンが表示されていない場合にのみ機能します）

en: Define the transition between tab content
ja: タブコンテンツ間の遷移を定義する

en: Define the width of the list
ja: リストの幅を定義する

en: Define where the results are displayed when using AJAX
ja: AJAXを使用するときに結果が表示される場所を定義します

en: Delay
ja: 遅延

en: Delay before opening the Popup specified in milliseconds. A second equals to 1000 milliseconds.
ja: ミリ秒単位でポップアップを開く前に遅延します。 秒は1000ミリ秒に等しい。

en: Delays the transition of each text nodes relative to each other. A second equals to 1000 milliseconds.
ja: 各テキストノードの相対的な遷移を遅らせます。1秒は1000ミリ秒に相当します。

en: Delays the transition with the given amount of milliseconds before the layer enters the scene. A second equals to 1000 milliseconds.
ja: レイヤーがシーンに入る前に、指定されたミリ秒数だけトランジションを遅らせます。1 秒は 1000 ミリ秒に相当します。

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Cell
ja: セルを削除

en: Delete Column
ja: 列を削除

en: Delete Custom Element
ja: カスタム要素を削除する

en: Delete Element
ja: 要素を削除

en: Delete Row
ja: 行の削除

en: Delete Section
ja: セクションを削除する

en: Delete Tab
ja: タブを削除します。

en: Delete Tab Section
ja: タブセクションを削除

en: Delete downloaded files
ja: ダウンロードしたファイルを削除する

en: Delete old CSS and JS files?
ja: 古いCSSおよびJSファイルを削除しますか？

en: Delete permanently
ja: 完全に削除

en: Deleting started.
ja: 削除を開始しました。

en: Deleting the downloaded demo files %s didn't work! <br/> You might want to try reloading the page and then try again
ja: ダウンロードしたデモファイル%sの削除は機能しませんでした！<br/>ページをリロードしてから再試行することをお勧めします

en: Deleting the downloaded demo files %s didn't work! <br/> You might want to try reloading the page and then try again.<br/> The script returned the following message: <br/>
ja: ダウンロードしたデモファイル%sの削除は機能しませんでした！<br/>ページを再読み込みしてから、もう一度やり直してください。<br/>スクリプトは次のメッセージを返しました。<br/>

en: Demo File Download (%s):
ja: デモファイルのダウンロード（%s）：

en: Demo Images included:
ja: デモ画像が含まれて:

en: Demo Import
ja: デモインポート

en: Demo Importer (%s):
ja: デモインポーター（%s）：

en: Depending on the size you selected above, preview images might differ in size. Should the theme force them to display at exactly the same size?
ja: 上で選択したサイズに応じて、プレビュー画像のサイズが異なる場合があります。 テーマは、まったく同じサイズで表示するように強制する必要がありますか？

en: Depending on your layout It might be better to select a larger image size for better image quality. Default size can be changed at Dashboard -&gt; Appearance -&gt; Customize -&gt; WooCommerce -&gt; Product Images -&gt; Thumbnail.
ja: レイアウトによっては、画質を向上させるために、より大きな画像サイズを選択する方がよい場合があります。デフォルトのサイズは、ダッシュボード->外観->カスタマイズ-> WooCommerce->製品画像->サムネイルで変更できます。

en: Depending on your settings, the same Popup can be displayed in multiple times without reloading the page. Such example would be when you use a scroll trigger and the user scrolls to that location a number of times. Enabling this option will prevent opening this Popup consequently.
ja: 設定次第では、ページをリロードせずに同じポップアップを複数回表示することができます。例えば、スクロールトリガーを使用して、ユーザーがその場所まで何度もスクロールした場合などです。このオプションを有効にすると、結果的にこのポップアップが開かなくなります。

en: Depth
ja: 深さ

en: Desaturation effect
ja: 不飽和化効果

en: Descending
ja: 降順

en: Descending Order
ja: 降順

en: Description
ja: 説明

en: Description Column
ja: [説明] 列

en: Description Font Color
ja: 説明のフォント色

en: Description For Cookie Info List
ja: Cookie情報リストの説明

en: Description For Toggle
ja: トグルの説明

en: Description Text Font Size
ja: 説明テキストフォントサイズ

en: Description above title
ja: タイトルの上に表示

en: Description below title
ja: タイトルの下に表示

en: Description position
ja: 説明文の位置

en: Deselect all
ja: 選択をすべて解除

en: Destroy Events
ja: イベントを破壊する

en: Detailed Shortcode Usage
ja: 詳細なショートコードの使用法

en: Details are shown above. The importer will now try again with a different  parser...
ja: 詳細は上記のとおりです。 インポーターは別のパーサーを使用して再試行します…

en: Details are shown above. The importer will now try again with a different parser...
ja: 詳細は上記のとおりです。 インポーターは別のパーサーを使用して再試行します…

en: Detect Retina Display
ja: Retinaディスプレイを検出する

en: Devanagari
ja: デバナーガリ文字

en: Developer
ja: 開発業者

en: Developer Documentation
ja: 開発者向けドキュメント

en: Developer Settings
ja: 開発業者の設定

en: Developer documentation
ja: 開発者向けドキュメント

en: Diagonal Border: Color
ja: 斜めの境界線：色

en: Diagonal Border: Direction
ja: 対角線の境界線：方向

en: Diagonal Border Box Style
ja: 斜めボーダーボックススタイル

en: Diagonal Bottom Left to Top Right
ja: 左下から右上への対角線

en: Diagonal Top Left to Bottom Right
ja: 対角線の左上から右下

en: Diagonal section border
ja: 対角断面境界

en: Different Browsers support different file types (mp4, ogv, webm). If you embed an example.mp4 video the video player will automatically check if an example.ogv and example.webm video is available and display those versions in case its possible and necessary
ja: さまざまなブラウザがさまざまなファイルタイプ（mp4、ogv、webm）をサポートしています。 example.mp4ビデオを埋め込むと、ビデオプレーヤーはexample.ogvおよびexample.webmビデオが利用可能かどうかを自動的にチェックし、可能で必要な場合はそれらのバージョンを表示します。

en: Different results - Document position %d:
ja: 異なる結果-ドキュメントの位置%d：

en: Dimensions
ja: 大きさ

en: Direct Support
ja: ダイレクトサポート

en: Direct help from our Support Team.
ja: サポートチームからの直接支援。

en: Direction
ja: 方向

en: Directional Icons
ja: 方向アイコン

en: Direct link to FB-page text:
ja: FBページのテキストへの直接リンク：

en: Direct link to Google Maps page
ja: Googleマップページへの直接リンク

en: Direct link to Google Maps page:
ja: Googleマップページへの直接リンク：

en: Disable - no CSS file merging and compression
ja: 無効-CSSファイルのマージと圧縮はありません

en: Disable - no Javascript file merging and compression
ja: 無効-Javascriptファイルのマージと圧縮はありません

en: Disable Advanced Layout Builder preview in backend
ja: バックエンドでAdvancedLayoutBuilderプレビューを無効にする

en: Disable Autoplay
ja: 自動再生を無効にする

en: Disable Block Editor For Selected Post Types:
ja: 選択した投稿タイプのブロックエディタを無効にします。

en: Disable Emoji/Smiley Support
ja: 絵文字/スマイリーサポートを無効にする

en: Disable Features
ja: GP 無効機能

en: Disable Google Maps
ja: グーグルマップを無効にする

en: Disable Item?
ja: 項目を無効にする？

en: Disable Overlay
ja: オーバーレイを無効にする

en: Disable Shortcode Processing
ja: ショート コード処理を無効にします

en: Disable Template Builder Elements
ja: テンプレートビルダー要素を無効にする

en: Disable The7’s silence plugin notifications option
ja: The7の無音プラグイン通知オプションを無効にする

en: Disable Toggles and display all options
ja: トグルを無効にして、すべてのオプションを表示します

en: Disable adding unique timestamps only
ja: 一意のタイムスタンプのみの追加を無効にする

en: Disable advance layout builder preview in backend
ja: バックエンドで事前レイアウトビルダープレビューを無効にする

en: Disable all animations
ja: すべてのアニメーションを無効にする

en: Disable badge
ja: バッジを無効化

en: Disable block editor for all listed post types...
ja: リストされているすべての投稿タイプのブロックエディターを無効にします...

en: Disable cookie consent messages
ja: Cookieの同意メッセージを無効にする

en: Disabled
ja: 無効

en: Disabled - No checks are done on update
ja: 無効-更新時にチェックは行われません

en: Disabled:
ja: 無効化済:

en: Disable external video features
ja: 外部ビデオ機能を無効にする

en: Disable jQuery Migrate
ja: jquery-migrate.min.jsを無効にする

en: Disable lazy loading
ja: 遅延読み込みを無効にする

en: Disable overlay
ja: オーバーレイを無効化

en: Disable post navigation
ja: 投稿ナビゲーションを無効にする

en: Disable reCAPTCHA
ja: reCAPTCHAを無効にする

en: Disable related entries
ja: 関連エントリを無効にする

en: Disable self hosted video and audio features
ja: セルフホストのビデオおよびオーディオ機能を無効にする

en: Disables hover and click events, and makes it possible to click through the layer. Can be useful if you have overlapping layers or you want to prevent hover triggered effects like showing controls and overlays in a video player.
ja: ホバーイベントとクリックイベントを無効にし、レイヤーを介してクリックできるようにします。レイヤーが重複している場合や、ビデオプレーヤでコントロールやオーバーレイを表示するようなホバートリガー効果を防ぎたい場合に便利です。

en: Disable ssl verification when checking readability of merged files
ja: マージされたファイルの可読性をチェックするときにSSL検証を無効にする

en: Disable the blog
ja: ブログを無効にする

en: Disable the mobile layout
ja: モバイルレイアウトを無効にする

en: Disable the mobile layout:
ja: モバイル レイアウトを無効にします。オプション：

en: Disable the post navigation
ja: 投稿ナビゲーションを無効にする

en: Disable this option to hide the Popup close button. This option is also useful when you would like to use a custom close button. To do that, select the “Close the Popup” option from the layer linking field.
ja: ポップアップ閉じるボタンを非表示にするには、このオプションを無効にします。カスタムの閉じるボタンを使用したい場合、このオプションにも便利です。これを行うには、レイヤーのリンクフィールドから「ポップアップを閉じる」のオプションを選択します。

en: Disable this option to hide the overlay behind the Popup.
ja: ポップアップの背後にあるオーバーレイを非表示にするには、このオプションを無効にします。

en: Disabling Slider Revisions will also remove all revisions saved so far. Are you sure you want to continue?
ja: スライダリビジョンを無効にすると、それまでに保存されたリビジョンもすべて削除されます。 続行してもよろしいですか？

en: Disabling of template builder elements
ja: テンプレートビルダー要素の無効化

en: Disabling this option will hide slide navigation buttons or thumbnails.
ja: このオプションを無効にすると、スライドナビゲーションボタンやサムネイルが非表示になります。

en: Disabling this option will hide the Prev and Next buttons.
ja: このオプションを無効にすると、PrevおよびNextボタンが非表示になります。

en: Disabling this option will hide the Start & Stop buttons.
ja: このオプションを無効にすると、スタートボタンとストップボタンが非表示になります。

en: Discover Add-Ons
ja: アドオンの発見

en: Dismiss this notice
ja: この通知を却下する

en: Display
ja: 表示

en: Display Author?
ja: 投稿者を表示

en: Display Border around images?
ja: 画像の周囲に境界線を表示する？

en: Display Captcha
ja: CAPTCHAを表示

en: Display Caption
ja: 表示キャプション

en: Display Categories?
ja: 物件種別を表示

en: Display Circle
ja: ディスプレイサークル

en: Display Element Heading?
ja: 要素の見出しを表示しますか?

en: Display Entries from:
ja: 表示するエントリを選択：

en: Display Event Title?
ja: イベントタイトルを表示しますか？

en: Display Excerpt
ja: 抜粋を表示

en: Display Excerpt?
ja: 表示の抜粋?

en: Display Excerpt and Title below the preview image?
ja: プレビュー画像の下に抜粋とタイトルを表示しますか?

en: Display Floating on the side, but only once product was added to the cart
ja: ディスプレイは側面に浮かんでいるが、一度だけ商品がカートに追加された

en: Display Icon
ja: アイコン表示

en: Display Images as either gallery, slideshow or as a list below each other
ja: 画像をギャラリー、スライドショー、またはお互いの下のリストとして表示する

en: Display Map Type Selector
ja: マップタイプセレクターの表示

en: Display Modal Popup Actions
ja: モーダルポップアップアクションを表示する

en: Display Neither
ja: どちらも表示しない

en: Display Pagination
ja: 表示の改ページ

en: Display Pan Control?
ja: ディスプレイ パン コントロールしますか？

en: Display Preview Images
ja: プレビュー画像の表示

en: Display Streetview Activation Control?
ja: ストリートビューアクティベーションコントロールを表示しますか？

en: Display Tabs above content
ja: コンテンツの上にタブを表示する

en: Display Tabs below content
ja: コンテンツの下にタブを表示する

en: Display Tabs for each category selected above?
ja: 上で選択した各カテゴリのタブを表示しますか?

en: Display Tabs on the left
ja: 左側のタブを表示する

en: Display Tabs on the right
ja: 右側のタブを表示する

en: Display Tags?
ja: タグを表示

en: Display Thumbnails?
ja: サムネールを表示する

en: Display Title
ja: タイトルを表示

en: Display Title and Caption
ja: タイトルとキャプションを表示する

en: Display Title and Excerpt
ja: タイトルと抜粋の表示

en: Display Tooltip by default
ja: デフォルトでは表示ツールヒント

en: Display Video in default mode, black borders may occur but the whole video will be visible
ja: 既定のモードでビデオを表示する、黒い罫線が発生する可能性がありますが、全体のビデオが表示されます

en: Display Zoom Control
ja: ズームコントロールを表示しますか？

en: Display Zoom Control?
ja: ズームコントロールを表示しますか？

en: Display "Load More" Button
ja: 「もっと読み込み」ボタンを表示する

en: Display a Grid of Product Entries
ja: 製品エントリのグリッドを表示する

en: Display a Layerslider Slideshow
ja: Layerslider スライドショーを表示する

en: Display a List of Product Entries
ja: 製品エントリの一覧を表示する

en: Display a Route by entering a address here. (If address is added Zoom will be ignored)
ja: ここに住所を入力してルートを表示します。(アドレスが追加された場合、ズームは無視されます)

en: Display a Slideshow of Post Entries
ja: 投稿エントリのスライドショーを表示する

en: Display a Slideshow of Product Entries
ja: 製品エントリのスライドショーを表示する

en: Display a Slideshow of featured images from various posts
ja: 様々な投稿から注目の画像のスライドショーを表示する

en: Display a button that closes the notification when clicked.
ja: クリックすると通知を閉じるボタンを表示します。

en: Display a button to open menu (works best for menus with a lot of menu items)
ja: メニューを開くボタンを表示する (メニュー項目が多いメニューに最適)

en: Display a caption overlay?
ja: キャプションオーバーレイを表示しますか？

en: Display a content slider element
ja: コンテンツスライダー要素を表示する

en: Display a countdown to a specific date
ja: 特定の日付までのカウントダウンを表示する

en: Display a countdown to the next upcoming event
ja: 次の今後のイベントへのカウントダウンを表示します

en: Display a fullscreen slideshow element
ja: フルスクリーンスライドショーを表示する

en: Display a fullwidth Revolution Slider
ja: 全角回転スライダを表示する

en: Display a fullwidth masonry/grid gallery
ja: 全角の石積み/グリッドギャラリーを表示する

en: Display a fullwidth masonry/grid with blog entries
ja: 全角の石積み/グリッドのブログエントリを表示します

en: Display a google map with one or multiple locations
ja: 1つまたは複数の場所でGoogleマップを表示する

en: Display a image caption on hover
ja: ホバー時に画像キャプションを表示する

en: Display a large icon above the title
ja: タイトルの上に大きなアイコンを表示

en: Display a large icon at the left side of the whole content block
ja: 全体のコンテンツ ブロックの左側に大きなアイコンを表示

en: Display a large icon at the right side of the whole content block
ja: コンテンツブロック全体の右側に大きなアイコンを表示する

en: Display a list of related products and/or up-sells
ja: 関連製品やアップセルの一覧を表示する

en: Display all entries
ja: すべてのエントリを表示する

en: Display an Instagram feed (Smash Balloon Plugin)
ja: Instagramフィードを表示する（Smash Balloon Plugin）

en: Display an accordion slider with images or post entries
ja: 画像または投稿エントリを含むアコーディオンスライダを表示する

en: Display an animated Number with subtitle
ja: 字幕付きのアニメーション番号を表示する

en: Display and allow reviews for this product. Needs to enable reviews in WC -&gt; Settings -&gt; Product -&gt; Product -&gt; Enable reviews
ja: この商品のレビューを表示して許可します。 WC->設定->製品->製品->レビューを有効にするでレビューを有効にする必要があります

en: Display and allow reviews for this product. Needs to enable reviews in advanced tab.
ja: この商品のレビューを表示して許可します。 [詳細設定]タブでレビューを有効にする必要があります。

en: Display an icon with optional hover effect
ja: オプションのホバー効果でアイコンを表示する

en: Display an overview of the attributes defined for this product.
ja: この製品に定義されている属性の概要を表示します。

en: Display a partner/logo Grid or Slider
ja: パートナー/ロゴグリッドまたはスライダを表示する

en: Display as centered overlay (overlays the image)
ja: 中央オーバーレイとして表示 (イメージをオーバーレイ)

en: Display a scroll down arrow
ja: スクロール下矢印を表示する

en: Display a short message on the same page
ja: 同じページに短いメッセージを表示する

en: Display as icon
ja: として表示

en: Display a sidebar navigation for all nested subpages of a page automatically?
ja: すべてのネストされたサブページのサイドバーナビゲーションを自動的に表示する

en: Display a simple 1px top border
ja: シンプルな1pxの上部境界線を表示する

en: Display a simple fullwidth slideshow element
ja: 単純な全角スライドショー要素を表示する

en: Display a simple slideshow element
ja: 単純なスライドショー要素を表示する

en: Display a small arrow that points down to the next section
ja: 次のセクションを指す小さな矢印を表示する

en: Display a small styling shadow at the top of the section
ja: セクションの上部に小さなスタイリングシャドウを表示します

en: Display as text
ja: として表示

en: Display a sub menu
ja: サブメニューを表示する

en: Display a team members image with additional information
ja: 追加情報を含むチームメンバーイメージを表示する

en: Display a video
ja: ビデオを表示する

en: Display blog posts
ja: ブログの記事を表示します

en: Display border
ja: 罫線の表示

en: Display codeblock as code snippet
ja: コードブロックをコードスニペットとして表示する

en: Display content from a User ID
ja: ユーザーIDのコンテンツを表示する

en: Display content from one or more hashtags
ja: 1つ以上のハッシュタグのコンテンツを表示する

en: Display entries from a custom taxonomy
ja: カスタム分類からのエントリを表示します

en: Display entries in a magazine like fashion
ja: ファッションのような雑誌の表示エントリ

en: Display full menu (works best if you only got a few menu items)
ja: 表示フルメニュー (あなただけのいくつかのメニュー項目を持っている場合、最高の作品)

en: Display icon
ja: アイコン表示

en: Display icon above the title
ja: タイトルの上にアイコンを表示する

en: Display icon at the left side of the whole content block
ja: 全体のコンテンツ ブロックの左側に大きなアイコンを表示

en: Display icon at the right side of the whole content block
ja: 全体のコンテンツのブロックの右側で大きいアイコンを表示

en: Display icon to the left
ja: はい、左側にアイコンを表示します

en: Display icon to the right
ja: はい、右にアイコンを表示します

en: Display image
ja: 画像オーバーレイの表示

en: Display info tabs for this product:
ja: この製品の情報タブを表示します。

en: Display initially
ja: 最初に表示

en: Display initially:
ja: 最初に表示：

en: Display initially mobile:
ja: 最初はモバイルで表示：

en: Display initially on mobile
ja: 最初はモバイルで表示

en: Display in main header area
ja: メインヘッダー領域に表示

en: Display in top bar at the left
ja: 左上のバーに表示

en: Display in top bar at the right
ja: 右側のトップバーに表示

en: Display message bar and use cookie logic
ja: メッセージバーを表示し、Cookieロジックを使用する

en: Display message box only on errors
ja: エラー時にのみメッセージボックスを表示する

en: Display on Single Blog Posts only
ja: 個別投稿ページで表示

en: Display one of the themes widget areas
ja: テーマウィジェット領域のいずれかを表示する

en: Display on hover
ja: マウスのポインターが上にある(ホバー)時だけ表示する。

en: Display only breadcrumbs
ja: パンくずのみ表示

en: Display only on active slides
ja: アクティブなスライドにのみ表示

en: Display only the footer widgets (no socket)
ja: フッターウィジェットのみ表示 (ソケットなし)

en: Display only the socket (no footer widgets)
ja: ソケットのみを表示する (フッターウィジェットなし)

en: Display only title
ja: タイトルのみ表示

en: Display on mouse hover
ja: マウスホバー時の表示

en: Display options
ja: 表示オプション

en: Display order
ja: 表示順

en: Display product image and description as fullwidth page banner
ja: 製品イメージと説明を全角ページバナーとして表示

en: Display related products only
ja: ディスプレイ関連製品のみ

en: Displays Posts from your Blog
ja: ブログからの投稿を表示

en: Displays a map based on OpenStreetMaps and Leaflet Map plugin
ja: OpenStreetMapsおよびLeafletMapプラグインに基づいて地図を表示します

en: Displays a search form
ja: 検索フォームを表示します

en: Display search results in a custom container
ja: 検索結果をカスタムコンテナに表示する

en: Display search results on the same page (AJAX)
ja: 同じページに検索結果を表示する（AJAX）

en: Display selected page without redirect
ja: 選択したページをリダイレクトせずに表示

en: Display settings for this element when viewed on smaller screens
ja: 小さい画面で表示した場合のこの要素の表示設定

en: Display shadow
ja: 影を表示する

en: Display sidebar navigation
ja: サイドバーのナビゲーションを表示する

en: Display small icon at the left side of the title
ja: タイトルの左側に小さなアイコンを表示

en: Displays multiple buttons beside each other
ja: 複数のボタンを並べて表示します

en: Display social icons below main menu? (You can set your social icons at
ja: メインメニューの下にソーシャルアイコンを表示しますか?(あなたのソーシャルアイコンを設定することができます。

en: Display subheading above
ja: 副題（説明）を見出しの上に表示

en: Display subheading below
ja: 副題（説明）を見出しの下に表示

en: Display submenu items on click
ja: クリック時にサブメニュー項目を表示

en: Display submenu items on hover
ja: ホバー時にサブメニュー項目を表示する

en: Displays your latest Instagram feeds (Smash Balloon Plugin)
ja: 最新のInstagramフィードを表示します（Smash Balloon Plugin）

en: Displays your latest Instagram photos
ja: あなたの最新の Instagram の写真が表示する

en: Display tabs at the top
ja: 上部にタブを表示する

en: Display the &quot;Add to cart&quot; button including prices and variations but no product description.
ja: 価格とバリエーションを含み、製品の説明を含まない[カートに追加]ボタンを表示します。

en: Display the Title Bar with Page Title and Breadcrumb Navigation?
ja: タイトルバーにページタイトルと階層リンクナビゲーションを表示する

en: Display the "Add to cart" button for the current product
ja: 現在の製品の [カートに追加] ボタンを表示します

en: Display the big image in a lightbox
ja: 大きな画像をライトボックスに表示する

en: Display the content of another entry
ja: 別のエントリの内容を表示する

en: Display the content of another page (fullwidth)
ja: 別のページのコンテンツを表示する（全角）

en: Display the entry title by default?
ja: 既定では、エントリのタイトルを表示しますか?

en: Display the first entry at the top of the others
ja: その他の先頭に最初のエントリを表示します

en: Display the first entry beside the others
ja: 他のユーザーの横に最初のエントリを表示する

en: Display the footer page?
ja: フッターページを表示しますか？

en: Display the footer widgets & socket
ja: フッターウィジェットとソケットの表示

en: Display the footer widgets?
ja: フッターウィジェットを表示しますか?

en: Display the footer widgets or page?
ja: フッターウィジェットまたはページを表示しますか？

en: Display the info and review tab for the current product
ja: 現在の製品の [情報とレビュー] タブを表示する

en: Display the price for the current product
ja: 現在の製品の価格を表示します

en: Display the price for the current product.
ja: 現在の製品の価格を表示します。

en: Display the product information for the current product
ja: 現在の製品の製品情報を表示します

en: Display the product meta for the current product
ja: 現在の製品の製品メタを表示する

en: Display the product meta info such as categories, tags and sku.
ja: カテゴリ、タグ、SKUなどの製品メタ情報を表示します。

en: Display the results either in ascending or descending order
ja: 結果を昇順または降順で表示する

en: Display the reviews and review form for the current product
ja: 現在の製品のレビューと校閲フォームを表示します

en: Display the toggle sorting menu? (You also need to add a number of tags to each toggle to make sorting possible)
ja: トグルソートメニューを表示しますか?(また、ソートを可能にするために、各トグルにタグの数を追加する必要があります)

en: Display title and breadcrumbs
ja: タイトルとパンくずの表示

en: Display title only or title &amp; excerpt
ja: タイトルのみまたはタイトル &amp; 抜粋

en: Display up-sells and related products
ja: ディスプレイアップ販売および関連製品

en: Display up-sells only
ja: 表示-販売のみ

en: Distance
ja: 距離

en: Distance &amp; Rotation
ja: 距離と回転

en: Distance Bottom
ja: 下の距離

en: Distance Left
ja: 左の距離

en: Distance Right
ja: 右の距離

en: Distance Top
ja: 上部の距離

en: Distance bottom
ja: 下部の距離

en: Distance left
ja: 左の距離

en: Distance right
ja: 右の距離

en: Distance specified in pixels from the bottom of the browser window.
ja: ブラウザウィンドウの下部からピクセル単位で指定された距離。

en: Distance specified in pixels from the left side of the browser window.
ja: ブラウザウィンドウの左側からピクセル単位で指定された距離。

en: Distance specified in pixels from the right side of the browser window.
ja: ブラウザウィンドウの右側からピクセル単位で指定された距離。

en: Distance specified in pixels from the top of the browser window.
ja: ブラウザウィンドウの上部からピクセル単位で指定された距離。

en: Distance top
ja: 上部の距離

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Don't display Captcha
ja: キャプチャを表示しない

en: Don't display Sidebar navigation
ja: サイドバーのナビゲーションを表示しない

en: Don't display the socket & footer widgets
ja: ソケットとフッターのウィジェットを表示しない

en: Don't display the socket & page
ja: ソケットとページを表示しないでください

en: Don't filter tags
ja: タグをフィルターしません

en: Don't filter taxonomies
ja: タクソノミーをフィルターしません

en: Don't show the images at all and display the preview text only
ja: 画像をまったく表示しないで、プレビューテキストのみを表示する

en: Do not accept and hide notification
ja: 通知を受け入れて非表示にしない

en: Do not allow Google Analytics
ja: GoogleAnalyticsを許可しない

en: Do not allow Google Maps
ja: Googleマップを許可しない

en: Do not allow Google Webfonts
ja: GoogleWebfontsを許可しない

en: Do not allow Google reCaptcha
ja: GooglereCaptchaを許可しない

en: Do not allow access to the screens
ja: 画面へのアクセスを許可しない

en: Do not allow dragging
ja: ドラッグを許可しない

en: Do not allow duplicate posts on the entire page (set offset automatically)
ja: ページ全体（自動的にオフセット）上で重複した投稿を許可しない

en: Do not allow hierarchical custom elements
ja: 階層的なカスタム要素を許可しない

en: Do not allow to change this setting when using this template
ja: このテンプレートを使用するときは、この設定を変更しないでください

en: Do not allow to preprocess shortcodes
ja: ショートコードの前処理を許可しない

en: Do not allow to use cookies
ja: クッキーの使用を許可しない

en: Do not allow to use cookies - some functionality on our site might not work as expected.
ja: Cookieの使用を許可しないでください。当サイトの一部の機能が期待どおりに機能しない場合があります。

en: Do not allow to use cookies or services - some functionality on our site might not work as expected.
ja: Cookieやサービスの使用を許可しないでください。当サイトの一部の機能が期待どおりに機能しない場合があります。

en: Do not allow to use subitem custom element templates
ja: サブアイテムのカスタム要素テンプレートの使用を許可しない

en: Do not allow video embeds
ja: ビデオの埋め込みを許可しない

en: Do not close with click on map
ja: 地図をクリックして閉じないでください

en: Do not create a clone
ja: クローンを作成しないでください

en: Do not display border
ja: 境界線を表示しない

en: Do not display shadow
ja: 影を表示しない

en: Do not display the message box
ja: メッセージボックスを表示しない

en: Do not enable this option unless you’re  experiencing issues with jQuery on your site. This option can easily cause unexpected issues when used incorrectly. Do you want to proceed?
ja: サイトの jQuery で問題が発生している場合を除き、このオプションは有効にしないでください。このオプションを誤って使用すると、予期せぬ問題が発生しやすくなります。先に進みますか？

en: Do not forget to disable this option later on if it does not help, or if you experience unexpected issues. This includes your entire site, not just LayerSlider.
ja: このオプションを無効にすることを忘れないでください。これはLayerSliderだけでなく、サイト全体を含みます。

en: Do not hide
ja: 非表示にしません

en: Do nothing
ja: 何もしない

en: Do not import images
ja: 画像をインポートしない

en: Do not scan widgets
ja: ウィジェットをスキャンしないでください

en: Do not select any tabs to import all or select which tabs of the theme options you want to import from the uploaded settings file. All options in these selected tabs will be imported - options in other tabs will not be modified.
ja: すべてをインポートするタブを選択したり、アップロードした設定ファイルからインポートするテーマオプションのタブを選択したりしないでください。これらの選択されたタブのすべてのオプションがインポートされます-他のタブのオプションは変更されません。

en: Do not select any tabs to reset all options or select which tabs of the theme options you want to reset. All options in these selected tabs will be set to theme factory values - options in other tabs will not be modified.
ja: すべてのオプションをリセットするためにタブを選択したり、リセットするテーマオプションのタブを選択したりしないでください。これらの選択されたタブのすべてのオプションは、テーマファクトリ値に設定されます-他のタブのオプションは変更されません。

en: Do not show at all
ja: まったく表示しない

en: Do not stretch image. If more space is available image will be centered.
ja: 画像を引き伸ばさないでください。より多くのスペースが利用可能な場合、画像は中央に配置されます。

en: Do not use an alternate menu for mobile
ja: モバイル用の代替メニューを使用しないでください

en: Do not use lazy loading
ja: 遅延読み込みは使用しないでください

en: Dont display border
ja: 罫線を表示しない

en: Don’t filter categories
ja: カテゴリをフィルタリングしない

en: Don’t filter tags
ja: タグをフィルタリングしない

en: Don’t filter taxonomies
ja: タクソノミーをフィルタリングしない

en: Double click to<br> add icon
ja: ダブルクリックで<br>アイコンを追加</br>

en: Double click to<br> add media
ja: ダブルクリックで<br>メディアを追加</br>

en: Double click to<br> set image
ja: ダブルクリックで<br>画像を設定</br>

en: Double opt-in?
ja: ダブルオプトイン?

en: Download And Import Demo Files
ja: デモファイルのダウンロードとインポート

en: Download Error
ja: ダウンロードエラー

en: Download Package URL:
ja: パッケージをダウンロードする

en: Download Package URL: A problem occured accessing your download link. Unable to perform update.
ja: ダウンロードパッケージのURL：ダウンロードリンクへのアクセスで問題が発生しました。更新を実行できません。

en: Download Package URL: A problem occurred accessing your download link. Unable to perform update.
ja: ダウンロードパッケージのURL：ダウンロードリンクへのアクセスで問題が発生しました。更新を実行できません。

en: Download Package URL: Envato returned a wrong datastructure. Unable to get url for updates:
ja: パッケージURLのダウンロード：Envatoが間違ったデータ構造を返しました。更新のURLを取得できません：

en: Download Update From Themeforest.net
ja: Themeforest.net からアップデートをダウンロード

en: Download and import file attachments
ja: 添付ファイルをダウンロードしてインポートする

en: Downloaded files for demo %s could not be deleted.
ja: デモ%s用にダウンロードしたファイルを削除できませんでした。

en: Downloading Image Editor ...
ja: 画像編集者のダウンロード ...

en: Downloading install package from <span class="code">%s</span>&#8230;
ja: <span class=“code”>%s</span>からインストールするパッケージをダウンロードしています&#8230;

en: Download latest library files here
ja: ここから最新のライブラリファイルをダウンロードします

en: Download of files for demo %s didn't work! <br/> You might want to try reloading the page and then try again.
ja: デモ%sのファイルのダウンロードが機能しませんでした！<br/>ページを再読み込みしてから、もう一度やり直してください。

en: Download started
ja: ダウンロード開始Comment

en: Download started.
ja: ダウンロード開始Comment

en: Do you really want to delete this custom element permanently? This action cannot be undone.
ja: このカスタム要素を本当に完全に削除しますか？このアクションは元に戻せません。

en: Do you want to activate the lightbox
ja: ライトボックスを有効にしますか

en: Do you want to add an image overlay effect that gets applied or removed on mouseover?
ja: マウスオーバー時に適用または削除される画像オーバーレイ効果を追加しますか？

en: Do you want to apply a link to the element?
ja: 要素へのリンクを適用しますか？

en: Do you want to apply a link to the header text?
ja: ヘッダーテキストへのリンクを適用しますか？

en: Do you want to apply a link to the milestone?
ja: マイルストーンへのリンクを適用しますか？

en: Do you want to apply a link to the text?
ja: 要素へのリンクを適用しますか？

en: Do you want to apply a link to the title?
ja: タイトルへのリンクを適用しますか？

en: Do you want to apply the link to the icon?
ja: アイコンへのリンクを適用しますか？

en: Do you want to display a Call to Action Button on the right side of the box?
ja: ボックスの右側に [アクションの呼び出し] ボタンを表示しますか?

en: Do you want to display a Captcha field at the end of the form so users must prove they are human?
ja: フォームの最後にキャプチャフィールドを表示して、ユーザーが自分が人間であることを証明する必要がありますか？

en: Do you want to display a border around your tabs or without border
ja: タブまたは罫線なしで罫線を表示しますか

en: Do you want to display a circle around the animated number?
ja: アニメーション番号の周りに円を表示しますか？

en: Do you want to display a heading above the images?
ja: 画像の上に見出しを表示しますか？

en: Do you want to display a heading above the slides?
ja: 画像の上に見出しを表示しますか？

en: Do you want to display a light border around the images?
ja: 画像の周囲に光の境界線を表示しますか?

en: Do you want to display a read more link?
ja: 「続きを読む」のリンクを表示しますか？

en: Do you want to display blog posts?
ja: ブログ記事を表示しますか？

en: Do you want to display blog posts or entries from a custom taxonomy?
ja: ブログの記事またはカスタム分類からのエントリを表示しますか？

en: Do you want to display entries within date boundaries only? Can be used e.g. to create archives.
ja: 日付境界内のエントリのみを表示しますか？アーカイブの作成などに使用できます。

en: Do you want to display slider control buttons?
ja: スライダー コントロールのボタンを表示しますか？

en: Do you want to display the footer widgets &amp; footer socket or a page content as footer? This default setting can be changed individually for each page.
ja: フッターウィジェットとフッターソケット、またはページコンテンツをフッターとして表示しますか？このデフォルト設定は、ページごとに個別に変更できます。

en: Do you want to display the footer widgets & footer socket?
ja: フッターのウィジェットとフッターのソケットを表示しますか?

en: Do you want to display the image overlay effect that gets removed on  mouseover?
ja: マウスオーバーで削除される画像オーバーレイ効果を表示しますか？

en: Do you want to display the image overlay effect that gets removed on mouseover?
ja: マウスオーバー時に削除されるイメージオーバーレイ効果を表示しますか?

en: Do you want to filter entries by date?
ja: エントリを日付でフィルタリングしますか？

en: Do you want to open the link in a new window
ja: 新しいウィンドウでリンクを開きますか

en: Do you want to open the link url in a new tab/window?
ja: 新しいタブ/ウィンドウにリンクのURLを開きますか？

en: Do you want to separate the sidebar from your main content with a border?
ja: サイドバーをメインコンテンツから罫線で区切ってもよろしいですか?

en: Do you want to use a custom or predefined minimum height?
ja: カスタムまたは事前定義された最小の高さを使用しますか？

en: Do you want to use a grid or a slider to display the logos?
ja: グリッドまたはスライダを使用してロゴを表示しますか?

en: Draggable
ja: ドラッグ可能

en: Draggable Marker
ja: ドラッグ可能なマーカー

en: Dragging Of Map
ja: 地図のドラッグ

en: Drag me :)
ja: これをドラッグ :)

en: Drag sliders here to 
     remove from this folder
ja: ここでスライダーをドラッグして
     このフォルダから削除

en: Dropcap Styling
ja: ドロップキャップスタイリング

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Drop file to import
ja: ファイルをドロップしてインポート

en: Drop image(s) here
ja: ここに画像をドロップしてください

en: Drop to remove from folder
ja: ドロップしてフォルダから削除

en: Due to scheduling, this slider is no longer visible to your visitors. If you wish to reinstate this slider, just remove the schedule in %sSlider Settings -> Publish%s.
ja: スケジューリングにより、このスライダーは訪問者には見えなくなります。このスライダーを元に戻したい場合は、%sSlider設定->公開%sでスケジュールを削除してください。

en: Due to scheduling, this slider is no longer visible to your visitors. If you wish to reinstate this slider, just remove the schedule in %sSlider Settings → Publish%s.
ja: スケジュールの関係で、このスライダーは訪問者に表示されなくなりました。このスライダーを復活させたい場合は、%sスライダー設定→公開%sでスケジュールを削除してください。

en: Duplicate
ja: 複製

en: Duplicate Layer
ja: レイヤーを複製

en: Duplicate slide
ja: Dupliquer cette diapositive

en: Duplicate this layer
ja: このレイヤーを複製します

en: Duplicate this slide
ja: このスライドを複製します

en: Duplicate this slider
ja: スライダーを複製

en: Duration
ja: 期間

en: Dynamic
ja: ダイナミック

en: Dynamic Layer
ja: ダイナミックレイヤ

en: Dynamic content from posts
ja: 投稿からの動的コンテンツ

en: E-Mail
ja: メールアドレス

en: E-Mail Subject
ja: メールの件名

en: E-Mail could not be accessed (needed for your information only)
ja: 電子メールにアクセスできませんでした（情報提供のみが必要です）

en: E-Mail to:
ja: 宛先

en: ENABLED
ja: 有効

en: ERROR
ja: エラー

en: Each rotating textblock will be shown the selected amount of seconds.
ja: 各回転テキストブロックには、選択された秒数が表示されます.

en: Each text fragment will animate from the joint whole word to the options you specify here.
ja: 各テキストの断片は、ジョイント全体の単語からここで指定したオプションにアニメーションします。

en: Easing
ja: イージング

en: Easy
ja: 簡単

en: Easy Slider
ja: イージー スライダー

en: Easy Slider Item
ja: スライドアイテム

en: Edit
ja: 編集

en: Edit %s
ja: %sを編集

en: Edit %s (Advanced Layout Builder)
ja: %s を編集する (高度なレイアウト ビルダー)

en: Edit %s (Block Editor)
ja: 編集%s（ブロックエディター）

en: Edit %s (Classic Editor)
ja: 編集%s（クラシックエディタ）

en: Edit %s (Gutenberg)
ja: %s を編集する (グーテンベルク)

en: Edit &#8220;%s&#8221; in the Block Editor
ja: ブロック エディタでの編集と#8220;%s&#8221;

en: Edit &#8220;%s&#8221; in the Classic Editor
ja: クラシック エディタでの編集と#8220;%s&#8221;

en: Edit &#8220;%s&#8221; in the Gutenberg Editor
ja: グーテンベルクエディタで編集&#8220;%s&#8221;

en: Edit ALB Custom Element Template
ja: ALBカスタム要素テンプレートの編集

en: Edit Address
ja: 住所変更

en: Edit Button
ja: 編集ボタン

en: Edit Cell
ja: セルを編集

en: Edit Column
ja: カラム編集

en: Edit Contact Form Elements
ja: 連絡先フォームの要素を編集する

en: Edit Coupon
ja: クーポンの編集

en: Edit Custom Element
ja: カスタム エレメント

en: Edit Custom Elements
ja: カスタム エレメント

en: Edit Dynamic Template of this entry
ja: このエントリの動的テンプレートの編集

en: Edit Element
ja: 要素の編集

en: Edit Element Template:
ja: 要素テンプレートの編集：

en: Edit Elements in Popup Window:
ja: ポップアップウィンドウでの要素の編集:

en: Edit Form Element
ja: フォーム要素の編集

en: Edit Frontpage
ja: Frontpage の編集

en: Edit Frontpage (Advanced Layout Builder)
ja: フロントページの編集（高度なレイアウトビルダー

en: Edit Frontpage (Block Editor)
ja: フロントページの編集（ブロックエディター）

en: Edit Frontpage (Classic Editor)
ja: フロントページの編集（クラシックエディタ）

en: Edit Frontpage (Gutenberg)
ja: フロントページの編集（グーテンベルク）

en: Edit Gallery
ja: ギャラリーを編集

en: Edit Grid Item
ja: このグリッドアイテムを編集

en: Edit Hotspot Tooltip
ja: ホットスポットツールチップの編集

en: Edit Icon Link
ja: アイコンリンクの編集

en: Edit Layer Slider here
ja: レイヤースライダをここに編集

en: Edit List Item
ja: 編集リスト項目

en: Edit Location
ja: 場所の編集

en: Edit Menu Item
ja: メニュー項目を編集

en: Edit Metadata Element
ja: メタデータ要素の編集

en: Edit Milestone
ja: マイルス トーンを編集

en: Edit Name And Tooltip
ja: 名前とツールチップを編集する

en: Edit Order
ja: 注文を編集

en: Edit Order status
ja: 注文ステータスの編集

en: Edit Portfolio Entry
ja: 編集

en: Edit Product
ja: 商品の編集

en: Edit Product Category
ja: 製品カテゴリの編集

en: Edit Product Tag
ja: 製品タグの編集

en: Edit Progress Bars
ja: プログレスバーの編集

en: Edit Revolution Slider here
ja: ここに回転のスライダーを編集

en: Edit Row
ja: 行の編集

en: Edit Section
ja: セクション編集

en: Edit Slider
ja: スライダーの編集

en: Edit Social Service or Icon
ja: ソーシャルサービスまたはアイコンを編集する

en: Edit Tab
ja: タブの追加/編集

en: Edit Tab Section
ja: タブセクションの編集

en: Edit Table
ja: テーブルの編集

en: Edit Testimonial
ja: お客様の声を編集

en: Edit Text Element
ja: テキスト要素の編集

en: Edit Variation
ja: バリエーションの編集

en: Editing:
ja: 編集中:

en: Editing a custom element template is not allowed from this screen.
ja: この画面からカスタム要素テンプレートを編集することはできません。

en: Editing slider:
ja: スライダーを編集中:

en: Editor, Admin
ja: 編集者、管理者

en: Editors
ja: 編集者

en: Editors and Admins
ja: 編集者と管理者

en: Edit profile for User:
ja: 次のユーザーのプロファイルを編集:

en: Edit the CSS file of skins to apply modifications.
ja: 修正を適用するスキンのCSSファイルを編集します。

en: Edit the profile description here.
ja: ここでプロファイルの説明を編集します。

en: Edit this entry
ja: このエントリを編集

en: Effects
ja: エフェクト

en: Either by solving a simple mathematical question or by Google reCaptcha, that needs to be
ja: 簡単な数学的質問を解くことによって、またはGoogle reCaptchaによって、それは

en: Either by solving a simply mathematical question or by Google reCaptcha, that needs to be
ja: 単純な数学的質問を解くことによって、またはGoogle reCaptchaによって、それは

en: Either enter your Google tracking id (UA-XXXXX-X), (G-XXXXX) or your full Google Analytics tracking Code here.
ja: ここに、GoogleトラッキングID（UA-XXXXX-X）、（G-XXXXX）、または完全なGoogleAnalyticsトラッキングコードを入力します。

en: Either enter your Google tracking id (UA-XXXXX-X) or your full Google Analytics tracking Code here.
ja: ここに、GoogleトラッキングID（UA-XXXXX-X）または完全なGoogleAnalyticsトラッキングコードを入力します。

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library
ja: 新規アップロード、またはメディアライブラリから既存のイメージをいずれかを選択します

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library. Leave empty if you don't want to use a background image
ja: 新しい、アップロードするか、メディア ライブラリから既存のイメージを選択します。背景イメージを使用しない場合は、空のままに

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library. Leave empty if you don't want to use a background image
ja: 新しい画像をアップロードするか、メディアライブラリから既存の画像を選択してください。 背景画像を使用したくない場合は空白のままにしてください

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library. Leave empty if you don't want to use a background image.
ja: 新しい、アップロードするか、メディア ライブラリから既存のイメージを選択します。背景イメージを使用しない場合は、空のままに

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library. Leave empty if you want to use the background image of the color scheme defined above
ja: 新しいものをアップロードするか、メディアライブラリから既存のイメージを選択します。上記で定義した配色の背景画像を使用する場合は、空のままにします。

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library. Once an Image has been selected you can add your Hotspots
ja: 新しいものをアップロードするか、メディアライブラリから既存のイメージを選択します。イメージが選択されると、ホットスポットを追加できます

en: Either upload a new or choose an existing image from your media library
ja: 新規アップロード、またはメディアライブラリから既存のイメージをいずれかを選択します

en: Either upload a new video, choose an existing video from your media library or link to a video by URL
ja: 新しいビデオをアップロードするか、メディアライブラリから既存のビデオを選択するか、URL でビデオにリンクします。

en: Either upload a new video, choose an existing video from your media library or link to a video by URL. If you want to make sure that all browser can display your video upload a mp4, an ogv and a webm version of your video.
ja: 新しい動画をアップロード、URLによってビデオへのメディアライブラリまたはリンクから既存のビデオを選択します。\nあなたはすべてのブラウザがあなたのビデオはMP4、OGVとビデオのWebMのバージョンをアップロード表示できることを確認

en: Either upload a new video or choose an existing video from your media library
ja: 新規アップロード、またはメディアライブラリから既存のイメージをいずれかを選択します

en: Either use an existing menu, built in Appearance -> Menus or create a simple custom menu here
ja: 外観に組み込まれた既存のメニューを使用する-> メニューまたはここに簡単なカスタムメニューを作成する

en: Either use the themes default colors or apply some custom ones
ja: 既定のテーマカラーを使用するか、カスタマイズして下さい。

en: Either use the themes default or define a custom background color
ja: テーマのデフォルトを使用するか、カスタムの背景色を定義します

en: Elastic
ja: 伸縮自在

en: Elegant
ja: エレガント

en: Element
ja: エレメント

en: Element Columns
ja: 要素列

en: Element Manager Update State:
ja: Element Managerの更新状態：

en: Element Manager Version:
ja: Element Managerバージョン：

en: Element Preview
ja: 要素のプレビュー

en: Element Title and Caption
ja: 要素のタイトルとキャプション

en: Element Title and Excerpt
ja: 要素のタイトルと抜粋

en: Element Title and Excerpt Styling
ja: 要素のタイトルと抜粋のスタイル

en: Element Title and Excerpt display settings
ja: 要素のタイトルと抜粋の表示設定

en: Element Visibility
ja: 要素の可視性

en: Element captions
ja: 要素のキャプション

en: Element disabled
ja: 要素が無効

en:  Elements
ja: エレメンツ

en: Eliminates render-blocking JavaScript files, but might also delay a bit displaying sliders above the fold.
ja: JavaScriptファイルのレンダリングブロックを排除しますが、折り目の上にスライダーを表示するのが少し遅れるかもしれません。

en: Email link
ja: メールリンク

en: Embed Options:
ja: 埋め込みオプション：

en: Embed Slider
ja: 埋め込みスライダー

en: Empty Cells
ja: 空のセル

en: Empty Cells are by default hidden. If you want to force equal height across all columns set them to display
ja: 空のセルは既定で非表示になります。すべての列に対して同じ高さを強制的に表示する場合は、

en: Empty caches
ja: 空のキャッシュ

en: Enable
ja: 有効

en: Enable - merge and compress all theme CSS files
ja: 有効化-すべてのテーマCSSファイルをマージして圧縮します

en: Enable - merge and compress all theme javascript files
ja: 有効化-すべてのテーマJavaScriptファイルをマージして圧縮します

en: Enable Autoplay
ja: 自動再生を有効にします。

en: Enable Banner for product category pages
ja: 製品カテゴリページのバナーを有効にする

en: Enable Carousel Autoplay
ja: カルーセルの自動再生モードを有効にする

en: Enable Carousel Autoplay:
ja: カルーセルの自動再生モードを有効にする

en: Enable Conditional Logic
ja: 条件付きロジックを有効にする

en: Enable Elementor widget
ja: Elementorウィジェットを有効にする

en: Enable Google Fonts
ja: Googleフォントを有効にする

en: Enable Google Maps on your site
ja: サイトでGoogleマップを有効にする

en: Enable Gutenberg block
ja: Gutenberg ブロックを有効にする

en: Enable Overlay?
ja: オーバーレイを有効にする

en: Enable Revisions
ja: リビジョンを有効にする

en: Enable Smooth Scrolling
ja: スムーズスクロールを有効にする

en: Enable TinyMCE helper
ja: TinyMCEヘルパーを有効にする

en: Enable cookie consent messages
ja: Cookieの同意メッセージを有効にする

en: Enable cookie consent messages to use message bar and modal popup.
ja: メッセージバーとモーダルポップアップを使用するには、Cookieの同意メッセージを有効にします。

en: Enabled
ja: 有効

en: Enabled - Redirect to selected page
ja: 有効-選択したページにリダイレクトします

en: Enabled - Use selected page content without redirect
ja: 有効-リダイレクトせずに選択したページコンテンツを使用する

en: Enabled caching can drastically increase the plugin performance and spare your server from unnecessary load. LayerSlider will serve fresh, non-cached versions for admins and anyone who can manage sliders.
ja: キャッシュを有効にすることで、プラグインのパフォーマンスを大幅に向上させ、サーバーに不要な負荷をかけないようにすることができます。LayerSlider は、管理者やスライダーを管理できる人のために、キャッシュされていない新鮮なバージョンを提供します。

en: Enable it here
ja: ここで有効にします

en: Enable lazy loading
ja: 遅延読み込みを有効にする

en: Enable optimizations on mobile devices to avoid performance issues (e.g. fewer tiles in slide transitions, reducing performance-heavy effects with very similar results, etc).
ja: モバイルデバイスで最適化を有効にして、パフォーマンスの問題を回避します（例：スライド遷移のタイルの数を減らしたり、非常に似たような結果でパフォーマンスが重くなるエフェクトを減らしたりなど）。

en: Enable or disable external services to protect your privacy.
ja: プライバシーを保護するために外部サービスを有効または無効にします。

en: Enable post navigation
ja: 投稿ナビゲーションを有効にします。

en: Enable scan only when you use Theme Shortcodes in widgets and do not use these in pages/posts. If you run into troubles please use one of the other options. Please reload the widget page when finished editing to force a scan of the widgets.
ja: ウィジェットでテーマショートコードを使用し、ページ/投稿でこれらを使用しない場合にのみスキャンを有効にします。問題が発生した場合は、他のオプションのいずれかを使用してください。編集が終了したらウィジェットページをリロードして、ウィジェットのスキャンを強制してください。

en: Enables or disables repeating this Popup to your target audience with the below specified frequency.
ja: 指定された頻度でこのポップアップをターゲットオーディエンスに繰り返すことを有効または無効にします。

en: Enables the use of the HTML native lazy loading feature. LayerSlider has its own lazy loading mechanism more suitable for general use and we recommend leaving this option off.
ja: HTMLネイティブの遅延読み込み機能の使用を有効にします。 LayerSliderには、一般的な使用により適した独自の遅延読み込みメカニズムがあるため、このオプションをオフのままにしておくことをお勧めします。

en: Enable this option to allow reverse transition, so you can loop back and forth seamlessly.
ja: このオプションを有効にすると、逆トランジションが可能になり、シームレスに前後にループできるようになります。

en: Enable this option to avoid blend mode issues with slide transitions. Due to technical limitations, this will also clip your slide transitions regardless of your settings.
ja: スライドトランジションとブレンドモードの問題を避けるには、このオプションを有効にします。 技術的な制限により、設定に関係なくスライドのトランジションもクリップされます。

en: Enable this option to eliminate the stop between slide changes. Visitors would no longer need to scroll at the end of slides, instead the slider will only stop at the keyframes you specify.
ja: このオプションを有効にすると、スライドの変更の間に停止を排除することができます。訪問者はスライドの最後にスクロールする必要がなくなり、代わりにスライダーは指定したキーフレームでのみ停止します。

en: Enable this option to ignore LayerSlider files by CloudFlare’s Rocket Loader, which can help overcoming potential issues.
ja: このオプションを有効にすると、CloudFlareのRocket LoaderによるLayerSliderファイルを無視することができ、潜在的な問題を克服するのに役立ちます。

en: Enable this option to start your slider immediately, without waiting for the Popup to complete its opening transition.
ja: このオプションを有効にすると、ポップアップがオープニングトランジションを完了するのを待つことなく、すぐにスライダを開始できます。

en: Enabling GreenSock sandboxing can solve issues when other plugins are using multiple/outdated versions of this library.
ja: GreenSockのサンドボックス化を有効にすることで、他のプラグインがこのライブラリの複数/古いバージョンを使用している場合の問題を解決することができます。

en: Enabling this option will likely help if you’re experiencing issues with CDN services or JavaScript minify/combine features in a 3rd party plugin. However, it can also negatively impact performance since resources will not be loaded conditionally.
ja: このオプションを有効にすると、CDN サービスやサードパーティのプラグインで JavaScript の minify/combine 機能に問題がある場合に役立つでしょう。しかし、リソースが条件付きでロードされないため、パフォーマンスに悪影響を与える可能性があります。

en: End-User Documentation
ja: エンドユーザー文書

en: End-User documentation
ja: エンドユーザー向けドキュメント

en: End Date
ja: 終了日

en: End Edit Custom Elements
ja: カスタム要素の編集を終了

en: Ending<br>Transition
ja: <br>エンディングトランジション</br>

en: Ending Text<br>Transition
ja: エンディングテキスト<br>遷移

en: Ending Text Transition completes
ja: エンディングテキスト遷移の終了

en: Ending Text Transition properties
ja: エンディングテキスト遷移のプロパティ

en: Ending Text Transition starts
ja: エンディングテキスト遷移のスタート

en: Ending Text and Loop Transitions complete
ja: エンディングテキストとループ遷移が完了しました

en: Ending Transition properties
ja: エンディング遷移のプロパティ

en: Enfold Actions Window
ja: エンフォールドアクションウィンドウ

en: Enfold Advanced Layout Editor enabled
ja: Enfold Advanced LayoutEditorが有効になっています

en: Enfold Feature Requests
ja: 包む機能の要求

en: Enfold Google Settings
ja: Google設定を含める

en: Enfold Privacy And Cookies
ja: プライバシーとCookieを含める

en: Enfold Shortcode Parser
ja: ショートコードパーサーを囲む

en: Enfold Shortcode Parser Info Panel
ja: ショートコードパーサー情報パネルを囲む

en: Enfold Shortcode Parser Info Window
ja: ショートコードパーサー情報ウィンドウを囲む

en: Enfold WPML Language Flags
ja: WPML言語フラグを囲む

en: Enfold checks if it can detect an image optimization plugin and if it can't find a familiar one recommends a few that are known to work great with the theme
ja: Enfoldは、画像最適化プラグインを検出できるかどうかを確認し、使い慣れたプラグインが見つからない場合は、テーマでうまく機能することがわかっているいくつかのプラグインを推奨します

en: Enfold checks if it can detect a website caching plugin and if it can't find a familiar one recommends a few that are known to work great with the theme
ja: Enfoldは、Webサイトのキャッシュプラグインを検出できるかどうかを確認し、なじみのあるプラグインが見つからない場合は、テーマでうまく機能することがわかっているいくつかを推奨します

en: Enfold update was successful!
ja: Enfoldの更新が成功しました！

en: Enforce duplicates (if a blog element on the page should show the same entries as this slider use this setting)
ja: 重複を強制する (ページ上のブログ要素がこのスライダと同じエントリを表示する場合は、この設定を使用します)

en: Enlarge Image
ja: 画像を拡大

en: Ensures that the theme cannot clip parts of the slider when used in a boxed layout.
ja: ボックスレイアウトで使用する場合、テーマがスライダの一部をクリップできないようにします。

en: Enter Address, then fetch coordinates
ja: アドレスを入力し、座標を取得します。

en: Enter Name of the new Widget Area here
ja: ここに新しいウィジェット領域の名前を入力してください

en: Enter Preview
ja: プレビューを入力

en: Enter URL
ja: URLを入力

en: Enter Video URL
ja: ビデオURLを入力

en: Enter a URL to link the YourLogo image.
ja: あなたのロゴ画像をリンクするためのURLを入力してください。

en: Enter a caption title for the slide here
ja: スライドのキャプションタイトルを入力してください

en: Enter a custom URL to the marker icon
ja: マーカーアイコンへのカスタムURLを入力します

en: Enter a custom base to use. A base must be set or WordPress will use default instead.
ja: 使用するカスタムベースを入力します。ベースを設定する必要がありますまたは WordPress の代わりにデフォルトを使用します。

en: Enter a custom name for this element. At least 4 characters and limited to 30 characters. Allowed characters are Whitespace, a-zA-Z0-9-_/
ja: この要素のカスタム名を入力します。 4文字以上、30文字に制限されています。許可される文字は空白、a-zA-Z0-9 -_ /

en: Enter a custom subject text to the autoresponder email. Leave blank to use a default message.
ja: オートレスポンダーの電子メールにカスタムの件名テキストを入力します。デフォルトのメッセージを使用するには、空白のままにします。

en: Enter a custom width. Both, px and &percnt; values are allowed
ja: カスタムの幅を入力します。両方、px と &percnt; 値が許可されます。

en: Enter a custom width. Both, px and &percnt; values are allowed. When using an icon width for rulers are limited to 45%.
ja: カスタム幅を入力します。 pxと％の両方の値が許可されます。ルーラーにアイコン幅を使用する場合、45％に制限されます。

en: Enter additional shortcode attributes here that are not available with predefined options.
ja: 事前定義されたオプションでは使用できない追加のショートコード属性をここに入力します。

en: Enter a description text - will be displayed when you hover above the custom element icons in ALB or in selectboxes for custom elements
ja: 説明テキストを入力します-ALBまたはカスタム要素の選択ボックスにカスタム要素アイコンの上にカーソルを合わせると表示されます

en: Enter a few words that describe the person
ja: 簡単な自己紹介を書いてください

en: Enter a font name to add to your collection
ja: コレクションに追加するフォント名を入力してください

en: Enter a form title that is displayed above the form
ja: フォームの上に表示されるタイトルを入力してください

en: Enter a jQuery selector to open the Popup by clicking on the target element(s). Acting as a toggle, a secondary click will close the Popup. Leave this field empty if you don’t want to use this trigger.
ja: ターゲット要素をクリックしてポップアップを開く jQuery セレクターを入力します。トグルとして機能、セカンダリ クリックはポップアップを閉じます。このフィールドはこのトリガーを使用したくない場合は、空のままにします。

en: Enter a label text for the button
ja: ボタンのラベルテキストを入力します

en: Enter a link title
ja: リンクのタイトルを入力してください

en: Enter a list of CSS properties, which will be applied to the built-in close button (if enabled) to customize it’s appearance.
ja: 内蔵の閉じるボタン（有効な場合）に適用されて外観をカスタマイズするCSSプロパティのリストを入力します。

en: Enter a message that will be sent to the users email address once he has submitted the form.
ja: フォームを送信した後、ユーザーのメールアドレスに送信されるメッセージを入力します.

en: Enter an additional description
ja: 追加の説明を入力します

en: Enter an additional tooltip to give a closer information about use of the button
ja: 追加のツールチップを入力して、ボタンの使用に関する詳細情報を提供します

en: Enter an image URL
ja: 画像のURLを入力

en: Enter an optional tooltip that is displayed when you hover over the marker (different from Marker Popup)
ja: マーカーにカーソルを合わせると表示されるオプションのツールチップを入力します（マーカーポップアップとは異なります）。

en: Enter any number of comma separated tags here. If sorting is active the user can filter the visible toggles with the help of these tags
ja: ここにコンマ区切りのタグをいくつでも入力します。並べ替えがアクティブな場合、ユーザーはこれらのタグのヘルプを使用して表示されるトグルをフィルター処理できます。

en: Enter any number of options that the visitor can choose from. Separate these Options with a comma.
ja: 訪問者が選択できる任意の数のオプションを入力します これらのオプションはコンマで区切ります.

en: Enter a placeholder text for the input field
ja: 入力フィールドにプレースホルダーテキストを入力します

en: Enter a scroll position in pixels or percents, which will close the Popup when visitors scroll to that location. Leave this field empty if you don’t want to use this trigger.
ja: 訪問者がその位置にスクロールしたときにポップアップを閉じますピクセルまたはパーセントでスクロール位置を、入力します。あなたは、このトリガーを使用したくない場合はこのフィールドを空のままにします。

en: Enter a scroll position in pixels or percents, which will open the Popup when visitors scroll to that location. Leave this field empty if you don’t want to use this trigger.
ja: 訪問者がその位置にスクロールしたときにポップアップを開きますピクセルまたはパーセントでスクロール位置を、入力します。あなたは、このトリガーを使用したくない場合はこのフィールドを空のままにします。

en: Enter a short description or welcome note for your default Shop Page
ja: デフォルトのショップページの短い説明またはウェルカムノートを入力します

en: Enter a short descriptive text that appears if the user places his mouse above the hotspot
ja: ユーザーがホットスポットの上にマウスを置いた場合に表示される短い説明テキストを入力します

en: Enter a text that should be displayed after the metadata info
ja: メタデータ情報の後に表示するテキストを入力します

en: Enter a text that should be displayed after the selected metadata infos
ja: 選択したメタデータ情報の後に表示するテキストを入力します

en: Enter a text that should be displayed before the metadata info
ja: メタデータ情報の前に表示するテキストを入力してください

en: Enter a text that should be displayed before the selected metadata infos
ja: 選択したメタデータ情報の前に表示するテキストを入力します

en: Enter a valid Envato private token
ja: 有効なEnvatoプライベートトークンを入力してください

en: Enter a valid Google Maps API Key to use all map related theme functions
ja: 有効なGoogleMaps APIキーを入力して、すべての地図関連のテーマ機能を使用します

en: Enter a valid Mailchimp API Key to use all newsletter related theme functions
ja: すべてのニュースレターに関連するテーマの機能を使用する有効な Mailchimp API キーを入力してください

en: Enter a value for the height
ja: 高さの値を入力してください

en: Enter a value for the width
ja: 幅の値を入力します

en: Enter content here
ja: ここにコンテンツを入力してください

en: Enter custom HTML code   or   paste a WordPress shortcode, which will appear on your front-end pages ...
ja: カスタムHTMLコードを入力するか、フロントエンドページに表示されるWordPressのショートコードを貼り付けます…

en: Enter custom capability
ja: カスタム機能を入力します

en: Enter layer content here
ja: ここにレイヤーの内容を入力してください

en: Enter one or more Email addresses (separated by comma) where mails should be delivered to.
ja: メールを配信するメールアドレスをカンマで区切って入力します.

en: Enter one or more attribute values which should be applied to the wrapper element. Leave the field empty if no attributes are required.
ja: ラッパー要素に適用する必要がある1つ以上の属性値を入力します。属性が不要な場合は、フィールドを空のままにします。

en: Enter one or more reply to Email addresses (separated by comma) for the autoresponder mail. Leave blank if not needed.
ja: オートレスポンダーメールの電子メールアドレス（コンマで区切る）への1つ以上の返信を入力します。不要な場合は空白のままにします。

en: Enter one or more reply to Email addresses (seperated by comma) for the autoresponder mail. Leave blank if not needed.
ja: オートレスポンダーメールの電子メールアドレス（コンマで区切る）への1つ以上の返信を入力します。不要な場合は空白のままにします。

en: Enter some additional caption text
ja: 追加のキャプションテキストを入力する

en: Enter some content for Promo Box
ja: プロモーションボックスの一部のコンテンツを入力してください

en: Enter some content for this textblock
ja: この textblock のコンテンツを入力してください

en: Enter some content here
ja: ここにコンテンツを入力してください

en: Enter some content here. Will be used as backside of flipbox or tooltip popup.
ja: ここにコンテンツを入力してください。フリップボックスまたはツールチップポップアップの裏側として使用されます。

en: Enter some info to the page
ja: ページに情報を入力してください

en: Enter some text/code/shortcode. You can also add plugin shortcodes here. Adding theme shortcodes is supported now for many elements. Be carefull not to nest same named shortcodes because this is not supported by WordPress ([foo] [foo]  [/foo] [/foo] will break layout !!! )
ja: テキスト/コード/ショートコードを入力してください。ここでプラグインのショートコードを追加することもできます。テーマのショートコードの追加が、多くの要素でサポートされるようになりました。これはWordPressでサポートされていないため、同じ名前のショートコードをネストしないように注意してください（[foo] [foo] [/ foo] [/ foo]はレイアウトを壊します!!!）

en: Enter some text here. If the user clicks on the marker the text will be displayed
ja: ここにテキストを入力してください。ユーザーがマーカーをクリックすると、テキストが表示されます

en: Enter some text here that will be displayed above the marker. You may also include a link.
ja: マーカーの上に表示されるテキストをここに入力します。リンクを含めることもできます。

en: Enter static text that should be displayed after the rotating text
ja: 回転するテキストの後に表示する静的テキストを入力します

en: Enter static text that should be displayed before the rotating text
ja: 回転するテキストの前に表示する静的テキストを入力します

en: Enter text only content here ...
ja: ここにテキストのみの内容を入力してください ...

en: Enter text used for the button.
ja: ボタンに使用するテキストを入力します。

en: Enter the Address, then hit the 'Fetch Coordinates' Button. If the address was found the coordinates will be displayed
ja: アドレスを入力し、[座標を取得]ボタンを押します。住所が見つかった場合は、座標が表示されます

en: Enter the Country, e.g. Canada
ja: カナダなどの国を入力してください

en: Enter the ID of a container that will hold the search results.<br/>It has to be on the same page as this search form.
ja: 検索結果を保持するコンテナのIDを入力します。<br/>この検索フォームと同じページにある必要があります。

en: Enter the Milestone Title here. Use filter avf_customize_heading_settings to change the html tag.
ja: ここにマイルストーンタイトルを入力します。フィルタavf_customize_heading_settingsを使用して、htmlタグを変更します。

en: Enter the Name of the Person to quote
ja: 見積もりする人の名前を入力してください

en: Enter the Number of the Accordion Item that should be open initially. Set to Zero if all should be close on page load
ja: 最初に開く必要のあるアコーディオンアイテムの番号を入力します。ページの読み込み時にすべてを閉じる必要がある場合は、ゼロに設定します

en: Enter the Number of the Tab that should be open initially.
ja: 最初に開く必要があるタブの番号を入力します。

en: Enter the Number of the image that should be open initially.
ja: 最初にオープンする必要があります、タブの数を入力してください。

en: Enter the Progress Bars title here
ja: プログレスバーのタイトルをここに入力してください

en: Enter the URL of the Page you want to link to
ja: リンク先のページの URL を入力してください

en: Enter the city name, e.g. Denver
ja: デンバーなどの都市名を入力します

en: Enter the distance before the end of feed or page that triggers the loading of more content. Any number.
ja: より多くのコンテンツのロードをトリガーするフィードまたはページの終了までの距離を入力します。いずれかの番号。

en: Enter the font size in px, em or &percnt;
ja: フォントサイズをpx、emまたは＆percntで入力します;

en: Enter the from email address for the autoresponder.
ja: オートレスポンダーの差出人メールアドレスを入力します。

en: Enter the grid item sub-title here
ja: ここにグリッドアイテムのサブタイトルを入力します

en: Enter the grid item title here (Better keep it short)
ja: ここにリスト アイテムのタイトルを入力します

en: Enter the height in px or &percnt;
ja: ピクセルまたは & percnt の高さを入力します。

en: Enter the item description here
ja: ここに項目の説明を入力してください

en: Enter the label of your button
ja: ボタンのラベルを入力してください

en: Enter the latitude and longitude of the location you want to display. Need help finding the latitude and longitude?
ja: 表示したい場所の緯度と経度を入力します。緯度と経度を見つけるのに役立つ必要がありますか?

en: Enter the latitude of your adress, use "." for comma, e.g. 16.37366388888
ja: 住所の緯度を入力し、「。」を使用します。カンマの場合、例：16.37366388888

en: Enter the link to Yelp for this button.
ja: このボタンのYelpへのリンクを入力してください。

en: Enter the list item title here
ja: ここにリストアイテムのタイトルを入力します

en: Enter the list item title here (Better keep it short)
ja: ここにリスト アイテムのタイトルを入力します

en: Enter the longitude of your adress, use "." for comma, e.g. 48.21475
ja: 住所の経度を入力し、「。」を使用します。カンマの場合、例：48.21475

en: Enter the maximum content width for your site. Pixel and % are allowed eg: 1130px, 1310px, 100%
ja: サイトのために最大限のコンテンツ幅を入力します。例： 1130px、1310px、100パーセント

en: Enter the maximum content width for your site. Pixel and % are allowed eg:  1130px, 1310px, 100%
ja: サイトのために最大限のコンテンツ幅を入力します。例： 1130px、1310px、100パーセント

en: Enter the menu text here
ja: ここにメニューテキストを入力してください

en: Enter the milestone date here. This can be any format. Use filter avf_customize_heading_settings to change the html tag.
ja: ここにマイルストーンの日付を入力します。これは任意の形式にすることができます。フィルタavf_customize_heading_settingsを使用して、htmlタグを変更します。

en: Enter the number of comments to show in the lightbox. Any number.
ja: ライトボックスに表示するコメントの数を入力します。いずれかの番号。

en: Enter the postalcode (Zip code) for the city, e.g. 12454
ja: 都市の郵便番号（郵便番号）を入力します（例：12454）

en: Enter the price for the item here. Eg:
ja: ここでのアイテムの価格を入力します。例えば：

en: Enter the price for the item here. Eg: 34$, 55.5€, £12
ja: ここにアイテムの価格を入力します。例：34 $、55.5€、£12

en: Enter the reCAPTCHA v2 API secret key here.
ja: ここにreCAPTCHAv2API秘密鍵を入力します。

en: Enter the reCAPTCHA v2 API site key here.
ja: ここにreCAPTCHAv2APIサイトキーを入力します。

en: Enter the reCAPTCHA v3 API secret key here.
ja: ここにreCAPTCHAv3API秘密鍵を入力します。

en: Enter the reCAPTCHA v3 API site key here.
ja: ここにreCAPTCHAv3APIサイトキーを入力します。

en: Enter the rotating text here (Better keep it short)
ja: ここに回転するテキストを入力します（短くしてください）

en: Enter the slide title here (Better keep it short)
ja: ここでスライドの短いタイトルを入力します。

en: Enter the stage from bottom
ja: 下からステージに入る

en: Enter the stage from left
ja: 左からステージに入る

en: Enter the stage from right
ja: 右からステージに入る

en: Enter the stage from top
ja: 上からステージに入る

en: Enter the street and streetnumber seperated by space, e.g. Teststreet 15.
ja: スペースで区切って通りと通り番号を入力します（例：Teststreet 15）。

en: Enter the submit buttons label text here
ja: ここに送信ボタンのラベルテキストを入力します

en: Enter the tab title here (Better keep it short)
ja: ここにタブのタイトルを入力してください (短い方が良い)

en: Enter the testimonial here
ja: ここにお客様の声を入力してください

en: Enter the text to display that user has to accept to load the map.
ja: ユーザーがマップをロードするために受け入れる必要があることを表示するテキストを入力します。

en: Enter the text to display that we link to Google Maps page.
ja: Googleマップページにリンクしていることを表示するテキストを入力します。

en: Enter the toggle title here (Better keep it short)
ja: ここにトグルタイトルを入力してください (より良いそれを短く保つ)

en: Enter the url to the Page. Please note that it needs to be a link to a <strong>facebook fanpage</strong>. Personal profiles are not allowed!
ja: ページの url を入力します。それは <strong> facebook のファンページ </strong> へのリンクである必要があることに注意してください.個人プロファイルは許可されていません!

