Enfold - en to sv translation catalogue (6995 entries)

en: Error 404 - page not found
sv: Fel 404 - sidan hittades inte

en: Entries by
sv: Inlägg av

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
sv: Det här inlägget är lösenordsskyddat. Ange lösenordet för att visa kommentarer.

en: replies
sv: kommentarer

en: reply
sv: svara

en: &laquo; Older Comments
sv: &laquo; Äldre kommentarer

en: Newer Comments &raquo;
sv: Nyare kommentarer &raquo;

en: Leave a Reply
sv: Lämna ett svar

en: Want to join the discussion?
sv: Ställ en fråga, kritisera eller dela med dig av dina erfarenheter.

en: Feel free to contribute!
sv: Dela med dig av dina synpunkter!

en: Comments are closed.
sv: Kommentarer är stängda.

en: Profile for User:
sv: Användarprofil för:

en: Additional Functionality
sv: Ytterligare Funktionalitet

en: Looking for additional functionality including recurring events, ticket sales, publicly submitted events, new views and more?
sv: Letar du efter ytterligare funktioner inklusive återkommande evenemang, biljettförsäljning, offentligt skickade evenemang, nya vyer och mer?

en: Check out the
sv: Kolla in

en: available add-ons
sv: Tillgängliga tillägg

en: Events
sv: Evenemang

en: No Events Found
sv: Inga event hittades

en: Calendar of Events
sv: Kalender för evenemang

en: &laquo; All Events
sv: Alla evenemang

en: Event Navigation
sv: Evenemangsnavigation

en: col_%s
sv: kol_ %s

en: %d px
sv: px

en: You got content in your editor that can't be convert to Layout Builder content. Click OK if you want to proceed and lose this content.
sv: Du har innehåll i din redigerare som inte kan konverteras till Layout Builder-innehåll. Klicka på OK om du vill fortsätta och förlora innehållet.

en: Layout Builder supported
sv: Layout Builder stöds

en: Gutenberg Editor
sv: Gutenberg Redaktör

en: Block Editor
sv: Blockredigeraren

en: Classic Editor
sv: Klassisk editor

en: Edit &#8220;%s&#8221; in the Classic Editor
sv: Redigera “%s” i Classic Editor

en: Edit &#8220;%s&#8221; in the Block Editor
sv: Redigera “%s” i Block Editor

en: Edit &#8220;%s&#8221; in the Gutenberg Editor
sv: Redigera ”%s” i Gutenberg Editor

en: Edit Frontpage (Block Editor)
sv: Redigera Frontpage (Block Editor)

en: Edit Frontpage (Gutenberg)
sv: Redigera Framsidan (Gutenberg)

en: Edit Frontpage (Advanced Layout Builder)
sv: Redigera förstasidan (Advanced Layout Builder)

en: Edit Frontpage (Classic Editor)
sv: Redigera förstasidan (Classic Editor)

en: Edit Frontpage
sv: Redigera förstasidan

en: Edit %s (Block Editor)
sv: Redigera %s (Blockredigerare)

en: Edit %s (Gutenberg)
sv: Redigera %s (Gutenberg)

en: Edit %s (Advanced Layout Builder)
sv: Redigera %s (Advanced Layout Builder)

en: Edit %s (Classic Editor)
sv: Redigera %s (klassisk redigerare)

en: Edit %s
sv: Redigera %s

en: Classic Editor/Advanced Layout Builder
sv: Klassisk Editor / Advanced Layout Builder

en: (Classic)
sv: Klassisk

en: Enfold Actions
sv: Vik in åtgärder

en: Enfold Actions Window
sv: Fäll in åtgärdsfönstret

en: Add title
sv: Lägg till rubrik

en: Get Shortlink
sv: Skaffa Shortlink

en: Displays your latest Instagram feeds (Smash Balloon Plugin)
sv: Visar dina senaste Instagram-flöden (Smash Balloon Plugin)

en: Instagram Feeds
sv: Instagram-flöden

en: Leaving options empty will use the settings defined in %s Instagram Feed Plugin Options %s. Not all options are supported. Pro options are only available if you use the pro version of the plugin.
sv: Om alternativ lämnas tomma används inställningarna som definierats i %s Inställningar för insticksflöde för Instagram %s. Inte alla alternativ stöds. Pro-alternativ är endast tillgängliga om du använder pro-versionen av plugin-programmet.

en: Widget Title:
sv: Widgetrubrik:

en: Content
sv: Innehåll

en: Select filter for displaying:
sv: Välj filter för visning:

en: Display content from a User ID
sv: Visa innehåll från ett användar-ID

en: Display content from one or more hashtags
sv: Visa innehåll från en eller flera hashtags

en: User Name:
sv: Formuläret är skickat av:

en: Your Instagram User Name. This must be from a connected account on the &quot;Configure&quot; tab of the plugin.
sv: Ditt Instagram-användarnamn. Detta måste vara från ett anslutet konto på fliken "Konfigurera" i plugin-programmet.

en: Hashtag(s):
sv: Hashtag (er):

en: Any hashtag. Separate multiple hashtags by commas (e.g. #awesome,#mytag)
sv: Varje hashtag. Separera flera hashtags med komma (t.ex. # fantastisk, # mytag)

en: Select Media:
sv: Välj media

en: Use Default
sv: Använd standard

en: All
sv: Alla

en: Photos only
sv: Bilder

en: Videos only
sv: endast videos

en: Sort Order:
sv: Sorteringsordning:

en: Newest to Oldest
sv: Nyaste till äldsta

en: Random
sv: Slumpmässig

en: Display initially:
sv: Visa initialt:

en: The number of photos/videos to display initially.
sv: Antalet foton / videor som ska visas från början.

en: General Styling
sv: Allmän stil

en: Width:
sv: Bredd:

en: The width of your feed. Any number, add px (= default) or %.
sv: Bredden på ditt flöde. Valfritt nummer, lägg till px (= standard) eller%.

en: Height:
sv: Höjd:

en: The height of your feed. Any number, add px (= default) or %.
sv: Höjden på ditt flöde. Valfritt nummer, lägg till px (= standard) eller%.

en: Number of columns in your feed:
sv: Antal kolumner i ditt flöde:

en: Image Resolution:
sv: Full upplösning

en: Thumbnail
sv: Miniatyr

en: Background color of the feed
sv: Fodrets bakgrundsfärg

en: Set a custom background color. Any hex color code.
sv: Ställ in en anpassad bakgrundsfärg. Alla hex-färgkoder.

en: Custom CSS Class:
sv: Egen CSS-klass:

en: Add a CSS class to the feed container
sv: Lägg till en CSS-klass i flödesbehållaren

en: Grid
sv: Rutnät

en: Highlight Grid
sv: Markera rutnät

en: Spacing:
sv: Utrymme:

en: The spacing around your photos. Any number, add px (= default) or %.
sv: Avståndet runt dina foton. Valfritt nummer, lägg till px (= standard) eller%.

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Show the feed Header:
sv: Visa flödesrubriken:

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Show the bio in Header:
sv: Visa bio i rubrik:

en: Size of the header:
sv: Rubrikens storlek:

en: Small
sv: Liten

en: Large
sv: Stor

en: Headercolour:
sv: Sidhuvudfärg:

en: Set a custom color. Any hex color code.
sv: Ställ in en anpassad färg. Alla hex-färgkoder.

en: &quot;Load More&quot; Button
sv: Knappen "Ladda mer"

en: Show the &quot;Load More&quot; Button:
sv: Visa knappen "Ladda mer":

en: Background color of the button:
sv: Knappens bakgrundsfärg:

en: Text color of the button:
sv: Knappens textfärg:

en: Text used for the button:
sv: Text som används för knappen:

en: &quot;Follow on Instagram&quot; Button
sv: "Följ på Instagram" -knappen

en: Show the &quot;Follow on Instagram&quot; Button:
sv: Visa knappen "Följ på Instagram":

en: Photos Hover Style
sv: Bilder Hover Style

en: Background color when hovering over a photo:
sv: Bakgrundsfärg när du svävar över ett foto:

en: Text/icon color when hovering over a photo:
sv: Text / ikonfärg när du svävar över ett foto:

en: Number of rows of posts in the carousel:
sv: Antal rader med inlägg i karusellen:

en: Carousel Loop Type:
sv: Karusellögla typ:

en: Rewind
sv: Återspola

en: Infinitely loop
sv: Oändligt loop

en: Show Carousel Navigation Arrows:
sv: Visa karusellnavigeringspilar:

en: Show Carousel Pagination:
sv: Visa karusellpaginering:

en: Enable Carousel Autoplay:
sv: Aktivera automatisk uppspelning

en: Carousel Interval Time:
sv: Karusellintervall:

en: The interval time between slides for autoplay in milliseconds.
sv: Intervalltiden mellan bilderna för autoplay i millisekunder.

en: Type of Highlight:
sv: Typ av höjdpunkt:

en: Pattern
sv: Mönster

en: Post ID
sv: Inläggs-ID

en: Highlight Pattern:
sv: Markera mönster:

en: How often a post is highlighted - eg. every 6th post.
sv: Hur ofta ett inlägg markeras - t.ex. var sjätte post.

en: Highlight Offset:
sv: Markera offset:

en: When to start the highlight pattern.
sv: När ska du starta markeringsmönstret.

en: Highlight Hashtag:
sv: Markera Hashtag:

en: Highlight posts with these hashtags, seperate multiple hashtags with commas.
sv: Markera inlägg med dessa hashtags, separera flera hashtags med komma.

en: Link Settings
sv: Länkinställningar

en: Caption Links:
sv: Bildtextlänkar:

en: Use urls in captions for the photo link instead of linking to instagram.com.
sv: Använd webbadresser i bildtexter för fotolänken istället för att länka till instagram.com.

en: Lightbox:
sv: Lättlåda

en: Select to disable plugin lightbox and link to Instagram page.
sv: Välj för att inaktivera plugin lightbox och länka till Instagram-sidan.

en: Use plugin lightbox
sv: Använd plugin lightbox

en: Open Instagram in new window
sv: Öppna Instagram i nytt fönster

en: Show comments in the lightbox:
sv: Visa kommentarer i ljusboxen:

en: Number of comments to show:
sv: Antal kommentarer att visa:

en: Mobile (smaller than 480 pixels):
sv: Mobil (mindre än 480 pixlar):

en: Disable the mobile layout:
sv: Inaktivera mobillayouten:

en: Display initially mobile:
sv: Visa ursprungligen mobil:

en: The number of photos/videos to display initially for mobile screens.
sv: Antalet foton / videor som ursprungligen ska visas för mobila skärmar.

en: Number of columns on mobile:
sv: Antal kolumner på mobilen

en: The number of columns in your feed for mobile screens.
sv: Antalet kolumner i ditt flöde för mobilskärmar.

en: Load More Photos
sv: Ladda fler foton

en: Follow Me
sv: Följ mig

en: Quick Edit LayerSlider
sv: Snabbredigering LayerSlider

en: Changes you made may not be saved. Are you sure you want to continue?
sv: Ändringar du gjort kanske inte sparas. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Layout Mode
sv: Layoutläge

en: No override
sv: Ingen åsidosättning

en: Fixed size
sv: Fast storlek

en: Responsive
sv: Responsiv

en: Full width
sv: Full bredd

en: Full size
sv: Full storlek

en: Hero scene
sv: scen

en: Skin
sv: Tema

en: Auto-Start
sv: Starta automatiskt@ action

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Start with Slide
sv: Börja med Slide

en: This update requires PHP %s or greater. You have PHP %s. %sLearn more about updating PHP%s
sv: Denna uppdatering kräver PHP %s eller högre. Du har PHP %s. %s Läs mer om att uppdatera PHP %s

en: This update requires WordPress %s or greater. You have WordPress %s. %sLearn more about updating WordPress%s
sv: Den här uppdateringen kräver WordPress %s eller senare. Du har WordPress %s. %s Läs mer om uppdatering av WordPress %s

en: Server configuration issues detected!
sv: Serverkonfigurationsproblem upptäcktes!

en: System Status
sv: Systemstatus

en: OK, I understand
sv: Okej, jag förstår

en: Unlock the full potential of LayerSlider
sv: Lås upp hela potentialen i LayerSlider

en: Schedule From
sv: Schema från

en: No schedule
sv: Inget schema

en: Schedule Until
sv: Schema fram till

en: Max-width
sv: Max bredd

en: The maximum width your slider can take in pixels or percents when responsive mode is enabled.
sv: Den maximala bredden din slider kan ta i pixlar när responsiv läget är aktiverat.

en: Turns on responsive mode in a full-width slider under the specified value in pixels. Can only be used with full-width mode.
sv: Aktiverar responsivt läge i en skjutreglage för hela bredden under det angivna värdet i pixlar. Kan endast användas i fullbreddsläge.

en: Canvas width
sv: Kanvasbredd

en: Mode
sv: Läge

en: Fit to parent height
sv: Anpassa till förälderns höjd

en: Visitors can enter OS native full-screen mode when double clicking on the slider.
sv: Besökare kan gå in i OS-helskärmsläge när de dubbelklickar på skjutreglaget.

en: The slider will not enlarge your layers above the target ratio. The value 1 will keep your layers in their initial size, without any upscaling.
sv: Skjutreglaget förstorar inte dina lager över målförhållandet. Värdet 1 håller dina lager i sin ursprungliga storlek, utan någon uppskalning.

en: If enabled, the slider will always have the same width as the viewport, even if a theme uses a boxed layout, unless you choose the “Fit to parent height” full size mode.
sv: Om den är aktiverad kommer skjutreglaget alltid att ha samma bredd som visningsområdet, även om ett tema använder en rutig layout, såvida du inte väljer läget "Anpassa till förälderhöjd" i full storlek.

en: Ensures that the theme cannot clip parts of the slider when used in a boxed layout.
sv: Säkerställer att temat inte kan klippa delar av skjutreglaget när det används i en boxad layout.

en: Move your slider to a different part of the page by providing a jQuery DOM manipulation method & selector for the target destination.
sv: Flytta skjutreglaget till en annan del av sidan genom att tillhandahålla en jQuery DOM-manipulationsmetod och väljare för måldestinationen.

en: Choose on which axis (if any) you want to clip the overflowing content (i.e. that breaks outside of the slider bounds).
sv: Välj på vilken axel (om någon) du vill klippa överflödigt innehåll (dvs. som bryter utanför skjutreglens gränser).

en: Do not hide
sv: Dölj inte

en: Hide on both axis
sv: Dölj på båda axlarna

en: X Axis
sv: X-axel

en: Y Axis
sv: Y-axel

en: This will be used as a default on all slides, unless you choose to explicitly override it on a per slide basis.
sv: Detta kommer att användas som standard på alla bilder, såvida du inte väljer att uttryckligen åsidosätta det per bild.

en: Cover
sv: Täck

en: Contain
sv: Innehåll

en: Stretch
sv: Sträck ut

en: This will be used as a default on all slides, unless you choose the explicitly override it on a per slide basis.
sv: Detta kommer att användas som standard på alla bilder, såvida du inte väljer att uttryckligen åsidosätta det per bild.

en: left top
sv: Left Top

en: left center
sv: vänster mitten

en: left bottom
sv: vänster nedre

en: center top
sv: Centrerat uppe

en: center center
sv: mitten mitten

en: center bottom
sv: centrerat nedre

en: right top
sv: höger uppe

en: right center
sv: höger mitten

en: right bottom
sv: höger nedre

en: Increase or decrease the sensitivity of parallax content when moving your mouse cursor or tilting your mobile device.
sv: Öka eller minska känsligheten för parallaxinnehåll när du flyttar muspekaren eller lutar din mobila enhet.

en: Choose a center point for parallax content where all layers will be aligned perfectly according to their original position.
sv: Välj en mittpunkt för parallaxinnehåll där alla lager kommer att justeras perfekt enligt deras ursprungliga position.

en: At center of the viewport
sv: I mitten av visningsområdet

en: At the top of the viewport
sv: Högst upp i visningsområdet

en: Provide a comfortable holding position (in degrees) for mobile devices, which should be the center point for parallax content where all layers should align perfectly.
sv: Ge en bekväm hållposition (i grader) för mobila enheter, som ska vara mittpunkten för parallaxinnehåll där alla lager ska passa perfekt.

en: Your parallax layers will move to the opposite direction when scrolling the page.
sv: Dina parallaxskikt rör sig i motsatt riktning när du rullar på sidan.

en: Enable optimizations on mobile devices to avoid performance issues (e.g. fewer tiles in slide transitions, reducing performance-heavy effects with very similar results, etc).
sv: Aktivera optimeringar på mobila enheter för att undvika prestandaproblem (t.ex. färre brickor i bildövergångar, minska prestandatunga effekter med mycket liknande resultat osv.).

en: Ignore selected slide transitions and use sliding effects only when users are changing slides with a swipe gesture on mobile devices.
sv: Ignorera valda bildövergångar och använd bara glideffekter när användare byter bilder med en svepningsgest på mobila enheter.

en: Slideshow will automatically start after page load.
sv: Bildspel startar automatiskt efter att sidan har lästs in.

en: If you enable this option, layer transitions will not start playing as long the slideshow is in a paused state.
sv: Om du aktiverar det här alternativet kommer inte lagrar att gå över så länge bildspelet är i pausläge.

en: Do nothing
sv: Gör ingenting

en: Pause slideshow
sv: Pausa bildspel

en: Pause slideshow and layer transitions
sv: Pausa bildspel och lagerövergångar

en: Pause slideshow and layer transitions, including loops
sv: Pausa bildspel och lagerövergångar, inklusive slingor

en: Start With Slide
sv: Börja med bild

en: You can navigate through slides with the left and right arrow keys.
sv: Du kan navigera genom bilderna med vänster och höger piltangenter.

en: Gesture-based navigation when swiping on touch-enabled devices.
sv: Gestbaserad navigering när du sveper på beröringsaktiverade enheter.

en: Play By Scroll
sv: Spela med bläddra

en: Play By Scroll Speed
sv: Spela efter rullningshastighet

en: Play By Scroll speed multiplier.
sv: Spela efter rullningshastighetsmultiplikator.

en: Skip Slide Breaks
sv: Hoppa över raster

en: Cycles
sv: Cykler

en: Number of cycles if slideshow is enabled.
sv: Antal cykler om bildspel är aktiverat.

en: Slideshow will proceed in random order. This feature does not work with looping.
sv: Bildspel fortsätter i slumpmässig ordning. Den här funktionen fungerar inte med looping.

en: Slideshow can go backwards if someone switches to a previous slide.
sv: Bildspel kan gå bakåt om någon byter till en tidigare bild.

en: Change the duration of the initial fade animation when the page loads. Enter 0 to disable fading.
sv: Ändra varaktigheten för den initiala blekningsanimationen när sidan laddas. Ange 0 för att inaktivera blekning.

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Background Image
sv: Bakgrundsbild

en: Background Repeat
sv: Upprepa bakgrund

en: Global background image repeat.
sv: Upprepning av global bakgrundsbild.

en: No-repeat
sv: Ingen repetering

en: Repeat
sv: Upprepa

en: Repeat-x
sv: Repetera-x

en: Repeat-y
sv: Upprepa-y

en: Choose between a scrollable or fixed global background image.
sv: Välj mellan en rullbar eller fast global bakgrundsbild.

en: Scroll
sv: Skrolla

en: Fixed
sv: Fast

en: Disabling this option will hide the Prev and Next buttons.
sv: Om du inaktiverar det här alternativet döljs knapparna Föregående och Nästa.

en: Disabling this option will hide the Start & Stop buttons.
sv: Inaktivera detta alternativ döljer Start & Stop-knapparna.

en: Disabling this option will hide slide navigation buttons or thumbnails.
sv: Om du inaktiverar det här alternativet döljs navigeringsknappar eller miniatyrer.

en: Slide navigation buttons (including thumbnails) will be shown on mouse hover only.
sv: Skjutnavigeringsknappar (inklusive miniatyrer) visas endast på musen.

en: Show the bar timer to indicate slideshow progression.
sv: Visa stapeltimern för att visa bildspelsprogression.

en: Use circle timer to indicate slideshow progression.
sv: Använd cirkeltimern för att indikera bildspelsprogression.

en: You can grab the slidebar timer playhead and seek the whole slide real-time like a movie.
sv: Du kan ta tag i skjutreglaget för timer och spela hela bilden i realtid som en film.

en: Thumbnail Navigation
sv: Miniatyrnavigering

en: Use thumbnail navigation instead of slide bullet buttons.
sv: Använd miniatyrnavigering istället för bildknapparna.

en: Hover
sv: Hovra

en: Always
sv: Alltid

en: The width of thumbnails in the navigation area.
sv: Bredden på miniatyrer i navigeringsområdet.

en: The height of thumbnails in the navigation area.
sv: Miniatyrernas höjd i navigeringsområdet.

en: Opacity in percentage of the active slide’s thumbnail.
sv: Opacitet i procent av den aktiva bildens miniatyrbild.

en: Opacity in percentage of inactive slide thumbnails.
sv: Opacitet i procent av inaktiva bildminiatyrer.

en: The playback of video and audio layers will automatically be started on the active slide.
sv: Uppspelningen av video- och ljudlager startas automatiskt på den aktiva bilden.

en: The slideshow can temporally be paused while video or audio layers are playing. You can choose to permanently stop the pause until manual restarting.
sv: Bildspelet kan pausas tillfälligt medan video- eller ljudlager spelas upp. Du kan välja att stoppa pausen permanent tills manuell omstart.

en: While playing
sv: Medan du spelar

en: Permanently
sv: Permanent

en: No action
sv: Ingen åtgärd

en: The automatically fetched preview image quaility for YouTube videos when you do not set your own. Please note, some videos do not have HD previews, and you may need to choose a lower quaility.
sv: Den automatiskt hämtade förhandsgranskningsbilden för YouTube-videor när du inte ställer in din egen. Observera att vissa videoklipp inte har HD-förhandsgranskningar, och du kan behöva välja en lägre kvalitet.

en: Maximum quality
sv: Maximal kvalitet

en: High quality
sv: Hög kvalité.

en: Medium quality
sv: av medelhög kvalitet

en: Default quality
sv: Standardkvalitet

en: Enter a jQuery selector to open the Popup by clicking on the target element(s). Acting as a toggle, a secondary click will close the Popup. Leave this field empty if you don’t want to use this trigger.
sv: Ange en jQuery-väljare för att öppna popup-fönstret genom att klicka på målelementen. Fungerar som en växling, ett sekundärt klick stänger popup-fönstret. Lämna det här fältet tomt om du inte vill använda den här utlösaren.

en: Enter a scroll position in pixels or percents, which will open the Popup when visitors scroll to that location. Leave this field empty if you don’t want to use this trigger.
sv: Ange en rullningsposition i pixlar eller procent, vilket öppnar popup-fönstret när besökare rullar till den platsen. Lämna det här fältet tomt om du inte vill använda den här utlösaren.

en: Enter a scroll position in pixels or percents, which will close the Popup when visitors scroll to that location. Leave this field empty if you don’t want to use this trigger.
sv: Ange en rullningsposition i pixlar eller procent, som stänger popup-fönstret när besökare bläddrar till den platsen. Lämna det här fältet tomt om du inte vill använda den här utlösaren.

en: Automatically closes the Popup in the specified number of seconds after it was opened. Leave this field empty if you don’t want to use this trigger.
sv: Stänger automatiskt popup-fönstret inom det angivna antalet sekunder efter det att det öppnades. Lämna det här fältet tomt om du inte vill använda den här utlösaren.

en: Opens the Popup before leaving the page. A leave intent is considered when visitors leave the browser window with their mouse cursor in the direction where the window controls and the tab bar is located.
sv: Öppnar popup-fönstret innan du lämnar sidan. En avsiktsförhållande beaktas när besökare lämnar webbläsarfönstret med muspekaren i den riktning där fönstret styr och flikfältet finns.

en: Opens the Popup after the specified number of seconds when the user is inactive without moving the mouse cursor or pressing any button. Leave this field empty if you don’t want to use this trigger.
sv: Öppnar popup-fönstret efter det angivna antalet sekunder när användaren är inaktiv utan att flytta muspekaren eller trycka på någon knapp. Lämna det här fältet tomt om du inte vill använda den här utlösaren.

en: Automatically opens the Popup after the specified number of seconds. Leave this field empty if you don’t want to use this trigger.
sv: Öppnar popup-fönstret automatiskt efter det angivna antalet sekunder. Lämna det här fältet tomt om du inte vill använda den här utlösaren.

en: Depending on your settings, the same Popup can be displayed in multiple times without reloading the page. Such example would be when you use a scroll trigger and the user scrolls to that location a number of times. Enabling this option will prevent opening this Popup consequently.
sv: Beroende på dina inställningar kan samma popup visas flera gånger utan att sidan laddas om. Ett sådant exempel skulle vara när du använder en rullningsutlösare och användaren rullar till den platsen flera gånger. Om du aktiverar det här alternativet kan du inte öppna denna popup.

en: Disable Overlay
sv: Inaktivera överlägg

en: Disable this option to hide the overlay behind the Popup.
sv: Inaktivera det här alternativet för att dölja överlägget bakom popup-fönstret.

en: Disable this option to hide the Popup close button. This option is also useful when you would like to use a custom close button. To do that, select the “Close the Popup” option from the layer linking field.
sv: Inaktivera det här alternativet för att dölja knappen Stäng popup. Det här alternativet är också användbart när du vill använda en anpassad stängningsknapp. För att göra det, välj alternativet “Stäng popup” i fältet för länklänk.

en: Enter a list of CSS properties, which will be applied to the built-in close button (if enabled) to customize it’s appearance.
sv: Ange en lista med CSS-egenskaper som kommer att tillämpas på den inbyggda stängningsknappen (om aktiverad) för att anpassa utseendet.

en: Close the Popup by clicking on the overlay.
sv: Stäng popup-fönstret genom att klicka på överlägget.

en: Reset slide
sv: Återställ slidecenter

en: Popup Width
sv: Popup Bredd (%)

en: Popup Height
sv: Popuphöjd

en: Fit Width
sv: Fyll bredden

en: Fit Height
sv: Anpassa höjd

en: Distance Left
sv: Avstånd

en: Distance Right
sv: Avstånd höger

en: Distance Top
sv: Avstånd

en: Distance Bottom
sv: Avstånd botten

en: The Popup opening transition duration specified in milliseconds. A second equals to 1000 milliseconds.
sv: Popup-öppningens övergångstid som anges i millisekunder. En sekund är lika med 1000 millisekunder.

en: The Popup closing transition duration specified in milliseconds. A second equals to 1000 milliseconds.
sv: Popupstängningens övergångstid som anges i millisekunder. En sekund är lika med 1000 millisekunder.

en: Delay before opening the Popup specified in milliseconds. A second equals to 1000 milliseconds.
sv: Fördröj innan du öppnar popup-fönstret som anges i millisekunder. En sekund är lika med 1000 millisekunder.

en: Choose from one of the pre-defined Popup opening transitions.
sv: Välj från en av de fördefinierade Popup-övergångarna.

en: Fade
sv: Tona

en: Slide from top
sv: Skjut uppifrån

en: Slide from bottom
sv: Skjut nerifrån

en: Slide from left
sv: Lägg in från vänster

en: Slide from right
sv: Glid in från höger

en: Rotate from top
sv: Rotera uppifrån

en: Rotate from bottom
sv: Rotera från botten

en: Rotate from left
sv: Rotera från vänster

en: Rotate from right
sv: Rotera från höger

en: Scale from top
sv: Skala uppifrån

en: Scale from bottom
sv: Skala från botten

en: Scale from left
sv: Skala från vänster

en: Scale from right
sv: Skala ner | från höger

en: Scale
sv: Skala

en: Spin
sv: Snurra

en: Spin horizontally
sv: Horisontell

en: Spin vertically
sv: Vertikal

en: Elastic
sv: Resårband

en: Choose from one of the pre-defined Popup closing transitions.
sv: Välj mellan en av de fördefinierade Popup-stängningsövergångarna.

en: Slide to top
sv: Skjut uppåt

en: Slide to bottom
sv: Skjut till botten

en: Slide to left
sv: Skjut åt vänster

en: Slide to right
sv: Skjut åt höger

en: Rotate to top
sv: Rotera uppåt

en: Rotate to bottom
sv: Rotera till botten

en: Rotate to left
sv: Vrid åt vänster

en: Rotate to right
sv: Rotera åt höger

en: Scale to top
sv: Skala till

en: Scale to bottom
sv: Skala till botten

en: Scale to left
sv: Skala till

en: Scale to right
sv: Skala vänster till höger

en: Overlay Color
sv: Färg på övertäckning

en: The overlay color. You can use color names, hexadecimal, RGB or RGBA values.
sv: Överläggsfärgen. Du kan använda färgnamn, hexadecimala, RGB- eller RGBA-värden.

en: The overlay opening transition duration specified in milliseconds. A second equals to 1000 milliseconds.
sv: Övergångstiden för överläggsöppningen som anges i millisekunder. En sekund är lika med 1000 millisekunder.

en: The overlay closing transition duration specified in milliseconds. A second equals to 1000 milliseconds.
sv: Övergångstiden för överläggets stängning som anges i millisekunder. En sekund är lika med 1000 millisekunder.

en: Choose from one of the pre-defined overlay opening transitions.
sv: Välj mellan en av de fördefinierade övergångsöppningarna.

en: Fade from top right
sv: Tona över uppifrån höger

en: Fade from top left
sv: Tona över uppifrån vänster

en: Fade from bottom right
sv: Tona över nerifrån höger

en: Fade from bottom left
sv: Tona över nerifrån vänster

en: Choose from one of the pre-defined overlay closing transitions.
sv: Välj mellan en av de fördefinierade övergångsövergångarna.

en: Fade to top right
sv: Till höger överkant

en: Fade to top left
sv: Fade till vänster uppe

en: Fade to bottom right
sv: Till höger underkant

en: Fade to bottom left
sv: Till vänster underkant

en: Pages
sv: Sidor

en: Posts
sv: Inlägg

en: Administrators
sv: Administratörer

en: Editors
sv: Redigerare

en: Authors
sv: Författare

en: Contributors
sv: Medverkande

en: Subscribers
sv: Prenumeranter

en: Customers
sv: Kunder

en: Visitors
sv: Besökare

en: Repeat Popup
sv: Upprepa popup

en: Enables or disables repeating this Popup to your target audience with the below specified frequency.
sv: Aktiverar eller inaktiverar upprepning av denna popup till din målgrupp med nedan angiven frekvens.

en: Controls the repeat frequency of this Popup specified in days. Leave this option empty if you want to display the Popup on each page load. Enter 0 to repeat after the end of a browsing session (when the browser closes).
sv: Styr upprepningsfrekvensen för denna popup som anges i dagar. Lämna det här alternativet tomt om du vill visa popup-fönstret vid varje sidladdning. Ange 0 för att upprepa efter slutet av en surfning (när webbläsaren stängs).

en: Use relative URLs for local images. This setting could be important when moving your WP installation.
sv: Använd relativa webbadresser för lokala bilder. Den här inställningen kan vara viktig när du flyttar din WP-installation.

en: The srcset attribute allows loading dynamically scaled images based on screen resolution. It can save bandwidth and allow using retina-ready images on high resolution devices. In some rare edge cases, this option might cause blurry images.
sv: Attributet srcset tillåter laddning av dynamiskt skalade bilder baserat på skärmupplösning. Det kan spara bandbredd och tillåta användning av näthinnaklare bilder på enheter med hög upplösning. I vissa sällsynta kantfall kan det här alternativet orsaka suddiga bilder.

en: Prefer Blend Mode
sv: Föredra blandningsläge

en: Enable this option to avoid blend mode issues with slide transitions. Due to technical limitations, this will also clip your slide transitions regardless of your settings.
sv: Aktivera det här alternativet för att undvika problem med blandningsläge med bildövergångar. På grund av tekniska begränsningar kommer detta också att klippa dina bildövergångar oavsett dina inställningar.

en: Date Published
sv: Publiceringsdatum

en: Date Modified
sv: Modifierad datum

en: Post Title
sv: Inläggs titel

en: Number of Comments
sv: Antal kommentarer

en: Ascending
sv: Stigande

en: Descending
sv: Fallande

en: Size
sv: Storlek

en: Inherit
sv: Ärv

en: Duration
sv: Varaktighet

en: Time Shift
sv: I väntan

en: Enter URL
sv: Ange URL

en: Link Target
sv: Länkmål

en: Open on the same page
sv: Öppna på samma sida

en: Open on new page
sv: Öppna på sida

en: Open in parent frame
sv: Öppna i överordnad ram

en: Open in main frame
sv: Öppna i huvudramen

en: On top of layers
sv: Ovanpå lager

en: Underneath layers
sv: Under lager

en: #ID
sv: ID

en: Hidden
sv: Dold

en: Zoom
sv: Zooma

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Type
sv: Typ

en: Event
sv: Evenemang

en: Cursor or Tilt
sv: Markör eller lutning

en: Axes
sv: Axlar

en: None
sv: Ingen

en: Both axes
sv: Båda axlarna

en: Horizontal only
sv: Horisontell

en: Vertical only
sv: Vertikal

en: Transform Origin
sv: Från ursprungsplats

en: Move Duration
sv: Varaktighet

en: Leave Duration
sv: Lämna varaktighet

en: Distance
sv: Avstånd

en: Perspective
sv: Fördjupning

en: Icon Color
sv: Ikon Färg

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Icon Size
sv: Ikonstorlek

en: Line Break
sv: Radbrytning

en: Offer to unmute
sv: Erbjud att ignorera

en: Background Video
sv: Bakgrundsvideo

en: Easing
sv: Upplättning

en: SkewY
sv: Snett

en: Mask
sv: Maskera

en: Background
sv: Bakgrund

en: Color
sv: Färg

en: Rounded Corners
sv: Rundade hörn

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Filter
sv: Filtrera

en: Slide change starts (ignoring modifier)
sv: Bildbyte börjar (ignorerar modifieraren)

en: Opening Transition completes
sv: Öppningsövergången är klar

en: Opening Text Transition starts
sv: Öppning av textövergång startar

en: Opening Text Transition completes
sv: Öppningstextövergången är klar

en: Opening and Opening Text Transition complete
sv: Öppnings- och öppningstextövergången är klar

en: Loop starts
sv: Loop börjar

en: Loop completes
sv: Loop är klar

en: Opening and Loop Transitions complete
sv: Öppnings- och loopövergångar slutförda

en: Opening Text and Loop Transitions complete
sv: Öppningstext och loopövergångar slutförda

en: Opening, Opening Text and Loop Transitions complete
sv: Öppning, öppningstext och loopövergångar slutförda

en: Ending Text Transition starts
sv: Avsluta textövergång startar

en: Ending Text Transition completes
sv: Avsluta textövergången slutförd

en: Ending Text and Loop Transitions complete
sv: Avslutande text- och loopövergångar slutförda

en: Animate
sv: Animera

en: by lines ascending
sv: sortera produkter stigande

en: by lines descending
sv: med nedstigande rader

en: by lines random
sv: med slumpmässiga rader

en: by lines center to edge
sv: med linjer mitt till kant

en: by lines edge to center
sv: med linjer kant till centrum

en: by words ascending
sv: med stigande ord

en: by words descending
sv: sortera produkter fallande

en: by words random
sv: med slumpmässiga ord

en: by words center to edge
sv: med ord mitt i kant

en: by words edge to center
sv: med ord kant till centrum

en: by chars ascending
sv: av stigande tecken

en: by chars descending
sv: av tecken som faller ner

en: by chars random
sv: av tecken slumpmässigt

en: by chars center to edge
sv: med tecken mitt i kant

en: by chars edge to center
sv: med tecken kant till centrum

en: Shift In
sv: Skift in

en: StartAt
sv: Börja på

en: Opening Transition starts
sv: Öppning Övergången startar

en: Shift Out
sv: utskiftningstecken

en: Opacity
sv: Opacitet

en: Infinite
sv: Oändlig

en: Wait
sv: Vänta

en: Yoyo
sv: Jojo

en: Parallax Level
sv: Parallaxnivå

en: Both
sv: Båda

en: Until the end of this slide (default)
sv: Fram till slutet av denna bild (standard)

en: Forever (the layer will never animate out)
sv: För alltid (skiktet kommer aldrig att animeras ut)

en: Play By Scroll Keyframe
sv: Spela med Scroll Keyframe

en: URL target
sv: URL-mål

en: Custom Attributes
sv: Egna attribut

en: Top
sv: Topp

en: Padding Bottom
sv: Padding under

en: Border Width
sv: Bredd på ram

en: Dashed
sv: Streckad

en: Border Color
sv: Ramfärg

en: Box Shadow
sv: Boxskugga

en: Font Family
sv: Typsnittsfamilj

en: Font Size
sv: Textstorlek

en: Line height
sv: 行高

en: Font Weight
sv: Typsnittsvikt

en: Text Decoration
sv: Text dekoration

en: Text Transform
sv: Textomvandling

en: Letter Spacing
sv: Text avstånd

en: Text Align
sv: Text justering

en: Round
sv: Runda

en: Default
sv: Standard

en: Help
sv: Hjälp

en: Blend Mode
sv: Blandningsläge

en: Classes
sv: Klasser

en: Title
sv: Titel

en: Rel
sv: Rel.

en: This setting is enforced by <b><i>%s</i></b> in order to maximize compatibility on your site.
sv: Den här inställningen verkställs av <b><i>%s</i></b> för att maximera kompatibiliteten på din webbplats.

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Tiles
sv: Rutor

en: Rows
sv: Rader

en: <i>number</i> or <i>min,max</i> If you specify a value greater than 1, LayerSlider will cut your slide into tiles. You can specify here how many rows of your transition should have. If you specify two numbers separated with a comma, LayerSlider will use that as a range and pick a random number between your values.
sv: <i>antal</i> eller <i>min, max</i> Om du anger ett värde större än 1, kommer LayerSlider att skära din bild i brickor. Du kan här ange hur många rader i din övergång som ska ha. Om du anger två nummer separerade med ett kommatecken kommer LayerSlider att använda det som ett intervall och välja ett slumpmässigt tal mellan dina värden.

en: Cols
sv: Kolumn

en: <i>number</i> or <i>min,max</i> If you specify a value greater than 1, LayerSlider will cut your slide into tiles. You can specify here how many columns of your transition should have. If you specify two numbers separated with a comma, LayerSlider will use that as a range and pick a random number between your values.
sv: <i>antal</i> eller <i>min, max</i> Om du anger ett värde större än 1, kommer LayerSlider att skära din bild i brickor. Du kan här ange hur många kolumner i din övergång som ska ha. Om du anger två nummer separerade med ett kommatecken kommer LayerSlider att använda det som ett intervall och välja ett slumpmässigt tal mellan dina värden.

en: Delay
sv: Fördröj

en: You can apply a delay between the tiles and postpone their animation relative to each other.
sv: Du kan använda en fördröjning mellan brickorna och skjuta upp deras animation i förhållande till varandra.

en: Sequence
sv: Sekvens

en: You can control the animation order of the tiles here.
sv: Du kan styra brickornas animeringsordning här.

en: Forward
sv: Framåt

en: Reverse
sv: Omvänd

en: Col-forward
sv: Col-framåt

en: Col-reverse
sv: Col-omvänd

en: Transition
sv: Övergång

en: The duration of the animation. This value is in millisecs, so the value 1000 measn 1 second.
sv: Animationens varaktighet. Detta värde är i millisekunder, så värdet 1000 mäter 1 sekund.

en: The timing function of the animation. With this function you can manipulate the movement of the animated object. Please click on the link next to this select field to open easings.net for more information and real-time examples.
sv: Timingfunktionen för animationen. Med denna funktion kan du manipulera rörelsen för det animerade objektet. Klicka på länken bredvid det här fältet för att öppna easings.net för mer information och realtidsexempel.

en: The type of the animation, either slide, fade or both (mixed).
sv: Animationstypen, antingen bild, blekning eller båda (blandad).

[ctx: verb]
en: Slide
sv: Bild

en: Mixed
sv: Mixad

en: Direction
sv: Riktning

en: The direction of the slide or mixed animation if you’ve chosen this type in the previous settings.
sv: Riktningen för bilden eller blandad animation om du har valt den här typen i tidigare inställningar.

en: Bottom
sv: Botten

en: Top left
sv: Överst vänster

en: Top right
sv: Överst höger

en: Bottom left
sv: Nedre vänster

en: Bottom right
sv: Nedre höger

en: The initial rotation of the individual tiles which will be animated to the default (0deg) value around the X axis. You can use negatuve values.
sv: Den initiala rotationen av de enskilda brickorna som animeras till standardvärdet (0deg) runt X-axeln. Du kan använda negatuve-värden.

en: RotateY
sv: Rotera Y

en: The initial rotation of the individual tiles which will be animated to the default (0deg) value around the Y axis. You can use negatuve values.
sv: Den initiala rotationen av de enskilda brickorna som animeras till standardvärdet (0deg) runt Y-axeln. Du kan använda negatuve-värden.

en: The initial rotation of the individual tiles which will be animated to the default (0deg) value around the Z axis. You can use negatuve values.
sv: Den initiala rotationen av de enskilda brickorna som animeras till standardvärdet (0deg) runt Z-axeln. Du kan använda negatuve-värden.

en: The initial scale of the individual tiles which will be animated to the default (1.0) value.
sv: Den initiala skalan för de enskilda brickorna som animeras till standardvärdet (1.0).

en: Depth
sv: Djup

en: The script tries to identify the optimal depth for your rotated objects (tiles). With this option you can force your objects to have a large depth when performing 180 degree (and its multiplies) rotation.
sv: Skriptet försöker identifiera det optimala djupet för dina roterade objekt (brickor). Med det här alternativet kan du tvinga dina objekt att ha ett stort djup när du utför 180 graders rotation (och dess multiplicerar).

en: Large depth
sv: Stort djup

en: Before animation
sv: Innan animering

en: The duration of your animation. This value is in millisecs, so the value 1000 means 1 second.
sv: Längden på din animation. Detta värde är i millisekunder, så värdet 1000 betyder 1 sekund.

en: Add new
sv: Lägg till ny

en: Animation
sv: Animering

en: The direction of rotation.
sv: rotationsriktningen.

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: After animation
sv: Efter animation

en: To resolve this issue, please review your theme settings and try to find a relevant option. Some themes include an option to “silence” bundled plugin notifications. Unfortunately, an option like that can also prevent you from using the product properly and receiving additional benefits.
sv: För att lösa problemet, granska dina temainställningar och försök hitta ett relevant alternativ. Vissa teman inkluderar ett alternativ att "tysta" medföljande plugin-meddelanden. Tyvärr kan ett sådant alternativ också hindra dig från att använda produkten ordentligt och få ytterligare fördelar.

en: Disable The7’s silence plugin notifications option
sv: Inaktivera alternativet för meddelanden om tystnad-plugin-meddelanden

en: Automatic Updates
sv: Automatiska uppdateringar

en: Always receive the latest LayerSlider version.
sv: Ta alltid emot den senaste LayerSlider-versionen.

en: Access more templates to get started with projects.
sv: Få åtkomst till fler mallar för att komma igång med projekt.

en: Exclusive Features
sv: Exklusiva funktioner

en: Unlock exclusive and early-access features.
sv: Lås upp exklusiva och tidiga åtkomstfunktioner.

en: Product Support
sv: Produktsupport

en: Direct help from our Support Team.
sv: Direkt hjälp från vårt supportteam.

en: If LayerSlider came bundled in a theme
sv: Om LayerSlider kom med i ett tema

en: Image
sv: Bild

en: Video / Audio
sv: Video / ljud

en: Button
sv: Knapp

en: Icon
sv: Ikon

en: Dynamic Layer
sv: Dynamiskt lager

en: Import Layer
sv: Importera lager

en: LayerSlider Add-Ons
sv: LayerSlider-tillägg

en: Choose Button Preset
sv: Välj knappförinställning

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Event Callbacks
sv: Event callbacks

en: Init Events
sv: Evenemang

en: Resize Events
sv: Ändra storlek på händelser

en: Slideshow Events
sv: Händelser i bildspel

en: Slide Change Events
sv: Händelser för bildbyte

en: Slide Timeline Events
sv: Skjut tidslinjehändelser

en: Media Events
sv: Media event

en: Popup Events
sv: Popup-händelser

en: Destroy Events
sv: Förstör händelser

en: Fires before parsing user data and rendering the UI.
sv: Tänds innan man analyserar användardata och gör användargränssnittet.

en: Fires when the slider is fully initialized and its DOM nodes become accessible.
sv: Tänds när skjutreglaget är helt initierat och dess DOM-noder blir tillgängliga.

en: Fires before the slider renders resize events.
sv: Bränder innan skjutreglaget gör storleken på händelser.

en: Fires after the slider has rendered resize events.
sv: Bränder efter att skjutreglaget har gjort storleksändring av händelser.

en: Fires upon every slideshow state change, which may not influence the playing status.
sv: Tänds vid varje bildspel som ändras, vilket kanske inte påverkar spelstatusen.

en: Fires when the slideshow pauses from playing status.
sv: Tänds när bildspelet pausar från uppspelningsstatus.

en: Fires when the slideshow resumes from paused status.
sv: Tänds när bildspelet återgår från pausläge.

en: Signals when the slider wants to change slides, and is your last chance to divert it or intervene in any way.
sv: Signaler när skjutreglaget vill ändra bilder och är din sista chans att avleda den eller ingripa på något sätt.

en: Fires when the slider has started a slide change.
sv: Tänds när skjutreglaget har startat en bildbyte.

en: Fires before completing a slide change.
sv: Tänds innan en bildbyte slutförs.

en: Fires after a slide change has completed and the slide indexes have been updated.
sv: Bränder efter att en bildbyte har slutförts och bildindexen har uppdaterats.

en: Fires when the current slide’s animation timeline (e.g. your layers) becomes accessible for interfacing.
sv: Tänds när den aktuella bildens tidslinje för animering (t.ex. dina lager) blir tillgänglig för gränssnitt.

en: Fires rapidly (at each frame) throughout the entire slide while playing, including reverse playback.
sv: Avfyras snabbt (vid varje bildruta) under hela bilden under uppspelning, inklusive omvänd uppspelning.

en: Fires when the current slide’s animation timeline (e.g. your layers) has started playing.
sv: Tänds när den aktuella bildens tidslinje för animering (t.ex. dina lager) har börjat spelas.

en: Fires when the current slide’s animation timeline (e.g. layer transitions) has completed.
sv: Tänds när den aktuella bildens tidslinje för animering (t.ex. lagerövergångar) har slutförts.

en: Fires when all reversed animations have reached the beginning of the current slide.
sv: Tänds när alla omvända animationer har nått början på den aktuella bilden.

en: A media element on the current slide has started playback.
sv: Ett mediaelement på den aktuella bilden har startat uppspelningen.

en: A media element on the current slide has stopped playback.
sv: Ett mediaelement på den aktuella bilden har stoppat uppspelningen.

en: Fires when the Popup starts its opening transition and becomes visible.
sv: Tänds när popup-fönstret startar sin övergång och blir synlig.

en: Fires when the Popup completed its opening transition.
sv: Bränder när popup-fönstret slutförde sin öppningsövergång.

en: Fires when the Popup stars its closing transition.
sv: Bränder när popup-fönstret stärker sin avslutande övergång.

en: Fires when the Popup completed its closing transition and became hidden.
sv: Bränder när popup-fönstret slutförde sin avslutande övergång och blev dold.

en: Fires when the slider destructor has finished and it is safe to remove the slider from the DOM.
sv: Tänds när skjutreglaget är klart och det är säkert att ta bort skjutreglaget från DOM.

en: Fires when the slider has been removed from the DOM when using the <i>destroy</i> API method.
sv: Tänds när skjutreglaget har tagits bort från DOM när du använder <i>förstör</i> API-metoden.

en: Easy
sv: Enkel

en: Learn more
sv: Läs mer

en: The new WordPress editing experience is here and LayerSlider provides a full-fledged Gutenberg block for your convenience. Just press the + sign in the new WordPress page / post editor and select the LayerSlider block. The rest is self-explanatory, but we also have a %svideo tutorial%s if you are new to Gutenberg.
sv: Den nya WordPress-redigeringsupplevelsen är här och LayerSlider ger ett fullfjädrat Gutenberg-block för din bekvämlighet. Tryck bara på + -tecknet i den nya WordPress-sidan / inläggsredigeraren och välj blocket LayerSlider. Resten är självförklarande, men vi har också en %s videohandledning %s om du är nybörjare i Gutenberg.

en: Advanced
sv: Avancerat

en: However, this approach require programming skills, thus we cannot recommend it to users lacking the necessary experience in web development.
sv: Detta tillvägagångssätt kräver dock programmeringskunskaper, så vi kan inte rekommendera det till användare som saknar nödvändig erfarenhet av webbutveckling.

en: Choose a Slide
sv: Välj en bild

en: Click to import
sv: Klicka för att importera

en: Loading ...
sv: Laddar ...

en: Select a slide first.
sv: Välj en bild först.

en: Import Slide
sv: Importera bild

en: Click to import slides
sv: Klicka för att importera bilder

en: Last updated:
sv: Senast uppdaterat:

en:  ago
sv:  sedan

en: Just now
sv: Just nu

en: Force Library Update
sv: Tvinga biblioteksuppdatering

en: SLIDERS
sv: Sliders

en: POPUPS
sv: popuper

en: Categories
sv: Kategorier

en: Bundled
sv: BuntadType of DjVu document

en: Hero Scene
sv: scen

en: Website
sv: Webbplats

en: Special Effects
sv: Specialeffekter

en: Add-Ons
sv: Tillägg

en: Free
sv: Gratis

en: preview
sv: förhandsvisa

en: import
sv: importera

[ctx: Template Store]
en: NEW
sv: NYHET

en: Newsletter
sv: Nyhetsbrev

en: Sales
sv: Försäljning

en: Exit-intent
sv: Avsikt-avsikt

en: Contact Us
sv: Kontakta oss

en: Social
sv: Socialt

en: Age-verification
sv: Åldersverifiering

en: Seasonal
sv: Årstid

en: Coupons
sv: Kuponger

en: Promotion
sv: Kampanjkod

en: Fullscreen
sv: Helskärm

en: Importing, please wait...
sv: Importerar, var god vänta!

en: Insert Media
sv: Infoga media

en: Insert from URL (YouTube, Vimeo)
sv: Infoga från URL (YouTube, Vimeo)

en: Add Video
sv: Lägg till Video

en: Paste embed or HTML code
sv: Klistra in bädda in eller HTML-kod

en: Add Media
sv: Lägg till media

en: You can select multiple media formats to maximize browser compatibility across devices by holding down the Ctrl / Command key and selecting multiple uploads. We recommend using MP3 or AAC in MP4 for audio, and VP8+Vorbis in WebM or H.264+MP3/AAC in MP4 for video.
sv: Du kan välja flera mediaformat för att maximera webbläsarkompatibilitet mellan enheter genom att hålla ner Ctrl / Command-tangenten och välja flera uppladdningar. Vi rekommenderar att du använder MP3 eller AAC i MP4 för ljud och VP8 + Vorbis i WebM eller H.264 + MP3 / AAC i MP4 för video.

en: Choose Media
sv: Välj media

en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: Description
sv: Beskrivning

en: Live Preview
sv: Förhandsvisa live

en: Layer #%d
sv: Nivå

en: LayerSlider Settings
sv: LayerSlider-inställningar

en: General
sv: Allmänt

en: Google Fonts
sv: Google typsnitt

en: Performance
sv: Prestanda

en: Troubleshooting
sv: Felsökning

en: Permissions
sv: Behörigheter

en: You can change the default site language in %sSettings -> General%s or in your %sprofile settings%s.
sv: Du kan ändra standardspråk för webbplatsen i %s Inställningar -> Allmänt %s eller i dina %s profilinställningar %s.

en: Super Admin
sv: Superadmin

en: Editor, Admin
sv: Redaktör, Administratör

en: Author, Editor, Admin
sv: Författare, Redaktör, Administratör

en: Contributor, Author, Editor, Admin
sv: Författare, Redaktör, Administratör

en: Custom
sv: Anpassad

en: Enable Google Fonts
sv: Aktivera Google teckensnitt

en: Empty caches
sv: Tomma cachar

en: Include scripts in the footer
sv: Inkludera skript i sidfoten

en: Including resources in the footer can improve load times and solve other type of issues. Outdated themes might not support this method.
sv: Att inkludera resurser i sidfoten kan förbättra laddningstiderna och lösa andra typer av problem. Föråldrade teman stöder kanske inte den här metoden.

en: Conditional script loading
sv: Villkorligt manusläsning

en: Increase your site’s performance by loading resources only when necessary. Outdated themes might not support this method.
sv: Öka webbplatsens prestanda genom att endast ladda resurser när det behövs. Föråldrade teman stöder kanske inte den här metoden.

en: Concatenate output
sv: Sammanfoga utdata

en: Concatenating the plugin’s output could solve issues caused by custom filters your theme might use.
sv: Att sammanfoga plugin-utdata kan lösa problem orsakade av anpassade filter som ditt tema kan använda.

en: Defer JavaScript loading
sv: Uppskjuta JavaScript-laddning

en: Use "loading" attribute
sv: Använd attributet "loading"

en: Enables the use of the HTML native lazy loading feature. LayerSlider has its own lazy loading mechanism more suitable for general use and we recommend leaving this option off.
sv: Möjliggör användning av HTML-inbyggd lat laddningsfunktion. LayerSlider har sin egen lata lastmekanism som är mer lämplig för allmän användning och vi rekommenderar att du låter detta alternativ vara avstängt.

en: Clear 3rd party caches
sv: Rensa cache från tredje part

en: Attempts to automatically clear the caches of the most popular caching plugins. It can help to avoid certain issues like changes not showing up on your front-end pages.
sv: Försök att automatiskt rensa cacheminnet för de mest populära cachepluggarna. Det kan hjälpa till att undvika vissa problem som ändringar som inte visas på dina front-end-sidor.

en: RocketScript compatibility
sv: RocketScript-kompatibilitet

en: Enable this option to ignore LayerSlider files by CloudFlare’s Rocket Loader, which can help overcoming potential issues.
sv: Aktivera det här alternativet för att ignorera LayerSlider-filer från CloudFlare's Rocket Loader, vilket kan hjälpa till att lösa potentiella problem.

en: Always load all JavaScript files
sv: Ladda alltid alla JavaScript-filer

en: Enabling this option will likely help if you’re experiencing issues with CDN services or JavaScript minify/combine features in a 3rd party plugin. However, it can also negatively impact performance since resources will not be loaded conditionally.
sv: Att aktivera det här alternativet kommer troligen att hjälpa om du har problem med CDN-tjänster eller JavaScript minifiera / kombinera funktioner i ett tredje parts plugin. Det kan dock också påverka prestandan negativt eftersom resurser inte laddas villkorligt.

en: Use GreenSock (GSAP) sandboxing
sv: Använd GreenSock (GSAP) sandboxing

en: Enabling GreenSock sandboxing can solve issues when other plugins are using multiple/outdated versions of this library.
sv: Att aktivera GreenSock sandboxing kan lösa problem när andra plugins använder flera / föråldrade versioner av detta bibliotek.

en: Use Google CDN version of jQuery
sv: Använd Google CDN-versionen av jQuery

en: Do not enable this option unless you’re  experiencing issues with jQuery on your site. This option can easily cause unexpected issues when used incorrectly. Do you want to proceed?
sv: Aktivera inte det här alternativet om du inte har problem med jQuery på din webbplats. Det här alternativet kan lätt orsaka oväntade problem vid felaktig användning. Vill du fortsätta?

en: This option will likely solve “Old jQuery” issues, but can easily have other side effects. Use it only when it is necessary.
sv: Det här alternativet kommer sannolikt att lösa problem med "Old jQuery" men kan lätt ha andra biverkningar. Använd den endast när det är nödvändigt.

en: Scripts priority
sv: Skriptprioritet

en: Used to specify the order in which scripts are loaded. Lower numbers correspond with earlier execution.
sv: Används för att specificera i vilken ordning skript laddas. Lägre siffror motsvarar tidigare utförande.

en: Use srcset attribute
sv: Använd attributet srcset

en: Enable TinyMCE helper
sv: Aktivera TinyMCE-hjälpare

en: Enable Gutenberg block
sv: Aktivera Gutenberg-blocket

en: Enable Elementor widget
sv: Aktivera Elementor-widget

en: Suppress debug info
sv: Dämpa felsökningsinformation

en: Hides useful information such as the version number in the browser’s debug console and in the site HTML markup. We recommend leaving this option disabled as it can be a significant help for debugging and supporting LayerSlider.
sv: Döljer användbar information som versionsnummer i webbläsarens felsökningskonsol och i HTML-markeringen på webbplatsen. Vi rekommenderar att du låter detta alternativ vara inaktiverat eftersom det kan vara en viktig hjälp för felsökning och stöd för LayerSlider.

en: Select the Post, Page or Attachment you want to use
sv: Välj inlägget, sidan eller bilagan du vill använda

en: Type here to search ...
sv: Skriv här för att söka

en: Attachments
sv: Bilagor

en: Target posts with the filters below
sv: Rikta inlägg med filtren nedan

en: Don’t filter categories
sv: Filtrera inte kategorier

en: Don’t filter tags
sv: Filtrera inte taggar

en: Don’t filter taxonomies
sv: Filtrera inte taxonomier

en: Order results by
sv: Sortera resultat

en: next in line
sv: nästa på tur

en: Preview from currenty matched elements
sv: Förhandsgranska från aktuella matchade element

en: Publish
sv: Publicera

en: Mobile
sv: Mobil

en: Slideshow
sv: Bildspel

en: Appearance
sv: Utseende

en: Your Popup will not show up until you set a trigger. Check out the Launch Popup section and choose how and when your Popup should be displayed.
sv: Din popup kommer inte att visas förrän du har ställt in en trigger. Kolla in avsnittet Starta popup och välj hur och när din popup ska visas.

en: Top Bar
sv: Övre menyrad

en: Bottom Bar
sv: Bottenfältet

en: Left Bar
sv: Vänster bar

en: Right Bar
sv: Höger bar

en: Top Left Corner
sv: övre vänster hörn

en: Top Right Corner
sv: övre höger hörn

en: Middle
sv: Mitten

en: Bottom Left Corner
sv: Nedre vänstra hörnet

en: Bottom Right Corner
sv: Nedre högra hörnet

en: Full Size
sv: Full storlek

en: top
sv: topp

en: right
sv: höger

en: bottom
sv: botten

en: left
sv: vänster

en: Launch Popup
sv: Starta popup

en: seconds
sv: sekunder

en: Close Popup
sv: Stäng popup

en: Repeat Control
sv: Upprepa kontrollen

en: days
sv: dagar

en: Target Pages
sv: Målsidor

en: Include pages
sv: Inkludera sidor

en: Include custom pages
sv: Inkludera anpassade sidor

en: Comma separated list of page IDs, titles or slugs.
sv: Kommaseparerad lista med sid-ID, titlar eller sniglar.

en: Exclude pages
sv: Exkludera sidor

en: Target Audience
sv: Målgrupp

en: Show Popup for users
sv: Visa popup för användare

en: Modal Options
sv: Inställningar, modalens overlay

en: Overlay Options
sv: Alternativ för överlägg

en: Slideshow behavior
sv: Bildspel beteende

en: Slideshow navigation
sv: Navigering i bildspel

en: Other settings
sv: Andra inställningar

en: Background image
sv: Bakgrundsbild

en: Click to set
sv: Klicka för att tilldelapoint has been set and is valid

en: Click to change
sv: Klicka för att ändra

en: Navigation Area
sv: Navigeringsfält.

en: Show navigation buttons
sv: Navigeringsknappar

en: Thumbnail navigation
sv: Miniatyrnavigering

en: Thumbnail dimensions
sv: Thumbnail-dimensioner

en: Thumbnail appearance
sv: Miniatyrutseende

en: Videos
sv: Videor

en: Slide background defaults
sv: Grundinställningar för bild

en: Parallax defaults
sv: Parallax är standardvärden

en: Misc
sv: Övrigt

en: Loading
sv: Laddar

en: Buy Now
sv: Köp nu

en: More Details
sv: Mer detaljer

en: You Can Now Rewind Time
sv: Du kan nu spola tillbaka tiden

en: No Preview
sv: Ingen förhandsgranskning

en: Unnamed Group
sv: (Namnlös grupp)

en: Export
sv: Exportera

en: Export as HTML
sv: Exportera som HTML...

en: Duplicate
sv: Duplicera

en: Revisions
sv: Revisioner

en: Hide
sv: Dölj

en: Unhide
sv: Ta fram

en: Delete
sv: Radera

en: Circle
sv: Cirkel

en: Center Center
sv: Centrer Center

en: Center Left
sv: Centrerat vänster

en: Center Right
sv: Mitten höger

en: Top Center
sv: Topp centrerat

en: Top Left
sv: Övre vänster

en: Top Right
sv: Övre höger

en: Bottom Center
sv: Nedre centrerat

en: Bottom Left
sv: Nedre vänster

en: Bottom Right
sv: Nedre höger

en: Controls how quickly parallax layers revert to their original position when you move your mouse cursor outside of the slider. This value is in milliseconds. A second equals to 1000 milliseconds.
sv: Styr hur snabbt parallaxskikt återgår till sin ursprungliga position när du flyttar muspekaren utanför skjutreglaget. Detta värde är i millisekunder. En sekund är lika med 1000 millisekunder.

en: Increase or decrease the amount of layer movement when moving your mouse cursor or tilting on a mobile device.
sv: Öka eller minska mängden lagerrörelse när du flyttar muspekaren eller lutar på en mobil enhet.

en: Increase or decrease the amount of layer rotation in the 3D space when moving your mouse cursor or tilting on a mobile device.
sv: Öka eller minska mängden lagerrotation i 3D-utrymmet när du flyttar muspekaren eller lutar på en mobil enhet.

en: Waiting time between repeats in milliseconds. A second is 1000 milliseconds.
sv: Väntetid mellan upprepningar i millisekunder. En sekund är 1000 millisekunder.

en: Center
sv: Centrera

en: Enter the stage from left
sv: Gå in på scenen från vänster

en: Enter the stage from right
sv: Gå in på scenen från höger

en: Leave the stage on left
sv: Lämna scenen till vänster

en: Leave the stage on right
sv: Lämna scenen till höger

en: Enter the stage from top
sv: Gå in på scenen uppifrån

en: Enter the stage from bottom
sv: Gå in på scenen från botten

en: Leave the stage on top
sv: Lämna scenen på toppen

en: Leave the stage on bottom
sv: Lämna scenen på botten

en: Move out of stage on left
sv: Gå ut från scenen till vänster

en: Move out of stage on right
sv: Gå ut från scenen till höger

en: Move out of stage on top
sv: Flytta dig från scenen på toppen

en: Move out of stage on bottom
sv: Gå ut ur scenen på botten

en: 100% layer width
sv: 100 % la bredd

en: -100% layer width
sv: -100 % la bredd

en: 50% slider width
sv: 50 % s lockbredd

en: -50% slider width
sv: -50 % s lockbredd

en: 100% layer height
sv: 100 % la din höjd

en: -100% layer height
sv: -100 % la höjd

en: 50% slider height
sv: 50 % s lockhöjd

en: -50% slider height
sv: -50 % s lockhöjd

en: 20% layer width
sv: 20 % la bredd

en: -20% layer width
sv: -20 % la bredd

en: 20% layer height
sv: 20 % la din höjd

en: -20% layer height
sv: -20 % la din höjd

en: cover
sv: omslag

en: contain
sv: innehåll

en: stretch
sv: dra isär

en: From top
sv: Från överkanten

en: From right
sv: Från höger

en: From bottom
sv: Från underkanten

en: From left
sv: Från vänster

en: Blur
sv: Suddighet

en: Brightness
sv: Ljusstyrka

en: Contrast
sv: Kontrast

en: Grayscale
sv: Gråskala

en: Invert
sv: Invertera

en: Saturate
sv: Mätta

en: Click this icon to jump to the slide where this layer was added on, so you can quickly edit its settings.
sv: Klicka på den här ikonen för att hoppa till bilden där lagret lades till så att du snabbt kan redigera dess inställningar.

en: Choose a slide transition to import
sv: Välj en bildövergång som du vill importera

en: Show Transitions:
sv: Visa övergångar:

en: 2D Transitions
sv: Övergångar

en: 3D Transitions
sv: 3D-övergångar

en: Select all
sv: Välj alla

en: Origami transition
sv: Origami-övergång

en: Share your gorgeous photos with the world or your loved ones in a truly inspirational way and create sliders with stunning effects with Origami.
sv: Dela dina underbara bilder med världen eller dina nära och kära på ett verkligt inspirerande sätt och skapa skjutreglage med fantastiska effekter med Origami.

en: Origami is a form of 3D transition and it works in the same way as regular slide transitions do. Besides Internet Explorer, Origami works in all the modern browsers (including Edge).
sv: Origami är en form av 3D-övergång och den fungerar på samma sätt som vanliga bildövergångar gör. Förutom Internet Explorer fungerar Origami i alla moderna webbläsare (inklusive Edge).

en: Use it on this slide
sv: Använd den på den här bilden

en: You haven’t created any custom 2D transitions yet.
sv: Du har inte skapat några anpassade 2D-övergångar än.

en: You haven’t created any custom 3D transitions yet.
sv: Du har inte skapat några anpassade 3D-övergångar än.

en: No import file chosen. Click to choose or drag file here.
sv: Ingen importfil vald. Klicka för att välja eller dra filen här.

en: Preface
sv: Förord

en: Introduction
sv: Introduktion

en: Support Policies
sv: Stödåtgärder

en: Release Notes
sv: Anteckningar för release

en: Licensing
sv: Licens

en: In-Stock Usage
sv: Lageranvändning

en: Terms of Use
sv: Villkor

en: Legal
sv: Juridisk

en: Getting Started
sv: Komma igång

en: Plugin updates
sv: Tillägg Uppdateringar

en: Import demo content
sv: Import Demo Innehåll

en: Online Documentation
sv: Dokumentation på webben

en: Resources
sv: Resurser

en: End-User Documentation
sv: Slutanvändardokumentation

en: Developer Documentation
sv: Utvecklare och dokumentation

en: Frequently Asked Questions
sv: Vanliga frågor

en: Stay Updated
sv: Håll dig uppdaterad »

en: Follow us on Twitter
sv: Följ oss på Twitter

en: Follow us on Facebook
sv: Följ oss på Facebook

en: Watch our YouTube channel
sv: Titta på vår YouTube-kanal

en: Contents of your custom CSS file
sv: Innehållet i din anpassade CSS-fil

en: You can type here custom CSS code, which will be loaded both on your admin and front-end pages. Please make sure to not override layout properties (positions and sizes), as they can interfere with the sliders built-in responsive functionality. Here are few example targets to help you get started:
sv: Du kan skriva här anpassad CSS-kod, som kommer att laddas både på din admin och front-end-sidor. Var noga med att inte åsidosätta layoutegenskaper (positioner och storlekar), eftersom de kan störa reglagen inbyggda responsiv funktionalitet. Här är några exempel på mål som hjälper dig att komma igång:

en: You need to make your uploads folder writable in order to save your changes. See the %sCodex%s for more information.
sv: Du måste göra din uppladdningsmapp skrivbar för att spara dina ändringar. Mer information finns i %s Codex %s.

en: Save changes
sv: Spara ändringar

en: ago
sv: sedan

en: Skin Editor
sv: Redigerare

en: CSS Editor
sv: CSS-redigerare

en: Add your own CSS code that will be applied globally on your site.
sv: Lägg till din egen CSS-kod som kommer att tillämpas globalt på din webbplats.

en: Drop file to import
sv: Fil att importera: @ title: group

en: Show
sv: Visa

en: all
sv: alla

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: name
sv: namn

en: date created
sv: skapades den

en: date modified
sv: ändringsdatum

en: date scheduled
sv: datum planerat

en: Filter by name
sv: Filtrera efter namn

en: Search
sv: Sök

en: Bulk Actions
sv: Massåtgärder

en: Export selected
sv: Exportera Markerade

en: Delete permanently
sv: Radera permanent

en: Restore selected
sv: Återställ valt

en: Create group from selected
sv: Skapa grupp från vald

en: Merge selected as new
sv: Slå samman valt som nytt

en: Apply
sv: Tillämpa

en: Go to the first page
sv: Gå till första sidan

en: Go to the previous page
sv: Gå till föregående sida

en: %1$d of %2$d
sv: av% 1

en: Go to the next page
sv: Gå till nästa sida

en: Go to the last page
sv: Gå till sista sidan

en: Read the documentation
sv: Läs dokumentationen

en: Get started with using LayerSlider.
sv: Kom igång med att använda LayerSlider.

en: Browse the FAQs
sv: Bläddra bland vanliga frågor

en: Find answers for common questions.
sv: Hitta svar på vanliga frågor.

en: Direct Support
sv: Direktsupport

en: Unlock Now
sv: lås_upp

en: Get in touch with our Support Team.
sv: Kontakta vårt supportteam.

en: Follow us on Social Media and get notified about the latest product updates, sales, deals, and participate in giveaways and other programs.
sv: Följ oss på sociala medier och få meddelanden om de senaste produktuppdateringarna, försäljningen, erbjudandena och delta i presentationer och andra program.

en: Enter your license key:
sv: Ange din licensnyckel

en: Where’s my license key?
sv: Var är min licensnyckel?

en: Purchase license
sv: INKOPSLICENS

en: Enter your email address
sv: Ange din e-postadress

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: News about the latest features and other product info.
sv: Nyheter om de senaste funktionerna och annan produktinformation.

en: Sneak Peek on Product Updates
sv: Smyga på produktuppdateringar

en: Access to all the cool new features before anyone else.
sv: Tillgång till alla coola nya funktioner innan någon annan.

en: Provide Feedback
sv: Ge feedback

en: Participate in various programs and help us improving LayerSlider.
sv: Delta i olika program och hjälp oss att förbättra LayerSlider.

en: Stable
sv: Stabil

en: Slides
sv: Bildspel

en: Slide
sv: Bild

en: Layer
sv: Nivå

en: Timeline
sv: Tidslinje

en: Undo
sv: Ångra

en: Redo
sv: Gör om

en: Tooltips
sv: Länkbeskrivningar

en: Layers
sv: Sikt

en: Add Layer
sv: Lägg till lager

en: Layers on this slide
sv: Lager på den här bilden

en: Static layers from other slides
sv: Statiska lager från andra bilder

en: Add New
sv: Lägg till ny

en: Import
sv: Importera

en: Now
sv: Nu

en: in
sv: i

en: Effects
sv: Effekter

en: Slide Linking
sv: Bildlänk

en: Slide Thumbnail
sv: Skjut miniatyrbild

en: Slide Transition
sv: Slide Övergång

en: Parallax Defaults
sv: Parallax-standardvärden

en: Choose Post or Page
sv: Välj inlägg eller sida

en: Custom Slide Properties
sv: Anpassade bildegenskaper

en: Style
sv: Stil

en: Link
sv: Länk

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Attributes
sv: Attribut

en: Click on one or more post placeholders to insert them into your layer’s content. Post placeholders act like shortcodes in WP, and they will be filled with the actual content from your posts.
sv: Klicka på en eller flera placeringsplatshållare för att infoga dem i ditt lagers innehåll. Inläggsplatshållare fungerar som kortkoder i WP, och de kommer att fyllas med det faktiska innehållet från dina inlägg.

en: Limit text length (if any)
sv: Begränsa textlängd (om någon)

en: Configure post options
sv: Konfigurera postalternativ

en: Autoplay
sv: Autospela

en: Play muted
sv: Tyst

en: Volume
sv: Volym

en: Fill mode
sv: Fyllningsläge

en: Controls
sv: Kontroller

en: Show info
sv: Visa information

en: Loop
sv: Slinga/loop

en: Overlay image
sv: Överlappande bild

en: Icon Style
sv: Ikonstil

en: Line Height
sv: 行高

en: Font weight
sv: Typsnittsvikt

en: Padding
sv: Mellanrum

en: Stacking order
sv: Lagerordning

en: Prevent mouse events
sv: Förhindra mushändelser

en: Custom CSS
sv: Anpassad CSS

en: Start at
sv: Börja

en: Start when
sv: Börja när

en: with modifier
sv: med modifierare

en: Always on top
sv: Alltid överst

en: Common Attributes
sv: Gemensamma egenskaper

en: Save
sv: Spara

en: Copy transition properties
sv: Kopiera övergångsegenskaper

en: Paste transition properties
sv: Klistra in övergångsegenskaper

en: Overlapping Layers
sv: Överlappande lager

en: Align Layer
sv: Justera lager

en: Left Edge
sv: Vänsterkant

en: Horizontal Center
sv: Liggande i mitten

en: Right Edge
sv: Högerkant

en: Top Edge
sv: Överkant

en: Vertical Center
sv: Stående i mitten

en: Bottom Edge
sv: Nederkant

en: Duplicate Layer
sv: Duplicera lager

en: Remove Layer
sv: Ta bort lager

en: Copy Layer
sv: nivå

en: Paste Layer
sv: Klistra in lager

en: Toggle Layer Visibility
sv: Växla lagersynlighet

en: Toggle Layer Locking
sv: Växla lagerlåsning

en: Copy Layer Styles
sv: Kopiera lagerstilar

en: Paste Layer Styles
sv: Klistra in lagerstilar

en: Sidebar Settings
sv: Inställningar för sidopanel

en: Choose a skin:
sv: Välja en hud

en: Built-in skins will be overwritten by plugin updates. Making changes should be done through the Custom Styles Editor.
sv: Inbyggda skinn kommer att skrivas över av plugin-uppdateringar. Att göra ändringar bör göras via Custom Styles Editor.

en: You need to make this file writable in order to save your changes. See the %sCodex%s for more information.
sv: Du måste göra den här filen skrivbar för att spara dina ändringar. Mer information finns i %s Codex %s.

en: LayerSlider has attempted to update your database. Server restrictions may apply, please verify whether it was successful.
sv: LayerSlider har försökt uppdatera din databas. Serverrestriktioner kan gälla, kontrollera om det lyckades.

en: This page is intended to help you identifying possible issues and to display relevant debug information about your site.
sv: Den här sidan är avsedd att hjälpa dig att identifiera eventuella problem och att visa relevant felsökningsinformation om din webbplats.

en: Whenever a potential issues is detected, it will be marked with red or orange text describing the nature of that issue.
sv: När ett potentiellt problem upptäcks markeras det med röd eller orange text som beskriver problemet.

en: Please keep in mind that in most cases only your web hosting company can change server settings, thus you should contact them with the messages provided (if any).
sv: Tänk på att i de flesta fall bara ditt webbhotell kan ändra serverinställningar, så du bör kontakta dem med de meddelanden som tillhandahålls (om sådana finns).

en: Available Updates
sv: Tillgängliga uppdateringar

en: Auto-Updates:
sv: Auto uppdateringar

en: Not set
sv: Inte satt

en: Activated
sv: Aktiverad

en: LayerSlider version:
sv: LayerSlider-version:

en: Update to latest version (%1$s), as we are constantly working on new features, improvements and bug fixes.
sv: Uppdatera till senaste versionen (%1$s) eftersom vi ständigt arbetar med nya funktioner, förbättringar och buggfixar.

en: LayerSlider database:
sv: LayerSlider-databas:

en: Error
sv: Fel

en: Your database needs an update in order for LayerSlider to work properly. Please press the ’Update Database’ button on the right. If this does not help, you need to contact your web server hosting company to fix any issue preventing plugins creating and updating database tables.
sv: Din databas behöver en uppdatering för att LayerSlider ska fungera korrekt. Tryck på knappen 'Uppdatera databas' till höger. Om detta inte hjälper måste du kontakta ditt webbhotell för att åtgärda eventuella problem som förhindrar att plugins skapar och uppdaterar databastabeller.

en: Clear Groups
sv: Rensa grupper

en: Update Database
sv: Uppdatera databas

en: WordPress version:
sv: WordPress version

en: WP Remote functions:
sv: WP Remote-funktioner:

en: Blocked
sv: Blockerad

en: Site Setup & Plugin Settings
sv: Webbplatsinställningar och inställningar för insticksprogram

en: Install Location
sv: Installera plats:

en: Non-standard
sv: atypisk rättsakt

en: WP Debug Mode:
sv: WP felsökningsläge:

en: If you experience any issue, we recommend enabling the WP Debug mode while debugging.
sv: Om du får problem, rekommenderar vi att du aktiverar WP-felsökningsläget under felsökning.

en: Click here to learn more
sv: Klicka här för att läsa mer

en: Uploads directory:
sv: Katalogen Ladda upp

en: Cache plugins
sv: Cache-plugins

en: Not found
sv: Hittades inte

en: The listed plugin(s) may prevent edits and other changes to show up on your site in real-time. Empty your caches if you experience any issue.
sv: De listade tilläggen kan förhindra att redigeringar och andra ändringar visas på din webbplats i realtid. Töm dina cachar om du får problem.

en: Should be used in special cases only, as it can break otherwise functioning sites. This option is located on the main LayerSlider admin screen under the Advanced tab.
sv: Bör endast användas i speciella fall, eftersom det kan bryta ner annars fungerande platser. Det här alternativet finns på huvudskärmen för LayerSlider-admin under fliken Avancerat.

en: Server Settings
sv: Serverinställningar

en: PHP Version:
sv: PHP-version:

en: PHP Time Limit:
sv: PHP Tidsgräns:

en: PHP Memory Limit:
sv: PHP Minnes gräns:

en: PHP Post Max Size:
sv: PHP inläggs max filstorlek:

en: PHP Max Upload Size:
sv: Maximal storlek för PHP-uppladdning

en: Active
sv: Aktiv

en: PHP ZipArchive Extension:
sv: PHP ZipArchive-tillägg:

en: PHP DOMDocument Extension:
sv: PHP DOMDokumenttillägg:

en: PHP Multibyte String Extension:
sv: PHP multibyte strängförlängning:

en: The lack of PHP “mbstring” extension can lead to unexpected issues. Contact your server hosting provider and ask them to install/enable this extension.
sv: Bristen på PHP "mbstring" -tillägg kan leda till oväntade problem. Kontakta din serverhostleverantör och be dem att installera / aktivera detta tillägg.

en: PHP Multibyte Regex Functions:
sv: PHP Multibyte Regex-funktioner:

en: The lack of PHP “mbregex” module can lead to unexpected issues. Contact your server hosting provider and ask them to install/enable this module.
sv: Bristen på PHP "mbregex" -modulen kan leda till oväntade problem. Kontakta din serverhostleverantör och be dem installera / aktivera den här modulen.

en: Show Advanced Details
sv: & Avancerad detaljinformation

en: Erase All Plugin Data
sv: Radera alla plugin-data

en: Advanced Debug Details
sv: Avancerad felsökningsinformation

en: This action cannot be undone. All LayerSlider data will be permanently deleted and you will not be able to restore them afterwards. Please consider every possibility before deciding.\r\n\r\n Are you sure you want to continue?
sv: Denna åtgärd kan inte ångras. All LayerSlider-data raderas permanent och du kan inte återställa dem efteråt. Tänk på alla möjligheter innan du bestämmer dig. \ R \ n \ r \ n Är du säker på att du vill fortsätta?

en: The following actions will be performed when you confirm your intention to erase all plugin data:
sv: Följande åtgärder kommer att utföras när du bekräftar din avsikt att radera alla plugin-data:

en: Remove the relevant entries from the <i>wp_options</i> database table, which stores plugin settings.
sv: Ta bort relevanta poster från <i>databastabellen wp_options</i> , där lagringsinställningarna sparas.

en: Remove the relevant entries from the <i>wp_usermeta</i> database table, which stores user associated plugin settings.
sv: Ta bort relevanta poster från <i>databasstabellen wp_usermeta</i> , som lagrar användarassocierade insticksinställningar.

en: Remove files and folders created by LayerSlider from the <i>/wp-content/uploads</i> directory. This will not affect your own uploads in the Media Library.
sv: Ta bort filer och mappar som skapats av LayerSlider från katalogen <i>/ wp-content / uploads</i> . Detta påverkar inte dina egna uppladdningar i mediebiblioteket.

en: Deactivate LayerSlider as a last step.
sv: Inaktivera LayerSlider som ett sista steg.

en: The actions above will be performed on this blog only. If you have a multisite network and you are a network administrator, then an “Apply to all sites” checkbox will appear, which you can use to erase data from every site in your network if you choose so.
sv: Åtgärderna ovan kommer endast att utföras på den här bloggen. Om du har ett nätverk för flera platser och du är nätverksadministratör, visas kryssrutan "Använd på alla webbplatser", som du kan använda för att radera data från varje webbplats i ditt nätverk om du väljer det.

en: Please note: You CANNOT UNDO this action. Please CONSIDER EVERY POSSIBILITY before choosing to erase all plugin data, as you will not be able to restore data afterwards.
sv: Obs! Du kan inte ångra den här åtgärden. VÄNLIGEN VARJE MÖJLIGHET innan du väljer att radera alla plugin-data, eftersom du inte kommer att kunna återställa data efteråt.

en: Are you sure you want to erase plugin data from every site in network?
sv: Är du säker på att du vill radera plugin-data från varje webbplats i nätverket?

en: Apply to all sites in multisite network
sv: Ansök på alla webbplatser i nätverk för flera platser

en: Erase Plugin Data
sv: Radera plugin-data

en: You must be an administrator to use this feature.
sv: Du måste vara administratör för att använda den här funktionen.

en: Type transition name
sv: Skriv övergångsnamn

en: Remove transition
sv: Ta bort övergången

en: No 2D transitions yet.
sv: Inga 2D-övergångar ännu.

en: No 3D transitions yet.
sv: Inga 3D-övergångar ännu.

en: Before you can save your changes, you need to make your “/wp-content/uploads” folder writable. See the %sCodex%s
sv: Innan du kan spara dina ändringar måste du göra mappen "/ wp-content / uploads" skrivbar. Se %s Codex %s

en: Untitled
sv: Saknar rubrik

en:  %s ago
sv:  %s sedan

en: Import Error
sv: Importfel

en: LayerSlider couldn’t download your selected slider. Please check LayerSlider → Options → System Status for potential issues. The WP Remote functions may be unavailable or your web hosting provider has to allow external connections to our domain.
sv: LayerSlider kunde inte ladda ner den valda reglaget. Kontrollera LayerSlider → Alternativ → Systemstatus för potentiella problem. WP Remote-funktioner kan vara otillgängliga eller din webbhotellleverantör måste tillåta externa anslutningar till vår domän.

en: LayerSlider couldn’t save the downloaded slider on your server. Please check LayerSlider → Options → System Status for potential issues. The most common reason for this issue is the lack of write permission on the /wp-content/uploads/ directory.
sv: LayerSlider kunde inte spara den nedladdade reglaget på din server. Kontrollera LayerSlider → Alternativ → Systemstatus för potentiella problem. Den vanligaste orsaken till detta är bristen på skrivbehörighet i katalogen / wp-content / uploads /.

en: Imported Group
sv: Importerad grupp

en: It looks like your files isn’t writable, so PHP couldn’t make any changes (CHMOD).
sv: Det verkar som om dina filer inte är skrivbara, så PHP kunde inte göra några ändringar (CHMOD).

en: Cannot write to file
sv: Kan inte skriva till filen% 1The name of the first language/ column of vocabulary, if we have to guess it.

en: It looks like you haven’t selected any skin to edit.
sv: Det verkar som att du inte har valt något skal att redigera.

en: No skin selected.
sv: Ingen hud vald.

en: Auto-Start Slideshow
sv: Öppna presentationen

en: Margins
sv: Marginaler

en: Recently Created
sv: Nyligen skapad

en: Recently Modified
sv: Nyligen modifierad

en: Hide this banner
sv: Dölj denna banderoll

en: Saving ...
sv: Sparar ...

en: Saved
sv: Sparad

en: ERROR
sv: FEL

en: Working ...
sv: Arbetar ...

en: Stop
sv: Stoppa

[ctx: noun]
en: Slide
sv: Bild

en: Deselect all
sv: Avmarkera alla

en: Capturing slide. This might take a moment ...
sv: Fångar bild. Det här kan ta en stund ...

en: Saving image. This might take a moment ...
sv: Sparar bild. Det här kan ta en stund ...

en: Download Error
sv: Nerladdningsfel

en: Downloading Image Editor ...
sv: Hämtar bildredigeraren ...

en: Something went wrong ...
sv: Något gick fel

en: Purchase This Popup Template Pack
sv: Köp detta popup-mallpaket

en: Uploading, please wait ...
sv: Laddar upp, vänta...

en: WARNING: This option controls who can access to this plugin, you can easily lock out yourself by accident. Please, make sure that you have entered a valid capability without whitespaces or other invalid characters. Do you want to proceed?
sv: VARNING: Detta alternativ styr vem som kan komma åt detta plugin, du kan enkelt låsa dig själv av misstag. Kontrollera att du har angett en giltig funktion utan blanksteg eller andra ogiltiga tecken. Vill du fortsätta?

en: Do not forget to disable this option later on if it does not help, or if you experience unexpected issues. This includes your entire site, not just LayerSlider.
sv: Glöm inte att inaktivera detta alternativ senare om det inte hjälper, eller om du får oväntade problem. Detta inkluderar hela din webbplats, inte bara LayerSlider.

en: Importing is taking longer than usual. This might be completely normal, but can also indicate a server configuration issue. Please visit %sSystem Status%s to check for potential causes if this screen is stuck.
sv: Import tar längre tid än vanligt. Detta kan vara helt normalt, men kan också indikera ett serverkonfigurationsproblem. Besök %s Systemstatus %s för att söka efter potentiella orsaker om den här skärmen fastnar.

en: Clear & Remove Group
sv: Rensa & ta bort grupp

en: Slide settings
sv: Inställningar för slides

en: Slide image
sv: Slidebild

en: New layer
sv: Nytt lager

en: New layers
sv: Lager

en: Layer settings
sv: Lagerinställningar

en: Layer styles
sv: Lagerstilar

en: Layer position
sv: Skiktposition

en: Layer image
sv: Skiktbild

en: Hide layer
sv: Göm lager

en: Lock layer
sv: nivå

en: Layer type
sv: Skikttyp

en: Layer background
sv: Skikt bakgrund

en: Paste layer settings
sv: Klistra in lagerinställningar

en: Video poster
sv: Videoaffisch

en: Slide Options
sv: Bilspelsalternativ

en: Slide #%d
sv: Bildspel

en: Slide #%d copy
sv: Bild # %d kopia

en: Layer #%d copy
sv: Lager nr. %d kopia

en: Drag me :)
sv: Dra mig :)

en: Double click to<br> set image
sv: Dubbelklicka på&#10; ställa in bild

en: Double click to<br> add media
sv: Dubbelklicka på&#10; lägg till media

en: Double click to<br> add icon
sv: Dubbelklicka för att lägga till

en: Text Layer
sv: nivå

en: HTML Layer
sv: HTML-lager

en: Howdy, [author]
sv: Howdy, [författare]

en: Preview Slide
sv: Förhandsgranska bildspel

en: Layer Preview is not available in Multiple Selection Mode. Select only one layer to use this feature.
sv: Förhandsgranskning av lager är inte tillgängligt i läget för flera val. Välj bara ett lager för att använda den här funktionen.

en: Auto-generated URLs are not available in Preview. This layer will link to “%s” on your front-end pages.
sv: Autogenererade webbadresser är inte tillgängliga i förhandsgranskning. Detta lager kommer att länka till "%s" på dina front-end-sidor.

en: Until the end of Slide #%d
sv: Tills slutet på bilden

en: There’s nothing to paste. Copy a layer first!
sv: Det finns inget att klistra in. Kopiera ett lager först!

en: There is nothing to paste!
sv: Det finns inget att klistra in!

en: Are you sure you want to remove this slide?
sv: Är du säker på att du vill ta bort det här?

en: Are you sure you want to remove this layer?
sv: Är du säker på att du vill ta bort det här?

en: Choose video or audio files
sv: Välj video- eller ljudfiler

en: Upload error
sv: Uppladdningsfel

en: Upload error: %s
sv: Uppladdningsfel

en: Invalid format
sv: Ogiltigt format.

en: Enter an image URL
sv: Ange bildens URL

en: Are you sure you want to apply the currently selected transitions and effects on the other slides?
sv: Är du säker på att du vill använda de för närvarande valda övergångarna och effekterna på de andra bilderna?

en: No posts were found with the current filters.
sv: Inga inlägg hittades med de aktuella filtren.