en: Enter the width in px or &percnt; (100&percnt; width will be used if you leave this field empty)
ja: ピクセルまたは & percnt の幅を入力してください; (100 & percnt; 幅は、このフィールドを空のままにした場合に使用されます)

en: Enter your Google analytics tracking Code here. It will automatically be  added so google can track your visitors behavior.
ja: ここにGoogleアナリティクスの追跡コードを入力します。グーグルがあなたの訪問者の行動を追跡できるように、それは自動的に追加されます。

en: Enter your Google analytics tracking Code here. It will automatically be added so google can track your visitors behavior.
ja: Google アナリティクスのトラッキングコードを入力してください。それは自動的に google があなたの訪問者の行動を追跡できるように追加されます。

en: Enter your description here
ja: メタの説明を入力してください

en: Enter your email address
ja: メールアドレスを入力

en: Enter your feed url:
ja: フィードの url を入力してください:

en: Enter your from address for the form - if left blank it will default to user email or %s
ja: フォームの差出人アドレスを入力します-空白のままにすると、デフォルトでユーザーの電子メールまたは%sになります

en: Enter your license key:
ja: ライセンスキーを入力します:

en: Enter your password to view comments
ja: コメントを表示するためにパスワードを入力します。

en: Entries by
ja: エントリー

en: Entry Number
ja: 表示するエントリの数

en: Entry based Slider
ja: エントリベースのスライダ

en: Entry with Sidebar
ja: サイドバーのエントリ

en: Entry without Sidebar
ja: サイドバーのないエントリ

en: Envato API request for download URL finished
ja: ダウンロードURLのEnvatoAPIリクエストが終了しました

en: Envato API request for download URL started
ja: ダウンロードURLのEnvatoAPIリクエストが開始されました

en: Envato Rate Limit exceeded - Requests are blocked for %d seconds.
ja: Envatoレート制限を超えました-リクエストは%d秒間ブロックされます。

en: Envato Rate Limit for requests exceeded.
ja: リクエストのEnvatoレート制限を超えました。

en: Envato Reply - hidden - used for internal use only
ja: EnvatoReply-非表示-内部使用のみに使用

en: Envato returned a wrong datastructure:
ja: Envatoが間違ったデータ構造を返しました：

en: Equal Height Columns
ja: 等しい高さの列

en: Equal height
ja: 同じ高さ

en: Erase All Plugin Data
ja: すべてのプラグインデータを消去する

en: Erase Plugin Data
ja: プラグインのデータを消去する

en: Error
ja: エラー

en: Error(s) returned:
ja: 返されたエラー：

en: Error 404 - page not found
ja: 404 エラー: お探しのページは見つかりませんでした

en: Error 404 Page
ja: 404エラーページ

en: Error: Post Type %s has been removed
ja: エラー：投稿タイプ%sは削除されました

en: Error: Taxonomy %s has been removed
ja: エラー：分類法%sは削除されました

en: Error: Template does not exist.
ja: エラー：テンプレートが存在しません。

en: Error: You must agree to our privacy policy to comment on this site...
ja: エラー：このサイトにコメントするには、プライバシーポリシーに同意する必要があります...

en: Error accessing file for download:<br /><br />
ja: ダウンロード用のファイルへのアクセス中にエラーが発生しました：<br /><br />

en: Errorcode %s returned by Envato: %s
ja: Envatoから返されたエラーコード%s：%s

en: Error fetching content - please reload the page and try again
ja: コンテンツのフェッチエラー-ページを再読み込みして再試行してください

en: Error found for tag %s at index %d: add_sc = "%s".
ja: インデックス%2$dのタグ%1$sでエラーが見つかりました：add_sc = "%3$s"。

en: Error occured when trying to connect to server.
ja: サーバーに接続しようとしたときにエラーが発生しました。

en: Error on connecting to Google reCAPTCHA - please retry.
ja: GooglereCAPTCHAへの接続中にエラーが発生しました-再試行してください。

en: Errors could be repaired.
ja: エラーは修復できます。

en: Errors could not be repaired.
ja: エラーは修復できませんでした。

en: Errors found:
ja: エラーは見つかりませんでした

en: Errors occured checking on %s:
ja: %sのチェックでエラーが発生しました：

en: Errors occured importing demo. Maybe you did not activate all necessary plugins or you have existing content that is in conflict with the demo content.
ja: デモのインポート中にエラーが発生しました。必要なプラグインをすべてアクティブ化していないか、デモコンテンツと競合する既存のコンテンツがある可能性があります。

en: Errors occurred checking on %s:
ja: %sのチェック中にエラーが発生しました：

en: Escape HTML Code
ja: HTMLコードのエスケープ

en: Essential Website Cookies
ja: 重要なウェブサイトのクッキー

en: Essential cookies are accepted on first page load, user must opt in
ja: エッセンシャルCookieは最初のページの読み込み時に受け入れられます。ユーザーはオプトインする必要があります

en: Event
ja: イベント

en: Event Callbacks
ja: イベントコールバック

en: Event Navigation
ja: イベントナビ

en: Events
ja: イベント

en: Events Countdown
ja: イベントカウントダウン

en: Example: Option 1, Option 2, Option 3
ja: 例：オプション1、オプション2、オプション3

en: Example Slider Block
ja: スライダーブロックの例

en: Excerpt
ja: 抜粋

en: Excerpt (= Tooltip)
ja: 抜粋（=ツールチップ）

en: Excerpt Font Sizes
ja: フォントサイズの抜粋

en: Excerpt With Read More Link
ja: 続きを読む

en: Exclude Content
ja: コンテンツを除外する

en: Exclude headlines by class:
ja: クラスごとに見出しを除外します。

en: Exclude pages
ja: ページを除外する

en: Exclusive Features
ja: 専用機能

en: Existing download package found for %s - %s
ja: %s-%sの既存のダウンロードパッケージが見つかりました

en: Exit-intent
ja: 出口意識

en: Expand
ja: 拡張

en: Expand Icon
ja: アイコンを展開

en: Expand Sidebar On Hover
ja: ホバー上でサイドバーを展開

en: Experimental
ja: 実験的

en: Export
ja: エクスポート

en: Export Layout Builder Templates
ja: レイアウトビルダーテンプレートのエクスポート

en: Export Layout Builder Templates File
ja: レイアウトビルダーテンプレートファイルのエクスポート

en: Export Theme Settings File
ja: テーマ設定ファイルの書き出し

en: Export as HTML
ja: HTML 形式でエクスポート...

en: Export for WordPress sites
ja: WordPressサイトのエクスポート

en: Export selected
ja: 選択されたエクスポート

en: Extra Elements
ja: 余分な要素

en: Extra Google fonts
ja: 追加のGoogleフォント

en: Extra Large
ja: 特大

en: F, Y
ja: Y年F

en: Facebook Page Title:
ja: Facebookページのタイトル：

en: Facebook link
ja: Facebookのリンク

en: Fade
ja: フェード

en: Fade Animations
ja: フェードアニメーション

en: Fade from bottom left
ja: 左下からフェードイン

en: Fade from bottom right
ja: 右下からフェードイン

en: Fade from top left
ja: 左上からフェードイン

en: Fade from top right
ja: 右上からフェードイン

en: Fade in
ja: すべての要素をフェード

en: Fade only
ja: フェードのみ

en: Fade out effect
ja: フェードアウト効果

en: Fades the layer. You can use values between 1 and 0 to set the layer fully opaque or transparent respectively. For example, the value 0.5 will make the layer semi-transparent.
ja: レイヤーをフェードします。1 から 0 の間の値でレイヤーを完全に不透明にしたり透明にしたりできます。例えば値 0.5 はレイヤーを半透明にします。

en: Fade the layer during the transition.
ja: トランジション中にレイヤーをフェードします。

en: Fade the text fragments during their transition.
ja: 移行中のテキストの断片をフェードします。

en: Fade to bottom left
ja: 左下にフェードイン

en: Fade to bottom right
ja: 右下にフェードイン

en: Fade to top left
ja: 左上にフェードイン

en: Fade to top right
ja: 右上にフェードイン

en: Failed to connect to our update server. This could cause issues with product activation, serving updates or downloading templates from the Template Store. It’s most likely a web server configuration issue. Please contact your server host and ask them to allow external connections to <mark>repository.kreaturamedia.com</mark> domain and have cURL and the necessary components installed.
ja: アップデートサーバーへの接続に失敗しました。これにより、製品のアクティベーション、アップデートの提供、テンプレートストアからのテンプレートのダウンロードに問題が発生する可能性があります。これは、ウェブサーバーの設定の問題である可能性が高いです。サーバーホストに連絡して、<mark>repository.kreaturamedia.com</mark>ドメインへの外部接続を許可し、cURL と必要なコンポーネントがインストールされていることを確認してください。

en: Failed to create new user for %s. Their posts will be attributed to the  current user.
ja: <ph id="mtc_1" equiv-text="base64:JXM="/>の新しいユーザー作成に失敗しました。 投稿は現在のユーザーに帰属します。

en: Failed to create new user for %s. Their posts will be attributed to the current user.
ja: %s の新しいユーザーの作成に失敗しました。 投稿は現在のユーザーに帰属します。

en: Failed to import %s %s
ja: %s %s をインポートできませんでした

en: Failed to import %s &#8220;%s&#8221;
ja: %s &#8220;%s&#8221;をインポートできませんでした;

en: Failed to import &#8220;%s&#8221;: Invalid post type %s
ja: 無効なポスト%s 型：#8220;%s&#8221;をインポートできませんでした

en: Failed to import author %s. Their posts will be attributed to the current  user.
ja: 投稿者<ph id="mtc_1" equiv-text="base64:JXM="/>をインポートできませんでした。投稿は現在のユーザーに帰属します.

en: Failed to import author %s. Their posts will be attributed to the current user.
ja: 投稿者%sをインポートできませんでした。投稿は現在のユーザーに帰属します.

en: Failed to import category %s
ja: %s のカテゴリーをインポートできませんでした

en: Failed to import post tag %s
ja: 投稿タグ%sをインポートできませんでした

en: Failing to do this will result in a broken layout.
ja: これを怠ると、レイアウトが壊れます。

en: Fallback Image to replace Google Maps
ja: Googleマップを置き換えるフォールバック画像

en: Fallback images
ja: フォールバック画像

en: Fallback image to replace Google Maps
ja: Googleマップを置き換えるフォールバック画像

en: Family
ja: ファミリー

en: Favicon
ja: ファビコン

en: Featured Image
ja: アイキャッチ画像

en: Featured Image Slider
ja: 特徴的な画像スライダー

en: Featured Large
ja: 注目の大

en: Featured Thin
ja: 注目の薄

en: Feel free to contribute!
ja: お気軽に投稿してください

en: Feel like browsing some posts instead?
ja: 代わりにいくつかの投稿を閲覧したいですか？

en: Fetch coordinates
ja: 座標を取得する

en: Fetch coordinates!
ja: 座標を取って!

en: Fetch coordinates for address above
ja: 上記の住所の座標を取得します

en: Fetching address .......
ja: アドレス帳を取得

en: Fetching attachments is not enabled
ja: 添付ファイルを取得できません

en: Fetching the coordinates. Please wait...
ja: 座標を取得しています。お待ちください。。。

en: File Compression
ja: ファイル圧縮

en: File Type Icons
ja: ファイルの種類のアイコン

en: File did not contain any templates. No templates were added.
ja: ファイルにテンプレートが含まれていませんでした。テンプレートは追加されませんでした。

en: Fill mode
ja: 実行モード

en: Filter
ja: フィルター

en: Filter:
ja: フィルター:

en: Filter Content
ja: コンテンツをフィルタリングする

en: Filter by Elements
ja: 要素でフィルタリング

en: Filter by name
ja: 名前でフィルター

en: Filter entries by date
ja: エントリを日付でフィルタリング

en: Filter extended to filter images or videos
ja: 画像や動画をフィルタリングするために拡張されたフィルタ

en: Filter name has changed
ja: フィルタ名が変更されました

en: Filters
ja: フィルター

en: Filters provide effects like blurring or color shifting your layers. Click into the text field to see a selection of filters you can use. Although clicking on the pre-defined options will reset the text field, you can apply multiple filters simply by providing a space separated list of all the filters you would like to use. Click on the “Filter” link for more information.
ja: フィルタは、レイヤーをぼかしたり色を変えたりするような効果を提供します。テキストフィールドをクリックすると、使用できるフィルタの選択が表示されます。事前に定義されたオプションをクリックするとテキストフィールドはリセットされますが、使用するフィルタのリストをスペースで区切って入力するだけで、複数のフィルタを適用することができます。詳細については、「フィルタ」リンクをクリックしてください。

en: Filter the custom element shortcode buttons for editing
ja: 編集用にカスタム要素のショートコードボタンをフィルタリングする

en: Filter was replaced by theme option
ja: フィルタはテーマオプションに置き換えられました

en: Find
ja: 検索

en: Find answers for common questions.
ja: よくある質問の答えを探します。

en: Fires after a slide change has completed and the slide indexes have been updated.
ja: スライドの変更が完了し、スライドインデックスが更新された後に発生します。

en: Fires after the slider has rendered resize events.
ja: スライダーがリサイズイベントをレンダリングした後に発生します。

en: Fires before completing a slide change.
ja: スライドチェンジが完了する前に発射します。

en: Fires before parsing user data and rendering the UI.
ja: ユーザーデータを解析してUIをレンダリングする前に発生します。

en: Fires before the slider renders resize events.
ja: スライダーがリサイズイベントをレンダリングする前に発生します。

en: Fires rapidly (at each frame) throughout the entire slide while playing, including reverse playback.
ja: 再生中のスライド全体（逆再生を含む）で高速（各フレームごと）に発射します。

en: Fires upon every slideshow state change, which may not influence the playing status.
ja: 再生状態に影響を与えない可能性のあるスライドショーの状態変化ごとに発生します。

en: Fires when all reversed animations have reached the beginning of the current slide.
ja: すべての反転アニメーションが現在のスライドの先頭に到達したときに発生します。

en: Fires when the Popup completed its closing transition and became hidden.
ja: ポップアップがクロージングトランジションを完了して非表示になったときに発生します。

en: Fires when the Popup completed its opening transition.
ja: ポップアップがオープニングトランジションを完了したときに発生します。

en: Fires when the Popup stars its closing transition.
ja: ポップアップがクロージングトランジションを開始するときに発生します。

en: Fires when the Popup starts its opening transition and becomes visible.
ja: ポップアップがオープニングトランジションを開始して表示されたときに発生します。

en: Fires when the current slide’s animation timeline (e.g. layer transitions) has completed.
ja: 現在のスライドのアニメーションのタイムライン(レイヤーの遷移など)が完了したときに発生します。

en: Fires when the current slide’s animation timeline (e.g. your layers) becomes accessible for interfacing.
ja: 現在のスライドのアニメーションのタイムライン(レイヤーなど)がインターフェイス可能になったときに発生します。

en: Fires when the current slide’s animation timeline (e.g. your layers) has started playing.
ja: 現在のスライドのアニメーションのタイムライン (レイヤーなど) が再生を開始したときに発生します。

en: Fires when the slider destructor has finished and it is safe to remove the slider from the DOM.
ja: スライダーのデストラクタが終了し、DOM からスライダーを削除しても安全になったときに発生します。

en: Fires when the slider has been removed from the DOM when using the <i>destroy</i> API method.
ja: <i>destroy</i> API メソッドを使用しているときにスライダーが DOM から削除されたときに発生します。

en: Fires when the slider has started a slide change.
ja: スライダーがスライドチェンジを開始したときに発生します。

en: Fires when the slider is fully initialized and its DOM nodes become accessible.
ja: スライダーが完全に初期化され、その DOM ノードにアクセスできるようになったときに発生します。

en: Fires when the slideshow pauses from playing status.
ja: スライドショーが再生状態から一時停止したときに発生します。

en: Fires when the slideshow resumes from paused status.
ja: スライドショーが一時停止状態から再開されたときに発生します。

en: First entry position
ja: 最初のエントリの位置

en: First steps
ja: はじめの一歩

en: Fit Height
ja: 高さを合わせる

en: Fit Screen Height
ja: 画面の高さに合わせる

en: Fit Screen Width
ja: 画面の幅に合わせる

en: Fit Width
ja: 横幅を合わせる

en: Fit into container
ja: 容器に収まる

en: Fit to parent height
ja: 親の高さに合わせて

en: Fit to screen width
ja: 画面幅に合わせて

en: Fix WP bug, add unique timestamps
ja: WPのバグを修正し、一意のタイムスタンプを追加します

en: Fix WP bug, disable unique timestamps
ja: WPのバグを修正し、一意のタイムスタンプを無効にします

en: Fixed
ja: 固定(Fixed)

en: Fixed Frame
ja: 固定フレーム

en: Fixed font size
ja: 固定幅フォント

en: Fixed size
ja: 固定サイズ

en: F jS, Y
ja: Y年Fj日

en: Flexible Masonry: All entries get the same width but Images of each entry are displayed with their original height and width ratio
ja: 柔軟な石積み：すべてのエントリは同じ幅になりますが、各エントリの画像は元の高さと幅の比率で表示されます

en: Flexible Masonry: All images get the same width but are displayed with their original height and width ratio
ja: 柔軟な石積み: すべての画像は、同じ幅を得るが、元の高さと幅の比率で表示されます

en: Flexible Masonry: All images get the same width but are displayed with their  original height and width ratio
ja: 柔軟な石積み: すべての画像は、同じ幅を得るが、元の高さと幅の比率で表示されます

en: Flexible font size (adjusts to screen width)
ja: 柔軟なフォントサイズ（画面幅に合わせて調整）

en: Flyout width
ja: フライアウト幅

en: Follow
ja: フォロー

en: Follow Me
ja: フォローしてください

en: Follow Me!
ja: 付いて来てください！

en: Follow a manual added link
ja: 手動で追加されたリンクをたどる

en: Followers
ja: フォロワー

en: Following Envato package errors occured:
ja: 次のEnvatoパッケージエラーが発生しました：

en: Following Envato package errors occurred:
ja: 次のEnvatoパッケージエラーが発生しました：

en: Following errors occured:
ja: 不明なエラーが発生しました:

en: Following errors occurred:
ja: 次のエラーが発生しました：

en: Following fonts could not be uploaded:
ja: 次のフォントをアップロードできませんでした：

en: Follow us on Facebook
ja: Facebookでフォロー

en: Follow us on Social Media and get notified about the latest product updates, sales, deals, and participate in giveaways and other programs.
ja: ソーシャルメディアでフォローして、最新の製品アップデート、セール、お得な情報を入手したり、景品やその他のプログラムに参加したりしましょう。

en: Follow us on Twitter
ja: Twitterでフォロー

en: Font
ja: フォント

en: Font:
ja: フォント:

en: Font Color
ja: 文字色

en: Font Colors
ja: フォントカラー

en: Font Family
ja: フォントファミリー

en: Font Icon
ja: アイコンフォント

en: Font Size
ja: フォントサイズ

en: Font Size (Default)
ja: フォントサイズ（デフォルト）

en: Font Size for medium sized screens (between 768px and 989px - eg: Tablet Landscape)
ja: 中サイズの画面のフォントサイズ（768px〜989px-例：タブレットランドスケープ）

en: Font Size for small screens (between 480px and 767px - eg: Tablet Portrait)
ja: 小さな画面のフォントサイズ（480px〜767px-例：タブレットポートレート）

en: Font Size for very small screens (smaller than 479px - eg: Smartphone Portrait)
ja: 非常に小さい画面のフォントサイズ（479px未満-例：スマートフォンのポートレート）

en: Font Sizes
ja: フォントサイズ

en: Font Weight
ja: フォントの太さ

en: Font color?
ja: フォントの色?

en: Font color for links, dropcaps and other elements
ja: リンク、dropcaps、その他の要素のフォント色

en: Font for your body text
ja: 本文のフォント

en: Fonts
ja: フォント

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Font style
ja: フォントスタイル

en: Font weight
ja: フォントの太さ

en: Footer
ja: フッター

en: Footer Columns
ja: フッターカラム

en: Footer Menu (no dropdowns)
ja: フッターメニュー (ドロップダウンリストなし)

en: Footer Menu <br/><small>(no dropdowns)</small>
ja: フッターメニュー <br/> <small> (ドロップダウンリストなし) </small>

en: Footer Settings
ja: フッター設定

en: For Developers: Custom Tab ID
ja: 開発者向け: カスタムタブ ID

en: For Developers: Custom Toggle ID
ja: 開発者向け: カスタムトグル ID

en: For Developers: Section ID
ja: 開発者向け: Section ID

en: For admins only: Missing intagram user name !!
ja: 管理者のみ：Instagramユーザー名がありません!!

en: For advanced users:
ja: 上級ユーザー向け：

en: For a faster and more reliable solution, LayerSlider WP needs to convert your data associated with the plugin. Your sliders and settings will remain still, and it only takes a click on this button.
ja: より速く、より信頼性の高いソリューションのために、LayerSlider WPは、プラグインに関連付けられているあなたのデータを変換する必要があります。あなたのスライダーや設定はまだ残っていますし、それはこのボタンをクリックするだけです。

en: For best search results, mind the following suggestions:
ja: 最良の検索結果を得るために、次の点に気を付けてください。

en: Force Fullwidth
ja: 全幅を強制しない

en: Force Library Update
ja: フォースライブラリの更新

en: Forced animation duration
ja: 強制的なアニメーションの持続時間

en: Force number of cycles
ja: 力のサイクル数

en: Force same size for all big preview images?
ja: すべての大きなプレビュー画像に同じサイズを強制しますか？

en: Forces this layer to act like the slide background by covering the whole slider and ignoring some transitions. Please make sure to provide your own poster image, so the slider can display it immediately on page load.
ja: このレイヤーは、スライダー全体を覆い、いくつかの遷移を無視して、スライドの背景のように動作するように強制します。スライダーがページロード時にすぐに表示できるように、あなた自身のポスター画像を提供するようにしてください。

en: Force the number of loops
ja: ループの数を強制します

en: Forever (the layer will never animate out)
ja: 永遠に (レイヤーは決してアニメーションアウトしない)

en: For large numbers higher values allow to slow down the animation from 0 to the given value. For smaller numbers minimum speed depends on the refresh cicle of the client screen.
ja: 数値が大きい場合、値を大きくすると、アニメーションが0から指定された値まで遅くなります。数値が小さい場合、最小速度はクライアント画面の更新サイクルによって異なります。

en: For large numbers higher values allow to slow down the animation from 0 to the given value. For smaller numbers minimum speed depends on the refresh cycle of the client screen.
ja: 数値が大きい場合、値を大きくすると、アニメーションが0から指定された値まで遅くなります。数値が小さい場合、最小速度はクライアント画面の更新サイクルによって異なります。

en: Form
ja: フォーム

en: Form Color Scheme
ja: Form カラースキール

en: Form Colors
ja: フォームの色

en: Form Control Icons
ja: フォームコントロールアイコン

en: Form Element: Checkbox
ja: フォーム要素：チェックボックス

en: Form Element: Datepicker
ja: フォーム要素：日付ピッカー

en: Form Element: Select Element
ja: フォーム要素：要素を選択します

en: Form Element: Text Area
ja: フォーム要素：テキスト領域

en: Form Element: Text Input
ja: フォーム要素：テキスト入力

en: Form Element Label
ja: 要素のラベル

en: Form Element Options
ja: フォーム要素オプション

en: Form Element Type
ja: フォームの要素タイプ

en: Form Element Validation
ja: フォーム要素の検証

en: Form Element Width
ja: エレメントの横幅

en: Form Element hidden
ja: フォーム要素の非表示

en: Form Title
ja: フォームタイトル

en: Format Number
ja: 番号形式

en: Form could not be submitted - an error occured. Please reload page and try again.
ja: フォームを送信できませんでした-エラーが発生しました。ページをリロードして、もう一度やり直してください。

en: Form could not be submitted - an error occurred. Please reload page and try again.
ja: フォームを送信できませんでした-エラーが発生しました。ページをリロードして、もう一度やり直してください。

en: Form could not be submitted. Please reload page and try again.
ja: フォームを送信できませんでした。ページをリロードして、もう一度やり直してください。

en: For other domain cookies please check your browser settings or use a debug tool. Due to browser security we cannot access all information needed to remove a cookie so we might not be able to remove all cookies.
ja: その他のドメインCookieについては、ブラウザの設定を確認するか、デバッグツールを使用してください。ブラウザのセキュリティにより、Cookieを削除するために必要なすべての情報にアクセスできないため、すべてのCookieを削除できない場合があります。

en: Forums
ja: フォーラム

en: Forward
ja: 前方

en: Frame Width
ja: フレーム幅

en: Free
ja: 無料

en: Frequently Asked Questions
ja: よくある質問

en: Frequently asked questions and online resources
ja: よくある質問とオンラインリソース

en: From bottom
ja: 下から

en: From left
ja: 左から

en: From right
ja: 右から

en: From top
ja: 上から

en: Front-end sliders and the slider builder interface require the PHP DOMDocument extension.
ja: フロントエンドのスライダーやスライダービルダーのインターフェイスには PHP DOMDocument 拡張モジュールが必要です。

en: Front-end sliders and the slider builder interface require the PHP DOMDocument extension and will not work properly without it.
ja: フロントエンドスライダーとスライダービルダーインターフェイスにはPHPDOMDocument拡張機能が必要であり、これがないと正しく機能しません。

en: Front Gradient Color 1
ja: フロントグラデーションカラー1

en: Front Gradient Color 2
ja: フロントグラデーションカラー2

en: Front Gradient Direction
ja: フロントグラジエント方向

en: Front Page
ja: フロントページ

en: Frontend
ja: フロントエンド

en: Frontpage Settings
ja: フロントページ設定

en: Full
ja: フル

en: Full-transparent
ja: 完全に透明

en: Full-width
ja: フルワイド

en: Full-width slider settings
ja: フルワイドスライダーの設定

en: Full Adress
ja: 住所

en: Full Content
ja: 全てのコンテンツ

en: Full Page Overlay Menu
ja: 全ページオーバーレイメニュー

en: Full Size
ja: フルサイズ

en: Full Width
ja: 全幅

en: Full color fill
ja: 色塗りつぶし

en: Full rotation
ja: 回転

en: Fullscreen
ja: フルスクリーン

en: Fullscreen Sections/Sliders
ja: フルスクリーンのセクション/スライダ

en: Fullscreen Slider
ja: フルスクリーンスライダ

en: Fullscreen Slider Item
ja: フルスクリーン スライダー

en: Full size
ja: フルサイズ

en: Full width
ja: 全幅

en: Fullwidth
ja: 全幅

en: Fullwidth Break Point
ja: 全角ブレークポイント

en: Fullwidth Button
ja: 全幅ボタン

en: Fullwidth Easy Slider
ja: 全角イージースライダー

en: Fullwidth Easy Slider Item
ja: 全幅イージー スライダー

en: Fullwidth Revolution Slider
ja: 全角レボリューションスライダー

en: Fullwidth Separator
ja: 全幅セパレーター

en: Fullwidth Sub Menu
ja: 全角サブメニュー

en: Gallery
ja: ギャラリー

en: Gallery Big Preview Image Size
ja: ギャラリーのプレビュー画像のサイズ

en: Gallery Columns
ja: ギャラリーコラム

en: Gallery Height
ja: ギャラリー高さ

en: Gallery Preview Image Size
ja: ギャラリープレビューの画像サイズ

en: Gallery Settings
ja: ギャラリー設定

en: Gallery Style
ja: Galleryリストスタイル

en: Gallery Thumbnail Columns
ja: ギャラリーのサムネイル列

en: Gallery control styling?
ja: ギャラリーコントロールのスタイリング？

en: Gap between elements
ja: 要素間のギャップ

en: Gap between images
ja: 2 つの画像の間のギャップ

en: Gender Icons
ja: 性別アイコン

en: General
ja: 一般

en: General Builder Options
ja: 一般的なビルダーオプション

en: General Element Manager Info
ja: 一般的な要素マネージャー情報

en: General Info
ja: 一般情報

en: General Layout
ja: 全般的なレイアウト

en: General Styling
ja: 一般的なスタイリング

en: General features
ja: 一般的な機能

en: Gesture-based navigation when swiping on touch-enabled devices.
ja: タッチ対応デバイスでのスワイプ時のジェスチャーベースのナビゲーション。

en: Get Product Version:
ja: 製品バージョン

en: Get Product Version: Envato returned a wrong datastructure. Unable to get latest version to check for updates:
ja: 製品バージョンの取得：Envatoが間違ったデータ構造を返しました。更新を確認するための最新バージョンを取得できません：

en: Get Shortlink
ja: ショートリンクを取得

en: Get from your instagram account (instagram server connection needed)
ja: Instagramアカウントから取得します（Instagramサーバー接続が必要です）

en: Get in touch with our Support Team.
ja: サポートチームに連絡してください。

en: Get more info about cookies and select which one you want to allow or not.
ja: Cookieに関する詳細情報を取得し、許可するかどうかを選択します。

en: Get started with using LayerSlider.
ja: LayerSliderの使い方を紹介します。

en: Get the
ja: 取る

en: Getting Help
ja: ヘルプの利用

en: Getting Started
ja: はじめに

en: Global Hover
ja: グローバルホバー

en: Global background color of the slider. Slides with non-transparent background will cover this one. You can use all CSS methods such as HEX or RGB(A) values.
ja: スライダーのグローバル背景色。背景が透明でないスライドはこれをカバーします。HEXやRGB(A)の値など、すべてのCSSメソッドを使用することができます。

en: Global background image of the slider. Slides with non-transparent backgrounds will cover it. This image will not scale in responsive mode.
ja: スライダーのグローバル背景画像。透明でない背景を持つスライドはそれを覆います。この画像はレスポンシブモードでは拡大縮小されません。

en: Global background image position of the slider. The first value is the horizontal position and the second value is the vertical.
ja: スライダーのグローバル背景画像位置。1つ目の値は水平位置、2つ目の値は垂直位置です。

en: Global background image repeat.
ja: グローバル背景画像を繰り返し表示します。

en: Global background size of the slider. You can set the size in pixels, percentages, or constants: auto | cover | contain
ja: スライダーのグローバルな背景サイズ。サイズはピクセル、パーセンテージ、定数で設定できます: 自動 | カバー | コンテイン

en: Go Back to %s Theme Panel
ja: %sテーマパネルに戻る

en: Google Analytics
ja: Google アナリティクス

en: Google Analytics Cookies
ja: Google Analyticsではクッキーが使用されます。

en: Google Analytics Tracking Code
ja: Google アナリティクスのトラッキングコード

en: Google Fonts
ja: Googleフォント

en: Google Fonts: Hundreds of beautiful fonts for the web
ja: Google Fonts: ウェブ用の何百もの美しいフォント

en: Google Fonts offers hundreds of custom fonts and is one of the most popular web services to customize website appearance with beautiful typography. Many of our importable content in the Template Store use and rely on Google Fonts. If you disable this feature, you may not be able to add custom fonts and it might compromise the appearance of textual content in sliders. Google might be able to track your activity when using their services. Please review Google’s %sPrivacy Policy%s and %sGDPR Compliance%s. As an external service, you can choose to disable Google Fonts if you disagree with Google’s data processing methods.
ja: Google Fontsは何百ものカスタムフォントを提供し、美しいタイポグラフィでウェブサイトの外観をカスタマイズする最も人気のあるウェブサービスの1つです。テンプレートストアのインポート可能なコンテンツの多くは、Googleフォントを使用しており、Googleフォントに依存しています。この機能を無効にすると、カスタムフォントを追加できず、スライダーのテキストコンテンツの外観が損なわれる可能性があります。 Googleは、サービスを使用しているときにアクティビティを追跡できる場合があります。 Googleの%sプライバシーポリシー%sと%sGDPRコンプライアンス%sを確認してください。外部サービスとして、Googleのデータ処理方法に同意しない場合は、Googleフォントを無効にすることを選択できます。

en: Google Legal Information
ja: Googleの法的情報

en: Google Legal Information - for developers
ja: Googleの法的情報-開発者向け

en: Google Legal Information - hidden - uses default value
ja: Googleの法的情報-非表示-デフォルト値を使用

en: Google Map
ja: Googleマップ

en: Google Map Settings:
ja: Googleマップ設定

en: Google Maps
ja: Googleマップ

en: Google Maps Locations
ja: Googleマップの場所

en: Google Plus link
ja: グーグルプラスリンク

en: Google ReCAPTCHA
ja: Google reCaptcha

en: Google Webfont Settings:
ja: Google Webフォント設定：

en: Google Webkit Fonts
ja: GoogleWebkitフォント

en: Google changed the way google maps work. You now need to enter a valid Google Maps API Key
ja: グーグルはグーグルマップの働き方を変えた。ここで、有効なGoogle MapsAPIキーを入力する必要があります

en: Google fonts
ja: Googleフォント

en: Google reCAPTCHA API could not be loaded.
ja: Google reCAPTCHAAPIを読み込めませんでした。

en: Google reCAPTCHA API could not be loaded. We are not able to verify keys. Check your internet connection and try again.
ja: Google reCAPTCHAAPIを読み込めませんでした。キーを確認できません。インターネット接続を確認して、再試行してください。

en: Google reCaptcha Settings:
ja: グーグルreCAPTCHA設定

en: Google recently changed the way their map service works. New pages which want to use Google Maps need to register an API key for their website. Older pages should  work fine without this API key. If the google map elements of this theme do not work properly you need to register a new API key.
ja: Googleは最近、マップサービスの動作方法を変更しました。 Googleマップを使用したい新しいページは、ウェブサイトのAPIキーを登録する必要があります。古いページは、このAPIキーがなくても正常に機能するはずです。このテーマのグーグルマップ要素が正しく機能しない場合は、新しいAPIキーを登録する必要があります。

en: Google recently changed the way their map service works. New pages which want to use Google Maps need to register an API key for their website. Older pages should work fine without this API key. If the google map elements of this theme do not work properly you need to register a new API key.
ja: Googleは最近、マップサービスの動作方法を変更しました。 Googleマップを使用したい新しいページは、ウェブサイトのAPIキーを登録する必要があります。古いページは、このAPIキーがなくても正常に機能するはずです。このテーマのグーグルマップ要素が正しく機能しない場合は、新しいAPIキーを登録する必要があります。

en: Go to Mailchimp
ja: Mailchimp に行く

en: Go to the first page
ja: 最初のページに戻る

en: Go to the last page
ja: 最後のページに進む

en: Go to the next page
ja: 次のページへ

en: Go to the previous page
ja: 前のページヘ

en: Grayscale
ja: グレースケール

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: Greek Extended
ja: 拡張ギリシャ文字

en: Green
ja: 緑

en: Grey
ja: グレー

en: Greyscale
ja: グレースケール

en: Greyscale effect
ja: グレースケール効果

en: Grid
ja: グリッド

en: Grid Borders
ja: グリッドの境界線

en: Grid Content goes here
ja: 內容在這裡

en: Grid Element Backside/Tooltip Content
ja: グリッド要素の裏側/ツールチップの内容

en: Grid Element Front Content
ja: グリッド要素のフロントコンテンツ

en: Grid Item Content
ja: アイテムのコンテンツ

en: Grid Item Icon
ja: グリッドアイテムアイコン

en: Grid Item Sub-Title
ja: グリッドアイテムサブタイトル

en: Grid Item Title
ja: 項目

en: Grid Layout
ja: グリッドレイアウト

en: Grid Row
ja: グリッド行

en: Grid Row content hidden. Click here to show it
ja: グリッド行のコンテンツは非表示になっています。ここをクリックして表示してください

en: Grid Settings
ja: グリッド設定

en: Grid Styling
ja: グリッドスタイリング

en: Grid Title 1
ja: タイトル 1

en: Grid Title 2
ja: グリッドタイトル2

en: Grid Title 3
ja: グリッドタイトル3

en: Grid View
ja: グリッド表示

en: Group buttons similar to ALB
ja: ALBに似たグループボタン

en: Groups have been removed. All sliders are now moved to the main grid where they remain available to you.
ja: グループが削除されました。すべてのスライダーはメイングリッドに移動され、利用できるようになりました。

en: Guides
ja: ガイド

en: Gujarati
ja: グジャラート語

en: Gurmukhi
ja: グルムキー

en: Gutenberg
ja: グーテンベルク

en: Gutenberg Editor
ja: グーテンベルク・エディター

en: H. Center
ja: H.センター

en: HTML / Video / Audio
ja: HTML / 動画 / 音楽

en: HTML Layer
ja: HTMLレイヤ

en: HTML Markup
ja: HTML マークアップ

en: HTML Tags
ja: HTML タグ

en: Hand Icons
ja: 手のアイコン

en: Hashtag
ja: ハッシュタグ

en: Hashtag(s)
ja: ハッシュタグ

en: Hashtag(s):
ja: ハッシュタグ：

en: Have a peace of mind knowing that your slider edits are always safe and you can revert back unwanted changes or faulty saves at any time. Revisions serves not just as a backup solution, but a complete version control system where you can visually compare the changes you have made along the way.
ja: スライダーの編集は常に安全であり、不要な変更や欠陥のある保存をいつでも元に戻すことができるので、安心してください。リビジョンはバックアップソリューションとしてだけでなく、途中で行った変更を視覚的に比較できる完全なバージョン管理システムとしても機能します。

en: Have a peace of mind knowing that your slider edits are always safe and you can revert back unwanted changes or faulty saves at any time. This feature serves not just as a backup solution, but a complete version control system where you can visually compare the changes you have made along the way.
ja: スライダの編集が常に安全であることを知って安心してください。不要な変更や誤った保存をいつでも元に戻すことができます。 この機能は、バックアップソリューションとしてだけでなく、途中で行った変更を視覚的に比較できる完全なバージョン管理システムとして機能します。

en: Have fun!
ja: 楽しみましょう！

en: Header
ja: ヘッダー

en: Header Behavior
ja: ヘッダーの動作

en: Header Custom Height
ja: ヘッダーのカスタムの高さ

en: Header Mobile Menu activation
ja: ヘッダーモバイルメニューのアクティベーション

en: Header Phone Number/Extra Info
ja: ヘッダー電話番号/追加情報

en: Header Secondary Menu
ja: ヘッダーサブメニュー

en: Header Settings
ja: ヘッダー設定

en: Header Shopping Cart Icon
ja: ヘッダーショッピングカートアイコン

en: Header Size
ja: ヘッダーのサイズ

en: Header Social Icons
ja: ヘッダーのSNSアイコン

en: Header Style
ja: ヘッダースタイル

en: Header Text Link?
ja: ヘッダーテキストリンク？

en: Header Title and Breadcrumbs
ja: ヘッダーのタイトルとパンくず

en: Header behavior
ja: ヘッダーの動作

en: Headercolor
ja: ヘッダーカラー

en: Headercolour:
ja: ヘッダーカラー：

en: Header is invisible and appears once the users scrolls down
ja: ヘッダーは表示されず、ユーザーがスクロールダウン

en: Header layout
ja: ヘッダーレイアウト

en: Header visibility and transparency
ja: ヘッダーの可視性と透過性

en: Heading
ja: 見出し

en: Heading Area Color
ja: 見出し領域の色

en: Heading Color
ja: 見出しの色

en: Heading Font
ja: 見出しフォント

en: Heading Font Size
ja: 見出しのフォントサイズ

en: Heading Font Sizes
ja: 見出しのフォントサイズ

en: Heading Link?
ja: 見出しリンク?

en: Heading Row
ja: 見出し行

en: Heading Size
ja: 見出し 大きさ

en: Heading Style
ja: 見出しスタイル

en: Heading Style Classic (centered, italic)
ja: クラッシック見出しスタイル（中央・斜体文字）

en: Heading Style Classic (left, italic)
ja: 見出しスタイルクラシック（左、斜体）

en: Heading Style Classic (right, italic)
ja: 見出しスタイルクラシック（右、斜体）

en: Heading Style Elegant (centered, optional icon)
ja: 見出しスタイルエレガント（中央、オプションのアイコン）

en: Heading Style Modern (centered)
ja: モダン見出しスタイル（中央）

en: Heading Style Modern (left)
ja: モダン見出しスタイル（左寄り）

en: Heading Style Modern (right)
ja: ヘディングスタイルモダン（右）

en: Heading Tag
ja: 見出しタグ

en: Heading Tag (Theme Default is &lt;%s&gt;)
ja: 見出しタグ（テーマのデフォルトは<%s>）

en: Heading Text
ja: 見出しテキスト

en: Heading Type
ja: 段落の種類

en: Heading color
ja: 見出しの色

en: Headings
ja: 見出し

en: Headline Font Sizes
ja: 見出しのフォントサイズ

en: Headline Rotator
ja: 見出し回転

en: Headline Rotator Item
ja: 見出し回転

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Height
ja: 高さ

en: Height:
ja: 高さ：

en: Hello
ja: こんにちは

en: Help
ja: ヘルプ

en: Here are some interesting links for you! Enjoy your stay :)
ja: ここにあなたのためのいくつかの興味深いリンクがあります!ご滞在をお楽しみください:)

en: Here you can add, remove and edit buttons.
ja: ここでは、ボタンを追加、削除、編集できます。

en: Here you can add, remove and edit the Tabs you want to display.
ja: ここでは、追加、削除、および表示するタブを編集することができます。

en: Here you can add, remove and edit the form Elements of your contact form.
ja: ここでは、連絡先フォームのフォーム要素を追加、削除、編集することができます.

en: Here you can add, remove and edit the items of your item grid.
ja: リスト項目を追加・削除・編集することができます。

en: Here you can add, remove and edit the items of your item list.
ja: リスト項目を追加・削除・編集することができます。

en: Here you can add, remove and edit the locations, tooltips and appearance for your hotspots.
ja: ここでは、ホットスポットの場所、ツールチップ、外観を追加、削除、編集できます。

en: Here you can add, remove and edit the map locations for your Google Map.
ja: Googleマップの地図の場所を追加、削除、編集することができます.

en: Here you can add, remove and edit the marker locations for your map.
ja: ここでは、マップのマーカーの場所を追加、削除、編集できます。

en: Here you can add, remove and edit the metadata you want to display.
ja: ここでは、表示したいトグルを追加や削除および編集することができます。

en: Here you can add, remove and edit the milestones of your timeline.
ja: ここで、タイムラインのマイルストーンを追加、削除、編集できます。

en: Here you can add, remove and edit the rotating text
ja: ここでは、回転するテキストを追加、削除、編集できます

en: Here you can add, remove and edit the slides you want to display.
ja: ここでは、表示するスライドを追加、削除、編集することができます.

en: Here you can add, remove and edit the submenu item text
ja: ここでは、サブメニュー項目のテキストを追加、削除、および編集できます

en: Here you can add, remove and edit the toggles you want to display.
ja: ここでは、表示するトグルを追加、削除、編集することができます。

en: Here you can add, remove and edit the various progress bars.
ja: ここでは、さまざまなプログレスバーを追加、削除、編集できます。

en: Here you can add, remove and edit your Testimonials.
ja: ここで追加できますが、削除し、のお客様の声を編集します。

en: Here you can add new Images to the partner/logo element.
ja: ここでは、パートナー/ロゴ要素に新しい画像を追加することができます.

en: Here you can add new Images to the slideshow.
ja: ここでは、スライドショーに新しい画像を追加することができます。

en: Here you can add new audio files to the playlist, remove files or reorder them.
ja: ここでは、プレイリストに新しいオーディオファイルを追加したり、ファイルを削除したり、並べ替えたりできます。

en: Here you can choose how to sort the products. Default setting can be set at Dashboard -&gt; Appearance -&gt; Customize -&gt; WooCommerce -&gt; Product Catalog -&gt; Default Product Sorting
ja: ここでは、製品の並べ替え方法を選択できます。デフォルト設定は、ダッシュボード->外観->カスタマイズ-> WooCommerce->製品カタログ->デフォルトの製品ソートで設定できます。

en: Here you can choose the order of the result products. Default setting can be set at Dashboard -&gt; Appearance -&gt; Customize -&gt; WooCommerce -&gt; Product Catalog -&gt; Default Product Sorting
ja: ここでは、結果の製品の順序を選択できます。デフォルト設定は、ダッシュボード->外観->カスタマイズ-> WooCommerce->製品カタログ->デフォルトの製品ソートで設定できます。

en: Here you can choose the width of your content and sidebar. First Number  indicates the content width, second number indicates sidebar width.
ja: ここでは、コンテンツとサイドバーの幅を選択することができます。最初の数字は第二数はサイドバーの幅を示し、コンテンツの幅を示している。

en: Here you can choose the width of your content and sidebar. First Number indicates the content width, second number indicates sidebar width.
ja: ここでは、コンテンツとサイドバーの幅を選択することができます。最初の数字は、コンテンツの幅を示し、2番目の番号はサイドバーの幅を示します。

en: Here you can disable WordPress default scripts and styles that are not necessary for most websites
ja: ここでは、ほとんどのWebサイトに必要のないWordPressのデフォルトのスクリプトとスタイルを無効にできます

en: Here you can disable theme features that are not used by every website
ja: ここでは、すべてのWebサイトで使用されていないテーマ機能を無効にできます

en: Here you can enter the combined width of content and sidebar
ja: ここでは、コンテンツとサイドバーの合計幅を入力できます。

en: Here you can select a number of different elements and change their default styling
ja: ここでは、さまざまな要素の数を選択し、そのデフォルトのスタイルを変更することができます

en: Here you can select a number of different elements and change their default  styling
ja: 別の要素の数を選択することができ、デフォルトのスタイルを変更ができます。

en: Here you can select how the masonry should behave and handle all entries and the feature images of those entries
ja: ここでは、石積みがどのように動作し、それらのエントリのすべてのエントリと機能イメージを処理するかを選択することができます

en: Here you can select how the masonry should behave and handle all entries and  the feature images of those entries
ja: ここでは、石積みの動作を選択し、すべてのエントリとそれらのエントリの特徴画像を処理できます。

en: Here you can select how the masonry should behave and handle the images
ja: ここでは、石積みが動作し、画像を処理する方法を選択することができます

en: Here you can select how to display the testimonials. You can either create a testimonial slider or a testimonial grid with multiple columns
ja: ここでは、証言を表示する方法を選択することができます。あなたは、証言のスライダまたは複数の列を持つ証言グリッドを作成することができます

en: Here you can select how to sort the playlist when rendering to the player on each pageload.
ja: ここでは、各ページロードでプレーヤーにレンダリングするときにプレイリストを並べ替える方法を選択できます。

en: Here you can select if and how to display the slideshow controls
ja: ここでは、スライドショーコントロールを表示する場合と方法を選択できます。

en: Here you can select the general appearance of the player
ja: ここでは、プレーヤーの一般的な外観を選択できます

en: Here you can select to show or hide the artists name in the playlist
ja: ここでは、プレイリストでアーティスト名を表示するか非表示にするかを選択できます

en: Here you can select to show or hide the media icon in the playlist. This icon can be set in the media gallery for each element as the featured image. WP will use a default icon on upload, if none is set.
ja: ここでは、プレイリストのメディアアイコンを表示するか非表示にするかを選択できます。このアイコンは、各要素のメディアギャラリーで注目画像として設定できます。何も設定されていない場合、WPはアップロード時にデフォルトのアイコンを使用します。

en: Here you can select to show or hide the tracklist
ja: ここで、トラックリストの表示または非表示を選択できます

en: Here you can select to show or hide the tracknumbers next to entries in the playlist
ja: ここでは、プレイリストのエントリの横にあるトラック番号を表示するか非表示にするかを選択できます

en: Here you can set options that affect your single blog post layout
ja: ここでは、単一のブログの投稿レイアウトに影響を与えるオプションを設定することができます

en: Here you can set the background color of the tab title bar. Enter no value if you want to use the standard color.
ja: ここでアイコンの色を設定することができます。空白の場合は、既定のフォントカラーを使用します。

en: Here you can set the background color of your Dropcap
ja: ここでDropcap の背景色を設定することができます

en: Here you can set the color of the icon. Enter no value if you want to use the standard font color.
ja: ここでアイコンの色を設定することができます。空白の場合は、既定のフォントカラーを使用します。

en: Here you can set the  color of the icon. Enter no value if you want to use the standard font color.
ja: ここでアイコンの色を設定できます 標準フォントの色を使用する場合は値を入力しないでください.

en: Here you can set the style of the icon. Either display it inline as part of some text or let it stand alone with border and optional caption
ja: ここで、アイコンのスタイルを設定できます。 テキストの一部としてインラインで表示するか、境界線とオプションのキャプションを付けて独立させます

en: Here you can set the styling and size of the HR element
ja: HR (水平の罫線)のサイズとスタイルを設定できます

en: Here you can set the text color of the tab. Enter no value if you want to use the standard font color.
ja: ここでアイコンの色を設定することができます。空白の場合は、既定のフォントカラーを使用します。

en: Here you can set the time interval between slide changes, this slide will stay visible for the time specified here. This value is in millisecs, so the value 1000 means 1 second. Please don’t use 0 or very low values.
ja: ここでは、スライドの変更の間の時間間隔を設定することができ、このスライドは、ここで指定した時間のために表示されたままになります。この値はミリ秒であるので、値1000は1秒を意味します。0または非常に低い値を使用しないでください。

en: Here you can upload your previously exported sliders. To import them to your site, you just need to choose and select the appropriate export file (files with .zip or .json extensions), then press the Import Sliders button.
ja: ここでは、以前にエクスポートしたスライダーをアップロードすることができます。サイトにインポートするには、適切なエクスポートファイル（拡張子が.zipまたは.jsonのファイル）を選択して選択し、「スライダーのインポート」ボタンをクリックするだけです。

en: Here you find information about <a href="https://wiki.osmfoundation.org/wiki/Privacy_Policy" target="_blank" rel="noopener noreferrer">OpenStreetMap Privacy Policy</a>.
ja: <a href="https://wiki.osmfoundation.org/wiki/Privacy_Policy" target="_blank" rel="noopener noreferrer">ここでは、OpenStreetMapプライバシーポリシー</a>に関する情報を見つけることができます。

en: Hero Scene
ja: ヒーローシーン

en: Hero scene
ja: ヒーローシーン

en: Hidden
ja: 非表示

en: Hide
ja: 非表示

en: Hide Details
ja: 詳細を非表示

en: Hide Form Labels
ja: フォームのラベル

en: Hide Header on this page
ja: このページのヘッダーを非表示にする

en: Hide Mobile Menu Submenu Items
ja: [モバイル] メニューのサブメニュー項目を非表示

en: Hide Video Controls
ja: ビデオコントロールの非表示

en: Hide artists name
ja: アーティスト名を非表示

en: Hide badge and string completely on every page
ja: すべてのページでバッジと文字列を完全に非表示にします

en: Hide badge and string completly on every page
ja: すべてのページでバッジと文字列を完全に非表示にします

en: Hide both
ja: 両方を隠す

en: Hide cookie message bar on following page loads and refuse cookies if not allowed - aviaPrivacyEssentialCookiesEnabled must be set
ja: 次のページの読み込み時にCookieメッセージバーを非表示にし、許可されていない場合はCookieを拒否します-aviaPrivacyEssentialCookiesEnabledを設定する必要があります

en: Hide empty Cells
ja: 空のセルを非表示

en: Hide featured products
ja: おすすめ商品

en: Hide hidden products
ja: 隠された製品を隠す

en: Hide layer
ja: レイヤーを非表示

en: Hide layer in the editor.
ja: エディターでレイヤーを非表示にします。

en: Hide locked options
ja: ロックされたオプションを非表示

en: Hide locked options for all users
ja: すべてのユーザーのロックされたオプションを非表示にする

en: Hide locked options for non admins
ja: 管理者以外のロックされたオプションを非表示にする

en: Hide meta data
ja: メタデータを非表示

en: Hide notification only
ja: 通知を非表示

en: Hide on both axis
ja: 両軸に隠れる

en: Hide on large screens (wider than 990px - eg: Desktop)
ja: 大画面で非表示（990pxより広い-例：デスクトップ）

en: Hide on medium sized screens (between 768px and 989px - eg: Tablet Landscape)
ja: 中サイズの画面（768pxから989pxの間-例：タブレットランドスケープ）で非表示にします

en: Hide on mobile
ja: モバイルで非表示

en: Hide on mobile devices
ja: モバイル端末でのみ非表示にする

en: Hide on mouse hover
ja: マウスホバーで非表示

en: Hide on single entry
ja: 単一のエントリで非表示

en: Hide on small screens (between 480px and 767px - eg: Tablet Portrait)
ja: 小さな画面で非表示にする（480pxから767pxの間-例：タブレットポートレート）

en: Hide on very small screens (smaller than 479px - eg: Smartphone Portrait)
ja: 非常に小さい画面（479px未満-例：スマートフォンのポートレート）で非表示にします

en: Hide over
ja: 上書きの非表示

en: Hide post type titles
ja: 記事のタイトルを非表示

en: Hide preview image or icon
ja: プレビュー画像またはアイコンを非表示にする

en: Hide products out of stock
ja: 在庫切れの商品を非表示にする

en: Hide sidebar on smartphones
ja: スマートフォンでサイドバーを隠す

en: Hides the slider on mobile devices, including tablets.
ja: タブレットを含むモバイルデバイスでスライダーを非表示にします。

en: Hides the slider on mobile devices.
ja: モバイルデバイスのスライダーを非表示にします。

en: Hides the slider over the given value of browser width in pixel.
ja: 画素内のブラウザ幅が与えられた値以下の場合スライダを非表示にします。

en: Hides the slider under the given value of browser width in pixels.
ja: ブラウザーの幅の指定値の下にあるスライダーをピクセル単位で非表示にします。

en: Hides the slider when the viewport becomes wider than the specified value.
ja: ビューポートが指定した値よりも広くなったときにスライダーを非表示にします。

en: Hides the slider when the viewport width goes under the specified value.
ja: ビューポートの幅が指定した値以下になるとスライダーを非表示にします。

en: Hides useful information such as the version number in the browser’s debug console and in the site HTML markup. We recommend leaving this option disabled as it can be a significant help for debugging and supporting LayerSlider.
ja: ブラウザのデバッグコンソールやサイトの HTML マークアップでバージョン番号などの有用な情報を非表示にします。このオプションを無効にしておくと、LayerSlider のデバッグやサポートに大きく役立ちます。

en: Hide template builder developer options
ja: テンプレートビルダー開発者オプションを非表示

en: Hide the default language flags
ja: デフォルトの言語フラグを非表示にする

en: Hide this banner
ja: このバナーを隠す

en: Hide this message
ja: メッセージを非表示 %s

en: Hide tracklist
ja: Hide Tracklist:

en: Hide tracknumbers
ja: トラック番号を非表示にする

en: Hide under
ja: 下に隠す

en: Hide video on Mobile Devices?
ja: モバイルデバイス上のビデオを隠す?

en: Hierarchical Custom Elements
ja: 階層的なカスタム要素

en: Hierarchy Indentation
ja: 階層インデント

en: High Portrait
ja: ハイポートレート

en: Highlight
ja: ハイライト

en: Highlight - Column Scaling
ja: ハイライト-列のスケーリング

en: Highlight Column
ja: 列の強調表示

en: Highlight Grid
ja: ハイライトグリッド

en: Highlight Grid Settings
ja: グリッド設定を強調表示

en: Highlight Hashtag
ja: ハッシュタグを強調表示

en: Highlight Hashtag:
ja: ハッシュタグを強調表示：

en: Highlight Offset
ja: ハイライトオフセット

en: Highlight Offset:
ja: ハイライトオフセット：

en: Highlight Pattern
ja: ハイライトパターン

en: Highlight Pattern:
ja: ハイライトパターン：

en: Highlight color
ja: ハイライトカラー

en: Highlight layer in the editor.
ja: 高機能なレイアウトのエディタ.

en: Highlight posts with these hashtags, seperate multiple hashtags with commas.
ja: これらのハッシュタグで投稿を強調表示し、複数のハッシュタグをカンマで区切ります。

en: Highlight this column by making it slightly bigger
ja: この列を少し大きくしてハイライトします

en: Highlight title bar of open toggles
ja: 開いているトグルのタイトルバーを強調表示する

en: High quality
ja: 高品質

en: Hightlight this column by making it slightly bigger
ja: この列を少し大きくしてハイライトします

en: Home
ja: ホーム

en: Home page
ja: ホームページ

en: Horizontal
ja: 水平

en: Horizontal Center
ja: 水平中心

en: Horizontal Gallery
ja: 水平ギャラリー

en: Horizontal Ruler Styling
ja: 水平ルーラースタイル

en: Horizontal buttons
ja: 水平ボタン

en: Horizontal only
ja: 水平方向のみ

en: Hotspot
ja: ホットスポット

en: Hotspot Color
ja: ホットスポットの色

en: Hotspot Colors
ja: ホットスポットの色

en: Hotspot Layout
ja: ホットスポットのレイアウト

en: Hotspot Link?
ja: ホットスポットのリンク?

en: Hotspot Styling
ja: ホットスポットスタイリング

en: Hotspot on mobile devices
ja: モバイルデバイス上のホットスポット

en: Hour
ja: 時

en: Hours
ja: 時間

en: Hover
ja: ホバー

en: Hover<br>Transition
ja: <br>ホバートランジション</br>

en: Hover Effect
ja: ホバー効果

en: Hover Text
ja: ホバーテキスト

en: Hover Toggle Appearance
ja: ホバートグルの外観

en: Hover Toggle Appearence
ja: ホバートグルの外観

en: Hover Transition properties
ja: ホバー遷移のプロパティ

en: How big should the marker image be displayed in height and width.
ja: マーカー イメージがどのくらいの大きさで表示しますか？

en: How do you want to display the active image
ja: アクティブな画像をどのように表示しますか

en: How do you want to display the menu on mobile devices
ja: どのようにモバイルデバイス上のメニューを表示したいですか

en: Howdy! Upload your WordPress eXtended RSS (WXR) file and we&#8217;ll import the posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags into this site.
ja: こんにちは！WordPress eXtended RSS（WXR）ファイルをアップロードすると、このサイトに投稿、ページ、コメント、カスタムフィールド、カテゴリ、タグがインポートされます。

en: Howdy! Upload your WordPress eXtended RSS (WXR) file and we&#8217;ll import  the posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags into this  site.
ja: こんにちは! WordPress eXtended RSS (WXR) ファイルをアップロードすると、投稿、ページ、コメント、カスタムフィールド、カテゴリ、タグをこのサイトにインポートします。

en: Howdy, [author]
ja: こんにちは、[著者]

en: However, this approach require programming skills, thus we cannot recommend it to users lacking the necessary experience in web development.
ja: しかし、このアプローチはプログラミングのスキルが必要となるため、Web開発の経験が不足しているユーザーにはお勧めできません。

en: How many Slide columns should be displayed?
ja: スライドを何列表示しますか？

en: How many Thumbnails should be displayed beside each other
ja: どのように多くのサムネイルは、お互いの横に表示される

en: How many columns do you want to display
ja: 表示する列数

en: How many columns do you want to display?
ja: 何列表示したいのですか？

en: How many columns do you want to use
ja: いくつの列を使用しますか

en: How many columns should be displayed?
ja: 表示する列の数？

en: How many columns should be displayed in your footer
ja: フッターに表示する列の数

en: How many days until the Cookie expires and the message is displayed again? The Cookie expires automatically if either the title, text or message color is changed.
ja: Cookieの有効期限が切れてメッセージが再度表示されるまで何日かかりますか？タイトル、テキスト、またはメッセージの色が変更されると、Cookieは自動的に期限切れになります。

en: How many entries do you want to display:
ja: 表示したいエントリの数:

en: How many entries should be displayed?
ja: 表示されるエントリの数？

en: How many images should be displayed per page?
ja: 1ページに何枚の画像を表示する必要がありますか？

en: How many items should be displayed?
ja: いくつのエントリを表示しますか？

en: How many items should be displayed per page?
ja: 1ページに表示するアイテムの数はいくつですか？

en: How many results should be loaded via AJAX
ja: AJAXを介してロードする必要のある結果の数

en: How much should the highlighted column be increased in size?
ja: 強調表示された列のサイズをどのくらい大きくする必要がありますか？

en: How much whitespace do you need? Enter a pixel value. Positive value will increase the whitespace, negative value will reduce it. eg: '50', '-25', '200'
ja: どのくらいの空白が必要ですか？ピクセル値を入力します。正の値は空白が増加、負の値は空白が小さくなります。例えば: '50'、'-25'、'200'

en: How often a post is highlighted - eg. every 6th post.
ja: 投稿が強調表示される頻度-例： 6回ごとの投稿。

en: How often a post is highlighted - eg. every 6th post. Any number.
ja: 投稿が強調表示される頻度-例： 6回ごとの投稿。いずれかの番号。

en: How to display the search results?
ja: 検索結果を表示するにはどうすればよいですか？

en: How to display the social sharing bar?
ja: どのようにソーシャル共有バーを表示するには?

en: How we use cookies
ja: Cookieの使用について

en: Http security level for checking readability of merged files
ja: マージされたファイルの可読性をチェックするためのHTTPセキュリティレベル

en: Hue-rotate
ja: 色相回転

en: Huge Padding
ja: 巨大なパディング

en: Hybrid
ja: ハイブリッド

en: I agree to the terms and conditions laid out in the [av_privacy_link]Privacy Policy[/av_privacy_link]
ja: [av_privacy_link]プライバシーポリシー[/ av_privacy_link]に記載されている利用規約に同意します

en: Icon
ja: アイコン

en: Icon/Image
ja: アイコン/画像

en: Icon Anchor Left
ja: アイコンアンカー左

en: Icon Anchor Top
ja: アイコンアンカートップ

en: Icon Box
ja: アイコン・ボックス

en: IconBox Icon
ja: アイコンボックスのアイコン

en: IconBox Styling
ja: アイコンボックスのスタイル

en: IconBox Title
ja: アイコンボックスのタイトル

en: Icon Caption
ja: キャプション

en: Icon Color
ja: アイコンの色

en: Icon Colors
ja: アイコン カラー

en: Icon Display
ja: アイコン表示

en: Icon Font Colors
ja: フォントカラー

en: Icon Font Size
ja: アイコンのフォントサイズ

en: Icon Font Sizes
ja: フォントサイズ

en: Icon Grid
ja: アイコングリッド

en: Icon Grid Item
ja: アイコングリッドアイテム

en: Icon Grid Styling
ja: アイコングリッドスタイリング

en: Icon Link
ja: アイコンリンク

en: Icon List
ja: アイコン リスト

en: Icon List Item
ja: Iconリストアイテム

en: Icon Padding Bottom
ja: パディングボトム (px)

en: Icon Position
ja: アイコン位置

en: Icon Size
ja: アイコンサイズ

en: Icon Style
ja: アイコンスタイル

en: Icon Visibility
ja: アイコンの表示状態

en: Icon Width
ja: アイコンの幅

en: Icon background
ja: バックグラウンドアイコン

en: Icon bottom padding in pixel
ja: 下部余白のピクセル値

en: Icon display
ja: アイコン表示

en: Iconfont Manager
ja: アイコンフォント マネジャー

en: Icon only
ja: アイコンのみ

en: Identify possible issues &amp; display relevant debug information.
ja: 考えられる問題を特定 &amp; 関連するデバッグ情報を表示します。

en: If LayerSlider came bundled in a theme
ja: LayerSliderがテーマに同梱されていた場合

en: If a column is larger than its content, were do you want to align the content vertically?
ja: 列がそのコンテンツよりも大きい場合、コンテンツを垂直方向に配置しますか？

en: If a new user is created by WordPress, a new password will be randomly generated and the new user&#8217;s role will be set as %s. Manually changing the new user&#8217;s details will be necessary.
ja: WordPressで新しいユーザーを作成すると、新しいパスワードがランダムに生成され、新しいユーザーの役割が%sとして設定されます。手動で新しいユーザーの詳細を変更する必要があります.

en: If a new user is created by WordPress, a new password will be randomly  generated and the new user&#8217;s role will be set as %s. Manually changing  the new user&#8217;s details will be necessary.
ja: WordPressで新しいユーザーが作成された場合、新しいパスワードがランダムに生成され、新しいユーザーの役割は%sとして設定されます。新しいユーザーの詳細を手動で変更する必要があります。

en: If a value is left empty or set to default then it will not be changed from  the value defined in your CSS files
ja: 左が空欄またはデフォルト設定の場合、CSS ファイルで定義されている値から変更されません。

en: If a value is left empty or set to default then it will not be changed from the value defined in your CSS files
ja: 値が空のまままたはデフォルトに設定されている場合は、CSS ファイルで定義されている値から変更することはできません。

en: If checked all entries that got a feature image will show it
ja: 機能イメージを持っているすべてのエントリをチェックすると、それが表示されます

en: If checked allows you to set a custom top and bottom margin. Otherwise the margin is calculated by the theme based on surrounding elements
ja: チェックすると、カスタムの上下マージンを設定できます。それ以外の場合、マージンは周囲の要素に基づいてテーマによって計算されます

en: If checked and you have selected more than one taxonomy above, a tab will be displayed for each of them. Will be ignored when using Pagination.
ja: チェックして、上記の分類法を複数選択した場合は、それぞれにタブが表示されます。ページネーションを使用する場合は無視されます。

en: If checked author of this entry will be shown
ja: チェックした場合、このエントリの作成者が表示されます

en: If checked categories of this entry will be shown
ja: このエントリのチェックされたカテゴリが表示される場合

en: If checked tags of this entry will be shown
ja: このエントリのチェックされたタグが表示される場合

en: If checked the caption will be placed on top of the slider. Please be aware that all slideshow link settings and other captions will be ignored then
ja: チェックした場合、キャプションはスライダの上に配置されます。すべてのスライドショーのリンク設定やその他のキャプションは無視されることに注意してください

en: If checked the elements in your header will always be placed at the browser window edge, instead of matching the content width
ja: チェックした場合、ヘッダー内の要素は、コンテンツの幅と一致するのではなく、常にブラウザウィンドウの端に配置されます。

en: If checked the elements in your header will always be placed at the browser  window edge, instead of matching the content width
ja: チェックした場合、要素は常にブラウザウィンドウの端に配置されます。

en: If checked the first entry will stand out with big image
ja: 最初のエントリをチェックした場合は、大きな画像で際立っている

en: If checked the header will stick to the top of your site if user scrolls  down (ignored on smartphones)
ja: チェックすると、ユーザーが下にスクロールするとヘッダーがサイトの上部に表示されます（スマートフォンでは無視されます）

en: If checked the header will stick to the top of your site if user scrolls down (ignored on smartphones)
ja: ユーザーがスクロールダウンした場合、ヘッダーがあなたのサイトの上部に固執するチェック (スマートフォンで無視)

en: If checked the menu will stick at the top of the page once it touches it. This option is ignored when burger menu icon is shown.
ja: チェックすると、メニューに触れるとページの上部に表示されます。ハンバーガーメニューアイコンが表示されている場合、このオプションは無視されます。

en: If checked the small top bar above the header with social icons, secondary  menu and extra information will no longer stick to the top
ja: ソーシャルアイコンが付いているヘッダーの上の小さい上の棒を点検したら、二次メニューおよび余分情報はもはや上部に付かない

en: If checked the small top bar above the header with social icons, secondary menu and extra information will no longer stick to the top
ja: ソーシャルアイコンが付いているヘッダーの上の小さい上の棒を点検したら、二次メニューおよび余分情報はもはや上部に付かない

en: If checked the sticky header will shrink once the user scrolls down (ignored on smartphones + tablets)
ja: ユーザーがスクロールダウンすると、付箋ヘッダーが縮小されます (スマートフォン + タブレットでは無視)。

en: If checked the sticky header will shrink once the user scrolls down (ignored  on smartphones + tablets)
ja: チェックすると、ユーザーが下にスクロールするとスティッキーヘッダーが縮小します（スマートフォンとタブレットでは無視されます）

en: If checked this will display developer options like custom CSS classes or IDs
ja: チェックすると、カスタムCSSクラスやIDなどの開発者向けオプションが表示されます

en: If checked you can enter a title with link for this element
ja: この要素のリンクを持つタイトルを入力することができますをチェックした場合

en: If enabled, the slider will always have the same width as the viewport, even if a theme uses a boxed layout, unless you choose the “Fit to parent height” full size mode.
ja: 有効な場合、スライダーは、テーマは「親の高さにフィット」フルサイズ モードを選択しない限り、ボックスレイアウトを使用する場合でも、ビューポートと同じ幅を常にあります。

en: If enabled a search Icon will be appended to the main menu that allows the users to perform an &quot;AJAX&quot; Search
ja: 有効にすると、ユーザーが「AJAX」検索を実行できるようにする検索アイコンがメインメニューに追加されます

en: If enabled a search Icon will be appended to the main menu that allows the users to perform an 'AJAX' Search
ja: [検索] アイコンを有効にすると、ユーザーが ' AJAX ' 検索を実行できるメインメニューに追加されます。

en: If enabled a search Icon will be appended to the main menu that allows the  users to perform an 'AJAX' Search
ja: 有効にすると、ユーザーが「AJAX」検索を実行できるようにする検索アイコンがメインメニューに追加されます

en: If enabled the size of your website will adapt and change the layout to fit smaller screens, like tablets or mobile phones
ja: あなたのウェブサイトのサイズを有効にすると適応し、タブレットや携帯電話のような小さな画面に合わせてレイアウトを変更する

en: If enabled the size of your website will adapt and change the layout to fit  smaller screens, like tablets or mobile phones
ja: タブレットや携帯電話のように、適応し小さい画面に合わせてレイアウトを変更します

en: If left empty 16:9 will be used
ja: 空の16:9 が使用される場合

en: If left empty no auto-response will be sent.
ja: 空のままにすると、自動応答は送信されません.

en: If none of this helps: deactivate all plugins and then check if the API works by using the button above. If thats the case then one of your plugins is interfering.
ja: これが役に立たない場合：すべてのプラグインを非アクティブ化し、上のボタンを使用してAPIが機能するかどうかを確認します。その場合は、プラグインの1つが干渉しています。

en: If none of this helps: deactivate all plugins and then check if the API works by using the button above. If thats the case then one of your plugins is interfering.
ja: これが役に立たない場合：すべてのプラグインを非アクティブ化し、上のボタンを使用してAPIが機能するかどうかを確認します。その場合は、プラグインの1つが干渉しています。

en: If so, please consider recommending it to your friends on your favorite  social network!
ja: もしそうなら、あなたのお気に入りのソーシャルネットワーク上のあなたの友人にそれを推薦することを検討してください！

en: If so, please consider recommending it to your friends on your favorite social network!
ja: もしそうなら、あなたのお気に入りのソーシャルネットワーク上のあなたの友人にそれを推薦することを検討してください！

en: If the window width exceeds the maximum content width, where do you want to place your content
ja: ウィンドウ幅は、コンテンツを配置したいん最大のコンテンツ幅を超えると

en: If the window width exceeds the maximum content width, where do you want to  place your content
ja: ウィンドウ幅は、コンテンツを配置したいん最大のコンテンツ幅を超えると

en: If this entry is displayed in a portfolio grid, it will use the grids link settings (open either in lightbox, or open link url). You may overwrite this setting here
ja: このエントリがポートフォリオグリッドに表示されている場合は、グリッドリンク設定 (ライトボックスで開くか、リンク url を開く) を使用します。この設定はここで上書きすることができます

en: If you add a link to a video that video will open in a lightbox
ja: ビデオがライトボックスに表示される動画へのリンクを追加した場合

en: If you are NOT in maintenance mode, this page cannot be accessed by the general public in your frontend. Logged in users, who are able to edit this page, can see it for developping purpose.
ja: メンテナンスモードでない場合、フロントエンドの一般の人はこのページにアクセスできません。このページを編集できるログインユーザーは、開発目的でこのページを見ることができます。

en: If you are displaying transparent images like pngs you can set a static background image or pattern that will appear behind those pngs.
ja: pngs のように透明な画像を表示している場合は、それらの pngs の背後に表示される静的な背景イメージまたはパターンを設定できます。

en: If you are new to wordpress or have problems creating posts or pages that look like the Theme Demo you can download the demos you like from our server and import dummy posts and pages that will definitely help to understand how those tasks are done.
ja: WordPressを初めて使用する場合、またはテーマデモのような投稿やページの作成に問題がある場合は、サーバーから好きなデモをダウンロードして、それらのタスクがどのように行われるかを確実に理解するのに役立つダミーの投稿やページをインポートできます。

en: If you are new to wordpress or have problems creating posts or pages that look like the Theme Demo you can import dummy posts and pages here that will definitely help to understand how those tasks are done.
ja: WordPressを初めて使用する場合、またはテーマデモのような投稿やページの作成に問題がある場合は、ダミーの投稿やページをここにインポートして、これらのタスクがどのように行われるかを確実に理解するのに役立ちます。

en: If you are not happy with the results below please do another search
ja: もし検索結果がご満足でない場合は、下記から再検索が出来ます。

en: If you are using a caching plugin, make sure to exclude this page from caching.
ja: キャッシュプラグインを使用している場合は、このページをキャッシュから除外してください。

en: If you disable lazy loading here this will override any specific element settings of ALB elements. It might not work for 3rd party plugins not using the WP API correctly.
ja: ここで遅延読み込みを無効にすると、ALB要素の特定の要素設定が上書きされます。 WPAPIを正しく使用していないサードパーティのプラグインでは機能しない可能性があります。

en: If you do not want that we track your visit to our site you can disable tracking in your browser here:
ja: 私たちが私たちのサイトへのあなたの訪問を追跡することを望まない場合は、ここであなたのブラウザで追跡を無効にすることができます：

en: If you do not want to use this plugin, you can deactivate it or remove it permanently from the theme directory - in that case you can delete all plugin data permanently or keep it for later reuse. The plugin files will be automatically removed on every update.
ja: このプラグインを使用したくない場合は、非アクティブ化するか、テーマディレクトリから完全に削除できます。その場合、すべてのプラグインデータを完全に削除するか、後で再利用するために保持できます。プラグインファイルは、更新のたびに自動的に削除されます。

en: If you don’t want to use this layer, but you want to keep it, you can hide it with this switch.
ja: このレイヤーは使いたくないけど残しておきたいという場合は、このスイッチで非表示にすることができます。

en: If you don’t want to use this slide in your front-page, but you want to keep it, you can hide it with this switch.
ja: フロントページでこのスライドを使いたくないけど、残しておきたいという場合は、このスイッチで非表示にすることができます。

en: If you edit a locked value of a custom element, it will automatically change for all elements on your site.
ja: カスタム要素のロックされた値を編集すると、サイト上のすべての要素で自動的に変更されます。

en: If you enable this option, layer transitions will not start playing as long the slideshow is in a paused state.
ja: このオプションを有効にすると、スライドショーが一時停止状態にある限り、レイヤートランジションの再生は開始されません。

en: If you ever change the fields in your list please re-validate your API key to update the list data presented here.
ja: リストのフィールドを変更した場合は、APIキーを再検証して、ここに表示されるリストデータを更新してください。

en: If you ever change your API key or the URL restrictions of the key please verify the key here again, to test if it works properly
ja: APIキーまたはキーのURL制限を変更した場合は、ここでもう一度キーを確認して、正しく機能するかどうかをテストしてください。

en: If you ever edit the restrictions of your personal token please re-vailidate it again to test if it works properly
ja: 個人トークンの制限を編集したことがある場合は、トークンを再度利用して、正しく機能するかどうかをテストしてください。

en: If you ever edit the restrictions of your personal token please re-validate it again to test if it works properly
ja: 個人トークンの制限を編集したことがある場合は、それが正しく機能するかどうかをテストするために、もう一度再検証してください。

en: If you experience any issue, we recommend enabling the WP Debug mode while debugging.
ja: 問題が発生した場合は、デバッグ中にWPデバッグモードを有効にすることをお勧めします。

en: If you experience any issue or need further information, please read our %sactivation guide%s.
ja: 問題が発生した場合や詳細情報が必要な場合は、%sアクティベーションガイド%sをお読みください。

en: If you have selected to display your portfolio grid as an 'Ajax Portfolio' please choose preview images here and write some preview text. Once the user clicks on the portfolio item a preview element with those images and info will open.
ja: 「Ajax ポートフォリオ」としてポートフォリオグリッドを表示するように選択した場合は、ここでプレビュー画像を選択して、いくつかのプレビューテキストを作成してください。ユーザーがポートフォリオ項目をクリックすると、それらの画像と情報を含むプレビュー要素が開きます。

en: If you move another column into first position you will need to re-apply these settings.
ja: 別の列を最初の位置に移動する場合は、これらの設定を再度適用する必要があります.

en: If you place your mouse above the insert button a short info tooltip will appear
ja: [挿入] ボタンの上にマウスを置くと、短い情報のヒントが表示されます。

en: If you put it inside a color section or column it will only take up the  available space
ja: 色のセクションまたは列の中に置く場合のみ利用可能なスペースを占有します

en: If you put it inside a color section or column it will only take up the available space
ja: 色のセクションまたは列の中に置く場合のみ利用可能なスペースを占有します

en: If you use the restriction setting on Google try to remove that, wait a few minutes for google to apply your changes and then check again if the keys work here. If it does, you probably have a syntax error in your referrer url
ja: Googleの制限設定を使用してそれを削除しようとする場合は、Googleが変更を適用するまで数分待ってから、ここでキーが機能するかどうかをもう一度確認してください。もしそうなら、あなたはおそらくあなたのリファラーURLに構文エラーがあります

en: If you use the restriction setting on Google try to remove that, wait a few minutes for google to apply your changes and then check again if the key works here. If it does, you probably have a syntax error in your referrer url
ja: Googleの制限設定を使用してそれを削除しようとする場合は、Googleが変更を適用するまで数分待ってから、ここでキーが機能するかどうかをもう一度確認してください。もしそうなら、あなたはおそらくあなたのリファラーURLに構文エラーがあります

en: If you want rounded corners, you can set here its radius in pixels. Example: 5px
ja: 角を丸くしたい場合は、半径をピクセル単位で指定します。例5px

en: If you want rounded corners, you can set its radius here. You can use both pixel and percentage values. Example: 5px
ja: 角を丸くしたい場合は、ここで半径を設定します。ピクセル値とパーセンテージ値の両方を使用できます。例5px

en: If you want rounded corners, you can set its radius here in pixels. Example: 5px
ja: 角を丸くしたい場合は、ここで半径をピクセル単位で設定します。例5px

en: If you want to allow your visitors to opt out of essential cookies and hide the message bar when returning to your site you need to add the following 2 shortcodes to your content:
ja: 訪問者が必須のCookieをオプトアウトし、サイトに戻るときにメッセージバーを非表示にすることを許可する場合は、次の2つのショートコードをコンテンツに追加する必要があります。

en: If you want to change the default behaviour you can display a select box by adding to functions.php:
ja: デフォルトの動作を変更したい場合は、functions.phpに追加して選択ボックスを表示できます。

en: If you want to change the default behaviour you can display a selectbox by adding to functions.php:
ja: デフォルトの動作を変更したい場合は、functions.phpに追加して選択ボックスを表示できます。

en: If you want to disable sidebars you can do so in the
ja: サイドバーを無効にしたい場合は

en: If you want to get update notifications for your theme and if you want to be able to update your theme from your WordPress backend you need to enter your Envato Private Token below.
ja: テーマの更新通知を受け取りたい場合、およびWordPressバックエンドからテーマを更新できるようにしたい場合は、以下にEnvatoプライベートトークンを入力する必要があります。

en: If you want to link the whole slide, enter the URL of your link here.
ja: あなたは全体のスライドをリンクしたい場合は、リンクのURLを入力してください。

en: If you want to link the whole slide, type the URL here. You can choose a WordPress page/post/attachment or use one of the pre-defined options from the dropdown list when you click into this field. You can also type a hash mark followed by a number to link this layer to another slide. Example: #3 - this will switch to the third slide.
ja: あなたがスライド全体をリンクしたい場合は、ここにURLを入力します。あなたは、WordPressのページ/ポスト/添付ファイルを選択するか、このフィールドをクリックすると、ドロップダウンリストから事前に定義されたオプションのいずれかを使用することができます。また、別のスライドにこのレイヤーをリンクするために番号が続くハッシュマークを入力することができます。例: #3 - これは、このレイヤーを別のスライドに切り替えます。#3 - これは3番目のスライドに切り替わります。

en: If you want to link your layer, type the URL here. You can choose a WordPress page/post/attachment or use one of the pre-defined options from the dropdown list when you click into this field. You can also type a hash mark followed by a number to link this layer to another slide. Example: #3 - this will switch to the third slide.
ja: レイヤーをリンクしたい場合は、ここにURLを入力してください。あなたは、WordPressのページ/ポスト/添付ファイルを選択するか、このフィールドをクリックすると、ドロップダウンリストから事前に定義されたオプションのいずれかを使用することができます。また、別のスライドにこのレイヤーをリンクするために番号が続くハッシュマークを入力することができます。例: #3 - これは、このレイヤーを別のスライドに切り替えます。#3 - これは3番目のスライドに切り替わります。

en: If you want to offer your visitors the option to stop being tracked you can place the shortcode [av_privacy_google_tracking] somewhere on your site.
ja: 訪問者に追跡を停止するオプションを提供したい場合は、サイトのどこかにショートコード[av_privacy_google_tracking]を配置できます。

en: If you want to set style settings other than above, you can use here any CSS codes. Please make sure to write valid markup.
ja: あなたは上記以外のスタイル設定を設定する場合は、ここで任意のCSSコードを使用することができます。有効なマークアップを作成することを確認してください。

en: If you want to set style settings other then above, you can use here any CSS codes. Please make sure to write valid markup.
ja: 上記以外のスタイルを設定したい場合は、ここで任意のCSSコードを使用することができます。必ず有効なマークアップを書いてください。

en: If you want to use this plugin again later, select &quot;Activate&quot;, save the options and reinstall the theme
ja: 後でこのプラグインを再度使用する場合は、[アクティブ化]を選択し、オプションを保存して、テーマを再インストールします

en: Ignore This Update Notice
ja: この更新プログラムの通知を無視する

en: Ignore filters
ja: フィルタを無視する

en: Ignore selected slide transitions and use sliding effects only when users are changing slides with a swipe gesture on mobile devices.
ja: 選択したスライド遷移を無視して、モバイルデバイスでユーザーがスワイプジェスチャーでスライドを変更する場合にのみスライド効果を使用します。

en: Ignore the update notice this time
ja: 今回の更新通知を無視する

en: Illegal call to import Layout Builder Template file.
ja: LayoutBuilderテンプレートファイルをインポートするための不正な呼び出し。

en: Illegal call to import settings file.
ja: 設定ファイルをインポートするための不正な呼び出し。

en: Illegal file was imported. No templates were added.
ja: 不正なファイルがインポートされました。テンプレートは追加されませんでした。

en: Illegal request.
ja: 不正なリクエスト。

en: Illegal shortcode.
ja: 不正なショートコード。

en: Image
ja: 画像

en: Image Alignment
ja: 画像の配置

en: Image Caption
ja: 画像説明

en: Image Fade in Animation
ja: アニメーションのイメージフェード

en: Image Hover effect
ja: イメージホバー効果

en: Image Link
ja: 画像リンク

en: Image Link?
ja: 画像リンク?

en: Image Link Settings
ja: 画像リンク設定

en: Image List
ja: 画像リスト

en: Image Number
ja: 画像番号

en: Image Optimization
ja: 画像の最適化

en: Image Position
ja: 画像の位置

en: Image Resolution
ja: 画像解像度

en: Image Resolution:
ja: 画像解像度

en: Image Settings
ja: 画像の設定

en: Image Size
ja: 画像サイズ

en: Image Slide
ja: イメージスライド

en: Image Styling
ja: イメージのスタイリング

en: Image Thumbnails Info
ja: サムネイル画像

en: Image Title and Caption
ja: 画像のタイトルとキャプション

en: Image URL 2: (125px * 125px):
ja: 画像の URL 2: (125px * 125px):

en: Image URL:
ja: 画像URL:

en: Image based Slider
ja: イメージベースのスライダ

en: Image caption (or image title if empty)
ja: 画像のキャプション（または空の場合は画像のタイトル）

en: Image description (or image title if empty)
ja: 画像の説明（または空の場合は画像のタイトル）

en: Image effect
ja: 画像効果

en: Image overlay
ja: イメージオーバーレイ

en: Image overlay effect
ja: 画像オーバーレイ効果

en: Image preload
ja: 画像のプリロード

en: Images
ja: 画像

en: Images aspect ratio: %d : %d
ja: 画像のアスペクト比：%d：%d

en: Image size
ja: 画像サイズ

en: Image size behaviour
ja: 画像サイズの動作

en: Images keeping original aspect ratio
ja: 元のアスペクト比を維持する画像

en: Image stretches to fill the available space
ja: 利用可能なスペースを埋めるために画像が引き伸ばされます

en: Images will be shown the selected amount of seconds.
ja: 画像には選択した秒数が表示されます.

en: Image title
ja: 画像タイトル

en: Image with Hotspots
ja: ホットスポットのある画像

en: Image with Hotspots - Click to insert image and hotspots
ja: ホットスポットを使用した画像-クリックして画像とホットスポットを挿入

en: Import
ja: インポート

en: Import / Export
ja: インポート/エクスポート

en: Import/Export
ja: インポート/エクスポート

en: Import/Export/...
ja: 輸出入

en: Import: 'Coming Soon' Demo
ja: インポート: ' 近日 ' デモ

en: Import: 'Landing Page' Demo
ja: インポート：「ランディングページ」デモ

en: Import: App Demo
ja: インポート: アプリのデモ

en: Import: Band Demo
ja: インポート：バンドデモ

en: Import: Church Demo
ja: インポート: 教会のデモ

en: Import: Construction Demo
ja: インポート: 建設デモ

en: Import: Consulting Demo
ja: インポート: コンサルティングのデモ

en: Import: Creative Studio Demo
ja: インポート：CreativeStudioデモ

en: Import: DJ Demo
ja: インポート：DJデモ

en: Import: Dark Photography Demo
ja: インポート：暗い写真のデモ

en: Import: Default Demo
ja: 規定のデモ・ファイルをインポートする

en: Import: Elegant Portfolio Demo
ja: インポート：エレガントなポートフォリオデモ

en: Import: Enfold 2017
ja: インポート：Enfold 2017

en: Import: Freelancer Demo
ja: インポート：フリーランサーデモ

en: Import: GYM Demo
ja: インポート: ジムのデモ

en: Import: Gaming Demo
ja: インポート：ゲームデモ

en: Import: Health Demo
ja: インポート: 健康デモ

en: Import: Hotel Demo
ja: 輸入: ホテルデモ

en: Import: Knowledgebase Demo
ja: インポート：ナレッジベースデモ

en: Import: Law Demo
ja: インポート：法律のデモ

en: Import: Lifestyle Blog Demo
ja: インポート: ライフスタイルのブログのデモ

en: Import: Medical Demo
ja: インポート：医療デモ

en: Import: Minimal Photography Demo
ja: インポート：最小限の写真のデモ

en: Import: Minimal Portfolio Demo
ja: インポート: 最小限のポートフォリオのデモ

en: Import: One Page Agency Demo
ja: インポート：1ページの代理店デモ

en: Import: One Page Portfolio Demo
ja: インポート: 1 ページのポートフォリオのデモ

en: Import: One Page Restaurant Demo
ja: インポート：1ページのレストランのデモ

en: Import: One Page Wedding Demo
ja: インポート: 1 ページの結婚式のデモ

en: Import: Photography Portfolio Demo
ja: 輸入: 写真ポートフォリオデモ

en: Import: Restaurant Demo
ja: 輸入: レストランのデモ

en: Import: Restaurant One Page Demo
ja: インポート: レストランの1ページのデモ

en: Import: Résumé Demo
ja: インポート: 履歴書のデモ

en: Import: Shop Demo
ja: インポート: ショップデモ

en: Import: Simple Blog Demo
ja: インポート: シンプルなブログのデモ

en: Import: Small Business - Flat Demo
ja: インポート: スモールビジネス-フラットデモ

en: Import: Spa Demo
ja: インポート: スパのデモ

en: Import: Startup Business Demo
ja: インポート: スタートアップビジネスデモ

en: Import: Travel Demo
ja: インポート: 旅行デモ

en: Import: Visual Artist Demo
ja: インポート：ビジュアルアーティストデモ

en: Import Attachments
ja: 添付ファイルのインポート

en: Import Error
ja: インポートエラー

en: Import Layer
ja: レイヤーをインポート(&M)...

en: Import Layout Builder Templates File
ja: レイアウトビルダーテンプレートファイルのインポート

en: Import Settings From Your Parent Theme
ja: 親のテーマからインポート設定

en: Import Settings from your Parent Theme
ja: 親テーマから設定をインポートする

en: Import Slide
ja: インポートスライド

en: Import Sliders
ja: スライダのインポート

en: Import Theme Settings File
ja: テーマ設定ファイルのインポート

en: Import WordPress
ja: WordPressインポート

en: Important:
ja: 大事な：

en: Important Info for WPML:
ja: WPMLの重要な情報：

en: Import author:
ja: 著者インポート：

en: Import demo content
ja: デモコンテンツのインポート

en: Import demo files
ja: デモ・ファイルをインポートする

en: Import dummy data
ja: ダミーデータのインポート

en: Imported Group
ja: インポートグループ

en: Import for demo %s didn't work! <br/> You might want to try reloading the page and then try again.
ja: デモ%sのインポートが機能しませんでした！<br/>ページを再読み込みしてから、もう一度やり直してください。

en: Importing, please wait...
ja: 輸入中です、お待ちください...

en: Importing demo content %s will overwrite your current Theme Option Settings. It is highly recommended to use a clean install to import a demo to avoid conflict with existing content and break import. Proceed anyways?
ja: デモコンテンツ%sをインポートすると、現在のテーマオプション設定が上書きされます。既存のコンテンツとの競合を回避し、インポートを中断するために、クリーンインストールを使用してデモをインポートすることを強くお勧めします。とにかく続行しますか？

en: Importing is taking longer than usual. This might be completely normal, but can also indicate a server configuration issue. Please visit %sSystem Status%s to check for potential causes if this screen is stuck.
ja: インポートには通常より時間がかかります。これは完全に正常な場合もありますが、サーバー構成の問題を示している場合もあります。 %sシステムステータス%sにアクセスして、この画面が停止した場合の潜在的な原因を確認してください。

en: Importing larger sliders could be problematic in some cases. This option is needed to upload large files. We recommend to set it to at least 16MB or higher. Please contact your host and ask them to change this PHP setting on your web server accordingly.
ja: 大きなスライダをインポートすると、場合によっては問題が発生することがあります。このオプションは大きなファイルをアップロードする際に必要になります。少なくとも16MB以上に設定することをお勧めします。あなたのホストに連絡して、あなたのウェブサーバーでこのPHP設定を変更するように依頼してください。

en: Import sample sliders
ja: サンプルスライダーのインポート

en: Import started
ja: インポート開始...

en: Import started.
ja: インポート開始...

en: In-Stock Usage
ja: 在庫品の使用方法

en: In Multiple Selection Mode you can override specific options on all selected layers. Each option field has been reset, only the options you change will be updated on the selected layers. This feature is currently in beta phase, use it cautiously.
ja: 複数選択モードでは、選択したすべてのレイヤーの特定のオプションを上書きできます。各オプションフィールドはリセットされ、変更されたオプションのみが選択したレイヤーで更新されます。この機能は現在ベータ段階にありますので、慎重に使用してください。

en: Inactive Custom 404 Page
ja: 非アクティブなカスタム404ページ

en: Inactive Custom Footer Page
ja: 非アクティブなカスタムフッターページ

en: Inactive Maintenance Mode Page
ja: 非アクティブメンテナンスモードページ

en: Inactive Tab Font Color
ja: 非アクティブなタブフォントの色

en: Inactive thumbnail opacity
ja: 非アクティブなサムネイルの不透明度

en: In case you deal with any EU customers/visitors these options allow you to make your site GDPR compliant.
ja: EUの顧客/訪問者と取引する場合、これらのオプションを使用すると、サイトをGDPRに準拠させることができます。

en: In case you experience problems this options allows you to skip theme settings and set all Layerslider options individually
ja: 問題が発生した場合、このオプションを使用すると、テーマ設定をスキップして、すべてのLayersliderオプションを個別に設定できます。

en: In case you need additional image sizes you can use a plugin like
ja: 追加の画像サイズが必要な場合は、次のようなプラグインを使用できます

en: In case you’ve received LayerSlider with a theme, you will need a license key, which is payable. Product activation is optional, it’s for additional features only. For more information, read %sour documentation%s.
ja: テーマ付きのLayerSliderをお持ちの場合は、ライセンスキーが必要となります。製品のアクティベーションはオプションです。詳細については、%sドキュメント%sをお読みください。

en: Include custom pages
ja: カスタムページを含める

en: Include pages
ja: ページを含める

en: Include scripts in the footer
ja: フッターにスクリプトを移動します

en: Including resources in the footer can improve load times and solve other type of issues. Outdated themes might not support this method.
ja: フッターにリソースを含めると、ロード時間が改善され、他のタイプの問題を解決できます。 時代遅れのテーマはこの方法をサポートしていない可能性があります。

en: Inconsistent usage of filter name.
ja: フィルタ名の使用法に一貫性がありません。

en: Increase Column Size
ja: 列のサイズを増やす

en: Increase or decrease the amount of layer movement when moving your mouse cursor or tilting on a mobile device.
ja: モバイルデバイス上でマウスカーソルを移動したり、チルトしたりしたときのレイヤーの移動量を増減します。

en: Increase or decrease the amount of layer movement when moving your mouse cursor or tilting on a mobile device. This is the default value on this slide, which parallax layers will inherit, unless you set it otherwise directly on them.
ja: モバイルデバイス上でマウスカーソルを移動したり、チルトしたりしたときのレイヤーの移動量を増減します。これはこのスライドのデフォルト値で、パララックスレイヤーに直接設定しない限り、パララックスレイヤーが継承されます。

en: Increase or decrease the amount of layer rotation in the 3D space when moving your mouse cursor or tilting on a mobile device.
ja: モバイルデバイスでマウスカーソルを移動したり、傾けたりしたときに、3D空間のレイヤーの回転量を増減します。

en: Increase or decrease the amount of layer rotation in the 3D space when moving your mouse cursor or tilting on a mobile device. This is the default value on this slide, which parallax layers will inherit, unless you set it otherwise directly on them.
ja: モバイルデバイス上でマウスカーソルを動かしたり、傾けたりしたときの3D空間でのレイヤーの回転量を増減します。これはこのスライドのデフォルト値で、視差レイヤーに直接設定しない限り、視差レイヤーが継承されます。

en: Increase or decrease the sensitivity of parallax content when moving your mouse cursor or tilting your mobile device.
ja: マウスカーソルを移動したり、モバイルデバイスを傾けたりしたときのパララックスコンテンツの感度を上げたり下げたりします。

en: Increase or decrease the size of the slide background image in the Ken Burns effect. The default value is 1, the value 2 will double the image, while 0.5 results half the size. Negative values will flip the image.
ja: Ken Burnsエフェクトのスライド背景画像のサイズを増減します。デフォルト値は1で、値2はイメージを2倍にし、0.5はサイズを半分にします。負の値は画像を反転させます。

en: Increase your site’s performance by loading resources only when necessary. Outdated themes might not support this method.
ja: 必要なときだけリソースを読み込むことで、サイトのパフォーマンスを向上させます。古いテーマはこの方法をサポートしていない場合があります。

en: Individual height
ja: 個人の身長

en: Individually select subitem custom element templates
ja: サブアイテムのカスタム要素テンプレートを個別に選択します

en: Individually set all options in Layerslider options
ja: Layersliderオプションですべてのオプションを個別に設定します

en: Infinite
ja: 無限

en: Infinitely loop
ja: 無限ループ

en: Info - %s:
ja: お知らせ - %s:

en: Info Bubble Content:
ja: 情報バブルの内容:

en: Info about <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Google reCAPTCHA</a>. You need to create <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">API keys</a> for your site. Also check our <a href="%3$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">documentation.</a>
ja: 情報<a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">GoogleのreCAPTCHAの</a>。サイトの<a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">APIキー</a>を作成する必要があります。<a href="%3$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">ドキュメント</a>も確認してください。

en: Info displayed above the fake user profiles
ja: 偽のユーザープロファイルの上に表示される情報

en: Information
ja: インフォメーション

en: Information to display when hovering over a photo
ja: 写真にカーソルを合わせたときに表示する情報

en: Inherit
ja: 継承

en: Inherit from Slide Options
ja: スライドオプションからの継承

en: Inherit from theme
ja: テーマから継承

en: Init Events
ja: Init イベント

en: Initial (Language default)
ja: 初期値 (言語のデフォルト)

en: Initial Active Image
ja: 初期アクティブイメージ

en: Initial Map Position
ja: マップの初期位置

en: Initial Open
ja: 初期オープン

en: Initial Zoom Level
ja: 初期ズームレベル

en: Initial fade duration
ja: 初期フェード時間

en: Initial setting failed. Sitekey 2 and/or sitekey 3 missing in frontend.
ja: 初期設定に失敗しました。フロントエンドにサイトキー2および/またはサイトキー3がありません。

en: Inline
ja: インライン

en: Inline Block
ja: インラインブロック

en: Inner Padding
ja: 内側のパディング

en: In order to calculate the correct height and width for the video slide you need to enter a aspect ratio (width:height). usually: 16:9 or 4:3.
ja: ビデオスライドの高さと幅を正確に計算するには、縦横比 (幅: 高さ) を入力する必要があります。通常: 16:9 または4:3。

en: In order to increase the speed of your website you can activate file merging and compression for your CSS and Javascript files. This will reduce and optimize the amount of code loaded.
ja: Webサイトの速度を上げるために、CSSファイルとJavascriptファイルのファイルのマージと圧縮をアクティブにすることができます。これにより、ロードされるコードの量が削減および最適化されます。

en: In order to offer your users a better experience you can use the shortcodes listed here in your privacy policy. These shortcodes allow your users to change certain behavior of your website.
ja: ユーザーにより良いエクスペリエンスを提供するために、プライバシーポリシーにここに記載されているショートコードを使用できます。これらのショートコードを使用すると、ユーザーはWebサイトの特定の動作を変更できます。

en: In order to prevent breaking the layout it is only possible to change the visibility settings for columns once they take up the full screen width, which means only on mobile devices
ja: レイアウトの破損を防ぐために、列の表示設定を変更できるのは、列が全画面幅になったら、つまりモバイルデバイスのみです。

en: Input Background Color
ja: インプット背景色

en: Input Field
ja: 入力フィールド

en: Input Font Color
ja: 入力フォントカラー

en: Input Font Size
ja: Police du texte saisi

en: Insert
ja: 挿入

en: Insert Audio Files
ja: オーディオファイルを挿入する

en: Insert Fallback Image
ja: フォールバック画像を挿入

en: Insert Icon
ja: インサートアイコン

en: Insert Icon Image
ja: アイコン画像を挿入

en: Insert Image
ja: 画像を挿入

en: Insert Images
ja: 画像を挿入

en: Insert LayerSlider
ja: LayerSlider に挿入

en: Insert Layout Builder Templates File
ja: レイアウトビルダーテンプレートファイルの挿入

en: Insert Marker Image
ja: マーカー画像を挿入

en: Insert Media
ja: メディアを挿入

en: Insert Pattern
ja: パターンの挿入

en: Insert Settings File
ja: 設定ファイルの挿入

en: Insert Theme Shortcode
ja: テーマの挿入ショート

en: Insert Video
ja: 動画の挿入

en: Insert Zip File
ja: Zip ファイルの挿入

en: Insert a LayerSlider slider or popup to your pages and posts.
ja: ページや投稿にレイヤースライダーやポップアップを挿入します。

en: Insert a custom ID for the element here. Make sure to only use allowed characters (latin characters, underscores, dashes and numbers, no special characters can be used)
ja: ここに要素のカスタムIDを挿入します。許可されている文字のみを使用するようにしてください（ラテン文字、アンダースコア、ダッシュ、数字。特殊文字は使用できません）。

en: Insert a video poster image from your WordPress Media Library or
ja: WordPressメディアライブラリからビデオポスター画像を挿入するか、

en: Insert from URL (YouTube, Vimeo)
ja: URLからの挿入（YouTube、Vimeo

en: Insert into post
ja: 投稿記事に挿入

en: Inserts an image of your choice
ja: 選択した画像を挿入します

en: Inserts an image with one or many hotspots that show tooltips
ja: ツールヒントを表示する1つまたは複数のホットスポットを持つイメージを挿入します

en: Insert sliders with the LayerSlider Widget
ja: LayerSlider Widgetでスライダーを挿入する

en: In some cases your layers may be wrapped by another element. For example, an ＜A＞ tag when you use layer linking. By default, new attributes will be applied on the wrapper (if any), which is desirable in most cases (e.g. lightbox plugins). If there is no wrapper element, attributes will be automatically applied on the layer itself. Uncheck this option when you need to apply this attribute on the layer element in all cases.
ja: いくつかのケースで、レイヤーを別の要素でラップするかもしれない。たとえば、<A>タグ レイヤー リンクを使用する場合。既定では、 望ましいのはラッパーに対してほとんどの場合 (例えば lightbox プラグイン)新しい属性適用がされます (もしあれば) 。ラッパー要素がない場合、属性はレイヤー自体に自動的に適用されます。すべてのケースでレイヤー要素にこの属性を適用する場合に、このオプションをオフにします。

en: In some cases your layers may be wrapped by another element. For example, an ＜A＞ tag when you use layer linking. Some attributes will be applied on the wrapper (if any), which is desirable in many cases (e.g. lightbox plugins). If there is no wrapper element, attributes will be automatically applied on the layer itself. If the pre-defined option doesn’t fit your needs, use custom attributes below to override it.
ja: 場合によっては、レイヤーが別の要素でラップされていることがあります。例えば、レイヤーリンクを使用している場合には、＜A＞タグなどです。ラッパーに属性が適用される場合もありますが、これは多くの場合に望ましいことです（例：ライトボックス・プラグイン）。ラッパー要素がない場合は、属性は自動的にレイヤー自体に適用されます。事前に定義されたオプションがあなたのニーズに合わない場合は、以下のカスタムアトリビュートを使って上書きしてください。

en: Instagram (Smash Balloon)
ja: Instagram（スマッシュバルーン）

en: Instagram Feed
ja: Instagram のフィード

en: Instagram Feeds
ja: AP: Instagram フィード

en: Instagram Icon/Link
ja: Instagramのアイコン/リンク

en: Instagram Image
ja: Instagram画像

en: Instagram did not return any images.
ja: Instagramは何もイメージを返しません

en: Instagram has returned invalid data.
ja: Instagramが無効なデータを返しました

en: Instagram returned error %d (= %s).
ja: Instagramはエラー%d（= %s）を返しました。

en: Install
ja: インストール

en: Install Location
ja: 設置場所

en: Install Plugin
ja: プラグインをインストール

en: Install Plugins
ja: プラグインをインストール

en: Install Required Plugins
ja: 必要なプラグインをインストールする

en: Installed But Not Activated
ja: インストール済みですが有効化されていません

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ja: プラグイン %1$s をインストールしています(%2$d/%3$d)

en: Installing Plugin: %s
ja: プラグインインストール中: %s

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ja: プラグイン%1$s (%2$d/%3$d)のインストールと有効化

en: Installing the plugin&#8230;
ja: プラグインをインストール中&#8230;

en: Install now
ja: 今すぐインストール

en: Install package not available.
ja: パッケージは有効ではありません.

en: Instead of displaying the default content set custom content yourself.
ja: デフォルトのコンテンツを表示する代わりに、カスタムコンテンツを自分で設定します。

en: Instead of embedding sliders at a fixed location on your page, you can display them  on-the-fly at certain actions as a popup. Greet new visitors on your site with a beautifully designed animated banner with newsletter subscription or other offers. Display a message when they become idle. Show them recommended content before leaving the page or when they finished reading an article. There are a lot of possibilities and all of LayerSlider’s content creation and animation capabilities are now available in a popup form as well. This includes dynamic content from your WP posts and any other feature you would use in a slider. %sClick here for more information and live examples%s
ja: 代わりに、ページ上の固定位置にスライダーを埋め込むには、ポップアップなどの特定のアクションで、オンザフライでそれらを表示することができます。ニュースレターの購読や他の申し出と美しいデザイン、アニメーションバナーをあなたのサイトに新しい訪問者を迎えます。これらはアイドル状態になったときにメッセージを表示します。これらはページまたは、これらが記事を読み終えを離れる前のときに、コンテンツをお勧めし表示します。これはあなたのWPの記事から、動的コンテンツ、あなたはスライダーで使用する他の機能が含まれています。そこに多くの可能性があるとLayerSliderのコンテンツの作成とアニメーション機能のすべては、同様に、ポップアップ形式で利用できるようになりました。%s はより多くの情報やライブの例はこちらをクリック：%s

en: Instead of freezing the slider until visitors start scrolling, the slider will automatically start playback and will only pause at the first keyframe.
ja: 訪問者がスクロールを開始するまでスライダーをフリーズさせる代わりに、スライダーは自動的に再生を開始し、最初のキーフレームでのみ一時停止します。

en: Integrated (Bundled) LayerSlider Plugin
ja: 統合された（バンドルされた）LayerSliderプラグイン

en: Interactive guides coming soon!
ja: インタラクティブなガイドを近日公開

en: Interactive step-by-step tutorial guides will shortly arrive to help you get started using LayerSlider.
ja: インタラクティブなステップバイステップのチュートリアルガイドがまもなく到着し、LayerSliderの使用を開始するのに役立ちます。

en: Interesting links
ja: 興味深いリンク

en: Internal database error occured deleting the custom element.
ja: カスタム要素の削除中に内部データベースエラーが発生しました。

en: Internal error: Importer class could not be loaded - no settings could be imported.
ja: 内部エラー：インポータークラスをロードできませんでした-設定をインポートできませんでした。

en: Internal error occured - Shortcode state is reported to be invalid. Please report to our support staff.
ja: 内部エラーが発生しました-ショートコード状態が無効であると報告されています。サポートスタッフにご報告ください。

en: Interpreted as:
ja: と解釈しています。

en: Introduction
ja: はじめに

en: Intro to Layout Builder
ja: レイアウトビルダーの概要

en: Invalid V3 response. Actions:
ja: 無効なV3応答。行動：

en: Invalid element template to duplicate has been supplied or template has been deleted.
ja: 複製する無効な要素テンプレートが提供されたか、テンプレートが削除されました。

en: Invalid file type
ja: 無効なファイルの種類

en: Invalid format
ja: 無効な形式です

en: Invalid form for reCAPTCHA sent.
ja: 送信されたreCAPTCHAのフォームが無効です。

en: Invalid reCAPTCHA version found.
ja: 無効なreCAPTCHAバージョンが見つかりました。

en: Invalid shortcode was detected. Fixed by adding %s at index %d.
ja: 無効なショートコードが検出されました。インデックス%2$dに%1$sを追加することで修正されました。

en: Invalid shortcode was detected. To fix add %s at index %d.
ja: 無効なショートコードが検出されました。修正するには、インデックス%2$dに%1$sを追加します。

en: Invert
ja: 色調反転

en: Is not empty
ja: 必須項目

en: Italic
ja: イタリック

en: Item
ja: アイテム

en: Item:
ja: インラインで編集する

en: Item: %s
ja: %sアイテム

en: Item Link?
ja: アイテムリンク？

en: Item Links
ja: 項目リンク

en: Item elements only
ja: アイテム要素のみ

en: Item element template
ja: アイテム要素テンプレート

en: Item for %s:
ja: %sのアイテム：

en: Item for %s:
ja: %sのアイテム：

en: Item for:
ja: アイテム：

en: Item for: %s
ja: アイテム：%s

en: Items Padding
ja: アイテム パディング

en: It is even possible to <a href="https://openmaptiles.org/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">host your own OpenStreetMap Tiles</a>.
ja: <a href="https://openmaptiles.org/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">独自のOpenStreetMapタイル</a>をホストすることも可能です。

en: It is not recommended to create/edit a CET from the CPT screen because of limited support for some option settings, e.g. the option &quot;All subitems use the same custom element template&quot; is not supported.
ja: 一部のオプション設定のサポートが制限されているため、CPT画面からCETを作成/編集することはお勧めしません。たとえば、「すべてのサブアイテムが同じカスタム要素テンプレートを使用する」オプションはサポートされていません。

en: It is recommended to not delete the 'E-Mail' field if you want to use an auto responder.
ja: 自動応答を使用する場合は、[電子メール]フィールドを削除しないことをお勧めします.

en: It looks like you haven’t selected any skin to edit.
ja: 編集するスキンを選択していないようです。

en: It looks like your files isn’t writable, so PHP couldn’t make any changes (CHMOD).
ja: ファイルに書き込みができないようなので、PHPでは変更ができませんでした(CHMOD)。

en: It seems that your Google API key is not configured correctly
ja: GoogleAPIキーが正しく構成されていないようです

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from importing your selected slider. Please check LayerSlider -> Options -> System Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Retrying the import might also help.
ja: LayerSliderが選択したスライダーをインポートできなかったサーバーの問題があるようです。 LayerSlider->オプション->システムステータスで潜在的なエラーを確認するか、テーマ/プラグインを一時的に無効にして非互換性の問題を除外するか、ホスティングプロバイダーに連絡してサーバー構成の問題を解決してください。インポートを再試行することも役立つ場合があります。

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from importing your selected slider. Please check LayerSlider -> Options -> System Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Retrying the import might also help. Your HTTP server thrown the following error: 
    
     %s
ja: LayerSliderが選択したスライダーをインポートできないサーバーの問題があるようです。 LayerSlider->オプション->システムステータスで潜在的なエラーを確認し、テーマ/プラグインを一時的に無効にして非互換性の問題を排除するか、ホスティングプロバイダーに連絡してサーバー構成の問題を解決してください。インポートを再試行することも役立ちます。 HTTPサーバーが次のエラーをスローしました。
    
     %s

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from importing your selected slider. Please check LayerSlider → Options → System Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Retrying the import might also help.
ja: サーバーの問題で、選択したスライダーのインポートができないようです。LayerSlider → オプション → システムの状態 をチェックしてエラーの可能性を確認し、一時的にテーマやプラグインを無効にして非互換性の問題を除外するか、ホスティングプロバイダに連絡してサーバー設定の問題を解決してください。インポートをやり直してみるのもいいかもしれません。

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from importing your selected slider. Please check LayerSlider → Options → System Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Retrying the import might also help. Your HTTP server thrown the following error: 
    
     %s
ja: サーバーの問題で、選択したスライダーのインポートができないようです。LayerSlider → オプション → システムの状態 をチェックしてエラーの可能性を確認し、一時的にテーマやプラグインを無効にして非互換性の問題を除外するか、ホスティングプロバイダに連絡してサーバー設定の問題を解決してください。インポートをやり直してみるのもいいかもしれません。HTTP サーバーが以下のエラーを出しました。
    
     %s

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from performing product activation. Please check LayerSlider -> Options -> System Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Your HTTP server thrown the following error: 
    
     %s
ja: LayerSliderが製品のアクティベーションを実行できなかったサーバーの問題があるようです。 LayerSlider->オプション->システムステータスで潜在的なエラーを確認し、テーマ/プラグインを一時的に無効にして非互換性の問題を排除するか、ホスティングプロバイダーに連絡してサーバー構成の問題を解決してください。 HTTPサーバーが次のエラーをスローしました。
    
      %s

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from performing product activation. Please check LayerSlider → Options → System Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Your HTTP server thrown the following error: 
    
     %s
ja: サーバーに問題があるために、LayerSliderの製品アクティベーションができないようです。LayerSlider → オプション → システムステータス を確認してエラーの可能性を確認し、一時的にテーマやプラグインを無効にして、非互換性の問題を除外するか、ホスティングプロバイダーに連絡してサーバー設定の問題を解決してください。HTTPサーバーが以下のエラーを出しました。
    
     %s

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from saving your work. Please check LayerSlider -> Options -> System Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Your HTTP server thrown the following error: 
    
     %s
ja: LayerSliderが作業を保存できないサーバーの問題があるようです。 LayerSlider->オプション->システムステータスで潜在的なエラーを確認し、テーマ/プラグインを一時的に無効にして非互換性の問題を排除するか、ホスティングプロバイダーに連絡してサーバー構成の問題を解決してください。 HTTPサーバーが次のエラーをスローしました。
    
     %s

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from saving your work. Please check LayerSlider → Options → System Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Your HTTP server thrown the following error: 
    
     %s
ja: サーバーの問題で、レイヤースライダーが作品を保存できないようになっているようです。LayerSlider → オプション → システムステータス を確認してエラーの可能性を確認し、一時的にテーマやプラグインを無効にして非互換性の問題を排除するか、ホスティングプロバイダーに連絡してサーバー設定の問題を解決してください。HTTPサーバーが以下のエラーを出しました。
    
     %s

en: It seems you are currently adding some HTML markup or other special characters. Once all HTML tags are closed the preview will be available again. If this message persists please check your input for special characters and try to remove them.
ja: 現在、HTMLマークアップまたはその他の特殊文字を追加しているようです。すべてのHTMLタグを閉じると、プレビューが再び利用できるようになります。このメッセージが続く場合は、入力に特殊文字がないか確認して、削除してみてください。

en: It seems your are no longer logged in. Please reload the page and try again
ja: それはあなたがもはやログインしているようだ。ページを再読み込みして、もう一度やり直してください

en: Javascript file merging and compression
ja: Javascriptファイルのマージと圧縮

en: Job title of the person.
ja: この人の職業.

en: Join our Facebook community
ja: Facebookコミュニティに参加

en: Justify
ja: 両端揃え

en: Just now
ja: いますぐ

en: Just want to do some quick CSS changes? Enter them here, they will be  applied to the theme. If you need to change major portions of the theme  please use the custom.css file
ja: 簡単なCSSの変更をしたいだけですか？ ここに入力すると、テーマに適用される <ph id="mtc_1" equiv-text="base64:JXM="/> になります。 テーマ <ph id="mtc_2" equiv-text="base64:JXM="/> の大部分を変更する必要がある場合は、custom.cssファイルを使用してください。

en: Just want to do some quick CSS changes? Enter them here, they will be applied to the theme. If you need to change major portions of the theme please use the custom.css file
ja: ただ、いくつかの簡単な CSS の変更をしたいですか?ここにそれらを入力して、彼らはテーマに適用されます。あなたがテーマの主要な部分を変更する必要がある場合は、カスタム .css ファイルを使用してください

en: Kannada
ja: カンナダ語

en: Keep Quick CSS Content
ja: クイックCSSコンテンツを保持する

en: Keep this layer visible:
ja: このレイヤーを表示したままにします：

en: Ken Burns Effect
ja: Ken Burns エフェクト

en: Key
ja: キー

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Keyboard Support
ja: キーボードサポート

en: Keyboard navigation
ja: キーボード ナビゲーション

en: Khmer
ja: クメール語

en: Kreatura
ja: クリーチュラ

en: Label/Send Button alignment
ja: ラベル/送信ボタンの配置

en: Label Text
ja: ラベル テキスト

en: Landing Page
ja: ランディングページ

en: Landscape
ja: ランドスケープ

en: Language
ja: 言語

en: Large
ja: 大

en: Large Gap
ja: 大きなギャップ

en: Large Padding
ja: 大きなパディング

en: Large depth
ja: 深さが大きい

en: Large separator
ja: 大きなセパレータ

en: Largest time unit
ja: 最大の時間単位

en: Last Modified
ja: 最終編集日

en: Last Modified Date
ja: 最終更新日

en: Last Modified Date and Time
ja: 前回更新日時

en: Last modified
ja: 最終編集日

en: Last successful check was on %s.
ja: 最後に成功したチェックは%sでした。

en: Last time we checked the token we were not able to connected to Envato:
ja: 前回トークンをチェックしたとき、Envatoに接続できませんでした：

en: Last time we checked we were able to connected to Google reCAPTCHA with your API keys
ja: 前回チェックしたとき、APIキーを使用してGooglereCAPTCHAに接続できました

en: Last time we checked we were able to connected to google maps with your API key
ja: 前回チェックしたとき、APIキーでグーグルマップに接続できた

en: Last time we checked we were able to connected to your Mailchimp account
ja: 前回確認したところ、Mailchimpアカウントに接続できました

en: Last updated:
ja: 最終更新:

en: Last verified key - hidden - used for internal use only
ja: 最後に検証されたキー-非表示-内部使用のみに使用

en: Last verified keys - hidden - used for internal use only
ja: 最後に検証されたキー-非表示-内部使用のみに使用

en: Last verify state - hidden - used for internal use only
ja: 最終検証状態-非表示-内部使用のみに使用

en: Latin
ja: ラテン文字

en: Latin Extended
ja: 拡張ラテン語

en: Latitude
ja: 緯度

en: Latitude:
ja: 緯度:

en: Latitude and longitude for
ja: 緯度と経度

en: Launch Popup
ja: ポップアップを起動

en: Layer
ja: レイヤー

en: Layer #%d
ja: レイヤー #%d

en: Layer #%d copy
ja: レイヤー #%d を複製

en: Layer Preview is not available in Multiple Selection Mode. Select only one layer to use this feature.
ja: レイヤープレビューは複数選択モードでは使用できません。この機能を使用するには、1つのレイヤーのみを選択します。

en: LayerSlider
ja: レイヤースライダー

en: LayerSlider Action: %s
ja: LayerSliderアクション：%s

en: LayerSlider Add-Ons
ja: LayerSlider アドオン

en: LayerSlider CSS Editor
ja: LayerSlider CSSエディタ

en: LayerSlider News
ja: LayerSliderニュース

en: LayerSlider Newsletter from Kreatura
ja: Kreaturaからレイヤースライダーニュースレター

en: LayerSlider Settings
ja: レイヤースライダーの設定

en: LayerSlider Skin Editor
ja: レイヤースライダーのスキンエディタ

en: LayerSlider Transition Builder
ja: レイヤースライダーのトランジションビルダ

en: LayerSlider and its external dependencies require PHP 5.3.0 or newer. Please contact with your web server hosting provider to resolve this issue, as it will likely prevent LayerSlider from functioning properly. %sThis issue could result a blank page in slider builder.%s Check %sSystem Status%s for more information and comprehensive test about your server environment.
ja: LayerSliderとその外部依存関係には、PHP 5.3.0以降が必要です。 LayerSliderが正常に機能しなくなる可能性があるため、この問題を解決するには、Webサーバーホスティングプロバイダーに連絡してください。 %sこの問題により、スライダービルダーに空白のページが表示される可能性があります。%sサーバー環境に関する詳細と包括的なテストについては、%sシステムステータス%sを確認してください。

en: LayerSlider and its external dependencies require PHP’s DOM extension. Please contact with your server hosting provider to resolve this issue as it will likely prevent LayerSlider from functioning properly. %sThis issue could result a blank page in slider builder.%s Check %sSystem Status%s for more information and comprehensive test about your server environment.
ja: LayerSliderとその外部依存関係には、PHPのDOM拡張機能が必要です。 LayerSliderが正しく機能しなくなる可能性があるため、この問題を解決するには、サーバーホスティングプロバイダーに連絡してください。 %sこの問題により、スライダービルダーのページが空白になる可能性があります。%sサーバー環境の詳細と包括的なテストについては、%sシステムステータス%sを確認してください。

en: LayerSlider couldn't download your selected slider. Please check LayerSlider -> System Status for potential issues. The WP Remote functions may be unavailable or your web hosting provider has to allow external connections to our domain.
ja: LayerSliderは選択したスライダーをダウンロードできませんでした。潜在的な問題については、LayerSlider->システムステータスを確認してください。 WPリモート機能が利用できないか、Webホスティングプロバイダーがドメインへの外部接続を許可する必要がある場合があります。

en: LayerSlider couldn't save the downloaded slider on your server. Please check LayerSlider -> System Status for potential issues. The most common reason for this issue is the lack of write permission on the /wp-content/uploads/ directory.
ja: LayerSliderは、ダウンロードしたスライダーをサーバーに保存できませんでした。潜在的な問題については、LayerSlider->システムステータスを確認してください。この問題の最も一般的な理由は、/ wp-content / uploads /ディレクトリへの書き込み権限がないことです。

en: LayerSlider couldn’t download your selected slider. Please check LayerSlider -> Options -> System Status for potential issues. The WP Remote functions may be unavailable or your web hosting provider has to allow external connections to our domain.
ja: LayerSliderは選択したスライダーをダウンロードできませんでした。潜在的な問題については、LayerSlider->オプション->システムステータスを確認してください。 WPリモート機能が利用できないか、Webホスティングプロバイダーがドメインへの外部接続を許可する必要がある場合があります。

en: LayerSlider couldn’t download your selected slider. Please check LayerSlider → Options → System Status for potential issues. The WP Remote functions may be unavailable or your web hosting provider has to allow external connections to our domain.
ja: LayerSliderは、選択したスライダーをダウンロードできませんでした。LayerSlider → オプション → システムステータスを確認してください。WPリモート機能が利用できないか、ウェブホスティングプロバイダーが外部接続を許可していないと弊社ドメインに接続できない可能性があります。

en: LayerSlider couldn’t save the downloaded slider on your server. Please check LayerSlider -> Options -> System Status for potential issues. The most common reason for this issue is the lack of write permission on the /wp-content/uploads/ directory.
ja: LayerSliderは、ダウンロードしたスライダーをサーバーに保存できませんでした。潜在的な問題については、LayerSlider->オプション->システムステータスを確認してください。この問題の最も一般的な理由は、/ wp-content / uploads /ディレクトリへの書き込み権限がないことです。

en: LayerSlider couldn’t save the downloaded slider on your server. Please check LayerSlider → Options → System Status for potential issues. The most common reason for this issue is the lack of write permission on the /wp-content/uploads/ directory.
ja: LayerSliderはダウンロードしたスライダーをサーバーに保存できませんでした。LayerSlider → オプション → システムステータスを確認して、問題が発生している可能性があります。この問題の最も一般的な原因は、/wp-content/uploads/ディレクトリの書き込み権限がないことです。

en: LayerSlider database:
ja: LayerSliderデータベース。

en: LayerSlider encountered a problem while it tried to show your slider.
ja: LayerSlider がスライダーを表示しようとしたときに問題が発生しました。

en: LayerSlider has attempted to update your database. Server restrictions may apply, please verify whether it was successful.
ja: LayerSliderがデータベースを更新しようとしました。サーバーの制限が適用される可能性があります。成功したかどうかを確認してください。

en: LayerSlider language:
ja: LayerSlider言語。

en: LayerSlider product activation was canceled on this site
ja: 当サイトではLayerSlider製品のアクティベーションを中止しました。

en: LayerSlider requires PHP 5.3.0 or newer. Please contact your host and ask them to upgrade PHP on your web server. Alternatively, they often offer a customer dashboard for their services, which might also provide an option to choose your preferred PHP version.
ja: LayerSliderはPHP5.3.0以降が必要です。ホストに連絡して、ウェブサーバーのPHPをアップグレードするように依頼してください。あるいは、彼らはしばしば彼らのサービスのための顧客ダッシュボードを提供していますが、その中であなたの希望するPHPのバージョンを選択するオプションを提供しているかもしれません。

en: LayerSlider sliders
ja: LayerSliderスライダー

en: LayerSlider uses the uploads directory for image uploads, exporting/importing sliders, etc. Make sure that your /wp-content/uploads/ directory exists and has write permission.
ja: LayerSliderは、画像のアップロード、スライダーのエクスポート/インポートなどのためにuploadsディレクトリを使用します。wp-content/uploads/ディレクトリが存在し、書き込み権限があることを確認してください。

en: LayerSlider version:
ja: LayerSliderのバージョン。

en: LayerSlider was previously activated on this site to receive live plugin updates, exclusive features, and premium templates in the Template Store. However, it seems that your LayerSlider product activation is no longer valid and these benefits are unavailable until you re-activate your license.
ja: LayerSliderは以前、当サイトでライセンス認証を行うことで、プラグインのライブアップデート、独占機能、テンプレートストアのプレミアムテンプレートを受け取ることができました。しかし、LayerSlider製品のアクティベーションは無効となり、ライセンスを再アクティベーションするまでこれらの特典を利用することができなくなりました。

en: LayerSlider was unable to create the directory for the Image Editor module. Please verify that your uploads folder is writable. See the %sCodex%s for more information.
ja: LayerSliderは、イメージエディタモジュールのディレクトリを作成することができませんでした。アップロードフォルダが書き込み可能であることを確認してください。詳細は %sCodex%s を参照してください。

en: LayerSlider was unable to display the product activation screen due to an unexpected issue. Your active WordPress theme likely interferes and proactively tries to hide the  product activation box.
ja: LayerSliderは予期せぬ問題により、商品のアクティベーション画面を表示できませんでした。お使いのWordPressテーマが干渉して、積極的に製品アクティベーションボックスを隠そうとしている可能性が高いです。

en: LayerSlider was unable to download the Image Editor module. Please check %sLayerSlider → Options → System Status%s for potential issues. The WP Remote functions may be unavailable or your web hosting provider has to allow external connections to our domain.
ja: LayerSliderは画像編集モジュールをダウンロードできませんでした。%sLayerSlider → オプション → システムステータス%sで問題が発生している可能性があります。WPリモート機能が利用できないか、ウェブホスティングプロバイダーが弊社ドメインへの外部接続を許可していない可能性があります。

en: LayerSlider was unable to uncompress the Image Editor module. Please check %sLayerSlider → Options → System Status%s for potential issues. The WP Remote functions may be unavailable or your web hosting provider has to allow external connections to our domain.
ja: LayerSlider は画像編集モジュールを解凍できませんでした。%sLayerSlider → オプション → システムステータス%sで問題が発生している可能性があります。WPリモート機能が利用できないか、ウェブホスティングプロバイダーが弊社ドメインへの外部接続を許可していない可能性があります。

en: Layer background
ja: レイヤ背景

en: Layer editor
ja: レイヤーエディタ

en: Layer image
ja: レイヤー画像

en: Layer media
ja: レイヤーメディア

en: Layer options
ja: レイヤーオプション

en: Layer position
ja: レイヤー位置

en: Layer resize
ja: レイヤーリサイズ

en: Layers
ja: レイヤー

en: Layers container
ja: レイヤーコンテナ

en: Layer settings
ja: レイヤの設定

en: Layerslider Options
ja: レイヤースライダーオプション

en: Layers on this slide
ja: このスライドのレイヤー

en: Layers require an opening transition in order to become visible during the slideshow. Enable either <mark>Opening Transition</mark> or <mark>Opening Text Transition</mark> to make this layer visible again.
ja: レイヤーがスライドショー中に表示されるようにするには、オープニング遷移が必要です。このレイヤーを再び表示するには、<mark>オープニング遷移</mark>または<mark>オープニングテキスト遷移</mark>を有効にします。

en: Layer styles
ja: レイヤースタイル

en: Layer type
ja: レイヤタイプ

en: Layout
ja: レイアウト

en: Layout & Positions
ja: レイアウトと位置

en: Layout:
ja: レイアウト:

en: Layout Builder
ja: レイアウトビルダー

en: Layout Builder supported
ja: レイアウトビルダーのサポート

en: Layout Elements
ja: レイアウト要素

en: Layout Mode
ja: 配置モード(L):

en: Layout Settings
ja: レイアウト設定

en: Layout structure for first element had to be modified at index %d: %s
ja: 最初の要素のレイアウト構造は、インデックス%dで変更する必要がありました：%s

en: Layout structure for first element must be modified at index %d: %s
ja: 最初の要素のレイアウト構造は、インデックス%dで変更する必要があります：%s

en: Lazy Loading
ja: 遅延読み込み

en: Lazy Loading Of Images
ja: 画像の遅延読み込み

en: Lazy Load videos
ja: 遅延読み込み動画

en: Lazy load images
ja: 画像を遅延読み込み

en: Lazy loading of images using pure HTML is a feature introduced with WP 5.5 as a standard feature to speed up page loading. But it may not be compatible with animations and might break functionality of your page.
ja: 純粋なHTMLを使用した画像の遅延読み込みは、ページの読み込みを高速化するための標準機能としてWP5.5で導入された機能です。ただし、アニメーションと互換性がなく、ページの機能が損なわれる可能性があります。

en: Leaflet Javascript Library css File
ja: リーフレットJavascriptライブラリcssファイル

en: Leaflet Javascript Library js File
ja: リーフレットJavascriptライブラリjsファイル

en: Leaflet Map Plugin
ja: リーフレットマッププラグイン

en: Leaflet is not active at the moment. We cannot find the coordinates for your address.
ja: リーフレットは現在アクティブではありません。住所の座標が見つかりません。

en: Learn more
ja: 詳細はこちら

en: Learn more about custom elements in the
ja: のカスタム要素の詳細

en: Learn more about our privacy policy
ja: プライバシーポリシーの詳細をご覧ください。

en: Leave Duration
ja: 休暇期間

en: Leave a Reply
ja: コメントを残す

en: Leave duration
ja: 退出時間

en: Leave empty for default theme color
ja: デフォルトのテーマの色は空のままにします

en: Leave empty if you want to use the default marker
ja: デフォルトのマーカーを使用する場合は空のままにします

en: Leave empty to use default plugin settings.
ja: デフォルトのプラグイン設定を使用するには、空のままにします。

en: Leave query strings
ja: クエリ文字列を残す

en: Leave the stage on bottom
ja: 下側のステージを離れる

en: Leave the stage on left
ja: 左側のステージを離れる

en: Leave the stage on right
ja: 右側のステージを離れる

en: Leave the stage on top
ja: 上側のステージを離れる

en: Leaving options empty will use the settings defined in %s Instagram Feed Plugin Options %s. Not all options are supported. Pro options are only available if you use the pro version of the plugin.
ja: オプションを空のままにすると、%s Instagramフィードプラグインオプション%sで定義された設定が使用されます。すべてのオプションがサポートされているわけではありません。プロオプションは、プラグインのプロバージョンを使用する場合にのみ使用できます。

en: Left
ja: 左

en: Left Bar
ja: 左バー

en: Left Bottom
ja: 左下

en: Left Centered
ja: 左中央

en: Left Edge
ja: 左端

en: Left Framed
ja: 左枠

en: Left Sidebar
ja: 左サイドバー

en: Left Sidebar Text Alignment
ja: 左側のサイドバーのテキストの配置

en: Left Top
ja: 左上

en: Left to Right
ja: 左から右

en: Left without Frame
ja: フレームなしで左

en: Legal
ja: リーガル

en: Let SEO plugin set this tag
ja: SEOプラグインにこのタグを設定させます

en: Let logo and menu position adapt to browser window
ja: ロゴとメニューの位置をブラウザウィンドウに合わせるようにする

en: Letter Spacing
ja: 文字間隔

en: Letter spacing
ja: 文字間隔

en: Let user pick by displaying a dropdown with sort options (default value is defined at Default product sorting)
ja: 並べ替えオプションを含むドロップダウンを表示して、ユーザーが選択できるようにします（デフォルト値はデフォルトの商品の並べ替えで定義されます）

en: Let’s Get Started
ja: 始めましょう

en: License activation is required in order to receive updates and premium support for LayerSlider. %sPurchase a license%s or %sread the documentation%s to learn more. %sGot LayerSlider in a theme?%s
ja: ライセンスのアクティベーションはLayerSliderのアップデート、プレミアムサポートを受けるために必要とされます。 ライセンス%sの%sで購入または%sで、より多くを学ぶためにドキュメント%sを読む。 %sGOT LayerSliderテーマで？%s

en: License activation is required in order to receive updates for LayerSlider. %sPurchase a license%s or %sread the documentation%s to learn more. %sGot LayerSlider in a theme?%s
ja: LayerSliderの更新を受信するには、ライセンス認証が必要です。%sのライセンスを購入するか、%sまたは%sの詳細を知るためにドキュメント%sを読んでいます。 %sのテーマのLayerSliderを取得しましたか？ %s

en: License activation is required to receive updates. Please read our %sonline documentation%s to learn more.
ja: 更新を受信するには、ライセンスのアクティブ化が必要。詳細については、%s のオンラインドキュメントを %s で参照してください。

en: Licensing
ja: ライセンス認証

en: Light
ja: ライト

en: Light Transparent
ja: 明るい透明

en: Lightbox:
ja: Lightbox

en: Lightbox Modal Window
ja: ライトボックスモーダルウィンドウ

en: Lightbox image description text
ja: ライトボックス画像の説明テキスト

en: Lightbox linking active
ja: アクティブなリンクライトボックス

en: Lightbox linking deactivated
ja: ライトボックスリンクが非アクティブ化

en: Lightbox linking deactivated. (Custom links will still be used)
ja: 無効にリンクするライトボックス。(カスタムリンクはまだ使用されます)

en: Light transparent
ja: 明るい透明

en: Like/Comment Icons
ja: いいね/コメントアイコン

en: Likes & Comments
ja: いいね＆コメント

en: Limit text length (if any)
ja: テキストの長さを制限（もしあれば）

en: Limit the total number of revisions per slider to %s.
ja: リビジョン %s へスライダーあたりの合計数を制限します。

en: Line-height
ja: 行の高さ

en: Line Break
ja: 改行

en: Line Height
ja: 行間

en: Line Trough
ja: ライントラフ

en: Line height
ja: 行の高さ

en: Line through
ja: 取り消し線

en: Link
ja: リンク

en: Link & Attributes
ja: リンク & 属性

en: Link Behaviour
ja: リンク動作

en: Link Handling
ja: リンク処理

en: Link Setting
ja: リンク設定

en: Link Settings
ja: リンク設定

en: Link Target
ja: リンク先

en: Link Title
ja: リンクタイトル

en: Linked Image Overlay
ja: リンクされたイメージオーバーレイ

en: LinkedIn link
ja: LinkedInリンク

en: LinkedIn link
ja: LinkedInリンク

en: Linkedin link
ja: Linkedinリンク

en: Linkedin link
ja: LinkedIn リンク

en: Linked to: Post URL from Dynamic content
ja: リンクされています。ダイナミックコンテンツからの投稿URL

en: Linked to WP Attachment: %s
ja: WP添付ファイルにリンク：%s

en: Linked to WP Page: %s
ja: WPページにリンク：%s

en: Linked to WP Post: %s
ja: WP投稿にリンク：%s

en: Linking
ja: リンク中

en: Linking, Ken Burns, Parallax
ja: リンク、Ken Burns、パララックス

en: Link portfolio item to external URL
ja: ポートフォリオ項目を外部 URL にリンクする

en: Link target
ja: リンク先

en: Link text
ja: リンクテキスト

en: Linktext for the above Link
ja: リンクのリンクテキスト

en: Link to %s
ja: 画像のリンク %s

en: Link to %s in %s
ja: %sの%sへのリンク

en: Link to:
ja: リンク先:

en: Link to:
ja: リンク先:

en: Link to Google Maps
ja: Google マップへのリンク

en: Link to another page
ja: 別のページへのリンク

en: Link to facebook
ja: Facebook へのリンクを表示

en: Link to the Persons website
ja: Personsウェブサイトへのリンク

en: List Content goes here
ja: リストの内容はここに行く

en: List Item 1
ja: リスト項目1

en: List Item 2
ja: リストアイテム２

en: List Item 3
ja: リスト項目 3

en: List Item Content
ja: リスト アイテムのコンテンツ

en: List Item Description
ja: リスト項目説明

en: List Item Icon
ja: リストアイテムアイコン

en: List Item Title
ja: リスト項目のタイトル

en: List Layout - Compact (Title and icon only)
ja: リストレイアウト-コンパクト（タイトルとアイコンのみ）

en: List Layout - Excerpt (Title, meta information and excerpt only)
ja: リストレイアウト-抜粋（タイトル、メタ情報、抜粋のみ）

en: List Layout - Simple (Title and meta information only)
ja: リストレイアウト-シンプル（タイトルとメタ情報のみ）

en: List List Styling
ja: リストリストスタイリング

en: List Styling
ja: リスト テキストのスタイル設定

en: List Title 1
ja: タイトル 1

en: List Title 2
ja: 一覧タイトル

en: List Title 3
ja: 一覧タイトル

en: List View
ja: リスト表示

en: List of your chosen fonts separated with a comma. Please use apostrophes if your font names contains white spaces. Example: Helvetica, Arial, sans-serif
ja: カンマで区切られ、選択したフォントのリスト。あなたのフォント名にスペースが含まれている場合は、アポストロフィを使用してください。例：Helvetica, Arial, sans-serif

en: Lists
ja: リスト

en: Live Preview
ja: ライブ・プレビュー

en: Load Google fonts in footer
ja: Googleフォントをフッターにロードする

en: Load More Photos
ja: 更に写真をロードする

en: Load Template
ja: テンプレートを読み込む

en: Load google fonts in footer
ja: フッターにGoogleフォントをロードする

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Loading ...
ja: 読み込み中…

en: Loading jQuery in your footer will speed up site rendering but may cause problems with plugins. Only use if you know what you are doing ;)
ja: フッターにjQueryをロードすると、サイトのレンダリングが高速化されますが、プラグインで問題が発生する可能性があります。自分が何をしているのかを知っている場合にのみ使用してください;）

en: Loading jQuery in your footer will speed up site rendering but may cause problems with plugins. Only use if you know what you are doing ;-)
ja: フッターにjQueryをロードすると、サイトのレンダリングが高速化されますが、プラグインで問題が発生する可能性があります。自分が何をしているのかを知っている場合にのみ使用してください;-)

en: Loading sliders ...
ja: スライダーの読み込み ...

en: Loading the fonts in your footer will speed up the site rendering, but also cause a small flicker of text on page load
ja: フッターにフォントをロードすると、サイトのレンダリングが高速化されますが、ページのロード時にテキストの小さなちらつきも発生します

en: Load jQuery in your footer
ja: フッターにjQueryをロードします

en: Load more
ja: もっと読み込む

en: Load only on admin interface
ja: 管理者インターフェースのみの読み込み

en: Load only used elements (recommended)
ja: 使用済み要素のみをロードする（推奨）

en: Location
ja: 場所

en: Location of your photos or videos
ja: 写真やビデオの場所

en: Lock %s
ja: 錠 %s

en: Lockable Custom CSS Class
ja: ロック可能なカスタムCSSクラス

en: Lock advanced layout builder
ja: 高度なレイアウトビルダをロックする

en: Lock advanced layout builder for admins as well?
ja: 管理者のためのロックの高度なレイアウトビルダー

en: Lock layer
ja: ロック層

en: Log In
ja: ログイン

en: Log Out
ja: ログアウト

en: Logo
ja: ロゴ

en: Logo Dimension: 340px * 156px (if your logo is larger you might need to change the Header size in your
ja: ロゴの次元: 340px * 156px (あなたのロゴが大きければあなたのヘッダーのサイズを変える必要があるかもしれない

en: Logo Dimension: 340px * 156px (if your logo is larger you might need to  change the Header size in your
ja: ロゴ寸法：* 156px 340px（ロゴが大きい場合は、ヘッダサイズを変更する必要があるかもしれません

en: Logo Image Size
ja: ロゴ画像サイズ

en: Logo Slider or Logo Grid Layout
ja: ロゴスライダまたはロゴグリッドレイアウト

en: Logo and Main Menu
ja: ロゴとメインメニュー

en: Logo center, Menu above
ja: ロゴセンター、上のメニュー

en: Logo center, Menu below
ja: ロゴセンター、下のメニュー

en: Logo image
ja: ロゴ画像

en: Logo left, Menu below
ja: ロゴ左、メニュー下

en: Logo left, Menu right
ja: ロゴ左、メニュー右

en: Logo right, Menu Left
ja: ロゴの右、メニュー左

en: Logo right, Menu below
ja: ロゴの権利、下のメニュー

en: Longitude
ja: 経度

en: Longitude:
ja: 経度:

en: Looking for additional functionality including recurring events, ticket sales, publicly submitted events, new views and more?
ja: 定期的なイベント、チケット販売、公開されたイベント、新しいビューなどの追加機能をお探しですか？

en: Looking for the importable demo content? Check out the %sTemplate Store%s.
ja: インポート可能なデモコンテンツをお探しですか？ %sテンプレートストア%sをご覧ください。

en: Look up problems concerning the shortcode structure of this page/post that might break your frontend layout.
ja: フロントエンドのレイアウトを壊す可能性のある、このページ/投稿のショートコード構造に関する問題を調べてください。

en: Loop
ja: ループ

en: Loop / Middle Transition properties
ja: ループ/ミドル遷移のプロパティ

en: Loop Video Player
ja: ループビデオプレーヤー

en: Loop completes
ja: ループが完了

en: Looping
ja: ループ

en: Loop or Middle<br>Transition
ja: ループまたはミドル<br>遷移

en: Loop or Middle Transition properties
ja: ループまたはミドル遷移プロパティ

en: Loop playlist
ja: プレイリストのループ:

en: Loop post navigation
ja: 投稿ナビゲーション

en: Loops
ja: ループ

en: Loop starts
ja: ループ開始

en: Lowercase
ja: 小文字

en: MDN font-display
ja: MDNフォント表示

en: Magazine
ja: マガジン

en: Mailchimp API key not valid
ja: MailchimpのAPI キーが無効です。

en: Mailchimp Signup
ja: Mailchimp サインアップ

en: Mailchimp active
ja: Mailchimp アクティブ

en: Mailchimp allows you to easily use newsletter functionality with this theme. In order to use the Newsletter features you need to create a Mailchimp account and enter your API key into the field below.
ja: Mailchimp は、簡単にこのテーマでニュースレターの機能を使用することができます。ニュースレターの機能を使用するためには、Mailchimp アカウントを作成し、下のフィールドに API キーを入力する必要があります。

en: Mailchimp list to subscribe to
ja: Mailchimp リストを購読する

en: Main Heading
ja: メインタイトル

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: Main Menu (Icon)
ja: メインメニューアイコン

en: Main Menu Indicator
ja: メインメニューインジケーター

en: Main Menu Links
ja: メインメニューリンク

en: Main Menu Sidebar
ja: メインメニューのサイドバー

en: Main Menu sublevel Links
ja: メインメニュー sublevel リンク

en: Main Shop Page Banner
ja: メインショップページバナー

en: Maintenance Mode
ja: メンテナンスモード

en: Make a duplicate from this element template
ja: この要素テンプレートから複製を作成します

en: Make entire table scrollable
ja: テーブル全体をスクロール可能にします。

en: Make new slide transitions easily with this drag &amp; drop editor.
ja: このドラッグアンドドロップエディタを使用して、新しいスライドを簡単に切り替えます。

en: Make sure to delete any fonts that you are not using, to keep the loading  time for your visitors low
ja: あなたの訪問者のローディング時間を低く抑えるために、使用していないフォントを削除してください

en: Make sure to delete any fonts that you are not using, to keep the loading time for your visitors low
ja: あなたの訪問者のローディング時間を低く抑えるために、使用していないフォントを削除してください

en: Make sure you comply with the <a target='_blank' href='http://ec.europa.eu/ipg/basics/legal/cookies/index_en.htm' rel='noopener noreferrer'>EU cookie law</a> by informing users that your site uses cookies. This can be done with a small notification bar or modal popup window
ja: サイトでCookieを使用していることをユーザーに通知<a target='_blank' href='http://ec.europa.eu/ipg/basics/legal/cookies/index_en.htm' rel='noopener noreferrer'>して、EUのCookie法に</a>準拠していることを確認してください。これは、小さな通知バーまたはモーダルポップアップウィンドウで実行できます

en: Malayalam
ja: マラヤーラム語

en: Manually manage loaded elements
ja: ロードされた要素を手動で管理する

en: Many of our importable content in the Template Store use and rely on Google Fonts. If you disable this feature, you may not be able to add custom fonts and it might compromise the appearance of textual content in sliders. 
    