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from saving your work. Please check LayerSlider → Options → System Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Your HTTP server thrown the following error: 
    
     %s
sv: Det verkar som om det finns ett serverproblem som hindrade LayerSlider från att spara ditt arbete. Kontrollera LayerSlider → Alternativ → Systemstatus för potentiella fel, försök att tillfälligt inaktivera teman / plugins för att utesluta inkompatibilitetsproblem eller kontakta din värdleverantör för att lösa serverkonfigurationsproblem. Din HTTP-server kastade följande fel:&#10;&#10; %s

en: You have unsaved changes on this page. Do you want to leave and discard the changes made since your last save?
sv: Du har inte sparade ändringar på den här sidan. Vill du lämna och kassera de ändringar som gjordes sedan din senaste spara?

en: No slides found.
sv: Inga bildspel hittades

en: No layers found.
sv: Inga lager hittades.

en: Dynamic
sv: Dynamiskt

en: Are you sure you want to remove this transition?
sv: Är du säker på att du vill ta bort det här?

en: Premium features is available for preview purposes only.
sv: Premiumfunktioner är endast tillgängliga för förhandsgranskning.

en: Only you and other administrators can see this to take appropriate actions if necessary.
sv: Endast du och andra administratörer kan se detta för att vidta lämpliga åtgärder om det behövs.

en: Choose LayerSlider
sv: Välj LayerSlider

en: Select
sv: Välj

en: Add LayerSlider
sv: Lägg till LayerSlider

en: Insert LayerSlider
sv: Sätt in LayerSlider

en: Embed Options:
sv: Bädda in alternativ:

en: Starting Slide:
sv: Starta bilden:

en: no override
sv: Ingen åsidosättning

en: Insert into post
sv: Infoga i post

en: Title:
sv: Rubrik:

en: Optional filters:
sv: Valfria filter:

en: e.g. homepage
sv: t.ex. hemsida

en: Override starting slide:
sv: Åsidosätt startbilden:

en: leave it empty to use default
sv: Lämna tomt för att använda standardinställning

en: Original LayerSlider Plugin is used
sv: Original LayerSlider Plugin används

en: Remove Theme Support &quot;deactivate_layerslider&quot; to activate
sv: Ta bort temastöd "deactivate_layerslider" för att aktivera

en: Activate bundled plugin
sv: Aktivera medföljande plugin

en: Deactivate but leave plugin files in theme folder
sv: Inaktivera men lämna plugin-filer i temamappen

en: Remove theme plugin files only and keep slides
sv: Ta bara bort temapluginfiler och behåll bilder

en: Remove theme plugin files and slides
sv: Ta bort temapluginfiler och bilder

en: The theme bundles the LayerSlider Plugin which is activated by default if you do not have the original plugin installed.
sv: Temat buntar LayerSlider Plugin som är aktiverat som standard om du inte har det ursprungliga pluginet installerat.

en: If you do not want to use this plugin, you can deactivate it or remove it permanently from the theme directory - in that case you can delete all plugin data permanently or keep it for later reuse. The plugin files will be automatically removed on every update.
sv: Om du inte vill använda detta plugin kan du inaktivera det eller ta bort det permanent från temakatalogen - i så fall kan du radera alla plugin-data permanent eller behålla det för senare återanvändning. Pluginfilerna tas bort automatiskt vid varje uppdatering.

en: If you want to use this plugin again later, select &quot;Activate&quot;, save the options and reinstall the theme
sv: Om du vill använda detta plugin igen senare, välj "Aktivera", spara alternativen och installera om temat

en: Integrated (Bundled) LayerSlider Plugin
sv: Integrerat (buntat) LayerSlider-plugin

en: Layerslider Options
sv: Layerslider Alternativ

en: In case you experience problems this options allows you to skip theme settings and set all Layerslider options individually
sv: Om du får problem kan du med detta alternativ hoppa över temainställningar och ställa in alla Layerslider-alternativ individuellt

en: Use Enfold default settings (recommended)
sv: Använd Enfold-standardinställningar (rekommenderas)

en: Individually set all options in Layerslider options
sv: Ange individuellt alla alternativ i Layerslider-alternativ

en: Theme layerslider plugin files could not be deleted.
sv: Det gick inte att ta bort pluginsfiler för temalagerskydd.

en: (Unnamed Slider - #%d)
sv: (Namnlös Slider)

en: Please provide a valid email address.
sv: Ange en giltig e-postadress.

en: Please fill in all required fields.
sv: Fyll i alla obligatoriska fält.

en: This email address is already subscribed, thank you!
sv: Den här e-postadressen prenumererar redan, tack!

en: We are very sorry but something went wrong. Please try again later.
sv: Vi är mycket ledsna men något gick fel. Vänligen försök igen senare.

en: Please make sure that your fields are filled in correctly
sv: Se till att dina fält är korrekt ifyllda

en: Could not connect to Mailchimp with this API Key. Please try again with a different key
sv: Det gick inte att ansluta till Mailchimp med denna API-nyckel. Försök igen med en annan nyckel

en: You might also want to check your internet connection and make sure that mailchimp.com is available
sv: Du kanske också vill kontrollera din internetanslutning och se till att mailchimp.com är tillgängligt

en: We were able to connect to your Mailchimp account
sv: Vi kunde ansluta till ditt Mailchimp-konto

en: Last time we checked we were able to connected to your Mailchimp account
sv: Förra gången vi kontrollerade kunde vi ansluta till ditt Mailchimp-konto

en: A connection error occured last time we tried verify your key with your Mailchimp account - please revalidate the key.
sv: Ett anslutningsfel inträffade förra gången vi försökte verifiera din nyckel med ditt Mailchimp-konto - bekräfta nyckeln.

en: Please verify the key.
sv: Kontrollera nyckeln.

en: Please verify the key - the last verified key is different.
sv: Kontrollera nyckeln - den senaste verifierade nyckeln är annorlunda.

en: We were not able to find any Newsletter List on your Mailchimp that your visitors can subscribe to. Please create at least one in your Mailchimp back-end and refresh the list data here to use Mailchimp with this theme.
sv: Vi kunde inte hitta någon nyhetsbrevlista på din Mailchimp som dina besökare kan prenumerera på. Skapa minst en i din Mailchimp-backend och uppdatera listdata här för att använda Mailchimp med detta tema.

en: Available Lists
sv: Inga tillägg finns tillgängliga att installera för tillfället.

en: Subscriber
sv: Prenumerant

en: If you ever change the fields in your list please re-validate your API key to update the list data presented here.
sv: Om du någonsin ändrar fälten i din lista, bekräfta din API-nyckel för att uppdatera listdata som presenteras här.

en: Load more
sv: Visa fler

en: by
sv: av

en: image with no title
sv: bild utan titel

en: image %s
sv: image

en: Sale!
sv: Rea!

en: No products found which match your selection.
sv: Hittade inga produkter som kunde matchas med ditt val.

en: Media Elements
sv: Media element

en: Display a video
sv: Visa en video

en: This element is disabled in your theme options. You can enable it in Enfold &raquo; Performance
sv: Detta element är inaktiverat i dina temalternativ. Du kan aktivera det i Enfold »Performance

en: Choose a preview/fallback image
sv: Välj en förhandsgranskning / reservbild

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library
sv: Du kan antingen ladda upp ett nytt eller välja en befintlig bild från ditt mediebibliotek

en: Video on most mobile devices can't be controlled properly with JavaScript, so you can upload a fallback image which will be displayed instead. This image is also used if lazy loading is active.
sv: Video på de flesta mobila enheter kan inte kontrolleras ordentligt med JavaScript, så du kan ladda upp en reservbild som visas istället. Denna bild används också om lat laddning är aktiv.

en: Choose Image
sv: Välj bild

en: Select Video
sv: Välj video

en: Enable Autoplay
sv: Aktivera autospela

en: Check if you want to enable video autoplay when page is loaded. Videos will be muted by default.
sv: Kontrollera om du vill aktivera automatisk autouppspelning när sidan laddas. Videor stängs av som standard.

en: Mute Video Player
sv: Videospelare

en: Check if you want to mute the video.
sv: Kontrollera om du vill stänga av ljudet för videon.

en: Loop Video Player
sv: Videospelare

en: Check if you want to loop the video and play it from the beginning again
sv: Kontrollera om du vill slinga videon och spela upp den från början igen

en: Hide Video Controls
sv: Göm videokontroller

en: Check if you want to hide the controls (works for youtube and self hosted videos)
sv: Kontrollera om du vill dölja kontrollerna (fungerar för youtube och självvärd videor)

en: Player Settings
sv: Spelarinställningar

en: Video Format
sv: Videoformat

en: Choose if you want to display a modern 16:9 or classic 4:3 Video, or use a custom ratio
sv: Välj om du vill visa en modern 16: 9 eller klassisk 4: 3-video eller använda ett anpassat förhållande

en: Custom Ratio
sv: Anpassad proprtion

en: Video width
sv: Video bredd

en: Enter a value for the width
sv: Ange ett värde för bredden

en: Video height
sv: Höjd på video

en: Enter a value for the height
sv: Ange ett värde för höjden

en: Lazy Load videos
sv: Lazy Load-videor

en: Option to only load the preview image. The actual video will only be fetched once the user clicks on the image (Waiting for user interaction speeds up the inital pageload).
sv: Möjlighet att bara ladda förhandsgranskningsbilden. Den faktiska videon hämtas först när användaren klickar på bilden (Väntar på användarinteraktion påskyndar den inledande sidbelastningen).

en: Always load videos
sv: Ladda alltid videor

en: Wait for user interaction to load the video
sv: Vänta på att användarinteraktionen laddar videon

en: Show in lightbox - loads after user interaction - preview image recommended
sv: Visa i ljuslåda - laddas efter användarinteraktion - förhandsgranskningsbild rekommenderas

en: Privacy Settings
sv: Sekretessinställningar

en: Audio Player
sv: Ljudspelare

en: Add an audio player element
sv: Lägg till ett ljudspelarelement

en: Edit Form Element
sv: Form Element

en: Add single audio
sv: Lägg till enstaka ljud

en: Create and Edit Audio Playlist
sv: Skapa och redigera ljudspellista

en: Here you can add new audio files to the playlist, remove files or reorder them.
sv: Här kan du lägga till nya ljudfiler i spellistan, ta bort filer eller ändra ordning på dem.

en: Add/Edit Audio Files
sv: Lägg till Audio Filer

en: Insert Audio Files
sv: Infoga ljudfiler

en: Choose if the player starts on pageload or has to be started manually
sv: Välj om spelaren ska starta på sidladdning eller måste startas manuellt

en: Start manually
sv: Börja manuellt

en: Start on pageload
sv: Börja på sidladdning

en: Loop playlist
sv: Upprepa spellista:

en: Choose if you want to stop after playing the list once or if you want to continue from beginning again. <strong>Since WP 5.2 Firefox does not stop when Enfold javascript file merging and compression is enabled. Other browsers work as expected.</strong>
sv: Välj om du vill stoppa efter att ha spelat listan en gång eller om du vill fortsätta från början igen. <strong>Eftersom WP 5.2 Firefox slutar inte när Enfold-JavaScript-sammanslagning och komprimering är aktiverat. Andra webbläsare fungerar som förväntat.</strong>

en: Start from beginning again
sv: Börja från början igen

en: Stop after playing last song
sv: Stoppa efter att ha spelat sista låten

en: Playlist Order
sv: Spellistans ordning

en: Here you can select how to sort the playlist when rendering to the player on each pageload.
sv: Här kan du välja hur du ska sortera spellistan vid rendering till spelaren på varje sidladdning.

en: Use order of playlist as selected
sv: Använd ordning på spellistan som vald

en: Shuffle the playlist randomly
sv: Blanda spellistan slumpmässigt

en: Playlist
sv: Spellist

en: Choose a Cover Image
sv: Välj omslagsbild

en: Either upload a new or choose an existing image from your media library
sv: Ladda upp en ny bild eller välj en existerande bild i Mediebiblioteket

en: Tracklist
sv: Låtlista

en: Here you can select to show or hide the tracklist
sv: Här kan du välja att visa eller dölja spårlistan

en: Show tracklist
sv: Visa spårlista

en: Hide tracklist
sv: Låtlista

en: Tracknumbers
sv: Spårnummer

en: Here you can select to show or hide the tracknumbers next to entries in the playlist
sv: Här kan du välja att visa eller dölja spårnumren bredvid poster i spellistan

en: Show tracknumbers
sv: Visa spårnummer

en: Hide tracknumbers
sv: Dölj spårnummer

en: Artists Name
sv: Artistnamn

en: Here you can select to show or hide the artists name in the playlist
sv: Här kan du välja att visa eller dölja artistnamnet i spellistan

en: Show artists name
sv: Visa artisters namn

en: Hide artists name
sv: Dölj artistnamn

en: Media Icon/Album Cover
sv: Media-ikon / albumomslag

en: Here you can select to show or hide the media icon in the playlist. This icon can be set in the media gallery for each element as the featured image. WP will use a default icon on upload, if none is set.
sv: Här kan du välja att visa eller dölja medieikonen i spellistan. Denna ikon kan ställas in i mediegalleriet för varje element som den visade bilden. WP använder en standardikon vid uppladdning, om ingen är inställd.

en: Show media icon/album cover
sv: Visa medieikon / albumomslag

en: Player
sv: Spelare

en: Player styling
sv: Spelarstyling

en: Here you can select the general appearance of the player
sv: Här kan du välja spelarens allmänna utseende

en: Classic (boxed)
sv: Klassisk (boxad)

en: Minimal (borderless, no background)
sv: Minimal (kantfri, ingen bakgrund)

en: Font Color
sv: Typsnittsfärg

en: Select a font color
sv: Välj färg på tecknen

en: Default Color
sv: Standard färg

en: Custom Color
sv: Anpassad färg

en: Custom Font Color
sv: Anpassad teckensnittsfärg

en: Select a custom font color for your Player here
sv: Välj en anpassad teckensnittsfärg för din spelare här

en: Select a background color
sv: Välj en bakgrunds färg

en: Custom Background Color
sv: Anpassad bakgrundsfärg

en: Select a custom background color for your Player here
sv: Välj en anpassad bakgrundsfärg för din spelare här

en: Select a border color
sv: Välj en ny kantfärg

en: Custom Border Color
sv: Anpassad ramfärg

en: Colors
sv: Färger

en: Which type of media is this?
sv: Vilken typ av media är det här?

en: Audio File
sv: Ljudfil

en: Video File
sv: Video fil

en:  Unknown
sv:  Okänd

en: Blog Posts
sv: Blogginlägg

en: Content Elements
sv: Innehålls element

en: Displays Posts from your Blog
sv: Visar inlägg från din blogg

en: Do you want to display blog posts?
sv: Vill du visa blogginlägg?

en: Do you want to display blog posts or entries from a custom taxonomy?
sv: Vill du visa blogginlägg eller poster från en anpassad taxonomi?

en: Display blog posts
sv: Visa blogginlägg

en: Display entries from a custom taxonomy
sv: Visa poster från en anpassad taxonomi

en: Which categories should be used for the blog?
sv: Vilka kategorier ska användas för Bärarna?

en: You can select multiple categories here. The Page will then show posts from only those categories.
sv: Du kan välja flera kategorier här. Sidan visar sedan inlägg från endast dessa kategorier.

en: Which Entries?
sv: Vilka poster?

en: Select which entries should be displayed by selecting a taxonomy
sv: Välj vilka poster som ska visas genom att välja en taxonomi

en: Display Entries from:
sv: Visa inlägg

en: Blog Style
sv: Bloggstil

en: Choose the default blog layout here.
sv: Välj standardblogglayout här.

en: Multi Author Blog (displays Gravatar of the article author beside the entry and feature images above)
sv: Multi Author Blog (visar Gravatar för artikelförfattaren bredvid inträdes- och funktionsbilderna ovan)

en: Single Author, small preview Pic (no author picture is displayed, feature image is small)
sv: Enstaka författare, liten förhandsvisning Pic (ingen författarbild visas, funktionsbilden är liten)

en: Single Author, big preview Pic (no author picture is displayed, feature image is big)
sv: Enstaka författare, stor förhandsvisning Pic (ingen författarbild visas, funktionsbilden är stor)

en: Grid Layout
sv: Rutnätslayout

en: List Layout - Simple (Title and meta information only)
sv: Listlayout - enkelt (endast titel- och metainformation)

en: List Layout - Compact (Title and icon only)
sv: Listlayout - kompakt (endast titel och ikon)

en: List Layout - Excerpt (Title, meta information and excerpt only)
sv: Listlayout - Utdrag (endast titel, metainformation och utdrag)

en: Blog Content length
sv: Innehållslängd

en: Should the full entry be displayed or just a small excerpt?
sv: Ska hela posten visas eller bara ett litet utdrag?

en: Full Content
sv: Fullständigt innehåll

en: Excerpt
sv: Utdrag

en: Excerpt With Read More Link
sv: Utdrag med Läs mer Länk

en: Define Blog Grid layout
sv: Definiera Blog Grid-layout

en: Do you want to display a read more link?
sv: Vill du visa en länk med mer information?

en: Title and Excerpt
sv: Titel och utdrag

en: Title and Excerpt + Read More Link
sv: Titel och utdrag + Läs mer Länk

en: Only Title
sv: Endast titel

en: Only Title + Read More Link
sv: Endast titel + Läs mer Länk

en: Only excerpt
sv: Utdrag

en: Only excerpt + Read More Link
sv: Endast utdrag + Läs mer Länk

en: No Title and no excerpt
sv: Ingen titel och inget utdrag

en: Select Entries
sv: Välj poster

en: Offset Number
sv: Inlägg offsetnummer

en: The offset determines where the query begins pulling posts. Useful if you want to remove a certain number of posts because you already query them with another blog or magazine element.
sv: Förskjutningen avgör var frågan börjar dra inlägg. Användbar om du vill ta bort ett visst antal inlägg eftersom du redan frågar efter dem med ett annat blogg- eller tidningselement.

en: Deactivate offset
sv: Avaktivera förskjutning

en: Do not allow duplicate posts on the entire page (set offset automatically)
sv: Tillåt inte dubbla inlägg på hela sidan (kompensera automatiskt)

en: Conditional display
sv: Villkorlig visning

en: When should the element be displayed?
sv: När ska elementet visas?

en: Always display the element
sv: Visa alltid elementet

en: Remove element if the user navigated away from page 1 to page 2,3,4 etc
sv: Ta bort elementet om användaren navigerade bort från sida 1 till sida 2,3,4 etc.

en: Blog List Width
sv: Blogglistans bredd

en: Define the width of the list
sv: Definiera listans bredd

en: Force Fullwidth
sv: Tvinga fullbredd

en: Blog Grid Columns
sv: Rutnätskolumner

en: How many columns do you want to display?
sv: Hur många kolumner vill du visa?

en: Preview Image Size
sv: Storlek på förhandsgranskningsbilden.

en: Set the image size of the preview images
sv: Ställ in bildstorleken på förhandsgranskningsbilderna

en: Set the preview image size automatically based on column or layout width
sv: Ställ in förhandsgranskningsbildens storlek automatiskt baserat på kolumn- eller layoutbredd

en: Choose the preview image size manually (select thumbnail size)
sv: Välj storlek på förhandsgranskningsbilden manuellt (välj miniatyrstorlek)

en: Select custom preview image size
sv: Välj anpassad bildstorlek för förhandsvisning

en: Choose image size for Preview Image
sv: Välj bildstorlek för förhandsgranskningsbild

en: Post Number
sv: Inläggsnummer

en: How many items should be displayed per page?
sv: Hur många objekt ska visas per sida?

en: Pagination
sv: Sidindelning

en: Should a pagination be displayed? Pagination might not work as expected when there is more than one blog posts element on a page, a post or on the blog page.
sv: Ska en paginering visas? Pagination kanske inte fungerar som förväntat när det finns mer än ett blogginlägg på en sida, ett inlägg eller på bloggsidan.

en: yes
sv: ja

en: no
sv: nej

en: Button Row
sv: Knapprad

en: Displays multiple buttons beside each other
sv: Visar flera knappar bredvid varandra

en: Button Row Item
sv: Knapprad

en: A Button Row Button Element
sv: Ett knappradknappselement

en: Add/Edit Buttons
sv: Lägg till / redigera knappar

en: Here you can add, remove and edit buttons.
sv: Här kan du lägga till, ta bort och redigera knappar.

en: Edit Button
sv: Redigera knapp

en: Click me
sv: Klicka på mig

en: Align Buttons
sv: Justera knappar

en: Choose the alignment of your buttons here
sv: Välj justering av dina knappar här

en: Align Left
sv: Vänsterjusterad

en: Align Center
sv: Centrerad

en: Align Right
sv: Högerjusterad

en: Space between buttons
sv: Mellanslag mellan knapparna

en: Define the space between the buttons. Leave blank for default space. Make sure you enter a valid positive number.
sv: Definiera utrymmet mellan knapparna. Lämna tomt för standardutrymme. Se till att du anger ett giltigt positivt nummer.

en: Unit
sv: Enhet

en: Unit for the spacing
sv: Enhet för avståndet

en: Button Label
sv: Knappetikett

en: This is the text that appears on your button.
sv: Detta är texten som syns på knappen

en: Button Icon
sv: Knappikon

en: Should an icon be displayed at the left side of the button
sv: Ska en ikon visas på vänster sida av knappen

en: No Icon
sv: Ingen Ikon

en: Yes, display Icon to the left
sv: Ja, visa ikon till vänster

en: Yes, display Icon to the right
sv: Ja, visa ikon till höger

en: Select an icon for your Button below
sv: Välj en ikon för din knapp nedan

en: Icon Visibility
sv: Synlighet

en: Check to only display icon on hover
sv: Markera för att endast visa ikonen på svävaren

en: Button Link?
sv: Knapplänk

en: Where should your button link to?
sv: Var ska en knapp länka till?

en: Button Size
sv: Knappstorlek

en: Choose the size of your button here
sv: Välj storlek på din knapp här

en: X Large
sv: Extra Stor

en: Button Label display
sv: Knapp Etikettvisning

en: Select how to display the label
sv: Välj hur etiketten ska visas

en: Always display
sv: Visa alltid varukorg

en: Display on hover
sv: Visa på svävaren

en: Button Title Attribute
sv: Knappens rubrikegenskaper

en: Add a title attribute for this button.
sv: Lägg till ett titelattribut för den här knappen.

en: Button Colors Selection
sv: Val av knappfärger

en: Select the available options for button colors. Switching to advanced options for already existing buttons you need to set all options (color settings from basic options are ignored).
sv: Välj tillgängliga alternativ för knappfärger. Byta till avancerade alternativ för redan befintliga knappar måste du ställa in alla alternativ (färginställningar från grundläggande alternativ ignoreras).

en: Basic options only
sv: Grundläggande alternativ

en: Advanced options
sv: Avancerade inställningar

en: Select a custom background color for your button here
sv: Välj en anpassad bakgrundsfärg för din knapp här

en: Select a custom font color for your button here
sv: Välj en anpassad teckensnittsfärg för din knapp här

en: Creates a colored button
sv: Skapar en färgad knapp

en: Show Button Icon
sv: Knappikon

en: Should an icon be displayed at the left or right side of the button
sv: Ska en ikon visas på vänster sida av knappen

en: Display icon to the left
sv: Visa ikon till vänster

en: Display icon to the right
sv: Visa ikon till höger

en: Choose the size of your button here.
sv: Välj storlek på din knapp här.

en: Button Position
sv: Knapp-placering

en: Choose the alignment of your button here
sv: Välj justering av din knapp här

en: Button Label Display
sv: Knappetikettvisning

en: Fullwidth Button
sv: Knapp (fullbredd)

en: Creates a colored button that stretches across the full width
sv: Skapar en färgad knapp som sträcker sig över hela bredden

en: Button Title
sv: Knapptitel

en: Additional Description Position
sv: Ytterligare beskrivningsposition

en: Select, where to show an additional description
sv: Välj var du vill visa en ytterligare beskrivning

en: No description
sv: Ingen beskrivning

en: Description above title
sv: Beskrivning ovanför titeln

en: Description below title
sv: Beskrivning nedanför titeln

en: Additional Description
sv: Ytterligare beskrivning

en: Enter an additional description
sv: Ange en ytterligare beskrivning

en: Yes, display Icon to the left of the title
sv: Ja, visa ikonen till vänster om titeln

en: Yes, display Icon to the right of the title
sv: Ja, visa ikon till höger om titeln

en: Catalogue
sv: CV

en: Creates a pricing list
sv: En lista med din arbetslivserfarenhet/utbildning

en: Catalogue Item
sv: Katalog Artikel namn

en: A Catalogue Element Item
sv: Ett katalogelement

en: Add/Edit List items
sv: Lägg till/redigera listobjekt

en: Here you can add, remove and edit the items of your item list.
sv: Här kan du lägga till, ta bort och redigera ditt CV.

en: Edit List Item
sv: Redigera CV

en: List Item 1
sv: Listpost 1

en: € 100,-
sv: 100

en: List Item 2
sv: Listpost 2

en: € 200,-
sv: -200

en: List Item 3
sv: Listpost 3

en: € 300,-
sv: 300

en: List Item Title
sv: Titel

en: Enter the list item title here
sv: Ange listobjektets titel här

en: List Item Description
sv: Beskrivning

en: Enter the item description here
sv: Ange artikelbeskrivningen här

en: Enter your description here
sv: Mata in beskrivning här

en: Pricing
sv: Priser

en: Enter the price for the item here. Eg: 34$, 55.5€, £12
sv: Ange priset för artikeln här. Exempel: 34 $, 55,5 €, 12 £

en: Thumbnail Image
sv: Miniatyrbild

en: Change Image
sv: Ändra bild

en: Disable Item?
sv: Inaktivera objekt

en: Temporarily disable and hide the item without deleting it, if its out of stock
sv: Inaktivera och dölj objektet tillfälligt utan att radera det, om det inte finns i lager

en: Item Link?
sv: Objektlänk?

en: Where should your item link to?
sv: Var ska ditt objekt länka till?

en: No Link
sv: Ingen länk

en: Set Manually
sv: Manuell inmatning

en: Single Entry
sv: Enskild post

en: Taxonomy Overview Page
sv: Taxonomi Översiktssida

en: Item
sv: Artikel

en: Code Block
sv: Kodblock

en: Add text, shortcodes, HTML, CSS, JavaScript and non executeable codesnippets to your website (without any formatting or text optimization).
sv: Lägg till text, kortkoder, HTML, CSS, JavaScript och icke körbara kodnipplar på din webbplats (utan någon formatering eller textoptimering).

en: Code Block Content. Add your own HTML/CSS/Javascript here
sv: Kodblockinnehåll. Lägg till ditt eget HTML / CSS / Javascript här

en: Enter some text/code/shortcode. You can also add plugin shortcodes here. Adding theme shortcodes is supported now for many elements. Be carefull not to nest same named shortcodes because this is not supported by WordPress ([foo] [foo]  [/foo] [/foo] will break layout !!! )
sv: Ange text / kod / kortkod. Du kan också lägga till plugin-kortkoder här. Att lägga till temakortkoder stöds nu för många element. Var försiktig så att du inte hyser samma namngivna kortkoder eftersom detta inte stöds av WordPress ([foo] [foo] [/ foo] [/ foo] kommer att bryta layouten !!!)

en: Wrap your code into a html tag (i.e. pre or code tag). Insert the tag without <>
sv: Slå in din kod i en html-tagg (dvs. pre- eller kodtagg). Infoga taggen utan <>

en: Code Wrapper Element Attributes
sv: Attribut för kodomslag

en: Enter one or more attribute values which should be applied to the wrapper element. Leave the field empty if no attributes are required.
sv: Ange ett eller flera attributvärden som ska tillämpas på omslagselementet. Lämna fältet tomt om inga attribut krävs.

en: Action with codeblock
sv: Åtgärd med codeblock

en: Select if you want to execute codeblock or display it to the user only.
sv: Välj om du vill utföra kodblock eller endast visa det för användaren.

en: Add codeblock to content
sv: Lägg till kodblock i innehållet

en: Display codeblock as code snippet
sv: Visa kodblock som kodavsnitt

en: Escape HTML Code
sv: Bryt HTML

en: WordPress will convert the html tags to readable text.
sv: WordPress konverterar html-taggarna till läsbar text.

en: Disable Shortcode Processing
sv: Inaktivera kortkodsbehandling

en: Check if you want to disable the shortcode processing for this code block
sv: Kontrollera om du vill inaktivera kortkodsbehandling för detta kodblock

en: Deactivate schema.org markup
sv: Inaktivera schema.org-markering

en: Output the code without any additional wrapper elements. (not recommended)
sv: Mata ut koden utan ytterligare omslagselement. (rekommenderas inte)

en: Codeblock Behaviour
sv: Codeblock-beteende

en: Layout Elements
sv: Element layout

en: Creates a single full width column
sv: Skapar en enda kolumn med full bredd

en: Column Template
sv: Kolumnmall

en: Row Settings
sv: Radinställningar

en: Row Settings apply to all columns in this row but can only be set in the first column
sv: Radinställningar gäller för alla kolumner i den här raden men kan bara ställas in i den första kolumnen

en: These setting apply to all columns in this row and can only be set in the first column.
sv: Dessa inställningar gäller för alla kolumner i den här raden och kan bara ställas in i den första kolumnen.

en: Please note:
sv: Vänligen observera:

en: If you move another column into first position you will need to re-apply these settings.
sv: Om du flyttar en annan kolumn till första position måste du använda dessa inställningar igen.

en: No space between columns
sv: Inget utrymme mellan kolumner

en: Equal Height Columns
sv: Lika höjdkolumner

en: Columns in this row can either have a height based on their content or all be of equal height based on the largest column
sv: Kolumner i den här raden kan antingen ha en höjd baserat på innehållet eller alla ha samma höjd baserat på den största kolumnen

en: Individual height
sv: Individuell höjd

en: Equal height
sv: Lika höjd

en: Vertical Alignment
sv: Vertikal justering

en: If a column is larger than its content, were do you want to align the content vertically?
sv: Om en kolumn är större än dess innehåll, vill du då justera innehållet vertikalt?

en: Add a box-shadow to the row
sv: Lägg till en rutskugga i raden

en: Row Box-Shadow Color
sv: Färg för ytskugga

en: Set a color for the box-shadow
sv: Ställ in en färg för box-skuggan

en: Row Box-Shadow Width
sv: Radlåda-skuggbredd

en: Set the width of the box-shadow
sv: Ställ in box-skuggans bredd

en: Row Layout
sv: Rad-layout

en: Custom top and bottom margin
sv: Anpassad topp- och bottenmarginal

en: If checked allows you to set a custom top and bottom margin. Otherwise the margin is calculated by the theme based on surrounding elements
sv: Om markerat kan du ställa in en anpassad topp- och bottenmarginal. Annars beräknas marginalen av temat baserat på omgivande element

en: Margin-Top
sv: Toppmarginal

en: Margin-Bottom
sv: Marginal till botten

en: Fullwidth Break Point
sv: Brytpunkt för fullbredd

en: The columns in this row will switch to fullwidth at this screen width
sv: Kolumnerna i denna rad växlar till fullbredd vid denna skärmbredd

en: On mobile devices (at a screen width of 767px or lower)
sv: På mobila enheter (med en skärmbredd på 767 pixlar eller lägre)

en: On tablets (at a screen width of 989px or lower)
sv: På surfplattor (med en skärmbredd på 989 pixlar eller lägre)

en: Row Screen Options
sv: Alternativ för skärmstorlekar

en: Inner Padding
sv: Inre avstånd

en: Set the distance from the column content to the border here. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;
sv: Ställ in avståndet från kolumninnehållet till gränsen här. Både pixel- och% -baserade värden accepteras. t.ex.: 30 pixlar, 5%

en: Padding-Top
sv: Padding topp

en: Padding-Right
sv: Höger mellanrum

en: Padding-Bottom
sv: Nedre mellanrum

en: Padding-Left
sv: Vänster utfyllnad

en: Border
sv: Ram

en: Set a border color for this column
sv: Ange en kantfärg för den här kolumnen

en: Border Radius
sv: Kantradie

en: Set the border radius of the column
sv: Ställ in kolumnens kantradie

en: Top-Left-Radius
sv: Överst till vänster-radie

en: Top-Right-Radius
sv: Överst till höger-Radie

en: Bottom-Right-Radius
sv: Nedre-Höger-Radie

en: Bottom-Left-Radius
sv: Nedre-vänster-radie

en: Borders
sv: Ramar

en: Column Box-Shadow
sv: Kolumn Box-Shadow

en: Add a box-shadow to the column
sv: Lägg till en rutskugga i kolumnen

en: Column Box-Shadow Color
sv: Kolumn Box-Shadow Color

en: Column Box-Shadow Width
sv: Kolumnruta-skuggbredd

en: Select the type of background for the column.
sv: Välj typen av bakgrund för kolumnen.

en: Background Gradient
sv: Bakgrundsgradient

en: Select a custom background color for this cell here. Leave empty for default color
sv: Välj en anpassad bakgrundsfärg för den här cellen här. Lämna tomt för standardfärg

en: Custom Background Image
sv: Anpassad bakgrundsbild

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library. Leave empty if you don't want to use a background image
sv: Antingen ladda upp en ny eller välj en befintlig bild från ditt mediebibliotek. Lämna tomt om du inte vill använda en bakgrundsbild

en: Insert Image
sv: Infoga bild

en: Insert
sv: Infoga

en: Highlight Column
sv: Markerad kolumn

en: Highlight this column by making it slightly bigger
sv: Markera den här kolumnen genom att göra den något större

en: How much should the highlighted column be increased in size?
sv: Hur mycket ska den markerade kolumnen öka i storlek?

en: Highlight
sv: Markera

en: Set an animation for this element. The animation will be shown once the element appears first on screen. Animations only work in modern browsers and only on desktop computers to keep page rendering as fast as possible.
sv: Ställ in en animering för detta element. Animationen visas när elementet först visas på skärmen. Animationer fungerar bara i moderna webbläsare och endast på stationära datorer för att hålla sidåtergivningen så snabb som möjligt.

en: Fade Animations
sv: Animationer

en: Fade in
sv: Tona in

en: Pop up
sv: Pop-up

en: Slide Animations
sv: Sida för bildanimeringar:

en: Top to Bottom
sv: Toppen till botten

en: Bottom to Top
sv: Nerifrån och upp

en: Left to Right
sv: Vänster till höger

en: Right to Left
sv: Höger till vänster

en: Rotate
sv: Rotera

en: Full rotation
sv: Rotation

en: Bottom left rotation
sv: Rotering längst ner till vänster

en: Bottom right rotation
sv: Rotering längst ner till höger

en: Column Link
sv: Kolumn

en: Select where this column should link to
sv: Välj var den här kolumnen ska länka

en: Hover Effect
sv: Hovringseffekt

en: Choose if you want to have a hover effect on the column
sv: Välj om du vill ha en svävande effekt på kolumnen

en: Title Attribut
sv: Titelattribut

en: Add a title attribut for screen reader
sv: Lägg till en titelattribut för skärmläsare

en: Add an alt attribut for screen reader
sv: Lägg till ett alt-attribut för skärmläsare

en: Edit Column
sv: Redigera kolumn

en: Decrease Column Size
sv: Minska kolumnstorleken

en: Increase Column Size
sv: Öka kolumnstorleken

en: Delete Column
sv: Radera kolumn

en: Save Element as Template
sv: Spara objektet som mall

en: Clone Column
sv: Duplicera kolumn

en: edit
sv: redigera

en: Creates a single column with 50&percnt; width
sv: Skapar en enda kolumn med 50% bredd

en: Creates a single column with 33&percnt; width
sv: Skapar en enda kolumn med 33% bredd

en: Creates a single column with 67&percnt; width
sv: Skapar en enda kolumn med 67% bredd

en: Creates a single column with 25&percnt; width
sv: Skapar en enda kolumn med 25% bredd

en: Creates a single column with 75&percnt; width
sv: Skapar en enda kolumn med 75% bredd

en: Creates a single column with 20&percnt; width
sv: Skapar en enda kolumn med 20% bredd

en: Creates a single column with 40&percnt; width
sv: Skapar en enda kolumn med 40% bredd

en: Creates a single column with 60&percnt; width
sv: Skapar en enda kolumn med 60% bredd

en: Creates a single column with 80&percnt; width
sv: Skapar en enda kolumn med 80% bredd

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Add a comment form and comments list to the template
sv: Lägg till ett kommentarformulär och en kommentarlista i mallen

en: The last comment and %d other comment(s) need to be approved.
sv: Den senaste kommentaren och %d andra kommentarer måste godkännas.

en: The last comment needs to be approved.
sv: Den sista kommentaren måste godkännas.

en: %d comment(s) need to be approved.
sv: %d kommentarer måste godkännas.

en: Contact Form
sv: Kontaktformulär

en: Creates a customizable contact form
sv: Skapar ett anpassningsbart kontaktformulär

en: Contact Form Item
sv: Kontaktformulär

en: A Contact Form Element Item
sv: Ett objekt för kontaktformulär

en: Here you can add, remove and edit the form Elements of your contact form.
sv: Här kan du lägga till, ta bort och redigera modulerna i ditt kontaktformulär.

en: Available form elements are: single line Input elements, Textareas, Checkboxes and Select-Dropdown menus.
sv: Tillgängliga formulärelement är: Inmatningselement med en rad, Textarea, kryssrutor och menyer för rullgardinsmeny.

en: It is recommended to not delete the 'E-Mail' field if you want to use an auto responder.
sv: Det rekommenderas att du inte tar bort fältet "E-post" om du vill använda en autosvarare.

en: activated here
sv: aktiverad

en: Do you want to display a Captcha field at the end of the form so users must prove they are human?
sv: Vill du visa ett Captcha-fält i slutet av formuläret så att användarna måste bevisa att de är mänskliga?

en: Either by solving a simple mathematical question or by Google reCaptcha, that needs to be
sv: Antingen genom att lösa en enkel matematisk fråga eller av Google reCaptcha, så måste det vara

en: (It is recommended to only activate this if you receive spam from your contact form, since an invisible spam protection is also implemented that should filter most spam messages by robots anyway)
sv: (Vi rekommenderar att du bara aktiverar detta om du får skräppost från ditt kontaktformulär, eftersom ett osynligt skräppostskydd också implementeras som ändå bör filtrera de flesta skräppostmeddelanden från robotar)

en: Form Title
sv: Formulärrubrik

en: Enter a form title that is displayed above the form
sv: Ange en formulärstitel som visas ovanför formuläret

en: Send us mail
sv: Skicka oss e-post

en: Add/Edit Contact Form Elements
sv: Lägg till / redigera kontaktformulärelement

en: Name
sv: Namn

en: E-Mail
sv: E-post

en: Subject
sv: Ämne

en: Message
sv: Meddelande

en: Submit Button Label
sv: Knappetikett för Skicka

en: Enter the submit buttons label text here
sv: Ange etiketttexten för skicka knappar här

en: Submit
sv: Skicka

en: What should happen once the form gets sent?
sv: Vad ska hända när formuläret skickas?

en: Display a short message on the same page
sv: Visa ett kort meddelande på samma sida

en: Redirect the user to another page
sv: Omdirigera användaren till en annan sida

en: Message Sent label
sv: Meddelande skickat etikett

en: What should be displayed once the message is sent?
sv: Vad ska visas när meddelandet har skickats?

en: Your message has been sent!
sv: Ditt meddelande skickades!

en: Redirect
sv: Omdirigera

en: To which page do you want the user send to?
sv: Till vilken sida vill du att användaren ska skicka till?

en: Contact Form Captcha
sv: Kontakta formulär Captcha

en: Don't display Captcha
sv: Visa inte Captcha

en: Use Enfold Numeric Captcha
sv: Använd Enfold Numeric Captcha

en: Use Google reCAPTCHA V2 if activated
sv: Använd Google reCAPTCHA V2 om det är aktiverat

en: Use Google reCAPTCHA V3 if activated (fallback is V2)
sv: Använd Google reCAPTCHA V3 om det är aktiverat (reserv är V2)

en: reCAPTCHA V2 theme color
sv: reCAPTCHA V2 temafärg

en: Select a theme color for this contact form widget
sv: Välj en temafärg för den här kontaktformulärwidgeten

en: Light
sv: Ljus

en: Dark
sv: Mörk

en: reCAPTCHA V2 theme size
sv: reCAPTCHA V2 temastorlek

en: Select a size for this contact form widget
sv: Välj en storlek för den här kontaktformulärwidgeten

en: Compact
sv: Kompakt

en: Select score for human
sv: Välj poäng för människa

en: A score of 1.0 is very likely a good interaction, 0.0 is very likely a bot. Google recommends a threshold of 0.5 by default. In case we encounter a non human we ask user to verify with Version 2 chckbox.
sv: Poängen 1,0 är mycket troligt en bra interaktion, 0,0 är mycket sannolikt en bot. Google rekommenderar en tröskel på 0,5 som standard. Om vi stöter på en icke-människa ber vi användaren att verifiera med version 2 chckbox.

en: Security
sv: Säkerhet

en: Your email address
sv: Din e-postadress

en: Enter one or more Email addresses (separated by comma) where mails should be delivered to.
sv: Ange en eller flera e-postadresser (åtskilda med komma) där e-post ska skickas till.

en: Default:
sv: Standard:

en: Your from address
sv: Från-adress

en: Enter your from address for the form - if left blank it will default to user email or %s
sv: Ange din från-adress för formuläret - om det lämnas tomt kommer det att vara användarens e-postadress eller %s

en: E-Mail Subject
sv: E-postämne

en: You can define a custom Email Subject for your form here. If left empty the subject will be
sv: Du kan definiera ett anpassat e-postämne för ditt formulär här. Om den lämnas tom kommer ämnet att vara

en: New Message
sv: Nytt Meddelande

en: sent by contact form at
sv: skickat med kontaktformulär på

en: Autoresponder from email address
sv: Autosvarare från e-postadress

en: Enter the from email address for the autoresponder.
sv: Ange e-postadressen från autosvaret.

en: Autoresponder reply to email address
sv: Svara till e-postadress

en: Enter one or more reply to Email addresses (separated by comma) for the autoresponder mail. Leave blank if not needed.
sv: Ange ett eller flera svar på e-postadresser (åtskilda med komma) för autosvararens e-post. Lämna tomt om det inte behövs.

en: Autoresponder Subject
sv: Autosvarare Ämne

en: Enter a custom subject text to the autoresponder email. Leave blank to use a default message.
sv: Ange en anpassad ämnestext till autosvararens e-postmeddelande. Lämna tomt för att använda ett standardmeddelande.

en: Autorespond Text
sv: Autosvar text

en: Enter a message that will be sent to the users email address once he has submitted the form.
sv: Ange ett meddelande som skickas till användarens e-postadress när han har skickat in formuläret.

en: If left empty no auto-response will be sent.
sv: Om den lämnas tom kommer inget autosvar att skickas.

en: Hide Form Labels
sv: Formulär-etiketter

en: Check if you want to hide form labels above the form elements. The form will instead try to use an inline label (not supported on old browsers)
sv: Kontrollera om du vill dölja formuläretiketter ovanför formulärelementen. Formuläret försöker istället använda en inbyggd etikett (stöds inte i gamla webbläsare)

en: Label/Send Button alignment
sv: Etikett / Skicka knappjustering

en: Select how to align the form labels and the send button
sv: Välj hur man ska justera formuläretiketterna och skicka-knappen

en: Centered
sv: Centrerad

en: Form Color Scheme
sv: Färgschema för formulär

en: Select a form color scheme here
sv: Välj ett färgschema

en: Light transparent
sv: Ljus transparent

en: Dark transparent
sv: transparent

en: Heading Tag
sv: Rubriktagg

en: Enter any number of options that the visitor can choose from. Separate these Options with a comma.
sv: Ange valfritt antal alternativ som besökaren kan välja mellan. Separera dessa alternativ med ett komma.

en: Example: Option 1, Option 2, Option 3
sv: Exempel: Alternativ 1, Alternativ 2, Alternativ 3

en: Note: If you want to use a comma in the option text you have to write 2 comma.
sv: Obs: Om du vill använda ett komma i alternativtexten måste du skriva två komma.

en: When selecting &quot;Valid E-Mail address with German Umlaut&quot; or &quot;Valid E-Mail address, extended characterset&quot; keep in mind, that not all E-Mail systems support these characters properly.
sv: När du väljer "Giltig e-postadress med tyska Umlaut" eller "Giltig e-postadress, utökad teckenuppsättning" kom ihåg att inte alla e-postsystem stöder dessa tecken ordentligt.

en: Form Element Type
sv: Form Element

en: Form Element: Text Input
sv: Formelement: textinmatning

en: Form Element: Text Area
sv: Formelement: Textområde

en: Form Element: Select Element
sv: Formelement: Välj element

en: Form Element: Checkbox
sv: Formelement: kryssruta

en: Form Element: Datepicker
sv: Formelement: Datapicker

en: Custom HTML: Add a Description
sv: Anpassad HTML: Lägg till en beskrivning

en: Form Element Label
sv: Dataelementets beteckning

en: Form Element Options
sv: Elementalternativ

en: Multiple answers
sv: Flera svar

en: Check if you want to enable multiple answers
sv: Kontrollera om du vill aktivera flera svar

en: Preselect checkbox
sv: Markera kryssrutan

en: Check if you want to preselect the checkbox
sv: Markera om du vill förmarkera kryssrutan

en: Add Description
sv: Lägg till beskrivning

en: Form Element Validation
sv: Formelementvalidering

en: No Validation
sv: Ingen verifiering

en: Is not empty
sv: Är inte tom

en: Valid E-Mail address
sv: Giltig e-postadress

en: Valid E-Mail address with German Umlaut
sv: Giltig e-postadress med tyska Umlaut

en: Valid E-Mail address, extended characterset
sv: Giltig e-postadress, utökad teckenuppsättning

en: Valid Phone Number
sv: Ange giltigt telefonnummer

en: Valid Number
sv: Giltigt kortnummer

en: Valid Positiv Number including 0
sv: Giltigt positivt nummer inklusive 0

en: Form Element Width
sv: Elementbredd

en: Change the width of your elements and let them appear beside each other instead of underneath
sv: Ändra bredden på dina element och låt dem visas bredvid varandra istället för under

en: Fullwidth
sv: Fullbredd

en: Heading Type
sv: Rubriktyp

en: Select which kind of heading you want to display.
sv: Välj vilken typ av rubrik du vill använda.

en: Thank you for your Message!
sv: Tack för din beställning av kalk från Byggnadshyttan!

en: Please prove that you are human by solving the equation
sv: SPAM-skydd: Vänligen fyll i svaret

en: Content Slider
sv: Innehålls Slider

en: Display a content slider element
sv: Visa ett innehållsreglageelement

en: Content Slider Item
sv: Innehållsreglaget

en: A Content Slider Element Item
sv: Ett element för innehållsreglaget

en: Heading
sv: Rubrik

en: Do you want to display a heading above the slides?
sv: Vill du visa en rubrik ovanför bilderna?

en: Add/Edit Slides
sv: Lägg till/Redigera bildspelsbilder

en: Here you can add, remove and edit the slides you want to display.
sv: Här kan du lägga till, ta bort och redigera bilderna du vill visa.

en: Slide 1
sv: Diabild 1

en: Slide 2
sv: Diabild 2

en: Slider controls
sv: Bildspelsreglage

en: Do you want to display slider control buttons?
sv: Vill du visa reglageknapparna?

en: Yes, display arrow control buttons
sv: Ja, visa pilknapparna

en: Yes, display dot control buttons
sv: Ja, visa punktkontrollknappar

en: No, do not display any control buttons
sv: Nej, visa inga kontrollknappar

en: Columns
sv: Kolumner

en: How many Slide columns should be displayed?
sv: Hur många bildkolumner ska visas?

en: 1 Column
sv: 1 kolumn

en: 2 Columns
sv: 2 kolumner

en: 3 Columns
sv: 3 kolumner

en: 4 Columns
sv: 4 kolumner

en: 5 Columns
sv: 5 kolumner

en: 6 Columns
sv: 6 kolumner

en: Content Padding
sv: Innehållsutfyllnad

en: Font Colors
sv: Textfärger

en: Either use the themes default colors or apply some custom ones
sv: Använd antingen standardfärgerna för teman eller använd några anpassade

en: Define Custom Colors
sv: Ange egen färg

en: Select a custom font color. Leave empty to use the default
sv: Välj en anpassad teckenstorlek. Lämna tomt för att använda standardvärdet

en: Choose the transition for your content slider.
sv: Välj övergången för ditt innehållsreglage.

en: Autorotation active?
sv: Autorotation aktiv?

en: Check if the content slider should rotate by default
sv: Kontrollera om innehållsreglaget ska rotera som standard

en: Slider autorotation duration
sv: Skjutreglage autorotation varaktighet

en: Images will be shown the selected amount of seconds.
sv: Bilderna visas den valda mängden sekunder.

en: Slide Title
sv: Slide titel

en: Enter the slide title here (Better keep it short)
sv: Ange bildtiteln här (Bättre hålla kort)

en: Slide Content
sv: Slide innehåll

en: Enter some content here
sv: Skriv in innehåll här...

en: Slide Content goes here
sv: Bildinnehåll går här

en: Title Link?
sv: Titel länk?

en: Where should your title link to?
sv: Var ska din titel länka till?

en: Second
sv: Sekund

en: Minute
sv: Minut

en: Hour
sv: Timme

en: Day
sv: Dag

en: Week
sv: Vecka

en: Month
sv: Månad

en: Year
sv: År

en: Seconds
sv: Sekunder

en: Minutes
sv: Minuter

en: Hours
sv: Timmar

en: Days
sv: Dagar

en: Weeks
sv: Veckor

en: Months
sv: Månader

en: Years
sv: År

en: Animated Countdown
sv: Animerad nedräkning

en: Display a countdown to a specific date
sv: Visa en nedräkning till ett visst datum

en: Date
sv: Datum

en: Pick a date in the future.
sv: Välj ett datum i framtiden.

en: Pick the hour of the day
sv: Välj timme på dagen

en: Pick the minute of the hour
sv: Välj timmen

en: Timezone
sv: Tidszon

en: Select the timezone of your date.
sv: Välj tidszon för ditt datum.

en: Smallest time unit
sv: Minsta tidsenhet

en: The smallest unit that will be displayed
sv: Den minsta enheten som visas

en: Largest time unit
sv: Största tidsenhet

en: The largest unit that will be displayed
sv: Den största enheten som kommer att visas

en: Text Alignment
sv: Textjustering

en: Choose here, how to align your text
sv: Välj här, hur du justerar din text

en: Alignment
sv: Justering

en: Number Font Sizes
sv: Antal teckensnittsstorlekar

en: Select a custom font size for the numbers.
sv: Välj en anpassad teckenstorlek för siffrorna.

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Choose the colors here
sv: Välj färger här

en: Theme colors
sv: Temafärger

en: Transparent Light
sv: Transparant - Ljus

en: Transparent Dark
sv: Transparant - Mörk

en: Here you can set the background color of your Dropcap
sv: Här kan du ställa in bakgrundsfärgen på din Dropcap

en: Select a custom background color for your dropcap here
sv: Välj en anpassad bakgrundsfärg för din dropcap här

en: Events Countdown
sv: Nedräkning av händelser

en: Plugin Additions
sv: Plugin-tillägg

en: Display a countdown to the next upcoming event
sv: Visa en nedräkning till nästa kommande evenemang

en: Select one or more taxonomies to get the next event for countdown. If none are selected all events are used.
sv: Välj en eller flera taxonomier för att få nästa händelse för nedräkning. Om ingen väljs används alla händelser.

en: Display Event Title?
sv: Visa händelsens titel?

en: Choose here, if you want to display the event title
sv: Välj här om du vill visa evenemangets titel

en: No Title, timer only
sv: Ingen titel, endast timer

en: Title on top
sv: Titel på toppen

en: Title below
sv: Titel nedan

en: Problems with next upcoming event incorrect?
sv: Problem med nästa kommande händelse felaktigt?

en: Sometimes the next upcoming event is not queried correctly. This is a known bug. In this case select a number of days to start the query before today. Usually 3-4 days should fix the problem.
sv: Ibland ifrågasätts inte nästa kommande evenemang korrekt. Detta är ett känt fel. Välj i så fall ett antal dagar för att starta frågan före idag. Vanligtvis bör 3-4 dagar lösa problemet.

en: No problems
sv: Inga problem!

en: Text Settings
sv: Textinställningar

en: Upcoming
sv: Kommande

en: Upcoming Events
sv: Kommande evenemang

en: Show a list of upcoming events
sv: Visa en lista över kommande evenemang

en: Select which entries should be displayed by selecting a taxonomy. If none are selected all events are shown.
sv: Välj vilka poster som ska visas genom att välja en taxonomi. Om ingen väljs visas alla händelser.

en: Entry Number
sv: ingångsnummer

en: How many items should be displayed?
sv: Hur många objekt ska visas?

en: Should a pagination be displayed?
sv: Ska en paginering visas?

en: Gallery
sv: Galleri

en: Creates a custom gallery
sv: Skapar ett anpassat galleri

en: Edit Gallery
sv: Redigera Galleri

en: Create a new Gallery by selecting existing or uploading new images
sv: Skapa ett nytt galleri genom att välja befintligt eller ladda upp nya bilder

en: Add/Edit Gallery
sv: Lägg till/redigera galleri

en: Insert Images
sv: Infoga bilder

en: Gallery Style
sv: Galleri stil

en: Choose the layout of your Gallery
sv: Välj layout för ditt galleri

en: Small Thumbnails
sv: Små miniatyrer

en: Big image with thumbnails below
sv: Stor bild med miniatyrer nedan

en: Big image only, other images can be accessed via lightbox
sv: Endast stor bild, andra bilder kan nås via lightbox

en: Gallery Big Preview Image Size
sv: Galleri Stor förhandsgranskning Bildstorlek

en: Choose image size for the Big Preview Image
sv: Välj bildstorlek för den stora förhandsgranskningsbilden

en: Force same size for all big preview images?
sv: Tvinga samma storlek för alla stora förhandsgranskningsbilder?

en: Depending on the size you selected above, preview images might differ in size. Should the theme force them to display at exactly the same size?
sv: Beroende på storleken du valde ovan kan förhandsgranskningsbilderna skilja sig åt i storlek. Ska temat tvinga dem att visa exakt samma storlek?

en: Yes, force same size on all Big Preview images, even if they use a different aspect ratio
sv: Ja, tvinga samma storlek på alla stora förhandsgranskningsbilder, även om de använder ett annat bildförhållande

en: No, do not force the same size
sv: Nej, tvinga inte samma storlek

en: Gallery Preview Image Size
sv: Galleri Förhandsgranska bildstorlek

en: Choose image size for the small preview thumbnails
sv: Välj bildstorlek för de små förhandsgranskningsminiatyrerna

en: Thumbnail Columns
sv: Miniatyrbildskolumner:

en: Choose the column count of your Gallery
sv: Välj kolumnantalet i ditt galleri

en: Image Link
sv: Bildlänk

en: By default images link to a larger image version in a lightbox. You can change this here. A custom link can be added when editing the images in the gallery.
sv: Som standard länkar bilder till en större bildversion i en ljuslåda. Du kan ändra detta här. En anpassad länk kan läggas till när bilderna redigeras i galleriet.

en: Lightbox linking active
sv: Ljusboxlänkning aktiv

en: Use custom link (fallback is image link)
sv: Använd anpassad länk (reserv är bildlänk)

en: Open the images in the browser window
sv: Öppna bilderna i webbläsarfönstret

en: Open the images in a new browser window/tab
sv: Öppna bilderna i ett nytt webbläsarfönster / flik

en: No, don't add a link to the images at all
sv: Nej, lägg inte till en länk till bilderna alls

en: Custom link destination
sv: Anpassad länkdestination

en: Select where an existing custom link should be opened.
sv: Välj var en befintlig anpassad länk ska öppnas.

en: Open in same window
sv: Öppna i samma fönster

en: Open in a new window
sv: Öppna i nytt fönster

en: Lightbox image description text
sv: Ljusbox bild beskrivningstext

en: Select which text defined in the media gallery is displayed below the lightbox image.
sv: Välj vilken text som definieras i mediegalleriet som visas under ljusboxbilden.

en: No text
sv: Ingen text

en: Image title
sv: Bildrubrik

en: Image description (or image title if empty)
sv: Bildbeskrivning (eller bildtitel om den är tom)

en: Image caption (or image title if empty)
sv: Bildtext (eller bildtitel om den är tom)

en: Thumbnail fade in effect
sv: Miniatyrbilden bleknar i kraft

en: You can set when the gallery thumbnail animation starts
sv: Du kan ställa in när animeringen för galleriets miniatyrbild startar

en: Disable all animations
sv: Inaktivera alla animationer

en: Show the animation when user scrolls to the gallery
sv: Visa animationen när användaren rullar till galleriet

en: Activate animation on page load (might be preferable on large galleries)
sv: Aktivera animering vid sidläsning (kan vara att föredra i stora gallerier)

en: Horizontal Gallery
sv: Horisontellt galleri

en: Creates a horizontal scrollable gallery
sv: Skapar ett horisontellt rullbart galleri

en: Gallery Height
sv: Galleri-höjd

en: Set the gallery height in relation to the gallery container width
sv: Ställ in gallerihöjden i förhållande till galleriets containerbredd

en: Image Size
sv: Bildstorlek

en: Choose size for each image
sv: Välj storlek för varje bild

en: Gap between images
sv: Mellanrum mellan bilder (px)

en: Select the gap between the images
sv: Välj mellanrummet mellan bilderna

en: No Gap
sv: Inget avstånd

en: Large Gap
sv: Stor

en: Active Image Style
sv: Aktiv bildstil

en: How do you want to display the active image
sv: Hur vill du visa den aktiva bilden

en: No effect
sv: Ingen inverkan

en: Enlarge Image
sv: Förstora bilden

en: Initial Active Image
sv: Initial aktiv bild

en: Enter the Number of the image that should be open initially.
sv: Ange numret på bilden som bör vara öppen från början.

en: Gallery Settings
sv: Galleriinställningar

en: Gallery control styling?
sv: Styling av gallerikontroll?

en: Here you can select if and how to display the slideshow controls
sv: Här kan du välja om och hur du ska visa bildspelets kontroller

en: Minimal White
sv: Minimal vit

en: Minimal Black
sv: Minimal svart

en: Control Settings
sv: Styrinställningar

en: Use custom link (fallback is no link)
sv: Använd anpassad länk (reserv är ingen länk)

en: Click to show details
sv: "Klicka här för att visa detaljer"

en: Display a google map with one or multiple locations
sv: Visa en google-karta med en eller flera platser

en: This element has been disabled in your theme options. You can enable it in Enfold &raquo; Google Services.
sv: Detta element har inaktiverats i dina temalternativ. Du kan aktivera det i Enfold »Google-tjänster.

en: Add/Edit Map Locations
sv: Lägg till/Redigera kartplatser

en: Here you can add, remove and edit the map locations for your Google Map.
sv: Här kan du lägga till, ta bort och redigera kartplatserna för din Google Map.

en: Edit Location
sv: Redigera plats

en: Google Maps Locations
sv: Google Maps Platser

en: Display Zoom Control?
sv: Visa zoomkontroll?

en: Check to display the controls at the right side of the map
sv: Markera för att visa kontrollerna till höger på kartan

en: Display Map Type Selector
sv: Visa karttypsväljare

en: Choose to display the map type selector dropdown at the left of your map
sv: Välj att visa rullgardinsmenyn för karttyp till vänster på din karta

en: Dropdown
sv: Rullgardin

en: Horizontal buttons
sv: Horisontella knappar

en: Responsive (choosen by Google API)
sv: Responsiv (vald av Google API)

en: Display Streetview Activation Control?
sv: Visa Streetview Activation Control?

en: Check to display the control to activate streetview at the right side of the map
sv: Markera för att visa kontrollen för att aktivera gatuvy till höger om kartan

en: Map Controls
sv: Kart-kontroller

en: Zoom Level
sv: Zoom Nivå

en: Choose the zoom of the map on a scale from 1 (very far away) to 19 (very close)
sv: Välj zoom på kartan på en skala från 1 (mycket långt borta) till 19 (mycket nära)

en: Set Zoom level automatically to show all markers
sv: Ställ in zoomnivån automatiskt så att alla markörer visas

en: Choose initial map view
sv: Välj den ursprungliga kartvyn

en: Choose the initial map view after loading the map
sv: Välj den ursprungliga kartvyn efter att kartan har laddats

en: Roadmap
sv: Vägkarta

en: Satellite
sv: Satellit

en: Terrain
sv: Terräng

en: Map Settings
sv: Kartinställningar

en: Map height
sv: Karthöjd

en: You can either define a fixed height in pixel like '300px' or enter a width/height ratio like 16:9
sv: Du kan antingen definiera en fast höjd i pixel som '300px' eller ange ett bredd / höjdförhållande som 16: 9

en: Color Saturation
sv: Färgmättnad

en: Choose the saturation of your map
sv: Välj mättnad på din karta

en: Full color fill
sv: Full färg

en: Oversaturated
sv: Övermättad

en: Slightly oversaturated
sv: Något övermättad

en: Normal Saturation
sv: normal mättnad

en: Muted colors
sv: Dämpade färger

en: Greyscale
sv: Gråskala

en: Custom Overlay Color
sv: Anpassad överläggsfärg

en: Select a custom color for your Map here. The map will be tinted with that color. Leave empty if you want to use the default map color
sv: Välj en anpassad färg för din karta här. Kartan tonas med den färgen. Lämna tomt om du vill använda standardkartfärgen

en: Link to Google Maps
sv: Länka till Google Maps

en: Choose the way the map is loaded
sv: Välj hur kartan laddas

en: Show Google Maps immediately
sv: Visa Google Maps omedelbart

en: User must accept to show Google Maps
sv: Användaren måste acceptera för att visa Google Maps

en: Only open Google Maps in new window
sv: Öppna bara Google Maps i nytt fönster

en: Button text confirm to load Google Maps
sv: Knapptext bekräftar för att ladda Google Maps

en: Enter the text to display that user has to accept to load the map.
sv: Ange texten som användaren måste acceptera för att ladda kartan.

en: Click to load Google Maps
sv: Klicka för att ladda Google Maps

en: Direct link to Google Maps page
sv: Direktlänk till Google Maps-sidan

en: Enter the text to display that we link to Google Maps page.
sv: Ange texten för att visa som vi länkar till Google Maps-sidan.

en: Open Google Maps in a new window
sv: Öppna Google Maps i ett nytt fönster

en: Fallback Image to replace Google Maps
sv: Tillbakabild för att ersätta Google Maps

en: Upload or select a fallback image that is displayed instead of Google Maps or until the map is loaded
sv: Ladda upp eller välj en reservbild som visas istället för Google Maps eller tills kartan har laddats

en: Insert Fallback Image
sv: Infoga reservbild

en: Conditional Load
sv: Villkorlig

en: Full Adress
sv: Adress

en: Enter the Address, then hit the 'Fetch Coordinates' Button. If the address was found the coordinates will be displayed
sv: Ange adressen och tryck sedan på knappen "Hämta koordinater". Om adressen hittades kommer koordinaterna att visas

en: Location
sv: Plats

en: Marker Tooltip
sv: Kartmarkörens hjälptext

en: Enter some text here. If the user clicks on the marker the text will be displayed
sv: Ange lite text här. Om användaren klickar på markören visas texten

en: Display Tooltip by default
sv: Visa verktygstips som standard

en: Check to display the tooltip by default. If unchecked user must click the marker to show the tooltip
sv: Markera för att visa verktygstipsen som standard. Om okontrollerad användare måste klicka på markören för att visa verktygstips

en: Custom Map Marker Image
sv: Anpassad markör bild

en: Use a custom Image as marker. (make sure that you use a square image, otherwise it will be cropped)
sv: Använd en anpassad bild som markör. (se till att du använder en fyrkantig bild, annars beskärs den)

en: Leave empty if you want to use the default marker
sv: Lämna tomt om du vill använda standardmarkören

en: Insert Marker Image
sv: Sätt in markörbild

en: Custom Map Marker Image Size
sv: Anpassad markör bild

en: How big should the marker image be displayed in height and width.
sv: Hur stor ska markörbilden visas i höjd och bredd.

en: Marker And Tooltip
sv: Markör och verktygstips

en: Address
sv: Adress

en: Admin notice for:
sv: Administratörsmeddelande för:

en: This element was disabled with theme option
sv: Detta element inaktiverades med temalternativ

en: Maps were disabled by the visitor on this site. Click to open the map in a new window.
sv: Kartor inaktiverades av besökaren på den här webbplatsen. Klicka för att öppna kartan i ett nytt fönster.

en: Vertical align
sv: Centrera vertikalt

en: Choose the vertical alignment of your cells content.
sv: Välj den vertikala justeringen av ditt cellinnehåll.

en: Cell Padding
sv: Mellanrum

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library. Leave empty if you don't want to use a background image.
sv: Antingen ladda upp en ny eller välj en befintlig bild från ditt mediebibliotek. Lämna tomt om du inte vill använda en bakgrundsbild.

en: Background Attachment
sv: Bakgrundsbilaga

en: Background can either scroll with the page or be fixed
sv: Bakgrund kan antingen bläddra med sidan eller fixas

en: Cell Link
sv: Celllänk

en: Select where this cell should link to
sv: Välj var den här cellen ska länka

en: Edit Cell
sv: Redigera cell

en: Delete Cell
sv: Ta bort

en: Clone Cell
sv: Duplicera spalt

en: Grid Row
sv: Spalter (fullbredd)

en: Add multiple Grid Rows below each other to create advanced grid layouts. Cells can be styled individually
sv: Lägg till flera rutnät under varandra för att skapa avancerade rutnätlayouter. Celler kan utformas individuellt

en: Mobile Behaviour
sv: Mobilt beteende

en: Choose how the cells inside the grid should behave on mobile devices and small screens
sv: Välj hur cellerna i nätet ska bete sig på mobila enheter och små skärmar

en: Default: Each cell is displayed on its own
sv: Förval: Varje block visas för sig själv

en: Cells appear beside each other, just like on large screens
sv: Celler visas bredvid varandra, precis som på stora skärmar

en: Mobile Breaking Point
sv: Mobil brytpunkt

en: Set the screen width when cells in this row should switch to full width
sv: Ställ in skärmbredden när celler i den här raden ska växla till full bredd

en: The cells in this row will switch to fullwidth at this screen width
sv: Cellerna i den här raden växlar till fullbredd vid denna skärmbredd

en: Choose if your layout grid should display any border
sv: Välj om ditt layoutgaller ska visa någon kant

en: No Borders
sv: Inga kanter

en: Borders on top and bottom
sv: Gränser på topp och botten

en: Borders between cells
sv: Gränser mellan celler

en: Borders on top and bottom and between cells
sv: Gränser på toppen och botten och mellan cellerna

en: Custom minimum height
sv: Anpassad minsta höjd

en: Do you want to use a custom or predefined minimum height?
sv: Vill du använda en anpassad eller fördefinierad minimihöjd?

en: At least 100&percnt; of Browser Window height
sv: Minst 100% av webbläsarens fönsterhöjd

en: At least 75&percnt; of Browser Window height
sv: Minst 75% av webbläsarens fönsterhöjd

en: At least 50&percnt; of Browser Window height
sv: Minst 50% av webbläsarens fönsterhöjd

en: At least 25&percnt; of Browser Window height
sv: Minst 25% av webbläsarens fönsterhöjd

en: Custom height in &percnt; based on browser windows height
sv: Anpassad höjd i% baserat på webbläsarens fönsterhöjd

en: Custom height in pixel
sv: Anpassad höjd i pixel

en: Section minimum custom height in &percnt;
sv: Sektionens minsta anpassade höjd i%

en: Define a minimum height for the gridrow in &percnt; based on the browser windows height
sv: Definiera en minsta höjd för rutan i% baserat på webbläsarens fönsterhöjd

en: Minimum height
sv: Minsta höjd

en: Set the minimum height of all the cells in pixel. eg:400px
sv: Ställ in minsta höjd för alla celler i pixel. t.ex.: 400 pixlar

en: The section will use the color scheme you select. Color schemes are defined on your styling page
sv: Avsnittet använder det färgschema du väljer. Färgscheman definieras på din stylingsida

en: (Show Styling Page)
sv: (Visa stylingsida)

en: Section Colors
sv: Topp delen färger

en: Delete Row
sv: Radera rad

en: Show/Hide Section
sv: Visa / dölj avsnitt

en: Edit Row
sv: Redigera rad

en: Clone Row
sv: Duplicera rad

en: Grid Row content hidden. Click here to show it
sv: Grid Row-innehåll dolt. Klicka här för att visa det

en: Set Cell Size
sv: Spalter

en: Add Cell
sv: Lägg till

en: Special Heading
sv: Rubrikblock

en: Creates a special Heading
sv: Skapar en speciell rubrik

en: Heading Text
sv: Rubriktext

en: Hello
sv: Hej

en: Heading Style
sv: Rubrikstil

en: Select a heading style
sv: Välj en rubrikstil

en: Default Style
sv: Standardstil

en: Heading Style Modern (left)
sv: Rubrikstil: vänsterjusterad

en: Heading Style Modern (centered)
sv: Rubrikstil: centrerad

en: Heading Style Modern (right)
sv: Rubrikstil Modern (höger)

en: Heading Style Classic (left, italic)
sv: Rubrikstil Classic (vänster, kursiv)

en: Heading Style Classic (centered, italic)
sv: Rubrikstil: centrerar kursiv

en: Heading Style Classic (right, italic)
sv: Rubrikstil Classic (höger, kursiv)

en: Heading Style Elegant (centered, optional icon)
sv: Rubrikstil elegant (centrerad, valfri ikon)

en: Subheading
sv: Underrubrik

en: Add an extra descriptive subheading above or below the actual heading
sv: Lägga till en extra beskrivande underrubrik ovanför eller under den faktiska rubriken

en: No Subheading
sv: Ingen underrubrik

en: Display subheading above
sv: Placera underrubriken ovanför

en: Display subheading below
sv: Placera underrubriken under

en: Subheading Text
sv: Underrubrikens text

en: Add your subheading here
sv: Lägg till ditt undertitel här

en: Select to show an additional icon above headline
sv: Välj för att visa en extra ikon ovanför rubriken

en: Display Icon
sv: Displayikon

en: Select an icon to display above the headline
sv: Välj en ikon som ska visas ovanför rubriken

en: Default Size
sv: Förvald storlek

en: Flexible font size (adjusts to screen width)
sv: Flexibel teckensnittsstorlek (anpassas till skärmbredd)

en: Fixed font size
sv: Teckensnitt med fast breddsteg

en: Heading Font Sizes
sv: Rubrikstorlekar för teckensnitt

en: Select a custom font size for the heading.
sv: Välj en anpassad teckenstorlek för rubriken.

en: Subheading Font Sizes
sv: Underrubrikstorlekar

en: Select a custom font size for the subheading.
sv: Välj en anpassad teckenstorlek för underrubriken.

en: Icon Font Size
sv: Teckenstorlek för ikon

en: Select a custom font size for the icon
sv: Välj en anpassad teckenstorlek för ikonen

en: Font Sizes
sv: Teckensnittsstorlekar

en: Heading Color
sv: Rubrik färg

en: Select a heading color
sv: Välj rubrik färg.

en: Meta Color
sv: Färginställningar för Meta

en: Select a custom font color for your Heading here
sv: Välj en anpassade teckensnittsfärg på din rubrik här

en: Custom Icon Color
sv: Anpassad ikonfärg

en: Select a custom icon color for your Heading here
sv: Välj en anpassade teckensnittsfärg på din rubrik här

en: Margin
sv: Marginal

en: Set the distance from the content to other elements here. Leave empty for default value. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;. px is used as default unit.
sv: Ställ in avståndet från innehållet till andra element här. Lämna tomt för standardvärde. Både pixel- och% -baserade värden accepteras. t.ex.: 30 pixlar, 5%. px används som standardenhet.

en: Margin-Right
sv: Höger marginal

en: Margin-Left
sv: Vänster marginal

en: Icon Padding Bottom
sv: Padding i botten

en: Icon bottom padding in pixel
sv: Mellanrum Nedre i pixlar

en: Spacing
sv: Avstånd

en: Header Text Link?
sv: Rubriktextlänk?

en: Do you want to apply a link to the header text?
sv: Vill du använda en länk till rubriktexten?

en: Headline Rotator
sv: Rubrikroterare

en: Creates a text rotator for dynamic headings
sv: Skapar en textrotator för dynamiska rubriker

en: Headline Rotator Item
sv: Rubrikroterare

en: A Headline Rotator Headline Element
sv: En rubrik Rotator Rubrik Element

en: Prepended static text
sv: Förberedd statisk text

en: Enter static text that should be displayed before the rotating text
sv: Ange statisk text som ska visas före den roterande texten

en: We are
sv: Vi är

en: Add/Edit rotating text
sv: Lägg till / redigera roterande text

en: Here you can add, remove and edit the rotating text
sv: Här kan du lägga till, ta bort och redigera den roterande texten

en: Edit Text Element
sv: Text-element

en: great
sv: bra

en: smart
sv: smart,

en: fast
sv: snabb

en: Appended static text
sv: Bifogad statisk text

en: Enter static text that should be displayed after the rotating text
sv: Ange statisk text som ska visas efter den roterande texten

en: Activate Multiline?
sv: Aktivera Multiline?

en: Check if prepended, rotating and appended text should each be displayed on its own line
sv: Kontrollera om förberedd, roterande och bifogad text var och en ska visas på sin egen rad

en: Text align
sv: Text justering

en: Alignment of the text
sv: Justering av texten

en: Headline Font Sizes
sv: Rubrikstorlekar för teckensnitt

en: Select a custom font size for the headline in pixel or viewport width.
sv: Välj en anpassad teckenstorlek för rubriken i pixel eller visningsportbredd.

en: Autorotation duration
sv: Autorotationslängd

en: Each rotating textblock will be shown the selected amount of seconds.
sv: Varje roterande textblock visas det valda antalet sekunder.

en: Rotation Animation
sv: Rotationsanimering

en: Select the rotation animation
sv: Välj rotationsanimationen

en: Top to bottom
sv: Uppifrån och ned

en: Bottom to top
sv: Nedifrån och upp

en: Fade only
sv: Bleka bara

en: Typewriter
sv: Skrivmaskin

en: HTML Markup
sv: HTML-markering

en: Select which kind of HTML markup you want to apply to set the importance of the headline for search engines
sv: Välj vilken typ av HTML-markering du vill använda för att ställa in rubrikens betydelse för sökmotorer

en: Paragraph
sv: Paragraf

en: Rotating Text
sv: Rotera text

en: Enter the rotating text here (Better keep it short)
sv: Ange den roterande texten här (Bättre hålla den kort)

en: Text Link?
sv: Textlänk

en: Do you want to apply a link to the text?
sv: Vill du använda en länk till texten?

en: Separator / Whitespace
sv: Avdelare / Tomt utrymme

en: Creates a delimiter/whitespace to separate elements
sv: Skapar en avgränsare / blanksteg för att separera element

en: Horizontal Ruler Styling
sv: Horisontell linjalstyling

en: Here you can set the styling and size of the HR element
sv: Här kan du ställa in HR-elementets utformning och storlek

en: Big Top and Bottom Margins
sv: Stora topp- och bottenmarginaler

en: Fullwidth Separator
sv: Fullbreddsseparator

en: Whitespace
sv: Blanktecken

en: Short Separator
sv: Kort avskiljare

en: Should an icon be displayed at the center?
sv: Ska en ikon visas i mitten?

en: Yes, display Icon
sv: Ja, visa ikon

en: Select an icon below
sv: Välj en ikon nedan

en: Set the position of the short ruler
sv: Ställ in positionen för den korta linjalen

en: Section Top Shadow
sv: Avsnitt Top Shadow

en: Display a small styling shadow at the top of the section
sv: Visa en liten stylingskugga längst upp i sektionen

en: Display shadow
sv: Visa skugga

en: Do not display shadow
sv: Visa inte skugga

en: How much whitespace do you need? Enter a pixel value. Positive value will increase the whitespace, negative value will reduce it. eg: '50', '-25', '200'
sv: Hur mycket utrymme behöver du? Ange ett pixelvärde. Positivt värde ökar det vita utrymmet, negativt värde minskar det. t.ex.: '50', '-25', '200'

en: none
sv: ingen

en: thin
sv: tunn

en: fat
sv: fett

en: Enter a custom width. Both, px and &percnt; values are allowed. When using an icon width for rulers are limited to 45%.
sv: Ange en anpassad bredd. Både värdena px och% är tillåtna. När du använder en ikon är linjebredden begränsad till 45%.

en: Top Margin in px
sv: Högsta marginal i px

en: Bottom Margin in px
sv: Bottenmarginal (px)

en: Leave empty for default theme color
sv: Lämna tomt för standard färg.

en: Display an icon with optional hover effect
sv: Visa en ikon med valfri svävareffekt

en: Font Icon
sv: Teckensnitt Ikon

en: Select an Icon below
sv: Välj en ikon nedan

en: Optional Tooltip
sv: Valfritt verktygstips

en: Add a tooltip for this Icon. The tooltip will appear on mouse over
sv: Lägg till en verktygstips för den här ikonen. Verktygstipsen visas över musen

en: Please note: Images within the tooltip are currently not supported
sv: Obs! Bilder i verktygstips stöds för närvarande inte

en: Here you can set the style of the icon. Either display it inline as part of some text or let it stand alone with border and optional caption
sv: Här kan du ställa in ikonens stil. Antingen visa den inbyggd som en del av någon text eller låt den stå ensam med kantlinjer och valfri bildtext

en: Default inline style
sv: Standard inline stil

en: Standalone Icon with border and optional caption
sv: Fristående ikon med kantlinje och valfri bildtext

en: Icon Caption
sv: Ikontext

en: A small caption below the icon
sv: En liten bildtext under ikonen

en: Enter the font size in px, em or &percnt;
sv: Ange teckenstorleken i px, em eller &percnt;

en: Icon Position
sv: Ikonposition

en: Choose the alignment of your icon here
sv: Välj justeringen av din ikon här

en: Here you can set the color of the icon. Enter no value if you want to use the standard font color.
sv: Här kan du ställa in ikonens färg. Ange inget värde om du vill använda standardteckensnittsfärgen.

en: Should the icons appear in an animated way?
sv: Ska ikonerna visas animerat?

en: Animation activated
sv: Animering aktiverad

en: Animation deactivated
sv: Animering avaktiverad

en: Icon Box
sv: Ikonruta

en: Creates a content block with icon to the left or above
sv: Skapar ett innehållsblock med ikonen till vänster eller ovan

en: IconBox Icon
sv: IconBox-ikon

en: Select an IconBox Icon below
sv: Välj en IconBox-ikon nedan

en: Add an IconBox title here
sv: Lägg till en IconBox-titel här

en: IconBox Title
sv: Ikonruta Titel

en: Add some content for this IconBox
sv: Lägg till lite innehåll för den här IconBox

en: Click to add your own text here
sv: Klicka för att lägga till din egen text här

en: Defines the styling of the iconbox and the position of the icon
sv: Definierar utformningen av ikonrutan och positionen för ikonen

en: Display small icon at the left side of the title
sv: Visa liten ikon till vänster om titeln

en: Display icon at the left side of the whole content block
sv: Visningsikon till vänster om hela innehållsblocket

en: Display icon at the right side of the whole content block
sv: Visa ikon till höger om hela innehållsblocket

en: Display icon above the title
sv: Visa ikon ovanför titeln

en: Icon display
sv: Ikonvisning

en: Select how to display the icon beside your content
sv: Välj hur ikonen ska visas bredvid ditt innehåll

en: Small with border
sv: Liten med kant

en: Big without border
sv: Utan ram

en: Content block
sv: Innehållsblock

en: Select if the iconbox should receive a border around the content
sv: Välj om ikonrutan ska få en kant runt innehållet

en: Boxed content block with borders
sv: Innehållsblock med ramar

en: No box around content
sv: Ingen ruta runt innehåll

en: Custom Title Font Color
sv: Anpassad teckensnittsfärg

en: Custom Content Font Color
sv: Teckenfärg för anpassat innehåll

en: Icon Colors
sv: Ikonfärger

en: Select a custom background color. Leave empty to use the default
sv: Välj en anpassad bakgrundsfärg. Lämna tomt för att använda standard

en: Select a custom border color. Leave empty to use the default
sv: Välj en anpassad kantfärg. Lämna tomt för att använda standard

en: Title Font Sizes
sv: Titelstorlekstorlekar

en: Select a custom font size for the title. Using non default values might need CSS styling.
sv: Välj en anpassad teckenstorlek för titeln. Att använda icke-standardvärden kan behöva CSS-styling.

en: Content Font Sizes
sv: Innehållsstorlekar

en: Select a custom font size for the content.
sv: Välj en anpassad teckenstorlek för innehållet.

en: Do you want to apply a link to the title?
sv: Vill du använda en länk till titeln?

en: Apply link to icon
sv: Använd länk till:

en: Do you want to apply the link to the icon?
sv: Vill du använda länken på ikonen?

en: No, apply link to the title
sv: Nej, använd länk till titeln

en: Yes, apply link to icon and title
sv: Ja, använd länk till ikon och titel

en: Yes, apply link to icon only
sv: Ja, använd endast länken till ikonen

en: Icon Grid
sv: Ikonrutmönster

en: Creates an icon grid with toolips or flip content
sv: Skapar ett ikongaller med verktygstips eller vänd innehåll

en: Icon Grid Item
sv: Ikon Rutnät

en: An Icon Grid Element Item
sv: Ett ikonelement Element Element

en: Add/Edit Grid items
sv: Lägg till / redigera rutnätobjekt

en: Here you can add, remove and edit the items of your item grid.
sv: Här kan du lägga till, ta bort och redigera ditt CV.

en: Edit Grid Item
sv: Redigera detta rutnätsobjekt

en: Grid Title 1
sv: Avdelning 1

en: Enter content here
sv: Skriv in innehåll här...

en: Grid Title 2
sv: Avdelning 2

en: Grid Title 3
sv: Avdelning 3

en: Content Appearance
sv: Innehållets utseende

en: Change the appearance of your icon grid
sv: Ändra utseendet på ditt ikongaller

en: Content appears in Flip Box
sv: Innehållet visas i Flip Box

en: Content appears in Tooltip
sv: Innehåll visas i verktygstips

en: Mobile Flip Box Close Behaviour
sv: Mobil flipbox nära beteende

en: Select the behaviour of an open flipbox on mobile devices and touch screens
sv: Välj beteendet för en öppen flipbox på mobila enheter och pekskärmar

en: Close only when visitor clicks in icongrid
sv: Stäng endast när besökaren klickar i icongrid

en: Also close when user clicks outside icongrid
sv: Stäng också när användaren klickar utanför icongrid

en: Grid Styling
sv: Rutnätsstil

en: Select a custom font size for the titles.
sv: Välj en anpassad teckenstorlek för titlarna.

en: Sub-Title Font Sizes
sv: Underrubrikstorlekar

en: Select a custom font size for the sub titles.
sv: Välj en anpassad teckenstorlek för underrubrikerna.

en: Select a custom font size for the content on the backside of the flipbox or the tooltip.
sv: Välj en anpassad teckensnittsstorlek för innehållet på baksidan av flipboxen eller verktygstipset.

en: Icon Font Sizes
sv: Teckenstorlek

en: Select a custom font size for the icon.
sv: Välj en anpassad teckenstorlek för ikonen.

en: Items Padding
sv: Artiklar stoppning

en: Custom Icon Font Color
sv: Anpassad ikon teckensnittsfärg

en: Custom Sub-Title Font Color
sv: Anpassad underteckensnittsfärg

en: Background Colors
sv: Bakgrundsfärger

en: Custom Background Front
sv: Anpassad bakgrundsfront

en: Select the type of background.
sv: Välj bakgrundstyp.

en: Custom Background Color Front
sv: Anpassad bakgrundsfärg

en: Custom Background Back / Tooltip
sv: Anpassad bakgrundsbaksida / verktygstips

en: Custom Background Color Back / Tooltip
sv: Anpassad bakgrundsfärg bakåt / verktygstips

en: Rotation Of Flip Box
sv: Rotation av Flip Box

en: Select the rotation axis for the flip box
sv: Välj rotationsaxeln för vändrutan

en: Rotate Y-axis
sv: Rotera Y-axeln

en: Rotate X-axis
sv: Rotera X-axeln

en: Grid Item Title
sv: Objekttitel

en: Enter the grid item title here (Better keep it short)
sv: Ange rutnätets titel här (Bättre hålla det kort)

en: Grid Item Sub-Title
sv: Underrubrik för rutnät

en: Enter the grid item sub-title here
sv: Ange rutnätets underrubrik här

en: Grid Item Icon
sv: Ikon för rutnät

en: Select an icon for your grid item below
sv: Välj en ikon för rutnätet nedan

en: Grid Item Content
sv: Artikelinnehåll

en: Enter some content here. Will be used as backside of flipbox or tooltip popup.
sv: Skriv in lite innehåll här. Kommer att användas som baksida av flipbox eller popup för verktygstips.

en: Grid Content goes here
sv: Innehåll går här

en: Grid Element Backside/Tooltip Content
sv: Grid Element Backside / Tooltip Content

en: Icon List
sv: Ikon lista

en: Creates a list with nice icons beside
sv: Skapar en lista med fina ikoner bredvid

en: Icon List Item
sv: Objekt för Ikon-lista

en: An Icon List Element Item
sv: Ett ikonlistelementobjekt

en: List Title 1
sv: Avdelning 1

en: List Title 2
sv: Avdelning 2

en: List Title 3
sv: Avdelning 3

en: Set the position of the icons
sv: Ställ in ikonen

en: List Styling
sv: Styling

en: Change the styling of your iconlist
sv: Ändra utformningen av din ikonlista

en: Default (Big List)
sv: Standard (stor lista)

en: Minimal small list
sv: Minimal liten lista

en: Select a custom icon font color. Leave empty to use the default
sv: Välj en anpassad teckenstorlek. Lämna tomt för att använda standardvärdet

en: Should the items appear in an animated way?
sv: Ska objekten visas animerat?

en: Enter the list item title here (Better keep it short)
sv: Ange listans titel här (Bättre hålla kort)

en: List Item Content
sv: Lista objektets innehåll

en: List Content goes here
sv: Innehåll går här

en: List Item Icon
sv: Ikon för listobjekt

en: Select an icon for your list item below
sv: Välj en ikon för listobjektet nedan

en: Link Behaviour
sv: Länkbeteende

en: Inserts an image of your choice
sv: Infogar en bild efter eget val

en: Copyright Info
sv: Copyrightinformation

en: Use the media manager to add/edit the copyright info.
sv: Använd mediahanteraren för att lägga till / redigera copyrightinformation.

en: Yes, always display copyright info
sv: Ja, visa alltid copyrightinformation

en: Yes, display icon and reveal copyright info on hover
sv: Ja, visa ikonen och avslöja copyrightinformation på svävaren

en: Image Caption
sv: Bildtext

en: Display a caption overlay?
sv: Visa en bildtextöverlägg?

en: Caption
sv: Bildtext

en: Add your caption text
sv: Lägg till din texttext

en: Caption custom font size?
sv: Anpassad teckenstorlek för bildtexten?

en: Size of your caption in pixel
sv: Bildtextens storlek i pixel

en: Caption Overlay Opacity
sv: Bildtext Overlay Opacitet

en: Set the opacity of your overlay: 0.1 is barely visible, 1.0 is opaque
sv: Ställ in opaciteten för ditt överlägg: 0,1 är knappt synlig, 1,0 är ogenomskinlig

en: 0.3
sv: 0,3

en: 0.5
sv: 0,5

en: 0.6
sv: 0,6

en: 0.7
sv: 0,7

en: 0.8
sv: 0,8

en: 0.9
sv: 0,9

en: Caption Overlay Background Color
sv: Överlägg bakgrundsfärg

en: Select a background color for your overlay here.
sv: Välj en bakgrundsfärg för ditt överlägg här.

en: Caption Font Color
sv: Bildteckenfärg

en: Select a font color for your overlay here.
sv: Välj en teckensnittsfärg för ditt överlägg här.

en: Image Styling
sv: Bildstyling

en: Choose a styling variaton
sv: Välj en stylingvariant

en: Circle (image height and width must be equal)
sv: Cirkel (bildens höjd och bredd måste vara lika)

en: No Styling (no border, no border radius etc)
sv: Ingen styling (ingen kant, ingen kantradie etc)

en: Image Alignment
sv: Bildjustering

en: Choose here, how to align your image
sv: Välj här, hur du justerar din bild

en: No special alignment
sv: Ingen speciell inriktning

en: Image Fade in Animation
sv: Bild bleknar i animering

en: Add a small animation to the image when the user first scrolls to the image position. This is only to add some 'spice' to the site and only works in modern browsers
sv: Lägg till en liten animation i bilden när användaren först rullar till bildpositionen. Detta är bara för att lägga till lite "krydda" på webbplatsen och fungerar bara i moderna webbläsare

en: Image Hover effect
sv: Aktivera bild hovringseffekt

en: Add a mouse hover effect to the image
sv: Lägg till en muspekareeffekt i bilden

en: Yes, slightly increase the image size
sv: Ja, öka bildstorleken något

en: Yes, slightly zoom the image
sv: Ja, zooma in bilden något

en: Caption Appearance
sv: Bildtext Utseende

en: When to display the caption?
sv: När ska bildtexten visas?

en: Always display caption
sv: Visa alltid bildtexten

en: Only display on hover
sv: Visas bara på svävaren

en: Image Link?
sv: Bildlänk

en: Where should your image link to?
sv: Vart ska bilden länka till?

en: Custom Title Attribute
sv: Anpassat titelattribut

en: Add a custom title attribute limited to this instance, replaces media gallery settings.
sv: Lägg till ett anpassat titelattribut som är begränsat till den här instansen, ersätter inställningar för mediegalleriet.

en: Custom Alt Attribute
sv: Anpassat Alt-attribut

en: Add a custom alt attribute limited to this instance, replaces media gallery settings.
sv: Lägg till ett anpassat alt-attribut som är begränsat till den här instansen, ersätter inställningar för mediagalleriet.

en: SEO improvements
sv: Förbättringar

en: Image with Hotspots
sv: Bild med hotspots

en: Inserts an image with one or many hotspots that show tooltips
sv: Infogar en bild med en eller flera hotspots som visar verktygstips

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library. Once an Image has been selected you can add your Hotspots
sv: Antingen ladda upp en ny eller välj en befintlig bild från ditt mediebibliotek. När en bild har valts kan du lägga till dina hotspots

en: Add/Edit your hotspots.
sv: Lägg till / redigera dina hotspots.

en: Here you can add, remove and edit the locations, tooltips and appearance for your hotspots.
sv: Här kan du lägga till, ta bort och redigera platser, verktygstips och utseende för dina hotspots.

en: Edit Hotspot Tooltip
sv: Redigera Hotspot Tooltip

en: Add Hotspot
sv: Hotspot

en: Select the hotspot styling
sv: Välj styling för hotspot

en: Numbered Hotspot
sv: Numrerad hotspot

en: Blank Hotspot
sv: Tom hotspot

en: Simple Fade in
sv: Enkel Fade

en: Show Tooltips
sv: Visa verktygstips

en: Select when to display the tooltips
sv: Välj när verktygstips ska visas

en: On Mouse Hover
sv: Dölj vid mouse over

en: Hotspot on mobile devices
sv: Hotspot på mobila enheter

en: Check if you always want to show the tooltips on mobile phones below the image. Recommended if your tooltips contain a lot of text
sv: Kontrollera om du alltid vill visa verktygstips på mobiltelefoner under bilden. Rekommenderas om dina verktygstips innehåller mycket text

en: Tooltip
sv: Tips

en: Enter a short descriptive text that appears if the user places his mouse above the hotspot
sv: Ange en kort beskrivande text som visas om användaren placerar musen ovanför hotspot

en: Tooltip Position
sv: Verktygstips, position

en: Select where to display the tooltip in relation to the hotspot
sv: Välj var verktyget ska visas i förhållande till hotspot

en: Top Centered
sv: Centrerad

en: Bottom Centered
sv: Bottenmeny centrerad

en: Left Top
sv: Vänster upptill

en: Left Bottom
sv: Nederst till vänster

en: Left Centered
sv: Vänster centrerad

en: Right Top
sv: Höger upptill

en: Right Bottom
sv: Nederst till höger

en: Right Centered
sv: Höger centrerad

en: Tooltip Width
sv: Verktygstipsbredd

en: Select the width of the tooltip. Height is based on the content
sv: Välj verktygstipsens bredd. Höjd baseras på innehållet

en: Extra Large
sv: Extra stor

en: Tooltip Style
sv: Verktygstipsstil

en: Choose the style of your tooltip
sv: Välj stil för din verktygstips

en: Default with drop shadow
sv: Standard med skugga

en: Hotspot Color
sv: Hotspot-färg

en: Set the colors of your hotspot
sv: Ställ in färgerna på din hotspot

en: Select a custom background color here
sv: Välj anpassad bakgrundsfärg

en: Select a custom font color here
sv: Välj en anpassad teckensnittsfärg här

en: Custom Pulse Color
sv: Anpassad pulsfärg

en: Select a custom pulse color here
sv: Välj en anpassad pulsfärg här

en: Hotspot Link?
sv: Hotspot-länk?

en: Where should your hotspot link to?
sv: Var ska din hotspot länka till?

en: Image with Hotspots - Click to insert image and hotspots
sv: Bild med hotspots - Klicka för att infoga bild och hotspots

en: Please install the plugin %1$sInstagram Feed%3$s or %2$sInstagram Feed Pro%3$s to display your Instagram feed.
sv: Installera pluginet %1$s Instagram Feed %3$s eller %2$s Instagram Feed Pro %3$s för att visa ditt Instagram-flöde.