     Are you sure you want to disable Google Fonts?
ja: テンプレートストアのインポート可能なコンテンツの多くは、Google Fontsを使用しており、それに依存しています。この機能を無効にすると、カスタムフォントを追加できなくなり、スライダー内のテキストコンテンツの外観が損なわれる可能性があります。
    
     本当にGoogle Fontsを無効にしますか？

en: Map Controls
ja: マップコントロール

en: Map Interaction
ja: マップの相互作用

en: Map Settings
ja: マップ設定

en: Map Size
ja: マップサイズ

en: Map Type:
ja: 地図の種類:

en: Map dragging on mobile
ja: モバイルで地図にドラッグする

en: Map height
ja: 地図の高さ

en: Maps were disabled by the visitor on this site.
ja: このサイトの訪問者によってマップが無効にされました。

en: Maps were disabled by the visitor on this site. Click to open the map in a new window.
ja: このサイトの訪問者によってマップが無効にされました。クリックして、新しいウィンドウで地図を開きます。

en: Margin
ja: マージン

en: Margin-Bottom
ja: マージンボトム

en: Margin-Left
ja: 左マージン

en: Margin-Right
ja: 右マージン

en: Margin-Top
ja: 上部の余白

en: Margin and Padding
ja: 余白とパディング

en: Margins
ja: マージン

en: Marker
ja: マーカー

en: Marker And Tooltip
ja: マーカーとツールチップ

en: Marker Location
ja: マーカーの位置を保存します。

en: Marker Popup
ja: マーカーポップアップ

en: Marker Popup Handling
ja: マーカーポップアップの処理

en: Marker Popup Visibility
ja: マーカーポップアップの可視性

en: Marker Style
ja: マーカースタイル

en: Marker Tooltip
ja: マーカーのツールチップ

en: Markers
ja: マーカー

en: Mask
ja: マスク

en: Masonry
ja: 石積み

en: Masonry Content
ja: 石積みコンテンツ

en: Masonry Gallery
ja: Masonry ギャラリー

en: Masonry Grid
ja: グリッドを積む

en: Masonry Settings
ja: メーソンリー設定

en: Max-width
ja: 最大の幅

en: Maximum Container width
ja: 最大コンテナ幅

en: Maximum Zoom Level
ja: ズームレベル上限

en: Maximum quality
ja: 最高の品質

en: Maximum responsive ratio
ja: 最大レスポンシブ比

en: Meanwhile lets just say that we are proud %s contributed a whooping %s  entries.
ja: 一方、%sが大騒ぎの%sエントリを提供したことを誇りに思います。

en: Meanwhile lets just say that we are proud %s contributed a whooping %s entries.
ja: 一方、%sが%sのエントリに貢献したことを誇りに思っているとだけ言っておきましょう。

en: Media
ja: メディア

en: Media Elements
ja: メディア要素

en: Media Events
ja: メディアイベント

en: Media Icon/Album Cover
ja: メディアアイコン/アルバムカバー

en: Medical Icons
ja: 医療アイコン

en: Medium
ja: 中

en: Medium quality
ja: 中品質

en: Mega Menu Column Title <span class="avia_supersmall">(if you dont want to display a title just enter a single dash: "-" )</span>
ja: メガメニューの列タイトル < スパンクラス = "avia_supersmall" > (タイトルを表示したくない場合は、1つのダッシュを入力してください: "-") </span>

en: Menu
ja: メニュー

en: Menu Background
ja: ヘッダーメニュー背景色

en: Menu Colors
ja: メニューの色

en: Menu Hover BG
ja: メニューホバーBG

en: Menu Icon Color
ja: アイコンの色

en: Menu Icon Style
ja: メニューアイコンのスタイル

en: Menu Icon Submenu items
ja: メニューアイコンサブメニュー項目

en: Menu Item 1
ja: メニュー項目1

en: Menu Item 2
ja: メニュー項目2

en: Menu Item Button
ja: メニュー項目ボタン

en: Menu Item Button with Border
ja: ボーダー付きメニュー項目ボタン

en: Menu Items for Desktop
ja: デスクトップのメニュー項目

en: Menu Items for mobile
ja: モバイル向けメニュー項目

en: Menu Link?
ja: メニュー リンク

en: Menu Links in overlay/slide out
ja: オーバーレイ/スライドアウトのメニューリンク

en: Menu Overlay Style
ja: メニューオーバーレイスタイル

en: Menu Position
ja: メニューの位置

en: Menu Style
ja: メニュースタイル

en: Menu Text
ja: メニューテキスト

en: Menu and Logo Position
ja: メニューとロゴの位置

en: Menu color for transparent header (Leave empty to use the default color)
ja: 透明なヘッダーのメニューの色 (既定の色を使用するには空のまま)

en: Menu item skipped due to invalid menu slug: %s
ja: 無効なメニュースラグのためにスキップされたメニュー項目: %s

en: Menu item skipped due to missing menu slug
ja: メニュースラッグがないためにスキップされたメニュー項目

en: Merge selected as new
ja: 新規として選択されたマージ

en: Message
ja: メッセージ

en: Message Bar Position
ja: メッセージバーの位置

en: Message Colors
ja: メッセージの色

en: Message Sent label
ja: メッセージ送信ラベル

en: Message below comment form
ja: コメントフォームの下のメッセージ

en: Message below login forms
ja: ログインフォームの下のメッセージ

en: Message below mailchimp subscription forms
ja: mailchimpサブスクリプションフォームの下のメッセージ

en: Message below registration forms
ja: 登録フォームの下のメッセージ

en: Message below template builder contact forms
ja: テンプレートビルダーのお問い合わせフォームの下のメッセージ

en: Message if user subscribes successfully
ja: ユーザーが正常にサブスクライブした場合のメッセージ

en: Meta Color
ja: メタ情報の色

en: Metadata
ja: メタデータ

en: Meta tag &quot;robots&quot;
ja: メタタグ「ロボット」

en: Method 1: Shortcode
ja: 方法1：ショートコード

en: Method 2: Gutenberg
ja: 方法2：グーテンベルク

en: Method 3: Widget
ja: 方法3：ウィジェット

en: Method 4: Page Builders
ja: 方法4：ページビルダー

en: Method 5: PHP Function
ja: 方法5：PHPの関数

en: Middle
ja: 中央

en: Milestone 1
ja: マイルストーン 1

en: Milestone 2
ja: マイルストーン

en: Milestone 3
ja: マイルストーン 3

en: Milestone Bullet
ja: マイルストーン弾丸

en: Milestone Colors
ja: マイルストーンカラー

en: Milestone Content
ja: マイルストーンコンテンツ

en: Milestone Content goes here
ja: マイルストーンコンテンツはここにあります

en: Milestone Date
ja: マイルストーン

en: Milestone Description
ja: マイルストーンの説明

en: Milestone Icon
ja: マイルストーン

en: Milestone Link
ja: マイルストーン

en: Milestone Link?
ja: マイルストーンリンク？

en: Milestone Placement
ja: マイルストーンの配置

en: Milestone Title
ja: マイルストーンタイトル

en: Milstone Link?
ja: ミルストーンリンク？

en: Min. font size
ja: 最小フォント サイズ

en: Min. mobile font size
ja: 最小モバイルフォントサイズ

en: Minimal
ja: 最小

en: Minimal (borderless, no background)
ja: 最小限（境界なし、背景なし）

en: Minimal (no borders, indicators or transparency)
ja: 最小 (境界線、インジケータ、透明度はありません)

en: Minimal (no borders or buttons)
ja: 最小 (境界線やボタンはありません)

en: Minimal Bars
ja: 最小限のバー

en: Minimal Black
ja: ミニマルブラック

en: Minimal Grid
ja: 最小限のグリッド

en: Minimal Overlay (No Icon)
ja: 最小限のオーバーレイ (アイコンなし)

en: Minimal Overlay with centered text
ja: 中央のテキストを含む最小限のオーバーレイ

en: Minimal White
ja: ミニマルホワイト

en: Minimal small list
ja: 最小限の小さなリスト

en: Minimal with drop shadow (no borders, indicators or transparency)
ja: ドロップシャドウ付きの最小 (境界線、インジケーター、透過性はありません)

en: Minimum Zoom Level
ja: 最小ズームレベル

en: Minimum height
ja: 最小高さ

en: Minute
ja: 分

en: Minute %1$s
ja: %1$s 分

en: Minutes
ja: 分

en: Misc
ja: その他

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Missing closing tag [/%s] found for an opening tag at index %d.
ja: インデックス%2$dの開始タグに欠落している終了タグ[/%1$s]が見つかりました。

en: Missing in WP result - Document position %d:
ja: WP結果に欠落-ドキュメント位置%d：

en: Missing in document result - Document position %d:
ja: ドキュメントの結果がありません-ドキュメントの位置%d：

en: Missing internal token on valid submit - unable to proceed.
ja: 有効な送信時に内部トークンがありません-続行できません。

en: Missing opening tag [%s] found for a closing tag at index %d.
ja: インデックス%2$dの終了タグに欠落している開始タグ[%1$s]が見つかりました。

en: Mixed
ja: 合成

en: Mobile
ja: 携帯電話

en: Mobile (smaller than 480 pixels):
ja: モバイル（480ピクセル未満）：

en: Mobile Behaviour
ja: モバイルメニュー動作

en: Mobile Breaking Point
ja: モバイルブレイクポイント

en: Mobile Fallback Image Link
ja: モバイルフォールバック画像リンク

en: Mobile Flip Box Close Behaviour
ja: モバイルフリップボックスのクローズ動作

en: Mobile Menu
ja: モバイルメニュー

en: Mobile Menu Display
ja: モバイルメニュー表示

en: Mobile Settings (smaller than 480 pixels)
ja: モバイル設定（480ピクセル未満）

en: Mobile display
ja: モバイルの表示:

en: Modal Options
ja: モーダルオプション

en: Modal Popup Window
ja: モーダルポップアップウィンドウ

en: Modal Popup Window Content
ja: モーダルウィンドウのコンテンツ

en: Modal Window Custom Content
ja: モーダルウィンドウのコンテンツ

en: Mode
ja: モード

en: Modern Business
ja: 現代のビジネス

en: Modified
ja: 更新日

en: Modifying a skin with invalid code can break your sliders’ appearance. Changes cannot be reverted after saving.
ja: 無効なコードでスキンを変更すると、スライダーの外観が崩れる可能性があります。保存後の変更は元に戻すことができません。

en: Modify the frame color by changing the Body Background in
ja: ボディーの背景を変更してフレームの色を修正します

en: Month
ja: 月

en: Monthly
ja: 毎月

en: Months
ja: 月

en: More Details
ja: さらに詳細を表示

en: More Information
ja: 詳細について

en: More detailed information about the cookie law, message bar usage, the styling of the bar and more can be found in our documentation:
ja: Cookieの法則、メッセージバーの使用法、バーのスタイルなどの詳細については、次のドキュメントをご覧ください。

en: More effects are coming soon
ja: より多くの効果がすぐに現れます

en: More information and more privacy settings you find here:
ja: あなたがここで見つけるより多くの情報とより多くのプライバシー設定：

en: Most elements open a popup window if you click them
ja: ほとんどの要素は、それらをクリックするとポップアップウィンドウを開きます

en: Most mobile devices can't autoplay videos to prevent bandwidth problems for the user
ja: ほとんどのモバイルデバイスでは、ユーザーの帯域幅の問題を防ぐためにビデオを自動再生できない

en: Most page builders support LayerSlider out of the box. Popular plugins like Visual Composer or Elementor has dedicated options to embed sliders. Even if there’s no LayerSlider specific option, shortcodes and widgets are widely supported and can be relied upon in almost all cases. In general, wherever you can insert text or widgets, it can also be used to embed sliders.
ja: ほとんどのページビルダーは、箱から出してすぐに LayerSlider をサポートしています。Visual ComposerやElementorのような人気のあるプラグインには、スライダーを埋め込むための専用のオプションがあります。LayerSlider専用のオプションがなくても、ショートコードやウィジェットは広くサポートされており、ほとんどの場合に頼ることができます。一般的には、テキストやウィジェットを挿入できる場所であれば、スライダーの埋め込みにも使用できます。

en: Move
ja: 移動

en: Move Duration
ja: 移動時間

en: Move Element
ja: エレメントを移動

en: Move Section
ja: セクションを移動

en: Move down
ja: 下に移動

en: Move duration
ja: 移動時間

en: Move out of stage on bottom
ja: 下のステージから移動

en: Move out of stage on left
ja: 左側のステージから移動

en: Move out of stage on right
ja: 右側のステージから移動

en: Move out of stage on top
ja: 上のステージから移動

en: Moves all sliders out of this group, then deletes it. All of your sliders will remain available on the main grid.
ja: すべてのスライダをこのグループの外に移動し、削除します。メイングリッドでは、すべてのスライダが利用可能なままになります。

en: Moves the layer horizontally by the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the width of this layer.
ja: 指定されたピクセル数だけレイヤーを水平に移動します。逆方向に負の値を使用します。割合の値は、このレイヤーの幅に相対的です。

en: Moves the layer vertically by the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the width of this layer.
ja: 指定されたピクセル数だけレイヤーを垂直に移動します。逆方向に負の値を使用します。割合の値は、このレイヤーの幅に相対的です。

en: Move the slider by
ja: でスライダーを動かす

en: Move up
ja: 上へ移動

en: Move your slider to a different part of the page by providing a jQuery DOM manipulation method & selector for the target destination.
ja: ターゲット先にjQueryのDOM操作メソッド＆セレクターを提供することで、スライダーをページ内の別の場所に移動させます。

en: Multi Author Blog (displays Gravatar of the article author beside the entry and feature images above)
ja: 横長画像+投稿者アイキャッチ付

en: Multi Author Blog (displays Gravatar of the article author beside the entry  and feature images above)
ja: 横長画像+投稿者アイキャッチ付

en: Multiple Selection Mode
ja: 多重選択モード

en: Multiple answers
ja: （いくつでも）

en: Multiple toggles open allowed (Toggle Mode)
ja: 複数のトグルを開くことができます (トグルモード)

en: Mute Video Player
ja: ミュートビデオプレーヤー

en: Muted colors
ja: ミュートされた色

en: My Account
ja: マイアカウント

en: Myanmar
ja: ミャンマー

en: N/A
ja: 該当なし

en: Name
ja: 名前

en: Name (Post Slug)
ja: 名前 (ポストスラグ)

en: Name Font Color
ja: 名前のフォントの色

en: Name for token field was missing.
ja: トークンフィールドの名前がありませんでした。

en: Name of Element
ja: 要素の名前

en: Name of the person
ja: この人の名前

en: Name or describe your image layer, so search engines and VoiceOver softwares can properly identify it.
ja: 検索エンジンや VoiceOver ソフトウェアが適切に識別できるように、画像レイヤーに名前や説明を付けてください。

en: Name your new slider
ja: 新しいスライダーに名前を付ける

en: Navigation Area
ja: ナビゲーションエリア

en: Navigation Label
ja: ナビゲーションラベル

en: Navigation buttons on hover
ja: ホバー上のナビゲーションボタン

en: Necessary changes were applied to fix all found problems.
ja: 見つかったすべての問題を修正するために必要な変更が適用されました。

en: Needed to manage different languages
ja: さまざまな言語を管理する必要があります

en: Need help? Try these:
ja: 助けが必要ですか。これらを試してください:

en: Neutral (Dark Grey)
ja: ニュートラル (ダークグレイ)

en: Neutral (Light Grey)
ja: ニュートラル (ライトグレー)

en: Never Sticky
ja: スティッキーでない

en: New ALB Custom Element
ja: 新しいALBカスタム要素

en: New Coupon
ja: 新しいクーポン

en: New Message
ja: 新しいメッセージ

en: New Order
ja: 新しい注文

en: New Order status Name
ja: 新しい注文ステータス名

en: New Portfolio Entry
ja: 新規ポートフォリオエントリ

en: New Product
ja: 新商品

en: New Product Category Name
ja: 新製品カテゴリ名

en: New Product Tag Name
ja: 新製品タグ名

en: New Search
ja: 新しい検索

en: New Variation
ja: 新しいバリエーション

en: Newer Comments &raquo;
ja: コメントモデレート;

en: Newest comments
ja: 最新のコメント

en: Newest to Oldest
ja: 新しい順

en: New layer
ja: 新規レイヤー

en: New layers
ja: 新しいレイヤー

en: New releases contain new features, bug fixes and various improvements across the entire plugin.
ja: 新しいリリースには、新機能、バグ修正、プラグイン全体の様々な改善が含まれています。

en: News about the latest features and other product info.
ja: 最新の機能やその他の製品情報についてのニュースです。

en: Newsletter
ja: ニュースレター

en: Newsletter via Mailchimp
ja: Mailchimp 経由のニュースレター

en: New window (_blank)
ja: 新しいウィンドウ (_blank)

en: New window or tab
ja: 新しいウィンドウまたはタブ

en: Next
ja: 次へ

en: Next update: %s
ja: 次回の更新: %s

en: No
ja: いいえ

en: No, apply link to the title
ja: いいえ、タイトルにリンクを適用します

en: No, display no banner
ja: いいえ、バナーを表示しない

en: No, don't add a link to the images at all
ja: いいえ、画像へのリンクをまったく追加しません

en: No, do not display any control buttons
ja: いいえ、コントロールボタンを表示しません

en: No, do not display sort options
ja: いいえ、並べ替えオプションを表示しない

en: No, do not force the same size
ja: いいえ、同じサイズを強制しません

en: No, dont stretch the image. If the browser window is bigger than the image simply align it centered
ja: いいえ、イメージを伸ばさないでください。ブラウザーウィンドウがイメージより大きい場合は、単に中央揃え

en: No, never display title
ja: いいえ、タイトルを表示しない

en: No, open the images in a new browser window/tab
ja: いいえ、画像を新しいブラウザウィンドウ/タブで開きます

en: No, open the images in the browser window
ja: いいえ、ブラウザウィンドウで画像を開きます

en: No-repeat
ja: 繰り返しなし

en: No 2D transitions yet.
ja: 2Dトランジションはまだありません。

en: No 3D transitions yet.
ja: 3Dトランジションはまだありません。

en: No ALB Custom Element Template found
ja: ALBカスタム要素テンプレートが見つかりません

en: No ALB Custom Element Templates found in Trash
ja: [ゴミ箱] にカスタム テンプレートが見つかりません。

en: No Background Image
ja: 背景画像なし

en: No Blog Posts found
ja: いいえブログの記事が見つかりました

en: No Border
ja: 境界線なし

en: No Close Button
ja: 閉じるボタン

en: No Coupons found
ja: クーポンが見つかりません

en: No Coupons found in trash
ja: ゴミ箱にクーポンが見つかりません

en: No Custom Element used - all options available
ja: カスタム要素は使用されていません-すべてのオプションが利用可能です

en: No Events Found
ja: イベントは見つかりませんでした

en: No Gap
ja: 隙間なし

en: No Icon
ja: アイコンなし

en: No Layer Slider Found. Click here to create one
ja: レイヤースライダが見つかりません。ここをクリックして1つを作成する

en: No Link
ja: リンクなし

en: No Link for this header
ja: このヘッダーへのリンクはありません

en: No Link for this slide
ja: このスライドのリンクはありません

en: No Mailchimp API key found
ja: Mailchimp API キーが見つかりませんでした。

en: No Mailchimp Lists found
ja: Mailchimp リストが見つかりません

en: No Orders found
ja: 注文が見つかりません

en: No Orders found in trash
ja: ゴミ箱に注文が見つかりません

en: No Padding
ja: パディングなし

en: No Pagination
ja: ページング

en: No Parent Theme Options Found. There is nothing to import
ja: 親テーマオプションが見つかりません。インポートするものはありません

en: No Parent Theme found
ja: 親テーマが見つかりません

en: No Phone Number/Extra Info
ja: いいえ電話番号/追加情報

en: No Portfolio Entries found
ja: ポートフォリオが見つからない

en: No Portfolio Entries found in Trash
ja: ゴミ箱にポートフォリオエントリが見つかりません

en: No Preview
ja: プレビューはありません

en: No Products found
ja: 製品が見つかりません

en: No Products found in trash
ja: ゴミ箱に商品が見つかりません

en: No Repeat
ja: 繰り返さない

en: No Revolution Slider Found. Click here to create one
ja: 回転スライダが見つかりませんでした。ここをクリックして1つを作成する

en: No Secondary Menu
ja: セカンダリメニューなし

en: No Sidebar
ja: サイドバーなし

en: No Sorting
ja: ソート無効

en: No Styling (no border, no border radius etc)
ja: スタイルなし (境界線なし、境界半径なしなど)

en: No Subheading
ja: 見出しの副題（説明）なし

en: No Templates saved yet
ja: テンプレートがまだ保存されていない

en: No Title, timer only
ja: タイトルなし、タイマーのみ

en: No Title and no excerpt
ja: 何も表示しない

en: No Updates available. You are running the latest version! (%s)
ja: 利用可能なアップデートはありません。あなたは最新バージョンを実行しています！ （%s）

en: No Validation
ja: 検証されない

en: No Variations found
ja: バリエーションが見つかりません

en: No Variations found in trash
ja: ゴミ箱にはバリエーションがありません

en: No Zoom Control
ja: ズームコントロールなし

en: No accessable cookies found in domain
ja: ドメインにアクセス可能なCookieが見つかりません

en: No action
ja: アクションなし

en: No attachment image available
ja: 添付画像はありません

en: No attachment image available for:
ja: 添付画像がありません：

en: No auto reload required
ja: 自動リロードは必要ありません

en: No border styling
ja: ボーダースタイリングなし

en: No box around content
ja: コンテンツの周りにボックスはありません

en: No box arround content
ja: コンテンツのまわりにボックスなし

en: No cache, Envato API request started
ja: キャッシュなし、EnvatoAPIリクエストが開始されました

en: No comments
ja: コメントなし

en: No content
ja: コンテンツなし

en: No custom 404 page selected
ja: カスタム404ページが選択されていません

en: No description
ja: 説明なし

en: No effect
ja: まったく影響を受けなかった

en: No element template to duplicate has been supplied!
ja: 複製する要素テンプレートは提供されていません！

en: No errors detected
ja: エラーは検出されませんでした。

en: No errors found.
ja: エラーは見つかりませんでした

en: No errors were detected parsing the shortcodes.
ja: ショートコードの解析中にエラーは検出されませんでした。

en: No icon or image
ja: アイコンや画像はありません

en: No images available at the moment
ja: 現在利用可能な画像はありません

en: No import file chosen. Click to choose or drag file here.
ja: インポートファイルが選択されていません。クリックしてファイルを選択するか、ここにドラッグしてください。

en: No info available
ja: 情報バーがありません

en: No internal information available for the shortcode state. Please update the post to get the information.
ja: ショートコードの状態に関する内部情報はありません。情報を入手するには、投稿を更新してください。

en: No layers found.
ja: レイヤーは見つかりませんでした。

en: No link selected
ja: リンクが選択されていません

en: No markup needed
ja: マークアップは必要ありません

en: No minimum height, use content within section to define Section height
ja: 最小の高さ、セクション内のコンテンツを使用してセクションの高さを定義する

en: Non-standard
ja: 非標準

en: None
ja: なし

en: No option to view additional entries
ja: 追加のエントリを表示するオプションはありません

en: No option to view additional images
ja: 追加の画像を表示するオプションはありません

en: No override
ja: 上書きなし

en: No plugins to install or activate. <a href="%1$s" title="Return to the Dashboard">Return to the Dashboard</a>
ja: インストールまたはアクティブ化するプラグインはありません。 <a href=“%1$s” title=“ダッシュボードに戻る”>ダッシュボードに戻る</a>

en: No posts were found with the current filters.
ja: 現在のフィルターとの記事が見つかりませんでした。

en: No problems
ja: もちろんです。

en: No products found which match your selection.
ja: お探しの商品が見つかりませんでした。

en: No results found. Please check your input, e.g. spelling of street, city, ....
ja: 結果が見つかりません。入力を確認してください。たとえば、通り、都市などのスペルを確認してください。

en: No revisions
ja: 改訂なし

en: Normal
ja: ノーマル

en: Normal Saturation
ja: 通常の飽和

en: No schedule
ja: スケジュールなし

en: No separator
ja: 区切りなし

en: No shortcode parser info available
ja: 利用可能なショートコードパーサー情報はありません

en: No skin selected.
ja: 肌が選択されていません。

en: No sliders found.
ja: スライダーが見つかりませんでした。

en: No sliders found with the current filters set. %sClick here%s to reset filters.
ja: 現在のフィルターセットでスライダーが見つかりません。 %sここをクリック%sしてフィルターをリセットしてください。

en: No sliders were found to export.
ja: エクスポートするスライダーが見つかりませんでした。

en: No sliders were selected.
ja: スライダーは選択されていませんでした。

en: No sliders were selected to export.
ja: エクスポートするスライダーが選択されていません。

en: No sliders were selected to remove.
ja: 削除するスライダーは選択されていませんでした。

en: No slides found.
ja: スライドが見つかりません。

en: No social Icons
ja: いいえ ソーシャルアイコン

en: No space between columns
ja: 列間のスペース。

en: No special alignment
ja: 特別なアライメントなし

en: No special style
ja: 特別なスタイルはありません

en: Not Activated
ja: アクティベートされませんでした

en: Not Installed
ja: インストールされていません

en: Not activated
ja: アクティブでない

en: Not all features provided are supported here and this might break layout. Please edit your elements using the &quot;Edit Element&quot; button from an advanced layout builder page.
ja: 提供されているすべての機能がここでサポートされているわけではなく、これによりレイアウトが破損する可能性があります。高度なレイアウトビルダーページの[要素の編集]ボタンを使用して要素を編集してください。

en: Not draggable
ja: ドラッグ不可

en: Note
ja: 備考

en: Note:
ja: メモ：

en: Note: If you want to use a comma in the option text you have to write 2 comma.
ja: 注：オプションテキストでコンマを使用する場合は、2つのコンマを記述する必要があります。

en: Not enough information provided.
ja: 十分な情報が提供されていません。

en: No text
ja: テキストなし

en: Not found
ja: 見つかりません

en: No theme shortcodes used in widgets
ja: ウィジェットで使用されるテーマのショートコードはありません

en: Nothing Found
ja: 何も見つかりません

en: Nothing to see here. <br> We popped out. ;)
ja: ここには何もない <br> 飛び出してきたんだ)</br>

en: No thousands seperator
ja: 何千ものセパレーターはありません

en: Notice: If you want to completely remove a demo installation after importing it, you can use a plugin like
ja: 注意：インポート後にデモインストールを完全に削除する場合は、次のようなプラグインを使用できます。

en: Notice: In order to import from outdated versions (pre-v3.0.0), you need to create a new file and paste the export code into it. The file needs to have a .json extension, then you will be able to upload it.
ja: 注: 古いバージョン(pre-v3.0.0.0)からインポートするには、新しいファイルを作成し、エクスポートコードを貼り付ける必要があります。ファイルの拡張子が.jsonである必要があり、それをアップロードすることができます。

en: Notice: Your blog is currently disabled. You can enable it
ja: 注意:あなたのブログは現在無効になっています。有効にすることができます

en: Notification
ja: 通知

en: Notification (Blue)
ja: 通知 (青)

en: Notification Box Border
ja: 通知ボックスの罫線

en: No time available
ja: 時間はありません

en: No transparency
ja: 透明度なし

en: Not set
ja: 未設定

en: Not suitable for WP sites. Used for the jQuery version of LayerSlider.
ja: WPサイトには不向き。jQuery版のLayerSliderに使用します。

en: Now
ja: 現在

en: Number
ja: 番号

en: Number Font Size
ja: 數字字體大小

en: Number Font Sizes
ja: フォントサイズの数

en: Numbered Hotspot
ja: 番号付きホットスポット

en: Number of Comments
ja: コメント数

en: Number of Milestones per Slide
ja: スライドあたりのマイルストーン数

en: Number of characters
ja: 文字数

en: Number of columns
ja: 列数

en: Number of columns in your feed
ja: フィードの列数

en: Number of columns in your feed:
ja: フィードの列数：

en: Number of columns on mobile
ja: モバイルの列数

en: Number of columns on mobile:
ja: モバイルの列数：

en: Number of comments to show
ja: 表示させるコメント数

en: Number of comments to show:
ja: 表示させるコメント数:

en: Number of cycles if slideshow is enabled.
ja: スライドショーが有効な場合のサイクル数

en: Number of entries
ja: エントリの数

en: Number of entries per page
ja: ページあたりのエントリー数:

en: Number of items
ja: アイテムの数

en: Number of newest comments
ja: 最新のコメントの数

en: Number of photos
ja: 表示する写真の数

en: Number of popular posts
ja: 人気の投稿数:

en: Number of recent posts
ja: 最近の投稿の数:

en: Number of results
ja: 検索結果の件数

en: Number of rows in the carousel
ja: カルーセルの行数

en: Number of rows of posts in the carousel:
ja: カルーセル内の投稿の行数：

en: Number of tags for tag cloud
ja: タグクラウドのタグ数

en: OK, I understand
ja: はい、私は理解しています

en: OSM - Leaflet Map
ja: OSM-リーフレットマップ

en: OSM Marker Item
ja: OSMマーカーアイテム

en: Oblique (Forced slant)
ja: Oblique（強制傾斜）

en: Oblique is an auto-generated italic version of your chosen font and can force slating even if there is no italic font variant available. However, you should use the regular italic option whenever is possible. Please double check to load italic font variants when using Google Fonts.
ja: 斜体は選択したフォントの自動生成されたイタリック体のバージョンであり、利用可能なイタリック体フォントのバリアントがない場合でも強制的にスレーティングを行うことができます。しかし、可能な限り通常のイタリック体のオプションを使用する必要があります。Google Fontsを使用している場合は、イタリック体のフォントバリアントをロードするようにダブルチェックしてください。

en: Offer to unmute
ja: ミュート解除の申し出

en: Offset Number
ja: オフセットの数

en: OffsetX
ja: X方向

en: OffsetY
ja: オフセットＹ

en: Older Browsers on Windows dont render custom fonts as smooth as modern ones. If you want to force websafe fonts instead of custom fonts for those browsers activate the setting here (affects older versions of IE, Firefox and Opera)
ja: Windows の古いブラウザでは、カスタムフォントは最新のものとして滑らかにレンダリングされません。これらのブラウザのためのカスタムフォントの代わりに websafe フォントを強制する場合は、ここで設定を有効にする (IE の古いバージョンに影響を与える, Firefox と Opera)

en: On Mouse Hover
ja: マウスホバー時

en: On Screen Notifications
ja: 画面上の通知

en: Once you have entered and verified your Envato Personal Token Key WordPress will check for updates every 12 Hours and notify you here, if one is available <br/><br/> Your current %s Version Number is <strong>%s</strong>
ja: Envatoパーソナルトークンキーを入力して確認すると、WordPressは12時間ごとに更新を確認し、利用可能な場合はここに通知します<br/><br/>現在の%sバージョン番号は<strong>%sです</strong>

en: Once you have selected a list above the available form fields will be displayed here
ja: 上記のリストを選択すると、使用可能なフォームフィールドがここに表示されます

en: One or more space-separated class names to be added to the slider container element.
ja: スライダーコンテナ要素に追加する1つ以上のスペースで区切られたクラス名。

en: On layer
ja: レイヤー上

en: Online Demo
ja: オンラインデモ

en: Online Documentation
ja: オンライン ドキュメント

en: Only Title
ja: タイトルのみ

en: Only Title + Read More Link
ja: タイトル + 続きを読むリンク

en: Only available if the logo is not
ja: ロゴがない場合のみ利用可能

en: Only display content that match one of the post ids in this "whitelist". Separate multiple entries by commas (e.g. 2,125)
ja: この「ホワイトリスト」の投稿IDの1つに一致するコンテンツのみを表示します。複数のエントリをコンマで区切ります（例：2,125）

en: Only display content which contain certain words or hashtags in the caption. Separate multiple entries by commas (e.g. #awesome,#mytag)
ja: キャプションに特定の単語またはハッシュタグを含むコンテンツのみを表示します。複数のエントリをカンマで区切ります（例：＃awesome、＃mytag）

en: Only display on hover
ja: ホバー時のみ表示

en: Only excerpt
ja: 抜粋のみ

en: Only excerpt + Read More Link
ja: 抜粋 + 続きを読む

en: Only one toggle open at a time (Accordion Mode)
ja: 一度に開いているトグルは1つだけです (アコーディオンモード)。

en: Only open Google Maps in new window
ja: 新しいウィンドウでのみGoogleマップを開く

en: Only open the facebook page - no data are sent
ja: Facebookページのみを開きます-データは送信されません

en: Only requests to the OpenStreetMaps databases are passed to external servers.
ja: OpenStreetMapsデータベースへのリクエストのみが外部サーバーに渡されます。

en: Only the classic WP editor will be used for the selected post types. The links to WP block editor (Gutenberg) will not be available.  You can change this behaviour for certain pages/posts with Enfold&rsquo;s filter &quot;avf_use_block_editor_for_post&quot;
ja: 選択した投稿タイプには、従来のWPエディターのみが使用されます。 WPブロックエディター（グーテンベルク）へのリンクは利用できなくなります。 Enfoldのフィルター「avf_use_block_editor_for_post」を使用して、特定のページ/投稿のこの動作を変更できます。

en: Only the classic WP editor will be used for the selected post types. The links to WP block editor (Gutenberg) will not be available. You can change this behaviour for certain pages/posts with Enfold&rsquo;s filter &quot;avf_use_block_editor_for_post&quot;
ja: 選択した投稿タイプには、従来のWPエディターのみが使用されます。 WPブロックエディター（グーテンベルク）へのリンクは利用できなくなります。 Enfoldのフィルター「avf_use_block_editor_for_post」を使用して、特定のページ/投稿のこの動作を変更できます。

en: Only visible for admins:
ja: 管理者にのみ表示されます：

en: Only you and other administrators can see this to take appropriate actions if necessary.
ja: 必要に応じて適切な対応をするために、あなたや他の管理者だけがこれを見ることができます。

en: On mobile devices (at a screen width of 767px or lower)
ja: モバイルデバイスの場合（画面幅767px以下）

en: On parent
ja: 親

en: On some server configurations you might be receiving error messages like &quot;Remove query strings from static resources&quot;.
ja: 一部のサーバー構成では、「静的リソースからクエリ文字列を削除してください」などのエラーメッセージが表示される場合があります。

en: On tablets (at a screen width of 989px or lower)
ja: タブレットの場合（画面幅989px以下）

en: On this slide
ja: このスライド上

en: On top of layers
ja: レイヤーの上に

en: Opacity
ja: 不透明度

en: Opacity in percentage of inactive slide thumbnails.
ja: 非アクティブなスライドサムネイルの不透明度割合.

en: Opacity in percentage of the active slide's thumbnail.
ja: アクティブなスライドのサムネイルの不透明度.

en: Opacity in percentage of the active slide’s thumbnail.
ja: アクティブなスライドのサムネイルの不透明度の割合。

en: Open Google Maps in a new window
ja: 新しいウィンドウでGoogleマップを開きます

en: Open Image in Lightbox
ja: ライトボックスで画像を開く

en: Open Instagram in new window
ja: Instagramを新しいウィンドウで開く

en: Open Link in new Window?
ja: 新しいウィンドウで開きますか？

en: Open Message Bar
ja: メッセージを開く

en: Open Slider Builder
ja: オープンスライダービルダー

en: Open Slider Library
ja: スライダーライブラリ

en: OpenStreetMaps (OSM) And Leaflet
ja: OpenStreetMaps（OSM）とリーフレット

en: OpenStreetMaps and Leaflet
ja: OpenStreetMapsとリーフレット

en: OpenStreetMaps and Leaflet are open source projects that allow to display mobile friendly maps without using a key or account.
ja: OpenStreetMapsとLeafletは、キーやアカウントを使用せずにモバイルフレンドリーな地図を表示できるオープンソースプロジェクトです。

en: Open a preview of the entry (known as AJAX Portfolio)
ja: エントリのプレビューを開く (AJAX ポートフォリオと呼ばれる)

en: Open at scroll position
ja: スクロール位置に開く

en: Open automatically after
ja: 後で自動的に開く

en: Open bigger version of Thumbnail Image in lightbox (image needs to be set)
ja: ライトボックスでサムネイル画像の大きなバージョンを開きます（画像を設定する必要があります）

en: Open by click
ja: クリックして開く

en: Open facebook page now
ja: 今すぐFacebookページを開く

en: Open immediately on pageload
ja: ページロード時にすぐに開く

en: Open in Lightbox
ja: Lightboxで開く

en: Open in a new window
ja: リンクを新しいウィンドウで開く

en: Open info modal on privacy and cookies
ja: プライバシーとCookieに関するオープン情報モーダル

en: Opening, Opening Text and Loop Transitions complete
ja: オープニング、オープニングテキスト、ループトランジション完成

en: Opening<br>Transition
ja: <br>OpeningTransition</br>

en: Opening Text<br>Transition
ja: 開く<br>TextTransition</br>

en: Opening Text Transition completes
ja: オープニングテキスト遷移を完了

en: Opening Text Transition properties
ja: オープニングテキスト遷移プロパティ

en: Opening Text Transition starts
ja: オープニングテキスト遷移をスタート

en: Opening Text and Loop Transitions complete
ja: オープニングテキストとループトランジションが完了

en: Opening Transition completes
ja: オープニング遷移完了

en: Opening Transition properties
ja: オープニング遷移プロパティ

en: Opening Transition starts
ja: オープニング遷移を開始

en: Opening and Loop Transitions complete
ja: オープニングとループのトランジションが完成

en: Opening and Opening Text Transition complete
ja: オープニングおよびオープニングテキスト遷移が完了しました

en: Opening delay
ja: 開始遅延

en: Opening duration
ja: オープニング期間

en: Opening transition
ja: オープニング遷移

en: Open in main frame
ja: メインのフレーム内に開く

en: Open in new window
ja: 新しいウィンドウで開く

en: Open in new window and use rel=nofollow
ja: 新しいウィンドウで開き、rel = nofollow を使用する

en: Open in parent frame
ja: 親フレーム内に開く

en: Open in same window
ja: 同じウィンドウで開く

en: Open in same window and use rel=nofollow
ja: 同じウィンドウで開き、rel = nofollow を使用する

en: Open links in
ja: リンクを開く

en: Open new tab/window
ja: 新しいタブかウィンドウで開く

en: Open on new page
ja: 新しいページで開く

en: Open on the same page
ja: 同じページで開く

en: Opens the Popup after the specified number of seconds when the user is inactive without moving the mouse cursor or pressing any button. Leave this field empty if you don’t want to use this trigger.
ja: ユーザーがマウスカーソルを移動するか、いずれかのボタンを押すことなく、アクティブで指定した秒数後にポップアップを開きます。あなたは、このトリガーを使用したくない場合はこのフィールドを空のままにします。

en: Opens the Popup before leaving the page. A leave intent is considered when visitors leave the browser window with their mouse cursor in the direction where the window controls and the tab bar is located.
ja: ページを離れる前に、ポップアップを開きます。訪問者がウィンドウコントロールとタブバーが配置されている方向へマウスカーソルを移動してブラウザのウィンドウを閉じるなどの行為をした際に閉じる意図が考慮されます。

en: Open the Slider Library with the button below and select the slider you want to insert.
ja: 下のボタンでスライダーライブラリを開き、挿入したいスライダーを選択します。

en: Open the entry on a new page
ja: 新しいページでエントリを開く

en: Open the images in a new browser window/tab
ja: いいえ、画像を新しいブラウザウィンドウ/タブで開きます

en: Open the images in the browser window
ja: いいえ、ブラウザウィンドウで画像を開きます

en: Open this help menu to quickly access to our online documentation.
ja: オンラインヘルプにすばやくアクセスするには、このヘルプメニューを開きます。

en: Open when idle for
ja: アイドル時に開く

en: Open with a button only
ja: ボタンだけで開く

en: Operating site internal cookie
ja: 運営サイト内部クッキー

en: Operating site internal cookie - Keeps track of your session
ja: 運営サイトの内部Cookie-セッションを追跡します

en: Operating site internal cookie - PHP Debugger session cookie
ja: オペレーティングサイトの内部Cookie-PHPデバッガセッションCookie

en: Optimize for mobile
ja: モバイル向けに最適化

en: Optional County
ja: オプションの郡

en: Optional State
ja: オプションの状態

en: Optional Tooltip
ja: ツールチップの追加

en: Optional filters:
ja: オプションのフィルターです。

en: Optionally enter County to identify the location
ja: 必要に応じて郡を入力して場所を特定します

en: Optionally enter State to identify the location
ja: 必要に応じて州に入り、場所を特定します

en: Options
ja: オプション

en: Options Toggles In Modal Popup
ja: オプションはモーダルポップアップで切り替わります

en: Option to only load the preview image. The actual video will only be fetched once the user clicks on the image (Waiting for user interaction speeds up the inital pageload).
ja: プレビュー画像のみをロードするオプション。実際のビデオは、ユーザーが画像をクリックしたときにのみフェッチされます（ユーザーの操作を待つと、最初のページの読み込みが速くなります）。

en: Option to only load the preview image of a video slide. The actual videos will only be fetched once the user clicks on the image (Waiting for user interaction speeds up the inital pageload)
ja: ビデオスライドのプレビュー画像のみをロードするオプション。実際の動画は、ユーザーが画像をクリックしたときにのみ取得されます（ユーザーの操作を待つと、最初のページの読み込みが速くなります）

en: Orange
ja: オレンジ

en: Order
ja: 注文

en: Order by
ja: 並び順

en: Order results by
ja: 結果を並べ替える

en: Orders
ja: 注文

en: Order status
ja: 注文ステータス

en: Order statuses
ja: 注文の状況

en: Orientation
ja: 方向

en: Origami
ja: オリガミ

en: Origami Slide Transition
ja: Origamiスライドの切り替え

en: Origami is a form of 3D transition and it works in the same way as regular slide transitions do. Besides Internet Explorer, Origami works in all the modern browsers (including Edge).
ja: Origamiは3Dトランジションの一種で、通常のスライドトランジションと同じように動作します。Internet Explorer以外にも、最新のブラウザ（Edgeを含む）でも動作します。

en: Origami is the perfect solution to share your gorgeous photos with the world or your loved ones in a truly inspirational way and create sliders with stunning effects.
ja: 折り紙は、あなたのゴージャスな写真を世界やあなたの大切な人と本当にインスピレーションに満ちた方法で共有し、見事な効果を持つスライダーを作成するための完璧なソリューションです。

en: Origami transition
ja: Origamiトランジション

en: Original
ja: オリジナル

en: Original: %s
ja: オリジナル: %s

en: Original Height
ja: オリジナルの高さ

en: Original LayerSlider Plugin is used
ja: オリジナルのLayerSliderプラグインが使用されています

en: Original Width
ja: オリジナルの幅

en: Original content had been kept - necessary changes were not applied.
ja: 元のコンテンツは保持されていました-必要な変更は適用されませんでした。

en: Oriya
ja: オリヤ語

en: Other cookies
ja: その他のCookie

en: Other external services
ja: その他の外部サービス

en: Other options
ja: その他のオプション

en: Other settings
ja: その他の設定

en: Output the code without any additional wrapper elements. (not recommended)
ja: 追加のラッパー要素なしでコードを出力します。 （非推奨）

en: Overflow layers
ja: オーバーフローレイヤー

en: Overlapping Layers
ja: レイヤーの重ね合わせ

en: Overlay
ja: オーバーレイ

en: Overlay Color
ja: オーバーレイ色

en: Overlay Opacity
ja: オーバーレイの不透明度

en: Overlay Options
ja: オーバーレイオプション

en: Overlay Style
ja: オーバーレイスタイル

en: Overlay activated
ja: オーバーレイのアクティブ化

en: Overlay closing duration
ja: オーバーレイ終了時間

en: Overlay color
ja: オーバーレイ色

en: Overlay deactivated
ja: 非アクティブオーバーレイ

en: Overlay image
ja: オーバーレイ イメージ

en: Overlay opening duration
ja: オーバレイ開始時間

en: Overline
ja: オーバーライン

en: Override Slider Settings
ja: スライダーの設定を上書きする

en: Override starting slide:
ja: 開始スライドを上書きします。

en: Overriding slider settings is optional. It can be useful if you want to make small changes to the same slider in certain situations without having duplicates. For example, you might want to change the slider skin on some pages to fit better to a different page style.
ja: スライダーの設定を上書きするのは任意です。特定の状況で同じスライダーに小さな変更を加えても重複しないようにしたい場合に便利です。例えば、いくつかのページのスライダーのスキンを変更して、異なるページスタイルに合うようにしたい場合などです。

en: Oversaturated
ja: 過飽和

en: Overwrite Portfolio Link setting
ja: ポートフォリオリンク設定の上書き

en: PHP DOMDocument Extension:
ja: PHP DOMDocument の拡張:

en: PHP Max Upload Size:
ja: PHPの最大アップロードサイズ。

en: PHP Memory Limit:
ja: PHP メモリの制限:

en: PHP Multibyte Regex Functions:
ja: PHP のマルチバイト Regex 関数です。

en: PHP Multibyte String Extension:
ja: PHPのマルチバイト文字列拡張。

en: PHP Version:
ja: PHP バージョン:

en: PHP ZipArchive Extension:
ja: PHP ZIPアーカイブ拡張子：

en: PHP max. execution time should be set to at least 60 seconds or higher when importing large sliders. Please contact your host and ask them to change this PHP setting on your web server accordingly.
ja: 大きなスライダーをインポートする場合は、PHPの最大実行時間を60秒以上に設定する必要があります。あなたのホストに連絡して、あなたのウェブサーバーでこのPHPの設定を変更するように依頼してください。

en: PHP memory limit should be set to at least 64MB or higher when dealing with large sliders. Please contact your host and ask them to change this PHP setting on your web server accordingly.
ja: 大きなスライダーを扱う場合は、PHPのメモリ制限を最低でも64MB以上に設定してください。ホストに連絡して、あなたのウェブサーバーでこのPHPの設定を変更するように依頼してください。

en: POPUPS
ja: ポップス

en: Padding
ja: パディング

en: Padding: left/right
ja: パディング(Padding)左/右：

en: Padding: left and right
ja: 左と右の余白

en: Padding: top/bottom
ja: 余白トップ/ボトム

en: Padding: top and bottom
ja: 余白トップ/ボトム

en: Padding Bottom
ja: 下部余白

en: Padding on the bottom of the layer. Example: 10px
ja: レイヤーの下部にパディングを入れます。例：10px

en: Padding on the left side of the layer. Example: 10px
ja: レイヤーの左側のパディング。例：10px

en: Padding on the right side of the layer. Example: 10px
ja: レイヤーの右側のパディング。例：10px

en: Padding on the top of the layer. Example: 10px
ja: レイヤーの上部にパディングを入れます。例：10px

en: Page
ja: ページ

en: Page %d of %d
ja: ページ %d / %d

en: Page/Post ID
ja: ページ/投稿 ID

en: Page Content
ja: ページコンテンツ

en: Page Layout
ja: ページレイアウト

en: Page Order
ja: ページの順序

en: Page Preloading
ja: ページプリロード

en: Page Sidebar navigation
ja: ページのサイドバーのナビゲーション

en: Page Split
ja: ページ分割

en: Page Transitions
ja: ページ遷移

en: Page based Footer options
ja: ページベースのフッターオプション

en: Page based Footer options - set in
ja: ページベースのフッターオプション-で設定

en: Pages
ja: ページ

en: Pages:
ja: ページ:

en: Pagination
ja: ページネーション

en: Paragraph
ja: 段落

en: Parallax
ja: パララックス

en: Parallax<br>Transition
ja: パララックス<br>遷移

en: Parallax Defaults
ja: パララックスのデフォルト

en: Parallax Level
ja: パララックスレベル

en: Parallax Transition properties
ja: パララックス遷移のプロパティ

en: Parallax center degree
ja: パララックス中心角度

en: Parallax center layers
ja: 視差センターレイヤー

en: Parallax defaults
ja: 視差のデフォルト

en: Parallax sensitivity
ja: パララックス感度

en: Parent
ja: 親

en: Parent Coupon
ja: 親クーポン

en: Parent Orders
ja: 親指図

en: Parent Order status
ja: 親指図ステータス

en: Parent Order status:
ja: 親指図ステータス:

en: Parent Product
ja: 親製品

en: Parent Product Category
ja: 親カテゴリーを選択

en: Parent Product Category:
ja: 親カテゴリー:

en: Parent Product Tag
ja: 親製品タグ

en: Parent Product Tag:
ja: 親製品タグ:

en: Parent Variation
ja: 親のバリエーション

en: Participate in various programs and help us improving LayerSlider.
ja: 様々なプログラムに参加して、LayerSliderの改善に協力してください。

en: Partner/Logo Element
ja: パートナー/ロゴ要素

en: Partner/Logo Item
ja: パートナー/ロゴアイテム

en: Partner/Logo Link?
ja: パートナー/ロゴリンク?

en: Password protected - %s comment(s)
ja: パスワードで保護-%sコメント

en: Paste...
ja: 貼り付け...

en: Paste Layer
ja: 貼り付けレイヤー

en: Paste Layer Styles
ja: レイヤースタイルの貼り付け

en: Paste embed code here   or   add self-hosted media ...
ja: ここに埋め込みコードを貼り付けるか、または自己ホストメディアを追加します...

en: Paste embed or HTML code
ja: 埋め込みまたはHTMLコードを貼り付ける

en: Paste layer settings
ja: レイヤー設定を貼り付ける

en: Paste layer styles
ja: レイヤースタイルの貼り付け

en: Paste transition properties
ja: 遷移プロパティの貼り付け

en: Pattern
ja: パターン

en: Pause layers
ja: レイヤーの一時停止

en: Pause media playback on slide
ja: スライドでメディア再生を一時停止する

en: Pause on hover
ja: ホバーで一時停止

en: Pause slideshow
ja: スライドショーの一時停止

en: Pause slideshow and layer transitions
ja: スライドショーとレイヤーのトランジションを一時停止する

en: Pause slideshow and layer transitions, including loops
ja: ループを含むスライドショーとレイヤーのトランジションを一時停止

en: Payment Icons
ja: お支払いアイコン

en: Perfect Automatic Masonry: Display a grid where most elements get the same size, only elements with very wide images get twice the width and elements with very high images get twice the height. To qualify for "very wide" or "very high" the image must have a aspect ratio of 16:9 or higher
ja: 完璧な手動石積み: ほとんどの要素は、同じサイズを得るグリッドを表示すると、非常に広い画像を持つ要素のみ2倍の幅と非常に高い画像を持つ要素が2倍の高さを取得します。「非常に広い」または「非常に高い」のために修飾するためにイメージは16:9 またはより高いのアスペクト比を持たなければならない

en: Perfect Automatic Masonry: Display a grid where most elements get the same  size, only elements with very wide images get twice the width and elements  with very high images get twice the height. To qualify for "very wide" or  "very high" the image must have a aspect ratio of 16:9 or higher
ja: 完璧な手動石積み: ほとんどの要素は、同じサイズを得るグリッドを表示すると、非常に広い画像を持つ要素のみ2倍の幅と非常に高い画像を持つ要素が2倍の高さを取得します。「非常に広い」または「非常に高い」のために修飾するためにイメージは16:9 またはより高いのアスペクト比を持たなければならない

en: Perfect Automatic Masonry: Display a grid where most images get the same size, only very wide images get twice the width and very high images get twice the height. To qualify for &quot;very wide&quot; or &quot;very high&quot; the image must have a aspect ratio of 16:9 or higher
ja: 完璧な自動組積造：ほとんどの画像が同じサイズになり、非常に幅の広い画像だけが幅の2倍になり、非常に高い画像の高さが2倍になるグリッドを表示します。 「非常に広い」または「非常に高い」の資格を得るには、画像のアスペクト比が16：9以上である必要があります

en: Perfect Automatic Masonry: Display a grid where most images get the same  size, only very wide images get twice the width and very high images get  twice the height. To qualify for "very wide" or "very high" the image  must have a aspect ratio of 16:9 or higher
ja: 完全自動石積み：ほとんどの画像が同じサイズで、非常に幅の広い画像のみが幅の2倍、非常に高い画像が高さの2倍になるグリッドを表示します。 「非常に広い」または「非常に高い」の資格を得るには、画像のアスペクト比が16：9以上である必要があります

en: Perfect Automatic Masonry: Display a grid where most images get the same size, only very wide images get twice the width and very high images get twice the height. To qualify for "very wide" or "very high" the image must have a aspect ratio of 16:9 or higher
ja: 完全自動石積み：ほとんどの画像が同じサイズで、非常に幅の広い画像のみが幅の2倍、非常に高い画像が高さの2倍になるグリッドを表示します。 「非常に広い」または「非常に高い」の資格を得るには、画像のアスペクト比が16：9以上である必要があります

en: Perfect Grid: Display a perfect grid where each element has exactly the same size. Images get cropped/stretched if they don't fit
ja: パーフェクトグリッド: 各要素がまったく同じサイズを持つ完全なグリッドを表示します。画像が収まらない場合はトリミング/引き伸ばしを取得します

en: Perfect Grid: Display a perfect grid where each element has exactly the same  size. Images get cropped/stretched if they don't fit
ja: 完全なグリッド：各要素のサイズがまったく同じである完全なグリッドを表示します。画像が収まらない場合、画像はトリミング/ストレッチされます

en: Perfect Grid: Display a perfect grid where each image has exactly the same  size. Images get cropped/stretched if they don't fit
ja: 完璧なグリッド：各画像のサイズがまったく同じである完璧なグリッドを表示します。画像が収まらない場合、画像はトリミング/ストレッチされます

en: Perfect Grid: Display a perfect grid where each image has exactly the same size. Images get cropped/stretched if they don't fit
ja: パーフェクトグリッド: 各画像がまったく同じサイズを持つ完全なグリッドを表示します。画像が収まらない場合はトリミング/引き伸ばしを取得します

en: Perfect Manual Masonry: Manually control the height and width of entries by adding either a "landscape" or "portrait" tag when creating the entry. Elements with no such tag use a fixed default size, elements with both tags will display extra large
ja: 完璧な手動石積み：エントリを作成するときに「landscape」または「portrait」タグを追加して、エントリの高さと幅を手動で制御します。 そのようなタグのない要素は固定のデフォルトサイズを使用し、両方のタグのある要素は非常に大きく表示されます

en: Performance
ja: パフォーマンス

en: Performance Related Options
ja: 業績関連オプション

en: Performance Settings
ja: パフォーマンス設定

en: Perform license activation, so we can provide you hands on support, automatic updates, premium features, slider templates and other exclusive content & services.
ja: ライセンスアクティベーションを実行することで、ハンズオンサポート、自動更新、プレミアム機能、スライダーテンプレート、その他の排他的なコンテンツとサービスを提供することができます。

en: Permanent Line Break
ja: 恒久的な改行

en: Permanent Link:
ja: パーマリンク：

en: Permanently
ja: 永久

en: Permissions
ja: 権限

en: Permission settings has been updated.
ja: パーミッション設定を更新しました。

en: Perspective
ja: 視点

en: Phone
ja: 電話番号

en: Phone Number or small info text
ja: 電話番号または小さな情報テキスト

en: Photos Hover Style
ja: 写真ホバースタイルオプション

en: Photos only
ja: 写真のみ

en: Pick a date in the future.
ja: 将来の日付を選択してください.

en: Pick an image to use it in LayerSlider WP
ja: LayerSlider WPで使用する画像を選択する

en: Pick a start date.
ja: 開始日を選択してください。

en: Pick the end date. Leave empty to display all entries after the start date.
ja: 終了日を選択してください。開始日以降のすべてのエントリを表示するには、空のままにします。

en: Pick the hour of the day
ja: 時間を選択

en: Pick the minute of the hour
ja: 分を選択

en: Pink
ja: ピンク

en: Pinterest link
ja: Pinterest リンク

en: Pinterest link
ja: Pinterestのリンク

en: Placeholder
ja: プレースホルダ

en: Placeholder image
ja: プレースホルダ画像

en: Plain (default)
ja: プレーン テキスト (デフォルト)

en: Play By Scroll
ja: スクロールで遊ぶ

en: Play By Scroll Keyframe
ja: スクロールで再生キーフレーム

en: Play By Scroll Speed
ja: スクロール速度で再生

en: Play By Scroll speed multiplier.
ja: スクロール速度の乗数で再生します。

en: Player
ja: プレーヤー

en: Player Settings
ja: プレイヤーの設定

en: Player styling
ja: プレーヤーのスタイリング

en: Playlist
ja: プレイリスト

en: Playlist Order
ja: プレイリストの順序

en: Play muted
ja: ミュート再生

en: Plays a transition based on the options below when the user moves the mouse cursor over this layer.
ja: ユーザーがこのレイヤーの上にマウスカーソルを移動したときに、以下のオプションに基づいてトランジションを再生します。

en: Play the slider by scrolling the web page. %sClick here%s to see a live example.
ja: Webページをスクロールしてスライダーを再生します。 %sここをクリック%sをクリックして、実際の例をご覧ください。

en: Please check the changelog to see which ALB elements are supporting this feature.
ja: 変更ログをチェックして、どのALB要素がこの機能をサポートしているかを確認してください。

en: Please check your API key
ja: APIキーを確認してください

en: Please don't reload the page. You will be notified as soon as deleting the downloaded file has finished! (Usually within a few minutes) :)
ja: ページをリロードしないでください。ダウンロードしたファイルの削除が完了するとすぐに通知されます！ （通常は数分以内）:)

en: Please don't reload the page. You will be notified as soon as the download has finished! (Usually within a few minutes) :)
ja: ページをリロードしないでください。ダウンロードが完了するとすぐに通知されます！ （通常は数分以内）:)

en: Please don't reload the page. You will be notified as soon as the import has finished! (Usually within a few minutes) :)
ja: ページをリロードしないでください。インポートが完了するとすぐに通知されます！ （通常は数分以内）:)

en: Please edit your elements using the &quot;Edit Element&quot; button from an advanced layout builder page.
ja: 高度なレイアウトビルダーページの[要素の編集]ボタンを使用して要素を編集してください。

en: Please enable cookie consent messages in backend to use this feature.
ja: この機能を使用するには、バックエンドでCookie同意メッセージを有効にしてください。

en: Please enable this feature in your browser settings and reload the page.
ja: ブラウザの設定でこの機能を有効にして、ページをリロードしてください。

en: Please enter a valid Mailchimp API key, otherwise we will not be able to retrieve the lists that your visitors may subscribe to.
ja: 有効な Mailchimp API キーを入力してください、それ以外の場合は、訪問者が購読することができるリストを取得することはできません。

en: Please enter a valid license key. For more information, please click on the “Where’s my license key?” button.
ja: 有効なライセンスキーを入力してください。 詳細については、「私のライセンスキーはどこですか？」ボタンをクリックしてください。

en: Please enter your Envato Marketplace API Key.
ja: あなたのEnvatoマーケットプレイスAPIキーを入力してください。

en: Please enter your Envato Marketplace Username.
ja: あなたのEnvatoマーケットプレイスのユーザー名を入力してください。

en: Please fill in all required fields.
ja: すべての項目を入力してください。

en: Please insert a valid address in the fields above
ja: 上記のフィールドに有効な住所を入力してください

en: Please install and activate the plugin %1$sLeaflet Map%2$s to display your maps.
ja: プラグイン%1$s Leaflet Map %2$sをインストールしてアクティブ化し、マップを表示してください。

en: Please install the plugin %1$sInstagram Feed%3$s or %2$sInstagram Feed Pro%3$s to display your Instagram feed.
ja: プラグイン%1$s Instagram Feed %3$sまたは%2$s Instagram Feed Pro %3$sをインストールして、Instagramフィードを表示してください。

en: Please keep in mind that Version 3 needs to <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">monitor user behaviour and collects user data</a>. In case the score does not recognize a human Version 2 checkbox will be used additionally for verification. Therefore you must also register V2 keys.
ja: <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">バージョン3はユーザーの行動を監視し、ユーザーデータを収集する</a>必要があることに注意してください。スコアが人間を認識しない場合、バージョン2チェックボックスが検証のために追加で使用されます。したがって、V2キーも登録する必要があります。

en: Please keep in mind that in most cases only your web hosting company can change server settings, thus you should contact them with the messages provided (if any).
ja: ほとんどの場合、あなたのウェブホスティング会社だけがサーバーの設定を変更することができますので、（もしあれば）提供されたメッセージでそれらに連絡する必要がありますので、心に留めておいてください。

en: Please link to an external video by URL
ja: URLで外部動画にリンクしてください

en: Please make sure that your fields are filled in correctly
ja: フィールドが正しく入力されていることを確認してください

en: Please make sure that you’ve used the right shortcode or method to insert the slider, and check if the corresponding slider exists and it wasn’t deleted previously.
ja: スライダーを挿入するための正しいショートコードやメソッドを使用しているかどうかを確認し、対応するスライダーが存在するかどうか、以前に削除されていないかどうかを確認してください。

en: Please note, the slide background image (if any) will cover the video.
ja: スライドの背景画像（あれば）が動画を覆ってしまいますのでご注意ください。

en: Please note:
ja: ％s重要!!!％s同じページにウィジェットを持つ予約カレンダー（投稿/ページに挿入）を表示すると、最後のものは表示されませんのでご注意ください。

en: Please note: Images within the tooltip are currently not supported
ja: 注意：ツールチップ内の画像は現在サポートされていません

en: Please note: You CANNOT UNDO this action. Please CONSIDER EVERY POSSIBILITY before choosing to erase all plugin data, as you will not be able to restore data afterwards.
ja: 注意: この操作を元に戻すことはできません。すべてのプラグインデータの消去を選択する前に、あらゆる可能性を考慮してください。

en: Please note: if you do not like the default text that is displayed by those shortcodes you can change it by using [shortcode]Your text here[/shortcode]
ja: 注意：これらのショートコードで表示されるデフォルトのテキストが気に入らない場合は、[ショートコード]ここにテキストを[/ショートコード]を使用して変更できます。

en: Please note that Mega Menus are not supported for this element
ja: この要素では、メガメニューはサポートされていませんのでご注意ください

en: Please note that changing the default will overwrite any individual &quot;landscape&quot; width settings. Each item will have the same width
ja: デフォルトを変更すると、個々の「風景」の幅の設定が上書きされることに注意してください。各アイテムの幅は同じになります

en: Please note that logged in Administrators, Editors and Authors will still be able to access the site
ja: ログインした管理者、編集者、作成者は引き続きサイトにアクセスできますのでご注意ください

en: Please note that the Advanced Layout Builder for products will not work with all WooCommerce Extensions
ja: 製品の高度なレイアウトビルダーは、すべての WooCommerce 拡張機能では動作しませんのでご注意ください。

en: Please prove that you are human by solving the equation
ja: フォーム送信に下記の質問にお答えください（半角英数字）

en: Please provide a valid email address.
ja: 正しいメールアドレスを入力してください。

en: Please read our  %sOnline Documentation%s carefully, it will likely answer all of your questions.<br><br>You can also check the %sFAQs%s for additional information, including our support policies and licensing rules.
ja: 私たちの%sのオンラインドキュメント%sを丁寧に読んでください。おそらくすべての質問に答えるでしょう。<br><br>%s でFAQs%sをチェックして、サポートポリシーやライセンスルールなどの追加情報を確認することもできます。

en: Please read our %sonline documentation%s for more information about the API.
ja: APIの詳細については、%sオンラインドキュメント%sをご覧ください。

en: Please select Version 2 or 3 for reCAPTCHA
ja: reCAPTCHAにはバージョン2または3を選択してください

en: Please try another search term
ja: 別の検索語句を試してください

en: Please validate that you are a human first
ja: あなたが最初に人間であることを確認してください

en: Please verify the key - the last verified key is different.
ja: キーを確認してください-最後に確認されたキーが異なります。

en: Please verify the key.
ja: キーを確認してください。

en: Please verify the keys
ja: キーを確認してください

en: Please verify the keys - the last verified keys are different.
ja: キーを確認してください-最後に確認されたキーが異なります。