en: Instagram Feed
sv: Instagram-flöde

en: Display an Instagram feed (Smash Balloon Plugin)
sv: Visa ett Instagram-flöde (Smash Balloon Plugin)

en: Leave empty to use default plugin settings.
sv: Lämna tomt för att använda standardinställningarna för plugin-program.

en: Select Content
sv: Välj innehåll

en: Select what content you want to display.
sv: Välj vilket innehåll du vill visa.

en: User Name
sv: Användarnamn

en: Hashtag(s)
sv: Hashtag (er)

en: Select Media
sv: Välj media

en: Select what media you want to display.
sv: Välj vilket media du vill visa.

en: Exclude Content
sv: Uteslut innehåll

en: Remove content which contain certain words or hashtags in the caption. Separate multiple entries by commas (e.g. #awesome,#mytag)
sv: Ta bort innehåll som innehåller vissa ord eller hashtags i bildtexten. Separera flera poster med komma (t.ex. # awesome, # mytag)

en: Filter Content
sv: Filtrera innehåll

en: Only display content which contain certain words or hashtags in the caption. Separate multiple entries by commas (e.g. #awesome,#mytag)
sv: Visa endast innehåll som innehåller vissa ord eller hashtags i bildtexten. Separera flera poster med komma (t.ex. # awesome, # mytag)

en: Whitelist Content
sv: Vitlista innehåll

en: Only display content that match one of the post ids in this "whitelist". Separate multiple entries by commas (e.g. 2,125)
sv: Visa endast innehåll som matchar ett av inläggs-id: n i den här vitlistan. Separera flera poster med kommatecken (t.ex. 2.125)

en: Sort Order
sv: Sorteringsordning

en: Select the sort order of the displayed photos/videos.
sv: Välj sorteringsordning för de foton / videor som visas.

en: Display initially
sv: Visa initialt

en: Number of columns in your feed
sv: Antal kolumner i ditt flöde

en: Select the number of columns to display.
sv: Välj hur många kolumner som maximalt visas.

en: Image Resolution
sv: Bildupplösning

en: Select the resolution of the images.
sv: Välj bildens upplösning.

en: Custom CSS Class
sv: Anpassad CSS klass

en: Add a CSS class to the feed container.
sv: Lägg till en CSS-klass i flödesbehållaren.

en: Show feed header
sv: Visa matarhuvud

en: Select to show the feed header
sv: Välj för att visa matningshuvudet

en: Show bio in header
sv: Visa i sidhuvud

en: Select to show the bio in header.
sv: Välj för att visa bio i rubrik.

en: Size of the header
sv: Rubrikens storlek

en: Select to size of the header.
sv: Välj storlek på rubriken.

en: Headercolor
sv: Sidhuvudfärg

en: Show the &quot;Load More&quot; Button
sv: Visa "Load More" -knappen

en: Background color of the button
sv: Knappens bakgrundsfärg

en: Text color of the button
sv: Knappens textfärg

en: Button text
sv: Knapptext

en: Enter text used for the button.
sv: Ange text för knappen.

en: Show the &quot;Follow on Instagram&quot; Button
sv: Visa knappen "Följ på Instagram"

en: Background color when hovering over a photo
sv: Bakgrundsfärg när du svävar över ett foto

en: Text/icon color when hovering over a photo
sv: Text / ikonfärg när du svävar över ett foto

en: Information to display when hovering over a photo
sv: Information som ska visas när du svävar över ett foto

en: Username
sv: Användarnamn

en: Expand Icon
sv: Expandera

en: Instagram Icon/Link
sv: Instagram-ikon / länk

en: Like/Comment Icons
sv: Gilla / kommentera ikoner

en: Show the photo caption
sv: Visa bildtexten

en: Number of characters
sv: Antal tecken

en: The number of characters of the caption to display. Any number.
sv: Antalet tecken i bildtexten som ska visas. Vilket nummer som helst.

en: Text color of the caption
sv: Bildtextens textfärg

en: Size of caption text
sv: Bildtextens storlek

en: The size of the caption text. Any number.
sv: Bildtextens storlek. Vilket nummer som helst.

en: Show the Likes & Comments
sv: Visa gillar & kommentarer

en: Select to show the Likes & Comments
sv: Välj för att visa Likes & Comments

en: Color of the Likes & Comments
sv: Likes & Comments färg

en: Size of Likes & Comments
sv: Storlek på gillar & kommentarer

en: The size of the text. Any number.
sv: Storleken på texten. Vilket nummer som helst.

en: Likes & Comments
sv: Gillar & Kommentarer

en: Number of rows in the carousel
sv: Antal rader i karusellen

en: Select the number of rows of photos/videos in the carousel
sv: Välj antalet rader med foton / videor i karusellen

en: Carousel Loop Type
sv: Karusellögla typ

en: Select the Carousel Loop Type
sv: Välj karusellslingtyp

en: Show Carousel Navigation Arrows
sv: Visa karusellnavigeringspilar

en: Select to show carousel navigation arrows
sv: Välj för att visa karusellnavigeringspilar

en: Show Carousel Pagination
sv: Visa karusellpaginering

en: Select to show carousel pagination
sv: Välj för att visa karusellpaginering

en: Enable Carousel Autoplay
sv: Aktivera automatisk uppspelning

en: Select to enable carousel autoplay
sv: Välj för att aktivera karusell autoplay

en: Carousel Interval Time
sv: Karusellintervall

en: The interval time between slides for autoplay in milliseconds. Any number.
sv: Intervalltiden mellan bilderna för autoplay i millisekunder. Vilket nummer som helst.

en: Carousel Slider Settings
sv: Inställningar för karusellreglaget

en: Select the type of Highlight for your feed.
sv: Välj typ av höjdpunkt för ditt flöde.

en: Highlight Pattern
sv: Markera mönster

en: How often a post is highlighted - eg. every 6th post. Any number.
sv: Hur ofta ett inlägg markeras - t.ex. var sjätte post. Vilket nummer som helst.

en: Highlight Offset
sv: Markera förskjutning

en: When to start the highlight pattern. Any number.
sv: När ska du starta markeringsmönstret. Vilket nummer som helst.

en: Highlight Hashtag
sv: Markera Hashtag

en: Highlight Grid Settings
sv: Markera rutnätinställningar

en: Caption Links
sv: Bildtextlänkar

en: Show comments in the lightbox
sv: Visa kommentarer i ljusrutan

en: Select to show comments in the lightbox.
sv: Välj för att visa kommentarer i ljusrutan.

en: Number of comments to show
sv: Antal kommentarer att visa

en: Enter the number of comments to show in the lightbox. Any number.
sv: Ange antalet kommentarer som ska visas i ljusrutan. Vilket nummer som helst.

en: Autoscroll
sv: Autorulla

en: Select to load more content automatically as the user scrolls down the page.
sv: Välj för att ladda mer innehåll automatiskt när användaren rullar ner på sidan.

en: Autoscroll distance
sv: Autoskrollavstånd

en: Enter the distance before the end of feed or page that triggers the loading of more content. Any number.
sv: Ange avståndet före slutet av flödet eller sidan som utlöser inläsning av mer innehåll. Vilket nummer som helst.

en: Auto Load More on Scroll
sv: Automatisk inläsning av mer på rullning

en: Disable the mobile layout
sv: Inaktivera mobillayouten

en: Select to disable the mobile layout
sv: Välj för att inaktivera mobillayouten

en: Display initially on mobile
sv: Visas initialt på mobil

en: Number of columns on mobile
sv: Antal kolumner på mobilen

en: Mobile Settings (smaller than 480 pixels)
sv: Mobilinställningar (mindre än 480 pixlar)

en: Please install and activate the plugin %1$sLeaflet Map%2$s to display your maps.
sv: Installera och aktivera plugin %1$s Leaflet Map %2$s för att visa dina kartor.

en: OSM - Leaflet Map
sv: OSM - Broschyrkarta

en: Displays a map based on OpenStreetMaps and Leaflet Map plugin
sv: Visar en karta baserad på plugin-programmet OpenStreetMaps och Leaflet Map

en: This element has been disabled in your theme options. You can enable it in Enfold -&raquo; Theme Extensions -&raquo; Leaflet Maps.
sv: Detta element har inaktiverats i dina temalternativ. Du kan aktivera den i Enfold - »Tematillägg -» Leaflet Maps.

en: OSM Marker Item
sv: OSM-markörobjekt

en: A OSM Map Marker
sv: En OSM-kartmarkör

en: Add/Edit Marker Locations
sv: Lägg till / redigera markörplatser

en: Here you can add, remove and edit the marker locations for your map.
sv: Här kan du lägga till, ta bort och redigera markörplatserna för din karta.

en: Markers
sv: Markörer

en: Initial Map Position
sv: Ursprunglig kartposition

en: Dragging Of Map
sv: Dra av karta

en: Choose whether the map can be draggable with mouse/touch or not
sv: Välj om kartan kan dras med mus / beröring eller inte

en: Allow dragging
sv: Tillåt att dra

en: Do not allow dragging
sv: Tillåt inte att dra

en: Marker Popup Handling
sv: Hantering av popup-markör

en: Choose if you want popups of the markers to close when user clicks the map
sv: Välj om du vill att popup-fönster på markörerna ska stängas när användaren klickar på kartan

en: Do not close with click on map
sv: Stäng inte med klicka på kartan

en: Close with click on map
sv: Stäng med klicka på kartan

en: Keyboard Support
sv: Tangentbordssupport

en: Choose if you want keyboard support for interacting with the map
sv: Välj om du vill ha tangentbordssupport för att interagera med kartan

en: Map Interaction
sv: interaktion

en: Zoom Control
sv: Zoom-kontroll

en: Choose to add a zoom control to the map
sv: Välj att lägga till en zoomkontroll på kartan

en: No Zoom Control
sv: Markera rutan för att inaktivera zoom och panorering på Google Maps.

en: Display Zoom Control
sv: Visa zoomkontroll

en: Scroll Wheel Zoom
sv: Zooma med rullnings hjul

en: Choose if the map can be zoomed by using the mouse wheel.
sv: Välj om kartan kan zoomas med hjälp av mushjulet.

en: Touch Zoom
sv: Tryck på Zooma

en: Choose if the map should support zoom by touch and drag
sv: Välj om kartan ska stödja zoom genom att trycka och dra

en: Initial Zoom Level
sv: Initial zoomnivå

en: Minimum Zoom Level
sv: Minsta zoomnivå

en: Maximum Zoom Level
sv: Maximal zoomnivå

en: Scale Information
sv: Skalainformation

en: Choose to show scale information on the map
sv: Välj att visa skalainformation på kartan

en: Select if you want to grayscale the map. 0% is unchanged, 100% complete gray. This feature is not supported by older browsers.
sv: Välj om du vill gråskala kartan. 0 % i s oförändrad, 100 % c grå. Den här funktionen stöds inte av äldre webbläsare.

en: Detect Retina Display
sv: Upptäck näthinnesskärm

en: Choose to autodetect a retina screen
sv: Välj att automatiskt upptäcka en näthinnesskärm

en: Color and Display
sv: Färg och display

en: Select the width of the map in % of the container containing the map.
sv: Välj kartans bredd i % o f behållaren som innehåller kartan.

en: Select the height of the map in pixel.
sv: Välj kartans höjd i pixel.

en: Map Size
sv: Kart-storlek

en: Additional Map Attributes
sv: Ytterligare kartattribut

en: Marker Location
sv: Spara Markörposition

en: Draggable Marker
sv: Flyttbar markör

en: Choose if the marker is draggable or fixed
sv: Välj om markören kan dras eller fixas

en: Not draggable
sv: Inte dragbar

en: Draggable
sv: Flyttbar (drag)

en: Marker Popup
sv: Markör popup

en: Enter some text here that will be displayed above the marker. You may also include a link.
sv: Ange lite text här som kommer att visas ovanför markören. Du kan också inkludera en länk.

en: Marker Popup Visibility
sv: Synlighet för popup-markör

en: Choose if the marker popup is visible on pageload or marker needs to be clicked to open it
sv: Välj om popup-fönstret ska visas på sidladdningen eller om markören måste klickas för att öppna den

en: Click to open popup
sv: Klicka för att öppna popup

en: Show popup on pageload
sv: Visa popup på sidladdning

en: Enter an optional tooltip that is displayed when you hover over the marker (different from Marker Popup)
sv: Ange ett valfritt verktygstips som visas när du håller muspekaren över markören (skiljer sig från popup-markör)

en: Marker
sv: Markör

en: Choose to use default plugin marker icon or upload a custom icon (png or jpg)
sv: Välj att använda standardmarkörsikonen eller ladda upp en anpassad ikon (png eller jpg)

en: Default icon
sv: Standard-ikon

en: Upload custom icon
sv: Ladda upp anpassad ikon

en: Use a custom link
sv: Använd en anpassad länk

en: Choose Icon Image
sv: Välj Ikonbild

en: Insert Icon Image
sv: Infoga ikonbild

en: Custom URL To Marker Icon
sv: Anpassad URL till markörikon

en: Enter a custom URL to the marker icon
sv: Ange en anpassad URL till markörikonen

en: Icon Width
sv: Ikon bredd

en: Select the width of the icon in pixel
sv: Välj bredden på ikonen i pixel

en: Select the height of the icon in pixel
sv: Välj höjden på ikonen i pixel

en: Icon Anchor Left
sv: Ikon Ankar vänster

en: Select the left position of the icon anchor in pixel
sv: Välj den vänstra positionen för ikonankaren i pixel

en: Icon Anchor Top
sv: Ikon Anchor Top

en: Select the top position of the icon anchor in pixel
sv: Välj toppositionen för ikonankaren i pixel

en: Marker Style
sv: Markörstil

en: Select the opacity of the marker (0 = no opacity)
sv: Välj markörens opacitet (0 = ingen opacitet)

en: Visibility
sv: Synlighet

en: Additional Marker Attributes
sv: Ytterligare markörattribut

en: Partner/Logo Element
sv: Bildcollage med logotyper

en: Display a partner/logo Grid or Slider
sv: Visa bildcollage med logotyper i rutnät eller rader

en: Partner/Logo Item
sv: Partner / logotyp

en: A Partner/Logo Element Item
sv: En partner / logotypelement

en: Add single image
sv: Singel bild

en: Add Images
sv: Lägg till bilder

en: Here you can add new Images to the partner/logo element.
sv: Här kan du lägga till nya bilder bildcollaget med logotyper.

en: Add multiple Images
sv: Lägg till flera bilder

en: Do you want to display a heading above the images?
sv: Vill du visa en rubrik ovanför bilderna?

en: Logo Slider or Logo Grid Layout
sv: Logo Slider eller Logo Grid Layout

en: Do you want to use a grid or a slider to display the logos?
sv: Vill du använda ett rutnät eller ett skjutreglage för att visa logotyperna?

en: 1 Columns
sv: 1 Kolumn

en: 7 Columns
sv: 7 kolumner

en: 8 Columns
sv: 8 kolumner

en: Image size behaviour
sv: Bildstorlek beteende

en: Should the image stretch to fill the available space?
sv: Ska bilden sträcka sig för att fylla det tillgängliga utrymmet?

en: Image stretches to fill the available space
sv: Bilden sträcker sig för att fylla det tillgängliga utrymmet

en: Do not stretch image. If more space is available image will be centered.
sv: Sträck inte bilden. Om mer utrymme är tillgängligt kommer bilden att vara centrerad.

en: Images
sv: Bilder

en: Display Border around images?
sv: Visa gräns runt bilder?

en: Do you want to display a light border around the images?
sv: Vill du visa en ljus kant runt bilderna?

en: Display border
sv: Visa inramning

en: Do not display border
sv: Visa inte ram

en: Choose the transition for your logo slider.
sv: Välj övergången för din logotypreglage.

en: Check if the logo slider should rotate by default
sv: Kontrollera om logotypreglaget ska rotera som standard

en: Slider Animation
sv: Bildspel animation

en: Choose another Image
sv: Välj en annan bild

en: Display a image caption on hover
sv: Visa en bildtext på svävaren

en: Partner/Logo Link?
sv: Logotypens länk?

en: Where should the image/logo link to?
sv: Var ska bilden / logotypen länka till?

en: Link Title
sv: Länkrubrik

en: Enter a link title
sv: Ange en titel

en: Magazine
sv: Magasin

en: Display entries in a magazine like fashion
sv: Visa poster i en tidning som mode

en: Display Tabs for each category selected above?
sv: Visa flikar för varje kategori som valts ovan?

en: If checked and you have selected more than one taxonomy above, a tab will be displayed for each of them. Will be ignored when using Pagination.
sv: Om markerat och du har valt mer än en taxonomi ovan visas en flik för var och en av dem. Kommer att ignoreras när du använder Pagination.

en: Display Thumbnails?
sv: Visa miniatyrer?

en: If checked all entries that got a feature image will show it
sv: Om det är markerat visas alla poster som har en funktionsbild

en: Display Author?
sv: Visa författare

en: If checked author of this entry will be shown
sv: Om markerat visas författaren av denna post

en: Display Categories?
sv: Visa kategorier

en: If checked categories of this entry will be shown
sv: Om markerade kategorier av denna post visas

en: Display Tags?
sv: Visa etiketter

en: If checked tags of this entry will be shown
sv: Om markerade taggar för denna post visas

en: Display Element Heading?
sv: Visa elementets rubrik?

en: Number of entries per page
sv: Antal poster per sida

en: How many entries should be displayed?
sv: Hur många resultat ska visas

en: Should a pagination be displayed to view additional entries? This disables &quot;Display Tabs for each category&quot;.
sv: Ska en sidvisning visas för att visa ytterligare poster? Detta inaktiverar "Visa flikar för varje kategori".

en: Display Pagination
sv: Visa sidnumrering för inlägg

en: No Pagination
sv: Ingen sidnumrering

en: Should the first entry be displayed bigger?
sv: Bör den första posten visas större?

en: If checked the first entry will stand out with big image
sv: Om det är markerat kommer den första posten att sticka ut med stor bild

en: First entry position
sv: Första inträdespositionen

en: Where do you want to display the first entry?
sv: Var vill du visa den första posten?

en: Display the first entry at the top of the others
sv: Visa den första posten högst upp på de andra

en: Display the first entry beside the others
sv: Visa den första posten bredvid de andra

en: Heading Area Color
sv: Rubrikområdets färg

en: Choose a color for your heading area here
sv: Välj en färg för ditt rubrikområde här

en: Select a custom font color for your Heading area here
sv: Välj en anpassade teckensnittsfärg på din rubrik här

en: Heading Link?
sv: Rubriklänk?

en: Where should the heading link to?
sv: Var ska rubriken länka till?

en: Link to:
sv: Länk till:

en: Tags:
sv: Taggar:

en: Mailchimp Signup
sv: MailChimp Prenumeration

en: Creates a mailschimp signup form
sv: Skapar ett registreringsformulär för mailschimp

en: Please enter a valid Mailchimp API key, otherwise we will not be able to retrieve the lists that your visitors may subscribe to.
sv: Ange en giltig Mailchimp API-nyckel, annars kommer vi inte att kunna hämta listorna som dina besökare kan prenumerera på.

en: You can enter your API key here
sv: Du kan ange din API-nyckel här

en: Mailchimp API key not valid
sv: Mailchimp API-nyckel är inte giltig

en: No Mailchimp API key found
sv: Ingen Mailchimp API-nyckel hittades

en: We could not find any lists that your customers can subscribe to. Please check if the API key you have entered in your Enfold Theme Panel is valid and also check if you have at least one list created on mailchimp
sv: Vi kunde inte hitta några listor som dina kunder kan prenumerera på. Kontrollera om API-nyckeln du har angett i din Enfold-temapanel är giltig och kontrollera även om du har skapat minst en lista på mailchimp

en: Check API key here
sv: Kontrollera API-nyckeln här

en: Go to Mailchimp
sv: Gå till Mailchimp

en: No Mailchimp Lists found
sv: Inga Mailchimp-listor hittades

en: Select a mailchimp list...
sv: Välj en mailchimplista ...

en: This installation is connected to the Mailchimp account:
sv: Installationen är ansluten till Mailchimp-kontot:

en: This element currently only supports basic list subscription with basic form fields (text and dropdowns). Please let us know if you would like to see more advanced features.
sv: Detta element stöder för närvarande endast grundläggande listabonnemang med grundläggande formulärfält (text och rullgardinsmeny). Meddela oss gärna om du vill se mer avancerade funktioner.

en: Once you have selected a list above the available form fields will be displayed here
sv: När du väl har valt en lista ovan kommer tillgängliga formulärfält att visas här

en: You can only hide form fields that are not required
sv: Du kan bara dölja formulärfält som inte krävs

en: Currently only text and dropdown elements are supported properly
sv: För närvarande stöds endast text- och rullgardinselement ordentligt

en: Mailchimp active
sv: Mailchimp aktiv

en: Lists
sv: Listor

en: Select the list that the user should be added to. The form will be build automatically based on the list that you have set up in mailchimp.
sv: Välj listan som användaren ska läggas till. Formuläret kommer att byggas automatiskt baserat på listan som du har ställt in i mailchimp.

en: Edit Contact Form Elements
sv: Redigera kontaktformulärelement

en: Double opt-in?
sv: Double Opt-In

en: Check if you want people to confirm their email address before being subscribed (highly recommended)
sv: Kontrollera om du vill att folk ska bekräfta sin e-postadress innan de prenumererar (rekommenderas starkt)

en: Thank you for subscribing to our newsletter!
sv: Tack för att du prenumererar på vårt nyhetsbrev!

en: Form Element hidden
sv: Formelement dolt

en: Check if you want to hide this form element
sv: Kontrollera om du vill dölja detta formulärelement

en: Illegal request.
sv: Olaglig begäran.

en: Display a fullwidth masonry/grid with blog entries
sv: Visa ett fullbredds murverk / rutnät med blogginlägg

en: Sortable?
sv: Sorteringsbar

en: Should sorting options based on the taxonomies above be displayed?
sv: Ska sorteringsalternativ baserade på taxonomierna ovan visas?

en: Yes, display sort options
sv: Ja, visa sorteringsalternativ

en: Yes, display sort options and currently active taxonomy
sv: Ja, visa sorteringsalternativ och för närvarande aktiv taxonomi

en: No, do not display sort options
sv: Nej, visa inte sorteringsalternativ

en: Order by
sv: Sortera efter

en: You can order the result by various attributes like creation date, title, author etc
sv: Du kan beställa resultatet efter olika attribut som skapelsedatum, titel, författare etc.

en: Author
sv: Författare

en: Name (Post Slug)
sv: Namn (Post Slug)

en: Last modified
sv: Senast ändrad

en: Comment Count
sv: Antal kommentarer

en: Page Order
sv: Sidordning

en: Display order
sv: Visningsorder

en: Display the results either in ascending or descending order
sv: Visa resultaten antingen i stigande eller fallande ordning

en: Ascending Order
sv: Stigande sortering

en: Descending Order
sv: Fallande sortering

en: Sorting
sv: Sortering

en: Captions
sv: Bildtexter

en: Size Settings
sv: Storleksinställningar

en: Here you can select how the masonry should behave and handle all entries and the feature images of those entries
sv: Här kan du välja hur murverket ska bete sig och hantera alla poster och funktionsbilderna för dessa poster

en: Flexible Masonry: All entries get the same width but Images of each entry are displayed with their original height and width ratio
sv: Flexibelt murverk: Alla poster får samma bredd men bilder av varje post visas med deras ursprungliga höjd- och breddförhållande

en: Perfect Grid: Display a perfect grid where each element has exactly the same size. Images get cropped/stretched if they don't fit
sv: Perfect Grid: Visa ett perfekt rutnät där varje element har exakt samma storlek. Bilder beskärs / sträcks om de inte passar

en: Perfect Automatic Masonry: Display a grid where most elements get the same size, only elements with very wide images get twice the width and elements with very high images get twice the height. To qualify for "very wide" or "very high" the image must have a aspect ratio of 16:9 or higher
sv: Perfekt automatiskt murverk: Visa ett rutnät där de flesta element har samma storlek, bara element med mycket breda bilder får dubbelt så stor bredd och element med mycket höga bilder får dubbelt så hög höjd. För att kvalificera sig för "mycket bred" eller "mycket hög" måste bilden ha ett bildförhållande på 16: 9 eller högre

en: Perfect Manual Masonry: Manually control the height and width of entries by adding either a "landscape" or "portrait" tag when creating the entry. Elements with no such tag use a fixed default size, elements with both tags will display extra large
sv: Perfekt manuellt murverk: Styr manuellt höjden och bredden på poster genom att lägga till antingen en "liggande" eller "stående" tagg när du skapar posten. Element utan någon sådan tagg använder en fast standardstorlek, element med båda taggarna visas extra stora

en: Orientation
sv: Orientering

en: Set the orientation of the cropped preview images
sv: Ställ in orienteringen för de beskurna förhandsgranskningsbilderna

en: Wide Landscape
sv: Landskap

en: Landscape
sv: Liggande

en: Square
sv: Fyrkant

en: Portrait
sv: Porträtt

en: High Portrait
sv: Porträtt

en: Gap between elements
sv: Spalt mellan element [mm]

en: Select the gap between the elements
sv: Välj klyftan mellan elementen

en: Masonry Settings
sv: Murverkinställningar

en: Should a pagination or load more option be displayed to view additional images?
sv: Ska ett alternativ för paginering eller ladda mer visas för att visa ytterligare bilder?

en: Display "Load More" Button
sv: Visa "Load More" -knappen

en: No option to view additional images
sv: Inget alternativ för att visa ytterligare bilder

en: Custom Colors
sv: Anpassade färger

en: Image effect
sv: Bild effekt

en: Do you want to add an image overlay effect that gets applied or removed on mouseover?
sv: Vill du lägga till en bildöverlagringseffekt som appliceras eller tas bort vid musöverföring?

en: Slightly fade in effect
sv: Något bleknar i kraft

en: Fade out effect
sv: Tona ut effekten

en: Greyscale effect
sv: Gråskaleffekt

en: Desaturation effect
sv: Desatureringseffekt

en: Blur on hover effect
sv: Oskärpa på svävareffekten

en: Animation on load
sv: Animering på last

en: Should the masonry items load in an animated way?
sv: Ska murartiklarna laddas på ett animerat sätt?

en: Masonry Gallery
sv: Bildcollage

en: Display a fullwidth masonry/grid gallery
sv: Visa ett fullbredds murverk / galler galler

en: Select Images
sv: Välj bilder

en: Here you can select how the masonry should behave and handle the images
sv: Här kan du välja hur murverket ska bete sig och hantera bilderna

en: Flexible Masonry: All images get the same width but are displayed with their original height and width ratio
sv: Flexibelt murverk: Alla bilder får samma bredd men visas med sitt ursprungliga höjd- och breddförhållande

en: Perfect Grid: Display a perfect grid where each image has exactly the same size. Images get cropped/stretched if they don't fit
sv: Perfect Grid: Visa ett perfekt rutnät där varje bild har exakt samma storlek. Bilder beskärs / sträcks om de inte passar

en: Perfect Automatic Masonry: Display a grid where most images get the same size, only very wide images get twice the width and very high images get twice the height. To qualify for &quot;very wide&quot; or &quot;very high&quot; the image must have a aspect ratio of 16:9 or higher
sv: Perfekt automatiskt murverk: Visa ett rutnät där de flesta bilder har samma storlek, bara mycket breda bilder får dubbelt så stor bredd och mycket höga bilder får dubbelt så hög. För att kvalificera sig för "mycket bred" eller "mycket hög" måste bilden ha ett bildförhållande på 16: 9 eller högre

en: Image Number
sv: Bildnummer

en: How many images should be displayed per page?
sv: Hur många bilder ska visas per sida?

en: Fullwidth Sub Menu
sv: Fullbredds undermeny

en: Display a sub menu
sv: Visa en undermeny

en: Which kind of menu do you want to display
sv: Vilken typ av meny vill du visa

en: Either use an existing menu, built in Appearance -> Menus or create a simple custom menu here
sv: Använd antingen en befintlig meny, inbyggd Utseende -> Menyer eller skapa en enkel anpassad meny här

en: Use existing menu
sv: Använd befintliga

en: Build simple custom menu
sv: Bygg enkel anpassad meny

en: Select menu to display
sv: Välj menyn som ska visas

en: You can create new menus in
sv: Du kan skapa nya menyer i

en: Appearance -> Menus
sv: Utseende -> Menyer

en: Please note that Mega Menus are not supported for this element
sv: Observera att Mega-menyer inte stöds för detta element

en: Add/Edit submenu item text
sv: Lägg till / redigera undermenyobjekttext

en: Here you can add, remove and edit the submenu item text
sv: Här kan du lägga till, ta bort och redigera undermenyens artikeltext

en: Menu Item 1
sv: Menypost 1

en: Menu Item 2
sv: Menypost 2

en: Menu Position
sv: Meny position

en: Aligns the menu either to the left, the right or centers it
sv: Justerar menyn till vänster, höger eller centrerar den

en: Sticky Submenu
sv: Klibbig undermeny

en: If checked the menu will stick at the top of the page once it touches it. This option is ignored when burger menu icon is shown.
sv: Om det är markerat kommer menyn att hålla sig högst upp på sidan när den rör vid den. Detta alternativ ignoreras när burger-menyikonen visas.

en: The menu will use the color scheme you select. Color schemes are defined on your styling page
sv: Menyn använder det färgschema du väljer. Färgscheman definieras på din stylingsida

en: Menu Colors
sv: Meny Färger

en: Mobile Menu Display
sv: Mobil menyvisning

en: How do you want to display the menu on mobile devices
sv: Hur vill du visa menyn på mobila enheter?

en: Display full menu (works best if you only got a few menu items)
sv: Visa hela menyn (fungerar bäst om du bara har några menyalternativ)

en: Display a button to open menu (works best for menus with a lot of menu items)
sv: Visa en knapp för att öppna menyn (fungerar bäst för menyer med många menyalternativ)

en: Screenwidth for burger menu button
sv: Skärmbredd för burger menyknapp

en: Select the maximum screenwidth to use a burger menu button instead of full menu. Above that the full menu is displayed
sv: Välj maximal skärmbredd för att använda en burgermenyknapp istället för hela menyn. Ovanför visas hela menyn

en: Switch at 990px (tablet landscape)
sv: Växla vid 990 pixlar (surfplatta landskap)

en: Switch at 768px (tablet portrait)
sv: Byt vid 768 pixlar (surfplattporträtt)

en: Switch at 480px (smartphone portrait)
sv: Byt vid 480 pixlar (smartphone-porträtt)

en: Hide Mobile Menu Submenu Items
sv: Dölj Mobilmeny Undermenyobjekt

en: By default all menu items of the mobile menu are visible. If you activate this option they will be hidden and a user needs to click on the parent menu item to display the submenus
sv: Som standard är alla menyalternativ på mobilmenyn synliga. Om du aktiverar det här alternativet kommer de att döljas och en användare måste klicka på överordnat menyalternativ för att visa undermenyerna

en: Menu Text
sv: Menytext

en: Enter the menu text here
sv: Ange menytexten här

en: Select the styling of your menu item
sv: Välj utformningen av ditt menyalternativ

en: Button Style (Colored)
sv: Knappstil (färgad)

en: Button Style (Bordered)
sv: Knappstil (kantad)

en: Menu Link?
sv: Menylänk

en: Apply a link to the menu text?
sv: Tillämpa en länk till menytexten?

en: Menu
sv: Meny

en: Notification
sv: Notifikation

en: Creates a notification box to inform visitors
sv: Skapar en aviseringsruta för att informera besökare

en: This is the small title at the top of your Notification.
sv: Det här är den lilla titeln högst upp i din anmälan.

en: Note
sv: Anteckning

en: This is the text that appears in your Notification.
sv: Det här är texten som visas i ditt meddelande.

en: This is a notification of some sort.
sv: Det här är ett meddelande av något slag.

en: Close Button
sv: Stäng-knapp

en: Display a button that closes the notification when clicked.
sv: Visa en knapp som stänger aviseringen när du klickar på den.

en: No Close Button
sv: Stäng-knapp

en: Yes, display a Close Button - Set Cookie for the current Session
sv: Ja, visa en Stäng-knapp - Ställ in kakan för den aktuella sessionen

en: Yes, display a Close Button - Set Cookie with a custom Lifetime
sv: Ja, visa en Stäng-knapp - Ställ in kakan med en anpassad livstid

en: Cookie Lifetime
sv: Cookies lever

en: How many days until the Cookie expires and the message is displayed again? The Cookie expires automatically if either the title, text or message color is changed.
sv: Hur många dagar tills kakan går ut och meddelandet visas igen? Cookien upphör automatiskt om antingen titel, text eller meddelandefärg ändras.

en: Box Size
sv: Lådstorlek

en: Choose the size of your Box here
sv: Välj storlek på din Box här

en: Message Colors
sv: Meddelandefärger

en: Choose the color for your Box here
sv: Välj färg för din Box här

en: Success (Green)
sv: Lyckades (Grön)

en: Notification (Blue)
sv: Meddelande (blå)

en: Warning (Red)
sv: Varning (röd)

en: Alert (Orange)
sv: Varning (orange)

en: Neutral (Light Grey)
sv: Neutral (ljusgrå)

en: Neutral (Dark Grey)
sv: Neutral (mörkgrå)

en: Select a custom background color for your Notification here
sv: Välj en anpassad bakgrundsfärg för ditt meddelande här

en: Select a custom font color for your Notification here
sv: Välj en anpassad teckensnittsfärg för ditt meddelande här

en: Animated Numbers
sv: Animerade nummer

en: Display an animated Number with subtitle
sv: Visa ett animerat nummer med undertexter

en: Number
sv: Nummer

en: Add a number here. It will be animated. You can also add non numerical characters. Valid examples: 24/7, 50.45, 99.9$, 90&percnt;, 35k, 200mm etc. Leading 0 will be kept, separated numbers will be animated individually.
sv: Lägg till ett nummer här. Det kommer att animeras. Du kan också lägga till icke-numeriska tecken. Giltiga exempel: 24/7, 50.45, 99.9 $, 90%, 35k, 200mm etc. Ledande 0 behålls, separerade nummer animeras individuellt.

en: Start animation value
sv: Starta animeringsvärde

en: Add a number here to start the animation. Leave blank to start from 0. Only use numerical characters for a valid integer number.
sv: Lägg till ett nummer här för att starta animeringen. Lämna tomt för att börja från 0. Använd endast numeriska tecken för ett giltigt heltal.

en: Add some content to be displayed below the number
sv: Lägg till lite innehåll som ska visas under numret

en: Add your own text
sv: Lägg till din egen text

en: Add an icon to the element?
sv: Lägg till en ikon i elementet?

en: Yes, display an icon in front of number
sv: Ja, visa en ikon framför numret

en: Yes, display an icon after the number
sv: Ja, visa en ikon efter numret

en: Select an icon for the element here
sv: Välj en ikon för elementet här

en: Format Number
sv: nummerformat

en: Select the thousands separator
sv: Välj tusentalsavgränsaren

en: No thousands seperator
sv: Inga tusentals separator

en: 123.350
sv: 123,350

en: 123,350
sv: 123 350

en: Display Circle
sv: Visa cirkel

en: Do you want to display a circle around the animated number?
sv: Vill du visa en cirkel runt det animerade numret?

en: Circle Appearance
sv: Cirkelutseende

en: Circle Border Color
sv: Cirkelramfärg

en: Circle Backgound Color
sv: Cirkel Backgound-färg

en: Select a custom border width for the circle
sv: Välj en anpassad kantbredd för cirkeln

en: Default Width
sv: Standardbredd

en: Circle Size
sv: Cirkelns storlek

en: Define the size of the circle
sv: Definiera storleken på cirkeln

en: Description Text Font Size
sv: Beskrivning Textstorlek

en: Select a custom font size for the text.
sv: Välj en anpassad teckenstorlek för texten.

en: Font color?
sv: Teckenfärg

en: You can use the default font colors and styles or use a custom font color for the element (in case you use a background image for example)
sv: Du kan använda standardteckensnittsfärger och -stilar eller använda en anpassad teckensnittsfärg för elementet (om du till exempel använder en bakgrundsbild)

en: Select a custom color for your text here
sv: Välj en anpassad färg för din text här

en: Animation Duration
sv: Animation varaktighet

en: For large numbers higher values allow to slow down the animation from 0 to the given value. For smaller numbers minimum speed depends on the refresh cycle of the client screen.
sv: För stora antal tillåter högre värden att sakta ner animeringen från 0 till det angivna värdet. För mindre antal beror minsta hastighet på uppdateringscykeln på klientskärmen.

en: Apply link?
sv: Tillämpa länk?

en: Do you want to apply a link to the element?
sv: Vill du använda en länk till elementet?

en: Page Split
sv: siddelning

en: Portfolio Grid
sv: Bärare-grid

en: Creates a grid of portfolio excerpts
sv: Skapar ett rutnät med Bärare utdrag

en: Which categories should be used for the portfolio?
sv: Vilka kategorier ska användas för Bärarna?

en: Should the sorting options based on categories be displayed?
sv: Ska sorteringsalternativen baserat på kategorier visas?

en: Yes, display sort options and currently active categories
sv: Ja, visa sorteringsalternativ och aktiva kategorier

en: Display Excerpt and Title below the preview image?
sv: Visa utdrag och titel under förhandsgranskningsbilden?

en: Portfolio Grid Image Size
sv: Storlek på portföljbild

en: Set the image size of the Portfolio Grid images
sv: Ställ in bildstorleken på Portfolio Grid-bilderna

en: Set the Portfolio Grid image size automatically based on column or layout width
sv: Ställ in Portfolio Grid bildstorlek automatiskt baserat på kolumn eller layoutbredd

en: Choose the Portfolio Grid image size manually (select thumbnail size)
sv: Välj bildstorleken Portfolio Grid manuellt (välj miniatyrstorlek)

en: Select custom image size
sv: Välj anpassad bildstorlek

en: Choose image size for Portfolio Grid Images
sv: Välj bildstorlek för Portfolio Grid Images

en: (Note: Images will be scaled to fit for the amount of columns chosen above)
sv: (Obs! Bilderna skalas så att de passar för mängden kolumner som väljs ovan)

en: Grid Settings
sv: Rutnätsinställningar

en: 1 Column layout
sv: Kolumnlayout

en: Choose the 1 column layout
sv: Välj en kolumnlayout

en: Use special 1 column layout (side by side)
sv: Använd speciell 1 kolumnlayout (sida vid sida)

en: Use default portfolio layout
sv: Använd förvald layout

en: Link Handling
sv: Länkhantering

en: When clicking on a portfolio item you can choose to open the link to the single entry, open a preview (aka AJAX Portfolio) or show a bigger version of the image in a lightbox overlay
sv: När du klickar på en Bärare kan du välja att öppna länken till en enda post, öppna en förhandsgranskning (alias AJAX Portfolio) eller visa en större version av bilden i en lightbox-överlägg

en: Open the entry on a new page
sv: Öppna posten på en ny sida

en: Open a preview of the entry (known as AJAX Portfolio)
sv: Öppna en förhandsgranskning av posten (känd som AJAX Portfolio)

en: Display the big image in a lightbox
sv: Visa den stora bilden i en ljusruta

en: Link Setting
sv: HUB-länkinställning

en: Post Metadata
sv: Metainformation

en: Add selected page/post metadata in a textline
sv: Lägg till markerad sida / inläggsmetadata i en textrad

en: Select Post
sv: Välj inlägg

en: Select the post to show metadata.
sv: Välj inlägget för att visa metadata.

en: Current post
sv: Aktuell post

en: Select a category
sv: Välj en kategori

en: Add/Edit Metadata
sv: Lägg till / redigera metadata

en: Here you can add, remove and edit the metadata you want to display.
sv: Här kan du lägga till, ta bort och redigera metadata du vill visa.

en: Edit Metadata Element
sv: Metadataelement

en: Seperator
sv: Avskiljare

en: Will be used to seperate multiple metadata
sv: Kommer att användas för att separera flera metadata

en: Prepend a text
sv: Förbered en text

en: Enter a text that should be displayed before the selected metadata infos
sv: Ange en text som ska visas före de valda metadatainformationen

en: Append a text
sv: Lägg till en text

en: Enter a text that should be displayed after the selected metadata infos
sv: Ange en text som ska visas efter de valda metadatainformationen

en: Content Alignment
sv: Innehållsjustering

en: Alignment of the metadata content
sv: Justering av metadatainnehållet

en: Select a custom font size for the metadata in pixel.
sv: Välj en anpassad teckenstorlek för metadata i pixel.

en: Select the metadata you want to display. If empty (or not available) your selection will be skipped.
sv: Välj metadata du vill visa. Om det är tomt (eller inte tillgängligt) hoppas ditt val över.

en: Tags
sv: Taggar

en: Comments Count
sv: Kommentarsräkning

en: Revisions Count
sv: Revisionsräkning

en: Publishing Date
sv: Publicering

en: Publishing Date and Time
sv: Publiceringsdatum och tid

en: Last Modified Date
sv: Senaste ändringsdatum

en: Last Modified Date and Time
sv: Datum/tid för senaste ändring

en: Enter a text that should be displayed before the metadata info
sv: Ange en text som ska visas före metadatainformationen

en: Enter a text that should be displayed after the metadata info
sv: Ange en text som ska visas efter metadatainformationen

en: Add a link
sv: Lägg till en länk

en: Use a default generated link depending on the meta element (if a link exists), set a custom link or display only as text.
sv: Använd en standardgenererad länk beroende på metaelementet (om det finns en länk), ange en anpassad länk eller visa endast som text.

en: Comments Off
sv: Kommentarer av

en: Enter your password to view comments
sv: Skriv ditt lösenord för att visa kommentarer.

en: Password protected - %s comment(s)
sv: Lösenordsskyddad - %s kommentar (er)

en: No comments
sv: Inga kommentarer

en: %s Comment
sv: %s kommentarer

en: %s Comments
sv: %s kommentarer

en: <span class="av-screen-reader-only"> on %s</span>
sv: <span class="av-screen-reader-only">på %s</span>

en: No revisions
sv: Inga ändringar:

en: %s revision
sv: Revision

en: %s revisions
sv: Revisioner

en: Page Content
sv: Sidinnehåll

en: Display the content of another page (fullwidth)
sv: Visa innehållet på en annan sida (fullbredd)

en: Which Entry?
sv: Vilken post?

en: Select the entry that should be displayed
sv: Välj posten som ska visas

en: Allows you to display the content of a different entry
sv: Låter dig visa innehållet i en annan post

en: You added a Post/Page Content Element to this entry that tries to display itself. This would result in an infinite loop. Please select a different entry or remove the element.
sv: Du har lagt till ett inläggs- / sidinnehållselement i denna post som försöker visa sig själv. Detta skulle resultera i en oändlig slinga. Välj en annan post eller ta bort elementet.

en: Post Slider
sv: Inläggs-bildspel

en: Display a Slideshow of Post Entries
sv: Visa ett bildspel med inläggsposter

en: Select Slide Content
sv: Välj Bildinnehåll

en: The offset determines where the query begins pulling posts. Useful if you want to remove a certain number of posts because you already query them with another post slider element.
sv: Förskjutningen avgör var frågan börjar dra inlägg. Användbart om du vill ta bort ett visst antal inlägg eftersom du redan frågar efter dem med ett annat inläggsreglaget.

en: Filters
sv: Filter

en: Choose if you want to only display the post title or title and excerpt
sv: Välj om du bara vill visa inläggets titel eller titel och utdrag

en: How many columns should be displayed?
sv: I hur många kolumner ska annonserna visas?

en: Set the preview image size automatically based on column width
sv: Ställ in förhandsgranskningsbildens storlek automatiskt baserat på kolumnbredd

en: Preview Image
sv: Förhandsvisningsbild

en: Check if the slideshow should rotate by default
sv: Kontrollera om bildspelet ska rotera som standard

en: Slideshow autorotation duration
sv: Autorotationslängd för bildspel

en: Slideshow will rotate every X seconds
sv: Bildspel roterar var X: e sekund

en: Read more
sv: Läs mer

en: Comment
sv: Kommentar

en: Display a Grid of Product Entries
sv: Visa ett rutnät med produktposter

en: The offset determines where the query begins pulling products. Useful if you want to remove a certain number of products because you already query them with another product grid. Attention: Use this option only if the product sorting of the product grids match and do not allow the user to pick the sort order!
sv: Offset bestämmer var frågan börjar dra produkter. Användbar om du vill ta bort ett visst antal produkter eftersom du redan frågar efter dem med ett annat produktnät. Observera: Använd det här alternativet endast om produktsorteringen av produktnäten matchar och inte tillåter användaren att välja sorteringsordning!

en: Product List
sv: Produktlista

en: Display a List of Product Entries
sv: Visa en lista av poster

en: Product Images
sv: Produktbilder

en: Should product image be displayed?
sv: Ska produktbilden visas?

en: Item Links
sv: Artikel länkar

en: What should happen if a user clicks the product link?
sv: Vad ska hända om en användare klickar på produktlänken?

en: Show single product page
sv: Enskild produktsida

en: Add item to cart (if item has variations the single product page will be opened)
sv: Lägg till artikel i kundvagnen (om artikeln har variationer öppnas den enskilda produktsidan)

en: Product Purchase Button
sv: Produktköpsknapp

en: Display the "Add to cart" button for the current product
sv: Visa knappen "Lägg i kundvagn" för aktuell produkt

en: This element can only be used on single product pages
sv: Detta element kan endast användas på enskilda produktsidor

en: Display the &quot;Add to cart&quot; button including prices and variations but no product description.
sv: Visa knappen "Lägg i kundvagn" inklusive priser och variationer men ingen produktbeskrivning.

en: Product Info
sv: Produkt info

en: Display the product information for the current product
sv: Visa produktinformation för aktuell produkt

en: Display an overview of the attributes defined for this product.
sv: Visa en översikt över attribut som definierats för den här produkten.

en: Product Meta Info
sv: Metainformation om produkt

en: Display the product meta for the current product
sv: Visa produktmeta för aktuell produkt

en: Display the product meta info such as categories, tags and sku.
sv: Visa produktens metainformation som kategorier, taggar och SKU.

en: Category: | Categories:
sv[0]: Kategori:
sv[1]: Kategorier:

en: Tag: | Tags:
sv[0]: Tagg:
sv[1]: Taggar:

en: Product Price
sv: Produkt pris

en: Display the price for the current product
sv: Visa priset för den aktuella produkten

en: Display the price for the current product.
sv: Visa priset för den aktuella produkten.

en: Product Reviews
sv: Produktrecensioner

en: Display the reviews and review form for the current product
sv: Visa recensionsformuläret för den aktuella produkten

en: Display and allow reviews for this product. Needs to enable reviews in WC -&gt; Settings -&gt; Product -&gt; Product -&gt; Enable reviews
sv: Visa och tillåt recensioner för denna produkt. Behöver aktivera recensioner i WC -> Inställningar -> Produkt -> Produkt -> Aktivera recensioner

en: Product Info Tab
sv: Produktinfo

en: Display the info and review tab for the current product
sv: Visa info- och granskningsfliken för den aktuella produkten

en: Display info tabs for this product:
sv: Visa informationsflikar för denna produkt:

en: &quot;Additional information&quot; tab with product attributes
sv: Fliken "Ytterligare information" med produktattribut

en: &quot;Reviews&quot; tab (Needs to enable reviews in WC -&gt; Settings -&gt; Product -&gt; Product -&gt; Enable reviews)
sv: Fliken "Recensioner" (Behöver aktivera recensioner i WC -> Inställningar -> Produkt -> Produkt -> Aktivera recensioner)

en: .... possible 3rd party tabs
sv: .... möjliga tredjepartsflikar

en: Related Products
sv: Relaterade produkter

en: Display a list of related products and/or up-sells
sv: Visa en lista med relaterade produkter och / eller försäljningar

en: Display options
sv: Visningsinställningar

en: Choose which products you want to display
sv: Välj vilka produkter du vill visa

en: Display up-sells and related products
sv: Visa försäljningar och relaterade produkter

en: Display up-sells only
sv: Visa merförsäljning

en: Display related products only
sv: Visa relaterade produkter

en: Number of items
sv: Antal objekt

en: Choose the maximum number of products to display
sv: Välj det maximala antalet produkter som ska visas

en: WooCommerce Product visibility?
sv: WooCommerce-produktens synlighet?

en: Select the visibility of WooCommerce products. Default setting can be set at Woocommerce -&gt Settings -&gt Products -&gt Inventory -&gt Out of stock visibility. Currently it is only possible to hide products out of stock.
sv: Välj synligheten för WooCommerce-produkter. Standardinställningen kan ställas in på Woocommerce -> Inställningar -> Produkter -> Lager -> Sikt på lager. För närvarande är det bara möjligt att dölja produkter som är i lager.

en: Use default WooCommerce Setting (Settings -&gt; Products -&gt; Out of stock visibility)
sv: Använd standard WooCommerce-inställning (Inställningar -> Produkter -> Synlighet i lager)

en: Hide products out of stock
sv: Dölj produkter slut i lager

en: Product Slider
sv: Produktreglage

en: Display a Slideshow of Product Entries
sv: Visa ett bildspel med produktposter

en: The offset determines where the query begins pulling products. Useful if you want to remove a certain number of products because you already query them with another product slider. Attention: Use this option only if the product sorting of the product sliders match!
sv: Offset bestämmer var frågan börjar dra produkter. Användbart om du vill ta bort ett visst antal produkter eftersom du redan frågar efter dem med en annan produktreglage. Observera: Använd det här alternativet endast om produktsorteringen av produktreglagen matchar!

en: Progress Bars
sv: Förloppsindikator

en: Create some progress bars
sv: Skapa några framstegsfält

en: Progress Bar Item
sv: Förloppsindikator

en: A Progress Bars Element Item
sv: Ett element i Progress Bars Element

en: Add/Edit Progress Bars
sv: Lägg till/Redigera processmarkören

en: Here you can add, remove and edit the various progress bars.
sv: Här kan du lägga till, ta bort och redigera de olika förloppsindikatorerna.

en: Edit Progress Bars
sv: Lägg till/Redigera processmarkören

en: Skill or Task
sv: Skicklighet eller uppgift

en: Progress Bar Style
sv: Förloppsindikator stil

en: Choose the styling of the progress bar here
sv: Välj stil för förloppsindikatorn här

en: Rounded Big Bars
sv: Rundade stora barer

en: Minimal Bars
sv: Minimal

en: Show Progress Bar percentage?
sv: Visa procentsatsprocent?

en: Choose if you want to show the numeric percentage of the progress bar
sv: Välj om du vill visa den numeriska procentsatsen för förloppsindikatorn

en: Progress Bar Height?
sv: Höjd på förloppsindikator

en: Set the height of the progress bar
sv: Ställ in förloppsindikatorns höjd

en: Choose the coloring of the progress bar here
sv: Välj färg på framstegsfältet här

en: Striped
sv: Avskalad

en: Single Color
sv: Enkel färg

en: Progress Bar Animation enabled?
sv: Progress Bar Animation aktiverad?

en: Choose if you want to enable the continuous animation of the progress bar
sv: Välj om du vill aktivera kontinuerlig animering av förloppsindikatorn

en: Progress Bars Title
sv: Framstegsrubrikens titel

en: Enter the Progress Bars title here
sv: Ange titeln Progress Bars här

en: Progress in &percnt;
sv: Framsteg i %

en: Select a number between 0 and 100
sv: Välj ett tal mellan 0 och 100

en: Should an icon be displayed at the left side of the progress bar
sv: Ska en ikon visas på vänster sida av framdriftsfältet

en: Bar Color
sv: Stapelfärg

en: Choose a color for your progress bar here
sv: Välj en färg för din förloppsindikator här

en: Promo Box
sv: Kampanj

en: Creates a notification box with call to action button
sv: Skapar en aviseringsruta med uppmaningsknapp

en: Enter some content for Promo Box
sv: Ange lite innehåll för Promo Box

en: Welcome Stranger! This is an example Text for your fantastic Promo Box! Feel Free to delete it and replace it with your own fancy Message!
sv: Välkommen Stranger! Detta är ett exempel på en text till din fantastiska Promo Box! Ta gärna bort det och ersätt det med ditt eget snygga meddelande!

en: Promo Box Button
sv: Promo Box-knapp

en: Do you want to display a Call to Action Button on the right side of the box?
sv: Vill du visa en Call to Action-knapp på höger sida av rutan?

en: Button Color
sv: Knappfärg

en: Choose a color for your button bar here
sv: Välj en färg för din knapp

en: Select a custom background color for your Button here
sv: Välj en anpassad bakgrundsfärg för din knapp här

en: Select a custom font color for your Button here
sv: Välj en anpassad teckensnittsfärg för din knapp här

en: Select a custom border color here
sv: Välj en anpassad kantfärg här

en: Displays a search form
sv: Visar ett sökformulär

en: Placeholder
sv: Platshållare

en: Enter a placeholder text for the input field
sv: Ange en platshållartext för inmatningsfältet

en: Search the site ...
sv: Sök på webbplatsen...

en: Label Text
sv: Etikett text

en: Enter a label text for the button
sv: Ange en etiketttext för knappen

en: Find
sv: Hitta

en: Icon Display
sv: Ikonvisning

en: Where should the icon be displayed?
sv: Var ska ikonen visas?

en: Input Field
sv: Inmatningsfält

en: Search Icon
sv: Sökikon

en: Search Form
sv: Sökformulär

en: Post Types
sv: Inläggstyper

en: Which post types should be included in the search
sv: Vilka inläggstyper som ska inkluderas i sökningen

en: Number of results
sv: Antal resultat

en: How many results should be loaded via AJAX
sv: Hur många resultat ska laddas via AJAX

en: How to display the search results?
sv: Hur visar jag sökresultaten?

en: Display search results on the same page (AJAX)
sv: Visa sökresultat på samma sida (AJAX)

en: Redirect to the Search Results page
sv: Omdirigera till sökresultatsidan

en: Where to display the search results?
sv: Var ska sökresultaten visas?

en: Define where the results are displayed when using AJAX
sv: Definiera var resultaten ska visas när du använder AJAX

en: Under the search form - push down other content
sv: Under sökformuläret - tryck ner annat innehåll

en: Under the search form - overlay other content
sv: Under sökformuläret - lägg på annat innehåll

en: Display search results in a custom container
sv: Visa sökresultat i en anpassad behållare

en: Search results container
sv: Sökresultat behållare

en: Enter the ID of a container that will hold the search results.<br/>It has to be on the same page as this search form.
sv: Ange ID för en container som innehåller sökresultaten.<br/> Det måste vara på samma sida som det här sökformuläret.

en: #my_container
sv: # min_container

en: Hide post type titles
sv: Dölj inläggstypstitlar

en: Check if you want to hide the post type titles in search results
sv: Kontrollera om du vill dölja titlarna för inläggstyp i sökresultaten

en: Hide meta data
sv: Dölj metadata

en: Check if you want to hide the excerpt and date in search results
sv: Kontrollera om du vill dölja utdrag och datum i sökresultaten

en: Hide preview image or icon
sv: Dölj förhandsgranskningsbild eller ikon

en: Check if you want to hide the preview image or icon in search results
sv: Kontrollera om du vill dölja förhandsgranskningsbilden eller ikonen i sökresultaten

en: Input Font Size
sv: Mata in teckenstorlek

en: Select a custom font size for the input. Leave empty to use the default
sv: Välj en anpassad teckenstorlek. Lämna tomt för att använda standardvärdet

en: Button Font Size
sv: Knapp, teckenstorlek

en: Select a custom font size for the button. Leave empty to use the default
sv: Välj en anpassad teckenstorlek. Lämna tomt för att använda standardvärdet

en: Select a custom height for the search input and button
sv: Välj en anpassad höjd för sökingången och knappen

en: Default Height
sv: Standardhöjd

en: Select a custom border width for the search input and button
sv: Välj en anpassad kantbredd för sökingången och knappen

en: Search Results Container Padding
sv: Sökresultat Vaddering av behållare

en: Set the padding for the search results container
sv: Ställ in stoppningen för sökresultatbehållaren

en: Search Results Container Margin
sv: Sökresultat Containermarginal

en: Set the margin for the search results container
sv: Ställ in marginalen för sökresultatbehållaren

en: Select a border color for the input and button
sv: Välj en kantfärg för inmatning och knapp

en: Input Font Color
sv: Mata in teckensnittsfärg

en: Select a font color for the input
sv: Välj en teckensnittsfärg för inmatningen

en: Custom Input Font Color
sv: Anpassad teckensnittsfärg

en: Input Background Color
sv: Bakgrundsfärg för Infoga

en: Select a background color for the input
sv: Välj en bakgrundsfärg för inmatningen

en: Custom Input Background Color
sv: Bakgrundsfärg för Infoga

en: Button Font/Icon Color
sv: Ikonfärg för knappen

en: Select a font or icon color for the button
sv: Välj teckensnitt eller ikonfärg för knappen

en: Custom Button Font/Icon Color
sv: Anpassad knapp typsnitt / ikonfärg

en: Button Background Color
sv: Bakgrundsfärg knapp

en: Select a background color for the button
sv: Välj bakgrundsfärg för knapp.

en: Custom Button Background Color
sv: Bakgrundsfärg för knappen

en: Form Colors
sv: Färger

en: Search Results Background Color
sv: Sökresultat

en: Select a background color for the search results container
sv: Välj en bakgrundsfärg för sökresultatbehållaren

en: Custom Search Results Background Color
sv: Anpassad bakgrundsfärg för sökresultat

en: Result Colors
sv: Resultatfärger

en: Color Section
sv: Avdelning (fullbredd)

en: Creates a section with unique background image and colors
sv: Skapar ett avsnitt med unik bakgrundsbild och färger

en: Section Minimum Height
sv: Avsnitt Minsta höjd

en: Define a minimum height for the section. Content within the section will be centered vertically within the section
sv: Definiera en minsta höjd för sektionen. Innehållet i avsnittet kommer att centreras vertikalt i avsnittet

en: No minimum height, use content within section to define Section height
sv: Ingen minimihöjd, använd innehåll i sektionen för att definiera sektionshöjd

en: Define a minimum height for the section in &percnt; based on the browser windows height
sv: Definiera en minsta höjd för avsnittet i% baserat på webbläsarens fönsterhöjd

en: Section custom height
sv: Avsnitt anpassad höjd

en: Define a minimum height for the section. Use a pixel value. eg: 500px
sv: Definiera en minsta höjd för sektionen. Använd ett pixelvärde. t.ex. 500px

en: Section Height
sv: Sektionshöjd

en: Section Padding
sv: Avsnitt övre mellanrum

en: Define the sections top and bottom padding
sv: Definiera sektionernas topp och botten vaddering

en: No Padding
sv: Inget mellanrum

en: Small Padding
sv: Liten stoppning

en: Default Padding
sv: Standardvaddning

en: Large Padding
sv: Stor vaddering

en: Huge Padding
sv: Mellanrum

en: Set a custom top or bottom margin. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;
sv: Ställ in en anpassad topp- eller bottenmarginal. Både pixel- och% -baserade värden accepteras. t.ex.: 30 pixlar, 5%

en: Margin and Padding
sv: Marginal och stoppning

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library. Leave empty if you want to use the background image of the color scheme defined above
sv: Antingen ladda upp en ny eller välj en befintlig bild från ditt mediebibliotek. Lämna tomt om du vill använda bakgrundsbilden för färgschemat som definierats ovan

en: Background can either scroll with the page, be fixed or scroll with a parallax motion
sv: Bakgrund kan antingen bläddra med sidan, fixas eller bläddra med en parallaxrörelse

en: You can also place a video as background for your section. Enter the URL to the Video. Currently supported are Youtube, Vimeo and direct linking of web-video files (mp4, webm, ogv)
sv: Du kan också placera en video som bakgrund för ditt avsnitt. Ange webbadressen till videon. För närvarande stöds Youtube, Vimeo och direktlänkning av webb-videofiler (mp4, webm, ogv)

en: Working examples Youtube & Vimeo:
sv: Arbetsexempel Youtube & Vimeo:

en: Video Aspect Ratio
sv: Videoalternativ

en: In order to calculate the correct height and width for the video slide you need to enter a aspect ratio (width:height). usually: 16:9 or 4:3.
sv: För att beräkna rätt höjd och bredd för videobilden måste du ange ett bildförhållande (bredd: höjd). vanligtvis: 16: 9 eller 4: 3.

en: If left empty 16:9 will be used
sv: Om den lämnas tom kommer 16: 9 att användas

en: Hide video on Mobile Devices?
sv: Dölja video på mobila enheter?

en: You can choose to hide the video entirely on Mobile devices and instead display the Section Background image
sv: Du kan välja att dölja videon helt på mobila enheter och istället visa avsnittets bakgrundsbild

en: Most mobile devices can't autoplay videos to prevent bandwidth problems for the user
sv: De flesta mobila enheter kan inte spela upp videor automatiskt för att förhindra bandbreddsproblem för användaren

en: Enable Overlay?
sv: Aktivera täckplatta?

en: Check if you want to display a transparent color and/or pattern overlay above your section background image/video
sv: Kontrollera om du vill visa en transparent färg och / eller mönsteröverlägg ovanför din sektions bakgrundsbild / video

en: Overlay Opacity
sv: Överlagring genomskinlighet

en: Select a custom color for your overlay here. Leave empty if you want no color overlay
sv: Välj en anpassad färg för ditt överlägg här. Lämna tomt om du inte vill ha något färgöverlägg

en: Select an existing or upload a new background image
sv: Välj en befintlig eller ladda upp en ny bakgrundsbild

en: Select predefined pattern
sv: Välj fördefinierat mönster

en: No Background Image
sv: Ingen bakgrunds bild

en: Upload custom image
sv: Ladda upp anpassad bild

en: Custom Pattern
sv: Egna mönster

en: Upload your own seamless pattern
sv: Ladda upp ditt eget sömlösa mönster

en: Insert Pattern
sv: Sätt in mönster

en: Background Overlay
sv: Bakgrunds överlagring

en: Section Top Border Styling
sv: Avsnitt Top Border Styling

en: Choose a border styling for the top of your section
sv: Välj en gränsstylning högst upp i sektionen

en: Display a simple 1px top border
sv: Visa en enkel 1px överkant

en: No border styling
sv: Ingen kantstyling

en: Section Bottom Border Styling
sv: Avsnitt Botten Border Styling

en: Choose a border styling for the bottom of your section
sv: Välj en gränsstylning längst ner i ditt avsnitt

en: Display a small arrow that points down to the next section
sv: Visa en pil ner mot nästa sektion

en: Diagonal section border
sv: Diagonal sektionsgräns

en: Diagonal Border: Color
sv: Diagonal kant: Färg

en: Select a custom background color for your Section border here.
sv: Välj en anpassad bakgrundsfärg för din sektionsgräns här.

en: Diagonal Border: Direction
sv: Diagonal gräns: riktning

en: Set the direction of the diagonal border
sv: Ställ in riktningen på den diagonala gränsen

en: Slanting from left to right
sv: Lutande från vänster till höger

en: Slanting from right to left
sv: Lutande från höger till vänster

en: Diagonal Border Box Style
sv: Diagonal kantlinjestil

en: Set the style shadow of the border
sv: Ställ in skuggans stil

en: Box shadow
sv: Ruta skuggad

en: Display a scroll down arrow
sv: Visa texten ”Artikeln fortsätter” med en pil mot nästa sektion

en: Check if you want to show a button at the bottom of the section that takes the user to the next section by scrolling down
sv: Kontrollera om du vill visa en knapp längst ner i avsnittet som tar användaren till nästa avsnitt genom att bläddra nedåt

en: Custom Arrow Color
sv: Anpassad pilfärg

en: Select a custom arrow color. Leave empty if you want to use the default arrow color and style
sv: Välj en anpassad pilfärg. Lämna tomt om du vill använda standardfärgen och stilen för pilen

en: Scroll Down Arrow
sv: Bläddra nedåtpilen

en: Delete Section
sv: Ta bort avsnitt

en: Edit Section
sv: Redigera sektion

en: Clone Section
sv: Duplicera sektion

en: Section content hidden. Click here to show it
sv: Avsnittets innehåll dolt. Klicka här för att visa det

en: Easy Slider
sv: Bildspel

en: Display a simple slideshow element
sv: Visa ett enkelt bildspelelement

en: Easy Slider Item
sv: Enkelt bildspel

en: An Easy Slider image or video item
sv: En Easy Slider-bild eller videoobjekt

en: Add single image or video
sv: Lägg till bild eller video

en: Here you can add new Images to the slideshow.
sv: Här kan du lägga till nya bilder i bildspelet.

en: Slideshow Image Size
sv: bild i bildspel

en: Choose the size of the image that loads into the slideshow.
sv: Välj storleken på bilden som laddas in i bildspelet.

en: Slideshow control styling?
sv: Styling av bildspelskontroll?

en: Use first slides caption as permanent caption
sv: Använd första bildtexten som permanent bildtext

en: If checked the caption will be placed on top of the slider. Please be aware that all slideshow link settings and other captions will be ignored then
sv: Om markerat kommer texten att placeras ovanpå reglaget. Tänk på att alla bildspelslänkinställningar och andra bildtexter ignoreras då

en: Option to only load the preview image of a video slide. The actual videos will only be fetched once the user clicks on the image (Waiting for user interaction speeds up the inital pageload)
sv: Möjlighet att bara ladda förhandsgranskningsbilden för en videobild. De faktiska videorna hämtas först när användaren klickar på bilden (Väntar på användarinteraktion påskyndar den inledande sidbelastningen)

en: Wait for user interaction or for a slide with active autoplay to load the video
sv: Vänta på användarinteraktion eller på en bild med aktiv autoplay för att ladda videon

en: Privacy
sv: Sekretess

en: Slideshow Transition
sv: Bildspel övergång

en: Choose the transition for your Slideshow.
sv: Välj övergången för ditt bildspel.

en: Slide sidewards
sv: Skjut åt sidan

en: Slide up/down
sv: Förskjutning uppåt, nedåt, åt vänster

en: Transition Speed
sv: Övergångshastighet

en: Selected speed in milliseconds for transition effect.
sv: Vald hastighet i millisekunder för övergångseffekt.

en: Stop Autorotation with the last slide
sv: Stoppa autorotation med den sista bilden

en: Check if you want to disable autorotation when this last slide is displayed
sv: Kontrollera om du vill inaktivera autorotation när den sista bilden visas

en: Which type of slide is this?
sv: Vilken typ av bild är det här?

en: Image Slide
sv: Bildsida

en: Fallback images
sv: Fallback-bilder

en: Caption Title
sv: Bildtext

en: Enter a caption title for the slide here
sv: Ange en bildtexttitel för bilden här

en: Caption Text
sv: Bildtext

en: Enter some additional caption text
sv: Ange ytterligare texttext

en: Slide Caption
sv: Bildtext

en: Caption Title Font Size
sv: Teckenstorlek bildtextens titel

en: Caption Content Font Size
sv: Textstorlek för textinnehåll

en: Custom Caption Title Font Color
sv: Anpassad bildtext Teckensnittsfärg

en: Custom Caption Content Font Color
sv: Anpassad texttextfärg för text

en: Apply a link to the slide?
sv: Tillämpa en länk till bilden?

en: You can choose to apply the link to the whole image
sv: Du kan välja att använda länken på hela bilden

en: No Link for this slide
sv: Ingen länk för den här bilden

en: Apply Link to Image
sv: Tillämpa länk till bild

en: Accordion Slider
sv: Dragspelreglage

en: Display an accordion slider with images or post entries
sv: Visa ett dragspelreglage med bilder eller inläggsposter

en: Accordion Slider Item
sv: Dragspelsreglaget

en: An Accordion Slider image or video item
sv: En dragspelsbild eller videoobjekt

en: Which type of slider is this?
sv: Vilken typ av skjutreglage är det här?

en: Slides can either be generated based on images you choose or on recent post entries
sv: Presentationer kan antingen genereras baserat på bilder du väljer eller på senaste inläggsposter

en: Image based Slider
sv: Bildbaserad skjutreglage

en: Entry based Slider
sv: Inmatningsbaserad skjutreglage

en: Number of entries
sv: Antal inresor

en: The offset determines where the query begins pulling entries. Useful if you want to remove a certain number of entries because you already query them with another element.
sv: Förskjutningen avgör var frågan börjar dra poster. Användbart om du vill ta bort ett visst antal poster eftersom du redan frågar efter dem med ett annat element.

en: Display the entry title by default?
sv: Vill du visa postens titel som standard?

en: Yes - display everywhere
sv: Ja - visa överallt

en: Yes - display, but remove title on mobile devices
sv: Ja - visa men ta bort titeln på mobila enheter

en: Display only on active slides
sv: Visas endast på aktiva bilder

en: No, never display title
sv: Nej, visa aldrig titeln

en: Display Excerpt?
sv: Visa utdrag

en: Check if excerpt/caption of the slide should also be displayed
sv: Kontrollera om utdrag / bildtext på bilden också ska visas

en: Accordion Image Size
sv: Dragspel Bild

en: Choose image and Video size for your slideshow.
sv: Välj bild och videostorlek för ditt bildspel.

en: Change the alignment of title and excerpt here
sv: Ändra inriktning av titel och utdrag här

en: Caption Font Sizes
sv: Bildstorlekstorlekar

en: Select a custom font size for the caption titles.
sv: Välj en anpassad teckenstorlek för rubrikerna.

en: Excerpt Font Sizes
sv: Utdragstypstorlekar

en: Select a custom font size for the excerpt.
sv: Välj en anpassad teckenstorlek för utdraget.

en: Where should the Image link to?
sv: Vart ska bilden länka till?

en: Featured Image Slider
sv: Bildreglage

en: Display a Slideshow of featured images from various posts
sv: Visa ett bildspel med utvalda bilder från olika inlägg

en: Title + Read More Button
sv: Titel + Läs mer-knapp

en: Title + Excerpt + Read More Button
sv: Titel + Utdrag + Knapp Läs mer

en: The offset determines where the query begins pulling posts. Useful if you want to remove a certain number of posts because you already query them with another element.
sv: Förskjutningen avgör var frågan börjar dra inlägg. Användbart om du vill ta bort ett visst antal inlägg eftersom du redan frågar efter dem med ett annat element.

en: Enforce duplicates (if a blog element on the page should show the same entries as this slider use this setting)
sv: Tillämpa dubbletter (om ett bloggelement på sidan ska visa samma poster som den här reglaget använder du den här inställningen)

en: Slider Width/Height Ratio
sv: Skjutreglage Bredd / Höjdförhållande

en: The slider will always stretch the full available width. Here you can enter the corresponding height (eg: 4:3, 16:9) or a fixed height in px (eg: 300px)
sv: Skjutreglaget sträcker alltid hela den tillgängliga bredden. Här kan du ange motsvarande höjd (t.ex.: 4: 3, 16: 9) eller en fast höjd i px (t.ex.: 300 pixlar)

en: Set the preview image size automatically based on slider height
sv: Ställ in storlek på förhandsgranskningsbilden automatiskt baserat på skjutreglens höjd

en: Caption Title Font Sizes
sv: Bildstorlek Teckensnittsstorlekar

en: Caption Content Font Sizes
sv: Textstorlekar för textinnehåll

en: Choose the transition for your Slider.
sv: Välj övergången för din skjutreglage.

en: Overlay
sv: Överlägg

en: Fullscreen Slider
sv: Helskärmsreglage

en: Display a fullscreen slideshow element
sv: Visa ett bildspel i helskärmsläge

en: Fullscreen Slider Item
sv: Helskärmsreglage

en: A Fullscreen Slider image or video item
sv: En bild eller ett videoobjekt i helskärm

en: Choose image size for your slideshow.
sv: Välj bildstorlek för ditt bildspel.

en: Check if you want to show a button at the bottom of the slider that takes the user to the next section by scrolling down
sv: Kontrollera om du vill visa en knapp längst ner på skjutreglaget som tar användaren till nästa avsnitt genom att bläddra nedåt

en: Slideshow Image scrolling
sv: Bildspel Bildrullning

en: Image Position
sv: Bildposition

en: Video Display
sv: Videovisningsläge

en: You can either make sure that the whole video is visible and no cropping occurs or that the video is stretched to display full screen
sv: Du kan antingen se till att hela videon är synlig och att ingen beskärning sker eller att videon sträcks för att visa helskärm

en: Display Video in default mode, black borders may occur but the whole video will be visible
sv: Visa video i standardläge, svarta kanter kan förekomma men hela videon kommer att visas

en: Stretch Video so it covers the whole slideshow (Video must be 16:9 for this option to work properly)
sv: Stretch Video så att den täcker hela bildspelet (Video måste vara 16: 9 för att detta alternativ ska fungera ordentligt)

en: Video Settings
sv: Videoinställningar

en: Caption Positioning
sv: Bildtextpositionering

en: Right Framed
sv: Höger inramad

en: Left Framed
sv: Inramade

en: Bottom Framed
sv: Botten inramad

en: Center Framed
sv: Centrum inramat

en: Right without Frame
sv: Höger utan ram

en: Left without Frame
sv: Utan ram

en: Bottom without Frame
sv: Botten utan ram

en: Center without Frame
sv: Mitt utan ram

en: Fullwidth Easy Slider
sv: Bildspel (fullbredd)

en: Display a simple fullwidth slideshow element
sv: Visa ett enkelt bildspelselement med full bredd

en: Fullwidth Easy Slider Item
sv: Bildspel (fullbredd)

en: A Fullwidth Easy Slider image or video item
sv: En bild eller ett videoobjekt med full bredd

en: Slideshow Image and Video Size
sv: Bild- och videostorlek för bildspel

en: Slider minimum height in pixel
sv: Skjutreglens minsta höjd i pixel

en: This is helpful on smaller screens if you got a lot of text in your slider
sv: Detta är till hjälp på mindre skärmar om du har mycket text i skjutreglaget

en: Stretch image to fit the slideshow size?
sv: Sträcka bilden så att den passar bildspelets storlek?

en: By default the image stretches across the full width of the screen. You can deactivate this behavior and simply align it in the center of the slider
sv: Som standard sträcker sig bilden över hela skärmens bredd. Du kan inaktivera detta beteende och helt enkelt justera det i mitten av skjutreglaget

en: Yes, stretch the image
sv: Ja, sträck bilden

en: No, dont stretch the image. If the browser window is bigger than the image simply align it centered
sv: Nej, sträck inte bilden. Om webbläsarfönstret är större än bilden justerar du det bara centrerat

en: Slideshow Settings
sv: inställningar bildspel

en: Slideshow Background Image
sv: Bildspel bakgrundsbild

en: If you are displaying transparent images like pngs you can set a static background image or pattern that will appear behind those pngs.
sv: Om du visar transparenta bilder som pngs kan du ställa in en statisk bakgrundsbild eller ett mönster som kommer att visas bakom dessa pngs.

en: Slideshow Background
sv: Bildspel bakgrund

en: Video Size
sv: Videostorlek

en: By default the video will try to match the default slideshow size that was selected in the slider settings at 'Slideshow Image and Video Size'
sv: Som standard kommer videon att försöka matcha standardbildsstorleken för bildspel som valdes i skjutreglageinställningarna vid 'Bildspel och videostorlek'

en: Try to match the default slideshow size (Video will not be cropped, but black borders will be visible at each side)
sv: Försök att matcha standardstorleken för bildspelet (videon beskärs inte, men svarta kanter syns på varje sida)

en: Try to match the default slideshow size but stretch the video to fill the whole slider (video will be cropped at top and bottom)
sv: Försök att matcha standardbildsstorleken men sträck videon för att fylla hela skjutreglaget (videon beskärs längst upp och ned)

en: Show the full Video without cropping
sv: Visa hela videon utan att beskära

en: Advanced Layerslider
sv: Avancerat lagerskydd

en: Display a Layerslider Slideshow
sv: Visa ett bildspelslayout

en: No Layer Slider Found. Click here to create one
sv: Inga lagerreglage hittades. Klicka här för att skapa en

en: Edit Layer Slider here
sv: Redigera Layer Slider här

en: Fullwidth Revolution Slider
sv: Reglage för fullbreddsrevolution

en: Display a fullwidth Revolution Slider
sv: Visa en skjutreglage för fullbredd

en: No Revolution Slider Found. Click here to create one
sv: Ingen Revolution Slider hittades. Klicka här för att skapa en

en: Edit Revolution Slider here
sv: Redigera Revolution Slider här

en: Social Buttons
sv: Knappar för sociala medier

en: Which Social Buttons do you want to display? Defaults are set in
sv: Vilka sociala knappar vill du visa? Standardinställningarna anges i

en: Blog Layout
sv: Blogglayout

en: Check to display
sv: Markera för att visa

en: Social Profiles
sv: Sociala profiler

en: Small title
sv: Liten titel

en: A small title above the buttons.
sv: En liten titel ovanför knapparna.

en: Share this entry
sv: Dela med dina vänner

en: Use a custom set
sv: Använd en anpassad uppsättning

en: Facebook link
sv: Facebooklänk

en: Twitter link
sv: Twitter länk

en: WhatsApp link
sv: Whatsapp länk

en: Pinterest link
sv: Pinterest länk

en: Reddit link
sv: Reddit-länk

en: LinkedIn link
sv: LinkedIn länk

en: Tumblr link
sv: Tumblr länk

en: VK link
sv: VK-länk

en: Email link
sv: Mejla länk

en: Buttons
sv: Knappar

en: Tab Section
sv: Tabbsektion

en: Add a fullwidth section with tabs that can contain columns and other elements
sv: Lägg till ett avsnitt med full bredd med flikar som kan innehålla kolumner och andra element

en: Initial Open
sv: Öppen (grund)

en: Enter the Number of the Tab that should be open initially.
sv: Ange numret på fliken som bör vara öppen från början.

en: Tab Position
sv: Flikposition

en: Define the position of the tab buttons
sv: Definiera placeringen av flikarna

en: Display Tabs above content
sv: Visa flikar över innehåll

en: Display Tabs below content
sv: Visa flikar under innehållet

en: Content height
sv: Höjd för innehållet.

en: Define the behaviour for the size of the content tabs when switching between the tabs.
sv: Definiera beteendet för innehållsflikarna när du växlar mellan flikarna.

en: Same height for all tabs
sv: Samma höjd för alla flikar

en: Auto adjust to content
sv: Justera automatiskt till innehållet

en: Tab Padding
sv: Mellanrum

en: Tab Title Background Color
sv: Bakgrundsfärg för flikrubrik

en: Active Tab Font Color
sv: Färg för aktiv flik

en: Content transition
sv: Innehållsövergång

en: Define the transition between tab content
sv: Definiera övergången mellan flikinnehåll

en: Delete Tab Section
sv: Ta bort flikavsnitt

en: Show/Hide Tab Section
sv: Visa / dölj flikavsnitt

en: Edit Tab Section
sv: Tabbsektion

en: Clone Tab Section
sv: Klonfliksektion

en: Tab
sv: Flik

en: Add Tab
sv: Lägg till Flik

en: Tab Section content hidden. Click here to show it
sv: Flikens avsnitt innehåll dolt. Klicka här för att visa det

en: Creates a single tab for the tab section element
sv: Skapar en enda flik för flikavsnittet

en: Tab Title
sv: Fliktitel

en: Set a tab title
sv: Ställ in en flikrubrik

en: Tab Symbol
sv: Symbol

en: Should an icon or image be displayed at the top of the tab title?
sv: Bör en ikon eller bild visas högst upp på flikens titel?

en: No icon or image
sv: Ikon eller bild

en: Display icon
sv: Displayikon

en: Display image
sv: Visningsbild

en: Tab Icon
sv: Fliken icon

en: Select an icon for your tab title below
sv: Välj en ikon för din flikrubrik nedan

en: Tab Image
sv: Flikbild

en: Tab Image Style
sv: Bildstil

en: No special style
sv: Särskild stil

en: Rounded Borders
sv: Rundade gränser

en: Choose the vertical alignment of your tab content. (only applies if tabs are set to fixed height)
sv: Välj den vertikala justeringen av ditt flikinnehåll. (gäller endast om flikar är inställda på fast höjd)

en: Inactive Tab Font Color
sv: Inaktiv flik Teckensnittsfärg

en: Select a custom background color for this section here. Leave empty for default color
sv: Välj en anpassad bakgrundsfärg för detta avsnitt här. Lämna tomt för standardfärg

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library. Leave empty if you don't want to use a background image
sv: Antingen ladda upp en ny eller välj en befintlig bild från ditt mediebibliotek. Lämna tomt om du inte vill använda en bakgrundsbild

en: Edit Tab
sv: Redigera flik

en: Delete Tab
sv: Radera flik

en: Clone Tab
sv: Duplicera flik

en: Table
sv: Tabell

en: Creates a data or pricing table
sv: Skapar en data- eller pristabell

en: Start by adding columns and rows, then add content and styling to each.
sv: Börja med att lägga till kolumner och rader, lägg sedan till innehåll och styling till var och en.

en: Default Row
sv: Standard rad

en: Heading Row
sv: Rubrik rad

en: Pricing Row
sv: Pris rad

en: Default Column
sv: Standard kolumn

en: Description Column
sv: Kolumnbeskrivning

en: Center Text Column
sv: Centrerad text kolumn

en: Table Purpose
sv: Tabell Syfte

en: Choose if the table should be used to display tabular data or to display pricing options. (Difference: Pricing tables are flashier and try to stand out)
sv: Välj om tabellen ska användas för att visa tabelldata eller för att visa prissättningsalternativ. (Skillnad: Prissättningstabellerna är snabbare och försök att sticka ut)

en: Use the table as a Pricing Table
sv: Använd tabell som ett prislista

en: Use the table to display tabular data
sv: Använd tabellen för att visa tabelldata

en: Table Design
sv: Tabellutkast

en: Use either the default or minimal design
sv: Använd antingen standard eller minimal design

en: Empty Cells
sv: Hoppa över tomma celler

en: Empty Cells are by default hidden. If you want to force equal height across all columns set them to display
sv: Tomma celler är som standard dolda. Om du vill tvinga samma höjd över alla kolumner, ställ in dem så att de visas

en: Hide empty Cells
sv: Dölj tomma celler

en: Show empty Cells
sv: Visa tomma celler

en: Table Styling
sv: Tabell stil

en: Table Caption
sv: Tabelltextning

en: Add a short caption to the table so visitors know what the data is about
sv: Lägg till en kort bildtext i tabellen så att besökare vet vad data handlar om

en: Responsive Styling
sv: Responsiv styling

en: Select which table styling should be used if the screen is too small for the table.
sv: Välj vilken bordstyling som ska användas om skärmen är för liten för bordet.

en: Adjust table to screen size
sv: Justera tabellen till skärmstorlek

en: Make entire table scrollable
sv: Gör hela bordet rullbart

en: Tabs
sv: Flikar (sidor med flikar)

en: Creates a tabbed content area
sv: Skapar ett innehållsområde med flikar

en: Tabs Item
sv: Flikar

en: A single tabs item
sv: Ett enda flikobjekt

en: Add/Edit Tabs
sv: Lägg till / Redigera

en: Here you can add, remove and edit the Tabs you want to display.
sv: Här kan du lägga till, ta bort och redigera de flikar du vill visa.

en: Tab 1
sv: Flik 1

en: Tab 2
sv: Flik 2

en: Where should the tabs be displayed
sv: Var ska flikarna visas

en: Display tabs at the top
sv: Visa flikar högst upp

en: Display Tabs on the left
sv: Visa flikar till vänster

en: Display Tabs on the right
sv: Visa flikar till höger

en: Do you want to display a border around your tabs or without border
sv: Vill du visa en kant runt dina flikar eller utan kant

en: With border
sv: Med ram

en: Without border
sv: Utan ram

en: Enter the tab title here (Better keep it short)
sv: Ange flikens titel här (Better keep it short)

en: Should an icon be displayed at the left side of the tab title?
sv: Ska en ikon visas på vänster sida av flikens titel?

en: Tab Content
sv: Flikinnehåll

en: Tab Content goes here
sv: Innehåll går här

en: Team Member
sv: Teammedlem

en: Display a team members image with additional information
sv: Visa en bild av teammedlemmar med ytterligare information

en: Team Member Item
sv: Personal

en: A Team Member Element Item
sv: Ett element i teammedlemmen

en: Team Member Name
sv: Medarbetare namn

en: Name of the person
sv: Namn

en: Job title of the person.
sv: Personens jobbtitel.

en: Team Member Image
sv: Medarbetare bild

en: Team Member Description
sv: Medlemsbeskrivning

en: Enter a few words that describe the person
sv: Ange några ord som beskriver personen

en: Add/Edit Social Service or Icon Links
sv: Lägg till / redigera sociala tjänster eller ikonlänkar

en: Edit Social Service or Icon
sv: Redigera socialtjänst eller ikon

en: Hover Text
sv: Hovringstext

en: Text that appears if you place your mouse above the Icon
sv: Text som visas om du placerar musen ovanför ikonen

en: Social Icon Hover Text
sv: Social ikon Hover Text

en: Icon Link
sv: Ikon Länk

en: Open Link in new Window?
sv: Öppna länk i ny fönster/flik

en: Select here if you want to open the linked page in a new window
sv: Välj här om du vill öppna den länkade sidan i ett nytt fönster

en: Open in new window
sv: Öppna i nytt fönster

en: Select Icon
sv: Välj ikon

en: Select an icon for your social service, job, etc. below
sv: Välj en ikon för din sociala tjänst, ditt jobb etc. nedan

en: Testimonials
sv: Omdömen

en: Creates a Testimonial Grid
sv: Skapar ett testnät

en: Testimonial Item
sv: Omdöme Artikel

en: A Testimonial Element Item
sv: Ett vittnesbördselement

en: Add/Edit Testimonial
sv: Lägg till / redigera rekommendation

en: Here you can add, remove and edit your Testimonials.
sv: Här kan du lägga till, redigera och ändra dina rekommendationer.

en: Edit Testimonial
sv: Redigera omdöme

en: Testimonial Style
sv: Omdöme stil

en: Here you can select how to display the testimonials. You can either create a testimonial slider or a testimonial grid with multiple columns
sv: Här kan du välja hur du vill visa vittnesmålen. Du kan antingen skapa ett testreglage eller ett testgrid med flera kolumner

en: Testimonial Grid
sv: GVA Omdömen rutnät

en: Testimonial Slider (Compact)
sv: Testimonial Slider (kompakt)

en: Testimonial Grid Columns
sv: Testimonial Grid Kolumner

en: How many columns do you want to display
sv: Hur många kolumner vill du visa

en: Set the styling for the testimonial grid
sv: Ställ in styling för testimonial-rutnätet

en: Default Grid
sv: Galleri - Standard

en: Minimal Grid
sv: Minimalt rutnät

en: Name Font Color
sv: Teckensnittsfärg

en: Enter the Name of the Person to quote
sv: Ange personens namn för att citera

en: Subtitle below name
sv: Undertext under namn

en: Can be used for a job description
sv: Kan användas för en arbetsbeskrivning

en: Quote
sv: Citat

en: Enter the testimonial here
sv: Ange ett rekommendation här

en: Website Link
sv: Webbplats länk

en: Link to the Persons website
sv: Länk till Persons webbplats

en: Website Name
sv: Hemsidans Namn

en: Linktext for the above Link
sv: Länktext för ovanstående länk

en: Testimonial by
sv: Vittnesmål av

en: Text Block
sv: Textblock

en: Creates a simple text block
sv: Skapar ett enkelt textblock

en: Enter some content for this textblock
sv: Lägg till text för det här avsnittet

en: Click here to add your own text
sv: Klicka här för att lägga till din egen text

en: Creates a timeline
sv: Skapar en tidslinje

en: Timeline Item
sv: Tidslinje

en: A Timeline Element Item
sv: Ett tidslinjeelement

en: Add/Edit Milestones
sv: Lägg till / Redigera tjänster (milstolpar)

en: Here you can add, remove and edit the milestones of your timeline.
sv: Här kan du lägga till, ta bort och redigera milstolparna för din tidslinje.

en: Edit Milestone
sv: Ändra Tjänst

en: Timeline Orientation
sv: Tidslinjeorientering

en: Set the orientation of the timeline
sv: Ställ in tidslinjens riktning

en: Milestone Placement
sv: Milstolpe placering

en: Set the placement of the milestones on the timeline
sv: Ange placeringen av milstolparna på tidslinjen

en: Alternate
sv: Alternativ

en: Number of Milestones per Slide
sv: Antal milstolpar per bild

en: Set the number of the milestones visible at a time
sv: Ställ in antalet milstolpar som ska synas åt gången

en: 1 Milestone
sv: Milstolpe

en: 2 Milestones
sv: 2 milstolpar

en: 3 Milestones
sv: 3 milstolpar

en: 4 Milestones
sv: 4 milstolpar

en: 5 Milestones
sv: 5 milstolpar

en: Define the appearance of the content box
sv: Definiera utseendet på innehållsrutan

en: Plain (default)
sv: Vanlig text (standard)

en: Box Shadow with Arrow
sv: Box Shadow med pil

en: Date Font Sizes
sv: Teckenstorlek

en: Select a custom font size for the dates.
sv: Välj en anpassad teckenstorlek för datumen.

en: Title Font Size
sv: Rubrikstorlek

en: Content Font Size
sv: Innehåll Textstorlek

en: Content Box Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Either use the themes default or define a custom background color
sv: Antingen använder du teman som standard eller definierar en anpassad bakgrundsfärg

en: Custom Content Box Background Color
sv: Bakgrundsfärg Innehållsrutan

en: Custom Date Font Color
sv: Anpassad datumfärg

en: Select a custom icon font color. Leave empty to use the default or the accent color defined in individual Milestones.
sv: Välj en anpassad teckensnittsfärg. Lämna tomt för att använda standard- eller accentfärgen som definieras i enskilda milstolpar.

en: Milestone Date
sv: Lägg till datum för milstolpe

en: Enter the milestone date here. This can be any format. Use filter avf_customize_heading_settings to change the html tag.
sv: Ange milstolpsdatum här. Detta kan vara vilket format som helst. Använd filter avf_customize_heading_settings för att ändra html-taggen.

en: Milestone Title
sv: Milstolpetitel

en: Enter the Milestone Title here. Use filter avf_customize_heading_settings to change the html tag.
sv: Ange milstolpetiteln här. Använd filter avf_customize_heading_settings för att ändra html-taggen.

en: Milestone Content
sv: Milstolpeinnehåll

en: Milestone Content goes here
sv: Milestone Content går här

en: Milestone Description
sv: Milestone beskrivning

en: Bullet Content
sv: Kulinnehåll

en: Select the type of content for your milestone bullet
sv: Välj typ av innehåll för din milstolp

en: Add Icon
sv: Lägg till ikon

en: Add Image
sv: Lägg till bild

en: Auto Numbering
sv: Numrering

en: Bullet Shape
sv: Kulform

en: Arrow shaped bullet
sv: Pilformad kula

en: Arrow Shaped
sv: Pilformad

en: Milestone Icon
sv: Milstolpe

en: Select an icon for your milestone below
sv: Välj en ikon för din milstolpe nedan

en: Vertical Alignment Title and Content
sv: Vertikal inriktningstitel och innehåll

en: Applies only for the vertical timeline.
sv: Gäller endast för den vertikala tidslinjen.

en: Baseline (Default)
sv: Baslinje (standard)

en: Milestone Colors
sv: Milstolpe färger

en: Custom Milestone Icon Background Color
sv: Anpassad bakgrundsfärg för milstolpsikon

en: Select a custom background color for the icon. Leave empty to use the default
sv: Välj en anpassad bakgrundsfärg för ikonen. Lämna tomt för att använda standard

en: Do you want to apply a link to the milestone?
sv: Vill du använda en länk till milstolpen?

en: Apply link
sv: Tillämpa länk

en: Where do you want to apply the link?
sv: Var vill du använda länken?

en: Apply link to the date, icon and headline
sv: Använd länk till datum, ikon och rubrik

en: Apply link to the icon and date
sv: Använd länk till ikon och datum

en: Apply link to icon and headline
sv: Använd länk till ikon och rubrik

en: Apply link to date and headline
sv: Tillämpa länk till datum och rubrik

en: Apply link to icon only
sv: Använd endast länk till ikon

en: Milestone Link
sv: Milstolpe

en: Accordion
sv: Dragspel

en: Creates toggles or accordions (can be used for FAQ)
sv: Skapar växlar eller dragspel (kan användas för vanliga frågor)

en: Accordion Item
sv: Dragspelspanel

en: An Accordion Item (toggle, accordions, FAQ)
sv: Ett dragspel (växla, dragspel, FAQ)

en: Add/Edit Toggles
sv: Lägg till / redigera växlar

en: Here you can add, remove and edit the toggles you want to display.
sv: Här kan du lägga till, ta bort och redigera de växlar du vill visa.

en: Toggle 1
sv: Växla

en: Toggle 2
sv: Växla

en: Use as FAQ Page (SEO improvement)
sv: Använd som FAQ-sida (SEO-förbättring)

en: Select if content is used as FAQ and add schema.org markup to support Google Search. You must enable theme option &quot;Automated Schema.org HTML Markup&quot; (SEO tab). For valid structured HTML only one FAQ section allowed per page - you can activate &quot;Sorting&quot; and group questions if needed.
sv: Välj om innehållet används som vanliga frågor och lägg till schema.org-markering för att stödja Google-sökning. Du måste aktivera temalternativet "Automated Schema.org HTML Markup" (SEO-fliken). För giltig strukturerad HTML är endast ett FAQ-avsnitt tillåtet per sida - du kan aktivera "Sortering" och gruppfrågor om det behövs.

en: No markup needed
sv: Ingen markering behövs

en: Add FAQ markup
sv: Lägg till FAQ-markering

en: Toggles
sv: Växlare

en: Enter the Number of the Accordion Item that should be open initially. Set to Zero if all should be close on page load
sv: Ange numret på dragspelet som bör vara öppet från början. Ställ in på Noll om allt skulle vara nära sidläsningen

en: Behavior
sv: Beteende

en: Should only one toggle be active at a time and the others be hidden or can multiple toggles be open at the same time?
sv: Bör bara en växlare vara aktiv åt gången och de andra döljas eller kan flera växlar vara öppna samtidigt?

en: Only one toggle open at a time (Accordion Mode)
sv: Endast en växling öppen åt gången (Dragspel-läge)

en: Multiple toggles open allowed (Toggle Mode)
sv: Flera växlar öppna tillåtna (växla läge)

en: Display the toggle sorting menu? (You also need to add a number of tags to each toggle to make sorting possible)
sv: Visa menyn för växlingssortering? (Du måste också lägga till ett antal taggar i varje växling för att möjliggöra sortering)

en: No Sorting
sv: Ingen sortering

en: Sorting Active
sv: Sortering Aktiv

en: Behaviour
sv: Beteende

en: Select the styling of the toggles
sv: Välj styling av växlarna

en: Elegant
sv: Eleganta

en: Toggles Styling
sv: Växlar mellan styling

en: Current Toggle Appearance
sv: Aktuell växling Utseende

en: Highlight title bar of open toggles
sv: Markera titelraden med öppna växlar

en: Custom Font Color Current Toggle
sv: Anpassad teckensnittsfärg Aktuell växling

en: Select a custom font color for the current active toggle. Leave empty to use the default
sv: Välj en anpassad teckensnittsfärg för den aktuella aktiva växlingen. Lämna tomt för att använda standard

en: Background Current Toggle
sv: Bakgrund Aktuell växling

en: Select the type of background for the current active toggle title bar.
sv: Välj bakgrundstyp för den aktuella aktiva växlingsraden.

en: Title Bar Custom Background Color
sv: Bakgrundsfärg titelfält

en: Select a custom background color. Leave empty for default color
sv: Välj en anpassad bakgrundsfärg. Lämna tomt för standardfärg

en: Hover Toggle Appearance
sv: Hover Toggle Utseende

en: Appearance of toggles on mouse hover
sv: Utseende för växlar på musen

en: Custom Hover Font Color
sv: Anpassad sväva teckensnittsfärg

en: Select a custom hover font color. Leave empty to use the default
sv: Välj en anpassad teckenstorlek. Lämna tomt för att använda standardvärdet

en: Custom Hover Background Color
sv: Bakgrundsfärg vid hovring

en: Select a custom hover background color. Leave empty to use the default
sv: Välj en anpassad sväva bakgrundsfärg. Lämna tomt för att använda standard

en: Toggle Title
sv: Växla titel

en: Enter the toggle title here (Better keep it short)
sv: Ange växlingstiteln här (Bättre hålla den kort)

en: Toggle Content
sv: Växla innehåll

en: Toggle Content goes here
sv: Toggle Innehåll går här

en: Toggle Sorting Tags
sv: Växla sortering

en: Enter any number of comma separated tags here. If sorting is active the user can filter the visible toggles with the help of these tags
sv: Ange valfritt antal kommaseparerade taggar här. Om sortering är aktiv kan användaren filtrera de synliga växlarna med hjälp av dessa taggar

en: For Developers: Custom Tab ID
sv: För utvecklare: ID för anpassad flik

en: Insert a custom ID for the element here. Make sure to only use allowed characters (latin characters, underscores, dashes and numbers, no special characters can be used)
sv: Sätt in ett anpassat ID för elementet här. Se till att endast använda tillåtna tecken (latinska tecken, understrykningar, bindestreck och siffror, inga specialtecken kan användas)

en: Developer Settings
sv: Utvecklar-inställningar

en: Widget Area
sv: Widget-område

en: Display one of the themes widget areas
sv: Visa ett av temat widgetområden

en: Error fetching content - please reload the page and try again
sv: Det gick inte att hämta innehåll - ladda om sidan och försök igen

en: It seems your are no longer logged in. Please reload the page and try again
sv: Det verkar som att du inte längre är inloggad. Ladda om sidan och försök igen

en: Your session timed out. Simply reload the page and try again
sv: Din session tog slut. Ladda bara upp sidan igen och försök igen

en: An error occurred
sv: Ett fel uppstod

en: Attention!
sv: Obs!

en: All right!
sv: Visst!

en: Close
sv: Stäng

en: Error occured when trying to connect to server.
sv: Ett fel uppstod när du försökte ansluta till servern.

en: Select a cell layout
sv: Välj en spaltindelning

en: The current number of cells does not allow any layout variations
sv: Det aktuella antalet celler tillåter inga layoutvariationer

en: You need to add at least one cell
sv: Du måste lägga till minst en cell

en: You need to remove at least one cell
sv: Du måste ta bort minst en cell

en: Google changed the way google maps work. You now need to enter a valid Google Maps API Key
sv: Google ändrade hur google maps fungerar. Du måste nu ange en giltig Google Maps API-nyckel

en: You can read a description on how to create and enter that key here:
sv: Du kan läsa en beskrivning av hur du skapar och anger den nyckeln här:

en: Enfold Google Settings
sv: Vik in Google-inställningarna

en: It seems that your Google API key is not configured correctly
sv: Det verkar som om din Google API-nyckel inte är konfigurerad korrekt

en: The key is probably either restricted to the wrong domain or the domain syntax you entered is wrong.
sv: Nyckeln är antagligen antingen begränsad till fel domän eller så är domänens syntax fel.

en: Please check your API key
sv: Kontrollera din API-nyckel

en: here
sv: här

en: The domain that should be allowed is:
sv: Domänen som bör tillåtas är:

en: Too many requests at once, please wait a few seconds before requesting coordinates again
sv: För många förfrågningar samtidigt, vänta några sekunder innan du begär koordinater igen

en: Address couldn't be found by Google, please add it manually
sv: Adress kunde inte hittas av Google. Lägg till den manuellt

en: Please insert a valid address in the fields above
sv: Vänligen ange en giltig adress i fälten ovan

en: You cannot select the current edited element as a template. Please use another template or no template. Your selection has been reset.
sv: Du kan inte välja det aktuella redigerade elementet som mall. Använd en annan mall eller ingen mall. Ditt val har återställts.

en: You have not sufficient rights to perform this operation.
sv: Du har inte tillräckliga rättigheter för att utföra denna operation.

en: Error: Template does not exist.
sv: Fel: Mall finns inte.

en: Do you really want to delete this custom element permanently? This action cannot be undone.
sv: Vill du verkligen ta bort detta anpassade element permanent? Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Custom element was not deleted.
sv: Anpassat element togs inte bort.

en: Leaflet is not active at the moment. We cannot find the coordinates for your address.
sv: Broschyren är inte aktiv just nu. Vi kan inte hitta koordinaterna för din adress.

en: Search Results for address:
sv: Sökresultat för adress:

en: No results found. Please check your input, e.g. spelling of street, city, ....
sv: Inga resultat funna. Kontrollera dina inmatningar, t.ex. stavning av gata, stad, ....

en: You did not enter an address. Please enter at least a City to fetch the coordinates.
sv: Du angav inte en adress. Ange minst en stad för att hämta koordinaterna.

en: You need to add at least one element to the canvas to save this entry as a template
sv: Du måste lägga till minst ett element på duken för att spara denna post som en mall

en: Choose Template Name
sv: Välj Mall

en: Save Element as Template: Choose a Name
sv: Spara objektet som mall: Ange ett namn

en: Allowed Characters: Whitespace
sv: Tillåtna karaktärer: Mellanslag

en: Template Name must have at least 3 characters
sv: Mallnamnet måste innehålla minst tre tecken

en: Could not load the template. You might want to try and reload the page
sv: Det gick inte att ladda mallen. Du kanske vill försöka ladda sidan igen

en: Avia Layout Builder
sv: Layoutbyggare

en: Page Layout
sv: Sidlayout

en: Enfold Shortcode Parser
sv: Vik in kortkodsparser

en: Additional Portfolio Settings
sv: Fler inställningar för kurser

en: Breadcrumb Hierarchy
sv: Brödsmulhierarki

en: Enfold Shortcode Parser Info Window
sv: Fäll in kortfönster för informationsfönster

en: Visual layout editor
sv: Visuell layoutredigerare

en: Quick Info & Hotkeys
sv: Snabbinfo och snabbval

en: General Info
sv: Övergripande

en: To insert an Element either click the insert button for that element or drag the button onto the canvas
sv: Lägg in ett layoutblock på sidan genom att klicka på blockets knapp eller dra blocket till sidan

en: If you place your mouse above the insert button a short info tooltip will appear
sv: Om du placerar muspekaren över knappen visas lite tips

en: To sort and arrange your elements just drag them to a position of your choice and release them
sv: För att sortera och arrangera blocken drar du de till den position du vill blocket ska ha på sidan

en: Valid drop targets will be highlighted. Some elements like fullwidth sliders and color section can not be dropped onto other elements
sv: De block som kan placeras på en viss plats på sidan markeras med ljusgrönt. Visas inte färgen kan inte blocket användas just på den ytan där du markerar att den ska vara.

en: Edit Elements in Popup Window:
sv: Redigera block i popup-fönster:

en: Most elements open a popup window if you click them
sv: De flesta block öppnas i ett popup-fönster när man klickar på dem

en: Press TAB to navigate trough the various form fields of a popup window.
sv: Tryck TABB för att förflytta dig mellan fälten i popup-fönstret.

en: Press ESC on your keyboard or the Close Button to close popup window.
sv: Tryck ESC eller på stäng-knappen för att stånga popup-fönstret.

en: Press ENTER on your keyboard or the Save Button to save current state of a popup window
sv: Tryck ENTER eller på Spara-knappen i popup-fönstret för att spara blockets ändringar

en: Overwrite Portfolio Link setting
sv: Skriv över inställning för portföljlänk

en: If this entry is displayed in a portfolio grid, it will use the grids link settings (open either in lightbox, or open link url). You may overwrite this setting here
sv: Om den här posten visas i ett portföljnät kommer den att använda rutnätets länkinställningar (öppna antingen i lightbox eller webbadress för länk). Du kan skriva över den här inställningen här

en: Link portfolio item to external URL
sv: Länka portföljobjekt till extern URL

en: If you add a link to a video that video will open in a lightbox
sv: Om du lägger till en länk till en video öppnas den videon i en ljusruta

en: If you have selected to display your portfolio grid as an 'Ajax Portfolio' please choose preview images here and write some preview text. Once the user clicks on the portfolio item a preview element with those images and info will open.
sv: Om du har valt att visa ditt portföljnät som en 'Ajax-portfölj', vänligen välj förhandsgranskningsbilder här och skriv lite förhandsvisningstext. När användaren klickar på portföljobjektet öppnas ett förhandsgranskningselement med dessa bilder och info.

en: Add Preview Images
sv: Förhandsgranska bilderComment

en: Create a new Preview Gallery or Slideshow by selecting existing or uploading new images
sv: Skapa ett nytt förhandsgranskningsgalleri eller bildspel genom att välja befintliga eller ladda upp nya bilder

en: Remove Images
sv: Ta bort bilder

en: Display Preview Images
sv: Visa förhandsgranskningsbilder

en: Display Images as either gallery, slideshow or as a list below each other
sv: Visa bilder antingen som galleri, bildspel eller som en lista under varandra

en: Image List
sv: Bildlista

en: Don't show the images at all and display the preview text only
sv: Visa inte bilderna alls och visa endast förhandsgranskningstexten

en: Slideshow autorotation Settings in Seconds
sv: Inställningar för bildspel autorotation i sekunder

en: Gallery Thumbnail Columns
sv: Galleri miniatyrkolumner

en: How many Thumbnails should be displayed beside each other
sv: Hur många miniatyrer ska visas bredvid varandra

en: Add Preview Text
sv: Förhandsgranska text

en: The text will appear beside your gallery/slideshow
sv: Texten visas bredvid ditt galleri / bildspel

en: Select the desired Page layout
sv: Välj önskad sidlayout

en: Default Layout - set in
sv: Standardlayout - ställ in

en: Sidebar
sv: Sidopanel

en: No Sidebar
sv: Ingen sidopanel

en: Left Sidebar
sv: Vänster sidopanel

en: Right Sidebar
sv: Höger sidopanel

en: Sidebar Setting
sv: Sidofälts inställning

en: Choose a custom sidebar for this entry
sv: Välj ett anpassat sidofält för denna post

en: Footer Settings
sv: Sidfotsinställningar

en: Display the footer widgets or page?
sv: Visa sidfotens widgets eller sida?

en: Widget based footer options
sv: Widgetbaserade sidfotalternativ

en: Footer
sv: Sidfot

en: Display the footer widgets & socket
sv: Visa sidfotens widgetar och uttag

en: Display only the footer widgets (no socket)
sv: Visa bara sidfotens widgets (inget uttag)

en: Display only the socket (no footer widgets)
sv: Visa endast uttaget (inga sidfot-widgets)

en: Don't display the socket & footer widgets
sv: Visa inte widgets för uttag och sidfot

en: Page based Footer options - set in
sv: Sidbaserade sidfotalternativ - ställ in

en: Change layout
sv: Ändra layout

en: These settings are only available for layouts with a main menu placed at the top
sv: Dessa inställningar är endast tillgängliga för layouter med en huvudmeny överst

en: Title Bar Settings
sv: Titelfältets inställningar

en: Display the Title Bar with Page Title and Breadcrumb Navigation?
sv: Visa titelraden med sidrubrik och brödsmulnavigering?

en: Display title and breadcrumbs
sv: Visa titel och brödsmulor

en: Display only title
sv: Visa endast titel

en: Display only breadcrumbs
sv: Visa endast brödsmulor

en: Hide both
sv: Dölj båda

en: Only available if the logo is not
sv: Endast tillgänglig om logotypen inte är

en: below the menu
sv: under menyn

en: Header visibility and transparency
sv: Rubriksynlighet och transparens

en: Several options to change the header transparency and visibility on this page.
sv: Flera alternativ för att ändra rubrikens transparens och synlighet på den här sidan.

en: No transparency
sv: Ingen transparens

en: Transparent Header
sv: Genomskinligt sidhuvud

en: Transparent Header with border
sv: Transparent sidhuvud med kant

en: Transparent & Glassy Header
sv: Genomskinlig och glasig sidhuvud

en: Breadcrumb parent page
sv: Breadcrumb föräldersida

en: Select a parent page for this entry. If no page is selected the theme will use session data to build the breadcrumb.
sv: Välj en överordnad sida för denna post. Om ingen sida har valts använder temat sessionsdata för att bygga brödsmulan.

en: The Avia Layout Builder allows you to create unique layouts with an easy to use, drag and drop interface.
sv: Med Avia Layout Builder kan du skapa unika layouter med ett lättanvänt, dra och släpp-gränssnitt.

en: The Builder is available on Pages and Single Portfolio Entries
sv: Builder finns på Pages och Single Portfolio Entries

en: This element only works with activated advanced layout builder
sv: Detta element fungerar bara med aktiverad avancerad layoutbyggare

en: Add
sv: Lägg till

en: Copy and add last entry
sv: Kopiera och lägg till sista posten

en: Item: %s
sv: Artikel: %s

en: Move
sv: Flytta

en: Actionbutton %d
sv: Actionknapp %d

en: avia-action-button-%d
sv: avia-action-knapp- %d

en: Warning: Characters %s might break ALB backend or frontend. <a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/intro-to-layout-builder/#using-special-characters" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Read more</a> if you want to use them. You can use valid HTML markup.
sv: Varning: Tecken %s kan bryta ALB-backend eller frontend. <a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/intro-to-layout-builder/#using-special-characters" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Läs mer</a> om du vill använda dem. Du kan använda giltig HTML-markering.

en: Apply the same value to all?
sv: Tillämpa samma värde på alla?

en: Today
sv: Idag

en: Next
sv: Nästa

en: Prev
sv: Föregående

en: Select...
sv: Välj…

en: Street address
sv: Gatuadress

en: Postcode
sv: Postnummer

en: City
sv: Stad

en: State
sv: Län

en: Country
sv: Land

en: Enter Address, then fetch coordinates
sv: Ange adress och hämta sedan koordinater

en: Longitude
sv: Longitud

en: Latitude
sv: Latitud

en: Add Table Row
sv: Lägg till tabellrad

en: Add Table Column
sv: Lägg till tabellkolumn

en: move up
sv: flytta upp

en: move down
sv: flytta ner

en: move left
sv: Flytta till vänster

en: move right
sv: Flytta till höger

en: Remove Image
sv: Ta bort bild

en: Already existing template %1$s is overwritten (%2$s). Make sure this is intended.
sv: Redan befintlig mall %1$s skrivs över (%2$s). Se till att detta är avsett.

en: Background Gradient Direction
sv: Bakgrund tonad riktning

en: Theme default
sv: Temastandard

en: Blog status of elements is currently not available
sv: Elementens bloggstatus är för närvarande inte tillgänglig

en: Post status of elements is currently not available
sv: Inläggsstatus för element är för närvarande inte tillgänglig

en: No theme shortcodes used in widgets
sv: Inga temakortkoder används i widgets

en: currently updating database
sv: för närvarande uppdaterar databasen

en: is up to date
sv: Muggen är uppdaterad

en: Shortcode Usage Overview
sv: Översikt över kortkodsanvändning

en: Element Manager Version:
sv: Element Manager-version:

en: Blog Usage - which elements are used in the blog
sv: Blogganvändning - vilka element som används i bloggen

en: Post Usage - which elements are used in this post
sv: Postanvändning - vilka element som används i det här inlägget

en: Widget Usage - which elements are used in the sidebar widgets
sv: Widgetanvändning - vilka element som används i sidofältets widgets

en: Check State - shows, which elements are recognised or new or in update
sv: Kontrollera tillstånd - visar vilka element som är igenkända eller nya eller i uppdatering

en: Detailed Shortcode Usage
sv: Detaljerad kortkodanvändning

en: Session has expired. Your requested action could not be executed. Please try again or reload the page.
sv: Sessionen har löpt ut. Din begärda åtgärd kunde inte utföras. Försök igen eller ladda om sidan.

en: Sorry, you have not enough rights to perform requested action.
sv: Tyvärr har du inte tillräckligt med rättigheter för att utföra den begärda åtgärden.

en: Custom Elements
sv: Anpassade element

en: Attention: It is not recommended to edit custom element templates here !
sv: Obs! Det rekommenderas inte att redigera anpassade elementmallar här!

en: Not all features provided are supported here and this might break layout. Please edit your elements using the &quot;Edit Element&quot; button from an advanced layout builder page.
sv: Inte alla funktioner som tillhandahålls stöds här och detta kan bryta layouten. Redigera dina element med knappen "Redigera element" från en avancerad sida för layoutbyggare.

en: Editing a custom element template is not allowed from this screen.
sv: Redigering av en anpassad elementmall är inte tillåten från den här skärmen.

en: Please edit your elements using the &quot;Edit Element&quot; button from an advanced layout builder page.
sv: Redigera dina element med knappen "Redigera element" från en avancerad sida för layoutbyggare.

en:  Elements
sv: Element

en: Copy to a new draft
sv: Kopiera till nytt utkast

en: Make a duplicate from this element template
sv: Gör en duplikat från den här elementmallen

en: ALB Element
sv: Element

en: Excerpt (= Tooltip)
sv: Utdrag (= verktygstips)

en: Filter by Elements
sv: Filtrera efter element

en: All ALB Elements
sv: Alla ALB-element

en: All users
sv: Alla användare

en: No element template to duplicate has been supplied!
sv: Ingen elementmall som ska dupliceras har levererats!

en: Invalid element template to duplicate has been supplied or template has been deleted.
sv: Ogiltig elementmall som ska dupliceras har tillhandahållits eller mallen har tagits bort.

en: (Copy)
sv: (Kopiera)

en: Creating a copy of element template has failed. Please try again
sv: Det gick inte att skapa en kopia av elementmallen. Var god försök igen

en: This element title already exists.
sv: Denna elementtitel finns redan.

en: Title will be changed to:
sv: Titel kommer att ändras till:

en: Custom Element could not be created/updated.
sv: Anpassat element kunde inte skapas / uppdateras.

en: Not enough information provided.
sv: Inte tillräckligt med information.

en: Illegal shortcode.
sv: Olaglig kortkod.

en: Copy
sv: Kopiera

en: Item for: %s
sv: Objekt för: %s

en: An item for %s %s
sv: Ett objekt för %s %s

en: Custom Element and stored Custom Element do not match.
sv: Anpassat element och lagrat anpassat element matchar inte.

en:  - Customize: %s
sv: Anpassa

en:  - Customize Item: %s
sv: - Anpassa artikel: %s

en: Sorry, custom element icon section does not exist currently. Please save page content and reload page to see icon for the new element.
sv: Tyvärr finns det inte ett anpassat elementikonsektion för närvarande. Spara sidinnehåll och ladda om sidan för att se ikonen för det nya elementet.

en: Custom element &quot;%s&quot; successfully updated.
sv: Anpassat element "%s" har uppdaterats.

en: Custom element &quot;%s&quot; successfully created. Continue with setting the options for this element.
sv: Anpassat element "%s" har skapats. Fortsätt med att ställa in alternativen för detta element.

en: Custom Element could not be updated.
sv: Anpassat element kunde inte uppdateras.

en: Custom Element shortcode edited and stored shortcode do not match.
sv: Anpassad elementkortsredigerad och lagrad kortkod matchar inte.

en: Shortcode does no longer exist or has been deactivated.
sv: Kortkod finns inte längre eller har inaktiverats.

en: An item for %s
sv: Ett objekt för %s

en: Database error on saving.
sv: Databasfel när du sparar.

en: Custom Element &quot;%s&quot; was updated.
sv: Anpassat element "%s" uppdaterades.

en: Unknown element name
sv: Okänt elementnamn

en: Custom Element &quot;%s&quot; could not be deleted.
sv: Det anpassade elementet "%s" kunde inte raderas.

en: Custom Element shortcode to delete and stored shortcode do not match.
sv: Anpassad elementkod för att radera och lagrad kortkod matchar inte.

en: Custom subitem elements cannot be deleted when &quot;All subitems use the same custom element template&quot; is selected in theme options. This is the default setting.
sv: Anpassade underelement kan inte raderas när "Alla underobjekt använder samma anpassade elementmall" är valt i temalternativ. Det här är standardinställningen.

en: Custom element subitem settings have also been deleted.
sv: Inställningar för anpassade element har också raderats.

en: Internal database error occured deleting the custom element.
sv: Internt databasfel inträffade när det anpassade elementet togs bort.

en: Custom Element &quot;%s&quot; was deleted.
sv: Anpassat element "%s" raderades.

en: ALB Custom Elements
sv: ALB anpassade element

en: ALB Custom Element
sv: ALB Anpassat element

en: Add New Custom Element
sv: Lägg till nytt anpassat element

en: Add New ALB Custom Element Template
sv: Lägg till ny ALB-anpassad elementmall

en: Edit ALB Custom Element Template
sv: Redigera ALB anpassad elementmall

en: New ALB Custom Element
sv: Nytt ALB-anpassat element

en: View ALB Custom Element Template
sv: Visa ALB anpassad elementmall

en: Search ALB Custom Element Templates
sv: Sök ALB anpassade elementmallar

en: No ALB Custom Element Template found
sv: Ingen ALB-anpassad elementmall hittades

en: No ALB Custom Element Templates found in Trash
sv: Inga ALB-anpassade elementmallar hittades i papperskorgen

en: ALB Custom Element Template Categories
sv: ALB Anpassade elementmallkategorier

en: ALB Custom Element Template Category
sv: ALB-mallkategori för anpassade element

en: Custom Element Shortcode (only used when editing a CET in modal popup):
sv: Anpassad elementkod (används endast vid redigering av en CET i modal popup):

en: ALB Elements:
sv: Element:

en: Custom Elements:
sv: Anpassade element:

en: Select default ALB Elements
sv: Välj standard ALB-element

en: Select Custom Elements
sv: Välj Anpassade element

en: Item for:
sv: Artikel för:

en: Single item for %s:
sv: Enstaka objekt för %s:

en: Click button, then hover over the elements to show edit action buttons for each element
sv: Klicka på knappen och håll sedan muspekaren över elementen för att visa redigeringsknapparna för varje element

en: Edit Custom Elements
sv: Redigera anpassade element

en: End Edit Custom Elements
sv: Avsluta Redigera anpassade element

en: Filter the custom element shortcode buttons for editing
sv: Filtrera kortknapparna för anpassade element för redigering

en: Show all elements
sv: Alla element

en: Base elements only
sv: Endast baselement

en: Item elements only
sv: Endast artikelelement

en: Create A New Custom Element Template
sv: Skapa en ny anpassad elementmall

en: Create Element
sv: Skapa element

en: Update Custom Element Template Data
sv: Uppdatera anpassade elementmalldata

en: Update Element
sv: Uppdatera element

en: Edit Custom Element
sv: Redigera anpassat element

en: Delete Custom Element
sv: Ta bort anpassat element

en: Clone Custom Element
sv: Klon anpassat element

en: Base element template
sv: Baselementmall

en: Item element template
sv: Elementelementmall

en: Create an editable template
sv: Skapa en redigerbar mall

en: Select what template you want to create. If you create an item template any settings for base template you make here will be ignored.
sv: Välj vilken mall du vill skapa. Om du skapar en artikelmall ignoreras alla inställningar för basmallen du gör här.

en: this option
sv: Alternativet är

en: Unlock %s
sv: Lås upp %s

en: Lock %s
sv: Lås %s

en: Do not allow to change this setting when using this template
sv: Låt inte ändra den här inställningen när du använder den här mallen

en: Item:
sv: Produkt:

en: Item for %s:
sv: Objekt för %s:

en: Item for %s:
sv: Objekt för %s:

en: Create a new element
sv: Skapa ett nytt element

en: Select the base element for your new custom element.
sv: Välj baselementet för ditt nya anpassade element.

en: A custom element is a new element with predefined option values based on an existing element.
sv: Ett anpassat element är ett nytt element med fördefinierade alternativvärden baserat på ett befintligt element.

en: When creating a new custom element you can set default values for each option. You can also lock an option so it will no longer be possible to change it once you add a new instance of the new custom element to the page canvas.
sv: När du skapar ett nytt anpassat element kan du ställa in standardvärden för varje alternativ. Du kan också låsa ett alternativ så att det inte längre går att ändra det när du lägger till en ny instans av det nya anpassade elementet på sidduken.

en: If you edit a locked value of a custom element, it will automatically change for all elements on your site.
sv: Om du redigerar ett låst värde för ett anpassat element ändras det automatiskt för alla element på din webbplats.

en: Learn more about custom elements in the
sv: Läs mer om anpassade element i

en: documentation
sv: dokumentation

en: What is a custom element?
sv: Vad är ett anpassat element?

en: Name of Element
sv: Elementets namn

en: Enter a custom name for this element. At least 4 characters and limited to 30 characters. Allowed characters are Whitespace, a-zA-Z0-9-_/
sv: Ange ett anpassat namn för detta element. Minst 4 tecken och begränsat till 30 tecken. Tillåtna tecken är mellanslag, a-zA-Z0-9 -_ /

en: Add your Custom Element Name
sv: Lägg till ditt anpassade elementnamn

en: Enter a description text - will be displayed when you hover above the custom element icons in ALB or in selectboxes for custom elements
sv: Ange en beskrivningstext - visas när du svävar över ikonerna för anpassade element i ALB eller i markeringsrutor för anpassade element

en: No Custom Element used - all options available
sv: Inget anpassat element används - alla tillgängliga alternativ

en: All theme options are available and can be changed
sv: Alla temalternativ är tillgängliga och kan ändras

en: pending review
sv: Väntar på granskning

en: draft
sv: utkast

en: trashed
sv: slängt

en: Create New Element Template
sv: Skapa ny elementmall

en: Edit Element Template:
sv: Redigera elementmall:

en: Previous
sv: Föregående

en: No link selected
sv: Länk vald

en: E-Mail to:
sv: E-post:

en: Error: Post Type %s has been removed
sv: Fel: Inläggstyp %s har tagits bort

en:  *** Error: Post %d missing
sv: *** Fel: Inlägget %d saknas

en: Error: Taxonomy %s has been removed
sv: Fel: Taxonomi %s har tagits bort

en:  *** Error:  Term %d missing
sv: *** Fel: Term %d saknas

en: No attachment image available
sv: Ingen bifogad bild tillgänglig

en: No attachment image available for:
sv: Ingen bifogad bild tillgänglig för:

en: Attachment image for:
sv: Bild bilaga

en: Follow a manual added link
sv: Följ en länk som läggs till manuellt

en: Send an E-Mail to:
sv: Skicka ett brev

en: Wrong link - page does not exist
sv: Fel länk - sidan finns inte

en: Link to:
sv: Länk till:

en: Link to %s in %s
sv: Länk till %s i %s

en: Original Width
sv: Originalbredd

en: Original Height
sv: Originalhöjd

en: Custom Link
sv: Anpassad länk

en: Expand
sv: Expandera

en: Click to view content
sv: Klicka för att se innehåll

en: Font Size (Default)
sv: Teckenstorlek (standard)

en: Font Size for medium sized screens (between 768px and 989px - eg: Tablet Landscape)
sv: Teckenstorlek för medelstora skärmar (mellan 768px och 989px - t.ex.: Tablet Landscape)

en: Font Size for small screens (between 480px and 767px - eg: Tablet Portrait)
sv: Teckenstorlek för små skärmar (mellan 480 och 767 pixlar - t.ex.: Tablet Porträtt)

en: Font Size for very small screens (smaller than 479px - eg: Smartphone Portrait)
sv: Teckenstorlek för mycket små skärmar (mindre än 479 pixlar - t.ex. Smartphone Porträtt)

en: Tablet Landscape
sv: Tablet liggande

en: Tablet Portrait
sv: Tablet porträtt

en: Size of the text in px
sv: Storlek på texten i px

en: Set the column count for this element, based on the device screensize.
sv: Ställ in kolumnantalet för detta element baserat på enhetens skärmstorlek.

en: Please note that changing the default will overwrite any individual &quot;landscape&quot; width settings. Each item will have the same width
sv: Observera att om du ändrar standard kommer alla enskilda "liggande" breddinställningar att skrivas över. Varje artikel har samma bredd

en: Element Columns
sv: Elementkolumner

en: Automatic, based on screen width
sv: Automatisk, baserat på skärmbredd

en: Column count (Default)
sv: Kolumnantal (standard)

en: Column count for medium sized screens (between 768px and 989px - eg: Tablet Landscape)
sv: Kolumnantal för medelstora skärmar (mellan 768px och 989px - t.ex.: Tablet Landscape)

en: Column count for small screens (between 480px and 767px - eg: Tablet Portrait)
sv: Kolumner för små skärmar (mellan 480 och 767 pixlar - t.ex.: Tablet Porträtt)

en: Column count for very small screens (smaller than 479px - eg: Smartphone Portrait)
sv: Kolumnantal för mycket små skärmar (mindre än 479 pixlar - t.ex.: Smartphone Porträtt)

en: How many columns do you want to use
sv: Hur många kolumner vill du använda

en: Set the visibility for this element, based on the device screensize.
sv: Ställ in synligheten för detta element baserat på enhetens skärmstorlek.

en: In order to prevent breaking the layout it is only possible to change the visibility settings for columns once they take up the full screen width, which means only on mobile devices
sv: För att förhindra att layouten bryts är det bara möjligt att ändra synlighetsinställningarna för kolumner när de tar upp helskärmens bredd, vilket endast betyder på mobila enheter

en: Element Visibility
sv: Synlighet för element

en: Mobile display
sv: Mobil display

en: Display settings for this element when viewed on smaller screens
sv: Visa inställningar för detta element när de visas på mindre skärmar

en: Hide on mobile devices
sv: Dölj på mobila enheter

en: Enable it here
sv: Aktivera det här

en: Element disabled
sv: Element inaktiverat

en: Select which post types should be used. Note that your taxonomy will be ignored if you do not select an assign post type. If you don't select post type all registered post types will be used
sv: Välj vilka inläggstyper som ska användas. Observera att din taxonomi ignoreras om du inte väljer en tilldelning av posttyp. Om du inte väljer inläggstyp kommer alla registrerade inläggstyper att användas

en: Select Post Type
sv: Välj Inläggstyp

en: Apply a link to the text?
sv: Tillämpa en länk till texten?

en: Use Default Link
sv: Använd förvald länktext

en: Open in Lightbox
sv: Öppna i lightbox

en: Additional Attributes
sv: Ytterligare attribut

en: Enter additional shortcode attributes here that are not available with predefined options.
sv: Ange ytterligare kortkodsattribut här som inte är tillgängliga med fördefinierade alternativ.

en: We recommend to enter each option in a new line like:
sv: Vi rekommenderar att du anger varje alternativ i en ny rad som:

en: option1="value1"
sv: option1 = "värde1"

en: option2="value2"
sv: option2 = "värde2"

en: Additional Shortcode Attributes
sv: Ytterligare kortkodsattribut

en: Please link to an external video by URL
sv: Länk till en extern video via URL

en: A list of all supported Video Services can be found on
sv: En lista över alla stödda videotjänster finns på

en: Working examples:
sv: Fungerade exempel:

en: Using self hosted videos is currently disabled. You can enable it in Enfold &raquo; Performance
sv: Användning av självvärdade videor är för närvarande inaktiverad. Du kan aktivera det i Enfold »Performance

en: Either upload a new video or choose an existing video from your media library
sv: Antingen ladda upp en ny video eller välj en befintlig video från ditt mediebibliotek

en: Different Browsers support different file types (mp4, ogv, webm). If you embed an example.mp4 video the video player will automatically check if an example.ogv and example.webm video is available and display those versions in case its possible and necessary
sv: Olika webbläsare stöder olika filtyper (mp4, ogv, webm). Om du bäddar in ett exempel.mp4-video kommer videospelaren automatiskt att kontrollera om ett exempel.ogv och exempel.webm-video är tillgängligt och visa dessa versioner om det är möjligt och nödvändigt

en: Using external services like Youtube or Vimeo is currently disabled. You can enable it in Enfold &raquo; Performance
sv: Användning av externa tjänster som Youtube eller Vimeo är för närvarande inaktiverad. Du kan aktivera det i Enfold »Performance

en: Either upload a new video, choose an existing video from your media library or link to a video by URL
sv: Antingen ladda upp en ny video, välj en befintlig video från ditt mediebibliotek eller länka till en video efter URL

en: Working examples, in case you want to use an external service:
sv: Arbetsexempel, om du vill använda en extern tjänst:

en: Attention when using self hosted HTML 5 Videos
sv: Uppmärksamhet när du använder HTML 5-videor som är värdar

en: Choose Video
sv: Välj videoklipp

en: Use Video
sv: Använda video

en: Either upload a new video, choose an existing video from your media library or link to a video by URL. If you want to make sure that all browser can display your video upload a mp4, an ogv and a webm version of your video.
sv: Antingen ladda upp en ny video, välj en befintlig video från ditt mediebibliotek eller länka till en video efter URL. Om du vill se till att alla webbläsare kan visa din video ladda upp en mp4, en ogv och en webbversion av din video.

en: Choose Another Video (HTML5 Only)
sv: Välj en annan video (endast HTML5)

en: Disable Autoplay
sv: Inaktivera Autoplay

en: Check if you want to disable video autoplay when this slide shows. Autoplayed videos will be muted by default.
sv: Kontrollera om du vill inaktivera autoplay för video när den här bilden visas. Autospelade videor kommer att stängas av som standard.

en: Check if you want to mute the video
sv: Kontrollera om du vill stänga av ljudet för videon

en: Check if you want to loop the video (instead of showing the next slide the video will play from the beginning again)
sv: Kontrollera om du vill slinga videon (istället för att visa nästa bild kommer videon att spelas från början igen)

en: Mobile Fallback Image Link
sv: Mobil reservbildslänk

en: You can enter a link to a video on youtube or vimeo that will open in a lightbox when the fallback image is clicked by the user. Links to self hosted videos will be opened in a new browser window on your mobile device or tablet
sv: Du kan ange en länk till en video på youtube eller vimeo som öppnas i en ljusruta när reservbilden klickas av användaren. Länkar till självvärdade videor öppnas i ett nytt webbläsarfönster på din mobila enhet eller surfplatta

en: Check if you want to display a transparent color and/or pattern overlay above your slideshow image/video
sv: Kontrollera om du vill visa en genomskinlig färg- och / eller mönsteröverlägg ovanför din bildspel / video

en: Apply a link or buttons to the slide?
sv: Tillämpa en länk eller knappar på bilden?

en: You can choose to apply the link to the whole image or to add 'Call to Action Buttons' that get appended to the caption
sv: Du kan välja att använda länken på hela bilden eller att lägga till "Call to Action Buttons" som läggs till i bildtexten

en: Attach one button
sv: Fäst en knapp

en: Attach two buttons
sv: Fäst två knappar

en: Button 1 Label
sv: Knapp 1 Etikett

en: Button 1 Color
sv: Knapp 1 färg (Cyan)

en: Choose a color for your button here
sv: Välj en färg för din knapp

en: Button 1 Link?
sv: Knapp 1 Länk

en: Where should the Button link to?
sv: Vart skall knappen länka?

en: Button 1 Link Target?
sv: Knappens länkmål

en: Button 2 Label
sv: Knapp 2 Etikett

en: This is the text that appears on your second button.
sv: Detta är texten som syns på knappen

en: Button 2 Color
sv: Knapp 2 färg (Blå)

en: Choose a color for your second button here
sv: Välj en färg för din knapp

en: Button 2 Link?
sv: Knapp 2 Länl

en: Button 2 Link Target?
sv: Knappens länkmål

en: Button Background Color On Hover
sv: Knapp bakgrund på hover

en: Custom Button Background Color On Hover
sv: Knapp bakgrund på hover

en: Button Font Color
sv: Knapp, teckenfärg

en: Custom Button Font Color
sv: Teckenfärg för anpassad knapp

en: Button Font Color On Hover
sv: Välj teckenfärg vid hovring

en: Custom Button Font Color On Hover
sv: Välj teckenfärg vid hovring

en: Select background color for your button here
sv: Välj bakgrundsfärg för knapp.

en: Select font color for your button here
sv: Välj teckensnittsfärg för din knapp här

en: Select font color on hover for your button here
sv: Välj teckensnittsfärg på svävaren för din knapp här

en: Light Transparent
sv: Ljus transparent

en: Dark Transparent
sv: transparent

en: Theme Color
sv: Temats färg

en: Theme Color Highlight
sv: Tema Färg Höjdpunkt

en: Theme Color Subtle
sv: Temafärg subtil

en: Blue
sv: Blå

en: Red
sv: Röd

en: Green
sv: Grön

en: Aqua
sv: Ljusblå

en: Teal
sv: Turkos

en: Purple
sv: Lila

en: Pink
sv: Rosa

en: Grey
sv: Grå

en: Black
sv: Svart

en: Translucent Buttons
sv: Genomskinliga knappar

en: Colored Buttons
sv: Färgade knappar

en: Element Title and Excerpt
sv: Elementstitel och utdrag

en: You can choose if you want to display title and/or excerpt
sv: Du kan välja om du vill visa titel och / eller utdrag

en: Display Title and Excerpt
sv: Visa titel och utdrag

en: Display Title
sv: Visa titel

en: Display Excerpt
sv: Visa utdrag

en: Display Neither
sv: Visa inget

en: Element Title and Excerpt Styling
sv: Element Titel och Utdrag Styling

en: You can choose the styling for the title and excerpt here
sv: Du kan välja styling för titel och utdrag här

en: Default display (at the bottom of the elements image)
sv: Förval (under bilden)

en: Display as centered overlay (overlays the image)
sv: Visa centrerad på bilden

en: Element Title and Excerpt display settings
sv: Inställningar för elementtitel och utdrag

en: You can choose whether to always display Title and Excerpt or only on hover
sv: Du kan välja om du alltid vill visa titel och utdrag eller bara sväva

en: Always Display
sv: Visa alltid varukorg

en: Display on mouse hover
sv: Visa vid mouse over

en: Hide on mouse hover
sv: Dölj vid mouse over

en: Background Image Position
sv: Position för bakgrundsbild

en: No Repeat
sv: Ingen upprepning

en: Tile Horizontally
sv: Kant-mot-kant Horisontellt

en: Tile Vertically
sv: Kant-mot-kant Vertikalt

en: Stretch to fit (stretches image to cover the element)
sv: Sträck för att passa (sträcker bilden för att täcka elementet)

en: Scale to fit (scales image so the whole image is always visible)
sv: Skala för att passa (skalar bilden så att hela bilden alltid syns)

en: Display all entries
sv: Visa alla poster

en: Filter entries by date
sv: Filtrera poster efter datum

en: Do you want to filter entries by date?
sv: Vill du filtrera poster efter datum?

en: Start Date
sv: Startdatum

en: Pick a start date.
sv: Välj ett startdatum.

en: End Date
sv: Slutdatum

en: Pick the end date. Leave empty to display all entries after the start date.
sv: Välj slutdatum. Lämna tomt för att visa alla poster efter startdatumet.

en: Define the same date format as used in date picker
sv: Definiera samma datumformat som används i datumväljaren

en: Customize
sv: Anpassa

en: Select to use the locked values of an existing custom element as a base for this element. Any changes to the locked settings of the underlying custom element(s) will be used. When using a cache plugin do not forget to invalidate server cache whenever you make changes to these elements.
sv: Välj för att använda de låsta värdena för ett befintligt anpassat element som bas för detta element. Eventuella ändringar av de låsta inställningarna för de underliggande anpassade elementen används. Glöm inte att ogiltigförklara servercache när du gör ändringar i dessa element när du använder ett cache-plugin.

en: After changing the custom element template the new visual appearance is not recognized in the base element. Please save and reopen the base element to load visual support for this template.
sv: Efter att ha ändrat den anpassade elementmallen känns det nya visuella utseendet inte igen i baselementet. Spara och öppna baselementet igen för att ladda visuellt stöd för den här mallen.

en: Select a Custom Element to lock values
sv: Välj ett anpassat element för att låsa värdena

en: Basic Custom Element Information
sv: Grundläggande anpassad elementinformation

en: Click button to edit custom element name and tooltip.
sv: Klicka på knappen för att redigera anpassat elementnamn och verktygstips.

en: Edit Name And Tooltip
sv: Redigera namn och verktygstips

en: Save as a new custom element template
sv: Spara som en ny anpassad elementmall

en: Click button to create a new custom element template with the settings of this element and lock the options you like.
sv: Klicka på knappen för att skapa en ny anpassad elementmall med inställningarna för detta element och låsa de alternativ du vill.

en: Save As New Custom Element
sv: Spara som nytt anpassat element

en: Show Locked Options
sv: Visa låsta alternativ

en: By default values of locked options are hidden to clean up the modal window. Check to show the options and values
sv: Som standard är värdena för låsta alternativ dolda för att rensa modalfönstret. Markera för att visa alternativ och värden

en: Hide on large screens (wider than 990px - eg: Desktop)
sv: Dölj på stora skärmar (bredare än 990 pixlar - t.ex.: Desktop)

en: Hide on medium sized screens (between 768px and 989px - eg: Tablet Landscape)
sv: Dölj på medelstora skärmar (mellan 768px och 989px - t.ex.: Tablet Landscape)

en: Hide on small screens (between 480px and 767px - eg: Tablet Portrait)
sv: Dölj på små skärmar (mellan 480 och 767 pixlar - t.ex.: Tablet Porträtt)

en: Hide on very small screens (smaller than 479px - eg: Smartphone Portrait)
sv: Dölj på mycket små skärmar (mindre än 479 pixlar - t.ex. Smartphone-porträtt)

en: Heading Font Size
sv: Rubrikstorlek

en: Set the font size for the heading, based on the device screensize.
sv: Ställ in teckensnittsstorleken för rubriken baserat på enhetens skärmstorlek.

en: Set the font size for the content, based on the device screensize.
sv: Ställ in teckenstorleken för innehållet baserat på enhetens skärmstorlek.

en: Subheading Font Size
sv: Underrubrik, typsnitt

en: Set the font size for the subheading, based on the device screensize.
sv: Ställ in teckenstorleken för underrubriken, baserat på enhetens skärmstorlek.

en: Number Font Size
sv: Teclenstorlek

en: Set the font size for the number, based on the device screensize.
sv: Ställ in teckenstorleken för numret baserat på enhetens skärmstorlek.

en: Text Font Size
sv: Text: Teckenstorlek

en: Set the font size for the text, based on the device screensize.
sv: Ställ in teckenstorleken för texten, baserat på enhetens skärmstorlek.

en: Heading Tag (Theme Default is &lt;%s&gt;)
sv: Rubrikmärke (temainställningen är <%s>)

en: Select a heading tag for this element. Enfold only provides CSS for theme default tags, so it might be necessary to add a custom CSS class below and adjust the CSS rules for this element.
sv: Välj en rubrikmärke för detta element. Enfold tillhandahåller endast CSS för tematiska standardtaggar, så det kan vara nödvändigt att lägga till en anpassad CSS-klass nedan och justera CSS-reglerna för detta element.

en: Custom CSS Class For Heading Tag
sv: Anpassad CSS-klass för rubrikmärke

en: Add a custom css class for the heading here. Make sure to only use allowed characters (latin characters, underscores, dashes and numbers).
sv: Lägg till en anpassad css-klass för rubriken här. Se till att endast använda tillåtna tecken (latinska tecken, understrykningar, bindestreck och siffror).

en: Justify
sv: Justera

en: Street and Number
sv: Gatuadress:

en: Enter the street and streetnumber seperated by space, e.g. Teststreet 15.
sv: Ange gatan och gatunummer åtskilda av rymden, t.ex. Teststreet 15.

en: Postalcode (Zip Code)
sv: Postnummer (postnummer)

en: Enter the postalcode (Zip code) for the city, e.g. 12454
sv: Ange postnumret (postnummer) för staden, t.ex. 12454

en: Enter the city name, e.g. Denver
sv: Ange stadens namn, t.ex. Denver

en: Enter the Country, e.g. Canada
sv: Ange landet, t.ex. Kanada

en: Optional State
sv: Valfri stat

en: Optionally enter State to identify the location
sv: Alternativt ange staten för att identifiera platsen

en: Optional County
sv: Valfritt län

en: Optionally enter County to identify the location
sv: Välj eventuellt County för att identifiera platsen

en: Fetch coordinates
sv: Hämta koordinater

en: Click button to fetch the coordinates for the address above to speed up loading of map in frontend.
sv: Klicka på knappen för att hämta koordinaterna för adressen ovan för att påskynda inläsning av kartan i frontend.

en: Fetch coordinates for address above
sv: Hämta koordinater för adressen ovan

en: Fetching address .......
sv: Hämtar adress

en: Enter the longitude of your adress, use "." for comma, e.g. 48.21475
sv: Ange längden på din adress, använd "." för komma, t.ex. 48.21475

en: Enter the latitude of your adress, use "." for comma, e.g. 16.37366388888
sv: Ange latitud för din adress, använd "." för komma, t.ex. 16.37366388888

en: Lazy loading of images using pure HTML is a feature introduced with WP 5.5 as a standard feature to speed up page loading. But it may not be compatible with animations and might break functionality of your page.
sv: Lat laddning av bilder med ren HTML är en funktion som introduceras med WP 5.5 som en standardfunktion för att påskynda sidladdning. Men det kanske inte är kompatibelt med animationer och kan bryta funktionaliteten på din sida.

en: Therefore this feature is disabled by default. Please check carefully that everything is working as you expect when you enable this feature for this element.
sv: Därför är den här funktionen inaktiverad som standard. Kontrollera noga att allt fungerar som du förväntar dig när du aktiverar den här funktionen för detta element.

en: Responsive Images
sv: Responsiva bilder

en: Lazy Loading Of Images
sv: Lata laddning av bilder

en: Do not use lazy loading
sv: Använd inte lat lastning

en: Enable lazy loading
sv: Aktivera Lazy laddning

en: Use default - WooCommerce Thumbnail (%d*%d)
sv: Använd standard - WooCommerce Thumbnail (%d * %d)

en: Use default - Shop Catalog (%d*%d)
sv: Använd standard - Butikskatalog (%d * %d)

en: Use default
sv: Använd standard

en: Select image size
sv: Välj bildstorlek för inlägget

en: Depending on your layout It might be better to select a larger image size for better image quality. Default size can be changed at Dashboard -&gt; Appearance -&gt; Customize -&gt; WooCommerce -&gt; Product Images -&gt; Thumbnail.
sv: Beroende på din layout kan det vara bättre att välja en större bildstorlek för bättre bildkvalitet. Standardstorlek kan ändras på Dashboard -> Utseende -> Anpassa -> WooCommerce -> Produktbilder -> Miniatyrbild.

en: Use default (defined at Dashboard -&gt; Customize -&gt; WooCommerce)
sv: Använd standard (definierad på Dashboard -> Anpassa -> WooCommerce)

en: Sort alphabetically
sv: Sortera i bokstavsordning

en: Sort by most recent
sv: Sortera efter senaste

en: Sort by price
sv: Sortera efter pris

en: Sort by popularity
sv: Sortera efter populärast

en: Sort randomly
sv: Sortera slumpmässigt

en: Sort by menu order and name
sv: Sortera efter menyordning och namn

en: Sort by average rating
sv: Sortera efter betyg

en: Sort by relevance
sv: Sortera efter relevans

en: Sort by Product ID
sv: Sortera efter produkt-ID

en: WooCommerce Out of Stock Product visibility
sv: WooCommerce slutsåld Produktsynlighet

en: Select the visibility of WooCommerce products. Default setting can be set at Woocommerce -&gt Settings -&gt Products -&gt Inventory -&gt Out of stock visibility
sv: Välj synligheten för WooCommerce-produkter. Standardinställningen kan ställas in på Woocommerce -> Inställningar -> Produkter -> Lager -> Sikt på lager

en: Show products out of stock
sv: Produkter slut i lager

en: WooCommerce Hidden Products visibility
sv: Synlighet för dolda produkter från WooCommerce

en: Select the visibility of WooCommerce products depending on catalog visibility. Can be set independently for each product: Edit Product -&gt Publish panel -&gt Catalog visibility
sv: Välj synligheten för WooCommerce-produkter beroende på katalogsynlighet. Kan ställas in oberoende för varje produkt: Redigera produkt -> Publicera panel -> Katalogsynlighet

en: Show all products
sv: produkter

en: Hide hidden products
sv: Dölj dolda produkter

en: Show hidden products only
sv: Visa dolda produkter

en: WooCommerce Featured Products visibility
sv: Synlighet för WooCommerce-utvalda produkter

en: Select the visibility of WooCommerce products depending on checkbox &quot;This is a featured product&quot; in catalog visibility. Can be set independently for each product: Edit Product -&gt Publish panel -&gt Catalog visibility
sv: Välj synligheten för WooCommerce-produkter beroende på kryssrutan "Detta är en utvald produkt" i katalogsynlighet. Kan ställas in oberoende för varje produkt: Redigera produkt -> Publicera panel -> Katalogsynlighet

en: Hide featured products
sv: Utvalda produkter

en: Show featured products only
sv: Visa endast utvalda produkter

en: WooCommerce Sorting Options
sv: Sorteringsalternativ för WooCommerce

en: Here you can choose how to sort the products. Default setting can be set at Dashboard -&gt; Appearance -&gt; Customize -&gt; WooCommerce -&gt; Product Catalog -&gt; Default Product Sorting
sv: Här kan du välja hur produkterna ska sorteras. Standardinställningen kan ställas in på Dashboard -> Utseende -> Anpassa -> WooCommerce -> Produktkatalog -> Standardproduktsortering

en: WooCommerce Sorting Order
sv: WooCommerce sorteringsordning

en: Here you can choose the order of the result products. Default setting can be set at Dashboard -&gt; Appearance -&gt; Customize -&gt; WooCommerce -&gt; Product Catalog -&gt; Default Product Sorting
sv: Här kan du välja ordning på resultatprodukterna. Standardinställningen kan ställas in på Dashboard -> Utseende -> Anpassa -> WooCommerce -> Produktkatalog -> Standardproduktsortering

en: Let user pick by displaying a dropdown with sort options (default value is defined at Default product sorting)
sv: Låt användaren välja genom att visa en rullgardinsmeny med sorteringsalternativ (standardvärde definieras vid standardproduktsortering)

en: WooCommerce Sidebar Filters
sv: Sidofältfilter för WooCommerce

en: Allow to filter products for this element using the 3 WooCommerce sidebar filters: Filter Products by Price, Rating, Attribute. These filters are only shown on the selected WooCommerce Shop page (WooCommerce -&gt; Settings -&gt; Products -&gt; General -&gt; Shop Page) or on product category pages. You may also use a custom widget area for the sidebar.
sv: Tillåt att filtrera produkter för detta element med de tre WooCommerce sidofältfiltren: Filtrera produkter efter pris, betyg, attribut. Dessa filter visas endast på den valda WooCommerce Shop-sidan (WooCommerce -> Inställningar -> Produkter -> Allmänt -> Butiksida) eller på produktkategorisidor. Du kan också använda ett anpassat widgetområde för sidofältet.

en: Ignore filters
sv: Ignorera filter

en: Use filters
sv: Filter

en: This element will stretch across the whole screen by default.
sv: Detta block kommer att sträcka sig över hela skärmen som standard.

en: If you put it inside a color section or column it will only take up the available space
sv: För satsytans bredd placeras blocket inuti en avdelning eller kolumn

en: Currently:
sv: För närvarande:

en: Stretch fullwidth
sv: Full skärmbredd

en: Adjust to content width
sv: Justerat till satsytans bredd

en: No Templates saved yet
sv: Inga mallar sparade ännu

en: Templates
sv: Mallar

en: Save Entry as Template
sv: Spara som mall

en: Load Template
sv: Ladda mall

en: Template name already in use. Please delete the template with this name first or choose a different name
sv: Mallnamn används redan. Ta bort mallen med det här namnet först eller välj ett annat namn

en: Illegal file was imported. No templates were added.
sv: Olaglig fil importerades. Inga mallar har lagts till.

en: File did not contain any templates. No templates were added.
sv: Filen innehöll inga mallar. Inga mallar har lagts till.

en: Successfull: %d templates could be imported.
sv: Framgångsrik: %d mallar kan importeras.

en: Check of shortcodes was disabled.
sv: Kontroll av kortkoder har inaktiverats.

en: %d warning(s)
sv: Varning(ar).

en: %d error(s)
sv: Fel

en: %d fatal error(s)
sv: %d dödliga fel

en: were detected parsing the shortcodes.
sv: upptäcktes vid analys av kortkoderna.

en: No errors were detected parsing the shortcodes.
sv: Inga fel upptäcktes vid analys av kortkoderna.

en: Original content had been kept - necessary changes were not applied.
sv: Originalinnehållet hade sparats - nödvändiga ändringar tillämpades inte.

en: Necessary changes were applied to fix all found problems.
sv: Nödvändiga ändringar tillämpades för att lösa alla hittade problem.

en: Registered shortcode %s detected without closing ] at index %d. To fix it shortcode was added: %s
sv: Registrerad kortkod %s upptäcktes utan att stängas] vid index %d. För att fixa det lades till kortkod: %s

en: Registered shortcode %s detected without closing ] at index %d. To fix add shortcode: %s
sv: Registrerad kortkod %s upptäcktes utan att stängas] vid index %d. Så här fixar du Lägg till kortkod: %s

en: Registered shortcode %s detected without closing ] at index %d. To fix it shortcode was be updated with %s
sv: Registrerad kortkod %s upptäcktes utan att stängas] vid index %d. För att fixa det uppdaterades kortkoden med %s

en: Registered shortcode %s detected without closing ] at index %d. To fix it update Shortcode with %s
sv: Registrerad kortkod %s upptäcktes utan att stängas] vid index %d. För att fixa det uppdatera Shortcode med %s

en: Registered shortcode %s detected without closing ] at index %d. Fixed by closing Shortcode without attributes.
sv: Registrerad kortkod %s upptäcktes utan att stängas] vid index %d. Åtgärdad genom att stänga Shortcode utan attribut.

en: Registered shortcode %s detected without closing ] at index %d. To fix it close shortcode (check for attributes to include).
sv: Registrerad kortkod %s upptäcktes utan att stängas] vid index %d. För att fixa det stäng kortkoden (kolla efter attribut att inkludera).

en: Missing opening tag [%s] found for a closing tag at index %d.
sv: Saknad öppningstagg [%s] saknades för en avslutande tagg i index %d.

en: Missing closing tag [/%s] found for an opening tag at index %d.
sv: Avslutande tagg saknas [/ %s] hittades för en inledande tagg i index %d.

en: Error found for tag %s at index %d: add_sc = "%s".
sv: Fel hittades för taggen %s i index %d: add_sc = "%s".

en: Summary of missing tags:
sv: Sammanfattning av saknade taggar:

en: Invalid shortcode was detected. Fixed by adding %s at index %d.
sv: Ogiltig kortkod upptäcktes. Åtgärdat genom att lägga till %s i index %d.

en: Invalid shortcode was detected. To fix add %s at index %d.
sv: Ogiltig kortkod upptäcktes. För att fixa lägg till %s i index %d.

en: Layout structure for first element had to be modified at index %d: %s
sv: Layoutstrukturen för det första elementet måste ändras i index %d: %s

en: Layout structure for first element must be modified at index %d: %s
sv: Layoutstrukturen för det första elementet måste ändras i index %d: %s

en: Check missing shortcode tags - auto repair is not possible for %s at index %d.
sv: Kontrollera saknade kortkodstaggar - automatisk reparation är inte möjlig för %s i index %d.

en: Textblock shortcode created around a plain text content to keep it editable: %s
sv: Textblock-kortkod skapad runt ett vanligt textinnehåll för att hålla den redigerbar: %s

en: Check if you need to create a textblock shortcode around a plain text content to keep it editable: %s
sv: Kontrollera om du behöver skapa en textblock-kortkod runt ett vanligt textinnehåll för att hålla den redigerbar: %s

en: Textblock shortcode created at index %d around a text content to keep it editable: %s
sv: Textblock-kortkod skapad vid index %d runt ett textinnehåll för att hålla det redigerbart: %s

en: Check to create a textblock shortcode at index %d around a text content to keep it editable: %s
sv: Markera för att skapa en textblock-kortkod vid index %d runt ett textinnehåll för att hålla den redigerbar: %s

en: Missing in WP result - Document position %d:
sv: Saknas i WP-resultat - Dokumentposition %d:

en: Different results - Document position %d:
sv: Olika resultat - Dokumentposition %d:

en: WP result:
sv: Resultat:

en: Missing in document result - Document position %d:
sv: Dokumentresultat saknas - Dokumentposition %d:

en: No shortcode parser info available
sv: Ingen kortkodsparserinformation tillgänglig

en: No internal information available for the shortcode state. Please update the post to get the information.
sv: Ingen intern information tillgänglig för kortkodstillståndet. Uppdatera inlägget för att få informationen.

en: Errors could be repaired.
sv: Fel kan repareras.

en: Errors could not be repaired.
sv: Fel kunde inte repareras.

en: No errors found.
sv: Inga fel hittades.

en: Internal error occured - Shortcode state is reported to be invalid. Please report to our support staff.
sv: Internt fel inträffade - Kortkodstillstånd rapporteras vara ogiltigt. Vänligen rapportera till vår supportpersonal.

en: %d fatal error(s), %d error(s) and %d warning(s) detected parsing the shortcodes.
sv: %d dödligt fel, %d fel och %d varning (ar) upptäcktes vid analys av kortkoderna.

en: Enfold Shortcode Parser Info Panel
sv: Vik in informationspanelen för kortkodsparsare

en: Look up problems concerning the shortcode structure of this page/post that might break your frontend layout.
sv: Leta upp problem angående kortkodsstrukturen på denna sida / inlägg som kan bryta din frontendlayout.

en: Enfold Advanced Layout Editor enabled
sv: Vik in Advanced Layout Editor aktiverat

en: Wordpress Default Editor enabled
sv: Wordpress Standard Editor aktiverad

en: Advanced Layout Editor
sv: Layoutbyggare

en: Wordpress Editor
sv: WordPressredigerare

en: Auto Repair
sv: Bilreparation

en: Check Only
sv: Kontrollera endast

en: No errors detected
sv: Inga fel upptäcktes

en: %d error(s) detected
sv: %d fel upptäcktes

en: No info available
sv: Ingen info tillgänglig

en: Shortcode version for ALB element
sv: Kortkodsversion för ALB-element

en: Stores the shortcode version for the element
sv: Lagrar kortkodsversionen för elementet

en: Unique ID for ALB element
sv: Unikt ID för ALB-element

en: Stores the unique ID for the element
sv: Lagrar elementets unika ID

en: This element was disabled in your theme settings. You can activate it here:
sv: Detta element inaktiverades i dina temainställningar. Du kan aktivera det här:

en: Performance Settings
sv: Prestandainställningar

en: Add a short content description to identify the element in backend when editing ALB content
sv: Lägg till en kort innehållsbeskrivning för att identifiera elementet i backend när du redigerar ALB-innehåll

en: Short description for backend
sv: Kort beskrivning för backend

en: Apply a custom id attribute to this element. Useful to apply individual styling via CSS or if you want to use anchor links to scroll to the element when a link is clicked.
sv: Tillämpa ett anpassat id-attribut på detta element. Användbart att använda individuell styling via CSS eller om du vill använda ankarlänkar för att bläddra till elementet när du klickar på en länk.

en: Use with caution, be sure to have a unique value on the page and also make sure to only use allowed characters (latin characters, underscores, dashes and numbers, no special characters can be used).
sv: Var försiktig, se till att ha ett unikt värde på sidan och se till att endast använda tillåtna tecken (latinska tecken, understrykningar, streck och siffror, inga specialtecken kan användas).

en: Custom ID Attribute
sv: Anpassat ID-attribut

en: Add a custom css class for the element here. Make sure to only use allowed characters (latin characters, underscores, dashes and numbers, no special characters can be used)
sv: Lägg till en anpassad css-klass för elementet här. Se till att endast använda tillåtna tecken (latinska tecken, understrykningar, bindestreck och siffror, inga specialtecken kan användas)

en: Lockable Custom CSS Class
sv: Låsbar anpassad CSS-klass

en: Add additional custom css classes for the element here. This field can be locked in template elements. Make sure to only use allowed characters (latin characters, underscores, dashes and numbers, no special characters can be used)
sv: Lägg till ytterligare anpassade css-klasser för elementet här. Det här fältet kan låsas i mallelement. Se till att endast använda tillåtna tecken (latinska tecken, understrykningar, bindestreck och siffror, inga specialtecken kan användas)

en: Aria Label Text
sv: Etikett

en: Add a custom text for the element here. This text will be added to the aria-label attribute and can be used by accessibility tree and screen readers. Leave empty if not needed.
sv: Lägg till en anpassad text för elementet här. Denna text kommer att läggas till attributet aria-label och kan användas av tillgänglighetsträd och skärmläsare. Lämna tomt om det inte behövs.

en: Developer
sv: Utvecklare

en: Edit Element
sv: Redigera element

en: Delete Element
sv: Radera element

en: Clone Element
sv: Duplicera objekt

en: It seems you are currently adding some HTML markup or other special characters. Once all HTML tags are closed the preview will be available again. If this message persists please check your input for special characters and try to remove them.
sv: Det verkar som om du för närvarande lägger till HTML-markering eller andra specialtecken. När alla HTML-taggar är stängda kommer förhandsgranskningen att vara tillgänglig igen. Om detta meddelande kvarstår, kontrollera inmatningen för specialtecken och försök ta bort dem.

en: Element Preview
sv: Elementförhandsgranskning

en: Set preview background:
sv: Ställ in förhandsgranskningsbakgrund:

en: Scaled to:
sv: Skalad till:

en: Permanent Line Break
sv: Permanent radavbrott

en: Insert Theme Shortcode
sv: Infoga temakortkod

en: Default Editor
sv: Använd standardredigeraren

en: By name (ascending)
sv: Efter namn (stigande)

en: By name (descending)
sv: Efter namn (fallande)

en: By usage
sv: Genom användning

en: Sort shortcode buttons by theme default sorting
sv: Sortera kortkodsknappar efter standardsortering

en: Sort shortcode buttons by name ascending
sv: Sortera kortknappar efter stigande namn

en: Sort shortcode buttons by name descending
sv: Sortera kortknappar efter namn nedåt

en: Sort shortcode buttons by usage
sv: Sortera kortknappar efter användning

en: Disabled - No checks are done on update
sv: Inaktiverad - Inga kontroller görs vid uppdateringen

en: Check enabled on update - checks the structure only
sv: Kontroll aktiverad vid uppdatering - kontrollerar endast strukturen

en: Auto Repair Function enabled - Repairs errors in shortcode structure during update
sv: Auto Repair-funktion aktiverad - reparerar fel i kortkodsstrukturen under uppdateringen

en: Show Parser Info
sv: Visa Parserinfo

en: Parent
sv: Överordnad

en: Edit
sv: Redigera

en: Update
sv: Uppdatera

en: New
sv: Nytt

en: Product Category
sv: Produktkategori

en: Search Product Categories
sv: Sök orkesterform

en: All Product Categories
sv: Alla orkesterformer

en: Parent Product Category
sv: Överliggande produktkategori

en: Parent Product Category:
sv: Överordnad produktkategori:

en: Edit Product Category
sv: Redigera orkesterform

en: Update Product Category
sv: Uppdatera orkesterform

en: Add New Product Category
sv: Lägg till ny produktkategori

en: New Product Category Name
sv: Namn på ny produktkategori

[ctx: slug]
en: product-category
sv: produkt-kategori

en: Product Tag
sv: Produktetikett

en: Search Product Tags
sv: Sök produktetikett

en: All Product Tags
sv: Alla produktetiketter

en: Parent Product Tag
sv: Huvudprodukt

en: Parent Product Tag:
sv: Huvudprodukt

en: Edit Product Tag
sv: Redigera produktetikett

en: Update Product Tag
sv: Uppdatera produktetikett

en: Add New Product Tag
sv: Lägg till ny produktetikett

en: New Product Tag Name
sv: Namn på ny produkttagg

[ctx: slug]
en: product-tag
sv: produkt-etikett

en: Products
sv: Produkter

en: Product
sv: Produkt

en: Add Product
sv: Lägg till produkt

en: Add New Product
sv: Lägg till ny produkt

en: Edit Product
sv: Redigera Produkt

en: New Product
sv: Ny produkt

en: View Product
sv: Visa produkt

en: Search Products
sv: Sök efter produkter

en: No Products found
sv: Inga produkter hittades

en: No Products found in trash
sv: Inga produkter hittades i papperskorgen

en: Parent Product
sv: Överordnad produkt

en: This is where you can add new products to your store.
sv: Här kan du lägga till nya produkter i din butik.

en: Variations
sv: Variationer

en: Add Variation
sv: Lägg till variation

en: Add New Variation
sv: Lägg till ny variant

en: Edit Variation
sv: Redigera variant

en: New Variation
sv: Lägg till ny variant

en: View Variation
sv: Se variant

en: Search Variations
sv: Sök varianter

en: No Variations found
sv: Inga varianter hittades

en: No Variations found in trash
sv: Inga varianter hittades i papperskorgen

en: Parent Variation
sv: Huvudvariant

en: Orders
sv: Beställningar

en: Add Order
sv: Lägg till beställning

en: Add New Order
sv: Lägg till ny beställning

en: Edit Order
sv: Redigera Order

en: New Order
sv: Ny order

en: View Order
sv: Visa beställning

en: Search Orders
sv: Sök order

en: No Orders found
sv: Inga ordrar hittades

en: No Orders found in trash
sv: Inga ordrar hittades i papperskorgen

en: Parent Orders
sv: Överordnade ordrar

en: This is where store orders are stored.
sv: Här lagras butiksordrar.

en: Order statuses
sv: Orderstatusar

en: Order status
sv: Orderstatus

en: Search Order statuses
sv: Sök i beställningsstatus

en: All  Order statuses
sv: Beställningsstatus

en: Parent Order status
sv: Föräldraordningens status

en: Parent Order status:
sv: Föräldra orderstatus:

en: Edit Order status
sv: Orderstatus

en: Update Order status
sv: Uppdatera beställningsstatus

en: Add New Order status
sv: Lägg till ny orderstatus

en: New Order status Name
sv: Namn på ny orderstatus

en: Coupon
sv: Kupong

en: Add Coupon
sv: Lägg till rabattkod

en: Add New Coupon
sv: Lägg till ny rabattkupong

en: Edit Coupon
sv: Redigera kupong

en: New Coupon
sv: Ny rabattkod

en: View Coupons
sv: Visa Rabattkoder

en: View Coupon
sv: Visa rabattkod

en: Search Coupons
sv: Sök rabattkuponger

en: No Coupons found
sv: Inga kuponger hittades

en: No Coupons found in trash
sv: Inga kuponger hittades i papperskorgen

en: Parent Coupon
sv: Överordnad rabatt

en: This is where you can add new coupons that customers can use in your store.
sv: Här kan du lägga till nya rabattkuponger som kunderna kan använda i butiken.

en: Product Hover
sv: Produkt Hover

en: Display product image and description as fullwidth page banner
sv: Visa produktbild och beskrivning som sidbanner för fullbredd

en: Description Font Color
sv: Beskrivning typsnittsfärg

en: Banner Color Overlay (leave empty for no overlay)
sv: Bannerfärgöverlägg (lämna tomt utan överlägg)

en: Set opacity for color Overlay
sv: Ställ in opacitet för färgöverlägg

en: Category Styling
sv: Kategoristyling

en: Banner Options
sv: Banner alternativ

en: Attention! Please update WooCommerce to the latest version to properly display your products
sv: Uppmärksamhet! Uppdatera WooCommerce till den senaste versionen så att dina produkter visas korrekt

en: Select options
sv: Välj alternativ

en: Show Details
sv: Visa detaljer

en: My Account
sv: Mitt konto

en: Change Password
sv: Ändra lösenord

en: Edit Address
sv: Redigera adress

en: Log Out
sv: Logga ut

en: Register
sv: Registrera

en: Log In
sv: Logga in

en: Search results for:
sv: Sökresultat för:

en: Tag
sv: Tagg

en: Shop
sv: Butik

en: Default Order
sv: Förvald

en: Price
sv: Pris

en: Popularity
sv: Popularitet

en: Click to order products ascending
sv: Klicka för att sortera produkter som stigande

en: Click to order products descending
sv: Klicka för att sortera produkter som fallande

en: Products per page
sv: Produkter per sida

en: Display
sv: Visa

en: (disabled)
sv: (inaktiverad)

en: This page is set as the default WooCommerce Shop Overview and therefore does not support the Enfold advanced layout editor
sv: Denna sida är inställd som standard WooCommerce Shop Översikt och stöder därför inte Enfolds avancerade layoutredigerare

en: Please note that the Advanced Layout Builder for products will not work with all WooCommerce Extensions
sv: Observera att Advanced Layout Builder för produkter inte fungerar med alla WooCommerce-tillägg

en: was added to the cart
sv: lades i korgen

en: Shopping Cart
sv: Varukorg

en: Attention! Pages built with the Enfold Advanced Template Builder will not be displayed at the bottom of the checkout page but only with a link.
sv: Uppmärksamhet! Sidor som är byggda med Enfold Advanced Template Builder visas inte längst ner på kassasidan utan bara med en länk.

en: Placeholder image
sv: Platshållare

en: Popularity (sales)
sv: Popularitet (försäljning)

en: Average rating
sv: Genomsnittligt betyg

en: Relevance
sv: Relevans

en: Product ID
sv: Produkt-ID

en: global setting - used for all languages
sv: global inställning - används för alla språk

en: WPML Translation Management
sv: översättningshantering

en: minimum Version %s
sv: minsta version %s

en: Custom Elements will be disabled.
sv: Anpassade element inaktiveras.

en: Important Info for WPML:
sv: Viktig information för WPML:

en: To translate and work with Custom Elements you must install and activate %s.
sv: För att översätta och arbeta med anpassade element måste du installera och aktivera %s.

en: To translate Custom Elements you need %s. Your current version is %s. Please update.
sv: För att översätta anpassade element behöver du %s. Din nuvarande version är %s. Snälla uppdatera.

en: To translate Custom Elements and Pages/Posts containing Custom Elements always use the Translation Editor. Do not switch the option &quot;Use WPMLs Translation Editor&quot; to off. This might break translations.
sv: För att översätta anpassade element och sidor / inlägg som innehåller anpassade element, använd alltid översättningsredigeraren. Stäng inte av alternativet "Använd WPMLs översättningsredigerare". Detta kan bryta översättningarna.

en: Whenever you create or make changes to a custom element it is important that you always translate it into all languages even if you only made changes to non translateable settings, because WPML must copy all your settings, translateable and non translateable, to the destination languages.
sv: När du skapar eller gör ändringar i ett anpassat element är det viktigt att du alltid översätter det till alla språk även om du bara har gjort ändringar i icke-översättningsbara inställningar, eftersom WPML måste kopiera alla dina inställningar, översättbara och ej översättbara, till destinationsspråken.

en: Failing to do this will result in a broken layout.
sv: Underlåtenhet att göra detta kommer att resultera i en trasig layout.

en: WPML Specific Options
sv: Specifika alternativ

en: Additional Translate Icon
sv: Ytterligare översättningsikon

en: By default WPML allows translating Custom Elements from &quot;WPML-&gt; Translation Management&quot; dashboard. Check to add a translate icon to the shortcode buttons, which allows to skip use of the dashboard. Visible when using &quot;Edit Custom Elements&quot; button
sv: Som standard tillåter WPML att översätta anpassade element från instrumentpanelen "WPML-> Översättningshantering". Markera för att lägga till en översättningsikon till kortkodsknapparna, vilket gör att du kan hoppa över användningen av instrumentpanelen. Synlig när du använder knappen "Redigera anpassade element"

en: Enfold WPML Language Flags
sv: Vik in WPML-språkflaggor

en: Choose if you want to hide the language flags that are added by default to the header menus.
sv: Välj om du vill dölja språkflaggorna som läggs till som standard i rubrikmenyerna.

en: Show the default language flags
sv: Visa standardspråkflaggor

en: Hide the default language flags
sv: Dölj standardspråkflaggorna

en: Translate Custom Element with WPML
sv: Översätt anpassat element med WPML

en: Translate Element Template:
sv: Översätt elementmall:

en: Translate
sv: Översätt

en: Unknown Custom Element Type
sv: Okänd anpassad elementtyp

en: a subitem of %s
sv: en del av %s

en: subitem of an unknown Custom Element type
sv: underobjekt av okänd anpassad elementtyp

en: Translate: %s
sv: Översätt

en: Editing:
sv: Redigerar:

en: Change
sv: Ändra

en: Scroll to top
sv: Scrolla till toppen

en: Forums
sv: Forum

en: Edit profile for User:
sv: Användarprofil för:

en: Go Back to %s Theme Panel
sv: Gå tillbaka till %s temapanelen

en: Theme Update
sv: Tema-uppdatering

en: If you want to get update notifications for your theme and if you want to be able to update your theme from your WordPress backend you need to enter your Envato Private Token below.
sv: Om du vill få uppdateringsaviseringar för ditt tema och om du vill kunna uppdatera ditt tema från din WordPress-backend måste du ange din Envato Private Token nedan.

en: A detailed description for generating this token can be found %s here %s
sv: En detaljerad beskrivning för att generera denna token finns %s här %s

en: Update your Theme from the WordPress Dashboard
sv: Uppdatera ditt tema från WordPress Dashboard

en: Enter a valid Envato private token
sv: Ange en giltig Envato privat token

en: Check the private token
sv: Kontrollera den privata token

en: Revalidate or remove the token
sv: Omvalidera eller ta bort token

en: Last verify state - hidden - used for internal use only
sv: Senaste verifieringstillståndet - dolt - endast för internt bruk

en: Your Themeforest User Name (will be deprecated and removed in future) - hidden
sv: Ditt Themeforest-användarnamn (kommer att upphävas och tas bort i framtiden) - dolt

en: Your Themeforest API Key (will be deprecated and removed in future) - hidden
sv: Din Themeforest API-nyckel (kommer att upphävas och tas bort i framtiden) - dold

en: Envato Reply - hidden - used for internal use only
sv: Envato-svar - dolt - används endast för internt bruk

en: Your PHP version: %s
sv: Din PHP-version: %s

en: Theme Updates
sv: Tema uppdateringar

en: Once you have entered and verified your Envato Personal Token Key WordPress will check for updates every 12 Hours and notify you here, if one is available <br/><br/> Your current %s Version Number is <strong>%s</strong>
sv: När du har angett och verifierat din Envato Personal Token Key kommer WordPress att söka efter uppdateringar var 12: e timme och meddela dig här, om en finns tillgänglig<br/><br/> Ditt nuvarande %s versionsnummer är <strong>%s</strong>

en: a new version %s is available.
sv: En ny version tillgänglig

en: Update Available!
sv: Uppdatering tillgänglig!

en: A new Version (%s) of your %s is available! You are using Version %s. <br/>See what's new in <a href='https://kriesi.at/documentation/enfold/enfold-changelog/' target='_blank' rel='noopener noreferrer'>change log</a>. Do you want to update?<br/><br/>
sv: En ny version (%s) av din %s är tillgänglig! Du använder version %s.<br/> Se vad som är nytt i <a href='https://kriesi.at/documentation/enfold/enfold-changelog/' target='_blank' rel='noopener noreferrer'>ändringsloggen</a> . Vill du uppdatera?<br/><br/>

en: Update Now!
sv: Uppdatera nu

en: No Updates available. You are running the latest version! (%s)
sv: Inga uppdateringar tillgängliga. Du kör den senaste versionen! (%s)

en: Check Manually
sv: för att söka manuellt.

en: There has been no check within the last month.
sv: Det har inte gjorts någon kontroll under den senaste månaden.

en: Last successful check was on %s.
sv: Den senaste lyckade kontrollen var den %s.

en: Errors occurred checking on %s:
sv: Fel inträffade vid kontroll på %s:

en: Info - %s:
sv: Info

en: Successful check on %s.
sv: Framgångsrik kontroll den %s.

en: Following Envato package errors occurred:
sv: Följande Envato-paketfel inträffade:

en: A personal token is required to get access to the Envato API
sv: En personlig token krävs för att få tillgång till Envato API

en: Your private token is invalid.
sv: Din privata token är ogiltig.

en: Envato Rate Limit exceeded - Requests are blocked for %d seconds.
sv: Gränsen för Envato-hastighet överskridits - Förfrågningar blockeras i %d sekunder.

en: Envato Rate Limit for requests exceeded.
sv: Envato-gränsen för förfrågningar har överskridits.

en: We are unable to get the download URL for your products.
sv: Vi kan inte hämta webbadressen till dina produkter.

en: Errorcode %s returned by Envato: %s
sv: Felkod %s returnerad av Envato: %s

en: The valid access time to Envato has expired. Please login again with your Envato Username. Thank you.
sv: Den giltiga åtkomsttiden till Envato har löpt ut. Logga in igen med ditt Envato-användarnamn. Tack.

en: Possible cause: your download limit might be exceeded - please try again later.
sv: Möjlig orsak: din nedladdningsgräns kan överskridas - försök igen senare.

en: Currently only personal_token requests supported
sv: För närvarande stöds endast personliga_tokenförfrågningar

en: Purchases:
sv: Köp

en: Purchases: Envato returned a wrong datastructure accessing your purchases. Unable to check for updates:
sv: Inköp: Envato returnerade en fel datastruktur med åtkomst till dina inköp. Det går inte att söka efter uppdateringar:

en: Purchases: A problem occurred accessing your purchases. Unable to check for updates.
sv: Inköp: Ett problem inträffade när du fick tillgång till dina inköp. Det går inte att söka efter uppdateringar.

en: Get Product Version:
sv: Produktversion

en: Get Product Version: Envato returned a wrong datastructure. Unable to get latest version to check for updates:
sv: Hämta produktversion: Envato returnerade fel datastruktur. Det går inte att hämta senaste versionen för att söka efter uppdateringar:

en: Download Package URL:
sv: Ladda ner paketets URL:

en: Download Package URL: Envato returned a wrong datastructure. Unable to get url for updates:
sv: URL för nedladdningspaket: Envato returnerade fel datastruktur. Det gick inte att få webbadress för uppdateringar:

en: Download Package URL: A problem occurred accessing your download link. Unable to perform update.
sv: URL för nedladdningspaket: Ett problem uppstod när du hämtade din nedladdningslänk. Det går inte att utföra uppdateringen.

en: Wrong parameter $which for get_userdata:
sv: Fel parameter $ som för get_userdata:

en: Envato returned a wrong datastructure:
sv: Envato returnerade fel datastruktur:

en: Theme update check started
sv: Kontroll av temauppdatering startade

en: Cache used
sv: Cache används

en: No cache, Envato API request started
sv: Ingen cache, Envato API-begäran startade

en: Existing download package found for %s - %s
sv: Befintligt nedladdningspaket hittades för %s - %s

en: Envato API request for download URL started
sv: Envato API-begäran om nedladdnings-URL startade

en: Request for Download URL failed.
sv: Begäran om nedladdnings-URL misslyckades.

en: Envato API request for download URL finished
sv: Envato API-begäran om nedladdnings-URL slutförd

en: Your purchases
sv: Dina inköp

en: Purchases could not be accessed
sv: Det gick inte att komma till inköp

en: Your username:
sv: Ditt användarnamn:

en: Username could not be accessed (needed for your information only)
sv: Användarnamnet kunde inte nås (behövs endast för din information)

en: Your E-Mail:
sv: Din email:

en: E-Mail could not be accessed (needed for your information only)
sv: E-post kunde inte nås (behövs endast för din information)

en: Following errors occurred:
sv: Följande fel inträffade:

en: We checked the token on %s and we were able to connect to Envato and could access the following information:
sv: Vi kollade token den %s och vi kunde ansluta till Envato och kunde komma åt följande information:

en: If you ever edit the restrictions of your personal token please re-validate it again to test if it works properly
sv: Om du någonsin redigerar begränsningarna för din personliga token, bekräfta den igen för att testa om den fungerar korrekt

en: Last time we checked the token we were not able to connected to Envato:
sv: Förra gången vi kollade token kunde vi inte ansluta till Envato:

en: Attention: The old Envato API is deprecated and will be shut down soon. In order to be able to use automated theme updates please generate a new valid API token and enter it above. Your themeforest username and your old API key will then be removed from your installation since they are no longer required.
sv: Uppmärksamhet: Det gamla Envato API är utfasat och kommer att stängas snart. För att kunna använda automatiserade temauppdateringar, skapa en ny giltig API-token och ange den ovan. Ditt användarnamn för skog och din gamla API-nyckel tas sedan bort från din installation eftersom de inte längre behövs.

en: Your Themeforest User Name:
sv: Themeforest användarnamn

en: Your Themeforest API Key
sv: Din Themeforest API-nyckel

en: Please enter your Envato Marketplace Username.
sv: Ange ditt Envato Marketplace användarnamn.

en: Please enter your Envato Marketplace API Key.
sv: Ange din Envato Marketplace API nyckel.

en: The API "set" is a required parameter.
sv: API "set" är obligatorisk parameter.

en: The Envato Marketplace "item ID" is a required parameter.
sv: Envato Marketplace "item ID" är en obligatorisk parameter.

en: You are here:
sv: Du är här:

en: Home
sv: Hem

en: Minute %1$s
sv: Minut %1$s

en: Week %1$s
sv: Vecka %1$s

en: Search results for &quot;%1$s&quot;
sv: Sökresultat för &quot;%1$s&quot;

en: 404 Not Found
sv: 404, Sidan Hittas Ej

en: Form could not be submitted - an error occurred. Please reload page and try again.
sv: Formuläret kunde inte skickas in - ett fel inträffade. Ladda om sidan och försök igen.

en: Sorry, but the form could not be submitted - an error was found in your input. Please reload the page and try again.
sv: Tyvärr kunde formuläret inte skickas in - ett fel hittades i din inmatning. Ladda om sidan och försök igen.

en: This contact form is deactivated because you refused to accept Google reCaptcha service which is necessary to validate any messages sent by the form.
sv: Detta kontaktformulär är avaktiverat eftersom du vägrade att acceptera Googles reCaptcha-tjänst som är nödvändig för att validera alla meddelanden som skickas av formuläret.

en: Sending
sv: Skickar

en: required
sv: obligatoriskt

en: A non functional image only preview for checkbox of Google reCAPTCHA
sv: En förhandsgranskning av enbart bild som inte fungerar för kryssrutan för Google reCAPTCHA

en: Checkbox for Google reCAPTCHA
sv: Kryssruta för Google reCAPTCHA

en: Allows stack modifications
sv: Tillåter stackändringar

en: Inconsistent usage of filter name.
sv: Inkonsekvent användning av filternamn.

en: Your Message:
sv: Ditt meddelande:

en: Join our Facebook community
sv: Gå med i vår Facebook-community

en: Click to load facebook widget
sv: Klicka för att ladda Facebook-widgeten

en: Logo image
sv: Bild för logotyp

en: Banner image
sv: Banerbild

en: Upload a banner image or enter the URL
sv: Ladda upp en bannerbild eller ange webbadressen

en: Use image as banner
sv: Använd bilden som banner

en: Logo
sv: Logotyp

en: Upload a logo or enter the URL
sv: Ladda upp en logotyp eller ange webbadressen

en: Use image as logo
sv: Använd bild som logotyp?

en: Enter the url to the Page. Please note that it needs to be a link to a <strong>facebook fanpage</strong>. Personal profiles are not allowed!
sv: Ange webbadressen till sidan. Observera att det måste vara en länk till en <strong>Facebook-fansida</strong> . Personliga profiler är inte tillåtna!

en: Direct link to FB-page text:
sv: Direktlänk till FB-sidtext:

en: Facebook Page Title:
sv: Facebook-sidans rubrik:

en: Enter some info to the page
sv: Ange lite information på sidan

en: Static like count:
sv: Statisk som räkning:

en: 2k+ likes
sv: 2k + gillar

en: Additional Information:
sv: Ytterligare information:

en: Info displayed above the fake user profiles
sv: Info visas ovanför falska användarprofiler

en: A Sidebar widget to display latest post entries in your sidebar
sv: En sidofältwidget för att visa de senaste inläggsposterna i sidofältet

en: You can select multiple categories here
sv: Du kan välja flera kategorier här

en: How many entries do you want to display:
sv: Hur många poster vill du visa:

en: Choose the categories you want to display (multiple selection possible):
sv: Välj de kategorier du vill visa (flera val möjliga):

en: Display title only or title &amp; excerpt
sv: Visa endast titel eller titel &amp; utdrag

en: show title only
sv: Visa rubrik

en: display title and excerpt
sv: visa titel och utdrag

en: A Sidebar widget to display latest portfolio entries in your sidebar
sv: En sidofältwidget för att visa senaste portföljposter i sidofältet

en: Follow
sv: Följ

en: on Twitter
sv: på Twitter

en: to RSS Feed
sv: på RSS-Flöde

en: Twitter Username:
sv: Twitter användarnamn:

en: Enter your feed url:
sv: Ange din flödessidas webbadress (URL)

en: An advertising widget that displays 2 images with 125 x 125 px in size
sv: En reklamwidget som visar två bilder med en storlek på 125 x 125 px

en: Advertise here
sv: Annonsera här

en: Image URL:
sv: Bild-URL:

en: Referal URL:
sv: Referens URL:

en: Image URL 2: (125px * 125px):
sv: Bild-URL 2: (125px * 125px):

en: Referal URL 2:
sv: Referens URL 2:

en: An advertising widget that displays 1 big image
sv: En reklamwidget som visar en stor bild

en: A widget that displays your popular posts, recent posts, recent comments and a tagcloud
sv: En widget som visar dina populära inlägg, senaste inlägg, senaste kommentarer och en tagcloud

en: Popular
sv: Populär

en: Recent
sv: Nyligen

en: No content
sv: Inget innehåll

en: Popular posts
sv: Populära artiklar

en: Recent posts
sv: Senaste inläggen

en: Newest comments
sv: Senaste kommentarer

en: Tag cloud
sv: Taggmoln

en: Number of popular posts
sv: Antal av populäraste inläggen:

en: Number of recent posts
sv: Antal av senaste inläggen:

en: Number of newest comments
sv: Antal senaste kommentarer

en: Number of tags for tag cloud
sv: Antal taggar för taggmoln

en: Content of first tab
sv: Innehållet på den första fliken

en: Content of next tab
sv: Innehållet på nästa flik

en: Add a google map to your blog or site
sv: Lägg till en google-karta till din blogg eller webbplats

en: Widget Google Maps is disabled in theme options &quot;Google Services&quot;.
sv: Widget Google Maps är inaktiverad i temalternativ "Google Services".