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Plugin Additions
ja: プラグインの追加

en: Plugin Details
ja: おっと。。。何かがうまくいかなかった。ワードプレスはアドオンをダウンロードできません。後でもう一度やり直すか <a class='thickbox open-plugin-details-modal' href='%s'>、[ここ]</a>から手動でダウンロードしてください。この状況が繰り返される場合は、当社の[サポートチーム]にお問い合わせください

en: Plugin activated successfully.
ja: プラグインが正常に有効化されました。

en: Plugin activation failed.
ja: プラグインの有効化に失敗しました。

en: Plugin installed successfully.
ja: プラグインのインストールに成功しました。

en: Plugin install failed.
ja: プラグインのインストールに失敗しました。

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Plugins and search engines may use this attribute to get more information about the role and behavior of a link.
ja: プラグインや検索エンジンはこの属性を使用して、リンクの役割や動作についての詳細な情報を得ることができます。

en: Plugin update required
ja: プラグインの更新が必要です

en: Plugin updates
ja: プラグインの更新

en: Popout editor
ja: ポップアウトエディタ

en: Popular
ja: 人気

en: Popularity
ja: 人気順

en: Popularity (sales)
ja: 人気(販売)

en: Popular posts
ja: 人気の記事

en: Pop up
ja: ポップアップ

en: Popup
ja: ポップアップ

en: Popup Events
ja: ポップアップイベント

en: Popup Height
ja: ポップアップの高さ

en: Popup Width
ja: ポップアップの横幅

en: Popup is a premium feature. You can preview all the options here with the Live Preview button, but you need to activate your copy of LayerSlider in order to use it on your front end pages. %sPurchase a license%s or %sread the documentation%s to learn more. %sGot LayerSlider in a theme?%s
ja: ポップアップはプレミアム機能です。 ライブプレビューボタンですべてのオプションをプレビューできますが、レイヤースライダのコピーをアクティブ化してフロントエンドページで使用する必要があります。詳細については、%sのライセンス購入で%s または %s のドキュメントを読む %s。%sでテーマにLayerSliderがありますか？ %s

en: Popup requires product activation. Click on the padlock icon to learn more.
ja: ポップアップには製品のアクティベーションが必要です。南京錠のアイコンをクリックして詳細をご覧ください。

en: Popups
ja: ポップアップ

en: Popup uses different kinds of layout settings than normal sliders. Press the button below to configure your Popup.
ja: 通常のスライダーよりもレイアウトの設定の種類を使用します。あなたのポップアップを構成するのには、以下のボタンを押します。

en: Portfolio
ja: ポートフォリオ

en: Portfolio Categories
ja: ポートフォリオのカテゴリ

en: Portfolio Category
ja: ポートフォリオのカテゴリ

[ctx: post type singular name]
en: Portfolio Entry
ja: ポートフォリオエントリ

en: Portfolio Grid
ja: ポートフォリオ グリッド

en: Portfolio Grid Image Size
ja: ポートフォリオのグリッドイメージのサイズ

[ctx: post type general name]
en: Portfolio Items
ja: ポートフォリオ

en: Portfolio small
ja: ポートフォリオ（小）

en: Portrait
ja: ポートレート

en: Position
ja: 位置

en: Position &amp; Dimensions
ja: 位置と寸法

en: Position at the Left
ja: 左の位置

en: Position at the Right
ja: 右の位置

en: Position of the image
ja: 画像の位置

en: Possible cause: your download limit might be exceeded - please try again later.
ja: 考えられる原因：ダウンロード制限を超えている可能性があります。しばらくしてからもう一度お試しください。

en: Post ID
ja: 投稿 ID

en: Post Metadata
ja: メタデータの投稿

en: Post Number
ja: 投稿数

en: Post Slider
ja: 投稿スライダー

en: Post Title
ja: 投稿タイトル

en: Post Types
ja: 投稿タイプ

en: Post Usage - which elements are used in this post
ja: 投稿の使用-この投稿で使用されている要素

en: Postalcode (Zip Code)
ja: 郵便番号（郵便番号）

en: Postcode
ja: 郵便番号

en: Postcode:
ja: 郵便番号:

en: Posts
ja: 投稿

en: Post status of elements is currently not available
ja: 要素の投稿ステータスは現在利用できません

en: Pre-Packaged
ja: プリパッケージ済み

en: Preface
ja: 序文

en: Prefer Blend Mode
ja: ブレンドモードが好ましい

en: Premium
ja: プレミアム

en: Premium Slider Templates
ja: プレミアムスライダーテンプレート

en: Premium features is available for preview purposes only.
ja: プレミアム機能はプレビューのみでご利用いただけます。

en: Prepend a text
ja: テキストを前に付ける

en: Prepended static text
ja: 接頭辞付き静的テキスト

en: Preprocessing Shortcodes In Header
ja: ヘッダーのショートコードの前処理

en: Preselect checkbox
ja: チェックボックスを事前選択

en: Press ENTER on your keyboard or the Save Button to save current state of a popup window
ja: キーボードまたは [保存] ボタンで enter キーを押して、ポップアップウィンドウの現在の状態を保存します。

en: Press ESC on your keyboard or the Close Button to close popup window.
ja: キーボードまたは閉じるボタンの ESC キーを押して、ポップアップウィンドウを閉じます。

en: Press TAB to navigate trough the various form fields of a popup window.
ja: tab キーを押して、ポップアップウィンドウのさまざまなフォームフィールドをトラフに移動します。

en: Press the Add Icon button to insert an icon
ja: アイコンの追加ボタンを押して、アイコンを挿入します

en: Prev
ja: 前へ

en: Prevent layer dragging in the editor.
ja: エディタでのレイヤーのドラッグを防止します。

en: Prevent layer from dragging in the editor.
ja: エディタにドラッグからレイヤーを防ぎます。

en: Prevent mouse events
ja: マウスイベントの防止

en: Prevent reopening
ja: 再開を防ぐ

en: Prevent slider clipping
ja: スライダーのクリッピングを防止します

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview &amp; Details
ja: プレビューと詳細

en: Preview Feature
ja: プレビュー機能

en: Preview Image
ja: プレビュー画像

en: Preview Image Size
ja: プレビュー画像

en: Preview Slide
ja: プレビュースライド

en: Preview for Selected Revision
ja: 選択したリビジョンのプレビュー

en: Preview from currenty matched elements
ja: 現在一致している要素からのプレビュー

en: Preview image for: %s
ja: プレビュー画像：%s

en: Previews are automatically generated from slide images in sliders.
ja: スライダー内のスライド画像からプレビューが自動生成されます。

en: Previous
ja: 前へ

en: Previously used menu
ja: 以前に使用したメニュー

en: Price
ja: 価格

en: Pricing
ja: 価格

en: Pricing Row
ja: 価格設定行

en: Primary color
ja: メインの色

en: Privacy
ja: プライバシー

en: Privacy Policy
ja: プライバシーポリシー

en: Privacy Settings
ja: プライバシー設定

en: Privacy Shortcodes
ja: プライバシーショートコード

en: Privacy and Cookies
ja: プライバシーとクッキー

en: Privacy settings has been updated.
ja: プライバシー設定を更新しました。

en: Private Repository
ja: プライベートレポジトリ

en: Problems with next upcoming event incorrect?
ja: 次の今後のイベントの問題は正しくありませんか？

en: Product
ja: 商品

en: Product Activation
ja: 製品のライセンス認証

en: Product Category
ja: 商品カテゴリー

en: Product Grid
ja: 製品グリッド

en: Product Hover
ja: 製品ホバー

en: Product ID
ja: 商品ID

en: Product Images
ja: 商品画像

en: Product Info
ja: 商品情報

en: Product Info Tab
ja: [製品情報] タブ

en: Product List
ja: 商品リスト

en: Product Meta Info
ja: 商品メタ

en: Product Price
ja: 商品価格

en: Product Purchase Button
ja: 製品購入ボタン

en: Product Reviews
ja: 製品レビュー

en: Product Slider
ja: 製品スライダ

en: Product Support
ja: プロダクトサポート

en: Product Tag
ja: 商品タグ

en: Product activation is optional. Add-Ons and other benefits can enhance your content &amp; workflow, but they are not required to build sliders or access essential features. Product activation requires you to have a license key, which is payable if you have received LayerSlider with a theme. For more information, please read our %sactivation guide%s.
ja: 製品のアクティベーションはオプションです。アドオンやその他の特典は、コンテンツやワークフローを強化することができますが、スライダーを構築したり、重要な機能にアクセスするために必要なものではありません。製品アクティベーションにはライセンスキーが必要です。詳細については、%sアクティベーションガイド%sをご覧ください。

en: Product activation is required in order to use Add-Ons. Add-Ons can enhance your content &amp; workflow, but they are optional and not required to build sliders. Product activation requires you to have a license key, which is payable if you have received LayerSlider with a theme. For more information, please read our %sactivation guide%s.
ja: アドオンを使用するには、製品のアクティベーションが必要です。アドオンは、コンテンツやワークフローを強化することができますが、スライダーを構築するために必要なものではありません。製品アクティベーションにはライセンスキーが必要です。詳細については、%sアクティベーションガイド%sをご覧ください。

en: Product activation is required in order to use this feature.
ja: この機能を利用するには、製品のアクティベーションが必要です。

en: Product activation is required to access premium templates.
ja: プレミアムテンプレートにアクセスするには、製品アクティベーションが必要です。

en: Product activation is required to access this feature.
ja: この機能にアクセスするには、製品のアクティベーションが必要です。

en: Product activation is required to receive automatic updates.
ja: 自動アップデートを受けるには、製品のアクティベーションが必要です。

en: Product activation is required to use Add-Ons. Add-Ons are optional, but they can enhance your content &amp; workflow. Activate your copy of LayerSlider in order to receive these additional benefits. <br><br> %sPurchase a license%s or %sread our documentation%s to learn more. %sGot LayerSlider in a theme?%s
ja: アドオンを使用するには、製品のアクティベーションが必要です。 アドオンはオプションですが、コンテンツとワークフローを強化できます。 これらの追加の特典を受けるには、LayerSliderのコピーをアクティブにします。 <br><br> %sライセンスを購入する%sまたは%s詳細についてはドキュメント%sをご覧ください。%sテーマでLayerSliderを取得しましたか？%s

en: Product activation unavailable
ja: 製品のアクティベーションができない

en: Product gallery
ja: 動的製品ギャラリー

en: Product layout on overview pages
ja: 概要ページの製品レイアウト

en: Products
ja: 商品

en: Products per page
ja: ページあたりの製品数

en: Profile for User:
ja: ユーザーのプロファイル:

en: Progress Bar Animation enabled?
ja: プログレスバーのアニメーションを有効にする

en: Progress Bar Coloring
ja: プログレスバーのカラーリング

en: Progress Bar Height?
ja: プログレスバーの高さ

en: Progress Bar Item
ja: 進捗バー

en: Progress Bar Style
ja: プログレスバーのスタイル

en: Progress Bars
ja: プログレスバー

en: Progress Bars Title
ja: プログレスバーのタイトル

en: Progress in &percnt;
ja: percnt の進捗状況

en: Promo Box
ja: プロモーションボックス

en: Promo Box Button
ja: プロモーションボックスボタン

en: Promotion
ja: プロモーション

en: Provide Feedback
ja: フィードバックを提供する

en: Provide a comfortable holding position (in degrees) for mobile devices, which should be the center point for parallax content where all layers should align perfectly.
ja: モバイル デバイスに快適な保持位置（度数）を提供します。これがパララックスコンテンツの中心点となり、すべてのレイヤーが完全に整列する必要があります。

en: Provide a message which indicates that your site uses cookies.
ja: サイトがCookieを使用していることを示すメッセージを提供します。

en: Provide a short message for a browser alert when user clicks the &quot;Do not accept and hide notification&quot; button. Inform him that refusing cookies will show the message bar every time he opens a new window or tab. Leave empty if you do not want to show the browser alert.
ja: ユーザーが[通知を受け入れて非表示にする]ボタンをクリックしたときに、ブラウザアラートのショートメッセージを提供します。 Cookieを拒否すると、新しいウィンドウまたはタブを開くたびにメッセージバーが表示されることを伝えます。ブラウザのアラートを表示したくない場合は、空のままにします。

en: Publish
ja: 公開

en: Publishing Date
ja: 発行日

en: Publishing Date and Time
ja: 公開日時

en: Purchase This Popup Template Pack
ja: このポップアップテンプレートパックを購入する

en: Purchase license
ja: ライセンスの購入

en: Purchases:
ja: ご購入

en: Purchases: A problem occured accessing your purchases. Unable to check for updates.
ja: 購入：購入へのアクセスで問題が発生しました。更新を確認できません。

en: Purchases: A problem occurred accessing your purchases. Unable to check for updates.
ja: 購入：購入へのアクセスで問題が発生しました。更新を確認できません。

en: Purchases: Envato returned a wrong datastructure accessing your purchases. Unable to check for updates:
ja: 購入：Envatoはあなたの購入にアクセスする間違ったデータ構造を返しました。更新を確認できません：

en: Purchases could not be accessed
ja: 購入にアクセスできませんでした

en: Purple
ja: パープル

en: Put back
ja: 戻して下さい

en: Quick CSS
ja: クイック CSS

en: Quick Edit LayerSlider
ja: LayerSliderのクイック編集

en: Quick Info & Hotkeys
ja: クイックヒントとホットキー

en: Quote
ja: 引用

en: Radial
ja: 放射状

en: Random
ja: ランダム

en: Read more
ja: 続きを読む

en: Read online resouces to get help
ja: 助けを得るためにオンラインリソースを読む

en: Read the documentation
ja: ドキュメントを読んでください

en: Recent
ja: 最近

en: Recently Created
ja: 最近作成された

en: Recently Modified
ja: 最近の変更点

en: Recent posts
ja: 最近の投稿

en: Recommended
ja: 推奨

en: Recommended Plugins:
ja: おすすめプラグイン

en: Red
ja: 赤

en: Reddit link
ja: リンク

en: Redirect
ja: リダイレクト

en: Redirect all users to this page
ja: すべてのユーザーをこのページにリダイレクトします

en: Redirect the user to another page
ja: ユーザーを別のページにリダイレクトする

en: Redirect to selected page
ja: 選択したページにリダイレクトする

en: Redirect to the Search Results page
ja: 検索結果ページにリダイレクトする

en: Redo
ja: やり直す

en: Referal URL 2:
ja: Referal の URL 2:

en: Referal URL:
ja: Referal の URL:

en: Refuse Cookie Warning
ja: クッキーの警告を拒否する

en: Register
ja: 登録

en: Register an API Key
ja: APIキーを登録する

en: Registered shortcode %s detected without closing ] at index %d. Fixed by closing Shortcode without attributes.
ja: インデックス%2$dで]を閉じずに検出された登録済みショートコード%1$s。属性なしでショートコードを閉じることで修正されました。

en: Registered shortcode %s detected without closing ] at index %d. To fix add shortcode: %s
ja: インデックス%2$dで]を閉じずに検出された登録済みショートコード%1$s。修正するにはショートコードを追加します：%3$s

en: Registered shortcode %s detected without closing ] at index %d. To fix it close shortcode (check for attributes to include).
ja: インデックス%2$dで]を閉じずに検出された登録済みショートコード%1$s。これを修正するには、ショートコードを閉じます（含める属性を確認します）。

en: Registered shortcode %s detected without closing ] at index %d. To fix it shortcode was added: %s
ja: インデックス%2$dで]を閉じずに検出された登録済みショートコード%1$s。それを修正するためにショートコードが追加されました：%3$s

en: Registered shortcode %s detected without closing ] at index %d. To fix it shortcode was be updated with %s
ja: インデックス%2$dで]を閉じずに検出された登録済みショートコード%1$s。それを修正するために、ショートコードは%3$sで更新されました

en: Registered shortcode %s detected without closing ] at index %d. To fix it update Shortcode with %s
ja: インデックス%2$dで]を閉じずに検出された登録済みショートコード%1$s。これを修正するには、ショートコードを%3$sで更新します

en: Related Entries
ja: 関連した記事

en: Related Products
ja: 関連商品

en: Release Notes
ja: リリースノート

en: Release channel:
ja: チャンネルを解放します。

en: Release log
ja: リリースログ

en: Relevance
ja: 関連性

en: Reloading the page
ja: ページをリロードする

en: Remember to update the passwords and roles of imported users.
ja: インポートしたユーザーのパスワードと役割を更新することを忘れないでください。

en: Remember unmute state
ja: アンミュート状態を覚えておく

en: Remind Me Later
ja: 後で思い出させる

en: Remote file is incorrect size
ja: リモートファイルが正しくないサイズです

en: Remote file is too large, limit is %s
ja: リモートファイルが大きすぎます。制限は %s です

en: Remote server did not respond
ja: リモートサーバーが応答しませんでした

en: Remote server returned error response %1$d %2$s
ja: リモートサーバーからエラー %1$d %2$s が返されました

en: Remove
ja: 削除

en: Remove Image
ja: 画像を削除

en: Remove Images
ja: 画像の削除

en: Remove Layer
ja: レイヤーを削除

en: Remove Theme Support &quot;deactivate_layerslider&quot; to activate
ja: テーマサポート「deactivate_layerslider」を削除してアクティブ化する

en: Remove character set
ja: 文字セットの削除

en: Remove content which contain certain words or hashtags in the caption. Separate multiple entries by commas (e.g. #awesome,#mytag)
ja: キャプションに特定の単語やハッシュタグが含まれているコンテンツを削除します。複数のエントリをカンマで区切ります（例：＃awesome、＃mytag）

en: Removed slider
ja: スライダーを削除

en: Removed sliders
ja: スライダーを削除

en: Remove element if the user navigated away from page 1 to page 2,3,4 etc
ja: ユーザーがページ1からページ2,3,4などに移動した場合は要素を削除します

en: Remove files and folders created by LayerSlider from the <i>/wp-content/uploads</i> directory. This will not affect your own uploads in the Media Library.
ja: LayerSlider が作成したファイルとフォルダを<i>/wp-content/uploads</i>ディレクトリから削除します。これはメディアライブラリにアップロードされたファイルには影響しません。

en: Remove layer(s)
ja: レイヤーを削除する

en: Remove layer background
ja: レイヤーの背景を削除

en: Remove layer image
ja: レイヤーの画像を削除

en: Remove query string from static resources
ja: 静的リソースからクエリ文字列を削除する

en: Remove query strings
ja: クエリ文字列を削除

en: Remove selected
ja: 選択削除

en: Remove slide image
ja: スライドイメージを削除

en: Remove the <i>wp_layerslider</i> database table, which stores your sliders.
ja: スライダーを保存している<i>wp_layerslider</i>データベーステーブルを削除します。

en: Remove theme plugin files and slides
ja: テーマプラグインファイルとスライドを削除します

en: Remove theme plugin files only and keep slides
ja: テーマプラグインファイルのみを削除し、スライドを保持します

en: Remove the relevant entries from the <i>wp_options</i> database table, which stores plugin settings.
ja: プラグインの設定を保存している<i>wp_options</i>データベーステーブルから関連するエントリを削除します。

en: Remove the relevant entries from the <i>wp_usermeta</i> database table, which stores user associated plugin settings.
ja: ユーザーに関連するプラグインの設定を保存している<i>wp_usermeta</i>データベーステーブルから関連するエントリを削除します。

en: Remove this font
ja: このフォントを削除する

en: Remove this layer
ja: このレイヤーを削除

en: Remove this slider
ja: スライダーを削除

en: Remove transition
ja: トランジションを削除

en: Remove video poster
ja: ビデオポスターを削除

en: Repeat
ja: 繰り返し

en: Repeat-x
ja: リピート-x

en: Repeat-y
ja: リピート-y

en: Repeat Control
ja: 繰り返しコントロール

en: Repeat Popup
ja: ポップアップを繰り返す

en: Repeat after
ja: 後に繰り返す

en: Repeats a transition based on the options below. If you set the Loop Count to 1, it can also act as a middle transition in the chain of animation lifecycles.
ja: 以下のオプションに基づいてトランジションを繰り返します。ループ回数を1に設定すると、アニメーションのライフサイクルの連鎖の中で中間のトランジションとしても機能します。

en: Replace With Icon
ja: アイコンに置き換える

en: Replay the slide from the start
ja: スライドを最初から再生する

en: Request for Download URL failed.
ja: ダウンロードURLのリクエストに失敗しました。

en: Required
ja: 必須

en: Required Plugins:
ja: 必要なプラグイン:

en: Reset Selected Options
ja: 選択したオプションをリセット

en: Reset all options
ja: すべてのオプションをリセット

en: Reset on close
ja: 閉じるのリセット

en: Reset slide
ja: スライドのリセット

en: Reset slider
ja: スライダーをリセット

en: Resize Events
ja: イベントのサイズ変更

en: Resources
ja: リソース

en: Responsive
ja: レスポンシブ

en: Responsive (choosen by Google API)
ja: レスポンシブ（Google APIによって選択）

en: Responsive Images
ja: レスポンシブ画像

en: Responsive Images And Lazy Loading
ja: レスポンシブ画像と遅延読み込み

en: Responsive Images For Lightbox (currently in beta only)
ja: ライトボックスのレスポンシブ画像（現在ベータ版のみ）

en: Responsive Images Thumbnails Overview:
ja: レスポンシブ画像のサムネイルの概要：

en: Responsive Site
ja: レスポンシブサイト

en: Responsive Styling
ja: レスポンシブ設定

en: Responsive mode
ja: レスポンシブモード

en: Responsive under
ja: レスポンシブの下

en: Restore editor
ja: エディタの復元

en: Restore removed
ja: 削除復元

en: Restore removed slider
ja: 削除されたスライダーを復元

en: Restore selected
ja: 選択したものを復元

en: Result
ja: 結果

en: Result Colors
ja: 結果の色

en: Resume the slideshow
ja: スライドショーを再開する

en: Return to Required Plugins Installer
ja: 必要なプラグインインストーラに戻る

en: Return to the Dashboard
ja: ダッシュボードへ戻る

en: Return to the dashboard
ja: ダッシュボードへ戻る

en: Return values handling has changed
ja: 戻り値の処理が変更されました

en: Revalidate or remove the token
ja: トークンを再検証または削除します

en: Reverse
ja: 反転

en: Reverse<br>duration
ja: リバース<br>期間

en: Reverse<br>easing
ja: リバース<br>イージング

en: Reverse the slide, then pause it
ja: スライドを反転させて一時停止

en: Reverse the slide, then replay it
ja: スライドを反転してから再生する

en: Reverting a slider to an earlier version adds another snapshot to Revisions, which can also be reverted if you change your mind and would rather return to the original copy.
ja: スライダを以前のバージョンに戻すと、別のスナップショットがリビジョンに追加されます。リビジョンは、変更して元のコピーに戻すと元に戻すこともできます。

en: Revert to This Revision
ja: このリビジョンに戻す

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Revisions Available:
ja: 利用可能なリビジョン：

en: Revisions Count
ja: 改訂数

en: Revisions Preferences
ja: リビジョンの設定

en: Revisions for Slider:
ja: スライダーのリビジョン:

en: Rewind
ja: 巻戻し

en: Right
ja: 右

en: Right Bar
ja: 右のバー

en: Right Bottom
ja: 右下

en: Right Centered
ja: 右中央揃え

en: Right Edge
ja: 右端

en: Right Framed
ja: 右枠

en: Right Sidebar
ja: 右サイドバー

en: Right Top
ja: 右上

en: Right to Left
ja: 右から左

en: Right without Frame
ja: フレームなしで右

en: Roadmap
ja: ロードマップ

en: RocketScript compatibility
ja: RocketScript の互換性

en: Rotate
ja: 回転

en: RotateX
ja: ローテートX

en: Rotate X-axis
ja: X軸を回転させる

en: RotateY
ja: ローテートY

en: Rotate Y-axis
ja: Y軸を回転させる

en: RotateZ
ja: ローテートZ

en: Rotate from bottom
ja: 下から回転

en: Rotate from left
ja: 左から回転

en: Rotate from right
ja: 右から回転

en: Rotate from top
ja: 上から回転

en: Rotates text fragments along the X (horizontal) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
ja: テキストの断片を X (水平) 軸に沿って指定された度数だけ回転させます。負の値は逆方向に回転させることができます。文字で区切られた複数の値をリストアップすることで、スライダーは、指定された値の間を循環することで、各テキストノード上で異なる遷移のバリエーションを使用します。

en: Rotates text fragments along the Y (vertical) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
ja: テキストの断片を Y (垂直) 軸に沿って指定された度数だけ回転させます。負の値は逆方向に回転させることができます。文字で区切られた複数の値をリストアップすることで、スライダーは、指定された値の間を循環することで、各テキストノード上で異なる遷移のバリエーションを使用します。

en: Rotates text fragments clockwise by the given number of degrees. Negative values are allowed for counterclockwise rotation. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
ja: テキストの断片を指定した度数だけ時計回りに回転させます。負の値は反時計回りに回転させることができます。文字で区切られた複数の値をリストアップすることで、スライダーは、指定された値の間を循環することで、各テキストノード上で異なる遷移のバリエーションを使用します。

en: Rotates the layer along the X (horizontal) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction.
ja: X (水平) 軸に沿ってレイヤーを指定された度数だけ回転させます。逆方向に回転させる場合は負の値が許されます。

en: Rotates the layer along the Y (vertical) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction.
ja: Y (垂直) 軸に沿ってレイヤーを指定された度数だけ回転させます。逆方向に回転させる場合は負の値が許されます。

en: Rotates the layer by the given number of degrees. Negative values are allowed for counterclockwise rotation.
ja: レイヤーを指定された角度だけ回転させます。負の値は反時計回りに回転させることができます。

en: Rotates the layer clockwise by the given number of degrees. Negative values are allowed for counterclockwise rotation.
ja: レイヤを指定した度数だけ時計回りに回転させます。負の値は反時計回りに回転させることができます。

en: Rotate to bottom
ja: 下に回転

en: Rotate to left
ja: 左に回転

en: Rotate to right
ja: 右に回転

en: Rotate to top
ja: 上に回転

en: Rotating Text
ja: テキストを回転させる

en: Rotation
ja: ローテーション

en: Rotation &amp; Skew
ja: 回転とスキュー

en: Rotation, Skew &amp; Mask
ja: 回転、スキュー、マスク

en: Rotation Animation
ja: 回転アニメーション

en: Rotation Of Flip Box
ja: フリップボックスの回転

en: Round
ja: 端数処理する

en: Rounded Big Bars
ja: 丸みを帯びた大きなバー

en: Rounded Borders
ja: 丸みを帯びた境界線

en: Rounded Corners
ja: 角丸

en: Rounded corners
ja: 角丸

en: Row Box-Shadow
ja: ボックスシャドー

en: Row Box-Shadow Color
ja: ボックスシャドウの色

en: Row Box-Shadow Width
ja: 行ボックス-影の幅

en: Row Layout
ja: 行レイアウト

en: Row Screen Options
ja: スクリーンオプション

en: Row Settings
ja: 行の設定

en: Row Settings apply to all columns in this row but can only be set in the first column
ja: 行設定はこの行のすべての列に適用されますが、最初の列でのみ設定できます

en: Rows
ja: 行

en: SEO Support
ja: SEOサポート

en: SEO improvements
ja: SEOの改善

en: SLIDER PACKS
ja: スライダー パック

en: SLIDERS
ja: スライダー

en: Sale!
ja: セール!

en: Sales
ja: セールス

en: Same height for all tabs
ja: すべてのタブで同じ高さ

en: Same window or tab
ja: 同じウィンドウまたはタブ

en: Satellite
ja: 衛星

en: Saturate
ja: 飽和

en: Save
ja: 保存

en: Save As New Custom Element
ja: 新しいカスタム要素として保存

en: Save Element as Template
ja: 要素をテンプレートとして保存

en: Save Element as Template: Choose a Name
ja: 要素をテンプレートとして保存: 名前の選択

en: Save Entry as Template
ja: エントリをテンプレートとして保存

en: Save all changes
ja: 変更をすべて保存する

en: Save as a new custom element template
ja: 新しいカスタム要素テンプレートとして保存

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Saved
ja: 保存しました

en: Saving ...
ja: 保存しています…

en: Saving image. This might take a moment ...
ja: 画像を保存します。少し時間がかかるかもしれませんが...

en: Scale
ja: スケール

en: Scale3D
ja: スケール3D

en: Scale Information
ja: スケール情報

en: ScaleX
ja: Xスケール

en: ScaleY
ja: スケールY

en: Scaled to:
ja: スケール：

en: Scale from bottom
ja: 下からスケール

en: Scale from left
ja: 左からスケール

en: Scale from right
ja: 右からスケール

en: Scale from top
ja: 上からスケール

en: Scales text fragments along the X (horizontal) axis by the specified vector. Use the value 1 for the original size. The value 2 will double, while 0.5 shrinks text fragments compared to their original size. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
ja: テキストの断片を X (水平) 軸に沿って、指定されたベクトルで拡大縮小します。元のサイズには値 1 を使います。値 2 は 2 倍になり、0.5 は元のサイズに比べてテキストの断片を縮小します。文字 | で区切られた複数の値をリストアップすることで、スライダーは、指定された値の間を循環することで、各テキストノード上で異なる遷移のバリエーションを使用します。

en: Scales text fragments along the Y (vertical) axis by the specified vector. Use the value 1 for the original size. The value 2 will double, while 0.5 shrinks text fragments compared to their original size. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
ja: テキストの断片を Y (垂直) 軸に沿って、指定されたベクトルで拡大縮小します。元のサイズには値 1 を使います。値 2 は 2 倍になり、0.5 は元のサイズに比べてテキストの断片を縮小します。文字 | で区切られた複数の値をリストアップすることで、スライダーは、指定された値の間を循環することで、各テキストノード上で異なる遷移のバリエーションを使用します。

en: Scales the layer along the X (horizontal) axis by the specified vector. Use the value 1 for the original size. The value 2 will double, while 0.5 shrinks the layer compared to its original size.
ja: X (水平) 軸に沿ってレイヤーを指定されたベクトルで拡大縮小します。元のサイズには値 1 を使います。値 2 は 2 倍になり、 0.5 は元のサイズに比べてレイヤーを縮小します。

en: Scales the layer along the Y (vertical) axis by the specified vector. Use the value 1 for the original size. The value 2 will double, while 0.5 shrinks the layer compared to its original size.
ja: Y (垂直) 軸に沿ってレイヤーを指定されたベクトルで拡大縮小します。元のサイズには値 1 を使います。値 2 は 2 倍になり、 0.5 は元のサイズに比べてレイヤーを縮小します。

en: Scale to bottom
ja: 下にスケール

en: Scale to fit (scales image so the whole image is always visible)
ja: フィットするように拡大縮小（画像全体が常に表示されるように画像を拡大縮小します）

en: Scale to left
ja: 左にスケール

en: Scale to right
ja: 右にスケール

en: Scale to top
ja: 上にスケール

en: Scan Widgets for Theme Shortcodes
ja: ウィジェットをスキャンしてテーマのショートコードを探す

en: Scan widgets
ja: ウィジェット

en: Schedule From
ja: スケジュール

en: Schedule Until
ja: スケジュールまで

en: Score requested %s - returned %s
ja: 要求されたスコア%s-返された%s

en: Screen Options
ja: スクリーンオプション

en: Screenwidth for burger menu button
ja: ハンバーガーメニューボタンの画面幅

en: Scripts priority
ja: スクリプトの優先順位

en: Scroll
ja: スクロール

en: Scroll Down Arrow
ja: 下矢印をスクロール

en: Scroll Wheel Zoom
ja: スクロール・ズーム

en: Scroll to element (Enter selector)
ja: 要素までスクロール（セレクタを入力

en: Scroll to top
ja: トップにスクロール

en: Search
ja: 検索

en: Search ALB Custom Element Templates
ja: ALBカスタム要素テンプレートを検索する

en: Search Coupons
ja: クーポンを検索

en: Search Engine Optimization Support
ja: 検索エンジン最適化

en: Search Form
ja: 検索フォーム

en: Search Icon
ja: 検索アイコン

en: Search Orders
ja: 注文を検索

en: Search Order statuses
ja: 検索順序のステータス

en: Search Portfolio Entries
ja: 検索

en: Search Product Categories
ja: カテゴリー検索

en: Search Product Tags
ja: 製品タグの検索

en: Search Products
ja: 検索

en: Search Results Background Color
ja: 検索結果の背景色

en: Search Results Container Margin
ja: 検索結果コンテナマージン

en: Search Results Container Padding
ja: 検索結果コンテナのパディング

en: Search Results Font Color
ja: 検索結果フォントの色

en: Search Results for address:
ja: 住所の検索結果：

en: Search Settings
ja: 検索設定

en: Search Variations
ja: 検索のバリエーション

en: Search icons ...
ja: アイコンを検索…

en: Search results container
ja: 検索結果コンテナ

en: Search results for &quot;%1$s&quot;
ja: &quot;%1$s&quot; の検索結果;

en: Search results for:
ja: 検索結果:

en: Search the site ...
ja: サイト内検索

en: Seasonal
ja: 季節限定

en: Second
ja: 秒

en: Secondary Menu
ja: サブメニュー

en: Secondary Menu - will be displayed if you selected a header layout that supports a submenu
ja: サブメニューをサポートするヘッダーレイアウトを選択した場合は、[セカンダリ] が表示されます。

en: Secondary Menu in top bar at the left
ja: 左側のトップバーにあるセカンダリメニュー

en: Secondary Menu in top bar at the right
ja: 右側のトップバーのセカンダリメニュー

en: Secondary color for link and button hover, etc
ja: リンクおよびボタンホバーのための二次色、等

en: Seconds
ja: 秒

en: Secret Key Version 2
ja: 秘密鍵バージョン2

en: Secret Key Version 3
ja: 秘密鍵バージョン3

en: Section Background
ja: セクションの背景色

en: Section Background Overlay
ja: セクションの背景オーバーレイ

en: Section Bottom Border Styling
ja: セクションの下罫線のスタイル

en: Section Colors
ja: セクションの色

en: Section Height
ja: 段落(Section)高度

en: Section Layout
ja: セクションのレイアウト

en: Section Minimum Height
ja: セクションの最小の高さ

en: Section Padding
ja: セクション余白

en: Section Top Border Styling
ja: セクションの上罫線のスタイル

en: Section Top Shadow
ja: 影の選択

en: Section content hidden. Click here to show it
ja: セクションの内容は非表示です。ここをクリックして表示してください

en: Section custom height
ja: セクションのカスタムの高さ

en: Section minimum custom height in &percnt;
ja: セクションの最小カスタム高さ（％）

en: Security
ja: セキュリティ

en: See Google documentation
ja: Googleのドキュメントを参照してください

en: Select
ja: 選択

en: Select %s font variants
ja: %s フォントバリエーションを選択してください

en: Select, where to show an additional description
ja: 追加の説明を表示する場所を選択します

en: Select...
ja: 選択…

en: Select Content
ja: コンテンツ項目を選択

en: Select Custom Elements
ja: カスタム要素を選択

en: Select Entries
ja: エントリを選択

en: Select Icon
ja: アイコンを選択

en: Select Images
ja: 画像を選択

en: Select Media
ja: メディアを選択

en: Select Media:
ja: メディアを選択

en: Select Post
ja: 投稿を選択

en: Select Post Type
ja: 投稿タイプを選択

en: Select Score For Human
ja: 人間のスコアを選択

en: Select Slide Content
ja: スライドコンテンツを選択

en: Select Theme Options Tabs For Import
ja: インポートするテーマオプションタブを選択します

en: Select Theme Options Tabs To Reset
ja: リセットするテーマオプションタブを選択します

en: Select Theme Options To Import
ja: インポートするテーマオプションを選択します

en: Select Theme Options To Reset
ja: リセットするテーマオプションを選択します

en: Select Video
ja: 動画を選択

en: Select Your Custom Error 404 Page
ja: カスタムエラー404ページを選択してください

en: Select Your Editor
ja: エディタを選択してください

en: Select Your Maintenance Mode Page
ja: メンテナンスモードページを選択します

en: Select a Custom Element to lock values
ja: カスタム要素を選択して値をロックします

en: Select a background color
ja: 背景色を選択する

en: Select a background color for the button
ja: ボタンの背景色を選択します

en: Select a background color for the input
ja: 入力の背景色を選択します

en: Select a background color for the search results container
ja: 検索結果コンテナの背景色を選択します

en: Select a background color for your overlay here.
ja: ここで、オーバーレイの背景色を選択します.

en: Select a border color
ja: 境界線の色を選択します

en: Select a border color for the input and button
ja: 入力とボタンの境界線の色を選択します

en: Select a category
ja: カテゴリを選択

en: Select a cell layout
ja: セルレイアウトを選択する

en: Select a custom arrow color. Leave empty if you want to use the default arrow color and style
ja: カスタムの矢印の色を選択します。デフォルトの矢印の色とスタイルを使用する場合は、空のままにします

en: Select a custom background color. Leave empty for default color
ja: ここで、このセルのカスタム背景色を選択します。 デフォルトの色の場合は空のままにします

en: Select a custom background color. Leave empty to use the default
ja: カスタムの背景色を選択（空白は既定値を使用）

en: Select a custom background color for the icon. Leave empty to use the default
ja: カスタムの背景色を選択（空白は既定値を使用）

en: Select a custom background color for this cell here. Leave empty for default color
ja: ここで、このセルのカスタム背景色を選択します。 デフォルトの色の場合は空のままにします

en: Select a custom background color for this section here. Leave empty for default color
ja: ここで、このセルのカスタム背景色を選択します。 デフォルトの色の場合は空のままにします

en: Select a custom background color for your Button here
ja: ボタンのカスタム背景色を選択

en: Select a custom background color for your Notification here
ja: 通知のカスタム背景色を選択してください

en: Select a custom background color for your Player here
ja: ボタンのカスタム背景色を選択

en: Select a custom background color for your Section border here.
ja: ここでセクションの境界線のカスタム背景色を選択します。

en: Select a custom background color for your button here
ja: ボタンのカスタム背景色を選択

en: Select a custom background color for your dropcap here
ja: ここにdropcapのカスタム背景色を選択します

en: Select a custom background color here
ja: ここでカスタム背景色を選択する

en: Select a custom border color. Leave empty to use the default
ja: カスタム ボーダー カラーを選択（空白は既定値を使用）

en: Select a custom border color here
ja: ここでユーザー設定の罫線の色を選択する

en: Select a custom border width for the circle
ja: 円のカスタム境界線幅を選択します

en: Select a custom border width for the search input and button
ja: 検索入力とボタンのカスタム境界線幅を選択します

en: Select a custom color for your Map here. The map will be tinted with that color. Leave empty if you want to use the default map color
ja: ここでマップのカスタム色を選択します。 マップはその色で色付けされます。 デフォルトのマップ色を使用する場合は空のままにします

en: Select a custom  color for your overlay here. Leave empty if you want no color overlay
ja: ここで、オーバーレイのカスタムカラーを選択します。色をオーバーレイしない場合は、空のままにします

en: Select a custom color for your overlay here. Leave empty if you want no color overlay
ja: ここでオーバーレイのカスタムカラーを選択します。カラーオーバーレイが必要ない場合は空のままにします

en: Select a custom color for your text here
ja: テキストのカスタムカラーを選択する

en: Select a custom font color. Leave empty to use the default
ja: フォント カラーを選択（空白は既定値を使用）

en: Select a custom font color for the active tab here. Leave empty for default color
ja: ここでアクティブなタブのカスタムフォントの色を選択します。デフォルトの色は空のままにします

en: Select a custom font color for the current active toggle. Leave empty to use the default
ja: 現在アクティブなトグルのカスタムフォントの色を選択します。デフォルトを使用するには、空のままにします

en: Select a custom font color for your Button here
ja: ボタンのカスタムフォントカラーを選択

en: Select a custom font color for your Heading area here
ja: 見出し領域のカスタムフォントの色を選択します。

en: Select a custom font color for your Heading here
ja: 見出しのカスタムフォント カラーを選択

en: Select a custom font color for your Notification here
ja: 通知のカスタムフォントの色を選択してください

en: Select a custom font color for your Player here
ja: ここでプレーヤーのカスタムフォントの色を選択します

en: Select a custom font color for your button here
ja: ボタンのカスタムフォントカラーを選択

en: Select a custom font color here
ja: ここでカスタムフォントの色を選択してください

en: Select a custom font size.
ja: カスタムフォントサイズを選択します。

en: Select a custom font size for the Heading.
ja: 見出しのカスタムフォントサイズを選択します。

en: Select a custom font size for the Subheading.
ja: 小見出しのカスタムフォントサイズを選択します。

en: Select a custom font size for the button. Leave empty to use the default
ja: カスタム フォント サイズを選択します。既定値を使用の場合は空のままにしてください

en: Select a custom font size for the caption titles.
ja: キャプションタイトルのカスタムフォントサイズを選択します。

en: Select a custom font size for the content.
ja: コンテンツのカスタムフォントサイズを選択します。

en: Select a custom font size for the content on the backside of the flipbox or the tooltip.
ja: フリップボックスまたはツールチップの裏側にあるコンテンツのカスタムフォントサイズを選択します。

en: Select a custom font size for the dates.
ja: 日付のカスタムフォントサイズを選択します。

en: Select a custom font size for the excerpt.
ja: 抜粋のカスタムフォントサイズを選択します。

en: Select a custom font size for the heading.
ja: 見出しのカスタムフォントサイズを選択します。

en: Select a custom font size for the headline in pixel or viewport width.
ja: 見出しのカスタムフォントサイズをピクセルまたはビューポート幅で選択します。

en: Select a custom font size for the icon
ja: アイコンのカスタムフォントサイズを選択します

en: Select a custom font size for the icon.
ja: アイコンのカスタムフォントサイズを選択します。

en: Select a custom font size for the input. Leave empty to use the default
ja: カスタム フォント サイズを選択します。既定値を使用の場合は空のままにしてください

en: Select a custom font size for the metadata in pixel.
ja: メタデータのカスタムフォントサイズをピクセル単位で選択します。

en: Select a custom font size for the numbers.
ja: 数字のカスタムフォントサイズを選択します。

en: Select a custom font size for the subheading.
ja: 小見出しのカスタムフォントサイズを選択します。

en: Select a custom font size for the sub titles.
ja: サブタイトルのカスタムフォントサイズを選択します。

en: Select a custom font size for the text.
ja: テキストのカスタムフォントサイズを選択します。

en: Select a custom font size for the title. Using non default values might need CSS styling.
ja: タイトルのカスタムフォントサイズを選択します。デフォルト以外の値を使用すると、CSSスタイルが必要になる場合があります。

en: Select a custom font size for the titles.
ja: タイトルのカスタムフォントサイズを選択します。

en: Select a custom grid color. Leave empty to use the default
ja: フォント カラーを選択（空白は既定値を使用）

en: Select a custom height for the search input and button
ja: 検索入力とボタンのカスタム高さを選択します

en: Select a custom hover background color. Leave empty to use the default
ja: カスタムの背景色を選択（空白は既定値を使用）

en: Select a custom hover font color. Leave empty to use the default
ja: フォント カラーを選択（空白は既定値を使用）

en: Select a custom icon color for your Heading here
ja: 見出しのカスタムフォント カラーを選択

en: Select a custom icon font color. Leave empty to use the default
ja: フォント カラーを選択（空白は既定値を使用）

en: Select a custom icon font color. Leave empty to use the default or the accent color defined in individual Milestones.
ja: カスタムアイコンのフォントの色を選択します。個々のマイルストーンで定義されているデフォルトまたはアクセントカラーを使用するには、空のままにします。

en: Select a custom pulse color here
ja: ここでカスタムパルスカラーを選択してください

en: Select a custom results color. Leave empty to use the default
ja: フォント カラーを選択（空白は既定値を使用）

en: Select a font color
ja: フォントの色を選択する

en: Select a font color for the input
ja: 入力のフォントの色を選択します

en: Select a font color for your overlay here.
ja: ここで、オーバーレイのフォントの色を選択します.

en: Select a font or icon color for the button
ja: ボタンのフォントまたはアイコンの色を選択します

en: Select a form color scheme here
ja: ここでフォームの配色を選択します

en: Select a heading color
ja: 見出しの色を選択してください

en: Select a heading style
ja: 見出しスタイルを選択してください

en: Select a heading tag for this element. Enfold only provides CSS for theme default tags, so it might be necessary to add a custom CSS class below and adjust the CSS rules for this element.
ja: この要素の見出しタグを選択します。 EnfoldはテーマのデフォルトタグのCSSのみを提供するため、以下にカスタムCSSクラスを追加し、この要素のCSSルールを調整する必要がある場合があります。

en: Select all
ja: すべて選択

en: Select all ......
ja: すべてを選択

en: Select a mailchimp list...
ja: mailchimpリストを選択してください...

en: Select an IconBox Icon below
ja: アイコンボックスのアイコンを下表より選択

en: Select an Icon below
ja: アイコンを下表より選択

en: Select an element to customize
ja: カスタマイズする要素の選択

en: Select an existing or upload a new background image
ja: 既存のを選択するか、新しい背景画像をアップロードします。

en: Select an icon below
ja: 下のアイコンを選択

en: Select an icon for the element here
ja: ここで要素のアイコンを選択します

en: Select an icon for your Button below
ja: 下記ボタンのアイコンを選択します

en: Select an icon for your grid item below
ja: 下のリスト項目のアイコンを選択してください

en: Select an icon for your list item below
ja: 下のリスト項目のアイコンを選択してください

en: Select an icon for your milestone below
ja: 以下のマイルストーンのアイコンを選択してください

en: Select an icon for your social service, job, etc. below
ja: ソーシャルサービスや仕事などのアイコンを下から選択してください

en: Select an icon for your tab title below
ja: 下のタブタイトルのアイコンを選択してください。

en: Select an icon to display above the headline
ja: 見出しの上に表示するアイコンを選択します

en: Select a number between 0 and 100
ja: 0 ~ 100 の数値を選択します

en: Select a page
ja: ページを選択

en: Select a page to display as footer (no socket)
ja: フッターとして表示するページを選択します（ソケットなし）

en: Select a page to display as footer and socket
ja: フッターとソケットとして表示するページを選択します

en: Select a page to display the content of this page in the footer area. You may also use pages created with the advanced layout builder.
ja: このページのコンテンツをフッター領域に表示するページを選択します。高度なレイアウトビルダーで作成されたページを使用することもできます。

en: Select a parallax type and event, then set the Parallax Level option to enable parallax layers.
ja: 視差タイプとイベントを選択し、視差レベルオプションを設定して視差レイヤーを有効にします。

en: Select a parent page for this entry. If no page is selected the theme will use session data to build the breadcrumb.
ja: このエントリの親ページを選択します。ページが選択されていない場合は、セッションデータを使用してパンくずを構築します。

en: Select a predefined color scheme
ja: 定義済みの配色パターンを選択する

en: Select a size for this contact form widget
ja: このお問い合わせフォームウィジェットのサイズを選択してください

en: Select a slide first.
ja: 最初のスライドを選択します。

en: Select a slider first.
ja: 最初のスライダーを選択します。

en: Select a style
ja: リンクのスタイルを選択

en: Select a theme color for this contact form widget
ja: このお問い合わせフォームウィジェットのテーマの色を選択してください

en: Select background color for your button here
ja: ボタンのカスタム背景色を選択

en: Select background color on hover for your button here
ja: ここでボタンのホバー時に背景色を選択します

en: Select category
ja: カテゴリーを選択

en: Select custom image size
ja: カスタムイメージサイズの選択

en: Select custom preview image size
ja: [カスタム]を選択し、プレビュー画像サイズ

en: Select default ALB Elements
ja: デフォルトのALB要素を選択します

en: Selected Revision by %s
ja: %s で選択したリビジョン

en: Selected speed in milliseconds for transition effect.
ja: 遷移効果のためにミリ秒単位で選択された速度。

en: Select filter for displaying:
ja: 表示するフィルターを選択します。

en: Select font color for your button here
ja: ボタンのカスタムフォントカラーを選択

en: Select font color on hover for your button here
ja: ここでボタンのホバー時にフォントの色を選択します

en: Select font display behaviour for your uploaded custom fonts and icon fonts. Please read carefully backend documentation before changing. You can also use filter avf_font_display.
ja: アップロードしたカスタムフォントとアイコンフォントのフォント表示動作を選択します。変更する前に、バックエンドのドキュメントを注意深くお読みください。フィルタavf_font_displayを使用することもできます。

en: Select headlines to include:
ja: 含める見出しを選択します。

en: Select here if you want to open the linked page in a new window
ja: 新しいウィンドウでリンク先のページを開きたい場合は、こちらを選択してください

en: Select here to remove the query string from static resources - but be aware the query strings allow browsers to detect changes to files and invalidate the browser cached files. Not doing this might break the layout or function of your site after an update until these files expire in browser cache.
ja: 静的リソースからクエリ文字列を削除するには、ここを選択します。ただし、クエリ文字列を使用すると、ブラウザがファイルへの変更を検出し、ブラウザのキャッシュファイルを無効にできることに注意してください。これを行わないと、更新後、これらのファイルがブラウザキャッシュで期限切れになるまで、サイトのレイアウトまたは機能が破損する可能性があります。

en: Select how Enfold will handle this header meta tag (index, follow). If you use a SEO plugin, you should leave this to plugin.
ja: Enfoldがこのヘッダーメタタグを処理する方法を選択します（インデックス、フォロー）。 SEOプラグインを使用する場合は、これをプラグインに任せる必要があります。

en: Select how cookies and privacy options should be loaded by default for new visitors. Please remember that it is the responsibility of the website owner to fulfill the local rules for data privacy.
ja: 新規訪問者に対してデフォルトでCookieとプライバシーオプションをロードする方法を選択します。データプライバシーに関する現地の規則を満たすことは、ウェブサイトの所有者の責任であることを忘れないでください。

en: Select how to align the form labels and the send button
ja: フォームラベルと送信ボタンの配置方法を選択します

en: Select how to display the icon beside your content
ja: コンテンツの横にアイコンを表示する方法を選択します

en: Select how to display the label
ja: ラベルの表示方法を選択してください

en: Select how to display your modal popup window. Country law regulation might enforce you to show the popup on first page load. If user does not accept cookies he will be prompted every time when opening a new window or tab.
ja: モーダルポップアップウィンドウの表示方法を選択します。国の法律規制により、最初のページの読み込み時にポップアップを表示するように強制される場合があります。ユーザーがCookieを受け入れない場合、新しいウィンドウまたはタブを開くたびにプロンプトが表示されます。

en: Select how your text should be split and animated.
ja: テキストをどのように分割してアニメーション化するかを選択します。

en: Select if content is used as FAQ and add schema.org markup to support Google Search. You must enable theme option &quot;Automated Schema.org HTML Markup&quot; (SEO tab). For valid structured HTML only one FAQ section allowed per page - you can activate &quot;Sorting&quot; and group questions if needed.
ja: コンテンツをFAQとして使用するかどうかを選択し、schema.orgマークアップを追加してGoogle検索をサポートします。テーマオプション「AutomatedSchema.orgHTML Markup」（SEOタブ）を有効にする必要があります。有効な構造化HTMLの場合、ページごとに許可されるFAQセクションは1つだけです。必要に応じて、「並べ替え」をアクティブにして質問をグループ化できます。

en: Select if the iconbox should receive a border around the content
ja: アイコンボックスがコンテンツの周囲に境界線を表示するかどうかを選択します

en: Select if you want all subitems of an element to use the same subitem element template or allow to select it individually for each subitem. The second allows you to create and edit the subitem elements individually. Changing this option will have no effect on existing elements in a page. You must edit these elements and save the page.
ja: 要素のすべてのサブアイテムで同じサブアイテム要素テンプレートを使用するか、サブアイテムごとに個別に選択できるようにするかを選択します。 2つ目は、サブアイテム要素を個別に作成および編集できるようにします。このオプションを変更しても、ページ内の既存の要素には影響しません。これらの要素を編集して、ページを保存する必要があります。

en: Select if you want to block reset of theme options and hide the reset button. You must select activate button before you can reset theme options.
ja: テーマオプションのリセットをブロックし、リセットボタンを非表示にするかどうかを選択します。テーマオプションをリセットする前に、アクティブ化ボタンを選択する必要があります。

en: Select if you want to display toggles in modal windows for advanced layout builder elements or you prefer to see all options at once (old style)
ja: 高度なレイアウトビルダー要素のモーダルウィンドウにトグルを表示するか、すべてのオプションを一度に表示するかを選択します（古いスタイル）

en: Select if you want to execute codeblock or display it to the user only.
ja: コードブロックを実行するか、ユーザーのみに表示するかを選択します。

en: Select if you want to grayscale the map. 0% is unchanged, 100% complete gray. This feature is not supported by older browsers.
ja: マップをグレースケールするかどうかを選択します。 0 % iは変更されておらず、100 % c完全な灰色。この機能は、古いブラウザではサポートされていません。

en: Select if you want to have access to the custom elements via the default WP CPT Screens. Links are added below theme options page link in dashboard and in admin bar &quor;New&quor;. Visibility depends on capability to manage custom elements.
ja: デフォルトのWPCPT画面を介してカスタム要素にアクセスするかどうかを選択します。リンクは、ダッシュボードと管理バーの＆quor; New＆quor;のテーマオプションページのリンクの下に追加されます。可視性は、カスタム要素を管理する機能に依存します。

en: Select if you want to see theme custom styles when editing a page/post with the block editor.
ja: ブロックエディタでページ/投稿を編集するときにテーマのカスタムスタイルを表示するかどうかを選択します。

en: Select if you want to show all your custom element shortcode buttons in a single tab or grouped like the ALB shortcode buttons, if more than one tab contains elements.
ja: 複数のタブに要素が含まれている場合は、すべてのカスタム要素のショートコードボタンを単一のタブに表示するか、ALBショートコードボタンのようにグループ化するかを選択します。

en: Select if you want to show the default Google badge or only a message below the submit button. This is mandatory if you want to use V3.
ja: デフォルトのGoogleバッジを表示するか、送信ボタンの下にメッセージのみを表示するかを選択します。 V3を使用する場合、これは必須です。

en: Select if you want to show the locked options by default when opening the modal popup to edit an element.
ja: モーダルポップアップを開いて要素を編集するときに、ロックされたオプションをデフォルトで表示するかどうかを選択します。

en: Select if you want to use Google Maps on your site. If it is disabled no Javascript to connect to Google Maps will be loaded in frontend.
ja: サイトでGoogleマップを使用するかどうかを選択します。無効にすると、Googleマップに接続するためのJavascriptがフロントエンドに読み込まれません。

en: Select if you want to use Google reCAPTCHA
ja: GooglereCAPTCHAを使用するかどうかを選択します

en: Select if you want to use any of your pages as your custom Error 404 Page. This page will be excluded from page lists and search results. You must deselect the page to make it accessible for public again.
ja: いずれかのページをカスタムエラー404ページとして使用するかどうかを選択します。このページは、ページリストと検索結果から除外されます。ページを再び公開するには、ページの選択を解除する必要があります。

en: Select if you want to use cookie logic or only display one time messages to your visitor but do not need the cookie logic. The message bar pops up again whenever you change the displayed text or button labels.
ja: クッキーロジックを使用するか、訪問者に1回限りのメッセージのみを表示するが、クッキーロジックを必要としないかを選択します。表示されるテキストまたはボタンのラベルを変更するたびに、メッセージバーが再びポップアップします。

en: Select image size
ja: 画像サイズを選択

en: Select menu to display
ja: 表示するメニューを選択

en: Select new
ja: 契約を変更

en: Select one or more taxonomies to get the next event for countdown. If none are selected all events are used.
ja: 1つ以上の分類法を選択して、カウントダウンの次のイベントを取得します。何も選択されていない場合、すべてのイベントが使用されます。

en: Select options
ja: オプションを選択

en: Select page
ja: ページを選択

en: Select post
ja: 投稿を選択

en: Select post types...
ja: CPTを選択してください

en: Select predefined pattern
ja: 事前定義されたパターンを選択します

en: Select score for human
ja: 人間のスコアを選択

en: Select slider
ja: スライダーの選択

en: Select slide transitions
ja: スライド遷移の選択

en: Select the Carousel Loop Type
ja: カルーセルループタイプを選択します

en: Select the Post, Page or Attachment you want to use
ja: 使用する投稿、ページ、添付ファイルを選択します。

en: Select the available options for button colors. Switching to advanced options for already existing buttons you need to set all options (color settings from basic options are ignored).
ja: ボタンの色に使用できるオプションを選択します。既存のボタンの詳細オプションに切り替えるには、すべてのオプションを設定する必要があります（基本オプションからの色設定は無視されます）。

en: Select the base element for your new custom element.
ja: 新しいカスタム要素の基本要素を選択します。

en: Select the behaviour of an open flipbox on mobile devices and touch screens
ja: モバイルデバイスとタッチスクリーンで開いているフリップボックスの動作を選択します

en: Select the color of your shop description
ja: ショップの説明の色を選択してください

en: Select the desired Page layout
ja: 目的のページレイアウトを選択します。

en: Select the entry that should be displayed
ja: 表示するエントリを選択して下さい。

en: Select the first color for the gradient.
ja: グラデーションの最初の色を選択します。

en: Select the gap between the elements
ja: 要素間のギャップを選択します

en: Select the gap between the images
ja: 画像間のギャップを選択します

en: Select the height of the icon in pixel
ja: アイコンの高さをピクセル単位で選択します

en: Select the height of the map in pixel.
ja: マップの高さをピクセル単位で選択します。

en: Select the hotspot styling
ja: ホットスポットのスタイリングを選択する

en: Select the left position of the icon anchor in pixel
ja: アイコンアンカーの左側の位置をピクセル単位で選択します

en: Select the list that the user should be added to. The form will be build automatically based on the list that you have set up in mailchimp.
ja: ユーザーを追加するリストを選択します。フォームは、mailchimp で設定したリストに基づいて自動的にビルドされます。

en: Select the location for the loaded css file
ja: ロードされたcssファイルの場所を選択します

en: Select the location for the loaded javascript file
ja: ロードされたJavaScriptファイルの場所を選択します

en: Select the maximum screenwidth to use a burger menu button instead of full menu. Above that the full menu is displayed
ja: フルメニューの代わりにハンバーガーメニューボタンを使用するには、最大画面幅を選択します。その上にフルメニューが表示されます

en: Select the metadata you want to display. If empty (or not available) your selection will be skipped.
ja: 表示するメタデータを選択します。空の場合（または使用できない場合）、選択はスキップされます。

en: Select the number of columns to display.
ja: 表示する列の数を選択します。

en: Select the number of rows of photos/videos in the carousel
ja: カルーセル内の写真/ビデオの行数を選択します

en: Select the opacity of the marker (0 = no opacity)
ja: マーカーの不透明度を選択します（0 =不透明度なし）

en: Select the opacity of your colored banner overlay
ja: 色付きのバナーオーバーレイの不透明度を選択する

en: Select the post to show metadata.
ja: メタデータを表示する投稿を選択します。

en: Select the resolution of the images.
ja: 画像の解像度を選択します。

en: Select the rotation animation
ja: 回転アニメーションを選択します

en: Select the rotation axis for the flip box
ja: フリップボックスの回転軸を選択します

en: Select the second color for the gradient.
ja: グラデーションの2番目の色を選択します。

en: Select the size of the team member image
ja: チームメンバーの画像のサイズを選択します

en: Select the sizing behavior of your full size sliders (e.g. hero scene).
ja: あなたのフルサイズのスライダーのサイズ変更動作（例えば、ヒーローシーン）を選択します。

en: Select the sort order of the displayed photos/videos.
ja: 表示される写真/ビデオの並べ替え順序を選択します。

en: Select the styling of the toggles
ja: トグルのスタイルを選択します

en: Select the styling of your menu item
ja: メニュー項目のスタイルを選択します

en: Select the thousands separator
ja: 千単位の区切り文字を選択します

en: Select the timezone of your date.
ja: 日付のタイムゾーンを選択します。

en: Select the top position of the icon anchor in pixel
ja: アイコンアンカーの一番上の位置をピクセル単位で選択します

en: Select the type of Highlight for your feed.
ja: フィードのハイライトの種類を選択します。

en: Select the type of background.
ja: 背景の種類を選択します。

en: Select the type of background for the column.
ja: 列の背景のタイプを選択します。

en: Select the type of background for the current active toggle title bar.
ja: 現在アクティブなトグルタイトルバーの背景のタイプを選択します。

en: Select the type of content for your milestone bullet
ja: マイルストーンの箇条書きのコンテンツの種類を選択します

en: Select the visibility of WooCommerce products. Default setting can be set at Woocommerce -&gt Settings -&gt Products -&gt Inventory -&gt Out of stock visibility
ja: WooCommerce製品の可視性を選択します。デフォルト設定は、Woocommerce->設定->製品->在庫->在庫切れの可視性で設定できます

en: Select the visibility of WooCommerce products. Default setting can be set at Woocommerce -&gt Settings -&gt Products -&gt Inventory -&gt Out of stock visibility. Currently it is only possible to hide products out of stock.
ja: WooCommerce製品の可視性を選択します。デフォルト設定は、Woocommerce->設定->製品->在庫->在庫切れの表示で設定できます。現在、在庫のない商品のみを非表示にすることができます。

en: Select the visibility of WooCommerce products depending on catalog visibility. Can be set independently for each product: Edit Product -&gt Publish panel -&gt Catalog visibility
ja: カタログの可視性に応じて、WooCommerce製品の可視性を選択します。製品ごとに個別に設定できます：[製品の編集]-> [公開]パネル-> [カタログの表示]

en: Select the visibility of WooCommerce products depending on checkbox &quot;This is a featured product&quot; in catalog visibility. Can be set independently for each product: Edit Product -&gt Publish panel -&gt Catalog visibility
ja: カタログの可視性の「これは注目の製品です」チェックボックスに応じて、WooCommerce製品の可視性を選択します。製品ごとに個別に設定できます：[製品の編集]-> [公開]パネル-> [カタログの表示]

en: Select the width of the icon in pixel
ja: アイコンの幅をピクセル単位で選択します

en: Select the width of the map in % of the container containing the map.
ja: マップを含むコンテナの% o fでマップの幅を選択します。

en: Select the width of the tooltip. Height is based on the content
ja: ツールヒントの幅を選択します。高さは、コンテンツに基づいています

en: Select to disable or enable the post navigation that links to the next/previous post on single entries. Setting is also used for portfolio. Use filter avf_post_nav_settings to customize.
ja: 単一エントリの次/前の投稿にリンクする投稿ナビゲーションを無効または有効にする場合に選択します。設定はポートフォリオにも使用されます。フィルタavf_post_nav_settingsを使用してカスタマイズします。

en: Select to disable plugin lightbox and link to Instagram page.
ja: プラグインライトボックスを無効にし、Instagramページにリンクする場合に選択します。

en: Select to disable the mobile layout
ja: モバイルレイアウトを無効にする場合に選択します

en: Select to display featured image for a single entry.
ja: 単一のエントリの注目画像を表示する場合に選択します。

en: Select to display featured image for a single portfolio entry.
ja: 単一のポートフォリオエントリの注目画像を表示する場合に選択します。

en: Select to display featured image for a single post entry.
ja: 単一の投稿エントリの注目画像を表示する場合に選択します。

en: Select to enable carousel autoplay
ja: カルーセルの自動再生を有効にする場合に選択します

en: Select to enable lazy loading using native HTML. Currently WP only supports images, but this might be extended for iframes in future. Please keep in mind that lazy loading might break animations when scrolling to images.
ja: ネイティブHTMLを使用した遅延読み込みを有効にする場合に選択します。現在、WPは画像のみをサポートしていますが、これは将来iframe用に拡張される可能性があります。画像にスクロールするときに、遅延読み込みによってアニメーションが破損する可能性があることに注意してください。

en: Select to force a reload of the page when user clicks the &quot;Accept Settings....&quot; or &quot;Do not accept....&quot; button. If you do not use external services a page reload is usually not necessary.
ja: ユーザーが[設定を受け入れる....]または[受け入れない....]ボタンをクリックしたときにページを強制的に再読み込みする場合に選択します。外部サービスを使用しない場合、通常、ページのリロードは必要ありません。

en: Select to load more content automatically as the user scrolls down the page.
ja: ユーザーがページを下にスクロールすると、より多くのコンテンツが自動的に読み込まれるように選択します。

en: Select to show a badge to reopen the message bar
ja: メッセージバーを再度開くためのバッジを表示する場合に選択します

en: Select to show a grouped overview of available image thumbnails.
ja: 使用可能な画像サムネイルのグループ化された概要を表示する場合に選択します。

en: Select to show an additional icon above headline
ja: 見出しの上に追加のアイコンを表示する場合に選択します

en: Select to show carousel navigation arrows
ja: カルーセルナビゲーション矢印を表示する場合に選択します

en: Select to show carousel pagination
ja: カルーセルのページ付けを表示する場合に選択します

en: Select to show comments in the lightbox.
ja: ライトボックスにコメントを表示する場合に選択します。

en: Select to show the Likes & Comments
ja: いいねとコメントを表示する場合に選択します

en: Select to show the bio in header.
ja: ヘッダーに略歴を表示する場合に選択します。

en: Select to show the feed header
ja: フィードヘッダーを表示する場合に選択します

en: Select to size of the header.
ja: ヘッダーのサイズを選択します。

en: Select to use the locked values of an existing custom element as a base for this element. Any changes to the locked settings of the underlying custom element(s) will be used. When using a cache plugin do not forget to invalidate server cache whenever you make changes to these elements.
ja: 既存のカスタム要素のロックされた値をこの要素のベースとして使用する場合に選択します。基になるカスタム要素のロックされた設定への変更が使用されます。キャッシュプラグインを使用するときは、これらの要素に変更を加えるたびにサーバーキャッシュを無効にすることを忘れないでください。

en: Select transitions
ja: 遷移を選択

en: Select use of the message bar
ja: メッセージバーの使用を選択します

en: Select what content you want to display.
ja: 表示内容の設定

en: Select what media you want to display.
ja: 表示内容の設定

en: Select what template you want to create. If you create an item template any settings for base template you make here will be ignored.
ja: 作成するテンプレートを選択します。アイテムテンプレートを作成する場合、ここで行ったベーステンプレートの設定は無視されます。

en: Select when to display the tooltips
ja: ツールヒントを表示するタイミングを選択する

en: Select where an existing custom link should be opend.
ja: 既存のカスタムリンクを開く場所を選択します。

en: Select where an existing custom link should be opened.
ja: 既存のカスタムリンクを開く場所を選択します。

en: Select where this cell should link to
ja: このセルがリンクする場所を選択します

en: Select where this column should link to
ja: この列がリンクする場所を選択します

en: Select where to display the tooltip in relation to the hotspot
ja: ホットスポットに関連してツールヒントを表示する場所を選択します

en: Select which entries should be displayed by selecting a taxonomy
ja: 分類を選択することでエントリを表示するかを選択します

en: Select which entries should be displayed by selecting a taxonomy. If none are selected all events are shown.
ja: 分類法を選択して、表示するエントリを選択します。何も選択されていない場合、すべてのイベントが表示されます。

en: Select which kind of HTML markup you want to apply to set the importance of the headline for search engines
ja: どの種類のHTMLマークアップを適用するかを選択して、検索エンジンの見出しの重要性を設定します

en: Select which kind of heading you want to display.
ja: 表示する見出しの種類を選択します.

en: Select which level of file merging and compression you want to apply to your CSS files
ja: CSSファイルに適用するファイルのマージと圧縮のレベルを選択します

en: Select which level of file merging and compression you want to apply to your Javascript files.
ja: Javascriptファイルに適用するファイルのマージと圧縮のレベルを選択します。

en: Select which page to display as your Blog Page. If left blank no blog will  be displayed
ja: ブログページとして表示するページを選択します。 空白のままにすると、ブログは表示されません

en: Select which page to display as your Blog Page. If left blank no blog will be displayed
ja: ブログページとして表示するページを選択します。 空白のままにすると、ブログは表示されません

en: Select which page to display as your Blog Page. If left blank no blog will be displayed. In case you do not see a select box - you have to publish pages.
ja: ブログページとして表示するページを選択します。空白のままにすると、ブログは表示されません。選択ボックスが表示されない場合は、ページを公開する必要があります。

en: Select which page to display on your Frontpage. If left blank the Blog will  be displayed
ja: フロントページに表示するページを選択します。空白のままにすると、ブログが表示されます

en: Select which page to display on your Frontpage. If left blank the Blog will be displayed
ja: Frontpage に表示するページを選択します。空白のままにすると、ブログが表示されます

en: Select which page to display on your Frontpage. If left blank the Blog will be displayed. In case you do not see a select box - you have to publish pages.
ja: フロントページに表示するページを選択します。空白のままにすると、ブログが表示されます。選択ボックスが表示されない場合は、ページを公開する必要があります。

en: Select which post types should be used. Note that your taxonomy will be ignored if you do not select an assign post type. If yo don't select post type all registered post types will be used
ja: 使用する投稿タイプを選択します。登録された投稿タイプを選択しない場合、タクソノミー(分類)は無視されるので注意してください。投稿タイプを選択しない場合は、登録されているすべての投稿タイプが使用されます

en: Select which post types should be used. Note that your taxonomy will be ignored if you do not select an assign post type. If you don't select post type all registered post types will be used
ja: 使用する投稿タイプを選択します。登録された投稿タイプを選択しない場合、タクソノミー(分類)は無視されるので注意してください。投稿タイプを選択しない場合は、登録されているすべての投稿タイプが使用されます

en: Select which table styling should be used if the screen is too small for the table.
ja: テーブルに対して画面が小さすぎる場合に使用するテーブルのスタイルを選択します。

en: Select which text defined in the media gallery is displayed below the lightbox image.
ja: メディアギャラリーで定義されているテキストをライトボックス画像の下に表示するかどうかを選択します。

en: Select your compare action if you have to remove multiple cookies. Be carefull with contains as this removes all cookies that contain the string (except the disabled cookie).
ja: 複数のCookieを削除する必要がある場合は、比較アクションを選択してください。文字列を含むすべてのCookie（無効化されたCookieを除く）が削除されるため、containsには注意してください。

en: Self hosted videos and audio features (WP-Mediaelement scripts)
ja: セルフホストのビデオとオーディオ機能（WP-Mediaelementスクリプト）

en: Send an E-Mail to:
ja: Ｅメールを送信

en: Send feedback
ja: フィードバックを送信する

en: Sending
ja: 送信中

en: Send us mail
ja: メールを送ってください

en: Separate Sidebars for Blog and Archive Pages
ja: ブログページとアーカイブページの個別のサイドバー

en: Separator / Whitespace
ja: セパレーター/空白

en: Separator between menu items
ja: メニュー項目間の区切り記号

en: Seperator
ja: セパレーター

en: Sepia
ja: セピア

en: Sequence
ja: シーケンス

en: Server Settings
ja: サーバーの設定

en: Server configuration issues detected!
ja: サーバー構成の問題が検出されました

en: Session has expired. Your requested action could not be executed. Please try again or reload the page.
ja: セッションの有効期限が切れました。要求されたアクションを実行できませんでした。もう一度試すか、ページをリロードしてください。

en: Set Cell Size
ja: セルサイズを設定

en: Set Manually
ja: サイズをマニュアルで設定

en: Set Privacy Policy
ja: プライバシーポリシー

en: Set Zoom level automatically to show all markers
ja: ズームレベルを自動的に設定して、すべてのマーカーを表示します

en: Set a border color for this column
ja: この列の境界線の色を設定します

en: Set a color for the box-shadow
ja: ボックスシャドウの色を設定します

en: Set a color to display a overlay above the banner image.
ja: バナー画像の上にオーバーレイを表示する色を設定します。

en: Set a custom background color. Any hex color code.
ja: カスタムの背景色を設定します。任意の16進カラーコード。

en: Set a custom color. Any hex color code.
ja: カスタムカラーを設定します。任意の16進カラーコード。

en: Set a custom color of the &quot;Burger&quot; Icon. Leave empty to use the default menu color
ja: 「バーガー」アイコンのカスタムカラーを設定します。デフォルトのメニューカラーを使用するには、空のままにします

en: Set a custom color of the 'Burger' Icon. Leave empty to use the default menu color
ja: 「バーガー」アイコンのカスタムカラーを設定します。デフォルトのメニューカラーを使用するには、空のままにします

en: Set a custom slider identifier to use in shortcodes instead of the database ID. Needs to be unique, and can contain only alphanumeric characters. This setting is optional.
ja: データベースIDの代わりに、ショートコードで使用するカスタムスライダー識別子を設定します。一意である必要があり、英数字のみを含むことができます。この設定はオプションです。

en: Set a custom top or bottom margin. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;
ja: カスタムの上マージンまたは下マージンを設定します。ピクセルベースの値と％ベースの値の両方が受け入れられます。例：30px、5％

en: Set a custom width for the Flyout. Pixel and % values are allowed. Eg: 350px or 70%
ja: フライアウトのカスタム幅を設定します。ピクセル値と％値が許可されます。例：350pxまたは70％

en: Set an animation for this element. The animation will be shown once the element appears first on screen. Animations only work in modern browsers and only on desktop computers to keep page rendering as fast as possible.
ja: この要素のアニメーションを設定します 要素が画面に最初に表示されると、アニメーションが表示されます アニメーションは現代のブラウザとデスクトップコンピュータでのみ動作し、ページのレンダリングをできるだけ速く保ちます.

en: Set a slide image
ja: スライド画像を設定します

en: Set a slide thumbnail
ja: スライドのサムネイルを設定します

en: Set a tab title
ja: タブタイトルを設定する

en: Set opacity for color Overlay
ja: カラーオーバーレイの不透明度を設定する

en: Set preview background:
ja: 背景のプレビュー

en: Sets a point on canvas from which transformations are calculated. For example, a layer may rotate around its center axis or a completely custom point, such as one of its corners. The three values represent the X, Y and Z axes in 3D space. Apart from the pixel and percentage values, you can also use the following constants: top, right, bottom, left, center, slidercenter, slidermiddle, slidertop, sliderright, sliderbottom, sliderleft.
ja: キャンバス上の点を設定し、そこから変換を計算します。例えば、レイヤーはその中心軸を中心に回転したり、コーナーの1つなどの完全にカスタムな点を中心に回転したりします。3つの値は、3D空間のX、Y、Z軸を表します。ピクセル値とパーセンテージ値の他に、top, right, bottom, left, center, slidercenter, slidermiddle, slidertop, sliderright, sliderbottom, sliderleft という定数を使用することもできます。

en: Sets a point on canvas from which transformations are calculated. For example, a layer may rotate around its center axis or a completely custom point, such as one of its corners. The three values represent the X, Y and Z axes in 3D space. Apart from the pixel and percentage values, you can also use the following constants: top, right, bottom, left, center.
ja: キャンバス上の点を設定し、そこから変換を計算します。例えば、レイヤーはその中心軸を中心に回転したり、コーナーの1つなどの完全にカスタムな点を中心に回転したりします。3つの値は、3D空間のX、Y、Z軸を表します。ピクセル値とパーセンテージ値の他に、上、右、下、左、中央の定数を使用することができます。

en: Sets the font boldness. Please note, not every font supports all the listed variants, thus some settings may have the same result.
ja: フォントの太さを設定します。すべてのフォントがリストされているすべてのバリアントをサポートしているわけではないので、設定によっては同じ結果になる場合があります。

en: Sets the layer position origin from which top and left values are calculated. The default is the upper left corner of the slider canvas. In a full width and full size slider, your content is centered based on the screen size to achieve the best possible fit. By selecting the “sides of the screen” option in those scenarios, you can allow layers to escape the centered inner area and stick to the sides of the screen.
ja: トップとレフトの値を計算するレイヤー位置の原点を設定します。デフォルトは、スライダー キャンバスの左上隅です。全幅および全サイズのスライダーでは、コンテンツは画面サイズに基づいて中央に配置され、可能な限り最適なフィット感が得られます。これらのシナリオで「画面の側面」オプションを選択することで、レイヤーが中央寄せされた内側の領域を脱出し、画面の側面に固執することを許可することができます。

en: Sets the starting time for this transition. Select one of the pre-defined options from this list to control timing in relation with other transition types. Additionally, you can shift starting time with the modifier controls below.
ja: このトランジションの開始時刻を設定します。他のトランジション タイプとの関連でタイミングを制御するには、このリストから事前に定義されたオプションの 1 つを選択します。さらに、以下の修飾子コントロールを使用して開始時刻をシフトすることができます。

en: Set the Portfolio Grid image size automatically based on column or layout width
ja: 列またはレイアウトの幅に基づいて、ポートフォリオのグリッドイメージのサイズを自動的に設定する

en: Set the border of the column here
ja: ここで列の境界線を設定します

en: Set the border radius of the column
ja: 列の境界半径を設定します

en: Set the border radius of the search form
ja: 検索フォームの境界線の半径を設定します

en: Set the colors of your hotspot
ja: ホットスポットの色を設定する

en: Set the column count for this element, based on the device screensize.
ja: デバイスの画面サイズに基づいて、この要素の列数を設定します。

en: Set the direction of the diagonal border
ja: 対角線の方向を設定します

en: Set the distance from the cell content to the border here. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;
ja: ここで、セルの内容から境界線までの距離を設定します。ピクセルベースの値と％ベースの値の両方が受け入れられます。例：30px、5％

en: Set the distance from the column content to the border here. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;
ja: ここで、列の内容から境界線までの距離を設定します。ピクセルベースの値と％ベースの値の両方が受け入れられます。例：30px、5％

en: Set the distance from the content to other elements here. Leave empty for default value. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;
ja: ここで、コンテンツから他の要素までの距離を設定します。デフォルト値は空のままにします。ピクセルベースの値と％ベースの値の両方が受け入れられます。例：30px、5％

en: Set the distance from the content to other elements here. Leave empty for default value. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;. px is used as default unit.
ja: ここで、コンテンツから他の要素までの距離を設定します。デフォルト値は空のままにします。ピクセルベースの値と％ベースの値の両方が受け入れられます。例：30px、5％。 pxはデフォルトの単位として使用されます。

en: Set the font size for the content, based on the device screensize.
ja: デバイスの画面サイズに基づいて、コンテンツのフォントサイズを設定します。

en: Set the font size for the heading, based on the device screensize.
ja: デバイスの画面サイズに基づいて、見出しのフォントサイズを設定します。

en: Set the font size for the number, based on the device screensize.
ja: デバイスの画面サイズに基づいて、数値のフォントサイズを設定します。

en: Set the font size for the subheading, based on the device screensize.
ja: デバイスの画面サイズに基づいて、小見出しのフォントサイズを設定します。

en: Set the font size for the text, based on the device screensize.
ja: デバイスの画面サイズに基づいて、テキストのフォントサイズを設定します。

en: Set the gallery height in relation to the gallery container width
ja: ギャラリーコンテナの幅に関連してギャラリーの高さを設定します

en: Set the height of the progress bar
ja: プログレスバーの高さ

en: Set the image size of the Portfolio Grid images
ja: ポートフォリオグリッドイメージのイメージサイズを設定する

en: Set the image size of the preview images
ja: プレビュー画像の画像サイズを設定する

en: Set the intensity of the parallax effect. Use negative values to shift layers in the opposite direction.
ja: 視差効果の強度を設定します。負の値を使用して、レイヤーを逆方向にシフトさせます。

en: Set the margin for the search results container
ja: 検索結果コンテナのマージンを設定します

en: Set the minimum height of all the cells in pixel. eg:400px
ja: 画素内のすべてのセルの最小の高さを設定します。例：400px

en: Set the number of the milestones visible at a time
ja: 一度に表示できるマイルストーンの数を設定します

en: Set the opacity of your overlay: 0.1 is barely visible, 1.0 is opaque
ja: オーバーレイの不透明度を設定します: 0.1 はわずかに表示され、1.0 は不透明です

en: Set the orientation of the cropped preview images
ja: トリミングされたプレビュー画像の向きを設定します

en: Set the orientation of the timeline
ja: タイムラインの方向を設定します

en: Set the padding for the icongrid container
ja: icongridコンテナのパディングを設定します

en: Set the padding for the search results container
ja: 検索結果コンテナのパディングを設定します

en: Set the placement of the milestones on the timeline
ja: タイムライン上のマイルストーンの配置を設定します

en: Set the position of the icons
ja: アイコンの位置を設定します

en: Set the position of the short ruler
ja: 短いルーラーの位置を設定します。

en: Set the preview image size automatically based on column or layout width
ja: 自動的にカラムまたはレイアウト幅に基づいて、プレビュー画像のサイズを設定する

en: Set the preview image size automatically based on column width
ja: 列の幅に基づいてプレビューイメージのサイズを自動的に設定する

en: Set the preview image size automatically based on slider height
ja: スライダの高さに基づいて、プレビューイメージのサイズを自動的に設定する

en: Set the screen width when cells in this row should switch to full width
ja: この行のセルを全角に切り替えるときに画面の幅を設定します

en: Set the style of the &quot;Burger&quot; Icon
ja: 「バーガー」アイコンのスタイルを設定する

en: Set the style of the 'Burger' Icon
ja: 「バーガー」アイコンのスタイルを設定します

en: Set the style of the page overlay that appears when the burger menu is clicked
ja: バーガーメニューをクリックしたときに表示されるページオーバーレイのスタイルを設定します

en: Set the style shadow of the border
ja: 境界線のスタイルシャドウを設定します

en: Set the styling for the testimonial grid
ja: お客様の声グリッドのスタイルを設定します

en: Set the visibility for this element, based on the device screensize.
ja: デバイスの画面サイズに基づいて、この要素の可視性を設定します。

en: Set the width of the box-shadow
ja: ボックスシャドウの幅を設定します

en: Settings
ja: 設定

en: Settings are for users that must opt in for cookies and services
ja: 設定は、Cookieとサービスをオプトインする必要があるユーザー向けです

en: Set up auto-updates to upgrade to this new version, or request it from the author of your theme if you’ve received LayerSlider from them. %sClick here%s to learn more.
ja: この新しいバージョンにアップグレードするように自動アップデートを設定するか、レイヤーライダーを受け取った場合はテーマの作者にリクエストしてください。%sで詳細は%sをクリックして詳細を確認してください。

en: Several options to change the header transparency and visibility on this page.
ja: このページのヘッダーの透過性と可視性を変更するいくつかのオプション。

en: Shadow
ja: 影

en: Share
ja: シェア

en: Share by Mail
ja: メールでシェア

en: Share links at the bottom of your blog post
ja: ブログの記事の下部にシェアリンク

en: Share on
ja: シェア開始

en: Share on Google+
ja: Google+で共有

en: Share on WhatsApp
ja: WhatsAppでシェアする。

en: Share this entry
ja: この記事をシェア

en: Share your gorgeous photos with the world or your loved ones in a truly inspirational way and create sliders with stunning effects with Origami.
ja: Origamiを使って、豪華な写真を世界中の人や大切な人と共有し、素晴らしい効果を持つスライダーを作成しましょう。

en: Shift In
ja: シフト

en: Shift Out
ja: シフトアウト

en: Shifts the above selected starting time by performing a custom operation. For example, &quot;- 1000&quot; will advance the animation by playing it 1 second (1000 milliseconds) earlier.
ja: カスタム操作を行うことで、上記の選択された開始時間をシフトします。例えば、&quot;- 1000&quot;は、アニメーションを1秒（1000ミリ秒）早く再生することでアニメーションを進めます。

en: Shifts the ending position of text nodes from their original on the horizontal axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the width of this layer. The values “left” or “right” position text nodes out the staging area, so they leave the scene from either side when animating to their destination location. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
ja: テキストノードの終了位置を、与えられたピクセル数だけ横軸上の元の位置からずらします。反対方向には負の値を使用します。パーセント値は、このレイヤーの幅に対する相対的な値です。左」または「右」の値は、テキスト ノードをステージング領域の外に配置するため、目的の場所にアニメーションする際には、どちらの側からもシーンから離れます。文字で区切られた複数の値をリストアップすることで、スライダーは、提供された値の間を循環させることで、各テキスト ノードで異なるトランジション バリエーションを使用します。

en: Shifts the ending position of text nodes from their original on the vertical axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the width of this layer. The values “top” or “bottom” position text nodes out the staging area, so they leave the scene from either vertical side when animating to their destination location. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
ja: テキストノードの終了位置を、指定されたピクセル数だけ垂直軸上の元の位置からずらします。反対方向には負の値を使用します。パーセント値は、このレイヤーの幅に対する相対的な値です。値 "top" または "bottom" は、テキスト ノードをステージング領域の外に配置するため、目的の場所にアニメーションする際には、どちらかの垂直方向からシーンから離れます。文字で区切られた複数の値をリストアップすることで、スライダーは、提供された値の間を循環させることで、各テキスト ノード上で異なるトランジション バリエーションを使用します。

en: Shifts the layer from its original position on the horizontal axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the width of this layer. The values “left” or “right” animate the layer out the staging area, so it can leave the scene on either side.
ja: 水平軸上の元の位置から、与えられたピクセル数だけレイヤーをシフトさせます。反対方向には負の値を使用します。パーセント値は、このレイヤーの幅に対する相対的な値です。左」または「右」の値は、レイヤーをステージングエリアからアニメーションさせ、どちらか一方の側でシーンから離れることができます。

en: Shifts the layer from its original position on the vertical axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the height of this layer. The values “top” or “bottom” animate the layer out the staging area, so it can leave the scene on either vertical side.
ja: レイヤを縦軸上の元の位置から、指定されたピクセル数だけシフトさせます。反対方向には負の値を使用します。パーセント値は、このレイヤーの高さに対する相対的な値です。値 "top" または "bottom" は、レイヤーをステージングエリアからアニメーションさせ、垂直方向のどちらかの側でシーンから離脱させることができます。

en: Shifts the layer starting position from its original on the horizontal axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the width of this layer. The values “left” or “right” position the layer out the staging area, so it can leave and re-enter the scene from either side during the transition.
ja: レイヤの開始位置を元の位置から横軸に指定されたピクセル数だけずらします。反対方向には負の値を使用します。パーセント値は、このレイヤーの幅に対する相対的な値です。左」または「右」の値は、レイヤーをステージングエリアの外に配置し、トランジション中にどちらの側からでもシーンを離れたり再入場したりできるようにします。

en: Shifts the layer starting position from its original on the horizontal axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the width of this layer. The values “left” or “right” position the layer out the staging area, so it enters the scene from either side when animating to its destination location.
ja: レイヤの開始位置を元の位置から横軸に指定されたピクセル数だけずらします。反対方向には負の値を使用します。パーセント値は、このレイヤーの幅に対する相対的な値です。左 "または "右 "の値は、レイヤーをステージングエリアの外に配置します。

en: Shifts the layer starting position from its original on the vertical axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the height of this layer. The values “top” or “bottom” position the layer out the staging area, so it can leave and re-enter the scene from either vertical side during the transition.
ja: レイヤの開始位置を元の位置から垂直軸上に指定されたピクセル数だけずらします。反対方向には負の値を使用します。パーセント値は、このレイヤーの高さに対する相対的な値です。top" または "bottom" の値は、レイヤーをステージングエリアの外に配置し、移行の間に垂直方向のどちらからでもシーンを離れたり再入力したりできるようにします。

en: Shifts the layer starting position from its original on the vertical axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the height of this layer. The values “top” or “bottom” position the layer out the staging area, so it enters the scene from either vertical side when animating to its destination location.
ja: レイヤの開始位置を元の位置から垂直軸上に指定されたピクセル数だけずらします。反対方向には負の値を使用します。パーセント値は、このレイヤーの高さに対する相対的な値です。値 "top" または "bottom" は、レイヤーをステージングエリアの外に配置するため、目的地までアニメーションする際には、垂直方向のどちらからでもシーンに入ります。

en: Shifts the starting position of text nodes from their original on the horizontal axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the width of this layer. The values “left” or “right” position text nodes out the staging area, so they enter the scene from either side when animating to their destination location. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
ja: テキストノードの開始位置を、与えられたピクセル数だけ横軸上の元の位置からずらします。反対方向には負の値を使用します。パーセント値は、このレイヤーの幅に対する相対的な値です。値 "left" または "right" は、テキスト ノードをステージング領域の外に配置するため、目的の位置にアニメーションする際には、どちらか一方の側からシーンに入ります。文字で区切られた複数の値をリストアップすることで、スライダーは提供された値の間を循環させることで、各テキスト ノード上で異なるトランジション バリエーションを使用します。

en: Shifts the starting position of text nodes from their original on the vertical axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the width of this layer. The values “top” or “bottom” position text nodes out the staging area, so they enter the scene from either vertical side when animating to their destination location. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
ja: テキストノードの開始位置を、与えられたピクセル数だけ垂直軸上の元の位置からずらします。反対方向には負の値を使用します。パーセント値は、このレイヤーの幅に対する相対的な値です。top」または「bottom」という値は、テキスト ノードをステージング領域の外に配置するため、目的の位置にアニメーションする際に、どちらかの垂直方向からシーンに入ります。文字で区切られた複数の値をリストアップすることで、スライダーは、提供された値の間を循環させることで、各テキスト ノード上で異なるトランジション バリエーションを使用します。

en: Shop
ja: ショップ

en: Shop Banner Image
ja: ショップバナー画像

en: Shop Banner Image Color Overlay
ja: ショップバナー画像のカラーオーバーレイ

en: Shop Description
ja: ショップ詳細

en: Shop Description Color
ja: ショップの説明の色

en: Shop Options
ja: ショップオプション

en: Shop internal cookie
ja: 内部Cookieを購入する

en: Shopping Cart
ja: ショッピングカート

en: Short Separator
ja: 小セパレーター

en: Shortcode
ja: ショートコード

en: Shortcode Usage Overview
ja: ショートコード使用の概要

en: Shortcode does no longer exist or has been deactivated.
ja: ショートコードが存在しないか、非アクティブ化されています。

en: Shortcodes are small text snippets that will be replaced with the actual slider on your front-end pages. This is one of the most commonly used methods. It works almost all places where you can enter text, including 3rd party page builders. Just copy and paste the following shortcode: %s
ja: ショートコードは、フロントエンドページの実際のスライダーに置き換えられる小さなテキストスニペットです。これは、最も一般的に使用される方法の1つです。サードパーティのページビルダーを含む、テキストを入力できるほとんどすべての場所で機能します。次のショートコードをコピーして貼り付けてください：%s

en: Shortcodes that are added with filter or used e.g. in plugins are NOT recognised as &quot;in use&quot;.
ja: フィルタを使用して追加されたショートコードや、プラグインなどで使用されたショートコードは、「使用中」として認識されません。

en: Shortcodes you can use in your Privacy Policy
ja: プライバシーポリシーで使用できるショートコード

en: Shortcode version for ALB element
ja: ALB要素のショートコードバージョン

en: Short description for backend
ja: バックエンドの簡単な説明

en: Should an icon be displayed at the center?
ja: アイコンを中央に表示する必要がありますか？

en: Should an icon be displayed at the left or right side of the button
ja: アイコンは、ボタンの左側に表示

en: Should an icon be displayed at the left side of the button
ja: アイコンは、ボタンの左側に表示

en: Should an icon be displayed at the left side of the progress bar
ja: プログレスバーの左側にアイコンを表示する

en: Should an icon be displayed at the left side of the tab title?
ja: タブタイトルの左側にアイコンを表示しますか?