en: (Visible to admins only.)
sv: (Endast synligt för administratörer.)

en: Custom Marker Icon
sv: Anpassad Marker

en: Upload a custom marker icon or enter the URL
sv: Ladda upp en anpassad markörikon eller ange webbadressen

en: Use image as custom marker icon
sv: Använd bilden som anpassad markörikon

en: Fallback image to replace Google Maps
sv: Reservbild för att ersätta Google Maps

en: Upload a fallback image or enter the URL to an image to replace Google Maps or until Google Maps is loaded
sv: Ladda upp en reservbild eller ange webbadressen till en bild för att ersätta Google Maps eller tills Google Maps laddas

en: Use image as Google Maps fallback image
sv: Använd bild som reservbild för Google Maps

en: Enter the latitude and longitude of the location you want to display. Need help finding the latitude and longitude?
sv: Ange latitud och longitud för den plats du vill visa. Behöver du hjälp med att hitta latitud och longitud?

en: Click here to enter an address.
sv: Klicka här för att ange en adress.

en: Street Address:
sv: Gatuadress:

en: City:
sv: Ort:

en: State:
sv: Län:

en: Postcode:
sv: Postnummer:

en: Country:
sv: Land:

en: Fetch coordinates!
sv: Hämta koordinater!

en: Fetching the coordinates. Please wait...
sv: Hämtar koordinaterna. Vänta...

en: Latitude:
sv: Latitud:

en: Longitude:
sv: Longitud:

en: Zoom Level:
sv: Zoomnivå:

en: (1-19)
sv: 1(19)

en: Map Type:
sv: Karttyp:

en: Display a Route by entering a address here. (If address is added Zoom will be ignored)
sv: Visa en rutt genom att ange en adress här. (Om adress läggs till kommer zoom att ignoreras)

en: Enter the width in px or &percnt; (100&percnt; width will be used if you leave this field empty)
sv: Ange bredden i px eller% (100% bredd används om du lämnar det här fältet tomt)

en: Enter the height in px or &percnt;
sv: Ange höjden i px eller%

en: Button text confirm to load Google Maps:
sv: Knapptext bekräftar för att ladda Google Maps:

en: Direct link to Google Maps page:
sv: Direktlänk till Google Maps-sidan:

en: This element is disabled in frontend with theme option
sv: Detta element är inaktiverat i frontend med temalternativ

en: Too many requests at once, please refresh the page to complete geocoding
sv: För många förfrågningar samtidigt, uppdatera sidan för att slutföra geokodning

en: Latitude and longitude for
sv: Latitud och longitud

en: couldn't be found by Google, please add them manually
sv: kunde inte hittas av Google, lägg till dem manuellt

en: Displays your latest Instagram photos
sv: Visar dina senaste Instagram-foton

en: Adding possible file caching on server might need a longer period of time to invalidate cache.
sv: Att lägga till möjlig filcaching på servern kan behöva en längre tid för att ogiltigförklara cache.

en: Follow Me!
sv: Följ oss!

en: Only visible for admins:
sv: Endast synligt för administratörer:

en: No images available at the moment
sv: Inga bilder tillgängliga just nu

en: For admins only: Missing intagram user name !!
sv: Endast för administratörer: Intagram-användarnamn saknas !!

en: Location of your photos or videos
sv: Plats för dina foton eller videor

en: Get from your instagram account (instagram server connection needed)
sv: Hämta från ditt instagram-konto (instagramserveranslutning behövs)

en: Cache on your server - no instagram connection needed on pageload
sv: Cache på din server - ingen instagramanslutning behövs för sidladdning

en: Number of photos
sv: Antal bilder

en: Number of columns
sv: Antal kolumner

en: Thumbnail size
sv: Storlek på miniatyrbild

en: Open links in
sv: Öppna länkar i

en: Current window (_self)
sv: Samma fönster (_self)

en: New window (_blank)
sv: Nytt fönster (_ tomt)

en: Link text
sv: Länktext

en: WP Cron jobs are disabled. To assure a regular update of cached data and an optimal pageload in frontend and backend we recommend to activate this.
sv: WP Cron-jobb är inaktiverade. För att säkerställa en regelbunden uppdatering av cachad data och en optimal sidladdning i frontend och backend rekommenderar vi att du aktiverar detta.

en:  UTC
sv:  UTC-tid

en: No time available
sv: Ingen tid tillgänglig

en: The widget preloads and caches Instagram data for better performance.
sv: Widgeten förinstallerar och cachar Instagram-data för bättre prestanda.

en: Next update: %s
sv: Nästa uppdatering:

en: Errors found:
sv: Fel hittade:

en: Unable to communicate with Instagram.
sv: Det går inte att kommunicera med Instagram.

en: Unknown error code
sv: Okänt fel

en: Instagram returned error %d (= %s).
sv: Instagram returnerade felet %d (= %s).

en: Instagram has returned invalid data.
sv: Instagram har returnerat ogiltiga data.

en: Instagram Image
sv: Instagram bild

en: Filter extended to filter images or videos
sv: Filtrera utökat för att filtrera bilder eller videor

en: Instagram did not return any images.
sv: Instagram returnerade inga bilder.

en: Unable to create cache folder "%s". Files will be loaded directly from instagram
sv: Det gick inte att skapa cachemappen "%s". Filer laddas direkt från instagram

en: You need to specify an Instagram username.
sv: Du måste ange ett Instagram-användarnamn.

en: Could not change user rights of file %s to 777 - file might not be visible in frontend.
sv: Det gick inte att ändra användarrättigheterna för filen %s till 777 - filen kanske inte syns i frontend.

en: Widget that displays a table of contents genereated from the headlines of the page it is viewed on
sv: Widget som visar en innehållsförteckning genererad från rubrikerna på sidan som den visas på

en: Exclude headlines by class:
sv: Uteslut rubriker efter klass:

en: Select headlines to include:
sv: Välj rubriker som ska inkluderas:

en: Select a style
sv: Markera en mall.

en: Display on Single Blog Posts only
sv: Visa på enstaka inlägg

en: Hierarchy Indentation
sv: Hierarkiindrag

en: Enable Smooth Scrolling
sv: Aktivera jämnare sidscrollning

en: Google reCAPTCHA API could not be loaded. We are not able to verify keys. Check your internet connection and try again.
sv: Google reCAPTCHA API kunde inte laddas. Vi kan inte verifiera nycklar. Kontrollera din internetanslutning och försök igen.

en: Filter was replaced by theme option
sv: Filter ersattes av temalternativ

en: Could not connect to Google Maps with this API Key.
sv: Det gick inte att ansluta till Google Maps med den här API-nyckeln.

en: Troubleshooting:
sv: Felsökning:

en: Check if you typed the key correctly.
sv: Kontrollera om du har skrivit in nyckeln korrekt.

en: If you use the restriction setting on Google try to remove that, wait a few minutes for google to apply your changes and then check again if the key works here. If it does, you probably have a syntax error in your referrer url
sv: Om du använder begränsningsinställningen på Google försöker du ta bort den, vänta några minuter tills google använder dina ändringar och kontrollera sedan igen om nyckeln fungerar här. Om så är fallet har du förmodligen ett syntaxfel i din hänvisningsadress

en: If none of this helps: deactivate all plugins and then check if the API works by using the button above. If thats the case then one of your plugins is interfering.
sv: Om inget av detta hjälper: inaktivera alla plugins och kontrollera sedan om API: n fungerar med knappen ovan. Om så är fallet stör en av dina plugins.

en: We were able to properly connect to google maps with your API key
sv: Vi kunde korrekt ansluta till google maps med din API-nyckel

en: Last time we checked we were able to connected to google maps with your API key
sv: Förra gången vi kontrollerade kunde vi ansluta till google maps med din API-nyckel

en: A connection error occurred last time we tried verify your key with Google Maps - please revalidate the key.
sv: Ett anslutningsfel inträffade förra gången vi försökte verifiera din nyckel med Google Maps - bekräfta nyckeln.

en: If you ever change your API key or the URL restrictions of the key please verify the key here again, to test if it works properly
sv: Om du någonsin ändrar din API-nyckel eller URL-begränsningarna för nyckeln, bekräfta nyckeln här igen för att testa om den fungerar som den ska

en: This site is protected by reCAPTCHA and the Google <a href="https://policies.google.com/privacy">Privacy Policy</a> and <a href="https://policies.google.com/terms">Terms of Service</a> apply.
sv: Denna webbplats är skyddad av reCAPTCHA och Googles <a href="https://policies.google.com/privacy">Integritetspolicy</a> och <a href="https://policies.google.com/terms">Användarvillkor</a> tillämpas.

en: Sorry, a problem occurred trying to communicate with Google reCAPTCHA API. You are currently not able to submit the contact form. Please try again later - reload the page and also check your internet connection.
sv: Tyvärr uppstod ett problem med att kommunicera med Google reCAPTCHA API. Du kan för närvarande inte skicka kontaktformuläret. Försök igen senare - ladda om sidan och kontrollera även din internetanslutning.

en: Initial setting failed. Sitekey 2 and/or sitekey 3 missing in frontend.
sv: Grundinställningen misslyckades. Sitekey 2 och / eller sitekey 3 saknas i frontend.

en: Timeout occurred connecting to V3 API on initial pageload
sv: Timeout inträffade vid anslutning till V3 API vid inledande sidladdning

en: Timeout occurred connecting to V3 API on verifying submit
sv: Timeout inträffade vid anslutning till V3 API vid verifiering av inlämning

en: Timeout occurred connecting to V2 API on verifying you as human. Please try again and check your internet connection. It might be necessary to reload the page.
sv: Timeout inträffade vid anslutning till V2 API när du verifierade dig som människa. Försök igen och kontrollera din internetanslutning. Det kan vara nödvändigt att ladda om sidan.

en: Verify....
sv: Verifiera

en: Could not connect to the internet. Please reload the page and try again.
sv: Det gick inte att ansluta till internet. Ladda om sidan och försök igen.

en: Please validate that you are a human first
sv: Bekräfta att du är en människa först

en: Before submitting we validate that you are a human first.
sv: Innan du skickar in validerar vi att du först är en människa.

en: Missing internal token on valid submit - unable to proceed.
sv: Intern token saknas vid giltig inlämning - kan inte fortsätta.

en: Invalid reCAPTCHA version found.
sv: Ogiltig reCAPTCHA-version hittades.

en: Google reCAPTCHA API could not be loaded.
sv: Google reCAPTCHA API kunde inte laddas.

en: Please select Version 2 or 3 for reCAPTCHA
sv: Välj version 2 eller 3 för reCAPTCHA

en: You have to enter a site key and a secret key to verify it.
sv: Du måste ange en platsnyckel och en hemlig nyckel för att verifiera den.

en: A network timeout problem occurred. Could be caused by an invalid V3 sitekey. Please recheck the key and try again.
sv: Ett nätverksavbrottsproblem inträffade. Kan orsakas av en ogiltig V3-sitekey. Kontrollera nyckeln igen och försök igen.

en: Unable to communicate with gRECAPTCHA: <br /><br />%s
sv: Det går inte att kommunicera med gRECAPTCHA:<br /><br /> %s

en: gRECAPTCHA returned error %d (= %s).
sv: gRECAPTCHA returnerade fel %d (= %s).

en: The secret parameter is missing.
sv: Den hemliga parametern saknas.

en: The secret parameter is invalid or malformed.
sv: Den hemliga parametern är ogiltig eller har ett felaktigt format.

en: The response parameter is missing.
sv: Parametern saknas.

en: The response parameter is invalid or malformed.
sv: Parameterns svar är ogiltigt eller har felaktigt format.

en: The request is invalid or malformed.
sv: Begäran är ogiltig eller felaktigt formaterad.

en: The response is no longer valid: either is too old or has been used previously.
sv: Svaret är inte längre giltigt: antingen är för gammalt eller har använts tidigare.

en: %s - unknown error code
sv: %s - okänd felkod

en: Sorry, but the verification failed. Please reload the page and try again.
sv: Tyvärr, men verifieringen misslyckades. Ladda om sidan och försök igen.

en: API check returned false.
sv: API-kontroll returneras falsk.

en: Invalid V3 response. Actions:
sv: Ogiltigt V3-svar. Insatser:

en: Score requested %s - returned %s
sv: Poäng efterfrågas %s - returnerade %s

en: Form could not be submitted. Please reload page and try again.
sv: Formuläret kunde inte skickas in. Ladda om sidan och försök igen.

en: Invalid form for reCAPTCHA sent.
sv: Ogiltigt formulär för reCAPTCHA skickat.

en: Name for token field was missing.
sv: Namnet på symbolfältet saknades.

en: Token to validate form already expired.
sv: Token för att validera formuläret har redan löpt ut.

en: Transient to verify form was missing or expired.
sv: Övergående för att verifiera formuläret saknades eller löpte ut.

en: Token to validate form is not valid.
sv: Token för att validera formuläret är inte giltigt.

en: reCAPTCHA version in transient differs from selected version in element.
sv: reCAPTCHA-version i övergång skiljer sig från vald version i element.

en: Could not connect and verify these API Keys with Google reCAPTCHA.
sv: Det gick inte att ansluta och verifiera dessa API-nycklar med Google reCAPTCHA.

en: Check if you typed the keys correctly.
sv: Kontrollera om du har skrivit in tangenterna korrekt.

en: If you use the restriction setting on Google try to remove that, wait a few minutes for google to apply your changes and then check again if the keys work here. If it does, you probably have a syntax error in your referrer url
sv: Om du använder begränsningsinställningen på Google försöker du ta bort den, vänta några minuter tills google tillämpar dina ändringar och kontrollera sedan igen om nycklarna fungerar här. Om så är fallet har du förmodligen ett syntaxfel i din hänvisningsadress

en: If none of this helps: deactivate all plugins and then check if the API works by using the button above. If thats the case then one of your plugins is interfering.
sv: Om inget av detta hjälper: inaktivera alla plugins och kontrollera sedan om API: n fungerar med knappen ovan. Om så är fallet stör en av dina plugins.

en: We were able to properly connect and verify your API keys with Google reCAPTCHA
sv: Vi kunde korrekt ansluta och verifiera dina API-nycklar med Google reCAPTCHA

en: Error on connecting to Google reCAPTCHA - please retry.
sv: Fel vid anslutning till Google reCAPTCHA - försök igen.

en: A connection error occurred last time we tried verify your keys with Google reCAPTCHA - please revalidate the keys.
sv: Ett anslutningsfel inträffade förra gången vi försökte verifiera dina nycklar med Google reCAPTCHA - bekräfta nycklarna på nytt.

en: Please verify the keys
sv: Kontrollera nycklarna

en: Please verify the keys - the last verified keys are different.
sv: Kontrollera nycklarna - de senast verifierade nycklarna är olika.

en: Last time we checked we were able to connected to Google reCAPTCHA with your API keys
sv: Förra gången vi kontrollerade kunde vi ansluta till Google reCAPTCHA med dina API-nycklar

en: (remove)
sv: (ta bort)

en: Select page
sv: Välj sida

en: Select post
sv: Välj inlägg

en: Select category
sv: Välj kategori

en: Select post types...
sv: Välj inläggstyper

en: built in
sv: byggt år

en: Select all ......
sv: Välj alla

en: Click to download
sv: Klicka för att ladda ner

en: Click to download and import
sv: Klicka för att ladda ner och importera

en: Importing demo content %s will overwrite your current Theme Option Settings. It is highly recommended to use a clean install to import a demo to avoid conflict with existing content and break import. Proceed anyways?
sv: Import av demo-innehåll %s skriver över dina nuvarande temainställningsinställningar. Det rekommenderas starkt att använda en ren installation för att importera en demo för att undvika konflikt med befintligt innehåll och bryta import. Fortsätt ändå?

en: Import for demo %s didn't work! <br/> You might want to try reloading the page and then try again.
sv: Importera för demo %s fungerade inte!<br/> Du kanske vill försöka ladda om sidan och sedan försöka igen.

en: Download of files for demo %s didn't work! <br/> You might want to try reloading the page and then try again.
sv: Nedladdning av filer för demo %s fungerade inte!<br/> Du kanske vill försöka ladda om sidan och sedan försöka igen.

en: <br/><br/>The script returned the following message: <br/>
sv: <br/><br/>Skriptet returnerade följande meddelande:<br/>

en: Import dummy data
sv: Importera dummydata

en: Preview image for: %s
sv: Förhandsgranska bild för: %s

en: Import started.
sv: Importen startade.

en: Please don't reload the page. You will be notified as soon as the import has finished! (Usually within a few minutes) :)
sv: Ladda inte sidan igen. Du kommer att meddelas så snart importen är klar! (Vanligtvis inom några minuter) :)

en: Download started.
sv: Nerladdning startadComment

en: Please don't reload the page. You will be notified as soon as the download has finished! (Usually within a few minutes) :)
sv: Ladda inte sidan igen. Du kommer att meddelas så snart nedladdningen är klar! (Vanligtvis inom några minuter) :)

en: Deleting started.
sv: Radering startade.

en: Please don't reload the page. You will be notified as soon as deleting the downloaded file has finished! (Usually within a few minutes) :)
sv: Ladda inte sidan igen. Du kommer att få ett meddelande så snart raderingen av den nedladdade filen är klar! (Vanligtvis inom några minuter) :)

en: Deleting the downloaded demo files %s didn't work! <br/> You might want to try reloading the page and then try again
sv: Radering av nedladdade demofiler %s fungerade inte!<br/> Du kanske vill försöka ladda om sidan och sedan försöka igen

en: Deleting the downloaded demo files %s didn't work! <br/> You might want to try reloading the page and then try again.<br/> The script returned the following message: <br/>
sv: Radering av nedladdade demofiler %s fungerade inte!<br/> Du kanske vill försöka ladda om sidan och sedan försöka igen.<br/> Skriptet returnerade följande meddelande:<br/>

en: Delete downloaded files
sv: Ta bort nedladdade filer

en: Export Theme Settings File
sv: Exportera temainställningar

en: Export Layout Builder Templates File
sv: Exportera Layout Builder mallar

en: ( %d templates found )
sv: (%d mallar hittades)

en: Reset Selected Options
sv: Återställ valda alternativ

en: Install Plugin
sv: Installera tillägg

en: Activate Plugin
sv: Aktivera tillägg

en: Plugin Details
sv: Information om insticksprogram

en: Currently active:
sv: Aktiv just nu

en: Check to disable
sv: Markera för att inaktivera

en:  - in use
sv: Avsedd användning

en:  - unused
sv: Oanvända

en: Important:
sv: Viktigt:

en: Shortcodes that are added with filter or used e.g. in plugins are NOT recognised as &quot;in use&quot;.
sv: Kortkoder som läggs till med filter eller används t.ex. i plugins känns INTE igen som "i bruk".

en: Save all changes
sv: Spara ändringar

en: Reset all options
sv: Återställ alla inställningar

en: Select an element to customize
sv: Välj ett element att anpassa

en: Apply to Section:
sv: Ansök till sektionen:

en: Apply only to mouse hover state
sv: Gäller endast för musen

en: Apply only to active state
sv: Använd endast aktivt tillstånd

en: Add to Gallery
sv: Lägg till i bildgalleri

en: Enter Video URL
sv: Ange webbadress för video

en: Insert Video
sv: Infoga videoklipp

en: %s (Invalid)
sv: %s (Ogiltig)

en: %s (Pending)
sv: %s (Väntande)

en: Column
sv: Kolumn

en: (Mega Menu)
sv: Mega Meny

en: Move up
sv: Flytta upp

en: Move down
sv: Flytta ner

en: Edit Menu Item
sv: Redigera Menyobjekt

en: Navigation Label
sv: Navigeringsetikett

en: Mega Menu Column Title <span class="avia_supersmall">(if you dont want to display a title just enter a single dash: "-" )</span>
sv: Mega-menykolumnrubrik <span class="avia_supersmall">(om du inte vill visa en titel anger du bara ett streck: "-")</span>

en: Title Attribute
sv: Titel attribut

en: link Target
sv: Länkmål

en: Same window or tab
sv: Samma fönster eller flik

en: New window or tab
sv: nytt fönster eller flik

en: CSS Classes (optional)
sv: CSS-klasser (valfritt)

en: link Relationship (XFN)
sv: Länk förhållande (XFN)

en: Original: %s
sv: Orginal: %s

en: Remove
sv: Ta bort

en: (cropped)
sv: Beskuren

en: Images keeping original aspect ratio
sv: Bilder med ursprungligt bildförhållande

en: Images aspect ratio: %d : %d
sv: Bildformat: %d: %d

en: added by theme
sv: läggs till efter tema

en: added by a plugin
sv: läggs till med ett plugin

en: WP default size
sv: Förvald storlek

en: unknown
sv: okänd

en: Custom Widget Area
sv: Anpassat widgetområde

en: Enter Name of the new Widget Area here
sv: Ange namn för det nya widget området

en: Add Widget Area
sv: Lägg till widget område

en: Couldn't add/remove the font.<br/>The script returned the following error: <br/><br/>
sv: Det gick inte att lägga till / ta bort teckensnittet.<br/> Skriptet returnerade följande fel:<br/><br/>

en: Using this feature is reserved for Super Admins. You unfortunately don't have the necessary permissions.
sv: Att använda den här funktionen är reserverad för superadministratörer. Tyvärr har du inte nödvändiga behörigheter.

en: Following fonts could not be uploaded:
sv: Följande teckensnitt kunde inte laddas upp:

en: Wasn't able to create temp folder
sv: Kunde inte skapa tempmapp

en: Wasn't able to work with Zip Archive
sv: Kunde inte arbeta med Zip Archive

en: Unable to extract the file.
sv: Det gick inte att extrahera filen.

en: Unable to create the file.
sv: Kunde inte skapa filen:% 1.

en: Unable to copy the file content.
sv: Det går inte att kopiera filinnehållet.

en: All fonts could be installed successfully.<br /><br />To show them in the option fields we will save your option settings and reload the page.
sv: Alla teckensnitt kunde installeras framgångsrikt.<br /><br /> För att visa dem i alternativfälten sparar vi dina alternativinställningar och läser in sidan igen.

en: An error occurred with the font %s and we are not able to integrate the font
sv: Ett fel inträffade med teckensnittet %s och vi kan inte integrera teckensnittet

en: An error occurred creating the folder for the font %s in uploads directory. We are not able to integrate the font
sv: Ett fel uppstod när mappen för teckensnittet %s skapades i uppladdningskatalogen. Vi kan inte integrera teckensnittet

en: Font:
sv: Typsnitt:

en: Uploaded Fonts (located at Enfold -> Import/Export)
sv: Uppladdade teckensnitt (finns på Enfold -> Import / Export)

en: Websafe Fonts
sv: Websäkra typsnitt

en: Alright!<br/>Download worked for demo %s. <br/>You can import the demo content now.
sv: OK!<br/> Nedladdningen fungerade för demo %s.<br/> Du kan importera demoinnehållet nu.

en: Alright!<br/>Import worked out for demo %s, no problems whatsoever. <br/>The page will now be reloaded to reflect the changes
sv: OK!<br/> Importen fungerade för demo %s, inga problem alls.<br/> Sidan laddas nu om för att återspegla ändringarna

en: Downloaded files for demo %s could not be deleted.
sv: Nedladdade filer för demo %s kunde inte raderas.

en: Alright!<br/>Downloaded files for demo %s deleted
sv: OK!<br/> Nedladdade filer för demo %s raderade

en: No Parent Theme Options Found. There is nothing to import
sv: Inga överordnade temalternativ hittades. Det finns inget att importera

en: No Parent Theme found
sv: Inget överordnat tema hittades

en: Illegal call to import Layout Builder Template file.
sv: Olagligt samtal för att importera Layout Builder mallfil.

en: Illegal call to import settings file.
sv: Olagligt samtal för att importera inställningsfil.

en: Internal error: Importer class could not be loaded - no settings could be imported.
sv: Internt fel: Importörsklassen kunde inte laddas - inga inställningar kunde importeras.

en: Unable to create folder %s.
sv: Kunde inte skapa katalog% 1

en: Unable to delete file %s.
sv: Det går inte att ta bort filen.

en: Unable to rename/move file %s to %s
sv: Det gick inte att byta namn på / flytta fil %s till %s

en: Edit this entry
sv: Redigera denna post

en: Edit Dynamic Template of this entry
sv: Redigera dynamisk mall för denna post

en: Page %d of %d
sv: Sida %d av %d

en: Archive for category:
sv: Kategoriarkiv:

en: Archive for date:
sv: Datumarkiv:

en: F jS, Y
sv: j F, Y

en: Archive for month:
sv: Månadsarkiv:

en: F, Y
sv: F Y

en: Archive for year:
sv: Årdsarkiv:

en: search results for:
sv: sökresultat för:

en: search result for:
sv: sökresultat för:

en: To search the site please enter a valid term
sv: För att söka på den här sidan vänligen ange en giltig term

en: Author Archive
sv: Författararkiv

en: for:
sv: för:

en: Tag Archive for:
sv: Etikettarkiv:

en: Archive for:
sv: Arkiv för:

en: Archives
sv: Arkiv

en: Page
sv: Sida

en: Demo File Download (%s):
sv: Demofilhämtning (%s):

en: Download started
sv: Nerladdning startadComment

en: To few parameters provided - a download is not possible.
sv: Till några få parametrar - en nedladdning är inte möjlig.

en: Error accessing file for download:<br /><br />
sv: Fel vid åtkomst till filen för nedladdning:<br /><br />

en: Unable to create the download folder <pre>%s</pre> for demo files.
sv: Det gick inte att skapa nedladdningsmappen<pre> %s</pre> för demofiler.

en: Wasn't able to read demo files from downloaded zip file.
sv: Kunde inte läsa demofiler från nedladdad zip-fil.

en: Demo Importer (%s):
sv: Demo importör

en: Import started
sv: Importen startade

en: The Auto importing script could not be loaded. Please use the wordpress importer and import the XML file <pre>%s</pre> manually.
sv: Skriptet för automatisk import kunde inte laddas. Använd wordpress-importören och importera XML-filen<pre> %s</pre> manuellt.

en: The XML file <pre>%s</pre> containing the demo content is not available or could not be read.<br/> You might want to try to set the file permission to chmod 777.<br/>If this doesn't work please use the wordpress importer and import the XML file (should be located in your themes folder: dummy.xml) manually <a href="/wp-admin/import.php">here.</a>
sv: XML-filen<pre> %s</pre> som innehåller demoinnehållet är inte tillgängligt eller kunde inte läsas.<br/> Du kanske vill försöka ställa in filbehörigheten till chmod 777.<br/> Om detta inte fungerar kan du använda wordpress-importören och importera XML-filen (ska finnas i din temamapp: dummy.xml) manuellt <a href="/wp-admin/import.php">här.</a>

en: Errors occured importing demo. Maybe you did not activate all necessary plugins or you have existing content that is in conflict with the demo content.
sv: Fel uppstod vid import av demo. Du kanske inte aktiverade alla nödvändiga plugins eller att du har befintligt innehåll som är i konflikt med demo-innehållet.

en: Error(s) returned:
sv: Fel returnerade fel:

en: 404 - Page not Found
sv: 404 - Sidan hittades inte

en: Install Required Plugins
sv: Installera obligatoriska tillägg

en: Install Plugins
sv: Installera tillägg

en: Installing Plugin: %s
sv: Installerar tillägg: %s

en: Something went wrong.
sv: Något gick fel.

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
sv[0]: Detta tema kräver följande tillägg: %1$s.
sv[1]: Detta tema kräver följande tillägg: %1$s.

en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
sv[0]: Detta tema rekommenderar följande tillägg: %1$s.
sv[1]: Detta tema rekommenderar följande tillägg: %1$s.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin installed. | Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins installed.
sv[0]: Du har inte rätt behörigheter för att installera tillägget %s. Kontakta administratören för att få tillägget installerat.
sv[1]: Tyvärr, men du har inte rätt behörigheter för att installera tillägget %s. Kontakta administratören för den här webb
    
     för hjälp med att få tillägget installerat.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
sv[0]: Följande obligatoriska plugin är för närvarande inaktivt: %1$s.
sv[1]: Följande obligatoriska tillägg är för närvarande inaktiva: %1$s.

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
sv[0]: Följande rekommenderade plugin är för närvarande inaktivt: %1$s.
sv[1]: Följande rekommenderade tillägg är för närvarande inaktiva: %1$s.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin activated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins activated.
sv[0]: Du har inte rätt behörigheter för att aktivera tillägget %s. Kontakta administratören för att få tillägget aktiverat.
sv[1]: Tyvärr, du har inte rätt behörigheter för att aktivera tillägget %s . Kontakta administratören för den här webbplatsen för hjälp med att aktivera tillägget.

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
sv[0]: Detta tema behöver uppdatera följande plugin för att fungera till fullo med detta tema: %1$s.
sv[1]: Följande tillägg måste uppdateras till sina senaste versioner för att säkerställa maximal kompatibilitet med detta tema: %1$s.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin updated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins updated.
sv[0]: Tyvärr, men du har inte rätt behörighet för att uppdatera plugin-programmet %s. Kontakta administratören för denna webbplats för hjälp med att få plugin uppdateras.
sv[1]: Tyvärr, men du har inte rätt behörigheter för att uppdatera plugin för %s . Kontakta administratören för den här webbplatsen för att få uppdaterad plugin.

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
sv[0]: Börja installera tillägg
sv[1]: Börja installera tillägg

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
sv[0]: Börja aktivera tillägg
sv[1]: Börja aktivera tillägg

en: Return to Required Plugins Installer
sv: Återgå till installeraren för nödvändiga tillägg

en: Return to the dashboard
sv: Återgå till kontrollpanelen

en: Plugin activated successfully.
sv: Tillägget aktiverades framgångsrikt.

en: The following plugin was activated successfully: | The following plugins were activated successfully:
sv[0]: Följande tillägg aktiverades framgångsrikt:
sv[1]: Följande tillägg aktiverades framgångsrikt:

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
sv: Alla plugins installerades och aktiverades. %1$s

en: Dismiss this notice
sv: Avfärda detta meddelande

en: Return to the Dashboard
sv: Tillbaka till adminpanelen

en: Private Repository
sv: Privat Repository

en: Pre-Packaged
sv: Förpacketerad

en: Required
sv: Obligatorisk

en: Recommended
sv: Rekommenderad

en: Not Installed
sv: Inte installerad

en: Installed But Not Activated
sv: Installerad men inte aktiverad

en: Install
sv: Installera

en: Activate
sv: Aktivera

en: No plugins to install or activate. <a href="%1$s" title="Return to the Dashboard">Return to the Dashboard</a>
sv: Inga tillägg att installera eller aktivera. <a href="%1$s" title="Return to the Dashboard\">Tillbaka till Kontrollplanelen</a>

en: Plugin
sv: Tillägg

en: Source
sv: Källa

en: Install package not available.
sv: Installerade paket inte tillgängliga.

en: Downloading install package from <span class="code">%s</span>&#8230;
sv: Ladda ner installerade paket från <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Unpacking the package&#8230;
sv: Packar upp paket&#8230;

en: Installing the plugin&#8230;
sv: Installerar&#8230;

en: Plugin install failed.
sv: Misslyckades installera paket.

en: Plugin installed successfully.
sv: Tillägget installerades framgångsrikt.

en: Plugin activation failed.
sv: Aktivering av tillägg misslyckades.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
sv: Installations- och aktiveringsprocessen startas. Denna process kan ta en stund på vissa webhotell, så ha tålamod.

en: %1$s installed and activated successfully.
sv: %1$s installerades och aktiverades.

en: Hide Details
sv: Dölj detaljer

en: All installations and activations have been completed.
sv: Alla installationer och aktiveringar har slutförts.

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
sv: Installerar och aktiverar tillägg %1$s (%2$d/%3$d)

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
sv: Installationsprocessen börjar. Denna process kan ta en stund på vissa webhotell, så ha tålamod.

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
sv: Ett fel uppstod vid installationen av %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: The installation of %1$s failed.
sv: Installationen av %1$s misslyckades.

en: %1$s installed successfully.
sv: %1$s installerades utan problem.

en: All installations have been completed.
sv: Alla installationer har slutförts.

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
sv: Installerar tillägg %1$s (%2$d/%3$d)

en: A new update for your theme
sv: En ny uppdatering för ditt tema

en: is available!
sv: är ledig!

en: The latest version is
sv: senaste versionen.

en: You're using version
sv: Du använder version

en: Download Update From Themeforest.net
sv: Ladda ner uppdatering från Themeforest.net

en: View Changelog on http://kriesi.at
sv: Visa ändringslogg hos http://kriesi.at

en: View Changelog
sv: Visa ändringslogg

en: Remind Me Later
sv: Påminn mig senare

en: Ignore the update notice this time
sv: Ignorera detta uppdateringsmeddelandet denna gång

en: Ignore This Update Notice
sv: Ignorera detta uppdateringsmeddelande

en: this is a base64 encoded option set created for the demo %s. If you choose to import the demo files with the help of the framework importer these options will also be imported
sv: detta är en base64-kodad alternativuppsättning som skapats för demo %s. Om du väljer att importera demofilerna med hjälp av ramimportören importeras även dessa alternativ

en: LayerSlider couldn't download your selected slider. Please check LayerSlider -> System Status for potential issues. The WP Remote functions may be unavailable or your web hosting provider has to allow external connections to our domain.
sv: LayerSlider kunde inte ladda ner den valda reglaget. Kontrollera LayerSlider -> Systemstatus för potentiella problem. WP Remote-funktioner kan vara otillgängliga eller din webbhotellleverantör måste tillåta externa anslutningar till vår domän.

en: LayerSlider couldn't save the downloaded slider on your server. Please check LayerSlider -> System Status for potential issues. The most common reason for this issue is the lack of write permission on the /wp-content/uploads/ directory.
sv: LayerSlider kunde inte spara den nedladdade reglaget på din server. Kontrollera LayerSlider -> Systemstatus för potentiella problem. Den vanligaste orsaken till detta är bristen på skrivbehörighet i katalogen / wp-content / uploads /.

en: Wasn't able to create the folder for font files
sv: Kunde inte skapa mappen för teckensnittsfiler

en: Wasn't able to create sub-folder for font files
sv: Kunde inte skapa undermapp för teckensnittsfiler

en: Previously used menu
sv: Tidigare använd meny

en: Menu item skipped due to missing menu slug
sv: Menyobjekt hoppades över p.g.a. saknad permalänk för meny

en: Menu item skipped due to invalid menu slug: %s
sv: Menyobjekt hoppades över p.g.a. felaktig permalänk för meny: %s

en: There was an error when reading this WXR file
sv: Det uppstod ett fel när WXR-filen skulle läsas

en: Details are shown above. The importer will now try again with a different parser...
sv: Detaljerna visas ovan. Importen försöker nu med en alternativ metod…

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
sv: Detta verkar inte vara en WXR fil, saknat/ogiltigt WXR versionsnummer

en: Sorry, there has been an error.
sv: Ledsen, men det har uppstått ett fel.

en: The file does not exist, please try again.
sv: Filen finns inte, vänligen försök igen.

en: All done.
sv: Klart.

en: Have fun!
sv: Ha kul!

en: Remember to update the passwords and roles of imported users.
sv: Kom ihåg att uppdatera de importerade användarnas lösenord och roller.

en: The export file could not be found at <code>%s</code>. It is likely that this was caused by a permissions problem.
sv: Exportfilen kunde inte hittas på <code>%s</code>. Det är troligen orsakat av ett behörighetsproblem.

en: This WXR file (version %s) may not be supported by this version of the importer. Please consider updating.
sv: Denna WXR-fil (version %s) kanske inte stöds av denna version av importeraren. Överväg att göra en uppdatering.

en: Failed to import author %s. Their posts will be attributed to the current user.
sv: Det gick inte att importera författare %s. Dennes inlägg kommer att tillskrivas den aktuella användaren.

en: Assign Authors
sv: Tilldela författare

en: To make it easier for you to edit and save the imported content, you may want to reassign the author of the imported item to an existing user of this site. For example, you may want to import all the entries as <code>admin</code>s entries.
sv: För att underlätta för dig att redigera och spara det importerade innehållet bör du ändra författaren av det importerade materialet till ett befintlig användare av denna webbplats. Till exempel kanske du vill importera alla inlägg som <code>admin</code>s inlägg.

en: If a new user is created by WordPress, a new password will be randomly generated and the new user&#8217;s role will be set as %s. Manually changing the new user&#8217;s details will be necessary.
sv: Om en ny användare skapas av Wordpress kommer ett nytt slumpmässigt lösenord att genereras och den nya användarens roll kommer att sättas som %s. Det kommer att bli nödvändigt att manuellt ändra den nya användarens uppgifter.

en: Import Attachments
sv: Importera bilagor

en: Download and import file attachments
sv: Ladda ner och importera bilagor

en: Import author:
sv: Importera författare:

en: or create new user with login name:
sv: eller skapa en ny användare med login:

en: as a new user:
sv: som ny användare:

en: assign posts to an existing user:
sv: bifoga inlägg till befintlig användare:

en: or assign posts to an existing user:
sv: eller tilldela inlägg till en befintlig användare:

en: - Select -
sv: - Välj -

en: Failed to create new user for %s. Their posts will be attributed to the current user.
sv: Det gick inte att skapa ny användare för %s. Dess inlägg kommer att tillskrivas den aktuella användaren.

en: Failed to import category %s
sv: Det gick inte att importera kategori %s

en: Failed to import post tag %s
sv: Det gick inte att importera posttaggen %s

en: Failed to import %s %s
sv: Det gick inte att importera %s %s

en: Failed to import &#8220;%s&#8221;: Invalid post type %s
sv: Det gick inte att importera "%s": Ogiltig post typ %s

en: %s &#8220;%s&#8221; already exists.
sv: %s &#8220;%s&#8221; finns redan.

en: Failed to import %s &#8220;%s&#8221;
sv: Det gick inte att importera %s &#8220;%s&#8221;

en: Fetching attachments is not enabled
sv: Funktionen för att hämta bilagor är inte aktiverad

en: Invalid file type
sv: Ogiltig filtyp

en: Remote server did not respond
sv: Fjärrservern svarade inte

en: Remote server returned error response %1$d %2$s
sv: Servern returnerade felmeddelande %1$d %2$s

en: Remote file is incorrect size
sv: Fjärrfilen har felaktig storlek

en: Zero size file downloaded
sv: En tom fil laddades ner

en: Remote file is too large, limit is %s
sv: Filen är för stor, gränsen är %s

en: Import WordPress
sv: Importera WordPress

en: A new version of this importer is available. Please update to version %s to ensure compatibility with newer export files.
sv: En ny version av importeraren är tillgänglig. Uppdatera till version %s för att säkerställa kompatibilitet med nyare exportfiler.

en: Howdy! Upload your WordPress eXtended RSS (WXR) file and we&#8217;ll import the posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags into this site.
sv: Hej! Ladda upp din WordPress eXtended RSS (WXR) fil så importeras inlägg, sidor, kommentarer, egna designfält, kategorier, och taggar till den här webbsidan.

en: Choose a WXR (.xml) file to upload, then click Upload file and import.
sv: Välj en WXR (.xml) fil att ladda upp, klicka därefter på ladda upp fil och importera.

en: Sorry, no posts matched your criteria
sv: Inget innehåll matchar sökningen

en: Please try another search term
sv: Pröva ett annat ord eller en fras

en: View all results
sv: Visa alla resultat

en: Permanent Link:
sv: Permalänk:

en: Return values handling has changed
sv: Hantering av returvärden har förändrats

en: Filter name has changed
sv: Filternamnet har ändrats

en: Select to display featured image for a single post entry.
sv: Välj för att visa utvald bild för en post.

en: Select to display featured image for a single portfolio entry.
sv: Välj för att visa utvalda bilder för en enskild portföljpost.

en: Select to display featured image for a single entry.
sv: Välj för att visa utvald bild för en enskild post.

en: Featured Image
sv: Utvald bild

en: Show on single entry
sv: Visa vid enstaka post

en: Hide on single entry
sv: Dölj vid enstaka post

en: Menu Style
sv: Menystil

en: Mailchimp list to subscribe to
sv: Mailchimp-lista att prenumerera på

en: Signup Form Styling
sv: Registreringsformulär

en: Boxed
sv: Boxad

en: Activate double opt-in?
sv: Aktivera dubbel opt-in?

en: Message if user subscribes successfully
sv: Meddelande om användaren prenumererar framgångsrikt

en: Display the footer page?
sv: Visa sidfotsidan?

en: Use selected page to display as footer and socket
sv: Använd vald sida för att visa som sidfot och uttag

en: Use selected page to display as footer (no socket)
sv: Använd vald sida för att visa som sidfot (inget uttag)

en: Don't display the socket & page
sv: Visa inte uttaget och sidan

en: Display the footer widgets?
sv: Visa sidfotswidgetar

en: Featured Thin
sv: Utvald

en: Featured Large
sv: Utvald stor

en: Entry with Sidebar
sv: Ingång med sidofältet

en: Entry without Sidebar
sv: Ingång utan sidofält

en: Fullscreen Sections/Sliders
sv: Helskärmsavsnitt / skjutreglage

en: Portfolio small
sv: Portfölj liten

en: Enfold update was successful!
sv: Enfold-uppdateringen lyckades!

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Secondary Menu
sv: Sekundär meny

en: Will be displayed if you selected a header layout that supports a submenu
sv: Visas om du har valt en rubriklayout som stöder en undermeny

en: Secondary Menu - will be displayed if you selected a header layout that supports a submenu
sv: Sekundär meny - visas om du har valt en rubriklayout som stöder en undermeny

en: Footer Menu <br/><small>(no dropdowns)</small>
sv: Sidfotmeny<br/> <small>(inga rullgardinsmenyer)</small>

en: Footer Menu (no dropdowns)
sv: Footer Menu (inga rullgardinsmenyer)

en: Frontpage Settings
sv: Inställningar för startstidan

en: Select which page to display on your Frontpage. If left blank the Blog will be displayed. In case you do not see a select box - you have to publish pages.
sv: Välj vilken sida som ska visas på din Framsida. Om den lämnas tom kommer bloggen att visas. Om du inte ser en markeringsruta - måste du publicera sidor.

en: And where do you want to display the Blog?
sv: Och var vill du visa bloggen?

en: Select which page to display as your Blog Page. If left blank no blog will be displayed. In case you do not see a select box - you have to publish pages.
sv: Välj vilken sida som ska visas som din bloggsida. Om den lämnas tom kommer ingen blogg att visas. Om du inte ser en markeringsruta - måste du publicera sidor.

en: Notice: Your blog is currently disabled. You can enable it
sv: Obs! Din blogg är för närvarande inaktiverad. Du kan aktivera det

en: Upload a logo image, or enter the URL or ID of an image if its already uploaded. The themes default logo gets applied if the input field is left blank
sv: Ladda upp en logotypbild eller ange webbadressen eller ID för en bild om den redan har laddats upp. Teman standardlogotyp tillämpas om inmatningsfältet lämnas tomt

en: Logo Dimension: 340px * 156px (if your logo is larger you might need to change the Header size in your
sv: Logotypmått: 340px * 156px (om din logotyp är större kan du behöva ändra rubrikstorleken i din

en: Header Settings
sv: Inställningar för sidhuvud

en: Use Image as logo
sv: Använd bild som logotyp?

en: Specify a favicon for your site.
sv: Ange ett favoritikon för din webbplats.

en: Accepted formats: .ico, .png, .gif
sv: Godkända format: .ico, .png, .gif

en: What is a
sv: Men vad är ett

en: favicon
sv: Favicon

en: Use Image as Favicon
sv: Använd bild som Favicon

en: Page Preloading
sv: Sidans förladdning

en: Show a preloader when opening a page on your site.
sv: Visa en förladdare när du öppnar en sida på din webbplats.

en: Page Transitions
sv: Sidövergångar

en: Smooth page transition when navigating from one page to the next. Please disable if this causes problems with plugins when navigating ajax or otherwise dynamical created content
sv: Smidig sidövergång när du navigerar från en sida till nästa. Inaktivera om detta orsakar problem med plugins när du navigerar i ajax eller på annat sätt dynamiskt skapat innehåll

en: Custom Logo for preloader
sv: Anpassad logotyp för förladdare

en: Upload an optional logo image for your preloader page
sv: Ladda upp en valfri logotypbild för din förladdningssida

en: Check to enable the default lightbox that opens once you click a link to an image. Uncheck only if you want to use your own modal window plugin
sv: Markera för att aktivera standardljusrutan som öppnas när du klickar på en länk till en bild. Avmarkera endast om du vill använda ditt eget modala fönstertillägg

en: Custom Error 404 Page
sv: Anpassat fel 404 Sida

en: Select if you want to use any of your pages as your custom Error 404 Page. This page will be excluded from page lists and search results. You must deselect the page to make it accessible for public again.
sv: Välj om du vill använda någon av dina sidor som din anpassade Fel 404-sida. Denna sida kommer att uteslutas från sidlistor och sökresultat. Du måste avmarkera sidan för att göra den tillgänglig för allmänheten igen.

en: No custom 404 page selected
sv: Ingen anpassad 404-sida har valts

en: Display selected page without redirect
sv: Visa vald sida utan omdirigering

en: Redirect to selected page
sv: Omdirigera till vald sida

en: Select Your Custom Error 404 Page
sv: Välj din anpassade fel 404-sida

en: If you are using a caching plugin, make sure to exclude this page from caching.
sv: Om du använder ett cacheplugin, se till att utesluta den här sidan från cachning.

en: Maintenance Mode
sv: Underhållsläge

en: Check to enable maintenance mode and show or redirect all page requests to a maintenance page of your choice. This page will not be accessable and will be excluded from page lists and search results. You must deselect the page to make it accessible for public again.
sv: Markera för att aktivera underhållsläge och visa eller omdirigera alla sidförfrågningar till en valfri underhållssida. Denna sida är inte tillgänglig och kommer att uteslutas från sidlistor och sökresultat. Du måste avmarkera sidan för att göra den tillgänglig för allmänheten igen.

en: Enabled - Use selected page content without redirect
sv: Enabled - Använd markerat sidinnehåll utan omdirigering

en: Enabled - Redirect to selected page
sv: Aktiverad - omdirigera till vald sida

en: Select Your Maintenance Mode Page
sv: Välj din underhållslägesida

en: Please note that logged in Administrators, Editors and Authors will still be able to access the site
sv: Observera att inloggade administratörer, redaktörer och författare fortfarande kommer att kunna komma åt webbplatsen

en: Select Your Editor
sv: Välj din redaktör

en: Choose if you want to enable and use the built in classic editor - no plugin is needed.
sv: Välj om du vill aktivera och använda den inbyggda klassiska redigeraren - inget plugin behövs.

en: Use Block Editor
sv: Använd i Block Editor

en: Use WP Classic Editor
sv: Använd WP Classic Editor

en: Disable Block Editor For Selected Post Types:
sv: Inaktivera Block Editor för valda inläggstyper:

en: Only the classic WP editor will be used for the selected post types. The links to WP block editor (Gutenberg) will not be available. You can change this behaviour for certain pages/posts with Enfold&rsquo;s filter &quot;avf_use_block_editor_for_post&quot;
sv: Endast den klassiska WP-redigeraren används för de valda inläggstyperna. Länkarna till WP-blockredigeraren (Gutenberg) kommer inte att vara tillgängliga. Du kan ändra detta beteende för vissa sidor / inlägg med Enfolds filter "avf_use_block_editor_for_post"

en: Allow block editor for all possible post types (= default)...
sv: Tillåt blockredigerare för alla möjliga inläggstyper (= standard) ...

en: Disable block editor for all listed post types...
sv: Inaktivera blockredigeraren för alla listade inläggstyper ...

en: Special: RSS (add RSS URL, leave blank if you want to use default WordPress RSS feed)
sv: Special: RSS (lägg till RSS-URL, lämna tomt om du vill använda WordPress-RSS-standardflöde)

en: Special: Email Icon (add your own URL to link to a contact form)
sv: Special: E-postikon (lägg till din egen URL för att länka till ett kontaktformulär)

en: Blog Styling
sv: Styling

en: Choose the blog styling here.
sv: Välj bloggstyling här.

en: Default (Business)
sv: Standard (företag)

en: Modern Business
sv: Modernt företag

en: You can either choose a predefined layout or build your own blog layout with the advanced layout editor
sv: Du kan antingen välja en fördefinierad layout eller bygga din egen blogglayout med den avancerade layoutredigeraren

en: Use the advance layout editor to build your own blog layout (simply edit the page you have chosen in Enfold->Theme Options as a blog page)
sv: Använd avancerad layoutredigerare för att skapa din egen blogglayout (redigera helt enkelt sidan du har valt i Enfold-> Theme Options som en bloggsida)

en: Single Post Options
sv: Alternativ för enskilda inlägg

en: Here you can set options that affect your single blog post layout
sv: Här kan du ställa in alternativ som påverkar din enskilda blogginläggslayout

en: Single Post Navigation
sv: Inläggsnavigering

en: Select to disable or enable the post navigation that links to the next/previous post on single entries. Setting is also used for portfolio. Use filter avf_post_nav_settings to customize.
sv: Välj för att inaktivera eller aktivera inläggsnavigering som länkar till nästa / föregående inlägg i enskilda poster. Inställning används också för portföljen. Använd filter avf_post_nav_settings för att anpassa.

en: Enable post navigation
sv: Aktivera postnavigering

en: Disable post navigation
sv: Inaktivera postnavigering

en: Loop post navigation
sv: Inläggsnavigering

en: Choose the single post style here.
sv: Välj stil för ett inlägg här.

en: Single post with small preview image (featured image)
sv: Enkelt inlägg med liten förhandsgranskningsbild (utvald bild)

en: Single post with big preview image (featured image)
sv: Enstaka inlägg med stor förhandsgranskningsbild (utvald bild)

en: Related Entries
sv: Näraliggande inlägg

en: Choose if and how you want to display your related entries. (Related entries are based on tags. If a post does not have any tags then no related entries will be shown)
sv: Välj om och hur du vill visa dina relaterade poster. (Relaterade poster baseras på taggar. Om ett inlägg inte har några taggar visas inga relaterade poster)

en: Show thumbnails and display post title by tooltip
sv: Visa miniatyrer och visa titeln efter verktygstips

en: Show thumbnail and post title by default
sv: Visa miniatyr- och inläggstitel som standard

en: Disable related entries
sv: Inaktivera relaterade poster

en: Blog Post Author
sv: Skapare

en: Blog Post Comment Count
sv: Antal blogginläggskommentarer

en: Blog Post Category
sv: Blogg inläggets kategori

en: Blog Post Date
sv: Blogginlägg

en: Blog Post Allowed HTML Tags
sv: Blogginlägg tillåtna HTML-taggar

en: Blog Post Tags
sv: Blogginlägg

en: The theme allows you to display share links to various social networks at the bottom of your blog posts. Check which links you want to display:
sv: Temat låter dig visa delningslänkar till olika sociala nätverk längst ner i dina blogginlägg. Kontrollera vilka länkar du vill visa:

en: General Builder Options
sv: Allmänna alternativ för byggare

en: Disable Advanced Layout Builder preview in backend
sv: Inaktivera Advanced Layout Builder-förhandsvisning i backend

en: Check to disable the live preview of your advanced layout builder elements
sv: Markera för att inaktivera liveförhandsgranskningen av dina avancerade layoutbyggnadselement

en: Lock advanced layout builder
sv: Lås avancerad layoutbyggare

en: This removes the ability to move or delete existing template builder elements, or add new ones, for everyone who is not an administrator. The content of an existing element can still be changed by everyone who can edit that entry.
sv: Detta tar bort möjligheten att flytta eller ta bort befintliga mallbyggarelement eller lägga till nya för alla som inte är administratör. Innehållet i ett befintligt element kan ändras av alla som kan redigera posten.

en: Lock advanced layout builder for admins as well?
sv: Låsa avancerad layoutbyggare för administratörer också?

en: This will lock the elements for all administrators including you, to prevent accidental changing of a page layout. In order to change a page layout later, you will need to uncheck this option first
sv: Detta låser elementen för alla administratörer inklusive dig för att förhindra oavsiktlig ändring av sidlayout. För att ändra en sidlayout senare måste du avmarkera det här alternativet först

en: Hide template builder developer options
sv: Dölj mallutvecklaralternativ

en: Activate to hide the developer options for template builder elements. (Usually located in the "advanced" tab of the element and containing options like custom IDs and CSS classes). More details can be found in our documentation:
sv: Aktivera för att dölja utvecklaralternativen för mallbyggarelement. (Vanligtvis på fliken "avancerad" i elementet och innehåller alternativ som anpassade ID: n och CSS-klasser). Mer information finns i vår dokumentation:

en: Intro to Layout Builder
sv: Introduktion till Layout Builder

en: Use Toggle Feature
sv: Använd Toggle Feature

en: Disable Toggles and display all options
sv: Inaktivera växlar och visar alla alternativ

en: Show all options without section headers
sv: Visa alla alternativ utan sektionsrubriker

en: Options Toggles In Modal Popup
sv: Alternativ växlar i popup-fönster för modalitet

en: Select if you want to display toggles in modal windows for advanced layout builder elements or you prefer to see all options at once (old style)
sv: Välj om du vill visa växlar i modala fönster för avancerade layoutbyggnadselement eller om du föredrar att se alla alternativ samtidigt (gammal stil)

en: Privacy and Cookies
sv: Sekretess och kakor

en: Privacy Policy
sv: Integritetspolicy

en: In case you deal with any EU customers/visitors these options allow you to make your site GDPR compliant.
sv: Om du handlar med EU-kunder / besökare tillåter dessa alternativ dig att göra din webbplats GDPR-kompatibel.

en: The following default text will be applied if you leave the textfields empty:
sv: Följande standardtext kommer att tillämpas om du lämnar textfälten tomma:

en: Attention: You need to set a Privacy Policy page here to activate these features:
sv: Obs! Du måste ställa in en sekretesspolicy här för att aktivera dessa funktioner:

en: Set Privacy Policy
sv: Personuppgiftsbehandling, GDPR

en: Attention: You need WordPress version 4.9.6 or higher to use these features
sv: Obs! Du behöver WordPress version 4.9.6 eller högre för att använda dessa funktioner

en: A short message that can be displayed below forms, along with a checkbox, that lets the user know that he has to agree to your privacy policy in order to send the form. See default text above if you leave empty.
sv: Ett kort meddelande som kan visas under formulär, tillsammans med en kryssruta, som låter användaren veta att han måste acceptera din integritetspolicy för att skicka formuläret. Se standardtexten ovan om du lämnar tom.

en: Append a privacy policy message to your comment form?
sv: Vill du lägga till ett meddelande om sekretesspolicy i ditt kommentarformulär?

en: Check to append a message to the comment form for unregistered users. Commenting without consent is no longer possible
sv: Markera för att lägga till ett meddelande i kommentarformuläret för oregistrerade användare. Kommentarer utan samtycke är inte längre möjliga

en: Message below comment form
sv: Meddelande under kommentarformuläret

en: Append a privacy policy message to template builder contact forms?
sv: Lägg till ett meddelande om integritetspolicy i mallformulärens kontaktformulär?

en: Check to append a message to all of your contact forms.
sv: Markera för att bifoga ett meddelande till alla dina kontaktformulär.

en: Message below template builder contact forms
sv: Meddelande nedan kontaktformulär för mallbyggare

en: Append a privacy policy message to mailchimp contact forms?
sv: Lägg till ett meddelande om sekretesspolicy till mailchimp kontaktformulär?

en: Check to append a message to all of your mailchimp forms.
sv: Markera för att bifoga ett meddelande till alla dina mailchimp-formulär.

en: Message below mailchimp subscription forms
sv: Meddelande under prenumerationsformuläret för mailchimp

en: Append a privacy policy message to your login forms?
sv: Lägg till ett meddelande om integritetspolicy i dina inloggningsformulär?

en: Check to append a message to the default login forms.
sv: Markera för att lägga till ett meddelande till standardinloggningsformuläret.

en: Message below login forms
sv: Meddelande under inloggningsformuläret

en: Append a privacy policy message to your registration forms?
sv: Lägg till ett meddelande om integritetspolicy till dina registreringsformulär?

en: Check to append a message to the default registrations forms.
sv: Markera för att lägga till ett meddelande till standardregistreringsblanketterna.

en: Message below registration forms
sv: Meddelande under registreringsformuläret

en: Privacy Shortcodes
sv: Sekretesskort

en: Shortcodes you can use in your Privacy Policy
sv: Kortkoder som du kan använda i din integritetspolicy

en: In order to offer your users a better experience you can use the shortcodes listed here in your privacy policy. These shortcodes allow your users to change certain behavior of your website.
sv: För att erbjuda dina användare en bättre upplevelse kan du använda de kortkoder som anges här i din integritetspolicy. Dessa kortkoder gör att dina användare kan ändra visst beteende på din webbplats.

en:  allows a user to refuse cookies and hides message bar (needs 2 cookies for that, others are removed)
sv: tillåter en användare att vägra cookies och döljer meddelandefältet (behöver 2 cookies för det, andra tas bort)

en:  allows a user to opt out from essential theme and all other cookies (except 2 from av_privacy_allow_cookies)
sv: tillåter en användare att välja bort väsentligt tema och alla andra kakor (utom två från av_privacy_allow_cookies)

en:  allows a user to disable Google tracking in his or her browser
sv: tillåter en användare att inaktivera Google-spårning i sin webbläsare

en:  allows a user to disable the use of Google webfonts in his or her browser
sv: tillåter en användare att inaktivera användningen av Googles webbfonter i sin webbläsare

en:  allows a user to disable the use of Google reCaptcha in his or her browser
sv: tillåter en användare att inaktivera användningen av Google reCaptcha i sin webbläsare

en:  allows a user to disable the use of Google Maps in his or her browser
sv: tillåter en användare att inaktivera användningen av Google Maps i sin webbläsare

en:  allows a user to disable video embeds in his or her browser
sv: tillåter en användare att inaktivera videoinbäddningar i sin webbläsare

en:  allows a user to disable custom cookies (see options below) in his or her browser
sv: tillåter en användare att inaktivera anpassade cookies (se alternativ nedan) i sin webbläsare

en:  displays a link to the privacy policy page set in your WordPress admin panel or to a custom page
sv: visar en länk till sekretesspolicyuppsättningen i din WordPress-adminpanel eller till en anpassad sida

en: Please note: if you do not like the default text that is displayed by those shortcodes you can change it by using [shortcode]Your text here[/shortcode]
sv: Observera: om du inte gillar standardtexten som visas av dessa kortkoder kan du ändra den med [kortkod] Din text här [/ kortkod]

en:  adds a list about used and accessable cookies in domain with value and additional info about the cookie
sv: lägger till en lista över använda och tillgängliga kakor i domänen med värde och ytterligare information om kakan

en:  adds an accept cookies button
sv: lägger till en accept cookies-knapp

en:  adds an accept all cookies and services button
sv: lägger till en acceptera alla cookies och tjänster-knappen

en:  adds a do not accept cookies button
sv: lägger till en accepterar inte cookies-knappen

en:  adds a button that opens the privacy modal popup window - you have to enable cookie consent message bar
sv: lägger till en knapp som öppnar popup-fönstret för integritetsmodal - du måste aktivera meddelandefältet för cookie

en: Cookie Handling
sv: Hantering av kakor

en: Make sure you comply with the <a target='_blank' href='http://ec.europa.eu/ipg/basics/legal/cookies/index_en.htm' rel='noopener noreferrer'>EU cookie law</a> by informing users that your site uses cookies. This can be done with a small notification bar or modal popup window
sv: Se till att du följer <a target='_blank' href='http://ec.europa.eu/ipg/basics/legal/cookies/index_en.htm' rel='noopener noreferrer'>EU: s cookielag</a> genom att informera användare om att din webbplats använder cookies. Detta kan göras med ett litet meddelandefält eller modalt popup-fönster

en: You can also use the message bar to display a one time message not related to cookies if you do not need to inform your customers about the use of cookies.
sv: Du kan också använda meddelandefältet för att visa ett engångsmeddelande som inte är relaterat till cookies om du inte behöver informera dina kunder om användningen av cookies.

en: More detailed information about the cookie law, message bar usage, the styling of the bar and more can be found in our documentation:
sv: Mer detaljerad information om cookielagen, användning av meddelandefält, utformning av baren och mer finns i vår dokumentation:

en: Enfold Privacy And Cookies
sv: Enfold integritet och kakor

en: Using a caching plugin: Whenever you make changes here please clear server cache to allow a rebuild of the pages to reflect the changed options.
sv: Använda ett cacheplugin: När du gör ändringar här, rensa servercache så att sidorna kan byggas om för att återspegla de ändrade alternativen.

en: Cookie Handling and Cookie Consent Messages
sv: Cookiehantering och meddelanden om samtycke till cookies

en: Enable cookie consent messages
sv: Aktivera meddelanden om samtycke till cookies

en: Enable cookie consent messages to use message bar and modal popup.
sv: Aktivera meddelanden om cookie-godkännande för att använda meddelandefältet och modal popup.

en: Disable cookie consent messages
sv: Inaktivera meddelanden om samtycke till cookies

en: Default Cookie Behaviour
sv: Standard Cookie-beteende

en: Select how cookies and privacy options should be loaded by default for new visitors. Please remember that it is the responsibility of the website owner to fulfill the local rules for data privacy.
sv: Välj hur cookies och sekretessalternativ ska laddas som standard för nya besökare. Kom ihåg att det är webbplatsens ägare att uppfylla de lokala reglerna för dataskydd.

en: All cookies and services are accepted on first page load, user can opt out
sv: Alla kakor och tjänster accepteras vid inläsning av första sidan, användaren kan välja bort

en: User must accept and can opt out, all selected by default
sv: Användaren måste acceptera och kan välja bort, alla valda som standard

en: User must accept and must opt in, only essential cookies selected
sv: Användaren måste acceptera och måste välja, endast viktiga kakor har valts

en: Essential cookies are accepted on first page load, user must opt in
sv: Viktiga kakor accepteras vid inläsning av första sidan, användaren måste välja

en: Cookie Consent Message Bar
sv: Meddelandefält för cookies

en: Define content and buttons for your message bar to inform users about the use of cookies and services and depending on your country laws to opt in or opt out for services and cookies. If you make changes to message text or button label the message bar will be show again.
sv: Definiera innehåll och knappar för ditt meddelandefält för att informera användare om användningen av cookies och tjänster och beroende på ditt lands lagar för att välja eller välja bort tjänster och cookies. Om du gör ändringar i meddelandetexten eller knappetiketten visas meddelandefältet igen.

en: Provide a message which indicates that your site uses cookies.
sv: Ge ett meddelande som anger att din webbplats använder cookies.

en: This site uses cookies. By continuing to browse the site, you are agreeing to our use of cookies.
sv: Genom att fortsätta surfa på webbplatsen samtycker du till vår användning av cookies.

en: Message Bar Position
sv: Meddelandefältets position

en: Where on the page should the message bar appear?
sv: Var på sidan ska meddelandefältet visas?

en: You can create any number of buttons/links for your message bar here:
sv: Du kan skapa valfritt antal knappar / länkar för ditt meddelandefält här:

en: Accept settings
sv: Acceptera inställningar

en: Allow to use cookies, you can modify used cookies in settings
sv: Tillåt att använda cookies, du kan ändra använda cookies i inställningarna

en: Hide notification only
sv: Dölj endast avisering

en: Do not allow to use cookies - some functionality on our site might not work as expected.
sv: Tillåt inte att använda cookies - vissa funktioner på vår webbplats kanske inte fungerar som förväntat.

en: Settings
sv: Inställningar

en: Get more info about cookies and select which one you want to allow or not.
sv: Få mer information om cookies och välj vilken du vill tillåta eller inte.

en: Button Action
sv: Knapphändelse

en: Accept settings and dismiss notification
sv: Acceptera inställningar och avvisa avisering

en: Accept all cookies and services, dismiss notification
sv: Acceptera alla cookies och tjänster, avvisa meddelandet

en: Do not accept and hide notification
sv: Acceptera och dölj inte aviseringar

en: Open info modal on privacy and cookies
sv: Öppna informationsmodal om sekretess och cookies

en: Link to another page
sv: Länk till en annan sida

en: Button Link
sv: Knapplänk

en: Button Tooltip
sv: Knapp Verktygstips

en: Enter an additional tooltip to give a closer information about use of the button
sv: Ange ett ytterligare verktygstips för att ge närmare information om hur du använder knappen

en: Define a modal popup window to inform visitors about your privacy policy and to opt in or out of services and cookies.
sv: Definiera ett modalt popupfönster för att informera besökare om din integritetspolicy och för att välja eller välja tjänster och cookies.

en: By default we use the built in lightbox to show the popup. If you want to use your own lightbox you can assign a js wrapper function to avia_cookie_consent_modal_callback (see file enfold\js\avia-snippet-cookieconsent.js) to activate yours.
sv: Som standard använder vi den inbyggda ljusboxen för att visa popup. Om du vill använda din egen ljuslåda kan du tilldela en js-inslagningsfunktion till avia_cookie_consent_modal_callback (se fil enfold \ js \ avia-snippet-cookieconsent.js) för att aktivera din.

en: Modal Popup Window
sv: Modalt popup-fönster

en: Display Modal Popup Actions
sv: Visa modal popup-åtgärder

en: Select how to display your modal popup window. Country law regulation might enforce you to show the popup on first page load. If user does not accept cookies he will be prompted every time when opening a new window or tab.
sv: Välj hur ditt popup-fönster ska visas. Landslagstiftning kan tvinga dig att visa popup-fönstret vid första sidan. Om användaren inte accepterar cookies kommer han att uppmanas varje gång han öppnar ett nytt fönster eller en ny flik.

en: Open with a button only
sv: Öppna endast med en knapp

en: Open immediately on pageload
sv: Öppna omedelbart vid sidladdning

en: Allow to use cookies, you always can modify used cookies and services
sv: Tillåt att använda cookies, du kan alltid ändra använda cookies och tjänster

en: Do not allow to use cookies or services - some functionality on our site might not work as expected.
sv: Tillåt inte att använda cookies eller tjänster - en del funktioner på vår webbplats kanske inte fungerar som förväntat.

en: Modal Window Custom Content
sv: Modalt fönster Anpassat innehåll

en: Instead of displaying the default content set custom content yourself.
sv: I stället för att visa standardinnehållet ange anpassat innehåll själv.

en: Define content of your modal popup window to inform visitors about your privacy policy. Use shortcodes to add toggles so visitors can opt in or out of services and cookies.
sv: Definiera innehållet i ditt modala popup-fönster för att informera besökare om din integritetspolicy. Använd kortkoder för att lägga till växlar så att besökare kan välja eller välja tjänster och cookies.

en: If you want to allow your visitors to opt out of essential cookies and hide the message bar when returning to your site you need to add the following 2 shortcodes to your content:
sv: Om du vill låta dina besökare välja bort viktiga kakor och dölja meddelandefältet när de återvänder till din webbplats måste du lägga till följande två kortkoder i ditt innehåll:

en: allows a user to refuse cookies and hides message bar (needs 2 cookies for that, others are removed)
sv: tillåter en användare att vägra cookies och döljer meddelandefältet (behöver 2 cookies för det, andra tas bort)

en: allows a user to opt out from essential theme and all other cookies (except 2 from av_privacy_allow_cookies)
sv: tillåter en användare att välja bort väsentligt tema och alla andra kakor (utom två från av_privacy_allow_cookies)

en: Modal Popup Window Content
sv: Modalt popup-fönsterinnehåll

en: Main Heading
sv: Huvudrubrik

en: Tab Label
sv: Titel på flik

en: Advanced Options
sv: Avancerade inställningar

en: Show advanced options
sv: Visa avancerade inställningar

en: Contains options for special use cases like using the message bar just for simple notifications
sv: Innehåller alternativ för speciella användningsfall som att använda meddelandefältet bara för enkla meddelanden

en: Select if you want to use cookie logic or only display one time messages to your visitor but do not need the cookie logic. The message bar pops up again whenever you change the displayed text or button labels.
sv: Välj om du vill använda cookielogik eller bara visa engångsmeddelanden till din besökare men inte behöver cookielogiken. Meddelandefältet dyker upp igen när du ändrar den visade texten eller knappetiketterna.

en: To use cookie logic without showing a message bar please check our documentation:
sv: För att använda cookielogik utan att visa ett meddelandefält, se vår dokumentation:

en: Select use of the message bar
sv: Välj användning av meddelandefältet

en: Display message bar and use cookie logic
sv: Visa meddelandefältet och använd cookielogik

en: Use as a simple message bar without cookie logic
sv: Använd som en enkel meddelandefält utan kaklogik

en: Show reopen badge
sv: Visa märke som öppnas igen

en: Select to show a badge to reopen the message bar
sv: Välj för att visa ett märke för att öppna meddelandefältet igen

en: Disable badge
sv: Inaktivera märke

en: Show badge at the bottom left of the screen
sv: Visa märke längst ner till vänster på skärmen

en: Show badge at the bottom right of the screen
sv: Visa märke längst ner till höger på skärmen

en: Select to force a reload of the page when user clicks the &quot;Accept Settings....&quot; or &quot;Do not accept....&quot; button. If you do not use external services a page reload is usually not necessary.
sv: Välj för att tvinga en omladdning av sidan när användaren klickar på knappen "Acceptera inställningar ...." eller "Acceptera inte ....". Om du inte använder externa tjänster är det vanligtvis inte nödvändigt att ladda om sidan.

en: Auto Reload Page
sv: Ladda om sida

en: No auto reload required
sv: Ingen automatisk omladdning krävs

en: Auto reload on &quot;Accept Settings ...&quot; only
sv: Ladda om automatiskt endast på "Acceptera inställningar ..."

en: Auto reload on &quot;Do not accept ...&quot; only
sv: Automatisk laddning endast på "Acceptera inte ..."

en: Auto reload on both buttons
sv: Ladda automatiskt på båda knapparna

en: Refuse Cookie Warning
sv: Avvisa Cookie Varning

en: Provide a short message for a browser alert when user clicks the &quot;Do not accept and hide notification&quot; button. Inform him that refusing cookies will show the message bar every time he opens a new window or tab. Leave empty if you do not want to show the browser alert.
sv: Ge ett kortmeddelande för en webbläsarvarning när användaren klickar på knappen "Acceptera inte och dölj avisering". Informera honom om att vägra kakor kommer att visa meddelandefältet varje gång han öppnar ett nytt fönster eller en ny flik. Lämna tomt om du inte vill visa webbläsarvarningen.

en: When refusing all cookies this site might not be able to work as expected. Please check our settings page and opt out for cookies or functions you do not want to use and accept cookies. You will be shown this message every time you open a new window or a new tab.\n\nAre you sure you want to continue?
sv: När vi vägrar alla kakor kan den här webbplatsen kanske inte fungera som förväntat. Kontrollera vår inställningssida och välja bort cookies eller funktioner som du inte vill använda och acceptera cookies. Du kommer att visas detta meddelande varje gång du öppnar ett nytt fönster eller en ny flik. \ N \ nÄr du säker på att du vill fortsätta?

en: Define additional custom cookies set by plugins. There are browser security limitations and it might not be possible to remove them using JavaScript or PHP.
sv: Definiera ytterligare anpassade kakor som ställs in av plugins. Det finns webbläsares säkerhetsbegränsningar och det kanske inte går att ta bort dem med JavaScript eller PHP.

en: Cookies must be in the same domain and you need to specify the name and the path (case sensitive) that is shown in the developer tools of your browser. Please see <a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/privacy-cookies/#additional-custom-cookies">Additional Custom Cookies</a> on our documentation.
sv: Cookies måste finnas i samma domän och du måste ange namnet och sökvägen (skiftlägeskänslig) som visas i din webbläsares utvecklarverktyg. Se <a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/privacy-cookies/#additional-custom-cookies">ytterligare anpassade kakor i</a> vår dokumentation.

en: To add a toggle for that cookie use the following shortcodes:
sv: För att lägga till en växling för den cookien, använd följande kortkoder:

en: [av_privacy_custom_cookie cookie_name=""]
sv: [av_privacy_custom_cookie cookie_name = ""]

en: [av_privacy_custom_cookie cookie_name=""]Your text here[/av_privacy_custom_cookie]
sv: [av_privacy_custom_cookie cookie_name = ""] Din text här [/ av_privacy_custom_cookie]

en: Additional Custom Cookies
sv: Ytterligare anpassade kakor

en: Cookie Name
sv: Cookie namn

en: Cookie Path
sv: Kaka

en: Description For Toggle
sv: Beskrivning för växling

en: Description For Cookie Info List
sv: Beskrivning för cookieinfolista

en: Compare Action
sv: Jämför Action

en: Select your compare action if you have to remove multiple cookies. Be carefull with contains as this removes all cookies that contain the string (except the disabled cookie).
sv: Välj din jämförelseåtgärd om du måste ta bort flera cookies. Var försiktig med innehåller eftersom det tar bort alla kakor som innehåller strängen (utom den inaktiverade kakan).

en: Cookie equals cookie name
sv: Kakan är lika med kakans namn

en: Cookie starts with cookie name
sv: Cookie börjar med cookie-namn

en: Cookie contains cookie name
sv: Cookie innehåller cookie-namn

en: Here you can select a number of different elements and change their default styling
sv: Här kan du välja ett antal olika element och ändra deras standardformat

en: If a value is left empty or set to default then it will not be changed from the value defined in your CSS files
sv: Om ett värde lämnas tomt eller ställt in som standard ändras det inte från det värde som definierats i dina CSS-filer

en: Attention
sv: Obs

en: This feature is in active BETA! We will constantly add new elements to customize and need your help: If you got any suggestions on what to add please post them here:
sv: Denna funktion är i aktiv BETA! Vi kommer ständigt att lägga till nya element att anpassa och behöver din hjälp: Om du har några förslag på vad du ska lägga till kan du skicka dem här:

en: Enfold Feature Requests
sv: Vik in funktionsbegäranden

en: HTML Tags
sv: HTML-taggar

en: Headings
sv: Rubriker

en: Main Menu (Icon)
sv: Huvudmeny (ikon)

en: Cookie Consent Bar
sv: Cookie samtycke

en: Download And Import Demo Files
sv: Ladda ner och importera demofiler

en: If you are new to wordpress or have problems creating posts or pages that look like the Theme Demo you can download the demos you like from our server and import dummy posts and pages that will definitely help to understand how those tasks are done.
sv: Om du är ny på wordpress eller har problem med att skapa inlägg eller sidor som ser ut som temademo kan du ladda ner demos du gillar från vår server och importera dummy-inlägg och sidor som definitivt hjälper till att förstå hur dessa uppgifter görs.

en: We recommend to use a clean WP installation for importing a demo to avoid conflicts with existing content.
sv: Vi rekommenderar att du använder en ren WP-installation för att importera en demo för att undvika konflikter med befintligt innehåll.

en: Notice: If you want to completely remove a demo installation after importing it, you can use a plugin like
sv: Obs: Om du vill ta bort en demoinstallation helt efter att du har importerat den kan du använda ett plugin-liknande

en: Create your custom ALB elements from existing ALB elements with fixed styling and content. You can use these custom elements as a base for your elements when creating your pages.
sv: Skapa dina anpassade ALB-element från befintliga ALB-element med fast utformning och innehåll. Du kan använda dessa anpassade element som bas för dina element när du skapar dina sidor.

en: Changes to these custom element templates will be used in the elements based on these templates. Please check our <a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/custom-element-templates/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">documentation</a> for more details.
sv: Ändringar av dessa anpassade elementmallar kommer att användas i elementen baserat på dessa mallar. Se vår <a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/custom-element-templates/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">dokumentation</a> för mer information.

en: Attention when using caching plugins: Whenever you make changes to a custom element template please clear your server cache to show the changes.
sv: Observera när du använder cachepluggar: När du gör ändringar i en anpassad elementmall, rensa din servercache för att visa ändringarna.

en: Custom Elements (Custom Element Templates - CET)
sv: Anpassade element (anpassade elementmallar - CET)

en: Custom Elements Management
sv: Anpassad elementhantering

en: Activate and select who is allowed to create and edit custom elements. See documentation if you need a more specific handling.
sv: Aktivera och välj vem som får skapa och redigera anpassade element. Se dokumentationen om du behöver en mer specifik hantering.

en: Editors and Admins
sv: Redaktörer och administratörer

en: Admins only
sv: Endast administratörer

en: Hide locked options for all users
sv: Dölj låsta alternativ för alla användare

en: Hide locked options for non admins
sv: Dölj låsta alternativ för icke-administratörer

en: Show locked options to all users
sv: Visa låsta alternativ för alla användare

en: Hide locked options
sv: Dölj låsta alternativ

en: Show locked options
sv: Visa låsta alternativ

en: Custom Elements Locked Options
sv: Anpassade element låsta alternativ

en: To reduce size of modal popup window locked options and their values are hidden when using element templates. Select if you want to add a checkbox to the customize tab to show the locked values when editing an element.
sv: För att minska storleken på alternativ för popup-fönster låsta och deras värden döljs när elementmallar används. Markera om du vill lägga till en kryssruta på fliken Anpassa för att visa de låsta värdena när du redigerar ett element.

en: Checkbox To Show Locked Options
sv: Kryssruta för att visa låsta alternativ

en: Select if you want to show the locked options by default when opening the modal popup to edit an element.
sv: Välj om du vill visa de låsta alternativen som standard när du öppnar modal popup för att redigera ett element.

en: Unchecked for all users
sv: Avmarkerat för alla användare

en: Unchecked for non admins only
sv: Avmarkerad endast för icke-administratörer

en: Checked for all users
sv: Kontrolleras för alla användare

en: Contains options to extend the functionality - recommended for advanced users.
sv: Innehåller alternativ för att utöka funktionaliteten - rekommenderas för avancerade användare.

en: Custom Element Shortcode Buttons
sv: Anpassade element kortknappar

en: Select if you want to show all your custom element shortcode buttons in a single tab or grouped like the ALB shortcode buttons, if more than one tab contains elements.
sv: Välj om du vill visa alla dina anpassade kortkodknappar på en enda flik eller grupperas som ALB-kortkodsknapparna, om mer än en flik innehåller element.

en: All buttons in a single tab
sv: Alla knappar i en enda flik

en: Group buttons similar to ALB
sv: Gruppknappar som liknar ALB

en: Hierarchical Custom Elements
sv: Hierarkiska anpassade element

en: This allows you to use your custom elements as a base for another custom element.
sv: Detta låter dig använda dina anpassade element som bas för ett annat anpassat element.

en: Do not allow hierarchical custom elements
sv: Tillåt inte hierarkiska anpassade element

en: Allow use of hierarchical custom elements
sv: Tillåt användning av hierarkiska anpassade element

en: Custom Elements For Subitems
sv: Anpassade element för underobjekt

en: Select if you want all subitems of an element to use the same subitem element template or allow to select it individually for each subitem. The second allows you to create and edit the subitem elements individually. Changing this option will have no effect on existing elements in a page. You must edit these elements and save the page.
sv: Välj om du vill att alla underobjekt för ett element ska använda samma underelementmall eller tillåta att välja det individuellt för varje underobjekt. Den andra låter dig skapa och redigera underelementen individuellt. Att ändra detta alternativ kommer inte att påverka befintliga element på en sida. Du måste redigera dessa element och spara sidan.

en: All subitems use the same custom element template
sv: Alla underobjekt använder samma anpassade elementmall

en: Individually select subitem custom element templates
sv: Välj subitem anpassade elementmallar individuellt

en: Do not allow to use subitem custom element templates
sv: Tillåt inte att använda subitem anpassade elementmallar

en: Select if you want to have access to the custom elements via the default WP CPT Screens. Links are added below theme options page link in dashboard and in admin bar &quor;New&quor;. Visibility depends on capability to manage custom elements.
sv: Välj om du vill ha tillgång till de anpassade elementen via standard WP CPT-skärmar. Länkar läggs till nedanför länk till temalternativ på instrumentpanelen och i adminfältet & quor; Nytt & quor ;. Synligheten beror på möjligheten att hantera anpassade element.

en: It is not recommended to create/edit a CET from the CPT screen because of limited support for some option settings, e.g. the option &quot;All subitems use the same custom element template&quot; is not supported.
sv: Det rekommenderas inte att skapa / redigera en CET från CPT-skärmen på grund av begränsat stöd för vissa alternativinställningar, t.ex. alternativet "Alla undertexter använder samma anpassade elementmall" stöds inte.

en: After activating this feature you must reload backend to load the necssary menus to work with the CPT screens.
sv: När du har aktiverat den här funktionen måste du ladda om backend för att ladda de nödvändiga menyerna för att fungera med CPT-skärmarna.

en: Custom Post Type Screen (Developers Only)
sv: Skärm för anpassad posttyp (endast utvecklare)

en: Do not allow access to the screens
sv: Tillåt inte åtkomst till skärmarna

en: Add links to open the CPT screens
sv: Lägg till länkar för att öppna CPT-skärmarna

en: Default Footer &amp; Socket Settings
sv: Standardinställningar för sidfot och uttag

en: Do you want to display the footer widgets &amp; footer socket or a page content as footer? This default setting can be changed individually for each page.
sv: Vill du visa sidfotens widgets och sidfotuttaget eller ett sidinnehåll som sidfot? Denna standardinställning kan ändras individuellt för varje sida.

en: Page based Footer options
sv: Sidbaserade sidfotalternativ

en: Select a page to display the content of this page in the footer area. You may also use pages created with the advanced layout builder.
sv: Välj en sida för att visa innehållet på denna sida i sidfotområdet. Du kan också använda sidor som skapats med den avancerade layoutbyggaren.

en: Footer Columns
sv: Sidfot kolumner

en: How many columns should be displayed in your footer
sv: Hur många kolumner som ska visas i sidfoten

en: Add a custom copyright text at the bottom of your site. eg:
sv: Lägg till egen copyrighttext längst ner på sidan.

en: Social Icons
sv: Social media-ikoner

en: Check to display the social icons defined in
sv: Markera för att visa de sociala ikoner som definierats i

en: in your socket
sv: i socket-fältet

en: Either enter your Google tracking id (UA-XXXXX-X), (G-XXXXX) or your full Google Analytics tracking Code here.
sv: Ange antingen ditt Google-spårnings-id (UA-XXXXX-X), (G-XXXXX) eller din fullständiga Google Analytics-spårningskod här.

en: If you want to offer your visitors the option to stop being tracked you can place the shortcode [av_privacy_google_tracking] somewhere on your site.
sv: Om du vill erbjuda dina besökare möjlighet att sluta spåra kan du placera kortkoden [av_privacy_google_tracking] någonstans på din webbplats.

en: More information and more privacy settings you find here:
sv: Mer information och mer sekretessinställningar hittar du här:

en: Google Analytics Tracking Code
sv: Google Analytics spårningskod

en: Google Maps
sv: Google kartor

en: Google recently changed the way their map service works. New pages which want to use Google Maps need to register an API key for their website. Older pages should work fine without this API key. If the google map elements of this theme do not work properly you need to register a new API key.
sv: Google har nyligen ändrat hur karttjänsten fungerar. Nya sidor som vill använda Google Maps måste registrera en API-nyckel för deras hemsida. Äldre sidor ska fungera bra utan den här API-nyckeln. Om Google-kartelementen i det här temat inte fungerar korrekt måste du registrera en ny API-nyckel.

en: Register an API Key
sv: Registrera en API-nyckel

en: Tutorial: How to create an API key
sv: Självstudier: Hur man skapar en API-nyckel

en: Enable Google Maps on your site
sv: Aktivera Google Maps på din webbplats

en: Select if you want to use Google Maps on your site. If it is disabled no Javascript to connect to Google Maps will be loaded in frontend.
sv: Välj om du vill använda Google Maps på din webbplats. Om det är inaktiverat laddas inget Javascript för att ansluta till Google Maps i frontend.

en: Disable Google Maps
sv: Inaktivera Google +

en: Use Google Maps
sv: Google Maps

en: Enter a valid Google Maps API Key to use all map related theme functions
sv: Ange en giltig API-nyckel för Google Maps för att använda alla kartrelaterade tema funktioner.

en: Check API Key
sv: Kontrollera API-nyckel

en:  Check API Key
sv: Kontrollera API-nyckel

en: Last verified keys - hidden - used for internal use only
sv: Senast verifierade nycklar - dolda - används endast för internt bruk

en: Add Google reCAPTCHA widget functionality to the theme to verify if user is a human. Currently only enfold contact forms are supported and you can choose for each form individually if you want to use a reCAPTCHA.
sv: Lägg till Google reCAPTCHA-widgetfunktionalitet i temat för att verifiera om användaren är en människa. För närvarande stöds endast enformade kontaktformulär och du kan välja för varje formulär individuellt om du vill använda en reCAPTCHA.

en: Info about <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Google reCAPTCHA</a>. You need to create <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">API keys</a> for your site. Also check our <a href="%3$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">documentation.</a>
sv: Info om <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Google reCAPTCHA</a> . Du måste skapa <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">API-nycklar</a> för din webbplats. Läs också vår <a href="%3$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">dokumentation.</a>

en: Please keep in mind that Version 3 needs to <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">monitor user behaviour and collects user data</a>. In case the score does not recognize a human Version 2 checkbox will be used additionally for verification. Therefore you must also register V2 keys.
sv: Tänk på att version 3 måste <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">övervaka användarnas beteende och samla in användardata</a> . Om poängen inte känner igen kommer en mänsklig version 2 kryssruta att användas för verifiering. Därför måste du också registrera V2-nycklar.

en: Google ReCAPTCHA
sv: Google reCAPTCHA

en: Select if you want to use Google reCAPTCHA
sv: Välj om du vill använda Google reCAPTCHA

en: Disable reCAPTCHA
sv: Inaktivera reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Version 2
sv: reCAPTCHA-version

en: reCAPTCHA Version 3 (needs V2 as fallback verification)
sv: reCAPTCHA version 3 (behöver V2 som reservverifiering)

en: Site Key Version 2
sv: Webbplatsnyckel version 2

en: Enter the reCAPTCHA v2 API site key here.
sv: Ange reCAPTCHA v2 API-platsnyckeln här.

en: Enter the reCAPTCHA v2 API secret key here.
sv: Ange den hemliga nyckeln för reCAPTCHA v2 API här.

en: Check reCAPTCHA API Keys Version 2
sv: Kontrollera reCAPTCHA API-nycklar version 2

en:  Check reCAPTCHA API Keys Version 2
sv: Kontrollera reCAPTCHA API-nycklar version 2

en: Enter the reCAPTCHA v3 API site key here.
sv: Ange reCAPTCHA v3 API-platsnyckeln här.

en: Enter the reCAPTCHA v3 API secret key here.
sv: Ange den hemliga nyckeln för reCAPTCHA v3 API här.

en: Select Score For Human
sv: Välj poäng för människa

en: Select if you want to show the default Google badge or only a message below the submit button. This is mandatory if you want to use V3.
sv: Välj om du vill visa Google-standardmärket eller bara ett meddelande under knappen Skicka. Detta är obligatoriskt om du vill använda V3.

en: See Google documentation
sv: Se Googles dokumentation

en: Google Legal Information
sv: Googles juridiska information

en: Show default Google badge on all pages
sv: Visa standard Google-märke på alla sidor

en: Show a message string on contact form page instead
sv: Visa en meddelandesträng på kontaktsidan i stället

en: Show message string on contact form page only, hide badge on other pages
sv: Visa meddelandesträng endast på kontaktformulärssidan, dölj märket på andra sidor

en: Hide badge and string completely on every page
sv: Dölj märke och sträng helt på varje sida

en: Google Legal Information - for developers
sv: Google Legal Information - för utvecklare

en: If you want to change the default behaviour you can display a select box by adding to functions.php:
sv: Om du vill ändra standardbeteendet kan du visa en markeringsruta genom att lägga till funktioner.php:

en: Google Legal Information - hidden - uses default value
sv: Googles juridiska information - dold - använder standardvärdet

en: Check reCAPTCHA API Keys V3
sv: Kontrollera reCAPTCHA API Keys V3

en:  Check reCAPTCHA API Keys V3
sv: Kontrollera reCAPTCHA API Keys V3

en: These options are only available if you select a layout that has a main menu positioned at the top. You currently have your main menu placed in a sidebar
sv: Dessa alternativ är endast tillgängliga om du väljer en layout som har en huvudmeny högst upp. Du har för närvarande din huvudmeny placerad i ett sidofält

en: You can change that setting
sv: Du kan ändra den inställningen

en: at General Layout
sv: Allmän layout

en: A rough layout preview of the header area
sv: En grov layoutförhandsvisning av rubrikområdet

en: Header layout
sv: Sidhuvudslayout

en: Menu and Logo Position
sv: Meny- och logotypposition

en: You can choose various different logo and main menu positions here
sv: Du kan välja olika olika logotyp- och huvudmenypositioner här

en: Logo left, Menu right
sv: Logotyp vänster, Meny höger

en: Logo right, Menu Left
sv: Logotyp till höger, meny till vänster

en: Logo left, Menu below
sv: Logotyp vänster, Meny nedan

en: Logo right, Menu below
sv: Logotyp till höger, meny nedan

en: Logo center, Menu below
sv: Logotypcenter, meny nedan

en: Logo center, Menu above
sv: Logotypcenter, meny ovan

en: Header Size
sv: Sidhuvudets storlek

en: Choose a predefined header size. You can also apply a custom height to the header
sv: Välj en fördefinierad rubrikstorlek. Du kan också använda en anpassad höjd i rubriken

en: slim
sv: slank

en: large
sv: stor

en: custom pixel value
sv: anpassat pixelvärde

en: Header Custom Height
sv: Rubrik anpassad höjd

en: Choose a custom height in pixels (wont be reflected in the preview above, only on your actual page)
sv: Välj en anpassad höjd i pixlar (återspeglas inte i förhandsgranskningen ovan, bara på din faktiska sida)

en: Header Style
sv: Sidhuvudets stil

en: Choose which header style you want to use
sv: Välj vilken rubrikstil du vill använda

en: Default (with borders, active menu indicator and slightly transparent)
sv: Standard (med ramar, aktiv menyindikator och lite transparent)

en: Minimal (no borders, indicators or transparency)
sv: Minimal (inga gränser, indikatorer eller transparens)

en: Minimal with drop shadow (no borders, indicators or transparency)
sv: Minimal med skugga (inga kanter, indikatorer eller transparens)

en: Header Title and Breadcrumbs
sv: Rubrikrubrik och brödsmulor

en: Choose if and how you want to display the Title and Breadcrumb of your page. This option can be overwritten when writing/editing a page
sv: Välj om och hur du vill visa titeln och brödsmulan på din sida. Det här alternativet kan skrivas över när du skriver / redigerar en sida

en: Header Behavior
sv: Rubrikbeteende

en: Sticky Header
sv: Klistrat sidhuvud

en: If checked the header will stick to the top of your site if user scrolls down (ignored on smartphones)
sv: Om det är markerat kommer rubriken att hålla sig högst upp på din webbplats om användaren rullar nedåt (ignoreras på smartphones)

en: Shrinking Header
sv: Krympande rubrik

en: If checked the sticky header will shrink once the user scrolls down (ignored on smartphones + tablets)
sv: Om det är markerat krymper den klibbiga rubriken när användaren rullar nedåt (ignoreras på smartphones + surfplattor)

en: Unstick topbar
sv: Ta bort toppfältet

en: If checked the small top bar above the header with social icons, secondary menu and extra information will no longer stick to the top
sv: Om du markerar det lilla översta fältet ovanför rubriken med sociala ikoner, kommer sekundärmeny och extra information inte längre att hålla sig till toppen

en: Let logo and menu position adapt to browser window
sv: Låt logotyp och menyposition anpassas till webbläsarfönstret

en: If checked the elements in your header will always be placed at the browser window edge, instead of matching the content width
sv: Om det är markerat kommer elementen i din rubrik alltid att placeras vid webbläsarens fönster, istället för att matcha innehållets bredd

en: Extra Elements
sv: Extra element

en: Header Social Icons
sv: Symboler i sidhuvud

en: Choose if and where to display social icons. You can define the icons at
sv: Välj om och var sociala ikoner ska visas. Du kan definiera ikonerna på

en: No social Icons
sv: Inga sociala ikoner

en: Display in top bar at the left
sv: Visa i övre fältet till vänster

en: Display in top bar at the right
sv: Visa i det övre fältet till höger

en: Display in main header area
sv: Visa i meny-området

en: Header Secondary Menu
sv: Header Secondary

en: Choose if you want to display a secondary menu and where to display it
sv: Välj om du vill visa en sekundär meny och var du vill visa den

en: No Secondary Menu
sv: Sekundärmeny

en: Secondary Menu in top bar at the left
sv: Sekundär meny i övre fältet till vänster

en: Secondary Menu in top bar at the right
sv: Sekundär meny i det övre fältet till höger

en: Header Phone Number/Extra Info
sv: Sidhuvudets telefonnummer / extra info

en: Choose if you want to display an additional phone number or some extra info in your header
sv: Välj om du vill visa ett extra telefonnummer eller lite extra info i din rubrik

en: No Phone Number/Extra Info
sv: Inget telefonnummer / extra info

en: Phone Number or small info text
sv: Telefonnummer eller liten infotext

en: Add the text that should be displayed in your header here
sv: Lägg till texten som ska visas i din rubrik här

en: Transparency Options
sv: Alternativ för öppenhet

en: What is header transparency
sv: Vad är rubrikens transparens

en: When creating/editing a page you can select to have the header be transparent and display the content (usually a fullwidth slideshow or a fullwidth image) beneath. In those cases you will usually need a different Logo and Main Menu color which can be set here.
sv: När du skapar / redigerar en sida kan du välja att rubriken ska vara transparent och visa innehållet (vanligtvis ett bildspel med full bredd eller en bild med full bredd) nedan. I sådana fall behöver du vanligtvis en annan färg på logotypen och huvudmenyn som kan ställas in här.

en: (Show example Screenshot)
sv: (Visa exempel skärmdump)

en: Upload a logo image, or enter the URL or ID of an image if its already uploaded. (Leave empty to use the default logo)
sv: Ladda upp en logotypbild eller ange webbadressen eller ID för en bild om den redan har laddats upp. (Lämna tomt för att använda standardlogotypen)

en: Transparency Logo
sv: Transparenslogotyp

en: Menu color for transparent header (Leave empty to use the default color)
sv: Menyfärg för transparent rubrik (Lämna tom för att använda standardfärgen)

en: A rough preview of the frontend.
sv: En grov förhandsvisning av frontend.

en: Use stretched or boxed layout?
sv: Använd sträckt eller boxad layout?

en: The stretched layout expands from the left side of the viewport to the right.
sv: Den sträckta layouten expanderar från vänster sida av visningsområdet till höger.

en: Stretched layout
sv: Sträckt layout

en: Boxed Layout
sv: Inramad layout

en: Fixed Frame
sv: Fast ram

en: Frame Width
sv: Rambredd

en: Modify the frame color by changing the Body Background in
sv: Ändra ramfärgen genom att ändra Kroppsbakgrund i

en: Logo and Main Menu
sv: Logotyp och huvudmeny

en: You can place your logo and main menu at the top of your site or within a sidebar
sv: Du kan placera din logotyp och huvudmeny högst upp på din webbplats eller i ett sidofält

en: Top Header
sv: Toppsektion i Sidhuvud

en: If the window width exceeds the maximum content width, where do you want to place your content
sv: Om fönsterbredden överstiger den maximala innehållsbredden, var vill du placera ditt innehåll?

en: Center Content
sv: Centrera innehåll

en: Position at the Left
sv: Position till vänster

en: Position at the Right
sv: Position till höger

en: Sticky Sidebar menu
sv: Klistrad sidopanel

en: You can choose if you want a sticky sidebar that does not scroll with the content
sv: Du kan välja om du vill ha en klibbig sidofält som inte rullar med innehållet

en: Sticky if Sidebar is smaller than the screen height, scroll otherwise
sv: Klibbigt om sidofältet är mindre än skärmhöjden, bläddra annars

en: Always Sticky
sv: Alltid klibbig

en: Never Sticky
sv: Aldrig klibbig

en: Main Menu Sidebar
sv: Meny sidofält

en: You can choose to use the main menu area to also display widget areas
sv: Du kan välja att använda huvudmenyområdet för att också visa widgetområden

en: Display social icons below main menu? (You can set your social icons at
sv: Visa sociala ikoner under huvudmenyn? (Du kan ställa in dina sociala ikoner på

en: Dimensions
sv: Dimensioner

en: Responsive Site
sv: Responsiv

en: If enabled the size of your website will adapt and change the layout to fit smaller screens, like tablets or mobile phones
sv: Om det är aktiverat kommer din webbplats att anpassas och ändra layouten så att den passar mindre skärmar, som surfplattor eller mobiltelefoner

en: Maximum Container width
sv: Maximal behållarbredd

en: Enter the maximum content width for your site. Pixel and % are allowed eg: 1130px, 1310px, 100%
sv: Ange den maximala innehållsbredden för din webbplats. Pixel och % a är tillåtna t.ex. 1130px, 1310px, 100%

en: Content | Sidebar Ratio
sv: Innehåll | Sidofältförhållande

en: Here you can choose the width of your content and sidebar. First Number indicates the content width, second number indicates sidebar width.
sv: Här kan du välja bredden på ditt innehåll och sidofält. Första siffran anger innehållsbredden, det andra numret anger sidofältets bredd.

en: Note:
sv: Anteckning:

en: If you want to disable sidebars you can do so in the
sv: Om du vill inaktivera sidofält kan du göra det i

en: Content + Sidebar width
sv: Bredd på händelseinnehåll + sidofält

en: Here you can enter the combined width of content and sidebar
sv: Här kan du ange den kombinerade bredden på innehåll och sidofält

en: A rough layout preview of the main menu
sv: En grov layoutförhandsgranskning av huvudmenyn

en: Menu Items for Desktop
sv: Menyalternativ för skrivbord

en: Choose how you want to display the menu items on desktop computers. If you choose to display the &quot;burger&quot; icon on desktop computers it will also be used on tablets and mobile devices
sv: Välj hur du vill visa menyalternativen på stationära datorer. Om du väljer att visa "burger" -ikonen på stationära datorer kommer den också att användas på surfplattor och mobila enheter

en: Display as text
sv: Visa som

en: Display as icon
sv: Visa som

en: Alternate Menu for Mobile
sv: Alternativ meny för mobil

en: Choose if you want to display the alternate menu on mobile devices.
sv: Välj om du vill visa alternativmenyn på mobila enheter.

en: Do not use an alternate menu for mobile
sv: Använd inte en alternativ meny för mobilen

en: Menu Items for mobile
sv: Menyalternativ för mobil

en: The mobile menu is usually displayed on Smartphone screensize only. If you have a lot of main menu items you might want to activate it for tablet screen size as well so it doesn't overlap the logo on tablets or small screens
sv: Mobilmenyn visas vanligtvis endast på skärmstorleken för Smartphone. Om du har många huvudmenyobjekt kanske du vill aktivera det även för surfplattans skärmstorlek så att det inte överlappar logotypen på surfplattor eller små skärmar

en: Activate only for Smartphones (browser width below 768px)
sv: Aktivera endast för smartphones (webbläsarens bredd under 768 pixlar)

en: Activate for Smartphones and Tablets (browser width below 990px)
sv: Aktivera för smartphones och surfplattor (webbläsarens bredd under 990 pixlar)

en: Separator between menu items
sv: Avgränsare mellan menyalternativen

en: Choose if you want to display a border between menu items
sv: Välj om du vill visa en gräns mellan menyalternativen

en: No separator
sv: Ingen avskiljare

en: Small separator
sv: Liten separator

en: Large separator
sv: Stor avskiljare

en: Append search icon to main menu
sv: Lägg till sökikonen i huvudmenyn

en: If enabled a search Icon will be appended to the main menu that allows the users to perform an &quot;AJAX&quot; Search
sv: Om den är aktiverad kommer en sökikon att läggas till i huvudmenyn som gör att användarna kan utföra en "AJAX" -sökning

en: Burger/Mobile Menu
sv: Burger / Mobile Menu

en: Menu Icon Submenu items
sv: Meny Ikon Undermenyposter

en: Choose how to display the submenu items of the icon menu
sv: Välj hur undermenypunkterna i ikonmenyn ska visas

en: Always display submenu items
sv: Visa alltid undermenyobjekt

en: Display submenu items on click
sv: Visa undermenyposter vid klick

en: Display submenu items on hover
sv: Visa undermenyposter på svävaren

en: Clone title menu items to submenu
sv: Klona titelmenyalternativ till undermenyn

en: Since you selected to display submenu items on click or on hover, the parent menu item does no longer navigate to the URL it contains, but toggles the visibility of its submenu items. If you want users to be able to open the parent menu URL the theme can create a clone of that item in the submenu
sv: Eftersom du valde att visa undermenyalternativ under klick eller på muspekaren, navigerar inte överordnat menyalternativ till den webbadress som den innehåller, utan växlar synligheten för dess undermenyposter. Om du vill att användare ska kunna öppna föräldrarnas URL-adress kan temat skapa en klon av det objektet i undermenyn

en: Do not create a clone
sv: Skapa inte en klon

en: Create a clone for the title menu item
sv: Skapa en klon för titelmenyalternativet

en: Menu Icon Style
sv: Ikonstil

en: Set the style of the &quot;Burger&quot; Icon
sv: Ställ in stilen för "Burger" -ikonen

en: Menu Overlay Style
sv: Överlagringsstil

en: Set the style of the page overlay that appears when the burger menu is clicked
sv: Ställ in stilen för sidoverlayet som visas när du klickar på burgermenyn

en: Full Page Overlay Menu
sv: Meny för helsidesöverlägg

en: Sidebar Flyout Menu (Minimal)
sv: Sidofält Flyout Menu (Minimal)

en: Burger/Mobile Menu styling
sv: Burger / Mobile Menu styling

en: Menu Icon Color
sv: Ikonfärg

en: Set a custom color of the &quot;Burger&quot; Icon. Leave empty to use the default menu color
sv: Ställ in en anpassad färg på "Burger" -ikonen. Lämna tomt för att använda standardmenyfärgen

en: Flyout width
sv: Flyout-bredd

en: Set a custom width for the Flyout. Pixel and % values are allowed. Eg: 350px or 70%
sv: Ställ in en anpassad bredd för Flyout. Pixel- och% -värden är tillåtna. Exempel: 350 pixlar eller 70%

en: Advanced color and styling options
sv: Avancerade färg- och stylingsalternativ

en: You can edit more and advanced color and styling options for the overlay/slideout menu items in
sv: Du kan redigera fler och avancerade färg- och stylingsalternativ för överlägg / skjutmenyalternativen i

en: Advanced Styling
sv: Avancerad Stilsättning

en: Newsletter via Mailchimp
sv: Nyhetsbrev via Mailchimp

en: Mailchimp allows you to easily use newsletter functionality with this theme. In order to use the Newsletter features you need to create a Mailchimp account and enter your API key into the field below.
sv: Mailchimp låter dig enkelt använda nyhetsbrevfunktioner med detta tema. För att kunna använda nyhetsbrevets funktioner måste du skapa ett Mailchimp-konto och ange din API-nyckel i fältet nedan.

en: You can find your API key here
sv: Du hittar din API-nyckel <ph id="mtc_1" equiv-text="base64:Jmx0O2EgaHJlZj0iJXMiIHRhcmdldD0iX2JsYW5rIiZndDs="/>här<ph id="mtc_2" equiv-text="base64:Jmx0Oy9hJmd0Ow=="/> .

en: Enter a valid Mailchimp API Key to use all newsletter related theme functions
sv: Ange en giltig Mailchimp API-nyckel för att använda alla temafunktioner för nyhetsbrev

en: Check Key again & renew Lists
sv: Markera nyckeln igen och förnya listor

en: Last verified key - hidden - used for internal use only
sv: Senast verifierade nyckel - dold - används endast för internt bruk

en: Website performance and optimization
sv: Webbplatsens prestanda och optimering

en: The options here allow you to fine-tune and speed up your theme depending on your needs.
sv: Med alternativen här kan du finjustera och påskynda ditt tema beroende på dina behov.

en: File Compression
sv: Filkomprimering

en: In order to increase the speed of your website you can activate file merging and compression for your CSS and Javascript files. This will reduce and optimize the amount of code loaded.
sv: För att öka hastigheten på din webbplats kan du aktivera sammanslagning och komprimering av filer för dina CSS- och Javascript-filer. Detta minskar och optimerar mängden laddad kod.

en: By default compression is enabled. It is recommended to only disable the feature when you encounter errors (some server environments might cause trouble with active compression) or while you are actively developing your website and are adding new CSS rules or Javascript functions.
sv: Som standard är komprimering aktiverad. Det rekommenderas att du bara inaktiverar funktionen när du stöter på fel (vissa servermiljöer kan orsaka problem med aktiv komprimering) eller när du aktivt utvecklar din webbplats och lägger till nya CSS-regler eller Javascript-funktioner.

en: CSS file merging and compression
sv: CSS-fil sammanslagning och komprimering

en: Select which level of file merging and compression you want to apply to your CSS files
sv: Välj vilken nivå av filsammanfogning och komprimering du vill tillämpa på dina CSS-filer

en: Disable - no CSS file merging and compression
sv: Inaktivera - ingen CSS-fil sammanfogning och komprimering

en: Enable - merge and compress all theme CSS files
sv: Aktivera - slå samman och komprimera alla CSS-tematema

en: Javascript file merging and compression
sv: Javascript-fil sammanslagning och komprimering

en: Select which level of file merging and compression you want to apply to your Javascript files.
sv: Välj vilken nivå av filsammanfogning och komprimering du vill använda för dina Javascript-filer.

en: Disable - no Javascript file merging and compression
sv: Inaktivera - ingen Javascript-fil sammanslagning och komprimering

en: Enable - merge and compress all theme javascript files
sv: Aktivera - slå samman och komprimera alla javaskriptfiler för temat

en: Contains options for special use cases when problems occur using compression
sv: Innehåller alternativ för speciella användningsfall när problem uppstår med kompression

en: Http security level for checking readability of merged files
sv: HTTP-säkerhetsnivå för att kontrollera läsbarheten för sammanslagna filer

en: Some server configuration make problems with ssl certificates (mostly self-signed certificates) when we check the readability of created merged files. In that case the files are not created. If you experience such problems try to disable the ssl verification during the creation process. This does not effect the protocol on frontend pageload.
sv: Vissa serverkonfigurationer gör problem med ssl-certifikat (mestadels självsignerade certifikat) när vi kontrollerar läsbarheten för skapade sammanslagna filer. I så fall skapas inte filerna. Om du upplever sådana problem försök att inaktivera SSL-verifiering under skapandet. Detta påverkar inte protokollet på frontend sidladdning.

en: Use ssl verification if needed for site (= default)
sv: Använd SSL-verifiering om det behövs för webbplatsen (= standard)

en: Disable ssl verification when checking readability of merged files
sv: Inaktivera SSL-verifiering när du kontrollerar läsbarheten för sammanslagna filer

en: As long as you do not change the theme version number all changes to content of js or css files will result in the same hash extension - this means browsers will not recognize these changes until the browser cache expires. To fix this Enfold adds an additional unique timestamp (since 4.7).
sv: Så länge du inte ändrar temans versionsnummer kommer alla ändringar av innehållet i js eller css-filer att resultera i samma hash-tillägg - det betyder att webbläsare inte känner igen dessa ändringar förrän webbläsarens cache upphör. För att åtgärda detta lägger Enfold till ytterligare en unik tidsstämpel (sedan 4.7).

en: Some server configurations cache internal WP data and caused by a known but not yet fixed WP bug return wrong information about the existence of a compressed file - resulting in generating a new file again on every pageload and a rapidly growing folder ../wp-content/uploads/dynamic_avia.
sv: Vissa serverkonfigurationer cachar interna WP-data och orsakas av ett känt men ännu inte fixat WP-fel returnerar fel information om förekomsten av en komprimerad fil - vilket resulterar i att generera en ny fil igen vid varje sidladdning och en snabbt växande mapp ../wp-content / uppladdningar / dynamic_avia.

en: To avoid this you can select here to fix this WP bug. You can also supress adding the timestamp - if you wish. Depending on your hoster it may still take some time till this setting will work correctly. Disable file merging, select &quot;Delete old CSS and JS files&quot; - wait for some time, clear server cache and then reactivate your settings.
sv: För att undvika detta kan du välja här för att fixa detta WP-fel. Du kan också undertrycka att lägga till tidsstämpeln - om du vill. Beroende på din värd kan det fortfarande ta lite tid tills den här inställningen fungerar korrekt. Inaktivera sammanslagning av filer, välj "Ta bort gamla CSS- och JS-filer" - vänta en stund, rensa servercache och återaktivera sedan dina inställningar.

en: Unique timestamp of merged files and WP object cache bug
sv: Unik tidsstämpel för sammanslagna filer och WP-objektets cachefel

en: Add unique timestamps (= default)
sv: Lägg till unika tidsstämplar (= standard)

en: Disable adding unique timestamps only
sv: Inaktivera att bara lägga till unika tidsstämplar

en: Fix WP bug, add unique timestamps
sv: Fixa WP bug, lägg till unika tidsstämplar

en: Fix WP bug, disable unique timestamps
sv: Fixa WP bug, inaktivera unika tidsstämplar

en: On some server configurations you might be receiving error messages like &quot;Remove query strings from static resources&quot;.
sv: På vissa serverkonfigurationer kan du få felmeddelanden som "Ta bort frågesträngar från statiska resurser".

en: Background information
sv: Bakgrundsinformation

en: Select here to remove the query string from static resources - but be aware the query strings allow browsers to detect changes to files and invalidate the browser cached files. Not doing this might break the layout or function of your site after an update until these files expire in browser cache.
sv: Välj här för att ta bort frågesträngen från statiska resurser - men tänk på att frågesträngarna tillåter webbläsare att upptäcka ändringar av filer och ogiltigförklara cache-filer i webbläsaren. Att inte göra detta kan bryta layouten eller funktionen på din webbplats efter en uppdatering tills dessa filer går ut i webbläsarens cache.

en: THIS OPTION IS IGNORED WHEN WP_DEBUG = true.
sv: DETTA ALTERNATIV IGNORERAS NÄR WP_DEBUG = sant.

en: Remove query string from static resources
sv: Ta bort frågesträngen från statiska resurser

en: Leave query strings
sv: Lämna frågesträngar

en: Remove query strings
sv: Ta bort frågesträngar

en: Select font display behaviour for your uploaded custom fonts and icon fonts. Please read carefully backend documentation before changing. You can also use filter avf_font_display.
sv: Välj teckensnittsvisningsbeteende för dina uppladdade anpassade teckensnitt och ikonteckensnitt. Läs noggrant dokumentationen för backend innan du byter. Du kan också använda filter avf_font_display.

en: Controlling Font Performance with font-display
sv: Kontrollera teckensnittsprestanda med font-display

en: Custom Font Display Behaviour
sv: Anpassad teckensnittsbeteende

en: auto (= default)
sv: Auto (standard)

en: swap
sv: Pendla

en: fallback
sv: reserv

en: optional
sv: valfritt

en: Disable Template Builder Elements
sv: Inaktivera mallbyggnadselement

en: The theme allows you to disable template builder elements that you do not need. This reduces the amount of Javascript and CSS loaded in your frontend
sv: Med temat kan du inaktivera mallbyggarelement som du inte behöver. Detta minskar mängden Javascript och CSS som laddas i din frontend

en: Disabling of template builder elements
sv: Inaktivera element för mallbyggare

en: By default the theme will only load elements that are used on your posts and pages. You can disable the feature or manually manage loaded elements if you run into trouble
sv: Som standard laddar temat bara element som används på dina inlägg och sidor. Du kan inaktivera funktionen eller manuellt hantera laddade element om du stöter på problem

en: Always load all elements
sv: Ladda alltid alla element

en: Load only used elements (recommended)
sv: Ladda endast använda element (rekommenderas)

en: Manually manage loaded elements
sv: Hantera laddade element manuellt

en: Scan Widgets for Theme Shortcodes
sv: Skanna widgets för temakortkoder

en: Enable scan only when you use Theme Shortcodes in widgets and do not use these in pages/posts. If you run into troubles please use one of the other options. Please reload the widget page when finished editing to force a scan of the widgets.
sv: Aktivera skanning endast när du använder temakortkoder i widgets och inte använder dessa på sidor / inlägg. Använd ett av de andra alternativen om du stöter på problem. Ladda om widgetsidan när du är redigerad för att tvinga igenom widgetarna.

en: Do not scan widgets
sv: Skanna inte widgets

en: Scan widgets
sv: Widgets

en: Disable Features
sv: Inaktivera funktioner

en: Here you can disable theme features that are not used by every website
sv: Här kan du inaktivera temafunktioner som inte används av varje webbplats

en: Self hosted videos and audio features (WP-Mediaelement scripts)
sv: Självvärd videor och ljudfunktioner (WP-Mediaelement-skript)

en: By default the theme will load wp-mediaelement scripts only if needed on your posts and pages. You can disable the feature or force loading these elements if you run into troubles - some plugins require these elements and rely on the WP default behaviour loading these scripts.
sv: Som standard laddar temat wp-mediaelement-skript endast om det behövs på dina inlägg och sidor. Du kan inaktivera funktionen eller tvinga in laddning av dessa element om du stöter på problem - vissa plugins kräver dessa element och förlitar sig på WP: s standardbeteende som laddar dessa skript.

en: Default - only load when needed (recommended)
sv: Standard - endast belastning vid behov (rekommenderas)

en: Disable self hosted video and audio features
sv: Inaktivera självvärd video- och ljudfunktioner

en: Always load media features (= WP default behaviour)
sv: Ladda alltid mediefunktioner (= WP-standardbeteende)

en: Disable external video features
sv: Inaktivera externa videofunktioner

en: Check if you do not use Youtube or Vimeo video features.
sv: Kontrollera om du inte använder Youtube eller Vimeo-videofunktioner.

en: Disable the blog
sv: Inaktivera bloggen

en: Check if you do not use the blog. This will disable the blog page as well as the blog template builder element, the comments template builder element and category pages that are based on the default categories (if any plugin post types use these overview styles please keep this feature enabled)
sv: Kontrollera om du inte använder bloggen. Detta kommer att inaktivera bloggsidan såväl som bloggmallbyggarelementet, kommentarmallbyggarelementet och kategorisidor som är baserade på standardkategorierna (om några plugin-inläggstyper använder dessa översiktsstilar, vänligen håll den här funktionen aktiverad)

en: Change WordPress defaults
sv: Ändra WordPress-standardvärden

en: Here you can disable WordPress default scripts and styles that are not necessary for most websites
sv: Här kan du inaktivera WordPress-standardskript och -stilar som inte är nödvändiga för de flesta webbplatser

en: Disable Emoji/Smiley Support
sv: Inaktivera Emoji / Smiley Support

en: Check to disable Emoji/Smiley Support. (Emojis are used by WordPress by default but most websites do not use them)
sv: Markera för att inaktivera Emoji / Smiley Support. (Emojis används av WordPress som standard men de flesta webbplatser använder dem inte)

en: Disable jQuery Migrate
sv: Inaktivera jQuery Migrate

en: Check to disable &quot;jQuery Migrate&quot;. It is an old backward compatibility library for jQuery that is required by some plugins. Make sure that none of your active plugins require it before disabling it!
sv: Markera för att inaktivera "jQuery Migrate". Det är ett gammalt bakåtkompatibilitetsbibliotek för jQuery som krävs av vissa plugins. Se till att inga av dina aktiva plugins kräver det innan du inaktiverar det!

en: Load jQuery in your footer
sv: Ladda jQuery i sidfoten

en: Loading jQuery in your footer will speed up site rendering but may cause problems with plugins. Only use if you know what you are doing ;-)
sv: Att ladda jQuery i sidfoten kommer att påskynda renderingen av webbplatser men kan orsaka problem med plugins. Använd bara om du vet vad du gör ;-)

en: Load Google fonts in footer
sv: Ladda Google-teckensnitt i sidfoten

en: Loading the fonts in your footer will speed up the site rendering, but also cause a small flicker of text on page load
sv: Att ladda teckensnitten i sidfoten kommer att påskynda renderingen av webbplatsen, men också orsaka en liten flimring av text vid sidläsning

en: Responsive Images And Lazy Loading
sv: Responsiva bilder och lat laddning

en: Select to enable lazy loading using native HTML. Currently WP only supports images, but this might be extended for iframes in future. Please keep in mind that lazy loading might break animations when scrolling to images.
sv: Välj för att aktivera lat laddning med inbyggd HTML. För närvarande stöder WP bara bilder, men detta kan förlängas för iframes i framtiden. Tänk på att lat laddning kan bryta animationer när du bläddrar till bilder.

en: If you disable lazy loading here this will override any specific element settings of ALB elements. It might not work for 3rd party plugins not using the WP API correctly.
sv: Om du inaktiverar lat laddning här kommer detta att åsidosätta alla specifika elementinställningar för ALB-element. Det kanske inte fungerar för plugins från tredje part som inte använder WP API korrekt.

en: Lazy Loading
sv: Lazy laddning

en: Disable lazy loading
sv: Inaktivera lat laddning

en: Check to enable theme support for responsive images using the standard WP implementation for this feature.
sv: Markera om du vill aktivera temasupport för responsiva bilder med standard WP-implementering för den här funktionen.

en: Responsive Images For Lightbox (currently in beta only)
sv: Responsiva bilder för ljusbox (för närvarande endast i beta)

en: Image Thumbnails Info
sv: Bildminiatyrer

en: Select to show a grouped overview of available image thumbnails.
sv: Välj för att visa en grupperad översikt av tillgängliga miniatyrbilder.

en: In case you need additional image sizes you can use a plugin like
sv: Om du behöver ytterligare bildstorlekar kan du använda ett plugin-liknande

en: For advanced users:
sv: För avancerade användare:

en: Responsive Images Thumbnails Overview:
sv: Responsiva bilder Översikt över miniatyrer:

en: Image Optimization
sv: Bildoptimering

en: Enfold checks if it can detect an image optimization plugin and if it can't find a familiar one recommends a few that are known to work great with the theme
sv: Enfold kontrollerar om det kan upptäcka ett plugin för optimering av bilder och om det inte hittar en bekant rekommenderar några som är kända för att fungera bra med temat

en: (If you are running an image optimization plugin that is not detected just ignore this message)
sv: (Om du kör ett plugin för bildoptimering som inte upptäcks, ignorerar du bara detta meddelande)

en: We were not able to detect an active image optimization plugin. It is recommended to use one to speed up your site. Here are a few suggestions:
sv: Vi kunde inte upptäcka ett aktivt plugin för optimering av bilder. Vi rekommenderar att du använder en för att påskynda din webbplats. Här är några förslag:

en: We were able to detect an image optimization plugin. Great! Nothing left to do here ;)
sv: Vi kunde upptäcka ett plugin för optimering av bilder. Bra! Inget kvar att göra här;)

en: We were able to detect multiple active image optimization plugins. It is recommended to use only one!
sv: Vi kunde upptäcka flera aktiva inställningar för bildoptimering. Det rekommenderas att endast använda en!

en: Caching Plugins
sv: Caching-plugins

en: Enfold checks if it can detect a website caching plugin and if it can't find a familiar one recommends a few that are known to work great with the theme
sv: Enfold kontrollerar om den kan upptäcka en webbplats caching plugin och om den inte kan hitta en bekant rekommenderar några som är kända för att fungera bra med temat

en: (If you are running a caching plugin that is not detected or your webhost has built in caching ignore this message)
sv: (Om du kör ett cacheplugin som inte upptäcks eller om din webbhotell har inbyggt cachning, ignorera detta meddelande)

en: We were not able to detect an active caching plugin. It is recommended to use one to speed up your site. Here are a few suggestions:
sv: Vi kunde inte upptäcka ett aktivt caching-plugin. Vi rekommenderar att du använder en för att påskynda din webbplats. Här är några förslag:

en: We were able to detect a caching plugin. Great! Nothing left to do here ;)
sv: Vi kunde upptäcka ett caching-plugin. Bra! Inget kvar att göra här;)

en: We were able to detect multiple active caching plugins. It is recommended to use only one!
sv: Vi kunde upptäcka flera aktiva caching-plugins. Det rekommenderas att endast använda en!

en: Delete old CSS and JS files?
sv: Ta bort gamla CSS- och JS-filer?

en: Check if you want to delete expired CSS and JS files generated by the theme. Only recommended if you are NOT using a caching plugin (since a cached page might still use those files)
sv: Kontrollera om du vill ta bort utgått CSS- och JS-filer som genereras av temat. Rekommenderas endast om du INTE använder ett cacheplugin (eftersom en cachad sida fortfarande kan använda dessa filer)

en: Search Engine Optimization Support
sv: Support för sökmotoroptimering

en: The options here allow you to fine tune support of search engines or integration of search engine plugins.
sv: Med alternativen här kan du finjustera stöd för sökmotorer eller integrera plugins för sökmotorer.

en: Meta tag &quot;robots&quot;
sv: Metatagg "robotar"

en: Select how Enfold will handle this header meta tag (index, follow). If you use a SEO plugin, you should leave this to plugin.
sv: Välj hur Enfold ska hantera denna rubrik-metatagg (index, följ). Om du använder ett SEO-plugin bör du lämna detta till plugin.

en: Use Enfold default settings
sv: Använd Enfold standardinställningar

en: Let SEO plugin set this tag
sv: Låt SEO-plugin ställa in den här taggen

en: Automated Schema.org HTML Markup
sv: Automatiserad HTML-markering av Schema.org

en: The theme adds generic HTML schema markup to your template builder elements to provide additional context for search engines. If you want to add your own specific markup via plugins or custom HTML code, you can deactivate this setting
sv: Temat lägger till generisk HTML-schemamärkning i dina mallbyggarelement för att ge ytterligare sammanhang för sökmotorer. Om du vill lägga till din egen specifika markering via plugins eller anpassad HTML-kod kan du inaktivera den här inställningen

en: Not activated
sv: Inte aktiverad

en: Preprocessing Shortcodes In Header
sv: Förbehandling av kortkoder i rubrik

en: Some SEO plugins need to process shortcodes when building the header. As this is time consuming it is disabled by default. Also if you experience problems you can leave it disabled until you find a solution to fix it.
sv: Vissa SEO-plugins måste bearbeta kortkoder när du skapar rubriken. Eftersom detta är tidskrävande är det inaktiverat som standard. Även om du får problem kan du låta den vara inaktiverad tills du hittar en lösning för att åtgärda det.

en: Do not allow to preprocess shortcodes
sv: Låt inte förbehandla kortkoder

en: allow to preprocess shortcodes
sv: tillåt förbehandling av kortkoder

en: Header Shopping Cart Icon
sv: Rubrik kundvagn ikon

en: You can choose the appearance of the cart icon here
sv: Du kan välja utseende på kundvagnen ikonen här

en: Display Floating on the side, but only once product was added to the cart
sv: Visa flytande på sidan, men bara när produkt är tillagt i varukorgen

en: Always Display floating on the side
sv: Alltid visa flytande vid sidan

en: Always Display attached to the main menu
sv: Visa alltid bifogad till huvudmenyn

en: Do not show at all
sv: Visa inte alls

en: Single Product Added To Cart Message Box For ALB Products
sv: Enstaka produkt tillagd i kundvagn Meddelandefält för ALB-produkter

en: WooCommerce displays a message box after a product had been added to cart on single product pages. Select the behaviour on single ALB product pages.
sv: WooCommerce visar en meddelanderuta efter att en produkt har lagts till i kundvagnen på enskilda produktsidor. Välj beteende på enskilda ALB-produktsidor.

en: Do not display the message box
sv: Visa inte meddelanderutan

en: Display message box only on errors
sv: Visa meddelandefältet endast vid fel

en: Always display message box
sv: Visa alltid meddelanderutan

en: Product layout on overview pages
sv: Produktlayout på översiktssidor

en: You can choose the appearance of your products here
sv: Du kan välja utseendet på dina produkter här

en: Default without buttons
sv: Standard utan knappar

en: Minimal (no borders or buttons)
sv: Minimal (inga ramar eller knappar)

en: Minimal Overlay with centered text
sv: Minimalt överlägg med centrerad text

en: Product gallery
sv: Produktgalleri

en: You can choose the appearance of your product gallery here
sv: Du kan välja utseendet på ditt produktgalleri här

en: Default enfold product gallery
sv: Standardfoldar produktgalleriet

en: WooCommerce 3.0 product gallery
sv: WooCommerce 3.0-produktgalleri

en: Main Shop Page Banner
sv: Huvudsidans bannersida

en: You can choose to display a parallax banner with description on the shop page
sv: Du kan välja att visa en parallaxbanner med beskrivning på butiksidan

en: No, display no banner
sv: Nej, visa ingen banner

en: Yes, display a banner image
sv: Ja, visa en bannerbild

en: Shop Banner Image
sv: Annonsbild

en: Upload a large banner image which will be displayed as a background to the shop description
sv: Ladda upp en stor bannerbild som kommer att visas som bakgrund till butiksbeskrivningen

en: Use Image as banner
sv: Använd bild som banner

en: Set a color to display a overlay above the banner image.
sv: Ställ in en färg för att visa ett överlägg ovanför bannerbilden.

en: Select the opacity of your colored banner overlay
sv: Välj opaciteten för ditt färgade banneröverlägg

en: Shop Description
sv: Leverantörs beskrivning

en: Enter a short description or welcome note for your default Shop Page
sv: Ange en kort beskrivning eller välkomstnot för din standardbutiksida

en: Shop Description Color
sv: beskrivning färg

en: Select the color of your shop description
sv: Välj färg på din butiksbeskrivning

en: Enable Banner for product category pages
sv: Aktivera banner för produktkategorisidor

en: You can enable the shop banner for all categories as well. You can also set individual banners by editing the category
sv: Du kan aktivera butiksbannern för alla kategorier också. Du kan också ställa in enskilda banners genom att redigera kategorin

en: Sidebar on Archive Pages
sv: Avaktivera sidofält på arkivsidor

en: Choose the archive sidebar position here. This setting will be applied to all archive pages
sv: Välj arkivsidfältets position här. Denna inställning kommer att tillämpas på alla arkivsidor

en: left sidebar
sv: Vänster sidopanel

en: right sidebar
sv: Höger sidopanel

en: no sidebar
sv: Ingen sidofält

en: Sidebar on Blog Page
sv: Sidofält på bloggsidan

en: Choose the blog sidebar position here. This setting will be applied to the blog page
sv: Välj bloggs sidofältets position här. Denna inställning kommer att tillämpas på bloggsidan

en: Sidebar on Single Post Entries
sv: Sidofält på poster med en post

en: Choose the blog post sidebar position here. This setting will be applied to single blog posts
sv: Välj sidofältets position för blogginlägget här. Denna inställning kommer att tillämpas på enstaka blogginlägg

en: Sidebar on Pages
sv: Sidofältet på bloggsidor?

en: Choose the default page layout here. You can change the setting of each individual page when editing that page
sv: Välj standard sidlayout här. Du kan ändra inställningen för varje enskild sida när du redigerar den sidan

en: Separate Sidebars for Blog and Archive Pages
sv: Separata sidofält för bloggsidor och arkivsidor

en: Show separate 'Archive Sidebar' on Archive Pages
sv: Visa separat 'Archive Sidebar' på arkivsidor

en: Show Blog Sidebar on Archive Pages
sv: Visa bloggsidefältet på arkivsidor

en: Show separate Archive Sidebar on Archive Pages
sv: Visa separat arkivsidfält på arkivsidor

en: Sidebar on Smartphones
sv: Sidofält på smartphones

en: Show sidebar on smartphones (Sidebar is displayed then below the actual content)
sv: Visa sidofältet på smartphones (Sidofältet visas sedan under det faktiska innehållet)

en: Hide sidebar on smartphones
sv: Dölj sidofältet på smartphones

en: Show sidebar on smartphones
sv: Visa sidofältet på smartphones

en: Page Sidebar navigation
sv: Sidans sidnavigering

en: Display a sidebar navigation for all nested subpages of a page automatically?
sv: Visa en sidofältnavigering för alla kapslade undersidor på en sida automatiskt?

en: Display sidebar navigation
sv: Visa sidofältnavigering

en: Don't display Sidebar navigation
sv: Visa inte sidofältets navigering

en: Do you want to separate the sidebar from your main content with a border?
sv: Vill du skilja sidofältet från ditt huvudinnehåll med en ram?

en: With Border
sv: Med kant

en: No Border
sv: Ingen ram

en: Shadow
sv: Skugga

en: Left Sidebar Text Alignment
sv: Textjustering till vänster i sidofältet

en: Define text alignment for the left sidebar
sv: Definiera textjustering för vänster sidofält

en: Create new Sidebar Widget Areas
sv: Skapa nya sidofält widgetområden

en: The theme supports the creation of custom widget areas. Simply open your
sv: Temat stöder skapandet av anpassade widgetområden. Öppna helt enkelt din

en: Widgets Page
sv: Widgets

en: and add a new Sidebar Area. Afterwards you can choose to display this Widget Area in the Edit Page Screen.
sv: och lägg till ett nytt sidofält. Därefter kan du välja att visa detta widgetområde på skärmen Redigera sida.

en: Your social profiles
sv: Socialaprofiler

en: You can enter links to your social profiles here. Afterwards you can choose where to display them by activating them in the respective area
sv: Du kan ange länkar till dina sociala profiler här. Därefter kan du välja var du vill visa dem genom att aktivera dem i respektive område

en: e.g:
sv: Tex:

en: General Layout
sv: Allmän layout

en: Social Icon
sv: Social Media Ikon

en: Social Icon URL:
sv: URL för social ikon:

en: Select a predefined color scheme
sv: Välj ett färgschema

en: Choose a predefined color scheme here. You can edit the settings of the scheme below then.
sv: Välj ett fördefinierat färgschema här. Du kan redigera inställningarna för schemat nedan.

en: background color
sv: bakgrundsfärg

en: Default Background color
sv: Standard bakgrundsfärg

en: Alternate Background color
sv: Alternerande bakgrundsfärg

en: Alternate Background for menu hover, tables etc
sv: Alternativ bakgrund för menyförflyttning, tabeller etc.

en: Primary color
sv: Primär färg

en: Font color for links, dropcaps and other elements
sv: Teckensnittsfärg för länkar, dropcaps och andra element

en: Highlight color
sv: Markeringsfärg

en: Secondary color for link and button hover, etc
sv: Sekundärfärg för länk- och knappsvever osv

en: font color
sv: Teckensnittsfärg

en: secondary font color
sv: Sekundär teckenfärg

en: Heading color
sv: Rubrikfärg

en: Border colors
sv: Gränsfärger

en: The background image of your
sv: Bakgrundsbild för body

en: Upload a BG image for your
sv: Ladda upp en BG-bild för din

en: Use Image
sv: Använd bild

en: Position of the image
sv: bildläge

en: Center Left
sv: Centrerat vänster

en: no repeat
sv: upprepa inte

en: Attachment
sv: Bilaga

en: Body background
sv: Bodybakgrund

en: These options are only available if you select the 'boxed' or 'framed' layout. Your currently have a different layout selected
sv: Dessa alternativ är endast tillgängliga om du väljer "boxed" eller "inramad" layout. Du har för närvarande valt en annan layout

en: Body Background color
sv: Bakgrundsfärg för brödtext

en: Background color for your site
sv: Bakgrundsfärg för din webbplats

en: This is the color that is displayed behind your boxed content area
sv: Det här är färgen som visas bakom ditt innehåll i området

en: The background image of your Body
sv: Bakgrundsbild för body

en: Upload a BG image for your Body
sv: Ladda upp en BG-bild för din kropp

en: Stretch Fullscreen
sv: Sträck helskärm

en: Google Webkit Fonts
sv: Google Webkit-teckensnitt

en: The heading font allows you to use a wide range of fonts for your headings. Upload your own fonts, use websave fonts (faster rendering, but not mandatory installed on all devices) or %s (more unique).
sv: Rubrikstypsnittet gör att du kan använda ett stort antal teckensnitt för dina rubriker. Ladda upp dina egna teckensnitt, använd webbsparande teckensnitt (snabbare rendering, men inte obligatorisk installerad på alla enheter) eller %s (mer unik).

en: Heading Font
sv: Typsnitt för rubrik

en: Choose a font for your body text. Upload your own fonts, use web safe fonts (faster rendering, but not mandatory installed on all devices) or %s (more unique).
sv: Välj ett teckensnitt för din kroppstext. Ladda upp dina egna teckensnitt, använd webbsäkra teckensnitt (snabbare rendering, men inte obligatorisk installerad på alla enheter) eller %s (mer unik).

en: Font for your body text
sv: Teckensnitt för din text

en: Quick CSS
sv: Anpassad CSS

en: Just want to do some quick CSS changes? Enter them here, they will be applied to the theme. If you need to change major portions of the theme please use the custom.css file
sv: Vill du bara göra några snabba CSS-ändringar? Ange dem här, de kommer att tillämpas på temat. Om du behöver ändra större delar av temat, använd filen custom.css

en: or the Enfold Child theme.
sv: eller temat Enfold Child.

en: Show Custom Styles In Backend Block Editor
sv: Visa anpassade stilar i redigeraren för backendblock

en: Select if you want to see theme custom styles when editing a page/post with the block editor.
sv: Välj om du vill se teman anpassade stilar när du redigerar en sida / inlägg med blockredigeraren.

en: Show Theme Custom Styles
sv: Visa teman anpassade stilar

en: Use Block Editor Default Styles
sv: Använd standardformat för Blockredigerare

en: We strongly recommend to export your current settings now to have a fallback.
sv: Vi rekommenderar starkt att du exporterar dina nuvarande inställningar nu för att få en reserv.

en: Import Settings From Your Parent Theme
sv: Importera inställningar från ditt överordnade tema

en: We have detected that you are using a Child Theme. That's Great!. If you want to, we can import the settings of your Parent theme to your Child theme. Please be aware that this will overwrite your current child theme settings.
sv: Vi har upptäckt att du använder ett barntema. Toppen!. Om du vill kan vi importera inställningarna för ditt överordnade tema till ditt barn-tema. Tänk på att detta kommer att skriva över dina nuvarande barns temainställningar.

en: Click the button to generate and download a config file which contains the theme settings. You can use the config file to import the theme settings on another sever.
sv: Klicka på knappen för att skapa och ladda ner en konfigurationsfil som innehåller temainställningarna. Du kan använda konfigurationsfilen för att importera temainställningarna till en annan skärm.

en: Select Theme Options To Import
sv: Välj temalternativ att importera

en: Check if you do not want to import all settings from an exported theme settings file. Please read the <a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/backup-theme-settings" target="_blank" rel="noopener noreferrer">documentation</a> for more information how to customize import.
sv: Kontrollera om du inte vill importera alla inställningar från en exporterad temainställningsfil. Läs <a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/backup-theme-settings" target="_blank" rel="noopener noreferrer">dokumentationen</a> för mer information om hur du anpassar importen.

en: Keep Quick CSS Content
sv: Behåll snabbt CSS-innehåll

en: Check if you want to keep your added CSS stylings in &quot;General Styling -> Quick CSS&quot;. In case you select single tabs to import below your Quick CSS settings will be kept by default except you select the tab containing the Quick CSS field. In this case you must check here to keep them.
sv: Kontrollera om du vill behålla dina tillagda CSS-stylingar i "General Styling -> Quick CSS". Om du väljer enstaka flikar att importera under kommer dina snabba CSS-inställningar att behållas som standard förutom att du väljer fliken som innehåller fältet Snabb CSS. I det här fallet måste du kolla här för att behålla dem.

en: Select Theme Options Tabs For Import
sv: Välj flikar för temalternativ för import

en: Do not select any tabs to import all or select which tabs of the theme options you want to import from the uploaded settings file. All options in these selected tabs will be imported - options in other tabs will not be modified.
sv: Välj inte några flikar för att importera alla eller välj vilka flikar i temalternativen du vill importera från den uppladdade inställningsfilen. Alla alternativ i dessa valda flikar importeras - alternativ i andra flikar kommer inte att ändras.

en: Import Theme Settings File
sv: Importera temainställningar

en: Upload a theme configuration file here. Note that the configuration file settings will overwrite your current configuration and you can't restore the current configuration afterwards.
sv: Ladda upp en temakonfigurationsfil här. Observera att inställningarna för konfigurationsfilen skriver över din nuvarande konfiguration och att du inte kan återställa den aktuella konfigurationen efteråt.

en: Upload Theme Settings File
sv: Ladda upp temainställningsfil

en: Insert Settings File
sv: Infoga inställningsfil

en: Theme Reset All Options Button
sv: Tema Återställ alla alternativknappen

en: Select if you want to block reset of theme options and hide the reset button. You must select activate button before you can reset theme options.
sv: Välj om du vill blockera återställning av temalternativ och dölja återställningsknappen. Du måste välja aktivera-knappen innan du kan återställa temalternativ.

en: Activate reset all options button
sv: Aktivera återställ alla alternativknappar

en: Block and hide reset all options button
sv: Blockera och dölj återställ alla alternativknappar

en: Select Theme Options To Reset
sv: Välj temalternativ att återställa

en: Check if you do not want to reset all options. Please read the <a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/backup-theme-settings" target="_blank" rel="noopener noreferrer">documentation</a> for more information how to customize resetting theme options.
sv: Kontrollera om du inte vill återställa alla alternativ. Läs <a href="https://kriesi.at/documentation/enfold/backup-theme-settings" target="_blank" rel="noopener noreferrer">dokumentationen</a> för mer information om hur du anpassar återställning av temalternativ.

en: Check if you want to keep your added CSS stylings in &quot;General Styling -> Quick CSS&quot;. In case you select single tabs to reset below your Quick CSS settings will be kept by default except you select the tab containing the Quick CSS field. In this case you must check here to keep them.
sv: Kontrollera om du vill behålla dina tillagda CSS-stylingar i "General Styling -> Quick CSS". Om du väljer enstaka flikar som du vill återställa under kommer dina snabba CSS-inställningar att behållas som standard förutom att du väljer fliken som innehåller fältet Snabb CSS. I det här fallet måste du kolla här för att behålla dem.

en: Select Theme Options Tabs To Reset
sv: Välj flikar för temalternativ som du vill återställa

en: Do not select any tabs to reset all options or select which tabs of the theme options you want to reset. All options in these selected tabs will be set to theme factory values - options in other tabs will not be modified.
sv: Välj inte några flikar för att återställa alla alternativ eller välj vilka flikar i temalternativen du vill återställa. Alla alternativ i de valda flikarna kommer att ställas in till fabriksvärden - alternativ i andra flikar ändras inte.

en: Click the button to reset selected options to theme factory default values. Note that this will overwrite your current configuration and you cannot restore the current configuration afterwards.
sv: Klicka på knappen för att återställa valda alternativ till fabriksinställningarna. Observera att detta kommer att skriva över din nuvarande konfiguration och att du inte kan återställa den nuvarande konfigurationen efteråt.

en: Export Layout Builder Templates
sv: Exportera mallar för layoutbyggare

en: Click the button to generate and download a file which contains the Layout Builder saved templates. You can use this file to import the templates on another server.
sv: Klicka på knappen för att skapa och ladda ner en fil som innehåller de sparade mallarna för Layout Builder. Du kan använda den här filen för att importera mallarna på en annan server.

en: Import Layout Builder Templates File
sv: Importera Layout Builder Mallar-fil

en: Upload a Layout Builder Templates file here. The uploaded templates will be added to the existing templates. Same named templates will not be overwritten.
sv: Ladda upp en Layout Builder-mallfil här. De uppladdade mallarna läggs till i de befintliga mallarna. Mallar med samma namn kommer inte att skrivas över.

en: Upload Layout Builder Templates File
sv: Ladda upp mallfiler för layoutbyggare

en: Insert Layout Builder Templates File
sv: Infoga Layout Builder Mallar-fil

en: You can upload additional Iconfont Packages generated with
sv: Du kan ladda upp ytterligare Iconfont-paket som genereras med

en: or use monocolored icon sets from
sv: eller använd enfärgade ikonuppsättningar från

en: Those icons can then be used in your Layout Builder.
sv: Dessa ikoner kan sedan användas i din Layout Builder.

en: The 'Default Font' can't be deleted.
sv: Standardteckensnittet kan inte raderas.

en: Make sure to delete any fonts that you are not using, to keep the loading time for your visitors low
sv: Se till att ta bort alla teckensnitt som du inte använder för att hålla laddningstiden för dina besökare låg

en: Upload/Select Fontello Font Zip
sv: Ladda upp / välj Fontello Font Zip

en: Insert Zip File
sv: Infoga zip-fil

en: Custom Font Manager
sv: Anpassad fonthanterare

en: You can upload your custom Font zip files. Intended for <a href='https://fonts.google.com/' target='_blank' rel='noopener noreferrer'>Google Webkit Fonts</a>.
sv: Du kan ladda upp dina anpassade zip-filer. Avsedd för <a href='https://fonts.google.com/' target='_blank' rel='noopener noreferrer'>Google Webkit-teckensnitt</a> .

en: Upload/Select Font Zip File
sv: Ladda upp / välj Zip-fil för teckensnitt

en: We were not able to detect this plugin.
sv: Vi kunde inte upptäcka detta plugin.

en: Theme Extensions Options
sv: Alternativ för tematillägg

en: The options on this page allow you to activate and use extended features of the theme.
sv: Med alternativen på denna sida kan du aktivera och använda utökade funktioner i temat.

en: OpenStreetMaps and Leaflet are open source projects that allow to display mobile friendly maps without using a key or account.
sv: OpenStreetMaps och Leaflet är projekt med öppen källkod som gör det möjligt att visa mobilvänliga kartor utan att använda en nyckel eller ett konto.

en: To be independent from any external hoster we bundle the necessary basic Leaflet js library with the theme and store it on your server.
sv: För att vara oberoende av vilken extern värd som helst, samlar vi det nödvändiga grundläggande Leaflet js-biblioteket med temat och lagrar det på din server.

en: Check <a href="https://leafletjs.com/index.html" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Leaflet Javascript Library Homepage</a> for more information about this library.
sv: Kontrollera <a href="https://leafletjs.com/index.html" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Leaflet Javascript Library-hemsidan</a> för mer information om detta bibliotek.

en: Only requests to the OpenStreetMaps databases are passed to external servers.
sv: Endast förfrågningar till OpenStreetMaps-databaserna skickas till externa servrar.

en: Here you find information about <a href="https://wiki.osmfoundation.org/wiki/Privacy_Policy" target="_blank" rel="noopener noreferrer">OpenStreetMap Privacy Policy</a>.
sv: Här hittar du information om <a href="https://wiki.osmfoundation.org/wiki/Privacy_Policy" target="_blank" rel="noopener noreferrer">OpenStreetMaps sekretesspolicy</a> .

en: It is even possible to <a href="https://openmaptiles.org/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">host your own OpenStreetMap Tiles</a>.
sv: Det är till och med möjligt att vara <a href="https://openmaptiles.org/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">värd för dina egna OpenStreetMap-brickor</a> .

en: OpenStreetMaps (OSM) And Leaflet
sv: OpenStreetMaps (OSM) och broschyr

en: OpenStreetMaps and Leaflet
sv: OpenStreetMaps och Leaflet

en: Activate if you want to use this feature.
sv: Aktivera om du vill använda den här funktionen.

en: Enable
sv: Aktivera

en: Leaflet Map Plugin
sv: Plugin för bipacksedel

en: This free plugin provides the necessary interface to interact with the Leaflet javascript library and OSM. You can download and activate the plugin here.
sv: Detta gratis plugin ger det nödvändiga gränssnittet för att interagera med Leaflet javascript-biblioteket och OSM. Du kan ladda ner och aktivera plugin här.

en: We were able to detect this plugin. Nothing left to do here. <a href="%s" rel="noopener noreferrer">Plugin Settings</a>. Please keep your plugin up to date.
sv: Vi kunde upptäcka detta plugin. Inget kvar att göra här. <a href="%s" rel="noopener noreferrer">Plugininställningar</a> . Håll ditt plugin uppdaterad.

en: We do not recommend to change any plugin settings unless you know what you are doing. All supported settings can be changed per map.
sv: Vi rekommenderar inte att du ändrar några inställningar för plugin-program om du inte vet vad du gör. Alla inställningar som stöds kan ändras per karta.

en: As already mentioned above we bundle the necessary Leaflet Javascript Library files to access OSM and load them from your server. You can change this here, if you want to load the files from another location or have problems because plugin was updated and our theme contains an incompatible version of the library:
sv: Som redan nämnts ovan samlar vi de nödvändiga Leaflet Javascript Library-filerna för att komma åt OSM och ladda dem från din server. Du kan ändra detta här om du vill ladda filerna från en annan plats eller har problem eftersom plugin uppdaterades och vårt tema innehåller en inkompatibel version av biblioteket:

en: Download latest library files here
sv: Ladda ner de senaste biblioteksfilerna här

en: Theme default location is:  .../themes/enfold/config-leaflet-maps/assets/leafletjs
sv: Temaets standardplats är: ... / teman / enfold / config-leaflet-maps / assets / leafletjs

en: Change Leaflet Library Files Location
sv: Ändra plats för broschyrfiler

en: Leaflet Javascript Library js File
sv: Broschyr Javascript Library js File

en: Select the location for the loaded javascript file
sv: Välj plats för den laddade javascriptfilen

en: Use theme bundled library
sv: Använd temabundt bibliotek

en: Use plugin default library
sv: Använd plugin-standardbiblioteket

en: Use manual added URL in settings page
sv: Använd manuell tillagd URL på inställningssidan

en: Leaflet Javascript Library css File
sv: Broschyr Javascript Library css File

en: Select the location for the loaded css file
sv: Välj plats för den laddade css-filen

en: Bold
sv: Fet

en: Uppercase
sv: Versaler

en: Lowercase
sv: Gemener

en: Underline
sv: Understruken

en: Overline
sv: Överlinje

en: Inline Block
sv: Indragen-block

en: Block
sv: Blockera

en: Theme Options
sv: Temainställningar

en: Layout Builder
sv: Layoutbyggare

en: SEO Support
sv: SEO-support

en: Google Services
sv: Googles tjänster

en: Shop Options
sv: Inställningar för butik

en: Demo Import
sv: Importera demo

en: Import/Export/...
sv: Importera/Exportera

en: Theme Extensions
sv: Tematillägg

en: Change the styling for the &lt;body&gt; tag.
sv: Ändra stylingen för <body> -taggen.

en: Change the styling for all &lt;p&gt; tags
sv: Ändra styling för alla <p> taggar

en: Top &amp; Bottom margin
sv: Övre & Nedre marginal

en: Change the styling for all &lt;strong&gt; tags
sv: Ändra styling för alla <strong> taggar

en: Change the styling for all &lt;blockquote&gt; tags
sv: Ändra utformningen för alla <blockquote> -taggar

en: Change the styling for all &lt;u&gt; (underline) tags
sv: Ändra styling för alla <u> (understrukna) taggar

en: Change the styling for all &lt;mark&gt; tags
sv: Ändra styling för alla <mark> -taggar

en: All Headings
sv: Rubriker

en: Change the styling for all Heading tags
sv: Ändra styling för alla rubriktaggar

en: Change the styling for your H1 Tag
sv: Ändra stylingen för din H1-tagg

en: Change the styling for your H2 Tag
sv: Ändra styling för din H2-tagg

en: Change the styling for your H3 Tag
sv: Ändra stylingen för din H3-tagg

en: Change the styling for your H4 Tag
sv: Ändra styling för din H4 Tag

en: Change the styling for your H5 Tag
sv: Ändra stylingen för din H5-tagg

en: Change the styling for your H6 Tag
sv: Ändra stylingen för din H6-tagg

en: Main Menu Links
sv: Huvudmeny Länkar

en: Change the styling for your main menu links
sv: Ändra stylingen för dina huvudmenylänkar

en: Main Menu sublevel Links
sv: Huvudmeny undernivå Länkar

en: Change the styling for your main menu dropdown links
sv: Ändra utformningen för dina listrutor till huvudmenyn

en: Main Menu Indicator
sv: Huvudmenyindikator

en: Change the styling for your current menu item/hover indicator
sv: Ändra utformningen för det aktuella menyalternativet / svävarindikatorn

en: Menu Item Button
sv: Post-knapp

en: Change the styling for a button menu item
sv: Ändra utformningen för ett knappmenyalternativ

en: Padding: left and right
sv: Vaddering: vänster och höger

en: Padding: top and bottom
sv: Mellanrum topp / botten

en: Menu Item Button with Border
sv: Menyalternativsknapp med kant

en: Change the styling for a button menu item with border
sv: Ändra stilen för ett knappmenyalternativ med kant

en: Small bar above Main Menu
sv: Liten stapel ovanför huvudmenyn

en: Change the styling for the small bar above the main menu which can contain social icons, a second menu and a phone number
sv: Ändra stilen för det lilla fältet ovanför huvudmenyn som kan innehålla sociala ikoner, en andra meny och ett telefonnummer

en: Menu Links in overlay/slide out
sv: Meny Länkar i överlägg / glider ut

en: Change the styling for your main menu links once they are displayed in the page overlay/slide out
sv: Ändra utformningen för dina huvudmenylänkar när de visas i sidoverlay / glider ut

en: Menu Background
sv: Menybakgrund

en: Menu Hover BG
sv: Mouseover bakgrund

en: Linked Image Overlay
sv: Länkad bildöverlagring

en: Change the styling for the overlay that appears when you place your mouse cursor above a linked image
sv: Ändra utformningen för överlägget som visas när du placerar muspekaren ovanför en länkad bild

en: Overlay Style
sv: Överlagringsstil

en: Minimal Overlay (No Icon)
sv: Minimalt överlägg (ingen ikon)

en: Icon only
sv: Endast ikon

en: Icon background
sv: Ikon bakgrund

en: Change the styling of your buttons
sv: Ändra utformningen av dina knappar

en: Border width
sv: Rambredd

en: Padding: left/right
sv: Vaddering: vänster / höger

en: Padding: top/bottom
sv: Mellanrum topp / botten

en: Breadcrumbs
sv: Brödsmulor

en: Change the styling of the breadcrumb menu
sv: Ändra stil på brödsmulmenyn

en: Change the styling of your widget
sv: Ändra utformningen av din widget

en: Widget Links
sv: Widgetlänkar

en: Change the styling of your widget links
sv: Ändra utformningen av dina widgetlänkar

en: Widget title
sv: Widget-rubrik

en: Change the styling of your widget title
sv: Ändra utformningen av din widget-titel

en: Border on top and bottom
sv: Gräns på topp och botten

en: Border around the widget title
sv: Gränsa runt widgetens titel

en: Slideshow titles
sv: Bildspel titlar

en: Change the styling for your fullscreen, fullwidth and easy slider title
sv: Ändra styling för din helskärm, fullbredd och enkla reglaget

en: Slideshow caption
sv: Bildtext bildtext

en: Change the styling for your fullscreen, fullwidth and easy slider caption
sv: Ändra utformningen för din helskärm, fullbredd och enkel bildreglering

en: Container Width
sv: Innehållsbredd

en: Slideshow button
sv: Stoppa Bildspelsknapp

en: Change the styling for your fullscreen, fullwidth and easy slider buttons
sv: Ändra styling för din helskärm, fullbredd och enkla skjutknappar

en: Change the styling for your cookie consent message bar
sv: Ändra utformningen av meddelandefältet för cookie-samtycke

en: Cookie Consent Accept Settings Button
sv: Knapp för inställningar för godkännande av cookies

en: Change the styling for your cookie consent accept settings and dismiss notification button
sv: Ändra stilen för inställningarna för godkännande av cookies och avvisa meddelandeknappen

en: Cookie Consent Accept All Cookies Button
sv: Kakans samtycke accepterar alla kakor

en: Change the styling for your cookie consent accept all cookies and settings and dismiss notification button
sv: Ändra stil för ditt cookie-godkännande, acceptera alla cookies och inställningar och avvisa meddelandeknappen

en: Cookie Consent Do Not Accept Cookies Button
sv: Kakans samtycke accepterar inte kakor

en: Change the styling for your cookie consent do not accept and hide notification button
sv: Ändra utformningen för ditt cookie-godkännande, acceptera inte och dölj meddelandeknappen

en: Cookie Consent Open Modal Window Button
sv: Knapp för öppet modalt fönster för kakor

en: Change the styling for your cookie consent open info modal on privacy and cookies button
sv: Ändra stilen för din cookie-samtycke öppna information modal på sekretess och cookies-knappen

en: Cookie Consent Link Button
sv: Knapp för samtycke till cookie

en: Change the styling for your cookie consent Link to another page button
sv: Ändra utformningen av din cookie-samtycke Länk till en annan sidknapp

en: Cookie Consent Extra Button
sv: Extra knapp för cookie-samtycke

en: Change the styling for all your cookie consent extra buttons (not accept buttons)
sv: Ändra utformningen för alla extra knappar för ditt samtycke (acceptera inte knappar)

en: What you get:
sv: Vad du får:

en: Online Demo
sv: online demo.

en: Import: Default Demo
sv: Import: Standarddemo

en: Recommended Plugins:
sv: Rekommenderade tillägg

en: (for shop functionality)
sv: (för butiksfunktionalitet)

en: (for forum functionality)
sv: (för forumfunktionalitet)

en: Demo Images included:
sv: Demobilder ingår:

en: A few
sv: Några

en: Import: Enfold 2017
sv: Import: Fäll in 2017

en: Import: One Page Portfolio Demo
sv: Importera: En sidportföljdemo

en: Import: Minimal Portfolio Demo
sv: Import: Minimal portföljdemo

en: Import: Elegant Portfolio Demo
sv: Import: Elegant portföljdemo

en: Import: Photography Portfolio Demo
sv: Import: Demo för fotografiportfölj

en: (if you want to sell photos online)
sv: (om du vill sälja foton online)

en: Import: Minimal Photography Demo
sv: Import: Minimal fotograferingsdemo

en: Import: Creative Studio Demo
sv: Importera: Creative Studio Demo

en: Import: One Page Agency Demo
sv: Import: Demo för en sida byrå

en: Import: Medical Demo
sv: Import: Medicinsk demo

en: Import: Shop Demo
sv: Import: Butiksdemo

en: Required Plugins:
sv: Nödvändiga tillägg

en: (needs to be active to install the demo)
sv: (måste vara aktiv för att installera demo)

en: The WooCommerce Plugin is currently not active. Please install and activate it, then reload this page in order to be able to import this demo
sv: WooCommerce Plugin är för närvarande inte aktivt. Installera och aktivera den, ladda sedan om den här sidan för att kunna importera denna demo

en: Import: Restaurant Demo
sv: Import: Restaurangdemo

en: (if you want to provide online ordering and delivery)
sv: (om du vill tillhandahålla onlinebeställning och leverans)

en: Import: One Page Restaurant Demo
sv: Import: Restaurangdemo på en sida

en: Import: One Page Wedding Demo
sv: Importera: Bröllopsdemo på en sida

en: Import: Church Demo
sv: Import: Kyrkodemonstration

en: The Events Calendar Plugin is currently not active. Please install and activate it, then reload this page in order to be able to import this demo
sv: Plugin för händelsekalender är för närvarande inte aktivt. Installera och aktivera den, ladda sedan om den här sidan för att kunna importera denna demo

en: Import: Simple Blog Demo
sv: Import: Enkel bloggdemo

en: Import: Lifestyle Blog Demo
sv: Importera: Lifestyle Blog Demo

en: Import: 'Coming Soon' Demo
sv: Import: Demo 'Kommer snart'

en: Import: 'Landing Page' Demo
sv: Import: Demo för målsida

en: Import: Travel Demo
sv: Import: Resedemo

en: (needs to be active to allow date based bookings)
sv: (måste vara aktiv för att tillåta datumbaserade bokningar)

en: Import: Hotel Demo
sv: Import: Hotelldemo

en: Import: Spa Demo
sv: Import: Spa-demo

en: Import: Law Demo
sv: Import: Lagdemo

en: Import: Résumé Demo
sv: Import: cv-demo

en: Import: GYM Demo
sv: Import: GYM-demo

en: Import: Health Demo
sv: Import: Hälsodemo

en: Import: App Demo
sv: Importera: Appdemo

en: Import: Gaming Demo
sv: Import: Speldemo

en: Import: Band Demo
sv: Import: Banddemo

en: Import: Freelancer Demo
sv: Import: Demo för frilansare

en: Import: Visual Artist Demo
sv: Importera: Visual Artist Demo

en: Import: Knowledgebase Demo
sv: Import: Kunskapsbasdemo

en: The bbPress Plugin is currently not active. Please install and activate it, then reload this page in order to be able to import this demo
sv: Pluginprogrammet bbPress är för närvarande inte aktivt. Installera och aktivera den, ladda sedan om den här sidan för att kunna importera denna demo

[ctx: post type general name]
en: Portfolio Items
sv: Portfolio poster

[ctx: post type singular name]
en: Portfolio Entry
sv: Portfolio Inlägg

[ctx: portfolio]
en: Add New
sv: Lägg till ny

en: Add New Portfolio Entry
sv: Lägg till ny kurs

en: Edit Portfolio Entry
sv: Redigera portfolioinlägg

en: New Portfolio Entry
sv: Ny Bärare

en: View Portfolio Entry
sv: Visa kurs

en: Search Portfolio Entries
sv: Sök kurs

en: No Portfolio Entries found
sv: Inga portfolioinlägg hittades

en: No Portfolio Entries found in Trash
sv: Inga kurser hittades i papperskorgen

en: portfolio-item
sv: kurs

en: portfolio_entries
sv: portfolio_inlagg

en: Portfolio Categories
sv: Portfolio kategorier

en: Portfolio Category
sv: Referenskategori

en: These settings change the permalinks used for the
sv: Dessa inställningar ändra permalänkar som används för den

en: Base
sv: Bas

en: Enter a custom base to use. A base must be set or WordPress will use default instead.
sv: Ange en egen bas att använda. Detta <strong>måste</strong> anges, annars använder WordPress standardformatet.

en: Interesting links
sv: Intressanta länkar

en: Here are some interesting links for you! Enjoy your stay :)
sv: Här är några intressanta länkar för dig! Ha en trevlig vistelse :)

en: Archive
sv: Arkiv

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Sorry, we are currently updating our site - please try again later.
sv: Tyvärr, vi uppdaterar för närvarande vår webbplats - försök igen senare.

en: <span style="color: #ff33ff; font-weight: bold;">Maintenance Mode Enabled</span>
sv: <span style="color: #ff33ff; font-weight: bold;">Underhållsläge aktiverat</span>

en: Therefore it cannot be accessed directly by the general public in your frontend. (Logged in users who are able to edit this page can still see it)
sv: Därför kan det inte nås direkt av allmänheten i din frontend. (Inloggade användare som kan redigera den här sidan kan fortfarande se den)

en: This page is currently selected to be displayed as maintenance mode page. (Set in Enfold &raquo; Theme Options).
sv: Denna sida är för närvarande vald för att visas som sida för underhållsläge. (Ställ in i Enfold »Temaalternativ).

en: If you are NOT in maintenance mode, this page cannot be accessed by the general public in your frontend. Logged in users, who are able to edit this page, can see it for developping purpose.
sv: Om du INTE är i underhållsläge, kan denna sida inte nås av allmänheten i din frontend. Inloggade användare som kan redigera denna sida kan se den för utvecklingsändamål.

en: This page is selected to be displayed as maintenance mode page but is not active at the moment. (Set in Enfold &raquo; Theme Options).
sv: Denna sida är vald för att visas som sida för underhållsläge men är inte aktiv för tillfället. (Ställ in i Enfold »Temaalternativ).

en: This page is currently selected to be displayed as custom 404 page. (Set in Enfold &raquo; Theme Options).
sv: Denna sida är för närvarande vald för att visas som anpassad 404-sida. (Ställ in i Enfold »Temaalternativ).

en: This page is selected to be displayed as custom 404 page but is not active at the moment. (Set in Enfold &raquo; Theme Options).
sv: Denna sida är vald för att visas som anpassad 404-sida men är inte aktiv för tillfället. (Ställ in i Enfold »Temaalternativ).

en: This page is currently selected to be displayed as footer. (Set in Enfold &raquo; Footer).
sv: Denna sida är för närvarande vald för att visas som sidfot. (Set in Enfold »Footer).

en: This page is selected to be displayed as footer but is not active at the moment. (Set in Enfold &raquo; Footer).
sv: Denna sida är vald för att visas som sidfot men är inte aktiv för tillfället. (Set in Enfold »Footer).

en: Active Maintenance Mode Page
sv: Sidan för aktivt underhållsläge

en: Inactive Maintenance Mode Page
sv: Sidan för inaktivt underhållsläge

en: Active Custom 404 Page
sv: Aktiv anpassad 404-sida

en: Inactive Custom 404 Page
sv: Inaktiv anpassad 404-sida

en: Active Custom Footer Page
sv: Aktiv anpassad sidfot

en: Inactive Custom Footer Page
sv: Inaktiv anpassad sidfot

en: Nothing Found
sv: Inget hittades

en: Sorry, the post you are looking for is not available. Maybe you want to perform a search?
sv: Tyvärr, hittar inte det du söker. Gör en ny sökning?

en: For best search results, mind the following suggestions:
sv: För det bästa sökresultatet, prova några av dessa förslag:

en: Always double check your spelling.
sv: Dubbelkolla alltid stavningen.

en: Try similar keywords, for example: tablet instead of laptop.
sv: Prova snarlika sökord, som exempel: bowling istället för bowlingklot.

en: Try using more than one keyword.
sv: Begränsa sökresultatet genom att använda fler sökord. Exempelvis "mobil kran" istället för bara "kran".

en: User is logged in
sv: Användare inte inloggad.

en: User is logged out
sv: Användare är inloggad

en: User is Admin
sv: Är Administratör

en: User is Editor
sv: Användaren är Redaktör

en: User is Subscriber
sv: Användaren är Abonnent

en: User is Author
sv: Användaren är Författare

en: User is Contributor
sv: Användare är Medarbetare

en: Front Page
sv: Framsida

en: Single Post
sv: Enskilt inlägg

en: Enable Conditional Logic
sv: Aktivera villkorsstyrd logik

en: Add custom css class
sv: Anpassad CSS klass

en: if
sv: om

en: Page/Post ID
sv: Sid- / inläggs-ID

en: Conditional CSS Class
sv: Villkorlig CSS-klass

en: Select a page
sv: Välj en sida

en: No accessable cookies found in domain
sv: Inga åtkomliga kakor hittades i domänen

en: We need a lightbox to show the modal popup. Please enable the built in lightbox in Theme Options Tab or include your own modal window plugin.\n\nYou need to connect this plugin in JavaScript with callback wrapper functions - see avia_cookie_consent_modal_callback in file enfold\js\avia-snippet-cookieconsent.js
sv: Vi behöver en ljusruta för att visa modal popup. Aktivera den inbyggda ljusboxen i fliken Temalternativ eller inkludera ditt eget modala fönstertillägg. \ N \ nDu måste ansluta det här tillägget i JavaScript med funktioner för återuppringningsomslag - se avia_cookie_consent_modal_callback i filformat \ js \ avia-snippet-cookieconsent.js

en: I agree to the terms and conditions laid out in the [av_privacy_link]Privacy Policy[/av_privacy_link]
sv: Jag godkänner villkoren i [av_privacy_link] Sekretesspolicy [/ av_privacy_link]

en: Stores information needed by Google Analytics
sv: Lagrar information som behövs av Google Analytics

en: Usage unknown
sv: Användning okänd

en: Use and storage of Cookies has been accepted - restrictions set in other cookies
sv: Användning och lagring av kakor har accepterats - begränsningar som anges i andra kakor

en: Hide cookie message bar on following page loads and refuse cookies if not allowed - aviaPrivacyEssentialCookiesEnabled must be set
sv: Dölj cookie-meddelandefältet på följande sidladdningar och vägra cookies om det inte är tillåtet - aviaPrivacyEssentialCookiesEnabled måste ställas in

en: Allow storage of site essential cookies and other cookies and use of features if not opt out
sv: Tillåt lagring av webbplatsens viktiga kakor och andra kakor och användning av funktioner om du inte väljer bort det

en: Do not allow video embeds
sv: Tillåt inte videoinbäddningar

en: Do not allow Google Analytics
sv: Tillåt inte Google Analytics

en: Do not allow Google Webfonts
sv: Tillåt inte Google Webfonts

en: Do not allow Google Maps
sv: Tillåt inte Google Maps

en: Do not allow Google reCaptcha
sv: Tillåt inte Google reCaptcha

en: Settings are for users that must opt in for cookies and services
sv: Inställningarna är för användare som måste välja cookies och tjänster

en: Operating site internal cookie - Keeps track of your session
sv: Intern webbplats cookie - Håller koll på din session

en: Operating site internal cookie - PHP Debugger session cookie
sv: Intern cookie på webbplatsen - PHP-felsökningscookie

en: Operating site internal cookie
sv: Intern webbplats cookie

en: Shop internal cookie
sv: Handla intern kaka

en: Needed to manage different languages
sv: Behövs för att hantera olika språk

en: needed to remove cookie %s (%s)
sv: behövs för att ta bort kakan %s (%s)

en: Please enable cookie consent messages in backend to use this feature.
sv: Aktivera meddelanden om samtycke i cookien för att använda den här funktionen.

en: Check to enable permanent hiding of message bar and refuse all cookies if you do not opt in. We need 2 cookies to store this setting. Otherwise you will be prompted again when opening a new browser window or new a tab.
sv: Markera för att möjliggöra permanent döljning av meddelandefältet och vägra alla kakor om du inte väljer det. Vi behöver två kakor för att lagra den här inställningen. Annars kommer du att uppmanas igen när du öppnar ett nytt webbläsarfönster eller en ny flik.

en: Click to enable/disable essential site cookies.
sv: Klicka för att aktivera / inaktivera viktiga webbplatscookies.

en: Click to enable/disable Google Analytics tracking.
sv: Klicka för att aktivera / inaktivera Google Analytics-spårning.

en: Please enable this feature in your browser settings and reload the page.
sv: Aktivera den här funktionen i dina webbläsarinställningar och ladda sidan igen.

en: Click to enable/disable Google Webfonts.
sv: Klicka för att aktivera / inaktivera Google Webfonts.

en: Click to enable/disable Google Maps.
sv: Klicka för att aktivera / inaktivera Google Maps.

en: Click to enable/disable video embeds.
sv: Klicka för att aktivera / inaktivera videoinbäddningar.

en: Click to enable/disable Google reCaptcha.
sv: Klicka för att aktivera / inaktivera Google reCaptcha.

en: Unknown
sv: Okänd

en: Click to enable/disable %s.
sv: Klicka för att aktivera / inaktivera %s.

en: Disabled:
sv: Inaktiverad

en: Accept use of cookies
sv: Acceptera användning av kakor

en: Accept use of all cookies and services
sv: Acceptera användning av alla cookies och tjänster

en: Do not allow to use cookies
sv: Tillåt inte att använda cookies

en: Learn more about our privacy policy
sv: Läs mer om vår integritetspolicy.

en: Error: You must agree to our privacy policy to comment on this site...
sv: Fel: Du måste godkänna vår integritetspolicy för att kunna kommentera den här webbplatsen ...

en: You must acknowledge and agree to the privacy policy
sv: Du måste godkänna integritetspolicyn

en: You must acknowledge and agree to the privacy policy to register
sv: Du måste erkänna och godkänna sekretesspolicyn för att registrera dig

en: Reloading the page
sv: Ladda om sidan

en: To reflect your cookie selections we need to reload the page.
sv: För att återspegla dina cookieval måste vi ladda om sidan.

en: Cookie and Privacy Settings
sv: Cookie- och sekretessinställningar

en: Open Message Bar
sv: Meddelandefält

en: How we use cookies
sv: Hur vi använder cookies

en: These cookies are strictly necessary to provide you with services available through our website and to use some of its features.
sv: Dessa cookies är absolut nödvändiga för att förse dig med tjänster som är tillgängliga via vår webbplats och för att använda några av dess funktioner.

en: Because these cookies are strictly necessary to deliver the website, refuseing them will have impact how our site functions. You always can block or delete cookies by changing your browser settings and force blocking all cookies on this website. But this will always prompt you to accept/refuse cookies when revisiting our site.
sv: Eftersom dessa kakor är absolut nödvändiga för att leverera webbplatsen, kommer att vägra dem att påverka hur vår webbplats fungerar. Du kan alltid blockera eller ta bort cookies genom att ändra dina webbläsarinställningar och tvinga att blockera alla cookies på denna webbplats. Men detta kommer alltid att uppmana dig att acceptera / vägra cookies när du besöker vår webbplats igen.

en: We fully respect if you want to refuse cookies but to avoid asking you again and again kindly allow us to store a cookie for that. You are free to opt out any time or opt in for other cookies to get a better experience. If you refuse cookies we will remove all set cookies in our domain.
sv: Vi respekterar fullt ut om du vill vägra kakor men undvika att fråga dig om och om igen vänligen tillåt oss att lagra en kaka för det. Du kan välja bort när som helst eller välja andra kakor för att få en bättre upplevelse. Om du vägrar cookies tar vi bort alla inställda cookies i vår domän.

en: We provide you with a list of stored cookies on your computer in our domain so you can check what we stored. Due to security reasons we are not able to show or modify cookies from other domains. You can check these in your browser security settings.
sv: Vi ger dig en lista över lagrade kakor på din dator i vår domän så att du kan kontrollera vad vi har lagrat. Av säkerhetsskäl kan vi inte visa eller ändra cookies från andra domäner. Du kan kontrollera dessa i webbläsarens säkerhetsinställningar.

en: Essential Website Cookies
sv: Viktiga webbplatskakor

en: These cookies collect information that is used either in aggregate form to help us understand how our website is being used or how effective our marketing campaigns are, or to help us customize our website and application for you in order to enhance your experience.
sv: Dessa cookies samlar in information som används antingen i samlad form för att hjälpa oss förstå hur vår webbplats används eller hur effektiva våra marknadsföringskampanjer är, eller för att hjälpa oss att anpassa vår webbplats och applikation åt dig för att förbättra din upplevelse.

en: If you do not want that we track your visit to our site you can disable tracking in your browser here:
sv: Om du inte vill att vi ska spåra ditt besök på vår webbplats kan du inaktivera spårning i din webbläsare här:

en: Google Analytics Cookies
sv: Google Analytics använder cookies.

en: We also use different external services like Google Webfonts, Google Maps, and external Video providers.
sv: Vi använder också olika externa tjänster som Google Webfonts, Google Maps och externa videoleverantörer.

en: Since these providers may collect personal data like your IP address we allow you to block them here. Please be aware that this might heavily reduce the functionality and appearance of our site.
sv: Eftersom dessa leverantörer kan samla in personuppgifter som din IP-adress tillåter vi dig att blockera dem här. Tänk på att detta kraftigt kan minska funktionaliteten och utseendet på vår webbplats.

en: Changes will take effect once you reload the page.
sv: Ändringar träder i kraft när du laddar om sidan.

en: Google Webfont Settings:
sv: Google Webfont-inställningar:

en: Google Map Settings:
sv: API-inställningar för Google Map

en: Google reCaptcha Settings:
sv: Inställningar för Google reCAPTCHA

en: Vimeo and Youtube video embeds:
sv: Vimeo och Youtube video inbäddar:

en: Other external services
sv: Andra externa tjänster

en: The following cookies are also needed - You can choose if you want to allow them:
sv: Följande cookies behövs också - Du kan välja om du vill tillåta dem:

en: Other cookies
sv: Andra kakor

en: You can read about our cookies and privacy settings in detail on our Privacy Policy Page. <br><br> [av_privacy_link]
sv: Du kan läsa om våra cookies och sekretessinställningar i detalj på vår sekretesspolicy.&#10;&#10; [av_privacy_link]

en: The following cookies are currently in use. Due to browser security we are only able to show cookies of your domain.
sv: Följande cookies används för närvarande. På grund av webbläsarsäkerhet kan vi bara visa cookies från din domän.

en: For other domain cookies please check your browser settings or use a debug tool. Due to browser security we cannot access all information needed to remove a cookie so we might not be able to remove all cookies.
sv: För andra domäncookies, kontrollera dina webbläsarinställningar eller använd ett felsökningsverktyg. På grund av webbläsarsäkerhet kan vi inte komma åt all information som behövs för att ta bort en cookie så vi kanske inte kan ta bort alla cookies.

en: Stored Site Cookies
sv: Lagrade webbplatskakor

en: Link to %s
sv: Länk till %s

en:  this site
sv: på denna webbplats

en: Share on WhatsApp
sv: Dela på WhatsApp

en: Share by Mail
sv: Dela via e-post

en: Visit us on Yelp
sv: Besök oss

en: Share on
sv: Dela på

en: About
sv: Om

en: Edit the profile description here.
sv: Redigera profilbeskrivningen här.

en: Comments Disabled
sv: Kommentarer invaktiverade

en: says:
sv: säger:

en: (Edit)
sv: (Redigera)

en: %1$s at %2$s
sv: %1$s kl %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
sv: Din kommentar inväntar godkännande.

en: Pages:
sv: Sidor:

en: Sorry, no posts matched your criteria. Please try another search
sv: Tyvärr, inga inlägg matchade dina kriterier. Försök med en annan sökning

en: You might want to consider some of our suggestions to get better results:
sv: För bättre resultat, pröva dessa tips:

en: Check your spelling.
sv: Kontrollera stavning.

en: Try a similar keyword, for example: tablet instead of laptop.
sv: Försök med ett liknande sökord, till exempel glädje istället för glad.

en: You might also like
sv: Du kanske också gillar

en: Blog - Latest News
sv: Nyheter från Almedalsbyrån

en: New Search
sv: Ny sökning

en: If you are not happy with the results below please do another search
sv: Gör en ny sökning

en: The 20 latest Blog Posts
sv: De 20 senaste inläggen

en: No Blog Posts found
sv: Inget hittades

en: The 8 latest Portfolio Entries
sv: De 8 senaste Bärarna

en: Available Pages
sv: Tillgängliga sidor

en: Archives by Subject:
sv: Arkiv uppdelat på ämne:

en: Monthly
sv: Månadsvis

en: Archives by Month:
sv: Arkiv uppdelat på månad:

en: Google fonts
sv: Google-typsnitt

en: Phone
sv: Telefon

en: %d fatal error(s), %d error(s) and %d warning(s) detected parsing the  shortcodes.
sv: %d dödligt fel, %d fel och %d varning (ar) upptäcktes vid analys av kortkoderna.

en: %d slider | %d sliders
sv[0]: Bildspel
sv[1]: Sliders

en: %d slider has been successfully imported. | %d sliders have been successfully imported.
sv[0]: Reglaget %d har importerats.
sv[1]: %d skjutreglage har importerats.

en: %sWPKraken%s has a professional team of WordPress experts to offer a variety of customization jobs. We’ve partnered with them in order to provide these kinds of services to you. Get a free quote if you’re looking for someone to manage your site, build sliders and customize LayerSlider according to your needs.
sv: %s WPKraken %s har ett professionellt team av WordPress-experter som kan erbjuda en mängd olika anpassningsjobb. Vi har samarbetat med dem för att kunna tillhandahålla sådana tjänster till dig. Få en kostnadsfri offert om du letar efter någon som kan hantera din webbplats, bygga skjutreglage och anpassa LayerSlider efter dina behov.

en: %sWhat is it:%s Google Fonts offers hundreds of custom fonts and is one of the most popular web services to customize website appearance with beautiful typography.
sv: %s Vad är det: %s Google Fonts erbjuder hundratals anpassade typsnitt och är en av de mest populära webbtjänsterna för att anpassa webbplatsens utseende med vacker typografi.

en: %sWhy is it important:%s Many of our importable content in the Template Store use and rely on Google Fonts. If you disable this feature, you may not be able to add custom fonts and it might compromise the appearance of textual content in sliders. Third parties can offer the same functionality, but they are also subjected to Google’s data processing.
sv: %s Varför är det viktigt: %s Många av vårt importerbara innehåll i Mall Store använder och litar på Google-teckensnitt. Om du inaktiverar den här funktionen kanske du inte kan lägga till anpassade teckensnitt och det kan äventyra utseendet på textinnehåll i reglagen. Tredjeparter kan erbjuda samma funktionalitet, men de utsätts också för Googles databehandling.

en: %sWhy should I care:%s Google might be able to track your activity when using their services. Please review Google’s %sPrivacy Policy%s and %sGDPR Compliance%s. As an external service, you can choose to disable Google Fonts if you disagree with Google’s data processing methods.
sv: %s Varför ska jag bry mig: %s Google kan spåra din aktivitet när du använder deras tjänster. Läs Googles %s sekretesspolicy %s och %s GDPR-efterlevnad %s. Som en extern tjänst kan du välja att inaktivera Google-teckensnitt om du inte håller med Googles databehandlingsmetoder.

en: &larr; Back to Slider
sv: ← Tillbaka till reglaget

en: &larr; Options
sv: Alternativ

en: &larr; Sliders
sv: Sliders

en: &quot;Reviews&quot; tab (needs to enable reviews in advanced tab)
sv: Fliken "Recensioner" (måste aktivera recensioner på den avancerade fliken)

en: (It is recommended to only activate this if you receive spam from your contact form, since an invisible spam protection is also implemented that should filter most spam messages by robots anyways)
sv: (Det rekommenderas att du bara aktiverar detta om du får skräppost från ditt kontaktformulär, eftersom ett osynligt skräppostskydd också implementeras som ändå bör filtrera de flesta skräppostmeddelanden från robotar)

en: (Unnamed Slider)
sv: (Namnlös Slider)

en: /* You can type here any CSS code that will be loaded both on your admin and front-end pages.
sv: / * Du kan skriva här vilken CSS-kod som kommer att laddas både på din admin och front-end-sidor.

en: 2D transitions
sv: Övergångar

en: 3 Items
sv: 3 objekt

en: 3D Transition
sv: Övergång

en: 3D transitions
sv: 3D-övergångar

en: 4 Items
sv: 4 objekt

en: 5 Items
sv: 5 Varuposter

en: 200 (Thin)
sv: 200 (tunn)

en: 300 (Light)
sv: 300 (lätt)

en: 400 (Regular)
sv: 400 (vanlig)

en: 600 (Semibold)
sv: 600 (Halvfet)

en: 700 (Bold)
sv: 700 (fett)

en: 800 (Heavy)
sv: 800 (tung)

en: 900 (Black)
sv: 900 (Svart)

en: <i>number</i> or <i>min,max</i> If you specify a value greater than 1,  LayerSlider will cut your slide into tiles. You can specify here how many  columns of your transition should have. If you specify two numbers separated  with a comma, LayerSlider will use that as a range and pick a random number  between your values.
sv: <i>antal</i> eller <i>min, max</i> Om du anger ett värde större än 1, kommer LayerSlider att skära din bild i brickor. Du kan här ange hur många kolumner i din övergång som ska ha. Om du anger två nummer separerade med ett kommatecken kommer LayerSlider att använda det som ett intervall och välja ett slumpmässigt tal mellan dina värden.

en: <i>number</i> or <i>min,max</i> If you specify a value greater than 1,  LayerSlider will cut your slide into tiles. You can specify here how many  rows of your transition should have. If you specify two numbers separated  with a comma, LayerSlider will use that as a range and pick a random number  between your values.
sv: <i>antal</i> eller <i>min, max</i> Om du anger ett värde större än 1, kommer LayerSlider att skära din bild i brickor. Du kan här ange hur många rader i din övergång som ska ha. Om du anger två nummer separerade med ett kommatecken kommer LayerSlider att använda det som ett intervall och välja ett slumpmässigt tal mellan dina värden.

en: <span style="color:#D54E21 !important;">Maintenance Mode Enabled</span>
sv: <span style="color:#D54E21 !important;">Underhållsläge aktiverat</span>

en: >You have version
sv: > Du har version

en: A Play by Scroll slider will pause when this layer finished its opening transition.
sv: En skjutreglage för Play by Scroll pausar när detta lager avslutat sin öppningsövergång.

en: About LayerSlider &amp; useful resources.
sv: Om LayerSlider och användbara resurser.

en: Accessibility Icons
sv: Ikoner för tillgänglighet

en: A connection error occured last time we tried verify your keys with Google reCAPTCHA - please revalidate the keys.
sv: Ett anslutningsfel uppstod förra gången vi försökte verifiera dina nycklar med Google reCAPTCHA - bekräfta nycklarna.

en: A connection error occured last time we tried verify your key with Google Maps - please revalidate the key.
sv: Ett anslutningsfel uppstod förra gången vi försökte verifiera din nyckel med Google Maps - bekräfta nyckeln.

en: Activate LayerSlider to receive the following benefits:
sv: Aktivera LayerSlider för att få följande fördelar:

en: Activate LayerSlider to unlock premium features, slider templates and other exclusive content & services. Receive live plugin updates with 1-Click installation (including optional early access releases) and premium support. Please read our %sdocumentation%s for more information. %sGot LayerSlider with a theme?%s
sv: Aktivera LayerSlider för att låsa upp premiumfunktioner, skjutmallar och annat exklusivt innehåll och tjänster. Få live-plugin-uppdateringar med 1-klicks installation (inklusive valfria tidiga åtkomstversioner) och premiumsupport Läs vår %s dokumentation %s för mer information. %s Har du LayerSlider med ett tema? %s

en: Activate Now
sv: Aktivera nu

en: Activate installed plugin
sv: Aktivera installerat plugin

en: Activate your copy of LayerSlider for auto-updates, or ask new versions from the theme author, so you can always use the latest release with all the new features and bug fixes. %sClick here to learn more%s.
sv: Aktivera din kopia av LayerSlider för automatisk uppdatering, eller fråga nya versioner från temaförfattaren, så att du alltid kan använda den senaste versionen med alla nya funktioner och buggfixar. %s Klicka här om du vill veta mer %s.

en: Active Maintenance Page
sv: Sidan för aktivt underhåll

en: Active the plugin to receive auto updates and premium benefits
sv: Aktivera plugin för att få automatiska uppdateringar och premiumförmåner

en: Active thumbnail opacity
sv: Aktiv miniatyropacitet

en: Add New Slider
sv: Lägg till ny slider

en: Add a Number here. It will be animated. You can also add non numerical  characters. Valid examples: 24/7, 99.9$, 90&percnt;, 35k, 200mm etc
sv: Lägg till ett nummer här. Det kommer att animeras. Du kan också lägga till icke-numeriska tecken. Giltiga exempel: 24/7, 99,9 $, 90%, 35k, 200mm etc.

en: Add a Number here. It will be animated. You can also add non numerical characters. Valid examples: 24/7, 99.9$, 90&percnt;, 35k, 200mm etc
sv: Lägg till ett nummer här. Det kommer att animeras. Du kan också lägga till icke-numeriska tecken. Giltiga exempel: 24/7, 99,9 $, 90%, 35k, 200mm etc.

en: Add a custom css class for the element here. Make sure to only use allowed  characters (latin characters, underscores, dashes and numbers)
sv: Lägg till en anpassad css-klass för elementet här. Se till att endast använda tillåtna tecken (latinska tecken, understrykningar, bindestreck och siffror)

en: Add a custom css class for the element here. Make sure to only use allowed characters (latin characters, underscores, dashes and numbers)
sv: Lägg till en anpassad css-klass för elementet här. Se till att endast använda tillåtna tecken (latinska tecken, understrykningar, bindestreck och siffror)

en: Add a new slider or check out the %sTemplate Store%s to get started using LayerSlider.
sv: Lägg till en ny skjutreglage eller kolla in %s mallbutiken %s för att komma igång med LayerSlider.

en: Add another social icon
sv: Lägg till en annan social ikon

en: Add a number here. It will be animated. You can also add non numerical characters. Valid examples: 24/7, 50.45, 99.9$, 90&percnt;, 35k, 200mm etc. Leading 0 will be kept, seperated numbers will be animated individually.
sv: Lägg till ett nummer här. Det kommer att animeras. Du kan också lägga till icke-numeriska tecken. Giltiga exempel: 24/7, 50.45, 99.9 $, 90%, 35k, 200mm etc. Ledande 0 behålls, separata nummer animeras individuellt.

en: Add a page split to the template. A pagination helps the user to navigate to the previous/next page.
sv: Lägg till en siduppdelning i mallen. En paginering hjälper användaren att navigera till föregående / nästa sida.

en: Add a page split to the template. A pagination helps the user to navigate to  the previous/next page.
sv: Lägg till en siduppdelning i mallen. En paginering hjälper användaren att navigera till föregående / nästa sida.

en: Add a small animation to the image when the user first scrolls to the image  position. This is only to add some 'spice' to the site and only works in  modern browsers
sv: Lägg till en liten animation i bilden när användaren först rullar till bildpositionen. Detta är bara för att lägga till lite "krydda" på webbplatsen och fungerar bara i moderna webbläsare

en: Add font
sv: Lägg till Font

en: Additional Slide Settings
sv: Ytterligare bildinställningar

en: Add new layer
sv: Lägg till nytt lager

en: Add new slide
sv: Lägg till ny slide

en: Add self-hosted HTML 5 video
sv: Lägg till egenvärd HTML 5-video

en: Add slider
sv: Lägga till ett skjutreglage

en: Add some content to be displayed bellow the number
sv: Lägg till lite innehåll som ska visas under numret

en: Add text or code to your website without any formatting or text optimization. Can be used for HTML/CSS/Javascript
sv: Lägg till text eller kod på din webbplats utan formatering eller textoptimering. Kan användas för HTML / CSS / Javascript

en: Advanced option
sv: Avancerade Inställning

en: A fixed image layer can be shown above the slider that remains still throughout the whole slider. Can be used to display logos or watermarks.
sv: Ett fast bildlager kan visas ovanför reglaget som förblir stilla genom hela reglaget. Kan användas för att visa logotyper eller vattenstämplar.

en: After a visitor has clicked on the Unmute button the slider will assume that all later media can play with sound. Disable this option if you want to display the Unmute button on each slide separately.
sv: När en besökare har klickat på Unmute-knappen antar reglaget att alla senare media kan spela med ljud. Inaktivera det här alternativet om du vill visa Unmute-knappen på varje bild separat.

en: Align Layer ...
sv: Justera lager ...

en: Align Popup to...
sv: Justera popup för att ...

en: Align layer(s)
sv: Justera lager

en: All Borders
sv: Alla kanter

en: All Free
sv: Helt gratis

en: All Sliders
sv: Alla sliders

en: Allow fullscreen mode
sv: Tillåt helskärmsläge

en: Allow non-admin users to change plugin settings and manage your sliders
sv: Tillåt användare som inte är administratörer att ändra inställningar för plugin-program och hantera dina skjutreglage

en: Allow restarting slides on resize
sv: Tillåt omstart av bilder vid storleksändring

en: Allows the LayerSlider block for  WordPress’s new Gutenberg page editor, which makes it easy to insert sliders into your pages. Disable only if you’re experiencing issues with the editor.
sv: Tillåter LayerSlider-blocket för WordPress: s nya Gutenberg-sidredigerare, vilket gör det enkelt att infoga reglagen på dina sidor. Inaktivera endast om du har problem med redigeraren.

en: Allows the LayerSlider helper utility for the classic WordPress page editor, which makes it easy to insert sliders into your pages. Disable only if you’re experiencing issues with the editor.
sv: Tillåter LayerSlider-hjälpprogrammet för den klassiska WordPress-sidredigeraren, vilket gör det enkelt att infoga reglagen på dina sidor. Inaktivera endast om du har problem med redigeraren.

en: Allows the LayerSlider widget for Elementor, which makes it easy to insert sliders into your pages. Disable only if you’re experiencing issues with the editor.
sv: Tillåter LayerSlider-widgeten för Elementor, vilket gör det enkelt att infoga reglagen på dina sidor. Inaktivera endast om du har problem med redigeraren.

en: All pages
sv: Alla sidor

en: Alternatively, you can ask the author of your WordPress theme to take steps and make the product activation box visible again. Also %smake sure to always use an original copy of LayerSlider%s downloaded from an official source. Pirated or modified copies can suffer from the same issue.
sv: Alternativt kan du be författaren till ditt WordPress-tema att vidta åtgärder och göra rutan för produktaktivering synlig igen. %s Se också till att alltid använda en originalkopia av LayerSlider %s som laddats ner från en officiell källa. Piratkopior eller modifierade kopior kan drabbas av samma utgåva.

en: Although pre-release versions meant to work properly, they might contain unknown issues, and are not recommended for sites in production.
sv: Även om pre-release-versioner är avsedda att fungera korrekt kan de innehålla okända problem och rekommenderas inte för webbplatser i produktion.

en: And a lot more ...
sv: Och mycket mer ...

en: An error occured
sv: Ett fel uppstod

en: An error occured creating the folder for the font %s in uploads directory. We are not able to integrate the font
sv: Ett fel uppstod när mappen för teckensnittet %s skapades i uppladdningskatalogen. Vi kan inte integrera teckensnittet

en: An error occured with the font %s and we are not able to integrate the font
sv: Ett fel uppstod med teckensnittet %s och vi kan inte integrera teckensnittet

en: A network timeout problem occured. Could be caused by an invalid V3 sitekey. Please recheck the key and try again.
sv: Ett nätverksavbrottsproblem uppstod. Kan orsakas av en ogiltig V3-sitekey. Kontrollera nyckeln igen och försök igen.

en: A new group has been created from the selected items.
sv: En ny grupp har skapats från de valda objekten.

en: A new version of this importer is available. Please update to version %s to  ensure compatibility with newer export files.
sv: En ny version av den här importeraren är tillgänglig. Vänligen uppdatera till version <ph id="mtc_1" equiv-text="base64:JXM="/> för att säkerställa kompatibilitet med nyare exportfiler.

en: Animates rounded corners toward the value you specify here when the layer leaves the slider canvas.
sv: Animerar avrundade hörn mot det värde du anger här när skiktet lämnar reglaget.

en: Animate starting slide
sv: Animera startbilden

en: Animates the background toward the color you specify here when the layer leaves the slider canvas.
sv: Animerar bakgrunden mot den färg du anger här när skiktet lämnar reglaget.

en: Animates the layer height toward the value you specify here when the layer leaves the slider canvas.
sv: Animerar lagerhöjden mot det värde du anger här när lagret lämnar reglaget.

en: Animates the layer width toward the value you specify here when the layer leaves the slider canvas.
sv: Animerar lagerbredden mot det värde du anger här när lagret lämnar skjutduken.

en: Animates the text color toward the color you specify here when the layer leaves the slider canvas.
sv: Animerar textfärgen mot den färg du anger här när skiktet lämnar reglaget.

en: Announcements
sv: Meddelande

en: An update is available for LayerSlider WP!
sv: En uppdatering är tillgänglig för LayerSlider WP!

en: Appearence
sv: Utseende

en: Appearence of toggles on mouse hover
sv: Utseende av växlar på musen

en: Apply Link to header
sv: Tillämpa länk till rubrik

en: Apply a custom ID Attribute to the section, so you can apply a unique style  via CSS. This option is also helpful if you want to use anchor links to  scroll to a sections when a link is clicked
sv: Använd ett anpassat ID-attribut i avsnittet så att du kan använda en unik stil via CSS. Det här alternativet är också användbart om du vill använda ankarlänkar för att bläddra till ett avsnitt när du klickar på en länk

en: Apply a custom ID Attribute to the section, so you can apply a unique style via CSS. This option is also helpful if you want to use anchor links to scroll to a sections when a link is clicked
sv: Använd ett anpassat ID-attribut i avsnittet så att du kan använda en unik stil via CSS. Det här alternativet är också användbart om du vill använda ankarlänkar för att bläddra till ett avsnitt när du klickar på en länk

en: Apply a link to the header text?
sv: Tillämpa en länk till rubriktexten?

en: Apply  a link to the menu text?
sv: Tillämpa en länk till menytexten?

en: Apply  a link to the text?
sv: Tillämpa en länk till texten?

en: Apply and animate filters on layers. Filters include: blur, brightness, contrast, drop shadow, grayscale, hue rotate, invert, saturation and sepia.
sv: Applicera och animera filter på lager. Filter inkluderar: oskärpa, ljusstyrka, kontrast, skugga, gråskala, nyans rotera, invertera, mättnad och sepia.

en: Apply to others
sv: Ansök till andra

en: Arabic
sv: Arabiska

en: Are you sure you want to clear all groups? All your sliders will be moved and remain available on the main grid. Your groups, however, will irreversibly be removed.
    