en: Should an icon or image be displayed at the top of the tab title?
ja: タブタイトルの上部にアイコンまたは画像を表示する必要がありますか？

en: Should a pagination be displayed?
ja: ページ割付けを表示しますか？

en: Should a pagination be displayed? Pagination might not work as expected when there is more than one blog posts element on a page, a post or on the blog page.
ja: ページ付けを表示する必要がありますか？ページ、投稿、またはブログページに複数のブログ投稿要素がある場合、ページ付けが期待どおりに機能しない可能性があります。

en: Should a pagination be displayed to view additional entries? This disables &quot;Display Tabs for each category&quot;.
ja: 追加のエントリを表示するには、ページ付けを表示する必要がありますか？これにより、「各カテゴリのタブの表示」が無効になります。

en: Should a pagination or load more option be displayed to view additional  entries?
ja: ページネーションまたは追加読み込みのオプションは、その他のエントリを表示しますか？

en: Should a pagination or load more option be displayed to view additional entries?
ja: 追加のエントリを表示するには、改ページまたは読み込みのオプションを表示しますか?

en: Should a pagination or load more option be displayed to view additional images?
ja: 追加の画像を表示するには、改ページまたは読み込みのオプションを表示しますか?

en: Should be used in special cases only, as it can break otherwise functioning sites. This option is located on the main LayerSlider admin screen under the Advanced tab.
ja: 機能していないとサイトが壊れてしまう可能性があるので、特別な場合にのみ使用してください。このオプションはLayerSliderの管理画面の「詳細設定」タブにあります。

en: Should only one toggle be active at a time and the others be hidden or can multiple toggles be open at the same time?
ja: 一度に1つのトグルだけをアクティブにし、他のユーザーを非表示にするか、複数の切り替えを同時に開くことができますか。

en: Should product image be displayed?
ja: 製品イメージを表示する必要がありますか?

en: Should sorting options based on the taxonomies above be displayed?
ja: 上記の分類法に基づく並べ替えオプションを表示する必要がありますか？

en: Should the first entry be displayed bigger?
ja: 最初のエントリを大きく表示する必要がありますか?

en: Should the full entry be displayed or just a small excerpt?
ja: 完全なエントリを表示するか、わずかな抜粋だけを表示する必要がありますか？

en: Should the icons appear in an animated way?
ja: アイコンはアニメーションで表示する必要がありますか？

en: Should the image stretch to fill the available space?
ja: 利用可能なスペースを満たすために画像を拡大する必要がありますか？

en: Should the items appear in an animated way?
ja: アイテムはアニメーションで表示する必要がありますか？

en: Should the masonry items load in an animated way?
ja: 石積みアイテムはアニメーションでロードする必要がありますか？

en: Should the sorting options based on categories be displayed?
ja: カテゴリに基づくソートオプションが表示されますか?

en: Show
ja: 表示

en: Show/Hide Section
ja: セクションの表示/非表示

en: Show/Hide Tab Section
ja: タブセクションの表示/非表示

en: Show Advanced Details
ja: 詳細を表示

en: Show Blog Sidebar on Archiv Pages
ja: Archivページにブログサイドバーを表示する

en: Show Blog Sidebar on Archive Pages
ja: アーカイブページにブログサイドバーを表示する

en: Show Button Icon
ja: ボタンを表示

en: Show Carousel Navigation Arrows
ja: カルーセルナビゲーション矢印を表示する

en: Show Carousel Navigation Arrows:
ja: カルーセルナビゲーション矢印を表示する：

en: Show Carousel Pagination
ja: カルーセルのページネーションを表示/非表示にします。

en: Show Carousel Pagination:
ja: カルーセルのページネーションを表示/非表示にします。

en: Show Custom Styles In Backend Block Editor
ja: バックエンドブロックエディタでカスタムスタイルを表示する

en: Show Details
ja: 詳細を表示

en: Show Google Maps immediately
ja: Googleマップをすぐに表示する

en: Show Less Options
ja: 最小オプション表示

en: Show Locked Options
ja: ロックされたオプションを表示する

en: Show More Options
ja: 追加オプションを表示

en: Show On Mouse Hover - Hide On Click
ja: マウスホバーで表示-クリックで非表示

en: Show Parser Info
ja: パーサー情報を表示する

en: Show Popup for users
ja: ユーザーにポップアップを表示

en: Show Prev & Next buttons
ja: 「前へ」ボタンと「次へ」ボタンを表示

en: Show Prev & Next buttons on hover
ja: ホバーに前へ、次へボタンを表示

en: Show Progress Bar percentage?
ja: プログレスバーのパーセンテージを表示しますか？

en: Show Start & Stop buttons
ja: スタート ・ ストップのボタンを表示します

en: Show Theme Custom Styles
ja: テーマのカスタムスタイルを表示

en: Show Thumbnail and post title by default
ja: 既定でサムネイルと投稿タイトルを表示する

en: Show Thumnails and display post title by tooltip
ja: サムネイルを表示し、ヒントで投稿タイトルを表示する

en: Show Tooltips
ja: ツールヒントの表示

en: Show Transitions:
ja: トランジションを表示します。

en: Show advanced options
ja: 詳細オプションの表示

en: Show advanced settings
ja: 高度な設定を表示

en: Show a list of upcoming events
ja: 近日開催のイベントを表示

en: Show all elements
ja: すべての要素

en: Show all options without section headers
ja: セクションヘッダーなしですべてのオプションを表示

en: Show all products
ja: すべての商品を表示

en: Show a message string on contact form page instead
ja: 代わりに、お問い合わせフォームページにメッセージ文字列を表示してください

en: Show a preloader when opening a page on your site.
ja: サイトでページを開くときに preloader を表示します。

en: Show artists name
ja: アーティスト名を表示する

en: Show badge at the bottom left of the screen
ja: 画面の左下にバッジを表示する

en: Show badge at the bottom right of the screen
ja: 画面の右下にバッジを表示する

en: Show bar timer
ja: タイマーバーを表示する

en: Show bio in header
ja: ヘッダーに略歴を表示

en: Show circle timer
ja: サークルタイマーを表示

en: Show close button
ja: 閉じるボタンを表示

en: Show comments in the lightbox
ja: ライトボックスにコメントを表示する

en: Show comments in the lightbox:
ja: ライトボックスにコメントを表示します。

en: Show default Google badge on all pages
ja: すべてのページにデフォルトのGoogleバッジを表示する

en: Show element options for developers
ja: 開発者向けの要素オプションを表示する

en: Show empty Cells
ja: 空のセルを表示

en: Show facebook page widget &quot;Share/Like&quot; directly
ja: Facebookページウィジェット「Share / Like」を直接表示する

en: Show featured products only
ja: おすすめ商品

en: Show feed header
ja: フィード ヘッダーの表示

en: Show hidden products only
ja: 非表示商品を表示します

en: Show info
ja: 情報表示

en: Show in lightbox - loads after user interaction - preview image recommended
ja: ライトボックスに表示-ユーザー操作後にロード-プレビュー画像を推奨

en: Show layers that are visible on desktop.
ja: デスクトップに表示されているレイヤーを表示します。

en: Show layers that are visible on mobile phones.
ja: スマートフォンに表示されるレイヤーを表示します。

en: Show layers that are visible on tablets.
ja: タブレットで表示されるレイヤーを表示します。

en: Show locked options
ja: ロックされたオプションを表示する

en: Show locked options to all users
ja: ロックされたオプションをすべてのユーザーに表示する

en: Show me
ja: 見せてください

en: Show media icon/album cover
ja: メディアアイコン/アルバムカバーを表示する

en: Show message string on contact form page only, hide badge on other pages
ja: お問い合わせフォームページにのみメッセージ文字列を表示し、他のページにはバッジを非表示にします

en: Show navigation buttons
ja: ナビゲーションボタンを表示

en: Show only for first time visitors
ja: 初めての訪問者のみの表示

en: Show on screen
ja: 画面に表示

en: Show on single entry
ja: 単一のエントリに表示

en: Show popup on pageload
ja: ページロード時にポップアップを表示

en: Show products out of stock
ja: 在庫切れの商品を表示する

en: Show reopen badge
ja: 再開バッジを表示する

en: Show separate 'Archive Sidebar' on Archive Pages
ja: アーカイブページに個別の「アーカイブサイドバー」を表示する

en: Show separate Archive Sidebar on Archive Pages
ja: アーカイブページに個別のアーカイブサイドバーを表示する

en: Show sidebar on smartphones
ja: スマートフォンでサイドバーを表示

en: Show sidebar on smartphones (Sidebar is displayed then below the actual content)
ja: スマートフォンでサイドバーを表示する (サイドバーは実際のコンテンツの下に表示されます。)。

en: Show sidebar on smartphones (Sidebar is displayed then below the actual  content)
ja: スマートフォンでサイドバーを表示する (サイドバーは実際のコンテンツの下に表示されます。)。

en: Show single product page
ja: 1つの製品ページを表示

en: Show slidebar timer
ja: スライドバーのタイマーを表示

en: Show slide navigation buttons
ja: スライドナビゲーションボタンを表示

en: Show the &quot;Follow on Instagram&quot; Button
ja: 「Instagramでフォロー」ボタンを表示する

en: Show the &quot;Follow on Instagram&quot; Button:
ja: 「Instagramでフォロー」ボタンを表示する：

en: Show the &quot;Load More&quot; Button
ja: [さらに読み込む]ボタンを表示する

en: Show the &quot;Load More&quot; Button:
ja: [さらに読み込む]ボタンを表示します。

en: Show the Likes & Comments
ja: いいねとコメントを表示

en: Show the animation when user scrolls to the gallery
ja: ユーザーがギャラリーにスクロールしたときにアニメーションを表示する

en: Show the bar timer to indicate slideshow progression.
ja: スライドショーの進行を示すタイマーバーを表示します。

en: Show the bio in Header:
ja: ヘッダーに略歴を表示します。

en: Show the buttons only when someone moves the mouse cursor over the slider. This option depends on the previous setting.
ja: マウスカーソルがスライダの上に移動したときだけボタンを表示します。このオプションは以前の設定に依存します。

en: Show the default language flags
ja: デフォルトの言語フラグを表示する

en: Show the description above or below the title?
ja: タイトルの上または下のどちらに説明を表示しますか？

en: Show the feed Header:
ja: フィード ヘッダーの表示

en: Show the full Video without cropping
ja: トリミングせずに完全なビデオを表示する

en: Show the photo caption
ja: 写真のキャプションを表示する

en: Show this layer above every other layer while hovering.
ja: ホバーしている間、このレイヤーを他のすべてのレイヤーの上に表示します。

en: Show this layer on desktop.
ja: デスクトップにこのレイヤーを表示します。

en: Show this layer on mobile phones.
ja: スマホでこのレイヤーを表示します。

en: Show this layer on tablets.
ja: タブレットにこのレイヤーを表示します。

en: Show thumbnail and post title by default
ja: デフォルトでサムネイルと投稿タイトルを表示

en: Show thumbnails and display post title by tooltip
ja: ツールチップでサムネイルを表示し、投稿のタイトルを表示する

en: Show tracklist
ja: トラックリストを表示

en: Show tracknumbers
ja: トラック番号を表示する

en: Show transitions:
ja: トランジションを表示します。

en: Show until
ja: 表示にかけて

en: Shrinking Header
ja: ヘッダーの縮小

en: Shuffle mode
ja: シャッフルモード

en: Shuffle the playlist randomly
ja: プレイリストをランダムにシャッフルします

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Sidebar Flyout Menu (Classic)
ja: サイドバーフライアウトメニュー（クラシック）

en: Sidebar Flyout Menu (Minimal)
ja: サイドバーフライアウトメニュー（最小）

en: Sidebar Separator Styling
ja: サイドバーのセパレータのスタイリング

en: Sidebar Setting
ja: サイドバーの設定

en: Sidebar Settings
ja: サイドバー設定

en: Sidebar features
ja: サイドバーの特徴

en: Sidebar on Archive Pages
ja: アーカイブページのサイドバー

en: Sidebar on Blog Page
ja: ブログページのサイドバー

en: Sidebar on Pages
ja: ページのサイドバー

en: Sidebar on Single Post Entries
ja: 単一投稿のサイドバー

en: Sidebar on Smartphones
ja: スマートフォンのサイドバー

en: Signals when the slider wants to change slides, and is your last chance to divert it or intervene in any way.
ja: スライダーがスライドを変更したいときに通知し、それを流用したり、何らかの方法で介入したりする最後のチャンスです。

en: Signup Form Styling
ja: サインアップフォームのスタイル

en: Silver
ja: シルバー

en: Simple Fade in
ja: シンプルなフェードイン

en: Since these providers may collect personal data like your IP address we allow you to block them here. Please be aware that this might heavily reduce the functionality and appearance of our site.
ja: これらのプロバイダーはお客様のIPアドレスなどの個人データを収集する可能性があるため、ここでそれらをブロックすることができます。これにより、当サイトの機能と外観が大幅に低下する可能性があることに注意してください。

en: Since you have an empty slider, we’re showing you this for preview purposes. Start adding content to this slider and the preview feature will display your actual work instead of this message.
ja: 空のスライダーがあるので、これをプレビュー目的で表示しています。 このスライダにコンテンツを追加すると、プレビュー機能はこのメッセージの代わりに実際の作業を表示します。

en: Since you selected to display submenu items on click or on hover, the parent menu item does no longer navigate to the URL it contains, but toggles the visibility of its submenu items. If you want users to be able to open the parent menu URL the theme can create a clone of that item in the submenu
ja: クリックまたはホバーでサブメニュー項目を表示するように選択したため、親メニュー項目は、含まれているURLに移動しなくなりましたが、サブメニュー項目の表示が切り替わります。ユーザーが親メニューのURLを開くことができるようにする場合、テーマはサブメニューにそのアイテムのクローンを作成できます

en: Single Author, big preview Pic (no author picture is displayed, feature image is big)
ja: 横長画像（投稿者アイキャッチ無し）

en: Single Author, big preview Pic (no author picture is displayed, feature  image is big)
ja: 横長画像（投稿者アイキャッチ無し）

en: Single Author, small preview Pic (no author picture is displayed, feature image is small)
ja: 左側に小さなアイキャッチ（投稿者アイキャッチ無し）

en: Single Author, small preview Pic (no author picture is displayed, feature  image is small)
ja: 左側に小さなアイキャッチ（投稿者アイキャッチ無し）

en: Single Color
ja: 単色

en: Single Entry
ja: シングルエントリ

en: Single Post
ja: 記事ページ

en: Single Post Navigation
ja: シングルポストナビゲーション

en: Single Post Options
ja: 単一の投稿オプション

en: Single Post Style
ja: シングルポストスタイル

en: Single Product Added To Cart Message Box For ALB Products
ja: ALB製品のカートメッセージボックスに単一の製品が追加されました

en: Single item for %s:
ja: %sの単一アイテム：

en: Single post with big preview image (featured image)
ja: 大きなプレビュー画像とシングルポスト (写真特集)

en: Single post with small preview image (featured image)
ja: 小さなプレビュー画像とシングルポスト (写真特集)

en: Sinhala
ja: シンハラ

en: Site Key Version 2
ja: サイトキーバージョン2

en: Site Key Version 3
ja: サイトキーバージョン3

en: Site Setup & Plugin Settings
ja: サイトの設定とプラグインの設定

en: Size
ja: サイズ

en: Size Settings
ja: サイズの設定

en: Size of Likes & Comments
ja: いいねとコメントのサイズ

en: Size of caption text
ja: キャプションテキストのサイズ

en: Size of the header
ja: ヘッダーのサイズ

en: Size of the header:
ja: ヘッダーのサイズ：

en: Size of the text in px
ja: ピクセルのテキストのサイズ

en: Size of your Heading in Pixel or Viewport Width
ja: 見出しのサイズ（ピクセルまたはビューポート幅）

en: Size of your caption in pixel
ja: キャプションのサイズ (ピクセル単位)

en: Size of your numbers in Pixel
ja: 数字のピクセルサイズ

en: SkewX
ja: ゆがみX

en: SkewY
ja: ゆがみY

en: Skews text fragments along the X (horizontal) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
ja: テキストの断片を X (水平) 軸に沿って、指定された度数だけ斜めにします。負の値を指定すると、逆方向に移動することができます。文字で区切られた複数の値をリストアップすることで、スライダーは、指定された値の間を循環することで、各テキストノード上で異なる遷移のバリエーションを使用します。

en: Skews text fragments along the Y (vertical) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
ja: テキストの断片を Y (垂直) 軸に沿って、指定された度数だけ斜めにします。負の値は逆向きにすることができます。文字で区切られた複数の値をリストアップすることで、スライダーは、指定された値の間を循環することで、各テキストノード上で異なる遷移のバリエーションを使用します。

en: Skews the layer along the X (horizontal) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction.
ja: X (水平) 軸に沿ってレイヤーを指定された度数だけ斜めにします。負の値は逆方向の場合に使用できます。

en: Skews the layer along the X (horizontal) by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction.
ja: X (水平) に沿ってレイヤーを指定された度数だけ歪ませます。負の値は逆方向の場合に許されます。

en: Skews the layer along the Y (vertical) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction.
ja: Y (垂直) 軸に沿ってレイヤーを指定された度数だけ斜めにします。負の値は逆方向の場合に許されます。

en: Skews the layer along the Y (vertical) by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction.
ja: Y (垂直) に沿ってレイヤーを指定された度数だけ歪ませます。負の値は逆方向の場合に許可されます。

en: Skill or Task
ja: スキルまたはタスク

en: Skin
ja: スキン

en: Skin Editor
ja: スキンエディター

en: Skip Slide Breaks
ja: スキップスライドブレーク

en: Slanting from left to right
ja: 左から右に傾斜

en: Slanting from right to left
ja: 右から左に傾斜

en: Slide
ja: スライド

en: Slide #%d
ja: スライド #%d

en: Slide #%d copy
ja: スライド #%d を複製

en: Slide 1
ja: スライド 1

en: Slide 2
ja: スライド 2

en: Slide Animations
ja: スライドアニメーション

en: Slide Background Image
ja: スライドの背景画像

en: Slide Caption
ja: キャプションをスライド

en: Slide Change Events
ja: スライド変更イベント

en: Slide Content
ja: スライドコンテンツ

en: Slide Content goes here
ja: スライドコンテンツはここにあります

en: Slide Linking
ja: スライドリンク

en: Slide Options
ja: スライドオプション

en: Slide Thumbnail
ja: スライドサムネイル

en: Slide Timeline Events
ja: スライドタイムラインイベント

en: Slide Timing
ja: スライドタイミング

en: Slide Title
ja: スライド名

en: Slide Transition
ja: スライド切り替え効果

[ctx: noun]
en: Slide
ja: スライド

[ctx: verb]
en: Slide
ja: スライド

en: Slide background defaults
ja: スライドの背景のデフォルト値

en: Slide change starts (ignoring modifier)
ja: スライドチェンジ開始（修飾子を無視）

en: Slide delay
ja: 遅延スライド

en: Slide from bottom
ja: 下からスライド

en: Slide from left
ja: 左からスライド

en: Slide from right
ja: 右からスライド

en: Slide from top
ja: 上からスライド

en: Slide image
ja: スライドイメージ

en: Slide navigation buttons (including thumbnails) will be shown on mouse hover only.
ja: スライドナビゲーションボタン（サムネイルを含む）はマウスホバーで表示されます。

en: Slide navigation on hover
ja: マウスホバー上のスライドナビゲーション

en: Slider
ja: スライダー

en: Slider Animation
ja: スライダーアニメーション

en: Slider Classes
ja: スライダークラス

en: Slider Library
ja: スライダーライブラリ

en: Slider Revisions also saves the undo/redo controls. Even if there is no perfect snapshot, you will be able to undo the changes in-between to find what you are looking for.
ja: スライダリビジョンは、アンドゥ/リドゥコントロールも保存します。 完全なスナップショットがない場合でも、その間に変更を取り消して、探しているものを見つけることができます。

en: Slider Revisions also stores the undo/redo controls. There is no reason using very frequent saves since you will be able to undo the changes in-between.
ja: スライダーリビジョンには、元に戻す/やり直しコントロールも格納されています。 頻繁なセーブを使用する理由はありません。その間に変更を元に戻すことができるからです。

en: Slider Revisions is a premium feature. Activate your copy of LayerSlider in order to enjoy our premium benefits. %sPurchase a license%s or %sread the documentation%s to learn more. %sGot LayerSlider in a theme?%s
ja: スライダリビジョンはプレミアム機能です。 プレミアムのメリットを享受するには、LayerSliderのコピーを有効にしてください。%sのライセンスを購入、%sまたは%sの詳細を知るためにドキュメント%sを読んください。 テーマ%sのLayerSliderを取得しましたか？ %s

en: Slider Settings
ja: スライダー設定

en: Slider Width/Height Ratio
ja: スライダの幅/高さの比率

en: Slider appearance
ja: スライダーの外観

en: Slider autorotation duration
ja: スライダー自動回転機能の間隔

en: Slider controls
ja: スライダーコントロール

en: Slider dimensions
ja: スライダーの寸法

en: Slider global background
ja: スライダーのグローバル背景

en: Slider height
ja: スライダの高さ

en: Slider minimum height in pixel
ja: スライダーの最小高さ（ピクセル単位）

en: Slider preview
ja: スライダーのプレビュー

en: Slider preview image
ja: スライダーのプレビュー画像

en: Sliders
ja: スライダー

en: Slider saved successfully
ja: スライダーが正常に保存されました

en: Slider slug
ja: スライダースラッグ

en: Slider type
ja: スライダーのタイプ

en: Slider type & dimensions
ja: スライダーの種類と寸法

en: Slider width
ja: スライダーの幅

en: Slides
ja: スライド

en: Slides can either be generated based on images you choose or on recent post entries
ja: スライドは、選択した画像または最近の投稿エントリに基づいて生成することができます。

en: Slide settings
ja: スライド設定

en: Slideshow
ja: スライドショー

en: Slideshow Background
ja: スライドショーの背景

en: Slideshow Background Image
ja: スライドショーの背景画像

en: Slideshow Events
ja: スライドショーイベント

en: Slideshow Image Size
ja: スライドショーの画像サイズ

en: Slideshow Image and Video Size
ja: スライドショーの画像とビデオサイズ

en: Slideshow Image scrolling
ja: スライドショー画像のスクロール

en: Slideshow Settings
ja: スライドショーの設定

en: Slideshow Transition
ja: スライドショーの切り替え

en: Slideshow autorotation Settings in Seconds
ja: スライドショーのローテーションの設定 (秒)

en: Slideshow autorotation duration
ja: スライドショーのローテーション期間

en: Slideshow behavior
ja: スライドショーの動作

en: Slideshow button
ja: スライドショーボタンを表示

en: Slideshow can go backwards if someone switches to a previous slide.
ja: スライドショーは、誰かが前のスライドに切り替わった場合、後方に行くことができます。

en: Slideshow caption
ja: スライドショーのキャプション

en: Slideshow control styling?
ja: スライドショーコントロールのスタイリング?

en: Slideshow navigation
ja: スライドショーナビゲーション

en: Slideshow timers
ja: スライドショーのタイマー

en: Slideshow titles
ja: スライドショーのタイトル

en: Slideshow will automatically start after page load.
ja: ページロード後、自動的にスライドショーが開始されます。

en: Slideshow will automatically start after pages have loaded.
ja: スライドショーは、ページが読み込まれた後に自動的に開始されます。

en: Slideshow will proceed in random order. This feature does not work with looping.
ja: スライドショーはランダムな順番で進みます。この機能は、ループしている場合には動作しません。

en: Slideshow will rotate every X seconds
ja: スライドショーは、X 秒ごとに回転します

en: Slide sidewards
ja: スライド sidewards

en: Slide to bottom
ja: 下へスライド

en: Slide to left
ja: 左へスライド

en: Slide to right
ja: 右へスライド

en: Slide to top
ja: 上へスライド

en: Slide up/down
ja: スライドアップ/ダウン

en: Slightly fade in effect
ja: わずかにフェードイン効果

en: Slightly oversaturated
ja: わずかに過飽和

en: Small
ja: 小

en: Small Padding
ja: 小さなパディング

en: Small Thumbnails
ja: 小さいサムネイル

en: Small bar above Main Menu
ja: メインメニューの上に小さなバー

en: Smallest time unit
ja: 最小の時間単位

en: Small separator
ja: 小さなセパレータ

en: Small title
ja: スモールタイトル

en: Small with border
ja: ボーダー付き小

en: Smooth page transition when navigating from one page to the next. Please  disable if this causes problems with plugins when navigating ajax or  otherwise dynamical created content
ja: あるページから次のページに移動するときのスムーズなページ遷移。 ajaxまたは動的に作成されたコンテンツをナビゲートするときにプラグインで問題が発生する場合は、無効にしてください

en: Smooth page transition when navigating from one page to the next. Please disable if this causes problems with plugins when navigating ajax or otherwise dynamical created content
ja: ページ間を移動するときにページをスムーズに切り替えます。ajax または動的に作成されたコンテンツをナビゲートするときにプラグインに問題が発生する場合は無効にしてください

en: Sneak Peek on Product Updates
ja: 製品アップデートのスニークピーク

en: Social
ja: ソーシャル

en: Social Buttons
ja: ソーシャルボタン

en: Social Icon
ja: ソーシャルアイコン

en: Social Icon Hover Text
ja: ソーシャル アイコン ホバー

en: Social Icon URL:
ja: ソーシャルアイコンの URL:

en: Social Icons
ja: ソーシャルアイコン

en: Social Profiles
ja: ソーシャルプロフィール

en: Social Share Buttons
ja: ソーシャルシェアボタン

en: Solid
ja: 直線

en: Some SEO plugins need to process shortcodes when building the header. As this is time consuming it is disabled by default. Also if you experience problems you can leave it disabled until you find a solution to fix it.
ja: 一部のSEOプラグインは、ヘッダーを作成するときにショートコードを処理する必要があります。これには時間がかかるため、デフォルトでは無効になっています。また、問題が発生した場合は、修正するための解決策が見つかるまで無効のままにしておくことができます。

en: Some SEO plugins need to process shortcodes when bulding the header. As this is time consuming it is disabled by default. Also if you experience problems you can leave it disabled until you find a solution to fix it.
ja: 一部のSEOプラグインは、ヘッダーを作成するときにショートコードを処理する必要があります。これには時間がかかるため、デフォルトでは無効になっています。また、問題が発生した場合は、修正するための解決策が見つかるまで無効のままにしておくことができます。

en: Some server configuration make problems with ssl certificates (mostly self-signed certificates) when we check the readability of created merged files. In that case the files are not created. If you experience such problems try to disable the ssl verification during the creation process. This does not effect the protocoll on frontend pageload.
ja: 一部のサーバー構成では、作成されたマージファイルの可読性を確認するときに、SSL証明書（主に自己署名証明書）で問題が発生します。その場合、ファイルは作成されません。このような問題が発生した場合は、作成プロセス中にSSL検証を無効にしてみてください。これは、フロントエンドページロードのプロトコルには影響しません。

en: Some server configuration make problems with ssl certificates (mostly self-signed certificates) when we check the readability of created merged files. In that case the files are not created. If you experience such problems try to disable the ssl verification during the creation process. This does not effect the protocol on frontend pageload.
ja: 一部のサーバー構成では、作成されたマージファイルの可読性を確認するときに、SSL証明書（主に自己署名証明書）で問題が発生します。その場合、ファイルは作成されません。このような問題が発生した場合は、作成プロセス中にSSL検証を無効にしてみてください。これは、フロントエンドページロードのプロトコルには影響しません。

en: Some server configurations cache internal WP data and caused by a known but not yet fixed WP bug return wrong information about the existence of a compressed file - resulting in generating a new file again on every pageload and a rapidly growing folder ../wp-content/uploads/dynamic_avia.
ja: 一部のサーバー構成は内部WPデータをキャッシュし、既知であるがまだ修正されていないWPバグが原因で、圧縮ファイルの存在に関する誤った情報を返します。その結果、ページの読み込みごとに新しいファイルが再度生成され、フォルダー../wp-contentが急速に増加します。 / uploads / dynamic_avia。

en: Something went wrong.
ja: 何かが間違っていました

en: Something went wrong ...
ja: おっと！何かが間違っていた …

en: Sometimes the next upcoming event is not queried correctly. This is a known bug. In this case select a number of days to start the query before today. Usually 3-4 days should fix the problem.
ja: 次の今後のイベントが正しく照会されない場合があります。これは既知のバグです。この場合、今日より前にクエリを開始する日数を選択してください。通常、3〜4日で問題が解決します。

en: Sorry, a problem occured trying to communicate with Google reCAPTCHA API. You are currently not able to submit the contact form. Please try again later - reload the page and also check your internet connection.
ja: 申し訳ありませんが、Google reCAPTCHAAPIとの通信中に問題が発生しました。現在、お問い合わせフォームを送信することはできません。後でもう一度やり直してください。ページをリロードし、インターネット接続も確認してください。

en: Sorry, a problem occurred trying to communicate with Google reCAPTCHA API. You are currently not able to submit the contact form. Please try again later - reload the page and also check your internet connection.
ja: 申し訳ありませんが、Google reCAPTCHAAPIとの通信中に問題が発生しました。現在、お問い合わせフォームを送信することはできません。後でもう一度やり直してください。ページをリロードし、インターネット接続も確認してください。

en: Sorry, but the form could not be submitted - an error was found in your input. Please reload the page and try again.
ja: 申し訳ありませんが、フォームを送信できませんでした。入力にエラーが見つかりました。ページをリロードして、もう一度やり直してください。

en: Sorry, but the session time for this page has expired. Please reload the page.
ja: 申し訳ありませんが、このページのセッション時間は終了しました。ページをリロードしてください。

en: Sorry, but the verification failed. Please reload the page and try again.
ja: 申し訳ありませんが、検証に失敗しました。ページをリロードして、もう一度やり直してください。

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin activated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins activated.
ja[0]: 申し訳ありませんが、あなたは%sのプラグインを有効化するための適切な権限がありません。活性化されたプラグインを取得するのヘルプは、このサイトの管理者に連絡してください。

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin installed. | Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins installed.
ja[0]: 申し訳ありませんが、あなたは%sのプラグインをインストールするための適切な権限がありません。インストール済みのプラグインを取得するのヘルプは、このサイトの管理者に連絡してください。

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin updated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins updated.
ja[0]: 申し訳ありませんが、あなたは %s のプラグインを更新するために、適切な権限がありません。更新されたプラグインを取得するのヘルプは、このサイトの管理者に連絡してください。

en: Sorry, custom element icon section does not exist currently. Please save page content and reload page to see icon for the new element.
ja: 申し訳ありませんが、カスタム要素アイコンセクションは現在存在しません。新しい要素のアイコンを表示するには、ページのコンテンツを保存してページをリロードしてください。

en: Sorry, no posts matched your criteria
ja: 申し訳ありませんが、あなたの条件に一致する投稿

en: Sorry, no posts matched your criteria. Please try another search
ja: 申し訳ありませんが、条件に一致する投稿は見つかりませんでした。他の条件で検索してください

en: Sorry, the post you are looking for is not available. Maybe you want to perform a search?
ja: 申し訳ありませんが、お探しのページは見つかりませんでした。さらに検索をして見つけることも出来ます。

en: Sorry, the post you are looking for is not available. Maybe you want to  perform a search?
ja: 申し訳ありませんが、お探しのページは見つかりませんでした。さらに検索をして見つけることも出来ます。

en: Sorry, there has been an error.
ja: 申し訳ございません、エラーが発生しました。

en: Sorry, we are currently updating our site - please try again later.
ja: 申し訳ありませんが、現在サイトを更新しています。しばらくしてからもう一度お試しください。

en: Sorry, you have not enough rights to perform requested action.
ja: 申し訳ありませんが、リクエストされたアクションを実行するための十分な権限がありません。

en: Sort Order
ja: 並べ替え

en: Sort Order:
ja: 並び順:

en: Sortable?
ja: ソート可能？

en: Sort alphabetically
ja: アルファベット順に並べ替え

en: Sort by
ja: 並べ替え

en: Sort by Product ID
ja: 製品IDで並べ替え

en: Sort by average rating
ja: レビュー件数が多い

en: Sort by menu order and name
ja: メニューの順序と名前で並べ替え

en: Sort by most recent
ja: 最新

en: Sort by popularity
ja: おすすめ

en: Sort by price
ja: 価格順で並べ替え

en: Sort by relevance
ja: 関連性

en: Sorting
ja: 並び替え

en: Sorting Active
ja: アクティブな並べ替え

en: Sort layers
ja: ソート層

en: Sort randomly
ja: ランダムに並べ替え

en: Sort shortcode buttons by name ascending
ja: ショートコードボタンを名前の昇順で並べ替える

en: Sort shortcode buttons by name descending
ja: ショートコードボタンを名前の降順で並べ替える

en: Sort shortcode buttons by theme default sorting
ja: テーマのデフォルトの並べ替えでショートコードボタンを並べ替える

en: Sort shortcode buttons by usage
ja: ショートコードボタンを使用法で並べ替える

en: Source
ja: ソース

en: Space between buttons
ja: ボタン間のスペース

en: Space between columns
ja: 列間のスペース。

en: Spacing
ja: スペース

en: Spacing:
ja: 筆跡間隔:

en: Special: Email Icon (add your own URL to link to a contact form)
ja: 特別: 電子メールのアイコン (お問い合わせフォームにリンクする独自の URL を追加)

en: Special: RSS (add RSS URL, leave blank if you want to use default WordPress  RSS feed)
ja: 特別：RSS（RSS URLを追加し、デフォルトのWordPress RSSフィードを使用する場合は空白のままにします）

en: Special: RSS (add RSS URL, leave blank if you want to use default WordPress RSS feed)
ja: 特別: rss フィード (rss の URL を追加する場合は、デフォルトのワードプレスの rss を使用したい場合は、空白のままにします)

en: Special Effects
ja: 特殊効果

en: Special Heading
ja: 特別な見出し

en: Special effects are like regular slide transitions and they work in the same way. You can set them on each slide individually. Mixing them with other transitions on other slides is perfectly fine. You can also apply them on all of your slides at once by pressing the “Apply to others” button above. In case of 3D special effects, selecting additional 2D transitions can ensure backward compatibility for older browsers.
ja: 特殊効果は、通常のスライドトランジションのようなものであり、彼らは同じように動作します。あなたが個別に各スライドにそれらを設定することができます。他のスライド上の他のトランジションとそれらを混合することは完全に問題ありません。また、上の「他のスライドに適用」ボタンを押すことで、一度にすべてのスライドに適用することもできます。3D特殊効果の場合、追加の2Dトランジションを選択することで、古いブラウザでも下位互換性を確保することができます。

en: Specify a favicon for your site.
ja: サイトのファビコンを指定します。

en: Spin
ja: スピン

en: Spin horizontally
ja: 水平スピン

en: Spinner Icons
ja: スピナー アイコン

en: Spin vertically
ja: 垂直方向スピン

en: Square
ja: 正方形

en: Stable
ja: 安定版

en: Stacking order
ja: スタッキング順序

en: Standalone Icon with border and optional caption
ja: 独立したアイコンと境界線及び追加キャプション

en: StartAt
ja: 始める

en: Start Date
ja: 開始日

en: Start With Slide
ja: スライドでスタート

en: Start animation value
ja: アニメーション値の開始

en: Start at
ja: 開始

en: Start by adding columns and rows, then add content and styling to each.
ja: まず、列と行を追加し、それぞれにコンテンツとスタイルを追加します。

en: Start from beginning again
ja: 最初からやり直してください

en: Start immediately
ja: すぐに開始

en: Starting Slide:
ja: スライド開始：

en: Starting slide options
ja: スライドのオプションを開始

en: Start in viewport
ja: Viewportで起動

en: Start manually
ja: 手動で開始

en: Start media playback on slide
ja: スライドでメディア再生を開始する

en: Start only in viewport
ja: ビューポートのみでのスタート

en: Start on pageload
ja: ページロードから開始

en: Start slider immediately
ja: スライダーをすぐに開始

en: Start slideshow
ja: スライドショーを開始

en: Start when
ja: 開始時期

en: Start with Slide
ja: スライドでスタート

en: Start with slide
ja: スライドを開始します

en: State
ja: 都道府県

en: State:
ja: 都道府県:

en: Static layers from other slides
ja: 他のスライドからの静的レイヤー

en: Static like count:
ja: カウントのような静的：

en: Status
ja: ステータス

en: Stay Updated
ja: 更新情報

en: Stay in Touch with Kreatura
ja: Kreaturaと連絡を取り合う

en: Sticky Header
ja: 固定ヘッダー

en: Sticky Sidebar menu
ja: スティッキー サイドバー メニュー

en: Sticky Submenu
ja: 付箋サブメニュー

en: Sticky if Sidebar is smaller than the screen height, scroll otherwise
ja: サイドバーが画面の高さより小さい場合はスティッキー、そうでない場合はスクロールします。

en: Stop
ja: 停止

en: Stop Autorotation with the last slide
ja: 最後のスライドでローテーションを停止する

en: Stop after playing last song
ja: 最後の曲を再生した後に停止します

en: Stop the slideshow
ja: スライドショーの停止

en: Stored Site Cookies
ja: 保存されたサイトのCookie

en: Stores information needed by Google Analytics
ja: GoogleAnalyticsに必要な情報を保存します

en: Stores the shortcode version for the element
ja: 要素のショートコードバージョンを格納します

en: Stores the unique ID for the element
ja: 要素の一意のIDを格納します

en: Street Address:
ja: 番地:

en: Street address
ja: 番地

en: Street and Number
ja: 町名番地

en: Stretch
ja: 均等

en: Stretch Fullscreen
ja: ストレッチフルスクリーン

en: Stretch Video so it covers the whole slideshow (Video must be 16:9 for this option to work properly)
ja: それは全体のスライドショーをカバーするので、ビデオを伸ばす (ビデオは正しく動作するように、このオプションのための16:9 でなければなりません)

en: Stretched layout
ja: ストレッチ・レイアウト

en: Stretch fullwidth
ja: 全角ストレッチ

en: Stretch image to fit the slideshow size?
ja: スライドショーのサイズに合わせて画像を引き伸ばしますか?

en: Stretch to fit
ja: 合わせて伸ばす

en: Stretch to fit (stretches image to cover the element)
ja: フィットするようにストレッチ（要素をカバーするように画像をストレッチ）

en: Striped
ja: ストライプ

en: Style
ja: スタイル

en: Style?
ja: スタイル

en: Style properties
ja: スタイルプロパティ

en: Styles
ja: スタイル

en: Styling
ja: スタイリング

en: Styling of Marker
ja: マーカーのスタイリング

en: Sub-Title Font Sizes
ja: サブタイトルのフォントサイズ

en: Subheading
ja: 小見出し

en: Subheading Font Size
ja: 小見出しのフォント サイズ

en: Subheading Font Sizes
ja: 小見出しのフォントサイズ

en: Subheading Size
ja: 見出しの説明文の大きさ

en: Subheading Text
ja: 小見出しテキスト

en: Subject
ja: 件名

en: Submit
ja: 送信

en: Submit Button Label
ja: 送信ボタン ラベル

en: Subscribe
ja: 購読

en: Subscriber
ja: 加入者

en: Subscribers
ja: 登録者

en: Subtitle below name
ja: 名前の下のサブタイトル

en: Success (Green)
ja: 成功 (緑)

en: Successful check on %s.
ja: %sのチェックに成功しました。

en: Successfull: %d templates could be imported.
ja: 成功：%dテンプレートをインポートできました。

en: Successfully emptied LayerSlider caches.
ja: LayerSlider のキャッシュを空にすることに成功しました。

en: Successfully updated the Template Store library.
ja: テンプレートストアライブラリの更新に成功しました。

en: Suhosin:
ja: PHP守護神:

en: Suhosin may override PHP server settings that are otherwise marked OK here. If you experience issues, please contact your web hosting company and ask them to verify the listed server settings above.
ja: Suhosinは、ここでOKとマークされているPHPサーバー設定を上書きすることがあります。 問題が発生した場合は、Webホスティング会社に問い合わせて、上記のサーバー設定を確認するよう依頼してください。

en: Summary of missing tags:
ja: 欠落しているタグの要約：

en: Super Admin
ja: ネットワーク管理者

en: Support
ja: サポート

en: Support & FAQs
ja: サポートとよくある質問

en: Support Policies
ja: サポートポリシー

en: Suppress debug info
ja: デバッグ情報の抑制

en: Switch at 480px (smartphone portrait)
ja: 480pxで切り替え（スマートフォンのポートレート）

en: Switch at 768px (tablet portrait)
ja: 768pxで切り替え（タブレットのポートレート）

en: Switch at 990px (tablet landscape)
ja: 990pxで切り替え（タブレットの横向き）

en: Switch to a certain slide
ja: 特定のスライドに切り替える

en: Switch to the next slide
ja: 次のスライドに切り替える

en: Switch to the previous slide
ja: 前のスライドに切り替える

en: System Status
ja: システム状態

en: THIS OPTION IS IGNORED WHEN WP_DEBUG = true.
ja: このオプションは、WP_DEBUG = trueの場合は無視されます。

en: Tab
ja: タブ

en: Tab 1
ja: タブ 1

en: Tab 2
ja: タブ 2

en: Tab Content
ja: タブの内容

en: Tab Content goes here
ja: タブの内容はこちら

en: Tab Icon
ja: タブのアイコン

en: Tab Image
ja: タブの画像。

en: Tab Image Style
ja: 画像スタイル

en: Tab Label
ja: タブラベル:

en: Tab Padding
ja: パディング

en: Tab Position
ja: タブ位置

en: Tab Section
ja: タブセクション

en: Tab Section content hidden. Click here to show it
ja: タブセクションのコンテンツは非表示になっています。ここをクリックして表示してください

en: Tab Symbol
ja: Symbol

en: Tab Title
ja: タブのタイトル

en: Tab Title Background Color
ja: タブ タイトル(背景色)

en: Table
ja: テーブル

en: Table Builder
ja: テーブルビルダ

en: Table Caption
ja: テーブルキャプション

en: Table Design
ja: テーブルデザイン

en: Table Purpose
ja: テーブルの目的

en: Table Styling
ja: 表のスタイル

en: Tablet Landscape
ja: タブレットの横表示

en: Tablet Portrait
ja: タブレット ポートレート

en: Tabs
ja: タブ

en: Tabs Item
ja: タブアイテム

en: Tag
ja: タグ

en: Tag: | Tags:
ja[0]: タグ:

en: Tag cloud
ja: タグクラウド

en: Tags
ja: タグ

en: Tags:
ja: タグ:

en: Tamil
ja: タミル語

en: Target Audience
ja: 対象者

en: Target Pages
ja: 対象ページ

en: Target posts with the filters below
ja: 以下のフィルターを使用した投稿を対象としています

en: Taxonomy Overview Page
ja: タクソノミーの概要ページ

en: Teal
ja: ティール

en: Team Member
ja: チームメンバー

en: Team Member Description
ja: チームメンバーの説明

en: Team Member Image
ja: チームメンバーの画像

en: Team Member Item
ja: チームメンバー

en: Team Member Job title
ja: チームメンバーの役職

en: Team Member Name
ja: チームメンバー名

en: Telugu
ja: テルグ語

en: Template Name must have at least 3 characters
ja: テンプレート名は3文字以上でなければなりません

en: Template Store
ja: テンプレートストア

en: Template name already in use. Please delete the template with this name first or choose a different name
ja: テンプレート名が既に使用されています。最初にこの名前のテンプレートを削除するか、別の名前を選択してください

en: Templates
ja: テンプレート

en: Temporarily disable and hide the item without deleting it, if its out of stock
ja: アイテムを非表示にし在庫切れにする。（削除せずに一時的に無効する）

en: Terms of Use
ja: 利用規約

en: Terrain
ja: 地形

en: Testimonial Grid
ja: 証言グリッド

en: Testimonial Grid Columns
ja: 証言グリッド列

en: Testimonial Grid Style
ja: お客様の声グリッドスタイル

en: Testimonial Item
ja: お客様の声アイテム

en: Testimonial Slider (Compact)
ja: 証言スライダー (コンパクト)

en: Testimonial Slider (Large)
ja: 証言スライダー (大)

en: Testimonial Style
ja: 評価スタイル

en: Testimonial by
ja: 推薦状

en: Testimonials
ja: お客様の声

en: Text
ja: テキスト

en: Text/icon color when hovering over a photo
ja: 写真にカーソルを合わせたときのテキスト/アイコンの色

en: Text/icon color when hovering over a photo:
ja: 写真にカーソルを合わせたときのテキスト/アイコンの色：

en: Text Align
ja: テキストの配置

en: Text Alignment
ja: テキストの配置

en: Text Block
ja: テキスト ブロック

en: Text Decoration
ja: テキスト装飾

en: Text Editor Icons
ja: テキスト エディターのアイコン

en: Text Font Size
ja: テキストのフォント サイズ

en: Text Layer
ja: テキスト レイヤー

en: Text Link?
ja: テキストリンク

en: Text Settings
ja: テキスト設定

en: Text Size
ja: テキストサイズ

en: Text Transform
ja: テキスト変換

en: Text align
ja: テキストの配置

en: Textblock shortcode created around a plain text content to keep it editable: %s
ja: 編集可能に保つためにプレーンテキストコンテンツの周囲に作成されたテキストブロックショートコード：%s

en: Textblock shortcode created at index %d around a text content to keep it editable: %s
ja: 編集可能な状態を維持するために、テキストコンテンツの周囲のインデックス%dに作成されたテキストブロックショートコード：%s

en: Text color of the button
ja: ボタンのテキストの色

en: Text color of the button:
ja: ボタンのテキストの色：

en: Text color of the caption
ja: キャプションのテキストの色

en: Text decoration
ja: テキストの装飾

en: Text that appears if you place your mouse above the Icon
ja: マウスをアイコンの上に置くと表示されるテキスト

en: Text used for the button:
ja: ボタンに使用されるテキスト：

en: Thai
ja: タイ語

en: Thank you for installing LayerSlider WP! Version 6 is our biggest update yet.
ja: いつもLayerSlider WPをインストールしていただきありがとうございます。バージョン6は今までで最大のアップデートです。

en: Thank you for purchasing LayerSlider! Your site is activated to receive automatic updates and to access all premium content & features.
ja: LayerSliderをご購入いただきありがとうございます。あなたのサイトが自動的に更新され、すべてのプレミアムコンテンツと機能にアクセスするために有効になっています。

en: Thank you for subscribing to our newsletter!
ja: 私たちのニュースレターを購読していただきありがとうございます!

en: Thank you for your Message!
ja: メッセージありがとうございます!

en: Thank you for your support and trust in Kreatura when using our products and services. To keep pace with the new data protection laws taking effect on May 25, 2018 in the European Union, we are updating our privacy policies. Please, do visit our %sGeneral Data Protection Regulation%s page for more information.
ja: 当社の製品およびサービスを使用する際に、Kreaturaに対するサポートと信頼に感謝します。欧州連合で2018年5月25日に施行される新しいデータ保護法に対応するため、プライバシーポリシーを更新しています。詳細については、%s一般データ保護規則%sのページをご覧ください。

en: The 'Default Font' can't be deleted.
ja: 「デフォルト・フォント」を削除することはできません。

en: The 8 latest Portfolio Entries
ja: 最新の8つのポートフォリオエントリ

en: The 20 latest Blog Posts
ja: 20件の最新の投稿

en: The API "set" is a required parameter.
ja: APIの設定のために必須のパラメータです。

en: The Auto importing script could not be loaded. Please use the wordpress importer and import the XML file <pre>%s</pre> manually.
ja: 自動インポートスクリプトを読み込めませんでした。ワードプレスインポータを使用して、XMLファイルをインポートしてください<pre>%s</pre>手動で。

en: The Avia Layout Builder allows you to create unique layouts with an easy to use, drag and drop interface.
ja: レイアウトビルダを使用すると、ドラッグアンドドロップのインターフェイスを使いやすいとユニークなレイアウトを作成することができます。

en: The Builder is available on Pages and Single Portfolio Entries
ja: ビルダーは、ページと単一のポートフォリオエントリで利用可能です

en: The Envato Marketplace "item ID" is a required parameter.
ja: "item ID"はEnvato マーケットプレイスで必須パラメーターです。

en: The Events Calendar Plugin is currently not active. Please install and activate it, then reload this page in order to be able to import this demo
ja: イベントカレンダープラグインは現在アクティブではありません。このデモをインポートできるようにするには、インストールしてアクティブにしてから、このページをリロードしてください

en: The Font heading allows you to use a wide range of fonts for your headings. Uplooad your own fonts, use websave fonts (faster rendering) or Google webkit fonts (more unique).
ja: フォントの見出しを使用すると、見出しにさまざまなフォントを使用できます。独自のフォントを作成し、websaveフォント（より高速なレンダリング）またはGoogle Webkitフォント（よりユニーク）を使用します。

en: The Font heading utilizes google fonts and allows you to use a wide range of custom fonts for your headings
ja: フォントの見出しは、google のフォントを利用して、あなたの見出しのためのカスタムフォントの広い範囲を使用することができます

en: The Font heading utilizes google fonts and allows you to use a wide range of  custom fonts for your headings
ja: フォントの見出しはGoogleフォントを利用しており、見出しにさまざまなカスタムフォントを使用できます。

en: The Gutenberg editor has a native Spacer block, which you can also use to make more room around the slider.
ja: Gutenbergエディタにはネイティブのスペーサーブロックがありますが、これを使ってスライダーの周りに余裕を持たせることもできます。

en: The PHP ZipArchive extension is needed to use the Template Store and import/export sliders with images.
ja: テンプレートストアを利用したり、スライダーを画像付きでインポート/エクスポートしたりするには、PHP ZipArchive拡張機能が必要です。

en: The PHP ZipArchive extension is required to export sliders.
ja: スライダーをエクスポートするには PHP ZipArchive 拡張モジュールが必要です。

en: The PHP ZipArchive extension is required to import .zip files.
ja: PHP ZipArchive は拡張子が .zip のファイルをインポートで使用する必要があります。

en: The Popup closing transition duration specified in milliseconds. A second equals to 1000 milliseconds.
ja: ミリ秒単位で指定されたポップアップ終了トランジションの持続時間。 秒は1000ミリ秒に等しい。

en: The Popup opening transition duration specified in milliseconds. A second equals to 1000 milliseconds.
ja: ポップアップオープニング遷移時間はミリ秒単位で指定します。 秒は1000ミリ秒に等しい。

en: The Template Store provides quality hand-crafted slider samples, which can be a staring point for your new projects. Templates can also teach a lot of techniques and you can find from really simple ones to the most complex and extreme sliders.
ja: テンプレートストアでは、あなたの新しいプロジェクトのための出発点となる、質の高い手作りのスライダーサンプルを提供しています。テンプレートはまた、多くのテクニックを教えることができ、本当にシンプルなものから最も複雑で極端なスライダーまで見つけることができます。

en: The WooCommerce Plugin is currently not active. Please install and activate it, then reload this page in order to be able to import this demo
ja: WooCommerce プラグインは現在アクティブではありません。このデモをインポートできるようにするには、インストールしてアクティブにしてから、このページをリロードしてください

en: The XML file <pre>%s</pre> containing the demo content is not available or could not be read.<br/> You might want to try to set the file permission to chmod 777.<br/>If this doesn't work please use the wordpress importer and import the XML file (should be located in your themes folder: dummy.xml) manually <a href="/wp-admin/import.php">here.</a>
ja: XMLファイル<pre>%s</pre>デモコンテンツを含むものが利用できないか、読み取ることができませんでした。<br/>ファイルのパーミッションをchmod777に設定してみてください。<br/>これが機能しない場合は、wordpressインポータを使用して、XMLファイル（テーマフォルダ：dummy.xmlにあるはずです）を<a href="/wp-admin/import.php">ここから手動でインポートしてください。</a>

en: The actions above will be performed on this blog only. If you have a multisite network and you are a network administrator, then an “Apply to all sites” checkbox will appear, which you can use to erase data from every site in your network if you choose so.
ja: 上記のアクションは、このブログでのみ実行されます。マルチサイトネットワークを持っていて、あなたがネットワーク管理者である場合は、「すべてのサイトに適用」のチェックボックスが表示されますので、これを選択すると、ネットワーク内のすべてのサイトからデータを消去することができます。

en: The amount of rotation (if any) in degrees used in the Ken Burns effect. Negative values are allowed for counterclockwise rotation.
ja: Ken Burnsエフェクトで使用される回転の量（ある場合）を度数で指定します。負の値は反時計回りの回転に使用できます。

en: The animation speed in milliseconds when the slider forces remaining layers out of scene before swapping slides.
ja: スライドを入れ替える前にスライダーで残りのレイヤーをシーンから強制的に取り出すときのアニメーション速度をミリ秒単位で指定します。

en: The automatically fetched preview image quaility for YouTube videos when you do not set your own. Please note, some videos do not have HD previews, and you may need to choose a lower quaility.
ja: 自分で設定していない場合、YouTube動画のプレビュー画像のクォリティが自動的に取得されます。動画の中にはHDプレビューがないものもありますので、低いクォリティを選択する必要があるかもしれません。

en: The background color of this layer. You can use color names, hexadecimal, RGB or RGBA values as well as the “transparent” keyword. Example: #FFF
ja: あなたのレイヤーの背景色。。色の名前、16進数、RGBまたはRGBA値だけでなく、“transparent” キーワードを使用することができます。例：#FFF

en: The background color of your layer. You can use color names, hexadecimal, RGB or RGBA values as well as the “transparent” keyword. Example: #FFF
ja: レイヤーの背景色。色名、16進数、RGBまたはRGBAの値、"transparent "キーワードを使用することができます。例。#FFF

en: The background image of this layer. Click on the image to open the WordPress Media Library to choose or upload an image.
ja: このレイヤーの背景画像です。画像をクリックすると、WordPress Media Libraryが開き、画像を選択またはアップロードすることができます。

en: The background image of your
ja: の背景画像を

en: The background image of your Body
ja: あなたの体の背景画像

en: The bbPress Plugin is currently not active. Please install and activate it, then reload this page in order to be able to import this demo
ja: bbPressプラグインは現在アクティブではありません。このデモをインポートできるようにするには、インストールしてアクティブ化し、このページをリロードしてください

en: The cells in this row will switch to fullwidth at this screen width
ja: この行のセルは、この画面幅で全角に切り替わります

en: The circle may overlap other elements, add spacing around the Animated Number element to prevent that.
ja: 円は他の要素と重なる場合があります。それを防ぐために、アニメーション番号要素の周囲に間隔を追加してください。

en: The color of your text. You can use color names, hexadecimal, RGB or RGBA values. Example: #333
ja: テキストの色です。色名、16進数、RGBまたはRGBA値を使用できます。例#333

en: The columns in this row will switch to fullwidth at this screen width
ja: この行の列は、この画面幅で全角に切り替わります

en: The current number of cells does not allow any layout variations
ja: 現在のセル数では、レイアウトのバリエーションは許可されません

en: The default font size for your content (eg: blog post content)
ja: コンテンツのデフォルトのフォントサイズ (例: ブログ投稿コンテンツ)

en: The default lazy loading behavior makes a compromise to ensure maximum compatibility while offering a solution that works ideally in almost all cases. However, by leaving the image ’src’ and ’srcset’ attributes untouched, there is a slight chance that the browser might start downloading some assets for a split second before LayerSlider cancels them. Enabling this option will eliminate any chance of generating even a minuscule amount of unwanted traffic, but it can also cause issues for search engine indexing and other WP themes/plugins.
ja: デフォルトの遅延読み込み動作は、ほとんどの場合に理想的に動作するソリューションを提供しつつ、互換性を最大限に確保するための妥協点となっています。しかし、画像の「src」と「srcset」属性をそのままにしておくと、ブラウザが一瞬だけアセットのダウンロードを開始した後、LayerSliderがそれらをキャンセルする可能性があります。このオプションを有効にすることで、わずかな量の不要なトラフィックを発生させることはありませんが、検索エンジンのインデックスや他のWPテーマ/プラグインの問題を引き起こす可能性があります。

en: The default value for parallax layers on this slide, which they will inherit, unless you set it otherwise on the affected layers.
ja: このスライド上の視差レイヤーのデフォルト値は、影響を受けるレイヤーに別の設定をしない限り、それらが継承されます。

en: The direction of rotation.
ja: 回転方向.

en: The direction of the slide or mixed animation if you’ve chosen this type in the previous settings.
ja: 前の設定でこのタイプを選択している場合は、スライドまたは混合アニメーションの方向を指定します。

en: The documentation is here
ja: ドキュメントはこちら

en: The domain that should be allowed is:
ja: 許可する必要のあるドメインは次のとおりです。

en: The duration of the animation. This value is in millisecs, so the value 1000 measn 1 second.
ja: アニメーションの持続時間。この値はミリ秒単位なので、1000は1秒を表します。

en: The duration of the reverse transition in milliseconds. A second is equal to 1000 milliseconds.
ja: ミリ秒単位での逆遷移の持続時間。1秒は1000ミリ秒に相当します。

en: The duration of your animation. This value is in millisecs, so the value 1000 means 1 second.
ja: アニメーションの継続時間。この値はミリ秒なので1000が1秒を意味します。

en: The export file could not be found at <code>%s</code>. It is likely that this was caused by a permissions problem.
ja: エクスポートファイルが<code>%s </ code>に見つかりませんでした。これは、アクセス許可の問題によって発生した可能性があります.

en: The export file could not be found at <code>%s</code>. It is likely that  this was caused by a permissions problem.
ja: <code>%s</code>見つかりませんでした。これは、権限の問題が原因である可能性があります。

en: The file does not exist, please try again.
ja: ファイルが存在しません。もう一度お試しください。

en: The following actions will be performed when you confirm your intention to erase all plugin data:
ja: すべてのプラグインデータを消去する意図を確認すると、次のアクションが実行されます:

en: The following are the initial options from which this layer animates toward the appropriate values set under the Styles tab when it enters into the slider canvas.
ja: 以下は、このレイヤーがスライダーキャンバスに入るときに、[スタイル]タブで設定された適切な値に向かってアニメーション化する初期オプションです。

en: The following cookies are also needed - You can choose if you want to allow them:
ja: 次のCookieも必要です-許可するかどうかを選択できます。

en: The following cookies are currently in use. Due to browser security we are only able to show cookies of your domain.
ja: 以下のCookieが現在使用されています。ブラウザのセキュリティにより、ドメインのCookieのみを表示できます。

en: The following default text will be applied if you leave the textfields empty:
ja: テキストフィールドを空のままにすると、次のデフォルトのテキストが適用されます。

en: The following options specify the initial state of each text fragments before they start animating toward the joint whole word.
ja: 以下のオプションは、各テキストフラグメントがジョイント全体の単語に向かってアニメーションを開始する前の初期状態を指定します。

en: The following options will be the end values where this layer animates toward when it leaves the slider canvas.
ja: 次のオプションは、スライダのキャンバスから離れるときにこのレイヤーがアニメーションする終了値になります。

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
ja[0]: 以下のプラグインを最新バージョンに更新する：%1$s。

en: The following plugin was activated successfully: | The following plugins were activated successfully:
ja[0]: 以下のプラグインが正常に有効化しました:

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
ja[0]: 以下のテーマ推奨プラグインは、現在有効化されていません：%1$s。

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
ja[0]: 次の推奨プラグインは現在有効になっていません:  %1$s。

en: The font size in pixels. Example: 16px.
ja: フォントサイズ（ピクセル単位）。 例：16px.

en: The heading font allows you to use a wide range of fonts for your headings. Upload your own fonts, use websave fonts (faster rendering, but not mandatory installed on all devices) or %s (more unique).
ja: 見出しフォントを使用すると、見出しにさまざまなフォントを使用できます。独自のフォントをアップロードし、websaveフォント（より高速なレンダリングですが、すべてのデバイスに必須ではありません）または%s（より一意）を使用します。

en: The height of the slider canvas in pixels.
ja: スライダーキャンバスの高さをピクセル単位で指定します。

en: The height of the slider in pixels.
ja: スライダーの高さ（ピクセル単位）.

en: The height of thumbnails in the navigation area.
ja: ナビゲーションエリアのサムネイルの高さ。

en: The height of your feed. Any number, add px (= default) or %.
ja: フィードの高さ。任意の数、px（=デフォルト）または％を追加します。

en: The import file seems to be invalid or corrupted.
ja: インポートファイルが無効か破損しているようです。

en: The initial height of this layer from which it will be animated to its proper size during the transition.
ja: このレイヤーの最初の高さを指定します。このレイヤーは、移行時に適切なサイズにアニメーション化されます。

en: The initial rotation of the individual tiles which will be animated to the default (0deg) value around the X axis. You can use negatuve values.
ja: X軸を中心にデフォルト（0度）の値にアニメーション化される個々のタイルの初期回転。 負の値を使用できます。

en: The initial rotation of the individual tiles which will be animated to the default (0deg) value around the Y axis. You can use negatuve values.
ja: Y軸を中心にデフォルト値（0度）にアニメーション化される個々のタイルの初期回転。 負の値を使用できます。

en: The initial rotation of the individual tiles which will be animated to the default (0deg) value around the Z axis. You can use negatuve values.
ja: Z軸を中心にデフォルト（0度）の値にアニメーション化される個々のタイルの初期回転。 負の値を使用できます。

en: The initial scale of the individual tiles which will be animated to the default (1.0) value.
ja: デフォルト値(1.0)にアニメーションされる個々のタイルの初期スケール。

en: The initial width of this layer from which it will be animated to its proper size during the transition.
ja: このレイヤーの最初の幅は、移行時に適切なサイズにアニメーション化されます。

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ja: インストールと有効化プロセスを開始しています。サーバーによっては少し時間がかかるかもしれません。しばらくお待ちください。

en: The installation of %1$s failed.
ja: %1$s のインストールに失敗しました。

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ja: インストールを開始しました.このプロセスは一部のホストでは時間がかかることがあります.しばらくお待ちください.