     Do you wish to continue?
sv: Är du säker på att du vill rensa alla grupper? Alla dina skjutreglage flyttas och förblir tillgängliga i huvudnätet. Dina grupper kommer dock att tas bort oåterkalleligt.&#10;&#10; Vill du fortsätta?

en: Are you sure you want to deactivate this site?
sv: Är du säker att du vill deaktivera?

en: Are you sure you want to remove this slider?
sv: Är du säker på att du vill ta bort det här?

en: A slide alias name, which you can use in your URLs with a hash tag so LayerSlider will start with the corresponding slide when visitors arrive to the page. Example: domain.com/page/#welcome<br><br>Use only lowercase alphanumeric values. You can also use this feature to implement slide navigation with links.
sv: Ett bildaliasnamn, som du kan använda i dina webbadresser med en hash-tagg så att LayerSlider börjar med motsvarande bild när besökare kommer till sidan. Exempel: domain.com/page/#welcome&#10;&#10; Använd endast alfanumeriska gemener. Du kan också använda den här funktionen för att implementera bildnavigering med länkar.

en: Attention: The old Envato API is deprecated and will be shut down soon. In order to be able to use automated theme updates please  generate a new valid API token and enter it above. Your themeforest username and your old API key will then be removed from your installation since they are no longer required.
sv: Uppmärksamhet: Det gamla Envato API är utfasat och kommer att stängas snart. För att kunna använda automatiserade temauppdateringar, skapa en ny giltig API-token och ange den ovan. Ditt användarnamn för skog och din gamla API-nyckel tas sedan bort från din installation eftersom de inte längre behövs.

en: Attribute name
sv: Attribut namn

en: Attribute value
sv: Attributvärde

en: Audio / Video
sv: Audio/video

en: Auto-Fit
sv: A~npassa

en: Auto-Updates
sv: Auto uppdateringar

en: Auto-start slideshow
sv: Öppna presentationen

en: Automatically play media
sv: Spela automatiskt media

en: Automatically play videos
sv: Spela upp videor automatiskt

en: Available form elements are: single line Input elements, Textareas,  Checkboxes and Select-Dropdown menus.
sv: Tillgängliga formulärelement är: Inmatningselement med en rad, Textarea, kryssrutor och menyer för rullgardinsmeny.

en: A widget that displays a facebook Likebox to a facebook page of your choice
sv: En widget som visar en facebookuppsättning till en facebooksida du väljer

en: A widget to display a link to your twitter profile and rss feed
sv: En widget för att visa en länk till din twitterprofil och RSS-flöde

en: Back Gradient Color 1
sv: Lutning Färg 1

en: Back Gradient Color 2
sv: Lutning Färg 2

en: Back Gradient Direction
sv: Riktning för övertoning

en: Background Gradient Color 1
sv: Bakgrundsgradientfärg 1

en: Background Gradient Color 2
sv: Bakgrundsgradientfärg 2

en: Background Hover Color
sv: Bakgrundsfärg vid hovring

en: Background behavior
sv: Bakgrundsbeteende

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Background position
sv: Bakgrundsposition

en: Background repeat
sv: Upprepa bakgrund

en: Background size
sv: Bakgrundsstorlek

en: Back to results
sv: Tillbaka till resultaten

en: Back to the list
sv: Tillbaka till listan

en: Basic Settings
sv: Standardinställningar

en: Basic properties
sv: Grundegenskaper

en: Be careful with these options as incorrect settings might break your site.
sv: Var försiktig med dessa alternativ eftersom felaktiga inställningar kan bryta din webbplats.

en: Be careful with these options as incorrect settings might cause unexpected issues.
sv: Var försiktig med dessa alternativ eftersom felaktiga inställningar kan orsaka oväntade problem.

en: Before leaving the page
sv: Innan du lämnar sidan

en: Below each Team Member you can add Icons that link to destinations like facebook page, twitter account etc.
sv: Under varje lagmedlem kan du lägga till ikoner som länkar till destinationer som Facebook-sida, Twitter-konto etc.

en: Beta versions
sv: Beta-versioner

en: Blend Modes
sv: Blandningslägen

en: Blend mode
sv: Blandningsläge

en: Blend modes are an easy way to add eye-catching effects and is a frequently used feature in graphic and print design. With Blend Mode, you can apply texture to text or blend multiple images together in interesting ways.
sv: Blandningslägen är ett enkelt sätt att lägga till iögonfallande effekter och är en vanligt förekommande funktion inom grafisk design och tryckdesign. Med Blend Mode kan du applicera textur på text eller blanda flera bilder tillsammans på intressanta sätt.

en: Blog meta elements
sv: Bloggmetaelement

en: Border Colors
sv: Gränsfärger

en: Border on the bottom of the layer. Example: 5px solid #000
sv: Kant på botten av lagret. Exempel: 5 pixlar fast # 000

en: Border on the left side of the layer. Example: 5px solid #000
sv: Kant på vänster sida av lagret. Exempel: 5 pixlar fast # 000

en: Border on the right side of the layer. Example: 5px solid #000
sv: Gräns på höger sida av lagret. Exempel: 5 pixlar fast # 000

en: Border on the top of the layer. Example: 5px solid #000
sv: Kant på toppen av lagret. Exempel: 5 pixlar fast # 000

en: Borders between elements
sv: Gränser mellan element

en: Bottom-Left-Margin
sv: Nedre-vänster-marginal

en: Bottom-Left-Padding
sv: Nedre-vänster-vaddering

en: Bottom-Right-Margin
sv: Nederst till höger-marginal

en: Bottom-Right-Padding
sv: Nedre-Höger-vaddering

en: Bottom Margin  in px
sv: Bottenmarginal (px)

en: Bottom Padding in pixel
sv: Mellanrum Nedre i pixlar

en: Brand Icons
sv: Ikoner för varumärken

en: Browse %d Revisions
sv: Bläddra bland %d versioner

en: Bullet
sv: Punkt

en: Button text confirm link to facebook:
sv: Knapptext bekräfta länk till facebook:

en: By default all menu items of the mobile menu are visible. If you activate  this option they will be hidden and a user needs to click on the parent menu  item to display the submenus
sv: Som standard är alla menyalternativ på mobilmenyn synliga. Om du aktiverar det här alternativet kommer de att döljas och en användare måste klicka på överordnat menyalternativ för att visa undermenyerna

en: By default images got a small link to a larger image version in a lightbox. You can deactivate that link. You can also set custom links when editing the images in the gallery
sv: Som standard fick bilderna en liten länk till en större bildversion i en ljuslåda. Du kan inaktivera den länken. Du kan också ställa in anpassade länkar när du redigerar bilderna i galleriet

en: By default images link to a larger image version in a lightbox. You can deactivate that link. You can also set custom links when editing the images in the gallery
sv: Som standard länkar bilder till en större bildversion i en ljuslåda. Du kan inaktivera den länken. Du kan också ställa in anpassade länkar när du redigerar bilderna i galleriet

en: By default images link to a larger image version in a lightbox. You can  deactivate that link. You can also set custom links when editing the images  in the gallery
sv: Som standard länkar bilder till en större bildversion i en ljuslåda. Du kan inaktivera den länken. Du kan också ställa in anpassade länkar när du redigerar bilderna i galleriet

en: By default the image stretches across the full width of the screen. You can  deactivate this behavior and simply align it in the center of the slider
sv: Som standard sträcker sig bilden över hela skärmens bredd. Du kan inaktivera detta beteende och helt enkelt justera det i mitten av skjutreglaget

en: By default the slider clips the layers outside of its bounds. Enable this option to allow overflowing content.
sv: Som standard klipper skjutreglaget lagren utanför dess gränser. Aktivera det här alternativet för att tillåta överflödigt innehåll.

en: By turning this option on, all layers will trigger their Hover Transitions at the same time when you hover over the slider with your mouse cursor. It’s useful to create spectacular effects that involve multiple layer transitions and activate on hovering over the slider instead of individual layers.
sv: Genom att aktivera detta alternativ kommer alla lager att utlösa sina Hover-övergångar samtidigt när du svävar över skjutreglaget med muspekaren. Det är användbart att skapa spektakulära effekter som involverar flera lagerövergångar och aktiveras när du svävar över reglaget istället för enskilda lager.

en: By using our products and services you will be agreeing to these terms.
sv: Genom att använda våra produkter och tjänster godkänner du dessa villkor.

en: By using the Play By Scroll feature, you can interact sliders by scrolling with your mouse wheel or swiping up / down on mobile devices. Adding scroll-dependent interactive page blocks to your site has never been easier.
sv: Genom att använda Play By Scroll-funktionen kan du interagera med skjutreglagen genom att bläddra med mushjulet eller dra uppåt / nedåt på mobila enheter. Att lägga till rullningsberoende interaktiva sidblock till din webbplats har aldrig varit enklare.

en: CSS properties to control the image placement and appearance.
sv: CSS-egenskaper för att kontrollera bildens placering och utseende.

en: Calculate positions from
sv: Beräkna positioner från

en: Canvas height
sv: Kanvashöjd

en: Caption Text Font Size
sv: Bildtextens teckenstorlek

en: Carousel
sv: Karusell

en: Categories:
sv: Kategorier:

en: Certain transformation and transition options cannot be updated on the fly when the browser size or device orientation changes. By enabling this option, the slider will automatically detect such situations and will restart the itself to preserve its appearance.
sv: Vissa transformations- och övergångsalternativ kan inte uppdateras direkt när webbläsarens storlek eller enhetsorientering ändras. Genom att aktivera det här alternativet upptäcker reglaget automatiskt sådana situationer och startar om sig själv för att bevara dess utseende.

en: Change Link
sv: Ändra länk

en: Change Media
sv: Förändring media

en: Change URL hash
sv: Ändra webbadress

en: Changes the perspective of layers in the 3D space.
sv: Ändrar skiktets perspektiv i 3D-rymden.

en: Changes the perspective of layers in the 3D space. This is the default value on this slide, which parallax layers will inherit, unless you set it otherwise directly on them.
sv: Ändrar skiktets perspektiv i 3D-rymden. Detta är standardvärdet på den här bilden, vilka parallaxlager kommer att ärva, såvida du inte anger det direkt på dem.

en: Changes the perspective of this layer in the 3D space.
sv: Ändrar perspektivet för detta lager i 3D-rymden.

en: Changes will be applied on all selected layers.
sv: Ändringar kommer att tillämpas på alla valda lager.

en: Change the styling for all your cookie consent extra buttons (not accept buttons)
sv: Ändra utformningen för alla extra knappar för ditt samtycke (acceptera inte knappar)

en: Change the styling for the overlay that appears when you place your mouse  cursor above a linked image
sv: Ändra utformningen för överlägget som visas när du placerar muspekaren ovanför en länkad bild

en: Change the styling for the small bar above the main menu which can contain  social icons, a second menu and a phone number
sv: Ändra stilen för det lilla fältet ovanför huvudmenyn som kan innehålla sociala ikoner, en andra meny och ett telefonnummer

en: Chart Icons
sv: Ikoner för statistik

en: Check System Status
sv: Kontrollera systemstatus

en: Check for updates
sv: Kontrollera om det finns uppdateringar

en: Check out the %sPublish%s and %sMobile%s sections to set up scheduling, target devices, etc.
sv: Kolla in avsnitten %s Publicera %s och %s Mobil %s för att ställa in schemaläggning, målenheter etc.

en: Check out the Template Store
sv: Kolla in Mall Store

en: Check to disable 'jQuery Migrate'. It is an old backward compatibility library for jQuery that is required by some plugins. Make sure that none of your active plugins require it before disabling it!
sv: Markera för att inaktivera 'jQuery Migrate'. Det är ett gammalt bakåtkompatibilitetsbibliotek för jQuery som krävs av vissa plugins. Se till att inga av dina aktiva plugins kräver det innan du inaktiverar det!

en: Check to disable the Element
sv: Markera för att inaktivera elementet

en: Check to disable the post navigation that links to the next/previous post on single entries
sv: Markera för att inaktivera inläggsnavigeringen som länkar till nästa / föregående inlägg i enskilda poster

en: Check to enable maintenance mode and redirect all page requests to a maintenance page of your choice
sv: Markera för att aktivera underhållsläge och omdirigera alla sidförfrågningar till en valfri underhållssida

en: Check to enable the default lightbox that opens once you click a link to an  image. Uncheck only if you want to use your own modal window plugin
sv: Markera för att aktivera standardljusrutan som öppnas när du klickar på en länk till en bild. Avmarkera endast om du vill använda ditt eget modala fönstertillägg

en: Check to enable theme support for responsive images for theme lightbox. This feature starts with version 4.8.2 and not all elements support it from beginning.
sv: Markera för att aktivera temastöd för lyhörda bilder för temalampan. Denna funktion börjar med version 4.8.2 och inte alla element stöder den från början.

en: Choose:
sv: Välj

en: Choose Page or Post
sv: Välj Sida eller Skicka

en: Choose Preset
sv: Välj Förinställning

en: Choose Slider
sv: Välj bildspel

en: Choose a Popup preset
sv: Välj en popup-förinställning

en: Choose a background color for your button here
sv: Välj en färg för din knapp

en: Choose a background hover color for your button here
sv: Välj en bakgrundsfärg för din knapp här

en: Choose a demo slider to import
sv: Välj en demo-reglaget för att importera

en: Choose a file to import sliders.
sv: Välj en fil för att importera reglagen.

en: Choose a font family
sv: Välj en teckensnittsfamilj

en: Choose a layer type
sv: Välj en lagertyp

en: Choose a predefined color scheme here. You can edit the settings of the  scheme below then.
sv: Välj ett fördefinierat färgschema här. Du kan redigera inställningarna för schemat nedan.

en: Choose a role
sv: Välj en roll

en: Choose a slider:
sv: Välj ett skjutreglage:

en: Choose between web safe fonts (faster rendering) and google webkit fonts (more unqiue)
sv: Välj mellan webbsäkra teckensnitt (snabbare rendering) och google webkit-teckensnitt (mer unqiue)

en: Choose between web safe fonts (faster rendering) and google webkit fonts  (more unqiue)
sv: Välj mellan webbsäkra teckensnitt (snabbare rendering) och google webkit-teckensnitt (mer unqiue)

en: Choose between your own uploaded fonts, web safe fonts (faster rendering) and Google webkit fonts (more unique).
sv: Välj mellan dina egna uppladdade teckensnitt, webbsäkra teckensnitt (snabbare rendering) och Googles teckensnitt för webbkit (mer unika).

en: Choose from hundreds of custom fonts faces provided by Google Fonts
sv: Välj bland hundratals anpassade teckensnitt som tillhandahålls av Google Fonts

en: Choose how layers and the slide background should blend into each other. Blend modes are an easy way to add eye-catching effects and is one of the most frequently used features in graphic and print design.
sv: Välj hur lager och bildbakgrunden ska smälta in i varandra. Blandningslägen är ett enkelt sätt att lägga till iögonfallande effekter och är en av de mest använda funktionerna inom grafik och tryckdesign.

en: Choose how you want to display the menu items on desktop computers. If you choose to display the 'burger' icon on desktop computers it will also be used on tablets and mobile devices
sv: Välj hur du vill visa menyalternativen på stationära datorer. Om du väljer att visa "burger" -ikonen på stationära datorer kommer den också att användas på surfplattor och mobila enheter

en: Choose if and how you want to display your related entries. (Related entries  are based on tags. If a post does not have any tags then no related entries  will be shown)
sv: Välj om och hur du vill visa dina relaterade poster. (Relaterade poster baseras på taggar. Om ett inlägg inte har några taggar visas inga relaterade poster)

en: Choose if you want 2D or 3D parallax layers.
sv: Välj om du vill ha 2D- eller 3D-parallaxlager.

en: Choose if you want to display a modern 16:9 or classic 4:3 Video, or use a  custom ratio
sv: Välj om du vill visa en modern 16: 9 eller klassisk 4: 3-video eller använda ett anpassat förhållande

en: Choose if you want to only display the post title or title and a call to action button
sv: Välj om du bara vill visa inläggets titel eller titel och en uppmaningsknapp

en: Choose on which axes parallax layers should move.
sv: Välj på vilka axlar parallaxlager ska röra sig.

en: Choose on which axes parallax layers should move. This is the default value on this slide, which parallax layers will inherit, unless you set it otherwise directly on them.
sv: Välj på vilka axlar parallaxlager ska röra sig. Detta är standardvärdet på den här bilden, vilka parallaxlager kommer att ärva, såvida du inte anger det direkt på dem.

en: Choose slider
sv: Välj bildspel

en: Choose the archive sidebar position here. This setting will be applied to  all archive pages
sv: Välj arkivsidfältets position här. Denna inställning kommer att tillämpas på alla arkivsidor

en: Choose the behaviour of the slideshow image when scrolling up or down on the page
sv: Välj beteendet för bildspelet när du rullar uppåt eller nedåt på sidan

en: Choose the blog post sidebar position here. This setting will be applied to  single blog posts
sv: Välj sidofältets position för blogginlägget här. Denna inställning kommer att tillämpas på enstaka blogginlägg

en: Choose the blog sidebar position here. This setting will be applied to the  blog page
sv: Välj bloggs sidofältets position här. Denna inställning kommer att tillämpas på bloggsidan

en: Choose the border for your Box here
sv: Välj gränsen för din Box här

en: Choose the default page layout here. You can change the setting of each  individual page when editing that page
sv: Välj standard sidlayout här. Du kan ändra inställningen för varje enskild sida när du redigerar den sidan

en: Choose the largest possible zoom level.
sv: Välj den största möjliga zoomnivån.

en: Choose the smallest possible zoom level
sv: Välj minsta möjliga zoomnivå

en: Choose the zoom of the map on a scale from  1 (very far away) to 19 (very close)
sv: Välj zoom på kartan på en skala från 1 (mycket långt borta) till 19 (mycket nära)

en: Choose to display all markers on pageload or set the zoom level when map is loaded on a scale from 0 (very far away) to 20 (very close)
sv: Välj att visa alla markörer på sidladdning eller ställa in zoomnivån när kartan laddas på en skala från 0 (mycket långt borta) till 20 (mycket nära)

en: Choose whether the slide link should be on top or underneath your layers. The later option makes the link clickable only at empty spaces where the slide background is visible, and enables you to link both slides and layers independently from each other.
sv: Välj om bildlänken ska vara överst eller under dina lager. Det senare alternativet gör att länken bara kan klickas på tomma utrymmen där bilden är synlig och gör att du kan länka både bilder och lager oberoende av varandra.

en: Choose whether the slider should play all slide transitions over again when re-opening the Popup.
sv: Välj om reglaget ska spela upp alla bildövergångar igen när popup-fönstret öppnas igen.

en: Chose a custom height in pixels (wont be reflected in the preview above, only on your actual page)
sv: Välj en anpassad höjd i pixlar (återspeglas inte i förhandsgranskningen ovan, endast på din faktiska sida)

en: Chose a predefined header size. You can also apply a custom height to the header
sv: Välj en fördefinierad huvudstorlek. Du kan också använda en anpassad höjd i rubriken

en: Chose if and how you want to display the Title and Breadcrumb of your page. This option can be overwritten when writing/editing a page
sv: Välj om och hur du vill visa titeln och brödsmulan på din sida. Det här alternativet kan skrivas över när du skriver / redigerar en sida

en: Chose if and where to display social icons. You can define the icons at
sv: Välj om och var sociala ikoner ska visas. Du kan definiera ikonerna på

en: Chose if you want to display a border between menu items
sv: Välj om du vill visa en gräns mellan menyalternativen

en: Chose if you want to display an additional phone number or some extra info in your header
sv: Välj om du vill visa ett extra telefonnummer eller lite extra info i din rubrik

en: Chose if you want to display a secondary menu and where to display it
sv: Välj om du vill visa en sekundär meny och var du ska visa den

en: Chose which header style you want to use
sv: Välj vilken rubrikstil du vill använda

en: Circle Appearence
sv: Cirkelutseende

en: Circle Image Stlye
sv: Cirkelbild Stlye

en: Click %sAdd New%s to add your first layer.
sv: Klicka på %s Lägg till nytt %s för att lägga till ditt första lager.

en: Click here
sv: Klicka här

en: Click here for live example
sv: Klicka här för live-exempel

en: Click here to choose an other icon
sv: Klicka här för att välja en annan ikon

en: Click on the image preview to open WordPress Media Library or
sv: Klicka på bildförhandsgranskningen för att öppna WordPress Media Library eller

en: Click the button to generate and download a config file which contains the  theme settings. You can use the config file to import the theme settings on  another sever.
sv: Klicka på knappen för att skapa och ladda ner en konfigurationsfil som innehåller temainställningarna. Du kan använda konfigurationsfilen för att importera temainställningarna till en annan skärm.

en: Click the button to generate and download a file which contains the Layout Builder saved templates. You can use this file to import the templates on another sever.
sv: Klicka på knappen för att skapa och ladda ner en fil som innehåller de sparade mallarna för Layout Builder. Du kan använda den här filen för att importera mallarna till en annan skärm.

en: Click to use any page as your custom Error 404 Page
sv: Klicka för att använda vilken sida som helst som din anpassade Fel 404-sida

en: Clips (cuts off) the sides of the layer by the given amount specified in pixels or percentages. The 4 value in order: top, right, bottom and the left side of the layer.
sv: Klippar (skär av) sidans sidor med den angivna mängden som anges i pixlar eller procent. Värdet 4 i ordning: topp, höger, botten och vänster sida av lagret.

en: Clip slide transition
sv: Bildväxling

en: Close at scroll position
sv: Stäng vid rullningsläge

en: Close automatically after
sv: Stäng automatiskt efter

en: Close button custom CSS
sv: Stäng knapp anpassad CSS

en: Close by clicking away
sv: Stäng genom att klicka bort

en: Close on slider end
sv: Stäng på glidänden

en: Closes the Popup after the slider has completed a full cycle and all your slides were displayed.
sv: Stänger popupen efter att skjutreglaget har slutfört en hel cykel och alla dina bilder visas.

en: Close the Popup
sv: Stäng popup-fönstret

en: Closing duration
sv: Slutstid

en: Closing transition
sv: Avslutande övergång

en: Collapse Sidebar While Editing
sv: Dölj sidofältet under redigering

en: Coming soon,<br>stay tuned!
sv: Kommer snart,&#10; håll ögonen öppna!

en: Comments<br/>Off
sv: Kommentarer<br/> Av

en: Configure<br>post options
sv: Konfigurera&#10; postalternativ

en: Configure Popup
sv: Konfigurera popup

en: Content Appearence
sv: Innehållets utseende

en: Content is available only for registered users. Please <a href='%s'>login</a>
sv: Innehållet är endast tillgängligt för registrerade användare. Logga <a href='%s'>in</a>

en: Controls how quickly your layers revert to their original position when you move your mouse cursor outside of a parallax slider. This value is in milliseconds. 1 second = 1000 milliseconds. This is the default value on this slide, which parallax layers will inherit, unless you set it otherwise directly on them.
sv: Kontrollerar hur snabbt dina lager återgår till sin ursprungliga position när du flyttar muspekaren utanför en parallaxreglage. Detta värde är i millisekunder. 1 sekund = 1000 millisekunder. Detta är standardvärdet på den här bilden, vilka parallaxlager kommer att ärva, såvida du inte anger det direkt på dem.

en: Controls the amount of space between each character. Useful the change letter density in a line or block of text. Negative values and decimals can be used.
sv: Kontrollerar mängden utrymme mellan varje tecken. Användbar ändring av bokstavstäthet i en rad eller ett textblock. Negativa värden och decimaler kan användas.

en: Controls the speed of animating layers when you move your mouse cursor or tilt your mobile device.
sv: Styr hastigheten på animerande lager när du flyttar muspekaren eller lutar din mobila enhet.

en: Controls the speed of animating layers when you move your mouse cursor or tilt your mobile device. This is the default value on this slide, which parallax layers will inherit, unless you set it otherwise directly on them.
sv: Styr hastigheten på animerande lager när du flyttar muspekaren eller lutar din mobila enhet. Detta är standardvärdet på den här bilden, vilka parallaxlager kommer att ärva, såvida du inte anger det direkt på dem.

en: Convert Data
sv: Konvertera

en: Cookies must be in the same domain and you need to specify the name and the path (case sensitive) that is shown in the developer tools of your browser.
sv: Cookies måste finnas i samma domän och du måste ange namnet och sökvägen (skiftlägeskänslig) som visas i din webbläsares utvecklarverktyg.

en: Copy...
sv: Kopiera

en: Copy layer styles
sv: Kopiera lagerstilar

en: Count
sv: Antal

en: Cover your videos with an overlay image to have dotted or striped effects on them.
sv: Täck dina videor med en överlagringsbild för att få prickade eller randiga effekter på dem.

en: Created
sv: Skapad

en: Creates one or more social share buttons
sv: Skapar en eller flera sociala delningsknappar

en: Creates toggles or accordions
sv: Skapar växlar eller dragspel

en: Ctrl+Q to fold/unfold a block
sv: Ctrl + Q för att vika / vika ut ett block

en: Currency Icons
sv: Ikoner för valutor

en: Current Toggle Appearence
sv: Aktuell växling Utseende

en: Currently, this slider is not set up as a Popup. You can preview all the options here with the Live Preview button, but you need to select the Popup option under the %sLayout section%s to use it on your front end pages.
sv: För närvarande är den här reglaget inte inställt som popup. Du kan förhandsgranska alla alternativ här med Live Preview-knappen, men du måste välja popup-alternativ under %s Layoutavsnitt %s för att använda det på dina främre sidor.

en: Custom 2D &amp; 3D
sv: Anpassad 2D &amp; 3D

en: Custom 2D transitions
sv: Anpassade 2D-övergångar

en: Custom 3D transitions
sv: Anpassade 3D-övergångar

en: Custom Css Class
sv: Anpassad CSS klass

en: Custom Grid Border Color
sv: Anpassad kantfärg

en: Custom Hover Color
sv: Anpassad textfärg vid mus över

en: Custom Search Results Font Color
sv: Anpassade teckensnittsfärg för sökresultat

en: Custom Tooltip Border Color
sv: Anpassad kantfärg

en: Customize Revisions Preferences
sv: Anpassa ändringsinställningar

en: Custom slider CSS
sv: Anpassat bildspel

en: Custom styles
sv: Anpassade stilar

en: Cycle between values
sv: Cykla mellan värdena

en: Cyrillic
sv: Kyrillisk

en: Cyrillic Extended
sv: Kyrillisk utökad

en: Data protection and handling
sv: Dataskydd och hantering

en: Date Created
sv: Skapades den

en: Date Formt
sv: Datum Formt

en: Deactivate this site
sv: Inaktivera den här webbplatsen

en: Decide what should happen when you move your mouse cursor over the slider.
sv: Bestäm vad som ska hända när du flyttar muspekaren över skjutreglaget.

en: Default Footer Widgets & Socket Settings
sv: Standardfot widgetar och uttag inställningar

en: Default Options
sv: Standard Alternativ

en: Default content font size
sv: Förvald teckenstorlek för innehållet

en: Default with border
sv: Standard med gräns

en: Defines the Font for your body text
sv: Definierar teckensnittet för din text

en: Define the appearance of the circle here
sv: Definiera cirkelns utseende här

en: Define the appearance of the grid borders here.
sv: Definiera utseendet på rutnätets gränser här.

en: Define the appearence of the circle here
sv: Definiera cirkelns utseende här

en: Define the appearence of the content box
sv: Definiera utseendet på innehållsrutan

en: Define the appearence of the grid borders here.
sv: Definiera utseendet på rutnätets gränser här.

en: Define the gradient direction
sv: Definiera lutningsriktningen

en: Define the number of columns, depending on the amount of text you want to add.
sv: Definiera antalet kolumner, beroende på hur mycket text du vill lägga till.

en: Define the tab titles top and bottom padding (only works if no icon is displayed at the top off the tab title)
sv: Definiera flikens titlar översta och nedre stoppningen (fungerar bara om ingen ikon visas högst upp på flikens titel)

en: Delays the transition of each text nodes relative to each other. A second equals to 1000 milliseconds.
sv: Fördröjer övergången för varje textnod relativt varandra. En sekund är lika med 1000 millisekunder.

en: Delays the transition with the given amount of milliseconds before the layer enters the scene. A second equals to 1000 milliseconds.
sv: Fördröjer övergången med den angivna mängden millisekunder innan skiktet kommer in i scenen. En sekund är lika med 1000 millisekunder.

en: Description position
sv: Beskrivning position

en: Details are shown above. The importer will now try again with a different  parser...
sv: Detaljerna visas ovan. Importören kommer nu försöka igen med en alternativ metod …

en: Developer documentation
sv: Utvecklare och dokumentation

en: Diagonal Bottom Left to Top Right
sv: Diagonal nedre vänster till övre högra

en: Diagonal Top Left to Bottom Right
sv: Diagonal uppe till vänster till nedre höger

en: Directional Icons
sv: Ikoner för pekare

en: Disable advance layout builder preview in backend
sv: Inaktivera förhandsvisning av layoutbyggare i backend

en: Disable overlay
sv: Inaktivera överlägg

en: Disables hover and click events, and makes it possible to click through the layer. Can be useful if you have overlapping layers or you want to prevent hover triggered effects like showing controls and overlays in a video player.
sv: Inaktiverar sväv- och klickhändelser och gör det möjligt att klicka genom lagret. Kan vara användbart om du har överlappande lager eller om du vill förhindra svävande triggade effekter som att visa kontroller och överlägg i en videospelare.

en: Disable the post navigation
sv: Inaktivera postnavigering

en: Disabling Slider Revisions will also remove all revisions saved so far. Are you sure you want to continue?
sv: Om du inaktiverar reglageversioner tas också alla ändringar som hittills sparats bort. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Discover Add-Ons
sv: Upptäck tillägg

en: Display Captcha
sv: visa captcha

en: Display Caption
sv: Visa bildtext

en: Display Title and Caption
sv: Visa titel och bildtext

en: Display a large icon above the title
sv: Visa en stor ikon ovanför titeln

en: Display a large icon at the left side of the whole content block
sv: Visa en stor ikon till vänster om hela innehållsblocket

en: Display a large icon at the right side of the whole content block
sv: Visa en stor ikon till höger om hela innehållsblocket

en: Display and allow reviews for this product. Needs to enable reviews in advanced tab.
sv: Visa och tillåt recensioner för denna produkt. Behöver aktivera recensioner på avancerad flik.

en: Display the content of another entry
sv: Visa innehållet i en annan post

en: Distance &amp; Rotation
sv: Avstånd och rotation

en: Distance bottom
sv: Avstånd botten

en: Distance left
sv: Avstånd

en: Distance right
sv: Avstånd till höger

en: Distance specified in pixels from the bottom of the browser window.
sv: Avstånd som anges i pixlar från botten av webbläsarfönstret.

en: Distance specified in pixels from the left side of the browser window.
sv: Avstånd som anges i pixlar från vänster sida i webbläsarfönstret.

en: Distance specified in pixels from the right side of the browser window.
sv: Avstånd som anges i pixlar från höger sida av webbläsarfönstret.

en: Distance specified in pixels from the top of the browser window.
sv: Avstånd som anges i pixlar från toppen av webbläsarfönstret.

en: Distance top
sv: Avstånd

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Don't filter tags
sv: Filtrera inte taggar

en: Don't filter taxonomies
sv: Filtrera inte taxonomier

en: Do not import images
sv: Importera inte bilder

en: Dont display border
sv: Visa inramning

en: Download Package URL: A problem occured accessing your download link. Unable to perform update.
sv: URL för nedladdningspaket: Ett problem uppstod när du skulle komma åt din nedladdningslänk. Det går inte att utföra uppdateringen.

en: Do you want to activate the lightbox
sv: Vill du aktivera ljuslådan

en: Do you want to display entries within date boundaries only? Can be used e.g. to create archives.
sv: Vill du bara visa poster inom datumgränser? Kan användas t.ex. för att skapa arkiv.

en: Do you want to display the footer widgets & footer socket?
sv: Vill du visa sidfotens widgets och sidfotuttaget?

en: Do you want to display the image overlay effect that gets removed on  mouseover?
sv: Vill du visa den bildöverlagringseffekt som tas bort när musen övergår?

en: Do you want to display the image overlay effect that gets removed on mouseover?
sv: Vill du visa den bildöverlagringseffekt som tas bort när musen övergår?

en: Do you want to open the link in a new window
sv: Vill du öppna länken i ett nytt fönster

en: Do you want to open the link url in a new tab/window?
sv: Vill du öppna länkens webbadress i en ny flik / ett nytt fönster?

en: Drag sliders here to 
     remove from this folder
sv: Dra skjutreglagen här till&#10; ta bort från den här mappen

en: Drop image(s) here
sv: Släpp bilder här

en: Drop to remove from folder
sv: Släpp för att ta bort från mappen

en: Due to scheduling, this slider is no longer visible to your visitors. If you wish to reinstate this slider, just remove the schedule in %sSlider Settings -> Publish%s.
sv: På grund av schemaläggningen är den här reglaget inte längre synlig för dina besökare. Om du vill återställa reglaget, tar du bara bort schemat i %s Skjutreglage -> Publicera %s.

en: Due to scheduling, this slider is no longer visible to your visitors. If you wish to reinstate this slider, just remove the schedule in %sSlider Settings → Publish%s.
sv: På grund av schemaläggningen är den här reglaget inte längre synlig för dina besökare. Om du vill återställa reglaget tar du bara bort schemat i %s Skjutreglage → Publicera %s.

en: Duplicate slide
sv: Duplicera sida

en: Duplicate this layer
sv: Duplicera detta lager

en: Duplicate this slide
sv: Kopiera den här bilden

en: Duplicate this slider
sv: Duplicera den här reglaget

en: Dynamic content from posts
sv: Dynamiskt innehåll från inlägg

en: ENABLED
sv: AKTIVERAD

en: Each text fragment will animate from the joint whole word to the options you specify here.
sv: Varje textfragment animeras från det gemensamma hela ordet till de alternativ du anger här.

en: Edit Icon Link
sv: Redigera ikonlänk

en: Edit Slider
sv: Redigera Slider

en: Edit Table
sv: Redigera tabell

en: Editing slider:
sv: Redigeringsreglage:

en: Edit the CSS file of skins to apply modifications.
sv: Redigera CSS-filen av skinn för att tillämpa ändringar.

en: Either by solving a simply mathematical question or by Google reCaptcha, that needs to be
sv: Antingen genom att lösa en helt enkelt matematisk fråga eller av Google reCaptcha, så måste det vara

en: Either enter your Google tracking id (UA-XXXXX-X) or your full Google Analytics tracking Code here.
sv: Ange antingen ditt Google-spårnings-id (UA-XXXXX-X) eller din fullständiga Google Analytics-spårningskod här.

en: Element Title and Caption
sv: Elementets titel och bildtext

en: Element captions
sv: Bildtexter

en: Eliminates render-blocking JavaScript files, but might also delay a bit displaying sliders above the fold.
sv: Eliminerar renderingsblockerande JavaScript-filer, men kan också fördröja visning av skjutreglagen ovanför mitten.

en: Embed Slider
sv: Bädda in Slider

en: Enable Revisions
sv: Aktivera versionshantering

en: Enabled caching can drastically increase the plugin performance and spare your server from unnecessary load. LayerSlider will serve fresh, non-cached versions for admins and anyone who can manage sliders.
sv: Aktiverad caching kan drastiskt öka pluginprestandan och spara din server för onödig belastning. LayerSlider serverar färska, icke-cachade versioner för administratörer och alla som kan hantera reglagen.

en: Enable or disable external services to protect your privacy.
sv: Aktivera eller inaktivera externa tjänster för att skydda din integritet.

en: Enable this option to allow reverse transition, so you can loop back and forth seamlessly.
sv: Aktivera det här alternativet för att tillåta omvänd övergång, så att du kan slinga fram och tillbaka sömlöst.

en: Enable this option to eliminate the stop between slide changes. Visitors would no longer need to scroll at the end of slides, instead the slider will only stop at the keyframes you specify.
sv: Aktivera det här alternativet för att eliminera stoppet mellan bildbyten. Besökare behöver inte längre bläddra i slutet av bilderna, istället stannar skjutreglaget bara vid nyckelrutorna du anger.

en: Enable this option to start your slider immediately, without waiting for the Popup to complete its opening transition.
sv: Aktivera det här alternativet för att starta reglaget omedelbart utan att vänta på att popup-fönstret ska slutföra sin öppningsövergång.

en: End-User documentation
sv: Slutanvändardokumentation

en: Ending<br>Transition
sv: Slut&#10; Övergång

en: Ending Text<br>Transition
sv: Avslutande text&#10; Övergång

en: Ending Text Transition properties
sv: Avslutande egenskaper för textövergång

en: Ending Transition properties
sv: Avslutande övergångsegenskaper

en: Enter Preview
sv: Ange förhandsgranskning

en: Enter a URL to link the YourLogo image.
sv: Ange en URL för att länka din YourLogo-bild.

en: Enter a custom width. Both, px and &percnt; values are allowed
sv: Ange en anpassad bredd. Både värdena px och% är tillåtna

en: Enter a font name to add to your collection
sv: Ange ett teckensnittsnamn som du vill lägga till i din samling

en: Enter custom HTML code   or   paste a WordPress shortcode, which will appear on your front-end pages ...
sv: Ange anpassad HTML-kod eller klistra in en WordPress-kortkod som visas på dina front-end-sidor ...

en: Enter custom capability
sv: Ange anpassad kapacitet

en: Enter layer content here
sv: Ange lagerinnehåll här

en: Enter one or more reply to Email addresses (seperated by comma) for the autoresponder mail. Leave blank if not needed.
sv: Ange ett eller flera svar på e-postadresser (avgränsat med kommatecken) för autosvararens e-post. Lämna tomt om det inte behövs.

en: Enter text only content here ...
sv: Ange endast textinnehåll här ...

en: Enter the URL of the Page you want to link to
sv: Ange webbadressen till sidan du vill länka till

en: Enter the label of your button
sv: Ange etiketten på din knapp

en: Enter the link to Yelp for this button.
sv: Ange länken till Yelp för den här knappen.

en: Enter the maximum content width for your site. Pixel and % are allowed eg:  1130px, 1310px, 100%
sv: Ange den maximala innehållsbredden för din webbplats. Pixel och % a är tillåtna t.ex. 1130px, 1310px, 100%

en: Enter the price for the item here. Eg:
sv: Ange hur länge du jobbade här. Ex: 2009-nu

en: Enter your Google analytics tracking Code here. It will automatically be  added so google can track your visitors behavior.
sv: Ange din Google Analytics-spårningskod här. Det läggs automatiskt till så att Google kan spåra dina besökares beteende.

en: Enter your Google analytics tracking Code here. It will automatically be added so google can track your visitors behavior.
sv: Ange din Google Analytics-spårningskod här. Det läggs automatiskt till så att Google kan spåra dina besökares beteende.

en: Error 404 Page
sv: Error 404-sida

en: Errors occured checking on %s:
sv: Fel uppstod vid kontroll på %s:

en: Example Slider Block
sv: Exempel på reglaget

en: Expand Sidebar On Hover
sv: Expandera sidofältet på svävaren

en: Experimental
sv: Experimentella

en: Export for WordPress sites
sv: Exportera för WordPress-webbplatser

en: Extra Google fonts
sv: Extra Google-teckensnitt

en: Fades the layer. You can use values between 1 and 0 to set the layer fully opaque or transparent respectively. For example, the value 0.5 will make the layer semi-transparent.
sv: Tona ut lagret. Du kan använda värden mellan 1 och 0 för att ställa in lagret helt ogenomskinligt eller transparent. Till exempel kommer värdet 0,5 att göra lagret halvtransparent.

en: Fade the layer during the transition.
sv: Tona ut lagret under övergången.

en: Fade the text fragments during their transition.
sv: Tona ut textfragmenten under övergången.

en: Failed to create new user for %s. Their posts will be attributed to the  current user.
sv: Det gick inte att skapa en ny användare för <ph id="mtc_1" equiv-text="base64:JXM="/>. Dess inlägg kommer att tillskrivas den aktuella användaren.

en: Failed to import author %s. Their posts will be attributed to the current  user.
sv: Det gick inte att importera författaren <ph id="mtc_1" equiv-text="base64:JXM="/>. Dess inlägg kommer att tillskrivas den aktuella användaren.

en: Family
sv: Familj

en: Feel like browsing some posts instead?
sv: Nyhetsartiklar

en: File Type Icons
sv: Ikoner för filtyper

en: Filter:
sv: Filtrera:

en: First steps
sv: De första stegen

en: Fit Screen Height
sv: passagehöjd över tröskeln

en: Fit Screen Width
sv: Anpassa skärmens bredd

en: Fit into container
sv: Montera i behållaren

en: Fit to screen width
sv: Anpassa till skärmens bredd

en: Flexible Masonry: All images get the same width but are displayed with their  original height and width ratio
sv: Flexibelt murverk: Alla bilder får samma bredd men visas med sitt ursprungliga höjd- och breddförhållande

en: Followers
sv: Följare

en: Following Envato package errors occured:
sv: Följande Envato-paketfel inträffade:

en: Following errors occured:
sv: Följande fel uppstod:

en: Font
sv: Typsnitt

en: Font size
sv: Teckenstorlek

en: Font style
sv: Typsnittstil

en: For Developers: Custom Toggle ID
sv: För utvecklare: Anpassat växlings-ID

en: For Developers: Section ID
sv: För utvecklare: Avsnitt ID

en: For a faster and more reliable solution, LayerSlider WP needs to convert your data associated with the plugin. Your sliders and settings will remain still, and it only takes a click on this button.
sv: För en snabbare och mer tillförlitlig lösning måste LayerSlider WP konvertera dina data som är associerade med pluginprogrammet. Dina skjutreglage och inställningar förblir stilla, och det tar bara ett klick på den här knappen.

en: Forced animation duration
sv: Tvingad animationstid

en: Force number of cycles
sv: Tvinga antalet cykler

en: Forces this layer to act like the slide background by covering the whole slider and ignoring some transitions. Please make sure to provide your own poster image, so the slider can display it immediately on page load.
sv: Tvingar detta lager att fungera som bildens bakgrund genom att täcka hela reglaget och ignorera vissa övergångar. Se till att du tillhandahåller din egen affischbild så att skjutreglaget kan visa den omedelbart när sidan laddas.

en: Force the number of loops
sv: Tvinga antalet slingor

en: For large numbers higher values allow to slow down the animation from 0 to the given value. For smaller numbers minimum speed depends on the refresh cicle of the client screen.
sv: För stora antal tillåter högre värden att sakta ner animeringen från 0 till det angivna värdet. För mindre antal beror minsta hastighet på uppdateringscykeln på klientskärmen.

en: Form
sv: Formulär

en: Form Control Icons
sv: Ikoner för formulärkontroller

en: Form could not be submitted - an error occured. Please reload page and try again.
sv: Formuläret kunde inte skickas in - ett fel uppstod. Ladda om sidan och försök igen.

en: Frequently asked questions and online resources
sv: Vanliga frågor och resurser online

en: Front-end sliders and the slider builder interface require the PHP DOMDocument extension.
sv: Frontend-skjutreglagen och gränssnittet för skjutreglage kräver PHP DOMDocument-tillägget.

en: Front-end sliders and the slider builder interface require the PHP DOMDocument extension and will not work properly without it.
sv: Frontend-skjutreglage och skjutreglage-gränssnittet kräver PHP DOMDocument-tillägget och fungerar inte ordentligt utan det.

en: Front Gradient Color 1
sv: Främre lutningsfärg 1

en: Front Gradient Color 2
sv: Främre lutningsfärg 2

en: Front Gradient Direction
sv: Främre lutningsriktning

en: Full-transparent
sv: Fullt transparent

en: Full-width
sv: Hel bredd

en: Full-width slider settings
sv: Reglageinställningar för full bredd

en: Full Width
sv: Full bredd

en: Gallery Columns
sv: Antal bildkolumner

en: Gender Icons
sv: Ikoner för kön

en: General features
sv: Allmänna drag

en: Get the
sv: Få det

en: Getting Help
sv: Få hjälp

en: Global background color of the slider. Slides with non-transparent background will cover this one. You can use all CSS methods such as HEX or RGB(A) values.
sv: Glidarens globala bakgrundsfärg. Bilder med icke-transparent bakgrund täcker den här. Du kan använda alla CSS-metoder som HEX- eller RGB (A) -värden.

en: Global background image of the slider. Slides with non-transparent backgrounds will cover it. This image will not scale in responsive mode.
sv: Global bakgrundsbild av skjutreglaget. Bilder med icke-transparent bakgrund täcker det. Denna bild skalas inte i responsivt läge.

en: Global background image position of the slider. The first value is the horizontal position and the second value is the vertical.
sv: Global bakgrundsbildposition för skjutreglaget. Det första värdet är det horisontella läget och det andra värdet är det vertikala.

en: Global background size of the slider. You can set the size in pixels, percentages, or constants: auto | cover | contain
sv: Glidarens globala bakgrundsstorlek. Du kan ställa in storleken i pixlar, procentsatser eller konstanter: auto | täcka | innehålla

en: Google Fonts: Hundreds of beautiful fonts for the web
sv: Google-teckensnitt: Hundratals vackra teckensnitt för webben

en: Google Plus link
sv: Google Plus länk

en: Google recently changed the way their map service works. New pages which want to use Google Maps need to register an API key for their website. Older pages should  work fine without this API key. If the google map elements of this theme do not work properly you need to register a new API key.
sv: Google har nyligen ändrat hur karttjänsten fungerar. Nya sidor som vill använda Google Maps måste registrera en API-nyckel för deras hemsida. Äldre sidor ska fungera bra utan den här API-nyckeln. Om Google-kartelementen i det här temat inte fungerar korrekt måste du registrera en ny API-nyckel.

en: Greek
sv: Grekiska

en: Greek Extended
sv: Grekisk utökad

en: Groups have been removed. All sliders are now moved to the main grid where they remain available to you.
sv: Grupper har tagits bort. Alla skjutreglage flyttas nu till huvudnätet där de förblir tillgängliga för dig.

en: Guides
sv: Guider

en: HTML / Video / Audio
sv: HTML / Video / Ljud

en: Hand Icons
sv: Ikoner för händer

en: Have a peace of mind knowing that your slider edits are always safe and you can revert back unwanted changes or faulty saves at any time. Revisions serves not just as a backup solution, but a complete version control system where you can visually compare the changes you have made along the way.
sv: Ha en sinnesfrid med att veta att dina skjutreglage alltid är säkra och att du kan återställa oönskade ändringar eller felaktiga sparningar när som helst. Revisioner fungerar inte bara som en reservlösning utan också som ett komplett versionskontrollsystem där du visuellt kan jämföra de ändringar du har gjort under vägen.

en: Have a peace of mind knowing that your slider edits are always safe and you can revert back unwanted changes or faulty saves at any time. This feature serves not just as a backup solution, but a complete version control system where you can visually compare the changes you have made along the way.
sv: Ha en sinnesfrid med att veta att dina skjutreglage alltid är säkra och att du kan återställa oönskade ändringar eller felaktiga sparningar när som helst. Den här funktionen fungerar inte bara som en reservlösning utan också som ett komplett versionskontrollsystem där du visuellt kan jämföra de ändringar du har gjort under vägen.

en: Header Mobile Menu activation
sv: Header Mobile Menu-aktivering

en: Header behavior
sv: Rubrik beteende

en: Header is invisible and appears once the users scrolls down
sv: Rubriken är osynlig och visas när användarna rullar nedåt

en: Heading Size
sv: Rubrikstorlek

en: Hebrew
sv: Hebreiska

en: Here you can choose the width of your content and sidebar. First Number  indicates the content width, second number indicates sidebar width.
sv: Här kan du välja bredden på ditt innehåll och sidofält. Första siffran anger innehållsbredden, det andra numret anger sidofältets bredd.

en: Here you can select a number of different elements and change their default  styling
sv: Här kan du välja ett antal olika element och ändra deras standardformat

en: Here you can select how the masonry should behave and handle all entries and  the feature images of those entries
sv: Här kan du välja hur murverket ska bete sig och hantera alla poster och funktionsbilderna för dessa poster

en: Here you can set the background color of the tab title bar. Enter no value if you want to use the standard color.
sv: Här kan du ställa in bakgrundsfärgen på flikens titelfält. Ange inget värde om du vill använda standardfärgen.

en: Here you can set the  color of the icon. Enter no value if you want to use the standard font color.
sv: Här kan du ställa in ikonens färg. Ange inget värde om du vill använda standardteckensnittsfärgen.

en: Here you can set the text color of the tab. Enter no value if you want to use the standard font color.
sv: Här kan du ställa in textfärgen på fliken. Ange inget värde om du vill använda standardteckensnittsfärgen.

en: Here you can set the time interval between slide changes, this slide will stay visible for the time specified here. This value is in millisecs, so the value 1000 means 1 second. Please don’t use 0 or very low values.
sv: Här kan du ställa in tidsintervallet mellan bildbyten, den här bilden förblir synlig under den tid som anges här. Detta värde är i millisekunder, så värdet 1000 betyder 1 sekund. Använd inte 0 eller mycket låga värden.

en: Here you can upload your previously exported sliders. To import them to your site, you just need to choose and select the appropriate export file (files with .zip or .json extensions), then press the Import Sliders button.
sv: Här kan du ladda upp dina tidigare exporterade skjutreglage. För att importera dem till din webbplats behöver du bara välja och välja lämplig exportfil (filer med .zip- eller .json-tillägg) och sedan trycka på knappen Importera reglagen.

en: Hide Header on this page
sv: Dölj rubrik på den här sidan

en: Hide badge and string completly on every page
sv: Dölj märket och strängen fullständigt på varje sida

en: Hide layer in the editor.
sv: Dölj lager i redigeraren.

en: Hide on mobile
sv: Dölj på mobil

en: Hide over
sv: Dölj över

en: Hides the slider on mobile devices, including tablets.
sv: Döljer skjutreglaget på mobila enheter, inklusive surfplattor.

en: Hides the slider on mobile devices.
sv: Döljer skjutreglaget på mobila enheter.

en: Hides the slider over the given value of browser width in pixel.
sv: Döljer skjutreglaget över det angivna värdet av webbläsarens bredd i pixel.

en: Hides the slider under the given value of browser width in pixels.
sv: Döljer skjutreglaget under det angivna värdet av webbläsarens bredd i pixlar.

en: Hides the slider when the viewport becomes wider than the specified value.
sv: Döljer skjutreglaget när visningsområdet blir bredare än det angivna värdet.

en: Hides the slider when the viewport width goes under the specified value.
sv: Döljer skjutreglaget när visningsportens bredd går under det angivna värdet.

en: Hide this message
sv: Dölj detta meddelande

en: Hide under
sv: Dölj under

en: Highlight layer in the editor.
sv: Markera lager i redigeraren.

en: Hightlight this column by making it slightly bigger
sv: Markera den här kolumnen genom att göra den något större

en: Home page
sv: Hemsida

en: Hotspot Colors
sv: Hotspot-färger

en: Hotspot Layout
sv: Hotspot-layout

en: Hover<br>Transition
sv: Sväva&#10; Övergång

en: Hover Toggle Appearence
sv: Hover Toggle Utseende

en: Hover Transition properties
sv: Hover-övergångsegenskaper

en: Howdy! Upload your WordPress eXtended RSS (WXR) file and we&#8217;ll import  the posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags into this  site.
sv: Hej! Ladda upp din WordPress eXtended RSS (WXR)-fil så importerar vi inlägg, sidor, kommentarer, anpassade fält, kategorier och etiketter till den här webbsidan.

en: How to display the social sharing bar?
sv: Hur visar jag den sociala delningsfältet?

en: Hue-rotate
sv: Nyans-rotera

en: Icon/Image
sv: Ikon/bild

en: Icon Font Colors
sv: Textfärger

en: Icon Grid Styling
sv: Ikon Grid Styling

en: Identify possible issues &amp; display relevant debug information.
sv: Identifiera möjliga problem och visa relevant felsökningsinformation.

en: If a new user is created by WordPress, a new password will be randomly  generated and the new user&#8217;s role will be set as %s. Manually changing  the new user&#8217;s details will be necessary.
sv: Om en ny användare skapas av WordPress genereras ett nytt lösenord slumpmässigt och den nya användarens roll ställs in som %s. Manuell ändring av den nya användarens detaljer kommer att krävas.

en: If a value is left empty or set to default then it will not be changed from  the value defined in your CSS files
sv: Om ett värde lämnas tomt eller ställt in som standard ändras det inte från det värde som definierats i dina CSS-filer

en: If checked the elements in your header will always be placed at the browser  window edge, instead of matching the content width
sv: Om det är markerat kommer elementen i din rubrik alltid att placeras vid webbläsarens fönster, istället för att matcha innehållets bredd

en: If checked the header will stick to the top of your site if user scrolls  down (ignored on smartphones)
sv: Om det är markerat kommer rubriken att hålla sig högst upp på din webbplats om användaren rullar nedåt (ignoreras på smartphones)

en: If checked the small top bar above the header with social icons, secondary  menu and extra information will no longer stick to the top
sv: Om du markerar det lilla översta fältet ovanför rubriken med sociala ikoner, kommer sekundärmeny och extra information inte längre att hålla sig till toppen

en: If checked the sticky header will shrink once the user scrolls down (ignored  on smartphones + tablets)
sv: Om det är markerat krymper den klibbiga rubriken när användaren rullar nedåt (ignoreras på smartphones + surfplattor)

en: If checked this will display developer options like custom CSS classes or IDs
sv: Om markerat kommer detta att visa utvecklaralternativ som anpassade CSS-klasser eller ID

en: If checked you can enter a title with link for this element
sv: Om markerat kan du ange en titel med länk för detta element

en: If enabled a search Icon will be appended to the main menu that allows the users to perform an 'AJAX' Search
sv: Om den är aktiverad kommer en sökikon att läggas till i huvudmenyn som gör att användarna kan utföra en "AJAX" -sökning

en: If enabled a search Icon will be appended to the main menu that allows the  users to perform an 'AJAX' Search
sv: Om den är aktiverad kommer en sökikon att läggas till i huvudmenyn som gör att användarna kan utföra en "AJAX" -sökning

en: If enabled the size of your website will adapt and change the layout to fit  smaller screens, like tablets or mobile phones
sv: Om det är aktiverat kommer din webbplats att anpassas och ändra layouten så att den passar mindre skärmar, som surfplattor eller mobiltelefoner

en: If so, please consider recommending it to your friends on your favorite  social network!
sv: Om så är fallet, överväga att rekommendera det till dina vänner på ditt sociala favoritnätverk!

en: If so, please consider recommending it to your friends on your favorite social network!
sv: Om så är fallet, överväga att rekommendera det till dina vänner på ditt sociala favoritnätverk!

en: If the window width exceeds the maximum content width, where do you want to  place your content
sv: Om fönsterbredden överstiger den maximala innehållsbredden, var vill du placera ditt innehåll?

en: If you are new to wordpress or have problems creating posts or pages that look like the Theme Demo you can import dummy posts and pages here that will definitely help to understand how those tasks are done.
sv: Om du är ny på wordpress eller har problem med att skapa inlägg eller sidor som ser ut som temademo kan du importera dummyinlägg och sidor här som definitivt hjälper till att förstå hur dessa uppgifter görs.

en: If you don’t want to use this layer, but you want to keep it, you can hide it with this switch.
sv: Om du inte vill använda detta lager men vill behålla det kan du dölja det med den här omkopplaren.

en: If you don’t want to use this slide in your front-page, but you want to keep it, you can hide it with this switch.
sv: Om du inte vill använda den här bilden på din förstasida men vill behålla den kan du dölja den med den här omkopplaren.

en: If you ever edit the restrictions of your personal token please re-vailidate it again to test if it works properly
sv: Om du någonsin redigerar begränsningarna för din personliga token, vailidera den igen för att testa om den fungerar som den ska

en: If you experience any issue or need further information, please read our %sactivation guide%s.
sv: Om du har problem eller behöver ytterligare information läs vår %s aktiveringsguide %s.

en: If you put it inside a color section or column it will only take up the  available space
sv: För satsytans bredd placeras blocket inuti en avdelning eller kolumn

en: If you want rounded corners, you can set here its radius in pixels. Example: 5px
sv: Om du vill ha rundade hörn kan du här ställa in dess radie i pixlar. Exempel: 5px

en: If you want rounded corners, you can set its radius here. You can use both pixel and percentage values. Example: 5px
sv: Om du vill ha rundade hörn kan du ställa in dess radie här. Du kan använda både pixel- och procentvärden. Exempel: 5px

en: If you want rounded corners, you can set its radius here in pixels. Example: 5px
sv: Om du vill ha rundade hörn kan du ställa in dess radie här i pixlar. Exempel: 5px

en: If you want to change the default behaviour you can display a selectbox by adding to functions.php:
sv: Om du vill ändra standardbeteendet kan du visa en markeringsruta genom att lägga till funktioner.php:

en: If you want to link the whole slide, enter the URL of your link here.
sv: Om du vill länka hela bilden, ange webbadressen till din länk här.

en: If you want to link the whole slide, type the URL here. You can choose a WordPress page/post/attachment or use one of the pre-defined options from the dropdown list when you click into this field. You can also type a hash mark followed by a number to link this layer to another slide. Example: #3 - this will switch to the third slide.
sv: Om du vill länka hela bilden, skriv in webbadressen här. Du kan välja en WordPress-sida / ett inlägg / en bilaga eller använda ett av de fördefinierade alternativen i listrutan när du klickar in i det här fältet. Du kan också skriva ett hashmärke följt av ett nummer för att länka detta lager till en annan bild. Exempel: # 3 - detta växlar till den tredje bilden.

en: If you want to link your layer, type the URL here. You can choose a WordPress page/post/attachment or use one of the pre-defined options from the dropdown list when you click into this field. You can also type a hash mark followed by a number to link this layer to another slide. Example: #3 - this will switch to the third slide.
sv: Om du vill länka ditt lager, skriv in webbadressen här. Du kan välja en WordPress-sida / ett inlägg / en bilaga eller använda ett av de fördefinierade alternativen i listrutan när du klickar in i det här fältet. Du kan också skriva ett hashmärke följt av ett nummer för att länka detta lager till en annan bild. Exempel: # 3 - detta växlar till den tredje bilden.

en: If you want to set style settings other than above, you can use here any CSS codes. Please make sure to write valid markup.
sv: Om du vill ställa in andra stilinställningar än ovan kan du använda alla CSS-koder här. Var noga med att skriva giltig markering.

en: If you want to set style settings other then above, you can use here any CSS codes. Please make sure to write valid markup.
sv: Om du vill ställa in andra stilinställningar än ovan kan du använda alla CSS-koder här. Var noga med att skriva giltig markering.

en: Image Link Settings
sv: Inställningar för bildlänk

en: Image Settings
sv: Bildinställningar

en: Image Title and Caption
sv: Bildtitel och bildtext

en: Image overlay
sv: Bildöverlagring

en: Image overlay effect
sv: Bildöverläggningseffekt

en: Image preload
sv: Förladdning av Bild

en: Image size
sv: Bildstorlek

en: Import / Export
sv: Importera/exportera

en: Import/Export
sv: Importera/Exportera

en: Import: Restaurant One Page Demo
sv: Import: Demo på en sida

en: Import Settings from your Parent Theme
sv: Importera inställningar från ditt överordnade tema

en: Import Sliders
sv: Importera skjutreglage

en: Import demo files
sv: Importera demofiler

en: Importing larger sliders could be problematic in some cases. This option is needed to upload large files. We recommend to set it to at least 16MB or higher. Please contact your host and ask them to change this PHP setting on your web server accordingly.
sv: Att importera större skjutreglage kan i vissa fall vara problematiskt. Det här alternativet behövs för att ladda upp stora filer. Vi rekommenderar att du ställer in den på minst 16 MB eller högre. Kontakta din värd och be dem ändra denna PHP-inställning på din webbserver i enlighet med detta.

en: Import sample sliders
sv: Importera exempelreglage

en: In Multiple Selection Mode you can override specific options on all selected layers. Each option field has been reset, only the options you change will be updated on the selected layers. This feature is currently in beta phase, use it cautiously.
sv: I läget för flera val kan du åsidosätta specifika alternativ på alla valda lager. Varje alternativfält har återställts, endast de alternativ du ändrar kommer att uppdateras i de valda lagren. Den här funktionen är för närvarande i beta-fas, använd den försiktigt.

en: Inactive thumbnail opacity
sv: Inaktiv miniatyr opacitet

en: In case you’ve received LayerSlider with a theme, you will need a license key, which is payable. Product activation is optional, it’s for additional features only. For more information, read %sour documentation%s.
sv: Om du har fått LayerSlider med ett tema behöver du en licensnyckel som ska betalas. Produktaktivering är valfritt, det är endast för ytterligare funktioner. Mer information finns i %s vår dokumentation %s.

en: Increase or decrease the amount of layer movement when moving your mouse cursor or tilting on a mobile device. This is the default value on this slide, which parallax layers will inherit, unless you set it otherwise directly on them.
sv: Öka eller minska mängden lagerrörelse när du flyttar muspekaren eller lutar på en mobil enhet. Detta är standardvärdet på den här bilden, vilka parallaxlager kommer att ärva, såvida du inte anger det direkt på dem.

en: Increase or decrease the amount of layer rotation in the 3D space when moving your mouse cursor or tilting on a mobile device. This is the default value on this slide, which parallax layers will inherit, unless you set it otherwise directly on them.
sv: Öka eller minska mängden lagerrotation i 3D-utrymmet när du flyttar muspekaren eller lutar på en mobil enhet. Detta är standardvärdet på den här bilden, vilka parallaxlager kommer att ärva, såvida du inte anger det direkt på dem.

en: Increase or decrease the size of the slide background image in the Ken Burns effect. The default value is 1, the value 2 will double the image, while 0.5 results half the size. Negative values will flip the image.
sv: Öka eller minska storleken på bildens bakgrundsbild i Ken Burns-effekten. Standardvärdet är 1, värdet 2 fördubblar bilden medan 0,5 ger hälften av storleken. Negativa värden vänder bilden.

en: Inherit from Slide Options
sv: Ärva från bildalternativ

en: Inherit from theme
sv: Ärva från tema

en: Initial (Language default)
sv: Initial (språkinställning)

en: Initial fade duration
sv: Initial blekningstid

en: Insert Icon
sv: Lägg till Ikon

en: Insert a LayerSlider slider or popup to your pages and posts.
sv: Sätt in en LayerSlider-skjutreglage eller popup på dina sidor och inlägg.

en: Insert a video poster image from your WordPress Media Library or
sv: Infoga en videoaffischbild från ditt WordPress-mediebibliotek eller

en: Insert sliders with the LayerSlider Widget
sv: Sätt in skjutreglagen med LayerSlider-widgeten

en: Install now
sv: Installera nu

en: Instead of freezing the slider until visitors start scrolling, the slider will automatically start playback and will only pause at the first keyframe.
sv: Istället för att frysa skjutreglaget tills besökarna börjar rulla, kommer skjutreglaget att starta automatiskt och kommer bara att pausa vid första tangentbilden.

en: Interactive guides coming soon!
sv: Interaktiva guider kommer snart!

en: Interactive step-by-step tutorial guides will shortly arrive to help you get started using LayerSlider.
sv: Interaktiva steg-för-steg-handledning kommer snart att hjälpa dig att komma igång med LayerSlider.

en: Interpreted as:
sv: Tolkad som:

en: Italic
sv: Kursiv

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from importing your selected slider. Please check LayerSlider -> Options -> System Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Retrying the import might also help.
sv: Det verkar som om det finns ett serverproblem som hindrade LayerSlider från att importera det valda skjutreglaget. Kontrollera LayerSlider -> Alternativ -> Systemstatus för potentiella fel, försök tillfälligt inaktivera teman / plugins för att utesluta inkompatibilitetsproblem eller kontakta din webbhotell för att lösa serverkonfigurationsproblem. Försök igen med importen kan också hjälpa.

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from importing your selected slider. Please check LayerSlider → Options → System Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Retrying the import might also help.
sv: Det verkar som om det finns ett serverproblem som hindrade LayerSlider från att importera det valda skjutreglaget. Kontrollera LayerSlider → Alternativ → Systemstatus för potentiella fel, försök att tillfälligt inaktivera teman / plugins för att utesluta inkompatibilitetsproblem eller kontakta din värdleverantör för att lösa serverkonfigurationsproblem. Försök igen med importen kan också hjälpa.

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from performing product activation. Please check LayerSlider -> Options -> System Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Your HTTP server thrown the following error: 
    
     %s
sv: Det verkar som om det finns ett serverproblem som hindrade LayerSlider från att utföra produktaktivering. Kontrollera LayerSlider -> Alternativ -> Systemstatus för potentiella fel, försök tillfälligt inaktivera teman / plugins för att utesluta inkompatibilitetsproblem eller kontakta din webbhotell för att lösa serverkonfigurationsproblem. Din HTTP-server kastade följande fel:&#10;&#10; %s

en: It seems there is a server issue that prevented LayerSlider from saving your work. Please check LayerSlider -> Options -> System Status for potential errors, try to temporarily disable themes/plugins to rule out incompatibility issues or contact your hosting provider to resolve server configuration problems. Your HTTP server thrown the following error: 
    
     %s
sv: Det verkar som om det finns ett serverproblem som hindrade LayerSlider från att spara ditt arbete. Kontrollera LayerSlider -> Alternativ -> Systemstatus för potentiella fel, försök tillfälligt inaktivera teman / plugins för att utesluta inkompatibilitetsproblem eller kontakta din webbhotell för att lösa serverkonfigurationsproblem. Din HTTP-server kastade följande fel:&#10;&#10; %s

en: Just want to do some quick CSS changes? Enter them here, they will be  applied to the theme. If you need to change major portions of the theme  please use the custom.css file
sv: Vill du bara göra några snabba CSS-ändringar? Ange dem här, de kommer att tillämpas på temat. Om du behöver ändra större delar av temat, använd filen custom.css

en: Kannada
sv: Kanaresiska

en: Keep this layer visible:
sv: Håll detta lager synligt:

en: Ken Burns Effect
sv: Ken Burns-effekt

en: Key
sv: Nyckel

en: Keyboard navigation
sv: Tangentbordnavigering

en: Landing Page
sv: Landningssida

en: Language
sv: Språk

en: Last Modified
sv: Senast ändrad

en: Latin Extended
sv: Latin utökad

en: LayerSlider Action: %s
sv: LayerSlider-åtgärd: %s

en: LayerSlider News
sv: LayerSlider Nyheter

en: LayerSlider Newsletter from Kreatura
sv: LayerSlider Nyhetsbrev från Kreatura

en: LayerSlider and its external dependencies require PHP 5.3.0 or newer. Please contact with your web server hosting provider to resolve this issue, as it will likely prevent LayerSlider from functioning properly. %sThis issue could result a blank page in slider builder.%s Check %sSystem Status%s for more information and comprehensive test about your server environment.
sv: LayerSlider och dess externa beroenden kräver PHP 5.3.0 eller senare. Kontakta din leverantör av webbserver för att lösa problemet, eftersom det sannolikt kommer att förhindra att LayerSlider fungerar korrekt. %s Det här problemet kan leda till en tom sida i reglaget. %s Kontrollera %s Systemstatus %s för mer information och ett omfattande test om din servermiljö.

en: LayerSlider and its external dependencies require PHP’s DOM extension. Please contact with your server hosting provider to resolve this issue as it will likely prevent LayerSlider from functioning properly. %sThis issue could result a blank page in slider builder.%s Check %sSystem Status%s for more information and comprehensive test about your server environment.
sv: LayerSlider och dess externa beroenden kräver PHP: s DOM-tillägg. Kontakta din serverhotellleverantör för att lösa problemet eftersom det sannolikt kommer att förhindra att LayerSlider fungerar korrekt. %s Det här problemet kan leda till en tom sida i reglaget. %s Kontrollera %s Systemstatus %s för mer information och ett omfattande test om din servermiljö.

en: LayerSlider couldn’t download your selected slider. Please check LayerSlider -> Options -> System Status for potential issues. The WP Remote functions may be unavailable or your web hosting provider has to allow external connections to our domain.
sv: LayerSlider kunde inte ladda ner den valda reglaget. Kontrollera LayerSlider -> Alternativ -> Systemstatus för potentiella problem. WP Remote-funktioner kan vara otillgängliga eller din webbhotellleverantör måste tillåta externa anslutningar till vår domän.

en: LayerSlider couldn’t save the downloaded slider on your server. Please check LayerSlider -> Options -> System Status for potential issues. The most common reason for this issue is the lack of write permission on the /wp-content/uploads/ directory.
sv: LayerSlider kunde inte spara den nedladdade reglaget på din server. Kontrollera LayerSlider -> Alternativ -> Systemstatus för potentiella problem. Den vanligaste orsaken till detta är bristen på skrivbehörighet i katalogen / wp-content / uploads /.

en: LayerSlider encountered a problem while it tried to show your slider.
sv: LayerSlider stötte på ett problem medan den försökte visa din skjutreglage.

en: LayerSlider language:
sv: LayerSlider språk:

en: LayerSlider product activation was canceled on this site
sv: LayerSlider-produktaktivering avbröts på den här webbplatsen

en: LayerSlider requires PHP 5.3.0 or newer. Please contact your host and ask them to upgrade PHP on your web server. Alternatively, they often offer a customer dashboard for their services, which might also provide an option to choose your preferred PHP version.
sv: LayerSlider kräver PHP 5.3.0 eller senare. Kontakta din värd och be dem att uppgradera PHP på din webbserver. Alternativt erbjuder de ofta en kundinstrumentpanel för sina tjänster, vilket också kan ge ett alternativ att välja din föredragna PHP-version.

en: LayerSlider sliders
sv: LayerSlider-skjutreglage

en: LayerSlider uses the uploads directory for image uploads, exporting/importing sliders, etc. Make sure that your /wp-content/uploads/ directory exists and has write permission.
sv: LayerSlider använder uppladdningskatalogen för bilduppladdningar, exporterar / importerar skjutreglage etc. Se till att ditt / wp-innehåll / uppladdningar / katalog finns och har skrivbehörighet.

en: LayerSlider was previously activated on this site to receive live plugin updates, exclusive features, and premium templates in the Template Store. However, it seems that your LayerSlider product activation is no longer valid and these benefits are unavailable until you re-activate your license.
sv: LayerSlider aktiverades tidigare på den här webbplatsen för att få live-plugin-uppdateringar, exklusiva funktioner och premiummallar i mallbutiken. Det verkar dock som om din LayerSlider-produktaktivering inte längre är giltig och dessa fördelar är inte tillgängliga förrän du återaktiverar din licens.

en: LayerSlider was unable to create the directory for the Image Editor module. Please verify that your uploads folder is writable. See the %sCodex%s for more information.
sv: LayerSlider kunde inte skapa katalogen för Image Editor-modulen. Kontrollera att din uppladdningsmapp är skrivbar. Mer information finns i %s Codex %s.

en: LayerSlider was unable to display the product activation screen due to an unexpected issue. Your active WordPress theme likely interferes and proactively tries to hide the  product activation box.
sv: LayerSlider kunde inte visa produktaktiveringsskärmen på grund av ett oväntat problem. Ditt aktiva WordPress-tema stör sannolikt och försöker proaktivt dölja rutan för produktaktivering.

en: LayerSlider was unable to download the Image Editor module. Please check %sLayerSlider → Options → System Status%s for potential issues. The WP Remote functions may be unavailable or your web hosting provider has to allow external connections to our domain.
sv: LayerSlider kunde inte ladda ner Image Editor-modulen. Kontrollera %s LayerSlider → Alternativ → Systemstatus %s för potentiella problem. WP Remote-funktioner kan vara otillgängliga eller din webbhotellleverantör måste tillåta externa anslutningar till vår domän.

en: LayerSlider was unable to uncompress the Image Editor module. Please check %sLayerSlider → Options → System Status%s for potential issues. The WP Remote functions may be unavailable or your web hosting provider has to allow external connections to our domain.
sv: LayerSlider kunde inte packa upp bildredigeringsmodulen. Kontrollera %s LayerSlider → Alternativ → Systemstatus %s för potentiella problem. WP Remote-funktioner kan vara otillgängliga eller din webbhotellleverantör måste tillåta externa anslutningar till vår domän.

en: Layer editor
sv: Lagerredigerare

en: Layer media
sv: Skiktmedia

en: Layer options
sv: Lageralternativ

en: Layer resize
sv: Storlek på lager

en: Layers container
sv: Lagerbehållare

en: Layers require an opening transition in order to become visible during the slideshow. Enable either <mark>Opening Transition</mark> or <mark>Opening Text Transition</mark> to make this layer visible again.
sv: Lager kräver en öppningsövergång för att bli synliga under bildspelet. Aktivera antingen<mark> Öppningsövergång</mark> eller<mark> Öppningstextövergång</mark> för att göra detta lager synligt igen.

en: Layout & Positions
sv: Layout och positioner

en: Layout Settings
sv: Layout inställningar

en: Lazy load images
sv: Lazy load bilder

en: Leave duration
sv: Lämna varaktighet

en: Letter spacing
sv: Bokstavsavstånd

en: Let’s Get Started
sv: Kom igång

en: License activation is required in order to receive updates and premium support for LayerSlider. %sPurchase a license%s or %sread the documentation%s to learn more. %sGot LayerSlider in a theme?%s
sv: Licensaktivering krävs för att få uppdateringar och premiumsupport för LayerSlider. %s Köp en licens %s eller %s läs dokumentationen %s om du vill veta mer. %s Har du LayerSlider i ett tema? %s

en: License activation is required in order to receive updates for LayerSlider. %sPurchase a license%s or %sread the documentation%s to learn more. %sGot LayerSlider in a theme?%s
sv: Licensaktivering krävs för att få uppdateringar för LayerSlider. %s Köp en licens %s eller %s läs dokumentationen %s om du vill veta mer. %s Har du LayerSlider i ett tema? %s

en: License activation is required to receive updates. Please read our %sonline documentation%s to learn more.
sv: Licensaktivering krävs för att ta emot uppdateringar. Läs vår %s online-dokumentation %s om du vill veta mer.

en: Lightbox linking deactivated
sv: Ljusboxlänkning avaktiverad

en: Lightbox linking deactivated. (Custom links will still be used)
sv: Ljusboxlänkning avaktiverad. (Anpassade länkar kommer fortfarande att användas)

en: Limit the total number of revisions per slider to %s.
sv: Begränsa det totala antalet revisioner per skjutreglage till %s.

en: Line-height
sv: 行高

en: Line Trough
sv: Tråg

en: Line through
sv: Linje genomstruken

en: Link & Attributes
sv: Länk & attribut

en: LinkedIn link
sv: LinkedIn länk

en: Linkedin link
sv: Linkedin-länk

en: Linkedin link
sv: Linkedin länk

en: Linked to: Post URL from Dynamic content
sv: Länkad till: Lägg upp URL från dynamiskt innehåll

en: Linked to WP Attachment: %s
sv: Länkat till WP-bilaga: %s

en: Linked to WP Page: %s
sv: Länkad till WP-sida: %s

en: Linked to WP Post: %s
sv: Länkad till WP Post: %s

en: Linking
sv: Länkning

en: Linking, Ken Burns, Parallax
sv: Länkning, Ken Burns, Parallax

en: Link target
sv: Länkmål

en: Link to facebook
sv: Länk till Facebook

en: List List Styling
sv: Listlista Styling

en: List View
sv: Listvy

en: List of your chosen fonts separated with a comma. Please use apostrophes if your font names contains white spaces. Example: Helvetica, Arial, sans-serif
sv: Lista över dina valda teckensnitt separerade med ett komma. Använd apostrofer om dina teckensnittsnamn innehåller vita blanksteg. Exempel: Helvetica, Arial, sans-serif

en: Load google fonts in footer
sv: Ladda google-teckensnitt i sidfoten

en: Loading jQuery in your footer will speed up site rendering but may cause problems with plugins. Only use if you know what you are doing ;)
sv: Att ladda jQuery i sidfoten kommer att påskynda renderingen av webbplatser men kan orsaka problem med plugins. Använd bara om du vet vad du gör;)

en: Loading sliders ...
sv: Laddar skjutreglage ...

en: Load only on admin interface
sv: Ladda endast på administratörsgränssnittet

en: Logo Dimension: 340px * 156px (if your logo is larger you might need to  change the Header size in your
sv: Logotypmått: 340px * 156px (om din logotyp är större kan du behöva ändra rubrikstorleken i din

en: Logo Image Size
sv: Logga bild

en: Looking for the importable demo content? Check out the %sTemplate Store%s.
sv: Letar du efter det importerbara demo-innehållet? Kolla in %s mallbutiken %s.

en: Loop / Middle Transition properties
sv: Loop / Middle Transition egenskaper

en: Looping
sv: loopning

en: Loop or Middle<br>Transition
sv: Loop eller Middle&#10; Övergång

en: Loop or Middle Transition properties
sv: Loop eller Middle Transition egenskaper

en: Loops
sv: Slingor

en: Make new slide transitions easily with this drag &amp; drop editor.
sv: Gör nya bildövergångar enkelt med denna drag &amp; drop-redigerare.

en: Make sure to delete any fonts that you are not using, to keep the loading  time for your visitors low
sv: Se till att ta bort alla teckensnitt som du inte använder för att hålla laddningstiden för dina besökare låg

en: Malayalam
sv: malayalam

en: Many of our importable content in the Template Store use and rely on Google Fonts. If you disable this feature, you may not be able to add custom fonts and it might compromise the appearance of textual content in sliders. 
    
     Are you sure you want to disable Google Fonts?
sv: Många av vårt importerbara innehåll i Mall Store använder och förlitar sig på Google-typsnitt. Om du inaktiverar den här funktionen kanske du inte kan lägga till anpassade teckensnitt och det kan äventyra utseendet på textinnehåll i reglagen.&#10;&#10; Är du säker på att du vill inaktivera Google-typsnitt?

en: Map dragging on mobile
sv: Kartdragning på mobil

en: Maps were disabled by the visitor on this site.
sv: Kartor inaktiverades av besökaren på den här webbplatsen.

en: Masonry Content
sv: Collagets innehåll

en: Maximum responsive ratio
sv: Maximal responsnivå

en: Meanwhile lets just say that we are proud %s contributed a whooping %s  entries.
sv: Under tiden kan vi bara säga att vi är stolta %s bidrog med en kikande %s poster.

en: Meanwhile lets just say that we are proud %s contributed a whooping %s entries.
sv: Under tiden kan vi bara säga att vi är stolta %s bidrog med en kikande %s poster.

en: Medical Icons
sv: Ikoner för sjukvård

en: Method 1: Shortcode
sv: Metod 1: Kortkod

en: Method 2: Gutenberg
sv: Metod 2: Gutenberg

en: Method 3: Widget
sv: Metod 3: Widget

en: Method 4: Page Builders
sv: Metod 4: Sidbyggare

en: Method 5: PHP Function
sv: Metod 5: PHP-funktion

en: Min. font size
sv: Minsta teckenstorlek

en: Min. mobile font size
sv: Textstorlek på mobil

en: Mobile Menu
sv: Mobilmeny

en: Modified
sv: Ändrad

en: Modifying a skin with invalid code can break your sliders’ appearance. Changes cannot be reverted after saving.
sv: Att ändra en hud med ogiltig kod kan bryta ut skjutreglagen. Ändringarna kan inte återställas efter att de har sparats.

en: More Information
sv: Mer information

en: More effects are coming soon
sv: Fler effekter kommer snart

en: Move Element
sv: Element

en: Move Section
sv: Flytta sektion

en: Move duration
sv: Varaktighet

en: Moves all sliders out of this group, then deletes it. All of your sliders will remain available on the main grid.
sv: Flyttar alla skjutreglagen ur gruppen och tar sedan bort den. Alla dina skjutreglage förblir tillgängliga i huvudnätet.

en: Moves the layer horizontally by the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the width of this layer.
sv: Flyttar lagret horisontellt med det angivna antalet pixlar. Använd negativa värden i motsatt riktning. Procentvärden är relativt bredden på detta lager.

en: Moves the layer vertically by the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the width of this layer.
sv: Flyttar lagret vertikalt med det angivna antalet pixlar. Använd negativa värden i motsatt riktning. Procentvärden är relativt bredden på detta lager.

en: Move the slider by
sv: Flytta skjutreglaget förbi

en: Multi Author Blog (displays Gravatar of the article author beside the entry  and feature images above)
sv: Multi Author Blog (visar Gravatar för artikelförfattaren bredvid inträdes- och funktionsbilderna ovan)

en: Multiple Selection Mode
sv: markering av flera

en: Myanmar
sv: Burma

en: NEW
sv: NYHET

en: Name or describe your image layer, so search engines and VoiceOver softwares can properly identify it.
sv: Namnge eller beskriv ditt bildlager så att sökmotorer och VoiceOver-program kan identifiera det korrekt.

en: Name your new slider
sv: Namnge din nya skjutreglage

en: Navigation buttons on hover
sv: Navigeringsknappar på svävaren

en: Need help? Try these:
sv: Behövs hjälp? Pröva dessa:

en: New releases contain new features, bug fixes and various improvements across the entire plugin.
sv: Nya utgåvor innehåller nya funktioner, buggfixar och olika förbättringar över hela plugin-programmet.

en: No, open the images in a new browser window/tab
sv: Nej, öppna bilderna i ett nytt webbläsarfönster / flik

en: No, open the images in the browser window
sv: Nej, öppna bilderna i webbläsarfönstret

en: No Link for this header
sv: Ingen länk för den här rubriken

en: No box arround content
sv: Inget låda runt innehåll

en: No option to view additional entries
sv: Inget alternativ för att visa ytterligare poster

en: No sliders found.
sv: Inga bildspelsbilder hittades

en: No sliders found with the current filters set. %sClick here%s to reset filters.
sv: Inga reglage hittades med det aktuella filtret. %s Klicka här %s för att återställa filter.

en: No sliders were found to export.
sv: Inga reglage hittades att exportera.

en: No sliders were selected.
sv: Inga reglage valdes.

en: No sliders were selected to export.
sv: Inga reglage valdes för att exportera.

en: No sliders were selected to remove.
sv: Inga reglage valdes att ta bort.

en: Not Activated
sv: Inte aktiverad

en: Nothing to see here. <br> We popped out. ;)
sv: Inget att se här.&#10; Vi dök ut. ;)

en: Notice: In order to import from outdated versions (pre-v3.0.0), you need to create a new file and paste the export code into it. The file needs to have a .json extension, then you will be able to upload it.
sv: Obs! För att kunna importera från föråldrade versioner (före v3.0.0) måste du skapa en ny fil och klistra in exportkoden i den. Filen måste ha ett .json-tillägg, då kan du ladda upp det.

en: Notification Box Border
sv: Meddelandefältets gräns

en: Not suitable for WP sites. Used for the jQuery version of LayerSlider.
sv: Inte lämpligt för WP-webbplatser. Används för jQuery-versionen av LayerSlider.

en: Oblique (Forced slant)
sv: Sned (tvångslutning)

en: Oblique is an auto-generated italic version of your chosen font and can force slating even if there is no italic font variant available. However, you should use the regular italic option whenever is possible. Please double check to load italic font variants when using Google Fonts.
sv: Oblique är en automatisk genererad kursiv version av det valda teckensnittet och kan tvinga slating även om det inte finns någon kursiv teckensnittsvariant tillgänglig. Du bör dock använda det vanliga kursiva alternativet när det är möjligt. Dubbelkolla om du vill läsa in kursiva teckensnittsvarianter när du använder Google Fonts.

en: Older Browsers on Windows dont render custom fonts as smooth as modern ones. If you want to force websafe fonts instead of custom fonts for those browsers activate the setting here (affects older versions of IE, Firefox and Opera)
sv: Äldre webbläsare på Windows gör inte anpassade teckensnitt lika smidiga som moderna. Om du vill tvinga webbsäkra teckensnitt istället för anpassade teckensnitt för dessa webbläsare aktiverar du inställningen här (påverkar äldre versioner av IE, Firefox och Opera)

en: On Screen Notifications
sv: Meddelanden på skärmen

en: One or more space-separated class names to be added to the slider container element.
sv: Ett eller flera mellanseparerade klassnamn som ska läggas till i glidbehållarelementet.

en: On layer
sv: På lager

en: Only open the facebook page - no data are sent
sv: Öppna bara facebooksidan - inga data skickas

en: Only the classic WP editor will be used for the selected post types. The links to WP block editor (Gutenberg) will not be available.  You can change this behaviour for certain pages/posts with Enfold&rsquo;s filter &quot;avf_use_block_editor_for_post&quot;
sv: Endast den klassiska WP-redigeraren används för de valda inläggstyperna. Länkarna till WP-blockredigeraren (Gutenberg) kommer inte att vara tillgängliga. Du kan ändra detta beteende för vissa sidor / inlägg med Enfolds filter "avf_use_block_editor_for_post"

en: On parent
sv: På förälder

en: On this slide
sv: På den här bilden

en: Opacity in percentage of the active slide's thumbnail.
sv: Opacitet i procent av den aktiva bildens miniatyrbild.

en: Open Image in Lightbox
sv: Öppna bild i Lightbox

en: Open Slider Builder
sv: Öppna Slider Builder

en: Open Slider Library
sv: Öppna skjutreglaget

en: Open at scroll position
sv: Öppna vid rullningsläge

en: Open automatically after
sv: Automatiskt efter

en: Open bigger version of Thumbnail Image in lightbox (image needs to be set)
sv: Öppna större version av miniatyrbild i ljuslåda (bilden måste ställas in)

en: Open by click
sv: Öppna genom att klicka

en: Open facebook page now
sv: Öppna facebooksidan nu

en: Opening<br>Transition
sv: Öppning&#10; Övergång

en: Opening Text<br>Transition
sv: Öppningstext&#10; Övergång

en: Opening Text Transition properties
sv: Öppningsegenskaper för textövergång

en: Opening Transition properties
sv: Öppnar övergångsegenskaper

en: Opening delay
sv: öppningsfördröjning

en: Opening duration
sv: Öppningstid

en: Opening transition
sv: Öppnar övergången

en: Open in new window and use rel=nofollow
sv: Öppna i nytt fönster och använd rel=nofollow

en: Open in same window and use rel=nofollow
sv: Öppna i samma fönster och använd rel=nofollow

en: Open new tab/window
sv: Öppna nytt fönster

en: Open the Slider Library with the button below and select the slider you want to insert.
sv: Öppna skjutbiblioteket med knappen nedan och välj skjutreglaget du vill infoga.

en: Open this help menu to quickly access to our online documentation.
sv: Öppna den här hjälpmenyn för att snabbt komma åt vår online-dokumentation.

en: Open when idle for
sv: Öppna i viloläge för

en: Optimize for mobile
sv: Optimera för mobil

en: Options
sv: Alternativ

en: Origami is the perfect solution to share your gorgeous photos with the world or your loved ones in a truly inspirational way and create sliders with stunning effects.
sv: Origami är den perfekta lösningen för att dela dina underbara bilder med världen eller dina nära och kära på ett verkligt inspirerande sätt och skapa skjutreglage med fantastiska effekter.

en: Other options
sv: Andra alternativ

en: Overflow layers
sv: Överflödeslager

en: Overlay activated
sv: Overlay aktiverat

en: Overlay closing duration
sv: Varaktighet för överläggsstängning

en: Overlay color
sv: Överläggsfärg

en: Overlay deactivated
sv: Overlay inaktiverat

en: Overlay opening duration
sv: Överlagringens öppningstid

en: Override Slider Settings
sv: Åsidosätt reglaget

en: Overriding slider settings is optional. It can be useful if you want to make small changes to the same slider in certain situations without having duplicates. For example, you might want to change the slider skin on some pages to fit better to a different page style.
sv: Åsidosättande av reglaget är valfritt. Det kan vara användbart om du vill göra små ändringar i samma skjutreglage i vissa situationer utan att ha dubbletter. Du kanske till exempel vill ändra reglaget på vissa sidor så att det passar bättre till en annan sidstil.

en: PHP max. execution time should be set to at least 60 seconds or higher when importing large sliders. Please contact your host and ask them to change this PHP setting on your web server accordingly.
sv: PHP max. körtid bör ställas in på minst 60 sekunder eller högre vid import av stora skjutreglage. Kontakta din värd och be dem ändra denna PHP-inställning på din webbserver i enlighet med detta.

en: PHP memory limit should be set to at least 64MB or higher when dealing with large sliders. Please contact your host and ask them to change this PHP setting on your web server accordingly.
sv: PHP-minnesgräns bör ställas in på minst 64 MB eller högre när du arbetar med stora skjutreglage. Kontakta din värd och be dem ändra denna PHP-inställning på din webbserver i enlighet med detta.

en: Padding on the bottom of the layer. Example: 10px
sv: Vaddering på botten av skiktet. Exempel: 10px

en: Padding on the left side of the layer. Example: 10px
sv: Vaddering på vänster sida av skiktet. Exempel: 10px

en: Padding on the right side of the layer. Example: 10px
sv: Vaddering på höger sida av skiktet. Exempel: 10px

en: Padding on the top of the layer. Example: 10px
sv: Vaddering på toppen av skiktet. Exempel: 10px

en: Parallax<br>Transition
sv: Parallax&#10; Övergång

en: Parallax Transition properties
sv: Parallax övergångsegenskaper

en: Parallax center degree
sv: Parallax center examen

en: Parallax center layers
sv: Parallax mittlager

en: Parallax sensitivity
sv: Parallax känslighet

en: Paste...
sv: Klistra in

en: Paste embed code here   or   add self-hosted media ...
sv: Klistra in bädda in koden här eller lägg till media som är värd ...

en: Paste layer styles
sv: Klistra in lagerstilar

en: Pause layers
sv: Pausa lager

en: Pause media playback on slide
sv: Pausa mediauppspelning på bilden

en: Pause on hover
sv: Pausa vid hovring

en: Payment Icons
sv: Ikoner för betalning

en: Perfect Automatic Masonry: Display a grid where most elements get the same  size, only elements with very wide images get twice the width and elements  with very high images get twice the height. To qualify for "very wide" or  "very high" the image must have a aspect ratio of 16:9 or higher
sv: Perfekt automatiskt murverk: Visa ett rutnät där de flesta element har samma storlek, bara element med mycket breda bilder får dubbelt så stor bredd och element med mycket höga bilder får dubbelt så hög höjd. För att kvalificera sig för "mycket bred" eller "mycket hög" måste bilden ha ett bildförhållande på 16: 9 eller högre

en: Perfect Automatic Masonry: Display a grid where most images get the same  size, only very wide images get twice the width and very high images get  twice the height. To qualify for "very wide" or "very high" the image  must have a aspect ratio of 16:9 or higher
sv: Perfekt automatiskt murverk: Visa ett rutnät där de flesta bilder har samma storlek, bara mycket breda bilder får dubbelt så stor bredd och mycket höga bilder får dubbelt så hög. För att kvalificera sig för "mycket bred" eller "mycket hög" måste bilden ha ett bildförhållande på 16: 9 eller högre

en: Perfect Automatic Masonry: Display a grid where most images get the same size, only very wide images get twice the width and very high images get twice the height. To qualify for "very wide" or "very high" the image must have a aspect ratio of 16:9 or higher
sv: Perfekt automatiskt murverk: Visa ett rutnät där de flesta bilder har samma storlek, bara mycket breda bilder får dubbelt så stor bredd och mycket höga bilder får dubbelt så hög. För att kvalificera sig för "mycket bred" eller "mycket hög" måste bilden ha ett bildförhållande på 16: 9 eller högre

en: Perfect Grid: Display a perfect grid where each element has exactly the same  size. Images get cropped/stretched if they don't fit
sv: Perfect Grid: Visa ett perfekt rutnät där varje element har exakt samma storlek. Bilder beskärs / sträcks om de inte passar

en: Perfect Grid: Display a perfect grid where each image has exactly the same  size. Images get cropped/stretched if they don't fit
sv: Perfect Grid: Visa ett perfekt rutnät där varje bild har exakt samma storlek. Bilder beskärs / sträcks om de inte passar

en: Performance Related Options
sv: Prestationsrelaterade alternativ

en: Perform license activation, so we can provide you hands on support, automatic updates, premium features, slider templates and other exclusive content & services.
sv: Utför licensaktivering så att vi kan ge dig praktisk support, automatiska uppdateringar, premiumfunktioner, skjutmallar och annat exklusivt innehåll och tjänster.

en: Permission settings has been updated.
sv: Behörighetsinställningar har uppdaterats.

en: Pick an image to use it in LayerSlider WP
sv: Välj en bild för att använda den i LayerSlider WP

en: Pinterest link
sv: Pinterest länk

en: Plays a transition based on the options below when the user moves the mouse cursor over this layer.
sv: Spelar en övergång baserat på alternativen nedan när användaren flyttar muspekaren över detta lager.

en: Play the slider by scrolling the web page. %sClick here%s to see a live example.
sv: Spela skjutreglaget genom att bläddra på webbsidan. %s Klicka här %s för att se ett liveexempel.

en: Please check the changelog to see which ALB elements are supporting this feature.
sv: Kontrollera ändringsloggen för att se vilka ALB-element som stöder den här funktionen.

en: Please enter a valid license key. For more information, please click on the “Where’s my license key?” button.
sv: Ange en giltig licensnyckel. För mer information, klicka på "Var är min licensnyckel?" knapp.

en: Please make sure that you’ve used the right shortcode or method to insert the slider, and check if the corresponding slider exists and it wasn’t deleted previously.
sv: Se till att du har använt rätt kortkod eller metod för att infoga skjutreglaget och kontrollera om motsvarande skjutreglage finns och att den inte raderades tidigare.

en: Please note, the slide background image (if any) will cover the video.
sv: Observera att bildens bakgrundsbild (om någon) täcker videon.

en: Please read our  %sOnline Documentation%s carefully, it will likely answer all of your questions.<br><br>You can also check the %sFAQs%s for additional information, including our support policies and licensing rules.
sv: Läs vår %s onlinedokumentation %s noggrant, det kommer sannolikt att svara på alla dina frågor.&#10;&#10; Du kan också läsa %s vanliga frågor %s för ytterligare information, inklusive vår supportpolicy och licensregler.

en: Please read our %sonline documentation%s for more information about the API.
sv: Läs vår %s online-dokumentation %s för mer information om API: et.

en: Plugins
sv: Tillägg

en: Plugins and search engines may use this attribute to get more information about the role and behavior of a link.
sv: Plugins och sökmotorer kan använda detta attribut för att få mer information om länkens roll och beteende.

en: Plugin update required
sv: Pluginuppdatering krävs

en: Popout editor
sv: Popout-redaktör

en: Popup is a premium feature. You can preview all the options here with the Live Preview button, but you need to activate your copy of LayerSlider in order to use it on your front end pages. %sPurchase a license%s or %sread the documentation%s to learn more. %sGot LayerSlider in a theme?%s
sv: Popup är en premiumfunktion. Du kan förhandsgranska alla alternativ här med Live Preview-knappen, men du måste aktivera din kopia av LayerSlider för att kunna använda den på dina framsidor. %s Köp en licens %s eller %s läs dokumentationen %s om du vill veta mer. %s Har du LayerSlider i ett tema? %s

en: Popup requires product activation. Click on the padlock icon to learn more.
sv: Popup kräver produktaktivering. Klicka på hänglåsikonen för att lära dig mer.

en: Popup uses different kinds of layout settings than normal sliders. Press the button below to configure your Popup.
sv: Popup använder olika typer av layoutinställningar än vanliga reglagen. Tryck på knappen nedan för att konfigurera din popup.

en: Position &amp; Dimensions
sv: Position och mått

en: Premium Slider Templates
sv: Premium-skjutmallar

en: Press the Add Icon button to insert an icon
sv: Tryck på knappen Lägg till ikon för att infoga en ikon

en: Prevent layer dragging in the editor.
sv: Förhindra lagring i redigeraren.

en: Prevent layer from dragging in the editor.
sv: Förhindra att lagret dras i redigeraren.

en: Prevent reopening
sv: Förhindra återöppning

en: Prevent slider clipping
sv: Förhindra klippning av skjutreglaget

en: Preview &amp; Details
sv: Förhandsgranska och detaljer

en: Preview Feature
sv: Förhandsgranskningsfunktion

en: Preview for Selected Revision
sv: Förhandsgranskning för vald version

en: Previews are automatically generated from slide images in sliders.
sv: Förhandsvisningar genereras automatiskt från bildbilder i reglagen.

en: Privacy settings has been updated.
sv: Sekretessinställningar har uppdaterats.

en: Product Activation
sv: Produkt Aktivering

en: Product activation is optional. Add-Ons and other benefits can enhance your content &amp; workflow, but they are not required to build sliders or access essential features. Product activation requires you to have a license key, which is payable if you have received LayerSlider with a theme. For more information, please read our %sactivation guide%s.
sv: Produktaktivering är valfritt. Tillägg och andra fördelar kan förbättra ditt innehåll och arbetsflöde, men de krävs inte för att bygga skjutreglage eller få tillgång till viktiga funktioner. Produktaktivering kräver att du har en licensnyckel som betalas om du har fått LayerSlider med ett tema. Läs mer i vår %s aktiveringsguide %s för mer information.

en: Product activation is required in order to use Add-Ons. Add-Ons can enhance your content &amp; workflow, but they are optional and not required to build sliders. Product activation requires you to have a license key, which is payable if you have received LayerSlider with a theme. For more information, please read our %sactivation guide%s.
sv: Produktaktivering krävs för att använda tillägg. Tillägg kan förbättra ditt innehåll och arbetsflöde, men de är valfria och krävs inte för att bygga reglagen. Produktaktivering kräver att du har en licensnyckel som betalas om du har fått LayerSlider med ett tema. Läs mer i vår %s aktiveringsguide %s för mer information.

en: Product activation is required in order to use this feature.
sv: Produktaktivering krävs för att använda den här funktionen.

en: Product activation is required to access premium templates.
sv: Produktaktivering krävs för att få tillgång till premiummallar.

en: Product activation is required to access this feature.
sv: Produktaktivering krävs för att komma åt den här funktionen.

en: Product activation is required to receive automatic updates.
sv: Produktaktivering krävs för att få automatiska uppdateringar.

en: Product activation is required to use Add-Ons. Add-Ons are optional, but they can enhance your content &amp; workflow. Activate your copy of LayerSlider in order to receive these additional benefits. <br><br> %sPurchase a license%s or %sread our documentation%s to learn more. %sGot LayerSlider in a theme?%s
sv: Produktaktivering krävs för att använda tillägg. Tillägg är valfria, men de kan förbättra ditt innehåll och ditt arbetsflöde. Aktivera din kopia av LayerSlider för att få dessa ytterligare fördelar.&#10;&#10; %s Köp en licens %s eller %s läs vår dokumentation %s om du vill veta mer. %s Har du LayerSlider i ett tema? %s

en: Product activation unavailable
sv: Produktaktivering är inte tillgänglig

en: Purchases: A problem occured accessing your purchases. Unable to check for updates.
sv: Inköp: Ett problem uppstod när du fick tillgång till dina inköp. Det går inte att söka efter uppdateringar.

en: Put back
sv: omsändning

en: Radial
sv: Radiell

en: Read online resouces to get help
sv: Läs online-resurser för att få hjälp

en: Redirect all users to this page
sv: Omdirigera alla användare till den här sidan

en: Release channel:
sv: versionskanal

en: Release log
sv: Släpp logg

en: Remember unmute state
sv: Kom ihåg att ignorera tillstånd

en: Remove character set
sv: Ta bort teckenuppsättning

en: Removed slider
sv: Reglaget har tagits bort

en: Removed sliders
sv: Borttagna skjutreglage

en: Remove layer(s)
sv: Ta bort lager

en: Remove layer background
sv: Ta bort lagerbakgrund

en: Remove layer image
sv: Ta bort lagerbilden

en: Remove selected
sv: Ta bort markerade

en: Remove slide image
sv: Ta bort bildbilden

en: Remove the <i>wp_layerslider</i> database table, which stores your sliders.
sv: Ta bort <i>wp_layerslider-</i> databastabellen som lagrar dina skjutreglage.

en: Remove this font
sv: Ta bort det här teckensnittet

en: Remove this layer
sv: Ta bort detta lager

en: Remove this slider
sv: ta bort denna demoslider

en: Remove video poster
sv: Ta bort videoaffischen

en: Repeat after
sv: Upprepa efter

en: Repeats a transition based on the options below. If you set the Loop Count to 1, it can also act as a middle transition in the chain of animation lifecycles.
sv: Upprepar en övergång baserat på alternativen nedan. Om du ställer in Loop Count till 1 kan det också fungera som en mellanövergång i kedjan av animeringslivscykler.

en: Replace With Icon
sv: Ersätt med

en: Replay the slide from the start
sv: Spela upp bilden från början

en: Reset on close
sv: Återställ vid stängning

en: Reset slider
sv: Återställ reglaget

en: Responsive mode
sv: Responsivt läge

en: Responsive under
sv: Responsiv under

en: Restore editor
sv: Återställ redigeraren

en: Restore removed
sv: Återställningen har tagits bort

en: Restore removed slider
sv: Återställ bort bort reglaget

en: Result
sv: Resultat

en: Resume the slideshow
sv: Återuppta bildspelet

en: Reverse<br>duration
sv: Omvänd&#10; varaktighet

en: Reverse<br>easing
sv: Omvänd&#10; lättare

en: Reverse the slide, then pause it
sv: Vänd bilden och pausa den sedan

en: Reverse the slide, then replay it
sv: Vänd bilden och spela sedan upp den igen

en: Reverting a slider to an earlier version adds another snapshot to Revisions, which can also be reverted if you change your mind and would rather return to the original copy.
sv: Om du återställer en skjutreglage till en tidigare version läggs en ny ögonblicksbild till versioner, som också kan återställas om du ändrar dig och hellre vill återgå till originalkopian.

en: Revert to This Revision
sv: Återgå till den här versionen

en: Revisions Available:
sv: Tillgängliga versioner:

en: Revisions Preferences
sv: Revisionsinställningar

en: Revisions for Slider:
sv: Revisioner för Slider:

en: Rotates text fragments along the X (horizontal) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
sv: Roterar textfragment längs X (horisontell) axel med det angivna antalet grader. Negativa värden är tillåtna för omvänd riktning. Genom att lista flera värden separerade med a | tecken, kommer skjutreglaget att använda olika övergångsvarianter på varje textnod genom att växla mellan de angivna värdena.

en: Rotates text fragments along the Y (vertical) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
sv: Roterar textfragment längs Y (vertikal) axel med det angivna antalet grader. Negativa värden är tillåtna för omvänd riktning. Genom att lista flera värden separerade med a | tecken, kommer skjutreglaget att använda olika övergångsvarianter på varje textnod genom att växla mellan de angivna värdena.

en: Rotates text fragments clockwise by the given number of degrees. Negative values are allowed for counterclockwise rotation. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
sv: Roterar textfragment medurs med det angivna antalet grader. Negativa värden är tillåtna för rotation moturs. Genom att lista flera värden separerade med a | tecken, kommer skjutreglaget att använda olika övergångsvarianter på varje textnod genom att växla mellan de angivna värdena.

en: Rotates the layer along the X (horizontal) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction.
sv: Roterar lagret längs X (horisontell) axel med det angivna antalet grader. Negativa värden är tillåtna för omvänd riktning.

en: Rotates the layer along the Y (vertical) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction.
sv: Roterar skiktet längs Y (vertikal) axel med det angivna antalet grader. Negativa värden är tillåtna för omvänd riktning.

en: Rotates the layer by the given number of degrees. Negative values are allowed for counterclockwise rotation.
sv: Roterar lagret med det angivna antalet grader. Negativa värden är tillåtna för rotation moturs.

en: Rotates the layer clockwise by the given number of degrees. Negative values are allowed for counterclockwise rotation.
sv: Roterar lagret medurs med det angivna antalet grader. Negativa värden är tillåtna för rotation moturs.

en: Rotation &amp; Skew
sv: Rotation &amp; skevhet

en: Rounded corners
sv: Rundade hörn

en: SLIDER PACKS
sv: GLIDFÖRPACKNINGAR

en: Scales the layer along the X (horizontal) axis by the specified vector. Use the value 1 for the original size. The value 2 will double, while 0.5 shrinks the layer compared to its original size.
sv: Skalar lagret längs X (horisontell) axel med den angivna vektorn. Använd värdet 1 för originalstorleken. Värdet 2 fördubblas medan 0,5 krymper lagret jämfört med dess ursprungliga storlek.

en: Scales the layer along the Y (vertical) axis by the specified vector. Use the value 1 for the original size. The value 2 will double, while 0.5 shrinks the layer compared to its original size.
sv: Skalar lagret längs Y-axeln (vertikal) med den angivna vektorn. Använd värdet 1 för originalstorleken. Värdet 2 fördubblas medan 0,5 krymper lagret jämfört med dess ursprungliga storlek.

en: Screen Options
sv: Alternativ för skärmstorlekar

en: Scroll to element (Enter selector)
sv: Bläddra till element (Ange väljare)

en: Search Results Font Color
sv: Sökresultat Fontfärg

en: Search Settings
sv: Sökinställningar

en: Search icons ...
sv: Sök symbol

en: Section Background
sv: Sektionsbakgrund

en: Section Background Overlay
sv: Avsnitt bakgrundsöverlägg

en: Section Layout
sv: Layout

en: Select %s font variants
sv: Välj %s teckensnittsvarianter

en: Select a custom  color for your overlay here. Leave empty if you want no color overlay
sv: Välj en anpassad färg för ditt överlägg här. Lämna tomt om du inte vill ha något färgöverlägg

en: Select a custom font color for the active tab here. Leave empty for default color
sv: Välj en anpassad teckensnittsfärg för den aktiva fliken här. Lämna tomt för standardfärg

en: Select a custom font size.
sv: Välj en anpassad teckenstorlek.

en: Select a custom font size for the Heading.
sv: Välj en anpassad teckenstorlek för rubriken.

en: Select a custom font size for the Subheading.
sv: Välj en anpassad teckenstorlek för underrubriken.

en: Select a custom grid color. Leave empty to use the default
sv: Välj en anpassad rutfärg. Lämna tomt för att använda standard

en: Select a custom results color. Leave empty to use the default
sv: Välj en anpassad resultatfärg. Lämna tomt för att använda standard

en: Select a page to display as footer (no socket)
sv: Välj en sida som ska visas som sidfot (inget uttag)

en: Select a page to display as footer and socket
sv: Välj en sida som ska visas som sidfot och uttag

en: Select a parallax type and event, then set the Parallax Level option to enable parallax layers.
sv: Välj en parallax-typ och händelse och ställ sedan in alternativet Parallax Level för att aktivera parallax-lager.

en: Select a slider first.
sv: Välj först en skjutreglage.

en: Select background color on hover for your button here
sv: Välj bakgrundsfärg på svävaren för din knapp här

en: Selected Revision by %s
sv: Vald version av %s

en: Select how your text should be split and animated.
sv: Välj hur din text ska delas och animeras.

en: Select new
sv: Välj Ny...

en: Select slider
sv: Välj slider

en: Select slide transitions
sv: Välj bildövergångar

en: Select the first color for the gradient.
sv: Välj första färg för gradient.

en: Select the second color for the gradient.
sv: Välj andra färg för gradient.

en: Select the size of the team member image
sv: Välj storlek på teammedlemmens bild

en: Select the sizing behavior of your full size sliders (e.g. hero scene).
sv: Välj storleksbeteendet för dina skjutreglage i full storlek (t.ex. hjältescen).

en: Select transitions
sv: Välj övergångar

en: Select where an existing custom link should be opend.
sv: Välj var en befintlig anpassad länk ska öppnas.

en: Select which page to display as your Blog Page. If left blank no blog will  be displayed
sv: Välj vilken sida som ska visas som din bloggsida. Om den lämnas tom kommer ingen blogg att visas

en: Select which page to display as your Blog Page. If left blank no blog will be displayed
sv: Välj vilken sida som ska visas som din bloggsida. Om den lämnas tom kommer ingen blogg att visas

en: Select which page to display on your Frontpage. If left blank the Blog will  be displayed
sv: Välj vilken sida som ska visas på din Framsida. Om den lämnas tom kommer bloggen att visas

en: Select which page to display on your Frontpage. If left blank the Blog will be displayed
sv: Välj vilken sida som ska visas på din Framsida. Om den lämnas tom kommer bloggen att visas

en: Select which post types should be used. Note that your taxonomy will be ignored if you do not select an assign post type. If yo don't select post type all registered post types will be used
sv: Välj vilka inläggstyper som ska användas. Observera att din taxonomi ignoreras om du inte väljer en tilldelning av posttyp. Om du inte väljer inläggstyp kommer alla registrerade inläggstyper att användas

en: Send feedback
sv: Skicka omdöme

en: Set a custom color of the 'Burger' Icon. Leave empty to use the default menu color
sv: Ställ in en anpassad färg på "Burger" -ikonen. Lämna tomt för att använda standardmenyfärgen

en: Set a custom slider identifier to use in shortcodes instead of the database ID. Needs to be unique, and can contain only alphanumeric characters. This setting is optional.
sv: Ställ in en anpassad reglageidentifierare som ska användas i kortkoder istället för databas-ID. Behöver vara unik och kan endast innehålla alfanumeriska tecken. Denna inställning är valfri.

en: Set a slide image
sv: Ställ in en bild

en: Set a slide thumbnail
sv: Ställ in en miniatyrbild

en: Sets a point on canvas from which transformations are calculated. For example, a layer may rotate around its center axis or a completely custom point, such as one of its corners. The three values represent the X, Y and Z axes in 3D space. Apart from the pixel and percentage values, you can also use the following constants: top, right, bottom, left, center.
sv: Ställer in en punkt på duk från vilken transformationer beräknas. Till exempel kan ett lager rotera runt dess centrumaxel eller en helt anpassad punkt, till exempel ett av dess hörn. De tre värdena representerar X-, Y- och Z-axlarna i 3D-utrymme. Förutom pixel- och procentvärdena kan du också använda följande konstanter: topp, höger, botten, vänster, mitt.

en: Sets the font boldness. Please note, not every font supports all the listed variants, thus some settings may have the same result.
sv: Ställer in teckensnittets djärvhet. Observera att inte alla teckensnitt stöder alla listade varianter, så vissa inställningar kan ha samma resultat.

en: Sets the starting time for this transition. Select one of the pre-defined options from this list to control timing in relation with other transition types. Additionally, you can shift starting time with the modifier controls below.
sv: Ställer in starttiden för denna övergång. Välj ett av de fördefinierade alternativen i den här listan för att styra tidpunkten i förhållande till andra övergångstyper. Dessutom kan du ändra starttiden med modifieringsreglagen nedan.

en: Set the border of the column here
sv: Ställ in gränsen för kolumnen här

en: Set the border radius of the search form
sv: Ställ in sökradens gränsradie

en: Set the distance from the cell content to the border here. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;
sv: Ställ in avståndet från cellinnehållet till gränsen här. Både pixel- och% -baserade värden accepteras. t.ex.: 30 pixlar, 5%

en: Set the distance from the content to other elements here. Leave empty for default value. Both pixel and &percnt; based values are accepted. eg: 30px, 5&percnt;
sv: Ställ in avståndet från innehållet till andra element här. Lämna tomt för standardvärde. Både pixel- och% -baserade värden accepteras. t.ex.: 30 pixlar, 5%

en: Set the intensity of the parallax effect. Use negative values to shift layers in the opposite direction.
sv: Ställ in intensiteten på parallaxeffekten. Använd negativa värden för att flytta lager i motsatt riktning.

en: Set the padding for the icongrid container
sv: Ställ in stoppningen för icongrid-behållaren

en: Set the style of the 'Burger' Icon
sv: Ställ in stilen för "Burger" -ikonen

en: Set up auto-updates to upgrade to this new version, or request it from the author of your theme if you’ve received LayerSlider from them. %sClick here%s to learn more.
sv: Ställ in automatiska uppdateringar för att uppgradera till den här nya versionen, eller begär det från författaren till ditt tema om du har fått LayerSlider från dem. %s Klicka här %s om du vill veta mer.

en: Share
sv: Dela

en: Share links at the bottom of your blog post
sv: Dela länkar längst ner i ditt blogginlägg

en: Share on Google+
sv: Dela på Google+

en: Shifts the above selected starting time by performing a custom operation. For example, &quot;- 1000&quot; will advance the animation by playing it 1 second (1000 milliseconds) earlier.
sv: Skiftar den valda starttiden genom att utföra en anpassad operation. Till exempel kommer "- 1000" att flytta animeringen genom att spela den 1 sekund (1000 millisekunder) tidigare.

en: Shifts the layer from its original position on the horizontal axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the width of this layer. The values “left” or “right” animate the layer out the staging area, so it can leave the scene on either side.
sv: Skiftar lagret från sitt ursprungliga läge på den horisontella axeln med det angivna antalet pixlar. Använd negativa värden i motsatt riktning. Procentvärden är relativt bredden på detta lager. Värdena "vänster" eller "höger" animerar lagret ut från iscensättningsområdet, så att det kan lämna scenen på vardera sidan.

en: Shifts the layer from its original position on the vertical axis with the given number of pixels. Use negative values for the opposite direction. Percentage values are relative to the height of this layer. The values “top” or “bottom” animate the layer out the staging area, so it can leave the scene on either vertical side.
sv: Skiftar lagret från sitt ursprungliga läge på den vertikala axeln med det angivna antalet pixlar. Använd negativa värden i motsatt riktning. Procentvärden är relativt höjden på detta lager. Värdena "överst" eller "botten" animerar lagret ut från iscensättningsområdet, så att det kan lämna scenen på vardera sidan.

en: Shortcodes are small text snippets that will be replaced with the actual slider on your front-end pages. This is one of the most commonly used methods. It works almost all places where you can enter text, including 3rd party page builders. Just copy and paste the following shortcode: %s
sv: Kortkoder är små textutdrag som kommer att ersättas med det faktiska reglaget på dina front-end-sidor. Detta är en av de vanligaste metoderna. Det fungerar nästan alla platser där du kan skriva in text, inklusive tredjeparts sidbyggare. Kopiera och klistra in följande kortkod: %s

en: Should a pagination or load more option be displayed to view additional  entries?
sv: Ska ett alternativ för paginering eller ladda mer visas för att visa ytterligare poster?

en: Should a pagination or load more option be displayed to view additional entries?
sv: Ska ett alternativ för paginering eller ladda mer visas för att visa ytterligare poster?

en: Show Blog Sidebar on Archiv Pages
sv: Visa bloggsidefältet på arkivsidor

en: Show Less Options
sv: Färre alternativ

en: Show More Options
sv: Fler alternativ

en: Show Prev & Next buttons
sv: Visa knapparna Föregående och Nästa

en: Show Prev & Next buttons on hover
sv: Visa knapparna Föregående och Nästa på svävaren

en: Show Start & Stop buttons
sv: Visa start- och stoppknappar

en: Show Thumbnail and post title by default
sv: Visa miniatyr- och inläggstitel som standard

en: Show Thumnails and display post title by tooltip
sv: Visa miniatyrbilder och visa inläggstitel med verktygstips

en: Show advanced settings
sv: Avancerade inställningar

en: Show bar timer
sv: Visa bar-timer

en: Show circle timer
sv: Visa cirkeltimer

en: Show close button
sv: Visa stängknapp

en: Show element options for developers
sv: Visa elementalternativ för utvecklare

en: Show facebook page widget &quot;Share/Like&quot; directly
sv: Visa Facebook-sidwidget "Dela / gilla" direkt

en: Show layers that are visible on desktop.
sv: Visa lager som är synliga på skrivbordet.

en: Show layers that are visible on mobile phones.
sv: Visa lager som är synliga på mobiltelefoner.

en: Show layers that are visible on tablets.
sv: Visa lager som är synliga på surfplattor.

en: Show me
sv: Visa mig

en: Show only for first time visitors
sv: Visa endast för första gången besökare

en: Show on screen
sv: På skärmen

en: Show sidebar on smartphones (Sidebar is displayed then below the actual  content)
sv: Visa sidofältet på smartphones (Sidofältet visas sedan under det faktiska innehållet)

en: Show slidebar timer
sv: Visa skjutreglaget

en: Show slide navigation buttons
sv: Visa navigeringsknappar för bild

en: Show the buttons only when someone moves the mouse cursor over the slider. This option depends on the previous setting.
sv: Visa bara knapparna när någon flyttar muspekaren över skjutreglaget. Det här alternativet beror på föregående inställning.

en: Show the description above or below the title?
sv: Visa beskrivningen ovanför eller under titeln?

en: Show this layer above every other layer while hovering.
sv: Visa detta lager ovanför alla andra lager medan du svävar.

en: Show this layer on desktop.
sv: Visa detta lager på skrivbordet.

en: Show this layer on mobile phones.
sv: Visa detta lager på mobiltelefoner.

en: Show this layer on tablets.
sv: Visa detta lager på surfplattor.

en: Show transitions:
sv: Visa övergångar:

en: Show until
sv: Tills

en: Shuffle mode
sv: Blandningsläge

en: Sidebar features
sv: Sidofältets funktioner

en: Since you have an empty slider, we’re showing you this for preview purposes. Start adding content to this slider and the preview feature will display your actual work instead of this message.
sv: Eftersom du har en tom skjutreglage visar vi dig detta för förhandsgranskningsändamål. Börja lägga till innehåll i den här reglaget och förhandsgranskningsfunktionen visar ditt faktiska arbete istället för detta meddelande.

en: Single Author, big preview Pic (no author picture is displayed, feature  image is big)
sv: Enstaka författare, stor förhandsvisning Pic (ingen författarbild visas, funktionsbilden är stor)

en: Single Author, small preview Pic (no author picture is displayed, feature  image is small)
sv: Enstaka författare, liten förhandsvisning Pic (ingen författarbild visas, funktionsbilden är liten)

en: Sinhala
sv: Singalesiska

en: Size of your Heading in Pixel or Viewport Width
sv: Storleken på din rubrik i Pixel- eller Viewport-bredd

en: Size of your numbers in Pixel
sv: Storleken på dina nummer i Pixel

en: Skews text fragments along the X (horizontal) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
sv: Skjuter textfragment längs X-axeln (horisontellt) med det angivna antalet grader. Negativa värden är tillåtna för omvänd riktning. Genom att lista flera värden separerade med a | tecken, kommer skjutreglaget att använda olika övergångsvarianter på varje textnod genom att växla mellan de angivna värdena.

en: Skews text fragments along the Y (vertical) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction. By listing multiple values separated with a | character, the slider will use different transition variations on each text node by cycling between the provided values.
sv: Skaftar textfragment längs Y (vertikal) axel med angivet antal grader. Negativa värden är tillåtna för omvänd riktning. Genom att lista flera värden separerade med a | tecken, kommer skjutreglaget att använda olika övergångsvarianter på varje textnod genom att växla mellan de angivna värdena.

en: Skews the layer along the X (horizontal) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction.
sv: Snedställer lagret längs X (horisontell) axel med det angivna antalet grader. Negativa värden är tillåtna för omvänd riktning.

en: Skews the layer along the X (horizontal) by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction.
sv: Snedställer lagret längs X (horisontellt) med det angivna antalet grader. Negativa värden är tillåtna för omvänd riktning.

en: Skews the layer along the Y (vertical) axis by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction.
sv: Snedställer skiktet längs Y (vertikal) axel med det angivna antalet grader. Negativa värden är tillåtna för omvänd riktning.

en: Skews the layer along the Y (vertical) by the given number of degrees. Negative values are allowed for reverse direction.
sv: Snedställer skiktet längs Y (vertikalt) med det angivna antalet grader. Negativa värden är tillåtna för omvänd riktning.

en: Slide Background Image
sv: Bildbakgrundsbild

en: Slide delay
sv: Fördröjning mellan bilder

en: Slide navigation on hover
sv: Skjut navigering på svävaren

en: Slider CSS
sv: Bildspel

en: Slider Classes
sv: Glidklasser

en: Slider Revisions also saves the undo/redo controls. Even if there is no perfect snapshot, you will be able to undo the changes in-between to find what you are looking for.
sv: Slider Revisions sparar också ångra / göra om kontrollerna. Även om det inte finns någon perfekt ögonblicksbild kommer du att kunna ångra ändringarna däremellan för att hitta det du letar efter.

en: Slider Revisions also stores the undo/redo controls. There is no reason using very frequent saves since you will be able to undo the changes in-between.
sv: Slider Revisions lagrar också ångra / göra om kontrollerna. Det finns ingen anledning att använda mycket ofta sparade eftersom du kommer att kunna ångra ändringarna däremellan.

en: Slider Revisions is a premium feature. Activate your copy of LayerSlider in order to enjoy our premium benefits. %sPurchase a license%s or %sread the documentation%s to learn more. %sGot LayerSlider in a theme?%s
sv: Slider Revisions är en premiumfunktion. Aktivera din kopia av LayerSlider för att njuta av våra premiumförmåner. %s Köp en licens %s eller %s läs dokumentationen %s om du vill veta mer. %s Har du LayerSlider i ett tema? %s

en: Slider Settings
sv: Slider-inställningar

en: Slider appearance
sv: Skjutreglage utseende

en: Slider dimensions
sv: Skjutreglermått

en: Slider global background
sv: Skjutreglage global bakgrund

en: Slider height
sv: Bildspelets höjd

en: Slider preview
sv: Förhandsgranskning av reglaget

en: Slider preview image
sv: Bild på förhandsgranskaren

en: Slider saved successfully
sv: Skjutreglaget har sparats

en: Slider slug
sv: Permalänk för bildspel

en: Slider type
sv: Bildspelstyp

en: Slider type & dimensions
sv: Reglertyp och mått

en: Slider width
sv: Bildspelsbredd

en: Slideshow timers
sv: Tidtagare för bildspel

en: Slideshow will automatically start after pages have loaded.
sv: Bildspel startar automatiskt när sidorna har laddats.

en: Smooth page transition when navigating from one page to the next. Please  disable if this causes problems with plugins when navigating ajax or  otherwise dynamical created content
sv: Smidig sidövergång när du navigerar från en sida till nästa. Inaktivera om detta orsakar problem med plugins när du navigerar i ajax eller på annat sätt dynamiskt skapat innehåll

en: Social Share Buttons
sv: Sociala delningsknappar

en: Some SEO plugins need to process shortcodes when bulding the header. As this is time consuming it is disabled by default. Also if you experience problems you can leave it disabled until you find a solution to fix it.
sv: Vissa SEO-plugins måste bearbeta kortkoder när de rubriker. Eftersom detta är tidskrävande är det inaktiverat som standard. Även om du får problem kan du låta den vara inaktiverad tills du hittar en lösning för att åtgärda det.

en: Some server configuration make problems with ssl certificates (mostly self-signed certificates) when we check the readability of created merged files. In that case the files are not created. If you experience such problems try to disable the ssl verification during the creation process. This does not effect the protocoll on frontend pageload.
sv: Vissa serverkonfigurationer gör problem med ssl-certifikat (mestadels självsignerade certifikat) när vi kontrollerar läsbarheten för skapade sammanslagna filer. I så fall skapas inte filerna. Om du upplever sådana problem försök att inaktivera SSL-verifiering under skapandet. Detta påverkar inte protocoll på frontend sidladdning.

en: Sorry, a problem occured trying to communicate with Google reCAPTCHA API. You are currently not able to submit the contact form. Please try again later - reload the page and also check your internet connection.
sv: Tyvärr uppstod ett problem med att försöka kommunicera med Google reCAPTCHA API. Du kan för närvarande inte skicka kontaktformuläret. Försök igen senare - ladda om sidan och kontrollera även din internetanslutning.

en: Sorry, but the session time for this page has expired. Please reload the page.
sv: Tyvärr, men sessionstiden för den här sidan har gått ut. Ladda om sidan.

en: Sorry, the post you are looking for is not available. Maybe you want to  perform a search?
sv: Tyvärr, hittar inte det du söker. Gör en ny sökning?

en: Sort layers
sv: Lager

en: Space between columns
sv: Mellanslag mellan kolumner

en: Special: RSS (add RSS URL, leave blank if you want to use default WordPress  RSS feed)
sv: Special: RSS (lägg till RSS-URL, lämna tomt om du vill använda WordPress-RSS-standardflöde)

en: Spinner Icons
sv: Ikoner för laddningstider

en: Start immediately
sv: Börja omedelbart

en: Starting slide options
sv: Starta bildalternativ

en: Start in viewport
sv: Börja i visningsområdet

en: Start media playback on slide
sv: Starta mediauppspelning på bilden

en: Start only in viewport
sv: Börja endast i visningsområdet

en: Start slider immediately
sv: Starta reglaget omedelbart

en: Start slideshow
sv: Öppna presentationen

en: Start with slide
sv: Börja med bild

en: Stay in Touch with Kreatura
sv: Håll kontakten med Kreatura

en: Stop the slideshow
sv: Stoppa bildspelet

en: Stretch to fit
sv: Sträck ut för att passa

en: Style?
sv: Stil?

en: Style properties
sv: Stilegenskaper

en: Styles
sv: Stilar

en: Subheading Size
sv: Underrubriken teckenstorlek

en: Successfully emptied LayerSlider caches.
sv: Tömde LayerSlider-cachear.

en: Successfully updated the Template Store library.
sv: Template Store-biblioteket har uppdaterats.

en: Suhosin may override PHP server settings that are otherwise marked OK here. If you experience issues, please contact your web hosting company and ask them to verify the listed server settings above.
sv: Suhosin kan åsidosätta PHP-serverinställningar som annars är markerade OK här. Om du har problem, kontakta ditt webbhotell och be dem att verifiera de angivna serverinställningarna ovan.

en: Support & FAQs
sv: Support och vanliga frågor

en: Switch to a certain slide
sv: Byt till en viss bild

en: Switch to the next slide
sv: Växla till nästa bild.

en: Switch to the previous slide
sv: Växla till föregående bild.

en: Team Member Job title
sv: Teammedlem Jobbtitel

en: Template Store
sv: Mallbutik

en: Text Editor Icons
sv: Ikoner för ordbehandlare

en: Text Size
sv: Textstorlek

en: Text decoration
sv: Textdekoration

en: Thank you for installing LayerSlider WP! Version 6 is our biggest update yet.
sv: Tack för att du installerade LayerSlider WP! Version 6 är vår största uppdatering hittills.

en: Thank you for purchasing LayerSlider! Your site is activated to receive automatic updates and to access all premium content & features.
sv: Tack för att du köpte LayerSlider! Din webbplats är aktiverad för att ta emot automatiska uppdateringar och för att få tillgång till allt premiuminnehåll och alla funktioner.

en: Thank you for your support and trust in Kreatura when using our products and services. To keep pace with the new data protection laws taking effect on May 25, 2018 in the European Union, we are updating our privacy policies. Please, do visit our %sGeneral Data Protection Regulation%s page for more information.
sv: Tack för ditt stöd och förtroende för Kreatura när du använder våra produkter och tjänster. För att hålla jämna steg med de nya dataskyddslagar som träder i kraft den 25 maj 2018 i Europeiska unionen uppdaterar vi vår integritetspolicy. Besök sidan %s Allmänt dataskydd %s för mer information.

en: The Font heading allows you to use a wide range of fonts for your headings. Uplooad your own fonts, use websave fonts (faster rendering) or Google webkit fonts (more unique).
sv: Teckensnittsrubriken låter dig använda ett stort antal teckensnitt för dina rubriker. Ladda upp dina egna teckensnitt, använd webbsparande teckensnitt (snabbare rendering) eller Googles teckensnitt för webbkit (mer unikt).

en: The Font heading utilizes google fonts and allows you to use a wide range of custom fonts for your headings
sv: Teckensnittsrubriken använder google-teckensnitt och låter dig använda ett brett utbud av anpassade teckensnitt för dina rubriker

en: The Font heading utilizes google fonts and allows you to use a wide range of  custom fonts for your headings
sv: Teckensnittsrubriken använder google-teckensnitt och låter dig använda ett brett utbud av anpassade teckensnitt för dina rubriker

en: The Gutenberg editor has a native Spacer block, which you can also use to make more room around the slider.
sv: Gutenberg-redaktören har ett inbyggt Spacer-block, som du också kan använda för att göra mer utrymme runt reglaget.

en: The PHP ZipArchive extension is needed to use the Template Store and import/export sliders with images.
sv: PHP ZipArchive-tillägget behövs för att använda mallbutiken och importera / exportera reglagen med bilder.

en: The PHP ZipArchive extension is required to export sliders.
sv: PHP ZipArchive-tillägget krävs för att exportera reglagen.

en: The PHP ZipArchive extension is required to import .zip files.
sv: PHP ZipArchive-tillägget krävs för att importera .zip-filer.

en: The Template Store provides quality hand-crafted slider samples, which can be a staring point for your new projects. Templates can also teach a lot of techniques and you can find from really simple ones to the most complex and extreme sliders.
sv: Mallbutiken tillhandahåller kvalitetshandgjorda skjutprover, som kan vara en stirrande punkt för dina nya projekt. Mallar kan också lära ut en hel del tekniker och du kan hitta från riktigt enkla till de mest komplexa och extrema reglagen.

en: The amount of rotation (if any) in degrees used in the Ken Burns effect. Negative values are allowed for counterclockwise rotation.
sv: Rotationsmängden (om någon) i grader som används i Ken Burns-effekten. Negativa värden är tillåtna för rotation moturs.

en: The animation speed in milliseconds when the slider forces remaining layers out of scene before swapping slides.
sv: Animationshastigheten i millisekunder när skjutreglaget tvingar kvarvarande lager ur scenen innan du byter bilder.

en: The background color of this layer. You can use color names, hexadecimal, RGB or RGBA values as well as the “transparent” keyword. Example: #FFF
sv: Bakgrundsfärgen på detta lager. Du kan använda färgnamn, hexadecimal-, RGB- eller RGBA-värden samt det ”transparenta” nyckelordet. Exempel: #FFF

en: The background color of your layer. You can use color names, hexadecimal, RGB or RGBA values as well as the “transparent” keyword. Example: #FFF
sv: Bakgrundsfärgen på ditt lager. Du kan använda färgnamn, hexadecimal-, RGB- eller RGBA-värden samt det ”transparenta” nyckelordet. Exempel: #FFF

en: The background image of this layer. Click on the image to open the WordPress Media Library to choose or upload an image.
sv: Bakgrundsbilden för detta lager. Klicka på bilden för att öppna WordPress Media Library för att välja eller ladda upp en bild.

en: The circle may overlap other elements, add spacing around the Animated Number element to prevent that.
sv: Cirkeln kan överlappa andra element, lägga till avstånd runt elementet Animated Number för att förhindra det.

en: The color of your text. You can use color names, hexadecimal, RGB or RGBA values. Example: #333
sv: Färgen på din text. Du kan använda färgnamn, hexadecimala, RGB- eller RGBA-värden. Exempel: # 333

en: The default font size for your content (eg: blog post content)
sv: Förvald teckensnittstorlek för ditt innehåll

en: The default value for parallax layers on this slide, which they will inherit, unless you set it otherwise on the affected layers.
sv: Standardvärdet för parallaxskikt på den här bilden, som de kommer att ärva, såvida du inte anger det på de berörda lagren.

en: The documentation is here
sv: Dokumentationen finns här

en: The duration of the reverse transition in milliseconds. A second is equal to 1000 milliseconds.
sv: Varaktigheten för den omvända övergången i millisekunder. En sekund är lika med 1000 millisekunder.

en: The export file could not be found at <code>%s</code>. It is likely that  this was caused by a permissions problem.
sv: Exportfilen kunde inte hittas på <code>%s</code> . Det är troligt att detta orsakades av ett behörighetsproblem.

en: The following are the initial options from which this layer animates toward the appropriate values set under the Styles tab when it enters into the slider canvas.
sv: Följande är de initiala alternativen från vilka detta lager animeras mot lämpliga värden som ställs in under fliken Styles när det går in i reglaget.

en: The following options specify the initial state of each text fragments before they start animating toward the joint whole word.
sv: Följande alternativ anger initialtillståndet för varje textfragment innan de börjar animera mot det gemensamma hela ordet.

en: The following options will be the end values where this layer animates toward when it leaves the slider canvas.
sv: Följande alternativ är slutvärdena där detta lager animeras mot när det lämnar reglaget.

en: The font size in pixels. Example: 16px.
sv: Teckenstorleken i pixlar. Exempel: 16px.

en: The height of the slider canvas in pixels.
sv: Höjd på bildspelet i pixlar

en: The height of the slider in pixels.
sv: Höjd på bildspelet i pixlar

en: The import file seems to be invalid or corrupted.
sv: Importfilen verkar vara ogiltig eller skadad.

en: The initial height of this layer from which it will be animated to its proper size during the transition.
sv: Den initiala höjden på detta lager från vilket det kommer att animeras till rätt storlek under övergången.

en: The initial width of this layer from which it will be animated to its proper size during the transition.
sv: Den initiala bredden på detta lager från vilket det kommer att animeras till rätt storlek under övergången.

en: The layer horizontal scale where this layer animates toward when entering into the slider canvas.
sv: Skiktets horisontella skala där detta skikt animeras mot när det går in i reglaget.

en: The layer horizontal skewing angle where this layer animates toward when entering into the slider canvas.
sv: Skiktets horisontella skevningsvinkel där detta skikt animeras mot när du går in i skjutduken.

en: The layer position from the left side of the slide. You can use pixels and percentage. Examples: 100px or 50%. You can move your layers in the preview above with a drag n’ drop, or set the exact values here.
sv: Skiktpositionen från bilden till vänster. Du kan använda pixlar och procent. Exempel: 100 pixlar eller 50%. Du kan flytta dina lager i förhandsgranskningen ovan med ett drag n 'drop eller ställa in de exakta värdena här.

en: The layer position from the top of the slide. You can use pixels and percentage. Examples: 100px or 50%. You can move your layers in the preview above with a drag n’ drop, or set the exact values here.
sv: Skiktpositionen från toppen av bilden. Du kan använda pixlar och procent. Exempel: 100 pixlar eller 50%. Du kan flytta dina lager i förhandsgranskningen ovan med ett drag n 'drop eller ställa in de exakta värdena här.

en: The layer vertical scale where this layer animates toward when entering into the slider canvas.
sv: Skiktets vertikala skala där detta skikt animeras mot när man går in i skjutreglaget.

en: The layer vertical skewing angle where this layer animates toward when entering into the slider canvas.
sv: Skiktets vertikala snedställningsvinkel där detta skikt animeras mot när det går in i skjutduken.

en: The length of the transition in milliseconds. A second is equal to 1000 milliseconds.
sv: Övergångens längd i millisekunder. En sekund är lika med 1000 millisekunder.

en: The length of the transition in milliseconds when the layer enters the scene. A second equals to 1000 milliseconds.
sv: Övergångens längd i millisekunder när skiktet kommer in i scenen. En sekund är lika med 1000 millisekunder.

en: The length of the transition in milliseconds when the layer leaves the slide. A second equals to 1000 milliseconds.
sv: Övergångens längd i millisekunder när skiktet lämnar bilden. En sekund är lika med 1000 millisekunder.

en: The line height of your text. The default setting is “normal”. Example: 22px
sv: Radens höjd på din text. Standardinställningen är ”normal”. Exempel: 22 pixlar

en: The maximum width your slider can take in pixels when responsive mode is enabled.
sv: Den maximala bredden din slider kan ta i pixlar när responsiv läget är aktiverat.

en: Theme Default (13px)
sv: Temastandard (13 pixlar)

en: The minimum font size in a responsive slider. This option allows you to prevent your texts layers becoming too small on smaller screens.
sv: Minsta teckenstorlek i en responsiv skjutreglage. Med det här alternativet kan du förhindra att dina textlager blir för små på mindre skärmar.

en: The minimum font size in a responsive slider on mobile devices. This option allows you to prevent your texts layers becoming too small on smaller screens.
sv: Minsta teckenstorlek i en responsiv skjutreglage på mobila enheter. Med det här alternativet kan du förhindra att dina textlager blir för små på mindre skärmar.

en: The mobile menu is usually displayed on smarthphone screensize only. If you have a lot of main menu items you might want to activate it for tablet screen size as well so it doesn't overlap the logo on tablets or small screens
sv: Mobilmenyn visas vanligtvis endast på smarthphone-skärmstorlek. Om du har många huvudmenyobjekt kanske du vill aktivera det även för surfplattans skärmstorlek så att det inte överlappar logotypen på surfplattor eller små skärmar

en: The mobile menu is usually displayed on smarthphone screensize only. If you  have a lot of main menu items you might want to activate it for tablet  screen size as well so it doesn't overlap the logo on tablets or small  screens
sv: Mobilmenyn visas vanligtvis endast på smarthphone-skärmstorlek. Om du har många huvudmenyobjekt kanske du vill aktivera det även för surfplattans skärmstorlek så att det inte överlappar logotypen på surfplattor eller små skärmar

en: The new version of LayerSlider WP is almost ready!
sv: Den nya versionen av LayerSlider WP är nästan klar!

en: The number of times repeating the Loop transition. The count includes the reverse part of the transitions when you use the Yoyo feature. Use the value -1 to repeat infinitely or zero to disable looping.
sv: Antalet gånger som Loop-övergången upprepas. Räkningen inkluderar den omvända delen av övergångarna när du använder Yoyo-funktionen. Använd värdet -1 för att upprepa oändligt eller noll för att inaktivera looping.

en: The options here allow you to  fine tune and speed up your theme depending on your needs.
sv: Med alternativen här kan du finjustera och påskynda ditt tema beroende på dina behov.

en: The position of the slide background image. Leave this option on inherit if you want to set it globally from Slider Settings.
sv: Positionen för bilden bakgrundsbild. Lämna det här alternativet på ärv om du vill ställa in det globalt från reglaget Inställningar.

en: The preview image you can see in your list of sliders.
sv: Förhandsgranskningsbilden som du kan se i listan med skjutreglage.

en: There are a number of ways you can include LayerSlider sliders to your posts and pages. Please review the available methods below or refer to our %sonline documentation%s for more information.
sv: Det finns ett antal sätt att inkludera LayerSlider-reglagen i dina inlägg och sidor. Läs de tillgängliga metoderna nedan eller se vår %s online-dokumentation %s för mer information.

en: There are no revisions available for the selected slider yet. Revisions will be added over time when you make new changes to your sliders. Check %sRevisions Preferences%s and make sure that Revisions is enabled.
sv: Det finns inga tillgängliga versioner för den valda reglaget ännu. Revisioner läggs till över tiden när du gör nya ändringar i dina skjutreglage. Kontrollera %s Revisionsinställningar %s och se till att versioner är aktiverade.

en: The rotation angle on the horizontal axis where this animates toward when entering into the slider canvas. Negative values are allowed for reversed direction.
sv: Rotationsvinkeln på den horisontella axeln där detta animeras mot när du går in i reglaget. Negativa värden är tillåtna för omvänd riktning.

en: The rotation angle on the vertical axis where this layer animates toward when entering into the slider canvas. Negative values are allowed for reversed direction.
sv: Rotationsvinkeln på den vertikala axeln där detta lager animeras mot när det går in i skjutduk. Negativa värden är tillåtna för omvänd riktning.

en: The rotation angle where this layer animates toward when entering into the slider canvas. Negative values are allowed for counterclockwise rotation.
sv: Rotationsvinkeln där detta lager animeras mot när du går in i reglaget. Negativa värden är tillåtna för rotation moturs.

en: The selected items were merged together as a new slider.
sv: De valda objekten slogs samman som en ny skjutreglage.

en: The selected sliders were duplicated.
sv: De valda skjutreglagen duplicerades.

en: The selected sliders were permanently deleted.
sv: De valda skjutreglagen raderades permanent.

en: The selected sliders were removed.
sv: De valda skjutreglagen togs bort.

en: The selected sliders were restored.
sv: De valda skjutreglagen återställdes.

en: These options are only available if you select a layout that has a main menu  positioned at the top. You currently have your main menu placed in a sidebar
sv: Dessa alternativ är endast tillgängliga om du väljer en layout som har en huvudmeny högst upp. Du har för närvarande din huvudmeny placerad i ett sidofält

en: These options can help to increase performance and avoid 3rd party issues.
sv: Dessa alternativ kan hjälpa till att förbättra prestanda och undvika problem från tredje part.

en: The size of the slide background image. Leave this option on inherit if you want to set it globally from Slider Settings.
sv: Storleken på bilden bakgrundsbild. Lämna det här alternativet på ärv om du vill ställa in det globalt från reglaget Inställningar.

en: The skin used for this slider. The “noskin” skin is a border- and buttonless skin. Your custom skins will appear in the list when you create their folders.
sv: Huden som används för den här reglaget. Skinnet "noskin" är en kant- och knapplös hud. Dina anpassade skinn visas i listan när du skapar deras mappar.

en: The slide background color. You can use color names, hexadecimal, RGB or RGBA values.
sv: Bildens bakgrundsfärg. Du kan använda färgnamn, hexadecimala, RGB- eller RGBA-värden.

en: The slide image/background. Click on the image to open the WordPress Media Library to choose or upload an image.
sv: Bildbilden / bakgrunden. Klicka på bilden för att öppna WordPress Media Library för att välja eller ladda upp en bild.

en: The slider cannot be found
sv: Skjutreglaget kan inte hittas

en: The slider will always stop at the given number of cycles, even if the slideshow restarts.
sv: Skjutreglaget stannar alltid vid det angivna antalet cykler, även om bildspelet startas om.

en: The slider will not start until it becomes visible.
sv: Skjutreglaget startar inte förrän den blir synlig.

en: The slider will start only if it enters into the viewport.
sv: Skjutreglaget startar bara om det går in i visningsområdet.

en: The slider will start with the specified slide. You can also use the value “random”.
sv: Skjutreglaget börjar med den angivna bilden. Du kan också använda värdet ”slumpmässigt”.

en: The slider you’ve inserted here is yet to be published, thus it won’t be displayed to your visitors. You can publish it by enabling the appropriate option in %sSlider Settings -> Publish%s.
sv: Skjutreglaget som du har lagt in här har ännu inte publicerats, så det visas inte för dina besökare. Du kan publicera det genom att aktivera lämpligt alternativ i %s Skjutreglage -> Publicera %s.

en: The slider you’ve inserted here is yet to be published, thus it won’t be displayed to your visitors. You can publish it by enabling the appropriate option in %sSlider Settings → Publish%s.
sv: Skjutreglaget som du har lagt in här har ännu inte publicerats, så det visas inte för dina besökare. Du kan publicera det genom att aktivera lämpligt alternativ i %s Skjutreglage → Publicera %s.

en: The text color of this text. You can use color names, hexadecimal, RGB or RGBA values. Example: #333
sv: Textfärgen på denna text. Du kan använda färgnamn, hexadecimala, RGB- eller RGBA-värden. Exempel: # 333

en: The theme adds generic HTML schema markup to your template builder elements  to provide additional context for search engines. If you want to add your  own specific markup via plugins or custom HTML code, you can deactivate this  setting
sv: Temat lägger till generisk HTML-schemamärkning i dina mallbyggarelement för att ge ytterligare sammanhang för sökmotorer. Om du vill lägga till din egen specifika markering via plugins eller anpassad HTML-kod kan du inaktivera den här inställningen

en: The thumbnail image of this slide. Click on the image to open the WordPress Media Library to choose or upload an image. If you leave this field empty, the slide image will be used.
sv: Miniatyrbilden av den här bilden. Klicka på bilden för att öppna WordPress Media Library för att välja eller ladda upp en bild. Om du lämnar det här fältet tomt kommer bilden att användas.

en: The timing function of the animation. With this function you can manipulate the movement of animated text fragments. Please click on the link next to this select field to open easings.net for more information and real-time examples.
sv: Timingfunktionen för animationen. Med den här funktionen kan du manipulera rörelsen för animerade textfragment. Klicka på länken bredvid det här fältet för att öppna easings.net för mer information och realtidsexempel.

en: The timing function of the animation to manipualte the layer’s movement. Click on the link next to this field to open easings.net for examples and more information
sv: Timingfunktionen för animationen för att manipulera lagrets rörelse. Klicka på länken bredvid det här fältet för att öppna easings.net för exempel och mer information

en: The timing function of the reverse animation to manipualte the layer’s movement. Click on the link next to this field to open easings.net for examples and more information
sv: Timingfunktionen för den omvända animationen för att manipulera lagrets rörelse. Klicka på länken bredvid det här fältet för att öppna easings.net för exempel och mer information

en: The transition length in milliseconds of the individual text fragments. A second equals to 1000 milliseconds.
sv: Övergångslängden i millisekunder av de enskilda textfragmenten. En sekund är lika med 1000 millisekunder.

en: The width of the slider canvas in pixels.
sv: Skjutdukens bredd i pixlar.

en: The width of the thumbnail area.
sv: Bredden på miniatyrområdet.

en: The width of the thumbnail area relative to the slider size.
sv: Miniatyrområdets bredd i förhållande till skjutreglens storlek.

en: This WXR file (version %s) may not be supported by this version of the  importer. Please consider updating.
sv: Denna WXR-fil (version <ph id="mtc_1" equiv-text="base64:JXM="/>) kanske inte stöds av denna version av importeraren. Vänligen överväg att göra en uppdatering.

en: This author has yet to write their bio.
sv: Denna författare har ännu inte skrivit sin biografi.

en: This feature is in active BETA! We will constantly add new elements to  customize and need your help: If you got any suggestions on what to add  please post them here:
sv: Denna funktion är i aktiv BETA! Vi kommer ständigt att lägga till nya element att anpassa och behöver din hjälp: Om du har några förslag på vad du ska lägga till kan du skicka dem här:

en: This feature requires product activation. Click on the padlock icon to learn more.
sv: Denna funktion kräver produktaktivering. Klicka på hänglåsikonen för att lära dig mer.

en: This is a tooltip
sv: Detta är ett verktygstips

en: This slide has no layers
sv: Den här bilden har inga lager

en: This slider is scheduled to display on %s
sv: Det här skjutreglaget är planerat att visas på %s

en: This slider template requires a newer version of LayerSlider in order to work properly. This is due to additional features introduced in a later version than you have. For updating instructions, please refer to our %sonline documentation%s.
sv: Den här skjutmallen kräver en nyare version av LayerSlider för att fungera korrekt. Detta beror på ytterligare funktioner som introducerats i en senare version än du har. För uppdateringsinstruktioner, se vår %s online-dokumentation %s.

en: This slider was scheduled to hide on %s
sv: Det här skjutreglaget var planerat att döljas på %s

en: Thumbnail container width
sv: Miniatyrbehållarens bredd

en: Thumbnail height
sv: Höjd på miniatyr

en: Thumbnail width
sv: Miniatyr bredd

en: Timeout occured connecting to V2 API on verifying you as human. Please try again and check your internet connection. It might be necessary to reload the page.
sv: Timeout inträffade vid anslutning till V2 API för verifiering av dig som människa. Försök igen och kontrollera din internetanslutning. Det kan vara nödvändigt att ladda om sidan.

en: Timeout occured connecting to V3 API on initial pageload
sv: Tidsgräns inträffade vid anslutning till V3 API vid inledande sidladdning

en: Timeout occured connecting to V3 API on verifying submit
sv: Timeout inträffade vid anslutning till V3 API vid verifiering av inlämning

en: Tips to get started using LayerSlider
sv: Tips för att komma igång med LayerSlider

en: Title and Read More Button
sv: Titel och Läs mer-knappen

en: To get started with the LayerSlider WP Transition Builder, please read our online documentation by clicking on this help menu.
sv: För att komma igång med LayerSlider WP Transition Builder, läs vår online-dokumentation genom att klicka på den här hjälpmenyn.

en: Toggle device visibility:
sv: Växla enhetens synlighet:

en: Toggle layer visibility.
sv: Växla lagersynlighet.

en: To make it easier for you to edit and save the imported content, you may  want to reassign the author of the imported item to an existing user of this  site. For example, you may want to import all the entries as <code>admin</ code>s entries.
sv: För att göra det lättare för dig att redigera och spara det importerade innehållet kanske du vill tilldela författaren till det importerade objektet till en befintlig användare av denna webbplats. Du kanske till exempel vill importera alla poster som <code>admin s entries.</code></ code> <code>admin s entries.</code>

en: Top-Left-Margin
sv: Överst till vänster-marginal

en: Top-Left-Padding
sv: Upp-vänster-vaddering

en: Top-Right-Margin
sv: Höger marginal

en: Top-Right-Padding
sv: Överst till höger-vaddering

en: Touch navigation
sv: Tryck på navigering

en: Transforms
sv: FÖRVANDLAS

en: Transition Builder documentation
sv: Transition Builder-dokumentation

en: Transition in
sv: Övergång i

en: Transition name
sv: Övergång

en: Transition options
sv: Övergångsalternativ

en: Transition out
sv: Övergång

en: Transitions
sv: Övergångar

en: Transparency menu color
sv: Transparensmenyfärg

en: Transportation Icons
sv: Ikoner för transport

en: Troubleshooting &amp; Advanced Settings
sv: Felsökning och avancerade inställningar

en: Tweet
sv: Tweeta

en: Two way slideshow
sv: Tvåvägs bildspel

en: Type, Position &amp; Dimensions
sv: Typ, position och mått

en: Type slide name here
sv: Ange bildnamn här

en: Type your slider name here
sv: Skriv ditt reglage namn här

en: Unavailable
sv: Otillgänglig

en: Unlock all these features by activating your site.
sv: Lås upp alla dessa funktioner genom att aktivera din webbplats.

en: Unlock the full contents of the Template Store. The ever growing selection of fully crafted, customizable and importable slider templates are an ideal starting point for new projects and they cover every common use case from personal to corporate business.
sv: Lås upp hela innehållet i mallbutiken. Det ständigt växande urvalet av fullt utformade, anpassningsbara och importerbara skjutmallar är en idealisk utgångspunkt för nya projekt och de täcker alla vanliga användningsfall från personliga till företag.

en: Unmute media playback
sv: Slå på ljuduppspelning av media

en: Unnamed Slider
sv: (Namnlös Slider)

en: Unpublished slider
sv: Opublicerad skjutreglage

en: Unpublished sliders will not be visible for your visitors until you re-enable this option. This also applies to scheduled sliders, thus leaving this option enabled is recommended in most cases.
sv: Opublicerade skjutreglage syns inte för dina besökare förrän du återaktiverar det här alternativet. Detta gäller även schemalagda skjutreglage, och därför rekommenderas i de flesta fall att låta detta alternativ vara aktiverat.

en: Update Frequency
sv: Uppdateringsfrekvens:

en: Update Revisions Preferences
sv: Uppdatera ändringsinställningar

en: Update info
sv: Uppdaterings Info

en: Update info after cancellation
sv: Uppdatera info efter avbokning

en: Updates the hash in the page URL when changing slides based on the deeplinks you’ve set to your slides. This makes it possible to share URLs that will start the slider with the currently visible slide.
sv: Uppdaterar hash i sidans URL när du ändrar bilder baserat på de djuplänkar du har ställt in till dina bilder. Detta gör det möjligt att dela webbadresser som startar skjutreglaget med den synliga bilden.

en: Upload Video
sv: Ladda upp Video

en: Upload a large banner image which will be displayed as a background to the  shop description
sv: Ladda upp en stor bannerbild som kommer att visas som bakgrund till butiksbeskrivningen

en: Upload a logo image, or enter the URL or ID of an image if its already  uploaded. (Leave empty to use the default logo)
sv: Ladda upp en logotypbild eller ange webbadressen eller ID för en bild om den redan har laddats upp. (Lämna tomt för att använda standardlogotypen)

en: Upload a logo image, or enter the URL or ID of an image if its already  uploaded. The themes default logo gets applied if the input field is left  blank
sv: Ladda upp en logotypbild eller ange webbadressen eller ID för en bild om den redan har laddats upp. Teman standardlogotyp tillämpas om inmatningsfältet lämnas tomt

en: Upload a theme configuration file here. Note that the configuration file  settings will overwrite your current configuration and you can't restore the  current configuration afterwards.
sv: Ladda upp en temakonfigurationsfil här. Observera att inställningarna för konfigurationsfilen skriver över din nuvarande konfiguration och att du inte kan återställa den aktuella konfigurationen efteråt.

en: Use AJAX or redirect to the search Results page
sv: Använd AJAX eller omdirigera till sökresultatsidan

en: Use Defaults that are also used for your blog
sv: Använd standardvärden som också används för din blogg

en: Use Dynamic post URL
sv: Använd URL för dynamiskt inlägg

en: Use Lighbox
sv: Använd Lighbox

en: Use PHP function:
sv: Använd PHP-funktionen:

en: Use character sets:
sv: Använd teckenuppsättningar:

en: Use custom localization for LayerSlider instead of your default site language.
sv: Använd anpassad lokalisering för LayerSlider istället för ditt standardspråk för webbplatsen.

en: Use default site language
sv: Använd standardspråk

en: Use original size (or fit into container if too large)
sv: Använd originalstorlek (eller passa i behållaren om den är för stor)

en: Use post from matches:
sv: Använd inlägg från matchningar:

en: Use relative URLs
sv: Använd relativa webbadresser

en: User must accept to show facebook page widget &quot;Share/Like&quot;
sv: Användaren måste acceptera för att visa Facebook-sidwidget "Dela / gilla"

en: Use selected page to display inside footer (no socket)
sv: Använd vald sida för att visa inre sidfot (inget uttag)

en: Use selected page to display inside footer and socket
sv: Använd vald sida för att visa inre sidfot och uttag

en: Use shortcode:
sv: Använd shortcode

en: Use slide effect when swiping
sv: Använd glideffekt när du sveper

en: Use slider markup caching
sv: Använd caching för skjutreglage

en: Use sliders as a floating modal window with extensive layout options and advanced features like triggers & target audience.
sv: Använd skjutreglagen som ett flytande modalt fönster med omfattande layoutalternativ och avancerade funktioner som utlösare och målgrupp.

en: Use the advance layout editor to build your own blog layout (simply edit the  page you have chosen in Enfold->Theme Options as a blog page)
sv: Använd avancerad layoutredigerare för att skapa din egen blogglayout (redigera helt enkelt sidan du har valt i Enfold-> Theme Options som en bloggsida)

en: Use this video as slide background
sv: Använd den här videon som bildbakgrund

en: Use with caution and make sure to only use allowed characters. No special  characters can be used.
sv: Använd med försiktighet och se till att endast använda tillåtna tecken. Inga specialtecken kan användas.

en: Use with caution and make sure to only use allowed characters. No special characters can be used.
sv: Använd med försiktighet och se till att endast använda tillåtna tecken. Inga specialtecken kan användas.

en: Using beta version
sv: Med betaversion

en: Using beta version (%s)
sv: Med betaversion (%s)

en: Using invalid CSS code could break the appearance of your site or your sliders. Changes cannot be reverted after saving.
sv: Att använda ogiltig CSS-kod kan bryta utseendet på din webbplats eller dina skjutreglage. Ändringarna kan inte återställas efter att de har sparats.

en: Usual method. Used for backups or to move sliders across WP sites.
sv: Vanlig metod. Används för säkerhetskopiering eller för att flytta reglagen över WP-webbplatser.

en: Valid E-Mail address with special characters
sv: Giltig e-postadress med specialtecken

en: Value
sv: Värde

en: Video Player Icons
sv: Ikoner för videospelare

en: Vietnamese
sv: Vietnamesisk

en: View Selection
sv: Urval

en: Visit Template Store
sv: Besök Mall Store

en: Visit our Support Center
sv: Besök vårt supportcenter

en: WP Nonce check failed.
sv: WP Nonce-kontroll misslyckades.

en: Wait at least %s minutes between edits before adding a new revision.
sv: Vänta minst %s minuter mellan ändringarna innan du lägger till en ny version.

en: Web Application Icons
sv: Webbapplikationsikoner

en: Web safe fonts
sv: Webbsäkra typsnitt

en: Websafe fonts fallback for Windows
sv: Webbsäkra teckensnitt reserv för Windows

en: Web save fonts
sv: Webbspara teckensnitt

en: We encourage you to review the new changes to our policies. We appreciate your kind understanding as we offer our users to make the best decisions about the information they share with us.
sv: Vi uppmuntrar dig att granska de nya ändringarna av våra policyer. Vi uppskattar din vänliga förståelse eftersom vi erbjuder våra användare att fatta de bästa besluten om den information de delar med oss.

en: We have detected that you are using a Child Theme. That's Great!. If you  want to, we can import the settings of your Parent theme to your Child  theme. Please be aware that this will overwrite your current child theme  settings.
sv: Vi har upptäckt att du använder ett barntema. Toppen!. Om du vill kan vi importera inställningarna för ditt överordnade tema till ditt barn-tema. Tänk på att detta kommer att skriva över dina nuvarande barns temainställningar.

en: We have online resouces where you can find help whether if you get stuck, experience an issue or just have a question about the item.
sv: Vi har online-resurser där du kan hitta hjälp oavsett om du fastnar, upplever ett problem eller bara har en fråga om artikeln.

en: Welcome to LayerSlider WP 6
sv: Välkommen till LayerSlider WP 6

en: We’ve detected that you’re using premium features in this slider, but you have not yet activated your copy of LayerSlider. Premium features in your sliders will not be available for your visitors without activation. %sClick here to learn more%s. Detected features: %s
sv: Vi har upptäckt att du använder premiumfunktioner i den här reglaget, men du har ännu inte aktiverat din kopia av LayerSlider. Premiumfunktioner i dina skjutreglage är inte tillgängliga för dina besökare utan aktivering. %s Klicka här om du vill veta mer %s. Upptäckta funktioner: %s

en: We’ve made our pre-defined slide transitions with special care to fit in most use cases. However, if you would like to increase or decrease the speed of these transitions, you can override their timing here by providing your own transition length in milliseconds. (1 second = 1000 milliseconds)
sv: Vi har gjort våra fördefinierade bildövergångar med särskild omsorg för att passa i de flesta användningsfall. Men om du vill öka eller minska hastigheten på dessa övergångar kan du åsidosätta deras timing här genom att ange din egen övergångslängd i millisekunder. (1 sekund = 1000 millisekunder)

en: What’s New
sv: Vad är nytt

en: When creating/editing a page you can select to have the header be  transparent and display the content (usually a fullwidth slideshow or a  fullwidth image) beneath. In those cases you will usually need a different  Logo and Main Menu color which can be set here.
sv: När du skapar / redigerar en sida kan du välja att rubriken ska vara transparent och visa innehållet (vanligtvis ett bildspel med full bredd eller en bild med full bredd) nedan. I sådana fall behöver du vanligtvis en annan färg på logotypen och huvudmenyn som kan ställas in här.

en: When refusing all cookies this site might not be able to work as expected. Please check our settings page and opt out for cookies or functions you do not want to use and accept cookies. You will be shown this message every time you open a new window or a new tab.
    
    Are you sure you want to continue?
sv: När vi vägrar alla kakor kan den här webbplatsen kanske inte fungera som förväntat. Kontrollera vår inställningssida och välja bort cookies eller funktioner som du inte vill använda och acceptera cookies. Du kommer att visas detta meddelande varje gång du öppnar ett nytt fönster eller en ny flik.&#10;&#10; Är du säker på att du vill fortsätta?

en: When selecting &quot;Valid E-Mail address with special characters&quot; keep in mind, that not all E-Mail systems support this feature properly.
sv: När du väljer "Giltig e-postadress med specialtecken" kom ihåg att inte alla e-postsystem stöder denna funktion ordentligt.

en: When you remove LayerSlider, it does not automatically delete your settings and sliders by default to prevent accidental data loss. You can use this utility if you really want to erase all data used by LayerSlider.
sv: När du tar bort LayerSlider tar den inte automatiskt bort dina inställningar och skjutreglage som standard för att förhindra oavsiktlig dataförlust. Du kan använda det här verktyget om du verkligen vill radera all data som används av LayerSlider.

en: Word-wrap
sv: Radbryt

en: Yelp Link
sv: Yelp-länk

en: Yelp link
sv: Yelp-länk

en: Yes, display icon and reaveal copyright info on hover
sv: Ja, visa ikonen och visa upphovsrättsinformation på svävaren igen

en: You can add a link to any (external) page here.
sv: Du kan lägga till en länk till vilken sida som helst (extern) här.

en: You can add a title to this layer which will display as a tooltip if someone holds his mouse cursor over the layer.
sv: Du kan lägga till en titel i detta lager som visas som ett verktygstips om någon håller sin muspekare över lagret.

en: You can apply an ID attribute on the HTML element of this layer to work with it in your custom CSS or Javascript code.
sv: Du kan använda ett ID-attribut på HTML-elementet i detta lager för att arbeta med det i din anpassade CSS- eller Javascript-kod.

en: You can apply an ID attribute on the HTML element of this slide to work with it in your custom CSS or Javascript code.
sv: Du kan använda ett ID-attribut på HTML-elementet i den här bilden för att arbeta med den i din anpassade CSS- eller Javascript-kod.

en: You can apply classes on the HTML element of this layer to work with it in your custom CSS or Javascript code.
sv: Du kan använda klasser på HTML-elementet i detta lager för att arbeta med det i din anpassade CSS- eller Javascript-kod.

en: You can choose if you want a sticky sidebar that does not scroll with the  content
sv: Du kan välja om du vill ha en klibbig sidofält som inte rullar med innehållet

en: You can choose if you want to display title and/or caption
sv: Du kan välja om du vill visa titel och / eller bildtext

en: You can choose to hide some of the default Blog elements here:
sv: Du kan välja att dölja några av standardbloggelementen här:

en: You can choose to wrap the header in a link
sv: Du kan välja att radera rubriken i en länk

en: You can choose whether to always display Title and Caption or only on hover
sv: Du kan välja om du alltid vill visa titel och bildtext eller bara på svävar

en: You can chose to hide some of the default Blog elements here:
sv: Du kan välja att dölja några av standardbloggelementen här:

en: You can either chose a predefined layout or build your own blog layout with the advanced layout editor
sv: Du kan antingen välja en fördefinierad layout eller bygga din egen blogglayout med den avancerade layoutredigeraren

en: You can enable the shop banner for all categories as well. You can also set  individual banners by editing the category
sv: Du kan aktivera butiksbannern för alla kategorier också. Du kan också ställa in enskilda banners genom att redigera kategorin

en: You can enter both post placeholders and custom content here (including HTML and WP shortcodes) ...
sv: Du kan ange både placeringsplatshållare och anpassat innehåll här (inklusive HTML- och WP-kortkoder) ...

en: You can enter custom CSS to change some style properties on the slider wrapper element. More complex CSS should be applied with the Custom Styles Editor.
sv: Du kan ange anpassad CSS för att ändra vissa stilegenskaper på skjutreglaget. Mer komplex CSS bör tillämpas med Custom Styles Editor.

en: You can enter links to your social profiles here. Afterwards you can choose were to display them by activating them in the respective area
sv: Du kan ange länkar till dina sociala profiler här. Därefter kan du välja att visa dem genom att aktivera dem i respektive område

en: You can grab me here and drag where you need.
sv: Du kan ta mig hit och dra dit du behöver.

en: You can keep this layer on top of the slider across multiple slides. Just select the slide on which this layer should animate out. Alternatively, you can make this layer global on all slides after it transitioned in.
sv: Du kan hålla detta lager ovanpå skjutreglaget över flera bilder. Välj bara bilden där detta lager ska animeras. Alternativt kan du göra detta lager globalt på alla bilder efter det att det har övergått.

en: You can order the result by various attributes like creation date, title,  author etc
sv: Du kan beställa resultatet efter olika attribut som skapelsedatum, titel, författare etc.

en: You can place your logo and main menu at the top of your site or within a  sidebar
sv: Du kan placera din logotyp och huvudmeny högst upp på din webbplats eller i ett sidofält

en: You can remove the default space between columns here.
sv: Du kan ta bort standardutrymmet mellan kolumner här.

en: You can select your desired slide transitions by clicking on this button.
sv: Du kan välja önskade bildövergångar genom att klicka på den här knappen.

en: You can set the height of your layer. You can use pixels, percentage, or the default value “auto”. Examples: 100px, 50% or auto
sv: Du kan ställa in höjden på ditt lager. Du kan använda pixlar, procent eller standardvärdet ”auto”. Exempel: 100 pixlar, 50 % o r auto

en: You can set the starting time of this transition. Use one of the pre-defined options to use relative timing, which can be shifted with custom operations.
sv: Du kan ställa in starttiden för denna övergång. Använd ett av de fördefinierade alternativen för att använda relativ timing, som kan flyttas med anpassade operationer.

en: You can set the width of your layer. You can use pixels, percentage, or the default value “auto”. Examples: 100px, 50% or auto.
sv: Du kan ställa in bredden på ditt lager. Du kan använda pixlar, procent eller standardvärdet ”auto”. Exempel: 100 pixlar, 50 % o r auto.

en: You can shift the starting point of the slide animation timeline, so layers can animate in an earlier time after a slide change. This value is in milliseconds. A second is 1000 milliseconds. You can only use a negative value.
sv: Du kan flytta startpunkten för tidslinjen för bildanimering så att lager kan animeras i en tidigare tid efter en bildbyte. Detta värde är i millisekunder. En sekund är 1000 millisekunder. Du kan bara använda ett negativt värde.

en: You can specify a custom capability if none of the pre-defined roles match your needs. You can find all the available capabilities on %sthis%s page.
sv: Du kan ange en anpassad funktion om ingen av de fördefinierade rollerna matchar dina behov. Du hittar alla tillgängliga funktioner på %s den här %s sidan.

en: You can trigger the parallax effect by either scrolling the page, or by moving your mouse cursor / tilting your mobile device.
sv: Du kan utlösa parallaxeffekten genom att antingen rulla på sidan eller genom att flytta muspekaren / luta din mobila enhet.

en: You can trigger the parallax effect by either scrolling the page, or by moving your mouse cursor / tilting your mobile device. This is the default value on this slide, which parallax layers will inherit, unless you set it otherwise directly on them.
sv: Du kan utlösa parallaxeffekten genom att antingen rulla på sidan eller genom att flytta muspekaren / luta din mobila enhet. Detta är standardvärdet på den här bilden, vilka parallaxlager kommer att ärva, såvida du inte anger det direkt på dem.

en: You can use the layerslider() PHP function to insert sliders by editing your theme’s template files. Since you can implement custom logic in code, this option gives you unlimited control on how your sliders are embedded.
sv: Du kan använda funktionen Layerlider () PHP för att infoga skjutreglage genom att redigera temat mallfiler. Eftersom du kan implementera anpassad logik i kod ger detta alternativ dig obegränsad kontroll över hur dina skjutreglage är inbäddade.

en: You have not created any slider yet.
sv: Du har inte skapat något skjutreglage ännu.

en: You haven’t added any Google Font to your collection yet.
sv: Du har inte lagt till något Google-teckensnitt i din samling ännu.

en: You have successfully activated your site to receive all these features:
sv: Du har aktiverat din webbplats för att få alla dessa funktioner:

en: You have version %1$s. The latest version is %2$s.
sv: Du har version %1$s. Den senaste versionen är %2$s.

en: You have version %1$s. Update to version %2$s.
sv: Du har version %1$s. Uppdatera till version %2$s.

en: You have version %s installed
sv: Du har version %s installerad

en: You need to have at least one character set added. Please select another item before removing this one.
sv: Du måste ha minst en teckenuppsättning tillagd. Välj ett annat objekt innan du tar bort det här.

en: You need to select at least 2 sliders to group them.
sv: Du måste välja minst två skjutreglage för att gruppera dem.

en: You need to select at least 2 sliders to merge them.
sv: Du måste välja minst två skjutreglage för att slå samman dem.

en: You need to specify an instgram username.
sv: Du måste ange ett instgram-användarnamn.

en: Your Google Fonts library has been updated.
sv: Ditt Google Fonts-bibliotek har uppdaterats.

en: YourLogo link
sv: YourLogo-länk

en: YourLogo style
sv: YourLogo-stil

en: Your Sliders
sv: Dina glidare

en: Your Themeforest API Key (will be deprecated and removed in future)  - hidden
sv: Din Themeforest API-nyckel (kommer att upphävas och tas bort i framtiden) - dold

en: Your Themeforest User Name (will be deprecated and removed in future)  - hidden
sv: Ditt Themeforest-användarnamn (kommer att upphävas och tas bort i framtiden) - dolt

en: Your account does not have the necessary permission you have chosen, and your settings have not been saved in order to prevent locking yourself out of the plugin.
sv: Ditt konto har inte den nödvändiga behörigheten du har valt och dina inställningar har inte sparats för att förhindra att du låser dig ur pluginprogrammet.

en: Your changes has been saved!
sv: Dina ändringar har sparats!

en: Your popup slider will appear here!
sv: Din popup-skjutreglage kommer att visas här!

en: Your settings has been updated.
sv: Dina inställningar har uppdaterats.

en: Your settings have been updated.
sv: Dina inställningar har uppdaterats!

en: Your settings were successfully saved.
sv: Inställningarna sparades.

en: Youtube preview
sv: Youtube förhandsvisning

en: You’re about to remove this group. All your sliders will be moved and remain available on the main grid. 
    
    Continue?
sv: Du håller på att ta bort den här gruppen. Alla dina skjutreglage flyttas och förblir tillgängliga i huvudnätet.&#10;&#10; Fortsätta?

en: You’ve successfully activated this copy of LayerSlider to use Add-Ons and receive the following benefits.
sv: Du har aktiverat den här kopian av LayerSlider för att använda tillägg och få följande fördelar.

en:  allows a user to disable the use of google maps in his or her browser
sv: tillåter en användare att inaktivera användningen av google maps i sin webbläsare

en:  allows a user to disable the use of google webfonts in his or her browser
sv: tillåter en användare att inaktivera användningen av google webfonts i sin webbläsare

en: and
sv: och

en: and add a new Sidebar Area. Afterwards you can choose to display this Widget  Area in the Edit Page Screen.
sv: och lägg till ett nytt sidofält. Därefter kan du välja att visa detta widgetområde på skärmen Redigera sida.

en: between transitions
sv: mellan övergångarna

en: bottom center
sv: nedre mitten

en: bottom left
sv: nedre vänster

en: bottom right
sv: nedre höger

en: capture slide
sv: fånga denna slide

en: center left
sv: centrerat vänster

en: center right
sv: centrerad höger

en: change
sv: ändra

en: custom duration
sv: Anpassad varaktighet

en: e.g. Homepage slider
sv: t.ex. startsida

en: e.g. homepageslider
sv: t.ex. startsida

en: enter URL
sv: ange URL

en: enter a custom capability
sv: ange en anpassad funktion

en: following
sv: följer

en: font &amp; style
sv: typsnitt

en: insert ...
sv: infogning

en: insert from URL
sv: Infoga från URL

en: installed
sv: installerat

en: items
sv: objekt

en: middle center
sv: Mellan centrera

en: middle left
sv: Mellan vänster

en: middle right
sv: Mellan höger

en: options
sv: alternativ

en: or
sv: eller

[ctx: Media modal divider]
en: or
sv: eller

en: other settings
sv: Andra inställningar

en: padding
sv: utfyllnad

en: page.
sv: sida.

en: published
sv: publicerad

en: sides of the screen
sv: På sidorna av skärmen

en: sides of the slider
sv: sidorna på skjutreglaget

en: sizing & position
sv: storlek och position

en: sliders
sv: haltade

en: sliders per page
sv: skjutreglage per sida

en: stores the unique ID for the element
sv: lagrar det unika ID: t för elementet

en: this page
sv: denna sida

en: timeline view
sv: Tidslinjevy

en: top center
sv: övre mitten

en: top left
sv: övre vänster

en: top right
sv: övre höger

en: use post URL
sv: använd inläggs-URL

en: use post image
sv: Artikel bild

en: write your own code
sv: skriv din egen kod