en: The interval time between slides for autoplay in milliseconds.
ja: 自動再生のスライド間の間隔時間（ミリ秒単位）。

en: The interval time between slides for autoplay in milliseconds. Any number.
ja: 自動再生のスライド間の間隔時間（ミリ秒単位）。いずれかの番号。

en: The key is probably either restricted to the wrong domain or the domain syntax you entered is wrong.
ja: キーが間違ったドメインに制限されているか、入力したドメイン構文が間違っている可能性があります。

en: The lack of PHP “mbregex” module can lead to unexpected issues. Contact your server hosting provider and ask them to install/enable this module.
ja: PHPの "mbregex"モジュールがないと、予期しない問題が発生する可能性があります。 サーバーホスティングプロバイダに問い合わせて、このモジュールのインストール/有効化を依頼してください。

en: The lack of PHP “mbstring” extension can lead to unexpected issues. Contact your server hosting provider and ask them to install/enable this extension.
ja: PHPの "mbstring"拡張がないと、予期しない問題が発生する可能性があります。 サーバーホスティングプロバイダに問い合わせて、この拡張機能のインストール/有効化を依頼してください。

en: The largest unit that will be displayed
ja: 表示される最大のユニット

en: The last comment and %d other comment(s) need to be approved.
ja: 最後のコメントと他の%d件のコメントを承認する必要があります。

en: The last comment needs to be approved.
ja: 最後のコメントは承認される必要があります。

en: The latest version is
ja: 最新バージョンは

en: The layer horizontal scale where this layer animates toward when entering into the slider canvas.
ja: スライダーキャンバスに入ったときに、このレイヤーがアニメーションするレイヤーの水平スケール。

en: The layer horizontal skewing angle where this layer animates toward when entering into the slider canvas.
ja: スライダーキャンバスに入ったときに、このレイヤーがアニメーションするレイヤーの水平方向の斜めの角度。

en: The layer position from the left side of the slide. You can use pixels and percentage. Examples: 100px or 50%. You can move your layers in the preview above with a drag n’ drop, or set the exact values here.
ja: スライドの左側からのスライド位置。ピクセルとパーセントを使用することができます。例：100pxにまたは50％。ドラッグ &ドロップしてプレビュー上でレイヤーを移動するか、ここで正確な値を設定することができます。

en: The layer position from the top of the slide. You can use pixels and percentage. Examples: 100px or 50%. You can move your layers in the preview above with a drag n’ drop, or set the exact values here.
ja: スライドの上からレイヤー位置。ピクセルとパーセントを使用することができます。例：100pxにまたは50％。ドラッグ＆ドロップしてプレビュー上でレイヤーを移動するか、ここで正確な値を設定することができます。

en: The layer vertical scale where this layer animates toward when entering into the slider canvas.
ja: スライダーキャンバスに入ったときに、このレイヤーがアニメーションするレイヤーの垂直方向のスケール。

en: The layer vertical skewing angle where this layer animates toward when entering into the slider canvas.
ja: スライダーキャンバスに入ったときに、このレイヤーがアニメーションするレイヤーの垂直方向の斜めの角度。

en: The length of the transition in milliseconds. A second is equal to 1000 milliseconds.
ja: 遷移の長さをミリ秒単位で表します。1秒は1000ミリ秒に相当します。

en: The length of the transition in milliseconds when the layer enters the scene. A second equals to 1000 milliseconds.
ja: レイヤーがシーンに入ったときのトランジションの長さをミリ秒単位で指定します。1秒は1000ミリ秒に相当します。

en: The length of the transition in milliseconds when the layer leaves the slide. A second equals to 1000 milliseconds.
ja: レイヤーがスライドから離れるときの遷移の長さをミリ秒単位で指定します。1秒は1000ミリ秒に相当します。

en: The line height of your text. The default setting is “normal”. Example: 22px
ja: あなたのテキストの行の高さ。デフォルト設定は '標準'である。例：22px

en: The listed plugin(s) may prevent edits and other changes to show up on your site in real-time. Empty your caches if you experience any issue.
ja: リストされているプラグインは、編集やその他の変更がリアルタイムでサイトに表示されないようにする場合があります。問題が発生した場合は、キャッシュを空にしてください。

en: The maximum width your slider can take in pixels or percents when responsive mode is enabled.
ja: レスポンシブ モードが有効な場合、スライダーの最大幅をピクセルまたはパーセンテージで指定します。

en: The maximum width your slider can take in pixels when responsive mode is enabled.
ja: 最大値とは、レスポンシブモードが有効になっている場合のピクセル単位で取ることができるあなたのスライダー幅。

en: Theme Color
ja: テーマ色

en: Theme Color Highlight
ja: テーマカラーハイライト

en: Theme Color Subtle
ja: 副テーマ・カラー

en: Theme Default (13px)
ja: テーマの既定値 (13px)

en: Theme Extensions
ja: テーマ拡張

en: Theme Extensions Options
ja: テーマ拡張オプション

en: Theme Options
ja: テーマオプション

en: Theme Reset All Options Button
ja: テーマすべてのオプションをリセットボタン

en: Theme Update
ja: テーマの更新

en: Theme Updates
ja: テーマの更新

en: Theme colors
ja: テーマの色

en: Theme default
ja: デフォルト

en: Theme default location is:  .../themes/enfold/config-leaflet-maps/assets/leafletjs
ja: テーマのデフォルトの場所は次のとおりです。.../ themes / enfold / config-leaflet-maps / assets / leafletjs

en: Theme layerslider plugin files could not be deleted.
ja: テーマlayersliderプラグインファイルを削除できませんでした。

en: The menu will use the color scheme you select. Color schemes are defined on your styling page
ja: メニューには、選択した配色が使用されます。配色パターンは、スタイルページで定義されます。

en: Theme update check started
ja: テーマ更新チェック開始

en: The minimum font size in a responsive slider. This option allows you to prevent your texts layers becoming too small on smaller screens.
ja: レスポンシブスライダーの最小フォントサイズ。このオプションを使用すると、小さな画面でテキストレイヤーが小さくなりすぎないようにすることができます。

en: The minimum font size in a responsive slider on mobile devices. This option allows you to prevent your texts layers becoming too small on smaller screens.
ja: モバイルデバイス上のレスポンシブスライダーの最小フォントサイズ。このオプションを使用すると、小さな画面でテキストレイヤーが小さくなりすぎないようにすることができます。

en: The mobile menu is usually displayed on Smartphone screensize only. If you have a lot of main menu items you might want to activate it for tablet screen size as well so it doesn't overlap the logo on tablets or small screens
ja: モバイルメニューは通常、スマートフォンの画面サイズでのみ表示されます。メインメニュー項目がたくさんある場合は、タブレットの画面サイズでもアクティブにして、タブレットや小さな画面のロゴと重ならないようにすることができます。

en: The mobile menu is usually displayed on smarthphone screensize only. If you have a lot of main menu items you might want to activate it for tablet screen size as well so it doesn't overlap the logo on tablets or small screens
ja: 通常、モバイルメニューは smarthphone 画面に表示されます。あなたは、タブレットの画面サイズのためにそれをアクティブにすることができますメインメニュー項目の多くを持っている場合と同様ので、タブレットや小さな画面上のロゴを重複していない

en: The mobile menu is usually displayed on smarthphone screensize only. If you  have a lot of main menu items you might want to activate it for tablet  screen size as well so it doesn't overlap the logo on tablets or small  screens
ja: モバイルメニューは通常、スマートフォンの画面サイズでのみ表示されます。メインメニュー項目がたくさんある場合は、タブレットの画面サイズでもアクティブにして、タブレットや小さな画面のロゴと重ならないようにすることができます。

en: The new WordPress editing experience is here and LayerSlider provides a full-fledged Gutenberg block for your convenience. Just press the + sign in the new WordPress page / post editor and select the LayerSlider block. The rest is self-explanatory, but we also have a %svideo tutorial%s if you are new to Gutenberg.
ja: 新しいWordPress編集体験がここにあり、LayerSliderはあなたの便宜のために本格的なGutenbergブロックを提供します。新しいWordPressページ/投稿エディターで+記号を押して、LayerSliderブロックを選択するだけです。残りは自明ですが、グーテンベルクを初めて使用する場合は%svideoチュートリアル%sもあります。

en: The new version of LayerSlider WP is almost ready!
ja: LayerSlider WPの新バージョンがほぼ完成しました！

en: The number of characters of the caption to display. Any number.
ja: 表示するキャプションの文字数。いずれかの番号。

en: The number of columns in your feed for mobile screens.
ja: モバイル画面のフィードの列数。

en: The number of photos/videos to display initially.
ja: 最初に表示する写真/ビデオの数。

en: The number of photos/videos to display initially for mobile screens.
ja: モバイル画面用に最初に表示する写真/ビデオの数。

en: The number of times repeating the Loop transition. The count includes the reverse part of the transitions when you use the Yoyo feature. Use the value -1 to repeat infinitely or zero to disable looping.
ja: ループトランジションの繰り返し回数です。ヨーヨー機能を使用している場合は、この回数には逆の部分も含まれています。無限に繰り返す場合は-1、ループを無効にする場合は0を指定します。

en: The offset determines where the query begins pulling entries. Useful if you want to remove a certain number of entries because you already query them with another element.
ja: オフセットは、クエリがエントリのプルを開始する場所を決定します。既に別の要素でクエリを行うため、特定の数のエントリを削除する場合に便利です。

en: The offset determines where the query begins pulling posts. Useful if you want to remove a certain number of posts because you already query them with another blog or magazine element.
ja: クエリが引っ張っポストを開始する場所のオフセットを決定する。別のブログや雑誌の要素とそれらを照会するためのポストの一定数を削除する場合。

en: The offset determines where the query begins pulling posts. Useful if you want to remove a certain number of posts because you already query them with another element.
ja: オフセットは、クエリがポストのプルを開始する場所を決定します。既に別の要素でクエリを行うため、特定の数の投稿を削除したい場合に便利です。

en: The offset determines where the query begins pulling posts. Useful if you want to remove a certain number of posts because you already query them with another post slider element.
ja: オフセットは、クエリがポストのプルを開始する場所を決定します。あなたはすでに別のポストスライダ要素でそれらを照会するため、投稿の特定の数を削除したい場合に便利です。

en: The offset determines where the query begins pulling products. Useful if you want to remove a certain number of products because you already query them with another product grid. Attention: Use this option only if the product sorting of the product grids match and do not allow the user to pick the sort order!
ja: オフセットは、クエリが製品のプルを開始する場所を決定します。 すでに別の製品グリッドでクエリを実行しているため、特定の数の製品を削除する場合に役立ちます。 重要：このオプションは、製品グリッドの製品ソートが一致し、ユーザーがソート順を選択できない場合にのみ使用してください。

en: The offset determines where the query begins pulling products. Useful if you want to remove a certain number of products because you already query them with another product slider. Attention: Use this option only if the product sorting of the product sliders match!
ja: オフセットは、クエリが製品のプルを開始する場所を決定します。 既に別の製品スライダーで製品をクエリしているため、特定の数の製品を削除する場合に役立ちます。 重要：このオプションは、製品スライダーの製品ソートが一致する場合にのみ使用してください！

en: The options here allow you to fine-tune and speed up your theme depending on your needs.
ja: ここでのオプションを使用すると、ニーズに応じてテーマを微調整および高速化できます。

en: The options here allow you to  fine tune and speed up your theme depending on your needs.
ja: ここでのオプションを使用すると、ニーズに応じてテーマを微調整して高速化できます。

en: The options here allow you to fine tune support of search engines or integration of search engine plugins.
ja: ここでのオプションを使用すると、検索エンジンのサポートまたは検索エンジンプラグインの統合を微調整できます。

en: The options on this page allow you to activate and use extended features of the theme.
ja: このページのオプションを使用すると、テーマの拡張機能をアクティブにして使用できます。

en: The overlay closing transition duration specified in milliseconds. A second equals to 1000 milliseconds.
ja: ミリ秒単位で指定されたオーバーレイクロージングの遷移時間。 秒は1000ミリ秒に等しい。

en: The overlay color. You can use color names, hexadecimal, RGB or RGBA values.
ja: オーバーレイカラー。 カラー名、16進数、RGBまたはRGBAの値を使用できます。

en: The overlay opening transition duration specified in milliseconds. A second equals to 1000 milliseconds.
ja: オーバーレイオープニング遷移期間はミリ秒単位で指定します。 秒は1000ミリ秒に等しい。

en: The playback of video and audio layers will automatically be started on the active slide.
ja: ビデオとオーディオのレイヤーの再生は、アクティブなスライドで自動的に開始されます。

en: The position of the slide background image. Leave this option on inherit if you want to set it globally from Slider Settings.
ja: スライドの背景画像の位置です。スライダー設定からグローバルに設定したい場合は、このオプションを継承にしておきます。

en: The preview image you can see in your list of sliders.
ja: スライダーのリストに表示されるプレビュー画像です。

en: There are a number of potential reasons why this could happen, the common ones include: you’ve remotely deactivated your site using our online tools or asked us to do the same on your behalf; you’re using a non-genuine copy of LayerSlider; your purchase has been refunded or the transaction disputed. To review all the possible reasons and find out what to do next, please refer to the %sWhy was my activation canceled?%s section in our documentation.
ja: このような状況が発生する理由はいくつか考えられますが、一般的には、当社のオンラインツールを使用して遠隔操作でサイトを無効化した場合や、当社に依頼した場合、正規品ではないLayerSliderを使用している場合、購入した商品が返金された場合や、取引に問題があった場合などが考えられます。考えられるすべての理由を確認し、次に何をすべきかを確認するには、当社のドキュメントの%sなぜアクティベーションがキャンセルされたのか%sのセクションを参照してください。

en: There are a number of ways you can include LayerSlider sliders to your posts and pages. Please review the available methods below or refer to our %sonline documentation%s for more information.
ja: LayerSliderスライダーを投稿やページに含めるには、いくつかの方法があります。詳細については、以下の利用可能な方法を確認するか、%sオンラインドキュメント%sを参照してください。

en: There are no revisions available for the selected slider yet. Revisions will be added over time when you make new changes to your sliders. Check %sRevisions Preferences%s and make sure that Revisions is enabled.
ja: 選択したスライダーにはまだリビジョンはありません。 スライダに新しい変更を加えると、時間の経過とともにリビジョンが追加されます。 %sのリビジョンの環境設定%sを確認しリビジョンが有効になっていることを確認してください。

en: Therefore it cannot be accessed directly by the general public in your frontend. (Logged in users who are able to edit this page can still see it)
ja: したがって、フロントエンドの一般の人が直接アクセスすることはできません。 （このページを編集できるログインユーザーは引き続き表示できます）

en: Therefore this feature is disabled by default. Please check carefully that everything is working as you expect when you enable this feature for this element.
ja: したがって、この機能はデフォルトで無効になっています。この要素に対してこの機能を有効にするときは、すべてが期待どおりに機能していることを注意深く確認してください。

en: There has been no check within the last month.
ja: 先月はチェックがありませんでした。

en: There is nothing to paste!
ja: ペーストするものは何もありません！

en: The request is invalid or malformed.
ja: リクエストが無効または不正な形式です。

en: The response is no longer valid: either is too old or has been used previously.
ja: 応答は無効になりました。古すぎるか、以前に使用されたことがあります。

en: The response parameter is invalid or malformed.
ja: 応答パラメーターが無効または形式が正しくありません.

en: The response parameter is missing.
ja: 応答パラメーターがありません.

en: There was an error when reading this WXR file
ja: このWXRファイルを読み込むときにエラーが発生しました

en: There’s nothing to paste. Copy a layer first!
ja: ペーストするものは何もありません。 レイヤーを最初にコピーしてください！

en: The rotation angle on the horizontal axis where this animates toward when entering into the slider canvas. Negative values are allowed for reversed direction.
ja: スライダーキャンバスに入ったときに、このレイヤーがアニメーションする横軸の回転角度。逆方向の場合は負の値が許されます。

en: The rotation angle on the vertical axis where this layer animates toward when entering into the slider canvas. Negative values are allowed for reversed direction.
ja: スライダーキャンバスに入ったときに、このレイヤーがアニメーションする垂直軸上の回転角度。逆方向の場合は負の値を指定することができます。

en: The rotation angle where this layer animates toward when entering into the slider canvas. Negative values are allowed for counterclockwise rotation.
ja: スライダーキャンバスに入ったときに、このレイヤーがアニメーションする回転角度。負の値は反時計回りの回転に使用できます。

en: The script tries to identify the optimal depth for your rotated objects (tiles). With this option you can force your objects to have a large depth when performing 180 degree (and its multiplies) rotation.
ja: スクリプトは、回転したオブジェクト（タイル）の最適な深さを特定しようとします。 このオプションを使用すると、180度（およびその乗算）の回転を実行するときに、オブジェクトに強制的に大きな深度を持たせることができます。

en: These cookies are strictly necessary to provide you with services available through our website and to use some of its features.
ja: これらのCookieは、当社のWebサイトを通じて利用可能なサービスを提供し、その機能の一部を使用するために厳密に必要です。

en: These cookies collect information that is used either in aggregate form to help us understand how our website is being used or how effective our marketing campaigns are, or to help us customize our website and application for you in order to enhance your experience.
ja: これらのCookieは、当社のWebサイトがどのように使用されているか、またはマーケティングキャンペーンがどの程度効果的であるかを理解するため、またはお客様のエクスペリエンスを向上させるためにWebサイトとアプリケーションをカスタマイズするために、集約された形式で使用される情報を収集します。

en: The secret parameter is invalid or malformed.
ja: シークレットパラメータが無効か、または形式が正しくありません.

en: The secret parameter is missing.
ja: シークレットパラメータがありません.

en: The section will use the color scheme you select. Color schemes are defined on your styling page
ja: セクションでは、選択した配色を使用します。 カラースキームはスタイリングページで定義されています

en: The selected items were merged together as a new slider.
ja: 選択された項目は、新しいスライダーとしてマージされました。

en: The selected sliders were duplicated.
ja: 選択されたスライダーは重複していました。

en: The selected sliders were permanently deleted.
ja: 選択したスライダは永久に削除されました。

en: The selected sliders were removed.
ja: 選択されたスライダーを削除.

en: The selected sliders were restored.
ja: 選択したスライダーが復元されました。

en: These options are only available if you select a layout that has a main menu  positioned at the top. You currently have your main menu placed in a sidebar
ja: これらのオプションは、メインメニューが上部に配置されているレイアウトを選択した場合にのみ使用できます。現在、メインメニューはサイドバーに配置されています

en: These options are only available if you select a layout that has a main menu positioned at the top. You currently have your main menu placed in a sidebar
ja: これらのオプションは、メインメニューが上部に配置されているレイアウトを選択した場合にのみ使用できます。あなたは現在、メインメニューをサイドバーに配置している

en: These options are only available if you select the 'boxed' or 'framed' layout. Your currently have a different layout selected
ja: これらのオプションは、[ボックス化] または [フレーム] レイアウトを選択した場合にのみ使用できます。現在、別のレイアウトが選択されています

en: These options can help to increase performance and avoid 3rd party issues.
ja: これらのオプションは、パフォーマンスを向上させ、サードパーティの問題を回避するのに役立ちます。

en: These setting apply to all columns in this row and can only be set in the first column.
ja: これらの設定は、この行のすべての列に適用され、最初の列にのみ設定できます.

en: These settings are only available for layouts with a main menu placed at the top
ja: これらの設定は、メインメニューが上部に配置されたレイアウトでのみ使用できます。

en: These settings change the permalinks used for the
ja: これらの設定は、使用するパーマリンクを変更する

en: The size of the caption text. Any number.
ja: キャプションテキストのサイズ。いずれかの番号。

en: The size of the slide background image. Leave this option on inherit if you want to set it globally from Slider Settings.
ja: スライドの背景画像のサイズです。スライダーの設定からグローバルに設定したい場合は、このオプションを継承にしておきます。

en: The size of the text. Any number.
ja: テキストのサイズ。いずれかの番号。

en: The skin used for this slider. The “noskin” skin is a border- and buttonless skin. Your custom skins will appear in the list when you create their folders.
ja: このスライダーに使われているスキン。「Noskin」スキンは、ボーダーとボタンのないスキンです。カスタムスキンは、フォルダを作成するとリストに表示されます。

en: The slide background color. You can use color names, hexadecimal, RGB or RGBA values.
ja: スライドの背景色です。色名、16進数、RGBまたはRGBAの値を使用することができます。

en: The slide image/background. Click on the image to open the WordPress Media Library to choose or upload an image.
ja: スライド画像/背景。画像を選択するかアップロードする時にWordPressのメディアライブラリを開くには画像をクリックしてください。

en: The slider cannot be found
ja: スライダーが見つからない

en: The slider will always stop at the given number of cycles, even if the slideshow restarts.
ja: スライドショーが再起動しても、スライダーは常に指定されたサイクル数で停止します。

en: The slider will always stretch the full available width. Here you can enter the corresponding height (eg: 4:3, 16:9) or a fixed height in px (eg: 300px)
ja: スライダーは常に利用可能な幅全体に拡大します。ここでは、対応する高さ（例：4：3、16：9）または固定の高さ（例：300px）を入力できます。

en: The slider will not enlarge your layers above the target ratio. The value 1 will keep your layers in their initial size, without any upscaling.
ja: スライダは、目標の比率以上にレイヤーを拡大しません。値 1 はレイヤーをアップスケーリングせずに初期サイズのままにします。

en: The slider will not start until it becomes visible.
ja: スライダーが見えるようになるまで起動しません。

en: The slider will start only if it enters into the viewport.
ja: スライダーはViewportに入る場合にのみ開始されます。

en: The slider will start with the specified slide. You can also use the value “random”.
ja: 指定したスライドからスライダーが始まります。また、値「random」を使用することもできます。

en: The slider you’ve inserted here is yet to be published, thus it won’t be displayed to your visitors. You can publish it by enabling the appropriate option in %sSlider Settings -> Publish%s.
ja: ここに挿入したスライダーはまだ公開されていないため、訪問者には表示されません。 %sSlider Settings-> Publish%sで適切なオプションを有効にすることで公開できます。

en: The slider you’ve inserted here is yet to be published, thus it won’t be displayed to your visitors. You can publish it by enabling the appropriate option in %sSlider Settings → Publish%s.
ja: ここに挿入したスライダーはまだ公開されていないので、訪問者には表示されません。0}スライダー設定→公開%sで適切なオプションを有効にすることで公開することができます%s。

en: The slider you’ve inserted here was removed in the meantime, thus it won’t be displayed to your visitors. This slider is still recoverable on the admin interface. You can enable listing removed sliders with the Screen Options -> Removed sliders option, then choose the Restore option for the corresponding item to reinstate this slider, or just click %shere%s.
ja: ここで挿入したスライダーはその間に削除されたため、訪問者には表示されません。このスライダーは、管理インターフェイスで引き続き回復可能です。 [画面オプション]-> [削除されたスライダー]オプションで削除されたスライダーの一覧を有効にし、対応するアイテムの[復元]オプションを選択してこのスライダーを復元するか、%shere%sをクリックします。

en: The slider you’ve inserted here was removed in the meantime, thus it won’t be displayed to your visitors. This slider is still recoverable on the admin interface. You can enable listing removed sliders with the Screen Options → Removed sliders option, then choose the Restore option for the corresponding item to reinstate this slider, or just click %shere%s.
ja: ここに挿入したスライダーは、その間に削除されたため、訪問者には表示されません。このスライダーは管理画面上ではまだ復元可能です。画面オプション→削除されたスライダーの一覧表示を有効にしてから、対応する項目の復元オプションを選択してこのスライダーを元に戻すか、%shere%sをクリックしてください。

en: The slideshow can temporally be paused while video or audio layers are playing. You can choose to permanently stop the pause until manual restarting.
ja: スライドショーは、ビデオまたはオーディオレイヤーの再生中に一時的に一時停止することができます。手動で再起動するまでの間、一時停止を永久に停止することができます。

en: The smallest unit that will be displayed
ja: 表示される最小単位

en: The spacing around your photos. Any number, add px (= default) or %.
ja: 写真の周囲の間隔。任意の数、px（=デフォルト）または％を追加します。

en: The srcset attribute allows loading dynamically scaled images based on screen resolution. It can save bandwidth and allow using retina-ready images on high resolution devices. In some rare edge cases, this option might cause blurry images.
ja: srcset属性は、画面の解像度に基づいて動的に拡大縮小された画像を読み込むことを可能にします。これにより、帯域幅を節約し、高解像度のデバイスで網膜対応の画像を使用することができます。まれにエッジケースとして、このオプションは画像がぼやけてしまうことがあります。

en: The stretched layout expands from the left side of the viewport to the right.
ja: ストレッチレイアウトは、ビューポートの左側から右側に展開されます。

en: The text color of this text. You can use color names, hexadecimal, RGB or RGBA values. Example: #333
ja: このテキストの色。色名、16進数、RGBまたはRGBA値を使用することができます。例#333

en: The text will appear beside your gallery/slideshow
ja: テキストはあなたのギャラリー/スライドショーの横に表示されます

en: The theme adds generic HTML schema markup to your template builder elements  to provide additional context for search engines. If you want to add your  own specific markup via plugins or custom HTML code, you can deactivate this  setting
ja: テーマは、一般的なHTMLスキーママークアップをテンプレートビルダー要素に追加して、検索エンジンに追加のコンテキストを提供します。プラグインまたはカスタムHTMLコードを介して独自の特定のマークアップを追加する場合は、この設定を無効にすることができます

en: The theme adds generic HTML schema markup to your template builder elements to provide additional context for search engines. If you want to add your own specific markup via plugins or custom HTML code, you can deactivate this setting
ja: テーマは、検索エンジンに追加のコンテキストを提供するために、テンプレートビルダ要素に汎用 HTML スキーママークアップを追加します。プラグインまたはカスタム HTML コードを使用して独自のマークアップを追加するには、この設定を無効にします。

en: The theme allows you to disable template builder elements that you do not need. This reduces the amount of Javascript and CSS loaded in your frontend
ja: テーマを使用すると、不要なテンプレートビルダー要素を無効にできます。これにより、フロントエンドに読み込まれるJavascriptとCSSの量が削減されます

en: The theme allows you to display share links to various social networks at the bottom of your blog posts. Check which links you want to display:
ja: テーマを使用すると、ブログ投稿の下部にさまざまなソーシャルネットワークへの共有リンクを表示できます。表示するリンクを確認します。

en: The theme bundles the LayerSlider Plugin which is activated by default if you do not have the original plugin installed.
ja: テーマには、元のプラグインがインストールされていない場合にデフォルトでアクティブ化されるLayerSliderプラグインがバンドルされています。

en: The theme supports the creation of custom widget areas. Simply open your
ja: テーマは、カスタムウィジェット領域の作成をサポートしています。単に開く

en: The thumbnail image of this slide. Click on the image to open the WordPress Media Library to choose or upload an image. If you leave this field empty, the slide image will be used.
ja: このスライドのサムネイル画像です。画像をクリックすると、WordPressメディアライブラリが開き、画像を選択またはアップロードすることができます。このフィールドを空のままにしておくと、スライドの画像が使用されます。

en: The timing function of the animation. With this function you can manipulate the movement of animated text fragments. Please click on the link next to this select field to open easings.net for more information and real-time examples.
ja: アニメーションのタイミング機能です。この機能を使えば、アニメーションしたテキストの断片の動きを操作することができます。このセレクトフィールドの横にあるリンクをクリックすると、Easings.netが開き、詳細な情報やリアルタイムの例を見ることができます。

en: The timing function of the animation. With this function you can manipulate the movement of the animated object. Please click on the link next to this select field to open easings.net for more information and real-time examples.
ja: アニメーションのタイミング機能です。この機能を使えば、アニメーションの動きを操作することができます。このセレクトフィールドの横にあるリンクをクリックすると、Easings.netが開き、詳細な情報やリアルタイムの例を見ることができます。

en: The timing function of the animation to manipualte the layer’s movement. Click on the link next to this field to open easings.net for examples and more information
ja: レイヤーの動きを操作するアニメーションのタイミング機能。 このフィールドの隣にあるリンクをクリックして、例と詳細についてはeasings.netを開きます

en: The timing function of the reverse animation to manipualte the layer’s movement. Click on the link next to this field to open easings.net for examples and more information
ja: レイヤーの動きを操作する逆アニメーションのタイミング機能。 このフィールドの隣にあるリンクをクリックして、例と詳細についてはeasings.netを開きます

en: The transition length in milliseconds of the individual text fragments. A second equals to 1000 milliseconds.
ja: 個々のテキスト断片の遷移の長さをミリ秒単位で指定します。1秒は1000ミリ秒に相当します。

en: The type of the animation, either slide, fade or both (mixed).
ja: アニメーションの種類は、スライド、フェード、またはその両方（混合）のいずれかです。

en: The valid access time to Envato has expired. Please login again with your Envato Username. Thank you.
ja: Envatoへの有効なアクセス時間が期限切れになりました。 Envatoユーザー名で再度ログインしてください。ありがとうございました。

en: The widget preloads and caches Instagram data for better performance.
ja: ウィジェットは、パフォーマンスを向上させるためにInstagramデータをプリロードしてキャッシュします。

en: The width of the slider canvas in pixels.
ja: スライダーキャンバスの幅をピクセル単位で指定します。

en: The width of the thumbnail area.
ja: サムネイル領域の幅.

en: The width of the thumbnail area relative to the slider size.
ja: スライダーサイズに対するサムネイル領域の幅。

en: The width of thumbnails in the navigation area.
ja: ナビゲーションエリアのサムネイルの幅。

en: The width of your feed. Any number, add px (= default) or %.
ja: フィードの幅。任意の数、px（=デフォルト）または％を追加します。

en: This WXR file (version %s) may not be supported by this version of the  importer. Please consider updating.
ja: このWXRファイル(バージョン<ph id="mtc_1" equiv-text="base64:JXM="/>)は、今のバージョンのインポーターではサポートされていない可能性があります。アップデートをご検討ください。

en: This WXR file (version %s) may not be supported by this version of the importer. Please consider updating.
ja: このWXRファイル（バージョン %s）は、このバージョンのインポーターでサポートされていない可能性があります。 更新を検討してください。

en: This action cannot be undone. All LayerSlider data will be permanently deleted and you will not be able to restore them afterwards. Please consider every possibility before deciding.\r\n\r\n Are you sure you want to continue?
ja: この操作は元に戻せません。すべてのLayerSliderデータは完全に削除され、後で復元することはできません。決定する前にあらゆる可能性を考慮してください。\r\n\r\n 続行してもよろしいですか？

en: This allows you to use your custom elements as a base for another custom element.
ja: これにより、カスタム要素を別のカスタム要素のベースとして使用できます。

en: This author has yet to write their bio.
ja: この著者はまだ彼らの略歴を書いていません。

en: This contact form is deactivated because you refused to accept Google reCaptcha service which is necessary to validate any messages sent by the form.
ja: このお問い合わせフォームは、フォームから送信されたメッセージを検証するために必要なGooglereCaptchaサービスの受け入れを拒否したため無効になっています。

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
ja: これはWXRファイルではないようです、WXRのバージョン番号がない/無効です

en: This element can only be used on single product pages
ja: この要素は、単一の製品ページでのみ使用できます

en: This element currently only supports basic list subscription with basic form fields (text and dropdowns). Please let us know if you would like to see more advanced features.
ja: この要素は現在、基本的なフォームフィールド (text およびドロップダウンリスト) を持つ基本的なリストサブスクリプションのみをサポートしています。より高度な機能をご希望の場合は、お知らせください。

en: This element has been disabled in your theme options. You can enable it in Enfold &raquo; Google Services.
ja: この要素は、テーマオプションで無効になっています。 Enfold»Googleサービスで有効にできます。

en: This element has been disabled in your theme options. You can enable it in Enfold -&raquo; Theme Extensions -&raquo; Leaflet Maps.
ja: この要素は、テーマオプションで無効になっています。 Enfold-»ThemeExtensions-»LeafletMapsで有効にできます。

en: This element is disabled in frontend with theme option
ja: この要素は、テーマオプションを使用してフロントエンドで無効になっています

en: This element is disabled in your theme options. You can enable it in Enfold &raquo; Performance
ja: この要素は、テーマオプションで無効になっています。 Enfold»Performanceで有効にできます

en: This element only works with activated advanced layout builder
ja: この要素はアクティブ化された高度なレイアウトビルダでのみ機能します

en: This element title already exists.
ja: この要素のタイトルはすでに存在します。

en: This element was disabled in your theme settings. You can activate it here:
ja: この要素は、テーマ設定で無効になっています。ここでアクティブ化できます：

en: This element was disabled with theme option
ja: この要素はテーマオプションで無効にされました

en: This element will stretch across the whole screen by default.
ja: この要素はデフォルトで画面全体に広がります。

en: This email address is already subscribed, thank you!
ja: このメールアドレスはすでに登録されています!

en: This feature is in active BETA! We will constantly add new elements to customize and need your help: If you got any suggestions on what to add please post them here:
ja: この機能は、アクティブなベータ版です!我々は常にカスタマイズし、あなたの助けを必要とする新しい要素を追加します: あなたはここに投稿してください追加するには何の提案を得た場合:

en: This feature is in active BETA! We will constantly add new elements to  customize and need your help: If you got any suggestions on what to add  please post them here:
ja: この機能は、アクティブなベータ版です！私たちは常にあなたの提案をカスタマイズし、必要とするために、新しい要素を追加します：あなたが追加したいものがある場合、ここに投稿してください。

en: This feature requires product activation. Click on the padlock icon to learn more.
ja: この機能を使用するには、製品のアクティベーションが必要です。錠のアイコンをクリックして詳細をご覧ください。

en: This free plugin provides the necessary interface to interact with the Leaflet javascript library and OSM. You can download and activate the plugin here.
ja: この無料のプラグインは、LeafletjavascriptライブラリおよびOSMと対話するために必要なインターフェースを提供します。ここからプラグインをダウンロードしてアクティブ化できます。

en: This installation is connected to the Mailchimp account:
ja: このインストールは、Mailchimpアカウントに接続されています:

en: This is a notification of some sort.
ja: これはある種の通知です。

en: This is a tooltip
ja: これはツールチップです

en: This is helpful on smaller screens if you got a lot of text in your slider
ja: これは、スライダーに大量のテキストが含まれている場合に、小さな画面で役立ちます

en: This is the color that is displayed behind your boxed content area
ja: これは、ボックス化されたコンテンツ領域の背後に表示する色です。

en: This is the small title at the top of your Notification.
ja: これは、通知の上部にある小さなタイトルです。

en: This is the text that appears in your Notification.
ja: これは、通知に表示されるテキストです。

en: This is the text that appears on your button.
ja: これは、ボタンに表示されるテキストです。

en: This is the text that appears on your second button.
ja: これは、2番目のボタンに表示されるテキストです。

en: This is where store orders are stored.
ja: 店舗の受注が保存される場所です.

en: This is where you can add new coupons that customers can use in your store.
ja: ここで、お客さまがストアで使用する新しい優待コードを追加します。

en: This is where you can add new products to your store.
ja: 新たに商品を追加することができる場所です.

en: This option controls the vertical stacking order of layers that overlap. In CSS, it’s commonly called as z-index. Elements with a higher value are stacked in front of elements with a lower one, effectively covering them. By default, this value is calculated automatically based on the order of your layers, thus simply re-ordering them can fix overlap issues. Use this option only if you want to set your own value manually in special cases like using static layers.<br><br>On each slide, the stacking order starts counting from 100. Providing a number less than 100 will put the layer behind every other layer on all slides. Specifying a much greater number, for example 500, will make the layer to be on top of everything else.
ja: このオプションは、上書きするレイヤーの垂直方向のレイヤー順序を制御します。 CSSでは、一般にz-indexと呼ばれています。 より高い価値を持つ要素は、より低い要素の前に積み重ねられ、効果的にそれらをカバーします。 デフォルトでは、この値はレイヤー順序に基づいて自動的に計算されるため、単に順序を変更するだけで上書きの問題を修正できます。 このオプションは、静的レイヤーのような特別な場合に独自の値を手動で設定する場合にのみ使用します。<br><br>各スライドでは、レイヤーの順序は100からカウントを開始します。100未満の数値を指定すると、すべてのスライド上のレイヤーがレイヤーごとに表示されます。 たとえば、500など、はるかに大きな数値を指定すると、レイヤーが他のすべてのレイヤーの上に表示されます。

en: This option will likely solve “Old jQuery” issues, but can easily have other side effects. Use it only when it is necessary.
ja: このオプションは「古いjQuery」の問題を解決する可能性が高いですが、他の副作用が出やすいです。必要な場合のみ使用してください。

en: This page is currently selected to be displayed as custom 404 page. (Set in Enfold &raquo; Theme Options).
ja: このページは現在、カスタム404ページとして表示するように選択されています。 （Enfold»Theme Optionsで設定）。

en: This page is currently selected to be displayed as footer. (Set in Enfold &raquo; Footer).
ja: このページは現在、フッターとして表示するように選択されています。 （Enfold»Footerで設定）。

en: This page is currently selected to be displayed as maintenance mode page. (Set in Enfold &raquo; Theme Options).
ja: このページは現在、メンテナンスモードページとして表示するように選択されています。 （Enfold»Theme Optionsで設定）。

en: This page is intended to help you identifying possible issues and to display relevant debug information about your site.
ja: このページは、考えられる問題を特定したり、サイトに関連するデバッグ情報を表示したりするのに役立つことを目的としています。

en: This page is selected to be displayed as custom 404 page but is not active at the moment. (Set in Enfold &raquo; Theme Options).
ja: このページはカスタム404ページとして表示するように選択されていますが、現在アクティブではありません。 （Enfold»Theme Optionsで設定）。

en: This page is selected to be displayed as footer but is not active at the moment. (Set in Enfold &raquo; Footer).
ja: このページはフッターとして表示するように選択されていますが、現在アクティブではありません。 （Enfold»Footerで設定）。

en: This page is selected to be displayed as maintenance mode page but is not active at the moment. (Set in Enfold &raquo; Theme Options).
ja: このページは、メンテナンスモードページとして表示するように選択されていますが、現在アクティブではありません。 （Enfold»Theme Optionsで設定）。

en: This page is set as the default WooCommerce Shop Overview and therefore does not support the Enfold advanced layout editor
ja: このページは、デフォルトの WooCommerce ショップの概要として設定されているため、包む高度なレイアウトエディタをサポートしていません

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
ja: この投稿はパスワードで保護されています。コメントを表示するにはパスワードを入力してください。

en: This removes the ability to move or delete existing template builder elements, or add new ones, for everyone who is not an administrator. The content of an existing element can still be changed by everyone who can edit that entry.
ja: これにより、管理者ではないすべてのユーザーに対して、既存のテンプレートビルダ要素を移動または削除したり、新規に追加したりする機能が削除されます。既存の要素の内容は、そのエントリを編集できるすべてのユーザーによって変更できます。

en: This setting is enforced by <b><i>%s</i></b> in order to maximize compatibility on your site.
ja: この設定は、サイトの互換性を最大化するために<b><i>%s</i></b>によって実施されます。

en: This site is protected by reCAPTCHA and the Google <a href="https://policies.google.com/privacy">Privacy Policy</a> and <a href="https://policies.google.com/terms">Terms of Service</a> apply.
ja: このサイトはreCAPTCHAによって保護されており、Googleの<a href="https://policies.google.com/privacy">プライバシーポリシー</a>と<a href="https://policies.google.com/terms">利用規約が</a>適用されます。

en: This site uses cookies. By continuing to browse the site, you are agreeing to our use of cookies.
ja: 当サイトを閲覧し続けることにより、お客様は当社によるクッキーの使用に同意するものと見なします。

en: This slide has no layers
ja: このスライドにはレイヤーがありません

en: This slider is scheduled to display on %s
ja: このスライダーは%sに表示されるようにスケジュールされています

en: This slider template requires a newer version of LayerSlider in order to work properly. This is due to additional features introduced in a later version than you have. For updating instructions, please refer to our %sonline documentation%s.
ja: このスライダーテンプレートを正しく動作させるには、LayerSliderの新しいバージョンが必要です。これは、現在のバージョンよりも新しいバージョンで導入された追加機能によるものです。更新手順については、%sonline documentation%sを参照してください。

en: This slider was scheduled to hide on %s
ja: このスライダーは%sで非表示になるようにスケジュールされていました

en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
ja[0]: 利用中のテーマは以下のプラグインを推奨しています： %1$s。

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
ja[0]: このテーマは、次のプラグインを必要とします: %1$s。

en: This update requires PHP %s or greater. You have PHP %s. %sLearn more about updating PHP%s
ja: この更新には PHP %s 以上が必要です。PHP %s を使用しています。 %sPHP%s の更新についての詳細はこちら

en: This update requires WordPress %s or greater. You have WordPress %s. %sLearn more about updating WordPress%s
ja: このアップデートには、WordPress %s以上が必要です。WordPress%sをお持ちの方。%sWordPress%sのアップデートについてはこちらをご覧ください。

en: This will be used as a default on all slides, unless you choose the explicitly override it on a per slide basis.
ja: これは、スライドごとに明示的にオーバーライドすることを選択しない限り、すべてのスライドのデフォルトとして使用されます。

en: This will be used as a default on all slides, unless you choose to explicitly override it on a per slide basis.
ja: これは、スライドごとに明示的にオーバーライドすることを選択しない限り、すべてのスライドのデフォルトとして使用されます。

en: This will lock the elements for all administrators including you, to prevent accidental changing of a page layout. In order to change a page layout later, you will need to uncheck this option first
ja: これにより、あなたを含むすべての管理者の要素がロックされ、ページレイアウトが誤って変更されるのを防ぎます。 後でページレイアウトを変更するには、最初にこのオプションをオフにする必要があります

en: Those icons can then be used in your Layout Builder.
ja: これらのアイコンは、レイアウト・ビルダーで使用することができます。

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Thumbnail Columns
ja: サムネイルのカラム

en: Thumbnail Image
ja: サムネイル画像

en: Thumbnail Navigation
ja: サムネイルナビ

en: Thumbnail appearance
ja: サムネイル外観

en: Thumbnail container width
ja: サムネイルコンテナの幅

en: Thumbnail dimensions
ja: サムネイルサイズ

en: Thumbnail fade in effect
ja: サムネイルのフェードイン効果

en: Thumbnail height
ja: サムネイルの高さ

en: Thumbnail navigation
ja: サムネイルのナビゲーション

en: Thumbnail size
ja: サムネイルサイズ

en: Thumbnail width
ja: サムネイルの幅

en: Tile Horizontally
ja: 横に並べる

en: Tile Vertically
ja: 縦に並べる

en: Tiles
ja: タイル

en: Time Shift
ja: タイムシフト

en: Timeline
ja: タイムライン

en: Timeline Item
ja: タイムライン

en: Timeline Orientation
ja: タイムラインオリエンテーション

en: Timeout occured connecting to V2 API on verifying you as human. Please try again and check your internet connection. It might be necessary to reload the page.
ja: 人間であることを確認する際に、V2APIへの接続中にタイムアウトが発生しました。もう一度やり直して、インターネット接続を確認してください。ページの再読み込みが必要になる場合があります。

en: Timeout occured connecting to V3 API on initial pageload
ja: 初期ページロード時にV3APIへの接続中にタイムアウトが発生しました

en: Timeout occured connecting to V3 API on verifying submit
ja: 送信の確認時にV3APIへの接続中にタイムアウトが発生しました

en: Timeout occurred connecting to V2 API on verifying you as human. Please try again and check your internet connection. It might be necessary to reload the page.
ja: 人間であることを確認すると、V2APIへの接続中にタイムアウトが発生しました。もう一度やり直して、インターネット接続を確認してください。ページの再読み込みが必要になる場合があります。

en: Timeout occurred connecting to V3 API on initial pageload
ja: 初期ページロード時にV3APIへの接続中にタイムアウトが発生しました

en: Timeout occurred connecting to V3 API on verifying submit
ja: 送信の確認時にV3APIへの接続中にタイムアウトが発生しました

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Timing &amp; Transform
ja: タイミングとトランスフォーム

en: Tips to get started using LayerSlider
ja: LayerSliderを使い始めるためのヒント

en: Title
ja: タイトル

en: Title + Excerpt + Read More Button
ja: タイトル + 抜粋 + 続きを読むボタン

en: Title + Read More Button
ja: タイトル + 続きを読むボタン

en: Title:
ja: タイトル:

en: Title Attribut
ja: タイトル属性

en: Title Attribute
ja: タイトル属性

en: Title Bar Custom Background Color
ja: バーカスタム背景色

en: Title Bar Settings
ja: タイトルバーの設定

en: Title Font Size
ja: タイトル文字サイズ

en: Title Font Sizes
ja: タイトルのフォントサイズ

en: Title Link?
ja: タイトルリンク？

en: Title and Excerpt
ja: タイトルと抜粋

en: Title and Excerpt + Read More Link
ja: タイトルと抜粋 + 続きを読むリンク

en: Title and Read More Button
ja: タイトルと続きを読むボタン

en: Title below
ja: Hero 下のタイトル

en: Title on top
ja: 上のタイトル

en: Title will be changed to:
ja: タイトルは次のように変更されます。

en: To add a toggle for that cookie use the following shortcodes:
ja: そのCookieのトグルを追加するには、次のショートコードを使用します。

en: To avoid this you can select here to fix this WP bug. You can also supress adding the timestamp - if you wish. Depending on your hoster it may still take some time till this setting will work correctly. Disable file merging, select &quot;Delete old CSS and JS files&quot; - wait for some time, clear server cache and then reactivate your settings.
ja: これを回避するには、ここを選択してこのWPバグを修正します。必要に応じて、タイムスタンプの追加を抑制することもできます。ホスティング業者によっては、この設定が正しく機能するまでに時間がかかる場合があります。ファイルのマージを無効にし、[古いCSSファイルとJSファイルを削除する]を選択します。しばらく待ってから、サーバーキャッシュをクリアしてから、設定を再度アクティブにします。

en: To be independent from any external hoster we bundle the necessary basic Leaflet js library with the theme and store it on your server.
ja: 外部のホスティング業者から独立するために、必要な基本的なLeaflet jsライブラリをテーマにバンドルして、サーバーに保存します。

en: Today
ja: 今日

en: To few parameters provided - a download is not possible.
ja: 提供されているいくつかのパラメータに対して-ダウンロードはできません。

en: To get started with the LayerSlider WP Transition Builder, please read our online documentation by clicking on this help menu.
ja: LayerSlider WP Transition Builderを開始するには、このヘルプメニューをクリックしてオンラインドキュメントをお読みください。

en: Toggle 1
ja: トグル1

en: Toggle 2
ja: トグル2

en: Toggle Content
ja: コンテンツを切り替え

en: Toggle Content goes here
ja: トグルコンテンツはここに行く

en: Toggle Layer Locking
ja: トグルレイヤロック

en: Toggle Layer Visibility
ja: レイヤーの可視性を切り替え

en: Toggle Sorting Tags
ja: 並べ替えタグの切り替え

en: Toggle Title
ja: 切り替えタイトル

en: Toggle device visibility:
ja: デバイスの表示を切り替え:

en: Toggle layer visibility.
ja: レイヤーの可視性をトグルします。

en: Toggles
ja: トグル

en: Toggles Styling
ja: スタイリングを切り替えます

en: To insert an Element either click the insert button for that element or drag the button onto the canvas
ja: 要素を挿入するには、その要素の [挿入] ボタンをクリックするか、ボタンをキャンバス上にドラッグします。

en: Token to validate form already expired.
ja: フォームを検証するためのトークンはすでに期限切れになっています。

en: Token to validate form is not valid.
ja: フォームを検証するためのトークンが無効です。

en: To make it easier for you to edit and save the imported content, you may  want to reassign the author of the imported item to an existing user of this  site. For example, you may want to import all the entries as <code>admin</ code>s entries.
ja: インポートしたコンテンツの編集と保存を簡単にするために、インポートしたアイテムの作成者をこのサイトの既存のユーザーに再割り当てすることをお勧めします。 <code>admin s entries.</code>としてインポートしたい場合があります</ code><code>admin s entries.</code>

en: To make it easier for you to edit and save the imported content, you may want to reassign the author of the imported item to an existing user of this site. For example, you may want to import all the entries as <code>admin</code>s entries.
ja: インポートされたコンテンツを簡単に編集して保存するために、インポートしたアイテムの作成者をこのサイトの既存のユーザーに再割り当てすることができます。たとえば、すべてのエントリーを<code> admin </ code>のエントリーとしてインポートすることができます.

en: Tooltip
ja: ツールチップ

en: Tooltip Position
ja: ツールヒントの位置

en: Tooltip Style
ja: ツールヒントのスタイル

en: Tooltip Width
ja: ツールヒントの幅

en: Tooltips
ja: ツールチップ

en: Too many requests at once, please refresh the page to complete geocoding
ja: 一度に要求が多すぎるため、ページを更新してジオコーディングを完了してください。

en: Too many requests at once, please wait a few seconds before requesting coordinates again
ja: あまりにも一度に多くの要求が、再び座標を要求する前に数秒待ってください

en: Top
ja: 上

en: Top &amp; Bottom margin
ja: 上マージンと下マージン

en: Top-Left-Margin
ja: 左上マージン

en: Top-Left-Padding
ja: 左上のパディング

en: Top-Left-Radius
ja: 左上の角丸

en: Top-Right-Margin
ja: 右上マージン

en: Top-Right-Padding
ja: 右上のパディング

en: Top-Right-Radius
ja: 右上の円形

en: Top Bar
ja: トップバー

en: Top Center
ja: 上部中央

en: Top Centered
ja: トップ中央

en: Top Edge
ja: 上端

en: Top Header
ja: トップヘッダー

en: Top Left
ja: 左上

en: Top Left Corner
ja: 左上隅

en: Top Right
ja: 右上

en: Top Right Corner
ja: 右上隅

en: Top left
ja: トップ左

en: Top right
ja: トップ右

en: Top to Bottom
ja: 最上・最下部

en: Top to bottom
ja: 上から下へ

en: To reduce size of modal popup window locked options and their values are hidden when using element templates. Select if you want to add a checkbox to the customize tab to show the locked values when editing an element.
ja: モーダルポップアップウィンドウのサイズを縮小するには、要素テンプレートを使用するときに、ロックされたオプションとその値を非表示にします。カスタマイズタブにチェックボックスを追加して、要素の編集時にロックされた値を表示する場合に選択します。

en: To reflect your cookie selections we need to reload the page.
ja: Cookieの選択を反映するには、ページを再読み込みする必要があります。

en: To resolve this issue, please review your theme settings and try to find a relevant option. Some themes include an option to “silence” bundled plugin notifications. Unfortunately, an option like that can also prevent you from using the product properly and receiving additional benefits.
ja: この問題を解決するには、テーマの設定を見直して、関連するオプションを探してみてください。テーマによっては、バンドルされているプラグインの通知を「消音」するオプションがあります。残念ながら、そのようなオプションは、製品を適切に使用したり、追加のメリットを受けたりすることを妨げる可能性があります。

en: To search the site please enter a valid term
ja: サイトを検索するには、有効なキーワードを入力してください

en: To sort and arrange your elements just drag them to a position of your choice and release them
ja: あなたの要素を並べ替えるには、ちょうどあなたの選択の位置にドラッグして、それらを解放する

en: To translate Custom Elements and Pages/Posts containing Custom Elements always use the Translation Editor. Do not switch the option &quot;Use WPMLs Translation Editor&quot; to off. This might break translations.
ja: カスタム要素およびカスタム要素を含むページ/投稿を翻訳するには、常に翻訳エディタを使用してください。 「WPMLsトランスレーションエディタを使用する」オプションをオフに切り替えないでください。これは翻訳を壊すかもしれません。

en: To translate Custom Elements you need %s. Your current version is %s. Please update.
ja: カスタム要素を翻訳するには、%sが必要です。現在のバージョンは%sです。更新してください。

en: To translate and work with Custom Elements you must install and activate %s.
ja: カスタム要素を翻訳して操作するには、%sをインストールしてアクティブ化する必要があります。

en: Touch Zoom
ja: タッチズーム

en: Touch navigation
ja: タッチナビゲーション

en: To use cookie logic without showing a message bar please check our documentation:
ja: メッセージバーを表示せずにCookieロジックを使用するには、ドキュメントを確認してください。

en: To which page do you want the user send to?
ja: ユーザーをどのページに送信しますか？

en: Trackbacks &amp; Pingbacks
ja: トラックバック &amp; ピングバック

en: Tracklist
ja: トラックリスト

en: Tracknumbers
ja: トラック番号

en: Transform Origin
ja: トランスフォームオリジン

en: TransformOrigin
ja: 原型

en: Transforms
ja: トランスフォーム

en: Transient to verify form was missing or expired.
ja: フォームが見つからないか期限切れであることを確認するための一時的なもの。

en: Transition
ja: 遷移

en: Transition Builder
ja: トランジションビルダー

en: Transition Builder documentation
ja: トランジションビルダのドキュメント

en: Transition Speed
ja: 遷移速度

en: Transition in
ja: トランジションイン

en: Transition name
ja: トランジション名

en: Transition options
ja: トランジションオプション

en: Transition out
ja: トランジションアウト

en: Transitions
ja: 切替効果

en: Translate
ja: 翻訳

en: Translate: %s
ja: 翻訳：%s

en: Translate Custom Element with WPML
ja: WPMLを使用してカスタム要素を翻訳する

en: Translate Element Template:
ja: 要素テンプレートの翻訳：

en: Translucent Buttons
ja: 半透明のボタン

en: Transparency Logo
ja: 透明性のロゴ

en: Transparency Options
ja: 透明度オプション

en: Transparency menu color
ja: 透明度メニューの色

en: Transparent & Glassy Header
ja: 透明 & ガラスヘッダー

en: Transparent Dark
ja: 透明ー暗

en: Transparent Header
ja: 透明なヘッダー

en: Transparent Header with border
ja: 境界線のある透明なヘッダー

en: Transparent Light
ja: 透明ー薄

en: Transportation Icons
ja: 交通アイコン

en: Troubleshooting
ja: トラブルシューティング

en: Troubleshooting &amp; Advanced Settings
ja: トラブルシューティング &amp; 高度な設定

en: Troubleshooting:
ja: 対策：

en: Try a similar keyword, for example: tablet instead of laptop.
ja: 似たキーワードをお試しください。

en: Try similar keywords, for example: tablet instead of laptop.
ja: 似たキーワードをお試しください。

en: Try to match the default slideshow size (Video will not be cropped, but black borders will be visible at each side)
ja: デフォルトのスライドショーのサイズに合わせてみてください (ビデオはトリミングされませんが、黒い枠は両側に表示されます)

en: Try to match the default slideshow size but stretch the video to fill the whole slider (video will be cropped at top and bottom)
ja: デフォルトのスライドショーのサイズを一致させようとしますが、全体のスライダを埋めるためにビデオを伸ばす (ビデオは上と下にトリミングされます)

en: Try using more than one keyword.
ja: 複数のキーワードを使用してみてください。

en: Tumblr link
ja: スキリンク

en: Turns on responsive mode in a full-width slider under the specified value in pixels. Can only be used with full-width mode.
ja: ピクセル単位で指定した値以下の全幅スライダーでレスポンシブモードをオンにします。全幅モードでのみ使用できます。

en: Tutorial: How to create an API key
ja: チュートリアル：APIキーを作成する方法

en: Tweet
ja: ツイート

en: Twitter Username:
ja: ツイッターネーム:

en: Twitter link
ja: Twitter リンク

en: Two way slideshow
ja: 2つの方法でスライドショー

en: Type
ja: タイプ

en: Type, Position &amp; Dimensions
ja: タイプ、位置、寸法

en: Type here to search ...
ja: ここに入力して検索してください

en: Type of Highlight:
ja: ハイライトの種類：

en: Type slide name here
ja: ここにスライド名を入力してください。

en: Type transition name
ja: トランジション名を入力します。

en: Typewriter
ja: タイプライター

en: Type your slider name here
ja: ここにスライダーの名を入力します

en: URL target
ja: ＵＲＬ対象

en:  UTC
ja: 世界標準時

en: Unable to communicate with Instagram.
ja: Instagramと通信できません。

en: Unable to communicate with gRECAPTCHA: <br /><br />%s
ja: gRECAPTCHAと通信できません：<br /><br /> %s

en: Unable to copy the file content.
ja: ファイルの内容をコピーできません。

en: Unable to create cache folder "%s". Files will be loaded directly from instagram
ja: キャッシュフォルダ "%s"を作成できません。ファイルはInstagramから直接ロードされます

en: Unable to create folder %s.
ja: フォルダ%sを作成できません。

en: Unable to create the download folder <pre>%s</pre> for demo files.
ja: ダウンロードフォルダを作成できません<pre>%s</pre>デモファイル用。

en: Unable to create the file.
ja: ファイルを作成できません。

en: Unable to delete file %s.
ja: 削除できません %s。

en: Unable to extract the file.
ja: ファイルを展開できません。

en: Unable to rename/move file %s to %s
ja: ファイル%sの名前を変更/移動できません%s

en: Unavailable
ja: 利用不可

en: Unchecked for all users
ja: すべてのユーザーのチェックを外します

en: Unchecked for non admins only
ja: 管理者以外の場合のみオフ

en: Underline
ja: 下線

en: Underneath layers
ja: レイヤーの下に

en: Under the search form - overlay other content
ja: 検索フォームの下-他のコンテンツをオーバーレイする

en: Under the search form - push down other content
ja: 検索フォームの下-他のコンテンツを押し下げます

en: Undo
ja: 取り消し

en: Unhide
ja: 公開

en: Unique ID for ALB element
ja: ALB要素の一意のID

en: Unique timestamp of merged files and WP object cache bug
ja: マージされたファイルの一意のタイムスタンプとWPオブジェクトキャッシュのバグ

en: Unit
ja: 単位

en: Unit for the spacing
ja: 間隔の単位

en: Unknown
ja: 不明

en:  Unknown
ja: 不明

en: Unknown Custom Element Type
ja: 不明なカスタム要素タイプ

en: Unknown element name
ja: 不明な要素名

en: Unknown error code
ja: 未知错误代码

en: Unlock %s
ja: ロックを解除 %s

en: Unlock Now
ja: 今すぐロックを解除する

en: Unlock all these features by activating your site.
ja: あなたのサイトをアクティブにすることで、これらの機能をすべてアンロックします。

en: Unlock exclusive and early-access features.
ja: 限定機能と早期アクセス機能のロックを解除します。

en: Unlock the full contents of the Template Store. The ever growing selection of fully crafted, customizable and importable slider templates are an ideal starting point for new projects and they cover every common use case from personal to corporate business.
ja: テンプレートストアのフルコンテンツのロックを解除します。新しいプロジェクトのスタート地点として理想的な、カスタマイズ可能でインポート可能なスライダーテンプレートを豊富に取り揃えており、個人から法人向けビジネスまで、あらゆる用途に対応しています。

en: Unlock the full potential of LayerSlider
ja: LayerSliderの可能性を最大限に引き出す

en: Unmute media playback
ja: メディア再生のミュート解除

en: Unnamed Group
ja: 無名グループ

en: Unnamed Slider
ja: 名無しのスライダー

en: Unpacking the package&#8230;
ja: パッケージを展開中&#8230;

en: Unpublished slider
ja: 未発表のスライダー

en: Unpublished sliders will not be visible for your visitors until you re-enable this option. This also applies to scheduled sliders, thus leaving this option enabled is recommended in most cases.
ja: このオプションを再度有効にするまで、公開されていないスライダーは訪問者に表示されません。これはスケジュールされたスライダにも適用されるため、このオプションを有効にしておくと、ほとんどの場合に推奨されます。

en: Unstick topbar
ja: はがれるトップバー

en: Until the end of Slide #%d
ja: スライド #%d の最後まで

en: Until the end of this slide (default)
ja: このスライドの最後まで（デフォルト

en: Untitled
ja: 無題

en: Upcoming
ja: 開催予定

en: Upcoming Events
ja: 直近のイベント

en: Update
ja: 更新

en: Update Available!
ja: 利用可能なアップデート

en: Update Custom Element Template Data
ja: カスタム要素テンプレートデータを更新する

en: Update Database
ja: データベースの更新

en: Update Element
ja: 要素を更新

en: Update Frequency
ja: 更新頻度

en: Update Now!
ja: 今すぐ更新!

en: Update Order status
ja: 注文ステータスの更新

en: Update Product Category
ja: 製品カテゴリの更新

en: Update Product Tag
ja: 製品タグの更新

en: Update Revisions Preferences
ja: リビジョンの設定を更新する

en: Update info
ja: 更新情報

en: Update info after cancellation
ja: キャンセル後の情報の更新

en: Updates the hash in the page URL when changing slides based on the deeplinks you’ve set to your slides. This makes it possible to share URLs that will start the slider with the currently visible slide.
ja: スライドに設定したディープリンクを元にスライドを変更する際に、ページURLのハッシュを更新します。これにより、現在表示されているスライドでスライダーを開始するURLを共有することが可能になります。

en: Update to latest version (%1$s), as we are constantly working on new features, improvements and bug fixes.
ja: 私たちは常に新機能、改善、バグ修正に取り組んでいますので、最新バージョン(%1$s)にアップデートしてください。

en: Update your Theme from the WordPress Dashboard
ja: WordPressダッシュボードからテーマを更新します

en: Upload/Select Font Zip File
ja: フォント・Zipファイルのアップロード/選択

en: Upload/Select Fontello Font Zip
ja: アップロード/フォントのzipファイル

en: Upload Layout Builder Templates File
ja: レイアウトビルダーテンプレートファイルのアップロード

en: Upload Theme Settings File
ja: テーマ設定ファイルのアップロード

en: Upload Video
ja: ビデオをアップロード

en: Upload a BG image for your
ja: あなたのための BG イメージをアップロードしてください

en: Upload a BG image for your Body
ja: あなたの体のための BG 画像をアップロード

en: Upload a Layout Builder Templates file here. The uploaded templates will be added to the existing templates. Same named templates will not be overwritten.
ja: ここにレイアウトビルダーテンプレートファイルをアップロードします。アップロードされたテンプレートは、既存のテンプレートに追加されます。同じ名前のテンプレートは上書きされません。

en: Upload a banner image or enter the URL
ja: バナー画像をアップロードするか、URLを入力してください

en: Upload a custom marker icon or enter the URL
ja: カスタムマーカーアイコンをアップロードするか、URLを入力します

en: Upload a fallback image or enter the URL to an image to replace Google Maps or until Google Maps is loaded
ja: フォールバック画像をアップロードするか、画像のURLを入力して、Googleマップを置き換えるか、Googleマップが読み込まれるまで

en: Upload a large banner image which will be displayed as a background to the shop description
ja: ショップの説明に背景として表示される大きなバナー画像をアップロードする

en: Upload a large banner image which will be displayed as a background to the  shop description
ja: ショップの説明の背景として表示される大きなバナー画像をアップロードします

en: Upload a logo image, or enter the URL or ID of an image if its already  uploaded. (Leave empty to use the default logo)
ja: ロゴ・イメージをアップロードするか、イメージのURLまたはIDを既にアップロード済みの場合は入力します。 入力フィールドをブランクのままにすると、テーマのデフォルト・ロゴが適用されます

en: Upload a logo image, or enter the URL or ID of an image if its already uploaded. (Leave empty to use the default logo)
ja: ロゴ・イメージをアップロードするか、イメージのURLまたはIDを既にアップロード済みの場合は入力します。 入力フィールドをブランクのままにすると、テーマのデフォルト・ロゴが適用されます

en: Upload a logo image, or enter the URL or ID of an image if its already uploaded. The themes default logo gets applied if the input field is left blank
ja: ロゴ画像をアップロードするか、すでにアップロードされている場合は画像のURLまたはIDを入力してください。入力フィールドが空白の場合、テーマのデフォルトロゴが適用されます

en: Upload a logo image, or enter the URL or ID of an image if its already  uploaded. The themes default logo gets applied if the input field is left  blank
ja: ロゴ画像をアップロードするか、すでにアップロードされている場合は画像のURLまたはIDを入力してください。入力フィールドが空白の場合、テーマのデフォルトロゴが適用されます

en: Upload a logo or enter the URL
ja: ロゴをアップロードするか、URLを入力してください

en: Upload an optional logo image for your preloader page
ja: あなたの preloader ページのためのオプションのロゴイメージをアップロードしてください

en: Upload a theme configuration file here. Note that the configuration file  settings will overwrite your current configuration and you can't restore the  current configuration afterwards.
ja: テーマ構成ファイルをここにアップロードします。 構成ファイルの設定によって現在の構成が上書きされ、後で現行構成を復元することができないことに注意してください。

en: Upload a theme configuration file here. Note that the configuration file settings will overwrite your current configuration and you can't restore the current configuration afterwards.
ja: テーマ構成ファイルをここにアップロードします。 構成ファイルの設定によって現在の構成が上書きされ、後で現行構成を復元することができないことに注意してください。

en: Upload custom icon
ja: カスタム アイコンをアップロードする

en: Upload custom image
ja: カスタムイメージのアップロード

en: Uploaded Fonts (located at Enfold -> Import/Export)
ja: アップロードされたフォント（Enfold-> Import / Exportにあります）

en: Upload error
ja: アップロードエラー

en: Upload error: %s
ja: アップロードエラー： %s

en: Uploading, please wait ...
ja: アップロード、お待ちください...

en: Upload or select a fallback image that is displayed instead of Google Maps or until the map is loaded
ja: Googleマップの代わりに、またはマップが読み込まれるまで表示されるフォールバック画像をアップロードまたは選択します

en: Uploads directory:
ja: アップロードディレクトリ。

en: Upload your own seamless pattern
ja: 独自のシームレスなパターンをアップロード

en: Uppercase
ja: 大文字

en: Usage unknown
ja: ※用途不明。

en: Use AJAX or redirect to the search Results page
ja: AJAXを使用するか、検索結果ページにリダイレクトします

en: Use Block Editor
ja: ブロックエディター

en: Use Block Editor Default Styles
ja: ブロックエディタのデフォルトスタイルを使用する

en: Use Default
ja: デフォルトを使用

en: Use Default Link
ja: デフォルト値を使用する

en: Use Defaults that are also used for your blog
ja: あなたのブログにも使用されるデフォルトを使用してください

en: Use Dynamic post URL
ja: ダイナミックポストのURLを使用する

en: Use Enfold Numeric Captcha
ja: Enfold NumericCaptchaを使用する

en: Use Enfold default settings
ja: Enfoldのデフォルト設定を使用する

en: Use Enfold default settings (recommended)
ja: Enfoldのデフォルト設定を使用する（推奨）

en: Use Google CDN version of jQuery
ja: JQueryのGoogle CDNバージョンを使用する

en: Use Google Maps
ja: Google マップ API を使用

en: Use Google reCAPTCHA V2 if activated
ja: アクティブ化されている場合は、Google reCAPTCHAV2を使用します

en: Use Google reCAPTCHA V3 if activated (fallback is V2)
ja: 有効になっている場合はGooglereCAPTCHA V3を使用します（フォールバックはV2です）

en: Use GreenSock (GSAP) sandboxing
ja: GreenSock (GSAP) のサンドボックスを使用する

en: Use Image
ja: 画像を使用

en: Use Image as Favicon
ja: ファビコンとして使用する画像

en: Use Image as banner
ja: バナーとして画像を使用

en: Use Image as logo
ja: ロゴとしてイメージを使用

en: Use Lighbox
ja: ライトボックスの使用

en: Use PHP function:
ja: PHP の関数を使用：

en: Use Toggle Feature
ja: トグル機能を使用する

en: Use Video
ja: ビデオを利用する

en: Use WP Classic Editor
ja: WPクラシックエディタを使用する

en: Use "loading" attribute
ja: 「読み込み中」属性を使用する

en: Use a custom Image as marker. (make sure that you use a square image, otherwise it will be cropped)
ja: カスタム画像をマーカーとして使用します。 （必ず正方形の画像を使用してください。そうしないと、トリミングされます）

en: Use a custom link
ja: カスタムリンクを使用する

en: Use a custom set
ja: カスタムセットを使用する

en: Use a default generated link depending on the meta element (if a link exists), set a custom link or display only as text.
ja: メタ要素（リンクが存在する場合）に応じてデフォルトで生成されたリンクを使用するか、カスタムリンクを設定するか、テキストとしてのみ表示します。

en: Use and storage of Cookies has been accepted - restrictions set in other cookies
ja: Cookieの使用と保存が受け入れられました-他のCookieに設定された制限

en: Use as FAQ Page (SEO improvement)
ja: FAQページとして使用（SEO改善）

en: Use as a simple message bar without cookie logic
ja: クッキーロジックのないシンプルなメッセージバーとして使用

en: Use character sets:
ja: 文字セットを使用:

en: Use circle timer to indicate slideshow progression.
ja: スライドショーの進行を示すためにサークルタイマーを使用します。

en: Use custom link (fallback is image link)
ja: カスタムリンクを使用する（フォールバックは画像リンクです）

en: Use custom link (fallback is no link)
ja: カスタムリンクを使用する（フォールバックはリンクなし）

en: Use custom localization for LayerSlider instead of your default site language.
ja: デフォルトのサイト言語ではなく、LayerSliderのカスタムローカライズを使用します。

en: Use default
ja: デフォルト値を使用する

en: Use default (defined at Dashboard -&gt; Customize -&gt; WooCommerce)
ja: デフォルトを使用（ダッシュボード->カスタマイズ-> WooCommerceで定義）

en: Use default - Shop Catalog (%d*%d)
ja: デフォルトを使用-ショップカタログ（%d * %d）

en: Use default - WooCommerce Thumbnail (%d*%d)
ja: デフォルトを使用-WooCommerceサムネイル（%d * %d）

en: Use default WooCommerce Setting (Settings -&gt; Products -&gt; Out of stock visibility)
ja: デフォルトのWooCommerce設定を使用します（[設定]-> [製品]-> [在庫切れの表示]）

en: Use default portfolio layout
ja: 既定のポートフォリオレイアウトを使用する

en: Use default site language
ja: デフォルトのサイト言語を使用する

en: Used to specify the order in which scripts are loaded. Lower numbers correspond with earlier execution.
ja: スクリプトを読み込む順番を指定するために使用します。数値が小さいほど、より早く実行されていることに対応します。

en: Use either the default or minimal design
ja: 既定または最小の設計のいずれかを使用する

en: Use existing menu
ja: 既存のメニューを使用

en: Use filters
ja: フィルター

en: Use first slides caption as permanent caption
ja: 最初のスライドのキャプションを永続的なキャプションとして使用

en: Use image as Google Maps fallback image
ja: 画像をGoogleマップのフォールバック画像として使用する

en: Use image as banner
ja: 画像をバナーとして使用

en: Use image as custom marker icon
ja: カスタムマーカーアイコンとして画像を使用する

en: Use image as logo
ja: 画像使用メニュー

en: Use it on this slide
ja: このスライドで使う

en: Use manual added URL in settings page
ja: 設定ページで手動で追加されたURLを使用する

en: Use order of playlist as selected
ja: 選択したプレイリストの順序を使用する

en: Use original size (or fit into container if too large)
ja: 元のサイズを使用します（または大きすぎる場合はコンテナに収まります）

en: Use plugin default library
ja: プラグインのデフォルトライブラリを使用する

en: Use plugin lightbox
ja: プラグインライトボックスを使用する

en: Use post from matches:
ja: 一致からの投稿を使用:

en: User Name
ja: ユーザー名

en: User Name:
ja: ユーザー名:

en: Use relative URLs
ja: 相対 Url を使用します

en: Use relative URLs for local images. This setting could be important when moving your WP installation.
ja: ローカル画像には相対URLを使用します。この設定はWPのインストールを移動する際に重要になるかもしれません。

en: User is Admin
ja: ユーザーは管理者です

en: User is Author
ja: ユーザーが作成者です

en: User is Contributor
ja: ユーザーが投稿者です

en: User is Editor
ja: ユーザーはエディタ

en: User is Subscriber
ja: ユーザーがサブスクライバーです

en: User is logged in
ja: ユーザーはログインしています

en: User is logged out
ja: ユーザーがログアウトしている

en: User must accept and can opt out, all selected by default
ja: ユーザーは同意する必要があり、オプトアウトできます。すべてデフォルトで選択されています

en: User must accept and must opt in, only essential cookies selected
ja: ユーザーは、必須のCookieのみを選択して、同意してオプトインする必要があります

en: User must accept to show Google Maps
ja: ユーザーはGoogleマップを表示することに同意する必要があります

en: User must accept to show facebook page widget &quot;Share/Like&quot;
ja: ユーザーは、Facebookページウィジェット「共有/いいね」を表示することに同意する必要があります

en: Username
ja: ユーザー名

en: Username could not be accessed (needed for your information only)
ja: ユーザー名にアクセスできませんでした（情報提供のみが必要です）

en: Use selected page to display as footer (no socket)
ja: 選択したページを使用してフッターとして表示します（ソケットなし）

en: Use selected page to display as footer and socket
ja: 選択したページを使用して、フッターとソケットとして表示します

en: Use selected page to display inside footer (no socket)
ja: 選択したページを使用して、フッターの内側を表示します（ソケットなし）

en: Use selected page to display inside footer and socket
ja: 選択したページを使用して、フッターとソケットの内側を表示します

en: Use shortcode:
ja: ショートコードを利用：

en: Use slide effect when swiping
ja: スワイプ時にスライド効果を使用

en: Use slider markup caching
ja: スライダーのマークアップキャッシュを使用します

en: Use sliders as a floating modal window with extensive layout options and advanced features like triggers & target audience.
ja: 豊富なレイアウトオプションとトリガーやターゲットオーディエンスなどの高度な機能を備えたフローティングモーダルウィンドウとしてスライダーを使用できます。

en: Use special 1 column layout (side by side)
ja: 特殊な1列レイアウトを使用する (並べて)

en: Use srcset attribute
ja: srcset属性を使用する

en: Use ssl verification if needed for site (= default)
ja: サイトで必要な場合はSSL検証を使用します（=デフォルト）

en: Use stretched or boxed layout?
ja: ストレッチまたは箱入りレイアウトを使用しますか?

en: Use the advance layout editor to build your own blog layout (simply edit the  page you have chosen in Enfold->Theme Options as a blog page)
ja: Use the advance layout editor to build your own blog layout (simply edit the page you have chosen in Enfold->Theme Options as a blog page)

en: Use the advance layout editor to build your own blog layout (simply edit the page you have chosen in Enfold->Theme Options as a blog page)
ja: アドバンスレイアウトエディタを使用して独自のブログレイアウトを作成します (包むで選択したページを編集するには-> テーマオプションをブログページとして)

en: Use theme bundled library
ja: テーマバンドルライブラリを使用する

en: Use the media manager to add/edit the copyright info.
ja: メディアマネージャーを使用して、著作権情報を追加/編集します。

en: Use the table as a Pricing Table
ja: テーブルを価格表として使用する

en: Use the table to display tabular data
ja: 表形式でデータを表示する

en: Use this video as slide background
ja: スライドの背景としてこのビデオを使用します

en: Use thumbnail navigation instead of slide bullet buttons.
ja: サムネイルナビゲーションの代わりにスライドのブレッドボタンを使用します。

en: Use urls in captions for the photo link instead of linking to instagram.com.
ja: instagram.comにリンクする代わりに、写真のリンクにキャプションに URL を使用するかどうか。

en: Use with caution, be sure to have a unique value on the page and also make sure to only use allowed characters (latin characters, underscores, dashes and numbers, no special characters can be used).
ja: 注意して使用してください。ページには必ず一意の値を設定し、許可されている文字のみを使用してください（ラテン文字、アンダースコア、ダッシュ、数字、特殊文字は使用できません）。

en: Use with caution and make sure to only use allowed characters. No special  characters can be used.
ja: 注意して使用し、許可された文字のみを使用するようにしてください。特殊文字は使用できません。

en: Use with caution and make sure to only use allowed characters. No special characters can be used.
ja: 慎重に使用し、許可された文字のみを使用するようにしてください 特殊文字は使用できません.

en: Using LayerSlider from a non-standard install location or having a different directory name could lead issues in receiving and installing updates. Commonly, you see this issue when you’re using a theme-included version of LayerSlider. To fix this, please first search for an option to disable/unload the bundled version in your theme, then re-install a fresh copy. Your sliders and settings are stored in the database, re-installing the plugin will not harm them.
ja: 標準ではないインストール先からLayerSliderを使用していたり、異なるディレクトリ名を使用していたりすると、アップデートの受信やインストールに問題が生じる可能性があります。一般的には、テーマに同梱されているバージョンのLayerSliderを使用している場合にこの問題が発生します。この問題を解決するには、まずテーマ内の同梱版を無効にする/アンロードするオプションを検索してから、新しいコピーを再インストールしてください。あなたのスライダーと設定はデータベースに保存されているので、プラグインを再インストールしても害はありません。

en: Using a caching plugin: Whenever you make changes here please clear server cache to allow a rebuild of the pages to reflect the changed options.
ja: キャッシュプラグインの使用：ここで変更を加える場合は、サーバーキャッシュをクリアして、変更されたオプションを反映するようにページを再構築できるようにしてください。

en: Using beta version
ja: ベータ版を使用してください

en: Using beta version (%s)
ja: ベータ版（%s）を使用

en: Using external services like Youtube or Vimeo is currently disabled. You can enable it in Enfold &raquo; Performance
ja: YoutubeやVimeoなどの外部サービスの使用は現在無効になっています。 Enfold»Performanceで有効にできます

en: Using invalid CSS code could break the appearance of your site or your sliders. Changes cannot be reverted after saving.
ja: 無効な CSS コードを使用すると、サイトやスライダーの外観が崩れる可能性があります。保存後の変更は元に戻すことができません。

en: Using self hosted videos is currently disabled. You can enable it in Enfold &raquo; Performance
ja: セルフホスト動画の使用は現在無効になっています。 Enfold»Performanceで有効にできます

en: Using this feature is reserved for Super Admins. You unfortunately don't have the necessary permissions.
ja: この機能はスーパーアドミニストレーターのために予約されています。残念ながら、あなたは必要な権限を持っていません。

en: Usual method. Used for backups or to move sliders across WP sites.
ja: 通常の方法。バックアップやWPサイト間でスライダーを移動させる際に使用します。

en: V. Center
ja: V.センター

en: VK link
ja: VK リンク

en: Valid E-Mail address
ja: 有効なメールアドレス

en: Valid E-Mail address, extended characterset
ja: 有効な電子メールアドレス、拡張文字セット

en: Valid E-Mail address with German Umlaut
ja: ドイツ語ウムラウトの有効な電子メールアドレス

en: Valid E-Mail address with special characters
ja: 特殊文字を含む有効な電子メールアドレス

en: Valid Number
ja: 有効な番号

en: Valid Phone Number
ja: 有効な電話番号

en: Valid Positiv Number including 0
ja: 0を含む有効な位置番号

en: Valid drop targets will be highlighted. Some elements like fullwidth sliders and color section can not be dropped onto other elements
ja: 有効なドロップターゲットが強調表示されます。全角スライダや色のセクションのようないくつかの要素は、他の要素にドロップすることはできません

en: Value
ja: 値

en: Variation
ja: バリエーション

en: Variations
ja: バリエーション

en: Verify....
ja: 確認する

en: Vertical
ja: 垂直

en: Vertical Alignment
ja: 縦方向の位置揃え

en: Vertical Alignment Title and Content
ja: 垂直方向の配置のタイトルとコンテンツ

en: Vertical Center
ja: 縦型センター

en: Vertical align
ja: 垂直方向の整列

en: Vertical only
ja: 垂直方向のみ

en: Video
ja: 動画

en: Video / Audio
ja: ビデオ /オーディオ

en: Video Aspect Ratio
ja: ビデオ縦横比

en: Video Display
ja: ビデオディスプレイ

en: Video File
ja: 動画ファイル

en: Video Format
ja: 動画フォーマット

en: Video Player Icons
ja: ビデオプレーヤーのアイコン

en: Video Settings
ja: ビデオ設定

en: Video Size
ja: ビデオサイズ

en: Video Slide
ja: ビデオスライド

en: Video URL
ja: 動画 URL

en: Video height
ja: ビデオの高さ

en: Video on most mobile devices can't be controlled properly with JavaScript, so you can upload a fallback image which will be displayed instead. This image is also used if lazy loading is active.
ja: ほとんどのモバイルデバイスのビデオはJavaScriptで適切に制御できないため、代わりに表示されるフォールバック画像をアップロードできます。この画像は、遅延読み込みがアクティブな場合にも使用されます。

en: Video poster
ja: ビデオポスター

en: Videos
ja: 動画

en: Videos only
ja: 動画のみ

en: Video width
ja: ビデオの幅

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: View ALB Custom Element Template
ja: ALBカスタム要素テンプレートを表示

en: View Changelog
ja: 変更履歴の表示

en: View Changelog on http://kriesi.at
ja: http://kriesi.atで変更ログを表示

en: View Coupon
ja: クーポンを見る

en: View Coupons
ja: クーポンを見る

en: View Order
ja: 注文メモの表示

en: View Portfolio Entry
ja: ポートフォリオエントリの表示

en: View Product
ja: 商品を表示

en: View Selection
ja: 選択範囲を見る

en: View Variation
ja: ビューバリエーション

en: View all results
ja: 全ての検索結果を表示

en: Vimeo and Youtube video embeds:
ja: VimeoとYoutubeのビデオ埋め込み：

en: Visibility
ja: 表示状態

en: Visit Template Store
ja: テンプレートストアを見る

en: Visitors
ja: 訪問者

en: Visitors can enter OS native full-screen mode when double clicking on the slider.
ja: スライダーをダブルクリックすると、OSネイティブのフルスクリーンモードになります。

en: Visit our Support Center
ja: サポートセンターへ

en: Visit us on Yelp
ja: Yelpで私たちをご覧ください

en: Visual layout editor
ja: ビジュアルレイアウトエディタ

en: Volume
ja: 体積

en: WARNING: This option controls who can access to this plugin, you can easily lock out yourself by accident. Please, make sure that you have entered a valid capability without whitespaces or other invalid characters. Do you want to proceed?
ja: 警告: このオプションは誰がこのプラグインにアクセスできるかを制御します。空白文字やその他の無効な文字を使用せずに、有効なケイパビリティを入力したことを確認してください。先に進みますか?

en: WP Cron jobs are disabled. To assure a regular update of cached data and an optimal pageload in frontend and backend we recommend to activate this.
ja: WPCronジョブは無効になっています。キャッシュされたデータの定期的な更新と、フロントエンドとバックエンドでの最適なページロードを保証するために、これをアクティブ化することをお勧めします。

en: WP Debug Mode:
ja: WPデバッグモード：

en: WPML Specific Options
ja: WPML固有のオプション

en: WPML Translation Management
ja: Loco、翻訳管理

en: WP Nonce check failed.
ja: Nonce チェック失敗

en: WP Remote functions:
ja: WPリモート機能:

en: WP default size
ja: 画像サイズの初期設定

en: WP result:
ja: WPの結果：

en: Wait
ja: 待機

en: Wait at least %s minutes between edits before adding a new revision.
ja: 新しいリビジョンを追加する前に、編集の間に少なくとも %s分待ってください。

en: Wait for user interaction or for a slide with active autoplay to load the video
ja: ユーザーの操作を待つか、自動再生がアクティブなスライドがビデオをロードするのを待ちます

en: Wait for user interaction to load the video
ja: ユーザーインタラクションがビデオをロードするのを待つ

en: Waiting time between repeats in milliseconds. A second is 1000 milliseconds.
ja: リピート間の待ち時間をミリ秒単位で表示しています。1秒は1000ミリ秒です。

en: Want to join the discussion?
ja: 議論に参加してみませんか？

en: Warning (Red)
ja: 警告 (赤)

en: Warning: Characters %s might break ALB backend or frontend. <a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/intro-to-layout-builder/#using-special-characters" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Read more</a> if you want to use them. You can use valid HTML markup.
ja: 警告：文字%sはALBバックエンドまたはフロントエンドを壊す可能性があります。それらを使用したい場合は、<a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/intro-to-layout-builder/#using-special-characters" target="_blank" rel="noopener noreferrer">詳細をお読みください。</a>有効なHTMLマークアップを使用できます。

en: Wasn't able to create sub-folder for font files
ja: フォントファイルのサブフォルダを作成できませんでした

en: Wasn't able to create temp folder
ja: 一時フォルダを作成できませんでした

en: Wasn't able to create the folder for font files
ja: フォントファイル用のフォルダを作成できませんでした

en: Wasn't able to read demo files from downloaded zip file.
ja: ダウンロードしたzipファイルからデモファイルを読み取ることができませんでした。

en: Wasn't able to work with Zip Archive
ja: Zipアーカイブを使用できませんでした

en: Watch our YouTube channel
ja: YouTubeチャンネルを見る

en: We also use different external services like Google Webfonts, Google Maps, and external Video providers.
ja: また、Google Webfonts、Google Maps、外部ビデオプロバイダーなどのさまざまな外部サービスも使用しています。

en: We are
ja: 私達は

en: We are unable to get the download URL for your products.
ja: 製品のダウンロードURLを取得できません。

en: We are very sorry but something went wrong. Please try again later.
ja: 大変申し訳ありませんが、何かおかしくなりました。 後でもう一度やり直してください。

en: Web Application Icons
ja: Web アプリケーションのアイコン

en: Websafe Fonts
ja: Web セーフ フォント

en: Web safe fonts
ja: Web セーフフォント

en: Websafe fonts fallback for Windows
ja: Websafe フォントのフォールバック (Windows 用)

en: Web save fonts
ja: Web 保存フォント

en: WebshopWorks
ja: ウェブショップワークス

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Website Link
ja: ウェブサイト・リンク

en: Website Name
ja: サイト名

en: Website performance and optimization
ja: ウェブサイトのパフォーマンスと最適化

en: We checked the token on %s and we were able to connect to Envato and could access the following information:
ja: %sのトークンを確認したところ、Envatoに接続でき、次の情報にアクセスできました。

en: We could not find any lists that your customers can subscribe to. Please check if the API key you have entered in your Enfold Theme Panel is valid and also check if you have at least one list created on mailchimp
ja: お客様が購読できるリストが見つかりませんでした。包むテーマパネルに入力した API キーが有効であるかどうかを確認し、mailchimp に少なくとも1つのリストが作成されているかどうかを確認してください

en: We do not recommend to change any plugin settings unless you know what you are doing. All supported settings can be changed per map.
ja: 何をしているのかわからない限り、プラグインの設定を変更することはお勧めしません。サポートされているすべての設定は、マップごとに変更できます。

en: Week
ja: 週

en: Week %1$s
ja: %1$s週目

en: Weeks
ja: 週

en: We encourage you to review the new changes to our policies. We appreciate your kind understanding as we offer our users to make the best decisions about the information they share with us.
ja: 当社のポリシーの新たな変更点をご確認いただくことをお勧めします。ユーザーの皆様には、当社と共有する情報について最善の判断をしていただけるよう、ご理解を賜りますようお願い申し上げます。

en: We fully respect if you want to refuse cookies but to avoid asking you again and again kindly allow us to store a cookie for that. You are free to opt out any time or opt in for other cookies to get a better experience. If you refuse cookies we will remove all set cookies in our domain.
ja: あなたがクッキーを拒否したい場合、私たちは完全に尊重しますが、何度もあなたに尋ねることを避けるために、私たちはそのためにクッキーを保存することを親切に許可します。より良い体験を得るために、いつでもオプトアウトするか、他のCookieをオプトインすることができます。あなたがクッキーを拒否した場合、私たちは私たちのドメインに設定されたすべてのクッキーを削除します。

en: We have detected that you are using a Child Theme. That's Great!. If you  want to, we can import the settings of your Parent theme to your Child  theme. Please be aware that this will overwrite your current child theme  settings.
ja: あなたが子供のテーマを使用していることがわかりました。それは素晴らしいことです!.あなたがしたい場合は、あなたの子供をテーマにあなたの親のテーマの設定をインポートすることができます。これはあなたの現在の子テーマ設定を上書きしますのでご注意ください。

en: We have detected that you are using a Child Theme. That's Great!. If you want to, we can import the settings of your Parent theme to your Child theme. Please be aware that this will overwrite your current child theme settings.
ja: 私達はあなたが子供の主題を使用していることを検出した。素晴らしい！。あなたがしたい場合は、我々はあなたの子供のテーマにあなたの親のテーマの設定をインポートすることができます。これにより、現在の子テーマの設定が上書きされることに注意してください。

en: We have online resouces where you can find help whether if you get stuck, experience an issue or just have a question about the item.
ja: 私達はあなたが立ち往生するかどうか、問題を経験するかどうか、またはちょうど項目についての質問を持っている場合は、ヘルプを見つけることができるオンラインリソースを持っています。

en: Welcome Stranger! This is an example Text for your fantastic Promo Box! Feel Free to delete it and replace it with your own fancy Message!
ja: ようこそ見知らぬ人!これはあなたの素晴らしいプロモーションボックスの例のテキストです!それを削除し、あなた自身の空想のメッセージに置き換えること自由に感じなさい!

en: Welcome to LayerSlider WP 6
ja: LayerSlider WP 6へようこそ

en: We need a lightbox to show the modal popup. Please enable the built in lightbox in Theme Options Tab or include your own modal window plugin.\n\nYou need to connect this plugin in JavaScript with callback wrapper functions - see avia_cookie_consent_modal_callback in file enfold\js\avia-snippet-cookieconsent.js
ja: モーダルポップアップを表示するには、ライトボックスが必要です。 [テーマオプション]タブで組み込みのライトボックスを有効にするか、独自のモーダルウィンドウプラグインを含めてください。\ n \ nこのプラグインをJavaScriptでコールバックラッパー関数に接続する必要があります。ファイルenfold \ js \ avia-snippet-cookieconsent.jsのavia_cookie_consent_modal_callbackを参照してください。

en: We provide you with a list of stored cookies on your computer in our domain so you can check what we stored. Due to security reasons we are not able to show or modify cookies from other domains. You can check these in your browser security settings.
ja: ドメイン内のコンピューターに保存されているCookieのリストを提供するため、保存されている内容を確認できます。セキュリティ上の理由により、他のドメインのCookieを表示または変更することはできません。これらはブラウザのセキュリティ設定で確認できます。

en: We recommend to enter each option in a new line like:
ja: 次のような新しい行に各オプションを入力することをお勧めします。

en: We recommend to use a clean WP installation for importing a demo to avoid conflicts with existing content.
ja: 既存のコンテンツとの競合を避けるために、デモのインポートにはクリーンなWPインストールを使用することをお勧めします。

en: We strongly recommend to export your current settings now to have a fallback.
ja: フォールバックするには、現在の設定を今すぐエクスポートすることを強くお勧めします。

en: We were able to connect to your Mailchimp account
ja: Mailchimpアカウントに接続できました

en: We were able to detect a caching plugin. Great! Nothing left to do here ;)
ja: キャッシュプラグインを検出することができました。すごい！ここでやるべきことは何も残っていません;）

en: We were able to detect an image optimization plugin. Great! Nothing left to do here ;)
ja: 画像最適化プラグインを検出することができました。すごい！ここでやるべきことは何も残っていません;）

en: We were able to detect multiple active caching plugins. It is recommended to use only one!
ja: 複数のアクティブなキャッシュプラグインを検出することができました。 1つだけ使用することをお勧めします！

en: We were able to detect multiple active image optimization plugins. It is recommended to use only one!
ja: 複数のアクティブな画像最適化プラグインを検出することができました。 1つだけ使用することをお勧めします！

en: We were able to detect this plugin. Nothing left to do here. <a href="%s" rel="noopener noreferrer">Plugin Settings</a>. Please keep your plugin up to date.
ja: このプラグインを検出することができました。ここでやるべきことは何も残っていません。<a href="%s" rel="noopener noreferrer">プラグイン設定</a>。プラグインを最新の状態に保ってください。

en: We were able to properly connect and verify your API keys with Google reCAPTCHA
ja: Google reCAPTCHAを使用して、APIキーを適切に接続して確認することができました

en: We were able to properly connect to google maps with your API key
ja: あなたのAPIキーでグーグルマップに正しく接続することができました

en: We were not able to detect an active caching plugin. It is recommended to use one to speed up your site. Here are a few suggestions:
ja: アクティブなキャッシュプラグインを検出できませんでした。サイトを高速化するために1つを使用することをお勧めします。ここにいくつかの提案があります：

en: We were not able to detect an active image optimization plugin. It is recommended to use one to speed up your site. Here are a few suggestions:
ja: アクティブな画像最適化プラグインを検出できませんでした。サイトを高速化するために1つを使用することをお勧めします。ここにいくつかの提案があります：

en: We were not able to detect this plugin.
ja: このプラグインを検出できませんでした。

en: We were not able to find any Newsletter List on your Mailchimp that your visitors can subscribe to. Please create at least one in your Mailchimp back-end and refresh the list data here to use Mailchimp with this theme.
ja: Mailchimpで、訪問者が購読できるニュースレターリストを見つけることができませんでした。このテーマでMailchimpを使用するには、Mailchimpバックエンドに少なくとも1つ作成し、ここでリストデータを更新してください。

en: We’ve detected that you’re using premium features in this slider, but you have not yet activated your copy of LayerSlider. Premium features in your sliders will not be available for your visitors without activation. %sClick here to learn more%s. Detected features: %s
ja: このスライダーでプレミアム機能を使用していることが検出されましたが、LayerSliderのコピーをまだアクティブにしていません。スライダーのプレミアム機能は、アクティベーションなしでは訪問者が利用できません。 %s詳細を見るにはここをクリック%sしてください。検出された機能：%s

en: We’ve made our pre-defined slide transitions with special care to fit in most use cases. However, if you would like to increase or decrease the speed of these transitions, you can override their timing here by providing your own transition length in milliseconds. (1 second = 1000 milliseconds)
ja: ほとんどのユースケースに適合するように、事前に定義されたスライド トランジションを特別な注意を払って作成しました。ただし、これらのトランジションの速度を増減させたい場合は、ミリ秒単位で独自のトランジションの長さを指定することで、ここでタイミングを上書きすることができます。(1 秒 = 1000 ミリ秒)

en: What is a
ja: 何を意味する

en: What is a custom element?
ja: カスタム要素とは何ですか？

en: What is header transparency
ja: ヘッダーの透過性とは

en: WhatsApp link
ja: WhatsAppリンク

en: What should be displayed once the message is sent?
ja: メッセージが送信されると、何が表示しますか？

en: What should happen if a user clicks the product link?
ja: ユーザーが製品リンクをクリックした場合はどうなるでしょうか

en: What should happen once the form gets sent?
ja: フォームが送信後どうしますか？

en: What you get:
ja: 内容物：

en: What’s New
ja: 新着

en: When clicking on a portfolio item you can choose to open the link to the single entry, open a preview (aka AJAX Portfolio) or show a bigger version of the image in a lightbox overlay
ja: ポートフォリオ項目をクリックすると、単一のエントリへのリンクを開くことを選択することができます, プレビューを開く (別名 AJAX ポートフォリオ) またはライトボックスのオーバーレイで画像の大きなバージョンを表示する

en: When creating/editing a page you can select to have the header be  transparent and display the content (usually a fullwidth slideshow or a  fullwidth image) beneath. In those cases you will usually need a different  Logo and Main Menu color which can be set here.
ja: ページを作成/編集するときに、ヘッダーを透明にし、その下にコンテンツ（通常は全角スライドショーまたは全角画像）を表示するように選択できます。そのような場合、通常、ここで設定できる別のロゴとメインメニューの色が必要になります。

en: When creating/editing a page you can select to have the header be transparent and display the content (usually a fullwidth slideshow or a fullwidth image) beneath. In those cases you will usually need a different Logo and Main Menu color which can be set here.
ja: ページを作成/編集するときは、ヘッダーを透明にして、その下にコンテンツ (通常は全角スライドショーまたは全角イメージ) を表示するように選択できます。これらのケースでは、通常、ここで設定することができます別のロゴとメインメニューの色が必要になります。

en: When creating a new custom element you can set default values for each option. You can also lock an option so it will no longer be possible to change it once you add a new instance of the new custom element to the page canvas.
ja: 新しいカスタム要素を作成するときに、各オプションにデフォルト値を設定できます。オプションをロックして、新しいカスタム要素の新しいインスタンスをページキャンバスに追加した後で変更できないようにすることもできます。

en: Whenever a potential issues is detected, it will be marked with red or orange text describing the nature of that issue.
ja: 潜在的な問題が検出されるたびに、その問題の性質を説明する赤またはオレンジ色のテキストでマークされます。

en: Whenever you create or make changes to a custom element it is important that you always translate it into all languages even if you only made changes to non translateable settings, because WPML must copy all your settings, translateable and non translateable, to the destination languages.
ja: カスタム要素を作成または変更するときは常に、翻訳不可能な設定に変更を加えただけでも、常にすべての言語に翻訳することが重要です。WPMLは、翻訳可能および翻訳不可能なすべての設定を宛先言語にコピーする必要があるためです。

en: When refusing all cookies this site might not be able to work as expected. Please check our settings page and opt out for cookies or functions you do not want to use and accept cookies. You will be shown this message every time you open a new window or a new tab.\n\nAre you sure you want to continue?
ja: すべてのCookieを拒否すると、このサイトは期待どおりに機能しない可能性があります。設定ページを確認し、使用したくないCookieまたは機能をオプトアウトして、Cookieを受け入れてください。新しいウィンドウまたは新しいタブを開くたびに、このメッセージが表示されます。\ n \ n続行してもよろしいですか？

en: When refusing all cookies this site might not be able to work as expected. Please check our settings page and opt out for cookies or functions you do not want to use and accept cookies. You will be shown this message every time you open a new window or a new tab.
    
    Are you sure you want to continue?
ja: すべてのCookieを拒否すると、このサイトは期待どおりに機能しない可能性があります。設定ページを確認し、使用したくないCookieまたは機能をオプトアウトして、Cookieを受け入れてください。新しいウィンドウまたは新しいタブを開くたびに、このメッセージが表示されます。&#10;&#10;続行してもよろしいですか？

en: When selecting &quot;Valid E-Mail address with German Umlaut&quot; or &quot;Valid E-Mail address, extended characterset&quot; keep in mind, that not all E-Mail systems support these characters properly.
ja: 「ウムラウトを使用した有効な電子メールアドレス」または「有効な電子メールアドレス、拡張文字セット」を選択する場合、すべての電子メールシステムがこれらの文字を適切にサポートしているわけではないことに注意してください。

en: When selecting &quot;Valid E-Mail address with special characters&quot; keep in mind, that not all E-Mail systems support this feature properly.
ja: 「特殊文字を含む有効な電子メールアドレス」を選択する場合、すべての電子メールシステムがこの機能を適切にサポートしているわけではないことに注意してください。

en: When should the element be displayed?
ja: 要素はいつ表示する必要がありますか？

en: When to display the caption?
ja: キャプションを表示するタイミング？

en: When to start the highlight pattern.
ja: ハイライトパターンを開始するタイミング。

en: When to start the highlight pattern. Any number.
ja: ハイライトパターンを開始するタイミング。

en: When you remove LayerSlider, it does not automatically delete your settings and sliders by default to prevent accidental data loss. You can use this utility if you really want to erase all data used by LayerSlider.
ja: LayerSliderを削除すると、誤ってデータが失われるのを防ぐために、デフォルトでは設定やスライダーを自動的に削除しません。本当にLayerSliderで使用されているデータをすべて消去したい場合は、このユーティリティを使用することができます。

en: Where do you want to apply the link?
ja: リンクをどこに適用しますか？

en: Where do you want to display the first entry?
ja: 最初のエントリを表示する場所を選択してください

en: Where on the page should the message bar appear?
ja: ページのどこにメッセージバーを表示する必要がありますか？

en: Where should the Button link to?
ja: ボタンのリンク先はどこですか?

en: Where should the Image link to?
ja: どこにイメージリンクする必要があります?

en: Where should the heading link to?
ja: 見出しはどこにリンクする必要がありますか？

en: Where should the icon be displayed?
ja: アイコンはどこに表示する必要がありますか？

en: Where should the image/logo link to?
ja: どこに画像/ロゴリンクする必要があります?

en: Where should the tabs be displayed
ja: タブを表示する場所

en: Where should your button link to?
ja: ボタンをどこにリンクしますか？

en: Where should your hotspot link to?
ja: どこにあなたのホットスポットへのリンクですか?

en: Where should your image link to?
ja: 画像をどこにリンクしますか？

en: Where should your item link to?
ja: 商品リンクをどこにしますか？

en: Where should your title link to?
ja: タイトルをどこにリンクしますか？

en: Where to display the search results?
ja: 検索結果はどこに表示しますか？

en: Where’s my license key?
ja: ライセンスキーは？

en: Which Entries?
ja: どちらのエントリを選択しますか？

en: Which Entry?
ja: どのエントリ?

en: Which Social Buttons do you want to display? Defaults are set in
ja: 表示するソーシャルボタンを選択してください。デフォルト設定は

en: Which categories should be used for the blog?
ja: どのカテゴリを使用しますか？

en: Which categories should be used for the portfolio?
ja: ポートフォリオに使用するカテゴリを教えてください

en: Which kind of menu do you want to display
ja: どの種類のメニューを表示しますか

en: Which post types should be included in the search
ja: どの投稿タイプを検索に含める必要がありますか

en: Which type of media is this?
ja: これはどのタイプのメディアですか？

en: Which type of slide is this?
ja: これはどのタイプのスライドですか?

en: Which type of slider is this?
ja: これはどのタイプのスライダですか?

en: While playing
ja: 遊んでいる間

en: Whitelist Content
ja: ホワイトリストの内容

en: Whitespace
ja: 半角スペース

en: Wide Landscape
ja: 広い風景

en: Widget
ja: ウィジェット

en: Widget Area
ja: ウィジェットエリア

en: Widget Google Maps is disabled in theme options &quot;Google Services&quot;.
ja: ウィジェットGoogleマップは、テーマオプション「Googleサービス」で無効になっています。

en: Widget Links
ja: ウィジェットのリンク

en: Widget Title:
ja: ウィジェットタイトル：

en: Widget Usage - which elements are used in the sidebar widgets
ja: ウィジェットの使用法-サイドバーウィジェットで使用される要素

en: Widget based footer options
ja: ウィジェットベースのフッターオプション

en: Widgets Page
ja: ウィジェット ページ

en: Widgets can provide a super easy drag and drop way of sharing your sliders when it comes to embedding content to a commonly used part on your site like the header area, sidebar or the footer. However, the available widget areas are controlled by your theme and it might not offer the perfect spot that you’re looking for. Just head to %sAppearance -> Widgets%s to see the options your theme offers.
ja: ウィジェットは、ヘッダーエリア、サイドバー、フッターなどのサイトで一般的に使用される部分にコンテンツを埋め込む際に、スライダーを共有する非常に簡単なドラッグアンドドロップ方法を提供します。ただし、利用可能なウィジェット領域はテーマによって制御されており、探している完璧な場所を提供できない場合があります。 %s外観-> ウィジェット%sに進み、テーマが提供するオプションを確認してください。

en: Widgets can provide a super easy drag and drop way of sharing your sliders when it comes to embedding content to a commonly used part on your site like the header area, sidebar or the footer. However, the available widget areas are controlled by your theme and it might not offer the perfect spot that you’re looking for. Just head to %sAppearance → Widgets%s to see the options your theme offers.
ja: ウィジェットは、ヘッダーエリア、サイドバー、フッターのようなサイトでよく使われる部分にコンテンツを埋め込むことになると、ドラッグ＆ドロップで簡単にスライダーを共有する方法を提供することができます。しかし、利用可能なウィジェットエリアはテーマによって制御されており、探している完璧なスポットを提供していないかもしれません。テーマが提供しているオプションを見るには、%s外観→ウィジェット%sに進んでください。

en: Widget that displays a table of contents genereated from the headlines of the page it is viewed on
ja: 表示されているページのヘッドラインから生成された目次を表示するウィジェット

en: Widget title
ja: ウィジェットタイトル

en: Width
ja: 幅

en: Width:
ja: 幅:

en: Will be displayed if you selected a header layout that supports a submenu
ja: サブメニューをサポートするヘッダーレイアウトを選択した場合に表示されます。

en: Will be used to seperate multiple metadata
ja: 複数のメタデータを分離するために使用されます

en: With Border
ja: 縁付き

en: With border
ja: 罫線付き

en: Without border
ja: 罫線なし

en: WooCommerce 3.0 product gallery
ja: WooCommerce3.0製品ギャラリー

en: WooCommerce Featured Products visibility
ja: WooCommerceの注目製品の可視性

en: WooCommerce Hidden Products visibility
ja: WooCommerceの隠し製品の可視性

en: WooCommerce Out of Stock Product visibility
ja: WooCommerce在庫切れ商品の可視性

en: WooCommerce Product visibility?
ja: WooCommerce製品の可視性？

en: WooCommerce Sidebar Filters
ja: WooCommerceサイドバーフィルター

en: WooCommerce Sorting Options
ja: WooCommerceの並べ替えオプション

en: WooCommerce Sorting Order
ja: WooCommerceの並べ替え順序

en: WooCommerce displays a message box after a product had been added to cart on single product pages. Select the behaviour on single ALB product pages.
ja: WooCommerceは、単一の商品ページで商品がカートに追加された後、メッセージボックスを表示します。単一のALB製品ページでの動作を選択します。

en: Word-wrap
ja: ワードラップ

en: WordPress Repository
ja: WordPress レポジトリ

en: WordPress version:
ja: WordPress バージョン：

en: WordPress will convert the html tags to readable text.
ja: WordPressはhtmlタグを読み取り可能なテキストに変換します。

en: Wordpress Default Editor enabled
ja: Wordpressのデフォルトエディタが有効

en: Wordpress Editor
ja: WordPress エディター

en: Working ...
ja: ワーキング…

en: Working examples, in case you want to use an external service:
ja: 外部サービスを使用したい場合の作業例:

en: Working examples:
ja: 実例：

en: Working examples Youtube & Vimeo:
ja: 作業例ユーチューブ & Vimeo の:

en: Wrap your code into a html tag (i.e. pre or code tag). Insert the tag without <>
ja: Html タグ (タグの前またはコードすなわち) にコードをラップします。< なしタグを挿入します

en: Wrong link - page does not exist
ja: 間違ったリンク-ページが存在しません

en: Wrong parameter $which for get_userdata:
ja: get_userdataの間違ったパラメータ$ which：

en: X Large
ja: 特大

en: Year
ja: 年

en: Years
ja: 年

en: Yelp
ja: 叫び声

en: Yelp Link
ja: イェルプ・リンク

en: Yelp link
ja: イェルプ・リンク

en: Yes
ja: はい

en: Yes, always display copyright info
ja: はい、常に著作権情報を表示します

en: Yes, apply link to icon and title
ja: はい、アイコンとタイトルにリンクを適用

en: Yes, apply link to icon only
ja: はい、リンクをアイコンにのみ適用します

en: Yes, display Icon
ja: はい、アイコンを表示します

en: Yes, display Icon to the left
ja: はい、左側にアイコンを表示します

en: Yes, display Icon to the left of the title
ja: タイトルの左側にアイコンを表示

en: Yes, display Icon to the right
ja: はい、右にアイコンを表示します

en: Yes, display Icon to the right of the title
ja: タイトルの右側にアイコンを表示

en: Yes, display a Close Button - Set Cookie for the current Session
ja: はい、閉じるボタンを表示します-現在のセッションにCookieを設定します

en: Yes, display a Close Button - Set Cookie with a custom Lifetime
ja: はい、閉じるボタンを表示します-カスタムライフタイムでCookieを設定します

en: Yes, display a banner image
ja: はい、バナー画像を表示します

en: Yes, display an icon after the number
ja: はい、番号の後にアイコンを表示

en: Yes, display an icon in front of number
ja: はい、番号の前にアイコンを表示します

en: Yes, display arrow control buttons
ja: はい、矢印コントロール・ボタンを表示します。

en: Yes, display dot control buttons
ja: はい、ドット コントロール・ボタンを表示します。

en: Yes, display icon and reaveal copyright info on hover
ja: はい、ホバーにアイコンと著作権情報を表示します

en: Yes, display icon and reveal copyright info on hover
ja: はい、アイコンを表示し、ホバーで著作権情報を表示します

en: Yes, display sort options
ja: はい、並べ替えオプションを表示します

en: Yes, display sort options and currently active categories
ja: はい、並べ替えオプションと現在アクティブなカテゴリを表示します

en: Yes, display sort options and currently active taxonomy
ja: はい、並べ替えオプションと現在アクティブな分類を表示します

en: Yes, force same size on all Big Preview images, even if they use a different aspect ratio
ja: はい、異なるアスペクト比を使用している場合でも、すべてのビッグプレビュー画像で同じサイズを強制します

en: Yes, slightly increase the image size
ja: はい、わずかに画像サイズを増やす

en: Yes, slightly zoom the image
ja: はい、画像を少しズームします

en: Yes, stretch the image
ja: はい、イメージを伸ばす

en: Yes - display, but remove title on mobile devices
ja: はい-ディスプレイが、モバイルデバイス上のタイトルを削除する

en: Yes - display everywhere
ja: はい-どこでも表示

en: You're using version
ja: バージョンを使用している

en: You Can Now Rewind Time
ja: 今の時間を巻き戻すことができます

en: You added a Post/Page Content Element to this entry that tries to display itself. This would result in an infinite loop. Please select a different entry or remove the element.
ja: 自分自身を表示しようとする投稿/ページコンテンツ要素をこのエントリに追加しました。これにより、無限ループが発生します。別のエントリを選択するか、要素を削除してください。

en: You are here:
ja: 現在置:

en: You can add a link to any (external) page here.
ja: 任意の (外部) ページへのリンクをここに追加できます。

en: You can add a title to this layer which will display as a tooltip if someone holds his mouse cursor over the layer.
ja: このレイヤーにタイトルを追加すると、誰かがマウスカーソルをレイヤー上に置いたときにツールチップとして表示されます。

en: You can also place a video as background for your section. Enter the URL to the Video. Currently supported are Youtube, Vimeo and direct linking of web-video files (mp4, webm, ogv)
ja: また、セクションの背景としてビデオを配置することもできます。動画の URL を入力します。現在サポートされている Youtube は、Vimeo のと直接の web ビデオファイル (の mp4、webm、ogv) のリンク

en: You can also use the message bar to display a one time message not related to cookies if you do not need to inform your customers about the use of cookies.
ja: Cookieの使用について顧客に通知する必要がない場合は、メッセージバーを使用してCookieに関係のない1回限りのメッセージを表示することもできます。

en: You can apply a delay between the tiles and postpone their animation relative to each other.
ja: タイルの間に遅延を適用し、互いに相対的にアニメーションを延期することができます。

en: You can apply an ID attribute on the HTML element of this layer to work with it in your custom CSS or Javascript code.
ja: このレイヤーの HTML 要素に ID 属性を適用して、カスタム CSS や Javascript コードで作業することができます。

en: You can apply an ID attribute on the HTML element of this slide to work with it in your custom CSS or Javascript code.
ja: カスタムCSSやJavascriptコードで作業するために、このレイヤーのHTML要素にID属性を適用することができます。

en: You can apply classes on the HTML element of this layer to work with it in your custom CSS or Javascript code.
ja: このレイヤーの HTML 要素にクラスを適用して、カスタム CSS や Javascript コードで作業することができます。

en: You can change that setting
ja: その設定を変更することができます

en: You can change the default site language in %sSettings -> General%s or in your %sprofile settings%s.
ja: デフォルトのサイト言語は%s設定 -> 一般%sまたは%sプロフィール設定%sで変更できます。

en: You can choose if you want a sticky sidebar that does not scroll with the  content
ja: コンテンツをスクロールしないスティッキー・サイドバーを選択するかどうかを選択できます。

en: You can choose if you want a sticky sidebar that does not scroll with the content
ja: コンテンツをスクロールしないスティッキー・サイドバーを選択するかどうかを選択できます。

en: You can choose if you want to display title and/or caption
ja: タイトルやキャプションを表示するかどうかを選択できます

en: You can choose if you want to display title and/or excerpt
ja: タイトルや抜粋を表示するかどうかを選択できます

en: You can choose the appearance of the cart icon here
ja: あなたは、ここでカートのアイコンの外観を選択することができます。

en: You can choose the appearance of your product gallery here
ja: ここで製品ギャラリーの外観を選択できます

en: You can choose the appearance of your products here
ja: あなたはここにあなたの製品の外観を選択することができます

en: You can choose the styling for the title and excerpt here
ja: あなたはタイトルと抜粋ここにスタイリングを選択することができます

en: You can choose to apply the link to the whole image
ja: あなたは全体の画像にリンクを適用することを選択することができます

en: You can choose to apply the link to the whole image or to add 'Call to Action Buttons' that get appended to the caption
ja: あなたは、全体の画像にリンクを適用するか、キャプションに追加される ' アクションボタンを呼び出す ' を加えることを選択することができます

en: You can choose to display a parallax banner with description on the shop page
ja: ショップページの説明付きの視差バナーを表示するように選択できます。

en: You can choose to hide some of the default Blog elements here:
ja: デフォルトのブログ要素の一部を非表示にすることができます：

en: You can choose to hide the video entirely on Mobile devices and instead display the Section Background image
ja: あなたは、モバイルデバイス上で完全にビデオを非表示にし、代わりにセクションの背景画像を表示することを選択することができます。

en: You can choose to use the main menu area to also display widget areas
ja: メインメニュー領域を使用してウィジェット領域を表示することもできます。

en: You can choose to wrap the header in a link
ja: ヘッダーをリンクでラップすることを選択できます

en: You can choose various different logo and main menu positions here
ja: あなたは、さまざまなロゴやメインメニューの位置をここで選択することができます

en: You can choose whether to always display Title and Caption or only on hover
ja: タイトルとキャプションを常に表示するか、ホバー時にのみ表示するかを選択できます

en: You can choose whether to always display Title and Excerpt or only on hover
ja: タイトルと抜粋を常に表示するか、ホバー時にのみ選択できます

en: You can chose to hide some of the default Blog elements here:
ja: ここでは、既定のブログ要素の一部を非表示にすることを選択できます。

en: You can control the animation order of the tiles here.
ja: ここでは、タイルのアニメーションの順番を制御することができます。

en: You can create any number of buttons/links for your message bar here:
ja: ここで、メッセージバーのボタン/リンクをいくつでも作成できます。

en: You can create new menus in
ja: 新しいメニューを作成できます

en: You can define a custom Email Subject for your form here. If left empty the subject will be
ja: フォームのカスタム電子メールの件名を定義することができます。空のままにした場合の対象は次のようになります

en: You can edit more and advanced color and styling options for the overlay/slideout menu items in
ja: オーバーレイ/スライドアウトメニュー項目のより高度な色とスタイルのオプションを編集できます。

en: You can either choose a predefined layout or build your own blog layout with the advanced layout editor
ja: 事前に定義されたレイアウトを選んだのか、高度なレイアウトエディタを使用して独自のブログのレイアウトを構築することができます

en: You can either chose a predefined layout or build your own blog layout with the advanced layout editor
ja: 定義済みのレイアウトを選択するか、高度なレイアウトエディタを使用して独自のブログレイアウトを作成することができます。

en: You can either define a fixed height in pixel like '300px' or enter a width/height ratio like 16:9
ja: '300px'のようにピクセルで固定の高さを定義するか、16：9のように幅/高さの比率を入力することができます

en: You can either make sure that the whole video is visible and no cropping occurs or that the video is stretched to display full screen
ja: ビデオ全体が表示され、トリミングが行われないか、ビデオが全画面表示に引き伸ばされていることを確認できます。

en: You can enable the shop banner for all categories as well. You can also set  individual banners by editing the category
ja: すべてのカテゴリでショップバナーを有効にすることもできます。カテゴリを編集して、個々のバナーを設定することもできます

en: You can enable the shop banner for all categories as well. You can also set individual banners by editing the category
ja: また、すべてのカテゴリのショップバナーを有効にすることができます。また、カテゴリを編集して個々のバナーを設定することができます

en: You can enter a link to a video on youtube or vimeo that will open in a lightbox when the fallback image is clicked by the user. Links to self hosted videos will be opened in a new browser window on your mobile device or tablet
ja: フォールバック画像がユーザーによってクリックされたときにライトボックスで開くyoutubeまたはvimeoのビデオへのリンクを入力できます。セルフホストビデオへのリンクは、モバイルデバイスまたはタブレットの新しいブラウザウィンドウで開きます

en: You can enter both post placeholders and custom content here (including HTML and WP shortcodes) ...
ja: ここでは、ポストプレースホルダとカスタムコンテンツの両方を入力することができます（HTMLとWPのショートコードを含む） ...

en: You can enter custom CSS to change some style properties on the slider wrapper element. More complex CSS should be applied with the Custom Styles Editor.
ja: カスタムCSSを入力して、スライダーのラッパー要素のスタイルプロパティを変更することができます。より複雑なCSSは、カスタムスタイルエディタを使って適用してください。

en: You can enter links to your social profiles here. Afterwards you can choose were to display them by activating them in the respective area
ja: ここでは、ソーシャルプロフィールへのリンクを入力することができます。その後、それぞれの領域でそれらを活性化することによってそれらを表示することを選択することができます

en: You can enter links to your social profiles here. Afterwards you can choose where to display them by activating them in the respective area
ja: ここにソーシャルプロフィールへのリンクを入力できます。その後、それぞれの地域の活性化によって表示された選択できます

en: You can enter your API key here
ja: あなたの API キーをここに入力することができます

en: You can find your API key here
ja: ここにあなたの API キーを見つけることができます

en: You can grab me here and drag where you need.
ja: ここで私を掴んで、必要なところにドラッグしてください。

en: You can grab the slidebar timer playhead and seek the whole slide real-time like a movie.
ja: ユーザーはスライドバーのタイマープレイヘッドをつかむことができ、映画のように全体のスライドをリアルタイムに求めることができます。

en: You can keep this layer on top of the slider across multiple slides. Just select the slide on which this layer should animate out. Alternatively, you can make this layer global on all slides after it transitioned in.
ja: 複数のスライドにまたがってスライダーの上にこのレイヤーを保持することができます。このレイヤーがアニメーションアウトするスライドを選択するだけです。あるいは、このレイヤーがトランジションした後に、すべてのスライド上でこのレイヤーをグローバルにすることもできます。

en: You can navigate through slides with the left and right arrow keys.
ja: 左右の矢印キーでスライドを移動することができます。

en: You cannot select the current edited element as a template. Please use another template or no template. Your selection has been reset.
ja: 現在編集中の要素をテンプレートとして選択することはできません。別のテンプレートを使用するか、テンプレートを使用しないでください。選択がリセットされました。

en: You can only hide form fields that are not required
ja: 必要のないフォームフィールドのみを非表示にすることができます

en: You can order the result by various attributes like creation date, title, author etc
ja: あなたは、作成日、タイトル、著者などの様々な属性によって結果を注文することができます

en: You can order the result by various attributes like creation date, title,  author etc
ja: 作成日、タイトル、作成者などのさまざまな属性で結果を並べ替えることができます

en: You can place your logo and main menu at the top of your site or within a  sidebar
ja: ロゴとメインメニューをサイトの上部またはサイドバー内に配置できます

en: You can place your logo and main menu at the top of your site or within a sidebar
ja: ロゴとメインメニューをサイトの上部またはサイドバー内に配置できます

en: You can read about our cookies and privacy settings in detail on our Privacy Policy Page. <br><br> [av_privacy_link]
ja: 当社のCookieとプライバシー設定について詳しくは、プライバシーポリシーページをご覧ください。&#10;&#10; [av_privacy_link]

en: You can read a description on how to create and enter that key here:
ja: そのキーを作成して入力する方法の説明は、次の場所で読むことができます。

en: You can remove the default space between columns here.
ja: ここでは列間のデフォルトのスペースを削除できます.

en: You can select multiple categories here
ja: ここで複数のカテゴリを選択することができます

en: You can select multiple categories here. The Page will then show posts from only those categories.
ja: ここで複数のカテゴリを選択できます。 ページには、それらのカテゴリからの投稿のみが表示されます。

en: You can select multiple media formats to maximize browser compatibility across devices by holding down the Ctrl / Command key and selecting multiple uploads. We recommend using MP3 or AAC in MP4 for audio, and VP8+Vorbis in WebM or H.264+MP3/AAC in MP4 for video.
ja: Ctrl / Commandキーを押しながら複数のメディアフォーマットを選択し、複数のアップロードを選択することで、デバイス間でのブラウザの互換性を最大化することができます。オーディオには MP3 または AAC in MP4、動画には VP8+Vorbis in WebM または H.264+MP3/AAC in MP4 を使用することをお勧めします。

en: You can select your desired slide transitions by clicking on this button.
ja: このボタンをクリックすることであなたの希望スライドトランジションを選択することができます。

en: You can set the height of your layer. You can use pixels, percentage, or the default value “auto”. Examples: 100px, 50% or auto
ja: レイヤーの高さをセットすることができます。ピクセル、パーセンテージまたはデフォルト値『auto』を使うことができます。例：100px, 50% または auto。

en: You can set the starting time of this transition. Use one of the pre-defined options to use relative timing, which can be shifted with custom operations.
ja: この遷移の開始時刻を設定できます。事前に定義されたオプションのいずれかを使用して、カスタム操作でシフトできる相対的なタイミングを使用します。

en: You can set the width of your layer. You can use pixels, percentage, or the default value “auto”. Examples: 100px, 50% or auto.
ja: レイヤーの幅を設定することができます。 ピクセル、パーセンテージ、またはデフォルト値 "auto"を使用できます。 例：100px, 50% oまたは自動。

en: You can set when the gallery thumbnail animation starts
ja: ギャラリーのサムネイルアニメーションの開始時期を設定できます

en: You can shift the starting point of the slide animation timeline, so layers can animate in an earlier time after a slide change. This value is in milliseconds. A second is 1000 milliseconds. You can only use a negative value.
ja: スライドアニメーションのタイムラインの開始点をずらすことができるので、スライドの変更後にレイヤーをより早い時間でアニメーションさせることができます。この値はミリ秒単位です。1秒は1000ミリ秒です。負の値しか使用できません。

en: You can specify a custom capability if none of the pre-defined roles match your needs. You can find all the available capabilities on %sthis%s page.
ja: あらかじめ定義されたロールのいずれもニーズに合致しない場合は、カスタム機能を指定できます。 利用可能なすべての機能は、%sでこれの%sページにあります。

en: You can trigger the parallax effect by either scrolling the page, or by moving your mouse cursor / tilting your mobile device.
ja: ページをスクロールしたり、マウスカーソルを移動したり、モバイルデバイスを傾けたりすることで、パララックス効果を発生させることができます。

en: You can trigger the parallax effect by either scrolling the page, or by moving your mouse cursor / tilting your mobile device. This is the default value on this slide, which parallax layers will inherit, unless you set it otherwise directly on them.
ja: ページをスクロールするか、マウスカーソルを移動/モバイルデバイスを傾けることで、視差効果をトリガーすることができます。これは、このスライド上のデフォルト値で、あなたがそれらに直接それ以外の設定をしない限り、視差レイヤーが継承されます。

en: You can type here custom CSS code, which will be loaded both on your admin and front-end pages. Please make sure to not override layout properties (positions and sizes), as they can interfere with the sliders built-in responsive functionality. Here are few example targets to help you get started:
ja: ここにあなたの管理者ページとフロントエンドページの両方に読み込まれるカスタムCSSコードを入力できます。レイアウトプロパティ（位置とサイズ）をオーバーライドしないようにしてください。これは、内蔵された応答機能に干渉する可能性があるためです。開始に役立ついくつかのターゲットの例を以下に示します：

en: You can upload additional Iconfont Packages generated with
ja: 制作した追加の アイコンフォント パッケージをアップロードできます。

en: You can upload your custom Font zip files. Intended for <a href='https://fonts.google.com/' target='_blank' rel='noopener noreferrer'>Google Webkit Fonts</a>.
ja: カスタムフォントのzipファイルをアップロードできます。 <a href='https://fonts.google.com/' target='_blank' rel='noopener noreferrer'>Google WebkitFontsを</a>対象としています。

en: You can use the default font colors and styles or use a custom font color for the element (in case you use a background image for example)
ja: 既定のフォントの色とスタイルを使用することも、要素にカスタムフォントの色を使用することもできます (背景画像を使用する場合など)。

en: You can use the layerslider() PHP function to insert sliders by editing your theme’s template files. Since you can implement custom logic in code, this option gives you unlimited control on how your sliders are embedded.
ja: Layerslider() PHP関数を使用して、テーマのテンプレートファイルを編集してスライダを挿入することができます。 コードでカスタムロジックを実装できるため、このオプションはスライダの埋め込み方法を無制限に制御します。

en: You did not enter an address. Please enter at least a City to fetch the coordinates.
ja: 住所を入力していません。座標を取得するには、少なくとも都市を入力してください。

en: You got content in your editor that can't be convert to Layout Builder content. Click OK if you want to proceed and lose this content.
ja: エディタ内にレイアウトビルダーのコンテンツに変換できないコンテンツがあります。先に進み、このコンテンツを削除したい場合は、[OK] をクリックします。

en: You have not created any slider yet.
ja: まだスライダーを作成していません。

en: You have not sufficient rights to perform this operation.
ja: この操作を実行するための十分な権限がありません。

en: You haven’t added any Google Font to your collection yet.
ja: Googleフォントはまだ追加されていません。

en: You haven’t created any custom 2D transitions yet.
ja: カスタム2Dトランジションはまだ作成していません。

en: You haven’t created any custom 3D transitions yet.
ja: カスタム3Dトランジションはまだ作成されていません。

en: You have successfully activated your site to receive all these features:
ja: これらのすべての機能を受け取るために、サイトを正常にアクティブ化しました:

en: You have to enter a site key and a secret key to verify it.
ja: 確認するには、サイトキーと秘密キーを入力する必要があります。

en: You have unsaved changes on this page. Do you want to leave and discard the changes made since your last save?
ja: このページで変更内容が保存されていません。 最後に保存してからの変更を残して破棄しますか？

en: You have version %1$s. The latest version is %2$s.
ja: あなたはバージョン %1$s を持っています。最新バージョンは %2$s です。

en: You have version %1$s. Update to version %2$s.
ja: バージョン%1$s をバージョン%2$s に更新しています。

en: You have version %s installed
ja: バージョン%sがインストールされています

en: You might also like
ja: こちらの投稿もお好みかもしれません。

en: You might also want to check your internet connection and make sure that mailchimp.com is available
ja: また、インターネット接続をチェックして、mailchimp.comが利用可能であることを確認することもできます。

en: You might want to consider some of our suggestions to get better results:
ja: 最良の検索結果を得るために、次の点に気を付けてください。

en: You must acknowledge and agree to the privacy policy
ja: プライバシーポリシーに同意する必要があります。

en: You must acknowledge and agree to the privacy policy to register
ja: 登録するには、プライバシーポリシーを承認して同意する必要があります

en: You must be an administrator to use this feature.
ja: この機能を使用するには管理者である必要があります。

en: You need to add at least one cell
ja: 少なくとも1つのセルを追加する必要があります

en: You need to add at least one element to the canvas to save this entry as a template
ja: このエントリをテンプレートとして保存するには、少なくとも1つの要素をキャンバスに追加する必要があります。

en: You need to have at least one character set added. Please select another item before removing this one.
ja: 最低でも1セット以上の文字を追加してください。これを削除する前に他の項目を選択してください。

en: You need to make this file writable in order to save your changes. See the %sCodex%s for more information.
ja: 変更を保存するには、このファイルを書き込み可能にする必要があります。詳細については、%sCodex%sを参照してください。

en: You need to make your uploads folder writable in order to save your changes. See the %sCodex%s for more information.
ja: 変更を保存するには、アップロードフォルダを書き込み可能にする必要があります。詳細については、%sCodex%sを参照してください。

en: You need to remove at least one cell
ja: 少なくとも1つのセルを削除する必要があります

en: You need to select at least 2 sliders to group them.
ja: グループ化するには、少なくとも2つのスライダーを選択する必要があります。

en: You need to select at least 2 sliders to merge them.
ja: それらを合体するには、少なくとも2つのスライダーを選択する必要があります。

en: You need to specify an Instagram username.
ja: Instagramのユーザー名を指定する必要があります。

en: You need to specify an instgram username.
ja: Instagramのユーザー名を指定する必要があります。

en: Your E-Mail:
ja: メールアドレス

en: Your Google Fonts library has been updated.
ja: Google Fonts ライブラリが更新されました。

en: Your Instagram User Name. This must be from a connected account on the &quot;Configure&quot; tab of the plugin.
ja: Instagramのユーザー名。これは、プラグインの[構成]タブにある接続されたアカウントからのものである必要があります。

en: YourLogo
ja: あなたのロゴ

en: YourLogo link
ja: あなたのロゴのリンク

en: YourLogo style
ja: あなたのロゴのスタイル

en: Your Message:
ja: あなたのメッセージ:

en: Your PHP version: %s
ja: PHPバージョン：%s

en: Your Popup will not show up until you set a trigger. Check out the Launch Popup section and choose how and when your Popup should be displayed.
ja: ポップアップは、トリガーを設定するまで表示されません。 ポップアップ起動のセクションをチェックして、ポップアップの表示方法とタイミングを選択します。

en: Your Sliders
ja: あなたのスライダー

en: Your Themeforest API Key
ja: Themeforest APIキー

en: Your Themeforest API Key (will be deprecated and removed in future)  - hidden
ja: Themeforest APIキー（非推奨になり、将来削除されます）-非表示

en: Your Themeforest API Key (will be deprecated and removed in future) - hidden
ja: Themeforest APIキー（非推奨になり、将来削除されます）-非表示

en: Your Themeforest User Name (will be deprecated and removed in future)  - hidden
ja: テーマフォレストのユーザー名（非推奨になり、将来削除されます）-非表示

en: Your Themeforest User Name (will be deprecated and removed in future) - hidden
ja: テーマフォレストのユーザー名（非推奨になり、将来削除されます）-非表示

en: Your Themeforest User Name:
ja: テーマフォレストのユーザー名：

en: Your account does not have the necessary permission you have chosen, and your settings have not been saved in order to prevent locking yourself out of the plugin.
ja: あなたのアカウントは、あなたが選択した必要な権限を持っておらず、プラグインのロックアウトを防ぐためにあなたの設定が保存されていません。

en: Your changes has been saved!
ja: 変更が保存されました！

en: Your comment is awaiting moderation.
ja: あなたのコメントは管理者の承認待ちです。

en: Your database needs an update in order for LayerSlider to work properly. Please press the ’Update Database’ button on the right. If this does not help, you need to contact your web server hosting company to fix any issue preventing plugins creating and updating database tables.
ja: LayerSliderが正しく機能するためには、データベースに更新が必要です。右の「データベースの更新」ボタンを押してください。これで問題が解決しない場合は、Webサーバーホスティング会社に連絡して、プラグインによるデータベーステーブルの作成と更新の問題を修正する必要があります。

en: Your email address
ja: あなたのメールアドレス

en: Your from address
ja: "配信元" アドレス

en: Your list of custom attributes. Use this feature if your needs are not covered by the common attributes above or you want to override them. You can use data-* as well as regular attribute names. Empty attributes (without value) are also allowed. For example, to make a FancyBox gallery, you may enter “data-fancybox-group” and “gallery1” for the attribute name and value, respectively.
ja: カスタム属性のリスト。 上記の一般的な属性でニーズが満たされていない場合や、それらを上書きしたい場合は、この機能を使用します。 通常の属性名だけでなく、data- *も使用できます。 空の属性（値なし）も許可されます。 たとえば、FancyBoxギャラリーを作成するには、それぞれ属性名と値として「data-fancybox-group」と「gallery1」と入力します。

en: Your message has been sent!
ja: メッセージが送信されました!

en: Your parallax layers will move to the opposite direction when scrolling the page.
ja: ページをスクロールすると、パララックスレイヤーは反対方向に移動します。

en: Your popup slider will appear here!
ja: あなたのポップアップスライダーがここに表示されます！

en: Your private token is invalid.
ja: プライベートトークンが無効です。

en: Your purchases
ja: あなたの購入

en: Your session timed out. Simply reload the page and try again
ja: セッションがタイムアウトしました。単にページをリロードして、もう一度やり直してください

en: Your settings has been updated.
ja: 設定が更新されました。

en: Your settings have been updated.
ja: 設定が更新されました。

en: Your settings were successfully saved.
ja: 設定は正常に更新されました。

en: Your social profiles
ja: あなたのソーシャルプロフィール

en: Your username:
ja: ユーザー名：

en: Youtube preview
ja: Youtubeプレビュー

en: You’re about to export this slider as HTML. This option is for the jQuery version of LayerSlider and you will *NOT* be able to use the downloaded package on WordPress sites. For that, you need to choose the regular export option. Are you sure you want to continue?
    
    This message will be suppressed after a couple of attempts. Please mind the difference in the future between the various export methods to avoid potential harm and data loss.
ja: このスライダーを HTML としてエクスポートしようとしています。このオプションは jQuery バージョンの LayerSlider のためのもので、ダウンロードしたパッケージを WordPress サイトで使用することはできません。そのためには、通常のエクスポートオプションを選択する必要があります。続けてもよろしいでしょうか？
    
    このメッセージは何度か試行した後、抑制されます。潜在的な害やデータの損失を避けるために、将来的には様々なエクスポート方法の違いに注意してください。

en: You’re about to remove this group. All your sliders will be moved and remain available on the main grid. 
    
    Continue?
ja: このグループを削除しようとしています。すべてのスライダーは移動され、メイングリッドで利用可能なままになります。
    
    続けますか？

en: You’ve successfully activated this copy of LayerSlider to use Add-Ons and receive the following benefits.
ja: これで、アドオンを使用するためのLayerSliderのプラグインが有効化され、以下の特典を受けることができます。

en: Yoyo
ja: ヨーヨー

en: Zero size file downloaded
ja: ゼロサイズのファイルがダウンロードされました

en: Zoom
ja: ズーム

en: Zoom Control
ja: ズームコントロール

en: Zoom In
ja: ズームイン

en: Zoom Level
ja: ズームレベル

en: Zoom Level:
ja: ズームレベル:

en: Zoom Out
ja: ズームアウト

en: [av_privacy_custom_cookie cookie_name=""]
ja: [av_privacy_custom_cookie cookie_name = ""]

en: [av_privacy_custom_cookie cookie_name=""]Your text here[/av_privacy_custom_cookie]
ja: [av_privacy_custom_cookie cookie_name = ""]ここにあなたのテキスト[/ av_privacy_custom_cookie]

en: activated here
ja: ここでアクティブ化

en: added by a plugin
ja: プラグインによって追加されました

en: added by theme
ja: テーマ別に追加

en:  adds a button that opens the privacy modal popup window - you have to enable cookie consent message bar
ja: プライバシーモーダルポップアップウィンドウを開くボタンを追加します-Cookie同意メッセージバーを有効にする必要があります

en:  adds a do not accept cookies button
ja: クッキーを受け入れないボタンを追加します

en:  adds a list about used and accessable cookies in domain with value and additional info about the cookie
ja: ドメイン内で使用されアクセス可能なCookieに関するリストを、Cookieに関する値と追加情報とともに追加します

en:  adds an accept all cookies and services button
ja: すべてのCookieとサービスを受け入れるボタンを追加します

en:  adds an accept cookies button
ja: クッキーを受け入れるボタンを追加します

en: ago
ja: 前

en:  ago
ja: 前

en: all
ja: すべて

en:  allows a user to disable Google tracking in his or her browser
ja: ユーザーが自分のブラウザでGoogleトラッキングを無効にできるようにします

en:  allows a user to disable custom cookies (see options below) in his or her browser
ja: ユーザーが自分のブラウザでカスタムCookie（以下のオプションを参照）を無効にできるようにします

en:  allows a user to disable the use of Google Maps in his or her browser
ja: ユーザーが自分のブラウザでGoogleマップの使用を無効にできるようにします

en:  allows a user to disable the use of Google reCaptcha in his or her browser
ja: ユーザーが自分のブラウザでGooglereCaptchaの使用を無効にできるようにします

en:  allows a user to disable the use of Google webfonts in his or her browser
ja: ユーザーが自分のブラウザでGoogleWebフォントの使用を無効にできるようにします

en:  allows a user to disable the use of google maps in his or her browser
ja: ユーザーが自分のブラウザでグーグルマップの使用を無効にすることを許可します

en:  allows a user to disable the use of google webfonts in his or her browser
ja: ユーザーが自分のブラウザでGoogleWebフォントの使用を無効にできるようにします

en:  allows a user to disable video embeds in his or her browser
ja: ユーザーが自分のブラウザでビデオの埋め込みを無効にできるようにします

en: allows a user to opt out from essential theme and all other cookies (except 2 from av_privacy_allow_cookies)
ja: ユーザーが重要なテーマと他のすべてのCookie（av_privacy_allow_cookiesからの2つを除く）からオプトアウトできるようにします

en:  allows a user to opt out from essential theme and all other cookies (except 2 from av_privacy_allow_cookies)
ja: ユーザーが重要なテーマと他のすべてのCookie（av_privacy_allow_cookiesからの2つを除く）からオプトアウトできるようにします

en: allows a user to refuse cookies and hides message bar (needs 2 cookies for that, others are removed)
ja: ユーザーがCookieを拒否し、メッセージバーを非表示にすることを許可します（そのために2つのCookieが必要で、他のCookieは削除されます）

en:  allows a user to refuse cookies and hides message bar (needs 2 cookies for that, others are removed)
ja: ユーザーがCookieを拒否し、メッセージバーを非表示にすることを許可します（そのために2つのCookieが必要で、他のCookieは削除されます）

en: allow to preprocess shortcodes
ja: ショートコードの前処理を許可する

en: and
ja: と

en: and add a new Sidebar Area. Afterwards you can choose to display this Widget  Area in the Edit Page Screen.
ja: 新しいサイドバーエリアを追加します。その後、このウィジェット領域を[ページの編集]画面に表示することを選択できます。

en: and add a new Sidebar Area. Afterwards you can choose to display this Widget Area in the Edit Page Screen.
ja: 、新しいサイドバー領域を追加します。その後、[ページの編集] 画面でこのウィジェット領域を表示することができます。

en: a new version %s is available.
ja: 新しいバージョンが利用できます %s。

en: as a new user:
ja: 新しいユーザーとして：

en: assign posts to an existing user:
ja: 既存のユーザーに投稿を割り当てる：

en: a subitem of %s
ja: %sのサブアイテム

en: at General Layout
ja: 一般的なレイアウトで

en: auto
ja: 自動

en: auto (= default)
ja: 自動 (デフォルト)

en: available add-ons
ja: 利用可能なアドオン

en: avia-action-button-%d
ja: avia-action-button- %d

en: background color
ja: 背景色

en: below the menu
ja: メニューの下

en: between transitions
ja: 遷移の間

en: block
ja: ブロック

en: border
ja: 枠線

en: bottom
ja: 下

en: bottom center
ja: 下部中央

en: bottom left
ja: 下部左

en: bottom right
ja: 下部右

en: built in
ja: ビルトイン

en: by chars ascending
ja: 羅列昇順

en: by chars center to edge
ja: 文字の中心から端まで

en: by chars descending
ja: ぎょうすうで

en: by chars edge to center
ja: 文字の端から中心まで

en: by chars random
ja: 文字数ランダム

en: by lines ascending
ja: 昇順

en: by lines center to edge
ja: 線の中心から端まで

en: by lines descending
ja: 行の降順

en: by lines edge to center
ja: 線の端から中心まで

en: by lines random
ja: 行毎にランダム

en: by words ascending
ja: 詞昇り

en: by words center to edge
ja: 言葉の中心から端まで

en: by words descending
ja: 下り言葉で

en: by words edge to center
ja: 言葉の端から端まで

en: by words random
ja: ランダムの言葉で

en: capture slide
ja: キャプチャスライド

en: center bottom
ja: 中央下

en: center center
ja: 中央の中央

en: center left
ja: センター左

en: center right
ja: 中央右

en: center top
ja: 中央上

en: change
ja: 変更

en: col_%s
ja: col_ %s

en: contain
ja: 含む

en: couldn't be found by Google, please add them manually
ja: Google では、手動で追加してください見つけることができませんでした

en: cover
ja: カバー

en: currently updating database
ja: 現在データベースを更新中

en: custom duration
ja: カスタム継続時間

en: custom pixel value
ja: カスタムピクセル値

en: date created
ja: 注文作成日:

en: date modified
ja: 変更日

en: date scheduled
ja: 予定日

en: days
ja: 日

en:  displays a link to the privacy policy page set in your WordPress admin panel or to a custom page
ja: WordPress管理パネルで設定されたプライバシーポリシーページまたはカスタムページへのリンクを表示します

en: display title and excerpt
ja: タイトルと抜粋の表示

en: documentation
ja: ドキュメント

en: draft
ja: 下書き

en: e.g. Homepage slider
ja: 例：ホームページスライダー

en: e.g. homepage
ja: 例：ホームページ

en: e.g. homepageslider
ja: 例：ホームページスライダー

en: e.g:
ja: 例えば：

en: edit
ja: 編集

en: enter URL
ja: urlを入力

en: enter a custom capability
ja: カスタム機能を入力します

en: fallback
ja: フォールバック

en: fast
ja: 速い

en: fat
ja: 太い

en: favicon
ja: ファビコン

en: following
ja: フォローしている

en: font &amp; style
ja: フォントとスタイル

en: font color
ja: フォントの色

en: for:
ja: ：

en: gRECAPTCHA returned error %d (= %s).
ja: gRECAPTCHAはエラー%d（= %s）を返しました。

en: global setting - used for all languages
ja: グローバル設定-すべての言語で使用

en: great
ja: 素敵 [すてき]

en: here
ja: こちら

en: if
ja: もしも

en: image %s
ja: 画像 %s

en: image with no title
ja: タイトルのない画像

en: import
ja: インポート

en: in
ja: イン

en: insert ...
ja: 挿入 …

en: insert from URL
ja: urlから挿入

en: installed
ja: インストール済み

en: in your socket
ja: ソケットに

en: is available!
ja: 利用可能です！

en: is up to date
ja: 最新だ

en: items
ja: アイテム

en: jQuery Google CDN:
ja: jQueryのGoogle CDN。

en: large
ja: 大

en: leave it empty to use default
ja: デフォルトを使用するには空のままにします。

en: left
ja: 左

en: left bottom
ja: 左下

en: left center
ja: 左中央

en: left sidebar
ja: 左サイドバー

en: left top
ja: 左上

en: link Relationship (XFN)
ja: リンク関係 (XFN)

en: link Target
ja: リンク先

en: middle center
ja: 中心

en: middle left
ja: 左中

en: middle right
ja: 中右

en: minimum Version %s
ja: 最小バージョン%s

en: move down
ja: 下に移動

en: move left
ja: 左に移動

en: move right
ja: 右に移動

en: move up
ja: 上に移動

en: name
ja: 名前

en: needed to remove cookie %s (%s)
ja: Cookieを削除する必要があります%s（%s）

en: next in line
ja: 次の行

en: no
ja: いいえ

en: none
ja: 該当なし

en: no override
ja: 上書きなし

en: no repeat
ja: リピートなし

en: no sidebar
ja: サイドバーを表示しない

en: on Twitter
ja: ツイッターで

en: option1="value1"
ja: option1 = "value1"

en: option2="value2"
ja: option2 = "value2"

en: optional
ja: オプション

en: options
ja: オプション

en: or
ja: または

[ctx: Media modal divider]
en: or
ja: または

en: or assign posts to an existing user:
ja: または既存ユーザーへ投稿を割り当てます:

en: or create new user with login name:
ja: またはログイン名を持つ新しいユーザーを作成:

en: or the Enfold Child theme.
ja: または包むの子供のテーマ。

en: or use monocolored icon sets from
ja: フラチコンから単一色のアイコン・セットを使用することができます。

en: other settings
ja: その他の設定

en: padding
ja: パディング

en: page.
ja: ページ.

en: pending review
ja: レビュー待ち

en: popup
ja: ポップアップ

en: portfolio-item
ja: ポートフォリオ-項目

en: preview
ja: プレビュー

[ctx: slug]
en: product-category
ja: 製品-カテゴリ

[ctx: slug]
en: product-tag
ja: 製品-タグ

en: published
ja: 公開済み

en: reCAPTCHA V2 theme color
ja: reCAPTCHAV2テーマカラー

en: reCAPTCHA V2 theme size
ja: reCAPTCHAV2テーマサイズ

en: reCAPTCHA Version 2
ja: Recaptchaのバージョン

en: reCAPTCHA Version 3 (needs V2 as fallback verification)
ja: reCAPTCHAバージョン3（フォールバック検証としてV2が必要）

en: reCAPTCHA version in transient differs from selected version in element.
ja: 一時的なreCAPTCHAバージョンは、要素で選択されたバージョンと異なります。

en: replies
ja: 返信

en: reply
ja: コメント

en: required
ja: 必須

en: right
ja: 右

en: right bottom
ja: 右下

en: right center
ja: 右中央

en: right sidebar
ja: 右サイドバー

en: right top
ja: 右上

en: says:
ja: 投稿者：

en: search result for:
ja: 検索結果:

en: search results for:
ja: 検索結果

en: secondary font color
ja: セカンダリフォントの色

en: seconds
ja: 秒

en: sent by contact form at
ja: 問い合わせフォームで送信

en: show title only
ja: タイトルのみを表示

en: sides of the screen
ja: えんがわ

en: sides of the slider
ja: スライダーの側面

en: sizing & position
ja: サイジング＆ポジション

en: sliders
ja: スライダー

en: sliders per page
ja: ページあたりのスライダー

en: slim
ja: スリム

en: smart
ja: スマート

en: stores the unique ID for the element
ja: 要素の一意のIDを格納します

en: stretch
ja: 伸びる

en: subitem of an unknown Custom Element type
ja: 不明なカスタム要素タイプのサブアイテム

en: swap
ja: swap@item/plain filesystem name

en: thin
ja: 細字

en: this is a base64 encoded option set created for the demo %s. If you choose to import the demo files with the help of the framework importer these options will also be imported
ja: これは、デモ%s用に作成されたbase64でエンコードされたオプションセットです。フレームワークインポーターを使用してデモファイルをインポートすることを選択した場合、これらのオプションもインポートされます

en: this option
ja: このオプションを追加する

en: this page
ja: このページ

en:  this site
ja: サイト

en: timeline view
ja: タイムラインビュー

en: to RSS Feed
ja: RSS フィードに

en: top
ja: 上

en: top center
ja: 上部中央

en: top left
ja: トップ左

en: top right
ja: トップ右

en: trashed
ja: ゴミ箱

en: unknown
ja: 不明

en: use post URL
ja: 投稿のURLを使用

en: use post image
ja: 投稿画像を使用

en: was added to the cart
ja: カートに追加されました

en: were detected parsing the shortcodes.
ja: ショートコードの解析が検出されました。

en: with modifier
ja: 修飾子付き

en: write your own code
ja: 自分でコードを書く

en: yes
ja: はい

en: € 100,-
ja: €100

en: € 200,-
ja: 200

en: € 300,-
ja: 300ドル
